"Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 16 қыркүйектегі № 409 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 17 қыркүйекте № 19382 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың басын V19019382_1 қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
301-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 724-қосымша
"Микроэлектроника және мобильді құрылғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1300000 - Байланыс, телекоммуникациялар және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы:
1316000 - Микроэлектроника және мобильді құрылғылар
Біліктілігі:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 сентября 2019 года № 409. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2019 года № 19382. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
См. начало v19019382_1
Приложение 301
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 724
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Микроэлектроника и мобильные устройства"
Код и профиль образования:
1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность:
1316000 – Микроэлектроника и мобильные устройства
Квалификация:

216
АА 01
Аралық аттестаттау
108
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
Міндетті оқыту бойынша жиыны
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Міндетті оқыту бойынша жиыны
4960
Ескерту:
* Оқу мекеменің қалауы бойынша дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
** Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
ЖБП - жалпы білім беретін пәндер ;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер;
ӨО - өндірістік оқыту;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтік сабақтар.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
302-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 725-қосымша
"Микроэлектроника және мобильді құрылғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1300000 - Байланыс, телекоммуникациялар және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы:
1316000 - Микроэлектроника және мобильді құрылғылар
Біліктілігі:
1316013 - Техник-бағдарламашы
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауды жүзеге асыру
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін; монологтарды, диалогтарды құру және жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айту негіздерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тіліндегі грамматика мен терминологияны меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мамандық бойынша терминологияны түсінеді.
2. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгерді.
3. Мамандық бойынша терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сөздікпен аудару техникасын түсінеді.
2. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару негіздерін меңгерді.
3. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Монологтік және диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Монологтар мен диалогтарды құру негіздерін меңгерді.
2. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айту негіздерін меңгерді.
3. Монологтік және диалогтік сөйлеу бойынша жұмысты орындайды.
БҚ 2. Салауатты өмір салты қағидаттарын ұстану және дене дағдыларын жетілдіру арқылы жұмыс қабілетін сақтау
БМ 02. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты мәдениетін сақтау үшін дене шынықтыру-спорт қызметін пайдалану
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салты мәдениетінің, күнделікті өмірде денсаулықты нығайту мен сақтау, дене қабілеттерін дамыту және жетілдіру негіздерін түсінеді.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздері туралы түсінігі бар.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді дамыту мен жетілдіру үшін дене тәрбиесі құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жүктемесінің негіздерін түсінеді және оны реттеу тәсілдерін біледі.
2. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерді.
3. Бағдарламада ұсынылған стандарттар мен тесттерді бақылап отыратын ойындағы жеңілдіктер мен жеке тактикалық тапсырмаларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дене тәрбиесі теориясын, қимыл белсенділігінің икемдері мен дағдылары жүйесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жаттығулар кезінде ағзаның физиологиялық жай-күйін түсінеді және бағалайды.
2. Дене тәрбиесінің негізгі қағидаттарын меңгерді.
3. Дене жаттығуларын орындау кезінде ағзаның функционалдық жай-күйін бақылайды және реттейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету негіздерін және жарақаттың алдын алу әдістерін меңгерді.
3. Дене шынықтыру арқылы кәсіби аурулар мен жарақаттардың алдын алу бойынша алдын-алу шараларын жүзеге асырады.
БҚ 3. Өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 03. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділікті анықтауды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористтік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды; азаматтық құқықтар мен еркіндікті саналы пайдалануды; өз ұстанымын білдіруді; жұмыскер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратуды; кәсіптік қызметте нормативтік-құқықтық актілерді пайдалануды, құқық нормаларын сақтауды, құқық бұзушылық фактілерін талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды;
"болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарын түсінеді.
3. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
4. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы адамдар арасындағы өзара қатынасты реттейтін нормалар мен құндылықтарды сақтау үшін философияның мәнін айқындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тарихи даму процесінің заңдылықтары мен қозғаушы күштерін түсінеді.
2. Қоғамдағы адамдар арасындағы өзара қатынасты реттейтін адамгершілік нормаларын меңгерді.
3. Қоғамның негізгі проблемаларын, әлеуметтік процестердің жұмыс істеу және даму тетігін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың қатынасы туралы жеке пікірін тұжырымдайды.
4. Өмір шындығы мен мәні туралы әр түрлі көзқарастарды талдайды, осы түсініктерге қатысты өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отандық мәдениеттің тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Толеранттықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысандарын және түрлерін, тарихын сипаттайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын біледі.
3. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын біледі және ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Құқықтың негізгі салаларын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін меңгерді.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін меңгерді.

216
ПА 01
Промежуточная аттестация
108
ИА 01
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Итого на обязательное обучение
4960
Примечание:
* По усмотрению учебного заведения часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПП - производственное обучение;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативные занятия.
Приложение 302
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 725
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Микроэлектроника и мобильные устройства"
Код и профиль образования:
1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность:
1316000 – Микроэлектроника и мобильные устройства
Квалификация:
1316013 – Техник-программист
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Осуществлять устное и письменное общение на казахском/русском/иностранном языке для коммуникаций в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности; основам построения монологов, диалогов и логически последовательному формированию высказываний в соответствии с ситуацией.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Понимает терминологию по специальности.
2. Владеет лексико- грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.
3. Выполняет грамматические задания и упражнения.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально- ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Понимает технику перевода со словарем.
2. Владеет основами чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
3. Выполняет чтение и перевод (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести монологическую и диалогическую речь.
Критерии оценки:
1. Понимает основы построения монологов и диалогов.
2. Владеет техникой логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией.
3. Выполняет работу по составлению монологической и диалогической речи.
БК 2. Соблюдать принципы здорового образа жизни и сохранять работоспособность совершенствуя физические навыки
БМ 02. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
социально биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья и соблюдения культуры здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы культуры здорового образа жизни, укрепления и сохранения здоровья в повседневной жизни, развития и совершенствования физических способностей.
2. Имеет представление о физиологических основах деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплексные упражнения по общефизической подготовке.
Результат обучения: 2) Использовать средства физической культуры для развития и совершенствования физических качеств и психофизиологических способностей.
Критерии оценки:
1. Понимает специфику основ физической нагрузки и знает способы ее регулирования.
2. Владеет техникой выполнения упражнений.
3. Выполняет изученные приемы и индивидуальные тактические задачи в учебной игре, контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Владеть теорией физического воспитания, системой умений и навыков двигательной активности.
Критерии оценки:
1. Понимает и оценивает физиологические характеристики состояния организма при занятиях.
2. Владеет основными принципами физического воспитания.
3. Выполняет контроль и регулирует функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений.
Результат обучения:4) Оказывать первую доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями.
2. Владеет основами доврачебной помощи при травмах и способами профилактики травматизма.
3. Выполняет профилактические действия для предотвращения профессиональных заболеваний и травматизма средствами физической культуры.
БК 3. Осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 03.
Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и в трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира;
понимания сущности и предназначения культуры, значения культурных явлений, событий, процессов в обществе; соблюдения гражданских прав и обязанностей, практического использования законодательства Республики Казахстан в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
роль философии в жизни человека и общества; понятия и закономерности философского развития; источники и этапы развития философского знания; роль науки и техники в развитии цивилизации и связанные с ними социальные и этические проблемы; основные вопросы культурологии; мировые культуры и цивилизации; отечественную культуру; роль мировых религий в развитии культуры; основные понятия о государстве, праве, системе государственно правовых отношениях и явлениях; права и обязанности гражданина.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики;
понимать законы функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека; раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности; осознанно проявлять свою гражданскую позицию в социокультурном контексте;
анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; анализировать ценности и нормы, формирующие правовую культуру; осознанно пользоваться гражданскими правами и свободами; проявлять и отстаивать собственную позицию;
различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя; использовать нормативно правовые акты в профессиональной деятельности; соблюдать нормы права; анализировать факты правонарушений.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии;
понятий "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
3. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
4. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять значение философии для соблюдения норм и ценностей, регулирующих взаимоотношения между людьми в обществе.
Критерии оценки:
1. Понимает закономерности и движущие силы процесса исторического развития.
2. Владеет нравственными нормами, регулирующие взаимоотношения между людьми в обществе.
3. Понимает основные проблемы общества, механизм функционирования и развития социальных процессов.
Результат обучения: 3) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий как: свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностях в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни и формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 4) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Понимает значимость истории отечественной культуры, ценностей традиционной казахской культуры.
2. Оценивает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Результат обучения: 5) Понимать морально нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Владеет формами, типами и историей различных культур и цивилизаций.
2. Владеет исторической информацией о современном состоянии мировых и традиционных религий.
3. Владеет навыками отличать экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 6) Знать основные понятия о праве и государственно правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и принципами законности и правопорядка.
Результат обучения: 7) Знать основные отрасли права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус личности в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Владеет методами административного регулирования.
3. Понимает ответственность за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет положениями гражданского и семейного права, видах налогов.

5. Заңды бұзғаны үшін қылмыстық жауапкершілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасы негізінде еңбек дауларын шешу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 9) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттану ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 10) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
2. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы білімі бар.
БҚ 4. Заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтарын және қызмет ету механизмдерін қолдану
БМ 04. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
Бұл модуль қазіргі экономикалық жүйенің заңдылықтары мен механизмдері туралы, нарық механизмдері мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық мәселелерді және бизнес негіздерін түсіну.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын біледі.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін меңгерді.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін айқындайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттері туралы мәліметтері бар.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын меңгерді.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды анықтайды.
4. Бизнес-жоспар құрады.
БҚ 5. Эскиздерді, схемалар мен сызбаларды орындау, техникалық құжаттаманы оқу
БМ 05. Эскиздерді, схемалар мен сызбаларды орындау, техникалық құжаттаманы оқу
Бұл модуль негізгі стандарттарға, бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесіне сәйкес жобалық- конструкторлық құжаттаманы орындау мен ресімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: форматтар, сызық типтері, сызба шрифтері, масштабтар; сызбаларды ресімдеу қағидалары; жазықтықтағы геометриялық конструкциялардың негіздері, бір-екі және үш өзара перпендикулярлы жазықтыққа тікбұрышты проекция негіздері және ахометрикалық кескіндерді құру әдістері; қарапайым және күрделі секцияларды енгізу және белгілеу ережелерін, кескін конвенцияларын және жіптерді белгілеуді жүзеге асыру және бөлімдерді белгілеудің негізгі ережелері; түрлендірілген геометриялық денелердің сканерлеу жолдары; құрастыру сызбаларын жүзеге асыру ережелері; схемалар туралы негізгі ұғымдар, оларды іске асыру рәміздері және ережелер туралы білім.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттардың және жобалау құжаттамасының бірыңғай жүйесінің ережелеріне сәйкес сызбалар жүргізу; мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттардың ережелеріне және жобалау құжаттамасының бірыңғай жүйесіне сәйкес мәтіндік құжаттаманы, түсіндірме жазбаларды жасау; стандарттарға сәйкес сызбаларды орындау және электр тізбектерін оқу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жобалық- конструкторлық құжаттаманы ресімдеу қағидаларын меңгеру.
Сызу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалық- конструкторлық құжаттаманы ресімдеудің негізгі қағидаларын меңгерді.
2. Техникалық бөлшектер сызбасының мақсаты мен ауқымын анықтайды.
3. Сызбаларды бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесінің қағидаларына сәйкес ресімдейді.
4. Мәтіндік құжаттаманы ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жазықтықта проекциялау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бірнеше жазықтарға проекциялау арқылы сызбалар құру.
2. Сызбаларда қажетті кесіктерді орындайды және ресімдейді.
3. Аксонометриялық проекциялауды орындайды.
4. Стандарттарға сәйкес схемалардың сызбаларын шартты белгілер бойынша орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сызбаларды оқу және жобалау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрастыру сызбаларын оқиды, тәптіштеуді орындайды.
2. Түбегейлі электр схемаларын оқиды.
3. Автоматтандырылған жобалау жүйесі арқылы эскиздер, схемалар мен сызбалар жасайды.
БҚ 6. Байланыс жүйелерін құру мен пайдалану барысында электротехникалық заңдарды пайдалану
БМ 06. Байланыс жүйелерін құру мен пайдалану барысында электротехникалық заңдарды пайдалану
Бұл модуль электр тізбектерін талдаудың, синтездеу мен есептеудің заманауи әдістерін зерделеуге; әртүрлі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құрылғыларының негізін құрайтын электр тізбектерінде электромагниттік өрістің туындауы туралы тұтас түсінік қамтамасыз етуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: электр тізбектерін теориялық және эксперименттік зерттеу әдістері мен құралдары; үйлесімді тербелу режимінде электр тізбектерін талдаудың негізгі әдістері; электр тізбектерінің жиілікті сипаттамалары; үйлесімді емес ықпалдар кезінде электр тізбектерін талдау әдістері; бөлінген параметрлері бар төрт полюстілік пен тізбектер теориясының негіздері; электр сүзгілері теориясының негіздері.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: тізбектер теориясының негізгі заңдарын зерттеу: Кирхгоф заңы, Ом заңы, қуаттар теңгерімі, электромагниттік индукция: Ленц ережесі; қарапайым және күрделі электр тізбектерінің есептеулерін жүргізу; сүзгілердің амплитудалық- жиілікті сипаттамаларын құру; электр тізбектерінің жұмысын әртүрлі жұмыс режимінде талдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр тізбектері теориясының негізгі ұғымдарын меңгеру.
Электр тізбектері теориясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тізбек теориясының негізгі заңдарын, Кирхгоф заңын, Ом заңын, қуаттар теңгерімін, электромагниттік индукцияны меңгерді: Ленц ережесі.
2. Электр тізбектерін талдаудың, синтездеу мен есептеудің заманауи әдістерін меңгерді.
3. Электр тізбектерін эксперименттік зерттеу әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр тізбектерінің есептеулерін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кирхгоф заңын, Ом заңын, қуаттар теңгерімін, электромагниттік индукцияны: Ленц ережесін қолдана отырып, электр тізбектерінің есептеулерін жүргізеді.
2. Электр сүзгілерді талдау, синтездеу мен есептеу әдістерін меңгерді.
3. Төрт полюстілерді талдау мен есептеу әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр тізбектеріне талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым және күрделі электр тізбектеріне талдау жүргізеді.
2. Бөлінген параметрлері бар төрт полюстілік пен тізбектерге талдау жүргізеді.
3. Вольтамперлік сипаттамалардың талдауын жүргізеді.
4. Электр тізбектерін әртүрлі жұмыс режимдерінде эксперименттік зерттеуге талдау жүргізеді.
БҚ 7. Ресми құжаттарды мемлекеттік тілде ресімдеу
БМ 07. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру
Бұл модуль дербес компьютерді пайдалана отырып, жеке құрам, басқарушылық қызмет бойынша құжаттаманы, ақпараттық-анықтамалық және қаржы-есеп айырысу құжаттамасын мемлекеттік тілдеу ресімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
құжаттарды жіктеу; құжаттардың деректемелері және формуляры, оның құрамдас бөліктері; еңбек қатынастарын ресімдеу қағидалары; жеке құжаттарды реттеу қағидалары. Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: құжаттарды үлгі бойынша толтыру;
шарттарды мемлекеттік тілде жасау;
жеке құжаттарды ресімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын меңгерді.
3. Құжаттардың құрылымын жобалайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін меңгерді.

5. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 8) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Владеет сведениями о правах и обязанностях работника.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
3. Владеет навыками разрешать трудовые споры на основе трудового законодательства Республики Казахстан.
Результат обучения: 9) Применять основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, процессы, прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 10) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
БК 4. Применять механизмы и закономерности функционирования современной экономической системы
БМ 04. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса;
определять приоритетные направления социально экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, закономерностями и принципами рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Владеет организационно правовыми основами предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Владеет основными этапами и содержанием планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Владеть тенденциями развития мировой экономики, основными задачами перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Определять тенденции развития мировой экономики.
2. Владеет сведениями об основных задачах перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Владеет основными методами подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Владеет целями, факторами и условиями развития предпринимательства.
2.Определяет организационно правовые формы предпринимательства.
3.Определяет факторы, характеризующие успех предпринимательской деятельности.
4.Составляет бизнес план.
БК 5. Выполнять эскизы, схемы и чертежи, читать техническую документацию
БМ 05. Выполнение эскизов, схем и чертежей, чтение технической документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения и оформления проектно- конструкторской документации в соответствии с основными стандартами, единой системы конструкторской документации.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
знания о форматах, типах линий, чертежных шрифтах, масштабах; правилах оформления чертежей; основах геометрических построений на плоскости, основах прямоугольного проецирования на одну, две и три взаимно перпендикулярные плоскости и способы построения аксонометрических изображений; основных правил выполнения и обозначения сечений, правил выполнения и обозначения простых и сложных разрезов, условностях изображения и обозначения резьбы; способах построения разверток преобразованных геометрических тел; правилах выполнения сборочных чертежей; об основных понятиях о схемах, условных обозначениях и правилах их выполнения.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять чертежи согласно правил государственных общеобязательных стандартов и единой системы конструкторской документации;
оформлять текстовую документацию, пояснительные записки согласно правил государственных общеобязательных стандартов и единой системы конструкторской документации; выполнять чертежи по стандарту и читать электрические схемы.
Результат обучения: 1) Владеть правилами оформления проектно- конструкторской документации.
Черчение
Критерии оценки:
1. Владеет основными правилами оформления проектно-конструкторской документации.
2. Определяет назначение и масштаб выполнения чертежа технических деталей.
3. Оформляет чертежи согласно правил единой системы конструкторской документации.
4. Оформляет текстовую документацию.
Результат обучения: 2) Владеть навыками проецирования на плоскости.
Критерии оценки:
1. Строит чертежи с проецированием на несколько плоскостей.
2. Выполняет и оформляет необходимые разрезы на чертежах.
3. Выполняет аксонометрическое проецирование.
4. Выполняет чертежи схем по условным обозначениям согласно стандартов.
Результат обучения: 3) Владеть навыками чтения и проектирования чертежей.
Критерии оценки:
1.Читает сборочные чертежи, выполняет детализирование.
2.Читает принципиальные электрические схемы.
3. Создает эскизы, схемы и чертежи посредством систем автоматизированного проектирования.
БК 6. Использовать электротехнические законы в процессе построения и эксплуатации систем связи
БМ 06. Использование электротехнических законов в процессе построения и эксплуатации систем связи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения современных методов анализа, синтеза и расчета электрических цепей; обеспечения целостного представления о проявлении электромагнитного поля в электрических цепях, составляющих основу различных устройств инфокоммуникационных технологий.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: методы и средства теоретического и экспериментального исследования электрических цепей; основные методы анализа электрических цепей в режиме гармонических колебаний; частотные характеристики электрических цепей; методы анализа электрических цепей при негармонических воздействиях; основы теории четырехполюсников и цепей с распределенными параметрами; основы теории электрических фильтров.
При изучении модуля обучающиеся учатся: исследовать основные законы теории цепей: закон Кирхгофа, закон Ома, баланс мощностей, электромагнитной индукции: правило Ленца; выполнять расчеты простых и сложных электрических цепей; строить амплитудно- частотные характеристики фильтров; выполнять анализ работы электрических цепей в различных режимах работы.
Результат обучения: 1) Владеет основными понятиями теории электрических цепей.
Теория электрических цепей
Критерии оценки:
1. Владеет основными законами теории цепей, Кирхгофа, Ома, баланса мощностей, электромагнитной индукции: правило Ленца.
2. Владеет методами анализа, синтеза и расчета электрических цепей.
3. Владеет методами экспериментального исследования электрических цепей.
Результат обучения: 2) Выполнять расчеты электрических цепей.
Критерии оценки:
1. Выполняет расчеты электрических цепей, применяя законы Кирхгофа, Ома, баланса мощностей; электромагнитной индукции: правило Ленца.
2. Владеет методами анализа, синтеза и расчета электрических фильтров.
3. Владеет методами анализа и расчета четырехполюсников.
Результат обучения: 3) Выполнять анализ электрических цепей.
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ простых и сложных электрических цепей.
2. Выполняет анализ четырехполюсников и цепей с распределенными параметрами.
3. Строит и выполняет анализ вольтамперных характеристик.
4. Выполняет анализ экспериментального исследования электрических цепей в различных режимах работы.
БК 7. Оформлять официальные документы на государственном языке
БМ 07. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оформления документации по личному составу, управленческой деятельности, информационно- справочную и финансово- расчетную документацию на государственном языке с использованием персонального компьютера.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
классификацию документов; реквизиты и формуляр документов, его составные части; правила оформления трудовых отношений; правила оформления личных документов. При изучении модуля обучающиеся учатся: заполнять документы по образцу;
составлять договора на государственном языке;
оформлять личные документы.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Определяет виды и классификацию документов.
2. Владеет информационной и коммуникативной функцией документов.
3. Проектирует структуру документов.
4. Владеет основными реквизитами служебных документов.

5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды меңгерді.
6. Ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы мәліметтері бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы мәліметтері бар.
3. Қызметтік құжаттаманы мемлекеттік тілде жасайды.
БҚ 8. Саланың жұмыс істеуінің, жоспарлау мәнінің және кәсіпорынның қаржылық қызметінің экономикалық негіздерін қолдану
БМ 08. Саланың жұмыс істеуінің, жоспарлау мәнінің және кәсіпорынның қаржылық қызметінің экономикалық негіздері
Бұл модуль кәсіпорындардың нарықтық ұйымдасуын жоспарлауға; экономикалық ресурстарды тиімді пайдалануға, шаруашылық қызметін жүргізудің экономикалық механизмдерін және кәсіпорын қызметінің қаржылық қорытындысын шығару тәртібін іске асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
кәсіпорындарды басқаруды ұйымдастыру негіздері;
кәсіпкерліктің маңыздылығы, кәсіпкерлік түрлері, өндірістік кәсіпкерліктің мазмұны және Қазақстанда кәсіпкерлікті дамыту.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: ұйымның экономикалық кірісін басқару;
негізгі құралдарды жіктеу; негізгі қорлардың құрылымын және тиімді көрсеткіштерді айқындау; айналым қаражатының құрылымын айқындау; статистикалық талдау әдістерін зерттеу; еңбек өнімділігін бағалау; еңбекақы түрлері ажырату; пайданы, түсімді, кәсіпорынның тиімділігін, табыс тұрақтылығын айқындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын қызметінің экономикалық негіздерін меңгеру.
Кәсіпорын экономикасы және кәсіпкерлік қызмет негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерлік түрлерін, өндірістік кәсіпкерліктің мазмұнын меңгерді.
2. Қазақстандағы қаржы кәсіпкерлігі негіздерін түсінеді.
3. Кәсіпорынның экономикалық кірісін басқару негіздерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның экономикалық ресурстарын және олардың пайдаланылу тиімділігін айқындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорын қызметін жоспарлайды және болжайды.
2. Кәсіпорынның негізгі және айналымды қорларын айқындайды.
3. Тариф саясаты және қызметтер көрсету нарығында тауар сапасын жақсарту саясаты негіздерін меңгерді.
4. Еңбек ресурстарын айқындайды және статистикалық талдау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорынның экономикалық есептеулерін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

5. Владеет требованиями, предъявляемыми к тексту документа.
6. Выполняет работу по составлению организационно-распорядительных и информационно- справочных документов.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет сведениями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет знаниями о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет служебную документацию на государственном языке.
БК 8. Применять экономические основы функционирования отрасли, сущности планирования и финансовой деятельности предприятий
БМ 08. Экономические основы функционирования отрасли, сущности планирования и финансовой деятельности предприятий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для планирования рыночной организации предприятий; эффективного использования экономических ресурсов; реализации экономических механизмов ведения хозяйственной деятельности и порядка подведения финансовых итогов деятельности предприятия.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
основы организации управления предприятиями;
значимость предпринимательства, виды предпринимательства, содержание производственного предпринимательства и развитие предпринимательства в Казахстане.
При изучении модуля обучающиеся учатся: управлять экономической прибылью организации;
классифицировать основные средства; определять структуры основных фондов и эффективные показатели; определять структуру оборотных средств; исследовать методы статистического анализа; оценивать производительность труда; различать виды заработной платы; определять прибыль, поступление, эффективность, постоянность прибыльности предприятия.
Результат обучения: 1) Владеть экономическими основами деятельности предприятия.
Экономика предприятий и основы предпринимательской деятельности
Критерии оценки:
1. Владеет видами предпринимательства, содержанием производственного предпринимательства.
2. Понимает основы финансового предпринимательства в Казахстане.
3. Владеет основами управления экономической прибылью предприятия.
Результат обучения: 2) Определять экономические ресурсы предприятия и эффективность их использования.
Критерии оценки:
1. Выполняет планирование и прогнозирование деятельности предприятия.
2. Определяет основные и оборотные фонды предприятия.
3. Владеет основами тарифной политики и политики улучшения качества товара на рынке услуг.
4. Определяет трудовые ресурсы и выполняет статистический анализ.
Результат обучения: 3) Выполнять экономические расчеты предприятия.
Критерии оценки:

1. Негізгі және айналымды қорларға бағалау жүргізеді.
2. Байланыс кәсіпорнының кадр құрамына талдау жүргізеді.
3. Жұмыскердің бір айдағы еңбекақысын есептейді.
4. Өндіріс көлемінің және тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнының өзгеруі туралы мәліметтерді меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қаржылық қызметке талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның қаржыландыру жүйесін айқындайды және қаржылық жоспардың талдауын жасайды.
2. Кәсіпорынның пайда және рентабельділгіне талдау жүргізеді.
3. Кәсіпорын пайдасын әртүрлі көрсеткіштер бойынша есептейді.
4. Кәсіпорынның қаржылық қызметін қорытындылайды.
БҚ 9. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 09. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды түсінеді.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"131601 3 - Техник бағдарламашы" біліктілігі
КҚ 1. Өндірістік қызметте еңбек заңнамасы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, санитария, өрт және электр қауіпсіздігі негіздері туралы білімді қолдану
КМ 01. Өндірістік қызметте қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету
Бұл модуль еңбек заңнамасын сақтауға және мобильді құрылғылармен жұмысты қауіпсіз жүргізуге, болашақ маманды мамандығымен таныстыруға және бастапқы кәсіптік білім алуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
еңбекті қорғау саласындағы заңнама; еңбекті және денсаулықты қорғау жөніндегі нормативтік құжаттар; мобильді құрылғылармен және компьютерлермен жұмыс жүргізу кезіндегі жалпы қағидалар.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасының білімін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Алдағы жұмыс объектілерімен және алынатын мамандықтың ерекшелігімен еңбекті қорғау бойынша жалпы сұрақтарды меңгеру.
Еңбекті қорғау
Танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет оценку основных и оборотных фондов.
2. Выполняет анализ состава кадров предприятия связи.
3. Выполняет расчет заработной платы работника за один месяц.
4. Владеет сведениями об изменении объема производства и себестоимости товаров и услуг.
Результат обучения: 4) Выполнять анализ финансовой деятельности.
Критерии оценки:
1. Определяет систему финансирования предприятия и выполняет анализ финансового плана.
2. Выполняет анализ прибыли и рентабельности предприятия.
3. Выполняет расчет прибыли предприятия по различным показателям.
4. Подводит итоги финансовой деятельности предприятия.
БК 9. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 9. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
3. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "131601 3 – Техник-программист"
ПК 1. Применять основы трудового законодательства, охраны труда, техники безопасности, санитарии, пожарной и электробезопасности в производственной деятельности
ПМ 01. Обеспечение безопасных условий труда в производственной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения работ с мобильными устройствами, ознакомления будущего специалиста с профессией и получения первичных профессиональных знаний.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие правила при ведении работ с мобильными устройствами и компьютерами.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда с объектами будущей работы и спецификой получаемой специальности.
Охрана труда
Ознакомительная практика
Критерии оценки:

1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы негіздерін ажыратады.
2. Қазақстанда еңбекті қорғау туралы терминологияны меңгерді.
3. Ұжымдық және еңбек шарттарын, шартты жасасу және бұзу талаптары мен тәртібін сақтайды.
4. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақытын және тынығу уақытын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік аурулар туралы мәліметтерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нұсқаулық түрлерін сақтайды.
2. Ақпараттық-коммуникациялық сала қызметкерлеріне тән кәсіптік аурулар және олардың алдын алу әдістері туралы мәліметтерді меңгерді.
3. Электр қауіпсіздігі техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мобильді құрылғылармен және компьютерлермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік қағидалары мәселелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық қызмет көрсететін кәсіпорындарда еңбекті қорғауды және қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. Ақпараттық қызмет көрсететін кәсіпорындарда электр қауіпсіздігі қағидаларын сақтайды.
3. Есептеуіш техниканы пайдалану кезінде жұмыс орындарын ұйымдастырады.
4. Қолайлы еңбек жағдайын жасайды.
5. Қауіпсіздік техникасын және өрт қауіпсіздігін сақтайды.
6. Кәсіпорынның санитарлық-гигиеналық нормаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорында экскурсиялар өткізу арқылы ұйымның немесе бөлімшенің қызметімен танысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өз мамандығының негіздерін жақсы біледі.
2. Экскурсиялар арқылы визуалдық және ақпараттық білім базасын алады.
3. Осы біліктілік қызметін жүзеге асыратын бөлімшелерге бағдарланады.
Оқыту нәтижесі: 5) Ұйымның немесе кәсіпорын бөлімшесінің нормативтік-құқықтық актілерімен, бұйрықтарымен, өкімдерімен, нұсқауларымен және нұсқаулықтарымен танысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның немесе мекеменің қызметін ұйымдастырады және жоспарлайды, мемлекеттік билік және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қызмет нысандарын меңгерді.
2. Практика базаларының құрылымдық бөлімшелерінің кейбір өкілеттіктерін орындауға қатысады.
3. Процессуалдық және өзге құжаттармен жұмыс істейді.
4. Азаматтарды қабылдау және көрсетілген органдардың негізгі қызмет бағыттарын іске асыру бойынша іс-шараларға қатысу кезінде кәсіптік қарым-қатынас дағдыларын меңгерді.
5. Практика туралы есеп құрауға қажетті материалдар жинайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Басқару бөлімшелерінің немесе бөлімінің жұмыс істеу қағидаттарын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Студенттерді практикаға қабылдайтын органдар мен мекемелердің қызметін реттейтін және олар қабылдайтын (шығаратын) нормативтік-құқықтық актілерді, бұйрықтарды, өкімдерді, нұсқамалар мен нұсқаулықтарды меңгерді.

1. Различает основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Владеет терминологией об охране труда в Казахстане.
3. Соблюдает коллективные и трудовые договоры, условия и порядок заключения и расторжения договора.
4. Характеризует рабочее время и время отдыха в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
Результат обучения: 2) Владеть сведениями о профессиональных заболеваниях.
Критерии оценки:
1. Соблюдает виды инструктажей.
2. Владеет сведениями о профессиональных заболеваниях и методах их профилактики, характерных для работников информационно-коммуникационной сферы.
3. Соблюдает технику электробезопасности.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами правил безопасности при работе с мобильными устройствами и компьютерами.
Критерии оценки:
1. Соблюдает охрану труда и технику безопасности на предприятиях информационного обслуживания.
2. Соблюдает правила электробезопасности на предприятиях информационного обслуживания.
3. Организовывает рабочие места при использовании вычислительной техники.
4. Создает благоприятные условия труда.
5. Соблюдает технику безопасности и пожароопасности.
6. Соблюдает санитарно-гигиенические нормы предприятия.
Результат обучения: 4) Ознакомиться с деятельностью организации или отделения/ подразделения на предприятии посредством экскурсий.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в основах своей профессии.
2. Получает визуальную и информационную базу знаний посредством экскурсий.
3. Ориентируется в подразделениях осуществляющих деятельность данной квалификации.
Результат обучения: 5) Ознакомиться с нормативно-правовыми актами, приказами, распоряжениями, указаниями и инструкциями организации или отделения/ подразделения предприятия.
Критерии оценки:
1. Организует и планирует деятельность организации или учреждений, владеет формами деятельности органов государственной власти и местного самоуправления.
2. Участвует в выполнении некоторых полномочий структурных подразделений баз практики.
3. Работает с процессуальными и иными документами.
4. Владеет навыками профессионального общения при проведении приема граждан и во время присутствия на различных мероприятиях по реализации основных направлений деятельности указанных органов.
5. Осуществляет сбор материалов, необходимых для составления отчета о практике.
Результат обучения: 6) Характеризовать принципы работы подразделений или отдела управления.
Критерии оценки:
1. Владеет нормативно-правовыми актами, приказами, распоряжениями, указаниями и инструкциями, регламентирующими деятельность органов и учреждений, принимающих студентов на практику, а также принимаемыми (издаваемыми) ими.

2. Әртүрлі кәсіпорын мен мекеме түрлерінің құрылымын айқындайды.
КҚ 2. Мобильді құрылғылардың, аппараттық және бағдарламалық құралдардың және ақпараттық технологиялар инфрақұрылымы тұғырнамасының құрылымын және жұмыс істеу қағидаттарын зерттеу
КМ 02. Мобильді құрылғылар үшін аппараттық және бағдарламалық құралдардың жұмыс істеуі және оларға қызмет көрсету
Бұл модуль ұйымдардың мобильді құрылғыларының, аппараттық және бағдарламалық құралдарының және ақпараттық технологиялар инфрақұрылымы тұғырнамасының құрылымын және жұмыс істеу қағидаттарын; компьютерлік технологияларды күнделікті және кәсіптік қызметте пайдалануға; мамандандырылған қолданбалы бағдарламалық қамтылымды, вирусқа қарсы қорғау құралдарын, кеңсе пакеттерін сенімді меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: мобильді құрылғыларының базалық құрылымын, негізгі функционалдық тораптардың құрамы, арналуы, элементтік базаны, интерфейстер және мобельді құрылғылардың электр қуаттау жүйесі; стандартты бағдарламалардың, архиваторлардың, антивирустардың арналуы және пайдаланылуы; мұрағат файлдарымен жұмыс істеу; диаграммалар жасау бойынша жұмыс, деректерді автоматты есептеу кестелері; құжаттарды баспаға шығару; графикалық редакторлармен жұмыс істеу.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: перифериялық құрылғыларды пайдалану; Windows, Linux, Android, IOS операциялық жүйелерін пайдалану;
әртүрлі құжаттарды мәтіндік редакторларда ресімдеу;
электрондық кестелер құру; жергілікті желіде және әртүрлі бағдарламаларда жұмыс істеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Мобильді құрылғылардың құрылу және жұмыс істеу қағидаттарын пайдалану.
Аппараттық және бағдарламалық құралдар
Операциялық жүйелер
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мобильді құрылғылардың құрылу қағидаттарын түсінеді.
2. Мобильді құрылғылардың жіктелуін біледі және мобильді жүйелердің буынын таниды.
3. Ақпараттық-қисынды негіздерді және мобильді құрылғылардың жұмыс істеу құрылымын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мобильді құрылғылардың базалық құрылымының элементтерін тану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәулет ерекшеліктері және микропроцессорлардың жұмыс істеу режимдері арасындағы айырмашылықтарды түсінеді.
2. Мобильді құрылғылар жадының ұйымдастырылуын түсінеді.
3. Енгізу және шығару интерфейстерінің интерфейс функцияларын және техникалық сипаттамаларын меңгерді.
4. Сыртқы құрылғыларды қосады және интерфейстерді икемдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мобильді жүйелер үшін әртүрлі перифериялық құрылғылардың жұмыс істеу қағидаттарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Определяет структуры различных видов предприятий и учреждений.
ПК 2. Исследовать архитектуру и принципы функционирования мобильных устройств, аппаратных и программных средств и платформ инфраструктуры информационных технологий
ПМ 02. Функционирование и обслуживание аппаратных и программных средств для мобильных устройств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования архитектуры и принципов функционирования мобильных устройств, аппаратных и программных средств и платформ инфраструктуры информационных технологий организаций; использования компьютерных технологий в повседневной и в профессиональной деятельности; уверенного владения специализированным прикладным программным обеспечением, средств антивирусной защиты, офисных пакетов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: базовую архитектуру мобильных устройств, состав, назначение основных функциональных узлов, элементную базу, интерфейсы и систему электропитания мобильных устройств; назначение и использование стандартных программ, архиваторов, антивирусов; работу с архивными файлами; работу по составлению диаграмм, таблицы с автоматическим подсчетом данных; вывод документов на печать; работу с графическими редакторами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать периферийные устройства; пользоваться различными операционными системами: Windows, Linux, Android, IOS;
оформлять различные документы в текстовых редакторах;
создавать электронные таблицы; работать в локальной сети и различных программах.
Результат обучения: 1) Использовать принципы построения и функционирования мобильных устройств.
Аппаратные и программные средства
Операционные системы
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает принципы построения мобильных устройств.
2. Описывает классификацию мобильных устройств и распознает поколения мобильных систем.
3. Владеет информационно-логическими основами и структурой работы мобильных устройств.
Результат обучения: 2) Распознавать элементы базовой архитектуры мобильных устройств.
Критерии оценки:
1. Понимает различия в архитектурных особенностях и режимах работы микропроцессоров.
2. Понимает организацию памяти мобильных устройств.
3. Владеет интерфейсными функциями и техническими характеристиками интерфейсов ввода и вывода.
4. Выполняет подключение внешних устройств и настройку интерфейсов.
Результат обучения: 3) Использовать принципы работы различных периферийных устройств для мобильных систем.
Критерии оценки:

1. Мобильді жүйелер үшін перифериялық құрылғыларды жіктейді және сипаттайды.
2. Мобильді жүйелер үшін перифериялық құрылғылардың техникалық сипаттамаларын және жұмыс істеу қағидаттарын меңгерді.
3. Мобильді құрылғылардың экрандарында бейнені қалыптастырудың нақты қағидаттарын және сенсорлық технологиялардың жұмыс істеу қағидаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Есептеуіш құрылғылардың заманауи бағдарламалық қамтамасыз ету түрлерін салыстыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамтылымның терминологиясы мен түрлерін меңгерді.
2. Бағдарламалық өнімдерді пайдалану және тарату нұсқаларын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Бағдарламалық қамтылымды орнату және икемдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамтылымды орнату алдында операциялық жүйенің конфигурациясын зерттейді.
2. Жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтылым орнатады.
3. Бағдарламалық қамтылымды орнату және икемдеу кезінде туындаған қателерді талдайды және жояды.
4. Бағдарламалық қамтылымды орнату және икемдеу жөніндегі пайдаланушы нұсқаулығын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 6) Кеңсе пакеттері арқылы жұмысты орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кеңсе пакеттерін орнатады.
2. Құжаттармен жұмыс істеу үшін Microsoft Office, Open Office, EasyOffice кеңсе пакеттерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 7) Антивирус құралдары арқылы мобильді құрылғыларды қорғау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі қауіп типтерінің алдын алады және мобильді құрылғылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
2. Компьютер вирустарының негізгі түрлерін ажыратады.
3. Антивирус бағдарламаларының әртүрлі типтерін қолданады.
4. Антивирус бағдарламалық қамтылымын орнатады.
5. Бұлтты технологиялар арқылы деректерді резервтік көшіруді және қалпына келтіруді пайдаланады.
КҚ 3. Құрылымдық бағдарламалау қағидаттары негізінде қосымшалар әзірлеу, бағдарламалау тілдері арқылы деректерді сақтау мен өңдеудің тиімді жүйелерін жобалау және іске асыру, деректерді айқындау және манипуляциялау
КМ 03. Деректердің алгоритмдерін, құрылымдарын әзірлеу, бағдарламалық қамтылымды жобалау және әзірлеу
Бұл модуль дискреттік математика негізінде кәсіптік міндеттерді шешуге; құрылымдық және объектіге бағдарланған бағдарламалау қағидаттарын меңгеруге; бағдарламалау тілдерін пайдалану арқылы деректерді сақтау мен өңдеудің тиімді жүйелерін жобалау мен іске асыруға, деректерді айқындау мен манипуляциялауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: құрылымдық бағдарламалау қағидаттары;
алгоритм құрылымдары; жоғары деңгейдегі тілде бағдарламалау дағдылары; бағдарламалық қамтылымды әзірлеу әдістері.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: практикалық міндеттерді шешу үшін математикалық әдістер қолдану; жоғары деңгейдегі тілде қосымшалар әзірлеу; пайдаланушылардың талаптарын ескеріп, қосымшаларды үлгілеу және жобалау.
Оқыту нәтижесі: 1) Дискреттік математиканың негізгі алгоритмдерін ажырату.
Дискреттік математика
Алгоритмдеу және бағдарламалау
Бағдарламалық қамтылымды әзірлеу технологиясы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Классифицирует и описывает характеристики периферийных устройств для мобильных систем.
2. Владеет техническими характеристиками и принципами работы периферийных устройств для мобильных систем.
3. Разбирается в физических принципах формирования изображения на экранах мобильных устройств и знает принципы работы сенсорных технологий.
Результат обучения: 4) Сравнивать виды современного программного обеспечения вычислительных устройств.
Критерии оценки:
1. Владеет терминологией и видами программного обеспечения.
2. Оценивает варианты использования и распространения программных продуктов.
Результат обучения: 5) Производить установку и настройку программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Исследует конфигурацию операционной системы перед инсталляцией программного обеспечения.
2. Устанавливает системное и прикладное программное обеспечение.
3. Анализирует и устраняет возникшие ошибки при установке и настройке программного обеспечения.
4. Использует руководство пользователя по установке и настройке программного обеспечения.
Результат обучения: 6) Выполнять работу с использованием офисных пакетов.
Критерии оценки:
1. Устанавливает офисные пакеты.
2. Использует офисные пакеты Microsoft Office, Open Office, EasyOffice для работы с документами.
Результат обучения: 7) Защищать мобильные устройства с помощью антивирусных средств.
Критерии оценки:
1. Предотвращает различные типы угроз и обеспечивает безопасность мобильных устройств.
2. Различает основные виды компьютерных вирусов.
3. Применяет различные типы антивирусных программ.
4. Устанавливает антивирусное программное обеспечение.
5. Использует резервное копирование и восстановление данных с помощью облачных технологий.
ПК 3. Разрабатывать приложения на основе принципов структурного программирования, проектировать и реализовывать эффективные системы хранения и обработки данных с использованием языков программирования, определения и манипулирования данными
ПМ 03. Разработка алгоритмов, структур данных, проектирование и разработка программного обеспечения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для решения профессиональных задач на основе дискретной математики; владения принципами структурного и объектно-ориентированного программирования; проектирования и реализации эффективных систем хранения и обработки данных с использованием языков программирования; определения и манипулирования данными.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: принципы структурного программирования;
алгоритмические структуры; навыки программирования на языке высокого уровня; методы разработки программного обеспечения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять математические методы для решения практических задач; разрабатывать приложения на языке высокого уровня; моделировать и проектировать приложения с учетом требований пользователей.
Результат обучения: 1) Различать основные алгоритмы дискретной математики.
Дискретная математика
Алгоритмизация и программирование
Технология разработки программного обеспечения
Производственное обучение (алгоритмизация и программирование)
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Көптік теориясы негізінде негізгі алгоритмдерді қолданады.
2. Деректердің негізгі құрылымдарын ажыратады: граф, ағаш, стек, кезек, үйінді.
3. Граф теориясының негізгі алгоритмдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық кодты формализациялау және алгоритмдеу әдістері мен тәсілдерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылымдық бағдарламалау қағидаттарын тізбектейді.
2. Негізгі алгоритм құрылымдарын сипаттайды.
3. Қисынды операцияларды және олардың қасиеттерін қолданады.
4. Массивтерді және массивте деректерді іздеуді қолданады.
5. Рәсімдер мен функцияларды қолданады.
6. Рекурсиялар қолданады.
7. Серпінді бағдарламалауды пайдаланады.
8. Дерекқор құрылымын әзірлейді және жергілікті және желілік қосымшаларды іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жоғары деңгейдегі тілде бағдарламалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалау тілінде алгоритмдердің негізгі типтерін іске асырады.
2. Консоль режимінде жұмыс істейді.
3. Пішіндерді пайдалана отырып, қарапайым бағдарламалар жасайды.
4. Бастапқы бағдарламалық кодты талдау мен тексеруді жүзеге асырады.
5. Бағдарламалық модульдер деңгейінде бағдарламалық кодты дұрыстайды.
6. Бағдарламалық код ақауларының туындау себептерін анықтайды және жаңғыртады.
7. Бағдарламалық кодта анықталған ақауларды жояды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бағдарламалық қамтылымды әзірлеу үшін құжаттама жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамтылымды әзірлеу кезеңінде үлгілеудің рөлін, мақсаты мен міндеттерін түсінеді.
2. Үлгілеу әдіснамасын және нотациясын меңгерді.
3. Жобалау үлгілерін, прецеденттерді меңгерді.
4. Бағдарламалық өнімді құру бойынша жобаның талдамалық кезеңін бағалайды.
5. Пайдаланушылардың талаптарын анықтайды.
6. Бағдарламалық кодтың жұмыс қабілетін тексеру әдістері мен құралдарын қолданады.
7. Бағдарламалық кодтың жұмыс қабілетін тексеру үшін бақылау үлгілерін әзірлейді және ресімдейді.
8. Бағдарламалық код деректерінің тест жинақтарын генерациялау рәсімдерін әзірлейді.
9. Бағдарламалық код деректерінің диагностикасын түсіндіреді және жүзеге асырады.
10. Бағдарламалық кодтың жұмыс істеу қабілетін тексеру нәтижелерін құжаттауды жүзеге асырады.
11. Бағдарламалық кодты рефакторингтеу және оңтайландыру әдістерін, құралдарын қолданады.
12. Бағдарламалық қамтылымды әзірлеу бойынша пайдалану құжаттамасын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Біріздендірілген тілдер арқылы бағдарламалық өнімдерді үлгілеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық өнімге қойылатын сапа талаптарын әзірлейді.
2. Талаптарды ерекшелендіреді.
3. Біріздендірілген тіл арқылы бағдарламалық өнімді үлгілейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Қосымшалардың құрылымы мен дизайнын жобалау үшін қазіргі практикаларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет основные алгоритмы на основе теории множеств.
2. Различает основные структуры данных: граф, дерево, стек, очередь, куча.
3. Применяет основные алгоритмы теории графов.
Результат обучения: 2) Использовать методы и приемы формализации и алгоритмизации задач программного кода.
Критерии оценки:
1. Перечисляет принципы структурного программирования.
2. Описывает основные алгоритмические структуры.
3. Применяет логические операции и их свойства.
4. Применяет массивы и поиск данных в массиве.
5. Применяет процедуры и функции.
6. Применяет рекурсии.
7. Использует динамическое программирование.
8. Разрабатывает структуры баз данных и реализует локальные и сетевые приложения.
Результат обучения: 3) Программировать на языке высокого уровня.
Критерии оценки:
1. Реализует основные типы алгоритмов на языке программирования.
2. Работает в консольном режиме.
3. Создает простые программы с использованием форм.
4. Осуществляет анализ и проверку исходного программного кода.
5. Осуществляет отладку программного кода на уровне программных модулей.
6. Воспроизводит и устанавливает причины возникновения дефектов программного кода.
7. Устраняет выявленные дефекты в программном коде.
Результат обучения: 4) Составлять документацию для разработки программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Понимает роль, цели и задачи моделирования в цикле разработки программного обеспечения.
2. Владеет методологией и нотацией моделирования.
3. Владеет шаблонами проектирования, прецедентами.
4. Оценивает аналитическую стадию проекта по созданию программного продукта.
5. Выявляет требования пользователей.
6. Применяет методы и средства проверки работоспособности программного кода.
7. Разрабатывает и оформляет контрольные примеры для проверки работоспособности программного кода.
8. Разрабатывает процедуры генерации тестовых наборов данных программного кода.
9. Интерпретирует и осуществляет диагностику данных программного кода.
10. Осуществляет документирование результатов проверки работоспособности программного кода.
11. Применяет методы, средства для рефакторинга и оптимизации программного кода.
12. Использует эксплуатационную документацию по разработке программного обеспечения.
Результат обучения: 5) Моделировать программные продукты с помощью унифицированных языков.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает качественные требования к программному продукту.
2. Специфицирует требования.
3. Моделирует программный продукт с использованием унифицированного языка.
Результат обучения: 6) Применять современные практики для проектирования архитектуры и дизайна приложений.
Критерии оценки:

1. Бағдарламалық шешімнің базалық құрылымдарының ықтимал нұсқаларын қолданады.
2. Жобалау үлгілерін пайдалана отырып, үстел қосымшаларының үлгілерін әзірлейді.
КҚ 4.Сымсыз байланыс желілерінде технологиялық процестерді орындау
КМ 04. Сымсыз байланыс желілерінде технологиялық процестерді орындау
Бұл модуль пайдаланушылардың жеке деректерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуді есепке ала отырып, сымсыз байланыс желілерінде технологиялық процестерді орындауға; құрастыру жұмыстарын жүзеге асыруға және желілік жабдықты икемдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
сымсыз байланыс желілері жабдықтарын жіктеу, олардың құрылымы және сипаттамалары; сымсыз желілердің мультисервистік абоненттік қолжетімділігін ұйымдастыру мен құру қағидаттары; сымсыз желілердің қолжетімділік интерфейстері үшін ерекшеліктер құру әдістері;
сымсыз байланыс саласындағы халықаралық стандарттар; салынған желілерді құру ерекшеліктері.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: икемді коммутаторлардың сипаттамаларын есептеу; сымсыз байланыс желілерінде қосылыстарды орнатудың базалық сценарийлерін құру;
IP сигнал беру хаттамаларының базалық хабарламаларын оқу.
Оқыту нәтижесі: 1) Сымсыз желілердің технологиясын таңдау.
Компьютерлік желілер
Сымсыз желілерді құрастыру және икемдеу
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі сымсыз желілердің түрлерін пайдаланады.
2. Сымсыз желілермен жұмыс істеу үшін желілік технологияларды меңгерді.
3. Сымсыз желілерді пайдаланушылардың жеке деректерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сымсыз желілер үшін құрастыру және икемдеу жұмыстарын жоспарлау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сымсыз желілердің желілік жабдығының құрастыру жұмыстарын орындау техникасын меңгерді.
2. Сымсыз желілердің мультисервистік абоненттік қолжетімділігін икемдеу техникасын меңгерді.
3. Сымсыз желілер жабдығын пайдалану әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Сымсыз желілерді пайдалану бойынша жұмысты көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сымсыз желілердің желілік жабдығының құрастыру жұмыстарын орындайды.
2. Сымсыз желілердің мультисервистік абоненттік қолжетімділігін икемдейді.
3. Сымсыз желілер жабдығын пайдаланады.
4. Сымсыз желілердің IP телефония жабдығын икемдейді
КҚ 5. Мобильді құрылғыларды диагностикалауды, жөндеуді және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 05. Мобильді құрылғыларды диагностикалау, жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль компоненттерді ауыстыру жолымен мобильді құрылғылардың функционалдық модульдеріндегі ақауларды жою бойынша жұмысқа қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды; мобильді құрылғыны сынау және құрастыру; элементтерді қорғасынсыз дәнекерлеу; параметрлерді икемдеу және мобильді құрылғыны басқару.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: жүйені икемдеу әдістері және мобильді құрылғыда орнатылған қосымшалар; құрылғыны дұрыс құрастыру және сынау тәртібі; құрастырылған, электрондық құрылғыларды сынау тәртібі, сондай-ақ құрылғының сапасын және функционалдығын тексереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: компоненттерді ауыстыру арқылы негізгі электрондық құрылғылардағы ақауларды жою; мобильді құрылғыларды сынау және құрастыру; элементтерді қорғасынсыз дәнекерлеу; параметрлерді икемдеу және мобильді құрылғыны басқару.
Оқыту нәтижесі: 1) Компоненттерді ауыстыру арқылы электрондық құрылғылардың қарапайым жөндеу.
Мобильді құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Мобильді құрылғыларды әкімшілендіру
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет возможные варианты базовых архитектур программного решения.
2. Разрабатывает примеры настольных приложений с применением шаблонов проектирования.
ПК 4.Выполнять технологические процессы на беспроводных сетях связи
ПМ 04. Выполнение технологических процессов на беспроводных сетях связи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения технологических процессов на беспроводных сетях связи с учетом обеспечения безопасности личных данных пользователей; осуществления монтажных работ и настройки сетевого оборудования.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
классификацию, архитектуру и характеристики оборудования беспроводных сетей связи; принципы организации и построения мультисервисного абонентского доступа беспроводных сетей; методы составления спецификаций для интерфейсов доступа беспроводных сетей;
международные стандарты в области беспроводной связи; особенности построения наложенных сетей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: рассчитывать характеристики гибких коммутаторов; составлять базовые сценарии установления соединений в сетях беспроводной связи;
вести чтение базовых сообщений протоколов сигнализации IP.
Результат обучения: 1) Выбирать технологию беспроводных сетей.
Компьютерные сети
Монтаж и настройка беспроводных сетей Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Использует различные виды беспроводных сетей.
2. Владеет сетевыми технологиями для работы с беспроводными сетями.
3. Обеспечивает безопасность личных данных пользователей беспроводных сетей.
Результат обучения: 2) Планировать монтажные и настроечные работы для беспроводных сетей.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения монтажных работ сетевого оборудования беспроводных сетей.
2. Владеет техникой настройки мультисервисного абонентского доступа беспроводных сетей.
3. Владеет методами эксплуатации оборудования беспроводных сетей.
Результат обучения: 3) Демонстрировать работу по эксплуатации беспроводных сетей.
Критерии оценки:
1. Выполняет монтажные работы сетевого оборудования беспроводных сетей.
2. Производит настройку мультисервисного абонентского доступа беспроводных сетей.
3. Выполняет эксплуатацию оборудования беспроводных сетей.
4. Выполняет настройку оборудования IP телефонии беспроводных сетей.
ПК 5. Осуществлять диагностику, ремонт и техническое обслуживание мобильных устройств
ПМ 05. Диагностика, ремонт и техническое обслуживание мобильных устройств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работ по устранению дефектов в функциональных модулях мобильных устройств, с помощью замены компонентов; тестирования и сборки мобильного устройства; осуществления бессвинцовой пайки элементов; настройки параметров и управления мобильным устройством.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
методы настройки системы и установленных приложений в мобильном устройстве; порядок правильной сборки и тестирования устройства; порядок испытания собранных, электронных устройств, а так же проверяют качество сборки и функциональность устройства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: устранять дефекты в основных электронных устройствах, с помощью замены компонентов; тестировать и собирать мобильные устройства; осуществлять бессвинцовую пайку элементов; осуществлять настройку параметров и управлять мобильным устройством.
Результат обучения: 1) Проводить простой ремонт электронных устройств, при помощи замены компонентов.
Техническое обслуживание и ремонт мобильных устройств
Администрирование мобильных устройств Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Компоненттерге қол жеткізу үшін өндірушінің пайдалану және жөндеу жөніндегі нұсқаулықтарын ұстанады.
2. Өндірушінің талаптары бойынша компоненттерді ауыстырады.
3. Мобильді құрылғылардың электрондық компоненттері мен тораптарын таңдайды және жөндейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мобильді құрылғыны сынау және құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дәнекерлеусіз жөндеу әдістерін пайдаланып, электрондық кабельдерді дұрыс жөндейді.
2. Аса сенімді стандарттарға сүйене отырып, компоненттерді зақымдаусыз дәнекерлейді және бөлшектейді.
3. Құрылғыны дұрыс құрастырады.
4. Құрылғының жұмысын сынайды.
5. Құрылғыны сынау кезінде жоспарланбаған оқиғаның туындауын талдайды.
6. Құрастырылған электрондық құрылғыларды сапа мен функционалдыққа сынайды.
7. Профилактикалық қызмет көрсетуге және диагностика саясатына сәйкес бірқатар тұғырнамаларда стандартты, диагностикалық тесттер жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қорғасынсыз дәнекерлеу әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қосылыстарды әзірлеу технологиясын бақылауды жүзеге асырады.
2. Монтаждық қорғасынсыз дәнекерлеу технологиясының негіздерін түсінеді.
3. қалайы, күміс және мыстың үш компонентті қорытпасынан (SnAgCu) дәнекер дайындайды.
4. Оңтайлы термобейінді іріктеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Құрастырылған, электрондық құрылғыларды сапа мен функционалдыққа сынайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тестілеу үшін өлшеу құрылғыларын таңдайды және пайдаланады.
2. Тест нәтижелерін түсіндіреді.
3. Визуалдық ақауларды айқындайды.
4. Тест нәтижелері туралы есептер дайындайды.
5. Ақаулы құрылғылармен жұмыс істеу үшін тиісті әрекеттерді ұсынады.
6. Жоспарланбаған жағдайлармен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 5) Параметрлерді икемдеу және мобильді құрылғыны басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мобильді құрылғылардың деректерін толық немесе іріктеп тазартуды жүзеге асырады.
2. Парольдерге қойылатын талаптар және қауіпсіздік параметрлері сияқты құрылғының саясатын икемдейді.
3. Пайдаланушылар немесе пайдаланушылар тобы үшін сәйкеспейтін немесе ұсталмайтын құрылғыларды бұғаттаудан алуды жүзеге асырады.
4. Жүйені және қосымшаларды орнату мен икемдеуді жүзеге асырады.
КҚ 6. Web-дизайнның әдіснамалық және тұжырымдамалық негіздері бойынша интерфейсті жобалау
КМ 06. Мобильді құрылғылар үшін Web-қосымшаларының интерфейсін жобалау
Бұл модуль Web-дизайнның әдіснамалық және тұжырымдамалық негіздерін, пайдаланушыларды жүріс-тұрыс қағидаттарын, юзабилитиді, интерфейстерді жобалау қағидаттары мен тәсілдемелерін меңгеруге қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: веб-технологияларға негізделген толыққанды сайт құру дағдылары; екі өлшемді және үш өлшемді компьютерлік графика негіздері; Web-бағдарламалаудың заманауи технологиялары; Web-ресурстарды әзірлеу дағдылары.

1. Следует инструкциям производителя по эксплуатации и ремонту, чтобы получить доступ к компонентам.
2. Заменяет компоненты по требованиям производителя.
3. Выбирает и монтирует электронные компоненты и узлы мобильных устройств.
Результат обучения: 2) Тестировать и осуществлять сборку мобильного устройства.
Критерии оценки:
1. Правильно заделывает электронные кабеля, используя методы беспаечной заделки.
2. Запаивает и распаивает, следуя высоконадежным стандартам и без повреждений компонентов.
3. Осуществляет правильную сборку устройства.
4. Тестирует работу устройства.
5. Анализирует возникновение незапланированного события при тестировании устройства.
6. Проводит испытания собранных, электронных устройств на качество и функциональность.
7. Проводит стандартные, диагностические тесты на ряде платформ, в соответствии с профилактическим обслуживанием и политикой диагностики.
Результат обучения: 3) Применять бессвинцовые методы пайки.
Критерии оценки:
1. Осуществляет контроль над технологией изготовления соединений.
2. Понимает основы бессвинцовой технологии монтажной пайки.
3. Использует припой из трехкомпонентного сплава олова, серебра и меди (SnAgCu).
4. Осуществляет подбор оптимального термопрофиля.
Результат обучения: 4) Проводить испытания собранных, электронных устройств на качество и функционал.
Критерии оценки:
1. Выбирает и использует измерительные устройства для тестирования.
2. Интерпретирует результаты тестов.
3. Определяет визуальные дефекты.
4. Подготавливает отчеты о результатах теста.
5. Рекомендует соответствующие действия для работы с неисправными устройствами.
6. Владеет навыками работы с незапланированными случаями.
Результат обучения: 5) Настраивать параметры и управлять мобильным устройством.
Критерии оценки:
1. Осуществляет полную или выборочную очистку данных мобильных устройств.
2. Настраивает политику устройства, таких как требования к паролям и параметры безопасности.
3. Осуществляет разблокирование несоответствующих или неподдерживаемых устройств для пользователя или группы пользователей.
4. Осуществляет установку и настройку системы и дополнительных приложений.
ПК 6. Проектировать интерфейс на основе методологических и концептуальных основах Web-дизайна
ПМ 06. Проектирование интерфейса Web-приложений для мобильных устройств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для владения методологическими и концептуальными основами Web-дизайна, принципами поведения пользователей, юзабилити, принципами и подходами проектирования интерфейсов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
навыки создания полноценного сайта, основанного на веб-технологиях; основы двухмерной и трехмерной компьютерной графики; современные технологии Web-программирования; навыки по разработке Web-ресурсов.

Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: JavaScript және PHP тілдері, jQuery кітапханасы арқылы толыққанды сайт құру; серпінді мультимедиялық бейнелер жасау; объектілерді 3d Studio Max бағдарламасында геометриялық үлгілеу; ASP.​NET MVC 5 базасында .NET Framework 4.7 тұғырнамасының құралдары мен технологияларын пайдалану; ASP.​NET MVC базасында .NET Framework 4.7 тұғырнамасының құралдары мен технологияларын қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағдарламалық қамтылымды әзірлеу технологиясын пайдалану.
Компьютерлік графика
Web-бағдарламалау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Web стандарттарын, Internet құру тарихын және Web технологияларын меңгерді.
2. Толыққанды сайт құрудың негізгі кезеңдерін сипаттайды.
3. Келісімділік, юзабилити және қолжетімділік проблемаларын бағалайды.
4. Бағдарламалық қамтылымның өмірлік циклінің кезеңдерін ескеріп, ақпараттық жүйелер құрады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәтін деректерін енгізу мен өңдеу, Интернет-ресурстардың контентін құру және редакциялау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тілдің негізгі құрылымдарын меңгерді.
2. Құжаттардың мәтінін тереді және редакциялайды.
3. Құжаттарды белгілейді және форматтайды.
4. Құжаттарды сақтайды, көшіреді және резервтейді.
5. Веб-құжаттың құрылымын түсінеді.
6. Сайттың макетін жасайды.
7. Сілтемелерді, бейнелерді, пішіндер мен кестелерді пайдаланып, парақтар құрады.
8. Сайттарды жобалау кезінде фреймдер мен пішіндер құрады.
Оқыту нәтижесі: 3) Web-ресурстар құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. JavaScript және PHP тілінің синтаксисін түсінеді және меңгерді.
2. JavaScript озық тіл құралдарын пайдаланады.
3. jQuery кітапханасын пайдаланады.
4. Стильдердің каскадты кестелерін (CSS) пайдаланады.
5. JavaScript арқылы графиктерді және мультимедиа элементтерін web- параққа біріктіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Компьютерлік графика негіздерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мобильді құрылғыда графикалық ақпарат ұсынады.
2. Компьютерлік графика туралы базалық түсініктері бар: рұқсаттар, файл форматтары; компьютерлік графика түрлері.
Оқыту нәтижесі: 5) CorelDraw және Photoshop бағдарламаларында практикалық жұмыс істеу дағдыларын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. CorelDraw бағдарламасында қарапайым фигуралар, объектілер, пішіндер жасайды.
2. Бейнелерді редакциялайды, түспен, Image мәзірімен жұмыс істейді.
3. Шрифтермен жұмыс істейді.
4. Глифтерді қолданады.
5. Мәтін құралымен жұмыс істейді. Мәтінді форматтайды.
6. Pen құралымен векторлық қисықты бейнелейді.
7. Photoshop бағдарламасында бейнелерді редакциялайды.
8. Түспен, Image мәзірімен жұмыс істейді.

При изучении модуля обучающиеся учатся: создавать полноценный сайт с использованием языков JavaScript и PHP, библиотеки jQuery; создавать динамические мультимедийные изображения; геометрически моделировать объекты в программе 3d Studio Max; использовать инструменты и технологии платформы .NET Framework 4.7 на базе ASP.​NET MVC 5; применять инструменты и технологии платформы .NET Framework 4.7 на базе ASP.​NET MVC.
Результат обучения: 1) Использовать технологии разработки программного обеспечения.
Компьютерная графика
Web-программирование
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет стандартами Web, историей создания Internet и Web технологий.
2. Описывает основные этапы создания полноценного сайта.
3. Оценивает проблемы согласованности, юзабилити и доступности.
4. Создает информационные системы с учетом этапов жизненного цикла программного обеспечения.
Результат обучения: 2) Осуществлять ввод и обработку текстовых данных, создавать и редактировать контент Интернет-ресурсов.
Критерии оценки:
1. Владеет основными конструкциями языка.
2. Осуществляет набор и редактирование текстов документов.
3. Осуществляет разметку и форматирование документов.
4. Сохраняет, копирует и осуществляет резервирование документов.
5. Понимает структуру веб-документа.
6. Создает макет сайта.
7. Создает страницы с использованием ссылок, изображений, форм и таблиц.
8. Создает фреймы и формы при проектировании сайтов.
Результат обучения: 3) Создавать Web-ресурсы.
Критерии оценки:
1. Понимает и владеет синтаксисом языка JavaScript и PHP.
2. Использует продвинутые языковые средства JavaScript.
3. Использует библиотеки jQuery.
4. Использует каскадные таблицы стилей (CSS).
5. Осуществляет интеграцию графики и элементов мультимедиа в web- страницы с помощью JavaScript.
Результат обучения: 4) Использовать основы компьютерной графики.
Критерии оценки:
1. Представляет графическую информацию в мобильном устройстве.
2. Владеет базовыми понятиями о компьютерной графике: разрешение, форматы файлов; видах компьютерной графики.
Результат обучения: 5) Использовать практические навыки работы в программах CorelDraw и Photoshop.
Критерии оценки:
1. Создает простые фигуры в CorelDraw, объекты, формы.
2. Редактирует изображения, работает с цветом, меню Image.
3. Работает со шрифтами.
4. Применяет глифы.
5. Работает с инструментом текст. Форматирует текст.
6. Рисует инструментом Pen векторные кривые.
7. Редактирует изображения в программе Photoshop.
8. Работает с цветом, с меню Image.

9. Бейнелерді түрлендіреді.
10. Қабаттармен жұмыс істейді.
11. Мәтінмен жұмыс істейді.
12. Бейнелерді редакциялау үшін сүзгілерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Қосымшалар құру үшін мультимедиа құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мультимедиа құру құралдарын пайдаланады.
2. Бағдарламалық қамтылым арқылы дыбысты редакциялайды.
3. Adobe Premiere Pro бағдарламасы арқылы бейнені өңдеу әдістемесін меңгерді.
4. Adobe Premiere Pro бағдарламасында бейнені өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 7) Үш өлшемді графика бағдарламаларымен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Объектілерді үлгілеудің тұжырымдамалық негіздерін меңгерді.
2. Модификаторларды пайдалана отырып, геометриялық үлгілеуді жүзеге асырады.
3. Үш өлшемді графикамен жұмыс істеу бағдарламасын сипаттайды.
4. 3D Studio Мах бағдарламасында бейнелер құрады.
5. 3D Studio Мах бағдарламасында үлгілеуді жүзеге асырады.
6. Жарықтандырумен жұмыс істейді, 3D камерасын пайдаланады.
7. Негізгі анимацияны пайдаланады.
8. Объектілерді визуалдандыруды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 8) Серпінді веб-парақтар құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сайт әзірлеудің мақсатын айқындайды.
2. Сайтты тұжырымдамалық жобалау әдістерін қолданады.
3. Сайт құрылымын әзірлейді.
4. ASP.​NET MVC. 5 базасында .NET Framework 4.7 тұғырнамасының құралдарын және технологияларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 9) Коммерциялық бағдарламалар арқылы қарапайым веб-сайттар жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Контентті басқару жүйесі арқылы ақпараттық материалдарды орналастырады және жаңартады.
2. Веб-парақтарды бейнелеуді форматтайды және икемдейді.
3. Қарау және жүктеу үшін веб-парақтардың қол жеткізу құқықтарын және басқа да сипаттамаларын орнатады.
4. Материалды Интернетте пайдалануға бейімдейді (сілтемелер жасау, суреттеу, интерактивті мүмкіндіктер қосу, гипермәтіндер құру).
5. Интернетте интернет-ресурстарын ілгерілетуге және насихаттауға ықпал етеді.
6. Сайтты тестілейді.
7. Интернет-маркетинг әдістерін қолданады.
КҚ 7. Мобильді қосымшаларды әзірлеуді іске асыру
КМ 07. Мобильді қосымшаларды бағдарламалау
Бұл модуль мобильді құрылғылар үшін әртүрлі тұғырнамаларды пайдалану бойынша дағдыларды меңгеруге; мобильді қосымшаларды әзірлеуге және әртүрлі операциялық жүйелер үшін виртуалдық немесе қосымша нақтылықты бағдарламалауға қажетті білімдерді, икемдермен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
мобильді бағдарламалау қағидаттары; Microsoft Silverlight бағдарламалық тұғырнамасының мүмкіндіктері; Android немесе iOS үшін әзірлеушінің құралдары; виртуалдық немесе қосымша нақтылықты әзірлеу ортасы.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: мультисенсорлық интерфейс арқылы ұялы байланыс қызметтерін енгізу мен жаңартуға мүмкіндік беретін мобильді құрылғылар үшін қосымшалар жобалау; қосымшалар құру және тестілеу; қосымшаларды ұялы телефондарда, қалта, дербес компьютерлерінде, дербес цифрлық хатшыларда және кәсіпорынның цифрлық көмекшілерінде пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Мобильді құрылғылар үшін тұғырнамаларды ажырату.
Мобильді қосымшалар әзірлеу Виртуалдық нақтылықты бағдарламалау Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мобильді бағдарламалау қағидаттарын түсіндіреді.
2. Мобильді қосымшалар әзірлеу үшін тұғырнамаларды атап көрсетеді.

9. Преобразует изображения.
10. Работает со слоями.
11. Работает с текстом.
12. Применяет фильтры для редактирования изображений.
Результат обучения: 6) Использовать средства мультимедиа для создания приложений.
Критерии оценки:
1. Использует средства по созданию мультимедиа.
2. Редактирует звук с помощью программного обеспечения.
3. Владеет методикой обработки видео с помощью программы Adobe Premiere Pro.
4. Выполняет обработку видео в программе Adobe Premiere Pro.
Результат обучения: 7) Работать с программами трехмерной графики.
Критерии оценки:
1. Владеет концептуальными основами моделирования объектов.
2. Осуществляет геометрическое моделирование с использованием модификаторов.
3. Характеризует программы работы с трехмерной графикой.
4. Осуществляет создание изображений в программе 3D Studio Мах.
5. Осуществляет моделирование в программе 3D Studio Мах.
6. Работает с освещением, использует камеру 3D.
7. Использует ключевую анимацию.
8. Применяет визуализацию объектов.
Результат обучения: 8) Создавать динамичные веб-страницы.
Критерии оценки:
1. Определяет цели разработки сайта.
2. Применяет методы концептуального проектирования сайта.
3. Разрабатывает структуру сайта.
4. Владеет инструментами и технологиями платформы .NET Framework 4.7 на базе ASP.​NET MVC 5.
Результат обучения: 9) Создавать простые веб сайты, с использованием коммерческих программ.
Критерии оценки:
1.Размещает и обновляет информационные материалы через систему управления контентом.
2. Форматирует и осуществляет настройку отображения веб страниц.
3. Осуществляет установку прав доступа и других характеристик веб-страниц для просмотра и скачивания.
4. Адаптирует материалы к использованию в Интернете (расстановка ссылок, иллюстрирование, добавление интерактивных возможностей, создание гипертекстов).
5. Способствует продвижению и популяризации Интернет-ресурсов в Интернете.
6. Выполняет тестирование сайта.
7. Применяет методы интернет-маркетинга.
ПК 7. Осуществлять разработку мобильных приложений
ПМ 07. Программирование мобильных приложений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования различных платформ для мобильных устройств; разработки мобильных приложений и программирования виртуальной или дополненной реальности для различных операционных систем.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
принципы мобильного программирования; возможности программной платформы Microsoft Silverlight; инструментарий разработчика для Android или iOS; среды разработки дополненной и виртуальной реальности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проектировать приложения для мобильных устройств, которые позволяют с помощью мультисенсорного интерфейса вводить и обновлять услуги мобильной связи; строить и тестировать приложения;
использовать приложения на мобильных телефонах, карманных, персональных компьютерах, персональных цифровых секретарях и цифровых помощниках предприятия.
Результат обучения: 1) Различать платформы для мобильных устройств.
Разработка мобильных приложений
Программирование виртуальной реальности Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Объясняет принципы мобильного программирования.
2. Перечисляет и описывает платформы для разработки мобильных приложений.

3. Windows Phone жүйесі туралы негізгі мәліметтерді меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Microsoft Silverlight бағдарламалық тұғырнамасының мүмкіндіктерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Microsoft Silverlight тұғырнамасының аспектілерін түсіндіреді.
2. Microsoft Silverlight бейнелерді пайдаланады.
3. Операцияларды өңдейді және интерфейс қағидаттарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Android немесе Swift қосымшаларын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Android немесе iOS үшін бағдарламалық қамтылымның даму тарихын және әзірлеушінің құралын меңгерді.
2. Эмулятор арқылы әзірлеу ерекшеліктерін түсіндіреді.
3. Эмуляторда және мобильді құрылғыда бағдарламалық кодты әзірлейді.
4. Мәтіндік басқару элементтерін, батырмаларды, тізімдерді, кестелерді, күн мен уақытты басқаруды қолданады.
Оқыту нәтижесі:4) Мобильді VR-қосымшасын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Толықтырылған және виртуалды нақтылық үшін қосымшалар негізін түсінеді.
2. Кростұғырнамалық VR-қосымшаларды әзірлеу дағдыларын меңгерді.
3. VR - қосымшалар үшін графикалық дизайн әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Мобильді мультитач қосымшаларын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқиғаларды елейтін қосымшаларды жобалайды және кодтайды, тақылдату, жанасу және ымдар.
2. Әдісті жобалау үшін модель-түр-контроллерді пайдаланады.
3. Автоайналуды және автоматты мөлшері бар құрылғыларды пайдаланады.
4. Эмулятор арқылы қосымшаны сынайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Мобильді құрылғылардың қасиеттерін пайдалану арқылы кодтар әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мобильді құрылғының қолда бар қасиеттерін атап көрсетеді.
2. Байланыс хаттамасы арқылы басқа құрылғымен ақпарат алмасатын код әзірлейді.
3. Құрылғының бір қасиетімен байланысты бағдарламалау интерфейсін пайдалана отырып, код әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 7) Нәтижелерді тексеру және қосымшаларды тестілеу қателерін жазу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қосымшаларды ауытқуларсыз тестілеу алгоритмдерін орындайды.
2. Тестілеуден кейін күтілетін және нақты нәтижелерді салыстырады.
3. Қателерді көрсетеді және тіркейді.
4. Нәтижелерді тесттерді басқару жүйесіне енгізеді.
5. Бағдарламалық қамтылымды тестілеу нәтижелері бойынша есеп құжаттамасын қалыптастырады.
КҚ 8. Бағдарламалық құралдардың өмірлік циклінде функционалдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаттары мен стандарттарын зерттеу
КМ 08. Бағдарламалық құралдардың өмірлік циклінде функционалдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаттары мен стандарттарын зерттеу
Бұл модуль бағдарламалық құралдардың өмірлік циклінде функционалдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаттары мен стандарттарын түсінуге; телекоммуникациялық және ақпараттық-коммуникациялық желілердің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
телекоммуникациялық жүйелер мен желілерде ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-аппараттық құралдары; желілік инфрақұрылымда осалдықты анықтау үшін қорғалуды талдау жүйелері; телекоммуникациялық жүйелерді және ақпараттық-коммуникациялық желілерді қауіпсіз әкімшілендіру; желілік инфрақұрылымда осалдықты анықтау үшін қорғалуды талдау; телекоммуникациялық жүйелерді және ақпараттық-коммуникациялық желілерді қауіпсіз әкімшілендіру.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: телекоммуникациялық жүйелерді құрастыруға мүмкіндік беретін жұмысты орындау; телекоммуникациялық жүйелердің мониторингі және диагностикасы;
телекоммуникациялық жүйелердің деректерін басқару;
телекоммуникациялық жүйелердің апаттары мен зақымдарын жою,
оның жұмыс қабілетін қалпына келтіру әдістерін таңдау; телекоммуникациялық жүйелерді пайдалану саласындағы техникалық міндеттерді шешу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпарат қауіпсіздігі бойынша мәселелерді шешу.
Ақпаратты қорғау әдістері
Телекоммуникациялық желілерді аппараттық және бағдарламалық қорғау құралдары Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңдарды пайдаланады.
2. Жергілікті желіні бағдарламалық қамтамасыз ету құралдарымен қорғау әдістерін пайдаланады.

3. Владеет основными сведениями о системе Windows Phone.
Результат обучения: 2) Применять возможности программной платформы Microsoft Silverlight.
Критерии оценки:
1. Объясняет аспекты применения платформы Microsoft Silverlight.
2. Использует изображения в Microsoft Silverlight.
3. Обрабатывает операции и применяет принципы интерфейса.
Результат обучения: 3) Разрабатывать Android или Swift приложения.
Критерии оценки:
1. Владеет историей развития программного обеспечения для Android или iOS и инструментарием разработчика.
2. Поясняет особенности разработки с помощью эмулятора.
3. Разрабатывает программный код в эмуляторе и на мобильном устройстве.
4. Применяет текстовые элементы управления, кнопки, списки, таблицы, управление датой и временем.
Результат обучения:4) Разрабатывать мобильные VR-приложения.
Критерии оценки:
1. Понимает основы приложений для дополненной и виртуальной реальности.
2. Владеет навыками разработки кроссплатформенных VR-приложений.
3. Выполняет разработку графического дизайна для VR – приложений.
Результат обучения: 5) Разрабатывать мобильные мультитач приложения.
Критерии оценки:
1. Проектирует и кодирует приложения, реагирующее на события, постукивание, касания и жесты.
2. Использует модель-вид-контроллер для проектирования метода.
3. Использует авто вращения и устройства с автоматическим размером.
4. Тестирует приложение, используя эмулятор.
Результат обучения: 6) Разрабатывать коды, с использованием свойств мобильных устройств.
Критерии оценки:
1. Перечисляет имеющиеся свойства мобильного устройства.
2. Разрабатывает код, который обменивается информацией с другим устройством, используя протокол связи.
3. Разрабатывает код, используя интерфейс программирования приложений, связанный с по крайней мере, одним свойством устройства.
Результат обучения: 7) Осуществляет проверку результатов и запись ошибок тестирования приложения.
Критерии оценки:
1. Осуществляет выполнение алгоритмов тестирования приложения без отклонений.
2. Сравнивает ожидаемые и фактические результаты после тестирования.
3. Воспроизводит и фиксирует ошибки.
4. Вносит результаты в систему управления тестами.
5. Формирует отчетную документацию по результатам тестирования программного обеспечения.
ПК 8. Исследовать принципы и стандарты обеспечения функциональной безопасности в жизненном цикле программных средств
ПМ 08.
Исследование принципов и стандартов обеспечения функциональной безопасности в жизненном цикле программных средств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания принципов и стандартов обеспечения функциональной безопасности в жизненном цикле программных средств; выполнения работ по обеспечению информационной безопасности телекоммуникационных и информационно коммуникационных сетей.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
программно - аппаратные средства защиты информации в телекоммуникационных системах и сетях; системы анализа защищенности для обнаружения уязвимости в сетевой инфраструктуре; безопасное администрирование телекоммуникационных систем и информационно коммуникационных сетей; анализ защищенности для обнаружения уязвимости в сетевой инфраструктуре; безопасное администрирование телекоммуникационных систем и информационно коммуникационных сетей.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять работу, которая позволяет осуществлять монтаж оборудования телекоммуникационных систем; мониторинг и диагностику телекоммуникационных систем;
вести управление данными телекоммуникационных систем;
устранять аварии и повреждения оборудования телекоммуникационных систем,
выбирать методы восстановления его работоспособности;
решать технические задачи в области эксплуатации телекоммуникационных систем.
Результат обучения: 1) Решать вопросы по безопасности информации.
Методы защиты информации
Аппаратные и программные средства защиты телекоммуникационных сетей
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Использует законы Республики Казахстан в области информационной безопасности.
2. Использует методы защиты локальной сети средствами программного обеспечения.

3. Интернетке кіру кезінде ақпаратты қорғау әдістерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық құралдарды қорғаудың криптографиялық әдістерін енгізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты қорғаудың криптографиялық әдістерін пайдаланады.
2. Цифрлеу әдістерін сыныптайды және пайдаланады.
3. Шифрлеу және дешифрлеу әдістерін пайдаланады.
4. Электрондық кілттермен жұмыс істеу әдістерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпараттық ортада авторлық құқық этикасын және құпиялылықты сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратқа авторлық құқықпен байланысты этикалық нормаларды сақтайды.
2. Ақпаратқа қолжетімділік деңгейіне байланысты ақпараттық ортада құпиялылықты жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Телекоммуникациялық жүйелер мен желілерде ақпаратты бағдарламалық-аппараттық қорғау құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Телекоммуникациялық жүйелер мен желілерде ақпаратты бағдарламалық-аппараттық қорғау құралдарын пайдаланады.
2. Байланыс кабельдерінің конструкциясының желілік инфрақұрылымында осалдықты анықтау үшін қорғалуды талдау жүйесін пайдаланады.
3. Телекоммуникациялық жүйелерді қауіпсіз әкімшілендіру тәртібін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Желілерде ақпараттық қауіпсіздік бойынша іс-шараларды жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Телекоммуникациялық жүйелер жабдығын өздігінен монтаждайды.
2. Телекоммуникациялық жүйелер жабдығының апаттары мен зақымдарын жояды.
3. Желінің жұмыс қабілетін қалпына келтіру әдістерін өздігінен таңдайды.
КҚ 9. Микроэлектрондық құрылғылардың және микропроцессорлық техниканың элементтік базасын құрудың технологиялық және схематехникалық негіздерін қолдану
КМ 09. Микроэлектрондық құрылғылардың және микропроцессорлық техниканың элементтік базасын құрудың технологиялық және схематехникалық негіздері
Бұл модуль мыналарды зерделеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды: жартылай өткізгіш микроэлектроникасының нақты негіздері, жартылай өткізгіш құрылымдарындағы нақты құбылыстар мен процестер; жедел және ұзақ мерзімді есте сақтау құрылғыларын іске асыру негіздері; микроэлектрондық аспаптар мен құрылғыларды құру қағидаттары; цифрлық және аналогтық микроэлектроника: тораптар, блоктар, құрылғылар; микропроцессорлер; интегралдық схемалар, жартылай өткізгіш микроэлектроника элементтері.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: микропроцессорлық техника құралдарының пайда болу және жаппай тарату себептері; микропроцессорлық техника құралдарының ерекшеліктері; үлгілік микроесептеуіш машинасының құрылымы, арналуы және оның компонентінің ерекшеліктері; ақпаратты микроесептеуіш машинаға ұсыну әдістері; микроесептеуіш машина элементтерін басқару әдістері және бағдарламалау тәсілдері; үлгілік микроесептеуіш машинасының басты кіші жүйелерін құрудың негізгі қағидаттары және арналуы; микроесептеуіш машинасын құру үшін қолданылатын әртүрлі интеграция мен интеллект деңгейлерінің үлгілік микросхемаларының негізгі тұжырымдарының функционалдық мүмкіндіктері және арналуы.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: үлгілік микроесептеуіш машинасын құру үшін қолданылатын элементтермен жұмыс істеу; белгіленген функцияларды іске асыру үшін микроесептеуіш машинасының құрамына кіретін микросхемаларды бағдарламалау; сандық деректерді әртүрлі есептеу жүйелеріне түрлендіру; микроесептеуіш машинасының және перифериялық құрылғылар компоненттерінің бірлескен жұмысын жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Микроконтроллерді аппараттық немесе бағдарламалық қамтамасыз ету проблемаларын шешу.
Микроэлектроника
Микропроцессорлық техника
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Микроконтроллердің немесе тізбектердің компоненттерімен байланысты проблемалардың шешімін ұсынады.
2. Проблемаларды шешу бойынша жазбаша негіздеме береді.

3. Использует методы защиты информации при вхождении в Интернет.
Результат обучения: 2) Внедрять криптографические методы защиты программных средств.
Критерии оценки:
1. Использует криптографические методы защиты информации.
2. Классифицирует и использует методы шифрования.
3. Использует методы шифрования и дешифрования.
4. Использует методы работы с электронными ключами.
Результат обучения: 3) Соблюдать этику авторского права и конфиденциальности в информационной среде.
Критерии оценки:
1. Соблюдает этические нормы, связанные с авторским правом на информацию.
2. Осуществляет конфиденциальность в информационной среде в зависимости от уровня доступа к информации.
Результат обучения: 4) Использовать программно - аппаратные средства защиты информации в телекоммуникационных системах и сетях.
Критерии оценки:
1. Использует программно- аппаратные средства защиты информации в телекоммуникационных системах.
2. Использует систему анализа защищенности для обнаружения уязвимости в сетевой инфраструктуре конструкцию кабелей связи.
3. Определяет порядок обеспечения безопасного администрирования телекоммуникационных систем.
Результат обучения: 5) Проектировать мероприятия по информационной безопасности на сетях.
Критерии оценки:
1. Выполняет самостоятельно монтаж оборудования телекоммуникационных систем.
2. Устраняет аварии и повреждения оборудования телекоммуникационных систем.
3. Самостоятельно выбирает методы восстановления работоспособности сети.
ПК 9. Применять технологические и схемотехнические основы построения элементной базы микроэлектронных устройств и микропроцессорной техники
ПМ 09. Технологические и схемотехнические основы построения элементной базы микроэлектронных устройств и микропроцессорной техники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения: физических основ полупроводниковой микроэлектроники, физические явления и процессы в полупроводниковых структурах; основ реализации оперативных и долговременных запоминающих устройств; принципов построения микроэлектронных приборов и устройств; цифровой и аналоговой микроэлектроники: узлы, блоки, устройства; микропроцессоров; интегральных схем, элементов полупроводниковой микроэлектроники.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
причины появления и повсеместного распространения средств микропроцессорной техники; особенности средств микропроцессорной техники; архитектуру типичной микро вычислительной машины, назначение и особенности ее компонент; способы представления информации в микро вычислительной машины; способы управления элементами микро вычислительной машины и методы программирования; основные принципы построения и назначение главных подсистем типичной микро вычислительной машины; функциональные возможности и назначение основных выводов типичных микросхем различных уровней интеграции и интеллекта, применяемых для построения микро вычислительной машины.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать с элементами, применяемыми для построения типичной микро вычислительной машины; программировать микросхемы, входящие в состав микро вычислительной машины для реализации заданных функций; преобразовывать числовые данные в различные системы счисления; осуществлять совместную работу компонентов микро вычислительной машины и периферийных устройств.
Результат обучения: 1) Решать проблемы аппаратного или программного обеспечения микроконтроллеров.
Микроэлектроника
Микропроцессорная техника
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Предоставляет решения на проблемы, связанные с компонентами микроконтроллеров или цепей.
2. Предоставляет письменное обоснование по решениям проблем.

3. Жоспарланбаған әрекеттермен жұмыс істейді.
4. Жұмысты аяқтайды, сондай-ақ проблемалар жойылған әрекеттерді сипаттаумен құжаттарды дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мобильді құрылғылардың және микропроцессорлық жүйелердің негізгі ұғымдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қисынды элементтердің арнайын және әрекет ету қағидатын айқындайды.
2. Цифрлық құрылғылардың қалыптасу қағидаттарын айқындайды.
3. Сигналдарды коттау қағидаттарын айқындайды.
4. Микропроцессорлық жүйелерді құру қағидатын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Комбинациялық және тізбектелген мобильді құрылғылардың синтезін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қисынды элементтерде және интегралдық микросхемаларда цифрлық схемалар жұмысының синтезі мен талдауын жүргізеді.
2. Микропроцессорлық жүйелерді құру дағдыларын меңгерді.
3. Цифрлық схемалардың жұмысын талдау және уақытша диаграммаларды құру әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 4) Микропроцессорлық жүйелердің жұмыс істеуін талдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Микропроцессорлардың арналуын және қолданылу саласын айқындайды.
2. Микропроцессорлық жүйелерді құрудың жалпы қағидаттарын айқындайды.
3. Қарапайым бағдарламаларды жасау дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 5) Электр және функционалдық схемаларды үлгілеу және талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электротехника және электроника элементтерінің шартты белгілерін меңгерді.
2. Электр схемалардың құрылу қағидаттарын меңгерді.
3. Electronics Workbench, Sprint-Layout, sPlan, Электрик бағдарламалары арқылы нақты электр схемаларын жасайды.
4. Виртуалдық тренажерларда жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
КҚ 10. Микроконтроллері бар құрылғылар үшін кодтар әзірлеу және тестілеу
КМ 10. Микроконтроллері бар құрылғылар үшін кодтар әзірлеу және тестілеу
Бұл модуль мыналарды бағдарламалауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды: Arduino/Freeduino микроконтроллерлік платалар; Arduino платалары: әртүрлі құрылғыларды әзірлеу: температура релесі, мектеп сағаттары, цифрлық вольтметр, жылжу қадағасы бар дабылдама, көшені жарықтандыру ажыратқышы; робототехникалық құрылғыларды жобалау.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
микроконтроллерлердің құрылымы және жұмыс істеуі;
Arduino бағдарламалау ортасы; эксперименттер өткізуге қажетті құралдар және құрауыштар;
бағдарлама құрылымы, команда, операторлар және функциялар, деректерді аналогтық және цифрлық енгізу/шығару.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: Arduino/Freeduino микроконтроллерлік платаларын бағдарламалау; робототехникалық құрылғыларды жобалау, әзірлеу және әртүрлі компоненттерден жинау.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрамдас өнімдер арқылы микроконтроллерді жобалау және құрастыру.
Микроконтроллерді бағдарламалау
Робототехникалық құрылғыларды жобалау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Arduino микроконтроллерігің тобы туралы жалпы мәліметтерді пайдаланады.
2. Микроконтроллерді бағдарламалау негіздерін қолданады.

3. Работает с незапланированными действиями.
4. Завершает работу, а также подготавливает документы с описанием действий, с помощью которых устранили проблемы.
Результат обучения: 2) Владеть основными понятиями мобильных устройств и микропроцессорных систем.
Критерии оценки:
1. Определяет назначение и принцип действия логических элементов. 2. Определяет принципы построения схем цифровых устройств.
3. Определяет принципы кодирования сигналов.
4. Определяет принцип построения микропроцессорных систем.
Результат обучения: 3) Выполнять синтез комбинационных и последовательных мобильных устройств.
Критерии оценки:
1. Выполняет синтез и анализ работы цифровых схем на логических элементах и интегральных микросхемах.
2. Владеет навыками построения микропроцессорных систем.
3. Владеет методами анализа работы цифровых схем и построения временных диаграмм.
Результат обучения: 4) Выполнять анализ функционирования микропроцессорных систем.
Критерии оценки:
1. Определяет назначение и область применения микропроцессоров.
2. Определяет общие принципы построения микропроцессорных систем.
3. Владеет навыками составления простейших программ.
Результат обучения: 5) Моделировать и анализировать электрические и функциональные схемы.
Критерии оценки:
1. Владеет условными обозначения элементов электротехники и электроники.
2. Владеет принципами построения электрических схем.
3. Составляет реальные электрические схемы с помощью программ: Electronics Workbench, Sprint-Layout, sPlan, Электрик.
4. Владеет навыками работы на виртуальных тренажерах.
ПК 10. Осуществлять разработку и тестирование кодов для устройств с микроконтроллерами
ПМ 10. Разработка и тестирование кодов для устройств с микроконтроллерами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для программирования микроконтроллерных плат Arduino/Freeduino; программирования плат Arduino: разработки различных устройств: реле температуры, школьных часов, цифрового вольтметра, сигнализации с датчиком перемещения, выключателя уличного освещения; проектирования робототехнических устройств.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
структуру и функционирование микроконтроллеров;
среду программирования Arduino; необходимые инструменты и комплектующие для проведения экспериментов;
структура программы, команды, операторы и функции, аналоговый и цифровой ввод/вывод данных.
При изучении модуля обучающиеся учатся: программировать микроконтроллерные платы Arduino/Freeduino; проектировать, разрабатывать и собирать различные робототехнические устройства из различных компонент.
Результат обучения: 1) Проектировать и осуществлять сборку микроконтроллеров с использованием комплектующих изделий.
Программирование микроконтроллеров
Проектирование роботехнических устройств
Производственное обучение
Критерии оценки:
1.Использует общие сведения о семействах микроконтроллеров Arduino.
2. Применяет основы программирования микроконтроллеров.

3. Arduino кеңейту платаларының жұмысын зерттейді.
4. Құрамдас өнімдер туралы функционалдық мәліметтерді меңгерді.
5. Жобалау үшін электрондық компоненттерді және олардың қасиеттерін пайдаланады.
6. Құрылғыларды алдын ала дайындауды және құрастыруды жүзеге асырады.
7. Аппараттық қамтамасыз ету жүйелерінің негізінде жасалған микроконтроллердегі қателерді табады және жояды.
Оқыту нәтижесі: 2) Arduino IDE әзірлеу ортасы арқылы негізгі сипаттамаларды әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Arduino IDE әзірлеу ортасында орнату және жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
2. Arduino (операторлар, синтаксис, деректер типі, массивтер, функциялар) бағдарламалау негіздерін меңгерді.
3. Құрамдас бөліктермен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын меңгерді (температураның және ылғалдылықтың цифрлық қадағасы, қашықтықты айқындау үшін ультрадыбыс қадағасы, Arduino платасының GPS-пен үйлесуі, Servo платасы бар серверлік жетек, сұйық кристалды дисплейлер және).
Оқыту нәтижесі: 3) Робототехникалық құрылғыны жобалау және әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Робототехникалық құрылғылардың элементтерін жобалайды және құрастырады.
2. Arduino контроллерлерін бағдарламалау дағдыларын меңгерді.
3. Робот элементтерін құрастырады және бағдарламалайды: жүрістік бөлік, моторлардың ықтимал жай-күйінің массиві, роботтың сызық бойынша автономдық режимде қозғалысының скетчі, радиобасқару, USB-құралдары арқылы басқару, дыбыстық басқару).
4. Робототехникалық құрылғылардың жұмыс істеуі үшін бағдарламалық кодтты рефакторингтеу мен оңтайландыру әдістерін, құралдарын қолданады.
КҚ 11. Техник бағдарламашы біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 11. Техник бағдарламашы біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
Бұл модуль кәсіпорында технологиялық практика өтуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: еңбекті қорғау және кәсіпорында қауіпсіздік техникасы негіздері; кәсіпорында желілер мен жабдықтарды зерттеу әдістері; бөлімде пайдаланылатын бағдарламалық және аппараттыөқ қамсыздандырумен жұмыс істеу дағдылары; мобильді құрылғыларға қызмет көрсету және пайдалану дағдылары; кәсіпорында ақпаратты өңдеу процестерін талдау әдістері.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: дипломдық жоба шеңберінде кәсіпорын үшін мобильді қосымша әзірлеу мен құру бойынша жұмысты орындау; кәсіпорында ұйымдастырушылық-басқарушылық қызметті орындау
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама жүргізу.
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның қауіпсіздік техникасы нұсқаулықтары мен қағидаларын зерделейді.
2. Кәсіпорынның өрт қауіпсіздігі нұсқаулықтарын зерделейді.

3. Исследует работу плат расширения Arduino.
4. Владеет функциональными сведениями о комплектующих изделиях.
5. Использует электронные компоненты и их свойства для проектирования.
6. Осуществляет предварительную подготовку и сборку устройств.
7. Находит и устраняет ошибки в микроконтроллерах, которые сделаны на основе систем аппаратного обеспечения.
Результат обучения: 2) Разрабатывать основные спецификации с помощью среды разработки Arduino IDE.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками установки и работы в среде разработки Arduino IDE.
2. Владеет основами программирования Arduino (операторы, синтаксис, типы данных, массивы, функции).
3. Владеет практическими навыками работы с комплектующими (цифровой датчик температуры и влажности, ультразвуковой датчик для определения дальности, сопряжение платы Arduino с GPS, сервопривод с платой Servo, жидкокристаллические дисплеи и другие).
Результат обучения: 3) Проектировать и разрабатывать робототехническое устройство.
Критерии оценки:
1. Проектирует и осуществляет сборку элементов робототехнических устройств.
2. Владеет навыками программирования контроллеров Arduino.
3. Выполняет сборку и программирование элементов робота: ходовой части, массива возможных состояний моторов, скетча движений робота по линии в автономном режиме, радиоуправления, управления через USB-устройства, голосовое управление).
4. Применяет методы, средства для рефакторинга и оптимизации программного кода для функционирования робототехнического устройства.
ПК 11. Выполнять практические работы по квалификации техник - программист
ПМ 11. Выполнение практических работ по квалификации техник - программист
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для прохождения технологической практики на предприятии.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основы охраны труда и техники безопасности на предприятии; методы исследования сетей и оборудования на предприятии; навыки работы с используемом в отделе программным и аппаратным обеспечением; навыки обслуживания и эксплуатации мобильных устройств; методы анализа процессов обработки информации на предприятии.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять работы по разработке и созданию мобильного приложения для предприятия в рамках дипломного проекта; выполнять организационно-управленческую деятельность на предприятии.
Результат обучения: 1) Проводить инструктаж по охране труда и технике безопасности.
Технологическая практика
Критерии оценки:
1. Изучает инструкций и правила техники безопасности предприятия.
2. Изучает инструкций пожарной безопасности предприятия.

3. Алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
4. Өрт сөндіру, жеке қорғау құралдарын зерделейді және олардың кәсіпорында жарамдылығын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Базалық ұйымның желі құрылымын зерттеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Желінің құрылу қағидаттарын, автоматты телефон станциясының (АТС) типтері мен сыйымдылықтарын, нөмірленуін зерделейді.
2. Кәсіпорында желісінің құрылымдық жұмыс схемаларын сипаттайды.
3. Кәсіпорында жаһандық және жергілікті желінің орналасу схемалары мен топологиясын зерделейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Базалық ұйымның жабдықтар құрамын зерделеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның бағдарламалық қамтылымын зерделейді.
2. Кәсіпорында пайдаланылатын бағдарламалық және аппараттық қамтылымның негізгі сипаттамаларын зерттейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жекелеген жабдық түрлерінің бағдарламалық қамтылымын зерделеу (практика базасына қатысты).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Практика өтетін бөлімде пайдаланылатын жабдықтың негізгі түрлерін зерделейді.
2. Кәсіпорынның кеңсе жабдығының бағдарламалық қамтылымын зерделейді (бухгалтерлік бағдарламалар, кәсіпорынның дерекқоры, электрондық поштаны ұйымдастыру, конструкторлық бюро бағдарламалары, интернет бағдарламалары, антивирустық бағдарламалар және оларды пайдалану, басқа бағдарламалар).
3. Кәсіпорында ақпарат өңдеудің технологиялық процесін қолданады.
4. Тиісті бағдарламалық қамтылыммен жұмыс істейді.
5.Кәсіпорында бағдарламалық қамтылымды сүйемелдеудің ұйымдастырылуын зерделейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Мобильді құрылғыларға, бағдарламалық қамтылымға қызмет көрсету және пайдалану, кәсіпорында ақпарат өңдеу процесін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мобильді құрылғыларға қызмет көрсетеді және пайдаланады.
2. Кәсіпорынның мобильді құрылғыларында немесе электрондық есептеуіш машиналарында қолданылатын операциялық жүйелерді икемдейді.
3. Бөлімнің мобильді құрылғыларын немесе электрондық есептеуіш машиналарын техникалық пайдалану қағидаларын сақтайды.
4. Мобильді құрылғыларда немесе электрондық есептеуіш машиналарында қолданылатын перифериялық сыртқы құрылғыларды пайдаланады.
5. Мобильді құрылғылардың немесе электрондық есептеуіш машиналарының түрлерін және жұмыс ақауларының себептерін жақсы біледі.
6. Кәсіпорында бағдарламалық қамтылымды пайдаланады және ақпаратты өңдеу процесін талдайды.
7. Жаһандық компьютерлік желілердегі ақпаратпен жұмыс істейді.
8. Заманауи ақпараттық технологиялармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Телекоммуникация желілерін құрастыру және пайдалану бойынша жұмысты орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есептеуіш техникаға қызмет көрсетеді және пайдаланады.
2. Жергілікті есептеуіш желілерін және ішкі телефон желісін жобалайды.

3. Оказывает первую медицинскую помощь.
4. Изучает средства пожаротушения, индивидуальной защиты и определение их пригодности на предприятии.
Результат обучения: 2) Исследовать структуру сети базовой организации.
Критерии оценки:
1. Изучает принципы построения сети, типы и емкости автоматической телефонной станции (АТС), нумерацию.
2. Описывает структурные схемы работы сети на предприятии.
3. Изучает схемы и топологии размещения локальной и глобальной сети на предприятии.
Результат обучения: 3) Характеризовать состав оборудования базовой организации.
Критерии оценки:
1. Изучает программное е обеспечение данного предприятия.
2. Исследует основные характеристики используемого на предприятии программного и аппаратного обеспечения.
Результат обучения: 4) Характеризовать программное обеспечение отдельных видов оборудования (относительно базы практики).
Критерии оценки:
1. Изучает основные виды оборудования используемого в отделе прохождения практики.
2. Изучает программное обеспечения офисного оборудования предприятия (бухгалтерские программы, базы данных предприятия, организация электронной почты, программы проектно-конструкторских бюро, программы для работы в Интернете, антивирусные программы и их использование, другие программы).
3. Применяет технологический процесс обработки информации на предприятии.
4. Работает с соответствующим программным обеспечением.
5. Изучает организацию сопровождения программного обеспечения на предприятии.
Результат обучения: 5) Проводить обслуживание и эксплуатацию мобильных устройств, программного обеспечения и анализировать процесс обработки информации на предприятии.
Критерии оценки:
1. Проводит обслуживание и эксплуатацию мобильных устройств.
2. Настраивает операционные системы, применяемые в мобильных устройствах или электронно-вычислительных машинах предприятия.
3. Соблюдает правила технической эксплуатации электронно-вычислительных машин или мобильных устройств отдела.
4. Использует периферийные внешние устройства, применяемых в электронно-вычислительных машинах или мобильных устройствах.
5. Разбирается в видах и причинах отказов в работе электронно-вычислительных машин и мобильных устройств.
6. Эксплуатирует программное обеспечение и анализирует процесс обработки информации на предприятии.
7. Работает с информацией в глобальных компьютерных сетях.
8. Работает с современными информационными технологиями.
Результат обучения: 6) Выполнять работы по монтажу и эксплуатации сетей телекоммуникаций.
Критерии оценки:
1. Выполняет обслуживание и эксплуатацию вычислительной техники
2. Проектирует локальные вычислительные сети и внутреннюю телефонную сеть.

3. Жобаның қаржылық есептеуін жүргізеді.
4.Жергілікті есептеуіш желісін құрастырады, жаңғыртады және кеңейтеді.
5. Желілік қосылыстарды құрастырады, икемдейді.
Оқыту нәтижесі: 7) Дипломдық жоба шеңберінде кәсіпорын үшін мобильді қосымшалар әзірлеу мен құру бойынша жұмысты орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамтылымды әзірлеудің негізгі кезеңдерін қолданады.
2. Құрылымдық және объектіге бағдарланған бағдарламалау технологиясының негізгі қағидаттарын басшылыққа алады.
3. Бағдарламалық өнімдерді реттейді және тестілейді.
4. Техникалық құжаттаманы әзірлеу әдістері мен құралдарын қолданады.
5. Дерекқор, білім базасы теориясының негізгі ережелерін қолданады.
6. Деректердің тұжырымдамалық қисынды және нақты үлгілерін құрады.
7. Дерекқор схемаларын әзірлеудің заманауи аспаптық құралдарын меңгерді.
8. Дерекқорды басқарудың заманауи жүйелерінде дерекқор схемаларын сипаттау әдістерін пайдаланады.
9. Дерекқорды басқару жүйелері деректерінің құрылымын құрастырады, ұсыныстар, кестелер, индекстер мен кластерлер ұйымдастырудың жалпы тәсілдемесі.
10. Деректердің тұтастығын ұйымдастыру әдістерін; деректерге қолжетімділікті бақылау және артықшылықтарды басқару тәсілдерін меңгерді.
11. Бағдарламалық қамтылымды әзірлеу процесінің үлгісін пайдаланады.
12. Бағдарламалық қамтылымды әзірлеу процесінің негізгі қағидаттарын қолданады.
13. Бағдарламалық модульдерді интеграциялаудың негізгі тәсілдерін пайдаланады.
14. Тиімді әзірлеудің негізгі әдістері мен құралдарын меңгерді.
15. Бағдарламалық қамтылымды верификациялау және тестілеу негіздерін қолданады.
16. Тұжырымдамаларды және бағдарламалық процестердің іске асырылуын ұстанады.
17. Бағдарламалық қамтылымды құруды қолдайтын аспаптық құралдарды құру қағидаттарын, құрылымын және олармен жұмыс істеу тәсілдерін қолданады.
18. Ұжымдарда бағдарламалық қамтылымды әзірлеушілердің жұмысын ұйымдастырады.
19. Бағдарламалық өнімдер метрологиясының негізгі ережелерін, бағдарламалардың, бағдарламалық жүйелердің және кешендердің сипаттамалары мен параметрлерін өлшеу үшін құралдарды құру, жобалау және пайдалану қағидаттарын ұстанады.
20. Бағдарламалық қамтылымның сапа стандарттарын сақтайды.
21. Бағдарламалық құжаттаманы әзірлеу әдістері мен тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 8) Ұйымдастырушылық-басқарушылық қызметті орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық процестерді, ресурстарды, жүйелерді, сервистерді ұйымдастыру мен басқаруға қатысады.
2. Функционалдық және технологиялық стандарттарды пайдаланады.
3. Есептеуіш техниканы және ақпараттық жүйелерді пайдалану барысында пайдаланушыларды оқытады және оларға кеңес береді.

3. Осуществляет финансовый расчет проекта.
4.Осуществляет монтаж, модернизацию и расширение локальной вычислительной сети.
5. Осуществляет монтаж, настройку сетевых подключений.
Результат обучения: 7) Выполнять работы по разработке и созданию мобильного приложения для предприятия в рамках дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Применяет основные этапы разработки программного обеспечения.
2. Руководствуется основными принципами технологии структурного и объектно-ориентированного программирования.
3. Отлаживает и тестирует программные продукты.
4. Применяет методы и средства разработки технической документации.
5. Применяет основные положения теории баз данных, баз знаний.
6. Строит концептуальные логические и физические модели данных.
7. Владеет современными инструментальными средствами разработки схем баз данных.
8. Использует методы описания схем баз данных в современных системах управления базами данных.
9. Конструирует структуры данных систем управления базами данных, общий подход к организации представлений, таблиц, индексов и кластеров.
10. Владеет методам организации целостности данных; способами контроля доступа к данным и управления привилегиями.
11. Использует модели процесса разработки программного обеспечения.
12. Применяет основные принципы процесса разработки программного обеспечения.
13. Пользуется основными подходами к интегрированию программных модулей.
14. Владеет основными методами и средствами эффективной разработки.
15. Применяет основы верификации и тестирования программного обеспечения.
16. Придерживается концепции и реализации программных процессов.
17. Применяет принципы построения, структуры и приемы работы с инструментальными средствами, поддерживающими создание программного обеспечения.
18. Организовывает работу в коллективах разработчиков программного обеспечения.
19. Придерживается основного положения метрологии программных продуктов, принципы построения, проектирования и использования средств, для измерений характеристик и параметров программ, программных систем и комплексов.
20. Соблюдает стандарты качества программного обеспечения.
21. Применяет методы и средства разработки программной документации.
Результат обучения: 8) Выполнять организационно-управленческую деятельность.
Критерии оценки:
1. Участвует в организации и управлении информационными процессами, ресурсами, системами, сервисами.
2. Использует функциональные и технологические стандарты.
3. Обучает и консультирует пользователей в процессе эксплуатации вычислительной техники и информационных систем.

4. Жобаларды әзірлеуге қатысады және оларға тұсаукесерлер жасайды.
КҚ 12. "Техник бағдарламашы" біліктілігі бойынша жұмысты орындау
КМ 12. Диплом алды практика
Бұл модуль кәсіптік-біліктілік сипаттамасының талаптары көлемінде барлық қызмет түрлерін өздігінен орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: құрастыру, талдау, дипломдық жобаның тиімділігін есептеу дағдылары.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: дипломдық жобаға материалдарды өздігінен жинау; жобаны әзірлеуге арналған шығындарды, пайдалану шығындарын және әзірленетін бағдарламалық өнімнің экономикалық әсерінің көрсеткішін есептеу; шығындарды барынша азайтуды есепке ала отырып, бағдарламалық қамтылымды әзірлеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Дипломдық жобалау объектілерін игеру, кәсіптік-біліктілік сипаттамаларының талаптары көлемінде барлық жұмыс түрлерін өздігінен орындау икемдері мен дағдыларын меңгеру.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік маңыздылығын сезінеді, кәсіптік қызметті орындаудың жоғары уәжіне ие болады.
2. Кәсіпорынның құқықтық жағдайын сипаттайды.
3. Кәсіпорынның қызметін зерттейді.
4. Кәсіпорын қызметіне талдау жүргізеді.
5. Кәсіпорын қызметін жетілдіру бойынша ұсынымдар және ұсыныстар жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобаға материалдар жинайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданбалы процестерді талдайды, қолданбалы міндеттерді автоматтандырылған шешу нұсқаларын әзірлейді.
2. Заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың негізінде қолданбалы процестерді автоматтандыру және ақпараттандыру әдістері мен құралдарын талдайды және таңдайды.
3. Деректердің құрылымын және білімін, қолданбалы ақпараттық процестерді үлгілейді және жобалайды.
4. Жобалық шешімдердің шығындарын және сенімділігін бағалайды.
5. Қолданбалы міндеттерді шешуді автоматтандыру мен ақпараттандырудың, заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың негізінде ақпараттық жүйелерді құрудың жүйелік тәсілдемесін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық өнімнің экономикалық тиімділігін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобаны әзірлеуге арналған шығындарды есептеу.
2. Пайдалану шығындарын есептеу.
3. Бағдарламалық өнімнің экономикалық әсерінің көрсеткішін есептеу.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдарламалық қамтылымды кезең-кезеңмен әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Заманауи бағдарламалау тілдерінде бағдарламалық модульдің кодын әзірлейді.

4. Участвует в разработке проектов и составляет к ним презентации.
ПК 12. Выполнять работы по квалификации "Техник - программист"
ПМ 12. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для самостоятельного выполнения всех видов работ в объеме требований профессионально – квалификационной характеристики.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают навыки сбора, анализа, расчета эффективности дипломного проекта.
При изучении модуля обучающиеся учатся: самостоятельно осуществлять сбор материалов к дипломному проекту; производить расчет затрат на разработку проекта, эксплуатационных затрат и показателя экономического эффекта разрабатываемого программного продукта; разрабатывать программное обеспечение с учетом минимизации затрат.
Результат обучения: 1) Освоить объекты дипломного проектирования, овладевать умениями и навыками самостоятельного выполнение всех видов работ в объеме требований профессионально – квалификационной характеристики.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Осознает социальную значимость своей будущей профессии, обладает высокой мотивацией к выполнению профессиональной деятельности.
2. Характеризует правовое положение предприятия.
3. Исследует деятельность предприятия.
4. Проводит анализ деятельности предприятия.
5. Составляет рекомендации и предложения по усовершенствованию деятельности предприятия.
Результат обучения: 2) Выполнять сбор материалов к дипломному проекту.
Критерии оценки:
1. Проводит анализ прикладных процессов, разработку вариантов автоматизированного решения прикладных задач.
2. Проводит анализ и выбор методов и средств автоматизации и информатизации прикладных процессов на основе современных информационно коммуникационных технологий.
3. Моделирует и проектирует структуры данных и знание, прикладные информационные процессы.
4. Производит оценку затрат и надежности проектных решений.
5. Применяет системный подход к автоматизации и информатизации решения прикладных задач, к построению информационных систем на основе современных информационно -коммуникационных технологий.
Результат обучения: 2) Рассчитывать экономическую эффективность программного продукта.
Критерии оценки:
1. Производит расчет затрат на разработку проекта.
2. Производит расчет эксплуатационных затрат.
3. Производит расчет показателя экономического эффекта программного продукта.
Результат обучения: 3) Выполнять поэтапную разработку программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Осуществляет разработку кода программного модуля на современных языках программирования.

2. Жекелеген модуль ретінде әзірленген алгоритм бойынша бағдарлама жасайды.
3. Модуль деңгейінде бағдарламаны реттейді және тестілейді.
4. Бағдарламалық құралдарға құжаттаманы ресімдейді.
5. Құжаттаманы ресімдеуді автоматтандырудың аспаптық құралдарын пайдаланады.
6. Заманауи дереқорды басқару жүйелерінде дерекқор объектілерін құрады және осы объектілерге қолжетімділікті басқарады.
7. Дерекқорды жобалаудың заманауи Case құралдарымен жұмыс істейді.
8. Дерекқор схемасын қалыптастырады және икемдейді.
9. SQL тілін пайдалану арқылы қолданбағы бағларламаларды әзірлейді.
10. Дерекқорларда сақталатын рәсімдер мен триггерлер құрады.
11. Дерекқор объектілерін қорғау үшін стандартты әдістер қолданады.
12. Бағдарламалық қамтылымды әзірлеу процестерінің негізгі әдіснамаларын меңгерді.
13. Белгіленген функционалдығы және сапа дәрежесі бар әдістерді пайдаланады.
14. Мобильді құрылғыларда ақпаратты өңдеу процесін жүргізеді.
15. Әртүрлі тасымалдағыштардан және байланыс арналарынан ақпаратты енгізу-шығаруды жүзеге асырады.
16. Ақпаратты бір тасымалдағыштан екіншісіне жазуды, оқуды, көшіруді және қайта жазуды жүзеге асырады.
17. Пайдаланушының бағдарламаларын өңдеу тәртібіне сәйкес есептеуіш процестерді жүргізу мен ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
18. Ақпаратты өңдеу барысында мобильді құрылғылардың жұмысындағы ақауларды белгілейді.
19. Орындалатын жұмыстардың нәтижелерін ресімдейді.
20. Еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
303-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
726-қосымша
"Көпірлер мен көлік үңгі жолдары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1411000 - Көпірлер мен көлік үңгі жолдары
Біліктілігі:

2. Создает программу по разработанному алгоритму как отдельный модуль.
3. Выполняет отладку и тестирование программы на уровне модуля.
4. Оформляет документацию на программные средства.
5. Использует инструментальные средства для автоматизации оформления документации.
6. Создает объекты баз данных в современных системах управления базами данных и управлять доступом к этим объектам.
7. Работает с современными Case – средствами проектирования баз данных.
8. Формирует и настраивает схему базы данных.
9. Разрабатывает прикладные программы с использованием языка SQL.
10. Создает хранимые процедуры и триггеры на базах данных.
11. Применяет стандартные методы для защиты объектов базы данных.
12. Владеет основными методологиями процессов разработки программного обеспечения.
13. Использует методы для получения кода с заданной функциональностью и степенью качества.
14. Ведет процесс обработки информации на мобильных устройствах.
15. Выполняет ввод -вывод информации с различных носителей и каналов связи.
16. Выполняет запись, считывания, копирование и перезапись информации с одного вида носителя на другой.
17. Обеспечивает проведение и управление вычислительным процессом в соответствии с порядком обработки программ пользователя.
18. Устанавливает причины сбоев в работе мобильного устройства в процессе обработки информации.
19. Оформляет результаты выполняемых работ.
20. Соблюдает требования безопасности труда и пожарной безопасности.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 303
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 726
к приказу Министра
образования науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели"
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1411000 – Мосты и транспортные тоннели
Квалификация:

216
АА 01
Аралық аттестаттау
108
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
Міндетті оқыту бойынша жиыны
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
БАРЛЫҒЫ:
4960
Ескерту:
* Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
** Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымы анықтайтын модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
305-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
728-қосымша
"Көпірлер мен көлік үңгі жолдары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1411000 - Көпірлер мен көлік үңгі жолдары
Біліктілігі:
141101 3 - Техник-құрылысшы
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тіліндегі грамматика мен терминологияны меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгереді.
2. Мамандық бойынша терминологияны меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

216
ПА 01
Промежуточная аттестация
108
ИА 01
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
* По усмотрению учебного заведения часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
ООД – общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ – профессиональные модули;
МОО – модули, определяемые организацией образования;
ДП – дипломное проектирование;
ПА – промежуточная аттестация;
ИА – итоговая аттестация;
К – консультации;
Ф – факультативы.
Приложение 305
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 728
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Мосты и транспортные тоннели"
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1411000 – Мосты и транспортные тоннели
Квалификация*:
141101 3 – Техник-строитель
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.
2. Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:

1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде
компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын анықтайды.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін анықтайды.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды анықтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді..
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын анықтайды
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке;
способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін анықтайды
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды..
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділікті анықтауды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористтік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Экономика саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основые понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношениий и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды түсіндіреді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәндерін анықтайды.
4. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді..
Оқыту нәтижесі: 2) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың қатынасы туралы жеке пікірін тұжырымдайды.
4. Өмір шындығы мен мәні туралы әр түрлі көзқарастарды талдайды, осы түсініктерге қатысты өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отандық мәдениеттің тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын анықтайды.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Толеранттықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысандарын және түрлерін, тарихын анықтайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын біледі.
3. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын біледі және ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салалары анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін анықтайды.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.

1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.

4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін анықтайды.
5. Салық түрлерін анықтайды.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттану ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын анықтайды
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын анықтайды.
БҚ 5. Заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтарын және қызмет ету механизмдерін түсіну
БМ 05. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
Бұл модуль қазіргі экономикалық жүйенің заңдылықтары мен механизмдері туралы, нарық механизмдері мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 05. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды..
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"Техник-құрылысшы" біліктілігі
КҚ 01. Жобалық - конструкторлық, техникалық құжаттаманы рәсімдеу
КМ 01. Есептеудің түрлі әдістерін қолдану және күрделі техникалық сызбаларды орындау
Бұл модуль көпір құрылыстарын салуды есептеу әдістері туралы кешенді ұғымын, жұмыс жобасы үшін техникалық сызбаларды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сызу геометриясының, сызудың, компьютерлік графиканың негіздерін, теориялық механикада және материалдар кедергісінде есептеудің күрделі емес әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар көпір құрылыстарын есептеу ережелері мен әдістерінің негізін, көлік құрылысында жұмыс жобаларын және сызбаларды орындауды және оқуды үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Түрлі әдістермен техникалық есептеулерді жүргізу.
Сызу
Компьютерлік графика
Техникалық механика және құрылыс статикасының негіздері
Көпірлер мен құбырлардың құрылысы
Үңгі жолдарының құрылысы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "Техник-строитель"
ПК 1. Оформлять проектно-конструкторскую, техническую документацию
ПМ 01. Применение различных методов расчета и выполнение сложных технических чертежей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для комплексного представления о методах расчета конструкции мостового сооружения, способах выполнения технических чертежей для рабочего проекта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы начертательной геометрии, черчения, компьютерной графики, несложных методов расчета в теоретической механике и сопротивлении материалов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные правила и способы расчета мостовых конструкций, выполнение и чтение рабочих проектов и чертежей в транспортном строительстве.
Результаты обучения: 1) Производить технические расчеты различными методами.
Черчение
Компьютерная графика
Основы технической механики и статика сооружений
Конструкции мостов и труб
Конструкции тоннелей
Критерии оценки

1. Белгілі жұмыс процесі үшін қажетті құрылысты таңдайды.
2. Құрылымның және оның өлшемдерін есептеуді орындайды.
3. Көпір құрылысының элементтерін есептеудің қажетті әдістерін таңдайды
4. Көпірді салу құрылысын есептеу кезінде кешенді әдісті пайдаланады.
5. Жобалар мен сызбаларды орындау кезінде көпір құрылыстарын есептеудің негізгі ережелерін және әдістерін қолданады.
Оқытудың нәтижесі: 2) Кез келген геометриялық және техникалық объектілердің кескіндеме суреттерін орындау және оқу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Белгілі құрылыстардың сызбаларын орындайды.
2. Жұмыс кестелерін құруда компьютерлік графиктің дағдыларын қолданады.
3. Көпір құрылыстарын жобалау кезінде және ИССО жұмыс жобаларын оқу дағдыларын қолданады.
4. Мемлекеттік нормативтік құжаттарды және кешенді сәулеттік - құрылыс жобаларының құжаттамасын меңгерген және оқиды.
Оқытудың нәтижесі: 3) Автоматтандырылған жобалау жүйелерін қолдана отырып, күрделі конструкторлық және техникалық сызбаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, құрылыстардың сызбаларын орындайды.
2. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, құрылыстардың есебін және оның өлшемдерін орындайды.
3. Жобалық - құрылыс практикасында көпірлердің және үңгі жолдарды компьютерлік модельдеу технологиясын қолданады.
Оқытудың нәтижесі: 4) Зерттелетін объектілер үшін талдау әдісін таңдауды және зерттелетін объектілерді жіктеуді іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зерттелетін объектілерді талдаудың негізгі әдістерін қолданады.
2. Зерттелетін объектілерді жіктейді және олардың ерекшеліктерін анықтайды.
3. Параметрлерін өлшеу әдістері мен құралдарын, ақпаратты алу, өңдеу және жіберудің техникалық құралдарын қолданады.
4. Эскиздік жобаны жобалау және дайындау кезінде теориялық механика, материалдардың кедергісі, пішіні өзгеретін қатты дене механикасының негіздерін қолданады.
КҚ 02. Құрылыс материалдарын және құрылымдарын қолдану
КМ 02. Құрылыс материалдарын және құрылымдарын қолдану
Бұл модуль білім алушыларға құрылыс және құрылым материалдарының құрамын, құрылысының және қасиеттерінің өзара байланысы, ресурсты және энергияны максималдық үнемдеу кезінде белгіленген құрылымды қалыптастыру әдістері мен материалдардың қасиеттері, сондай-ақ құрылыс материалдарының сапа көрсеткіштерін бағалау, арналымы мен қолдану саласы туралы түсінік береді.Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құрылыс материалдарының, бұйымның және құрылыстың сыртқы белгілері және маркерленуі бойынша анықтау үшін қажетті теориялық білімдер мен практикалық дағдылардың жүйесін меңгеруі тиіс.
Оқытудың нәтижесі: 1) Құрылыс материалдарының, бұйымдарының және құрылымдарының сапасын анықтау үшін қажетті білімдерді және дағдыларды меңгеру.
Құрылыс материалдары
Құрылыс конструкциялары
Оқу - өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выбирает необходимую конструкцию для определенного рабочего процесса.
2. Выполняет расчет конструкции и ее параметров.
3. Выбирает необходимые методы расчетов элементов конструкции мостового сооружения.
4. Применяет комплексный подход при расчете конструкции мостового сооружения.
5. Применяет основные правила и способы расчета мостовых конструкций при выполнении проектов и чертежей.
Результаты обучения: 2) Выполнять и читать проекционные изображения любых геометрических и технических объектов.
Критерии оценки
1. Выполняет чертежи определенных конструкций.
2. Применяет навыки компьютерной графики в составлении рабочих чертежей.
3. Применяет навыки чтения рабочих проектов при проектировании мостовых сооружений и ИССО.
4. Владеет и читает государственные нормативные документы и комплексную архитектурно-строительную проектную документацию.
Результаты обучения: 3) Выполнять сложные конструкторские и технические чертежи, применяя системы автоматизированного проектирования.
Критерии оценки:
1. Читает чертежи конструкций.
2. Выполняет расчет конструкций и ее параметров, используя прикладные компьютерные программы.
3. Применяет технологии компьютерного моделирования мостов и транспортных туннелей в проектно-строительной практике.
Результаты обучения: 4) Осуществлять выбор метода анализа для исследуемых объектов и классификация исследуемых объектов.
Критерии оценки
1. Применяет основные методы анализа исследуемых объектов.
2. Классифицирует исследуемые объекты и определяет их особенности.
3. Применяет методы и средства измерения параметров, технические средства получения, обработки и передачи информации.
4. Применяет основы теоретической механики при проектировании и подготовке эскизного проекта.
ПК 2. Применение строительных материалов и конструкций
ПМ 02. Применение строительных материалов и конструкций
Данный модуль дает обучающимся понимание взаимосвязи состава, строения и свойств конструкционных и строительных материалов, способов формирования заданных структур и свойств материалов при максимальном ресурсоэнергосбережении, а также методов оценки показаний их качества, назначение и области применения строительных материалов.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: систему теоретических знаний и практических навыков, необходимых для определения по внешним признакам и маркировке вида и качества строительных материалов, изделий и конструкций.
Результаты обучения: 1) Владеть знаниями и навыками, необходимыми для определения качества строительных материалов, изделий и конструкций.
Строительные материалы
Строительные конструкции Учебно- производственная практика
Критерии оценки

1. Құрылыс және құрылым материалдарының құрамының, құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын анықтайды.
2. Ресурсты және энергияны максималды үнемдеу кезінде белгіленген құрылымды қалыптастыру әдістері мен материалдардың қасиеттерін қолданады.
3. Материадарды зерттеу әдістерін қолданады.
Оқытудың нәтижесі: 2) Материалдар мен құрылыстардың физико -механикалық қасиеттерін бақылаудың әдістері мен құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыс материалдарының талаптарын жіктейді: құрылыс материалдарының қасиеті, құрамы мен құрылысы.
2. Құрылыс материалдарының физикалық қаситтерін және құрылымдық сипаттамаларын береді.
3. Материалдардың механикалық қасиеттерін ажыратады.
4. Материалдардың төзімділігін және оларды анықтау әдістерін және басқа механикалық сипаттамаларын тексереді.
5. Пайдаланудың белгіленген шарттарында қажетті сенімділік, қауіпсіздік, үнемділік және тиімділік көрсеткіштерін қамтамасыз ететін құрылымдық материалдарды дұрыс таңдайды.
6. Құрылыстағы материалға қоршаған ортаның әсерін талдайды.
7. Пайдаланудың белгіленген шарттарында құрылыс және құрылым талаптарын орнатады.
КҚ 03. Геодезиялық жұмыстарды және геологиялық зерттеулерді жүргізу
КМ 03. Геодезиялық жұмыстарды және геологиялық зерттеулерді жүргізу
Бұл модуль геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлері мен әдістері, ол үшін қажетті геодезиялық жұмыстар, топырақты және негіздерді геологиялық зерттеулердің кешенін меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар геодезиялы түсірілім негіздерін, дала және камералдық жұмыстардың түрлерін, теодолиттер, тахеометрлер және нивелирлермен жұмыс жасау негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар геодезиялық жұмыстардың негізгі ережелерін және әдістерін, теодолиттердің және нивелирлердің жұмыс жасау принциптерін, топырақ пен негіздердің негізгі түрлерін түсінуді үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Дала жағдайында геодезиялық жұмыстардың негізі игеру.
Геодезия
Геология
Геотехника
Геодезиялық және геологиялық практика (Оқу - өндірістік практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өңірде алдын ала жобасының мәліметтерін барлайды.
2. Қолданыстағы тармақтарды, олардың сақталуы дәрежесін тексереді.
3. Геодезиялық пунктілерді салу кезінде топыраққа немесе басқа беттерге белгілі тереңдігінің геодезиялық орталығын орналастырады.
4. Геодезиялық пунктілердің және бақылау жүргізу мүмкіндігінің орналасуын белгілейтін тән жоспарлы және биіктік белгілерін анықтайды.
5. Орталықтарда координаталарды анықтау (триангуляция, полигонометрия, таңбалау және т.б.) үшін өлшеулерді жүргізеді.

1. Устанавливает взаимосвязь состава, строения и свойств конструкционных и строительных материалов.
2. Применяет способы формирования заданных структуры и свойств материалов при максимальном ресурсо- и энергосбережении.
3. Применяет методы исследования материалов.
Результаты обучения: 2) Использовать методы и средства контроля физико-механических свойств материалов в конструкциях.
Критерии оценки
1. Классифицирует требования к строительным материалам: свойства, строение и состав строительных материалов.
2. Характеризует физические свойства и структурные характеристики строительных материалов.
3. Различает механические свойства материалов.
4. Проверяет прочность материалов и методы их определений и другие механические характеристики.
5. Правильно выбирает конструкционные материалы, обеспечивающие требуемые показатели надежности, безопасности, экономичности и эффективности сооружений при заданных условиях эксплуатации.
6. Анализирует воздействия окружающей среды на материал в конструкции.
7. Устанавливает требования к строительным и конструкционным материалам в заданных условиях эксплуатации.
ПК 3. Проводить геодезические работы и геологические обследования
ПМ 03. Проведение геодезических работ и геологических обследований
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для комплексного представления об основных методах и видах геодезических работ, необходимых для этого геодезических приборах, геологических исследований грунтов и оснований.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы геодезической съемки, виды полевых и камеральных работ, работы с теодолитами, тахеометрами и нивелирами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные правила и способы геодезических работ, принципы работы теодолитов и нивелиров, основные виды грунтов и оснований.
Результаты обучения: 1) Изучить основы геодезических работ в полевых условиях.
Геодезия
Геология
Геотехника
Геодезическая и геологическая практика (Учебно-производственная практика)
Критерии оценки
1. Рекогносцирует данные предварительного проекта на местности.
2. Обследует существующие пункты, степень их сохранности.
3. Размещает геодезический центр определенной глубины в грунт или на другие поверхности при построении геодезических пунктов.
4. Определяет характерные плановые и высотные знаки, обозначающие местоположение геодезических пунктов и определяет возможность проведения наблюдений.
5. Проводит измерения для определения координат на центрах (методами триангуляции, полигонометрии, засечек и других).

6. Абсолюттік белгілерді анықтау үшін дағдылардың арасында нивелирлеуді жүргізеді.
7. Қолданыстағы геодезиялық тармақтарды, олардың сақталуы дәрежесін тексереді.
8. Өңірдің топогеодезиялық түсірілімдерінің барлық негізгі түрлерін меңгерді.
Оқытудың нәтижесі: 2) Есептеумен, графикалық суреттермен, теңдеумен және орындалған өлшеулердің нақтылығын талдаумен байланысты камералдық жұмыстарды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геодезиялық өлшеулердің (түсірілім түрлері бойынша) барлық нәтижелерін өңдейді.
2. Жоспарлы, нивелирлі геодезиялық желілерді теңестіруді орындайды.
3. Теңестіруден кейін геодезиялық пунктілердің барлық мәліметтер туралы деректерді (тізімдемені) құрайды.
Оқытудың нәтижесі: 3) Қолданыстағы топырақты және іргетастың негіздемесін геологиялық тексеруді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Топырақтың құрамын игереді, қасиеттері мен құрамын таниды, оларды қалыптастырудың түрлі заңдылықтарын таниды.
2. Инженерлік -шаруашылық қызметті іске асыру нәтижесінде туындайтын процестермен байланысты кеңістік -уақыттық өзгерістерді (динамикасын) талдайды.
3. Топырақтың үлгілерін зертханалық сынауды жүргізеді.
КҚ 04. Теориялық және құрылыс механикасының, гидромеханиканың және материалдардың кедергісі негіздерін игеру бойынша негізгі есептеулерді орындау
КМ04. Теориялық және құрылыс механикасының, гидромеханиканың және материалдардың кедергісі негіздерін игеру
Бұл модуль механиканың негізгі заңдары, материалдардың кедергісі, гидравлика және гидрология, элементтерді төзімділікке, қаттылыққа және тұрақтылыққа есептеу туралы кешенді түсінік үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар теориялық механика, материалдардың кедергісінің, құрылыс және гидромеханика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құрылыстарды жобалау кезінде төзімділікке, қаттылыққа және тұрақтылыққа есептеуді қолдануды үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Материалдардың механикасының және кедергісінің негіздерін игеру.
Техникалық механика және құрылыс статикасының негіздерін
Гидромеханика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Механика заңдарынқолдана отырып, қолданбалы міндеттерді шешеді.
2. Құрылыс элементтерін төзімділікке, қаттылыққа және тұрақтылыққа есептейді.
3. Су өткізу үшін құрылыстарды жобалау және пайдалану кезінде есептеулерді орындайды.
КҚ 05. Көлік құрылыстарын техникалық пайдалану ережелерін, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі мен қоршаған ортаны қорғау ережелерін қамтамасыз ету
КМ 05. Көлік құрылыстарын салу және пайдалану кезінде техникалық ережелерді, шарттарды және стандарттарды игеру
Бұл модуль көлік құрылыстарын салу және пайдалану кезінде ережелерін мен нормаларды сақтау, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздікті сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар көлік құрылыстарын техникалық пайдалану ережелерін, қауіпсіздік техникасының ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар көлік құрылысында құрылыс нормалары және ережелерін есептеуде қолдануды үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Көлік құрылыстарын техникалық пайдаланудың негізгі ережелерін орындау.
Көлік құрылыстарын техникалық пайдалану ережелері
Қауіпсіздік техникасының ережелері
Құрылыс нормалары және ережелері
Бағалаудың өлшемшарттары:

6. Производит нивелирование между пунктами для определения абсолютных отметок.
7. Обследует существующие геодезические пункты, степени их сохранности.
8. Владеет основными видами топогеодезических съемок местности.
Результаты обучения: 2) Проводит камеральные работы, связанные с вычислениями, расчетами, графическими изображениями, уравниванием и анализом точности выполненных измерений.
Критерии оценки:
1. Обрабатывает все результаты (по видам съемок) геодезических измерений.
2. Выполняет уравнивания плановых, нивелирных геодезических сетей.
3. Составляет сведения (каталог) о всех данных на геодезических пунктах после их уравнивания.
Результаты обучения: 3) Проводит геологические обследования существующих грунтов и оснований под фундаменты.
Критерии оценки:
1. Изучает состав, распознает свойства и состав грунтов, различные закономерности в их формировании. 2. Анализирует пространственно-временные изменения (динамику) связанную с процессами, возникающими в результате осуществления инженерно-хозяйственной деятельности.
3. Проводит лабораторные испытания образцов грунта.
ПК 4. Выполнять основные расчеты по теоретической механике, сопротивлению материалов и гидравлические расчеты водопропускных сооружений
ПМ 04. Изучение основ теоретической и строительной механики, гидромеханики и сопротивления материалов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для комплексного представления об основных законах механики, сопротивления материалов, гидравлики и гидрологии, расчетах элементов на прочность, жесткость и устойчивость.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы теоретической механики, сопротивления материалов, строительной и гидромеханики.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при проектировании сооружений.
Результаты обучения: 1) Применять законы механики и сопротивления материалов при проектировании сооружений.
Основы технической механики и статика сооружений
Гидромеханика
Критерии оценки:
1. Решает прикладные задачи, используя законы механики.
2. Рассчитывает элементы конструкций на прочность, жесткость и устойчивость.
3. Выполняет расчеты при проектировании и эксплуатации сооружений для пропуска воды.
ПК 5. Обеспечивать соблюдение правил технической эксплуатации транспортных сооружений, охраны труда, противопожарной безопасности и защиты окружающей среды
ПМ 05. Изучение технических правил, условий и стандартов при строительстве и эксплуатации транспортных сооружений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил и норм при строительстве и эксплуатации транспортных сооружений, соблюдении техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила технической эксплуатации транспортных сооружений, правила техники безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять в расчетах строительные нормы и правила в транспортном строительстве.
Результаты обучения: 1) Выполнять основные правила технической эксплуатации транспортных сооружений.
Правила технической эксплуатации транспортных сооружений
Правила техники безопасности
Строительные нормы и правила
Критерии оценки:

1. Көлік құрылыстарын салу және пайдалану кезінде ережелер мен нормалардың қатаң сақталуын орындайды.
2. Техникалық стандарттардың және ҚНжЕ-нің нормалары мен ережелерін сақтайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Көлік құрылысы объектілерінде қауіпсіздік техникасының ережелерін, қоршаған ортаның жән өрт қауіпсіздігінің ережелерін қатаң сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Практика орнында объектілерде жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. Өрт қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды бақылайды.
Оқытудың нәтижесі: 3) Көлік құрыысында Құрылыс нормалары және ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Объектілерді салудың максималды жол берілетін ұзақтығын анықтайды.
2. Толық құрылысты жоспарлау, техникалық - экономикалық негіздемелерін (есептеулерін) әзірлеу және құрылысты ұйымдастыру кезінде құрылыс нормаларын қолданады.
Оқытудың нәтижесі: 4) Құрылыс материалдарының, бұйымдардың және құрылыстардың қауіпсіздігін қамтамсыз ету шараларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздіктің түрлері мен объектілерін анықтайды.
2. Қауіпсіздікті қамтамасыз етудің талаптарын орындауды және қамтамасыз ету тәртібін бақылайды.
3. Құрылыстардың, инженерлік жүйелердің, құрылыстар мен материалдардың қауіпсіздігін, пайдалану жарамдылығын және салыну ұзақтығын қамтамасыз ету принциптерін сақтайды.
4. Жауапкершілік, жүктеме және түрлеріне әсер ету дәрежесі бойынша құрылыс ғимараттары жіктейді.
КҚ 06. Көпір құрылыстарын, құрылыс тіректерін дайындау, аралық құрылыстарды салуды қамтаамасыз ету
КМ 06. Көпір құрылыстарын, құрылыс тіректерін дайындау, аралық құрылыстарды салу.
Бұл модуль мекемеде көпір құрылыстарын дайындау, тірек құрылыстары мен аралық құрылыстарды құрастыру бойынша жұмыстарды жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар осваивают: процесс изготовления металлических и железобетонных конструкций.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тіреуіштерді және аралық құрылыстарды жинау және құрастырудың практикалық негіздерін үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Негізгі көпірлік және жасанды құрылыстар туралы ақпаратты меңгерді.
Көпірлер мен құбырлардың құрылысы
Оқу - өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көпір құрылыстарының, тіреуіштерінің және аралық құрылыстардың түрлерін тадайды.
2. Көпірдің элементтерін, су өткізу құбырларын ерекшеледі және құрылыстардың статистикалық сұлбаларын жіктейді.
3. Белгіленген шарттар боынша аралық өткелдің сұлбаларын құрайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Көпір құрылыстарын дайындау процесін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет строгое соблюдение правил и норм при строительстве и эксплуатации транспортных сооружений.
2. Соблюдает нормы и правила технических стандартов и СНиПов.
Результаты обучения: 2) Строго соблюдать правила техники безопасности, охраны окружающей среды и противопожарной безопасности на объектах транспортного строительства.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности при работах на объекте и на месте практики.
2. Осуществляет контроль за противопожарной безопасностью и охраной окружающей среды.
Результаты обучения: 3) Применять строительные нормы и правила в транспортном строительстве.
Критерии оценки:
1. Определяет максимально допустимую продолжительность строительства объектов.
2. Применяет строительные нормы при планировании капитального строительства, разработке технико-экономических обоснований (расчетов) и проектов организации строительства.
Результаты обучения: 4) Определять меры обеспечения безопасности строительных материалов, изделий и конструкций.
Критерии оценки:
1. Определяет виды и объекты безопасностей.
2. Контролирует выполнение требований и порядка обеспечения безопасности.
3. Соблюдает принципы обеспечения безопасности, эксплуатационной пригодности и долговечности строительных сооружений, инженерных систем, конструкций и материалов.
4. Классифицирует строительные сооружения по степени ответственности, нагрузки и воздействия различных видов.
ПК 6. Обеспечивать изготовление мостовых конструкций, сооружение опор, монтаж пролетных строений
ПМ 06. Изготовление мостовых конструкций, сооружение опор, монтаж пролетных строений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для производства работ по изготовлению мостовых конструкций на предприятии, сооружение опор и монтаж пролетных строений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: процесс изготовления металлических и железобетонных конструкций.
При изучении модуля обучающиеся учатся: практическим основам сборки и монтажа опор и пролетных строений.
Результаты обучения: 1) Владеть информацией об основных конструкциях мостовых и искусственных сооружений.
Конструкции мостов и труб
Учебно-производственная практика
Критерии оценки:
1. Выбирает тип мостовых конструкций, опор и пролетных строений.
2. Выделяет элементы моста, водопропускных труб и классифицирует статические схемы сооружений.
3. Составляет схемы мостового перехода по заданным условиям.
Результаты обучения: 2) Выполнять процесс изготовления мостовых конструкций.
Критерии оценки

1. Жұмыс орнын ұйымдастыру талаптарын және дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіздігін сақтайды.
2. Құрылыстарды пісірудің түрлі әдістерін қолданады.
3. Жинау сапасын тексереді.
КҚ 7. Өндіріс жобасына, сызбаларға, нормативті құжаттардың талапарына сай құрылыс - монтаждау жұмыстарын қамтамасыз ету
КМ 07. Көпір құрылыстарын салу кезінде құрылыс - монтаждау жұмыстарын қамтамасыз ету
Бұл модуль көпір құрылысын салу кезінде құрылыс - монтаждау жұмыстары үшін
қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жасанды құрылысты тұрғызуды технологиялық процесн меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар машиналарды және механизмдерді қолдана отырып, құрылыс - монтаждау жұмыстарын жүргізуді үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Көпір құрылыстарын жүргізу езінде құрылыс -монтаждау жұмыстарының технологиялық процесін ұйымдастыру.
Көпірлерді салу технологиясы
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көпірлерді салу технологиясы бойынша жалпы мәліметтерді жіктейді.
2. Құрылыс алаңдарын ұйымдастыру дағдыларын меңгерді.
3. Құрылысты салудың күнтізбелік жоспарын әзірлейді.
Оқытудың нәтижесі: 2) Құрылыс кезінде кешенді әдістерді қолдаанды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыс кезінде ритмикалық және ритмикалық емес ағындарды әзірлейді және есептейді.
2. Кестелік және секторлық әдіспен желілік графиктерді есептейді.
КҚ 8. Көлік құрылыстарын, көпір өткелдерін, көпірлер мен су өткізу құбырларын салу және қайта салу, техникалық жағдайын тексеру бойынша жұмыстарды орындау
КМ 08. Көпір құрылыстарын, су өткізетін құбырларды ұстау және пайдалану бойынша жұмыстарды қамтамасыз ету
Бұл модуль көпір құрылыстарын тұрғызу кезінде құрылыс -монтаждау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жасанды құрылысты тұрғызудың технологиялық процесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар машиналар мен механизмдерді қолдана отырып, құрылыс -монтаждау жұмыстарын жүргізуді үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Көлік құрылыстарын, көпір өткелдерін, көпірлер мен су өткізу құбырларын ағымдағы ұстау бойынша тексеру түрлерін іске асыру.
Көпірлер мен құбырларды ұстау және пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жасанды құрылыстарды қадағалау жүйесі туралы ақпаратты меңгерді.
2. Қолданылатын көпірлер мен құбырлардың түрлерін жіктейді.
3. Қолданылатын көпірлер мен құбырлардың зақымдалуын жіктейді.
Оқытудың нәтижесі: 2) Көлік құрылыстарын, көпір өткелдерін, көпірлер мен су өткізу құбырларын ағымдағы ұстау бойынша жұмыстардың түрлері іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает требования к организации рабочего места и безопасности сварных работ.
2. Применяет различные методы сварки конструкций.
3. Проверяет качество сборки.
ПК 7. Обеспечивать строительно-монтажные работы в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов
ПМ 07. Обеспечение строительно-монтажных работ при возведении мостовых сооружений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для производства строительно-монтажных работ при возведении мостовых сооружений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологический процесс возведения искусственного сооружения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить строительно-монтажные работы с применением машин и механизмов.
Результаты обучения: 1) Организовать технологический процесс строительно-монтажных работ при возведении мостовых сооружений.
Технология строительства мостов
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Классифицирует общие сведения по технологии строительства мостов.
2. Владеет навыками организации строительных площадок.
3. Разрабатывает календарный план строительства сооружения.
Результаты обучения: 2) Применять комплексные методы при строительстве.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает и рассчитывает ритмичные и неритмичные потоки при строительстве.
2. Рассчитывает сетевые графики табличным и секторным методом.
ПК 8. Выполнять работу по проверке технического состояния, содержанию и реконструкции транспортных сооружений, мостовых переходов, мостов и водопропускных труб
ПМ 08. Обеспечение работ по содержанию и эксплуатации мостовых сооружений, водопропускных труб
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для производства строительно-монтажных работ при возведении мостовых сооружений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологический процесс возведения искусственного сооружения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить строительно-монтажные работы с применением машин и механизмов.
Результаты обучения: 1) Осуществлять виды обследований по текущему содержанию транспортных сооружений, мостовых переходов, мостов и водопропускных труб.
Содержание и эксплуатация мостов и труб
Критерии оценки
1. Владеет информацией о системе надзора за искусственными сооружениями.
2. Классифицирует виды дефектов эксплуатируемых мостов и труб.
3. Классифицирует повреждения эксплуатируемых мостов и труб.
Результаты обучения: 2) Осуществлять виды работ по текущему содержанию транспортных сооружений, мостовых переходов, мостов и водопропускных труб.
Критерии оценки:

1. Көпірдің аралық құрылыстарын ағымдағы ұстау бойынша жұмыстарды орындайды.
2. Көпір тіреуіштерін және көпір төсемін ағыдағы ұстау бойынша жұмыстарды орындайды.
3. Құбырларды ағымдағы ұстау бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 3) Жабдықты реттеу және оны жөңді күйде ұстау бойынша жұмыстарды орындау немесе көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зертхана жағдайында және объектілерде жабдықтар мен жүйелерді реттеуді, келтіруді орындайды.
2. Жабдық пен тораптардың технологиялық жұмыс режимін сақтауды және жабдықтың жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
КҚ 9. Бетонды және темірбетонды монолит құрылыстарын бетондау
КМ 09. Бетонды және темірбетонды монолит құрылыстарын бетондау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, бетонды және темірбетонды монолит құрылыстарды бетондау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бетон түрлерін, емірбетонды және бетонды құрылыс бұйымдары мен құрылыстарын, құрылыс ерітінділерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сыртқы белгілері, маркерленуі және сапасы бойынша құрылыс материалдары мен бұйымдарды анықтауды, пайдаланудыңнақты шарттары, құрылыс материалдарды қолданудың негізгі салалары мен қасиеттерін игерудің, пайдаланудың нақты шарттары ұшін құрылыс материалдары мен бұйымдарды техникалық және экономикалық негізді таңдауды үйренуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Бетон қоспасын дайындау.
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бетонның түрлерін жіктейді.
2. Бетонның жұмыс құрамына сәйкес құраушы материалдарды нақты мөлшерлейді.
3. Бетонды бетонараластырғыштарда араластырады.
4. Бетон қоспасын тасымалдайды.
5. Бетон қоспасын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Темірбетонды монолит құрылыстарын бетондау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ыстыққа төзімді бетон блоктарымен болат құрылыстармен тіркесуді жүргізеді.
2. Тоттанбайтын болаттан қорғаныс қаптамаларын орнатады.
3. Бетондау орнына болат құрылыстарды жеткізеді.
4. Қалып тұрғызады.
5. Арматураны орнатады.
6. Құбыр жолдары бойынша айдаудың бетон қоспасын құяды.
КҚ 10. Үңгі жолдарын жобалау, жабдықтау және салу негіздерін меңгеру
КМ10. Үңгі жолдарын жобалау, жабдықтау және салу негіздері
Бұл модуль көлік үңгі жолдары салу кезінде жабдық пен құрылыс -монтаждау жұмыстарының өндірісін жобалау, таңдау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жасанды құрылысты тұрғызудың технологиялық процесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықты таңдауды, машиналар мен механизмдерді қолдана отырып, құрылыс жұмыстарын жүргізуді үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Қалқанды әдіспен үңгі жолдарды салудың технологиялық процесін ұйымдастыру.
Үңгі жолдарының құрылысы
Үңгі жолдар құрылысының технолгиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет работы по текущему содержанию пролетных строений мостов.
2. Выполняет работы по текущему содержанию опор мостов и мостового полотна.
3. Выполняет работы по текущему содержанию труб.
Результаты обучения: 3) Выполнять или оказывать помощь в выполнении работ по наладке оборудования и поддержания его в рабочем состоянии
Критерии оценки:
1. Выполняет наладку, регулировку оборудования и систем в лабораторных условиях и на объектах.
2. Обеспечивает функционирование оборудования и соблюдение технологического режима работы оборудования и узлов.
ПК 9. Бетонировать бетонные и железобетонные монолитные конструкции
ПМ 09. Бетонирование бетонных и железобетонных монолитных конструкций и железобетонных монолитных конструкций.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для бетонирования бетонных и железобетонных монолитных конструкций.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают виды бетона, сборные железобетонные и бетонные строительные изделия и конструкции; строительные растворы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять по внешним признакам и маркировке вид и качество строительных материалов и изделий; производить технически и экономически обоснованный выбор строительных материалов и изделий для конкретных условий использования, освоения основных свойств и области применения строительных материалов.
Результат обучения: 1) Приготовить бетонную смесь.
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды бетона.
2. Дозирует точно составляющие материалов в соответствии с рабочим составом бетона.
3. Перемешивает бетон в бетоносмесителях.
4. Транспортирует бетонную смесь.
5. Применяет бетонную смесь.
Результат обучения: 2) Бетонировать железобетонные монолитные конструкции.
Критерии оценки:
1. Производит сопряжение стальных конструкций с блоками из жаростойкого бетона.
2. Устанавливает защитные кожухи из нержавеющей стали.
3. Доставляет к месту бетонирования стальные конструкции.
4. Возводит опалубку.
5. Устанавливает арматуру.
6. Заливает бетонную смесь нагнетанием по трубопроводам.
ПК 10. Владеть основами проектировани, оборудования и строительства тоннелей
ПМ 10. Основы проектирования, оборудования и строительства тоннелей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проектирования, выбора оборудования и производства строительно-монтажных работ при возведении транспортных тоннелей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологический процесс возведения искусственного сооружения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выбирать оборудование, производить строительные работы с применением машин и механизмов.
Результаты обучения: 1) Осуществлять технологический процесс строительства тоннелей щитовым способом.
Конструкции тоннелей
Технология строительства тоннелей
Критерии оценки:

1. Қалқанды әдіспен үңгі жолдарды салудың технологиясы бойынша жалпы мәліметтерін жіктейді.
2. Құрылыс алаңдарын ұйымдастыру дағдыларын меңгерді.
3. Құрылысты салудың күнтізбелік жоспарын әзірлейді.
Оқытудың нәтижесі: 2) Таулы әдіспен үңгі жолдарды салудың технологиялық процесін ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмсақ топыраққа үңгі жолдарын салу әдістерін таңдайды.
2. Қатты топыраққа үңгі жолдарын салу әдістерін таңдайды.
3. Бетонды әрлеуді тұрғызуды орындайды.
4. Тау өтпелері кезінде қосымша жұмыстарды орындайды.
КҚ11. Үңгі жолдарын пайдалану кезінде тексеру, ағымдағы ұсталуы және ақауларын жою бойынша жұмыстарды орындау
КМ11. Үңгі жолдарын пайдалану кезінде тексеру, ағымдағы ұсталуы және ақауларын жою
Бұл модуль көліктің үңгі жолдарын пайдалану кезінде ағымдағы қарауын, тексеру мен ақауларын жою бойынша жұмыстарды жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар көліктің үңгі жолдарын ағымдағы ұстау кезінде тексеру әдістері мен процестерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ақаулардың түрін тануды және оларды уақтылы жоюды үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Үңгі жолдардың техникалық жағдайын қадағалауды іске асыру.
Үңгі жолдарды ұстау және пайдалану
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үңгі жолдарын техникалық ұстауды іске асырады.
2. Құрылыстар мен жылжымалы құрамды жақындату габариттерінің өлшемдерін сақтайды және габариттерінің сұлбаларын біледі.
3. Тұрақты техникалық қадағалауды және ағымдағы қарауды жүргізеді.
4. Теміржол үңгі жолдарында жолдарды қарауды орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Үңгі жолдарын пайдалану және ағымдағы қарау кезінде ақаулар мен деформациялардың негізгі түрлерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Темірбетоннан қаптаманың ақауларының түрлерін таниды.
2. Шойын қаптаманың түрлерін таниды.
3. Қаптау элементтерінің деформация түрлерін ажыратады.
4. Суды бұру құралдары деформациясының түрлерін таниды.
КҚ12. Участок қызметінің негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеу, өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау
КМ12. Көлік құрылысы мекемелерін ұйымдастыру, жоспарлау және басқару
Бұл модуль білім алушыларға көпір және үңгі жолдар құрылыстары үшін құрылыс бұйымдары мен құрылыстарының мекемелерін ұйымдастыру, жоспарлау және басқарудың процестерін түсінуді, нақты басқару міндеттерін шешу, өзіндік жұмыс процесінде теориялық білімдерін пайдалануды, өндірісте барлық материалдық-техникалық және еңбек ресурстарын анағұрлым тиімді пайдалану жолдарын анықтау мүмкіндігін береді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар көлік құрылысы мекемелерін ұйымдастыру, жоспарлау және басқару үшін қажетті теориялық білімдерді және практикалық дағдыларды меңгеруі тиіс.
Оқытудың нәтижесі: 1) Көлік құрылыстарының мекмелереін ұйымдастырудың, жоспарлаудың және басқарудың теориялық және қолданбалы негіздерін меңгеру.
Мекемені ұйымдастыру, жоспарлау және басқару
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Классифицирует общие сведения по технологии строительства тоннелей щитовым способом.
2. Владеет навыками организации строительных площадок.
3. Разрабатывает календарный план строительства сооружения.
Результаты обучения: 2) Организовать технологический процесс строительства тоннелей горным способом.
Критерии оценки:
1. Выбирает способы постройки тоннелей в слабых грунтах.
2. Выбирает способы постройки тоннелей в крепких грунтах.
3. Выполняет возведение бетонной обделки.
4. Выполняет вспомогательные работы при горном способе проходки.
ПК 11. Выполнять работы по обследованию и устранению дефектов и повреждений при эксплуатации тоннелей.
ПМ 11. Обследование, текущее содержание и устранение дефектов при эксплуатации тоннелей.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения работ по текущему содержанию, обследованию и устранению дефектов при эксплуатации транспортных тоннелей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы обследования и процессы при текущем содержании транспортных тоннелей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: распознавать виды дефектов и своевременно их устранять.
Результаты обучения: 1) Осуществлять надзор за техническим состоянием тоннелей.
Содержание и эксплуатация тоннелей
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Осуществляет техническое содержание тоннелей.
2. Соблюдает параметры габаритов приближения строений и подвижного состава и ориентируется в схемах габаритов.
3. Проводит постоянный технический надзор и текущий осмотр.
4. Выполняет содержание пути в железнодорожных тоннелях.
Результаты обучения: 2) Определять виды дефектов и деформаций при эксплуатации и текущем содержании тоннелей.
Критерии оценки:
1. Распознает виды дефектов обделок из железобетона.
2. Распознает виды дефектов чугунных обделок.
3. Распознает виды деформаций элементов обделки.
4. Распознает виды деформаций водоотводных устройств.
ПК 12. Рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности участка, оценивать эффективность производственной деятельности
ПМ 12. Организация, планирование и управление предприятиями транспортного строительства
Данный модуль даст обучающимся понимание принципов организации, планирования и управления предприятиями строительных изделий и конструкций для мостовых и тоннельных сооружений, возможность решать конкретные управленческие задачи, самостоятельно использовать теоретические знания в процессе самостоятельной работы, определять пути наиболее эффективного использования всех материально-технических и трудовых ресурсов в производстве.
При изучении модуля, обучающиеся учатся: осваивать систему теоретических знаний и практических навыков, необходимых для организации, планирования и управления предприятиями транспортного строительства.
Результаты обучения: 1) Владеть теоретическими и прикладными основами организации, планирования и управления предприятиями строительства транспортных сооружений.
Организация, планирование и управление предприятием
Критерии оценки:

1. Көлік құрылысы мекемелерін ұйымдастыру, жоспарлау және басқару саласында отандық және шетелдік тәжірибесін салыстырады.
2. Нақты басқару шешімдерді қабылдайды.
3. Арнайы нормативті әдебиетпен жұмыс жасайды.
4. Өндірісте барлық материалық - техникалық және еңбек ресурстарын тиімді пайдаланудың жолдарын анықтайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
306-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
729-қосымша
"Құрылыс механикасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000
-
Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:

1. Сравнивает отечественный и зарубежный опыт в области организации, планирования и управления предприятиями транспортного строительства.
2. Решает конкретные управленческие задачи.
3. Работает со специальной нормативной литературой.
4. Определяет пути наиболее эффективного использования всех материально-технических и трудовых ресурсов в производстве.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК – базовая компетенция;
ПК – профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ – профессиональные модули.
Приложение 306
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 729
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительная механика"
Код и профиль образования:
1400000
Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:

216
АА 03
Аралық аттестаттау
108
ҚА 03
Қорытынды аттестаттау
72
Міндетті оқыту бойынша жиыны
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту:
* Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
** Оқу мекеменің қалауы бойынша дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
*** Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы абрревиатуралар:
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 308-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 731-қосымша
"Құрылыс механикасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1419000- Құрылыс механикасы
Біліктілігі*:
141901 3 - Техник-құрылысшы
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тіліндегі грамматика мен терминологияны меңгеру
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгереді.
2. Мамандық бойынша терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын анықтайды.

216
ПА 03
Промежуточная аттестация
108
ИА 03
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** По усмотрению учебного заведения часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
*** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 308
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 731
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
ТИПОВАЯ УЧЕБНАЯ ПРОГРАММА технического и профессионального образования по специальности "Строительная механика"
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1419000- Строительная механика
Квалификация*:
141901 3 – Техник-строитель
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся должны владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.)
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Знает лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
2. Знает терминологию по специальности.
Результат обучения:
2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Умеет читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Умеет логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией.
2. Умеет вести диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
основы делопроизводства на государственном языке;
способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающие должны:
работать с организационно-распорядительными, информационно справочными документами; составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Знает виды и классификацию документов.
2. Знает информационную И коммуникативную функции документов.

3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін анықтайды.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды анықтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпараты бар.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Салауатты өмір салты мәдениетін меңгереді және оның құндылығын сезінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 04. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.

3. Знает структуру документов.
4. Знает основные реквизиты служебных документов.
5. Знает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Умеет работать с организационно-распорядительными информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки
1. Имеет понятие о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Знает необходимые условия трудового договора.
3. Умеет составить на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3.Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования;
основы здорового образа жизни. При изучении модуля обучающиеся должны: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки
1. Знает основы и правила здорового образа жизни.
2. Знает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Умеет выполнять комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Применяет правила здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Знает правила командных спортивных игр.
2. Знает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать первую доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях
Критерии оценки
1. Знает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Умеет оказывать первую до врачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
БМ 04. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени. В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Знать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Понимает хронологию и сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Умеет раскрыть роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.

3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Таризи дереккөздермен жұмыс істей алады.
3. Сырттан алынатын әлеуметтік ақпаратты сыни қабылдау кезінде тарихи талдау дағдыларын пайдалана алады.
БҚ 5. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 05. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділікті анықтауды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды түсіндіреді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәндерін сипаттайды.
4. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.

3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Знает достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Знает основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Умеет работать с историческими источниками.
3. Умеет использовать навыки исторического анализа при критическом восприятии получаемой извне социальной информации.
БК 5. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 05.Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основые понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношениий и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Знает сущность понятий "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий как: свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки
1. Знает и осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.

3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың қатынасы туралы жеке пікірін тұжырымдайды.
4. Өмір шындығы мен мәні туралы әр түрлі көзқарастарды талдайды, осы түсініктерге қатысты өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отандық мәдениеттің тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Толеранттықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысандарын және түрлерін, тарихын сипаттайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын біледі.
3. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын біледі және ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін меңгереді.
5. Салық түрлері туралы ақпаратты меңгереді.
6. Заңды бұзғаны үшін қылмыстық жауапкершілікті сезінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттану ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
2. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 6. Заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтарын және қызмет ету механизмдерін түсіну
БМ 06. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
Бұл модуль қазіргі экономикалық жүйенің заңдылықтары мен механизмдері туралы, нарық механизмдері мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.

3. Умеет формулировать собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностях в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни и формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Знает роль и место культуры народов Республики Казахстан в Мировой цивилизации
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Знает формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Умеет толерантно воспринимать социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Знать основные понятия о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Знает понятие и принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Знать основные отрасли права
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус личности в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Знает методы Административного регулирования.
3. Понимает ответственность за административные и коррупционные правонарушения.
4. Знает основные положения гражданского и семейного права.
5. Знает о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Знает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Умеет различать материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Знать основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Знает основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Знает основы не социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Умеет соотносить общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Знает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
БК 6. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы.
БМ 06. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся должны: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Знает основы экономики производства и потребления.

3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
Кәсіптік модульдер
"141901 3 техник-құрылысшы" біліктілігі
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері
және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
КҚ 1. Есептеу-талдау есептерін шешу кезінде физикалық-математикалық дағдыларды меңгеру
КМ 01. Есептеу-талдау есептерін шешу кезінде физикалық-математикалық дағдыларды қолдану
Бұл модуль студенттердің әртүрлі, соның ішінде құрылыс конструкцияларын, ғимараттар мен құрылыстарды есептеу; құрылыс конструкцияларының көлемін есептеу кезінде қолданылатын сандық әдістерге негізделген математикалық үлгілеу түрлерін зерделеу мен меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары; конвергенттік күштердің жалпақ жүйесі; бірнеше күш; баланстың тұрақтылығы; күштердің кеңістіктік жүйесі; ауырлық орталығы; беріктік есептеулер, құрылымдық элементтердің қаттылығын және тұрақтылығы; физикалық құбылыстарды және қоршау құрылымдарын есептеу кезінде процестерді ескеретін қолданбалы физиканың негіздері; энергия тиімді қабырғалары үшін сындарлы шешімдер.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: реакциялар бағыты, байланыс; нүктеге, оның қасиеттеріне қатысты күшінің мағынасын анықтайды; жүк түрлерi мен арқалықтардың, трусалар, рамалар тіректерiнiң түрлерi; жүктеме кезінде жұмыс істегенде құрылыс элементтеріндегі кернеулер мен штаммдар; мемлекеттік стандарттар, құрылыс нормалары мен нормативтік актілер, басқа да нормативтік құжаттар;
Оқыту нәтижесі: 1) Есептеу-талдау есептерін шешу үшін негізгі математикалық формулаларды пайдалану
Математика
Физика Техникалық механика Құрылыс материалдары
Ғимараттар мен құрылыстардың конструкциясы
Ғимараттардың инженерлік-техникалық жабдығы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физика мен математиканың негізгі формулаларын практикалық бағыттағы мәселелерді шешу үшін пайдаланады.
2. Тәжірибелік, құрылымдық мәселелерді шешу үшін математикалық әдістерді таңдайды және қолданады.

3. Знает организационно-правовые основы предпринимательства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Знает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Знать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Знает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Знает основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Знает цели, факторы и условия развития предпринимательства
2. Знает современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Знает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Знает основы составления бизнес-плана.
Профессиональные модули
Квалификация "141901 3 техник-строитель"
ПК 1. Владеть физико-математическими навыками при решении расчетно-аналитических задач
ПМ 01. Применение физико-математических навыков при решении расчетно-аналитических задач
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения и освоения студентами разнообразных видов математического моделирования, в том числе основанных на численных методах, применяемых при расчете строительных конструкций, зданий и сооружений; подсчета объемов, расчета строительных конструкций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и аксиомы статики; плоская система сходящихся сил; пара сил; устойчивость равновесия; пространственная система сил; центр тяжести; расчеты на прочность жесткость и устойчивость элементов сооружений; основы прикладной физики для учета физические явлений и процессов в расчете ограждающих конструкций; конструктивные решения энергосберегающих ограждающих конструкций.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять направления реакций, связи; определять момент силы относительно точки, его свойства; типы нагрузок и виды опор балок, ферм, рам; напряжения и деформации, возникающие в строительных элементах при работе под нагрузкой; пользоваться государственными стандартами, строительными норами и правилами, другой нормативной документацией;
Результат обучения: 1) Использовать основные математические формулы для решения расчетно - аналитических задач
Математика Физика
Критерии оценки:
1.Использует основные формулы физики и математики для решения практико-ориентированных задач.
2.Выбирает и применяет математические техники для решения практических, конструкционных задач.

3. Тәжірибелік, құрылымдық мәселелерді шешу үшін графикалық және статистикалық әдістерді қолданады.
4. Нәтижеленген және теңдестіретін күштің айрықша ерекшеліктерін, қарым-қатынастарды белгілеуді, қарым-қатынас реакцияларын анықтау ережелерін түсінеді.
5. Конвергенттік күштердің жалпақ жүйесіндегі тепе-теңдік геометриялық күйін ажыратады.
6. Жобалар үйлестіру осіне күш береді, үйлестіретін осьтерді дұрыс және тиімді түрде таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданбалы физика негіздерін физикалық құбылыстар мен процестерді есепке алу, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстарды есептеуге арналған құрылыс материалдарын жіктеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физикалық мөлшердің, олардың параметрлері мен өлшемдерінің түрлерін ажыратады.
2. Құрылыс материалдарын типтері, қасиеттері мен мақсаттары бойынша жіктейді.
3. Құрылыс материалдарын есептеу үшін физикалық құбылыстар мен материалдық қасиеттердің маңыздылығын түсінеді.
4. Құрылыс материалдары мен бұйымдарының физикалық, механикалық және арнайы қасиеттерін сипаттайды.
5. Құрылыстағы модульдік өлшемді үйлестірудің маңыздылығын түсіндіреді, ғимараттар жауапкершілігінің класы, құрылыс индустрияландыру.
6. Құрылыс өнімдері мен құрылымдардың сапасына қойылатын талаптарды түсінеді;
7. Термиялық талаптардың мәнін анықтайды.
8. Энергия үнемдейтін қабырғалық конструкциялардың сындарлы шешімімен ажыратады
9. Қоршау конструкцияларын жылу есептеу техникасын есептеу.
10. Термодинамика және жылу беру заңдарына сәйкес ғимараттар мен құрылыстардың конструкцияларын жабатын жылуды жоғалту құбылысын және процестерін түсінеді.
11. Дыбыс, дыбыс оқшаулау, жарық пен жарықтың табиғатын түсінеді.
12. Адам ағзасына дыбыстың әсер ету принциптерін ажыратады.
13. Құрылыс конструкциясына дыбыстың әсерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Күрделі геометриялық денелердің көлемі мен аудандарын есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым және күрделі пішіндердің аумағын және көлемін есептеу үшін формулаларды қолданады.
2. Үй-жайлардың ауданын есептейді.
3. Ғимараттың құрылыс көлемін, траншея шұңқырларының және т.б. құрылыс конструкцияларының көлемін есептейді.
4. Құрылыс материалдарының көлемін нақты тығыздықты ескере отырып есептейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Беріктік, қаттылық және тұрақтылықты анықтау үшін қарапайым есептерді орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Беріктікті, кернеуді, штамдарды есептеу үшін формулаларды қолданады; шиыршық және бұралу деформациясының ұғымы.
2. Орталықтандырылған сығылған шыбықтардың тұрақты және тұрақсыз тепе-теңдік нысандарын түсінеді.
3. Материалдар кедергісінің негізгі қалыптарын түсінеді.
4. Сыртқы және ішкі күштерді; материалдардың механикалық қасиеттерін ажыратады.
5. Құрылымдардың беріктігін, қаттылығын және тұрақтылығын есептеу әдістерін қолданады.
6. Бойлық және көлденең күштер мен иілу сәттерін белгілейді.

3. Применяет графические и статистические техники для решения практических, конструкционных задач.
4. Понимает отличительные особенности равнодействующей и уравновешивающей силы, назначение связей, правила определения направления реакций связей.
5. Различает геометрическое условие равновесия плоской системы сходящихся сил.
6. Проецирует силы на координационные оси, правильно и рационально выбирает оси координат.
Результат обучения: 2) Применять основы прикладной физики для учета физические явлений и процессов, а также классификацию строительных материалов в расчете зданий и сооружений.
Критерии оценки:
1. Различает виды физических величин их параметры и размерность.
2. Классифицирует строительные материалы по видам, свойствам и назначению.
3. Понимает значение физических явлений и свойств материалов для расчета строительных материалов.
4. Характеризует физические, механические и специальные свойства строительных материалов и изделий.
5. Понимает значение модульной координации размеров в строительстве, о классе ответственности зданий, об индустриализации строительства.
6. Понимает требования к качеству строительных изделий и конструкций;
7. Раскрывает сущность теплотехнических требований.
8. Различает конструктивные решения энергосберегающих ограждающих конструкций
9. Выполняет теплотехнический расчет ограждающих конструкций.
10. Понимает явление и процессы потери теплоты ограждающих конструкций зданий и сооружений, согласно законов термодинамики и теплопередачи.
11. Понимает природу звука, звукоизоляцию, свет и освещенность.
12. Различает принципы воздействия на организм человека звука.
13. Понимает воздействие звуков на строительные конструкции.
Результат обучения: 3) Вычислить объемы и площади сложных геометрических тел.
Критерии оценки:
1.Применяет формулы для вычисления площади и объема простых и сложных фигур.
2.Вычисляет площади помещений.
3. Вычисляет строительный объем здания, объемы котлована траншеи и др. строительных конструкций.
4. Вычисляет объемы строительных материалов с учетом удельных плотностей.
Результат обучения: 4) Выполнить несложные расчеты на прочность, жесткость и устойчивость.
Критерии оценки:
1. Применяет формулы расчета на прочность, напряжения, деформации; понятие о деформациях сдвига и кручения.
2. Понимает устойчивые и неустойчивые формы равновесия центрально-сжатых стержней.
3. Понимает основные положения сопротивления материалов.
4. Различает внешние и внутренние силы; механические характеристики материалов.
5. Использует методы расчета на прочность, жесткость и устойчивость конструкций.
6. Строит эпюры продольных и поперечных сил и изгибающих моментов.

7. Статикалық және динамикалық есептеулер дағдыларын меңгереді.
8. Шектейтін күйдің беріктігін есептейді.
9. Жүктеме астында жұмыс істегенде құрылыс элементтерінде пайда болатын кернеулер мен штамдарды анықтайды.
10. Кездейсоқ жүктелген сәулені көлденең қимада ішкі күш факторларын анықтайды.
11. Эйлер формуласын пайдаланып, қысылған өзектерді есептеуді жүзеге асырады.
12. Геометриялық өзгермейтін және өзгермейтін жүйелер арасында бөлінеді.
13. Көп қырлы статикалық анықталатын және анықталмаған сәулелерді, жазық трусаларды, рамаларды, тіреу қабырғаларын есептеуге арналған әдістерді меңгереді.
14. Жүктемелердің типтерін және тіректердің тіректерін, трусаларын, шпангоуттарын анықтайды.
КҚ 2. Автоматтандырылған жобалау жүйелері арқылы сызбаларды орындау
КМ 02. Автоматтандырылған жобалау жүйелері арқылы сызбаларды орындау
Бұл модуль конструкторлық құжаттаманы әзірлеуге, орындауға, рәсімдеу мен оқуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, кеңістіктік үлгілер мен схемаларды графикалық бейнелеу әдістерін және бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесінің стандарттарын және құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйелерін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: конструкторлық құжаттаманы әзірлеу, орындау, рәсімдеу мен оқу қағидалары; кеңістіктік үлгілер мен схемаларды графикалық бейнелеу әдістері; бірыңғай конструкторлық құжаттама және құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесінің стандарттары, проекциялық сызудың және сызу геометриясының заңдары, әдістері мен тәсілдері, бірыңғай конструкторлық құжаттама және құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесінің автоматты жобалау және мәтіндік құжаттаманы рәсімдеу жүйесі арқылы құрылыс сызбаларын рәсімдеу мен құрастыруға қойылатын мемлекеттік стандарттардың талаптары.
Оқыту нәтижесі: 1) Стандарттар талаптарына сәйкес жобалау құжаттамасының ережелерін сақтау.
Сызу Инженерлік графика
Қолданбалы информатика
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жобалау құжаттамасын әзірлеу, орындау, орындау және оқу ережелерін сақтайды.
2. Сызбаның мақсаты мен ауқымын анықтайды;
3. Стандарттарға қойылатын негізгі талаптарды орындайды: жобалау құжаттамасының бірыңғай жүйесі және құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесі, құрылыс сызбаларын және диаграммаларды орындау үшін құрылыс кодекстерін.
4. Құрылыс сызбасының, рәміздердің, мастер-жоспарлардың топографиялық негіздерінің ерекшеліктерін түсінеді.
5. Жобалық құжаттаманың бірыңғай жүйесі және құрылыс құжаттамасын рәсімдеу жүйесі үшін мәтіндік құжаттарды рәсімдеу дағдыларын меңгереді
6. Мемлекеттік стандартты талаптарға сәйкес желі түрлерін таңдайды.

7. Имеет навыки статических и динамических расчетов.
8. Производит расчеты на прочность по предельному состоянию.
9. Определяет напряжения и деформации, возникающие в строительных элементах при работе под нагрузкой.
10. Определяет внутренние силовые факторы в поперечном сечении произвольно нагруженного бруса.
11. Выполняет расчеты сжатых стержней по формуле Эйлера.
12. Различает геометрические неизменяемые и изменяемые системы.
13. Владеет методами расчета многопролетных статически определимых и неопределимых балок, плоских ферм, рам, подпорных стен.
14. Определяет типы нагрузок и виды опор балок, ферм, рам.
ПК 2.Выполнять чертежи с использованием систем автоматизированного проектирования
ПМ 02. Выполнение чертежей с использованием систем автоматизированного проектирования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки, выполнения, оформления и чтения конструкторской документации, способах графического изображения пространственных образов и схем, стандарты единой системы конструкторской документации и системы проектной документации для строительства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила разработки, выполнения, оформления и чтения конструкторской документации; способы графического представления пространственных образов и схем; стандарты единой системы конструкторской и проектной документации в строительстве. Законы, методы и приемы проекционного черчения и начертательной геометрии. Требования государственных стандартов единой системы конструкторской документации и системы проектной документации строительства к оформлению и составлению строительных чертежей с использованием системы автоматического проектирования и оформления текстовой документации.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила оформления проектно-конструкторской документации согласно требованиям стандартов.
Черчение Инженерная графика
Прикладная информатика
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Критерии оценки
1. Соблюдает правила разработки, выполнения оформления и чтения конструкторской документации.
2. Определяет назначение и масштаб выполнения чертежа;
3. Выполняет основные требования стандартов: единой системы конструкторской документации и системы проектной документации строительства, строительные нормы и правила к выполнению строительных чертежей и схем.
4. Понимает особенности строительных чертежей, условные графические обозначения, топографическая основа генеральных планов.
5. Обладает навыками оформления текстовой документации единой системы конструкторской документации и системы проектной документации строительства
6. Выбирает типы линий согласно требованиям государственного стандарта.

7. Мемлекеттік стандарт талаптарына сәйкес сызба қаріптерін қолданады.
8. Эскиздерді, жұмыстарды және жинақ сызбаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жазықтықта проекциялау дағдыларын меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Бірнеше жазықтықта проекциялаумен сызбалар құрады.
2. Сызбаларда қажетті кесектерді орындайды және тартады.
3. Аксонометриялық проекцияны орындайды.
4. Жобалау құжаттамасының бірыңғай жүйесіне сәйкес таңбалар бойынша диаграммалардың сызбаларын жүргізеді.
5. Жинау бірлігінің жұмыс сызбаларын орындау. 6.Ғимарат қабаттары жоспарларының сызбаларын орындайды.
7. Мемлекеттік жоспардың орындалуы туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 3) Компьютерлік бағдарламаларды қолданумен техникалық сызбаларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Дербес компьютерде жұмыс істейтін қызметкерлерге арналған еңбек қорғау туралы нұсқауларды сақтайды
2. Кәсіби қызметте бағдарламалық, компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолданады.
3. Бағдарламалық пакеттерді орнатады және қолданбалы бағдарламалық жасақтама әзірлеу технологиясына иелік етеді.
4. Ақпаратты іздеу технологиясын меңгереді.
5. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды қолданады.
6. Жобалау құжаттамасының бірыңғай жүйесіне сәйкес сызбалар мен диаграммаларды орындайды.
КҚ 3. Жалпы құрылыс жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы қағидалары мен нормаларын сақтау
КМ 03. Жалпы құрылыс жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы қағидалары мен нормаларын орындау;
Бұл модуль қоршаған ортаны қорғау және қоршаған ортаны қорғау талаптарын ескере отырып, әртүрлі мақсаттар үшін ғимараттардың құрылысы мен құрылысын жүргізу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарын сақтауды бақылауды қамтамасыз етуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және гигиена жөніндегі негізгі нормативтік-құқықтық және нормативтік-құқықтық актілер; еңбекті қорғауды мемлекеттік қадағалау және қоғамдық бақылау жүйесі; кәсіпорындағы еңбектi қорғау жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру тәртiбi, құрылыс индустриясына тән зиянды және зиянды өндiрiстiк факторлар; құрылыс және жөндеу жұмыстарын жүргізуге және жөндеуге арналған негізгі процестердің технологиясы мен ұйымдастырылуы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: жұмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі; өндірістік үй-жайлар мен жұмыс орындарына қойылатын негізгі талаптар; қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың әсерінен қорғау әдістері; өрт-алдын алу шаралары мен өрт сөндіру жабдықтары, адам және экологиялық қауіпсіздік саласындағы негізгі мәселелер, "қауіпті" тұжырымдамасы және қауіп-қатердің әртүрлі түрлерін сандық бағалау мәселелері.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы талаптарын, құрылыстағы қауіпсіздік техникасын меңгеру.
Еңбекті қорғау
Электротехника
Оқу-танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қызметкерлер мен жұмыс берушінің міндеттері мен талаптарын сақтайды.
2. Құрылыстағы еңбек қорғау туралы заңнаманы меңгереді.

7. Применяет чертежные шрифты согласно требованиям государственного стандарта.
8. Выполняет эскизы, рабочие и сборочные чертежи.
Результат обучения: 2) Владеть навыками проецирования на плоскости.
Критерии оценки
1. Строит чертежи с проецированием на несколько плоскостей.
2. Выполняет и оформляет необходимые разрезы на чертежах.
3. Выполняет аксонометрическое проецирование.
4. Выполняет чертежи схем по условным обозначениям согласно с единой системой конструкторской документации.
5. Выполнение рабочих чертежей сборочной единицы. 6.Выполняет чертежи планов этажей зданий.
7. Имеет понятия выполнения генплана.
Результат обучения: 3) Выполнить технические чертежи с применением прикладных компьютерных программ.
Критерии оценки
1. Соблюдает инструкцию по охране труда для работающих на Персональном компьютере.
2. Применяет программное обеспечение, компьютерные и телекоммуникационные средства в профессиональной деятельности.
3. Устанавливает пакеты прикладных программ и владеет технологией освоения пакетов прикладных программ.
4. Владеет технологией поиска информации.
5. Применяет прикладные компьютерные программы.
6. Выполняет чертежи и схемы согласно единой системы конструкторской документации.
ПК 3. Соблюдать правила и нормы охраны труда, техники безопасности при выполнении общестроительных работ
ПМ 03. Выполнение правил и норм охраны труда, техники безопасности при выполнении общестроительных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения контроля за соблюдением требований охраны труда и техники безопасности при выполнении строительных работ и эксплуатации зданий сооружений различного назначения с учетом требований экологической безопасности и охраны окружающей среды.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные нормативные правовые и технические нормативные правовые акты по безопасности труда, пожарной безопасности, производственной санитарии и гигиене; систему государственного надзора и общественного контроля за охраной труда; порядок организации работы по охране труда на предприятии, опасные и вредные производственные факторы, характерные для строительной отрасли; технология и организация основных процессов по проведению и ремонту строительно-монтажных и ремонтных работ. При изучении модуля обучающиеся учатся: порядку проведения расследования несчастных случаев на производстве; основные требования к производственным помещениям и рабочим местам; способы защиты от воздействия опасных и вредных производственных факторов; меры пожарной профилактики и технические средства пожаротушения, основные проблемы в области безопасности человека и окружающей среды, понятие "опасности" и проблемы количественной оценки разных видов опасностей.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда, техники безопасности в строительстве.
Охрана труда
Электротехника
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки
1. Соблюдает обязанности и требования работников и работодателя.
2. Владеет законодательством охраны труда в строительстве.

3. Жұмыс орнында жұмыс жасаудың қауіпсіз әдістері туралы нұсқаулық пен нұсқаулықты түсінеді;
4. Негізгі электр және электрондық құрылғылардың физикалық принциптерін түсінеді;
5. Өнеркәсіптік кәсіпорындарды негізгі электрмен жабдықтауды түсінеді;
6. Электр техникасын, электр аспаптарын және құрылғыларды пайдалану қағидаларын және пайдалану ережелерін пайдаланады.
7. Электр өлшеу құралдарын пайдаланады.
8. ҚОӘБ туралы білімді көрсетеді (қоршаған ортаға әсерді бағалау).
9. Жұмыс орнында электр қауіпсіздігі ережелерінің талаптарын қолданады.
10. Адамды электр тогының әсерінен босату білімін қолданады.
11. Электр тоғының әсерінен зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өрт қауіпсіздігі стандарттары мен өнеркәсіптік санитария, қоршаған ортаны қорғау және экологиялық нормаларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Өрт қауіпсіздігі және өнеркәсіптік санитария туралы жалпы мәліметтерді қолданады.
2. Өртке қарсы қорғау, өртке қарсы жабдықтың негізгі шараларын қолданады.
3. Қауіпсіздік белгілерін ажыратады.
4. Жұмысты ұйымдастыруда санитарлық-гигиеналық және санитарлық нормаларды басшылыққа алады.
5. Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік-құқықтық актілердің негізгі ережелерін қолданады.
6. Қоршаған ортаны және экология қорғау ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорында еңбекті қорғаудың нормативтік-құқықтық негіздерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Электр қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық әдістері мен құралдарын қолданады.
2. Еңбек және еңбекті қорғау туралы оқу-техникалық әдебиеттермен, арнайы әдебиеттермен және ережелермен жұмыс істейді.
3. Адамға теріс факторлардың әсерін анықтайды. 4. Жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейін алғашқы көмек көрсетеді.
5. Кәсіпорында еңбекті қорғауды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыста орындаған жұмыс туралы Қазақстан Республикасының менеджмент жүйелерінің қолданыстағы нұсқаулықтары мен рәсімдерін пайдалану және Қазақстан Республикасының кәсіпорындағы менеджмент жүйелерінің жұмыс істеу процесін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Орындалған жұмыс туралы Қазақстан Республикасының басқару жүйелерінің рәсімдерін сақтайды.
2. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалдық міндеттерді түсінеді.
3. Кәсіпорында мыналардың негізінде сапаны басқару жүйелерінің жұмыс істеу қағидаттарын сақтайды: ҚР СТ ISO 9001-2016, кәсіптік қауіпсіздік және денсаулық жөніндегі ҚР СТ OHSAS 18001-2008, қоршаған ортаны және экологияны қорғау жүйесі жөніндегі ҚР СТ ISO 14001-2016, энергия тұтынуды басқару жүйесі жөніндегі ҚР СТ ISO 50001-2012.
4. ҚР менеджменті жүйелерінің басшылыққа алынатын құжаттарын сақтайды.
КҚ 4. Топырақтың қасиеттерін және құрылыс материалдары мен бұйымдардың физикалық-механикалық қасиеттерін айқындау
КМ 04. Топырақтың қасиеттерін және құрылыс материалдары мен бұйымдардың физикалық-механикалық қасиеттерін айқындау.
Бұл модуль топырақтың қасиеттерін және құрылыс материалдары мен бұйымдардың физикалық-механикалық қасиеттерін айқындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: адамның шаруашылық қызметімен байланысты геологиялық процестер; түрлі геологиялық жағдайларда инженерлік құрылымдардың тұрақты жұмысын қамтамасыз ету жөніндегі шаралар; ғимараттар мен құрылыстар үшін ең үнемді және техникалық рационалды нұсқаларды таңдауға мүмкіндік беретін топырақ қасиеттерінің құрылыс жағдайына әсері; экологиялық мәселелер.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: ғимараттар мен құрылыстардың құрылыс конструкцияларын өндіру үшін пайдаланылатын құрылыс материалдары, тау жыныстарының инженерлік-геологиялық ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіну; жердегі өлшеу негіздері, жобалау принциптері.
Оқыту нәтижесі: 1) Тау жыныстарының инженерлік-геологиялық ерекшеліктері мен қасиеттерін түсіну.
Инженерлік геология Геодезия
Құрылыс материалдары Ғимараттар мен құрылыстардың конструкциясы
Геодезиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жалпы және инженерлік геология негіздерін - Жердің құрылысы мен даму тарихын сақтайды.
2. Топырақтың, жер асты суларының, Жердегі геологиялық процестердің қасиеттерін түсінеді.

3. Понимает порядок проведения и оформления инструктажей на рабочем месте по безопасным методам выполнения работ;
4. Понимает физические принципы действия основных электротехнических и электронных приборов;
5. Понимает основные схемы электроснабжения промышленных предприятий;
6. Использует принципы действия и правила эксплуатации электротехнического оборудования, электроизмерительных приборов и устройств.
7. Использует в работе электроизмерительные приборы.
8. Демонстрирует знания по оценке воздействия на окружающую среду.
9. Применяет требования правил электробезопасности на участке ведения работ.
10. Применяет знания по освобождению человека от действия электрического тока.
11. Оказывает первую доврачебную помощь пострадавшему от действия электрического тока.
Результат обучения: 2) Владеть нормами пожарной безопасности и производственной санитарией, правилами охраны окружающей среды и экологии.
Критерии оценки
1. Применяет общие сведения о пожарной безопасности и производственной санитарии.
2. Применяет основные мероприятия противопожарной защиты, технические средства пожаротушения.
3. Отличает знаки безопасности.
4. Руководствуется санитарно-гигиеническими и санитарно-техническими нормами при организации производства работ.
5. Применяет основные положения нормативно-правовых актов по техники безопасности и охране труда.
6. Соблюдает правилами охраны окружающей среды и экологии.
Результат обучения: 3) Соблюдать правовые, нормативные основы охраны труда на предприятии.
Критерии оценки
1. Применяет технические способы и средства, обеспечивающие электробезопасность.
2. Работает с учебно-технической, специальной литературой и нормативно-правовыми актами о труде и по охране труда.
3. Определяет воздействие негативных факторов на человека. 4.Оказывает первую доврачебную помощь при несчастных случаях.
5. Соблюдает охрану труда на предприятии.
Результат обучения: 4) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры систем менеджмента Республики Казахстан по выполняемой работе и понимать процесс функционирования систем менеджмента Республики Казахстан на предприятии.
Критерии оценки
1. Соблюдает процедуры систем менеджмента Республики Казахстан по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Соблюдает принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе стандартов РК, по системе профессиональной безопасности и здоровья , по системе защиты окружающей среды и экологии, по системе управления энергопотребления.
4. Соблюдает руководящие документы систем менеджмента Республики Казахстан.
ПК 4. Определять свойства грунтов, и физико-механических свойства строительных материалов и изделий.
ПМ 04. Определение свойства грунтов, и физико-механических свойства строительных материалов и изделий.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения свойства грунтов, и физико-механических свойства строительных материалов и изделий.
В результате изучения, модуля обучающиеся должны освоить: геологические процессы, вызываемые хозяйственной человеческой деятельностью; мероприятия, обеспечивающие устойчивую эксплуатацию инженерных сооружений в различных геологических условиях; влияние свойств грунтов на условия в строительстве, позволяющие выбирать наиболее экономичные и технически рациональные варианты зданий и сооружений; решение вопросов охраны природной среды.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать инженерно- геологические особенности и свойство горных пород, строительных материалов применяемых для изготовления строительных конструкций зданий и сооружений; основам измерения на земной поверхности в области инженерных изысканий, принципов проектирования.
Результат обучения: 1) Понимать инженерно- геологические особенности и свойство горных пород.
Инженерная геология Геодезия
Строительные материалы. Конструкции зданий и сооружений
Геодезическая практика
Критерии оценки
1. Соблюдает основы общей и инженерной геологии - строение и историю развития Земли.
2. Понимает свойства грунтов, подземных вод, геологические процессы на Земле.

3. Ауқым түрлерін және олардың қолданылу саласын сипаттайды.
4. Ауқымдардың дәлдігі мен шекті дәлдігін анықтайды.
5. Топографиялық және геодезиялық сызбаларды: карталарды, жоспарларды, бейіндерді, орналасу сызбаларын оқиды.
6. Аумақтардың инженерлік-геологиялық жағдайларын түсінеді.
7. Ғимараттар мен құрылыстардың жобасын және деформациясын және олардың себептерін айқындайды.
8. Топырақ пен топырақты нығайту әдістерін сақтайды.
9. Жолдарды, бұрыштарды және нүктелік белгілерді өлшеу кезінде құралдар мен құралдарды пайдаланады.
10. Теодолиттік түсірілім және геометриялық деңгейлеу аяқталғаннан кейін камералдық жұмыстар жүргізеді.
Оқыту нәтижесі:2) Құрылыста пайдаланылатын материалдардың негізгі қасиеттерін анықтау дағдыларын меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құрылыс материалдары мен бұйымдарының жіктелуін сақтайды.
2. Құрылыс материалдарының беріктігі мен деформациялық қасиеттерін сақтайды.
3. Құрылыс материалдарын өндіру технологиясын: керамика, әйнек және шыны керамика материалдарын, металл бұйымдары мен бұйымдарын, минералды байланыстырғыштарды, бетон, бетон конструкцияларын және бетоннан жасалған құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын пайдалану технологиясын меңгереді.
4. Сыртқы таңбалар мен таңбалауға сәйкес құрылыс материалдары мен бұйымдарының түрі мен сапасын анықтайды.
5. Құрылыс материалдары мен бұйымдарын стандарттаудың маңыздылығын түсіндіреді.
6. Құрылыс материалдарын техникалық және экономикалық жағынан дұрыс таңдауды қамтамасыз етеді.
КҚ 5. Ғимараттардың және олардың жекелеген элементтерінің конструктивті жүйелерінің негізгі типтерін меңгеру
КМ 05. Ғимараттардың және олардың жекелеген элементтерінің сипаттамалары мен мақсатын есепке ала отырып, олардың конструктивті жүйелерінің негізгі типтерін меңгеру
Бұл модуль табиғи және климаттық жағдайлардың, мақсаттар мен пайдаланудың әсерін есепке ала отырып, азаматтық, өнеркәсіптік және ауылшаруашылық ғимараттар мен құрылыстарды жобалау, құрылымдық элементтерді орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: ғимараттардың бөліктерінің негізгі сұлбалары мен шешімдері, іргетастардың тереңдігін белгілеу принциптері, ғимараттардың интерфейстерінің түйіндері; құрылымдарды нығайтудың негізгі әдістері; ғимараттар мен құрылыстарды жобалау, салу және пайдалану бойынша нормативтік-техникалық құжаттама; ғимараттардың санитарлық және инженерлік жабдықтарын құрастыру элементтері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: іргетастардың тереңдігін анықтау; жабық конструкцияларды жылу есептеу техникасын есептеу; құрылыс және жұмыс сызбаларын оқу; жоспарлар сызбаларын, қасбеттерін, бағдарламалық кешендер мен ақпараттық технологиялардың көмегімен схемалар
Оқыту нәтижесі: 1) Ғимараттар мен ғимараттардың сенімділігі, қауіпсіздігі, экономикасы мен тиімділігінің қажетті көрсеткіштерін ескере отырып құрылымдар мен құрылыс материалдарын таңдау
Ғимараттар мен құрылыстардың конструкциясы Ғимараттар мен құрылыстардың инженерлік-техникалық жабдығы Ғимараттарды техникалық пайдалану Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Курстық жоба
Практикум
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Ғимараттардың жіктелу белгілерін және оларға қойылатын талаптарды ажыратады.
2. Азаматтық және өнеркәсіптік ғимараттар үшін сындарлы жүйелер мен схемаларды түсіндіреді.

3. Описывает виды масштабов и область их применения.
4. Определяет точность и предельную точность масштабов.
5. Читает топографические и геодезические чертежи: карты, планы, профили, разбивочные чертежи.
6. Понимает инженерно-геологические условия территорий.
7. Определяет осадку и деформации зданий и сооружений и причин их возникновения.
8. Соблюдает методы упрочнения грунтов и оснований.
9. Использует приборы и инструменты, при измерении линий, углов и отметок точек.
10. Проводит камеральные работы по окончании теодолитной съемки и геометрического нивелирования.
Результат обучения:2) Владеть навыками определения основных свойств материалов, применяемых в строительстве
Критерии оценки
1. Соблюдает классификацию строительных материалов и изделий.
2. Соблюдает прочностные и деформационные характеристики строительных материалов.
3. Понимает технологию изготовления применения строительных материалов: керамические, стекло и стеклокристаллические материалы, металлические материалы и изделия, минеральные вяжущие вещества, бетоны, сборные железобетонные и бетонные строительные изделия и конструкции.
4.Определяет по внешним признакам и маркировке вид и качество строительных материалов и изделий.
5.Объясняет значение стандартизации строительных материалов и изделий.
6. Производит технически и экономически обоснованный выбор строительных материалов.
ПК 5.Владеть основными типами конструктивных элементов, схем зданий их характеристиками, назначением
ПМ 05. Владение основными типами конструктивных систем зданий и их отдельных элементов, с учетом их характеристик и назначением
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по проектированию гражданский, промышленных и сельскохозяйственных зданий и сооружений, конструктивных элементов, с учетом влияния природно-климатических условий, назначения и эксплуатации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные конструктивные схемы и решения частей зданий, принципы назначения глубины заложения фундаментов, узлы сопряжений конструкций зданий; основные методы усиления конструкций; нормативно-техническую документацию на проектирование, строительство и эксплуатацию зданий и сооружений; строительные элементы санитарно-технического и инженерного оборудования зданий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять глубину заложения фундаментов; выполнять теплотехнический расчет ограждающих конструкций; читать строительные и рабочие чертежи; выполнять чертежи планов, фасадов, разрезов схем с помощью программных комплексов и информационных технологий
Результат обучения: 1) Подбирать конструкции и конструкционные материалы с учетом требуемых показателей надежности, безопасности, экономичности и эффективности зданий и сооружений.
Конструкции зданий и сооружений Инженерно техническое оборудование зданий и сооружений Техническая эксплуатация зданий Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Практикум
Критерии оценки
1. Различает признаки классификации зданий и требования к ним.
2. Объясняет конструктивные системы и схемы гражданских и промышленных зданий.

3. Құрылыстың өлшемдерін біріздендіру, стандарттау және модульдік үйлестіру тұжырымдамасының мәнін түсіндіреді.
4. Ғимараттың әрбір құрылымының функциясын түсінеді.
5. Ғимараттың құрылымдық сызбасына сәйкес іргетастың дизайнын таңдайды.
6. Іргетастың тереңдігін анықтайды.
7. Әртүрлі құрылымдық элементтерді пайдалану мүмкіндігін негіздейді.
8. Азаматтық, өнеркәсіптік ғимараттардың кеңістіктік қаттылығын, жақтаудың элементтерінің түйісуін қамтамасыз етеді
9. Ғимараттар мен құрылыстарды, әр түрлі құрылыс материалдарының құрылымдық элементтерін жобалау үшін құрылыс нормалары мен ережелерін (СНиП) түсіндіреді.
10. Құрылыс материалдары мен бұйымдарының негізгі қасиеттері мен көлемін, энергияны үнемдейтін қабырғаларды жобалау шешімдерін түсіндіреді.
11. Үйдің микроклиматының негізгі көрсеткіштерін және жылу есептеу әдісін қолданады.
12. Ішкі ауа талаптарын қолданады.
13. Инженерлік желілер мен ғимараттарды инженерлік-техникалық жабдықтау, сантехникалық сызбалар схемаларының оқу және рәміздерін меңгереді.
14. Инженерлік желілер мен ғимараттардың инженерлік жабдықтарын түрлерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ғимараттар мен құрылыстардың мақсаты мен жұмысын ғарыштық жоспарлау шешімі бойынша ғимараттың мойынтіректерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Ғимараттардың әртүрлі типтері бойынша ғарыштық жоспарлау шешімін мақсатқа сәйкес негіздейді.
2. Инженерлік желілер мен жабдықтардың түрлері, мақсаттары мен принциптерін ажыратады.
3. Үйдің микроклиматының негізгі көрсеткіштеріне және жылу есептеу әдісіне сәйкес келеді.
4. Ішкі ауа-райына сәйкес келеді.
5. Ғимараттардың, сантехникалық сызбалардың инженерлік желілерінің және инженерлік-техникалық жабдықтау схемаларының рәміздерін түсінеді
6. Жылыту, желдету, ыстық және суық сумен қамтамасыз ету, газбен жабдықтау, кәріз және ғимараттар мен құрылыстардың схемалары мен жүйелерін түсінеді.
7. Инженерлік желілер мен ғимараттардың инженерлік жабдықтарын түрлерін ажыратады.
8. Инженерлік желілер мен ғимараттардың инженерлік жабдықтарын сызбалар мен диаграммаларды оқиды.
9. Операция объектісіне арналған операциялық талаптарға сәйкес келеді.
10. Ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жағдайын сипаттайтын параметрлерді анықтайды.
11. Пайдаланылатын ғимараттардың сенімділігі мен ұзақмерзімділігіне, зақымдану себептері мен түрлеріне әсер ететін факторларды сипаттайды.
12. Құрылысты басқарудың өзекті мәселелерін және оны дамыту перспективаларын негіздейді.
13. Ғимараттар мен ғимараттардың зақымдалуын диагностикалау және тексерудің оперативті параметрлерін тексеру және бақылауды жүргізеді.

3. Объясняет сущность понятия об унификации, стандартизации и модульной координации размеров в строительстве.
4. Понимает функцию каждой конструкции в здании.
5. Подбирает конструкцию фундамента в соответствии с заданной конструктивной схемой здания.
6. Определяет глубину заложения фундамента.
7. Обосновывает целесообразность применения различных конструктивных элементов.
8. Осуществляет обеспечение пространственной жесткости гражданских, промышленных зданий, узлы соединения элементов каркаса.
9. Объясняет строительные нормы и правила на проектирование зданий и сооружений, их конструктивных элементов из различных строительных материалов.
10. Объясняет основные свойства и область применения строительных материалов и изделий, конструктивные решения энергосберегающих ограждающих конструкций.
11. Применяет основные показатели микроклимата помещений и методику теплотехнического расчета.
12. Применяет требования к воздушной среде помещений.
13. Владеет правилами чтения и условные обозначения схем инженерных сетей и инженерно-технического оборудования зданий, санитарно-технических чертежей.
14. Различает виды инженерных сетей и инженерно-технического оборудования зданий.
Результат обучения: 2) Применять несущий остов здания с учетом объемно-планировочного решения, назначения и эксплуатации зданий и сооружений
Критерии оценки
1. Обосновывает объемно-планировочное решение разных типов зданий согласно назначению.
2. Различает виды, назначение и принципы действия инженерных сетей и оборудования.
3. Соблюдает основные показатели микроклимата помещений и методику теплотехнического расчета.
4. Соблюдает требования к воздушной среде помещений.
5. Понимает условные обозначения схем инженерных сетей и инженерно-технического оборудования зданий, санитарно-технических чертежей.
6. Понимает схемы и системы отопления, вентиляции, холодного и горячего водоснабжения, газоснабжения, канализации, и водостоков зданий и сооружений.
7. Различает виды инженерных сетей и инженерно-технического оборудования зданий.
8. Читает чертежи и схемы инженерных сетей и инженерно-технического оборудования зданий.
9. Соблюдает эксплуатационные требования к объекту эксплуатации.
10. Определяет параметры, характеризующие техническое состояние зданий и сооружений.
11. Характеризует факторы, влияющие на надежность и долговечность эксплуатируемых зданий, причины и виды их повреждений.
12. Обосновывает актуальные проблемы эксплуатации зданий и сооружений и перспективы ее развития.
13. Проводит осмотры и контроль параметров эксплуатационной пригодности и диагностику повреждений зданий и сооружений.

14. Ғимараттарға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстар жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдарламалық және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, қолданыстағы ережелерге сәйкес ғимараттар мен құрылыстардың архитектуралық және құрылыс сызбаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Ғарыштық жоспарлау және ғимараттардың сындарлы шешімдерін талдайды, оларға техникалық-экономикалық баға береді.
2. Азаматтық және өнеркәсіптік ғимараттардың архитектуралық және құрылыс сызбаларын, ғимараттар мен құрылыстардың тораптары мен құрылымдарын оқып үйренеді.
3. Ғимараттардың элементтерін қосатын түйіндерді таңдайды.
4. Ауданы және құрылыс көлемін есептейді.
5. Ғимараттар үшін балама дизайн нұсқаларын бағалайды.
6. Сәулет-құрылыс сызбаларын орындау кезінде мемлекеттік стандарттар, құрылыс нормалары мен ережелерін және техникалық регламенттерді қолданады.
7. Компьютерлік технологияны пайдалана отырып, қарапайым архитектуралық және конструктивті жобаларды жүзеге асырады.
КҚ 6. Арматуралық жұмыстарды орындау
КМ 06. Арматуралық жұмыстарды орындау
Бұл модуль арматурашы ретінде жұмыс істеуге және біліктілік емтиханын тапсыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек:
жұмыс процесін орындау үшін жабдықтар мен материалдарды, арматуралық жұмыстарды орындау кезінде технологиялық операцияларды орындау кезінде қосалқы жұмыс. Арматура арматурасын дайындау үшін арматураны дайындау. Құрал, аспаптар, машиналар: түрі, мақсаты, құрылғысы, жұмыс принципі, айналым ережелері, өндіріс жылдамдығы. Құралдарды және аспаптарды таңдау және пайдалану. Дөңгелектер мен рамалардың орналасуын белгілеу жолдары. Қабылдау: тоқылған штандар; монтаждау, монтаждау және монтаждау қарапайым арматура және брондалған құрылымдар; моншаларды және тегістеуді, бірнеше рамалардағы рамаларды монтаждау және байланыстыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық дәйектілікті есепке ала отырып, арматуралық жұмыстарды орындау
Жұмыс біліктілігін иеленуге арналған өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Өнеркәсіптегі еңбекті қорғаудың техникалық негіздерін түсінеді.
2. Еңбек қорғау туралы нұсқамалар өткізу ережелерін сақтайды.
3. Учаскеде жеке және ұжымдық қорғау құралдарын қолданады.
4. Жазатайым оқиғаларды тергеу және тіркеу тәртібін сақтайды;
5. Жазатайым оқиғалары туралы акт жасайды.
6. Арматура технологиясының негіздерін түсінеді.
7. Теміржолшы жұмыс орнының ұйымдастырылуына қойылатын талаптарды орындайды.
8. Техникалық сипаттамалары, бөлшектердің эскиздері, жинақ сызбалары оқылады.

14. Осуществляет мероприятия по технической эксплуатации зданий.
Результат обучения: 3) Выполнить архитектурно-строительные чертежи зданий и сооружений в соответствии с действующими нормами с использованием программных комплексов и информационных технологий.
Критерии оценки
1. Анализирует объемно-планировочные и конструктивные решения зданий, давает им технико-экономическую оценку.
2. Читает архитектурно-строительные чертежи гражданских и промышленных зданий, чертежи узлов и конструкций зданий и сооружений.
3. Подбирает узлы соединения элементов зданий.
4. Производит рассчет площадей и строительных объемов.
5. Оценивает альтернативные варианты конструктивных решений зданий.
6. Использует государственные стандарты, строительные норма и правила, и технические регламенты при выполнение архитектурно-строительных чертежей.
7. Выполняет несложные архитектурно-конструктивные проекты с применением компьютерной техники.
ПК 6.Выполнять арматурные работы
ПМ 06. Выполнения арматурных работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве арматурщика и сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
оборудование и материалы для выполнения рабочего процесса; вспомогательные работы при выполнении технологических операций при выполнении арматурных работ. Подготовка арматурной стали для арматурных работ. Инструмент, приспособления, станки: разновидность, назначение, устройство, принцип действия, правила обращения, нормы выработки. Выбор и пользование инструментами и приспособлениями. Способы разметки расположения стержней и каркасов. Приемы: вязки узлов стержней; сборки, установки и крепления простой арматуры и армоконструкций; сборки и вязки сеток и плоских, каркасов на нескольких шаблонах.
Результат обучения: 1) Выполнить арматурные работы с учетом технологической последовательности.
Производственная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки
1. Понимает технические основы охраны труда на предприятиях отрасли.
2. Выполняет правила проведения инструктажей по охране труда.
3. Применяет средств индивидуальной и коллективной защиты на участке.
4. Соблюдает порядок расследования и регистрации несчастного случая;
5. Составляет акт о несчастном случае.
6. Понимает основы технологии арматурных работ.
7. Выполняет требования к организации рабочего места арматурщика.
8. Читает спецификацию, эскизы деталей, сборочные чертежи.

9. Арматураның түрлерін, арматураланатын болатты кесу және кесу әдістерін және әдістерін, гидротехникалық аспаптар мен қолмен жұмыс істейтін машиналарды ажыратуға арналған.
10. Арматуралық торларды дайындау үшін материалдар мен жабдықтарды таңдайды.
11. Арматуралық торларды жасау жолдарын таңдайды;
12. Қарапайым конструкциялардың пішінінде штангалар мен рамалардың орналасуын орындайды;
13. Қарапайым торлар мен тегіс қарапайым рамаларды жинап, орнатыңыз.
14. Ең қарапайым ендірілген бөлшектерді орнатуды және бекітуді жүзеге асырады;
15. Арматураны монтаждауды жеке іргетастардан жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Арматуралық жұмыстарды орындау талаптарын сақату.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Арматура жұмыстарына арналған материалдарды жіктеуге бағытталған.
2. Жобалау құжаттамасына сәйкес темірбетон конструкцияларын арматуралауға арналған материалдарды таңдайды.
3. Профиль түріне байланысты құрылыс құралын сұрыптайды;
4. Орнату әдісіне сәйкес өндіріс әдісіне сәйкес клапандарды тағайындауға дейін сұрыптайды.
5. Тесіктердің қисаюын түзетеді.
6. Маркалар мен арматураланатын элементтердің өлшемдері бойынша бөлек сақтауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындалған арматуралық жұмыстардың сапасын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Аспаптық бақылау құралдарын және құралдарды қолдану арқылы орындалатын арматуралық жұмыстардың сапасын анықтайды.
2. Арматураланатын элементтер мен өнімдер үшін шикізаттың сапасын бақылайды.
3. Арматураның ақауларының себептерін анықтайды
4. Арматураның ақауларын жояды.
КҚ 7. Бетон жұмыстарын орындау
КМ 07. Бетон жұмыстарын орындау
Бұл модуль бетоншы ретінде жұмыс істеуге және біліктілік емтиханын тапсыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: жұмыс процесін орындау үшін жабдықтар мен материалдар; технологиялық операцияларды орындау кезінде қосалқы жұмыс:
бетон қоспасын дайындау, тасымалдау, сақтау. Бетон қоспасын төсеу: ережелер мен әдістер. Бетондау құрылымдарының әдістері: іргетастарда, негіздерде және массивтерде бетон қоспасын төсеу әдісі. Пішіндеу жұмыстары: түрлері, мақсаттары, дизайны, әртүрлі конструкциялардың қалыптарын монтаждау және бөлшектеу реті.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық дәйектілікті ескере отырып, бетон жұмыстарын орындау
Жұмыс біліктілігін иеленуге арналған өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Бетон жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау, санитарлық нормалар нормаларының талаптарына сәйкес келеді.

9. Различает виды арматуры, правила и способы размотки и резания арматурной стали, устройство ручных лебедок и ручных станков для размотки.
10. Выбирает материалы и оборудование для изготовления арматурных каркасов.
11. Выбирает способы изготовления арматурных каркасов;
12. Осуществляет разметку расположения стержней и каркасов а опалубке простых конструкций;
13. Собирает и устанавливать простые сетки и плоские простые каркасы.
14. Выполняет установку и крепление простейших закладных деталей;
15. Выполняет установку арматуры из отдельных стержней в фундаментах.
Результат обучения: 2) Соблюдать требования к выполнению арматурных работ.
Критерии оценки
1. Ориентируется в классификации материалов для арматурных работ.
2. Выбирает материалы для армирования железобетонных конструкций в соответствии с проектной документацией.
3. Сортирует арматуру по виду профиля;
4. Сортирует арматуру по назначению, по способу установки, по способу изготовления.
5. Исправляет искривления стержней.
6. Производит складирование отдельно по маркам и размерам арматурных элементов.
Результат обучения: 3) Проверять качество выполненных арматурных работ.
Критерии оценки
1. Определяет качество выполненных арматурных работ с применением контрольно -измерительных приборов и инструментов.
2. Осуществляет контроль за качеством исходных материалов для арматурных элементов и изделий.
3. Определят причины возникновения дефектов арматуры; 4.Устраняет дефекты арматуры.
ПК 7.Выполнять бетонные работы
ПМ 07. Выполнение бетонных работ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве бетонщика и сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
оборудование и материалы для выполнения рабочего процесса; вспомогательные работы при выполнении технологических операций:
приготовление, транспортирование, хранения бетонной смеси. Укладка бетонной смеси: правила и способы. Способы бетонирования конструкций: приемы укладки бетонной смеси в фундаменты, основания и массивы. Опалубка: виды, назначение, конструкции, последовательность установки и разборки опалубки различных конструкций.
Результат обучения: 1) Выполнить бетонные работы с учетом технологической последовательности
Производственная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки
1. Соблюдает технику безопасности при производстве бетонных работ.
2. Соблюдает требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, санитарных норм.

3. Жеке қорғану құралдарын қолданады.
4. Бетоншының жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтайды.
5. Бетоншының жұмыс орнын ұйымдастыруды бақылайды; 6.Жұмыс сызбаларын оқиды және түсінеді.
7. Пішіндеу технологиясына сәйкес келеді және олардың өнімділігінің сапасын бақылайды.
8. Құралды жұмысқа дайындайды.
9. Жұмысқа арналған қондырғылар мен жабдықтарды дайындайды.
10. Бетон маркасын сипаттайды және оны өндіруге арналған материалдарды жіктейді.
11. Цемент маркаларын біледі.
12. Бетон араластырғышқа тиеу материалдарының технологиялық дәйектілігін сақтайды.
13. Берілген жобаға сәйкес бетон қоспасының құрамын таңдайды.
14. Бетон бетін тазалайды.
15. Қол аспаптарымен бетон бетінің соғылуын қамтамасыз етеді..
16. Автокөліктен бетон қоспасын қабылдауды жүзеге асырады.
17. Берілген биіктікке және дизайнға арналған қаптаманы орнатады.
18. Пішінді жояды және оны қайта пайдалану үшін дайындайды.
Оқыту нәтижесі:2) Бетон жұмыстарының сапасына қойылатын талаптарды сақтау (соның ішінде байланысты операциялар немесе процестер бойынша);
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Өндірістік міндеттерді талдауды жүзеге асырады және оны жүзеге асыру жолдарын айқындайды.
2. Құю өндірісі үшін материалдар мен жабдықтарды таңдайды.
3. Бетон қоспасын қою әдісін таңдайды.
Оқыту нәтижесі:3) Орындалған бетон жұмыстарының сапасын тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Бетон қоспалары үшін шикізаттың сапасын бақылайды. 2. Құрал-саймандар мен құралдарды қолданумен орындалатын бетон жұмыстардың сапасын анықтайды.
3. Қағаз жұмыстарындағы кемшіліктерді жояды.
4. Бетон конструкцияларындағы ақаулардың себептерін анықтайды.
5. Бетон жұмыстарының сапасын және тиісті құжаттаманы дайындауды бағалайды.
КҚ 08. Күрделі емес есептеулерді орындау және негіздемелер мен іргетастардың құрылыс конструкцияларын құрастыру
КМ 08. Күрделі емес есептеулерді орындау және негіздемелер мен іргетастардың құрылыс конструкцияларын құрастыру
Бұл модуль құрылыс конструкцияларын, негіздемелер мен іргетастарды есептеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: құрылыс құрылымдарын есептеу кезінде пайдаланылатын жүктемелер мен әсерлер туралы негізгі ақпарат; конструкцияларды өндіру үшін пайдаланылатын материалдардың негізгі беріктігі сипаттамалары; негізгі есеп айырысу формулалары және ең таралған құрылымдық элементтердің есептеулерін орындау әдістері; Темірбетон, ағаш, металл, тас және арматураланған тас құрылымдардың негізгі жобалау принциптері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: конструкторлық нормалар, стандарттар, анықтамалық материалдарды пайдалана отырып, нақты инженерлік проблемаларды шешу үшін жобалау және есептеу дағдыларын қалыптастыруды ескере отырып, ұтымды жобалау принциптерінің негіздері; жер сілкінісі техникасының негіздері; сейсмикалық жүктемелерге арналған ғимараттар мен құрылыстарды есептеу; құрылыстағы қоршаған орта жағдайларын ескере отырып, ғимараттар мен құрылыстардың ең үнемді және техникалық тұрғыдан ұтымды нұсқаларын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыс құрылымдарын есептеудің құрылымдық элементтерінің, жүйелерінің және негізгі әдістерінің жұмысын түсіну.
Құрылыс конструкцияларын есептеу негіздері
Сейсмикалық төзімді құрылыс
Курстық жоба
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құрылыс құрылымдарының түрлерін, оларды жіктеуі мен көлемін ажыратады.
2. Жүктемелердің түрлерімен және жүктеме астында жұмыс құрылымдарын жобалауды ажыратады.

3. Применяет средства индивидуальной защиты.
4. Соблюдает требования к организации рабочего места бетонщика.
5. Контролирует организацию рабочего места бетонщика;
6. Читает и понимает рабочие чертежи.
7. Соблюдает технологию опалубочных работ и контролирует качество их проведения;
8. Подготавливает инструмент к работе.
9. Подготавливает приспособления и инвентарь к работе.
10. Характеризует марки бетона и классифицирует материалы для его изготовления.
11. Ориентируется в марках цемента.
12. Соблюдает технологическую последовательность загрузки материалов в бетономешалку.
13. Подбирает состав бетонной смеси согласно заданному проекту.
14. Очищает бетонную поверхность.
15. Делает насечки бетонных поверхностей ручным инструментом.
16. Выполняет приемку бетонной смеси из транспортных средств.
17. Устанавливает опалубку по заданной высоте и конструкции.
18. Снимает опалубку и подготавливает ее к повторному применению.
Результатобучения:2) Соблюдать требования к качеству бетонных работ (в том числе по смежным операциям или процессам);
Критерии оценки
1. Выполняет анализ производственного задания и определяет пути его выполнения.
2. Выбирает материалы и оборудование для изготовления опалубки.
3. Выбирает способы укладки бетонной смеси.
Результатобучения:3) Проверить качество выполненных бетонных работ.
Критерии оценки
1. Осуществляет контроль за качеством исходных материалов для бетонных смесей.
2. Определяет качество выполненных бетонных работ с применением контрольно- измерительных приборов и инструментов.
3. Устраняет дефекты опалубочных работ.
4. Определяет причины возникновения дефектов бетонных конструкций.
5. Осуществляет оценку качества выполнения бетонных работ и составление соответствующей документации.
ПК 08. Выполнять не сложные расчеты и конструирование строительных конструкций, оснований и фундаментов
ПМ 08. Выполнение не сложных расчетов и конструирования строительных конструкций оснований и фундаментов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, не обходимые для расчета строительных конструкций, оснований и фундаментов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные сведения о нагрузках и воздействиях, которые используются при расчете строительных конструкций; основные прочностные характеристики материалов, используемых для изготовления конструкций; основные расчетные формулы и методы выполнения расчетов наиболее распространенных элементов конструкций; основные принципы проектирования железобетонных, деревянных, металлических, каменных и армокаменных конструкций.
При изучении модуля обучающиеся учатся: основам принципов рационального проектирования с учетом, формирования навыков конструирования и расчета для решения конкретных инженерных задач с использованием норм проектирования, стандартов, справочников; основам проектирования сейсмостойкого строительства; расчета зданий и сооружений на сейсмические нагрузки; с учетом природных условий в строительстве, выбирать наиболее экономичные и технически рациональные варианты зданий и сооружений.
Результат обучения: 1) Понимать работу конструктивных элементов, систем и основные методы расчета строительных конструкций.
Основы расчета строительных конструкций.
Сейсмостойкое строительство
Курсовой проект
Критерии оценки
1. Различает виды строительных конструкций, их классификацию и область применения.
2. Различает виды нагрузок и схемы работы конструкции под нагрузкой.

3. Есептеу бөлімінің түрлері, есептеу әдістемесі және формулаларды қолданады.
4. Құрылыс құрылымдарын есептеу әдістеріне және штаттардың шектеулеріне арналған негіздерді меңгереді.
5. Құрылыс құрылымдары мен олардың қосылыстары бойынша жобалау талаптарына, жұмыс сызбаларын жобалау мен орындаудың негізгі ережелерін сақтайды.
6. Темірбетонды, ағаш жақтауын, тіреуіш элементтерін және олардың есептеуін анықтайды.
7. Арматура өнімдерінің түрлерін, оларды жобалау ережелерін ажыратады.
8. Темірбетон конструкцияларының стресс-штамм күйін сипаттайды
9. Темірбетон бұйымдарын жүктеу кезінде иілу жұмыстарын түсінеді.
10. Жұмыс сызбаларын әзірлеу кезінде үлгі түйіндерін оқып шығыңыз және қолданады.
11. Жобалық жүктемелерден ішкі күштерді анықтау әдісін қолданады.
12. Жобалау схемаларын жасау ережелерін сақтайды.
13. Ол шартты түрде орталықтан қысылған, жүктеме астында эксцентрлік қысылған құрылымдық элементтердің кернеулердің штамм күйін сипаттайды.
14. "Есептелген және кездейсоқ эксцентричность" ұғымының анықтамасын береді..
15. Статикалық есептеуді орындайды.
16. Негізгі топырақтағы кернеулерді бөлуді және базалық есептеуді түсінеді.
17. Жер сілкінісі және олардың зардаптары туралы негізгі мәліметтерді қолданады.
18. Ғимаратқа сейсмикалық әсер ететін құрылыс құрылымдарының мінез-құлқын түсінеді.
19. Құрылыстың арнайы инженерлік-геологиялық жағдайлары, сейсмикалық аудандарда субмацияда және тұрақты тозаңда салынған ғимараттардың жобалау ерекшеліктері туралы жалпы қорытынды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Практикалық есептеулер мен ғимараттар мен құрылыстардың элементтерін жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құрылыс құрылымдарын жобалаудың жалпы принциптерін түсінеді.
2. Құрылыс құрылымдарының мақсаттарын, шарттарын және есептеу әдісін анықтайды.
3. Нормативтік және анықтамалық кітаптарды қолданады.
4. Құрылыс құрылымдарын есептеу әдістерін қолданады және оларды шектеу үшін негіздер.
5. Дизайн схемасын таңдап, бөлімнің өлшемдерін анықтайды, арматураны таңдайды, мойынтіректерді сыйымдылығын анықтайды, кестелер мен формулаларды пайдалана отырып есептеулер жасайды.
6. Жүктің түрлерін және жүктеме құрылымының жұмысын жобалау, конструкция бөлімдерінің түрлері, есептеу және есептеу формулаларының тәртібі.
7. Нормативтік және жобалық жүктемелердің мәндерін анықтайды.
8. Құрылыс конструкцияларының стресс-штамм күйін анықтау кезеңін анықтайды.
9. Стресс-штамм күйінің дизайны мен түрін анықтайды;
10. Іргетас табанының өлшемін анықтайды.
11. Құрылымдардың шиеленетін жерлерін есептеу арқылы тексереді.
12. Құрылымдық элементтердің қосылыстары үшін есептеулер жүргізеді.

3. Применяет типы расчетных сечений, порядок расчета и расчетные формулы.
4. Владеет методами расчета строительных конструкций и оснований по предельным состояниям.
5. Соблюдает конструктивные требования, предъявляемые к строительным конструкциям и их соединениям, основные положения конструирования и выполнения рабочих чертежей.
6. Понимает область применения стального железобетонного, деревянного каркаса, несущие элементы каркаса и их расчет.
7. Различает виды арматурных изделий, правила их конструирования.
8. Характеризует стадии напряженно-деформированного состояния железобетонных конструкций.
9. Понимает работу изгибаемых железобетонных элементов под нагрузкой.
10. Читает и применяет типовые узлы при разработке рабочих чертежей.
11. Применяет методику определения внутренних усилий от расчетных нагрузок.
12. Соблюдает правила построения расчетных схем.
13. Характеризует напряженно деформированное состояние условно центрально сжатых, внецентренно сжатых конструктивных элементов под нагрузкой.
14. Дает определение понятия "расчетный и случайный эксцентриситет".
15. Выполняет статический расчет.
16. Понимает распределение напряжений в грунтах оснований и расчет оснований.
17. Применяет основные сведения о землетрясениях и их последствиях.
18. Понимает поведение строительных конструкций при сейсмическом воздействии на здание.
19. Высказывает общее суждение об особых инженерно-геологических условиях строительства, о конструктивных особенностях зданий, возводимых на просадочных и вечномерзлых грунтах, в сейсмических районах.
Результат обучения: 2) Выполнять практические расчеты и конструирование элементов зданий и сооружений.
Критерии оценки
1. Понимает общие принципы проектирования строительных конструкций.
2. Излагает цели, условия и методику расчета строительных конструкций.
3. Пользуется нормативной и справочной литературой.
4. Применяет методы расчета строительных конструкций и оснований по предельным состояниям.
5. Выбирает расчетную схему и определяет размеры сечения, подбирает арматуру, определяет несущую способность, производит расчет с использованием таблиц и по формулам.
6. Определяет виды нагрузок и схемы работы конструкции под нагрузкой, типы расчетных сечений, порядок расчета и расчетные формулы.
7. Определяет величины нормативных и расчетных нагрузок.
8. Определяет стадии напряженно-деформированного состояния строительных конструкций.
9. Определяет расчетную схему конструкции и вид напряженно-деформированного состояния;
10. Определяет размеры подошвы фундамента.
11. Проверяет расчетом напряженные места конструкций.
12. Выполняет расчеты соединений элементов конструкции.

13. Негізгі құрылымдық күшейту әдістерін қолданады.
14. Құрылыс конструкциялары мен өнімдерінің сызбалары мен конструкцияларын жасайды және жобалау құжаттамасының бірыңғай жүйесінің және құрылысқа арналған жобалау құжаттамасының талаптарына сәйкес олар үшін сипаттама жасайды.
15. Құрылыс конструкцияларын есептеу және жобалау үшін кеңсе және кәсіби компьютерлік бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрылыста және пайдалану кезінде негіздердің топырақтарында стресс жобасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Бұл негізде және базалық массаның негізінде стресс бөлудің ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Топырақтың стресстік күйінің сатысын сипаттайды.
3. Шектеулі күйлерін сипаттайды.
4. Тасымалдау қабілетіне әсер ететін факторларды көрсетеді.
5. Алғашқы және екінші топқа арналған шектеулі күйлердің базасын есептеулердің мәнін анықтайды.
6. Ғимараттар мен құрылыстар құрылымдарының ең үнемді және техникалық рационалды нұсқаларын таңдауға мүмкіндік беретін құрылыстағы табиғи жағдайларды қарастырады.
7. Түрлі геологиялық жағдайларда ғимараттар мен құрылыстардың тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлейді.
8. Шектелген күйлер үшін базалық есептерді орындайды.
9. Қоршаған ортаны қорғау мәселелерін ескереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Ғимаратқа сейсмикалық әсер ететін құрылыс құрылымдарының мінез-құлқын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Сейсмикалық төзімді ғимараттар мен құрылыстарды жобалаудың негізгі принциптеріне сәйкес келеді.
2. Ғимараттардың сейсмикалық тұрақтылығын және олардың негізгі құрылымдық схемаларын қамтамасыз етудің жалпы принциптерін түсінеді.
3. Түрлі құрылымдық жүйелердің ғимараттарының құрылыстарының сипаттамалары мен дәрежесін анықтайды.
4. Сейсмикалық қарсыласудың есептік және аналитикалық бағалауларының теориялық негіздерін ескереді.
5. Жер сілкінісінің әлеуметтік-экологиялық және экономикалық зардаптарын ескереді.
6. Жер сілкінісінің қарқындылығына (шамасына) байланысты зақымдану дәрежесін және жойылуын бағалайды, ғимараттар мен құрылыстардың сейсмикалық қарсылық критерийлерін талдайды.
7. Жер сілкінісі техникасы саласында құрылыс нормаларын басшылыққа алады.
8. Құрылыс алаңының топырақ жағдайларын ескере отырып, ғимараттар мен құрылыстарға сейсмикалық әсерді бағалау.
9. Қалалық және елді мекендердің қажетті сейсмикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шаралар мен конструктивті шешімдер әзірлейді.
КҚ 09. Құрылыс өндірісінің технологиялық процестерін, өндірістік процестерді жүзеге асырудың заманауи әдістерін және тиімді ұйымдастырылуын меңгеру
КМ 09. Құрылыс өндірісінің технологиялық процестерін, өндірістік процестерді жүзеге асырудың заманауи әдістерін және тиімді ұйымдастырылуын меңгеру
Бұл модуль құрылыс өндірісінің технологиялық процестерін, өндірістік процестерді жүзеге асырудың заманауи әдістерін және тиімді ұйымдастырылуын меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: құрылыс индустриясының негізгі ережелері: құрылыс индустриясының ерекшеліктері, құрылыс жұмыстары, құрылыс және еңбек ұйымдарын геодезиялық қамтамасыз ету; құрылыс технологиясы; құрылыс материалдарын тасымалдау, құрылыс материалдарын тасымалдау, геодезиялық жұмыстар, жер жұмыстары, құйма, тас, ағаш, дәнекерлеу, бетон және темірбетон конструкциялары, құрылыс конструкцияларын монтаждау, қорғау және оқшаулау, қысқы жағдайларда жұмыс істеу; конструкциялардың ақша аударымдарына ақша аудару бойынша жұмыстар; құрылыс өндірісін ұйымдастыру: құрылыс жұмыстарын жобалау және құрылысты ұйымдастыру, құрылыстың үздіксіз ұйымдастыру негіздерін; күнтізбелік және желілік жоспарлау, құрылыс шеберінің жоспары, инжинирингтік желілер; Машина бөлшектері және олардың қосылыстары туралы негізгі ақпарат; ; көлік құралдары; тасымалдау және жүктеу машиналары; ұсақтау машиналары, экскаваторлар және жер жұмыстары үшін арнайы жабдықтар; бұрғылау және қаптауға арналған машиналар мен жабдықтар; бетонды және темір-бетон жұмысына арналған жабдықтар; механикалық құрылыс құралдары: құрылыс сапасын бақылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыс саласының негізгі ережелерін, құрылыс жұмыстарының кезектілігін және олардың бір-біріне тәуелділігін түсіну
Құрылыс-құрастыру өндірісінің технологиясы және ұйымдастыру
Еңбектң қорғау
Құрылыс машиналары және шағын механикаландыру құралдары
Құрылыс нормалары және құрылыстағы жұмыстың сапасын бақылау Жобаларды басқару
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құрылыс өндірісінің технологиясын және ұйымдастырылуын түсінеді.
2. Құрылыс жұмыстарын жобалау, ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану кезіндегі геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлеріне ие.

13. Применяет основные методы усиления конструкций.
14. Выполняет чертежи и конструирует строительные конструкции и изделия и составляет на них спецификацию в соответствии с требованиями единой системы конструкторской документации и система проектной документации для строительства.
15. Применяет офисные и профессиональные компьютерные программы для расчета и конструирования строительных конструкций.
Результат обучения: 3) Определить осадку основания, напряжение в грунтах оснований в период строительства и эксплуатации.
Критерии оценки
1. Характеризует особенности распределения напряжений под подошвой фундамента и в массиве основания.
2. Описывает стадии напряженно-деформированного состояния грунта.
3. Характеризует его предельные состояния.
4. Указывает факторы, влияющие на несущую способность. 5.Излагает суть расчетов основания по первой и второй группе предельных состояний.
6. Учитывает природные условия в строительстве, позволяющий выбирать наиболее экономичные и технически рациональные варианты конструкций зданий и сооружений.
7. Разрабатывает мероприятия, обеспечивающие устойчивую эксплуатацию конструкций зданий и сооружений в различных геологических условиях.
8. Выполняет расчеты оснований по предельным состояниям.
9. Учитывает вопросы охраны природной среды.
Результат обучения: 4) Понимать поведение строительных конструкций при сейсмическом воздействии на здание.
Критерии оценки
1. Соблюдает основные принципы проектирования сейсмостойких зданий и сооружений.
2. Понимает общие принципы обеспечения сейсмостойкости зданий и их основные конструктивные схемы.
3. Определяет характеристики и степень повреждения конструкций зданий различных конструктивных систем.
4. Учитывает теоретические предпосылки расчетно-аналитических оценок сейсмостойкости.
5. Учитывает социально-экологические последствия от землетрясений.
6. Оценивает степень повреждений и разрушений в зависимости от интенсивности (магнитуды) землетрясения, анализировать критерии сейсмостойкости зданий и сооружений.
7. Руководствуется строительными нормами и правилами в области сейсмостойкого строительства.
8. Оценивает сейсмическое воздействие на здания и сооружения с учетом грунтовых условий площадки строительства.
9. Разрабатывает мероприятия и конструктивные решения, обеспечивающие необходимую сейсмическую безопасность территорий застройки городов и населенных пунктов.
ПК 09. Владеть технологическими процессами строительного производства, современными методами и эффективной организацией выполнения производственных процессов.
ПМ 09. Владение технологическими процессами строительного производства, современными методами и эффективной организацией выполнения производственных процессов.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для владения технологическими процессами строительного производства, современными методами и эффективной организацией выполнения производственных процессов и контроль за качеством работ в строительстве.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: основные положения строительного производства: особенности строительного производства, строительные работы, геодезическое обслуживание строительства и организация труда; технология строительного производства; технологическое проектирование строительных процессов, транспортирование строительных грузов, геодезические работы, земляные, свайные, каменные, деревянные, сварочные, бетонные и железобетонные работы, монтаж строительных конструкций, работы по устройству защитных и изоляционных, отделочных покрытий; работа в зимних условиях; работы по реконструкции зданий и сооружений; организация строительного производства: проектирование производства работ и организации строительства, основы поточной организации строительного производства; календарное и сетевое планирование, строительный генеральный план, внутриплощадочные инженерные сети; основные сведения о деталях машин и их соединениях; ; транспортные средства; транспортирующие и погрузочно-разгрузочные машины; дробильные машины, экскаваторы и специализированное оборудование для земляных работ; машины и оборудование для буровых и свайных работ; оборудование для бетонных и железобетонных работ; механизированный строительный инструмент: контроль за качеством строительства.
Результат обучения: 1) Понимать основные положения строительного производства, последовательность строительных работ и зависимости их друг от друга
Технология и организация строительно-монтажного производства
Охрана труда
Строительные машины и средства малой механизации
Строительные нормы и контроль за качеством работ в строительстве Управление проектами.
Критерии оценки
1. Понимает технологию и организацию строительного производства.
2. Владеет основными видами геодезических работ при проектировании производства строительных работ, строительстве и эксплуатации зданий и сооружений.

3. Құрылыс жұмыстарының көлемін анықтау әдістерін қолданады.
4. Жобаға, жұмыс сызбаларына сәйкес құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізеді.
5. Құрылыс материалдарын және конструкцияларын қабылдау және сақтау үшін сайтта жұмыстарды ұйымдастырады.
6. Құрылыс машиналарын ұтымды пайдалану, шағын механикаландыру, электр станцияларын, көлік құралдарын, өнеркәсіптік жабдықтарды пайдалану туралы ұғымдар бар.
7. Технологиялардың бұзылуын жойып, құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасын қамтамасыз ете отырып, жұмыстың технологиялық реттілігіне бақылау жасай алады;
8. Құрылыс жұмыстарының көлемін өлшеуді және есептеуді жүзеге асырады;
9. Инновациялық технологиялар, құрылыс-монтаж жұмыстары мен әдістерін қолданады.
10. Әр түрлі жұмыс түрлерін өндіруде өрт қауіпсіздігінің талаптарын қолданады;
11. "Үнемді өндіріс" құралдарын қолданады
12. LEAN және Кайдзен идеологиясын қолданады.
12. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді
13. Құрылыс өндірісін ұйымдастырудың негізгі әдістерін (сериялық, параллельді, желіде).
14. Желі және жоспарлау әдістеріне ие.
15. Құрылыс жобасының негізгі ұғымдарын біледі.
16 Жобаның жұмысын жобалау принциптері мен әдіснамасына ие.
17. Жобаның жұмысын орындау үшін кәсіби ақпараттық жүйелерге ие.
18. Ішкі және шетелдік озық тәжірибені өндіруді ұйымдастыруды қолданады.
19. Құрылыс өндірісін ұйымдастыруда ресурсты үнемдейтін технологияларды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылыс машиналары мен механизмдерінің жұмыс істеу ерекшеліктерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құрылыста пайдаланылатын көлік құралдарының негізгі түрлерін, олардың техникалық, экономикалық және пайдалану деректерін атайды.
2. Негізгі құрылыстық машиналардың мақсаты мен жұмыс істеу қағидаларын, техникалық-экономикалық және өндірістік көрсеткіштерін және шағын механизацияны түсінеді.
3. Құрылыс жұмыстарының тиісті түрлерінде пайдалану ережелерін сақтайды.
4. Құрылыс машиналарын пайдалану кезінде және кіші механикаландыру кезінде еңбек қорғауды сақтайды;
5. Өндірісті анықтайды және механикалық құрылыс жұмыстарын орындау үшін құрылыс техникасының жиынтығын және шағын механикаландыруды анықтайды.
6. Құрылыс механизмдері мен машиналары туралы егжей-тегжейлі талаптардың мәнін аударады және түсіндіреді.
7. Құрылыс машиналарын жіктейді.
8. Құрылыс машиналары, олардың мақсаттары, схемалық диаграммалары, таңдау негіздемесі, жүктемені өңдеуге арналған құрылғыларды, қиылғыштарды, ілгектерді, шелектерді, сабырлы машиналарды және басқа да жабдықтарды сипаттайды.

3. Применяет методы определения объемов строительных работ.
4. Осуществляет производство строительно-монтажных работ в соответствии с проектом, рабочими чертежами.
5. Организовывает работу на участке по приемке и складированию строительных материалов и конструкций.
6. Имеет понятия по рациональному использованию строительных машин, средств малой механизации, энергетических установок, транспортных средств, технологической оснастки.
7. Умеет выполнить контроль технологической последовательности производства работ, устраняя нарушения технологии и обеспечивая качество строительно-монтажных работ;
8. Выполняет замеры и расчет объемов строительно-монтажных работ;
9. Применяет инновационные технологии, методы и приемы производства строительно-монтажных работ.
10. Применяет требования пожарной безопасности при производстве различных видов работ;
11. Применяет инструменты "Бережливое производство"
12. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан"
13. Знает основные методы организации строительного производства (последовательный, параллельный, поточный).
14. Владеет методами сетевого и календарного планирования.
15. Знает основные понятия проекта организации строительства.
16 Владеет принципами и методикой разработки проекта производства работ.
17. Владеет профессиональными информационными системами для выполнения проекта производства работ.
18. Использует в организации производства работ передовой отечественный и зарубежный опыт.
19. Использует ресурсосберегающие технологии при организации строительного производства.
Результат обучения: 2) Понимать особенности эксплуатации строительных машин и механизмов.
Критерии оценки
1. Называет основные виды транспортных средств, применяемых в строительстве, их технико-экономические и эксплуатационные данные.
2. Понимает назначение, принципы действия, технико-экономические и эксплуатационные показатели основных строительных машин и средств малой механизации.
3. Соблюдает правила их применения при соответствующих видах строительных работ.
4. Соблюдает охрану труда при эксплуатации строительных машин и средств малой механизации;
5. Определяет производительность и подбирает комплекты строительных машин и средств малой механизации для выполнения механизированных строительных работ.
6. Перечисляет и объясняет сущность требований, предъявляемых к деталям строительных механизмов и машин.
7. Классифицирует строительные машины.
8. Характеризует грузозахватные устройства, траверсы, крюки, ковши, захваты, и другие виды такелажного оборудования строительных машин, их назначение, принципиальные схемы, обоснование выбора.

9. Құрылыс крандарын, олардың негізгі сипаттамаларын және оларды пайдалану мақсаттарымен бөледі.
10. Құрылыс машиналары жиынтығын және жұмыс үшін шағын механизацияны таңдайды
Оқыту нәтижесі: 3) Ғимараттар мен құрылыстардың конструкцияларын салу, монтаждау және пайдалану бойынша техникалық құжаттаманы орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жоспарлаудың түрлері, әдістерін қолданады, ұйымды басқару және жобаларды басқару.
2. Құрылыс саласындағы нормативтік-құқықтық базаны қолданады.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік метрологиялық қызметінің тұжырымдамасына ие.
4. Құрылыс алаңындағы құрылыс құжаттарының тізімін пайдаланады.
5. Тұтыну нормаларына сәйкес материалдарды жазады.
6. Нормативті-техникалық құжаттамаға сәйкес технологиялық тәртіптің бұзылуын жою және құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасын қамтамасыз етудің технологиялық реттілігін жедел бақылауды жүзеге асырады.
7. Жұмысты қабылдау үшін құжаттарды дайындайды және бекітілген құжаттарды (атқару схемаларын қоса алғанда, жасырын жұмыстарға акт жасайды;
8. Негізгі құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасын бақылауды жүзеге асыру әдістемесі мен ережелеріне сәйкес келеді, ИСО сапа жүйесінің элементтері: 9000-2000 құрылыс және жобалау ұйымдарында.
9. Жобаны басқаруда ақпараттық технологияларды қолданады.
10. Техникалық, нормативтік құқықтық актілермен және анықтамалық материалдармен жұмыс істейді.
11. Ағымдық диаграммаларды, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу бойынша жұмыстарды жасау жоспары жасалып, іс жүзінде қолданылады.
12. Қауіпсіздік ережелерін, өрт қауіпсіздігін, өндірістік гигиенаны, қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етеді және сақтайды.
КҚ 10. Белгіленген қасиеттері бар конструктивті материалдарды таңдау кезінде жобалық-сметалық құжаттама жасау
КМ 10. Белгіленген қасиеттері бар конструктивті материалдарды таңдау кезінде жобалық-сметалық құжаттама жасау
Бұл модуль белгіленген қасиеттері бар конструктивті материалдарды таңдау кезінде жобалық-сметалық құжаттама жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: баға белгілеу ерекшеліктері, құрылыстың сметалық құны құрылымы; бағалау (бағалар мен тарифтерді бағалаудың сметалық құжаттамалық жүйелері) .
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: жұмыс жобалау-сметалық құжаттаманы құрастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Баға белгілеу ерекшеліктерін, құрылыстың сметалық құнының құрылымын анықтау
Құрылыстағы кәсіпкерлік
Нарықтық экономиканың негіздері және өндірісті басқару
Жерді және жылжымайтын мүлікті бағалау.
Сметалық құжаттама, құрылыстағы мөлшерлеу және баға белгілеу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Кәсіпкерлік негіздеріне және кәсіби саладағы кәсіпкерлік ерекшеліктеріне сәйкес келеді.
2. Баға белгілеулерге негізделген; бизнес-жоспар әзірлеу әдіснамасын меңгереді.

9. Классифицирует по назначению строительные краны, их основные характеристики и зоны их применения.
10. Подбирает комплекты строительных машин и средств малой механизации для выполнения работ.
Результат обучения: 3) Выполнить техническую документацию по строительству, монтажу и эксплуатации конструкций зданий и сооружений.
Критерии оценки
1. Применяет виды и методы планирования, организацию управления и управление проектом.
2. Применяет нормативную и законодательную базу в области строительства.
3. Владеет понятием о Государственной метрологической службы Республики Казахстан.
4. Использует перечень строительной документации на объекте строительства.
5. Ведет списание материалов в соответствии с нормами расхода.
6. Ведет операционный контроль технологической последовательности производства работ, устраняя нарушения технологии и обеспечивая качество строительно-монтажных работ в соответствии с нормативно-технической документацией.
7. Оформляет документы на приемку работ и исполнительную документацию (в том числе исполнительные схемы, акт на скрытые работы;
8. Соблюдает приемы и правила осуществления контроля качества основных строительно-монтажных работ, элементы Системы качества в строительно-монтажных и проектных организациях.
9. Применяет информационные технологии в управлении проектами.
10. Работает с техническими, нормативными правовыми актами и справочной литературой.
11. Разрабатывает технологические карты, план производства работ на строительно-монтажные работы и применяет их на практике.
12. Обеспечивает и соблюдает правила техники безопасности, пожарной безопасности, производственной санитарии, охраны окружающей среды.
ПК 10. Составлять проектно-сметную документацию при выборе конструкционных материалов с заданными свойствами
ПМ 10. Составление проектно-сметной документации при выборе конструкционных материалов с заданными свойствами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления проектно-сметную документацию при выборе конструкционных материалов с заданными свойствами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: особенности ценообразования, структуру сметной стоимости строительства; сметы (виды сметной документации система сметных цен и норм) .
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять рабочую проектно-сметную документацию.
Результат обучения: 1) Понимать особенности ценообразования, структуру сметной стоимости строительства
Предпринимательство в строительстве.
Основы рыночной экономики и управление производством.
Оценка земли и недвижимости.
Сметная документация, нормирование и ценообразование в строительстве.
Критерии оценки
1. Соблюдает основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере.
2. Владеет основами ценообразования; методикой разработки бизнес-плана.

3. Құрылыс ұйымын, стратегияны және маркетингтік тактиканы басқаруға негізделген.
4. Инвестордың құрылыс өнімдері үшін баға белгілеу әдістерін қолданады және оларды қалыптастырудың нормативтік ақпаратын (бағалау және нормативтік) негізін пайдалану ережелері қолданылады.
5. Қазақстандағы жылжымайтын мүлік нарығының қалыптасу ерекшеліктерін түсінеді.
6. Жылжымайтын мүлік санатын түсіндіреді; жылжымайтын мүлік нарығындағы мәмілелердің түрлері және оларды тіркеу ережелері.
7. Жылжымайтын мүлікті бағалау тәсілдері мен әдістерін қолданады.
8. Нарық туралы ақпаратты пайдаланады, өнімнің ауқымын, өнімдерді таратуды және сатуды анықтайды.
9. Құрылыс ұйымының негізгі құралдарын және айналым қаражатын, оларды пайдалану көрсеткіштерін түсіндіреді.
10. Ұйымның экономикалық және қаржылық қызметінің негізгі техникалық және экономикалық көрсеткіштерін айқындайды.
11. Еңбекақы төлеу нысандарын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ғимараттар мен құрылыстарды салудың құнын есептеу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жобалау және жұмыс құжаттамасын, оның құрамы мен мазмұнын дамыту тәртібін түсінеді.
2. Өндіріс стандарттарын, жұмыскерлердің жұмыс уақытының еңбек шығындарын жіктеуді және жұмыс уақытын жоғалтуды талдау үшін машиналарды пайдалану уақытын түсінеді.
3. Құрылыс материалдарын тұтыну нормаларын және материалдарды үнемдеу жолдарын қолданады;
4. Тарифтік шкала мен тарифтік мөлшерлемелерді қолданады; жұмысшылар мен жұмыс орындарын төлеу; жұмысшылар мен инженерлік-техникалық қызметкерлердің жалақысын есептеу негіздері.
5. Терминдердің мазмұнын түсінеді; бағаларды анықтау әдістері; шығындар құрылымы; бюджеттік құжаттаманың түрлері; даму тәртібі мен ережелері; барлық құрылыс шығыстары.
6. Жобаның құрамы мен жұмыс құжаттамасының толықтығын анықтайды; жоба шешімінің ең тиімді нұсқасын таңдайды.
7. Өндіріс стандарттарын, интеграцияланған бригаданың құрамын, бригада қызметкерлерінің жалақысын бөлуді есептейді.
8. Баға түрлерін ажыратады.
9. Шығындардың элементтерін, шығындарын, бағасын анықтайды.
10. Жұмыстың көлемін есептейді (ресурстар).
11. Сметалық құжаттаманы қарапайым сметалық нормалар мен жаңа құрылыс-жөндеу жұмыстарының бірыңғай бағалары негізінде дайындайды.
12. Жобалау алдындағы зерттеулердің бөлігі ретінде құрылыстың болжамды құнын анықтайды.
13. Компьютерлік бағдарламалар көмегімен сметалық құжаттаманы дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалық схеманың ұсынылған түрінің және оның жекелеген элементтерінің тиімділігін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Объектілік сметаны орындайды.
2. Жиынтық сметалық есептеу жүргізеді.

3. Владеет основами управления строительной организацией, стратегией и тактикой маркетинга.
4. Применяет методики формирования цен на строительную продукцию инвестора и правила использования нормативно-информационной (сметно-нормативной) базы их формирования.
5. Понимает особенности формирования рынка недвижимости в Казахстане.
6. Объясняет категории недвижимости; виды сделок на рынке недвижимости и правила их регистрации.
7. Применяет подходы и методы оценки недвижимости.
8. Использует информацию о рынке, определяет товарную номенклатуру, товародвижение и сбыт.
9. Понимает основные фонды и оборотные средства строительной организации, показатели их использования.
10. Определяет основные технико-экономические показатели хозяйственно-финансовой деятельности организации.
11. Понимает формы оплаты труда.
Результат обучения: 2) Производить расчеты стоимости строительства зданий и сооружений
Критерии оценки
1. Понимает порядок разработки проектной и рабочей документации, состав ее и содержание.
2. Понимает производственные нормы, классификацию затрат труда рабочего времени рабочих и времени использования машин с учетом анализа потерь рабочего времени.
3. Применяет нормы расхода строительных материалов и пути экономии материалов;
4. Применяет тарифную сетку и тарифные ставки; тарификацию рабочих и работ; основы расчета заработной платы рабочих и инженерно-технических работников.
5.Понимает содержание терминов; методы определения сметных цен; структуру сметной стоимости; виды сметной документации; порядок и правила разработки; все затраты, связанные со строительством.
6. Определяет полноту состава проектной и рабочей документации; выбрать наиболее эффективный вариант проектного решения.
7. Рассчитывает производственные нормы, состав комплексной бригады, распределять заработную плату между рабочими в бригаде.
8. Различает виды цен.
9. Определяет элементы затрат, себестоимость, сметную стоимость.
10. Подсчитывает объемы работ (ресурсы).
11. Составляет сметную документацию на основе элементных сметных норм и единичных расценок на новое строительство и на ремонтные работы.
12. Определяет сметную стоимость строительства в составе предпроектных проработок.
13. Составляет сметную документацию с применением компьютерных программ.
Результат обучения: 3) Выполнить технико-экономическое обоснование эффективности представленного типа конструктивной схемы и отдельных ее элементов.
Критерии оценки
1. Выполняет объектную смету.
2. Выполняет сводный сметный расчет.

3. Техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
4. Стандарттардың талаптарына сәйкес жобалық-сметалық құжаттаманы рәсімдеу қағидаларын сақтайды.
КҚ 11. Жобалық ұйымдастыру жағдайында техник-құрылысшының негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 11. Жобалық ұйымдастыру жағдайында мамандығы бойынша практикалық жұмыс дағдыларын меңгеру
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, сондай-ақ кәсіптік қызметке қажетті білімдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: жобалық ұйымның департаменттері мен бөлімшелерінің жұмыс үрдісін жүзеге асыру үшін жабдықтар мен материалдар; технологиялық операцияларды орындау кезінде қосалқы жұмыс; жобалық ұйымның өндірістік жоспарын жүзеге асыру; әр түрлі кезеңдерде жобалаудың барлық элементтері; дизайн материалдарын, нормативтік құжаттар мен әдебиеттерді зерттеу. Технологиялық практиканың өтуі туралы есепті дайындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорынның техникалық құжаттамасымен жұмыс істеу.
Өндірістік-технологиялық практика.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалық құжаттаманы еркін оқиды.
2. Жобалық және жұмыс құжаттамасының білімін пайдаланады.
3. Жобалау теориясы мен әдістері негіздерінің білімін қолданады.
5. Тәлімгердің жетекшілігімен барлық кезеңдерде жобалық құжаттаманы, оның ішінде жұмыс сызбаларын әзірлейді.
6. Жобаны одан әрі дамыту үшін қажетті деректерді жинауды, талдауды және жүйелендіруді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандандырылған компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, есептеулер мен құрастыруды жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыс сызбаларын орындау ережелерін сақтайды.
2. Әртүрлі жобалау кезеңдерінде құрылыс сызбаларын орындау әдістемесін сақтайды.
3 Мамандығы бойынша стандарттарды бақылау әдістерін меңгереді.
4. Күрделі құрылыс объектілерін жобалау, салу және пайдалану үшін нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары бойынша жобалық құжаттаманы әзірлейді;
5. Практика жөніндегі есеп әзірлеу үшін практика өткен жерден қажетті деректерді, сондай-ақ ілеспе құжаттаманы жинайды, талдайды және жүйелендіреді.
6. Практика бойынша есеп құрайды және оны кәсіпорынның практика жөніндегі басшысында бекітеді.
КМ 12. Диплом алды практика
Диплом алды практика оқыту барысында меңгерілген білімді және практикалық дағдыларды жиынтықтау мен жетілдіруге; тікелей кәсіпорындарда құрылыс конструкцияларын жобалау мен есептеудің заманауи әдістерімен таныстыруға; дипломдық жобаны орындау үшін техникалық материалдар жинау мен дайындауға бағытталған.
Зерделенген пәндер бойынша теориялық даярлық пен практикалық дағдыларды синтездейді, жобалық жұмыстың алдыңғы тәжірибесін жиынтықтайды және стандарттан тыс шешімді талап ететін жобаны әзірлеу кезінде оқыту барысында алынған теориялық білімді пайдаланады; заманауи өндірістің талаптарына жақын жобалық ұсыныстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник-құрылысшы біліктілігін иелену бойынша жұмыстарды орындау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалық ұйымды басқару құрылымын меңгереді.
2. Эскизден бастап жұмыс сызбаларын орындауға дейін ғимараттар мен құрылыстарды жобалау процесін сақтайды.

3. Рассчитывает технико-экономические показатели.
4. Соблюдает правила оформления проектно-сметной документации требованиям стандартов.
ПК11. Выполнить основные виды работ техника- строителя в условиях проектной организации.
ПМ 11. Приобретение практических навыков работы по специальности условиях проектной организации
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: оборудование и материалы для выполнения рабочего процесса по отделам и подразделениям проектной организации; вспомогательные работы при выполнении технологических операций; выполнение производственного плана проектной организации; все элементы расчетно-конструкторского проектирования на различных его стадиях; изучение проектных материалов, нормативных документов и литературы. Составление отчет о прохождении технологической практики.
Результат обучения: 1) Работать с технической документацией предприятия.
технологическая практика.
Критерии оценки:
1. Читает свободно проектную документацию.
2. Использует знания проектной и рабочей документации.
3. Применяет знания основ теории и методов проектирования.
5. Разрабатывает под руководством наставника проектную документацию на всех стадиях, включая рабочие чертежи.
6. Осуществляет сбор, анализ и систематизацию необходимых данных, для дальнейшей разработки проекта.
Результат обучения: 2) Выполнять расчеты и конструирование с использованием специализированных компьютерных программ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила выполнения строительных чертежей.
2. Соблюдает методику выполнения строительных чертежей на разных стадиях проектирования.
3 Владеет методами контроля стандартов по специальности.
4. Разрабатывает проектную документации по требованиям нормативно-технических документов по проектированию, строительству и эксплуатации объектов капитального строительства;
5. Осуществляет сбор, анализ и систематизацию необходимых данных, а также сопутствующую документацию с места прохождения практики для дальнейшей разработки отчета по практике.
6. Подготавливает отчет по практике и утверждает его у руководителя по практике от предприятия.
ПМ 12. Преддипломная практика
Преддипломная практика направлена на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами проектирования и расчета строительных конструкций собирать и готовить технический материал для выполнения дипломного проекта.
Синтезирует теоретическую подготовку и практические навыки по изученным дисциплинам, обобщение предыдущего опыта проектной работы и использования теоретических знаний, полученных за период обучения при разработке проекта, требующего нестандартного решения; выполнения проектных предложений, приближающихся к требованиям современного производства.
Результат обучения: 1) Выполнить работы на получение квалификации техника-строителя.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Владеет структурой управления проектной организацией.
2. Соблюдает процесс проектирования зданий и сооружений начиная от эскиза до выполнения рабочих чертежей.

3. Сәулет-жобалық ұйымның негізгі бөлімдерінің жұмысын түсінеді.
4. Сәулет-құрылыс жұмыстарының жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлейді.
5. Сызбалардың орындалуы мен рәсімделуін бақылайды.
6. Заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, техникалық міндеттерді шешеді.
7. Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолданады.
8. Жобалық жұмыстарға тапсырыстар рәсімдейді.
9. Өндірістік практиканың жоспарына сәйкес тапсырманы орындайды.
10. Дипломдық жобалау және оны талдау үшін материалдар жинайды.
Ескерту:
Қолданыстағы абрревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 309-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 732-қосымша
"Жылыту, ауаны баптау және желдету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1420000 - Жылыту, кондиционерлеу және желдету
Біліктілігі*:

3. Понимает работы основных отделов архитектурно-проектной организации.
4. Разрабатывает проектно-сметную документацию архитектурно-строительных работ.
5. Осуществляет контроль над выполнением и оформлением чертежей.
6. Решает технические задачи с использованием современных информационных технологий.
7. Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
8. Оформляет заказ на проектные работы.
9. Выполняет задание, согласно плана производственной практики.
10. Собирает материалы для дипломного проектирования и его анализ.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 309
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 732
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Отопление, кондиционирование и вентиляция"
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1420000 – Отопление, кондиционирование и вентиляция
Квалификация*:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерді
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын меңгерді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
Кәсіптік модульдер
"142001 3 - "Техник-жылыту технигі " біліктілігі
КҚ 1. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтау
КМ 01. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтау
Бұл модуль еңбек заңнамасын сақтауға және жылыту және желдету жабдықтардың монтажын қауіпсіз жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды; жұмыс қызметінің нәтижелерін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау туралы заңға сәйкес жұмыс орнында қауіпті анықтау мен тәуекелді бағалауға қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: еңбекті қорғау саласындағы заңнама; еңбекті және денсаулықты қорғау жөніндегі нормативтік құжаттар; ұйым аумағында және өндірістік үй-жайларда жалпы қауіпсіздік талаптары; жылыту және желдету жабдықтарды монтаждау кезінде жалпы қауіпсіздік қағидалары, салалық кәсіпорындардың ерекшеліктерімен танысу;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбек жағдайларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасының білімін қолдануды үйренуі керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін түсіну
Еңбекті қорғау;
Экология негіздері
Оқу-танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация: "142001 3 – "Техник-теплотехник"
ПК 1. Соблюдать требования безопасности и охраны труда.
ПМ 01. Соблюдение требований безопасности и охраны труда.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения монтажа отопительных и вентиляционных оборудования; описывает результаты рабочей деятельности, навыки и знание, требуемые, для выявления опасности и оценки риска на рабочем месте согласно закону об охране и безопасности труда.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при монтаже отопительных и вентиляционных оборудования, познакомиться с особенностями отраслевых предприятий;
При изучении модуля обучающиеся должны научиться применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Понимать общие вопросы охраны труда.
Охрана труда
Основы экологии
Учебно -ознакомительная практика
Критерии оценки

1. ҚР еңбек заңнамасының негіздерін сақтайды.
2. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік-құқықтық актілердің ережелерін қолданады.
3. ҚР еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақытын және тынығу уақытын бөлуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақат пен кәсіби аурулардың ерекшеліктерін ажырату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазатайым жағдайлардың және кәсіби аурулардың туындау себептері, қауіпті және зиянды өндірістік факторлар туралы ақпаратты меңгерді
2. Жазатайым жағдайлардың жіктелуі және жарақат коэффициенттері туралы ақпаратты меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылыту және желдету жабдықтарды монтаждау кезінде қауіпсіздік қағидаларын сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылыту және желдету жабдықтарды монтаждау саласындағы қызметті реттейтін ҚР құжаттары туралы ақпаратты меңгерді.
"Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарын сақтайды.
3. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптарын
КҚ 2. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйесі бойынша жөндеу жұмыстары үшін жабдықтарды, тораптар мен бөлшектерді дайындау
КМ 02. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйесі бойынша жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін жабдықтарды, тораптар мен бөлшектерді дайындау
Бұл модуль тораптардың, бөлшектер мен жабдықтардың тексерілуін және жұмысқа дайындығын, материалдарды және жабдықтарды тексеру мен дайындауға қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: бөлшектердің, тораптар мен жабдықтардың арналуын; ауа өткізгіштерді және құбыр желісін бекіту типтерін; бақылау-өлшеу аспаптарының және құралдардың арналуы мен түрлерін; схемалардағы белгіленуі мен шартты белгілерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сызбаларды оқуы; сызба бойынша бекіту орнын; технологиялық схемаларды, сипаттамаларды түсінуі керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйесін жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу үшін жабдықтар мен құрал-саймандарды таңдау.
Инженерлік графика;
Материалтану;
Техникалық механика;
Құрылыс өндірісінің негіздері
Дәнекерлеу жұмыстарының технологиясы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелерінің құрастыру сызбаларын оқи алады.
2. Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелері мен жабдықтарының негізгі бөлшектері мен тораптарының белгіленуін түсінеді.
3. Ауа өткізгіштер мен құбыр желісінің типтерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің жабдықтарын және фасондық бөліктерін құжаттарға және монтаждау схемасына сәйкестігін тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает основы трудового законодательства РК.
2. Применяет положения нормативно-правовых актов по безопасности и охране труда.
3. Знает распределение рабочего времени и времени отдыха в соответствии с трудовым кодексом РК.
Результат обучения: 2) Различать специфику производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о причинах возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
2. Владеет информацией о классификациях несчастных случаев и коэффициенты травматизма.
Результат обучения: 3) Соблюдать правила безопасности при монтаже отопительных и вентиляционных оборудований.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о документах РК регламентирующие деятельность в области монтажа и эксплуатации отопительных и вентиляционных оборудований.
Соблюдает требования Технического регламента "Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий".
3. Соблюдает требование технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности".
ПК 2. Подготовить оборудования, узлы и детали для проведения работ по монтажу системы отопления, кондиционирование и вентиляция
ПМ 02. Подготовка оборудования, узлов и деталей для проведения работ по монтажу системы отопления, кондиционирование и вентиляция
Данный модуль описывает проверку и подготовку узлов, детали и оборудований к работе, навыки и знания необходимая для проверки и подготовки материалы и оборудования. В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: назначение деталей, узлов и оборудований; типы крепления воздуховодов и трубопроводов; назначение и виды контрольно-измерительных приборов и инструментов; назначения и условные обозначения на схемах.
При изучении модуля обучающиеся должны: читать чертежи; понимать место крепления по чертежу; технологические схемы, спецификации.
Результат обучения: 1) Подбирать инструменты и приспособления для выполнения работ по монтажу системы отопление, кондиционирование и вентиляция.
Инженерная графика
Материаловедение
Техническая механика
Основы строительного производства технология сварочных работ производственное обучение
Критерии оценки:
1. Умеет читать сборочные чертежи систем отоплении, вентиляции и кондиционирования воздуха.
2. Понимает назначение основных деталей и узлов систем и оборудования отопления, вентиляции, кондиционирования воздуха.
3. Определяет типы крепления воздуховодов, трубопроводов.
Результат обучения: 2) Проверить оборудования и фасонные части систем отопления, кондиционирования и вентиляция на соответствие документам и монтажной схеме.
Критерии оценки:

1. Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелерінің монтаждау схемаларын түсінеді.
2. Жылыту және желдету бөлшектерді жалғау әдістерін түсінеді.
3. Желдету және ауа баптау жүйелерінің монтажы кезінде қажет болатын құралдар мен құрал-саймандардың жұмыс қабілетін тексереді.
4. Жылыту тіркелімдерін құрастыру және дәнекерлеу технологиясын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалдар мен жабдықтарды жылыту және желдету жүйелердің монтажына дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызба бойынша бекіту орнын белгілеу.
2. Материалдың әркелкілігін есепке ала отырып, бекітуді жүзеге асыру.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын және құралдарды қолданады.
КҚ 3. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің жабдықтарын, тораптары мен бөлшектерін монтаждау және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
КМ 03. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің жабдықтарын, тораптары мен бөлшектерін монтаждау және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль жылыту жүйесіне қызмет көрсетуге және жөндеуге, Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін сынауға дайындауға қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жылыту және желдету жүйелерінің негізгі бөлшектерінің түрлерін; бұрғылау әдістерін; жылыту және желдету жабдықтарын сынау мен іске қосуға дайындығы бойынша қағидалар мен талаптарды; жүйелерді сынау тәртібін; жүйелерді сығымдау әдістерін пайдалануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жылыту және желдету жүйелерінің монтажы кезінде қажет болатын құралдар мен құрал-саймандардың және жабдықтардың жұмыс қабілетін тексеруі керек.
Оқыту нәтижесі: 1)
Жылыту жүйелерінің жабдықтарының, тораптары мен бөлшектерінің монтажы және оларға қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
Электротехника және электроника негіздері;
Техникалық механика;
Гидравлика, жылу техникасы және аэродинамика негіздері;
Еңбекті қорғау;
Слесарлық іс
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Санитарлық-техникалық жүйелерді және жабдықтарды монтаждауға қажетті қол құралдарын және құрал-саймандарды қолданады.
2. Саңылауларды бұрғылау және тесу әдістерін айқындайды.
3. Жылыту және желдету аспаптарды орнату қағидаларын қолданады.
4. Жылыту аспаптарының монтажын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылыту жүйелеріне сынау жүргізеді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылыту жүйелерінің сынау мен іске қосуға дайындығы бойынша қағидалар мен талаптарды сақтайды.
2. Құбырлардағы гидравликалық шығын түрлерін айқындайды.
3. Сұйықтықтың ағып шығу жылдамдығын және сұйықтық шығынын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Желдету және ауаны баптау жүйелерінің монтажы бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает монтажные схемы систем отоплении, вентиляции и кондиционирования воздуха.
2. Понимает способы соединения отопительных и вентиляционных деталей.
3. Проверяет работоспособность инструментов и приспособлений, необходимых при монтаже систем вентиляции, кондиционирования воздуха.
4. Понимает технологию сборки и сварки регистров отопления.
Результат обучения: 3) Готовить материалы и оборудования к монтажу отопительных и вентиляционных систем.
Критерии оценки:
1. Производит разметку места крепления по чертежу.
2. Производит крепления с учетом разновидности материала.
3. Применяет контрольно-измерительные приборы и инструменты.
ПК 3. Выполнить работы по монтажу и обслуживанию оборудования, узлов и детали системы отопление, кондиционирование и вентиляция
ПМ 03. Выполнение работы по монтажу и обслуживанию оборудования, узлов и детали системы отопление, кондиционирование и вентиляция
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания необходимые для обслуживания и произведения ремонта системы отопление и необходимые в подготовке к испытанию и запуску отопления, кондиционирования и вентиляция.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: виды основных деталей отопительных и вентиляционных систем; способы сверления; правила и требования готовности к испытанию и запуску отопительных и вентиляционных оборудовании; порядок проведения испытания систем; пользоваться методами прессовки систем.
При изучении модуля обучающиеся должны: проверять работоспособность инструментов и приспособлений, необходимых при монтаже отопительных и вентиляционных систем и оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнить работы по монтажу и обслуживанию оборудования, узлов и детали систем отопление.
Основы электротехники и электроники;
Техническая механика;
Основы гидравлики, теплотехники и аэродинамики;
Охрана труда;
Слесарное дело
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применяет ручные инструменты и приспособления необходимые для монтажа санитарно-технических систем и оборудования.
2. Определяет способы сверления и пробивки отверстий.
3. Применяет правила установки отопительных и вентиляционных приборов
4. Производит монтаж отопительных приборов.
Результат обучения: 2) Проводить испытания систем отопления.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила и требования готовности к испытанию и запуску систем отопления.
2. Определяет виды гидравлических потерь в трубах.
3. Определяет скорость истечения жидкости и расход жидкостей.
Результат обучения: 3) Выполнить работы по монтажу систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
Критерии оценки:

1. Желдету және ауаны баптау жүйелерін монтаждау жұмыстарының орындау әдістерін қолданады.
2. Желдету және ауаны баптау жүйелерін орнату қағидаларын сақтайды.
3. Қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Желдету және ауаны баптау жүйелеріне сынау жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Желдету және ауаны баптау жүйелеріне сынау жүргізуге қойылатын талаптарды сақтайды.
2. Желдету және ауаны баптау жүйелеріне сынау жүргізеді және оларды реттейді.
3. Желдету және ауаны баптау жүйелеріне сынау жүргізу қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру бойынша қарапайым слесарлық жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Монтаж жүргізуге арналған жабдықтың түрлері мен мақсатын айқындайды.
2. Қажетті өлшеу аспабын пайдаланады.
3. Құбыр желілерін өз мақсаты бойынша сұрыптайды.
4. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру бойынша слесарлық жұмыстарды орындайды.
КҚ 4. Жұмыс біліктілігіне арналған жұмыстарды орындау
КМ 04. Өндірістік практика
Бұл модуль 3-ші разрядты слесарь-сантехник ретінде жұмыс істеуге және біліктілік емтиханын тапсыруға қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жұмыс процесін орындау үшін жабдықтар мен материалдарды және оларды жеткізуді; Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің монтажын орындау кезінде қосалқы жұмыстарды; нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалануды; еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтарды қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықтар мен материалдарды монтажға дайындауды, жөнделген Жылыту, кондиционерлеу және желдету жабдықтарын сынауды; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша талаптардың орындалуын бақылауды; белгіленген әдістеме бойынша өлшемдер жүргізу қабілетін; өзінің жұмыс орнын дайындауды және оның құрамын; ұжымда жұмыс істеу және әріптестерімен кооперациялау қабілетін үйренуі керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте қауіпсіздік техникасын сақтау
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша бастапқы нұсқаманы сақтайды.
2. Құбыр желісінің жекелеген тораптарын ажыратады (монтаждау кезінде).
3. Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелерінің монтажы мен жөндеуі кезінде қарапайым жұмыстарды және күрделілігі орташа жұмыстарды орындайды.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, құбыр желілерін жөндейді.

1. Применяет способы выполнения монтажных работ систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
2. Соблюдает правила установки систем вентиляции и кондиционирования.
3. Соблюдает правила техники безопасности.
Результат обучения: 4) Проводить испытания систем вентиляции, кондиционирования воздуха.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к испытанию систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
2. Проводит испытания и наладку систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
3. Соблюдает правила испытания систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
Результат обучения: 5) Выполнить простые слесарные работы по разборке, ремонту, сборке деталей и узлов систем отопление кондиционирование и вентиляции.
Критерии оценки:
1. Определяет виды и назначение оборудования для проведения монтажа.
2. Использует необходимый измерительный инструмент.
3. Сортирует трубопроводы по их назначению.
4. Выполняет слесарные работы по разборке, ремонту, сборке деталей и узлов систем отопление кондиционирование и вентиляции.
ПК 4. Выполнить работы на рабочую квалификацию
ПМ 04. Производственная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве слесарь-сантехник 3 разряда и сдачи квалификационного экзамена. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: оборудование и материалы для выполнения рабочего процесса и их доставку; вспомогательные работы при выполнении монтажа отопление, кондиционирование и вентиляция; использование нормативно-технической документации; применение инструкции по охране труда, противопожарной безопасности.
При изучении модуля обучающие должны подготовить оборудования и материалы к монтажу, испытать смонтированные оборудования и отопление, кондиционирование и вентиляция; контролировать выполнение требований по охране труда и технике безопасности; способность проводить измерения по заданной методике; подготовка и содержание своего рабочего места; способность к работе в коллективе и кооперации с коллегами.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности на производстве.
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает первичный инструктаж по технике безопасности и охраны труда.
2. Различает отдельные узлы трубопроводов (при монтаже..
3. Выполняет простые работы и работы средней сложности при монтаже и ремонте систем отопления, вентиляция и кондиционирования воздуха.
4. Монтирует трубопроводы с соблюдением техники безопасности.

Оқыту нәтижесі: 2) 3-ші разрядты слесарь-сантехник біліктілігін иелену
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сантехника жабдығын және жекелеген тораптарды жөндейді және оларға қызмет көрсетеді.
2. Болат, шойын және пластик құбырларына жөндеу жүргізеді.
3. Қоқым-соқымды айқындайды, керамикалық және фаянстық санитарлық-техникалық бұйымдарды тазалайды.
КҚ5. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің элементтері мен тораптары бойынша әзірленген жобаларға сәйкес жұмыс құжаттамасын рәсімдеу
КМ 05 Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің элементтері мен тораптары бойынша әзірленген жобаларға сәйкес жұмыс құжаттамасын рәсімдеу
Бұл модуль жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің элементтері мен тораптары бойынша әзірленген жобаларға сәйкес жұмыс құжаттамасын рәсімдеуге қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жұмыс сызбалары бойынша деректерді; құбыр желісін, арматураны және басқа да құрылғыларды жоспарларда, кескіндер мен тораптарда бейнелеу қағидаларын; көлемді-жоспарлы және конструктивті шешімдерге қойылатын талаптарды меңгеруі керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйесінің элементтері мен тораптары бойынша әзірленген жобаларға сәйкес жұмыс құжаттамасы бойынша мәтіндік материалдарды рәсімдеу.
Инженерлік графика;
Құрылыс нормалары мен қағидалары
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар;
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түсіндірме жазбаларды және техникалық есептеулерді қоса алғанда, жұмыс құжаттамасы бойынша мәтіндік материалдарды жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің элементтері мен тораптары бойынша әзірленген жобаларға сәйкес рәсімдейді.
2. Жұмыс сызбаларының негізгі комплектілерін және оларға қоса берілетін құжаттарды қоса алғанда, жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің элементтері мен тораптарының шешімдері бойынша жұмыс құжаттамасын рәсімдейді.
3. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелері бойынша жобалық және жұмыс құжаттамасын рәсімдеу қағидаларын сақтайды.
4. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің элементтері мен тораптары бойынша әзірленген жобаларға сәйкес жұмыс құжаттамасы бойынша графикалық материалдарды рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің элементтері мен тораптары бойынша әзірленген жобаларға сәйкес жұмыс құжаттамасы бойынша графикалық материалдарды, соның ішінде сызбаларды, схемалар мен жоспарларды рәсімдейді.
2. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің элементтері мен тораптарының шешімдері бойынша жұмыс құжаттамасын рәсімдеу бойынша жұмыстарды орындау мерзімін айқындайды және белгілейді.

Результат обучения: 2) Получить квалификацию слесарь сантехник 3- разряда.
Критерии оценки:
1. Производит ремонт и обслуживания сантехнического оборудования и отдельных узлов.
2. Производит ремонт стальных, чугунных и пластиковых трубопроводов.
3. Определяет засоры, проводит очистку керамических и фаянсовых санитарно-технических изделий.
ПК5. Оформить рабочую документацию согласно разработанным проектам элементов и узлов системы отопление, кондиционирование и вентиляция
ПМ 05 Оформление рабочей документации согласно разработанным проектам элементов и узлов систем отопление, кондиционирование и вентиляции
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания необходимые для оформление рабочий документации разработанным проектам элементов и узлов системы отопления, кондиционирование и вентиляция.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: данные по рабочим чертежам; правила изображения трубопроводов, арматуры и других устройств на планах, разрезах и узлах; требования к объемно-планировочным и конструктивным решениям
Результат обучения: 1) Оформить текстовые материалы по рабочей документации, согласно разработанным проектам элементов и узлов систем отопления, вентиляции, кондиционирования.
Инженерная графика;
Строительные нормы и правила
Информационные технологии в профессиональной деятельности;
Критерии оценки:
1. Оформляет текстовые материалы по разработанным решениям элементов и узлов систем отопления, кондиционирования и вентиляции, включая пояснительные записки и технические расчеты.
2. Оформляет рабочую документацию по решениям элементов и узлов систем отопления, вентиляции, кондиционирования, включая основные комплекты рабочих чертежей и прилагаемые к ним документы.
3. Соблюдает правила оформления проектной и рабочей документации по системам отопления, вентиляции, кондиционирования воздуха.
4. Использует прикладные компьютерные программы.
Результат обучения: 2) Оформить графические материалы по рабочей документации, согласно разработанным проектам элементов и узлов системы отопление, кондиционирование и вентиляция.
Критерии оценки:
1. Оформляет графические материалы проектной документации по разработанным решениям элементов и узлов систем отопления, кондиционирования и вентиляции включая чертежи, схемы и планы.
2. Определяет и устанавливает сроки выполнения работ по оформлению рабочей документации по решениям элементов и узлов систем отопления, вентиляции, кондиционирования.

3. Сәулет-құрылыс жобалауды, үлгілеуді және техникалық есептеулерді автоматтандыру құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс құжаттамасының нормативтік құжаттарға сәйкестігін тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс сызбалары бойынша жалпы деректерді түсінеді.
2. Құбыр желісін, арматураны және басқа да құрылғыларды жоспарларда, кескіндер мен тораптарда бейнелеу қағидаларын сақтайды.
3. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелері қондырғыларының сызбаларын түсінеді.
4. Көлемді-жоспарлы және конструктивті шешімдерге қойылатын талаптарды сақтайды.
КҚ 6. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін жобалауға қатысу
КМ 06. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін жобалауға қатысу
Бұл модуль Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз етуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің элементтерін құрастыру; жұмыс сызбаларының негізінде жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің материалдары мен жабдықтарының сипаттамасын құру, жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін есептеу негіздерін орындау; сумен жылыту және желдету, ауаны баптау жүйелерін жобалау нормалары мен қағидалары; жобаны рәсімдеуге қойылатын талаптар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жылыту және желдету, ауаны кондиционерлеу жүйелерін жобалауға қатыса алуы керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін жобалаудың рөлі мен мәнін түсіну
Технологиялық процестерді автоматтандыру;
Инженерлік графика;
Еңбекті қорғау
Жылумен қамтамасыз ету және жылыту
Сумен қамтамсыз ету және суды жүргізу, жылыту және желдету негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін жобалау үшін бастапқы деректердің мәнін түсінеді.
2. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін жобалау кезеңдерін меңгереді.
3. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің жұмыс сызбаларын пайдаланады.
4. Жұмыс сызбаларының негізінде жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің материалдары мен жабдықтарының сипаттамасын құрады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сумен жылыту жүйесін жобалау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бірыңғай конструкторлық құжаттама анықтамалығына сәйкес жобалау нормалары мен қағидаларын сақтайды.
2. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің элементтерін құрастырады.

3. Использует средства автоматизации архитектурно-строительного проектирования, моделирования и технических расчетов.
Результат обучения: 3) Проверить соответствие рабочей документации нормативным документам.
Критерии оценки:
1. Понимает общие данные по рабочим чертежам.
2. Соблюдает правила изображения трубопроводов, арматуры и других устройств на планах, разрезах и узлах.
3. Понимает чертежи установок систем отопления, вентиляции и кондиционирования.
4. Соблюдает требования к объемно-планировочным и конструктивным решениям.
ПК 6. Участвовать в проектированию системы отопление, кондиционирование и вентиляция
ПМ 06.
Участие в проектировании систем отопление, кондиционирование и вентиляция
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания необходимые для владения базовыми знаниями для обеспечения безопасной эксплуатации систем отопления, вентиляция и кондиционирования воздуха. В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: Конструировать элементы систем отопления, вентиляция и кондиционирования воздух; составлять спецификацию материалов и оборудования систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха на основании рабочих чертежей, выполнять основы расчета систем отопления, вентиляция и кондиционирования воздуха; нормы и правила проектирования систем водяного отопления и вентиляция, кондиционирования воздуха; требования к оформлению проекта.
При изучения модуля, обучающиеся должны: уметь участвовать в проектировании систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.
Результат обучения: 1) Понимать роль и значение проектирования систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.
Автоматизация технологических процессов;
Инженерная графика;
Охраны труда;
Теплоснабжения и отопления;
Основы водоснабжения и водоотведения, отопления и вентиляции;
Критерии оценки:
1. Понимает значение исходных данных для проектирования систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.
2.Владеет этапами выполнения проектирования систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.
3. Использует рабочие чертежи систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.
4.Составляет спецификацию материалов и оборудования для систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха на основании рабочих чертежей.
Результат обучения: 2) Проектировать систему водяного отопления.
Критерии оценки:
1. Соблюдает нормы и правила проектирования, согласно единый справочник конструкционной документации.
2. Конструирует элементы систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.

3. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің негізгі есептеулерін түсінеді.
4. Сумен жылыту жүйесінің негізгі конструктивті элементтерін есептейді.
5. Сумен жылыту жүйесінің элементтерін сызады
6. Негізгі жұмыстардың техникалық-экономикалық негіздемесін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ауаны баптау және желдету жүйелерін жобалау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ауаны баптау және желдету жүйелерін есептейді.
2. Ауаны баптау және желдету жүйелерінің схемаларын сызады.
3. Ауаны баптау және желдету жүйелерін таңдау қағидаттарын сақтайды.
4. Негізгі жұмыстардың техникалық-экономикалық негіздемесін жүргізеді.
КҚ 7. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау
КМ 07. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау
Бұл модуль орындалған жұмыстарды ұйымдастыру мен бақылауға қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: бақылау түрлері; пайдаланылатын материалдар мен жабдықтардың жобалық және нормативтік құжаттамаларға сәйкестігі; пайдалану жұмыстары кезінде нормативтік-техникалық құжаттама; негізгі ақаулар және ескерту шаралары; пайдалануға қойылатын талаптар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар талдау жүргізуі; орындалған жұмысты бағалауы; орындалған жұмыстардың тиімділігін айқындауы керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін пайдалану технологиясын қолдану
Еңбекті қорғау
Инженерлік графика;
Сала экономикасы
Информатика;
Экономика және өндірісті басқару
Технологиялық процестерді автоматтандыру;
Желдету, ауаны кондиционирлеу, пневмокөлік және аспирация жүйелерін құрастыру және пайдалану
Жылыту жүйелерін құрастыру және пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің жұмыс сызбаларын, схемаларын, конструктивті шешімдерін сызады.
2. Жобалық құжаттаманы, оның құрамын және ғимараттардың жылыту және желдету жүйелерін жобалау қағидаларын біледі.
3. Жылыту және желдету жүйелері мен схемаларын іріктейді.
4. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің жұмыс істеу режимдерін есептейді.
5. Жылыту және желдету жүйелерін есептеу және құрастыру әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылыту және желдету жұмыстарын орындаудың өндірістік-технологиялық процестерін ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. ҚТ талаптарын орындайды, еңбекті қорғау бойынша нұсқама өткізеді.
2. Жұмыстар жүргізуге наряд-тапсырма құрайды, береді және жүргізеді.

3. Понимает основные расчета систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.
4. Производит расчет основных конструктивных элементов систем водяного отопления.
5. Вычерчивает элементы систем водяного отопления
6. Проводит технико-экономическое обоснование основных работ.
Результат обучения: 3) Проектировать систему кондиционирования воздуха и вентиляции
Критерии оценки:
1. Производит расчет системы кондиционирования воздуха и вентиляции.
2. Вычерчивает схемы кондиционирования воздуха и вентиляции.
3. Соблюдает принципы выбора систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
4. Проводит технико-экономическое обоснование основных работ.
ПК 7. Организовать и контролировать работу по эксплуатации систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха
ПМ 07. Организация и контроль работ по эксплуатацию систем отопления, кондиционирования и вентиляция
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания необходимые для организации и контроля выполненных работ.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: виды контроля; соответствие используемых материалов и оборудований с проектными и нормативными документациями; нормативно-техническую документацию при эксплуатационных работ; основные дефекты и меры предупреждения; требования к эксплуатацию.
При изучении модуля обучающиеся должны: провести анализ; оценить выполненную работу; определять эффективность выполненных работ.
Результат обучения: 1) Применить технологию эксплуатации системы отопление, кондиционирование и вентиляция.
Охрана труда;
Инженерная графика;
Экономика отрасли;
Информатика;
Экономика и управление производством;
Автоматизация технологических процессов;
Монтаж и эксплуатация систем вентиляции, кондиционирования воздуха, пневмотранспорта и аспирации;
Монтаж и эксплуатация систем отоплении
Критерии оценки:
1. Вычерчивает рабочие чертежи, схемы, конструктивные решения систем отопления, вентиляция и кондиционирования воздуха.
2. Разбирается в проектной документации, ее составе и правилах проектирования отопительных и вентиляционных систем зданий.
3. Подбирает системы и схемы отопления и вентиляция.
4. Производит расчет режимов работы систем отопления, вентиляция и кондиционирования воздуха.
5. Владеет методами расчета и конструирования отопительных и вентиляционных систем.
Результат обучения: 2) Организовать производственно-технологические процессы выполнения отопительных и вентиляционных работ.
Критерии оценки:
1. Выполняет правила ТБ, проводит инструктаж по охране труда.
2. Составляет, выдает наряд-задание на производство работ и проводит.

3. Құбыр желісін жөндеу мерзімділігін және қызмет ету мерзімін сақтайды.
4. Жүйелер мен жабдықты пайдалану кезінде жұмыс істеу технологиясын сақтайды.
5. Құрылыс нормаларын және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және жұмыстар жүргізу үшін қауіпсіз жағдай жасау жөніндегі қағидаларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылыту және желдету жүйелерінің жабдықтарын жөндеу және пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерінің жай-күйіне диагностика жүргізеді.
2. Жылыту және желдету жүйелері элементтері мен жабдықтарының зақымдану себептерін анықтайды.
3. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелеріне профилактикалық қызмет көрсетуді, ағымдағы және күрделі жөндеуді ұйымдастырады.
4. Жүйелер мен объектілерді монтажға дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және орындайды.
5. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және орындайды.
6. Пайдалану жұмыстарының сапасын өндірістік бақылау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және орындайды.
7. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін іске қосу және жөндеу жұмыстарын орындайды.
8. Жылыту, ауаны баптау және желдету жүйелерін пайдалану бойынша жұмыстарды орындау кезінде бөлімше шеңберінде басқа да қызметкерлердің басшылығын ұйымдастырады.
КҚ 8. Технологиялық практика
КМ 08. Технологиялық практика
Бұл модуль техник-жылыту технигі ретінде жұмыс істеуге қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жабдықтар мен жүйелерді жөндеуді және оларға техникалық қызмет көрсетуді; жылыту, кондиционерлеу және желдету жұмыстарын жүргізуге арналған жобалық-сметалық құжаттаманы; орындалған жұмыстардың сапасын бақылауды және олардың көлемін есепке алуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар технологиялық процесті ұйымдастыруы және өндірістік учаскенің жұмыстарын басқаруы керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік жағдайларда нақты міндеттерді шешу процесінде білімді қолдану
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Белгіленген нарядтың орындалуын қамтамасыз етеді.
2. Жабдықтың жоғары сапалы жөнделуін және қызмет көрсетілуін қамтамасыз етеді.
3. Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылыту және желдету жүйелерін және инженерлік жүйелерді салу, монтаждау және пайдалану бойынша жұмысты үйлестіру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Учаскенің өндірістік жоспарында көзделген тапсырманы орындайды.
2. Құрылыс-монтаждау кәсіпорнының өндірістік учаскесінде жұмыс жүргізеді.

3. Соблюдает периодичность ремонтов и срок службы трубопроводов.
4. Соблюдает технологию работ при эксплуатации систем и оборудования.
5. Выполняет строительные нормы и правила по охране труда, защите окружающей среды и создание безопасных условий производства работ.
Результат обучения: 3)Выполнить ремонт и эксплуатацию оборудования отопительных и вентиляционных систем.
Критерии оценки:
1. Производит диагностику состояния оборудования систем отопления, вентиляция и кондиционирования воздуха.
3. Выявляет причины повреждения элементов отопительных и вентиляционных систем и оборудования.
4. Организует профилактическое обслуживание, текущий и капитальный ремонт систем отопления, вентиляция и кондиционирования воздуха.
5. Организует и выполняет работы по подготовки систем и объектов к монтажу.
6. Организует и выполняет работы по эксплуатации систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.
7. Организует и выполняет работы по производственному контролю качества эксплуатационных работ.
8. Выполняет пусконаладочные работы систем отопления, вентиляции и кондиционирование воздуха.
9. Осуществляет руководство другими работниками в рамках подразделения при выполнении работ по эксплуатацию систем отопления, вентиляция и кондиционирования воздуха.
ПК 8. Технологическая практика
ПМ 08. Технологическая практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания необходимые для работы в качестве техника-теплотехника.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: ремонт и техническое обслуживание оборудования и систем; проектно-сметную документацию на производства отопление, кондиционирование и вентиляционных работ; контроль качества и учет объем выполненных работ.
При изучении модуля обучающие должны: организовывать технологический процесс и руководить работами производственного участка.
Результат обучения: 1) Применить знания в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Технологическая практика
Критерии оценки:
1. Обеспечивает выполнения установленного наряда.
2. Обеспечивает высококачественный ремонт и техническое обслуживание оборудования.
3. Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
Результат обучения: 2) Координировать работу по строительству, монтажу и эксплуатации отопительных и вентиляционных работ и инженерных систем.
Критерии оценки:
1. Выполняет задания, предусмотренные производственным планом участка.
2. Выполняет работу на производственном участке строительно-монтажного предприятия.

3. Мамандығы бойынша стандарттарды және оны бақылау әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Санитарлық-техникалық жұмыстарды орындау кезінде жұмыстарды ұйымдастыра білу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек функцияларын қызметкерлер арасында үлестіреді және олардың жауапкершілік дәрежесін айқындайды.
2. Жұмыс барысында туындайтын проблемаларды шешу кезінде қызметкерлерге көмек көрсетеді.
3. Заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, техникалық міндеттерді шешеді.
4. Технологиялық практика бойынша есеп тапсырады.
КҚ 9. Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелерін пайдалану бойынша жұмыстардың сапасын басқару
КМ 09. Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелерін пайдалану бойынша жұмыстардың сапасын басқару
Бұл модуль жоба шеңберінде сапаны басқаруға қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сапаға қойылатын талаптарды, сапаны қамтамасыз ету процестерін іске асыруды меңгеруі керек.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар талдау жүргізуі; жұмыстардың көлемін есептеуі; сапа критерийлерін айқындауы; енгізу үшін сапалы жақсартуларды және ағымдағы және кейінгі жұмыстарды бағалауы керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Орындалған слесарлық жұмыстардың сапасын бақылау
Стандарттау, сертификаттау, метрология;
Материалтану;
Инженерлік графика;
Еңбекті қорғау;
Сала экономикасы;
Менеджмент;
Еңбекті және сметаны мөлшерлеу;
Сумен жабдықтау және су тарту, жылыту және желдету негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау түрлерін таңдайды
2. Пайдаланылатын материалдар мен жабдықтардың жобалау және нормативтік құжаттамаға сәйкестігін салыстырады.
3. Монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
4. Таңбалауға, орауға және тасымалдауға қойылатын талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылыту, желдету және ауаны баптау бойынша жұмыстардың көлемін есептеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылыту және желдету жүйелерін және нормаларын есептейді.
2. Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелерін есептеу негіздерін орындайды.
3. Желдетуді және кондиционерлерді есептейді және іріктейді.
4. Желдету және ауаны баптау жүйелерін бақылайды және автоматты реттейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелерін пайдалану бойынша жұмыстардың сапасы бойынша талаптарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылыту, желдету және ауаны баптау жүйелерін пайдалану қағидаттарын түсінеді.
2. Сапа бойынша талаптарды сақтайды.
3. Ақауларды жою әдістерін орындайды.
КҚ 10. Диплом алды практика
КМ 10. Диплом алды практика
Бұл модуль техник-жылыту технигі ретінде жұмыс істеуге және орта буын маманының біліктілігін иеленуге қажетті білімдер мен дағдыларды, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: аспаптарды жұмысқа дайындау бойынша жұмыстарды өздігінен орындауды; өлшеу ақпаратын өңдеуді және нәтижелерді рәсімдеуді; жылыту, желдету және ауаны баптау жұмыстарын жүргізуге арналған жобалық-сметалық құжаттаманы; орындалған жұмыстардың сапасын бақылауды және олардың көлемін есепке алуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек: диплом алды практиканың нәтижелері бойынша материалдар жинау; мамандығы бойынша теориялық және практикалық білімді жүйелендіру, бекіту және тереңдету; жылыту, желдету және ауаны баптау жұмыстарын жүргізуге арналған жобалық-сметалық құжаттаманы жасау; қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану; ілеспе құжаттаманы рәсімдеу; материалдарды жиынтықтау және оларды рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник-жылыту технигі нің негізгі жұмыс түрлерін орындау
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Результат обучения: 3) Организовывать работы при производстве санитарно-технических работ.
Критерии оценки:
1. Распределяет трудовые функции между рабочим и определяет степень их ответственности.
2. Оказывает помощь работникам в разрешении возникающих в ходе работы проблем.
3. Решает технические задачи с использованием современных информационных технологий.
ПК 9. Управлять качеством работ по эксплуатации систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха
ПМ 09. Управление качеством работ по эксплуатации систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха
Данный модуль описывает результативность работы, знания и навыки необходимые для управления качеством в рамках проекта. В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: требования к качеству, реализации процессов по обеспечению качества.
При изучении модуля обучающиеся должны: провести анализ; рассчитать объемы работ; определять критерий качества; оценить для внесения качественных улучшений и текущий и последующие проекты.
Результат обучения: 1) Контроль качества выполненных слесарных работ.
Стандартизация, сертификация, метрология;
Материаловедение;
Инженерная графика;
Охраны труда;
Экономика отрасли;
Менеджмент;
Нормирование труда и сметы;
Основы водоснабжения и водоотведения, отопления и вентиляции
Критерии оценки:
1. Выбирает виды контроля.
2. Сравнивает соответствие используемых материалов и оборудований с проектными и нормативными документациями.
3. Применяет нормативно-техническую документацию при выполнении монтажных и ремонтных работ.
4. Соблюдает требования к маркировке, упаковке и транспортировке.
Результат обучения: 2) Рассчитать объемы работ по отоплению, вентиляции и кондиционирования воздуха.
Критерии оценки:
1. Определяет нормы систем отопления и вентиляции.
2. Выполняет основы расчета систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.
3. Выбирает кондиционеры.
4. Осуществляет контроль и автоматическое регулирование систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
Результат обучения: 3)Выполнить требования по качеству работ по эксплуатации систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы эксплуатации систем отопления, вентиляция и кондиционирования воздуха.
2. Соблюдает требования по качеству.
3. Выполняет способы устранения неисправностей.
ПК 10. Преддипломная практика
ПМ 10. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания необходимые для работы в качестве техника-теплотехника и получении квалификации специалиста среднего звена.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: Самостоятельное выполнение работ по подготовке приборов к работе; обработка измерительной информации и оформление результатов; проектно-сметную документацию на производства отопление, кондиционирование и вентиляционных работ; контроль качества и учет объем выполненных работ.
При изучении модуля обучающие должны: Сбор материалов по результатам преддипломной практики; систематизация, закрепление и углубление теоретических и практических знаний по специальности; составлять рабочую проектно-сметную документацию для производство отопление, кондиционирование и вентиляционных работ; применять действующие нормативные документы; оформление сопроводительной документации; обобщение материалов и их оформление.
Результат обучения: 1) Выполнить основные виды работы техника-теплотехника.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Өндіріс жағдайында техник-жылыту технигінің дублері ретінде жұмыс жүргізеді.
2. Техниканы пайдаланудың экономикалық көрсеткіштерін талдайды және оны қолданудың экономикалық тиімділігін есептейді.
3. Дипломдық жобалау үшін материалдар жинайды.
4. Жобалық-сметалық құжаттама жасайды.
5. Қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолданады.
6. Ілеспе құжаттаманы рәсімдейді.
7. Диплом алды практика бойынша есеп тапсырады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 312-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 735-қосымша
"Сумен жабдықтау және су бұру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1421000 - Сумен жабдықтау және су бұру
Біліктілігі*:
1421013 - Су құбырлары-кәріз шарушылығы желілері мен құрылысын пайдалану жөніндегі техник
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:
негізгі орта білім базасында

1. Выполняет работы в качестве дублера техника-теплотехника в условиях производства.
2. Анализирует экономические показатели использование техники и вычисляет экономическую эффективность ее применения.
3. Собирает материалы для дипломного проектирования.
4. Составляет рабочую проектно-сметную документацию.
5. Применяет действующие нормативные документы.
6. Оформляет сопроводительную документацию.
7. Сдает отчет по преддипломной практике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 312
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 735
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Водоснабжение и водоотведение"
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1421000 – Водоснабжение и водоотведение
Квалификация*:
1421013 – Техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерді
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын меңгереді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"Су құбырлары-кәріз шарушылығы желілері мен құрылысын пайдалану жөніндегі техник" біліктілігі
КҚ 1. Су құбыры және кәріз желілерін жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 01. Су құбыры және кәріз желілерін жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль су құбыры және кәріз желілерін жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі жабдықты және су құбыры және кәріз желілерін жөндеу кезінде қолданылатын механизмдерді; жабдықтар мен механизмдердің арналуы және қолданылу орыны; аспаптар мен құрал-саймандардың мақсаты мен құрылымы; қолданылу жағдайына қарай құралдарды таңдау; материалдар мен жабдықтардың қасиеттерін; құралдардың құрылымы мен жұмыс істеу қағидатын; қол және механикаландырылған құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауды білуі керек.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: слесарлық істің ерекшеліктерін, су құбыры және кәріз желісінің ілмекті арматурасын жөндеу мен құрастырудың арнайы технологияларын, құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарын, қол және механикаландырылған құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын меңгеруі керек; механизмдер мен жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою әдістерін; ілмекті арматураның құрылымын білуі керек: су жинау және құбыр желісінің арматурасын құрастыру мен бөлшектеу қағидалары; дәнекерлеу технологиясының ерекшеліктері, металл және пластмассаны дәнекерлеуге арналған дәнекерлер аппаратының құрылымы және жұмыс істеу қағидаты; қысымды жағдайда жалғауға арналған аппаратураның құрылымы және жұмыс істеу қағидаты; дәнекерлеу жіктерінің ақауларын анықтау; пайдаланылатын материалдар мен жабдықтардың жобалау нормативтік құжаттамаға сәйкестігі.
Оқыту нәтижесі: 1) Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қол және механикаландырылған құралдарды пайдалану
Құрылыс материалдары мен бұйымдары.
Техникалық механика негіздері
Геодезия негіздері
Тіршілік қауіпсіздігі.
Информатика.
Электротехника және электроника.
Автоматика
Слесарлық іс
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "Техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства"
ПК 1. Выполнить работы по ремонту водопроводных и канализационных сетей
ПМ 01. Выполнение работ по ремонту водопроводных и канализационных сетей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при выполнении работ при проведении ремонта водопроводных и канализационных сетей.
При изучении модуля, обучающиеся должны: знать основное оборудование и механизмы применяемые при ремонте водопроводных и канализационных сетей; назначение и место применения оборудования и механизмов; назначение и устройство инструментов и приспособлений; выбрать инструменты в зависимости от условия применения; знать свойство материалов и оборудования; устройство и принцип работы инструментов; соблюдение техники безопасности при работе с ручными и механизированными инструментами.
В результате изучения модуля обучающиеся должны: освоить особенности слесарного дела, специальные технологии ремонта и сборки запорной арматуры водопроводной и канализационной сети, требования строительных норм и правил, техники безопасности при работе с ручными и механизированными инструментами и приспособлениями. Знать способы устранения неисправностей в работе механизмов и оборудования; ; устройство запорной арматуры: правила сборки и разборки водозаборной и тубопроводной арматуры;
особенности технологии сварки, устройство и принцип работы сварочного аппарата для сварки металла и пластмасс; устройство и принцип работы аппаратуры для врезок под давлением; выявление деффекта сварных швов; соотвествие используемых материалов и оборудований с проектнымии нормативными документациями.
Результат обучения: 1) Использовать ручные и механизированные инструменты при производстве слесарных работ.
Строительные материалы и изделия.
Основы технической механики
Основы геодезии
Безопасность жизнедеятельности.
Информатика.
Электротехника и электроника.
Автоматика
Слесарное дело
Производственное обучение
Критерии оценки

1. Қол және механикаландырылған құралдардың арналуын, құрылымы мен қолданылуын түсінеді.
2. Құрал механизмдерінің жұмысындағы ақауларды жою әдістерін ажыратады.
3. Арматураны бөлшектеу, үйкелеу үшін қол және механикаландырылған құралдарды қолданады.
4. Құрал мен құрал-саймандардың профилактикалық жөндеуін жүргізеді.
5. Қолмен су төккіш механизмдермен және пневматикалық құралдармен жұмыс істейді.
6. Қол және механикаландырылған құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Су жинау және құбыр желісінің арматурасын құрастыру мен бөлшектеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ілмекті арматураның арналуын, құрылымын және жұмыс істеу қағидатын түсінеді.
2. Арматураны құрастыру мен бөлшектеу реттілігін айқындайды.
3. Су жинау және құбыр желісінің арматурасын бөлшектейді.
4. Ілмекті арматураны, оның толымдылығын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Құбыр желісін әртүрлі әдістермен жалғау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құбыр желісін жалғау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
2. Дәнекерлеу аппаратының құрылымы мен жұмыс істеу қағидатын түсінеді.
3. Құбыр материалдарының қасиеттерін жіктейді және айқындайды.
4. Құбырларды әртүрлі әдістермен жалғауға дайындайды
5. Қарапайым слесарлық жұмыстарды орындайды: құбырларды және фасондық бөліктерді тасып жеткізу, төсеу.
6. Күрделі слесарлық жұмыстарды орындайды: құбыр желісін қысыммен жалғау.
7. Пластмасса құбырларын желімдеу мен құрастыруды жүзеге асырады.
8. Металды құбырларды дәнекерлейді.
9. Дәнекерлеу жіктерінің және құбыр желісінің желімделу ақауларын анықтайды.
КҚ 2. Қолданбалы бағдарламаларды пайдалана отырып, конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу және рәсімдеу
КМ 02. Қолданбалы бағдарламаларды пайдалана отырып, конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу және рәсімдеу
Бұл модуль конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу мен рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: проекциялық сызу және сызу геометриясының, машина жасау сызуының негіздері; сызбаларды, технологиялық схемаларды оқу. Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесінің талаптары бойынша графикалық жұмыстарды рәсімдеу.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: автоматты жобалауды пайдалана отырып, сызбаларды қол және машина графикасында орындау технологиясы; жұмыс эскиздерін, құрастыру сызбаларын орындау, құрылыс нормалары және ережелері талаптарына сәйкес жоспарлар сызу
Оқыту нәтижесі: 1) Стандарттардың талаптарына сәйкес жобалық-конструкторлық құжаттаманы рәсімдеу қағидаларын сақтау
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Сызу
Инженерлік графика.
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает назначение, устройств и применение ручных и механизированных инструментов.
2. Различает способы устранения неисправностей в работе механизмов инструмента.
3. Применяет ручные и механизированные инструменты для разборки, притирки арматуры.
4. Проводит профилактический ремонт инструмента и приспособлений.
5. Работает на ручных водоотливных механизмах и пневматических инструментах.
6. Соблюдает технику безопасности при использовании ручных и механизированных инструментов.
Результат обучения: 2) Производить сборку и разборку водозаборной и трубопроводной арматуры.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение, устройство и принцип работы запорной арматуры.
2. Определяет последовательность сборки и разборки арматуры.
3. Проводит разборку водозаборной и трубопроводной арматуры.
4. Выполняет ревизию, проверку комплектности запорной арматуры.
Результат обучения: 3) Производить соединение трубопроводов разными способами.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при соединении трубопроводов.
2.Понимает устройство и принцип работы сварочного аппарата.
3. Классифицирует и определяет свойства материалов труб.
4. Выполняет подготовку труб к соединению разными способами
5. Выполняет простые слесарные ремонтные работы: подноску , укладку труб и фасонных частей.
6. Выполняет сложные слесарные ремонтные работы: соединение трубопроводов под давлением.
7. Производит склеивание и сборку пластмассовых труб.
8. Производит сварку труб из металла.
9. Выявляет дефекты сварных швов и склеек трубопроводов.
ПК 2. Читать и оформлять конструкторскую и технологическую документацию с использованием прикладных программ
ПМ 02. Чтение и оформление конструкторской и технологической документации с использованием прикладных программ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые при чтении и оформлении конструкторской и технологической документации. При изучении модуля обучающиеся должны освоить: основу проекционного черчения и начертательной геометрии, машиностроительного черчения; чтение чертежей, технологических схем, оформление графических работ по требованиям Единой системы конструкторской документации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны: освоить технологию выполнения чертежей в ручной и машинной графике с использованием автоматического проектирования; выполнение рабочих эскизов, сборочных чертежей, вычерчивание планов в соответствии с требованиями СНиП
Результат обучения: 1) Соблюдать правила оформления проектно-конструкторской документации согласно требованиям стандартов.
Основы стандартизации сертификации и метрологии.
Черчение
Инженерная графика.
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:

1. Конструкторлық құжаттаманы әзірлеу, рәсімдеу және оқу қағидаларын қолданады.
2. Сызбаны орындау мақсатын және ауқымын айқындайды.
3. Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесі мен құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесі стандарттарының, құрылыс сызбалары мен схемаларды орындау нормалары мен қағидаларының негізгі талаптарын орындайды.
4. Құрылыс сызбаларының ерекшеліктерін, шартты графикалық белгілерін, бас жоспарлардың топографиялық негізін түсінеді;
5. Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесінің және құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесінің мәтіндік құжаттамасын рәсімдеу дағдыларын меңгерді
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданбалы бағдарламаларды пайдалана отырып, тұйық контурлар құруды, осьтік сызықтар, бөлшектердің контурларын белгілеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі күрделі конструкциялардың сызбаларын оқиды.
2. Күрделі конструкция бөлшектерінің аксонометриялық проекцияларын орындайды.
3. Сызбаларда қосылыс түрлерін бейнелейді және шартты белгілерді қолданады.
4. Тұйық контурлар құруды, осьтік сызықтар, бөлшектердің контурларын белгілеуді жүзеге асыру.
5. Жұмыс эскиздерін, құрастыру сызбаларын орындайды.
6. Құрылыс нормалары мен қағидаларға сәйкес жоспарлар мен кесіктерді сызады.
7. Автоматтандырылған жобалауды пайдалана отырып, сызбаларды орындау технологиясын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесіне сәйкес конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттаманың нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін айқындайды.
2. Қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолданады
3. Өндірісте конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды рәсімдеу бойынша жұмыс істеу дағдыларын меңгерді
КҚ 3. Су құбыры және кәріз желісінің апатты- қалпына келтіру жұмыстарын орындау
КМ 03. Су құбыры және кәріз желісінің апатты және қалпына келтіру жұмыстарын орындау
Бұл модуль су құбыры және кәріз желісінің апатты және қалпына келтіру жұмыстарын орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: желілердегі және магистральдердегі ақаулардың сипатын айқындау; құбыр желісіндегі, арматурадағы ақауларды жою әдістері; судың ағып кетуін жою әдістері; қолданылатын жетектердегі ақауларды жою әдістері; барлық кәріз желісінің, апатты шығарылымдарының орналасу схемасы; қоқым-соқымды жою әдістері; газдалғандықты жою әдістері; құбыр желісін шаю әдістері.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құбыр желілерінде желіні ажыратпай қысымды жағдайда апатты жөндеудің арнайы технологиясын; кәріз желілерін және коллекторларды гидравликалық әдіспен тазалау технологиясын; магистральдер мен желілерді хлор әктасымен, сұйық немесе газ тәрізді хлормен хлорлауды; желіні гидравликалық сынау әдістерін меңгеруі керек; учаскенің сумен жабдықтау және су бұру схемасын;
учаске желісінің жұмыс режимдерін; құрғақ және сулы топырақтарда жер жұмыстарын жүргізу қағидаларын; жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидаларын білуі керек.
Оқыту нәтижесі:1) Желінің апатты учаскесін жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына дайындау
Құрылыс материалдары мен бұйымдары.
Техникалық механика негіздері
Геодезия негіздері
Тіршілік қауіпсіздігі
Информатика
Автоматика;
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет правила разработки, выполнения оформления и чтения конструкторской документации.
2. Определяет назначение и масштаб выполнения чертежа.
3. Выполняет основные требования стандартов единой системы конструкторской документации и системы проектной документации для строительства, строительных норм и правил к выполнению строительных чертежей и схем.
4. Понимает особенности строительных чертежей, условные графические обозначения, топографическую основу генеральных планов;
5. Обладает навыками оформления текстовой документации единой системы конструкторской документации и системы проектной документации для строительства
Результат обучения: 2) Выполнить построение замкнутых контуров, разметку осевых линии, контуров деталей с использованием прикладных программ.
Критерии оценки:
1. Читает чертежи различных сложных конструкций.
2. Выполняет аксонометрические проекции деталей сложных конструкций.
3. Изображает виды соединений и применяет условные обозначения на чертежах.
4. Выполняет построение замкнутых контуров, разметку осевых линий деталей.
5. Выполняет рабочие эскизы, сборочные чертежи.
6. Вычерчивает планы и разрезы в соответствии с требованиями строительных норм и правил.
7. Владеет технологией выполнения чертежей с использованием автоматизированного проектирования.
Результат обучения: 3) Оформить конструкторскую и технологическую документацию в соответствии с единой системой конструкторской документации.
Критерии оценки:
1. Определяет соответствие документации требованиям нормативных документов.
2. Применяет действующие нормативные документы
3. Приобретает навыки работы на производстве по оформлению конструкторских и технологических документаций.
ПК 3. Выполнить аварийно-восстановительные работы водопроводной и канализационной сети.
ПМ 03. Выполнение аварийно-восстановительных работ водопроводной и канализационной сети.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые при выполнении аварийно-восстановительных работ водопроводной и канализационной сети.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить: определение характера повреждений на сетях и магистралях; способы устранения повреждений на трубопроводах, арматуре; способы устранения утечек воды; способы устранения неисправностей в применяемых приводах; схему расположения всей канализационной сети, аварийных выпусков; способы устранения засоров; методы установления ликвидации загазованности; способы промывки трубопроводов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны: освоить специальную технологию аварийного ремонта на трубопроводах под напором без выключения сети; технологию прочистки канализационной сети и коллекторов гидравлическим способом; хлорирование магистралей и сетей хлорной известью, жидким или газообразным хлором ; способы производства гидравлического испытания сети.
Знать: схему водоснабжения и водоотведения участка; режимы работы сети участка; правила производства земляных работ в сухих и мокрых грунтах; правила техники безопасности и охраны труда при производстве ремонтных работ .
Результат обучения:1) Подготовить аварийный участок сети к ремонтно- восстановительным работам.
Строительные материалы и изделия.
Основы технической механики
Основы геодезии
Безопасность жизнедеятельности.
Информатика
Автоматика;
Автоматизация технологических процессов
Критерии оценки:

1. Желілердегі және магистральдердегі ақаулардың сипатын айқындайды.
2. Желінің апатты учаскесінде суды азайту бойынша жұмыстарды орындайды.
3. Өлшемді құбыр желісін ажыратады және оларды жылытады.
4. Жүк көтергіштігі 2 т дейінгі арқан мен жүкарбаны дайындау бойынша жұмыстарды орындайды.
5. Құрғақ және сулы топырақтарда жер жұмыстарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2.) Кұбыр желісіндегі, арматурадағы ақауларды жою бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ластануларды жоюды икемді білікпен, су ағынымен шаю және жылжымалы автосорғылардың көмегімен кері гидравликалық қысым әдісімен жүзеге асырады.
2. 12 м дейін тереңдікте кәріз желісі мен коллекторларды гидравликалық әдіспен тазалауды жүзеге асырады с.
3. Аса жоғары біліктілігі бар слесардың басшылығымен су құбыры және кәріз желісінің жөндеуін жүргізеді.
4. Құбыр желісінде желіні ажыратусыз қысыммен сальник компенсаторларды апатты жөндеуді немесе құюды жүзеге асырады.
5. Қолданыстағы желілер мен магистральдерде фасон бөліктерін және арматураны орнату мен ауыстыруды жүзеге асырады.
6. Тұтастығына ревизия, тексеру жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3)Құбыр желісін гидравликалық сынау жұмыстарын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құбыр желісінің жекелеген учаскелерін ажыратады, ауа кіретін және шығатын түтіктерді орнату арқылы оларды босатады және толтырады.
2. Қала жағдайында магистральдер мен желілерді хлор әктасымен, сұйық немесе газ тәрізді хлормен хлорлауды; хлорлаудан кейін хлор суды төгуді жүзеге асырады.
3. Құбыр желісін шаюды жүзеге асырады.
4. Манометр бойынша қысымның көрсеткіштерін алады.
5. Құбыр желісінің гидравликалық сынауын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Су құбыры және кәріз жүйелерін жөндеу бойынша жұмыстың техникалық регламенттерге сәйкестігін тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс құжаттамасы мен материалдарға кірісті бақылау жүргізеді.
2. Жөндеу жұмыстарының сапасына бақылау жүргізеді.
3. Техникалық сынаулар жүргізеді.
4. Жөндеу-монтаждау жұмыстарының нормативтік талаптарға сәйкестігін сақтайды.
КҚ 4. Жұмыс біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 04. Жұмыс біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін сипаттайды және білім алушылардың жоғары біліктілік деңгейін меңгеру үшін негізгі кәсіптік қызмет түрлері бойынша практикалық кәсіптік икемдерді меңгеруге қажетті дағдыларды алуға мүмкіндік береді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар білімдерін, икемдері мен дағдыларын бекітуі, кеңейтуі және жүйелендіруі; еңбек ұжымы жағдайында кәсіптік қызметтің практикалық тәжірибесін меңгеруі; су құбыры және кәріз желілерін жөндеу және монтаждау бойынша жұмыстарды орындауы керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте қауіпсіздік техникасын сақтау
Апатты және қалпына келтіру жұмыстары жөніндегі слесарьдің жұмыс біліктілігін иеленуге арналған технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғау қағидаларын сақтайды.
2. Еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитария мен өртке қарсы қорғаудың ішкі қағидалары мен нормаларын сақтайды.

1. Определяет характер повреждений на сетях и магистралях.
2. Выполняет работы по водопонижению на аварийных участках сети.
3. Производит отключение замерных трубопроводов и их отогрев.
4. Выполняет работы по подготовке троса и лебедок грузоподъемностью до 2 т.
5. Производит земляные работы в сухих и мокрых грунтах.
Результат обучения: 2) Выполнить работы по устранению повреждений на трубопроводах, арматуре.
Критерии оценки:
1. Производит устранение засорений гибким валом, размывом струей воды и методом обратного гидравлического давления при помощи передвижных автонасосов.
2. Производит прочистку канализационной сети и коллекторов на глубине до 12 м гидравлическим способом.
3. Производит ремонт водопроводной и канализационной сети под руководством слесаря более высокой квалификации.
4. Производит аварийный ремонт или наливку сальниковых компенсаторов на трубопроводах под напором без выключения сети.
5. Выполняет установку и замену фасонных частей и арматуры на действующих сетях и магистралях.
6. Выполняет ревизию, проверку комплектности .
Результат обучения: 3) Выполнить работы по гидравлическому испытанию трубопроводов.
Критерии оценки:
1. Производит выключение отдельных участков трубопроводов, опорожнение и наполнение их с установкой воздушек для впуска и выпуска воздуха.
2. Производит хлорирование магистралей и сетей хлорной известью, жидким или газообразным хлором в городских условиях; сброс хлорной воды после хлорирования.
3. Производит промывку трубопроводов.
4. Производит снятие показаний давления по манометру.
5. Производит гидравлическое испытание трубопроводов.
Результат обучения: 4) Проверить соответствие техническим регламентам работы по ремонту водопроводных и канализационных систем.
Критерии оценки:
1. Проводит входной контроль рабочей документации и материалов.
2. Производит контроль качества ремонтных работ.
3. Производит технические испытания.
4. Соблюдает соответствие нормативным требованиям ремонтно-монтажных работ.
ПК 4. Выполнить основные виды работ по рабочей квалификации
ПМ 04. Выполнение основных видов работ по рабочей квалификации
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки, необходимые для освоения обучающимися практических профессиональных умений по основным видам профессиональной деятельности для освоения повышенного уровня квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся должны: закрепить, расширить и систематизировать знания, умения и навыки; приобрести практический опыт профессиональной деятельности в условиях трудового коллектива; выполнить работы по ремонту и монтажу водопроводных и канализационных сетей.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности на производстве.
Технологическая практика на получение рабочей квалификации слесаря аварийно-восстановительных работ
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности и охраны труда.
2. Соблюдает внутренние правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.

3. Ішкі еңбек тәртібі қағидаларын және ұйымның өзге жергілікті нормативтік актілерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Апатты және қалпына келтіру жұмыстарының технологиялық процесін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты қолданады.
2. Жабдық пен құбыр желісінің ақау себептерін айқындайды.
3. Құрғақ және сулы топырақтарда жер жұмыстарын жүргізеді.
4. Құбыр желісіндегі, арматурадағы ақауларды жояды.
5. Құбыр желісін шаюды және гидравликалық сынауды жүзеге асырады.
6. Аса жоғары біліктілігі бар слесарьдің басшылығымен кәріз желісін.
КҚ 5. Сумен жабдықтау және су бұру желілері мен құрылғыларын пайдалану бойынша жұмыстарды орындау
КМ 05. Сумен жабдықтау және су бұру желілері мен құрылыстарын пайдалану бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль сумен жабдықтау және су бұру желілері мен құрылыстарын пайдалануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек: білімдерін, икемдері мен дағдыларын бекіту, кеңейту және жүйелендіру; сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің сенімді және тиімді жұмысын қамтамасыз етуде практикалық тәжірибе жинау; сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу, пайдалану және қайта құру кезінде озық технологияларды енгізу;
негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді айқындау және талдау; сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің құрылыстары мен жабдықтарын пайдалануды;
автоматты құрылғылардың элементтерін, өлшеу әдістерін, технологиялық бақылаудың бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын; сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін автоматтандырудың негізгі қағидаттарын; негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді айқындау әдістемесін; сумен жабдықтау және су бұру жүйелері элементтерінің тиімділігін арттыру әдістерін, энергияны үнемдеу технологияларын;
еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын білуі керек. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сумен жабдықтау және су бұру жүйелері мен құрылыстарының техникалық жағдайын бағалауы, стандарттан тыс жағдайларда жұмыстарды қамтамасыз етуді жоспарлауы, табиғатты қорғау объектілерінің технологиялық режимдерінің сақталуын бақылауы, ағынды суларды төгуі, экологиялық стандарттар мен нормативтерді сақтауы керек
Оқыту нәтижесі: 1) Заманауи автоматты құрылғыларды және өлшеу әдістерін қолдану.
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелері мен жабдықтарын пайдалану
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Сумен жабдықтау
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін автоматтандыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу аспаптарының құрылымын және жұмыс істеу қағидатын ажыратады.
2. Заманауи жабдықтарды, құралдарды және бақылау-өлшеу аспаптарын қолданады.

3. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка и иных локальных нормативных актов организации.
Результат обучения: 2) Выполнить работы по рабочей квалификации.
Критерии оценки:
1. Применяет инструкцию по ведению технологического процесса аварийно-восстановительных работ.
3. Определяет причины неисправности оборудования и трубопроводов.
4. Производит земляные работы в сухих и мокрых грунтах.
5.Производит устранение повреждений на трубопроводах, арматуре.
6. Производит промывку и гидравлическое испытание трубопроводов.
7. Производит ремонт канализационной сети под руководством слесаря более высокой квалификации.
ПК 5. Выполнить работы по эксплуатации сетей и сооружений водоснабжения и водоотведения
ПМ 05. Выполнение работ по эксплуатации сетей и сооружений водоснабжения и водоотведения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эксплуатации сетей и сооружений водоснабжения и водоотведения.
При изучении модуля обучающиеся должны: закрепить, расширить и систематизировать знания, умения и навыки; приобрести практический опыт в обеспечении безотказной и эффективной работы систем водоснабжения и водоотведения;
внедрении передовых технологии при строительстве, эксплуатации и реконструкции систем водоснабжения и водоотведения;
определять и анализировать основные технико-экономические показатели;
знать:
эксплуатацию сооружений и оборудования систем водоснабжения и водоотведения;
элементы автоматических устройств, методы измерений, устройство контрольно-измерительных приборов технологического контроля;
основные принципы автоматизации элементов систем водоснабжения и водоотведения;
методику определения основных технико-экономических показателей;
способы повышения эффективности работы элементов систем водоснабжения и водоотведения, энергосберегающие технологии;
требования охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности. В результате изучения модуля обучающиеся должны:
оценивать техническое состояние систем и сооружений водоснабжения и водоотведения, планировать обеспечение работ в условиях нестандартных ситуаций, контролировать соблюдение технологических режимов природоохранных объектов, сбросов сточных вод, соблюдение экологических стандартов и нормативов
Результат обучения: 1) Применить современные автоматические устройства и методы измерений.
Эксплуатация оборудования и систем водоснабжения и водоотведения.
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Водоснабжение.
Водоотведение.
Автоматизация систем водоснабжения и водоотведения.
Критерии оценки:
1. Различает устройство и принципы работы измерительных приборов.
2. Использует современные оборудования, инструменты и контрольно- измерительные приборы.

3. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін басқару және диспетчерлендірудің автоматтандырылған жүйесінің маңыздылығын түсінеді
Оқыту нәтижесі: 2) Сумен жабдықтау және су бұру желісі мен құрылғыларын техникалық пайдаланылуын, үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Желіні және құрылыстарды тексеру мен жөндеу кестелерін ұстанады.
2. Таратушы желілердің, сорғы жабдықтарының, ілмекті-реттеу арматураларының мерзімінен бұрын тозу себептерін, олардың алдын-алу бойынша шаралар қабылдайды.
3. Сорғы станцияларының жоспарлы - сақтандырмалық тексерулерін және жоспарлы - сақтандырмалық жөндеулерін жоспарлы - сақтандырмалық кестесіне сәйкес жүргізеді.
4. Апаттарды жояды және судың ағып кетуін тоқтатады, су тарту жүйелеріне төгілетін ағынды сулардың сапасын бақылауды жүзеге асырады.
5. Апатты, техникалық шығындарды және суды тиімсіз пайдалануды азайту бойынша іс-шараларға қатысады.
6. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде жүргізілген жұмыстардан кейін бұзылған көріктендіруді қалпына келтіру жұмыстарын жүргізеді.
7. Жұмыстардың жүргізілуін және кестеге сәйкес орындау мерзімін бақылауды ұйымдастырады.
8 . Ағынды суларды қоса алғанда, дрендарды және кәріз құбырларын икемді өзектермен тазалауды қоса алғанда, тазарту, дренаж арналарына техникалық күтімді және қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Табиғатты қорғау талаптарына және қауіпсіздік техникасына сәйкес жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Табиғатты қорғау талаптарын және қауіпсіздік техникасын түсінеді.
2. Жұмыстарды құрылыс нормалары және ережелері талаптарына сәйкес орындайды
3. Кәсіпорында қауіпсіз жұмыс жүргізу үшін жағдай жасайды.
4. Қоршаған ортаны, адамды теріс факторлардың әсерінен қорғау талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Тұрмыстық және өнеркәсіптік қажеттіліктер үшін әртүрлі көздерден су жинау, сондай-ақ оны әртүрлі әдістер арқылы бөлу бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өзендерден, көлдерден, ұңғымалардан және т.б. су жинауды жүзеге асырады.
2. Жаңбыр суын жинауды жүзеге асырады.
3. Суды су құбырларымен, көлікпен немесе өзге құралдармен таратуды жүзеге асырады.
4. Судың тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарын жинау мен тасымалдау технологиясын қолданады.
КҚ 6. Табиғи және ағынды суларды тазарту және сапалы көрсеткіштерді бақылау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 06. Табиғи және ағынды суларды тазарту және сапалы көрсеткіштерді бақылау бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль табиғи және ағынды суларды тазарту және сапалы көрсеткіштерді бақылау бойынша жұмыстарды орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Кәсіптік модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек: табиғи және ағынды суларды тазарту технологиясын; табиғи және ағынды суларды тазарту және олардың сапасын бақылау әдістері мен тәсілдерін қолданудың практикалық тәжірибесін жинауды меңгеруі керек;
технологиялық процестерді және табиғи және ағынды сулардың сапасын бақылау бойынша химиялық және микробиологиялық талдаулар жүргізуді;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі экологиялық стандарттардың сақталуын бақылауды үйренуі керек;
табиғи және ағынды суларды бақылау әдістері мен параметрлерін;
ауыз суының сапасына қойылатын гигиеналық талаптарды және тазартылған ағынды суларға және әртүрлі мақсаттағы су қоймаларының суларына қойылатын санитарлық нормаларды білуі керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Табиғи және ағынды суларды тазартудың, бақылаудың заманауи әдістері мен тәсілдерін қолдану.
Табиғи және ағынды суларды тазарту технологиясы
Тазарту процестерін зертханалық-өндірістік бақылау
Ауыз суын сертификаттау
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Табиғи және ағынды суларды тазарту технологиясын меңгерді.
2. Теңіз суын немесе негізгі өнімді өндіруге арналған жерасты суларын тұщыландыру технологиясын меңгерді.

3. Понимает важность автоматизированной системы управления и диспетчеризации объектов водоснабжения и водоотведения
Результат обучения: 2) Обеспечить техническую эксплуатацию, бесперебойную работу сети и сооружения водоснабжения и водоотведения.
Критерии оценки:
1. Соблюдает графики осмотра и ремонта сети и сооружения.
2. Выявляет причины преждевременного износа, распределительных сетей, насосных оборудований, запорно-регулирующих арматур принимает меры по их предупреждению.
3. Проводит своевременный планово-предупредительный осмотр и планово-предупредительный ремонт насосных станций согласно утвержденного плана-графика планово-предупредительных работ.
4. Осуществляет ликвидацию аварий и устранение утечек вод. контроль за качеством сточных вод, сбрасываемых в системы водоотведения,
5. Участвует в мероприятиях по снижению аварийности, технических потерь и нерационального использования воды.
6. Проводит работы по восстановлению нарушенного благоустройства после проведенных работ на системах водоснабжения и водоотведения.
7. Организует контроль производства работ и сроков исполнения в соответствии с графиком.
8 . Осуществляет технический уход и обслуживание очистительных, дренажных каналов, включая сточных, прочистку дрен и канализационных труб гибкими стержнями.
Результат обучения: 3) Выполнить работы в соответствии с природоохранным требованиям и техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Понимает природоохранные требования и технику безопасности.
2. Выполняет работы в соответствии с требованиями СНиП
3. Выполняет безопасные условия производства работ на предприятии.
4. Выполняет требования по защите окружающей среды, воздействия негативных факторов на человека.
Результат обучения: 4) Выполнить работы по сбору воды из различных источников для бытовых и промышленных нужд, а также ее распределению посредством различных способов.
Критерии оценки:
1.Осуществляет водосбор из рек, озер, скважин.
2. Осуществляет сбор дождевой воды.
3. Осуществляет распределение воды через водопроводы, транспортом или прочими средствами.
4. Применяет технологию сбора и транспортировки бытовых или промышленных отходов воды.
ПК 6. Выполнить работы по очистке природных и сточных вод и контролю качественных показателей
ПМ 06. Выполнение работ по очистке природных и сточных вод и контролю качественных показателей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при выполнении работ по очистке природных и сточных вод и проведении контроля качественных показателей.
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен: освоить технологию очистки природных и сточных вод; иметь практический опыт применения методов и способов очистки и контроля качества природных и сточных вод;
уметь:
выполнять химические и микробиологические анализы по контролю технологических процессов и качества очистки природных и сточных вод;
выполнять контроль за соблюдением экологических стандартов и нормативов по охране окружающей среды;
знать: методы и параметры контроля природных и сточных вод;
гигиенические требования к качеству питьевой воды и санитарные нормы очищенным сточным водам и водам водоемов различного назначения.
Результат обучения: 1) Применить современные методы и способы очистки, контроля качества природных и сточных вод.
Технология очистки природных и сточных вод.
Лабораторно-производственный контроль процессов очистки.
Сертификация питьевой воды.
Экологические основы природопользования.
Критерии оценки:
1. Владеет технологией очистки природных и сточных вод.
2. Владеет технологией опреснения морской воды или подземных вод для производства основной продукции.

3. Өнеркәсіптік және өзге экономикалық қажеттіліктер үшін суды өңдейді.
4. Табиғи және ағынды суларды тазарту мен залалсыздандырудың заманауи әдістері мен тәсілдерін пайдаланады.
5. Табиғи және ағынды сулардың сапасын бақылау бойынша заманауи техника мен технологияны қолданады.
6. Ағынды жүйелердің немесе ағынды суларды өңдеу станцияларының жұмысын реттейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Табиғи және ағынды суларды тазартудың технологиялық процесін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Суды қысқаша және толық талдау схемасын меңгерді.
2. Судың химиялық және микробиологиялық талдауларын жүргізеді.
3. Табиғи және ағынды суларды тазартудың технологияялық процесін әзірлейді.
4. Күрелген қоқыс төгетін орларды, тұндырғыштар мен септиктерді босату мен тазартуды, дәретханаларды химиялық өңдеуді ұйымдастырады
5. Химикаттар қосу, сүзгілеу, тұндырып бөлу сияқты механикалық, химиялық және биологиялық өңдеулер жүргізу арқылы су қалдықтарын өңдеуді жүзеге асырады (тұрмыстық және өнеркәсіптік су қалдықтарын, жүзу бассейндерінің суын және т.б. қоса алғанда).
Оқыту нәтижесі: 3) Табиғатты қорғау объектілерінің технологиялық режимдерін, экологиялық стандарттар мен нормативтерді сақтауды бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылғының жұмысын, механикалық және биологиялық тазарту процесін бақылайды.
2. Қоршаған ортаны қорғау бойынша экологиялық стандарттардың сақталуын бақылайды.
3. Ауыз суының сапасына қойылатын гигиеналық талаптарды және әртүрлі мақсаттағы су қоймаларының суларына қойылатын санитарлық нормаларды сақтайды.
КҚ 7. Су, дренаж және кәріз жүйелерін жобалау, жоспарлау және басқару
КМ 07. Су, дренаж және кәріз жүйелерінің жобаларын жобалау, жоспарлау және басқару
Бұл модуль су, дренаж және кәріз жүйелерін жобалау, жоспарлау және басқару кезінде қажет болатын білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жобалау және құрастыру негіздерін; жобалық құжаттаманы әзірлеу құрамы мен тәртібін; құрылыс нормалары мен қағидаларын меңгеруі керек;
Кәсіптік модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мынадай практикалық тәжірибесі болуы керек: Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін жобалау; сыртқы және ішкі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде жабдықтар мен материалдарды таңдау және пайдалану;
табиғи және ағынды суларды тазартудың технологиялық схемаларын, шөгінділерді өңдеу схемаларын әзірлей білу;
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін оқу және олардың сызбаларын жасау; нормативтік-құқықтық актілермен жұмыс істеу, қажетті жабдықты іздеу;
жабдықтар мен материалдардың, сумен жабдықтау және су бұрудың жобаланатын жүйелері элементтерінің тізімдемелері мен сипаттамаларын жасау; Сумен жабдықтау және су бұрудың жобаланатын жүйелері элементтерінің есептеулерін жүргізу және рәсімдеу; есептеу бағдарламаларын пайдалану; Сумен жабдықтау және су бұрудың қысымды және қысымсыз құбырларының гидравликалық есептеулерін жүргізу; Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін айқындау;
қажетті жабдықты іріктеу мен іздеу кезінде ақпараттық технологияларды пайдалану; кәсіптік қызметтегі бағдарламалық қамсыздандыру; сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріндегі озық технология және заманауи гидротехникалық құрылыстар және сорғы жабдықтары.
Оқыту нәтижесі: 1) Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалану
Информатика және өндірісті автоматтандыру негіздері
Гидравлика Гидротехникалық құрылыстар
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін жобалау
Экономика және өндірісті басқару
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық технология және инженерлік графика негіздерін меңгерді.
2. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды әзірлеуге қатысады.

3. Проводит обработку воды для промышленных и прочих экономических нужд.
4. Использует современные методы и способы очистки и обеззараживания природных и сточных вод.
5. Применяет современную технику и технологию по контролю качества природных и сточных вод.
6. Налаживает работу сточных систем или станций по обработке сточных вод.
Результат обучения: 2) Владеть технологическим процессом очистки природных и сточных вод.
Критерии оценки:
1. Владеет схемой краткого и полного анализов воды.
2. Выполняет химические и микробиологические анализы воды.
3. Разрабатывает технологический процесс очистки природных и сточных вод.
4. Организовывает опорожнение и очищение выгребных ям, отстойников и септиков, химическую обработку туалетов
5. Осуществляет обработку водоотходов (включая бытовые и промышленные водоотходы, воду из плавательных бассейнов и т.д.) при помощи механической, химической и биологической обработки, такой как добавление химикатов, фильтрация, седиментация и т.д.
Результат обучения: 3) Контролировать соблюдение технологических режимов природоохранных объектов, экологических стандартов и нормативов
Критерии оценки:
1. Ведет контроль работы сооружения, процесса механической и биологической очистки.
2. Контролирует соблюдение экологических стандартов по охране окружающей среды.
3. Соблюдает гигиенические требования к качеству питьевой воды и санитарные нормы очищенным водам водоемов различного назначения.
ПК 7. Проектировать, планировать и управлять проектами водных, дренажных и канализационных систем
ПМ 07. Проектирование, планирование и управление проектами водных, дренажных и канализационных систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при проектировании, планирования и управления проектами водных, дренажных и канализационных систем.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить: основы проектирования и конструирования;
состав и порядок разработки проектной документации; строительные нормы и правила;
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен иметь практический опыт:
проектирования элементов систем водоснабжения и водоотведения; подбора и использования оборудования и материалов в наружных и внутренних системах водоснабжения и водоотведения;
уметь: разрабатывать технологические схемы очистки природных и сточных вод, схемы обработки осадков;
читать и выполнять чертежи элементов систем водоснабжения и водоотведения; работать с нормативными
правовыми актами, осуществлять поиск необходимого оборудования;
составлять ведомости и спецификации оборудования и материалов, элементов проектируемых систем водоснабжения и водоотведения;
выполнять и оформлять расчеты проектируемых элементов систем водоснабжения и водоотведения; пользоваться расчетными программами;
выполнять гидравлические расчеты напорных и безнапорных трубопроводов водоснабжения и водоотведения; определять технико-экономические показатели систем водоснабжения и водоотведения;
использовать информационные технологии при подборе и поиске необходимого оборудования; программное обеспечение в профессиональной деятельности;
передовую технологию и современные гидротехнические сооружения и насосное оборудование в системах водоснабжения и водоотведения.
Результат обучения: 1) Использовать прикладные компьютерные программы
Основы информатики и автоматизация производством.
Гидравлика. Гидротехнические сооружения.
Проектирование элементов систем водоснабжения и водоотведения .
Экономика и управление производством.
Критерии оценки:
1. Владеет основами информационной технологии и инженерной графики.
2. Участвует при разработке программного обеспечения.

3. Автоматтандырылған жобалау жүйелерін пайдалана отырып, архитектуралық 2D сызбаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін жобалау негіздерін меңгереді.
2. Сумен жабдықтау және су бұрудың қысымды және қысымсыз құбырларының гидравликалық есептеулерін жүргізеді.
3. Сорғы жүйелерін есептейді және жобалайды.
4. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін айқындайды.
5. Суды тазартудың және шөгінділерді өңдеудің технологиялық схемаларын әзірлейді.
6. Жобалық шешімдердің табиғатты қорғау талаптарына сәйкестігін белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде озық технологияларды және заманауи жабдықтарды қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қажетті жабдықты іздеу мен іріктеу кезінде ақпараттық технологияларды пайдаланады.
2. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін салу және пайдалану кезінде заманауи озық техниканы қолданады.
3. Заманауи сорғы жабдықтарын пайдаланады.
4. Қоршаған ортаға зиян тигізбейтін технологияларды сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне енгізеді.
КҚ 8. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру
КМ 08. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру
Бұл модуль құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: кәсіпорынды басқару функцияларының негіздері;
еңбек ұжымының құрылымы; басшының тұлғалық, іскерлік және психологиялық қасиеттері;
іскерлік қарым-қатынас этикеті; ұжымда жұмыс істеу қағидаттары мен әдістері.
Кәсіптік модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: ұжымда басқарудың практикалық тәжірибесін меңгеруі; менеджердің имиджін қалыптастыруы және жұмысын ұйымдастыруы керек; салада қолданылатын негізгі экономикалық санаттарды; негізгі қорлардың пайдалану көрсеткіштерін және оларды есептен шығару тәртібін; еңбекті ұйымдастыру түрлері мен нысандарын, еңбекақы нысандарын; тарифтік сметаның мәнін; құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу әдістерін; құрылыс алаңының (құрылыс алаңдарының) ұйымдастырылуын, материалдарды алу, тасып жеткізу және қаттау орындарын, құрылыстың ішкі көлігін, уақытша коммуникацияларды білуі керек; бұл ретте қажетті құжаттаманы рәсімдеу; стандарттан тыс жағдайларда жұмыстың қамтамасыз етілуін жоспарлау; Сумен жабдықтау және су бұру жүйелері элементтерінің жұмыс тиімділігін арттыру әдістерін, энергия үнемдеу технологияларын қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1)Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау қағидаларын сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2. Ұйымда қолданылатын ішкі тәртіп қағидаларына бағынады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның құрылымын, жекелеген буындардың өзара қарым-қатынасын және байланысын зерттеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек ұжымының құрылымын зерттейді.
2. Орта, қызметтің экономикалық аспектілері және ұйым проблемалары туралы ақпаратты меңгерді.

3. Выполняет архитектурные 2D чертежи с использованием системы автоматизированного проектирования.
Результат обучения: 2) Проектировать элементы систем водоснабжения и водоотведения.
Критерии оценки:
1. Владеет основами проектирования элементов систем водоснабжения и водоотведения.
2. Производит гидравлический расчет напорной и безнапорной сети водоснабжения и водоотведения.
3. Выполняет расчет и проектирование насосных систем.
4. Определяет технико-экономические показатели систем водоснабжения и водоотведения.
5. Разрабатывает технологические схемы очистки воды и обработки осадков.
6. Устанавливает соответствие проектных решений природоохранным требованиям.
Результат обучения: 3)Применить передовые технологии и современные оборудования в системах водоснабжения и водоотведения.
Критерии оценки:
1. Использует информационные технологии при поиске и подборе необходимого оборудования.
2. Применяет современную передовую технику при строительстве и эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения.
3. Использует современные насосные оборудования.
4. Внедряет в систему водоснабжения и водоотведения безвредные для окружающей среды технологии.
ПК 8. Организовать работу структурных подразделений
ПМ 08. Организация работы структурных подразделений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при организация работы структурных подразделений.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить: основы функции управления предприятием;
структуру трудового коллектива; личностные, деловые и психологические качества руководителя;
этикет в деловом общении; принципы и методы работы в коллективе;
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен: иметь практический опыт в управлении коллективом; создавать имидж и организацию работы менеджера; знать
основные экономические категории действующие в отрасли; показатели использования основных фондов и порядок их списания; виды и формы организации труда, формы заработной платы; сущность тарифной системы;
способы ведения строительно-монтажных работ;
организацию строительной площадки (строительные площадки, места получения, завоз и складирование материалов, внутрипостроечный транспорт, временные комуникации; уметь при этом оформлять необходимые документации; планировать обеспечение работ в условиях нестандартных ситуаций; применять способы повышения эффективности работы элементов систем водоснабжения и водоотведения, энергосберегающие технологии.
Результат обучения: 1)Соблюдать правила охраны труда и окружающей среды.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
-1. Соблюдает требования охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности.
-2. Подчиняется действующим в организации правилам внутреннего распорядка.
Результат обучения: 2) Исследовать структуру организации, взаимоотношение и связь отдельных звеньев.
Критерии оценки:
1. Исследует структуру трудового коллектива.
2. Владеет информацией о среде, экономических аспектах деятельности и проблемах организации.

3. Ұйымда жұмыс істеу қағидаттары мен әдістерін меңгерді.
4. Құрылымдық бөлімшелердің өзара қарым-қатынасын анықтайды және жекелеген буындардың өзара байланысын реттейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік учаскенің тиімді жұмысын қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелері мен жабдықтарының техникалық жағдайын бағалайды.
2. Желідегі жабдықтың тозуы мен ақауларын анықтайды, оларды жою бойынша іс-шараларды таңдайды.
3. Өндірісті жоспарлау әдістемесін меңгереді.
4. Стандарттан тыс жағдайларда жұмыстың қамтамасыз етілуін жоспарлайды.
5. Өзіндік құнының әдістерін айқындайды.
6. Құрылыс алаңдарын, материалдарды алу, тасып жеткізу және қаттау орындарын, көлікті, уақытша коммуникацияларды ұйымдастырады.
7. Сумен жабдықтау және су бұру жүйелері элементтерінің жұмыс тиімділігін арттыру әдістерін, энергия үнемдеу технологияларын қолданады.
КМ 09 Диплом алды практика
Диплом алды практика оқытуды аяқтау, мамандығы бойынша білімді жиынтықтау мен жетілдіру, нақты өндіріс жағдайында болашақ маманның өзіндік жұмысының мүмкіндіктерін тексеру, қорытынды жұмысқа материалдар дайындау; біліктілік сипаттамаларымен белгіленген лауазымдарға сәйкес міндеттерді орындау; бригаданы басқарудың еңбек және еңбек ұжымында жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
тікелей жұмыс процесінде су құбыры және кәріз шаруашылықтарының желілері мен құрылыстарын пайдалану жөніндегі техниктің жұмысын зерделеу;
кәсіпорындардың, пайдалану қызметтерінің, жөндеу цехтарының жалпы құрылымымен танысу;
ұйымдастырушылық жұмыс істеу дағдыларын меңгеру; дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдар жинау кезеңі болып табылады.
Бұл модуль білім алушылардың "140403 3 Су құбырлары-кәріз шарушылығы желілері мен құрылысын пайдалану жөніндегі техник" жоғары деңгейдегі біліктілігін иелену үшін кәсіптік қызметтің практикалық кәсіптік икемдерін меңгеруге қажетті дағдыларды бекітуге мүмкіндік береді және жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Дипломдық жоба үшін қорытынды материалдар жинау
практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зерделенген пәндер бойынша теориялық материалды пайдаланады.
2. Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдар жинайды.
3. Техникалық құжаттаманы өңдейді және тіркейді.
4. Жұмыстарды орындау бойынша есеп құжаттамасын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) "Су құбырлары-кәріз шарушылығы желілері мен құрылысын пайдалану жөніндегі техник" біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Владеет принципами и методами работы в коллективе.
4. Выявляет взаимоотношение структурных подразделений и налаживает взаимосвязь отдельных звеньев.
Результат обучения: 3) Обеспечить эффективную работу производственного участка.
Критерии оценки:
1. Оценивает техническое состояние систем и сооружений водоснабжения и водоотведения.
2. Выявляет износы и изъяны оборудования на сети, выбирает мероприятии по их ликвидации. качеством.
3. Владеет методикой планирования производства.
4. Планирует обеспечение работ в условиях нестандартных ситуаций.
5. Определяет методы себестоимости.
6. Организует строительные площадки, места получения, завоз и складирование материалов, транспорт, временные коммуникации.
7. Применяет способы повышения эффективности работы элементов систем водоснабжения и водоотведения, энергосберегающие технологии.
ПК 09. Выполнить работы по квалификации техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства
ПМ 09. Выполнение работ по квалификации техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства
Преддипломная практика является завершающим этапом обучения, обобщения и совершенствования знаний по спеиальности, проверкой возможностей самостоятельной работы будущего специалиста в условиях конкретного производства, подготовкой материалов к итоговой работе; выполнения обязанности в соответствии с должностями определенными квалификационной характеристикой; приобретение трудовых навыков управления бригадой и работы в трудовом коллективе;
изучение, непосредственно в рабочем процессе, работы техника по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно- канализационного хозяйства;
ознакомление с общей структурой предприятий, эксплуатационных служб, ремонтных цехов;
приобретение навыков организаторской работы;
сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность закрепления навыков, необходимых для освоения обучающимися практических профессиональных умений профессиональной деятельности для освоения повышенного уровня квалификации 140403 3 Техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства.
Результат обучения: 1) Собирать материалы для дипломного проекта.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Использует теоретический материал по изученным дисциплинам.
2. Собирает исходный материал для дипломного проектирования
3. Обрабатывает и регистрирует техническую документацию
4. Выполняет отчетную документацию по выполнению работ.
Результат обучения: 2) Выполнить работы по квалификации техник по эксплуатации сетей и сооружений водопроводно-канализационного хозяйства.
Критерии оценки:

1. Ұйымда қолданылатын ішкі тәртіп қағидаларын сақтайды.
2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
3. Тапсырылған жұмыстың және оның нәтижелерінің орындалуы үшін жауапкершілік көтереді.
4. Ғылыми және инженерлік-техникалық шешімдерді өз бетімен талдайды және қабылдайды.
5. Жобалық материалдармен өз бетімен жұмыс істейді.
6. Сумен жабдықтау және су тарты жүйелерінің жабдықтарын жобалау, монтаждау және пайдалану бойынша міндеттер кешенін талдайды және шешеді.
7. Бригада ішінде еңбектің ұйымдастырылуын жүзеге асырады.
8. Өндірісті басқарудың еңбек дағдыларын меңгерді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 315-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 738-қосымша
"Гидрология және метеорология" техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1515000 - Гидрология және метеорология
Біліктілігі*:

1. Соблюдает правила внутреннего распорядка действующие в организации.
2. Соблюдает правила охраны труда и техники безопасности.
3. Несет ответственность за выполнение порученной работы и ее результаты.
4. Самостоятельно анализирует и принимает научные и инженерно- технические решения.
5. Самостоятельно работает с проектными материалами.
6. Анализирует и решает комплекс задач по проектированию, монтажу и эксплуатации оборудования систем водоснабжения и водоотведения.
7. Выполняет организацию труда внутри бригады.
8. Владеет трудовыми навыками управления производством.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 315
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 738
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Гидрология и метеорология"
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1515000 – Гидрология и метеорология
Квалификация*:

1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"151504 3- Гидрометбақылаушы" біліктілігі
КҚ 01. Қоршаған ортаны қадағалау және бақылау үшін қолданылатын электр және электрондық аспаптар мен құрылғыларды, автоматика элементтерін қолдану
КМ 01. Қоршаған ортаны қадағалау және бақылау үшін қолданылатын электр және электрондық аспаптар мен құрылғыларды, автоматика элементтерін қолдану
Бұл модуль қоршаған ортаны қадағалау және бақылау үшін қолданылатын электр және электрондық аспаптар мен құрылғыларды, автоматика элементтерін қолдануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: аспаптардың құрылғысы, сипаттамасы, әрекет ету қағидаты және жұмыс істеу режимі, іске қосу, қорғау және реттеу аппаратурасын қосу әдістері, электр жабдығын пайдаланудың негізгі қағидалары және электр шамаларды өлшеу әдістері; қоршаған ортаны қорғау саласындағы әртүрлі технологиялық процестер үшін электр жетегінің негіздері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар көрсеткіштерді алуды және электр күшін өлшейтін аспаптарды және құрал-жабдықтарды пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қызметте электр техникасының негізгі заңдарын пайдалану.
Электротехника
Автоматика және импульстік техника негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электр техникасының негізгі заңдарын қолданады.
2. Электр техникасының және электрондық техниканың қағидаттарын сипаттайды.
3. Электр, магнит тізбектерінің параметрлерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр күшін өлшейтін аспаптарды және құрал-жабдықтарды таңдау және пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электр күшін өлшейтін аспаптардың және құрал-жабдықтардың түрлерін жіктейді.
2. Электр және электрондық аспаптар мен құрылғылардың құрылғысын, әрекет ету қағидатын және қолданылу саласын сипаттайды.
3. Белгілі бір параметрлері мен сипаттамалары бар электрондық техника, электр аспаптары мен жабдықтарын таңдайды.
4. Электр жабдығын пайдалану қағидаларын сақтайды.
5. Электр күшін өлшейтін аспаптармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр жабдығын қолданудың практикалық дағдыларын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ауыспалы және тұрақты тоқтың негізгі параметрлерін біледі.
2. Бір фазалық және үш фазалық электр тізбектерін құрайды.
3. Генератор мен қозғалтқыштың конструкциясы мен жұмыс істеу қағидатын сипаттайды.

1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "151504 3– Гидрометнаблюдатель"
ПК 01. Применять электрические и электронные приборы и устройства, элементы автоматики, используемые для наблюдения и контроля за окружающей средой
ПМ 01. Применение электрических и электронных приборов и устройств, элементов автоматики, используемых для наблюдения и контроля за окружающей средой
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для применения электрических и электронных приборов и устройств, элементов автоматики, используемых для наблюдения и контроля за окружающей средой.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: устройство, характеристику, принцип действия и режим работы приборов, способы подключения, пусковой, защитной и регулировочной аппаратуры, основные правила эксплуатации электрооборудования и методы измерения электрических величин; основы электропривода для различных технологических процессов в области охраны окружающей среды.
При изучении модуля обучающиеся учатся: снимать показания и пользоваться электроизмерительными приборами и приспособлениями.
Результат обучения: 1) Использовать основные законы электротехники в профессиональной деятельности.
Электротехника
Основы автоматики и импульсной техники
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Применяет основные законы электротехники.
2. Описывает принципы работы электротехники и электронной техники.
3. Рассчитывает параметры электрических, магнитных цепей.
Результат обучения: 2) Подбирать и использовать электроизмерительные приборы и приспособления.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды электроизмерительных приборов и приспособлений.
2. Описывает устройство, принцип действия и область применения электрических и электронных приборов и устройств.
3. Подбирает устройства электронной техники, электрические приборы и оборудование с определенными параметрами и характеристиками.
4. Соблюдает правила эксплуатации электрооборудования.
5. Соблюдает правила техники безопасности в работе с электроизмерительными приборами.
Результат обучения: 3) Использовать практические навыки обращения с электрооборудованием.
Критерии оценки:
1. Разбирается в основных параметрах переменного и постоянного тока.
2. Составляет электрические однофазные и трехфазные цепи.
3. Описывает конструкцию и принцип действия генератора и двигателя.

4. Қорғаныс аппаратурасын және жартылай өткізгіш аспаптарын сипаттайды.
5.Электр тізбектерін жинайды.
6. Сымдардағы жылыстауларды айқындайды.
7. Электр жабдығымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік қағидаларын сақтайды.
8. Қондырғының дұрыстығын, аспаптар мен жабдықтардың, соның ішінде автоматты, гидрологиялық және метеорологиялық бекеттің жарамды күйін және қалыпты жұмысын қадағалайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Автоматика және импульстік техника саласын түсіну
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жұмыста техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдаланады.
2. Электрондық және микроэлектрондық техниканың компоненттерін түсінеді.
3. Автоматика және импульстік техника элементтерінің құрылғысын, әрекет ету қағидатын және қолданылу саласын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Метеорологиялық аспаптардың жарамдылығын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өлшеуіш аспаптар арқылы сезгіш элементте жарамсыздықтардың болуын және олардың орналасқан жерге сәйкестігін тексереді.
2. Аспаптар мен жабдықтың диагностикасын жасайды.
3. Метеорологиялық алаңда аспаптардың дұрыс орналасуын тексереді.
4. Профилактикалық тексеру жүргізеді және аспаптар мен жабдықтардың ұсақ ақауларын жояды.
КҚ 02. Өндірістік объектіде қоршаған ортаның сапасын бағалау және талдау
КМ 02. Өндірістік объектіде қоршаған ортаның сапасын бағалау және талдау
Бұл модуль әртүрлі қызмет түрлерінің экологиялық салдарын талдау мен болжауға, кәсіптік қызметте экологиялық қауіпсіздік бойынша регламенттерді сақтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қоғам мен табиғаттың өзара әрекеттесу ерекшеліктері, қоршаған ортаға техногендік әсердің негізгі көздері; экожүйелердің тұрақты даму жағдайлары және экологиялық дағдарыстың туындауының ықтимал себептері туралы; табиғатты ұтымды пайдалану қағидаттары мен әдістері; қоршаған ортаға техногендік әсердің негізгі көздері; әртүрлі мақсаттағы өндірістерді орналастыру қағидаттары; қалдықтардың негізгі топтары, олардың пайда болу көздері және ауқымы; қоршаған орта мониторингінің ұғымы мен қағидаттары; табиғатты пайдаланудың және экологиялық қауіпсіздіктің құқықтық және әлеуметтік мәселелері; табиғатты пайдалану және қоршаған ортаны қорғау саласындағы халықаралық ынтымақтастық қағидаттары мен қағидалары; қорғалатын табиғи аумақтары;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: өнеркәсіптік қалдықтарды лақтырудың алдын алу, өнеркәсіптік қалдықтарды тазалау, залалсыздандыру және көму әдістерін пайдалану; экологиялық реттеу әдістерін пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Экология саласындағы негізгі ұғымдарды меңгеру.
Жалпы экология негіздері
Табиғи ресурстарды қорғау және тиімді пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

4. Характеризует защитную аппаратуру и полупроводниковые приборы.
5.Собирает электрические цепи.
6. Определяет потери в проводах.
7. Соблюдает правила безопасности в работе с электрооборудованием.
8. Следит за правильностью установки, исправным состоянием и нормальной работой приборов и оборудования, в том числе автоматических, гидрологического и метеорологического поста.
Результат обучения: 4) Разбираться в области автоматики и импульсной техники.
Критерии оценки:
1. Использует в работе техническую и справочную литературу
2. Разбирается в компонентах электронной и микроэлектронной техники.
3. Описывает устройство, принцип действия и область применения элементов автоматики и импульсной техники.
Результат обучения: 5) Осуществлять контроль исправности метеорологических приборов.
Критерии оценки:
1. Проводит проверку на наличие неисправностей чувствительного элемента с помощью измерительных приборов и соответствие их расположения
2. Диагностирует приборы и оборудование.
3. Проверяет правильность расположения приборов на метеорологической площадке.
4. Выполняет профилактический осмотр и устраняет мелкие неисправности приборов и оборудования.
ПК 02. Оценивать и анализировать качество окружающей среды на производственном объекте
ПМ 02. Оценка и анализ качества окружающей среды на производственном объекте
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для анализа и прогнозирования экологических последствий различных видов деятельности; соблюдения регламентов по экологической безопасности в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: особенности взаимодействия общества и природы, основные источники техногенного воздействия на окружающую среду; об условиях устойчивого развития экосистем и возможных причинах возникновения экологического кризиса; принципы и методы рационального природопользования; основные источники техногенного воздействия на окружающую среду; принципы размещения производств различного типа; основные группы отходов, их источники и масштабы образования; понятие и принципы мониторинга окружающей среды; правовые и социальные вопросы природопользования и экологической безопасности; принципы и правила международного сотрудничества в области природопользования и охраны окружающей среды; охраняемые природные территории;
При изучении модуля обучающиеся учатся: предотвращать выбросы промышленных отходов, использовать методы очистки, обезвреживания и захоронения промышленных отходов; использовать методы экологического регулирования.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями в области экологии.
Основы общей экологии
Охрана и рациональное использование природных ресурсов
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Қоғам мен табиғаттың өзара әрекеттесу ерекшеліктерін түсіндіреді.
2. Экологияны ғылым ретінде сипаттайды.
3. Антропогендік факторлардың әсерінен туындайтын экологиялық проблемаларға шолу жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоршаған ортаны талдау мен бағалау кезінде табиғатты қорғау қызметінің негіздерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қоршаған орта мониторингінің ұғымын түсіндіреді.
2. Табиғатты ұтымды пайдалану бойынша іс-шаралар жоспарын құрады.
3. Табиғатты пайдаланудың экологиялық салдарын болжайды.
4. Табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік мәселелерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Атмосфераның экологиялық жағдайын талдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Атмосфераның құрылымы мен газдық құрамын түсіндіреді.
2. Атмосфераның ластануы мен газ балансы бұзушылықтарының салдарын болжайды.
3. Атмосферадағы зиянды заттардың химиялық және фотохимиялық түрлену процестерін түсіндіреді.
4. Ластануға жол бермеу және атмосфералық ауаны қорғау бойынша шаралар әзірлейді: тазалау сүзгілері, автомобильдердің пайдаланылған газдарынан қорғау.
Оқыту нәтижесі: 4) Су ресурстарының ұтымды пайдаланылуын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Табиғи судың құрамын және оның таралуын түсіндіреді.
2. Су ресурстарының таусылу және ластану процестерін түсіндіреді.
3. Су ресурстарын ұтымды пайдалану, олардың таусылуы мен ластануына жол бермеу бойынша жоспар құрады.
4. Жерасты суларының ұтымды пайдаланылуын сипаттайды.
5. Тазалау құрылыстарының және сумен жабдықтаудың айналым жүйелерінің түрлерін жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Жер ресурстарын ұтымды пайдалану әдістерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Топырақтың құрамы мен құрылымын, оның табиғаттағы заттар ауқымындағы рөлін сипаттайды.
2. Ландшафт түрлерін жіктейді.
3. Топыраққа антропогендік әсер ету нәтижелерін және оны қорғау бойынша шараларды талдайды.
4. Ландшафтардың қорғалуына баға береді.
5. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды жіктейді.
КҚ 03. Бекетте гидрометеорологиялық өлшемдер жүргізу және олардың нәтижелерін өңдеу
КМ 03. Бекетте гидрометеорологиялық өлшемдер жүргізу және олардың нәтижелерін өңдеу
Бұл модуль гидрология саласындағы негізгі ғылыми білім және су объектілерін зерттеу әдістері жүйесін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: гидросферадағы процестердің жалпы заңдылықтары, гидросфераның атмосферамен, литосферамен, биосферамен өзара байланысы; әртүрлі типті су объектілерінің географиялық орналасуының негізгі заңдылықтары: мұздықтар, жерасты сулары, көлдер, су қоймалары, батпақтар, мұхиттар мен теңіздер, олардың негізгі гидрологиялық -географиялық және гидрологиялық-экологиялық ерекшеліктері; жалпы гидросферадағы және әртүрлі типті су объектілеріндегі негізгі гидрологиялық процестерді физиканың іргелі заңдары тұрғысынан білу; су объектілерін зерделеудің негізгі әдістері; халық шаруашылығы және табиғатты қорғау міндеттерін шешу үшін су объектілерін және гидрологиялық процестерді гидрологиялық-экологиялық зерделеудің практикалық маңызы; метеорологиялық бақылауды ұйымдастырудың негізгі бағыттары; атмосферада болатын құбылыстар мен процестердің физикалық мәнін, осы процестердің механизмін зерделеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: Казгидромет станциялары мен бекеттерінің желілерінде метеорологиялық жұмыстарды және бақылауларды жоспарлау, ұйымдастыру және жұргізу; кеңістікте және кезеңде метеорологиялық және климаттық жағдайдың қалыптасу заңдылықтарын сипаттау; топырақтың, ауаның, өсімдіктердің, жануарлардың жай-күйіне метеорологиялық факторлардың тигізетін әсерін бағалау; қолайсыз және қауіпті гидрометеорологиялық құбылыстармен күресу әдістерін пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидросфераның табиғат ортасындағы орны мен рөлін айқындау.
Гидрология негіздері
Метеорология
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Объясняет особенности взаимодействия общества и природы.
2. Характеризует экологию как науку.
3. Делает обзор экологических проблем возникающих за счет воздействия антропогенных факторов.
Результат обучения: 2) Использовать основы природоохранной деятельности при анализе и оценке окружающей среды.
Критерии оценки:
1. Объясняет понятие мониторинга окружающей среды
2. Составляет план мероприятий рационального природопользования.
3. Прогнозирует экологические последствия природопользования.
4. Разбирается в правовых и социальных вопросах природопользования.
Результат обучения: 3) Анализировать экологическое состояние атмосферы.
Критерии оценки:
1. Объясняет строение и газовый состав атмосферы.
2. Прогнозирует последствия загрязнений и нарушений газового баланса атмосферы.
3. Разъясняет процессы химических и фотохимических превращений вредных веществ в атмосфере.
4. Прорабатывает меры по предотвращению загрязнения и охраны атмосферного воздуха: очистные фильтры, защита от выхлопных газов автомобилей.
Результат обучения: 4) Характеризовать рациональное использование водных ресурсов.
Критерии оценки:
1. Объясняет состав природной воды и ее распространение.
2. Разъясняет процессы истощения и загрязнения водных ресурсов.
3. Составляет план рационального использования водных ресурсов, по предотвращению их истощения и загрязнения.
4. Описывает рациональное использование подземных вод.
5. Классифицирует виды очистных сооружений и оборотных систем водоснабжения.
Результат обучения: 5) Разбираться в методах рационального использования земельных ресурсов.
Критерии оценки:
1. Характеризует состав и строение почвы, и ее роль в круговороте веществ в природе.
2. Классифицирует виды ландшафтов.
3. Анализирует результаты антропогенного воздействия на почвы и меры по ее охране.
4. Дает оценку охране ландшафтов.
5. Классифицирует особо охраняемые природные территории.
ПК 03. Проводить гидрометеорологические измерения на посту и обрабатывать их результаты
ПМ 03. Проведение гидрометеорологических измерений на посту и обработка их результатов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для формирования системы основных научных знаний в области гидрологии и методов исследований водных объектов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие закономерности процессов в гидросфере, взаимосвязь гидросферы с атмосферой, литосферой, биосферой; основные закономерности географического распределения водных объектов разных типов: ледников, подземных вод, озер, водохранилищ, болот, океанов и морей, с их основными гидролого -географическими и гидролого-экологическими особенностями; знания об основных гидрологических процессах в гидросфере в целом и в водных объектах разных типов с позиции фундаментальных законов физики; основные методы изучения водных объектов; практическую важность гидролого-экологического изучения водных объектов и гидрологических процессов для народного хозяйства и для решения задач охраны природы; основные направления организации метеорологических наблюдений; изучение физической сущности явлений и процессов, происходящих в атмосфере, механизма этих процессов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: планировать, организовывать и проводить метеорологические работы и наблюдения на сети станций и постов Казгидромета; описывать закономерности формирования метеорологических и климатических условий в пространстве и во времени; оценивать влияния метеорологических факторов на состояние почвы, воздуха, растений, животных; использовать методы борьбы с неблагоприятными и опасными гидрометеорологическими явлениями.
Результат обучения: 1) Определять место и роль гидросферы в природной среде.
Основы гидрологии
Метеорология
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Гидросфера туралы білім негіздерін, гидросфераның атмосферамен және литосферамен өзара байланысу ерекшеліктерін пайдаланады.
2. Гидрологиялық процестердің табиғат ортасындағы орны мен рөлін айқындайды.
3. Гидрологиялық процестердің атмосфера климатымен және серпінімен, рельефпен және топырақ-өсімдік жабынымен өзара байланысу заңдылықтарын анықтайды.
4. Судың негізгі физикалық және химиялық қасиеттерін және олардың гидрологиялық және табиғи процестердегі рөлін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2)Гидрологиялық процестерге баға беру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Су объектілерін жіктейді, гидросфераның жекелеген объектілерінің өзара байланысын көрсетеді.
2. Әртүрлі типтегі су объектілеріндегі жекелеген гидрологиялық процестердің өзара байланысын ұсынады.
3. Ландшафтарды және экологиялық жағдайды қалыптастыруда судың рөлін сипаттайды.
4. Су экожүйелерінің мәнін, құрылымын және жұмыс істеуінің негізгі заңдылықтарын сипаттайды.
5. Су ресурстарының ерекшеліктерін және олардың ұтымды пайдаланылуының және таусылу мен тозудан қорғалудың негізгі қағидаттарын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кітаптарда бақылау жазбаларын толтыру және дұрыс өңделуін, гидрологиялық және метеорологиялық деректердің кодталуын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Синоптикалық және агродекадтік жеделхаттарды кодтайды және кодын танып біледі.
2. Метеорологиялық деректерді кодтау кестесін құрастырады.
3.Кітаптарда бақылау жазбаларын жүргізеді, аспаптардың көрсеткіштерінде қатеге, бақылауларды өңдеу және жеделхаттарды құру қателіктеріне жол бермейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Бекетте үздіксіз гидрологиялық, гидрохимиялық бақылаулар жүргізу және жедел және қатты дауыл туралы ақпарат жіберуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Анықтамалық гидрологиялық ақпарат жинау дағдыларын қолданады.
2. Бақылау нәтижелерін өңдеуге және гидрометриялық жұмыстарға және бақылаулар журналын толтыруға қажетті гидрологиялық есептеулердің қарапайым әдістерін меңгеру.
3. Гидрометриялық өлшемдердің әдістемелік негіздерін және гидрометриялық жұмыстардың қауіпсіздік техникасы қағидаларын сипаттайды.
4. Негізгі гидрометриялық жұмыстарды жүргізеді.
5. Өзен мен көлде экспедициялық гидрологиялық жұмыстар жүргізеді.
6. Құрлықтың су объектілерінің гидрологиялық сипаттамаларын контактілі және қашықтықтан өлшеу әдістерін қолданады.
7. Оқыту барысында алынған өзен мен көлде дала және камеральдік жұмыстар туралы теориялық білімін қолданады.
8. Қауіпті және дүлей апат құбылыстары туралы жеделхаттарді тіркейді және жеткізе алады.
9. Технологиялық процестер және гидрологиялық бақылаулар жүргізу режимдері туралы ақпаратты меңгерді.
Оқыту нәтижесі 5): Атмосферадағы процестер мен құбылыстардың физикалық мәні туралы білімді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Использует основы учения о гидросфере, особенности взаимосвязи гидросферы с атмосферой и литосферой.
2. Определяет место и роль гидрологических процессов в природной среде.
3. Распознает закономерности и взаимосвязи гидрологических процессов с климатом и динамикой атмосферы, с рельефом и почвенно-растительным покровом.
4. Описывает основные физические и химические свойства воды и их роль в гидрологических и природных процессах.
Результат обучения: 2) Давать оценку гидрологическим процессам.
Критерии оценки
1. Классифицирует водные объекты представляет и показывает взаимосвязь отдельных объектов гидросферы.
2. Представляет взаимосвязь отдельных гидрологических процессов в водных объектах разных типов.
3. Описывает роль воды в формировании ландшафтов и экологических условий.
4. Характеризует сущность, структуру и основные закономерности функционирования водных экосистем.
5. Анализирует особенности водных ресурсов и основные принципы их рационального использования и охраны от истощения и загрязнения.
Результат обучения: 3) Заполнять и проверять правильность обработки, записи в книжках наблюдений и кодировании гидрологических и метеорологических данных.
Критерии оценки:
1. Кодирует и распознает кодирование синоптических и агродекадных телеграмм.
2. Составляет таблицы кодирования метеорологических данных.
3. Производит записи в книжках наблюдений, не допускает просчеты в показаниях приборов, ошибок в отработке наблюдений и составлении телеграмм.
Результат обучения: 4) Проводить непрерывные гидрологические, гидрохимические наблюдения на посту и передачу оперативной и штормовой информации.
Критерии оценки:
1. Применяет навыки сбора справочной гидрологической информации.
2. Владеет элементарными методами гидрологических расчетов, необходимыми для обработки результатов наблюдений и гидрометрических работ и заполнения журнала наблюдений.
3. Описывает методические основы гидрометрических измерений и правила техники безопасности гидрометрических работ.
4. Проводит основные гидрометрические работы.
5. Проводит экспедиционные гидрологические работы на реке и озере.
6. Применяет контактные и дистанционные методы измерений гидрологических характеристик водных объектов суши.
7. Применяет полученные в ходе обучения теоретические знания о полевых и камеральных работах на реке и озере.
8. Фиксирует и умеет передавать телеграммы об опасных и стихийных явлениях.
9. Владеет информацией о технологических процессах и режимах производства ведения гидрологических наблюдений.
Результат обучения: 5) Владеть знаниями о физической сущности процессов и явлений в атмосфере.
Критерии оценки:

1. Атмосферадағы және жер бетіндегі сәуле энергиясын танып біледі.
2. Атмосфераның жылу режимдерін сипаттайды.
3. Атмосферадағы су буының санын, булануын, бұлтты айқындайды.
4. Ауаның атмосфералық қысымы мен тығыздығын өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Метеорологиялық бақылау бағдарламаларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Метеорологиялық алаңда аспаптар орналастырады.
2. Атмосфералық қысымды айқындайды.
3. Желді бақылайды.
4. Ауаның ылғалдығын бақылайды.
5. Топырақ температурасын бақылауды сипаттайды.
6. Шөгіндерді бақылауды жоспарлайды.
7. Шөгін түрлерін, олардың белгіленуін жіктейді.
8. Атмосфералық құбылыстарды бақылайды , оларды жазады және өңдейді.
9. Атмосфералық құбылыстарды бақылау жазбаларын сипаттайды.
10. Қар жабынын бақылайды.
11. Актинометриялық бақылаулар арқылы атмосферадағы радиациялық ағындарды талдайды.
12. Бекітілген нысандар бойынша кестелерді, графиктерді және белгіленген есептіліктің басқа да түрлерін дайындайды және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Метеорологиялық бақылауларды және халық шаруашылығына метеорологиялық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан мен Дүниежүзілік метеорология ұйымының метеорологиялық қызметін сипаттайды.
2. Казгидромет жүйесінде деректер алу жүйесін бейімдейді.
3. Метеорологиялық бақылаулардың құрамы мен мерзімін тұжырымдайды.
4. Жерүсті метеорологиялық қызметтерге қойылатын негізгі талаптарды сақтайды.
5. Халық шаруашылығына метеорологиялық қызмет көрсетуді талдайды
Оқыту нәтижесі: 8) Метеорологиялық бақылау деректерін өңдеу және бақылау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бақылау түрлерін жіктейді.
2. Сыни бақылауды және бақылау міндеттерін сипаттайды.
3. Атмосфералық қысымды, температураны, желді бастапқы сыни бақылауды қолданады.
4. Ауа ылғалдылығына, топырақ температурасына, жауын-шашынға, атмосфералық құбылыстарға бастапқы сыни бақылау жүргізеді.
5. Бақылау нәтижелерін кодтайды және жеделхаттар құрайды.
КҚ 04. Төтенше жағдайлар кезінде қызметкерлер мен халықты теріс әсерден қорғау бойынша шараларды ұйымдастыру және өткізу
КМ 04. Төтенше жағдайлар кезінде қызметкерлер мен халықты теріс әсерден қорғау бойынша шараларды ұйымдастыру және өткізу
Бұл модуль әрбір жұмыс орнында қауіпсіз және зиянсыз еңбек жағдайын жасауға, еңбек қызметі барысында қызметкерлердің өмірі мен денсаулығын қамтамасыз етуге қабілетті мамандардың заң сауаттылығына; төтенше жағдайлар кезінде қызметкерлер мен халықты теріс әсерден қорғау бойынша шараларды ұйымдастыру мен өткізуге; жаппай қырып-жою қаруынан жеке және ұжымдық қорғау құралдарын пайдалануға; өрт сөндірудің алғашқы құралдарын қолдануға; зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау жөніндегі заңнамасының негіздері; еңбекті қорғау негіздері, ұйымда еңбекті қорғауды басқару негіздері, еңбекті қорғау және өндірістік қызмет қауіпсіздігі талаптарын қамтамасыз етудің арнаы мәселелері; өндірісте зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау негіздері; әлеуетті қауіптердің негізгі түрлері және олардың кәсіптік қызмет пен тұрмыстағы салдары, олардың іске асыру ықтималдығының төмендеу қағидаттары;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: халықты жаппай қырып-жою қаруынан қорғаудың әртүрлі әдістерін пайдалану; өрт қауіпсіздігі негіздері және өрт кезінде қауіпсіз жүріс-тұрыс қағидалары; зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету
Оқыту нәтижесі: 1) Орындалатын жұмыстың ерекшелігін есепке ала отырып, жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтау.
Еңбекті қорғау
Тіршілік қауіпсіздігі
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Распознает лучистую энергию в атмосфере и на земной поверхности.
2. Описывает тепловой режим атмосферы.
3. Определяет количество водяного пара в атмосфере, испарение, облаке.
4. Измеряет атмосферное давление и плотность воздуха.
Результат обучения: 6)Применять программы метеорологических наблюдений.
Критерии оценки:
1. Размещает приборы на метеорологической площадке.
2. Определяет атмосферное давление.
3. Производит наблюдение за ветром.
4. Производит наблюдение за влажностью воздуха.
5. Описывает наблюдения за температурой почвы.
6. Планирует наблюдения за осадками.
7. Классифицирует виды осадков, их обозначения.
8. Ведет наблюдения за атмосферными явлениями, их запись и обработку.
9. Описывает наблюдения за атмосферными явлениями.
10. Осуществляет наблюдения за снежным покровом.
11. Анализирует радиационные потоки в атмосфере, с помощью актинометрических наблюдений.
12. Подготавливает и анализирует таблицы, графики и другие виды установленной отчетности по утвержденным формам.
Результат обучения: 7) Организовать метеорологические наблюдения и метеорологическое обслуживание народного хозяйства.
Критерии оценки:
1. Характеризует метеорологическую службу Казахстана и Всемирную метеорологическую организацию.
2. Адаптирует систему получения данных в системе Казгидромета.
3. Формулирует состав и сроки метеорологических наблюдений.
4. Соблюдает основные требования к наземным метеорологическим наблюдениям.
5. Анализирует метеорологическое обслуживание народного хозяйства.
Результат обучения: 8) Проводить обработку и контроль данных метеорологических наблюдений.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды контроля.
2. Описывает критический контроль и задачи контроля.
3. Использует первичный критический контроль атмосферного давления, температуры, ветра.
4. Проводит первичный критический контроль влажности воздуха, температуры почвы, атмосферных осадков, атмосферных явлений.
5. Кодирует результаты наблюдений и составляет телеграммы.
ПК 04. Организовывать и проводить мероприятия по защите работников и населения от негативных воздействий при чрезвычайных ситуациях
ПМ 04. Организация и проведение мероприятий по защите работников и населения от негативных воздействий при чрезвычайных ситуациях
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для создания безопасных и безвредных условий труда на каждом рабочем месте, юридической грамотности специалистов, способных обеспечить жизнь и здоровье работников в процессе трудовой деятельности; организации и проведения мероприятий по защите работающих и населения от негативных воздействий чрезвычайных ситуаций; использования средств индивидуальной и коллективной защиты от оружия массового поражения; применения первичных средств пожаротушения; оказания первой помощи пострадавшим.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы законодательства Республики Казахстан по охране труда; основы охраны труда, основы управления охраной труда в организации, специальные вопросы обеспечения требований охраны труда и безопасности производственной деятельности; основы социальной защиты пострадавших на производстве; основные виды потенциальных опасностей и их последствия в профессиональной деятельности и быту, принципы снижения вероятности их реализации;
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать разные способы защиты населения от оружия массового поражения; основам пожарной безопасности и правила безопасного поведения при пожарах; оказывать первую помощь пострадавшим.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности на рабочем месте с учетом специфики выполняемых работ.
Охрана труда
Безопасность жизнедеятельности
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама өткізеді.
3. Қауіпсіздік техникасы қағидаларының талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қауіпті және зиянды өндірістік факторларды және оларға сәйкесетін тәуекелдерді анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еңбекті қорғау саласындағы қызметкерлердің міндеттерін түсіндіреді.
2. Адамға қауіпті және зиянды әсерлердің мүмкіндіктерін бағалайды.
3. Қауіпті өндірістік факторлардан қорғау әдістері мен құралдарын қолданады.
4. Жарақаттың алдын алу бойынша шараларды және өндірістік жарақаттардың алдын алу бойыншы іс-шараларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Төтенше жағдайларда халық пен аумақтарды қорғаудың бірыңғай
мемлекеттік жүйесін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. ТЖ-нің жалпы жіктелуін сипаттайды.
2. Халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін сипаттайды.
3. Бейбіт және соғыс кезінде халықты төтенше жағдайлардан қорғаудың ұйымдастырушылық негіздерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірістік жарақаттардың түрлерін ажыратады.
2. Өндірістік жарақаттардың туындау себептерін айқындайды.
3. Алынған жарақат деңгейіне байланысты дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету әдістерін дұрыс таңдайды.
4. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді (қансырауды тоқтату, жараны тазарту, күйіктер мен сынықтар кезінде көмек көрсету, зардап шеккенді тасымалдау, жүрек-тамыр қызметінің жеткіліксіздігі).
КҚ 5. Тұтынушыларға гидрометеорологиялық ақпарат беруді жүзеге асыру
КМ 05. Тұтынушыларға гидрометеорологиялық ақпарат беруді жүзеге асыру
Бұл модуль тұтынушыларға гидрометеорологиялық ақпарат беруді жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: шағын еңбек ұжымын басқару дағдылары; жұмыстарды жоспарлау және талдау, шешім қабылдау; метеорологиялық және арнайы гидрометеорологиялық бақылаулар жүргізу туралы; бақылау материалдарын өңдеу, тексеру және талдау; ластану деңгейін анықтау мақсатында атмосфералық ауаның, жауын-шашын мен радиоактивті аэрозоль түсулерінің сынамаларын іріктеу; метеорологиялық станцияларда тұрақты және арнайы бақылау жүргізу схемалары, кодтар туралы ақпар жасау және жіберу; ескертулерді жасау және жіберу, тұтынушыларды ауа райы туралы ақпармен, болжамдармен және ескертулермен қамтамасыз ету; нормативтік- техникалық құжаттама; гидрометеорологиялық бақылау үшін қолданылатын техникалық құралдарды пайдалану; кодтар бойынша жеделметео ақпараты бар жеделхаттарды құрау әдістері; қауіпті метеорологиялық құбылыстар және қолайсыз құбылыстар кешені, табиғи ортаның ластануының жоғары және аса жоғары деңгейлері туралы дауылды алдын ала ескертулерді құрау және жіберу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: метеорологиялық жұмыстар мен байқаулар жүргізу; атмосфералық ауаның, жауын-шашын мен радиоактивті аэрозоль түсулерінің сынамаларын іріктеу, оларды дайындау және талдауға жіберу; гидрометеорологиялық бақылаулар үшін қолданылатын техникалық құралдарды, құрылғыларды пайдалану; дауылды алдын ала ескертулерді құрау және жіберу.
Оқыту нәтижесі: 1) Казгидромет ұйымының жұмыс істеу тетігін және өндірістік құрылымын айқындау
Метеорологиялық станцияларда өндірістік жұмыстарды ұйымдастыру негіздері Метеорологиялық бақылаулар және жұмыстар технологиясы
Гидрометео-рологиялық құрылғыларды пайдаланудың теориялық негіздері
Ақпараттық технологиялар негіздері
Бақылау және талдау деректерін бастапқы статистикалық өңдеу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Объясняет правила техники безопасности.
2. Проводит инструктаж по технике безопасности.
3. Выполняет требования правил техники безопасности.
Результат обучения: 2) Выявлять опасные и вредные производственные факторы и соответствующие им риски.
Критерии оценки:
1. Объясняет обязанности работников в области охраны труда.
2. Оценивает возможности негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека
3. Применяет методы и средства защиты от опасных производственных факторов
4. Применяет меры по профилактике травматизма и мероприятия по предупреждению производственных травм.
Результат обучения: 3) Соблюдать единую государственную систему защиты населения и территорий в чрезвычайных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Характеризует общую классификацию чрезвычайных ситуаций.
2. Описывает Государственную систему обеспечения безопасности населения.
3. Применяет организационные основы защиты населения от чрезвычайных ситуаций мирного и военного времени.
Результат обучения: 4) Оказывать доврачебную медицинскую помощь.
Критерии оценки:
1. Различает виды производственных травм.
2. Определяет причины возникновения производственных травм.
3. Правильно выбирает способы оказания первой доврачебной медицинской помощи в зависимости от уровня полученной травмы.
4. Оказывает доврачебную медицинскую помощь (остановка кровотечения, обработка ран, помощь при ожогах и переломах, транспортировка пострадавшего, сердечно-сосудистая недостаточность).
ПК 5. Выполнять передачу гидрометеорологической информации потребителям
ПМ 05. Выполнение передачи гидрометеорологической информации потребителям
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для выполнения передачи гидрометеорологической информации потребителям.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки управления небольшим трудовым коллективом; планирование и анализ работы, принятия решения; о проведении метеорологических и специальных гидрометеорологических наблюдениях; обработку, проверку и анализ материалов наблюдений; отбор проб атмосферного воздуха, атмосферных осадков и радиоактивных аэрозольных выпадений с целью определения уровней загрязнения; схему проведения регулярных и специальных наблюдений на метеорологических станциях, составление и передачу сводки по кодам; составления и передачи предупреждений, обеспечения потребителей сводками погоды, прогнозами и предупреждениями; нормативно- техническую документацию; эксплуатацию технических средств, устройств, применяемых для гидрометеорологических наблюдений; методы составления телеграмм с оперативной метеоинформацией по кодам; составление и передачу штормовых предупреждений об опасных метеорологических явлениях и комплексе неблагоприятных явлений, высоких и экстремально высоких уровнях загрязнения природной среды;
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять метеорологические работы и наблюдения; отбирать пробы атмосферного воздуха, атмосферных осадков и радиоактивных аэрозольных выпадений, подготавливать и отправлять их на анализ; эксплуатировать технические средства, устройства, применяемые для гидрометеорологических наблюдений; составлять и передавать штормовые предупреждения.
Результат обучения: 1) Определять механизм функционирования и производственную структуру организаций Казгидромета.
Основы организации производственных работ на метеорологических станциях Технология метеорологических наблюдений и работ
Теоретические основы эксплуатации гидрометеорологических устройств
Основы информационных технологий
Первичная статистическая обработка данных наблюдений и анализа
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Казгидромет ұйымының өндірістік құрылымын, саладағы ұйым түрлерін жіктейді.
2. Мемлекеттік бақылау желісін және оның ұйымдастырылуын сипаттайды.
3. Гидрологиялық бақылау орындарының желісін, олардың орналасқан жері мен жұмыс істеуіне қойылатын талаптарды анықтайды.
4. Жедел және өндірістік желілік ұйымдардың, бақылаулар мен жұмыстардың жіктелуін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидрометеорологиялық бақылаудың ұйымдастыру-әдістемелік негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Гидрометеорологиялық байқаулар мен өлшемдердің арналуын танып біледі.
2. Бақылауларға қойылатын негізгі талаптарды айқындайды: бірлік, салыстырмалылық, анықтық және өкілдік.
3. Техникалық өлшеу құралдарына қойылатын талаптарды, гидрометеорологиялық бақылаулар жүргізу қағидаларын сақтайды және олардың нәтижелерін бақылаулар кітабына жазады.
4. Метеостанцияда Гидрометбақылаушының жұмыс орнын ұйымдастырады және рәсімдейді.
5. Гидрометеорологиялық бақылаулар станциясында құжаттама жүргізеді.
6. Гидрометеорологиялық станцияда уақытты өлшеу мен сақтауды бақылайды.
7. Гидрометеорологиялық бақылаулар жүргізу мерзімін, бағдарламасы мен үлгілік тәртібін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидрометеорологиялық және басқа да бақылаулардың материалдарын жүргізу, өңдеу, тексеру және талдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Гидрометеорологиялық бақылаулар жүргізу әдістемесін сақтайды (уақыт түрлері, бір уақыттан екіншісіне көшу; бақылау жүргізу мерзiмi мен тәртiбi; орналасқан жері мен құрылғының бақылау орындары; бақылау ережелерін сақтау; өлшеу дәлдігі мен дұрыстығы; бақылау нәтижелерін жазу және талдау).
2. Гидрометеорологиялық және басқа бақылауларды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
3. Гидрометеорологиялық және басқа бақылау нәтижелерінің дұрыс өңделуін талдайды.
4. Гидрометеорологиялық және басқа бақылау нәтижелерін тексереді және талдайды.
5. Аэрологиялық және радиолокациялық бақылау әдістерін қолданады.
6 . Алынған ақпаратты тұтынушыларға жіберу икемін көрсетеді.
7. Аэрологиялық және метеорологиялық-радиолокациялық станциялардың нормативтік-техникалық құжаттамасын рәсімдейді.
8. Метеорологиялық ақпаратты кодтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қоршаған ортаның ластану деңгейін анықтау мақсатында ауа сынамаларын (өлшемдерін) іріктеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Атмосфералық ауаның, жауын-шашын мен радиоактивті түсулерінің сынамаларын іріктеу әдістемесін сақтайды.
2. Сынамалық жабдықты пайдалануды көрсетедi.
3. Сынамаларды іріктеу мерзімі мен тәртібін сақтайды.

1. Классифицирует производственную структуру организаций Казгидромета, виды организаций в отрасли.
2. Описывает Государственную наблюдательную сеть и ее организацию.
3. Определяет сеть пунктов гидрологических наблюдений, требования к их размещению и функционированию.
4. Описывает классификацию оперативно-производственных сетевых организаций, наблюдений и работ.
Результат обучения: 2) Владеть организационно- методическими основами гидрометеорологических наблюдений.
Критерии оценки:
1. Распознает назначение гидрометеорологические наблюдения и измерения.
2. Определяет основные требования к наблюдениям: единство, сравнимость, достоверность и репрезентативность.
3. Соблюдает требования к техническим средствам измерения, правила производства гидрометеорологических наблюдений и записывает их результаты в книжки наблюдений.
4. Организует и оформляет рабочее место гидрометнаблюдателя на метеостанции.
5. Ведет документацию на станции гидрометеорологических наблюдений.
6. Контролирует измерение и хранение времени на гидрометеорологической станции.
7. Определяет сроки, программу и типовой порядок производства гидрометеорологических наблюдений.
Результат обучения: 3) Проводить, обрабатывать, проверять и анализировать материалы гидрометеорологических и других наблюдений.
Критерии оценки:
1. Соблюдает методику проведения гидрометеорологических наблюдений (виды времени, переход от одного времени к другому; сроки и порядок проведения наблюдений; размещение и устройство пункта наблюдений; соблюдение правил наблюдений; точность и правильность измерений; запись и анализ результатов наблюдений).
2. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении гидрометеорологических и других наблюдений.
3. Анализирует правильность обработки результатов гидрометеорологических и других наблюдений.
4. Проводит проверку и анализ результатов гидрометеорологических и других наблюдений.
5. Применяет методики проведения аэрологических и радиолокационных наблюдений.
6 . Демонстрирует умение передачи потребителям полученной информации.
7. Оформляет нормативно- техническую документацию аэрологической и метеорологической радиолокационной станций.
8. Кодирует метеорологическую информацию.
Результат обучения : 4) Отбирать пробы (замеры) воздуха с целью определения уровня загрязнения окружающей природной среды).
Критерии оценки:
1. Соблюдает методику отбора проб атмосферного воздуха, атмосферных осадков и радиоактивных выпадений.
2. Демонстрирует эксплуатацию оборудования для отбора проб.
3. Соблюдает сроки и порядок отбора проб.

4. Одан әрі өңдеу үшін сынамаларды дайындайды және жібереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Тұтынушыларды ауа райы болжамдарымен қамтамасыз ете отырып, метеорологиялық жағдайлардың бақылауын талдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Метеорологиялық қамтамасыз етуді реттейтін нормативтік құжаттарды қолданады.
2. Гидрометеорологиялық бөлімшелерде және бекеттерде метеорологиялық бақылауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтайды.
3. Метеорологиялық жабдықтардың құрамы мен орналасуына қойылатын талаптарды белгілейді (аспаптардың күтімі; жекелеген метеорологиялық элементтерді бақылау әдістемесін сақтау; метеорологиялық ақпаратты жазу тәртібі мен ережелері; бақылау деректерін өңдеу).
4. Тұтынушыларды метеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз ету тәртібін сипаттайды (халықаралық метеорологиялық кодтардың мазмұны; бақылау деректерін кодтау).
5. Байланыс құралдарын, құралдарға қойылатын талаптарды (фразеология және метеорологиялық ақпарат беру ережелері) ұйымдастырады.
6. Техникалық құжаттаманы жүргізуді бақылайды (климаттық деректерді өңдеудің негізгі қағидаттары, алаңдардың климаттық сипаттамаларын жасау).
Оқыту нәтижесі: 6) Метеорологиялық болжамдарды бағалау және метеорологиялық қауіпті құбылыстар туралы ескерту.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дауылды алдын ала ескерту хабарламаларын жасайды.
2. Ақпарат беру әдістері мен құралдарын дәлелді таңдайды.
3. Дауылды алдын ала ескерту хабарламаларын жіберуді сипаттайды.
4. Метеорологиялық болжамдар мен ескертулерді тұтынушыларға жеткізуді көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Деректерді өңдеу үшін заманауи қолданбалы бағдарламаларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бағдарламалардың түрлерін, операциялық жүйелердің мақсаты мен құрамын, сервистік бағдарламалардың мақсатын сипаттайды.
2. Мәтін редакторында кестелермен және дерекқорлармен жұмыс істейді.
3. Деректерді өңдеу үшін қолданыстағы бағдарламалық қамтылымды қолданады.
4. Бағдарламалар мен мұрағаттар файлдарын орнатады.
5. Принтерлерге драйверлерді орнатады және вирусқа қарсы бағдарламаны пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 8) Алғашқы өңдеуді және гидрометеорологиялық бақылаулардың нәтижелерін және оларды статистикалық өңдеу әдістерін жазу жүйесін жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Талдау жүргізудің және бақылау нәтижелерін бастапқы өңдеудің негізін сипаттайды.
2. Экологиядағы бақылау және талдау түрлерін, нәтижелерді ұсыну нысандарын жіктейді.
3. Экологиялық деректерді өңдеуде қолданылатын математикалық статистика әдістерін қолданады.
4. Бақылау-есепке алу жазбаларын жүргізеді.
5. Сынау нәтижелерін статистикалық өңдеуді жүргізеді.

4. Подготавливает и отправляет пробы для дальнейшей обработки.
Результат обучения: 5)Анализировать наблюдения метеорологических условий, предоставляя потребителям прогнозы погоды.
Критерии оценки:
1. Применяет нормативные документы, регламентирующие метеорологическое обеспечение.
2. Соблюдает требования к организации метеорологических наблюдений на гидрометеорологических подразделениях и постах.
3. Устанавливает требования к составу и размещению метеорологического оборудования (уход за приборами; соблюдение методики наблюдений за отдельными метеорологическими элементами; порядок и правила записи метеоинформации; обработка данных наблюдений).
4. Описывает порядок обеспечения метеоинформацией потребителей (содержание международных метеорологических кодов; кодирование данных наблюдений).
5. Организовывает средства связи, требования к средствам (фразеология и правила передачи метеоинформации).
6. Контролирует ведение технической документации (основные принципы климатической обработки данных; составление климатических характеристик площадок).
Результат обучения: 6) Давать оценку метеорологическим прогнозам и предупреждать об опасных метеорологических явлениях.
Критерии оценки:
1. Составляет штормовые сообщения.
2. Обосновано выбирает способы и средства передачи информации.
3. Описывает передачу штормовых сообщений.
4. Демонстрирует передачу метеорологических прогнозов и предупреждений потребителям.
Результат обучения: 7) Применять современные прикладные программы для обработки данных.
Критерии оценки:
1. Описывает виды программ, назначение и состав операционных систем, назначение сервисных программ.
2. Работает в текстовом редакторе с таблицами и базой данных.
3. Пользуется существующим программным обеспечением для обработки данных.
4. Устанавливает программы и архивирует файлы.
5. Устанавливает драйвера на принтер и использует антивирусные программы.
Результат обучения: 8) Выполнять первичную обработку и систему записей результатов гидрометеорологических наблюдений и методы их статистической обработки.
Критерии оценки:
1. Характеризует основы проведения анализов и первичной обработки результатов наблюдений.
2. Классифицирует виды наблюдений и анализов в экологии и формы представления результатов.
3. Использует методы математической статистики применяемые при обработке экологических данных.
4. Ведет контрольно-учетные записи.
5. Проводит статистическую обработку результатов испытаний.

6. Экологиялық зерттеу нәтижелерін өңдеуге арналған компьютерлік бағдарламаларды қолданады.
КҚ 6. Аспаптармен жұмыс істеу, көрсеткіштерді алу, ақаулардың диагностикасын жасау, гидрометеобақылаулар үшін қолданылатын жабдықтың профилактикалық тексеруін және ұсақ жөндеуін жүргізу
КМ 06. Гидрометеобақылаулар үшін заманауи өлшеу құралдарын пайдалану, диагностика және ұсақ жөндеу жүргізу
Бұл модуль гидрометеобақылаулар үшін заманауи өлшеу құралдарын пайдалануға, диагностика және ұсақ жөндеу жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және схемалары, аппаратураны және жабдықты жұмысқа дайындау қағидалары, аспаптарды икемдеу, эталондау, межелеу, олармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік қағидалары, талдау жүргізу сапасына және тәжірибе жүргізу технологиясына қойылатын талаптар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: аспаптарды сынау жүргізу нұсқаулықтарына сәйкес пайдалану,
метеорологиялық параметрлерді өлшеу үшін қолайлы физикалық мөлшерге айналдыру қағидаттарын пайдалану; профилактикалық тексеру жүргізу және аспаптар мен жабдықтардың ұсақ ақауларын жою; аппаратураның оңтайлы режимін таңдау; аппаратурамен өлшемдер жүргізу; алынған деректерді тіркеу; дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидрометеорологиялық құрылғыларды пайдаланудың теориялық негіздерін қолдану
Гидрометеорологиялық аспаптар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Топырақ температурасын өлшеу құралдарының құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды, оның күтімін түсіндіреді.
2. Ауа температурасын өлшеуге арналған аспаптар мен жабдықтың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды, оның күтімін сипаттайды.
3. Ауа ылғалдығын өлшеуге арналған аспаптардың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды, оның күтімін көрсетеді.
4. Бұлттардың төменгі шекарасын өлшеуге арналған аспаптардың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды, оның күтімін түсіндіреді.
5. Жауын-шашын мөлшерін өлшеу мен тіркеуге арналған аспаптардың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды түсіндіреді.
6. Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған аспаптардың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды, оның күтімін сипаттайды.
7. Жел параметрлерін өлшеуге арналған аспаптардың (флюгер, анеморумбометр) құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды, оның күтімін сипаттайды.
8. Метеорологиялық қашықтықтан көруге арналған аспаптардың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды түсіндіреді.

6. Применяет компьютерные программы для обработки результатов экологических исследований.
ПК 6. Работать с приборами, снимать показания диагностировать неисправности, производить профилактический осмотр и мелкий ремонт оборудования, используемого для гидрометеонаблюдений
ПМ 06. Эксплуатация, диагностика и мелкий ремонт современных средств измерения для гидрометеонаблюдений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для эксплуатации, диагностики и мелкого ремонта современных средств измерения для гидрометеонаблюдений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: назначение и схемы контрольно-измерительных приборов, правила подготовки аппаратуры и оборудования к работе, настройка, эталонирование, градуировка приборов, правила безопасности при работе с ними, требования к качеству выполнения анализов и технологии проведения опытов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать приборы согласно инструкции к проведению испытаний использовать принципы преобразования метеорологических параметров в физические величины пригодные для измерений; выполнять профилактический осмотр и устранять мелкие неисправности приборов и оборудования; выбирать оптимальный режим аппаратуры; проводить измерения с аппаратурой; регистрировать полученные данные; оказывать доврачебную помощь.
Результат обучения: 1) Применять теоретические основы эксплуатации гидрометеорологических устройств.
Основы технического обслуживания гидрометеорологических приборов и оборудования
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Объясняет устройство, принцип действия, установку, уход приборов для измерения температуры почв.
2. Описывает устройство, принцип действия, установку, уход за приборами и оборудованием для измерения температуры воздуха.
3. Показывает устройство, принцип действия, установку, уход за приборами для измерения влажности воздуха.
4. Объясняет устройство, принцип действия, установку, уход за приборами для измерения высоты нижней границы облаков.
5. Объясняет устройство, принцип действия, установку, приборов для измерения и регистрации количества выпавших осадков.
6. Характеризует устройство, принцип действия, установку, приборов для измерения атмосферного давления; устройство, принцип действия, установка, уход.
7. Характеризует устройство, принцип действия, установку, уход за приборами для определения параметров ветра (флюгер, анеморумбометр.
8. Объясняет устройство, принцип действия, установку, приборов для определения метеорологической дальности видимости.

9. Қар жамылғысын бақылауға арналған аспаптардың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды түсіндіреді.
10. Мұздаған және мұзды шөгінділерді бақылауға арналған аспаптар мен жабдықтардың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды сипаттайды.
11. Атмосферадағы озон құрамын айқындауға арналған аспаптар мен жабдықтардың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды түсіндіреді.
12. Булануды өлшеуге арналған аспаптар мен жабдықтардың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды сипаттайды.
13. Күн радиациясының ағындарын өлшеуге арналған аспаптардың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды түсіндіреді.
14. Күн сәулесінің ұзақтығын айқындауға арналған аспаптардың құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын, орнатуды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоршаған табиғи ортаның ластану деңгейін айқындау мақсатында сынамаларды іріктеу аспаптары мен жабдықтарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Атмосфералық ауаның сынамаларын іріктеуге арналған аспаптар мен жабдықтарда жұмыс істейді.
2. Атмосфералық жауын-шашынның сынамаларын іріктеу үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдаланады.
3. Беткейлік және жерасты су көздерінен сынамаларды іріктеу үшін аспаптар мен жабдықтардың жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
4. Топырақ сынамаларын іріктеу үшін аспаптар мен жабдықтардың жұмыс істеу қағидатын көрсетеді.
5. Өсімдік сынамаларын іріктеу үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдаланады.
6. Түптік шөгінділердің сынамаларын іріктеу үшін аспаптар мен жабдықтарда жұмыс істейді.
7. Қар жамылғысының сынамаларын іріктеу үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдаланады.
8. Радиоактивті аэрозольдердің сынамаларын іріктеу үшін аспаптар мен жабдықтардың жұмысын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматтандырылған өлшеу жүйелерінде жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасының автоматтандырылған метеорологиялық ақпараттық жүйесінің жұмысын сипаттайды: оның мақсаты, құрамы, орналасуы.
2. Автоматтандырылған метеорологиялық кешеннің жұмысын сипаттайды: оның мақсаты, құрамы, орналасуы.
3. Автоматты метеорологиялық станцияда жұмыс жасайды: оның мақсаты, құрамы, орналасуы.
4. Кешенді радиотехникалық автоматты метеорологиялық станцияда жұмыс жасайды: оның мақсаты, құрамы, орналасуы.
Оқыту нәтижесі: 4) Гидрометеорологиялық бақылаулар үшін метрологиялық қамтылымды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Практикада стандарттау туралы базалық білімдерді қолданады.
2. Стандарттаудың құқықтық негіздерін және оның міндеттерін талдайды, стандарттау органдары мен қызметтерін танып біледі;
3. Метрология негіздері туралы білімді меңгерді.
4. Бақылаулар барысында өлшемдер бірлігін қамтамасыз ету жүйесін қолданады.
5. Өлшеу әдістерін, құралдарын және сынау жабдығын сипаттайды.

9. Характеризует устройство, принцип действия, установку, приборов для наблюдений за снежным покровом.
10. Характеризует устройство, принцип действия, установку, приборов и оборудования для наблюдений за гололедно-изморозевыми отложениями.
11. Объясняет устройство, принцип действия, установку, приборов и оборудования для определения содержания озона в атмосфере.
12. Характеризует устройство, принцип действия, установку, приборов и оборудования для наблюдений за испарением.
13. Объясняет устройство, принцип действия, установку, приборов для измерения потоков солнечной радиации.
14. Характеризует устройство, принцип действия, установку, приборов для определения продолжительности солнечного сияния.
Результат обучения: 2) Использовать приборы и оборудование для отбора проб, с целью определения уровней загрязнения окружающей природной среды.
Критерии оценки:
1. Работает на приборах и оборудовании для отбора проб атмосферного воздуха.
2. Использует приборы и оборудование для отбора проб атмосферных осадков.
3.Объясняет принцип работы приборов и оборудования для отбора проб из источников поверхностных и подземных вод.
4.Показывает принцип работы приборов и оборудования для отбора проб почв.
5.Использует приборы и оборудование для отбора проб растений.
6. Работает на приборах и оборудовании для отбора проб донных отложений.
7.Использует приборы и оборудование для отбора проб снежного покрова.
8.Описывает работу приборов и оборудования для отбора проб радиоактивных аэрозолей.
Результат обучения: 3) Выполнять работы на автоматизированных измерительных системах.
Критерии оценки:
1. Описывает работу автоматизированной метеорологической информационной системы Республики Казахстан: ее назначение, состав, размещение.
2. Описывает работу автоматического метеорологического комплекса: его назначение, состав, размещение.
3. Выполняет работы на автоматической метеорологической станции: ее назначение, состав, размещение.
4. Выполняет работы на комплексной радиотехнической автоматической метеорологической станции: ее назначение, состав, размещение.
Результат обучения: 4) Использовать метрологическое обеспечение для гидрометеорологических наблюдений.
Критерии оценки:
1. Применяет знания основ стандартизации на практике.
2. Анализирует правовые основы стандартизации и ее задачи, распознает органы и службы по стандартизации;
3. Владеет знаниями по основам метрологии.
4. Применяет систему обеспечения единства измерений в процессе наблюдений.
5. Описывает методы, средства измерений и поверочное оборудование.

6. Өлшеу қателіктерін және олардың негізгі түрлерін сипаттайды.
7. Өлшеу құралдарын тексеруді, межелеу мен калибрлеуді жүзеге асырады.
8. Стандарттау туралы білімді қолдана отырып, өнім сапасын басқаруды бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Бақылау орны жағдайында регламенттік жұмыстар жүргізу, гидрометеорологиялық өлшеу құралдарының ағымдағы жөндеуін және тексеруін жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
2. Регламенттік жұмыстар жүргізу мерзімі мен әдістемесінің сақталуын жүзеге асырады.
3. Өлшеу құралдарының жарамсыздығын анықтайды.
4. Регламенттік жұмыстар жүргізу және өлшеу құралдарын жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
5 . Бақылау орны жағдайында өлшеу құралдарын тексеру мерзімі мен тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді.
6. Электр және электрондық жабдықты пайдалану қағидаларын сақтайды.
7. Жауын-шашын мен қар жамылғысын бақылау құралдарын тексереді.
8. Желді өлшеу құралдарын тексереді.
9. Термометр мен термографты тексеруді жүзеге асырады.
10. Ауа ылғалдылығын өлшеу және тіркеу құралдарының жұмысын тексереді.
11. Атмосфералық қысымды өлшеу және тіркеу құралдарын тексереді.
12. Метеорологиялық қашықтықтан көруге арналған аспаптарды тексереді.
13. Актинометриялық аспаптарды тексереді.
КҚ 7. Топографиялық карталармен жұмыстар жүргізу, зерттелетін аумақтың гидрологиялық режимінің, климат жағдайларының және жекелеген метеорологиялық көрсеткіштердің жай-күйін бағалау
КМ 07. Топографиялық карталармен жұмыстар жүргізу, зерттелетін аумақтың гидрологиялық режимінің, климат жағдайларының және жекелеген метеорологиялық көрсеткіштердің жай-күйін бағалау
Бұл модуль құрылыс алаңының гидрологиялық және климаттық жағдайлары туралы толыққанды анық ақпарат алуға және жобалау объектісін пайдалануға беру жағдайында ортаның жүріс-тұрысын болжауға; объектінің орналасу орнын таңдауға және оны қолайсыз метеорологиялық әсерлерден қорғауға; құрылстардың қоршаған әуе және су ортасына әсерін бағалауға және қорғау іс-шараларын одан әрі әзірлеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ауданның климаттық, гидрологиялық сипаттамаларына байланысты қауіпті процестер мен құбылыстарды талдауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: жергілікті орынның жоспарын, жел тармақтарын, абристерді бейнелеу және белгілеу; топографиялық карталармен жұмыс істеу;
учаскеге барлаушылық тексеру жүргізу;
су объектілерінің гидрологиялық зерттеулерін жүргізу; қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес жобалық-техникалық құжаттаманы рәсімдеу
Оқыту нәтижесі: 1) Эскиздерді, техникалық суреттерді, сызбаларды және олардың элементтерін орындау.
Топографиялық сызу негіздері
Ландшафт-тану
Картография
Топография
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

6. Характеризует погрешности измерении и их основные виды.
7. Осуществляет поверку, градуировку и калибровку средств измерений.
8. Оценивает управление качеством продукции с применением знаний по стандартизации.
Результат обучения: 5) Проводить регламентные работы, текущий ремонт и поверку гидрометеорологических средств измерений в условиях пункта наблюдений.
Критерии оценки:
1. Применяет нормативно- техническую документацию.
2. Выполняет соблюдение сроков и методики проведения регламентных работ.
3. Определяет неисправности средств измерений.
4. Соблюдает технику безопасности при выполнении регламентных работ и ремонта средств измерений.
5. Обеспечивает соблюдение сроков и порядка проведения проверки средств измерений в условиях пункта наблюдений.
6. Соблюдает правила эксплуатации электрического и электронного оборудования.
7. Проводит поверку приборов для наблюдений за осадками и снежным покровом.
8. Выполняет поверку ветроизмерительных приборов.
9. Осуществляет поверку термометров и термографа.
10. Проверяет работу приборов для измерения и регистрации влажности воздуха.
11. Выполняет поверку приборов для измерения и регистрации атмосферного давления.
12. Проводит поверку приборов для измерения метеорологической дальности видимости.
13. Осуществляет поверку актинометрических приборов.
ПК 7. Выполнять работы с топографическими картами, оценивать состояние гидрологического режима исследуемой территории, климатических условий и отдельных метеорологических показателей
ПМ 07. Выполнение работ с топографическими картами, оценивание состояния гидрологического режима исследуемой территории, климатических условий и отдельных метеорологических показателей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для получения полноценной достоверной информации о гидрологических и климатических условиях площадки застройки и прогнозирование поведения среды в случае введения в эксплуатацию объекта проектирования; выбора места размещения объекта и защита его от неблагоприятных метеорологических воздействий; оценки воздействия сооружения на окружающую воздушную и водную среду и последующей разработки охранных мероприятий
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анализ опасных процессов и явлений, связанных с климатическими и гидрологическими характеристиками района
При изучении модуля обучающиеся учатся: изображать и обозначать план местности, розы ветров, абрисов; работать с топографическими картами;
проводить рекогносцировочное обследование участка;
проводить гидрологические исследования водных объектов; оформлять проектно-техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой
Результат обучения: 1) Выполнять эскизы, технические рисунки, чертежи и их элементы.
Основы топографического черчения
Ландшафтоведение
Картография
Топография
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Проекциялық сызудың заңдарын, әдістері мен тәсілдерін қолданады.
2. Эскиздерді, техникалық суреттерді, сызбаларды және схемаларды орындау қағидаларын сақтайды.
3. Геометриялық денелердің күрделі сызбаларын және олардың бетінде жатқан нүктелердің болжамдарын орындайды.
4. Жергілікті орынның жоспарын, жел тармақтарын, абристерді бейнелеу мен белгілеуді жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 2) Аумақтың гидрометеорологиялық сипаттамаларын зерделеуге және қоршаған ортаны мінез-құлқына жобалық объектімен өзара әрекеттесудің нәтижесінде болжанған зерттеу кешенін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жердің пішіні мен өлшемін, карталарын және жоспарларын сипаттайды.
2. Аумақтың гидрологиялық режимін - өзендер, көлдер, су қоймалары, теңіздегі және басқа су айдындарының жағалау аймақтарын сипаттайды.
3. Ауданның климаттық сипаттамаларын талдайды.
4. Гидрометеорологиялық сипаттамаларға тікелей қатысы бар қауіпті процестер мен құбылыстарды анықтайды.
5. Қоршаған ортаға техногендік әсерді және оның гидрометеорологиялық көрсеткіштерінің өзгерісін айқындайды.
6. Төңірекке бағдар және қарапайым өлшемдер жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Топогеодезиялық және картографиялық жұмыстардың нәтижелерін орындау және өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Теодолит түсірілімін жүргізеді.
2. Теодолит түсірілімінің нәтижелерін өңдейді.
3. Геометриялық нивелирлеуді жүзеге асырады.
4. Нивелирлеу материалдарын, бейін құруды өңдейді.
5. Тахеометриялық түсірілімді сипаттайды және жүзеге асырады.
6. Тахеометриялық түсірілім материалдарын өңдейді.
7. Буссольдік-көзбен өлшеу түсірілімін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Іздестіру жұмыстарының технологиясын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Іздестіру жұмыстарын ұйымдастыру мен қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
2. Барлаушылық жұмыстар жүргізеді.
3. Метеорологиялық элементтерді және судың гидрологиялық режимінің сипаттамаларын стационарлық бақылауларды пайдаланады.
4. Ауданның климаттық, гидрологиялық сипаттамаларына байланысты қауіпті процестер мен құбылыстарды зерделейді және талдайды.
5. Дала жағдайларында алынған материалдарға камеральдік өңдеуді жүзеге асырады.
КҚ 8. Дербес қуат көздерін және техникалық байланыс құралдары мен құрылғыларын пайдалана отырып, жолы қиын станция жағдайында тіршілік әрекетін ұйымдастыру
КМ 08. Жолы қиын станция жағдайында тіршілік әрекетін қамтамасыз ету, дербес қуат көздерін және техникалық байланыс құралдары мен құрылғыларын пайдалану
Бұл модуль жолы қиын станция жағдайында тіршілік әрекетін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыруға; осы станцияның қызметкерлеріне қойылатын талаптарды сақтауға; байланыс құралдарын пайдалануға және телеграфтық манипуляцияны жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жолы қиын станция жағдайында тіршілік әрекетін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар дербес қуат көздерін пайдалануды; техникалық байланыс құралдары мен құрылғыларын пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жолы қиын станция жағдайында жұмыстарды ұйымдастыру және тіршілік әрекетін қамтамасыз ету.
Физикалық география
Тіршілік қауіпсіздігі негіздері
Метеорологиялық
аспаптар және жолы қиын станциялар-дағы бақылаулар
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Применяет законы, методы и приемы проекционного черчения.
2. Соблюдает правила выполнения чертежей, технических рисунков, эскизов и схем.
3. Выполняет комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности.
4. Выполняет изображение и обозначение плана местности, розы ветров, абрисов.
Результат обучения: 2) Проводить комплекс исследований, направленный на изучение гидрометеорологических характеристик территории и последующего прогнозирования поведения среды в результате ее взаимодействия с объектом проектирования.
Критерии оценки:
1. Характеризует понятие о форме и размерах Земли, карты и планы.
2. Описывает гидрологический режим территории – реки, озера, водохранилища, прибрежные зоны морей и других водных участков.
3. Анализирует климатические характеристики района.
4. Выявляет опасные процессы и явления, непосредственно связанные с гидрометеорологическими характеристиками.
5. Определяет техногенные воздействия на среду и изменения ее гидрометеорологических показателей.
6. Проводит ориентирование и простейшие измерения на местности.
Результат обучения: 2) Выполнять и обрабатывать результаты топогеодезических и картографических работ.
Критерии оценки:
1. Проводит теодолитную съемку.
2. Обрабатывает результаты теодолитной съемки.
3. Проводит геометрическое нивелирование.
4. Обрабатывает материалы нивелирования, построение профиля.
5. Описывает и производит тахеометрическую съемку.
6. Обрабатывает материалы тахеометрической съемки.
7. Производит буссольно-глазомерную съемку.
Результат обучения: 3)Использовать технологию изыскательских работ.
Критерии оценки:
1. Производит организацию и обеспечение изыскательских работ.
2. Проводит рекогносцировочные работы.
3. Использует стационарные наблюдения за метеорологическими элементами и характеристиками гидрологического режима воды.
4. Изучает и анализирует опасные процессы и явления, связанные с климатическими и гидрологическими характеристиками района.
5. Проводит камеральную обработку полученных в полевых условиях материалов.
ПК 8. Организовывать жизнедеятельность в условиях труднодоступной станции, эксплуатируя автономные источники питания и технические средства и устройства связи
ПМ 08. Обеспечение жизнедеятельности в условиях труднодоступной станции, эксплуатация автономных источников питания и технических средств и устройств связи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для выполнения организации работ по обеспечению жизнедеятельности на труднодоступной станции; соблюдения требований, предъявляемых к работникам данной станции; эксплуатации средств связи и осуществления телеграфной манипуляции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: организацию работ по обеспечению жизнедеятельности в условиях труднодоступной станции;
При изучении модуля обучающиеся учатся: эксплуатировать автономные источники питания; эксплуатировать технические средства и устройства связи
Результат обучения: 1) Производить организацию работ и обеспечение жизнедеятельности на труднодоступной станции.
Физическая география
Основы безопасности жизнедеятельности
Метеорологические приборы и наблюдения в труднодоступных станциях
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Төңіректің физикалық және географиялық сипаттамасын береді.
2. Әртүрлі бақылау түрлерін қолданады.
3. Жолы қиын станциялар туралы жалпы ережелер тұжырымдайды.
4. Жолы қиын станциялардың тіршілік әрекетін ұйымдастыруды, жарақтандыру мен қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
5. Жолы қиын станциялардың негізгі міндеттерін орындайды.
6. Жолы қиын станцияларда дербес қуат көздерін пайдалануды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Байланыс құралдарын пайдалану және телеграфтық манипуляцияны жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жолы қиын станцияларда ақпаратты жіберу және өңдеу құралдарын жіктейді.
2. Жолы қиын станцияларда сымды телеграфтық байланыс құралдарын және желілерін, олардың мүмкіндіктерін және пайдаланылуын сипаттайды.
3. Телеграф байланысының құрамдас бөліктерінің телеграфтық құрылғыларының негізгі элементтерін, желілерін, ағымдағы көздерін талдайды.
4. Байланыс құралдарын белгіленген режимде жұмыс істеуге дайындайды.
5. Байланыс орнатуды және ақпарат жіберуді жүзеге асырады.
6. Байланыстың жай-күйін және аппаратура мен жабдықтардың жұмыс режимдерін бақылауды жүзеге асырады.
7. Жедел ауыстырып-қосуды ұйымдастырады.
8. Техникалық құжаттаманың дұрыс орындалуын қамтамасыз етеді.
9. Байланыс құралдарын техникалық пайдалануға енгізуді жүзеге асырады.
10. Байланыс құралдарына техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, пайдалану мен есепке алуды жоспарлауды жүзеге асырады.
11. Байланыс құралдарының техникалық жағдайын бақылауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жолы қиын станциялардың қызметкерлеріне қойылатын талаптарды сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қызметкерлердің негізгі міндеттерін тұжырымдайды.
2. Көрнекі гидрометеорологиялық бақылауларды және аспаптық өлшеулерді, соның ішінде қолданылған техникалық жабдықтарды пайдалану қағидаларын орындайды.
3. Техникалық ақпарат құралдарында бақылаудың бастапқы деректерін өңдеуді және деректерді енгізуді жүзеге асырады.
4. Байланыс және энергиямен қамтамасыз ету аппаратурасының пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
5. Дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
6. Төтенше жағдайларда жүріс-тұрыс қағидаларын сақтайды (қарда түнеу, от жағу, бағдарлау, атыс қаруын және т.б. пайдалану).
7. Жолы қиын станциялар жағдайында өмір сүру және өлшеу құралдарын, жабдықтарды өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес қауіпсіз пайдалану қағидаларын сақтайды.
8. Өртке қарсы іс-шараларды ұйымдастыру қағидаларын сақтайды.
9. Төтенше жағдайларда жүріс-тұрыс қағидаларын, қорғау мен әрекет етудің негізгі әдістерін сақтайды.
10. Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын пайдалану қағидаларын қолданады.
КҚ 9. Гидрометеорология қызметінің станция мен бекеттерінің желісінде агрометеорологиялық бақылаулар мен жұмыстарды және қоршаған ортаның мониторингін жүзеге асыру
КМ 9. Гидрометеорология қызметінің станция мен бекеттерінің желісінде агрометеорологиялық бақылаулар мен жұмыстарды және қоршаған ортаның мониторингін жүзеге асыру
Бұл модуль гидрометеорология қызметінің станция мен бекеттерінің желісінде агрометеорологиялық бақылаулар мен жұмыстарды және қоршаған ортаның мониторингін жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: өсімдіктер өмірінің негізгі факторлары, өсімдіктердегі биохимиялық процестер, метеорологиялық факторлардың өсімдіктер өміріне әсер етуі; негізгі ауылшаруашылық дақылдарының агрометеорологиялық жағдайына қойылатын талаптар; агрометеорологиялық бақылауларды ұйымдастыру мен жүргізудің негізгі қағидалары; агрометеорологиялық бақылау жүргізу, деректерді өңдеу және ақпаратты беру тәртібі бойынша нормативтік құжаттар; агрометеорологиялық байқауларды жүргізу және нәтижелерді өңдеу бойынша қолданыстағы нұсқаулар, басшылықтар, нұсқаулықтар мен кодтар; байқау учаскелерін іріктеу және ұйымдастыру қағидалары; ауыл шаруашылығы дақылдарының мекендейтін жерлерін бақылау әдістемесі; ауылшаруашылық ұйымдарын және басқа да тұтынушыларды агрометеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз етудің мақсаттары мен міндеттері; агрометеорологиялық ақпараттың түрлері, нысандары мен мазмұны; қарапайым агрометеорологиялық болжамдар мен гидрометеорологиялық қауіп-қатерлер туралы хабарлау және дауыл ескертулерін, хабарландыруларды жіберу әдістемесі;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: агрометеорологиялық кестелер, күнделікті және онжылдық агрометеорологиялық жеделхаттар құру; бақылаушы материалдарды техникалық және бастапқы сыни бақылауды жүргізу; техникалық тасымалдағыштарға агрометеорологиялық байқаулардың деректерін енгізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Агрометеорологиялық бақылаулар мен жұмыстарды орындау.
Агрометеорологиялық бақылаулар мен жұмыстар технологиясы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Составляет физико- географическое описание местности.
2. Применяет разные виды наблюдений.
3. Формулирует общие положения о труднодоступных станциях.
4. Осуществляет организацию, оснащение и обеспечение жизнедеятельности труднодоступных станций.
5. Выполняет основные задачи труднодоступных станций.
6. Осуществляет эксплуатацию автономных источников питания на труднодоступных станциях.
Результат обучения: 2) Эксплуатировать средства связи и осуществлять телеграфную манипуляцию.
Критерии оценки:
1. Классифицирует средства передачи и обработки информации на труднодоступных станциях.
2. Описывает средства и сети проводной телеграфной связи, характеризует их возможности и использование на труднодоступных станциях.
3. Анализирует основные элементы телеграфной связи составляющие телеграфные аппараты, линии, источники тока.
4. Производит подготовку средств связи к работе в заданном режиме.
5. Осуществляет установление связи и передачу информации.
6. Выполняет контроль за состоянием связи и режимами работы аппаратуры и оборудования.
7. Организовывает оперативные переключения.
8. Обеспечивает правильное ведение технической документации.
9. Производит ввод средств связи в техническую эксплуатацию.
10. Выполняет техническое обслуживание, ремонт, планирование эксплуатации и учет средств связи.
11. Осуществляет контроль за техническим состоянием средств связи.
Результат обучения: 3) Соблюдать требования, предъявляемые к работникам труднодоступной станции.
Критерии оценки:
1. Формулирует основные обязанности работников.
2. Выполняет визуальные гидрометеорологические наблюдения и инструментальные измерения, включая правила эксплуатации применяемых технических средств.
3. Выполняет первичную обработку результатов наблюдений и занесение данных на технические носители.
4. Обеспечивает эксплуатацию аппаратуры связи и энергообеспечения.
5. Оказывает первую доврачебную медицинскую помощь.
6. Соблюдает правила поведения в экстремальных условиях (ночлег на снегу, разведение костра, ориентирование, использование огнестрельного оружия и т.п.)
7. Соблюдает правила проживания в условиях труднодоступных станций, охраны труда и безопасной эксплуатации средств измерений, оборудования согласно правилам пожарной безопасности.
8. Соблюдает правила организации противопожарных мероприятий.
9. Соблюдает правила поведения, основные способы защиты и действий в чрезвычайных ситуациях.
10. Применяет правила пользования средствами индивидуальной и коллективной защиты.
ПК9. Проводить агрометеорологические наблюдения и работы на сети станций и постов службы гидрометеорологии и мониторинга окружающей среды
ПМ 9. Проведение агрометеорологических наблюдений и работ на сети станций и постов службы гидрометеорологии и мониторинга окружающей среды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для проведения агрометеорологических наблюдений и работ на сети станций и постов службы гидрометеорологии и мониторинга окружающей среды
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные факторы жизни растений, биохимические процессы в растениях, влияние метеорологических факторов на жизнь растений; требования основных сельскохозяйственных культур к агрометеорологическим условиям; основные правила организации и проведения агрометеорологических наблюдений; нормативные документы по порядку проведения агрометеорологических наблюдений, обработки данных и передачи информации; действующие наставления, руководства, инструкции и коды по проведению агрометеорологических наблюдений и обработке результатов; правила выбора и организации наблюдательных участков; методику проведения наблюдений за средой обитания сельскохозяйственных культур; цели и задачи агрометеорологического обеспечения сельскохозяйственных организаций и других потребителей агрометеорологической информацией; виды, формы и содержание агрометеорологической информации; методику составления простейших агрометеорологических прогнозов и предупреждений об опасных гидрометеорологических явлениях и передачи штормовых предупреждений, оповещений;
При изучении модуля обучающиеся учатся: оставлять агрометеорологические таблицы, ежедневных и декадных агрометеорологических телеграмм; проводить технический и первичный критический контроль материалов наблюдений; заносить на тех носитель данные агрометеорологических наблюдений.
Результат обучения: 1) Выполнять агрометеорологические наблюдения и работы.
Технология агрометеорологических наблюдений и работ
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Агрометеорологиялық бақылауларды ұйымдастырады.
2. Агрометеорологиялық байқаулар жүргізеді және өсімдіктер мекендейтін жерлердің жай-күйі бойынша жұмыс жүргізеді.
3. Ауыл шаруашылық дақылдарының даму фазаларының фенологиялық бақылауын жүргізеді (егістіктің тығыздығын өлшейді, арам шөптерін және аурулардың ластануын өлшейді).
4. Дәнді дақылдардың жағдайы туралы бақылау жүргізеді.
5. Қысқы дақылдарды зерттеуді жүргізеді (топырақтың қырауының тереңдігінде, топырақты мұздату тереңдігінде, қарда өлшенетін жолдар бойындағы өрістер мен бақшаларда қардың қалыңдығы мен тығыздығын, өсімдіктердің жай-күйін (өміршеңдігін) бақылайды).
6. Ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін қадағалауды жүзеге асырады, өнімділік элементтерінің қалыптасуын бақылайды (болашақ өнім)
7. Өсімдік жамылғысының параметрлерін бақылайды
8. Дәнді дақылдардың жай-күйін сандық бағалауды белгілейді (қолайсыз егін жинау жағдайында астықты өсіруд)
9. Ауыл шаруашылығы өндірісіндегі агрометеорологиялық факторлардың маңыздылығын сипаттайды
10. Ауыл шаруашылығы үшін қолайсыз гидрометеорологиялық құбылыстарды (аяз, құрғақ жел, бұршақ және т.б.) жіктейді.
11. Агрометеорологиялық байқаулардың негізгі нысандарын толтыруды рәсімдейді және ақпаратты кодтайды.
12. Агрометеорологиялық ақпаратты ұйымдастыру ұйымын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Арнайы агрометеорологиялық бақылаулар мен жұмыстарды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ауыл шаруашылығы алқаптарының булануын бақылайды.
2. Қардың бетіндегі булануды бақылайды.
3. Ауыл шаруашылық алқаптарының бағдарлыө агрометеорологиялық тексерулерін жүргізеді.
4. Мал жайылымдарында агрометеорологиялық бақылауларды жүргізеді (жайылым жайын ескере отырып, жайылымдық жағдайды)
5. Бекеттерде агрометеорологиялық бақылаудың ұйымдастырылуын сипаттайды.
6. Агрометеорологиялық бақылау материалдарын өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Агроклиматология саласындағы білімді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ауыл шаруашылық климатын бағалаудың қағидаттары мен әдістерін жіктейді.
2. Ылғал ресурстарын бағалайды.
3. Ауылшаруашылық дақылдарының қыстайтын жағдайларына агроклиматтық баға береді.
4. Дәнді дақылдардың жылу мен ылғалдылықты кешенді бағалауды жүзеге асырады.
5. Агроклиматтық аудандастыру әдістерін сипаттайды.
6. Агроклиматтық ресурстарды айқындайды.
7. Микроклимат, жергілікті климат, фитоклимат туралы түсінік береді.
8. Микроклиматтық түсірілімдер жасайды.
КҚ 10. Метеорологиялық факторлардың қоршаған ортаға және экономика саласына әсерін бағалау әдістерін қолдану
КМ 10. Метеорологиялық факторлардың қоршаған ортаға және экономика саласына әсерін бағалау әдістерін қолдану
Бұл модуль экономиканың әртүрлі салаларын жалпы және мамандандырылған гидрометеорологиялық қамтамасыздандыруды жүзеге асыруға; гидрометеорологиялық ақпарат негізінде ауа райына және климатқа оңтайлы бейімделуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды және өндірістік практикадан өту, курстық (дипломдық) жұмысты жазу кезінде, сондай-ақ алдағы кәсіптік қызметте білімді қолдануға мүмкіндік береді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар гидрометеорологиялық жағдайдың практикалық қызметке әсер етуін, шаруашылық қызметінде метеорологиялық және гидрологиялық мәліметтерді пайдалануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ақпараттың сапасына баға беруді, экономиканың әртүрлі салаларында гидрометеорологиялық ақпаратты пайдаланудың экономикалық тиімділігін ескере отырып, әдістерді қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Метеорологиялық ақпаратты пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Осуществляет организацию агрометеорологических наблюдений.
2. Проводит агрометеорологические наблюдения и работы за состоянием среды обитания растений.
3. Проводит фенологические наблюдения за фазами развития сельскохозяйственных культур (измеряют густоту посевов, засоренность сорняками и зараженность болезнями).
4. Выполняет наблюдения за состоянием сельскохозяйственных культур.
5. Проводит обследование зимующих сельскохозяйственных культур (ведут наблюдения за температурой почвы на глубине узла кущения, глубиной промерзания почвы; высотой и плотностью снежного покрова на полях и в садах по снегомерным маршрутам, состоянием (жизнеспособностью) растений).
6. Проводит наблюдения за продуктивностью сельскохозяйственных культур наблюдают за формированием элементов продуктивности (будущего урожая).
7. Наблюдает за параметрами растительного покрова.
8. Определяет количественную оценку состояния сельскохозяйственных культур (за полеганием посевов, прорастанием зерна при неблагоприятных условиях уборки урожая).
9. Описывает значение агрометеорологических факторов в сельскохозяйственном производстве.
10.Классифицирует неблагоприятные для сельского хозяйства гидрометеорологические явления (заморозки, суховеи, град и другие).
11. Оформляет заполнение основных форм агрометеорологических наблюдений и производит кодировку информации.
12. Разбирается в обслуживании организации агрометеорологической информации.
Результат обучения: 2) Проводить специальные агрометеорологические наблюдения и работы.
Критерии оценки:
1. Производит наблюдения за испарением с сельскохозяйственных полей.
2. Выполняет наблюдения за испарением с поверхности снега.
3. Проводит маршрутные агрометеорологические обследования сельскохозяйственных угодий.
4. Осуществляет агрометеорологические наблюдения в районах пастбищного животноводства (за условиями выпаса скота с учетом состояния пастбищ)
5. Описывает организацию агрометеорологических наблюдений на постах.
6. Проводит обработку материалов агрометеорологических наблюдений.
Результат обучения: 3) Владеть знаниями в области агроклиматологии.
Критерии оценки:
1. Классифицирует принципы и методы сельскохозяйственной оценки климата.
2. Дает оценку ресурсов влаги.
3. Производит агроклиматическую оценку условий перезимовки зимующих культур.
4. Осуществляет комплексную оценку тепла и влагообеспеченности сельскохозяйственных культур.
5. Описывает методы агроклиматического районирования.
6. Определяет агроклиматические ресурсы.
7. Дает понятие о микроклимате, местном климате, фитоклимате.
8. Производит микроклиматические съемки.
ПК 10. Применять методы оценки влияния метеорологических факторов на окружающую среду и отрасли экономики
ПМ 10. Применение методов оценки влияния метеорологических факторов на окружающую среду и отрасли экономики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для: выполнения общего и специализированного гидрометеорологического обеспечения различных отраслей экономики; оптимальной адаптации к погоде и климату на основе гидрометеорологической информации и возможность использования знаний при прохождении производственной практики, написании курсовой (дипломной) работы, а также в дальнейшей профессиональной деятельности;
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: влияние гидрометеорологических условий на практическую деятельность, использование метеорологических и гидрологических сведений в хозяйственной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: давать оценку качеству информации, применять методы учета экономической полезности использования гидрометеорологической информации в различных отраслях экономики.
Результат обучения: 1) Использовать метеорологическую информацию.
Критерии оценки:

1. Метеорологиялық ақпаратты гидрометеорологиялық қамтамасыз етудің негізі ретінде қолданады.
2. Экономикада қолданылатын метеорологиялық ақпараттың негізгі түрлерін сипаттайды.
3. Метеорологиялық ақпаратқа қойылатын талаптарды түсіндіреді.
4. Метеорологиялық болжамдардың негізгі кластары мен түрлерін жіктейді.
5. Стандартты және әдістемелік болжамдар жасайды.
6. Болжамдық ақпараттың қолданылу саласын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандандырылған метеорологиялық қамтамасыз ету әдістерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Метеорологиялық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамаларын қалыптастырады.
2. Ақпаратты тұтынушыларды жіктейді.
3. Мамандандырылған метеорологиялық ақпарат түрлерін сипаттайды.
4. Өнім беруші мен тұтынушы арасындағы өзара әрекеттесуді қамтамасыз етеді.
5. Мамандандырылған метеорологиялық қамтамасыз етудің коммерцияландырылуын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Экономиканың жекелеген салаларында мамандандырылған метеорологиялық қамтамасыз етуді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастырады.
2. Теңіз көлігін гидрометеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз етеді (соның ішінде балық аулау).
3. Өзен көлігінің және ағаш ағызудың гидрометеорологиялық қамтамасыз етілуін бақылайды.
4. Темір жол көлігінің метеорологиялық қамтамасыз етілуін жүзеге асырады.
5. Автомобиль көлігінің метеорологиялық қамтамасыз етілуін жүзеге асырады.
6. Агроөнеркәсіптік кешеннің метеорологиялық қамтамасыз етілуін жүзеге асырады.
7. Орман шаруашылығының метеорологиялық қамтамасыз етілуін жоспарлайды.
8. Отын-энергетика кешенінің метеорологиялық қамтамасыз етілуін жоспарлайды.
9. Құрылысты метеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз етеді.
10. Тау-кен өнеркәсібінің гидрометеорологиялық қамтамасыз етілуін жүзеге асырады.
11. Коммуналдық шаруашылықтың метеорологиялық қамтамасыз етілуін жүзеге асырады.
12. Гидрометеорологиялық қызметтердің әлеуметтік аспектілерін бағалайды.
13. Атмосфералық ауаны ластанудан қорғау кезінде метеорологиялық ақпаратты пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Метеорологиялық болжамдардың сапасын бағалау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ауа райы болжамдарының сапасын бағалау қажеттілігін талдайды.
2. Ауа райы болжамдарының және дауыл ескертулерінің сапасын сипаттайды.
3. Қысқа мерзімді ауа райы болжамдарының және дауыл ескертулерінің сапасын сипаттайды.
4. Қауіп-қатер құбылыстарын және қолайсыз метеорологиялық құбылыстардың жиынтығын қамтитын ауа райы болжамдарының және олар туралы ескертулердің сапасын бағалайды.
5. Жекелеген метеорологиялық шамаларды және ауа райы құбылыстарының жетістіктерін талдайды.

1. Применяет метеорологическую информацию, как основу гидрометеорологического обеспечения.
2. Описывает основные виды метеорологической информации, используемой в экономике.
3. Объясняет требования, предъявляемые к метеорологической информации.
4. Классифицирует основные классы и виды метеорологических прогнозов.
5. Составляет стандартные и методические прогнозы.
6. Анализирует области применения прогностической информации.
Результат обучения: 2) Характеризовать методы специализированного метеорологического обеспечения.
Критерии оценки:
1. Формулирует общую характеристику метеорологического обеспечения.
2. Классифицирует потребителей информации.
3. Описывает виды специализированной метеорологической информации.
4. Обеспечивает взаимодействия между поставщиком и потребителем.
5. Анализирует коммерциализацию специализированного метеорологического обеспечения.
Результат обучения: 3) Применять специализированное метеорологическое обеспечение в отдельных отраслях экономики.
Критерии оценки:
1. Организовывает метеорологическое обеспечение гражданской авиации.
2. Обеспечивает гидрометеорологической информацией морской транспорт (включая рыболовство).
3. Контролирует гидрометеорологическое обеспечение речного транспорта и лесосплава.
4. Осуществляет метеорологическое обеспечение железнодорожного транспорта.
5. Производит метеорологическое обеспечение автомобильного транспорта.
6. Организовывает метеорологическое обеспечение агропромышленного комплекса.
7. Планирует метеорологическое обеспечение лесного хозяйства.
8. Выполняет метеорологическое обеспечение топливно-энергетического комплекса.
9. Обеспечивает метеорологической информацией строительство.
10. Производит гидрометеорологическое обеспечение горнодобывающей промышленности.
11. Организовывает метеорологическое обеспечение коммунального хозяйства.
12. Оценивает социальные аспекты гидрометеорологического обслуживания.
13. Использует метеорологическую информацию при защите атмосферного воздуха от загрязнения.
Результат обучения: 4) Оценивать качество метеорологических прогнозов.
Критерии оценки:
1. Анализирует необходимость выполнения оценки качества прогнозов погоды.
2. Характеризует качество прогнозов погоды и штормовых предупреждений.
3. Оценивает качество краткосрочных прогнозов и штормовых предупреждений.
4. Оценивает качество прогнозов погоды, содержащих опасные явления и комплекс неблагоприятных метеорологических явлений, и предупреждений о них.
5. Анализирует успешность отдельных метеорологических величин и явлений погоды.

6. Баламалы және көпфазалық болжамдардың табыстылық критерийлерін анықтайды.
7. Орташа және ұзақ мерзімді болжамдардың сапасын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Оңтайлы ауа-райы және шаруашылық шешімдерін таңдауды негіздеу.
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Метеорологиялық ақпараттардың экономикалық тиімділігінің критерийлерін сипаттайды.
2. Пайдалылық функцияларын және оны ұсыну нысандарын талдайды.
3. Байестік тәсіл негізінде оңтайды ауа-райы және шаруашылық шешімдері мен стратегияларын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Гидрометеорологиялық ақпаратты пайдаланудың экономикалық тиімділігін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ауа райының бұзылуына тұтынушылардың сезімталдығын бағалайды.
2. Ауа райы болжамдарының экономикалық тиімділігін талдайды.
3. Экономиканың әртүрлі салаларында метеорологиялық ақпараттың экономикалық тиімділігін жеке бағалауды түсіндіреді.
КҚ 11. Авиациялық, аэрологиялық және қосымша метеорологиялық бақылаулар бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 11. Авиациялық, аэрологиялық және қосымша метеорологиялық бақылаулар бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль метеорологиялық және актинометриялық бақылау әдістемелерін; кейбір арнайы бақылау әдістемелерін (микроклиматтық, жылу баланстық, градиенттік, агрометеорологиялық, УК радиациясы) қолдану бойынша кәсіби құзыретті нығайтуға бағытталған.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: бақылаулар жүргізудің практикалық тәжірибесі (актинометриялық, метеорологиялық және арнайы бақылау түрлері); алынған бақылау нәтижелерінің талдауын өз бетімен жүргізу; кәсіпорынның өндірістік цехтарында жұмыс жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария жөніндегі нұсқамаларды сақтай отырып, бастапқы бақылау материалдарына сыни талдау жүргізу; аэрологиялық ақпаратты өңдеу және пайдалану; аэрологиялық ақпаратты алудың негізгі әдістері туралы түсінік қалыптастыру; аэрологиялық ақпаратты талдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Метеорологиялық бақылауларды толық бағдарлама бойынша жүргізу.
Кәсіптік практика (Авиациялық, аэрологиялық және қосымша метеорологиялық бақылаулар бойынша кәсіптік дағдылар меңгеру және бекіту жөніндегі практика)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өтпелі кезеңде бақылауларды толық бағдарлама бойынша жүргізеді, нәтижелерді жазу мен өңдеуді жүзеге асырады.
2. КН-01 коды бойынша жеделхаттар құрайды, СП-11 журналына жазады.
3. Гигрометр үшін ТМ-9 салыстыру графигін құрады.
4. Шөгінділерді жинауға арналған ыдыстарды ағынға тексереді.
5. Вильд флюгерлерін күндізгі сызық бойынша тексереді.

6. Определяет критерии успешности для альтернативных и многофазовых прогнозов.
7. Вычисляет качество среднесрочных и долгосрочных прогнозов погоды.
Результат обучения: 5) Обосновывать выбор оптимальных погодо-хозяйственных решений.
Критерии оценки:
1. Описывает критерии экономической эффективности метеорологической информации.
2. Анализирует функции полезности и формы ее представления.
3. Выбирает оптимальные погодо-хозяйственные решения и стратегии на основе байесовского подхода.
Результат обучения: 6) Определять экономическую полезность использования гидрометеорологической информации.
Критерии оценки:
1. Оценивает чувствительность потребителей к воздействию погодных условий.
2. Анализирует показатели экономической полезности прогнозов погоды.
3. Объясняет частные оценки экономической полезности метеорологической информации в различных отраслях экономики.
ПК 11. Выполнять основные виды работ по авиационным, аэрологическим и дополнительным метеорологическим наблюдениям
ПМ 11. Выполнение основных видов работ по авиационным, аэрологическим и дополнительным метеорологическим наблюдениям
Данный модуль направлен на закрепление профессиональных компетенций, по применению методик метеорологических и актинометрических наблюдений; методик некоторых специальных наблюдений (микроклиматических, теплобалансовых, градиентных, агрометеорологических, за УФ-радиацией).
В результате освоения модуля, обучающиеся приобретают: практический опыт проведения и обработки наблюдений (актинометрические, метеорологические и специальные виды наблюдений); самостоятельно проводить анализ полученных результатов наблюдений; проводить критический анализ первичных материалов наблюдений, соблюдая инструктаж по технике безопасности и производственной санитарии , при выполнении работ в производственных цехах предприятия; обработки и использования аэрологической информации; формировать представление об основных способах получения аэрологической информации; анализировать аэрологическую информацию.
Результат обучения:1) Проводить метеорологические наблюдения по полной программе.
Профессиональная практика (Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков по авиационным, аэрологическим и дополнительным метеорологическим наблюдениям)
Критерии оценки:
1. Проводит наблюдения по полной программе в переходный период, запись и обработка результатов,
2. Составляет телеграммы по коду КН-01, записывает в журнал СП-11.
3. Составляет график сравнения ТМ-9 для гигрометра.
4. Проверяет осадкосборные сосуды на течь.
5. Проверяет флюгера Вильда по полуденной линии.

6. Тәуліктік деректерді іріктейді (КМ-1 кітабы бойынша).
Оқыту нәтижесі: 2) Метеорологиялық бақылаулар материалдарының техникалық және бастапқы сыни бақылауын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Метеорологиялық бақылаулар материалдарының толық техникалық бақылауын бақылайды.
2. Тіркеушілердің диаграммалық формалары бойынша өңдеу жазбаларын техникалық бақылауды түсіндіреді: термограф, гигрограф.
3. Метеорологиялық бақылаулар материалдарының бастапқы сыни бақылауын және өздігінен жазатын бланкілердегі жазбаларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Метеорологиялық ақпаратты автоматтандырылған өңдеуге дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Метеорологиялық ақпаратты автоматтандырылған өңдеуге дайындайды: негізгі метеорологиялық бақылау деректері, термограф пен гигрографтың, плювиографтың, гелиографтың сағат сайынғы деректері.
2. Дайындау ақпаратын бақылайды.
3. Негізгі шұғыл ақпаратты енгізеді және бақылайды.
Оқыту нәтижесі 4) Азаматтық авиацияның әуедегі метеорологиялық станциясында метеорологиялық бақылау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құралдарды, жабдықтарды, журналдарды және бланк материалдарын бақылау жүргізуге дайындау.
2. Бақылау деректерінің мысалдарын "Ауа райы күнделігі" журналына жазады.
3. Сағаттық және жарты сағаттық бақылау кезеңдерінде (тұрақты бақылау), нәтижелерді жазу мен өңдеуді жүргізеді
4. Азаматтық авиация метеорологиялық станциясында арнайы бақылаулар жүргізеді, күрделі метеорологиялық жағдайлар мен дауыл жағдайларының мысалдарын AB-6 журналына жазады.
5. "METAR" және "SPECI" кодтары бойынша тұрақты және арнайы ақпарлар құрады.
6. Ауа-райы туралы ақпаратты байланыс арналары арқылы жібереді, ақпарат беру үшін фразеологияны өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Актинометриялық бақылауларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Актинометрлік құрылғыларды дайындауды және оларды актинометрлік тірекке орнатуды жүргізеді.
2. Кешенді актинометриялық бақылауды, нәтижелерді жазу мен өңдеуді жүзеге асырады.
3. Өлшеу нәтижелерін техникалық бақылайды.
4. Гелиографты, бағдарлануды дайындайды және орнатады.
5. Гелиограф бланкілерін рәсімдеуді, ауыстыру мен өңдеуді түсіндіреді.
6. Диаграмма бланкілеріндегі жазбалардың өңделуін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Булану шамасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Буландырғышты бақылауға дайындауды және орнатуды түсіндіреді.
2. Қосымша бақылау үшін құралдар мен жабдықтарды орнатады.
3. Өлшемдер, жазбалар жүргізеді және өлшеу нәтижелерін өңдейді.
4. Бүлінген кезде, құю кезінде және суды толтыру кезінде жауын-шашынның болуы кезінде мысалдарды жазады және өңдейді.

6. Проводит выборку суточных данных (по книжке КМ-1).
Результат обучения: 2) Выполнять технический и первичный критический контроль материалов метеорологических наблюдений.
Критерии оценки:
1. Контролирует полный технический контроль материалов метеорологических наблюдений.
2. Объясняет технический контроль обработки записей на диаграммных бланках самописцев: термографа, гигрографа.
3. Описывает первичный критический контроль материалов метеорологических наблюдений и записей на бланках самописцев.
Результат обучения: 3)Вести подготовку к автоматизированной обработке метеорологической информации.
Критерии оценки:
1. Ведет подготовку к автоматизированной обработке метеорологической информации: данных основных метеорологических наблюдений, ежечасных данных термографа и гигрографа, плювиографа, гелиографа.
2. Контролирует подготовленную информацию.
3. Вводит и контролирует основную срочную информацию.
Результат обучения 4): Вести метеорологические наблюдения на авиационной метеорологической станции гражданской.
Критерии оценки:
1. Ведет подготовку приборов, оборудования, журналов и бланкового материала для наблюдений.
2. Производит запись примеров данных наблюдений в журнал "Дневник погоды".
3. Проводит наблюдения в часовые и получасовые сроки наблюдений (регулярные наблюдения), запись и обработку результатов.
4. Проводит специальные наблюдения на авиационной метеорологической станции гражданской, запись в журнал АВ-6, примеров сложных метеорологических условий и штормовых ситуаций.
5. Составляет регулярные и специальные сводки по кодам "METAR" и "SPECI".
6. Передает информацию о погоде по каналам связи, обработку фразеологии для передачи информации.
Результат обучения: 5) Выполнять актинометрические наблюдения.
Критерии оценки:
1. Ведет подготовку актинометрических приборов и установку их на актинометрической стойке.
2. Проводит комплексные актинометрические наблюдения, запись и обработку результатов.
3. Проводит технический контроль результатов измерений.
4. Ведет подготовку и установку гелиографа, ориентировку.
5. Объясняет оформление, смену и обработку бланков гелиографа.
6. Описывает обработку записей на диаграммных бланках.
Результат обучения: 6) Определять величины испарения.
Критерии оценки:
1. Объясняет подготовку и установку испаромера к наблюдениям.
2. Устанавливает приборы и оборудование для дополнительных наблюдений.
3. Проводит измерения, запись и обработку результатов измерений.
4. Ведет запись и обработку примеров при наличии осадков, при отливке и доливке воды в испаритель.

5. Автоматтандырылған метеорологиялық кешендерде және автоматты метеорологиялық станцияларда жұмыстар атқарады.
Оқыту нәтижесі: 7) Бір тармақты пилотшар бақылауларын жүргізу және өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қабықшаларды дайындайды және толтырады, теодолиттерді орнатады, тексеру жүргізеді.
2. Пилотшар шығарылымын, ұшуды бақылауды, КАЭ-1 жазбаны сипаттайды.
3. Бір тармақты пилотшар бақылауларын өңдеуді түсіндіреді.
4. Пилотшардың биіктігін, қабат орталарының биіктігін есептейді.
5. Проекциялар құрады, желдің жылдамдығын және бағытын, бұлттың биіктігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 8) "Метеорит МАР 3" радиозондтау жүйесін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Радиозондты шығарылымға дайындау, схеманы құрастыру, радиозондтың электр сипаттамаларын тексеру.
2. Деректердің телеметриялық өңделуін, межелеу сызғышының құрылымын, радиациялық түзетулердің анықтамасын түсіндіреді.
3. Өңдеу кестесін және нәтижелерді стандартты биіктікте, өлшеу түрлендіргіштер деңгейінде жүргізеді
4. "ОТ" таңдауы мен өңдеуін температура және ылғалдылық, тропопауза бойынша жүзеге асырады.
5. Тапшылықты, шәу нүктесін және радиозондтың тік жылдамдығын анықтайды.
6. Желдік зондтау деректерін өңдейді.
7. Желдің жылдамдығын және бағытын орта қабаттар биіктігінде анықтайды, желдің графиктерін құрастырады.
8. Желдің жылдамдығын және бағыттарын стандартты биіктікте, түрлендіргіштердің деңгейлерінде, желде "ОТ" таңдау мен өңдеуде, желдің жылдамдығының ең үлкен және ең жоғары мөлшерін таңдауда, тік ығысудың белгіленуін анықтайды.
9. ТАЭ-3 құрайды, КН-04 коды бойынша кодтайды.
Оқыту нәтижесі: 9) "АВК-1-МРЗ-3" радиозондтау жүйесін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. МРЗ-3 радиозондын шығарылымға дайындайды: электр сипаттамаларын тексеру, батареяларды дайындау.
2. Радиозондты құрастырады, бастапқы және межелік деректерді енгізеді.
3. Түпкілікті құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 10) Метеорологиялық радиолокациялық бақылаулар жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Алыс аймақта және жақын аймақта метеорологиялық радиолокациялық бақылауды жүргізеді.
2. Алыс аймақтағы және жақын аймақтағы метеорадиолокаторда бастапқы деректерді алады, радиожаңғырық контурын түсіреді, радиожаңғырықтың, жауын-шашын аймағының ең жоғары биіктігін, бейнеленуін, типін айқындайды.
3. Азимуттарды таңдайды, жақын аймақта бастапқы ақпаратты алады.
4. Радиолокациялық ақпаратты талдайды.
5. Радиожаңғырықтың типін, биіктігін, қауіпті құбылыстарды, жауын-шашынды айқындайды.
6. Радиолокациялық ақпараттың өзгеру тенденциясын, өзіндік жылдамдықты және радиожаңғырықтың жылжу бағыттарын айқындайды.

5. Выполняет работы на автоматизированных метеорологических комплексах и автоматических метеорологических станциях.
Результат обучения: 7) Проводить и обрабатывать однопунктные шаропилотные наблюдения.
Критерии оценки:
1. Ведет подготовку и наполнение оболочек, установку теодолитов, поверку.
2. Описывает выпуск шаропилота, наблюдения за полетом, запись в КАЭ-1.
3. Объясняет обработку однопунктных шаропилотных наблюдений.
4. Выполняет вычисление высоты шаропилота, высот середин слоев.
5. Строит проекции, определения скорости и направления ветра, высоты облаков.
Результат обучения: 8) Использовать систему радиозондирования "Метеорит МАР 3".
Критерии оценки:
1. Производит подготовку к выпуску радиозонда, сборку схемы, проверку электрических характеристик радиозонда.
2. Объясняет телеметрическую обработку данных, построение градуировочной линейки, определение радиационных поправок.
3. Проводит построение графика обработки и обработку результатов на стандартных высотах, уровнях измерительных преобразователях
4. Производит выбор и обработку "ОТ" по температуре и влажности, тропопаузы.
5. Определяет дефицит, точки росы и вертикальной скорости радиозонда.
6. Обрабатывает данные ветрового зондирования.
7. Определяет скорости и направления ветра на высотах середин слоев, построение графиков ветра.
8. Определяет скорости и направления ветра на стандартных высотах, уровнях измерительных преобразователях, выбор и обработку "ОТ" по ветру, выбор наибольших и максимумов скорости ветра, определение вертикальных сдвигов.
9. Составляет ТАЭ-3, кодирует по коду КН-04.
Результат обучения: 9) Использовать систему радиозондирования "АВК-1-МРЗ-3".
Критерии оценки:
1. Подготавливает радиозонд МРЗ-3 к выпуску: проверка электрических характеристик, подготовка батареи.
2. Производит сборку радиозонда, ввод начальных и градуировочных данных.
3. Работает с конечными документами.
Результат обучения: 10) Проводить метеорологические радиолокационные наблюдения.
Критерии оценки:
1. Производит наблюдения на метеорадиолокаторе в дальней зоне и ближней зоне.
2. Получает первичные данные на метеорадиолокаторе в дальней зоне и ближней зоне, снимает контур радиоэха, определяет максимальную высоту, отражаемость, тип радиоэха, зоны осадков.
3. Выбирает азимуты, получает первичную информацию в ближней зоне.
4. Анализирует радиолокационную информацию.
5. Определяет тип радиоэха, высоту, опасные явления, осадки.
6. Определяет тенденции изменения радиолокационной информации, характерной отражаемости скорости и направления перемещения радиоэха.

7. Ф.2.2 бланкілерін рәсімдейді.
8. Арнайы код бойынша кодтайды.
КҚ 12. Гидрометбақылаушының біліктілік жұмыстарын орындау
КМ 12. Гидрометбақылаушының біліктілік жұмыстарын орындау
Бұл модуль оқыту барысында алынған білімді және кәсіптік құзыреттерді жиынтықтау мен жетілдіруге, біліктілік жұмыстарын орындау үшін материалдар жинау мен дайындауға және "Гидрометбақылаушы" біліктілігін иеленуге бағытталған.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндіріс жағдайында біліктілігі бойынша кәсіптік қызметтің практикалық тәжірибесін жинайды: гидрометеорологиялық мониторингті ұйымдастырудың, қоршаған ортаның ластануын, техногендік жүйелер мен экологиялық қауіп-қатерді мөлшерлеу мен азайтудың теориялық негіздерін және практикалық әдістерін, сондай-ақ гидрометеорологиялық факторлардың қоршаған ортаның жағдайына, адамның тіршілік қызметіне және шаруашылық саласына әсерін бағалау әдістерін меңгеру; атмосфераны және гидросфераны (құрлық және Дүниежүзілік мұхит суларын) қорғау саласындағы теориялық білімді, климаттық, су және балық ресурстарын пайдалану саласындағы басқару негіздерін және дала және камеральдік жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру дағдыларын меңгеру
Оқыту нәтижесі: 1) Гидрометеорологиялық мониторингті ұйымдастырудың практикалық әдістерін қолдану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Су-техникалық ізденістер құрамында жұмыс істеуді жоспарлайды.
2. Гидрометеорологиялық зерделену дәрежесін бағалайды.
3. Су объектілеріне және климатқа антропогендік әсерді бағалау.
4. Метеорологиялық факторлардың, гидрологиялық үрдістердің қоршаған ортаға әсерін бағалайды.
Оқыту нәтижесі 2) Гидрометеорологиялық зерттеулерді гидрологиялық және су-экологиялық сипаттамалар түрінде жалпылау және бағалау дағдыларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құрлықтың су объектілерінің гидрологиялық сипаттамалары үшін контактілі және дистанциялық өлшеу әдістерін қолданады.
2. Негізгі гидрометеорологиялық сипаттамалардың кеңістіктік және уақытша өзгеру заңдылықтарын есептеу және талдау әдістерін сипаттайды.
3. Оларды сандық айқындау дағдыларын қолданады.
4. Гидрометеорологиялық өлшемдердің әдістемелік негіздерін және гидрометеорологиялық жұмыстардың қауіпсіздік техникасы қағидаларын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Негізгі гидрометеорологиялық сипаттамалардың кеңістіктік және уақытша өзгеру заңдылықтарын есептеу және талдау әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бастапқы гидрометеорологиялық ақпаратты статистикалық өңдеу мен талдау әдістерін таңдайды.
2. Өзен ағынын қалыптастырудың негізгі факторларын айқындайды.

7. Оформляет бланки Ф.2.2.
8. Кодирует по специальному коду.
ПК 12.Выполнять квалификационные работы гидрометнаблюдателя
ПМ 12. Выполнение квалификационных работ гидрометнаблюдателя
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и профессиональных компетенций, полученных в процессе обучения; сбор и подготовку материалов для выполнения квалификационных работ и получение квалификации "Гидрометнаблюдатель".
В результате освоения модуля, обучающиеся приобретают практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства: овладения теоретическими основами и практическими методами организации гидрометеорологического мониторинга, нормирования и снижения загрязнения окружающей среды, техногенных систем и экологического риска, а также методами оценки влияния гидрометеорологических факторов на состояние окружающей среды, жизнедеятельности человека и отрасли хозяйства; овладения теоретическими знаниями в области охраны атмосферы и гидросферы (вод суши и Мирового океана), основами управления в сфере использования климатических, водных и рыбных ресурсов и навыками планирования и организации полевых и камеральных работ
Результат обучения: 1) Применять практические методы организации гидрометеорологического мониторинга.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1.Планирует работы в составе водно-технических изысканий.
2. Оценивает степень гидрометеорологической изученности.
3. Оценивает влияние антропогенных воздействий на водные объекты и климат.
4. Дает оценку влиянию метеорологических факторов, гидрологических процессов на состояние окружающей среды.
Результат обучения: 2) Применять навыки обобщения и оценки гидрометеорологических исследований в виде гидрологических и водно-экологических характеристик.
Критерии оценки:
1. Применяет контактные и дистанционные методы измерений гидрологических характеристик водных объектов суши.
2. Описывает методы расчета и анализа закономерностей пространственной и временной изменчивости основных гидрометеорологических характеристик.
3. Применяет навыки их количественного определения.
4. Объясняет методические основы гидрометрических измерений и правила техники безопасности гидрометеорологических работ.
Результат обучения: 3) Применять методы расчета и анализа закономерностей пространственной и временной изменчивости основных гидрометеорологических характеристик.
Критерии оценки:
1. Выбирает методы статистической обработки и анализа исходной гидрометеорологической информации.
2. Определяет основные факторы формирования речного стока.

3. Негізгі гидрометеорологиялық сипаттамалардың кеңістіктік және уақытша өзгеру заңдылықтарын есептеу және талдау әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Далалық заттай гидрологиялық өлшемдерді ұйымдастыру, басқару шешімдерін қабылдау және су қорғау саласындағы инженерлік-экономикалық есептерді ұйымдастыру дағдыларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Гидрологиялық құбылыстардың қауіпті дамуы туралы тұрғындар мен су шаруашылығын ескертуге арналған гидрологиялық болжамдардың маңыздылығын түсіндіреді.
2. Далалық және камеральдік жұмыстарды ұйымдастыру қағидаттарын қолданады.
3. Су ресурстары саласындағы нормативтік құжаттарды пайдаланады.
4. Стандартты және мамандандырылған дерекқорды пайдаланады және құрады.
Оқыту нәтижесі: 5) Гидрометбақылаушының біліктілік жұмыстары бойынша есеп рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Біліктілік жұмысы бойынша есепте меңгерілген құзыреттерді көрсетеді.
2. Біліктілік жұмысы бойынша есепті рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 318-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 741-қосымша
"Өрт қауіпсіздігі" техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1516000 - Өрт қауіпсіздігі
Біліктілігі*:

3. Применяет методы расчета и анализа закономерностей пространственной и временной изменчивости основных гидрометеорологических характеристик на практике.
Результат обучения: 4) Применять навыки организации полевых натурных гидрологических измерений, принятия управленческих решений и инженерно - экономических расчетов в области охраны вод.
Критерии оценки:
1. Описывает значение гидрологических прогнозов для предупреждения населения и водного хозяйства об опасном развитии гидрологических явлений.
2. Использует принципы организации полевых и камеральных работ.
3. Использует нормативные документы в сфере водных ресурсов.
4. Использует и составляет стандартные и специализированные банки данных.
Результат обучения: 5) Оформлять отчет по квалификационной работе гидрометеонаблюдателя.
Критерии оценки:
1. Отражает в отчете по квалификационной работе приобретенные компетенции.
2. Оформляет отчет по квалификационной работе.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 318
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 741
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Пожарная безопасность"
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1516000 - Пожарная безопасность
Квалификация*:

1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерді
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын меңгерді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"151601 3 Өрт сөндіру инспекторы" біліктілігі
КҚ 1. Жану және өрт сөндіру процестерін түсіну.
КМ 01. Жану және өрт сөндіру процестерін түсіну.
Бұл модуль ағындардың термодинамикасы, фазалық ауысу, химиялық термодинамика; жылу алмасу теориясы: жылу өткізгіштік туралы кешенді түсінік қалыптастыруға; өрт сөндіру саласындағы кәсіби қызметті жүзеге асыруға; гидравликалық жабдықты одан әрі пайдалану мүмкіндігі, қызмет көрсетуге және жөндеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
жылу техникасының негіздері; жылу өткізгіштік және жылу беру коэффициенттері туралы түсінік; жылу беру және жылу алмасу түрлері; жылу өткізгіштікті, жылу беруді және жылу алмасуды есептеу тәртібі, жылу алмасу аппараттары; жылу техникалық құрылғылардың термодинамикалық талдауын жүргізу;
жану сипаты және жану, жанғыш заттар, өрт және оның дамуы туралы жалпы мәліметтер; өртте жалынды тоқтату әдістері; өрт сөндіру негіздері, өрттің жіктелуі, оларды сөндіру әдістері мен тәсілдері; өрт сөндіру мақсаттары үшін суды жеткізудің сенімділігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар; қолданыстағы өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерін жетілдіруге бағытталған іс-шаралар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: түрлі физикалық және химиялық құбылыстарды талдау;
жану және өрт сөндіру процестерінің қажетті сандық есептеулерін жүргізу;
өрт қауіпсіздігіне байланысты мәселелерді шешуде физика және химия заңдарын қолдану; сұйықтықтардың физикалық қасиеттерін, сорғылардың, құбырлардың жұмыс параметрлерін, сұйықтықтың қозғалыс режимдерін анықтау үшін қарапайым есептеулер жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жылу сыйымдылығының мәндері және оттың жануының меншікті жылуы арқылы жылу мөлшерін айқындау
Термодинамика және жылу беріліс негіздері
Жану және өрт сөндіру процестерінің теориялық негіздері
Гидравлика және өртке қарсы сумен жабдықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства .
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени. 2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "151601 3 Инспектор пожарный"
ПК 1. Понимать процессы горения и тушения пожаров.
ПМ 01. Понимание процессов горения и тушения пожаров.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о термодинамике потоков, фазовых переходах, химической термодинамике; теории теплообмена: теплопроводности; осуществления профессиональной деятельности в области пожаротушения; дальнейшей возможности эксплуатировать, обслуживать и производить ремонт гидравлического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основы теплотехники; понятие о коэффициентах теплопроводности и теплопередачи; виды теплопередачи и теплообмена; порядок расчета теплопроводности, теплообмена и теплопередачи, теплообменные аппараты; проводить термодинамический анализ теплотехнических устройств;
природу горения и общие сведения о процессах горения, горючих веществах, пожаре и его развитии; способы прекращения горения на пожаре; основы тушения пожаров, классификацию пожаров, способов и приемов их тушения; мероприятия по обеспечению надежности подачи воды для целей пожаротушения; мероприятия направленные на совершенствование действующих систем противопожарного водоснабжения;
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать различные физико-химические явления;
проводить необходимые численные расчеты процессов горения и тушения пожаров;
применять законы физики и химии при решении задач, связанных с пожарной безопасностью; производить простейшие расчеты по определению физических свойств жидкостей, параметров работы насосов, трубопроводов, режимов движения жидкостей.
Результат обучения: 1) Определить количество теплоты с помощью значений теплоемкости и удельной теплоты сгорания топлива.
Основы термодинамики и теплопередачи
Теоретические основы процессов горения и тушения пожаров.
Гидравлика и противопожарное водоснабжение.
Критерии оценки:

1. Түрлі мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарда өрт сөндіру процесінің ерекшеліктерін түсінеді.
2. Есептеу жолымен жылу өткізгіштік және жылу беру коэффициенттерін анықтайды.
3. Гидросоққы, сұйықтық қозғалысы кезінде шамадан артық қысымды есептеуді жүзеге асырады.
4. Үй-жайда болған өрттің термодинамикалық талдауын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жану процестерінің негіздерін және оны тоқтату әдістерін, өрт сөндірудің негізгі қағидаттарын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жану сипатын, жану процестерін түсінеді.
2. Өртті, оны сөндіру әдістері мен тәсілдерін жіктейді.
3. Жанғыш заттардың түрлерін, өрттерді және олардың даму процестерін ажыратады.
4. Өртте жалынды тоқтатудың әдістерін меңгерді, өрт сөндіру құралдары туралы түсінігі бар.
5. Өрт сөндіру бөлімшелерінің тактикалық мүмкіндіктерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйесін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидродинамиканың негізгі ұғымдарын меңгерді.
2. Гидравликалық машиналардың біліктілігі туралы түсінігі бар.
3. Көрсетілген параметрлерге сәйкес сорғының өнімділігі мен қысымын анықтайды.
4. Сорғы теориясының негіздерін, сорғы-жеңдік жүйелерді есептеу әдістемесін және өртке қарсы алшақтықтарды түсінеді;
5. Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің сенімділігін бақылайды және су көздерінің орналасқан жерін анықтайды.
6. Өртті сыртқы және ішкі сумен жабдықтауға арналған судың шығын нормаларын бақылайды.
7. Өртті сыртқы және ішкі сумен жабдықтауды сынау технологиясының реттілігі мен дұрыстығын бақылайды.
КҚ 2. Ғимараттарды, үй-жайларды және құрылыстарды автоматты өрт сөндіру және автоматты өрт дабылы жүйелерімен жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтау
КМ 02. Ғимараттарды, үй-жайларды және құрылыстарды автоматты өрт сөндіру және автоматты өрт дабылы жүйелерімен жабдықтауға қойылатын талаптарды сақтау
Бұл модуль электротехника және электроника заңдарын түсінуге қажетті базалық білімді меңгеруге; магниттік және электр құбылыстарын, электр қондырғыларынан өрттің және жарылыстың туындау себептерін; әртүрлі жағдайларда электр қондырғыларының өрт қауіпсіздігін, найзағайдан және статикалық электр энергиясынан қорғауды қамтамасыз ету бойынша нормативтік-техникалық талаптарды зерделеуге; өрт автоматикасы қондырғыларының және түтін қорғаныш жүйелерінің техникалық сипаттамаларын, оларды пайдалану талаптарын зерделеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: электр қондырғыларының өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету, ғимараттарды, құрылыстарды, аппараттар мен агрегаттарды статикалық электр және найзағайдан қорғауды қамтамасыз ететін теориялық білім және тәжірибелік дағдылар; әртүрлі мақсаттағы үй-жайларда өрт автоматикасы жүйесін орнату талаптары; өрт автоматикасы жүйелерін дамыту саласындағы білімді меңгеру.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді:
өрт және жарылыс қаупі бар аймақтарда электр қондырғыларын қолдану саласындағы қадағалау-профилактикалық функциялардың сапасын жақсарту әдістері; өрт автоматикасы қондырғыларының жұмыс қабілетін өздігінен бағалауды жүзеге асыру; электр қондырғыларын тексеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр энергиясын беру және тарату әдістерін ажырата білу.
Электротехника және электроника
Электр қондырғыларының өрт қауіпсіздігі
Өрт автоматикасы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает особенности процесса тушения пожара в зданиях и сооружениях различного назначения.
2. Определяет коэффициенты теплопроводности и теплоотдачи расчетным путем.
3. Выполняет расчеты избыточных давлений при гидроударе, движении жидкости.
4. Проводит термодинамический анализ пожара, протекающего в помещении.
Результат обучения: 2) Понимать основы процессов горения и способов его прекращения, основополагающие принципы тушения пожаров.
Критерии оценки:
1. Понимает природу горения, процессы горения.
2. Классифицирует пожары, способы и приемов их тушения.
3. Различает виды горючих веществ, пожары и процесс их развития.
4. Владеет способами прекращения горения на пожаре, имеет понятие об огнетушащих средствах.
5. Определяет тактические возможности пожарных подразделений.
Результат обучения: 3) Понимать систему противопожарного водоснабжения.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями гидродинамики.
2. Иметь понятие о квалификации гидравлических машин.
3. Определяет производительность и напор насоса по заданным параметрам.
4. Понимает основы теории насосов, методику расчетов насосно-рукавных систем и противопожарных разрывов;
5. Контролирует надежность систем противопожарных водоснабжения и определяет нахождение водоисточников.
6. Контролирует нормы расхода воды на наружное и внутренне противопожарное водоснабжение
7. Контролирует очередность и правильность технологии проведения испытания наружного и внутреннего противопожарного водоснабжения.
ПК 2. Соблюдать требования по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации.
ПМ 02. Соблюдение требований по оборудованию зданий, помещений и сооружений системами автоматического пожаротушения и автоматической пожарной сигнализации.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения базовыми знаниями, необходимыми для понимания законов электротехники и электроники; изучения магнитных и электрических явлений, причин возникновения пожаров и взрывов от электроустановок; нормативно-технических требований, обеспечивающих пожарную безопасность применения электроустановок в различных условиях, защиты от поражения молнией и статическим электричеством; изучения технических характеристик установок пожарной автоматики и систем противодымной защиты, требования к их эксплуатации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: теоретические знания и практические навыки для обеспечения пожарной безопасности электроустановок, защиты зданий, сооружений, аппаратов и агрегатов от статического электричества и молниезащиты;
требования установки систем пожарной автоматики в помещениях различного назначения; владеет знаниями в области развития систем пожарной автоматики.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
способам качественного улучшения надзорных и профилактических функций в области применения электроустановок в пожаро и взрывоопасных зонах; выполнять самостоятельную оценку работоспособности установок пожарной автоматики; проводить обследования электроустановок.
Результат обучения: 1) Различать способы передачи и распределения электрической энергии.
Электротехника и электроника
Пожарная безопасность электроустановок.
Пожарная автоматика.
Производственное обучение.
Критерии оценки:

1. Электр энергиясының, электр өрісінің, электромагнетизмнің негізгі ұғымдарын түсінеді.
2. Тұрақты тоқ тізбектерінің, бір фазалы және үш фазалы ауыспалы тоқ тізбектерінің жұмысын сипаттайды.
3. Электр энергиясын бөлуді түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс істеу қағидатын ескере отырып, өлшеу аспаптарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Трансформаторлардың және өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидатын анықтайды.
2. Өткізгіш бұйымдарды және электр оқшаулағыш материалдарды пайдалану дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр қондырғыларын, найзағай мен статикалық электр энергиясының әсерінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қағидаттарды, әдістерді және техникалық шешімдерді сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және магниттік тізбектердегі негізгі физикалық үрдістерді түсінеді.
2. Электр қондырғыларының өрт және жарылыс қауiпсiздiгiн, найзағайдан және статикалық электр тоғынан қорғауды реттейтiн нормативтiк құжаттарды пайдаланады.
3. Электротехникалық құрылғылардың негізгі сипаттамаларын түсінеді.
4. Электр тізбектерін, аппараттарды, найзағайдан қорғау қондырғыларын есептеу, жобалардың электр бөлігін сараптау әдістерін анықтайды.
5. Ғимараттар мен құрылыстардың, аппараттар мен жабдықтардың, электр, жылу қондырғыларының өрт қауіпсіздігін бағалауды жүзеге асырады.
6. Электр қондырғыларын өрт және техникалық тексеруін жүзеге асырады.
7. Жану объектісіне байланысты өрт сөндіру құралдарын таңдауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өрт автоматикасының және түтінге қарсы қорғау жүйелерінің түрлі қондырғыларының техникалық сипаттамаларын, оларды пайдалану талаптарын сыныптау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі мақсаттағы үй-жайларда өрт автоматикасы жүйесін орнату талаптарын түсінеді.
2. Түтінге қарсы қорғау жүйесін сыныптайды.
3. Өрт автоматикасы қондырғыларының жұмыс қабілетін өздігінен бағалауды жүзеге асырады.
КҚ 3. Құрылыс конструкцияларын және оларды шаруашылық объектілерінде қолданылуын бағалауды жүзеге асыру
КМ 03. Құрылыс конструкцияларын және оларды шаруашылық объектілерінде қолданылуын бағалау.
Бұл модуль объектілерді тексеруге және пайдаланылған құрылыс материалдарын дұрыс бағалауға; схемалар мен сызбаларды орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды; техногенді және табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың қауіпі туындаған кезде халықтық және лауазымды тұлғалардың әрекетін; төтенше жағдай туындау кезінде халықты, аумақтарды және қоршаған ортаны қорғау саласындағы іс-шараларды; жедел авариялық-құтқару бөлімшелерінің және диспетчерлік қызметтің жұмысын ұйымдастыруды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
әртүрлі пайдалану жағдайында құрылыс материалдарының түрлері мен олардың өрт қауіптілігі; сызбаларды рәсімдеудеу қағидалары; жазықтықтағы геометриялық салудың негіздері; бұранданың шартты бейнелері мен белгілері; қималарды орындау мен белгілеудің негізгі қағидалары; тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық негіздері; ҚР ІІМ ТЖК "Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі" ММ, "Жедел-құтқару отряды" ММ құрылымдық бөлімшесінің авариялық-құтқару жұмыстары қызметтеріндегі жұмысы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: әртүрлі жағдайларда жұмыс істейтін объектілердің отқа төзімділігін бағалау; қарапайым және күрделі кесектерді оқу және орындау; құрастыру сызбаларын орындау; схемаларды оқи алу, оларды орындау қағидаларын және шартты белгілерді білу; қарапайым сәулет-құрылыс сызбаларын оқу және орындау; төтенше жағдайлар кезінде тіршілік қауіпсіздігін реттеу және нормалау қағидаттары; адамдар мен қоршаған ортаға объектілердің ықтимал қауіпін талдау және бағалау; өрт сөндіру техникасын және өртке қарсы техникалық жарақтарды мақсаты бойынша қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыста қолданылатын әртүрлі материалдардың қасиеттерін ажырату
Материалтану.
Сызу
Тіршілік қауіпсіздігі
Құрылыс конструкциялары
Оқу-танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основные понятия электричества, электрического поля, электромагнетизма.
2. Характеризует работу цепей постоянного тока, цепей одно фазного и трехфазного переменного тока.
3. Понимает распределение электрической энергии.
Результат обучения: 2) Применять измерительные приборы с учетом принципа действия.
Критерии оценки:
1. Определяет принцип работы трансформаторов и измерительных приборов.
2. Владеет навыками использования проводниковых изделий и электроизоляционных материалов.
Результат обучения: 3) Соблюдать принципы, способы и технические решения, обеспечивающие пожарную безопасность применения электроустановок, воздействия молнии и статического электричества.
Критерии оценки:
1. Понимает основные физические процессы, происходящие в электрических и магнитных цепях.
2. Использует нормативные документы, регламентирующие пожаро-взрыво безопасность электроустановок, молниезащиту и защиту от статического электричества.
3. Понимает основные характеристики электротехнических устройств.
4. Определяет методы расчетов электрических цепей, аппаратов, установок молниезащиты, экспертизы электрической части проектов.
5. Осуществляет оценку пожарной безопасности зданий и сооружений, аппаратов и оборудования, электрических, тепловых установок.
6. Выполняет пожарно-техническое обследование электрических установок.
7. Осуществляет выбор средств пожаротушения в зависимости от объекта возгорания.
Результат обучения:4) Классифицировать технические характеристики различных установок пожарной автоматики и систем противодымной защиты, требования к их эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Понимает требования установки систем пожарной автоматики в помещениях различного назначения.
2. Классифицировать систему противодымной защиты.
3. Выполняет самостоятельную оценку работоспособности установок пожарной автоматики.
ПК 3. Производить оценку строительных конструкций и их применения на объектах хозяйствования.
ПМ 03. Оценка строительных конструкций и их применения на объектах хозяйствования.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения обследования объектов и правильной оценки использованных строительных материалов; выполнения схем и чертежей; действия населения и должностных лиц при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций техногенного и природного характера; мероприятия в области защиты населения, территорий и окружающей среды при возникновении ЧС; организации работы оперативных аварийно-спасательных подразделений и диспетчерской службы;
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
виды строительных материалов и их пожарную опасность в различных условиях эксплуатации; правила оформления чертежей; основы геометрических построений на плоскости; условные изображения и обозначения резьбы; основные правила выполнения и обозначения сечений; организационные основы обеспечения безопасности жизнедеятельности; деятельность в аварийно-спасательных службах в структурном подразделении КЧС МВД РК ГУ "Служба пожаротушения и аварийно-спасательные формирования", ГУ "Оперативно-спасательный отряд".
При изучении модуля обучающиеся учатся: оценивать огнестойкость объектов, эксплуатируемых в различных условиях; читать и выполнять простые и сложные разрезы; выполнять сборочные чертежи; уметь читать схемы знать правила их выполнения и условные обозначения; уметь читать и выполнять простейшие архитектурно-строительные чертежи; принципам регулирования и нормирования безопасности жизнедеятельности в условиях чрезвычайных ситуаций; анализировать и оценивать потенциальную опасность объектов для человека и среды обитания; применять по назначению пожарную технику и пожарно-техническое вооружение.
Результат обучения: 1) Различать свойства различных материалов применяемых в строительстве.
Материаловедение.
Черчение.
Безопасность жизнедеятельности.
Строительные конструкции.
Учебно-ознакомительная практика.
Критерии оценки:

1. Құрылыста пайдаланылатын түрлі материалдардың өрт қауіптілігін бағалауды жүзеге асырады.
2. Материалдардың физикалық және химиялық қасиеттерін бағалайды.
3. Құрылыс материалдарын өрт қауіпсіздігі бойынша сыныптайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылыс сызбаларын орындау және оқу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық сызу және сызбаларды рәсімдеудеу қағидаларын сақтайды.
2. ЖҚБЖ, БТҚЖ құжаттамасын әзірлеу және рәсімдеудеу қағидаларын сақтайды.
3. Геометриялық салу дағдыларын меңгерді.
4. Түйіндесулерді құру дағдыларын меңгерді.
5. Геометриялық салуды қолдана отырып, жазық бөлшектердің сызбаларын орындайды.
6. Өлшемдер салады.
7. Құрылыс сызбаларын оқиды.
8. Құрылымдық электр схемаларын орындайды.
9. Қарапайым сәулет-құрылыс сызбаларын, бөлшектердің, конструкциялар мен құрастыру бірліктерінің сызбаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі:
3) Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды сыныптау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Төтенше жағдайларда тіршілік әрекетін қамтамасыз етуде азаматтық қорғаныстың рөлі мен міндеттерін түсінеді.
2. Төтенше жағдайларда халықты жеке және ұжымдық қорғау құралдарын пайдаланады.
3. Өрт кезінде өрт қауіпсіздігі шараларын және қауіпсіз жүріс-тұрыс қағидаларын сақтайды.
4. Эвакуациялық іс-шараларды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Құрылымдық элементтердің беріктігін есептеудің қарапайым әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыс конструкцияларын шекті жай-күйі бойынша есептеу әдістерін анықтайды.
2. Негізгі көтеруші элементтерді есептеу мен құрастыруды жүзеге асырады.
3. Әртүрлі материалдардан жасалған негізгі көтеруші конструкциялардың қимасын сапалы және сандық бағалауды жүзеге асырады.
4. Құрылғыны бөлшектеу арқылы өрт шығуын болдырмау үшін жұмыстарды ұйымдастыру үшін типтер бойынша құрылымдарды бөледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Құрылыс конструкцияларына бағалау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ғимараттардың негізгі бөліктерінің күрделі емес тораптары мен бөлшектерін әзірлейді
2. Конструкция элементтерінің өлшемдерін анықтау әдістерін қолданады.
3. Ғимараттар мен оның құрамдас элементтері жүйесінің негізгі құрылымдық сызбаларын орындайды.
КҚ 4. ТЖ кезінде зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету
КМ 04. ТЖ кезінде зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету
Бұл модуль төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерді медициналық қамтамасыз етуге қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай білімді меңгеруі керек: төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету жөніндегі нұсқаулықтың негізгі ережелері; құтқарушыларға алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша әрекеттерінің құқықтық негіздері; әртүрлі жарақаттар мен зақымдар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету әдістері мен тәсілдері; күтпеген аурулар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету; зардап шеккендерді медициналық сұрыптау, тасымалдау және медициналық оңалту негіздері; шұғыл психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаттары; төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге шұғыл психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру кезеңдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге жарақаттарына және зақымдарына байланысты алғашқы медициналық көмек көрсету; зардап шеккендерді медициналық сұрыптау, оларды тасымалдау әдістерін қолдану; күйзеліс жағдайға әртүрлі реакциялармен психологиялық жұмыстың нысандары; төтенше жағдай аймағында құрбандармен қарым-қатынас жасау ерекшеліктері; ауызша және ауызша емес сөйлесу тәсілдері; жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге жарақаттарына және зақымдарына байланысты алғашқы медициналық көмек көрсету
Медициналық даярлық
Психологиялық даярлық
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет оценку пожарной опасности различных материалов, используемых в строительстве.
2. Оценивает физические и химические свойства материалов.
3. Классифицирует строительные материалы по пожарной безопасности.
Результат обучения: 2) Выполнять и читать строительные чертежи.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила технического черчения и оформления чертежей.
2. Соблюдает правила разработки и оформления документации согласно стандартов.
3. Владеет навыками геометрических построений.
4. Владеет навыками построения сопряжений.
5. Выполняет чертежи плоских деталей с применением геометрических построений.
6. Наносит размеры.
7. Читает строительные чертежи.
8. Выполняет структурные электрические схемы.
9. Читает простые архитектурно-строительные чертежи, чертежи деталей, конструкций и сборочных единиц.
Результат обучения:
3) Классифицировать чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера.
Критерии оценки:
1. Понимает роль и задачи гражданской обороны в обеспечении жизнедеятельности в чрезвычайных ситуациях.
2. Использует индивидуальные и коллективные средства защиты населения в чрезвычайных ситуациях.
3. Соблюдает меры пожарной безопасности и правила безопасного поведения при пожарах.
4. Выполняет эвакуационные мероприятия.
Результат обучения: 4) Использовать методы простейших расчетов на прочность элементов конструкций.
Критерии оценки:
1. Определяет методы расчета строительных конструкций по предельным состояниям.
2. Выполняет расчеты и конструирование основных несущих элементов.
3. Выполняет качественное и количественное оценивание сечения основных несущих конструкций из различных материалов.
4. Разделяет конструкции по видам для организации работы по предотвращению распространения огня путем разборки конструкций.
Результат обучения: 5) Производить оценку строительных конструкций.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает несложные узлы и детали основных частей зданий.
2. Применяет методы определения размеров элементов конструкции.
3. Выполняет основные конструктивные чертежи системы зданий и составляющих элементов.
ПК 4. Оказать первую медицинскую помощь пострадавшим при ЧС.
ПМ 04. Оказание первой медицинской помощи пострадавшим при ЧС.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для медицинского обеспечения пострадавших при чрезвычайных ситуациях.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: основные положения руководящих документов по вопросам оказания первую медицинскую помощь пострадавшим в чрезвычайных ситуациях; юридические основы действий спасателей по оказанию первую медицинскую помощь; способы и приемы оказания первую медицинскую помощь при различных травмах и поражениях; оказание первую медицинскую помощь при внезапных заболеваниях; основы медицинской сортировки, транспортировки пострадавших и их медицинской реабилитации; принципы организации экстренной психологической помощи; этапы организации экстренной психологической помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим в зависимости от полученных ими травм и поражений при чрезвычайных ситуациях; производить медицинскую сортировку и применять приемы переноски и транспортировки пострадавших; формы психологической работы с различными реакциями на стрессовую ситуацию; специфические особенности общения с пострадавшими в зоне чрезвычайных ситуаций; способы вербального и невербального общения; проводить сердечно-легочную реанимацию.
Результат обучения: 1) Оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим в зависимости от полученных ими травм и поражений при чрезвычайных ситуациях.
Медицинская подготовка.
Психологическая подготовка.
Производственное обучение.
Критерии оценки:

1. Алғашқы медициналық көмек көрсетудің ұйымдастырушылық және құқықтық негіздерін сақтайды.
2. Табельдік жарақтаумен көзделген медициналық мүліктің құрамын, мақсатын және пайдалану тәртібін анықтайды.
3. Дәрі-дәрмектерді, дәрі нысандарын, бір жолғы және тәуліктік мөлшерлерді сыныптайды.
4. Зардап шеккен адамның жай-күйіне байланысты дәрі-дәрмектің оның ағзасына әсерін есепке ала отырып, препараттарды анықтайды.
5. Алғашқы медициналық көмек көрсету құралдарын пайдаланады.
6. Жаралану және жарақаттар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
7. Күйіктен, уланудан және электр жарақатынан зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін мен тәсілдерін орындайды.
8. Қарапайым реанимациялық іс-шараларды жүргізу әдістерін меңгерді.
9. Зардап шеккендерді медициналық сұрыптаудың ұйымдастырушылық негіздерін сақтайды.
10. Түрлі зақымдардан зардап шеккен адамдарды сұрыптау критерийлерін пайдаланады.
11. Зардап шеккендерді жарақаттарына байланысты тасымалдау құралдарын таңдайды, сондай-ақ уақтылы және ұтымды құтқаруды қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) ТЖ жағдайында психологиялық даярлықты меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт сөндірушінің психикалық дайындық жағдайын сипаттайды.
2. Өрт сөндірушілердің кәсіби және психологиялық дайындық түрлерін ажыратады.
3. Жеке-психологиялық ерекшеліктерді және олардың өрт сөндіруші мамандығын ойдағыдай меңгеруіне әсерін анықтайды.
4. Өрт сөндірушінің негізгі еріктілік қасиеттерін анықтайды.
5. Өртке қарсы бөлімдер қызметкерлерін жауынгерлік функцияларды орындау табиғатына қарай тікелей кәсіби және психологиялық даярлық ерекшеліктерін түсінеді.
6. Зардап шеккендерді психологиялық және физиологиялық күйзелістен арылту әдістемесін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендерге психологиялық көмек көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Төтенше жағдай аймағында құрбандармен қарым-қатынас жасаудың негізгі қағидаттарын сақтайды.
2. Төтенше жағдайлар кезінде зардап шеккендердің күйзелісті жағдайын және олардың салдарын түсінеді.
3. Төтенше жағдайларда зардап шеккендердің психологиялық және физиологиялық күйзеліс негіздерін, күйзеліс түрлерін меңгерді.
4. Ауызша және ауызша емес сөйлесу тәсілдерін меңгерді.
5. Дағдарыс жағдайынан шығу жолдарын анықтайды.
КҚ 5. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аспаптарды пайдаланып, өртті сөндіру бойынша білімін қолдану
КМ 05. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аспаптарды пайдаланып, өртті сөндіру бойынша білімін қолдану
Бұл модуль әртүрлі жағдайда өрт сөндіруді ұйымдастыру мен басқаруға; қауіпті аймақтардың параметрлерін, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда зақымданулардың ауқымын және құрылымын анықтауға; жауынгерлік орналастыру, авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстар кезінде өрт сөндіру техникасының және авариялық-құтқару жабдығының қолданысын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Өрт сөндіруді ұйымдастыру қағидаларының талаптары тұрғысынан өрт сөндіруді ұйымдастыру және жедел-тактикалық негіздер, өрт сөндіру процесінде бөлімшелерді басқару негіздері бойынша дағдылар; Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс саласындағы заңдарының рөлі мен маңызы; төтенше жағдайлар саласындағы заңнаманың негізгі міндеттері мен функциялары; іздестіру-құтқару қызметтерін ұйымдастыру негіздері; іздестіру-құтқару жұмыстарына басшылық ету; іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде күштер мен құралдарды басқару негіздері; төтенше жағдайларға ұшыраған әртүрлі нысандардағы апат жағдайында іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу әдістері, тәсілдері, реттілігі; табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайларға қажетті күштер мен құралдарды жылдам есептеу әдістері; байланыс құралдары және оларды пайдалану қағидалары, өрт сөндіру бойынша арнайы агрегаттарды, механизмдер мен техниканы пайдалана отырып, жұмыстарды орындау.
Білім алушылардың мыналарға қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындағаны жөн: іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде күштер мен құралдарды басқару; зардап шеккендерді тастан босату үшін қажетті күштер мен құралдарды есептеуді жүзеге асыру; табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайлардың параметрлері мен ауқымын айқындау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: өрт сөндірушінің өрт сөндіруге шығуы және баруы, өртті қарап шығуы, адамдарды құтқару және өртте мүлікті құтқару, күш пен құралдарды жұмылдыру, өртті сөндіру кезіндегі әрекеттері; өртті сөндіру кезінде арнайы, авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстар жүргізу; өртте күштер мен құралдарды басқару; іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізудің таңдалған технологиясына сәйкес құтқару техникасы мен жабдықты қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Өрт және тактикалық тапсырмаларды орындау және өрттерді талдау
Өрт тактикасы
Іздестіру - құтқару жұмыстары
Өрт сөндіру техникасы және авариялық-құтқару жабдығы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өртпен күрес саласындағы мемлекеттік қызметтің негізгі бағыттарын, елді мекендерде және түрлі мақсаттағы объектілерде қазіргі өрт сөндіру проблемаларын түсінеді.
2. Өрт сөндіру бөлімшелерінің тактикалық мүмкіндіктерін, объектілерді өрт сөндірудің ұйымдастырылуы мен тактикасын анықтайды.

1. Соблюдает организационные и юридические основы, общие принципы оказания первую медицинскую помощь.
2. Определяет состав, назначение и порядок использования медицинского имущества, предусмотренного табельным оснащением.
3. Классифицирует лекарственные средства, лекарственные формы, разовые и суточные дозы.
4. Определяет препараты с учетом действия лекарственных средств на организм пострадавшего в зависимости от состояния.
5. Использует средства для оказания первую медицинскую помощь.
6. Оказывает первую медицинскую помощь при ранениях и травмах.
7. Выполняет способы и приемы оказания первую медицинскую помощь пострадавшим при ожогах, отравлениях и электротравме.
8. Владеет способами проведения простейших реанимационных мероприятий.
9. Соблюдает организационные основы медицинской сортировки пострадавших.
10. Использует критерии сортировки пострадавших при различных поражениях.
11. Выбирает средства транспортировки пострадавших в зависимости от полученной травмы и обеспечивает своевременную рациональную эвакуацию.
Результат обучения: 2) Иметь психологическую подготовку в условиях чрезвычайных ситуаций.
Критерии оценки:
1. Характеризует состояния психической готовности пожарного.
2. Различает виды профессионально-психологической подготовки пожарных.
3. Определяет индивидуально-психологические особенности и их влияние на успешность освоения профессии пожарного.
4. Определяет основные волевые качества пожарного.
5. Понимает особенности непосредственной профессионально-психологической подготовки личного состава пожарных подразделений по роду выполнения боевых функций.
6. Владеет методикой снятия психологического и физиологического стресса у пострадавших.
Результат обучения: 3) Оказывать психологическую помощь пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
Критерии оценки:
1.Соблюдает основными принципами общения с пострадавшими в зоне чрезвычайных ситуаций.
2. Понимает кризисные состояния пострадавших в чрезвычайных ситуациях и их последствия.
3. Владеет основами психологического и физиологического стресса пострадавших в чрезвычайных ситуаций видах стресса.
4. Владеет методами вербального и невербального общения.
5.Определяет пути выхода из кризисных ситуаций.
ПК 5. Применять знания по тушению пожаров с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов.
ПМ 05. Применение знаний по тушению пожаров с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и руководству тушением пожаров в различной обстановке; определения параметров опасных зон, масштабы и структуру очагов поражения при чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера; понимания применений пожарной техники и аварийно-спасательного оборудование при боевом развертывании, аварийно-спасательных и неотложных работах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки по организации и оперативно-тактическим основам тушения пожаров в свете требований Правил организации тушения пожаров, по основам управления подразделениями в процессе тушения пожаров; роль и значение законов Республики Казахстан в области Гражданской защиты; основные задачи и функции законодательства в области чрезвычайных ситуаций; основы организации поисково-спасательных служб; руководство поисково-спасательными работами; основы управления силами и средствами при ведении поисково-спасательных работ; приемы, способы, последовательность выполнения поисково-спасательных работ при аварии на различных объектах, подвергшихся воздействию чрезвычайных ситуаций; методы оперативного расчета потребного количества сил и средств для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера; средства связи и правила пользования ими выполнение работы с использованием специальных агрегатов по тушению пожаров, механизмов и техники.
Важно, чтобы обучающиеся выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: управлять силами и средствами при ведении поисково-спасательных работ; выполнять расчет потребных сил и средств для деблокирования пострадавших из-под завалов; определять параметры и масштабы чрезвычайных ситуаций природного характера.
При изучении модуля обучающиеся учатся: действиям пожарного при выезде и следовании на пожар, разведке пожара, спасании людей и эвакуации имущества на пожаре, развертывании сил и средств, тушении пожара;
выполнению специальных, аварийно-спасательных и неотложных работ при тушении пожара; управлению силами и средствами на пожаре; применять аварийно-спасательную технику и оборудование в соответствии с выбранной технологией ведения поисково-спасательных работ.
Результат обучения: 1) Выполнить пожарно-тактические задачи и разбор пожаров.
Пожарная тактика.
Поисково - спасательные работы.
Пожарная техника и аварийно-спасательное оборудование.
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Понимает основные направления государственной деятельности в области борьбы с пожарами, современные проблемы тушения пожаров в населенных пунктах и на объектах различного
2. Определяет тактические возможности пожарных подразделений, организацию и тактику тушения пожаров на объектах.

3. Өрт сөндіруде жауынгерлік операцияларды алдын-ала жоспарлаудың күштері мен құралдары мен қағидаттарын есептеу әдістерін қолданады.
4. Жеке құрамды даярлауды ұйымдастыру тәртібін анықтайды.
5. Өрт-тактикалық жаттығуларды, өрт-тактикалық тапсырмаларды шешу сабақтарын, өртті талдауды ұйымдастыруды жүзеге асырады.
6. Өрттегі жағдайды бағалау мен болжауды, өрт сөндіруде күштер мен құралдарды басқаруды жүзеге асырады.
7. Өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалық, нормативтік-құқықтық базаны басшылыққа алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізуге қажетті күштер мен құралдарды есептеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іздестіру және құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде күштер мен құралдарды басқару негіздерін түсінеді.
2. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардағы түрлі нысандарда іздестіру-құтқару жұмыстарын ұйымдастыруды түсінеді.
3. Төтенше жағдай ды жою кезінде іздестіру-құтқару жұмыстарын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді.
4. Төтенше жағдайды жою кезінде іздестіру- құтқару жұмыстары басшысының әрекетін жүзеге асырады.
5. Табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайларда ғимараттар мен құрылыстардың бұзылу схемасын жедел есептеуді жүзеге асырады.
6. Үйіндінің астында қалғандарды босату үшін қажетті күштер мен құралдарды есептеуді жүзеге асырады.
7. Үйіндіні бөлшектеу үшін еңбек шығындарын және машина уақытын жедел есептеуді жүзеге асырады.
8. Үйіндіні бөлшектеу және зардап шеккендерді босату бойынша жұмысты ұйымдастыру кестесін жасайды.
9. Үйіндіде іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде зардап шеккендерді босату әдістері мен эвакуациялау тәсілдерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайлардың параметрлері мен ауқымын айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Табиғи сипаттағы әртүрлі төтенше жағдайлардың туындау себептерін, сипаттамаларын, зиянды факторларын және салдарын түсінеді.
2. Төтенше жағдайларды жою және табиғи сипаттағы іздестіру- құтқару жұмыстарын ұйымдастыру ерекшеліктерін меңгерді.
3. Су тасқыны, сел, көшкін, соққы кезінде төтенше жағдайларды жою үшін күштер мен құралдарды жедел есептеуді жүзеге асырады.
4. Табиғи сипаттағы төтенше жағдайларды жою бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізудің таңдалған технологиясына сәйкес өрт техникасын және авариялық-құтқару жабдығын қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде пайдаланылатын штатты техникалық құралдар мен жабдықтардың мақсатты, тактикалық және техникалық сипаттамаларын, оларды сақтау және күтіп ұстау қағидаларын түсінеді.

3. Применяет методы расчета сил и средств и принципы предварительного планирования боевых действий при тушении пожаров.
4. Определяет порядок организации подготовки личного состава.
5. Осуществляет организацию проведения пожарно-тактических учений, занятий по решению пожарно-тактических задач, разбора пожаров.
1. Производит оценку и прогнозирование обстановки на пожаре, управления силами и средствами при тушении пожаров.
2. Руководствуется законодательной, нормативно-правовой базой в области пожарной безопасности.
Результат обучения: 2) Выполнить расчет потребных сил и средств при ведении поисково-спасательных работ.
Критерии оценки:
1. Понимает основы управления силами и средствами при ведении поисково-спасательных работ.
2. Понимает организацию поисково-спасательных работ на различных объектах при техногенных и природных чрезвычайных ситуациях.
3. Организует и обеспечивает поисково-спасательных работ при ликвидации чрезвычайных ситуаций.
4. Выполняет действия руководителя поисково-спасательных работ при ликвидации чрезвычайных ситуаций.
5. Производит оперативный расчет схемы завала при разрушении зданий и сооружений при чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. 6.Выполняет расчет потребных сил и средств для деблокирования пострадавших из-под завалов.
7. Выполняет оперативный расчет затрат труда и машинного времени на разборку завала.
8. Составляет график организации работ на разборку завала и деблокирование пострадавших.
9. Владеет приемами деблокирования и способы эвакуации пострадавших при ведении поисково-спасательных работ в завале.
Результат обучения: 3) Определять параметры и масштабы различных чрезвычайных ситуаций природного характера.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения, характеристики, поражающие факторы и последствия различных чрезвычайных ситуаций природного характера.
2. Владеет особенностями организации работ по ликвидации чрезвычайных ситуаций и ведению поисково-спасательных работ природного характера.
3. Производит оперативный расчет сил и средств для ликвидации чрезвычайных ситуаций при наводнениях, прорывах селевых потоков, сходах лавин, воздействиях.
4. Организует и выполняет работы по ликвидации чрезвычайных ситуаций природного характера.
Результат обучения: 4) Применять пожарную технику и аварийно-спасательное оборудование в соответствии с выбранной технологией ведения боевого развертывания.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение, тактико-технические характеристики штатных технических средств и оборудования, применяемых при ведении поисково-спасательных работ, правила их хранения и сбережения.

2. Штатты техникалық құралдар мен жабдықтарды жұмысқа белгілейді, оларды дұрыс пайдалануды айқындайды.
3. Іздестіру және құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде авариялық-құтқару техникасында жұмыстар жүргізеді.
4. Авариялық-құтқару машиналарын, авариялық-құтқару құралдары мен жабдықтарын олардың техникалық сипаттамаларына сәйкес қолданады.
5. Авариялық-құтқару техникасы мен жабдығын пайдалану, қызмет көрсету, жөндеу қағидаларын және оларды қолдану технологиясын сақтайды.
КҚ 6. Өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнаманы және нормативтік-құқықтық актілерді сақтау
КМ 06. Өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнаманы және нормативтік-құқықтық актілерді сақтау
Бұл модуль әкімшілік заңнаманың нормалары мен талаптарын қолдануға; қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау талаптарын орындауға қажетті дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді және жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: әкімшілік құқық бұзушылықтың құрамы, әкімшілік жауапкершілікке тарту тәртібі, әкімшілік жаза түрлері, әкімшілік-құқықтық қатынастардың ұғымдары мен түрлері; өрт қауіпсіздігі саласындағы техникалық пайдалану қағидалары және қауіпсіздік техникасы қағидалары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) барумен тексерулер және профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізу; өрт қауіпсіздігі саласындағы тексеру нәтижелері бойынша әкімшілік шараларды қолдану; қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес: нұсқама өткізу; өрт сөндіру кезінде қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғау қағидаларын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Өрт қауіпсіздігі саласындағы әкімшілік-құқықтық қызметті реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау.
Әкімшілік құқықтық даярлық
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Азаматтық қорғау саласындағы заңдар мен басқа да нормативтік- құқықтық актілерді сақтайды.
2. Төтенше жағдайларды ескерту және әрекет етудің мемлекеттік жүйесін қалыптастыру мен жұмыс істеуінің нормативтік-құқықтық негізін меңгерді.
3. Өрт қауіпсіздігі саласындағы әкімшілік-құқықтық қызметті жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мемлекеттік өртке қарсы бақылауды реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптарды сақтайды.
2. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) барумен тексерулер және профилактикалық бақылау жүргізуді ұйымдастыру тәртібін жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қауіпсіздік және еңбекті қорғау саласындағы қызметті реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Определяет штатные технические средства и оборудование к работе, правильно их эксплуатировать.
3. Выполняет работы на аварийно-спасательных средствах при ведении поисково-спасательных работ.
4. Применяет аварийно-спасательные машины, аварийно-спасательные инструменты и оборудование, в соответствии с их техническими характеристиками.
5. Соблюдает правила эксплуатации, обслуживания, ремонта и технологию применения аварийно-спасательной техники и оборудования.
ПК 6. Соблюдать законодательство и нормативно-правовыми актами в области пожарной безопасности.
ПМ 06. Соблюдение законодательство и нормативно-правовых актов в области пожарной безопасности.
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки и знания, необходимые для применения нормы и требования административного законодательства; выполнения требований техники безопасности и охраны труда.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
Состав административного правонарушения, порядок привлечения к административной ответственности, виды административных наказаний, понятия и виды административно-правовых отношении; правила технической эксплуатации и правила техники безопасности в области пожарной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся проведению проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора; применять меры административного воздействия по результатам проведенной проверки в области пожарной безопасности; в соответствии с требованиями техники безопасности и охраны труда: проводить инструктажи; соблюдать технику безопасности и охрану труда при тушении пожаров.
Результат обучения: 1) Соблюдать нормативно-правовые документы, регламентирующие административно-правовую деятельность в области пожарной безопасности.
Административная правовая подготовка
Охрана труда
Критерии оценки:
1. Соблюдает законы и иные нормативно-правовые акты в области гражданской защите.
2. Владеет нормативно-правовой основой формирования и функционирования Государственной системы предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях.
3. Осуществляет административно-правовую деятельность в области пожарной безопасности.
Результат обучения: 2) Соблюдать нормативно-правовые документы, регламентирующие государственный пожарный контроль.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) государственного контроля и надзора.
2. Осуществляет порядок организации и проведения проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
Результат обучения: 3) Соблюдать нормативно-правовые документы, регламентирующие деятельность в области безопасности и охраны труда.
Критерии оценки:

1. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі негізгі заң актілерін, жұмыскер мен жұмыс берушінің құқықтары мен міндеттерін сақтайды.
2. Өрт сөндіру қағидаларын және өртке сөндіру қызметінің жұмысын реттейтін өзге де іргелі құқықтық құжаттарды сақтайды.
3. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтайды
КҚ 7. Өрт кезінде газ және түтіннен қорғау қызметтерінің күштері мен құралдарын есептеу
КМ 07. Өрт кезінде газ және түтіннен қорғау қызметтерінің күштері мен құралдарын есептеу
Бұл модуль өрттен кәсіби құтқару даярлығын; тыныс алу үшін қолайсыз ортада кәсіптік қызметті жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
кедергілермен қашықтықты өту әдісі мен тактикасы; өртке қарсы техникалық жарақтану (ӨТЖ); қашықтықта қауіпсіздік техникасы және (ӨТЖ)-мен жұмыс істеу; газ және түтіннен қорғау қызметінің (ГТҚҚ) ұйымдасуы, міндеттері мен функциялары; жеке құрамды жеке тыныс алу органдарын қорғау құралдарында (ТОҚҚ) жұмыс істеуге дайындау; тыныс алу және қан айналымының физиологиясы, сондай-ақ адам ағзасына жану өнімдері мен газ тәрізді заттардың әсері; ТОҚҚ-ның тактикалық және техникалық сипаттамалары; ТОҚҚ-пен жұмыс істеуде қауіпсіздік шаралары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: кедергілерді жеңу әдістері; сатыдан жылдам жүгіру; өрт сөндіргішпен жұмыс істеу; ТОҚҚ ақаулықтарын жою әдістері; ТОҚҚ-тың бақылау-өлшеу тексерулерін жүзеге асыру; ТОҚҚ-пен жұмыс істеудің негізгі қағидалары; ТОҚҚ-ты ұстау нормалары; қауіпсіздік бекетінде жұмыс істеу; ТОҚҚ жұмысын бақылау есептеулерін жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Тыныс алуға қолайсыз ортада барлау және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу.
Құтқару және өрт сөндіру-саптық даярлық
Газ және түтіннен қорғаушының даярлығы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт-қолданбалы және құтқару спортының даму тарихының рөлі мен маңыздылығын түсінеді.
2. Биіктікте, өрт сөндіргішпен жұмыс істеу кезінде жұмыс және ҚТ қағидаларын сақтайды.
3. Өрт-қолданбалы және құтқару спортының түрлері бойынша қашықтықты жеңу қағидаларын сақтайды.
4. Кедергілермен қашықтық нормативтерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеке тыныс жолдарын қорғау құралдарының техникалық талаптарға және қауіпсіздік нормаларына сәйкестігін анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке тыныс жолдарын қорғау құралдарының қолдану саласындағы мақсатын, материалдық бөлігін, қолданылу қағидатын пайдаланады.
2. Жеке тыныс жолдарын қорғау құралдарымен жұмыс істеу кезінде жұмыс қағидаларын және қауіпсіздік техникасын сақтайды.

1. Соблюдает основные законодательные акты по безопасности и охране труда, права и обязанности работника и работодателя.
2. Соблюдает правила организации тушения пожаров и иные основополагающие правовые документы, регламентирующие деятельность службы пожаротушения.
3. Соблюдает требования инструкции по безопасности и охраны труда при выполнении работ.
ПК 7. Рассчитать силы и средства газодымозащитной службы при пожаре.
ПМ 07. Расчет сил и средств газодымозащитной службы при пожаре.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления профессиональной спасательной пожарной подготовки; профессиональной деятельности в непригодной для дыхания среде.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
технику и тактику прохождения дистанции с препятствиями; пожарно-техническое вооружение (ПТВ); технику безопасности на дистанции и работу с (ПТВ); организацию, задачи и функции газодымозащитной службы (ГДЗС); подготовку личного состава к работе в средствах индивидуальной защиты органов дыхания (СИЗОД); физиологию дыхания и кровообращения, а также влияние продуктов горения и газообразных веществ на организм человека; тактико-технические характеристики СИЗОД; меры безопасности при работе в СИЗОД.
2При изучении модуля обучающиеся учатся: способам преодоления препятствий; быстрому бегу по лестнице, буму; работе с огнетушителем;
способам устранения неисправностей СИЗОД; осуществлять контрольно-измерительные проверки СИЗОД; основным правилам работы в СИЗОД; нормам содержания СИЗОД; работе на посту безопасности; проведению контрольных расчетов работы в СИЗОД.
Результат обучения: 1) Проводить разведку и аварийно-спасательные работы в непригодной для дыхания среде.
Спасательная и пожарно-строевая подготовка.
Подготовка газодымозащитника.
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значения истории развития пожарно-прикладного и спасательного спорта.
2. Соблюдает правила работы и техники безопасности при работе с огнетушителем, работе на высоте.
3. Соблюдает правила преодоления дистанции по видам пожарно-прикладного и спасательного спорта.
4. Выполняет нормативы дистанции с препятствиями.
Результат обучения: 2) Определять соответствие средств индивидуальной защиты органов дыхания техническим требованиям и нормам безопасности.
Критерии оценки:
1. Использует назначение, материальную часть, принцип действия в области применения средств индивидуальной защиты органов дыхания.
2. Соблюдает правила работы и технику безопасности при работе в средствах индивидуальной защиты органов дыхания.

3. Жеке тыныс жолдарын қорғау құралдарында туындауы мүмкін ақауларды жою әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жеке тыныс алу органдарын қорғау құралдарындағы жұмыстарды есептеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке тыныс алу органдарын қорғау құралдарындағы жұмыстарды есептеу әдістемесін меңгерді.
2. Жеке тыныс алу органдарын қорғау құралдарын тексереді.
3. Күзет бекетіндегі газдан-түтіннен қорғаушылардың міндеттерін анықтайды.
4. Газ және түтін қорғау қызметінің бекетінде жеке тыныс алу органдарын қорғау құралдарын сақтау тәртібін анықтайды.
5. Газ және түтін қорғау бойынша қызметтік құжаттама жүргізеді.
КҚ8 Өрт себептерін анықтау әдістерін қолдану
КМ 08. Өрт себептерін анықтау әдістерін қолдану.
Бұл модуль технологиялық жабдықтың ішіндегі жанар-жағармайдың пайда болуын, технологиялық жабдықтың, өрттің өнеркәсіптік көздерінің зақымдану себептерін және өрт таратудың ықтимал жолдарын, әртүрлі жағдайларда технологиялық жабдықтың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін нормативтік-техникалық талаптарды зерделеуге; Қазақстан Республикасындағы өрттерді тергеу мен зерттеуге; өрттерді тергеу мен зерттеу бойынша жұмыстарды техникалық қамтамасыз етуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды; өрт орнына шығу тәртібін; тексеру кезеңдерін және оларды жүргізу әдістерін; жанудың пайда болуын және жанудың даму механизмін; өрт ошағын айқындау әдістемесін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: заттар мен материалдардың өрт және жарылыс қауіпінің негізгі көрсеткіштері және оларды анықтау әдістері; өрттерге сарапшылық зерттеу жүргізу тәртібі; өрттің шыққан жерін (ошағын) белгілеу әдіснамасының негіздері; өрт себептері туралы мәселені шешудің әдістемелік негіздері; өрт және техникалық сараптамада әртүрлі нақты дәлелдерді зерттеу әдістері, өрт және техникалық сараптамада түрлі аналитикалық әдістерді қолданудың теориялық негіздері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: технологиялық жабдықтың өрт және жарылыс қауіпінің ғылыми-техникалық негіздері, технологиялық аппараттар мен қондырғыларды қолдану саласындағы қадағалау-профилактикалық қызметтерінің сапасын арттыру әдістері; ғимараттар мен құрылыстардың, аппараттар мен жабдықтардың, электр және жылу қондырғыларының өрт қауіпсіздігін бағалау; электр қондырғыларын өртке қарсы және техникалық тексеру; құжаттармен жұмыс істеу және мобилизациялық дайындық кезінде қызметтік, әскери және еңбек тәртібінің, құпиялылық режимінің бұзылу фактілерінің мониторингін ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі технологиялық үрдістерді жіктеу.
Технологиялық процестердің өрт қауіпсіздігі
Өртке қарсы техникалық сараптама
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Владеет способами устранения неисправностями, которые могут возникнуть в средств индивидуальной защиты органов дыхания.
Результат обучения: 3) Проводить расчеты работ в средствах индивидуальной защите органов дыхания.
Критерии оценки:
1. Владеет методикой проведения расчетов при работе в средствах индивидуальной защиты органов дыхания.
2. Выполняет проверки средств индивидуальной защиты органов дыхания,
3. Определяет обязанности газодымозащитника, постового на посту безопасности.
4. Определяет порядок хранения средств индивидуальной защиты органов дыхания на посту газодымозащитной службы.
5. Ведет служебную документацию газодымозащитника.
ПК8Применять методы установления причин пожаров.
ПМ 08. Применение методов установления причин пожаров.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения возникновения горючей среды внутри технологического оборудования, причин повреждения технологического оборудования, производственных источников зажигания и возможных путей распространения пожаров, нормативно-технических требований, обеспечивающих пожарную безопасность применения технологического оборудования в различных условиях; расследования и исследования пожаров в Республики Казахстан; технического обеспечения работ по расследованию и исследованию пожаров; порядка выезда на место пожара; стадии осмотра и методы их проведения; возникновения горения и механизм развития горения из очага; методики установления очага пожара.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные показатели пожаро-взрывоопасности веществ и материалов и методы их определения; порядок проведения экспертного исследования пожаров; основы методологии установления места возникновения (очага) пожара; методические основы решения вопроса о причине пожара; методы исследования различных материалов вещественных доказательств в пожарно-технической экспертизе, теоретические основы применения различных аналитических методов в пожарно-технической экспертизе.
При изучении модуля обучающиеся учатся научно-техническим основам пожаровзрывоопасности технологического оборудования, способам качественного улучшения надзорных и профилактических функций в области применения технологически аппаратов и установок; оценке пожарной безопасности зданий и сооружений, аппаратов и оборудования, электрических, тепловых установок; пожарно-техническому обследования электрических установок; организации мониторинга фактов нарушения служебной, воинской и трудовой дисциплины, режима секретности при работе с документами и мобилизационной готовности.
Результат обучения: 1) Классифицировать основные технологические процессы.
Пожарная безопасность технологических процессов.
Пожарно-техническая экспертиза.
Производственное обучение.
Критерии оценки:

1. Технологиялық процестер мен жабдықтардың өрт қауіптілігін талдайды.
2. Технологиялық құрылғыларда жанғыш ортаны болдырмау және өнеркәсіптік от көздерінің пайда болуын болдырмау жолдарын түсінеді.
3. Өрттің таралуын болдырмау және адамдар мен технологиялық жабдықтарды өрттен және жарылыс әсерінен қорғаудың жолдарын ажыратады.
4. Өрттің туындау жағдайын болдырмауға бағытталған профилактикалық шараларды әзірлейді.
5. Инженерлік есептеу әдістерінің негізінде ғимараттар мен үй-жайлардың жарылыс және өрт қауіптілігі бойынша санатын анықтайды.
6. Технологиялық үрдістердің өрт-жарылғыш параметрлерін есептеу алгоритмін құрады.
7. Дербес компьютерлерге арналған қолданбалы бағдарламаларды есептеу үшін қолданылады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өрттің шығу себептерін талдау, өрт ошағы туралы тұжырым жасау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ошақ бойынша алдын-ала тұжырымдарды ошақ және жалпы өрт бойынша субъективтік деректермен салыстырады.
2. Жалынсыз жану үрдістерінің пайда болуы мен өту механизмін анықтайды.
3. Өздігінен жағуға бейім заттар мен материалдарды анықтайды.
4. Өрт шығу орындарында өрт бастамашыларын пайдалану белгілерін анықтайды.
5. Өрт фактісі бойынша тексеру нәтижесінде өрттің шығу себептері туралы қорытынды жасайды.
6. Жүргізілген зерттеу нәтижелері бойынша сараптаманы тағайындау туралы қаулы шығарады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өрттің ошақ белгілерін қалыптастырудың физикалық-химиялық үрдістерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт және техникалық сараптаманың мақсаттары мен міндеттерін сипаттайды.
2. Өрт ошағы туралы деректер кешенінің жиынтығын қалыптастырады.
3. Жанудың дамуын, материалдардың жүріс-тұрысын, құрылыстық құрылымдарды, өртті сөндіруге арналған бөліктердің әрекетін түсінеді.
4. Өрт шығу орнын тексеру хаттамасын жасайды.
КҚ 9. Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және профилактикалық қызметті ұйымдастыру
КМ 09. Өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және профилактикалық қызметті ұйымдастыру
Бұл модуль әртүрлі қызмет салаларындағы объектілерде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге; өрт қаупін бағалауға және ғимараттар мен құрылыстардың өрттен қорғау деңгейін бағалауға жеткілікті жобалық, сарапшы, қадағалау қызметін жүзеге асыруға; мемлекеттік өртке қарсы күрес органдарының қызметін реттейтін нормативтік-техникалық құжаттармен және құжаттармен жұмыс жасауға; объектілерді өрттен және техникалық тексеруден өткізу кезінде тәжірибелік дағдыларды және кәсіби дағдыларды дамыту мен жетілдіру қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар; өрт қауіпсіздігі талаптарының анықталған бұзушылықтарын жобалық негіздеумен өтеуге арналған техникалық шешімдерді әзірлеу; алынған құжатты өз бетінше бағалау және қажетті шешім қабылдау қабілеті; әртүрлі объектілерді тексеру және өрт шығу орындарын зерттеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: өрт және техникалық тексерулер жүргізу, өртке қарсы насихаттау және халықты оқыту; ғимараттарда өрт шығу кезінде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін түтін қорғау жүйелерінің құрылымдық, көлемді-жоспарлы және арнайы шешімдеріне арналған өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігін тексеру; объектілердегі өрт жағдайын талдау; белгілі бір әдістерге негізделген нақты жағдайларға байланысты адамның қорғау жүйесінің және негізгі құралдарының негізгі параметрлерін есептеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылыстағы өрт қауіпсіздігі саласындағы негізгі нормативтік-құқықтық актілерді білу.
Мемлекеттік өртке қарсы бақылау және қадағалау
Құрылыстағы өрт қауіпсіздігі
Шаруашылық объектілерінің өрт қауіпсіздігі
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Анализирует пожарную опасность технологических процессов и оборудования.
2. Понимает способы исключения горючей среды внутри технологических аппаратов и предотвращения образования производственных источников зажигания.
3. Различает способы предотвращения распространения пожара и защиты людей и технологического оборудования от воздействия пожара и взрыва.
4. Разрабатывает профилактические мероприятия, направленные на исключение условий возникновения пожара.
5. Определяет на основе инженерных методов расчета категорию зданий и помещений по взрывопожарной и пожарной опасности.
6. Составляет алгоритм расчета пожаро-взрывоопасных параметров технологических процессов.
7. Применяет при вычислении прикладные программы для персональных компьютеров.
Результат обучения: 2) Анализировать причины пожаров, делать выводы об очаге пожара.
Критерии оценки:
1. Сопоставляет предварительные выводы по очагу с субъективными данными по очагу и по пожару в целом.
2. Определяет механизм возникновения и протекания процессов тлеющего горения.
3. Выявляет вещества и материалов, склонных к самовозгорании. 4. Выявляет на местах пожаров признаков применения инициаторов горения.
5. Формирует выводы о причине пожара по результатам проверки по факту пожара.
6. Составляет постановления о назначении экспертизы, по результатам проведенных исследований.
Результат обучения: 3) Характеризовать физико-химические процессы формирования очаговых признаков пожара.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели и задачи пожарно-технической экспертизы.
2. Формирует совокупность комплекса данных по очагу пожара.
3. Понимает о фиксации развития горения, поведения материалов, строительных конструкций, действий подразделений по тушению пожара.
4. Составляет протоколы осмотра места пожара.
ПК 9. Организовать контрольную и профилактическую деятельность в области пожарной безопасности.
ПМ 09. Организация контрольной и профилактической деятельности в области пожарной безопасности.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения пожарной безопасности на объектах различной сферы деятельности; выполнения проектно-конструкторской, экспертной, надзорной деятельности, достаточных для оценки пожарной опасности и уровня противопожарной защиты зданий и сооружений; работы с нормативно-технической документацией и документов регламентирующих деятельность органов государственного пожарного контроля; развития и совершенствования практических умений и профессиональных навыков при проведении пожарно-технических обследований объектов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) государственного контроля и надзора, согласно нормативными правовыми актами; разработку технических решений, компенсирующих выявленные нарушения противопожарных требований, с расчетными обоснованиями; умения самостоятельно провести оценку полученного документа и принятия необходимого решения; проведение обследовании различных объектов и исследования мест пожаров.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить пожарно-техническое обследование, противопожарной пропаганды и обучения населения; проверять соответствия требованиям пожарной безопасности конструктивных, объемно-планировочных и специальных решений систем противодымной защиты, обеспечивающих безопасность людей при пожаре в зданиях; анализировать пожарную обстановку на объектах; рассчитывать основные параметры систем и средств защиты человека применительно к конкретным условиям на основе известных методов.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в основных нормативно – правовых актах в области обеспечения пожарной безопасности в строительстве.
Государственный пожарный контроль и надзор.
Пожарная безопасность в строительстве.
Пожарная безопасность объектов хозяйствования.
Производственное обучение.
Критерии оценки:

1. Өрт-техникалық тексеру түрлерін ажыратады, өрт қауіпсіздігі саласындағы ерекше тәртіпте тексеру жүргізу кестесін қалыптастырады.
2. Өртке қарсы бақылау және қадағалау органдарының жұмысын жоспарлайды және ұйымдастырады.
3. Жергілікті өзін-өзі басқару органдарының өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі шешімдері мен қаулыларының жобаларын әзірлейді
4. Мемлекеттік стандарттарды пайдаланады.
5. Бақылау және қадағалау объектілерінде өрт қауіпсіздігінің талаптарына сәйкестігін тексеру нәтижелерін рәсімдеудейді, қызметтік құжаттаманы құрастырады және жүргізеді.
6. Жобаланатын, салынып жатқан және қолданыстағы объектілердің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі бағыттарын меңгерді.
7. Объектілер мен елді мекендердің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы талаптарды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өртке қарсы және техникалық тексерулер жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ғимараттарды, құрылыстарды, құрылыс конструкцияларын жобалау кезінде пайдаланылатын өртке қарсы реттеу қағидаттарын қолданады.
2. Ғимараттарды, құрылыстарды, құрылыс конструкцияларын және материалдардың өртке қарсы қорғау бойынша шешімдерінің қолданыстағы кез келген өртке қарсы реттеу жүйелерінің талаптарына сәйкестігін айқындайды.
3. Өрт кезінде және ғимараттар мен құрылыстарды өрттен қорғау кезінде адамдардың қауіпсіздігіне бағытталған құрылымдық және инженерлік шешімдердің өртке қарсы қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін бағалау әдістерін тәжірибелік қолдану дағдысын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ғимараттар мен құрылыстардың өртке қарсы және техникалық құжаттамасын және өрт қауіпсіздігін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1) Нормативтік құжаттардың талаптарын сақтайды.
2) Құжаттың мазмұнын тұжырымдайды.
3) Объектілердің өрт қауіпсіздігі туралы құжаттарды бағалауды жүзеге асырады.
4) Объектілердің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қажетті шешім қабылдайды.
КҚ 10. Объектілерді тексеру кезінде бақылау және профилактикалық іс-шаралар жүргізу
КМ 10. Объектілерді тексеру кезінде бақылау және профилактикалық іс-шаралар жүргізу.
Бұл модуль өртке қарсы және техникалық тексерулер мен бақылаулар жүргізуге; объектілердің өрт қауіпсіздігін және технологиялық үрдістерді қамтамасыз етуге; ақпараттық жүйелерді жобалау әдіснамасының негіздерін зерделеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
өрт қауіпсіздігі саласындағы қадағалау-профилактикалық қызметтерді жоғары сапалы орындаудың негізгі әдістері; объектілердің өрттің жай-күйін талдау және өртке қарсы режимнің сақталуын қамтамасыз ету әдістері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: мемлекеттік өртке қарсы қадағалаудың негізгі құжаттарын әзірлеу және рәсімдеу, кәсіпорын басшыларына және халыққа өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша кеңес беру жұмыстарын жүргізу, елді мекендердің және меншік нысандарының барлық кәсіпорындарының өртке қарсы жағдайы, сондай-ақ олардың өртке қарсы қауіпсіздік саласындағы заңнаманың талаптарын сақтауы туралы ақпарат дайындайды; ғимараттардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін техникалық шешімдерді тексеру есептеулерін жүргізу; электрондық кесте функцияларын пайдалана отырып, тапсырыс есептерін орындау; кәсіби мақсаттағы деректер қорының кестелерін құрау, оларды толтыру; субъектілердің қызметін тексеру актілерін тіркеу және беру.
Оқыту нәтижесі: 1) Өртке қарсы және техникалық тексерулер жүргізу кезінде нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес қажетті құжаттаманы жасау.
Мемлекеттік өртке қарсы бақылау және қадағалау
Шаруашылық объектілерінің өрт қауіпсіздігі
ТЖ ақпараттық технологиялар
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Различает виды пожарно-технических обследований, формирует график проведения проверок по особому порядку в области пожарной безопасности.
2. Планирует и организовать работу органов пожарного контроля и надзора.
3. Разрабатывает проекты постановлений и решений органов местного самоуправления по вопросам обеспечения пожарной безопасности,
4. Использует государственными стандартами.
5. Составляет и ведет служебную документацию, оформляет результаты проверок соблюдения требований пожарной безопасности на объектах контроля и надзора.
6. Владеет основными направлениями обеспечения пожарной безопасности проектируемых, строящихся и эксплуатируемых объектов.
7. Использует требования в области обеспечения пожарной безопасности объектов и населенных пунктов.
Результат обучения: 2) Применять нормативно-правовые акты в области пожарной безопасности при проведении пожарно-технических обследований.
Критерии оценки:
1. Использует принципы противопожарного нормирования, используемые при проектировании зданий, сооружений, строительных конструкций.
2. Устанавливает соответствие решений по противопожарной защите зданий, сооружений, строительных конструкций и материалов противопожарным требованиям по любой из действующих систем противопожарного нормирования.
3. Владеет навыками практического применения методов оценки соответствия противопожарным требованиям конструктивных и инженерно-технических решений, направленных на безопасность людей при пожаре и противопожарную защиту зданий и сооружений.
Результат обучения: 3) Проводить анализ пожарно-технической документации и пожарной безопасности зданий и сооружений.
Критерии оценки:
1) Соблюдает требования нормативных документов.
2) Формулирует содержание документа.
3) Выполняет оценку документов по пожарной безопасности объектов.
4) Принимает решения по необходимому обеспечению пожарной безопасности объектов.
ПК 10. Проводить контрольные и профилактические мероприятия при обследовании объектов.
ПМ 10. Проведение контрольных и профилактических мероприятий при обследовании объектов.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения пожарно-технических обследований и проверок; обеспечения пожарной безопасности объектов и технологических процессов; изучения основы методологии проектирования информационных систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные способы качественного проведения надзорных и профилактических функций в области пожарной безопасности; методы проведения анализа пожарного состояния объектов и обеспечения соблюдения противопожарного режима.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять и оформлять основные документы государственного пожарного надзора, проводить консультационную работу по вопросам пожарной безопасности для руководителей предприятий и населения, готовить информации о противопожарном состоянии населенных пунктов и предприятий всех форм собственности, а также исполнения ими требований законодательства в области пожарной безопасности; производить проверочные расчеты технических решений, обеспечивающих пожарную безопасность зданий; выполнять расчеты заказов с помощью функций электронных таблиц; составлять таблицы БД профессионального назначения, их заполнение; регистрировать и выдавать акты проверок деятельности субъектов.
Результат обучения: 1) Составлять необходимую документацию согласно нормативно - правовых актов при проведении пожарно-технических обследовании.
Государственный пожарный контроль и надзор.
Пожарная безопасность объектов хозяйствования.
Информационные технологии в ЧС.
Производственное обучение.
Критерии оценки:

1. Объектілерде мемлекеттік өртке қарсы бақылауды жүзеге асырады;
2. Объектілерде насихаттау қызметін жүргізеді, азаматтарға өрт қауіпсіздігі қағидаларын үйретеді.
3. Өрт қауіпсіздігі деңгейін қорытындылайды және талдайды.
4. Өрттің санын азайтуға, олардан зиян келтіретін, оларды сөндіріп, өрт болған жағдайда қауіпсіз құтқаруды қамтамасыз етуге бағытталған іс-шараларды әзірлейді және жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Үй-жайлар мен ғимараттардың өрт қауіпсіздігі бойынша санаттарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданыстағы объектілердің өрт және техникалық сараптамасын және өртке қарсы және техникалық бақылауды жүргізу әдістемесін пайдаланады.
2. Өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша өртке қарсы нормалар мен қағидаларды, бұйрықтар мен нұсқаулықтарды қолданады.
3. Қолданыстағы, салынып жатқан және реконструкциялан-ған объектілерге тексеру және нысаналы тексерулер жүргізеді.
4. Қауіпсіз жұмыс режимін қамтамасыз ету үшін бұзушылықтарды анықтау және жою бойынша шешімдерді өздігінен қабылдайды.
5. Әртүрлі объектілерде және елді мекендерде өрт сөндіруді және онымен байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тексеру актілерін тіркеу кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіби қызметте ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды пайдалану мүмкіндігіне ие.
2. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен тәсілдерін пайдаланады.
3. Кәсіби бағдарланған ақпараттық жүйелерде деректер жинау, орналастыру, сақтау, жинақтау, өзгерту және беру технологиясын қолданады.
4. Компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолданады.
КҚ 11. Саптық және өрт сөндіру және құтқару даярлық деңгейіне сәйкесу
КМ 11. Саптық және өрт сөндіру және құтқару даярлығы.
Бұл модуль саптық және өрт сөндіру және құтқару даярлық деңгейіне сәйкесуге қажетті дағдылар мен білімді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мынадай білімді меңгеруі керек: өрт сөндіру және құтқару деңгейіне қойылатын талаптар; жалпы даму және арнайы жаттығуларды орындау; жеке құрамды (ТОҚҚ) жұмыс істеуге дайындау; қауіпсіздік бекетін (БӨБ) ұйымдастыру.
Білім алушылар мыналарға қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы керек:
жауынгерлік киім мен жарақтарды реттеу, кию дағдыларын меңгеру; дабыл бойынша жиналу мен шығуды жүзеге асыру; өрт сөндіру жеңдерімен, оқпандарымен, жеңдік арматурамен және құрал-жабдықтармен әртүрлі жаттығулар орындау; өрт сөндіру автомобильдерін және мотопомпаларды су көзіне орнату; от жолақтарындағы сабақтарда өрт сөндірушілердің психологиялық даярлығын қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Саптық және өрт сөндіру және құтқару даярлығы бойынша дене жаттығуларын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Осуществляет государственный пожарный контроль на объектах;
2. Осуществляет агитационную деятельность на объектах, обучение граждан правилам пожарной безопасности.
3. Обобщает и анализирует состояние уровня пожарной безопасности.
4. Разрабатывает и осуществляет мероприятия, направленные на снижение количества пожаров и ущерба от них, успешное их тушение и обеспечение безопасной эвакуации людей в случае возникновения пожара.
Результат обучения: 2) Производить определение категорий помещений и зданий по пожарной опасности.
Критерии оценки:
1. Использует методику пожарно-технической экспертизы проектов и пожарно-технического обследования действующих объектов.
2. Использует противопожарные нормы и правила, приказы и инструкции по вопросам пожарной безопасности.
3. Проводит обследования и целевые проверки действующих, строящихся и реконструируемых объектов.
4. Принимает самостоятельные решения по выявлению и устранению нарушений для поддержания безопасного режима эксплуатации.
5. Организовывает тушение пожаров и проведение связанных с ними первоочередных аварийно-спасательных работ на различных объектах и в населенных пунктах.
Результат обучения: 3) Применять прикладные программы при регистрации актов проверок.
Критерии оценки:
1. Владеет возможностями использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
2. Использует методы и приемы обеспечения информационной безопасности.
3. Использует технологию сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах.
4. Применяет компьютерные и телекоммуникационные средства.
ПК 11. Соответствовать уровню строевой и пожарно-спасательной подготовки.
ПМ 11. Строевая и пожарно-спасательная подготовка.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для соответствия уровня строевой и пожарно-спасательной подготовки.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания: требования к уровню пожарно-спасательной подготовки; выполнение общеразвивающих и специальных упражнений; подготовку личного состава к работе в СИЗОД; организацию поста безопасности (КПП).
Обучающиеся должны выполнять работу, которая позволяет достичь следующего:
владеть навыками укладки, надевания боевой одежды и снаряжения; осуществлять сбор и выезд по тревоге; выполнять различные упражнения с пожарными рукавами, стволами, рукавной арматурой и принадлежностями; устанавливать пожарные автомобили и мотопомпы на водоисточник; применять на занятиях на огневой полосе психологическую подготовку пожарных.
Результат обучения: 1) Выполнять физические упражнения строевой и пожарно-спасательной подготовки.
Критерии оценки:

1. Өрт сөндіру және құтқару даярлығы деңгейіне қойылатын талаптарды сақтайды.
2. Негізгі қимыл және қолданбалы дағдыларды дамытады.
3. Жалпы даму және арнайы жаттығуларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өрт сөндіру техникасымен, өртке қарсы техникалық қарумен және жабдықпен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жауынгерлік киім мен жарақтарды реттеу, кию дағдыларын меңгерді.
2. Өрт сатыларымен жұмыс істеу техникасын меңгерді.
3. Механикаланды-рылған және механикаландырылмаған құралдармен іс істеу тәсілдерін меңгерді.
4. Өрт сөндіру жеңдерімен, оқпандарымен, жеңдік арматурамен және құрал-жабдықтармен әртүрлі жаттығулар орындайды.
5. Өрт сөндіру автомобильдерін және мотопомпаларды су көзіне орнатады.
6. Дайындауға, алдын ала және толық орналастыруға бағытталған жаттығулар кешенін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шартты өртті сөндірумен жауынгерлік орналастыруды жүргізу нормативтерін пысықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стационарлық, жылжымалы үш тізбек, шабуыл сатылары мен автосатыларымен құтқару жұмыстарын жүргізеді.
2. "Тізбекпен" ілінген шабуыл сатыларымен көтерілуді жүзеге асырады.
3. Өрт сөндіру және құтқару бойынша нормативтерді орындайды
КМ 12. Диплом алды тәжірибесі
Диплом алды тәжірибесі оқытудың соңғы кезеңі болып табылады және оқыту барысында алынған білімді жиынтықтау мен жетілдіруге, кәсіптік тәжірибені және болашақ маманның кәсіптік міндеттерін орындау даярлығын бекітуге бағытталған.
Студенттер әртүрлі меншік нысанындағы кәсіпорындарда диплом алды тәжірибесінен өтеді.
Тәжірибенің мақсаты болашақ маманды "Өрт сөндіру инспекторы" мамандығы бойынша жұмыстар жүргізуге дайындау, әртүрлі меншік нысанындағы кәсіпорындарда өртке қарсы қорғау функцияларын өз бетімен орындай алу болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 1) Әртүрлі меншік нысанындағы, әртүрлі функционалдық мақсаттағы объектілерде өртке қарсы және техникалық тексерулерді өздігінен жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Объектінің қауіптілік деңгейін анықтайды және өрт қауіпсіздігі қағидаларының бұзушылықтарын жою бойынша шаралар қабылдайды.
2. Объектінің нормативтік-техникалық құжаттамасын сақтайды.
3. Әртүрлі технологиялық үрдістердің өрт қаупін түсінеді.
4. Өрт қауіпсіздігі инспекторының функцияларын қолданады.
5. Тәжірибе өтетін бөлімшенің бастығы белгілеген міндеттерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өртке қарсы техникалық тексерулер аяқталғаннан кейін тексеру субъектілерін әкімшілік жауапкершілікке тарту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1) Анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ұйғарымдар әзірлейді.

1. Соблюдает требования к уровню пожарно-спасательной подготовки.
2. Вырабатывает основные двигательные и прикладные навыки.
3. Выполняет общеразвивающие и специальные упражнения.
Результат обучения: 2) Владеть приемами работы с пожарной техникой, пожарно-техническим вооружением и оборудованием.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками укладки и надевания боевой одежды и снаряжения.
2. Владеет основами техники работы с пожарными лестницами.
3. Владеет приемами работы с механизированными и немеханизированными инструментами.
4. Выполняет различные упражнения с пожарными рукавами, стволами, рукавной арматурой и принадлежностями.
5. Устанавливает пожарные автомобили и мотопомпы на водоисточник.
6. Выполняет комплексы упражнений, направленные на подготовку, предварительное и полное развертывания.
Результат обучения: 3) Отработать нормативы по проведению боевого развертывания с тушением условного пожара.
Критерии оценки:
1. Проводит спасательные работы с применением стационарных, выдвижных трехколенных, штурмовых лестниц и автолестниц.
2. Выполняет подъем по штурмовым лестницам, подвешенным "цепью".
3. Выполняет нормативы по пожарно-спасательной подготовке.
ПМ 12. Преддипломная практика.
Преддипломная практика представляет собой завершающий этап обучения и направлена на обобщение и совершенствование знаний, полученных в процессе обучения, закрепление профессионального опыта и подготовки будущего специалиста для выполнения профессиональных обязанностей.
Преддипломную практику студенты проходят на предприятиях области различной формы собственности.
Целью практики является подготовка специалиста к выполнению работ по специальности "Инспектор пожарный", умение самостоятельно выполнять функции противопожарной защиты на предприятиях любой формы собственности.
Результат обучения: 1) Выполнять самостоятельно пожарно-техническое обследования объектов различной формы собственности, различного функционального назначения.
Критерии оценки:
1. Определяет степень опасности объекта и принимает меры по устранению нарушений правил пожарной безопасности.
2. Соблюдает в нормативно-техническую документацию объекта.
3. Понимает пожарную опасность различных технологических процессов
4. Применяет функции инспектора по пожарной безопасности.
1. Выполняет задачи поставленные руководителем подразделения в котором проходит практику.
Результат обучения: 2) Привлекать к административной ответственности субъектов проверок по окончанию пожарно-технического обследования.
Критерии оценки:
1) Разрабатывает предписания по устранению выявленных нарушений.

2) Анықталған бұзушылықтар бойынша әкімшілік материалдар құрады.
3) Бұрын берілген ұйғарымның негізінде өртке қарсы техникалық тексерулер жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 3) Атқарылған жұмысты қорытындылау, жиналған материалдарды жиынтықтау, есепті рәсімдеу және қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормативтік және заңнамалық актілерді пайдалана отырып, жиналған материалдардың негізінде құжаттар әзірлейді
2. Мемлекеттік өртке қарсы бақылау органдарының қызметін реттейтін құжаттардың талаптарына сәйкес тәжірибе жөніндегі есепті рәсімдейді.
3. Есепті қорғайды.
Ескерту:
Қолданыстағы абрревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 321-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 744-қосымша
"Мехатроника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1519000 - Мехатроника
Біліктілігі*:
1519012 - Жабдықтарды жөндеу жөніндегі мехатроник білімі бар кезекші электр темір ұстасы (темір ұстасы)
1519023 - Өнеркәсіптік элекроншы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:
2 жыл 10 ай; 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Индексі
Циклдер, пәндер/модульдер, практикалар атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер бойынша бөлу ****
Емтихан
Сынақ
Бақылау жұмысы
БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
Теориялық оқыту
Зертханалық-практикалық жұмыстар, курстық жобалар және жұмыстар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Білікті жұмысшы кадрлар
ЖБП
Жалпы білім беретін пәндер **

2) Составляет административные материалы по выявленным нарушениям.
3) Проводит контрольные пожарно-технические обследования на основании ранее выданного предписания.
Результат обучения: 3) Подводить итог проведенной работы, обобщить собранные материалы, оформить и защитить отчет.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает документы на основе собранного материала с использованием нормативных и законодательных документов
2. Оформляет отчет по практике в соответствии с требованием документов регламентирующих деятельность органов государственного пожарного контроля.
3. Защищает отчет.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 321
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 744
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Мехатроника"
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1519000 – Мехатроника
Квалификация*:
151901 2 – Электрослесарь (слесарь) дежурный по ремонту оборудования со знанием мехатроники
151902 3 – Промышленный электронщик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
2 года 10 месяцев;
3 года 10 месяцев
на базе основного
среднего образования
Индекс
Наименование циклов, дисциплин/модулей, практик
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по семестрам****
Экзамен
Зачет
Контрольная работа
ВСЕГО
Из них:
Теоретическое обучение
Лабораторно-практические работы, курсовые проекты и работы
Производственное обучение и/или профессиональная практика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Квалифицированные рабочие кадры
ООД
Общеобразовательные дисциплины**

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын меңгерді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
151901 2 - "Жабдықтарды жөндеу жөніндегі мехатроник білімі бар кезекші электр темір ұстасы (темір ұстасы)" біліктілігі
КҚ 1. Өнеркәсіпте қолданылатын трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының, электр аппараттарының пайдаланымдық сипаттамаларын сақтау
КМ 01. Өнеркәсіпте қолданылатын трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының, электр аппараттарының пайдаланымдық сипаттамаларын сақтау
Бұл модуль өнеркәсіпте қолданылатын трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының, электр аппараттарының пайдаланымдық сипаттамаларын пайдалануға және жабдықты жұмысқа дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өлшеу аспаптарының жіктелуін және жұмыс істеу қағидатын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық тапсырманың негізінде материалды пайдаланымдық және технологиялық параметрлерге сәйкес дұрыс таңдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін меңгеру.
Еңбекті қорғау
Техникалық механика
Техникалық сызу
Материалтану және машина жасау технологиясы
Электротехника
Танысу практикасы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Характеризует хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 151901 2 - "Электрослесарь (слесарь) дежурный по ремонту оборудования со знанием мехатроники"
ПК 1. Соблюдать эксплуатационные характеристики трансформаторов, электродвигателей, электрических аппаратов, применяемых в промышленности
ПМ 01. Соблюдение эксплуатационных характеристик трансформаторов, электродвигателей, электрических аппаратов, применяемых в промышленности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования характеристик трансформаторов, электродвигателей, электрических аппаратов, применяемых в промышленности и подготовки оборудования к работе
В результате изучения модуля обучающиеся освоивают классификацию и принцип действия измерительных приборов.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: правильно выбирать материал на основании технического задания по совокупности его эксплутационных и технологических параметров.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Охрана труда
Техническая механика
Техническое черчение
Материаловедение и технология машиностроения
Электротехника
Ознокомительная практика
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Еңбекті қорғаудың, экология мен өнеркәсіптік санитарияның ұйымдастырушылық және құқықтық негіздерін сақтайды: Қазақстан республикасында еңбекті қорғау жөніндегі заңнаманың негіздері; еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі.
2. Электр қондырғыларымен жұмыс істеу кезінде электр қауіпсіздігі қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнында қауіпті жағдайларды айқындау және бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының, электр аппараттарының жұмысындағы ауытқулар мен бұзушылықтарды анықтайды.
2. Адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың теріс әсер ету мүмкіндіктерін бағалайды.
3. Қоршаған ортаға әсерін бағалау туралы білімін көрсетеді.
4. Адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың теріс әсер ету мүмкіндіктерін бағалауға ерекше назар аударады.
5. Олардың адамға және жұмыс процесіне әсерін азайту бойынша шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс учаскесінде жұмыс орнын ұйымдастыру кезінде бақылау шараларын белгілей отырып, тәуекелдерді бағалайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қол құралын, электр құралын, пневматикалық құралды таңдайды және пайдаланады.
2. Қол құралымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
3. Жеке қорғау құралдарын қолданады.
4. Жарамдылық мерзімін және мемлекеттік тексеруді бақылай отырып, электр қорғау құралдарын және сақтық құрал-жабдықтарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Материалдар мен құралдарды, оларды сынау түрлері мен мерзімдерінің дұрыстығын таңдау өлшемшарттарын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдар мен құралдарға сынау жүргізу түрлері мен әдістерін біледі.
2. Сұйық диэлектриктердің оқшаулану кедергісін және электр беріктігін айқындайды.
3. Қатты диэлектриктердің оқшаулану кедергісін және электр беріктігін айқындайды.
4. Сынау жүргізу үшін материалдардың сынамаларын дайындау мен іріктеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Жаңа жабдықты қабылдауды, дайындау мен бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтардың түрлерін және олардың мақсатын ажыратады және жіктейді.
2. Тексеру жүргізеді және монтажға дайындайды.
3. Іске қосу-реттеу жұмыстарын және пайдалануға беруді жүзеге асырады.
4. Жабдықтың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Механиканың негізгі заңдары бойынша міндеттерді шешу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Теориялық механиканың негізгі заңдары туралы түсінгі бар.
2. Тірек реакцияларын айқындайды.
3. Қиманың ауырлық орталығы қалпын есептейді.
4. Механизмнің кинематикалық және күш есептеуін жүргізеді.
5. Анықтамалық әдебиетті пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 7) Техникалық сызу қағидаларын, конструкторлық құжаттаманы әзірлеу мен рәсімдеу қағидаларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает правовые и организационные вопросы охраны труда, экологии и промышленной санитарии: основы законодательства по охране труда в Республике Казахстан; систему стандартов безопасности труда.
2. Соблюдает правила электробезопасности при работе с электроустановками.
Результат обучения: 2) Определять и контролировать опасные ситуации на рабочем месте.
Критерии оценки:
1. Выявляет отклонения и нарушения работы трансформаторов, электродвигателей и электрических аппаратов.
2. Оценивает возможности негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека.
3. Демонстрирует знания по оценке воздействия на окружающую среду.
4. Уделяет особое внимание оценке возможности негативного влияния опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека.
5. Принимает меры по снижению их влияния на человека и рабочий процесс.
Результат обучения: 3) Проводит оценку рисков, устанавливая меры контроля при организации рабочего места на рабочем участке.
Критерии оценки:
1. Выбирает и использует ручной инструмент, электроинструмент, пневмоинструмент.
2. Соблюдает меры безопасности при работе ручным инструментом.
3. Применяет средства индивидуальной защиты.
4. Применяет электрозащитные средства и предохранительные приспособления с контролем сроков годности и госповерки.
Результат обучения: 4) Характеризовать критерии правильности выбора материалов и инструментов, видов и сроков их испытания.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и способы проведения испытания материалов и инструментов.
2. Определяет сопротивление изоляции и электрическую прочность жидких диэлектриков.
3. Определяет сопротивление изоляции и электрическую прочность твердых диэлектриков.
4. Осуществляет подготовку и отбор проб материалов для проведения испытаний.
Результат обучения: 5) Выполнять приемку, контроль и подготовку к эксплуатации нового оборудования.
Критерии оценки:
1. Различает и классифицирует виды оборудования и его назначение.
2. Проводит осмотр и подготовку к монтажу.
3. Осуществляет пуско-наладочные работы и сдачу в эксплуатацию.
4. Осуществляет контроль эксплуатации оборудования.
Результат обучения: 6) Решать задачи по основным законам механики.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие об основных законах теоретической механики.
2. Определяет опорные реакции.
3. Рассчитывает положение центра тяжести сечения.
4. Производит кинематический и силовой расчет механизма.
5. Использует справочную литературу.
Результат обучения: 7) Применять правила технического черчения, правила разработки и оформления конструкторской документации.
Критерии оценки:

1. Мемлекеттік стандарты талаптарына сәйкес сызық типтерін таңдайды және қолданады.
2. Мемлекеттік стандарты талаптарына сәйкес сызба қаріптерін таңдайды және қолданады.
3. Мемлекеттік стандарты талаптарына сәйкес сызбаларды рәсімдеу қағидаларын қолданады.
4. Сызбаға өлшемдерді салу қағидаларын пайдаланады.
5. Ауқымдарды таңдайды және өлшемдерді дұрыс қояды.
6. Күрделі емес бөлшектердің сызбаларын және құрастыру сызбаларын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Сызбаларды орындау және оқу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геометриялық салу дағдыларын меңгерді.
2. Түйісулерді салу дағдыларын меңгерді.
3. Геометриялық салуды қолдана отырып, жазық бөлшектердің сызбаларын орындайды.
4. Өлшемдерді салады.
5. Сызбаларды оқиды.
6. Құрылымдық электр және кинематикалық схемаларды орындайды.
7. Мемлекеттік стандарты талаптарына сәйкес эскиздерді, жұмыс және құрастыру сызбаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Металдар мен қорытпалардың құрылымы мен қасиеттерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қорытпалар теориясының негіздерін меңгерді.
2. Болатты химиялық, термиялық және механикалық өңдеу түрлерін сипаттайды.
3.Түрлі-түсті металдарды және олардың қорытпаларын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 10) Электротехниканың негізгі заңдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жалпы электротехниканың негізгі ұғымдарын сипаттайды.
2. Электромагниттік өрістің негізгі қасиеттерін сипаттайды: кернеулік, электр әлеуеті, электр кернеуі.
3. Тұрақты тоқтың негізгі заңдарын қолданады: Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоуль-Ленц.
4. Электрониканың негіздерімен таныстырады.
5. Микропроцессорларды пайдаланады.
6. Микроэлектрониканың интегралдық схемаларын қолданады.
7. Түбегейлі электр және монтаж схемаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 11) Бақылау-өлшеу аспаптарының және жабдық жүйелерінің монтажын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтың дәлдігін сынау үшін қолданылатын жабдықтың әртүрлі параметрлерін өлшеу үшін жалпы мақсаттағы аспаптар мен құралдарды қолданады.
2. Стандарттарда көрсетілген жабдықтың дәлдік нормаларына тексеру әдістерін және өлшеу құралдарын пайдаланады. 3. Бақылау-тексеру жұмыстарын орындау үшін әмбебап құрастыру құрал-жабдықтарын пайдаланады.
4. Бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарды қолданады.
5. Электр схемаларында бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын орнату қағидаларын пайдаланады.
6. Өлшеу теориясының негізгі ұғымдарын меңгерді.
7. Өлшеу түрлері мен әдістерін сипаттайды.
8. Өлшеу құралдарының мақсаттарын, жіктелуі мен құрылғыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 12) Өнеркәсіпте қолданылатын технологиялық жабдықтың және электр қондырғыларының пайдаланымдық сипаттамаларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выбирает и применяет типы линий согласно требованиям государственного стандарта.
2. Выбирает и применяет чертежные шрифты согласно требованиям государственного стандарта.
3. Применяет правила оформления чертежей согласно требованиям государственного стандарта.
4. Использует правила нанесения размеров на чертеже.
5. Выбирает масштабы и правильно проставляет размеры.
6. Выполняет несложные чертежи деталей и сборочные чертежи.
Результат обучения: 8) Выполнять и читать чертежи.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками геометрических построений.
2. Владеет навыками построения сопряжений.
3. Выполняет чертежи плоских деталей с применением геометрических построений.
4. Наносит размеры.
5. Читает чертежи.
6. Выполняет структурные электрические и кинематические схемы.
7. Выполняет эскизы, рабочие и сборочные чертежи согласно требованиям государственного стандарта.
Результат обучения: 9) Характеризовать строение и свойства металлов и сплавов.
Критерии оценки:
1. Владеет основами теории сплавов.
2. Характеризует виды химической, термической и механической обработки стали.
3. Различает цветные металлы и их сплавы.
Результат обучения: 10) Владеть основными законами электротехники.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные понятия общей электротехники.
2. Характеризует основные свойства электромагнитного поля: напряженность, электрический потенциал, электрическое напряжение, разность потенциалов.
3. Применяет основные законы постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца.
4. Понимает основы электроники.
5. Использует микропроцессоры.
6. Применяет интегральные схемы микроэлектроники.
7. Читает принципиальные электрические и монтажные схемы.
Критерии оценки:
1. Использует приборы и инструменты общего назначения для замеров различных параметров оборудования, применяемого для испытания точности оборудования.
2. Использует методы проверки и средства измерения, указанные в стандартах на нормы точности оборудования. 3. Использует универсально-сборочные приспособления для выполнения контрольно-проверочных работ.
4. Применяет контрольно-измерительные инструменты и приборы.
5. Применяет правила установки контрольно-измерительных инструментов и приборов в электрических схемах.
6. Владеет основными понятиями теории измерений.
7. Характеризует виды и методы измерений.
8. Владеет назначениями, классификациями и устройствами средств измерений.
Результат обучения: 12) Владеть эксплуатационными характеристиками технологического оборудования и электроустановок, применяемых в промышленности.
Критерии оценки:

1. Үлгілік трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының, электр аппараттарының жұмыс істеу қағидатын және базалық пайдалану сипаттамаларын сипаттайды.
2. Технологиялық жабдық пен электр қондырғыларының қауіпсіз және тиімді пайдаланылу жағдайларын сипаттайды.
3. Өнеркәсіпте қолданылатын трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының, электр аппараттарының құрылғысын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 13) Өнеркәсіпте қолданылатын трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының, электр аппараттарының қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіпте қолданылатын трансформаторлардың, электр қозғалтқыштарының, электр аппараттарының пайдаланылуына қойылатын талаптарды сақтайды.
2. Жоспарлы-ескерту жөндеулерін уақтылы, үздіксіз жүзеге асыруды сақтай отырып, электр жабдығының тиісінше техникалық жағдайын қамтамасыз етеді.
3. Электр жабдығының сенімділігін арттыру әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 14) Орындалатын жұмыс бойынша Қазақстан Республикасы менеджменті жүйесінің қолданыстағы нұсқаулықтары мен рәсімдерін пайдалану және кәсіпорында Қазақстан Республикасы менеджементі жүйесінің жұмыс істеу процесін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалатын жұмыс бойынша Қазақстан Республикасы менеджменті жүйесінің рәсімдерін біледі.
2. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалдық міндеттерді түсінеді.
3. Келесі стандарттардың негізінде кәсіпорында сапаны басқару жүйесінің жұмыс істеу қағидаттарын біледі: Қазақстан Республикасы стандарты ISO 9001-2016, кәсіптік қауіпсіздік және денсаулық жүйесі жөніндегі Қазақстан Республикасы стандарты ISO 18001-2008, қоршаған ортаны және экологияны қорғау жүйесі жөніндегі Қазақстан Республикасы стандарты ISO 14001-2016, энергия тұтынуды басқару жүйесі жөніндегі Қазақстан Республикасы стандарты ISO 50001-2012.
4. Қазақстан Республикасы менеджменті жүйесінің басшылыққа алынатын құжаттарын қолданылады.
Оқыту нәтижесі: 15) Кәсіпорынның ерекшелігін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндіріс ерекшелігі туралы түсінігі бар.
2. Кәсіпорынның жұмыс режимін сақтайды.
3. Ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сипаттайды.
4. Кәсіпорында қолданылатын әртүрлі жабдықты ажыратады.
5. "Үнемді өндіріс" құралын қолданады
6. lean және кайдзен идеологияларын қолданады.
7. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.
8. "Индустрия 4.0" өндірісті ұйымдастыру қағидатын түсінеді.
9. Технологияларды коммерцияландыру негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 16) Құрастыру барысында күрделілігі әркелкі бөлшектер мен тораптарды слесарлық және станоктық өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует принцип работы и базовые эксплуатационные характеристики типовых трансформаторов, электродвигателей, электрических аппаратов.
2. Характеризует условия безопасной и эффективной эксплуатации технологического оборудования и электроустановок.
3. Владеет устройством трансформаторов, электродвигателей, электрических аппаратов, применяемых в промышленности.
Результат обучения: 13) Обеспечивать условия безопасной эксплуатации трансформаторов, электродвигателей, электрических аппаратов, применяемых в промышленности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к эксплуатации трансформаторов, электродвигателей, электрических аппаратов, применяемых в промышленности.
2. Обеспечивает надлежащее техническое состояние электрического оборудования с соблюдением своевременного бесперебойного осуществления планово-предупредительных ремонтов.
3. Применяет методы повышения надежности электрооборудования.
Результат обучения: 14) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры систем менеджмента Республики Казахстан по выполняемой работе и понимать процесс функционирования систем менеджмента на предприятии.
Критерии оценки:
1. Характеризует процедуры систем менеджмента Республики Казахстан по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Характеризует принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе стандарта Республики Казахстан ISO 9001-2016, по системе профессиональной безопасности и здоровья стандарта Республики Казахстан OHSAS 18001-2008, по системе защиты окружающей среды и экологии СТ РК ISO 14001-2016, по системе управления энергопотреблением стандарта Республики Казахстан ISO 50001-2012.
4. Применяет нормативные документы систем менеджмента Республики Казахстан.
Результат обучения: 15) Характеризовать специфику предприятия.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о специфике производства.
2. Соблюдает режим работы предприятия.
3. Описывает правила внутреннего трудового распорядка.
4. Различает оборудование, применяемое на предприятии.
5. Применяет инструменты "Бережливое производство"
6. Использует LEAN и Кайдзен идеологии.
7. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан"
8. Понимает принципы организации производства "Индустрия 4.0"
9. Понимает основы коммерциализации технологий.
Результат обучения: 16) Выполнять слесарную и станочную обработку деталей и узлов различной сложности в процессе сборки.
Критерии оценки:

1. Жұмыс орнын дайындайды.
2. Слесарлық құралдардың түрлерін сипаттайды.
3. Бекітпелерді, бұрандаларды, шруптарды және басқа да бұйымдарды шығаруды жүзеге асырады.
4. Токарьлік және фрезерлік станоктарда күрделі емес жұмыстарды орындайды. 5.Жөндеу мен құрастыру үшін қарапайым құрал-жабдықтарды дайындайды.
6. Слесарлық-жөндеу және слесарлық-құрастыру жұмыстарын жүргізеді.
7. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
8. Белгі қояды, металды кеседі.
9. Табақ металды түзетеді және бүгеді.
10. Саңылауларды бұрғылайды, теседі, таратады.
11. Бұранданы кеседі.
12. Сүртуді жүзеге асырады.
13. Конустық беттерді өңдейді.
14. Фасон беттерді егейді.
15. Бұрандалы беттерді өңдейді.
16. Беттерді әрлейді.
17.Егеуді, тесуді, таратуды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 17) Еңбекті және экологияны қорғау қағидаларын, қауіпсіздік техникасы қағидаларын, электр қауіпсіздігі қағидаларын, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, кәсіпорындарда қауіпсіздікті қамтамасыз ету критерийлерін білу және сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек заңнамасының негізгі ережелерін түсінеді.
2. Қауіпсіздік техникасының жалпы қағидаларын сақтайды, сондай-ақ жұмыс қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды бақылайды және нұсқамалардың түрлерін біледі.
3. Өрт сөндіру құралдарын біледі және қолданады.
4. Өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
5. Жұмыстарды орындау, соның ішінде қауіпті учаскелерде жұмыс істеу кезінде электр қауіпсіздігі қағидалары мен талаптарын сақтайды.
6. Электр тоғынан зақымданудан қорғау құралдары туралы түсінігі бар және оларды қолданады.
7. Жұмыс орындарында еңбек процесінің физиологиялық-гигиеналық негіздерінің және өндірістік санитария талаптары туралы түсінігі бар және оларды орындайды.
8. Электр қондырғыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
9. Адамның электр тоғынан зақымдануы кезінде оны босату үшін қажетті шаралар туралы түсіні бар және оларды қолдана алады.
10. Жұмыс орнында нұсқама өткізу нысандарын, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі талаптарын, электр және күш қондырғыларын пайдалану қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларын, жүк көтергіш -көлік механизмдерін және құрал-жабдықтарды пайдалану қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларын, пеш агрегаттарын пайдалану қауіпсіздігі қағидаларын біледі және сақтайды.
11. Өнеркәсіптік кәсіпорындардағы негізгі зиянды өндірістік факторларды сипаттайды және олардың әсерін азайту бойынша шаралар қолданады.
12. Жазатайым жағдайлары кезінде зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі толық медициналық қызмет көрсету білімі мен дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 18) Стандарттау және өзара алмасушылық негіздерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Подготавливает рабочее место.
2. Описывает виды слесарных инструментов.
3. Осуществляет высадку заклепок, винтов, шурупов и других изделий.
4. Выполняет несложные работы на токарных и фрезерных станках.
5. Изготавливает простые приспособления для ремонта и сборки.
6. Производит слесарно-ремонтные и слесарно-сборочные работы.
7. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
8. Выполняет разметку, рубку металла.
9. Выполняет правку и гибку листового металла.
10. Выполняет сверление, зенкование, развертывание отверстий.
11. Выполняет нарезание резьбы.
12. Выполняет притирку.
13. Выполняет обработку конических поверхностей.
14. Выполняет обтачивание фасонных поверхностей.
15. Выполняет обработку резьбовых поверхностей.
16. Выполняет отделку поверхностей.
17. Выполняет растачивание, зенкование, развертывание.
Результат обучения: 17) Соблюдать правила охраны труда и экологии, правила техники безопасности, правила электробезопасности, правила пожарной безопасности, критерии обеспечения безопасности на предприятиях.
Критерии оценки:
1. Понимает основные положения трудового законодательства.
2. Соблюдает и применяет общие правила техники безопасности, а также контролирует факторы, влияющие на условия и безопасность работ, а также знает виды инструктажа.
3. Применяет средства пожаротушения.
4. Соблюдает требования противопожарной безопасности.
5. Соблюдает правила и требования электробезопасности при выполнении работ, в том числе при работе на опасных участках.
6. Применяет средства защиты от поражения электрическим током.
7. Выполняет требования физиолого-гигиенических основ и производственной санитарии трудового процесса на рабочих местах.
8. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
9. Принимать необходимые меры для освобождения человека при его поражении электрическим током.
10. Соблюдает формы проведения инструктажей, требования техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, нормы и правила безопасности эксплуатации электрических и силовых установок, нормы и правила безопасности эксплуатации подъемно-транспортных механизмов и приспособлений, правила безопасности эксплуатации печных агрегатов.
11. Характеризует основные вредные производственные факторы на промышленных предприятиях и применяет меры по снижению их влияния.
12. Владеет навыками оказания первой доврачебной помощи пострадавшим при несчастном случае.
Результат обучения: 18) Применять основы стандартизации и взаимозаменяемости.
Критерии оценки:

1. Мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі ережелерін түсінеді.
2. Нормативтік-техникалық құжаттаманы және мемлекеттік стандарттардың нұсқауларын пайдаланады.
3. Шектерді, отырғызуларды және кедір-бұдырлықты таңдайды, оларды жұмыс сызбаларында дұрыс белгілейді.
4. Үлгілік қосылыстардың өлшемдерінде шектер мен отырғызуларды қолданады, оларды сызбаларда бейнелейді.
5. Үлгілік қосылыстардың бетінің пішін шектерін, кедір-бұдырлықтың орналасуын қолданады.
КҚ 2. Күрделі машиналардың, тораптар мен механизмдердің электр бөлігін монтаждау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету
КМ 02. Күрделі машиналардың, тораптар мен механизмдердің электр бөлігін монтаждау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль бөлшектеуге, монтаждауға, жөндеуге, реттеу мен техникалық қызмет көрсетуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар күрделі машиналардың, тораптар мен механизмдердің, аппаратураның электр бөліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар күрделі машиналардың, тораптар мен механизмдердің электр бөлігін монтаждауды, жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызбаларды орындау.
Техникалық сызу
Материалтану және машина жасау технологиясы
Электротехника
Гидравлика, гидро және пневможетек негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызбалар мен эскиздерді орындау қағидалары мен әдістерін меңгерді.
2. Сызу геометриясының және проекциялық сызудың негіздерін меңгерді.
3. Мамандығы бойынша сызбаларды орындайды және рәсімдейді.
4. Компьютерлік графика әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Металдар мен қорытпалардың қасиеттерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қорытпалар теориясының негіздерін меңгеру.
2. Болатты химиялық, термиялық және механикалық өңдеу түрлерін сипаттайды.
3. Түрлі-түсті металдарды және олардың қорытпаларын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Болатты химиялық, термиялық және механикалық өңдеу түрлерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты тоқтың және ауыспалы тоқтың сызықтық және сызықтық емес тізбектерін есептеу әдістерін қолданады.
2. Өтпелі процестердің туындау себептерін сипаттайды.
3. Тұрақты тоқтың және ауыспалы тоқ қозғалтқыштарының құрылғысын, әрекет ету қағидатын, іске қосу және тоқтату қағидаларын сипаттайды.
4. Күш трансформаторы түрлерінің және арнайы трансформатор түрлерінің ерекшеліктерін сипаттайды.
5. Әртүрлі трансформатор түрлерінің жұмыс істеу қағидатын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Бақылау-өлшеу аспаптарымен, құралдармен және құрал-жабдықтармен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основные положения государственной системы стандартизации.
2. Пользуется нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов.
3. Выбирает допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначает их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей.
4. Применяет допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах.
5. Применяет допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений.
ПК 2. Выполнять монтаж, ремонт, техническое обслуживание электрической части сложных машин, узлов и механизмов
ПМ 02. Монтаж, ремонт, техническое обслуживание электрической части сложных машин, узлов и механизмов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения монтажа, демонтажа, ремонта, наладки и техническое обслуживание.
В результате изучения модуля обучающиеся освоивают электрические части сложных машин, узлов и механизмов, аппаратуры.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять монтаж, ремонт, техническое обслуживание электрической части сложных машин, узлов и механизмов.
Результат обучения: 1) Выполнять чертежи.
Техническое черчение
Материаловедение и технология машиностроения
Электротехника
Основы гидравлики, гидро и пневмопривод
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет правилами и приемами выполнения чертежей и эскизов.
2. Владеет основами начертательной геометрии и проекционного черчения.
3. Выполняет и оформляет чертежи по специальности.
4. Применяет методы компьютерной графики.
Результат обучения: 2) Характеризовать свойства металлов и сплавов.
Критерии оценки:
1. Владеет основами теории сплавов.
2. Характеризует виды химической, термической и механической обработки стали.
3. Характеризует цветные металлы и их сплавы.
Результат обучения: 3) Характеризует виды химической, термической и механической обработки стали.
Критерии оценки:
1. Применяет методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока и переменного тока.
2. Характеризует причины возникновения переходных процессов.
3. Характеризует устройство двигателей постоянного тока и переменного тока, принципы действия, правила пуска и остановки.
4. Характеризует особенности силовых видов трансформаторов и специальных видов трансформаторов.
5. Описывает принципы работы различных видов трансформаторов.
Результат обучения: 4) Работать с контрольно-измерительными инструментами, приборами и приспособлениями.
Критерии оценки:

1. Электр жабдығының жұмысын бақылау.
2. Түбегейлі электр және монтаж схемаларын оқиды.
3. Электроника негіздерін меңгерді.
4. Микроэлектрониканың интегралдық схемаларын сипаттайды.
5. Микропроцессорларды қолданады.
6. Өлшеу аспаптарының электр шамаларын, конструктивті және техникалық сипаттамаларын өлшеудің мәнін және әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 5) Сұйықтықтың механикалық сипаттамаларын және негізгі қасиеттерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым құбыр желісінің гидравликалық есептеуін жүзеге асырады.
2. Нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
3. Жабдықтың гидро және пневматикалық жетегінің кинематикалық схемаларын оқиды.
4. Гидравликаның, пневматика мен жылу техникасының негізгі заңдарын қолданады.
5. Гидравликалық жабдықтың мақсатын, жұмыс істеу қағидатын және құрылғысын сипаттайды.
6. Гидравликалық, пневматикалық жетектердің және жылу алмасу аппараттарының жүйелерін сипаттайды.
7. Қысымды өлшеуге арналған аспаптарды пайдаланады.
8. Гидравликалық, пневматикалық жетектің ағымдағы жөндеуін орындайды.
9. Гидравликалық және пневматикалық жетектерге қызмет көрсетеді.
10. Гидравликалық және пневматикалық жетектерді икемдеу мен реттеуді жүзеге асырады.
11. Практика бойынша есеп әзірлеу үшін практика өтетін жерден қажетті деректер, сондай-ақ ілеспе құжаттама жинауды, талдау мен жүйелендіруді жүзеге асырады.
12. Практика бойынша есеп дайындайды және оны кәсіпорынның практика бойынша басшысында бекітеді.
13. Гидравликалық жабдықты жөндеу әдістерін таңдайды.
14. Гидравликалық жабдықты жөндейді.
15. Гидростатиканың, жұмыс сұйықтығының негізгі ұғымдарын және олардың физикалық-механикалық қасиеттерін меңгерді.
16. Гидродинамиканың, гидравликалық кедергілердің негіздерін -гидрожетектің негіздерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Жабдықтың тораптары мен механизмдерін құрастыру, монтаждау, реттеу және жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектер мен тораптардың тозу және деформациялану түрлерін сипаттайды.
2. Слесарлық жұмыс түрлерін және жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде оларды орындау технологиясын сипаттайды.
3. Майлау материалдарының түрлерін, тораптар мен бөлшектерді майлау үшін қолданылатын майдың қасиеттеріне қойылатын талаптарды, майлау материалдарын сақтау қағидаларын сипаттайды.
4. Машина бөлшектерінің механизмдерінің, қосылыстарының кинематикасымен, механикалық берілістерімен, беріліс түрлерімен және құрылғысымен таныстырады.
5. Мойынтіректердің мақсаты мен жіктелуін түсіндіреді.
6. Майлау құрылғыларының негізгі типтерін ажыратады.
7. Слесарлық жұмыстарды орындау, жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде қолданылатын құралдар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын және мақсатын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Құралдар мен жабдықты қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Производит контроль работы электро-оборудования.
2. Читает принципиальные электрические и монтажные схемы.
3. Владеет основами электроники.
4. Характеризует интегральные схемы микроэлектроники.
5. Применяет микро-процессоры.
6. Владеет сущностями и методами измерений электрических величин, конструктивные и технические характеристики измерительных приборов.
Результат обучения: 5) Использовать механические характеристики и основные свойства жидкостей.
Критерии оценки:
1. Осуществляет гидравлический расчет простых трубопроводов.
2. Применяет нормативно-техническую документацию.
3. Читает кинематические схемы гидро и пневмопривода оборудования.
4. Применяет основные законы гидравлики, пневматики и теплотехники.
5. Характеризует назначение, принцип действия и устройство гидравлического оборудования.
6. Характеризует системы гидравлического, пневматического привода и теплообменных аппаратов.
7. Использует приборы для измерения давления.
8. Выполняет текущий ремонт гидравлического, пневматического привода.
9. Обслуживает гидравлические и пневматические приводы.
10. Производит настройку и регулировку гидравлического, пневматического привода.
11. Осуществляет сбор, анализ и систематизацию необходимых данных, а также сопутствующую документацию с места прохождения практики для дальнейшей разработки отчета по практике.
12. Подготавливает отчет по практике и утверждает его у руководителя по практике от предприятия.
13. Выбирает способы ремонта гидравлического оборудования.
14. Производит ремонт гидравлического оборудования.
15. Владеет основными понятиями гидростатики, рабочей жидкости и их физико - механические свойства.
16. Владеет основами гидродинамики, гидравлических сопротивлений; -знает основы гидропривода.
Результат обучения: 6) Сборка, монтаж, регулировка и ремонт узлов и механизмов оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды износа и деформации деталей и узлов.
2. Характеризует виды слесарных работ и технологию их выполнения при техническом обслуживании и ремонте оборудования.
3. Характеризует виды смазочных материалов, требования к свойствам масел, применяемых для смазки узлов и деталей, правила хранения смазочных материалов.
4. Характеризует механизмы, соединения деталей машин, механические передачи, виды и устройство передач.
5. Обьясняет назначение и классификацию подшипников.
6. Различает основные типы смазочных устройств.
7. Характеризует устройство и назначение инструментов и контрольно-измерительных приборов, используемых при выполнении слесарных работ, техническом обслуживании и ремонте оборудования.
Результат обучения: 7) Применять инструменты и оборудование.
Критерии оценки:

1. Сызғышпен, штангенциркульмен өлшеу жүргізеді; кернерлер және сызғыштар; қол араны, бөлшектерді қысуды қолданады.
2. Бұрғылау станоктарында және қолмен жұмыс істейді.
3. Ықтимал ақауларды анықтайды.
4. Көлбеу және тік қалпында дәнекерлеу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 8) Электр жабдығын монтаждау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Монтаждау үшін қажетті құралдарды және құрал-жабдықтарды қолданады.
2. Технологиялық схемаларға және нұсқаулықтарға сәйкес монтаж жүргізеді
3. Монтаждау үшін үй-жайдың және төңіректің ерекшеліктерін ескереді.
4. Жабдықты монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Күрделі машиналардың, тораптар мен механизмдердің электр бөлігін жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр машиналардың, тораптар мен механизмдердің жарамсыздықтарын айқындайды.
2. Ақауларды жою, жөндеу әдістерін айқындайды.
3. Бөлшектер мен механизмдерді жөндейді және ауыстырады.
4. Жөндеуден кейін машиналар мен механизмдердің техникалық жағдайын тексереді.
5. Машиналарға, тораптар мен механизмдерге техникалық қызмет көрсету мерзімділігін сипаттайды.
6. Машиналарға, тораптар мен механизмдерге техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындайды.
КҚ 3. Жылжымалы және стационарлық қондырғыларды автоматты басқару және реттеу схемаларындағы ақауларды анықтау және жою
КМ 03. Жылжымалы және стационарлық қондырғыларды автоматты басқару және реттеу схемаларындағы ақауларды анықтау және жою
Бұл модуль жылжымалы және стационарлық қондырғыларды автоматты басқару және реттеу схемаларындағы ақауларды анықтау мен жоюға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар конструкторлық-технологиялық қамтамасыз ету саласында стандартты бағдарламалық құралдарды қолдану дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тексеру және жұмысқа дайындау кезеңінде электр жабдығының ақаулары мен жарамсыздықтарын анықтау мен жоюды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Метрология, стандарттау, сертификаттау және өнім сапасын басқару негіздерін қолдану.
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Электротехника
Инженерлік және компьютерлік графика
Операциялық жүйелер
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнім сапасын арттыруда стандарттаудың, метрологияның рөлін сипаттайды.
2. Стандарттаудың құқықтық негіздерін, мақсаттарын, міндеттерін, қағидаттарын, объектілері мен құралдарын меңгерді.
3. Нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
4. Кәсіптік қызметте сапа жүйесінің негізгі қағидаттарын жүзеге асырады.
5. Өлшемдер теориясының негізгі ұғымдарын меңгерді.

1. Выполняет замеры линейкой, штангенциркулем; в заточке кернеров и чертилок; применяет ножовку, зажим деталей в тисках.
2. Работает на сверлильных станках.
3. Распознает возможные браки.
4. Выполняет наклонную и вертикальную сварку.
Результат обучения: 8) Производить монтаж электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Подготавливает и применяет необходимые инструменты и приспособления для монтажа.
2. Выполняет монтаж в соответствии с технологическими схемами и инструкциями.
3. Учитывает особенности помещения и местности для монтажа.
4. Соблюдает требования техники безопасности при монтаже оборудования.
Результат обучения: 9) Проводить ремонт и техническое обслуживание электрической части сложных машин, узлов и механизмов.
Критерии оценки:
1. Определяет неисправности электрических машин, узлов и механизмов.
2. Определяет способы устранения неисправностей, ремонта.
3. Выполняет ремонт и замену частей и механизмов.
4. Выполняет проверку технического состояния машин и механизмов после выполнения ремонта.
5. Характеризует периодичность выполнения технического обслуживания машин, узлов и механизмов.
6. Выполняет работы по техническому обслуживанию машин, узлов и механизмов.
ПК 3. Выявлять и устранять дефекты в схемах автоматического управления и регулирования передвижных и стационарных установок
ПМ 03. Выявление и устранение дефектов в схемах автоматического управления и регулирования передвижных и стационарных установок
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выявления и устранения дефектов в схемах автоматического управления и регулирования передвижных и стационарных установок.
В результате изучения модуля обучающиеся освоивают навыки применения стандартных программных средств в области конструкторско-технологического обеспечения.
При изучении модуля обучающиеся учатся выявлять и устранять дефекты и неисправности электрооборудования в процессе осмотра и на этапе подготовки к ремонту.
Результат обучения: 1) Применять основы метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Электротехника
Инженерная и компьютерная графика
Операционные системы
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
2. Владеет правовыми основами, целями, задачами, принципами, объектами и средствами стандартизации.
3. Применяет нормативно-техническую документацию.
4. Осуществляет основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.
5. Владеет основными понятиями теории измерений.

6. Өлшеу құралдарының мақсаттарын, жіктелуі мен құрылғысын меңгерді.
7. Өлшеу түрлерін және әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылжымалы және стационарлық қондырғыларды автоматты басқару және реттеу схемаларындағы ақаулар мен жарамсыздықтарды анықтау және жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылжымалы және стационарлық қондырғыларды автоматты басқару және реттеу схемаларындағы ақаулар мен жарамсыздықтарды жоюға қойылатын талаптарды сипаттайды.
2. Автоматты реттеу схемаларының конструктивті ерекшеліктерін ескереді.
3. Схемалардың негізгі ақаулары мен жарамсыздықтарын айқындайды.
4. Жылжымалы және стационарлық қондырғыларды автоматты басқару және реттеу схемаларындағы ақаулар мен жарамсыздықтарды жоюдың тиімді әдістерін қолданады.
5. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
6. Жөндеу кезінде қолданылатын материалдардың жарамдылығын айқындайды.
7. Электр жабдығын жөндеуге арналған желілік графиктерді оқиды.
8. Ақау тізімдемелерін жасайды.
9. Электроника элементтерінің электр схемаларын шартты-графикалық белгілеуді меңгерді.
10. Жобалау құжаттамасының бірыңғай жүйесі негізгі талаптарын меңгерді.
11. Аспаптардың функционалдық және түбегейлі схемаларын құрады.
12. Автоматты жобалаудың инженерлік-графикалық бағдарламалар пакетімен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Конструкторлық-технологиялық қамтамасыз ету саласындағы стандартты бағдарламалық құралдарды сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданылатын жабдықтың бағдарламалық құралдарын талдау мен сипаттауды жүзеге асырады.
2. Жабдықтың бағдарламалық қамтылымын пайдалану, оны орнату және қызмет көрсету әдістерін меңгерді.
3. Схемаларды, бағдарламаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жүйелік бағдарламалық қамтамасыз ету құралдарымен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Операциялық схемаларды құрудың негізін құрайтын жалпы ұғымдар мен тұжырымдамаларды сипаттайды.
2. Процестердің операциялық жүйемен және басқа да процестермен ұйымдасу және әрекеттесу процесі мен қағидаттарын сипаттайды.
3. Негізгі жадыны, сондай-ақ сыртқы жадыны физикалық және логикалық деңгейде ұйымдастырылуын айқындайды.
4. Желіде жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
5. Операциялық жүйемін икемдейді.
6. Жергілікті және жаһандық желілерді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 5) Зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуде басшылық дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мехатрондық және роботтехникалық жүйелердің техникалық сипаттамалары мен көрсеткіштерін меңгерді.
2. Әзірленетін мехатрондық және роботтехникалық бұйымдарға қойылатын үлгілік техникалық талаптарды сипаттайды.

6. Владеет назначениями, классификациями и устройствами средств измерений.
7. Владеет видами и методами измерений.
Результат обучения: 2) Выявлять и устранять дефекты и неисправности в схемах автоматического управления и регулирования передвижных и стационарных установок.
Критерии оценки:
1. Характеризует требования к устранению дефектов и неисправностей в схемах автоматического управления и регулирования передвижных и стационарных установок.
2. Учитывает конструктивные особенности схем автоматического управления.
3. Определяет основные дефекты и неисправности схем.
4. Применяет эффективные методы устранению дефектов и неисправностей в схемах автоматического управления и регулирования передвижных и стационарных установок..
5. Соблюдает меры безопасности при выполнении работ.
6. Определяет пригодность материалов, применяемых в процессе ремонта.
7. Читает сетевые графики на ремонт электрооборудования.
8. Составляет дефектные ведомости.
9. Владееет условно-графическими обозначениями электросхем элементов электроники и вычислительной техники.
10. Владеет основными требованиями Единой системы конструкторской документации, Единой системы технологической документации.
11. Строит функциональные, принципиальные схемы приборов.
12. Работает с пакетами инженерно -графических программ автоматизированного проектирования.
Результат обучения: 3) Характеризовать стандартные программные средства в области конструкторско-технологического обеспечения.
Критерии оценки:
1. Проводит анализ и характеристику программных средств применяемого оборудования.
2. Владеет методами использования программного обеспечения оборудования, его установкой и обслуживанием.
3. Читает схемы, программы.
Результат обучения: 4) Работать со средствами системного программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Владеет понятиями и концепцией, лежащих в основе построения операционных систем.
2. Характеризует процесс и принципы организации и взаимодействия процессов с операционной системой и другими процессами.
3. Определяет организацию основной памяти на физическом и логическом уровнях, а также внешней памяти.
4. Владеет работой в сети.
5. Настраивает операционные системы.
6. Использует локальную и глобальную сети.
Результат обучения: 5) Владеть навыками руководства в организации и проведении исследовательских и проектных работ.
Критерии оценки:
1. Владеет техническими характеристиками и показателями мехатронных и робототехнических систем.
2. Характеризует типовые технические требования, предъявляемые к разрабатываемым мехатронным и робототехническим изделиям.

3. Кәсіптік міндеттерді орындаудың үлгілік әдістері мен тәсілдерін таңдайды.
4. Тиімділік пен сапаны бағалайды.
5. Өз қызметін ұйымдастырады.
КҚ 4. Электрондық, телемеханикалық, радиорелелік аппаратураның, изтопты реленің, қадағалардың, реттелетін электр жетегі жүйелерінің автоматты жүйелерін реттеу және сынау
КМ 04. Электрондық, телемеханикалық, радиорелелік аппаратураның автоматты жүйелерін реттеу және сынау
Бұл модуль автоматты жүйелерді реттеу мен сынауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қадағалардың, реттелетін электр жетегі жүйелерінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар электрондық, телемеханикалық, радиорелелік аппаратураның автоматты жүйелерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік техникада графикалық пакеттермен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Инженерлік және компьютерлік графика
Операциялық жүйелер
Кәсіпорынның электр жабдығы
Электр жабдығына қызмет көрсету және жөндеу
Сандық бағдарламалық басқару негіздері
Мехатрондық модульдердің, роботтардың бөлшектері және оларды құрылымдау
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геометриялық үлгілеудің негізгі қағидаттары мен әдістерін және графикалық қосымшаларды әзірлеу әдіснамасын меңгерді.
2. Үш өлшемді компьютерлік үлгілеуді пайдалана отырып, сызбаларды әзірлеу мен редакциялау үшін әмбебап грфикалық жүйелерді пайдаланады.
3.Конструкторлық құжаттаманы жобалауды, әзірлеу мен орындауды автоматтандырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданбалы бағдарламаларды әзірлеу кезінде операциялық жүйенің құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пән терминологиясын меңгерді.
2. Операциялық жүйелерді икемдеу мен орнату дағдыларын меңгерді.
3. Электрондық есептеуіш машиналарын әкімшілендіруді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірісте қолданылатын материалдардың қасиеттерін айқындау және жіктеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте қолданылатын негізгі электротехникалық материалдардың түрлерін, қасиеттерін және қолданылу саласын сипаттайды.
2. Электротехникалық материалдарды жіктейді.
3. Өндірісте қолданылатын негізгі электротехникалық материалдардың қасиеттерін және қолданылу саласын айқындайды.
4. Электротехникалық материалдарды сипаттайды.
5. Материалдарды қасиеттері мен қолданылу саласы бойынша іріктейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Электрондық, телемеханикалық, радиорелелік аппаратураның, изтопты реленің, қадағалардың, реттелетін электр жетегі жүйелерінің автоматты жүйелерін реттеу және сынау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач.
4. Оценивает эффективность и качество.
5. Организовывает собственную деятельность.
ПК 4. Проводить наладку и испытание автоматических систем электронной, телемеханической, радиорелейной аппаратуры, изотопных реле, датчиков, систем регулируемого электропривода
ПМ 04. Проведение наладки и испытания автоматических систем электронной, телемеханической, радиорелейной аппаратуры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения наладки и испытания автоматических систем.
В результате изучения модуля обучающиеся освоивают работу датчиков, систем регулируемого электропривода.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять автоматические системы электронной, телемеханической, радиорелейной аппаратуры.
Результат обучения: 1) Владеть навыками работы на компьютерной технике с графическими пакетами.
Инженерная и компьютерная графика
Операционные системы
Электрооборудование предприятий
Обслуживание и ремонт электрооборудования
Основы числового программного управления
Детали мехатронных модулей, роботов и их конструирование
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет основными принципами и методами геометрического моделирования и методологии разработки графических приложений.
2. Использует универсальные графические системы для разработки и редактирования чертежей с использованием трехмерного компьютерного моделирования. 3.Автоматизирует проектирование, разработку и выполнение конструкторской документации.
Результат обучения: 2) Использовать средства операционной системы при разработке прикладных программ.
Критерии оценки:
1. Применяет профессиональную терминологию.
2. Владеет навыками установки и настройки операционных систем.
3. Выполняет администрирование электронно вычеслительной машины.
Результат обучения: 3) Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды, свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в производстве.
2. Характеризирует электротехнические материалы.
3. Определяет свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в производстве.
4. Характеризует электротехнические материалы.
5. Выполняет отбор материалов по свойствам и области применения.
Результат обучения: 4) Проводить наладку и испытание автоматических систем электронной, телемеханической, радиорелейной аппаратуры, изотопных реле, датчиков, систем регулируемого электропривода.
Критерии оценки:

1. Электрондық, телемеханикалық, радиорелелік аппаратураның, изтопты реленің, қадағалардың, реттелетін электр жетегі жүйелерінің автоматты жүйелерін реттеу технологиясын сақтайды.
2. Электрондық, телемеханикалық, радиорелелік аппаратураның, изтопты реленің, қадағалардың, реттелетін электр жетегі жүйелерінің автоматты жүйелерін реттейді.
3. Электрондық, телемеханикалық, радиорелелік аппаратураның, изтопты реленің, қадағалардың, реттелетін электр жетегі жүйелерінің автоматты жүйелерін сынайды.
4. Реттеу мен сынау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Сандық бағдарламалық басқарылатын заманауи жүйелердің жалпы құрылғысын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сандық бағдарламалық басқарылатын құрылғылар мен жүйелердің қолданылу саласын, мақсатын, өзіндік ерекшеліктерін, даму кезеңдері мен перспективасын сипаттайды.
2. Сандық бағдарламалық басқарылатын үлгілерді сипаттайды.
3. Жұмыс режимдерін, негізгі басқару органдарын басқарады.
4. Бақылау функцияларын, тұрақтылықты қамтамасыз ету шараларын, негізгі ақаулықтар мен жаңылыстарды айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Автоматты және автоматтандырылған мехатрондық жүйелердің құрауыштары ретінде мехатрондық модульдерді құрылымдаудың негізгі кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мехатрондық модульдер мен роботтар механизмдерінің, тораптары мен бөлшектерінің жіктелуін меңгерді.
2. Мехатрондық модульдерді жобалау негіздерін және әзірлеу кезеңдерін сипаттайды.
3. Қозғалыс өзгерткіштерін сипаттайды: рейкалық, тісті, толқынды, планетарлық, күпшекті, бұранда-сомын.
4. Люфт таңдаушы механизмдерді, тежегіш құрылғыларын зерттейді.
5. Механизмдердің кинематикалық дәлдігі, олардың сенімділігі туралы деректер жинайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Цехтың (бөлімшенің) технологиялық процесін жүргізу тәсілдерін меңгеру, біліктілігі бойынша дублер ретінде жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стандарттан тыс кәсіптік жағдайларда шешім қабылдайды.
2. Кәсіптік міндеттерді орындауға, кәсіптік және жеке дамуына қажетті ақпаратты іздеу мен пайдалануды жүзеге асырады.
3. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады.
4. Ұжымда және командада жұмысты тиімді орындайды.
5. Команда мүшелерінің (бағынысты адамдардың) жұмысы, орындалған тапсырмалардың нәтижесі үшін жауапкершілік көтереді.
6. Кәсіптік және жеке даму міндеттерін өздігінен айқындайды.
7. Өздігінен білім алумен айналысады, біліктілікті арттыруды саналы түрде жоспарлайды.
8. Кәсіптік қызметте технологиялардың жиі ауысу жағдайларын түсінеді.
КҚ 5. Барлық автоматтандыру элементтерінің жұмысы мен өзара әрекеттесуін және автмоаттандырылған жетектер жүйесінің қорғалуын бақылауды жүзеге асыру
КМ 05. Барлық автоматтандыру элементтерінің жұмысы мен өзара әрекеттесуін және автмоаттандырылған жетектер жүйесінің қорғалуын бақылау
Бұл модуль барлық бақылау элементтерінің жұмысы мен өзара әрекеттесуін бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар автоматтандырылған жетектер жүйесіндегі бақылау-өлшеу аспаптарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар автоматтандыру элементтерінің жұмысын және автоматтандырылған жетектер жүйесінің қорғалуын өздігінен бақылауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Әртүрлі жұмыс машиналары үшін электр қозғалтқышты таңдау.
Кәсіпорынның электр жабдығы
Электр жабдығына қызмет көрсету және жөндеу
Сандық бағдарламалық басқару негіздері
Мехатрондық модульдердің, роботтардың бөлшектері және оларды құрылымдау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает технологию наладки автоматических систем электронной, телемеханической, радиорелейной аппаратуры, изотопных реле, датчиков, систем регулируемого электропривода.
2. Проводит наладку: автоматических систем электронной, телемеханической, радиорелейной аппаратуры, изотопных реле, датчиков, систем регулируемого электропривода.
3. Выполняет испытание автоматических систем электронной, телемеханической, радиорелейной аппаратуры, изотопных реле, датчиков, систем регулируемого электропривода.
4. Соблюдает правила техники безопасности при наладке и испытании.
Результат обучения: 5) Владеть общим устройством современных систем с числовым программным управлением.
Критерии оценки:
1. Характеризует области применения, назначение, характерные особенности, этапы и перспективы развития устройств и систем с числовым программным управлением.
2. Характеризует модели с числовым программным управлением.
3. Управляет режимами работы, основными органами управления.
4. Определяет функции контроля, меры обеспечения устойчивости, основные неисправности и сбои.
Результат обучения: 6) Характеризует основные этапы и особенности конструирования мехатронных модулей как составляющих автоматических и автоматизированных мехатронных систем.
Критерии оценки:
1. Владеет классификацией механизмов, узлов и деталей мехатронных модулей и роботов.
2. Характеризует основы проектирования и стадии разработки мехатронных модулей.
3. Характеризует преобразователи движения: реечный, зубчатый, волновой, планетарный, цевочный, винт-гайка.
4. Характеризует люфтовыбирающие механизмы, тормозные устройства.
5. Собирает данные кинематическую точность механизмов, их надежность.
Результат обучения: 7) Вести технологический процесс цеха (подразделения), работать в качестве дублера по квалификации.
Критерии оценки:
1. Принимает решения в нестандартных профессиональных ситуациях.
2. Осуществляет поиск и использование информации, необходимой для выполнения профессиональных задач, профессионального и личностного развития.
3. Использует информационно- коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
4. Эффективно выполняет работу в коллективе и команде.
5. Берет на себя ответственность за работу членов команды (подчиненных), результат выполнения заданий.
6. Самостоятельно определяет задачи профессионального и личностного развития.
7. Занимается самообразованием, осознанно планирует повышение квалификации.
8. Ориентируется в условиях частой смены технологий в профессиональной деятельности.
ПК 5. Осуществлять контроль работы и взаимодействия всех элементов автоматизации и защиты систем автоматизированных приводов
ПМ 05. Контроль работы и взаимодействия всех элементов автоматизации и защиты систем автоматизированных приводов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля работы и взаимодействия всех элементов контроля.
В результате изучения модуля обучающиеся освоивают контрольно-измерительные приборы в системах автоматизированных приводов.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять самостоятельно контроль работы элементов автоматизации и защиты систем автоматизированных приводов.
Результат обучения: 1) Производить выбор электродвигателя для различного рода рабочих машин.
Электрооборудование предприятий
Обслуживание и ремонт электрооборудования
Основы числового программного управления
Детали мехатронных модулей, роботов и их конструирование
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Тұрақты және ауыспалы тоқ қозғалтқышының сипаттамаларын және жұмыс режимдерін айқындайды.
2. Тұрақты және ауыспалы тоқ қозғалтқыштары бар электр жетектерінің қосу схемаларын және жұмыс режимдерін сипаттайды.
3. Механикалық және электромеханикалық сипаттамалардың формулалары мен графиктерін қолданады.
4. Реттеу қасиеттерін айқындайды: ауқым, біркелкілік, сипаттаманың қаттылығы, үнемділік.
5. Электр жетектерінің электр және электромеханикалық параметрлерін өлшейді.
6. Қозғалтқыштардың механикалық және электромеханикалық сипаттамаларын суреттейді.
7. Әртүрлі жұмыс машиналары үшін электр қозғалтқышының қуатын есептейді және таңдайды.
8. Тұрақты және ауыспалы тоқ қозғалтқыштары бар электр жетектерін қосу схемаларын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрастыру жұмыстары кезінде құралдарды және бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдардың қажетті пайдалану қасиеттерін алу үшін бөлшектерді әртүрлі өңдеу түрлерін пайдаланады.
2. Жалпы мақсаттағы өлшеу, белгілеу, слесарлық құралдың және слесарлық-құрастыру құралының мақсатын түсінеді.
3. Слесарлық-құрастыру жұмыстарының барлық кезеңдерінде бақылау-өлшеу аспаптарын қолданады.
4. Материалдардың қажетті пайдалану қасиеттерін алу үшін бөлшектерді өңдеуді таңдайды.
5. Слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау кезінде құралдарды және бақылау-өлшеу аспаптарын қолданады.
6. Электр жабдығын пайдалану және оны жөндеу кезінде ақауларды анықтау мен жоюда бақылау-өлшеу аспаптарын қолданады.
7. Технологиялық карталарға сәйкес конструкцияларды сызбалар мен схемалар бойынша құрастыру кезінде бөлшектер мен механизмдердің тораптарын өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қозғалыс модульдерінің және олардың құрауыштарының үлгілік конструкцияларын дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мехатрондық модульдер мен роботтардың, механизмдерін, тораптары мен бөлшектерін сипаттайды.
2. Берілістердің беріктігін есептейді.
3. Сырғу және тербелі мойынтіректерін, сондай-ақ әртүрлі муфталарды таңдайды және есептейді.
4. Жаңа мехатрондық және роботтехникалық жүйелерді құрылымдау әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 4) Бөлшектерді механикалық өңдеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқиды.
2. Механикалық өңдеу мен құрастырудың технологиялық процестерін орындау кезінде жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
3. Бөлшектердің конструкциялары және өндіріс жағдайлары тұрғысынан дайындама алу әдістерін таңдайды.
4. Бөлшектердің, қажетті жабдықтың, құрал-жабдықтардың, кескіш және өлшеу құралының жекелеген беттерін алу әдістерін таңдайды.

1. Определяет характеристики и режимы работы двигателя постоянного и переменного тока.
2. Характеризует схемы включения и режимы работы электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока.
3. Применяет формулы и графики механических и электромеханических характеристик.
4. Характеризует регулировочные свойства: диапазон, плавность, жесткость характеристики, экономичность.
5. Производит расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
6. Описывает механические и электромеханические характеристики двигателей.
7. Рассчитывает мощность и выбирает электродвигатели для различного рода рабочих машин.
8. Выполняет сборку схемы включения электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока.
Результат обучения: 2) Применять инструменты и контрольно-измерительные приборы при выполнении сборочных работ.
Критерии оценки:
1. Использует разные виды обработки деталей для получения требуемых эксплуатационных свойств материалов.
2. Понимает назначение измерительного, разметочного, слесарного инструмента общего назначения и слесарно-сборочного инструмента.
3. Применяет контрольно-измерительные инструменты на всех этапах слесарно-сборочных работ.
4. Производит выбор обработки деталей для получения требуемых эксплуатационных свойств материалов.
5. Пользуется инструментами и контрольно-измерительными приборами при выполнении слесарных и слесарно-сборочных работах.
6. Применяет контрольно-измерительные инструменты при выявлении и устранении дефектов во время эксплуатации электрооборудования и при его ремонте.
7. Выполняет замеры узлов деталей и механизмов при сборке конструкций по чертежам и схемам в соответствии с технологическими картами.
Результат обучения: 3) Готовить типовые конструкции модулей движения и их составляющие.
Критерии оценки:
1. Характеризует механизмы, узлы и детали мехатронных модулей и роботов.
2. Производит расчеты передач на прочность.
3. Выбирает и рассчитывает подшипники скольжения и качения, а также различные муфты.
4. Владеет методами конструирования новых мехатронных и робототехнических систем.
Результат обучения: 4) Выполнять механическую обработку деталей.
Критерии оценки:
1. Читает конструкторскую и технологическую документацию.
2. Обеспечивает безопасность работы при выполнении операций технологических процессов механической обработки и сборки.
3. Выбирает способы получения заготовки, исходя из конструкции и служебного назначения детали и условий производства.
4. Выбирает способы получения отдельных поверхностей детали, требуемого оборудования, приспособлений, режущего и мерительного инструмента.

"151902 3 - Өнеркәсіптік элекроншы" біліктілігі
КҚ 6. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін монтаждауды жүзеге асыру
КМ 06. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін монтаждау
Бұл модуль техникалық құжаттамаға сәйкес мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін монтаждауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін монтаждауды үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыс жобаларының техникалық-экономикалық негіздемелерін және сметалық құжаттамасын жасау үшін экономикалық есептеулер жүргізуді; әртүрлі жұмыс машиналары үшін электр қозғалтқышты таңдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс жобаларының техникалық-экономикалық негіздемелерін және сметалық құжаттамасын жасау үшін экономикалық есептеулер жүргізу.
Сала экономикасы
Кәсіпорынның электр жабдығы
Электр жабдығына қызмет көрсету және жөндеу
Кәсіпорынның электр жабдықталуы
Өнеркәсіптік электроника негіздері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек бойынша жоспар құру әдістемесін меңгерді.
2. Орнатылған жабдықтың жөндеу күрделілігінің нормаларын және жөндеу жұмыстарының еңбекті көп қажетсінуін айқындайды.
3. Жұмыс жобаларының техникалық-экономикалық негіздемелерін және сметалық құжаттамасын жасау үшін экономикалық есептеулер жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнеркәсіптік ұйымдардың күш және жарықтандыру жабдығының монтажы бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдығын таңдайды.
2. Әртүрлі жұмыс машиналары үшін электр қозғалтқышты таңдайды.
3. Өндірістік күш және жарықтандыру қондырғыларының электр монтаждау жұмыстарын орындайды.
4. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
5. Өнеркәсіптік ұйымдардың күш және жарықтандыру жабдығының монтажы бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықты жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғары вольтті электр жабдығын таңдайды.
2. Тексеру процесінде және жөндеуге дайындау кезеңінде электр жабдығының ақаулары мен жарамсыздықтарын анықтайды және жояды.
3. Өндірістік күш және жарықтандыру электр қондырғыларын жөндейді.
4. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
5. Жұмыс жүргізу жобасына, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес күш және жарықтандыру электр жабдығын жөндейді.
6. Өндірістік бөлімше жағдайында жабдықтарды жөндеу бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр жабдығын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық жүйелерді сипаттайды.
2. Электр энергиясын тұтынушылардың электр жүктемелерін айқындау әдістерін қолданады.

Квалификация "151902 3 - Промышленный электронщик"
ПК 6. Выполнять монтаж компонентов и модулей мехатронных систем
ПМ 06. Монтаж компонентов и модулей мехатронных систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения монтажа компонентов и модулей мехатронных систем в соответствии с технической документацией.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают навыки монтажа компонентов и модулей мехатронных систем.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов; производить выбор электродвигателя для различного рода рабочих машин.
Результат обучения: 1) Выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Экономика отрасли
Электрооборудование предприятий
Обслуживание и ремонт электрооборудования
Электроснабжение предприятий
Основы промышленной электроники
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет методикой составления плана по труду.
2. Определяет нормы ремонтной сложности установленного оборудования и трудоемкость ремонтных работ.
3. Выполняет экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Результат обучения: 2) Выполнять работы по монтажу силового и осветительного оборудования промышленных организаций.
Критерии оценки:
1. Производит выбор электрооборудования.
2. Производит выбор электродвигателя для различного рода рабочих машин.
3. Выполняет электромонтажные работы производственных силовых и осветительных электроустановок;
4. Готовит рабочее место.
5. Выполняет работы по монтажу силового и осветительного оборудования промышленных организаций.
Результат обучения: 3) Выполнять ремонт оборудования.
Критерии оценки:
1. Производит выбор высоковольтного электрооборудования.
2. Выявляет и устраняет дефекты и неисправности электрооборудования в процессе осмотра и на этапе подготовки к ремонту.
3. Производит ремонтные работы производственных силовых и осветительных электроустановок.
4. Готовит рабочее место.
5. Выполняет ремонт силового и осветительного электрооборудования в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
6. Выполняет работы по ремонту оборудования в условиях производственного подразделения.
Результат обучения: 4) Производить выбор электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует энергетические системы.
2. Применяет методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии.

3. Негізгі электр жабдығының конструкциясын, жұмыс істеу қағидатын сипаттайды.
4. Цехтардың, кәсіпорындардың электр жабдықтау схемаларын құру әдістемесін пайдаланады.
5. Электр станцияларының және қосалқы станциялардың электр беріліс желілерінің және электр жабдықтарының конструктивті ерекшеліктерін айқындайды.
6. Электр жабдықтау және жұмы режимінің қажетті үздіксіз жұмыс істеу дәрежесін қамтамасыз етеді.
7. Электр цех жүйелерінің электр жабдықтарын электр есептеу параметрлері бойынша таңдайды (таратқыш шкаф, таратқыш шина жетек, басқару станциясының қалқаншасы).
Оқыту нәтижесі: 5) Әртүрлі жұмыс машиналары үшін электр қозғалтқышты таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты және ауыспалы тоқ қозғалтқышының сипаттамаларын және жұмыс режимдерін айқындайды.
2. Тұрақты және ауыспалы тоқ қозғалтқышы бар электр жетектерін қосу схемаларын және жұмыс режимдерін сипаттайды.
3. Механикалық және электромеханикалық сипаттамалардың формулалары мен графикаларын қолданады.
4. Реттеу қасиеттерін айқындайды: ауқым,
біркелкілік, сипаттаманың қаттылығы, үнемділік.
5. Электр жетектерінің электр және электромеханикалық параметрлерін есептейді.
6. Тұрақты және ауыспалы тоқ қозғалтқыштары бар электр жетектерін қосу схемаларын құрастырады.
КҚ 7. Бағдарламаланатын логикалық бақылаушылар мен микропроцессорлық жүйелерді икемдеу және конфигурациялау
КМ 07. Бағдарламаланатын логикалық бақылаушылар мен микропроцессорлық жүйелерді икемдеу және конфигурациялау
Бұл модуль бағдарламаланатын логикалық бақылаушылар мен микропроцессорлық жүйелерді икемдеу мен конфигурациялауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өнеркәсіптік өндірістердің және автоматтандырылған технологиялық кешендердің мехатрондық және роботтехникалық жүйелерінің үлгілік жетектерінің жағдайын, құрамы мен жіктелуін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар механикалық, құрастыру және басқа да цехтарда орын алатын технологиялық процестерге байланысты жеке тапсырманы орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электроындық аспаптардың типтерін таңдау және оларды қолданылу ерекшеліктеріне қарай пайдалану.
Өнеркәсіптік электроника негіздері
Мехатрондық және роботтехникалық жүйелердің жетектері
Мехатроника және роботтехника негіздері
Басқарылатын техникалық жүйелердің автоматика негіздері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Генераторлардың, импульстік құрылғылардың, қуат көздерінің, өзгерткіш құрылғылардың үлгілік схемаларын сипаттайды.
2. Негізгі цифрлық құрылғылардың жұмыс істеу қағидатын түсінеді.

3. Характеризует конструкцию, принцип действия основного электрооборудования.
4. Использует методику построения схем электроснабжения цехов, предприятий.
5. Определяет конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций.
6. Обеспечивает требуемую степень бесперебойности электроснабжения и режима работы.
7. Выполняет выбор электрооборудования электрических цеховых сетей, (шкаф распределительный, распределительный шинопровод, щит станции управления) по расчетным электрическим параметрам.
Результат обучения: 5) Производить выбор электродвигателя для различного рода рабочих машин.
Критерии оценки:
1. Определяет характеристики и режимы работы двигателя постоянного и переменного тока.
2. Характеризует схемы включения и режимы работы электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока.
3. Применяет формулы и графики механических и электромеханических характеристик.
4. Определяет регулировочные свойства: диапазон,
плавность, жесткость характеристики, экономичность.
5. Производит расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
6. Выполняет сборку схемы включения электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока.
ПК 7. Настроивать и конфигурировать программируемые логические контроллеры и микропроцессорные системы
ПМ 07. Настройка и конфигурирование программируемых логических контроллеров и микропроцессорных систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: настройки и конфигурации программируемых логических контроллеров и микропроцессорных систем.
В результате изучения модуля обучающиеся освоивают состояние, состав и классификацию типовых приводов мехатронных и робототехнических систем промышленных производств и автоматизированных технологических комплексов При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять индивидуальные задания, связанные с технологическими процессами в механическом, сборочным и других цехах.
Результат обучения: 1) Выбирать типы и использовать электронные приборы в зависимости от особенностей их применения.
Основы промышленной электроники
Приводы мехатронных и робототехнических систем
Основы мехатроники и робототехники
Основы автоматики управляемых технических систем
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует типовые схемы генераторов и импульсных устройств, источников питания, преобразовательных устройств.
2. Владеет принципом работы основных цифровых устройств.

3. Электрондық техниканың даму перспективасын айқындайды.
4. Электроындық аспаптарды қолданылу ерекшеліктеріне қарай таңдайды.
5. Электр жабдығын басқару үшін электрондық аспаптарды таңдайды.
6. Электрондық құрылғыларды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнеркәсіптік өндірістердің және автоматтандырылған технологиялық кешендердің мехатрондық және роботтехникалық жүйелерінің үлгілік жетектерінің жағдайын, құрамы мен жіктелуін бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жетектердің және олардың жекелеген элементтерінің және модульдерінің, соның ішінде ақпараттық, электромеханикалық, гидравликалық, электрогидравликалық, электрондық құрылғылардың және есептеуіш техника құралдарының математикалық үлгілерін құру дағдыларын меңгерді.
2. Заманауи ақпараттық технологияларды және техникалық құралдарды пайдалана отырып, мехатрондық және роботтехникалық жүйелер жетегінің қолданыстағы макеттерінде, үлгілерінде белгіленген әдістеме бойынша эксперименттер жүргізу және нәтижелерді өңдеу дағдыларын меңгерді.
3. Стандартты орындау және басқару құрылғыларын, автоматика құралдарын, өлшеу және есептеу техникасын пайдалана отырып, жетектердің және олардың жекелеген элементтерінің және модульдерінің есептеулерін техникалық тапсырмаға сәйкес жүргізу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мехатрондық құрылғыларды және өнеркәсіптік роботтарды пайдалана отырып, әртүрлі мақсаттағы өндірістік процестерді кешенді автоматтандыруды әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мехатроника және робототехника негіздерін, роботтехникалық жүйелерді жобалау, құрастыру және басқару қағидаттарын қолданады.
2. Өнеркәсіптік жұмыстарды жіктейді.
3. Заманауи икемді автоматтандыру құрылғыларын және өнеркәсіптік роботтарды пайдалана отырып, әртүрлі мақсаттағы өндірістік процестерді кешенді автоматтандыруды әзірлеу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 4) Техникалық объектілерді басқарудың тармақталған және тұйықталған жүйелерін құрудың жалпы тәсілдемелерін әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Реттеу объектілерінің және реттеуіштердің құрылымдық схемаларын меңгерді.
2 Реттеуіштерді және автоматты реттеу жүйелерін техникалық пайдалануды жүзеге асырады.
3. Кеме энергетикалық қондырғыларының автоматика құралдарының жұмыс істеу қағидатын, құрылғысын сипаттайды (үлгілік реттеуіштер, өлшеуіштер, орындау механизмдері, қорғау құрылғылары, шектеулер, кері байланыс).
4. Басқару жүйелерінің және олардың элементтерінің статикалық және серпінді қасиеттерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Механикалық, құрастыру және басқа да цехтардағы технологиялық процестермен байланысты жеке тапсырманы орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Определяет перспективы развития электроной техники.
4. Выбирает типы электронных приборов в зависимости от особенностей их применения.
5. Выполняет выбор электронных приборов для управления электрооборудованием.
6. Выполняет эксплуатацию электронных устройств.
Результат обучения: 2) Контролировать состояние типовых приводов мехатронных и робототехнических систем промышленных производств и автоматизированных технологических комплексов.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками построения математических моделей приводов и их отдельных элементов и модулей, включая информационные, электромеханические, гидравлические, электрогидравлические, электронные устройства и средства вычислительной техники.
2. Владеет навыками проведения экспериментов на действующих макетах, образцах приводов мехатронных и робототехнических систем по заданным методикам и обработки результатов с применением современных информационных технологий и технических средств.
3. Владеет навыками выполнения расчетов и проектирования приводов и их отдельных элементов и модулей с использованием стандартных исполнительных и управляющих устройств, средств автоматики, измерительной и вычислительной техники в соответствии с техническим заданием.
Результат обучения: 3) Проводить разработку комплексной автоматизации производственных процессов различного назначения с применением мехатронных устройств и промышленных роботов.
Критерии оценки:
1. Применяет основы мехатроники и робототехники, принципы проектирования, конструирования и управления робототехническими системами.
2. Классифицирует промышленные роботы.
3. Владеет навыками разработки комплексной автоматизации производственных процессов различного назначения с применением современных гибких средств автоматизации – мехатронных устройств и промышленных роботов.
Результат обучения: 4) Разрабатывать общие подходы к построению разомкнутых и замкнутых систем управления техническими объектами.
Критерии оценки:
1. Владеет структурными схемами объектов регулирования и регуляторов.
2 .Осуществляет техническую эксплуатацию регуляторов и систем автоматического регулирования.
3. Характеризует принципы действия, устройство средств автоматики судовых энергетических установок (типовых регуляторов, измерителей, исполнительных механизмов, устройств защиты, ограничения, обратных связей).
4. Характеризует статические и динамические свойства систем управления и их элементов.
Результат обучения: 5) Выполнять индивидуальные задание, связанные с технологическими процессами в механическом, сборочным и других цехах.
Критерии оценки:

1. Мехатрондық жүйелері бар технологиялық жабдықты және олардың модульдерін.
2. Мехатрондық модульдерді, тораптар мен агрегаттарлы пайдалану қағидаларын, оларды реттеу әдістерін меңгерді, олардың пайдаланылуының нақты мысалдарын талдайды.
3. Пайдалану, монтаждау және автоматты жобалау жағдайлары мен ерекшеліктерін сипаттайды.
4. Мехатрондық жүйелерді бағдарламалауды, оларды пайдалануды жүзеге асырады.
5. Жабдықты бақылауды және техникалық диагностика жасауды қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Бағдарламаланатын логикалық бақылаушылар мен микропроцессорлық жүйелерді икемдеу және конфигурациялау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламаланатын логикалық бақылаушылар мен микропроцессорлық жүйелердің параметрлерін сипаттайды.
2. Белгілі бір параметрлерге дейін икемдейді.
3. Мехатрондық жүйелерді бағдарламалайды.
4. Бақылаушылар мен микропроцессорлық жүйелерді пайдаланудың оңтайлы параметрлерін қамтамасыз етеді.
КҚ 8. Мехатрондық жүйелердің басқарушы бағдарламаларын әзірлеу
КМ 08. Мехатрондық жүйелердің басқарушы бағдарламаларын әзірлеу
Бұл модуль мехатрондық жүйелердің басқарушы бағдарламаларын әзірлеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мехатрондық жүйелердің және роботтехникалық жүйелердің жетектеріндегі қалыпты, жылдамдықты, сәтті және тоқты реттеу әдістерін және оларды техникалық іске асыру әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мехатроника және роботтехника саласындағы ғылыми-техникалық ақпаратты өздігінен жинауды, өңдеуді, талдау мен жүйелеуді; қарапайым мехатрондық жүйелерді әзірлеу мен тестілеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Машиналардың бөлшектері мен құрастыру бірліктерін сипаттау.
Мехатрондық модульдердің, роботтардың бөлшектері және оларды құрылымдау
Мехатрондық және роботтехникалық жүйелердің жетектері
Мехатроника және роботтехника негіздері
Басқарылатын техникалық жүйелердің автоматика негіздері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Механизмдердің, тораптардың және олардың бөлшектерінің құрылғысын, мехатрондық модульдердің құрылу тұжырымдамасын меңгерді.
2. Мехатрондық модульдерді құрастыру негіздерін, оларды диагностикалауды меңгерді.
3. Тораптар мен құрастыру конструкцияларының жұмыс қабілетін сынайды.
4. Күрделі жүйелердің сенімділігін есептейді.
5. Құрастыру конструкцияларын макеттейді және үлгілейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерінің дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалау технологиясын меңгерді.
2. Бағдарламалауды ретке келтіруді жүзеге асырады.

1. Управляет технологическим оборудованием с мехатронными системами и их модулями.
2. Владеет правилами эксплуатации, способами их наладки, анализирует конкретные примеры использования мехатронных модулей, узлов и агрегатов.
3. Характеризует условия и особенности эксплуатации, монтажа и автоматизированного проектирования.
4. Производит программирование и наладку мехатронных систем, их эксплуатацию.
5. Обеспечивает контроль оборудования и техническую диагностику.
Результат обучения: 6) Настраивать и конфигурировать программируемые логические контроллеры и микропроцессорные системы.
Критерии оценки:
1. Характеризует параметры программируемых логических контроллеров и микропроцессорных систем.
2. Проводит настройку до определенных параметров.
3. Производит программирование мехатронных систем.
4. Обеспечивает оптимальные параметры эксплуатации контроллеров и микропроцессорных систем.
ПК 8. Разрабатывать управляющие программы мехатронных систем
ПМ 08. Разработка управляющих программ мехатронных систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки управляющих программ мехатронных систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают способы регулирования положения, скорости, момента и тока в приводах мехатронных и робототехнических систем и методы их технической реализации.
При изучении модуля обучающиеся учатся самостоятельно собирать, обрабатывать, анализировать и систематизировать научно-техническую информацию в сфере мехатроники и робототехники; разрабатывать и тестировать простые мехатронные системы.
Результат обучения: 1) Характеризует детали и сборочные единицы машин.
Детали мехатронных модулей, роботов и их конструирование
Приводы мехатронных и робототехнических систем
Основы мехатроники и робототехники
Основы автоматики управляемых технических систем
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет устройством механизмов, узлов и их деталей, концепцией построения мехатронных модулей.
2. Владеет основами конструирования мехатронных модулей, диагностикой мехатронных модулей.
3. Тестирует работоспособность узлов и сборочных конструкций.
4. Выполняет расчет надежности сложных систем.
5. Выполняет макетирование и моделирование сборочных конструкций.
Результат обучения: 2) Владеть технологиями алгоритмизации и программирования.
Критерии оценки:
1. Владеет технологиями программирования.
2. Применяет отладку программирования.

3. Визуалдық бағдарламалау ортасында бағдарламалар құрады.
4. Бағдарламаның трансляциясын және ретке келтіруді жүзеге асырады.
5. Жергілікті және қашықтықтағы дерекқорларды құрады және олармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мехатроника және роботтехника саласындағы ғылыми-техникалық ақпаратты өздігінен жинауды, өңдеуді, талдау мен жүйелеуді; қарапайым мехатрондық жүйелерді әзірлеу мен тестілеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым мехатрондық жүйелерді әзірлейді және тестілейді.
2. Роботтың оңтайлы кинематикалық схемасын, жетек типін, басқару жүйесін таңдау кезінде ақпаратты талдау, жиынтықтау дағдыларын меңгерді.
3. Әртүрлі мехатрондық және роботтехникалық жүйелердің нақты міндетті шешуге жарамдылығын бағалау қабілетіне ие.
Оқыту нәтижесі: 4) Мехатрондық жүйелердің басқару бағдарламаларын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мехатрондық жүйелердің басқару бағдарламаларын әзірлеу әдістемесін меңгерді.
2. Мехатрондық жүйелердің оңтайлы мүмкіндіктерін сипаттайды.
3. Мехатрондық жүйелердің жұмыс параметрлерін айқындайды.
4. Мехатрондық жүйелерді басқару мен пайдалануға арналған бағдарламалар әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Кері байланыс қағидатын іске асыру кезінде функционалдық схеманы және функционалдық қажетті элементтерді әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Реттеуіштердің негізгі пайдалану көрсеткіштерін айқындайды, олардың икемделу сапасын бағалайды, олардың жарамдылығы туралы қорытынды жасайды.
2. Басқару жүйелерін пайдалану кезінде техникалық пайдалану және қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындайды.
3. Басқару жүйелерінің диагностикасы мен сынауын жүргізеді, олардың статикалық және серпінді сипаттамаларын алады.
4. Басқару жүйелерін икемдейді.
5. Басқару жүйелерін пайдаланады.
6. Штаттан тыс жағдайларда қолмен басқаруға ауысады.
Оқыту нәтижесі: 6) Жиналған материалдарды жинақтау және практика бойынша есеп құрау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Конструкторлық және технологиялық бөлімдердің құрылымын, бөлімшелердің міндеттерін және олардың өзара байланысын сипаттайды.
2. Жобалауды автоматтандыру құралдарын сипаттайды.
3. Белгіленген бөлшекті, модульді немесе жүйені әзірлеу технологиясына талдау жүргізеді (жөндеу, диагностика, бақылау).
4. Технологиялық процесті жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды (мысалы, бірақатар операцияларды біріктіру және оларды автоматты басқарылатын бір станокта іске асыру ықтималдығы).
5. Технологиялық процесті жетілдіру бойынша ұсыныстардың іске асырылуын қамтамасыз ететін жабдыққа қойылатын талаптарды түсіндіреді.
6. Станокты жобалау, электр жетегін және басқару жүйесін таңдау кезінде ескерілуге тиісті технологиялық процестің ерекшеліктерін меңгерді.

3. Создает программы в визуальной среде программирования.
4. Проводит трансляцию и отладку программы.
5. Создает и работает локальными и удаленными базами данных.
Результат обучения: 3) Самостоятельно собирать, обрабатывать, анализировать и систематизировать научно-техническую информацию в сфере мехатроники и робототехники, разрабатывать и тестировать простые мехатронные системы.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает и тестирует простые мехатронные системы.
2. Владеет навыками анализа, обобщения информации при выборе оптимальной кинематической схемы робота, типа привода, системы управления.
3. Владеет способностью оценивать различные мехатронные и робототехнические системы на пригодность решения конкретной задачи.
Результат обучения: 4) Разрабатывать управляющие программы мехатронных систем.
Критерии оценки:
1. Владеет методикой разработки управляющих программ мехатронных систем.
2. Характеризует оптимальные возможности мехатронных систем.
3. Определяет параметры работы мехатронных систем.
4. Разрабатывает программы для управления и эксплуатации мехатронных систем.
Результат обучения: 5) Разрабатывать функциональную схему и функционально-необходимые элементы при реализации принципа обратной связи.
Критерии оценки:
1. Определяет основные эксплуатационные показатели регуляторов, оценивает качество их настройки, делает выводы об их пригодности.
2. Выполняет правила технической эксплуатации и техники безопасности при эксплуатации систем управления.
3. Проводит диагностику и испытание систем управления, снимает их статические и динамические характеристики.
4. Производит настройку систем управления.
5. Использует системы управления.
6. В нештатных ситуациях осуществляет переход на ручное управление.
Результат обучения: 6) Обобщать собранные материалы и составить отчет по практике.
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру конструкторского и технологического отделов, задачи подразделений и их взаимосвязи.
2. Описывает средства автоматизации проектирования.
3. Выполняет анализ технологии изготовления (ремонта, диагностики, контроля) заданной детали, модуля или системы.
4. Готовит предложения по совершенствованию технологического процесса (например, возможно объединение ряда операций и реализация их на одном станке с автоматическим управлением).
5. Обьяснянет требования к оборудованию, обеспечивающему реализацию предложений по совершенствованию технологического процесса.
6. Владеет особенностями технологического процесса, которые необходимо учесть при проектировании станка, при выборе электропривода и системы управления.

7. Кинематиканы, жобаланатынға ұқсас жабдықтың жұмыс істеу қағидатын және конструктивті ерекшеліктерін сипаттайды.
8. Құрастыру бірліктерін жобалау бойынша конструкторлық жұмыстың талдауын жүргізеді.
9. Жаңа жабдықтың бұрын орындалған әзірленімдерін түзетеді.
10. Өндірісте орындалған әзірленімдерді қолданудың негізгі тиімділік көрсеткіштерін айқындайды.
КҚ 9. Мехатрондық жүйелерді жөндеу және сынау
КМ 09. Мехатрондық жүйелерді жөндеу және сынау
Бұл модуль мехатрондық жүйелерді жөндеу мен сынауға, жою алгоритмдерінің ақауларын, орналасуын диагностикалауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар техникалық тапсырмаға сәйкес қарапайым мехатрондық жүйелердің схемаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жобалау процесінің негізгі ұғымдарын, автоматты жобалау жүйелерінің құрылымы мен жіктелуін зерделеуі керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық құжаттамаға сәйкес мехатрондық жүйелердің және мобильді роботтехникалық кешендердің компоненттері мен модульдеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Мехатрондық модульдердің, роботтардың бөлшектері және оларды құрылымдау
Автоматтандырылған жобалау жүйелері
Роботтехникалық жүйелерді жобалау
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мехатрондық жүйелерге техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындайды.
2. Техникалық қызмет көрсету барысында анықталған кемшіліктерді жояды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақауларды іздеу және жою алгоритмдерін пайдалана отырып, мехатрондық жүйелердің және мобильді роботтехникалық кешендердің жұмысын диагностикалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі контекстерде күрделі жағдайларды танып біледі.
2. Кәсіптік қызметтің міндеттерін шешуде күрделі жағдайларды талдайды.
3. Міндеттерді шешу кезеңдерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мехатрондық жүйелердің және мобильді роботтехникалық кешендердің компоненттері мен модульдерін ауыстыру және жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін жөндеу бойынша іс-әрекеттердің толық жоспарын әзірлейді.
2. Іс-әрекеттердің әрбір қадамы бойынша тәуекелдерді бағалайды.
3. Бөлшектерді ауыстырады.
4. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін жөндейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Мехатрондық жүйелердің және мобильді роботтехникалық кешендердің компоненттері мен модульдерін сынау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сынау алдында жүйенің техникалық жағдайын тексереді.
2. Мехатрондық жүйелердің және мобильді роботтехникалық кешендердің компоненттері мен модульдерін сынайды.
3. Сынау кезінде жүйенің жұмыс сипаттамаларын алады.

7. Характеризует кинематику, принцип работы и конструктивные особенности оборудования, аналогичного проектируемому.
8. Проводит анализ конструкторской работы по проектированию сборочных единиц.
9. Производит корректировку ранее выполненных разработок нового оборудования.
10. Определяет основные показатели эффективности от применения выполненных разработок в производстве.
ПК 9. Выполнять ремонт и испытание мехатронных систем
ПМ 09. Ремонт и испытание мехатронных систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ремонта и испытования мехатронных систем, диагностики неисправности, нахождения алгоритмов устранения.
В результате изучения модуля, обучающие освоивают схемы простых мехатронных систем в соответствии с техническим заданием.
При изучении модуля обучающиеся учатся вести процесс проектирования, учитывать структуру и классификацию систем автоматизированного проектирования.
Результат обучения: 1) Проводить техническое обслуживание компонентов и модулей мехатронных систем и мобильных робототехнических комплексов в соответствии с технической документацией.
Детали мехатронных модулей, роботов и их конструирование
Системы автоматизированного проектирования
Проектирование робототехнических систем
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по техническому обслуживанию мехатронных систем.
2. Устраняет недостатки, выявленные в процессе технического обслуживания.
Результат обучения: 2) Диагностировать работу мехатронных систем и мобильных робототехнических комплексов с использованием алгоритмов поиска и устранения неисправностей.
Критерии оценки:
1. Распознает сложные проблемные ситуации в различных контекстах.
2. Проводит анализ сложных ситуаций при решении задач профессиональной деятельности.
3. Определяет этапы решения задачи.
Результат обучения: 3) Производить замену и ремонт компонентов и модулей мехатронных систем и мобильных робототехнических комплексов.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает детальный план действий по ремонту компонентов и модулей мехатронных систем.
2. Оценивает риски по каждом шагу действий.
3. Проводит замену деталей.
4. Проводит ремонт компонентов и модулей мехатронных систем.
Результат обучения: 4) Проводить испытание компонентов и модулей мехатронных систем и мобильных робототехнических комплексов.
Критерии оценки:
1. Проверяет техническое состояние системы перед испытанием.
2. Проводит испытание компонентов и модулей мехатронных систем и мобильных робототехнических комплексов.
3. Снимает характеристики работы системы при испытании.

4. Мехатрондық жүйелердің компоненттері мен модульдерін одан әрі пайдалануға дайындайды.
КҚ 10. "Өнеркәсіптік элекроншы" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 10. Диплом алды практика
Бұл модуль "Өнеркәсіптік элекроншы" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кәсіптік дағдыларды меңгереді және нығайтады.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнеркәсіптік элекроншының біліктілік жұмыстарын орындау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнында нұсқама өткізеді.
2. Пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттама рәсімдейді.
3.Электр және электромеханикалық жабдықты пайдалану бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды орындайды.
4. Өндірістік механизмдердің электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі кәсіпорынның энергетикалық қызметі шеберінің (шебердің дублері) міндеттерін орындайды.
5. Жабдыққа қызмет көрсетеді және оны жөндейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобалауға материалдар дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормативтік-техникалық құжаттамаға және дипломдық жобалауға арналғае тапсырмаға сәйкес дипломдық жобалауға материалдар жинайды.
2. Технологиялық жобалау нормаларының талаптарын орындайды.
3. Нормативтік-техникалық құжаттамамен, анықтамалық әдебиетпен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормативтік-анықтамалық әдебиетті пайдалана отырып, сметалық құжаттама жасайды.
2. Еңбек өнімділігінің негізгі көрсеткіштерін есептейді.
3. Өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 324-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 747-қосымша
"Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0100000 - Білім беру
Мамандығы:
0103000 - Дене тәрбиесі және спорт
Біліктілігі:
0103054 - Дене тәрбиесі қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі
оқудың нормативтік мерзімі:
жалпы орта білім базасында

4. Готовит компоненты и модули мехатронных систем для дальнейшей эксплуатации.
ПК 10. Выполнять пракические работы по квалификации "Промышленный электронщик"
ПМ 10. Преддипломная практика
Данный модуль описывает: знания, умения и навыки, необходимые для выполнения пракических работ по квалификации "Промышленный электронщик".
В результате изучения модуля, обучающиеся закрепляют и совершеничтвуют профессиональные навыки.
Результат обучения: 1) Выполнять квалификационные работы промышленного электронщика.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Проводит инструктаж на рабочем месте.
2. Оформляет техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
3. Выполняет организационно-технические мероприятия по эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
4. Выполняет обязанности мастера (дублера мастера) энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования производственных механизмов.
5. Проводит обслуживание и ремонт оборудования.
Результат обучения: 2) Подготовить материал для дипломного проектирования.
Критерии оценки:
1. Производит сбор материала для дипломного проектирования в соответствии нормативно-технической документацией. и заданием на дипломное проектирование.
2. Выполняет требования норм технологического проектирования.
3. Работает с нормативно-технической документацией, справочной литературой.
Результат обучения: 3) Производить расчеты основных технико-экономических показателей производственного подразделения.
Критерии оценки:
1. Составляет сметную документацию, используя нормативно-справочную литературу.
2. Рассчитывает основные показатели производительности труда.
3. Производит расчеты основных технико-экономических показателей производственного подразделения.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 323
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 747
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Физическая культура и спорт"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0103000 – Физическая культура и спорт
Квалификации:
0103054 – Прикладной бакалавр физической культуры
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

201
6030
4950
1080
Ескерту:
* Таңдау компоненті нақты өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігін және еңбек нарығының қажеттілігін, сондай-ақ білім алушының жеке мүдделерін ескереді. Таңдау компоненті білім беру ұйымының жұмыс берушілері мен серіктестерінің, пәндік-циклдік комиссиялардың/кафедралардың ұсыныстары бойынша қалыптастырылады.
** Емтихан түрінде қорытынды аттестаттауды өткізу кезінде дипломдық жобалау сағаттары кәсіби модульдерге қайта бөлінеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ -базалық модульдер;
КМ - кәсіби модульдер;
ДП - диплом алды практика;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
БӨЖ - білім алушының өзіндік жұмысы;
ОБӨЖ - оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін білім алушының өзіндік жұмысы;
ӨБӨЖ - толық өзі орындайтын білім алушының өзіндік жұмысы;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 324-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 748-қосымша
"Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0100000 - Білім беру
Мамандығы:
0103000 - Дене тәрбиесі және спорт
Біліктілігі:
0103054 - Дене тәрбиесі қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі
оқудың нормативтік мерзімі:
10 ай техникалық және кәсіптік
білім базасында
Индексі
Оқу қызметінің модульдері мен түрлері
Кредиттер саны
Бақылау түрі
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Курс бойынша бөлу
Барлық сағат саны
Оның ішінде:
Емтихан
Дифференциалды сынаќ
Оқыту түрі бойынша
Оқытуды ұйымдастыру формалары бойынша
Теориялық оқыту
Зертханалық-практикалық жұмыстар, курстық жобалар және жұмыстар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Аудиторлық
БӨЖ
ОБӨЖ
ӨБӨЖ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ПМ
Кәсіптік модульдер, оның ішінде өндірістік оқыту
38

201
6030
4950
1080
Примечание:
* Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося. Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации образования, предметно-цикловых комиссий/кафедр.
**При проведении итоговой аттестации в форме экзамена, часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ПП - преддипломная практика;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
СРО - самостоятельная работа обучающегося;
СРОП - самостоятельная работа обучающегося под руководством преподавателя;
СРОС - самостоятельная работа обучающегося выполняемая полностью самостоятельно;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 324
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 748
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Физическая культура и спорт"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0103000 – Физическая культура и спорт
Квалификации:
0103054 – Прикладной бакалавр физической культуры
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
10 месяцев на базе
технического и
профессионального
образования
Индекс
Модули и виды учебной деятельности
Кол-во кредитов
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по курсам
Всего часов
Из них:
Экзамен
Дифференцированный зачет
по видам обучения
по формам организации обучения
Теоретическое обучение
Лабораторно- практические работы, курсовые проекты и работы
Производственное обучение или профессиональная практика
Аудиторные
СРО
СРОП
СРОС
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ПМ
Профессиональные модули
38

1. Кәсіптік қызметте қолданылатын терминдерді түсіну.
2. Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгереді
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мәтінді аудару әдістемесін түсінеді.
2. Аударма техникасын меңгереді.
3. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақ (орыс) және шетел тілінде сөйлеуді түсіну.
2. Ситуацияға сәйкес сөйлеуді меңгереді.
3. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Мемлекеттік тілдегі іс жүргізудің негізгін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс қағаздарын жүргізудің негізгі терминдерін, тұжырымдамаларын және анықтамаларын пайдаланады.
2. Ресми құжаттардың түрі бойынша тағайындалуын түсінеді
3. Ресми құжаттардың құрылымына қойылатын талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Мемлекеттік тілде қызметтік құжаттарды ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметтік құжаттардың деректемелерін рәсімдеу талаптарына сәйкес келеді.
2. Құжаттардың мәтінін рәсімдеудің жалпы талаптарына сәйкес келеді.
3. Мемлекеттік тілде қызметтік құжаттар (түйіндеме, өмірбаяндар, арыздар, шағымдар, сенімхаттар, түбіртектер) жасайды.
БҚ 2. Ақпараттық және коммуникациялық технологияларды қолдану
БМ 02. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
Бұл модуль ақпараттық-коммуникациялық технологияларды кәсіби қызметте пайдалану үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар: кәсіби қызметте цифрлық технологияларды және интернет-ресурстарын, ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың мүмкіндіктерін игереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: цифрлы форматта жұмыс істеуді, "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының ресурстарын, "Қазақстан Республикасының электронды үкіметі" сервисін пайдалануды, кәсіби қызметте ақпараттық қауіпсіздікті сақтау және сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" тұжырымдамасының мәнін анықтайды
2. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құрылымын түсінеді
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар функцияларын сипаттайды.
4. Ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает термины применяемые в профессиональной деятельности.
2. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Понимает методику перевода текстов.
2. Владеет техникой перевода.
3. Выполняет перевод (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Понимает речь на казахском (русском) и иностранном языке.
2. Владеет профессиональной речью в соответствии с ситуацией.
3. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 4) Владеть основами делопроизводства на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Использует основные термины, понятия и определения делопроизводства.
2. Понимает назначение официальных документов по видам.
3. Соблюдает требования, предъявляемые к структуре официальных документов.
Результат обучения: 5) Составлять служебные документы на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к оформлению реквизитов, размещаемых на служебных документах.
2. Соблюдает требования к составлению и оформлению текста документов.
3. Составляет на государственном языке служебные документы (резюме, автобиографии, характеристики, заявления, жалобы, докладные, доверенности, расписки).
БК 02. Применять информационно-коммуникативные технологии
БМ 02. Применение информационно-коммуникативных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения информационнно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета в профессиональной деятельности, возможности информационно-коммуникативных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в цифровом формате, использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан", соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основами информационно-коммуникативных технологий.
Информационно-коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность понятия "информационно-коммуникационные технологии".
2. Понимает структуру информационно-коммуникативных технологий.
3. Характеризует функции информационно-коммуникативных технологий.
4. Применяет средства информационно-коммуникативных технологий.
Результат обучения: 2) Использовать услуги информационно-справочного и интерактивного веб-порталов.
Критерии оценки:

1. "Қазақстан Республикасының электрондық үкіметі" сервисінің қызметтерін пайдаланады.
2. "Цифрлы Қазақстан" бағдарламасының "ақылды үй", "ақылды қала", "ақылды ел"ресурстарын пайдаланады.
3. "Ашық деректер" порталының функцияларын пайдаланады.
4. Құжаттарды цифрлы форматта жүргізеді.
5. Кәсіби қызметінде ақпараттық қауіпсіздік құралдарын пайдаланады.
БҚ 3. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 03. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сана-сезімді дамытуға, ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстанның қазіргі тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың хронологиясы мен мәнін біледі.
2. Дене тәрбиесі және спорт тарихын, қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстан жылдарындағы спорттағы жетістіктерді, ұлттық спорт түрлері мен ойындардың дамуын және олардың жастардың қазақстандық патриотизмін тәрбиелеудегі рөлін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, процестер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасында байланыс орнатады.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтармен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйену; негізгі мәселені түсіну
диалектиканың философиясы мен заңдары; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын талдау; жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттық таныту; адам-конфессиялық, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды теріске шығару; құқық нормаларын сақтау; әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бағдарлауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Использует услуги сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан".
2. Использует ресурсы программы "Цифровой Казахстан": "умный дом", "умный город", "умная страна".
3. Использует функции портала "Открытые данные".
4. Ведет документацию в цифровом формате.
5. Использует инструменты информационной безопасности в профессиональной деятельности.
БМ 3. Понимать современную историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БК 03. Понимание современной истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
Современная история Казахстана
Критерии оценки:
1. Характеризует хронологию и сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает историю физической культуры и спорта, роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения в спорте за годы независимого Казахстана, развитие национальных видов спорта и игр, и их роль в воспитании казахстанского патриотизма у молодежи.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основые понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношениий и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

5. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттанушылық ұғымдарды сипаттайды. билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды анықтайды: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілерді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің
құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 5. Кəсіптік қызметтегі заманауи экономикалық жүйенің негізгі заңдары мен механизмдерін қолдану
БМ 05. Кәсіптік қызметтегі заманауи экономикалық жүйенің негізгі заңдары мен жұмыс істеу механизмдерін қолдану
Бұл модуль заманауи экономикалық жүйенің жұмыс істеу заңдылықтары мен механизмдерін, нарықтық механизмдер және мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінікті қалыптастыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі мақсаттары игереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясының тұжырымдамалық принциптерін және бизнес негіздерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын айқындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Кәсіпкерлік қызмет негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономиканың заңдары мен принциптерін түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасы негіздерін біледі.

5. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Обосновывать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 5. Применять основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности
БМ 05. Применение основных закономерностей и механизмов функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики", основы предпринимательской деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Основы предпринимательской деятельности
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.

3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздері мен оның зардаптарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын түсінеді.
2. Математикалық статистикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму тенденцияларын, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі мақсаттарын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденцияларын сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі мақсаттарын түсінеді.
3. Ішкі жалпы өнімді және ұлттық жалпы өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің даму мақсаттарына, факторларына және жағдайына сипаттама береді
2. Қазақстанда кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысын анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құрастырудың негізіне ие.
5. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды,
6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық тәртібіне негіздеме жасайды және таңдайды,
7. Электрондық үкімет порталымен кәсіпкерлік қызметте жұмыс істеу дағдысына ие.
Кәсіптік модульдер
КҚ 01. Оқу ақпаратын тарату, өз бетінше білім алуға үйрету
КМ 1. Оқу ақпаратын тарату
Бұл модуль дене жаттығуларын өз бетінше орындау үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды, дене қабілеттерін тәрбиелеу және дене қасиеттерін дамыту негіздерін қалыптастырады. Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: адамның жас ерекшелік психологиялық ерекшеліктерін, ағзадағы биомеханикалық және биохимиялық құбылыстарды, спорттық медициналық көмек көрсетуді, баланың анатомиясын, физиологиясын және гигиенаны сақтауды түсінуді, емдік дене шынықтыруды және массаждың әртүрлі әдістерінің көмегімен қалпына келтіруді меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: физикалық қасиеттерді дамыту үшін физикалық жаттығуларды дұрыс қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Дене шынықтыру және спорт саласындағы практикалық-бағытталған міндеттерді шешу үшін математикалық әдістерді қолданады.
Психология және спорт психологиясы
Физиология және дене шынықтыру гигиенасы Биомеханика
Биохимия
Емдік дене шынықтыру және массаж
Спорттық медицина Оқушылардың даму физиологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Характеризовать основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Понимает основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математико-статистических методов.
3. Определяет и анализирует основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Владеть основами предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
5. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Профессиональные модули
ПК 1. Транслировать учебную информацию, обучать самостоятельно приобретать знания
ПМ 01. Транслирование учебной информации
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для самостоятельного выполнения физических упражнений, воспитания физических способностей и развития физических качеств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: возрастные психологические особенности человека, биомеханические и биохимические явления в организме, оказание спортивной медицинской помощи, понимание анатомии, физиологии ребенка и соблюдения гигиены, лечебную физкультуру и восстановление с помощью различных методов массажа.
При изучении модуля обучающиеся учатся правильно применять физические упражнения для развития физических качеств.
Результат обучения: 1) Применять математические методы для решения практико-ориентированных задач в области физической культуры и спорта.
Психология и психология спорта
Основы анатомии физиологии и гигиены физической культуры
Биомеханика
Биохимия
Лечебная физическая культура и массаж Спортивная медицина Физиология развития школьников
Критерии оценки:

1. Заңдылықтарды сыни талдайды және олардың негізінде ақпараттық, дене шынықтыру, биологиялық объектілер мен процестердің компьютерлік моделін жасайды, оларды визуализациялау және зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін.
2. Адамның психологиялық қасиеттерін, балалардың психикалық, анатомиялық, физиологиялық танымдық процестерінің ерекшеліктерін анықтау жолдарын, мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балаларды оқыту мен тәрбиелеудің тәсілдері мен әдістерін, оқыту процесінде білім алушылардың жеке басының ерекшеліктерін диагностикалауды жүргізеді. Мектепке дейінгі балалардың физикалық дамуына мониторинг жасайды.
3. Психологиялық ерекшеліктерді ескере отырып, жарыстарға дайындық пен жаттығуларды жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене шынықтырудың анатомиясын, физиологиясын, гигиенасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Анатомия, физиология, дене шынықтыру гигиенасын сақтау негіздерін меңгерген.
2. Жаттығулардың физикалық дамуға әсерін түсінеді, жас және жынысы бойынша ағзаға физикалық жүктемені анықтайды.
3. Күн, ауа, су шынықтыру ережелерін құрайды.
4. Физикалық қызмет кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша ережелер мен нормаларды біледі.
5. Жүрек қызметін зерттеу әдістерін анықтайды.
6. Жарақаттану түрлерін және оның алдын алуды біледі.
7. Жарақат, жарақат, қан кету кезінде алғашқы көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Дене жаттығуларының биомеханикасын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам денесінің биомеханикалық құрылысының ерекшеліктерін, қозғалыс кинематикасы мен динамикасын, физикалық жаттығулардың көмегімен биомеханикалық емдеу негіздерін түсінеді.
2. Адамдардың түрлі қимылдарының биомеханикасын анықтайды.
3. Мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалардың дене бітіміне сипаттама береді.
4. Физикалық жүктеме кезіндегі іс-әрекеттердің өзгеруіне байланысты қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді бейімделудің тиімділігін ажыратады.
5. Бұл физиологияны ағзаның түрлі жағдайының тиімділігін арттыру, жаттығуларды дұрыс орындау кезінде қолданады.
6. Емдік биомеханика элементтерін қолданады.
7. Дене жүктемесінің және функционалдық мүмкіндіктерінің өзара байланысын түсінеді.
8. Жасы бойынша физикалық дамуында негізгі антропометриялық көрсеткіштерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Биохимиялық заңдылықтар мен құбылыстарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам ағзасының химиялық құрамын, ағзаның биологиялық белсенді заттарының құрамы мен құрылымын, ағзаның биохимиялық жағдайының жас ерекшеліктерін түсінеді.
2. Бұлшық ет функциясының биохимиялық процестерін, дене жаттығуларының биохимиясын сипаттайды.

1. Критически анализирует закономерности и создает на их основе компьютерные модели информационных, физкультурных, биологических объектов и процессов, для их визуализации и проведения исследовательских работ.
2. Использует изучение психологических качеств человека, пути определения особенностей психических, анатомических, физиологических познавательных процессов у детей, способы и методы обучения и воспитания детей дошкольного и школьного возраста, проводит диагностику особенностей личности обучающихся в процессе обучения. Составляет мониторинг физического развития дошкольников.
3. Планирует подготовку и упражнения к соревнованиям, учитывая психологические особенности.
Результат обучения: 2) Соблюдать анатомию, физиологию, гигиену физической культуры.
Критерии оценки:
1. Владеет основами анатомии, физиологии, соблюдения гигиены физической культуры обучающихся.
2. Понимает влияние упражнений на физическое развитие, определяет физическую нагрузку на организм по возрастам и по полу.
3. Составляет правила закаливания солнцем, воздухом, водой.
4. Соблюдает правила и нормы по технике безопосности при физической деятельности.
5. Определяет методы исследования функции сердца.
6. Характеризует виды травматизма и его прафилактику.
7. Оказывает первую помощь при травмах, при ранениях, при кровотечениях.
Результат обучения: 3) Владеть биомеханикой физических упражнений.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности биомеханического строения человеческого тела, кинематику и динамику движений, основы биомеханического лечения с помощью физических упражнений.
2. Определяет биомеханику различных движений людей.
3. Дает характеристику телосложения детей дошкольного и школьного возроста.
4. Различает эффективность краткосрочного и долгосрочного приспособления в связи с изменениями действий во время физической нагрузки.
5. Использует данную физиологию во время повышения эффективности разных состоянии организма, целесообразного выполнения упражнений.
6. Использует элементы лечебных биомеханики.
7. Понимает взаимосвязь физической нагрузки и функциональных возможностей.
8. Использует основные антропометрические показатели в физическом развитии по возрасту.
Результат обучения: 4) Использовать биохимические закономерности и явления.
Критерии оценки:
1. Понимает химический состав организма человека, состав и структуру биологических активных веществ организма, возрастные особенности биохимического состояния организма.
2. Характеризует биохимические процессы функций мышц, биохимию физических упражнений.

3. Тамақтанудың биохимиялық негіздерін меңгерген, зат алмасудың негізгі көрсеткіштерін анықтайды.
4. Биохимиялық препараттармен, реактивтермен жұмыс істейді.
5. Балаларға арналған тәуліктік ас мәзірін құрайды.
6. Түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде физикалық реакцияның ерекшеліктерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Емдік дене шынықтыру және массаж жасау әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Денсаулық жағдайын, жеке және спорттық сипаттағы ағза ауруын, жеке сипаттағы патологиялық жағдайды анықтайды.
2. Массаж жасаудың техникасы мен әдістерін қолданады.
3. Емдік дене шынықтыру және массаж негізінде дәрігерлік бақылауды жүзеге асырады.
4. Медициналық құралдарды жұмысқа қабілеттілікті қалпына келтіру және арттыруда пайдаланады.
5. Әртүрлі ауруларды емдеу үшін емдік дене шынықтыру кешенін жасайды және жүргізеді.
6. Барлық денеге немесе белгілі бір бөлігіне массаж жасайды.
7. Арнайы және дайындық медициналық топтарында Балалардың денсаулығы мен дене кемшіліктерін түзету ерекшеліктерін ескере отырып, емдік дене шынықтырудың кешенді сабақтарын ұйымдастырады.
8. Массажды орындайды.
9. Денсаулығы әлсіз оқушылардың дене тәрбиесін ұйымдастырады;
10. Оқушылардың дене тәрбиесі бойынша жалпы ұсыныстарды біледі.
11. Дене шынықтырумен айналысуды жалғастырудың ауру түрлерін және уақытын анықтайды.
12. Ауру балалармен және қауіп тобындағы балалармен емдеу-сауықтыру іс-шараларын жүргізеді.
13. Денсаулық жағдайында ауытқуы бар студенттерге арналған дене жаттығуларын ұйымдастырады (арнайы медициналық топтар).
Оқыту нәтижесі: 6) Дене шынықтыру мен спорттық құралдар мен әдістерді дұрыс қолдануға сәйкес денсаулықты нығайту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Денсаулықтың анықтайтын факторларын, қауіптіліктің негізгі факторларын, олардың себептері мен жолдарын сипаттайды.
2. Балалардың ауруларын, олардың жіктелуін, жұқпалы ауруларын және оларды болдырмау жолдарын сипаттайды.
3. Балалардағы зақым алу қауіп-қатерін және оларды болдырмау жолдарын анықтайды.
4. Жұқпалы аурулардың алдын алу жұмыстарын жүргізеді.
5. Жаттығу кезінде дененің, денсаулық сақтаудың, энергетикалық қорлардың негізгі жүйелеріндегі функционалдық өзгерістерді анықтайды.
6. Спорт түрлерінде, дәрігерлік-педагогикалық бақылауды және дене шынықтыруда олардың деңгейін жүзеге асырады.
7. Тірек-қимыл жүйесі жарақаттарының пайда болу себептерін және кенеттен ауырсыну жағдайын, клиникалық белгілерін, алдын алу жолдарын анықтайды және жедел медициналық көмек көрсетеді.
8. Арнайы медициналық топта емдік дене шынықтырумен айналысатын жаттығу жүктемесінің көлемі мен күшін анықтайды, өзін бақылау күнделігін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Дене тәрбиесінің анатомиясын, физиологиясын, гигиенасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Владеет биохимическими основами питания, определяет основные показатели обмена веществ.
4. Работает с биохимическими препаратами, реактивами.
5. Составляет суточное меню для детей.
6. Анализирует особенности физической реакции во время выполнения различных физических упражнений.
Результат обучения: 5) Использовать методы лечебной физической культуры и массажа.
Критерии оценки:
1. Определяет состояние здоровья, болезни организма личного и спортивного характера, патологическое состояние личного характера.
2. Использует технику и методы выполнения массажа.
3. Осуществляет врачебный контроль согласно основе лечебной физической культуры и массажа.
4. Использует медицинские средства в восстановлении и повышении работоспособности.
5. Составляет и проводит комплекс лечебной физической культуры для лечения различных болезней.
6. Выполняет массаж для всего тела или определенной части.
7. Организовывает комплексные занятия лечебной физической культуры, учитывая особенности коррекции здоровья и физических недостатков детей в специальных и подготовительных медицинских группах.
8. Выполняет массаж.
9. Организует физическое воспитание школьников с ослабленным здоровьем.
10. Владеет общими рекомендациями по физическому воспитанию школьников.
11. Определяет заболевания и сроки возобновления занятий физкультурой.
12. Проводит лечебно-оздоровительные мероприятия с больными детьми и детьми из групп риска.
13. Организует физические упражнения для студентов с отклонением в состоянии здоровья (специальные медицинские группы).
Результат обучения: 6) Укреплять здоровье в соответствии с правильным использованием средств и методов спорта и физической культуры.
Критерииоценки:
1. Характеризует определяющие факторы здоровья, основные факторы опасности, их причины и пути распространения.
2. Описывает детские болезни, их классификацию, инфекционные болезни, пути их предотвращения.
3. Определяет ушибы у детей, факторы опасности, пути предотвращения ушибов у детей.
4. Проводит профилактику инфекционных болезней.
5. Определяет функциональные изменения основных систем организма, работоспособность, энергетический запас в ходе выполнения упражнений.
6. Осуществляет врачебно-педагогический контроль в видах спорта, их уровней и физической культуре.
7. Определяет причины возникновения травм опорно-двигательной системы и внезапного болезненного состояния, клинические признаки, пути предупреждения и оказывает скорую медицинскую помощь.
8. Определяет объем и силу нагрузки упражнений, выполняемых занимающимся лечебной физической культурой в специальной медицинской группе, ведет дневник самонаблюдения.
Результат обучения: 8) Соблюдать анатомию, физиологию, гигиену физической культуры.
Критерии оценки:

1. Анатомия, физиология негіздерін және студенттердің дене шынықтыру гигиенасын сақтауын меңгерген.
2. Дене шынықтыру жаттығуларын ағзаға әсерін түсінеді.
3. Күн, су, ауамен шынығудың ережелерін құрастырады.
4. Жүректің функциялық жұмысын зерттеу әдістерін анықтайды, күйік және үсу кезінде алғашқы көмек көрсетеді.
5. Балалар мен жасөспірімдерде кездесетін ауруларды, сондай-ақ оларды болдырмау жолдарын анықтайды.
6. Спортшының тәуліктік рационын, тәуліктік энергиясын құрастырады.
7. Оқу үдерісін ұйымдастыруды және студенттің физикалық дамуын жоспарлайды және бақылайды, барлық білім беру ұйымдарында, оның ішінде мектепке дейінгі мекемелерде сабақтарды, секцияларды, жарыстарды дұрыс ұйымдастырады.
КҚ 2. Спорттық іс-шаралар түрлері мен оларды өткізу әдістемесін меңгеру
КМ 02. Спорттық қызмет түрлерін және оларды өткізу әдіснамасын қолдану
Бұл модуль білім алушының денсаулығын нығайту, жан-жақты дене дайындығы үшін қажетті білім, білік және дағдыларды қалыптастырады.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: қозғалмалы ойындарды өткізу ережелерін, жүзу техникасын, шаңғы және коньки тебу спортының әдістері мен тәсілдерін,
жеңіл атлетиканың әдістері мен тәсілдері, спорттық ойындар түрлері, туризмді жүргізу, оларды өткізу әдістемесін меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, спорт түрлері бойынша жаттығуларды қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеңіл атлетика бойынша оқытуды жүзеге асыру.
Жеңіл атлетика және оқыту әдістемесі Спорт ойындары және оқыту әдістемесі Гимнастика және оқыту әдістемесі қозғалмалы ойындар және оқыту әдістемесі Туризм
Шаңғы дайындығы және оқыту әдістемесі
Конькимен жүгіру спорты және оқыту әдістемесі
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру үшін жалпы жаттығуларды орындайды.
2. Спорттық дайындық деңгейін көтереді.
3. Дене дайындық үшін жалпы жаттығуларды орындайды.
4. Жеңіл атлетиканың түрлері бойынша оқыту әдістемелерін қолданады.
5. Жеңіл атлетика сабақтарын өткізу және ұйымдастыру әдістерін қолданады.
6. Спорттық жарыстарды өткізу және ұйымдастыру ережелерін сақтайды.
7. Оқу үрдісін және оқушылардың физикалық дамуын жоспарлайды, сабақтарды, үйірмелерді, жарыстарды дұрыс әдістемемен ұйымдастырады.
8. Білім алушылардың жеңіл атлетика жаттығулары арқылы физикалық дамуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Спорт ойындары бойынша оқытуды жүзеге асыруға міндетті.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Спорт ойындарының теориялық-әдістемелік негізін қолданады.
2. Спорттық ойындар мен жарыстар жүйесінде жарыс қызметін жүргізеді.

1. Владеет основами анатомии, физиологии, соблюдения гигиены физической культуры обучающихся.
2. Понимает влияние упражнений физической культуры на организм.
3. Составляет правила закаливания солнцем, воздухом, водой.
4. Определяет методы исследования функции работы сердца, оказывает первую помощь при ожогах и обморожениях.
5. Определяет болезни, возникающие у детей и подростков, а также пути их предупреждения.
6. Составляет суточный рацион, суточную энергию спортсмена.
7. Планирует и контролирует организацию учебного процесса и физического развития обучающегося, методически правильно организовывает уроки, секции, соревнования во всех учебных организациях включая и дошкольные.
ПК 2. Владеть видами спортивной деятельности и методологии их проведения
ПМ 02. Применение спортивных видов деятельности и методологии их проведения
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для укрепления здоровья, разносторонней физической подготовки, соответствующего развития обучающегося.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила проведения подвижных игр, технику плавания, способы и методы лыжного и конькобежного спорта, способы и методы легкой атлетики, виды спортивных игр, ведение туризма, методологию их проведения.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять упражнения по видам спорта с соблюдением техники безопасности.
Результат обучения: 1) Осуществлять обучение по легкой атлетике.
Легкая атлетика и методика преподавания Спортивные игры и методика преподавания Гимнастика и методика преподавания Подвижные игры и методика преподавания Туризм
Лыжная подготовка и методика преподавания
Конькобежный спорт и методика преподавания
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет общие упражнения для физической подготовки.
2. Совершенствует уровень спортивной подготовки.
3. Выполняет общие упражнения для физической подготовки.
4. Применяет методику обучения технике видов легкой атлетики.
5. Применяет методы проведения и организации уроков легкой атлетики.
6. Соблюдает правила проведения и организации спортивных соревнований.
7. Планирует и контролирует организацию учебного процесса и физического развития обучающегося, методически правильно организовывает уроки, секции, соревнования.
8. Ведет наблюдение за физическим развитием посредством упражнений легкой атлетики у обучающихся.
Результат обучения: 2) Осуществлять обучение по спортивным играм.
Критерии оценки:
1. Применяет теоретико-методическую основу спортивных игр.
2. Ведет соревновательную деятельность в спортивных играх и системе соревнований.

3. Ойын және жарыс әрекеттерінде техникалық, тактикалық оқыту негіздерін қолданады.
4. Жалпы дамыту және арнайы дайындық жаттығуларын іріктеу, жазу, таныстыру және өткізу жұмыстарын жүргізеді.
5. Спорттық ойындарының, ұлттық қазақ спорт ойындарының әдістерін қолданады.
6. Интеграция нәтежесін біртұтас ойын жарыстарында іске асырады.
7. Спорт ойындарының базалық түрлерін, тарихын, техникасын, тактикасын, оқыту әдістемесін, (волейбол, баскетбол, гандбол, хоккей, футбол, теннис).хоккей, футбол, теннис) біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Гимнастика бойынша оқытуды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гимнастиканың теориясы мен әдістемесін қолданады.
2. Гимнастикалық жаттығуларды орындау әдістерін қолданады.
3. Гимнастика терминологиясын қолданады.
4. Гимнастика сабақтарында жарақаттанудың алдын алу ережелерін біледі және сақтайды.
5. Гимнастикалық жаттығулар техникасының негізін меңгерген.
6. Гимнастикалық жаттығуларды оқыту негіздерін қолданады.
7. Гимнастика сабақтарын ұйымдастыру формасын жүргізеді.
8. Гимнастика бойынша жұмысты жоспарлау және есепке алуды жүргізеді.
9. Гимнастикадан жарысты ұйымдастырады және өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қозғалыс ойындары бойынша оқытуды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қозғалмалы ойындарын жіктейді.
2. Адамның салауатты өмір салты үшін қозғалмалы ойындардың маңызын түсінеді.
3. Қозғалмалы ойындарының ережелерін, техникасын қолданады.
4. Қозғалмалы ойындардың өткізу әдістемесін қолданады.
5. Сабақ және сыныптан тыс іс-әрекет кезінде қозғалмалы ойындарды әдістемелік түрде дұрыс ұйымдастырады.
6. Оқушыларды Президенттік тест тапсыруға жүйелі дайындау кезіндегі қозғалмалы ойындардың маңызын түсінеді.
7. Спортпен шұғылдану кезінде қозғалмалы ойындарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Туризм бойынша экскурсиялар мен жорықтарды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Туризмді ұйымдастыру жүйесінде туристік жабдықтарды қолданады.
2. Туристік жабдықтарды дайындайды, топография мен бағдар құрастырады.
3. Қозғалыс әдістерін қолданады.
4. Қозғалыс техникасын сақтайды.
5. Жорықтар кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етеді.
6. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді.
7. Туристік жорықтар мен саяхаттар, слеттер, жарыстар ұйымдастырады.
8. Бір күндік немесе көп күндік жорықтарды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Шаңғы спорт түрлерінен оқытуды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шаңғы туризмінің ерекшеліктерін жіктейді.
2. Шаңғы тебу техникасын қолданады.
3. Шаңғы даярлығы бойынша сабақтар мен жарыстар ұйымдастырады.
4. Сабақтарды, секциялық жиындарды, жарысты дербес ұйымдастырады.

3. Использует основы обучения технике, тактике игровой и соревновательной деятельности.
4. Проводит работу по отбору, написанию, презентации и проведению общих развивающих и специальных подготовительных упражнений.
5. Применяет методы спортивных игр, национальных казахских спортивных игр
6. Реализует интеграцию результатов обучения в целостную игровую соревновательную деяттельность.
7. Характеризует базовые виды спортивных игр, историю, технику, тактику, методику обучения. (волейбол, баскетбол, гандбол, хоккей, футбол, теннис).
Результат обучения: 3) Осуществлять обучение по гимнастике.
Критерии оценки:
1. Применяет теорию и методику проведения гимнастики.
2. Применяет методы выполнения гимнастических упражнений.
3. Применяет терминологию гимнастики.
4. Соблюдает правила предупрежденяе травматизма на занятиях по гимнастике.
5. Владеет основами техники гимнастических упражнении
6. Применяет основы обучения гимнастическими упражнениями.
7. Ведет форму организации занятий гимнастикой.
8. Ведет планирование и учет работы по гимнастике.
9. Организовывает и проводить соревнований по гимнастике.
Результат обучения: 4) Осуществлять обучение по подвижным играм.
Критерии оценки:
1. Классифицирует подвижные игры.
2. Понимает значение подвижных игр для здорового образа жизни человека.
3. Использует правила, техники подвижных игр.
4. Использует методику проведения подвижных игр.
5. Методически правильно организовывает подвижные игры во время урока и внеклассной деятельности.
6. Понимает значение подвижных игр в системе подготовки школьников к сдаче Президентских тестов.
7. Использует подвижные игры во время занятий спортом.
Результат обучения: 5) Организовывать экскурсии и походы по туризму.
Критерии оценки:
1. Применяет туристические снаряжения, систему организации туризма.
2. Готовит туристическое снаряжение, строит топографию, ориентир.
3. Использует методы движения.
4. Соблюдает технику движения.
5. Обеспечивает безопасность во время походов.
6. Оказывает первую доврачебную помощь.
7. Организовывает туристические походы и путешествия, слеты, соревнования.
8. Организовывает однодневные или многодневные походы.
Результат обучения: 6) Осуществлять обучение по лыжным видам спорта.
Критерии оценки:
1. Характеризует особенности лыжного туризма.
2. Применяет технику лыжных ходов.
3. Организовывает занятия и соревнования по лыжной подготовке.
4. Самостоятельно организовывает уроки, секционные собрания, соревнования.

5. Шаңғы жарыстарын өткізу үшін орын дайындайды.
6. Шаңғы спорты бойынша дайындық деңгейін жетілдіреді.
Оқыту нәтижесі: 7) Коньки тебу спорты бойынша оқытуды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Коньки спортының оқыту әдістемесін қолданады.
2. Конькимен жылдам жүгіру әдістерін қолданады.
3. Конькисіз және конькимен жаттығуларды меңгерді.
4. Сауықтыру шараларын, дене шынықтыру жаттығуларын және мұз үстіндегі сабақтарды, оқу -жаттығу кешенін жүргізеді.
5. Конькимен жүгіру спорты бойынша жарыстар, сауықтыру іс-шараларын ұйымдастырады.
КҚ 3. Білім алушыларды әлеуметтік, рухани-адамгершілік құндылықтар жүйесін игеруге тарту
КМ 03. Білім алушыларда әлеуметтік, рухани-адамгершілік құндылықтар жүйесін қалыптастыру
Бұл модуль тәрбие технологиясы практикасына, тәрбие теориясының мазмұнын қалыптастыруға қажетті білімді, білік пен дағдыларды қалыптастырады.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: тәрбие жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру әдіснамасын, тәрбиешілердің оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау жүйесін, дене тәрбиесі нұсқаушысын, сынып жетекшілерін, білім алушыларды педагогикалық-психологиялық зерттеуді (жеке іс, медициналық карталар, электрондық журналдар, күнделіктер) меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар дене шынықтыруды үйренуде рухани - адамгершілік тәрбиені жүзеге асыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Білім алушылармен тәрбие жұмысының әдістемесі мен технологиясы саласында кәсіби-педагогикалық құзыреттілікті меңгеру.
Тәрбие жұмысының теориясы мен әдістемесі
Педагогика
Кәсіптік практика
"Сыныптан тыс жұмыс технологиясы"
Кәсіптік практика
"Жазғы спорттық практика"
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Педагогикалық қолдау көрсетеді, білім алушыларды тәрбиелеу және дамыту үшін қолайлы жағдай жасайды.
2. Тәрбие үрдісінің мақсаты мен міндеттерін, мазмұнын, бағыттарын, халықтық педагогикадағы тәрбие түрлерін, халықтық педагогикадағы отбасылық тәрбиенің дәстүрлері мен ерекшеліктерін, тәрбие заңдылығының негіздерін орындайды.
3. Жас ерекшеліктеріне сәйкес тәрбие жұмысын жоспарлау және жүргізу кезінде тәрбиенің әдістері, технологиялары мен формаларын қолданады.
4. Мектепке дейінгі мекемелерде тәрбиеші немесе дене тәрбиесінің нұсқаушысы ретінде сынып жетекшісі оқушылармен, ата-аналармен, ұжым мүшелерімен тиімді қарым-қатынас әдістерін қолданады.
5. Сауалнама, эксперимент, педагогикалық практика жүргізеді, зерттеу жұмысының нәтижесін ресімдейді, тұлғаға әсер ететін факторларды талдайды.
6. Іс-әрекетті жас ерекшеліктеріне сәйкес жоспарлайды, тәрбие әдістері мен технологияларын тиімді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Педагогиканың, этнопедагогиканың негізгі ұғымдарын, оқыту түрлерін, принциптерін, әдістерін, формаларын, әдістемелік қоғамдастықтың оқу орындарындағы педагогикалық кеңестің жұмысын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

5. Готовит место для проведения соревнований по лыжам.
6. Совершенствует уровень подготовки по лыжному спорту.
Результат обучения: 7) Осуществлять обучение по конькобежному виду спорта.
Критерии оценки:
1. Применяет методику обучения конькобежному спорту.
2. Применяет методы скоростного бега на коньках.
3. Осваивает упражнения без коньков и на коньках.
4. Проводит оздоровительные меры, физические упражнения и уроки на льду, комплекс учебной тренировки.
5. Организовывает соревнования по конькобежному спорту, оздоровительные мероприятия.
ПК 3. Привлекать обучающихся к освоению системы социальных, духовно-нравственных ценностей
ПМ 03. Формирование системы социальных, духовно-нравственных ценностей у обучающихся
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для практики технологии воспитания, формирования содержания теории воспитания.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: методологию планирования и организации воспитательной работы; систему планирования учебно-воспитательной работы воспитателей, инструктора физической культуры, классных руководителей; педагогико-психологическое изучение обучающихся (личное дело, медицинские карты, электронные журналы, дневники).
При изучении модуля обучающиеся учатся реализовывать духовно – нравственное воспитание при изучении физической культуры.
Результат обучения: 1) Освоить профессионально-педагогическую компетенцию в сфере методологии и технологии воспитательной работы с обучающимися.
Теория и методика воспитательной работы
Педагогика
Профессиональная практика "Технология внеклассной работы"
Профессиональная практика "Летняя спортивная практика"
Критерии оценки:
1. Оказывает педагогическую поддержку, создает благоприятную атмосферу для воспитания и развития обучающихся.
2. Выполняет цели и задачи, содержание, направления воспитательного процесса, виды воспитания в народной педагогике, традиции и особенности семейного воспитания в народной педагогике, основы закономерности воспитания.
3. Использует методы, технологии и формы воспитания при планировании и проведении воспитательной работы в соответствии с возрастными особенностями.
4. В качестве воспитателя или инструктора физического воспитания в дошкольных учреждениях классного руководителя использует методы эффективного взаимоотношения с учениками, родителями, членами коллектива.
5. Проводит анкетирование, эксперимент, педагогическую практику, оформляет результат исследовательской работы, анализирует факторы, влияющие на личность.
6. Планирует деятельность в соответствии с возрастными особенностями, эффективно использует методы и технологии воспитания.
Результат обучения: 2) Применять основные понятия педагогики, этнопедагогики, виды обучения, принципы, методы, формы, работу педагогического совета в учебных образовательных заведениях методического сообщества.
Критерии оценки:

1. Оқыту үдерісінің педагогикалық заңдылықтарын түсінеді.
2. Педагогиканың басқа ғылымдармен байланысын, негізгі түсініктерді, салаларды, қазақ этнопедагогикасының теориялық негіздерін; Қазақстан Республикасының Білім беру жүйесіндегі нормативтік және құқықтық құжаттарды; педагогикалық ғылымның әдіснамасын, тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды; тұлғаның жас ерекшеліктерін қолданады.
3. Оқыту теориясын, дидактиканы, білімді меңгеру кезеңдерін, оқыту заңдылықтары мен принциптерін қолданады; мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының талаптарын орындайды; оқыту әдістерінің жіктелуін; оқытуды ұйымдастыру түрлерін; сабақтарды жоспарлауға қойылатын талаптарды, білім алушылардың білімін формативті және жиынтық бағалау критерийлерін орындайды.
4. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңын, "Дене тәрбиесі және спорт" заңын, менеджмент ережелері мен басқару принциптерін, оқу орны әкімшілігінің қызметін, инновация түрлерін, ынтымақтастық педагогикасын, оның негізгі идеяларын, озық педагогикалық тәжірибесін қолданады.
5. Педагогиканың негізгі ұғымдарының дұрыстығын, педагогикалық теорияның дамуына әсер ететін педагогикалық көзқарастың маңызды белгілерін анықтайды; педагогикалық процесті зерттейді.
6. Өзінің зерттеу жұмысы бойынша сауалнама жүргізу, эксперимент жүргізу әдістемесін тиімді қолданады; педагогикалық тәжірибені зерттеу; ғылыми жұмыс нәтижелерін рәсімдеу әдістері мен формалары, тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды талдау, жас ерекшеліктеріне сәйкес педагогикалық қызметті жоспарлау кезінде тәрбиелеу әдістері мен формалары, технологиясы.
7. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлауды, Білім бойынша сабақтарды мақсатты жоспарлауды жүзеге асырады; білімді меңгеру кезеңдерін, оқыту принциптерін есепке ала отырып, сабақтар өткізеді; білім беру мазмұны туралы құжаттарды, оқыту процесінде оқытудың әдістерін, принциптерін, заңдылықтарын қолдану талаптарын талдауды жүзеге асырады.
8. Педагогикалық үдерісте басқару стилі мен әдістерін қолданады, мектеп әкімшілігі мен оқушы арасындағы қарым-қатынасты белгілейді, педагогикалық және инновациялық технологияларды қолданады.
9. Сыни ойлау технологиясын қолданады, басқа да пікірлерді тыңдайды, өз көзқарасын еркін білдіреді, жаңа идеяларды әзірлеуге ықпал етеді.
10. Оқу үдерісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерін, әдістері мен технологияларын қолданады: зерттеу, құндылық-бағытталған, жеке-бағытталған, іс-әрекет, сараланған, құзыреттілік, жүйелік, коммуникативтік, интегративті, жобалық.
Оқыту нәтижесі: 3) "Сыныптан тыс жұмыс технологиясы" тәжірибесін ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает педагогические закономерности процесса обучения.
2. Применяет основные понятия, отрасли, связь педагогики с другими науками; теоретические основы казахской этнопедагогики; нормативные и правовые документы в системе образования Республики Казахстан; методологию педагогической науки, факторы, влияющие на развитие личности; возрастные особенности развития личности.
3. Применяет теорию обучения, дидактики; этапы усвоения знаний, закономерности и принципы обучения; выполняет требования Государственного общеобязательного образовательного стандарта; классификацию методов обучения; формы организации обучения; требования к планированию занятий, критерии формативного и суммативного оценивания знаний обучающихся.
4. Применяет закон "Об образовании" Республики Казахстан, Закон "О физической культуре и спорте", правила менеджмента и принципы управления, инновации, педагогику сотрудничества, передовой педагогической опыт.
5. Определяет правильность основных понятий педагогики, существенные признаки педагогических взглядов, влияющих на развитие педагогической теории; исследует педагогический процесс.
6. Эффективно использует методику проведения анкетирования, эксперимента по своей исследовательской работе; исследования педагогического опыта; формы и методы оформления результатов научной работы, анализа факторов, влияющих на развитие личности, методы и формы, технологию воспитания при планировании педагогической деятельности в соответствии с возрастными особенностями.
7. Осуществляет долгосрочное, среднесрочное, краткосрочное планирование, целепологание уроков по Блуму; проведение занятий, с учетом этапов усвоения знаний; принципов обучения; анализа документов о содержании образования, требований к применению методов, принципов, закономерностей обучения в процессе обучения.
8. Применяет стили и методы управления в педагогическом процессе, устанавливает взаимоотношения между администрацией школы и учеником, применяет педагогические и инновационные технологии.
9. Применяет технологию критического мышления, слушает другие мнения, высказывает свою точку зрения свободно, способствует к выработке новых идей.
10. Использует педагогические подходы, методы и технологии организации учебного процесса: исследовательский, ценностно-ориентированный, личностно-ориентированный, деятельностный, дифференцированный, компетентностный, системный, коммуникативный, интегративный, проектный.
Результат обучения: 3) Организовывать практику "Технология внеклассной работы".
Критерии оценки:

1. Дене шыынықтыру мұғалімінің сабақтан тыс әрекетіне бақылау жасауды іске асырады.
2. Оқушылардың мінез - құлқын қадағалайды, сыныптағы бір оқушыға мінездеме құрастырады, хаттама жүргізеді.
3. Тәрбие шараларын ұйымдастырады және дене шынықтыру мұғаліімінің тәрбие жұмымые жоспарлайды.
4. Тәрбие жұмысын құрастырады және мұғалімнің портфолиосын жинақтайды.
5. Тәрбие сағатын өткізеді оқушылардың ата -аналармен бірге ұжымдық шығармашылық жұмыс ұйымдастырады.
6. Практика есебін безендіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Сауықтыру лагерінде жазғы спорттық практиканы ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазғы практикаға дайындық жүргізеді.
2. Жазғы сауықтыру лагерінде спорттық іс-шаралар жоспарын, тәрбие жұмыстарын құрастырады.
3. Жазғы спорттық тәжірибе бойынша портфолио жинайды.
4. Жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбие жұмысының жоспарымен танысады және талдайды.
5. Уақытша балалар ұжымымен өз бетінше жұмыс істеу дағдысы мен дағдыларын қалыптастырады.
6. Іс-шараларды және ұжымдық-шығармашылық жұмыстарды жүргізеді.
7. Балалар ұйымдарында өзін-өзі басқаруды ұйымдастырады.
ПК 4. Педагогикалық процесті әдістемелік қамтамасыз ету
ПМ 04. Педагогикалық процесті әдістемелік қамтамасыз ету
Бұл модуль қалыптастырады білім, дағды және қажетті іскерлікті қолдануда педагогиканың негізін, дидактиканың негізін, білім берудің теориясы мен оқытуын, мектепті таным, өзіндік сананы, ежелгі дүниеден бастап қазіргі уақытқа дейін тарихи оқиғалардың заңдылықтары мен негізін түсіну.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: оқыту пәндерінің мазмұнын анықтауда нормативті құжаттарға талдау жасауды, құзыреттілікті қалыптастыруға бағытталған сабақты жоспарлауды меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар педагогикада, психологияда алған білімді практикада қолдануды, мектепке дейін және мектеп өміріне бейімделуді оқиды; мемлекеттік жалпы білімдік стандартқа сәйкес кәсіби құзыреттілікті қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Интерактивті технологияларды пайдалану.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздері Педагогика
Таңдаған спорт түрінде жаттықтырушылық дағдыларын арттыру
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық қызметті, олардың нәтижелерін жоспарлайды.
2. Білім беру үдерісінде жаңа ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды қолданады.
3. Сандық мазмұнды жасайды және пайдаланады.
4. "Күнделік (Kundelik)"жалпы электрондық білім беру ортасында жұмыс істейді.
5. Аудиторияны басқару жүйесімен жұмыс (CRMS), оқыту (LMS), контент (CMS).
6. Телеконференцияларға, жобаларға, конкурстарға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 2) Педагогиканың, этнопедагогиканың негізгі ұғымдарын, оқыту түрлерін, принциптерін, әдістерін, нысандарын, білім беру мекемелеріндегі педагогикалық кеңестің, әдістемелік қауымдастықтың жұмысын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Осуществляет контроль и анализ внеклассной деятельности учителя физической культуры.
2. Наблюдает за поведением и деятельностью учащихся, ведет протокол, составляет характеристику на одного учащегося и класс.
3. Планирует воспитательную работу учителя физической культуры и организует воспитательные мероприятия.
4. Собирает портфолио учителя и составляет план воспитательной работы.
5. Проводит воспитательные часы и организует коллективные творческие дела с учащимися и совместную работу с родителями.
6. Оформляет отчет практики.
Результат обучения: 4) Организовать летнюю спортивную практику в оздоровительном лагере.
Критерии оценки:
1. Ведет подготовку к летней практике.
2. Составляет план спортивных мероприятий, воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере.
3. Собирает портфолио по летней спортивной практике.
4. Анализирует и знакомится с планом воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере.
5. Формирует умения и навыки самостоятельной работы с временным детским коллективом.
6. Проводит мероприятия и коллективно-творческие работы.
7. Организовывает самоуправление в детских организациях.
ПК 4. Осуществлять методическое обеспечение педагогического процесса
ПМ 04. Методическое обеспечение педагогического процесса
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для применения общих основ педагогики, основ дидактики, теории обучения и образования, познания школы, самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: проведение анализа нормативных документов в определении содержания образования предметов, планирование уроков, направленных на формирование компетенции.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять на практике знания, полученные по педагогике, психологии, адаптироваться к дошкольной и школьной жизни;
формировать профессиональные компетенции в соответствии с государственными общеобразовательными стандартами.
Результат обучения: 1) Использовать интерактивные технологии.
Основы иформационно-коммуникационных технологий Педагогика
Повышение тренерских навыков в избранном виде спорта
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Планирует информационную деятельность, их результаты.
2. Использует новые информационные и телекоммуникационные технологии в образовательном процессе.
3. Создает и использует цифровой контент.
4. Работает в общей электронной образовательной среде "K‰нделік (Kundelik)".
5. Работа с системой управления аудитории (CRMS), обучения (LMS), контента (CMS).
6. Участвует в телеконференциях, проектах, конкурсах.
Результат обучения: 2) Применять основные понятия педагогики, этнопедагогики, виды обучения, принципы, методы, формы, работу педагогического совета в образовательных учреждениях, методического сообщества.
Критерии оценки:

1. Оқыту үрдісінің педагогикалық заңдылықтарын түсінеді.
2. Педагогиканың басқа ғылымдармен байланысын, негізгі түсініктерді, салаларды; қазақ этнопедагогикасының теориялық негіздерін; Қазақстан Республикасының Білім беру жүйесіндегі нормативтік және құқықтық құжаттарды; педагогикалық ғылымның әдіснамасын, тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды; тұлғаның жас ерекшеліктерін анықтайды.
3. Оқыту теориясын, дидактиканы, білімді меңгеру кезеңдерін, оқыту заңдылықтары мен принциптерін анықтайды; Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының талаптарын орындайды; оқыту әдістерінің жіктелуін; оқытуды ұйымдастыру түрлерін; сабақтарды жоспарлауға қойылатын талаптарды, білім алушылардың білімін формативті және жиынтық бағалау критерийлерін орындайды.
4. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңын, менеджмент ережелері мен басқару принциптерін, мектеп әкімшілігінің қызметін, инновация түрлерін, ынтымақтастық педагогикасын, оның негізгі идеяларын, озық педагогикалық тәжірибені қолданады.
5. Педагогикалық теорияның дамуына әсер ететін педагогикалық көзқарастың маңызды белгілерін сипаттайды; педагогикалық үрдісті зерттейді.
6. Өзінің зерттеу жұмысы бойынша сауалнама жүргізу, эксперимент жүргізу әдістемесін тиімді қолданады; педагогикалық тәжірибені зерттеу; ғылыми жұмыс нәтижелерін рәсімдеу әдістері мен формалары, тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды талдау, жас ерекшеліктеріне сәйкес педагогикалық қызметті жоспарлау кезінде тәрбиелеу әдістері мен формалары, технологиясын қолданады.
7. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлауды, білім бойынша сабақтарды мақсатты блум бойынша сабақтарды жоспарлауды жүзеге асырады; білімді меңгеру кезеңдерін, оқыту принциптерін есепке ала отырып, сабақтар өткізеді; білім беру мазмұны туралы құжаттарды, оқыту процесінде оқытудың әдістерін, принциптерін, заңдылықтарын қолдану талаптарын талдауды жүзеге асырады.
8. Педагогикалық үдерісте басқару стилі мен әдістерін қолданады, мектеп әкімшілігі мен оқушы арасындағы қарым-қатынасты белгілейді, педагогикалық және инновациялық технологияларды қолданады.
9. Сыни ойлау технологиясын қолданады, басқа да пікірлерді тыңдайды, өз көзқарасын еркін білдіреді, жаңа идеяларды әзірлеуге ықпал етеді.
10. Оқу үдерісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдерін, әдістері мен технологияларын қолданады: зерттеу, құндылық-бағытталған, жеке-бағытталған, іс-әрекет, сараланған, құзыреттілік, жүйелік, коммуникативтік, интегративті, жобалық.
Оқыту нәтижесі: 3) Таңдаған спорт түрі бойынша жарыстар өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает педагогические закономерности процесса обучения.
2. Определяет основные понятия, отрасли, связь педагогики с другими науками; теоретические основы казахской этнопедагогики; нормативные и правовые документы в системе образования Республики Казахстан; методологию педагогической науки, факторы, влияющие на развитие личности; возрастные особенности развития личности.
3. Определяет теорию обучения, дидактики; этапы усвоения знаний, закономерности и принципы обучения; выполняет требования Государственного общеобязательного образовательного стандарта; описывает классификацию методов обучения; применяет формы организации обучения; характеризует требования к планированию занятий, использует критерии формативного и суммативного оценивания знаний обучающихся.
4. Применяет закон "Об образовании" Республики Казахстан, правила менеджмента и принципы управления; деятельность администрации школы; виды инноваций; педагогику сотрудничества, его основные идеи; передовой педагогической опыт.
5. Характеризует существенные признаки педагогических взглядов, влияющих на развитие педагогической теории; исследует педагогический процесс.
null6. Эффективно использует методику проведения анкетирования, эксперимента по своей исследовательской работе; исследования педагогического опыта; формы и методы оформления результатов научной работы, анализа факторов, влияющих на развитие личности, методы и формы, технологию воспитания при планировании педагогической деятельности в соответствии с возрастными особенностями.
7. Осуществляет долгосрочное, среднесрочное, краткосрочное планирование, целепологание уроков по Блуму; проведение занятий, с учетом этапов усвоения знаний, принципов обучения, анализа документов о содержании образования, требований к применению методов, принципов, закономерностей обучения в процессе обучения.
8. Применяет стили и методы управления в педагогическом процессе, устанавливает взаимоотношения между администрацией школы и учеником, применяет педагогические и инновационные технологии.
9. Применяет технологию критического мышления, учитывает другие мнения, высказывает свою точку зрения, способствует выработке новых идей.
10. Использует педагогические подходы, методы и технологии организации учебного процесса: исследовательский, ценностно-ориентированный, личностно-ориентированный, деятельностный, дифференцированный, компетентностный, системный, коммуникативный, интегративный, проектный.
Результат обучения: 3) Проводить соревнования по избранному виду спорта.
Критерии оценки:

1. Спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырады және өткізеді.
2. Практика жүзінде спорт терминологиясын меңгеріп қолданады.
3. Спорттық секциялар, жаттығулар өткізеді.
4. Білім алушылардың кәсіби дайындық деңгейін анықтайды.
5. Таңдаған спорт түрі бойынша жарыстар өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Бұқаралық спорттық және сауықтыру іс-шараларын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Спорт секцияларын ұйымдастыру әдістері мен формаларын қолданады.
2. Жарыстар жоспарын құрастырып, спорттық іс-шараларды өткізу.
3. Спорт жабдықтары мен физикалық жүктемелердің адам ағзасына биомеханикалық әсерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Спорттық дайындықты жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам ағзасына физикалық жүктемені бөледі.
2. Сабақтарда педагогикалық және дәрігерлік бақылау жүргізеді.
3. Спорттық-сауықтыру іс-шараларын ұйымдастырады және өткізеді.
КҚ 5. Білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау
КМ 05. Білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеру деңгейін анықтау, оқу ортасын құру
Бұл модуль дене шынықтыру қызметіне, дене шынықтыру сабағын өткізуге қажетті спорт ғимараттарын пайдалану үшін қажетті білім, білік, дағды қалыптастырады.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар спорттық ғимараттардың түрлерін, еңбекті қорғауды, мектепке дейінгі мекемелер мен мектепте дене шынықтыру сабағын ұйымдастыруды меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар дене шынықтыру теориясы мен әдістемесін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дене шынықтыру теориясы мен әдістемесін меңгеру.
Дене тәрбиесінің теориясы мен әдістері
Өзін-өзі тану Дене тәрбиесі
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене тәрбиесінің құрылымын, принциптерін, әдістері мен түрлерін түсінеді.
2. Балалардың физикалық қасиеттері мен қимыл-қозғалыс дағдыларын қалыптастыратын тәрбие жұмысының мазмұнын анықтайды.
3. Қозғалыс дағдыларын қалыптастыру процесінің ерекшеліктерін ажыратады.
4. Әр түрлі жастағы адамдармен спорттық, сауықтыру іс-шараларын жоспарлайды және өткізеді.
5. Дене шынықтыру және спорт сабақтары кезінде педагогикалық және дәрігерлік бақылауды жүзеге асырады.
6. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарларды құрастырады.
7. Спорт және дене шынықтыру саласындағы білімді игеру үдерістерін басқарады.
8. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, спортшыларды даярлауды ұйымдастырады, спорттық құзыреттіліктерді жетілдіреді.
9. Салауатты өмір салтына, дене жаттығуларын үнемі орындауға баулиды.
10. Білім алушының мүмкіндіктері мен қажеттіліктеріне сәйкес жұмысты ұйымдастырудың технологияларын, әдістерін, тәсілдерін, нысандарын қолданады.

1. Организовывает и проводит спортивно-массовые мероприятия
2. Владеет, применяет спортивную терминологию на практике.
3. Проводит спортивные секции, тренировки.
4. Определяет уровень профессиональной подготовкиобучающихся.
5. Проводит соревнования по избранному виду спорта.
Результат обучения: 4) Проводить массовые спортивные и оздоровительные мероприятия.
Критерии оценки:
1. Использует методы и формы организации спортивных секций.
2. Составляет план соревнований и проведение спортивных мероприятий.
3. Рассчитывает биомеханические воздействия на организм обучаемых спортивного инвентаря и физических нагрузок.
Результат обучения: 5) Совершенствовать спортивную подготовку.
Критерии оценки:
1. Характеризует распределение физической нагрузки на организм человека.
2. Ведет педагогический и организует врачебный контроль на занятиях.
3. Организовывает и проводит спортивно-оздоровительные мероприятия.
ПК 5. Определять уровни усвоения обучающимися содержания образования
ПМ 05. Определение уровня освоения обучающимися содержания образования
Данный модуль формирует знания, умения, навыки, необходимые для использования спортивных сооружений, необходимых для деятельности физической культуры, проведения урока по физической культуре.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды спортивных сооружений, охрану труда, организацию урока физической культуры в дошкольных учреждениях и школе.
При изучении модуля обучающиеся учатся освоению теории и методики физической культуры.
Результат обучения: 1) Владеть теорией и методикой физической культуры.
Теория и методика физического воспитания Самопознание Физическое воспитание
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает структуру, принципы, методы и формы физической культуры.
2. Определяет содержание воспитательной работы, формирующей навыки физических качеств и движений у детей.
3. Различает особенности процесса формирования навыков движения.
4. Планирует и проводит спортивные, оздоровительные мероприятия с людьми различных возрастов.
5. Осуществляет педагогический и врачебный контроль во время уроков физической культуры и спорта.
6. Составляет долгосрочные, среднесрочные, краткосрочные планы.
7. Руководит процессами освоения знаний в сфере спорта и физической культуры.
8. Организовывает подготовку спортсменов, учитывая возрастные особенности, совершенствует спортивные компетенции.
9. Приобщает к здоровому образу жизни, регулярному выполнению физических упражнений.
10. Применяет технологии, методы, приемы, формы организаций работы согласно возможностям и потребностям обучающегося.

11. Инклюзивті топқа кіретін білім алушының әлеуетін дамыту үшін оңтайлы жағдай жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттері мен психофизиологиялық қабілеттерін жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорт ойындарының ережелерін сақтайды.
2. Физикалық жүктеме негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерген.
4. Оқыту ойынында зерттелген ойын тәсілдерін және жеке тактикалық міндеттерді қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау және денсаулықты нығайту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін сипаттайды.
2. Бұлшықет жүктемесі кезінде тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйесінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Физикалық қасиеттерді анықтайды, жүктеме кезінде өкпенің сыйымдылығын анықтайды.
4. Жалпы физикалық дайындық бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
5. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Білім алушының адамгершілік мінез-құлқының негіздерін, адамның өзіне, қоршаған ортаға көзқарасын негіздейтін әлеуметтік маңызы бар бағдарларды қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Махаббат, денсаулық, бостандық, бақыт, ар-ождан, еңбек, дененің және рухтың үйлесімі, өмірдің мақсаты, адамның мақсаты, ой, сөз және істің бірлігі сияқты ұғымдарды түсіну арқылы таным қалыптастырады.
2. Өзіне, адамдарға және қоршаған шындыққа деген құндылық қарым-қатынасты; айналасындағыларға риясыз махаббат пен мейірбандық көрсету, оларға қамқорлық жасау қабілетін ашады.
3. Адамзаттың рухани тәжірибесі арқылы ақиқат, шығармашылық, мәдениет, жер, адамзаттың ортақ үйі сияқты ұғымдарды ұғыну арқылы таниды, табиғат, Отан, өмір, қоршаған ортамен үйлесім сияқты ұғымдарды ұғыну арқылы әлемді тану арқылы таниды.
4. Өзін тану, өмір мақсатын және өзінің мақсатын түсіну уәждемесін дамытады.
5. Өзінің қадір-қасиетін, өзіне деген сенімділігін, өз ойлары, сөздері мен іс-әрекеттері үшін жауапкершілігін дамытады.
6. Адамның ішкі және сыртқы дүниесінің, оның әлемімен өзара байланысын түсіну қабілетін дамыту; сенім, үміт; табиғатпен бірлік, дене, психикалық және рухани денсаулықтың өзара тәуелділігі; салауатты өмір салтының негізі ретінде өзінің физикалық және психикалық жағдайын реттеу.
Оқыту нәтижесі: 6) Позитивті ойлау мен түсіну қабілетін дамыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жалпы адамзаттық құндылықтарға сәйкес өмір сүру үшін білімді, икемдерді және дағдыларды қолдану, адамгершілік нормаларға қайшы келмейтін шешімдер қабылдау қабілетін дамытады.
2. Өзіне және басқаларға құрмет көрсете отырып, адамгершілік нормаларға сәйкес белгіленген міндеттерді конструктивті шешу үшін ұжымда ынтымақтасу және топта, командада жұмыс істеу іскерліктерін дамытады.
Оқыту нәтижесі: 7) Оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыру ерекшеліктерін дамыту, оқушылармен және олардың ата-аналарымен педагогикалық тұрғыдан орынды қарым-қатынас орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқу үдерісін ұйымдастырады.
2. Оқыту формалары, әдістері, тәсілдері мен құралдарын жоспарлайды.
3. Спорттық терминологияны қолданады.

11. Создает оптимальные условия для развития потенциала обучающегося в инклюзивной группе.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать первую доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1.Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2.Оказывает первую доврачебную помощь при травмах.
Результат обучения: 4) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Критерии оценки:
1. Характеризует основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Определяет физические качества, определяет емкость легких во время нагрузки.
4. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
5. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 5) Формировать основы нравственного поведения обучающегося, социально значимых ориентаций, обусловливающих отношение человека к себе, окружающему миру, человечеству в целом.
Критерии оценки:
1. Формирует познание через осознание таких понятий, как любовь, здоровье, свобода, счастье, совесть, труд, гармония тела и духа, цель жизни, предназначение человека, единство мысли, слова и дела.
2. Раскрывает ценностное отношения к самому себе, к людям и окружающей действительности; способности проявлять бескорыстную любовь и доброжелательность к окружающим, заботиться о них.
3. Познает духовный опыт человечества через осознание таких понятий, как истина, творчество, культура, земля как общий дом человечества, единение с человечеством познавать мир через осознание таких понятий, как природа, Родина, жизнь, гармония с окружающим.
4. Развивает мотивации к познанию себя, к пониманию цели жизни и своего предназначения.
5. Развивает чувство собственного достоинства, уверенности в себе, ответственности за свои мысли, слова и поступки.
6. Развитие способности понимать взаимосвязь внутреннего и внешнего мира человека, его миром; вера, надежда; единство с природой, взаимозависимость физического, психического и духовного здоровья; регулировать собственное физическое и психическое состояние как основу здорового образа жизни.
Результат обучения: 6) Развивать способность к позитивному мышлению и осознанию.
Критерии оценки:
1. Развивает способности применять знания, умения и навыки для жизни в соответствии с общечеловеческими ценностями, принимать решения, не противоречащие нравственным нормам.
2. Развивает умения сотрудничать в коллективе и работать в группе, команде для конструктивного решения намеченных задач соответственно нравственным нормам, проявляя уважение к себе и другим.
Результат обучения: 7) Развивать особенности организации учебно-воспитательного процесса, установления педагогически целесообразных отношений с учащимися и их родителями.
Критерии оценки:
1. Организовывает процесс обучения.
2. Планирует формы, методы, приемы и средства обучения.
3. Применяет спортивную терминологию.

4. Күнделікті өмірде дене шынықтыру бойынша алған білімдерін, іскерліктерін, дағдыларын қолданады.
КҚ 6. Мүдделі кәсіптік қоғамдастық пен білім беру тараптарымен өзара әрекетті жүзеге асыру
КМ 06. Кәсіби қоғамдастықпен және барлық мүдделі білім беру тараптармен өзара әрекеттесу
Бұл модуль білім беру ұйымының мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды қалыптастырады.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар дене және спорттық менеджмент негіздерін, педагогикалық рефлексия.
Модульді оқу кезінде білім алушылар кәсіби қауымдастықпен байланыс орнатуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Басқару стилін, мектепішілік өзара әрекеттесуді пайдалану.
Дене тәрбиесі және спорт менеджменті
Тәрбие жұмысының теориясы мен әдістемесі
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағымдағы мәселелерге сәйкес педагогикалық менеджменттің мақсаттары мен міндеттерін қалыптастырады.
2. Басқару стилі мен әдістерін қолданады.
3. "Мектепке дейінгі мекеме - ата -ана - мектепке дейінгі -тәрбиеші", "мектеп-ата-ана-оқушы-мұғалім-қоғам"қатысты байланыс орнатады.
Оқыту нәтижесі: 2) Білім алушылармен тәрбие жұмысының әдістемесі мен технологиясы саласында кәсіби-педагогикалық құзыреттілікті қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Педагогикалық қолдау көрсетеді, білім алушыларды тәрбиелеу және дамыту үшін қолайлы жағдай жасайды.
2. Мақсаты мен міндеттерін орындайды, тәрбие процесінің мазмұнын, бағыттарын меңгерді, халықтық педагогикада Тәрбие түрлерін, халықтық педагогикадағы отбасылық тәрбиенің дәстүрлері мен ерекшеліктерін, тәрбиенің заңдылықтарын пайдаланады.
3. Жас ерекшеліктеріне сәйкес Тәрбие жұмысын жоспарлау және жүргізу кезінде тәрбиенің әдістері, технологиялары мен формаларын қолданады.
4. Сынып жетекшісі ретінде оқушылармен, ата-аналармен, ұжым мүшелерімен тиімді қарым-қатынас әдістерін қолданады.
5. Сауалнама, эксперимент, педагогикалық практика жүргізеді, зерттеу жұмысының нәтижесін ресімдейді, тұлғаға әсер ететін факторларды талдайды.
6. Іс-әрекетті жас ерекшеліктеріне сәйкес жоспарлайды, тәрбие әдістері мен технологияларын тиімді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Адам ағзасына физикалық жүктемелердің нақты түрлерінің әсерін ескеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам ағзасына әсерін ескере отырып, дене жаттығуларын таңдайды.
2. Адам өміріндегі спорттық және қозғалмалы ойындар мен спорттың ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырады.
4. Дене тәрбиесінде жаңа ақпараттық технологияларды қолданады.
КҚ 7. Инклюзивті ортада оқу үдерісін ұйымдастыру үшін қолайлы жағдайлар жасау және ерекше қажеттіліктері бар білім алушыларға педагогикалық қолдау көрсету
КМ 07. Инклюзивті ортада оқыту үдерісін ұйымдастыру
Бұл модуль дене жаттығуларын өз бетінше орындау, дене қасиеттерін дамыту үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды қалыптастырады.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: адамның психологиялық ерекшеліктерін, биомеханикалық және ағзадағы биохимиялық құбылыстар, спорттық медициналық көмек көрсету, баланың анатомиясын, физиологиясын түсіну және гигиенаны сақтау, емдік дене шынықтыру және массаждың әртүрлі әдістерінің көмегімен қалпына келтіру.
Модульді оқу кезінде білім алушылар бейімделген білім беру бағдарламасын қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Инклюзивті білім беру технологиясын меңгеру.
Инклюзивті білім беру негіздері
Емдік дене шынықтыру және массаж
Спорттық медицина
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Инклюзивті білім берудің құрылымын, принциптерін, әдістері мен нысандарын түсінеді.
2. Балалардың физикалық қасиеттері мен қимыл-қозғалыс дағдыларын қалыптастыратын тәрбие жұмысының мазмұнын анықтайды.
3. Қозғалыс дағдыларын қалыптастыру процесінің ерекшеліктерін ажыратады.

4. Применяет полученные знания, умения, навыки по физической культуре в повседневной жизни.
ПК 6. Осуществлять взаимодействие с заинтересованными сторонами профессионального сообщества и образования
ПМ 06. Взаимодействие с профессиональным сообществом и всеми заинтересованными сторонами образования
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для взаимодействия с заинтересованными сторонами образовательного процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы физического и спортивного менеджмента, педагогическую рефлексию.
При изучении модуля обучающиеся учатся устанвливать связь с профессиональном сообществом.
null Результат обучения: 1) Использовать стили управления внутришкольного взаимодействия.
Менеджмент физической культуры и спорта
Теория и методика воспитательной работы
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Формирует цели и задачи педагогического менеджмента в соответствии с текущими проблемами.
2. Применяет стили и методы управления.
3. Устанавливает связь "дошкольное учреждение - родители –дошкольник- воспитатель", отношении "школа –родители -ученик-учитель-общество".
Результат обучения: 2) Применять профессионально-педагогическую компетенцию в сфере методологии и технологии воспитательной работы с обучающимися.
Критерии оценки:
1. Оказывает педагогическую поддержку, создает благоприятную атмосферу для воспитания и развития обучающихся.
2. Выполняет цели и задачи, осваивает содержание, направления воспитательного процесса, использует виды воспитания в народной педагогике, традиции и особенности семейного воспитания в народной педагогике, закономерности воспитания.
3. Использует методы, технологии и формы воспитания при планировании и проведении воспитательной работы в соответствии с возрастными особенностями.
4. В качестве классного руководителя использует методы эффективного взаимоотношения с учениками, родителями, членами коллектива.
5. Проводит анкетирование, эксперимент, педагогическую практику, оформляет результат исследовательской работы, анализирует факторы, влияющие на личность.
6. Планирует деятельность в соответствии с возрастными особенностями, эффективно использует методы и технологии воспитания.
Результат обучения: 3) Учитывать влияние конкретных видов физических нагрузок на организм человека.
Критерии оценки:
1. Подбирает физические упражнения с учетом влияния на организм человека.
2. Характеризует особенности спортивных и подвижных игр и спорта в жизни человека.
3. Организовывает спортивно – массовые мероприятия.
4. Применяет новейшие информационные технологии в физическом воспитании.
ПК 7. Создавать благоприятные условия для организации процесса обучения в инклюзивной среде и оказывать педагогическую поддержку обучающимся с особыми потребностями
ПМ 07. Организация процесса обучения в инклюзивной среде
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для применения технологии инклюзивного образования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: психологические особенности человека, биомеханические и биохимические явления в организме, оказание спортивной медицинской помощи, понимание анатомии, физиологию ребенка и соблюдение гигиены, лечебную физкультуру и восстановление с помощью различных методов массажа.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять адаптированную образовательную программу.
Результат обучения: 1) Владеть технологией инклюзивного образования.
Основы инклюзивного образования
Лечебная физическая культура и массаж Спортивная медицина
Профессиональная практика по физкультурно-оздоровительной работе
Критерии оценки:
1. Понимает структуру, принципы, методы и формы инклюзивного образования.
2. Определяет содержание воспитательной работы, формирующей навыки физических качеств и движений у детей.
3. Различает особенности процесса формирования навыков движения.

4. Мүмкіндігі шектеулі адамдармен спорттық, сауықтыру іс-шараларын жоспарлайды және өткізеді.
5. Дене шынықтыру және спорт сабақтары кезінде педагогикалық және дәрігерлік бақылауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін сақтайды.
2. Бұлшықет жүктемесі кезінде тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйесінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Физикалық қасиеттерді анықтайды, жүктеме кезінде өкпенің сыйымдылығын анықтайды.
4. Жалпы физикалық дайындық бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
5. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып (әлеуметтік, жас, психофизиологиялық) оқытуды, тәрбиелеуді, дамытуды және психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қосымша білім беру жүйесіне белсенді қатысады.
2. Білім алушылардың жеке ерекшеліктерін есепке алу бойынша ұжымдық қызмет түрлеріне қатысады.
3. Ата-аналардың білім беру үдерісіне қатысуын қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Емдік дене шынықтыру және массаж әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Денсаулық жағдайын, жеке және спорттық сипаттағы ағза ауруының ерекшеліктерін, жеке сипаттағы патологиялық жағдайын түсінеді.
2. Массаж жасаудың техникасы мен әдістерін қолданады.
3. Емдік дене шынықтыру және массаж негізінде дәрігерлік бақылауды қамтамасыз етеді.
4. Жұмыс істеу қажеттілігін қалпына келтіру және арттыруда медициналық құралдарды пайдаланады.
5. Әртүрлі ауруларды емдеу үшін емдік дене шынықтыру кешенін жасайды және жүргізеді.
6. Барлық денеге немесе белгілі бір бөлігіне массаж жасайды.
7. Арнайы және дайындық медициналық топтарында балалардың денсаулығы мен дене кемшіліктерін түзету ерекшеліктерін ескере отырып, емдік дене шынықтырудың кешенді сабақтарын ұйымдастырады.
8. Массаж және жеке массаж түрлерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Спорт және дене шынықтыру құралдары мен әдістерін дұрыс қолдану арқылы денсаулықты нығайту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Денсаулық факторларымен, қауіптіліктің негізгі факторларымен, олардың себептері мен таралу жолдарын сараптайды.
2. Балалар аурулары, олардың жіктелуі, инфекциялық аурулар, оларды таралу жолдарын зерттейді.
3.Балалардың жарақат алу жолдарын, қауіпті факторларын, балалардағы зақымданудың алдын алу жолдарын анықтайды.
4. Жұқпалы аурулардың алдын алу жұмыстарын жүргізеді.
5. Жаттығуларды орындау барысында ағзаның негізгі жүйелерінің функционалдық өзгерістерін, жұмысқа қабілеттілігін, энергетикалық қорын анықтайды.

4. Планирует и проводит спортивные, оздоровительные мероприятия с людьми с ограниченными возможностями.
5. Осуществляет педагогический и врачебный контроль во время уроков физической культуры и спорта.
Результат обучения: 2) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Критерии оценки:
1. Соблюдает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Определяет физические качества, определяет емкость легких во время нагрузки.
4. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
5. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 3) Осуществлять обучение, воспитание, развитие и психолого-педагогическое сопровождение с учетом индивидуальных особенностей обучающихся (социальных, возрастных, психофизиологических).
Критерии оценки:
1. Активно принимает участие в системе дополнительного образования.
2. Участвует в коллективных видах деятельности по учету индивидуальных особенностей обучающихся.
3. Обеспечивает участие родителей в образовательном процессе.
Результат обучения: 4) Использовать методы лечебной физической культуры и массажа.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности состояние здоровья, болезни организма личного и спортивного характера, патологическое состояние личного характера.
2. Использует технику и методы выполнения массажа.
3. Обеспечивает врачебный контроль согласно основе лечебной физической культуры и массажа.
4. Использует медицинские средства в восстановлении и повышении работоспособности.
5. Составляет и проводит комплекс лечебной физической культуры для лечения различных болезней.
6. Выполняет массаж для всего тела или определенной части.
7. Организовывает комплексные занятия лечебной физической культуры, учитывая особенности коррекции здоровья и физических недостатков детей в специальных и подготовительных медицинских группах.
8. Выполняет массаж и виды самостоятельного массажа.
Результат обучения: 5) Укреплять здоровье при помощи правильного использования средств и методов спорта и физической культуры.
Критерииоценки:
1. Характеризует определяющие факторы здоровья, основные факторы опасности, их причины и пути распространения.
2. Изучает детские болезни, их классификацию, инфекционные болезни, пути их предотвращения.
3. Определяет признаки ушибов у детей, факторы опасности, пути предотвращения ушибов.
4. Проводит профилактику инфекционных болезней.
5. Определяет функциональные изменения основных систем организма, работоспособность, энергетический запас в ходе выполнения упражнений.

6. Анықтайды: тірек қозғалыс жүйесіндегі жарақаттың пайда болуын және кенеттен болған аурулық жағдайды, ескерту жолдарын және алғашқы көмек көрсетеді.
7. Арнайы медициналық топтағы емдік дене шынықтырумен айналысатындардың жаттығуларының көлемі мен күшін анықтайды. Күнделік жүргізеді.
Оқытудың нәтижесі:6) Сауықтыру жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасында дене шынықтыру мен спортты дамытуды анықтайтын нормативтік-құқықтық құжаттарды, мемлекеттік актілерді меңгерген.
2. Сауықтыру жұмыстарын ұйымдастырудың әдістері мен нысандарын қолданады.
3. Іс қағаздарын жүргізеді, оқу-жаттығу сабақтарын ұйымдастырады, спартакиада, жарыстар, таңертеңгілік гимнастика, дайындық жаттығуларын өткізеді.
4. Жұмыс жоспарын жасайды, оның орындалуын тексереді және бақылайды.
КҚ 8. Дене шынықтыру мұғалімінің кәсіби қызметінің құралдары мен әдістерін, сондай-ақ оқыту процестерінің заңдылықтарын меңгеру
КМ 08. Дене шынықтыру мұғалімінің кәсіптік қызметінде прогрессивті құралдар мен әдістерді қолдану
Бұл модуль білім алушылардың білім беру бағдарламаларын меңгеру нәтижелерін, одан әрі оқыту мен дамыту үшін қажетті қасиеттердің қалыптасу дәрежесін бағалауға мүмкіндік беретін психологиялық-педагогикалық мониторингтің талдау әдістері мен құралдарын пайдалану үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды қалыптастырады.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтыру мұғалімінің лауазымдық нұсқаулықтарын меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: оқу - тәрбие процесін ұйымдастыру, заңдылықтар.
Оқыту нәтижесі: 1) Критериалды бағалау технологиясын қолдану.
Критериалды бағалау технологиясы
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесі
Педагогикалық байқау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды өткізу тәртібін сақтайды.
2. Критериалды бағалау жүйесін ажыратады: формативті және жиынтық бағалау.
3. Формативті бағалау формаларын жасайды.
4. Тоқсандық және жылдық баға қою тәртібін сақтайды.
5. Баллдарды бағалауға ауыстыру шкаласын қолданады.
6. Формативті және жиынтық бағалау бойынша баллдарды есептеуді қолданады.
7. Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау нәтижелерін тіркеу журналын толтырады.
8. Оқыту әдістемесін өз бетінше, тиімді, жауапты, сыни және рефлексивті түрде ақпаратты және оны алу көздерін таңдауға және пайдалануға қабілетті.
Оқыту нәтижесі: 2) Кіріспе педагогикалық практика әдістемесін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Байқау практикасына дайындық жүргізеді.
2. Байқау практикасына қажетті оқу-әдістемелік құжаттарды дайындайды.
3. Сыныптан тыс іс-шаралар жоспарын, дене шынықтыру бойынша ұзақ, орта, қысқа мерзімді жоспарларды құрайды.

6. Определяет причины возникновения травм опорно-двигательной системы и внезапного болезненного состояния, клинические признаки, пути предупреждения и оказывает скорую медицинскую помощь.
7. Определяет объем и силу нагрузки упражнений, выполняемых занимающимся лечебной физической культурой в специальной медицинской группе, ведет дневник самонаблюдения.
Результат обучения: 6) Проводить оздоровительные работы.
Критерии оценки:
1. Владеет нормативно-правовыми документами, государственными актами, определяющими развитие физической культуры и спорта в Республике Казахстан.
2. Применяет методы и формы организации оздоровительных работ.
3. Ведет делопроизводство, организовывает учебно-тренировочные уроки, проводит спартакиаду, соревнования, утреннюю гимнастику, разминочные упражнения.
4. Составляет рабочий план, проверяет его выполнение и контролирует.
ПК 8. Владеть средствами и методами профессиональной деятельности учителя физической культуры, закономерностями процессов преподавания
ПМ 08. Применение средств и методов профессиональной деятельности учителя физической культуры
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для использования методов и средств анализа психолого-педагогического мониторинга, позволяющие оценить результаты освоения обучающимися образовательных программ, степень сформированности у них качеств, необходимых для дальнейшего обучения и развития.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают должностные инструкции учителя физической культуры.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять прогрессивные средства и методы в профессиональной деятельности, организовывать учебно – воспитательный процесс.
Результат обучения: 1) Применять технологию критериального оценивания.
Технология критериального оценивания
Теория и методика физического воспитания
Пробная педагогическая практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает порядок проведения критериального оценивания учебных достижений учащихся.
2. Различает систему критериального оценивания: формативное и суммативное оценивание.
3. Составляет формы формативного оценивания.
4. Соблюдает порядок выставления четвертных и годовых оценок.
5. Применяет шкалу перевода баллов в оценку.
6. Применяет расчет баллов по формативному и суммативному оцениванию.
7. Заполняет журнал регистрации результатов оценивания учебных достижений учащихся.
8. Способен разрабатывать методики обучения самостоятельно, эффективно, ответственно, критически и рефлексивно выбирать и использовать информацию и источники получения ее.
Результат обучения: 2) Применять методику вводной педагогической практики.
Критерии оценки:
1. Проводит подготовку к пробной практике.
2. Готовит учебно-методические документы, необходимые для пробной практики.
3. Составляет планы внеклассных мероприятий, долго-, средне-, краткосрочные планы по физической культуре.

4. Хронометраж, қан тамыры соғысы, өкпе сыйымдылығын анықтайды.
5. Болашақ мұғалімнің портфолиосын рәсімдейді.
6. Әр студент дене шынықтыру сабақтарын және сыныптан тыс сабақтарды өткізеді.
7. Пәндік және сыныптан тыс сабақтарда инновациялық технологияларды, оқу-көрнекі құралдарды қолданады.
8. Оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастырады.
9. "Мәңгілік Ел" құндылықтарын, "Рухани жаңғыру" бағдарламасының негізгі бағыттарын және білім берудің жаңартылған мазмұнын қолдана отырып, тұтас педагогикалық үдерісті басқаруды және оның диагностикасын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) "Дене тәрбиесі мұғалімі" біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мұғалімнің оқу-тәрбие жұмыстарын жоспарлайды.
2. Педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің жұмысымен, сыныптың оқу-тәрбие жұмысымен танысады, жоспарлауға қатысады.
3. Дене шынықтыру бойынша 3-тоқсанның оқу-әдістемелік құжаттарын дайындайды.
4. Дене шынықтыру сабағында білім берудің сандық ресурстарын, жаңа технологияларды қолданады.
5. Дене шынықтыру бойынша орта мерзімді, ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді жоспар жасайды.
6. Хронометраж, қан тамыры соғысын, өкпе сыйымдылығын анықтайды.
7. Барлық пәндерді оқу кестесіне сәйкес өткізеді, 6 сыныптан тыс іс-шаралар өткізеді.
8. Сабақта инновациялық технологияларды қолданады.
9. Ата-аналар жиналысын ұйымдастырады, оқушылардың ата-аналарымен байланыс орнатады.
10. Мұғалімдердің тәжірибесін зерттейді, жинақтайды.
11. Бағдарламаны, оқу-әдістемелік қамтуды, сандық білім беру ресурстарын дербес таңдай алады.
12. Білім алушылардың зерттеу, жобалау қызметін ұйымдастырады және басқарады.
КҚ 9. Спорттық жетістіктерге ағзаның дайындығының функционалдық, физикалық, техникалық-тактикалық, психологиялық, зияткерлік жағын ғылыми-негізді жоспарлау, бақылау, түзету
КМ 09. Спорттық жетістіктерге ағзаның дайындығын жоспарлау, бақылау
Бұл модуль білім алушының денсаулығын нығайту, жан-жақты дене дайындығы үшін қажетті білім, білік және дағдыларды қалыптастырады.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: қозғалмалы ойындарды өткізу ережелерін, жүзу техникасын, Су спорты түрлерінің тәсілдері мен әдістерін, оларды өткізу әдістемесін меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: дене дайындығының динамикасын анықтау, ағзаның спорттық жетістіктерге дайындығы бойынша ғылыми - әдістемелік әдебиеттерді талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жүзу техникасын қолдану.
Жүзу және оқыту әдістемесі
Таңдаған спорт түріндегі жалпы және арнайы дене дайындығы
Таңдап алынған спорт түрінің теориясы мен әдістемесі
Таңдаған спорт түріндегі техникалық-тактикалық дайындық
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

4. Определяет хронометраж, пульс, емкость легких.
5. Оформляет портфолио будущего учителя.
6. Каждый студент проводит уроки физической культуры и внеклассные занятия.
7. Применяет инновационные технологии, учебно-наглядные средства на предметных и внеклассных занятиях.
8. Организовывает исследовательскую и проектную работу школьников.
9. Осуществляет управление целостным педагогическим процессом и его диагностику с применением ценностей "Мқњгілік Ел", основных направлений программы "Рухани жанѓыру" и обновленного содержания образования.
Результат обучения: 3) Выполнять работы по квалификации "Учитель физической культуры".
Критерии оценки:
1. Планирует учебно-воспитательные работы учителя.
2. Знакомится с работой педагогического совета, методического объединения, учебно-воспитательной работой класса, участвует в планировании.
3. Готовит учебно-методические документы 3-четверти по физической культуре.
4. Использует цифровые ресурсы образования, новые технологии на уроке физической культуры.
5. Составляет среднесрочный, долгосрочный и краткосрочный план по физической культуре.
6. Определяет хронометраж, пульс, емкость легких.
7. Проводит все уроки согласно учебному расписанию, проводит шесть внеклассных мероприятий.
8. Использует инновационные технологии на уроке.
9. Организует родительские собрания, устанавливает связь с родителями учащихся.
10. Изучает, накапливает опыт учителей.
11. Может самостоятельно выбирать программу, учебно-методическое обеспечение, цифровые образовательные ресурсы.
12. Организовывает и руководит исследовательской, проектной деятельностью обучающихся.
ПК 9. Научно-обоснованно планировать, контролировать, корректировать функциональную, физическую, технико-тактическую, психологическую, интеллектуальную сторону подготовленности организма к спортивным достижениям
ПМ 09. Планирование, контроль подготовленности организма к спортивным достижениям
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для укрепления здоровья, разносторонней физической подготовки, соответствующего развития обучающегося.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила проведения подвижных игр, технику плавания, способы и методы водных видов спорта, методологию их проведения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять динамику физической подготовленности, анализировать научно – методическую литературу по подготовленности организма к спортивным достижениям.
Результат обучения: 1) Применять технику плавания.
Плавание и методика обучения
Общая и специальная физическая подготовка в избранном виде спорта
Теория и методика избранного вида спорта
Технико-тактическая подготовка в избранном виде спорта
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жүзудің мақсаты мен мазмұнын түсінеді.
2. Жүзуді оқытуды ұйымдастырады.
3. Суға батқан адамға алғашқы көмек көрсетеді.
4. Жүзу спорт әдістерінің оқыту әдістемесін қолданады.
5. Жаттығуларды ұйымдастырады.
6. Спорттық дайындық деңгейін жетілдіреді.
7. Спорттық және қолданбалы жүзу әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) білім алушылардың денсаулығын нығайтады, олардың дұрыс дене дамуына ықпал етеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Спорттық-сауықтыру жұмыстарын, мәдени-бұқаралық жұмыстың ұйымдастыру әдісін, жаттықтырушының функционалдық міндеттерін сипаттайды.
2. Таңдаған спорт түрі бойынша жарыстар өткізеді.
3. Бұқаралық спорттық және сауықтыру іс-шараларын ұйымдастырады.
4. Үйірме жұмыстарын және жаттығулар жүргізеді;
5. Спорттық дайындықты жетілдіреді.
6. Спорт дайындығын жетілдіру бойынша тұрғындармен, балалармен және жасөспірімдермен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өмірлік қажетті қимыл дағдыларын, іскерліктерін меңгеруге жәрдемдесу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қажетті адамгершілік - жігерлік және физикалық қасиеттерді тәрбиелейді.
2. Таңдаған спорт түрі бойынша сабақтарды ұйымдастыру және өткізу бойынша нұсқаулықтарды біледі.
3. Техникалық-тактикалық дайындықты жетілдіреді.
4. Таңдаған спорт түрі бойынша жаттығуларды орындайды.
5. Спорттық - бұқаралық жұмыстардың нәтижелерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Оқытудың заманауи әдістерін, тәсілдерін, формалары мен құралдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған спорт түріне оқытудың әдістері мен тәсілдерін қолданады.
2. Таңдаған спорт түрінің техникасын үйретеді.
3. Таңдаған спорт түрі бойынша жарыстар ұйымдастырады және өткізеді.
КҚ 10. Шығармашылық қызметтің теориялық негіздерін қолдану, кәсіби қызметті қайта құру, білім беруде авторлық жаңашыл идеяларды іске асыру, стандартты емес және баламалы шешімдерді қолдану, жаңа педагогикалық идеяларды генерациялауға, сыни ойлауға қабілетті болу
КМ 10. Педагогтың шығармашылық қызметін ұйымдастыру
Бұл модуль білім берудегі авторлық жаңашыл идеяларды іске асыру үшін қажетті білім, білік, дағдыларды қалыптастырады.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: шығармашылық қызмет негіздерін, кәсіби қызметті қайта құру дағдыларын меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар жаңа педагогикалық идеяларды құруға қабілетті стандартты емес және баламалы шешімдерді қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Білім алушыларға ұйымдастырушылық қабілеттерді, дағдыларды және ойындармен жүйелі түрде айналысу қабілетін қалыптастыру.
Таңдап алынған спорт түрде спорттық шеберлікті арттыру
Таңдап алынған спорт түрінің теориясы мен әдістемесі
Таңдап алынған спорт түріндегі жаттықтырушыны кәсіби даярлау негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает цель и содержание плавания.
2. Организовывает обучение плаванию.
3. Владеет приемами оказания первой помощи тонущему человеку.
4. Использует методику изучения спортивных методов плавания.
5. Организовывает тренировки.
6. Совершенствует уровень спортивной подготовки.
7. Применяет методы спортивного и прикладного плавания.
Результат обучения: 2) Способствовать правильному физическому развитию обучающихся.
Критерии оценки:
1. Характеризует функциональные обязанности тренера, методику организации культурно-массовых, спортивно-оздоровительных работ.
2. Проводит соревнования по избранному виду спорта.
3.Организует массовые спортивные и оздоровительные мероприятия.
4. Проводит секционные работы и тренировки.
5. Совершенствует спортивную подготовки.
6. Работает с населением, с детьми и подростками по совершенствованию спортивной подготовки.
Результат обучения: 3) Содействовать овладению жизненно – необходимыми двигательными навыками, умениями.
Критерии оценки:
1. Воспитывает необходимые морально – волевые и физические качества.
2. Использует инструкции по организации и проведению занятий по избранному виду спорта.
3. Совершенствовует технико-тактическую подготовки.
4. Выполняет упражнения по избранному виду спорта.
5. Анализирует результаты, итоги спортивно- массовой работы.
Результат обучения: 4) Применять современные методы, приемы, формы и средства обучения.
Критерии оценки:
1. Применяет методы и приемы обучения избранному виду спорта.
2. Обучает технике избранного вида спорта.
3. Организовывает и проводит соревнования по избранному виду спорта.
ПК 10. Применять теоретические основы творческой деятельности, навыками перестраивать профессиональную деятельность, реализовывать авторские новаторские идеи в образовании, применять нестандартные и альтернативные решения, быть способным к генерации новых педагогических идей, к критическому мышлению
ПМ 10. Организация творческой деятельности педагога
Данный модуль формирует знания, умения, навыки, необходимые для реализации авторских новаторских идеи в образовании.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы творческой деятельности, навыки перестраивать профессиональную деятельность.
При изучении модуля, обучающиеся учатся применять нестандартные и альтернативные решения способным к генерации новых педагогических идей.
Результат обучения: 1) Прививать обучающимся организаторские способности, навыки и способность систематически самостоятельно заниматься играми.
Повышение спортивного мастерства в избранном виде
Теория и методика избранного вида спорта
Основы профессиональной подготовки тренера в избранном виде спорта
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Таңдаған спорт түрі бойынша оқыту әдістері мен техникасын қолданады.
2. Таңдаған спорт түрі бойынша сабақтарды ұйымдастыру және өткізу бойынша нұсқаулықтарды қолданады.
3. Жаттығуларды және спорттық жарыстарды жоспарлайды және ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеке тұлғаға бағытталған оқыту идеяларына негізделген дене шынықтыру сабағына жаңа көзқарас жасау, оқушылардың салауатты өмір салтының дүниетанымын қалыптастыратын, денсаулық мәдениетін тәрбиелейтін дене шынықтыру сабақтарында жаңа инновациялық бағыттарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру сабақтарын ұйымдастыруда, дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық-шығармашылық қызметке саналы қажеттілікті қалыптастыруда әрбір балаға жеке көзқарасты пайдаланады.
2. Дене бітімінің жеке түрін, физикалық дайындығын, денсаулық жағдайын ескеретін жеке білім траекториясын жасайды.
3. Балалардың дене дамуының ерекшеліктерін , дене шынықтыру сабақтарын дараландыру және дефференциалды оқытуды саралауды ескереді.
4. Әрбір оқушы үшін физикалық даму деңгейін ескере отырып, дене жаттығуларының кешенін құрастырады.
КҚ 11. Дене шынықтыру саласындағы зертханаларда, мекемелерде, балалар спорт мектептерінде, спортшыларды және дене шынықтырумен айналысатын адамдарды сауықтыру жөніндегі клубтарда тренажерлік жабдықтарды әзірлеумен байланысты, дене шынықтыру саласындағы зерттеулер жүргізеді, спорттық ғимараттарды, алаңдарды, спорттық құрал - жабдықтарды жобалауда кеңес береді.
КМ 11. Жобалау қызметі
Бұл модуль спорт ғимараттарын пайдалану, дене шынықтыру қызметі, дене шынықтыру сабағын өткізу үшін қажетті білім, білік пен дағдыларды қалыптастырады.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар дене шынықтыру саласындағы ғылыми педагогикалық зерттеу саласындағы негізгі ұғымдарды меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар үйренеді:
жеке және жас ерекшеліктерін ескере отырып, снарядтардың түрлерін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Спорт ғимараттарының құрылымын қолдану.
Спорттық ғимараттар және еңбекті қорғау
Таңдаған спорт түріндегі жалпы және арнайы дене дайындығы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Спорттық құрал-жабдықтар және тренажерлердің негіздерін қолдануды, еңбекті қорғауды меңгереді.
2. Жарақатты болдырмау және көмек көрсету, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау ережелерін сақтайды.
3. Қоғаммен және балалармен сауықтыру жаттығуларына арналған қарапайым спорттық құрылымдарды құрастырады және пайдаланады.

1. Применяет методы и технику обучения по избранному виду спорта.
2. Применяет инструкции по организации и проведению занятий по избранному виду спорта.
3. Планирует и организует тренировки и спортивные соревнования.
Результат обучения: 2) Создавать новый подход к уроку физической культуры, базирующегося на идеях личностно-ориентированного обучения, использования новых инновационных направлений на уроках физической культуры.
Критерии оценки:
1. Использует индивидуальный подход к каждому ребенку при организации занятий физической культурой, в формировании осознанной потребности в физкультурно-оздоровительной и спортивно-творческой деятельности.
2. Создает индивидуальную образовательную траекторию, которая учитывает индивидуальный тип телосложения, физическую подготовленность, состояние здоровья.
3. Учитывает особенности физического развития детей, строит занятия физической культурой на индивидуализации и дифференциации обучения.
4. Составляет комплексы физических упражнений для каждого ученика с учетом уровня его физического развития.
ПК 11. Проводить исследования в области физической культуры в лабораториях, учреждениях, в детских спортивных школах, клубах по реабилитации спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой, связанной с разработкой тренажерного оборудования, оказания консультативной помощи при проектировании спортивных сооружений, площадок, спортивных снарядов и инвентаря.
ПМ 11. Проектная деятельность
Данный модуль формирует знания, умения и навыки необходимых для проведения исследований в области физической культуры, использования спортивных сооружений, проведения уроков по физической культуре.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные понятия в области научного педагогического исследования в области физической культуры связанной с разработкой тренажерного оборудования и оказания консультативной помощи при проектировании спортивных сооружений.
При изучении модуля, обучающиеся учатся:
использовать различные варианты снарядов с учетом индивидуальных и возрастных особенностей.
Результат обучения: 1) Использовать спортивные сооружения.
Спортивные сооружения и охрана труда
Общая и специальная физическая подготовка в избранном виде спорта
Критерии оценки:
1. Владеет основами использования спортивного инвентаря и тренажеров, охраны труда.
2. Соблюдает правила предотвращения ушибов и оказания помощи, пожарной безопасности и охраны окружающей среды.
3. Использует обычные спортивные конструкции для оздоровительных упражнений с общественностью и детьми.

4. Снарядтар, тренажерлер мен бақылау құрылғыларын пайдаланады.
5. Үйірме жұмыстарын және жаттығулар жүргізеді.
6. Спорттық дайындықты жетілдіру бойынша тұрғындармен, балалармен және жасөспірімдермен жұмыс істейді.
7. Спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырады және өткізеді.
8. Оқушылардың денсаулығын нығайтады, олардың дұрыс физикалық дамуына ықпал етеді
Оқыту нәтижесі: 2) Әртүрлі спорт түрлері мен дене шынықтыру - сауықтыру кешендері үшін спорт ғимараттарын құру принциптерін, теориялық негіздерін, жоспарлау және орналастыру нормаларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Олардың құрал - жабдықтарына қойылатын нормативтік талаптарды ескере отырып, спорттық типтік ғимараттардың талаптарын сипаттайды.
2. Ағзаның бейімделу заңдылықтарын сақтай отырып, денсаулықты сақтау және жоғары спорттық нәтижелерді көрсету үшін ағзаның физикалық және функционалдық резервтерін ғылыми-негізді басқара алады.
3. Қарапайым спорт алаңдарды салу және типтік спорт ғимараттарын пайдалану дағдыларын меңгереді.
КҚ 12. "0103054 - Дене тәрбиесі қолданбалы бакалавры" біліктілік жұмысының негізгі түрлерін орындайды
ДП. Диплом алды практика
Бұл модуль диплом алдындағы практикадан өту үшін қажетті білімді, білік пен дағдыларды қалыптастырады.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: мектепте оқу - тәрбие жұмысын жүзеге асыру бойынша педагогикалық колледждердің білім алушыларының педагогикалық іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру және жетілдіру.
Модульді оқу кезінде білім алушылар үйренеді: сабақтар мен үйірме жұмыстарын өз бетінше өткізу үшін оқу үдерісін жоспарлау бойынша құжаттарды құрастыруды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 1) Мамандық бойынша негізгі қызмет түрлерін жүргізу.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мектептің оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау жүйесімен, мұғалімдермен, тәлімгермен танысу.
2. Білім алушыларға психологиялық-педагогикалық зерттеу жүргізеді.
3. Тақырыптық оқу жоспарлары мен сабақтарын, сыныптан тыс жұмыстарды жоспарлайды.
4. Өз бетінше сабақтар өткізеді, оқу материалын меңгеруге жағдай жасайды, пәнге деген қызығушылықты арттырады.
5. Кешенді спорттық, сыныптан тыс және мектептен тыс тәрбие жұмыстарын жүргізеді.
6. Тәжірибе кезінде озық педагогикалық тәжірибені пайдаланады.
7. Дене шынықтыру және спорт саласында ғылыми зерттеулер жүргізу әдістерін және оларды практикалық қолдануды меңгереді.
8. Кәсіби міндеттерді шешу үшін кәсіби дағдылар мен қабілеттерді жетілдіреді.
Ескерту:
БҚ -базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіби құзыреттілік;
БM - базалық модульдер;
КM - кәсіби модульдер;
ДП - диплом алды практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

4. Использует снаряды, тренажеры и устройства контроля.
5. Проводит секционные работы и тренировки.
6. Работает с населением, с детьми и подростками по совершенствованию спортивной подготовки.
7. Организовывает и проводит спортивно-массовые мероприятия.
8. Укрепляет здоровье обучающихся, способствует их правильному физическому развитию.
Результат обучения: 2) Применять принципы построения, теоретические основы, нормы расчета планирования и размещения спортивных сооружений для различных видов спорта и физкультурно - оздоровительных комплексов.
Критерии оценки:
1. Характеризует требования для строительстве спортивных типовых сооружений, с учетом нормативных требований к их оборудованию.
2. Научно-обоснованно управляет физическими и функциональными резервами организма для сохранения здоровья и демонстрации высоких спортивных результатов с соблюдением закономерностей адаптации организма.
3. Владеет навыками по строительству простейших спортивных площадок, эксплуатации типовых спортивных сооружении.
ПК 12. Выполняет основные виды работ по квалификации "0103054 – Прикладной бакалавр физической культуры"
ПП . Преддипломная практика
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для прохождения преддипломной практики.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: формирование и совершенствование педагогических умений и навыков обучающихся педагогических колледжей по осуществлению учебно – воспитательной работы в школе.
При изучении модуля, обучающиеся учатся составлять и применять документацию по планированию учебного процесса для самостоятельного проведения уроков и секционных занятий.
Результат обучения: 1) Проводить основные виды деятельности по специальности.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Знакомится с системой планирования учебно-воспитательной работы школы, учителя, вожатого.
2. Проводит психолого-педагогическое исследование обучающихся.
3. Планирует тематические учебные планы и уроки, внеклассную работу.
4. Самостоятельно проводит уроки, создает условия усвоения учебного материала, повышает интерес к дисциплине.
5. Проводить комплексные спортивные, внеклассные и внешкольные воспитательные работы.
6. Использует передовой педагогический опыт в профессиональной деятельности.
7. Владеет методами проведения научных исследований в области физической культуры и спорта и их практическим применением.
8. Совершенствует профессиональные навыки и умения для решения конкретных профессинальных задач.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ПП - преддипломная практика.
Приложение 326
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

201
6030
4950
1080
Ескерту:
* Таңдау бойынша компонент нақты аймақтың әлеуметтік-экономикалық дамуын және еңбек нарығының қажеттіліктерін, сонымен қатар оқушының өзінің жеке қызығушылықтарын ескереді. Таңдау бойынша компонент жұмыс берушілердің және білім беру ұйымдарының серіктестерінің, пәндік-циклдық комиссиялардың/кафедралардың ұсыныстары бойынша қалыптасады.
** Емтихан түрінде қорытынды аттестаттау жүргізу кезінде дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге қайта бөлінеді
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
ДП - Диплом алды практика;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - Аралық аттестаттау;
ҚА - Қорытынды аттестаттау;
БӨЖ - білім алушының өзіндік жұмысы;
ОБӨЖ - оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін білім алушының өзіндік жұмысы;
ӨБӨЖ - толық өзі орындайтын білім алушының өзіндік жұмысы;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 327-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 751-қосымша
"Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімінің үлгілік оқу жоспары
Білім коды жқне бейіні:
0100000 - Білім беру
Мамандыѓы:
0105000 - Бастауыш білім беру
Біліктілігі:
0105104 - Бастауыш білім беру ќолданбалы бакалавры
Оќыту нысаны: күндізгі
Оќытудыњ нормативтік мерзімі:
техникалыќ кқсіптік білім

201
6030
4950
1080
Примечание:
* Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося. Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации образования, предметно-цикловых комиссий/кафедр.
** При проведении итоговой аттестации в форме экзамена, часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ПП – преддипломная практика;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
СРО - самостоятельная работа обучающегося;
СРОП - самостоятельная работа обучающегося под руководством преподавателя.
СРОС - самостоятельная работа обучающегося, выполняемая полностью самостоятельно.
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 327
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 751
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Начальное образование"
Код и профиль образования:
0100000 – Образование
Специальность:
0105000 – Начальное образование
Квалификация:
0105104 – Прикладной бакалавр начального образования
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Кқсіптік ќызметте ќолданылатын терминдерді т‰сіну.
2. Мамандыќ бойынша лексика-грамматикалыќ материалды мењгереді
Оќыту нқтижесі: 2) Кқсіптік баѓыттаѓы мқтіндерді аудару (сµздікпен) техникасын білу.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Мқтінді аудару қдістемесін т‰сінеді.
2. Аударма техникасын мењгереді.
3. Кқсіптік баѓыттаѓы мқтіндерді оќиды жқне аударады (сµздікпен).
Оќыту нқтижесі: 3) Ќазаќ (орыс) жқне шетел тілдерінде кқсіптік диалогтік сµйлеу.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Ќазаќ (орыс) жқне шетел тілінде сµйлеуді т‰сіну.
2. Ситуацияѓа сқйкес сµйлеуді мењгереді.
3. Кқсіптік ќатынас ‰дерісінде диалог ж‰ргізе алады.
Оќыту нқтижесі: 4) Мемлекеттік тілдегі іс ж‰ргізудіњ негізгін мењгеру.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Іс ќаѓаздарын ж‰ргізудіњ негізгі терминдерін, т±жырымдамаларын жқне аныќтамаларын пайдаланады.
2. Ресми ќ±жаттардыњ т‰рі бойынша таѓайындалуын т‰сінеді
3. Ресми ќ±жаттардыњ ќ±рылымына ќойылатын талаптарын саќтайды.
Оќыту нқтижесі: 5) Мемлекеттік тілде ќызметтік ќ±жаттарды ресімдеу.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Ќызметтік ќ±жаттардыњ деректемелерін рқсімдеу талаптарына сқйкес келеді.
2. Ќ±жаттардыњ мқтінін рқсімдеудіњ жалпы талаптарына сқйкес келеді.
3. Мемлекеттік тілде ќызметтік ќ±жаттар (т‰йіндеме, µмірбаяндар, арыздар, шаѓымдар, сенімхаттар, т‰біртектер) жасайды.
БЌ 2. Дене ќасиеттерін дамыту жқне жетілдіру
БМ 02. Дене ќасиеттерін дамыту жқне жетілдіру
Б±л модуль дене ќасиеттерін жқне олармен байланысты ќабілеттерді жетілдіру ‰шін ќажетті білімдерді, икемдер мен даѓдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нқтижесінде білім алушылар: дене шыныќтырудыњ қлеуметтік-биологиялыќ жқне психофизиологиялыќ негіздерін, физикалыќ жқне спорттыќ µзін-µзі жетілдіру негіздерін, салауатты µмір салтыныњ негіздерін мењгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде ќозѓалыс ќабілеттері мен даѓдыларын ±дайы жетілдіру жаѓдайында денсаулыќты ныѓайтуды; кқсіптік т±рѓыда мањызды физикалыќ жқне психомоторлыќ ќабілеттерді дамытуды; µзін-µзі баќылау жқне организмніњ функционалдыќ жай-к‰йін баѓалау даѓдыларын мењгереді.
Оќыту нқтижесі: 1) Денсаулыќты ныѓайту жқне салауатты µмір салты ќаѓидаттарын саќтау.
Дене тқрбиесі
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Салауатты µмір салтыныњ негіздері мен ережелерін ±станады
2. Б±лшыќ етке ж‰ктеме т‰скен кездегі тыныс алу, ќан айналым жқне энергиямен ќамтамасыз ету ж‰йелері ќызметініњ физиологиялыќ негіздерін аныќтайды.
3. К‰нделікті µмірде салауатты µмір салты ережелерін ќолданады.
4. Жалпы дене дайындыѓы бойынша жаттыѓулар кешенін орындайды.
Оќыту нқтижесі: 2) Физикалыќ ќасиеттерді жқне психофизиологиялыќ ќабілеттерді жетілдіру.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:

1. Понимает термины применяемые в профессиональной деятельности.
2. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Понимает методику перевода текстов.
2. Владеет техникой перевода.
3. Выполняет перевод (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Понимает речь на казахском (русском) и иностранном языке.
2. Владеет профессиональной речью в соответствии с ситуацией.
3. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 4) Владеть основами делопроизводства на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Использует основные термины, понятия и определения делопроизводства.
2. Понимает назначение официальных документов по видам.
3. Соблюдает требования, предъявляемые к структуре официальных документов.
Результат обучения: 5) Составлять служебные документы на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к оформлению реквизитов, размещаемых на служебных документах.
2. Соблюдает требования к составлению и оформлению текста документов.
3. Составляет на государственном языке служебные документы (резюме, автобиографии, характеристики, заявления, жалобы, докладные, доверенности, расписки).
БК 2. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 02. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и правила здорового образа жизни.
2. Понимает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Владеет навыками здорового образа жизни в повседневной жизни.
4. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:

1. Командалыќ спорттыќ ойын ережелерін аныќтайды.
2. Дене ж‰ктемесініњ негіздерін жқне оны реттеу тқсілдерін аныќтайды.
3. Жаттыѓуларды орындау техникасын мењгереді.
4. ‡йренген ойын тқсілдері мен жеке тактикалыќ міндеттерді оќу ойынында ќолданады.
5. Баѓдарламада кµзделген баќылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оќыту нқтижесі: 3) Жараќаттану жқне жазатайым оќиѓалар кезінде дқрігерге дейінгі медициналыќ кµмек кµрсету.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Дене шыныќтыру жаттыѓуларымен айналысу кезінде жараќаттардыњ туындау себептерін, жараќаттанудыњ алдын алу тқсілдерін аныќтайды.
2. Жараќаттар кезінде дқрігерге дейінгі кµмек кµрсетеді.
3. Жараќатар кезінде дқрігерге дейінгі кµмекті орындайды.
БЌ 3. Аќпараттыќ жқне коммуникациялыќ технологияларды ќолдану
БМ 03. Кқсіптік ќызметте аќпараттыќ-коммуникациялыќ технологияларды пайдалану
Б±л модуль аќпараттыќ-коммуникациялыќ технологияларды кқсіби ќызметте пайдалану ‰шін ќажетті білім мен даѓдыларды сипаттайды.
Модульді оќып-‰йрену нқтижесінде білім алушылар: кқсіби ќызметте цифрлыќ технологияларды жқне интернет-ресурстарын, аќпараттыќ-коммуникациялыќ технологиялардыњ м‰мкіндіктерін игереді.
Модульді оќыѓан кезде білім алушылар: цифрлы форматта ж±мыс істеуді, "Цифрлыќ Ќазаќстан" баѓдарламасыныњ ресурстарын, "Ќазаќстан Республикасыныњ электронды ‰кіметі" сервисін пайдалануды, кқсіби ќызметте аќпараттыќ ќауіпсіздікті саќтау жқне саќтауды ‰йренеді.
Оќыту нқтижесі: 1) Аќпараттыќ-коммуникациялыќ технологиялар негіздерін мењгеру.
Аќпараттыќ - коммуникациялыќ технологиялар
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. "Аќпараттыќ-коммуникациялыќ технологиялар" т±жырымдамасыныњ мқнін аныќтайды
2. Аќпараттыќ-коммуникациялыќ технологиялар ќ±рылымын т‰сінеді
3. Аќпараттыќ-коммуникациялыќ технологиялар функцияларын сипаттайды.
4. Аќпараттыќ жқне коммуникациялыќ технологиялардыњ ќ±ралдарын пайдаланады.
Оќыту нқтижесі: 2) Аќпараттыќ-аныќтамалыќ жқне интерактивті веб-порталдардыњ ќызметтерін пайдалану.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. "Ќазаќстан Республикасыныњ электрондыќ ‰кіметі" сервисініњ ќызметтерін пайдаланады.
2. "Цифрлы Ќазаќстан" баѓдарламасыныњ "аќылды ‰й", "аќылды ќала", "аќылды ел"ресурстарын пайдаланады.
3. "Ашыќ деректер" порталыныњ функцияларын пайдаланады.
4. Ќ±жаттарды цифрлы форматта ж‰ргізеді.
5. Кқсіби ќызметінде аќпараттыќ ќауіпсіздік ќ±ралдарын пайдаланады.
БЌ 4. Ќазаќстанныњ тарихын, қлемдік ќоѓамдастыќтаѓы рµлі мен орнын т‰сіну
БМ 04. Ќазаќстанныњ тарихын, қлемдік ќоѓамдастыќтаѓы рµлі мен орнын т‰сіну
Б±л модуль ±лттыќ сананы дамытуѓа, ежелгі дқуірден ќазіргі кезењге дейінгі тарихи оќиѓалардыњ мқні мен зањдылыќтарын т‰сінуге ќажетті білімдерді, икемдер мен даѓдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нқтижесінде білім алушылар: Ќазаќстанныњ негізгі тарихи кезењдерініњ хронологиялыќ шекаралары мен мқнін мењгереді.
Оќыту нқтижесі: 1) Негізгі тарихи оќиѓаларды аныќтау.
Ќазаќстанныњ ќазіргі тарихы
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:

1. Понимает правила командных спортивных игр.
2. Понимает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Владеет изученными приемами игры и индивидуальными тактическими задачами в учебной игре. 5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Владеет технологией оказания доврачебной медицинской помощи при травмах.
3. Выполняет доврачебную помощь при травмах.
БК 03. Применять информационно-коммуникативные технологии
БМ 03. Применение информационно-коммуникативных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения информационнно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета в профессиональной деятельности, возможности информационно-коммуникативных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в цифровом формате, использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан", соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основами информационно-коммуникативных технологий.
Информационно-коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность понятия "информационно-коммуникационные технологии".
2. Понимает структуру информационно-коммуникативных технологий.
3. Характеризует функции информационно-коммуникативных технологий.
4. Применяет средства информационно-коммуникативных технологий.
Результат обучения: 2) Использовать услуги информационно-справочного и интерактивного веб-порталов.
Критерии оценки:
1. Использует услуги сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан".
2. Использует ресурсы программы "Цифровой Казахстан": "умный дом", "умный город", "умная страна".
3. Использует функции портала "Открытые данные".
4. Ведет документацию в цифровом формате.
5. Использует инструменты информационной безопасности в профессиональной деятельности.
БК 4. Понимать современную историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 04. Понимание современной истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
Современная история Казахстана
Критерии оценки:

1. Ежелгі дқуірден ќазіргі кезењге дейінгі тарихи оќиѓалар хронологиясын біледі жқне мқнін т‰сінеді.
2. Ќазаќ халќыныњ жалпы т‰ркі ќауымдастыѓындаѓы, кµшпелі µркениет ж‰йесіндегі, Еуразия қлемі халыќтарыныњ тарихи-мқдени ќауымдастыѓыныњ дамуындаѓы рµлі мен орнын аныќтай біледі.
3. Тқуелсіздік алѓаннан кейінгі Ќазаќстан Республикасында болып жатќан саяси жқне ќоѓамдыќ µзгерістердіњ мқні мен баѓытын т‰сінеді.
4. Тқуелсіз Ќазаќстанныњ жетістіктерін біледі.
Оќыту нқтижесі: 2) Тарихи оќиѓалардыњ себеп-салдарлыќ байланысын аныќтау.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Ќазаќстан тарихыныњ т±тастыѓы мен ж‰йелілігін кµрсететін жқне сипаттайтын негізгі фактілерді, ‰дерістер мен ќ±былыстарды біледі.
2. Тарихи оќиѓалардыњ арасындаѓы байланысты орнатады.
БЌ 5. Ќ±ќыќтыќ негіздерді т‰сіну, µзін жқне µзініњ ќоѓамдаѓы орнын сезіну, қлеуметтік, саяси, этникалыќ, конфессиялыќ жқне мқдени айырмашылыќтарды тµзімділікпен ќабылдау
БМ 05. Ќоѓам мен ењбек ±жымында қлеуметтену жқне бейімделу ‰шін қлеуметтік ѓылымдар негіздерін ќолдану
Б±л модуль қлемніњ философиялыќ бейнесін зерттеу, мқдениеттіњ болмысы мен арналуын т‰сіну; азаматтыќ ќ±ќыќтармен міндеттерді саќтау; ќоѓамныњ даму зањдылыќтары мен перспективаларын, ќазіргі замандаѓы қлемніњ қлеуметтік-саяси ‰дерістердіњ даму ‰рдістерін т‰сіну негізінде ойлау мқдениетін ќалыптастыруѓа ќажетті білімдерді, икемдер мен даѓдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нқтижесінде білім алушылар: негізгі философиялыќ ±ѓымдарды жқне зањдылыќтарды; мқдениеттерді, діндерді жқне µркениетті; мемлекеттік ќ±ќыќтыќ ќарым-ќатынастар мен ќ±былыстардыњ ж‰йесін; азаматтар мен ќоѓамдаѓы саясаттыњ басќа да субъектілерініњ µзара ќарым-ќатынастары ж‰йесініњ ж±мысын мењгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялыќ ±ѓымдарѓа с‰йену; негізгі мқселені т‰сіну диалектиканыњ философиясы мен зањдары; қлемдік µркениеттегі Ќазаќстан Республикасы халыќтарыныњ мқдениетініњ рµлі мен орнын талдау; жалпыадамзаттыќ адамгершілік ќ±ндылыќтар мен гуманистік д‰ниетаным негізінде толеранттыќ таныту; адам-конфессиялыќ, экстремистік, радикалдыќ жқне террористік идеологияларды теріске шыѓару; ќ±ќыќ нормаларын саќтау; қлеуметтік µзара іс-ќимыл барысында ќалыптасатын қлеуметтік жқне саяси ќатынастар ж‰йесінде баѓдарлауды ‰йренеді.
Оќыту нқтижесі: 1) Жалпы философиялыќ мқселелерді жаќсы білу.
Философия негіздері
Мқдениеттану
Ќ±ќыќ негіздері
Єлеуметтану жқне саясаттану негіздері
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Негізгі философиялыќ ±ѓымдарды сипаттайды.
2. Философия тарихындаѓы таным ‰дерісініњ мқнін жқне таным ‰дерісіне ќарай қр т‰рлі кµзќарастарды т‰сінеді.

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 5. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 05. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основые понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношениий и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.

3. "Диалектика", "диалектика зањдары", "болмыс", "материя", "ќозѓалыс", "кењістік жқне уаќыт" ±ѓымдарыныњ мқндерін аныќтайды.
4. Философияныњ негізгі категорияларыныњ мқні мен µзара байланысын аныќтайды.
5. Єлемніњ ѓылыми, философиялыќ жқне діни кµріністерініњ ерекшеліктерін т‰сінеді.
Оќыту нқтижесі: 2) Адам µміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдыќ жқне рухани ќ±ндылыќтар секілді философиялыќ категориялардыњ араќатынасын аныќтау.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Т±лѓаныњ µмірдіњ, мқдениеттіњ жқне ќоршаѓан табиѓи ортаныњ саќталуына жауапкершілік дқрежесін сезінеді.
2. Ѓылымныњ, техника мен технологиялардыњ дамуымен жқне пайдаланылуымен байланысты қлеуметтік жқне этикалыќ проблемалардыњ мқнін т‰сінеді.
3. Адам µміріндегі материалдыќ жқне рухани ќ±ндылыќтардыњ ќатынасы туралы жеке пікірін т±жырымдайды.
4. ¤мір шындыѓы мен мқні туралы қрт‰рлі кµзќарастарды талдайды, осы т‰сініктерге ќатысты µз кµзќарасын ќалыптастырады.
Оќыту нқтижесі: 3) Ќазаќстан Республикасы халќы мқдениетініњ қлемдік µркениеттегі рµлі мен орнын т‰сіну.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Отандыќ мқдениеттіњ тарихын, дқст‰рлі ќазаќ мқдениетініњ ќ±ндылыќтарын біледі.
2. Ќазаќстан Республикасы халќы мқдениетініњ қлемдік µркениеттегі рµлі мен орнын т‰сінеді.
3. Тқуелсіз Ќазаќстанныњ мқдени жетістіктерініњ рµлін сипаттайды.
Оќыту нқтижесі: 4) Толеранттыќты жқне белсенді т±лѓалыќ кµзќарасты ќалыптастыратын моральдыќ-адамгершілік ќ±ндылыќтар мен нормаларды т‰сіну.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Єрт‰рлі мқдениеттер мен µркениеттердіњ нысандарын жқне т‰рлерін, тарихын т‰сінеді.
2. Єлемдік жқне дқст‰рлі діндердіњ тарихы мен ќазіргі жай-к‰йін т‰сінеді.
3. Экстремистік радикалдыќ жқне террористік идеологияны ажырата алады.
4. Єлеуметтік, этникалыќ, конфессиялыќ жқне мқдени ерекшеліктерді тµзімділікпен ќабылдайды.
Оќыту нқтижесі: 5) Ќ±ќыќ жқне мемлекеттік-ќ±ќыќтыќ ќ±былыстар туралы негізгі ±ѓымдарды білу.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Ќ±ќыќтыњ мқнісін жқне негізгі белгілерін т‰сінеді.
2. Зањдылыќ пен ќ±ќыќтыќ тқртіп ќаѓидаттарын ќолданады.
Оќыту нқтижесі: 6) Ќ±ќыќтыњ негізгі салаларын аныќтау.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Ќазаќстан Республикасы Конституциясыныњ ережелеріне сқйкес азаматтыњ жеке т±лѓалыќ ќалыптасуыныњ ќ±ќыќтыќ мқртебесін т‰сінеді.
2. Єкімшілік реттеу қдістерін аныќтайды.
3. Єкімшілік жқне жемќорлыќ ќ±ќыќ б±зушылыќтар ‰шін жауапкершіліктіњ ќажеттілігін т‰сінеді.
4. Азаматтыќ жқне отбасы ќ±ќыѓыныњ негізгі ережелерін біледі.
5. Ќылмыстыќ жауапкершілікті жқне оныњ туындау негіздемесін т‰сінеді.
Оќыту нқтижесі: 7) Ењбек зањнамасына сқйкес µзініњ ќ±ќыќтарын ќорѓай білу.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:

3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Обосновывать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:

1. Ењбек кодексіне сқйкес ќызметкердіњ ќ±ќыќтары мен міндеттерін т‰сінеді.
2. Ж±мысшы мен ж±мыс берушініњ материалдыќ жқне тқртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оќыту нқтижесі: 8) Єлеуметтанудыњ жқне саясаттанудыњ негізгі ±ѓымдарын аныќтау.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттанушылыќ ±ѓымдарды сипаттайды. билік, саяси ж‰йе, саяси тқртіп, мемлекет, мемлекеттік басќару нысандары, мемлекеттік ќ±рылыс нысандары, саяси партиялар, партиялыќ ж‰йелер, саяси элита, саяси кµшбасшылыќ, геосаясат.
2. Негізгі қлеуметтік ±ѓымдарды аныќтайды: қлеуметтік ќарым-ќатынас, қлеуметтік ќ±былыс, қлеуметтік ‰деріс, қлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы қлеуметтік жқне саяси ‰дерістер мен жеке фактілерді сипаттайды.
Оќыту нқтижесі: 9) Халыќаралыќ саяси ‰дерістерді, геосаяси ахуалды т‰сіну.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Ќазіргі қлемдегі Ќазаќстанныњ орны мен рµлін біледі.
2. Ќазаќстан Республикасыныњ саяси ж‰йесініњ ќ±рылымын сипаттайды.
3. Саяси мқдениеттіњ ж±мыс істеу мқні мен зањдылыќтарын т‰сінеді.
БЌ 6. Кəсіптік ќызметтегі заманауи экономикалыќ ж‰йеніњ негізгі зањдары мен механизмдерін ќолдану
БМ 06. Кқсіптік ќызметтегі заманауи экономикалыќ ж‰йеніњ негізгі зањдары мен ж±мыс істеу механизмдерін ќолдану
Б±л модуль заманауи экономикалыќ ж‰йеніњ ж±мыс істеу зањдылыќтары мен механизмдерін, нарыќтыќ механизмдер жқне мемлекеттік реттеу қдістері туралы кешенді т‰сінікті ќалыптастыру ‰шін ќажетті білім мен даѓдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нқтижесінде білім алушылар экономикалыќ теория негіздерін; экономикалыќ ж‰йелердіњ жалпы негіздерін; экономиканыњ µзекті мқселелерін; "Жасыл экономиканыњ" негізгі маќсаттары игереді.
Модульді оќыѓан кезде білім алушылар негізгі экономикалыќ мқселелерді, экономика теориясыныњ т±жырымдамалыќ принциптерін жқне бизнес негіздерін т‰сінуді; елдіњ қлеуметтік-экономикалыќ дамуыныњ басым баѓыттарын айќындауды ‰йренеді.
Оќыту нқтижесі: Оќыту нқтижесі: 1) Экономикалыќ теория саласындаѓы негізгі мқселелерді мењгеру.
Экономика негіздері
Кқсіпкерлік ќызмет негіздері
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Экономикалыќ терминдерді біледі, нарыќтыќ экономиканыњ зањдары мен принциптерін т‰сінеді.
2. ¤ндіріс жқне т±тыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Мемлекеттіњ салыќ саясатын сипаттайды.
4. Инфляция кµздері мен оныњ зардаптарын т‰сінеді.
Оќыту нқтижесі: 2) Кқсіпорынныњ негізгі экономикалыќ кµрсеткіштерін сипаттау.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:

1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 6. Применять основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности
БМ 06. Применение основных закономерностей и механизмов функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики", основы предпринимательской деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Основы предпринимательской деятельности
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Характеризовать основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудыњ негізгі кезењдері мен мазм±нын т‰сінеді.
2. Математикалыќ статистикалыќ қдістерді ќолдана отырып, ќажетті экономикалыќ есептеулерді ж‰ргізеді.
3. Кқсіпорынныњ негізгі экономикалыќ кµрсеткіштерін аныќтайды жқне талдайды.
Оќыту нқтижесі: 3) Єлемдік экономиканыњ даму тенденцияларын, мемлекеттіњ "жасыл" экономикаѓа кµшуініњ негізгі маќсаттарын т‰сіну.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Єлемдік экономиканыњ даму тенденцияларын сипаттайды.
2. Мемлекеттіњ "жасыл" экономикаѓа кµшуініњ негізгі маќсаттарын т‰сінеді.
3. Ішкі жалпы µнімді жқне ±лттыќ жалпы µнімді есептеудіњ негізгі қдістерін ќолданады.
Оќыту нқтижесі: 4) Кқсіпкерлік ќызметтіњ негіздерін мењгеру.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Кқсіпкерліктіњ даму маќсаттарына, факторларына жқне жаѓдайына сипаттама береді
2. Ќазаќстанда кқсіпкерлік ќызметтіњ заманауи ±йымдастырушылыќ-ќ±ќыќтыќ нысандарын сипаттайды
3. Кқсіпкерлік ќызметтіњ табысын аныќтайтын факторларды т‰сінеді.
4. Бизнес-жоспарды ќ±растырудыњ негізіне ие.
5. Жеке кқсіпкерді (зањды т±лѓаны) мемлекеттік тіркеу туралы куқлікті алу тқртібін сипаттайды,
6. Жеке кқсіпкерді (зањды т±лѓаны) тіркеу кезінде салыќ тқртібіне негіздеме жасайды жқне тањдайды,
7. Электрондыќ ‰кімет порталымен кқсіпкерлік ќызметте ж±мыс істеу даѓдысына ие.
Кқсіптік модульдер
"010506 1 - Тқрбиелеушініњ кµмекшісі
ПЌ 1. Єр т‰рлі жастаѓы балаларды к‰туді орындау
КМ 01. Єр т‰рлі жастаѓы балаларды к‰ту
Б±л модуль қр т‰рлі жастаѓы балаларды к‰туге ќажетті білім, білік жқне даѓдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нқтижесінде студенттер қр т‰рлі жастаѓы балаларды к‰тіп-баѓу қдістерін, к‰н тқртібі жқне балалардыњ д±рыс тамаќтану тқртібін мењгеруі тиіс.
Оќыту нқтижесі: 1) Жања туылѓан балаларѓа, ерте, мектеп жасына дейінгі, бастауыш мектеп жасындаѓы балаларѓа к‰тім жасау жолдарын ќолдану.
Єрт‰рлі жастаѓы балаларды к‰ту ерекшелігі
Балаларды тамаќтандыру
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Жања туѓан нқрестелерге, ерте, мектепке дейінгі, бастауыш мектеп жасындаѓы балаларѓа к‰тім кµрсетудіњ ерекшеліктерін талдайды.
2. Єрт‰рлі жастаѓы балалардыњ к‰нделікті µмірін ±йымдастыру жқне тамаќтану ерекшеліктерін аныќтайды.
3. Єрт‰рлі жастаѓы балаларды д±рыс к‰теді, киіндіреді жқне шешіндіреді, шомылдырады, тамаќтандырады, ±йќыѓа жатќызады.
4. Баланыњ к‰ндізгі режимін ±станады.
Оќыту нқтижесі: 2) Балалардыњ д±рыс тамаќтану ережелерін саќтау.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Ерте жастаѓы жқне мектепке дейінгі жастаѓы балалардыњ тамаќтану тқртібін жасайды.
2. Баланыњ жасы бойынша тањѓы ас, т‰скі ас, кешкі асты жоспарлайды.
3. Мқзірді дайындау кезінде баланыњ денсаулыѓыныњ ерекшеліктерін ескереді.
4. Ата-аналар ‰шін тамантандыру бойынша кењестер береді.

1. Понимает основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математико-статистических методов.
3. Определяет и анализирует основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Владеть основами предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
5. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Профессиональные модули
Квалификация "010506 1 - Помощник воспитателя"
ПК 1. Осуществлять уход за детьми разного возраста
ПМ 01. Уход за детьми разного возраста
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ухода за детьми разных возрастов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить приемы ухода за детьми разных возрастов, режим дня и правильного питания детей.
Результат обучения: 1) Применять способы ухода за новорожденными детьми, детьми раннего, дошкольного, младшего школьного возраста.
Особенности ухода за детьми разного возраста
Питание ребенка
Критерии оценки:
1. Анализирует особенности ухода за новорожденными детьми, детьми раннего, дошкольного, младшего школьного возраста.
2. Определяет особенности организации режима дня и питания детей разного возраста.
3. Правильно ухаживает за детьми разного возраста, одевает и раздевает, купает, кормит, укладывает спать.
4. Соблюдает режим дня ребенка.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила правильного питания детей.
Критерии оценки:
1. Составляет режим питания для детей раннего возраста и дошкольного возраста.
2. Планирует завтрак, обед, ужин согласно возрастным особенностям ребенка.
3. Учитывает особенности здоровья ребенка при подготовке меню.
4. Составляет рекомендации по питанию для родителей.

5. Тамаќтану кезінде мқдени-гигиеналыќ даѓдыларды ќалыптастырады.
6. Азыќ-т‰лік арќылы баланыњ иммунитетін жаќсарту жолдарын біледі.
7. Педиатр мен ата-аналардыњ ±сыныстарын орындайды.
ПЌ 2. Алѓашќы кµмек кµрсетіп, балалардыњ µмірі мен денсаулыѓын ќорѓау
КМ 02. Алѓашќы кµмек кµрсету, балалардыњ µмірі мен денсаулыѓын ќорѓау
Б±л модульде мектепке дейінгі жастаѓы балаларѓа алѓашќы кµмек кµрсету, баланыњ µмірін ќорѓау жқне саќтау ‰шін ќажетті білімдерді, икемдерді жқне даѓдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нқтижесінде студенттерге: алѓашќы кµмек кµрсету ережелері, жараќаттанудыњ алдын алу шаралары, баланыњ µмірін ќорѓау жқне саќтау ережелерін жқне балалар мекемелеріне арналѓан санитарлыќ-эпидемиологиялыќ талаптарды саќтауды мењгерулері ќажет.
Оќыту нқтижесі: 1) Мектепке дейінгі жастаѓы балаларѓа алѓашќы медициналыќ кµмек кµрсету.
Алѓашќы кµмек кµрсету
Баланыњ µмірін ќорѓау жқне саќтау
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Жараќат алу т‰рлерін аныќтайды.
2. Балаларѓа жараќаттар т‰ріне байланысты кµмек кµрсетуге ќабілетті.
3. Алѓашќы кµмек кµрсету ережелерін ±станады.
4. К‰тпеген жаѓдайларда жқне жараќат алѓанда алѓашќы кµмек кµрсетеді.
5. Жараќаттануды болдырмау шараларын жоспарлайды.
6. Мамандардыњ ±сыныстарын орындайды.
Оќыту нқтижесі: 2) Баланыњ µмірін ќорѓау жқне саќтау тқсілдерін ќолдану.
Баѓалаудыњ µлшем шарттары:
1. Аналар мен балалардыњ ќ±ќыќтарын ќорѓайтын халыќаралыќ жқне ќазаќстандыќ зањнаманы ќолданады.
2. "Бала ќ±ќыќтары туралы конвенцияныњ" мазм±нын т‰сінеді.
3. Баланыњ µмірін ќорѓау жқне саќтау ережелерін ±станады.
4. Баланы қлеуметтік ортадаѓы жаѓымсыз қсерлерден ќорѓайды.
5. Отбасыныњ рµлін жқне баланыњ µмірі ‰шін ата-аналардыњ жауапкершілігін т‰сіндіреді.
6. Санитарлыќ-эпидемиологиялыќ нормалардыњ талаптарына сқйкес алдын алу шараларын жоспарлайды.
ПЌ 3. К‰нделікті режимніњ саќталуын мењгеру
КМ 03. К‰н тқртібін саќтау
Б±л модульде мектепке дейінгі жастаѓы балалармен ж±мыс істеу ерекшеліктерін т‰сіну, отбасындаѓы жас ерекшеліктері мен мінез-ќ±лыќ психологиясын т‰сіну, к‰ндізгі режимді ќ±ру, интеллектуалды ойындар мен мектепке дейінгі жастаѓы балаларѓа арналѓан іс-шаралар µткізу ‰шін ќажетті білім, білік, даѓдылар сипатталады.
Модульді игеру нқтижесінде студенттер мектеп жасына дейінгі балалардыњ психологиясын, олармен ж±мыс істеудіњ формаларын, қдістері мен тқсілдерін, интеллектуалды жқне дамытатын ойындар мен шараларды µткізудіњ қдістемесін мењгеруі тиіс.
Оќыту нқтижесі: 1) Мектеп жасына дейінгі балалардыњ психологиясын жқне олардыњ жас ерекшеліктерін т‰сіну.
Отбасындаѓы жас ерекшеліктерініњ жқне мінез-ќ±лќыныњ психологиясы
Балалардыњ к‰н тқртібін ±йымдастыру
Балаларды ерте дамыту қдістері
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:

5. Формирует культурно-гигиенические навыки в ходе питания.
6. Понимает способы повышения иммунитета ребенка с помощью продуктов питания.
7. Выполняет рекомендации педиатра и родителей.
ПК 2. Оказывать первую помощь и обеспечивать охрану жизни и здоровья детей
ПМ 02. Оказание первой помощи. Охрана жизни и здоровья детей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оказания первой помощи детям дошкольного возраста, защита и охрана жизни ребенка.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: правила оказания первой помощи, меры предупреждения травматизма, правила защиты и охраны жизни ребенка, соблюдения санитарно-эпидемиологических требований к объектам воспитания детей.
Результат обучения: 1) Оказывать первую помощь детям дошкольного возраста.
Оказание первой помощи
Защита и охрана жизни ребенка
Критерии оценки:
1. Определяет виды травматизма.
2. Оказывает помощь детям согласно видам травм.
3. Соблюдает правила оказания первой помощи.
4. Оказывает первую помощь при непредвиденных ситуациях при получении травмы.
5. Планирует предупреждающие меры по травматизму.
6. Выполняет рекомендации специалистов.
Результат обучения: 2) Использовать способы защиты и охраны жизни ребенка.
Критерии оценки:
1. Применяет международное и казахстанское законодательство, защищающее права матерей и ребенка.
2. Понимает содержание "Конвенции о правах ребенка".
3. Соблюдает правила защиты и охраны жизни ребенка.
4. Защищает ребенка от неблагоприятных влияний социальной среды.
5. Понимает роль семьи и ответственность родителей за жизнь ребенка.
6. Планирует предупреждающие меры согласно требованиям санитарно-эпидемиологических норм.
ПК 3. Осваивать соблюдения режима дня
ПМ 03. Соблюдение режима дня
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания особенностей работы с детьми дошкольного возраста, возрастных особенностей и психологии поведения в семье, составления режима дня, проведения интеллектуальных развивающих игр и занятий для детей дошкольного возраста.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить психологию детей дошкольного возраста, формы, методы и способы работы с ними, методику проведения интеллектуально-развивающих игр и занятий.
Результат обучения: 1) Понимать психологию детей дошкольного возраста и их возрастные особенности.
Психология возрастной особенности и поведения в семье.
Организация режима дня детей.
Методика раннего развития детей.
Критерии оценки:

1. Психология пәнін, мазмұнын, әдістерін түсінеді.
2. Танымдық үрдістің дамуын бақылайды.
3. Баланың өмірінде сезім мен жігердің рөлін анықтайды.
4. Тамақтану және ойын кезінде баланың іс-әрекетін бақылайды.
5. Тәрбиелеудің тиімді әдістері мен тәсілдерін қолданады.
6. Зерттеу әдістерін қолданады.
7. Қимылды ойындарды ұйымдастыру ерекшеліктерін және тиімді қызметтерінің түрін анықтайды.
8. Жас ерекшеліктеріне байланысты тәрбиелеу әдістерін қолданады.
Оќыту нқтижесі: 2) Балалардыњ к‰н тқртібін ±йымдастыру.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Балалардыњ жас ерекшелігіне сқйкес к‰н тқртібініњ жоспарын (циклограммасын) жасайды.
2. К‰н тқртібінде оќу жқне басќа да іс-шараларды (ойын, ќыдыру, тамаќтану) жоспарлайды.
3. Балалармен білім беру ќызметініњ технологиялыќ картасын жасайды.
4. Балалардыњ денсаулыѓын, жыл мезгілін жқне аумаќтыќ сипаттамаларды ескере отырып, олардыњ к‰н тқртібін ±йымдастырады.
5. Балалардыњ тқуліктік тқртібін саќтау бойынша ±сыныстарды дайындайды.
6. Ата-аналармен ж±мыс істеуді жоспарлайды.
Оќыту нқтижесі: 3) Балаларды дамытудыњ қдістерін ќолданып, дамытатын ойындарды жқне оќу ќызметін ж‰зеге асыру.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Мектепке дейінгі жастаѓы балаларды дамыту жқне оќыту қдістерін ќолданады.
2. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, білім беру саласындаѓы "Денсаулыќ", "Байланыс", "Таным", "Шыѓармашылыќ", "Ќоѓам" жқне басќа да іс-шаралар бойынша оќу ќызметін ±йымдастырады.
3. Мектепке дейінгі жқне мектеп жасындаѓы балалармен сауыќтыру іс-шараларын µткізеді.
4. Жеке ж±мыстарды ж‰ргізеді.
5. Музыкалыќ сауаттылыќ, µнер жқне шет тілін оќыту қдістемесі бойынша білімін ќолданады.
6. Дқст‰рлі емес Монтессори, Зайцев, Масару Ибаку, ќ±мды терапия қдістерін ќолданады.
ПЌ 4. Єрт‰рлі жастаѓы балаларѓа арналѓан массаж жқне гимнастика қдістерін мењгеру
КМ 04. Єрт‰рлі жастаѓы балаларѓа массаж жасау жқне гимнастика µткізу
Б±л модуль педиатрия, массаж жасау, дене шыныќтыру, гимнастика, ырѓаќ элементтері негіздерін µткізу ‰шін ќажетті білімдерді, біліктерді жқне даѓдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нқтижесінде студенттер мектепке дейінгі жастаѓы балалардыњ ауруларын аныќтау, профилактикалыќ шараларды ж‰ргізу, т‰рлі массаж жасау, дене жаттыѓуларын, гимнастика ж‰ргізуді, балалар денесініњ даму ырѓаѓы элементтерін мењгеруі тиіс.
Оќыу нқтижесі: 1) Педиатрия негіздерін т‰сіну.
Педиатрия негіздері
Балаларѓа арналѓан массаж
Балалардыњ дене шыныќтыруы, гимнастика, ырѓаќ
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Педиатрия негіздерін т‰сінеді. Бала ауруларыныњ профилактикасын біледі.
2. Балалардыњ ж±ќпалы ауруларыныњ себептерін жқне профилактикасын аныќтайды.
3. Мектепке дейінгі жастаѓы балалардыњ гигиенасын баќылайды: ж‰йке ж‰йесі, шыњыѓу, тамаќтану жқне киім гигиенасы.
4. Баланыњ денсаулыѓын баќылайды.

1. Понимает предмет, содержание, методы изучения психологии.
2. Наблюдает за развитием познавательных процессов.
3. Определяет роль чувств и воли в жизни ребенка.
4. Наблюдает за действиями детей во время игры, питания.
5. Применяет методы и приемы развития восприятия.
6. Применяет методы исследования.
7. Определяет продуктивные виды деятельности и особенности организации подвижных игр.
8. Применяет методы воспитания, согласно возрастным особенностям.
Результат обучения: 2) Организовывать режим дня детей.
Критерии оценки:
1. Составляет план (циклограммы) режима дня согласно возрастным особенностям детей.
2. Планирует учебную деятельность и иные мероприятия (игра, прогулка, питание) в режиме дня.
3. Составляет технологическую карту учебной деятельности с детьми.
4. Организует режим дня детей с учетом их здоровья, времени года и территориальных особенностей.
5. Выполняет рекомендации по соблюдению детьми режима дня.
6. Планирует виды деятельности с родителями.
Результат обучения: 3) Применять методики развития детей.
Критерии оценки:
1. Применяет методики развития и обучения детей дошкольного возраста.
2. Организует учебную деятельность по областям образования "Здоровье", "Коммуникация", "Познание", "Творчество", "Социум" и другие мероприятия с учетом возрастных особенностей.
3. Проводит оздоровительные мероприятия с детьми дошкольного и школьного возраста.
4. Организует развивающие игры и занятия, индивидуальную работу.
5. Применяет методы обучения музыкальной грамотности, искусству, иностранному языку.
6. Применяет нетрадиционные методы Монтессори, Зайцева, Масару Ибаку, песочной терапии.
ПК 4. Осваивать способы массажа и проведения гимнастики детям различного возраста
ПМ 04. Выполнение массажа и проведение гимнастики детям различного возраста
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения основ педиатрии, проведения массажа, физической культуры детей, гимнастики, элементы ритма.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить определение болезней у детей дошкольного возраста, проведение предупреждающих мер, проведение видов массажа, проведение упражнений тела, гимнастики, элементы ритма для развития организма детей.
Результат обучения: 1) Понимать основы педиатрии.
Основы педиатрии. Детский массаж.
Физическая культура детей, гимнастика, ритм
Критерии оценки:
1. Понимает основы педиатрии, профилактику детских болезней.
2. Определяет причины возникновения и профилактику детских инфекционных заболеваний.
3. Осуществляет контроль по соблюдению закаливания, гигиены питания, одежды детей дошкольного возраста.
4. Контролирует здоровье ребенка.

5. Ата-аналарѓа вирустар жқне оларѓа ќарсы организмдегі иммундыќ ќасиеттер туралы кењес береді.
6. Гигиеналыќ талаптарѓа сай келетін ортаны жасайды.
Оќыту нқтижесі: 2) Балаларѓа массаж жасау.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Баланыњ аѓзасын дамыту ‰шін массаж жасаудыњ мањыздылыѓын т‰сінеді.
2. Дқрігердіњ ±сыныстарына сқйкес массаж т‰рлерін жасайды.
3. Медицина ќызметкерініњ басшылыѓымен массаж жасау ережелерін ±станады.
4. Єдіскер басшылыѓымен массаж қдісі бойынша ата-аналарѓа кењес беріп отырады.
Оќыту нқтижесі: 3) Дене тқрбиесін, гимнастика, балалар ‰шін ритмика элементтерін µткізу.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Дене шыныќтыру, гимнастика, ритмика элементтерініњ баланыњ аѓзасын дамыту ‰шін мањыздылыѓын т‰сінеді.
2. Дене шыныќтыру, гимнастика, ритмика элементтерініњ к‰н тқртібіндегі орнын аныќтайды.
3. Дене шыныќтыру, гимнастика, ритмика элементтерін тқрбиешініњ басшылыѓымен жоспарлайды жқне µткізеді.
4. Дене шыныќтыру, гимнастика, ритмика элементтерін µткізу кезінде ќауіпсіздік шараларын саќтайды.
ПЌ 5. Єрт‰рлі жастаѓы балалармен ортаќ тіл табысу қдісін мењгеру
КМ 05. Єр т‰рлі жастаѓы балалармен ортаќ тіл табысу
Б±л модуль мектепке дейінгі жастаѓы балалармен ќарым-ќатынас этикасын саќтау, тіл дамыту, кµркем қдебиетті м±ќият оќу, сµйлеуде ќиыншылыќтары бар балалармен ж±мыс жасау, шет тілінде ауызекі жқне жазбаша еркін сµйлесуге ќажетті білім, білік жқне даѓдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нқтижесінде студенттер:
балалармен д±рыс ќарым-ќатынас жасау.
этика, этика кодексін саќтау, балалардыњ тілдік дамуы, кµркем қдебиетті мқнерлеп оќу, сµйлеуде ќиыншылыќтары бар балалармен ж±мыс жасау негіздері, фонетикалыќ ќ±рылым, грамматика, тілдіњ сµздік ќорын ќолдану арќылы шет тілін ќолдануы ќажет.
Модульді игеру нқтижесінде студенттер: мектепке дейінгі жастаѓы балаларды к‰тіп-баѓуды ±йымдастыру жқне санитарлыќ-гигиеналыќ нормаѓа сқйкес ±йымдастыруды, к‰тушініњ ж±мыс ж‰йесін зерттеуді дайындауды; оќушыныњ, топтыњ жеке ќ±жаттарымен к‰н тқртібіне талдау жасауды; баланыњ жеке гигиенасымен танысуды, д±рыс тамаќтану мен денсаулыќты баќылауды біледі.
Оќыту нқтижесі: 1) Тілдесу этикасын саќтау
Тілдесу этикасы
Сµйлеуді дамыту
Балалар қдебиетініњ жқне мқнерлеп оќу практикумы
Логопедия негіздері
Кқсіби шет тілі
"Тқрбиелеушініњ кµмекшісі" біліктілігін мењгеру тқжірибесі
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:
1. Тілдесу этикасыныњ ерекшеліктерін т‰сінеді.
2. Балалармен ќарым-ќатынаста тілдесу стильдерін, ауызша жқне ауызша емес тілдесу ќ±ралдарын ќолданады.
3. Проблемалыќ жаѓдаяттарды шешуде балаларѓа кµмектеседі.
4. Балалармен, ата-аналармен жқне қріптестермен ќарым-ќатннаста тілдесу этикасын ±станады.
Оќыту нқтижесі: 2) Тқрбиеші кµмекшісі ќызметін орындау.
Баѓалаудыњ µлшемшарттары:

5. Консультирует родителей о вирусах и свойствах иммунитета.
6. Создает среду соответствия с гигиеническими требованиями.
Результат обучения: 2) Проводить детям массаж.
Критерии оценки:
1. Понимает значение массажа для развития организма ребенка.
2. Проводит виды массажа соответственно рекомендациям врача.
3. Соблюдает правила выполнения массажа под руководством медработника.
4. Соблюдает меры безопаности в ходе проведения массажа.
Результат обучения: 3) Помогать проводить занятия.
Критерии оценки:
1. Понимает значение физической культуры, гимнастики, элементов ритмики для развития организма ребенка.
2. Готовит место для проведения занятий по физической культуре.
3. Помогает воспитателю проводить занятия по физической культуре .
4. Соблюдает меры безопасности при проведении занятий.
ПК 5. Осваивать способ нахождения общего языка с детьми различных возрастов
ПМ 05. Нахождение общего языка с детьми различных возрастов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения этики общения с детьми дошкольного возраста.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
правильное общение с детьми, соблюдение этики, эстетики, кодекса этики, языковое развитие детей, способы выразительного чтения художественной литературы.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: организацию ухода за детьми дошкольного возраста и организацию их поведения согласно санитарно-гигиеническим нормам, подготовке исследования системы работ няни; подготовку анализа распорядка дня с личными документами воспитанника, группы; ознакомление с личной гигиеной ребенка, знания контроля за правильным питанием и здоровьем.
Результат обучения: 1) Соблюдать этику общения.
Этика общения.
Развитие речи
Практикум детской литературы и выразительного чтения
Основы логопедии.
Профессиональный иностранный язык.
Практика освоения квалификации "Помощник воспитателя"
Критерии оценки:
1. Понимает особенности этики общения.
2. Исползует при общении с детьми стили общения, вербальные и невербальные средства общения.
3. Помогает детям при решении проблемных ситуаций.
4. Соблюдает этику общения с детьми, родителями и коллегами.
Результат обучения: 2) Проводить деятельность помощника воспитателя.
Критерии оценки:

1. К‰туші ж±мысыныњ ерекшеліктерін, тілдесу стилін зерттейді.
2. ¦жымда балалардыњ ќарым-ќатынасын, мінез-ќ±лќын жқне іс-қрекетін зерттейді.
3. Тқрбиешіге режимдік процестерді, сабаќтарды ж‰ргізуге кµмектеседі, балалармен тілдеседі.
4. Ата-аналармен сµйлеседі.
5. Санитарлыќ-гигиеналыќ нормаларѓа сқйкес балалардыњ ќауіпсіз µмірін саќтау талаптарын саќтайды.
6. Тқрбиешіге баланы киіндіруге, беттерін жууѓа, шомылдыруѓа, тамаќтандыруѓа, ±йќыѓа жатќызуѓа кµмектеседі.
7. Балалар бµлмесін жинайды.
0105104 - Бастауыш білім беру ќолданбалы бакалавры
ПЌ 6. Оќу аќпаратын тарату, µзбетімен білім алуѓа ‰йрету
КМ 06. Оќу аќпаратын модульдеу
Б±л модуль педагогика, этнопедагогика, ±лттыќ тқрбиеніњ ерекшеліктері, дидактика, оќыту теориясы; білімді мењгеру кезењдері, оќытудыњ зањдары мен принциптері; мемлекеттік жалпыѓа міндетті білім беру стандарты, оќыту қдістерініњ жіктелуін; оќытуды ±йымдастыру формалары, сабаќты жоспарлауѓа ќойылатын талаптар, тексеру жқне баѓалаудыњ ќалыптастырушы жқне жиынтыќ баѓалау критерийлерін ќолдану ‰шін ќажетті білім, білік пен даѓдыларды ќалыптастырады.
Модульді игеру нқтижесінде студенттер оќыту ‰рдісініњ психологиялыќ мқнін, педагогикалыќ зањдылыќтарды, халыќ педагогикасындаѓы отбасылыќ тқрбиеніњ ерекшеліктері мен салт-дқст‰рлерді мењгеру керек.
Оќыту нқтижесі: 1) Педагогиканыњ негізгі ±ѓымдарын (тқрбие, білім беру, оќыту) ќолдану.
Педагогика
Психология
Балалар қдебиеті жқне мқнерлеп оќу практикумы
Баѓалау µлшемдері:
1. Тқрбие, білім беру, оќыту ‰рдісініњ психологиялыќ мқнін т‰сінеді.
2. Ќазаќстан Республикасыныњ білім беру саласындаѓы нормативті жқне ќ±ќыќтыќ ќ±жаттарды, т±лѓаныњ дамуына қсер ететін факторларды ќолданады.
3. Сабаќты жоспарлауѓа ќойылатын талаптарды, оќушылардыњ білімін ќалыптастырушы жқне жиынтыќ баѓалау критерийлерін аныќтайды.
4. Мектептанудыњ негізгі мқселелерін; Ќазаќстан Республикасыныњ "Білім туралы" Зањыныњ мазм±нын т‰сінеді.
5. Педагогикалыќ серіктестіктіњ негізгі идеяларын, озыќ педагогикалыќ тқжірибе, инновация т‰рлерін ќолданады.
6. Сауалнамалар ж‰ргізеді, жас ерекшеліктеріне сқйкес тқрбие ж±мысын ±йымдастырады.
7. Педагогикалыќ жқне инновациялыќ технологияларды ќолданады.
Оќыту нқтижесі: 2) Танымдыќ ‰рдістерді (зейін, т‰йсік, ќабылдау, ес, сµйлеу жқне ойлау, ќиял) жас ерекшеліктеріне сқйкес ќолдану.
Баѓалау µлшемдері:
1. Психологиялыќ даму ерекшеліктерін т‰сінеді, кіші мектеп жасындаѓы балалардыњ оќу ќызметі т‰рткілерініњ ерекшеліктерін есепке алады.
2. Зейінді дамыту диагностикасын µткізеді.
3. Балалармен ќарым-ќатынас жасауда т‰йсікті, ќабылдауды, есті, сµйлеу жқне ойлауды, ќиялды дамыту қдістерін ќолданады.
4.Балаларды шыѓармашылыќќа ‰йретеді, қр балада проблеманы шешудіњ тиімді тқсілдерін таба алатын, µзбетімен ж±мыстанатын т±лѓа тқрбиелейді.

1. Изучает особенности работы няни, стиль общения.
2. Изучает процесс общения, поведение и действия детей в коллективе.
3. Оказывает помощь воспитателю в проведении режимных процессов, занятий, общается с детьми.
4. Проводит беседу с родителями.
5. Соблюдает требования безопасной жизни детей согласно санитарно-гигиеническим нормам.
6. Помогает воспитателю в одевании, умывании, купании, питании, укладывании детей.
7. Проводит уборку детских комнат.
0105104 – Прикладной бакалавр начального образования
ПК 6. Транслировать учебную информацию, обучать самостоятельно добывать знания
ПМ 06. Модулирование учебной информации
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для использования основных понятий предмета педагогики, этнопедагогики, особенности национального воспитания, дидактику, теорию обучения; периоды усвоения знаний, закономерности и принципы обучения; государственный общеобязательный образовательный стандарт, классификацию методов обучения; формы организации обучения, требования к планированию занятий, критерии формативного и суммативного видов проверки и оценивания.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны усвоить психологическую сущность процесса обучения, педагогические закономерности, обычаи, традиции и особенности семейного воспитания в народной педагогике.
Результат обучения: 1) Применять основные понятия педагогики (воспитание, обучение, образование).
Педагогика
Психология
Детская литература и практикум выразительного чтения
Критерии оценки:
1. Понимает психологическую сущность процесса воспитания, обучения, образования.
2. Применяет нормативно- правовые документы в области образования РК, факторы, влияющие на развитие личности.
3. Определяет требования к планированию занятий, критерии формативного и суммативного оценивания знаний обучающихся.
4. Понимает основные проблемы школоведения; содержание закона "Об образовании" РК.
5. Применяет основные идеи педагогического сотрудничества, передовой педагогический опыт, виды инноваций.
6. Проводит анкетирования, организует воспитательные работы в соответствии возрастными особенностями.
7. Применяет педагогические и инновационные технологии.
Результат обучения: 2) Применять познавательные процессы (внимание, ощущение, восприятие, память, мышление и речь, воображение) соотвественно возрастным особенностям.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности психологического развития, учитывает особенности мотивов учебной деятельности младшего школьника.
2. Проводит диагностики развития внимания.
3.Использует методы развития ощущения, восприятия, памяти, мышления и речи, воображения при общении с детьми.
4. Обучает детей творчеству, воспитывает в каждом ребенке самостоятельную личность, умеющую находить эффективные способы решения проблемы.

5. Ќажетті аќпаратын іздеуді, сыни т±рѓыдан ойлауды, пікірталасќа, ќарым-ќатынасќа т‰суді іске асырады.
Оќыту нқтижесі: 3) Мқнерлеп оќу тқсілін ќолдану.
Баѓалау µлшемдері:
1. Баѓдарламаѓа сқйкес қдебиетті мқнерлеп оќиды.
2. Жас ерекшеліктеріне сай оќу материалдарын тањдайды жқне іріктейді.
3. Єрт‰рлі жанрдаѓы шыѓармаларды оќу жқне қњгімелесу техникасын ќолданады.
4. Халыќ ауыз шыѓармашылыѓыныњ туындылар ќойылымын ±йымдастырады.
5. Шаѓын-мқтіндерді қњгімелеу тқсілдері мен мқнерлеп оќуды ќолданады.
6. Халыќ ауыз шыѓармашылыѓыныњ мқнін ашады.
7. Сµйлеу, тыныс алу жқне сµз екпінін ќою техникасын ќолданады.
ПЌ 7. Білім алушыларды қлеуметтік ќ±ндылыќтар ж‰йесіне тарттыру
КМ 07. Білім алушыларды қлеуметтік ќ±ндылыќтар ж‰йесіне тарту
Б±л модуль студенттерді қлеуметтік ќ±ндылыќтар ж‰йесіне тарту ‰шін ќажетті білімді, білікті жқне даѓдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нқтижесінде білім алушылар балаларды дамытудаѓы жқне оќытудаѓы тқрбиелеу процесініњ жетекші рµлін; "оќыта отырып тқрбиелеу" жалпы дидактикалыќ принципін іске асыру қдістері мен тқсілдерін;
бастауыш мектеп педагогикасыныњ ерекшеліктерін; гуманистік педагогиканыњ заманауи т±жырымдамаларын; кіші мектеп жасындаѓы балаларды тқрбиелеудіњ ќазіргі заманѓы денсаулыќ саќтау технологияларын мењгеру тиіс.
Модульді игеру нқтижесінде оќушылар педагогикалыќ қдептілікті, педагогикалыќ этиканыњ ережелерін ±стану; оќушылардыњ т±лѓасын ќ±рметтеу;
оќушылармен ќарым-ќатынаста демократиялыќ стильді ±стану;
ењ жоѓары қлеуметтік ќ±ндылыќтарѓа, гуманистік педагогиканыњ идеяларын ±станатынын кµрсету; жалпыадамдыќ жқне ±лттыќ ќ±ндылыќтар ж‰йесін олардыњ бірлігінде ±станатынын кµрсету керек;
кез келген кемсітушілікке, экстремизмге ќарсы т±ра алу; ерекше білім беру ќажеттіліктері бар адамдарѓа педагогикалыќ ќолдау кµрсету; студенттерді мектептегі сабаќ µткізу кезінде балалар мен жасµспірімдердіњ жас ерекшеліктеріне сқйкес аѓзалары туралы білімдерін пайдалануѓа ‰йрету;
студенттерді мектептегі оќу-тқрбие процесін ±йымдастыруѓа ќойылатын негізгі гигиеналыќ нормалар жқне талаптармен таныстыру керек.
Оќыту нқтижесі: 1) Тқрбие ж±мысыныњ технологиясы мен қдістемесі саласында кқсіби -педагогикалыќ ќ±зыреттіліктерді игеру.
Тқрбие ж±мысыныњ қдістемесі
Сыныптан тыс ж±мыс технологиясы практикасы
Сауыќтыру лагеріндегі жазѓы практикасы
Оќушылардыњ даму физиологиясы.
Инклюзивті білім беру негіздері
Баѓалау µлшемдері:
1. Оќушыларды тқрбиелеу жқне дамытуѓа педагогикалыќ ќолдау кµрсетеді.
2. Тқрбиелеу процесініњ баѓыттарын, отбасылыќ тқрбиеніњ салт-дқст‰рлерін т‰сінеді.
3. Жас ерекшеліктеріне сқйкес тқрбие шараларын µткізеді.
4. Оќушылармен, ата-аналармен сынып жетекшісі ретінде тиімді µзара ќарам-ќатынас орнатады.

5. Осуществляет поиск нужной информации, критически мыслить, вступает в дискуссию, коммуникацию.
Результат обучения: 3) Применять приемы выразительного чтения.
Критерии оценки:
1. Выразительно читает литературу по программе.
2. Выбирает и отбирает учебные материалы соответственно возрастным особенностям.
3. Применяет технику чтения и повествования произведений различного жанра.
4. Организует инсценировки произведений устного народного творчества.
5. Использует приемы рассказывания и выразительного чтения мини - текстов.
6. Раскрывает значение устного народного творчества.
7. Использует технику говорения, постановку дыхания и ударения в словах
ПК 7. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 07. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для приобщения обучающихся к системе социальных ценностей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны усвоить ведущую роль процесса воспитания в обучении и развитии детей; методы и приемы реализации общедидактического принципа "воспитывать, обучая";
особенности педагогики начальной школы; современные концепций гуманистической педагогики; современные здоровьесберегающие технологии воспитания детей младшего школьного возраста.
В результате изучения модуля обучающиеся должны соблюдать педагогический такт, правила педагогической этики; проявлять уважение к личности учащихся;
придерживаться демократического стиля во взаимоотношении с учащимися;
проявлять приверженность к высшим социальным ценностям, к идеям гуманистической педагогики; проявлять приобщенность к системе общечеловеческих и национальных ценностей в их единстве;
уметь противостоять любым видам дискриминации, экстремизма; оказывать педагогическую поддержку лицам с особыми образовательными потребностями; научить студентов использовать знания о возрастных особенностях организма детей и подростков во время проведения занятий в школе;
ознакомить студентов с основными гигиеническими нормами и требованиями к организации учебно-воспитательного процесса в школе.
Результат обучения: 1) Владеть профессионально-педагогической компетенцией в области методики и технологии воспитательной работы.
Методика воспитательной работы
Практика технология внеклассной работы
Организация летней практики в оздоровительном лагере
Физиология развития школьников
Основы инклюзивного образования
Критерии оценки:
1. Оказывает педагогическую поддержку для воспитания и развития учащихся.
2. Понимает направления процесса воспитания, обычаи и традиции семейного воспитания.
3. Проводит воспитательные мероприятия соотвественно возрастным особенностям.
4. Осуществляет эффективное взаимодействие с обучающимися, родителями в качестве классного руководителя.

5. Балалармен сауыќтыру ж±мыстарын іске асырады.
6. Жас ерекшеліктеріне сқйкес педагогикалыќ ќызметті жоспарлайды.
7. Танысу, біріктіру, шиелініскен жаѓдайдан арылу жқне т.б. ‰шін ойындар ±йымдастырады.
8. Балалар ±жымымен ќарым-ќатынас жасайды.
9. Кемсітушілікке, экстремизмге ќарсы т±ра алады; балалардыњ кµшбасшылыќ ќасиеттерін дамытады.
Оќыту нқтижесі: 2) Мектептен тыс, сыныптан тыс ж±мыстар ж‰ргізу.
Баѓалау µлшемдері:
1. Бастауыш сынып м±ѓалімніњ сыныптан тыс ќызметін баќылайды жқне талдайды .
2. Бастауыш сынып оќушысыныњ тқртібі мен ќызметін ќадаѓалау арќылы баќылау хаттамасын ж‰ргізеді, бір оќушыѓа жқне сыныпќа мінездеме жазады.
3. Тқрбие шараларын жоспарлайды жқне µткізеді.
4. М±ѓалімніњ жқне сынып жетекшісініњ портфолиосын жинаќтайды.
5. Сыныппен жқне ата-аналармен бірлескен ±жымдыќ шыѓармашылыќ ж±мыстарды ±йымдастырады.
6. Практика есебін рқсімдейді.
Оќыту нқтижесі: 3) Сауыќтыру лагерінде жазѓы практиканы ±йымдастыру.
Баѓалау µлшемдері:
1. Жазѓы практикаѓа дайындыќ ж‰ргізеді, жазѓы практика бойынша семинарѓа ќатысады.
2. Жазѓы сауыќтыру лагеріндегі тқрбие ж±мысыныњ жоспарын жқне ±жымдыќ шыѓармашылыќ ж±мыстардыњ сценарийін ќ±растырады.
3. Лагерьдегі балалардыњ бос уаќытын тиімді ±йымдастыру ‰шін , ќызыѓушылыќтары баѓытындаѓы ‰йірме ж±мыстарыныњ жоспарын ќ±растырады.
4. Тқлімгердіњ портфолиосын жинаќтайды.
5. Практика есебін рқсімдейді.
Оќыту нқтижесі: 4) Оќушылардыњ даму физиологиясын мењгеру.
Баѓалау µлшемдері:
1. Студенттерді мектептегі оќу-тқрбие ‰рдісін ±йымдастыруѓа ќойылатын негізгі гигиеналыќ нормалар жқне талаптармен таныстырады.
2. Болашаќ м±ѓалімніњ педагогикалыќ практика барысындаѓы рµлін, ќалыптасу мен даму теориясыныњ мқнін біледі.
3. Єдістемелік кµмек беру ‰шін жасµспірімдердіњ ж‰йке ж‰йесініњ физиологиясы, ќызметі мен ќ±рылымын зерттейді.
Оќыту нқтижесі: 5) Инклюзивті білім беру жаѓдайында болашаќ м±ѓалімдердіњ қлеуметтік-педагогикалыќ ќызметін ж‰зеге асыруѓа м‰мкіндік беретін ќ±зыреттерін дамыту.
Баѓалау µлшемдері:
1. Инклюзивті білім беру субъектілеріне берілген психологиялыќ-педагогикалыќ мінездемелерді зерттейді.
2. Ерекше білім алу м‰мкіндігі бар оќушыныњ жеке білім алу маршрутын ќ±растырады.
3. Психологиялыќ-педагогикалыќ ќолдауды ±йымдастырады.
4. Инклюзивтік білім беруді дамытудаѓы проблемаларды аныќтайды жқне ќ±рылымдайды.
5. Инклюзивті білім беруді ж‰зеге асырудаѓы психологиялыќ-педагогикалыќ кедергілерді аныќтайды жқне жењеді.
ПЌ 8. Білім беру ‰рдісінқдістемелік ќамтамасыз етуді ж‰зеге асыру
КМ 08. Білім беру ‰рдісін қдістемелік ќамтамасыз ету
Б±л модуль мектептегі қліппе, сауат ашу, ќазаќ тілі, қдебиеттік оќу, орыс тілі, математика, аќпараттыќ-коммуникациялыќ технология, жаратылыстану, д‰ниетану, µзін-µзі тану, кµркем ењбек, музыка, дене тқрбиесінен жқне жаратылыстану, байќау, дипломалды практикасын µтуге арналѓан бастауыш сыныптардаѓы оќу-тқрбие ж±мысын ±йымдастыру ‰шін ќажетті білім, білік жқне даѓдыларды ќалыптастырады.
Б±л модульді игеру нқтижесінде студенттер келесіні білуге ​​тиіс: пқндердіњ мазм±нын аныќтау кезінде нормативті ќ±жаттарды талдауды, ќ±зыреттілікті дамытуѓа баѓытталѓан сабаќ жоспарлауды, оќытудыњ қдістері мен ќ±ралдарын, тілдіњ дыбыстыќ ж‰йесін, морфологиялыќ, синтаксистік ќ±рылымын, стилистикалыќ нормаларды, сауат ашуѓа ‰йрету қдістемесін, тіл мен қдебиеттік оќыту бойынша сабаќтарды жоспарлау жқне µткізу жолдарын ±йымдастыруды, арифметикалыќ, алгебралыќ материалдарды, геометриялыќ материалдарды жқне оларды оќыту қдістемесін, шама ±ѓымы жқне оны оќыту қдістемесін, аќпараттыќ коммуникациялыќ технологиялар материалдары жқне оларды оќыту қдістемесін, д‰ниетану, жаратылыстану, дене тқрбиесі сабаќтарын µткізу қдістемесін, спорттыќ іс-шаралар, кµркем ењбек сабаѓы, бастауыш музыка жқне сольфеджио теориясын, ±лттыќ жқне қлемдік музыка мқдениетініњ ерекшеліктері мен дқст‰рлері, сыныптан жқне мектептен тыс музыкалыќ оќытуды ±йымдастыру, жеке т±лѓаныњ рухани жқне адамдыќ ќасиеттерін ќалыптастыратын музыкалыќ репертуарды тањдау, балаларда қн сауаттылыѓын ќалыптастыру жолдары, ырѓаќ сезімі, аспаптарда ойнау ќабілеттерін ќалыптастыру.
Модульді игеру нқтижесінде студенттер: бастауыш сыныптарда тқрбие ж±мысын ж‰зеге асыру ‰шін педагогикалыќ даѓдыларды ќалыптастыру, кқсіптік жқне педагогикалыќ іс-қрекеттердіњ т‰рлерін ж‰зеге асыру: білім беру іс-шараларын жоспарлау (пқндер бойынша сабаќтар жқне сабаќтан тыс іс-шаралар µткізу); тқрбие ж±мысын, қдістемелік ж±мысты (визуалды жқне дидактикалыќ материалдарды дайындау, бастауыш сынып м±ѓалімдерініњ қдістемелік бірлестігініњ ж±мысына ќатысу) жоспарлау; жеке оќытушылардыњ, тқрбиешілердіњ, мектеп кураторларыныњ тқрбие ж±мысын жоспарлау ж‰йесімен танысу; студенттерді психологиялыќ-педагогикалыќ т±рѓыдан зерттеу (жеке істері, медициналыќ карталары, электронды журналдар, к‰нделіктер); пқндік қдістемелік бірлестіктердіњ ж±мыстары; ±заќ мерзімді, орта мерзімді жқне ќысќа мерзімді жоспарларды, сыныптан тыс ж±мыстарды дайындау; сабаќтарды µз бетімен ж‰ргізу, студенттердіњ оќу материалдарын терењірек ќабылдауына жаѓдай жасау, ѓылыми кµзќарастарын жаќсарту, олардыњ ойлау ќабілетін, жазбаша ж±мыс жасау мқдениетін ќалыптастыру, кµрнекі ќ±ралдарды жқне дидактикалыќ материалдарды дайындау; балаларды кешенді дамыту бойынша мектептен тыс жқне оќудан тыс тқрбие ж±мыстарын ж‰ргізу; балалармен, олардыњ ата-аналарымен, м±ѓалімдермен ќарым-ќатынас мқдениетін саќтау; мектептіњ ќ±жаттарын (электронды журнал, студенттердіњ к‰нделіктері) ж‰ргізу, дқптерлерді тексеру; ата-аналармен, ата-аналар комитетімен жеке ж±мыс ж‰ргізу; практика кезінде озыќ педагогикалыќ тқжірибені ќолдану ќабілеттеріне ие болады.
Оќыту нəтижесі: 1) Ќазаќ тілініњ лексикалыќ, фонетикалыќ, морфологиялыќ, синтаксистік ќ±рылымын, қліппе, сауат ашу, ќазаќ тілі, аѓылшын тілі, қдебиеттік оќу пқндерін оќытудыњ қдістері мен технологияларын ќолдану.
Ќазіргі ќазаќ тілі жқне ќазаќ тілін оќыту қдістемесі, каллиграфия
Ќазіргі орыс тілі жқне орыс тілін оќыту қдістемесі, каллиграфия
Математиканыњ теориялыќ негіздері жқне бастауыш класта математиканы оќыту қдістемесі
Жаратылыстану жқне д‰ниетануды оќыту қдістемесі
¤зін-µзі тану пқнін оќыту қдістемесі
Дене тқрбиесі оќыту қдістемесімен, ырѓаќ
Кµркем ењбек жқне оќыту қдістемесі
Музыка музыкалыќ білім беру қдістемесімен
Аќпараттыќ-коммуникациялыќ технологиялар
Байќау практикасы
Критериалды баѓалау технологиясы
Бастауыш мектепте информатиканы оќытудыњ теориясы мен қдістемесі
Бастауыш мектепте аѓылшын тілін оќытудыњ теориясы мен қдістемесі
Баѓалау µлшемдері:

5. Осуществляет оздоровительную работу с детьми.
6. Планирует педагогическую деятельность в соответствии с возрастными особенностями.
7. Организует игры на знакомство, сплочение, снятие напряжения и др.
8. Осуществляет общение с детским коллективом.
9. Умеет противостоять любым видам дискриминации, экстремизма; развивает лидерские качества детей.
Результат обучения: 2) Проводить внеклассные, внешкольные работы.
Критерии оценки:
1. Контролирует и анализирует внеклассную деятельность учителя начальных классов.
2. Ведет протокол контроля путем наблюдения за поведением и деятельностью учащихся начальных классов, составляет характеристику на одного учащегося и класса.
3. Планирует и проводит воспитательные мероприятия.
4. Собирает портфолио учителя и классного руководителя.
5. Организует коллективные творческие работы с классом и совместные работы с родителями.
6. Оформляет отчеты практики.
Результат обучения: 3) Организовывать летнюю практику в оздоровительном лагере.
Критерии оценки:
1. Ведет подготовку к летней практике, посещает семинар по летней практике.
2. Составляет план воспитательной работы в летнем оздоровительном лагере и сценарии коллективных творческих работ.
3. Составляет план работы кружков различного направления для эффективной организации досуга детей в лагере по интересам.
4. Собирает портфолио вожатого.
5. Оформляет отчет практики.
Результат обучения: 4) Владеть физиологией развития школьников.
Критерии оценки:
1. Знакомит студентов с основными гигиеническими нормами и требованиями к организации учебно-воспитательного процесса в школе.
2. Знает сущность теории становления и развития, роль данной науки в педагогической практике будущего учителя.
3. Изучает физиологию, функции и строения нервной системы подростков для оказания методической помощи.
Результат обучения: 5) Развивать компетенций будущих педагогов, позволяющих осуществлять социально - педагогическую деятельность в условиях инклюзивного образования.
Критерии оценки:
1. Изучает психолого-педагогическую характеристику субъектов инклюзивного образования.
2. Проектирует индивидуальный образовательный маршрут ученика с особыми образовательными возможностями.
3. Организует психолого-педагогическую поддержку.
4. Выявляет и структурирует проблемы в развитии инклюзивного образования.
5. Выявляет и преодолевает психолого-педагогические барьеры в реализации инклюзивного образования.
ПК 8. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 08. Методическое обеспечение образовательного процесса
Данный модуль формирует знания, умения и навыки, необходимые для организации обучения букварю, грамоте, казахскому языку, литературному чтению, русскому языку, математике, информационно-коммуникационным технологиям, естествознанию, познанию мира, самопознанию, художественному труду, музыке, физической культуре в школе и учебно-воспитательной работе в начальных классах для прохождения практики по естествознанию, пробной и преддипломной практике.
В результате изучения модуля обучающиеся должны усвоить: анализ нормативных документов при определении содержания предметов, планирование уроков, направленные на формирование компетенции, методы и средства обучения, звуковую систему, морфологическую, синтаксическую структуры языка, стилистические нормы, методику обучения грамоте, пути планирования и организации занятий по языку и литературе, арифметические материалы , алгебраические материалы, геометрические материалы и методику их изучения, понятие величины и методику его изучения, материалы информационно-коммуникационных технологий и методику их изучения, методику проведения предметов познание мира, естествознание, занятия физической культуры, спортивные мероприятия , художественного труда, теорию элементарной музыки и сольфеджио, особенности и традиции национальной и мировой музыкальной культуры, организацию внеклассного и внешкольного музыкального воспитания, выбора музыкального репертуара, формирующего духовно-человеческие качества личности, пути формирования грамоте пения детей, чувства ритма, игры на инструменте.
В результате изучения модуля обучающиеся должны: сформировать педагогические умения и навыки по осуществлению учебно-воспитательной работы в начальных классах; выполнить виды профессионально-педагогической деятельности: планировать учебную деятельность (проведение занятий по предметам и внеклассных мероприятий); планировать воспитательную работу, методическую работу (подготовка наглядных и дидактических материалов, участие в работу методического объединения учителей начальных классов); ознакомиться с системой планирования учебно-воспитательной работы отдельных учителей, воспитателей, кураторов школы; психологическое-педагогическое исследование учащихся (личные дела, медицинская карта, электронные журналы, дневники); работами методических предметных объединений; подготовить долгосрочные, среднесрочные и краткосрочные планы, внеклассную работу; самостоятельно проводить занятия, создавать условия углубленного восприятия учебного материала учащимися, повысить научное мировозрение, их способности мышления, культуры письменных работ, подготовить наглядные средства и дидактические материалы; проводить внеклассные и внешкольные воспитательные работы по комплексному развитию детей; соблюдать культуру общения с детьми, их родителями, учителями; вести школьную документацию (электронный журнал, дневники учащихся), проверять тетради; проводить отдельную работу с родителями, с родительским комитетом; применять передовой педагогический опыт во время практики.
Результат обучения: 1) Применять лексическую, фонетическую, морфологическую, синтаксическую структуру казахского языка, методы и технологии обучения предметам: обучение Букварю, грамоте, русскому, английскому языку, литературному чтению.
Современный казахский язык и методика обучения казахского языка и литературы, каллиграфия, английскому языку
Современный русский язык и методика обучения русского языка и литературы, каллиграфия
Теоретические основы математики и методика обучения математике в начальных классах
Методика обучения естествознанию и познанию мира
Методика обучения самопознанию
Физическая культура и методика обучения, ритм
Художественный труд и методика обучения
Музыка и методика обучения музыке
Информационно-коммуникационные технологии
Пробная практика
Технологии критериального оценивания
Теория и методика преподавания информатики в начальной школе
Теория и методика преподавания английского языка в начальной школе
Критерии оценки:

1. Бастауыш білім берудіњ мемлекеттік жалпы білім беру стандартын, оќу жоспарын, "Єліппе", "Сауат ашу", "Ќазаќ тілі", "Орыс тілі", "Аѓылшын тілі", "Єдебиеттік оќу" оќу баѓдарламаларыныњ мазм±нын талдайды.
2. Шаѓын жинаќталѓан бастауыш мектеп жаѓдайында пқндерді оќытудыњ қдістемесін мењгереді.
3. Пқндер бойынша ±заќ мерзімді, орта мерзімді, ќысќа мерзімді жоспарлар ќ±рады.
4. Пқндер бойынша технологияларды, формалар мен қдістерді тањдайды жқне тиімді жоспарлайды, сауат ашуды оќытуда қліппе кезењініњ сатыларын ажыратады.
5. Ќалыптастырушы жқне жиынтыќ баѓалау қдістері мен тқсілдерін ќолданады, тапсырмаларѓа дескрипторлар ќ±рады.
6. ¤тпелі таќырыптар бойынша ќалыптастырушы жқне жиынтыќ тапсырмаларды ќ±рады.
7. Мазм±ндама, шыѓарма, диктант, эссе жазу қдістемесін ќолданады.
8. Тыњдалым, айтылым, оќылым жқне жазылымѓа ‰йрету технологиясын ќолданады.
9. Кµркем туынды жқне сыныптан тыс оќу т‰рлерін оќыту қдістерін ќолданады.
10. Бастауыш сынып оќушыларыныњ зерттеу жқне жоба ж±мыстарын ±йымдастырады.
Оќыту нқтижесі: 2) Арифметикалыќ, алгебралыќ, геометриялыќ материалдар жқне шама ±ѓымын, информатика материалдарын оќыту қдістемесін ќолдануѓа ‰йрету.
Баѓалау µлшемдері:
1. Бастауыш білім берудіњ мемлекеттік жалпыѓа міндетті білім беру стандартын, оќу жоспарын, бастауыш сыныптаѓы математика жқне информатика пқндерініњ оќу баѓдарламаларыныњ мазм±нын талдайды.
2. Математика жқне информатикадан µтпелі таќырыптар бойынша ќалыптастырушы жқне жиынтыќ тапсырмаларды ќ±рады.
3. Бастауыш сынып оќушыларыныњ зерттеу жқне жоба ж±мыстарын ±йымдастырады.
4. Жазбаша жқне ауызша есептеудіњ алгоритмдерін ќ±рады.
5. Сандардыњ нµмірленуін, ќолданылатын арифметикалыќ амалдар, олардыњ ќасиеттері, зањдылыќтарын т‰сінеді.
6. Мқтінді есепті шешу қдістемесін, жай жқне ќ±рама есептермен ж±мыс қдістемесін, бµлшектерді оќыту қдістемесін ќолданады.
7. Бастауыш мектептегі оќытылатын геометриялыќ ±ѓымдардыњ аныќтамаларын, ќасиеттері мен белгілерін, геометриялыќ ±ѓымдарды оќыту қдістемесін ќолданады.
8. Шама жқне оныњ µлшем бірліктерін біледі, салыстырады, шамалардыњ арасындаѓы байланысты т‰сінеді.
9. Алгебралыќ материалдарды оќыту қдістемесін ќолданады.
10. Математиканы оќыту қдістемесініњ, экперименттік - зерттеу ж±мыстарыныњ, жањашыл м±ѓалімдердіњ озыќ шыѓармашылыќ тқжірибелерініњ даму тарихын зерттейді.
Оќыту нқтижесі: 3) Жер-к‰н планетасыныњ ж‰йесі, тірі жқне µлі табиѓат объектілері туралы білімін, Ќазаќстанныњ, Ќызыл кітаптыњ жқне ќорыќтардыњ ќоршаѓан ортасын ќорѓау зањдарын, бастауыш сыныптарда жаратылыстану, д‰ниетану, µзін-µзі тану пқндерін оќыту қдістемесін ќолдану.
Баѓалау µлшемдері:

1. Анализирует государственный общеобразовательный стандарт начального образования, учебный план, содержание учебной программы "Букварь", "Обучение грамоте", "Русский язык", "Англисский язык" "Казахский язык", "Литературное чтение".
2. Осваивает методику обучения предметов в условиях начальной малокомплектной школы.
3. Составляет долгосрочный среднесрочный, краткосрочный планы по предметам.
4. Выбирает и эффективно планирует формы и методы, технологии по предметам, различает ступени Букварного периода обучения грамоте.
5. Применяет приемы и методы формативного и суммативного оценивания, составляет дескрипторы к заданиям.
6.Составляет формативные и суммативные задания по сквозным темам.
7. Применяет методику проведения изложения, сочинения, диктанта, эссе.
8. Применяет технологию обучения аудированию, говорению, чтению и письму.
9. Использует методы обучения видов художественного произведения и внеклассного чтения.
10. Организует исследовательские и проектные работы учащихся начальных классов.
Результат обучения: 2) Обучать арифметическим, алгебраическим, геометрическим материалам и понятиям величины, использовать методику обучения материала информатики.
Критерии оценки:
1. Анализирует содержание государственного общеобразовательного стандарта начального образования, учебного плана, учебной программы по математике начальных классов и информатике.
2. Составляет формативные и суммативные задания по сквозным темам, по разделам математики и информатики.
3. Организует исследовательские и проектные работы учащихся начальных классов.
4. Составляет алгоритмы письменного и устного исчисления.
5. Понимает нумерацию чисел, арифметические приемы и их свойства, закономерности.
6. Применяет методику работы с текстовыми задачами, работы с простыми и составными задачами, методику обучения частей.
7. Применяет определения геометрических фигур, свойства и признаки, методику обучения геометрических понятий в начальных классах.
8. Понимает понятия величин и их измерения, сравнения, связь между величинами.
9. Применяет методику обучения алгебраических материалов.
10. Исследует историю развития методики обучения математике, экспериментальных исследовательских работ, передовых творческих практик учителей новаторов.
Результат обучения: 3) Применять знания планетной системы Земля-солнце, объекты живой и мертвой природы, законы охраны окружающей среды Казахстана, Красной книги и заповедников, методику обучения естествознанию, познания мира и самопознания в начальных классах.
Критерии оценки:

1. Бастауыш білім берудіњ мемлекеттік жалпы білім беру стандартын, оќу жоспарын, "Жаратылыстану", "Д‰ниетану", "¤зін-µзі тану" оќу баѓдарламаларыныњ мазм±нын талдайды.
2. Бастауыш шаѓын жинаќталѓан мектеп жаѓдайында жаратылыстану, д‰ниетану, µзін-µзі тану пқндерін оќытудыњ қдістемесін мењгереді.
3. Пқндер бойынша ±заќ мерзімді, орта мерзімді жқне ќысќа мерзімді жоспар жасаќтайды.
4. Оќытудыњ формалары мен қдістерін, оќыту технологияларын тањдайды жқне тиімді жоспарлайды.
5. Жердіњ, к‰н ж‰йесіндегі планеталардыњ физикалыќ ќасиеттерін зерттейді: Меркурий, Шолпан, Жер, Марс, Юпитер, Сатурн, Нептун, Плутон, Ѓарыш жқне басќалары.
6. Картографиялыќ проекцияларды, баѓдарлау, жоспарды, картаны, глобусты сызады.
7. Жер ќыртысын аныќтайды: литосфера, атмосфера, гидросфера жқне биосфера жқне олардыњ µзара байланысы.
8. Тірі жқне µлі табиѓаттыњ зањдылыќтары мен µзара байланысын, µсімдіктердіњ, жануарлардыњ, адамдардыњ ќоѓамдыќ ќарым-ќатынасыныњ тіршілігін зерттейді.
9. Ќазаќстанныњ шекарасын, аумаѓын жқне туѓан µлкесініњ табиѓатын зерттейді.
10. Ќазаќстанныњ Ќызыл кітабыныњ басты рµлін, Ќазаќстан Республикасыныњ "Ќоршаѓан ортаны ќорѓау туралы" Зањындаѓы ќорларды, ќорыќтыќ аймаќтар мен табиѓи объектілерді ќорѓау саласындаѓы баптарын айќындайды.
11. Ќазаќстанныњ табиѓи, тарихи, мқдени ескерткіштерін жқне туристік орталыќтарын зерттейді.
12. Тқжірибелер ж‰ргізеді, контур карталармен, атластармен, жоспарлармен ж±мыс жасайды, µсімдіктер мен жануарлардан гербарийлер мен топтамаларды жасайды, минералдар мен тау тастары, жергілікті µсімдіктердіњ ќасиеттерін зерттейді.
13. Ізгілік жқне сыпайылыќ, адамгершілік сапаларын эстетикалыќ тқрбие арќылы ќалыптастыру жолдарын ќолданады.
Оќыту нқтижесі: 4) Дене тқрбиесініњ маќсаттары мен міндеттерін, дене тқрбиесін оќыту қдістерін, сабаќтарды ±йымдастырудыњ формалары мен қдістерін ќолданады.
Баѓалау µлшемдері:
1. Бастауыш білім берудіњ мемлекеттік жалпы білім беру стандартын, оќу жоспарын, "Дене тқрбиесі" оќу баѓдарламасыныњ мазм±нын талдайды.
2. Шаѓын жинаќталѓан бастауыш мектепте дене тқрбиесін оќыту қдістемесін мењгерді.
3. Дене шыныќтыру пқнініњ маќсаты мен міндеттерін, негізгі ±ѓымдарын жқне дене тқрбиесі қдістемесі ж‰йесін т‰сінеді.
4. Дене жаттыѓуларыныњ жқне табиѓи факторлардыњ адам аѓзасына қсерін т‰сінеді.
5. Дене шыныќтыру сабаѓыныњ ќ±рылымын саќтайды.
6. Спорттыќ іс-шараларды, ритмикалыќ жаттыѓуларды ±йымдастыру технологиясын ж‰зеге асырады.
7. Сабаќќа ќажетті жаттыѓуларды тањдайды.
8. Дене шыныќтыру сабаќтарында сабаќтыњ тыѓыздыѓын, денеге т‰сетін ауырлыќты тањдайды.

1. Анализирует государственный общеобязательный стандарт начального образования, учебный план, содержание учебной программы "Естествознание", "Познание мира", "Самопознание ".
2. Усваивает методику обучения предметам: естествознание, познание мира, самопознание в условиях начальной малокомплектной школы.
3. Составляет долгосрочные, среднесрочные и краткосрочные планы по предметам.
4. Выбирает и эффективно планирует формы и виды, технологии обучения.
5. Исследует физические свойства земли, планет солнечной системы: Меркурия, Венеры, Земли, Марса, Юпитера, Сатурна, Нептуна, Плутона, Космоса и др..
6. Рисует картографические проекции, ориентирование, план, карту, глобус.
7. Определяет кору Земли: литосфера, атмосфера, гидросфера и биосфера, их взаимосвязь.
8. Изучает закономерности и взаимосвязь живой и мертвой природы, жизнедеятельность растений, животных, людей в обществе.
9. Исследует площадь территории, границы Казахстана и природу родного края.
10. Определяет основную роль Красной книги Казахстана, статьи закона "О защите окружающей среды" Республики Казахстан в защите заповедников, заповедных зон и природных объектов.
11. Исследует природные, исторические, культурные памятники и туристические центры Казахстана.
12. Проводит опыты, работает с контурными картами, атласами, планами, создает гербарии и коллекции из растений и животных, исследует свойства минералов и горных камней, местных растений.
13. Применяет пути формирования гуманности и вежливости, нравственные качества путем эстетического воспитания.
Результат обучения: 4) Применять цели и задачи физического воспитания, методику обучения физического воспитания, формы и методы организации занятий.
Критерии оценки:
1. Анализирует государственный общеобязательный стандарт начального образования, учебный план, содержание учебной программы "Физическая культура".
2. Осваивает методику обучения физическому воспитанию в условиях начальной малокомплектной школы.
3. Осознает цели и задачи физической культуры, основные понятия и систему методики физического воспитания.
4. Осознает влияние физических упражнений и природных факторов на организм человека.
5. Соблюдает структуру занятия физической культуры.
6. Выполняет технологию организации спортивных мероприятий, ритмических упражнений.
7. Отбирает упражнения, необходимые для занятия.
8. Подбирает плотность занятия, физическую нагрузку на уроках физической культуры.

9. Спорт т‰рлері бойынша секцияларды, сыныптан тыс шараларды жоспарлайды жқне ±йымдастырады.
Оќыту нқтижесі: 5) "Кµркем ењбек" пқнін оќытуды, маќсаты мен міндеттерін, мазм±ны, ќ±рылымы, формалары мен қдістерін, мектептегі оќу-тқрбие ж±мысыныњ технологиясын ±йымдастыру.
Баѓалау µлшемдері:
1. Бастауыш білім берудіњ мемлекеттік жалпы білім беру стандартын, оќу жоспарын, "Кµркем ењбек" оќу баѓдарламасыныњ мазм±нын талдайды.
2. Кµркем ењбек пқнін оќытудыњ формалары мен т‰рлерін, оќыту технологияларын тањдайды жқне тиімді жоспарлайды.
3. ¤тпелі таќырыптарѓа негізделген оќытуды талдайды.
4. Кµркем ењбек пқні бойынша сыныптан тыс ж±мысты ±йымдастырады.
5. Ќ±ралдар мен аспаптарды, ќауіпсіздік техникасы ережелерін, гигиеналыќ талаптар, ќаѓаз жқне картонды µњдеу технологияларын ќолданады, бейнелеу µнер т‰рлерін жқне жанрларын ажыратады.
6. ¦лттыќ µнімді µндіруде сқндік-ќолданбалы µнер элементтерін ќолданады.
7. Маталардыњ т‰рлерін ажыратады, µњдеу технологиясы мен ќолдану ерекшеліктерін аныќтайды.
8. ¦лттыќ сқндік-ќолданбалы µнер элементтерін ќолдана отырып, т‰рлі µнімдер жасайды.
9. Ќарындашпен жқне акварельдермен, гуашь бояуларымен ж±мыс істеу техникасын ќолданады.
Оќыту нқтижесі: 6) Музыка жқне сольфеджио негізгі теориясын, музыкалыќ сауаттылыќты ќолдану, музыканы тыњдау, Ќазаќстандыќ жқне шетелдік музыкалыќ баѓыттарды тыњдау, қн айта білу, шыѓармашылыќ тапсырмаларды орындау, музыкалыќ білімніњ сыныптан тыс жқне мектептен тыс тқрбиелеу формаларын ±йымдастыру.
Баѓалау µлшемдері:
1. Бастауыш білім берудіњ мемлекеттік жалпы білім беру стандартын, оќу жоспарын, "Музыка" оќу баѓдарламасыныњ мазм±нын талдайды.
2. Шаѓын жинаќталѓан бастауыш мектеп жаѓдайында музыка пқнін оќыту қдістемесін мењгереді.
3. "Музыка" пқнін оќытудыњ формалары мен қдістерін, оќыту технологияларын талдайды жқне тиімді жоспарлайды.
4. "Музыка" пқнін оќытуда тараулар, µтпелі таќырыптар бойынша ќалыптастырушы жқне жиынтыќ тапсырмаларды ќалыптастырады.
5. Ноталыќ жазбаларды, музыкалыќ ‰йлесімділікті, тоналдылыќты, музыка тілініњ ќ±рылымын, тасымал жқне басќа да негізгі кµркемдік ќ±ралдарды ќолданады.
6. Музыкалыќ білім беру принциптерін, сабаќтардаѓы музыкалыќ ж±мыстардыњ т‰рлерін аныќтайды.
7. Музыка сабаѓын µткізу технологиясын ќолданады.
8. Сыныптан тыс жқне мектептен тыс музыкалыќ тқрбие т‰рлерін ±йымдастырады.
9. Мектеп қндерін ноталар арќылы айтады.
10. Халыќтыќ жқне кқсіби музыка жанрларыныњ ерекшеліктерін ажыратады.
11. Білім алушылардыњ музыкалыќ -эстетикалыќ тқрбие жоспарын жасайды.
12. Музыкалыќ сауаттылыќты, балалардыњ қн айту, ырѓаќты сезіну, аспапта ойнау ќабілеттерін аныќтайды.
Оќыту нқтижесі: 7) Оќу- тқрбие процесінде аќпараттыќ-коммуникациялыќ технология пқнін оќыту қдістемесін ќолдану.
Баѓалау µлшемдері:

9. Планирует и организует внеклассные мероприятия, секции по видам спорта.
Результат обучения:5) Организовывать обучение предмета "Художественный труд", цели и задачи методики, содержание, структуры, формы и методы, технологию учебно-воспитательной работы в школе.
Критерии оценки:
1. Анализирует государственный общеобязательный стандарт начального образования, учебный план, содержание учебной программы "Художественный труд".
2. Выбирает и эффективно планирует формы и виды, технологии обучения предмету художественный труд.
3. Анализирует обучение на основе сквозных тем.
4. Организует внеклассную работу по предмету художественный труд.
5. Применяет средства и инструменты, правила техники безопасности, требования гигиены, технологии обработки бумаги и картона, различает виды и жанры изобразительного искусства.
6. Применяет декоративно-прикладные элементы искусства в изготавлении национальных изделий.
7. Различает виды тканей, определяет технологию обработки и особенности применения.
8. Создает различные изделия, применяя национальные декоративно-прикладные элементы искусства.
9. Применяет технику работы с карандашом и акварелью, красками гуашью.
Результат обучения: 6) Применять элементарную теорию музыки и сольфеджио, музыкальную грамотность, слушать музыку, музыкальные направления в Казахстане и за рубежом, уметь петь, выполнять творческие задания, организовать внеклассные и внешкольные формы музыкального воспитания.
Критерии оценки:
1. Анализирует государственный общеобязательный стандарт начального образования, учебный план, содержание учебной программы "Музыка".
2. Осваивает методику обучения музыке в условиях начальной малокомплектной школы.
3. Выбирает и эффективно планирует формы и виды, технологии обучения предмета "Музыка".
4. Составляет формативные и суммативные задания по сквозным темам, по разделам музыки.
5. Применяет нотные писания, музыкальный лад, тональность, структуру языка музыки, перенос и др. основные художественные средства.
6. Определяет принципы музыкального обучения, виды музыкальных действий на занятиях.
7. Применяет технологии проведения урока музыки.
8. Организует виды внеклассного и внешкольного музыкального воспитания.
9. Поет по нотам школьные песни.
10. Различает особенности жанров народной и профессиональной музыки.
11. Составляет план музыкально-эстетического воспитания обучающихся.
12. Определяет музыкальную грамотность, способности детей петь, чувствовать ритм, играть на инструменте.
Результат обучения: 7) Применять методику обучения предмету информационно-коммуникационные технологии в учебно-воспитательном процессе.
Критерии оценки:

1. Бастауыш білім берудіњ мемлекеттік жалпы білім беру стандартын, оќу жоспарын, "Аќпараттыќ-коммуникациялыќ технологиялар" оќу баѓдарламасыныњ мазм±нын талдайды.
2. Шаѓын жинаќталѓан бастауыш мектеп жаѓдайында аќпараттыќ-коммуникациялыќ технологиялар пқнін оќыту қдістемесін мењгереді.
3. Бастауыш мектепте информатика ±ѓымын, аќпараттыњ жқне оныњ ќасиеттерініњ т±жырымдамасын, аќпаратты µњдеу ќ±ралдарын, кездейсоќ шамалар мен ыќтимал оќиѓаларды оќыту қдістемесін ќолданады.
4. Бастауыш мектеп оќушыларыныњ ќ±зыреттіліктерін ќалыптастыру ‰шін аќпараттыќ жқне коммуникациялыќ технологияларды ќолданады.
5. Электрондыќ оќыту технологияларын, сандыќ білім беру ресурстарын ќолданады.
6. Электронды журналмен ж±мыс істейді.
7. Интернетті, білім беру порталыныњ материалдарын ќолданады.
8. Электрондыќ кестелермен ж±мыс істейді.
9. Электрондыќ деректер базасын жасайды, аќпаратты толыќтырады, µзгертулер енгізеді.
10. Автоматтандырылѓан тест тапсырмаларын ќ±растырады.
11. Аќпараттыќ-оќу ортасында сабаќтарды жобалайды.
12. Сабаќты жоспарлаѓанда интерактивті таќта м‰мкіндіктерін пайдаланады.
Оќыту нқтижесі: 8) Байќау практикасынан µту.
Баѓалау µлшемдері:
1. Байќау практикасына дайындыќ кезінде оќу практикасына ќатысады.
2. Байќау практикасына ќажетті оќу-қдістемелік ќ±жаттарды жасаќтайды.
3. Бастауыш мектеп пқндері бойынша ±заќ мерзімді, орта мерзімді, ќысќа мерзімді жоспарларды, сыныптан тыс шаралар жоспарларын жасаќтайды.
4. Электрондыќ ресурстарды пайдалана отырып "сабаќтаѓы сабаќты" ±йымдастырады.
5. Болашаќ м±ѓалімніњ портфолиосын жасайды.
6. Єрбір студент 14 сабаќ жқне 8 сыныптан тыс шаралар µткізеді. Тањдау бойынша бастауыш сыныптарда ‰ш пқнді аѓылшын тілінде ж‰ргізеді.
7. Тараулар, µтпелі таќырыптар бойынша ќалыптастырушы жқне жиынтыќ тапсырмаларды жасаќтайды.
8. Инновациялыќ технологиялар, белсенді оќыту қдістерін, пқндік жқне сыныптан тыс шараларда оќу-кµрнекі ќ±ралдарды ќолданады.
9. Бастауыш сынып оќушыларыныњ ѓылыми жқне жоба ж±мыстарын ±йымдастырады.
10. Практика есебін рқсімдейді.
Оќыту нқтижесі: 9) Критериалды баѓалау технологиясын игеру.
Баѓалау µлшемдері:
1. Оќушылардыњ оќу жетістіктерін баѓалауда критериалды баѓалауды ќолдану тқртібін саќтайды.
2. Критериалды баѓалау (ќалыптастырушы жқне жиынтыќ баѓалау) ж‰йесін ажыратады.
3. Ќалыптастырушы баѓалаудыњ формаларын (ауызша сауалнама, жазбаша ж±мыс, практикалыќ ж±мыс жқне т.б.) ќ±растырады.
4. Тоќсандыќ жқне жылдыќ баѓаларды ќою тқртібін саќтайды.
5. Балды баѓаѓа айналдыру шкаласын ќолданады.
6. Ќалыптастырушы жқне жиынтыќ баѓалау ‰шін балды есептеуді ќолданады.

1. Анализирует государственный общеобязательный стандарт начального образования, учебный план, содержание учебной программы "Информационно-коммуникационные технологии".
2. Осваивает методику обучения предмету информационно-коммуникационные технологии в условиях начальной малокомплектной школы.
3. Применяет методику обучения понятию информатика в начальной школе, понятию информация и ее свойства, средства обработки информации, случайные величины и методику обучения вероятных событий.
4. Применяет информационно-коммуникационные технологий для формирования компетенций у детей начальных классов.
5. Применяет технологии электронного обучения, ресурсы цифрового образования.
6. Работает с электронным журналом.
7. Применяет сеть Интернет, материалы образовательного портала.
8. Работает с электронными таблицами.
9. Создает электронные базы, дополняет информацию, вносит изменения.
10. Составляет автоматизированные тестовые задания.
11. Проектирует занятия в информационно-обучающей среде.
12. Применяет возможности интерактивной доски при планировании занятия.
Результат обучения:8) Проводить пробную практику.
Критерии оценки:
1. Посещает учебную практику по подготовке к пробной практике.
2. Составляет необходимую учебно-методическую документацию для пробной практики.
3. Составляет долгосрочные, среднесрочные, краткосрочные планы по предметам начальных классов, планы внеклассных мероприятий.
4. Организовывает "урок в уроке", используя электронные ресурсы.
5. Оформляет портфолио будущего учителя.
6. Каждый студент проводит 14 занятий и 8 внеклассных мероприятий. По выбору три предмета в начальных классах проводит на английском языке.
7. Составляет формативные и суммативные задания по сквозным темам, по разделам.
8. Применяет инновационные технологии, активные методы обучения, учебно-наглядные средства на предметных и внеклассных занятиях.
9. Организует исследовательские и проектные работы учащихся начальных классов.
10. Оформляет отчет практики.
Результат обучения: 9) Владеть технологией критериального оценивания.
Критерии оценки:
1. Соблюдает порядок проведения критериального оценивания учебных достижений учащихся.
2. Различает систему критериального оценивания: формативное и суммативное оценивание.
3. Составляет формы (устный опрос, письменная работа, практическая работа и др.) формативного оценивания.
4. Соблюдает порядок выставления четвертных и годовых оценок.
5. Применяет шкалу перевода баллов в оценку.
6. Применяет расчет баллов по формативному и суммативному оцениванию.

7. Оќушыныњ оќудаѓы жетістіктерін баѓалау нқтижелерін тіркеу журналын толтырады.
ПЌ 9. Білім алушылардыњ білім мазм±нын мењгеру дењгейін, білім беру ортасын зерттеу
КМ 09. Білім алушыларыњ білім мазм±нын мењгеру дењгейін зерттеу, білім ортасын ќ±ру
Б±л модуль педагогиканыњ жалпы негіздерін білуді, тқрбелеу теориясы, дидактика, мектептану мазм±ны негізі, сыныптан тыс ж±мыстардыњ технологиясын ќалыптастыруѓа, жазѓы практиканы µтуге, балалардыњ мектептегі алѓашќы к‰ндерініњ практикасына ќажетті білімдерді, біліктерді жқне даѓдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нқтижесінде студенттер:
білім беру пқндерініњ мазм±нын аныќтауда нормативтік ќ±жаттарды талдау, ќ±зыреттілікті ќалыптастыруѓа баѓытталѓан сабаќтарды жоспарлау; оќу аќпаратын модульдеу, аќпараттыќ білім беру ортасын ќ±растыру, ќашыќтан ќатынасты жобалау, оќыту сапасыныњ мониторингі; мемлекеттік жалпыѓа міндетті білім беру стандарттарыныњ талаптарына сқйкес кқсіби ќ±зыреттілікті ќалыптастыру; педагогика мен жеке қдістемелер бойынша алѓан білімін практикада ќолдану ќабілетіне ие болуы тиіс.
Оќыту нқтижесі: 1) Т‰рлі педагогикалыќ технологияларды, сабаќтардыњ т‰рлері мен ќ±рылымын ќолдана отырып сабаќты жоспарлау жқне ж‰ргізу.
Жања педагогика-лыќ техно-логиялар
"Баланыњ мектептегі алѓашќы к‰ндері" практикасы.
Диплом алды практикасы
Баѓалау µлшемдері:
1. Педагогикалыќ технологияныњ мањыздылыѓын, ќ±рылымын жқне т‰рлерін, ынтымаќтастыќ педагогикасын, модульдік-ќ±зыретті білім беру қдістерін т‰сінеді.
2. Дењгейлік баѓдарламаныњ 7 модулі бойынша интерактивті оќытуды, сыни ойлауды дамыту қдістерін, ќалыптастырушы баѓалау қдістерін, қрт‰рлі жастаѓы дарынды жқне талантты балаларды оќытудыњ қдістерін аныќтайды.
3. Педагогикалыќ технологияларды талдайды жқне ж‰йелейді.
4. Сандыќ оќыту ресурстарын тањдайды, сабаќты жоспарлайды, инновациялыќ технологияларды ќолданады.
5. ¦заќ мерзімді, орта мерзімді жқне ќысќа мерзімді жоспарлау кезінде оќу маќсаттарын ќоюды, жетістікке жету критерийлерін, м±ѓалімдер мен оќушылардыњ іс-қрекеттерін, ресурстарды аныќтайды жқне жоспарлайды.
Оќыту нқтижесі: 2) "Баланыњ мектептегі алѓашќы к‰ндері" практикасын ±йымдастыру.
Баѓалау µлшемдері:
1. Бірінші сынып оќушыларыныњ психологиялыќ жқне жас ерекшеліктерін аныќтайды.
2. Бірінші сынып оќушыларыныњ білімдері, ќабілеттері мен даѓдыларын аныќтайды.
3. Бірінші сынып оќушыларыныњ мінез-ќ±лќы мен іс-қрекеттерін баќылау арќылы баќылау протоколын ж‰ргізеді, бір оќушыѓа жқне сыныпќа тқн сипат береді.
4. Бірінші сыныптыњ алѓашќы к‰ндерінде сабаќ µткізу қдісімен танысады.
5. Балаларды оќытудыњ алѓашќы к‰ндерінде сабаќтарды ±йымдастырудыњ мазм±ны , қдістемесімен танысады.

7. Заполняет журнал регистрации результатов оценивания учебных достижений учащихся.
ПК 9. Изучать уровень усвоения обучающимися содержания образования, исследовать образовательную среду.
ПМ 09. Изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования, создание образовательной среды
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования конкретного знания общих основ педагогики, теории воспитания, дидактики, содержания основ познания школы, технологию внеклассной работы, прохождения летней практики, практики первых дней ребенка в школе.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
анализ нормативных документов в определении содержания образования предметов, планирование занятий, направленных на формирование компетенций; модулирование учебной информации, конструирование информационно-обучающей среды, проектирование дистанционного взаимодействия, проведение мониторинга качества обучения; формирование профессиональных компетенций согласно требованиям государственного общеобразовательного стандарта; умение адаптировать полученные знания по педагогике и частным методикам на практике.
Результат обучения: 1) Планировать и проводить занятия, применяя различные виды и структуры, методы педагогической технологии.
Новые педагогические технологии.
Практика
"Первые дни ребенка в школе"
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Понимает значимость и структуру, виды педагогической технологии, педагогику сотрудничества, методы модульно-компетентностного обучения.
2. Определяет диалоговое обучение по 7 модулям уровневой программы, методы развития критического мышления, методы формативного оценивания, способы обучения одаренных и талантливых детей различного возраста.
3. Анализирует и систематизирует педагогические технологии.
4. Выбирает ресурсы цифрового обучения, планирует занятия, применяя инновационные технологии.
5. Определяет и планирует постановку целей обучения при долгосрочном, среднесрочном и краткосрочном планировании, критерии достижений, действия учителя и учащегося, ресурсы.
Результат обучения: 2) Организация практики "Первые дни ребенка в школе".
Критерии оценки:
1. Определяет психологические и возрастные особенности учащихся первых классов.
2. Определяет уровень знаний, умений и навыков учащихся первых классов.
3. Ведет протокол контроля путем наблюдения за поведением и деятельностью учащихся первых классов, составляет характеристику на одного учащегося и класса.
4. Знакомится с методикой организации уроков в первые дни первого класса.
5. Знакомится с содержанием и методикой организации занятий в первые дни обучения детей.

6. Бірінші сынып оќушыларыныњ мектептегі бірінші к‰нін ±йымдастырады.
7. Практика есебін рқсімдейді.
Оќыту нқтижесі: 3) Диплом алды практикасынан µту.
Баѓалау µлшемдері:
1. М±ѓалімніњ тқрбие ж±мысын жоспарлайды.
2. Педагогикалыќ кењестіњ, қдістемелік бірлестіктіњ ж±мысымен, сыныптыњ оќу-тқрбие ж±мысымен танысады, жоспарлауѓа ќатысады.
3. 3 тоќсан пқндері бойынша оќу-қдістемелік ќ±жаттарды қзірлейді.
4. Бастауыш мектептегі пқндер бойынша ±заќ мерзімді, орта мерзімді, ќысќа мерзімді жоспарларды қзірлейді.
5. Сабаќта жања технологияларды, сандыќ білім беру ресурстарын ќолданады.
6. Єрбір студент сабаќ кестесіне сқйкес барлыќ пқндерді оќытады. 6 сыныптан тыс іс-шараларды µткізеді. Бастауыш мектепте тањдау бойынша ‰ш пқнді аѓылшын тілінде, орыс тілінде ж‰ргізеді.
7. Сыныпта инновациялыќ технологияларды, белсенді оќыту қдістерін ќолданады.
8. Ата-аналар жиналыстарын µткізеді, студенттердіњ ата-аналарымен ќарым-ќатынас орнатады.
9. М±ѓалімдердіњ тқжірибесін зерттеп, таратады.
10. Баѓдарламаларды, оќу-қдістемелік ќамсыздандыруды, сандыќ білім беру ресурстарын дербес тањдайды.
11. Студенттердіњ ѓылыми-зерттеу, жобалыќ жқне ізденушілік ж±мыстарын ±йымдастырады жқне басќарады.
12. Практика есебін рқсімдейді.
ПЌ 10. Кқсіби ќауымдастыќпен жқне барлыќ м‰дделі тараптармен µзара қрекеттесуді жобалау
КМ 10. Кқсіби ќауымдастыќпен µзара қрекеттесу
Б±л модуль педагогикалыќ ±жымныњ, оќытушылардыњ, студенттердіњ қрекеттерін баќылауды ±йымдастыру ‰шін ќажетті білімдерді, біліктер жқне даѓдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нқтижесінде студенттер педагогикалыќ менеджменттіњ принциптерін, функциялары, дењгейлерін, ќызметтерін, мектептегі басќарушылыќ қрекеттіњ ±йымдастырушылыќ формаларын, басќарушылыќ шешімдерді ќабылдауды ‰йренуі ќажет.
Оќыту нқтижесі: 1) Мектепішілік баќылау қдістерін, кµшбасшылыќ стильдерін, м±ѓалімдердіњ озыќ тқжірибесін ќолдану.
Педагогикалыќ менеджмент
Ѓылыми-педагогикалыќ зерттеу қдістемесі
Ќарым-ќатынас этикасы
Дипломалды практикасы
Баѓалау µлшемдері:
1. Оќу аќпаратын басќару, µмірде жања қлеуметтік жаѓдайѓа қзірлейтін ќарым-ќатынасты ќамтамасыз ету.
2. Педагогикалыќ ±жым, педагог, білім алушы ќызметін басќару стильдері мен қдістерін ќолданады.
3. "Мектеп-ата-ана-оќушы-м±ѓалім-ќоѓам" арасындаѓы ќарым-ќатынасты орнатады жқне оњалтады.
4. Оќу-тқрбие ‰рдісін жоспарлайды, ресурстармен ќаматамасыз етеді.
5. Ќатысушыларды ынталандырады, оќыту ‰рдісін баќылайды жқне реттейді, нқтижелерін талдайды.
Оќыту нқтижесі: 2) Оќыту процесін жетілдіру ‰шін ѓылыми зерттеу нқтижелерін пайдалану.
Баѓалау µлшемдері:

6. Организует первый день учащихся первого класса в школе.
7. Оформляет отчет практики.
Результат обучения: 3) Проходит преддипломную практику.
Критерии оценки:
1. Планирует воспитательную работу учителя.
2. Знакомится с работой педагогического совета, методического объединения, учебно-воспитательной работой класса, участвует в планировании.
3. Составляет учебно-методическую документацию по предметам 3 четверти.
4. Составляет долгосрочные, среднесрочные, краткосрочные планы по предметам начальных классов.
5. Применяет новые технологии, ресурсы цифрового образования на уроках.
6. Каждый студент преподает все предметы согласно графику занятий. Проводит 6 внеклассных мероприятий. По выбору три предмета в начальных классах проводит на английском, на казахском языке.
7. Применяет инновационные технологии, активные методы обучения на занятиях.
8. Проводит родительские собрания, устанавливает связь с родителями учащихся.
9. Исследует и обобщает опыт учителей.
10. Самостоятельно выбирает программы, учебно-методическое обеспечение, ресурсы цифрового образования.
11. Организует и руководит исследовательской, проектной и поисковой деятельностью учащихся.
12. Оформляет отчет практики.
ПК 10. Проектировать взаимодействие с профессиональным сообществом и со всеми заинтересованными сторонами образования
ПМ 10. Взаимодействие с профессиональным сообществом
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации управления деятельностью педагогического коллектива, педагога, обучающегося.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить принципы, функции, уровни, педагогического менеджмента, организационные формы управленческой деятельности в школе, принятие управленческих решений.
Результат обучения: 1) Применять методы внутришкольного контроля, стили руководства, передовой опыт педагогов.
Педагогический менеджмент
Методика научно-педагогического исследования
Этика общения
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Управление учебной информацией, обеспечение коммуникации, готовой к жизни в новых социальных условиях.
2. Применяет стили и методы управления деятельностью педагогического коллектива, педагога, учащегося.
3. Устанавливает связь и налаживает отношения между "школа-родитель-ученик-учитель- общество".
4. Планирует учебно-воспитательный процесс, обеспечивает ресурсами
5. Мотивирет участников, контролирует и координирует процесс обучения, анализирует результаты.
Результат обучения: 2) Использовать результаты научных исследований для совершенствования образовательного процесса.
Критерии оценки:

1. Педагогикалыќ зерттеу қдістерін, тқжірибе т‰рлерін, баќылау, сауалнама қдістерін жіктейді.
2. Ѓылыми-зерттеу ж±мысы бойынша сауалнама, эксперимент µткізеді, педагогикалыќ тқжірибені зерттейді, ѓылыми ж±мыс нқтижелерін рқсімдейді, т±лѓаныњ дамуына ыќпал ететін факторларды талдайды.
3. Практика µтіп ж‰рген сынып м±ѓалімініњ педагогикалыќ тқжірибесін зерттейді, жинаќтайды, енгізеді.
4. К‰рделі жаѓдайды аныќтайды жқне зерттеудіњ µзектілігін негіздейді.
5. Зерттеу нысаны мен пқнін аныќтайды.
6. Зерттеудіњ маќсатын, міндеттерін, болжамын аныќтайды.
7. Зерттеу нқтижелерін µњдейді, талдайды, сипаттайды.
8. Ѓылыми ж±мыстыњ қдеби - графикалыќ рқсімделуін ж‰зеге асырады.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ -базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіби құзыреттілік;
БM - базалық модульдер;
КM - кәсіби модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 330-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 754-қосымша
"Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім беру коды және бейіні:
0100000 - Білім беру
Мамандығы:
0111000 - Негізгі орта білім беру
Біліктілік:
011113 4 - Негізгі орта білім беру қолданбалы бакалавр (информатика пәнінің мұғалімі)
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

1. Классифицирует методы педагогических исследований, виды эксперимента, наблюдения, опросные методы.
2. Проводит анкетирование, эксперимент по научно-исследовательской работе; исследует педагогический опыт; оформляет результаты научной работы, анализирует факторы, влияющие на развитие личности.
3. Изучает, обобщает, внедряет педагогический опыт учителя класса, где проходит практику.
4. Определяет проблемную ситуацию и обосновывает актуальность исследования.
5. Определяет объект и предмет исследования.
6. Определяет цель, задачи, гипотезу исследования.
7. Обрабатывает, анализирует и описывает результаты исследования.
8. Осуществляет литературно-графическое оформление научной работы.
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 330
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 754
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Основное среднее образование"
Код и профиль образования:
0100000 - Образование
Специальность:
0111000 - Основное среднее образование
Квалификация:
011113 4 - Прикладной бакалавр основного среднего образования (учитель информатики)
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

2010
1650
360
Ескерту:
* Таңдау бойынша компонент нақты аймақтың әлеуметтік-экономикалық дамуын және еңбек нарығының қажеттіліктерін, сонымен қатар оқушының өзінің жеке қызығушылықтарын ескереді. Таңдау бойынша компонент жұмыс берушілердің және білім беру ұйымдарының серіктестерінің, пәндік-циклдық комиссиялардың/кафедралардың ұсыныстары бойынша қалыптасады.
** Емтихан түрінде қорытынды аттестаттауды өткізу кезінде дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БӨЖ - білім алушының өзіндік жұмысы;
ОБӨЖ - оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін білім алушының өзіндік жұмысы;
ӨБӨЖ - толық өзі орындайтын білім алушының өзіндік жұмысы;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
ДП - диплом алды практика;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 332-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 756-қосымша
"Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім беру коды және бейіні:
0100000 - Білім беру
Мамандығы:
0111000 - Негізгі орта білім беру
Біліктілік:
011113 4 - Негізгі орта білім беру қолданбалы бакалавр (информатика пәнінің мұғалімі)
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модуль атауы
Модульге қысқаша шолу
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модульді қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қазақ (орыс) және шетел тілінің, кәсіптік лексиканың негіздерін меңгереді;
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тілінің терминологиясын меңгеру.
Кәсіптік қазақ тілі (Кәсіптік орыс тілі)
Кәсіптік шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қарым- қатынасқа мамандық бойынша қажет лексикалық-грамматикалық материалды меңгереді.

2010
1650
360
Примечание:
* Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося. Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации образования, предметно-цикловых комиссий/кафедр.
** При проведении итоговой аттестации в форме экзамена, часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
Используемая аббревиатура:
СРО - самостоятельная работа обучающегося;
СРОП - самостоятельная работа обучающегося выполняемая под руководством преподавателя;
СРОС - самостоятельная работа обучающегося выполняемая полностью самостоятельно;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ПП - преддипломная практика;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 332
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 756
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа послесреднего образования по специальности "Основное среднее образование"
Код и профиль образования:
0100000 - Образование
Специальность:
0111000 - Основное среднее образование
Квалификация:
011113 4 - Прикладной бакалавр основного среднего образования (учитель информатики)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают профессиональную лексику казахского (русского) и иностранного языков.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть лексическии и грамматическии минимумом казахского (русского) и иностранного языков, необходимый для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языков для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский язык (Профессиональный русский)
Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.

2. Мамандығы бойынша терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және дәйекті пікір айтады.
2. Кәсіптік қарым-қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 02. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: дене мәдениетінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуға; кәсіби тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуға; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жай-күйін бағалауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаларын сақтау.
Дене тәрбиесі
Анатомия, физиология және гигиена
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салты негіздері мен ережелерін түсінеді.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналымы және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар жиынын орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салтын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиеттерін және психологиялық-физиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорт ойындарының ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене тәрбиесі жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін сақтайды.
2. Жарақаттану кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Білім алушылардың анатомиясы мен физиологиясын түсінеді, жеке бас гигиенасы ережелерін сақтайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит профессионально-ориентированные тексты (со словарем).
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 02. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура Анатомия, физиология и гигиена
Критерии оценки:
1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре. 5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
Результаты обучения: 4) Понимать анатомию и физиологию учащихся, соблюдать правила личной гигиены.
Критерии оценки:

1. Балалардың анатомиясы, физиологиясы және гигиенасы негіздері бойынша білімдерді қолданады.
2. Балалар мен жасөспірімдерде туындайтын ауруларды, олардың алдын алу жолдарын анықтайды.
БҚ 3. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 03. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, Қазақстанның қазіргі кезеңіндегі тарихта қалар оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен маңызын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақстанның тарихында қалар негізгі ірі оқиғаларды анықтау.
Қазақстанның қазіргі тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстандағы қазіргі тарихи оқиғалар хронологиясының мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтайды.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақстанның тарихында қалар ірі оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихта қалар ірі оқиғалардың арасында байланыс орнатады.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді, заманауи экономикалық жүйенің негізгі заңдылықтарын түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Әлеуметтік ғылымдар негіздері мен экономиканық базалық білімдерін қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін қалыптастыру, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси, даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін, заманауи экономикалық жүйенің негізгі заңдылықтарын және жұмыс істеу тетіктері туралы, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді түсінікті қалыптастыруға қажетті білімдерді, іскерліктер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйенуді; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өрнениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды; жалпы адамгершілік-адами құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттылық таныта білуді; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды мойындамауды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара қарым-қатынастар барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бейімделуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы тану, адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Философия
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет знания по основам анатомии и физиологии, гигиены школьников.
2. Определяет болезни, возникающие у детей и подростков, а также пути их предупреждения.
БК 3. Понимать современную историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 03. Понимание современной истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения, навыки, необходимые для развития национального сознания, понимания смысла и закономерности событий, которые останутся в современной истории Казахстана.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы основных исторических периодов истории Казахстана и их значение.
Результат обучения: 1) Определять основные исторические события, которые останутся в истории Казахстана.
Современная история Казахстана
Критерии оценки:
1. Понимает значение современной хронологии исторических событий Казахстана.
2. Определяет роль и место казахского народа в тюркском сообществе, системе цивилизации кочевников, историческом и культурном развитии народов Евразии.
3 Понимает значимость и цели происходящих политических и социальных изменений в Республики Казахстан со времен обретения независимости
4. Описывает достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственную связь основных исторических событий в истории РК.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, описывающие единство и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между основными историческими событиями в истории РК.
БК 4. Понимать правовые основы, основные закономерности современной экономической системы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук и базовых знаний об экономике для формирования культуры мышления и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного понимания рыночных способов и методов государственного урегулирования, основные закономерности современной экономической системы и способов работы, культуры мышления, на основании понимания процессов социально-политического развития современного мира, закономерности и перспективы развития общества, сохранения гражданских ценностей и обязанностей, понимания сущности и предназначения культуры, формирования философской картины мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основые понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношениий и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в общих философских вопросах, определить взаимосвязь между такими философскими категориями как свобода и ответственность в жизни человека, материальные и духовные ценности.
Философия
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Негізгі философиялық ұғымдарды меңгереді.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әртүрлі көзқарастарды түсінеді.
3. "Болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік пен уақыт" ұғымдарының мәнін анықтайды.
4. Философияның негізгі категориялары-ның мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
6. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
7. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
8. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтар-дың қатынасы туралы жеке пікірін тұжырымдайды.
9. Өмір шындығы мен мәні туралы әр түрлі пікірлерді талдайды, осы түсініктерге қатысты өз пікірін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын, тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моралдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отандық мәдениеттің тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын анықтайды.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
4. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысандарын және түрлерін, тарихын анықтайды.
5. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын және қазіргі жағдайын біледі.
6. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
7. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды, құқықтың негізгі салаларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылықтың және құқықтық тәртіптің ұғымы мен қағидаттарын біледі.
3. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес тұлғаның құқықтық мәртебесін түсінеді.
4. Әкімшілік реттеу әдістерін анықтайды.
5. Әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілікті түсінеді.
6. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін анықтайды.
7. Салық түрлерін анықтайды.
8. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 5) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру, халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
6. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
7. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
8. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
9. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 2) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации, понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями об истории отечественной культуры, ценностях традиционной казахской культуры.
2. Определяет роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
4. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
5. Владеет знанием истории и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
6. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
7. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 3) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях, владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
3. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
4. Определяет методы административного регулирования.
5. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
6. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
7. Определяет виды налогов.
8. Понимает уголовную ответственность и основания ее наступления.
Результат обучения: 4) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями социологии и политологии, понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:

1. Негізгі саяси ұғымдарды анықтайды: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды анықтайды: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
4. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
5. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
6. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтары туралы білімді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 6) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру, әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді меңгереді, нарықтық экономика заңдылықтары мен ережелерін түсінеді.
2. Өндіріс пен тұтыну экономикасының негіздерін меңгереді.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
5. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
6. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
7. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Меншіктің нысандары мен түрлерін, жоспардың түрлерін, кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін, кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
4. Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттарын, факторларын және шарттарын сипаттайды.
5. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
6. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
7. Бизнес-жоспарды құру негіздерін түсінеді.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Оқыту ақпаратын тарату, өз бетінше білім іздеуге үйрету
КМ 01. Оқу ақпаратын модульдеу және тарату
Бұл модуль оқыту ақпараттын модульдеуге және таратуға қажетті қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
білімнің пәндік саласының мазмұнын;
оқылып жатқан пән саласындағы ғылыми-әдістемелік білімді;
оқыту үдерісінің психологиялық мәнін; оқыту үдерісінің педагогикалық заңдылықтарын; білім алушылардың зерттеу дағдыларын дамыту әдістерін, коммуникативтік, ақпараттық, құқықтық, экологиялық, кәсіптік құзыреттерін қалыптастыру принциптері мен әдістерін; оқу үдерісінің жаңа модельдері мен стратегияларын жобалаудың педагогикалық мақсатты тұжырымдау әдістерін; мектеп бағдарламасын біріктіру мен бірізділіктің принциптері мен тетіктерін;
оқу ортасында қолданылатын тілдерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тәлімгердің кеңес беруін немесе дайын әдістемелік нұсқауларды, ұйғарымдарды және ұсыныстарды ескере отырып жаңа оқыту технологияларын өздігінен қолдануды, дидактикалық білімді арнайы саладағы біліммен біріктіріп қолдана отырып, стандартты оқу сабақтарын өткізуді; тәлімгердің жетекшілік етуімен мақсатты: мектеп жасындағы балаларды бейімдеу үшін жағдай жасауды; оған кіретін идеяларың логикалық мәні бойынша оқу ақпаратын логикалық құрылымдауды; графтар әдісі негізінде оқу ақпаратын алгоритмдеуді;
пәнаралық пен пәнішілік байланыстарды, ұғымдар пирамидасын талдауды;
коммуникацияларды ауызша және жазбаша түрінде жүзеге асыру үшін коммуникативтік қызметтің төрт негізгі қызметін - оқылым, тыңдалым, айтылым және жазылымды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы педагогика ұғымдарын меңгеру.
Педагогика (жалпы негіздері)
Информатиканың теориялық негіздері
Компьютерлік жүйелер архитектурасы
Жоғары математика
"Мамандыққа кіріспе" оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
4. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
5. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
6. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
Результат обучения: 6) Владеть основными вопросами в области экономической теории, понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
5. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
6. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
7. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 7) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия, определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
4. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
5. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
6. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
7. Владеет основами составления бизнес-плана.
Профессиональные модули
Квалификация "Прикладной бакалавр основного среднего образования"
ПК 1. Транслировать учебную информацию, учить самостоятельно добывать знания
ПМ 01. Модулирование и трансляция учебной информации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для модулирования и транслирования учебной информации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
содержание предметной области знания;
научно-методологические знания в области изучаемого предмета;
психологическая значимость учебного процесса; педагогические закономерности учебного процесса; методы развития исследовательских навыков студентов, принципы и методы формирования коммуникативной, информационной, правовой, экологической, профессиональной компетенции; методы педагогической постановки целей проектирования новых моделей и стратегий учебного процесса; принципы и механизмы интеграции и последовательности школьной программы;
языки, используемые в учебной среде.
При изучении модуля обучающиеся учатся: учитывая рекомендации наставника или готовые методические инструкции, определения и предложения, самостоятельно использовать новые технологии обучения с учетом подготовленных руководств, решений и рекомендаций и стандартных учебных занятий с использованием дидактических знаний, объединяя их со знаниями в специальной сфере; созданию условий для адаптации детей школьного возраста под руководством наставника; логическому структурированию учебной информации по логике включенных в нее идей; алгоритмизация образовательной информации на основе метода графов;
междисциплинарной и внутридисциплинарной связи, анализу пирамиды концепций; коммуникативное, устное и письменное общение, четыре основные вида коммуникативной деятельности - чтение, слушание, говорение и письмо.
Результат обучения: 1) Владеть основами общей педагогики.
Педагогика (общие основы)
Теоретические основы информатики
Архитектура компьютерных систем
Высшая математика
Учебная практика "Введение в специальность"
Критерии оценки:

1. Мұғалім кәсібінің ерекшеліктерін түсінеді және 12-жылдық білім беруге ауысумен байланысты мұғалімнің кәсіптік құзыретін диагностикалау әдістерін қолданады.
2. Педагогиканың негізгі ұғымдарын, салаларын, басқа ғылымдармен байланысын; педагогика ғылымының теориялық және әдіснамалық негіздерін анықтайды.
3. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесіндегі нормативтік-құқықтық құжаттарды талдайды.
4. Тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды, жеке тұлғаның дамуының жас ерекшеліктерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Информатиканың теориялық негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпарат және оның қасиеттерін анықтайды.
2. Ақпараттық процестердің мәнін түсінеді.
3. Логикалық өрнектерді құрады, олармен амалдар орындайды.
4. Логикалық өрнектердің ақиқаттық кестелерін құрастырады. 5. Логикалық сұлбаларды құрастырады.
6. Логикалық түйіндердің жұмысын сипаттайды.
7. Санау жүйелерінде арифметикалық амалдар орындайды.
8. Бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне көшіре алады.
9. Ақпараттық жүйелер түрлерімен жұмыс жасай алады.
10. Ақпараттық модельдеу жүргізе алады.
11. Модельдеуді әртүрлі белгілеріне қарай топтастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Компьютер архитектурасының негіздерін ұғыну, компьютердің аппараттық құралдарының жұмыс жасау қағидаттары, дербес компьютер процессорлары туралы білім қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютер архитектурасы ұғымын, жіктелуін, бағыттары мен келешегін, пайдалану принциптерін түсінеді.
2. ЭЕМ-ның даму тарихын ұғынады.
3. ЭЕМ-ның арифметикалық-логикалық принциптерін ұғынады.
4. ЭЕМ-ның құрылғыларын ұйымдастыру жолдарын түсініп, негізгі құрылғылардың жалғану принциптерін меңгереді.
5. ЭЕМ жады құрылымы мен ұйымдастырылуын, орталық процессордың құрылымы мен басқару қағидаттарын түсінеді.
6. Микропроцессор жүйесінің архитектурасын, жалпыланған құрылымы мен өндірістік салаларын түсінеді.
7. Үзіліс жүйесінің қолданылуын, жұмыс жасау принципі және ұйымдастырылуын жүзеге асырады.
8. Интерфейс қолданылуы және мүмкіндіктерін, "компьютердің негізгі интерфейсі", "конвейерлер" ұғымдарын ажыратады.
9. ЭЕМ-ның қазіргі даму тенденцияларын жіктейді.
10. Жоғары деңгейдегі өндірістік әмбебап және арнайы ЭЕМ бағдарламалық жабдықтауға арналған архитектура құру талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жоғары математика негізгі ұғымдары мен терминдерін, теоремаларды, анықтамаларды, формулаларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғары математика негізгі ұғымдары мен терминдерін, теоремаларды, анықтамаларды, формулаларды қолданады. Функция ұғымын және оның практикалық маңызын түсінеді.

1. Понимает особенности профессии учителя и использует методы диагностики профессиональной компетентности учителя, связанные с переходом на 12-летнее образование.
2. Определяет основные понятия педагогики, отрасли и связь с другими науками; определяет теоретические и методологические основы педагогической науки.
3. Анализирует нормативно- правовые документы в системе образования Республики Казахстан.
4. Определяет факторы, которые влияют на развитие личности, возрастные особенности развития личности.
Результат обучения: 2) Владеть теоретическими основами информатики.
Критерии оценки:
1. Определяет информацию и ее свойства.
2. Понимает сущность информационных процессов.
3. Составляет логические выражения, выполняет операции по ним.
4. Составляет таблицу истинности логических выражений
5. Составляет логические схемы.
6. Описывает работу логических узлов.
7. Выполняет арифметические операции в системах подсчета.
8. Переводит из одной системы счисления в другую.
9. Работает с типами информационных систем.
10. Выполняет информационное моделирование.
11. Группирует моделирование по разным признакам.
Результат обучения: 3) Владеть основами компьютерной архитектуры, принципами функционирования информационных приборов компьютерного оборудования, отдельных процессоров компьютера.
Критерии оценки:
1. Понимает концепцию, классификацию, направления и перспективы, принципы работы компьютерной архитектуры.
2. Знает историю развития ЭВМ.
3. Понимает арифметические и логические принципы ЭВМ.
4. Понимает способы организации устройств ЭВМ и принципы подключения основных устройств.
5. Понимает структуру и организацию памяти ЭВМ, структуру и принципы управления центральным процессором.
6. Понимает архитектуру микропроцессорной системы, ее обобщенную структуру и производственные отрасли.
7. Осуществляет эксплуатацию, принципы работы и организацию системы разрывов.
8. Отличает использование и возможности интерфейса, "базового компьютерного интерфейса" и "конвейера".
9. Классифицирует современные тенденции развития ЭВМ.
10. Выполняет требования разработки программного обеспечения для архитектуры производственного универсального и специализрованного ЭВМ.
Результат обучения: 4) Понимать основные понятия и термины высшей математики, теоремы, определения, формулы.
Критерии оценки:
1. Применяет основные понятия и термины, теоремы, определения, формулы. высшей математики.

2. Функцияның үздіксіздігін және үзіліс нүктелерін анықтай біледі, сызбасын тұрғыза алады.
3. Туынды анықтамасын меңгереді, физикалық, геометриялық мағынасын анықтайды.
4. Күрделі функциялардың екінші ретті туындысын есептей алады.
5. Алғашқы функция кестесін, есептеу ережелерін меңгереді.
6. Анықталмаған, анықталған интегралды есептеу тәсілдерін меңгереді.
7. Қисық сызықты трапеция ауданын, көлемін есептейді.
8. Кездейсоқ оқиғалар, шамалар анықтамасын түсінеді, зерттеу жолымен алынған мәліметтерді өңдейді.
9. Статистикалық деректерге сүйеніп, ықтималдық кестесін құра біледі.
10. Кездейсоқ шамалардың таралу заңдылықтарын формула бойынша құрастыра алады.
11. Таралу параметрлерін статистикалық бағалауды меңгереді.
12. Корреляциялық момент, корреляция коэффициенті, шамалардың сандық сипатталарын береді.
13. Ойлау және тілдің, логиканың маңызын меңгереді.
14. Логика пәнін және оның маңызын анықтай алады.
15. Қазіргі математикалық логиканың негізгі тәсілдерін меңгереді.
16. Дәлелдеудің логикалық құрылымын, ойын жүйелі түрде айтуды, сөйлем мен пікірді ажыратуды, ақиқат кестесін құрастыра біледі.
17. Теоремаларды дәлелдеу тәсілдерін меңгереді.
18. Аргументация, ғылыми таным логикасын, дәлелдеуді, софизмді, фактіні, проблеманы, гипотезаны практикада қолдана алады.
19. Күрделі пікірлер арасындағы логикалық заңдылықтарды байланыстыруды меңгереді.
20. Индукциялық, дедукциялық, аналогиялық ойқорытынды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Информатика пәнінің мұғалім мамандығының мәнін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Информатика пәні мұғалімінің кәсіптік-педагогикалық қызметі туралы, оның жалпы педагогикалық және өзіне тән қызметтері туралы бастапқы білімді меңгереді.
2. Қазіргі әлемдегі баланың тұлға ретінде қалыптасуы мен дамуындағы информатика пәнінің рөлін түсінеді.
3. Білім алушыларды ақпараттық мәдениетке үйретеді, информатика пәнін оқудағы ынтасы мен қызығушылығын арттыруға мүмкіндік береді.
4. Оқушыларды және сыныпты бақылауды жүзеге асырады.
7. Ойын сәттерін ұйымдастырады, сабақты дайындау мен өткізуге қатысады.
8. Танымдық қызметте тұлғалық белсенділікті, шығармашылық ойлауды дамытады.
9. Сабақтың әртүрлі кезеңдерінде мұғалімнің оқытудың инновациялық технологияларын қолдануын бақылайды.
КҚ 2. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру
КМ 02. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыру
Бұл модуль білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне қатыстыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
мектеп педагогикасын, педагогикалық психологияны, мектеп және жасөспірімдік жастағы балаларды тәрбиелеудің инновациялық технологияларын; оқу пәндерінің (пәндік салалардың) тәрбиелік әлеуетін; білім беру мазмұнының тәуелсіз Қазақстанның жалпы ұлттық құндылықтарымен біріктіру принциптерін; білім алушылардың бойында өзін-өзі оң бағалауды, тілдерді оқуға ынталандыруды, азаматтық сәйкестік пен лингвистикалық толеранттылықты қалыптастыру әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар педагогикалық әдепті, педагогикалық этика ережелерін сақтауды;
білім алушының жеке басына құрмет көрсетуді;
білім алушылармен өзара қарым-қатынас жасауда демократиялық стильді ұстануды;
жоғары әлеуметтік құндылықтарға, гуманистік педагогика идеяларына бейілділік көрсетуді; бірліктегі жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтар жүйесіне қатыстылық танытуды; Қазақстанның ұлттық басымдылықтарын ескере отырып, тәрбиелеу үдерісін құруды;
кемсітушіліктің, экстремизмнің кез келген түрлеріне қарсы тұру қабілетін көрсете білуді;
мәдени хабардарлығын, тілдік құзыретін дамытуды;
білім алушылардың мәдени мен тілдік қажеттіліктерін жүзеге асыру үшін қолайлы білім ортасын дамытуға қолдау көрсетуді;
өзге мәдениетке, өзге өмір салтына толеранттық қарым-қатынасты қалыптастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тәрбие үдерісінің мазмұнын, әдістемелерін және ұйымдастыруды меңгеру.
Тәрбие жұмысының теориясы мен әдістемесі
Психология
Өзін-өзі тану
"Сыныптан тыс жұмыс технологиясы" оқу практикасы
"Сыныптан тыс жұмыс технологиясы" практикасы
"Сауықтыру лагеріндегі жазғы практикаға дайындық" оқу практикасы
"Сауықтыру лагеріндегі жазғы практиканы ұйымдастыру" педагогикалық практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Определяет непрерывность функции и точки разрыва, владеет техникой выполнения чертежа.
3. Понимает определение производной, определяет ее физические, геометрические значения.
4. Вычисляет производные второстепенные комплексные функции.
5. Применяет таблицу первообразованной функции, правила расчета.
6. Применяет методы расчета неопределенного и вычисленного интеграла.
7. Вычисляет объем криволинейной трапециевидной области.
8. Понимает случайные события определения величин, обрабатывает данные, полученные в результате исследований.
9. На основе статистических данных умеет создавать диаграммы вероятностей.
10. Формулирует законы распространения случайных величин по формуле.
11. Анализирует параметры распределения, стилистическое оценивание.
12. Характеризует момент и коэффициент корреляции, количественные характеристики величин.
13. Понимает важность мышления, языка и логики.
14. Определяет предмет логики и ее сущность.
15. Владеет основными методами современной математической логики.
16. Составляет логическую структуру аргументации, систематическое выражение мыслей, отличает предложения и мнения, формирует таблицу истинности.
17. Владеет приемами доказательства теорем.
18. Применяет на практике аргументацию, логику научного познания, доказательства, софизма, факта, проблемы, гипотезы.
19. Понимает связи между сложными суждениями, используя законы логики
20. Создает индуктивную, дедуктивную, аналоговую гипотезы.
Результат обучения: 5) Понимать сущность профессии преподавателя информатики.
Критерии оценки:
1. Владеет основными знаниями о профессиональной и педагогической деятельности учителя информатики, ее общих педагогических и личных функциях.
2. Понимает роль информатики в формировании и развитии ребенка в современном мире.
3. Учит обучающих информационной культуре, повышает их мотивацию и заинтересованность в изучении информатики.
4. Организует игровые моменты, участвует в подготовке и проведении уроков.
5. Развивает личностную активность, творческое мышление в познавательную деятельность.
ПК 2. Приобщить обучающихся к системе социальных ценностей
ПМ 02. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для приобщения обучающихся к системе социальных ценностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: школьную педагогику, педагогическую психологию, инновационные технологии воспитания детей школьного и подросткового возраста; воспитательный потенциал учебных предметов (дисциплинарные отрасли), принципы объединения содержания образования с общими национальными ценностями независимого Казахстана; формируют положительную оценку себя, мотивировать к изучению языков, гражданское соответствие и лингвистическую толерантность.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать педагогический такт, правила педагогической этики; проявлять уважение к личности учащихся;
придерживаться демократического стиля во взаимоотношении с учащимися;
проявлять приверженность к высшим социальным ценностям, к идеям гуманистической педагогики; проявлять приобщенность к системе общечеловеческих и национальных ценностей в их единстве;
уметь противостоять любым видам дискриминации, экстремизма; оказывать педагогическую поддержку лицам с особыми образовательными потребностями; научить студентов использовать знания о возрастных особенностях организма детей и подростков во время проведения занятий в школе; ознакомить студентов с основными гигиеническими нормами и требованиями к организации учебно-воспитательного процесса в школе.
Результат обучения: 1) Освоить содержание, методы и организацию учебного процесса.
Теория и методика воспитательной работы
Психология
Самопознание
Учебная практика "Технология внеклассной работы"
Практика "Технология внеклассной работы"
Учебная практика "Подготовка к летней практике в оздоровительном лагере"
Педагогическая практика "Организация летней практики в оздоровительном лагере"
Критерии оценки:

1. Тәрбие үдерісінің мақсаттарын, міндеттерін, мазмұнын, бағытын, тәрбиелеу түрлерін, заңдылықтарын, қағидаларын түсінеді.
2. Жеке тұлғаның қызметін ұйымдастырудың және қоғамдық тәртіп тәжірибесін қалыптастырудың тиімді әдістерін, тәрбиелеудегі ынталандыру әдістерін қолданады.
3. Жас ерекшеліктеріне сәйкес тәрбие жұмысын жоспарлау және жүргізу жұмысында тәрбиелеу нысандарын, әдістерін, технологияларын қолданады.
4. Сынып жетекшісі ретінде білім алушылармен, олардың ата-аналарымен және ұжым мүшелерімен жұмыс жүргізеді.
5. Сауалнама, педагогикалық тәжірибені зерттеуді, ғылыми жұмыстың нәтижелерін рәсімдеуді жоспарлайды.
6. Балаларға арналған қоғамдық ұйымдардың мәнін түсінеді. Жоспар құрып, лагерьде іс-шаралар өткізеді.
7. Балалар ұжымының қалыптасуына жағдай жасайды, қарым-қатынас орнатады.
8. Сынып жетекшінің тәрбиелеу жұмысын жоспарлауды және өткізуді жүзеге асырады.
9. Отбасымен және қоғаммен қызмет жасайды.
10. Балалардың бойында көшбасшылық қасиеттерді дамытады. Танысуға, ұйымшыл болуға, шиеленісті жоюға және т.б. арналған ойындарды ұйымдастырады.
11. Халықтық педагогиканың негіздерін, зерттеу әдістерін, педагогикалық ойдың дамуы мен басқа ғылымдармен байланысын түсінеді.
12. Ж.Баласағұнның, Әбу-Насыр Әл-Фарабидің, Қожа Ахмет Яссауидің, А.Құнанбаевтың, Ш.Уәлихановтың, Ы.Алтынсариннің, А.Байтұрсыновтың, М.Жұмабаевтың, Ж.Аймауытовтың және т.б. негізгі тәрбие беру тұжырымдарын түсінеді.
13. Халық педагогикасындағы ерекшеліктерді, тәрбие түрлерін және тәрбиеге қойылатын талаптарды ажырата алады.
14. Тәрбие жұмысында ұлттық жаңа салт- дәстүрлерді қолданады.
15. Рухты, этносаралық толеранттықты, өз елінің және өзге елдің мәдениетіне, тіліне, тарихына деген құрметке тәрбиелеуде ұлттық сана-сезімнің қалыптасуын іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқу-тәрбие үдерісінде танымдық үдерістерді (зейін, сезіну, қабылдау, есте сақтау, ойлау, сөйлеу, ойластыру), тұлғаның эмоциялық үдерістерінің ерекшеліктерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Психологияның мазмұнын, міндеттерін, әдістерін, тұлғаның ерекшеліктерін, балалардың психологиялық ерекшеліктерін; мұғалімнің психологиясын түсінеді.
2. Тұлғаның психологиялық қасиеттеріне, балалардың анатомиялық-физиологиялық, психологиялық ерекшеліктерін анықтау жолдарына зерттеу жүргізеді, мектеп жасындағы балаларды оқыту және тәрбиелеу әдістер мен тәсілдерді қолданады, білім алушылардың оқу үдерісіндегі жеке ерекшеліктерін диагностикалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өзін-өзі тану негіздерін меңгерту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұлғаның өзін -өзі тануы, өзін -өзі жетілдіруі, өздігінен білім алуы қажеттігін түсінеді.

1. Понимает цели, задачи, содержание, направления, закономерности, принципы процесса воспитания.
2. Применяет эффективные методы организации деятельности личности и формирования практики общественного порядка, стимулирующие методы обучения.
3. Использует формы, методы, технологии воспитания в работе по планированию и проведению воспитательной работы согласно возрастным особенностям.
4. Проводит работу с учащимися, их родителями и членами коллектива в качестве классного руководителя.
5. Планирует проведение анкетирования, изучение педагогического опыта, оформление результатов исследований.
6. Понимает смысл общественных организаций для детей. Планирует и проводит мероприятия в лагере.
7. Создает условия для формирования детского коллектива, устанавливает отношения.
8. Осуществляет планирование и проведение воспитательной работы классного руководителя.
9. Работает с семьей и обществом.
10. Развивает лидерские навыки у детей. Организует игры в целях знакомства формировани, дружелюбности, чтобы устранить напряжение и т.д.
12. Понимает основы национальной педагогики, методов исследований, развитие педагогического мышления и взаимосвязь с другими науками.
13. Понимает основные принципы воспитания Ж. Баласагуни, Абу Насира Аль-Фараби, Ходжа Ахмеда Яссауи, А. Кунанбаева, Ш.Уалиханова, Ю.Алтынсарина, А. Байтурсынова, М.Жумабаева, Ж.Аймауытова и других.
14. Различает особенности национальной педагогики, виды воспитания и требований к воспитанию.
15. Применят новые национальные традиции в воспитании.
16. Осуществляет формирование национального сознания в воспитании духа, межэтнической толерантности, уважения к культуре, языку и истории своей страны и других стран.
Результат обучения: 2) Применять познавательные процессы (внимание, ощущение, восприятие, память, мышление и речь, воображение), особенности эмоциональных процессов личности в учебно-воспитательном процессе соотвественно возрастных особенностей.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание, задачи, методы психологии, особенности личности, психологические особенности детей дошкольного возраста и детей младшего школьного возраста; психологию педагога.
2. Проводит исследования психологических качеств личности, пути определения особенностей психических, анатомических, физиологических процессов у детей, применяет методы и способы обучения и воспитания детей школьного возраста, диагностирует личностные особенности обучающихся в учебном процессе
Результат обучения: 3) Владеть основами самопознания
Критерии оценки:
1. Понимает потребность в самопознании, самосовершенствовании, самообразовании.

2. Рухани дүниесін, адамгершілік қасиеттерін жетілдіру үшін жұмыстанады.
3. "Өмір бойы білім алу" қағидасын жүзеге асырады.
4. Өзінің тұлғалық және кәсіби өсуіне жағдай жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) "Сыныптан тыс жұмыс технологиясы" практикасын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мұғалімнің сыныптан тыс қызметін бақылауды және талдауды жүзеге асырады.
2. Оқушылардың тәртібі мен қызметін қадағалайды, хаттама жүргізеді, бір оқушыға және сыныпқа мінездеме құрастырады.
3. Мұғалімнің тәрбие жұмысын жоспарлайды және тәрбиелеу іс-шараларын ұйымдастырады.
4. Мұғалімнің портфолиосын жинайды және тәрбие жұмысының жоспарын құрастырады.
5. Тәрбие сағаттарын өткізеді және білім алушылармен ұжымдық шығармашылық істерді және ата-аналармен бірлескен жұмысты ұйымдастырады.
6. Оқушылармен сыныптан тыс тәрбие жұмысын ұйымдастырады және талдайды.
7. Оқушыларды тәрбиелеудің негізгі бағыттары бойынша сыныптан тыс тәрбие іс-шараларын ұйымдастырады және өткізеді.
8. Өткізілген іс-шараларды талдайды және өзіндік талдау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Сауықтыру лагерінде жазғы практиканы ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбие жұмысының жоспарын және ұжымдық шығармашылық істердің сценарийін құрастырады.
2. Лагерьдегі балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру үшін үйірме бағыттары бойынша жұмыс жоспарын құрастырады.
3. Тәлімгердің портфолиосын жинайды.
4. Жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбие жұмысының жоспарын зерттейді және талдайды.
5. Жазғы демалыс уақытында балалардың уақытша ұжымымен өзіндік жұмысқа дағдыларын қалыптастырады.
6. Ұжымдық шығармашылық істер мен тәрбие іс-шараларын өткізеді.
7. Балалардың қызығушылықтары бойынша лагерьдегі бос уақыттарын тиімді ұйымдастырады.
8. Балалардың уақытша ұжымдарында өзін-өзі басқаруды ұйымдастырады.
КҚ 3. Білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
КМ 03. Білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз ету
Бұл модуль білім беру үдерісін әдістемелік қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
арнайы саланың мектеп дидактикасының дәстүрлі ережелері мен теориялық тұжырымдамамен кіріктірілген (оқу пәндері, білім беру салалары);
психологиялық-педагогикалық ғылымдар саласындағы соңғы жетістіктерді;
ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қоса алғанда, оқытудың дәстүрлі технологиялар мен дидактикалық құралдарын; оқу тәрбие үрдісінде ақпараттық коммуникациялық технологияларды, цифрлық технологияларды пайдалануды, қосымша білімді меңгеруге өзін- өзі анықтау әдістерін; кәсіби дамудың жеке жоспарларын жүзеге асыру тәсілдерін;
педагогикалық жағдаяттарды құрастыру қағидалары мен әдістерін;
оқу-бағдарламалық құжаттаманы әзірлеу қағидалары мен әдістерді;
пәндік -тілдік оқыту технологиясын қолдануды ескеріп, оқу үдерісін ұйымдастыру ерекшеліктерін (көптілділік білім беру бағдарламасы бойынша тартылған педагогтар үшін) меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өздерінің біліктіліктерін арттыруды өздігінен жоспарлауды;
интернет-көздерден ақпаратты өздігінен таңдауды;
тәлімгердің жетекшілік етуімен әдістер мен тәсілдерді анықтауды, оқушылардың жалпы оқу іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыруды;
тәлімгердің жетекшілік етуімен сабақтардың қойылған мақсаттарына сәйкес және/немесе ережеге мен талаптарға сәйкес оқу материалдарын әзірлеуді;
әріптестерімен әрекеттесе отырып, білім алушыларды оқыту үшін қолайлы орта құруы, білім беру мазмұнындағы нормативтік құжаттарды талдауды, құзыреттерді қалыптастыруға бағытталған сабақтарды жоспарлауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқыту үдерісінің мәні мен ерекшеліктері туралы теориялық білімді, оқыту үдерісін жоспарлау және ұйымдастыру кезінде мемлекеттік стандарттың талаптарын орындау тәсілдерін меңгеру.
Педагогика (дидактика)
Информатиканы оқытудағы жаңа педагогикалық технологиялар
Информатиканы оқыту әдістемесі
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
"Педагогикалық байқау практикасына дайындық" оқу практикасы
Педагогикалық байқау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Работает для совершенствования духовного мира, нравственных качеств.
3. Реализует принцип "непрерывное образование".
4. Обеспечивает условия для личностного и профессионального роста.
Результат обучения: 4) Проводить практику "Технология внеклассной работы".
Критерии оценки:
1. Выполняет наблюдение и анализ внеклассных работ учителя.
2. Контролирует дисциплину и работу учащихся, ведет протоколы, дает характеристику классу и одному ученику.
3. Планирует воспитательную работу учителя и организует воспитательные мероприятия.
4. Собирает портфолио учителя и разрабатывает план воспитательной работы.
5. Проводит классные часы и организует коллективную творческую работу с обучающимися и совместную работу с родителями.
6. Организует и анализирует внеклассную воспитательную работу с учащимися.
7. Организует и проводит внеклассные мероприятия по основным направлениям воспитания учащихся.
8. Анализирует проводимые мероприятия и проводит самоанализ.
Результат обучения: 5) Участвовать в организации летней практики в оздоровительном лагере.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает план воспитательной работы в летнем лагере и сценарий коллективных творческих работ.
2. Составляет рабочий план по направлениям кружков в целях эффективной организации досуга детей в лагере.
3. Собирает портфолио воспитателя.
4. Исследует и анализирует план воспитательной работы в летнем лагере.
5. Формирует навыки самостоятельной работы с временным коллективом детей во время летних каникул.
6. Проводит коллективные творческие дела и воспитательные мероприятия.
7. Организует досуг детей по их интересам.
8. Организует самоуправление во временных детских коллективах.
ПК 3. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса
ПМ 03. Методическое обеспечение образовательного процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для методического обеспечения образовательного процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
традиционные правила школьной дидактики специальной сферы и последние достижения в области психолого-педагогических наук интергированные с теоретическими заключениями (учебные предметы; области образования); традиционные технологии и дидактические инструменты образования, включая информационно-коммуникационные технологии; использование цифровых технологий, способы самоопределения в освоении дополнительного образования; методы реализации индивидуальных планов по профессиональному развитию; принципы и методы составления педагогических положений; принципы и методы составления учебно-программной документации; учитывая использование предметно-языковой технологии образования, особенности организации учебного процесса (для привлеченных педагогов согласно программе полиязычного образования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: самостоятельно планировать повышение своей квалификации;
самостоятельно выбирать информацию из интернет-источников;
под руководством наставника определять методы и приемы, направленные на формирование общих учебных умений и навыков учащихся;
под руководством наставника осуществлять подготовку учебных материалов в соответствии с поставленными целями занятий и/или в соответствии с правилами и требованиями;
взаимодействуя с коллегами, создавать благоприятную среду для обучения учащихся, анализировать нормативные документы содержания образования, планировать занятия, направленные на формирование компетенций.
Результат обучения: 1) Владеть теоретическими знаниями о сущности и особенностях учебного процесса, о способах реализации требований государственного стандарта при планировании и организации учебного процесса.
Педагогика (дидактика)
Новые педагогические технологии в преподавании информатики
Методика обучения информатике
Информационно-коммуникационные технологии
Учебная практика "Подготовка к педагогической пробной практике"
Педагогическая пробная практика
Критерии оценки:

1. Оқыту үдерісінің психологиялық-педагогикалық заңдылықтарын түсінеді.
2. Педагогиканың негізгі ұғымдарын, салаларын, басқа ғылымдармен байланысын; қазақ этнопедагогикасының теориялық негіздерін; Қазақстан Республикасының білім беру жүйесіндегі нормативтік және құқықтық құжаттарды; педагогика ғылымының әдіснамасын, тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды; жеке тұлғаның дамуының жас ерекшеліктерін анықтайды.
3. Оқыту теориясын; білімін меңгеру кезеңдерін, оқытудың заңдылықтары мен қағидаларын анықтайды.
4. Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының талаптарын; оқыту әдістерінің жіктелуін; білім беруді ұйымдастыру нысандарын; диалогтық оқытуды; сабақтарды жоспарлауға қойылатын талаптарды, білім алушылардың білімдерін қалыптастырушы және жиынтық бағалау өлшемшарттарын қолданады.
5. Оқу үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық әдіс-тәсілдерін, зерттеушілік, құндылыққа бағытталған, тұлғаға бағытталған, іс-әрекеттік, дифференциалдық, құзыреттілік, жүйелілік, коммуникативтік, интегративтік, жобалық т.б. технологияларын пайдаланады.
6. Мектептанудың негізгі мәселелерін; Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңын, менеджмент ережелерін және басқару қағидаларын; мектеп әкімшілігінің қызметін; инновациялар түрлерін; ынтымақтастық педагогикасын, оның негізгі идеяларын; озық педагогикалық тәжірибені түсінеді.
7. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлау кезінде сабақ мақсатын қоюды, бағалау өлшемшарттары мен ресурстарын анықтайды және жоспарлайды.
8. Білімді меңгеру кезеңдерін, оқыту қағидаларын ескере отырып сабақ өткізуді; білім беру мазмұны туралы құжаттарды, білім беру үдерісіндегі оқытудың әдістерін, принциптерін, заңдылықтарын талдауды жүзеге асырады.
9. Қазіргі қоғамның мүмкіндігі шектелген адамдарға қарым -қатынасын, инклюзивті білім берудің негіздері мен қағидаларын, білім алушылардың арнайы білім алу қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерін есепке ала отырып жұмыс жасау ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Заманауи білім беру технологияларын қолдану, сабақ берудің тиімді стратегияларын және оқыту мақсаттарын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Педагогикалық технологиялардың маңыздылығын, мақсаттарын, міндеттерін, мазмұнын, құрылымын және ерекшеліктерін: ынтымақтастық, ізгілендіру педагогикасын, проблемалық оқытуды, дидактикалық бірліктерді ірілендіру, модульдік, компьютерлік, дамыта оқыту, саралап оқыту, ұжымдық пен топтық оқыту, оза оқытуды түсінеді.
2. Деңгейлік бағдарламаның 7 модулі: оқыту мен білім берудегі жаңа тәсілдер, сыни ойлау, бағалау әдістері, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану, дарынды және талантты оқушыларды оқыту, басқару әдістері, оқытуда озат қасиеттерді айқындау бойынша оқыту жүйесін анықтайды.

1. Понимает психолого-педагогические закономерности процесса обучения.
2. Определяет основные понятия педагогики, отрасли и связи с другими науками; теоретические основы казахской этнопедагогики; нормативные и правовые документы в системе образования Республики Казахстан; методологии педагогической науки, факторы, влияющие на развитие личности; определяет возрастные особенности развития личности.
3. Определяет теорию обучения; этапы усвоения знаний, законы и принципы преподавания.
4. Применяет требования государственного общеобязательного стандарта образования; классификацию методов обучения; формы организации обучения; диалоговое обучение; требования к планированию уроков, формативное и суммативное критериальное оценивание знаний учащихся.
5. Применяет педагогические методы, технологии: исследовательские, ценностно-ориентированное, личностно-ориентированное, деятельностное, дифференцированное, компетентностное, системное, коммунникативное, интегративное, проектное и т.д.
6. Понимает основные вопросы школоведения; Закон Республики Казахстан "Об образовании", правила менеджмента и принципы управления; деятельность администрации школы; виды инноваций; педагогику сотрудничества, ее основные идеи; передовой педагогический опыт.
7. Определяет и планирует постановку цели урока, критерии оценивания и ресурсы при долгосрочном, среднесрочном и краткосрочном планировании.
8. Проводит занятия с учетом этапов усвоения знаний, принципов обучения; проводит анализ документов содержания образования, методов анализа, принципов, закономерностей преподавания в процессе обучения.
9. Понимает отношение современного общества к людям с ограниченными возможностями, основы и принципы инклюзивного образования, учитывая потребности учащихся в специальном образовании и личные возможности, понимает особенности организации рабочего процесса.
Результат обучения: 2) Применение современных образовательных технологий, выбор эффективных стратегий и целей обучения.
Критерии оценки:
1. Понимает важность, цели, задачи, содержание, структуру и особенности педагогических технологий: сотрудничества, гуманной педагогики, проблемного обучения, укрупнение дидактических единиц, модульного, компьютерного, дифференцированного обучения, коллективное и групповое обучение, опережающее обучение.
2. Идентифицирует образовательную систему по 7 уровневым программам: новые методы обучения и образования, критическое мышление, методы оценивания, применение информационных и коммуникационных технологий, обучение талантливых и одаренных учеников, методы управления и выявления передовых качеств в обучении.

3. Педагогикалық технологияларды жіктейді, талдайды.
4. Цифрлық оқытудың ресурстарын таңдайды; инновациялық технологияларды қолдана отырып сабақтарды жоспарлайды.
5. Оқу-тәрбие жұмысында педагогикалық технологияларды қолданады.
6. Ұзақ мерзімді, орташа мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау кезінде оқыту мақсатын қоюды, бағалау өлшемшарттар мен ресурстарды анықтайды және жоспарлайды.
7. Педагогикалық қызметтің уәджемелі-ынталандырушы және бақылау-түзету құрамдастарын анықтайды.
8. Сыни ойлау технологиясын қолданады, басқа көзқарастарды тыңдайды, өз ойын еркін айтады, жаңа идея тудыруға ықпал етеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Информатиканы оқыту әдістеменің тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орта білімнің (бастапқы, негізгі орта, жалпы орта білімнің) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын, оқу жоспарын, оқу бағдарламасы мазмұнын талдайды.
2. Информатика пәні бойынша оқу-әдістемелік кешеннің мазмұнын талдайды.
3. Информатика пәнінен ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспар құрастырады.
4. "Цифрлық Қазақстан" жағдайында ақпараттық орта құруға жағдай жасайтын оқытудың белсенді түрлерін (мәселелі тапсырмалар, әлеуметтік мәдени бағыттағы рөлдік ойындар), диалогтық оқытуды қолданады және талдайды.
5. Білім берудің әртүрлі деңгейлерінде информатика курсының мазмұнын жоспарлайды.
6. Информатика пәнінен жекелеген тақырыптарды оқыту әдістемесін меңгереді.
7. Бастауыш және негізгі буында информатика пәнін оқыту және программалық - әдістемелік қамтуды жүзеге асырады.
8. Оқушыларды тәрбиелеудің және информатика пәнін оқытудың әртүрлі нысандары мен әдістерін таңдайды, қолданады.
9. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау технологияларын, дарынды мен талантты балаларды, өзін-өзі реттейтін тұлға қалыптастыратын әртүрлі жастағы балаларды оқыту әдістерін қолданады.
10. Білім алушылардың зерттеу және жобалық жұмыстарын ұйымдастырады.
11. Білім алушыларды үйретеді және оларда жеке қасиеттерді дамытады, оқыту және тәрбиелеу үдерісін ұйымдастырады, педагогикалық үдерісті жобалайды және басқарады, диагностикалауды, түзетуді жүргізеді, педагогикалық қызметтің нәтижелерін болжайды.
12. Білім алушылардың жеке қажеттіліктері мен сұранымдарын ескере отырып, қосымша оқу сабақтарын құрастырады.
13. Қалыптастырушы және жиынтық тапсырмалар құрастырады.
14. Оқытудың белсенді әдістерін, ақпаратпен жұмыс жасау үшін сыни ойлау әдістерін (миға шабуыл, фильтрлеу, талдау, қорытынды және тұжырымдау) қолданады.
15. Білім алушылардың мүмкіндіктері мен қажеттіліктеріне қарай жұмысты ұйымдастыру формалары, әдіс-тәсілдері, технологияларын пайдаланады.

3. Классифицирует и анализирует педагогические технологии.
4. Выбирает ресурсы цифрового обучения; планирует уроки с использованием инновационных технологий.
5. Применяет педагогические технологии в учебно-воспитательной работе.
6. Определяет и планирует цель обучения, критерий оценивания и ресурсы для долгосрочного, среднесрочного и краткосрочного планирования.
7. Определяет мотивационно-стимулирующие и контролирующие компоненты педагогической деятельности.
8. Применяет технологию критического мышления, слушает иные точки зрения, свободно выражает идеи и влият на появление новых идей.
Результат обучения: 3) Владеть методикой преподавания информатики.
Критерии оценки:
1. Анализирует содержание государственного общеобязательного стандарта среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), учебного плана, учебной программы.
2. Анализирует содержание учебно-методического комплекса по информатике.
3. Разрабатывает долгосрочные, среднесрочные и краткосрочные планы по предмету информатика.
4. Анализирует и применяет активные формы обучения (проблемных заданий, ролевых игр социокультурной направленности), которая создает информационную среду в условиях "Цифрового Казахстана".
5. Планирует содержание урока информатики на разных уровнях образования.
6. Осваивает методы преподавания отдельных тем в информатике.
7. Осуществляет обеспечение изучения информатике и программно-методического обеспечения в начальной и основной школе.
8. Выбирает и использует различные формы и методы воспитания обучающихся и обучению информатике.
9. Применяет технологии формативного и суммативного оценивания, обучения талантливых и одаренных детей, методы обучения детей разного возраста, которые формируют саморегулирующуюся личность.
10. Организует исследовательскую и проектную работу обучающихся.
11.Обучает учащихся и развивает их личные качества, организует процесс обучения и воспитания, разрабатывает и управляет педагогическим процессом, выполняет диагностику, коррекцию, прогнозирует результаты педагогической деятельности.
12. Создает дополнительные учебные занятия с учетом индивидуальных потребностей и запросов учащихся.
13. Разрабатывает формативные и суммативные задания.
14. Применяет эффективные методы обучения, методы критического мышления (мозговой штурм, фильтрацию, анализ, выводы и заключения) для работы с информацией.
15. В зависимости от возможностей и потребностей учащихся использует формы, методы и технологии обучения.

16. Инклюзивті топқа қатысушы білім алушылардың әлеуетін дамыту үшін тиімді жағдай жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке ақпараттық қызметін ұйымдастырады және оның нәтижелерін жоспарлайды.
2. Білім беру үдерісінде заманауи ақпараттық және телекоммуника-циялық технологияларды қолданады.
3. Цифрлық контенттерді құрастырады және қолданады.
4. "Kүнделік (Kundelik)" бірыңғай электрондық білім беру жүйесімен жұмыс істейді.
5. Аудиторияны басқару (CRMS), оқытуды басқару (LMS), контентті басқару (CMS) жүйесімен жұмыс істейді.
6. Онлайн телеконференцияларға, жобаларға, конкурстарға қатысады.
7. Қашықтық олимпиадалар, қашықтықтан оқыту, желілік әдістемелік бірлестіктермен коммуникациялық технологияларды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Байқау практикасын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Байқау практикасы үшін қажетті оқу-әдістемелік құжаттаманы құрастырады.
2. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарларды, сыныптан тыс іс-шаралар жоспарларын құрастырады.
3. Электрондық оқулықтарды, цифрлық қорларды қолдана отырып "сабақ ішіндегі сабақты" ұйымдастырады.
4. Болашақ мұғалімнің портфолиосын рәсімдейді.
5. Әдіскерлердің, информатика мұғалімдерінің байқау сабақтарына, сыныптан тыс шараларына қатысады.
6. Сабақ пен сыныптан тыс іс-шараларды өткізеді.
7. Пәндік және сыныптан тыс сабақтарда инновациялық технологияларды, оқу-көрнекі құралдарын қолданады.
8. Білім алушылардың зерттеу және жобалық жұмыстарын ұйымдастырады.
КҚ 4. Білім алушылардың білім беру мазмұнын меңгеру деңгейін зерделеу, білім беру ортасын зерттеу
КМ 04. Оқыту сапасына мониторинг жүргізу, білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерттеу
Бұл модуль оқыту сапасының мониторингін жүргізу, білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерттеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
білім беру ортасын, білім беру практикасын зерттеу қағидалары мен әдістерін, педагогикадағы зерттеу әдістерін; білім алушылардың қызметін психологиялық-педагогикалық қадағалау әдістерін; оқытудың оқу-танымдық қызметін диагностикалауды, білім сапасын бағалау өлшемшарттары мен көрсеткіштерін; оқыту үдерісінің нәтижелерін педагогикалық талдау технологиясын;
білім сапасын бағалау жүйесін меңгереді.
Модульді зерттеу кезінде білім алушылар оқушылардың жеке ерекшеліктерін диагностикалау нәтижелерін өздігінен қолдануды;
әріптестерімен бірлесіп оқытудағы қажеттіліктер мен қиындықтарды анықтауды;
әріптестерімен бірлесіп практиканы зерттеу мәтініндегі рефлексия әдістерін қолдануды;
тәлімгердің жетекшілік етуімен білім беру ортасын жоспарлау мен зерттеулер жүргізуді, білім сапасын диагностикалаудың автоматтандырылған технология әдістерін меңгеруді;
тестілейтін және бақылайтын бағдарламалардың мазмұнын құрастыруды; білім сапасына педагогикалық талдау жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Педагогикалық диагностиканы жүргізу.
Педагогикалық диагностика
Зерттеу әдістері
Критериалды бағалау технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

16. Создает благоприятные условия для развития потенциала обучающихся относящихся к инклюзивной группе.
Результат обучения: 4) Владеть информационно-коммуникационными технологиями.
Критерии оценки:
1. Организует личную информационную деятельность и планирует ее результаты.
2. Использует в учебном процессе современные информационные и телекоммуникационные технологии.
3. Разрабатывает и использует цифровые контенты.
4. Работает с единой системой электронного обучения "Күнделік (Kundelik)".
5. Работает с системой управления аудиторией (CRMS), управлением образования (LMS), управления контентом (CMS).
6. Участвует в онлайн телеконференциях, проектах, конкурсах.
7. Владеет технологиями дистанционного обучения, методами проведения дистанционной олимпиады, способы организации сетевого методического обьединения.
Результаты обучения: 5) Проводить пробную практику.
Критерии оценки:
1. Составляет учебно-методическую документацию, необходимой для пробной практики.
2. Разрабатывает долгосрочные, среднесрочные, краткосрочные планы, планы внеклассных мероприятий.
3. Организует "урок в уроке" с использованием электронных учебников, цифровых ресурсов.
4. Оформляет портфолио будущих учителей.
5. Участвует на пробных уроках внеклассных мероприятиях учителей, преподавателей информатики.
6. Проводит уроки и внеклассные занятия.
7. Применяет инновационные технологии, наглядные пособия на пробных уроках и внеклассных занятиях.
8. Организует исследовательскую и проектную работу обучающихся.
ПК4. Изучать уровень усвоения обучающимися содержания образования, создавать образовательную среду
ПМ 04. Мониторинг качества образования, изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для исследования проведения мониторинга качества обучения, изучение уровня усвоения обучающимися содержания образования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
образовательную среду, принципы и методы изучения образовательной практики,
методы исследования в педагогике;
методы психолого-педагогического контроля за деятельностью студентов; диагностику образовательно-познавательной функции образования, критерии измерения и показатели качества образования; педагогический анализ результатов образовательного процесса;
система оценки качества знаний.
При изучении модуля обучающиеся учатся: самостоятельно использовать результаты диагностики особенностей учащихся;
выявлять потребности и трудности в сотрудничестве с коллегами;
использовать методы отражения в тексте практических исследований с коллегами;
выполнять планирование образовательной среды и проводить исследования, освоить технологические методы автоматизации диагностики качества образования; составлять содержания тестирующих и контрольных программ; проводить педагогический анализ качества образования.
Результат обучения: 1) Проводить педагогическую диагностику.
Педагогическая диагностика
Методы исследования
Технология критериального оценивания
Критерии оценки:

1. Психологиялық-педагогикалық зерттеулердің сапалық және сандық әдістері арқылы әртүрлі жастағы білім алушылардың дамуы, қарым-қатынас жасауы, қызметі диагностикасын ұйымдастырады;
педагогикалық диагностиканың нысанын, мақсаттары мен міндеттерін анықтайды; болжамды шығару және оны әрі қарай тексеруді орындайды; болашақ диагностикалау үдерісін жоспарлайды; диагностикалау құралдарын (өлшемшарттарын, деңгейлерін, әдістемелерін) таңдайды.
2. Нысан туралы ақпаратты (нысанның нақты күйінің нормативтік-тиімді жағдайымен салыстыру) жинайды; алған ақпаратты өңдейді (талдау, жүйелендіру және жіктеу);
сенімді ақпаратты талдау негізінде кейбір жаңа бірлікте дигностикадан өтетін нысанның құрамдастарына синтез жүргізеді; дигностикадан өтетін нысанның дамуын болжайды; педагогикалық диагнозды негіздейді және бағалайды; диагностикалау нысанды түрлендіру мақсатында педагогикалық үдерісті басқару бойынша түзетуді жүзеге асырады.
3. Қабық-бағдарламаларды қолдана отырып тестілер мен компьютерлік тестілеуді әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Білім беру үдерісін жетілдіру үшін ғылыми зерттеу нәтижелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Педагогикалық зерттеулер әдістерін, эксперимент түрлерін, бақылауды, сұрау әдістерін жіктейді.
2. Сауалнама жүргізуді, ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша экспериментті жоспарлайды; педагогикалық тәжірибені зерттейді; ғылыми жұмыс нәтижелерін рәсімдейді; тұлғаның дамуына әсер ететін факторларды талдайды.
3. Мұғалімдердің педагогикалық тәжірибесін зерттейді, жалпылайды, енгізеді.
4. Мәселелі жағдайды анықтайды және зерттеу маңыздылығын негіздейді.
5. Зерттеу нысаны мен мәнін анықтайды.
6. Зерттеу мақсатын, міндеттерін, болжамын анықтайды.
7. Зерттеудің қандай да бір мәселелерін шешу үшін зерттеудің тиімді әдістерін таңдайды және қолданады.
8. Зерттеу нәтижелерін өңдейді, талдайды және сипаттайды.
9. Ғылыми жұмысты әдеби-графикалық рәсімдеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Критериалды бағалау технологиясын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Білім алушылардың оқу жетістіктеріне шектік бағалауын жүргізу тәртібін ұстанады.
2. Критериалды бағалау: қалыптастырушы және жиынтықтық бағалау жүйесін ажырата біледі
3. Қалыптастырушы бағалау нысандарын (ауызша сұрау, жазбаша жұмыс, практикалық жұмыс және т.б.) құрастырады.
4. Тоқсандық және жылдық бағаларды қою тәртібін ұстанады.
5. Баллдарды бағаға ауыстыру шкаласын қолданады.
6. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау бойынша баллдарды есептеуді қолданады.
7. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау нәтижелерін тіркеу журналын толтырады.
КҚ 5. Цифрлық білім ресурстарын жасақтау
КМ 05. Цифрлық білім ресурстарын жасақтау
Бұл модуль болашақ маманның қолданушылық деңгейден жасақтаушы деңгейіне көтерілуіне, кәсіби құзыреттілігін арттыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
программалау тілдерін; компьютерлік графика негіздерін; мәліметтер қорын жобалау және жүзеге асыруды; компьютерлік желілер негіздерін, архитектура және оның көппроцессорлы жүйелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
алгоритмдеу және программалаудың жоғары деңгейлі тілдерін әзірлеуді, компьютерлік графикамен жұмыс істеуді; мәліметтер қорын жасақтауды; компьютерлік желілерде еркін қарым қатынас жасауды; роботтарды модельдеу және құрастыруды; веб технологиялардың көмегімен веб қосымшалар жасақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Алгоритмдеу негіздерін ұғынып, алгоритм мен программа арасындағы байланысты жүзеге асыру, программалаудың жоғары деңгейлі тілін пайдалану.
Алгоритмдеу және программалау негіздері
Программалау
Программалаудан оқу практикасы
Компьютерлік графика
Мәліметтер қоры және ақпараттық жүйелер
Компьютерлік желілер
Робот техникасы негіздері
Робот техникасы негіздерінен оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Организует диагностику развития, общения, деятельности обучающихся разного возраста посредством качественных и количественных методов психолого-педагогических исследований; определяет объект, цели и задачи педагогического диагностирования; выдвигает гипотезу и выполняет ее последующую проверку; планирует процесс предстоящего диагностирования; осуществляет выбор средств диагностирования (критерии, уровни, методики).
2. Собирает информацию об объекте (соотношение реального состояния объекта с нормативно-оптимальным);
обрабатывает полученную информацию (анализ, систематизация и классификация); проводит синтез компонентов диагностируемого объекта в некоторое новое единство на основе анализа достоверной информации; прогнозирует перспективу дальнейшего развития диагностируемого объекта; выполняет обоснование и оценку педагогического диагноза; осуществляет коррекцию по управлению педагогическим процессом с целью преобразования диагностируемого объекта.
3. Разрабатывает тесты для компьютерного тестирования с использованием программ оболочек.
Результат обучения: 2) Использовать результаты научных исследований для совершенствования образовательного процесса.
Критерии оценки:
1. Классифицирует методы педагогических исследований, виды эксперимента, наблюдения, опросные методы.
2. Планирует проведение анкетирования, эксперимента по научно-исследовательской работе; исследует педагогический опыт; оформляет результаты научной работы, анализирует факторы, влияющие на развитие личности.
3. Изучает, обобщает и внедряет педагогический опыт учителей.
4. Определяет проблемную ситуацию и обосновывает актуальность исследования.
5. Определяет сущность и предмет исследования.
6. Определяет цели, задачи и гипотезу исследования.
7. Выбирает и применяет адекватные методы исследования для решения тех или иных задач исследования.
8. Обрабатывает, анализирует и описывает результаты исследования.
9. Выполняет литературно- графическое оформление научной работы.
Результат обучения: 3) Владеть технологией критериального оценивания.
Критерии оценки:
1. Соблюдает порядок проведения критериального оценивания учебных достижений учащихся.
2. Различает систему критериального оценивания: формативное и суммативное оценивание.
3. Составляет формы (устный опрос, письменная работа, практическая работа и др.) формативного оценивания.
4. Соблюдает порядок выставления четвертных и годовых оценок.
5. Применяет шкалу перевода баллов в оценку.
6. Применяет расчет баллов по формативному и суммативному оцениванию.
7. Заполняет журнал регистрации результатов оценивания учебных достижений учащихся.
ПК 5. Развивать цифровые образовательные ресурсы
ПМ 05. Развитие цифровых образовательных ресурсов.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для продвижения от уровня пользователя до уровня разработчика и повышения профессиональной компетентности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: языки программирования; основы компьютерной графики; разработку и внедрение баз данных; основы компьютерных сетей, многопроцессорных систем, их архитектуру и
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать алгоритмические и высокоуровневые языки программирования; работать с компьютерной графикой; создавать базы данных; свободно общаться в компьютерных сетях; моделировать и строить роботов; разрабатывать веб-приложения с помощью веб-технологий.
Результат обучения: 1) Понимать основы алгоритма, обеспечить связь между алгоритмами и программным обеспечением, использовать язык программирования высокого уровня.
Основы алгоритмизации и программирования
Программирование
Учебная практика по программированию
Компьютерная графика
База данных и информационные системы
Компьютерные сети
Основы робототехники
Учебная практика по основам робототехники
Критерии оценки:

1. Алгоритм ұғымын, қасиеттерін, берілу тәсілдері мен түрлерін, алгоритмдер теориясын түсінеді.
2. Алгоритмдерге өмірден мысалдар келтіреді.
3. ЭЕМ-де есеп шығару кезеңдерін жүзеге асырады.
4. Тиімді алгоритмдер құрады, өңдейді.
5. Ойынды программалау платформасының ережелерін түсінеді.
6. Ойын программалау ортасын (Лого, Scratch) қолданады.
7. Программа құрылымын (Лого, Scratch) сипаттай алады.
8. Ойын программалау ортасында программалар жасайды.
9. Жоғарғы және төменгі деңгейлі программалау тілдері арасындағы айырмашылықты түсінеді.
10. Компиляторлар мен интерпретаторлардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалайлы.
11. Жоғары деңгейлі тілде алгоритмдеу және программалау негізгі тәсілдерін жүзеге асырады.
12. "Программалау жүйесі" және "программалау тілдері" ұғымдарын ажыратады.
13. Деректердің типін жіктейді.
14. Жобаның интерфейсін құру талаптарын орындайды.
15. Құрылымдық программалау әдістерін пайдаланады.
16. Программалау тілінде программалық код жазады.
17. Программаны өңдеу орталарында (Pascal, С/С++, Python, Delphi, Lazarus) программа құрады және өңдейді.
18. Программалау тілі арқылы модельдер жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Компьютерлік графика негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерлік графиканың даму сатылары және қолдану салаларын, компьютерлік графиканың түрлерін ажырата алады.
2. Графиктік файлдардың форматтарын анықтай біледі.
3. Растрлық бейнелерді растрлық графиктік редактормен өңдей алады, негізгі операцияларды орындай алады.
4. Растрлық бейнемен жұмыста қабаттарды қолданады, бейнені композициялық өңдей алады, коллаж жасай алады.
5. Векторлық бейнелерді векторлық графиктік редактормен өңдей алады.
6. Нысандармен, примитивтермен жұмыс жасай алады.
7. Анимацияның жасалу жолын біледі, фильм құрады, оған дыбыс қосады, өңдейді.
8. Флеш-ролик жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Мәліметтер қорын жобалау және жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мәліметтер қорының ақпараттық модельдерінің түрлерін түсінеді.
2. Мәліметтер қорын басқару жүйесі жұмысының негізгі принциптерін ұстанады.
3. Мәліметтер қорын басқару жүйесіне енетін аспаптық құралдарды қолданады.
4. Мәліметтердің реляциялық моделінің негізгі ұғымдарын меңгерген.
5. Реляциялық модельде берілген пәндік аймақтың мәліметтер схемасын құрады.
6. Реляциялық модельде мәндердің және сілтемелердің біртұтастығының талаптарын сақтайды.
7. Реляциялық мәліметтер қорында байланыстардың түрлерін ажыратады.
8. Мәліметтер қорының объектілерін құру тәсілдерін меңгерген.
9. Мәліметтер қорының объектілерін құрады.
10. Мәліметтер қорымен жұмыс істеуде SQL тілінің құрылымын қолданады.
11. Тілдің мәліметтерді басқаруға арналған негізгі құрылымымен жұмыс істейді.

1. Понимает определение алгоритма, свойства, способы и типы передачи, теорию алгоритмов.
2. Дает алгоритмам примеры из жизни.
3. Выполняет решение задач на компьютере.
4. Создает и обрабатывает эффективные алгоритмы.
5. Понимает правила платформы программирования игр.
6. Применяет среду программирования игр (Лого, Scratch).
7. Описывает структуру программного обеспечения (Лого, Scratch).
8. Создает программы в среде программирования игр.
9. Понимает разницу между верхним и нижним уровневым языком программирования.
10. Оценивает преимущества и недостатки компиляторов и интерпретаторов.
11. Выполняет основные методы алгоритмизации и программирования на языке высокого уровня.
12. Различает понятия "система программирования" и "языки программирования".
13. Классифицирует типы данных.
14. Выполняет требования по построению интерфейса проекта.
15. Использует методы структурированного программирования.
16. Записывает программный код на языке программирования.
17. Создает и обрабатывает программу в среде разработки программного обеспечения (Pascal, C / C ++, Python, Delphi, Lazarus).
18. Создает модели с использованием языка программирования.
Результат обучения: 2) Владеть основами компьютерной графики.
Критерии оценки:
1. Различает этапы разработки и области применения компьютерной графики, типы компьютерной графики.
2. Определяет форматы графических файлов.
3. Обрабатывает растровую графику с помощью растрового графического редактора, выполняет основные операции.
4. Использует во время работы слои с растровым изображением, редактирует изображение, создает коллажи.
5. Редактирует векторные изображения с помощью векторного графического редактора.
6. Умеет работать с объектами, примитивами.
7.Владеет способами анимации, создает фильм, добавляет и воспроизводит его.
8. Умеет создавать флеш-ролики.
Результат обучения: 3) Разработывать и внедрять базы данных.
Критерии оценки:
1. Понимает типы информационных моделей базы данных.
2. Применяет основные принципы системы управления базами данных.
3. Применяет инструменты к системе управления базами данных.
4. Владеет основными понятиями реляционной модели данных.
5. Формирует схему данных предметной области, предоставленную в реляционной модели.
6. Соблюдает требования единства значений и ссылок в реляционной модели.
7. Отличает типы контактов в реляционной базе данных.
8. Владеет способами создания объектов баз данных.
9. Создает объекты базы данных.
10. Применяет структуру языка SQL при работе с базой данных.
11. Работает с базовой структурой языка для управления данными.

12. Мәліметтердің физикалық моделінің негізгі ұғымдарын меңгерген.
13. Мәліметтер қоры архитектурасын түсінеді.
14. Мәліметтер қорын басқару жүйесімен жұмыс істейді.
15. Мәліметтер қорын жобалаудың әдістері мен тәсілдерін жүзеге асырады.
16. Мәліметтер қорын локальді және әлемдік желіде басқару ерекшеліктерін ажыратады.
17. Көпқолданушылық мәліметтер қорын басқару жүйесін жүзеге асыруда қолданылатын түрлі архитектуралық шешімдерді орындайды.
18. Мәліметтер қорының клиент-серверлік жүйесінің бірінде мәліметтер қорын құрады.
19. Нақты өмірлік жағдайларда мәліметтер қорын жобалайды және басқарады.
Оқыту нәтижесі: 4) Компьютерлік желілер негіздерін, архитектура және оның көппроцессорлы жүйелерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ашық жүйелер архитектурасы және қысқартылған командалар жиынтығынан тұратын процесссор түрлерін ажыратады.
2. Көпмашиналы жүйелер және кешендер, олардың жұмысын ұйымдастыру мәселелерін ұғынады.
3. Желілерде ақпаратты коммутациялау және маршруттау тәсілдері: каналдар коммутациясы, пакеттер коммутациясы құрылғыларын ұйымдастыру жолдарын түсініп, негізгі құрылғылардың жалғану принциптерін меңгереді.
4. Локальді желілердегі серверлер, қосымшалар серверлері, Интернетке ену серверлері, мәліметтер қорының серверлері туралы, серверлерге қойылатын жалпы талаптарды, мәліметтерді архивтеу бойынша жұмыс ережелерін ұғынады.
5. "Рұқсат етілмеген енуден қорғау мәселелері", "әлемдік желідегі қауіпсіздік", "компьютерлік вирустар" ұғымдарын ажыратады, алдын алу шараларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Роботтардың мүмкіндіктері мен функционалдылығын түсіну, роботтарды құрастыру, программалау және сынау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Робот техникасының даму перспективасы және оны қолдану салалары туралы танысады.
2. Сенсорлар, датчиктер, моторлар мен контроллерлердің қажеттілігін түсінеді.
3. Роботтарды жинау барысында қарапайым және күрделі механизмдер схемаларын қолданады.
4. Қозғалыстарды программалау барысында есеп формулаларын қолданады.
5. Датчиктердің анықталған көрсеткіштері бойынша механизмдерді іске қосу үшін тармақталу және циклдік алгоритмдерді қолданады.Сандық және логикалық типті айнымалылар мен массивтерді қолданады.
6. Күрделі аралас блоктар мен командаларды қолданады.
7. Роботтың жұмыс жасауын тексереді.
8. Роботтың артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды.
КҚ 6. Кәсіптік іс-әрекетте цифрлық білім беру технологиялары мен ресурстарын қолдану
КМ 06. Кәсіптік іс-әрекетте цифрлық білім беру технологиялары мен ресурстарын қолдану.
Бұл модуль болашақ маманның өзінің кәсіби қызметінде цифрлық білім беру технологиялары мен қорларын пайдалануы үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар web- технологиялардың негіздерін; білім беруде цифрлық технологияларды қолдану тәсілдерін; компьютерлік жүйе мен желілерде ақпаратты қорғаудың қазіргі кездегі құралдары мен қағидаттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: оқу-тәрбие үрдісінде цифрлық технологияларды пайдалануды; онлайн телеконференцияларға, жобаларға, конкурстарға қатысуды; қашықтықтан түрлі шаралар өткізуді; оқыту мақсаттарына сай цифрлық қорларды таңдауды; электрондық оқыту қорларын жобалауды және жасақтау тәсілдерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Web технологиялардың негіздерін, web-қосымша жасақтау технологияларын меңгеру.
Объектіге бағытталған программалау
Веб-қосымшалар жасақтау.
Веб-қосымшалар жасақтаудан оқу практикасы
Web технологиялар
Білім берудегі цифрлық технологиялар
Ақпаратты қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:

12. Владеет основными понятиями физической модели данных.
13. Понимает архитектуру источников данных.
14. Работает с системой управления базами данных.
15. Внедряет методы и приемы проектирования базы данных.
16. Определяет особенности управления данными в локальной и глобальной сетях.
17. Выполняет различные архитектурные решения, которые могут использоваться для реализации управления многопользоваельской базой данных.
18. Создает базу данных одной из клиент-серверных систем базы данных.
19. Создает и управляет базами данных в реальных ситуациях.
Результат обучения: 4) Понимать основы компьютерных сетей, многопроцессорных систем и их архитектуры.
Критерии оценки:
1. Различает типы процессоров, которые включают открытую системную архитектуру и набор сокращенных команд.
2. Понимает многомашинные системы и комплексы, задачи организации их работы.
3. Осваивает методы коммутации и маршрутизации информации в сетях: понимает коммутацию каналов, пути организации инструментов пакетной коммутации, осваивает принцип соединения основных устройств.
4. Понимают общие требования к серверам, серверам приложений, серверам доступа в интернет, серверам базы данных в локальных сетях, правила работы по архивированию данных.
5. Распознает понятия "защита от несанкционированного доступа", "безопасность в глобальной сети", "компьютерные вирусы" и использует превентивные меры.
Результат обучения: 5) Понимать возможности и функциональность роботов, выпонять сборку, программирование и тестирование роботов.
Критерии оценки:
1. Знаком с перспективами развития робототехники и областями ее применения.
2. Понимает необходимость в сенсорах, датчиках, двигателях и контроллерах.
3. Использует простые и сложные механизмы схем при сборке роботов.
4. Использует учетные формулы в программировании движений.
5. Применяет ветвящиеся и циклические алгоритмы для запуска механизмов детектированных датчиков. Использует переменные и массивы числового и логического типа.
6. Использует сложные блоки и команды.
7. Проверяет производительность робота.
8. Характеризует преимущества и недостатки робота.
ПК 6. Использовать цифровые образовательные технологии и ресурсы в профессиональной деятельности
ПМ 06 Использование цифровых образовательных технологий и ресурсов в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования цифровых образовательных технологий и ресурсов в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы web- технологий; способы применения цифровых технологий в образовании; современные инструменты и принципы информационной безопасности в компьютерных системах и сетях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать цифровые технологии в учебно-воспитательном процессе; участвовать в онлайн телеконференциях, проектах, конкурсах; проводить дистанционные мероприятия; выбирать цифровые ресурсы в соответствии с задачами обучения; проектировать электронные учебные ресурсы и применять методы разработки.
Результат обучения: 1) Владеть основами веб-технологий, технологиями разработки веб-приложений.
Объектно-ориентированное программирование
Разработка веб-приложений.
Практика по разработке веб-приложений
Веб-технологии
Цифровые технологии в образовании
Защита информации
Критерии оценки:

1. Web-технологиясының теориялық негіздерін ұғынады.
2. Web-қосымшаларды жасау құралдарына шолу жасайды.
3. "Клиент-сервер" технологиясында программа құрады.
4. Интернет-технологиялар дамуының болашағын түсінеді.
5. Интернеттегі web серверлерді пайдалана алады.
6. Web-ресурстарды алу технологиясын қолданады.
7. Интернет сервистерін пайдаланады.
8. Интернетте файлдармен алмаса алады.
9. Интернет қосымшаларын құру технологияларын меңгереді.
10. Сайттар мен электрондық басылымдардың құрылымын, сапасын талдайды.
11. Сайт, электрондық басылым, цифрлық қор жасақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Білім беруде цифрлық технологияларды қолдануды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік ақпарат ортасының ашық білім беру қорларын зерттейді.
2. Қазақстандық білім берудің ақпараттық ортасын зерттейді.
3. Сабақ берудің тиімді стратегияларын және оқыту мақсаттарына сай цифрлық қорларды таңдайды.
4. Цифрлық білім беру қорлары сапасын бағалайды, оларды кешенді сараптамадан өткізеді.
5. Мектеп медиатекасын қалыптастыру қағидаларын ұстанады.
6. Электрондық оқыту құралдарын жобалайды, жасақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Компьютерлік жүйе мен желілерде ақпаратты қорғаудың қазіргі кездегі құралдары мен қағидаттарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпарат қорғау жүйесін жобалау негіздерін ұғынады.
2. Ақпаратты қорғау әдістері мен құралдарын қолданады.
3. Ақпаратты енгізу, шығару, беру, өңдеу және сақтауды жүзеге асыру кезінде ақпаратты қорғауды меңгерген.
4. Ақпаратты қорғаудың криптографиялық құралдарын пайдаланады.
5. Құпия кілтті шифрлер мен ашық кілтті шифрлер жасақтай алады.
6. Қорғаныш жоспарын құрастырады.
КҚ 7. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеуде инклюзивті және дифференциалды тәсілдерді қолдану
КМ 07. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеуде инклюзивті және дифференциалды тәсілдерді пайдалану
Бұл модуль инклюзивті ортада оқу үрдісін ұйымдастыру үшін қолайлы орта құруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульды игеру нәтижесінде білім алушылардың биологиялық және физиологиялық негіздерін; салауатты өмір салтын негіздерін; ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларға педагогикалық қолдау көрсетуді меңгереді.
Модульды зерделеу кезінде білі алушылар: жеке білім беру бағдарламаларын әр баланың ерекшелігіне қарай бейімдеуді; білім алушылар ағзаның функционалдық жағдайын бағалау үшін өзін-өзі бақылау және бағалау дағдыларын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектеп оқушыларының физиологиясының негіздерін меңгеру.
Оқушылардың физиологиялық дамуы
Инклюзивті білім беру негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает теоретические основы веб-технологий.
2. Делает обзор веб-приложений.
3. Создает программу по технологии "Клиент-сервер".
4. Понимает перспективы развития интернет-технологий.
5. Использует веб-серверы в Интернете.
6. Применяет технологию получения веб-ресурсов.
7. Использует интернет-услуги.
8. Обменивается файлами в Интернете.
9. Разрабатывает технологии создания интернет-приложений.
10. Анализирует структуру и качество веб-сайтов и электронных публикаций.
11. Разрабатывает веб-сайт, электронную версию, цифровой фонд.
Результат обучения: 2) Использовать цифровые технологии в образовании.
Критерии оценки:
1. Исследует открытые образовательные ресурсы мировой информационной среды.
2. Исследует информационную среду казахстанского образования.
3. Выбирает эффективные стратегии обучения и цифровые ресурсы в соответствии с целями обучения.
4. Оценивает качество цифровых образовательных ресурсов и проводит комплексную экспертизу.
5. Придерживается принципов формирования школьной медиатеки.
6. Разрабатывает электронные учебные пособия.
Результат обучения: 3) Владеть современными инструментами и принципами информационной безопасности в компьютерных системах и сетях.
Критерии оценки:
1. Понимает основы проектирования системы информационной безопасности.
2. Применяет методы и средства защиты информации.
3. Владеет защитой информации при вводе, выдаче, выпуске, обработке и хранении информации.
4. Использует криптографическую защиту информации.
5. Оснащает закодированными шифрами и открытыми шифрами.
6. Создает план защиты.
ПК 7. Применять инклюзивные и дифференцированные подходы в образовании и воспитании студентов с особыми потребностями в образовании
ПМ 07. Применение инклюзивных и дифференцированных подходов в образовании и воспитании студентов с особыми потребностями в образовании
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для создания благоприятной среды для организации учебного процесса инклюзивного обучения.
В результате изучения модуля учащиеся осваивают:
биологические и физиологические основы обучающихся; основы здорового образа жизни; педагогическую поддержку обучающихся с особыми образовательными потребностями.
При изучении модуля обучающиеся учатся: адаптировать индивидуальные образовательные программы к особенностям каждого ребенка; навыкам самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Владеть основами физиологии школьников.
Физиологическое развитие студентов
Основы инклюзивного образования
Критерии оценки:

1. Балалар мен жасөспірімдердің дамудың негізгі заңдылықтарын меңгерген.
2. Физиология ғылымының туындауын, дамуын, педагогика ғылымындағы ролін түсінеді.
3. Балалар мен жасөспірімдердің өсуі мен дамуын анықтайды, антропометрлік зерттеулер жүргізеді.
4. Оқу-тәрбие үрдісін гигиеналық талапқа және нормаларға сай ұйымдастыруды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Инклюзивті білім беру негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Инклюзивті білім берудің негізгі идеялары мен ұғымдарын, инклюзивті білім беру субъектілерінің психологиялық-педагогикалық сипаттарын, мүмкіншіліктері шектеулі балаларды оқыту мен тәрбиелеу мәселелерін түсінеді.
2. Инклюзивті білім берудің психологиялық-педагогикалық практикасында инновациялық технологияларды пайдаланады.
3. Мүмкіндігі шектеулі балаға жеке білім беру траекториясын жобалайды.
4. Инклюзивті білім беру ұйымдарында педагогикалық диагностика жүргізеді.
5. Инклюзивті білім берудің мәселелерін анықтайды, қызметіндегі кедергілерді жою жолдарын анықтайды.
КҚ 8. Кәсіби қоғамдастықпен және білім берудің барлық мүдделі тараптарымен өзара әрекеттесу
КМ 08. Білім берудің кәсіби қоғамдастығымен және барлық мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу
Бұл модуль кәсіби қоғамдастықпен тиімді әрекеттесу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тілдесу психологиясының және кәсіптік коммуникацияның негіздерін;
кәсіптік қоғамдастықтағы ынтымақтастықтың нысандарын, әдістерін;
әртүрлі әлеуметтік топтармен өзара әрекеттесу нысандары мен тәсілдерін; кәсіптік көшбасшылық негіздерін, өзара әрекеттесу әдістерінің мәнін;
өзара әрекеттесу әдістерінің саралау тәсілдерін;
коммуникацияларды құру амалдарын; қашықтықтан өзара әрекеттесу әдістерін жобалау тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қосымша білім беру жүйесіне білім алушыларды өздігінен тартуды; әртүрлі шығармашылық бірлестіктерді біріктіретін инновациялық идеяларды өздігінен бастамалауды;
кәсіптік қоғамдардың, құқық қорғау органдарының, медициналық, әлеуметтік қызметтердің, балалар-жасөспірімдер қозғалыстардың, жастар бірлестіктерінің, қоғамдық пен саяси партиялардың, үкіметтік емес және басқа ұйымдардың өкілдерін оқу-тәрбие үдерісіне өздігінен тартуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мектеп әкімшілігінің, педагогикалық кеңестің жұмысын басқару бойынша теориялық білімді қолдану, педагогтар-жаңашылдардың тәжірибесін практикада қолдану.
Педагогика (мектептану)
Білім берудегі менеджмент
"Дипломалды практикасына дайындық" оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными закономерностями развития детей и подростков.
2. Понимает возникновение, развитие и роль науки физиологии в педагогической науке.
3. Определяет рост и развитие детей и подростков, проводит антропометрические исследования.
4. Организует образовательный процесс в соответствии с гигиеническими требованиями и нормами.
Результат обучения: 2) Владеть основами инклюзивного образования.
Критерии оценки:
1. Понимает основные идеи и концепции инклюзивного образования, психолого-педагогические характеристики субъектов инклюзивного образования, образование и воспитание детей с ограниченными возможностям.
2. Использует инновационные технологии в психолого-педагогической практике инклюзивного образования.
3. Проектирует траекторию физического воспитания ребенка с ограниченными возможностями.
4. Проводит педагогическую диагностику в инклюзивных образовательных организациях.
5. Определяет вопросы инклюзивного образования, определяет пути устранения барьеров для деятельности.
ПК 8. Взаимодействовать с профессиональным сообществом и всеми заинтересованными сторонами
ПМ 08. Взаимодействие с сообществом профессионального образования и всеми заинтересованными сторонами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эффективного общения с профессиональным сообществом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы психологии общения и профессиональной коммуникации;
формы и методы сотрудничества в профессиональном сообществе;
формы и методы взаимодействия с различными социальными группами; основы профессионального лидерства, сущность методов взаимодействия;
способы построения коммуникации;
приемы проектирования методов взаимодействия на дистанции.
При изучении модуля обучающиеся учатся: самостоятельному привлечению учащихся к системе дополнительного образования; самостоятельной реализации инновационных идей, объединяющих различные творческие ассоциации;
самостоятельное привлечение представителей профессиональных обществ, правоохранительных органов, медицинских, социальных служб, детских-юношеских движений, молодежных объединений, общественных и политических партий, неправительственных и других организаций в учебный процесс.
Результат обучения: 1) Использовать теоретические знания по управлению школьной администрацией, педагогическим советом, использовать опыт педагогов-новаторов на практике.
Педагогика (школьная наука)
Управление в образовании
Практика "Подготовка к преддипломной практике"
Критерии оценки:

1. Мектептанудың негізгі мәселелерін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңының негізгі ережелерін қолданады, менеджмент ережелерін және басқару қағидаларын сақтайды; мектеп әкімшілігінің қызметін сипаттайды.
3. Ынтымақтастық педагогикасын меңгерген; оның негізгі идеяларын түсінеді.
4. Инновациялар түрлерін анықтайды.
5. Сабақ беру мен оқытуда жаңа тәсілдерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мектепішілік бақылау әдістерін, басқару стильдерді, педагогтардың озық тәжірибесін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Заманауи проблемаларға сәйкес педагогикалық менеджменттің мақсаттары мен міндеттерін қалыптастырады.
2. Білім берудегі басқару қағидалары мен көшбасшылықты түсінеді.
3.Басқару стильдері мен әдістерін қолданады.
4. Байланыс орнатады және "мектеп-ата-ана-оқушы-мұғалім-қоғам" арасындағы қарым-қатынасты реттейді.
КҚ 9. "Негізгі орта білім беру қолданбалы бакалавр (информатика пәнінің мұғалімі)" біліктілігі қызметінің негізгі түрлерін орындау
КМ 09. Дипломалды практика
Бұл модуль "Негізгі орта білім беру қолданбалы бакалавр (информатика пәнінің мұғалімі)" біліктілігі қызметінің негізгі түрлерін меңгеруі үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Диплом алдындағы практикадан өту барысында білім алушылар оқу ақпаратын модульдеу және тарату, білім үдерісін әдістемелік қамтамасыз ету цифрлық білім ресурстарын жасақтау бойынша дағдыларына ие болады.
Оқыту нәтижесі: 3) Информатика пәнінің мұғалімі ретінде педагогикалық қызмет жүргізу.
Дипломалды практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мұғалімнің тәрбие жұмысын жоспарлайды.
2. Педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің жұмысымен, сыныптың оқу-тәрбиелеу жұмысымен танысады, жоспарлауға қатысады.
3. Әр тоқсанның пәндері бойынша оқу-әдістемелік құжаттаманы құрастырады.
4. Сабақта жаңа технологияларды, цифрлық білім берудің ресурстарын қолданады.
5. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарларды құрастырады.
6. Сабақтар кестесіне сәйкес пәндерді және сыныптан тыс іс-шараларды өткізеді.
7. Сабақтарды инновациялық технологияларды қолданады.
8. Ата-аналар жиналыстарын ұйымдастырады, білім алушылардың ата-аналарымен байланыс орнатады.
9. Мұғалімдердің тәжірибесін зерттейді және жинақтайды.
10. Өздігінен бағдарламаларды, оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді, цифрлық білім беру ресурстарын таңдайды.
11. Білім алушылардың зерттеу, жобалау және іздестіру қызметін ұйымдастырады және жетекшілік етеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

1. Понимает основные вопросы школоведения.
2. Применяет основные положения Закона Республики Казахстан "Об образовании", соблюдает правила менеджмента и принципы управления; характеризует деятельность администрации школы.
3. Владеет педагогикой сотрудничества, понимает ее основные идеи.
4. Определяет виды инноваций.
5. Применяет новые подходы к преподаванию и обучению.
Результат обучения: 2) Применять методы внутришкольного контроля, стили управления, передовой педагогический опыт.
Критерии оценки:
1. Формирует цели и задачи педагогического менеджмента в соответствии с современными проблемами.
2. Понимает принципы управления и лидерства в образовании.
3. Применяет стили и методы управления.
4. Соединяет и регулирует отношения "родители- учитель-общество".
ПК 9. Выполнять основные виды деятельности по квалификации "Прикладной бакалавр основного среднего образования (учитель информатики)".
ПМ 09. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных видов профессиональной деятельности квалификации "Прикладной бакалавр основного среднего образования (учитель информатики)".
В результате преддипломной практики обучающиеся приобретают практические навыки по модулированию и трансляции учебной информации, методическому обеспечению образовательного процесса,
применению технологии и ресурсов цифрового образования в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Вести педагогическую деятельность в качестве учителя информатики.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Планирует воспитательную работу учителя.
2. Знакомится с работой педагогического совета, методического объединения, воспитательной работы класса, участвует в планировании.
3. Разрабатывает учебно-методическую документацию по предмету на каждый семестра.
4. Использует на уроке новые технологии, цифровые образовательные ресурсы.
5. Формирует долгосрочные, среднесрочные и краткосрочные планы.
6. Проводит занятия и внеклассные мероприятия в соответствии с графиком занятий.
7. Пользуется инновационными технологиями на уроке.
8. Организует родительские собрания, устанавливает связь с родителями.
9. Изучает и обобщает опыт работы учителей.
10. Самостоятельно выбирает программы, предназначенные для учебно-методической поддержки и цифровых образовательных ресурсов.
11. Организует и контролирует исследовательскую, проектно-исследовательскую деятельность обучающих.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 333
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

134
4020
3300
720
Ескерту:
* Таңдау бойынша компонент белгілі бір аймақтың әлеуметтік-экономикалық даму ерекшеліктері мен еңбек нарығының қажеттілігін, сондай-ақ білім алушының жеке мүдделерін ескереді. Таңдау бойынша компонент білім беруші ұйымның серіктестері, пәндік цикл комиссияларының / бөлімшелерінің жұмыс берушілерінің ұсыныстары бойынша жасалады.
** Оқу жұмыс жоспарларын әзірлеу кезінде кәсіптік практиканы кәсіптік модульдерге біріктірілуі мүмкін.
*** Емтихан түрінде қорытынды аттестация барысында дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге қайта бөлінеді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БӨЖ - білім алушының өзіндік жұмысы;
ОБӨЖ - оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін білім алушының өзіндік жұмысы;
ӨБӨЖ - толық өзі орындайтын білім алушының өзіндік жұмысы;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 335-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 759-қосымша
Маркетинг (салалар бойынша) мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімінің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0513000 - Маркетинг (салалар бойынша)
Біліктілігі:
051308 4 - Маркетингтің қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі
Техникалық және кәсіптік
білім негізінде
оқудың нормативтік мерзімі:
10 ай
Индексі
Модульдер және оқыту түрлері
Кредиттер саны
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Курс бойынша бөлінуі
Емтихан
Дифференциалды сынақ
Барлық сағаттар саны
Оқыту түрі бойынша
Оқыту ұйымдастыру формалары бойынша
Теориялық оқыту
Зертханалық-практикалық жұмыстар, курсттық жобалар мен жұмыстар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Аудит-қ, байланыс
БӨЖ
ОБӨЖ
ОБӨЖ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
БМ
Базалық модульдер.
4

134
4020
3300
720
Примечание:
* Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося. Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации образования, предметно-цикловых комиссий/кафедр.
** При проведении итоговой аттестации в форме экзамена, часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
Используемые аббревиатуры:
СРО - - самостоятельная работа обучающегося;
СРОП - самостоятельная работа обучающегося под руководством преподавателя;
СРОС - с самостоятельная работа обучающегося выполняемая полностью самостоятельно;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 335
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 759
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Маркетинг (по отраслям)"
Код и профиль образования:
0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность:
0513000 – Маркетинг (по отраслям)
Квалификации:
051308 4 – Прикладной бакалавр маркетинга
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
10 месяцев
на базе технического и
профессионального
образования
Индекс
Модули и виды учебной деятельности
Кол-во кредитов
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по курсам
Экзамен
Дифференцированный зачет
всего часов
по видам обучения
по формам организации обучения
Теоретическое обучение
Лабораторно-практические работы, курсовые проекты и работы
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Аудиторных контактных
СРО
СРОП
СРОС
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
БМ
Базовые модули
4

3. Ұйымның және бәсекелестердің өнімдеріне сұранысты зерттейді.
4. Ұйым тауарларын бәсекелестердің тауарларымен салыстыруды жүргізеді.
5. Ақпаратты өңдеуде техникалық құралдарды пайдаланады.
6. Компьютерлік жүйелердегі ақпаратты жинау әдістерін біледі.
7. Ақпаратты өңдеуде автоматтандырылған жүйелерді қолданады.
КҚ 03 Тұтынушылардың байланысын анықтап, олардың қажеттіліктеріне сәйкес коммерциялық ұсыныстар жасау
КМ 03 Тұтынушылардың байланысының анықталуы, олардың қажеттіліктеріне сәйкес коммерциялық ұсыныстардың жасалуы
Бұл модуль тұтынушылармен байланыс орнату үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
тауардың ассортиментті сипаттамасының мәнін меңгереді.
Модульді зерделеу кезде білім алушылар:
тауарды ұсынуды, тауарлардың (қызметтердің) техникалық және тұтынушылық сипаттамалары туралы кеңес беруді, коммерциялық ұсыныстар әзірлеуді; жарнамалық іс-шараларды өткізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұтынушылармен байланыс орнату және олардың қажеттіліктерін анықтау.
Коммерциялық қызметті ұйымдастыру
Маркетинг негіздері
Іскерлік қатынастар этикасы және психологиясы
Тауарды зерттеу
Жарнамалық қызметті ұйымдастыру Өнеркәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Өнімді сатып алу туралы шешім қабылдаған адаммен байланыс орнатады.
2. Бастапқы келіссөздер жүргізеді.
3. Клиент қажеттіліктерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) техникалық және тұтынушылық сипаттамалары бойынша кеңес беру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Тауарлар ассортименті сипаттамаларының мәнін түсінеді.
2. Өнімнің функционалды және тұтынушылық қасиеттерін сипаттайды.
3. Өнімді (қызметті) ұсынады.
4. Тауарлардың (қызметтердің) жарнамалық іс-шараларын жүргізеді.
5. Клиенттердің қажеттіліктері үшін коммерциялық ұсыныстар әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Клиенттің қажеттіліктері бойынша коммерциялық ұсыныстар әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Клиенттің сұрауларын қарастырады
2. Коммерциялық ұсыныстың жоспарын әзірлейді
3. Тауар немесе қызмет бойынша ұсыныстар жасайды
4. Ұсынылған ұсыныстың мәнін және бәсекелестерден айырмашылықтарын анықтайды.
5. Баға ұсыныстарын талдайды және клиенттің қажеттіліктері бойынша басқа да қосымша шарттарды ұсынады
КҚ 04 Келісімшарттардың жобасы
КМ 04 Келісімдерді жасау
Бұл модуль жеткізу шарттары мен схемаларын әзірлеу, тауарлардың қозғалысы, ақпарат заманауи байланыс құралдарын пайдалану арқылы клиенттермен өзара іс-қимыл жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: шарт жасасу үшін құжаттама пакетін қалыптастырудың негізгі ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезде білім алушы: ілеспе құжаттарды беру; (келісімшарттың түрін, сатып алушыны, жүктерді тасымалдау шарттарын, төлем жасау тәртібін ескере отырып), келісімшарттардың жобаларын жасау және өткізу тәртібін орындауды үйлестіру өнім жеткізуге арналған келісімшарттарын үйренеді.
Оқу нәтижесі: 1) келісім - шарт жасасуға арналған құжаттар пакетін құру.
Коммерциялық қызметті ұйымдастыру
Саудадағы есеп және есеп беру
Кәсіптік қызметті құқықтық реттеу
Бағалаудың өлшемшарттары

3. Исследует спрос на изделия организации и конкурентов.
4. Проводит сравнительный анализ товаров организации с товарами конкурентов.
5. Использует технические средства при обработке информации.
6. Владеет методами сбора информации в компьютерных системах.
7. Применяет автоматизированные системы обработки информации.
ПК 03 Определять контактность потребителей и разрабатывать коммерческое предложение по их потребностям
ПМ 03 Определение контактности потребителей и разработка коммерческих предложений по их потребностям
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для установления контакта с потребителями.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: сущность ассортиментной характеристики товаров.
При изучении модуля обучающиеся учатся: консультировать по вопросам технических и потребительских характеристик товаров (услуг)презентовать товар, разрабатывать коммерческие предложения; проводить рекламные мероприятия.
Результат обучения: 1) Устанавливать контакт с потребителями и выявлять их потребности.
Организация коммерческой деятельности
Основы маркетинга Этика и психология деловых отношений Товароведение Организация рекламной деятельности Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Устанавливает контакт с лицом, принимающим решение о приобретении изделий.
2. Проводит первичные переговоры.
3. Выявляет потребности клиента.
Результат обучения: 2) Консультировать по вопросам технических и потребительских характеристик товаров (услуг).
Критерии оценки:
1. Понимает сущность ассортиментной характеристики товаров.
2. Характеризует функциональные и потребительские свойства товара.
3. Презентует товар (услугу).
4. Проводит рекламные мероприятия товара (услуг).
Результат обучения: 3) Разрабатывать коммерческие предложения по потребностям клиентов.
Критерии оценки:
1. Изучает запросы клиента.
2. Разрабатывает план схему коммерческого предложения.
3. Формулирует предложения по товару или услуге.
4. Определяет ценности предлагаемого предложения и отличие от конкурентов.
5. Анализирует ценовые предложения и предлагает другие дополнительные условия по потребностям клиента.
ПК 04 Составлять проекты договоров
ПМ 04 Составление проектов договоров
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки условий поставки и схемы движения товаров, информационного взаимодействия клиентов с использованием современных средств коммуникаций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные правила формирования пакета документации для заключения договора.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оформлять сопроводительные документы; составлять проекты договоров (с учетом вида договора, покупателя, условий отгрузки, порядка расчетов); контролировать и координировать исполнение порядка заключения договоров на поставку продукции.
Результат обучения: 1) Формировать пакет документов для заключения договора.
Организация коммерческой деятельности
Учет и отчетность в торговле
Правовое регулирование профессиональной деятельности Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Келісім жасасу үшін құжаттар пакетін қалыптастырудың негізгі ережелерін анықтайды
2. ілеспе құжаттарды рәсімдеу тәртібін анықтайды.
3. Тауарларды тасымалдау мерзімдерін және схемаларын әзірлейді.
4. Келісімшарттың түрін, сатып алушыны, жөнелту шарттары, есептеу тәртібі.
5. Өнім жеткізуге келісімшарт жасау рәсімінің орындалуын бақылайды және үйлестіреді
Оқыту нәтижесі: 2) Өнімдердің пакетін қалыптастыру, бақылау, жүктеу, жөнелту, жеткізу, түсіру, қабылдау, орнатуды анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Бақылау рәсімдері мен ережелерді қамтамасыз ету тәртібін анықтайды шарттық терминдер.
2. Тұтынушыларға жауаптар мен шағымдарды дайындайды.
Оқу нәтижесі: 3) Заманауи байланыс құралдарын пайдалану арқылы тұтынушыларға ақпараттық әсер ету.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Клиенттерге ақпарат беру үшін маркетингтік коммуникация жүйесін пайдаланады.
2. Клиенттердің ақпараттық өзара әрекеттестігі үшін байланыс құрамының негізгі компоненттеріне ие
КҚ 05 Есептер мен құжатты құру
КМ 05 Есеп беру және сақтау құжаттама
Бұл модуль есеп беру процедурасын құру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: бухгалтерлік құжаттардың нысандарын толтыру ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қолдануға болады бухгалтерлік есеп нысандары үйренеді.
. Оқу нәтижесі: 1) құжаттарды рәсімдеу мен құжаттар есебін жүргізу.
Саудадағы есеп және есеп беру
Кәсіптік қызметті құқықтық реттеу Автоматтандырылған ақпараттық өңдеу жүйелері Өнеркәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қолданыстағы есеп және есептілік формаларын пайдаланады.
2. Бухгалтерлік құжаттардың нысандарын толтыру ережесін қолданады.
3. Есеп беру тәртібін белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Құжаттардың сақталуын және сақталуын қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшемшарттары
1. анықтайды құжаттарды сақтау тәртібі мен шарттары.
2. Құжаттардың сақталу мерзімін анықтайды.
3. Құжаттарды ұйымдастыру және мұрағаттау үшін электрондық тасымалдағышты пайдаланады.
КҚ 06 Коммерциялық агент біліктілігі жұмысын орындау
КМ 06 Коммерциялық агент біліктілігі
Бұл модуль коммерциялық агент ретінде жұмыс істеу және біліктілігі емтиханын тапсыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: клиенттермен байланыс жасау; жасасуға шарт және іскерлік хат алмасу; сатып алушыларға кеңес беру; есеп беру құжаттарын және олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) коммерциялық агент біліктілігі жұмыстарын орындау үшін білім мен дағдыларды қолдану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Определяет основные правила формирования пакета документации для заключения договора. 2.Определяет порядок оформления сопроводительных документов.
3. Разрабатывает условия поставки и схемы движения товаров.
4. Составляет проект договора с учетом вида договора, покупателя, условий отгрузки, порядка расчетов..
5. Осуществляет контроль и координацию исполнения порядка заключения договоров на поставку продукции.
Результат обучения: 2) Определять процедуры контроля формирования партий изделий, погрузки, отправки, доставки, разгрузки, приемки, монтажа.
Критерии оценки:
1. Определяет порядок процедуры контроля и правила обеспечения договорных условий.
2. Осуществляет подготовку ответов и претензий к потребителям.
Результат обучения: 3) Осуществлять информационное взаимодействие клиентов с использованием современных средств коммуникаций.
Критерии оценки:
1. Использует систему маркетинговых коммуникаций для передачи информации клиентам.
2. Владеет основными компонентами коммуникативного микса для информационного взаимодействия клиентов.
ПК 05 Формировать отчетность и хранить документацию
ПМ 05 Формирование отчетности и хранение документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для установления порядка составления отчетности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила заполнения форм учетных документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять действующие формы учета и отчетности.
Результат обучения: 1) Формировать документы и вести учет документации.
Учет и отчетность в торговле
Правовое регулирование профессиональной деятельности Автоматизированные системы обработки информации Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применяет действующие формы учета и отчетности.
2. Использует правила заполнения форм учетных документов.
3. Устанавливает порядок составления отчетности.
Результат обучения: 2) Обеспечить сохранность и хранение документов.
Критерии оценки:
1. Определяет порядок и условия хранения документации.
2. Определяет сроки хранения документации.
3. Использует электронные носители для систематизации и архивирования документов.
ПК 06
Выполнять квалификационную работу агента коммерческого
ПМ 06
Выполнение квалификационных работ агента коммерческого
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работы в качестве агента коммерческого и сдачи квалификационного экзамена.
Во время прохождения практики обучающиеся учатся: устанавливать контакт с клиентами; заключать договора и вести деловую переписку; консультировать покупателей; формировать документы отчетности и обеспечивать их сохранность.
Результат обучения:1) Применять знания и навыки для выполнения квалификационных работ агента коммерческого.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. атқарушылық, еңбек және технологиялық тәртіп талаптарын сақтайды
2. Клиенттермен іскерлік байланыстар орнатады.
3. Сату, сатып алуға қатысты құжаттарды рәсімдейді.
4. Келісімдер жасайды және іскери хат-хабарлар жүргізеді.
5. Халықтың сұранысын талдайды және талдайды.
6. Тауарлар мен қызметтердің техникалық және тұтынушылық сипаттамалары бойынша кеңес береді.
7. Есеп беру құжаттарын жасайды және олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
"Маркетингтің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 07 Экономикалық және статистикалық көрсеткіштерді есептеу
КМ 07 Экономикалық және статистикалық көрсеткіштерді есептеу
Бұл модульде сұраныс пен ұсыныстың жай-күйін, тауарлар мен қызметтер нарығының конъюнктурасын анықтауға, нарықтағы жағдайды және оның даму сатысын ескере отырып, негізгі экономикалық көрсеткіштерді талдау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тауарлар мен қызметтерге ұсыныстарды анықтауға сұранысты зерттеу әдістері мен тәсілдері, экономикалық және
статистикалық қызмет, экономикалық және статистикалық талдау әдістерін меңгереді. Модульді зерделеу кезде білім алушылар: тауарлар мен қызметтерге сұранысты анықтау үшін экономикалық және статистикалық көрсеткіштерді есептеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі1) Экономикалық көрсеткіштерді қолдану дағдысын меңгеру
Маркетинг
Статистика теориясы Экономика негіздері Микроэкономика Макроэкономика Есеп және аудит
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Нарықтың экономикалық дамуының ерекшеліктерін айқындау.
2.Негізгі экономикалық есептеу әдісін меңгеру.
3. Применяет основные методы расчета экономического анализа.
5. Проводит анализ экономических показателей.
6. Владеет методами определения эластичности спроса.
7. Классифицирует издержки производства.
8. Использует методы расчета по состоянию фондов предприятий.
9. Использует формулу рентабельности
Оқыту нәтижесі: 2) Бухгалтерлік есепті жүргізу дағдысын меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Есептеудің типтік жоспарын қолдана отырып, бухгалтерлік балансты құру тәртібін түсінеді.
2. Алғашқы есеп құжаттары мен бухгалтерлік өткізбелерді түсінеді.
3. Кәсіпорындардың есептеу және ұстап қалу бойынша міндеттерін түсінеді.
4. Шикізат материалдары мен тауарлардың қозғалысын есепке алуды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Талдаудың статистикалық әдісін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. ҚР мемлекеттік статистикасын ұйымдастыруды түсінеді.
2. Статистикалық деректерді меңгерген (картограммалар және кардиограммалар).
3. Статистикалық болжам мен өзгерістерге талдау жасайды.
Оқыту нәтижесі : 4) Макроэкономикалық көрсеткіштерге талдау жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Соблюдает требования исполнительской, трудовой и технологической дисциплины.
2. Устанавливает деловые контакты с клиентами.
3. Оформляет документы, связанные с куплей.- продажей.
4. Заключает договора и ведет деловую переписку.
5. Изучает и анализирует спрос населения.
6. Консультирует по вопросам технических и потребительских характеристик товаров и услуг.
7. Формирует документы по отчетности и обеспечивает их сохранность.
Квалификация "Прикладной бакалавр маркетинга"
ПК 07 Производить расчеты экономических и статистических показателей
ПМ 07 Осуществление расчетов экономических и статистических показателей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения особенностей экономического развития рынка, для проведения анализа экономических и статистических показателей, для анализа макроэкономических показателей.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: методы расчета по состоянию фондов предприятия, основы ведения экономической и статистической деятельности, методику проведения экономического и статистического анализа.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить расчеты экономических и статистических показателей для выявления спроса на товары и услуги.
Результат 1) Владеть навыками ведения экономических показателей.
Маркетинг
Теория статистики Основы экономики Микроэкономика Макроэкономика
Бухгалтерский учет и аудит
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Определяет особенности экономического развития рынка.
2. Владеет методами расчета основных экономических показателей.
3. Применяет основные методы расчета экономического анализа.
5. Проводит анализ экономических показателей.
6. Владеет методами определения эластичности спроса.
7. Классифицирует издержки производства.
8. Использует методы расчета по состоянию фондов предприятий.
9. Использует формулу рентабельности
Результат обучения: 2) Владеет навыками ведения бухгалтерского учета.
Критерии оценки:
1. Понимает порядок составления бухгалтерского баланса, используя типовой план счетов.
2. Понимает бухгалтерские проводки и документы первичного учета.
3. Понимает обязательства предприятий по начислению и удержанию.
4. Использует учет движения сырья материалов и товаров.
Результат обучения: 3) Применять статистические методы анализа
Критерии оценки:
1. Понимает организацию государственной статистики РК.
2. Владеет статистическими данными (картограммы и кардиограммы).
3. Анализирует статистические гипотезы и динамику.
Результат обучения: 4) Анализировать макроэкономические показатели.
Критерии оценки:

1. Макроэкономикалық көрсеткіштерді талдау дағдысын меңгерген.
2. Жұмыссыздық пен инфляция деңгейін есептейді.
3. Нарықтағы баға индексіне талдау жасайды.
4. Еңбек өнімділігін анықтайды.
5. Лоренцтің қисық сызық кестесін құрады.
КҚ08 Бизнесті жүргізу ережелері негізінде кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру.
КМ 08 Бизнесті жүргізу ережелері негізінде кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру.
Бұл модуль серіктестермен іскерлік қарым-қатынас стратегиясын іске асыру, кәсіпкерлік идеялары,
кәсіпорынның қызметі үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: маркетингтік коммуникация процесінің элементтері; ұйымның коммерциялық қызмет саласындағы заңнамалық және нормативтік база; экономикалық және қаржылық шарттарды келісу және келісу ережелері және олар бойынша міндеттемелерді орындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: іскери қарым-қатынас этикасын сақтауға; қоғамдық қатынастарды ұйымдастыру; бизнес-жоспарды және шарттық міндеттемелерді, кәсіпкерлік идеяларды таңдау әдістерін, таңдалған идеялардың тиімділігін анықтауды, стартап-жобаны құруды және олардың Презентациялар жасауды үйренеді.
Оқу нәтижесі: 1) анықтаңыз серіктестермен іскерлік қарым-қатынас стратегиясы.
Маркетинг
Іскерлік қатынастар этикасы және психологиясы
Негіздері
кәсіпкерлік және бизнес
Кәсіпорын экономикасы Менеджменттің негіздері
Кәсіптік қызметтегі құқықтық реттеу Кәсіпкерлік және іске қосу
Ақпаратты өңдеудің автоматтандырылған жүйелері
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Іскерлік әдепке сәйкес келеді.
2. Маркетингтік коммуникация процесінің және байланыс арналарының элементтерін қолданады.
3. Тиімді қарым-қатынас жасау үшін заманауи техникалық құралдарды қолданады.
4. Қоғаммен байланыс жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) бизнесті жүргізу жоспар және шарттық міндеттемелерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Ұйым бизнесіндегі нормативтік-құқықтық базаны қолданады.
2. Бизнес-жоспардың құрылымы мен әдістемесі туралы ақпаратты пайдаланады.
3. Бизнес-жоспар жасайды.
4. Үйлестіру және экономикалық және шаруашылық келісімнің ережелерін орындайды
Оқу нәтижесі: 3) нарыққа шығудың коммерциялық шарттарын әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Сауда-саттықты қолданылатын нарыққа шығу шарттарын біледі..
2. Қақтығыстар жағдайында мінез-құлық стратегиясын, жанжалды шешуді анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) тендерге қатысу үшін тиісті құжаттарды дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Владеет навыками анализа макроэкономических показателей.
2. Рассчитывает уровень безработицы и инфляции.
3. Анализирует индексы цен на рынке.
4. Определяет производительность труда.
5. Строит график кривой Лоренца.
ПК08 Организовывать предприниматель скую деятельность на основе правил ведения бизнеса
ПМ 08 Организация предпринимательской деятельности на основе правил ведения бизнеса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения стратегии делового общения с партнерами, для реализации предпринимательских идей в деятельности предприятия. При изучении модуля обучающиеся осваивают: элементы процесса маркетинговой коммуникации; законодательную и нормативную базу в сфере коммерческой деятельности организации; правила согласования и заключения хозяйственных и финансовых договоров и исполнения обязательств по ним.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать этику делового общения; организовывать мероприятия по связям с общественностью; составлять бизнес-план и договорные обязательства, методам выбора предпринимательских идей, определения эффективности выбранных идей, созданию проекта стартапа и их презентации.
Результат обучения: 1) Определять стратегию делового общения с партнерами.
Маркетинг
Этика и психология деловых отношений
Основы предпринимательства и бизнеса
Экономика предприятия Основы менеджмента Правовое регулирование в профессиональной деятельности Предпринимательство и стартап
Автоматизированные системы обработки информации Производственная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает этику делового общения.
2. Использует элементы процесса маркетинговой коммуникации и коммуникационные каналы.
3. Применяет современные технические средства для построения эффективных коммуникаций.
4. Организует мероприятия по связям с общественностью.
Результат обучения: 2) Составлять бизнес- план и договорные обязательства.
Критерии оценки:
1. Использует законодательную и нормативную базу в сфере коммерческой деятельности организации.
2. Использует информацию о структуре и методики составления бизнес-плана.
3. Составляет бизнес-план.
4. Выполняет правила согласования и заключения хозяйственных и финансовых договоров и исполнения обязательств по ним.
Результат обучения: 3) Разрабатывать коммерческие условия для выхода на рынок.
Критерии оценки:
1. Использует коммерческие условия для выхода на рынок.
2. Определяет стратегии поведения в конфликтных ситуациях, разрешение конфликтов.
Результат обучения: 4) Готовить соответствующие документы для участия в тендерах.
Критерии оценки:

1. Тендерге қатысуға арналған құжаттарды толтырудың негізгі ережелері қолданылады.
2. Тендерлердің тәртібін айқындайды.
Оқу нәтижесі: 5) кәсіпкерлік идеяларды таңдауды іске асыру
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Кәсіпкерлік идеяларды жинайды және жүйелейді.
2. Ең тиімді кәсіпкерлік идеяларды таңдайды.
3. Стартап жобасында презентациялар жасайды.
4. Стартап жобаларын көрсетеді.
КҚ 09 Өнім саясатын қалыптастыру үшін тұтынушылардың мінез-құлқына баға беру.
КМ 09 Өнім саясатын қалыптастыру үшін тұтынушылардың мінез-құлқына баға беру.
Бұл модульде тұтынушылардың мінез-құлқын зерттеу, клиенттердің түрлерін анықтау және олардың мәндерін анықтау үшін қажет білімдер, икемдер мен дағдылар сипатталады.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: өнім ауқымы мен ауқымы, нарықта жаңа өнімді іске қосу стратегиясы, өнімнің өмірлік циклінің кезеңдері, тұтынушылық мінез-құлық үлгілері, тұтынушылардың мінез-құлқын бақылау тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
тұтынушыны анықтаңыз өнімдердің қасиеттері мен сапасын бағалау, нарықта жаңа өнімді іске қосу стратегиясын әзірлеу, өнімнің өмірлік циклі тұжырымдамасына негізделген маркетингтік стратегия мен тактиканы әзірлеу, талдау жасау нарықтың тұтынушылық мінез-құлық және мінез-құлық сипаттамалары, бәсекелестер, маркетингтің бюджетін әзірлеу әдісі, компанияның маркетингілік қызметінде IT-технологияларды қолдану әдістерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) тауарларға қойылатын заңнамалық және нормативтік құжаттарға қойылатын талаптарды сақтау.
Маркетинг
Стандарттау және сертификаттаудан кәсіптік қызметтегі құқықтық реттеу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Тауарлардың сапасын анықтау үшін заңнамалық және нормативтік құжаттарды біледі.
2. Тауардың сапасы үшін стандарттардың, стандарттар мен сертификаттардың талаптарын сақтайды
Оқу нәтижесі: 2) тауарлардың ауқымы мен сапасына қатысты шешімдер қабылдау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Өнімдердің ауқымын және ауқымын анықтайды.
2. Тұтынушылардың қасиеттерін және сапасын бағалауды анықтайды.
3. Нарықта жаңа өнімді іске қосу стратегиясын әзірлейді.
Оқу нәтижесі: 3) өнімнің өмірлік циклінің кезеңдерін анықтайды.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Өнімнің өмірлік циклінің кезеңдерін сипаттайды
2. Өнімнің өмірлік циклінің әр түрлі сатыларына арналған бағаны белгілейді.
3. Өнімнің өмірлік циклінің тұжырымдамасына негізделген маркетингтік стратегияны және тактиканы әзірлейді.
Оқу нәтижесі: 4) нарықтық жағдайларды ескере отырып, тұтынушылардың мінез-құлқын тану және талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Нарықтағы тұтынушылардың мінез-құлқын зерттейді.
2. Өнімнің қасиеттерін анықтау үшін тұтынушы мінез-құлық модельдерін қолданады.

1. Осуществляет основные правила заполнения документов для участия в тендерах.
2. Определяет порядок проведения тендеров.
Результат обучения: 5) Осуществлять выбор предпринимательских идей
Критерии оценки:
1. Собирает и систематизирует предпринимательские идеи.
2. Осуществляет выбор наиболее эффективных предпринимательских идей.
3. Оформляет презентации по проекту стартапа.
4. Демонстрирует проекты стартапа.
ПК 09 Оценивать поведение потребителей для формирования товарной политики
ПМ 09 Оценивание поведения потребителей для формирования товарной политики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для исследования поведения потребителей, выявления типов клиентов и определения их ценностей. При изучении модуля обучающиеся осваивают: ассортимент и номенклатуру товаров, стратегию вывода нового товара на рынок, этапы жизненного цикла товара, модели потребительского поведения, способы управления поведением потребителей.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять потребительские свойства и оценку качества товаров, разрабатывать стратегию вывода нового товара на рынок, разрабатывать маркетинговую стратегию и тактику на основе концепции жизненного цикла товара, проводить анализ потребительского поведения и поведенческих особенностей на рынке, конкурентов, методом разработки бюджета на маркетинг, способам применения IT-технологий в маркетинговой деятельности компании.
Результат обучения: 1) Выполнять требования, предъявляемые к товарам законодательными и нормативно-правовыми документами.
Маркетинг
Товароведение Стандартизация и сертификация Правовое регулирование в профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями законодательных и нормативно-правовых документов для определения качества товаров.
2. Соблюдает требования норм, стандартов и сертификатов по качеству товаров.
Результат обучения: 2) Принимать решения в отношении ассортимента и качества товаров.
Критерии оценки:
1. Определяет ассортимент и номенклатуру товаров.
2. Определяет потребительские свойства и оценку качества товаров.
3. Разрабатывает стратегию вывода нового товара на рынок.
Результат обучения: 3) Определять этапы жизненного цикла товара.
Критерии оценки:
1. Характеризует этапы жизненного цикла товара.
2. Устанавливает цены на разных фазах жизненного цикла товара.
3. Разрабатывает маркетинговую стратегию и тактику на основе концепции жизненного цикла товара.
Результат обучения: 4) Распознавать и анализировать поведение потребителей с учетом конъюнктуры рынка.
Критерии оценки:
1. Исследует поведение потребителей на рынке.
2. Использует модели потребительского поведения для определения свойств товара.

3. Тұтынушының портретін қалыптастырады.
4. Клиенттердің нарықтық түрлеріне арналған тұтынушылық преференцияларды анықтайды.
5. Тұтынушылардың мінез-құлқын бақылаудың ықтимал жолдарын айқындайды.
Оқу нəтижесі: 5) Компанияның клиенттерге бағдарлану бағдарламасын əзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары.
1. Клиенттің қанағаттануын бағалайды.
2. Тұтынушылардың басымдықты мәндерін анықтайды.
3. Шағымдардың және тұтынушылардың сауалдарын есепке алады.
4. Компанияның клиентке көңілі толмауына талдау жасайды.
5. Клиенттердің адалдық деңгейін бағалайды.
6. Тұтынушыларға арналған адалдық бағдарламасын әзірлейді.
7. Тұтынушылардың басым тұтынушылық қажеттіліктерінің үлгісін анықтайды.
КҚ10 Маркетинг қызметін ұйымдастыру
КМ 10 Маркетингтік қызметті ұйымдастыру
Бұл модульде маркетинг үшін қызмет, бағаны қалыптастыру, тауар, байланыс және т.б. сату саясаты үшін қажет білімдер, икемдер мен дағдылар сипатталады.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: маркетингтік бағаны белгілеу әдісі, тарату арналарының негізгі түрлері, маркетингтік жеңілдіктердің әр түрлі түрлері өнімдерді тиімді насихаттау, кешенді маркетингті ұйымдастыру жолдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
"4P, 5P және 7Р "тауар нарығында тауарларды тиімді насихаттау, сауалнама жүргізу және сұхбат жүргізу, нарықтық зерттеу жоспарын әзірлеу тарату арналарының негізгі түрлерін анықтауды үйренеді.
Оқу нəтижесі: 1) Ұйым үшін маркетинг тұжырымдамасын əзірлеу
Маркетинг
Іскерлік байланыстар
Іскер қатынасхаттар
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Тауарларды нарықта тиімді ілгерілету үшін "4Р, 5Р және 7Р" маркетингтік үлгілерін қолданады (өнім, баға, сату, көтермелеу, персонал, процесс, физикалық орта).
2. Маркетинг тұжырымдамасын қолданады.
3. Микро және макроэкономикалық факторларды анықтайды.
4. Техникалық құралдарды пайдалана отырып кәсіпорында маркетингті ұйымдастырады.
5. Маркетингтегі баға белгілеудің мақсаттарын, принциптерін және факторларын анықтайды.
6. Маркетингтік баға белгілеу әдістерін қолданады.
7. Тауарларды (қызметтерді) тиімді ілгерілету үшін маркетингтік жеңілдіктердің әртүрлі түрлерін қолданады.
8. Тауарлар мен қызметтерді жылжытуда нарықтың автоматтандырылған басқаруына арналған ақпараттық жүйелерді қолданады.
Оқу нәтижесі: 2) Заманауи техникалық құралдарды пайдалана отырып, ақпараттық-іздеу құралдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1) Маркетингтік зерттеулердің мәнін біледі.
2. Заманауи технологияларды ескере отырып, ақпаратты іздеу және жинау әдістерін қолданады.
3. Сауалнама дайындайды және сұхбаттасады.
4. Маркетингтік зерттеулер жоспарын әзірлейді.
5. Бәсекелестік ортаны бақылаудың принциптері, әдістері мен технологияларын қолданады.
Оқу нәтижесі 3) нарыққа тауарлар мен қызметтерді сату арналарын таңдау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Тарату каналдарының негізгі түрлерін анықтайды.

3. Формирует портрет потребителя.
4. Выявляет потребительские предпочтения для рыночных типов клиентов.
5. Определяет возможные способы управления поведением потребителей.
Результат обучения: 5) Разрабатывать программу клиентоориентированности компании.
Критерии оценки:
.
1. Оценивает степень удовлетворенности клиентов.
2.Определяет приоритетные ценности потребителей.
3. Ведет учет жалоб и запросов потребителей.
4. Проводит анализ неудовлетворенности клиентов деятельностью компании.
5. Оценивает уровень лояльности потребителей.
6. Разрабатывает программу лояльности для потребителей.
7. Определяет модель приоритетных потребностей клиентов потребителей.
ПК10 Организовывать маркетинговую деятельность
ПМ 10
Организация маркетинговой деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации маркетинговой деятельности, формирования ценовой, товарной, коммуникационной и сбытовой политики.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: методы маркетингового ценообразования, основные виды каналов распределения, различные виды маркетинговых скидок для более эффективного продвижения товаров, способы организации комплекса-маркетинга.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять модели маркетинг микса "4Р,5Р и 7Р" для результативного продвижения товара на рынке, составлять анкеты и проводить интервью, разрабатывать план исследования рынка, определять основные виды каналов распределения.
Результат обучения: 1) Разрабатывать концепцию маркетинга для организации.
Маркетинг
Бизнес - коммуникации
Деловая переписка
Критерии оценки:
1. Применяет модели маркетинг микса "4Р,5Ри 7Р" (товар, цена, сбыт, продвижение, персонал, процесс, физическое окружение) для результативного продвижения товара на рынке.
2. Применяет концепции маркетинга.
3. Определяет факторы микро и макросреды.
4. Организует маркетинг на предприятии с использованием технических средств.
5. Определяет цели, принципы и факторы ценообразования в маркетинге.
6. Применяет методы маркетингового ценообразования.
7. Применяет различные виды маркетинговых скидок для более эффективного продвижения товаров (услуг).
8. Использует информационные системы для автоматического управления рынком в продвижении товаров и услуг.
Результат обучения: 2) Применять инструменты поиска информации с использованием современных технических средств.
Критерии оценки:
1. Применяет методы поиска и сбора информации с учетом современных технологий.
2. Составляет анкеты и проводит интервью.
3. Разрабатывает план исследования рынка.
4. Применяет принципы, методы и технологии мониторинга конкурентного окружения.
Результат обучения: 3) Выбирать каналы сбыта товаров и услуг на рынок.
Критерии оценки:
1.Определяет основные виды каналов распределения.

2. Тарату каналын таңдау бойынша келесі факторлардың әсерін ескереді:
тарату каналының шығындары (арналарды дамытуға инвестициялар және оларды қолдау үшін белгіленген шығындар).
3. Тарату арнасын басқару мүмкіндігін қарастырады; нарықтық қамту; делдалдардың тұрақтылығы; ассортимент тобының ені; шығындар мен маржалар; арнаның ұзындығы сату; арна құлпы; қорлардың саны.
КҚ 11 Нарықтың кешенді зерттеуін жүргізу
КМ 11 Нарықтың кешенді зерттеуінің жүргізілуі
Бұл модуль маркетингтік зерттеулерді ұйымдастыру және өткізу, PEST-SWOT сияқты маркетингтік талдау әдістері, нарық сегменттеу қағидалары және өнімнің орналасу ерекшеліктері, электронды клиенттік базаны құру жолдары үшін қажет білімдер, икемдер мен дағдылар сипатталады.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: маркетингтік зерттеулер жоспарын әзірлеу, тарату арналарының негізгі түрлерін анықтау.
Кәсіпорындарда маркетингтік қызметті ұйымдастыру принциптері, маркетингтік араласуды қалыптастыру, бәсекелес ортаны талдау, нарық сегменттеу сипаттамалары, өнімді дамыту және сервис позициялау тәсілдері, компьютерде графика құрастыру, АТ-бағдарламаларын пайдалана отырып дизайн логотиптерін жасау, презентациялар дайындауды меңгереді.
Оқу нәтижесі: 1) Таңдалған әдістерге негізделген маркетингтік зерттеулер жүргізу және ұйымдастыру.
Маркетинг
Маркетингтік зерттеулер Маркетингті басқару Маркетингтік талдау
ІТ дегі маркетинг
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Мәселелерді шешу үшін қажетті ақпаратты жинайды
2. Мақсатқа байланысты зерттеулердің әдістерін таңдайды
3. Маркетингтік зерттеулерді ұйымдастырады
4.Зерттеудің мақсат пен міндеттерін анықтайды
5.Маркетингтік зерттеулердің жоспарын жасайды
6. Мақсатқа байланысты маркетингтік зерттеулерін жүргізеді
7. Маркетингтік зерттеулердің нәтижелері туралы есеп дайындайды.
8. Компанияның маркетингтік қызметін бақылауды талдайды.
9. P PEST (саяси, экономикалық, әлеуметтік және технологиялық факторлар) және SWOT (компанияның күшті және әлсіз жақтары, қауіп-қатерлер мен мүмкіндіктер) талдауын, Портер моделін қолданып, кәсіпорынның маркетингтік қызметін талдайды.
Оқу нәтижесі: 2) бәсекелестердің қызметін талдайды
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Кәсіпорын нарығында бәсекелестің түрін бағалайды.

2. Учитывает влияние следующих факторов на выбор канала сбыта:
издержки каналов сбыта (инвестиции в развитие каналов и постоянные затраты на их поддержку).
3. Рассматривает возможность контроля канала сбыта; охват рынка; постоянство посредников; ширина ассортиментной группы; затраты и торговые наценки; длина канала сбыта; блокировка канала; объем запасов.
ПК 11 Проводить комплексное исследование рынка
ПМ 11 Проведение комплексного исследования рынка
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения маркетинговых исследований, анализа рынка, конкурентов, потребителей, поставщиков и посредников, определения сегментирования рынка и позиционирования для товара или компании, формирования аналитической таблицы в разных программах.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: способы организации комплекса-маркетинга, организации и проведения маркетинговых исследований, методики маркетингового анализа, такие как PEST- SWOT, принципы сегментирования рынка и особенности позиционирования товара, создание электронной базы клиентов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать план исследования рынка, определять основные виды каналов распределения.
Принципам организации маркетинговой деятельности на предприятиях, способом формирования маркетинга – микс, особенностям анализа конкурентный среды, особенностям сегментирования рынка, подходам к разработке позиционирования товаров и услуг, строить графики на компьютере, разрабатывать дизайн логотипов с помощью IT-программ иксэль, готовить презентации.
Результат обучения: 1) Выполнять и организовывать маркетинговые исследования на основе выбранных методов.
Маркетинг
Маркетинговые исследования Управление маркетингом Маркетинговый анализ
Маркетинг в IT
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Осуществляет сбор необходимой информации для решения проблемы.
2. Выбирает методы исследования в зависимости от поставленной цели.
3. Составляет план маркетинговых исследований.
4. Определяет цели и задачи исследования.
5. Формулирует гипотезу исследования.
6. Организовывает маркетинговые исследования.
7. Проводит маркетинговые исследования с учетом поставленных целей и задач.
8. Готовит отчет по результатам маркетинговых исследований.
9. Анализирует контроль маркетинговой деятельности компании.
10. Анализирует маркетинговую деятельность на предприятии с применением PEST (политические, экономические, социальные и технологические факторы) и SWOT (сильные и слабые стороны компании, угрозы и возможности) анализов, модели Портера.
Результат обучения: 2) Анализировать деятельность конкурентов.
Критерии оценки:
1. Оценивает тип конкуренции на рынке предприятия.

2. Бәсекелестерді талдау құралдарын қолданады.
3. Бәсекелес ортаны талдайды.
4. Бәсекелестіктің сан қырлары арқылы бәсекелестердің қызметін бағалайды.
5. Компанияның бәсекелестік артықшылықтарын айқындайды.
6. Маркетингтік құрамда бәсекелестердің салыстырмалы талдауын қамтамасыз етеді.
7. Нарықтағы компания мен бәсекелестердің жағдайын анықтайды
Оқу нәтижесі: 3) Нарықты сегменттеуді іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Зерттеу жүргізеді, мақсатты сегментті таңдайды.
2. Мақсатты сегменттерді анықтайды.
3. Таңдалған сегменттерді бәсекеге қабілеттілік пен тартымдылық тұрғысынан бағалайды.
4. Сегментациялау стратегиясын әзірлейді.
5. Мақсатты сегменттердің бейінін сипаттайды
Оқу нәтижесі: 4) Өнімді немесе компанияны орналастыру бағдарламасын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Өнімнің орналасуының негізгі көрсеткіштерін таңдайды.
2. Орналастырудың ең маңызды көрсеткіштерін анықтайды.
3. Орналастырудың түпкілікті тұжырымдамасын әзірлейді.
4. Компанияның және оның негізгі сегменттерінің орналасу картасын құрайды.
5. Компанияның ұранын ілгерілетеді.
Оқу нәтижесі 5) Маркетинг және маркетингтік бюджеттерде IT-технологияларды қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Әртүрлі бағдарламаларда аналитикалық кестелерді жасайды.
2. Компьютерде графика құрастырады.
3. Электронды клиенттердің дерекқорын жасайды.
4. Есептеулер мен талдаудың барлық түрлерін оңтайландыру үшін АТ бағдарламаларын қолданады.
5. Ixel компаниясынан АТ-бағдарламалық жасақтаманы пайдалана отырып, логотиптің дизайнын жасайды.
6. Бағдарламада медиа-жоспарларды әзірлейді.
7. Маркетингтік бюджет қызметін көрсету үшін презентациялар дайындайды
КҚ 12 Өткізу үшін іскерлік хат алмасу және клиентпен заманауи ақпаратты пайдалана отырып, ақпараттық өзара іс-қимылдың басқа форматтары байланыс құралдары (CRM-жүйелер)
КМ 12 Жаттығу клиенттердің өзара әрекеттесуінің әртүрлі форматтары
Бұл модуль клиенттермен жұмыс істеу және реттеу бойынша өзара іс-қимылдың әртүрлі форматтары клиенттермен қарым-қатынасты іске асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: ақпаратты беру құралдары мен арналары, клиенттермен қарым-қатынас жасау жолдары; маркетингтік бюджетті анықтау әдістері. іскери хат жазудың негізгі ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жарнаманы дамыту шағымдар, көрмелер ұйымдастырады және өткізеді сауда жәрмеңкелері, іскерлік хат-хабарлар, клиенттік деректер базасын талдау және клиенттік қатынастарды құру және басқару әдістерін құрастыру тұтынушымен жеке қарым-қатынас жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) тауарларды жылжыту жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асыру
Іскерлік қарым-қатынас
Іскер қатынасхаттар
Жарнамалық өнімдер мен қызметтер
Қызмет көрсету маркетингі
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Мәліметтерді беру құралдары мен арналарын таңдайды.

2. Использует инструменты анализа конкурентов.
3. Проводит анализ конкурентной среды.
4. Оценивает деятельность конкурентов с использованием многоугольника конкурентоспособности.
5. Определяет конкурентные преимущества компании.
6. Проводит сравнительный анализ конкурентов по комплексу маркетинга.
7. Определяет позиции компании и конкурентов на рынке.
8. Определяет прямых и косвенных конкурентов.
Результат обучения: 3) Осуществлять сегментирование рынка.
Критерии оценки:
1. Проводит исследования для выбора целевого сегмента.
2. Выделяет признаки сегментирования.
3. Определяет целевые сегменты.
4. Описывает профиль целевых сегментов.
5. Оценивает выбранные сегменты по показателям конкурентоспособности и привлекательности.
6. Разрабатывает стратегию сегментирования.
Результат обучения: 4) Разрабатывать программу позиционирования товара или компании.
Критерии оценки:
1. Определяет позицию, которую следует занять в каждом сегменте.
2. Выбирает основные показатели позиционирования товара.
3. Определяет наиболее значимые показатели позиционирования.
4. Разрабатывает конечную формулировку позиционирования.
5. Строит карту позиционирования компании и ее основных сегментов.
6. Разрабатывает слоган компании.
Результат обучения 5) Применять IT- технологии в маркетинге и при разработке бюджетов маркетинга.
Критерии оценки:
1. Формирует аналитические таблицы в разных программах.
2. Строит графики на компьютере.
3. Создает электронную базу данных клиентов.
4. Использует IT-программы для оптимизации всех видов расчетов и анализов.
5. Разрабатывает дизайн логотипов с помощью IT- программ иксэль.
6. Разрабатывает медиапланы в программе.
7. Готовит презентации для демонстрации деятельности по бюджету маркетинга.
ПК 12 Осуществлять деловую переписку и иные форматы информационного взаимодействия с клиентом с использованием современных средств коммуникаций (CRM- систем)
ПМ 12 Осуществление различных форматов взаимодействия с клиентами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления различных форматов взаимодействия с клиентами управления и установления взаимоотношений с клиентами.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: средства и каналы распространения рекламы, навыки разработки рекламной компании, организацию проведения рекламных компаний.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать рекламные обращения, организовывать и проводить выставки и ярмарки, осуществлять деловую переписку, проводить анализ базы данных клиентов и методы построения и управления взаимоотношениями с клиентами, строить персонифицированные связи с потребителем.
Результат обучения: 1) Выполнять выбор средств и каналов распространения рекламы.
Бизнес коммуникации
Деловая переписка
Реклама товаров и услуг
Маркетинг услуг
Критерии оценки:
1. Владеет навыками выбора акустических, графических, визуальных и предметных средств рекламы.

2. Жарнамалық шағымдар мен оқиғаларды дамытады.
3. Жарнама тиімділігін талдайды.
4. Көрмелер, жәрмеңкелер мен жарнамалық акциялар ұйымдастыруға және өткізуге қатысады
5. Тауарлар мен қызметтерді жылжыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлейді.
6. Тауарлар мен қызметтерді жылжыту бойынша іс-шараларды ұйымдастырады.
7. Акциялар мен жарнамалық компаниялар жоспарын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тауар мен қызмет көрсету бойынша жарнамалық кампанияны жоспарлау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жарнамалық кампанияны жүргізу бойынша дағдыларды меңгерген.
2. Жарнамадағы ережелер мен шектеулерді қолданады.
3. Жарнама ісінде экономикалық, әлеуметтік, заңнамалық және этикалық шектеулерді ескере отырып, жоспарлау үдерісін басқарады.
4. Жарнамалық кампания деңгейін анықтайды.
5.Жарнамалық кампанияны жоспарлау кезінде жүйелі және кешенді тәсілдерді қолданады.
6. Жарнаманың мақсатын тауар мен қызмет көрсету кезеңімен байланыстырады.
7. Жарнамалық кампанияны жүзеге асыру процесін кезеңмен жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі 3) Жарнамалық үндеулерді дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жарнамалық мәтінді жазу дағдысын меңгерген.
2. Кәсіпорындарға, өнімдерге және қызметтерге арналған жарнамалық үндеулерді құрастырады.
3. Жарнамалық хабарлама мәтінінің талаптарын меңгерген.
4. Жарнамалық шағымдарға арналған мекен-жайларды іріктеуді жүзеге асырады.
5. Жарнамалық бейне түсірілімін ұйымдастырады.
6. Бейне концепциясын жасайды.
7. Ашық және баспа жарнама жасау дағдыларына ие.
8. Интернеттегі жарнама ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі 4) Көрмелер мен жәрмеңкелерді өткізуді ұйымдастырады.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Көрмелер мен жәрмеңкелерді өткізуге арналған жоспар жасайды.
2. Стендтер мен көрме жабдықтарын жобалайды.
3. Көрменің немесе жәрменкенің түрін таңдайды.
4. Көрменің немесе жәрмеңкенің ұйымдастыру комитетімен келіссөздер жүргізеді.
5. Көрмені өткізу үшін қызметкерлерді іріктеуді жүзеге асырады.
6. Көрме жәрмеңкелерін қорытындылайды.
Оқыту нәтижесі 5) Тауарды өткізу бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Сатылымдарды насихаттау құралдарын таңдау дағдыларын меңгерген.
2. Акцияларды және басқа сатуды ынталандыру бойынша іс-шараларды ұйымдастырады.
3. Промоутерлерді іріктеу мен оқытуды жүзеге асырады.
4. Сатуды насихаттау бағдарламасын әзірлейді.
5. Сатуды насихаттау құралдарын тестілеуді жүзеге асырады.
6. Сатуды ынталандыру шараларының тиімділігін бағалайды..
Оқыту нәтижесі 6) Жарнаманың тиімділігін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Орналасқан орындарының рейтингін зерттеу.
2. Жарнаманың коммуникативті тиімділігін бағалау әдісін анықтайды.

2. Участвует в оценке воздействия рекламы на потребителей.
3. Оценивает возможности выбора рекламы для разных типов товаров и услуг.
4. Осуществляет выбор средств реклама с учетом их эффективности.
5. Выявляет наиболее результативные каналы распространения рекламы
Результат обучения: 2) Планировать рекламную кампанию для товара или услуги.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками разработки рекламной компании.
2. Применяет правила и ограничения в рекламе.
3. Управляет процессом планирования с учетом экономических, социальных, законодательных и этических ограничений в рекламной деятельности.
4. Определяет уровни рекламной кампании.
5. Использует системный и комплексный подход при планировании рекламной кампании.
6. Увязывавает цели рекламы с этапом жизненного цикла товара или услуги.
7. Планирует поэтапно процесс реализации рекламной кампании.
Результат обучения 3) Разрабатывать рекламное обращение.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками составление рекламного текста.
2. Составляет рекламный слоган для предприятий, товаров и услуг.
3. Владеет правилами текста рекламного сообщения.
4. Осуществляет подбор адресов для рекламных обращений.
5. Организует съемку рекламного видеоролика.
6. Создает концепцию видеоролика.
7. Владеет навыками создания наружной и печатной рекламы.
8. Организовывает рекламу на местах продажи.
Результат обучения 4) Организовывать проведение выставок, ярмарок.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает план проведения выставок и ярмарок.
2. Оформляет стенды и выставочное оборудование.
3. Выбирает вид выставки или ярмарки.
4. Ведет переговоры с оргкомитетом выставки или ярмарки.
5. Осуществляет подбор персонала для участия в выставки.
6. Подводит итоги выставки, ярмарки.
Результат обучения 5) Выполнять и организовывать мероприятия по стимулирования сбыта.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками выбора средств стимулирования сбыта.
2. Организовывает промакции и другие мероприятия по стимулированию сбыта.
3. Осуществляет подбор и обучение промоутеров.
4. Разрабатывает программы стимулирования сбыта.
5. Проводит апробирование средств стимулирования сбыта.
6. Оценивает эффективность мероприятий по стимулированию сбыта.
Результат обучения 6) Оценивать эффективность рекламы.
Критерии оценки:
1. Проводит исследование рейтингов средств размещения.
2. Определяет метод оценки коммуникативной эффективности рекламы.

3. Жарнаманың тиімділігі критерийлерін таңдайды.
4. Динамикалық және эксперименттік әдістерді қолдана отырып, жарнаманың экономикалық тиімділігін бағалайды.
5. Өнімділік (сату) арқылы жарнамалық шығындарды өлшейді.
6. Жарнаманың тиімділігін есептейді.
Оқу нәтижесі: 7) Маркетингті қалыптастыру және басқару әдістерін, бюджетті анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Маркетингтік бюджетті анықтау әдістерін қолданады.
2. Жарнамалық шығындарды дайындау кезінде бюджеттеу әдісін таңдайды.
3. Маркетингтік бюджетті, салық салуды, статистикалық есепті қалыптастырудың негізгі әдістеріне ие.
4. Компанияның маркетингтік бюджетін басқарады.
5. Іске асыру уақытын және жылжыту әдістерін ескере отырып, медиа-жоспар әзірлейді.
6. Байланыс арналары арқылы жарнамаға бюджет бөлу туралы есепті жасайды.
Оқыту нәтижесі 8) Іскерлік келіссөздер мен коммуникацияны жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Іскерлік қарым-қатынастың мақсаттары мен қызметін анықтайды.
2. Іскерлік қарым-қатынас қағидаттарын түсінеді.
3. Әңгімелесушіге әсер ету жолдарының дағдыларына ие.
4. Бизнес-өзара әрекеттесу технологиясын қолданады.
5. Коммуникативтік процестің үлгісін қолданады.
6. Іскерлік байланыстарды жүзеге асыру үшін қажетті әдістер мен құралдарды таңдайды.
7. Іскерлік коммуникациялар стратегиясын әзірлейді.
Оқу нәтижесі: 9) іскери хат алмасуды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Іскерлік хат жазудың негізгі ережелерін түсінеді.
2. Іскерлік хатты орындау мерзімдерін қадағалайды.
3. Әр түрлі бизнес-хаттарды жазу дағдыларына ие.
4. Іскерлік хаттарды жобалайды.
5. Іскерлік хаттың мазмұнын анықтайды.
6. Жарнамалық хабарламаның мәтінін жасайды.
7. Іскери хат-хабарларды жүргізу дағдыларына ие
8. Этикет ережелерін ескере отырып, іскерлік хат жасайды.
Оқыту нәтижесі 10) Қызмет көрсету процесін ұйымдастыру .
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қызмет көрсету процесін дамыту және талдау әдістерін қолданады.
2. Қызметтерді ұйымдастыруда дәйекті бағалау жүргізеді.
3. Клиентпен байланыс нүктелерін және олардың реттілігін анықтайды.
4. Қызмет көрсету жүйесін құрастыру кезінде диаграмма жасау әдістерін (Линн Шостак), байланыс нүктелерінің әдісін, тұтыну сценарийін және реинжинирингті қолданады.
5. Қызмет көрсету секторындағы ассортимент стратегиясын таңдайды.
6. Қызметтерді талдау құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі 11) Қызмет көрсету саласында ішкі маркетинг тәсілдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Ішкі маркетингтің мақсаттарын анықтайды.

3. Выбирает критерии эффективности рекламы.
4. Оценивает экономическую эффективность рекламы, используя динамические и экспериментальные методы.
5. Соизмеряет затраты на рекламу с результативностью (продажами).
6. Рассчитывает показатели эффективности рекламы.
Результат обучения: 7) Определять методы формирования и управления маркетинговым бюджетом.
Критерии оценки:
1. Применяет методы определения маркетингового бюджета.
2. Выбирает метод бюджетирования при составлении расходов на рекламу.
3. Владеет основными методами формирования маркетингового бюджета, налогообложения, статистического учета.
4. Управляет маркетинговым бюджетом фирмы.
5. Разрабатывать медиаплан с учетом времени реализации и методов продвижения.
6. Производить расчеты по распределению бюджета на рекламу по каналам коммуникаций.
Результат обучения 8) Осуществлять деловые переговоры и коммуникации.
Критерии оценки:
1. Определяет цели и функции делового общения.
2. Понимает принципы делового общения.
3. Владеет навыками способов влияния на собеседника.
4. Использует технологии делового взаимодействия.
5. Применят модели коммуникативного процесса.
6. Подбирает необходимые методы и средства для осуществления бизнес-коммуникаций.
7. Разрабатывает стратегию бизнес-коммуникаций.
Результат обучения: 9) Осуществлять деловую переписку.
Критерии оценки:
1. Понимает основные правила составления т оформления делового письма.
2. Осуществляет контроль за сроками исполнения делового письма.
3. Владеет навыками составления разных видов деловых писем.
4. Составляет проекты деловых писем.
5. Владеет навыками оформления делового письма, передаваемого через электронные носители.
6. Владеет навыками ведения деловых переписок.
7. Составляет деловое письмо с учетом правил этикета.
8. Владеет стилями написания деловых документов.
9. Разрабатывает текст коммерческого предложения.
Результат обучения 10) Организовывать процесс предоставления услуг.
Критерии оценки:
1. Применяет методы разработки и анализа процесса предоставления услуг.
2. Проводит оценку последовательности при организации услуг.
3. Определяет точки контакта с клиентом и их последовательность.
4. Использует методы диаграммного проектирования (Линн Шостак), метод точек соприкосновения, потребительского сценария и реинжиниринга при составление системы предоставления услуг.
5. Выбирает ассортиментную стратегию в сфере услуг.
6. Использует инструменты анализа ассортимента услуг.
Результат обучения 11) Применять инструменты внутреннего маркетинга в сфере услуг.
Критерии оценки:
1. Определяет цели внутреннего маркетинга.

2. Байланыс персоналының тиімді жұмысын қамтамасыз етеді.
3. Персоналдың клиенттік мінез-құлық түрлерін қолданады.
4. Қызметкерлерді басқарудың маркетингтік тәсілін қолданады.
Оқыту нәтижесі 12) Қызмет көрсету саласы бойынша маркетингі тұжырымдамасын дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Маркетинг қызметтерінің үлгісін оның түріне және нарық жағдайына негіздей отырып пайдаланады.
2. Өмірлік циклдің қызметтерін қолдану тұжырымдамасын пайдаланады.
3. Нарықтағы тұтынушылардың мінез-құлқын бағалау.
4. Қызметтер үшін баға стратегиясын әзірлейді.
5. Қызмет көрсету үшін жарнамалық сату тұжырымдамасын жасайды.
Оқу нəтижесі 13) клиенттермен қарым-қатынас жасау үшін CRM (клиентпен қарым-қатынасты басқару жүйесі) жүйесін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары
1. СRM жүйесін компания қызметіне енгізеді.
2. Клиенттермен байланыс түрлерін анықтайды.
3. Осы жүйе негізінде клиенттер туралы мәліметтер базасын жасайды.
4. Деректер базасын ескере отырып, клиенттердің түрлерін анықтайды
5. CRM жүйесінің деректерін ескере отырып, клиенттерге әрқайсысына жеке тәсілдемені қолданады.
6. Маркетинг департаментін клиенттер туралы ақпаратпен қамтамасыз етеді.
7. Клиенттердің қанағаттану деңгейін анықтайды.
8. Клиенттермен қарым-қатынас стратегиясын әзірлейді.
9. Клиенттердің шағымдары мен шағымдарын өңдеу дағдысы бар
КҚ 13 Мекеменің маркетингтік стратегиясын және брендинг тұжырымдамасын құру
КМ13 Мекеменің маркетингтік стратегиясын және брендинг тұжырымдамасын құру
Бұл модуль маркетингтік стратегияны және оны дамыту принциптерін таңдауға, маркалық тұжырымдаманы қалыптастыруға, өнім атауын және жарнамалық қызметті таңдау үшін тұтынушылардың маркетингтік стратегиясын, тұтынушылардың мақсатты тобын анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: маркетингтік бюджетті қалыптастыру және басқару әдісі, маркетингтік стратегияны дамыту кезеңдері, маркетингтің мақсаттары мен міндеттерін анықтау әдістемесі, мақсаттар мен қосалқы мақсаттар ағашын құру, бренд кітаптарын жасау негізін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: маркетингтік ортаны талдау және маркетингтік стратегияны қалыптастыру, брендинг бағдарламасын құру және қалыптастыру; қабылдаңыз брендтің шешімдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Нарыққа қатысты жағдаяттық талдау жасайды.
Маркетинг
Брендинг
Стратегиялық маркетинг
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Нарықтық үлесті айқындайды және динамикасын қадағалайды.
2. Талдауды сегменттеу арқылы айқындауды қажет етеді.
3. "Портер" үлгісі арқылы нарықтың тартымдылығын бағалайды.
4. Индустрия саласының құрылымын және рентабельділігін талдайды.
5. Нарықтың қуатын айқындайды және оны болжам жасайды.
6. Нарықтық модельді бағалайды.
Оқыту нәтижесі 2) Кәсіпорынның ішкі талдауын жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Кәсіпорынның материалдық, қаржылық және адами ресурстарын бағалайды.

2. Обеспечивает эффективную работу контактного персонала.
3. Использует типы клиентурного поведения персонала.
4. Применяет маркетинговый подход к управлению персоналам.
Результат обучения 12) Разрабатывать концепции маркетинга в сфере услуг.
Критерии оценки:
1. Использует модели маркетинга услуг с учетом его типа и ситуации на рынке.
2. Применяет концепции жизненного цикла услуги.
3. Оценивает поведение потребителей на рынке услуг.
4. Разрабатывает стратегию ценообразования для услуг.
5. Создает концепцию продвижения и сбыта для услуги.
Результат обучения 13) Использовать систему CRM (система управления взаимоотношениями с клиентом) в построении отношений с клиентами.
Критерии оценки:
1. Внедряет систему CRM (управления взаимоотношениями с клиентом) в деятельности компании.
2. Определяет виды связей с клиентами.
3. Создает базу данных о клиентах на основе данной системы.
4. Определяет типы клиентов с учетом базы данных.
5. Разрабатывает персонифицированный подход к клиентам с учетом данных системы CRM.
6. Обеспечивает необходимой информацией о клиентах департамента маркетинга.
7. Определяет показатели степени удовлетворенности клиентов.
8. Разрабатывает стратегию взаимоотношений с клиентами.
9. Владеет навыками работы с жалобами клиента и рекламациям.
10. Разрабатывает программу клиентоориентированности предприятия.
ПК 13 Выстраивать маркетинговую стратегию предприятия и концепцию брендинга
ПМ13 Выстраивание маркетинговой стратегии предприятия и концепции брендинга
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для определения уровней маркетинговой стратегии предприятия, целевой группы потребителей для выбора маркетинговой стратегии и принципов ее разработки, для формирования концепции бренда, выбора названия товара и рекламных мероприятий.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: методы формирования и управления маркетинговым бюджетом, этапы разработки , методы определения маркетинговых целей и задач компании, построения дерева целей и подцелей, основы разработки бренд-бука.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать маркетинговую среду и формировать маркетинговую стратегию, осуществлять нейминг и формировать программу брендинга; принимать решения по брендовому названию товара.
Результат обучения 1) Проводить ситуационный анализ рынка.
Маркетинг
Брендинг
Стратегический маркетинг
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Определяет долю рынка и отслеживает динамику.
2. Анализирует потребности посредством сегментирования.
3. Оценивает привлекательность рынка с помощью модели Портера.
4. Анализирует отраслевую структуру и прибыльность отрасли.
5. Определяет емкость рынка и прогнозирует его.
6. Проводит оценку модели рынка.
Результат обучения 2) Осуществлять внутренний анализ предприятия.
Критерии оценки:
1. Оценивает материальные, финансовые и кадровые ресурсы предприятия.

2. Компанияның құзыреті мен қабілеттерін талдайды.
3. Кәсіпорындағы құндылықты қалыптастыру тізбегіне талдау жүргізеді.
4. Кәсіпорынның ресурстары мен құзыретіне талдау жасайды.
Оқыту нәтижесі 3) Стратегияляқ жоспар құрады
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Стратегиялық жоспар әзірлеу кезеңдерін дайындайды және құрылымдайды.
2. Бағалаудың маркетингтік көрсеткіштерін анықтайды.
3. Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерді қалыптастырады.
4. Маркетинг бойынша жоспарланған көрсеткіштерді дайындайды.
Оқу нәтижесі: 4) кәсіпорынның маркетингтік стратегиясын анықтайды
Бағалаудың өлшемшарттары
1 Кәсіпорынның маркетингтік тратегиясының деңгейлерін анықтайды.
2. Кәсіпорын үшін маркетингтік стратегияның түрлерін таңдайды.
3. Кәсіпорынның маркетингтік стратегиясын талдайды.
4. Бәсекелес ортаны және тікелей бәсекелестердің жағдайын талдайды.
5.Маркетингтік стратегияны құру кезінде құндылық тізбегін анықтайды.
6. Стратегиялық жоспар жасайды.
7. Қызмет саласына және кәсіпорынның түріне байланысты стратегиялардың түрін таңдау.
8. Маркетингтік араласудың стратегиялық бағыттарын әзірлейді
Оқыту нәтижесі 5) Тауарлар бойынша стратегиялық шешімдерді жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Компанияның портфелін талдайды.
2. Бостон Консалтинг Группасының матрицасын өнім ауқымын бағалау үшін пайдаланады.
3. Бренд стратегиясын әзірлейді.
4. Өнімнің өмірлік циклінің әр кезеңінде өнім стратегиясын таңдайды.
5. Өнімнің тұтыну құндылығын бағалайды.
Оқыту нәтижесі 6) Маркетингтік коммуникация бойынша стратегиялық коммуникацияны бағалау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Маркетингтік коммуникация құралдарын талдайды.
2. Стратегиялық медиа жоспарын әзірлейді.
3. Қоғамдық байланыстардың стратегиялық жоспарын әзірлейді.
4. Стратегиялық жарнамалық бюджетті есептейді.
Оқыту нәтижесі 7) Маркетинг стратегиясын бақылау және аудит жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жоспарланған маркетингтік көрсеткіштердің тиімділігін бағалайды.
2. Нарықтық өзгерістерге негізделген маркетингтік стратегияларды үйлестіреді.
3. Маркетинг стратегиясын іске асыруға әсер ететін факторларды бағалайды.
4. Жоспарланған маркетингтік қызметтің тиімділігін бағалайды.
Оқу нәтижесі: 8) тауардың брендтік атауы бойынша шешімін қабылдау
Бағалаудың өлшемшарттары
1) Жаңа бренд тұтынушыларының мақсатты тобын анықтайды.
2. Бренд үшін тауашаларды таңдау бағасын таңдайды

2. Анализирует компетенции и способности фирмы.
3. Проводит анализ цепочки формирования ценности на предприятии.
4. Осуществляет анализ ресурсов и компетенций предприятия.
Результат обучения 3) Разрабатывать стратегический план.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает и структурирует этапы разработки стратегического плана.
2. Выбирает оценочные маркетинговые показатели.
3. Формирует стратегические цели и задачи.
4. Составляет плановые показатели по маркетингу.
Результат обучения:4) Определять маркетинговую стратегию предприятия.
Критерии оценки:
1. Определяет уровни маркетинговой стратегии предприятия.
2. Использует модели для разработки стратегии.
3. Выбирает виды маркетинговой стратегии для предприятия.
4. Определяет маркетинговую стратегию маркетинга с учетом
факторов внешней среды.
5. Определяет миссию компании и ее философское назначение.
6. Определяет видение бизнеса и основные его направления.
7. Формирует маркетинговые стратегические цели и задачи на предприятии.
8. Проводит анализ маркетинговой стратегии предприятия.
9. Проводит анализ конкурентной среды и позиции прямых конкурентов.
10. Осуществляет выбор вида стратегии в зависимости от сферы деятельности и типа предприятия.
11. Разрабатывает стратегические направления по комплексу маркетинга.
Результат обучения 5) Осуществлять стратегические решения по товарам.
Критерии оценки:
1. Анализирует портфель компании.
2. Использует матрицу Бостонской Консалтинговой Группы для оценки ассортимента продукции.
3. Разрабатывает марочную стратегию.
4. Выбирает товарную стратегию на каждом этапе жизненного цикла товара.
5. Оценивает потребительскую ценность товара.
Результат обучения 6) Оценивать стратегические решения по маркетинговым коммуникациям.
Критерии оценки:
1. Анализирует инструменты маркетинговых коммуникаций.
2. Разрабатывает стратегический медиаплан.
3. Разрабатывает стратегический план по связям с общественностью.
4. Рассчитывает стратегический бюджет на продвижение.
Результат обучения 7) Проводить контроль и аудит стратегии маркетинга.
Критерии оценки:
1. Оценивает результативность запланированных стратегических маркетинговых показателей.
2. Осуществляет координацию стратегии маркетинга с учетом изменений на рынке.
3. Оценивает факторы, влияющие на реализацию стратегии маркетинга.
4. Осуществляет оценку эффективности запланированных маркетинговых мероприятий.
Результат обучения: 8) Принимать решения по брендовому названию товара.
Критерии оценки:
1. Определяет целевую группу потребителей нового бренда.
2. Выбирает ценовую нишу для торговой марки.

3. Атауды, қаптаманы және жарнамалық материалдарды әзірлейді және тексереді.
4. Өнім бренді мен бренді туралы шешім қабылдайды.
5. Жаңа өнім немесе қызмет атауын тексереді
6. Бренд атауын таңдаған кезде бағалау құралдарын пайдаланады.
7. Заңды талаптары бар сауда маркасын таңдайды.
Оқыту нәтижесі 9) Бренд архитектурасын құру .
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Брендингке маркетингтік тәсілдердің дағдыларын иеленеді.
2. Бренд қоржынын қалыптастырады.
3. Брендинг тәсілдерін қолдануды анықтайды: қолшатырлық брендтер мен суб-брендтер.
4. Брендтің негізгі параметрлері мен мәндерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі 10) Бренд негізін құру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Платформадағы тиімді брендтің даму компоненттерін қолданады.
2. Имиджді модельдеу және бренд бейнесін жасайды.
3. Брендтің пирамидасын және көңіл-күй таңбасын (брендтің эмоционалдық картасы) жасайды.
4.Тауар брендінің артықшылықтарын, ерекшеліктерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі 11) Бренд идендификатор жүйесін дайындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Сыртқы және ішкі атрибуттарды жасайды.
2. Корпоративтік белгі, логотип, корпоративтік сәйкестік және компания символизмі үшін брендті идентификациялау технологиясын меңгерген.
3. Брендті анықтау үшін маркетингтік критерийлерді қолданады.
4. Брендтің атрибуттары ретінде идентификация белгілерін дамыту сатыларын әзірлейді.
5. Бренді идентификаторларын дамыту міндетін зерттеу кезеңін жүргізеді.
6. Шығармашылық шешімдер шығарады.
7. Дайындалған нұсқалар мен бастапқы іріктеу сараптамасын жүргізеді.
8. Опциялардың алдын-ала тестілеуін және іріктеудің екінші кезеңін жүргізеді.
9. Патент тазалығын, таңдалған опцияларды тексереді.
10. Бренд туралы аңыз ойлап, құрастырады
Оқу нәтижесі 12) Тауар брендингі бағдарламасын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1 Брендинг бағдарламасын жасау бойынша жоспар жасайды.
2. Бренд үшін мақсатты сегменттерді таңдайды.
3. Бренд үшін позициялауды таңдайды.
4. брендтік өнім немесе қызмет стратегиясын анықтайды.
5. Компания немесе өнім үшін бренд кітапшасын жасайды.
6. Брендті жылжыту бағдарламасы жасалады.
7. 4 D үлгісіндегі тауарлар брендісін белгілейді.
8. Өнімге немесе қызметке арналған коммерциялық атауды таңдағанда атау әдістерін қолданады.
9 Бренд дамыту бағдарламасы әзірлейді.
10. Дала зерттеулері арқылы брендті тексереді.
Оқыту нәтижесі 13) Брендіні басқару және оған аудит жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Брендті басқарудың стратегиялық мақсаттарын әзірлейді.
2. Бренділеуде адалдық әдістерін қолданады.
3. Маркетингті реттеу әдістерін қолданады: рестайлинг, "ревизия-лизинг", қайта орналастыру, ребрендинг, брендті біріктіру.

3. Разрабатывает и тестирует имя, упаковку и рекламный материал.
4. Принимает решение о марочном и брендовом названии товара.
5. Осуществляет тестирование нового названия товара или услуги.
6. Использует инструменты оценки при выборе названия для торговой марки.
7. Выбирает название торговой марки с учетом юридических требований.
Результат обучения: 9) Создавать архитектуру бренда.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками маркетинговых подходов к брендированию.
2. Формирует портфель бренда.
3. Определяет применения методов брендинга: зонтичные бренды и суббренды.
4. Определяет основные параметры и ценности бренда.
Результат обучения 10) Создавать платформу бренда.
Критерии оценки:
1. Использует принципы разработки и составляющие эффективной платформы бренда.
2. Моделирует бренд и создает бренд-имидж.
3. Осуществляет построение пирамиды бренда и moodboard (эмоциональной карты бренда).
4. Определяет преимущества, выгоды и индивидуальность товарного бренда.
Результат обучения 11) Разрабатывать систему идентификаторов бренда.
Критерии оценки:
1. Создает внешнюю и внутреннюю атрибутику.
2. Владеет технологиями идентификации бренда для фирменного знака, логотипа, фирменного стиля и фирменной символики.
3. Применяет маркетинговые критерии для идентификации бренда.
4. Разрабатывает этапы разработки знаков идентификации как атрибутов бренда.
5. Проводит исследовательский этап и брифование задания на разработку идентификаторов бренда.
6. Осуществляет генерацию креативных решений.
7. Осуществляет экспертную оценку разработанных вариантов и первичный отбор.
8. Проводит предварительное тестирование вариантов и второй этап отбора.
9. Проверяет отобранные варианты на патентную чистоту.
10. Разрабатывает легенду или миф бренда.
Результат обучения 12) Разрабатывать программу брендинга товаров.
Критерии оценки:
1. Составляет план по разработке программы брендинга.
2. Осуществляет выбор целевых сегментов для бренда.
3. Выбирает позиционирование для торговой марки.
4. Определяет стратегию бренда товара или услуги.
5. Составляет бренд-бук для компании или товара.
6. Разрабатывает программу продвижения бренда.
7. Оценивает бренд товара по модели 4 D.
8. Разрабатывает программу развития бренда.
9. Тестирует бренд с помощью полевых исследований.
Результат обучения 13) Управлять брендом и проводить его аудит.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает стратегические задачи управления брендом.
2. Использует методы формирования лояльности бренду.
3. Применяет способы корректировки бренда: рестайлинг, "ревиталайзинг", репозиционирование, ребрендинг, слияние брендов.

4. Брендтің сыртқы, ішкі, жан-жақты аудитін орындайды.
5. Маркалы порттың және бренд архитектурасының аудитін жүргізеді.
КҚ 14 Маркетингтің қолданбалы бакалаврының біліктілігі жұмыстарын орындау
КМ 14 Маркетингтің қолданбалы бакалаврының біліктілігі жұмыстарын орындау
Бұл модуль маркетологтың біліктілігі жұмыстарын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар меңгереді: өндірістік, экономикалық және басқару функциялары бөлімшелер, серіктестермен іскерлік коммуникация стратегиясын.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
нарыққа шығудың коммерциялық жағдайларын дамыту, тауарлар мен қызметтердің сапа стандарттарына сәйкестігін анықтау, тауарларға бөлу арналарының түрлерін анықтау, сауалнама дайындайды және сұхбаттасады, нарықтық зерттеу жоспарын әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпкерлік саласындағы кәсіптік проблемаларды шешу жолдары мен әдістерін таңдау мен қолдануды негіздеу және кәсіпорында бизнес-процестерді басқару.
Диплом алдындағы практика
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Өндірістік, шаруашылық және басқару бірліктерінің негізгі функцияларын анықтайды.
2. Серіктестермен іскерлік қарым-қатынас стратегиясын анықтайды.
3. Нарыққа шығу үшін коммерциялық шарттар жасайды.
4. Тауарлар мен қызметтердің сапа стандарттарына сәйкестігін анықтайды.
5. Бағаны жоспарлау мен ұйымдастыруды анықтайды,
қаржылық және экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
6. Тауарларға тарату арналарының түрлерін анықтайды.
7. Маркетологтар үшін жауапкершілікті дамытады.
8. Кәсіпорынның маркетингтік қызметінде бизнес-процестердің дәйектілігін анықтайды.
Оқу нəтижесі: 2) кәсіпкерлікті басқару стратегиясы және жоба топтарын ұйымдастыруды əзірлеу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Кәсіпорынның ішкі диагностикасын (күшті және әлсіз жақтарын бағалау) жүзеге асырады.
2. Кәсіпорынның траекториясын қалыптастырады.
3. Қызметті ұйымдастырады жобалық топтарын біледі.
4. Жобалық топ мүшелерінің арасында жауапкершілікті бөледі.
5. Кәсіпорынның бәсекелестік жағдайын анықтайды.
6. Кәсіпорынның орналасу стратегиясын әзірлейді
7. Басқару проблемасын шешу үшін маркетингтік құралдарды таңдауды қамтамасыз етеді.
Оқу нәтижесі: 3) қазіргі заманғы техникалық құралдарды пайдалану арқылы ақпаратты іздеу құралдарын қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары
1) Сауалнамалар жасайды және сұхбат жүргізеді.
2. Жоспарды әзірлейді нарықтық зерттейді.

4. Осуществляет внешний, внутренний, комплексный аудит бренда.
5. Проводит аудит марочного портфеля и архитектуры бренда.
ПК 14 Выполнять квалификационных работ прикладного бакалавра маркетинга
ПМ 14 Выполнение квалификационных работ прикладного бакалавра маркетинга
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения квалификационных работ маркетолога.
Обучающиеся осваивают: функции производственных, экономических и управленческих подразделений, стратегию делового общения с партнерами.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
разрабатывать коммерческие условия для выхода на рынок, определять соответствие качества товаров и услуг стандартам, определять виды каналов распределения товаров, составляет анкеты и проводить интервью, разрабатывать план исследования рынка
Результат обучения: 1) Обосновывать выбор и применение методов и способов решения профессиональных задач в области предпринимательской деятельности и управления бизнес - процессами на предприятии.
профессиональная практика практика
Критерии оценки:
1. Определяет основные функции производственных, экономических и управленческих подразделений.
2. Определяет стратегию делового общения с партнерами.
3. Разрабатывает коммерческие условия для выхода на рынок.
4. Определяет соответствие качества товаров и услуг стандартам.
5. Определяет планирование и организацию ценообразования, финансовые и экономические результаты деятельности предприятия.
6. Анализирует деятельность отдела маркетинга и организационную структуру.
7. Определяет виды каналов распределения товаров.
8. Разрабатывает должностные обязанности для специалистов маркетологов.
9. Определяет последовательность бизнес-процессов в маркетинговой деятельности на предприятии.
Результат обучения: 2) Разрабатывать управленческую стратегию предприятия и организовывать проектные команды
Критерии оценки:
1. Осуществляет внутреннюю диагностику (оценка сильных и слабых сторон) предприятия.
2. Формирует траекторию развития предприятия.
3. Организует деятельность проектных команд.
4. Распределяет обязанности между участниками проектной группы.
5. Определяют конкурентную позицию предприятия.
6. Разрабатывает стратегию развития предприятия.
7. Обеспечивает выбор инструментов маркетинга для решения управленческой проблемы.
Результат обучения: 3) Применять инструменты поиска информации с использованием современных технических средств.
Критерии оценки:
1. Составляет анкеты и проводит интервью.
2. Выявляет потребности в необходимой маркетинговой информации для принятия управленческих решений.

3. Анкетаны немесе сауалнаманы тестілеу дағдысына ие
4. Фокус-топтар үшін тақырыптар тізімін қалыптастырады.
5. Байқаудың нысанын әзірлейді.
6. Практика үшін құжаттарды дайындау дағдысына ие.
7. Интернеттегі бағдарламаларда сауалнама жасайды және жасайды.
8. Қосымша ақпаратты іздеу дағдыларына ие.
9. Маркетингтік мақсаттарға сәйкес ақпаратты іріктеу және құрылымдайды.
Оқу нәтижесі: 4) Маркетинг бакалавры қолданбалы біліктілігі жұмысының дизайнын жасайды
Бағалаудың өлшемшарттары
1. біліктілігі жұмысы бойынша материалдарды жинайды және жүйелейді.
2. Іскерлік хат алмасуды жүзеге асырады.
3. Кәсіпорынның өнім саясатын бағалайды.
4. Кәсіпорынның баға саясатын талдайды.
5. Кәсіпорынның маркетингтік саясатын бағалайды.
6. Науқанды өткізу үшін бюджет қалыптастырады.
7. Кәсіпорынның мақсатты сегментін сипаттайды.
8. Өнімнің немесе кәсіпорынның орналасуын бағалайды.
9. Тауарлар мен қызметтерді жылжыту жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асырады.
10 . Біліктілігі жұмысы бойынша есептің материалдарын жинайды және ұйымдастырады.
Ескерту:
БҚ -базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіби құзыреттілік;
БM - базалық модульдер;
КM - кәсіби модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 337-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 761-қосымша
"Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0515000 - Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)
Біліктілігі:
051502 4 - Менеджменттің қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:
жалпы орта білім
базасында 2 жыл 10 ай
Индексі
Оқу қызметінің түрлері мен модульдері
Кредиттер саны
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Курстар бойынша бөлу
Барлығы
Оның ішінде:
Емтихан
Дифференциалды сынақ
Оқыту түрі бойынша
Оқытуды ұйымдастыру формалары бойынша
Теориялық оқыту
Зертханалық-практикалық жұмыстар, курстық жобалар және жұмыстар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Аудиториялық, байланыс
БӨЖ
ОБӨЖ
ӨБӨЖ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
БМ
Базалық модульдер
21

3. Осуществляет выбор методов маркетингового исследования для проведения п поискового (разведочного) исследования.
4. Формирует рабочую гипотезу исследования.
5. Определяет методы маркетингового исследования для проведения описательного исследования.
6. Разрабатывает план исследования рынка.
7. Владеет навыками составления, тестирования анкеты или вопросника.
8. Формирует выборку при проведении маркетингового исследования, используя разнообразные способы.
9. Формирует перечень тем для проведения фокус-групп.
10. Выбирает способ проведения фокус-группы и разрабатывает план ее проведения.
11. Разрабатывает формуляр для проведения наблюдения.
12. Создает план проведения метода исследования в форме эксперимента и "таинственный покупатель" и осуществляет его реализацию.
13. Владеет навыками подготовки документов для эксперимента.
14. Разрабатывает и составляет анкету в онлайн программах.
15. Владеет навыками поиска вторичной информации.
16. Осуществляет выбор и структурирование информации в соответствии с поставленными маркетинговыми целями.
Результат обучения: 4) Оформлять квалификационную работу прикладного бакалавра маркетинга.
Критерии оценки:
1. Собирает и систематизирует материалы для отчета по квалификационной работе.
2. Осуществляет деловую переписку.
3. Оценивает товарную политику предприятия.
4. Проводит анализ ценовой политики предприятия.
5. Оценивает сбытовую политику предприятия.
6. Формирует бюджет на продвижение.
7. Описывает целевой сегмент для предприятия.
8. Оценивает позиционирование товара или предприятия.
9. Выполняет организацию работы по продвижению товаров и услуг.
10. Собирает и систематизирует материалы для отчета по квалификационной работе.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 337
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 761
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0515000 – Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
051502 4 – Прикладной бакалавр менеджмента
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
2 года 10 месяцев
на базе общего
среднего образования
Индекс
Модули и виды учебной деятельности
Кол-во кредитов
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по курсам
ВСЕГО
Из них:
Экзамен
Дифференцированный зачет
по видам обучения
по формам организации обучения
Теоретическое обучение
Лабораторно- практические работы, курсовые проекты и работы
Производственное обучение и профессиональная практика
Аудиторные, контактных
СРО
СРОП
СРОС
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
БМ
Базовые модули
21

2010
1650
360
Ескерту:
* Таңдау бойынша компонент нақты өңірдің әлеуметтік - экономикалық даму ерекшелігін және еңбек нарығының қажеттіліктерін, сондай-ақ оқушының жеке мүдделерін ескереді. Таңдау бойынша компонент жұмыс берушілердің және білім беру ұйымы әріптестерінің, пәндік -циклдық комиссиялардың / кафедралардың ұсыныстары бойынша қалыптастырылады.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БӨЖ - білім алушының өзіндік жұмысы;
ОБӨЖ - оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін білім алушының өзіндік жұмысы;
ӨБӨЖ - толық өзі орындайтын білім алушының өзіндік жұмысы;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 339-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 763-қосымша
"Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0515000 - Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)
Біліктілігі:
051502 4 - Менеджменттің қолданбалы бакалавры
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастыру-шы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Басқарушылық қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Басқарушылық қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль басқарушылық қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тіліндегі грамматика мен терминологияны меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі. Кәсіптік шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгереді.
2. Мамандық бойынша терминологияны меңгереді
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

2010
1650
360
Примечание:
* Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося. Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации образования, предметно-цикловых комиссий/кафедр.
Используемые аббревиатуры:
СРО - самостоятельная работа обучающегося;
СРОП - самостоятельная работа обучающегося под руководством преподавателя;
СРОС - самостоятельная работа обучающегося выполняемая полностью самостоятельно;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф – факультативы.
Приложение 339
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 763
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа послесреднего образования по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0515000 – Менеджмент ( по отраслям и областям применения)
Квалификация:
051502 4 – Прикладной бакалавр менеджмента
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере управленческой деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере управленческой деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в управленческой деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессинальный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Понимает термины, применяемые в профессиональной деятельности.
2. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально - ориентированных текстов.
Критерии оценки:

1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттанушылық ұғымдарды сипаттайды. билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды анықтайды: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілерді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің
құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
Кәсіптік модульдер
"051502 4 - Менеджменттің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 01. Офис жұмысын ұйымдастыру және іс - қағаздарын жүргізу
КМ 01. Офис жұмысын ұйымдастыру және іс - қағаздарын жүргізу
Бұл модуль офис жұмысын ұйымдастыру және іс қағаздарын жүргізу; заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, мекеменің құжат айналымын жүргізу үшін; қызметтік нұсқаулықтарды және офис бөлімшелерінің ережелерінің болуы және жаңаруы туралы есеп жүргізу үшін қажетті білімдерді, дағдыларды және икемділіктерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар этикалық - психологиялық нормаларды және ұйымдастыру ережелерін, іскери қарым-қатынас әдістері мен құралдарын, меңгереді, іскери шараларды ұйымдастыру ережелерін игереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар: офистің жұмысын ұйымдастыруды; іскерлік қарым - қатынасты құруды; презентация жасайды; жұмыс орындарын есептеуді және ұйымдастыруды, іс қағаздарын және ұйымның құжат айналымын жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Офистің жұмысын ақылмен ұйымдастыру және офисте қауіпсіздік техникасының сақталуын қамтамасыз ету.
Ұйымның менеджменті
Кәсіптік қызметті құқықтық реттеу
Этика және іскери қарым - қатынас психологиясы
Іс - қағаздарын жүргізу
Сала мекемелерін техникалық жабдықтау және еңбекті қорғау
Бухгалтерлік есеп негіздері
Экономикалық информатика
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек қорғанысының құқықтық және ұйымдық негіздері туралы ақпаратты меңгерді.
2. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды;
3. Өрт қауіпсіздігі және санитарлық нормаларды сақтайды.

1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
Профессиональные модули
Квалификация "051502 4 – Прикладной бакалавр менеджмента"
ПК 01. Организовывать работу офиса и вести делопроизводство
ПМ 01. Организация работы офиса и ведение делопроизводства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для организации работы офиса и ведения делопроизводства; для ведения документооборота предприятия с применением современных информационных технологии; для ведения учета о наличии и обновления должностных инструкций и положений подразделений офиса;
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают этико-психологические нормы и правила организации, методы и средства деловой коммуникации, изучают правила организации деловых мероприятий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовать работу офиса; выстраивать деловые коммуникации; составлению презентаций; расчетам и организации рабочих мест, ведению делопроизводства и документооборота организации.
Результат обучения: 1) Рационально организовать работу офиса и обеспечивать соблюдение техники безопасности в офисе.
Менеджмент организации
Правовое регулирование профессиональной деятельности
Этика и психология деловых отношений Делопроизводство
Техническое оснащение предприятий отрасли и охрана труда
Основы бухгалтерского учета
Экономическая информатика
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о правовых и организационных основах охраны труда.
2. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте.
3. Соблюдает правила пожарной безопасности и санитарные нормы.

4. Орын -жайдың ауданын есептеу және офисті аймақтандыру әдістемесін қолданады.
5. Ішкі тәртіп ережелерін және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің нормаларын сақтайды.
6. Ағымдағы қызметінде нормативтік - құқықтық актілерін қолданады.
7. Мекеменің ұйымдық құрылымын сипаттайды.
8. Мекеменің миссиясын, мақсаттары мен міндеттері түсінеді және қабылдайды.
9. Мекеменің философиясын, құндылықтарын және имиджін түсінеді.
10. Қызметтік ақпаратты жазып алады және жоғары басшылыққа хабарлайды.
11. Басшылықтың нұсқауларын ақпараттандырады және бақылайды.
12. Офистік жабдықтың, коммуникациялардың тиісті жағдайын бақылауды іске асырады.
13. Офистік кеңсе техникасының және жабдығының ақауларын анықтайды.
14. Офисті кеңсе тауарларымен, шығыс материалдарымен және өзге тауарлық - материалдық құндылықтармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады.
15. Кеңсе тауарларын, шығыс материалдарын және өзге тауарлы - материалдық құндылықтарды қабылдауды, есепке алуды, сақтауды және беруді ұйымдастырады.
16. Жүргізушінің жұмысын үйлестіреді және бақылайды: (машинаға өтінімдерді қабылдау және мекеменің автокөлігін пайдалану кестесін әзірлеу).
17. Курьердің жұмысын үйлестіреді және бақылайды (өтінімдерді қабылдау және кестені әзірлеу).
18. Қызметкерлердің іссапарларын ұйымдастырады (әуе және теміржол билеттеріне тапсырыс береді, қонақ үй бөлмелерін брондайды).
19. Әскери шараларды (кеңестер, баспасөз мәслихатын, конференцияларды және басқаларын) ұйымдастырады.
20. Қоғаммен және бұқаралық ақпарат құралдарымен байланыс жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Заманауи ақпараттық технологияларды қолдана отырып, мекеменің құжат айналымын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кіріс және шығыс хат-хабарды қабылдайды.
2. Құжаттарды бекітілген ережелерге сай тіркейді, есепке алады, сақтайды, мұрағаттандырады.
3. Іскерлік хаттардың, өтінімдердің және мекеме қызметіне қатысты басқа құжаттардың жобаларын дайындайды.
4. Көшірмесін жасау жұмыстарын ұйымдастырады.
5. Бухгалтерлік есеп жөніндегі алғашқы құжаттарды біледі және сенімхаттар рәсімдейді.
6. Заманауи ақпараттық технологияларды қолдана отырып, қызметтік материалдарды дайындайды және мәліметтер базасын жүргізеді.
7. Баспасөз хабарламасын, пресс -кит және пресс - анонстарын жасайды.
8. Жоғары басшылық үшін ағымдағы қызметі туралы есеп толтырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Іскерлік коммуникацияларды құру және іскерлік қарым - қатынас этикетінің ережелерін сақтауды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іскерлік қарым -қатынас және коммуникациялар мәдениеті туралы ақпаратты меңгерген.

4. Применяет методику расчета площади помещений и зонирования офиса.
5. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка и нормы Трудового кодекса Республики Казахстан.
6. Применяет нормативно-правовые акты в текущей деятельности.
7. Характеризует организационную структуру предприятия.
8. Понимает и принимает миссию, цели и задачи предприятия.
9. Понимает философию, ценности и имидж предприятия.
10. Фиксирует и передает служебную информацию вышестоящему руководству.
11. Информирует и контролирует выполнение распоряжений руководства.
12. Осуществляет контроль за надлежащим состоянием офисного оборудования, коммуникаций.
13. Выявляет неисправности офисной оргтехники и оборудования.
14. Организует обеспечение офиса канцтоварами, расходными материалами и иными товарно-материальными ценностями.
15. Организует приемку, учет, хранение и выдачу канцтоваров, расходных материалов и иных товарно-материальных ценностей.
16. Координирует и контролирует работу водителя: (прием заявок на машину и разработка графика использования автотранспорта предприятия).
17. Координирует и контролирует работу курьера (прием заявок и разработка графика).
18. Организует командировки сотрудников (заказывает авиа - и железнодорожные билеты, бронирует гостиницы).
19. Организует деловые мероприятия (совещания, брифинги, конференции и другие).
20. Организует работу по связям с общественностью и средствами массовой информации.
Результат обучения: 2) Обеспечивать документооборот предприятия с применением современных информационных технологий.
Критерии оценки:
1. Осуществляет прием входящей и исходящей корреспонденции.
2. Ведет регистрацию, учет, хранение, архивирование документов в соответствии с установленными правилами.
3. Готовит проекты деловых писем, запросов и других документов, касающихся деятельности предприятия.
4. Выполняет копировально-множительные работы.
5. Владеет информацией о первичных документах по бухгалтерскому учету и оформляет доверенности.
6. Готовит служебные материалы и ведет базу данных с применением современных информационных технологий.
7. Составляет пресс-релизы, пресс-киты, пресс-анонсы.
8. Составляет отчеты о текущей деятельности для вышестоящего руководства.
Результат обучения: 3) Выстраивать деловые коммуникации и обеспечивать соблюдение правил этики делового общения.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о культуре делового общения и коммуникаций.

2. Іскерлік қарым-қатынас психологиясының негіздері туралы білімді игерген.
3. Коммуникация түрлері мен негіздерін ажыратады.
4. Іскерлік қарым -қатынас этикасы мен этикетінің негізгі нормалары мен ережелерін сипаттайды.
5. Іскери хат алмасу этикетін және іскерлік қарым-қатынаста сөйлеу этикетін сақтайды.
6. Телефон арқылы қарым-қатынас ережелерін сақтайды.
7. Мекемеде бекітілген этикалық нормативтерді сақтайды.
8. Іскерлік коммуникацияларда қақтығыстың және қарым -қатынаста кедергілердің пайда болуының алдын алады.
9. Дресс-кодқа сәйкестенеді және оның ережелерін ұстанады.
КҚ 02. Мекеменің жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау функцияларын іске асыру
КМ 02. Мекеменің жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау функцияларын іске асыру
Бұл модуль мекеме қызметінде жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау қызметтерін іске асыру, сондай-ақ бизнесті жүргізу ережелері негізінде кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мекемені басқару, экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістемесі мен ұстанымдарын, "статистикалық зерттеу", "салықтар", "пайыздар", "бағалы қағаздар" ұғымын; бизнес -жоспарды толтыру кезеңдерін, кәсіпкерлік түрлері мен нысандарын; маркетинг ұстанымдарын игереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар бизнес -жоспарды әзірлеу үшін қажетті есептеулерді орындауды; құрылтай құжаттарын жасауды; жеке кәсіпкерді және заңды тұлғаны тіркеу тәртібін ұстануды; мекеме қызметінде маркетинг ұстанымдарын практикалық қолдануды; мекеме қызметін басқаруда салықтар, пайыздар және бағалы қағаздар туралы білімін пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мекеменің құқықтық өрісі мен экономика жағдайын ескере отырып, ұйымдық - құқықтық нысанын таңдау.
Микро - макроэкономика негіздері
Қаржы және кредит
Салықтар және салық салу
Кәсіпорынның экономикасы
Ұйымның менеджменті
Кәсіпкерлікке кіріспе
Статистиканың жалпы теориясы
Маркетинг негіздері
Бухгалтерлік есеп негіздері
Сала технологиясының негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық циклдың болмысы мен фазаларын сипаттайды.
2. Мемлекеттік циклге қарсы реттеудің әдістерін сипаттайды.
3. Нарықтың негізгі модельдерін, олардың айрықша белгілерін жіктейді.
4. Қазақстан Республикасының экономика салаларын сипаттайды.
5. Ұлттық экономиканың макроэкономикалық көрсеткіштерін есептеу әдістемесін сипаттайды.
6. Экономикалық құбылыстарды және процестерді игеруде статистикалық зерттеу мәліметтерін қолданады.
7. Қазақстан Республикасында және жалпы экономикада кәсіпкерліктің рөлін және оның болмысын сипаттайды.

2. Владеет знаниями об основах психологии делового общения.
3. Различает виды и формы коммуникаций.
4. Характеризует основные нормы и правила этики и этикета делового общения.
5. Соблюдает этикет деловой переписки и речевой этикет в деловом общении.
6. Соблюдает правила общения по телефону.
7. Соблюдает этические нормативы утвержденные в предприятия.
8. Предупреждает конфликты в деловых коммуникациях и возникновение барьеров в общении.
9. Соответствует дресс-коду и придерживается его основных правил.
ПК 02. Реализовать функции планирования, организации и контроля в деятельности предприятия
ПМ 02. Реализация функций планирования, организации и контроля в деятельности предприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для реализации функций планирования, организации и контроля в деятельности предприятия, а также организации предпринимательской деятельности на основе правил ведения бизнеса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают принципы и методы управления предприятием, методику расчета экономических показателей, понятия "статистическое исследование", "рынок", "экономический цикл", "налоги", "проценты", "ценные бумаги"; этапы составления бизнес-плана, виды и формы предпринимательства; принципы маркетинга.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять расчеты, необходимые для разработки бизнес плана; составлять учредительные документы; соблюдать порядок регистрации индивидуального предпринимателя и юридического лица; практическому применению принципов маркетинга в деятельности предприятия; применять знания о налогах, процентах и ценных бумагах в управлении деятельностью предприятия.
Результат обучения: 1) Выбрать организационно-правовую форму предприятия с учетом правового поля и состояния экономики.
Основы микро-макроэкономики
Финансы и кредит
Налоги и налогообложение
Экономика предприятия
Менеджмент организации
Введение в предпринимательство
Общая теория статистики
Основы маркетинга
Основы бухгалтерского учета
Основы технологии отрасли
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует сущность и фазы экономического цикла.
2. Характеризует методы государственного антициклического регулирования.
3. Классифицирует основные модели рынков, их отличительные черты.
4. Характеризует отрасли экономики Республики Казахстан.
5. Описывает методику расчета основных макроэкономических показателей национальной экономики.
6. Применяет данные статистических исследований в изучении экономических явлений и процессов.
7. Характеризует роль и его сущность предпринимательства в Республике Казахстан и в экономике в целом.

8. Кәсіпкерлік қызметтің нысандары мен түрлерін жіктейді.
9. Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік субъектілерін сипаттайды.
10. Мекеменің түрлерін және типтерін жіктейді.
11. Қазақстандағы мекемелердің ұйымдық - құқықтық, ұйымдық -экономикалық құрылу нысанын сипаттайды.
12. Құрылтай құжаттары: жарғыны, құрылтай шартын құру дағдыларына ие болды.
13. Заңды тұлғаны (жеке кәсіпкерді) тіркеу үшін қажетті құжаттардың тізімін ескере отырып, заңды тұлғаны, жеке кәсіпкерді тіркеу рәсімдерінің алгоритмін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мекеме қызметінде жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау негіздері білімін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерлік идеяларды іріктейді және талдайды.
2. Мекеменің қызмет жасау миссиясын және мақсаттарын пайымдайды.
3. Мекеменің міндеттерін пайымдайды.
4. Жоспарлаудың түрлерін жіктейді.
5. Жоспарлаудың ұстанымдары мен әдістерін қолданады.
6. SWOT- талдауды қолданады.
7. Фирманың стратегияларын әзірлеу кезеңдерін сипаттайды.
8. Өндірісті ұйымдастыру және техникалық дайындау саласындағы білімдерге ие болды.
9. Мекемені немесе жеке бөлімшені дамытудың бизнес-жоспарын құру, жаңа тауарды (қызметті) жасау кезеңдерін сипаттайды.
10. Мекеменің басқарудың өндірістік және ұйымдық құрылымын сипаттайды.
11. Басқарудың ұйымдық құрылымдарының түрлерін жіктейді.
12. Басқарудың ішкі және сыртқы құрылымын таңдауға сер ететін факторларды талдайды.
13. Мекеменің қызметін бақылау ұғымы мен арналымын сипаттайды.
14. Мекеме қызметін бақылау ұстанымдары мен әдістерін қолданады.
15. Бақылаудың түрлерін, кезеңдерін сипаттайды.
16. Мекеме қызметінің ауқымын ескере отырып, бақылау процесіне қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Мекеме қызметінің маркетинг ұстанымдарын практикалық қолдануды оқып білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолдану саласына байланысты маркетингтің әлеуметті негіздерін және функцияларын сипаттайды.
2. Маркетинг түрлерін жіктейді.
3. Маркетингтік ортаны, оның құрамдас бөліктерін сипаттайды.
4. PEST-талдауды қолданады.
5. Мақсатты нарықтарды сипаттайды.
6. Нарықты сегменттейді және нарықтың мақсатты сегментін таңдайды.
7. Маркетинг кешенінің негізгі элементтерін сипаттайды.
8. Фирма үшін ақпараттың және маркетингтік зерттеулерінің мәнін сипаттайды.
9. Сатушылар мен сатып алушылардың мүдделерін, сатып алушылық мінез - құлықтың модельдерін талдайды.
10. Бәсекеге қабілетті тәртіп ережелерін сақтайды.
11. Маркетингте негізгі әдістерді және баға түзу стратегияларын қолданады.
12. Сату және тауар қозғалысы дағдыларын меңгерді.

8. Классифицирует формы и виды предпринимательской деятельности
9. Характеризует субъекты предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
10. Классифицирует виды и типы предприятий.
11. Характеризует организационно-правовые, организационно-экономические формы создания предприятия в Казахстане.
12. Имеет навыки составления учредительных документов: устава, учредительного договора.
13. Применяет алгоритм процедуры регистрации юридического лица, индивидуального предпринимателя с учетом перечня необходимой документации для регистрации юридического лица (индивидуального предпринимателя).
Результат обучения: 2) Применять знания основ планирования, организации и контроля в деятельности предприятия.
Критерии оценки
1. Осуществляет отбор и анализ предпринимательских идей.
2. Формулирует миссию и цели функционирования предприятия.
3. Формулирует задачи предприятия
4. Классифицирует виды планирования.
5. Применяет принципы и методы планирования.
6. Применяет SWOT- анализ.
7. Характеризует этапы разработки стратегии фирмы.
8. Владеет знаниями в области организации и технической подготовки производства.
9. Характеризует этапы составления бизнес-планов развития предприятия или отдельного подразделения, создания нового товара (услуги).
10. Характеризует производственную и организационную структуру управления предприятием.
11. Классифицирует типы организационных структур управления.
12. Анализирует факторы, влияющие на выбор структуры управления: внешние и внутренние.
13. Характеризует понятие и назначение контроля деятельности предприятия.
14. Применяет принципы и методы контроля деятельности предприятия.
15. Характеризует виды, этапы контроля.
16. Принимает участие в процессе контроля с учетом масштаба деятельности предприятия
Результат обучения: 3) Изучить практическое применение принципов маркетинга в деятельности предприятия.
Критерии оценки
1. Характеризует социальные основы и функции маркетинга в зависимости от сферы применения.
2. Классифицирует виды маркетинга.
3. Характеризует маркетинговую среду, ее составные части.
4. Применяет PEST- анализ.
5.Описывает целевые рынки.
6. Сегментирует рынок и выбирает целевой сегмент рынка.
7. Описывает основные элементы комплекса маркетинга.
8. Характеризует значение информации и маркетинговых исследований для фирмы.
9. Анализирует интересы продавцов и покупателей, модели покупательского поведения.
10. Соблюдает правила поведения в конкурентной борьбе.
11. Применяет основные методы и стратегии ценообразования в маркетинге.
12. Владеет навыками по организации сбыта и товародвижения.

13. Тауарды (қызметті) ілгерілету жүйесінде маркетингтік коммуникациялардың ерекшеліктерін ескереді.
14. Тауарды ілгерілетудегі жарнама мәнін сипаттайды.
15. Жарнама стратегиясын әзірлеу және іске қосу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 4) Мекеменің қызметін басқаруда салықтар, есепке алу, пайыздар және бағалы қағаздар туралы білімдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасында қаржыны басқару құрылымын сипаттайды.
2. Қаржылық жоспарлау ұстанымдары мен әдістерін түсінеді.
3. Қаржылық нормаларды және нормативтерді қолданады.
4. Мемлекеттік бюджеттік жүйесін, табыс құрамы мен мемлекеттік бюджет шығындарын сипаттайды.
5. Қаржылық бақылаудың мәні мен маңызын сипаттайды.
6. Қаржылық және аудиторлық бақылау түрлерін, нысандарын және әдістерін жіктейді.
7. Ақшаның, ақша айналымының және ақшалай есептесу жүйесінің мәнін және функцияларын сипаттайды.
8. Ұсыным мен сұранымдарды талдайды және олардың мекеменің экономикалық саясатын қалыптастыруға әсерін ескереді.
9. Ұсыным мен сұранымның бағасыз факторларының әрекетін графикамен бейнелейді.
10. ҚР валюталық жүйесін және халықаралық кредиттік қарым-қатынастар туралы ұғымы болады.
11. Кредиттік мекемелердің түрлерін, коммерциялық банктердің міндетте мін функцияларын, қазіргі банктік операцияларды (лизинг, факторинг, форфейтинг, трастілік операциялар, андеррайтинг) жіктейді.
12. Қарыз ұсынудың және пайызды есептеудің шарттарын сипаттайды.
13. Қаржы нарығы, бағалы қағаздың түрлері туралы ұғымын сипаттайды.
14. Қор биржасының ерекшеліктерін сипаттайды.
15. Бухгалтерлік есептің қолдану саласын сипаттайды.
16. Мекеменің есептік саясатын қалыптастыру тәртібін сипаттайды.
17. Бухгалтерлік есеп ұстанымдарын және шоттар, екі жақты жазба, шоттардың жоспары ұғымдарын қолданады.
18. Бухгалтерлік есепте құжат айналымын ұйымдастыруды сипаттайды.
19. Негізгі шаруашылық процестердің алғашқы және жиынтық бухгалтерлік құжаттарын рәсімдеуге қатысады.
20. Түгендеу мәнін ашады және оның түрлерін жіктейді.
21. Ұйымның қаржылық және статистикалық есептілігін қалыптастыруда қатысады.
22. Бухгалтерлік есеп жүргізу, ішкі бақылау және сыртқы аудит талаптарының негізгі ережелерін ұстанады.
23. Кәсіптік міндеттерді шешуде Қазақстан Республикасының Салық кодексінің ережелерін қолданады.
24. Салық түрлерін жіктейді және оларды салу механизмін сипаттайды.
25. Салық сомасын есептейді және салықтық есептіліктің бланктерін толтырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Өз бизнесін (мекемесін) ашу үшін дағыларды иелену.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қажетті талаптарды сақтай отырып, жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу кезеңдерін сипаттайды.

13. Учитывает особенности маркетинговых коммуникаций в системе продвижения товара (услуги).
14. Характеризует значение рекламы в продвижении товара.
15. Владеет навыками по разработке и запуску рекламной стратегии.
Результат обучения: 4) Применять знания о налогах, учете, процентах и ценных бумагах в управлении деятельностью предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру управления финансами в Республике Казахстан.
2. Понимает содержание принципы и методы финансового планирования.
3. Применяет финансовые нормы и нормативы.
4. Характеризует бюджетную систему государства, состав доходов и расходов государственного бюджета.
5. Описывает сущность и значение финансового контроля.
6. Классифицирует виды, формы и методы финансового и аудиторского контроля.
7. Характеризует сущность и функции денег, денежное обращение и систему денежных расчетов.
8. Анализирует спрос и предложения и учитывает их влияние на формирование экономической политики предприятия.
9. Графически изображает действия неценовых факторов спроса и предложения.
10. Имеет понятие о валютной системе РК и международных кредитных отношениях.
11. Классифицирует виды кредитных учреждений, задачи и функции коммерческих банков, современные банковские операции (лизинг, факторинг, форфейтинг, трастовые операции, андеррайтинг).
12. Характеризует условия предоставления займа и начисления процентов.
13. Характеризует понятие о финансовом рынке, видах ценных бумаг.
14. Характеризует особенности работы фондовой биржи.
15. Описывает сферу применения бухгалтерского учета.
16. Характеризует порядок формирования учетной политики предприятия.
17. Применяет принципы бухгалтерского учета и оперирует понятиями: счета, двойная запись, план счетов.
18. Описывает организацию документооборота в бухгалтерском учете.
19. Участвует в оформлении первичных и сводных бухгалтерских документов основных хозяйственных процессов.
20. Раскрывает суть инвентаризации и классифицирует ее виды.
21. Участвует в формировании финансовой и статистической отчетности организации
22. Соблюдает основные правила ведения бухгалтерского учета, требования к внутреннему контролю и внешнему аудиту.
23. Применяет положения Налогового кодекса Республики Казахстан при решении профессиональных задач.
24. Классифицирует виды налогов и описывает механизм их взимания.
25. Исчисляет сумму налогов и заполняет бланки налоговой отчетности.
Результат обучения: 5) Владеть навыками для открытия собственного бизнеса (предприятия).
Критерии оценки
1. Характеризует этапы получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя с соблюдением необходимых требований.

2. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде Қазақстанда қолданылатын салық режимдерін сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметте электронды үкімет қызметтерін пайдалану дағдыларын меңгерді.
КҚ 03. Персоналды басқару функцияларын орындау
КМ 03. Персоналды басқару функцияларын орындау
Бұл модуль персоналды, мекемені бақылау функцияларын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мекеменің персоналын басқару әдістерін, Қазақстан Республикасының мекеменің персоналын басқару саласындағы негізгі заңнама актілерінің ережелерін; қызметкерлерді ынталандыру, команда құру ерекшеліктерін, персоналдың қызметін бақылау және қызметінің нәтижелерін бағалау ерекшеліктерін меңгереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар мекеменің персоналдағы қажеттілігін есептеудің заманауи әдістерін, үміткерлерді таңдау әдістемесін және жұмысқа қабылдау процесін, персоналдың ағымдағы қызметін ұйымдастыруды, персоналды басқару саласында шешім қабылдауды, өкілеттіктерді жоспарлауды және табыстауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1). Персоналдың санын жоспарлау және жұмысқа қабылдау бойынша білімге ие болу.
Ұйымның менеджменті
Персоналды басқару
Кәсіпорынның экономикасы
Кәсіптік қызметті құқықтық реттеу
Этика және іскери қарым - қатынас психологиясы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам ресурстарын басқару ұстанымдарын біледі.
2. Персоналды басқарудың негізгі стратегияларын сипаттайды.
3. Кадрлық жоспарлаудың әдістерін мен ұстанымдарын қолданады.
4. Персоналдағы қажеттілікті бағалауды жүргізеді.
5. Персоналдағы қажеттілікті есептеу әдістерін қолданады.
6. Үміткерлерді іріктеу әдістемесін, қызметкерлерді жұмысқа қабылдау кезеңдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбекті ынталандыру әдістерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті ынталандыру ұғымдарын сипаттайды.
2. Еңбекті ынталандыр механизмдерін қолданады.
3. Ынталандырудың мазмұндық және процессуалдық теориясын, олардың практикалық қолданысын сипаттайды.
4. Еңбекті марапаттау және өтемақысын төлеу жүйесін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Персоналды бейімдеуді, оқытуды және іскери мансабын басқару саласындағы дағдыларға ие болу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Персоналды бейімдеу мәнін, мақсаттары мен міндеттерін сипаттайды.
2. Персоналды жаңа орында бейімдеу процесін ұйымдастырады.
3. Бейімделу бағдарламасын құрастырады.
4. Персоналды оқыту кезеңдерін, нысанын және әдістерін ұйымдастырады.
5. Персоналды оқыту шығындарын есептейді және олардың тиімділігін жоспарлайды.
6. Персоналды мансаптық өсу үшін ынталандыру мақсаттары мен міндеттерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қызметкерлердің дағдыларын бағалау бойынша практикалық дағдыларды игеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Описывает существующие в Казахстане налоговые режимы при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица).
3. Владеет навыками использования услуг электронного правительства в предпринимательской деятельности.
ПК 03. Выполнять функции управления персоналом
ПМ 03. Выполнение функций управления персоналом
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для выполнения функций управления персоналом предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы управления персоналом предприятия, положения основных законодательных актов Республики Казахстан в области управления персоналом предприятия; особенности мотивации и стимулирования сотрудников, создания команды, особенности контроля деятельности персонала и оценки результатов его деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся современным методам расчета потребности предприятия в персонале, методикам отбора кандидатов и процессу приема на работу, организации текущей деятельности персонала; принятию решения в области управления персоналом, планированию и делегированию полномочий.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями по планированию численности и приема персонала на работу.
Менеджмент организации
Управление персоналом
Экономика предприятий
Правовое регулирование профессиональной деятельности
Этика и психология деловых отношений
Профессиональная практика
Критерии оценки
1. Характеризует принципы управления человеческими ресурсами.
2. Описывает основы стратегии управления персоналом.
3. Применяет методы и принципы кадрового планирования.
4. Проводит оценку потребности в персонале.
5. Применяет методы расчета потребности в персонале.
6. Применяет методику отбора кандидатов, этапы приема сотрудников на работу.
Результат обучения: 2) Характеризовать методы мотивации и стимулирования труда.
Критерии оценки
1. Характеризует понятия мотивации и стимулирования труда.
2. Применяет механизмы мотивации и стимулирования труда.
3. Характеризует содержательные и процессуальные теории мотивации, их практическое применение.
4. Описывает системы вознаграждений и компенсаций труда.
Результат обучения: 3) Владеть навыками в области управления адаптацией, обучения и деловой карьеры персонала.
Критерии оценки
1. Характеризует сущность, цели и задачи адаптации персонала.
2. Организовывает процесс адаптации персонала на новом месте.
3. Составляет программу адаптации.
4. Описывает этапы, формы и методы обучения персонала.
5. Рассчитывает затраты на обучение персонала и планирует их эффективность.
6. Описывает цели и задачи мотивации персонала для карьерного роста.
Результат обучения: 4) Владеть практическими навыками по оценке деятельности сотрудников.
Критерии оценки

1. Кәсіптік қызмет процесінде еңбек қатынастарын реттейтін заңнама және нормативтік актілерді қолданады.
2. Персоналдың еңбегін бағалаудың міндеттерін, мақсаттарын және кезеңдерін (kpi) сипаттайды
3. kpi әдістерін қолдану және қызметкерлерді аттестаттау дағдыларын меңгерді.
4. Қызметкерлердің көшбасшылық қасиеттерін анықтайды және команда құру жұмыстарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Дағдарысты жағдайда персоналды басқару және персоналды оңтайландыру әдістерін иелену.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кадрлық аудит ұғымын, кадрлық аудит жүргізу мақсаттары мен міндеттерін, ұстанымдарын сипаттайды.
2. Дағдарысқа қарсы менеджерлердің міндеттері мен функцияларын сипаттайды.
3. Дағдарысты мекеменің персоналын басқару принциптерін қолданады.
4. Персоналдың санын қысқарту және арттыру механизмінің әдістері мен түрлерін қолданады.
5. Келісімшарт бойынша жұмыстан шығару, қайта құру, команда құру, ұйымды қайта құру ұғымдарын меңгерді.
6. Конфликтология элементтерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Жеке тиімділікті арттыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қабілеттерді анықтау және бағалайды.
2. Тұлғалық өсу жоспарын жасайды.
3. Тайм-менеджмент техникасын меңгерді.
4. Өзін -өзі таныстырады және шешендік өнер дағдыларын қолданады.
5. Қазіргі өз жетілдіру тәсілдерді топтастырады.
КҚ 04. Мекеменің сервисін басқару
КМ 04. Мекеменің сервисін басқару
Бұл модуль клиенттермен жеке кездесу және телефон арқылы тиімді қарым-қатынас жасау, қақтығыс жағдайында дұрыс мінез -құлық таныту, наразылықтармен және шағымдармен жұмыс жасау техникасын білу; сұраным, шағымның сараптамасын жүргізу және клиенттердің наразылықтарының заңдылығын тексеру, қиын клиенттермен қақтығысты сәтті аяқтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар клиенттермен ұзақ мерзімді әріптестік үшін баланыс орнату және сенімді қарым -қатынас орнату әдістерін, тауарды (қызметті) табысты сату әдістерін, клиенттерге қызмет көрсету және қызметтер ұсыну стандарттарын әзірлеу дағдыларын меңгереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар қызметтер саласында әкімгердің міндеттерін орындауды; жағдайға байланысты процестерді және нәтижелерін жүйелі бақылауды жоспарлауды және міндеттерін қоюды; клиенттерге қызмет көрсетудің тиімділігін және сапасын арттыратын жедел шешімдерді қабылдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сервисті басқару процесінде жоспарлау және міндеттерді қою.
Ұйымның менеджменті
Кәсіптік қызметті құқықтық реттеу
Этика және іскери қарым - қатынас психологиясы
Маркетинг негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет законодательные и иные нормативные акты, регулирующие трудовые отношения в процессе профессиональной деятельности.
2. Характеризует задачи, цели и этапы оценки труда персонала (kpi).
3. Владеет навыками применения методов kpi и аттестации сотрудников.
4. Выявляет лидерские качества сотрудников и проводит командообразующую работу.
Результат обучения: 5) Владеть навыками управления персоналом в кризисных ситуациях и проведения оптимизации персонала.
Критерии оценки
1. Характеризует понятие кадрового аудита, цели и задачи, принципы проведения кадрового аудита.
2. Описывает задачи и функции антикризисных менеджеров.
3. Применяет принципы управления персоналом кризисного предприятия.
4. Применяет методы и типы механизма сокращения и увеличения численности персонала.
5. Владеет понятиями: увольнение по контракту, реорганизация, формирование команд, реформирование организации.
6. Применяет элементы конфликтологии.
Результат обучения: 6) Повышать личную эффективность.
Критерии оценки
1. Выявляет и оценивает личные способности.
2. Разрабатывает план личностного роста.
3. Владеет техникой тайм-менеджмента.
4. Применяет навыки самопрезентации и ораторского искусства.
5. Классифицирует современные подходы к самообразованию.
ПК 04. Управлять сервисом предприятия
ПМ 04. Управление сервисом предприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для эффективного общения с клиентами при личной встрече и по телефону, правильного поведения в условиях конфликта, знания техники работы с претензиями и жалобами; проведения экспертизы запросов, жалоб и правомерности претензий клиентов и успешного разрешения конфликтов с трудными клиентами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методы установки контакта и доверительных отношений с клиентами для долгосрочного сотрудничества, методы проведения успешных продаж товара (услуги), навыки разработки стандартов качества обслуживания клиентов и предоставления услуг.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять функции администратора в сфере услуг, планировать и ставить задачи систематического контроля процессов и результата в зависимости от ситуации; принимать оперативные решения, повышающие эффективность и качество обслуживания клиентов.
Результат обучения: 1) Планировать и ставить задачи в процессе управления сервисом.
Менеджмент организации
Правовое регулирование профессиональной деятельности
Этика и психология деловых отношений
Основы маркетинга
Профессиональная практика
Критерии оценки

1. Мекеме қызметіндегі сервистік қызмет көрсетудің мәнін сипаттайды.
2. Сервистік қызмет көрсету нысандары мен әдістерін қолданады.
3. Сатылымдарды басқару жүйесі туралы біледі.
4. Тиімді мақсат және мақсаттарды міндеттерге ауыстыру өлшемшарттарын сипаттайды.
5. Ішкі және сыртқы өндірістік және өндірістен кейінгі сервисті ажыратады.
6. Ақпараттық ортаны құру әдістерін қолданады.
7. Сатылымды тиімді жүргізу және қызметтерді ұсыну мәселелерін меңгерді.
8. Қызметтердің (тауарлардың) бекітілген қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Клиенттермен жұмыс жасау стандарттарын құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жаңа ұстанымдарды ескере отырып, тауарды (қызметтерді) сату кезінде клиенттерге қызмет көрсету стандарттарын қолданады.
2. Клиенттермен байланыс орнату ережелерінің кезеңдерін сақтайды және қолданады.
3. Клиенттермен алғашқы кездескен уақытта мекеме туралы оң әсер қалыптастыруды біледі және позитивті бейвербальды қарым-қатынас орнатады.
4. Клиенттің қажеттіліктерін анықтау әдістерін қолданады.
5. Әріптестермен сенімді қарым-қатынас орнатады.
6. Клиенттермен қарым -қатына жасаудың негізгі ережелерін меңгереді және тиімді байланыстар құрады.
7. Клиенттерді қызмет (тауар), оның пайдасы туралы ақпараттандырады.
8. Клиенттермен кездескен уақытта, телефон арқылы немесе басқа электронды байланыс құралдары арқылы ұсынылатын қызметтер бойынша ақпараттандыру ережелерін қолданады.
9. Клиенттермен қақтығысты ситуация туындаған жағдайда мінез - құлық стратегиясын әзірлейді.
10. Шағымның түрлері: наразылықтармен, өтініштер, эмоционалды ширығумен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұтынушылардың мінез -құлқын және қызмет көрсету сапасын басқару дағдыларына ие болу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұтынушының мінез - құлқы туралы ұғымдарды сипаттайды: анықтамасы, мәні, мазмұны.
2. Халықтың сатып алушылық сұранымын игеру әдістерін қолданады.
3. Сатып алу туралы шешімге әсер ететін факторларды ескере отырып, сатып алушылық мінез -құлықтың тиімді моделін құрады.
4. Инновациялық технологияларды және байланыс құралдарын пайдалана отырып, қызмет көрсету сервисінің тиімділігін арттырады.
5. Қызмет көрсетуді бақылаудың және сапасының ішкі аудитін жүргізеді.
КҚ 05. Мекеменің техникалық - экономикалық және қаржылық көрсеткіштерін талдау
КМ 05. Мекеменің техникалық - экономикалық және қаржылық көрсеткіштерін талдау
Бұл модуль мекеменің техникалық - экономикалық және қаржылық көрсеткіштерінің талдауын жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар "өндіріс қуаты", "мекеменің шығындары" ұғымдарын, шығыстардың түрлерін, табысты, пайданы, мекеменің рентабельділігін, оларды арттыру тәсілдерін; мекеменің қуатын есептеу әдістемесін, пайданы, рентабельділікті, өзіндік құнын; еңбек ресурстарын қамтамасыз ету көрсеткіштерін есептеу, кәсіптік кадрларға қамтамасыз ету сәйкестігін меңгереді.
Модульды игеру барысында білім алушылар қаржылық менеджменттің негізгі әдістерін, қаржы ағынын талдау және жоспарлау әдістемесін, төлем қабілеттігі жағдайын және қаржылық тұрақтылықты және инвестициялық саясатты жүргізуді қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мекеменің өндірістік ресурстарын талдау.
Микро - макроэкономика негіздері
Кәсіпорынның экономикасы
Экономистерге арналған математика
Статистиканың жалпы теориясы
Сала технологиясының негіздері
Мекеме менеджменті
Экономикалық информатика және есептеуіш техника
Қаржылық менеджмент негіздері
Бухгалтерлік есеп негіздері
Салықтар және салық салу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Описывает значение сервисного обслуживания в деятельности предприятия.
2. Применяет формы и методы сервисного обслуживания.
3. Владеет знаниями о системе управления продажами.
4. Описывает критерии эффективной цели и трансформацию цели в задачи.
5. Различает внутренний и внешний производственный, постпроизводственный сервис.
6. Применяет методы формирования информационной среды.
7. Владеет вопросами эффективного ведения продаж и предоставления услуг.
8. Соблюдает установленные требования безопасности услуг (товаров).
Результат обучения: 2) Выстраивать стандарты работы с клиентами.
Критерии оценки
1. Применяет стандарты обслуживания клиентов при продаже товаров (услуг) с учетом основных принципов.
2. Соблюдает и применяет этапы правила установления контакта с клиентами.
3. Формирует позитивное впечатление о предприятии при первой встрече с клиентами и устанавливает позитивное невербальное общение.
4. Применяет методы выявления потребностей клиента.
5. Устанавливает доверительные отношения с партнерами.
6. Владеет основными правилами общения с клиентами и выстраивает эффективные коммуникации.
7. Информирует клиентов об услуге (товаре), ее выгодах.
8. Применяет правила информирования клиентов по представляемым услугам при личной встрече, по телефону и другим электронным средствам связи.
9. Разрабатывает стратегию поведения при возникновении конфликтных ситуаций с клиентами.
10. Работает с различными типами жалоб: возражения, рекламации, эмоциональные всплески.
Результат обучения: 3) Владеть навыками по управлению поведением потребителей и качеством обслуживания.
Критерии оценки
1. Характеризует понятие о поведении потребителя: определение, значение, содержание.
2. Применяет методы изучения покупательского спроса населения.
3. Выстраивает эффективную модель покупательского поведения с учетом факторов, воздействующих на решение о покупке.
4. Повышает эффективность сервиса оказания услуг с применением инновационных технологий и средств связи.
5. Проводит внутренний аудит контроля и качества обслуживания.
ПК 05. Анализировать технико-экономические и финансовые показатели предприятия
ПМ 05. Анализ технико-экономических и финансовых показателей предприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения анализа технико-экономических и финансовых показателей предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: понятия "мощность производства", "издержки предприятия", виды издержек, доходы, прибыль и рентабельность предприятия, способы их увеличения;
методы расчета мощности предприятия, прибыли, рентабельности, себестоимости; расчета показателей обеспеченности трудовыми ресурсами, соответствия обеспеченности профессиональными кадрами.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся применять основные методы финансового менеджмента, методикой анализа и планирования денежных потоков, состояния платежеспособности и финансовой устойчивости и проведения инвестиционной политики.
Результат обучения: 1) Анализировать производственные ресурсы предприятия.
Основы микро-макроэкономики
Экономика предприятия
Математика для экономистов
Общая теория статистики
Основы технологии отрасли
Менеджмент организации
Экономическая информатика и вычислительная техника
Основы финансового менеджмента
Основы бухгалтерского учета
Налоги и налогообложение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Мекеменің мүлігі, негізгі құралдары, айналым құралдары, тозу, өтемпұл ұғымдарын меңгерді.
2. Мүлік құрамын, мекеме капиталының түрлерін, капиталды қалыптастыру ұстанымдарын, капитал құрылымының көрсеткіштерін сипаттайды.
3. Негізгі құралдардың (айналымнан тыс активтерді) мәні,н, оларды құрамын мен жіктелуінің мәнін ашады.
4. Техникалық -экономикалық көрсеткіштерді есептеу кезінде математикалық және статистикалық әдістерді қолданады.
5. Негізгі құралдарды бағалаудың және қайта бағалаудың әдістерін қолданады, тозуы мен өтемпұлын, негізгі құралдарды пайдаланудың көрсеткіштерін есептейді.
6. Мекеменің айналым құралдарына (айналым активтеріне) қажеттілігін анықтайды.
7. Айналым құралдарының айналымдығын есептейді,айналым құралдарының айналымдықты жылдамдату әдістерін біледі.
8. Мекеменің өндірістік ресурстарын пайдалану тиімділігін есептейді және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мекемеде еңбек ресурстарын пайдаланудың көрсеткіштерін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек ресурстары, мекеме персоналы,персоналдың кәсіптік - біліктілік құрылымы, еңбекті нормалау, еңбекті төлеу нысандары мен жүйелері ұғымдарын меңгерді.
2. Еңбек нарығы туралы статистикалық мәліметтерді, еңбек ұсыныстарын анықтайтын факторларды және еңбекке сұранысты, жұмыссызды себептерін талдайды.
3. Еңбек өнімділігінің деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді есептейді.
4. Еңбек ресурстарын пайдаланудың көрсеткіштерін есептейді және талдайды.
5. Норма түрлерін жіктейді және еңбекті нормалау әдістерін қолданады.
6. Еңбек нормасын есептейді.
7. Еңбек төлеудің негізгі ұстанымдарын, механизмдерін, нысандарын және жүйелерін сипаттайды.
8. Еңбек ақысын есептеу әдістемесін меңгерген.
9. Еңбек ресурстарын пайдалану тиімділігін бағалайды және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мекеменің өндірістік мүмкіндіктерін сипаттайтын көрсеткіштерді есептеу және бағасын беру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік қызмет, өндірістік қуат, өндірістің оңтайлы көлемі, залалсыздық нүктесі, өндірістік бағдарлама, тауарлық, жалпы және таза өнім ұғымдарын біледі.
2. Мекеменің өндірістік бағдарламасын жасайды.
3. Өндірістік және технологиялық процестерді сипаттайды, технологиялық циклдардың және процестердің түрлерін анықтайды.
4. Негізгі экономикалық модельдердің түрлі жағдайларға кестелерін құрады.
5. Жабдықтың жұмыс режимін, бұйымның еңбек сыйымдылығының нормаларын және жабдықтың өнімділігін ескере отырып, мекеменің өндірістік қуатын есептейді.
6. Шығарылатын өнімнің немесе көрсетілетін қызметтің сапа өлшемшартын анықтайды.

1. Владеет понятиями: имущество предприятия, основные средства, оборотные средства, износ, амортизация.
2. Характеризует состав имущества, виды капитала предприятия, принципы формирования капитала, показатели структуры капитала.
3. Раскрывает сущность основных средств (внеоборотных активов), их состав и классификацию.
4. Применяет математические и статистические методы при расчете технико-экономических показателей.
5. Применяет методы оценки и переоценки основных средств, рассчитывает износ и амортизацию, показатели использования основных средств.
6. Определяет потребность предприятия в оборотных средствах (оборотных активов).
7. Рассчитывает оборачиваемость оборотных средств, применяет методы ускорения оборачиваемости оборотных средств.
8. Рассчитывает и анализирует эффективность использования производственных ресурсов предприятия.
Результат обучения: 2) Анализировать показатели использования трудовых ресурсов на предприятии.
Критерии оценки
1. Владеет понятиями: трудовые ресурсы, персонал предприятия, профессионально-квалификационная структура персонала, производительность труда, нормирование труда, формы и системы оплаты труда
2. Анализирует статистические данные о рынке труда: факторы, определяющие предложения труда и спрос на труд; причины безработицы.
3. Рассчитывает показатели, характеризующие уровень производительности труда.
4. Рассчитывает и анализирует показатели использования трудовых ресурсов.
5. Классифицирует виды норм и применяет методы нормирования труда.
6. Рассчитывает нормы труда.
7. Характеризует основные принципы, механизмы, формы и системы оплаты труда.
8. Владеет методикой расчета заработной платы.
9. Оценивает и анализирует эффективность использования трудовых ресурсов.
Результат обучения: 3) Рассчитывать и давать оценку показателям, характеризующим производственную возможность предприятия.
Критерии оценки:
1. Владеет понятиями: производственная функция, производственная мощность, оптимальный объем производства, точка безубыточности, производственная программа, товарная, валовая и чистая продукция.
2. Составляет производственную программу предприятия.
3. Характеризует производственные и технологические процессы, определяет типы технологических циклов и процессов.
4. Строит графики основных экономических моделей к различным ситуациям
5. Рассчитывает производственную мощность предприятия с учетом режима работы оборудования, норм трудоемкости изделий и производительности оборудования
6. Определяет критерии качества выпускаемой продукции или оказываемой услуги.

7. Мекеменің өндірістік мүмкіндігін сипаттайтын көрсеткіштерді талдайды.
8. Ақпараттық технологияларды қолдана отырып, мәліметтерді жүйелейді және өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өнімді шығару, мекеменің пайдасы мен рентабельділік деңгейінің шығындарын есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнім шығыстары және олардың түрлері, өзіндік бағасы, өзіндік құнын калькуляциялау, баға ұғымдарын меңгереді.
2. Пайда болу шамасына және мінез - құлық сипаты бойынша шығындарды жіктейді.
3. Өндіріс шығындарын есептейді.
4. Өнімнің және оның бағасының өзіндік бағасын есептейді.
5. Пайдасы мен рентабельділігін есептейді, оларды арттыру әдістерін анықтайды.
6. Таза пайданы тиімді бөлу мәселелерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Мекеменің қаржылық жағдайының көрсеткіштерін талдау және тәуекел деңгейін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қаржылық есептілік, мекеменің қаржылық жағдайы, қаржылық тұрақтылық көрсеткіштері, іскери белсенділікті және нарықтық белсенділікті бағалау көрсеткіштерінің жүйесі, активтердің айналымы ұғымдарын меңгерді.
2. Ақша ағымын талдайды.
3. Мекеменің қаржылық жағдайының түрлерін анықтайды және оның қаржылық тұрақтылығын бағалайды.
4. Төлем қабілеттілігінің, қайтымдығының, кредит қабілеттігінің көрсеткіштерін есептейді.
5. Мекеменің іскери және нарықтық белсенділігін талдайды.
6. Салық декларациясын рәсімдеу тәртібін сипаттайды.
7. Мекеме қызметінің қаржылық нәтижелерін талдайды.
8. Тәуекел мәнін, тәуекел деңгейіне әсер ететін сыртқы факторларды, тәуекелді жіктеуді, тәуекелді басқару принциптерін, тәуекелдерді бейтараптандырудың негізгі әдістерін сипаттайды.
9. Банкроттық, қаржылық сауықтыру ұғымдарын меңгерді.
10. Тәуекел түрлерін жіктейді.
11. Тәуекелдердің пайда болу себептерін анықтайды.
12. Тәуекелдерден қорғау тәсілдері мен әдістерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Мекеменің инновациялық - инвестициялық қызметін басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Инвестициялар, инновациялар, жоба, инвестор, табыстылық, тиімділік ұғымдарын меңгерді.
2. Мекеменің инвестициялық қызметінің мақсаттарын, міндеттерін және ұстанымдарын анықтайды.
3. Инвестицияларды, инновацияларды жіктейді.
4. Инвестициялық портфельдің ұғымын және түрлерін сипаттайды.
5. Инвестициялық жобалардың тиімділігін талдайды.
6. Қаржылық инвестициялау нысанын және ерекшеліктерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Мекеменің өндірістік, жабдықтаушылық және коммерциялық бюджеттерін жоспарлау және бақылау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Материалдық шығындардың бюджетін, өндірісті, сатылымдарды және мекеменің еңбек бойынша бюджетін қалыптастыру дағдыларын меңгерді.

7. Анализирует показатели, характеризующие производственную возможность предприятия.
8. Систематизирует и обрабатывает данные с применением информационных технологий.
Результат обучения: 4) Рассчитывать затраты на производство продукции, прибыль и уровень рентабельности предприятия.
Критерии оценки:
1. Владеет понятиями: издержки производства и их виды, себестоимость, калькулирование себестоимости, цена.
2. Классифицирует издержки по месту возникновения и характеру поведения.
3. Рассчитывает издержки производства.
4. Рассчитывает себестоимость продукции и ее цену.
5. Рассчитывает прибыль и рентабельность, определяет способы их увеличения.
6. Владеет вопросами эффективного распределения чистой прибыли.
Результат обучения: 5) Анализировать показатели финансового состояния предприятия и оценивать уровень риска.
Критерии оценки
1. Владеет понятиями: формы финансовой отчетности, финансовое состояние предприятия, показатели финансовой устойчивости, система показателей для оценки деловой активности и рыночной активности, оборотные активы.
2. Анализирует денежные потоки.
3. Определяет виды финансового состояния предприятия и оценивает его финансовую устойчивость.
4. Рассчитывает показатели платежеспособности, ликвидности, кредитоспособности.
5. Анализирует деловую и рыночную активность предприятия.
6. Описывает порядок оформления налоговой декларации.
7. Анализирует финансовые результаты деятельности предприятия.
8. Характеризует сущность риска, внешние факторы, влияющие на уровень риска, классификацию риска, принципы управления рисками, основные методы нейтрализации рисков.
9. Владеет понятиями: банкротство, финансовое оздоровление.
10. Классифицирует виды рисков.
11. Определяет причины возникновения рисков.
12. Выбирает способы и методы защиты от рисков.
Результат обучения: 6) Управлять инновационно-инвестиционной деятельностью предприятия.
Критерии оценки
1. Владеет понятиями: инвестиции, инновации, проект, инвестор, доходность, эффективность.
2. Определяет цели, задачи и принципы инвестиционной деятельности предприятия.
3. Классифицирует инвестиции, инновации.
4. Характеризует понятие и виды инвестиционного портфеля.
5. Анализирует эффективность инвестиционных проектов.
6. Определяет формы и особенности финансового инвестирования.
Результат обучения: 7) Владеть навыками планирования и контроля за производственными, снабженческими и коммерческими бюджетами предприятия.
Критерии оценки
1. Владеет навыками по формированию бюджета материальных затрат, производства, продаж и бюджета по труду предприятия.

2. Жеке бюджеттер негізінде мекеменің жалпыланған бюджетін құру бойынша міндеттерді шешеді.
3. Бюджеттік құралдарды пайдалануды бақылау әдістерін қолданады.
КҚ 06. Бизнес - процестерді тиімді коммуникациялар арқылы ұйымдастыру және басқару
КМ 06. Бизнес - процестерді тиімді коммуникациялар арқылы ұйымдастыру және басқару
Бұл модуль бизнес- процестерді ұйымдастыру, ережелер, қағидалар және процедуралар негізінде өндірістік функцияларды басқару және үйлестіру үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар операциялық және өндірістік менеджмент негіздерін; өндірістік менеджменттің әдістері мен ұстанымдарын; экономикалық мазмұнын және ұйымды ресурстық қамтамасыз ету құрылымын; бизнес процестерді қалыптастыру үшін ресурстарды бағалау әдістерін; бизнес процестерді басқару әдістері мен модельдерін меңгереді.
Модульді меңгеру кезінде ақпараттық құрылымдауды; басқаруда процесстік әдісті пайдалануды; процес, операция, элемент және қабылдау ұғымдарын қолдануды; бизнес процестердің кіріс және шығыс мәліметтерін қалыптастырады; бизнес процестерді құру алгоритмін қолдануды; тиімсіз бизнес процестерді енгізу тәуекелінің дәрежесін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мекемеде бизнес- процестерді құру.
Ұйымның менеджменті Персоналды басқару
Жобаларды басқару
Өндірістік менеджмент
Бизнес жоспарлау
Операциялық менеджмент Өзгерістерді басқару
Сапа менеджменті
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Процесстік тәсіл ұғымы туралы ақпаратты меңгереді.
2. Ұйымның бизнес процестерін рөлі мен мәнін сипаттайды.
3. Операция, функция, элемент, бизнес- процестерді қабылдау және қозғалыс ұғымдарын меңгерді.
4. Бизнес- процестердің түрлерін сипаттайды.
5. Өндірістік цикл және өндірістік операциялар деңгейінде тиімді коммуникацияларды құруда қатысады.
6. Элементтер, операциялар, тәсілдері мен қозғалыстары бойынша өндірістік процесті құрылымдайды.
7. Бизнес- процестерді құруда кіріс және шығыс мәліметтер туралы ақпаратты меңгерді.
8. Бизнес- процесті құру алгоритмін қолданады.
9. PDCA (plan-do-check-act) циклын пайдалана отырып, бизнес процесті құрады.
10. Менеджмент сапа жүйесінің процестерін жақсарту үшін тәуекелге бағытталған ойлауды меңгерді.
11. Бизнес - процестерді енгізу тәуекелдерінің дәрежесін анықтау бойынша қажетті есептеулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Менеджмент және бизнес процестерді қалыптастыру саласында басым міндеттерді анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қойылған міндеттердің рөлі мен арналымын сипаттайды.
2. Басқарудың орындалатын міндеттерінің басымдығының әдістерін қолданады.

2. Решает задачи по составлению обобщенного бюджета предприятия на основании частных бюджетов.
3. Применяет методы контроля за использованием бюджетных средств.
ПК 06. Организовывать и управлять бизнес-процессами через эффективные коммуникации
ПМ 06. Организация и управление бизнес-процессами через эффективные коммуникации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации бизнес процессов, управления и координации производственных функций на основе положений, правил и процедур.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основы операционного и производственного менеджмента, методы и принципы производственного менеджмента; экономическое содержание и структуру ресурсного обеспечения организации; методы оценки ресурсов для формирования бизнес процессов; способы и модели управления бизнес процессами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: структурировать информацияю; применять процессный подход в управлении; разделять понятия: процесс, операция, элемент и прием; формировать входные и выходные данные бизнес процессов; применять алгоритм построения бизнес процессов; определять степень риска внедрения неэффективных бизнес процессов.
Результат обучения: 1) Выстраивать бизнес-процессы на предприятии.
Менеджмент организации Управление персоналом
Управление проектами
Производственный менеджмент
Бизнес планирование
Операционный менеджмент Управление изменениями
Менеджмент качества
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о понятии процессного подхода.
2. Характеризует роль и значение бизнес процессов в организации.
3. Владеет понятиями: операция, функция, элемент, прием и движение в бизнес - процессах.
4. Характеризует виды бизнес-процессов.
5. Участвует в создании эффективных коммуникаций на уровне производственного цикла и производственной операции. 6. Структурирует производственный процесс по элементам, операциям, приемам и движениям.
7. Владеет информацией о входных и выходных данных в построении бизнес-процессов.
8. Применяет алгоритм построения бизнес процесса.
9. Строит бизнес процесс с использованием цикла PDCA (plan-do-check-act).
10. Владеет риск-ориентированным мышлением для улучшения процессов системы менеджмента качества.
11. Выполняет необходимые расчеты по определению степени рисков внедрения бизнес-процессов.
Результат обучения: 2) Устанавливать приоритетные задачи в области менеджмента и формирования бизнес процессов.
Критерии оценки:
1. Характеризует роль и назначение поставленных задач.
2. Применяет методы приоритетности выполняемых задач управления.

3. Міндеттердің басымдығын анықтаудың құралдарын қолданады.
4. Бизнес процестерді қалыптастыру кезінде Парето, АВ әдістерін қолданады.
5. Маңызды және жедел міндеттерді анықтай отырып, Эзинхауэр матрицасын құрайды.
6. Өнімді және өнімді емес өндірістік міндеттерді анықтайды.
7. Өндірістік міндеттердің ұзақтығын есептейді.
8. Қойылған міндеттің басқарылу деңгейін анықтайды.
9. Бизнес процестерді қалыптастыру кезінде қажетті өнімді және тиімді шығындарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мекеменің ұйымдық құрылымының тиімді моделін құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымдық құрылымдардың мәні, түрлері және типтері туралы білімін қолданады.
2. Ицхак Адизес және Ларри Грейнердің мекеменің өмірлік циклын құру әдістерін меңгерді.
3. Мекеменің өмір сүру графигін құрайды.
4. Мекеменің өмірлік циклының белгілі кезеңіне сай келетін ұйымдық құрылымының түрін таңдайды.
5. Бір ұйымдық құрылымнан екіншісіне өтудің әдістемесін қолданады.
6. Мекемеде түрлі ұйымдық құрылымдарда бизнес- процестерді ескере отырып, басқарудың деңгейлерін қалыптастыру бойынша базалық есептеулерді орындайды.
КҚ 07. Мекеменің құндылықтарын ескере отырып, қызметкерлердің жұмысты орындау тиімділігін бағалау әдістерін талдау
КМ 07. Мекеменің құндылықтарын ескере отырып, қызметкерлердің жұмысты орындау тиімділігін бағалау әдістерін талдау
Бұл модуль мекеменің құндылықтарын ескере отырып, қызметкерлердің жұмысты орындау тиімділігін бағалау әдістерін талдау үшін қажетті білімдерді, икемдерді жәнедағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар персоналға қажеттілікті анықтау әдістерін; мекеменің кадрлық резервін ұстауды және арналымын; персонал бойынша ішкі ұсынымдарды қалыптастыру үшін бағалау әдістерін; еңбек нарығының етене және кең көрсеткіштерін есептеу әдістемесін және білікті кадрларға қажеттілік матрицаларын қалыптастыруды; мекемеде қызметкерлердің шиеленісуінің және бейілділігін анықтау техникасын; қызметкерлердің жеке бағасын есептеу әдістемесін меңгереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар еңбектің сыртқы және ішкі нарығын анықтауды; персоналды жалдау және іріктеу кезінде еңбектің кең және етене нарығын анықтауды; түрлі әдістерді пайдалана отырып, персонал сұранымы және ұсыныстарын анықтауды, оның қажеттілігін; персоналдың түрлі ситуациялардағы мінез - құлқын тануды; қызметкерлердің түрлі психоэмоционалды жағдайын талдауды; қызметкерлердің бейілділігінің деңгейін бағалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Білікті персоналдағы қажеттілікті анықтаудың әдісін игеру.
Ұйымның менеджменті Персоналды басқару
Басқарушыларға арналған психология
Корпоративтік менеджмент
Сервис менеджмент
Өмір сүру дизайны
Бизнес коммуникациялар
Ұйымдық мінез -құлық
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Применяет инструментарий определения приоритетности задач.
4. Применяет принципы Парето, метода АВС при формировании бизнес-процессов.
5. Составляет матрицу Эзинхауэра выявляя важные и срочные задачи.
6. Определяет производительные и непроизводительные производственные задачи.
7. Рассчитывает длительность производственных задач.
8. Определяет уровень управляемости поставленной задачи. 9. Выполняет необходимые расчеты производительных и эффективных затрат при формировании бизнес процессов.
Результат обучения: 3) Строить эффективную модель организационной структуры предприятия.
Критерии оценки:
1. Применяет знания о сущности, типах и видах организационных структур.
2. Владеет методиками построения жизненного цикла Ицхака Адизеса и Ларри Грейнера.
3. Строит график жизненного цикла предприятия.
4. Выбирает вид организационной структуры соответствующий определенному этапу жизненного цикла предприятия.
5. Применяет методику перехода от одной организационной структуры предприятия в другую.
6. Выполняет базовые расчеты по формированию уровней управления с учетом бизнес процессов в предприятия при разных организационных структурах.
ПК 07. Анализировать методы оценки эффективности исполнения работы сотрудниками с учетом ценностей предприятия
ПМ 07. Анализ методов оценки эффективности исполнения работы сотрудниками с учетом ценностей предприятия
Данный модуль описывает знания, умения необходимые для анализа методов оценки эффективности исполнения работы сотрудниками с учетом ценностей предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы выявления потребности в персонале; содержание и назначение кадрового резерва предприятия; методы оценки персонала для формирования внутреннего предложения по персоналу; методику расчета показателей тесного и широкого рынка труда и формирования матриц потребности в квалифицированных кадрах; технику определения лояльности и напряженности сотрудников в предприятия; методику расчета индивидуальной стоимости работников.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять внешний и внутренний рынок труда; применять понятия широкого и тесного рынка труда при найме и отборе персонала; используя разные методы определять спрос и предложение на персонал, а также потребность в нем; распознавать поведение персонала в разных ситуациях; анализировать психоэмоциональное состояние сотрудников; оценивать уровень лояльности сотрудников.
Результат обучения: 1) Владеть методикой выявления потребности в квалифицированном персонале
Менеджмент организации Управление персоналом
Психология для управленцев
Корпоративный менеджмент
Сервис менеджмент
Дизайн жизни
Бизнес коммуникации
Организационное поведение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Персонал, кадрлар, адам ресурсі ұғымдарын қолданады.
2. Еңбектің ішкі және сыртқы нарығын анықтайды.
3. Еңбектің кең және тар нарығын анықтайды.
4. Қызметкердің Жеке бағасын анықтаудың және оның шынайы бағасын анықтаудың әдістері мен ұстанымдарын қолданады.
5. Стохастикалық позициялық модельді қалыптастырудың негізгі өлшемдерін есептейді.
6. Еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептейді және қызметкерлерде коммуникациялық дағдыларды кеңейту арқылы оны арттыру қорын анықтайды.
7. Мансапты қалыптастыру және құру әдістерін қолданады.
8. Анықталған талдауды пайдалана отырып, персоналдың жұмыс жасау көрсеткіштерін есептейді.
9. Ұйымның кадрлық резервін құру әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Персоналдың ішкі және сыртқы сұранымын және ұсынымдарын есепке алуды жүргізу дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мамандық, лауазым, персоналдың штаттық құрамы ұғымдарын қолданады.
2. Персоналдың сұранымы мен ұсынымдарын есептеу әдістерін меңгерді.
3. Белгілі біліктіліктегі персоналға ұсынымды және сұранымды есептейді.
4. Персоналдың ұйымдағы жұмысын бағалаудың дәстүрлі және дәстүрлі емес әдістерін қолданады.
5. Персоналдың ішкі және сыртқы ұсынымын анықтайтын матрицаларды қалыптастыру техникасын қолданады.
6. Марков матрицасын қалыптастырудың негізгі өлшемдерін есептейді.
7. 1С бухгалтерия: персоналды басқару бөлімі жұмыс жасау дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мекеменің ерекшелігін ескере отырып, қызметкерлердің мінез - құлқын тану және талдауды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мекеменің құндылығы, қызметкердің бағасы, орындау тиімділігі, еңбек өнімділігін, қызметкерлердің мінез - құлқы ұғымдарын қолданады.
2. Мекеме қызметкерлерінің болмысын және рөлін түсінеді.
3. Мекеменің құндылықтарын ескере отырып, қызметкерлердің мінез -құлық және этика модельдерін құру әдістерін қолданады.
4. "Өмір дөңгелегін" құру әдістемесін қолданады.
5. Ұйымда психологиялық климатты анықтау техникасын қолданады.
6. Мекеменің құндылықтарын ескере отырып, қызметкерлердің ұйымдық мінез - құлқының тиімділігін бағалау әдістерін қолданады.
7. Қызметкерлердің психологиялық климаты мен қызметкерлердің ұйымдық мінез - құлқы бойынша анкеталарды әзірлейді.
8. Қызметкерлердің психоэмоционалды жағдайының негізгі көрсеткіштерін талдайды және жинақтайды.
9. Мекемеде қызметкерлердің ұйымдық мінез - құлқы туралы негізді тұжырымдар жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Мекеме қызметкерлерінің бейілділік деңгейін бағалау әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Кадрлық стратегия, кадрлық саясат, бейілділік және айнымастық ұғымдарын қолданады.

1. Применяет понятия: персонал, кадры, человеческий ресурс.
2. Определяет внешний и внутренний рынок труда.
3. Определяет широкий и тесный рынок труда.
4. Применяет принципы и методы определения Индивидуальной Стоимости Сотрудника и его реальной стоимости.
5. Рассчитывает основные параметров формирования стохастической позиционной модели.
6. Рассчитывает показатели роста производительности труда и определяет резерв ее увеличения за счет расширения коммуникационных навыков у сотрудников.
7. Применяет методы формирования и построения карьеры.
8. Рассчитывает показатели качества работы персонала с применением детерминированного анализа.
9. Применяет методы формирования кадрового резерва организации.
Результат обучения: 2) Владеть навыками ведения учета внутреннего и внешнего спроса и предложения на персонал.
Критерии оценки:
1. Применяет понятия: профессия, специальность, должность, штатный состав персонал.
2. Владеет методами расчетов спроса и предложения на персонал.
3. Рассчитывает спрос и предложения на персонал определенной квалификации.
4. Применяет традиционные и нетрадиционные методы оценки работы персонала в организации.
5. Применяет технику формирования матриц определяющие внутреннее и внешнее предложение персонала.
6. Выполняет расчет основных параметров формирования матрицы Маркова.
7. Владеет навыками работы 1С бухгалтерия: Раздел управления персоналом.
Результат обучения: 3) Уметь распознавать и анализировать поведение сотрудников с учетом специфики предприятия.
Критерии оценки:
1. Применяет понятия: ценность предприятия, стоимость сотрудника, эффективность исполнения, производительность труда, поведение сотрудников.
2. Понимает сущность и роль поведения сотрудников предприятия.
3. Применяет методы построения модели поведения и этики сотрудников с учетом ценностей предприятия.
4. Применяет методику построения "колеса жизни".
5. Применяет техники определения психологического климата в организации.
6. Применяет методы оценки эффективности организационного поведения сотрудников с учетом ценностей предприятия.
7. Разрабатывает анкеты по психологическому климату и организационному поведению сотрудников.
8. Анализирует и синтезирует основные показатели психоэмоционального состояния сотрудников
9. Составляет обоснованные выводы об организационном поведении сотрудников на предприятии.
Результат обучения: 4) Владеть методикой оценки уровня лояльности сотрудников предприятия.
Критерии оценки
1. Применяет понятия: кадровой стратегии, кадровой политики, лояльность и приверженность.

2. Мекеменің кадрлық саясат түрлерін және типтерін талдайды және анықтайды.
3. Бейілділікті өсіру үшін мекемені басқарудың стильдерін анықтайды.
4. Ұйымдық рөлдерді, жауапкершілікті және өкілеттіктерді бөлу әдістемесін біледі.
5. Қызметкерлердің қарсылығының өзгерістерін және реттеудің бөлу әдістемесін біледі.
6. Қызметкерлердің бейілділігін анықтау техникасын біледі.
7. Мекемедегі қызметкерлердің наразылық коэффициентін есептейді.
8. Мекеме қызметкерлерінің бейілділігі бойынша анкеталар әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Қызметкерлердің ұйымдық мәдениетке қанағаттану дәрежесін бағалау әдістемесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Мекеменің ұйымдық мәдениетін ұғымын қолданады.
2. Богданов және Базаров бойынша ұйымдық мәдениеттің түрлерін ажыратады.
3. Ұйымның өмірлік циклының түрлі кезеңдерінде ұйымдық және корпоративтік мәдениетін түрін анықтайды.
4. Мекемедегі қақтығыстардың мәнін және рөлін сипаттайды.
5. Түрлі ұйымдық мәдениеттерде қақтығыстарды реттеу техникасын біледі.
6. Мекеме қызметкерлерінің қанағаттануын бағалау бойынша анкеталарды әзірлейді.
7. Ұйымдық мәдениетті қалыптастыру бағдарламасын әзірлейді.
8. Мекеменің ұйымдық құрылымы туралы негізгі қорытынды жасайды және оны жетілдіру бойынша шараларды әзірлейді.
КҚ 08. Басқару технологияларын пайдалана отырып, мекеменің қызметін бағалау және талдау
КМ 08. Басқару технологияларын пайдалана отырып, мекеменің қызметін бағалау және талдау
Бұл модуль менеджмент құралдары мен әдістерін пайдалана отырып, талдау және басқарушылық қызмет үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар басқарушылық қызметтің әдістерін; ішкі және сыртқы ортаның экономикалық мазмұнын; басқарушылық қызметте бәсекелестердің қызметін бағалау әдістерін; "Кайдзен", "Үнемшіл өндіріс" "TQM" "6 сигма" дәрістерін және басқарушылық шешімдердің тиімділігін игереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар сыртқы ортаның мекеме қызметіне әсерін бағалауды; ресурстарды басқарудың негізгі ұстанымдарын және әдістерін қолдануды; басқарушылық шешімдерді бақылаудың түрлі құралдарын қолдануды негіздеуді; басқарушылық шешімдердің тәуекелдер картасын құруды; бәсекелестердің қызметін талдауды; басқарушылық қызмет үшін Сапа Менеджменті Жүйесінің және ISO 9001:2015 халықаралық стандарттың мәнін түсінуді; түрлі ситуацияларда басқарушылық шешімдерді қабылдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мекемеде басқарушылық қызметті талдау.
Ұйымның менеджменті Персоналды басқару
Жобаларды басқару
Корпоративтік менеджмент
Бизнесті ұйымдастыру
Басқарушылық шешімдер
Дағдарысқа қарсы менеджмент
Сапа менеджменті
Стратегиялық HR
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары

2. Анализирует и определяет виды и типы кадровой политики предприятия.
3. Определяет стили управления предприятием для роста лояльности.
4. Владеет методикой распределения организационных ролей, ответственности и полномочий.
5. Владеет техникой планирования изменений и урегулирование сопротивлениям сотрудников.
6. Владеет техникой определения лояльности сотрудников.
7. Рассчитывает коэффициент напряженности сотрудников на предприятии.
8. Разрабатывает анкеты по лояльности сотрудников предприятия.
Результат обучения: 5) Владеть методикой оценки степени удовлетворенности сотрудников организационной культурой.
Критерии оценки
1. Применяет понятие: организационная культура предприятия.
2. Различает типы организационных культур по Богданову и Базарову.
3. Определяет тип организационной и корпоративной культуры на разных этапах жизненного цикла организации.
4. Характеризует сущность и роль конфликтов на предприятиях.
5. Владеет техникой урегулирования конфликтов при разных организационных культурах.
6. Разрабатывает анкеты по оценке удовлетворенности сотрудников предприятия.
7. Разрабатывает программы формирования организационной культуры
8. Составляет обоснованные выводы об организационной культуре предприятия и разрабатывает меры по дальнейшему ее совершенствованию.
ПК 08. Оценивать и анализировать деятельность предприятия с использованием управленческих технологий
ПМ 08. Оценка и анализ деятельности предприятия с использованием управленческих технологий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для анализа управленческой деятельности с использованием инструментов и методов менеджмента.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы управленческой деятельности; экономическое содержания внешней и внутренней среды; методы оценки деятельности конкурентов в управленческой деятельности; методику "Кайдзен", "Бережливое производство" "TQM" "6 сигм" и эффективных управленческих решений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оценивать влияние внешней среды на деятельность предприятия; применять основные принципы и методы управления ресурсами; обосновывать применение разных инструментов контроля управленческих решений; составлять карту рисков управленческих решений; анализировать деятельность конкурентов; понимать значение Системы Менеджмента Качества и международного стандарта ISO 9001:2015 для управленческой деятельности; оценивать результаты управленческой деятельности; принимать управленческие решения в различных ситуациях.
Результат обучения: 1) Анализировать управленческую деятельность на предприятии.
Менеджмент организации Управление персоналом
Управление проектами
Корпоративный менеджмент
Организация бизнеса
Управленческие решения
Антикризисный менеджмент
Менеджмент качества
Стратегический HR
Профессиональная практика
Критерий оценки

1. Басқару, менеджмент, басқарушылық қызмет, басқарушылық шешім ұғымдарын қолданады.
2. Ресурстарды басқарудың негізгі ұстанымдарын және әдістерін қолданады.
3. Басқарушылық функцияларды талдайды.
4. Басқарудың деңгейлерінің санын негіздейді.
5. Басқарушылық шешімдерді бақылаудың түрлі құралдарын қолданады.
6. Мекеменің басқарушылық қызметінің негізгі өлшемдерін есептеуді орындайды.
7. Мекеменің басқарушылық қызметі туралы негізді тұжырымдарды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сыртқы ортаның мекеме қызметіне әсерін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тікелей әсер етудің, жанама әсер етудің сыртқы құралдары ұғымын қолданады.
2. Ұйымның макро, микро және мезоорта факторларын анықтайды.
3. Анықталмаған сыртқы ортаны ескере отырып, басқарушылық қызметтің тәуекелдер картасын толтырады.
4. Матрица құрайды және модельдің PESTLE компоненттерінің қамтылуын сипаттайды.
5. Мекеме қызметіне сыртқы ортаның экологиялық және заңнама факторларының әсерін анықтайды.
6. Коэффициенттерді қолдана отырып, STEР матрицасын қалыптастыру дағдыларын біледі.
7. SWOT - талдауды пайдалана отырып, мүмкіндіктер мен қауіп - қатерлердің аналитикалық есебін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бәсекелестердің қызметін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нарықтар, нарық түрлері, бәсекелестер, бәсекелестік артықшылықтары, жайғастыру ұғымын қолданады.
2. Жалпы ситуацияны және саладағы бәсекелестік талдайды.
3. Салалық айналаның экономикалық сипаттамаларын анықтайды.
4. Бәсекелестіктің қозғаушы күштерін анықтайды.
5. Бәсекелестердің күшті және әлсіз жақтарын талдайды.
6. Бәсекелестік дәрежесін бағалайды.
7. Бәсекеге қабілетті артықшылықтарды жасау үшін бизнестің түрлі стратегияларын анықтайды және қолданады.
8. Портер бойынша бәсекелестерді бағалау әдістемесін біледі.
9. 5Р және 7Р бәсекелестігінің матрица өлшемдерін есептеуді орындайды.
10. Мекеменің бәсекелестерге қатысты табыстылығының негізгі факторларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Басқаруда сапа менеджмент жүйесін және "Кайдзен" технологиясын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сапа, жетілдіру, сапа құралдары мен әдістері ұғымдарын сипаттайды.
2. Басқару жүйесіндегі Сапа Менеджменті Жүйесінің мәні мен маңыздылығын сипаттайды.
3. Кәсіптік салада ISO 9001:2015 халықаралық стандартының ережелерін қолданады.
4. Сапа стандарты арқылы ұйымның түпмәтінін түсінеді.
5. "Кайдзен" және "Үнемді өндіріс" әдістерінің дағдыларын біледі.
6. Негізгі есептеулерді орындайды және "6 сигм" әдістемесі бойынша кесте құрайды.
7. PDCA халықаралық стандарттар бойынша бизнес- процестердің есептерін орындайды.

1. Применяет понятия: управление, менеджмент; управленческая деятельность, управленческое решение.
2. Применяет основные принципы и методы управления ресурсами.
3. Анализирует управленческие функции.
4. Обосновывает количество уровней управления.
5. Применяет разный инструментарий контроля управленческих решений.
6. Выполняет расчет основных параметров управленческой деятельности предприятия.
7. Делает обоснованные выводы об управленческой деятельности предприятия.
Результат обучения: 2) Оценивать влияние внешней среды на деятельность предприятия.
Критерий оценки:
1. Применяет понятия: внешняя среда прямого воздействия, косвенного воздействия.
2. Определяет факторы макро-, микро- и мезосреду организации.
3. Составляет карту рисков управленческой деятельности с учетом неопределенности внешней среды.
4. Формирует матрицу и характеризует содержание компонентов PESTLE модели.
5. Определяет влияния экологических и законодательных факторов внешней среды на работу предприятия.
6. Владеет навыками формирования матрицы STEР с применением коэффициентов.
7. Выполняет аналитический расчет возможностей и угроз, используя SWOT- анализ.
Результат обучения: 3) Анализировать деятельность конкурентов.
Критерий оценки:
1. Применяет понятие: рынки, виды рынков, конкуренты, конкурентные преимущества, позиционирование.
2. Анализирует общую ситуацию и конкуренцию в отрасли.
3. Определяет экономические характеристики отраслевого окружения.
4. Определяет движущие силы конкуренции.
5. Анализирует сильные и слабые стороны конкурентов.
6. Оценивает степень конкуренции.
7. Определяет и применяет разнообразные стратегии бизнеса для создания конкурентных преимуществ.
8. Владеет методикой оценки конкурентов по Портеру.
9. Выполняет расчет параметров матрицы конкуренции 5Р и 7Р.
10. Определяет ключевые факторы успеха предприятия по отношению к конкурентам.
Результат обучения: 4) Применять систему менеджмента качества и технологию "Кайдзен" в управлении.
Критерий оценки:
1. Характеризует понятия: качество, совершенствование, инструменты и приемы качества.
2. Характеризует значение и важность Системы Менеджмента Качества в системе управления.
3. Применяет положения международного стандарта ISO 9001:2015 в профессиональной области.
4. Понимает контекст организации через стандарт качества.
5. Владеет навыками методики "Кайдзен" и "Бережливое производство".
6. Выполняет основные расчеты и строит графики по методике "6 сигм".
7. Выполняет расчеты бизнес-процессов по международным стандартам PDCA.

8. Ұйымдарда және оны жетілдіру әдістерінде сапа менеджменті жүйесі туралы негізгі тұжырымдар жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Мекемеде өз құзыреті шегінде қабылданған шешімдердің тиімділігін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қарапайым және басқарушылық шешім, баламалар, түрленгіштік, нұсқалық ұғымдарын қолданады.
2. Басқарушылық шешімдердің түрлері мен типтерін жіктейді.
3. Басқарушылық шешімдерді қабылдау үшін Гант диаграммасын құру, SMART, SCRUM әдістерін біледі.
4. Исикава диаграммасын құру техникасын, карта зердесі және мақсаттар ағашы техникасын біледі.
5. Белгісіздік және тәуекел жағдайында басқарушылық шешімдерді анықтайды.
6. Басқарушылық шешімдерді қабылдаудың сызбаларын және алгоритмдерін қалыптастырады.
7. АВС, Парето әдісі бойынша тиімді басқару модельдерін әзірлеуді орындайды.
8. Гант диаграммасын және SCRUM тақтаны, Agile техникасын басқарушылық шешімдерді бақылауды қолданады.
9. Мекемелерді басқару бойынша басқарушылық шешімдердің тиімділігін және нұсқаларын негіздейді.
КҚ 09. Менеджменттің қолданбалы бакалаврының біліктілік жұмыстарын орындау
КМ 09. Менеджменттің қолданбалы бакалаврының біліктілік жұмыстарын орындау
Бұл модуль менеджменттің қолданбалы бакалаврының біліктілік жұмыстары үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар оқыту барысында алған білімдері мен практикалық дағдыларын жалпылайды және жетілдіреді; басқарушылық қызметті қолданылатын заманауи әдістерді қолданады; еңбекті ұйымдастыруды, өндіріс экономикасын, проблемаларды шешу жолдарын және мекемедегі бақылайды; біліктілік жұмысы бойынша материалдарды жинайды және дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорында менеджер функциясын орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Офис жұмысын рационалды ұйымдастыру және офисте қауіпсіздік техникасының сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Заманауи ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, мекеменің құжат айналымын қамтамасыз етеді.
3. Іскери коммуникацияларды құрады және іскерлік қарым-қатынас ережелерін сақтауды қамтамасыз етеді.
4. Мекеменің құқықтық өрісі мен экономика жағдайын ескере отырып, ұйымдық - құқықтық нысанын таңдайды.
5. Мекеме қызметінде жоспарлаудың, ұйымдастырудың және бақылаудың негіздері білімін қолданады.
6. Мекеме қызметінде маркетинг ұстанымдарын қолданады.
7. Мекеменің қызметін басқаруда салық, пайыздық мөлшерлеме және бағалы қағаздар туралы білімін қолданады.
8. Персоналдың санын жоспарлау және жұмысқа қабылдауды басқарады.

8. Делает обоснованные выводы о системе менеджмента качества в организации и методах ее совершенствования.
Результат обучения: 5) Оценивать эффективность принятых решений на предприятии в рамках своей компетенции.
Критерий оценки
1. Применяет понятия: простого и управленческого решения, альтернативы, вариабельность, вариативность.
2. Классифицирует виды и типы управленческих решений.
3. Владеет методиками SMART, SCRUM, построения диаграммы Ганта для принятия управленческих решений.
4. Владеют техникой построения диаграммы Исикавы, интеллект карты и дерева целей.
5. Определяет управленческие решения в условиях неопределенности и риска.
6. Формирует схемы и алгоритмы принятия управленческих решений.
7. Выполняет разработку моделей эффективного управления по методу АВС, Парето.
8. Применяет диаграмму Ганта и SCRUM доску, технику - Agile для контроля управленческих решений.
9. Обосновывает варианты и эффективность управленческих решений по управлению предприятием.
ПК 09. Выполнять квалификационные работы прикладного бакалавра менеджмента
ПМ 09. Выполнение квалификационных работ прикладного бакалавра менеджмента
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения квалификационных работ прикладного бакалавра менеджмента.
В результате изучения модуля обучающиеся обобщают и совершенствуют полученные знания и практические навыки в процессе обучения; владеют современными методами, применяемыми в управленческой деятельности, организацией труда, экономикой производства, путями решения проблем и совершенствования в процессе организации, управления и контроля на предприятии; сбор и подготовку материалов по квалификационной работе.
Результат обучения: 1) Выполнять функции менеджера на предприятии.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Рационально организовывает работу офиса и обеспечивает соблюдение техники безопасности в офисе.
2. Обеспечивает документооборот предприятия с применением современных информационных технологий.
3. Выстраивает деловые коммуникации и обеспечивать соблюдение правила этики делового общения.
4. Выбирает организационно-правовую форму предприятия с учетом правового поля и состояния экономики и особенностей деятельности предприятия.
5. Применяет знания основ планирования, организации и контроля в деятельности предприятия.
6. Применяет принципы маркетинга в деятельности предприятия.
7. Применяет знания о налогах, процентных ставках и ценных бумагах в управлении деятельностью предприятия.
8. Управляет планированием численности и приемом персонала на работу.

9. Еңбекті ынталандыру әдістерін қолданады.
10. Персоналды бейімдеуді, оқытуды және іскери мансабын басқарады.
11. Қызметкерлердің жұмысын бағалайды.
12. Дағдарысты жағдайларда персоналды басқарады және персоналдың санын оңтайландырады.
13. Процестерді және нәтижені жүйелі бақылауды жоспарлайды және міндеттерін қояды.
14. Клиенттермен жұмыс жасау стандарттарын құрайды.
15. Тұтынушылардың мінез - құлқын басқарады.
16. Мекеменің өндірістік мүмкіндігін сипаттайтын көрсеткіштерін есептейді және бағалайды.
17. Мекемеде еңбек ресурстарын пайдалану көрсеткіштерін талдайды.
18. Мекеменің өндірістік ресурстарын талдайды.
19. Өнім өндірісінің шығындарын есептейді, пайда табу және мекеменің және өнімнің рентабельділік деңгейін есептейді.
20. Мекеменің қаржылық жағдайын және тәуекел деңгейін бағалау көрсеткіштерін талдайды.
21. Мекеменің инновациялық -инвестициялық мекемені басқарады.
22. Мекеменің өндірістік, жабдықтаушылық және коммерциялық бюджеттерін жоспарлайды және бақылайды.
23. Мекемеде бизнес- процестерді құрайды.
24. Менеджмент саласында басым міндеттерді анықтайды және бизнес- процестерді қалыптастыру кезінде шығындарды есептейді.
25. Мекеменің ұйымдық құрылымының тиімді моделін құрайды.
26. Білікті персоналға қажеттілікті анықтайды.
27. Персоналға ішкі және сыртқы сұранымды және ұсынымдарды есепке алады.
28. Мекеменің ерекшелігін ескере отырып, қызметкерлердің мінез -құлқын таниды және талдайды.
29. Мекеме қызметкерлерінің бейілділік деңгейін бағалайды.
30. Қызметкерлердің ұйымдық мәдениетке қанағаттану дәрежесін бағалайды.
31. Мекеменің басқарушылық қызметін талдайды.
32. Мекеме қызметіне сыртқы ортаның әсерін бағалайды.
33. Бәсекелестердің қызметін талдайды.
34. Басқаруда "Кайдзен" технологиясын және сапа менеджменті жүйесін қолданады.
35. Басқарушылық қызметте басқарушылық шешімдердің нәтижелерін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Біліктілік жұмысы бойынша есепті рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық, техникалық және басқа кәсіптік бағытталған дереккөздерде ақпаратты жинайды және жүйелейді.
2. Мәліметтерді жинау және өңдеу, нәтижелерді ұсыну үшін компьютерлік технологияларды қолданады.
3 Ие болған біліктіліктерін біліктілік жұмысында бейнелейді.
4. Біліктілік жұмысы бойынша есепті рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

9. Применяет методы мотивации и стимулирования труда.
10. Управляет адаптацией, обучением и деловой карьерой персонала.
11. Оценивает деятельность сотрудников.
12. Управляет персоналом в кризисных ситуациях и оптимизирует численность персонала.
13. Планирует и ставит задачи систематического контроля процессов и результата.
14. Выстраивает стандарты работы с клиентами.
15. Управляет поведением потребителей.
16. Рассчитывает и оценивает показатели, характеризующие производственную возможность предприятия
17. Анализирует показатели использования трудовых ресурсов на предприятии.
18. Анализирует производственные ресурсы предприятия.
19. Рассчитывает затраты на производство продукции, находить прибыль и уровень рентабельности предприятия и продукции
20. Анализирует показатели финансового состояния предприятия и оценивать уровень риска.
21. Управляет инновационно-инвестиционной деятельностью предприятия.
22. Планирует и контролирует производственные, снабженческие и коммерческие бюджеты предприятия.
23. Выстраивает бизнес-процессы на предприятии.
24. Устанавливает приоритетные задачи в области менеджмента и рассчитывать затраты при формировании бизнес процессов.
25. Строит эффективную модель организационной структуры предприятия.
26. Выявляет потребность в квалифицированном персонале
27. Ведет учет внутреннего и внешнего спроса и предложения на персонал
28. Распознает и анализирует поведение сотрудников с учетом специфики предприятия.
29. Оценивает уровень лояльности сотрудников предприятия.
30. Оценивает степень удовлетворенности сотрудников организационной культурой.
31. Анализирует управленческую деятельность на предприятии.
32. Оценивает влияние внешней среды на деятельность предприятия.
33. Анализирует деятельность конкурентов.
34. Применяет систему менеджмента качества и технологию "Кайдзен" в управлении.
35. Оценивает результаты управленческих решений в управленческой деятельности.
Результат обучения: 2) Оформить отчет по квалификационной работе.
Критерии оценки:
1. Собирает и систематизирует информацию в справочных, технических и других профессионально-ориентированных источниках.
2. Применяет компьютерные технологии для сбора и обработки данных, представления результатов.
3 Отражает в квалификационной работе приобретенные компетенции.
4. Оформляет отчет по квалификационной работе.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 340
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды анықтайды: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілерді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 6. Жоғары математиканың негізгі бөлімдерінің мәселелерін шешу
БМ 06. Жоғары математиканың негізгі бөлімдерінің мәселелерін шешу
Бұл модуль жоғары математиканың негізгі бөлімдерінің міндеттерін шешу үшін қажет білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар түрлі күрделіліктегі тапсырмалар мен жаттығуларды орындау, есептік тапсырмалардың түрлі типтерін шешу, оның ішінде өндірістік, экологиялық, аймақтық қамтылуы бар тапсырмаларды орындау дағдысын меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоғары математиканың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Жоғары математика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Жоғары математикалық негізгі бөлімдерінен анықтамаларды, теоремаларды, міндеттерді шешу әдістерін анықтайды.
2. Негізгі математикалық функцияларды және олардың қасиеттері; сандық көлемдерді есептеу және өңдеу әдістерін қолданады.
3. Дифференциалды және интегралды есептеу әдістерін; сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия әдістері мен құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Түрлі күрделіліктегі тапсырмаларды және жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Түрлі күрделіліктегі тапсырмаларды шешеді.
2. Аналитикалық мазмұндағы кестелерді және сызбаларды құрайды.
Кәсіптік модульдер
"051601 2 - Сақтандыру агенті" біліктілігі
ПҚ 1. Сақтанушы мен сақтандырушы арасында қарым -қатынасты реттей отырып, олардың сақтандыру жарнасын төлеуін және орындауын қамтамасыз ете отырып, сақтандыру шарттарын рәсімдеу
КМ 01. Сақтандырушылар-ға сақтандыру түрлері бойынша шарт бекіту бойынша консультация беру
Бұл модуль сақтандыру түрлері бойынша шартты бекіту үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сақтандыру түрлері бойынша шарттарды бекіту тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сақтандыру шарттарын жасауды және рәсімдеуді, сақтандырушы және сақтанушы арасында қарым-қатынасты реттеуді, олардың орындалуын, сақтандыру жарналарын қабылдауды іске асыруын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сақтандыру түрлері бойынша шарттардың талаптарын әзірлеу.
Сақтандыру ісі
Экономикалық информатика және ақпараттық технологиялар
Оқыту- таныстыру практикасы.
Бағалаудың өлшем шарттары:

2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 6. Решать задачи из основных разделов высшей математики
БМ 06. Решение задач из основных разделов высшей математики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для решения задач из основных разделов высшей математики.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять задания и упражнения различной сложности, решать различные типы расчетных задач, в том числе с производственным, экологическим, региональным содержанием.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями высшей математики.
Высшая математика
Критерии оценки:
1. Понимает определения, теоремы, подходы к решению задач из основных разделов высшей математики.
2. Применяет основные математические функции и их свойства; вычислительные и операционные методы обработки числовых величин.
3. Применяет методы дифференциального и интегрального исчисления; методы и инструменты линейной алгебры и аналитической геометрии.
Результат обучения: 2) Владеть навыками выполнения заданий и упражнений различной сложности.
Критерии оценки:
1. Решает задачи различной сложности.
2. Составляет таблицы и схемы аналитического содержания.
Профессиональные модули
Квалификация "051601 2 – Агент страховой"
ПК 1. Оформлять страховые договоры, регулируя отношения между страхователем и страховщиком, обеспечивая их выполнение и прием страховых взносов
ПМ 01. Консультирование страхователей по заключению договоров по видам страхования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для заключения договоров по видам страхования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок заключения договоров по видам страхования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: Заключать и оформлять страховые договоры, регулирувать отношения между страхователем и страховщиком, обеспечивает их выполнение, осуществлять приемку страховых взносов.
Результат обучения: 1) Разработать условия договоров по видам страхования.
Страховое дело
Экономическая информатика и информационные технологии
Учебно-ознакомительная практика.
Критерии оценки:

1. Қаржы және сақтандыру терминологиясын біледі.
2. Шарттың талаптарын, тараптардың құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
3. Сақтандыру шартын бекіту бойынша заңнама, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сақтандыру түрлері бойынша шартты рәсімдеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сақтандыру түрлері бойынша жарнама компаниясын ұйымдастырады.
2. Әлеуетті клиенттерді анықтайды, мәліметтер базасын әзірлейді.
3. Әлеуетті сақтандырушылармен коммуникацияларды құрады.
4. Сақтандыру шарттарын бекітеді.
5. Сақтандыру жарналары бойынша құжаттарды рәсімдейді.
6. Сақтандыру шарттарын бекіту және сақтандыру жарналарының есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызметте Word, Excel, Asses қолданбалы бағдарламаларын қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сақтандыру құжаттарын, есептерді қалыптастыру және форматтау кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
2. Экономикалық есептеулерді құру кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
3. Мәліметтер базасын қалыптастыру кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Ұйымның ерекшелігімен танысу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұйымның ұйымдық құрылымын анықтайды.
2. Экономикалық бөлімшелерді анықтайды.
3. Ұйымның экономикалық қызметтерінің қызметтік міндеттерін анықтайды.
ПҚ 2. Сақтандыру қызметтерінің шартын бекіткен жағдайда денсаулық жағдайын, жасын, жынысын, білімін, еңбек өтіліні, материалдық қамтамасыз ету деңгейін және клиентті сипаттатын басқа субъективті сапаларды анықтау
КМ 02. Субъектінің әлеуметтік сипаттамаларын және сақтандыру шарттарын жасау кезінде тәуекел дәрежесін анықтау
Бұл модуль сақтандыру қызметтеріне сақтандыру шартын жасау кезінде субъектінің әлеуметтік сипаттамаларын және тәуекел дәрежесін анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар субъектінің әлеуметтік сипаттамаларын және сақтандыру қызметтеріне сақтандыру шартын жасау кезінде тәуекел дәрежесін анықтау ұстанымдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сақтандыру қызметтерінің шартын жасау кезінде бағалау критерийлерін және тәуекел дәрежесін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шартты бекіту кезінде бағалау критерийлерін және тәуекел дәрежесін анықтау.
Сақтандыру ісі
Экономикадағы математика
Экономикалық теория
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Шартты бекіту кезінде ықтимал сақтандыру тәуекелдерін анықтайды.
2. Субъектіні сипаттайтын әлеуметтік - экономикалық өлшемдерін анықтайды.
3. Ықтимал тәуекелдердің көрсеткіштерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Экономикалық проблемаларды шешу кезінде экономикалық - математикалық әдістерді қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Изучает финансовую и страховую терминологию.
2. Определяет условия договора, права и обязанности сторон.
3. Применяет законодательные, нормативные документы по заключению договоров страхования.
Результат обучения: 2) Оформить договоры по видам страхования.
Критерии оценки:
1. Организует рекламную компанию по видам страхования.
2. Определяет потенциальных клиентов, составляет базу данных.
3. Строит коммуникации с потенциальными страхователями.
4. Заключает договоры страхования.
5. Оформляет документы по принятым страховым взносам.
6. Ведет учет заключенных договоров страхования и страховых взносов.
Результат обучения: 3) Применять прикладные программы Word, Excel, Asses в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Применяет прикладные программы при формировании и форматировании документов по страхованию, отчетов.
2. Применяет прикладные программы при составлении экономических расчетов.
3. Применяет прикладные программы при формировании базы данных.
Результат обучения: 4) Ознакомится со спецификой организации.
Критерии оценки:
1. Определяет организационную структуру организации.
2. Определяет экономические подразделения.
3. Определяет должностные обязанности экономических служб организации.
ПК 2. Устанавливать при заключении договоров на страховые услуги состояние здоровья, возраст, пол, образование, стаж трудовой деятельности, уровень материального обеспечения и другие субъективные качества, характеризующие клиента
ПМ 02. Определение социальных характеристик субъекта и степени риска при заключении договоров страхования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения социальных характеристик субъекта и степени риска при заключении договоров страхования на страховые услуги.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы определения социальных характеристик субъекта и степени риска при заключении договоров страхования на страховые услуги.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
устанавливать критерии и степень риска при заключении договоров на страховые услуги.
Результат обучения: 1) Устанавливать критерии и степень риска при заключении договоров.
Страховое дело
Математика в экономике
Экономическая теория
Критерии оценки:
1. Определяет возможные страховые риски при заключении договоров.
2. Определяет социально-экономические параметры характеризующие субъекта.
3. Рассчитывает показатели возможных рисков.
Результат обучения: 3) Применять экономико-математические методы при решении экономических проблем.
Критерии оценки:

1. Матрицаларды және векторларды, матрица қасиеттерін анықтайды.
2. Векторларды және олардың экономикалық мәнін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Елдің, өңірдің әлемдік экономиканың экономикалық дамуын талдау үшін қажетті ақпаратты іздеуді іске асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өндірістің даму кезеңдерін, экономикалық ресурстарды және факторларды, меншік түрлері мен типтерін анықтайды.
2. Өндірісті, тауар қасиеттерін ұйымдастыру нысанын анықтайды
3. Баға заңын, сұраным және ұсыным заңдарын қолданады.
4. Экономикалы өсу түрлері мен факторларын анықтайды.
5. Инфляция деңгейін есептейді, инфляция түрлерін анықтайды.
6. Табиғи және тауарлық өндірісті салыстырады нарықты жіктейді.
7. Сұраным мен ұсынымның қисығын құру және талдайды, тепе -тең бағаны анықтайды, иілгіштік коэффициенттерін есептейді, жалпы пайдалылық пен тұтынушының шынайы табысын анықтайды.
8. Селқостық және тұтынушының бюджеттік желілерін құрады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағалау критерийлері және статистикалық мәліметтердің тәуекелін ескере отырып, шарт жасау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сақтандыру шартының талаптарын анықтайды.
2. Әлеуетті сақтандырушыларды талдайды.
3. Бағалау критерийлерін ескере отырып, сақтандыру шартын жасайды.
ПҚ 3. Халықтың түрлі қабаттарының материалдық және моральдық қолдауын күшейту қажеттігін, сондай-ақ бәсекелестікпен, банкроттықпен, жұмыссыздықпен және әлеуметтік шарттарда болатын әлеуметтік- экономикалық процестермен байланысты тәуекелдің өсуін ескере отырып, көрсетілетін сақтандыру қызметтерінің сұранымын және мүдделілікті қалыптастыруға септігін тигізеді
КМ 03. Сақтандыру қызметтеріне сұранымды анықтау
Бұл модуль сақтандыру қызметтерінің сұранымын және әлеуметтік - экономикалық процестерімен байланысты тәуекелдердің дәрежесін анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сақтандыру қызметтерінің сұранымын және әлеуметтік - экономикалық процестерімен байланысты тәуекелдердің дәрежесін анықтау ұстанымдарын меңгереді.
Модульді зерделеу барысында білім алушылар сақтандыру қызметтерінің сұранымын және әлеуметтік - экономикалық процестерімен байланысты тәуекел дәрежесін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сақтандыру қызметтерінің сұраным деңгейін анықтау.
Сақтандыру ісі
Экономикадағы математика
Бухгалтерлік есеп негіздері
Қаржы және кредит
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сақтандыру қызметтерінің нарығын жүргізу.
2. Сақтандыру түрлері бойынша шартты бекіту бойынша келіссөздер жүргізеді.
3. Сақтандыру қызметін реттеу, сатандыру түрлері бойынша құжаттарды рәсімдеу бойынша заңнама, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өтетін әлеуметтік - экномикалық процестердің тәуекел деңгейін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Определяет матрицы и векторы, свойства матриц.
2. Применяет векторы и их экономический смысл.
Результат обучения: 3) Осуществлять поиск информации для анализа экономического развития мировой экономики, страны, региона.
Критерии оценки:
1. Определение стадий развития производства, разновидностей экономических ресурсов и факторов, типов и видов собственности.
2. Определение форм организации производства, свойств товара.
3. Применение закона стоимости, законов спроса и предложения.
4. Определение основных типов и факторов экономического роста.
5. Расчет уровня инфляции, определение видов инфляции.
6. Сравнение натурального и товарного производства, классификация рынков.
7. Построение и анализ кривых спроса и предложения, определение равновесной цены, расчет коэффициентов эластичности, определение общей и предельной полезности и реального дохода потребителя.
8. Построение кривых безразличия и бюджетных линий потребителя.
Результат обучения: 2) Заключать договоры с учетом критериев риска и статистических данных.
Критерии оценки:
1. Определяет условия договора страхования.
2. Анализирует потенциальных страхователей.
3. Заключает страховые договоры с учетом критериев риска.
ПК 3. Способствует формированию заинтересованности и спроса на оказываемые страховые услуги, учитывая необходимость усиления материальной и моральной поддержки различных слоев населения, а также нарастание риска, связанного с конкуренцией, банкротством, безработицей и другими происходящими в современных условиях социально-экономическими процессами
ПМ 03. Определение спроса на страховые услуги
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения спроса на страховые услуги и степени риска, связанными с социально-экономическими процессами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы определения спроса на страховые услуги и степени риска, связанными с социально-экономическими процессами.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять спрос на страховые услуги и степени риска, связанные с социально-экономическими процессами.
Результат обучения: 1) Определять уровень спроса на страховые услуги.
Страховое дело
Математика в экономике
Основы бухгалтерского учета
Финансы и кредит
Критерии оценки:
1. Проводит исследование рынка страховых услуг.
2. Ведет переговоры по заключению договоров по видам страхования.
3. Применяет законодательные, нормативные документы по регулированию страховой деятельности по оформлению документов по видам страхования.
Результат обучения: 2) Определять уровень риска происходящих социально-экономических процессов.
Критерии оценки:

1. Әлеуметтік - экономикалы процестерді анықтайды.
2. Әлеуметтік - экономикалық процестерге байланысты тәуекел деңгейлерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Экономикалық міндеттерді шешу кезінде математикалық әдістерді қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сызықтық теңдеулер жүйесін, теңдеулер жүйесін шешу әдістерін анықтайды.
2. Сызықтық теңдеулердің жүйелерін және олардың шешімдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Қаржы және кредит теориясын білуді, Қазақстан Республикасының қаржылық -кредиттік жүйесінің қызметін жасауының нормативтік - құқықтық базаны қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қаржылық жүйесінің жеке буындарының функцияларының өзара байланыс жүргізеді.
2. Қаржылық нарықтың жағдайын, бюджеттік дефицит себептерін талдайды.
3. Акция бағасын және дивиденттердің көлемін есептейді.
4. Кредиттерді рәсімдеу бойынша құжаттарды толтырады.
5. Кредиттер және депозиттер бойынша пайызын есептейді.
6. Үй шаруашылығының орташа айлық шығындарын есептейді.
7. Сақтандыру сомасын және сақтандыру төлемдерінің мөлшерін есептейді.
ПҚ 4. Клиенттерден түсетін сақтандыру жарналарын, шарттың талаптарына сәйкес сатандыру жағдайы орын алған кезде сақтандыру өтемінің төлемін есептеу және төлеудің даулы мәселелері бойынша шағымдарды жне наразылықтарды қарайды
КМ 04. Сақтандыру жағдайы орын алғанда сақтандыру жарнасын, зиянның көлемін есептеу
Бұл модуль сақтандыру жарнасының көлемін және сақтандыру жағдайы орын алған кезде зиянды есептеу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сақтандыру жарнасының көлемін және сақтандыру жағдайы орын алған уақытта зиянның көлемін есептеу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бағалау критерийлері:және тәуекел дәрежесін ескере отырып, сақтандыру жарнасының көлемін бағалауды және анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сақтандыру жарнасының мөлшерін және сақтандыру жағдайында зиянның көлемін анықтау.
Сақтандыру ісі
Бухгалтерлік есеп негіздері Экономикалық теория
Статистика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сақтандыру жағдайының орын алу себебін анықтайды.
2. Қолданыстағы нарықтық бағаларды және жарна дәрежесін ескере отырып, сақтандыру жағдайында сақтандыру жарнасының және зиянның мөлшерін анықтайды.
3. Сақтандыру жағдайында сақтандыру өтемінің сомасын анықтайды.
4. Тәуекел көрсеткіштерін есептеді.
5. Зиянды өтеу бойынша сақтандыру жағдайының орын алуы кезінде сақтандыру қызметін реттеу бойынша заңнама, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сақтандыру шарттарының, жарналарын, зиян сомаларының есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Определяет социально-экономические процессы.
2. Рассчитывает уровни риска в связи с социально-экономическими процессами.
Результат обучения: 3) Применять математические методы при решении экономических задач.
Критерии оценки:
1. Определяет системы линейных уравнений, методы решения систем уравнений.
2. Применяет экономическую интерпретацию систем линейных уравнений и их решений.
Результат обучения: 4) Применять знания теории финансов и кредита, нормативно-правовой базы функционирования финансово-кредитной системы Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Проведение взаимосвязи функций отдельных звеньев финансовой системы.
2. Анализ состояния финансового рынка, причины бюджетного дефицита.
3. Расчет стоимости акций и размера дивидендов.
4. Составление документацию по оформлению кредитов.
5. Расчет процентов по кредитам и депозитам;
6. Расчет среднемесячных расходов домашних хозяйств.
7. Расчет суммы страхования и размеры страховых выплат.
ПК 4. Рассматривает поступающие от клиентов жалобы и претензии по спорным вопросам исчисления и уплаты страховых взносов, выплат страхового возмещения при наступлении страхового случая в соответствии с условиями договора
ПМ 04. Исчисление страховых взносов, размера ущерба при наступлении страхового случая
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета размера страхового взноса и ущерба при наступлении страхового случая
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок вычисления размера страхового взноса и ущерба при наступлении страхового случая
При изучении модуля обучающиеся учатся:
оценвать и определять размер страхового взноса и ущерба с учетом критериев и степени риска.
Результат обучения: 1) Определять размер страхового взноса и размеры ущерба при страховом случае.
Страховое дело
Основы бухгалтерского учета Экономическая теория
Статистика
Критерии оценки:
1. Выявляет причины наступления страхового случая.
2. Устанавливает размер страхового взноса и ущерба при страховом случае, с учетом действующих рыночных цен и степени износа.
3. Определяет суммы страхового возмещения при страховом случае.
4. Рассчитывает показатели риска.
5. Применяет законодательные, нормативные документы по регулированию страховой деятельности при наступлении страхового случая по возмещению ущерба.
Результат обучения: 2) Вести учет страховых договоров, взносов, сумм ущерба.
Критерии оценки:

1. Есепке алу шоттарында сақтандыру операцияларын көрсетеді.
2. Сақтандырушылармен есептеу жөніндегі құжаттарды рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың, елдің, өңірдің экономикалық дамуының кәсіптік міндеттерін қою және шешу үшін ақпаратты іздеуді, талдауды және бағалауды іске асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өндіріс шығындарының көлемін, фирманың түрлі табысының көлемдерін, өнімді шығару көлемін анықтайды.
2. Нарықтық құрылымдардың қызмет нәтижелерін салыстыру, негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерін есептейді.
3. Экономикалық өсудің түрлі модельдерін, ссудалық капиталдардың халықаралық нарықтарының сипаттамасын, еңбек ресурстарын, халықаралық валюта жүйесін анықтайды.
4. Жаһандық проблемалардың елдің экономикасына әсерінің салдарын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Топтастыруды жүргізу және статистикалық көрсеткіштерді есептеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Статикалық көрсеткіштерді топтастыру және есептеу әдістерін қолданады.
2. Абсолюттік және салыстырмалы көлемдерін, орташа көлемдерін есептейді.
3. Орташа көлемдерін есептейді.
4. Динамика қатарларының көрсеткіштерін есептейді.
5. Статистикалық индекстерді есептейді.
6. Талдау нәтижелері бойынша негізгі тұжырымдар жасайды.
ПҚ 5. Әлеуетті клиенттердің өңірлік аймағының құрамын талдайды, физикалық және заңды тұлғаларға қызмет көрсетеді
КМ 05. Сақтандыру қызметтерінің нарығын талдау бойынша аналитикалық жұмысты ұйымдастыру
Бұл модуль әлеуетті сақтандырушыларды және сақтандыру объектілерін анықтау және есепке алу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар әлеуетті сақтандырушыларды және сақтандыру объектілерін анықтау және есепке алу рәсімін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар әлеуетті сақтандырушыларды және сақтандыру объектілерін анықтауды, сақтандыру объектілерін бағалауды, сақтандырушылардың, олардың жарналарының және өтелген зиянының есебін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Нарықтағы сақтандыру қызметтерінің түрлерін анықтайды.
Сақтандыру ісі
Бухгалтерлік есеп негіздері
Экономикадағы математика
Банк ісі
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сақтандыру қызметтерінің қолданыстағы түрлерін меңгереді.
2. Сақтандыру қызметтерін дамыту дианмикасын анықтайды.
3. Сақтандыру қызметтерін көрсетудің жаңа бағалау критерийлерін әзірлейді.
4. Жылжымайтын мүлікпен операциялар жасау бойынша заңнама, нормативті құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Маркетингтік зерттеулер және сақтандыру нарығының қызметін талдауды жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Маркетингтік зерттеулерді жүргізу үшін мәліметтерді жинайды.

1. Отражает на счетах учета операции по страхованию.
2. Оформляет документы по расчетам со страхователями.
Результат обучения: 3) Осуществлять поиск, анализ и оценку информации для постановки и решения профессиональных задач экономического развития мировой экономики, страны, региона.
Критерии оценки:
1. Определение величины издержек производства, величины разных доходов фирмы, объема выпуска продукции.
2. Сравнение результатов деятельности рыночных структур, рассечет основных макроэкономических показателей.
3. Определение различий моделей экономического роста, характеристика международных рынков ссудных капиталов, трудовых ресурсов, международной валютной системы.
4. Анализ последствий влияния глобальных проблем на экономику страны.
Результат обучения: 4) Проводить группировку и рассчитывать статистические показатели.
Критерии оценки:
1. Применяет методики группировки и расчета статистических показателей.
2. Рассчитывает абсолютные и относительные величины. средние величины.
3. Рассчитывает средние величины.
4. Рассчитывает показатели рядов динамики.
5. Рассчитывает статистические индексы.
6. Делает обоснованные выводы по результатам анализа.
ПК 5. Анализирует состав регионального контингента потенциальных клиентов, обслуживает физических и юридических лиц
ПМ 05. Организация аналитической работы по анализу рынка страховых услуг
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выявления и учета потенциальных страхователей и объектов страхования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: процедуру выявления и учета потенциальных страхователей и объектов страхования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выявлять потенциальных страхователей и объектов страхования, оценивать объекты страхования, вести учет страхователей их взносов и возмещенного ущерба.
Результат обучения: 1) Определять виды страховых услуг на рынке.
Страховое дело
Основы бухгалтерского учета Математика в экономике Банковское дело
Критерии оценки:
1. Изучает действующие виды страховых услуг.
2. Определяет динамику развития страховых услуг.
3. Разрабатывает новые критерии оказания страховых услуг.
4. Применяет законодательные, нормативные документы по операциям с недвижимостью.
Результат обучения: 2) Проводить маркетинговые исследования и анализ деятельности страхового рынка.
Критерии оценки:
1. Собирает данные для проведения маркетингового исследования.

2. Маркетингтік зерттеу жүргізу әдістерін анықтайды.
3. Әлеуетті клиенттердің және сақтандыру оъектілерін есепке алуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Сақтандыру объектілерінің бағасын бағалау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сақтандыру объектілерінің мәліметтер базасын құрады.
2. Қолданыстағы нарық бағаларын, тозу көрсеткіштерін ескере отырып, сақтандыру объектісін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Экономикалық міндеттерді шешу кезінде кәсіптік қызметтің математикалық тәсілдері мен әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Экономикалық тәуелділіктердің функцияларын анықтайды.
2. Нүктедегі туынды функцияларды, туындыны табудың негізгі ережелерін, экономикалық функциялардың динамикасын зерттеу ұғымын анықтайды.
3. Белгілі интегралдың экономикалық қосымшасын қолданады.
4. Түзулердің теңдеуін құрайды;
5. Нүктеден түзуге дейін қашықтықты анықтайды.
6. Бір айнымалының функцияларын анықтайды.
7. Элементар теңдеулердің қасиеттерін және графиктерін анықтайды.
8. Бірізділіктің және фукнциялардың шегін анықтайды.
9. Матрицалармен операцияларды орындайды, экономикалық міндеттерді шешу кезінде бар білімін қолданады.
10. Сызықтық теңсіздіктердің жүйелері арқылы қарапайым экономикалық міндеттерді шешеді.
11. Нақты тапсырма бойынша функция құрайды.
12. Ұсыным мен сұранымды анықтауға экономикалық міндеттерді шешуде теориялық білімін қолданады.
13. Экономикалық тапсырмаларды шешу үшін туындыны пайдаланады.
14. Экономикалық тапсырмаларды шешу үшін анықталған интегралдың экономикалық қосымшасын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 5) Қарыз алушының кредит қабіеттігін анықтау, депозиттік операциялар бойынша сыйақыны есептеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Банктік құжаттарды рәсімдейді.
2. Қарыз алушының кредит қабілеттігін анықтайды.
3. Шаруашылық субъектісінің есептілігін талдайды.
4. Депозиттер бойынша сыйақыны есептейді.
5. Жұмысында заңнама құжаттарын қолданады.
ПҚ 6. Сақтандыру агентінің біліктілігі бойынша жұмысты орындау
КМ 06. Сақтандыру агенті біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
Бұл модуль сақтандыру агентінің біліктілігі бойынша жұмыстарды орындауға қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сақтандыру агентінің біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сақтандыру агентінің жұмыстарын орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сақтандыру агенті біліктілігін алу.
Өндірістік практика.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Нарықтық экономика жағдайында сақтандыру нарығы.
2. Сақтандыру ісін ұйымдастыру және басқарады.

2. Определяет методы проведения маркетингового исследования.
3. Ведет учет потенциальных клиентов и объектов страхования.
Результат обучения: 3) Оценивать стоимость объектов страхования.
Критерии оценки:
1. Составляет базу данных объектов страхования.
2. Оценивает объект страхования, с учетом действующих рыночных цен, показателей износа.
Результат обучения: 4) Применять математические приемы и методы в профессиональной деятельности при решении экономических задач.
Критерии оценки:
1. Определяет функции экономических зависимостей.
2. Определяет понятие производной функции в точке, основные правила нахождения производной, исследование динамики экономических функций.
3. Применяет экономическое приложение определенного интеграла.
4. Составляет уравнение прямых;.
5. Определяет нахождения расстояния от точки до прямой.
6. Определяет функции одной переменной.
7. Определяет свойства и графики элементарных функций.
8. Определяет предел последовательности и функции.
9. Выполняет операции над матрицами, применяет имеющиеся знания при решении экономических задач.
10. Решает простейшие экономические задачи с помощью систем линейных неравенств.
11. Составляет функцию по конкретной задаче.
12. Применяет теоретические знания при решении экономических задач на определение спроса и предложения.
13. Использует производную для решения экономических задач.
14. Использует экономического приложения определенного интеграла для решения экономических задач.
Результат обучения: 5) Определять кредитоспособность заемщика, рассчитывать вознаграждение по депозитным операциям.
Критерии оценки:
1. Оформляет банковские документы.
2. Определяет кредитоспособность заемщика.
3. Анализирует отчетность хозяйствующего субъекта.
4. Рассчитывает вознаграждения по депозитам.
5. Применяет в работе законодательные документы.
ПК 6. Выполнять работу по квалификации агента страхового.
ПМ 06. Выполнение практических работ по квалификации агент страховой.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по квалификации агента страхового.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок выполнения работ по квалификации агента страхового.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять работы по квалификации агента страхового.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию агента страхового.
Производственная практика.
Критерии оценки:
1. Страховой рынок в условиях рыночной экономики.
2. Организация и управление страховым делом.

3. Сақтандырушылар және аквизиция.
4. Сақтандырушының маркетингі.
5. Қайта сақтандыру, оның әдістері.
6. Сақтандыру ісі маманының автоматтандырылған жұмыс орнын ұйымдастырады.
7. Сақтандыру органдарының есептілігі.
"051606 4 - Қаржының қолданбалы бакалавры" біліктілігі
ПҚ 7. Ұйымның қаржылық -шаруашылық операциялары бойынша бухгалтерлік құжаттарды дайындау
КМ 07. Қаржылық - шаруашылық операциялар бойынша бухгалтерлік және қаржылық құжаттарды жасау
Бұл модуль ұйымның қаржылық -шаруашылық операциялары бойынша бухгалтерлік құжаттарды дайындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұйымның қаржылық -шаруашылық операциялары бойынша бухгалтерлік құжаттарды рәсімдеу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қаржылық -шаруашылық операциялары бойынша бухгалтерлік құжаттарды дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Операциялар бойынша бухгалтерлік құжаттарды рәсімдеу.
Бухгалтерлік есеп Бюджеттік есеп
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ақша құралдарымен жүргізілетін операциялар бойынша бастапқы құжаттарды рәсімдейді.
2. Негізгі құралдарымен жүргізілетін операциялар бойынша бастапқы құжаттарды рәсімдейді.
3. Тауарлы - материалдық қорымен жүргізілетін операциялар бойынша бастапқы құжаттарды рәсімдейді.
4. Бухгалтерлік құжаттарды жасау бойынша заңнама, нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Операциялар бойынша банктік құжаттарды рәсімдеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Банктік операциялар бойынша бастапқы құжаттарды рәсімдейді.
2. Банктік операциялар бойынша есеп жасайды.
ПҚ 8. Ұйымның қаржылық нәтижелері туралы бекітілген есептілікті жасау
КМ 08. Ұйымның қаржылық - шаруашылық қызметі бойынша есепке алуды жүргізу және есебін жасау
Бұл модуль ұйымның қаржылық нәтижелері туралы бекітілген есептілікті жасау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұйымның қаржылық нәтижелері туралы бекітілген есептілікті жасау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұйымның қаржылық нәтижелері туралы бекітілген есептілікті жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның шаруашылық қызметінің есебін жүргізу.
Бухгалтерлік есеп Бюджеттік есеп
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Шоттарда есепке алу учаскелері бойынша операцияларды көрсетеді.
2. Есепке алу регистрлерін құрады.
3. Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп жүргізу ережелерін, қаржылық есептіліктің Ұлттық және Халықаралық стандарттарын қолданады.
4. Саудада, қоғамдық тамақтануда, ауыл шаруашылығында, құрылыста, туризмде есептілікті жүргізу ерекшеліктерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның қаржылық нәтижелерінің есепке алуды жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:

3. Страховщики и аквизиция.
4. Маркетинг страховщика.
5. Перестрахование, его методы.
6. Организация автоматизированного рабочего места специалиста страхового дела.
7. Отчетность страховых органов.
Квалификация "051606 4 – Прикладной бакалавр финансов"
ПК 7. Подготавливать бухгалтерские документы по финансово-хозяйственным операциям организации
ПМ 07. Составление бухгалтерских и финансовых документов по финансово-хозяйственным операциям
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки бухгалтерских документов по финансово-хозяйственным операциям организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок оформления бухгалтерских документов по финансово-хозяйственным операциям организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оформлять бухгалтерских документов по финансово-хозяйственным операциям организации.
Результат обучения: 1) Оформить бухгалтерские документы по операциям.
Бухгалтерский учет Бюджетный учет
Критерии оценки:
1. Оформляет первичные документы по операциям с денежными средствами.
2. Оформляет первичные документы по операциям с основными средствами.
3. Оформляет первичные документы по операциям с товарно-материальными запасами.
4. Применяет законодательные, нормативные документы по составлению бухгалтерских документов.
Результат обучения: 2) Оформить банковские документы по операциям.
Критерии оценки:
1. Оформляет первичные документы по банковским операциям.
2. Оформляет отчетность по банковским операциям.
ПК 8. Составлять установленную отчетность о финансовых результатах организации
ПМ 08. Ведение учета и составление отчетности по финансово-хозяйственной деятельности организации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления установленной отчетности о финансовых результатах организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок составления установленной отчетности о финансовых результатах организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять установленную отчетность о финансовых результатах организации.
Результат обучения: 1) Вести учет хозяйственной деятельности организации.
Бухгалтерский учет Бюджетный учет
Критерии оценки:
1. Отражает операции по участкам учетной работы на счетах.
2. Составляет учетные регистры.
3. Применяет правила ведения бухгалтерского учета Республики Казахстан, Национальные и Международные стандарты финансовой отчетности.
4. Применяет особенности ведения учета в торговле и общественном питании, сельском хозяйстве, строительстве, туризме.
Результат обучения: 2) Вести учет финансовых результатов организации.
Критерии оценки:

1. Шоттарда қаржылық нәтижелерді көрсетеді.
2. Есептік регистрлерді құрайды.
3. Ұйымның қаржылық нәтижелері бойынша есеп толтырады.
ПҚ 9. Ұйым бөлімшелерінің қаржылық көрсеткіштерді орындауын бақылау
КМ 09. Есептік - кредиттік операциялар бойынша бекітілген нормативтердің сақталуын бақылау
Бұл модуль ұйым бөлімшелерінің қаржылық көрсеткіштерді, есептік -кредиттік нормативтерді бақылауға қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұйым бөлімшелерінің қаржылық көрсеткіштердің орындалуын бақылау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұйым бөлімшелерінің қаржылық көрсеткіштердің орындалуын бақылауды, бақылау жоспары мен бағдарламасын жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қаржы - кредиттік операциялардың есебін жүргізу.
Ұйым қаржысы Бухгалтерлік есеп Бюджеттік есеп
Қаржылық менеджмент
Корпоративтік қаржы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Шоттарда қаржылық -кредитті операцияларды көрсетеді.
2. Есептік регистрлерді құрайды.
3. Ұйымның қаржылық -кредиттік операциялары бойынша есеп толтырады.
4. Қаржылық - кредиттік операцияларды есепке алуда көрсетудің дұрыстығын тексереді.
5. Қаржылық - кредиттік операцияларды ретту бойынша заңнама, нормативті құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйым бюджетінің қалыптасуының есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Шоттарда бюджеттік трансферттер бойынша операцияларды көрсетеді.
2. Бюджеттік құралдарды пайдалану бойынша есеп жасайды.
3. Бюджеттік құралдардың мақсатты арналымын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Заманауи қаржылық менеджментің санаттарын және ұстанымдарын қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұзақ мерзімді инвестициялау және қаржыландыру әдістерін қолданады.
2. Қаржылық жоспарлау әдістерін қолданады.
3. Қысқа мерзімді сипаттағы қаржылық шешімдерді, бірігу, сіңірілу, банкрот мәселелерін шешуді қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Белгілі ортада (нарықтық) және белгілі ұйымдық - құқықты нысанда жеке шаруашылы қаржысы деңгейінде әрекет ететін қаржылық қатынастарды айқындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қаржылық құралдарды және логиканы анықтайды.
2. Ұйым деңгейінде инвестициялық -қаржылық шешімдері іске асыруды қамтамасыз ету және қабылдау алгоритмдерін анықтайды.
3. Басқарушылық шешім қабылдау үшін белгілі заңдылықтарды және тәуелділіктерді анықтайды
ПҚ 10. Еркін қаржы құралдарын тиімді орналастыру және ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында кредиттік ресурстар және бағалы қағаздар нарығының жағдайын игеру және талдау бойынша жұмысқа қатысу
КМ 10. Қаржы құралдарын пайдалану үшін кредитті ресурстардың және бағалы қағаздардың нарығын талдау
Бұл модуль еркін қаржы құралдарын тиімді орналастыру және ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында кредиттік ресурстар және бағалы қағаздар нарығының жағдайын игеру және талдау бойынша жұмысқа қатысу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар еркін қаржы құралдарын тиімді орналастыру және ұйымның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында кредиттік ресурстар және бағалы қағаздар нарығының жағдайын игеру және талдау бойынша жұмыстың тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушыар кредиттік ресурстар мен бағалы қағаздар нарығының жағдайын талдауды, талдау үшін ақпарат жинауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйым құралдарын қалыптастыру және пайдалану есебін жүргізу.
Бухгалтерлік есеп
Ұйым қаржысы
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Отражает финансовые результаты на счетах.
2. Составляет учетные регистры.
3. Составляет отчеты по финансовым результатам организации.
ПК 9. Контролировать выполнение финансовых показателей подразделениями организации
ПМ 09. Контроль соблюдения установленных нормативов по расчетно-кредитным операциям
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля выполнения финансовых показателей подразделениями организации, нормативов по расчетно-кредитным операциям.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок контроля выполнения финансовых показателей подразделениями организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать план и программу контроля, проводить контроль выполнения финансовых показателей подразделениями организации.
Результат обучения: 1) Вести учет финансово-кредитных операций.
Финансы организаций Бухгалтерский учет Бюджетный учет
Финансовый менеджмент
Корпоративные финансы
Критерии оценки:
1. Отражает финансово-кредитные операции на счетах.
2. Составляет учетные регистры.
3. Составляет отчеты по финансово-кредитным операциям организации.
4. Проверяет правильность отражения в учете финансово-кредитных операций.
5. Применяет законодательные, нормативные документы по регулированию финансово-кредитных операций.
Результат обучения: 2) Вести учет формирования бюджета организации.
1. Отражает операции по бюджетным трансфертам на счетах.
2. Составляет отчетность по использованию бюджетных средств.
3. Проверяет целевое использование бюджетных средств.
Результат обучения: 3) Применять категории и принципы современного финансового менеджмента.
Критерии оценки:
1. Применяет методы долгосрочного инвестирования и финансирования.
2. Применяет методы финансового планирования.
3. Принимает финансовые решения краткосрочного характера, вопросов слияния, поглощения, банкротства.
Результат обучения: 4) Определять финансовые отношения, действующие на уровне частнохозяйственных финансов в определенной среде (рыночной) и в определенной организационно-правовой форме.
Критерии оценки:
1. Определяет финансовые инструменты и логику.
2. Определяет алгоритмы принятия и обеспечения реализации инвестиционно-финансовых решений на уровне организации.
3. Выявляет определенные закономерности и зависимости для принятия управленческих решений.
ПК 10. Принимать участие в работе по изучению и анализу состояния рынка кредитных ресурсов и ценных бумаг в целях эффективного размещения свободных финансовых средств и обеспечения финансовой устойчивости организации
ПМ 10. Анализ рынка кредитных ресурсов и ценных бумаг для использования финансовых средств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в работе по изучению и анализу состояния рынка кредитных ресурсов и ценных бумаг в целях эффективного размещения свободных финансовых средств и обеспечения финансовой устойчивости организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок работы по изучению и анализу состояния рынка кредитных ресурсов и ценных бумаг в целях эффективного размещения свободных финансовых средств и обеспечения финансовой устойчивости организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить анализ состояния рынка кредитных ресурсов и ценных бумаг, осуществлять сбор информации для анализа.
Результат обучения: 1) Вести учет формирования и использования средств организации.
Бухгалтерский учет
Финансы организаций
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Критерии оценки:

1. Шоттарда ұйымның кредитті ресурстарымен жасайтын операцияларды көрсетеді.
2. Есептік регистрлерді құрайды.
3. Кредиттік ресурстарды пайдалану бойынша есеп жасайды.
4. Бухгалтерлік есепті жүргізу бойынша заңнама, нормативті құжаттарды қолданады.
5. Саудада және қоғамдық тамақтануда, ауыл шаруашылығында, құрылыста және туризмде есеп жүргізудің ерекшеліктерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кредиттік ресурстарды және бағалы қағаздарды қалыптастыру тәртібін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қаржылық нарықтың жағдайын анықтайды.
2. Ұйымның құралдарын орналастыру тәртібін анықтайды.
3. Жинау және тұтыну қорын қалыптастыру тәртібін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымның қаржылық -кредиттік құралдарын талдау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Талдау жүргізу үшін ақпаратты жинайды.
2. Талдаудың көрсеткіштерін есептейді.
3. Тігінен, көлденең, салыстырмалы, факторлық талдау жүргізеді.
4. Құралдарды пайдаланудың тиімді жолдарын анықтайды.
ПҚ 11. Сметалардың орындалуын, қаржылық қызмет бойынша жедел және бухгалтерлік есептілікті талдау
КМ 11. Қаржылық есептілікті жедел, ағымдағы және Келешектегі талдау жүргізу
Бұл модуль қаржылық қызмет бойынша сметалардың орындалуын, қаржылық қызмет бойынша жедел және бухгалтерлік есептілікті талдау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қаржылық қызмет бойынша сметалардың орындалуын, жедел және бухгалтерлік есептілікті талдау жүргізу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қаржылық қызмет бойынша сметалардың орындалуын, жедел және бухгалтерлік есептілікті талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Корпоративтік салық бойынша декларация жасау.
Бухгалтерлік есеп
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Корпоративтік салықты қалыптастыру бойынша нормативтік құжаттарды қолданады.
2. Жиынтық жылдық табыс бойынша декларация жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның қаржылық есептілігін құрау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қаржылық есептілікті жасау алдында дайындық жұмыстарын жүргізеді.
2. Қаржылық есептілік жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымның қаржылық есептілігін талдау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Талдау жүргізу үшін ақпарат жинайды.
2. Түрлі әдістерді қолдана отырып, талдау жүргізеді.
2. Талдаудың көрсеткіштерін есептейді.
3. Құралдарды пайдаланудың тиімді жолдарын анықтайды.
ПҚ12. Өндірістің табыстылығы және өнімнің сатылымын арттыру, өзіндік айналым құралдарын пайдалануды жақсарту, материалдық құндылықтардың артық қорының пада болуының алдын алу және жою, ұйымның бәсекеге қабілетті өнімін қамтамасыз ету бойынша шараларды әзірлеу және енгізуге қатысу
КМ 12. Экономикалық дамудың жоспарын және жобаларын жасау
Бұл модуль өндірістің табыстылығы және өнімнің сатылымын арттыру, өзіндік айналым құралдарын пайдалануды жақсарту бойынша шараларды әзірлеу және енгізу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндірістің табыстылығы және өнімнің сатылымын арттыру, өзіндік айналым құралдарын пайдалануды жақсарту бойынша шараларды әзірлеу және енгізу рәсімін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өндірістің табыстылығы және өнімнің сатылымын арттыру, өзіндік айналым құралдарын пайдалануды жақсарту, материалдық құндылықтардың артық қорының пада болуының алдын алу және жою, ұйымның бәсекеге қабілетті өнімін қамтамасыз ету бойынша шараларды әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның қаржылық нәтижелерін есепке алуды жүргізу.
Бухгалтерлік есеп
Ұйым қаржысы
Экономикалық талдау және қаржылық есептілікті талдау Өндірістік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Отражает операции с кредитными ресурсами организации на счетах.
2. Составляет учетные регистры.
3. Составляет отчет по использованию кредитных ресурсов.
4. Применяет законодательные, нормативные документы по ведению бухгалтерского учета.
5. Применяет особенности ведения учета в торговле и общественном питании, сельском хозяйстве, строительстве, туризме.
Результат обучения: 2) Определять порядок формирования кредитных ресурсов и ценных бумаг.
Критерии оценки:
1. Определяет состояние финансового рынка.
2. Определяет порядок размещения средств организации.
3. Определяет порядок формирования фондов накопления и потребления.
Результат обучения: 3) Анализировать финансово-кредитные средства организации.
Критерии оценки:
1. Собирает информацию для проведения анализа.
2. Исчисляет показатели анализа.
3. Проводит горизонтальный вертикальный сравнительный, факторный анализ.
4. Определяет эффективные пути использования средств.
ПК 11. Анализировать исполнение смет, оперативную и бухгалтерскую отчетность по финансовой деятельности
ПМ 11. Проведение оперативного, текущего и перспективного анализа финансовой деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для анализа исполнения смет, оперативной и бухгалтерской отчетности по финансовой деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок проведения анализа исполнения смет, оперативной и бухгалтерской отчетности по финансовой деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
анализировать исполнение смет, оперативную и бухгалтерскую отчетность по финансовой деятельности.
Результат обучения: 1) Составлять декларации по корпоративному налогу.
Бухгалтерский учет
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Критерии оценки:
1. Применяет нормативные документы по формированию корпоративного налога.
2. Составляет декларации по совокупному годовому доходу.
Результат обучения: 2) Составлять финансовую отчетность организации.
Критерии оценки:
1. Проводит подготовительные работы перед составлением финансовой отчетности.
2. Составляет финансовую отчетность.
Результат обучения: 3) Анализировать финансовую отчетность организации.
Критерии оценки:
1. Собирает информации для проведения анализа.
2. Проводит анализ применяя различные методы.
2. Исчисляет показатели анализа.
3. Определяет эффективные пути использования средств.
ПК 12. Принимать участие в разработке и внедрении мероприятий по повышению прибыльности производства и реализации продукции, улучшению использования собственных оборотных средств, предупреждению образования и ликвидации излишних запасов материальных ценностей, обеспечению конкурентоспособности продукции организации
ПМ 12. Составление планов и проектов экономического развития
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в разработке и внедрении мероприятий по повышению прибыльности производства и реализации продукции, улучшению использования собственных оборотных средств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: процедуру разработки и внедрения мероприятий по повышению прибыльности производства и реализации продукции, улучшению использования собственных оборотных средств.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
разрабатывать мероприятия по повышению прибыльности производства и реализации продукции, улучшению использования собственных оборотных средств, предупреждению образования и ликвидации излишних запасов материальных ценностей, обеспечению конкурентоспособности продукции организации.
Результат обучения: 1) Вести учет финансовых результатов организации.
Бухгалтерский учет
Финансы организаций
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности Производственная практика
Критерии оценки:

1. Шоттарда ұйымның қаржылық нәтижелерін көрсетеді.
2. Есептік регистрлерді құрайды.
3. Қаржылық жұмысты реттеу, бухгатерлік есепті жүргізу тәртібін және ұйымның қаржылық -шаруашылық қызметін талдау бойынша заңнама, нормативтік құжаттарды қолданады.
4. Саудада және қоғамдық тамақтануда, ауыл шаруашылығында, құрылыста және туризмде есеп жүргізудің ерекшеліктерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның қаржылық нәтижелерін талдау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұйым құралдарының түрлері бойынша құрамын және жіктелуін анықтайды.
2. Талдау жүргізу үшін ақпаратты жинайды.
3. Талдаудың көрсеткіштерін есептейді.
4. Ұйымның табыстылығын арттыру, ағымдағы және Келешектегі жоспарларын құру бойынша шараларды әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыстың практикалық дағдыларын игеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Есепке алу учаскелері бойынша бастапқы құжаттарды дайындайды.
2. Есепке алу учаскелері бойынша есептік регистрлерді құрайды.
3. Өнімді калькуляцияны құрайды.
4. Ұйымның қаржылық есептілік жасайды.
5. Ұйымның қаржылық жағдайын талдайды.
6. Ұйымның қаржылық тұрақтылығын талдайды.
7. Ұйымның табыстылығын талдайды.
8. Ұйымның іскери белсенділігін және қызмет тиімділігін талдайды.
9. Ұйымның және кәсіпкерлік тәуекелдің әлеуетті банкроттығын талдайды.
10. Негізгі өндірістік қорларды пайдалану көрсеткіштерін анықтайды.
11. Амортизациялауға жататын мүліктің әр санаты бойынша амортизациялық аударымдарының жылдық сомасын есептейді.
12. Ұйымның айналым қаражатына жоспарлы қажеттілігін анықтайды.
13. Айналма қаржының айналымдығын, айналым қаражатының айналымдық көрсеткіштерін анықтайды.
14. Жылдың басына және соңына өндірісітік қуатын, жылдық орташа өндірістік қуатын анықтайды.
15. Өндірістік қуатты пайдалану коэффициентін және өндірістік қуат көрсеткіштерін есептейді.
ПҚ 13. Келешектегі және ағымдағы қаржылық жоспарды, болжамдық теңгерімдерді және қаржы құралдарының бюджетін әзірлеуге жетекшілік ету
КМ 13. Қаржы жоспарларының, болжамды теңгерімдердің және бюджеттің жобасын әзірлеуге жетекшілік ету
Бұл модуль келешектегі және ағымдағы қаржылық жоспарды, болжамдық теңгерімдерді және бюджеттік қаржы құралдарын әзірлеу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде келешектегі және ағымдағы қаржылық жоспарларды әзірлеу тәртібін, болжамдық теңгерімді және бюджеттік қаржы құралдарын әзірлеу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келешектегі және ағымдағы қаржылық жоспарлардың жобаларын, болжамдық теңгерімді және бюджеттік қаржы құралдарын әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қаржылық жоспарлардың жобасын әзірлеу.
Макроэкономика
Қаржылық менеджмент
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Отражает финансовые результаты организации на счетах.
2. Составляет учетные регистры.
3. Применяет законодательные, нормативные документы по регулированию финансовой работы, порядку ведения бухгалтерского учета и проведению анализа финансово-хозяйственной деятельности организации.
4. Применяет особенности ведения учета в торговле и общественном питании, сельском хозяйстве, строительстве, туризме.
Результат обучения: 2) Анализировать финансовые результаты организации.
Критерии оценки:
1. Определяет состав и классификацию по видам средств организации.
2. Собирает информацию для проведения анализа.
3. Исчисляет показатели анализа.
4. Разрабатывает мероприятия по повышению прибыльности организации, составляет текущие и перспективные планы.
Результат обучения: 3) Владеть практическими навыками работы.
Критерии оценки:
1. Составляет первичные документы по участкам учета.
2. Составляет учетные регистры по участкам учета.
3. Составляет калькуляцию продукции.
4. Составляет финансовую отчетность организации.
5. Анализирует финансовое положение организации.
6. Анализирует финансовую устойчивость организации.
7. Анализирует доходность организации.
8. Анализирует деловую активность и эффективность деятельности организации.
9. Анализирует потенциальное банкротство организации и предпринимательский риск.
10. Определяет показатели использования основных производственных фондов.
11. Рассчитывает годовые суммы амортизационных отчислений по каждой категории имущества, подлежащего амортизации.
12. Определяет плановую потребность организации в оборотных средствах.
13. Определяет оборачиваемость оборотных средств, показатели оборачиваемости оборотных средств.
14. Определяет производственную мощность на начало, конец года, среднегодовую производственную мощность.
15. Рассчитывает коэффициента использования производственной мощности и показатели производственной мощности.
ПК 13. Руководить разработкой проектов перспективных и текущих финансовых планов, прогнозных балансов и бюджетов денежных средств
ПМ 13. Руководство разработкой проектов финансовых планов, прогнозных балансов и бюджетов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки проектов перспективных и текущих финансовых планов, прогнозных балансов и бюджетов денежных средств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
порядок разработки проектов перспективных и текущих финансовых планов, прогнозных балансов и бюджетов денежных средств.
При изучении модуля обучающиеся учатся:.
разработать проекты перспективных и текущих финансовых планов, прогнозных балансов и бюджетов денежных средств.
Результат обучения: 1) Разрабатывать проекты финансовых планов.
Макроэкономика
Финансовый менеджмент
Критерии оценки:

1. Келешектегі қаржылық жоспардың көрсеткіштерін анықтайды.
2. Ағымдағы қаржылық жоспардың көрсеткіштерін анықтайды.
3. Келешектегі және ағымдағы қаржылық жоспарларды құрайды.
4. Келешектегі және ағымдағы қаржылық жоспарлардың жобаларын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2). Ұйымның қаржылық стратегиясын әзірлейді.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұйымның қаржылық жағдайын талдайды.
2. Ұйымның қаржылық стратегиясын анықтайды.
3. Ұйымның қаржылық жоспарын құрайды.
4. Қаржылық механизмнің және қаржы тетіктерінің әрекетін анықтайды.
ПҚ 14. Ұйымның өндірістік -шаруашылық қызметін қаржыландыру көздерін анықтау, оның ішінде қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді несиелендіру, бағалы қағаздарды шығару және алу, қарыз алу және өз қаражатыңды пайдалану, қаржы нарықтарын зерттеу және талдау, қаржының әр көзіне қатысты ықтимал қаржылық тәуекелді бағалау және оны азайту бойынша ұсынымдарды әзірлеу
КМ 14. Ұйымның қаржылық - шаруашылық қызметін қаржыландыру көздерін анықтау
Бұл модуль ұйымның өндірістік -шаруашылық қызметін қаржыландыру көздерін анықтау, оның ішінде қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді несиелендіру, бағалы қағаздарды шығару және алу, қарыз алу және өз қаражатыңды пайдалану, қаржы нарықтарын зерттеу және талдау, қаржының әр көзіне қатысты ықтимал қаржылық тәуекелді бағалауға және оны азайтуға қажетті білімді, икемдерді және дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұйымның өндірістік -шаруашылық қызметін қаржыландыру көздерін анықтау, оның ішінде қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді несиелендіру, бағалы қағаздарды шығару және алу, қарыз алу және өз қаражатыңды пайдалану, қаржы нарықтарын зерттеу және талдау, қаржының әр көзіне қатысты ықтимал қаржылық тәуекелді бағалау және оны азайту тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұйымның өндірістік -шаруашылық қызметін қаржыландыру көздерін анықтауды, оның ішінде қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді несиелендіру, бағалы қағаздарды шығару және алу, қарыз алу және өз қаражатыңды пайдалану, қаржы нарықтарын зерттеу және талдау, қаржының әр көзіне қатысты ықтимал қаржылық тәуекелді бағалауды және оны азайтуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның өндірістік -шаруашылық қызметін қаржыландыру көздерін анықтау.
Корпоративтік қаржы Микроэкономика
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Определяет показатели перспективных финансовых планов.
2. Определяет показатели текущих финансовых планов.
3. Составляет перспективные и текущие финансовые планы.
4. Анализирует проекты перспективных и текущих финансовых планов.
Результат обучения: 2). Разрабатывать финансовую стратегию организации.
Критерии оценки:
1. Анализирует финансовое положение организации.
2. Определяет финансовую стратегию организации.
3. Составляет финансовый план организации.
4. Определяет действие финансового механизма и финансовых рычагов.
ПК 14. Определять источники финансирования производственно-хозяйственной деятельности организации, включающие краткосрочное и долгосрочное кредитование, выпуск и приобретение ценных бумаг, привлечение заемных и использование собственных средств, проводить исследование и анализ финансовых рынков, оценивает возможный финансовый риск применительно к каждому источнику средств и разрабатывает предложения по его уменьшению
ПМ 14. Определение источников финансирования финансово-хозяйственной деятельности организации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для. определения источников финансирования производственно-хозяйственной деятельности организации, включающие краткосрочное и долгосрочное кредитование, выпуск и приобретение ценных бумаг, привлечение заемных и использование собственных средств, проведения исследования и анализа финансовых рынков, оценивания возможных финансовых рисков применительно к каждому источнику средств и разработки предложений по их уменьшению.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок определения источников финансирования производственно-хозяйственной деятельности организации, включающих краткосрочное и долгосрочное кредитование, выпуск и приобретение ценных бумаг, привлечение заемных и использование собственных средств, проведения исследования и анализа финансовых рынков, оценивания возможных финансовых рисков применительно к каждому источнику средств и разработки предложений по их уменьшению.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять источники финансирования производственно-хозяйственной деятельности организации, включающие краткосрочное и долгосрочное кредитование, выпуск и приобретение ценных бумаг, привлечение заемных и использование собственных средств, проводить исследование и анализ финансовых рынков, оценивать возможный финансовый риск применительно к каждому источнику средств и разрабатывать предложения по его уменьшению.
Результат обучения: 1) Определять источники финансирования производственно-хозяйственной деятельности организации.
Корпоративные финансы Микроэкономика
Критерии оценки:

1. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді несиелендіру, сондай-ақ инвестиция көрсеткіштерін анықтайды.
2. Бағалы қағаздарды шығару және алу өлшемшарттарын есептейді.
3. Қарыз құралдарын тарту үшін көрсеткіштерді анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қаржы нарықтарын зерттеу және талдауды жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қаржы нарықтарын және делдалдарды зерттеуді жүргізеді.
2. Қаржы нарықтарын зерттеу нәтижелері бойынша талдау жүргізеді.
3. Талдау нәтижелері бойына мүмкін қаржы тәуекелдерін бағалайды.
4. Қаржыландыру көздері бойынша қаржылық модельдерін әзірлейді.
ПҚ 15. Қаржының қолданбалы бакалавры біліктілігі бойынша жұмысты орындау
КП. Қаржының қолданбалы бакалавры біліктілігін алуға диплом алды практика
Бұл модуль ұйымның өндірістік -шаруашылық қызметін қаржыландыру көздерін анықтау, зерттеу жүргізу және қарды нарықтарын талдау, ықтимал қаржы тәуекелдерін бағалау, қаржы құралдарының қозғалысын есепке алуды және қаржы есебі және есептілігінің стандарттарына сәйкес қаржы қызметінің нәтижелері туралы есептілікті құрау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұйымның өндірістік -шаруашылық қызметін қаржыландыру көздерін анықтау, зерттеу жүргізу және қарды нарықтарын талдау, ықтимал қаржы тәуекелдерін бағалау, қаржы құралдарының қозғалысын есепке алуды және қаржы есебі және есептілігінің стандарттарына сәйкес қаржы қызметінің нәтижелері туралы есептілікті құрау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұйымның өндірістік -шаруашылық қызметін қаржыландыру көздерін анықтау, зерттеу жүргізу және қарды нарықтарын талдау, ықтимал қаржы тәуекелдерін бағалау, қаржы құралдарының қозғалысын есепке алуды және қаржы есебі және есептілігінің стандарттарына сәйкес қаржы қызметінің нәтижелері туралы есептілікті құрауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қаржының қолданбалы бакалавры біліктілігі бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қаржы ұйымдарының дереккөздерін зерттейді және әдістемесін анықтайды.
2. Ағымдағы және келешектегі қаржылық нарықтарының қаржылық қызметіне талдау жүргізеді.
3. Бағалы қағаздарды шығару және алу перспективаларын, қарыз қаржысын, инвестицияларды тартуды анықтайды.
4. Ықтимал қаржылық тәуекелдерді ескере отырып, ұымның қаржылық жоспарын әзірлейді.
5. Ұйымның қаржы құралдарын есепке алуд жүргізеді.
6.Ұйымның қаржылық есептілігін әзірледі.

1. Определяет показатели краткосрочного и долгосрочного кредитования, а также инвестиций.
2. Рассчитывает критерии выпуска и приобретения ценных бумаг
3. Определяет показатели для привлечения заемных средств.
Результат обучения: 2) Проводить исследование и анализ финансовых рынков.
Критерии оценки:
1. Проводит исследование финансовых рынков и посредников.
2. Проводит анализ по результатам исследования финансовых рынков.
3. Оценивает возможные финансовые риски по результатам анализа.
4. Разрабатывает финансовые модели по источникам финансирования.
ПК 15. Выполнять работу по квалификации прикладной бакалавр финансов
ПП. Преддипломная практика на получение квалификации прикладного бакалавра финансов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для. определения источников финансирования производственно-хозяйственной деятельности организации, проведения исследования и анализа финансовых рынков, оценивания возможных финансовых рисков, ведения учета движения финансовых средств и составления отчетности о результатах финансовой деятельности в соответствии со стандартами финансового учета и отчетности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок определения источников финансирования производственно-хозяйственной деятельности организации, проведения исследования и анализа финансовых рынков, оценивания возможных финансовых рисков, ведения учета движения финансовых средств и составления отчетности о результатах финансовой деятельности в соответствии со стандартами финансового учета и отчетности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять источники финансирования производственно-хозяйственной деятельности организации, проводить исследования и анализ финансовых рынков, оценивать возможные финансовые риски, вести учет движения финансовых средств и составлять отчетность о результатах финансовой деятельности в соответствии со стандартами финансового учета и отчетности.
Результат обучения: 1) Выполнять основные виды работ по квалификации прикладного бакалавра финансов.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Определяет методику и проводит исследование источников финансирования организации.
2. Проводит анализ финансовой деятельности организации на текущих и перспективных финансовых рынках.
3. Определяет перспективны выпуска и приобретения ценных бумаг, привлечения заемных источников, инвестиций.
4. Разрабатывает финансовые планы организации с учетом, возможных финансовых рисков.
5. Ведет учет денежных средств организации.
6. Разрабатывает финансовую отчетность организации.

"051801 2 - Бухгалтер" біліктілігі
ПҚ 1. Бастапқы құжаттарды бекітілген нысандарға сәйкес рәсімделу дұрыстығын тексеруді және ұйымның есептік саясатына сәйкес қозғалысын бақылауды, оларды бухгалтерлік есеп тіркелімдерінде жүйелеу мен өңделуін бақылауды іске асыру
КМ 01. Бухгалтерлік құжаттарды және олардың құрылымдық бөлімшелер бойынша қозғалысын рәсімдеудің дұрыстығын бақылау
Бұл модуль статистикалық әдістерді қолдана отырып, бухгалтерлік есеп және есепке алу жұмысының тиісті учаскелері бойынша бастапқы құжаттарды қабылдау, рәсімделуінің дұрыстығын тексеру, өңдеу және қозғалысын бақылау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бухгалтерлік есеп учаскелері бойынша бастапқы құжаттарды рәсімдеу және өңдеу бойынша талаптарды және оларды өңдеу мен есеп жұмысына дайындау талаптарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бухгалтерлік есептің тиісті учаскелері бойына бастапқы құжаттардың қозғалысын қабылдауды және бақылау, ақпаратты өңдеудің статистикалық әдістерін қолдануды, таныстыру практикасын өтуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Бухгалтерлік есеп шоттарында қосарлы бухгалтерлік жазбаның мәнін түсіну.
Бухгалтерлік есеп негіздері
Экономикадағы математика
Оқыту - таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бухгалтерлік шоттарды ашады.
2. Бухгалтерлік есеп шоттары бойынша шаруашылық операцияларды жазады.
3. Бухгалтерлік шоттарды жабады.
4. Бухгалтерлік шоттар бойынша айналым ведомосін құрайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылымдық бөлімшелерде және бөгде заңды тұлғалардан құжаттарды қабылдауды іске асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұйымның ұйымдық құрылымын және олардың арасында байланысты анықтайды.
2. Құрылымдық бөлімшелер арасында құжат айналымы сызбасын жасайды.
3. Құрылымдық бөлімшелердн және бөгде заңды тұлғалардан бекітлген мерзімде бастапқы бухгалтерлік құжаттарды қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бастапқы құжаттарды өңдеу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құжат деректемелерінің дұрыс рәсімделуін тексереді.
2. Құжаттарды арифметикалық әдіспен тексереді.
3. Құжаттарды таксалауды жүргізеді.
4. Құжаттарды таңбалауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Экономикалық міндеттерді шешу кезінде математикалық әдістерді қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Матрица мен векторларды, матрицалардың қасиеттерін анықтайды;
2. Векторларды және олардың экономикалық мәнін қолданады.
3. Сызықтық теңдеулердің, теңдеулер жүйесін шешудің әдістерін анықтайды.
4. Сызықтық теңдеулердің және олардың шешімдерінің экономикалық түсініктемесін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Ұйымның арналымымен танысу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұйымның ұйымдық құрылымын анықтайды.

Квалификация "051801 2 – Бухгалтер"
ПК 1. Осуществлять проверку правильности оформления первичных документов, согласно утвержденным формам, и контроль за их движением в соответствии с учетной политикой организации, проводить их обработку и систематизацию в регистрах бухгалтерского учета
ПМ 01. Контроль правильности оформления бухгалтерских документов и их движения по структурным подразделениям
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при приемке, проверке правильности оформления, обработке и контроле за движением первичных документов по соответствующим участкам бухгалтерского учета и учетной работе с применением статистических методов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования по оформлению и обработке первичных документов по соответствующим участкам бухгалтерского учета и способы подготовки их к обработке и учетной работе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: принимать и контролировать движение первичных документов по соответствующим участкам бухгалтерского учета, применять статистические методы обработки информации, проийти ознакомительную практику.
Результат обучения:1) Понимать сущность бухгалтерской двойной записи на счетах бухгалтерского учета.
Основы бухгалтерского учета
Математика в экономике
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Открывает бухгалтерские счета.
2. Записывает хозяйственные операции по счетам бухгалтерского учета.
3. Закрывает бухгалтерские счета.
4. Составляет оборотную ведомость по бухгалтерским счетам.
Результат обучения: 1) Осуществлять прием документов от структурных подразделений и сторонних юридических лиц.
Критерии оценки:
1. Определяет организационную структуру организации и коммуникации между ними.
2. Составляет схему документооборота между структурными подразделениями.
3. Принимает первичные бухгалтерские документы у структурных подразделений и сторонних юридических лиц в установленные сроки.
Результат обучения: 2) Обрабатывать первичные документы.
Критерии оценки:
1. Проверяет правильность оформления реквизитов документа.
2. Проверяет документы арифметическим методом.
3. Проводит токсировку документов.
4. Проводит контировку документов.
Результат обучения: 3) Применять математические методы при решении экономических задач.
Критерии оценки:
1. Определяет матрицы и векторы, свойства матриц;
2. Применяет векторы и их экономический смысл.
3. Определяет системы линейных уравнений, методы решения систем уравнений.
4. Применяет экономическую интерпретацию систем линейных уравнений и их решений.
Результат обучения: 4) Ознакомится со спецификой организации.
Критерии оценки:
1. Определяет организационную структуру организации.

2. Экономикалық бөлімшелерді анықтайды.
3. Ұйымның экономикалық қызметтерін қызметтік міндеттерін анықтайды.
ПҚ 2. Бухгалтерлік есеп шоттарында ақша құралдары және оның баламаларының, негізгі қаражаттың, қордың қозғалысымен байланысты операцияларды, сондай-ақ бастапқы бухгалтерлік құжаттар негізінде заңды және жеке тұлғалармен есептесуді көрсету
КМ 02. Есепке алу жұмысы бойынша бухгалтерлік құжаттарға сәйкес қаржылық - шаруашылық операцияларды көрсету
Бұл модуль есептік жұмыс учаскелері бойынша бастапқы бухгалтерлік құжаттарды рәсімдеу, математикалық әдістерді және ақпараттық технологияларды қолдана отырып, бухгалтерлік есеп шоттарында операцияларды есепке алуды жүргізу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бухгалтерлік құжаттарды рәсімдеу тәртібін, есептік ақпаратты өңдеу бойынша заңнама - нормативті құжаттарды және бағдарламалық өнімдерді қолдана отырып, есептік жұмысты жүргізу әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бастапқы бухгалтерлік құжаттарды рәсімдеуді, математикалық әдістерді және ақпараттық технологияларды қолдана отырып, есептік жұмыс учаскелері бойынша бухгалтерлік есеп шоттарында операцияларды көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бастапқы бухгалтерлік құжаттарды және бухгалтерлік жазбаны рәсімдеу.
Бухгалтерлік есеп негіздері
Экономикадағы математика
Экономикалық информатика және ақпараттық технологиялар
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ақша құралдарымен жасайтын операциялар бойынша құжаттарды рәсімдейді.
2. Негізгі құралдармен операциялар бойынша құжаттарды рәсімдейді.
3. Қоры бар операциялары бойынша құжаттарды рәсімдейді.
4. Сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен, жеткізушілермен және мердігерлермен есептесуді салыстыру актілерін құрады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның қаржылық - шаруашылық қызметі бойынша операциялардың есебінде көрсету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бухгалтерлік есеп әдістерін қолданады.
2. Ұйымның қаржылық - шаруашылық операциялар бойынша шоттардың хат - хабарын құрайды.
3. Синтетикалық және аналитикалық есепке айналым ведомостерін құрайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бастапқы құжаттар негізінде есептер құрау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Синтетикалық шоттар бойынша айналым ведомосін құрайды.
2. Аналитикалық шоттар бойынша айналым ведомосін құрайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіптік қызметте Word, Excel, Asses қолданбалы бағдарламаларын қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сақтандыру құжаттарын, есептерді қалыптастыру және форматтау кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолданады.

2. Определяет экономические подразделения.
3. Определяет должностные обязанности экономических служб организации.
ПК 2. Отразить на счетах бухгалтерского учета операции, связанные с движением денежных средств и их эквивалентов, основных средств, запасов, а также расчетов с юридическими и физическими лицами на основании первичных бухгалтерских документов
ПМ 02. Отражение финансово-хозяйственных операций в соответствии с бухгалтерскими документами по участкам учетной работы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оформления первичных бухгалтерских документов по участкам учетной работы, ведения учета операций на счетах бухгалтерского учета с применением математических методов и информационных технологий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок оформления первичных бухгалтерских документов, методы ведения учетной работы, применяя законодательно-нормативные документы и программные продукты по обработке учетной информации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оформлять первичные бухгалтерские документы, отражать операции на счетах бухгалтерского учета по участкам учетной работы, применяя математические методы и информационные технологии.
Результат обучения: 1) Оформлять первичные бухгалтерские документы и бухгалтерские проводки.
Основы бухгалтерского учета
Математика в экономике
Экономическая информатика и информационные технологии
Критерии оценки:
1. Оформляет документы по операциям с денежными средствами.
2. Оформляет документы по операциям с основными средствами.
3. Оформляет документы по операциям с запасами.
4.Составляет акты сверок расчетов с покупателями и заказчиками, поставщиками и подрядчиками.
Результат обучения: 2) Отражать в учете операции по финансово-хозяйственной деятельности организации.
Критерии оценки:
1. Применяет методы бухгалтерского учета.
2. Составляет корреспонденции счетов по операциям финансово-хозяйственной деятельности организации.
3. Составляет оборотные ведомости синтетического и аналитического учета.
Результат обучения: 3) Составлять отчеты на основании первичных документов.
Критерии оценки:
1. Составляет оборотную ведомость по синтетическим счетам.
2. Составляет оборотную ведомость по аналитическим счетам.
Результат обучения: 4) Применять прикладные программы Word, Excel, Asses в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Применяет прикладные программы при формировании и форматировании бухгалтерских документов, отчетов.

2. Экономикалық есептеулерді құру кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
3. Мәліметтер базасын қалыптастыру кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіптік қызметте математикалық әдістерді қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Экономикалық тәуелділіктердің функцияларын анықтайды.
2. Нүктедегі туынды функцияларды, туындыны табудың негізгі ережелерін, экономикалық функциялардың динамикасын зерттеу ұғымын анықтайды.
3. Белгілі интегралдың экономикалық қосымшасын қолданады.
4. Түзулердің теңдеуін құрайды.
5. Нүктеден түзуге дейін қашықтықты анықтайды.
6. Бір айнымалының функцияларын анықтайды.
7. Элементар теңдеулердің қасиеттерін және графиктерін анықтайды.
8. Бірізділіктің және функциялардың шегін анықтайды.
ПҚ 3.Кредиттік берешекті бюджетке және заңнамаға және ұйымның қаржылық- шаруашылық қызметінің өзге операцияларына сәйкес есептеу және аударым жүргізу
КМ 03. Міндеттер бойынша шаруашылық операциясының есебінде көрсету және олар бойынша есептіліктің уақтылығын бақылау
Бұл модуль салықтарды және басқа міндетті төлемдерді есептеу, міндеттемелерін аудару, статистикалық әдістерді және ақпараттық технологияларды, Салық кодексін, ҚЕХС және ҚЕҰС пайдалана отырып, олардың есебін жүргізу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар салық және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдер, зейнетақы есептеулері және заңнамаға сәйкес түрлі қорларға төленетін басқа төлемдері, қызметкерлердің еңбекақыларын, мердігерлер мен жеткізушілерге кредитті қарызды төлеу, қарыз және басқа міндеттер бойынша есептесу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар салық және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдер, зейнетақы есептеулері және заңнамаға сәйкес түрлі қорларға төленетін басқа төлемдері, қызметкерлердің еңбекақыларын, мердігерлер мен жеткізушілерге кредитті қарызды төлеу, қарыз және басқа міндеттер бойынша есептесуді, декларация толтыруды, аударым құжаттарын рәсімдеуді, ақпараттық технологияларды қолдана отырып, есеп жүргізуді, есептеудің статистикалық әдістерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1). Міндеттер бойынша кредиттік берешектің есебін жүргізу.
Бухгалтерлік есеп негіздері
Экономикалық информатика және ақпараттық технологиялар
Қаржылық есеп-1
Салықтар және салық салу
Іс - қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Міндеттер бойынша есептесу құжаттарын рәсімдейді.
2. Құжаттарды бухгалтерлік өңдеуді жүргізеді.
3. Бухгалтерлік есеп шоттарында операцияларды көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек төлемін есептеуді жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасын қолданады.

2. Применяет прикладные программы при составлении экономических расчетов.
3. Применяет прикладные программы при формировании базы данных.
Результат обучения: 5) Применять математические приемы в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Определяет функции экономических зависимостей.
2. Определяет понятие производной функции в точке, основные правила нахождения производной, исследование динамики экономических функций.
3. Применяет экономическое приложение определенного интеграла.
4. Составляет уравнение прямых;.
5. Определяет нахождения расстояния от точки до прямой.
6. Определяет функции одной переменной.
7. Определяет свойства и графики элементарных функций.
8. Определяет предел последовательности и функции.
ПК 3. Производить начисление и перечисление кредиторской задолженности в бюджет и другие фонды в соответствии с законодательством, и иным операциям финансово-хозяйственной деятельности организации
ПМ 03. Отражение в учете хозяйственных операций по обязательствам и контроль своевременности расчетов по ним
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для начисления налоговых и других обязательных платежей, перечисления обязательств, ведение их учета с применением статистических методов и информационных технологий, Налогового Кодекса, МСФО и НСФО.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок начисления и осуществления расчетов по налоговым и другим обязательным платежам в бюджет, пенсионным отчислениям и другим выплатам в различные фонды в соответствии с законодательством, заработной платы работников, кредиторской задолженности поставщикам и подрядчикам, расчетов по займам и прочим обязательствам.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
начислять и производить расчеты по налоговым и другим обязательным платежам в бюджет, пенсионным отчислениям и другим выплатам в различные фонды, кредиторской задолженности поставщикам и подрядчикам, по займам и прочим обязательствам, заполнять декларации, оформлять докумненты на перечисление, вести учет с применением информационных технологий, применять статистические методы рассчета.
Результат обучения:1) Вести учет кредиторской задолженности по обязательствам.
Основы бухгалтерского учета
Экономическая информатика и информационные технологии
Финансовый учет-1
Налоги и налогообложение Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Оформляет документы по расчетам по обязательствам.
2. Производит бухгалтерскую обработку документов.
3. Отражает операции на счетах бухгалтерского учета.
Результат обучения: 2) Производить начисление оплаты труда.
Критерии оценки:
1. Применяет Трудовое законодательство Республики Казахстан.

2. Еңбекті төлеу бойынша құжаттарды рәсімдейді.
3. Бухгалтерлік есеп шоттарындағы операцияларды көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Салық және өзге міндетті төлемдерді есептеу және бюджетке аудару.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1 Салық салынатын базаны және мөлшерлемелерді анықтау кезінде Салық заңнамасын қолданады.
2. Салық және басқа төлемдерді есептеу кезінде құжаттарды есептейді және рәсімдейді.
3. Статистикалық есеп жүргізеді және есептілік құрайды.
4. Бухгалтерлік есеп жүргізеді және есептілікті құрайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіптік қызметте Word, Excel, Asses қолданбалы бағдарламаларын қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Сақтандыру құжаттарын, есептерді қалыптастыру және форматтау кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
2. Экономикалық есептеулерді құру кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
3. Мәліметтер базасын қалыптастыру кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Іс - қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Құжаттармен жұмысты ұйымдастырады: құжаттарды құрау, қабылдау, беру, тіркеу, бекіту, орындау, жіберу, бақылау, сақтау және жою.
2. Бухгалтерия және кадрлық құжаттарды сақтау ережелерін қолданады.
ПҚ 4. Ұйымның қаржылық нәтижесін анықтау және қаржылық есептілігін жасау үшін шаруашылық операциялар бойынша табыс пен шығыстың есебін жүргізу
КМ 04. Есепте табыс пен шығысты, қаржы нәтижесін көрсету және қаржылық есептілікті жасау
Бұл модуль қаржылық нәтижесін анықтау және тиісті нысандарды бейнелеу мақсатында бухгалтерлік учаскелері бойынша табыс пен шығысты есепке алуды жүргізу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бухгалтерлік есеп шоттарында табыс пен шығысты есепке алу бойынша операцияларды көрсету, қаржылық нәтижені анықтау, есептік тіркелімдерді рәсімдеу, есептік құжаттарды толтыру тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бухгалтерлік есеп шоттарында табыс пен шығысты есепке алу бойынша операцияларды көрсетуді, қаржылық нәтижені анықтауды, есептік тіркелімдерді рәсімдеуді, есептік құжаттарды толтыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1)Тиісті учаскелер бойынша табыс пен шығыстың бухгалтерлік есебін жүргізу.
Экономикадағы математика
Қаржылық есеп-1
Кәсіпкерлік негіздері
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бухгалтерлік есептің шоттарында табыс пен шығысты есепке алу бойынша шаруашылық операцияларды көрсетеді.
2. Есептік тіркелімдерді рәсімдейді.
3. Ұйым қызметінің қаржылық нәтижесін анықтайды.
4. Есептің кезең қорытындысы бойынша есептік құжаттарды жасайды.
5. Саудада есепке алуді жүргізуді, өзі шығарған өнімдердің бағасына калькуляция жасауды, дайын өнімнің шығарылуын есептеуді, өндірісте пайдаланылған шикізаты және материалдарды шығынға жазу актісін жасауды қолданады.

2. Оформляет документы по оплате труда.
3. Отражает операции на счетах бухгалтерского учета.
Результат обучения: 3) Производить начисление и перечисление налоговых и других обязательных платежей в бюджет.
Критерии оценки:
1 Применяет Налоговое законодательство при определении налогооблагаемой базы и ставок.
2. Начисляет и оформляет документы при перечислении налоговых и других обязательных платежей.
3. Ведет статистический учет и составляет отчетность.
4. Ведет бухгалтерский учет и составляет отчетность.
Результат обучения: 4) Применять прикладные программы Word, Excel, Asses в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Применяет прикладные программы при формировании и форматировании бухгалтерских документов, отчетов.
2. Применяет прикладные программы при составлении экономических расчетов.
3. Применяет прикладные программы при формировании базы данных.
Результат обучения: 5) Вести делопроизводство на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Организует работу с документами: составление, прием, передача, регистрация, утверждение, исполнение, отправка, контроль, хранение и уничтожение документов.
2. Применяет правила хранения документации бухгалтерии и кадровых документов.
ПК 4. Производить ведение учета доходов и расходов по хозяйственным операциям для определения финансового результата и составления финансовой отчетности организации
ПМ 04. Отражение в учете доходов и расходов, финансового результата и составление финансовой отчетности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения учета доходов и расходов по соответствующим участкам бухгалтерского учета с целью определения финансового результата и отражения его в соответствующих формах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок отражения операций по учету доходов и расходов на счетах бухгалтерского учета, определение финансового результата, оформление учетных регистров, составление отчетных документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
отражать операции по учету доходов и расходов на счетах бухгалтерского учета, определять финансовый результат, оформлять учетные регистры, составлять отчетные документы по бухгалтерского учету.
Результат обучения: 1) Вести бухгалтерский учет доходов и расходов по соответствующим участкам.
Математика в экономике
Финансовый учет-1
Основы предпринимательства
Критерии оценки:
1. Отражает хозяйственные операции по учету доходов и расходов на счетах бухгалтерского учета.
2. Оформляет учетные регистры.
3. Определяет финансовый результат деятельности организации.
4. Формирует отчетные документы по итогам отчетного периода.
5. Применяет особенности ведения учета в торговле, составляет калькуляции цен на продукцию собственного производства, составляет расчет выхода готовой продукции, акты на списание использованных в производстве сырья и материалов.

6. Құрылыс саласында есепке алуды жүргізу ерекшеліктерін қолданады, құрылыс- монтаждау жұмыстардың шығынын есепке алады, құрылыс объектілерінің өзіндік бағасын, үстеме шығындарды есептейді.
7. Турзим саласында есепке алуды жүргізу ерекшеліктері қолданады, турпакеттерді сату тәртібі мен шарттарын және оған салық салуды анықтайды
8. Автокөлік ұйымдарында есепке алуды жүргізу ерекшеліктерін қолданады.
Оқыту нәтижесі 2) Қаржылық және статистикалық есептілікті құру үшін ақпаратты қалыптастыру және талдау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қаржылық есептілікті жасау үшін ақпаарт дайындайды және талдайды.
2. Есептік кезең нәтижелері бойынша есептік құжаттарды жасайды.
3. Статистикалық есеп жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Экономикалық міндеттерді шешу кезінде кәсіптік қызметте математикалық әдістерді және тәсілдерді қолдану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Матрицалармен оперицяларды орындайды, экономикалық тапсырмаларды шешу кезінде бар білімін қолданады.
2. Сызықтық теңсіздіктердің жүйелері арқылы қарапайым экономикалық міндеттерді шешеді.
3. Нақты тапсырма бойынша функция құрайды.
4. Ұсыным мен сұранымды анықтауға экономикалық міндеттерді шешуде теориялық білімін қолданады.
5. Экономикалық тапсырмаларды шешу үшін туындыны пайдаланады.
6. Экономикалық тапсырмаларды шешу үшін анықталған интегралдың экономикалық қосымшасын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Кәсіпкерлік қызметтік ұйымдық - құқықтық нысанын таңдайды.
2. Бухгалтерлік есеп нысандарын жасайды және толтырады.
3. Басқарушылық шешімдерді қабылдайды.
4. Экономикалық есептеулер жасайды.
5.Бизнес-жоспар әзірлейді.
6. Шаруашылық қызметті зерттейді.
7. Шаруашылық және қаржылық шарттар жасайды және орындайды.
8. Кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыруда ақпараттық қамсыздандыруды қолданады.
ПҚ 5. Есепке алуды автоматтандырудың заманауи бағдарламаларымен жұмыс жасау
КМ 05. Бухгалтерлік есепте цифрлық технологияларды қолдану
Бұл модуль есепке алудың автоматтандырылған бағдарламаларын қолдана отырып, ақша құралдарының, дебиторлық қарызды, қорды, негізгі қаражатты, міндеттерді және қаржылық нәтижелердің бухгалтерлік есебін жүргізу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ақша құралдарының, дебиторлық қарызды, қорды, негізгі қаражатты, міндеттерді және қаржылық нәтижелердің бухгалтерлік есебін жүргізу бойынша автоматтандырылған бағдарламаларда жұмысты жүргізу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар есепке алудың автоматтандырылған бағдарламаларын қолдана отырып, ақша құралдарының, дебиторлық қарызды, қорды, негізгі қаражатты, міндеттерді және қаржылық нәтижелердің бухгалтерлік есебін жүргізу бойынша жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Есептік жұмысты жүргізу кезінде ақпараттық технологияларды қолдану.
Қаржылық есеп-1
Бухгалтерлік есепті автоматтандыру
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қолданбалы бағдарламаларды қолдана отырып, бухгалтерлік құжаттарды рәсімдейді.

6. Применяет особенности ведения учета в строительной отрасли, ведет учет затрат на строительно-монтажные работы, составляет калькуляции себестоимости объектов строительства, распределяет накладные расходы.
7. Применяет особенности ведения учета в сфере туризма, определяет порядок и условия продажи турпакетов и их налогообложение.
8. Применяет особенности ведения учета в автотранспортных организациях.
Результат обучения 2) Формировать и анализировать информацию для составления финансовой и статистической отчетности.
Критерии оценки:
1.Готовит и анализирует информацию для составления финансовой отчетности.
2. Формирует отчетные документы по итогам отчетного периода.
3. Составляет статистические отчеты.
Результат обучения: 3) Применять математические приемы и методы в профессиональной деятельности при решении экономических задач.
Критерии оценки:
1. Выполняет операции над матрицами, применяет имеющиеся знания при решении экономических задач.
2. Решает простейшие экономические задачи с помощью систем линейных неравенств.
3. Составляет функцию по конкретной задаче.
4. Применяет теоретические знания при решении экономических задач на определение спроса и предложения.
5. Использует производную для решения экономических задач.
6. Использует экономического приложения определенного интеграла для решения экономических задач.
Результат обучения: 4) Владеть навыками предпринимательства.
Критерии оценки:
1. Выбирает организационно-правовую форму предпринимательской деятельности.
2. Составляет и заполняет формы бухгалтерской отчетности.
3. Принимает управленческие решения.
4. Делает экономические расчеты.
5. Разрабатывает бизнес-план.
6. Производит исследование хозяйственной деятельности.
7. Заключает и исполняет хозяйственные и финансовые договоры. 8. Применяет информационное обеспечение, коммуникации в организации предпринимательской деятельности.
ПК 5. Работать с современными программами автоматизации учета
ПМ 05. Применение цифровых технологий в бухгалтерском учете
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работы по ведению бухгалтерского учета денежных средств, дебиторской задолженности, запасов, основных средств, обязательств и финансовых результатов деятельности с применением автоматизированных программ учета.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок выполнения работ в автоматизированных программах по ведению бухгалтерского учета денежных средств, дебиторской задолженности, запасов, основных средств, обязательств и финансовых результатов деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять работы по ведению бухгалтерского учета денежных средств, дебиторской задолженности, запасов, основных средств, обязательств и финансовых результатов деятельности с применением автоматизированных программ.
Результат обучения: 1) Применять информационные технологии при ведении учетной работы.
Финансовый учет-1
Автоматизация бухгалтерского учета
Критерии оценки:
1. Оформляет бухгалтерские документы с применением прикладных программ.

2. Есепке алуды автоматтандырудың заманауи бағдарламаларын қолдана отырып, бухгалтерлік есеп шоттарында есепке алуды ашады және жүргізеді, операцияларды көрсетеді.
3. Қаржылық есеп жасау үшін ақпарат дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2). Есептік жұмысты жүргізу кезінде қолданбалы бағдарламалық өнімдерді пайдалану.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Қолданбалы бағдарламалардың конфигурациясымен жұмыс жасайды.
2. Қолданбалы бағдарламаларды қолдана отырып, есепке алу жұмысын жүргізеді.
ПҚ 6. Бастапқы құжаттарды рәсімдеу, есеп жасау, статистикалық есеп құру, салық төлемдерін есептеу арқылы бухгалтер біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау
КМ 06. Бухгалтер біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
Бұл модуль мүліктің, міндеттердің және шаруашылық операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу бойынша жұмысты орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мүліктің, міндеттердің және шаруашылық операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу бойынша жұмыстарды орындаудың тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мүліктің, міндеттердің және шаруашылық операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу бойынша жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бухгалтер біліктілігі бойынша практикалық дағдыларды меңгеру.
Қаржылық есеп-1
Оқу - өндірістік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бухгалтерлік есеп шоттарында есепке алуды ашады және жүргізеді.
2. Есепке алу учаскелері бойынша бастапқы құжаттарды толтырады.
3. Есепке алу учаскелері бойынша есептік тіркелімдерді жасайды.
4. Бухгалтерлік теңгерім жасау үшін ақпаратты дайындайды.
5. Салық төлемдерін есептейді.
6. Статистикалық есеп жасайды.
"051804 4 - Есеп және аудиттің қолданбалы бакалавры" біліктілігі
ПҚ 7. Ұйымның заңнама талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізу бойынша қаржылық - шаруашылық қызметін тексеруді ұйымдастыру және жүргізу
КМ 07. Ұйымның қаржылық - шаруашылық қызметінің ішкі бақылауын (аудитін) ұйымдастыру және жүргізу және оның тиімділігін бағалау
Бұл модуль ұйымның заңнама талаптарына сәйкес есепке алу учаскелері бойынша бухгалтерлік есепті жүргізу бойынша қаржылық - шаруашылық қызметін тексеруді жоспарлау және жүргізу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұйымның есепке алу учаскелері бойынша бухгалтерлік есепті жүргізу бойынша қаржылық - шаруашылық қызметін тексеруді жоспарлау және жүргізу тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тексеру жүргізу жоспарын және бағдарламасын, бухгалтерлік есеп жүргізу тәртібін меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мүліктің міндеттемелердің есебін жүргізу, дебиторлармен өзара есептесу.
Экономикалық теория
Қаржылық есеп-1
Аудит
Бағалаудың өлшем шарттары:

2. Открывает и ведет учет на счетах бухгалтерского учета, отражает операции, применяя современные программы автоматизации учета.
3. Готовит информацию для составления финансовой отчетности.
Результат обучения: 2) Применять прикладные программные продукты при ведении учетной работы.
Критерии оценки:
1. Работает с конфигурацией прикладных программ.
2. Ведет учетную работу применяя прикладные программы.
ПК 6. Выполнять работы по квалификации бухгалтера, посредством оформления первичных документов, составления отчетов, статистических отчетов, расчета налоговых платежей
ПМ 06. Выполнение практических работ по квалификации бухгалтер
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работы по ведению бухгалтерского учета имущества, обязательств и хозяйственных операций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок выполнения работы по ведению бухгалтерского учета имущества, обязательств и хозяйственных операций.
При изучении модуля обучающие учатся:
выполнять работы по ведению бухгалтерского учета имущества, обязательств и хозяйственных операций.
Результат обучения: 1) Владеть практическими навыками работы по квалификации бухгалтера.
Финансовый учет-1
Учебно-производственная практика
Критерии оценки:
1. Открывает и ведет учет на счетах бухгалтерского учета.
2. Заполняет первичные документы по участкам учета.
3. Составляет учетные регистры по участкам учета.
4. Готовит информацию для составления бухгалтерского баланса.
5. Начисляет налоговые платежи.
6. Составляет статистические отчеты.
Квалификация "051804 4 – Прикладной бакалавр учета и аудита"
ПК 7. Организовать и проводить ревизии финансово-хозяйственной деятельности организации по ведению бухгалтерского учета в соответствии с требованиями законодательства
ПМ 07. Организация и проведение внутреннего контроля (аудита) финансово-хозяйственной деятельности организации и оценка его эффективности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для планирования и проведения ревизии финансово-хозяйственной деятельности организации по ведению бухгалтерского учета по участкам учета.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок планирования и проведения ревизии финансово-хозяйственной деятельности организации по ведению бухгалтерского учета по участкам учета.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять планы и программы проведения ревизии, изучить порядок ведения бухгалтерского учета.
Результат обучения: 1) Вести учет имущества, обязательств, расчетов с дебиторами.
Экономическая теория
Финансовый учет-1
Аудит
Критерии оценки:

1. Ұйым мүлкінің есебін жүргізеді.
2. Міндеттемелердің есебін жүргізеді.
3. Дебиторлармен өзара есептеседі.
Оқыту нәтижесі: 2) Есепке алу жұмысының учаскелері бойынша есепке алуды бақылау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Тексеруді жоспарлайды, тексеру (аудит) бағдарламасын әзірлейді.
2. Тексеру (аудит) жүргізу үшін құжаттарды жинайды.
3. Тексеру (аудит) жүргізеді.
4. Тексеру (аудит) нәтижелері бойынша есепті рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Елдің, өңірдің әлемдік экономиканың экономикалық дамуының кәсіптік міндеттерін қою және шешу үшін қажетті ақпаратты іздеуді, талдауды және бағалауды іске асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өндірістің даму кезеңдерін, экономикалық ресурстар мен факторлардың алуан түрліліктерін, меншік түрлері мен типтерін анықтайды.
2. Өндірісті ұйымдастыру нысанын, тауардың қасиеттерін анықтайды.
3. Баға заңын, сұраным және ұсыным заңдарын қолданады.
4. Экономикалық өсудің негізгі түрлері мен факторларын анықтайды.
5. Инфляция деңгейін есептейді, инфляция түрлерін анықтайды.
6.Табиғи және тауарлық өндірісті салыстырады, нарықтарды жіктейді.
7. Ұсыным мен сұранымның қисықтарын құру, тепе - тең бағаны анықтау, икемділік коэффициентін есептейді, жалпы және шекті пайдалылықты және тұтынушының нақты табысын анықтайды.
8. Тұтынушының бейтараптығын және бюджеттік желілерін құрайды.
9. Өндіріс шығындарының көлемін, фирманың түрлі табысының көлемін, өнімді шығару көлемін анықтайды.
10. Нарықтық құрылымдардың қызмет нәтижелерін салыстыру, негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерді есептейді.
11. Экономикалық өсу модельдерінің айырмашылықтарын анықтау, ссудалық капиталдың халықаралық нарықтарын, еңбек ресурстарын, халықаралық валюта жүйесін сипаттайды.
12. Жаһандық проблемалардың елдің экономикасына әсерінің салдарын талдайды.
ПҚ 8. Салықты қолданыстағы салық заңнамасы нормаларына сәйкес уақтылы төлеу
КМ 08. Салықты қолданыстағы салық заңнамасы нормаларына сәйкес есептеу және төлеу
Бұл модуль салық жүйесінің негіздері, салық салудың теориялық және әдіснамалық принциптерін, оларды есептеу әдістемесін қолдана отырып, салық салу жүйесін еркін меңгеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар салық есебі және салықты есептеу нысандарын құру тәртібін, заңды және жеке тұлғаларға салық салуды құқықтық қамтамасыз ету бойынша ақпараттық базаларды құру және пайдалану тәртібін, жиынтық жылдық табысты, сату, шегеру, шығындарды есепке алуды, КТС есептеу тәртібін және ол бойынша аванстық төлемдерді төлеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар салық есептілігін жүргізу нысанын жасауды және салықты есептеуді, заңды және жеке тұлғаларға салық салуды құқықтық қамтамасыз ету бойынша ақпараттық базаларды пайдалануды, жиынтық жылдық табысты, сату, шегеру, шығындарды есепке алуды, КТС есептеу тәртібін және ол бойынша аванстық төлемдерді төлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қаржылық - шаруашылық операциялардың салық салу мақсаттары үшін есепке алу тәртібі туралы сенімді ақпарат түзу.
Салық есебі Салықтар және салық салу
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Ведет учет имущества организации.
2. Ведет учет обязательств.
3. Ведет учет расчетов с дебиторами.
Результат обучения: 2) Контролировать ведение учета по участкам учетной работы.
Критерии оценки:
1. Планирует ревизии, составляет программы ревизии (аудита).
2. Собирает документы для проведения ревизии (аудита).
3. Проводит ревизию (аудит).
4. Оформляет отчет по итогам ревизии (аудита).
Результат обучения: 3) Осуществлять поиск, анализ и оценку информации для постановки и решения профессиональных задач экономического развития мировой экономики, страны, региона.
Критерии оценки:
1. Определение стадий развития производства, разновидностей экономических ресурсов и факторов, типов и видов собственности.
2. Определение форм организации производства, свойств товара.
3. Применение закона стоимости, законов спроса и предложения.
4. Определение основных типов и факторов экономического роста.
5. Расчет уровня инфляции, определение видов инфляции.
6. Сравнение натурального и товарного производства, классификация рынков.
7. Построение и анализ кривых спроса и предложения, определение равновесной цены, расчет коэффициентов эластичности, определение общей и предельной полезности и реального дохода потребителя.
8. Построение кривых безразличия и бюджетных линий потребителя.
9. Определение величины издержек производства, величины разных доходов фирмы, объема выпуска продукции.
10. Сравнение результатов деятельности рыночных структур, рассечет основных макроэкономических показателей.
11. Определение различий моделей экономического роста, характеристика международных рынков ссудных капиталов, трудовых ресурсов, международной валютной системы.
12. Анализ последствий влияния глобальных проблем на экономику страны.
ПК 8. Исчислять и своевременно оплачивать налоги согласно действующим нормам налогового законодательства
ПМ 08. Исчисление и оплата налогов согласно действующим нормам налогового законодательства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для свободного владения системой налогообложения, применения знаний основ налоговой системы, теоретических и методологических принципов взимания налогов, применения методики их расчета.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
порядок составления форм налоговой отчетности и расчета налогов, порядок формирования и использования информационных баз по правовому обеспечению налогообложения юридических и физических лиц, порядок учета совокупно годового дохода, расходов по реализации, вычетов, убытков, порядок исчисления и уплаты авансовых платежей по КПН.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять формы налоговой отчетности и рассчитывать налогм, использовать информационные базы по правовому обеспечению налогообложения юридических и физических лиц, вести учет совокупно годового дохода, расходов по реализации, вычетов, убытков, исчислять и оплачивать авансовые платежи по КПН.
Результат обучения: 1) Формировать достоверную информации о порядке учета для целей налогообложения финансово-хозяйственных операций.
Налоговый учет Налоги и налогообложение
Критерии оценки:

1. Бастапқы есептік құжаттарды (оның ішінде бухгалтерлік анықтамаларды) толтырады.
2. Салық регистрлерін құрайды және жүргізеді.
3. Салықтық есептеулерді (салық базасын, салық сомасын есептеуді) жүргізеді.
4. Салықты есепке алуды және он төлеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Салық заңнамасын сақтауды бақылау үшін салық есептілігін ішкі және сыртқы пайдаланушыларды ақпаратпен қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Салықты төлеу тәртібін реттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
2. Салықты есептеу, жиынтық жылдық табысты есептеу бойынша нысандарын құрады.
3. Сатылым бойынша шығындардың есебін жүргізді.
4. Шегерім түрлері бойынша есепке алуды жүргізеді.
5. Шығындарды есепке алуды және ауыстыруды жүргізеді.
6. Корпоративтік табыс салығы (КТС) бойынша аванстық төлемдерді есепке алуды және есептеуді жүргізеді.
7. Салық салынатын табысты анықтайды, оны түзетуді жүргізеді.
8. Уақыттық айырмашылықтарды есептейді.
9. Теңгерімдік әдіс және міндеттемелер әдісі бойынша КТС жүргізеді.
10. №12 қаржылық есептіліктің стандарты бойынша кейінге қалдырылған КТС есепке алады.
11. КТС бойынша декларация жасайды.
12. Қосымша құн салығы (ҚҚС) бойынша салықтық есепке алуды жүргізеді.
13. Салық салынатын айналымды және ҚҚС бойынша босатылған айналымды анықтайды.
14. ҚҚС есепке алуға жатқызу тәртібін және әдісін қолданады.
15. ҚҚС бойынша декларация жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3)
Шаруашылық қызметтің салық төлеумен (мысалы: айыппұлдардың, өсімпұлдардың есептелуіне жол бермеу) байланысты теріс нәтижелерін алдын алу.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Салық алу ұстанымдарын және оны есептеу әдістемесінің теориялық және әдіснамалық қолданады.
2. Заңды және жеке тұлғаларға салық салуды құқықтық қамтамасыз етудің ақпараттық базасын пайдаланады.
3. Салықты есептеу бойынша салықтық есептіліктің құрылған нысандарын тексеруді іске асырады.
ПҚ 9. Есепке алудың, мүліктің, міндеттемелердің және бюджеті, заңды және жеке тұлғалары бар есептеулердің сенімділігін бақылау
КМ 09. Есептік жұмыс аймақтары бойынша есеп жүргізуді жоспарлы бақылау
Бұл модуль келіп түсетін негізгі қаражатты, тауарлы -материалдық құндылықтарды, ақша құралдарын және олардың қозғалысы бойынша басқа операцияларды есепке алуды бақылау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар келіп түсетін негізгі қаражатты, тауарлы -материалдық құндылықтарды, ақша құралдарын және олардың қозғалысы бойынша басқа операцияларды есепке алуды бақылауды ұйымдастыру тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар келіп түсетін негізгі қаражатты, тауарлы -материалдық құндылықтарды, ақша құралдарын және олардың қозғалысы бойынша басқа операцияларды есепке алуды және тексеру жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның мүлкін ілгерілету бойынша бухгалтерлік құжаттарды рәсімдеу.
Қаржылық есеп-1
Аудит
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Заполняет первичные учетные документы (включая бухгалтерские справки).
2. Составляет и ведет налоговые регистры.
3. Составляет налоговые расчеты (расчет налоговой базы, суммы налога).
4. Ведет учет налогов и их оплаты.
Результат обучения: 2) Обеспечить информацией внутренних и внешних пользователей налоговой отчетностью для контроля над соблюдением налогового законодательства.
Критерии оценки:
1. Применяет нормативные документы, регламентирующие порядок оплаты налогов.
2. Составляет формы налоговой отчетности по расчету налогов. учету совокупного годового дохода;
3. Ведет учет расходов по реализации
4. Ведет учет по видам вычетов.
5. Ведет учет и перенос убытков.
6. Ведет учет и исчисление авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу (КПН).
7. Определеляет налогооблогаемый доход, производит его корректировку.
8. Ведет расчет временных разниц.
9. Ведет учет КПН по балансовому методу и методу обязательств.
10. Ведет учет отложенного КПН по международному стандарту финансовой отчетности № 12.
11. Составляет декларации по КПН.
12. Ведет налоговый учет по налогу на добавленную стоимость (НДС).
13. Определяет облагаемый оборот и освобожденный оборот по НДС.
14. Применяет метод и порядок отнесения НДС в зачет.
15. Составляет декларации по НДС.
Результат обучения: 3) Предотвратить отрицательные результаты хозяйственной деятельности, связанные с оплатой налогов (например: не допускать начисление штрафов, пени.).
Критерии оценки:
1. Применяет теоретические и методологические принципы взимания налогов и методику их расчета.
2. Использует информационные базы по правовому обеспечению налогообложения юридических и физических лиц.
3. Осуществляет проверку составленных форм налоговой отчетности по расчету налогов.
ПК 9. Контролировать достоверность учета имущества, обязательств и расчетов с бюджетом и юридическими и физическими лицами
ПМ 09. Проведение планового контроля над ведением учета по участкам учетной работы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля достоверности учета поступающих основных средств, товарно-материальных ценностей, денежных средств и других операций по их движению.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок организации контроля над достоверностью учета поступающих основных средств, товарно-материальных ценностей, денежных средств и других операций по их движению.
При изучении модуля обучающиеся учатся: вести учет и проводить проверки правильности ведения учета по поступающим основным средствам, товарно-материальным ценностям, денежным средствам и другим операциям по их движению.
Результат обучения: 1) Оформлять бухгалтерские документы по движению имущества организации.
Финансовый учет-1
Аудит
Критерии оценки:

1. Ұйымның мүлкінің түсу және сақтау бойынша құжаттарды рәсімдейді.
2. Есепте ұйымның мүлкінің түсуі және қозғалысымен байланысты операцияларды көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйым мүлкінің түсуі және оны сақтаумен байланысты операцияларды тексеру жүргізеді.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Мүліктің түсуі және оны сақтаумен байланысты операциялар бойынша құжаттарды жинауды жүргізеді.
2. Мүлікті түгендеу және есептерді жүргізу.
3. Ұйым мүлкінің түсуі және оны сақтауды есепке алуды ұйымдастырудың және жүргізудің дұрыстығын тексереді.
ПҚ 10. Бастапқы есепке алу құжаттарын рәсімдеу, олардың негізінде есеп жасау тәртібін, сондай-ақ ұйымның бөлімшелері бойынша түгендеуді ұйымдастыру және жүргізуді бақылау
КМ 10. Құрылымдық бөлімшелердің есеп жүргізудің және түгендеуді жүргізу дұрыстығы бақылау
Бұл модуль бастапқы есептік құжаттар, түгендеу жүргізу негізінде есептілікті құру тәртібін бақылау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бастапқы есептік құжаттар, түгендеу жүргізу негізінде есептілікті құру тәртібін бақылау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар есеп жүргізу бойынша есептік тіркелімдерді және есептік құжаттарды құрауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шаруашылық операциялары бойынша есептік құжаттарды дайындау.
Қаржылық есеп-1
Аудит
Экономикалық талдау және қаржылық есептілік талдауы Өндірістік практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бастапқы құжаттар негізінде есептік регистрлерді құрайды.
2. Белгілі кезеңде шаруашылық операциялар бойынша есептік құжаттарды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Есепке алу учаскелері бойынша есептік құжатарды әзірлеудің дұрыстығын тексереді.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бастапқы құжаттарды тексереді және олардың есепке алу тіркелімдерде көрсетудің дұрыстығын тексереді.
2. Белгілі кезең ішінде есептік құжаттарда операцияларды көрсетудің дұрыстығын тексереді.
3. Түгендеу жүргізу кестесін талдайды және түгендеу жазбаларын, актілерін тексереді.
4. Түгендеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымның мүлкін пайдалану тиімділігін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Негізгі және айналым қаржысын пайдалану көрсеткіштерін есептеу үшін ақпаратты жинайды.
2. Негізгі және айналым қаржысын пайдалану көрсеткіштерін есептейді.
3. Негізгі және айналым қаражатын тиімді пайдалану жолдарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыстың практикалық дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Есепке алу учаскелері бойынша бастапқы құжаттарды дайындайды.
2. Есепке алу учаскелері бойынша есептік тіркелімдерді әзірлейді.

1. Оформляет документы по поступлению и хранению имущества организации.
2. Отражает в учете операции, связанные с поступлением и движением имущества организации.
Результат обучения: 2) Проводить проверки операций, связанных с поступлением, хранением имущества организации.
Критерии оценки:
1. Проводит сбор документов по операциям, связанным с поступлением и хранением имущества.
2. Проводит инвентаризации имущества и расчетов.
3. Проверяет правильность организации и ведения учета поступления и хранения имущества организации.
ПК 10. Контролировать порядок оформления первичных учетных документов, составления отчетности на их основе, а также организацию и проведение инвентаризаций подразделениями организации
ПМ 10. Контроль правильности ведения учета и проведения инвентаризации структурными подразделениями
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля порядка составления отчетности на основе первичных учетных документов, проведения инвентаризации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок составления отчетности на основе первичных учетных документов, проведения инвентаризации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять учетные регистры и отчетные документы по ведению учета, проводить инвентаризации.
Результат обучения: 1) Составлять отчетные документы по хозяйственным операциям.
Финансовый учет-1
Аудит
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности Производственная практика
Критерии оценки:
1. Составляет учетные регистры на основании первичных документов.
2. Составляет отчетные документы по хозяйственным операциям за определенный период.
Результат обучения: 2) Проверять правильность составления отчетных документов по участкам учета.
Критерии оценки:
1. Проверяет первичные документы и проверяет правильность их отражения в учетных регистрах.
2. Проверяет правильность отражения операций в отчетных документах за определенный период.
3. Анализирует график проведения инвентаризации и проверяет инвентаризационные описи, акты.
4. Проводит инвентаризацию.
Результат обучения: 3) Определять эффективность использования имущества организации.
Критерии оценки:
1. Собирает информацию для исчисления показателей использования основных и оборотных средств.
2. Исчисляет показатели использования основных и оборотных средств.
3. Определяет пути эффективного использования основных и оборотных средств.
Результат обучения: 4) Владеть практическими навыками работы.
Критерии оценки:
1. Составляет первичные документы по участкам учета.
2. Составляет учетные регистры по участкам учета.

3. Өнімнің калькуляциясын жасайды.
4. Ұйымның қаржылық есептілігін әзірлейді.
5. Ұйымның қаржылық ахуалын талдайды.
6. Ұйымның қаржылық тұрақтылығын талдайды.
7. Ұйымның табыстылығын талдайды.
8. Ұйымның іскери белсенділігін және қызмет тиімділігін талдайды.
9. Ұйымның әлеуетті банкроттығын және кәсіпкерлік тәуекелін талдайды.
10. Есепке алу жұмыстарының учаскелері бойынша тексеру жоспарын және бағдарламасын құрайды.
11. Құжаттарды формальды тексеруді жүргізеді.
12. Құжаттардың арифметикалық тексеруін жүргізеді.
13. Құжаттарды қисынды тексеруді жүргізеді.
14. Ұйымның мүлкін түгендейді және есептеулерді жүргізеді.
15. Қаржылық есептілікті толтырудың дұрыстығын тексереді.
16. Есепке алу жұмыстарының учаскелері бойынша есепке алуды жүргізудің дұрыстығын тексереді.
ПҚ 11. Ұйымның қаржылық - шаруашылық қызметін экономикалық талдау жүргізуді, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру, заманауи құралдарды және технологияларды қолдану, сондай-ақ ақпаарттық технологиялардың экономикалық талдауын жүргізуді ұйымдастыру
КМ 11. Қолданбалы бағдарламаларды және заманауи технологияларды пайдалана отырып, экономикалық талдау жүргізу бойынша аналитикалық жұмысты ұйымдастыру
Бұл модуль ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, экономикалық талдау жүргізу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұйымның қаржылық - шаруашылық қызметтің экономикалық талдауын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, экономикалық талдау жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның шаруашылық қызметінің экономикалық тиімділігін анықтау.
Экономикалық теория
Экономикалық талдау және қаржылық есептілік талдауы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Талдау жүргізу үшін ақпарат жинайды.
2. Ұйым қызметінің тиімділік көрсеткіштерін есептейді.
3. Ұйым табыстылығының көрсеткіштерін есептейді.
4. Ұйым қызметінің тиімділігін арттыру жолдарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Экономикалық заңдардың ұйымның қаржылық - шаруашылық қызметіне әсерін анықтау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Елде және әлемде экономикалық ахуалды бойынша ақпаратты жинайды.
2. Экономикалық заңдардың ұйымның қаржылық тұрақтылығына әсерін талдайды.
ПҚ 12. Қаржылық - экономикалық қатынастарды қалыптастыру және реттеу бойынша бөлімшенің жұмысын бағыттайды және үйлестіреді
КМ 12. Бөлімшенің қаржылық - экономикалық қатынастар бойынша жұмысын үйлестіру
Бұл модуль бөлімшенің қаржылық - экономикалық қатынастарды қалыптастыру және реттеу бойынша жұмысын бағыттауға және үйлестіруге қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бөлімшені қаржылық - экономикалық қатынастарды қалыптастыру және реттеу бойынша жұмысын бағыттауды және үйлестіруді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бөлімшені қаржылық - экономикалық қатынастарды қалыптастыру және реттеу бойынша жұмысын бағыттауды және үйлестіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның қызметі туралы толық және сенімді бухгалтерлік ақпаратты қалыптастыру және уақтылы ұсыну.
Басқарушылық есеп-1 Макроэкономика Ұйымдардың экономикасы
Бағалаудың өлшем шарттары:

3. Составляет калькуляцию продукции.
4. Составляет финансовую отчетность организации.
5. Анализирует финансовое положение организации.
6. Анализирует финансовую устойчивость организации.
7. Анализирует доходность организации.
8. Анализирует деловую активность и эффективность деятельности организации.
9. Анализирует потенциальное банкротство организации и предпринимательский риск.
10. Составляет планы и программы проверки по участкам учетной работы.
11. Проводит формальную проверку документов.
12. Проводит арифметическую проверку документов.
13. Проводит логическую проверку документов.
14. Проводит инвентаризации имущества организации и расчетов.
15. Проверяет правильность составления финансовой отчетности.
16. Проводит проверку правильности ведения учета по участкам учетной работы.
ПК 11. Организовать проведение экономического анализа финансово-хозяйственной деятельности организации, организацию труда и управления, применения современных средств и технологий, а также информационных технологий
ПМ 11. Организация аналитической работы по проведению экономического анализа, используя прикладные программы и современные технологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения экономического анализа, с использованием информационных технологий.
В результате изучения модуля обучающиеся должны осваивают: методы экономического анализа финансово-хозяйственной деятельности организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить экономический анализ, используя информационные технологии.
Результат обучения: 1) Определять экономическую эффективность хозяйственной деятельности организации.
Экономическая теория
Экономический анализ и анализ финансовой отчетности
Критерии оценки:
1. Собирает информацию для проведения анализа.
2. Исчисляет показатели эффективности деятельности организации.
3. Исчисляет показатели доходности организации.
4. Определяет пути повышения эффективности деятельности организации.
Результат обучения: 2) Определять влияние экономических законов на финансово-хозяйственную деятельность организации.
Критерии оценки:
1. Собирает информацию по экономической ситуации в стране и мире.
2. Анализирует влияние экономических законов на финансовую стабильность организации.
ПК 12. Направляет и координирует работу подразделения по формированию и регулированию финансово-экономических отношений
ПМ 12. Координирование работы подразделения по финансово-экономическим отношениям
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для направления и координации работы подразделения по формированию и регулированию финансово-экономических отношений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок направления и координации работы подразделения по формированию и регулированию финансово-экономических отношений..
При изучении модуля обучающиеся учатся:
направлять и координировать работу подразделения по формированию и регулированию финансово-экономических отношений.
Результат обучения: 1) Формировать и своевременно представлять полную и достоверную бухгалтерскую информацию о деятельности организации.
Управленческий учет-1 Макроэкономика Экономика организаций
Критерии оценки:

1. Ұйымның бухгалтерлік есебін жасайды.
2. Ұйымның қаржылық - шаруашылық қызметін талдау үшін статистикалық көрсеткіштерін есептейді.
3. Ұйымның статистикалық есептілігін құрайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымның қаржылық - шаруашылық ахуалын нығайтуға бағытталған шараларды әзірлеу және іске асыру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұйымның қаржылық-шаруашылық қызметін талдайды.
2. Ұйымның қаржылық-шаруашылық қызметін жетілдіру бойынша шараларды әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымның қызметін жоспарлау және болжау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Стратегиялық және маркетингтік жоспарларды, бизнес жоспарларды әзірлеу кезінде жоспарлау ұстанымдарын және әдістерін қолданады.
2. Негізгі өндірістік қорды пайдалану көрсеткіштерін есептейді.
3. Негізгі қорды бағалайды, олардың тозуын есептейді.
4. Айналым қорларының жоспарлы қажеттігін анықтайды.
5. Айналым қорларының айналым көрсеткіштерін есептейді.
ПҚ 13. Ұйымның бухгалтерлік есебін және қаржылық -шаруашылық қызметін ұйымдастыруды, материалдық, еңбек және қаржылық ресурстарды үнемді пайдалануды, ұйымның теңгеріміндегі мүліктің сақталуын бақылауды ұйымдастыру
КМ 13.Материалдық, еңбек және қаржылық ресурстарды пайдалану және бухгалтерлік есепке алуды ұйымдастыру
Бұл модуль ұйымның бухгалтерлік есебін және қаржылық -шаруашылық қызметін ұйымдастыруды, материалдық, еңбек және қаржылық ресурстарды үнемді пайдалануды, ұйымның теңгеріміндегі мүліктің сақталуын бақылауды ұйымдастыру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұйымның бухгалтерлік есебін және қаржылық -шаруашылық қызметін ұйымдастыруды, материалдық, еңбек және қаржылық ресурстарды үнемді пайдалануды, ұйымның теңгеріміндегі мүліктің сақталуын бақылауды ұйымдастыру тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұйымның бухгалтерлік есебін және қаржылық -шаруашылық қызметін ұйымдастыруды, материалдық, еңбек және қаржылық ресурстарды үнемді пайдалануды, ұйымның теңгеріміндегі мүліктің сақталуын бақылауды ұйымдастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымның бухгалтерлік есебін және қаржылық - шаруашылық қызметін ұйымдастыруды іске асыру.
Басқарушылық есеп-1
Микроэкономика
Ұйымдардың экономикасы
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұйымның есепке алу саясатын әзірлейді.
2. Ұйым шоттарының жұмыс жоспарын әзірлейді.
3. Өндірістік шығындарды есепке алу әдістемесін анықтайды.

1. Составляет бухгалтерскую отчетность организации.
2. Рассчитывает статистические показатели для анализа финансово-хозяйственной деятельности организации.
3. Составляет статистическую отчетность организации.
Результат обучения: 2) Разрабатывать и осуществлять мероприятия, направленные на укрепление финансово-хозяйственного положения организации.
Критерии оценки:
1. Анализирует финансово-хозяйственную деятельность организации.
2. Разрабатывает мероприятия по совершенствованию финансово-хозяйственной деятельности организации.
Результат обучения: 3) Планировать и прогнозировать деятельность организации.
Критерии оценки:
1. Применение принципов и методов планирования при разработке стратегических и маркетинговых планов, бизнес планов.
2. Рассчитывают показатели использования основных производственных фондов.
3. Производят оценку основных фондов, рассчитывают их износ.
4. Определяют плановую потребность в оборотных фондах.
5. Рассчитывают показатели оборачиваемости оборотных фондов.
ПК 13. Осуществляет организацию бухгалтерского учета и финансово-хозяйственной деятельности организации, контроль за экономным использованием материальных, трудовых и финансовых ресурсов, сохранностью имущества организации, содержащегося на ее балансе
ПМ 13. Организация бухгалтерского учета и контроль за использованием матеиальных, трудовых и финансовых ресурсов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации бухгалтерского учета и финансово-хозяйственной деятельности организации, контроля за экономным использованием материальных, трудовых и финансовых ресурсов, сохранности имущества организации, содержащегося на ее балансе.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок организации бухгалтерского учета и финансово-хозяйственной деятельности организации, проведения контроля за экономным использованием материальных, трудовых и финансовых ресурсов, сохранности имущества организации, содержащегося на ее балансе.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
организовывать бухгалтерский учет финансово-хозяйственной деятельности организации, контроль за экономным использованием материальных, трудовых и финансовых ресурсов, сохранность имущества организации, содержащегося на ее балансе.
Результат обучения: 1) Осуществлять организацию бухгалтерского учета и финансово-хозяйственной деятельности организации.
Управленческий учет-1
Микроэкономика
Экономика организаций
Критерии оценки:
1. Разрабатывает учетную политику организации.
2. Разрабатывает рабочий план счетов организации.
3. Определяет методику учета производственных затрат.

4. Өндірістік шығындарды есепке алуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдық, еңбек және қаржылық ресурстарды үнемді пайдалануды бақылау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұйымның құрылымдық бөлімшелерін тексеру және түгендеу жүргізу жоспарын құрайды.
2. Ұйымның материалдық, еңбек және қаржылық ресурстарын пайдалануды талдау жүргізеді.
3. Жұмыста ресурстарды талдаудың халықаралық практикасын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйымның өндірістік бағдарламасын құру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Өнімді шығарудың және сатудың көрсеткіштерін анықтайды.
2. Ұйымның өндірістік қуатын есептейді.
3. Нормалауды іске асырады және қызметкерлердің еңбек өнімділігін есептейді.
4. Өндіріс шығыстарын және бағаның өзіндік құнын есептейді.
5. Ұйымның инвестициялық, баға саясатын құрайды.
6. Өнім сапасының көрсеткіштерін есептейді.
7. Ұйымның тиімділігін анықтайды.
8. Ұйымның табысының пайда болу және бөлу тәртібін анықтайды.
ПҚ 14. Есеп және аудиттің қолданбалы бакалавры біліктілігі бойынша жұмысты орындау
КП. Есеп және аудиттің қолданбалы бакалавры біліктілігін алуға диплом алды практика
Бұл модуль қаржылық -экономикалық қатынастарды қалыптастыру кезінде құрылымдық бөлімшелердің жұмысын үйлестіру, бухгалтерлік есепті ұйымдастыру және ұйымның ресурстарын үнемдеу, ұйымның қаржылық - шаруашылық қызметі туралы сенімді бухгалтерлік ақпарат қалыптастыру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қаржылық -экономикалық қатынастарды қалыптастыру кезінде құрылымдық бөлімшелердің жұмысын үйлестіру, бухгалтерлік есепті ұйымдастыру және ұйымның ресурстарын үнемдеу, ұйымның қаржылық - шаруашылық қызметі туралы сенімді бухгалтерлік ақпарат қалыптастыру тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қаржылық -экономикалық қатынастарды қалыптастыру кезінде құрылымдық бөлімшелердің жұмысын үйлестіруді, бухгалтерлік есепті ұйымдастыруды және ұйымның ресурстарын үнемдеуді, ұйымның қаржылық - шаруашылық қызметі туралы сенімді бухгалтерлік ақпарат қалыптастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Есеп және аудиттің қолданбалы бакалавр біліктілігі бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Ұйымның құрылымдық бөлімшелері арасында құжат айналымын ұйымдастыру тәртібін анықтайды.
2. Қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес есептік саясатты құрудың дұрыстығы анықтайды.
3. Ұйымның материалды, еңбек және қаржы ресурстарын пайдалануды талдайды.

4. Ведет учет производственных затрат.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль за экономным использованием материальных, трудовых и финансовых ресурсов.
Критерии оценки:
1. Составляет план проведения ревизии и инвентаризации структурных подразделений организации.
2. Проводит анализ использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов организации.
3. Применяет в работе международные практики анализа ресурсов.
Результат обучения: 3) Составлять производственную программу организации.
Критерии оценки:
1. Определяет показатели производства и реализации продукции.
2. Рассчитывает производственную мощность организации.
3. Осуществляет нормирование и рассчитывает производительность труда работников.
4. Рассчитывает издержки производства и себестоимость продукции.
5. Составляет инвестиционную, ценовую политику организации.
6. Рассчитывает показатели качества продукции.
7. Определяет рентабельность организации.
8. Определяет порядок образования и распределения дохода организации.
ПК 14. Выполнять работы по квалификации прикладной бакалавр учета и аудита
ПП. Преддипломная практика на получение квалификации прикладного бакалавра финансов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для координации работы структурных подразделений при формировании финансово-экономических отношений, организации бухгалтерского учета и экономии ресурсов организации, формирования достоверной бухгалтерской информации о финансово-хозяйственной деятельности организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок координации работы структурных подразделений при формировании финансово-экономических отношений, организации бухгалтерского учета и экономии ресурсов организации, формирования достоверной бухгалтерской информации о финансово-хозяйственной деятельности организации
При изучении модуля обучающиеся учатся: координировать работу структурных подразделений при формировании финансово-экономических отношений, организовать бухгалтерский учет и определять резервы экономии ресурсов организации, формировать достоверную бухгалтерскую информацию о финансово-хозяйственной деятельности организации.
Результат обучения: 1) Выполнять основные виды работ по квалификации прикладного бакалавра учета и аудита.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Определение порядка организации документооборота между структурными подразделениями организации.
2. Определении правильности составления учетной политики в соответствии с действующими нормативными документами.
3. Проведение анализа использования материальных, трудовых финансовых ресурсов организации.

4. Ұйымның материалдық, еңбек, қаржылық ресурстарын үнемдеу үшін қорды анықтайды.
5. Ішкі және сыртқы пайдаланушылар үшін бухгалтерлік есепті дайындайды.
6. Ұйымның статистикалық есептілігін құрады.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ -базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіби құзыреттілік;
БM - базалық модульдер;
КM - кәсіби модульдер;
КП - кәсіптік практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 348-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 772-қосымша
"Мұнай және газ-кен орындарын пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0809000 - Мұнай және газ-кен орындарын пайдалану (бейін бойынша)
Біліктілігі:
080923 4 - Мұнай және газ кен орындарының қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:
жалпы орта білім базасында

4. Выявление резервов для экономии материальных, трудовых финансовых ресурсов организации.
5. Составление бухгалтерской отчетности для внутренних и внешних пользователей.
6. Составление статистической отчетности организации.
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ПП - профессиональная практика.
Приложение 348
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 772
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0809000 – Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)
Квалификации:
080923 4 – Прикладной бакалавр нефтяных и газовых месторождений
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын түсінеді.
2. Математикалық статистикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму тенденцияларын, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі мақсаттарын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденцияларын сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі мақсаттарын түсінеді.
3. Ішкі жалпы өнімді және ұлттық жалпы өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің даму мақсаттарына, факторларына және жағдайына сипаттама береді
2. Қазақстанда кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысын анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құрастырудың негізіне ие.
5. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды,
6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық тәртібіне негіздеме жасайды және таңдайды,
7. Электрондық үкімет порталымен кәсіпкерлік қызметте жұмыс істеу дағдысына ие.
080915 2 "Скважинаны күрделі жөндеу бұрғышысы" біліктілігі
КҚ 1. Скважиналарды салу бойынша құрастыру және бөлшектеу жұмыстарын орындау
КМ 01. Скважиналарды салу бойынша құрастыру және бөлшектеу жұмыстарын орындау
Бұл модуль скважиналарды салу бойынша құрастыру және бөлшектеу жұмыстарын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар: бұрғылау қондырғыларының типтері мен түрлері, жабдықтар мен қондырғыларды құрастыру және бөлшектеуге дайындау, шығу желілерін құрастыру және бөлшектеу жұмыстарын орындау, қабылдау сыйымдылықтарын, бұрғылаушы тұратын орны, қабылдау көпірлері мен стеллаждарды, превенторлық жабдықтар, тірек бөлімдерін көтеру бойынша жұмыстарды орындауға, ротордың негізін жұмыс қалпына орнатуды үйренеді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: бұрғылау негіздері, зерттеу жұмыстары аймағының геологиясы туралы мәлімет, бұрғылау технологиясының жұмыстары; Қазақстан Республикасының заңнамасы және басқа да нормативтік-құқықтық актілер және скважиналарды бұрғылау учаскелері, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары, еңбек қорғауды басқару жүйесі; бұрғылау жабдығы, бұрғылау технологиялық процестері үшін құралдар мен материалдар; қондырғыда бұрғылау қондырғысын қабылдау тәртібі, құрылыс-құрастыру жұмыстары технологиясы, бөлшектеу жұмыстарын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрастыру және бөлшектеу кезінде қауіпсіздікті қадағалау.
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылаудың техникасы мен технологиясы
Мұнай және газ скважиналарын пайдалану
Мұнай мен газды жинау және дайындау
Мұнай кәсіпшілік машиналары мен механизмдері
Өндірістік оқыту
Кәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математико-статистических методов.
3. Определяет и анализирует основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Владеть основами предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
5. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Квалификация 080915 2 "Бурильщик капитального ремонта скважин"
ПК 1. Выполнять монтажные и демонтажные работы по строительству скважин
ПМ 01. Выполнение монтажных и демонтажных работ по строительству скважин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения монтажных и демонтажных работ по строительству скважин.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: типы и виды буровых установок, подготовки к монтажу и демонтажу оборудований и установок, выполнению работ по монтажу и демонтажу выкидных линии, приемных емкостей, барака бурильщика, приемных мостов и стеллажей, превенторных оборудований, выполнить работы по подъему секции мачт, установить основания ротора в рабочее положения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: основам бурения, сведениям о геологии изучаемого района работ, технологиям буровых работ; законодательству РК и иным нормативным правовые актам и области бурения скважин, правилам и нормам охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты, системе управления охраной труда; буровым оборудованиям, инструментам и материалам для технологического процесса бурения; порядку приема буровой установки в монтаж, технологию строительно-монтажных работ, проведение демонтажных работ.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности при монтажных и демонтажных работах
Охрана труда и основы промышленной экологии
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Эксплуатация нефтяных и газовых скважин
Сбор и подготовка нефти и газа
Нефтепромысловые машины и механизмы
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Еңбекті қорғау және денсаулық сақтау саласындағы негізгі терминдер, ұғымдар мен анықтамаларды қолданады.
2. Еңбек және өндірістік тәртіпті қатаң сақтайды.
3. Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық қауіпсіздік, электр қауіпсіздігі және еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
4. Еңбек процесінің физиологиялық және гигиеналық негіздерін біледі.
5. Жұмыс орнында бастапқы және қосымша брифингтер, нұсқаулықтардан өтеді.
6. Жеке қорғану құралдарын пайдаланады.
7. Электр тогымен зақымданғанда, өндірістік жарақаттар, термиялық және химиялық күйіктер алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
8. Жазатайым оқиғалар кезінде (жаралар, кесу, улану) алғашқы көмек көрсетеді.
9. Жұмыс орнында өндірістік факторлардың қауіп-қатерлерін
10. таталдайды жәнеталдайды және төтенше жағдайлардың алдын-алады және шаралар және ықтимал апаттық жағдайларды алдын-алу талдайды.
11. Скважиналарды күрделі жөндеу жұмыстарының өндірістік және өрт қауіпсіздігі нормаларына, еңбек қауіпсіздігі мен экологиялық қауіпсіздігіне және технологиялық пайдаланудың технологиялық картасына сәйкестігін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрастыру және бөлшектеу жұмыстары кезінде өрт қауіпсіздігін сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жану және жарылыс қаупі бар зиянды заттар туралы біледі.
2. Өрттің себептерін сипаттайды.
3. Өрт сөндіру құралдарын және құрылғыларын таниды.
5. Өрт сөндіргіштердің құрылғысын және жұмыс принципін сипаттайды.
6. Өрт сөндіргіштерін қолданады.
7. Күйіп қалу жағдайында алғашқы көмек көрсетеді.
8. Құрастыру және бөлшектеу кезінде өрт қауіпсіздігінің талаптарын орындайды.
Оқыту нəтижесі: 3) Мұнайкәсіпшілік геологиясының негіздерін түсіну
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тау жынысының физикалық қасиеттерін сипаттайды.
2. Мұнай мен газдың жатыс формаларын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Бұрғылау қондырғысын құрастыруға, ротор негізінің іргетасына, станок машиналарына, электр станциялары және отынды майлы қондырғы блогы үшін алаң дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Бұрғылау қондырғысының түрлері мен типтері туралы түсінігі бар.
2. Бұрғылау қондырғысын құрастыру платформасын дайындайды.
3. Орындарды дайындайды және зәкірлерді орнатады.
4. Зәкірді сынау жүргізеді.
5. Қуат пен жел керу құрылғыларын дайындаушысы-зауыттың төлқұжатына сәйкес қажетті күшпен бекітеді.
6. Ротордың негізінің мақсаты мен техникалық сипаттамалары туралы біледі.
7. Бұрғылау қондырғысы мен көтеру қондырғысын орнату үшін негіз ретінде қолданушы үшін іргетастарды дайындау бойынша жұмыстарды жүзеге асырады.
8. Станок машиналарын дайындауды орындайды.

1. Применяет основные термины, понятия и определения в области техники безопасности и охраны труда.
2. Строго соблюдает трудовую и производственную дисциплину.
3. Соблюдает правила безопасности и охраны труда, экологической безопасности, электробезопасности и производственной санитарии на рабочем месте.
4. Применяет знания физиолого-гигиенических основ трудового процесса.
5. Проходит первичный и внеочередные инструктажи, инструктажи на рабочем месте.
6. Использует средства индивидуальной защиты.
7. Оказывает первую доврачебную помощь при поражении электрическим током, производственном травматизме, термическим и химическим ожогах.
8. Оказывает первую помощь при несчастных случаях (ушибах, порезах, отравлениях).
9. Анализирует опасность производственных факторов на рабочем месте и предотвращает потенциальные аварийные ситуации и меры по реагированию.
10. Анализирует соответствие работ при капитальном ремонте скважин нормам и требованиям промышленной и пожарной безопасности, охраны труда и экологической безопасности, технологической карте по проведению технологической операции.
Результат обучения: 2) Соблюдать противопожарную безопасность при монтажных и демонтажных работах
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о горении и взрыва-пожароопасных веществах.
2. Характеризует причины возникновения пожаров.
3. Распознает средства и устройства пожаротушения.
5. Характеризует устройство и принцип действия огнетушителей.
6. Использует средства пожаротушения.
11. Оказывает первую доврачебную помощь при ожоге.
8. Соблюдает требования пожарной безопасности при монтажных и демонтажных работах.
Результат обучения: 3) Понимать основы нефтепромысловой геологии
Критерии оценки:
1. Характеризует физические свойства горных пород.
2. Объясняет условия залегания нефти и газа.
Результат обучения: 4) Подготовить площадку для монтажа буровой установки, фундаментов под основание ротора, машины станка, блока электростанции и блока топливной масляной установки
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о типах и видах буровой установки.
2. Готовит площадку для монтажа буровой установки.
3. Подготавливает места и монтирует якоря.
4. Проводит испытание якорей.
5. Крепит силовые и ветровые оттяжки с необходимым усилием в соответствии с паспортом завода-изготовителя агрегата.
6. Владеет знаниями о назначении и технической характеристике основании ротора.
7. Выполняет работы по подготовке фундаментов под основание буровой установки и площадки для установки подъемного агрегата.
8. Выполняет подготовку машины станка.

9. Электростанция блогын дайындауды орындайды.
10. Электрстанцияны орнатады.
11. Жерге тұйықтауды орнатады, электр кабельдерін бекітеді.
12. Дайындық кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Ротор негізі мен алаңдарды көтергіш пен аппарель көмегімен құрастыру және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау, станок машинасын іргетасқа орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Темірбетон плиталарын төсеу үшін алаңды тегістеу бойынша жұмыстарды жүргізеді.
2. Іргетас астына қиыршықтас жастығын төсеу жұмыстарын орындайды.
3. Ротор және станок машинаның негізіне темірбетонды плиталарды төсейді.
4. Күрделі жөндеу жұмыстары жүргізу технологиясын түсінеді.
5. Ротордың негізін іргетасқа және оның ортасына орнатады.
6. Станок машиналары аппарельдері мен көтергішпен алаңдарды құрастыру жұмыстарын орындайды.
7. Ротордың негізін көтергіштің артқы алаңынан нығайтады.
8. Станок машинасының кіруіне дайындық жұмыстарын орындайды.
9. Станок машиналарын аппарельдерге орнатады және тасымалдайды.
10. Станок машиналары көтергіштерін монтаждау бойынша жұмыстарды жүргізеді.
11. Көтергіштерде станок машиналарын орталықтандырады.
12. Целлофан пленкасын тегістеу және төсеу жұмыстарын жасайды.
13. ЖММ блогынан электрстанциясына дейін отынды желіні монтаждау бойынша жұмыстарды жүргізеді.
14. Құрылғылар мен жабдықтарды бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындайды.
15. Бұрғылау жабдығының негізгі және қосалқы түрлерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Компрессорлық қондырғыны құрастыру және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компрессорлық қондырғының тағайындалуы мен түрлері туралы білімін көрсетеді.
2. Құрастыру жұмыстарын жасау үшін компрессорлық қондырғыны дайындайды.
3. Компрессорлық қондырғыда құрастыру жұмыстарын орындайды.
4. Құрылғыны бөлшектеу жұмыстарын орындайды.
5. Қолданылатын жабдықтың мақсатын, құрылғыны және сипаттамасын анықтайды.
6. Компрессор блогын құрастыру және бөлшектеу кезінде техника қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Тірек (мачта) секцияларын көтеру бойынша жұмыстарды дайындау және орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көтергіш агрегатының монтаждау сызбасын сипаттайды.
2. Жүк көтергіш қондырғылардың мақсаты және жіктелуін сипаттайды.
3. Тірек (мачта) түрлерін, олардың тағайындалуын, құрылымдық ерекшеліктерін, жүк көтергіштігін, биіктігін сипаттайды.
4. Жабдықты көтеру үшін жабдықты іске қосу жұмыстарын жүргізеді.
5. Көтергіш агрегатының, таль жүйесiнiң, жабдықтар мен құралдардың техникалық жай-күйiн тексередi.
6. Көтергіш агрегатының тіректерін (мачтасын) көтереді және орталықтандырады.

9. Выполняет подготовку блока электростанции.
10. Устанавливает электростанцию.
11. Устанавливает заземления, монтирует электрокабеля.
12. Соблюдает технику безопасности при подготовке.
Результат обучения: 5) Выполнять работы по монтажу и демонтажу основания ротора, площадок с домкратами и аппарелей и установить машины станка на фундамент
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по планировке площадки для укладки железобетонных плит.
2. Выполняет работы по насыпке гравийной подушки под фундаменты.
3. Укладывает железобетонные плиты под основание ротора и машины станка.
4. Понимает технологию производства работ по капитальному ремонту.
5. Устанавливает основание ротора на фундамент и его центровку.
6. Выполняет работы по монтажу площадок с домкратами и аппарелей машины станка.
7. Укрепляет основание ротора с задней площадки домкратов.
8. Выполняет подготовку заезда для машина станка.
9. Транспортирует и устанавливает машины станка на аппарели.
10. Выполняет работы по монтажу домкратов машины станка.
11. Выполняет центровку машины станка на домкратах.
12. Выполняет работы по планировке и настила целлофановой пленки.
13. Выполняет работы по монтажу топливной линии от блока ГСМ до электростанций, машины станка.
14. Выполняет работы по демонтажу устройств и оборудований.
15. Характеризует типы основного и вспомогательного бурового оборудования.
Результат обучения: 6) Выполнять работы по монтажу и демонтажу компрессорной установки
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знание о назначении и видах компрессорной установки.
2. Готовит компрессорную установку для монтажных работ.
3. Выполняет работы по монтажу компрессорной установки.
4. Выполняет работы по демонтажу установки.
5. Характеризует назначение, устройство и характеристику применяемого оборудования.
6. Соблюдает технику безопасности при монтаже и демонтаже компрессорной установки.
Результат обучения: 7) Подготовить и выполнить работы по подъему секции мачт
Критерии оценки:
1. Характеризует схемы монтажа подъемного агрегата.
2. Характеризует назначение и классификацию подъемных агрегатов.
3. Характеризует типы мачт, их назначение, конструктивные особенности, грузоподъемность, высоту.
4. Выполняет работы по запуску оборудования для подъема мачты.
5. Проверяет техническое состояние подъемного агрегата, талевой системы, оборудования и приспособлений.
6. Поднимает и центрует мачты подъемного агрегата.

7. Тіректің 1-секциясын дайындайды және көтереді.
8. Станок машиналарына көтерілу үшін алаңдарды, қоршаулар мен баспалдақты орнату бойынша жұмыстарды орындайды.
9. Тірек балконын жұмыс күйіне қосады.
10. Тірек балконына қоршау орнатады. .
11. Тіректің 2-секциясын дайындайды және көтереді.
12. Тірек пен балконның желдің керуі құрылғыларын монтаждау бойынша жұмыстар жүргізеді.
13. Биіктікте жұмыс істеу қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Ротордың негізін жұмыс күйіне орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ротордың негізін көтеру үшін жабдықтар қорын жинау жұмыстарын жүргізеді.
2. Ротордың негізін жұмыс күйіне орнатады және көтеруді орындайды.
3. Ротордың негізіне кіру үшін саты орнатады.
4. Ротордың негізіне қоршауларды орнатады.
Оқыту нәтижесі: 9) Бұрғылаушының барағын монтаждау және демонтаждау бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Бұрғылаушы тұратын орнын орнату жұмыстарын жүргізеді.
2. Бұрғылаушы тұратын орнын бекітеді.
3. Бұрғылаушы тұратын орнын бөлшектеу бойынша жұмыстарды атқарады.
4. Бұрғылау қондырғысын орнату және бөлшектеу кезінде техника қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Қабылдаушы көпір мен стеллаждарды орнату және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қабылдаушы көпірлер, стеллаждар, еңіс астауша, баспалдақ, басқыш, таяныштардың қиылысуы туралы біледі.
2. Темірбетон плиталарын қабылдаушы көпір, стеллаждар астына жоспарлау жұмыстарын жүргізеді.
3. Темірбетон тақталарын қабылдауыш көпір, стеллаждар астына салады.
4. Қабылдаушы көпір мен еңіс астаушаны орнату бойынша жұмыстар жүргізеді.
5.Стеллаждарды құрал астына орнату жұмыстарын жүргізеді.
6. Қабылдаушы көпір мен стеллаждарды бөлшектеу бойынша жұмыстар жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 11) Қабылдаушы ыдыстарды орнату және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қабылдаушы сыйымдылықтардың түрлерін ажыратады.
2. Қабылдаушы сыйымдылықтарды орнату үшін орын дайындайды.
3. Қабылдаушы сыйымдылықтарды орнату бойынша жұмыстарды орындайды.
4. Қабылдаушы сыйымдылықтарды бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындайды.
5. Қабылдаушы сыйымдылықтарды орнату және бөлшектеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 12) Тазалау блогын орнату және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Тазалау блогының түрлерін біледі.
2. Тазалау блогының мақсатын түсінеді.
3. Бұрғылау қондырғыларының айналмалы жүйелерін түсінеді.
4. Тазалау блогын орнатуға дайындайды.
5. Тазалау блогын орнату жұмыстарын орындайды.
6. Тазалау блогының бөлшектеу жұмыстарын орындайды.

7. Подготавливает и поднимает 1-ую секцию мачты.
8. Выполняет работы по установке площадок, ограждений и лестниц захода на машину станка.
9. Устанавливает балкон мачты в рабочее положение.
10. Устанавливает ограждение на балконе мачты.
11. Подготавливает и поднимает 2-ую секцию мачты.
12. Выполняет работы по монтажу ветровых оттяжек мачты и балкона.
13. Соблюдает технику безопасности работы на высоте.
Результат обучения: 8) Установить основания ротора в рабочее положение
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по запасовке оснастки для подъема основания ротора.
2. Выполняет подъем и установку основание ротора в рабочее положение.
3. Устанавливает лестницы захода на основания ротора.
4. Устанавливает ограждения на основания ротора.
Результат обучения: 9) Выполнять работы по монтажу и демонтажу барака бурильщика
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по установке барака бурильщика.
2. Укрепляет барак бурильщика.
3. Выполняет работы по демонтажу барака бурильщика.
4. Соблюдает технику безопасности при установке и демонтаже барака бурильщика.
Результат обучения: 10) Выполнять работы по монтажу и демонтажу приемного моста и стеллажей
Критерии оценки:
1. Имеет представление о приемных мостках, стеллажах, наклонных желобах, лестницу, сходней, переходов перил.
2. Выполняет работы по планировке железобетонных плит под приемный мост, стеллажи.
3. Укладывает железобетонные плиты под приемный мост, стеллажи.
4. Выполняет работы по монтажу приемного моста и наклонного желоба.
5. Выполняет работы по монтажу стеллажей под инструмент.
6. Выполняет работы по демонтажу приемного моста и стеллажей.
Результат обучения: 11) Выполнять работы по монтажу и демонтажу приемных емкостей
Критерии оценки:
1. Различает типы приемных емкостей.
2. Подготавливает место для установки приемных емкостей.
3. Выполняет работы по монтажу приемных емкостей.
4. Выполняет работы по демонтажу приемных емкостей.
5. Соблюдает меры безопасности при монтаже и демонтаже приемных емкостей.
Результат обучения: 12) Выполнять работы по монтажу и демонтажу блока очистки
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания о видах блока очистки.
2. Понимает предназначение блока очистки;
3. Понимает о циркулярных системах буровых установок.
4. Подготавливает блок очистки для монтажа.
5. Выполняет монтажные работы блока очистки.
6. Выполняет демонтажные работы блока очистки.

7. Қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 13) Превенторлық жабдықтарды орнату және бөлшектеу жұмыстарын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Превенторлық жабдықтардың техникалық сипаттамалары, құрылғысы және жұмыс принципі туралы білімдерін көрсетеді.
2. Превенторлық жабдықтардың түрлерін ажыратады.
3. Белгіленген үлгідегі превенторлық жабдықтарды орнату үшін қажетті техникалық құжаттаманы құрастырады.
4. Превенторлық жабдықтарды орнату жұмыстары жүргізеді.
5. Превенторлық жабдықтардың күйін тексереді.
6. Апаттық жағдайда превенторлық жабдықтарды басқарады.
7. Превенторлық жабдықтарды бөлшектеу жұмыстарын жүргізеді.
8. Скважиналарды превенторлық жабдықтармен жабдықтау сызбасын көрсетеді.
9. Превенторлық жабдықтарды гидравликалық сынаудан өткізудің технологиялық регламентін түсінеді.
10. Превенторлық жабдықтарды орнату және бөлшектеу жөніндегі нұсқаулықтарды көрсетеді.
11. Превенторлық жабдықтармен жұмыс жасау кезінде өндірістік және өрт қауіпсіздігі талаптары мен нормаларын, еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғаудың нормаларын көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 14) Шығу желілерін орнату және бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шығу желілерінің мақсатын сипаттайды.
2. Шығу желілерін орнату жұмыстарын орындайды.
3. Шығу желілерінің күйін тексереді.
4. Қауіпсіз жұмыс тәсілдерін біледі.
5. Шығу желілерін бөлшектеу жұмыстарын жүргізеді.
КҚ 2. Скважиналарда технологиялық бұрғылау үрдісін жүргізу
КМ 02. Скважиналарда технологиялық бұрғылау үрдісін жүргізу
Бұл модуль мұнай мен газ скважиналарын бұрғылау кезінде технологиялық процесті жүргізу үшін қажетті білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: апаттарды жою, түсіру-көтеру операциялардың қондырғысын басқару, бұрғылау ерітінділерін дайындау, салмақ түсіру және бұрғылау ерітіндісін химиялық өңдеу, скважиналарда шегендеу бағаналарын цементтеу, цемент көпірлерін орнату және бұрғылау, скважиналарды күрделі және жер асты жөндеу жұмыстарын меңгереді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар үйренеді: техникалық сипаттамаларды, бұрғылау жабдықтарының қондырғыларына, қозғалтқыштарға, қуат қондырғыларына; бұрғылау скважиналарының технологиялық процестері туралы жалпы ақпаратқа, бұрғылау әдісіне; скважиналарды жобалау, орындалатын жөндеу жұмыстарының сипаты мен ерекшеліктері; апатты жоюдың жоспары мен әдістері; скважиналарды күрделі жөндеу бойынша өндірістік жұмыстардың технологиясын; мұнай өндіруді қарқындату әдістерін; көтергіш құрылымдары мен механизмдердің құрылысын, құрылғысын, жұмыс принципін, техникалық сипаттамалары мен пайдалану ережелерін; негізгі және қосымша бұрғылау жабдықтарының түрлерін, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарын, атқылауға қарсы жабдықты.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау скважинналарының технологиялық үдерісін жүргізу
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылаудың техникасы мен технологиясы
Мұнай және газ скважиналарын пайдалану
Мұнай кәсіпшілік машиналары мен механизмдері
Өндірісті автоматтандыру және ТПБАЖ
Өндірістік оқыту
Кәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гигиена және өнеркәсіптік санитария ұғымы бар.

7. Соблюдает требования безопасности.
Результат обучения: 13) Выполнять работы по монтажу и демонтажу превенторных оборудований
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знание о технических характеристиках, устройства и принцип работы превенторных оборудований.
2. Различает виды превенторных оборудований.
3. Составляет требуемую техническую документацию по монтажу превенторного оборудования установленного образца.
4. Выполняет работы по монтажу превенторных оборудований.
5. Проверяет состояние превенторных оборудований.
6. Управляет превенторными оборудованиями при аварийных ситуациях.
7. Выполняет демонтажные работы превенторных оборудований.
8. Демонстрирует типовые схемы оборудования скважин превенторным оборудованием.
9. Понимает технологический регламент на гидравлические испытания превенторного оборудования.
10. Демонстрирует инструкции по монтажу и демонтажу превенторного оборудования.
11. Демонстрирует нормы и требования промышленной и пожарной безопасности, охраны труда и экологической безопасности при работе с превенторным оборудованием.
Результат обучения: 14) Выполнять работы по монтажу и демонтажу выкидных линии
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение выкидных линии.
2. Выполняет монтажные работы выкидных линии.
3. Проверяет состояние выкидных линии.
4. Владеет безопасными приемами работы.
5. Выполняет работы по демонтажу выкидных линии.
ПК 2. Вести технологический процесс бурения в скважинах
ПМ 02. Ведение технологического процесса бурения в скважинах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения технологического процесса при бурении нефтяных и газовых скважин.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: ликвидацию аварий, управление работой автомата спускоподъемных операций, приготовление, утяжеление и химическая обработка буровых растворов, цементирование обсадных колонн в скважинах, установку и разбуривания цементных мостов, работы по капитальному и подземному ремонту скважин.
При изучении модуля обучающиеся учатся: техническим характеристикам, устройствам бурового оборудования, двигателям, силовым агрегатам; общим сведениям о технологическом процессе бурения скважин, способе бурения; конструкцию скважин, характер и особенности производимых ремонтных работ; план и способы ликвидации аварий; технологию производства работ по капитальному ремонту скважин; методам интенсификации добычи нефти; конструкцию, устройство, принцип работы, техническую характеристику и правила эксплуатации подъемных сооружений и механизмов; типам основного и вспомогательного бурового оборудования, применяемых контрольно-измерительных приборов, противовыбросового оборудования.
Результат обучения: 1) Вести технологический процесс бурения на скважинах
Охрана труда и основы промышленной экологии
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Эксплуатация нефтяных и газовых скважин
Нефтепромысловые машины и механизмы
Основы автоматизации и АСУТП
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о гигиене и производственной санитарии.

2. Пайдаланылатын жабдықтың, механизмдердің, құралдардың бағытталуын, құрылғыларын және техникалық сипаттамаларын түсінеді.
3. Пайдаланылатын жабдықтың, механизмдердің, құралдардың пайдалану ережелерін біледі.
4. Жұмыс орнын қажетті агрегаттармен, көтергіштермен және жабдықтармен ұйымдастырады.
5. Құбырлардың қосылуын тексеруді бақылайды.
6. Көтергішті, жабдықты, аспаптарды, құралдарды жұмысқа дайындайды.
7. Жұмыс орындарын дайындау ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Апаттарды жоюды басқару
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Апаттардың негізгі түрлері мен пайда болу себептерін біледі.
2. Қиындықтар мен апаттар бойынша актілер толтырады.
3. Қармау құралдарының түрлері арасындағы айырмашылықты біледі.
4. Апат кезінде қармау құралдарын қолданады.
5. Қармау құралдарының құрылымын, мақсатын және пайдаланылуын түсінеді: түрлері, өлшемдері, нақыш белгісі, шегендеу, бұрғылау және сораптық-компрессорлық құбырлардың болжамдық сипаттамаларын түсінеді.
6. Апатты жою жоспарын түсінеді.
7. Скважинадағы апаттар мен қиындықтарды болдырмау жөніндегі шараларды жүзеге асырады.
8. Күкіртсутегі бар кенорындарында жұмыс істеу кезінде арнайы қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
9. Скважиналарды бұрғылау кезінде еңбекті қорғауды қамтамасыз ететін тапсырмаларды, бұйрықтарды және өзге де басқарушылық құжаттарды көрсетеді.
10. Бұрғылаудағы технологиялық процестердің қауіпсіздік дәрежесін анықтайды.
11. Апаттар мен қиындықтарды жоюға қатысады.
12. Жазатайым оқиғалар кезінде қауіпсіз жұмыс тәсілдерін біледі.
13. Асқынулар мен апаттарды жою әдісін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Түсіріп-көтеру операциялары кезінде жұмыстарды басқаруға бақылау жасау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түсіріп-көтеру операцияларының негізгі түрлері мен себептерін біледі.
2. Түсіріп-көтеру операцияларының технологиясын анықтайды.
3. Бұрандалы қосылыстар мен қосалқы механизмдерді бұрау және босату кілттерінің түзулігін тексереді.
4. Шығырдың тежеуіш жүйесінің, апаттық өшіруді, дыбыс дабылдамасының жұмысқа қабілеттілігін тексереді.
5. Таль блогының көтеру шектегішін тексереді және сынақтан өткізеді.
6. Таль жүйесі мен механизмдерін (кронблок, таль блоктары, көтергіш ілмектер) қолдану ережелерін көрсетеді.
7. Түсіріп-көтеру операциялары кезінде көтеру агрегатының тірегін орталықтандыруды жүзеге асырады.
8. Қажетті жылдамдықты сақтай отырып, технологиялық және бұрғылау құбырларының бағаналарының түсіру-көтеруін орындайды.
9. Гидравликалық кілттердің түрлерін ажыратады.
10. Гидравликалық кілттерді пайдаланады.
11. Жұмыс кезінде апатты болдырмау жөніндегі шараларды жүзеге асырады.

2. Понимает назначение, устройство и технические характеристики применяемого оборудования, механизмов, инструментов;
3. Владеет правилами эксплуатации применяемого оборудования, механизмов, инструментов.
4. Организовывает рабочего места необходимыми агрегатами, подъемниками и оборудованием.
5. Контролирует проверку соединение труб.
6. Готовит к работе подъемный агрегат, оборудования, приспособлений, инструментов.
7. Соблюдает правила подготовки рабочего места.
Результат обучения: 2) Управлять ликвидацией аварий
Критерии оценки:
1. Владеет основными видами и причинами возникновения аварий.
2. Заполняет акты по осложнениям и авариям.
3. Различает типы ловильных инструментов.
4. Использует ловильные инструменты при аварий.
5. Понимает конструкцию, назначение и применение ловильных инструментов: тип, размеры, маркировку резьбы, прогнозные характеристики обсадных, бурильных и насосно компрессорных труб.
6. Понимает план ликвидации аварий.
7. Осуществляет меры по предотвращению аварий и осложнений в скважине.
8. Соблюдает специальные правила безопасности при работе на месторождениях, содержащих сероводород.
9. Демонстрирует приказы, распоряжения и другие руководящие документы, обеспечивающие безопасность труда при бурении скважин.
10. Определяет степень безопасности технологических процессов в бурении.
11. Участвует при ликвидаций аварий и осложнений.
12. Владеет безопасными приемами работы при аварий.
13. Выбирает метод ликвидации осложнений и аварий.
Результат обучения: 3) Контролировать управление работой при спускоподъемных операциях
Критерии оценки:
1. Владеет основными видами и причинами спускоподъемных операций.
2. Определяет технологию спуско-подъемных операций.
3. Проверяет исправность ключей для свинчивания и развенчивания резьбовых соединений и вспомогательных механизмов.
4. Проверяет работоспособность тормозной системы лебедки, аварийного глушения, звуковой сигнализации.
5. Проводит проверку и испытания ограничителя подъема талевого блока.
6. Демонстрирует правила эксплуатации талевой системы и механизмов (кронблоков, талевых блоков, подъемных крюков.
7. Осуществляет центровку мачты подъемного агрегата при спуско-подъемных операциях.
8. Производит спуск-подъем колонны технологических и бурильных труб с соблюдением необходимой скорости.
9. Различает типы гидравлических ключей.
10. Использует гидравлические ключи.
11. Осуществляет меры по предотвращению аварий во время работы.

12. Түсіріп-көтеру операциялары кезінде жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Бұрғылау ерітінділерін дайындау, ауырлату және химиялық өңдеу бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрғылау ерітінділерінің және химиялық реагенттердің негізгі физика-химиялық қасиеттерін біледі.
2. Бұрғылау ерітінділерін дайындау, қалпына келтіру және қайта пайдалану әдістерін түсінеді.
3. Бұрғылау ерітіндісін дайындау мен өңдеуді қадағалайды.
4. Ауырлатқыштар мен химиялық реагенттердің шығынын азайту жолдары мен параметрлерін бақылау әдістерін ажыратады.
5. Бұрғылау ерітінділерінің тығыздығын және су бергіштігін анықтау әдістерін ажыратады.
6. Бұрғылау ерітіндісінің және өңдейтін сұйықтықтың параметрлерін таңдайды.
7. Бұрғылау сұйықтығы мен бастыру сұйықтығының параметрлерін бақылайды.
8. Бұрғылау ерітіндісінің параметрлерін өлшеу құрылғыларын, тағайындалуы мен құрылғылардың құрылысы туралы біледі.
9. Бұрғылау ерітіндісін дайындауға блогының құрылымын сипаттайды.
10. Бұрғылау үрдісі кезінде бұрғылау ерітіндісін тазарту жүйесінің жұмысын бақылайды.
11. Айналым жүйелері мен жоғары қысымды желілердің бекіту сызбасын сипаттайды.
12. Бұрғылау ерітінділерімен, қышқылдармен, сілтілермен және химиялық реагенттермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Скважинадағы шегендеу бағаналарына цементтеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шегендеу бағаналарын цементтеу технологиясы туралы негізгі білімді меңгерген.
2. Шегендеу құбырлар түрлерін, өлшемдерін ажыратады.
3. Шегендеу бағаналарын цементтеу жұмыстарына қатысады.
4. Бұрғылау және цементтеу кезінде өнімдік қабатты ластанудан қорғау әдістерін және құралдарын ажыратады.
5. Скважинадағы тампонаждық жұмыстарын өткізуге дайындайды.
6. Шегендеу бағаналарының саңылаусыздығын бақылайды.
7. Шегендеу бағаналарының саңылаусыздығын тексеру жұмыстарын орындайды.
8. Шегендеу бағаналарын цементтеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Цемент көпірлерін орнату және бұрғылау бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цемент көпірлері туралы біледі.
2. Цемент көпірлерін орнату бойынша жұмыстарды атқарады.
3. Цемент көпірін орнатудың сапасын анықтау бойынша жұмыс жүргізеді (гидравликалық сынақтар, көпірді орнату тереңдігі).
4. Цемент көпірлерін бұрғылау бойынша жұмыстар жүргізеді.
5. Цемент көпірлерін орнату және бұрғылау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Скважиналарды күрделі және жерасты жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құралдардың жіктелуі туралы түсінігі бар.

12. Владеет безопасными приемами работы при спускоподъемных операциях.
Результат обучения: 4) Выполнять работы по приготовлению, утяжелению и химической обработке буровых растворов
Критерии оценки:
1. Владеет основными физико-химическими свойствами буровых растворов и химических реагентов.
2. Имеет понятие о методах приготовления, восстановления и повторного пользования буровых растворов.
3. Контролирует приготовления и обработку бурового раствора.
4. Различает способы контроля параметров и пути снижения расхода утяжелителей и химических реагентов.
5. Различает методы определения плотности и водоотдачи буровых растворов.
6. Подбирает параметры бурового раствора и задавочной жидкости.
7. Контролирует параметры бурового раствора и задавочной жидкости.
8. Владеет знаниями о приборах для замера параметров бурового раствора, назначения и устройства приборов.
9. Характеризует конструкцию блока приготовления бурового раствора.
10. Контролирует работу системы очистки бурового раствора в процессе бурения.
11. Характеризует схему обвязки циркуляционных систем и линий высокого давления.
12. Соблюдает меры безопасности при работе с буровыми растворами, кислотами, щелочами и химическими реагентами.
Результат обучения: 5) Выполнять работы по цементированию обсадных колонн в скважине
Критерии оценки:
1. Владеет основными знаниями по технологии цементирования обсадных колонн.
2. Различает типы, размеры обсадных труб.
3. Участвует в работах по цементированию обсадных колонн.
4. Различает методы и средства защиты продуктивного горизонта от загрязнения в процессе бурения и при цементировании.
5. Готовить к проведению тампонажных работ в скважине.
6. Наблюдает герметичность обсадных колонн.
7. Выполняет работы по испытанию колонн на герметичность.
8. Соблюдает технику безопасности при цементировании обсадных колонн.
Результат обучения: 6) Выполнять работы по установке и разбуриванию цементных мостов
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о цементных мостов.
2. Выполняет работы по установке цементных мостов.
3. Выполняет работы по определению качества установки цементного моста (гидравлические испытания, глубина установки моста).
4. Выполняет работы по разбуриванию цементных мостов.
5. Соблюдает технику безопасности при установке и разбуривании цементных мостов.
Результат обучения: 7) Выполнять работы по капитальному и подземному ремонту скважин
Критерии оценки:
1. Имеет понятия о классификации инструментов.

2. Скважиналардың құрылымы туралы білімі бар.
3. Пайдалану скважиналарының жағдайын бағалайды.
4. Скважиналар жұмысының бұзылуын анықтайды.
5. Жерүсті және жер асты жабдықтарын таңдайды.
6. Скважинаны бастыру және шаю технологиясын жүзеге асырады.
7. Скважиналарды жөндеуге дайындау ережелерін орындайды.
8. Скважиналарды жер асты және күрделі жөндеу технологиясын анықтайды.
9. Бұзушылықты жоюдың орындалуын бақылайды.
10. Скважина түбінің шыңдауын тексереді.
11. Скважиналарды қысыммен тексереді.
12. Скважиналарды жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
13. Жерасты және күрделі жөндеу жұмыстарының тиімділігін бағалайды.
КҚ 3. Бұрғылау жұмысының сапасын бақылау
КМ 03. Бұрғылау жұмысының сапасын бақылау
Бұл модуль бұрғылау жұмыстарының сапасын бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар: жабдықтардың, құралдардың, бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс жағдайын бақылау; нормативтік құжаттарға сәйкес техникалық құжаттаманы толтыру; жабдықтар мен құралдардың дұрыс жұмыс істемеуін анықтау және талдау бойынша жұмыстарды орындауды үйренеді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жабдықтардың, құралдардың және бақылау-өлшеу аспаптарының түрлерін ажырата біледі; сызбалардағы өлшеу аспаптарын оқу; құралдардың көрсеткіштерін бақылау; ақаудың себептерін анықтау; жабдықтардың, құралдардың және бақылау- өлшеу аспаптарының түрлерін, қасиеттерін және жұмыс принципін ажырата білу; жеке қорғау құралдарын ажыратуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау шеберінің қаулысы мен алдыңғы кезектер жұмысы туралы вахталық журнал толтыру
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
Мемлекеттік тілді іс жүргізу
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылаудың техникасы мен технологиясы
Мұнай кәсіпшілік машиналары мен механизмдері
Өндірісті автоматтандыру және ТПБАЖ
Өндірістік оқыту
Кәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Вахталық журналды толтырады.
2. Жабдықтарға арналған өтінімдерді толтырады.
3. Скважинаның жұмысы туралы күнделікті баяндама жасайды.
4. Технологиялық регламенттен ауытқу себептерін журналға тіркейді.
5. Бұрғылау құралдарының үйлестіру тәсілдерін толтырады.
6. Бұрғылау ерітіндісінің параметрлерін толтырады.
7. Түсіріп-көтеру операциялары кезінде бұрғылау құбырлары мен сораптық-компрессорлық құбыларының санын тіркейді.
8. СКҚ кезінде скважинаны толтырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Арнаулы жұмыс киімін, қауіпсіздік белдіктерін қалпына келтіруге міндеттеу және тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметкерлерінің арнаулы жұмыс киімінің күйін тексереді.

2. Владеет знаниями о конструкции скважин.
3. Оценивает состояние эксплуатационных скважин.
4. Выявляет нарушения работы скважин.
5. Подбирает наземное и подземное оборудование.
6. Выполняет технологию глушения и промывки скважин.
7. Соблюдает правила подготовки скважин к ремонту.
8. Определяет технологию подземного и капитального ремонта скважин.
9. Контролирует выполнение устранения нарушения.
10. Проверяет отбивки забоя скважин.
11. Проводит опрессовку скважин.
12. Соблюдает технику безопасности при проведении ремонта скважин.
13. Оценивает эффективность подземного и капитального ремонта скважин.
ПК 3. Контролировать качества буровой работы
ПМ 03. Контроль качества буровой работы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения контроля качества буровой работы.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: наблюдение за состоянием работы оборудования, инструментов и контрольно-измерительных приборов; заполнение технической документации в соответствии с нормативными документами; выполнение работ по определению и анализу неисправности оборудований и инструментов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: различать виды оборудований, инструментов и КИП; читать условные обозначения КИП на чертежах; вести наблюдение за показаниями приборов; определять причины неисправности; различать виды, свойства и принцип работы оборудования, инструментов и контрольно-измерительных приборов; средства индивидуальной защиты.
Результат обучения: 1) Заполнить вахтовый журнал о работе предыдущих смен и распоряжении бурового мастера
Охрана труда и основы промышленной экологии
Делопроизводство на государственном языке
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Нефтепромысловые машины и механизмы
Основы автоматизации и АСУТП
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Заполняет вахтовый журнал.
2. Заполняет заявки на оборудование.
3. Составляет суточный рапорт о работе скважины.
4. Заносит в журнал причину отклонения от технологического регламента.
5. Заполняет компоновку бурильных инструментов.
6. Заполняет параметры буровых растворов.
7. Регистрирует количество бурильных труб и НКТ во время СПО.
8. Заполняет, долив скважин во время СПО.
Результат обучения: 2) Проверить и обязать привести в порядок спецодежду, предохранительные пояса
Критерии оценки:
1. Проверяет состояние спецодежды рабочих.

2. Қызметкерлерде жеке қорғану құралдарының болуын тексереді.
3. Жеке қорғану құралдарын пайдалану ережелерін тексереді.
4. Жоғарыдағы жұмысшының қауіпсіздік белбеуінің болуын және күйін тексереді.
5. Жоғарыдағы жұмысшының қауіпсіздік белбеуін сынау мерзімін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтың, қауіпсіздік құралдарының, қоршаулардың барлығы мен дұрыстығын тексереді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтар мен құралдардың дайындығы туралы вахта мүшелерінен есептер алады.
2. Манифольд желілеріндегі сораптардың, ауа жинағыштарының қауіпсіздік құрылғыларын тексереді.
3. Роторлық алаңдағы қоршауларды тексереді.
4. Бұрғылау жабдығының дұрыстығын тексереді.
5. Өткізілген тексеру туралы журналдарында жазбаларды толтырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Бақылау-өлшеу аспаптарының жағдайын тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының түрлерін ажыратады.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысын тексереді.
3. Технологиялық процестің параметрлерін бақылауды жүзеге асырады.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерінің бақылайды.
5. Бақылау-өлшеу аспаптарын алдын ала тексеруді жүзеге асырады.
6. Аспаптардың нормативтік көрсеткіштерін қолданады.
7. Аспаптар көрсеткішінің өзгеруі бойынша ақаулықты анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Штроптардың түсуіне кедергі келтіретін элеваторлар мен шпилкілердің жағдайын тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Элеватордың жұмыс жағдайын тексереді.
2. Параметрлердің технологиялық регламентінен ауытқуын анықтайды.
3. Технологиялық регламентінен ауытқу себебін анықтайды.
4. Журналға технологиялық регламентінен ауытқу себептерін тіркейді.
5. Шпилкілер жағдайын тексереді.
6. Штроптардың жұмысқа қабілеттелігін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 6) Таль блогының көтеру шектеуішінің жұмысқа қабілеттелігін тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таль арқанын тексереді.
2. Тіректің үстіңгі бөлігін тартатын арқан мен таль жүйесінің күйін тексереді.
3.Таль блогының көтеру шектеуішін сынауды жүзеге асырады.
4. Таль арқанын ауыстырады.
5. Таль арқандарының екі ұшын бекіту ережесін және оның күйін тексереді.
6. Арқанды тартылуға, ақаулыққа тексереді.
7. Таль жүйесін жабдықтау түрлері мен тәсілдерін түсінеді.
8. Тежегіш жүйелерді тексереді.
9. Шығырдың тежегіш жүйесінің түзулігін, дыбыстық дабылдаманың түзулігін, апаттық жағдайда бастыру және көтеруші шектеушіні тексереді.
Оқыту нəтижесі: 7) Басқару жүйесіне ауаның жіберілмегенін тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ауадан кемуін тексереді.
2. Ауаның берілуін тексереді.
3. Пневмоажыратқыш пен пневможүйенің регламентті күйін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Бұрғылау шығырының тежеуіш жүйесінің жағдайын тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрғылау шығырының тежегіш қалаптарының саңылауларын тексереді.

2. Проверяет наличие средств индивидуальной защиты у рабочих.
3. Проверяет правила применения средств индивидуальной защиты.
4. Проверяет наличие и состояние предохранительного пояса верхового рабочего.
5. Проверяет срок испытания предохранительного пояса верхового рабочего.
Результат обучения: 3) Проверить наличие и исправность оборудования, предохранительных устройств, ограждений
Критерии оценки:
1. Получает рапорты от членов вахты о готовности оборудования и инструмента.
2. Проверяет предохранительные устройства на манифольдных линиях насосов, в воздухосборниках.
3. Проверяет ограждения на роторных площадках.
4. Проверяет исправность буровых оборудований.
5. Заполняет записи в журналах о проведенной проверке.
Результат обучения: 4) Проверить состояние контрольно-измерительных приборов
Критерии оценки:
1. Различает виды контрольно-измерительных приборов.
2. Проверяет устройство контрольно-измерительных приборов.
3. Выполняет контроль параметров технологического процесса.
4. Ведет наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов.
5. Производит предварительный осмотр контрольно-измерительных приборов.
6. Использует нормативные показатели приборов.
7. Определяет неисправность по изменению показателей приборов.
Результат обучения: 5) Проверить состояние элеваторов и шпилек, предупреждающих выпадение штропов
Критерии оценки:
1. Проверяет состояние элеватора на работоспособность.
2. Выявляет отклонение параметров от технологического регламента.
3. Выясняет причину отклонения от технологического регламента.
4. Заносит в журнал причину отклонения от технологического регламента.
5. Проверяет состояние шпилек.
6. Проверяет штропы на работоспособность.
Результат обучения: 6) Проверить работоспособность противозатаскивателя талевого блока
Критерии оценки:
1. Проверяет талевый канат.
2. Проверяет состояние талевой системы и троса подъема верхней секции мачты.
3. Производит испытание ограничителя подъема талевого блока.
4. Заменяет талевый канат.
5. Проверяет правила крепления обоих концов талевого каната и его состояние.
6. Производит осмотр, отбраковку и перетяжку каната.
7. Понимает виды и способы оснастки талевой системы.
8. Проверяет тормозные системы.
9. Проверяет исправность тормозной системы лебедки, исправность звуковой сигнализации, аварийного глушения и противозатаскивателя.
Результат обучения: 7) Проверить отсутствие пропусков воздуха в системе управления
Критерии оценки:
1. Проверяет утечки воздуха.
2. Проверяет подачу воздуха.
3. Характеризует регламентируемое состояние пневмораскрепителя и пневмосистемы.
Результат обучения: 8) Проверить состояние тормозной системы буровой лебедки
Критерии оценки:
1. Проверяет зазоры тормозных колодок в буровой лебедке.

2. Бұрғылау шығырының тежеуіш жүйесінің түзулігін жұмысын тексереді.
3. Гидравликалық жүйеде майдың ағып кетуін тексереді.
4. Апаттық тежеуішті тексереді.
Оқыту нәтижесі: 9) Таль арқанның жылжымалы және жылжымайтын ұштарын бекіту жағдайын тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таль арқанның жай-күйін тексереді.
2. Таль арқанның соңғы ұшы мен олардың бұрандалы қосылыстарының күйін тексереді.
3. Таль арқанның қозғалғыш соңын бұрғылау шығырының барабанына бекіту және таль арқанның соңғы ұшын бекіту мен қайта шығарылым құрылғысына бекіту әдістерін біледі.
4. Апаттық тежеуішті тексереді.
КҚ 4. Скважинаның күрделі жөндеу бұрғылаушысы жұмыстарының негізгі түрлерін орындау
КМ 04. Скважинаның күрделі жөндеу бұрғылаушысы жұмыстарының негізгі түрлерін орындау
Бұл модуль күрделі жөндеу бұрғышысының біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар игереді: скважиналарды күрделі жөндеу бойынша жұмыстың негізгі түрлерін жүргізу.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: техногендік талаптар және өрт қауіпсіздігі, қауіпті өндірістік объектілердің өнеркәсіптік қауіпсіздігі және күкіртсутегі бойынша курс; өндіріс бойынша техникалық құжаттаманы толтыру және орындау; бұрғылау және қармау құралдарын құрастыру, бөлшектеу жұмыстарын орындау; шегендеу, бұрғылау құбырларының және СКҚ түсіріп- көтерілуін орындау; апаттық жағдайларда скважинаны басқаруға; бұрғылау ерітіндісінің параметрлерін тексеру; жабдықтарды, аспаптарды және БӨА ажыратуға; сызбалардағы бақылау-өлшеу аспаптарының шартты белгілерін оқу; аспаптардың көрсеткіштерін бақылау; жеке қорғану құралдары мен қауіпсіздік техникасы ережелері арасында айырмашылықты білуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы бойынша негізгі нұсқаулықтан өту.
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
Өндірістік оқыту (өндірістік тәжірибе)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Лауазымдық нұсқаулар танысу.
2. Қауіпсіздік техникасы нұсқауларымен танысу.
3. Қазақстан Республикасының заңдарымен танысу.
4. Қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы қауіпсіздік нұсқауларынынан өту.
5. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік шаралары туралы нұсқаулардан өту.
Оқыту нәтижесі: 2) Өрт қауіпсіздігі бойынша алғашқы нұсқаулықтан өту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өртке қарсы қауіпсіздік нұсқауларымен танысу.
2. Қазақстан Республикасының заңдарымен танысу.
3. Жұмыс орнында өрт қауіпсіздігі туралы нұсқаулардан өту.
Оқыту нәтижесі: 3) Қауіпті өндірістік объектілердің өнеркәсіптік қауіпсіздігі бойынша курсты өту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы заңдармен танысу.

2. Проверяет исправность тормозной системы буровой лебедки.
3. Проверяет утечек масла в гидравлической системе.
4. Проверяет аварийность торможения.
Результат обучения: 9) Проверить состояние крепления подвижного и неподвижного концов талевого каната
Критерии оценки:
1. Проверяет состояние талевого каната.
2. Проверяет состояние мертвого конца талевого каната и их резьбовые соединения.
3. Владеет способами крепления ходового конца талевого каната к барабану лебедки и крепление мертвого конца талевого каната к приспособлению для крепления и перепуска.
4. Проверяет аварийность торможения.
ПК 4. Выполнять основные виды работ бурильщика капитального ремонта скважин
ПМ 04. Выполнение основных видов работ бурильщика капитального ремонта скважин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по квалификации бурильщик капитального ремонта скважин.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: ведение основных видов работ по капитальному ремонту скважин.
При изучении модуля обучающиеся учатся: требованиям техники и противопожарной безопасности, промышленной безопасности опасных производственных объектов и курс по сероводороду; заполнять и оформлять технические документации на производстве; выполнять работы по сборке, разборке бурильного и ловильного инструмента; выполнять спуск и подъем обсадных, бурильных труб и НКТ; управлять скважиной при аварийных ситуациях; проверять параметры буровых растворов; различать виды оборудований, инструментов и КИП; читать условные обозначения КИП на чертежах; вести наблюдение за показаниями приборов; отличать средства индивидуальной защиты и правила ТБ.
Результат обучения: 1) Проходить первичный инструктаж технику безопасности
Охрана труда и основы промышленной экологии
Производственное обучение (Производственная практика)
Критерии оценки:
1. Ознакомится с должностными инструкциями.
2. Ознакомится с инструкциями по технике безопасности.
3. Ознакомится с законами РК.
4. Проходить первичный инструктаж технику безопасности.
5. Проходить инструктаж технику безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 2) Проходить первичный инструктаж по пожарной безопасности
Критерии оценки:
1. Ознакомится с инструкциями по противопожарной безопасности.
2. Ознакомится с законами РК.
3. Проходить инструктаж по пожарной безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 3) Проходить курс по промышленной безопасности опасных производственных объектов
Критерии оценки:
1. Ознакомится с законами промышленными безопасности.

2. Экологиялық қауiпсiздiк туралы заңдармен танысу;
3. ҚОӘБ туралы білімін көрсетеді (қоршаған ортаға әсерін бағалау).
4. Өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және экологиялық қауіпсіздік нормалары мен талаптарын жіктейді.
5. Мұнай-газ саласының техникалық регламенттерімен танысу.
Оқыту нәтижесі: 4) Күкіртсутегі бойынша курс өту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Күкіртсутегінің қасиеттері мен құрамын білу.
2. Тыныс алу аппараттарының түрлерімен танысу.
3. Түрлі типтегі газ анализаторларымен танысу.
4. Күкіртсутегі бойынша брифинг өткізу.
Оқыту нәтижесі: 5) Техникалық құжаттаманы рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Вахталық журналды толтырады.
2. Күнделікті ауысымдық бақылауды толтырады.
3. Скважиналарды күрделі жөндеу бойынша техникалық және технологиялық құжаттаманы жасайды.
4. Жабдықтың төлқұжатын толтырады.
5. Скважинаны күрделі жөндеу жоспарын дайындайды.
6. Скважинадағы күрделі жұмыстардың нәтижелері бойынша құжаттаманы толтырады.
7. Скважинадағы күрделі жұмыстардың нәтижелері туралы қорытынды жасайды.
8. Бригадаларда өндірістік және есептік құжаттамаларының дәлдігін және уақтылығын қамтамасыз етеді және бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Скважинадағы күрделі жөндеу бұрғышысының жұмыстарының негізгі түрлерін орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрғылау және қармау құралдарын құрастыру, бөлшектеу жұмыстары жүргізеді.
2. Бұрғылау технологиясы мен әдісін сипаттайды.
3. Скважина құрылысын анықтайды.
4. Бұрғылау режиміне қатысты бастапқы құжаттарды біледі.
5. Шегендеу, бұрғылау құбырларының және сораптық-компрессорлық құбарларының түсуі мен көтерілуін орындайды
6. Скважинаны қысыммен сынайды.
7. Апатты жағдайларда скважинаны басқарады.
8. Бұрғылау сұйықтығының параметрлерін тексеру бойынша жұмыстарды атқарады.
9. Қызмет көрсетілетін бұрғылау жабдығының сызбасы мен құрылғысын түсінеді.
10. Өндіруші-зауыттардың нұсқауларын, шектерімен, бөлшектер мен тораптардың пайдалануға және жөндеуге рұқсат етілген тозу нормалары мен шектерін түсінеді.
11. Жабдықтың кемшіліктерін анықтайды.
12. Бақылау-өлшеу аспаптарын бақылайды.
13. Техникалық құжаттарды ресімдейді.
КҚ 5. Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі мен экология ережелерін сақтау
КМ 05. Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі мен экология ережелер
Бұл модуль көмірсутекті қосылыстардың қоршаған ортаға теріс әсерін анықтау және жұмыс орнында жұмыс қауіпсіз қамтамасыз ету үшін қажетті білімді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экологиялық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік түрлері; жұмыс орнындағы еңбекті қорғауды қадағалауды үйренеді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: көмірсутегі шикізатын өндіру кезінде қоршаған ортаны сақтау бойынша шаралар әзірлеуді; мұнай мен газ лақтырыстарын бақылау; топырақтың мұнай мен мұнай өнімдерінен тазартылуы; өндірістік жарақат алған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету; өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеуге қатысуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнында қауіпсіздік туралы нұсқаулар жүргізу
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылаудың техникасы мен технологиясы
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру
Жалпы мұнай және мұнай кәсіпшілігінің жалпы геологиясы
Мұнай кәсіпшілік машиналары мен механизмдері
Мұнай және газ скважиналарын пайдалану
Өндірістік оқыту
Кәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулардың негізгі түрлерін сипаттайды.

2. Ознакомлен с законами экологической безопасности;
3. Демонстрирует знания по ОВОС (оценка воздействия на окружающую среду).
4. Квалифицирует нормы и требования промышленной и пожарной безопасности, охраны труда и экологической безопасности.
5. Ознакомится техническим регламентом нефтегазовой отрасти.
Результат обучения: 4) Проходить курс по сероводороду
Критерии оценки:
1. Имеет понятия о свойствах и составе сероводорода.
2. Ознакомится с видами дыхательных аппаратов.
3. Ознакомится с газоанализаторами разных типов.
4. Проходить инструктаж по сероводороду.
Результат обучения: 5) Оформлять техническую документацию
Критерии оценки:
1. Заполняет вахтовый журнал.
2. Заполняет ежесменный контроль.
3. Составляет техническую и технологическую документацию по капитальному ремонту скважин.
4. Заполняет паспорт оборудования.
5. Составляет план по капитальному ремонту скважины.
6. Заполняет документацию по результатам капитальных работ по скважине.
7. Составляет заключение по результатам капитальных работ по скважине.
8. Обеспечивает и контролирует правильность и своевременность оформления производственной и отчетной документации в бригадах.
Результат обучения: 6) Выполнять основные виды работ бурильщика капитального ремонта скважин
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по сборке, разборке бурильного и ловильного инструмента.
2. Характеризует технологию и метод бурения скважин.
3. Определяет конструкцию скважин.
4. Владеет знаниями по ведению первичной документации относительно режима бурения.
5. Выполняет спуск и подъем обсадных, бурильных труб и НКТ
6. Готовит скважину к опрессовке.
7. Управляет скважиной при аварийных ситуациях.
8. Выполняет работы по проверке параметров бурового раствора.
9. Понимает схемы и устройство обслуживаемого бурового оборудования.
10. Понимает инструкции заводов-изготовителей, допуски и нормы износа, допускаемые при эксплуатации и ремонте деталей и узлов.
11. Выявляет дефекты оборудования.
12. Контролирует контрольно-измерительные приборы.
13. Оформляет техническую документацию.
ПК 5. Соблюдать правила техники безопасности труда и экологии на рабочем месте
ПМ 05. Правила техники безопасности труда и экологии на рабочем месте
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения отрицательного влияния углеводородных соединений на окружающую среду и обеспечивает безопасность ведения работ на рабочем месте.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: виды ответственности за экологические правонарушения; соблюдать охрану труда на рабочем месте.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать мероприятия по соблюдению экологии при производстве углеводородного сырья; осуществлять контроль над выбросами нефти и газов; производить очистку почвы от нефти и нефтепродуктов; оказывать первую медицинскую помощь при производственной травме;
участвовать в расследовании несчастных случаев на производстве.
Результат обучения: 1) Проводить инструктаж по технике безопасности на рабочем месте
Охрана труда и основы промышленной экологии
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Промышленная экономика, планирование и организация производства
Общая нефтяная и нефтепромысловая геология
Нефтепромысловые машины и механизмы
Эксплуатация нефтяных и газовых скважин
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует основные виды инструктажей по технике безопасности.

2. Жұмыс процесімен таныстырады.
3. Жұмыстың жекелеген түрлері бойынша қауіпсіздік ережелері туралы қызметкерлермен нұсқаулар өткізеді.
4. Еңбекті қорғау туралы заңнаманың негізгі ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнында өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулар жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқау жүргізеді.
2. Белгіленген талаптарды сәйкестігін тексеру үшін бастапқы өрт сөндіру жабдықтарын сипаттайды.
3. Қызметкерлерді өрт сөндіру жабдықтарымен үйретеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік және қатты тұрмыстық қалдықтар туралы есепті құрастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоршаған ортаны қорғау және қоршаған ортаны ұтымды пайдалану құқықтық негіздерін біледі.
2. Көмірсутекті шикізаттың қоршаған ортаға теріс әсерінің негізгі факторларын айқындайды.
3. Өнеркәсіптік және қатты тұрмыстық қалдықтар бойынша журнал толтырады.
4. Өнеркәсіптік және қатты тұрмыстық қалдықтарды шығаруға өтініш береді.
5. Өндірістегі экологиялық талаптарды сақтау бойынша шараларды әзірлеуге қатысады.
6. ҚОӘБ туралы білімін көрсетеді (қоршаған ортаға әсерін бағалау).
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыскерлердің өндіріс пен еңбек тәртібінің сақтауын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек тәртібін сақтау туралы өндірістік нұсқау өткізеді.
2. Өндірістік тәртіптің сақталуын бақылайды.
3. Қызметкерлердің біліктілігін арттыру бойынша жұмысқа қатысады.
4. Скважинаны күрделі жөндеу кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтардың орындалуын бақылайды.
5. Үздік қызметкерлерді ынталандыру бойынша ұсыныстар береді.
КҚ 6. Бұрғылау бригадасының жұмысын ұйымдастыру
КМ 06. Бұрғылау бригадасының жұмысын ұйымдастыру
Бұл модуль бұрғылау бригадасының жұмысын ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экологиялық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік түрлері; жұмыс орнындағы еңбекті қорғауды қадағалауды үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жұмысқа қажетті жабдықты ұйымдастыру; нұсқау өткізу;
техникалық құжаттаманы тексеру; қондырғыны жаңа нүктеге дейін тасымалдауды ұйымдастыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісті дайындау және қызметкерлерді орналастыруды қамтамасыз ету
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылаудың техникасы мен технологиясы
Мұнай және газ скважиналарын пайдалану
Мұнай кәсіпшілік машиналары мен механизмдері
Өндірістік оқыту
Кәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмысқа қажетті жабдықты ұйымдастырады.
2. Мақсатты брифинг өткізеді.
3. Арнайы киім және жеке қорғану құралдарын пайдалану ережелерін түсіндіреді.

2. Ознакамливает с рабочим процессом.
3. Проводит с рабочими инструктаж по технике безопасности на рабочем месте по отдельным видам работы.
4. Соблюдает основные положения Законодательства по охране труда.
Результат обучения: 2) Проводить инструктаж по пожарной безопасности на рабочем месте
Критерии оценки:
1. Проводит инструктаж по противопожарной безопасности.
2. Характеризует первичные средства пожаротушения на соответствие установленным требованиям.
3. Обучает рабочих средствами пожаротушения.
Результат обучения: 3) Составлять отчет по промышленным и твердобытовым отходам
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о правовых основах охраны окружающей среды и рационального природопользования.
2. Определяет основные факторы отрицательного влияния углеводородного сырья на окружающую среду.
3. Заполняет журнал по промышленным и твердобытовым отходам.
4. Дает заявку на вывоз по промышленным и твердобытовым отходам.
5. Участвует в разработке мероприятий по соблюдению экологии при производстве.
6. Демонстрирует знание по ОВОС (оценка воздействия на окружающую среду).
Результат обучения: 4) Контролировать соблюдение рабочими производственной и трудовой дисциплины
Критерии оценки:
1. Проводит производственный инструктаж о соблюдении трудовой дисциплины.
2. Контролирует соблюдение производственной дисциплины.
3. Участвует в работе по повышению квалификации работников.
4. Контролирует соблюдение правил и инструкций по технике безопасности и охране труда при проведении капитального ремонта скважины.
5. Предоставляет предложения о поощрении отличившихся работников.
ПК 6. Организовать работу буровой бригадой
ПМ 06. Организация работ буровой бригады
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации работ буровой бригадой.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: виды ответственности за экологические правонарушения; соблюдать охрану труда на рабочем месте.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовать необходимые оборудования для работы; проводить инструктаж;
проверять техническую документацию; организовать транспортировку буровой установки на новую точку.
Результат обучения: 1) Подготовить производство и обеспечить расстановку рабочих
Охрана труда и основы промышленной экологии
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Эксплуатация нефтяных и газовых скважин
Нефтепромысловые машины и механизмы
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Организует необходимые оборудования для работы.
2. Проводит целевой инструктаж.
3. Объясняет правила пользования спецодеждой и средствами индивидуальной защиты.

4. Вахта мүшелерін еңбек жағдайлары бойынша жұмыс орындарына орналастырады.
5. Вахта әрекетін үйлестіреді.
6. Вахтамен жиналыс өткізеді.
7. Жұмыс барысы туралы ақпарат береді.
8. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
9. Қызметкерлердің өмір сүру жағдайларын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұрғылау құралдарының және материалдардың келуін ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құралдардың техникалық құжаттамасын тексереді.
2. Енгізілген деректердің дұрыстығын және дәлдігін тексереді.
3. Құралдар мен материалдарды көзбен тексеруді жүзеге асырады.
4. Құбырларды ақаулыққа тексереді.
5. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсетеді.
6. Пайдаланылған бұрғылау жабдығының, механизмдерінің, құралдарының құрылысы мен технологиялық сипаттамаларын біледі.
7. Оларды пайдалану ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрастыру-бөлшектеу жұмыстарын өткізуді ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрастыру және бөлшектеу жұмыстары кезінде мақсатты брифинг өткізеді.
2. Атқылауға қарсы (превентрлорлық) жабдықтарын құрастыру-бөлшектеуді бақылайды.
3. Технологиялық жабдықтарды құрастыру және бөлшектеуін бақылайды.
4. Көтергіш агрегатын және жабдықты құрастыруды және бөлшектеуді бақылайды.
5. Құрастыру және бөлшектеу үшін қажетті құралдар мен техникаларды қамтамасыз етеді.
6. Бұрғылау қондырғысын жаңа нүктеге тасымалдауды ұйымдастыру.
КҚ 7. Скважинаның жер асты және күрделі жөндеу жұмыстарын қадағалау
КМ 07. Скважинаның жер асты және күрделі жөндеу
Бұл модуль құрылғымен танысу үшін қажетті білімдер мен дағдыларды, скважиналарды жер асты және күрделі жөндеуге арналған типтік және заманауи жабдықтардың жұмыс істеу принципін сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар: құралдардың жіктелуін, құрылыс материалдарын;
скважиналар құрылысын, түсіру-көтеру операцияларын жүргізуге қажетті арнайы аспаптардың жұмыс істеу принциптері мен құрылғысын; технологиялық операцияларды жүргізетін арнайы жабдықтар құрылғысын; технологиялық жабдықтардың жұмыс принципі мен құрылғысын; штангілік және құбырлық элеватор жұмыс принципі мен құрылғысын; штангілік және құбырлық кілттердің жұмыс принципі мен құрылғысын; сораптық-компрессорлық құбырлар мен штангалардың бағанасын бұрау және босатуды автоматтандыру аспаптарының жұмыс принципін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде оқушылар: скважиналарды жөндеуге дайындау ережелерін ұстануға, скважина түбінің шыңдауын тексеру, скважиналарды қысыммен тексеру, салада қызмет көрсетілетін жабдықтардың негізгі параметрлерін анықтау; жабдықтың техникалық сипаттамаларының негізгі есептеулерін орындауға, торап жабдықтарына техникалық қызметтің көрсетілуін (1-цех) бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Скважинаның жер асты және күрделі жөндеуіне талдау жүргізу
Мұнай және газ скважиналарын пайдалану
Металдар технологиясы және конструкциялық материалдар
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылаудың техникасы мен технологиясы
Мұнай кәсіпшілік машиналары мен механизмдері
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру
Өндірістік оқыту
Кәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдалану скважиналарының жағдайын бағалайды.

4. Расставляет членов вахты по рабочим местам в соответствии с производственными условиями.
5. Координирует действия вахты.
6. Проводит совещания с вахтой.
7. Проводит ознакомление о дальнейшей работе.
8. Организует рабочее место.
9. Организует бытовые условия для рабочих.
Результат обучения: 2) Организовать поступление буровых инструментов и материалов
Критерии оценки:
1. Проверяет техническую документацию инструментов.
2. Проверяет корректность и правильность занесенных данных
3. Производит визуальный осмотр инструментов и материалов.
4. Производит отбраковку труб.
5. Обслуживает технологическое оборудование.
6. Владеет устройством и технологическими характеристиками применяемого бурового оборудования, механизмов, инструментов.
7. Владеет правилами их эксплуатации.
Результат обучения: 3) Организовать проведение монтажно-демонтажных работ
Критерии оценки:
1. Проводит целевой инструктаж при проведении монтажно - демонтажных работ.
2. Контролирует монтаж-демонтаж противовыбросового (превенторное) оборудования.
3. Контролирует монтаж-демонтаж технологического оборудования.
4. Контролирует монтаж-демонтаж подъемного агрегата и оборудования.
5. Предоставляет необходимые инструменты и технику для монтажно - демонтажных работ.
6. Организовать транспортировку буровой установки на новую точку.
ПК 7. Контролировать подземный и капитальный ремонт скважин
ПМ 07. Подземный и капитальный ремонт скважин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ознакомления обучающихся с устройством, принципом работы типового и современного оборудования подземного и капитального ремонта скважин.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: классификацию инструментов, конструкционные материалы;
конструкцию скважин, устройство и принцип работы оборудования для проведения спускоподьемных операций; устройство специального оборудования для проведения технологической операции; устройство и принцип работы технологических оборудований; устройство и принцип работы штанговых и трубных элеваторов; устройство и принцип работы штанговых и трубных ключей; устройство и принцип работы средств автоматизации для свинчивания и развинчивания колонны насосно-компрессорных труб и штанг; правила технической эксплуатации оборудования. При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать правила подготовки скважин к ремонту, проверять отбивки забоя скважин, проводить опрессовку скважин, определять основные параметры обслуживаемого оборудования отрасли; выполнять основные расчеты технических характеристик оборудования, руководить техническим обслуживанием оборудования участка (цех1).
Результат обучения: 1) Производить анализ подземного и капитального ремонта скважин.
Эксплуатация нефтяных и газовых скважин
Технология металлов и конструкционные материалы
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Нефтепромысловые машины и механизмы
Промышленная экономика, планирование и организация производства
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Оценивает состояние эксплуатационных скважин.

2. Скважинаның жұмысынан бұзылуды анықтайды.
3. Апатты жою жөніндегі шаралар ұсынады.
4. Бұзушылықты жоюдың орындалуын бақылайды.
5. Жер асты және күрделі жөндеу бригадаларының қозғалысы туралы есептер жасайды.
6. Скважинаның жер асты және күрделі жөндеу жұмыстарының бригадасын бақылайды.
7. Технологиялық тәжірибе орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Скважиналардың жер асты және күрделі жөндеу жұмыстарының тиімділігін бағалау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құралдардың жіктелуін, конструкциялық материалдарын біледі.
2. Металлдар техникасы мен технологиясы туралы түсінігі бар.
3. Машиналар мен механизмдердің бөлшектері туралы түсініктері бар.
4. Гидравликаның негіздерді біледі.
5. Скважина құрылысы туралы біледі.
6. Қабаттың параметрлерін анықтайды.
7. Қабаттық және түптік қысымды анықтайды.
8. Қабаттарды қайта ашудың негізгі әдістерін біледі.
9. Қабатты физикалық және химиялық өңдеу әдістерін ажыратады.
10. Ағынды шақырту үшін қабатқа түсер қысым мәндерін анықтайды.
11. Жерүсті және жер асты жабдықтарын таңдайды.
12. Скважинаны бастыру технологиясын орындайды
13. Құм тығындарын, тұзды шөгінділерді жуу және бұрғылауды жүзеге асырады.
14. Скважинаны жою және сақтау технологиясын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Скважинаны жер асты және күрделі жөндеуге наряд-тапсырыс беру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Скважиналарды жөндеуге дайындау ережелерін сақтайды.
2. Скважиналарды жер асты және күрделі жөндеу технологиясын анықтайды.
3. Технологиялық практиканы орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Скважиналарды жер астындағы және күрделі жөндеу жұмыстары орындау бойынша актілер дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөндеудің сапасын анықтайды.
2. Скважина түбінің шыңдауын тексереді.
3. Скважинаның түп аймағын өңдеуге арналған жабдықтың, құралдардың дайындығын бақылайды.
4. Скважинаның түп аймағын өңдеуге арналған ерітіндіні дайындауды бақылайды.
5. Қабаттарға қысым түсіру процесін жүргізеді.
6. Пайдалану скважинасына пакерді қолданып, қысым түсіру үрдісін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Скважиналарды жер асты және күрделі жөңдеу жұмыстары бойынша шаралар жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Скважиналарды жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін анықтайды.
2. Жөндеу түрін анықтайды.
3. Жөндеу мерзімін жоспарлайды
4. Скважиналардыңжер асты және күрделі жөндеу жұмыстарының тиімділігін бағалайды.
КҚ 8. Қызметкерлер мен бөлімшелердің өндірістік жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 08. Қызметкерлер мен бөлімшелердің өндірістік жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
Бұл модуль өндірістік қызметті ұйымдастыру мен жоспарлау үшін қажетті білім, қабілеттер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар жұмыс күні кезінде жұмыскерлерді бақылауды үйренеді; жұмыс уақытының парағын (жұмыстанған уақытты, науқастану уақыты, бос уақытты) жүргізеді; еңбек тәртібін бұзғаны үшін шаралар қабылдай алуды меңгереді.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: материалдық құндылықтарды есепке алу дағдыларын меңгеру; жұмысталынған жабдық пен құралдарды уақтылы есептен шығаруды жүзеге асырады, "Үнемді өндіріс" құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс уақыт кестесін толтыру
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру
Мұнай және газ скважиналарын бұрғылаудың техникасы мен технологиясы
Мұнай кәсіпшілік машиналары мен механизмдері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс күні бойы қызметкерлерді бақылайды.

2. Выявляет нарушение работы скважин.
3. Предлагает мероприятия по устранению аварий.
4. Контролирует выполнения устранения нарушения.
5. Составляет сводки о движении бригад подземного и капитального ремонта скважин.
6. Контролирует бригады подземного и капитального ремонта скважин.
7. Выполняет технологическую практику.
Результат обучения: 2) Оценить эффективность подземного и капитального ремонта скважин.
Критерии оценки:
1.Имеет понятия о классификации инструментов, конструкционных материалах.
2. Имеет понятия о технике и технологии металлов.
3. Владеет понятиями о деталях машин и механизмов.
4. Владеет основами гидравлики.
5. Владеет знаниями о конструкции скважин.
6. Определяет параметры пласта.
7. Определяет пластовое и забойное давление.
8. Владеет основными методами вторичного вскрытия пластов.
9. Отличает методы физико-химической обработки пласта.
10. Определяет значения депрессии на пласт для вызова притока.
11. Подбирает наземное и подземное оборудование.
12. Выполняет технологию глушения скважин.
13. Выполняет промывку и разбуривание песчаных пробок, отложений солей.
14. Выполняет технологию ликвидации и консервации скважины.
Результат обучения: 3) Составлять заказ-наряд на проведение подземного и капитального ремонта скважин.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила подготовки скважин к ремонту.
2. Определяет технологию подземного и капитального ремонта скважин.
3. Выполняет технологическую практику.
Результат обучения: 4) Составлять акты на выполненные работы подземного и капитального ремонта скважин.
Критерии оценки:
1. Определяет качество ремонта.
2. Проверяет отбивки забоя скважин.
3. Контролирует подготовку оборудования, инструмента к проведению обработки призабойной зоны.
4. Контролирует приготовление растворов для обработки призабойной зоны на скважине.
5. Проводит опрессовку скважин.
6. Контролирует процесс опрессовки эксплуатационной скважины с использованием пакера.
Результат обучения: 5) Проводить мероприятия по подземному и капитальному ремонту скважин.
Критерии оценки:
1. Определяет скважины для проведения ремонта.
2. Определяет вид ремонта.
3. Планирует срок ремонта.
4. Оценивает эффективность подземного и капитального ремонта скважин.
ПК 8. Планировать и организовывать производственные работы персонала и подразделения
ПМ 08. Планирование и организация производственных работ персонала и подразделения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и планирования деятельности производственных работ.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: контроль рабочих во время рабочего дня; вести табель учета рабочего времени (отработанного времени, больничное, отгульное); уметь принимать меры при нарушений трудовой дисциплины.
При изучении модуля обучающиеся учатся: получить навыки ведения учета материальных ценностей; проводить своевременное списание отработанных оборудований и инструментов, применяет инструменты "Бережливое производство".
Результат обучения: 1) Заполнить табель учета рабочего времени
Промышленная экономика, планирование и организация производства
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Нефтепромысловые машины и механизмы
Критерии оценки:
1. Контролирует рабочих во время рабочего дня.

2. Қызметкерлерді ынталандыруға ұсынады.
3. Қызметкерлердің істеген жұмыс уақытын жүргізеді.
4. Қызметкерлердің түнгі уақытын жүргізеді.
5. Қызметкерлердің науқастану уақытын жүргізеді.
6. Қызметкерлердің демалыс уақытын жүргізеді.
7. Еңбек тәртібін бұзу жағдайында шаралар қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдық құндылықтарды есепке алуды қамтамасыз ету, олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және уақытылы есептен шығарды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдық құндылықтардың есебін жүргізеді.
2. Жабдықтар мен құралдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
3. Жабдықтарды модернизациялау және үнемдеуді арттыру бойынша жұмысты жүргізеді.
4. Скважинаны күрделі жөндеуге кеткен шығындар түрін және нарықтаманы сипаттайды.
5. Орындалатын жұмыстарды бағалау тәртібін сипаттайды;
6. "Үнемді өндіріс" құралдарын сипаттайды.
7. Қолданылған жабдықтар мен құралдарды есептен шығаруды уақтылы жүргізеді.
8. "Үнемді өндіріс" құралдарын қолданады.
9. LEAN және Кайдзен идеологияларын қолданады.
КҚ 9. Техник-технолог біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындайды.
КМ 09. Техник-технолог біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль мұнай және газ кенорындарының қолданбалы бакалавры үшін біліктіліктің негізгі түрлерін орындау үшін қажетті білімдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар: жұмыс орнындағы нұсқаулар; жұмыс орнында еңбекті қорғауды сақтау; бұрғылау жабдықтары мен құралдарымен байланысты жұмыстарды ұйымдастыру және орындау; апатты жағдайлар кезінде скважиналарды бақылау; техникалық құжаттаманы рәсімдеу және толтыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде оқушылар: кәсіпорындарда еңбек қорғау мәселелерін таниды, скважинаның жердегі құралдарын айналып өту, технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетеді, жоспарлы алдын ала жөндеу жұмыстарын жоспарлайды, қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізеді және қауіпсіз жұмыс әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі 1) Техник-технолог біліктілігін алады
Технологиялық тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кіріспе нұсқаудан өтеді.
2. Жұмыс орнында нұсқаудан өтеді.
3. Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаудан өтеді.
4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік, еңбекті қорғау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтарды орындайды.
5. Күкіртсітегі бойынша нұсқаудан өтеді.
6. Бұрғылау жабдығымен танысады.
7. Тұрмыс жағдайымен танысады.
8. Жұмыс уақытымен танысады.
9. Жоспарлы-сақтандыру жөндеу (ЖСЖ) кестесімен бекітілген кезеңдерді ескере отырып жасайды.
10. Бұрғылау және қармау құралдарын жинау, бөлшектеуді ұйымдастырады.
11. Шегендеу, бұрғылау құбырларының және СКҚ түсіру мен көтерілуін ұйымдастырады.

2. Представляет на поощирение рабочих.
3. Ведет отработанное время рабочих.
4. Ведет ночное время рабочих.
5. Ведет больничное время рабочих.
6. Ведет отгулное время рабочих.
7. Принимает меры при нарушении трудовой дисциплины.
Результат обучения: 2) Проводить учет материальных ценностей, принимает меры по обеспечению их сохранности и своевременному списанию
Критерии оценки:
1. Проводит учет материальных ценности.
2. Обеспечивает сохранность оборудований и инструментов.
3. Проводит работы по модернизации и повышению экономичности обслуживания оборудования.
4. Характеризует калькуляции и виды затрат на капитальный ремонт скважины.
5. Характеризует порядок нормирования выполняемых работ;
6. Характеризует инструменты "Бережливое производство".
7. Проводит своевременное списание отработанных оборудований и инструментов.
8. Применяет инструменты "Бережливое производство".
9. Использует LEAN и Кайдзен идеологии.
ПК 9. Выполнять основные виды работ по квалификации техник-технолог
ПМ 09. Выполнение основных видов работ по квалификации техник-технолог
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основных видов работ по квалификации прикладной бакалавр нефтяных и газовых месторождений.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: инструктажи на рабочем месте; соблюдать охрану труда на рабочем месте; организацию и выполнение работ связанные с буровыми оборудованиями и инструментом; управление скважиной при авариях; оформление и заполнение технических документации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: ориентироваться в вопросах охраны труда на предприятиях, выполнять обход наземного оборудования скважины, обслуживать технологическое оборудование, составлять график планового-предупредительного ремонта (ППР), выполнять несложный ремонт, владеть безопасными приемами труда.
Результат обучения 1) Получает квалификацию техник-технолог
Технологическая практика
Критерии оценки:
1. Проходит вводный инструктаж.
2. Проходит инструктаж на рабочем месте.
3. Проходит инструктаж по противопожарной безопасности.
4. Проводит инструктаж по промышленной безопасности, охране труда и экологической безопасности.
5. Проходит инструктаж по сероводороду.
6. Ознакомиться буровым оборудованием.
7. Ознакомится бытовыми условиями.
8. Ознакомится рабочим временем.
9. Составляет график планово-предупредительного ремонта (ППР) с учетом установленных периодов.
10. Организует по сборке, разборке бурильного и ловильного инструмента.
11. Организует спуск и подъем обсадных, бурильных труб и НКТ

12. Апатты жағдайларда скважинаны басқарады.
13. Бұрғылау ерітіндісінің параметрлерін тексеру бойынша жұмыстар жүргізеді.
14. Бақылау-өлшеу аспаптарын бақылайды.
15. Жүк көтергіш құрылғылар, өрт сөндіргіштер, таль арқандарын өңдеу, атқылауды болдырмау жабдығына қызмет көрсету, ауысымдық бақылау және апталық бақылау үшін журналын рәсімдейді.
16. Жұмыс уақытын есепке алу парағын толтырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тәжірибе құжаттарын рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдарды жинайды.
2. Тәжірибе бойынша күнделік рәсімдейді.
3. Тәжірибе бойынша жазбаша есеп рәсімдейді.
080923 4 "Мұнай және газ кен орындарының қолданбалы бакалавры " біліктілігі
КҚ 10. Бұрғылау үрдісін басқару
КМ 10. Бұрғылау үрдісін басқару
Бұл модуль бұрғылау үрдісін басқаруды анықтау үшін қажетті білім, қабілеттер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде: техникалық құжаттаманың түрлерін үйренеді; геологиялық белгілерді таниды; қармау құралдарының түрлері мен атқылауды болдырмау жабдықтарын ажыратуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде оқушылар: құрал-жабдықтар мен құралдардың түрлерін ажырата білу; жабдықтарды тиімді пайдалануды бақылау; материалдардың үнемді шығындалуын қамтамасыз ету; апаттарды жою үшін бұрғылау ерітінділерін таңдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Геологиялық-техникалық нарядтың, режимді- геологиялық карта мен бұрғылау жұмыстарының кестесінің жоспарын сақтау.
Мұнай-газ геологиясы,
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау,
Кәсіпорындар экономикасы және өндірісті ұйымдастыру,
Ұңғымаларды жөндеу,
Мұнай кәсіпшілігінің жабдықтары
Өндірістік оқыту
Кәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геологиялық-техникалық наряд, режимді-геологиялық карта және бұрғылау жұмыстарының кестесінің жоспары туралы біледі.
2. Кен орнының геологиялық құрылымын білетінін көрсетеді.
3. Мұнай мен көмірсутек газдарының құрамын және физикалық қасиеттерін, компоненттік құрамы және газдың, конденсаттың физикалық қасиеттері түсінеді.
4. Сыртқы белгілері бойынша негізгі тау жыныстарын құраушы минералдарды таниды.
5. Бұрғылау үрдісінде кездесетін шөгінді жыныстарды сыртқы белгілерінен анықтайды.
6. Геологиялық және геофизикалық деректер негізінде қабаттың жатысының үзілу түрін, қаттарын, құрылым сипаттамасын анықтайды.
7. Тереңдікке байланысты коллектор жыныстарының кеуектілігін және өткізгіштігін, сондай-ақ қабаттардағы қысым мен температураны анықтайды.
8. Бұрғылау үшін қажетті жабдықтар мен құралдарды ажыратады.
9. Бұрғылауға қажетті бұрғылау станоктарының сипаттамаларын түсінеді.
10. Геологиялық белгілерді, геологиялық карталарды және тіліктерді таниды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бригада-жоспарлау тапсырмасын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:

12. Управляет скважиной при аварийных ситуациях.
13. Выполняет работы по проверке параметров бурового раствора.
14. Контролирует контрольно-измерительные приборы.
15. Оформляет журнал грузоподъемных приспособлении, огнетушителя, отработки талевого каната, обслуживание противовыбросового оборудования, ежесменного контроля, еженедельного контроля.
16. Заполняет табель учета рабочего времени.
Результат обучения 2) Оформить документацию по практике
Критерии оценки:
1. Собирает материалы.
2. Оформляет дневник по практике.
3. Оформляет письменный отчет по практике.
Квалификация 080923 4 "Прикладной бакалавр нефтяных и газовых месторождений"
ПК 10. Управлять процессом бурение
ПМ 10. Управление процессом бурения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения управление процессом бурения.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: виды технических документаций; распознавать знаки геологических обозначений; различать виды ловильных инструментов и противовыбросового оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: уметь различать виды оборудований и инструментов;
осуществлять контроль над эффективным использованием оборудования; обеспечить экономное расходование материалов; выбрать буровые растворы для ликвидации аварий.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования геолого – технического наряда, режимно – геологической карты и плана графика буровых работ
Нефтегазовая геология,
Бурение нефтяных и газовых скважин,
Экономика предприятия и организация производства,
Ремонт скважин, Нефтепромысловое оборудование
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о геолого-техническом наряде, режимно-геологической карте и план графике буровых работ.
2. Демонстрирует знание о геологической строении месторождения.
3. Понимает состав и физические свойства нефти и углеводородных газов; компонентный состав и физические свойства газа, конденсата.
4. Распознает по внешним признакам главные породообразующие минералы.
5. Определяет по внешним признакам осадочные породы, встречающиеся в процессе бурения.
6. Определяет характеристику структуры, складки, тип разрывного нарушения залегания пласта по геологическим и геофизическим данным.
7. Определяет пористость и проницаемость пород коллекторов, а также давление и температуру в залежах в зависимости от глубины.
8. Различает виды необходимых оборудований и инструментов для бурения.
9. Понимает характеристику буровых станков для бурения.
10. Распознает знаки геологические обозначения, геологические карты и разрезы.
Результат обучения: 2) Выполнять бригадно-плановое задание
Критерии оценки:

1. Бұрғылау бригадасының жоспарланған тапсырмаларды орындауын, толық жүктелуін қамтамасыз етеді.
2. Жабдықтарды тиімді пайдалануды бақылайды.
3. Материалдарды үнемді тұтынуды қамтамасыз етеді.
4. Бұрғылау құнын төмендету жөніндегі жұмысты қадағалайды.
5. Қажетті экономикалық ақпаратты пайдаланады.
6. Өндірістің негізгі техникалық және экономикалық көрсеткіштерін есептейді және талдайды.
7. Өндірістік шығындарды кешенді есептеуді жүзеге асырады.
8. Кәсіпорынның пайдасы мен кірістілігі тұжырымдамасын біледі.
9. Амортизация төлемдері туралы білімі бар.
10. Еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін анықтайды.
11. Жұмыстың ақысын келісімді еңбекақысы және уақытылы еңбек ақысын төлеу төлеу формалары бойынша есептейді.
12. Жұмысшылардың санын есептейді.
13. Скважиналарды күрделі жөңдеу бойынша операциялар өткізген кезде технологиялық карталарын жіктейді.
14. Технологиялық жергілікті нормативтік құжаттарды түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық процестердің сақталуын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдарын бақылайды.
2. Бұрғылау режимін, бұрылысты, бұрғылау сәтін басқарады.
3. Бұрғылау сорғыларының берілісін бақылайды.
4. Бұрғылау ерітінділерінің негізгі параметрлерін дайындауды бақылайды.
5. Дизель станциялар блогының жұмысын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бұрғылау кезінде қиындықтар мен апаттарды жою бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мақсатты брифинг өткізеді.
2. Қиындықтар мен апаттарды жою үшін қажетті жабдықты ұйымдастырады.
3. Атқылауды болдырмау жабдық түрлері туралы білімі бар.
4. Қармау құралдарының түрлерін ажыратады.
5. Бұрғылау ерітінділерінің негізгі параметрлерін біледі.
6. Қиындықтарды жою үшін бұрғылау ерітінділерін таңдайды.
7. Әртүрлі жағдайларда өндірістік тәуекелдерді анықтайды және бағалайды.
8. Жұмысты орындау кезінде өндірістік тәуекелдерді азайтады (жояды).
9. Анықталған тәуекелдерді жою технологиясын қолданады.
ПҚ 11. Бұрғылау жабдығын дұрыс пайдалануды бақылау
КМ 11. Бұрғылау жабдығын дұрыс пайдалану
Бұл модуль бұрғылау жабдығын дұрыс пайдалануын бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар: ақауларды анықтаудың негізгі әдістерін және ақаудың пайда болу себептерін біледі; жөндеу кезінде пайдаланылатын техникалық құралдар мен жабдықтар; материалдардың техникалық сипаттамалары және оларды бұрғылау кезінде сақтауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жұмыс сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды жүргізуді; бұрғылау бригадасының өндірістік қызметін талдауды; материалдарды сақтауға арналған алаң ұйымдастыруды, кәсіпорынның сапалы менеджменті (СМЖ) процедураларын орындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау жабдығының сапасы мен ақауларын, бұрғылау құралдарын бақылау
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау,
Мұнай кәсіпшілігі жабдықтары,
Ұңғымаларды жөндеу,
Кәсіпорындар экономикасы және өндірісті ұйымдастыру,
Өндірістік оқыту
Кәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Обеспечивает выполнение буровой бригадой плановых заданий, полную загрузку.
2. Контролирует эффективное использование оборудования.
3. Обеспечивает экономное расходование материалов.
4. Контролирует работы по снижению себестоимости бурения.
5. Использует необходимую экономическую информацию.
6.Рассчитывает и анализирует основные технико-экономические показатели производства.
7. Выполняет укрупненные расчеты затрат на производство.
8. Имеет понятие о прибылях и рентабельности предприятия.
9. Имеет понятие об амортизационных отчислениях.
10. Определяет значение показателей производительности труда.
11. Рассчитывает заработную плату по сдельной и повременной формам оплаты труда.
12. Рассчитывает численность рабочих.
13. Классифицирует технологические карты при проведении операций по капитальному ремонту скважин.
14. Понимает технологические локальные нормативные документы.
Результат обучения: 3) Контролировать соблюдение технологических процессов
Критерии оценки:
1. Контролирует измерительные приборы.
2. Контролирует режим бурения, обороты, моменты бурения.
3. Наблюдает подачу буровых насосов.
4. Контролирует приготовление основные параметры буровых растворов.
5. Контролирует работу блока дизельной станций.
Результат обучения: 4) Выполнять работы по ликвидации осложнений и аварий в процессе бурения
Критерии оценки:
1. Проводит целевой инструктаж.
2. Организует необходимые оборудования для ликвидации осложнений и аварий.
3. Имеет понятие о видах противовыбросового оборудования.
4. Различает виды ловильных инструментов.
5. Демонстрирует знание об основных параметры буровых растворов.
6. Выбирает буровые растворы для ликвидации осложнений.
7. Выявляет и оценивает производственные риски в различных обстоятельствах;
8. Минимизирует (устраняет) производственные риски при проведении работ;
9. Применяет технологии устранения выявленных рисков.
ПК 11. Контролировать правильность эксплуатации бурового оборудований
ПМ 11. Правильность эксплуатации бурового оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля за правильность эксплуатации бурового оборудования.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные методы определения брака и причины отбраковки; оборудование, технические средства, применяемые при ремонте; техническую характеристику материалов и их хранения применяемые при бурении.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять мероприятия по повышению качества работ; осуществлять анализ производственной деятельности буровой бригады; организовать участок для хранения материалов, выполнять процедуры менеджмента качества предприятия (СМК).
Результат обучения: 1) Контролировать качества и брак буровых оборудований, буровых инструментов
Бурение нефтяных и газовых скважин,
Нефтепромысловое оборудование,
Ремонт скважин,
Экономика предприятия и организация производства,
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Ақау себептерін және олардың бұзылуын жылдам анықтау.
2. Ақау шығу себептерін анықтайды.
3. Ақаулардың алдын алу іс-шараларын жүзеге асырады.
4. Ақауға талдау жасайды.
5. Жұмыстың сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.
6. Техникалық құжаттама негізінде жұмыс сапасын бағалау критерийлерін анықтайды.
7. Дамытылған критерийлер негізінде вахтамен жұмыс сапасын бағалайды.
8. Жұмыстардың сапасы қанағаттанарлықсыз болғанда түзету туралы шешім қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыста орындалатын жұмыстарға сапа менеджменті жүйесінің (СМЖ) қолданыстағы нұсқаулықтары мен рәсімдерін пайдалану және өнеркәсіптегі СМЖ қызметтерінің үдерісін түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүргізілетін жұмыстар бойынша сапа менеджменті жүйесінің (СМЖ) рәсімдерін түсінеді.
2. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалды міндеттерді түсінеді.
3. ISO 9001 стандартына негізделген, ISO 45001 жұмыс орындарындағы қауіпсіздік туралы, ISO 14001 экологиясы туралы стандарттар негізінде кәсіпорында сапа менеджменті жүйесінің жұмыс істеу принциптерін түсінеді.
4. Сапа менеджменті жүйесінің басқарушы құжаттарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жөндеуді, техникалық қызмет көрсетуді, жабдықты тексеруді және басқа да техникалық құралдарды бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Скважинадағы дайындық жұмыстарын орындауды бақылайды.
2. Жүктеу және түсіру жұмыстарына жетекшілік етеді.
3. Көтеру қондырғысын құрастыру және бөлшектеу бойынша жұмыстарды қадағалайды.
4. Бұрғылау шығырының жұмысын бақылайды.
5. Бұрғылау сорғыштарының жұмысын бақылайды.
6. Ерітінді дайындау бөлігінің жұмысын бақылайды.
7. Ерітінді тазалау қондырғысының жұмысын бақылайды.
8. Дизель қондырғыларының жұмысын бақылайды.
9. Пайдалану бағанасы мен атқылауды болдырмау жабдықтарын сынау бойынша жұмыстарды қадағалайды.
10. Технологиялық жабдықпен түсіру және көтеру операцияларын орындауды бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бұрғылау бригадасының өндірістік қызметіне талдау жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс ұжымын басқару әдістері мен тәсілдерін біледі.
2. Басқарудың дұрыс шешімдерін қолданады.
3. Стандартты емес жағдайларда шешімді табады және ол үшін жауап береді.
4. Қызметкерлерді біліктілігін арттыруға ұсынады.
5. Дәреженің төмендеуі туралы есеп береді.
Оқыту нәтижесі: 5) Бұрғылау кезінде пайдаланылатын материалдарды және оларды сақтау ережелерін бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдардың техникалық сипаттамаларын біледі.
2. Скважиналарды жөндеу кезінде негізгі және көмекші материалдардың технологиялық сипаттамаларын, жобалау ерекшеліктерін және мақсатын түсінеді.

1. Оперативно выявляет причины брака и их нарушение.
2. Определяет причины отбраковки.
3. Осуществляет мероприятия и предупреждение брака.
4. Выполняет анализ брака.
5. Осуществляет мероприятия по повышению качества работ.
6. Определяет критерии оценки качества работ на основании технической документации.
7. Оценивает качество работ вахтой по выработанным критериям.
8. Принимает решения о корректировке работ при их неудовлетворительном качестве.
Результат обучения: 2) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры системы менеджмента качества (СМК) по выполняемой работе и понимать процесс функционирования СМК на предприятии
Критерии оценки:
1. Понимает процедуры системы менеджмента качества (СМК) по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Понимает принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
4. Применяет руководящие документы системы менеджмента качества.
Результат обучения: 3) Контролировать проведение ремонта, технического обслуживания, осмотра оборудования и других технических средств
Критерии оценки:
1. Контролирует проведение подготовительных работ по скважине.
2. Контролирует погрузочно-разгрузочные работы.
3. Контролирует проведение работ по монтажу-демонтажу подъемного агрегата.
4. Контролирует работу буровой лебедки.
5. Контролирует работу буровых насосов.
6. Контролирует работу блока приготовления растворов.
7. Контролирует работу блока очистки растворов.
8. Контролирует работу блока дизельных агрегатов.
9. Контролирует работы по испытанию эксплуатационной колонны и противовыбросового оборудования;
10. Контролирует проведение спуско-подъемных операций с технологическим оборудованием.
Результат обучения: 4) Осуществлять анализ производственной деятельности буровой бригады
Критерии оценки:
1. Владеет методами и средствами управления трудовым коллективом.
2. Применяет грамотные управленческие решения.
3. Находит решение в нестандартных ситуациях и несет за них ответственность.
4. Рекомендует на повышение квалификации рабочих.
5. Подает рапорт о понижении разряд.
Результат обучения: 5) Контролировать применяемые при бурении материалы и правила их хранения
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о технических характеристиках материалов.
2. Понимает технологические характеристики, конструктивные особенности и назначение основных и вспомогательных материалов при капитальном ремонте скважины.

3. Материалдарды сақтауға арналған аймақты ұйымдастырады.
4. Консервация кезінде бұрандалы қосылыстардың қорғаныш қақпақтарына қызмет көрсетуді бақылайды.
КҚ 12. Мұнай және газ кенорындарының қолданбалы бакалавры бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 12. Мұнай және газ кен орындарының қолданбалы бакалавры бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль мұнай және газ кен орындарының қолданбалы бакалавры біліктілігінің негізгі жұмыс түрлерінің орындалуын сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жұмыс орнында нұсқаулар; жұмыс орнында еңбекті қорғауды сақтау; бұрғылау жабдықтары мен құралдарымен байланысты жұмыстарды ұйымдастыру және орындау; жазатайым жағдайлар кезінде скважиналарды басқару; скважиналарды жөңдеуге арналған өндірістік тапсырмаларды орындау; скважиналарды жер асты және күрделі жөндеу жұмыстарының ырғағын бақылау; материалдарға, химиялық заттарға өтінімдерді дайындау; белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу.
Модульді зерделеу кезінде оқушылар: кәсіпорындарда еңбек қорғау мәселелерін таниды, скважинаның жердегі құралдарын айналып өту, технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету, жабдық апаттарының себептерін зерттеуге қатысу, скважиналарды жер асты және күрделі жөндеу кезінде материалдардың шығынын қадағалау; жабдық апаттарының себептерін тергеу, қауіпсіз еңбек тәсілдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай және газ кенорындарының қолданбалы бакалавры бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындауда құзырлы болу
Диплом алды тәжірибесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кіріспе нұсқаудан өтеді.
2. Жұмыс орнында нұсқаудан өтеді.
3. Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаудан өтеді.
4. Өндірістік қауіпсіздігі, еңбекті қорғау және экологиялық қауіпсіздік бойынша нұсқаудан өтеді.
5. ҚОӘБ туралы білімін көрсетеді (қоршаған ортаға әсерін бағалау).
6. Күкіртсутегі бойынша нұсқаудан өтеді.
7. Скважиналарды жөндеу бойынша өндірістік тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етеді.
8. Скважиналардың жөңдеудің жер асты және күрделі жөндеу бригадаларының жұмыс ритмін бақылайды.
9. Скважиналардың жер асты және күрделі жөндеу жұмыстарына қажетті материалдарды, химреагенттерді, қосалқы бөлшектерді алуға өтініш жасайды.
10. Скважиналарды жер асты және күрделі жөндеу кезінде материалдардың жұмсалуын бақылайды.
9. Жабдықтардың жұмыс істеген уақытын есепке алады және жұмыс көлемін орындауды бақылайды.
11. Арнайы техникаға өтінім әзірлеуге қатысады.
12. Жабдықтардың өндірістегі апаттар себептерін тергеуге қатысады.
13. Бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізеді.
14. Еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік актілердің талаптарын орындап, қауіпсіз жұмыстарды орындаудың нормалары, әдістері мен әдістемелерінің талаптарын орындайды.

3. Организует участок для хранения материалов.
4. Контролирует обслуживание защитных колпаков резьбовых соединений при консервации.
ПК 12. Выполнять основные виды работ по прикладному бакалавру нефтяных и газовых месторождений
ПМ 12. Выполнение основных видов работ по прикладному бакалавру нефтяных и газовых месторождений
Данный модуль описывает выполнение основных видов работ по квалификации прикладной бакалавр нефтяных и газовых месторождений.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: инструктажи на рабочем месте; соблюдать охрану труда на рабочем месте; организацию и выполнение работ связанные с буровыми оборудованиями и инструментом; управление скважиной при аварий; выполнение производственных заданий по ремонту скважин; контроль ритмичности работы подземного и капитального ремонта скважин; составление заявок на материалы, химреагенты; ведение установленных технических документации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: ориентироваться в вопросах охраны труда на предприятиях, выполнять обход наземного оборудования скважины, обслуживать технологическое оборудование, принимать участие в расследовании причин аварий оборудования, контролировать расход материалов во время подземного и капитального ремонта скважин, принимать участие в расследований причин аварий оборудования, владеть безопасными приемами труда.
Результат обучения 1) Быть компетентным при выполнении основных видов работ по прикладному бакалавру нефтяных и газовых месторождений
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Проходит вводный инструктаж.
2. Проходит инструктаж на рабочем месте.
3. Проходит инструктаж по противопожарной безопасности.
4. Проходит инструктаж по промышленной безопасности, охране труда и экологической безопасности.
5. Демонстрирует знания по ОВОС (оценка воздействия на окружающую среду).
6. Проходит инструктаж по сероводороду.
7. Обеспечивает выполнение производственных заданий по ремонту скважин.
8. Контролирует ритмичность работы бригад подземного и капитального ремонта скважин.
9. Составляет заявки на материалы, химреагенты, запасные части, необходимые для подземного и капитального ремонта скважин.
10. Контролирует расход материалов во время подземного и капитального ремонта скважин.
9. Контролирует учет отработанного времени оборудований и выполнение объемов работ.
11. Принимает участие в составлении заявки на специальную технику.
12. Принимает участие в расследовании причин аварий оборудования, производственного.
13. Ведет установленную техническую документацию.
14. Выполняет требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, соблюдает нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ.

15. "Сандық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.
16. "Өнеркәсіп 4.0" өндірісін ұйымдастыру принциптерін түсінеді.
17. Технологияларды коммерциализациялау негіздерін түсінеді.
18. "Мұнай және газ кенорындарының қолданбалы бакалавры" құқықтары мен міндеттерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Практика бойынша құжаттарды рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдарды жинайды.
2. Тәжірибе бойынша күнделік жазады.
3. Тәжірибе бойынша жазбаша баяндама жасайды.
4. Біліктілік жұмысын рәсімдейді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 352-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 776-қосымша
"Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімінің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0900000 - Энергетика
Мамандығы:
0902000 - "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)"
Біліктіліктері:
090204 4 - Электрмен қамтамасыз ету қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:
жалпы орта білім базасында

15. Понимает государственную программу "цифровой Казахстан".
16. Понимает принципы организации производства "Индустрия 4.0".
17. Понимает основы коммерциализации технологий.
18. Имеет понятие о правах и обязанностях "прикладного бакалавра нефтяных и газовых месторождений".
Результат обучения 2) Оформить документацию по практике
Критерии оценки:
1. Собирает материалы.
2. Оформляет дневник по практике.
3. Оформляет письменный отчет по практике.
4. Оформляет квалификационную работу.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 352
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 776
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "0902000 – Электроснабжение" (по отраслям)
Код и профиль образования:
0900000 ---Энергетика
Специальность:
0902000 – Электроснабжение (по отраслям)
Квалификация:
090204 4 – Прикладной бакалавр электроснабжения
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 355-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 779-қосымша
"Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)"" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0900000 - Энергетика
Мамандығы:
0902000 - "Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)"
Біліктіліктері:
090204 4 - Электрмен қамтамасыз ету қолданбалы бакалавры
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 01. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану.
БМ 01. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін меңгереді, компьютерлік технологияларды қолдану арқылы қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тіліндегі грамматика мен терминологияны меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі Кәсіптік шетел тілі
Іс - қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгереді.
2. Мамандық бойынша терминологияны меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақ (орыс) және шетел тілінде сөйлеуді түсіну.
2. Ситуацияға сәйкес сөйлеуді меңгереді.
3. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақ (орыс) және шетел тілінде сөйлеуді түсіну.
2.Ситуацияға сәйкес сөйлеуді меңгереді.
3. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Мемлекеттік тілдегі іс жүргізудің негізгін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Іс қағаздарын жүргізудің негізгі терминдерін, тұжырымдамаларын және анықтамаларын пайдаланады.
2. Ресми құжаттардың түрі бойынша тағайындалуын түсінеді

от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 779
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа Послесреднего образования по специальности "0902000 – Электроснабжение" (по отраслям)
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика
Специальность:
0902000 – Электроснабжение (по отраслям)
Квалификации:
090204 4 - Прикладной бакалавр электроснабжения
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 01. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языках в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики, основы делопроизводства на государственном языке.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности; составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения:
1) Владеть терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Понимает термины, применяемые в профессиональной деятельности.
2. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности.
Результат обучения:
2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Понимает методику перевода текстов.
2. Владеет техникой перевода.
3. Выполняет перевод (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения:
3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Понимает речь на казахском (русском) и иностранном языке.
2. Владеет профессиональной речью в соответствии с ситуацией.
3. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
Результат обучения:
4) Владеть основами делопроизводства на государственном языке
Критерии оценки:
1. Использует основные термины, понятия и определения делопроизводства.
2. Понимает назначение официальных документов по видам.

3. Ресми құжаттардың құрылымына қойылатын талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Мемлекеттік тілде қызметтік құжаттарды ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қызметтік құжаттардың деректемелерін рәсімдеу талаптарына сәйкес келеді.
2. Құжаттардың мәтінін рәсімдеудің жалпы талаптарына сәйкес келеді.
3. Мемлекеттік тілде қызметтік құжаттар (түйіндеме, өмірбаяндар, арыздар, шағымдар, сенімхаттар, түбіртектер) жасайды.
БҚ 02. Кәсіптік қызметте ақпараттық-комуникативтік технологияларды пайдалану
БМ 02 Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
Бұл модуль дидактикалық материалдар (тапсырмалардың нұсқаларын, кестелерді, сызбаларды, схемаларды, суреттерді) дайындау үшін мәтіндік, цифрлық, графикалық және дыбыстық ақпаратты өңдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар информатика, алгоритмизация, компьютерлік техника; операциялық жүйе негіздерін және сервистік бағдарламаларды; мәтіндік және кестелік процессорларды; мәліметтер базаларын; ЭЕМ желілерін; Интернет желісінде жұмыс істеу принциптерін меңгереді. Модульді зертделеу кезінде білім алушылар электроэнергетика, электротехника және заманауи ақпараттық технологияларда пайдаланылатын маңызды бағдарламалық өнімдермен жұмыс істей білу дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" тұжырымдамасының мәнін анықтайды
2. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құрылымын түсінеді
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар функцияларын сипаттайды.
4. Ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың құралдарын пайдаланады
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. "Қазақстан Республикасының электрондық үкіметі" сервисінің қызметтерін пайдаланады.
2. "Цифрлы Қазақстан" бағдарламасының "ақылды үй", "ақылды қала", "ақылды ел"ресурстарын пайдаланады.
3. "Ашық деректер" порталының функцияларын пайдаланады.
4. Құжаттарды цифрлы форматта жүргізеді.
5. Кәсіби қызметінде ақпараттық қауіпсіздік құралдарын пайдаланады
Оқыту нәтижесі
3) Әртүрлі дереккөздерден және мәліметтер базаларынан ақпарат іздеу, сақтау, өңдеу және талдауды жүзеге асыру, оны ақпараттық, компьютерлік және желілік технологияларды пайдалана отырып, қажетті нысанда ұсыну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электроэнергетика және электротехника міндеттерін шешу үшін ақпараттың мәні мен маңздылығын түсінеді.
2. Ақпарат іздеу және алу принциптерін, ақпарат іздеу және алу құралдарын, желінің негізгі іздеу жүйелерін, іздеу механизмдері мен алгоритмдерін пайдаланылады.

3. Соблюдает требования, предъявляемые к структуре официальных документов.
Результат обучения:
5). Составлять служебные документы на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к оформлению реквизитов, размещаемых на служебных документах.
2. Соблюдает требования к составлению и оформлению текста документов.
3. Составляет на государственном языке служебные документы (резюме, автобиографии, характеристики, заявления, жалобы, докладные, доверенности, расписки).
БК 02. Применять информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
БМ 02 Применение информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения информационнно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета в профессиональной деятельности, возможности информационно-коммуникационных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в цифровом формате, использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан", соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности..
Результат обучения:
1) Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
Информационно-коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность понятия "информационно-коммуникационные технологии".
2. Понимает структуру информационно-коммуникационных технологий.
3. Характеризует функции информационно-коммуникационных технологий.
4. Применяет средства информационно-коммуникационных технологий.
Результат обучения: 2). Использовать услуги информационно-справочного и интерактивного веб-порталов.
Критерии оценки:
1. Использует услуги сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан".
2. Использует ресурсы программы "Цифровой Казахстан": "умный дом", "умный город", "умная страна".
3. Использует функции портала "Открытые данные".
4. Ведет документацию в цифровом формате.
5. Использует инструменты информационной безопасности в профессиональной деятельности.
Результат обучения:
3) Осуществлять поиск, хранение, обработку и анализ информации из различных источников и баз данных, представлять ее в требуемом формате с использованием информационных, компьютерных и сетевых технологий.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и значение информации для решения задач электроэнергетики и электротехники.
2. Применяет принципы поиска и получения информации, средства поиска и получения информации, основные поисковые системы сети, механизмы и алгоритмы поиска.

3. Электроэнергетика саласында ғылыми және жобалық-конструкторлық міндеттерді шешуге бағытталған бағдарламалық өнімдерді пайдаланады.
4. Электротехникалық сипаттағы ақпаратты алудың, с ақтаудың және өңдеудің негізгі әдістерін, құралдарын және тәсілдерін пайдаланады.
5. Жаңа білім алу үшін заманауи білім беру және ақпараттық технологияларды меңгереді.
6. Өзінің кәсіптік саласында түрлі міндеттерді шешу үшін заманауи ақпараттық технологияларды және инструменталды құралдарды пайдаланады.
7. Ақпаратты жинау және өңдеу үшін интерфейстің әр түрін пайдаланады.
8. Арнайы адаптерлерді және модемдерді, телекоммуникациялық технологияларды пайдалана отырып интернет-технологиялар базасында жергілікті желілерді жобалайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін аныұтайды
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
3. Жарақатар кезінде дәрігерге дейінгі көмекті орындайды.
БҚ 04. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 04 Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан қазіргі тарихы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.

3. Применяет программные продукты, ориентированные на решение научных и проектно-конструкторских задач в области электроэнергетики.
4. Применяет основные методы, средства и способы получения, хранения и переработки информации электротехнического характера.
5. Владеет современными образовательными и информационными технологиями для приобретения новых знаний.
6. Использует современные информационные технологии и инструментальные средства для решения задач в своей профессиональной деятельности.
7. Использует различные виды интерфейсов для сбора и обработки информации.
8. Проектирует локальные сети на базе интернет-технологий с использованием специализированных адаптеров и модемов, телекоммуникационных технологий
БК 03.
Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03.
Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения:
1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и правила здорового образа жизни.
2 Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Владеет навыками здорового образа жизни в повседневной жизни.
4. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
Результат обучения:
2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Понимает правила командных спортивных игр.
2. Понимает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Владеет изученными приемами игры и индивидуальными тактическими задачами в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения:
3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1.1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2.2. Владеет технологией оказания доврачебной медицинской помощи при травмах.
3.3. Выполняет доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 04. Понимать современную историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 04 Понимание современной истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения:
1) Понимать основные исторические события.
Современная история Казахстана
Критерии оценки:
1. Понимает сущность исторических событий и хронологий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко -культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпкерліктің даму мақсаттарына, факторларына және жағдайына сипаттама береді
2. Қазақстанда кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысын анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құрастырудың негізіне ие.
5. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды,
6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық тәртібіне негіздеме жасайды және таңдайды,
7. Электрондық үкімет порталымен кәсіпкерлік қызметте жұмыс істеу дағдысына ие.
Кәсіптік модульдер "090201 2 Тарату құрылғылары бойынша электр монтаждаушы" біліктілігі
КҚ 01. Слесарлық-құрастыру және такелажды жұмыстарды орындау
КМ 01 Слесарлық-құрастыру және такелажды жұмыстарды орындау
Бұл модуль слесарлық-құрастыру және такелажды жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өткізгіштік материалдардың қасиеттерін; болат пен шойынды, түсті металл мен қорытпаларды таңбалауды; қорытпаларды қолдану аясын; металл және металл емес материалдарды өңдеудің барлық түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін;
металл және металл емес материалдарды өңдеу процесіне қойылатын талаптарды;
техникалық механиканың негізгі түсініктері мен заңдарын; материалдардың, түрлі қоспалардың кедергілерін; қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулардың түрлерін; алғашқы көмек көрсету жөніндегі нұсқауды; өндірістік санитарияның негізгі талаптарын; қоршаған орта жағдайлары, адамдарды электр тогымен зақымдау дәрежесі, өрт және жарылыс қаупі дәрежесі бойынша орынжайларды жіктеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өткізгіштік материалдарды жіктеуді; болат пен шойын, түсте металлдар мен қорытпалардың маркаларын анықтауды; машиналардың бөлшектерінің беріктігін есептеуді; машиналардың бөлшектерінің қосындыларының түрлерін жобалауды; жалпы көрініс сызбаларын және құрастыру сызбаларын жасау мен оқуды; компьютерлік графиканың техникалық құралдарының көмегімен нобайлар мен сызбалар жасауды үйренеді. Балғаның көмегімен плитаны түзетеді; қысқыштың аузының деңгейі бойынша майыстыруды, және майыстыру станоктарында, қысқыштың аузының деңгейі бойынша және плитада металл шабуды, М10 түйреуішін дайындайды;
Егеудің көмегімен сызықтың бұрышын егейді;
Станокта немесе қолмен бұрғылау машинкасымен тесік бұрғылайды; бұрын бұрғыланған тесіктерді үңгілеу мен күшейтуді біледі; ішкі және сыртқы бұранда жасайды, ажырайтын және ажырамайтын, жылжымалы және жылжымайтын қосындыларды құрастырады, бөлшектерді қырады, сылайды және жетілдіреді
.
Оқыту нәтижесі
1) Слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау кезінде пайдаланылатын материалдардың қасиеттерін анықтау және жіктеу.
Электротехника-лық материалдар
Техникалық механика негіздері
Сызу
Инженерлік графика
Еңбекті қорғау
Слесарлық практика
Оқу-танысу практикасы.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірісте пайдаланы латын өткізгіштік материалдардың түрлерін, қасиеттерін және пайдалану аясын түсіндіреді.
2. Өткізгіштік материалдардың сипаттамаларын, болат пен шойынды, түсті металлды таңбалауды, қорытпаларды қолдану аясын түсінеді.
3. Металл және металл емес материалдарды өңдеу сапасын анықтайды.

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения:
2) Характеризовать основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Понимает основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математико-статистических методов.
3. Определяет и анализирует основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения:
3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения:
4) Владеть основами предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
5. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Профессиональные модули
090201 2 Электромонтажник по распределительным устройствам
ПК 01. Выполнять слесарно – сборочные и такелажные работы
ПМ 01 Выполнение слесарно – сборочных и такелажных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения слесарно-сборочных и такелажных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: свойства проводниковых материалов;
маркировки сталей и чугуна, цветных металлов и сплавов; область применения сплавов;
преимущества и недостатки всех видов обработки металлов и неметаллических материалов;
требования к процессу обработки металлов и неметаллических материалов; основные понятия и законы технической механики; сопротивления материалов, различных соединений; виды инструктажей по технике безопасности и противопожарной безопасности; инструкцию по оказанию первой помощи; основные требования производственной санитарии; классификацию помещений по условиям окружающей среды, степени опасности поражения людей электрическим током, степени пожаро- и взрывоопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: классифицировать проводниковые материалы;
расшифровывать марки сталей и чугуна, цветных металлов и сплавов; рассчитывать прочность деталей машин; проектировать виды соединений деталей машин; оформлять и читать чертежи общего вида и сборочные чертежи; выполнять эскизы и чертежи с помощью технических средств компьютерной графики. Выполнять правку на плите при помощи молотка; гибку- по уровню губок тисок и на гибочных станках, рубку металла по уровню губок в тисках и на плите, заготовку шпильки М10;
опиливание уголка полосы при помощи напильника;
сверление отверстий на станке или ручной сверлильной машинкой; зенкерование и развертывание ранее просверленных отверстий; нарезание внутренней и наружной резьбы, сборку разъемных и неразъемных, подвижных и неподвижных соединений, шабрение, притирку и доводку деталей.
Результат обучения:
1) Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые при выполнении слесарно - сборочных работ.
Электротехнические материалы
Основы технической механики
Черчение
Инженерная графика
Охрана труда
Слесарная практика
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Объясняет виды, свойства и области применения проводниковых материалов, используемых в производстве.
2. Понимает характеристики проводниковых материалов, маркировки сталей и чугуна, цветных металлов, область применения сплавов.
3. Определяет качество обработки металлов и неметаллических материалов.

4. Болат пен шойын, түсті металл мен қорытпалардың маркаларын біледі.
Оқыту нәтижесі 2) Сұйық және қатты диэлектриктерді тексереді және сынайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Материалдарды сынау түрлерін және тәсілдерін қолданады.
2. Сұйық диэлектриктердің электр беріктігін анықтайды.
3. Қатты диэлектриктердің электр беріктігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі 3) Өндірістік міндеттерді шешу үшін техникалық механиканың негізгі заңдарын және бөлшектерді қосу түрлерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Статика, кинематиканың және динамиканың негізгі ұғымдарын түсіндіреді.
2. Машина детальдарының негізгі ережелерін түсіндіреді.
3. Өзекті және арқаулы жүйенің реакцияларын анықтайды.
4. Жалпақ геометриялық фигуралардың және стандартты профильдердің ауырлық орталығын анықтайды.
5. Механикалық қозғалыстың негізгі көрсеткіштерін анықтайды.
6. Кинетостатика әдістері мен динамика теоремасының негіздерін пайдалана отырып, инерция күшін анықтайды.
7. Материалдардың кедергілерінің негізгі ережелерін біледі.
8. Жалпақ қималардың геометриялық сипаттамаларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі 4) Машиналардың бөлшектерін жобалау кезінде кинематика мен динамиканың негізгі заңдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кинематика мен динамиканың негізгі түсініктерін сипаттайды.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі көрсеткіштерін анықтайды.
3. Кинетостатика әдістері мен динамика теоремасының негіздерін пайдалана отырып, инерция күшін анықтайды.
Оқыту нәтижесі 5) Машина бөлшектерінің беріктігін және олардың деформациялануын есептеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Түрлі деформациялар кезінде ұйғарынды жүктеменің тексеретін, жобалаушы есебін жүргізеді.
2. Ажырайтын және ажырамайтын қосындылардың беріктігін есептейді.
3. Беріліс біліктерін жобалық есептеуді орындайды.
4. Берілістердің, подшипниктердің және біліктердің беріктігін есептейді.
5. Стандартты және бірыңғайланған жалғастырғыштар мен біліктерді таңдайды.
Оқыту нәтижесі 6) Машина бөлшектерін қосудың түрлерін жобалайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жалпы көрініс сызбаларын және құрастыру сызбаларын жасау мен оқуды қолданады.
2. Сызбаларда қолданылатын шарттылық пен ықшамдауларды біледі.
3. Машина жасау сызбаларын салу машықтарын қолданылады.
4. Нобайлар бойынша құрастыру сызбаларын салады.
Оқыту нәтижесі 7) Құралдар мен қондырғылардың сызбаларын, схемаларын оқу. Қолданбалы бағдарламалардың көмегімен бөлшектердің нобайлары мен сызбаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрастыру сызбаларын оқиды.
2. Техникалық құралдар туралы негізгі түсініктерді түсіндіреді.
3. Компьютерлік графиканы біледі.

4. Расшифровывает марки сталей и чугуна, цветных металлов и сплавов.
Результат обучения:
2) Проводит проверку и испытания жидких и твердых диэлектриков.
Критерии оценки:
1. Применяет виды и способы проведения испытания материалов.
2. Определяет электрическую прочность жидких диэлектриков.
3. Определяет электрическую прочность твердых диэлектриков.
Результат обучения:
3) Применять основные законы технической механики и виды соединения деталей для решения производственных задач
Критерии оценки:
1. Объясняет основные понятия статики, кинематики и динамики.
2. Объясняет основные положения деталей машин
3. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
4. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
5. Определяет основные параметры механического движения.
6. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основы теоремы динамики.
7. Демонстрирует знания основных положений сопротивления материалов.
8. Определяет геометрические характеристики плоских сечений.
Результат обучения:
4) Применять основные законы кинематики и динамики при проектировании деталей машин.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
Результат обучения:
5) Выполнять расчеты на прочность деталей машин и их деформаций.
Критерии оценки:
1, Выполняет проверочный, проектировочный расчет допустимой нагрузки при различных видах деформации
2. Выполняет расчеты на прочность разъемных и неразъемных соединений.
3. Выполняет проектные расчеты передачи валов.
4. Выполняет расчеты на прочность передач, подшипников и валов.
5. Выполняет подбор стандартных и нормализованных муфт и валов.
Результат обучения:
6) Проектируют различные виды соединений деталей машин
Критерии оценки:
1. Применяет правила оформления и чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей.
2. Демонстрирует знания условностей и упрощений, применяемых в чертежах.
3. Применяет навыки машиностроительного черчения.
4. Оформляет сборочные чертежи по эскизам.
Результат обучения:
7) Читать чертежи, схемы устройств и оборудования. Выполнять эскизы и чертежи деталей с помощью прикладных программ
Критерии оценки:
1. Читает сборочные чертежи.
2. Объясняет основные понятия о технических средствах.
3. Демонстрирует знания компьютерной графики.

4. Конструкторлық құжаттама әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдаланады.
5. Техникалық сызу құралдарын пайдалана отырып, мамандығы бойынша схемалар жасайды.
Оқыту нәтижесі 8) Жүк көтеру механизмдерін қолдана отырып, такелаждық жұмыстар жүргізуге қойылған талаптарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Такелажды жұмыстарды жүргізуге қатысты ережелерді, регламентті және қағидаларды пайдаланады.
2. Қондырғыны қарап, ақауларды анықтайды.
3. Жұмыс орнын жұмыстарды орындауға дайындайды
4. Монтаждауға жататын қондырғыны ашуға және қайта іске қосу ережелерін қолданылады.
5. Қондырғының майын тазартады және сүртеді.
6. Жүк көтеру механизмдері мен шағын механизация құралдарының сипаттамаларын ажыратады.
7. Жүк көтеру механизмдерін қолдана отырып, такелажды жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі 9) Слесарлық-құрастыру және такелажды жұмыстарды орындау барысында қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құралдармен және аспаптармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін пайдаланады
2. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану ережелерін пайдаланады.
3. Металлды кесу, майыстыру және қорыту кезінде қауіпсідік техникасын пайдаланады.
4. Персоналдың қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ететін барлық бұғаттау құралдарының тоқтаусыз жұмыс істеуін анықтайды
Оқыту нәтижесі 10) Жазықтық және кеңістікті белгілерді және типтік слесарлық-құрастыру операцияларын жасайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Белгі түрлерін түсінеді: жазықтық және кеңістікті.
2. Белгілеу кезінде пайдаланылатын құралдар мен аспаптарды қолданылады.
3. Түрлі өлшеу әдістері мен құралдарын қолданылады.
4. Әртүрлі белгілеу түрлерін жасайды.
5. Құралдар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланылады.
6. Сызбалар бойынша техникалық өлшеуді орындайды.
7. Металлды кесу мен шабу тәсілдерін пайдаланады.
8. Жалпақ металлды кесу, шабу және түзету үшін құралдарды пайдаланады, түзету тәртібін қолданылады.
9. Егеулерді және оларды пайдалануды жіктейді
10. Металлды егеу, бұрғылау және бұранда жасау жұмыстарын орындайды.
11. Металл кесу және шабу жұмыстарын орындайды.
12. Дайындамаларды майыстыруды және түзетуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі 11) Ұйымдастыру әдістері мен кәсіпорын құрылымын сипаттау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электростанция, шағын станция, қала, өнеркәсіптік кәсіпорынды мысалға ала отырып, электрмен жабдықтау жүйесінің негізгі энергетикалық және электротехникалық қондырғысын сипаттайды.
2. Электр құралдарының өарапайым принципиалды жүйелерін оқу мен жасаудың практикалық машықтарына ие.
3. Кәсіпорынның энергетикалық шаруашылығын ұйымдастыру негізі мен құрылымын және оны басқаруды түсіндіреді.

4. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
5. Выполняет схемы по специальности, используя средства технического черчения.
Результат обучения:
8) Выполнять требования к проведению такелажных работ с применением грузоподъемных механизмов.
Критерии оценки:
1. Использует правила, регламент и положения, касающиеся проведения такелажных работ.
2. Производит осмотр оборудования и выявление дефектов.
3. Подготавливает рабочее место к выполнению работ
4. Применяет правила распаковки и расконсервации подлежащего монтажу оборудования.
5. Выполняет очистку и протирку оборудования от смазки.
6.Различает характеристики грузоподъемных механизмов и средств малой механизации.
7. Выполняет такелажные работы с применением грузоподъемных механизмов.
Результат обучения:
9) Соблюдать технику безопасности при выполнении слесарно – сборочных и такелажных работ.
Критерии оценки:
1. Применяет правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями.
2. Использует правила применения средств индивидуальной защиты.
3. Применяет технику безопасности при резке, рубки, гибке и плавке металла.
4. Определяет безотказность работы всех блокирующих устройств, обеспечивающих безопасные условия труда персонала
Результат обучения:
10) Выполнять плоскостную и пространственную разметку и типовые слесарно – сборочные операции.
Критерии оценки:
1. Понимает виды разметок: плоскостная и пространственная.
2. Применяет инструменты и приспособления, применяемые при разметке.
3. Применяет различные методы и средства измерения.
4. Производит различные виды разметок.
5. Пользуется инструментами и контрольно-измерительными приборами.
6. Выполняет технические измерения по чертежам.
7. Применяет способы резки и рубки металла.
8.Пользуется инструментами, применяемыми для резки, рубки и правки листового металла, применяет порядок правки.
9. Классифицируют напильники и их применение.
10. Выполняет работы по опиливанию металла, сверления и нарезание резьбы.
11. Производит резку и рубку металла.
12. Производит гибку и правку заготовок.
Результат обучения:
11) Описывать методы организации и структуры предприятия
Критерии оценки:
1, Характеризует основное энергетическое и электротехническое оборудование системы электроснабжения на примере электростанции, подстанции, города, промышленного предприятия.
2. Имеет практические навыки чтения и составления простейших принципиальных схем электрических установок.
3. Объясняет основу организации и структуры энергетического хозяйства предприятия и его управлением.

4. Кәсіпорынның негізгі бөлімшелерінің функцияларын сипаттайды.
5. Таңдаған кәсібінің спецификасын түсіндіреді.
6. Электрэнергетикалық жүйенің техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің сапасы мен стандарттаудың негізгі мәселелерін түсіндіреді.
7. Жылу және электр энергиясын шығару мен таратудың технологиялық схемаларын сипаттау машықтарын меңгереді.
8. Тарату құралдарының электр қондырғыларын жөндеу бойынша электрослесарьдің қызметтік міндеттемелерін жасайды.
9. Өндірістік құрылымның бастапқы буындарында өндірістік процессті ұйымдастыру әдістерін сипаттау машықтарын меңгереді.
Оқыту нәтижесі 12) Әрбір учаскенің және жалпы, кәсіпорынның өндіру технологиясын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның өндірістік процессінде әрбір өндірістік учаскенің мақсатын сипаттайды.
2. Әрбір өндірістік учаскеге технологиялық сипаттама береді.
3. Әрбір өндірістік учаскедегі еңбек жағдайының спецификасын түсіндіреді.
4. Әрбір учаскенің және жалпы, кәсіпорынның өндіру технологиясына сипаттама береді.
КҚ 02. Жарықтандыру желілерінде электрмонтаждау жұмыстарын орындау
КМ 02. Жарықтандыру желілерінде электрмонтаждау жұмыстарын орындау
Бұл модуль жарықтандыру желісінде электрмонтаждау жұмыстарын орындау үшін қажетті қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, жұмыстардың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар электрлік схемалардың мақсаты мен ережелерін және жасалуын,олардың түрлері мен типтерін; электр және магнит тізбектердің қасиеттері мен сипаттамаларын; электромагниттік өрістің, электрлік және магниттік тізбектердің негізгі түсініктері мен заңдарын; стационарлық және ауыспалы режимдерде тұрақты және айнымалы ток тізбектерін талдау әдістерін; сызықтық және сызықтық емес электр тізбектерінде ауыспалы және тұрақтанған процестерді есептеу әдістерін; негізгі жарықжарық техникалық шамалар; жарық көздері, түрлі жарық көздерін қосу сызбалары; жарықтандыру құрылғыларының электрмен жабдықтау жүйесінің ерекшеліктері; жалаңаш бір талшықты, көп талшықты және фасондық сымдарды сұрыпталымын;
Күштік кабельдерді мақсаты, талшықтарының саны, оқшаулау түрі, конструкциясы мен қорғайтын қабықшасының материалы бойынша жіктеуді; сымдар мен кабельдерді таңбалауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар принципиалды және кәсіби схемаларды оқуды және айыруды; сым мен кабельдің қимасын; бөлменің жарықтандырылуын; жарық көздерінің санын; жарықтандыру желісінің кернеуді жоғалтуын анықтауды; жарықтандыру желісінің мыс талшықтарын дәнекерлеу мен қалайылау; ашық және жасырын электр сымының желілерін монтаждау, қорғау аппараттарын пайдалана отырып жарық көздерін қосу; электр сымы жасырылған желілерді монтаждау, автоматты сақтандырғыштың өтпелі ажыратқыштарының көмегімен сымы жерлендірілген розеткаларды және жарықтандыру шамдарын және әрбір линияға ҚАҚ қосудың; электронды есептегішті қосып, тұрғын жайдың электр сымын монтаждаудың схемасын жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Схемалардың типтері мен түрлерін айыру, схемалардағы электр қондырғыларының негізгі элементтерін білу.
Сызу Электротехника-ның теориялық негіздері
Электр жарықтандыру
Электротехника-лық материалдар
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызбалар мен схемалардың типтері мен түрлерін (құрылымдық, электр принципиалды және монтажды схемалар, қосу мен біріктіру схемаларын) түсінеді.
2. Сызбалар мен схемалар элементтерінің шартты графикалық белгілерін қолданылады.
3. Жарықтандыру желісінің электрмонтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде қолданылатын сызбалар мен схемаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі 2) Электр тізбектерінің негізгі заңдары мен сипаттамаларын қолданылады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және магниттік өрістің сипаттамаларын бағалайды.
2. Электр тізбектерінің негізгі заңдары мен қасиеттерін анықтайды.
3. Магниттік өрістердің негізгі заңдары мен қасиеттерін анықтайды.

4. Характеризует функции основных подразделений предприятия.
5. Объясняет специфику выбранной профессии.
6. Объясняет основные вопросы стандартизации и качества, технико-экономических показателей электроэнергетической системы.
7. Приобретает навыки описывать технологические схемы производства и распределения тепловой и электрической энергии.
8. Формулирует должностные обязанности электрослесаря по ремонту электрооборудования распределительных устройств.
9. Приобретает навыки описывать методы организации производственного процесса в первичных звеньях производственной структуры.
Результат обучения:
12) Описывать технологию производства каждого участка и предприятия в целом.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение каждого производственного участка в производственном процессе предприятия.
2. Дает технологическую характеристику каждого производственного участка.
3. Объясняет специфику условий труда каждого производственного участка.
4. Выполняет описание технологии производства каждого участка и предприятия в целом.
ПК 02. Выполнять электромонтажные работы осветительной сети
ПМ 02. Выполнение электромонтажных работ осветительной сети
Данный модуль описывает результативность работы, знания и навыки, необходимые для выполнения электромонтажных работ осветительной сети.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: назначения и правила чтения, составления электрических схем их виды и типы; свойства и характеристики электрических и магнитных цепей; основные понятия и законы электромагнитного поля, электрических и магнитных цепей; методы анализа цепей постоянного и переменного токов в стационарных и переходных режимах; методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях; основные светотехнические величины; источники света, схемы подключения различных типов источников света; особенности системы электроснабжения осветительных установок; сортаменты голых одножильных, многожильных и фасонных проводов;
классификацию силовых кабелей по назначению, числу жил, роду изоляции, конструкции и материалу защитной оболочки;
маркировку проводов и кабелей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать и различать принципиальные и профессиональные схемы; определять: сечение провода и кабеля; освещенность помещения; количество источников света; потерю напряжения осветительной сети; составлять схему осветительной сети. пайки и лужения медных жил; монтажа сетей открытой и скрытой электропроводки, подключения источников света с использованием аппаратов защиты; монтажа сетей скрытой электропроводкой, подключения розеток с заземляющим проводом и ламп освещения при помощи проходных выключателей автоматического предохранителя и устройства защитного отключения на каждую линию; монтажа электропроводки жилого помещения с подключением электронного счетчика.
Результат обучения:
1) Различать типы и виды схем, знать основные элементы электрооборудования на схемах
Черчение Теоретические основы электротехники
Электроосвещение
Электротехнические материалы
Охрана труда
Критерии оценки:
1, Понимает виды и типы чертежей и схем (структурные, электрические принципиальные и монтажные схемы, схемы соединений и подключений)
2. Применяет условно графические обозначения элементов чертежей и схем.
3. Читает чертежи и схемы, применяемые при производстве электромонтажных работ осветительной сети.
Результат обучения:
2) Применять основные законы и характеристики электрических цепей
Критерии оценки:
1. Оценивает характеристики электрического и магнитного полей.
2. Дает определение основных законов и свойств электрических цепей.
3. Дает определение основных законов и свойств магнитных цепей.

4. Тұрақты және айнымалы ток тізбектерінің ерекшеліктерін ажыратады.
5. Сызықтық және сызықтық емес тізбектердің ерекшеліктерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі 3) Аналитикалық және графикалық әдістермен электр тізбектерін есептеуді орындау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тұрақты токтың сызықтық және сызықтық емес тізбектерін есептейді.
2. Айнымалы токтың бірфазалы тізбектерін есептейді.
3. Айнымалы токтың симметриялы және симметриялы емес үш фазалы тізбектерін есептейді.
4. Магниттік тізбектерді есептейді.
5. ПСызықтық электр тізбектерінде ауысу процестерін есептеудің түрлі әдістерін қолданады.
6. Синусоидты емес тізбектерді, көрсеткіштері бөлінген сызықтарды, төртполюстіктерді және электр сүзгіштерін есептеу әдістерінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі 4) Жарық техникалық шамаларды, жарық көздерінің түрлерін және оларды қосу схемаларын пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі жарық шамалары мен олардың өлшем бірліктерін түсінеді;
2. Заманауи жарық көздерін, олардың керек-жарақтарын, жұмыс істеу принипін, қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін; түрлі жарық көздеріне арналған заманауи жарықтандыру құралдарын, олардың керек-жарақтарын, қолдану аясын пайдаланады;
3. Жарықтандыру құрылғыларының жарықтандыру бөлігін жобалаудың негізгі қағидаларын түсінеді.
4. Өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр жарықтандыру желілерін пайдалануды; өрт қауіпті және жарылыс қауіпті аймақтарда электр сымын пайдалану ерекшеліктерін ұйымдастырады;
5. Электр жарықтандыру желілерінің мақсаты мен конструктивті орындалуын түсінеді;
6. Жарықтандыру құрылғылары үшін қорғау тәсілдері мен өткізгіштік өнімдерді таңдауды қолданылады;
7. Жарықтандыру желілерінің құрылу схемаларын, жарықтандыруды қоректендіруді резервілеу нұсқаларын қолданылады;
8. Жарықтандыруды басқару схемаларын оқиды;
9. Жарық көздері әртүрлі нақты нысандарды жарықтандыруды өлшейді;
10. Жарықтандыру құрылғылары үшін өткізгіштік өнімді таңдау мен есептеудің негізгі әдістерін қолданылады;
11. Жарықтандыру құрылғыларының зақымдануына диагностика жасайды; жұмыстағы ақаулардың және бұзылудың себебін анықтайды; білікті:
12. Жарықтандыру құрылғыларының жұмысындағы ақаулар мен бұзылуларды жояды.
Оқыту нәтижесі 5) Электр жарықтандыру құрылғыларының электрмен жабдықтау ерекшеліктерін түсінеді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрғын, әкімшілік және қоғамдық ауыл шаруашылық және өнеркәсіптік ғимараттарды жарықтандыруды ұйымдастыру тәсілдерін түсінеді;
2. Электр жарықтандыруды басқару схемаларын қолданылады;
3. Шамдардың барлық түрлерін орнатуды, зарядтау ережелерін және құрылымын түсінеді;

4. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.
5. Различает особенности линейных и нелинейных цепей.
Результат обучения:
3) Выполнять расчет электрических цепей аналитическими и графическими методами
Критерии оценки:
1. Выполняет расчет линейных и нелинейных цепей постоянного тока.
2. Выполняет рассчет однофазных цепей переменного тока.
3. Умеет расчитывать симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
4. Выполняет рассчет магнитных цепей.
5. Применяет различные методы расчета переходных процессов в линейных электрических цепях.
6. Понимает особенности методов расчета несинусоидальных цепей, линий с распределенными параметрами, четырехполюсников и электрических фильтров.
Результат обучения:
4) Применять светотехнические величины, виды источников света и схемы их подключения
Критерии оценки:
1. Понимает основные световые величины и их единицы измерения.
2. Применяет современные источники света, знает их устройство, принцип работы, правила техники безопасности при их обслуживании; современные осветительные приборы для различных источников света, их устройство, область применения.
3. Понимает основные принципы проектирования осветительной части осветительных установок.
4. Организовывает эксплуатацию электрических осветительных сетей промышленных предприятий; особенности эксплуатации электропроводок в пожароопасных и взрывоопасных зонах.
5. Понимает назначение и конструктивное исполнение сетей электрического освещения.
6 Применяет способы защиты и выбор проводниковой продукции для осветительных установок.
7. Применяет схемы построения осветительных сетей, варианты резервирования питания освещения.
8. Читает схемы управления освещением.
9, Выполняет замер освещенности конкретных объектов с различными источниками света. 10. Применяет основные методы расчета и выбора проводниковой продукции для осветительных установок.
11, Проводит диагностику повреждения осветительных установок; выявляет причины неисправностей и отказов в работе.
12. Устраняет неисправности и отказы в работе осветительных установок.
Результат обучения:
5) Понимает особенности системы электроснабжения электроосветительных установок
Критерии оценки:
1, Объясняет способы организации освещения жилых, административных и общественных сельскохозяйственных и промышленных зданий.
2. Применяет схемы управления электрическим освещением.
3. Понимают устройство, правила зарядки и установки светильников всех видов.

4. Жарықтандыру электр орнату бұйымдарының типтерін, құралдары мен аппараттарын пайдаланады, олардың құрылымы мен сипаттамаларын біледі;
5. Жарықтандыру құралдарын жерлендіру және нөлдендіру ережелерін қолданылады;
6. Электр желісінің көрсеткіштерін өлшеуге арналған құралдарды пайдаланады;
7. Электр желілеріндегі кернеудің шығынын есептейді;
8. Номиналды шығын бойынша сымдар қимасын анықтайды.
Оқыту нәтижесі 6) Электр оқшауланған өткізгіштік және кабельдік өнімдерді таңдайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Күштік кабельдерді мақсаты, талшықтарының саны, оқшаулау түрі, конструкциясы мен қорғайтын қабықшасының материалы бойынша жіктейді.
2. Жалаңаш бір талшықты, көп талшықты және фасондық сымдарды сұрыпталымын пайдаланады;
3. Сымдар мен кабельдерді таңбалауды біледі.
Оқыту нәтижесі 7) Өткізгіштерді конструкциясы және мақсаты бойынша жіктейді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металлдардан және олардың қоспаларынан өткізгіштік материалдарды қолданады;
2. ӘЖ үшін қолданылатын сымдарды, олардың конструктивті орындалуын және сипаттамаларын пайдаланады.
3. Құралды, жұмыс істеу принципін және негізгі электр қондырғысын пайдалану жолдарын түсіндіреді.
4. Конструкциясы мен мақсатына қарай өткізгіштерді таңдайды.
5. Өткізгіштердің электр қосындыларын пайдаланады.
6. Кабельдер мен сымдардың ұштарын бөледі.
Оқыту нәтижесі 8) Электр қондырғысын монтаждау және жөндеу бойынша өндірістік жұмыстардың қауіпсіз және рационалды жағдайларын ұйымдастыру ережелерін пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр құрылғыларын техникалық пайдалану ережелерін, электр құрылғылрының құру ережелерін қолданады.
2. Практикада электр қондырғысын монтаждау және жөндеу бойынша өндірістік жұмыстардың қауіпсіз және рационалды жағдайларын ұйымдастыруды қолданады.
3. Жабық, ашық және жиынтықты тарату құралдарын жарықтандыру құрылғыларының ақаусыз жағдайын қамтамасыз етеді.
4. Монтаждау кезінде электр қондырғысының өткізгіштері мен металл бөлшектерінің тот басуына әкелетін қолайсыз сыртқы факторларды ескереді.
КҚ 03. Электр жабдықтарын монтаждауды және жөндеуді орындау
КМ 03 Электр жабдықтарын монтаждауды және жөндеуді орындау
Бұл модуль электр жабдықтарын монтаждау және жөндеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, жұмыстардың нәтижелілігін сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар техникалық қызмет көрсету түрлерін; электр қондырғысына техникалық қызмет көрсету кезіндегі ұйымдастыру шараларын; электр құрылғыларында пайдаланылатын типтік қосындыларды; қондырғыны жинау әдістері мен бақылау құралдарын және сапасын; цехты тарату желілерінің схемаларын; әуе және кабельдік желілерді салу мен мақсатын; электр желілерін таңбалауды; кернеуі 1000 В-ға дейінгі электр аппараттарының, тарату құрылғыларының құрылымы мен тағайындалуын; электр машиналары мен трансформаторлар туралы жалпы мәліметтерді; электр машиналары мен трансформаторлардың бұзылуы және оларды жою жолдарын; электр машиналарының орамдарын жөндеу технологиясын меңгереді; электр машиналарын сынау көлемдері мен нормаларын біледі; электр құрылғыларында қауіпсіз жұмыс істеуді ұйымдастыру бойынша негізгі нормативтік-техникалық құжаттарды біледі; электротехникалық персоналға қойылатын негізгі талаптарды; электр-травматизмнің түрлерін және оның алдын алу шараларын; электр қорғау құралдарының жіктелуін, оларды қарау және сынау мерзімділігін біледі. Бөлшектердің жағдайын бағалайды және жөндеу түрін анықтайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар 1000 В дейінгі электр аппараттары мен тарату құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді; электр машиналары мен трансформаторларды жөндеу мен қызмет көрсетуді; жөндеуден кейін электр машиналары мен трансформаторларды сынауды; электр қозғалтқышты басқарудың өндірістік шкафының түрлі схемаларын монтаждауды, жолға қоюды және жөндеуді; индикациясы бар үш фазалы қозғалтқышты іске қосу схемаларын монтаждауды, жолға қоюды және жөндеуді; уақыт кідіртетін пневматикалық қосымшасы бар үш фазалы қозғалтқышты іске қосу схемаларын монтаждауды, жолға қоюды және жөндеуді; үш фазалы қозғалтқышты іске қосу схемаларын монтаждау, жолға қою және жөндеуді; үш фазалы есептегішті электр қондырғыларының қорек желілеріне қосу схемаларын монтаждауды, жолға қоюды және жөндеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі
1) Электр құралдарына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жөндеу негіздерін қолдану
Электр желілерінің электр қондырғыларын пайдалану, жөндеу және жолға қою
Электр машиналар және трансформаторлар
Жалпы өнеркәсіптік тұтынушылари-тели
Электр өлшемдері
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іске қосу-жөндеу жұмыстарының мақсаты мен түрлерін түсіндіреді.
2. Жолға қою жұмыстарын ұйымдастырады.
3. Электр қондырғысының ақауларын анықтау әдістерін қолданады.

4. Использует типы осветительных электроустановочных изделий, приборов и аппаратов, знает их устройство и характеристики.
5. Применяет правила заземления и зануления осветительных установок.
6, Применяет приборы для измерения параметров электрической сети.
7.Рассчитывает потери напряжения в электрических сетях.
8. Определяет сечение проводов по номинальному расходу.
Результат обучения:
6) Выполнять выбор электроизоляционной проводниковой и кабельной продукции
Критерии оценки:
1, Классифицирует силовые кабели по назначению, числу жил, роду изоляции, конструкции и материалу защитной оболочки.
2, Использует сортаменты голых одножильных, многожильных и фасонных проводов;
3, Различает маркировку проводов и кабелей.
Результат обучения:
7) Классифицирует проводники по конструкции и назначению
Критерии оценки:
1. Применяет проводниковые материалы из металлов и их сплавов.
2. Использует провода, применяемые для высоковольтных линий, их конструктивное исполнение и характеристики.
3. Объясняет устройство, принцип работы и способы применения основного электрооборудования
4. Производит выбор проводников по конструкции и назначению
5. Использует электрические соединения проводников
6. Выполняет разделку концов кабелей и проводов.
Результат обучения:
8) Применяет правила организации безопасных и рациональных условий производства работ по монтажу и ремонту электрооборудования
Критерии оценки:
1. Применяет правила технической эксплуатации электроустановок, правила устройства электроустановок.
2. Применяет на практике правила организации безопасных и рациональных условий производства работ по монтажу и ремонту электрооборудования.
3. Обеспечивает исправное состояние приборов освещения закрытых, открытых и комплектных распределительных устройств.
4. Учитывает при монтаже неблагоприятные внешние факторы, приводящие к коррозии проводников и металлических частей электрооборудования.
ПК 03. Выполнять монтаж и ремонт электрооборудования
ПМ 03 Выполнение монтажа и ремонта электрооборудования
Данный модуль описывает результативность работы, знания и навыки, необходимые для выполнения монтажа и ремонта электрооборудования. В результате изучения содержания модуля обучающиеся осваивают:
виды технического обслуживания организационные мероприятия при техническом обслуживании электрооборудования; типовые соединения, применяемые в электроустановках; методы и средства контроля и качества сборки оборудования; схемы цеховых распределительных сетей; устройство и назначение воздушных и кабельных линий; маркировку электрических сетей; устройство и назначение электроаппаратов, распределительных устройств напряжением до 1000 В; общие сведения об электрических машинах и трансформаторах; неисправности электрических машин, трансформаторов и способы их устранения; технологию ремонта обмоток электрических машин; знать объемы и нормы испытания электрических машин; знать основные нормативно технические документы по организации безопасных работ в электроустановках; основные требования к электротехническому персоналу; виды электро-травматизма и меры его предупреждения; знать классификацию электрозащитных средств, периодичность их осмотров и испытаний.
Проводить оценку состояния деталей и определения видов ремонта.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять техническое обслуживание и ремонт электрических аппаратов и распределительных устройств до 1000 В; ремонт и обслуживание электрических машин и трансформаторов. проводить испытания электрических машин и трансформаторов после ремонта; выполнения монтажа, наладки и ремонта различных схем производственного шкафа управления пуска электродвигателя; монтажа, наладки и ремонта схемы пуска трехфазного двигателя с индикацией; монтажа, наладки и ремонта схемы пуска трехфазного двигателя с использованием пневматических приставок выдержки времени; монтажа, наладки и ремонт схем пуска трехфазного двигателя; монтажа, наладки и ремонта схем подключения трехфазного счетчика к линиям питания электрооборудования.
Результат обучения:
1) Применять основы организации технического обслуживания и ремонта электроустановок
Эксплуатация, ремонт и наладка электрооборудования электрических сетей
Электрические машины и трансформаторы
Общепромышленные потребители
Электрические измерения
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение и виды пуско - наладочных работ.
2. Организовывает наладочные работы.
3. Использует методы выявления дефектов электрооборудования.

4. Өлшеу құралдарын жіктейді;
5. Құралдарды электр тізбегіне қосу схемаларын жасайды.
6. Өлшемдерді тексеру мен сынақтардың нәтижесі бойынша электр қондырғысының жағдайын бағалайды;
7. Электр қондырғысынан ақаулар іздейді.
8. Құралдарды электр тізбегіне қосу схемаларын монтаждайды.
9. Құралдарға техникалық қызмет көрсету құжаттамасын қолданады.
10. Құралдарды тексеру және пайдалану жүйесін түсінеді.
11. Өлшеу құралдарына техникалық қызмет көрсетудің жалпы ережелерін қолданады.
12. Электр өлшеулер жүргізеді.
13. Құралдардың көрсеткіштерін жазып алады.
14. Абсорбция коэффициентін және диэлектрлік шығындар бұрышының тангенсін анықтаумен май трансформаторды оқшаулау сипаттамаларын өлшейді.
15. Монтаждау жұмыстарын жүргізу кезде өлшейді
Оқыту нәтижесі 2) Электр қондырғысын жөндеу кезінде типтік слесарлық операцияларды қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр қондырғысын жөндеу кезінде негізгі слесарлық операцияларды қолданады.
2. Тарату құралдарын орнатады, салыстырып тексереді және қалпын реттейді, бекітеді.
Оқыту нәтижесі 3) Цехтік тарату желілерінің схемаларын жинау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цехтік тарату желілерінің түрлерін (радиалды, магистральды және аралас - біржақты және екіжақты қорекпен) пайдаланады.
2. Қарапайым приницпиалды және монтажды электр схемаларын жасайды
3. Принципиалды және монтажды электр схемаларын, тарату желілерінің қосу схемаларын пайдаланады
Оқыту нәтижесі 4) Электр желілеріне техникалық қызмет көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік кәсіпорындарда электр желілерін пайдалануды ұйымдастырады.
2. Ішкі желілерді тексеру мен жөндеу кезеңдерін және жарықтандыру желілеріне қойылатын талаптарды түсіндіреді.
3. Өртқауіпті және жарылыс қауіпті аймақтарда электр сымдарын пайдалану ерекшеліктерін түсінеді.
4. Цехішілік электр желілерін пайдалану кезінде еңбекті қорғау ережелерін пайдаланады.
5. Кәсіпорынның электр шаруашылығын пайдалану үшін қажетті қосалқы құрылыстар мен құылғыларды біледі.
6. Күштік трансформаторларды тексереді.
7. Шағын станция мен тарату желілерінің негізгі электр қондырғыларының құрылымын түсінеді.
8. Әуе желілерін тексереді;
9. Тіреуіштерді жерлендіруді тексереді.
10. Ағаш және темірбетон тіреуіштердің жағдайын тексереді.
11. Трансформаторды фазалайды және жүктеуді қосады.
Оқыту нәтижесі 5) Кернеуі 1000 в-ға дейінгі іске қосу, реттеуіш аппараттар мен тарату құралдарының мақсаты мен құрылымын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Азаматтық ғимараттар мен өнеркәсіптік кәсіпорындарда электр қондырғыларын басқару және қорғау аппараттарын қолданылады;

4. Классифицирует измерительные приборы;
5. Выполняет схемы включения приборов в электрическую цепь.
6. Производит оценку состояния электрооборудования по результатам проверок измерений и испытаний;
7. Выполняет дефектовку электрооборудования.
8. Монтирует схемы включения приборов в электрическую цепь.
9. Применяет документацию на техническое обслуживание приборов.
10. Понимает систему эксплуатации и проверки приборов.
11. Применяет общие правила технического обслуживания измерительных приборов.
12. Проводит электрические измерения.
13. Снимает показания приборов.
14. Проводит измерения характеристик изоляции масляного трансформатора определением коэффициента абсорбции и тангенса угла диэлектрических потерь.
15. Выполняет измерения при производстве монтажных работ.
Результат обучения:
2) Применять типовые слесарные операции при ремонте электрооборудования
Критерии оценки:
1. Применяет основные слесарные операции при ремонте электрооборудования
2. Устанавливает, выверяет и регулирует положение, закрепляет распределительные устройства.
Результат обучения:
3) Собирать схемы цеховых распределительных сетей
Критерии оценки:
1. Применяет виды цеховых распределительных сетей (радиальные, магистральные и смешанные - с односторонним или двусторонним питанием)
2. Составляет простые электрические принципиальные и монтажные схемы
3. Использует электрические принципиальные и монтажные схемы, схемы подключений распределительных сетей
Результат обучения:
4) Выполнять техническое обслуживание электрических сетей
Критерии оценки:
1. Понимает организацию эксплуатации электрических сетей промышленных предприятий.
2. Объясняет периодичность осмотров и ремонтов внутренних сетей и требования к эксплуатации сетей освещения.
3. Понимает особенности эксплуатации электропроводок в пожароопасных и взрывоопасных зонах.
4. Применяет правила охраны труда при эксплуатации электрических внутрицеховых сетей.
5. Имеет представление о вспомогательных сооружениях и устройствах, необходимых для эксплуатации электрохозяйства предприятий.
6. Выполняет осмотры силовых трансформаторов.
7 Понимает устройство основного электрооборудования подстанций и распределительных сетей.
8. Проводить осмотры воздушных линий;
9. Проверяет заземление опор.
10 Проверяет состояние деревянных и железобетонных опор.
11. Выполняет фазировку и включение трансформатора под нагрузку.
Результат обучения:
5) Понимать назначение и устройство пусковых, регулирующих аппаратов и распределительных устройств напряжением до 1000 В.
Критерии оценки:
1. Применяет аппараты защиты и управления электрооборудованием гражданских зданий и промышленных предприятий.

2. Коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы кәсіпорындар мен тұрғын ғимараттардың электр-қабылдағыштарын монтаждайды;
3. Есептік электр көрсеткіштері бойынша электр желілерінің, шағын станциялардың және тарату пунктерінің электр қондырғыларын таңдайды.
4. Кернеуі 1000 В дейінгі құралдар үшін сақтандырғыштар мен ажыратқыштарды орнату әдістері туралы білімін қолданады.
Оқыту нәтижесі 6) Өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр қондырғыларын дұрыс пайдалануын бақылайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау үшін электр желілерін рационалды пайдалану жағдайларын түсінеді;
2. Электр желілерін пайдалану үшін жауапкершілік түрлерін түсінеді;
3. Өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр қондырғыларының жұмысының көрсеткіштерін бақылайды
Оқыту нәтижесі 7) Практикалық қызметте электр машиналары және трансформатор туралы білімін пайдаланады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты ток және айнымалы токтың коллекторсыз машиналарының әрекет ету принципін, конструкциясын, қолдану аясын, жіктелуін, мқсатын түсінеді.
2. Тұрақты ток машиналарының орамасын және айнымалы ток машиналарының статорының орамасының құрылымын түсіндіреді.
3. Зәкір орамының қәдімгі үзіліс (ПП) және қәдімгі ирек ПВ)толық схемасын салады және есептейді.
4. Тікелей ток машиналары қозғалту жолдарын түсінеді.
5. Тілелей ток қозғалтышы ( ДПТ) іске қосу және айналу жиілігін реттеу жолдарын түсінеді.
6. Схема жинайды, тілелей ток қозғалтышы (ДПТ) іске қосады және айналу жиілігін реттейді.
7. Тұрақты, айнымалы ток машиналарының және трансформатордың көрсеткіштерін есептейді.
8. Тұрақты ток машиналарының коммутациялар жолдарын, оларды жақсарту жолдарын қолданады.
9. Құралды, жұмыс істеу режимдерін және синхронды және асинхронды машиналардың әрекет ету принципін түсінеді.
10. Әртүрлі типтегі статор орамаларының толық схемасын санайды және жасайды.
11. Асинхронды қозғалтқышты (АҚ) іске қосу жолдары мен айналу жиілігін реттейді..
12. Құрастырады, іске қосады және (АД) айналу жиілігін реттейді, сипаттамаларын жасайды.
13. Синхронды машиналардың қозғалыс жүйелерін түсіндіреді.
14. Синхронды қозғалтқышты (СҚ) іске қосу жолдарын айыра біледі.
15. Әртүрлі типтегі синхронды генераторлардың артықшылықтары мен кемшіліктерін, әрекет ету принципін, кұрылымын талдайды.
16. Синхронды компенсатор режмінде синхронды қозғалтқышты пайдалану мүмкіндігін түсіндіреді. Трансформаторлардың мақсатын, жіктелуін, қолданылу аясын, конструкциясы мен әрекет ету принципін біледі.
17. Жұмыс істеу және номиналды режимдерде, бос тұру режимінде және қысқа тұйықталу режимінде трансформатордың жұмысын зерттеу және құрылымының схемасын жасайды.

2. Выполняет монтаж электро-приемников жилых зданий и предприятий коммунально-бытового назначения;
3. Выбирает электрооборудования электрических сетей, подстанций и распределительных пунктов по расчетным электрическим параметрам.
4. Применяет знания о методах установки предохранителей и выключателей для устройств напряжением до 1000 В.
Результат обучения:
6) Вести контроль за правильностью эксплуатации электрического оборудования промышленных предприятий
Критерии оценки:
1. Понимает условия рациональной эксплуатации электрических сетей для электроснабжения промышленных предприятий.
2. Понимает виды ответственности за эксплуатацию электрических сетей; требования к эксплуатационному персоналу.
3. Контролирует параметры работы электрического оборудования промышленных предприятий
Результат обучения:
7) Применять знания об электрических машинах и трансформаторов в практической деятельности
Критерии оценки:
1. Понимает назначение, классификацию, области применения, конструкцию и принцип действия машин постоянного тока и бесколлекторных машин переменного тока.
2. Объясняет строение обмоток машин постоянного тока и обмоток статора машин переменного тока.
3. Выполняет расчет и построение развернутой схемы простой петлевой (ПП) и простой волновой (ПВ) обмоток якоря.
4. Понимает способы возбуждения машин постоянного тока..
5. Понимает способы пуска и регулирования частоты вращения двигателей постоянного тока.
6. Осуществляет сборку схемы, производит пуск и регулирование частоты вращения двигателей постоянного тока..
7. Производит расчет параметров машин постоянного, переменного тока и трансформатора.
8. Применяет способы коммутации машин постоянного тока, способы ее улучшения.
9. Понимает устройство, режимы работы и принцип действия синхронных и асинхронных машин.
10. Рассчитывает и строит развернутую схему обмоток статора различного типа.
11. Понимает способы пуска и регулирования частоты вращения асинхронного двигателя
12. Осуществляет сборку схемы, производит пуск и регулирование частоты вращения асинхронного двигателя (АД).
13. Объясняет системы возбуждения синхронных машин.
14. Различает способы пуска синхронного двигателя (СД).
15. Анализирует устройство, принцип действия, достоинства и недостатки синхронных генераторов различного типа.
16. Объясняет возможность использования синхронного двигателя в режиме синхронного компенсатора. Знает назначение, классификацию, области применения, конструкцию и принцип действия трансформаторов.
17. Осуществляет сборку схемы и исследование работы трансформатора в рабочем и номинальном режимах, в режиме холостого хода и режиме короткого замыкания.

18. Трансформаторларды қосу топтарын және трансформаторларды параллель жұмыстарға қосу жағдайларын түсінеді.
19. Параллель қосылған трансформаторлар арасында жүктемені бөлуді есептейді.
20. Автотрансформаторлардың конструкциясының, қолданылу аясын және жжұмыс істеу принципінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі 8) Электр машиналары мен трансформаторлардың ақауларын, оларды жою тәсілдерін және электр машиналарының орамаларын жөндеу технологияларын түсіну
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зәкір реакциясының болу себептерін талдайды және зәкір реакциясының зиянды әсерін жою жолдарын сипаттайды.
2. Коллекторда ұшқын шығу себептерін және тұрақты ток машиналарында ұшқынды азайту жолдарын түсіндіреді.
3. Электр машиналардың орамаларының ақауларын жояды және жөндейді.
Оқыту нәтижесі 9) Электр құрылғыларында қауіпсіз жұмыстарды ұйымдастыру бойынша жалпы ережелерді орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1 .Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу үшін ұйымдастырушылық және техникалық шараларды қолданады
КҚ 04. Тарату құрылғыларын және екінші реттік тізбектерді монтаждауды орындау
КМ 04. Тарату құрылғыларын және екінші реттік тізбектерді монтаждауды орындау
Бұл модуль тарату құрылғылары мен екінші реттік тізбектерді монтаждау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құрастыру сызбаларындағы жалпы мәліметтерді; сызбаларда пайдаланылатын шарттылықтар мен қысқартулардың мақсатын, жұмыс сызбаларын рәсімдеу және оқу ережелерін; конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманың жалпы ережелерін; техникалық бөлшектердің геометриялық құрылуы мен сызу ережелерін, технологиялық қондырғының графикалық көрсету жолдарын және технологиялық схемаларды орындауды; сызбалар мен схемаларды рәсімдеу мен салудың Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесі (БКҚЖ) мен Бірыңғай технологиялық құжаттама жүйесінің (БТҚЖ) стандарттарының талаптарын; электротехникалық материалдардың, диэлектриктердің негізгі түрлерін, олардың қасиеттері мен мақсаттарын; материалдардың көрсеткіштерін өлшеу мен қасиеттерін анықтау әдістерін; диэлектриктердің механикалық және жылу мен физика-химиялық сипаттамаларын; электроқшаулағыш материалдардың түрлерін;
Сымдар мен кабельдердің негізгі маркаларын және қолдану аясын. Метрология негіздерін; түрлі жүйелер мен типтердің өлшеу құралдарының жұмысының принципі; өлшеу жолдары мен әдістері; өлшеулер мен құралдардың дәлсіздіктерін; түрлі жүйелер мен типтердегі өлшеу құралдарының құрылуын, жұмыс істеу принциптерін; ток, кернеу, қуаттылық, электр энергиясын, қуаттылық коэффициентін, жиілікті өлшеу жолдары мен әдістерін; ток пен кернеу трансформаторларының құрылуын, мақсатын, жұмыс істеу принципін және қолданылуын; кедергі, индуктивтілік пен сыйымдылықты өлшеу жолдары мен әдістерін; оқшаулау мен жерлендіру кедергісін өлшеу жолдары мен әдістерін; электр әдістермен электр емес шамалармен өлшеу жолдары мен әдістерін; электр монтаждау жұмыстарын ұйымдастыруды, дайындық жұмыстарын орындау құрамы мен технологиясын; ғимаратты монтаждау үшін қабылдау, құралды, қондырғы мен материалдарды қабылдау және сақтау ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қиын емес бөлшектердің, технологиялық схемалар мен аппараттардың нобайларын, жұмыс және құрастыру сызбаларын оқуды және салуды; әртүрлі электр және электр емес шамаларды өлшеуді; электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын; типтік электротехникалық құралдары мен қондырғыларының көрсеткіштері мен сипаттамаларын анықтауды; негізгі электр және электр емес шамаларды өлшеуді үйренеді. Іске қосу-реттеу аппаратурасын монтаждайды.
Оқыту нәтижесі 1) суреттер мен нобайлар, жұмыс сызбаларын салу
Сызу
Электротехникалық материалдар
Электр өлшемдері.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманың КСКД, КСИД, ҚР СН жалпы ережелерін біледі.

18. Понимает группы соединения трансформаторов и условия включения трансформаторов на параллельную работу.
19. Производит расчет по распределению нагрузки между параллельно включенными трансформаторами.
20. Понимает особенности конструкции, области применения и принципы работы автотрансформаторов
Результат обучения:
8) Понимать неисправности электрических машин и трансформаторов, способы их устранения и технологию ремонта обмоток электрических машин
Критерии оценки:
1. Анализирует причины появление реакции якоря и характеризует способы устранения вредного влияния реакции якоря.
2. Объясняет причины искрения на коллекторе и способы снижения искрения в машин постоянного тока.
3. Устраняет неисправности и производит ремонт обмоток электрических машин.
Результат обучения:
9) Выполнять общие требования по организации безопасных работ в электроустановках
Критерии оценки:
1. Проводит организационные и технические мероприятия для безопасного проведения работ
ПК 04. Выполнять монтаж распределительных устройств и вторичных цепей
ПМ 04. Выполнение монтажа распределительных устройств и вторичных цепей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения монтажа распределительных устройств и вторичных цепей. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие сведения о сборочных чертежах; назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах, правила оформления и чтения рабочих чертежей; основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации; геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей, способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем; требования стандартов Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и Единой системы технологической документации (ЕСТД) к оформлению и составлению чертежей и схем; основные виды электротехнических материалов, диэлектриков, их свойства и назначение; методы измерения параметров и определения свойств материалов; механические, тепловые и физико-химические характеристики диэлектриков; виды электроизоляционных материалов;
основные марки проводов и кабелей и область применения.
основы метрологии; принцип работы измерительных приборов различных систем и типов; способы и методы измерений; погрешности измерений и приборов; устройство, принцип работы измерительных приборов различных систем и типов; способы и методы измерения тока, напряжения, мощности, электрической энергии, коэффициента мощности, частоты; устройство, назначение принцип работы и применение измерительных трансформаторов тока и напряжения; способы и методы измерения сопротивления, индуктивности и емкости; способы и методы измерения сопротивления изоляции и заземления; способы и методы измерения неэлектрических величин электрическими методами; организацию электромонтажных работ, состав и технологию выполнения подготовительных работ; правила приемки сооружений под монтаж, приемки и хранения инструмента, оборудования и материалов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать и выполнять эскизы рабочих и сборочных чертежей несложных деталей, технологических схем и аппаратов; выполнять измерение различных электрических и неэлектрических величин; определять основные характеристики электрической цепи; параметры и характеристики типовых электротехнических устройств и оборудования; проводить измерения основных электрических и неэлектрических величин. Выполнять монтаж пускорегулирующей аппаратуры
Результат обучения:
1) Выполнять рисунки и эскизы рабочих чертежей
Черчение
Электротехнические материалы
Электрические измерения
Критерии оценки:
1. Знает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.

2. Геометриялық құрылысты орындайды.
3. Техникалық бөлшектердің контурларын салу ережелерін біледі.
4. Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін пайдалана отырып геометриялық құрылысын салады.
5. Геометриялық денелердің проекциясын және олардың аксонометриясын орындайды.
6. Бөлшектердің проекциясын, қажетті кесінділер мен қималарды жасайды.
7. Бұрандалы байланыстыі суретін салады және белгілейді
8. Бөлшектердің нобайлары мен сызбаларын жасайды.
9. Ажыратылатын және ажыратылмайтын қосындылардың сызбаларын салады.
10. Беріліс сызбаларын салады.
Оқыту нәтижесі 3) Принципиалды және монтаждау схемаларын түсіну және оқу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жалпы көрініс сызбаларын және құрастыру сызбаларын рәсімдеу және оқу ережелерін қолданылады.
2. Сызбаларда қолданылатын шарттылықтар мен қысқартуларды біледі.
3. Машина жасау сызбаларын сызу машықтарын қолданылады.
4. Нобайлар бойынша құрастыру сызбаларынрәсімдейді.
5. Қиын емес бөлшектердің, технологиялық схемалар мен аппараттардың жұмыс және құрастыру сызбаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі 4) Өндірісте қолданылатын материалдардың қасиеттерін анықтау және жіктеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірісте қолданылатын негізгі электротехникалық материалдардың түрін, қасиеттерін және қолдану аясын түсінеді.
2. Электротехникалық материалдардың сипаттамаларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі 5) Электр шамаларды өлшейді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр тізбектерінің негізгі көрсеткіштері мен сипаттамаларын, негізгі электр өлшемдерін, электр және магнит өрістердің сипаттамаларын өлшейді.
2. Түрлі электр тізбектерінде және құралдарда ток, кернеу, қуаттылық, электр энергиясын, қуаттылық коэффициентін, жиілікті өлшейді.
3. Кіші, орташа, үлкен кедергілерді, оқшаулау және жерлендіру кедергілерін түрлі жолдармен және әдістермен өлшейді.
4. Индуктивтілікті, өзара индуктивтілікті және сыйымдылықты өлшейді.
Оқыту нәтижесі 6) Арнайы өлшемдерді орындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кабельдік және әуе желілерінде өлшеуді жүзеге асырады.
2. Әуе және кабель желілерінің бүлінген жерлерін анықтайды.
3. Электр емес шамаларды электр әдістермен өлшейді.
4. Телеөлшеу принциптерін түсінеді
5. Трансформаторлардың жүктемелері мен кернеуін өлшеу кезеңділігі туралы біледі.
Оқыту нәтижесі
7) Болжалды пайдалану жағдайына және мақсатына қарай өлшеу құралдарын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіптік қызметінде өлшеу құралдарын, өлшеу жолдары мен әдістерін біледі.
2. Өлшемдердің және өлшеу құралдарының дәлсіздіктерін бағалайды.
3. Өлшеу құралдарын тексереді.

2. Выполняет геометрические построения.
3. Демонстрирует знания правил вычерчивания контуров технических деталей.
4. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
5. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
6. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
7. Выполняет изображение и обозначение резьбовых соединений.
8. Выполняет эскизы и чертежи деталей.
9. Выполняет чертежи разъемных и неразъемных соединений.
10. Выполняет чертежи передач.
Результат обучения: 2) Понимать и читать принципиальные и монтажные схемы.
Критерии оценки:
1. Применяет правила оформления и чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей.
2. Демонстрирует знания условностей и упрощений, применяемых в чертежах.
3. Применяет навыки машиностроительного черчения.
4. Оформляет сборочные чертежи по эскизам.
5. Читает, рабочие и сборочные чертежи несложных деталей, технологических схем и аппаратов
Результат обучения:
3) Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве.
Критерии оценки:
1. Понимает виды, свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в производстве.
2. Объясняет характеристики электротехнических материалов.
Результат обучения:
4) Выполнять измерения электрических величин
Критерии оценки:
1. Измеряет основные параметры и характеристики электрических цепей, основные электрические величины, характеристики электрических и магнитных полей.
2. Измеряет ток, напряжение, мощность, электрическую энергию, коэффициент мощности, частоту в различных электрических цепях и устройствах.
3. Измеряет малые, средние, большие сопротивления, сопротивления изоляции и заземления различными способами и методами.
4. Измеряет индуктивность, взаимную индуктивность и емкость.
Результат обучения:
5) Выполнять специальные измерения
Критерии оценки:
1. Выполняет измерения в кабельных и воздушных линиях.
2. Определяет места повреждения воздушных и кабельных линий.
3. Измеряет неэлектрические величины электрическими методами.
4. Понимает принципы телеизмерений
5. Имеет представление о периодичности проведения измерения нагрузок и напряжений трансформаторов.
Результат обучения:
6) Выбирать измерительные приборы в зависимости от назначения и предполагаемых условий эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Применяет знания измерительных приборов, способы и методы измерений в своей профессиональной деятельности.
2. Оценивает погрешности измерений и измерительных приборов.
3. Осуществляет проверку измерительных приборов.

4. Әртүрлі жүйелер мен типтегі өлшеу құралдарының жұмыс істеу принципін түсіндіреді.
5. Нақты кәсіптік міндеттерді орындау үшін әртүрлі жүйелер мен типтегі өлшеу құралдарын таңдайды.
6. Электр өлшемдері саласында арнайы терминологияны пайдаланады.
7. Әртүрлі өлшеу құралдарының мақсаты мен пайдаланылуы, заманауи өлшеу әдістерін пайдалану мәселелері бойынша заманауи ақпараттық кеңістікте хабардар.
8. Техникалық, нормативтік және анықтама әдебиетін пайдаланады.
КҚ 05. Тарату құрылғыларын, екінші реттік тізбектегі аппараттар мен құралдарды жөндеу.
ПМ 05. Тарату құрылғыларын, екінші реттік тізбектегі аппараттар мен құралдарды жөндеу.
Бұл модуль тарату құралдарын, екінші реттік тізбектердің аппараттары мен құрылғыларын жөндеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірістік процесстерді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын; өрт сөндірудің бастапқы құралдарын; зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету тәртібі мен ережелерін; электр монтаждау жұмыстарына дайындық пен оны жүргізудің техникалық құжаттамасын; электр монтаждау құралы, аспаптар мен қондырғыларды; электр монтаждау жұмыстарының техникалық құжаттамасын; екінші реттік тізбектерді монтаждау кезінде пайдаланылатын сымдар мен кабельдердің типтерін, әртүрлі жолдармен екінші реттік тізбектерді электр монтаждау технологиясын; қорғау аппаратураның және автоматиканың ақауларының түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар зардап шегушіге алғашқы көмек көрсетуді; іске қосу және қорғау аппаратурасынан ақауларды іздеуді; екінші реттік аппаратуралардың контактілерінің ақауларын жоюды; технологиялық карталар жасауды, орамаралық қысқа тұйықталу кезінде орамалардың ақауларын жоюды; қорғау және автоматика құрылғысын ретке келтіруді; қорғау және автоматика аппаратурасының ақауларын анықтауды; жерлендіретін құралдарды монтаждауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Өнеркәсіптік жағдайларда электр аппараттарына қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу
Электр аппараттар
Технологиялық процесстерді автоматтандыру
Еңбекті қорғау
Электр желілеріндегі электр қондырғыларды техникалық пайдалану, жөндеу және жолға қою.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ең қысқа тұйықталу тогына, шамадан тыс жүктеудің ұйғарынды токтарына (уақыты мен шамасы бойынша), қорғайтын электр қондырғының номиналды көрсеткіштеріне сәйкес 1000 В дейінгі коммутациялық аппараттарды таңдайды.
2. Контактісіз реле көрсеткіштерін есептейді және таңдайды.
3. Ток трансформаторларын зерттейді.
4. Төмендейтін трансформатордың релелік қорғанысын сынайды.

4. Объясняет принцип работы измерительных приборов различных систем и типов.
5. Выполняет выбор измерительных приборов различных систем и типов для выполнения конкретных профессиональных задач.
6. Использует специальную терминологию в области электрических измерений.
7. Ориентируется в современном информационном пространстве по вопросам назначения и применения различных измерительных приборов, использования современных методов измерений.
8. Использует техническую, нормативную и справочную литературу.
ПК 05. Выполнять ремонт распределительных устройств, аппаратов и приборов вторичных цепей
ПМ 05. Ремонт распределительных устройств, аппаратов и приборов вторичных цепей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения ремонта распределительных устройств, аппаратов и приборов вторичных цепей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: средства механизации и автоматизации производственных процессов; первичные средства пожаротушения; порядок и правила оказания первой помощи пострадавшим; техническую документацию на подготовку и производство электромонтажных работ; электромонтажный инструмент, приспособления и оборудование; техническую документацию на электромонтажные работы; типы проводов и кабелей, используемых при монтаже вторичных цепей, технологию выполнения монтажа электропроводок вторичных цепей различными способами; виды неисправностей аппаратуры защиты и автоматики.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оказывать первую помощь пострадавшему; выявлять поиск неисправности пусковой и защитной аппаратуры; устранять неисправности контактов аппаратуры вторичных цепей; составлять технологические карты, устранять неисправности обмоток при межвитковом замыкании; выполнять настройку и регулировку устройств защиты и автоматики; определять неисправностей аппаратуры защиты и автоматики; выполнять монтаж заземляющих устройств.
Результат обучения 1) Производить обслуживание, эксплуатацию и ремонт электрических аппаратов в промышленных условиях
Электрические аппараты
Автоматизация технологических процессов
Охрана труда
Техническая эксплуатация, ремонт и наладка электрооборудования электрических сетей
Критерии оценки:
1. Выбирает коммутационные аппараты до 1000 В в соответствии с номинальными параметрами защищаемого электрооборудования, с допустимыми (по величине и времени) токами перегрузки, с предельно возможными токами короткого замыкания.
2. Выполняет расчет и выбор параметров бесконтактных реле
3. Проводит исследование трансформаторов тока
4. Проводит испытание релейной защиты понижающего трансформатора

5. Тұрақты токтың электр қозғалтқышын басқару схемасын түсінеді.
6. Контакторлардың тозу себебін және осы құбылыспен күресу жолдарын талдайды.
7. Қондырғы элементтерін монтаждау, іске қосу - реттеу жұмыстарына қатысады.
8. Қондырғылар мен қосалқы бөлшектерге және жөндеуге техникалық құжаттарды дайындауға өтінімдер жазады.
9. Электр аппараттарының көрсеткіштерін есептеу әдістерін және конструкторлық құжаттама жасау машықтарын меңгереді.
10. Электр аппараттарының конструкцияларын әзірлейді, олардың элементтерін есептейді және конструкцияның оңтайлы нұсқасын анықтайды.
Оқыту нәтижесі 2) Еңбек қызметінде өндірістік процессті механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірісті автоматтандырудың мақсаттары мен міндеттерін түсінеді
2. Автоматты басқару жүйелерінің құрылымын түсінеді
3. Автоматты басқару жүйелерінің аппараттары мен құралдарын пайдаланады
4. Автоматты басқарудың микропроцессорлық жүйелеріне қойылатын жалпы талаптарды түсіндіреді
5. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне талдау жасайды.
6. Кәсіби қызметінде қондырғыны, механикаландыру және автоматтандыру құралдарын тиянақты таңдайды
Оқыту нәтижесі 3) Тарату құрылғыларын, екінші реттік тізбек аппараттары мен құралдарын жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1) Халықты төтенше және табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау бойынша шараларды дайындайды және жүзеге асырады.
2) Тарату құралдарын, екінші реттік тізбектің аппараттары мен құралдарын жөндеу кезінде әртүрлі қауіптің деңгейін төмендету және олардың салдарының алдын алу үшін профилактикалық шаралар өткізеді.
3) Жеке және ұжымдық қорғаныс заттарын пайдаланады.
4) Өрт сөндірудің бастапқы құралдарын пайдаланады
Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетеді
ПҚ 06. Тарату құрылғылары бойынша электр құрастырушы біліктілігі бойынша негізгі жұмыстарды орындау
КМ 06. Тарату құрылғылары бойынша электр құрастырушы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыстарды орындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және білім алушылардың ПМ 05, ПМ 06 модульдері аясында "090201 2 Тарату құрылғылары бойынша электр құрастырушы" біліктілігінің жоғары деңгейін меңгеру үшін кәсіби қызметтің негізгі түрлері бойынша практикалық кәсіби білім алу үшін қажетті машықтарды меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды алу мүмкіндігін береді.
Бұл біліктілікті меңгеру мақсатында студент өндірістік (технологиялық) практика барысында жарықтандыру тарату құрылғыларын және екінші реттік тізбектерді монтаждау бойынша жұмыстарды орындау; өнеркәсіптік ұйымдардың қондырғыларын жөндеу машықтарын меңгереді
Оқыту нәтижесі 1) Тарату құралдары мен екінші реттік тізбектердің ақауарының себептерін белгілеу
Өндірістік оқыту.
Бағалау өлшемшарттары
1. Қорғау мен автоматика құралдарын күйге келтіреді және реттейді.
2. Электр монтаждау жұмыстарының сапасы мен контактілі біріктірулердің сенімділігін бағалайды
3. Тарату құралдары мен екінші реттік тізбектерді қабылдау-тапсыру сынақтарын өткізеді.
4. Электр тізбектері көрсеткіштерін өлшеу құралдарын пайдаланады.
5. Тарату құралдары мен екінші реттік тізбектердің ақауларының себептерін анықтайды.

5. Понимает схему управления электрическим двигателем постоянного тока.
6. Анализирует причину износа контакторов и способы борьбы с этим явлением.
7. Участвует в монтаже элементов оборудования, пуско-наладочных работах
8. Составляет заявки на оборудование и запасные части и подготовке технической документации на ремонт
9. Владеет методами расчета параметров электрических аппаратов и навыками составления конструкторской документации
10. Умеет разрабатывать конструкции электрических аппаратов, рассчитывать их элементы и определять оптимальный вариант конструкции.
Результат обучения:
2) Использовать в трудовой деятельности средства механизации и автоматизации производственного процесса.
Критерии оценки:
1. Понимает цели и задачи автоматизации производства
2. Понимает структуру систем автоматического управления
3, Использует приборы и аппараты систем автоматического управления.
4, Объясняет общие требования к микропроцессорным системам автоматического управления.
5, Проводит анализ показания контрольно-измерительных приборов.
6, Делает обоснованный выбор оборудования, средств механизации и автоматизации в профессиональной деятельности
Результат обучения:
3) Соблюдать технику безопасности при ремонте распределительных устройств, аппаратов и приборов вторичных цепей
Критерии оценки:
1. Проводит подготовку и осуществление мероприятий по защите населения от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
2. Предпринимает профилактические меры для снижения уровня опасностей различного вида и их последствий при ремонте распределительных устройств, аппаратов и приборов вторичных цепей.
3. Использует средства индивидуальной и коллективной защиты.
4. Применяет первичные средства пожаротушения
5. Оказывает первую медицинскую помощь пострадавшим
ПК 06. Выполняет основные виды работ по квалификации электромонтажника по распределительным устройствам
ПМ 06. Выполнение основных видов работ по квалификации "Электромонтажник по распределительным устройствам"
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки, необходимые для освоения обучающимися практических профессиональных умений в рамках модулей ПМ 05;
ПМ 06- по основным видам профессиональной деятельности для освоения повышенного уровня квалификации "090201 2 Электромонтажник по распределительным устройствам".
С целью овладения данной квалификацией обучающиеся в ходе производственной (технологической) практики приобретают практические навыки по: выполнению работ по монтажу распределительных устройств и вторичных цепей;
выполнению ремонта оборудования промышленных организаций.
Результат обучения:
1) Устанавливать причину неисправности распределительных устройств и вторичных цепей
Производственное обучение
Критерии оценки
1. Производит настройку и регулировку устройств защиты и автоматики.
2. Оценивает качество электромонтажных работ и надежность контактных соединений.
3. Производит приемо-сдаточные испытания монтажа вторичных цепей и распределительных устройств.
4. Пользуется приборами для измерения параметров электрических цепей.
5. Устанавливает причину неисправности распределительных устройств и вторичных цепей.

6. Бақылау-өлшеу құралдарын ауыстыру мен қосуды жүзеге асырады.
7. Тізбектердің, қондырғылардың, құралдардың және аппараттардың бүлінген бөліктерін бөлшектейді.
Оқыту нәтижесі 2) 1000 В дейінгі электр аппараттары мен тарату құралдарын жөндеу және қызмет көрсету.
Бағалау өлшемшарттары
1. Цехішілік желілердің түрлерін; күштік тарату құралдарының электрқондырғыларының бұзылу түрлерін; күштік трансформаторлардың ақауларының түрлерін түсінеді;
2. 1000 В дейінгі электр аппараттары мен тарату құралдарын жөндеу мен қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша қойылатын жалпы талаптарды сақтайды.
3. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық карталарды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі 3) Күштік желінің электр монтаждау жұмыстарын жүргізеді
Бағалау өлшемшарттары
1. Электр қозғалтқышын іске қосуды басқаратудың өндірістік шкафының түрлі схемаларын монтаждайды, жолға қояды және жөндейді.
2. Индикациясы бар үш фазалы қозғалтқышты іске қосу схемаларын монтаждайды, жолға қояды және жөндейді.
3. Уақытты сақтайтын пневматикалық қосымшасын пайдалана отырып, үш фазалы қозғалтқышты іске қосу схемаларын монтаждайды, жолға қояды және жөндейді.
4. Электр қондырғысының желілеріне үш фазалы есептегішті қосу схемаларын монтаждайды, жолға қояды және жөндейді.
Оқыту нәтижесі 4) Тарату құралдарының, екінші реттік тізбектердің құралдары мен аппараттарының элементтеріне қиын емес жөндеу жүргізеді.
Бағалау өлшемшарттары
1. Принципиалды және монтаждаушы электр схемаларын жөндеу кезінде пайдаланады.
2. Энергетика мен өндіріс нысандары үшін берілген сипаттамалар бойынша тарату құралдарының типтерін таңдайды.
3. Энергетика және өндіріс нысандары үшін берілген сипаттамалар бойынша тарату құралдарының құрамын анықтайды.
4. Энергетика және өндіріс нысандары үшін берілген сипаттамалар бойынша тарату құралдарының электр қондырғыларын таңдайды
5. Техникалық көрсеткіштері бойынша бірқатар қысқыштардың түрін және мақсатын анықтайды.
6. Техникалық көрсеткіштері бойынша тарату құралында монтаждау үшін бірқатар қысқыштарды таңдайды және таңбалайды.
7. Екінші реттік тізбектердің қиын емес схемаларын жасайды.
8. Жерлендіру құралдарын монтаждайды.
9. Электр қондырғысы мен қызмет көрсету құралдарының дұрыс қалпын, апатсыз және сенімді жұмысын қамтамасыз етеді.
10. Жаңа электр желілерін монтаждайды.
11. Қондырғының электр бөлігінде жоспарлы алдын алу жөндеу (ЖАЖ) кестесіне сәйкес кестесіне сәйкес жүргізуге қатысады
12. Тозу себептерін анықтайды, оларды болдырмау және жою бойынша шаралар қабылдайды.
13. Техникалық қызмет көрсету нұсқауларына, қолданыстағы техникалық шарттар мен нормаларға сәйкес трансформаторды және кәсіпорынның электр желілерін дұрыс пайдалануды, уақытылы сапалы жөндеуді және қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді.

6. Производит замену и подключение контрольно-измерительных приборов.
7. Производит демонтаж неисправных участков цепей, оборудования, приборов и аппаратов.
Результат обучения:
2) Выполнять ремонт и обслуживание электрических аппаратов и распределительных устройств до 1000 В.
Критерии оценки
1. Понимает виды повреждений внутрицеховых сетей; виды повреждений электрооборудования силовых распределительных пунктов; виды неисправностей силовых трансформаторов.
2. Следует общим требованиям по организации ремонта и обслуживания электрических аппаратов и распределительных устройств до 1000 В.
3. Использует технологические карты при производстве ремонтных работ.
Результат обучения:
3) Выполнять электромонтажные работы силовой сети
Критерии оценки
1. Выполняет монтаж, наладку и ремонт различных схем производственного шкафа управления пуска электродвигателя.
2. Производит монтаж, наладку и ремонт схемы пуска трехфазного двигателя с индикацией.
3. Производит монтаж, наладку и ремонт схемы пуска трехфазного двигателя с использованием пневматических приставок выдержки времени.
4, Производит монтаж, наладку и ремонт схем подключения трехфазного счетчика к линиям питания электрооборудования.
Результат обучения:
4) Производить несложный ремонт элементов распределительных устройств, приборов и аппаратов вторичных цепей.
Критерии оценки
1. Пользуется при ремонте электрическими принципиальными и монтажными схемами.
2. Подбирает типы распределительных устройств по заданным характеристикам для объектов энергетики и производства.
3. Определяет состав распределительных устройств по заданным характеристикам для объектов энергетики и производства.
4. Подбирает электрооборудование распределительных устройств по заданным характеристикам для объектов энергетики и производства.
5. Определяет вид и назначение рядов зажимов по техническим данным.
6. Подбирает и маркирует вид ряда зажимов для монтажа в распределительном устройстве по техническим данным.
7. Составляет несложные схемы вторичных цепей.
8. Выполняет монтаж заземляющих устройств.
9. Обеспечивает поддержание исправного состояния, безаварийную и надежную работу обслуживаемых устройств и электрооборудования.
10. Производит монтаж новых электрических сетей.
11, Участвует в проведении планово-предупредительного ремонта (ППР) электрической части оборудования согласно графика.
12. Выявляет причины износа, принимает меры по их предупреждению и устранению.
13. Обеспечивает правильную эксплуатацию, своевременный качественный ремонт в соответствии с инструкциями по техническому обслуживанию, действующими техническими условиями и нормами по обслуживанию трансформатора и электрических сетей предприятия.

14. Құралдардың жұмысындағы ақауларды жояды, оларды жөндейді, монтаждайды және реттейді.
15. Қолданыстағы нұсқауға сәйкес, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
Кәсіптік модульдер
0902044 - Электрмен қамтамасыз ету қолданбалы бакалавры біліктілігі
КҚ 07. Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылымдары дисциплиналарының негізгі заңдарын қолдану, математикалық талдау және модельдеу, теориялық және эксперименталды зерттеу әдістерін қолдану
КМ 07. Кәсіптік қызметте жаратылыстану-ғылымдары дисциплиналарының негізгі заңдарын қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте жаратылыстану ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану, математикалық талдау және модельдеу әдістерін, теориялық және эксперименттік зерттеу кезінде үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар математикалық талдаудың, сызықтық алгебраның және аналитикалық геометрияның негізгі түсініктері мен әдістерін; дифференциалды теңдеулер теорияларын, ықтималдылық және математикалық статистика теорияларын; негізгі түсініктердің, заңдардың, классикалық және заманауи физика теорияларының олардың ішкі өзара байланысындағы мәнін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар машиналарды пайдаланумен және жүйелердің сенімділігімен байланысты техникалық және экономикалық ақпаратты өңдеу және мәліметтерді талдау үшін математикалық аппаратты пайдалануды; радиотехника, электроника және телекоммуникация саласында кәсіби міндеттерді шеше білудің негізі ретінде физиканың түрлі салаларынан пәндердің жалпыланған типтік міндеттерін шешуді (теориялық және эксперименттік-практикалық оқу міндеттерін) және одан әрі өз бетінше білім алу жолдарын табуды; физикалық құбылыстарды өз бетінше модельдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Базалық математикалық пәндерді жоғары деңгейде түсінеді
Математика 1; математика 2; физика 1;
физика 2.
Бағалау өлшемшарттары
1. Кәсіби қызметте аналитикалық геометрия және сызықтық алгебраның негізгі түсініктерін қолданады.
2. Дифференциалды және интегралды есептеу әдістерін, ықтималдылық, математикалық статистика теорияларын пайдаланады.
3. Алгебралық және дифференциалды теңдеулерді шешудің кешенді айнымалы және сандық әдістерінің функцияларының негізгі түсініктерін пайдаланады;
4. Инженерлік тапсырмаларды шешу кезінде математикалық талдау әдістерін қолданады;
5. Негізгі теоремаларды түсінеді және оларды дәлелдей алады;
6. Өзінің пәндік саласында математикалық тапсырмаларды шешу үшін аспаптарға ие.
Оқыту нәтижесі 2) Техникалық құралдарды басқару кезінде жаңа технологияларды жасау үшін математика заңдарын пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Заманауи математиканың негізгі заңдарын олардың өзара байланысында қолданады;

14. Ликвидирует неисправности в работе устройств, их ремонт, монтаж и регулировку.
15. Соблюдает правила охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности согласно действующих инструкций.
Профессиональные модули
Квалификация "0902044 - Прикладной бакалавр электроснабжения"
ПК 07. Применять основные законы естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности, применять методы математического анализа и моделирования, теоретического и экспериментально
го исследования
ПМ 07. Применение основных законов естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает результативность работы, знания и навыки, необходимые при применении основных законов естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности, методов математического анализа и моделирования, теоретического и экспериментального исследования В результате изучения содержания модуля обучающиеся усваивают: основные понятия и методы математического анализа, линейной алгебры и аналитической геометрии; теории дифференциальных уравнений, теории вероятностей и математической статистики; сущность основных представлений, законов, теорий классической и современной физики в их внутренней взаимосвязи. При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать математический аппарат для обработки технической и экономической информации и анализа данных, связанных с использованием машин и надежностью систем; решать обобщенные типовые задачи (теоретические и экспериментально-практические) из различных областей физики; умения решать профессиональные задачи в области радиотехники, электроники и телекоммуникаций, находить индивидуальные способы самообразования в дальнейшем; самостоятельно моделировать физические явления.
Результат обучения:
1) Проявлять высокую степень понимания базовых математических дисциплин.
Математика
Физика
Критерии оценки
1, Применяет основные понятия и методы аналитической геометрии и линейной алгебры в профессиональной деятельности.
2. Использует методы дифференциального и интегрального исчисления, теории вероятностей, математической статистики.
3. Использует основные понятия функций комплексных переменных и численные методы решения алгебраических и дифференциальных уравнений.
4. Применяет методы математического анализа при решении инженерных задач.
5. Демонстрирует понимание основных теорем и умение их доказывать.
6. Владеет инструментарием для решения математических задач в своей предметной области.
Результат обучения:
2) Применять законы математики для создания новых технологий при управлении техническими средствами
1. Применяет основные законы современной математики.

2. Үйлесімді матиматикалық ғылым мен әлемнің ғылыми картинасын жасау үшін заманауи математиканың негізгі заңдылықтарының әсерін түсінеді;
3. Математиканы дамыту логикасын қолданады;
4. Математикалық модельдер жасайды;
5. Математикалық міндеттер қояды;
6. Математикалық міндеттерді шешу үшін негізгі әдістемелік принциптерді пайдаланады;
7. Заманауи математика әдістемесінің негізінде өзінің ғылыми-зерттеу жұмысында экспериментті және есептік-теориялық материалды жалпылайды.
Оқыту нәтижесі 3) Бұдан әрі нақты кәсіби міндеттерді шешуге көмектесетін физикалық құбылыстарды эксперименттік ғылыми зерттеу жүргізеді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіби қызметінде негізгі физикалық теориялар мен принциптерді, физикалық зерттеу әдістерін, негізгі заңдарды және оларды қолдану шектерін пайдаланады.
2. Нақты физикалық тапсырмалар мен жағдайды шешу үшін теориялық білімін пайдаланады.
3. Физикалық эксперимент нәтижесін талдайды, компьютерді пайдалана отырып физикалық жағдайды модельдейді;
4. Өлшеу құралдарымен жұмыс істейді, алынған мәліметтерді есептейді және өңдейді, физикалық тәжірибелер жүргізеді
Оқыту нәтижесі 4) Физикалық тәжірибені жоспарлау және өткізу, олардың нәтижелерін өңдеу және дәлсіздіктерін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі физикалық құбылыстарды, іргелі түсініктерді, классикалық және заманауи физика заңдар мен теорияларын түсіндіреді.
2. Физиканың негізгі бөлімдері бойынша типтік міндеттерді шешеді.
3. Басқа пәндерді зерттеу кезінде физикадан алған білімін қолданады.
4. Кәсіби қызметінің қолданбалы тапсырмаларында нақты физикалық мазмұнды бөліп көрсетеді.
5. Заманауи ғылыми аппаратураны, физикалық тәжірибе жүргізу машықтарын; міндеттерді қою, зерттеу және шешудің негізгі әдістерін меңгереді.
КҚ 08. Энергетикалық жабдықтарды монтаждау, пайдалану және техникалық қызмет көрсету
КМ 08. Энергетикалық жабдықтарды монтаждау, пайдалану және техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль энергетика қондырғысын пайдалану және техникалық қызмет көрсету кезінде қажетті жұмыс нәтижесін, білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар тепе-теңдік заңдылықтарын және денелердің орын ауыстыруын; теориялық схема механика, материалдардың кедергісі және машиналардың бөлшектері бойынша негізгі есептерді орындау әдістемелерін; Бөлшектер мен құрастыру бірліктерін жобалау негіздері; конструкциялау негіздері; электр энергетикалық жүйелер, электр станциялары және шағын станциялар туралы жалпы мәліметтер; электр шағын станцияларының; өнеркәсіптік кәсіпорындардың электрмен жабдықтаудың электр желілерінің электр қондырғыларының жабдықтарына техникалық қызмет көрсету туралы жалпы мәліметтер;
Электр аппараттарының мақсаты, әрекет ету принциптері және электр аппараттарының конструкциялары; электр құралдарының және оларға тиісті тарату құралдарының конструкциялары типтік электр схемалары;
Техникалық талаптарға қарй қажетті қондырғыны таңдау;
Шағын станциялардың тораптары бойынша электр жүктемелерін есептеу;
Цехтың электр жүктемелерінің картограммалары бойынша цехтік электрмен жабдықтау схемаларын таңдау; электр энергиясын қабылдағыштардың қуаттылығын есептеп, электр қондырғысын таңдау;
Техникалық талабына қарай қажетті қондырғыны таңдау; Дабыл, орталықтандыру, бұғаттау құралдарын электрмен жабдықтау; тарту желілерінің көрсеткіштері және олардың байланыс желілеріне әсері;
Релелік қорғаныс туралы жалпы мәліметтер; реленің түрлерін зерттеу әдістемесін; қорғау түрлерін; аварияға қарсы автоматиканың мақсаты мен талаптарын түсінуді; релелі қорғаудың микроэлектронды элементтерін; телемеханика жүйелерінің техникалық сипаттамаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар машиналардың бөлшектерінің беріктігін есептеуді; есептік электр көрсеткіштері бойынша шағын станциялар мен тарату құралдарының электр қондырғыларын таңдауды; желілерді механикалық есептеуді; шағын станциялар мен электр тарату желілерінің электр қондырғыларын таңдауды;
Реленің түрлерін зерттеуді; контактілі желінің фидерлерінің электронды қорғауын зерттеуді; шифраторлар мен дешифраторлардың жұмысын зерттеу; күшейту каскадтарының түрлі схемаларын зертханалық зерттеу бойынша тәжірибе жүргізуді және алынған нәтижелерді талдауды; шағын станциялардың өз қажеттіліктері үшін қоректену схемасын жасауды;
Есептік схема мен орнын толтыру схемасын жасауды; оры ауыстыру схемаларының көрсеткіштерін анықтауды және оны түрлендіруді; жекелеген жүйліліктің орнын толтыру және олардың элементтерінің кедергілерінің схемаларын жасауды; симметриялы емес қысқа тұйықталулардың әртүрлі түрлері кезінде токтар мен кернеулерді анықтау;
Электр аппараттары мен шиналық конструкциялардың электродинамикалық тұрақтылығын; аппараттардың термиялық тұрақтылығын және шиналардың қызу температурасын;
Өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр желілерінің схемаларын орындауды; электр тогымен ұйғарынды қыздыру бойынша өткізгіштердің қимасын таңдауды; токтың экономикалық тығыздығы бойынша;
Шиноөткізгіштерді есептеуді орындау;
Жерлендіру құралдарын есептеудә үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Типтік электронды аппаратураның қарапайым схемаларын түсіну және оқу.
Өнеркәсіптік электроника негіздері
Релелік қорғау
Электр желілерінің электр қондырғыларын пайдалану, жөндеу және жолға қою
Электр тарату жне шағын станциялардың электр қондырғылары
Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электр қуатымен жабықтау
Электр машиналары және трансформаторлар
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

2. Понимает влияние основных закономерностей современной математики на создание стройной математической науки и научной картины мира.
3. Применяет логику развития математики.
4. Строит математические модели.
5. Определяет математические задачи.
6. Использует основные методологические принципы для решения математических задач.
7. Обобщает экспериментальный и расчетно- теоретический материал своей научно - исследовательской работы на основе методологии современной математики.
Результат обучения:
3) Проводить экспериментальные научные исследования физических явлений, способствующих решению профессиональных задач.
Критерии оценки:
1. Применяет основные физические теории и принципы, физические методы исследования, основные законы и границы их применимости в профессиональной деятельности.
2. Применяет теоретические знания для решения конкретных физических задач и ситуаций.
3. Анализирует результаты физического эксперимента, моделирует физические ситуации с использованием компьютера.
4. Проводит физические эксперименты, работы с измерительными приборами, расчет и обработку полученных данных.
Результат обучения:
4) Планировать и проводить физический эксперимент, проводить обработку их результатов и оценивать погрешности.
Критерии оценки:
1. Объясняет основные физические явления, фундаментальные понятия, законы и теории классической и современной физики.
2. Решает типовые задачи по основным разделам физики.
3. Применяет полученные знания по физике при изучении других дисциплин.
4. Выделяет конкретное физическое содержание в прикладных задачах профессиональной деятельности.
5. Владеет современной научной аппаратурой, навыками ведения физического эксперимента; основными методами постановки, исследования и решения задач.
ПК 08. Выполнять монтаж, эксплуатацию и техническое обслуживание энергетического оборудования
ПМ 08. Монтаж, эксплуатация и техническое обслуживание энергетического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, знания и навыки, необходимые при эксплуатации и техническом обслуживании энергетического оборудования. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: законы равновесия и перемещения тел; методики выполнения основных расчетов по теоретической механике, сопротивлению материалов и деталям машин; основы проектирования деталей и сборочных единиц; основы конструирования;
общие сведения об электроэнергетических системах, электрических станциях и подстанциях;
общие сведения о техническом обслуживании оборудования электрических подстанций; электрооборудование электрических сетей; электроснабжения промышленных предприятий;
назначение, принципы действия и конструкции электрических аппаратов; типовые электрические схемы электроустановок и соответствующие им конструкции распределительных устройств;
выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических требований;
выполнять расчет электрических нагрузок по узлам подстанции;
по картограммам электрических нагрузок цеха; выбирать схемы цехового электроснабжения; рассчитывать мощность и выбирать электрооборудование приемников электроэнергии;
выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических требований; электроснабжение устройств сигнализации, централизации, блокировки; параметры тяговых сетей и их влияние на линии связи;
общие сведения о релейной защите; методику исследования различных видов реле; виды защит; понимать назначение и требования к противоаварийной автоматике;
микроэлектронные элементы релейных защит;
технические характеристики систем телемеханики.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять расчеты на прочность деталей машин; проводить выбор электрооборудования подстанций и распределительных сетей по расчетным электрическим параметрам; выполнять механический расчет линии; проводить выбор электрооборудования подстанций и линий электропередачи;
исследования различных видов реле;
исследования электронной защиты фидеров контактной сети; исследование работы шифраторов и дешифраторов; проводить эксперименты по лабораторному исследованию различных схем усилительных каскадов и анализ полученных результатов; составлять схему питания собственных нужд подстанций;
составлять расчетную схему и схему замещения; определять параметры схемы замещения и уметь ее преобразовывать; составлять схемы замещения отдельных последовательностей и значения сопротивлений их элементов; определять токи и напряжение при различных видах несимметричных коротких замыканий;
определять электродинамическую стойкость электроаппаратов и шинных конструкций; термическую стойкость аппаратов и температуру нагрева шин;
выполнять схемы электрических сетей промышленных предприятий; выполнять выбор сечения проводников по допустимому нагреву электрическим током;
по экономической плотности тока;
выполнять расчет шинопроводов;
рассчитывать заземляющие устройства.
Результат обучения:
1) Понимать и читать простые схемы типовой электронной аппаратуры.
Основы промышленной электроники
Релейная защита
Эксплуатация, ремонт и наладка электрооборудования электрических сетей
Элетрооборудование линий электропередач и подстанций
Электроснабжение промышленных
предприятий
Электрические машины и трансформаторы
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Түрлі жартылай өткізгіштің құралдардың құрылғысын, жұмыс істеу принципін, негізгі техникалық көрсеткіштерін, таңбалауды, шартты белгілері мен қолдану аясын айтады.
2. Төмен жиілікті күшейткіш каскадтарды, қуаттылық күшейткіштерін, көпкаскадты күшейткіштерді, тұрақты ток күшейткіштерін, операциялық күшейткіштерді, генераторлар мен импульстық құралдарды ажыратады және олардың жұмыс істеу принципін түсіндіреді, төмен жиілікті күшейткіштердің көрсеткіштерін анықтайды.
3. Түрлендіргіш құрылғының және қорек көздерінің құрылу ерекшеліктері мен жұмыс істеу принциптерін біледі, түзеткіштерді есептейді, логикалық элементтер үшін ақиқаттылық кестелерін жасайды.
4. Цифрлық құралдардың негізгі типтерін атайды, логикалық элементтер үшін ақиқаттылық кестелерін жасайды.
5. Типтік электронды аппаратураның қарапайым схемаларын оқиды
Оқыту нәтижесі 2) пайдалану ерекшеліктеріне қарай электронды құралдарды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр қондырғысын басқару үшін электронды құралдарды таңдайды.
2. Электрондық құралдардың мақсатын бағалайды.
3. Электронды құралдарды пайдаланады.
4. Аварияға қарсы автоматиканың электронды жүйелерін таңдайды және пайдаланады
Оқыту нәтижесі 3) Шағын станциялар мен тарату желілерін таңдайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді түсіндіреді.
2. Электр энергиясының тұтынушылардың электр жүктемелерін анықтау әдістемесін түсіндіреді.
3. Негізгі электр қондырғысының конструкциясын, жұмыс істеу принципін біледі.
4. Цехтердің, кәсіпорындардың электрмен жабдықтау схемаларының салу әдістерін пайдаланады.
5. Электр станциялары мен шағын станциялардың электр тарату желілерінің конструктивті ерекшеліктерін түсіндіреді.
6. Кернеуі 1000 В дейінгі күштік және жарықтандыру электр жабдығы туралы жалпы мәліметтерді түсіндіреді.
7. Электр энергиясын қабылдағыштарды жұмыс режимі мен үздіксіз электрмен жабдықтау деңгейі бойынша жіктейді.
8. Ұйғарынды қызу мен токтың экономикалық тығыздығы бойынша өткізгіштік өнімнің қимасын есептейді.
9. Жерлендіру құралдарын және олардың орындалуын есептейді.
10. Электр энергиясын қабылдағыштардың электр қондырғыларын таңдайды және қуаттылықты есептейді.
11. Техникалық талаптарға байланысты қажетті қондырғыны таңдайды.
12. Шағын станциялардың тораптары -тарату шкафы, алюминий өткізгіштері бар тарату шинопроводы басқару станциясының қалқандары (ШР, ШРА, ЩСУ) бойынша электр жүктемелерін есептейді.
13. Цехтың электр жүктемелерінің картограммалары бойынша цехтік электрмен қамту схемаларын таңдайды.
14. Кернеу шығыны бойынша электр желілерін есептейді.

1. Называет устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов.
2. Различает усилительные каскады низкой частоты, усилители мощности, многокаскадные усилители, усилители постоянного тока, операционные усилители, генераторы и импульсные устройства и объясняет принцип их действия, определяет параметры усилителей низкой частоты.
3. Различает особенности построения и принцип работы типовых схем преобразовательных устройств и источников питания, производит расчет выпрямителей, составляет таблицы истинности для логических элементов.
4. Называет основные типы цифровых устройств, составляет таблицы истинности для логических элементов.
5. Читает простые схемы типовой электронной аппаратуры
Результат обучения:
2) Эксплуатировать электронные приборы в зависимости от особенностей их применения.
Критерии оценки:
1. Осуществляет выбор электронных приборов для управления электрооборудованием.
2. Оценивает назначение электронных устройств.
3. Выполняет эксплуатацию электронных устройств.
4. Выполняет выбор и эксплуатацию электронных систем противоаварийной автоматики
Результат обучения:
3) Производить выбор электрооборудования подстанций и распределительных сетей
Критерии оценки:
1. Объясняет основные сведения об энергетических системах.
2. Объясняет методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии.
3. Знает конструкцию, принцип действия основного электрооборудования.
4. Использует методику построения схем электроснабжения цехов, предприятий.
5. Объясняет конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций.
6. Объясняет общие сведения о силовом и осветительном электрическом оборудовании напряжения до 1000 В.
7. Классифицируют приемники электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режима работы.
8. Выполняет расчет сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока.
9. Выполняет расчет заземляющих устройств и их выполнение.
10. Рассчитывает мощность и выбирает электрооборудование приемников электроэнергии.
11. Выбирает необходимое оборудование в зависимости от технических требований.
12. Выполняет расчет электрических нагрузок по узлам подстанции (шкаф распределительный, шинопровод распределительный с алюминиевыми жилами, щиты станции управления)..
13. Выбирает схемы цехового электроснабжения по картограммам электрических нагрузок цеха.
14. Производит расчет электрических сетей по потере напряжения.

15. Токтың экономикалық тығыздығы және ұйғарынды қызуы бойынша өткізгіштік өнімнің қимасын есептейді.
16. Жерлендіру құралдарын және олардың орындалуын есептейді.
17. Есептік электр көрсеткіштері бойынша тарату шкафы, алюминий өткізгіштері бар тарату шинопроводы басқару станциясының қалқандары (ШР, ШРА, ЩСУ), цехтік электр желілерінің электр қондырғыларын таңдайды.
18. Тұрақты және айнымалы ток қозғалтқыштарымен электр жетектерін қосу схемаларын салады.
Оқыту нәтижесі 4) Әртүрлі жұмыс машиналарының түрлері үшін электрқозғалтқыштарын таңдау.
1. Механикалық және электромеханикалық сипаттамалардың формулалары мен графикаларын түсіндіреді.
2. Сипаттаманың диапазионы, бірқалыптылығы, қаттылығы, үнемділігін реттеу қасиеттерін түсіндіреді.
3. Электр жетектерінің электр және электрмеханикалық көрсеткіштерін есептейді.
4. Қозғалтқыштардың механикалық және электромеханикалық сипаттамаларын жасайды.
5. әртүрлі жұмыс машиналары үшін қуаттылықты есептейді және электр қозғалтқыштарын таңдайды.
6. Тұрақты және айнымалы ток қозғалтқыштарымен электр жетектерін қосу схемаларын құрастырады.
7. Әртүрлі жұмыс машиналары үшін электр қозғалтқышын таңдайды және қуаттылығын есептейді.
Оқыту нәтижесі 5) Күштік трансформаторларға, электр шағын станциялардың электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қондырғының техникалық сипаттамаларын түсіндіреді
2. Электр қондырғысына техникалық қызмет көрсету процесін біледі.
3. Нормативтік құжаттардың талаптарына, жұмыс сызбаларына, өндірістік жұмыстардың жобасына сәйкес күштік трансформаторларды монтаждайды және қызмет көрсетеді.
4. Монтаждау сызбаларын тексереді.
5. Электр қондырғысын монтаждау және техникалық қызмет көрсету үшін материалдар мен жабдықтарды жиынтықтайды.
6. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес күштік трансформаторларға техникалық қызмет көрсетуді тексереді.
Оқыту нәтижесі 6) Электрмен жабдықтау және электр шағын станцияларының желілеріне техникалық қызмет көрсету бойынша іс-шараларды жоспарлайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электр құрылғылар қондырғыларының құрылымын түсінеді.
2. Электр желілерінің элементтерін шартты графикалық белгілермен белгілейді.
3. Пайдаланылатын электр құралдарының схемаларын салу логикасын, типтік схемалық шешімдерін, принципиалды схемаларын түсінеді.
4. Трансформаторлар мен түрлендіргіштердің жұмыс түрлерін және қызмет көрсету технологияларын түсіндіреді.
5. Тарату құралдарының жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмыстардың түрлері мен технологияларын түсіндіреді.
6. Электр тарату желілерініңэксплуатациялық-техникалық негіздерін, оларға қызмет көрсету жұмыстарының түрлері мен технологиясын түсіндіреді.

15. Производит расчет сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока.
16. Производит расчет заземляющих устройств и их выполнение.
17. Выполняет выбор электрооборудования электрических цеховых сетей по расчетным электрическим параметрам.
18. Выполняет сборку схемы включения электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока
Результат обучения:
4) Производить выбор электродвигателя для различного рода рабочих машин.
1. Объясняет формулы и графики механических и электромеханических характеристик.
2. Объясняет регулировочные свойства: диапазон, плавность, жесткость характеристики, экономичность.
3. Производит расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
4. Строит механические и электромеханические характеристики двигателей.
5. Рассчитывает мощность и выбирает электродвигатели для различного рода рабочих машин.
6. Производит сборку схемы включения электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока.
7. Выполняет расчет мощности и выбор электродвигателя для различного рода рабочих машин.
Результат обучения:
5) Выполнять техническое обслуживание силовых трансформаторов, электрооборудования электрических подстанций
Критерии оценки:
1. Объясняет технические характеристики оборудования.
2. Понимает процесс технического обслуживания электрического оборудования.
3. Выполняет монтаж и обслуживание силовых трансформаторов в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
4. Проверяет монтажные схемы.
5. Осуществляет комплектование материалов и оборудования для выполнения технического обслуживания и монтажа электрического оборудования.
6. Проверяет техническое обслуживание силовых трансформаторов в соответствии с требованиями нормативных документов.
Результат обучения:
6) Планировать мероприятия по техническому обслуживанию сетей электроснабжения и электрических подстанций.
Критерии оценки:
1. Понимает устройство оборудования электроустановок.
2. Применяет условные графические обозначения элементов электрических схем.
3. Понимает логику построения схем, типовые схемные решения, принципиальные схемы эксплуатируемых электроустановок.
4. Объясняет виды работ и технологию обслуживания трансформаторов и преобразователей.
5. Объясняет виды и технологии работ по обслуживанию оборудования распределительных устройств.
6. Объясняет эксплуатационно – технические основы линий электропередачи, виды и технологии работ по их обслуживанию.

7. Электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелерінің негізгі қағидаларын пайдаланады.
8. Технологиялық және есептік құжаттаманың түрлерін, оны толтыру тәртібін түсіндіреді.
9. Электр шағын станциялары мен желілердің құралдарының электр схемаларын әзірлейді.
10. Тарату құралдарының аппаратурасының құрылғыларын ауыстыру кезінде принципиалды схемаларға өзгерістер енгізеді.
11. Трансформаторлар мен электр энергиясын түрлендіргіштерге қызмет көрсету жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етеді.
12. Электр қондырғыларының тарату құрылғыларына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз етеді.
13. Әуе және кабельдік желілердің жағдайын бақылайды, оларға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және өткізеді.
14.Нормативтік техникалық құжаттама мен нұсқауларды пайдаланады.
15. Қолданыстағы электр құрылғыларының жұмыс және авариялық режимдерін есептейді және қондырғыларды таңдайды.
16. Жұмыстың ұзартылуы туралы есептер жазады.
Оқыту нәтижесі 7) Электрмен жабдықтау құрылғыларын басқарудың автоматтандырылған жүйелері мен релелік қорғау жұмысының принциптерін түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Релелік аппаратураның жұмысының түрлері мен принциптерін түсіндіреді.
2. Күштік трансформаторларды қорғау түрлерін түсінеді.
3. Күштік трансформаторлардың тогын есептейді.
4. Желілерге қуат беретін автоматика түрлерін түсінеді.
5. Қуат еретін желілерді таниды.
6. Жалпы шағын станциялық автоматиканы қолданады.
7. Атқарылған жұмыс туралы есеп береді.
Оқыту нәтижесі 8) Аварияға қарсы автоматика құралдарына қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдары мен қарапайым реленің механикалық бөліктерінің, тұрақты және айнымалы ток аппаратурасының және қарапайым электр құралдарының релесін бөлшектейді және құрастырады.
2. Біліктілігі әлдеқайда жоғары электромонтерінің жетекшілігімен қарапайым релелік қорғау аппаратурасы мен автоматиканы жөндейді.
3. Өлшеу құралдары мен аппаратураларының тораптары мен бөлшектерін тазалайды және жуады, контактілер мен контактілердің беттерін тазалайды.
4. Бөлшектерге тот басуға қарсы май жағады.
5. РАҚ пайдалану аясында техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
6. РАҚ бойынша жұмыстарға қажетті анықтамалық материалдарды пайдаланады.
7. Жұмыстарды орындау барысында қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
8. Электр желісінің элементтеріне қуат беретін шекті жүктемесінің мүмкін эксплуатациялық режимдерін ескере отырып, релелік қорғауды күйге келтіруді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі 9) Электр және электр механикалық қондырғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және электр механикалық қондырғыны жолға қояды, реттейді және тексереді.
2. Электр және электр механикалық қондырғыны жөндейді және техникалық қызмет көрсетеді.
3. Электр және электр механикалық қондырғыны пайдалану кезінде техникалық бақылау және диагностикалау жүргізеді.
4. Электр және электр механикалық қондырғыға техникалық қызмет көрсету бойынша есептік құжаттама дайындайды.
Оқыту нәтижесі 10) Тұрмыстық машиналар мен құралдарға сервистік қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрмыстық техниканың пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындайды және ұйымдастырады.
2. Тұрмыстық техниканың техникалық жағдайын диагностикалауды және бақылауды жүзеге асырады.
3. Электр тұрмыстық техниканың бұзылулуын болжайды, ресурстарын анықтайды, кемшіліктерін табады.
ПҚ 09. Электрмен жабдықтау, өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр желілері мен электр жабдықтарын пайдалануды басқару және бақылау
КМ 09. Электрмен жабдықтау, өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр желілері мен электр қондырғыларын пайдалануды басқару және бақылау
Бұл модуль желілік электр тарату, шағын станциялар мен тарату желілерінің электр қондырғыларын жөндеу және техникалық қызмет көрсету үшін қажетті жұмыс нәтижесін, білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар энергетикалық жүйелер туралы мәліметтерді;
Электр энергиясын тұтынушылардың электр жүктемесін анықтау әдістерін;
Негізгі электр қондырғысының конструкциясын, жұмыс істеу принципін;
Электр тарату желілері мен электр станциялары мен шағын станциялардың электр қондырғыларының желілерінің конструктивті ерекшеліктерін;
Шағын станцияның электр бөлігін жобалау негіздерін;
Шағын станциялардың жеке қажеттіліктерінің электрмен жабдықтау жүйелерін, оперативті ток көздерін, шағын станциялардағы өлшемдер жүйесін және шағын станцияларды шамадан тыс кернеуден қорғай жүйесін; электр энергиясын қабылдағыштарды жұмыс режимі мен электр энергиясымен қажетті деңгейде үздіксіз жабдықтау бойынша жіктеуді; кернеу шыығыны бойынша электр желілерін есептеу әдістемесін; ұйғарынды
Қызу мен токтың экономикалық тығыздығы бойынша өткізгіштік қиманы есептеу әдістемесін; жерлендіру құралдарын есептеу және оларды орындау әдістемесін; қысқа тұйықталу тогының негізгі түсінігі мен шамаларының ара қатынасын үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар электр тарату желілерінің электр қондырғыларын, шағын станциялар мен тарату құралдарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету үшін қажетті білімдер мен дағдыларды меңгереді: қысқа тұйықталу тогын есептейді; кернеу шығыны бойынша электр желілерін есептейді; ұйғарынды қызу мен токтың экономикалық тығыздығы бойынша өткізгіштік өнімнің қимасын есептейді;
Жерлендіру құралдарын есептеу және оларды орындау.
Оқыту нәтижесі 1) Электр қондырғысын есептеу және таңдау.
Электрмен қамтамасыз ету желілерін басқару және байланыс
Электр энергиясын ұйымдастыру және есепке алу жүйесі
Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр энергиясын тұтынушылардың электр жүктемелерін анықтау әдістерін пайдаланады.
2. Негізгі электр қондырғысының жұмыс істеу принципін, конструкциясын түсінеді.
3. Цехтердің, кәсіпорындардың электрмен жабдықтау схемаларын құрастыру әдістемесін пайдаланады.
4. Электр станциялары мен шағын станциялардың электр қондырғыларының конструктивті ерекшеліктерін сипаттайды.
5. Үздіксіз электрмен жабдықтаудың қажетті деңгейі мен жұмыс істеу режимі бойынша электр энергиясын қабылдағыштарды жіктейді.

7. Применяет основные положения правил технической эксплуатации электроустановок.
8. Объясняет виды технологической и отчетной документации, порядок ее заполнения.
9. Разрабатывает электрические схемы устройств электрических подстанций и сетей.
10. Вносит изменения в принципиальные схемы при замене приборов аппаратуры распределительных устройств.
11. Обеспечивает выполнение работ по обслуживанию трансформаторов и преобразователей электрической энергии.
12. Обеспечивает проведение работ по обслуживанию оборудования распределительных устройств электроустановок.
13. Контролирует состояние воздушных и кабельных линий, организовывает и проводить работы по их техническому обслуживанию.
14. Использует нормативную техническую документацию и инструкции.
15. Выполняет расчеты рабочих и аварийных режимов действующих электроустановок и выбирает оборудование.
16. Оформляет отчеты о проделанной работе.
Результат обучения:
7) Понимать принципы работы релейной защиты и автоматических систем управления устройствами электроснабжения.
Критерии оценки:
1. Объясняет виды и принципы работы релейной аппаратуры.
2. Понимает виды защит силовых трансформаторов.
3. Рассчитывает токи силового трансформатора.
4. Понимает виды автоматики питающей линии.
5. Распознает питающие линии.
6. Применяет подстанционную автоматику.
7. Оформляет отчеты о проделанной работе.
Результат обучения:
8) Производить обслуживание устройств противоаварийной автоматики.
Критерии оценки:
1. Выполняет разборку и сборку реле простых электрических средств измерений и аппаратуры постоянного и переменного тока, механической части простых реле и средств измерений.
2. Производит ремонт простой аппаратуры релейной защиты и автоматики под руководством электромонтера более высокой квалификации.
3. Выполняет промывание и чистку узлов и деталей средств измерений и аппаратуры, чистка контактов и контактных поверхностей.
4. Выполняет антикоррозионную смазку деталей.
5. Оформляет техническую документацию в рамках эксплуатации релейной защиты автоматики (РЗА).
6. Применяет справочные материалы, необходимые для выполнения работ по релейной защите автоматики.
7. Соблюдает требования безопасности при производстве работ.
8. Производит настройку релейной защиты с учетом возможных эксплуатационных режимов предельно допустимых нагрузок питающих элементов электрической сети.
Результат обучения:
9) Организовывать техническое обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет наладку, регулировку и проверку электрического и электромеханического оборудования.
2. Организовывает и выполняет техническое обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования.
3. Осуществляет диагностику и технический контроль при эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
4. Составляет отчетную документацию по техническому обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования.
Результат обучения:
10) Выполнять сервисное обслуживание бытовых машин и приборов.
Критерии оценки:
1. Организовывает и выполняет работы по эксплуатации, обслуживанию и ремонту бытовой техники.
2. Осуществляет диагностику и контроль технического состояния бытовой техники.
3. Прогнозирует отказы, определяет ресурсы, обнаруживает дефекты электробытовой техники.
ПК 09. Осуществлять электроснабжение управление и контроль эксплуатации электрических сетей и электрооборудования промышленных предприятий
ПМ 09. Электроснабжение, управление и контроль эксплуатации электрических сетей и электрооборудования промышленных предприятий
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения технического обслуживания и ремонта электрооборудования линий электропередач, подстанций и распределительных сетей.
При изучении модуля обучаемые осваивают следующие знания:
сведения об энергетических системах;
методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии;
конструкцию, принцип действия основного электрооборудования;
конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций;
основы проектирования электрической части подстанций;
способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций, источники оперативного тока, систему измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений; классификацию приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режима работы;
методику расчета электрических сетей по потере напряжения;
методику расчета сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока;
методику расчета заземляющих устройств и их выполнение;
основные понятия и соотношения величин токов короткого замыкания.
При изучении модуля обучающиеся приобретают следующие умения и навыки, необходимые для выполнения технического обслуживания и ремонта электрооборудования линий электропередач, подстанций и распределительных сетей:
производить расчеты токов короткого замыкания;
производить расчет электрических сетей по потере напряжения;
производить расчет сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока;
производить расчет заземляющих устройств.
Результат обучения:
1) Производить расчет и выбор электрооборудования.
Управление сетями электроснабжения и связь
Организация и системы учета электроэнергии
Электроснабжение промышленных предприятий
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Использует методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии.
2. Понимает конструкцию, принцип действия основного электрооборудования.
3. Использует методику построения схем электроснабжения цехов, предприятий.
4. Характеризует конструктивные особенности электрооборудования электрических станций и подстанций.
5. Выполняет классификацию приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режима работы.

6. Кернеу шығыны кернеу шығыны бойынша электр желілерін есептеу әдістемесін пайдаланады.
7. Ұйғарынды қызу мен токтың экономикалық тығыздығы бойынша өткізгіштік өнім қимасын есептеу әдістемесін пайдаланады.
8. Жерлендіру құралдарын есептеу және оларды орындау әдістерін пайдаланады.
9. Шиносымдары мен троллейдік желілерді есептейді.
10. Есептік схема мен орнын толтыру схемасын жасайды, орнын толтыру схемаларының көрсеткіштерін анықтау және түрлендіру.
11. Симметриялы емес қысқа тұйықталудың әртүрлі түрлері кезінде ток пен кернеуді анықтайды.
12. Техникалық талаптарға байланысты қажетті қондырғыны таңдайды.
13. Шағын станция тораптары (тарату шкафы, тарату шиносымы, күштік басқару қалқаны) бойынша электр жүктемелерді есептейді.
14. Цехтің электр жүктемелерінің картограммалары бойынша цехтік электрмен жабдықтау схемаларын таңдайды.
15. Өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр желілерінің схемасын орындайды.
16. Есептік электр көрсеткіштері бойынша күштік басқару қалқандарының, тарату шиносымдарының, цехтік электр сымдарының электр қондырғыларын таңдайды.
Оқыту нәтижесі 2) Өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр қондырғыларын пайдалануды бақылау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электр энергетикалық жүйелерді салу принциптерін түсінеді.
2. Электр желілері мен желілердің схемаларын, статикалық және динамикалық тұрақтылық мәселелерін қолданады.
3. Жүйелік апаттарды болдырмау шараларын әзірлейді және себептерін жояды.
4. Электр станцияларындағы синхронды генераторлардың, компенсаторлардың, электр қозғалтқыштардың, асинхронды электр қозғалтқыштардың жұмыс режимін түсіндіреді.
5. Электр энергетикалық нысандардың сенімділігін бағалау әдістері мен негізгі құралдарын қолданады.
6. Әртүрлі типтегі тарату құралдарында жедел ауыстырып қосылуларға қойылатын талаптарды орындайды.
7. Кәсіби емес міндеттердің стандартты емес шешімдерін табады.
8. Электр энергетикалық және электротехникалық нысандарды өндіру мен пайдаланудың заманауи зерттеу, жобалау, технологиялық дайындық әдістері мен құралдарын пайдаланады.
9. Әзірленіп жатқан жобалар мен техникалық құжаттамалардың стандарттарға, техникалық шарттарға және басқа да нормативтік құжаттарға сәйкестігін бағалайды.
10. Әртүрлі түрдегі тарату құралдарының сенімділігі мен үнемділігін талдайды.
Оқыту нәтижесі 3).Кәсіпорынның қаржылық-экономикалық бөлімшелерінде пайдалану үшін электр энергиясын есепке алу үшін мәліметтерді өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Есепке алу түрлері мен оларға қойылатын талаптарды; өлшем бірліктерін түсіндіреді;электр энергиясының құнын анықтай; энергия тұтыну режимдері;
2. Кәсіпорында электр энергиясын есепке алуды ұйымдастыру құрылымын түсінеді;
3. Электр энергиясына жұмсалатын негізгі және қосымша шығындардың түрлерін түсіндіреді;
4. Қазіргі тарифтердің түрлерін, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін қолданады.
5. Электр энергиясының теңгерімін жасайды;

6. Использует методику расчета электрических сетей по потере напряжения.
7. Использует методику расчета сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока.
8. Использует методику расчета заземляющих устройств и их выполнение.
9. Выполняет расчет шинопроводов и троллейных линий.
10. Составляет расчетную схему и схему замещения, определять и преобразовывать параметры схемы замещения.
11. Определяет токи и напряжение при различных видах несимметричных коротких замыкании.
12. Выбирает необходимое оборудование в зависимости от технических требований.
13. Выполняет расчет электрических нагрузок по узлам подстанции (шкаф распределительный, шинопровод распределительный, щит силового управления).
14. Выбирает схемы цехового электроснабжения по картограммам электрических нагрузок цеха.
15. Выполняет схемы электрических сетей промышленных предприятий.
16. Выполняет выбор электрооборудования электрических цеховых сетей, шкафов распределительных, шинопроводов, распределительных, щитов силового управления по расчетным электрическим параметрам.
Результат обучения:
2) Вести контроль за эксплуатацией электрического оборудования промышленных предприятий.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы построения электроэнергетических систем.
2. Применяет схемы электрических систем и сетей, проблемы статической и динамической устойчивости.
3. Устраняет причины и разрабатывает меры предотвращения системных аварий.
4. Объясняет режимы работы синхронных генераторов, компенсаторов, электродвигателей, асинхронных электродвигателей на электростанциях.
5. Применяет основные средства и методы оценки надежности электроэнергетических объектов.
6. Выполняет требования к оперативным переключениям в распределительных устройствах различного типа.
7. Находит нестандартные решения профессиональных задач
8. Применяет современные методы и средства исследования, проектирования, технологической подготовки производства и эксплуатации электроэнергетических и электротехнических объектов.
9. Контролирует соответствие разрабатываемых проектов и технической документации стандартам, техническим условиям и другим нормативным документам.
10. Анализирует надежность и экономичность распределительных устройств различного вида.
Результат обучения:
3) Вести обработку данных учета электрической энергии для использования в финансово-экономических подразделениях предприятия.
Критерии оценки:
1. Объясняет виды учета и требования к ним; единицы измерения; определение стоимости электроэнергии, режимы энергопотребления.
2. Понимает структуру организации учета электроэнергии на предприятии.
3. Объясняет виды основных и дополнительных затрат на электроэнергию.
4. Применяет виды существующих тарифов их достоинства и недостатки.
5. Составляет баланс электрической энергии.

6. Қуаттылықтың орташа өлшемді коэффициентін анықтайды;
7. Тарифтердің түрлерін салыстыру және олардың орындылығы туралы қорытынды жасау;
8. Есепке алу себептерін анықтайды және жояды.
Оқыту нәтижесі 4).Салалық электр және электромеханикалық қондырғыларды жаңғыртуға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жаңа электр және электромеханикалық қондырғыларды жобалауға және дайындауға қатысады.
2. Жаңа электр және электромеханикалық қондырғыларды сынауға қатысады.
3. Электр және электромеханикалық қондырғыларды сынау бойынша есептік құжаттама жүргізеді.
Оқыту нәтижесі 5) Электрмен жабдықтау және электр желілері мен қондырғыларын түрлі салаларда пайдалануды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-
тары:
1. Технологиялық карталар бойынша жоспарлы және кезектен тыс тексерулер, техникалық қызмет көрсетулер өткізеді.
2. Қондырғыны пайдалану және жөндеу жүргізу кезінде ақауларды анықтайды және жояды, электротехникалық материалдар мен бұйымдарды таңдайды, ақаулар ведомостілерін жасайды.
3. Жөнделген электр қондырғысын пайдалануға қабылдайды және оны жұмысқа қосады.
КҚ 10. Өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру және техникалық-экономикалық негіздеме
КМ 10. Өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру және техникалық-экономикалық негіздеме
Бұл модуль өндірістік бөлімшенің қызметін және техникалық-экономикалық негіздемені ұйымдастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульдің мазмұнын зерделеу нәтижесінде білім алушылар Нарықтық реформалардың мәнін; кәсіпорынды басқару құрылымын; жоспарлау негіздерін; жылу және электр станцияларының есептеу әдістерін;
Қазақстан Республикасының экономикасын дамыту жолдарын; кәсіпорынды басқару механизмін; учаскенің мастерінің қызметтік міндеттері туралы ережені;
Менеджменттің негізгі бағыттарын;
Өндірістік психология негіздерін;
Еңбек өнімділігін есепке алу әдістерін;
Өндірістік ресурстардың барлық түрлерін; еңбек төлемдерінің классикалық формаларын;
Тарифтік, тарифсіз және рейтингтік еңбек төлемдерін; өндірістік шығындарды; кәсіпорын шығындары, олардың түрлері және классификациясы;
Кәсіпорын кірістерінің түрлері;
Кірісті қалыптастыру және тарату принциптері;
Рентабельділік түрлері; маркетингтің мәні мен мазмұны;
Маркетингтік зерттеулердің функциялары, түрлері; инвестицияларды жіктеудің рационалды ұсыныстардың және өнертабыстың негізгі анықтамалары мен түсініктерін; жылу-электр станцияларына, гидроэлектр станцияларына,шағын станцияларға капитал салудың мәнін;
Сметалық іс негіздерін, негізгі өндірістік қорлардың негізгі көрсеткіштері;
Айналым қаражатының құрамы мен құрылымы;
Материалдық қаражатты үнемдеу жолдары;
қор түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру бойынша
Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдау; басқару иерархиясынан хабардар болу; жоспарлау тиімділігін талдау; басқарудың бастапқы буынын басқару; бірінші ұжымды басқару; өндірістік жағдайлардан хабардар болу; тарифтер мен бағаларды білу;
Электр және жылу энергиясы үшін төлем тарифтерін есептеу;
Станция мен шағын станцияның қондырғыларында құрылыс-монтаждаудың сметалық құнын есептеу;
Түрлері бойынша негізгі өндірістік қорларды айыру; заманауи жағдайда өнімнің (қызметтің), еңбетөлемінің формасының бағасының қалыптасу механизмдерін; еңбекті қалыптау;
Өндірістік-шаруашылық қызметті; ұйым қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін; ұйым қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу әдістерін; негізгі және айналым қаражатын басқару және оларды пайдалану тиімділігін бағалау әдістерін; электр жүктемелерінің графиктерін салуды және электр энергиясындағы шығынды анықтау;
Шағын станцияларда трансформаторлардың саны мен қуаттылығын таңдауды; қысқа тұйықталу токтарын есептеу
білімдері мен машықтарын үйренеді. Салыстырмалы талдау мен электрмен жабдықтаудың ұсынылған нұсқаларын негіздеуді біледі.
Оқыту нәтижесі 1) Кәсіпорын қызметінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
Сала экономикасы
Персоналды басқару
Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Нарықтық реформалардың мән-мағынасын түсінеді.
2. Кәсіпорынды басқару құрылымын түсінеді.
3. Жоспарлау негіздерін пайдаланады.
4. ТЭК есептеу әдістерін пайдаланады.
5. ҚР экономикасының даму жолдарын түсіндіреді.

6. Определяет средневзвешенный коэффициент мощности.
7. Сравнивает виды тарифов и делает выводы об их целесообразности.
8. Выявляет и устраняет причины нарушения учета.
Результат обучения:
4) Участвовать в модернизации отраслевого электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1, Участвует в проектировании и изготовлении нового электрического и электромеханического оборудования.
2, Участвует в испытаниях нового электрического и электромеханического оборудования.
3, Ведет отчетную документацию по испытаниям электрического и электромеханического оборудования.
Результат обучения:
5) Организовывать электроснабжение и эксплуатацию электросетей и оборудования в различных отраслях.
Критерии оценки:
1. Производит плановые и внеочередные осмотры, техническое обслуживание электрооборудования согласно технологическим картам.
2. Выявляет и устраняет дефекты во время эксплуатации оборудования и при выполнении ремонта, выбирает электротехнические материалы и изделия, составлять дефектные ведомости.
ПК 10. Осуществлять организацию деятельности производственного подразделения и технико - экономическое обоснование
ПМ 10. Организация деятельности производственного подразделения и технико - экономическое обоснование
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки и знания, необходимые для организации деятельности производственного подразделения и технико - экономического обоснования.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся осваивают:
сущность рыночных реформ;
структуру управления предприятий;
основы планирования; метод расчета тепловых и электрических станций;
пути развития экономики Республики Казахстан; механизм управления предприятием;
положение о служебных обязанностях мастера участка;
основные направления менеджмента;
основы производственной психологии;
методы расчета производительности труда;
все виды производственных ресурсов; классические формы оплаты труда;
тарифную, бестарифную и рейтинговую оплату труда; издержки производства; расходы предприятия их виды и классификацию;
виды доходов предприятия;
принципы формирования и распределения прибыли;
виды рентабельности; сущность и содержание маркетинга;
функции, виды маркетинговых исследований; основные определения и понятия изобретательства и рационализаторских предложений классификацию инвестиций;
сущность капитальных вложений на тепло-электро-централях, гидроэлектростанциях, подстанции;
основы сметного дела; основные показатели основных производственных фондов;
состав и структуру оборотных средств;
пути экономии материальных средств;
виды запасов.
В результате изучения модуля обучающиеся приобретают следующие умения и навыки по организации деятельности производственного подразделения:
анализируют эффективность реформ в Республике Казахстан; ориентируются в иерархии управления; понимают эффективность планирования; учатся руководить первичным звеном управления;
формировать первичный коллектив;
ориентироваться в производственных ситуациях;
ориентироваться в тарифах и расценках;
выполнять расчет тарифов на оплату электрической и тепловой энергии;
рассчитать сметную стоимость строительно- монтажных работ на оборудовании станций и подстанций;
отличать основные производственные фонды по видам; механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях; нормирование труда;
производственно-хозяйственную деятельность; основные технико-экономические показатели деятельности организации; методы расчета основных технико-экономических показателей деятельности организации; методы управления основными и оборотными средствами и оценки эффективности их использования;
строить графики электрических нагрузок и определять потери в электроэнергии;
выбирать число и мощность трансформаторов на подстанциях;
производить расчет токов короткого замыкания и выбор оборудования.
Выполнять сравнительный анализ и обосновывать предложенные варианты электроснабжения.
Результат обучения:
1) Рассчитывать технико- экономические показатели деятельности предприятия
Экономика отрасли
Управление персоналом
Электроснабжение промышленных предприятий
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает сущность рыночных реформ.
2. Понимает структуру управления предприятий
3. Применяет основы планирования.
4. Применяет методы расчета технико-экономических показателей.
5. Объясняет пути развития экономики Республики Казахстан

6. ҚР-дағы реформалардың тиімділігін талдайды.
7. Басқару иерархиясынан хабардар.
8. Жоспарлау тиімділігін талдайды
9. ТЭК есептейді.
Оқыту нәтижесі 2)Энергетика кәсіпорындарында менеджмента принциптерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынды басқару механизмін түсінеді.
2. Учаскенің мастерінің қызметтік міндеттемелері туралы ережені қолданады.
3. Менеджменттің негізгі бағыттарын қолданады.
4. Менеджмент құрылымын түсіндіреді.
5. Өндірістік психология негіздерін түсінеді.
6. Басқарудың бастапқы буынын басқару машықтарына ие;
7. Басқару иерархиясынан хабардар.
8. Бастапқы ұжым қалыптасады.
9. Өндірістік жағдайлардан хабардар.
10. Көпшілік алдында сөз сөйлеу машықтарына ие.
Оқыту нәтижесі 3) Еңбек өнімділігін анықтау және еңбекақы беру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек өнімділігін есептеу әдістерін қолданады.
2. Өндірістік ресурстардың барлық түрлерін түсінеді.
3. Еңбек төлемінің классикалық формаларын түсіндіреді.
4. Тарифтік, тарифсіз және рейтингті еңбек төлемін қолданады.
5. Еңбек өнімділігі әдісін анықтау бойынша есеп жүргізеді.
6. Жабдықтау мен өткізуді ұйымдастыру машықтарын меңгереді.
7. Тарифтер мен бағалардан хабардар.
8. Еңбек төлемін жаңа нысанмен есептейді.
Оқыту нәтижесі 4) Энергетикалық нысандарды күрделі жөндеуге инвестициялар есептеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Инвестицияларды жіктейді.
2. ЖЭО, СЭС, шағын станцияларына капитал салымдарының мағынасын түсіндіреді.
3. Сметалық іс негіздерін қолданылады.
4. Станция мен шағын станция қондырғыларының құрылыс-монтаждау жұмыстарының сметалық құнын есептейді.
5. ҚМЖ есептейді.
Оқыту нәтижесі 5) Кәсіпорындардың өндірістік қорларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. НКҚ негізгі көрсеткіштерін қолданылады.
2. Айналым қаражатының құрамы мен құрылымын түсіндіреді.
3. Материалдық қаражатты үнемдеу жолдарын түсіндіреді.
4. Қорлардың түрлерін анықтайды.
5. НКҚ түрлері бойынша айыра біледі.
6. Амортизациялық есептеулерді жүргізеді.
7. НКҚ көрсеткіштерін анықтайды.
8. Айналым қаражатының айналымының көрсеткіштерін анықтайды.
7. Амортизациялық есептеулерді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі 6) Өндірістік бөлімшенің персоналының жұмысын жоспарлауға қатысу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өз қызметін ұйымдастыру, кәсіби міндеттерді орындаудың типтік әдістері мен жолдарын таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау.
2. Кәсіби міндеттерін тиімді орындау, кәсіби тұрғыдан және жалпы даму үшін қажетті ақпаратты іздейді және пайдаланады.
3. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын жоспарлайды және ұйымдастырады.
4. Қондырғыны орналастыру жоспарын құрады және жұмыс орындарын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі 7) Орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіби қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
2. Кәсіби қызметінде технологиялардың жиі ауысу жағдайына бейімделеді.
3. Технологиялық қондырғыны тиімді пайдалану, жұмыстың сапасын, технологиялық дисциплинаның сақталуын бақылайды.
4. Басқару шешімдерін қабылдайды және іске асырады.
5. Негізгі және қосалқы өндірісті пайдалануды, өндірістік бөлімшенің тиімді жұмысын сипаттайтын көрсеткіштерді есептейді
Оқыту нәтижесі 8) Орындаушылар ұжымының қызметінің нәтижелерін талдау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ұйымның материалдық, еңбек және қаржы ресурстарының құрамын анықтайды.
2. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын талдауға қатысады.
3. Кәсіпорынның қаржылық жағдайына талдау жасйды.
Оқыту нәтижесі 9) Өнеркәсіптік кәсіпорынның электрмен жабдықтау жүйелерін жобалау кезінде есептеу-графикалық жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау жүйелерін есептеу әдістерін қолданады.
2. Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау жүйелерін жобалау негіздерін пайдаланады.
3. Электрмен жабдықтау жүйелерін жобалау кезінде қажетті есептерді жүргізеді.
4. Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау жүйелерін жобалау кезінде есептеу-графикалық жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі 10) Өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірістік бөлімшенің қызметкерлерінің жұмысын жоспарлауға қатысады.
2. Орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастырады.
3. Орындаушылар ұжымының қызметінің нәтижелерін талдайды.
КҚ 11. В автоматтандырыл-ған жүйелерді қолданбалы бағдарламалауды орындау.
КМ 11. Электрэнергетикада қолданбалы бағдарламалауды орындау
Бұл білім алушыларда заманауи электр жетегі бойынша қажетті білімдер мен икемдерді қалыптастыруға бағытталған, бұл оларға кәсіби қызметте теориялық және практикалық міндеттерді шешуге мүмкіндік береді. Студенттер инженерлік міндеттеді практикалық шешу барысында бағдарламалау және инженерлік есептеулерді автоматтандыру саласындағы соңғы жетістіктер негізінде заманауи есептеу құралдарын пайдалану мүмкіндіктерін біледі.
Білім алушылар заманауи ақпараттық компьютерлік технологиялардың негіздерін меңгеруі және оларды электротехника мен электроэнергетикада пайдалануы білім алушылар күрделі техникалық және технологиялық нысандарда басқарудың автоматтандырылған ақпараттық-басқару жүйелерін жобалау, жасау және қолдану мүмкіндіктерімен таныстыру, кәсіби цикл пәндеріретінде кәсіби қызмет үшін практикада қажетті аппараттық және бағдарламалық құралдарды қолдану білімдерін және машықтарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар инженерлік міндеттерді шешу және жасау барысында автоматтандыру мен басқару жүйелері және заманауи құралдар негізінде жатқан іргелі және озық білімдер мен ғылыми принциптерді түсініп қолданады;
Автоматтандыру мен басқару құралдары мен жүйелерінің математикалық, сәулеттік, схемотехникалық және бағдарламалық негіздерін, сонымен қатар оларды жобалау мен пайдалану әдістерін біледі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыс машиналарының талаптарының электр жетегінің типі мен құрылымын таңдауға әсері туралы және электр жетектеріндеіске асырылатын энергияны түрлендіру процесстерінің мағынасы туралы дұрыс түсінік алады; электр жетегінің, әсіресе жартылай өткізгіштік түрлендіргіштілердің электрмен жабдықтау желілеріне әсері туралы дұрыс түсінік алады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар электр жетектерінің қозғалысын талдау, олардың негізгі көрсеткіштері мен сипаттамаларын анықтау, жұмыстың энергетикалық көрсеткіштерін бағалау бойынша қарапайым типтік есептеулерді өз бетінше жүргізеді;
Электр жетектерін элементарлық зертханалық зерттеулерді өз бетінше жүргізеді;
Алған білімді ақпараттық компьютерлік технологияларды пайдалану кезінде қолдану, басқару міндеттерін шешу үшін қолданбалы бағдарламалардың әмбебап пакеттерімен практикада жұмыс істеу машықтарын қолдану, автоматтандырылған ақпараттандыру жүйелерін жаңғырту және жобалау міндеттерін қою және шешу, теорияның негізгі ережелерін технологиялық процестерін автоматты басқару бойынша нақты міндеттерді шешуге өз бетінше қолдану.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар автоматтандырылған ақпарат жүйелерін іске асыру үшін CASE-құралдарының көмегімен жүйелердің ақпараттық модельдерін жасау тәсілдерін, өзінің кәсіби қызметінде жалпы ғылыми міндеттерді шешу және өзінің еңбегін ұйымдастыру үшін ақпараттық-басқаруды реттеу машықтарын, заманауи ақпараттық компьютерлік технологияларды меңгереді;
Заманауи автоматтандырылған жүйелерді және бақылау мен басқару құралдарын жобалайды,әзірлейді, күйге келтіреді, сынақтан өткізеді және пайдаланады, сонымен қатар, олардың қасиеттері мен сипаттамаларын жоспарлайды және эксперименттік зерттеулер жүргізеді.
Оқыту нәтижесі 1) Тұрақты және айнымалы ток қозғалтқыштарымен электр жетектерінің мақсатын, элементтік базасын, сипаттамасын және реттеу қасиеттерін түсіну.
Электроэнергетика мен электротехникадағы ақпараттық құралдар
Қолданбалы бағдарламалау
Электр жетегі.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электр жетегінің мақсатын, құрылымын, құрамын анықтайды;
2. Электр жетектерін заманауи технологияларда пайдалануды түсіндіреді.
3. электр қозғалтқыштың және жүктеменің механикалық сипаттамаларын анықтайды.
4. Электр машиналарының энергетикалық режимдерін және олардың механикалық сипаттамалармен байланысын біледі.
5. Статикалық тұрақтылықты анықтайды.
Оқыту нәтижесі 2) Практикалық міндеттерді шешу үшін бағдарламалық құралдарды пайдалану әдістемелерін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ақпараттық техниканың негізгі түсініктерін, анықтамаларын және жіктелуін түсіндіреді;
2. Электр техникалық міндеттер үшін ақпаратты іздеу, сақтау, өңдеу және талдау ерекшеліктерін түсінеді;
3. MathCad жүйесінің мақсатын, негізгі және арнайы мүмкіндіктерін, күйге келтіруді түсіндіреді;
4. Бағдарламалаудың визуалды орталарын дамытудың негізгі қарқынын түсінеді;
5. Электр энергетика саласында кәсіби міндеттерді шешу үшін ақпарат өңдеу құралдарымен жұмыс істейді;

6. Анализирует эффективность реформ в Республике Казахстан.
7. Ориентируется в иерархии управления.
8. Анализирует эффективность планирования
9. Выполняет расчеты технико-экономических показателей.
Результат обучения:
2) Соблюдать принципы менеджмента на предприятиях энергетики.
Критерии оценки:
1. Понимает механизм управления предприятием.
2. Применяет положение о служебных обязанностях мастера участка.
3. Применяет основные направления менеджмента.
4. Объясняет строение менеджмента.
5. Понимает основы производственной психологии.
6. Владеет навыками руководства первичным звеном управления.
7. Ориентируется в иерархии управления.
8. Формирует первичный коллектив.
9. Ориентируется в производственных ситуациях.
10. Владеет навыками публичного выступления.
Результат обучения: 3) Определять производительность труда и рассчитывать заработную плату
Критерии оценки:
1. Применяет методы расчета производительности труда.
2. Понимает все виды производственных ресурсов.
3. Объясняет классические формы оплаты труда.
4. Применяет тарифную, бестарифную и рейтинговую оплату труда.
5.Выполняет расчеты по определению метода производительности труда.
6. Владеет навыками организации снабжения и сбыта.
7. Ориентируется в тарифах и расценках.
8. Начисляет оплату труда по новым формам.
Результат обучения: 4) Рассчитывать инвестиции на капитальное строительство энергетических объектов
Критерии оценки:
1. Выполняет классификацию инвестиций.
2. Объясняет сущность капитальных вложений на ТЭЦ, ГЭС, подстанции.
3. Применяет основы сметного дела.
4. Рассчитывает сметную стоимость строительно-монтажных работ на оборудование станций и подстанций.
5. Выполняет расчет строительно-монтажных работ.
Результат обучения: 5) Определять производственные фонды предприятий.
Критерии оценки:
1. Применяет основные показатели основных производственных фондов.
2. Объясняет состав и структуру оборотных средств.
3. Объясняет пути экономии материальных средств.
4. Определяет виды запасов.
5. Отличает основные производственные фонды по видам.
6. Рассчитывает амортизационные отчисления.
7. Определяет показатели основных производственных фондов на участке.
8. Определяет показатели кругооборота оборотных средств.
7. Выполняет расчет амортизационных отчислений.
Результат обучения:
6) Участвовать в планировании работы персонала производственного подразделения
Критерии оценки:
1. Организовывает собственную деятельность, выбирать типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество
2. Осуществляет поиск и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач, профессионального и личностного развития
3. Планирует и организует работу структурного подразделения.
4. Составляет планы размещения оборудования и осуществляет организацию рабочих мест.
Результат обучения:
7) Организовывать работу коллектива
Критерии оценки:
1. Использует информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
2. Ориентируется в условиях частой смены технологий в профессиональной деятельности
3. Осуществляет контроль соблюдения технологической дисциплины, качества работ, эффективного использования технологического оборудования
4. Принимает и реализует управленческие решения.
5. Рассчитывает показатели, характеризующие эффективность работы производственного подразделения, использования основного и вспомогательного производств.
Результат обучения:
8) Анализировать результаты деятельности коллектива.
Критерии оценки:
1. Определяет состав материальных, трудовых и финансовых ресурсов организации.
2. Принимает участие в анализе работы структурного подразделения.
3. Проводит анализ финансового состояния предприятия.
Результат обучения:
9) Выполнять расчетно-графические работы при проектированиии системы электроснабжения промышленного предприятия
Критерии оценки:
1. Применяет методику расчетов системы электроснабжения промышленных предприятий.
2. Применяет основы проектирования электроснабжения промышленных предприятий.
3. Выполняет расчеты, необходимые при проектировании системы электроснабжения.
4. Выполняет расчетно-графические работы при проектированиии системы электроснабжения промышленного предприятия.
Результат обучения:
10) Организовывать деятельность производственного подразделения.
Критерии оценки:
1. Участвует в планировании работы персонала производственного подразделения.
2. Организовывает работу коллектива исполнителей.
3. Анализирует результаты деятельности коллектива.
ПК 11. Выполнять прикладное программирование автоматизированных систем
ПМ 11. Выполнение прикладного программирования в электроэнергетике
Данный модуль направлен на формирование у обучающихся необходимых знаний и умений по современному электрическому приводу, что позволит им решать теоретические и практические задачи в их профессиональной деятельности. Ознакомление обучающихся с возможностями применения современных вычислительных средств при практическом решении инженерных задач на основе последних достижений в области программирования и автоматизации инженерных расчетов.
Изучение обучающимися основ организации современных информационных компьютерных технологий и их применение в электротехнике и электроэнергетике, ознакомление обучающихся с возможностями проектирования, создания и применения автоматизированных информационно-управляющих систем управления в сложных технических и технологических объектах;
приобретение знаний и навыков в применении на практике аппаратных и программных средств, необходимых для профессиональной деятельности в качестве дисциплины профессионального цикла.
При изучении модуля обучаемые должны знать, понимать и применять: фундаментальные и передовые знания и научные принципы, лежащие в основе современных средств и систем автоматизации и управления при формулировании и решении инженерных задач;
математические, архитектурные, схемотехнические и программные основы средств и систем автоматизации и управления, а также методы их проектирования и эксплуатации.
При изучении модуля обучаемые будут иметь правильное представление о сущности происходящих в электрических приводах процессов преобразования энергии и о влиянии требований рабочих машин и технологий на выбор типа и структуры электропривода; правильное представление о влиянии электропривода, особенно с полупроводниковыми преобразователями, на сети электроснабжения.
При изучении модуля обучаемые смогут: самостоятельно выполнять простейшие типовые расчеты по анализу движения электроприводов, определению их основных параметров и характеристик, оценке энергетических показателей работы;
самостоятельно проводить элементарные лабораторные исследования электрических приводов;
применять полученные знания при использовании информационных компьютерных технологий, применять на практике навыки работы с универсальными пакетами прикладных программ для решения задач управления, ставить и решать задачи проектирования и модернизации автоматизированных информационных систем, самостоятельно применять основные положения теории к решению конкретных задач по автоматизированному управлению технологическими процессами.
При изучении модуля обучаемые овладеют приемами разработки информационных моделей систем с помощью CASE-средств для реализации автоматизированных информационных систем, навыками отладки информационно-управляющих систем, современными информационными компьютерными технологиями для решения общенаучных задач в своей профессиональной деятельности и для организации своего труда;
проектировать, разрабатывать, настраивать, тестировать и эксплуатировать современные автоматизированные системы и средства контроля и управления, а также планировать и проводить экспериментальные исследования их свойств и характеристик.
Результат обучения:
1) Понимать назначение, элементную базу, характеристики и регулировочные свойства электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока.
Информационные средства в электроэнергетике и электротехнике
Прикладное программирование
Электрический привод
Критерии оценки:
1. Определяет назначение электропривода, структуру, состав.
2. Объясняет применение электропривода в современных технологиях.
3. Определяет механические характеристики электродвигателя и нагрузки.
4. Различает энергетические режимы электрических машин и их связь с механическими характеристиками.
5. Определяет статическую устойчивость.
Результат обучения:
2) Владеть методиками использования программных средств для решения практических задач
Критерии оценки:
1. Объясняет основные понятия, определения и классификацию средств информационной техники.
2. Понимает особенности особенности поиска, хранения, обработки и анализа информации для электротехнических задач.
3. Объясняет назначение, основные и специальные возможности, настройку системы MathCad.
4. Понимают основные тенденции развития визуальных сред программирования;
5. Работает со средствами обработки информации для решения профессиональных задач в области электроэнергетики.

6. Заманауи қолданбалы бағдарламалық пакеттердің көмегімен электр техникалық міндеттерді талдау әдістерін меңгереді.
7. Әртүрлі ақпараттық технологияларды іске асыру құралдарын пайдаланады, оның ішінде электр техникалық және электр энергетикалық қондырғыларды жобалау процестерін тездетуге мүмкіндік беретін бағдарламалық өнімдерді (Elcut, Mathcad).
8. Автоматика, релелік қорғау құрылғыларын басқару және конфигурациялау функцияларын жүзеге асыру үшін бағдарламалық қамсыздандыру негіздерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі 3) Тұрақты және айнымалы токтың электр жетектерінің математикалық сипаттамасын, қосу схемаларын, негізгі мүмкіндіктерін және олардың электрмен жабдықтау желілеріне әсерін қолдану
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тұрақты және айнымалы токтың электр жетектерінің типтерін біледі.
2. Қосу схемаларын оқиды. Координаттар мен олардың көрсеткіштерін реттеудің негізгі жолдарын қолданады. Электр жетегінің координаттарын реттеудің тұйық жүйелерін біледі.
Оқыту нәтижесі 4) Берілген әдістеме бойынша типтік эксперименталды зерттеулерді жоспарлауға, дайындауға және орындауға қатысу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жиынтықтаушы құралдарды күйге келтіру және диагностикалау әдістерін біледі.
2. "Бағдарламалық қамсыздандыруді жіктеу" (БҚ): жүйелік БҚ, қолданбалы БҚ, желілік БҚ". Бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу орталарын біледі.
3. Жергілікті басқарудың сызықтық емес және адаптивті алгоритмдерін пайдаланады.
4. Таратылған реттеуіштердің көрсеткіштерін анықтау әдістерін, тілелей сандық бақылау(ПЦУ) жүйелерінде дискретті реттеуіштердің көрсеткіштерін анықтау әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі 5) Кәсіби қызмет нысандары қондырғыларының көрсеткіштерін анықтау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. БҚ өмірлік циклінің модельдерін, каскадтық және шиыршықты модельдерді қолданады.
2. Мәліметтердің ағындарын (процестерін) модельдейді.
3. Мәліметтер ағындарының диаграммаларының иерархиясын құрастырады жне мәліметтерді модельдейді.
4. CASE-құралдарды жіктеуді біледі.
5. CASE-құралдарды енгізу технологиясын пайдаланады. CASE-құралдардың қажеттілігін анықтайды.
6. CASE-құралдарының нарығын талдайды, CASE-құралдарды бағалайды және таңдайды.
Оқыту нәтижесі 6) Электр жетектерінің негізгі элементтерін есептеу және таңдаудың жақын әдістерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ұйғарынды жүктемелерді есептейді;
2. Электр жетегінде электр және жартылай өткізгіштік түрлендіргіштерді таңдайды.
3. Құрылу принципін ескере отырып, жартылай өткізгіштік түрлендіргіштерде кернеуді, жиілікті анықтау бойынша есеп жүргізеді.
Оқыту нәтижесі 7) Электр аппараттарын, машиналарды, электр жетектерін қолдану, пайдалану және таңдау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ауыспалы процестердің теңдеулері мен сипаттамаларын біледі.
2. Басқарылатын түрлендіргіш жүйесі - қозғалтқышта қозғалтқыштың орамаларының индуктивтілігін ескермей-ақ электр жетегінің динамикасы туралы біледі.
3. Қозғалтқыштың орамаларының индуктивтілігін ескере отырып, электр жетектерінің динамикалық режимдерін реттейді.
Оқыту нәтижесі 8) Электр жетектеріне типтік зертханалық зерттеу жүргізу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электр жетектерін басқарудың релелік - контакторлық принциптерін біледі.
2. Релелік-контакторлық схемалардың типтік тораптарын анықтайды.
3. Іске қосу және тежеуіш схемаларының тізбектерін құрастырады. Электр жетектерінің тұйық жүйелерінде іске қосу және тежеуіш сипаттамаларын анықтайды.
КҚ 12. Өзінің кәсіби қызметін және еңбек ұжымының іскерлік белсенділігін жоспарлауды жүзеге асыру.
ПМ 12. Кәсіпорынның энергетикалық шаруашылығын басқару
Бұл модуль инженерлік ғылыми және өндірістік қызмет спецификасын ескере отырып, басқару саласындағы базалық дағдыларды білуге, сонымен қатар негізгі түсініктерді меңгеруге; электр энергетика саласында жобаларды басқару спецификасын зерттеуге; топта жұмыс істеу және көпшілік алдында сөз сөйлеу машықтарын меңгеруге; мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар практикалық қызметте, оның ішінде қызметінің саласымен тікелей байланысты емес білім алудың жаңа салаларында өз беттерінше жаңа білім алады дағдыларды меңгереді және пайдаланады, өзінің ғылыми дүниетанымын, оның ішінде ақпараттық технологиялардың көмегімен кеңейтеді және тереңдетеді;
Кәсіби қызмет саласында ғылым мен техниканың озықтар қатарындағы тереңдетілген теориялық және практикалық білімді пайдаланады;
Ұжымда жұмыс істеу, жаңа идеяларды генерациялау (креативтілігі) мен пайдалануға дайындығы машықтарын көрсетеді;
Кәсіби міндеттердің шығармашылық шешімдерін табады, стандартсыз шешімдерді қабылдайды;
Заманауи және перспективті компьютерлік және ақпараттық технологияларды пайдаланады;
Ымырашылдық шешімдерді іздеу және әзірлеу, нұсқаларын талдау әдістерін пайдалану;
Кәсіпорында практикалық қызметті ұйымдастыру мен жүргізуде экономикалық талдау элементтерін пайдаланады;
Инновациялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және оларды басқаруды жүзеге асырады;
Жаңа өнім мен технологияларды меңгеру бағдарламаларын басқаруды;
Кәсіпорындағы тәуекелдерді ескере отырып, белсенді саясатты қалыптастыру және тиімді стратегияны әзірлеу;
Персоналмен жұмыс істеу тәсілдері мен әдістерін, персоналдың еңбегінің сапасы мен нәтижелілігін бағалау, қауіпсіз өмір сүру талаптарын қамтамасыз ету әдістерін меңгереді;
Жұмыскерлердің кәсіби деңгейлерін арттыруды ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі 1) Өзінің кәсіби қызметін және еңбек ұжымының іскерлік белсенділігін жоспарлау
Менеджмент негіздері
Электроэнергетикадағы менеджмент
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Инженерлік менеджмент пен жобаларды басқарудың негізгі түсініктерін түсіндіреді, жобаны жүйе ретінде.
2. Басқару қызметінің машықтарын біледі.
3. Практикалық қызметте А.Файоль бойынша менеджердің бес функциясын, Г.Минцберг бойынша менеджердің он рөлін қолданады.
4. Өзін-өзі басқару әдістемесін, "менеджер-ойыншы" синдромын, өз уақытын басқаруды, өкілеттіктерді тиімді табыстауды, шешім қабылауды, шешім қабылдау техникасы мен құралдарын біледі.
Оқыту нәтижесі 2) Практикада ғылыми-зерттеу және ғылыми-өндірістік жұмыстарды ұйымдастыру, ұжымды басқару, команданың мақсаттарын қалыптастыруға ықпал ету, мақсаттарға қол жеткізу үшін қажетті бағытта оның әлеуметтік-психологиялық климатына әсер ету, қызмет нәтижелерінің сапасын бағалау машықтары мен білімдерін пайдаланады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыстарды талдайды, персоналдың қажеттілігін жоспарлайды, персоналды іздейді және іріктейді, кандидаттарды тартады және алдын-ала іріктейді.
2. Жұмыс жобасын әзірлейді.
3. Персоналды іріктеу мен таңдаудың балама әдістерін, ынталандыру теориясын меңгереді, топтардағы адамдардың жұмыстары.
4. Персоналды дамытуды жоспарлайды.
5. Персоналдың қызметін бағалайды (аттестаттау)
Оқыту нәтижесі 3) Бастама көтеру, оның ішінде тәуекел жағдайларда кәсіби біліктілігі аясында өзінің шешімдері үшін толық жауапкершілікті мойнына алу, проблемалық жағдайларды шешу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйым қызметіне құрылымдық талдау жасау. Негізгі және қосалқы процестерді басқарады. Өзара әрекет ету схемаларын салады.
2. Түрлі бизнес-процестерді үйлестіреді.
3. Өзгерістер жүргізеді және өзгерістің төрт деңгейі бойынша жағдайды талдайды.
4. Өзгерістер тудыратын факторларды анықтайды.
5. Өзгерістердің қажеттілігін диагностикалайды.

6. Владеет методами анализа электротехнических задач с помощью современных прикладных программных пакетов.
7. Пользуется средствами реализации различных информационных технологий, в том числе программными продуктами, позволяющими ускорить процессы проектирования электротехнического и электроэнергетического оборудования (Elcut, Mathcad).
8. Владеет основами программного обеспечения для осуществления функций конфигурирования и управления устройствами релейной защиты, автоматики.
Результат обучения:
3) Применять математическое описание, схемы включения, основные возможности электроприводов постоянного и переменного тока и их влияние на сети электроснабжения
Критерии оценки:
1. Различает типы электроприводов постоянного и переменного токов.
2. Читает схемы включения. Применяет основные способы регулирования координат и их показатели.
3. Различает замкнутые системы регулирования координат электропривода.
Результат обучения:
4) Участвовать в планировании, подготовке и выполнении типовых экспериментальных исследований по заданной методике
Критерии оценки:
1. Владеет методами настройки и диагностики комплектующих устройств.
2. Классифицирует программное обеспечение: системное программное обеспечение, прикладное программное обеспечение, сетевое программное обеспечение. Различает среды разработки программного обеспечения.
3. Применяет нелинейные и адаптивные алгоритмы локального управления.
4. Применяет методы определения параметров распределенных регуляторов, методы определения параметров дискретных регуляторов в системах прямого цифрового управления (ЦПУ).
Результат обучения:
5) Определять параметры оборудования объектов профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Применяет модели жизненного цикла производственного обучения, каскадную и спиральную модели.
2. Выполняет моделирование потоков данных (процессов).
3. Выполняет построение иерархии диаграмм потоков данных и моделируют данные.
4. Различает классификацию CASE-средств.
5. Применяет технологию внедрения CASE-средств. Определяют потребности в CASE-средствах.
6. Выполняет анализ рынка CASE-средств, оценку и выбор CASE-средств.
Результат обучения:
6) Использовать приближенные методы расчета и выбора основных элементов электрических приводов
Критерии оценки:
1. Рассчитывает допустимые нагрузки.
2. Выполняют выбор электрических и полупроводниковых преобразователей в электроприводе.
3. Выполняет расчеты по определению напряжения, частоты в полупроводниковых преобразователях с учетом принципа построения.
Результат обучения:
7) Применять, эксплуатировать и производить выбор электрических аппаратов, машин, электрического привода
Критерии оценки:
1. Различает уравнения и характеристики переходных процессов.
2. Владеет знаниями о динамике электропривода без учета индуктивности обмоток двигателя в системе управляемый преобразователь–двигатель.
3. Регулирует динамические режимы электроприводов с учетом индуктивности обмоток двигателя.
Результат обучения:
8) Проводить типовые лабораторные испытания электрических приводов
Критерии оценки:
1. Владеет принципами релейно-контакторных схем управления электроприводами.
2. Определяет типовые узлы релейно-контакторных схем.
3. Выполняет сборку цепей схем пуска и торможения. Определяет пусковые и тормозные характеристики в замкнутых системах электроприводов.
ПК 12. Осуществлять планирование своей профессиональной деятельности и деловой активности трудового коллектива
ПМ 12. Управление энергетическим хозяйством предприятия
Данный модуль позволяет изучить основные понятия, а также получить базовые умения в области управления с учетом специфики инженерной научной и производственной деятельности; изучить специфику управления проектами в электроэнергетической отрасли; получить навыки работы в группе и публичных выступлений.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: самостоятельно приобретать и использовать в практической деятельности новые знания и умения, в тех областях знаний, непосредственно не связанных со сферой деятельности, расширять и углублять свое научное мировоззрение, в том числе с помощью информационных технологий;
использовать углубленные теоретические и практические знания, которые находятся на передовом рубеже науки и техники в области профессиональной деятельности;
демонстрировать навыки работы в коллективе, готовностью генерировать (креативность) и использовать новые идеи;
находить творческие решения профессиональных задач, принимать нестандартные решения ;
использовать современные и перспективные компьютерные и информационные технологии;
применять методы анализа вариантов, разработки и поиска компромиссных решений;
использовать элементы экономического анализа в организации и проведении практической деятельности на предприятии;
осуществлять технико-экономическое обоснование инновационных проектов и их управление;
управлять программами освоения новой продукции и технологии;
разрабатывать эффективную стратегию и формировать активную политику управления с учетом рисков на предприятии;
владеть приемами и методами работы с персоналом, методами оценки качества и результативности труда персонала, обеспечения требований безопасности жизнедеятельности;
организовать работу по повышению профессионального уровня работников.
Результат обучения:
1) Осуществлять планирование своей профессиональной деятельности и деловой активности трудового коллектива
Основы
Менеджмента
Менеджмент в электроэнергетике.
Критерии оценки:
1, Объясняет базовые понятия инженерного менеджмента и управления проектами, проекта как системы.
2, Владеет навыками управленческой деятельности.
3, Применяет в практической деятельности пять функций менеджера по А.Файолю, десять ролей менеджера по Г.Минцбергу.
4. Владеет методикой управления собой. Синдром "менеджера-игрока", управление своим временем, эффективным делегированием полномочий, принятием решений, техникой и средствами принятия решений.
Результат обучения:
2) Использовать на практике навыки и умения в организации научно-исследовательских и научно-производственных работ, в управлении коллективом, влиять на формирование целей команды (воздействовать на ее социально-психологический климат в нужном для достижения целей направлении), оценивать качество результатов деятельности
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ работ и планирует потребность в персонале, ведет поиск и отбор персонала, (выполняет предварительный отбор кандидатов)
2. Разрабатывает проект работы.
3. Владеет альтернативными методами найма и отбора персонала, теорией мотивации, работы людей в группах.
4. Планирует развитие персонала.
5. Выполняет оценку деятельности (аттестация) персонала
Результат обучения:
3) Проявлять инициативу, в том числе в ситуациях риска, брать на себя всю полноту ответственности за свои решения в рамках профессиональной компетенции и разрешать проблемные ситуации
Критерии оценки:
1. Проводит структурный анализ деятельности организации.
2. Управляет основными и вспомогательными процессами.
3. Координирует различные бизнес-процессы.
4. Проводит изменения в организации и анализ ситуации по четырем уровням изменения.
5. Выявляет факторы, вызывающие изменения.

6. Күштер өрістерін талдайды, ұстап тұрған күштерді бейтараптандырады.
Оқыту нәтижесі 4) Бастама көтеру, оның ішінде тәуекел жағдайларда кәсіби біліктілігі аясында өзінің шешімдері үшін толық жауапкершілікті мойнына алу, проблемалық жағдайларды шешу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Менеджер қызметінде қаржылық талдау, ұйым қызметін қаржылық жоспарлау негіздерін меңгереді. Қаржылық модельдерді әзірлейді.
2. Шығындар түрлерін және өзіндік құнын есептеу жолдарын, шығынсыз деңгейді анықтайды.
3. Қаржылық құжаттарды (баланс, кірістер мен шығыстар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп) талдайды. Икемді және қатаң бюджет.
4. Қаржылық көрсеткіштерді есептейді және талдайды.
5. Қаржылық талдау негізінде шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі 5) Өзінің кәсіби қызметінде жаңа білімін пайдалану, жаңа идеяларды ұсыну және қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобаны әзірлеу кезеңінде жұмыстарды ұйымдастырады.
2. Бизнес идеялар мен жобаның тұжырымдамасын әзірлеу бастамасын көтереді. Шешімдер нұсқаларына сараптамалық бағасын береді. Инвестициялық мүмкіндіктерге зерттеу жүргізеді.
3. Жобаларды жоспарлаудың сызықтық және желілік модельдерін қолдану аясы мен міндеттерін қояды. Жобаның кестесін (кесте-жоспар) құрады және оны түзетеді.
4. СРМ және РЕRT әдістерін пайдалана отырып, жобаның желілік диаграммасын салады және күнтізбелік жоспардың негізгі көрсеткіштерін есептейді: жобаның жұмысының ұзақтығы, сыни жолы, жұмыстарды бастау мен аяқтау мерзімдері, жұмыстар мен жобалардың резервтері.
5. Жобаның барлық жұмыс түрлеріне ресурстар кестесін жасайды. Жобаның күнтізбелік-ресурстық жоспар кестесін оңтайландырады және ресурстарды түзетеді.
6. Кестелерді ұсыну дағдыларын меңгереді.
Жобалық талдау жасайды. Жобаны аяқтау шарттары. Жобаны тапсыру процесінің мазмұны. Жобаны жабудың негізгі кезеңдері және олардың мазмұны.
7. Электр энергетикада жобаларды басқару дағдыларын, электр энергетикалық саланың спецификасын, электр энергетикадағы жобалық қызметтің бағыттарын меңгереді.
КҚ 13. Өндірісте және тұрмыста дәстүрлі емес энергия көздерін пайдалану дағдыларын меңгереді.
ПМ 13. Электр энергиясының дәстүрлі емес көздерін енгізу
Бұл модуль білім алушыларды жылу жаңартылатын энергия көздері негізінде электр және жылу энергиясын өндірудің заманауи технологиялары, жылу энергетикасы саласындағы жобалық-конструкторлық және өндірістік-технологиялық қызметке дайындауға; қоршаған ортаны қорғау талаптарын және өндірістік қауіпсіздік ережелерін орындап, түлектерді жаңартылатын энергия көздерімен жұмыс істейтін қондырғылар мен жабдықтарды пайдалану мен оларға қызмет көрсетуге дайындауға бағытталған;
Модульді зерделеудің нәтижесінде білім алушылар жаңартылатын энергия көздерімен жұмыс істеу кезінде қолданылатын заманауи және перспективті технологияларды; жаңартылатын энергия көздерімен электр және жылу энергиясын шығару көрсеткіштері мен циклдерімен басқарылатын жұмыс денесінің түрлерін таңдаудың әдістемелік негіздерін, СЭС, ГеоЭС бутурбиналарының ерекшеліктерін; жаңартылатын энергия көздерінде құралдардың тиімділігін талдаудың заманауи әдістерін; жаңартылатын энергия көздерінде құралдардың жұмысы кезінде қоршаған ортаны қорғаудың инженерлік әдістерін меңгереді;
Жаңартылатын энергия көздерінде құралдардың негізгі технологиялық процестерінің өндірістік міндеттері саласында шешімдер қабылдауды; қолданбалы бағдарламалар пакетін пайдалана отырып, технологиялық сызбаларды таңдауды; жаңартылатын энергия көздерінде құралдардың сериялық қондырғыларын таңдауды біледі.
Оқыту нәтижесі 1) Жаңартылатын энергия көздерімен жұмыс істейтін заманауи құрылғылардың қондырғыларын жөндеу және қызмет көрсету
Дәстүрлі емес жаңартылатын энергия көздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адамның энергетикалық қажеттіліктерін қанағаттандыруда дәстүрлі емес энергия көздерінің орнын түсінеді;
2. Біріккен және автономды тұтынушыларды энергиямен жабдықтау үшін энергии қайта жаңартылмайтын дістурді емес энергия қөзі (НВИЭ) пайдалану перспективалары мен заманауи жағдайды түсінеді. Қазақстандағы жағдайда энергии қайта жаңартылмайтын дістурді емес энергия қөзі (НВИЭ) пайдалану ерекшеліктерін біледі.
3. Күн және жел энергетикасының негізгі түсініктері мен анықтамаларын пайдаланады.
4. Күн және жел құрылғыларының негізгі техникалық схемаларын және олардың сипаттамаларын қолданады.
5. Кіші кидроэнергетиканы (КГЭ) және оның дәстүрлі кидроэнергетикадан негізгі айырмашылықтарын, кіші гидроэлектрстанцияларының негізгі типтерін түсіндіреді;

6. Диагностирует потребности в изменении.
Результат обучения:
4) Владеть основами финансового анализа
Критерии оценки:
1. Владеет основами финансового анализа в деятельности менеджера, финансового планирования деятельности организации. Разрабатывать финансовые модели.
2. Определяет виды затрат и способы расчета себестоимости, уровня безубыточности.
3. Проводит анализ финансовых документов (баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств). Гибкий и жесткий бюджет.
4. Проводит расчет и анализ финансовых показателей.
5. Принимает решений на основе финансового анализа.
Результат обучения:
5) Применять новые знания в профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Выполняет организацию работ на стадии разработки проекта.
2. Инициирует бизнес-идеи и разработку концепции проекта. Дает экспертную оценку вариантов решений. Выполняет исследование инвестиционных возможностей.
3. Ставит задачи и области применения линейных и сетевых моделей планировании проектов. Составляет и выполняет корректировку расписания (план-графика) проекта.
4. Выполняет построение сетевой диаграммы проекта и расчет основных параметров календарного плана методами СРМ и РЕRT: длительность работ проекта, критический путь, сроки начала и окончания работ, резервы работ и проекта. Составляет расписание ресурсов на все виды работы проекта. Выравнивает ресурсы и оптимизация календарно-ресурсного план-графика проекта.
5. Владеет навыками способов представления расписания. оценки стоимости проекта, технологии контроля и реализации проекта.
6. Проводит проектный анализ. (Условия завершения проекта. Содержание процесса сдачи проекта. Основные этапы процесса закрытия проекта и их содержание).
7. Владеет навыками управления проектами в электроэнергетике. спецификой электроэнергетической отрасли. (Направления проектной деятельности в электроэнергетике)
ПК 13. Владеет навыками использования нетрадиционных источников энергии на производстве и в быту
ПМ 13. Внедрение нетрадиционных источников электроэнергии
Данный модуль направлен на подготовку обучающихся к проектно-конструкторской и производственно-технологической деятельности в области теплоэнергетики, современных технологий производства электрической и тепловой энергии на основе возобновляемых источников энергии; подготовку выпускников к эксплуатации и обслуживанию установок и оборудования, работающего на возобновляемых источниках энергии; выполнением требований защиты окружающей среды и правил безопасности производства.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся осваивают: современные и перспективные технологии, применяемые при работе на возобновляемых источниках энергии; методические основы выбора вида рабочего тела, управляемых параметров и циклов производства электрической и тепловой энергии на возобновляемых источниках энергии; особенности паротурбинных установок СЭС, ГеоЭС; современные методы анализа эффективности установок на возобновляемых источниках энергии; инженерные методы защиты окружающей среды при работе установок на возобновляемых источниках энергии;
Уметь: принимать решения в области производственных задач основного технологического процесса установок на возобновляемых источниках энергии; выбирать технологические схемы с использованием пакетов прикладных программ; выбирать серийное оборудование установок на возобновляемых источниках энергии.
Результат обучения:
1) Производить обслуживание и ремонт оборудования современных установок, работающих на возобновляемых источниках энергии
Нетрадиционные и возобновляемые источники энергии
Критерии оценки:
1. Понимает место нетрадиционных источников в удовлетворении энергетических потребностей человека;
2. Понимает современное состояние и перспективы использования нетрадиционных и возобновляемых источников энергии для энергоснабжения объединенных и автономных потребителей и особенности использования в Казахстане.
3. Применяет основные понятия и определения солнечной и ветроэнергетики.
4. Применяет основные технические схемы солнечных и ветроустановок и их характеристики.
5. Объясняет малую гидроэнергетику (МГЭ) и ее основные отличия от традиционной, основные типы малых гидроэлектростанций;

6. Геотермалдық, толқынды, тыныс алу және биоэнергияның негізгі ұғымдары мен анықтамаларын, энергия жиналатын орындар мен олардың ерекшеліктерін біледі. Энергия тасу. Ресурс үнемдегіш технологиялар мен олардың перспективалары.
Оқыту нәтижесі 2) Технологиялық қондырғыны жаңғыртумен байланысты, пайдалану сипаттамаларын жақсарту, ресурстарды үнемдеу шаралары бойынша жобалық шешімдер әзірлейді
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Энергия тұтыну және тарату процестерін жетілдіреді. Энергияны аккумуляциялау жүйелерін дамыту бойынша бастамалар көтереді.
2. Энергия үнемдеу саласында нормативтік-құқықтық құжаттаманы, энергия үнемдеу туралы Қазахстан Республиқасы заңын қолданады.
3. Екінші реттік энергия ресурстары түсінігін біледі.
4. Өнеркәсіпте және тұрмыстық-коммуналдық шаруашылықта екінші реттік энергоресурстарды пайдаланады. Жылу сорғылары.
КҚ. "0902044 - Электрмен қамтамасыз ету қолданбалы бакалавры біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындайды.
ДП. Диплом алды практика
Диплом алды практика
Мамандарды дайындаудың соңғы кезеңі болып табылады, білім алушылар оқу бағдарламасының барлық модульдерін меңгергеннен кейін қалыптасқан кәсіби құзыреттіліктер кешенін растау және одан әрі дамыту, нақты өндірістік процеске сәйкес функцияны өз бетінше орындауға дайындығын көрсету және соңғы біліктілік жұмысты орындау үшін материалдар жинау мақсатында өткізіледі.
Оқыту нәтижесі 1) Кәсіпорынның өндірістік механизмдер электр қондырғыларын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша энергетикалық қызметінің учаске мастерінің жұмысын қайталау.
Кәсіби оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электр және электр механикалық қондырғыны техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу процесін сипаттау.
2. Мамандарға жүктелген функциялар шегінде жекелеген өндірістік буынды басқару машықтарын біледі.
2. Электр және электр механикалық қондырғыны пайдалануды ұйымдастырады.
3. Электр және электр механикалық қондырғыны техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу бойынша өндірістік бөлімшенің жұмысын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі 2) Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалды жинау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес дипломдық жобалау үшін бастапқы материалды жинайды.
2. Дипломдық жобалаудағы тапсырмаға сәйкес дипломдық жобалау үшін бастапқы материалды жинайды.
3. Нормативтік-техникалық құжаттамамен, анықтамалық әдебиетпен жұмыс істеу машықтарын меңгереді.
4. Практика бойынша есеп дайындайды және оны кәсіпорында практика жетекшісінде бекітеді.
Оқыту нәтижесі 3) Өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өнімді шығару мен өткізу шығындарының калькуляциясын жасайды.
2. Нормативті анықтама әдебиеттерін пайдалана отырып, сметалық құжаттарды дайындайды.
3. Өнімділіктің негізгі көрсеткіштерін есептейді.
4. Өндірістік бөлімшенің негізгі - техникалық экономикалық көрсеткіштерінің есептерін орындайды.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ -базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіби құзыреттілік;
БM - базалық модульдер;
КM - кәсіби модульдер;
ДП - диплом алды практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

6. Владеет основными понятиями и определения геотермальной, волновой, приливной и биоэнергетики, накопители энергии и их особенности. Транспорт энергии. Ресурсосберегающие технологии и их перспективы.
Результат обучения:
2) Разрабатывать проектные решения, связанные с модернизацией технологического оборудования, по улучшению эксплуатационных характеристик, ресурсосберегающих мероприятий.
Критерии оценки:
1. Совершенствует процессы потребления и передачи энергии. Проявляет инициативу по развитию систем аккумулирования энергии.
2. Применяет нормативно-правовые документы в области энергосбережения. (Закон РК об энергосбережении).
3. Владеет понятиями вторичных энергетических ресурсов.
4. Применяет вторичные энергоресурсы в промышленности и жилищно-коммунальном хозяйстве. Тепловые насосы.
ПК. Выполняет основные виды работ квалификации "0902044 - Прикладной бакалавр электроснабжения
ПП. Преддипломная практика
Преддипломная практика является завершающим этапом подготовки специалистов; проводится после полного освоения обучающимися всех модулей учебной программы с целью подтверждения и дальнейшего развития сформированных профессиональных компетенций, демонстрации готовности к самостоятельному выполнению соответствующих конкретному производственному процессу функций и сбор материалов для выполнения выпускной квалификационной работы.
Результат обучения:
1) Дублировать работу мастера участка энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования производственных механизмов.
Профессиональное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует процесс по технической эксплуатации, обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования.
2. Владеет навыками управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов.
3. Выполняет организацию эксплуатации электрического и электромеханического оборудования
4. Осуществляет организацию работы производственного подразделения по технической эксплуатации, обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования.
Результат обучения:
2) Осуществлять сбор материала для дипломного проектирования.
Критерии оценки
1. Производит сбор исходного материала для дипломного проектирования в соответствии нормативно технической документацией.
2. Осуществляет сбор материала для дипломного проектирования в соответствии с заданием на дипломное проектирование.
3,3. Приобретает навыки работы с нормативно технической документацией, справочной литературой.
4. Подготавливает отчет по практике и утверждает его у руководителя по практике от предприятия.
Результат обучения:
3) Выполнять расчеты основных технико - экономических показателей производственного подразделения.
Критерии оценки:
1. Составляет калькуляции затрат на производство и реализацию продукции.
2. Составляет сметную документацию, используя нормативно справочную литературу
3. Рассчитывает основные показатели производительности труда.
4. Выполняет расчеты основных технико - экономических показателей производственного подразделения.
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ПП - преддипломная практика.
Приложение 356
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 356-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 780-қосымша
"Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімінің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0900000 - Энергетика
Мамандығы:
Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)
Біліктілігі:
091103 2 - Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр монтері
091104 4 - Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:
жалпы орта білім базасында

от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 780
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования" (по видам)
Код и профиль образования:
0900000 --- Энергетика
Специальность:
0911000 – Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического иэлектромеханического оборудования" (по видам)
Квалификация:
091104 4 - Прикладной бакалавр технической эксплуатации, обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения

1440
360
К
Консультациялар
3
90
Ф
Факультативтер
4
120
БАРЛЫҒЫ:
67
2010
Ескерту:
* Таңдау бойынша компонент нақты өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуын және еңбек нарығының қажеттіліктерін, сонымен қатар оқушының өзінің жеке қызығушылықтарын ескереді. Таңдау бойынша компонент жұмыс берушілердің және білім беру ұйымдарының серіктестерінің, пәндік-циклдық комиссиялардың/кафедралардың ұсыныстары бойынша қалыптасады.
** Емтихан түрінде қорытынды аттестаттау жүргізу кезінде дипломдық жобалау сағаттары кәсіби модульдерге қайта бөлінеді
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіби модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - Аралық аттестаттау;
ҚА - Қорытынды аттестаттау;
БӨЖ - білім алушының өзіндік жұмысы;
ОБӨЖ - оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін білім алушының өзіндік жұмысы;
ӨБӨЖ - толық өзі орындайтын білім алушының өзіндік жұмысы;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 359-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 783-қосымша
"Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімінің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0900000 - Энергетика
Мамандығы:
0911000 - "Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)
Біліктілігі:
091104 4 - Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қолданбалы бакалавры
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модуль атауы
Модульге қысқаша шолу
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модульді қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексиканың, мемлекеттік тілдегі іс жүргізу негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеріп, компьютерлік технологияларды қолдану арқылы қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындауды үйренеді
Оқыту нәтижесі:
Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тіліндегі грамматика мен терминологияны меңгеру
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шет тілі
Іс - қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қызметте қолданылатын терминдерді түсіну.
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгереді
Оқыту нәтижесі:
2 Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу..
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мәтінді аудару әдістемесін түсінеді.
2. Аударма техникасын меңгереді.
Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді сөздікпен аударады
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақ (орыс) және шетел тілінде сөйлеуді түсіну.
2. Ситуацияға сәйкес сөйлеуді меңгереді.
Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Мемлекеттік тілдегі іс жүргізудің негізгін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
Іс қағаздарын жүргізудің негізгі терминдерін, тұжырымдамаларын және анықтамаларын пайдаланады.
2. Ресми құжаттардың түрі бойынша тағайындалуын түсінеді
3. Ресми құжаттардың құрылымына қойылатын талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Мемлекеттік тілде қызметтік құжаттарды ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметтік құжаттардың деректемелерін рәсімдеу талаптарына сәйкес келеді.
2. Құжаттардың мәтінін рәсімдеудің жалпы талаптарына сәйкес келеді.
3. Мемлекеттік тілде қызметтік құжаттар (түйіндеме, өмірбаяндар, арыздар, шағымдар, сенімхаттар, түбіртектер) жасайды.
БҚ 2. Ақпараттық және коммуникациялық технологияларды қолдану
БМ 02. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технология-ларды пайдалану
Бұл модуль конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу, жобалау және оқу үшін қажетті дағдылар мен білімдерді алуға мүмкіндік береді; әртүрлі дереккөздерден және деректер қорынан ақпаратты іздеу, сақтау, өңдеу және талдау, ақпаратты, компьютерлік және желілік технологияларды пайдалана отырып қажетті форматта сызбаларды ұсынуды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар білім алушылар: геометриялық конструкциялар және техникалық бөлшектерді суретке түсіру ережелері; құрастыру сызбалары туралы жалпы ақпарат сызбаларда қолданылатын; конвенцияны және жеңілдетулерді тағайындау; жұмыс сызбаларын жобалау және оқу ережелері; конструкторлық, технологиялық және басқа нормативтік құжаттаманың негізгі ережелері;
ақпарат жинау және өңдеу үшін интерфейстердің әртүрлі түрлерін қолдану;
мамандандырылған адаптерлер мен модемдерді, телекоммуникациялық технологияларды қолдана отырып, интернет-технологиялар негізінде жергілікті желілерді жобалау; әртүрлі кәсіптік бейімделу сызбаларын жасау және өңдеу;
кестелер жасауды және өңдеуді, формулаға енгізу;
конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеуге арналған қосымшалар пакетін пайдалану;
мамандық бойынша схемаларды әзірлеу және қосымшалар пакетін қолдану;
техникалық сызу құралдарын қолдана отырып, мамандық бойынша сұлбаларды орындауді білулері тиіс.
Оқыту нәтижесі:
1)Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар
Сызу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" тұжырымдамасының мәнін анықтайды
2. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құрылымын түсінеді
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар функцияларын сипаттайды.

1440
360
К
Консультация
3
90
Ф
Факультативные занятия
4
120
ВСЕГО:
67
2010
Примечание:
* Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, а также индивидуальные интересы самого обучающегося. Компонент по выбору формируется по предложениям работодателей и партнеров организации образования, предметно-цикловых комиссий/кафедр.
** При проведении итоговой аттестации в форме экзамена, часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
СРО – самостоятельная работа обучающегося;
СРОП - самостоятельная работа обучающегося под руководством преподавателя;
СРОС - самостоятельная работа обучающегося, выполняемая полностью самостоятельно.
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 359
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 783
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа Послесреднего образования по специальности "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования" (по видам)
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика
Специальность:
0911000 – "Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования" (по видам)
Квалификация:
091104 4 – Прикладной бакалавр технической эксплуатации, обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики, основы делопроизводства на государственном языке.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности, составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий
Результат обучения:
1) Владеть терминологией казахского (русского) и иностранного языков для общения в сфере своей профессиональной деятельности
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Понимает термины, применяемые в профессиональной деятельности.
2. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности.
Результат обучения:
2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Понимает методику перевода текстов.
2. Владеет техникой перевода.
3. Выполняет перевод (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Понимает речь на казахском (русском) и иностранном языке.
2. Владеет профессиональной речью в соответствии с ситуацией.
3. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
Результат обучения: 4). Владеть основами делопроизводства на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Использует основные термины, понятия и определения делопроизводства.
2. Понимает назначение официальных документов по видам.
3. Соблюдает требования, предъявляемые к структуре официальных документов
Результат обучения: 5) Составлять служебные документы на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к оформлению реквизитов, размещаемых на служебных документах.
2. Соблюдает требования к составлению и оформлению текста документов.
3. Составляет на государственном языке служебные документы (резюме, автобиографии, характеристики, заявления, жалобы, докладные, доверенности, расписки).
БК 2. Применять информационно-коммуникационные технологии
БМ 02. Применение информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения информационнно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета в профессиональной деятельности, возможности информационно-коммуникационных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в цифровом формате, использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан", соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности.
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения разработки, оформления и чтения конструкторской и технологическодокументации; осуществления поиска, хранения, обработки и анализа информации из различных источников и баз данных, представления чертежей в требуемом формате с использованием информационных, компьютерных и сетевых технологий.
В результате изучения модуля обучающиеся должны знать: геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей; общие сведения о сборочных чертежах; назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах; правила оформления и чтения рабочих чертежей; основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
использует различные виды интерфейсов для сбора и обработки информации;
проектирует локальные сети на базе Интернет-технологий, с использованием специализированных адаптеров и модемов, телекоммуникационных технологий; создает и редактирует чертежи различной профессиональной направленности;
создает и редактирует таблицы, вводит формулы;
использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации;
разрабатывает и оформляет схемы по специальности с помощью пакета прикладных программ;
выполняет схемы по специальности, используя средства технического черчения.
Результат обучения:
1) Владеть основами информационно-коммуникационных технологий.
Информационно-коммуникационные технологии
Черчение
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность понятия "информационно-коммуникационные технологии".
2. Понимает структуру информационно-коммуникативных технологий.
3. Характеризует функции информационно-коммуникационных технологий.

4. Ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың құралдарын пайдаланады
Оқыту нәтижесі:
2) Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Қазақстан Республикасының электрондық үкіметі" сервисінің қызметтерін пайдаланады.
2. "Цифрлы Қазақстан" бағдарламасының "ақылды үй", "ақылды қала", "ақылды ел"ресурстарын пайдаланады.
3. "Ашық деректер" порталының функцияларын пайдаланады.
4. Құжаттарды цифрлы форматта жүргізеді.
5. Кәсіби қызметінде ақпараттық қауіпсіздік құралдарын пайдаланады
Оқыту нәтижесі:
3) Нобайлар бойынша жалпы көрініс сызбалары мен құрамалық сызбаларды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жалпы көрініс сызбалары мен құрамалық сызбаларды рәсімдеу мен оқу ережелерін қолданады.
2. Сызбаларда қолданылатын конвенциялар мен жеңілдетулер туралы білімін көрсетеді.
3. Құрамалық сызбаларды нобайлар бойынша рәсімдейді.
4.Құрамалық сызбаларды оқиды.
5. Нобайлар бойынша жалпы көрініс сызбалары мен құрамалық сызбаларды орындайды.
6. Машинажасау сызу дағдыларын қолданады.
Оқыту нәтижесі:
4) Выполнять чертежи деталей с применением компьютерных технологий.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық бөлшектердің сұлбасын сызу ережесін қолданады.
2. Геометриялық салуларды техникалық бөлшектердің сұлбасын сызу ережелерін қолданып орындайды.
3. Геометриялық денелер мен олардың аксонометриясының проекциясын орындайды.
4. Бөліктердің проекциясын, қажетті кесіктер мен қималарды орындайды.
5. Нақыштардың бейнелері мен белгілерін орындайды.
6. Бөлшектердің нобайлары мен сызбаларын орындайды.
7. Ажырайтын және тұтас байланыстардың сызбаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі:
5) Қолданбалы бағдарламалар пакетін қолдана отырып сызбаларды, сызбаларды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақты өндірістік есептерді шешуде графикалық редакторларды қолданады.
2. Техникалық сызу құралдарын қолдана отырып, сызбалар, сұлбалар жасайды және редакциялайды.
3.Мәтінді форматтайды және редакциялайды
4. Кестелерді жасайды және өңдейді, формулаларды енгізеді.
5. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдаланады
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модульде физикалық қасиеттерді жақсарту үшін қажетті білімдер, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; салауатты өмір салты негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өздерінің моторикасын үздіксіз жетілдіру тұрғысында денсаулықтарын нығайтады; кәсіптік маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерін дамытады; өзін-өзі бақылау және ағзаның функционалдық жағдайын бағалау дағдыларына ие болулары тиіс.
Оқыту нәтижесі:

4. Применяет средства информационно-коммуникационных технологий.
Результат обучения:
2). Использовать услуги информационно-справочного и интерактивного веб-порталов
Критерии оценки:
1. Использует услуги сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан".
2. Использует ресурсы программы "Цифровой Казахстан": "Умный дом", "Умный город", "Умная страна".
3. Использует функции портала "Открытые данные".
4. Ведет документацию в цифровом формате.
5. Использует инструменты информационной безопасности в профессиональной деятельности.
Результат обучения:
3) Выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам.
Критерии оценки:
1. Применяет правила оформления и чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей.
2 . Демонстрирует знания условностей и упрощений, применяемых в чертежах.
3. Оформляет сборочные чертежи по эскизам.
4. Читает сборочные чертежи.
5. Выполняет чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам.
6. Применяет навыки машиностроительного черчения.
Результат обучения:
4) Выполнять чертежи деталей с применением компьютерных технологий.
Критерии оценки:
1. Применяет правила вычерчивания контуров технических деталей.
2. Выполняет геометрические построения, применяя правила вычерчивания контуров технических деталей.
3. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
4. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
5. Выполняет изображения и обозначения резьбы.
6. Выполняет эскизы, чертежи деталей, чертежи передач.
7. Выполняет чертежи разъемных и неразъемных соединений.
Результат обучения:
5) Выполнять схемы, чертежи с применением пакета прикладных программ
Критерии оценки:
1. Использует графические редакторы при решении конкретных производственных задач.
2. Создает и редактирует чертежи, схемы, применяя средства технического черчения.
3. Форматирует и редактирует текст.
4. Создает и редактирует таблицы, вводит формулы.
5. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения:

1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтын ұстану.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Салауатты өмір салтының негізін және мәдениетін түсінеді.
2. Бұлшықет жүктемелері кезінде тыныс алу, қан айналымы және энергиямен жабдықтау жүйелерінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Күнделікті өмірде салауатты өмір салтының мәдениетін сақтайды
4. Жалпы физикалық дайындық бойынша жаттығулар жиынтығын орындайды.
Оқыту нәтижесі:
2) Дене қасиеттерін және психологиялық-физиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорт ойындарының ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
1. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі:
3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
3. Жарақатар кезінде дәрігерге дейінгі көмекті орындайды.
БҚ 4. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 04. Қазақстан ның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сана- сезімді дамыту мәдениетінің мәнін және мақсатын түсінуге, ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін қалыптасқан тарихи оқиғалардың мән-маңызын түсіну үшін қажетті білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар білім алушылар: мәдениет, дін және өркениеттің негізгі ұғымдары мен заңдарын; хронологиялық шекаралар мен Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің мәнін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: Қазақстан халықтарының мәдениетінің әлемдік өркениетке рөлі мен орнын талдау; әмбебап моральдық құндылықтар мен гуманистік көзқарас негізінде төзімділік таныту; экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды жоққа шығару керек.
Оқыту нәтижесі:
1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан қазіргі тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хронологияны түсіндіреді, ежелден қазіргі уақытқа дейін болып жатқан тарихы оқиғалардың мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпытүркі қауымдастығындағы,
көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтайды.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.

1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки
1. Понимает основы и правила здорового образа жизни.
2. Понимает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Владеет навыками здорового образа жизни в повседневной жизни.
4. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
Результат обучения:
2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Понимает правила командных спортивных игр.
2. Понимает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Владеет изученными приемами игры и индивидуальными тактическими задачами в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения:
3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Владеет технологией оказания доврачебной медицинской помощи при травмах.
3. Выполняет доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать современную историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 04. Понимание современной истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана, основные понятия и закономерности развития культуры, религии.
Результат обучения:
1) Понимать основные исторические события.
Современная история Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.

4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен дәйектілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, процестерді және құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасындағы байланысты орнатады.
БҚ 5. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 05. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модульде әлемнің философиялық бейнесін зерттеуге негізделген ойлау мәдениетін қалыптастыру үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады; мәдениеттің мәні мен мақсатын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен келешегін түсіну, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси процестерін дамыту үрдістері.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар білім алушылар философияның; мәдениет, дін және өркениет негізгі ұғымдары мен заңдарын меңгереді;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық тұжырымдамалармен жұмыс істеуі керек; философия мен диалектика заңдарының негізгі сұрағын түсіну; Қазақстан халықтарының мәдениетінің әлемдік өркениетке рөлі мен орнын талдау;
әмбебап моральдық құндылықтар мен гуманистік көзқарас негізінде төзімділік таныту; экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды жоққа шығару; құқық нормаларын ұстану; әлеуметтiк өзара iс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтiк және саяси қатынастар жүйесiнде бейімделуі керек.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі философиялық ұғымдарды қолданады.
2. Философия тарихындағы білім үрдісіне деген тану процесінің мәні мен әртүрлі көзқарастарын түсінеді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәнін ажыратады.
4. Философияның негізгі категорияларының мәнін және өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни бейнесінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі:
2) Адамның өмірінде философиялық санаттарды түсіну және қолдану: еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.

4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно- следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 5. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические и конфессионалные различия
БМ 05. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования мышления на основе изучения философской картины мира; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально- политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации.
При изучении модуля обучающиеся учатся оперировать основными философскими понятиями;
Понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии;
соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1). Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Основы политологии и социологии
Культурология
Основы права
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Определяет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения:
2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.

4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни,
формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Оқыту нәтижесі:
3) Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отандық мәдениет тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі:
4) Толеранттықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысандарын және түрлерін, тарихын түсінеді.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихы мен қазіргі жай-күйін түсінеді.
3. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды..
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық пен құқықтық тәртіп қағидаттарын қолданады
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салаларын анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін анықтайды.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін біледі.
5. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады..
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын біл.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Саяси ғылымның негізгі ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси режим, мемлекет, мемлекеттік билік формалары, мемлекеттік құрылыс формалары, саяси партиялар, партиялық жүйе, саяси элита, саяси басшылық, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтанулық ұғымдарды біледі: әлеуметтік қатынастар, әлеуметтік құбылыстар, әлеуметтік процестер, әлеуметтік прогресс.
3. Жалпы әлеуметтік-саяси процестер мен жеке фактілерді ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:

4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения:
3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения:
4) Понимать морально нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Понимает историю и современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Применяет методы административного регулирования.
3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7). Обосновывать свои права в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому Кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:

1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 6. Кəсіптік қызметтегі заманауи экономикалық жүйенің негізгі заңдары мен механизмдерін қолдану
БМ 06. Кәсіптік қызметтегі заманауи экономикалық жүйенің негізгі заңдары мен жұмыс істеу механизмдерін қолдану
Бұл модуль заманауи экономикалық жүйенің және заңның жұмыс істеу заңдылықтары мен механизмдерін, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістерін жан-жақты қарастыру үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар білім алушылар: экономика тарихы негіздері; экономикалық теория негіздері; экономикалық жүйелердің жалпы негіздері; макроэкономиканың негіздері; экономиканың өзекті мәселелері; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттері; өндірістік қызметтің негізгі заңдарын қолдануды меңгеруі тиіс; қызметкер мен жұмыс берушінің жұмыс орнында негізгі құқықтары мен міндеттерін білулері тиіс
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясының тұжырымдамалық принциптерін және бизнес негіздерін түсіну керек; елдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтап; азаматтық және отбасылық құқықтың негізгі ережелерін білу; құқық және тәртіптің қағидаттарын сақтау;
өндірістік қызметтің негізгі заңдарын қолдануға; әкімшілік реттеу әдістерін қолдануға;
әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілікті түсіну керек.
Оқыту нәтижесі:
1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру
Экономика негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономиканың заңдары мен принциптерін түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасы негіздерін біледі.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздері мен оның зардаптарын түсінеді
Оқыту нәтижесі:
2) Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын түсінеді.
2. Математикалық статистикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды және талдайды
Оқыту нәтижесі:
3) Әлемдік экономиканың даму тенденцияларын, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі мақсаттарын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденцияларын сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі мақсаттарын түсінеді.

1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 6. Применять основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической и правовой системы в профессиональной деятельности
БМ 06. Применение основных закономерностей и механизмов функционирования современной экономической системы в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы и права, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики"; основы предпринимательской деятельности;
применяют основные правоустанавливающие законы в производственной деятельности; учатся владеть основными правами и обязанностями работника и работодателя на производстве. При изучении модуля обучающиеся: понимают основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определяют приоритетные направления социально- экономического развития страны; овладевать основными положениями гражданского и семейного права; соблюдать принципы законности и правопорядка;
применять методы административного регулирования;
понимать ответственность за административные и коррупционные правонарушения.
Результат обучения:
1) Владеть основными вопросами в области экономической теории
Основы экономики
Основы предпринимательской деятельности
Критерии оценки:
Результат обучения:
2) Характеризовать основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Понимает основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения:
3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике

3. Ішкі жалпы өнімді және ұлттық жалпы өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі:4) Кәсіпкерлік қызмет негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттары, факторлары мен шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің қазіргі ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысын анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерген.
5. Дара кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды)
6. Дара кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді).
7. Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
Біліктілік 091103 2 - Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электр монтері
КҚ 1. Эскиздерді, схемалар мен сызбаларды орындау, технологиялық құжаттаманы оқу, конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеудің қолданбалы бағдарламаларының пакеттерін пайдалану
КМ 01. Қолданбалы бағдарламаларды пайдалана отырып конструкторлық және технологиялық құжаттаманы орындау, ресімдеу, оқу
Бұл модуль схемалар мен сызбаларды орындау, техникалық құжаттаманы оқу, проекциялау әдістерін, сызба геометриясының негіздерін, сызбаларды орындау ережелерін қолдану үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: Құрастыру сызбалары туралы жалпы мәліметтерді, сызбаларда қолданылатын шарттар мен оңайлатулардың мақсатын; конструкторлық құжаттарды әзірлеу және ресімдеу Ережелерін; мамандық бойынша бұйымдардың сызбалары мен сызбаларын орындаудың әдістері мен тәсілдерін, техникалық сызбалардың принциптерін және оларды сызу техникасы арқылы пайдалануды; дербес компьютерде сызбамен жұмыс жасаудың негізгі тәсілдерін; КОМПАС бағдарламасының жаңа нұсқаларын меңгеруі тиіс.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: сызбалар мен сызбаларды оқу; қарапайым бөлшектер мен конструкциялардың эскиздері мен суреттерін орындау; құрастырмалы сызба бойынша бөлшектеуді орындау; сызбалар мен сызбаларды ресімдеу мен құрастыруға конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің және технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің мемлекеттік стандарттарының талаптарын пайдалану; дербес компьютерде сызбаларды жасау, өңдеу және ресімдеу; дербес компьютерде сызбалармен жұмыс істеудің негізгі тәсілдері.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызбаларды нормативтік-құқықтық құжаттамаға сәйкес оқу және ресімдеу
Сызу
Компьютерлік графика
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения:4) Владеть основами предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
5. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Профессиональные модули
Квалификация 091103 2 – Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
ПК 1. Выполнять эскизы, схемы и чертежи, читать технологическую документацию, использовать пакеты прикладных программ разработки конструкторской и технологический документации
ПМ 01. Выполнение, оформление, чтение конструкторской и технологической документации с использованием прикладных программ
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, применения методов проецирования, основ начертательной геометрии, правил выполнения чертежей
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: общие сведения о сборочных чертежах, назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах; правила разработки и оформления конструкторской документации; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделии по специальности, принципы технических чертежей и их использование, посредством техники черчения; основные приемы работы с чертежом на персональном компьютере; новые версии программы КОМПАС.
При изучении модуля обучающиеся должны: читать чертежи и схемы; выполнять эскиз и изображения простых деталей и конструкций; выполнять деталировку по сборочному чертежу; пользоваться требованиями государственных стандартов Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и Единой системы технологической документации (ЕСТД) к оформлению и составлению чертежей и схем; создавать, редактировать и оформлять чертежи на персональном компьютере; основные приемы работы с чертежом на персональном компьютере.
Результат обучения: 1) Читать и оформлять чертежи в соответствии с нормативно-правовой документацией
Черчение
Компьютерная графика
Критерии оценки:

1. Сызба форматтарын, негізгі және қосымша, сызба сызықтарын, сызба қаріптерін анықтайды
2. Сызба құралдарымен жұмыс істейді
3. Жалпы түрдегі сызбаларды және құрастыру сызбаларын ресімдеу және оқу ережелерін сақтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Сызбаларды дербес компьютерде жасау, өңдеу және ресімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін біледі.
2. Схемаларда қабылданған шартты белгілерді ажыратады.
3. Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережесін пайдалана отырып, геометриялық құрылымдарды орындайды.
4. Геометриялық денелердің проекцияларын және олардың аксонометриясын орындайды.
5. Бөлшектер проекциясын, қажетті тіліктерді, қималарды, бұрандамаларды бейнелеуді және белгілеуді орындайды.
6. Күрделілігі орташа бөлшектердің эскиздерін, сызбаларын, құрастыру және монтаждау сызбаларын, кинематикалық, электрлік және гидравликалық сызбаларды орындайды.
7. Алмалы-салмалы және ажырамайтын қосылыстардың сызбаларын орындайды.
8. Беріліс сызбаларын орындайды.
9. Техникалық бөлшектердегі еңісті және конусты анықтайды.
10. Компьютерлік графика әдістерін қолданады.
КҚ 2. Технологиялық машиналардың, аппараттардың және электр техниканың механикалық қозғалыс заңдарын қолдану
КМ 02. Технологиялық машиналардың, аппараттардың және электр техниканың механикалық қозғалысының негізгі заңдарын қолдану
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, өндірістік қызметте механикалық қозғалыстың жалпы заңдарын қолдану үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды;
электр және магнит тізбектерінің негізгі заңдарын және олардың әртүрлі күш тізбектеріндегі және электр жабдықтарындағы көріністерін кәсіби қызметте қолдану.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: статиканың, кинематиканың және динамиканың негізгі ұғымдарын; материалдар кедергісінің негізгі ережелерін; бөлшектер мен тораптардың тозу және деформациясының түрлерін; механизмдердің кинематикалық сызбаларын оқу және құрастыру; электр және магниттік тізбектердің қасиеттері мен сипаттамаларын; электрмагниттік өрістің негізгі ұғымдары мен заңдарын, электр және магниттік тізбектердің заңдарын; тұрақты және ауыспалы токтардың тізбектерін тұрақты және ауыспалы режимдерде талдау әдістерін; сызықты және сызықты емес электр тізбектеріндегі өтпелі біледі.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: өзекті және балка жүйесінің реакцияларын анықтау; жұмысты, қуатты және пайдалы әрекет коэффициентін анықтау; электр тізбектерін аналитикалық және графикалық әдістермен есептеу; электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын анықтау және алынған нәтижелерге физикалық негіздеме беру; эксперименттік тәсілмен типтік электр техникалық құрылғылар мен жабдықтардың параметрлері мен сипаттамаларын анықтау; негізгі электрлік шамаларды және кейбір электрлік емес шамаларды өлшеуді жүргізуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр энергиясын өндіру, беру және тарату принциптерін түсіну.
Основы технической механики
Теоретические основы электротехники
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет форматы чертежей, основные и дополнительные, линии чертежа, шрифты чертежные
2. Характеризует основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации
3. Работает с чертежными инструментами
4. Наносит размеры, вычерчивать контуры деталей в масштабе, выполнять основные надписи в соответствии с Единой системой конструкторской документации
5. Соблюдает правила оформления и чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей
Результат обучения: 2) Создавать, редактировать и оформлять чертежи на персональном компьютере
Критерии оценки:
1. Владеет правилами вычерчивания контуров технических деталей.
2. Различает условные обозначения, принятые на схемах.
3. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
4. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
5. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы, сечения, изображение и обозначение резьб.
6. Выполняет эскизы, чертежи деталей, сборочные и монтажные чертежи, кинематические, электрические и гидравлические схемы средней сложности.
7. Выполняет чертежи разъемных и неразъемных соединений.
8. Выполняет чертежи передач.
9. Определяет уклон и конусность на технических деталях.
10. Применяет методы компьютерной графики.
ПК 2. Применять законы механического движения технологических машин, аппаратов и электротехники
ПМ 02. Применение основных законов механического движения технологических машин, аппаратов и электротехники
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для применения общих законов механического движения в производственной деятельности;
применения в профессиональной деятельности основных законов электрических и магнитных цепей и их проявлений в различных силовых цепях и электрооборудовании.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения сопротивления материалов; виды износа и деформации деталей и узлов; чтение и составление кинематических схем механизмов; свойства и характеристики электрических и магнитных цепей; основные понятия и законы электромагнитного поля, законы электрических и магнитных цепей; методы анализа цепей постоянного и переменного токов в стационарных и переходных режимах; методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях.
При изучении модуля обучающиеся должны: определить реакции стержневой и балочной системы; определять работу, мощность и коэффициент полезного действия; рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами; определять основные характеристики электрической цепи и давать физическое обоснование полученным результатам; экспериментальным способом определять параметры и характеристики типовых электротехнических устройств и оборудования; производить измерения основных электрических величин и некоторых неэлектрических величин.
Результат обучения: 1) Понимать принципы производства, передачи и распределения электрической энергии.
Основы технической механики
Теоретические основы электротехники
Критерии оценки:

1. Электр тізбегінің негізгі құрамдас бөліктерін сипаттайды.
2. Электр энергиясының көздері мен тұтынушыларының мақсатын айқындайды.
3. Электр энергиясын өндіру принципін түсіндіреді.
4. Электр энергиясын беру және тарату қағидаларын білуін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр тізбектерінің негізгі заңдары мен сипаттамаларынан білімдерін көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және магнит өрістерінің сипаттамаларын сипаттайды.
2. Кәсіби есептерді шешуде электр тізбектерінің негізгі заңдары мен қасиеттерін анықтауды пайдаланады.
3. Магнит тізбектерінің негізгі заңдары мен қасиеттерін анықтауды қолданады..
4. Тұрақты және айнымалы ток тізбектерінің ерекшеліктерін ажыратады.
5. Сызықты және сызықты емес тізбектердің ерекшеліктерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр тізбектерін аналитикалық және графикалық әдістермен есептеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты токтың сызықты және сызықты емес тізбектерін есептейді.
2. Айнымалы токтың бір фазалы тізбектерін есептейді.
3. Айнымалы токтың симметриялы және симметриялы емес үшфазалы тізбектерін есептейді.
4. Магнит тізбектерін есептейді.
5. Сызықты электр тізбектеріндегі өтпелі процестерді есептеудің әртүрлі әдістерін қолданады.
6. Синусоидалы емес тізбектерді, таратылған параметрлері бар желілерді, төртұштықтарды және электр сүзгілерін есептеу әдістерінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Теориялық механика негіздерін қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Статистиканың негізгі ұғымдары мен аксиомаларын меңгерген.
2. Күш жүйелерінде тепе-теңдік шарттарын қолданады.
3. Нүкте мен оське қатысты күш моментін анықтайды.
4. Өзекті және балкалы жүйе реакцияларын анықтайды.
5. Жазық геометриялық фигуралар мен стандартты профильдердің ауырлық орталығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Материалдар кедергісінің негізгі ережелерін қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кесу және майыстыруды есептеу дағдыларын меңгерген.
2. Бөлшектердің жазық қималарының геометриялық сипаттамаларын қолданады.
3. Динамикалық және қайта айнымалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінік бар.
Оқыту нәтижесі: 6) Машина бөлшектерінің негізгі сипаттамалары мен есептеу әдістерін қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
2. Машина бөлшектері туралы негізгі түсініктерді біледі.
2. Механикалық беріліс түрлерін, олардың сипаттамаларын, біліктерді, осьтерді, подшипниктерді, муфталарды сипаттайды
3. Машина бөлшектерінің қосылыстарын, олардың сипаттамаларын түсінеді.
4. Алмалы-салмалы және ажырамайтын қосылыстардың беріктігіне Есептерді орындайды.
5. Берілістер мен біліктердің жобалық есебін орындайды.
6. Бөлшектерді, берілістерді, қосылыстарды және құрылғыларды есептеу әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 7) Жұмысты, қуатты және пайдалы әсер коэффициентін анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные составные части электрической цепи.
2. Определяет назначение источников и потребителей электрической энергии.
3. Объясняет принцип производства электрической энергии.
4. Демонстрирует знание принципов передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Демонстрировать знания основных законов и характеристик электрических цепей
Критерии оценки:
1. Характеризует характеристики электрического и магнитного полей.
2. Использует определение основных законов и свойств электрических цепей в решении профессиональных задач.
3. Использует определение основных законов и свойств магнитных цепей в решении профессиональных задач.
4. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.
5. Различает особенности линейных и нелинейных цепей.
Результат обучения: 3) Рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами
Критерии оценки:
1. Рассчитывает линейные и нелинейные цепи постоянного тока.
2. Рассчитывает однофазные цепи переменного тока.
3. Рассчитывает симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
4. Рассчитывает магнитные цепи.
5. Применяет различные методы расчета переходных процессов в линейных электрических цепях.
6. Понимает особенности методов расчета несинусоидальных цепей, линий с распределенными параметрами, четырехполюсников и электрических фильтров.
Результат обучения: 4) Применять основы теоретической механики
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и аксиомами статистики.
2. Применяет условия равновесия в системах сил.
3. Определяет момент силы относительно точки и оси.
4. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
5. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 5) Применять основные положения сопротивления материалов
Критерии оценки:
1. Владеет навыками расчета срез и смятие.
2. Применяет геометрические характеристики плоских сечений деталей.
3. Имеет понятия о действии динамических и повторно переменных нагрузок.
Результат обучения: 6) Применять основные характеристики и методы расчета деталей машин
Критерии оценки:

1. Кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдарын сипаттайды.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
3. Кинетостатика әдісін және динамиканың негізгі теоремаларын пайдалана отырып, инерция күшін анықтайды.
КҚ 3. Слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындауға арналған электр техникалық материалдарды, аспаптар мен бақылау-өлшеу аспаптарын таңдау
КМ 03. Слесарлық жұмыстарды орындау, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде электротехникалық материалдарды, құралдарды және бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану
Бұл модуль мамандыққа тұрақты қызығушылықты қалыптастыру, жауапкершілікті тәрбиелеу, ұқыптылық, ұтымдылық; зейін, техникалық ойлауды дамыту; бөлшектер мен тораптарды өңдеу, құрастыру, бөлшектеу бойынша слесарлық жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар меңгеруі тиіс: металдар мен қорытпаларды механикалық, химиялық және термиялық өңдеу түрлерін; төсеме және тығыздағыш материалдардың түрлерін; металдар мен қорытпалардың кристалдануы мен құрылымың түзілу процестері заңдылықтарын, оларды коррозиядан қорғауды; конструкциялық материалдардың жіктелуін, негізгі түрлерін, таңбалануын, қолданылу саласы мен өңдеу түрлерін, олардың мақсаты мен қасиеттері туралы негізгі мәліметтерді, оларды өндірісте қолдану үшін таңдау принциптерін; полимерлердің негізгі қасиеттерін және оларды пайдалануды; өзінің кәсіби қызметінде өлшеу тәсілдері мен әдістері, әртүрлі жүйелер мен үлгідегі өлшеу аспаптарының жұмыс принципі, рений мен өлшеу аспаптарының қателіктерін; бекіту бөлшектері мен арматуралар; қарапайым аспаптар, электр аппаратуралар және қолданылатын электрлендірілген және пневматикалық аспаптар құрылғыларының негіздері; қарапайым электр схемалары; электр монтаждау жұмыстары кезінде қолданылатын дәнекерлеу жабдықтарының түрлері және оларды пайдалану ережесі; сымдар мен кабельдердің маркаларын ашып жазу негізгі түрлері; өлшеу әдістері мен құралдары, белгілеу түрлері; металды кесу және кесу тәсілдері, дайындамаларды ию және түзету; металды өңдеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: өндірісте қолданылатын конструкциялық және шикізат материалдарының қасиеттерін, таңбалануы, сыртқы түрі, шығу тегі, қасиеттері, құрамы, мақсаты және дайындау тәсілі бойынша анықтауды және оларды жіктеуді; материалдардың қаттылығын анықтауды; болатты күйдіру, шыңдау және жіберу режимдерін айқындауды; конструкциялық материалдарды олардың мақсаты және пайдалану шарттары бойынша іріктеуді; әртүрлі бөлшектерді дайындау үшін металдарды өңдеу тәсілдері мен режимдерін (құюмен, қысыммен, дәнекерлеумен, кесумен) іріктеуді; негізгі техникалық өлшеулерді; металды кесу және кесудің түрлі тәсілдерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте қолданылатын материалдардың қасиеттерін анықтау және жіктеу
Электр техникалық материалдар
Электрлік өлшемдер
Слесарлық-механикалық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте қолданылатын негізгі электртехникалық материалдардың түрлерін, қасиеттерін және қолданылу салаларын сипаттайды.
2. Электр техникалық материалдарды қасиеттері мен мақсаты бойынша сипаттайды.
3. Өндірісте пайдаланылатын негізгі электр техникалық материалдардың қасиеттері мен қолданылу салаларын анықтайды.
4. Электр техникалық материалдарды мақсаты бойынша таңдайды
5. Электр техникалық материалдардың сипаттамасын береді.
6. Қасиеттері мен қолданылу саласы бойынша материалдарды іріктеуді орындайды.
7. Өткізгіш материалдарды жіктейді
Оқыту нәтижесі: 2) Электр оқшаулағыш материалдарды таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными понятиями о деталях машин.
2. Характеризует виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты
3. Понимает соединения деталей машин, их характеристики.
4. Выполняет расчеты на прочность разъемных и неразъемных соединений.
5. Выполняет проектные расчеты передач и валов.
6. Владеет методами расчетов деталей, передач, соединений и устройств.
Результат обучения: 7) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия
Критерии оценки:
1. Характеризует основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
ПК 3. Выбирать и электротехнические материалы, инструменты и контрольно-измерительные приборы для выполнение слесарно-сборочных работ
ПМ 03. Применение электротехнических материалов, инструментов и контрольно-измерительных приборов при выполнении слесарных работ, техническом обслуживании и ремонте оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования устойчивого интереса к профессии, воспитания ответственности, аккуратности, рациональности; развития внимания, технического мышления; выполнения слесарных работ по обработке, сборке, разборке установке деталей и узлов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: виды механической, химической и термической обработки металлов и сплавов; виды прокладочных и уплотнительных материалов; закономерности процессов кристаллизации и структурообразования металлов и сплавов, защиты их от коррозии; классификацию, основные виды, маркировку, область применения и виды обработки конструкционных материалов, основные сведения об их назначении и свойствах, принципы их выбора для применения в производстве; основные свойства полимеров и их использование; основные графики, поясняющие работу схем; способы и методы измерений в своей профессиональной деятельности, принцип работы измерительных приборов различных систем и типов, погрешности рений и измерительных приборов; крепежных деталей и арматуры; основы устройства простых приборов, электроаппаратов и применяемого электрифицированного и пневматического инструмента; простые электрические схемы; виды сварочного оборудования, применяемого при электромонтажных работах, и правила пользования ими; расшифровку марки проводов и кабелей основные виды; методы и средства измерения, виды разметок, инструменты и приспособления; способы резки и рубки металла, гибку и правку заготовок; технику безопасности при обработке металла.
При изучении модуля обучающиеся должны: определять свойства конструкционных и сырьевых материалов, применяемых в производстве, по маркировке, внешнему виду, происхождению, свойствам, составу, назначению и способу приготовления и классифицировать их; определять твердость материалов; определять режимы отжига, закалки и отпуска стали; подбирать конструкционные материалы по их назначению и условиям эксплуатации; подбирать способы и режимы обработки металлов (литьем, давлением, сваркой, резанием) для изготовления различных деталей; проводить основные технические измерения; выполняет различные способы резки и рубки металла.
Результат обучения: 1) Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве
Электротехнические материалы
Электрические измерения
Слесарно-механическая практика
Критерии оценки:

1. Сымдар мен кабельдердің маркаларының шифрын ажыратуды жүргізеді.
2. Негізгі электр техникалық материалдарды физика-механикалық және электр сипаттамалары бойынша жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеу және үлгілік аспаптарды пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әр түрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін бастапқы өлшеу түрлендіргіштерін таңдайды.
2. Жинақты таңдауды жүзеге асырады: бастапқы түрлендіргіш-қайталама аспап;
3. Өлшеу түрлендіргіштерінің статикалық сипаттамаларын алып тастайды және талдайды;
4. Өлшеу аспаптарын жұмысқа қосады.
5. Аспаптарды баптайды;
Оқыту нәтижесі: 4) Өлшенетін шамаларды сәйкестендірумен өлшеу аспаптарын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өзінің кәсіби қызметінде өлшеу әдістері мен әдістерін қолданады.
2. Әртүрлі жүйелер мен типтегі өлшеу аспаптарының жұмыс принципін сипаттайды.
3. Өлшеу аспаптарының өлшеу қателіктерін есептейді.
4. Нақты кәсіби міндеттерді орындау үшін түрлі жүйелер мен типтегі өлшеу аспаптарын таңдайды.
5. Электр өлшеу саласында арнайы терминологияны пайдаланады.
6. Техникалық, нормативтік және анықтамалық әдебиеттерді пайдаланады.
7. Өлшеу аспаптарын тексеруді орындайды
Оқыту нәтижесі: 5) Бөлшектерді слесарлық жөндеуге дайындауды жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Слесарлық операциялардың түрлерін және олардың мақсатын ажыратады.
2. Слесарлық өңдеудің технологиялық процесін меңгерген.
3. Дайындық-дәнекерлеу жұмыстарын орындайды
1. Металдарды белгілеу, кесу, түзету және ию, кесу тәсілдерін таңдайды.
2. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде аспаптар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
3. Слесарлық жұмыс технологиясын ұйымдастырады.
7. Металдарды олардың қасиеттері бойынша анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Негізгі техникалық өлшеулерді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық өлшеу әдістері мен құралдарын сипаттайды.
2. Таңбалардың түрлерін сипаттайды: жазық және кеңістіктік.
3. Белгілеу кезінде қолданылатын құралдар мен құралдарды пайдаланады.
4. Жабдықтың бөлшектерін жасау кезінде әртүрлі әдістер мен өлшеу құралдарын қолданады.
5. Әр түрлі таңбаларды шығарады.
6. Аспаптар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана алады.

1. Характеризует виды, свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в производстве.
2. Характеризирует электротехнические материалы по свойствам и назначению.
3. Определяет свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в производстве.
4. Выбирает электротехнические материалы по их назначению
5. Дает характеристики электротехнических материалов.
6. Выполняет отбор материалов по свойствам и области применения.
7. Классифицирует проводниковые материалы
Результат обучения: 2) Выбирать электроизоляционные материалы.
Критерии оценки:
1. Проводит расшифровку марки проводов и кабелей.
2. Классифицирует основные электротехнические материалы по физико-механическим и электрическим характеристикам.
Результаты обучения: 3) Пользоваться измерительными и образцовыми приборами
Критерии оценки:
1. Выбирает первичные измерительные преобразователи для измерения различных физических величин.
2. Осуществляет выбор комплекта: первичный преобразователь - вторичный прибор;
3. Снимает и анализирует статические характеристики измерительных преобразователей;
4. Включает приборы измерения в работу.
5. Производит настройку приборов;
Результат обучения: 4) Выбирать измерительные приборы с идентификацией измеряемых величин.
Критерии оценки:
1. Использует способы и методы измерений в своей профессиональной деятельности.
2. Характеризует принцип работы измерительных приборов различных систем и типов.
3. Рассчитывает погрешности измерений измерительных приборов.
4. Выбирает измерительные приборы различных систем и типов для выполнения конкретных профессиональных задач.
5. Использует специальную терминологию в области электрических измерений.
6. Пользуется технической, нормативной и справочной литературой.
7. Выполняет поверку измерительных приборов
Результат обучения: 5) Осуществлять подготовку деталей к слесарному ремонту
Критерии оценки:
1. Различает виды слесарных операций и их назначение.
2. Владеет технологическим процессом слесарной обработки.
3. Выполняет подготовительно-сварочные работы
4. Выбирает способы разметки, рубки, правки и гибки, резания металлов.
5. Использует инструменты и контрольно-измерительные приборы при выполнении слесарных работах.
6. Организовывает технологию слесарных работ.
7. Определяет металлы по их свойствам.
Результат обучения: 6) Проводить основные технические измерения.
Критерии оценки:
1. Характеризует методы и средства технических измерений.
2. Характеризует виды разметок: плоскостная и пространственная.
3. Использует инструменты и приспособления, применяемые при разметке.
4. Применяет различные методы и средства измерения при изготовлении деталей оборудования.
5. Производит различные виды разметок.
6. Умеет пользоваться инструментами и контрольно- измерительными приборами.

7. Сызбалар бойынша техникалық өлшемдерді орындайды
Оқыту нәтижесі: 7) Металды кесу және кесудің әр түрлі тәсілдерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарының бөлшектерін жасау кезінде металды кесу және кесу тәсілдерін қолданады.
2. Металды кесу және кесу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
3. Кесу кезінде қолданылатын қажетті құралдарды пайдаланады.
4. Металды кесу және шабуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Дайындамаларды июді және түзетуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дайындамалардың иілуін және түзетуін сипаттайды.
2. Металды ию және түзету кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
3. Табақты металды түзету кезінде қолданылатын құралдарды, түзету тәртібін таңдайды.
4. Дайындамаларды июді және түзетуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 9) Металды егеу, бұрғылау және бұранданы кесу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металды егеу, бұрғылау, бұранданы кесу процесін сипаттайды.
2. Металды аралау, бұрғылау, бұранданы кесу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
3. Егеулерді қолдану тәсілі бойынша жіктейді
4. Металды өңдеу кезінде құралды пайдалана алады
5. Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, металды егеу, бұрғылау және бұранданы кесу жұмыстарын жүргізеді.
6. Металды егеу, бұрғылау және бұранданы кесу жұмыстарын орындайды
КҚ 4. Электр машиналары мен трансформаторларына техникалық қызмет көрсету бойынша практикалық қызметке қабілетті болу
КМ 04. Өндірістік жағдайлар үшін электр машиналары мен трансформаторлардың жұмыс режимдерінің сандық және сапалық сипаттамаларын таңдау
Бұл модуль электр машиналары мен трансформаторларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модуль мазмұнын оқу нәтижесінде білім алушылар келесі білімдерді меңгеруі тиіс: электр машиналарының мақсаты, жіктелуі, қолданылу саласы, конструкциясы және жұмыс істеу принципі; электр машиналарының айналу жиілігін іске қосу және реттеу тәсілдері; электр машиналарының негізгі пайдалану көрсеткіштері; трансформаторлар мен автотрансформаторлардың тағайындалуы, жіктелуі, қолданылу саласы, конструкциясы және жұмыс істеу принципі; электр жетек механикасы; электр жетек жұмысының энергетикалық көрсеткіштері; қуатты есептеу, электр қозғалтқыштарын таңдау және тексеру; электржетек жұмысының жылдамдығын реттеу және орнықтылығын анықтау тәсілдері.
Модульді оқу кезінде білім алушылар меңгереді: конструкциясы мен паспорттық мәліметтері бойынша электр машиналары мен трансформаторлардың типтерін анықтауды; қозғалтқыштарды іске қосу сызбасын құрастыруды және сипаттамаларды түсіруді; зәкір орамалары мен статор орамаларының толық сызбаларын есептеуді және жасауды; электр машиналарының параметрлерін есептеуді орындауды; электр машиналарының сипаттамаларын есептеуді және құруды; электр машиналарының шығыны мен пайдалы әрекет коэффициентін есептеуді орындауды; трансформаторлардың параметрлері мен сипаттамаларын есептеуді орындауды; электр машиналарының; параллель қосылған трансформаторлар арасындағы жүктемені бөлу бойынша есептеуді орындау; электр жетектердің электр және электрмеханикалық параметрлерін есептеуді жүргізу; қозғалтқыштардың механикалық және электрмеханикалық сипаттамаларын құруды.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұрақты токтың коллекторлық электр машиналарының жұмыс принципін анықтау.
Электр машиналары мен трансформаторлар
Өнеркәсіптік электроника негіздері
Электржетек негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

7. Выполняет технические измерения по чертежам
Результат обучения: 7) Выполнять различные способы резки и рубки металла.
Критерии оценки:
1. Использует способы резки и рубки металла при изготовлении деталей электрооборудования.
2. Соблюдает технику безопасности при резке и рубки металла.
3. Использует необходимые инструменты, применяемые при рубке.
4. Производит резку и рубку металла.
Результат обучения: 8) Проводить гибку и правку заготовок.
Критерии оценки:
1. Характеризует гибку и правку заготовок.
2. Соблюдает технику безопасности при гибке и правке металла.
3 Выбирает инструменты, применяемые при правке листового металла, порядок правки.
4. Производит гибку и правку заготовок.
Результат обучения: 9) Выполнять опиливание металла, сверления и нарезание резьбы.
Критерии оценки:
1. Характеризует т процесс опиливания металла, сверления, нарезания резьбы.
2. Соблюдает технику безопасности при опиливании металла, сверления, нарезания резьбы.
3. Классифицирует напильники по способу их применения
4. . Умеет пользоваться инструментом при обработке металла
5. Производит работы с соблюдением правил техники безопасности опиливание металла, сверления и нарезание резьбы.
6. Выполняет работы по опиливание металла, сверления и нарезание резьбы
ПК 4. Быть способным к практической деятельности по техническому обслуживанию электрических машин и трансформаторов
ПМ 04. Выбор количественных и качественных характеристик режимов работы электрических машин и трансформаторов для производственных условий
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения работ по техническому обслуживанию электрических машин и трансформаторов.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: назначение, классификация, области применения, конструкция и принцип действия электрических машин; способы пуска и регулирования частоты вращения электрических машин; основные эксплуатационные показатели электрических машин; назначение, классификация, области применения, конструкция и принцип действия трансформаторов и автотрансформаторов; механику электропривода; энергетические показатели работы электропривода; расчет мощности, выбор и проверку электродвигателей; способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода.
При изучении модуля обучающиеся должны: определять типы электрических машин и трансформаторов по конструкции и паспортным данным; производить сборку схемы пуска двигателей и снятие характеристик; выполнять расчет и составление развернутых схем обмоток якоря и обмоток статора; выполнять расчет параметров электрических машин; выполнять расчет и построение характеристик электрических машин; выполнять расчет потерь и коэффициента полезного действия электрических машин; выполнять расчет параметров и характеристик транс-форматоров; выполнять расчет по распределению нагрузки между параллельно включенными трансформаторами; производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов; строить механические и электромеханические характеристики двигателей
Результат обучения: 1) Определять принцип действия коллекторных электрических машин постоянного тока.
Электрические машины и трансформаторы
Основы промышленной электроники
Основы электропривода
Критерии оценки:

1. Тұрақты токтың электр машиналарының мақсаты, жіктелуі, қолданылу саласы, құрылымы мен жұмыс істеу принципін сипаттайды.
2. Кәсіби қызметте тұрақты ток машиналары орамаларының құрылысын білуді пайдаланады.
3. Зәкірдің қарапайым ілмекті және қарапайым толқынды орамасының кеңейтілген схемасын есептеуді орындайды.
4. Тұрақты токтың электр машиналарын қоздыру тәсілдерін қолданады.
5. Тұрақты ток қозғалтқышының айналу жиілігін іске қосу және реттеу тәсілдерін қолданады.
6. Схеманы құрастыруды жүзеге асырады, тұрақты ток қозғалтқышының айналу жиілігін іске қосуды және реттеуді жүргізеді.
7. Тұрақты ток электр машиналарының параметрлерін есептеуді жүргізеді.
8. Тұрақты ток электр машиналарының тұрақты ток электр машиналарын коммутациялау тәсілдерін, оны жақсарту тәсілдерін қолданады.
9. Зәкір реакциясының пайда болу себептерін талдайды және зәкір реакциясының зиянды әсерін жою тәсілдерін сипаттайды.
10. Коллекторда ұшқынның себептерін және тұрақты токтың электр машиналарында ұшқынды төмендету тәсілдерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Колекторсыз электр машиналарын қолдану саласын анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолдану аясы бойынша айнымалы токтың релелік емес машиналарын жіктейді.
2. Синхронды және асинхронды машиналардың құрылысын, жұмыс режимін және жұмыс істеу принципін түсіндіреді.
3. Айнымалы ток машиналарының статоры орамдарының құрылысын түсінеді.
4. Әртүрлі типті статор орамаларының кеңейтілген схемасын есептейді және құрастырады.
5. Асинхронды қозғалтқыштың айналу жиілігін іске қосу және реттеу тәсілдерін түсінеді
6. Схеманы құрастыруды жүзеге асырады, айналу жиілігін іске қосуды және реттеуді жүргізеді асинхронды қозғалтқыштың сипаттамаларын құру.
7. Синхронды машиналардың қозу жүйесін сипаттайды.
8. Синхронды қозғалтқышты іске қосу тәсілдерін түсінеді.
9. Айнымалы ток машиналарының параметрлерін есептеуді жүргізеді.
10. Әртүрлі типтегі синхронды генераторлардың құрылымын, жұмыс принципін, артықшылықтары мен кемшіліктерін талдайды.
11. Синхронды қозғалтқышты синхронды компенсатор режимінде пайдалану мүмкіндігін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мақсаты, жіктелуін, қолдану саласын, конструкциясын және принциптерін анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Трансформаторлардың тағайындалуын, жіктелуін, қолданылу саласын, конструкциясын және жұмыс принципін сипаттайды.
2. Трансформатордың жұмыс және номиналды режимдерінде, бос жүріс режимінде және қысқа тұйықталу режимінде сұлбаны құрастыруды және жұмысын зерттеуді жүзеге асырады.
3. Трансформатордың параметрлерін есептеуді жүргізеді.

1. Характеризует назначение, классификацию, области применения, конструкцию и принцип действия электрических машин постоянного тока.
2. Использует знание строения обмоток машин постоянного тока в профессиональной деятельности.
3. Выполняет расчет развернутой схемы простой петлевой и простой волновой обмоток якоря.
4. Использует способы возбуждения электрических машин постоянного тока.
5. Использует способы пуска и регулирования частоты вращения двигателя постоянного тока.
6. Осуществляет сборку схемы, производит пуск и регулирование частоты вращения двигателя постоянного тока.
7. Производит расчет параметров электрических машин постоянного тока.
8. Использует способы коммутации электрических машин постоянного тока электрических машин постоянного тока, способы ее улучшения.
9. Анализирует причины появление реакции якоря и характеризует способы устранения вредного влияния реакции якоря.
10. Анализирует причины искрения на коллекторе и способы снижения искрения в электрических машинах постоянного тока.
Результат обучения: 2) Определять области применения бесколлекторных электрических машин
Критерии оценки:
1. Классифицирует бесколлекторные машины переменного тока по областям применения.
2. Объясняет устройство, режимы работы и принцип действия синхронных и асинхронных машин.
3. Понимает строение обмоток статора машин переменного тока.
4. Рассчитывает и строит развернутую схему обмоток статора различного типа.
5. Понимает способы пуска и регулирования частоты вращения асинхронного двигателя
6. Осуществляет сборку схемы, производит пуск и регулирование частоты вращения асинхронного двигателя, построение характеристик.
7. Характеризует системы возбуждения синхронных машин.
8. Понимает способы пуска синхронного двигателя.
9. Производит расчет параметров машин переменного тока.
10. Анализирует устройство, принцип действия, достоинства и недостатки синхронных генераторов различного типа.
11. Объясняет возможность использования синхронного двигателя в режиме синхронного компенсатора.
Результат обучения: 3) Определять назначение, классификацию, области применения, конструкцию и принципы
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение, классификацию, области применения, конструкцию и принцип действия трансформаторов.
2. Осуществляет сборку схемы и исследование работы трансформатора в рабочем и номинальном режимах, в режиме холостого хода и режиме короткого замыкания.
3. Производит расчет параметров трансформатора.

4. Трансформаторлар топтарын біріктіруді жүзеге асырады.
5. Трансформаторларды параллель жұмысқа қосу шарттарын талдайды.
6. Параллель қосылған трансформаторлар арасында жүктемені бөлу бойынша есеп жүргізеді.
7. Конструкцияның ерекшеліктерін сипаттайды
автотрансформаторлардың жұмыс істеу принципі және қолдану саласы.
8. Арнайы трансформаторлардың құрылымы мен жұмыс режимінің ерекшеліктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр жетектерінің электр және электромеханикалық параметрлерін есептеуді жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Тұрақты ток және айнымалы ток қозғалтқыштары бар электр жетегінің конструкциясының ерекшеліктерін сипаттайды;
2. Қуатты есептеуді, электр қозғалтқыштарын таңдауды және тексеруді орындайды
3. Механизмдердің қозғалтқыштарын таңдау және тексеру шарттарын біледі
4. Электржетек жұмысының жылдамдығын реттеу және орнықтылығын анықтау тәсілдерін біледі
5. Қосу схемасын құрайды
6. Механикалық сипаттамаларды есептейді және жасайды
7. Іске қосу және тежегіш резисторларды есептейді
8. Тежеу және айналу жиілігін реттеу тәсілін таңдайды
9. Схеманы құрастырады, іске қосу сипаттамасын есептейді
Оқыту нәтижесі:
5) Типтік электронды аппаратураның қарапайым сызбаларын түсіну және оқу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Типтік электронды аппаратураның қарапайым сызбаларын түсінеді.
2. Электронды аспаптардың түрлерін қолдану ерекшеліктеріне байланысты анықтайды.
3. Түрлендіргіш құрылғылар мен қорек көздерінің типтік сұлбаларының құрылу ерекшеліктері мен жұмыс принципін сипаттайды.
4. Түзеткіштердің есебін жүргізеді.
5. Логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін жасайды.
6. Әртүрлі жартылай өткізгіш аспаптардың құрылымын, жұмыс істеу принциптерін, негізгі техникалық параметрлерін, таңбалануын, шартты белгілерін және қолданылу саласын сипаттайды.
7. Төмен жиілікті күшейткіш каскадтарды, қуат күшейткіштерін, көп каскадты күшейткіштерді, тұрақты ток күшейткіштерін, операциялық күшейткіштерді, генераторлар мен импульсті құрылғыларды түсінеді және олардың әрекет ету принципін түсіндіреді, төмен жиілікті күшейткіштердің параметрлерін анықтайды.
8. Түрлендіргіш құрылғылар мен қорек көздерінің типтік сұлбаларын құру ерекшеліктері мен жұмыс принципін түсінеді, түзеткіштерді есептеуді жүргізеді, логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін жасайды.
9. Типтік электронды аппаратураның қарапайым сызбаларын оқиды.
КҚ 5. Цехтық электр және электромеханикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 05. Цехтық электр және электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль цехтық электр және электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модуль мазмұнын оқу нәтижесінде білім алушылар келесі білімді меңгеруі тиіс: электр жабдықтарын таңдау әдістемесі; әртүрлі жұмыс машиналары үшін электр қозғалтқышын таңдау әдістемесі; күштік және жарықтандыру электр жабдықтарын цехтың топтық қалқаншаларына қосу үшін құрастырудың, сымдардың технологиялық процестері.
Модульді оқу кезінде білім алушылар меңгереді: техникалық параметрлер бойынша жарықтандыру жүйесін таңдауды; техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдалануды; нүктелік әдіспен электрмен жарықтандыру жүйесін есептеуді және таңдауды жүргізуді; жарық ағынын пайдалану коэффициенті әдісімен электрмен жарықтандыру жүйесін есептеуді және таңдауды жүргізуді; күштік және жарықтандыру электр жабдықтарын цехтың топтық қалқаншаларына қосу үшін сым маркасын таңдауды; цехтың топтық қалқаншаларына сым төсеуді жүргізуді; электр және электромеханикалық жабдықтар үшін басқару; электр және электромеханикалық жабдықтар үшін басқару сызбаларын оқу және құру; операциялық күшейткіштердің (ОК) сызбаларын оқу және құру; негізгі және қосалқы электр жетектерінің сызбаларын оқу және құру; жарылыс қаупі бар және өрт қаупі бар үй-жайларда электр жабдықтарын қауіпсіз пайдалану ережелеріне сәйкес жұмыс жүргізу; жұмыс орнын ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр жабдықтарын таңдау.
Кәсіпорындардың электр жабдықтары
Кәсіпорындарды электрмен жабдықтау
Оқу-өндірістік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді түсіндіреді.
2. Электр энергиясын тұтынушылардың электр жүктемелерін анықтау әдістерін түсінеді.
3. Негізгі электр жабдықтарының конструкциясы, жұмыс істеу принципі туралы білімі болады.
4. Цехтарды, кәсіпорындарды электрмен жабдықтау сұлбаларын құру әдістемесін қолданады.
5. Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр беру желілері мен электр жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктерін анықтайды.
6. 1000 В дейінгі кернеудің күштік және жарықтандыру электр жабдығы туралы жалпы мәліметтерді талдайды.
7. Электр энергиясын қабылдағыштардың электрмен жабдықтаудың талап етілетін үздіксіз дәрежесі және жұмыс режимі бойынша жіктелуін түсінеді.
8. Кернеу шығыны бойынша электр желілерін есептеу әдістемесін қолданады.

4. Осуществляет соединения групп трансформаторов.
5. Анализирует условия включения трансформаторов на параллельную работу.
6. Производит расчет по распределению нагрузки между параллельно включенными трансформаторами.
7. Характеризует особенности конструкции области применения и принципа работы автотрансформаторов.
8. Характеризует особенности конструкции и режима работы специальных трансформаторов.
Результат обучения: 4) Производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов
Критерии оценки:
1. Характеризует особенности конструкции электропривода с двигателями постоянного тока и переменного тока;
2. Выполняет расчет мощности, выбор и проверку электродвигателей
3. Знает условия выбора и проверки двигателей механизмов
4. Знает способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода
5. Составляет схему включения
6. Рассчитывает и строит механические характеристики
7. Рассчитывает пусковые и тормозные резисторы
8. Выбирает способ торможения и регулирования частоты вращения
9. Составляет схему, рассчитывает пусковую характеристику
Результат обучения:
5) Понимать и читать простые схемы типовой электронной аппаратуры
Критерии оценки:
1. Понимает простые схемы типовой электронной аппаратуры.
2. Определяет типы электронных приборов в зависимости от особенностей их применения.
3. Характеризует особенности построения и принцип работы типовых схем преобразовательных устройств и источников питания.
4. Производит расчет выпрямителей.
5. Составляет таблицы истинности для логических элементов.
6. Характеризует устройство, принципы действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов. 7. Понимает усилительные каскады низкой частоты, усилители мощности, многокаскадные усилители, усилители постоянного тока, операционные усилители, генераторы и импульсные устройства и объясняет принцип их действия, определяет параметры усилителей низкой частоты.
8. Понимает особенности построения и принцип работы типовых схем преобразовательных устройств и источников питания, производит расчет выпрямителей, составляет таблицы истинности для логических элементов.
9. Читает простые схемы типовой электронной аппаратуры.
ПК 5. Выполнять техническое обслуживание цехового электрического и электромеханического оборудования
ПМ 05. Техническое обслуживание цехового электрического и электромеханического оборудования
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения технического обслуживание и ремонта цехового электрического и электромеханического оборудования
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: методику выбора электрооборудования; методику выбора электродвигателя для различного рода рабочих машин; технологические процессы сборки, проводов для подключения силового и осветительного электрооборудования к групповым щиткам цеха.
При изучении модуля обучающиеся должны: производить выбор системы освещения по техническим параметрам; пользоваться технической и справочной литературой; производить расчет и выбор системы электроосвещения точечным методом; производить расчет и выбор системы электроосвещения методом коэффициента использования светового потока; производить выбор марки провода для подключения силового и осветительного электрооборудования к групповым щиткам цеха; производить прокладку провода к групповым щиткам цеха; выбирать схемы управления для электрического и электромеханического оборудования; читать и составлять схемы управления для электрического и электромеханического оборудования; читать и составлять схемы операционных усилителей (ОУ); читать и составлять схемы основного и вспомогательных электроприводов; производить работы в соответствии с правилами безопасной эксплуатации электрооборудования во взрывоопасных и пожароопасных помещениях; организовать рабочее место.
Результат обучения: 1) Производить выбор электрооборудования.
Электрооборудование предприятий
Электроснабжение предприятий
Учебно-производственная практика
Критерии оценки:
Результат обучения: 2) Производить выбор электродвигателя для различного рода рабочих машин
Критерии оценки:
1. Определяет характеристики и режимы работы двигателя постоянного и переменного тока.
2. Характеризует схемы включения и режимы работы электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока.
3. Знает формулы и графики механических и электромеханических характеристик.
4. Определяет регулировочные свойства: диапазон, плавность, жесткость характеристики, экономичность.
5. Производит расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
6. Дает механические и электромеханические характеристики двигателей.
7. Рассчитывает мощность и выбирать электродвигатели для различного рода рабочих машин.
8. Выполняет сборку схемы включения электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока.

9. Техникалық талаптарға байланысты қажетті жабдықты таңдайды.
10. Қосалқы станцияның тораптары бойынша электр жүктемелерін есептеуді орындайды (тарату шкафы, тарату шинасымы, басқару станциясының қалқаны).
11. Кернеу шығыны бойынша электр желілерін есептеуді жүргізеді.
12. Өткізгіш өнімдерінің қимасын рұқсат етілген қыздыру және токтың экономикалық тығыздығы бойынша есептеуді жүргізеді.
13. Жерге қосу құрылғыларын есептеуді және олардың орындалуын жүргізеді.
14. Есептік электр параметрлері бойынша электр цех желілерінің электр жабдықтарын (тарату шкафы, тарату шинасымы, басқару станциясының қалқаны) таңдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Әртүрлі жұмыс машиналары үшін электр қозғалтқышын таңдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты және айнымалы ток қозғалтқышының сипаттамалары мен жұмыс режимдерін айқындайды.
2. Тұрақты және айнымалы ток қозғалтқыштары бар электр жетегінің қосылу сұлбасы мен жұмыс режимін сипаттайды.
3. Механикалық және электромеханикалық сипаттамалардың формулалары мен графиктерін біледі.
4. Реттеу қасиеттерін анықтайды: диапазон, бірқалыпты, сипаттаманың қаттылығы, үнемділік.
5. Электр жетектерінің электр және электрмеханикалық параметрлерін есептеуді жүргізеді.
6. Қозғалтқыштардың механикалық және электромеханикалық сипаттамаларын береді.
7. Әр түрлі жұмыс машиналарына арналған электрқозғалтқыштарды таңдау және қуатты есептейді.
8. Тұрақты және айнымалы ток қозғалтқыштары бар электр жетектерін қосу схемасын құрастырады.
9. Әр түрлі жұмыс машиналары үшін қуатты есептеу және электрқозғалтқышты таңдауды орындайды.
10. Тұрақты және айнымалы ток қозғалтқыштары бар электр жетектерін қосу схемасын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Күштік және жарықтандыру электр жабдықтарын цехтың топтық қалқаншаларына қосу үшін сымдарды таңдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жарықтандыру жүйесін сипаттайды.
2. Нүктелік әдіспен электрмен жарықтандыру жүйесін есептеу және таңдау әдістемесін қолданады.
3. Жарық ағынын пайдалану коэффициенті әдісімен электр жарықтандыру жүйесін есептеу және таңдау әдістемесін қолданады.
4. Күштік және жарықтандыру электр жабдықтарын цехтың топтық қалқаншаларына қосу үшін сым маркасын таңдау әдістемесін және төсеу тәсілдерін қолданады.
5. Техникалық параметрлер бойынша жарықтандыру жүйесін таңдауды жүргізеді.
6. Техникалық және анықтамалық әдебиеттерді пайдаланады.
7. Цехтың топтық қалқаншаларына сым төсейді.
8. Жұмыс орнын ұйымдастыруды біледі.
9.Күштік және жарықтандыру электр жабдықтарын цехтың топтық қалқаншаларына қосу үшін сым маркасын таңдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жоғары вольтты электр жабдықтарын таңдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдарының қателіктерін анықтайды;
2. Өлшеулер мен өлшеу аспаптарының қателіктерін анықтайды.
3. Электр өлшеу аспаптарының дәлдік кластарын анықтайды.
4. Электр өлшеу аспаптарының сипаттамасын береді (қателігі, көрсеткіштердің вариациясы, аспаптардың өлшенетін шамаға сезімталдығы, тұтынылатын қуаты, көрсеткіштерді орнату уақыты, сенімділігі).
5. Өлшеу аспаптары шараларының тағайындалуын біледі.
6. Цифрлық өлшеу құралдары туралы жалпы мәліметтерді, олардың жіктелуін және қолданылу саласын біледі.
7. Потенциометрлердің әрекет ету принципін түсіндіреді.
8. Тіркеуші аспаптар мен түрлендіргіштердің әрекет ету принципін түсіндіреді.
9. Қысқа тұйықталу түрлерін, қысқа тұйықталудың физикалық мәнін анықтайды.
10. Жүктеме коэффициенті бойынша күштік трансформаторларды таңдауды жүргізеді.
11. Ашық және жабық тарату құрылғыларының құрылымын, бір жақты қызмет көрсетудің жиынтық жинақты таратқыш құрылғысын, ішкі қондырғының жиынтық жинақты таратқыш құрылғысын, сыртқы қондырғының жиынтық жинақты таратқыш құрылғысын сипаттайды.
12. Өлшенетін шамаларды сандық нысанға түрлендіреді.
13. Дәл аспаптарды пайдаланады және қосу схемасын орындайды.
14. Тіркеу құралын таңдайды.
15. Қуат трансформаторын санат талаптарына және рұқсат етілген шамадан тыс жүктемеге байланысты таңдайды.
16. Жерге қосу құрылғыларын есептеуді және олардың орындалуын жүргізеді.
17. Қосалқы станциядағы трансформаторлардың саны мен қуатын таңдауды жүргізеді.
18. Есептік электр параметрлері бойынша электр желілерінің, қосалқы станциялардың және тарату пункттерінің жоғары вольтты электр жабдықтарын таңдауды орындайды.
19. Қосалқы станциядағы трансформаторлардың саны мен қуатын таңдауды орындайды
Оқыту нәтижесі: 5) Мамандық ерекшелігі туралы ақпаратты білу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан энергетикасының тарихы және оның даму болашағы туралы білімді меңгерген.
2. Гидромеханикалық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету бойынша учаскенің құрылымы мен негізгі міндеттері туралы білімдерді меңгерген.
3. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
4. Жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
5. Қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқаулықты сақтайды.
6. Жөндеу жұмыстарының түрлерін және олардың кезеңділігін ажыратады.
7. Кәсіпорынның жұмыс режимін сақтайды.
8. Ішкі еңбек тәртібінің ережелерін сипаттайды.
КҚ 6. Өнеркәсіптік ұйымдардың күштік және жарықтандыру жабдықтарын құрастыру, монтаждау және жөндеу
КМ 06. Өнеркәсіптік ұйымдардың күштік және жарық беретін электр қондырғыларын құрастыру, монтаждау және жөндеу
Бұл модуль жарықтандыру электр қондырғыларын, күштік трансформаторларды, электр қозғалтқыштарын жөндеу және монтаждау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды; технологиялық процеске сәйкес өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр жабдықтарын жөндеу.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: құрастырудың, монтаждаудың, реттеудің және жөндеудің технологиялық процестерін; күштік және жарықтандыру жабдықтарын монтаждау және демонтаждау әдістемесін; өндірістік күштік және жарықтандыру электр қондырғылары үшін электр монтаждау жұмыстарының технологиялық операцияларын меңгеруі тиіс.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: жұмыс өндірісінің жобасына, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес күштік және жарықтандыру жабдықтарын, электр сымдарын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр жабдықтарын құрастыруды, монтаждауды және реттеуді; технологиялық процеске сәйкес өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр жабдықтарын жөндеуді; жөндеудің қауіпсіз тәсілдерін қолдануды; жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруы қажет.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнеркәсіптік ұйымдардың электр жабдықтарын құрастыру, монтаждау және жөндеу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
Күштік және жарықтандыру қондырғыларын монтаждау
Электр қондырғыларына қызмет көрсету және жөндеу
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

9. Выполняет расчет мощности и выбор электродвигателя для различного рода рабочих машин.
10. Выполняет сборку схемы включения электроприводов с двигателями постоянного и переменного тока.
Результат обучения: 3) Производить выбор проводов для подключения силового и осветительного электрооборудования к групповым щиткам цеха
Критерии оценки:
1. Характеризует системы электроосвещения.
2. Применяет методику расчета и выбора системы электроосвещения точечным методом.
3. Применяет методику расчета и выбора системы электроосвещения методом коэффициента использования светового потока.
4. Использует методику выбора марки провода и способы прокладки для подключения силового и осветительного электрооборудования к групповым щиткам цеха.
5. Производит выбор системы освещения по техническим параметрам.
6. Использует техническую и справочную литературу.
7. Производит прокладку провода к групповым щиткам цеха.
8. Умеет организовать рабочее место.
9. Выполняет выбор марки провода для подключения силового и осветительного электрооборудования к групповым щиткам цеха.
Результат обучения: 4) Производить выбор высоковольтного электрооборудования
Критерии оценки:
1. Определяет погрешности средств измерений;
2. Определяет погрешности мер и измерительных приборов.
3. Определяет т классы точности электроизмерительных приборов.
4. Дает характеристики электроизмерительных приборов (погрешность, вариация показаний, чувствительность приборов к измеряемой величине, потребляемая мощность, время установления показаний, надежность).
5. Знает назначение мер измерительных приборов.
6. Знает общие сведения о цифровых измерительных приборах, их классификацию и область применения.
7. Объясняет принцип действия потенциометров.
8. Объясняет принцип действия регистрирующих приборов и преобразователей.
9. Определяет виды коротких замыканий, физическую сущность короткого замыкания.
10. Производит выбор силовых трансформаторов по коэффициенту загрузки.
11. Характеризует устройство открытых и закрытых распределительных устройств, устройство комплектное сборное распределительное устройство одностороннего обслуживания, комплектное сборное распределительное устройство внутренней установки, комплектное сборное распределительное устройство наружной установки.
12. Производит преобразования измеряемых величин в цифровую форму.
13. Пользуется точными приборами и выполняет схемы включения.
14. Выбирает регистрирующий прибор.
15. Выбирает силовой трансформатор в зависимости от требований категории и допускаемой перегрузки.
16. Производит расчет заземляющих устройств и их выполнение.
17. Производит выбор числа и мощности трансформаторов на подстанции.
18. Выполняет выбор высоковольтного электрооборудования электрических сетей, подстанций и распределительных пунктов по расчетным электрическим параметрам.
19. Выполняет выбор числа и мощности трансформаторов на подстанции
Результат обучения: 5) Владеть информацией о специфике специальности
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями об истории энергетики Казахстана и о перспективах его развития.
2. Владеет знаниями о структуре и основных задачах участка по ремонту и обслуживанию гидромеханического оборудования.
3. Организовывает рабочее место.
4. Соблюдает требования безопасности по организации рабочего места.
5. Соблюдает первичный инструктаж по технике безопасности.
6. Различает виды ремонтных работ и их периодичность.
7. Соблюдает режим работы предприятия.
8. Описывает правила внутреннего трудового распорядка.
ПК 6. Выполнять сборку, монтаж и ремонт силового и осветительного оборудования промышленных организаций
ПМ 06. Сборка, монтаж и ремонт силовых и осветительных электроустановок промышленных организаций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения ремонта и монтажа осветительных электроустановок, силовых трансформаторов, электродвигателей; ремонтирование электрооборудования промышленных предприятий в соответствии с технологическим процессом.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: технологические процессы сборки, монтажа, регулировки и ремонта; методику монтажа и демонтажа силового и осветительного оборудования; технологические операции электромонтажных работ для производственных силовых и осветительных электроустановок.
При изучении модуля обучающиеся должны: выполнять сборку, монтаж и регулировку силового и осветительного оборудования, электропроводки, электрооборудования промышленных предприятий в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов; ремонтировать электрооборудование промышленных предприятий в соответствии с технологическим процессом; применять безопасные приемы ремонта; правильно организовать рабочее место.
Результат обучения: 1) Организовать работу по сборке, монтажу и ремонту электрооборудования промышленных организаций
Монтаж силовых и осветительных установок
Обслуживание и ремонт электроустановок
Учебная практика
Критерии оценки:

1. Электр жарық көздерінің құрылысын, жұмыс істеу принципін сипаттайды
2. Қыздыру шамдарын, люминесцентті шамдарды, ДРЛ типті шамдарды қосу схемасын орындайды
3. Қорғаныс аппараттарының мақсаты, құрылысы және жұмыс істеу принципі
4. Қорғаныс аппараттарын монтаждау және жөндеу технологиясын біледі
5. Басқару және қорғау аппаратурасының жіктелуін және олардың техникалық сипаттамаларын біледі
6. Кабельдерді төсеу тәсілдерін қолданады: траншеяларда; блоктарда; туннельдерде; эстакадаларда; галереяларда
7. Кабель ұштарын бөлу технологиясын, жалғастырушы муфталарды монтаждау және жөндеу
8. Кабель желілерінің зақымдалу орнын табу әдістерін біледі
9. Жерге қосудың сыртқы және ішкі контурын монтаждайды
10. Жерге тұйықтау құрылғыларын сынақтан өткізеді.
10. Жөндеуден кейін электр машиналарын құрастыру, бақылау және сынау технологиясын меңгерген
Оқыту нәтижесі: 2) Тексеру барысында және жөндеуге дайындық кезеңінде электр жабдықтарының ақаулары мен бүлінулерін анықтау және жою
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр жабдықтарын жөндеу талаптарын пайдаланады.
2. Жөндеу жұмыстарының технологиясын, электр жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктерін қолданады.
3. Электр жабдығының негізгі ақаулықтары мен бүліну түрлерін анықтайды.
4. Ақаулық ведомосін жасау ережелерін қолданады.
5. Жекелеген жұмыс түрлерін өндіру кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
6. Жөндеу процесінде қолданылатын материалдардың жарамдылығын анықтайды.
7. Электр жабдықтарын техникалық тексеру кезінде ақауларды анықтаудың бірізділігі мен әдістемесін сақтайды.
8. Электр жабдықтарын жөндеуге желілік графиктерді оқиды.
9. Ақаулық ведомостарды жасайды.
10. Электр жабдықтарын техникалық тексеруді жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
11. Жұмыс орнын ұйымдастыруды біледі.
12. Электр жабдықтарын техникалық тексеруді жүргізеді.
13. Жөндеу аралық цикл және жөндеу жұмыстары процесінде ақауларды анықтайды және жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік күштік және жарық беретін электр қондырғыларына жөндеу жұмыстарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр сұлбаларында шартты белгілерді оқиды.
2. Күштік және жарықтандыру жабдықтарын жөндеудің технологиялық процестерін орындайды.
3. Күштік және жарықтандыру жабдықтарын жөндеу жүргізуге арналған материалдардың, бұйымдардың, құралдардың, айлабұйымдардың және механизмдердің таңбалануының атауын, қасиеттерін анықтайды.
4. Жөндеу жұмыстарын орындау қауіпсіздігінің талаптарын сақтайды.
5. Электр сұлбаларын оқиды.
6. Жұмыс өндірісінің жобасына, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес Күштік және жарықтандыру электр жабдықтарын жөндеуді орындайды.

1. Характеризует устройства, принцип действия электрических источников света
2. Выполняет схемы включения ламп накаливания, люминесцентных ламп, ламп типа ДРЛ
3. Назначение, устройство и принцип действия защитных аппаратов
4. Знает технологию монтажа и ремонта защитных аппаратов
5. Знает классификацию аппаратуры управления и защиты и их технические характеристики
6. Применят способы прокладки кабелей: в траншеях; в блоках; в туннелях; на эстакадах; в галереях
7. Владеет технологией разделки концов кабелей, монтаж и ремонт соединительных муфт
8. Знает методы нахождения места повреждения кабельных линий
9. Проводит монтаж наружного и внутреннего контура заземления
10. Проводит испытание заземляющих устройств.
10. Владеет технологией сборки, контроля и испытаний электрических машин после ремонта
Результат обучения: 2) Выявлять и устранять дефекты и неисправности электрооборудования в процессе осмотра и на этапе подготовки к ремонту
Критерии оценки:
1. Использует требования к ремонту электрооборудования промышленных предприятий.
2. Использует технологию ремонтных работ, конструктивные особенности электрооборудования.
3. Определяет виды основных дефектов и неисправностей электрооборудования.
4. Использует правила составления дефектной ведомости.
5. Соблюдает меры безопасности при производстве отдельных видов работ.
6. Определяет пригодность материалов, применяемых в процессе ремонта.
7. Соблюдает последовательность и методику выявления неисправностей во время технического осмотра электрооборудования.
8. Читает сетевые графики на ремонт электрооборудования.
9. Составляет дефектные ведомости.
10. Соблюдает правила техники безопасности при производстве технических осмотров электрооборудования.
11. Умеет организовать рабочее место.
12. Производит технический осмотр электрооборудования.
13. Выявляет и устраняет неисправности в процессе межремонтного цикла и ремонтных работ.
Результат обучения: 3) Производить ремонтные работы производственных силовых и осветительных электроустановок
Критерии оценки:
1. Читает условные обозначения в электрических схемах.
2. Выполняет технологические процессы ремонта силового и осветительного оборудования.
3. Определяет наименование маркировку, свойства материала, изделий, инструмента, приспособлений и механизмов для производства ремонта силового и осветительного оборудования.
4. Соблюдает требования безопасности выполнения ремонтных работ.
5. Читает электрические схемы.
6. Выполняет ремонт силового и осветительного электрооборудования в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.

7. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
8. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
9. Жұмыс өндірісінің жобасына, жұмыс сызбаларына, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес күштік және жарықтандыру электр жабдықтарын жөндеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Тарату құрылғыларының аппаратурасын тексеру және сынау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарын сынау әдістемесін қолданады: оқшаулағыштар мен айырғыштың кірмелерін, қысқа тұйықтағышты және бөлгішті.
2. Ток өткізгіштерді тексеру және сынау әдістемесін қолданады.
3. Тарату құрылғысын тексеру және сынау әдістемесін пайдаланады.
4. Крандарды, сондай-ақ олардың жұмыс режимдерін жіктейді.
5. Іске қосу-реттеу жұмыстары бойынша операциялардың көлемі мен реттілігін анықтайды.
6. Жоғары вольтты ажыратқыштарды баптау және сынау жүргізу әдістемесін пайдаланады.
7. Күштік кабельдерді сынау әдістемесін қолданады.
8. Электр жабдықтарын сынақтан өткізеді.
9. Технологиялық құжаттаманы толтырады.
10. Электр жабдығының сызбаларға, электр схемаларына, техникалық шарттарға сәйкестігін тексереді.
11. Іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізу үшін сызбаларды құрастырудың практикалық дағдыларын көрсетеді.
12. Электр жабдықтарын техникалық сынауға арналған құжаттаманы пайдаланады.
13. Жұмыс орнын ұйымдастыруды біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Электр жабдықтарын жоспарлы және кезектен тыс тексеру жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарының тозуының түрлері мен себептерін сипаттайды.
2. Трансформаторлар мен электр қозғалтқыштардың негізгі ақауларын анықтайды;
3. Электр жабдығының, оның агрегаттары мен жүйелерінің техникалық жағдайын анықтау үшін диагностикалық жабдықты және диагностикалау ережесін сипаттайды.
4. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі электромонтер міндеттерін орындайды.
5. Жұмысқа нарядтарды ресімдеуді және беруді жүргізеді.
6. Нормативтік-техникалық құжаттаманы, мемлекеттік салалық стандарттарды және пайдаланылатын электр жабдығына техникалық шарттарды біледі.
7. Жоспарлы және кезектен тыс тексерулер жүргізеді.
8. Электр жабдықтарын, оның агрегаттары мен жүйелерін диагностикалайды және жұмыста қарапайым ақауларды және бүлінулерді жояды.
9. Технологиялық және есептік құжаттаманы ресімдейді.
10. Электр жабдығының сызбаларға, электр схемаларына, техникалық шарттарға сәйкестігін тексереді.
11. Пайдалану жұмыстарын орындау кезінде техникалық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
12. Жұмыс орнын ұйымдастыруды біледі.
13. Электр жабдықтарын жоспарлы және кезектен тыс тексеруді орындайды.
14. Электр жабдықтарының, оның агрегаттары мен жүйелерінің диагностикасын орындайды және қарапайым ақауларды және жұмыстағы ақауларды жояды.

7. Соблюдает правила техники безопасности при производстве ремонтных работ.
8. Организует рабочее место.
9. Выполняет ремонт силового и осветительного электрооборудования в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов.
Результат обучения: 4) Производить проверку и испытание аппаратуры распределительных устройств
Критерии оценки:
1. Использует методику проведения испытания электрооборудования: изоляторов и вводов разъединителя, короткозамыкателя и отделителя.
2. Использует методику проверки и испытания токопроводов.
3. Использует методику проверки и испытания распределительного устройства.
4. Классифицирует краны, а так же режимы их работы.
5. Определяет объем и последовательность операций по пусконаладочным работам.
6. Использует методику проведения наладки и испытания высоковольтных выключателей.
7. Использует методику проведения испытания силовых кабелей.
8. Проводит испытания электрооборудования.
9. Заполняет технологическую документацию.
10. Проверяет электрооборудование на соответствие чертежам, электрическим схемам, техническим условиям.
11. Демонстрирует практические навыки сборки схем для производства пусконаладочных работ.
12. Пользуется документацией на технические испытания электрооборудования.
13. Умеет организовать рабочее место.
Результат обучения: 5) Проводить плановые и внеочередные осмотры электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и причины износа электрооборудования.
2. Определяет основные неисправности трансформаторов и электродвигателей;
3. Характеризует диагностическое оборудование и правила диагностирования для определения технического состояния электрооборудования, его агрегатов и систем.
4. Выполняет обязанности электромонтера по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования.
5. Производит оформление и выдачу нарядов на работу.
6. Знает нормативно-техническая документация, Государственные отраслевые стандарты и технические условия на эксплуатируемое электрооборудование.
7. Выполняет плановые и внеочередные осмотры.
8. Производит диагностику электрооборудования, его агрегатов и систем и устранять простейшие неполадки и сбои в работе.
9. Оформляет технологическую и отчетную документацию.
10. Проверяет электрооборудование на соответствие чертежам, электрическим схемам, техническим условиям.
11. Соблюдает требования техники безопасности при выполнении эксплуатационных работ.
12. Умеет организовать рабочее место.
13. Выполняет плановые и внеочередные осмотры электрооборудования.
14. Выполняет диагностику электрооборудования, его агрегатов и систем и устранять простейшие неполадки и сбои в работе.

15. Технологиялық және есеп беру құжаттамасын ресімдеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Технологиялық карталарға сәйкес электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық қызмет көрсету жұмысының міндеттерін түсінеді.
2. Авариялық жағдайларға әкелетін электр жабдығының тән ақауларын анықтайды.
3. Электр қондырғыларын техникалық пайдалануды ұйымдастыруды түсінеді.
4. Жұмысқа нарядтарды ресімдеуді және беруді жүргізеді.
5. Технологиялық карталарды толтыру бойынша ережелер мен нұсқаулықтарды сақтайды.
6. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
7. Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету кестесін жасайды.
8. Электр қондырғыларының схемаларында тексеру және ауыстырып қосуды жүргізеді.
9. Электр жабдықтарына, оның агрегаттары мен жүйелеріне білікті техникалық қызмет көрсетуді және күрделі емес жөндеуді орындайды.
10. Техникалық қызмет көрсету және оның агрегаттары мен жүйелерінің электр жабдықтарын күрделі емес жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
11. Жұмыс орнын ұйымдастыруды біледі.
12. Технологиялық карталарға сәйкес электр жабдығына техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Жөндеуге жатпайтын электр жабдықтарын оның ақаулықтары анықталған жағдайда ауыстыруды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарының тозу түрлері мен себептерін анықтайды.
2. Жөндеуге нарядтарды ресімдеу және беру тәртібін сақтайды.
3. Пайдаланылатын электр жабдығына мемлекеттік салалық стандарттар мен техникалық шарттарды біледі.
4. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету құжаттамасын толтырады.
5. Авариялық жағдайларға әкелетін электр жабдығының тән ақауларын анықтайды.
6. Техникалық қызмет көрсету процесінде электр жабдықтарының ақауларын анықтайды.
7. Электр жабдықтарын, оның агрегаттары мен жүйелерін ауыстыру және сынау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
8. Техникалық құжаттаманы толтыру бойынша талаптарды орындайды.
9. Электр жабдықтарын бөлшектеуді, құрастыруды және сынауды жүргізеді.
10. Ақаулықтары анықталған жағдайда жөндеуге жатпайтын электр жабдықтарын ауыстыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі негізгі заңнамалық актілерді, еңбекшілердің құқықтары мен міндеттерін сипаттайды.
2. Әкімшіліктің қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау жөніндегі міндеттерін сипаттайды.
3. Еңбекті қорғау жөніндегі ережелер мен нормаларды бұзғаны үшін жауапкершілікті түсінеді.

15. Выполняет оформление технологической и отчетной документации.
Результат обучения: 6) Производить техническое обслуживание электрооборудования согласно технологическим картам.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи службы технического обслуживания.
2. Определяет характерные дефекты электрооборудования, приводящие к аварийным ситуациям.
3. Понимает организацию технической эксплуатации электроустановок.
4. Производит оформление и выдачу нарядов на работу.
5. Соблюдает правила и инструкции по заполнению технологических карт.
6. Соблюдает правила техники безопасности при техническом обслуживании электрооборудования.
7. Составляет график технического обслуживания электрооборудования.
8. Производит осмотр и переключения в схемах электрических установок.
9. Выполняет квалифицированное техническое обслуживание и несложный ремонт электрооборудования, его агрегатов и систем.
10. Соблюдает технику безопасности при техническом обслуживании и несложном ремонте электрооборудования его агрегатов и систем.
11. Умеет организовать рабочее место.
12. Выполняет техническое обслуживание электрооборудования согласно технологическим картам.
Результат обучения: 7) Выполнять замену электрооборудования, не подлежащего ремонту, в случае обнаружения его неисправностей.
Критерии оценки:
1. Определяет виды и причины износа электрооборудования.
2. Соблюдает порядок оформления и выдачу нарядов на ремонт.
3. Знает государственные отраслевые стандарты и технические условия на эксплуатируемое электрооборудование.
4. Заполняет документацию на техническое обслуживание электрооборудования.
5. Определяет характерные дефекты электрооборудования, приводящие к аварийным ситуациям.
6. Определяет неполадки электрооборудования в процессе технического обслуживания.
7. Соблюдает правила техники безопасности при замене и испытании электрооборудования, его агрегатов и систем.
8. Выполняет требования по заполнению технической документации.
9. Проводит разборку, сборку и испытания электрооборудования.
10. Выполняет замену электрооборудования, не подлежащего ремонту, в случае обнаружения его неисправностей.
Результат обучения: 8) Определять основные задачи и правовые основы охраны труда.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные законодательные акты по охране труда, права и обязанности трудящихся.
2. Характеризует обязанности администрации по созданию безопасных условий труда.
3. Понимает ответственность за нарушение правил и норм по охране труда.

4. Еңбекті қорғауды қадағалау мен бақылауды түсінеді.
5. Нұсқамалар жүргізе алады және H I актілерін толтыра алады.
6. Н актісін толтыруды орындайды
Оқыту нәтижесі: 9) Электр қондырғыларына қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр тогының адам ағзасына әсерін түсіндіреді.
2. Электр тогымен зақымдану факторларын сипаттайды.
3. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғаныс құралдарын және оларды сынау мерзімдерін сипаттайды.
4. Қорғаныстық жерге тұйықтау және нөлдеу қажеттілігінің дәрежесін түсінеді.
5. Электр қауіптілігі дәрежесі бойынша жұмыстарды жіктейді.
6. Зардап шегушіні электр тогының әсерінен босату дағдыларын меңгерген.
7. Қорғаныс құралдарын қолданады.
8. Қорғау құралдарын тексеру ережелерін орындайды.
КҚ 7. Электр жабдықтарының апаттары мен ақауларын уақтылы ескерту және жою
КМ 07. Электр жабдықтарының апаттары мен ақауларының алдын алу және жою
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және электр жабдықтарын тексеру мен баптауды орындау үшін қажетті дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді; Электронды жабдық апаттары мен ақаулықтарын алдын алу және жою.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар меңгеруі тиіс:
арнайы өлшемдерді орындау әдістемесін;
қолданыстағы электр жабдықтарының жағдайын бағалау әдістерін;
реттеу жұмыстарын жүргізу кезінде өлшеу әдістерін; электр жабдықтарын тексеру және сынау әдістемесін; тарату құрылғылары аппаратурасын тексеру және сынау әдістемесін, өлшеу және сынау нәтижелері бойынша электр жабдықтарының жай-күйін бағалауды жүргізуді; тексеру және сынау хаттамаларын, есептерді ресімдеуді жүргізуді;
электр жабдығының жай-күйін бағалау нәтижелерін ресімдеуді; электрлік өлшеу жүргізуді;
аспаптардың көрсеткіштерін алуды; сәйкестікті анықтау электрқозғалтқыштың паспорттық мәліметтерін;
диэлектрлік шығындар бұрышының абсорбция коэффициентін және тангенсін анықтай отырып, май трансформаторының оқшаулау сипаттамаларын өлшеуді жүргізуді; электр жабдықтарын сынауды жүргізуді; жоғары кернеумен трансформатор орамаларының оқшауламасын сынауды жүргізуді;
электр жабдықтарын сынау әдістерін таңдауға негіздеме беруді;
электр жабдықтарын сынау және сынамалы іске қосу кезінде жүктеме режимдерін қосуды және сақтауды;
электр жабдықтарын сынауды жүргізуді;
технологиялық құжаттаманы толтыруды;
электр жабдықтарын сызбаларға, электр схемаларына, техникалық шарттарға сәйкестігін тексеруді; өндіріс үшін схемаларды құрастырудың практикалық дағдыларын көрсетуді:
өнеркәсіптік кәсіпорынның электрмен жабдықтау желілері үшін қорғаныстар мен электр автоматиканы таңдау әдістері; электр жабдығын жоспарлы және кезектен тыс тексерудің технологиялық процесі;
электр жабдықтарының, оның агрегаттары мен жүйелерінің техникалық жай - күйін анықтау үшін диагностикалық жабдық және диагностикалау ережесі;
міндеттері электромонтер техникалық қызмет көрсету және электр жабдықтарын жөндеу;
жұмысқа нарядтарды ресімдеу және беру тәртібін; нормативтік-техникалық құжаттама, пайдаланылатын электр жабдығына мемлекеттік салалық стандарттар және техникалық шарттарын;
техникалық қызмет көрсету қызметінің міндеттерін;
авариялық жағдайларға әкелетін электр жабдықтарының ең тән ақауларын;
трансформаторлар мен электр қозғалтқыштардың негізгі ақаулықтарын;
электр қондырғыларын техникалық пайдалануды ұйымдастыруды;
техникалық құжаттаманы толтыру бойынша талаптар.
Модульді оқу кезінде білім алушылар:
өнеркәсіптік кәсіпорынның электрмен жабдықтау желілері үшін қорғаныстар мен электравтоматика таңдауын орындау;
электр жабдықтарын жоспарлы және кезектен тыс тексеру жүргізу;
технологиялық карталарға сәйкес электр жабдығына техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
жөндеуге жатпайтын электр жабдықтарын, оның ақаулықтары анықталған жағдайда ауыстыруды орындау; өндірістік (технологиялық) тәжірибе барысында білім алушы осы құзыреттілікті игеру мақсатында практикалық дағдыларды меңгеруі тиіс:
цехтық электр және электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді орындау; электр жабдықтарын тексеру және баптау; электр жабдықтарының апаттары мен ақауларын жою және алдын алу бойынша жұмыстарды орындау. Аварияларды жою және ескерту
Оқыту нәтижесі:

4. Понимает надзор и контроль охраны труда.
5. Умеет проводить инструктажи и заполнять акты H I.
6. Выполняет заполнение акта Н
Результат обучения: 9) Знать правила техники безопасности при обслуживании электроустановок.
Критерии оценки:
1. Объясняет действие электрического тока на организм человека.
2. Характеризует факторы поражения электрическим током.
3. Характеризует средства защиты, применяемые в электрических установках и сроки их испытаний.
4. Понимает степень необходимости защитного заземления и зануления.
5. Классифицирует работы по степени электроопасности.
6. Владеет навыками освобождения пострадавшего от действия электрического тока.
7. Применяет защитные средства.
8. Выполняет правила проверки защитных средств.
ПК 7 Выполнять своевременное предупреждение и устранение аварий и неполадок электрооборудования
ПМ 07 Предупреждение и устранение аварий и неполадок электрооборудования
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения проверки и наладки электрооборудования; предупреждения и устранения аварий и неполадок электронного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
методику выполнения специальных измерений;
методы оценки состояния действующего электрооборудования;
методы измерений при производстве наладочных работ; методику проверки и испытаний электрооборудования; методику проверки и испытаний аппаратуры распределительных устройств, производить оценку состояния электрооборудования по результатам проверок измерений и испытаний; производить оформление протоколов проверки и испытаний, отчетов;
производить оформление результатов оценки состояния электрооборудования. проводить электрические измерения;
снимать показания приборов. определять соответствия номинальных параметров электродвигателя паспортным данным;
производить измерение характеристик изоляции масляного трансформатора определением коэффициента абсорбции и тангенса угла диэлектрических потерь; проводить испытания электро-оборудования; производить испытание изоляции обмоток трансформатора повышенным напряжением;
давать обоснование выбора методов испытания электрооборудования;
включать и соблюдать нагрузочные режимы при испытании и пробном пуске электрооборудования;
проводить испытания электрооборудования;
заполнять технологическую документацию;
проверять электрооборудование на соответствие чертежам, электрическим схемам, техническим условиям; демонстрировать практические навыки сборки схем для производства, освоить:
методы выбора защит и электроавтоматики для сетей электроснабжения промышленного предприятия; технологический процесс плановых и внеочередных осмотров электрооборудования;
диагностическое оборудование и правила диагностирования для определения технического состояния электрооборудования, его агрегатов и систем;
обязанности электромонтера по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования;
порядок оформления и выдачи нарядов на работу; нормативно-техническая документация, государственные отраслевые стандарты и технические условия на эксплуатируемое электрооборудование;
задачи службы технического обслуживания;
наиболее характерные дефекты электрооборудования, приводящие к аварийным ситуациям;
основные неисправности трансформаторов и электродвигателей;
организацию технической эксплуатации электроустановок;
требования по заполнению технической документации.
При изучении модуля обучающиеся должны:
выполнять выбор защит и электроавтоматики для сетей электроснабжения промышленного предприятия;
проводить плановые и внеочередные осмотры электрооборудования;
производить техническое обслуживание электрооборудования согласно технологическим картам;
выполнять замену электроборудования, не подлежащего ремонту, в случае обнаружения его неисправностей; с целью овладения данной компетенции обучающийся в ходе производственной (технологической) практики должен приобрести практические навыки:
выполнения технического обслуживания цехового электрического и электромеханического оборудования; выполнения проверки и наладки электрооборудования; выполнения работы по устранению и предупреждению аварий и неполадок электрооборудования. Устранение и предупреждение аварий и
Результат обучения:

1) Арнайы өлшемдерді орындау.
Электрлік өлшемдер
Электр жабдықтарын пайдалану, жөндеу және баптау
Кәсіпорындарды электрмен жабдықтау
Еңбекті қорғау
Кәсіби практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдарының мақсатын сипаттайды.
2. Электр өлшеулерін орындау кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
3. Біріктірілген электр өлшеу аспабымен жұмыс істеу әдістемесін қолданады.
4. Телеөлшеу принциптерін анықтайды.
5. Тұрақты және айнымалы ток тізбектеріндегі ток пен кернеуді өлшейді.
6. ОМ - метр, мегомметр, амперметр, вольтметр, бір және екі есе көпір арқылы кедергіні өлшейді.
7. Конденсаторлардың индуктивтілік катушкаларының параметрлерін өлшейді.
8. Дәл аспаптарды пайдалану.
9. Қосу сұлбасын ажыратады.
10. Кабель және әуе желілерінде өлшеуді орындайды.
11. Әуе және кабель желілерінің бүліну орнын анықтайды.
12. Электрлік емес шамаларды электрлік әдістермен өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданыстағы электр жабдықтарың жай-күйін бағалауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдалану жұмыстарының мақсаты мен түрлерін сипаттайды: іске қосу баптау жұмыстары, жоспарлы-алдын алу пайдалану жұмыстары.
2. Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарда пайдалану жұмыстарын ұйымдастырады.
3. Электр жабдықтарының ақауларын анықтайды.
4. Механикалық бөлікте, магнитөткізгіштерде, контактілі қосылыстарда, оқшаулағыштарда, қосылу схемаларында ақауларды анықтау әдістерін қолданады.
5. Өлшеу құралдарын жіктейді.
6. Аспаптарды электр тізбегіне қосу сұлбаларын ажыратады.
7. Өлшеу және сынау нәтижелері бойынша электр жабдықтарының жай-күйін бағалауды жүргізеді.
8. Тексеру хаттамаларын рәсімдейді және сынау, есептер.
9. Электр жабдықтарының ақауларын анықтайды.
10. Аспаптарды электр тізбегіне қосады.
11. Тексеру және сынау хаттамаларын, есептерді ресімдейді.
12. Жөндеу және пайдалану жұмыстарын орындау кезінде техникалық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Пайдалану және баптау жұмыстарын жүргізу кезінде өлшеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аспаптарды электр тізбегіне қосу сұлбаларын сипаттайды.
2. Аспаптарға техникалық қызмет көрсету құжаттамасын қолданады.
3. Өлшеу құралдарына техникалық қызмет көрсетудің жалпы ережелерін сақтайды.
4. Аспаптардың көрсеткіштерін жояды.
5. Электр қозғалтқышының номиналды параметрлерінің паспорттық деректерге сәйкестігін анықтайды.
6. Диэлектрлік шығындардың абсорбция коэффициенті мен бұрыш тангенсін анықтап майлы трансформатордың оқшаулау сипаттамаларына өлшеу жүргізеді
7. Реттеу жұмыстарын жүргізу кезінде өлшеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр жабдықтарын жалпы тексеру және сынау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Айнымалы және түзетілген токтың жоғары кернеуімен оқшаулауды сынауды орындайды.
2. Тізбектер мен екінші коммутация аппараттарының оқшаулануын тексеруді орындайды.
3. Электр қозғалтқыштар мен трансформаторлар орамдарының полярлығын анықтайды.
4. Сынақ нәтижелерінің құжаттамасын толтыру жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды сақтайды.
5. Машиналарды сынау және сынамалық іске қосу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
6. Электр өлшеу аспаптарының көмегімен түрлі электр жабдықтарын тексеруді және сынауды жүргізеді.
7. Электр жабдықтарын сынау әдістерін таңдауды негіздейді.
8. Электр жабдықтарын сынау және сынамалық іске қосу кезінде жүктеме режимдерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі:

1) Выполнять специальные измерения.
Электрические измерения
Эксплуатация, ремонт и наладка электрооборудования
Электроснабжение предприятий
Охрана труда
Профессиональная практика
Критерии оценки:
Результат обучения:
2) Производить оценку состояния действующего электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение и виды эксплуатационных работ: пусковые наладочные работы, планово-предупредительные эксплуатационные наладочные работы.
2. Организовывает эксплуатационные работы на действующих предприятиях.
3. Выявляет дефекты электрооборудования.
4. Использует методы выявления дефектов в механической части, магнитопроводах, контактных соединениях, изоляции, схемах соединения.
5. Классифицирует измерительные приборы.
6. Различает схемы включения приборов в электрическую цепь.
7. Производит оценку состояния электрооборудования по результатам проверок измерений и испытаний.
8. Производит оформление протоколов проверки и испытаний, отчетов.
9. Выявляет дефекты электрооборудования.
10. Включает приборы в электрическую цепь.
11. Оформляет протоколы проверки и испытаний, отчетов.
12. Соблюдает требования техники безопасности при выполнении ремонтных и эксплуатационных работ.
Результат обучения:
3) Производить измерения при производстве эксплуатационных и наладочных работ.
Критерии оценки:
1. Характеризует схемы включения приборов в электрическую цепь.
2. Применяет документацию на техническое обслуживание приборов.
3. Соблюдает общие правила технического обслуживания измерительных приборов.
4. Снимает показания приборов.
5. Определяет соответствия номинальных параметров электродвигателя паспортным данным.
6. Производит измерения характеристик изоляции масляного трансформатора определением коэффициента абсорбции и тагенса угла диэлектрических потерь.
7. Выполняет измерения при производстве наладочных работ.
Результат обучения: 4) Производить общую проверку и испытания электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет испытания изоляции повышенным напряжением переменного и выпрямленного тока.
2. Выполняет проверку изоляции цепей и аппаратов вторичной коммутации.
3. Определяет полярности обмоток электродвигателей и трансформаторов.
4. Соблюдает правила и инструкции по заполнению документации результатов испытаний.
5. Соблюдает правила техники безопасности при испытании и пробном пуске машин.
6. Производит проверку и испытания различного электрооборудования с помощью электроизмерительных приборов.
7. Обосновывает выбор методов испытания электрооборудования.
8. Соблюдает нагрузочные режимы при испытании и пробном пуске электрооборудования.
Результат обучения:

5) Тарату құрылғылары аппаратурасын тексеру және сынақ жүргізу.
Критерии оценки:
1. Электр жабдықтарын: оқшаулағыштар мен айырғыштың кірмелерін, қысқа тұйықтағышты және бөлгішті сынауды орындайды.
2. Крандарды, сондай-ақ олардың жұмыс режимдерін жіктейді.
3. Іске қосу-реттеу жұмыстары бойынша операциялардың көлемі мен реттілігін анықтайды.
4. Жоғары вольтты ажыратқыштарды баптау және сынау жүргізу әдістемесін пайдаланады.
5. Күштік кабельдерді сынау әдістемесін қолданады.
6. Электр жабдықтарын сынақтан өткізеді.
7. Технологиялық құжаттаманы толтырады.
8. Электр жабдығының сызбаларға, электр схемаларына, техникалық шарттарға сәйкестігін тексереді.
9. Электр жабдықтарын техникалық сынауға арналған құжаттаманы пайдаланады.
Оқыту нәтижесі:
6) Өнеркәсіптік кәсіпорындады электрмен жабдықтау желілеріне арналған электравтоматика мен қорғанысты таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрмен жабдықтау жүйелерінде автоматтандыру құрылғыларына релелік қорғаныс сұлбаларында қолданылатын әр түрлі релелердің жұмыс істеу принципі мен құрылғыларын сипаттайды.
2. Электр жабдықтарының әртүрлі түрлерін оқшаулауды сынау нысанын, көлемін және нормаларын анықтайды.
3. Сынақ қондырғыларының сызбаларын оқиды.
4. Ток трансформаторларының, кернеу трансформаторларының екінші орамдарын қосу сұлбаларын құрастыруды орындайды.
5. Жоғары вольтты қозғалтқыштың релелік қорғанысын, төмендеткіш трансформаторды сынақтан өткізеді.
6. Резервті автоматты түрде қосу, автоматты түрде қайта қосу жұмысының схемасын сынақтан өткізеді.
7. Бұрудың өзекті найзағайдан қорғау аймағын есептеуді жүргізеді.
8. Өнеркәсіптік кәсіпорынның электрмен жабдықтау желілері үшін электравтоматика қорғанысын таңдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Электр жабдықтарына жоспарлы және кезектен тыс тексеру жүргізу тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдығының тозуының түрі мен себебін анықтайды.
2. Трансформаторлар мен электр қозғалтқыштардың негізгі ақауларын анықтайды.
3. Жұмысқа нарядтарды ресімдеуді және беруді жүргізеді.
4. Нормативтік-техникалық құжаттаманы, (пайдаланылатын электр жабдығына мемлекеттік салалық стандарттар мен техникалық шарттарды) қолданады.
5. Жоспарлы және кезектен тыс тексерулер жүргізеді.
6. Электр жабдықтарын, оның агрегаттары мен жүйелерін диагностикалайды және жұмыста қарапайым ақауларды және бүлінелерді жояды.
7. Технологиялық және есептік құжаттаманы ресімдейді.
8. Электр жабдығының сызбаларға, электр схемаларына, техникалық шарттарға сәйкестігін тексереді.
9. Пайдалану жұмыстарын орындау кезінде техникалық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.

5) Производить проверку и испытание аппаратуры распределительных устройств.
Критерии оценки:
1. Выполняет испытания электрооборудования: изоляторов и вводов разъединителя, короткозамыкателя и отделителя.
2. Классифицирует краны, а так же режимы их работы.
3. Определяет объем и последовательность операций по пусконаладочным работам.
4. Использует методику проведения наладки и испытания высоковольтных выключателей.
5. Использует методику проведения испытания силовых кабелей.
6. Проводит испытания электрооборудования.
7. Заполняет технологическую документацию.
8. Проверяет электрооборудование на соответствие чертежам, электрическим схемам, техническим условиям.
9. Пользуется документацией на технические испытания электрооборудования.
Результат обучения:
6) Выполнять выбор защит и электроавтоматики для сетей электроснабжения промышленного предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует устройство и принцип действия различных видов реле, применяемых в схемах релейной защиты к устройствам автоматизации в системах электроснабжения..
2. Определяет назначение, объем и нормы испытания изоляции различных видов электрооборудования.
3. Читает схемы испытательных установок.
4. Выполняет сборку схем включения вторичных обмоток трансформаторов тока, трансформаторов напряжения.
5. Проводит испытание релейной защиты высоковольтного двигателя, понижающего трансформатора.
6. Проводит испытание схемы работы автоматического включения резерва, автоматического повторного включения.
7. Производит расчет зоны защиты стержневых молнии отводов.
8. Выполняет выбор защиты электроавтоматики для сетей электроснабжения промышленного предприятия.
Результат обучения:
7) Проводить плановые и внеочередные осмотры электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Определяет вид и причину износа электрооборудования.
2. Определяет основные неисправности трансформаторов и электродвигателей.
3. Производит оформление и выдачу нарядов на работу.
4. Применяет нормативно-техническую документацию, (Государственные отраслевые стандарты и технические условия на эксплуатируемое электрооборудование).
5. Выполняет плановые и внеочередные осмотры.
6. Производит диагностику электрооборудования, его агрегатов и систем и устраняет простейшие неполадки и сбои в работе.
7. Оформляет технологическую и отчетную документацию.
8. Проверяет электрооборудование на соответствие чертежам, электрическим схемам, техническим условиям.
9. Соблюдает требования техники безопасности при выполнении эксплуатационных работ.

10. Электр жабдықтарын жоспарлы және кезектен тыс тексеруді орындайды.
Оқыту нәтижесі 8) Жөндеуге жатпайтын электр жабдықтарын оның ақаулықтары анықталған жағдайда ауыстыруды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарының тозу түрлері мен себептерін анықтайды.
2. Жөндеуге нарядтарды ресімдеу және беру тәртібін сақтайды.
3. Пайдаланылатын электр жабдығына мемлекеттік салалық стандарттар мен техникалық шарттарды қолданады.
4. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету құжаттамасын толтырады.
5. Авариялық жағдайларға әкелетін электр жабдығының тән ақауларын анықтайды.
6. Техникалық қызмет көрсету процесінде электр жабдықтарының ақауларын анықтайды.
7. Электр жабдықтарын, оның агрегаттары мен жүйелерін ауыстыру және сынау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
8. Техникалық құжаттаманы толтыру бойынша талаптарды орындайды.
9. Электр жабдықтарын бөлшектеуді, құрастыруды және сынауды жүргізеді.
10. Ақаулықтары анықталған жағдайда жөндеуге жатпайтын электр жабдықтарын ауыстыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Электр жабдықтарының апаттары мен ақауларын жою және алдын алу бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік кәсіпорынның электрмен жабдықтау желілері үшін қорғаныстар мен электравтоматика таңдауын жүргізеді.
2. Электр жабдықтарын жоспарлы және кезектен тыс тексеруді жүргізеді.
3. Жөндеуге жатпайтын электр жабдықтарын оның ақаулықтары анықталған жағдайда ауыстыруды жүргізеді.
4. Электр жабдықтарының апаттары мен ақауларын жою және алдын алу бойынша жұмыстарды орындайды.
Кәсіби модульдер
Біліктілік 091104 4 - Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қолданбалы бакалавры
КҚ 08. Кәсіптік қызметте жаратылыстану ғылымдары пәндердің негізгі заңдарын қолдану, математикалық талдау және теориялық және экспериментті зерттеу моделдеу әдістерін қолдану
КМ 08. Кәсіби қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, кәсіби қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын, математикалық талдау және модельдеу әдістерін, теориялық және эксперименталдызерттеу. Модуль мазмұнын оқу нәтижесінде білім алушылар: математикалық талдау, сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия, дифференциалдық теңдеулер теориясы, ықтималдықтар теориясы және математикалық статистика негізгі ұғымдарын және әдістерін; классикалық және қазіргі заманғы физиканың негізгі ұғымдарының, заңдарының, теорияларының мәнін, олардың ішкі өзара байланысын меңгереді. Модульді оқу кезінде білім алушылар біледі: техникалық және экономикалық ақпаратты өңдеу және машиналарды пайдаланумен және жүйелердің сенімділігімен байланысты деректерді талдау үшін математикалық аппаратты қолдану; пәннің жалпыланған типтік есептерін шешу (теориялық және эксперименталды) практикалық шешу біліктілігінің негізі ретінде физиканың әр түрлі салаларынан радиотехника, электроника және телекоммуникациялар саласындағы кәсіби міндеттер және дербес тәсілдерін табуды.
Оқыту нәтижесі:
1) Базалық математикалық пәндерді білу және оларды түсінудің жоғары деңгейін көрсету
Математика 1
Математика 2
Бағалаудың өлшемшарттары

10. Выполняет плановые и внеочередные осмотры электрооборудования.
Результат обучения
8) Выполнять замену электрооборудования, не подлежащего ремонту, в случае обнаружения его неисправностей.
Критерии оценки:
1. Определяет виды и причины износа электрооборудования.
2. Соблюдает порядок оформления и выдачу нарядов на ремонт.
3. Применяет государственные отраслевые стандарты и технические условия на эксплуатируемое электрооборудование.
4. Заполняет документацию на техническое обслуживание электрооборудования.
5. Определяет характерные дефекты электрооборудования, приводящие к аварийным ситуациям.
6. Определяет неполадки электрооборудования в процессе технического обслуживания.
7. Соблюдает правила техники безопасности при замене и испытании электрооборудования, его агрегатов и систем.
8. Выполняет требования по заполнению технической документации.
9. Проводит разборку, сборку и испытания электрооборудования.
10. Выполняет замену электрооборудования, не подлежащего ремонту, в случае обнаружения его неисправностей.
Результат обучения:
9) Выполнять работы по устранению и предупреждению аварий и неполадок электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Производит выбор защит и электроавтоматики для сетей электроснабжения промышленного предприятия.
2. Производит плановые и внеочередные осмотры электрооборудования.
3. Производит замену электрооборудования, не подлежащего ремонту, в случае обнаружения его неисправностей.
4. Выполняет работы по устранению и предупреждению аварий и неполадок электрооборудования.
Профессиональные модули
Квалификация 091104 4 - Прикладной бакалавр технической эксплуатации, обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования
ПК 08 Применять основные законы естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности, применять методы математического анализа и моделированиятеоретического и экспериментального исследования
ПМ 08 Применение основных законов естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает результативность работы, знания и навыки, необходимые при применении основных законов естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности; методов математического анализа и моделирования, теоретического и экспериментального исследования. В результате изучения содержания модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и методы математического анализа, линейной алгебры и аналитической геометрии, теории дифференциальных уравнений, теории вероятностей и математической статистики; сущность основных представлений, законов, теорий классической и современной физики в их внутренней взаимосвязи. При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать математический аппарат для обработки технической и экономической информации и анализа данных, связанных с использованием машин и надежностью систем; решать обобщенные типовые задачи дисциплины (теоретических и экспериментально- практических учебных задач) из различных областей физики как основы умения решать профессиональные задачи в области радиотехники, электроники и телекоммуникаций, и находить индивидуальные способы самообразования в дальнейшем
Результат обучения:
1) Владеть знаниями базовых математических дисциплин и проявлять высокую степень их понимания
Математика 1
Математика 2
Физика 1
Физика 2
Критерии оценки

1. Аналитикалық геометрия және сызықтық алгебра негізгі түсініктері мен әдістерін түсіндіреді.
2. Дифференциалдық және интегралдық есептеудің негізгі түсініктері мен әдістерін, ықтималдықтар теориясын, математикалық статистиканы түсіндіреді.
3. Комплексті айнымалы функциялардың негізгі түсініктерін және алгебралық және дифференциалдық теңдеулерді шешудің сандық әдістерін түсіндіреді.
4. Инженерлік есептерді шешу кезінде Математикалық талдау әдістерін қолданады.
5. Негізгі теоремаларды түсінуді және оларды дәлелдеуді көрсетеді.
6. Өзінің пән саласындағы математикалық есептерді шешуге арналған құралдарды меңгерген.
Оқыту нәтижесі:
2) Техникалық құралдарды басқаруда жаңа технологияларды құру үшін математика заңдарын қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі математиканың негізгі заңдарын олардың өзара байланысында түсіндіреді.
2. Қазіргі математиканың негізгі заңдылықтарының үйлесімді математикалық ғылым мен әлемнің ғылыми бейнесін жасауға әсерін түсінеді.
3. Математиканың даму логикасын түсінеді.
4. Математикалық модельдер құрастырады.
5. Математикалық есептер қояды.
6. Математикалық есептерді шешу үшін негізгі әдіснамалық принциптерді қолданады.
7. Қазіргі математика методологиясы негізінде өзінің ғылыми - зерттеу жұмысының тәжірибелік және есептік - теориялық материалдарын жинақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Нақты кәсіби міндеттерді одан әрі шешуге көмектесетін физикалық құбылыстарға эксперименттік ғылыми зерттеулер жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі физикалық теориялар мен принциптерді, зерттеудің физикалық әдістерін, негізгі заңдар мен олардың қолданылу шегін түсіндіреді.
2. Нақты физикалық міндеттерді шешу үшін теориялық білімді қолданады
3. Компьютерді пайдалану жағдайымен физикалық эксперимент нәтижелерін талдайды.
4. Физикалық эксперименттер жүргізу, өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу, алынған мәліметтерді есептеу және өңдеу.
Оқыту нәтижесі: 4) Физикалық экспериментті жоспарлау және жүргізу, олардың нәтижелерін өңдеу және қателіктерді бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі физикалық құбылыстарды, іргелі ұғымдарды, классикалық және қазіргі заманғы физиканың заңдары мен теорияларын түсіндіреді.
2. Физиканың негізгі бөлімдері бойынша типтік есептерді шешеді.
3. Басқа пәндерді оқу кезінде физика бойынша алған білімдерін қолданады.
4. Кәсіби қызметтің қолданбалы міндеттерінде нақты физикалық мазмұнды бөледі.
5. Қазіргі заманғы ғылыми аппаратураны, физикалық эксперимент жүргізу дағдыларын; міндеттерді қою, зерттеу және шешудің негізгі әдістерін меңгерген.
КҚ 9. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалану, баптау және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 09. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалану, баптау және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және электр және электр механиканы пайдалануды ұйымдастыру және орындау үшін қажетті дағдыларды алуға мүмкіндік береді; білім алушылардың біліктілік бойынша практикалық кәсіби біліктерін меңгеру үшін қажетті дағдыларды алу
"Электр механигі".- орта буын маманы.
Осы біліктілікті меңгеру мақсатында білім алушы өндірістік (технологиялық) тәжірибе барысында практикалық дағдыларды игеруі тиіс:
электр және электрлі жабдықтар;
электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалану кезінде электр жетегін автоматты басқаруды жүзеге асырады;
электр қондырғыларында жұмыс жүргізудің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар:
қалыптастыру әдістемесі электр және электромеханикалық жабдықтарды пайдалану бойынша техникалық құжаттаманы орындау; электр және электромеханикалық жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыруды орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалану кезінде электр жетегін автоматты басқаруды жүзеге асыру.
Электржабдықтарын пайдалану және жөндеу электр
Электр жабдықтарын баптау
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Объясняет основные понятия и методы аналитической геометрии и линейной алгебры.
2. Объясняет основные понятия и методы дифференциального и интегрального исчисления, теории вероятностей, математической статистики.
3. Объясняет основные понятия функций комплексных переменных и численные методы решения алгебраических и дифференциальных уравнений.
4. Применяет методы математического анализа при решении инженерных задач.
5. Демонстрирует понимание основных теорем и умение их доказывать.
6. Владеет инструментарием для решения математических задач в своей предметной области.
Результат обучения:
2) Применять законы математики для создания новых технологий при управлении техническими средствами
Критерии оценки:
1. Объясняет основные законы современной математики в их взаимной связи.
2. 2. Понимает влияние основных закономерностей современной математики на создание стройной математической науки и научной картины мира.
3. Понимает логику развития математики.
4. Строит математические модели.
5. Ставит математические задачи.
6. Использует основные методологические принципы для решения математических задач.
7. Обобщает экспериментальный и расчетно- теоретический материал своей научно - исследовательской работы на основе методологии современной математики.
Результат обучения:
3) Проводить экспериментальные научные исследования физических явлений, помогающих в дальнейшем решать конкретные профессиональные задачи
Критерии оценки:
1. Объясняет основные физические теории и принципы, физические методы исследования, основные законы и границы их применимости.
2. Применяет теоретические знания для решения конкретных физических задач
3. Анализирует результаты физического эксперимента, ситуации с использованием компьютера.
4. Проводить физические эксперименты, работы с измерительными приборами, расчет и обработку полученных данных.
Результат обучения:
4) Планировать и проводить физический эксперимент, проводить обработку их результатов и оценивать погрешности.
Критерии оценки:
1. Объясняет основные физические явления, фундаментальные понятия, законы и теории классической и современной физики.
2. Решает типовые задачи по основным разделам физики.
3. Применяет полученные знания по физике при изучении других дисциплин.
4. Выделяет конкретное физическое содержание в прикладных задачах профессиональной деятельности.
5. Владеет современной научной аппаратурой, навыками ведения физического эксперимента; основными методами постановки, исследования и решения задач.
ПК 9. Выполнять организацию работ по эксплуатации, наладке и ремонту электрического и электромеханического оборудования
ПМ 09. Организация и выполнение работ по эксплуатации, наладке и ремонту электрического и электромеханического оборудования
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки, необходимые для организации и выполнения эксплуатации и наладки электрического и электромеханического оборудования; получить навыки, необходимые для освоения обучающимися практических профессиональных умений по квалиикации "Электромеханик".- специалиста среднего звена.
С целью овладения данной квалификацией обучающийся в ходе производственной (технологической) практики должен приобрести практические навыки: выполняет организацию эксплуатации электрического и электромеханического оборудования; осуществляет автоматическое управление электроприводом при эксплуатации электрического и электромеханического оборудования; осуществляет организацию безопасных условий производства работ в электроустановках.
В результате изучения модуля обучающиеся освоивают: методику формирования технической документации по эксплуатации электрического и электромеханического оборудования; выполнять организацию эксплуатации электрического и электромеханичес кого оборудования.
Результат обучения:
1) Осуществлять автоматическое управление электроприводом при эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
Эксплуатация и ремонт электрооборудования
Наладка
Электрооборудования
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалану процесінде технологиялық жабдықты таңдайды.
2. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалану бойынша техникалық құжаттаманы қалыптастырады.
3. Принципиалды схемалар бойынша электр қондырғыларында коммутацияны жүзеге асырады.
4. Өнеркәсіптік кәсіпорынның монтаждалған электр жабдықтарын пайдалану және қабылдау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
5. Электр және электромеханикалық жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
ұйымдар.
6. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыру бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр қондырғыларында жұмыс жүргізудің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыруды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықты өткізу түрлері мен ережелерін айқындайды.
2. Қауіпті және зиянды ықтимал факторларды және қорғаныс құралдарын анықтайды.
3. Кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық негіздерін сипаттайды.
4. Өрт пен жарылыстың негізгі себептері мен алдын алу шараларын анықтайды.
5. Ұйым аумағында және өндірістік үй-жайларда қауіпсіздіктің жалпы талаптарын сақтайды.
6. Қауіпті өндірістік объектілерді қауіпсіз пайдалану бойынша шаралар жүйесін қабылдайды.
7. Өндірістік объектідегі қауіпсіздік техникасының жай-күйін бағалайды.
8. Эко-био-қорғау және өртке қарсы техниканы пайдаланады.
9. Кәсіби қызмет саласында жарақат алу қаупі бар және зиянды факторларды анықтайды және талдау жүргізеді.
10. Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр қондырғыларында жұмыс жүргізудің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыруды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Өндірістік объектідегі қауіпсіздік техникасының жай-күйін бағалайды.
2. Жеке қорғаныс құралдарын және еңбекті қорғау жөніндегі арнайы техниканы пайдаланады.
3. Өндірістік бөлімшелердің аумағында қауіпсіз еңбек тәсілдерін сақтайды.
4. Өндірістегі жазатайым оқиғаларға талдау жүргізеді.
5. Еңбек қорғау талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады.
6. Электр қондырғыларында жұмыс жүргізудің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыруды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалану процесінде технологиялық жабдықтарды іріктеуді басқарады.
2. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалану бойынша техникалық құжаттаманы қалыптастырады.
3. Принципиалды схемалар бойынша электр қондырғыларында коммутацияны жүзеге асырады.

1. Подбирает технологическое оборудование в процессе эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
2. Формирует техническую документацию по эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
3. Осуществляет коммутацию в электроустановках по принципиальным схемам.
4. Организует работы по эксплуатации и приемке смонтированного электрооборудования промышленного предприятия.
5. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации электрического и электромеханического оборудования промышленных организаций.
6. Выполненяет работы по организации эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
Результат обучения:
2) Осуществлять организацию безопасных условий производства работ в электроустановках.
Критерии оценки:
1. Определяет виды и правила проведения инструктажей по охране труда.
2. Определяет возможные опасные и вредные факторы и средства защиты.
3. Характеризует правовые и организационные основы охраны труда на предприятии.
4. Определяет основные причины и меры предупреждения пожаров и взрывов.
5. Соблюдает общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях.
6. Принимает систему мер по безопасной эксплуатации опасных производственных объектов.
7. Оценивает состояние техники безопасности на производственном объекте.
8. Использует эко-био-защитную и противопожарную технику.
9. Определяет и проводит анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
10. Соблюдает правила безопасности труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Результат обучения:
3) Осуществлять организацию безопасных условий производства работ в электроустановках.
Критерий оценки
1. Оценивает состояние техники безопасности на производственном объекте.
2. Использует средства индивидуальной защиты и специальную технику по охране труда.
3. Соблюдает безопасные приемы труда на территории производственных подразделений.
4. Проводит анализ несчастных случаев на производстве.
5. Организует рабочее место в соответствии с требованиями охраны труда.
6. Осуществляет организацию безопасных условий производства работ в электроустановках.
Результат обучения:
4) Выполнять организацию эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Руководит подбором технологического оборудования в процессе эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
2. Формирует техническую документацию по эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
3. Осуществляет коммутацию в электроустановках по принципиальным схемам.

4. Өнеркәсіптік кәсіпорынның монтаждалған электр жабдықтарын пайдалану және қабылдау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
5. Өнеркәсіптік ұйымдардың электр және электр механикалық жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
6. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыру бойынша жұмыстарды орындайды.
КҚ 10. Электрмен жабдықтау жүйесінің сенімділік тұрғысынан оңтайлы нұсқасын анықтайды
КМ 10. Электрмен жабдықтау жүйелеріндегі электр энергиясының сенімділігі мен сапасының көрсеткіштерін анықтау
ды.
Бұл модуль білім алушылардың электрмен жабдықтау жүйелерінің сенімділігі саласында білім мен шеберлікті; сенімді нормалаудың оңтайлы сенімділігі мен принциптері туралы түсініктерді; электрмен жабдықтау үзілісінен болатын залал туралы түсініктерді, сондай-ақ электрмен жабдықтау жүйелерінің сенімділігінің математикалық модельдерін және оларды зерттеу әдістерін, электрмен жабдықтауды жобалау негіздерін алуға бағытталған.
Модульді оқу кезінде білім алушылар білуі тиіс:
электрмен жабдықтау жүйелерінің сенімділігін есептеу әдістері және электрмен жабдықтаудың сенімсіздігінен болатын залалды анықтау әдістерін;
электрмен жабдықтау жүйелері мен схемаларының сенімділік параметрлері және электр энергиясын жіберудегі қателіктер бойынша залал мөлшерін анықтауды;
электр энергиясын тұтынушыларды электрмен жабдықтау жүйесінің негізгі сипаттамаларын;
кәсіпорындар мен қондырғыларды электрмен жабдықтау жүйесін жобалау принциптері.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрмен жабдықтау жүйелері жұмысының тиімділігін арттыру үшін электрмен жабдықтау сенімділігі мен электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін анықтаудың негізгі заңдары мен әдістерін қолдану.
Электрмен жабдықтау жүйелерінің сенімділігі
Электрмен жабдықтау (курстық жоба)
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр энергетикалық жүйелерге және тұтынушыларды электрмен жабдықтау жүйелеріне сенімділік теориясының негізгі ережелері мен әдістерін қолдану.
2. Электр қондырғыларын орнату ережелерінде сенімділік санаттарын нормалауды қолданады.
3. Электрмен жабдықтау жүйесі элементтерінің сенімділік көрсеткіштерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның электрмен жабдықтау жүйесін жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобаланатын объекті үшін электрмен жабдықтау және орнатылатын электржабдығының сұлбасын таңдауды негіздейді.
2. 0,4 және 6-10 кВ жақтарында электр жүктемелерін есептеуді орындайды.
3. Жобалау кезінде негізгі есеп түрлерін орындайды.
4. 0,4 кВ қорғау коммутациялық аппаратурасын және өткізгіш өнімдерін таңдауды орындайды.

4. Организует работы по эксплуатации и приемке смонтированного электрооборудования промышленного предприятия.
5. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации электрического и электромеханического оборудования промышленных организаций.
6. Выполняет работы по организации эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
ПК 10 Определяет оптимальный вариант системы электроснабжения с точки зрения надежности
ПМ 10 Определение показателей надежности и качества электрической энергии в системах электроснабжения.
Данный модуль направлен на приобретение обучающимися знаний и умений в области надежности систем электроснабжения; понятий об оптимальной надежности и принципов нормирования надежности; понятий об ущербе от перерыва электроснабжения, а также с математическими моделями надежности систем электроснабжения и методами их исследования, основами проектирования электроснабжения.
При изучении модуля обучаемые должны знать:
методы расчета надежности систем электроснабжения и методы определения ущерба от ненадежности электроснабжения;
-параметры надежности систем и схем электроснабжения и определять величину ущерба по нарушениям по отпуску электроэнергии;
основные характеристики системы электроснабжения потребителей электроэнергии
-принципы проектирования системы электроснабжения предприятий и установок.
Результат обучения:
1) Использовать основные законы и методы определения показателей надежности электроснабжения и качества электроэнергии для повышения эффективности работы систем электроснабжения
Надежность систем электроснабжения
Электроснабжение (курсовой проект)
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применять основные положения и методы теории надежности к электроэнергетическим системам и системам электроснабжения потребителей.
2. Применяет нормирование категорий надежности в Правилах устройства электроустановок.
3. Применяет показатели надежности элементов системы электроснабжения.
Результаты обучения:
2) Проектировать систему электроснабжения предприятия
Критерии оценки:
1. Обосновывает выбор схемы электроснабжения и устанавливаемого электрооборудования для проектируемого объекта.
2. Выполняет расчет электрических нагрузок на сторонах 0,4 и 6-10 кВ.
3. Выполняет основные виды расчетов при проектировании.
4. Выполняет выбор защитной коммутационной аппаратуры и проводниковой продукции на 0,4 кВ.

5. Жоғары вольтты жабдықты таңдау мен тексеруді орындайды. 0,4кВи6-10кВ құрама шиналарын таңдау.
6. Ток пен кернеудің өлшеуіш трансформаторларын таңдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр қондырғыларында жұмыс жүргізудің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыруды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік объектідегі қауіпсіздік техникасының жай-күйін бағалайды.
2. Жеке қорғаныс құралдарын және еңбекті қорғау жөніндегі арнайы техниканы пайдаланады.
3. Өндірістік бөлімшелердің аумағында қауіпсіз еңбек тәсілдерін сақтайды.
4. Өндірістегі жазатайым оқиғаларға талдау жүргізеді.
5. Еңбек қорғау талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады.
7. Электр қондырғыларында жұмыс жүргізудің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі:4) Ғылыми-техникалық және қызметтік құжаттарды жасау және ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрмен жабдықтау жүйелерінің жұмыс режимдерінің рұқсаттарын және ерекшеліктерін қолданады.
2. Электрмен жабдықтау жүйелерін жобалау кезінде анықтамалық, нормативтік-құқықтық және техникалық құжаттаманы пайдаланады.
3. Жобалаудың түрлері мен сатыларының тағайындалуын түсінеді.
4. Жобалау құжаттамасына кіретін құжаттар тізбесін жіктейді
5. Мәтіндік және графикалық құжаттарды ресімдеу ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі:5) Электрмен жабдықтау жүйелерін жобалауға қабілеттілігі мен дайындығына ие болу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Өнеркәсіптік ұйымдардың электр жабдықтарының қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
3. Электр және электромеханикалық жабдықтарды пайдалану бойынша ұйымдастыру іс-шараларын жүзеге асырады.
4. Жедел басқару міндеттерін біледі.
5. Пайдалану қызметшілерінің міндеттерін сипаттайды.
6. Жұмыс көлемін және электр жабдықтарын пайдалануға қабылдау кезектілігін анықтайды.
7. Электр жабдықтарын пайдаланудың негізгі бағыттарын сипаттайды.
8. Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидаларын сақтайды.
9. Өндірістік объектілердің электр жабдықтарын техникалық пайдалану және үздіксіз электрмен жабдықтау дағдыларына ие.
10. Электр қондырғыларын пайдалану кезінде техникалық құжаттаманы пайдаланады.
11. Электр машиналары мен аппараттарын, электр техникалық құрылғылар мен жүйелерді пайдалану процесінде технологиялық жабдықты таңдайды, оны пайдаланудың оңтайлы нұсқаларын анықтайды.
12. Принципиалды схемалар бойынша электр қондырғыларында коммутацияны жүзеге асырады.
13. Электр жабдықтарын алдын ала тексеруді жоспарлайды және жүргізеді.
14. Жөндеуге жатпайтын электр жабдықтарын ауыстыру жөнінде шешім қабылдайды.
КҚ 11. Электр және электр механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру
КМ 11. Өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен білім алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар түсінеді:
өндірістік бөлімше қызметшісінің жұмысын жоспарлау және басқару әдістерін.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік бөлімше қызметшісінің жұмысын жоспарлау және басқаруды орындау.
Сала экономикасы
Еңбекті қорғау
Өндірістегі персоналды басқару
Бағалаудың өлшемшарттары:

5. Выполняет выбор и проверку высоковольтного оборудования. Выбор сборных шин 0,4кВи6-10кВ.
6. Выполняет выбор измерительных трансформаторов тока и напряжения.
Результат обучения:
3) Осуществлять организацию безопасных условий производства работ в электроустановках
Критерии оценки:
1. Оценивает состояние техники безопасности на производственном объекте.
2. Использует средства индивидуальной защиты и специальную технику по охране труда.
3. Соблюдает безопасные приемы труда на территории производственных подразделений.
4. Проводит анализ несчастных случаев на производстве.
5. Организует рабочее место в соответствии с требованиями охраны труда.
7. Осуществляет организацию безопасных условий производства работ в электроустановках.
Результат обучения:
4) Составлять и оформлять научно-техническую и служебную документацию
Критерии оценки:
1. Применяет допущения и особенности режимов работы систем электроснабжения.
2. Пользуется справочной, нормативно-правовой и технической документацией при проектировании систем электроснабжения.
3. Понимает назначение видов и стадий проектирования.
4. Классифицирует перечень документов, входящих в проектную документацию
5. Использует правила оформления текстовых и графических документов.
Результат обучения:
5) Обладать способностью и готовностью к проектированию систем электроснабжения
Критерии оценки:
1. Организовывает рабочее место.
2. Соблюдает правила техники безопасности электрооборудования промышленных организаций.
3. Осуществляет организационные мероприятия по эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
4. Знает задачи оперативного управления.
5. Характеризует задачи эксплуатационного персонала.
6. Определяет объем работ и последовательность приемки в эксплуатацию электрооборудования.
7. Характеризует основные направления эксплуатации электрооборудования.
8. Соблюдает правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
9. Обладает навыками технической эксплуатации электрооборудования и бесперебойного электроснабжения производственных объектов.
10. Использует техническую документацию при эксплуатации электроустановок.
11. Подбирает технологическое оборудование в процессе эксплуатации электрических машин и аппаратов, электротехнических устройств и систем, определять оптимальные варианты его использования.
12. Осуществляет коммутацию в электроустановках по принципиальным схемам.
13. Планирует и проводит профилактические осмотры электрооборудования.
14. Принимает решения по замене электрооборудования, не подлежащего ремонту.
ПК 11. Организовать деятельность производственного подразделения по технической эксплуатации, обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования
ПМ 11. Организация деятельности производственного подразделения
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки и знания, необходимые для организации деятельности производственного подразделения.
В результате изучения модуля обучающиеся понимают:
методы планирования и управления работой персонала производственного подразделения.
Результат обучения:
1) Выполнять планирование и управление работы персонала производственного подразделения.
Экономика отрасли
Охрана труда
Управление персоналом на производстве
Критерии оценки:

1. Өнеркәсіптік кәсіпорынның құрылымы мен жұмыс істеуін сипаттайды.
2. Еңбек ұжымы мен құрылымдық бөлімшелерді басқару әдістерін анықтайды.
3. Бригада мүшелерінің жұмысын ынталандыру тәсілдерін қолданады.
4. Кәсіпорынды басқару негіздерін меңгерген.
5. Техникалық нормалау негіздерін меңгерген.
6. Өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындарында еңбекті ұйымдастыру және төлеу негіздерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі:
2) Жұмыс жобаларының техникалық-экономикалық негіздемелері мен сметалық құжаттамасын жасау үшін экономикалық есептерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек бойынша жоспарды жасау әдістемесін қолданады.
2. Белгіленген жабдықтың жөндеу күрделілігінің нормаларын және жөндеу жұмыстарының еңбек сыйымдылығын анықтайды.
3. Кәсіпорынның электр шаруашылығына қызмет көрсету және жөндеу үшін жоспарлы жалақы қорын есептеу әдістемесін қолданады.
4. Кәсіпорынның электр шаруашылығына қызмет көрсету бойынша жылдық пайдалану шығыстарының жоспарлы сметасын есептеу әдістемесін пайдаланады;
5. Кәсіпорынның электр шаруашылығы жабдықтарының тозуына аударымдарды есептеу әдістемесін қолданады.
6. Пайдалы тұтынылатын электр энергиясының 1 кВт·сағ зауытішілік (цехтық) өзіндік құнын есептеу әдістемесін қолданады.
7. Кәсіпорынның электр шаруашылығына қызмет көрсету және жөндеу үшін жоспарлы жалақы қорының есебін жүргізеді.
8. Кәсіпорынның электр шаруашылығына қызмет көрсету бойынша жылдық пайдалану шығыстарының жоспарлы сметасын есептеу.
9. Кәсіпорынның электр шаруашылығы жабдықтарының тозуына аударымдарды есептеуді жүргізеді. 10.Электр жүктемелерін жоспарлауды жүргізеді.
11. Тұтынылатын энергияға пайдалы Электр энергиясының құны,1 кВт / сағ, зауытішілік (цехтык) өзіндік құнды есептеу.
12. Техникалық-экономикалық негіздемелерді жасау үшін экономикалық есептерді және сметалық құжаттамаларын әзірлеуді орындайды.
КҚ 12. Электр энергетикалық және электр техникалық жабдықтар мен жүйелерді есептеу, талдау және құрастыру; электр энергетикалық және электр техникалық жабдықтар мен жүйелерді стандартты сынау
КМ 12. Электржетекті заманауи технологияларда қолдану
Бұл модуль электржетектердің жіктелуін зерттеуге мүмкіндік береді. Айдау жүктемесінің техникалық талаптары мен сипаттамалары. Айдағыштың электржетегі құралдарымен энергия мен қорларды үнемдеу. Көтеру-көлік механизмдері электржетектерінің принциптік схемаларының құрылымы мен фрагменттері.
Модульді оқу кезінде білім алушыларі:
технологиялық процестің берілген параметрлерін және өнім сапасын сақтайды;
автоматтандырылған электржетектің теориясын, электржетектің тұйық жүйелерін талдау және синтездеу міндеттерін, әр түрлі жұмыс режимдерінде кері байланыстарды және статистикалық және динамикалық сипаттамаларды есептеуді қолдана отырып синтездеу және талдау әдістерін зерделейді
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық қондырғылар мен механизмдердің автоматтандырылған электр жетектерінің жұмыс режимін анықтау.
Заманауи технологиялардағы электр жетегі
Электр жетегін автоматтық басқару теориясы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует структуру и функционирование промышленного предприятия.
2. Определяет методы управления трудовым коллективом и структурными подразделениями.
3. Применяет способы стимулировани я работы членов бригады.
4. Владеет основами управления предприятием.
5. Владеет основами технического нормирования.
6. Владеет основами организация и оплата труда на предприятиях промышленности и энергетики.
Результат обучения:
2) Выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Критерии оценки:
1. Использует методику составления плана по труду.
2. Определяет нормы ремонтной сложности установленного оборудования и трудоемкость ремонтных работ.
3. Использует методику расчета планового фонда заработной платы на обслуживание и ремонт электрохозяйства предприятия.
4. Использует методику расчета плановой сметы годовых эксплуатационных расходов по обслуживанию электрохозяйства предприятия.
5. Использует методику расчета отчислений на износ оборудования электрохозяйства предприятия.
6. Использует методику расчета внутризаводской (цеховой) себестоимости 1 кВт·ч полезно потребляемой электроэнергии.
7. Производит расчет планового фонда заработной платы на обслуживание и ремонт электрохозяйства предприятия.
8. Производить расчет плановой сметы годовых эксплуатационных расходов по обслуживанию электрохозяйства предприятия.
9. Производит расчет отчислений на износ оборудования электрохозяйства предприятия.
10. Производит планирование электрических нагрузок.
11. Производит расчет внутризаводской (цеховой) себестоимости 1 кВт·ч полезно потребляемой электроэнергии.
12. Выполняет экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
ПК 12. Выполнять расчет, анализ и конструирование электроэнергетического и электротехнического оборудования и систем; стандартные испытания электроэнергетического и электротехнического оборудования и систем.
ПМ 12. Применение электропривода в современных технологиях
Данный модуль дает возможность изучить классификацию электроприводов. Технические требования и характеристики нагрузки нагнетателей. Энерго - и ресурсосбережение средствами электропривода нагнетателя. Структуры и фрагменты принципиальных схем электроприводов подъемно-транспортных механизмов.
При изучении модуля обучающиеся:
соблюдают заданные параметры технологического процесса и качества продукции;
изучают теорию автоматизированного электропривода, задачи анализа и синтеза замкнутых систем электропривода; методы синтеза и анализа с применением различных обратных связей и расчетов статистических и динамических характеристик .в различных режимах работы.
Результат обучения:
1) Определять режимы работы автоматизированных электроприводов технологических установок и механизмов
Автоматика робото-технических комплексов и установок
Мехатроника
Критерии оценки:

1. Технологиялық машиналар мен механизмдердің автоматтандырылған электр жетектері жұмысының физикалық принциптерін ажыратады.
2. Электржетектің тұйықталған жүйесін басқару мүмкіндігін анықтайды.
3. Кері байланыс схемалары бойынша шамалардың тәуелділігін анықтайды.
4. Электржетектің автоматтандырылған жүйесінің параметрлерін анықтайды
Оқыту нәтижесі:2) Берілген әдістеме бойынша технологиялық процестің қажетті режимдері мен берілген параметрлерін қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процестің жұмыс режимдерінің ерекшеліктерін ажыратады.
2. Технологиялық процесс режимдерін анықтау әдістемесін қолданады
3. Технологиялық процестің параметрлерін анықтау үшін әдістемелерді таңдау.
4. Технология, қауіпсіздік, экология және мониторинг талаптарын оңтайлы қанағаттандыратын электр жетегінің құрылымын таңдау қағидаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық процестің электржетегі құралдарының энергия қорларын үнемдеу мәселелерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергия үнемдеуші объектілер модельдерінің ерекшеліктерін ажыратады.
2. Энергия қорларын үнемдеудің техникалық құралдарын қолданады.
3. Энергия қорларын үнемдеудің физикалық негіздерін ажыратады.
4. Технологиялық процесс құралдарының энергия қорларын үнемдеу проблемаларының себептерін анықтау.
5. Энергия тиімділігін арттыру әдістерін меңгерген
КҚ 13. Түрлі функционалдық мақсаттағы электронды аспаптарды, схемаларды және құрылғыларды есептеу және жобалау үшін бастапқы деректерді жинау мен талдауды жүзеге асыру. Интегралды микросхемалар негізінде автоматика құралдарын жобалау.
КМ 13. Робототехникалық кешендер мен қондырғыларды автоматтандыру
Бұл модуль білім алушыларда мехатрон жүйелерін, автоматика жүйелерінің элементтерін және автоматтандырылған электр жетегін ұйымдастыру және қолдану саласында қажетті білім мен іскерлікті қалыптастыруға бағытталған: Автоматиканың логикалық тораптары, әртүрлі физикалық шамадағы датчиктер, электр жетегінің координаттары, реттегіштер, әртүрлі физикалық шамаларды реттейтін құрылғылар.
Автоматты басқару жүйелеріндегі сигналдардың түрлері, автоматтандырылған электр жетегінің күш элементтері.
Модульді оқу кезінде білім алушылар біледі: қазіргі заманғы мехатрониканың негізгі түсініктері мен анықтамалары; мехатроникалық жүйенің жалпыланған құрылымы; датчиктердің, атқарушы механизмдердің, жұмыс органдарының және қазіргі заманғы мехатроникалық жүйенің басқару элементтерінің негізгі түрлері; Орындаушы механизмдерді басқару тәсілдері.
Модулді оқығанда білім алушылар білуі тиіс:
Мехатроника жүйесінің құрылымдық және функционалдық сұлбасын құру; мехатроника жүйесінің энергетикалық және динамикалық сипаттамаларын есептеуді жүзеге асыру; мехатроника жүйесінің жұмысын моделдеу және мехатроника құрылғыларына диагностика жүргізу, қызмет көрсету.
Оқыту нәтижесі:1) Электр тізбектерінің сипаттамаларын талдау және есептеу есептерін шешу әдістерін біледі.
Робот-техникалық кешендер мен қондырғылардың автоматикасы
Мехатроника
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Различает физические принципы работы автоматизированных электроприводов технологических машин и механизмов.
2. Определяет особенности управления замкнутых систем электропривода.
3. Определяет зависимости величин по схемам обратных связей.
4. Определяет параметры автоматизированной системы электропривода
Результат обучения:
2) Обеспечивать требуемые режимы и заданные параметры технологического процесса по заданной методике
Критерии оценки:
1. Различает особенности режимов работы технологического процесса.
2. Применяет методики определения режимов технологического процесса
3. Производить выбор методик для определения параметров технологического процесса.
4. Владеет принципами выбора структуры электропривода, оптимально удовлетворяющего требованиям технологий, безопасности, экологии и мониторинга.
Результат обучения:
3) Выявлять проблемы энерго-ресурсосбережения средств электропривода технологического процесса.
Критерии оценки:
1. Различает особенности моделей энергосберегающих объектов.
2. Применяет технические средства энерго-ресурсосбережения.
3. Различает физические основы энерго-ресурсосбережения.
4. Определять причины проблем энерго-ресурсосбережения средств технологического процесса.
5. Владеет методами повышения энергоэффективности
ПК 13. Осуществлять сбор и анализ исходных данных для расчета и проектирования электронных приборов, схем и устройств различного функционального назначения.
Проектировать средства автоматики на базе интегральных микросхем.
ПМ 13. Автоматизация робототехнических комплексов и установок
Данный модуль направлен на формирование у обучающихся необходимых знаний и умений в области организации и применения мехатронных систем, элементов систем автоматики и автоматизированного электропривода: логических узлов автоматики, датчиков различных физических величин, координат электропривода, регуляторов, устройств, согласующих различные виды сигналов в системах автоматического управления, силовых элементов автоматизированного электропривода.
При изучении модуля обучаемые знают: основные понятия и определения современной мехатроники; обобщенную структуру мехатронной системы; основные виды датчиков, исполнительных механизмов, рабочих органов и элементов управления современной мехатронной системы; способы управления исполнительными механизмами
При изучении модуля обучаемые должны уметь:
составлять структурную и функциональную схемы мехатронной системы; осуществлять расчет энергетических и динамических характеристик мехатронной системы; моделировать работу мехатронной системы и производить диагностику, обслуживание мехатронных устройств.
Результат обучения:
1) Владеет методами решения задач анализа и расчета характеристик электрических цепей
Автоматика робото-технических комплексов и установок
Мехатроника
Критерии оценки:

1. Мехатронды жүйенің негізгі ұғымдарын, анықтамаларын, құрылымын және құрамын қолданады.
2. Ньютон және Лагранж теңдеулерін пайдалана отырып, МС механикалық элементтерінің математикалық сипаттамасын қолданады.
3. Тұрақты токтың көпқұрылымды жүйелерінің синтезін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тәжірибелік деректерді өңдеудің және ұсынудың негізгі тәсілдерін меңгерген.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. MatLab ортасында жұмыс істейді.
2. Мехатронды жүйелерді басқару объектілерінің динамикалық сипаттамаларын зерттеуді орындайды.
3. Электр энергиясының басқарылатын түрлендіргіштерін моделдеуді орындайды.
4. Векторлық басқарылатын жиіліктік асинхронды жүйелерді моделдеуді орындайды
Оқыту нәтижесі: 3) Интегралды микросхемалар негізінде автоматика құралдарын жобалайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрондық аспаптарды жобалауды талдау және есептеу нәтижелерін өңдеуді жүргізеді.
2. Тұрақты токтың көп контурлы мехатронды жүесіні есептейді және модельдейді мехатрон жүйесін есептеу мен моделдеуді орындайды
3. Синхронды қозғалтқыш негізінде мехатрон жүйесін есептеу мен моделдеуді орындайды.
4. Логика алгебрасын: аксиомалар мен заңдарды, логикалық ауыспалы және логикалық функцияларды, дизъюнктивтік және конъюнктивтік формаларды пайдалана отырып автоматика құралдарын жобалайды
5. Базистарда ЖӘНЕ, НЕМЕСЕ; ЕМЕС; ЖӘНЕ-ЕМЕС; НЕМЕСЕ-ЕМЕС логикалық функцияларды құруды орындайды.
6. Вейч диаграммаларын пайдалана отырып, логикалық функцияларды азайтуды орындайды.
7. Белсенді түзету құрылғыларының синтезін орындайды.
8. Тұрақты токтың мехатрондық жүйелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Күштік түрлендіргіштер мен электр қозғалтқыштарының әртүрлі типтері бар функционалдық және құрылымдық схемаларды құрайды.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Құрылымдық сұлбаларды ұсынудың әр түрлі нұсқаларында (жағдайын реттеу, жылдамдықты реттеу, моментті реттеу, токты реттеу) басқарушы және ұйытқушы әсер бойынша беріліс функцияларын ажыратады.
2. Зәкірлік басқару кезінде беру функцияларын анықтайды.
3. Механикалық модельдерді, статикалық және динамикалық орнықтылық шарттарын, қабылдау жиілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 5) Пайдалану кезінде электр жетегін автоматты басқаруды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жаңадан орнатылған электр жетегін, нөлдеуші және жерге тұйықтау құрылғысын пайдалануға қабылдайды.
2. Электржетекті басқару және қорғау электр схемасының монтажын жүргізеді.
3. Автоматтандырылған электржетектің басқару аппаратурасында зақымдану орнын анықтайды.
4. Басқару аппараттарын қосу және қосу сұлбаларын құрастырады және электр жетегін қорғау.

1. Применяет основные понятия, определения, структуру и состав мехатронной системы.
2. Применяет математическое описание механических элементов МС с использованием уравнений Ньютона и Лагранжа.
3. Выполняет синтез многоконтурных систем постоянного тока.
Результат обучения:
2) Владеет основными приемами обработки и представления экспериментальных данных
Критерии оценки:
1. Работает в среде MatLab.
2. Выполняет исследования динамических характеристик объектов управления мехатронных систем.
3. Выполняет моделирование управляемых преобразователей электрической энергии.
4. Выполняет моделирование частотных асинхронных систем с векторным управлением.
Результат обучения:
3) Проектирует средства автоматики на базе интегральных микросхем
Критерии оценки:
1. Проводит обработку результатов анализа и расчетов проектирования электронных приборов.
2. Выполняет расчет и моделирование многоконтурной мехатронной системы постоянного тока
3. Выполняет расчет и моделирование мехатронной системы на базе синхронного двигателя
4. Проектирует средства автоматики с использованием алгебры логики: аксиомы и законы, логических переменных и логических функций, дизъюнктивных и конъюнктивных форм
5. Выполняет построение логических функций в базисах И, ИЛИ; НЕ; И-НЕ; ИЛИ-НЕ.
6. Выполняет минимизацию логических функций с использованием диаграмм Вейча.
7. Выполняет синтез активных корректирующих устройств.
8. Применяет мехатронные системы постоянного тока
Результат обучения:
4) Составляет функциональные и структурные схемы с различными типами силовых преобразователей и электродвигателей.
Критерии оценки
1. Различает передаточные функции по управляющему и возмущающему воздействию при различных вариантах представления структурных схем (регулирование положения, регулирование скорости, регулирование момента, регулирование тока).
2. Определяет передаточные функции при якорном управлении.
3. Различает механические модели, условия статической и динамической устойчивости, частота приемистости.
Результат обучения:
5) Осуществлять автоматическое управление электроприводом при эксплуатации
Критерии оценки:
1. Производит прием в эксплуатацию вновь смонтированного электропривода, зануляющего и заземляющего устройства.
2. Производит монтаж электросхемы управления и защиты электропривода.
3. Определяет места повреждения в аппаратуре управления автоматизированного электропривода.
4. Составляет схемы соединений и подключений аппаратов управления и зашиты электропривода.

5. Электр жабдықтарының ақауларына нақты талдау жүргізеді.
6. Электр және электромеханикалық жабдықтар жұмысының тиімділігін бағалауға негіздеме береді.
7. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалану кезінде электр жетегін автоматты басқаруды жүзеге асырады.
8. Электржетекті автоматты басқару жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша жұмыстарды орындайды
КҚ 14. Өндірісте және тұрмыста дәстүрлі емес энергия көздерін пайдалану дағдыларын меңгерген.
ПМ 14. Электр энергиясының дәстүрлі емес көздерін енгізу
Бұл модуль жылу энергетикасы саласындағы жобалау-конструкторлық және өндірістік-технологиялық қызметке; жаңартылатын энергия көздері негізінде электр және жылу энергиясын өндірудің қазіргі заманғы технологияларын дайындауға; бітірушілерді жаңартылатын энергия көздерінде жұмыс істейтін қондырғылар мен жабдықтарды пайдалануға және қызмет көрсетуге дайындауға; қоршаған ортаны қорғау талаптарын және өндіріс қауіпсіздігі ережелерін орындауға бағытталған.
Модуль мазмұнын оқу нәтижесінде білім алушылар білуі тиіс: жаңартылатын энергия көздерінде жұмыс істеу кезінде қолданылатын заманауи және перспективалық технологияларды; әдістемелік өндірістерді; ЖЭС, ГеоЭС бу турбиналық қондырғыларының ерекшеліктерін; жаңартылатын энергия көздеріндегі қондырғылардың тиімділігін талдаудың қазіргі заманғы әдістерін; жаңартылатын энергия көздеріндегі қондырғылардың жұмысы кезінде қоршаған ортаны қорғаудың инженерлік әдістерін.
Істей алу керек: жаңартылатын энергия көздеріндегі қондырғылардың негізгі технологиялық үрдісінің өндірістік міндеттері саласында шешімдер қабылдауды; қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалана отырып технологиялық сұлбаларды таңдауды; жаңартылатын энергия көздеріндегі қондырғылардың сериялық жабдықтарын таңдауды.
Оқыту нәтижесі: 1) Жаңартылатын энергия көздерінде қазіргі заманғы қондырғылардың жабдықтарын кәсіби пайдалану қабілетін көрсету.
Дәстүрлі емес және жаңғырылатын энергия көздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адамның энергетикалық қажеттіліктерін қанағаттандыруда дәстүрлі емес көздердің орнын ажыратады;
2. Біріккен және автономды тұтынушыларды энергиямен жабдықтау үшін жаңартылатын энергия көздерін (ЖЭК) пайдаланудың қазіргі жай-күйі мен перспективаларын түсінеді.
3. Қазақстан жағдайында жаңартылатын энергия көздерін (ЖЭК) пайдалану ерекшеліктерін ескереді.
4. Шағын гидроэнергетиканы (МГЭ) және оның дәстүрлі, шағын гидроэлектр станцияларынан негізгі айырмашылықтарын түсіндіреді;
5. Ресурс үнемдеуші технологиялардың негізгі ұғымдарын және олардың перспективаларын, қоршаған ортаның экологиялық қауіпсіздігі принциптерін меңгерген.

5. Проводит точный анализ неисправностей электрооборудования.
6. Дает обоснование оценки эффективности работы электрического и электромеханического оборудования.
7. Осуществляет автоматическое управление электроприводом при эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
8. Выполняет работы по организации технического обслуживания систем автоматического управления электроприводом
ПК 14. Владеет навыками использования нетрадиционных источников энергии на производстве и в быту.
ПМ14. Внедрение нетрадиционных источников электроэнергии
Данный модуль направлен на подготовку обучающихся к проектно-конструкторской и производственно-технологической деятельности в области теплоэнергетики; современных технологий производства электрической и тепловой энергии на основе возобновляемых источников энергии; подготовку выпускников к эксплуатации и обслуживанию установок и оборудования, работающего на возобновляемых источниках энергии; выполнением требований защиты окружающей среды и правил безопасности производства.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны знать: современные и перспективные технологии, применяемые при работе на возобновляемых источниках энергии; методические производства; особенности паротурбинных установок СЭС, ГеоЭС; современные методы анализа эффективности установок на возобновляемых источниках энергии; инженерные методы защиты окружающей среды при работе установок на возобновляемых источниках энергии.
Уметь: принимать решения в области производственных задач основного технологического процесса установок на возобновляемых источниках энергии; выбирать технологические схемы с использованием пакетов прикладных программ; выбирать серийное оборудование установок на возобновляемых источниках энергии.
Результат обучения:
1) Проявлять способность к профессиональной эксплуатации оборудования современных установок на возобновляемых источниках энергии
Нетрадиционные и возобновляемые источники энергии
Критерии оценки:
1. Различает место нетрадиционных источников в удовлетворении энергетических потребностей человека;
2. Понимает современное состояние и перспективы использования возобновляемых источников энергии (ВИЭ) для энергоснабжения объединенных и автономных потребителей.
3 Учитывает особенности использования возобновляемых источников энергии (ВИЭ) в условиях Казахстана.
4. Объясняет малую гидроэнергетику (МГЭ) и ее основные отличия от традиционной, основные типы малых гидроэлектростанций;
5. Владеет основными понятиями ресурсосберегающих технологий и их перспектив, принципов экологической безопасности окружающей среды.

6. Конструкцияның негізгі ерекшеліктерін ажыратады, күн және жел энергетикасы жүйесін, энергия-әлеует көздерін пайдалана алады.
Оқыту нәтижесі: 2) ЖЭК және ресурс үнемдеуші іс-шараларды есепке ала отырып, технологиялық жабдықты жаңғыртуға байланысты жобалық шешімдерді әзірлеуге тапсырмаларды тұжырымдау қабілетін көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергия үнемдеу үшін нормативтік-құқықтық құжаттардың рөлін түсінеді (Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу туралы Заңы).
2. Екінші энергетикалық ресурстар ұғымдарын меңгерген. Энергия тиімділігін арттыру үшін өнеркәсіпте және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықта екіншілік энергия ресурстарын қолдана алады.
3. Энергия тұтыну және беру процестерін, ЖЭК көмегімен энергияны жинақтау жүйелерін есептеуді жүргізеді.
КП "091104 4 - - Электр және электрлі механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қолданбалы бакалавры" біліктілігінің негізгі жұмыс түрлерін орындайды
ПП Диплом алды практика
Диплом алды практика мамандарды даярлаудың соңғы кезеңі болып табылады, білім алушылардың оқу жоспарының барлық модульдерін және кәсіптік практикаларды толық игергеннен кейін жүргізіледі және:
- мамандық бойынша дағдыларды жалпылау және жетілдіру;
кәсіпорындардың, энергетикалық қызметтердің, жөндеу цехтарының жалпы құрылымымен танысу;
таңдаған мамандығы бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын меңгеру;
дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинау.
диплом беруге тапсырма шеңберінде дипломдық жобалау міндеттерінің бір бөлігін орындау.
Бұл модуль қолданбалы бакалавриатты игеру үшін оқыту бағдарламасының барлық модульдері шеңберінде білім алушылардың практикалық кәсіби біліктерін меңгеру үшін қажетті дағдыларды бекітуге мүмкіндік береді.
Осы біліктілікті меңгеру мақсатында білім алушы диплом алдындағы практика барысында практикалық дағдыларды игеруі тиіс:
электр және электромеханикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі өндірістік бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру;
дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинау;
тапсырмаға сәйкес дипломдық жобалау бөлігін орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік механизмдердің электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша кәсіпорынның энергетикалық қызметі учаскесінің шеберінің жұмысын қайталау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және электромеханикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу бойынша процесті сипаттайды.
2. Арнайы орта білімі бар мамандарға жүктелетін функциялар шегінде жеке өндірістік буынды басқарады.

6. Различает основные характерные особенности конструкции и умеет эксплуатировать системы солнечной и ветровой энергетики, источники энерго-потенциала.
Результат обучения:
2) Проявлять способность формулировать задания на разработку проектных решений, связанных с модернизацией технологического оборудования с учетом ВИЭ и ресурсосберегающих мероприятий
Критерии оценки:
1. Понимает роль нормативно-правовых документов для энергосбережения (закон Республики Казахстан об энергосбережении).
2. Владеет понятиями вторичных энергетических ресурсов. Умеет применять вторичные энергоресурсы в промышленности и жилищно-коммунальном хозяйстве для повышения энергоэффективности.
3. Производит расчеты процессов потребления и передачи энергии, систем аккумулирования энергии с помощью ВИЭ.
ПП Выполняет основное виды работ квалификации "0911044 - Прикладной бакалавр технической эксплуатации, обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования"
ПП Преддипломная практика
Преддипломная практика является завершающим этапом подготовки специалистов, проводится после полного освоения обучающимися всех модулей учебного плана и профессиональных практик, и способствует:
- обобщению и совершенствованию навыков по специальности;
ознакомлению с общей структурой предприятий, энергетических служб, ремонтных цехов;
приобретению навыков организаторской работы по избранной специальности;
сбору исходного материала для дипломного проектирования.
выполнению части задач дипломного проектирования в рамках задания на дипломирование.
Данный модуль дает возможность закрепления навыков, необходимых для освоения обучающимися практических профессиональных умений в рамках всех модулей программы обучения для освоения прикладного бакалавриата.
С целью овладения данной квалификацией обучающийся в ходе преддипломной практики должен приобрести практические навыки:
организации работы производственного подразделения по технической эксплуатации, обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования;
сбора исходного материала для дипломного проектирования;
выполнение части дипломного проектирования в соответствии с заданием.
Результат обучения:
1) Дублировать работу мастера участка энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования производственных механизмов
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует процесс по технической эксплуатации, обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования.
2. Управляет отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов со средним специальным образованием.

2. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыруды орындайды.
3. Электр және электр механикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу бойынша өндірістік бөлімшенің жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асыру.
Бағалау критерийлері:
1. Нормативтік-техникалық құжаттарға және жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды жүргізеді.
2. Технологиялық жобалау нормаларының талаптарын орындайды және.
диплом жобасын (жұмысын) ресімдеу ережелері.
3. Нормативтік-техникалық құжаттармен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Өнімді өндіруге және сатуға арналған шығындардың калькуляциясын құрайды.
2. Нормативтік анықтамалық әдебиетті пайдалана отырып, сметалық құжаттаманы жасайды
3. Еңбек өнімділігінің негізгі көрсеткіштерін есептейді.
4. Өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін орындайды
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік
ПК - кәсіби құзыреттілік;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіби модульдер;
ДП - диплом алды практика.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 360-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 784-қосымша
"Гидроэнергетика" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0900000 - Энергетика
Мамандығы:
0915000 - Гидроэнергетика
Біліктілігі:
091502 4 - Гидроэнергетиканың қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

2. Выполняет организацию эксплуатации электрического и электромеханического оборудования
3. Осуществляет организацию работы производственного подразделения по технической эксплуатации, обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования.
Результат обучения:
2) Осуществлять сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Критерии оценки:
1. Производит сбор исходного материала для дипломного проектирования в соответствии нормативно-технической документацией и заданием на проектирование.
2. Выполняет требования норм технологического проектирования и правил оформления дипломного проекта (работы).
3. Работает с нормативно-технической документацией, справочной литературой.
Результат обучения:
3) Выполнять расчеты основных технико - экономических показателей производственного подразделения
Критерии оценки
1. Составляет калькуляции затрат на производство и реализацию продукции.
2. Составляет сметную документацию, используя нормативно справочную литературу
3. Рассчитывает основные показатели производительности труда.
4. Выполняет расчеты основных технико -экономических показателей производственного подразделения
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ПП - преддипломная практика.
Приложение 360
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 784
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Гидроэнергетика"
Код и профиль образования:
0900000 - Энергетика
Специальность:
0915000 - Гидроэнергетика
Квалификация:
091502 4 - Прикладной бакалавр по гидроэнергетике
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Командалық спорттық ойын ережелерін анықтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
3. Жарақатар кезінде дәрігерге дейінгі көмекті орындайды.
БҚ 3. Философияның негізгі білімдерін қолдану, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну
БМ 03. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыру, қоғамның даму заңдылықтары мен болашағын, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси процестерінің даму үрдістерін түсіну үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: философияның негізгі ұғымдары мен заңдылықтарын; азаматтардың және қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызмет етуін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйенеді; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінеді; әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерден хабардар болу.
Философия негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным үрдісінің мәнін және таным үрдісіне әртүрлі көзқарасты түсінеді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәнін сипаттайды.
4. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке тұлғаның өмірді, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың арақатынасы туралы өз пікірін тұжырымдайды.

1. Понимает правила командных спортивных игр.
2. Понимает основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Владеет изученными приемами игры и индивидуальными тактическими задачами в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Владеет технологией оказания доврачебной медицинской помощи при травмах.
3. Выполняет доврачебную помощь при травмах.
БК 3. Использовать основы философских знаний, осознавать себя и свое место в обществе
БМ 03. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии, функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.

4. Өмір шындығы мен мәні туралы әр түрлі көзқарастарды талдайды, осы түсініктерге қатысты өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саяси түсініктерге ие: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару формалары, мемлекеттік құрылым нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтік қатынастар, әлеуметтік құбылыстар, әлеуметтік процестер, әлеуметтік прогресс негізгі әлеуметтік ұғымдарға ие.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси процестер мен жекелеген фактілерді салыстырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси жағдайды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қызметінің күнделікті өмірінде саясаттану білімдерін қолданады.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
4. Адамның адамға, қоғамға, қоршаған ортаға қатынасын реттейтін әлеуметтік, адамгершілік және құқықтық нормаларды пайдаланады.
БҚ 4. Қазақстанның қазіргі тарихын, рөлін және әлемдік қоғамдағы орнын түсіну, тарихи мұралар мен мәдени дәстүрлерге құрметпен және ұқыпты қарау
БМ 04. Қазақстанның қазіргі тарихын, рөлін және әлемдік қоғамдағы орнын түсіну
Бұл модуль мәдениеттің мәні мен мақсатын түсінуге, ұлттық сана-сезімді дамытуға, ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: мәдениетті, дін мен өркениеттің негізгі түсініктері мен заңдылықтарын; Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шектері мен мәнін меңгеруі тиіс. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде төзімділік танытуды; адам баласын жек көрушілік, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды жоққа шығаруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстанның қазіргі тарихы
Мәдениеттану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен мақсатын түсінеді.

4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 4) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Применяет политологические знания в повседневной жизни и в своей профессиональной деятельности.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
4. Использует социальные, нравственные и правовые нормы, регулирующие отношение человека к человеку, обществу, окружающей среде.
БК 4. Понимать современную историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе, уважительно и бережно относиться к историческому наследию и культурным традициям
БМ 04. Понимание современной истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для понимания сущности и предназначения культуры; развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности культуры, религии и цивилизации; хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
Современная история Казахстана
Культурология
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.

4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, процестер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік өркениетте Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отандық мәдениет тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылығын біледі.
2. Әлемдік өркениетте Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Төзімділік пен белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің түрлерін, типтерін және тарихын сипаттайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын түсінеді.
3. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
БҚ 5. Қазіргі экономикалық жүйенің заңдылықтарын және қызмет ету тетіктерін түсіну, өз құқығын еңбек заңнамасына сәйкес қорғауға дайын болу және өз қызметінде нормативтік құқықтық құжаттарды қолдану
БҚ 05. Экономиканың базалық білімдерін, кәсіпкерлік негіздерін, еңбек заңнамасын және нормативтік-құқықтық нормаларды қолдану
Бұл модуль қазіргі заманғы экономикалық жүйенің жұмыс істеу заңдылықтары мен механизмдері туралы, нарықтық механизмдер мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсініктерді қалыптастыру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін, мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесін; азаматтардың және қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызмет етуін; өз ісін құрудың негізін, қазіргі кәсіпкерлік нормаларына жауап беретін коммерциялық-іскерлік терминологияны; ҚР кәсіпкерлік құқығының әдістері, принциптері мен жүйелерін; ҚР кәсіпкерлік қызметін құқықтық реттеу негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясының тұжырымдамалық ережелерін және бизнес негіздерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды; құқықтық нормаларды сақтауды; кәсіпорынның бизнес-жоспарын әзірлеуді; күнделікті іскерлік өмірдің нақты жағдайларын талдауды; кәсіпкерлік қызметте нормативтік құқықтық актілерді қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласында негізгі сұрақтарды меңгеру
Экономика негіздері
Құқық негіздері
Кәсіпкерлік негіздері ҚР кәсіпкерлік құқық
Бағалаудың өлшемшарттары:

4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры. 2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию
Критерии оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирование современной экономической системы, защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством, использовать нормативные правовые документы в своей деятельности
БМ 05. Применение базовых знаний экономики, основ предпринимательства, трудового законодательства и нормативно-правовых норм
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики"; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе; основы создания собственного дела; коммерческо-деловую терминологию, отвечающую современным нормам предпринимательства; методы, принципы и системы предпринимательского права РК; основы правового регулирования предпринимательской деятельности РК.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны; соблюдать нормы права; разрабатывать бизнес-план предприятия; анализировать конкретные ситуации повседневной деловой жизни; использовать нормативные правовые акты в предпринимательской деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Основы права
Основы предпринимательства Предпринимательское право РК
Критерии оценки:

1. Экономикалық терминдерді меңгерген, нарықтық экономиканың заңдылықтары мен принциптерін түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін меңгерген.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды
4. Инфляция көздерін және оның салдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік түрлері мен нысандарын, жоспарларының түрлерін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды
4. Белгілі бір жұмыстарды орындауға кететін жұмыс уақытының шығындарына өлшеу жүргізеді.
5. Өзіндік құнды төмендету және тиімділікті арттыру әдістерін анықтайды
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдісін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнімді және жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
4. Жаһандық экономикалық мәселелерді және оларды жеңу жолдарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтың мәні мен негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық пен құқықтық тәртіп қағидаларын сақтайды және түсініктерді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқықтың негізгі салалары туралы мәліметтерді білу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке басын қалыптастырудағы құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
3. Әкімшілік және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілік қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасылық құқықтың негізгі ережелерін меңгерген.
5. Салық түрлері туралы ақпаратты біледі.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 7) Кәсіпорынның бизнес-жоспарын әзірлеу және күнделікті іскерлік өмірдің нақты жағдайларын талдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстандық кәсіпкерлік тарихында кәсіпкерлік қаржы, әлеуметтік жауапкершілік, қайырымдылық ерекшеліктерін түсінеді.
2. ҚР заңнамалық актілерінде кәсіпкерлік қызметтің мәнін анықтайды.
3. Өз ісін құрудың негізгі кезеңдерін қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 8) Тез өзгеретін нарықтық конъюнктурада бағдар жасау және өзінің кәсіпкерлік бағытын уақытында өзгерту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
4. Проводит замеры затрат рабочего времени на выполнение определенной работы.
5. Определяет методы снижения себестоимости и повышения рентабельности.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
4. Определяет глобальные экономические проблемы, пути их преодоления.
Результат обучения: 4) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 5) Владеть сведениями об основных отраслях права
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 6) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 7) Разрабатывать бизнес-план предприятия и анализировать конкретные ситуации повседневной деловой жизни
Критерии оценки:
1. Понимает особенности предпринимательского ресурса, социальной ответственности, благотворительности в истории казахстанского предпринимательства.
2. Определяет сущность предпринимательской деятельности в законодательных актах РК.
3. Формирует основные этапы создания собственного дела.
Результат обучения: 8) Ориентироваться в быстро изменяющейся рыночной конъюнктуре и своевременно изменять направления своего предпринимательства.
Критерии оценки:

1. Дұрыс іскерлік шешімдер қабылдайды.
2. Тез өзгеретін экономикалық ақпараттарды өңдей біледі.
3. Қазақстан Республикасындағы экономика мен кәсіпкерліктің жай-күйін айқындайды.
4. Кәсіпорын қызметінің қаржылық нәтижелерін талдайды
5. Кәсіпорын қызметінің тиімділігін бағалайды.
6. Бизнестің сыртқы және ішкі ортасын, оны қалыптастырушы факторларды анықтайды.
БҚ 6. Ақпараттық және коммуникациялық технологияларды қолдану
БМ 06. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану
Бұл модуль ақпараттық-коммуникациялық технологияларды кәсіби қызметте пайдалану үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар: кәсіби қызметте цифрлық технологияларды және интернет-ресурстарын, ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың мүмкіндіктерін игереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: цифрлы форматта жұмыс істеуді, "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасының ресурстарын, "Қазақстан Республикасының электронды үкіметі" сервисін пайдалануды, кәсіби қызметте ақпараттық қауіпсіздікті сақтау және сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін меңгеру.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" тұжырымдамасының мәнін анықтайды
2. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құрылымын түсінеді
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар функцияларын сипаттайды.
4. Ақпараттық және коммуникациялық технологиялардың құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық-анықтамалық және интерактивті веб-порталдардың қызметтерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Қазақстан Республикасының электрондық үкіметі" сервисінің қызметтерін пайдаланады.
2. "Цифрлы Қазақстан" бағдарламасының "ақылды үй", "ақылды қала", "ақылды ел"ресурстарын пайдаланады.
3. "Ашық деректер" порталының функцияларын пайдаланады.
4. Құжаттарды цифрлы форматта жүргізеді.
5. Кәсіби қызметінде ақпараттық қауіпсіздік құралдарын пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Сұлбалар, нобайлар және сызбалар орындау, техникалық құжаттарды оқу, құрылымдық және технологиялық құжаттарды әзірлеуде қолданбалы бағдарламалар пакетін қолдану
КМ 01. Қолданбалы бағдарламалар қолдана отырып, құрылымдық және технологиялық құжаттарды орындау, ресімдеу және оқу
Бұл модуль сұлбалар, нобайлар және сызбаларды орындау, техникалық құжаттарды оқу, жобалау әдістерін, сызба геометриясының негіздерін, сызбаларды орындау ережелерін қолдану үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқыту нәтижесінде білім алушылар: сызбалар мен сұлбаларды құрудың негізгі ережелерін; кеңістіктік бейнелерді графикалық көрсету тәсілдерін; AutoCAD теориясын; компьютерлік графиканың қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалану мүмкіндігін; конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттардың негізгі ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сызбалар мен сұлбаларды оқуды; қарапайым бөлшектер мен құрылымдардың нобайлары мен бейнесін орындауды; қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес жобалау-құрылымдау және технологиялық құжаттаманы ресімдеуді; AutoCAD модульдері мен интерфейсін пайдалануды; AutoCAD құрастыру жұмыстарын істеуді; объектілерді сызуды, сызықтарды, нүктелерді бейнелеуді; AutoCAD объектілерін бөлуді; сызбалар мен сұлбаларды ресімдеуде және құруда конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (КҚБЖ) және технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (ТҚБЖ) мемлекеттік стандарттарының талаптарына қолдануды; дербес компьютерде сызбаларды құруды, түзетуді және рәсімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дербес компьютерде нобайларды, сызбаларды құру, түзету және рәсімдеу
Инженерлік графика
Компьютерлік графика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Принимает правильные деловые решения.
2. Отрабатывать быстро изменяющуюся экономическую информацию
3. Определяет состояния экономики и предпринимательства в Республике Казахстан.
4. Анализирует финансовые результаты деятельности предприятия
5. Проводить оценку эффективности деятельности предприятия.
6. Определят внешнюю и внутреннюю среду бизнеса, факторов ее формирующие.
БК 06. Применять информационно-коммуникативные технологии
БМ 6. Применение информационно-коммуникативных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения информационнно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цифровые технологии и ресурсы интернета в профессиональной деятельности, возможности информационно-коммуникативных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать в цифровом формате, использовать ресурсы программы "Цифровой Казахстан", сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан", соблюдать и сохранять информационную безопасность в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основами информационно-коммуникативных технологий.
Информационно-коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Раскрывает сущность понятия "информационно-коммуникационные технологии".
2. Понимает структуру информационно-коммуникативных технологий.
3. Характеризует функции информационно-коммуникативных технологий.
4. Применяет средства информационно-коммуникативных технологий.
Результат обучения: 2) Использовать услуги информационно-справочного и интерактивного веб-порталов.
Критерии оценки:
1. Использует услуги сервиса "Электронное правительство Республики Казахстан".
2. Использует ресурсы программы "Цифровой Казахстан": "умный дом", "умный город", "умная страна".
3. Использует функции портала "Открытые данные".
4. Ведет документацию в цифровом формате.
5. Использует инструменты информационной безопасности в профессиональной деятельности.
Профессиональные модули
ПК 1. Выполнять эскизы, схемы и чертежи, читать конструкторскую и технологическую документацию с использованием прикладных программ
ПМ 01. Выполнение, оформление, чтение конструкторской и технологической документации с использованием прикладных программ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, применения методов проецирования, основ начертательной геометрии, правил выполнения чертежей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные правила построения чертежей и схем; способы графического представления пространственных образов; теорию AutoCAD; обозначения объектов; возможности использования пакетов прикладных программ компьютерной графики; основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
основные приемы работы с чертежом на персональном компьютере.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать чертежи и схемы; выполнять эскиз и изображения простых деталей и конструкций; оформлять проектно-конструкторскую и технологическую документацию в соответствии с действующей нормативной базой; использовать модули и интерфейс AutoCAD; работать с настройками AutoCAD; чертить объекты, изображать линии, точки, выделять объекты AutoCAD; пользоваться требованиями государственных стандартов Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и Единой системы технологической документации (ЕСТД) к оформлению и составлению чертежей и схем; создавать, редактировать и оформлять чертежи на персональном компьютере.
Результат обучения: 1) Создавать, редактировать и оформлять эскизы, чертежи на персональном компьютере.
Инженерная графика
Компьютерная графика
Критерии оценки:

1. Сызба түрлерін, негізгі және қосымша сызба сызықтарын, сызба қаріптерін анықтайды.
2. Техникалық бөлшектердің сызбасын орындау мақсаты мен көлемін анықтайды.
3. Жалпы түрдегі сызбалар мен құрастырма сызбаларды ресімдеу және оқу ережелерін сақтайды.
4. Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін біледі.
5. Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін пайдалана отырып, геометриялық құрылымдарды орындайды.
6. Шеңберді тең бөліктерге бөлу және түйіндесуді құру ережесін қолдана отырып, техникалық бөлшектің контурын орындайды.
7. Сызбаүлгілік қисықтар сызу: доға сызықтар, гиперболылалар, Архимед спиралі, эвольвентті шеңбер, эллипс.
8. Бөлшектердің проекциясын, қажетті тіліктерді, қималарды, бұрандамалардың кескіні мен белгілеуін орындайды.
9. Сызбада жалпы және жеке түрдегі жазықтықтың проекцияларын әр түрлі тәсілдермен орындайды.
10. Аксонометриялық проекция бойынша негізгі түрлердің сызбаларын орындайды.
11. Жалпы түрдегі құрастырма сызбалар мен сұлбаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес мамандық бойынша сұлбаларды әзірлеу және ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық сызу құралдарын пайдалана отырып, мамандық бойынша сұлбаларды орындайды.
2. Автоматтандырылған жобалу жүйесінде бөлшектердің сұлбаларын, сызбаларын, құрастырма және жинақтау сызбаларын, кинематикалық, электрлік және гидравликалық сұлбаларды орындайды.
3. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттардың негізгі ережелерін түсінеді.
4. Масштабта бөлшектердің өлшемін түсіреді, контурын сызады, конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесіне (ККБЖ) сәйкес негізгі жазуларды орындайды.
5. Заманауи қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) AutoCAD пактикалық дағдыларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. AutoCAD графикалық ортасының интерфейстерін қолданады.
2. AutoCAD бағдарламасын іске қосады.
3. Кеңістіктік бағдардың қосымша құралдарын пайдаланады.
4. Құралдар панелінің қарапайым әмірлерін пайдаланып сызбалар сызады.
5. Үш өлшемді көп сызықтарды пайдаланады.
6. Үш өлшемді үлгілерге координатты фильтрларды, объектілі байланыстар мен саптарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Векторлық және растрлық графиканың негізгі алгоритмдерін жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерлік графиканың негізгі түсініктерін және оларды қолдану саласын меңгереді.
2. Графикалық ақпаратты ұсынудың растрлық тәсілін қолданады.
3. Графикалық ақпараттың векторлық көрінісін анықтайды.
4. Векторлық және растрлық графиканың редакторларын кәсіби практикалық қызметте қолданады.

1. Определяет форматы чертежей, основные и дополнительные, линии чертежа, шрифты чертежные.
2. Определяет назначения и масштаб выполнения чертежа технических деталей.
3. Соблюдает правила оформления и чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей.
4. Владеет правилами вычерчивания контуров технических деталей.
5. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
6. Выполняет контур технической детали с применением правила построения сопряжения и деления окружности на равные части.
7. Построит лекальные кривые: параболы, гиперболы, спирали Архимеда, эвольвенты окружности, эллипса.
8. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы, сечения, изображение и обозначение резьб.
9. Выполняет проекции плоскости общего и частного положения на чертеже различными способами.
10. Выполняет чертежи основных видов по аксонометрической проекции.
11. Читает сборочные чертежи и чертежи общего вида.
Результат обучения: 2) Разрабатывать и оформлять схемы по специальности в соответствии с действующей нормативно-технической документацией.
Критерии оценки:
1. Выполняет схемы по специальности, используя средства технического черчения.
2. Выполняет эскизы, чертежи деталей, сборочные и монтажные чертежи, кинематические, электрические и гидравлические схемы в системе автоматизированного проектирования.
3. Понимает основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
4. Наносит размеры, вычерчивать контуры деталей в масштабе, выполнять основные надписи в соответствии с Единой системой конструкторской документации (ЕСКД).
5. Использует современные прикладные компьютерные программы.
Результат обучения: 3) Применять практические навыки AutoCAD.
Критерии оценки:
1. Применяет интерфейсы графической среды AutoCAD.
2. Производит запуск программы AutoCAD.
3. Использует вспомогательные средства пространственной ориентации.
4. Создает чертежи, используя элементарные команды панели инструментов.
5. Использует трехмерные полилинии.
6. Применяет координатные фильтры, объектные привязки и ручки к трехмерным моделям.
Результат обучения: 4) Реализовывать основные алгоритмы векторной и растровой графики.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями компьютерной графики и областью их применения.
2. Применяет растровый способ представления графической информации.
3. Определяет векторное представление графической информации.
4. Совмещает редакторы векторной и растровой графики, в профессиональной практической деятельности

5. Екі өлшемді растрлық және векторлық графикалық кескінді түсіреді және оларды кең таралған графикалық редакторларда өңдейді.
6. Графикалық ақпаратты енгізу мен шығарудың негізгі құрылғыларының жұмыс істеу принциптерін меңгереді.
7. Графикалық ақпаратты өңдеудің базалық алгоритмдерін меңгереді.
8. Алға қойған міндеттерді шешу үшін бағдарламалық, операциялық бағдарламалық қамтамасыз етуді айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Қазіргі графикалық жүйелердің негізгі функционалдық мүмкіндіктерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Графикалық редакторлардың құрылымын, редактордағы жұмыс принципін, объектінің қасиеттері туралы түсініктерді, координаттар бойынша сызбалар жасауды, сызбаның бағдарын өзгертуді түсінеді.
2. Негізгі екі өлшемді және үш өлшемді графикалық редакторлармен жұмыс жасайды.
3. Екі өлшемді, үш өлшемді бейнелерді (2D және 3D) құру ережелерін біледі.
4. Графикалық жүйелерді мақсаты бойынша жіктейді.
5. Adobe Photoshop растрлық графикалық редакторының әмірлер жүйесін анықтайды.
6. CorelDRAW векторлық графикалық және мәтіндік редактордың әмірлер жүйесін меңгереді.
КҚ 2. Бөлшектер мен түйіндерді өңдеу, құрастыру, бөлшектеу, орнату, материалдарды бақылау және негізгі физикалық шамаларды өлшеу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 02. Гидроэнергетикалық жабдықтардың бөлшектер мен түйіндерді өңдеу, құрастыру, бөлшектеу, орнату бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль мен түйіндерді өңдеу, құрастыру, бөлшектеу, орнату, материалдарды бақылау және негізгі физикалық шамаларды өлшеу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: материалдардың негізгі сипаттамаларын; кристалл тордың қасиеттерін; кристалл тордың ақауын; қорытпалардың кристалдану температурасын; болат пен шойындардың мақсаты мен химиялық құрамы бойынша жіктелуін; болат пен шойынды таңбалау қағидасын, қолдану саласын; стандарттаудың рөлі мен мәнін; өзара алмастыру және техникалық өлшеудің негізгі мәселелерін, түрлі қосылыстар үшін рұқсатнамалар мен қондыруларды регламенттейтін стандарттарды, әмбебап өлшеу құралдарының құрылымын, оларды пайдалануды, таңдау және әдісі мен тәртібін; түрлі өлшеу құралдарының мақсатын; электр өлшеу аспаптарының әртүрлілігін, өлшеу құралдарының негізгі сипаттамаларын; оттекті кескіш құрылғысы аспаптардың жұмыс істеу принциптерін; оттекті кескіш жылжымалы және стационарлы машиналардың жұмыс істеу принципін; гидроэнергетикалық жабдықты монтаждау және жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарының ерекшелігін; дәнекерлеу қосылыстарының сапасына қойылатын талаптарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: техникалық механика саласындағы терминологияны пайдалануды; машина бөлшектерінің беріктігіне есептеу жүргізуді; болат түрлерін, түсті металдар мен олардың қорытпаларын анықтауды; өлшеу және бақылау құралдарын дұрыс таңдауды, оларды пайдалануды; гидроэнергетикалық объектілердің негізгі параметрлерін өлшеу үшін стандарттау мен сертификаттаудың нормативтік құжаттарын және техникалық құралдарды пайдалануды; метрологиялық құралдардың көмегімен негізгі өлшеулерді орындауды, беттердің ауытқуларын анықтауды; материалды мақсаты бойынша таңдауды; мемлекеттік өлшеу жүйесін пайдалануды; өлшеу аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеуді; әртүрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін бастапқы өлшеу түрлендіргішін таңдауды; аспаптардың статикалық сипаттамаларын алуды және талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы мақсаттағы бөлшектер мен құрастырма бірліктерге есептеу жүргізу және жобалау.
Техникалық механика
Конструкциялық материалдар
Метрология, стандарттау және техникалық өлшемдер
Өндірістік оқыту (слесарлық-механикалық жұмыстар)
Бағалаудың өлшемшарттары:

5. Создает двумерные растровые и векторные графические изображения и их редактировать в наиболее распространенных графических редакторах.
6. Владеет принципами работы основных устройств ввода и вывода графической информации.
7. Владеет базовыми алгоритмами обработки графической информации.
8. Определяет программное, операционное программное обеспечение для решения поставленной задачи.
Результат обучения: 5) Использовать основные функциональные возможности современных графических систем.
Критерии оценки:
1. Понимает структуру графических редакторов, принцип работы в редакторе, понятия о свойствах объекта, создание чертежа по координатам, изменение ориентации чертежа.
2. Работает с основными двумерными и трехмерными графическими редакторами.
3. Владеет правилами построения двумерных, трехмерных изображений (2Dи 3D).
4. Классифицирует графические системы по их назначению.
5. Определяет систему команд растрового графического редактора Adobe Photoshop.
6. Владеет системами команд векторного графического и текстового редактора Corel DRAW.
ПК 2. Выполнять работы по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов, контролю материалов и измерению основных физических величин
ПМ 02. Выполнение работ по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов гидроэнергетического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работы по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов, контролю материалов и измерению основных физических величин.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные характеристики материалов; свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки; температуру кристаллизации сплавов; классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу; принцип маркировки сталей и чугунов, области применения; роль и значения стандартизации; основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений, стандарты, регламентирующие допуски и посадки для различных соединений, устройство универсальных средств измерений, их эксплуатацию, методику и порядок выбора; назначение разновидностей средств измерений; основные характеристики средств измерений разновидности электроизмерительных приборов; принципы действия приборов устройство кислородного резака; принцип действия переносных и стационарных машин кислородной резки; специфику сварочных работ при монтаже и ремонте гидроэнергетического оборудования; требования к качеству сварных соединений.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
использовать терминологию в области технической механики; выполнять расчеты на прочность деталей машин; определять виды коррозии; расшифровывать марки сталей; цветных металлов и их сплавов; правильно выбирать средств измерения и контроля, пользоваться ими; использовать нормативные документы стандартизации и сертификации и технические средства для измерения основных параметров гидроэнергетических объектов; выполнять основные измерения с помощью метрологических средств, определять отклонения поверхностей; выбирать материал по назначению; пользоваться государственной системой измерений; работать с измерительными приборами и инструментами; производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин; снимать и анализировать статические характеристики приборов.
Результат обучения: 1) Проводить расчет и проектировать детали и сборочные единицы общего назначения.
Техническая механика
Конструкционные материалы
Метрология, стандартизация и технические измерения
Производственное обучение (слесарно-механические работы)
Критерии оценки:

1. Статика, кинематика және динамиканың негізгі ұғымдарын меңгереді.
2. Материалдар кедергісінің негізгі ережелері бойынша білімдерін көрсетеді.
3. Өзекті және балка жүйесінің реакцияларын анықтайды.
4. Жазық геометриялық фигуралар мен стандартты профильдердің ауырлық ортасын, механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
5. Әртүрлі жұмыс режимдерінде гидроэнергетикалық жабдықтың бөлшектері мен түйіндерінің болуы мүмкін ақау түрлерін анықтайды.
6. Кинетостатика әдісін және динамиканың негізгі теоремаларын пайдалана отырып, инерция күшін анықтайды.
7. Бөлшектерді және құрастырма бірліктерін қосу сипатына сәйкес құрастыру-бөлшектеу жұмыстарын жүргізеді.
8. Механикалық беріліс түрлерін және олардың сипаттамаларын, біліктерді, осьтерді, мойынтіректерді, муфталарды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Машина бөлшектерінің беріктігіне есеп жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазық қималардың геометриялық сипаттамаларын анықтайды.
2. Деформацияның әртүрлі түрлері кезінде рұқсат етілген жүктемені тексеру және жобалау есебін орындайды.
3. Алмалы-салмалы және ажырамайтын қосылыстардың беріктігіне есептеуді орындайды.
4. Берілістер мен біліктердің жобалық есебін орындайды.
5. Конструкция элементтерін беріктікке, қаттылыққа және тұрақтылыққа есептеу жүргізеді.
6. Стандартты және нормаланған муфталарды іріктеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірісте қолданылатын материалдардың қасиеттерін анықтау және жіктеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте қолданылатын негізгі материалдардың түрлерін, қасиеттерін және қолданылу салаларын түсіндіреді.
2. Конструкциялық материалдардың қасиеттерін және олардың таңбалануы, сыртқы түрі, құрамы, мақсаты және дайындау тәсілі бойынша жіктелуін түсіндіреді.
3. Болат пен шойынның жіктелуін пайдалануы мен химиялық құрамы бойынша анықтайды.
4. Тоттану салдарын, тоттануға қарсы күрес әдістерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Материалдарды мақсаты мен қасиеттері бойынша таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металдар мен қорытпалар құрылысының ерекшеліктерін ескереді.
2. Металдар мен қорытпалардың мақсаты мен қасиеттері туралы, оларды өндіру технологиясы жайлы негізгі мәліметтерді біледі.
3. Полимерлердің, майлау және қажақ материалдарының негізгі қасиеттерін және оларды пайдалануды біледі.
4. Металдарды қысыммен балқытудың, дәнекерлеудің, өңдеудің және кесудің технологиялық процестерінің мәнін анықтайды.
5. Гидроэнергетикалық қондырғылардың конструкциялық материалдарының жұмыс шарттарын анықтайды.
6. Гидроэнергетикалық жабдықты монтаждау және жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Өлшеу теориясы саласында базалық білімді көрсету және кәсіпорын бөлімшелерінің стандарттау бойынша жұмыстарды орындауын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными понятиями статики, кинематики и динамики.
2. Демонстрирует знания основных положений сопротивления материалов.
3. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
4. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей, основные параметры механического движения.
5. Определяет виды возможной деформации деталей и узлов гидроэнергетического оборудования при различных режимах работы
6. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
7. Проводит сборочно-разборочные работы в соответствии с характером соединений деталей и сборочных единиц.
8. Характеризует виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты.
Результат обучения: 2) Выполнять расчеты на прочность деталей машин.
Критерии оценки:
1. Определяет геометрические характеристики плоских сечений.
2. Выполняет проверочный и проектировочный расчет допустимой нагрузки при различных видах деформации.
3. Выполняет расчеты на прочность разъемных и неразъемных соединений.
4. Выполняет проектные расчеты передач и валов.
5. Производит расчеты элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость.
6. Выполняет подбор стандартных и нормализованных муфт.
Результат обучения: 3) Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве.
Критерии оценки:
1. Объясняет виды, свойства и области применения основных материалов, используемых в производстве.
2. Объясняет свойства конструкционных материалов и классификацию их по маркировке, внешнему виду, составу, назначению и способу приготовления.
3. Определяет классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу.
4. Определяет последствия коррозии, методы борьбы с коррозией.
Результат обучения: 4) Выбирать материалы по их назначению и свойствам.
Критерии оценки:
1. Учитывает особенности строения металлов и сплавов.
2. Владеет основными сведениями о назначении и свойствах металлов и сплавов, о технологии их производства.
3. Владеет основными свойствами полимеров, смазочных и абразивных материалов и их использованием.
4. Определяет сущность технологических процессов литья, сварки, обработки металлов давлением и резанием.
5. Определяет условия работы конструкционных материалов гидроэнергетических установок.
6. Выполняет сварочные работы при монтаже и ремонте гидроэнергетического оборудования.
Результат обучения: 5) Демонстрировать базовые знания в области теории измерений и контролировать выполнение работ по стандартизации подразделениями предприятия.
Критерии оценки:

1. Метрология, стандарттау, сертификаттау және сапа жүйесі құжаттамасының негізгі түсініктері мен анықтамаларын біледі.
2. Қолданыстағы стандарттарға және бірліктерінің халықаралық жүйесіне сәйкес шамаларды өлшеу бірліктері мен терминологиясын меңгерген.
3. Өлшеу құралдарын тексеру және тексеру сұлбалары, өлшеу құралдарын калибрлеу туралы жалпы мәліметтерді түсінеді.
4. Өлшеу құралдарының метрологиялық және салыстырмалы сипаттамалары, оларды түзету және өнім нәтижелерін өңдеу әдістері бойынша білімдерін көрсетеді.
5. Кәсіпорында қолданылатын стандарттарды және стандарттау, сертификаттау және метрология жөніндегі басқа да құжаттарды жүйелі тексеруді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Жабдықтың негізгі параметрлерін өлшеу үшін техникалық құралдарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтың негізгі параметрлерін өлшеу үшін әмбебап құралдарды таңдайды және қолданады.
2. Аспаптардың статикалық сипаттамаларын алып, талдайды және аспаптарға баптау жүргізеді.
3. Өлшеу дәлдігіне бағалау жүргізеді.
4. Қолданыстағы стандарттар мен халықаралық бірлік жүйесіне сәйкес өлшеулердің жүйесіз шамаларын келтіру.
5. Әртүрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін бастапқы өлшеу түрлендіргішіне таңдауды жүргізеді.
6. Қайталама аспаптарды баптайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Бөлшектерді слесарлық жөндеуге дайындауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Слесарлық операциялардың түрлерін және олардың мақсатын ажыратады.
2. Слесарлық өңдеудің технологиялық процесін меңгереді.
3. Дайындау-дәнекерлеу жұмыстарын орындайды
4. Металдарды белгілеу, кесу, түзету және ию тәсілдерін таңдайды.
5. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде аспаптар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
6. Слесарлық жұмыс технологиясын ұйымдастырады.
7. Металдарды қасиеттері бойынша анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Материалдарды слесарлық-механикалық өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Токарлық және фрезерлік білдектерде орындалатын механикалық өңдеу түрлерін түсіндіреді.
3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен слесарлық құралдарды пайдаланады.
4. Бөлшектерді дайындау кезінде әртүрлі әдістер мен өлшеу құралдарын қолданады.
5. Таңбалаудың әртүрлі түрлерін жүргізеді.
6. Металл кесуді, дайындамаларды түзету мен июді орындайды.
7. Электр жабдықтарының бөлшектерін дайындау кезінде металды кесу тәсілдерін қолданады.
8. Металды аралау, бұрғылау, бұранданы кесу процесін сипаттайды.
9. Металдарды токарлық және фрезерлік білдектерді өңдеуді орындайды.
10. Металды егеудің, бұрғылау мен бұранданы кесудің қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтаумен жұмыстар жүргізеді.
КҚ 3. Электр жабдығы мен аспаптарының техникалық жағдайын бақылауды ұйымдастыру
КМ 03. Электр жабдықтары мен аспаптардың техникалық жағдайын бақылау
Бұл модуль электр жабдықтары мен аспаптарының техникалық жағдайын бақылауды ұйымдастыру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
электрмагниттік өрістің негізгі ұғымдары мен заңдарын, электр және магнит тізбектерінің заңдарын; электр және магнит тізбектерінің қасиеттері мен сипаттамаларын; тұрақты және өтпелі режимдерде тұрақты және айнымалы ток тізбектерін талдау әдістерін; сызықты және сызықты емес электр тізбектеріндегі өтпелі және қалыптасқан процестерді есептеу әдістерін; гидравликаның негізгі заңдарын және олардың негізінде гидравикалық жүйелерді есептеу бойынша есептерді шешуді;
гидромашиналардың, гидро және пневможетектің конструктивтік құрылымының ерекшеліктерін; гидрожетектің жұмыс істеу принципі мен артықшылықтарын;
электр машиналары мен трансформаторлардың пайдалану сипаттамаларын;
гидроэнергетикалық қондырғылардың түрлері мен олардың мақсатын; бөгеттердің мақсаты мен құрылысын; гидроэлектростанция ғимараттарының конструктивтік ерекшеліктерін; бекітпелердің мақсаты мен құрылысын; қалақты гидравликалық машиналардың жіктелуі мен негізгі параметрлерін, гидравликалық турбиналар мен сорғылардың негізгі құрылымдық сұлбаларын; электр тогымен зақымданудан қорғаудың негізгі шараларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: айнымалы және тұрақты токтың қарапайым электр тізбектерін есептеуді орындайды; электр сұлбаларн оқуды және жинауды; электр тізбектерін аналитикалық және графикалық әдістермен есептейді; электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын анықтауды және алынған нәтижелерге физикалық негіздеме беруді; гидравликалық үйкеліс коэффициентін және жергілікті кедергілердің коэффициентін анықтауды; қабырғаға қысым күшін анықтауды; қысым эпюрасын құруды; сұйықтықтың қозғалысы кезінде арынның шығындарын анықтауға есептер шешуді; электр өткізгіштер мен аппараттарды, күштік трансформаторларды жүктеу қабілетіне таңдау және тексеру жүргізуді; ток және кернеу трансформаторларын, өлшеу трансформаторларының қайталама тізбегінің жалғастырғыш сымдарының қимасын таңдау бойынша есеп шығаруды; электр аппараттарының параметрлерін есептеуді;
әртүрлі типтегі электр станцияларына салыстырмалы сипаттама беруді; электр тогынан зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсетуді;
сорғының қуатын анықтауды, оған қозғалтқышты таңдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр тізбектерінің негізгі заңдары мен сипаттамалары бойынша білімдерін көрсету.
Электротехника негіздері
Гидравлика және гидрожетек
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдықтары
Қалақты машиналар және гидродинамикалық берілістер
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными понятиями и определениями метрологии, стандартизации, сертификации и документации систем качества.
2. Владеет терминологией и единицами измерения величин в соответствии с действующими стандартами и Международной системой единиц.
3. Понимает общие сведения о поверке средств измерения и поверочных схемах, калибровке средств измерений.
4. Демонстрирует знания по метрологическим и сравнительным характеристикам средств измерения и методам их коррекции и обработки результатов продукции.
5. Осуществляет систематическую проверку применяемых на предприятии стандартов и других документов по стандартизации, сертификации и метрологии.
Результат обучения: 6) Применять технические средства для измерения основных параметров оборудования.
Критерии оценки:
1. Выбирает и применяет универсальные инструменты для измерения основных параметров оборудования.
2. Снимает и анализирует статические характеристики приборов и производит настройку приборов.
3. Проводит оценку точности измерений.
4. Приводит несистемные величины измерений в соответствие с действующими стандартами и международной системой единиц.
5. Производит выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин.
6. Производит настройку вторичных приборов.
Результат обучения: 7) Осуществлять подготовку деталей к слесарному ремонту.
Критерии оценки:
1. Различает виды слесарных операций и их назначение.
2. Владеет технологическим процессом слесарной обработки.
3. Выполняет подготовительно-сварочные работы.
4. Выбирает способы разметки, рубки, правки и гибки, резания металлов.
5. Использует инструменты и контрольно-измерительные приборы при выполнении слесарных работах.
6. Владеет технологией слесарных работ.
7. Определяет металлы по их свойствам.
Результат обучения: 8) Производить слесарно-механическую обработку материалов.
Критерии оценки:
1. Организовывает рабочее место.
2. Объясняет виды механической обработки на токарных и фрезерных станках.
3. Использует контрольно-измерительные приборы и слесарные инструменты.
4. Применяет различные методы и средства измерения при изготовлении деталей.
5. Производит различные виды разметок.
6. Выполняет резку металла, правку и гибку заготовок.
7. Использует способы резки и рубки металла при изготовлении деталей электрооборудования.
8. Характеризует процесс опиливания металла, сверления, нарезания резьбы.
9. Выполняет обработку металлов на токарных и фрезерных станках.
10. Производит работы с соблюдением правил техники безопасности опиливания металла, сверления и нарезание резьбы.
ПК 3. Выполнять контроль технического состояния электрооборудования и приборов
ПМ 03. Контроль технического состояния электрооборудования и приборов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации контроля за техническим состоянием электрооборудования и приборов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные понятия и законы электромагнитного поля, законы электрических и магнитных цепей; свойства и характеристики электрических и магнитных цепей; методы анализа цепей постоянного и переменного токов в стационарных и переходных режимах; методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях; основные законы гидравлики и решение на их основе практических задач по расчету гидравлических систем; особенности конструктивного устройства гидромашин, гидро- и пневмопривода; принцип действия и преимущества гидропривода;
эксплуатационные характеристики электрических машин и трансформаторов;
типы гидроэнергетических установок и их назначение; назначения и конструкции плотин; конструктивные особенности зданий гидроэлектростанций; назначение и конструкции затворов; классификацию и основные параметры лопастных гидравлических машин, основные конструктивные схемы гидротурбин и насосов; основные меры защиты от поражения электрическим током.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять расчеты простых электрических цепей переменного и постоянного тока; читать и собирать электрические схемы; рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами; определять основные характеристики электрической цепи и давать физическое обоснование полученным результатам; определять коэффициент гидравлического трения и коэффициенты местных сопротивлений; определить силу давления на стенку; построить эпюру давления; решать задачи на определение потерь напора при движении жидкости; производить выбор и проверку электрических проводников и аппаратов, силовых трансформаторов на перегрузочную способность; вести расчет по выбору трансформаторов тока и напряжения, сечения соединительных проводов вторичной цепи измерительных трансформаторов;
рассчитывать параметры электрических аппаратов;
давать сравнительную характеристику электростанциям различного типа;
оказывать первую помощь пострадавшему от поражения электрическим током; определять мощность насоса, выбирать двигатель к нему.
Результат обучения: 1) Демонстрировать знания основных законов и характеристик электрических цепей.
Основы электротехники Гидравлика и гидропривод
Электрооборудование электрических станций и подстанций Лопастные машины и гидродинамические передачи
Критерии оценки:

1. Электр және магнит өрістерінің, электр тізбегінің барлық элементтері мен параметрлерінің физикалық мәнін, олардың белгіленуі мен өлшем бірліктерін түсінеді.
2. Кәсіптік міндеттерді шешуде электр тізбектерінің негізгі заңдары мен қасиеттерін анықтайды.
3. Кәсіптік міндеттерді шешуде магниттік тізбектердің негізгі заңдары мен қасиеттерін анықтайды.
4. Тұрақты және айнымалы ток тізбектерінің ерекшеліктерін ажыратады.
5. Сызықты және сызықты емес тізбектердің ерекшеліктерін ажыратады.
6. Тұрақты токтың қарапайым электр тізбегінің параметрлерін есептеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі 2) Электр тізбегін аналитикалық және графикалық әдіспен есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты токтың сызықты және сызықты емес тізбектерін есептейді.
2. Айнымалы токтың бір фазалы тізбектерін есептейді.
3. Айнымалы токтың симметриялы және симметриялы емес үшфазалы тізбектерін есептейді.
4. Магнит тізбектерін есептейді.
5. Сызықты электр тізбектеріндегі өтпелі процестерді есептеудің әртүрлі әдістерін қолданады.
6. Синусоидалы емес тізбектерді, тарату параметрлері бар желілерді, төртұштықтарды және электр сүзгілерін есептеу әдістерінің ерекшеліктерін түсінеді.
7. Электр тізбектерінің сұлбаларын оқиды және құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидравлика мен гидрожетектің теориялық негіздерін және олардың есептеу формулаларын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттерін қолданады және олардың температура мен қысымға тәуелділігін біледі.
2. Гидростатиканың негізгі теңдеуін, үздіксіздік теңдеуін және Бернулли теңдеуін қолданады.
3. Сұйықтық қозғалысының екі режимін салыстырады.
4. Гидравликалық кедергілердің жіктелуін анықтайды.
5. Сұйықтықтың қозғалысы кезінде қысым шығынын ұзындығы бойынша анықтайды.
6. Қысу коэффициентін, жылдамдық пен шығынды, әр түрлі қондырмалардың сапалық сипаттамалары мен қолдану аясын анықтайды.
7. Қарапайым құбырды есептеу кезіндегі негізгі міндеттерді анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Практикалық міндеттерді шешу кезінде гидравликалық есептеулер дәлдігімен түрлі гидравликалық машиналар мен гидрожетектерді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр станцияларының сорғылары мен сорғы жабдықтары туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2. Көлемді гидрожетектерді шығу буынының қозғалыс сипаты және басқа белгілері бойынша жіктейді.
3. Гидравликалық қозғалтқыштың, гидроаппаратураның және гидравликалық автоматика элементтерінің мақсатын, жұмыс принципі мен типтерін анықтайды.
4. Гидрожетек жылдамдығын реттеудің түрлі тәсілдерін салыстырады.
5. Сұйықтықтың физикалық қасиеттерін анықтау үшін кестелермен және формулалармен жұмыс жасайды.

1. Понимает физическую сущность электрических и магнитных полей, всех элементов и параметров электрической цепи, их обозначения и единицы измерения.
2. Использует определение основных законов и свойств электрических цепей в решении профессиональных задач.
3. Использует определение основных законов и свойств магнитных цепей в решении профессиональных задач.
4. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.
5. Различает особенности линейных и нелинейных цепей.
6. Производит расчет параметров простой электрической цепи постоянного тока.
Результат обучения 2) Рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает линейные и нелинейные цепи постоянного тока.
2. Рассчитывает однофазные цепи переменного тока.
3. Рассчитывает симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
4. Рассчитывает магнитные цепи.
5. Применяет различные методы расчета переходных процессов в линейных электрических цепях.
6. Понимает особенности методов расчета несинусоидальных цепей, линий с распределенными параметрами, четырехполюсников и электрических фильтров.
7. Читает схемы и производит сборку электрических цепей.
Результат обучения: 3) Использовать теоретические основы гидравлики и гидропривода и их расчетные формулы.
Критерии оценки:
1. Применяет основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления.
2. Применяет основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли.
3. Сравнивает два режима движения жидкости.
4. Определяет классификацию гидравлических сопротивлений.
5. Определяет потери напора по длине при движении жидкости.
6. Определяет коэффициент сжатия, скорости и расхода, качественные характеристики насадки различного вида и области их применения.
7. Выявляет основные задачи при расчете простого трубопровода.
Результат обучения: 4) Применять различные гидравлические машины и гидроприводы с точностью гидравлических расчетов при решении практических задач.
Критерии оценки:
1. Владеет общими сведениями о насосах и насосном оборудовании электростанций.
2. Классифицирует объемные гидропривода по характеру движения выходного звена и другим признакам.
3. Определяет назначение, принцип действия и типы гидравлического двигателя, гидроаппаратуры и элементов гидравлической автоматики.
4. Сравнивает различные способы регулирования скорости гидропривода.
5. Работает с таблицами и формулами для определения физических свойств жидкости.

6. Ыдыстың түбіне және қабырғаларына қысым күшін есептейді.
7. Гидравликалық үйкеліс коэффициентін және жергілікті кедергілер коэффициентін анықтайды.
8. Жұмыс аяқталғаннан кейін босату уақыты мен шығынын анықтау бойынша есептеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Электр энергиясын өндіру, беру және тарату принциптерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр энергиясының көздері мен тұтынушыларының міндеттерін анықтайды.
2. Электр энергиясын өндіру принципін түсіндіреді.
3. Электр энергиясын беру және тарату қағидалары бойынша білімін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Электр станциялары мен қосалқы станцияларда қолданылатын электр машиналары мен трансформаторларды пайдалану сипаттамаларын анықтайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр қондырғыларында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2. Электр станциялары мен қосалқы станциялардың негізгі жабдықтары: синхронды генераторлар, трансформаторлар және автотрансформаторлар туралы мағұлматтарды меңгерген.
3. Сақтандырғыштардың, ажыратқыштардың, айырғыштардың, магнитті қосқыштардың мақсатын, түрлерін және құрылымын түсіндіреді.
4. Өткізгіштердің және оқшаулағыштардың гидроэлектростанциялардың электрлік қосылыстарының сұлбаларының мақсатын, түрлері мен құрылымын, осы сұлбалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіреді.
5. Электр сұлбалары бойынша тарату құрылғыларының құрылымын түсіндіреді.
6. Өзіндік мұқтаждық механизмдерінің электрмен қамтамасыз ету сұлбаларын және оларға қойылатын талаптарын әзірлейді.
7. Өзіндік мұқтаждық механизмдерінің электрқозғалтқыштарын өздігінен іске қосуды жүзеге асырады.
8. Ашық, жабық және жиынтық тарату құрылғыларының түрлерін біледі.
9. Реленің негізгі түрлері мен құрылғыларын, электр қозғалтқыштарын асқын жүктемеден релелік қорғауды, сигнал беру түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 7) Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдықтары мен негізгі элементтерін таңдау бойынша үлгілік электротехникалық есептеулер жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр өткізгіштер мен аппараттарға таңдау мен тексеру жүргізеді.
2. Күштік трансформаторлардың асқын жүктемелік қабілетіне таңдау және тексеру жүргізеді.
3. Электр аппараттары: жоғары вольтты ажыратқыштардың, айырғыштардың, бөлгіштердің, қысқа тұйықтағыштардың параметрлерін есептейді.
4. Ток және кернеу трансформаторларын, өлшеу трансформаторларының екінші тізбегінің қосқыш сымдарының қимасын таңдау бойынша есептеу жүргізеді.
5. Қосалқы станцияның жерге тұйықтау құрылғысының құрылымдық параметрлерін анықтайды және қосалқы станцияның жерге тұйықтау құрылғысының жоспарын жасайды.

6. Рассчитывает силу давления на дно и стенки сосудов.
7. Определяет коэффициент гидравлического трения и коэффициенты местных сопротивлений.
8. Производит расчеты по определению расхода и времени опорожнения при истечении.
Результат обучения: 5) Понимать принципы производства, передачи и распределения электрической энергии.
Критерии оценки:
1. Определяет назначение источников и потребителей электрической энергии.
2. Объясняет принцип производства электрической энергии.
3. Демонстрирует знание принципов передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 6) Определять эксплуатационные характеристики электрических машин и трансформаторов, применяемых на электрических станциях и подстанциях.
Критерии оценки:
1. Владеет общими сведениями о технике безопасности при работе в электроустановках.
2. Владеет понятиями об основных оборудованиях электрических станций и подстанций: синхронные генераторы, трансформаторы и автотрансформаторы.
3. Объясняет назначение, типы и конструкции предохранителей, выключателей, разъединителей, магнитных пускателей.
4. Объясняет назначение, типы и устройство проводников и изоляторов, схемы электрических соединений гидроэлектростанций, достоинства и недостатки этих схем.
5. Объясняет конструкции распределительных устройств по электрическим схемам
6. Разрабатывает схемы электроснабжения механизмов собственных нужд и требования к ним.
7. Осуществляет самозапуск электродвигателей механизмов собственных нужд.
8. Владеет типами открытых, закрытых и комплектных распределительных устройств.
9. Владеет основными типами и устройствами реле, релейной защиты электрических двигателей от перегрузки, видами сигнализации.
Результат обучения: 7) Производить типовые электротехнические расчеты по выбору электрооборудования и основных элементов электрических станций и подстанций.
Критерии оценки:
1. Производит выбор и проверку электрических проводников и аппаратов.
2. Производит выбор и проверку силовых трансформаторов на перегрузочную способность.
3. Рассчитывает параметры электрических аппаратов: высоковольтных выключателей, разъединителей, отделителей, короткозамыкателей.
4. Ведет расчет по выбору трансформаторов тока и напряжения, сечения соединительных проводов вторичной цепи измерительных трансформаторов.
5. Определяет конструктивные параметры заземляющего устройства подстанции и составляет план заземляющего устройства подстанции.

6. Қысқа тұйықталу процесінің ортақ сипаттамасын біледі: қысқа тұйықталу токтарының жабдықтың ток өткізгіш бөліктеріне және қоршаған ортаға термиялық және динамикалық әсерін; қысқа тұйықталу токтарын шектеу әдістерін.
7. Коммутациялық аппараттар мен тарату құрылғыларының құрылымын таңдайды және пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 8) Қалақты машиналардың негізгі түрлерін, параметрлері мен құрылымдық сұлбаларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қалақты гидравликалық машиналардың түрлерін, олардың тағайындалуын ажыратады.
2. Қалақты гидравликалық машиналарды жұмыс принципі бойынша жіктейді.
3. Қалақты гидравликалық машиналардың негізгі параметрлерін анықтайды.
4. Гидравликалық турбиналардың, сорғылардың және сорғы-турбиналардың негізгі құрылымдық сұлбаларын анықтайды.
5. Қалақты гидравликалық машиналардың энергия шығынының түрлерін анықтайды.
6. Жүрдектік коэффициентін анықтайды.
7. Қалақты гидравликалық машиналарды жүрдектік коэффициенті бойынша жіктейді.
8. Гидравликалық машиналарды кавитациядан қорғау шараларын анықтайды.
9. Қалақты гидравликалық машинаның Эйлер теңдеуін құрастырады.
10. Қалақты гидравликалық машиналарды реттеу тәсілдерін анықтайды.
11. Гидродинамикалық берілістерді жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Қалақты гидравликалық машиналардың пайдалану сипаттамаларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аспаптардың көрсеткіштері бойынша сорғының арынын анықтайды.
2. Сорғының қуатын анықтайды және оған қозғалтқышты таңдайды.
3. Қалақтың кіре берісінде және шығуында сұйықтықтың жылдамдығының үшбұрышын құрастырады.
4. Гидравликалық машинаның жұмыс сипаттамаларын пайдаланады.
5. Каталогтармен және техникалық паспорттармен жұмыс істейді.
6. Сорғыны таңдайды.
КҚ 4. Әртүрлі мақсаттағы гидроэнергетикалық қондырғыларға талдау жүргізу
КМ 04. Әртүрлі мақсаттағы гидроэнергетикалық қондырғылардың жұмысына талдау жүргізу, жабдық құрамын және оның параметрлерін анықтау
Бұл модуль әр түрлі мақсаттағы гидроэнергетикалық қондырғыларға талдау жүргізу және жабдық құрамын және оның параметрлерін анықтау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: пайдалану кезінде негізгі және қосалқы гидромеханикалық жабдықтардың конструкциясы мен жұмыс принципін; гидроэнергетикалық ресурстар туралы негізгі ұғымды, оларды есептеу және жіктеу әдістерін; гидроэнергетикалық қондырғылардың түрлерін және олардың мақсатын; гидротораптың негізгі құрылыстарының құрамы және құрастырылуын; датчиктердің, күшейткіштердің және атқарушы құрылғылардың құрылымын және жұмыс істеу принципін; гидравликалық турбиналардың кластарын, түрлері мен жүйелері; гидравликалық машиналар жұмысының физикалық негіздерін; түрлі типтегі гидравликалық турбиналардың негізгі элементтерін; гидравликалық турбиналардың және гидравликалық турбиналардың қосалқы механизмдерінің құрылымдық ерекшеліктерін; гидравликалық генераторлардың құрылымын;
гидравликалық энергетикалық қондырғылардың типтерін және олардың міндеттерін; түрлі энергия түрлерін электр энергиясына түрлендірудің физикалық негіздерін; гидроэнергетикалық терминологияны меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: гидротораптардың негізгі құрылысының құрамы мен құрастырылуын; гидравликалық турбиналардың мақсатын, типтерін және құрылымын түсіндіруді; су электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарының дұрыс пайдаланылуына бақылау жүргізуді; сору биіктігін және генератордың қуатын анықтауды; электр станцияларының түрлерін анықтауды; су электр станциялары және электрмен қамтамасыз ету, электр энергетикалық жүйенің негізгі элементтері туралы жалпы түсініктерді пайдалануды; су электр станцияларында суды пайдалану үшін сумен жабдықтау көзін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Су электр станциялары су қоймаларының су ресурстарын пайдалануы ережелері туралы ақпаратты пайдалану.
Гидроэнергетикалық қондырғылар
Көлемді гидравликалық машиналар
Гидравликалық турбиналар
Мамандыққа кіріспе
Оқу-танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

6. Владеет общими характеристиками процесса короткого замыкания: термическое и динамическое действие токов короткого замыкания на токоведущие части оборудования и окружающую среду; методы ограничения токов короткого замыкания.
7. Выбирает и использует конструкции коммутационных аппаратов и распределительных устройств.
Результат обучения: 8) Определять основные виды, параметры и конструктивные схемы лопастных машин.
Критерии оценки:
1. Различает виды лопастных гидравлических машин, их назначение.
2. Классифицирует лопастные гидравлические машины по принципу действия.
3. Определяет основные параметры лопастных гидравлических машин.
4. Определяет основные конструктивные схемы гидротурбин, насосов и насос-турбин.
5. Выявляет виды потерь энергии лопастных гидравлических машин.
6. Определяет коэффициент быстроходности.
7. Классифицирует лопастные гидравлические машины по коэффициенту быстроходности.
8. Определяет меры защиты гидравлических машин от кавитации.
9. Формулирует уравнение Эйлера лопастной гидравлической машины.
10. Определяет способы регулирования лопастных гидравлических машин.
11. Классифицирует гидродинамические передачи.
Результат обучения: 9) Определять эксплуатационные характеристики лопастных гидравлических машин.
Критерии оценки:
1. Определяет напор насоса по показаниям приборов.
2. Определяет мощность насоса и выбирает двигатель к нему.
3. Строит треугольники скоростей жидкости на входе и выходе лопатки.
4. Использует рабочие характеристики гидравлической машины.
5. Работает с каталогами и техническими паспортами.
6. Выбирает насос.
ПК 4. Проводить анализ гидроэнергетических установок различного назначения
ПМ 04. Анализ работы гидроэнергетических установок различного назначения, определение состава оборудования и его параметров
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения анализа гидроэнергетических установок различного назначения и определение состава оборудования и его параметров.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: конструкцию и принцип работы основного и вспомогательного гидромеханического оборудования при эксплуатации; основные понятия, методы расчета и классификации гидроэнергетических ресурсов; типы гидроэнергетических установок и их назначение; состав и компоновку основных сооружений гидроузла; устройство, принцип действия датчиков, усилителей и исполнительных устройств; классы, типы и системы гидротурбин; физические основы работы гидравлических машин; классы и системы гидротурбин; основные элементы гидротурбин различных типов;
конструктивные особенности гидротурбин и вспомогательных механизмов гидротурбин; конструкции гидрогенераторов; типы гидроэнергетических установок и их назначение; физические основы преобразования различных видов энергии в электрическую энергию; гидроэнергетическую терминологию.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть составом и компоновкой основных сооружений гидроузла; объяснять назначение, типы и конструкции гидротурбин; вести контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций; определить высоту отсасывания и мощность генератора; определять виды электрических станций; использовать общие понятия о гидравлических электрических станциях и об электроснабжении и основных элементах электроэнергетической системы; определять источник водоснабжения для использования воды на гидравлических электрических станциях.
Результат обучения: 1) Владеть информацией о правилах использования водных ресурсов водохранилищ гидроэлектростанций.
Гидроэнергетические установки
Объемные гидравлические машины
Гидравлические турбины
Введение в специальность
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:

1. Гидроэнергетикалық ресурстар туралы түсініктерді меңгереді.
2. Гидроэнергетикалық ресурстарды есептеу және жіктеу әдістерін меңгереді.
3. Гидроаккумуляциялық электр станциялары мен толқын таасуы мен қайтуын пайдаланатын су электр станцияларын жіктейді.
4. Су қоймаларының мақсаты мен параметрлерін біледі.
5. Су қоймаларының қоршаған ортаға әсерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Көлемді гидромашиналардың мақсаты мен жұмыс істеу принципін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Поршеньді және роторлы гидромашиналардың құрылысы мен жұмыс принципін түсінеді.
2. Поршеньді және роторлы гидромашиналардың параметрлерін сипаттайды.
3. Поршеньді сорғыны беруді реттеу әдістерін таңдайды.
4. Поршеньді сорғының сору биіктігіне әсер ететін факторларды анықтайды.
5. Сорғының пайдалы әсер коэффициенті мен қуатын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидравликалық турбиналардың мақсатын, жіктелуін, қолдану аясын, параметрлері мен жұмыс істеу принципін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Су энергиясын пайдаланудың жалпы мәселелерін меңгереді.
2. Су электр станцияларының қысымын анықтайды.
3. Гидроэнергетикалық қондырғылардың қағидалық сұлбаларын түсіндіреді.
4. Гидравликалық турбиналарды жіктейді және олардың құрылымдық сұлбаларын зерттейді.
5. Соратын құбырлардың мақсаты мен жұмыс принципін түсіндіреді.
6. Реактивті турбиналардың жүйелері мен негізгі параметрлерін таңдайды.
7. Гидравликалық турбиналардың жылдамдығын реттегіштің құрылымдық сұлбалары мен жұмыс істеу принциптерін түсіндіреді.
8. Турбинаның пайдалы әсер коэффициентіне есептеу жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 4) Турбиналарды пайдалану сипаттамаларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Турбинаның пайдалану сипаттамасын құрады.
2. Турбинаның негізгі параметрлерін есептейді.
3. Энергия шығынын, пайдалы әсер коэффициентін және жүрдектік коэффициентін анықтайды.
4. Шөмішті турбинаның параметрлерін таңдайды.
5. Жұмыс доңғалақтарының түрлерін және олардың негізгі әмбебап сипаттамаларын анықтайды.
6. Реттеу шарттарын есептейді және реттеуші жабдықты таңдайды.
7. Соратын құбырды қалпына келтіру коэффициентін есептейді.
8. Кавитацияның физикалық мәнін және оның салдарын анықтайды.
9. Сору биіктігін анықтайды.
10. Гидравликалық турбиналарды реттеудің негізгі міндеттерін шешеді.
Оқыту нәтижесі 5) Жылу және электр энергиясын өндіру және тарату перспективаларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр станцияларының түрлерін мақсаты бойынша біледі.
2. Энергетикалық ресурстардың түрлерін анықтайды.
3. Электр энергетикасының дамуының негізгі проблемалары мен перспективалары туралы біледі.
4. Энергияның бір түрін энергияның екінші түріне түрлендірудің физикалық негіздерін анықтайды.

1. Владеет понятиями о гидроэнергетических ресурсах.
2. Владеет методами расчета и классификацией гидроэнергетических ресурсов.
3. Классифицирует гидроаккумулирующие электростанции и приливные гидроэлектростанции.
4. Понимает назначения и параметры водохранилищ.
5. Характеризует воздействие водохранилищ на окружающую среду.
Результат обучения: 2) Понимать назначение и принцип действия объемных гидромашин.
Критерии оценки:
1. Понимает устройство и принцип работы поршневых и роторных гидромашин.
2. Характеризует параметры поршневых и роторных гидромашин.
3. Выбирает методы регулирования подачи поршневого насоса.
4. Определяет факторы, влияющие на высоту всасывания поршневого насоса.
5. Определяет мощность и коэффициент полезного действия насосов.
Результат обучения: 3) Определять назначение, классификацию, области применения, параметры и принцип действия гидротурбин.
Критерии оценки:
1. Владеет общими вопросами использования водной энергии.
2. Определяет напор гидравлических электрических станций.
3. Объясняет принципиальные схемы гидроэнергетических установок.
4. Классифицирует гидротурбины и изучает их конструктивные схемы.
5. Объясняет назначение и принцип действия отсасывающих труб.
6. Выбирает системы и основные параметры реактивных турбин.
7. Объясняет конструктивные схемы и принципы действия регуляторов скорости гидротурбин.
8. Производит расчет коэффициента полезного действия турбины.
Результат обучения: 4) Освоить эксплуатационные характеристики турбин.
Критерии оценки:
1. Строит эксплуатационную характеристику турбины.
2. Рассчитывает основные параметры турбины.
3. Определяет потери энергии, коэффициент полезного действия и коэффициент быстроходности.
4. Выбирает параметры ковшовой турбины.
5. Определяет типы рабочих колес и их главные универсальные характеристики.
6. Рассчитывает условия регулирования и выбирает регуляторное оборудование.
7. Рассчитывает коэффициент восстановления отсасывающей трубы.
8. Определяет физическую сущность кавитации и ее последствия.
9. Определяет высоту отсасывания.
10. Решает основные задачи регулирования гидротурбин.
Результат обучения 5) Определять перспективы производства и распределения тепловой и электрической энергии.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды электрических станций по назначению.
2. Определяет виды энергетических ресурсов.
3. Имеет представление об основных проблемах и перспективах развития электроэнергетики.
4. Определяет физические основы преобразования одних видов энергии в другие.

5. Гидроэнергетиканың дамуының негізгі проблемалары мен перспективалары туралы біледі.
6. Электр энергиясын тарату құрылғылары мен тасымалдау туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Гидроресурстарды бағалау және пайдалану тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидроэнергетикалық терминологияны меңгереді.
2. Гидроресурстарды бағалау және пайдалану тәсілдерін меңгереді.
3. Гидроэнергетикалық құрылыстардың қоршаған ортаға әсерін түсінеді.
4. Қазіргі энергетикалық өндірістегі техника-гидроэнергетика рөлін түсінеді.
КҚ 5. Су электр станциясының негізгі гидротурбиналық жабдығын пайдалану және жөндеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
КМ 05. Су электр станциясының негізгі гидротурбиналық жабдығын пайдалану және жөндеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Бұл модуль су электр станциясының негізгі гидротурбиналық жабдығын пайдалану және жөндеу бойынша технологиялық операцияларды орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: су электр станциялардың механизмдері жетектерінің түрлерін және электрлік коммутациялық аппараттарды; гидротехникалық құрылыстар мен механикалық жабдықтардың мақсатын; гидравликалық турбиналардың жұмыс істеу принципін, негізгі параметрлері мен сипаттамаларын; гидрогенератор тораптарының құрылысын; агрегаттар мен су электр станцияларының жұмыс режимін; гидромеханикалық жабдықтарды пайдалану ережесін; жабдықтарды жөндеу кезіндегі жөндеу түрлері мен дайындық жұмыстарының көлемін; гидрогенераторлар мен гидромеханикалық жабдықтарды жөндеу технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар гидроэлектростанция ғимараттарының құрылымдық ерекшеліктерін сипаттайды; су электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарын дұрыс пайдалануға бақылау жүргізуді; көтерудің стационарлық механизмдерінің қағидалық сұлбаларын оқуды; бекітпелердің негізгі геометриялық өлшемдерін есептеуді; негізгі гидравликалық жабдықтарды және көтеру-тасымалдау жабдықтарын пайдалану мен жөндеу жүргізудің тиімді, әдіс-тәсілдерін таңдауы үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Су электр станцияларының негізгі және қосалқы жабдықтарына таңдауды жүзеге асыру.
Су электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтары
Су электр станцияларының негізгі гидравликалық жабдықтарын пайдалану және жөндеу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Су электр станцияларының қысымын анықтайды.
2. Су электр станцияларының энергиялық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
3. Су электр станцияларының қуатын таңдайды.
4. Сорғы агрегаттары мен гидравликалық турбиналардың жұмыс сипаттамаларын пайдаланады.

5. Имеет представление об основных проблемах и перспективах развития гидроэнергетики.
6. Владеет знаниями о распределительных устройствах и передаче электроэнергии.
Результат обучения: 6) Владеть способами оценки и использования гидроресурсов.
Критерии оценки:
1. Осваивает гидроэнергетическую терминологию.
2. Владеет способами оценки и использования гидроресурсов.
3. Понимает влияние гидроэнергетических сооружений на окружающую среду.
ПК 5. Выполнять технологические операции по эксплуатации и ремонту основного гидротурбинного оборудования гидроэлектростанции
ПМ 05. Выполнение технологических операций по эксплуатации и ремонту основного гидротурбинного оборудования гидроэлектростанции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнение технологических операций по эксплуатации и ремонту основного гидротурбинного оборудования гидроэлектростанции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: типы приводов механизмов гидроэлектростанций и электрические коммутационные аппараты; назначение гидротехнических сооружений и механического оборудования; принцип действия, основные параметры и характеристики гидротурбин; устройство узлов гидрогенераторов; режимы работы агрегатов и гидроэлектростанций; правила эксплуатации гидромеханического оборудования;
виды ремонтов и объем подготовительных работ при ремонте оборудования; технологию ремонта гидрогенераторов и гидромеханического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: описывать конструктивные особенности зданий гидроэлектростанций; вести контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций; читать принципиальные схемы стационарных механизмов подъема; рассчитывать основные геометрические размеры затворов; выбирать оптимальные способы, методы выполнения эксплуатации и ремонта основного гидравлического оборудования и подъемно-транспортного оборудования.
Результат обучения: 1) Осуществлять выбор основного и вспомогательного оборудования гидроэлектростанций.
Гидромеханическое оборудование гидроэлектростанций
Эксплуатация и ремонт основного гидравлического оборудования гидроэлектростанций
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Определяет напор гидроэлектростанций.
2. Рассчитывает энерго- экономические показатели гидроэлектростанций.
3. Выбирает мощности гидроэлектростанций.
4. Пользуется рабочими характеристиками насосных агрегатов и гидравлических турбин.

5. Ирек камераның гидравликалық есебін орындайды.
6. Жүрдектік коэффициентті анықтайды.
7. Отын шығынын, пайдалы әсер коэффициентін, турбинаның қуатын анықтайды.
8. Су электр станцияларының белгіленген қуатын таңдайды
Оқыту нәтижесі 2) Су электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарының құрамын, мақсатын, типтерін және құрылымын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Механикалық жабдықтардың құрамын және оларды су электр станциялардың ғимаратында орналастыруын біледі.
2. Жүктеме бекітпелерінің жіктелуін және оларға әсер етуін анықтайды.
3. Жалпақ, сегментті, секторлық, клапанды, турбиналық бекітпелер мен олардың құрылғылары туралы жалпы мәліметтерді біледі.
4. Шлюз қақпаларының типтері мен құрылымын анықтайды.
5. Тығыздағыштардың мақсатын және олардың құрылымдарын түсінеді.
6. Бекітпелерді жылжыту үшін механизмдердің тән ерекшеліктерін анықтайды.
7. Тарту органдарын қолдану шарттарын анықтайды.
8. Көтерудің жылжымайтын механизмдерінің қағидалық сұлбаларын оқиды.
9. Су электр станцияларының құбыр желісінің жіктемесін біледі.
10. Құбырлардың сұлбалары мен құрылымын талдайды.
11. Қоқырсық ұстайтын торлардың мақсаты мен құрылымын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бекітпелердің негізгі геометриялық өлшемдерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызбалар мен сұлбаларды оқиды.
2. Жалпақ бекітпелердің жұмыс жолдарын есептейді.
3. Екі жақты қақпаның негізгі өлшемдерін анықтайды.
4. Секторлық бекітпелердің негізгі өлшемдерін есептейді.
5. Бекітпенің есептік аралығын анықтайды.
6. Бекітпеге әсер ететін жүктемені анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Гидромеханикалық жабдық жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтау және жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидромеханикалық жабдықтарды техникалық пайдалануды және жөндеуді жүзеге асыру.
2. Қысқы кезеңде жабдықты қалыпты пайдалану үшін механикалық жабдықта құрылғыны таңдайды.
3. Реттеу жүйесінің параметрлерін және май арынды қондырғының механизмдеріне кезең-кезеңімен тексеруді орындайды.
4. Синхронды компенсатор режимінде агрегаттың жұмысы кезінде жұмыс дөңгелегінің айналу мерзімділігіне және айналу қуысына ауаның толуын тексереді.
5. Гидромеханикалық жабдықтардың дұрыс пайдаланылуына бақылау жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Су электр станцияларының гидравликалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидравликалық турбиналарды реттеу сұлбаларын оқиды.
2. Жабдық тораптарының құрылымдық сұлбаларын оқиды.
3. Су электр станциясы агрегаттарының жұмыс режимін басқарады.
4. Гидроагрегатты іске қосуға дайындайды.

5. Выполняет гидравлический расчет спиральной камеры.
6. Определяет коэффициент быстроходности.
7. Определяет расход, коэффициент полезного действия, мощность турбины.
8. Выбирает установленную мощность гидроэлектростанций.
Результат обучения 2) Определять состав, назначение, типы и конструкцию гидромеханического оборудования гидроэлектростанций.
Критерии оценки:
1. Владеет составом механического оборудования и их размещением в здании гидроэлектростанций.
2. Определяет классификацию затворов нагрузки и воздействия на них.
3. Владеет общими сведениями о плоских, сегментных, секторных, клапанных, турбинных затворах и их устройствах.
4. Определяет типы и конструкцию шлюзных ворот.
5. Понимает назначение уплотнений и их конструкции.
6. Выявляет характерные особенности механизмов для маневрирования затворами.
7. Определяет условия применения тяговых органов.
8. Читает принципиальные схемы стационарных механизмов подъема.
9. Владеет классификацией трубопроводов гидроэлектростанций.
10. Разбирает схемы и конструкцию трубопроводов.
11. Определяет назначение и конструкцию сороудерживающих решеток.
Результат обучения: 3) Рассчитывать основные геометрические размеры затворов.
Критерии оценки:
1. Читает чертежи и схемы.
2. Рассчитывает рабочие пути плоских затворов.
3. Определяет основные размеры створок ворот.
4. Рассчитывает основные размеры секторных затворов.
5. Определяет расчетный пролет затвора.
6. Определяет нагрузки, действующие на затвор.
Результат обучения: 4) Выявлять и устранить причины неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Осуществлять техническую эксплуатацию и ремонт гидромеханического оборудования.
2. Выбирает устройства в механическом оборудовании для нормальной эксплуатации в зимний период.
3. Выполняет периодическую проверку параметров системы регулирования и механизмов маслонапорной установки.
4. Выполняет проверку периодичности и пополнения воздуха в полость вращения рабочего колеса при работе агрегата в режиме синхронного компенсатора.
5. Ведет контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования.
Результат обучения: 5) Выполнять работы по техническому обслуживанию гидравлического оборудования гидроэлектростанций.
Критерии оценки:
1. Читает схемы регулирования гидротурбин.
2. Читает конструктивные схемы узлов оборудования.
3. Управляет режимами работы агрегатов гидроэлектростанции.
4. Подготавливает гидроагрегат к пуску.

5. Турбиналық жабдықтың жұмысын бақылауды қамтамасыз етеді.
6. Агрегатты тоқтату түрлерін біледі.
7. Авариялық жағдайлар болғанда қызметкерлердің іс-қимылдарын біледі.
8. Қосалқы жабдықты пайдалану шарттарын сақтайды.
9. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Гидротурбиналық жабдықтарға жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөнделетін гидротурбиналық жабдықтың жұмыс істеу, орналасу принципін, құрылымын біледі.
2. Арнайы құрал-саймандардың, айлабұйымдардың және орташа күрделікті өлшеу құралдарының құрылысы мен мақсатын біледі.
3. Гидротурбиналық жабдықты бөлшектеу және құрастырудың технологиялық кезектілігін түсінеді.
4. Жөндеу жүргізу үшін қажетті құралдарды, жабдықтар мен материалдарды таңдайды.
5. Турбиналық және гидромеханикалық жабдықтарды жөндеу саласында анықтамалық материалдарды қолданады.
6. Орындалатын жұмыстардың сипатына қарай жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
КҚ 6. Су электр станцияларының механикалық, негізгі гидроэнергетикалық және көтеру-тасымалдау жабдықтарына монтаждау мен пайдалануды орындау
КМ 06. Су электр станцияларының механикалық, негізгі гидроэнергетикалық және көтеру-тасымалдау жабдықтарын монтаждау және пайдалану
Бұл модуль су электр станцияларының механикалық, негізгі гидромеханикалық және гидроэнергетикалық жабдықтарына монтаждау мен пайдалануды орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: су торабының негізгі құрылыстарының құрамы мен құрастырылуын; бөгеттердің мақсаты мен құрылысын; су электр станциялары ғимараттарының құрылымдық ерекшеліктерін; бекітпелердің мақсаты мен құрылымын; өндірісте және жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды; тиеу-түсіру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік шараларын; электрқондырғыларда және электрмен қамтамасыз ету жүйелерінде жұмыс жасаған кезде
қауіпсіздік техникасының негізгі талаптарын; электр тогымен зақымданудан қорғаудың негізгі шараларын; өрт қауіпті үй-жайлардың жіктелуін және өртке қарсы қорғау шараларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі гидравликалық жабдықтар мен көтеру-тасымалдау жабдықтарын монтаждаудың, пайдалану мен жөндеудің технологиялық процестерін орындауда оңтайлы тәсілдерді, әдістерді таңдауды; технологиялық процестерді бақылау және тапсыру-қабылдау бойынша құжаттаманы ресімдеуді; гидравликалық турбиналарға монтаждау жұмыстарын жүргізуді; кәсіби қызмет саласындағы қауіпті және зиянды факторларға талдау жүргізуді; техникалық құжаттамамен, лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істеуді; жұмыс орнын ұйымдастыруды; гидромеханикалық жабдықты пайдалану ережелері туралы нұсқама жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі гидрожабдықты жөндеу және монтаждау технологиясы және ұйымдастыру.
Гидроэнергетикалық агрегаттарды монтаждау және пайдалану
Су электр станцияларының негізгі гидравликалық жабдықтарын монтаждауды ұйымдастыру
Еңбекті қорғау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

5. Обеспечивает контроль работы турбинного оборудования.
6. Владеет видами остановки агрегата.
7. Владеет действиями персонала при аварийных ситуациях.
8. Соблюдает условия эксплуатации вспомогательного оборудования.
9. Соблюдает технику безопасности при погрузочно-разгрузочных работах.
Результат обучения: 6) Производить ремонт гидротурбинного оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает принцип действия, расположение, устройство ремонтируемого гидротурбинного оборудования.
2. Владеет устройством и назначением специального инструмента, приспособлений и средств измерений средней сложности.
3. Понимает технологическую последовательность разборки и сборки гидротурбинного оборудования.
4. Подбирает инструменты, оборудование и материалы, необходимые для проведения ремонта.
5. Применяет справочные материалы в области ремонта турбинного и гидромеханического оборудования.
6. Применяет средства индивидуальной защиты в зависимости от характера выполняемых работ.
ПК 6. Выполнять монтаж и эксплуатацию механического, основного гидроэнергетического и подъемно-транспортного оборудования гидроэлектростанций
ПМ 06. Монтаж и эксплуатация механического, основного гидроэнергетического и подъемно-транспортного оборудования гидроэлектростанций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения монтажа и эксплуатацию механического, основного гидромеханического и гидроэнергетического оборудования гидроэлектростанций
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: состав и компоновку основных сооружений гидроузла; назначения и конструкции плотин; конструктивные особенности зданий гидроэлектростанций; назначение и конструкции затворов; организацию работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения; основные меры защиты от поражения электрическим током; классификацию пожароопасных помещений и меры противопожарной защиты.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выбирать оптимальные способы, методы выполнения технологических процессов монтажа, эксплуатации и ремонта основного гидравлического оборудования и подъемно-транспортного оборудования; оформлять документацию по контролю и сдаче-приемке технологических процессов; проводить монтажные работы гидротурбин; проводить анализ опасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности; работать с технической документацией, должностными инструкциями; организовать рабочее место; проводить инструктаж о правилах эксплуатации гидромеханического оборудования.
Результат обучения: 1) Владеть организацией и технологией ремонта и монтажа основного гидрооборудования.
Монтаж и эксплуатация гидроэнергетических агрегатов
Организация монтажа основного гидравлического оборудования гидроэлектростанций
Охрана труда
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Гидравликалық турбина, гидроэнергетика және монтаждау саласындағы терминологияны меңгереді.
2. Гидравликалық турбиналар мен олардың жекелеген бөлшектерінің құрылымын біледі.
3. Гидравликалық турбинаны жасау технологиясын меңгереді.
4. Агрегат бойынша монтаждау жұмыстарын жүргізудің технологиялық күнтізбелік кестесін әзірлейді.
5. Жөндеу және монтаждау жұмыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін техникалық іс-шараларды жүргізеді.
6. Жөндеуден кейін механизмдерге баптау жұмыстарын жүргізеді.
7. Турбина статорын, гидротурбинаның жұмыс механизмдерін монтаждаудың, білікті нығыздау, гидромеханикалық жабдықты жөндеу технологиясының жүйелілігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидравликалық турбиналарға монтаждау жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Барлық салмалы бөлшектерді монтаждауға қойылатын жалпы талаптарды орындайды.
2. Орта және ірі Гидравликалық турбиналардың статорларын монтаждауды орындайды: ажыратылмайтын колонналары бар статорлар;
3. Алмалы-салмалы колонналары бар статорларды монтаждауды орындайды;
4. Жеке тұрған колонналары бар статорларды монтаждауды орындайды.
5. Айналмақалақты гидравликалық турбинаның жұмыс дөңгелегі камерасына монтаждау жүргізеді.
6. Гидравликалық турбинаның жұмыс механизмдеріне монтаждауды орындайды.
7. Айналмақалақты жұмыс доңғалақтарын құрастыру мен монтаждауды орындайды.
8. Гидравликалық турбинаның бағыттаушы мойынтіректерін монтаждауды жүргізеді.
9. Көлденең құтылы гидравликалық турбиналарды монтаждауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрастыру және монтаждау жұмыстарының орындалу сапасын бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидроагрегатты жеткізу және бұру жолдарын сумен толтырғанға дейін тексеруді және баптауды жүргізеді.
2. Салмалы бөлшектерді тексереді.
3. Жұмыс механизмдері мен қосалқы жабдықтарды, түсіру клапандарын тексеруді орындайды.
4. Реттеу жүйесінің тетіктерін тексеруді, реттеуді және сынауды жүргізеді.
5. Су ағатын бөліктің жеткізуші және бұру жолын сумен толтырылған кезде гидроагрегатты тексеруді және баптауды жүзеге асырады.
6. Жабық бағыттаушы аппаратта гидротурбинаның ағынды бөлігін сумен толтыру тәртібін анықтайды.
7. Біліктің, бағыттаушы аппараттың тығыздалуын, гидротурбинаның қақпағының түйісуін тексереді.
8. Бос жүрісте гидроагрегатты тексеруді және сынауды жүргізеді.
9. Гидроагрегатты жүктемемен кешенді сынауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау жөніндегі негізгі заңнамалық актілерді, қызметкерлердің құқықтары мен міндеттерін сипаттайды.

1. Владеет терминологией в области гидротурбин, гидроэнергетики и монтажа.
2. Знает конструкцию гидротурбин и их отдельных деталей.
3. Владеет технологией производства гидротурбин.
4. Разрабатывает технологический календарный график производства монтажных работ по агрегату.
5. Проводить технические мероприятия, обеспечивающие безопасность ремонтных и монтажных работ.
6. Проводить наладочные работы механизмов после ремонта.
7. Соблюдает технологическую последовательность монтажа статора турбины, рабочих механизмов гидротурбины, уплотнений вала, технологию ремонта гидромеханического оборудования.
Результат обучения: 2) Проводить монтажные работы гидротурбин.
Критерии оценки:
1. Выполняет общие требования, предъявляемые к монтажу всех закладных частей.
2. Выполняет монтаж статоров средних и крупных гидротурбин: статоров с неотъемными колоннами;
3. Выполняет монтаж статоров с отъемными колоннами;
4. Выполняет монтаж статоров с отдельно стоящими колоннами.
5. Производит монтаж камеры рабочего колеса поворотно-лопастной гидротурбины.
6. Выполняет монтаж рабочих механизмов гидротурбины.
7. Выполняет сборку и монтаж поворотно-лопастных рабочих колес.
8. Производит монтаж направляющих подшипников гидротурбины.
9. Выполняет монтаж горизонтальных капсульных гидротурбин.
Результат обучения: 3) Оценивать качество выполнения сборочных и монтажных работ.
Критерии оценки:
1. Производит проверку и наладку гидроагрегата до заполнения водой подводящего и отводящего трактов.
2. Проводит осмотр закладных частей.
3. Выполняет проверку рабочих механизмов и вспомогательного оборудования, спускных клапанов.
4. Производит проверку, наладку и испытания механизмов системы регулирования.
5. Осуществляет проверку и наладку гидроагрегата при заполненных водой подводящего и отводящего тракта проточной части.
6. Определяет порядок заполнения водой проточной части гидротурбины при закрытом направляющем аппарате.
7. Проверяет уплотнения вала, направляющего аппарата, стыка крышки гидротурбины.
8. Производит проверку и испытания гидроагрегата на холостом ходу.
9. Выполняет комплексное опробование гидроагрегата под нагрузкой.
Результат обучения: 4) Определять основные задачи и правовые основы охраны труда.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные законодательные акты по охране труда, права и обязанности трудящихся.

2. Әкімшіліктің қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау жөніндегі міндеттерін сипаттайды.
3. Еңбекті қорғауды қадағалау мен бақылауды біледі.
4. Лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істейді.
5. Нұсқамалар өткізеді және Н1 актілерін толтырады.
6. Су электр станцияларында кезекшілікті ұйымдастырудың негізгі қағидаларын ескереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Жөндеу-монтаждау жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарын, слесарлық жұмыстарды жүргізуге арналған құралдарды пайдаланады.
2. Жөндеу-монтаждау жұмыстарын орындау үшін қажетті ресурстарды анықтайды.
3. Гидравликалық жабдықты жөндеуге шығару ережелерін қолданады.
4. Жобалау, жұмыс, техникалық құжаттамаға сәйкес су электр станцияларының жабдықтарын жөндеу бойынша технологиялық процестерді орындау әдістерін, тәсілдерін біледі.
5. Техникалық және ұйымдастыру іс-шараларының тізбесін айнықтайды.
6. Турбина статорын, гидравликалық турбинаның жұмыс механизмдерін, біліктің нығыздалуын монтаждаудың технологиялық жүйелілігін сақтайды.
7. Қолмен, пневматикалық және электрлендірілген құралдармен жұмыс істеу кезінде қорғаныс және сақтандыру құралдарын пайдаланады.
8. Орындалатын жұмыстардың сипатына қарай жеке қорғану құралдарын қолданады.
9. Жұмысты қауіпсіз жағдайда орындау үшін наряд-рұқсатнаманы ресімдейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Негізгі гидротехникалық және гидромеханикалық жабдықтарды жөндеу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөндеу түрлерін анықтайды.
2. Жабдықты жөндеу кезінде дайындық жұмыстарының көлемін анықтайды.
3. Жөндеу жұмыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін техникалық шараларды сақтайды.
4. Гидрогенераторларды жөндеу технологиясын анықтайды.
5. Гидравликалық жабдық тораптарының негізгі ақауларын анықтайды.
6. Біліктілік талаптарына сай гидромеханикалық жабдықтарға жөндеу жүргізеді.
7. Жөндеуден кейін механизмдерге баптау жұмыстарын жүзеге асырады.
8. Гидромеханикалық жабдықты жөндеу технологиясын анықтайды.
9. Жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттама (наряд) дайындайды.
10. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
КҚ 7. Су электр станцияларын басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің техникалық құралдарын пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
КМ 07. Су электр станцияларын басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің техникалық құралдарын пайдалану бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және орындау
Бұл модуль су электр станцияларын басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің техникалық құралдарын пайдалану бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: өлшеу құралдарының жұмыс істеу принципі мен құрылымын; аспаптар көрсеткіштеріне түзету енгізу және тексеру әдістерін; датчиктердің, күшейткіштердің және атқарушы құрылғылардың құрылымын, жұмыс істеу принципін; су электр станциялары механизмдерінің жетектері типтері мен электрлік коммутациялық аппараттардың түрлерін; автоматты басқару теориясының негіздерін; басқару процестерінің сапасын бағалау және желілік жүйелердің тұрақтылығын талдау әдістерін; нарықтық реформалардың мәнін; өндіріс шығындарын; кәсіпорынның шығыстарын, олардың түрлері мен жіктелуін; кәсіпорын кірістерінің түрлерін; негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістемесін; бизнес-жоспарды әзірлеу әдістемесінн; Қазақстан Республикасы экономикасының даму жолдарын; кәсіпорынды басқару механизмін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қысым температурасын, қысымның әртүрлілігін және кернеудің айырымын, сұйықтық деңгейін өлшеуді; су электр станциясын реттеудің функционалдық сұлбасын оқуды;
автоматтандырудың технологиялық және өндірістік процесінің құрылымы мен құрауыштарын анықтауды; каталогтармен және техникалық паспорттармен жұмыс істеуді; динамикалық жүйелердің қасиеттеріне салыстырмалы талдау жүргізуді және олардың орнықтылығын тексеруді; түзетуші буындардың есебін жүргізуді; жабдықтау мен өткізуді ұйымдастыруды; тарифтер мен бағалардан хабардар болуды; Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық процестер мен өндірістерді автоматтандыруға дайындауды жүзеге асыру.
ГЭС технологиялық процестерін автоматтандыру
Автоматты басқару теориясы
Энергетика экономикасы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Характеризует обязанности администрации по созданию безопасных условий труда.
3. Понимает надзор и контроль охраны труда.
4. Работает с должностными инструкциями.
5. Проводит инструктажи и заполняет акты Н1.
6. Учитывает основные принципы организации дежурства на гидроэлектростанции.
Результат обучения: 5) Выполнять ремонтно-монтажные работы.
Критерии оценки:
1. Использует контрольно-измерительные приборы; инструменты для производства слесарных работ.
2. Определяет необходимые ресурсы для выполнения ремонтно-монтажных работ.
3. Применяет правила вывода гидравлического оборудования в ремонт.
4. Владеет методами, способами выполнения технологических процессов по ремонту оборудования гидроэлектростанций в соответствии с проектной, рабочей, технической документацией.
5. Определяет перечень технических и организационных мероприятий.
6. Соблюдает технологическую последовательность монтажа статора турбины, рабочих механизмов гидротурбины, уплотнений вала.
7. Использует защитные и предохранительные средства при работе с ручным, пневматическим и электрифицированным инструментом.
8. Применяет средства индивидуальной защиты в зависимости от характера выполняемых работ.
9. Оформляет наряд-допуск для выполнения безопасных условий работ.
Результат обучения: 6) Выполнять ремонтные работы основного гидротехнического и гидромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Определяет виды ремонтов.
2. Выявляет объем подготовительных работ при ремонте оборудования.
3. Соблюдает технические мероприятия, обеспечивающие безопасность ремонтных работ.
4. Определяет технологию ремонта гидрогенераторов.
5. Выявляет основные дефекты узлов гидравлического оборудования.
6. Выполняет ремонт гидромеханического оборудования в соответствии с квалификацией.
7. Осуществляет наладочные работы механизмов после ремонта.
8. Определяет технологию ремонта гидромеханического оборудования.
9. Подготавливает техническую документацию (наряд) на ремонтные работы.
10. Соблюдает требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
ПК 7. Организовать и выполнять работы по эксплуатации технических средств автоматизированных систем управления гидроэлектростанций
ПМ 07. Организация и выполнение работ по эксплуатации технических средств автоматизированных систем управления гидроэлектростанций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнение работ по эксплуатации технических средств автоматизированных систем управления гидроэлектростанций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принцип действия и конструкции изучаемых средств измерения; методы поверки и введения поправок к показаниям приборов; устройство, принцип действия датчиков, усилителей и исполнительных устройств; типы приводов механизмов гидроэлектростанций и электрические коммутационные аппараты; основы теории автоматического управления; методы оценки качества процессов управления и анализа устойчивости линейных систем; методики расчета основных технико-экономических показателей энергетического предприятия; механизм управления предприятием.
При изучении модуля обучающиеся учатся: измерять температуру, давление, разность давлений и разряжения, расход количества и уровень жидкостей;
читать функциональные схемы регулирования гидравлических электрических станций; определять структуру и составляющие технологического и производственного процесса автоматизации; работать с каталогами и техническими паспортами; проводить сравнительный анализ свойств динамических систем и проверять их устойчивость; проводить расчет корректирующих звеньев; организовывать снабжение и сбыт; ориентироваться в тарифах и расценках.
Результат обучения: 1) Осуществлять подготовку технологических процессов и производств к автоматизации.
Автоматизация технологических процессов ГЭС
Теория автоматического управления
Экономика энергетики
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Физикалық шамаларды өлшеу тәсілдерін қолданады.
2. Автоматтандыру жүйесінің бақылау-өлшеу аспаптарын біледі.
3. Зерттелетін өлшеу құралдарының жұмыс істеу принциптері мен құрылымдары туралы түсінігі болады.
4. Технологиялық процестерді автоматты реттеу және гидроэнергетикалық жабдықтарды қорғау жүйесін бақылайды.
5. Температураны, қысымды, қысым айырымын және кернеуді, сұйықтықтың мөлшері мен деңгейін өлшейді.
6. Автоматты реттеудің қағидатты сұлбаларын оқиды.
7. Гидрогенератордың қорғау түрлерін ажыратады.
8. Су ағысы бойынша су электр станцияларының автоматты жұмыс режимінің ерекшеліктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Су электр станцияларының негізгі және қосалқы жабдықтарын автоматты басқару ерекшеліктерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидроагрегаттың жұмыс режимін басқаруды түсінеді.
2. Айналу жиілігі мен белсенді қуатты реттеуді орындайды.
3. Тегеурінді май қондырғысын және гидроагрегаттың қосалқы жабдықтарын басқарады.
4. Техникалық сумен жабдықтауды және генератордың өрт сөндіру ысырмасын басқаруды жүзеге асырады.
5. Гидроагрегатты оның гидромеханикалық бөлігінің ақауларынан қорғауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Автоматтандыру және басқару жүйелері мен құралдарына салыстырмалы талдау және синтездеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтандыру және басқару объектілерінің математикалық модельдерін алу әдістерін қолданады.
2. Жүйенің қасиеттеріне қойылатын талаптарды құрастырады.
3. Динамикалық жүйелердің қасиеттеріне салыстырмалы талдау жүргізеді.
4. Жүйелердің тұрақтылығын тексереді.
5. Автоматты басқару жүйелерінің берілген қасиеттерін қамтамасыз ету үшін түзету буындарының есебін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Нарықтық экономика жағдайында кәсіпорынды экономикалық басқарудың түрлері мен әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидроэнергетикалық қондырғылардың экономикалық бөлімі саласындағы терминологияны біледі.
2. Гидроэнергетикалық қондырғылардың құрылысы кезінде қолданылатын материалдарды, оларды жіктелуі мен таңбалауын біледі.
3. Гидроэнергетикалық қондырғылардың негізгі элементтерін дайындаудың жаңа технологиялары туралы ақпаратты талдайды.
4. Есептеудің нормативтік әдістемелерін талдайды және қойылған міндеттерді шешуде қолданады.
5. Негізгі өндірістік-экономикалық көрсеткіштері бойынша кәсіпорынның қызметін талдайды.
6. Энергетиканың пайдаланылатын объектілерін жаңартуға және қайта жаңартуға қатысады.
7. Тарифтік, тарифтік емес және рейтингтік еңбек төлемін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорындардың өндірістік қорларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет способы измерения физических величин.
2. Владеет контрольно-измерительными приборами системы автоматизации.
3. Имеет понятия о принципах действия и конструкциях изучаемых средств измерения.
4. Контролирует систему автоматического регулирования технологических процессов и защиты гидроэнергетического оборудования.
5. Измеряет температуру, давление, разность давлений и разряжения, расход количества и уровень жидкостей.
6. Читает принципиальные схемы автоматического регулирования.
7. Различает виды защит гидрогенератора.
8. Владеет особенностями режима автоматической работы гидроэлектростанций по водотоку.
Результат обучения: 2) Владеть особенностями автоматического управления основного и вспомогательного оборудования гидроэлектростанций.
Критерии оценки:
1. Понимает управление режимами работы гидроагрегата.
2. Выполняет регулирование частоты вращения и активной мощности.
3. Владеет управлением маслонапорной установкой и вспомогательным оборудованием гидроагрегата.
4. Осуществляет управление техническим водоснабжением и задвижкой пожаротушения генератора.
5. Выполняет защиту гидроагрегата от неисправностей его гидромеханической части.
Результат обучения: 3) Проводить сравнительный анализ и синтез систем и средств автоматизации и управления.
Критерии оценки:
1. Применяет методы получения математических моделей объектов автоматизации и управления.
2. Формулирует требования к свойствам систем.
3. Проводит сравнительный анализ свойств динамических систем.
4. Проверяет устойчивость систем.
5. Проводит расчет корректирующих звеньев для обеспечения заданных свойств систем автоматического управления.
Результат обучения: 4) Применять формы и методы экономического управления предприятием в условиях рыночной экономики.
Критерии оценки:
1. Владеет терминологией в области экономической части гидроэнергетических установок.
2. Владеет материалами, применяемые при строительстве гидроэнергетических установок, их классификацией и маркировкой.
3. Анализирует информацию о новых технологиях изготовления основных элементов гидроэнергетических установок.
4. Разбирается в нормативных методиках расчета и применяет их для решения поставленной задачи.
5. Анализирует деятельность предприятия по основным производственно-экономическим показателям.
6. Участвует в модернизации и реконструкции эксплуатируемых объектов энергетики.
7. Понимает тарифную, бестарифную и рейтинговую оплату труда.
Результат обучения: 5) Определять производственные фонды энергетических предприятий.
Критерии оценки:

1. Негізгі өндірістік қорлардың негізгі көрсеткіштерін сипаттайды.
2. Негізгі өндірістік қорлардың амортизациялық аударымдарының есебін орындайды.
3. Учаскедегі негізгі өндірістік қорлардың көрсеткіштерін анықтайды.
4. Меншікті және қарыз қаражатын пайдаланудың тиімділігін анықтайды.
5. Энергетикалық объектілерге инвестиция жобасының қаржылық жағдайын бағалайды.
6. Кәсіпорынның материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары туралы түсінігі болады.
7. Бастапқы есеп-қисаптың негізгі түрлерін толтырады және олардың мақсатын біледі.
8. Еңбек ақыны түрлері бойынша есептеуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіпорын қызметінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нарықтық реформалардың мәнін түсінеді.
2. Кәсіпорындарды басқару құрылымын сипаттайды.
3. Жоспарлау негіздерін қолданады.
4. Қазақстан Республикасы экономикасының даму жолдарын және реформаларының тиімділігін талдайды.
5. Техникалық-экономикалық көрсеткіштердің есебін орындайды
КҚ 8. Кәсіби қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдылықтарын қолдану, математикалық талдау және модельдеу әдісін қолдану қабілеттілігі
КМ 08. Жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдылықтарын қолдану, математикалық талдау және модельдеу әдісін қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте жаратылыстану-ғылыми пәндердің негізгі заңдарын қолдану, математикалық талдау және модельдеу әдістерін қолдану үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: математикалық талдау мен әр түрлі салалардағы қосымшаларының негізгі ұғымдарын; математикалық талдау әдістерін; интегралды есептеуді; тригонометриялық және логарифмдік функцияларды дифференциациялауды; классикалық және қазіргі заманғы физиканың негізгі заңдарын, теорияларын, олардың ішкі өзара байланысын; қысымды өлшеудің әртүрлі бірліктері арасындағы арақатынастарды;
нақты жағдайларда тиімді пайдалану үшін физикалық заңдар мен ұғымдардың иерархиясын, олардың қолданылу шектерін; түрлі жылусыйымдылықты меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: математикалық модельдерді құруды, қазіргі заманғы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып сандық әдістердің есептерін шешуді; негізгі формулаларды немесе дифференциация ережелерін пайдалана отырып, көпмүшелерді саралауды; математикалық пайдалануда және қолданбалы практикалық есептерде туындыны қолдануды; нақты есептерді шешу үшін зерделенген әдістер мен тәсілдерді қолдануды; жаңа технологияларды құру және техникалық құралдарды басқару үшін математика заңдарын қолдануды; эксперименттік зерттеулер жүргізуді және олардың нәтижелерін өңдеуді; математикалық модельдерді қолдана отырып, қисықтарды құру техникасын; трансцендентті функцияларды біріктіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Механиканың, электр және магнетизмнің негізгі заңдары мен модельдері туралы түсінігі болу.
Физика 1
Физика 2
Математика 1
Математика 2
Математиканың арнайы бөлімдері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные показатели основных производственных фондов энергетических предприятий.
2. Выполняет расчет амортизационных отчислений основных производственных фондов.
3. Определяет показатели основных производственных фондов на участке.
4. Определяет эффективность использования собственных и заемных средств.
5. Оценивает финансовую состоятельность проекта инвестиций в энергетические объекты.
6. Имеет понятия о материально-технических, трудовых и финансовых ресурсах предприятия.
7. Заполняет основные формы первичной отчетности и знает их назначение.
8. Понимает начисление оплаты труда по формам.
Результат обучения: 6) Рассчитывать технико-экономические показатели деятельности предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру управления предприятий.
2. Использует основы планирования.
3. Выполняет расчеты технико-экономических показателей.
ПК 8. Способность использовать основные законы естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности, применять методы математического анализа и моделирования
ПМ 08. Применение основных законов естественнонаучных дисциплин, методов математического анализа и моделирования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения основных законов естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности, применять методы математического анализа и моделирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия математического анализа и их приложений в различных областях; методы математического анализа; вычисление интеграла; дифференциацию тригонометрических и логарифмических функций; основные законы, теорий классической и современной физики в их внутренней взаимосвязи; соотношения между различными единицами измерения давления;
иерархии физических законов и понятий, границ их применимости для эффективного использования в конкретных ситуациях;
различные виды теплоемкости.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
строить математические модели, решать задачи численных методов с использованием современного программного обеспечения; дифференцировать многочлены, используя основные формулы или правила дифференциации; применять производные в математическом использовании и в прикладных практических задачах; использовать изученные приемы и методы для решений конкретных задач; применять законы математики для создания новых технологий и при управлении техническими средствами; провести экспериментальные исследования и обработку их результатов; применять техники построения кривых, используя производные; интегрировать трансцендентные функции.
Результат обучения: 1) Иметь представление об основных законах и моделях механики, электричества и магнетизма.
Физика 1
Физика 2
Математика 1
Математика 2
Специальные разделы математики
Критерии оценки:

1. Механиканың, электр және магнетизмнің негізгі заңдары мен модельдерін біледі.
2. Тербелістер мен толқындар, кванттық механиканың негізгі заңдарын біледі.
3. Статистикалық физика мен термодинамиканың негізгі түсініктері, заңдары мен модельдерін меңгереді.
4. Физикада теориялық және эксперименттік зерттеу әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Нақты физикалық тапсырмалар мен жағдайларды шешу үшін теориялық білімді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Соққы кезінде энергия импульсінің сақталу заңдарын қолданады.
2. Максвелл маятнигінің инерция моментін анықтайды.
3. Сұйықтықтың тұтқырлығын Стокс әдісімен анықтайды.
4. Бос жүрістің орташа ұзындығын және ауа молекулаларының тиімді диаметрін анықтайды.
5. Ауа тұтқырлығының коэффициентін капиллярлы жолмен анықтайды.
6. Магнит өрістерін модельдеу әдісімен зерттейді.
7. Линзаның қисық радиусын Ньютон сақиналарының көмегімен анықтайды.
8. Лазерлік сәулелену толқынының ұзындығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеу құралдарымен және аспаптармен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Айналмалы тербелістердің көмегімен қатты денелердің инерция моментін анықтайды
2. Снарядтың ұшу жылдамдығын баллистикалық айналдыру магнитінде анықтайды.
3. Жердің магниттік индукциясын көлденең құрастырады.
4. Мыс иондарының дифракциясын бақылайды.
5. Фотоэлементтің сипаттамасын зерттейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Туынды, интегралды, тригонометриялық және логарифмдік функциялар негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Туындылар шектері мен негіздерін анықтайды.
2. Интегралды қолданады және оларды есептейді.
3. Тригонометриялық функцияларды дифференциациялау ұғымдарын меңгереді.
4. Логарифмдік функцияларды дифференциациялау ұғымдарын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Қолданбалы математикалық есептерді шешу үшін дифференциалдауды, интегралдауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі формулаларды немесе дифференциация ережелерін пайдалана отырып, көпмүшелерді саралайды.
2. Математикалық пайдалануда және қолданбалы практикалық есептерде туындыны қолданады.
3. Тапсырмаларды шешу үшін заманауи бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, сандық әдістерді қолданады.
4. Тригонометриялық және кері тригонометриялық функцияларды дифференциалдау ережелерін қолданады және логарифмдік функцияларды дифференцалдайды.
5. Алгебралық және дифференциалдық теңдеулер жүйесін шешудің сандық әдістерін, қолданбалы механика есептерін шешуге дифференциалдық есептеулер мен интегралдық есептеулерді пайдаланады.
6. Трансцендент функциялар мен экспоненталық функцияларға жетекші өрнектерді интегралдайды.

1. Понимает основные законы и модели механики, электричества и магнетизма.
2. Понимает основные законы колебаний и волн, квантовой механики.
3. Владеет основными понятиями, законами и моделями статистической физики и термодинамики.
4. Владеет методами теоретического и экспериментального исследования в физике.
Результат обучения: 2) Применять теоретические знания для решения конкретных физических задач и ситуаций.
Критерии оценки:
1. Применяет законы сохранения импульса энергии при ударе.
2. Определяет момент инерции маятника Максвелла.
3. Определяет вязкость жидкости методом Стокса.
4. Определяет среднюю длину свободного пробега и эффективного диаметра молекул воздуха.
5. Определяет коэффициент вязкости воздуха капиллярным путем.
6. Исследует магнитные поля методом моделирования.
7. Определяет радиус кривизны линзы с помощью колец Ньютона.
8. Определяет длину волн лазерного излучения.
Результат обучения: 3) Работать с измерительными инструментами и приборами.
Критерии оценки:
1. Определяет момент инерции твердых тел с помощью крутильных колебаний
2. Определяет скорость полета снаряда на баллистическом крутильном магните.
3. Измеряет горизонтально составляющую магнитную индукцию Земли.
4. Наблюдает дифракцию ионов меди.
5. Исследует характеристику фотоэлемента.
Результат обучения: 4) Владеть основами производных, интегралов и тригонометрических и логарифмических функций.
Критерии оценки:
1. Определяет пределы и основы производных.
2. Применяет интегралы и вычисляет их.
3. Владеет понятиями дифференциации тригонометрических функций.
4. Владеет понятиями дифференциации логарифмических функций.
Результат обучения: 5) Выполнять дифференцирование, интегрирование для решения прикладных математических задач.
Критерии оценки:
1. Дифференцирует многочлены, используя основные формулы или правила дифференциации.
2. Применяет производные в математическом использовании и в прикладных практических задачах.
3. Применяет для решения задач численные методы с использованием современного программного обеспечения
4. Применяет правила дифференциации тригонометрических и обратных тригонометрических функций и дифференцирует логарифмические функции.
5. Применяет численные методы решения систем алгебраических и дифференциальных уравнений, применениями дифференциальных исчислений и интегральных исчислений к решению задач прикладной механики.
6. Интегрирует трансцендентные функции и выражения, ведущих к экспоненциальным функциям.

7. Кері тригонометриялық функцияларға жетекші тригонометриялық функциялар мен формаларды интегралдайды және есептейді.
8. Бөлшектерді интеграциялау әдісін, тригонометриялық орналастыру әдісін қолдана отырып, өрнектерді интегралдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Матрицалармен операциялар орындау және сызықты теңдеулер жүйесін шешу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Матрицалардың операциясын орындайды: қосу, азайту, санға көбейту, матрицаларды көбейту.
2. Кері матрицаларды есептейді.
3. Гаусс әдісімен және Крамер формулалары бойынша сызықтық теңдеулер жүйесін шешу алгоритмін қолданады.
4. Тура теңдеулерді пайдалана отырып, есептерді шешеді.
5. Дифференциалды есептеу элементтерін қолдана отырып қолданбалы есептерді шешеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Өлшеу және сынау дәлдігін бағалауға ықтималдық және статистикалық әдістерді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сапалы математикалық зерттеулер жүргізеді.
2. Өткізілген математикалық талдау негізінде практикалық ұсыныстарды әзірлейді.
3. Функцияны туынды көмегімен зерттейді.
4. Координаталардың декарттық және полярлық жүйесіндегі қос интегралын есептеп шығарады.
5. Эйлердің алмастырып қоюының иррационалды өрнектерін интегралдауға қолданады.
КҚ 9. Модельдерді құруға қажетті электромеханикалық және электрогидравликалық құрылғылардың жұмыс істеуі және математикалық сипаттау принциптері бойынша білімдерін қолдану
КМ 09. Электр механикалық және электр гидравликалық құрылғылардың жұмыс істеу және математикалық сипаттау принциптерін білу негізінде модельдерді құру
Бұл модуль техникалық құралдар мен алгоритмдік қамтамасыз етуді әзірлеуді қоса алғанда, ақпараттық-өлшеудің ішкі жүйесін жобалау және есептеу; қарапайым бағдарламалық алгоритмдерді жобалау және оларды қазіргі заманғы бағдарламалау құралдарының көмегімен іске асыру; автоматтандырудың қолданбалы есептерін шешудің компьютерлік-бағытталған есептеу алгоритмдерін әзірлеу
үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қазіргі заманғы компьютерлік жүйелерді құру және жұмысының, деректерді жинау және экспериментті басқарудың негізгі принциптерін; аналогты сандық түрлендіргіштердің жұмыс принциптері мен сипаттамаларын; конструкторлық, технологиялық және басқа құжаттарды алу үшін графикалық пакеттері бар компьютерлік техниканы; негізгі математикалық есептерді шешу әдістерін; интегралдауды, дифференциалдауды, сызықты теңдеулер мен теңдеулер жүйесін электронды есептеуіш машинаның көмегімен шешуді; математикалық және әдіснамалық негіздерді, жобалау шешімдерін талдау мен оңтайландыруды техникалық қамтамасыз етудің, жобалау міндеттерін ұсыну түрлерін, жобалау және жобалау құжаттамасын дайындау процесін қолдаудың негізгі бағдарламалық құралдарын, қолданылатын модельдердің түрлерін және міндеттер қою және оны шешудің өзге де математикалық әдістерін, автоматты басқару жүйелерін жобалау, талдау, синтездеу және оңтайландыру міндеттерін шешуді; қалақты гидравликалық машиналардың физикалық процестерін; қалақты гидравликалық машиналарды математикалық модельдеу және жүйелік-креативті жобалау әдістерін; қалақты гидравликалық машиналардың: сорғылар мен қозғалтқыштардың құрылымдық сұлбаларының жіктелуін, жұмыс істеу принциптерін және салыстырмалы бағасын; гидроэнергетикалық қондырғыларды жобалау теориясы мен әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: алға қойылған міндеттерді талдауды және оны шешу жолдарын таңдауды; интерактивті графикалық жүйелердің аспаптық бағдарламалық құралдарын пайдалануды; микроконтроллерлер базасында жүйелерді бағдарламалау және ретке келтіруді; компьютермен және ақпараттық-коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеуді; математикалық есептерді шешудің негізгі сандық әдістерін пайдалануды; алынатын нәтиженің қажетті дәлдігін ескере отырып, есептеу есептерін шешу үшін алгоритмдер мен бағдарламаларды әзірлеуді; математикалық модельдерді зерттеудің аналитикалық әдістерін таңдауды; математикалық модельдерді зерттеудің сандық әдістерін қолдануды; динамикалық жүйелердің қасиеттеріне салыстырмалы талдау жүргізуді және олардың орнықтылығын тексеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қарапайым бағдарламалық алгоритмдерді жобалау және оларды қазіргі заманғы бағдарламалау құралдарының көмегімен жүзеге асыру.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (ағылшын тілінде)
Математикалық есептер және компьютерлік моделдеу
Қалақты гидравликалық машиналарды есептеу және жобалау
Гидроэнергетикалық қондырғыларды жобалау
Бағалаудың өлшемшарттары:

7. Интегрирует и рассчитывает тригонометрические функции и формы, ведущие к обратным тригонометрическим функциям.
8. Интегрирует выражения, используя метод интеграции частями, метод тригонометрических подстановок.
Результат обучения: 6) Выполнять операции над матрицами и решать системы линейных уравнений.
Критерии оценки:
1. Выполняет операции над матрицами: сложение, вычитание, умножение на число, умножение матриц.
2. Вычисляет обратные матрицы.
3. Применяет алгоритм решения систем линейных уравнений методом Гаусса и по формулам Крамера.
4. Решает задачи, используя уравнения прямых.
5. Решает прикладные задачи с использованием элементов дифференциального исчисления.
Результат обучения: 7) Применять вероятностные и статистические методы к оценке точности измерений и испытаний.
Критерии оценки:
1. Проводит качественные математические исследования.
2. Вырабатывает практические рекомендации на основе проведенного математического анализа.
3. Исследует функции с помощью производных.
4. Вычисляет двойные интегралы в декартовой и полярной системе координат.
5. Применяет к интегрированию иррациональных выражений подстановок Эйлера.
ПК 9. Применять необходимые для построения моделей знания принципов действия и математического описания электромеханических и электрогидравлических устройств
ПМ 09. Построение моделей на основе знаний принципов действия и математического описания электромеханических и электрогидравлических устройств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проектирования и расчета информационно-измерительной подсистемы, включая разработку технических средств и алгоритмического обеспечения; проектирования простых программных алгоритмов и реализации их с помощью современных средств программирования; разработки компьютерно-ориентированных вычислительных алгоритмов решения прикладных задач автоматизации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные принципы построения и работы современных компьютерных систем, сбора данных и управления экспериментом; принципы работы и характеристики аналоговых цифровых преобразователей; компьютерную технику с графическими пакетами для получения конструкторских, технологических и других документов; методы решения основных математических задач; интегрирования, дифференцирования, решения линейных уравнений и систем уравнений с помощью электронно-вычислительной машины; математические и методологические основы и технического обеспечения анализа и оптимизации проектных решений, формы представления задач проектирования, основные программные средства поддержки процесса проектирования и подготовки проектной документации, вида используемых моделей и иных математических методов постановки, решения задач проектирования, анализа, синтеза и оптимизации систем автоматического управления; физические процессы лопастных гидравлических машин; методы математического моделирования и системно-креативного проектирования лопастных гидравлических машин; классификацию, принципы действия и сравнительную оценку конструктивных схем лопастных гидравлических машин: насосов и двигателей; теорию и методологию проектирования гидроэнергетических установок.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать поставленную задачу и выбирать пути ее решения; пользоваться инструментальными программными средствами интерактивных графических систем; программировать и отлаживать системы на базе микроконтроллеров; работать с компьютером и информационно-коммуникационными технологиями; использовать основные численные методы решения математических задач; разрабатывать алгоритмы и программы для решения вычислительных задач, учитывая необходимую точность получаемого результата; подбирать аналитические методы исследования математических моделей; использовать численные методы исследования математических моделей; проводить сравнительный анализ свойств динамических систем и проверять их устойчивость.
Результат обучения: 1) Проектировать простые программные алгоритмы.
Информационно-коммуникационные технологии (на английском языке)
Математические задачи и компьютерное моделирование
Расчет и проектирование лопастных гидравлических машин
Проектирование гидроэнергетических установок
Критерии оценки:

1. Микропроцессорлық жүйелерді бағдарламалау негіздерін меңгеру.
2. Микропроцессорлық жүйелерді практикалық бағдарламалауда қолданылатын дербес және/немесе өнеркәсіптік компьютердің жинақталуын білу.
3. Аналогты сандық түрлендіргіштердің жұмыс принциптері мен сипаттамаларын түсінеді;
4. Конструкторлық, технологиялық және басқа құжаттарды алу үшін графикалық пакеттері бар компьютерлік техниканы біледі;
5. Қызметтік, мультимедиялық және жобалық міндеттерді шешуде есептеу техникасымен жұмыс істейді;
6. Компьютердің негізгі құрылғыларын, компьютерлік бағдарламаларды іске қосуды біледі;
7. Операциялық жүйе терезелерімен негізгі операцияларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сандық интегралды микросұлбалар негізінде құрылған құрылғыларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цифрлық интегралды элементтердің жұмыс істеу принципін түсінеді.
2. Сандық интегралды элементтерді жіктейді.
3. Сандық интегралды элементтерді таңбалайды.
4. Қағидаттық сұлбаларда шартты - графикалық сандық интегралды элементтерді белгілейді.
5. Интегралды орындаудағы функционалдық түйіндердің құрылымын, олардың параметрлерін біледі.
6. Цифрлық микросұлбалар негізінде құрылған құрылғылардың әрекет ету принципін сипаттайды.
7. Комбинациялық сұлбалар мен цифрлық автоматтарды есептеу және синтездеу әдістерін, интегралды сұлбалардағы типтік құрылғыларды есептеу әдістерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Математикалық модельдеудің жалпы мәліметтерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Математикалық модельдеу негіздерін меңгереді.
2. Энергетикадағы оңтайландырылған есептерді шешу әдістерін қолданады.
3. Негізделген экономикалық және техникалық шешімдер қабылдау үшін есептеу эксперименттерін жүргізу әдістерін қолданады.
4. Эксперименталды және статистикалық деректерді статикалық өңдеу әдістерін біледі.
5. Кері матрицалардың көмегімен сызықты теңдеулерді шешу әдістерін меңгереді.
6. Шешім дәлдігіне әсер ететін факторларды ескереді.
7. Ньютон әдісімен белгіленген режимнің сызықты емес теңдеулерін шешу әдістерін біледі.
8. Электр тораптарының параметрлері мен режимдерін оңтайландырудың математикалық негіздерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Математикалық бағдарламалау туралы жалпы мәліметтерді білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Математикалық бағдарламалау туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2. Электр энергетикасында оңтайландырудың математикалық әдістерін қолданады.
3. Сызықтық бағдарламалаудағы екілік теориясының негіздерін меңгереді.
4. Сызықты емес және динамикалық бағдарламалауды ажырата алады.
5. Оңтайландырудың градиенттік әдістерін меңгереді.

1. Владеет основами программирования микропроцессорных систем.
2. Понимает комплектацию персонального и/или промышленного компьютера, используемого в практическом программировании микропроцессорных систем.
3. Понимает принципы работы и характеристики аналоговых цифровых преобразователей;
4. Применяет компьютерную технику с графическими пакетами для получения конструкторских, технологических и других документов.
5. Работает с вычислительной техникой при решении служебных, мультимедийных и проектных задач.
6. Знает основные устройства компьютера, запуск компьютерных программ.
7. Выполняет основные операции с окнами операционной системы.
Результат обучения: 2) Применять устройства, построенные на базе цифровых интегральных микросхем.
Критерии оценки:
1. Понимает принцип действия цифровых интегральных элементов.
2. Классифицирует цифровые интегральные элементы.
3. Маркирует цифровые интегральные элементы.
4. Обозначает цифровые интегральные элементы условно- графически на принципиальных схемах.
5. Знает структуру функциональных узлов в интегральном исполнении, их параметры.
6. Описывает принцип действия устройств, построенных на базе цифровых микросхем.
7. Подбирает методы расчета и синтеза комбинационных схем и цифровых автоматов, методы расчета типовых устройств на интегральных схемах.
Результат обучения: 3) Владеть общими сведениями математического моделирования.
Критерии оценки:
1. Владеет основами математического моделирования.
2. Применяет методы решения оптимизационных задач в энергетике.
3. Применяет методы проведения вычислительных экспериментов для принятия обоснованных экономических и технических решений.
4. Владеет методами статической обработки экспериментальных и статистических данных.
5. Владеет методами решения линейных уравнений с помощью обратных матриц.
6. Учитывает факторы, влияющие на точность решения.
7. Владеет методами решения нелинейных уравнений установившегося режима, методом Ньютона.
8. Использует математические основы оптимизации параметров и режимов электрических сетей.
Результат обучения: 4) Владеть общими сведениями о математическом программировании.
Критерии оценки:
1. Владеет общими сведениями о математическом программировании.
2. Применяет математические методы оптимизации в электроэнергетике.
3. Владеет основами теории двойственности в линейном программировании.
4. Различает нелинейное и динамическое программирование.
5. Владеет градиентными методами оптимизации.

6. Анықталмаған Лагранж көбейткіштерінің әдісін біледі.
7. Ұқсастық теориясының негізгі ережелерін қолданады.
8. Статикалық тұрақтылықты зерттеудің математикалық негіздерін меңгереді.
9. Сипаттамалық теңдеу түбірінің түрін және тұрақтылығын анықтайды.
10. Гурвица мен Раустың тұрақтылық критерийлерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Математикалық есептерді шешуде қолданбалы бағдарламалар пакетін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Mathcad 2001-да матрицалармен және векторлармен жұмыс істейді.
2. Кешенді сандармен амалдар орындайды.
3. Электронды-есептеу машинасында сызықты теңдеулер жүйесін шешуді орындайды.
4. MS Excel және Mathcad құралдарымен сызықты бағдарламалаудың типтік есебін орындайды.
5. Энергетикалық процестердің ықтимал-статистикалық және оңтайландыру модельдерін құрайды.
6. Оңтайландырылған және статистикалық есептерді шешу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолданады.
7. Қабылданатын шешімдердің тиімділігін бағалайды.
8. Сызықты емес бағдарламалау есептерін шешу үшін жуықтау әдісін қолданады.
9. Электр энергетикадағы ықтималдылық теориясын қолдану бойынша жалпы мәліметтерді ескереді.
Оқыту нәтижесі: 6) Қалақты гидравликалық машиналардың гидродинамикалық сипаттамаларын анықтау.
Критерииоценки:
1. Қалақты гидравликалық машиналардың гидродинамикалық сипаттамаларын айқындайтын физикалық процестердің жалпы заңдылықтарын анықтайды.
2. Осы объектілердің ағынды бөліктері мен жұмыс органдарында ағысты математикалық модельдеу әдістерін меңгереді.
3. Оңтайландырылған сапа көрсеткіштерімен қалақты гидравликалық машиналарды жүйелі-креативті жобалау әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 7) Қалақты гидравликалық машиналардың гидродинамикалық сипаттамаларын зерттеудің заманауи әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Торлардың гидродинамикалық теориясының тұрақсыз ортасында механиканың негізін қалайтын білімдерді қолданады.
2. Қалақты гидравликалық машиналардың гидродинамикасының физика-математикалық моделін қалыптастырады.
3. Гидравликалық турбиналар мен сорғылардың экологиялық және энергокавитациялық сапасының сенімділік көрсеткіштерін қалыптастырады және бәсекеге қабілетті білімге қол жеткізеді.
4. Гидравликалық машиналардың жұмыс істеу сенімділігі мен энергетикалық тиімділігіне жүйеден тыс ауытқулардың теріс әсерін бағалауды жүргізеді.
5. Қалақты гидравликалық машиналардың гидродинамикалық сипаттамаларын зерттеудің заманауи әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 8) Гидроэнергетикалық қондырғылардың технологиялық бөлігін жобалау әдістемесін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидроэнергетикалық қондырғыларды жобалау теориясын және әдіснамасын біледі.

6. Владеет методами неопределенных множителей Лагранжа.
7. Применяет основные положения теории подобия.
8. Владеет математическими основами исследования статической устойчивости.
9. Определяет вид корней характеристического уравнения и устойчивость.
10. Характеризует критерии устойчивости Гурвица и Рауса.
Результат обучения: 5) Применять пакет прикладных программ для решения математических задач.
Критерии оценки:
1. Работает с матрицами и векторами в Mathcad 2001.
2. Выполняет действия над комплексными числами.
3. Выполняет решение систем линейных уравнений на электронно-вычислительной машине.
4. Выполняет решение типовой задачи линейного программирования средствами MS Excel и Mathcad.
5. Составляет вероятностно-статистические и оптимизационные модели энергетических процессов.
6. Применяет пакеты прикладных программ для решения оптимизационных и статистических задач.
7. Оценивает оптимальность принимаемых решений.
8. Применяет приближенные методы для решения задач нелинейного программирования.
9. Учитывает общие сведения по применению теории вероятности в электроэнергетике.
Результат обучения: 6) Определять гидродинамические характеристики лопастных гидравлических машин.
Критерии оценки:
1. Определяет общие закономерности физических процессов, определяющие гидродинамические характеристики лопастных гидравлических машин.
2. Владеет методами математического моделирования течений в проточных частях и рабочих органах данных объектов.
3. Владеет методами системно-креативного проектирования лопастных гидравлических машин с оптимизированными показателями качества.
Результат обучения: 7) Использовать современные методы исследования гидродинамических характеристик лопастных гидравлических машин.
Критерии оценки:
1. Применяет основополагающие знания механики текучих сред гидродинамической теории решеток.
2. Формирует физико-математические модели гидродинамики лопастных гидравлических машин.
3. Формирует и достигает конкурентоспособных знаний показателей надежности экологических и энерго-кавитационных качеств гидротурбин и насосов.
4. Производит оценку негативного влияния над системных возмущений на надежность функционирования и энергетическую эффективность гидравлических машин.
5. Использует современные методы исследования гидродинамических характеристик лопастных гидравлических машин.
Результат обучения: 8) Применять методику проектирования технологической части гидроэнергетических установок.
Критерии оценки:
1. Владеет теорией и методологией проектирования гидроэнергетических установок.

2. Энергияны электромеханикалық түрлендіру теориясының негіздерін және гидравликалық машиналар жұмысының физикалық негіздерін қолданады.
3. Энергетикалық және су шаруашылығы жүйелерінде жұмыс істеу кезінде су электр станцияларын басқарудың теориялық негіздері мен практикалық әдістерін қолданады.
4. Электр энергетикалық жүйелерде жұмыс істейтін су электр станцияларының параметрлерін есептеу әдістерін біледі.
КҚ 10. Су электр станцияларының гидротурбиналық және гидромеханикалық жабдықтарының мониторингі мен диагностикасын ұйымдастыру және жүргізу
КМ 10. Су электр станцияларының гидротурбиналық және гидромеханикалық жабдықтарының мониторингі мен диагностикасын ұйымдастыру және жүргізу
Бұл модуль су электр станцияларының гидротурбиналық және гидромеханикалық жабдықтарының мониторингі мен диагностикасын ұйымдастыру және жүргізу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қысымды өлшеудің әр түрлі бірліктері арасындағы қатынасты; жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлерін; термодинамика заңдарын; РV - және TS-диаграммалардағы газ циклдарының жұмыс принципін; будың негізгі процестерін; су буының жылу мөлшерін, жұмысын, параметрлерін анықтау әдістерін;
Ренкин циклін; табиғи және антропогендік тіршілік ортасының теріс әсерлерін сәйкестендіруді; құрылымдардың сенімділік теориясының негізгі ұғымдарын;
қатты денелердің өзгеру заңдылығын; конструкция элементтерінің статикалық, динамикалық, қажу беріктігі ұғымдарын;
гидравликалық машиналар элементтерінің кернеулі-деформацияланған күйін есептеудің негізгі әдістерін; гидротурбиналық және гидромеханикалық жабдықтардың техникалық-пайдалану сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктері мен жұмыс режимін; жабдықты көзбен тексеру ережелері мен нормаларын; мониторинг жүйесін; еңбек қызметі және адамның демалыс аймағында тіршілік ету ортасының жағдайын; электр энергетикалық объектілерде еңбекті ұйымдастыру әдістерін, электр қондырғылары құрылғыларының ережелерін және олардың қауіпсіздік қағидаларын; негізгі гидротурбиналық жабдықтарды сынау және диагностика жүргізу әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жылу сыйымдылығының мәнін, жылу мөлшерін анықтауды; РV - және TS-диаграммаларында су буының процестерін белгілеуді; бу параметрлерін, жұмысын және жылуын анықтауды; hS-диаграммалары мен кестелері бойынша будың параметрлерін табуды; РV-, TS-, hS-диаграммаларында бу түзілуін көрсетуді; РV-, -TS-,hS-диаграммаларында су буының термодинамикалық процестерін белгілеуді; параметрлерді, РV-,TS-,hS-диаграммаларында Ренкин циклін көрсетуді; гидравликалық машина элементтерінің есептік сұлбасын құруды; сенімділік есебін шешудің қажетті әдісін таңдау үшін энергетикалық машиналардағы жұмыс процестерінің теориялық негіздерін білуді; қалақты гидравликалық машиналардағы гидродинамикалық процестерді олардың ағынды бөліктерін жобалау кезінде білуді;
түрлі қондырғыларға салыстырмалы сипаттама беруді; гидротурбиналық және гидромеханикалық жабдықтардың жай-күйіне бақылау жүргізуді; қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолдануды; жұмыс орнында нұсқаулық жүргізуді; пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы ресімдеуді; тағылымгер лауазымында жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Су буының жылу мөлшерін, жұмысын, параметрлерін анықтау әдістерін меңгеру.
Термодинамика және масса алмасу
Қалақты гидромашиналардың динамикасы және беріктігі
Су электр станцияларының гидротурбиналық және гидромеханикалық жабдықтарының мониторингі және диагностикасы
Тіршілік әрекеті қауіпсіздігі
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Применяет основы теории электромеханического преобразования энергии и физические основы работы гидравлических машин.
3. Применяет теоретические основы и практические методы управления гидроэлектростанциями при работе в составе энергетических и водохозяйственных системах.
4. Владеет методами расчета параметров гидроэлектростанций, работающих в электроэнергетических системах.
ПК 10. Организовать и проводить мониторинг и диагностику гидротурбинного и гидромеханического оборудования гидроэлектростанций
ПМ 10. Организация и проведение мониторинга и диагностики гидротурбинного и гидромеханического оборудования гидроэлектростанций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и проведения мониторинга и диагностики гидротурбинного и гидромеханического оборудования гидроэлектростанций
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: соотношения между различными единицами измерения давления; различные виды теплоемкости; законы термодинамики; принцип работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах; основные процессы пара; методы определения количества теплоты, работы, параметров водяного пара; цикл Ренкина; идентификацию негативных воздействий среды обитания естественного и антропогенного происхождения; основные понятия теории надежности конструкций;
законы деформирования твердых тел; понятия статической, динамической, усталостной прочности элементов конструкций;
основные методы расчета напряженно-деформированного состояния элементов гидравлических машин; технико-эксплуатационные характеристики, конструктивные особенности и режимы работы гидротурбинного и гидромеханического оборудования; правила проведения и нормы визуального осмотра оборудования; систему мониторинга; состояние среды обитания в зонах трудовой деятельности и отдыха человека; методы организации труда на электроэнергетических объектах, правила устройств электрических установок и правила их безопасности; методику проведения испытаний и диагностики основного гидротурбинного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять значение теплоемкости, количества теплоты; изображать процессы водяного пара в диаграммах РV- и TS-; определять параметры, работу и теплоту пара; находить параметры пара по таблицам и диаграмме hS-; изображать парообразование в диаграммах РV-, TS-, hS-; изображать термодинамические процессы водяного пара в диаграммах РV-, TS-,hS-; изображать цикл Ренкина в диаграммах РV-,TS-,hS-; составлять расчетные схемы элементов гидравлических машин; использовать знание теоретических основ рабочих процессов в энергетических машинах для выбора нужного метода решения задачи надежности; применять знания гидродинамических процессов в лопастных гидравлических машинах при проектировании их проточных частей;
давать сравнительную характеристику различных установок; проводить наблюдение за состоянием гидротурбинного и гидромеханического оборудования; применять современные средств поражения; проводить инструктаж на рабочем месте; оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы; проводить обслуживание и ремонт оборудования в должности стажера.
Результат обучения: 1) Владеть методами определения количества теплоты, работы, параметров водяного пара.
Термодинамика и массообмен
Динамика и прочность лопастных гидромашин
Мониторинг и диагностика гидротурбинного и гидромеханического оборудования гидроэлектростанций
Безопасность жизнедеятельности
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Дәстүрлі емес жылу көздерін пайдаланудың жалпы мәселелерін біледі.
2. Жұмыс денесінің параметрлерін анықтайды.
3. Қысымды өлшеудің әртүрлі бірліктері арасындағы қатынасты анықтайды.
4. Жылу сыйымдылығының түрлерін ажыратады және жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлері арасындағы тәуелділікті салыстырады.
5. Термодинамика заңдарын және термодинамикалық үрдістерді меңгереді.
6. РV - және TS-диаграммаларында газ циклдерінің жұмыс принциптерін біледі.
7. Бу турбиналы қондырғының сұлбаларын оқиды.
8. Ренкин циклі бойынша пайдалы әсер коэффициентін арттыру тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Будың параметрлерін, жұмысын және жылуын анықтау, диаграммаларда бу түзілу процестерін кескіндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылу сыйымдылығын, жылу мөлшерін анықтайды.
2. РV - және TS-диаграммаларында су буының процестерін көрсетеді.
3. hS кестесі мен диаграммасы бойынша бу параметрлерін табады.
4. РV-, TS-, hS- диаграммаларда бу түрленуін көрсетеді.
5. РV-, ТS-, hS-диаграммаларында су буының термодинамикалық процестерін кескіндейді.
6. Бу күйінің параметрлерін, жылу мөлшерін, ішкі энергияның өзгеруін, барлық процестердегі жұмыстарды анықтайды.
7. РV -, TS -, hS-диаграммаларда газдар мен булардың ағу және дроссельдеу процестерін көрсетеді.
8. РV-, TS-, hS-диаграммаларында Ренкин циклін кескіндейді.
9. hS - су буының кестесі мен диаграммасы бойынша энтальпияны табады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қалақты гидравликалық машиналардың беріктігін есептеудің негізгі түсініктері мен әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Конструкциялардың сенімділік теориясының негізгі түсініктерін біледі.
2. Қатты денелердің өзгеру заңдылығын қалыптастырады.
3. Құрылымдық элементтердің статикалық, динамикалық, қажу беріктігі ұғымдарын біледі.
4. Гидравликалық машиналар элементтерінің кернеулі-деформацияланған күйін есептеу әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Практикалық қызметте жұмыс процестерінің теориялық негіздерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидравликалық машиналар элементтерінің есептік сұлбаларын құрастырады.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруда тәжірибе жүзінде дағдылар мен іскерлікті пайдаланады.
3. Сенімділік есебін шешудің қажетті әдісін таңдау үшін энергетикалық машиналардағы жұмыс процестерінің теориялық негіздерін біледі.
4. Заманауи және келешектік компьютерлік және ақпараттық технологияларды қолданады.
5. Зерттеу нәтижелерін пайдалану бойынша практикалық ұсыныстар жасайды.
6. Ағын бөліктерін жобалау кезінде қалақты гидравликалық машиналарда гидродинамикалық процестерді біледі.
7. Алынған нәтижелерді талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Су электр станциялары жабдықтарының жай-күйін жүйелі бақылауды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет общими вопросами использования нетрадиционных источников тепла.
2. Определяет параметры рабочего тела.
3. Выявляет соотношения между различными единицами измерения давления.
4. Различает виды теплоемкости и соотносит зависимость между различными видами теплоемкости.
5. Владеет законами термодинамики и термодинамическими процессами.
6. Владеет принципами работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах
7. Читает схемы паротурбинной установки.
8. Применяет способы повышения коэффициента полезного действия по циклу Ренкина.
Результат обучения: 2) Определять параметры, работу и теплоту пара и изображать процессы парообразования в диаграммах.
Критерии оценки:
1. Определяет значение теплоемкости, количества теплоты.
2. Изображает процессы водяного пара в диаграммах РV- и TS-.
3. Находит параметры пара по таблицам и диаграмме hS-.
4. Изображает парообразование в диаграммах РV-, TS-, hS-.
5. Изображает термодинамические процессы водяного пара в диаграммах РV-, TS-, hS-.
6. Определяет параметры состояния пара, количество тепла, изменение внутренней энергии, работы во всех процессах.
7. Изображает процессы истечения и дросселирования газов и паров в РV-, TS-, hS- диаграммах.
8. Изображает цикл Ренкина в диаграммах РV-, TS-, hS-.
9. Находит энтальпию по таблицам и диаграмме hS- водяного пара.
Результат обучения: 3) Владеть основными понятиями и методами расчета прочности лопастных гидравлических машин.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями теории надежности конструкций.
2. Формулирует законы деформирования твердых тел.
3. Владеет понятиями статической, динамической, усталостной прочности элементов конструкций.
4. Владеет методами расчета напряженно-деформированного состояния элементов гидравлических машин.
Результат обучения: 4) Использовать знания теоретических основ рабочих процессов в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Составляет расчетные схемы элементов гидравлических машин.
2. Использует на практике навыки и умения в организации научно-исследовательских работ.
3. Использует знание теоретических основ рабочих процессов в энергетических машинах для выбора нужного метода решения задачи надежности.
4. Использует современные и перспективные компьютерные и информационные технологии.
5. Составляет практические рекомендации по использованию результатов исследований.
6. Применяет знание гидродинамических процессов в лопастных гидравлических машинах при проектировании их проточных частей.
7. Анализирует полученные результаты.
Результат обучения: 5) Обеспечить систематический контроль состояния оборудования гидроэлектростанций.
Критерии оценки:

1. Гидротурбиналық және гидромеханикалық жабдықтардың жұмыс режимдерінің техникалық-пайдалану сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктерін біледі.
2. Негізгі гидротурбиналық жабдықтарға сынау және диагностика жүргізу әдістемесін біледі.
3. Жабдықты көзбен тексеру ережесін және нормаларын орындайды.
4. Диагностикалауға жататын жабдық параметрлерінің нормативтік мәнін есепке алады.
5. Негізгі гидротурбиналық жабдықты бұзбай бақылау әдістерін меңгереді.
6. Негізгі гидротурбиналық жабдықтың жағдайын бақылау үшін қолданылатын бақылау-өлшеу автоматикасының негізгі түрлерін ажыратады.
7. Ақаулардың түрлерін анықтайды.
8. Еңбекті қорғау талаптарын орындайды.
9. Технологиялық бұзушылықтарды, өндірістегі жазатайым оқиғаларды тексеру және есепке алу жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды қолданады.
10. Бөлімше қызметінің бейіні бойынша озық отандық және шетелдік тәжірибені қолданады.
11. Есеп жүргізу және есеп беру бойынша құжат айналымы жүйесін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Диагностикалық жабдықты тексеру және пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Турбиналық жабдықты пайдалану кезіндегі мониторинг мәселелерінің жағдайын анықтайды.
2. Электронды-есептеуіш машинаны қолдану арқылы жабдықтарға мониторинг жүргізу жүйесін меңгереді.
3. Диагностикалық жабдықты тексереді және пайдаланады.
4. Жұмыста нормативтік және техникалық құжаттаманы қолданады.
5. Желілік компьютерлік технологияларды, мониторингтің деректер базасын қолданады.
6. Орындалатын жұмыстардың сипатына қарай жеке қорғану құралдарын қолданады.
7. Жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау талаптарының сақталуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Жұмыс істейтін және халықты төтенше жағдайлардың келеңсіз әсерінен қорғау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғану ережелері мен нормаларын қолданады.
2. Еңбек қызметі және адамның демалыс аймағында тіршілік ету ортасының жағдайын айқындайды.
3. Табиғи және антропогендік тіршілік ортасының теріс әсерлерін сәйкестендіруді анықтайды.
4. Электр энергетикалық объектілерде еңбекті ұйымдастыру әдістерін, электр қондырғылары құрылғыларының ережелерін және олардың қауіпсіздік қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 8) Жұмыс істейтін және халықты төтенше жағдайлардың келеңсіз әсерінен қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адамды және тіршілік ортасын келеңсіз әсерлерден қорғау шараларын әзірлейді және іске асырады.
2. Техника, технологиялық процестер мен экономика объектілерін қауіпсіздік және экологиялық талаптарға сәйкес жобалайды және пайдаланады.

1. Владеет технико-эксплуатационными характеристиками, конструктивными особенностями режимами работы гидротурбинного и гидромеханического оборудования.
2. Владеет методикой производства испытаний и диагностики основного гидротурбинного оборудования.
3. Выполняет правила проведения и нормы визуального осмотра оборудования.
4. Учитывает нормативные значения параметров диагностического оборудования.
5. Владеет методами неразрушающего контроля основного гидротурбинного оборудования.
6. Различает основные виды контрольно-измерительной автоматики, применяемой для контроля состояния основного гидротурбинного оборудования.
7. Выявляет виды дефектов.
8. Выполняет требования охраны труда.
9. Применяет положения и инструкции по расследованию и учету технологических нарушений, несчастных случаев на производстве.
10. Применяет передовой отечественный и зарубежный опыт по профилю деятельности подразделения.
11. Применяет систему документооборота по учету и составлению отчетности.
Результат обучения: 6) Проверять и эксплуатировать диагностическое оборудование.
Критерии оценки:
1. Определяет состояние вопросов мониторинга при эксплуатации турбинного оборудования.
2. Владеет системами мониторинга оборудования с использованием электронно-вычислительной машины.
3. Проверяет и эксплуатирует диагностическое оборудование.
4. Использует в работе нормативную и техническую документацию.
5. Применяет сетевые компьютерные технологии, базы данных мониторинга.
6. Применяет средства индивидуальной защиты в зависимости от характера выполняемых работ.
7. Контролирует соблюдение требований охраны труда при производстве работ.
Результат обучения: 7) Организовывать мероприятия по защите работающих и населения от негативных воздействий чрезвычайных ситуаций.
Критерии оценки:
1. Применяет правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
2. Определяет комфортное (нормальное) состояние среды обитания в зонах трудовой деятельности и отдыха человека.
3. Выявляет идентификацию негативных воздействий среды обитания естественного и антропогенного происхождения.
4. Владеет методами организации труда на электроэнергетических объектах, правила устройств электрических установок и правила их безопасности.
Результат обучения: 8) Проводить мероприятия по защите работающих и населения от негативных воздействий чрезвычайных ситуаций.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает и реализовывает меры защиты человека и среды обитания от негативных воздействий.
2. Проектирует и эксплуатирует технику, технологические процессы и объекты экономики в соответствии с требованиями безопасности и экологичности.

3. Штаттық және төтенше жағдайларда объектілер мен техникалық жүйелердің жұмыс істеу тұрақтылығын қамтамасыз етеді.
4. Төтенше жағдайлардың дамуын және салдарын бағалауды болжайды.
5. Қызметкерлер мен халықты авариялардың, апаттардың, дүлей зілзалалардың ықтимал салдарларынан қорғау және қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолдану, сондай-ақ олардың салдарларын жою жөнінде шаралар қолдану бойынша шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Гидротурбиналық және гидромеханикалық жабдықтардың жағдайына бақылау жүргізуді ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Турбина жұмысына тән ақауларды және оларды жою тәсілдерін анықтайды.
2. Турбина қақпағының және оның элементтерінің жай-күйін бақылайды.
3. Гидравликалық турбинаның ағынды бөлігінің металл элементтері күйін бақылайды.
4. Су электр станциялардың гидроагрегаттарының вибро-мониторингісін жүргізеді.
5. Бағыттаушы аппараттың электр жүргізуші құрылғысын жабу уақытының көрсеткіштерін жинайды.
6. Жабдық мониторингінің стационарлық жүйесінің көрсеткіштерін алады.
7. Бақылау нәтижелерін тіркейді.
8. Көрсеткіштер тізімдемесін қалыптастырады.
9. Жабдық параметрлерінің нормативтік мәндерден ауытқуын белгілейді.
10. Техникалық құжаттаманы жүргізеді.
11. Қызметкерлердің еңбекті қорғау талаптарын, жабдықтарды, құрылымдарды техникалық пайдалану ережелерін сақтауын қамтамасыз етеді.
12. Төтенше жағдай туындаған жағдайда учаске бастығының нұсқауларына сәйкес іс-әрекеттерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Мамандық бойынша озық еңбек әдістері мен жұмыстарды жүргізу тәсілдерін оқу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Учаскедегі жұмыс күнін жоспарлайды.
2. Жұмыс жүргізуге нарядтарды ресімдейді.
3. Жұмыс орнында нұсқаулық жүргізеді.
4. Пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы ресімдейді.
5. Тағылымдамадан өтуші лауазымында жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
КҚ 11. Өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыруды орындау
КМ 11. Өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру
Бұл модуль өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: өндірістік учаскенің қызметкерімен жұмыс істеу бойынша жоспарлардың тағайындалуы мен түрлерін; еңбек өнімділігін есептеу әдістерін; жоспарларды құру әдістемесін, оларды бағалау өлшемдерін; қызметкермен жұмыс нәтижелерін бағалау үшін көрсеткіштер жүйесін және олардың маңыздылығын; жоспарларды орындаудың оңтайлылығына қол жеткізу үшін әртүрлі өндірістік жағдайларды түзету бойынша іс-шараларды; менеджмент теориясы мен практикасын; кәсіпорындарды басқару құрылымын; кәсіпорынды басқару механизмін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қызметкерлермен жұмыс істеу бойынша жоспарлардың оңтайлы нұсқасын құруды; еңбек өнімділігінің есептеу әдістерін; қызметкерлер жұмысының нәтижелерін бағалау көрсеткіштерін анықтауды; стратегиялық менеджмент құралдарын пайдалануды; құрылыс-монтаждау жұмыстарының сметалық құнын есептеуді; негізгі өндірістік қорларды түрлері бойынша ажыратуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік учаске қызметкерлерінің жұмысын жоспарлау.
Менеджмент негіздері
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Обеспечивает устойчивость функционирования объектов и технических систем в штатных и чрезвычайных ситуациях.
4. Прогнозирует развитие и оценку последствий чрезвычайных ситуаций.
5. Принимает решения по защите персонала и населения от возможных последствий аварий, катастроф, стихийных бедствий и применения современных средств поражения, а также принятия мер по ликвидации их последствий.
Результат обучения: 9) Организовать проведение наблюдений за состоянием гидротурбинного и гидромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Определяет характерные неисправности работы турбины и способы их устранения.
2. Контролирует состояние крышки турбины и ее элементов.
3. Контролирует состояние металлических элементов проточной части гидротурбины.
4. Проводит вибро- мониторинг гидроагрегатов гидроэлектростанций.
5. Собирает показания времени закрытия сервомоторов направляющего аппарата.
6. Снимает показания стационарных систем мониторинга оборудования.
7. Регистрирует результаты наблюдений.
8. Формирует ведомости показателей.
9. Фиксирует отклонения параметров оборудования от нормативных значений.
10. Ведет техническую документацию.
11. Обеспечивает соблюдение работниками требований охраны труда, правил технической эксплуатации оборудований, конструкций.
12. Выполняет действия в соответствии с указаниями начальника участка в случае возникновения чрезвычайной ситуации.
Результат обучения: 10) Применять приемы производства работ и передовых методов труда по специальности.
Критерии оценки:
1. Планирует рабочий день на участке.
2. Оформляет наряды на производство работ.
3. Проводит инструктаж на рабочем месте.
4. Оформляет техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
5. Проводит обслуживание и ремонт оборудования в должности стажера.
ПК 11. Выполнять организацию деятельности производственного подразделения
ПМ 11. Организация деятельности производственного подразделения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации деятельности производственного подразделения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: назначение и виды планов по работе с персоналом производственного участка; методы расчета производительности труда; методику составления планов, критерии их оценки; систему показателей и их значимость для оценки результатов работы с персоналом; мероприятия по корректировке различных производственных ситуаций для достижения оптимальности выполнения планов; теорию и практику менеджмента; структуру управления предприятий; механизм управления предприятием.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять оптимальный вариант планов по работе с персоналом; рассчитывать методы производительности труда; определять показатели для оценки результатов работы с персоналом; использовать инструментарий стратегического менеджмента; рассчитывать сметную стоимость строительно-монтажных работ; отличать основные производственные фонды по видам.
Результат обучения: 1) Планировать работу персонала производственного участка.
Основы менеджмента
Организация и планирование производства
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Өндірістік учаскенің қызметкерлерімен жұмыс істеу бойынша жоспарлардың түрлері мен мақсатын түсінеді.
2. Жоспарларды құру әдістемесін, оларды бағалау критерийлерін біледі.
3. Өндірістік учаскенің қызметкерлерімен жұмыс жасау жөніндегі жоспарлардың оңтайлы нұсқасын жасайды.
4. Жоспарларды орындаудың оңтайлылығына қол жеткізу үшін түрлі өндірістік жағдайларды түзету бойынша іс-шараларды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік учаске қызметкерлерінің жұмыс нәтижелерін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметкермен атқарылған жұмыс нәтижелерін бағалау үшін көрсеткіштерді анықтайды.
2. Қызметкермен атқарылған жұмыс нәтижелерін бағалау үшін көрсеткіштер жүйесін қолданады және олардың маңыздылығын түсінеді.
3. Өндірістік учаске қызметкерлерімен атқарылған жұмыс нәтижелерін талдайды және тиісті шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Теңдестірілген басқару шешімдерін дайындау мақсатында компаниялардың функционалдық стратегиялары арасындағы өзара байланысты талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Менеджмент негіздері саласында арнайы терминологияны біледі.
2. Қазақстан Республикасында және шетелде басқару қызметін дамытудың негізгі кезеңдерін, 21 ғасырдағы менеджменттің даму үрдістерін анықтайды.
3. Менеджменттің негізгі заңдары мен заңдылықтарын, оларға қойылатын талаптарын, олардың пайда болуын және ұйым менеджментінде пайдалану нысандарын түсінеді.
4. Менеджменттің мәні мен мазмұнын, оның ерекшеліктерін, мақсаттарын, міндеттері мен функцияларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Ұйымның операциялық (өндірістік) қызметін басқаруда стратегиялық, тактикалық және жедел шешімдер қабылдау әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Басқару қызметі процесінің мазмұнын және мотивация әдістері жүйесін түсінеді.
2. Ақпаратты талдайды, жағдайды бағалайды, стратегиялық жоспарлау нұсқаларын әзірлейді және негіздейді.
3. Менеджмент әдістерін енгізу бойынша басқарушылық шешімдерді қолданады.
4. Менеджменттің басқару мәселелерін шешуде тұлғааралық қарым-қатынас және пікірталас жүргізу дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 5) Еңбек өнімділігін анықтау және жалақыны есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек өнімділігін есептеу әдістерін меңгереді.
2. Өндірістік ресурстардың түрлерін жіктейді.
3. Еңбекақы төлеудің классикалық нысандарын сипаттайды.
4. Тарифтік, тарифтік емес және рейтингтік еңбек төлемін түсінеді.
КҚ 12. "Гидроэнергетиканың қолданбалы бакалавры" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 12. Диплом алдындағы практика
Бұл модуль білім алушының "Гидроэнергетиканың қолданбалы бакалавры" біліктілігінің кәсіптік қызметінің негізгі түрлерін меңгеруі үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Диплом алдындағы практикадан өту барысында білім алушылар гидромеханикалық жабдықтарды пайдалануды және жөндеу орындауды, гидромеханикалық жабдықтарды пайдалануды бақылауды жүзеге асыруды, негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеуге қатысуды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік буынды басқаруды орындау және гидроэнергетикалық жабдықты пайдалану жөніндегі шебердің міндеттерін бірге жүргізу.
Диплом алдындағы практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает назначение и виды планов по работе с персоналом производственного участка.
2. Владеет методикой составления планов, критерии их оценки.
3. Составляет оптимальный вариант планов по работе с персоналом производственного участка.
4. Осуществляет мероприятия по корректировке различных производственных ситуаций для достижения оптимальности выполнения планов.
Результат обучения: 2) Анализировать результаты работы персонала производственного участка.
Критерии оценки:
1. Определяет показатели для оценки результатов работы с персоналом.
2. Применяет систему показателей и понимает их значимость для оценки результатов работы с персоналом.
3. Анализирует результаты работы с персоналом производственного участка и принимает соответствующие решения.
Результат обучения: 3) Анализировать взаимосвязи между функциональными стратегиями компаний с целью подготовки сбалансированных управленческих решений.
Критерии оценки:
1. Владеет специальной терминологией в области основ менеджмента.
2. Определяет основные этапы развития управленческой деятельности в Республике Казахстан и за рубежом, тенденции развития менеджмента в 21 веке.
3. Понимает основные законы и закономерности менеджмента, их требования, формы их проявления и использования в менеджменте организации.
4. Понимает сущность и содержание менеджмента, его особенности, цели, задачи и функции.
Результат обучения: 4) Владеть методами принятия стратегических, тактических и оперативных решений в управлении операционной (производственной) деятельностью организаций.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание процесса управленческой деятельности и систему методов мотивации.
2. Анализирует информацию, оценивает ситуации, разрабатывает и обосновывает варианты стратегического планирования.
3. Применяет управленческие решения по внедрению методов менеджмента.
4. Владеет навыками межличностного общения и ведения дискуссии при решении управленческих проблем менеджмента.
Результат обучения: 5) Определять производительность труда и рассчитывать заработную плату.
Критерии оценки:
1. Владеет методами расчета производительности труда.
2. Классифицирует виды производственных ресурсов.
3. Характеризует классические формы оплаты труда.
4. Понимает тарифную, бестарифную и рейтинговую оплату труда.
ПК 12. Выполнять основные виды работ по квалификации "Прикладной бакалавр по гидроэнергетике"
ПМ 12. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных видов профессиональной деятельности квалификации "Прикладной бакалавр по гидроэнергетике".
В результате преддипломной практики обучающиеся приобретают практические навыки по выполнению ремонта и эксплуатации гидромеханического оборудования, осуществлению контроля эксплуатации гидромеханического оборудования, участия в расчетах основных технико-экономических показателей.
Результат обучения: 1) Управлять производственным звеном и дублировать обязанности мастера по эксплуатации гидроэнергетического оборудования.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Гидромеханикалық жабдықтарды техникалық пайдалану және жөндеу бойынша процесті сипаттайды.
2. Орындалатын жұмысқа және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады.
3. Жұмыс орнында нұсқаулық жүргізеді.
4. Пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы ресімдейді.
5. Әрбір өндірістік учаскенің технологиялық сипаттамасын сипаттайды.
6. Электр және гидромеханикалық жабдықтарды пайдалану бойынша ұйымдастыруды орындайды.
7. Электр және гидромеханикалық жабдықтарды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу бойынша өндірістік бөлімшенің жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асырады.
8. Нормативтік құжаттарға сәйкес электр жабдықтарын қарау кезінде қауіпсіз жұмыс әдісін және қорғау құралдарын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобалауға бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес дипломдық жобалауға бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асырады.
2. Нормативтік-техникалық құжаттамамен, анықтамалық әдебиеттермен және интернет-ресурстармен жұмыс істеу дағдыларын меңгереді.
3. Материалды жалпылау және есепті ресімдеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнімді өндіруге және сатуға кететін шығындардың калькуляциясын әзірлейді.
2. Нормативтік-анықтамалық әдебиеттерді пайдалана отырып, сметалық құжаттама жасайды.
3. Еңбек өнімділігінің негізгі көрсеткіштерін есептейді.
4. Өндірістік бөлімшенің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің есебін орындайды.
5. Учаскеде жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шараларды айқындайды.
6. Есептеу бөлігіне сәйкес графикалық редакторларды пайдалана отырып, сызбаларды орындайды.
Ескерту:
Пайдаланылатын аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
ПК - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
ПМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 363-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 787-қосымша
"Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1000000-Металлургия және машина жасау
Мамандығы:
1014000 - Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:
101408 4 - Машина жасау қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:
жалпы орта білім базасында

1. Характеризует процесс по технической эксплуатации и ремонту гидромеханического оборудования.
2. Организует рабочее место в соответствии с выполняемой работой и требованиями охраны труда.
3. Проводит инструктаж на рабочем месте.
4. Оформляет техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
5. Описывает технологическую характеристику каждого производственного участка.
6. Организует мероприятия по эксплуатации электрического и гидромеханического оборудования.
7. Осуществляет организацию работы производственного подразделения по технической эксплуатации, обслуживанию и ремонту электрического и гидромеханического оборудования.
8. Выбирает безопасный метод работы и средств защиты при осмотре электрооборудования в соответствии с нормативными документами.
Результат обучения: 2) Осуществлять сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Критерии оценки:
1. Производит сбор исходного материала для дипломного проектирования в соответствии нормативно-технической документации.
2. Приобретает навыки работы с нормативно-технической документацией, справочной литературой и интернет-ресурсами.
3. Выполняет обобщение материала и оформление отчета.
Результат обучения: 3) Выполнять расчеты основных технико-экономических показателей производственного подразделения.
Критерии оценки:
1. Составляет калькуляцию затрат на производство и реализацию продукции.
2. Составляет сметную документацию, используя нормативно-справочную литературу.
3. Рассчитывает основные показатели производительности труда.
4. Выполняет расчеты основных технико-экономических показателей производственного подразделения.
5. Определяет мероприятия по технике безопасности при эксплуатации оборудования и пожарной безопасности на участке.
6. Выполняет чертежи с использованием графических редакторов согласно расчетной части.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 363
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 787
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Технология машиностроения (по видам)"
Код и профиль образования:
1000000-Металлургия и машиностроение
Специальность:
1014000 – Технология машиностроения (по видам)
Квалификации:
101408 4 - Прикладной бакалавр машиностроения
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Әлемдік экономиканың даму тенденцияларын сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі мақсаттарын түсінеді.
3. Ішкі жалпы өнімді және ұлттық жалпы өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпкерліктің даму мақсаттарына, факторларына және жағдайына сипаттама береді
2. Қазақстанда кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысын анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құрастырудың негізіне ие.
5. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды,
6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық тәртібіне негіздеме жасайды және таңдайды,
7. Электрондық үкімет порталымен кәсіпкерлік қызметте жұмыс істеу дағдысына ие.
Кәсіптік модульдер
"101403 2 - Слесарь - жөндеуші" біліктілігі
КҚ 01. Слесарлық және жөндеу жұмыстарын орындау үшін құралдар мен құрылғыларды, шығыс материалдарын таңдау және қолдану
КМ 01. Слесарлық және жөндеу қызметтерін орындау үшін құралдарды, құрылғыларды, жабдықтарды және шығыс материалдарын іріктеу және дайындау
Бұл модуль жұмыс орнын және жабдықты жұмысқа дайындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының ұйымдастырушылық мәселелерін, бақылау -өлшеу құралдарының түрлерін және слесарлық және жөндеу жұмыстарын орындау жабдықтарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны және экологияны қорғау, еңбекті қорғауды басқару жүйесінің талаптарын орындауды, жұмыс орындау қауіпті ситуацияларды анықтауды, бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесінің талаптарына сәйкес сызбаларды рәсімдеуді, жұмыстарды орындау үшін шығыс материалдарын таңдауды үйренеді.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология
Техникалық сызу
Материалтану және машина жасау технологиясы
Электротехника Қорытпалар теориясы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еңбекті қорғау саласында негізгі терминдерді, ұғымдарды және анықтамаларды қолданады.
2. Жұмыстың алдында, жұмыс уақытында және жұмыс аяқталған соң, сондай-ақ апатты жағдайларда қауіпсіздік техникасы ережелерінің және нұсқауларының талаптарын орындайды.
3. Нұсқама жүргізу түрлерін ажыратады.
4. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының құқықты және ұйымдық мәселелерін сақтайды.

1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Владеть основами предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
5. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Профессиональные модули
Квалификация "101403 2 - Слесарь-ремонтник"
ПК 01. Подбирать и применять инструменты приборы и расходные материалы для выполнения слесарных и ремонтных работ
ПМ 01. Подбор и подготовка инструментов, приборов, оборудования и расходных материалов для выполнения слесарных и ремонтных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки рабочего места и оборудования к работе.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают организационные вопросы охраны труда и техники безопасности, виды контрольно-измерительных приборов, инструментов и оборудования для выполнения слесарных и ремонтных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся соблюдать требования охраны труда и техники безопасности, охраны окружающей среды и экологии, системы управления охраной труда, определять опасные ситуации на рабочем месте, оформлять чертежи согласно требованиям единой системы конструкторской документации, подбирать расходные материалы для выполнения работ.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования охраны труда и техники безопасности.
Охрана труда и промышленная экология
Техническое черчение
Материаловедение и технология машиностроения
Электротехника Теория сплавов
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Применяет основные термины, понятия и определения в области охраны труда.
2. Соблюдает требования правил и инструкции по технике безопасности перед началом, во время и по окончании работ, а также в аварийных ситуациях.
3. Различает виды инструктажа.
4. Соблюдает правовые и организационные вопросы охраны труда и техники безопасности.

5. Еңбек және өндірістік тәртіп ережелерін және жұмыс күні режимін сақтайды.
6. Жұмыс орнын бекітілген нормалар мен ережелерге сай ұйымдастырады және ұстап тұрады.
7. Жұмыс киіміне қатысты гигиеналық талаптарды, оны күту және сақтау ережелерін ұстанады.
8. Электр қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын ұстанады және электр тогына зақымдалудан алдын алады және қорғаныс құралдарын ұстанады.
9. Қоғамдық бақылау әдістерін сипаттайды.
10. Еңбекті, өндірістік санитарияны және өрт қауіпсіздігін қорғау бойынша нұсқаулықтарды қолданады.
11. Қоршаған ортаны және экологияны қорғау талаптарын сақтайды.
12. Қоршаған ортаға әсерін бағалау бойынша білімін көрсетеді.
13. Өндірістік қауіпсіздік негіздерін, еңбекті қорғауды басқару жүйесін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнында қауіпті ситуацияларды анықтау және бақылау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірістік жарақаттардың түрлерін ажыратады.
2. Өндірістік жарақаттардың пайда болу себептерін анықтайды.
3. Шарттар мен қауіпсіздікке әсер ететін факторларды, қауіпсіздік техникасы бойынша жалпы ережелерді сақтайды.
4. Адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың кері әсерінің мүмкіндіктерін бағалайды.
5. Бұрғылау станогында, пневмо және гидроқұралдармен жұмыс жасау кезінде әсер етуі мүмкін негізгі зиянды және қауіпті өндірістік факторларды таниды.
6. Металды кесу, шабу, бұрғылау, құбырларды майыстыру және басқа дайындық жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын орындайды.
7. Қауіпті өндірістік факторлардан қорғаныс әдістері мен құралдарын қолданады.
8. Жарақаттанушылық пен өндірістік жарақаттардың алдын алу бойынша шараларды қабылдайды.
9. Алған жарақатының дәрежесіне қарай алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетудің тәсілін дұрыс таңдайды.
10. Дәрігер келгенге дейінгі медициналық көмек көрсетеді (қан ағуды тоқтату, жарақаттарды таңу, сыну, күн және жылу өткенде, үсу, электрожарақат, күйіп қалу, химиялық заттармен улану кезінде көмек көрсету, жәбірленушіні тасымалдау).
Оқыту нәтижесі: 3) Слесарлық жұмыстарды орындау үшін шығыс материалдарын іріктеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қорытпалар теориясының негіздерін біледі.
2. Металдың және оның қорытпаларының түрлерін ажыратады.
3. Болат пен шойынның жіктелуін және маркерленуін ажыратады.
4. Металдарды және қорытпаларын жіктейді.
5. Металдың химиялық құрамын сипаттайды.
6. Металдардың механикалық қасиеттерін сипаттайды.
7. Металдарды сынау әдістерін қолданады.
8. Қатты қорытпаларды және олардың қолданылу сапасын сипаттайды.
9. Металдардың және қорытпаларының қаттылығын анықтайды.
10. Слесарлық жұмыстарды орындау үшін құралдың кесетін бөлігінің материалын дұрыс таңдайды.

5. Соблюдает правила трудовой и производственной дисциплины и режим рабочего дня.
6. Организовывает и поддерживает рабочее место в соответствии с установленными нормами и правилами.
7. Соблюдает гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения.
8. Придерживается норм и правил электробезопасности и принимает меры и средства защиты от поражения электрическим током.
9. Описывает способы общественного контроля.
10. Применяет инструкции по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
11. Соблюдает требования охраны окружающей среды и экологии.
12. Демонстрирует знания по оценке воздействия на окружающую среду.
13. Использует основы промышленной безопасности системы управления охраной труда.
Результат обучения: 2) Определять и контролировать опасные ситуации на рабочем месте.
Критерии оценки:
1. Различает виды производственных травм.
2. Определяет причины возникновения производственных травм. 3.Соблюдает общие правила по технике безопасности, факторы влияющие на условия и безопасность.
4. Оценивает возможности негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека.
5. Распознает основные вредные и опасные производственные факторы, которые могут воздействовать при работе на сверлильном станке, с пневмо- и гидроинструментами.
6. Выполняет требования техники безопасности при резке, рубке металла, сверлении, гибке труб и других заготовительных работах.
7. Применяет методы и средства защиты от опасных производственных факторов.
8. Принимает меры по профилактике травматизма и мероприятия по предупреждению производственных травм.
9. Правильно выбирает способы оказания первой доврачебной медицинской помощи в зависимости от уровня полученной травмы.
10. Оказывает доврачебную медицинскую помощь (остановка кровотечения, обработка ран, помощь при переломах, при солнечных и тепловых ударах, обморожениях, электротравмах, ожогах, отравлении химическими веществами, транспортировка пострадавшего).
Результат обучения: 3) Подбирать расходные материалы для выполнения слесарных работ.
Критерии оценки:
1. Владеет основами теории сплавов.
2. Различает виды металлов и сплавов.
3. Различает классификацию и маркировку сталей и чугунов.
4. Классифицирует металлы и сплавы.
5. Характеризует хими-ческий состав металлов.
6. Характеризует механи-ческие свойства металлов.
7. Применяет методы испытания металлов.
8. Описывает твердые сплавы и область их применения.
9. Определяет твердость металлов и сплавов.
10. Правильно подбирает материал режущей части инструмента для выполнения слесарных работ.

11. Маркалар бойынша құрылымдық материалдарды жіктейді.
12. Құрылымдық материалдардың химиялық құрамын анықтайды.
13. Аса берік құралдық материалдарды анықтайды.
14. Металдарды термиялық өңдеудің түрлерін ажыратады.
15. Слесарлық жұмыстарды орындау үшін механикалық қасиеттерін ескере отырып, шығыс материалдарды дұрыс таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде техникалық сызу ережелерін қолдану.
1. Сызық түрлерін дұрыс таңдайды.
2. Стандартты сызба шрифтерін қолданады.
3. Машина жасау сызбаларын, сызбада бейнелеу санаттарын: түрлерін, қималарын, кесінділерін орындайды.
4. Бірыңғай конструкторлық құжаттар жүйесінің талаптарына сәйкес сызбаларды рәсімдейді.
5. Сызбаға көлемдерін салу ережелерін қолданады.
6. Ажыратылатын байланыстардың сызбаларын орындайды.
7. Масштабын таңдайды және көлемін жазады.
8. Бөлшектер мен құраушы бірліктердің қарапайым сызбаларын орындайды.
9. Сызбаларды, геометриялық құрылыстарды және бедерін салуды рәсімдеудің ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Слесарлық және жөндеу жұмыстарын орындау үшін бақылау - өлшеу құралдарын, құрылғыларын және жабдығын таңдау және дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құраушы бірліктерді дайындауды орындайды.
2. Механизмдердің бөлшектеу - құрастыру үшін слесарлық құралды және жабдықтарын таңдайды.
3. Өлшеу құралдарының арналымын, жіктелуі және құрылысын түсіндіреді.
4. Өлшеудің барлық түрлерін және әдістерін қолданады.
5. Жабдықтың нақтылығын сынау кезінде жалпы арналымдағы құралдарды және құрылғыларды пайдаланады.
6. Жабдықтың нақтылы нормасының стандарттарында көрсетілген тексеру және өлшеу құралдарының әдістерін пайдаланады.
7. Бақылау - тексеру жұмыстарын орындау үшін әмбебап - жиынтық құрылғыларды пайдаланады.
8. Слесарлық және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде бақылау - өлшеу құралдарын және құрылғыларын пайдаланады.
9. Бақылау өлшеу құралдарын және құрылғыларын құру және реттеу ережелерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 6) Жөндеу жұмыстарын орындау үшін электр өлшеу құралдарын, құрылғыларын және жабдықтарды таңдау және дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электротехниканың негізгі заңдарын сипаттайды.
2. Электромагнитті өрістің кернеуін анықтайды.
3. Токтың электрлі кернеуін анықтайды.
4. Электромагнитті өрістің электрлі әлеуетін және әлеуеттерінің әр түрлілігін анықтайды.
5. Электрлі көлемдерді өлшеу мәнін және әдістерін, өлшеу құралдарының құрылымдық және техникалық сипаттамаларын түсінеді.
6. Тұрақты токтың негізгі заңдары: Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоуль - Ленц заңдарын қолданады.
7. Жөндеу жұмыстарын орындау үшін қолданылатын жалпы арналымдағы өлшеу құралдарын және құрылғыларын сипаттайды.

11. Классифицирует конс-трукционные материалы по маркам.
12. Определяет химический состав конструкционных материалов.
13. Определяет сверхтвердые инструментальные материалы.
14. Различает виды термической обработки металлов.
15. Правильно подбирает расходный материал для выполнения слесарных работ с учетом их механических свойств.
Результат обучения: 4) Применять правила технического черчения при выполнении слесарных работ.
1. Правильно применяет типы линий.
2. Применяет стандартные чертежные шрифты.
3. Выполняет машиностроительное черчение, категории изображения на чертеже: виды, разрезы, сечения.
4. Оформляет чертежи согласно требованиям единой системы конструкторской документации.
5. Применяет правила нанесения размеров на чертеже.
6. Выполняет чертежи разьемных соединений.
7. Выбирает масштабы и проставляет размеры.
8. Выполняет несложные чертежи деталей и сборочных единиц.
9. Соблюдает правила оформления чертежей, геометрических построений и вычерчивания контуров технических деталей.
Результат обучения: 5) Подбирать и готовить контрольно-измерительные приборы, инструменты и оборудование для выполнения слесарных и ремонтных работ.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовку сборочных единиц.
2. Выбирает слесарный инструмент и приспособления для разборки-сборки механизмов.
3. Разъясняет назначение, классификацию и устройство средств измерений.
4. Применяет все виды и методы измерений.
5. Использует приборы и инструменты общего назначения при испытании точности оборудования.
6. Использует методы проверки и средства измерения, указанные в стандартах на нормы точности оборудования.
7. Пользуется универсально-сборочными приспособлениями для выполнения контрольно-проверочных работ.
8. При выполнении слесарных и ремонтных работ использует контрольно-измерительные инструменты и приборы.
9. Использует правила построения и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Результат обучения: 6) Подбирать и готовить электроизмерительные приборы, инструменты и оборудование для выполнения ремонтных работ.
Критрии оценки:
1. Характеризует основные законы электротехники.
2. Определяет напряжен-ность электромагнитного поля.
3. Определяет электрическое напряжение тока.
4. Определяет электрический потенциал и разность потенциалов электромагнитного поля.
5. Понимает сущность и методы измерений электрических величин, конструктивные и технические характеристики измерительных приборов.
6. Применяет основные законы постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца.
7. Характеризует измерительные приборы и инструменты общего назначения, применяемого для выполнения ремонтных работ.

8. Жөндеу жұмыстарын жүргізген кезде өткізгіш құралдар пайдаланады.
9. Негізгі электрлі және монтажды сызбаларды оқиды.
10. Жөндеу жұмыстарын орындау үшін әмбебап - жинау құрылғыларын пайдаланады.
11. Электр өлшеу құралдарының сызбаларын дұрыс оқиды.
12. Электр қозғалтқыштарының қажетті қуатын есептейді.
13. Логикалық элементтердің негізгі сызбаларын дұрыс құрайды.
14. Тұрақты ток қозғалтқыштарының құрылысын, әрекет ету принциптерін, іске қосу және тоқтату ережелерін түсіндіреді.
15. Трансформаторлардың күштік және арнайы түрлерінің ерекшеліктерін ажырата алады.
16. Электрлі жабдықтың жұмысын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Слесарлық операцияларды және бөлшектерін өңдеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жұмыс орны ұйымдастырады.
2. Слесарлық құралдардың түрлерін сипаттайды.
3. Жабдықты жөндеу бойынша слесарлық жұмыстар кезінде жұмыстың қауіпсіз әдістерін қолданады.
4. Орындалатын жұмыстарды белгілеу үшін құралдарды дұрыс пайдаланады.
5. Металды сапалы түзетеді, тегістейді, бүгеді, шабады және кеседі.
6. Ажыратылатын және ажыратылмайтын байланыстарды сапалы жинайды.
7. Металдарды жамауды, қалайылауды, пісіруді және дәнекерлеуді орындайды.
8. Жамау, бұранда, сомын және басқа бұйымдарды түсіруді іске асырады.
9. Таңбалаушы және бұранда кескішпен бұранда кеседі. Бөлшектерді және орташа күрделіліктегі түйіндердің қыруды, үйкелуін орындайды.
10. Бөлшектерді жиынтыққа құрайды.
11. Жону білдегі мен фрезерлік білдекте қиын емес жұмыстарды орындайды.
12. Белгі бойынша саңылау теседі, қарапайым бұрғылау білдегінде кондуктораны орындайды.
13. Пневматикалық, гидравликалық және электрлі құралдармен жұмыс жасайды.
14. Ілгерілемелі қозғалыс бөлшектерін келтіреді және реттейді.
15. Бөлшектердің слесарлық өңдеуін сапалы орындайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Машина жасау саласында мекеменің жұмыс ерекшелігін білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мекеменің ішкі еңбек тәртібінің, мекеме аймағында және өндірістік орын-жайларда жүріп - тұру ережелерін білетінін көрсетеді.
2. Мекеменің негізгі бөлімшелері (бөлімдері, учаскелері) туралы түсінігі бар.
3. Өндірісте еңбекті қорғау және қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
4. Мекемеде өткізу режимі туралы біледі.
5. Болашақ кәсіптік қызметінің ерекшеліктерін біледі.
6. Жұмыс орын туралы түсінігі бар.
7. Такелаждық жұмыстар және жүк көтергіш құралдар мен жабдықтардың ерекшелігі туралы түсінігі бар.
8. Негізгі слесарлық және жөндеу жұмыстарының түрлерін ажыратады.
9. Мекеменің технологиялық жабдығының түрлерін, технологиялық процесті автоматтандыру жүйесін және құралдарын сипаттайды.
КҚ 02. Тасымалдаушы және жүк көтергіш құралдар арқылы тасымалдау кезінде такелаждық жұмыстарды орындау
КМ 02. Тасымалдаушы және жүк көтергіш құралдар арқылы тасымалдау кезінде такелаждық жұмыстарды орындау
Бұл модуль жүктерді жүк көтергіш құралдардың және механизмдердің көмегімен орын ауыстырған кезде такелаждық жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар көтергіш - көлік құралдарының түрлерін; олардың жұмыс өлшемдері мен режимдерін; ілмек құрылысы және ілмекті аспалары және олардың техникадағы қолданысын; ұнтақты және даналық жүктерді орын ауыстыру ережелерін; жүктерді стеллажда төсеу және сақтау ережелерін; көтергіш - көлік құралдарын пайдалану ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар механиканың негізгі заңдарын қолдануды, көтергіш -көлік құралдарының көмегімен жүкті тасымалдау кезінде негізгі такелаждық жұмыстарды қолдануды; көтергіш - көлік машиналардың, жабдықтың гидро және пневмо жүйелердің ақауларын жоюды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Көтергіш - жүк құралдарын, механизмдері мен жабдықтарын сипаттау және жіктеу.
Техникалық механика
Көтергіш -көлік құрылғылары
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер
Техникалық қызмет көрсету және жабдықты жөндеу
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

8. При выполнении ремонтных работ использует проводниковые приборы.
9. Читает принципиальные электрические и монтажные схемы.
10. Использует универсально-сборочные приспособления для выполнения ремонтных работ.
11. Правильно читает схемы электроизмерительных приборов.
12. Рассчитывает потребную мощность электродвигателей.
13. Правильно составляет принципиальные схемы логических элементов.
14. Разьясняет устройство двигателей постоянного тока, принципы действия, правила пуска и остановки.
15. Разбирается в особенностях силовых и специальных видов трансформаторов.
16. Контролирует работу электрооборудования.
Результат обучения: 7) Выполнять слесарные операции и обработку деталей.
Критерии оценки:
1. Организовывает рабочее место.
2. Описывает виды слесарных инструментов.
3. Применяет безопасные приемы работ при слесарных работах по ремонту оборудования.
4. Правильно использует инструменты для разметки выполняемых работ.
5. Качественно правит, рихтует, изгибает, рубит и режет металл.
6. Качественно собирает разъемные и неразъемные соединения.
7. Выполняет клепку, лужение, пайку и сварку металлов.
8. Осуществляет высадку заклепок, винтов, шурупов и других изделий.
9. Нарезает резьбы метчиками и плашками. Выполняет шабрение, притирку деталей и узлов средней сложности.
10 . Собирает детали в комплекты.
11. Выполняет несложные работы на токарных и фрезерных станках.
12. Выполняет сверление отверстий по разметке, кондуктору на простом сверлильном станке.
13. Работает с пневматическими, гидравлическими и электрическими инструментами.
14. Пригоняет и регулирует детали поступательного движения.
15. Качественно выполняет слесарную обработку деталей.
Результат обучения: 8) Владеть спецификой работы предприятий в отрасли машиностроения.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания правил внутреннего трудового распорядка предприятия, поведения на территории предприятия и в производственных помещениях.
2. Имеет представление об основных подразделениях (отделах, участках) предприятия.
3. Соблюдает охрану труда и правила безопасности на производстве.
4. Владеет информацией о пропускном режиме предприятия
5. Владеет знаниями об особенностях будущей профессиональной деятельности.
6. Имеет представление о рабочем месте.
7. Имеет представление о специфике работы такелажных и грузоподъемных устройствах и оборудовании.
8. Различает виды основных слесарных и ремонтных работ.
9. Характеризует виды технологического оборудования предприятия, системы и средства автоматизации технологического процесса.
ПК 02. Выполнять такелажные работы при транспортировке грузов с по-мощью транс-портирующих и грузоподьемных устройств
ПМ 02. Вы-полнение та-келажных ра-бот при транспортир-овке грузов с помощью транспорт-ирющих и грузоподьем-ных устройств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для выполнения такелажных работ при перемещении грузов при помощи грузоподъемных средств и механизмов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды подьемно-транспортных устройств; параметры и режимы их работы; устройство крюков и крюковых подвесок и их применение в технике; правила перемещения сыпучих и штучных грузов; правила укладки и хранения грузов на стеллажах; правила эксплуатации подьемно-транспортных устройств.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять основные законы механики, выполнять такелажные работы при перемещении грузов с помощью подьемно-транспортных устройств; устранять повреждения подъемно- транспортных машин, гидро- и пневмосистем оборудования.
Результат обучения: 1) Характеризовать и классифицировать подьемно-транспортных устройства, механизмы и приспособления.
Техническая механика.
Подъемно- транспортные устройства
Гидравлические и пневматические системы
Техническое обслуживание и ремонт оборудования
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Механиканың негізгі заңдарын сипаттайды.
2. Созылу, сығылу, қию, мыжу, бұрау, бүгуге есептеулер жүргізеді.
3. Машиналарда және механизмдерде қозғалысты жіберуді іске асыратын бөлшектердің және тораптардың есебін жүргізеді.
4. Нақты қолдану үшін олардың қасиеттерін талдау негізінде бөлшектері мен тораптарын таңдайды.
5. Техниканың және өндірістік жабдықтың жұмыс қабілеттігін талдайды.
6. Құрылыс элементтері, машина бөлшектерін және механизмдерді қабылдайтын күш жүктемесін анықтайды.
7. Машиналардың және машиналық агрегаттардың пайдалы әрекет коэффициентін анықтайды.
8. Көтергіш - көлік құралдарының түрлерін сипаттайды.
9. Жүк көтергіш машиналардың және механизмдердің жұмыс режимдерін сақтайды.
10. Жүк көтергіш машиналарды және механизмдерді пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
11. Жүк көтергіш машиналардың қауіпсіздік құралдарының түрлері туралы ақпаратты біледі.
12. Жүк ұстайтын механизмдердің негізгі түрлерін және сипаттамасын ажыратады.
13. Машинаның номиналды және пайдалы жүк көтергіштігін есептейді.
14. Тростар мен шынжырлардың жарамдылығы мен дұрыстығын тексереді.
15. Жүктерді ауыстырудың технологиялық процесін әзірлейді.
16. Жүк көтергіш машиналардың және механизмдердің жүкті ауыстыру ережелерін сақтайды.
17. Заманауи жүк ұстайтын құралдар мен құрылғыларға қойылатын негізгі талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүктерді көтергіш көлік құралдарының көмегіне тасымалдаған кезде такелаждық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ұнтақты және даналап жүкті тасымалдау ережелерін сақтайды.
2. Жүктің салмағын сыртқы түрі бойынша түрлі әдістермен анықтайды.
3. Бекітілген номенклатураға сай өнімнің стеллажын жүктеу тәртібін іске асырады.
4. Жүктерді қоймалық өңделуі ішінде техникалық - логикалық процесін әзірлейді.
5. Жүктерді стеллаждарға қою және сақтау ережелерін сақтайды.
6. Механизмдерге, жабдықтарға, агрегаттарға және орташа күрделіліктегі машиналарға техникалық құжаттама талаптарын сақтайды.
7. Механизмдерді қарау журналдарын толтырады.
8. Көтергіш - көлік жабдығын басқарады.
9. Көтеру, тасымалдау үшін жүктерді ілмектеу және байлауды іске асырады.
10. Жұмыс жасайтын тораптар мен бөлшектердің ықтимал жүктемесін анықтайды.
11. Тораптардың және механизмдердің, жабдықтардың, агрегаттардың және машиналардың негізгі техникалық мәліметтері мен сипаттамаларын анықтайды.
12. Такелаждық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жүк - көтергіш машиналардың, жабдықтың гидро және пневможүйелерін зақымдауды жою.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Характеризует основные законы механики.
2. Производит расчет на растяжение и сжатие, срез, смятие, кручение, изгиб.
3. Производит расчет деталей и узлов, осуществляющих передачу движения в машинах и механизмах.
4. Выбирает детали и узлы на основе анализа их свойств для конкретного применения.
5. Анализирует работоспособность техники и производственного оборудования.
6. Определяет силовые нагружения, которые воспринимаются элементами конструкций, деталями машин и механизмов.
7. Определяет коэффициент полезного действия машин и машинных агрегатов.
8. Характеризует виды подьемно-транспортных устройств.
9. Соблюдает режимы работы грузоподъемных машин и механизмов.
10. Соблюдает технику безопасности при эксплуатации грузоподъемных машин и механизмов.
11. Владеет информацией о видах приборов безопасности грузоподъемных машин.
12. Различает основные виды и характеристику грузозахватных механизмов.
13. Рассчитывает номинальную и полезную грузоподъемность машины.
14. Проверяет пригодность и правильность крепления тросов и цепей.
15. Разрабатывает технологический процесс перемещения грузов.
16. Соблюдает правила перемещения грузов грузоподъемными машинами и механизмами.
17. Соблюдает основные требования, предъявляемые к современным грузозахватным устройствам и приспособлениям.
Результат обучения: 2) Выполнять такелажные работы при перемещении грузов с помощью подьемно-транспортных устройств.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила перемещения сыпучих и штучных грузов.
2. Определяет массу груза по внешнему виду разными способами.
3. Осуществляет порядок загрузки стеллажей продукцией в соответствии с установленной номенклатурой.
4. Разрабатывает техно-логический процесс внутри складской переработки грузов.
5. Соблюдает правила укладки и хранения грузов на стеллажах.
6. Соблюдает требования технической документации к механизмам, оборудованию, агрегатам и машинам средней сложности.
7. Заполняет журналы осмотров механизмов.
8. Управляет подъемно-транспортным оборудо-анием.
9. Осуществляет строповку и увязку грузов для подъема, перемещения.
10. Определяет допустимые нагрузки на работающие узлы и детали.
11. Определяет основные технические данные и характеристики узлов и механизмов, оборудования, агрегатов и машин.
12. Соблюдает технику безопасности при выполнении такелажных работ.
Результат обучения: 3)Устранять повреждения подъемно-транспортных машин, гидро- и пневмосистем оборудования.
Критерии оценки:

1. Жөндеу және жинау үшін қарапайым құрылғыларды дайындайды.
2. Негізгі және қосымша жабдықтың құрылысын талдайды.
3. Объектіні жөндеуге және демонтаждауға дайындауға қатысады.
4. Қараудың және жоспарлы - алдын ала жөндеулердің алдын ала әзірленген жоспары бойынша әрекет етеді.
5. Механизмнің ақаулығын анықтайды.
6. Бөлшектердің, олардың ақауларының сипаты мен көлемін анықтайды.
7. Бөлшектердің алдын ала тозуын және оларды қалпына келтіру әдістерін анықтайды.
8. Көтергіш - көлік машиналарының, гидро және пневможүйелердің ақауларын жою кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
9. Жүк-көтергіш машиналардың және жабдықтардың бөлшектерін ақаулыдан шығаруды жүргізеді.
10. Бөлшектердің ақаулығын жүргізеді және бөлшектеу процесінде ақаулы (жөндеу) ведомосін құрайды.
11. Жүк көтергіш және көлік құралдары тораптарының ақауларын жояды.
КҚ 03. Слесарь-жөндеушінің біліктілік жұмыстарын орындау
КМ 03. Слесарь-жөндеушінің біліктілік жұмыстарын орындау
Бұл модуль слесарлық жұмыстарды орындау үшін 4- разрядтағы слесар - жөндеуші жұмыстарын орындау, жабдықты жөндеу, жабдықтың жоспарлы -ескерту жөндеу кестесін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқауды, жұмыс күнінің режимдерін, алғашқы көмек көрсету шараларын, құралдарды пайдалануды; майларды, майлаудың және майлау -салқындату сұйықтықтарының түрлерін; жабдықты жөндеудің технологиялық бірізділігін, жүкті ілу, көтеру және тасымалдау ережелерін; жөндеу түрлерін, көтергіш - көлік құралдарының, гидро және пневможүйелердің ақауларын жою кезіндегі қауіпсіздік ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жазатайым оқиға кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді; қол және механикалық құралды пайдалануды; бөлшектердің слесарлық өңдеуін орындауды; жабдықтарды жөңдеу бойынша жұмыстарды орындауды, бөлшектерді тазалауды, майлауды іске асырады; орташа күрделіліктегі бөлшектер мен тораптарды ауыстыруды орындауды; орташа күрделіліктегі агрегаттарды, жабдықты және машиналарды реттеуді; еңбекті қорғау ережелерін және қауіпсіздік техникасын сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) "Слесарь - жөндеуші" біліктілігін алу.
Кәсіптік практика
(Қызмет біліктілігін алу үшін)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жұмыс орнын бекітілген нормаларға және ережелерге сай ұйымдастырады және ұстап тұрады.
2. Жұмыс күнінің режимі мен тәртібін сақтайды.
3. Жарақаттанушылық пен өндірістік жарақаттардың алдын алу бойынша шараларды қабылдайды.

1. Изготавливает простые приспособления для ремонта и сборки.
2. Разбирается в устройстве основного и вспомога-тельного оборудования.
3. Участвует в подготовке объекта к ремонту и демонтажу.
4. Действует по предварительно разработан-ному плану осмотров и планово-предупредительных ремонтов .
5. Определяет неисправность механизма.
6. Определяет характер и величину износа деталей, их дефектов.
7. Определяет прежде-временный износ деталей и способы их восстановления.
8. Соблюдает правила техники безопасности при устранении повреждений подъемно-транспортных машин, гидро- и пневмосистем.
9. Производит разбраковку деталей грузоподъемных машин и оборудования.
10. Производит дефектацию деталей и составляет дефектную (ремонтную) ведомость в процессе разборки.
11. Устраняет неисправности узлов грузоподъемных и транспортных средств.
ПК 03. Выполнять квалифика-ционные работы слесаря-ремонт-ника
ПМ 03. Вы-полнение ква-лификацион-ных работ слесаря-ремонтника
Данный модуль описывает знания, умения навыки, необходимые для выполнения квалификационных работ слесаря-ремонтника 4-разряда для выполнения слесарных работ при ремонте оборудования, выполнении графика планово-предупредительного ремонта оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: инструктаж по технике безопасности, режим рабочего дня, меры оказания первой помощи, применение инструментов; виды масел, смазок и смазочно- охлаждающих жидкостей; технологическую последовательность ремонта оборудования, виды слесарных операций; правила строповки, подъема и перемещения груза; виды ремонтов, правила безопасности при устранении повреждений подъемно-транспортных машин, гидро- и пневмосистем.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оказывать первую доврачебную помощь при несчастных случаях; применять ручной и механизированный инструмент; выполнять слесарную обработку деталей; выполнять работы по ремонту оборудования, осуществлять чистку, смазку деталей; выполнять замену деталей и узлов средней сложности; производить регулировку оборудования, агрегатов и машин средней сложности; соблюдать правила охраны труда и техники безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Слесарь – ремонтник".
Профессиональная практика (практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1. Организует и поддер-живает рабочее место в соответствии с установ-ленными нормами и правилами.
2. Соблюдает режим и распорядок рабочего дня.
3. Применяет меры по профилактике травматизма и мероприятия по предупреждению произ-водственных травм.

4. Дәрігер келгенге дейінгі медициналық көмек көрсетеді, қан ағуды тоқтату, жарақаттарды таңу, сыну, күн және жылу өткенде, үсу, электрожарақат, күйіп қалу, химиялық заттармен улану кезінде көмек көрсету.
5. Қол және механикаландырылған құралды, қондырғыны және жабдықтарды қауіпсіздік техникасына сәйкес қолданады.
6. Слесарлық операцияларды орындайды.
7. Слесарлық өңдеуді орындау кезінде қарапайым ақауларды жояды.
8. Бірлескен реттеу және жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
9. Жоспары - алдын алу жөндеуін орындайды.
10. Ағымдағы жөндеуді орындайды.
11. Толық жөндеуді орындайды.
12. Жабдықты жөндеу мерзімділігінің нормативтерін біледі.
13. Тораптар мен механизмдерді жөндеу бойынша жұмыстарды орындайды.
14. Бөлшектерді жуады, жөндейді.
15. Өлшеу құралдарын және жабдықтарын пайдалана отырып, жабдықтарды, машиналарды және механизмдерді сыртқы қарау жүргізеді.
16. Орташа күрделіліктегі бөлшектер мен тораптарды ауыстыруды орындайды.
17. Майлауды, майлауды толтыруды және ауыстыруды орындайды.
18. Жабдықтың ақауларын анықтайды және жояды.
19. Жүк-көтергіш машиналарды және механизмдерді, құралдарды және құрылғыларды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
20. Жүктерді көтеру үшін іледі және байлайды, орын ауыстырады, орнатады және қаттайды.
21. Есеп үшін материалдарды жинайды.
22. Орындалған жұмыс бойынша есепті рәсімдейді.
"101408 4 - Машина жасау қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ 04. Өндірісті технологиялық жабдықтаумен қамтамасыз ету және технологиялық жабдықты құрастыруды, реттеуді, түзетуді, бөлшектеуді орындайды
КМ 04. Өндірісті технологиялық жабдықтаумен қамтамасыз ету және технологиялық жабдықты құрастыруды, реттеуді, түзетуді, бөлшектеуді орындайды
Бұл модуль технологиялық жабдықтаумен қамтамасыз ету және технологиялық жабдықты құрастыру, реттеу, түзету, бөлшектеу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар технологиялық жабдықтаудың жұмысын жіктелуі және ұстанымдары; жабдықтарды сақтау және жұмыс орнына жеткізу үшін орын -жайларға, техникалық құралдарға қойылатын талаптарды; жабдыққа қызмет көрсету сызбалары мен сұлбаларын; іске қосу реттеу жұмыстарын ұйымдастыру кезінде стандарттарды, техникалық шарттарды, ережелерді және нұсқауларды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өндірісті технологиялық жабдықпен қамтамасыз еуді; монтаж, реттеуді және технологиялық жабдықты реттеуді орындауды; жабдықты құрастыру, пайдалануға қабылдау бойынша құжаттарын рәсімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық жабдық өндірісін қамтамасыз ету.
Өндірістік технологиялық жабдықтау
Саланың технологиялық жабдығы
Жабдықты нормалау және құрастыру
Ақпараттық технологиялар
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

4. Оказывает первую доврачебную помощь при ранениях и ушибах, солнечных и тепловых ударах, обморожениях, электротравмах, ожогах и отравлениях химическими веществами.
5. Применяет ручной и механизированный инс-трумент, приспособления и инвентарь в соответствии с правилами техники безопасности.
6. Выполняет слесарные операции.
7. Устраняет типичные дефекты при выполнении слесарной обработки.
8. Проводит совместно наладочные и ремонтные работы.
9. Выполняет планово- предупредительный ремонт.
10. Выполняет текущий ремонт.
11. Выполняет капитальный ремонт.
12. Владеет нормативами периодичности ремонта оборудования.
13. Выполняет работы по ремонту узлов и механизмов.
14. Осуществляет промывку, чистку, смазку деталей.
15. Проводит наружный осмотр оборудования, машин и механизмов с использованием изме-рительных приборов и приспособлений.
16. Выполняет замену деталей и узлов средней сложности.
17. Выполняет смазку, пополнение и замену смазки.
18. Определяет и устраняет дефекты оборудования.
19. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации грузоподъемных машин и механизмов, устройств и приспособлений.
20. Осуществляет строповку и увязку грузов для подъема, перемещения, установки и складирования.
21. Собирает материалы для отчета.
22. Оформляет отчет по выполненной работе.
Квалификация "101408 4 - Прикладной бакалавр машиностроения"
ПК 04. Обеспечить производство технологической оснасткой и выполнить монтаж, регулировку, наладку, демонтаж технологического оборудования
ПМ 04. Обес-печение производства технологичес-кой оснасткой и выполнение монтажа, регулировки, наладки, демонтажа технологического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения производства технологической оснасткой и выполнения монтажа, регулировки и наладки, демонтажа технологического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: классификацию и принципы работы технологической оснастки; нормы и правила, предъявляемые к помещениям, техническим средствам для хранения и доставки оснастки к рабочим местам; чертежи и схемы по обслуживанию оборудования; стандарты, технические условия, положения и инструкций при организации пусконаладочных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся обеспечивать производство технологической оснасткой; выполнять монтаж, регулировку и наладку технологического оборудования; оформлять документацию по монтажу, приему к эксплуатации оборудования.
Результат обучения:1) Обеспечивать производство технологической оснасткой.
Технологическая оснастка производства
Технологическое оборудование отрасли
Нормирование и монтаж оборудования
Информационные технологии
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Технологиялық жабдықтау түрлерін жіктейді.
2. Технологиялық жабдықтаудың ұстанымдарын сипаттайды.
3. Технологиялық жабдықтаудың жобалауын және дайындығын іске асырады.
4. Жабдықтың негізгі жабдықпен байланысын орнатады.
5. Жабдықтың құрылғыларын орнатады.
6. Технологиялық жабдықты дайындау шығындарын анықтайды.
7. Мекеменің технологиялық жабдықтаудың әр түрі бойынша қажеттілігін анықтайды.
8. Технологиялық жабдықтаудың зауытішілік айналымының сызбасын құрады.
9. Жабдықты жеткізуді ұйымдастыруды іске асырады.
10. Жабдықты жұмыс орындарына жеткізуді іске асырады.
11. Жабдықты пайдалануды ұйымдастыруды іске асырады.
12. Жабдықты жөндеуді ұйымдастырады.
13. Жабдықты пайдалануды жақсарту бойынша ұсынымдарды әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықты құрастыруды, реттеуді, түзетуді, бөлшектеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Іргетастың негізгі түрлерін ажыратады.
2. Топыраққа жүктемені есептеуді және жабдыққа іргетас түрін таңдауды іске асырады.
3. Іргетастың қаланатын бөлшектерінің құрылыстарын және техникалық мәліметтерін түсінеді.
4. Анкерлік бұрандаларды іргетасқа орнату тәртібін сақтайды.
5. Технологиялық жабдықтың құрылысын және арналымын түсінеді.
6. Технологиялық жабдықты таңдайды.
7. Технологиялық жабдықтың жіктейді.
8. Монтаждық (демонтаждық) жұмыстардың сызбаларын құруда қатысады.
9. Қауіпсіздік техникасын технологиялық жабдықты монтаждауды және реттеуді орындайды.
10. Іске қосу - реттеу жұмыстарды ұйымдастыруда стандарттарды, техникалық шарттарды, ережелерді және нұсқауларды қолданады.
11. Өндіріс шарттарына сәйкес жабдықты монтаждау орнын таңдауды іске асырады.
12. Жабдықты монтаждаудың (демонтаждаудың) технологиялық процесін сақтайды.
13. Технологиялық процестің нормативті құжаттарға сәйкес жабдықты баптауды іске асырады.
14. Инженерлік -графикалық бағдарламалар бойынша бөлшектерді жобалайды.
15. Технологиялық жабдықты және технологиялық сызбаны орындауды графикалық ұсыну әдістерін ажыратады.
16. Монтаждау, жабдықты пайдалануға қабылдау бойынша құжаттаманы рәсімдейді.
17. Жабдықты құрастыру және бөлшектеу актілерін рәсімдейді.
18. Жұмысты ұйымдастыру кезінде заманауи ақпараттық - есептеу жүйелерін қолданады.
19. Технологиялық жабдықтың құралдарын және құрылғыларын, заманауи ақпараттық технологиялардың көмегімен технологиялық процестердің өлшемдерін таңдау және есептеу алгоритмдерін және бағдарламаларын тиімді пайдаланады.
20. Заманауи өндірістік технологияларды және жобалау, компьютерлік модельдеу әдістерін қолданады.

1. Классифицирует виды технологической оснастки.
2. Характеризует принцип работы технологической оснастки.
3. Осуществляет проектирование и изготовление технологической оснастки.
4. Устанавливает взаимосвязь оснастки с основным оборудованием.
5. Устанавливает прис-пособления на оборудовании.
6. Определяет затраты на изготовление технологической оснастки.
7. Определяет потребность предприятия по каждому виду технологической оснастки.-
8. Строит схему внут-ризаводского обращения технологической оснастки.
9. Осуществляет организацию доставки оснастки на предприятие.
10. Осуществляет доставку оснастки к рабочим местам.
11. Осуществляет организацию эксплуатации оснастки.
12. Организует ремонт оснастки.
13. Разрабатывает пред-ложения по улучшению использования оснастки.
Результат обучения:2)Выполнять монтаж, регулировку, наладку, демонтаж технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Различает основные виды фундаментов.
2. Осуществляет расчет нагрузки на грунт и выбор вида фундамента под оборудование.
3. Понимает конструкции и технические данные закладных деталей фундаментов.
4. Соблюдает порядок установки анкерных болтов в фундамент.
5. Понимает устройство и назначение технологического оборудования.
6. Выбирает технологическое оборудование.
7. Классифицирует технологическое оборудование.
8. Участвует в составлени схемы монтажных (демонтажных) работ.
9. Выполняет монтаж и регулировку техноло-гического оборудования с соблюдением техники безопасности.
10. Применяет стандарты, технические условия, положения и инструкции при организации пускона-ладочных работ.
11. Осуществляет выбор места монтажа оборудования в соответствии с условиями производства.
12. Соблюдает технологический процесс монтажа (демонтажа) оборудования.
13. Осуществляет настройку оборудования, согласно нормативным документам технологического процесса.
14. Проектирует детали по инженерно-графическим программам.
15. Различает способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем.
16. Оформляет документацию по монтажу, приему оборудования к эксплуатации.
17. Оформляет акт монтажа и демонтажа оборудования.
18. Применяет современные информационно-вычислительные системы при организации работы.
19. Эффективно использует оборудование и инструменты технологической оснастки, алгоритмы и программы выбора и расчетов параметров технологических процессов с помощью современных информационных технологий.
20. Применяет современные производственные технологии и методы проектирования, компьютерного моделирования.

21. Құрылымдық - технологиялық информатиканы және автоматтандырылған жобалаудың заманауи құралдарын қолданады.
КҚ 05. Майлау материалдарының және майлау -салқындату сұйықтықтары-ның деңгейін тексеру және жабдықты күту
КМ 05. Майлау материалдарының және майлау -салқындату сұйықтықтары-ның деңгейін тексеру және жабдықты күту
Бұл модул майлау материалдарының және майлау -салқындату сұйықтықтарының деңгейін тексеру және жабдықты күтуді іске асыру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар металл кесетін жабдықтың топтары мен түрлерін; металл кесетін білдектердің құрылысы мен техникалық сипаттамаларын; құрылғының әріптік және санды символдарын; металл кесетін білдектердің маркерленуін; бөлшектер мен тораптардың жол берушіліктері мен тозу нормасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар металл кесетін білдектерді және олардың қолданылу саласын сипаттауды; майлау жұмыстарын орындауды; жабдықты күтуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Метал кесетін білдектерде және оларды қолдану саласын сипаттау.
Саланың технологиялық жабдығы
Техникалық қызмет көрсету және жабдықты жөндеу
Стандарттау және метрология
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Металл кесетін жабдықтың топтарын және түрлерін санамалайды.
2. Металл кесетін білдектердің құралдарын және техникалық сипаттамаларын талдайды.
3. Металл кесетін білдектер цехының техникалық - экономикалық көрсеткіштерін сипаттайды.
4. Технологиялық тізбекте білдектердің жұмыс тәртібін түсінеді.
5. Жұмыстың барлық режимдерінде білдектерді бағалаудың өлшемшарттарын түсінеді.
6. Арналымына сәйкес металл кесетін жабдықты қолданады.
7. Металл кесетін білдектердің кинематикалық сызбаларын оқиды.
8. Металл кесетін станоктарды пайдалану кезінде орталықтарды дұрыс қолданады.
9. Металл кесетін жұмыстарда қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Майлау жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бөлшектердің және тораптардың жол берушіліктері мен нормаларын анықтайды.
2. Бөлшектердің тозу сипатын және көлемін, олардың ақауларын анықтайды.
3. Жоспарлы қарауларды және жабдықты тексеруді жүргізеді.
4. Жабдықты майлау сызбасын құрайды.
5. Майлау сызбалары және паспорттары бойынша майлау құралдары мен құрылғыларын анықтай отырып, жабдықты майлау бағдарын құрайды.
6. Майлау құралдары мен құрылғыларын және жабдықты көрсете отырып, наряд тапсырмасын құрайды.
7. Майлау жүйелерінде ақауларын жоюды бақылайды.
8. Майлау материалдарына өтінім құрайды және майлау құралдарын және құрал -саймандарының майлау-салқындату сұйықтықтарын дайындау үшін майлау материалдарын және материалдарының өтінімін құрайды.

21. Применяет современные средства конструкторско-технологической информатики и автоматизированного проектирования.
ПК 05. Осущес-твлять проверку уровня смазочных материалов и смазочно-охлаждающих жидкостей и и уход за оборудованием
ПМ 05. Про-верка уровней смазочных материалов и смазочно-охлаждающих жидкостей и уход за оборудованием
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для осуществления проверки уровней смазочных материалов и смазочно- охлаждающих жидкостей и ухода за оборудованием.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: группы и типы металлорежущего обору-дования; устройство и технические характеристики металлорежущих станков; буквенные и цифровые символы устройства; маркировку металлорежущих станков; допуски и нормы износа деталей и узлов.
При изучении модуля обучающиеся учатся ха-рактеризовать металлоре-жущие станки и область их применения, выполнять смазочные работы; осуществлять уход за оборудованием.
Результат обучения:1)Характеризовать металлорежущие станки и область их применения.
Технологическое оборудование отрасли
Техническое обслуживание и ремонт оборудования
Стандартизация и метрология
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Перечисляет группы и типы металлорежущего оборудования.
2. Анализирует устройство и технические характеристики металорежущих станков.
3. Характеризует технико-экономические показатели цеха металлорежущих станков.
4. Понимает режимы работы станков в технологической цепочке.
5. Понимает критерии оценки станков на всех режимах работы.
6. Применяет металло-режущее оборудование в соответствии с их назначением.
7. Читает кинематические схемы металлорежущих станков.
8. Правильно применяет центры при эксплуатации металлорежущих станков.
9. Соблюдает технику безопасности при работе на металлорежущих станках.
Результат обучения: 2)Выполнять смазочные работы.
Критерии оценки:
1. Определяет допуски и нормы износа деталей и узлов
2. Определяет характер и величину износа деталей, их дефектов.
3. Проводит плановые осмотры и проверки оборудования.
4. Составляет схему смазывания оборудования.
5. Составляет маршрут смазывания оборудования с определением приборов и устройств смазывания п схемам и паспортам смазывания.
6. Составляет наряд-задание смазывания с указанием приборов и устройств смазывания и оборудования.
7. Контролирует устранение неисправностей в смазочных системах.
8. Составляет заявки на смазочные материалы и материалы для приго-товления смазочно-охлаждающих жидкостей, смазочные приборы и инвентарь.

9. Майлау және сүртетін материалдарды шығындаудың ілгерінді нормаларын енгізеді.
10. Іріктелген майларды регенерациясын ұйымдастырады.
11. Толықтыру және майлау -салқындату сұйықтықтарын ауыстыру кестесін құрайды.
12. Майлау материалдарының және майлау -салқындату сұйықтықтарының деңгейін бақылауды іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтың күтімін іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жөнделетін жабдықтың, агрегаттардың және машиналардың құрылымын, конструктивті ерекшеліктерін түсінеді.
2. Ақауларды анықтайды және жояды.
3. Механизмдерді реттеуді орындайды.
4. Шарасыз ластану мен шаңдану салдарынан қарқынды тозу шарттарында жұмыс жасайтын агрегаттарды жууды орындайды.
5. Бөлшектерді тазалауды және жууды орындайды.
6. Жабдыққа тиісінше күтім көрсетеді.
7. Жабдықты жөндеу және модернизациялауды орындауды есепке алуды ұйымдастырады, олардың сапасын бақылайды.
8. Жабдықты техникалық құжаттамаға және қауіпсіздік ережелеріне сәйкес пайдалануды бақылауды іске асырады.
КҚ 06. Негізгі және қосымша жабдықты жөндеуді іске асыру
КМ 06. Негізгі және қосымша жабдықты жөндеуді жүргізу
Бұл модуль металл кесетін білдектерді және көтеріп - тасымалдағыш құралдарын жөндеу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жабдықты диагностикалау әдістерін; жабдықты және көтеріп тасымалдағыш құралдарын жөндеу түрлерін; жабдықтың нақты моделіне жөндеудің технологиялық процестерін; металл кесетін білдектер үшін жөндеу аралық циклдардың құрылымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар негізгі жабдықтың және көтеріп - тасымалдауыш құралдардың жөндеуін жүргізуді; жоспардан тыс жөндеу жұмыстарын орындауды; кездейсоқ істен шығу, сыну және апаттар жағдайында жабдықтың жұмыс қабілеттігін қалпына келтіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Металл кесетін білдектердің жөндеуін жүргізу.
Саланы технологиялық жабдықтау
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Жабдықтың сенімділік және тозу теориясы
Стандарттау және метрология
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Металл кесетін білдектерді тексеру әдістерін қолданады.
2. Металл кесетін білдектерді пайдалану ережелерінің орындалуын бақылайды.
3. Білдектердің техникалық жағдайын анықтайды.
4. Анықталған ұсақ ақауларды уақтылы анықтайды.
5. Нормативтік -техникалық құжаттамаға сәйкес жөндеу арқылы метал кесетін білдектердің техникалық шарттарының және жұмыс қабілеттігінің сақталуын қамтамасыз етеді.
6. Металл кесетін білдектердің тәулік сайынғы жөндеу аралық қызмет көрсетуін жүргізеді.

9. Внедряет прогрессивные нормы расхода смазочных и обтирочных материалов.
10. Организует регенерацию отобранных масел.
11. Составляет график пополнения и смены смазочно-охлаждающих жидкостей.
12. Осуществляет контроль за уровнем смазочных материалов и смазочно-охлаждающих жидкостей.
Результатобучения:3)Осуществлять уход за оборудованием.
Критерии оценки:
1. Понимает устройство, конструктивные особенности ремонтируемого оборудования, агрегатов и машин.
2. Выявляет и устраняет дефекты.
3. Выполняет регулировку механизмов.
4. Выполняет промывку агрегатов, работающих в условиях интенсивного износа вследствие неизбежной загрязненности и запыленности.
5. Выполняет очистку и промывку деталей.
6. Производит надлежащий уход за оборудованием.
7. Организует учет выполнения работ по ремонту и модернизации оборудования, контролирует их качество.
8. Осуществляет контроль за эксплуатацией оборудования в соответствии с технической документацией и правилами безопасности.
ПК 06. Осущес-твлять ремонт основного и вспомогательного оборудования
ПМ 06. Про-ведение ремонта основного и вспомогатель-ного обору-дования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для проведения ремонта металлорежущих станков и подьемно-транспортных устройств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы диагностирования оборудования; виды ремонта оборудования и подьемно-транспортных устройств; типовые технологические процессы ремонта на конкретную ремонтную модель оборудования; структуру межремонтных циклов для металлорежущих станков.
При изучении модуля обучающие учатся проводить ремонт основного оорудования и подьемно-транспортных устройств; выполнение внеплановых ремонтных работ; восстановление работоспособ-ности оборудования при случайных отказах, поломках и авариях.
Результат обучения: 1) Проводить ремонт металлорежущих станков.
Технологическое оборудование от-расли
Техническое об-служивание и ре-монт оборудова-ния.
Теория надеж-ности и износа оборудования
Стандартизация и метрология. Профессиональная практика.
Критерии оценки:
1. Применяет методы диагностирования метал-лорежущих станков.
2. Осуществляет контроль за выполнением правил эксплуатации металлорежущих станков.
3. Определяет техническое состояние станков.
4. Своевременно устраняет выявленные мелкие неисправности.
5. Обеспечивает сохранение технических параметров и работоспособности металлорежущих станков путем ремонта в соответствии с нормативно-технической докум
6. Проводит ежесуточное межремонтное обслужи-вание металлорежущих станков.

7. Кран асты жолдарының, кран асты бөренелердің және сатылардың металл құрылыстарының ақауларын куәландыруды жүргізеді.
8. Жөндеу жұмыстарының материалдарына өтінімді құрайды.
9. Әр металл кесетін білдек үшін өзара алмасатын тораптарды және қосымша бөлшектеріне өтінім құрайды.
10. Жоспарлы - ескерту жөндеуін орындайды.
11. Ағымдағы жөндеуді орындайды.
12. Толық жөндеу жүргізеді.
13. Жабдықты жөндеу мерзімділігінің нормативтерін сақтайды.
14. Металл кесетін білдектерді кестеге сәйкес ұсақ жөндеуін ұйымдастыруды іске асырады.
15. Ақаулардың ведомостерін құру арқылы металл кесетін білдектердің орташа жөндеуін ұйымдастырады.
16. Ақаулардың ведомостерін құру арқылы металл кесетін білдектердің толық жөндеуін ұйымдастырады
17. Орындалған жұмыстың сапасын бақылайды.
18. Жалпы және мамандандырылған арналымның техникалық құжаттамасын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Көтеріп - тасымалдауыш құралды құрастыруды және жөндеуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Машиналар мен жабдықтың сенімділік және тозу теориясының негізін құрайды.
2. Кестеге сәйкес көтергіш машиналарға профилактикалық қарау жүргізеді.
3. Сыртқы өлшемдердің көтеріп - тасымалдауыш құралдардың жұмысына әсерін анықтайды.
4. Жабдықты жөндеуге қабылдау туралы актіні рәсімдейді.
5. Көтергіш - тасымалдауыш құралдардың жөндеу аралық циклдарының құрылымын құрады.
6. Жөндеуаралық циклдарды және қарау арасындағы мерзімдердің ұзақтығын анықтайды.
7. Жүк көтергіш жабдықты жөндеудің технологиялық процесін орындайды.
8. Көтеріп - тасымалдауыш құралдарды жөндеуден кейін жаттықтырып, сынауды жүргізеді.
9. Тізімнен шығару құжаттарын жасайды.
10. Көтеріп -тасымалдауыш құралдардың жарамдылық қызметін арттыру бойынша шараларды іске асырады.
11. Жоспарлы жөндеулер арасында көтеріп -тасымалдауыш құралдарды қарауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кездейсоқ істен шығу, сыну және апаттар кезінде жабдықты қалпына келтірілуін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бөлшектердің (мойынтіректерді, айналдырғыны және басқаларды реттеу) тозу шамасына қарай жабдық механизмдерін реттеуді іске асырады.
2. Сыналарды және қысатын тақтайшаны тартуды, үйкелісті жалғастырғышты және тежеуіштерді реттеуді орындайды.
3. Бұрандалы байланыстарды, діріл нәтижесінде босайтын байланыстарды (суппорт шүберек тысын, тақтайшаларды және т.б. бекіту) тартады.
4. Кездейсоқ істен шығу, сыну және апат жағдайларында жабдықтың жұмыс қабілеттігін қалпына келтіруді жүргізеді.
5. Техникалық регламентке сәйкес жабдықтың техникалық жағдайын тексереді.
6. Апатты жөндеуді ұйымдастырады.
КҚ 07. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүргізу және рационалды пайдалануды іске асыру
КМ 07. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүргізу және рационалды пайдалану
Бұл модуль жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүргізу және рационалды пайдалану үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүргізу және рационалды пайдалануды; қызмет көрсетілетін жабдықтың ақаулары, "Ұқыпты өндіріс" құралдарымен жұмыс жасау дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдыққа реттелген қызмет көрсетуді және рационалды пайдалануды іске асыруды; жабдықты модернизациялау бойынша жұмыстарды уақтылы және мұқият дайындауды; заманауи ақпараттық технологияларды іске асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Реттелген қызмет көрсету және жабдықты рационалды пайдалануды ұйымдастыру.
Саланың технологиялық жабдығы
Техникалық қызмет көрсету және жабдықты жөндеу Экономика және мекемені басқару Ақпараттық технологиялар
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

7. Производит освиде-тельствование исправности металлоконструкций: подкрановых путей, подкрановых балок, лестниц.
8. Составляет заявки на материалы на ремонтные работы.
9. Составляет заявки на взаимозаменяемые узлы и запасные части для каждого металлорежущего станка.
10. Выполняет планово- предупредительный ремонт.
11. Выполняет текущий ремонт.
12. Выполняет капитальный ремонт.
13. Соблюдает нормативы периодичности ремонта оборудования.
14. Осуществляет органи-зацию мелкого ремонта металлорежущих станков согласно графика.
15. Осуществляет органи-зацию средного ремонта металлорежущих станков с составлением ведомости дефектов.
16. Осуществляет органи-зацию капитального ремонта металлорежущих станков с составлением ведомости дефектов.
17. Контролирует качество выполненной работы.
18. Читает техническую документацию общего и специализированного назначения.
Результат обучения: 2) Проводить демонтаж и ремонт подьемно-транспортных устройств.
Критерии оценки:
1. Понимает основы теории надежности и износа машин и оборудования.
2. Производит профилактические осмотры грузоподъемных машин согласно графика.
3. Определяет влияние внешних параметров на работу подьемно-транспортных устройств.
4. Оформляет акт о приемке оборудования на ремонт.
5. Строит структуру меж-ремонтных циклов для подьемно-транспортных устройств.
6. Определяет продолжи-тельность межремонтных циклов и межосмотровых периодов.
7. Выполняет технологический процесс ремонта грузоподъемного оборудования.
8. Проводит обкатку и испытание подьемно-транспортных устройств после ремонта.
9. Формирует документы на списание.
10. Осуществляет меро-приятия по увеличению сроков службы подьемно-транспортных устройств.
11. Выполняет осмотр подьемно-транспортных устройств между плановыми ремонтами.
Результат обучения:3) Производить восстановление работоспособности оборудования при случайных отказах, поломках и авариях.
Критерии оценки:
1. Осуществляет регули-ровку механизмов обору-дования по мере износа деталей (регулировка подшипников, шпинделей и других).
2. Выполняет подтягивание клиньев и прижимных планок, регулировки фрикционных муфт и тормозов.
3. Затягивает резьбовые соединения, ослабевающие в результате вибраций (крепления фартуков суппортов, реек и так далее).
4. Производит восстанов-ление работоспособности оборудования при случайных отказах, поломках и авариях.
5. Проверяет техническое состояние оборудования в соответствии с техническим регламентом.
6. Осуществляет организацию аварийного ремонта.
ПК 07. Проводить техническое обслуживание и обеспечить рацио-нальную экс-плуатацию обо-рудования
ПМ 07. Тех-ническое об-служивание и обеспечение рациональной эксплутации оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для осуществления технического обслуживания и рациональной эксплутации оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: нормативно-правовые акты по техническому обслуживанию и экплуатации оборудования; дефекты обслуживаемого оборудования, навыки работы с инструментами "Бережливое производство".
При изучении модуля обучающиеся учатся осу-ществлять организацию регламентированного об-служивания и рациональной эксплуатации оборудования; осуществлять организацию своевременной и тщательной подготовки работы по модернизации оборудования; применять современные информационные технологии.
Результат обучения:1) Осуществлять организацию регламентированного обслуживания и рациональной экплуатации оборудования.
Технологическое оборудование отрасли Техническое обслуживание и ремонт оборудования Экономика и управление предприятием Информационные технологии
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Технологиялық жабдықтың түрлерін санамалайды.
2. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және пайдалану процесінде нормативті -құқықтық актілерді қолданады.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету технологияларын ажыратады.
4. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және пайдалану сапасын бақылайтын жалпы ережелерді сақтайды.
5. Жабдыққа профилактикалық қарауларды орындайды.
6. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетудің рационалды әдісін таңдайды.
7. Жабдықты жөндеуден кейін қабылдау және сынау актілерін құрайды.
8. Жабдыққа қызмет көрсету және рационалды пайдалануды іске асырады.
9. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету жоспарларын және кестелерін жасайды.
10. Механизмдерге қарау жүргізеді, білдектерді механизмдерінде діріл мен шудың болмауына, мойынтіректердің қызып кетпеуін, соққылардың болмауын тексереді.
11. Механикалық берілістерде саңылауларды жояды.
12. Басқару механизмінің және сақтандыру құралдарының элементтерін тексеруді орындайды.
13. Техникалық қызмет көрсетудің және жөндеудің стационарлық және жылжымалы құралдарының көмегімен жабдыққа техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындайды.
14. Электрлі машиналардың және аппаратураның бекіткіштерін, сондай-ақ элементтерінің жағдайын тексереді.
15. Электр жетектерінің жерсіндірілуін, электр жабдығы шкафтарын және сандық бағдарламалық басқару бар құралдардың жерсіндірілуін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты модернизациялау жұмыстарын уақтылы және мұқият дайындауды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сала мекемесінің нарық жағдайларында ұйымдасуын түсінеді.
2. Модернизациялау жолдарын игеру арқылы менеджмент және маркетинг функцияларын қолданады.
3. Технологияны коммерцияландыру негіздерін түсінеді.
4. Өндіріс жұмысында, әлемдік нарықтағы бизнесте әлеуметтік - экономикалық проблемаларды біледі.
5. Басқарушылық міндеттерді шешуде қатысады.
6. Ұжымды басқару әдістері, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін қолданады.
7. Жұмыс тобы қызметіне талдау жүргізіледі.
8. Қойылған проблеманы шешудің логикалық тізбегін жасайды.
9. "Ұқыпты өндіріс" құралдарын қолданады.
10. Lean, Кайдзен технологияларын, идеологияны, tpm жүйесі -жабдыққа жалпы күтім көрсетуді қолданады.
11. Қайта орнатылған жабдықты түзулеу және баптау бойынша нұсқама жүргізеді.
12. Міндеттерді шешу кезінде заманауи ақпараттық технологияларды қолданады.
13. Сапа менеджменті саласында білімдерін қолданады.
КҚ 08. Техника -механика негізгі жұмыстарын орындау.
КМ 08. Техника -механика негізгі жұмыстарын орындау.
Бұл модуль техника -механика негізгі жұмыстарын орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жабдыққа техникалық қызмет көрсету және пайдалану бойынша нормативтік -құқықтық актілерді, қызмет көрсетілетін жабдықтың ақауларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өндірістік процестерді жобалауды, сызбаларды, сұлбаларды рәсімдеуді; бөлшектер мен тораптардың сипаттамаларын анықтауды; кесетін және өлшеу құралдарын таңдауды; күрделі емес технологиялық жабдықты жобалауды; бөлшектердің тозу деңгейін анықтауды және оларды қалпына келтіруді, ақаулы актілерін рәсімдеуді, жабдыққа жөндеу жүргізу кестелерін бекітуді, жабдықтың жұмыс қабілеттігін анықтауды, мекеменің сапа менеджменті жүйесінің рәсімдерін орындауды үйренеді
Оқыту нәтижесі 1) Машина жасау саласында кәсіптік міндеттерді шешу кезінде әдістерді және шешімдерді таңдауды және қолдануды негіздеу.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Перечисляет виды технологического обору-дования.
2. Применяет нормативно-првовые акты в процессе технического обслуживания и эксплуатации оборудования.
3. Различает технологии технического обслуживания оборудования.
4. Соблюдает общие положения контроля качества технического обслуживания и эксплуатации оборудования.
5. Выполняет профилактические осмотры оборудования.
6. Выбирает рациональный способ технического обслуживания оборудования.
7. Составляет акты приемки и испытания оборудования после ремонта.
8. Осуществляет контроль за обслуживанием и ра-циональной эксплутацией оборудования.
9. Составляет планы и графики технического обслуживания оборудования.
10. Выполняет осмотр маханизмов, проверяет станки на отсутствие вибраций и шума маханизмов, нагрева подшипников, ударов.
11. Устраняет зазоры в механических передачах.
12. Выполняет проверку элементов механизма управления и предох-ранительных устройств.
13. Выполняет работы по техническому обслуживанию оборудования при помощи стационарных и передвижных средств технического обслуживания и ремонта.
14. Проверяет крепления электрических машин и аппаратуры, а также состояния их элементов.
15. Проверяет заземление электроприводов, шкафов электрооборудования и устройств с числовым программным управлением.
Результат обучения: 2) Осуществлять организацию своевременной и тщательной подготовки работы по модернизации оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает организацию предприятия отрасли в условиях рынка.
2. Применяет функции менеджмента и маркетинга в изучении путей модернизации.
3. Понимает основы коммерциализации технологий.
4. Ориентируется в социально-экономических проблемах деятельности производства, бизнеса на мировом рынке.
5. Принимает участие в решении управленческих задач.
6. Применяет методы управления коллективом, их достоинства и недостатки.
7. Осуществляет анализ деятельности рабочей группы
8. Составляет логическую цепочку решения поставленной проблемы.
9. Применяет инструменты "Бережливое производство".
10. Применяет Lean, Кайдзен технологии, идеологии, системы tpm – всеобщий уход за оборудованием.
11. Проводит инструктаж по выравниванию и настройке вновь установленного оборудования.
12. Применяет современные информационные технологии при решении задач.
13. Применяет знания в области системы менеджмента качества .
ПК 08. Выполнять основные работы техника-механика
ПМ 08. Выполнение основных работ техника-механика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для выполнения основных работ техника –механика.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: нормативно-правовые акты по техническому обслуживанию и экплуатации оборудования; дефекты обслуживаемого оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проектировать производственные процессы; оформлять чертежи, схемы; определять характеристики деталей и узлов; выбирать режущие и измерительные инструменты, проектировать несложную технологическую оснастку; определяет уровень износа деталей и восстанавливать их, оформлять акты дефекаций устанавливать графики проведения ремонта оборудования; диагностировать работоспособность оборудования, выполнять процедуры системы мекнеджмента качества предприятия.
Результат обучения 1) Обосновать выбор и применение методов и способов решения профессиональных задач в области машиностроения.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Мекеменің технологиялық жабдықтың әр түрі бойынша шығын көлемін есептей отырып, қажеттілігін анықтайды.
2. Жабдықты жұмыс орындарына жеткізу және сақтау үшін орын -жайларға, техникалық құралдарға қойылатын нормаларды және ережелерді сақтайды.
3. Жабдықты пайдалануды есепке алуды, талдауды және бақылауды ұйымдастырады.
4. Іске қосу реттеу жұмыстарын ұйымдастыру кезінде ережелердің және нұсқаулардың техникалық шарттарын, стандарттарын қолданады.
5. Нормативтік құжаттарға сай жабдықты баптайды.
6. Жабдықты жөндеуді ұйымдастыру бойынша нормативті құжаттарды рәсімдейді.
7. Ақауларды анықтау және оларды уақтылы жою мақсатында жабдықты сынайды.
8. Жабдықтың кіріс және шығыс параметрлерін өлшеуді жүргізеді.
9. Жабдық ақауларының себептерін анықтайды және оларды жояды.
10. Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану сапасын бақылаудың жалпы ережелерін сақтайды.
11. Ақаулардың ведомосін толтырады.
12. Технологиялық жабдықты тиімді пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану бойынша есепке алу шеңберінде жетекшілік етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мекеменің сапа менеджмент жүйесінің процедурасына сәйкес жұмыстарды орындау кезінде бақылауды іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Орындалатын жұмыстар бойынша сапа менеджменті жүйесінің рәсімдерін түсінеді.
2. Сапа менеджменті жүйесін жүргізу әдістемесін меңгереді.
3. Жұмыс орындарында ISO 45001, экология ISO 14001 бойынша қауіпсіздік бойынша ISO 9001негізінде сапа менеджменті жүйесінің қызмет жасау принциптерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Практика бойынша есепті рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Практика бойынша есеп үшін материалды іріктейді және жүйелейді.
2. Практика бойынша есепте ие болған құзыреттерін көрсетеді.
3. Практика күнделігін рәсімдейді.
4. Практика бойынша есепті рәсімдейді.
КҚ09. Машиналардың бөлшектерін дайындау және механикалық өңдеу үшін құрылымдық материалдарды, оларды термиялық өңдеу әдістерін таңдау
КМ 09. Машиналардың бөлшектерін дайындау және механикалық өңдеу үшін құрылымдық материалдарды, оларды термиялық өңдеу әдістерін таңдау
Бұл модуль жабдықтың бөлшектері мен тораптарын дайындайтын құрылымдық материалдардың пайдалану қасиеттерін игеру, жеке бөлшектерді термиялық өңдеу әдістеріне қажетті ақауларды анықтау және оларды жою жолдарын игеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар болат пен шойын, түсті металдар молекулаларының құрылысын; Ғе-С жағдайының диаграммасын; болат пен шойынның жіктелуі мен химиялық құрамын; болаттың (көмірсутекті және қоспаланған) және шойынның (ақ, сұр, соғылған, беріктігі жоғары) түрлерін; құрылымдық материалдардың механикалық қасиеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құрылымдық материалдардың беріктігін, қаттылығын, икемділігін, иілгіштігін анықтауды, машина мен механизмдердің бөлшектері мен дайындамаларын термиялық өңдеу тәсілдерін таңдауды; машиналар мен механизмдердің бөлшектерін дайындау жобасын әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылымдық материалдардың құрылысын және олардың жіктелуін түсіндіру.
Құрылымдық материалдар және термоөңдеу
Илемдеу өндірісінің технологиясы және жабдығы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Определяет потребность предприятия по каждому виду технологической оснастки с расчетом величины расхода.
2. Соблюдает нормы и правила, предъявляемые к помещениям, техническим средствам для хранения и доставки оснастки к рабочим местам.
3. Осуществляет организацию учета, анализа и контроля использования оснастки.
4. Применяет стандарты, технические условия, положения и инструкций при организации пусконаладочных работ.
5. Осуществляет настройку оборудования, согласно нормативным документам тех
6. Оформляет нормативные документы по организации ремонта оборудования.
7. Тестирует оборудование с целью своевременного обнаружения неисправностей и их устранения.
8. Проводит замер входных и выходных параметров оборудования.
9. Выявляет причины неисправностей оборудования и устраняет их.
10. Соблюдает общие положения контроля качества технического обслуживания, ремонта и эксплуатации технологического оборудования.
11. Составляет ведомости дефектов.
12. Осуществляет руководство в рамках участка по эффективной эксплуатации, техническому обслуживанию, ремонту и эксплуатации технологического оборудования.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль при выполнении работ согласно процедуре системы менеджмента качества предприятия.
Критерии оценки:
1. Понимает процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе.
2. Владеет методикой проведения системы менеджмента качества.
3. Владеет принципами функционирования системы менеджмента качества на предприятиях на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
Результат обучения: 3) Оформлять отчет по практике.
Критерии оценки:
1. Собирает и систематизирует материал для отчета по практике.
2. Отражает в отчете по практике приобретенные компетенции.
3. Оформляет дневник по практике.
4. Оформляет отчет по практике
ПК09. Выбирать конструкционные материалы, способы их термической обработки для разработки и механической обработки деталей машин
ПМ 09. Выбор конструкционных материалов, способов их термической обработки для разработки и механической обработки деталей машин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения эксплуатационных свойств конструкционных материалов, из которых изготавливаются детали и узлы оборудования, выявления дефектов и пути их устранения, небходимые методы термической обработки отдельных деталей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: строение молекул стали и чугуна, цветных металлов; диаграмму состояния Ғе-С; классификацию и химический состав сталей и чугунов; виды сталей (углеродистые и легированные) и чугунов (белый, серый, ковкий, высокопрочный); механические свойства конструкционных материалов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять прочность, твердость, упругость, пластичность конструкционных материалов; выбирать способ термической обработки заготовок и деталей машин и механизмов; разрабатывать проект изготовления деталей машин и механизмов.
Результат обучения: 1) Обьяснять строение конструкционных материалов и их классификацию.
Конструкционные материалы и термообработка
Технология и оборудование прокатного производства
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Болат пен шойынның, түсті металдардың молекулаларының құрылысын талдайды.
2. Диаграммада Ғе-С жағдайын талқылайды.
3. Құрылымдық материалдардың жіктелуін және химиялық құрамын түсіндіреді.
4. Құрылымдық материалдардың маркалары бойынша олардың химиялық құрамын анықтайды.
5. Болаттың (көмірсутекті және қоспаланған) және шойынның (ақ, сұр, соғылған, беріктігі жоғары) түрлерін; құрылымдық материалдардың механикалық қасиеттерін ажыратады.
6. Көмірсутекті болаттың маркерлеу ерекшеліктерін ашады.
7. Болаттың, шойынның, түсті металдардың және қоспаларының маркерлеуін оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылымдық материалдардың механикалық қасиеттерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құрылымдық материалдардың беріктігін анықтайды.
2. Құрылымдық материалдардың қаттылығын анықтайды.
3. Құрылымдық материалдардың икемділігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Машиналар мен механимздердің дайындамаларының және бөлшектерінің термиялық өңдеу әдістерін тағайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Термиялық өңдеу түрлерін (нормалау, жақсарту және т.б.) ажыратады.
2. Термоөңдеу әдістерінің дайындама және бөлшектердің сапасына әсерін анықтайды.
3. Машиналардың жеке алынған бөлшектерін арналымы бойынша термоөңдеу түрін дұрыс таңдайды.
4. Болатты химиялық -термиялық өңдеудің негізгі түрлерінің ерекшеліктерін ашады және олардың болатқа әсерін талдайды.
5. Машиналардың дайындамасын және детальдарын термиялық өңдеуден өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жону машиналарында және білдектерінде жұмыс жасау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қоспалардың механикалық қасиеттерін санамалайды.
2. Металл прокатының әдістерін санамалайды.
3. Қоспалар жағдайы диаграммаларының мәнін ашады, оларды құру принциптерін түсінеді.
4. Сұрыптама бұйымдарын жіктейді.
5. Прокат машиналар мен орнақтарын құрастырады және бөлшектейді.
КҚ10. Машина - құрылыс өндірісінің технологиялық процестерін есептеу және жобалау
КМ 10. Машина - құрылыс өндірісінің технологиялық процестерін есептеу және жобалау
Бұл модуль орындау нәтижесінде жабдықтың бөлшектері және тораптары алынатын машина жасау өндірісі технологиялық процестерін, ақауларды анықтау және оларды жоб жолдарын игеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар дайындама алу әдістемесін; дайындаманың таңдалған түрінің өзіндік бағасын есептеу әдістемесін; дайындаманы механикалық өңдеу технологиялық операцияларын орындау тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бөлшектерді дайындаудың бағдарлық - технологиялық процесін әзірлеуді; бөлшектерді дайындаудың бағдарлық - технологиялық процесімен жұмыс жасауды; бөлшектерді дайындаудың операциялық - технологиялық процесін әзіреуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Машиналар мен механизмдердің дайындамаларын дұрыс таңдау және жобалау.
Машина жасау өндірісінің технологиялық процестері
Өзара алмасу негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Анализирует строение молекул стали и чугуна, цветных металлов.
2. Разбирается в диаграмме состояния Ғе-С.
3. Обьясняет классификацию и химический состав конструкционных материалов.
4. Определяет по маркам конструкционных материалов их химический состав
5. Различает по химическому составу и физико-механическим свойствам виды сталей (углеродистые и легированные) и чугунов (белый, серый, ковкий, высокопрочный).
6. Раскрывает особенности маркировки углеродистых сталей.
7. Читает маркировку сталей, чугунов, цветных металлов и сплавов.
Результат обучения: 2) Определять механические свойства конструкционных материалов.
Критерии оценки:
1. Определяет прочность конструкционных материалов.
2. Определяет твердость конструкционных материалов.
3. Определяет пластичность конструкционных материалов.
Результат обучения: 3) Назначать способ термической обработки заготовок и деталей машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды термической обработки (нормализация, улучшение и так далее).
2. Определяет влияние способов термообработки на качество заготовок и деталей.
3. Правильно выбирает вид термообработки для отдельно взятых деталей машин в зависимости их назначения.
4. Раскрывает особенности основных видов химико-термической обработки стали и объясняет их влияние на свойства стали.
5. Проводит термическую обработку заготовок и деталей машин.
Результат обучения: 4) Работать на прокатных машинах и станах.
Критерии оценки:
1. Перечисляет механические свойства сплавов.
2. Перечисляет методы проката металла.
3. Раскрывает сущность диаграмм состояния сплавов, объясняет принцип их построения.
4. Классифицирует изделий сортамента.
5. Монтирует и демонтирует прокатные машины и станы.
ПК10. Рассчитать и проектировать технологические процессы машиностроительного производства
ПМ 10. Расчет и проектирование технологических процессов машиностроительного производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения технологических процессов машиностроительного производства, в результате выполнения которых получают детали и узлы оборудования; выявления дефектов и пути их устранения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы получения заготовок; методику расчета себестоимости выбранного типа заготовки; порядок выполнения технологических операций механической обработки заготовок.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать маршрутно-технологический процесс изготовления деталей; работать с маршрутно-технологическим процессом изготовления деталей; разрабатывать операционно-технологический процесс изготовления деталей.
Результат обучения: 1) Правильно выбирать и проектировать заготовки деталей машин и механизмов.
Технологические процессы машиностроительного производства
Основы взаимозаменяемости
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Дайындаманың түрін және оларды алу әдістерін ажыратады.
2. Дайындаманы түрлі әдістермен алады.
3. Дайындаманың таңдалған түрінің өзіндік бағасын есептейді.
4. Машина детальдарын дайындауды (прокат, құю, қалыптау) жобалайды.
5. Дайындамаларды арналымы бойынша пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Машина бөлшектерін және механизмдерін дайындаудың бағдарлық - технологиялық бағдарын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дайындаманы механикалық өңдеудің технологиялық операцияларын орындау тәртібін сақтайды.
2. Бөлшектерді дайындаудың бағдарлық - технологиялық процесін әзірлейді.
3. Кесетін және қосымша құралдарды, білдекті құрылғылардың, бастаКҚы дайындаманың техникалық шарттарын әзірлеумен бөлшектерді өңдеудің технологиялық процесінің бағдарын әзірлейді.
4. Білдек паспорты және анықтамалығы бойынша кесу режимін анықтайды.
5. Бөлшектерді дайындаудың бағдарлық - технологиялық процесін дұрыс пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 3) Машина бөлшектерін және механизмдердің дайындаудың операциялық - технологиялық процесін әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бөлшектерді құрылғыларға бекіту әдісін дұрыс белгілейді.
2. Технологиялық процестердің операциялық эскиздерін әзірлейді.
3. Бөлшектерді дайындаудың операциялық - технологиялық процесін дұрыс әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өзара алмасу және стандарттау принциптері негізінде машиналарды дайындау, пайдалану және жөндеу кезінде типтік байланыстарды және метрологиялық қамтамасыз етуіне жол беру және орнату есептеулерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жол беру және орнатудың бірыңғай жүйесі туралы түсінігі бар.
2. Көрсетілген жол берушіліктер және техникалық талаптарға сәйкес дайындалатын бөлшектердің сапасын нұсқайтын тораптар мен байланыстардың жұмыс қабілеттілік өлшемін анықтайды.
3. Барлық стандартты байланыстың және орнатуды санамалайды.
4. Режимді таңдайды, оның жұмысына білдек пен жабдықты реттейді.
5. Жабдықтың арналымы мен шарттарына, нақтылығына, жинау талаптарына байланысты орнатуын таңдайды.
6. Сызбаларды жол беруші және орнатуды белгілейді.
7. Бөлшектердің тегіс цилиндрлі беттерін дұрыс өлшейді.
8. Толық өзара алмасудың өлшемдік тізбектерін есептейді.
9. Өзара алмасудың жалпы принциптерін ажыратады.
10. Толық емес өзара алмасу әдісімен өлшемдік әдістерін есептейді.
11. Заманауи ақпараттық технологияларды қолдана отырып, есептеулерді іске асырады.
12. Жол берушілік өрістерінің графикалық бейнесін орындайды.
13. Сызбаларда шекті ауытқулары мен көлемдерін белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Механикалық өңдеу операциясының негізгі технологиялық уақытын есептеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Различает виды заготовок и способы их получения.
2. Получает заготовки различными методами.
3. Рассчитывает себестоимость выбранного типа заготовки.
4. Проектирует заготовки (прокат, отливки, штамповки и т.д.) к деталям машин.
5. Целесообразно использует виды заготовок.
Результат обучения: 2) Разработать маршрутно-технологический процесс изготовления деталей машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Соблюдает порядок выполнения технологических операций механической обработки заготовок.
2. Разрабатывает маршрутно-технологический процесс изготовления деталей.
3. Разрабатывает маршрут технологического процесса обработки деталей с выбором режущих и вспомогательных инструментов, станочных приспособлений, с разработкой технических условий на исходную заготовку.
4. Определяет режим резания по справочнику и паспорту станка.
5. Соблюдает маршрутно-технологический процесс изготовления деталей.
Результат обучения: 3) Разработать операционно-технологический процесс изготовления деталей машин и механизмов.
Критерии оценки:
1. Правильно обозначает способы закрепления деталей к приспособлениям.
2. Разрабатывает опера-ционные эскизы техноло-гических процессов. 3. Правильно разрабатывает операционно-технологический процесс изготовления деталей.
Результат обучения: 4) Выполнять расчеты допусков и посадок типовых соединений и метрологического обеспечения при изготовлении, эксплуатации и ремонте машин на основе принципов взаимозаменяемости и стандартизации.
Критерии оценки:
1. Имеет понятия о единой системе допусков и посадок
2. Определяет критерии работоспособности узлов и соединений, указывающих качество изготавливаемых деталей, согласно указанным допускам и техническим требованиям.
3. Перечисляет все стандартные соединения и посадки.
4. Выбирает режим, налаживает на его работу станки и оборудование.
5. Выбирает посадки в зависимости от назначения и условий работы оборудования, их точности, условий сборки.
6. Обозначает допуски и посадки на чертежах.
7. Правильно измеряет гладкие цилиндрические поверхности деталей.
8. Рассчитывает размерные цепи методом полной взаимозаменяемости.
9. Различает общие принципы взаимозаменяемости.
10. Рассчитывает размерные цепи методом неполной взаимозаменяемости.
11. Осуществляет расчеты с применением современных информационных технологий.
12. Выполняет графическое изображение полей допусков
13. Обозначает предельные отклонения и размеры на чертежах.
Результат обучения: 5) Рассчитывать основное технологическое время операций механической обработки.
Критерии оценки:

1. Операцияның технологиялық уақытын анықтайды.
2. Ою, кесетін құралдың асқынөтуінің уақытын есептейді және таңдайды.
3. Жеке операциялардың негізгі технологиялық уақытын есептейді.
4. Бөлшектерді механикалық өңдеудің жалпы негізгі технологиялық уақытын дұрыс анықтайды.
КҚ11. Машина жасау бөлшектерін және құрастыру бұйымдарын алудың ілгерінді әдістерін әзірлеу
КМ 11. Машина жасау бөлшектерін және құрастыру бұйымдарын алудың ілгерінді әдістерін әзірлеу
Бұл модуль машина жасау және пісірме құрылымдардың бөлшектерін және құрастыру бұйымдарын алудың ілгерінді әдістерін; құю өндірісінің теориялық негізін; металдардың құю қасиеттерін; құю машиналарының және басқа жабдықтың құрылымын және жұмыс істеу принципін игеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар металдардың құю қасиеттерін; металды құю әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қалыптау қоспасының сапасын анықтауды; құюдың заманауи әдістерін, жабдықты және құю өндірісінің басқа құралдарымен пайдалануды; құмды -топырақты пішіндерге құю үшін ағаш модельдерін анықтауды; құмды -топырақты пішіндерге құю әдісімен дайындаманы жобалау және алуды; құйма элементтерінен құю жүйесін бөлуді және құйманы тазартуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құюдың заманауи әдістерін өндірісте пайдалану.
Құю өндірісінің технологиясы және жабдығы
Илемдеу өндірісінің технологиясы және жабдығы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Металдардың құю қасиеттерін санамалайды.
2. Қалыптау қоспасының сапасын анықтайды.
3. Құмды - сазды пішіндерді құю үшін ағаш модельдерін дайындайды.
4. Қалыптау қоспасын дайындайды.
5. Құмды -сазды пішінге металды құюдың дайындамасын жобалайды және алады.
6. Металды топырақты -сазды пішінге құю әдісімен дайындаманы жобалайды және алады.
7. Құйма элементтерінен құю жүйесін бөледі және құйманы тазартады.
8. Құюдың (қысыммен, орталық, вакуумды, газдалатын балқытылатын модельдер бойынша) заманауи әдістерін және тәсілдерін сипаттайды.
9. 3D-принтер көмегімен құю пішіндерінің дайындалуын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Құю машиналарын және қосымша жабдықты қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құю өндірісінде машиналарды және жабдықты жіктейді.
2. Құю жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
3. Құю машиналарының және қосымша жабдықтың құрысын мен жұмыс істеу принципін түсіндіреді.
КҚ12. Нормативті құжаттарды ескере отырып, металл кесетін білдектерде дайындаманы механикалық өңдеу кезінде кесудің режимдерін әзірлеу
КМ 12. Нормативті құжаттарды ескере отырып, металл кесетін білдектерде дайындаманы механикалық өңдеу кезінде кесудің режимдерін әзірлеу
Бұл модуль әзірлеу кезінде материалдарды кесу аймағында және материалдарды кесу теориясында физикалық процестерді игеру, машина жасауда конструкторлық құжаттаманы ұсыну және жіберу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар кесу аймағында болатын жылу құбылыстарын; кесетін құралдың беріктік заңын; кесудің тереңдігінің, берудің және кесу жылдамдығының кесетін құралдың тозуына әсерін; беттерін қаралау және тазалық кезінде кесу тереңдігі мен беру ауқымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар нормативті құжаттар бойынша анықтау және кесу тереңдігін есептеуді; нормативті құжаттар бойынша беруді анықтау; нормативті құжаттар бойынша тағайындау және кесу жылдамдығын есептеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бөлшектерді механикалық өңдеу кезінде кесу аймағында физикалық процестердің заңдарын қолдану.
Материалдарды кесу теориясы
Машина және механизмдердің теориясы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Определяет технологическое время операций.
2. Рассчитывает и выбирает время врезания, перебега режущего инструмента.
3. Рассчитывает основное технологическое время отдельных операций.
4. Правильно определяет общее основное технологическое время механической обработки деталей.
ПК11. Разрабаты-вать прогрессивные способы получения заготовок деталей и сборки изделий машиностроения
ПМ 11. Разра-ботка прог-рессивных способов получения за-готовок дета-лей и сборки изделий ма-шиностроения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения прогрессивных способов получения заготовок деталей и сборки изделий машиностроения и сварных конструкций; теоретические основы литейного производства, литейные свойства металлов, конструкцию и принцип работы литейных машин и другого оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: литейные свойства металлов; методы литья металла.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять качество формовочной смеси; пользоваться современными методами литья, оборудованием и другими средствами литейного производства; готовить деревянные модели для литья в песчано-глинистые формы; готовить формовочную смесь; проектировать и получить заготовку методом литья металла в песчано-глинистые формы; отделять от отливок элементы литниковой системы и очистить отливки.
Результат обучения: 1) Применять современные методы литья на производстве.
Технология и оборудование литейного производства
Технология и оборудование прокатного производства
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Перечисляет литейные свойства металлов.
2. Перечисляет методы литья металла.
3. Определяет качество формовочной смеси.
4. Готовит деревянные модели для литья в песчано-глинистые формы.
5. Готовит формовочную смесь.
6. Проектирует и получает заготовку методом литья металла в песчано-глинистые формы.
7. Отделяет от отливок элементы литниковой системы и очищает отливки.
8. Характеризует современные способы и методы литья (давлением, центробежное, вакуумное, по газифицируемым выплавляемым моделям).
9. Объясняет изготовление литейных форм с помощью 3D-принтера.
Результат обучения: 2) Применять литейные машины и вспомогательное оборудование.
Критерии оценки:
1. Классифицирует машины и оборудование в литейном производстве.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении литейных работ.
3. Обьясняет конструкцию и принцип работы литейных машин и вспомогательного оборудования.
ПК12. Разрабатывать режимы резания при механической обработке заготовок на металлорежущих станках с учетом нормативных документов
ПМ 12. Разработка режимов резания при механической обработке заготовок на металлорежущих станках с учетом нормативных документов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения физических процессов в зоне резания и теории резания материалов при разработке, представлении и передаче конструкторской документации в машиностроении.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: тепловые явления, происходящие в зоне резания; закон стойкости режущего инструмента; влияние глубины резания, подачи и скорости резания на износ режущего инструмента; диапазоны подачи и глубины резания при черновой и чистовой обработке поверхностей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять по нормативным документам и рассчитывать глубину резания; определять подачу по нормативным документам; назначать по нормативным документам и расчитывать скорость резания.
Результат обучения: 1) Применять законы физических процессов в зоне резания при механической обработке деталей.
Теория резания материалов
Теория машин и механизмов
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Физикалық процестерді жіктейді.
2. Кесу аймағында болатын жылу құбылыстарын түсіндіреді.
3. Кесу режимдерін есептеу кезінде кесетін құралдың төзімділік заңын қолданады.
4. Кесудің тереңдігінің, берудің және кесу жылдамдығының кесетін құралдың тозуына әсерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыстың белгіленген шарттары бойынша механизмдердің оңтайлы өлшемдерін табу және машиналардың ұзақ өміршеңдігін және сенімділігін арттыру бойынша құрылымдық және техникалық шараларын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кинематикалық жұптарды жіктейді.
2. Механизмдердің негізгі түрлерін және олардың кинематикалық және динамикалық сипаттамаларын біледі.
3. Жеке механизмдердің және олардың машинадағы өзара байланысың жұмыс принциптерін түсінеді.
4. Белгіленген кинематикалық және динамикалық қасиеттері бойынша механизмдердің кинематикалық және динамикалық өлшемдерін табады.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі технологиялық операциялар үшін кесу режимдерін есептеу кезінде нормативті - анықтамалық әдебиетті қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кесетін құралды және саймандарды таңдайды.
2. Нормативті құжаттар бойынша анықтайды және кесу жылдамдығын есептейді.
3. Білдек анықтамалықтары және паспорты бойынша кесу режимдерін анықтайды.
4. Ұштаманы жүргізеді және қолданылатын кесетін құралдардың сапасын бақылайды.
5. Нормативті құжаттарға беруді анықтайды.
6. Нормативті құжаттар бойынша тағайындайды және кесу жылдамдығын есептейді.
7. Беттерін қаралау және тазалық кезінде кесу тереңдігі мен беру ауқымын сипаттайды.
8. Жұмыста техникалық және технологиялық құжаттамасын қолданады.
КҚ 13. Машина жасау қолданбалы бакалаврының біліктілік жұмыстарын орындау
КМ 13. Машина жасау қолданбалы бакалаврының біліктілік жұмыстарын орындау
Бұл модуль мекемеде жөндеудің заманауи әдістерімен, жаға жабдықпен, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша жүргізілетін шаралармен, дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинау барысында алынған теориялық білімді және практикалық дағдыларын жалпылау және жетілдіру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Мекеменің механикалық цехының жұмысымен танысу.
Кәсіптік практика (Диплом алды практика)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Металл өңдеу мекемесінің құрылымын сипаттайды.
2. Мекеменің механикалық цехының жабдығына техникалық қызмет көрсету жүйесін талдайды.
3. Металл өңдеудің технологиялық процестерінің ерекшеліктерін түсінеді және сипаттайды.
4. Жоспарлы - экономикалық бөлімнің, бас механиктің және энергетика бөлімінің жұмыстарын сипаттайды.

1. Классифицирует физические процессы.
2. Разьясняет тепловые явления, происходящие в зоне резания
3.3. Применяет закон стойкости режущего инструмента при расчете режимов резания.
4.4. Понимает влияние глубины резания, подачи и скорости резания на износ режущего инструмента.
Результат обучения: 2) Находить оптимальные параметры механизмов по заданным условиям работы и разработать конструктивные и технические мероприятия по повышению долговечности и надежности машин.
Критерии оценки:
1. Классифицирует кинематические пары.
2. Владеет основными видами механизмов и их кинематическими и динамическими характеристиками.
3. Понимает принципы работы отдельных механизмов и их взаимодействие в машинах.
4. Находит кинематические и динамические параметры механизмов по заданным кинематическим и динамическим свойствам.
Результат обучения: 3) Применять нормативно-справочную литературу при расчете режимов резания для различных технологических операций.
Критерии оценки:
1. Подбирает режущий инструмент и приспособления.
2. Определяет по нормативным документам и рассчитывает глубину резания.
3. Определяет режимы резания по справочникам и паспорту станка.
4. Проводит заточку и контролирует качество применяемых режущих инструментов.
5. Определяет подачу по нормативным документам.
6. Назначает по нормативным документам и расчитывает скорость резания.
7. Характеризует диапазон подачи и глубины резания при черновой и чистовой обработке поверхностей.
8. Применяет в работе техническую и технологическую документацию.
ПК 13. Выполнять квалификационные работы прикладного бакалавра машиностроения
ПМ 13. Выполнение квалификационных работ прикладного бакалавра машиностроения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обобщения и совершенствования теоретических знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения, ознакомления на предприятии с современными методами ремонта, новым оборудованием, организацией производства, мероприятиями, проводимыми по охране труда и технике безопасности, сбора материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Ознакомиться с работой механического цеха предприятия.
Профессиональная практика (Преддипломная практика)
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру предприятия по металлообработке.
2. Анализирует систему технического обслуживания оборудования механического цеха предприятия.
3. Понимает и характеризует особенности технологических процессов металлообработки
4. Характеризует работы планово-экономического отдела, главного механика и отдела энергетики.

5. Мекеме құрылымы туралы мәліметтерді алады және жинайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Механикалық цехтың мастердің міндеттерін қайталау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жабдықты пайдалану және жөндеу бойынша механикалық цехтың шеберлердің міндетін орындайды.
2. Машиналардың және механизмдерді дұрыс оқиды.
3. Жабдықты жөндеу бойынша құжаттарды жүргізеді және рәсімдейді.
4. Жабдықтың техникалық қарауын жөндеуге әкеледі.
5. Жөндеу жұмыстарын бақылайды.
6. Жұмыс орнында нұсқама жүргізеді.
7. "Цифрлы Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.
8. "Индустрия 4.0" өндірісін ұйымдастыру принципін түсінеді.
9. Цех мастерінің құқықтары мін міндеттерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Механикалық цехтың механигі міндеттерін қайталау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Механикалық цехтың жабдықты пайдалану және жөндеу бойынша механигінің міндеттерін орындайды.
2. Механикалық цех жабдығының үздіксіз жұмысын қамтамасыз етеді.
3. Мекемеде жөндеу қызметін ұйымдастырады.
4. Қарау кестесін және жабдықты жөндеудің кестесін құрайды.
5. Жоспарлы -ескерту жөндеуін жүргізеді.
6. Механикалық цехтың негізгі жабдығының құрылысын және жұмыс принципін жетік біледі.
7. Таңдалған жабдықтың және оларды жою жолдарының құрылымдық кемшіліктерін анықтайды.
8. Еңбек заңнамасының негіздерін сақтайды.
9. Экологиялық заңнаманың негіздерін сақтайды.
10. Ішкі еңбек тәртібінің ережелерін сақтайды.
11. Цех механигінің құқықтары орындайды және міндеттерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Дипломдық жоба тақырыбы бойынша материалдарды жинау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жобаланушы машинаның немесе механизмінің конструкторлық құжаттамасын жинайды.
2. Нормативті және техникалық құжаттарды және нұсқаулықтарды талдайды.
3. Көп еңбекті қажет ететін процестерді жан -жақты механикаландыру және автоматтандыру бойынша материалды жинайды және жүйелейді.
4. Энергияны ететін процестерді қолдану бойынша материалды жинайды және жүйелейді.
5. Заманауи жөндеу технологияларын пайдалану бойынша материалды жинайды және жүйелейді.
6. Заманауи ақпараттық құралдарды қолдана отырып, материалды жүйелейді және өңдейді.
7. Практика күнделігін рәсімдейді.
8. Біліктілік жұмыстары бойынша есепті рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ- кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 367-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 791-қосымша
"Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы:
1201000 - Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілігі:
120107 2 - Автокөлікті жөндеу слесарі

5. Собирает и изучает данные о структуре предприятия.
Результат обучения: 2) Дублировать обязанности мастера механического цеха.
Критерии оценки:
1. Выполняет обязанности мастера механического цеха по эксплуатации и ремонту оборудования.
2. Правильно читает чертежи машин и механизмов.
3. Ведет и оформляет документацию по ремонту оборудования.
4. Проводит технический осмотр оборудования к ремонту.
5. Осуществляет контроль ремонтных работ.
6. Проводит инструктаж на рабочем месте.
7. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан".
8. Понимает принцип организации производства "Индустрия 4.0".
9. Соблюдает права и обязанности мастера цеха.
Результат обучения: 3) Дублировать обязанности механика механического цеха.
Критерии оценки:
1. Выполняет обязанности механика механического цеха по эксплуатации и ремонту оборудования.
2. Обеспечивает бесперебойную работу оборудования механического цеха.
3. Организовывает ремонтную службу на предприятии.
4. Составляет график осмотра и ремонта оборудования.
5. Проводит планово-предупредительный ремонт.
6. Разбирается в конструкции и принципе работы основного оборудования механического цеха.
7. Выявляет конструктивные недостатки выбранного оборудования и пути их устранения.
8. Соблюдает основы трудового законодательства.
9. Соблюдает основы экологического законодательства.
10. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка.
11. Соблюдает права и выполняет обязанности механика цеха.
Результат обучения: 4) Собрать материалы по теме дипломного проекта и оформить отчет.
Критерий оценки:
1. Собирает конструкторскую документацию проектируемой машины или механизма.
2. Анализирует нормативные и технические документы и инструкции.
3. Собирает и систематизирует материал по всесторонней механизации и автоматизации трудоемких процессов.
4. Собирает и систематизирует материал по применению энергоемких процессов.
5. Собирает и систематизирует материал по использованию современных ремонтных технологий.
6. Систематизирует и обрабатывает материал с применением современных информационных средств.
7. Оформляет дневник по практике.
8. Оформляет отчет по квалификационным работам.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 367
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 791
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям).
Эксплуатация транспорта
Специальность:
1201000 – Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификации:

2. Математикалық статистикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму тенденцияларын, мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі мақсаттарын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму тенденцияларын сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуінің негізгі мақсаттарын түсінеді.
3. Ішкі жалпы өнімді және ұлттық жалпы өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің даму мақсаттарына, факторларына және жағдайына сипаттама береді
2. Қазақстанда кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысын анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құрастырудың негізіне ие.
5. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды,
6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық тәртібіне негіздеме жасайды және таңдайды,
7. Электрондық үкімет порталымен кәсіпкерлік қызметте жұмыс істеу дағдысына ие.
БҚ 7. Кәсіптік қызмет аясында жаратылыстану пәндерінің негізгі заңдарын қолдану
БМ 07. Кәсіптік қызмет аясында жаратылыстану пәндерінің негізгі заңдарын қолдану
Бұл модуль жоғары математика және физиканың негізгі бөлімдерінің міндеттерін шешу үшін қажет білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модуль әлемнің жаратылыс ғылым картинасының негізінде жатқан материяның іргелі құрылысы және физикалық принциптері туралы негізді түсінік алу үшін қажет, материя мәселелерін, олардың қозғалысының жалпы нысандарын, сондай-ақ табиғаттың материяның қозғалысын басқаратын іргелі өзара байланысын, табиғатта әрекет ететін негізгі физикалық ұғымдарды және заңдарды, заманауи жаратылыстану туралы түсінік алу, ғылыми зерттеулердің үлгілері мен әдістері туралы түсінік береді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар түрлі күрделіліктегі тапсырмалар мен жаттығуларды орындау, есептік тапсырмалардың түрлі типтерін шешу, оның ішінде өндірістік, экологиялық, аймақтық қамтылуы бар тапсырмаларды орындау дағдысын меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоғары математиканың негізгі ұғымдарын меңгеру.
Жоғары
математика
Физика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Жоғары математикалық негізгі бөлімдерінен анықтамаларды, теоремаларды, міндеттерді шешу әдістерін анықтайды.
2. Негізгі математикалық функцияларды және олардың қасиеттері; сандық көлемдерді есептеу және өңдеу әдістерін қолданады.

2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математико-статистических методов.
3. Определяет и анализирует основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Владеть основами предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
5. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица)
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
БК 7. Применять основные законы естественно-научных дисциплин в профессиональной деятельности
БМ 07. Применение основных законов естественно-научных дисциплин в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для решения задач из основных разделов высшей математики и физики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают физические принципы, лежащие в основе современной естественно-научной картины мира; вопросы материи, общие формы ее движения, основные физические понятия и законы, действующие в природе, модели и методы научных исследований.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять задания и упражнения различной сложности, решать различные типы расчетных задач, в том числе с производственным, экологическим, региональным содержанием.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями высшей математики.
Высшая математика
Физика
Критерии оценки:
1. Понимает определения, теоремы, подходы к решению задач из основных разделов высшей математики.
2. Применяет основные математические функции и их свойства; вычислительные и операционные методы обработки числовых величин.

3. Дифференциалды және интегралды есептеу әдістерін; сызықтық алгебра және аналитикалық геометрия әдістері мен құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физиканың негізгі заңдарын талдау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физикалық тәжірибелерді орындайды және нәтижесін талдайды.
2. Мысалда заттардың физикалық қасиеттерінің себептерін, макро және микро заттардың материалдық бірлігін, құрамы арасында себеп- салдарлық тәуелділікті, құрылысын және заттардың қасиеттерін түсіндіреді.
3. Физикалық заңдардың және олардың есептеу үшін қолданыс мәнін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі күрделіліктегі тапсырмаларды және жаттығуларды орындау дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі күрделіліктегі тапсырмаларды шешеді.
2. Физика және астрономия негіздері бойынша аналитикалық мазмұндағы кестелерді және сызбаларды құрайды.
Кәсіптік модульдер
"1201072 - Автокөлікті жөндеу слесарі" біліктілігі
КҚ 1. Бөлшектерді өңдеу және дайындау
КМ 01. Бөлшектерді өңдеу және дайындау
Бұл модуль жөндеу жұмыстарын орындаудан кейін түрлі материалдарды және бөлшектерді өңдеу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар материалды өңдеу ережелерін; техникалық өлшеу ережелерін, автокөлікті пайдаланумен, техникалық қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын мекемелер туралы жалпы мәліметтерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар материалдарды таңдауды; сызбаларды орындауды және оқуды; өлшеу құралдарын пайдалануды; слесарлық және механикалық жұмыстарды орындауды; күрделі емес бөлшектерді дайындауды; қауіпсіздік, ішкі тәртіп ережелерін сақтауды үйренеді.
:
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылымдық материалдардың физикалық және химиялық қасиеттерін, олардың салыстырудағы артықшылықтарын және әлеуетті өзара алмасуын сипаттау.
Материалтану
Техникалық сызу
Стандарттау және метрология негіздері
Оқу - өндірістік шеберханалардағы практика ( таныстыру практикасы, слесарлық практика, білдекті практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдарды, металдарды және олардың қосындыларын, қолдану салаларын жіктейді.
2. Металдарды термиялық өңдеу негіздерін және оларға физика - химиялық әсерді анықтайды.
3. Тоттанудан қорғау әдістерін таниды.
4. Негізгі металдардың және физикалық қасиеттер бойынша қосындылардың түрін анықтайды.
5. Металл емес материалдарды қолдану саласын анықтайды.
6. Химиялық құрамы бойынша құрылымдық материалдардың маркалары бойынша анықтайды.
7. Құрылымдық материалдарын түрлі әсерлерден, өзгерістерден қорғау және олардың қасиеттерін жақсарту саласында білімге ие болады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданылатын материалдардың физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отынның негізгі қасиеттерін және көрсеткіштерін түсінеді.

3. Применяет методы дифференциального и интегрального исчисления; методы и инструменты линейной алгебры и аналитической геометрии.
Результат обучения: 2) Владеть навыками анализа основных законов физики.
Критерии оценки:
1. Выполняет физические эксперименты и анализирует результат.
2. Поясняет на примерах причины физических свойств веществ, материальное единство макро и микровеществ, причинно-следственную зависимость между составом, строением и свойствами веществ.
3. Объясняет смысл физических законов и их применение для расчетов.
Результат обучения: 3) Владеть навыками выполнения заданий и упражнений различной сложности.
Критерии оценки:
1. Решает задачи различной сложности.
2. Составляет таблицы и схемы аналитического содержания по основам физики и астрономии.
Профессиональные модули
Квалификация "1201072 - Слесарь по ремонту автомобилей"
ПК 1. Выполнять слесарную обработку деталей
ПМ 01. Обработка и изготовление деталей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки по общетехническим дисциплинам, необходимые для выполнения слесарных работ по обработке различных материалов и деталей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
правила обработки материалов;
правила технических измерений;
общие сведения о предприятиях занимающихся эксплуатацией, техническим обслуживанием и ремонтом автомобильного транспорта.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выбирать материалы;
выполнять и читать чертежи; пользоваться измерительными инструментами;
выполнять слесарные и механические работы;
изготавливать несложные детали;
соблюдать правила безопасности;
соблюдать правила внутреннего распорядка.
Результат обучения: 1) Характеризовать физические и химические свойства конструкционных материалов, их преимущества в сравнении и потенциальную взаимозаменяемость.
Материаловедение.
Техническое черчение
Основы стандартизации и метрологии
Практика в учебно-производственных мастерских
(ознакомительная практика, слесарная практика, станочная практика)
Критерии оценки:
1. Классифицирует материалы, металлы и сплавы, их области применения.
2. Понимает основы термической обработки металлов и физико-химического воздействия на них.
3. Распознает способы защиты от коррозии.
4. Определяет виды основных металлов и сплавов по физическим свойствам.
5. Определяет область применения неметаллических материалов.
6. Определяет по маркам конструкционных материалов их химический состав.
7. Обладает знаниями в области защиты конструкционных материалов от различных видов воздействия, изменения и улучшения их свойств.
Результат обучения: 2) Описывать физические и химические свойства эксплуатационных материалов.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные свойства и показатели топлива.

2. Майлау материалдарының негізгі қасиеттерін және көрсеткіштерін түсінеді
3. Арнайы сұйықтықтардың негізгі қасиеттерін және көрсеткіштерін анықтайды.
4. Лак- бояу материалдарының негізгі қасиеттерін және қолданылуын анықтайды.
5. Синтетикалық желімдерді, электр оқшаулау, тығыздау материалдарының негізгі қасиеттерін және қолданысын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрлі материалдарды өңдеу және олардың қасиеттеріне әсер ету әдістерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металды өңдеу әдістерін жіктейді.
2. Металл кесетін білдектерде бөлшектердің пішінін қалыптастырудың негізгі әдістерін сипаттайды.
3. Түрлі материалдармен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Техникалық сызудың пайдалану ережелерін және әдістерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттік стандарттың талаптарына сәйкес желілердің түрлерін таңдайды.
2. Мемлекеттік стандарттың талаптарына сәйкес сызба шрифттерін орындайды.
3. Мемлекеттік стандарттың талаптарына сәйкес сызбаларды рәсімдеу ережелерін қолданады.
4. Мемлекеттік стандарттың талаптарына сәйкес конструкторлық құжаттаманы құрудың бірізділігін және есептеу ережелерін, суреттері және сызба элементтерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Бөлшектердің, жиынтық бірліктерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геометриялы құрылыстарды орындау ережелерін қолданады.
2. Эскиздерді, жұмыс және жиынтық сызбаларды орындайды.
3. Өз мамандығы аясында сызбаларда және эскиздерде көлемін, нұсқаулар, арнайы белгілер көрсетеді.
4. Сызбаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 6) Стандарттау және өзара байланыс негіздерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі ережелерін қолданады.
2. Нормативті - техникалық құжаттаманы және мемлекеттік стандарттарың көрсеткішін пайдаланады.
3. Жол берушіліктерді, орнату және кедір - бұдырлылықты таңдайды, дайындалатын бөлшектердің жұмыс сызбаларына салады.
4. Типтік байланыстардың өлшемдеріне, олардың сызбаларда белгіленуіне жол берушіліктерін және орнатуды қолданады.
5. Типтік байланыстардың кедір - бұдырлығының нысандарын, орналасуының жол берушіліктерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 7) Техникалық өлшеулер жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық өлшеулердің және өлшеу құралдарының әдістерін және тәсілдерін таңдайды.
2. Өлшеу құралдарын пайдалану ережелерін қолданады.
3. Өлшеу құралын және құрылғыларын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 8) Өндіріс ерекшелігін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндіріс ерекшелігі туралы түсінігі бар.
2. Мекеменің жұмыс режимін сақтайды.
3. Ішкі тәртіп ережелерін сақтайды.
4. Мекеменің және бөлімшенің лауазымдық нұсқауларының талаптарын сақтайды.

2. Характеризует основные свойства и показатели смазочных материалов.
3. Характеризует основные свойства и показатели специальных жидкостей.
4. Характеризует основные свойства и применение лакокрасочных материалов.
5. Характеризует основные свойства и применение синтетических клеев, электроизоляционных, уплотнительных материалов.
Результат обучения: 3) Обрабатывать различные материалы и владеть приемами воздействия на их свойства.
Критерии оценки:
1. Классифицирует способы обработки металлов.
2. Характеризует основные способы формообразования деталей на металлорежущих станках.
3. Выполняет работы с различными материалами.
Результат обучения: 4) Применять правила и использовать приемы технического черчения.
Критерии оценки:
1. Выбирает типы линий согласно требованиям государственного стандарта.
2. Применяет чертежные шрифты согласно требованиям государственного стандарта.
3. Применяет правила оформления чертежей согласно требованиям государственного стандарта.
4. Соблюдать последовательность составления конструкторской документации и правила расчета, изображения и компоновки чертежных элементов согласно требованиям государственного стандарта.
Результат обучения: 5) Выполнять чертежи деталей, сборочных единиц.
Критерии оценки:
1. Применяет правила выполнения геометрических построений.
2. Выполняет эскизы, рабочие и сборочные чертежи.
3. Наносит размеры, указания и специальные обозначения на чертежах и эскизах в рамках своей специализации.
4. Читает чертежи.
Результат обучения: 6) Применять основы стандартизации и взаимозаменяемости.
Критерии оценки:
1. Понимает основные положения государственной системы стандартизации.
2. Пользуется нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов.
3. Выбирает допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначает их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей.
4. Применяет допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах.
5. Применяет допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений.
Результат обучения: 7) Проводить технические измерения.
Критерии оценки:
1. Выбирает способы и методы технических измерений и измерительный инструмент.
2. Применяет правила пользования средствами измерения.
3. Использует измерительный инструмент и приборы.
Результат обучения: 8) Владеть спецификой производств.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о специфике производства.
2. Соблюдает режим работы предприятия.
3. Соблюдает правила внутреннего распорядка.
4. Соблюдает требования должностной инструкции предприятия и подразделения.

5. Бөлімшелердің, жұмыс буындарын және өндірістің басқа жауапты элементтердің жұмыс кестесін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Слесарлық құралды және құрылғыларды пайдалану дағдыларын меңгеру және олардың көмегімен слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Белгілеуді орындайды.
2. Металды кесуді орындайды.
3. Табақ металды түзетуді және бүгуді орындайды.
4. Саңылаулы бұрғылауды, үңгіштеуді, ашуды
5. Бұранда кесуді орындайды.
6. Үйкеуді орындайды.
7. Күрделі емес бөлшектерді дайындау дағдысын меңгерді.
8. Слесарлық аймақта, сондай-ақ слесарлық жұмыстарды тікелей жүргізу аймағында жұмыс орнын ұйымдастыру дағдыларын меңгереді.
9. Жұмыстарды орындау кезінде өндірістік санитария нормаларын сақтайды, қоршаған ортаны және экологияны қорғау бойынша қажетті талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Мамандану шеңберінде қолданылатын түрлі білдектерде жұмыс жасау принциптерін, әдістерін және ережелерін сипаттау, барлық қажетті техникалық талаптарды орындай отырып, білдекті жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кесетін құралды таңдайды және дайындайды.
2.Конус тәрізді беттерді өңдеуді орындайды.
3. Фасондық беттерді қайрауды орындайды.
4. Бұранда беттерді өңдеуді орындайды.
5. Түрлі геометриялық пішіні бар беттерді тазалап өңдейді.
6. Қайрауды, үңгіштеуді ашуды орындайды.
7. Күрделі емес бөлшектерді дайындау дағдысын меңгерді.
8. Жұмыс аймағында қауіпсіздік техникасы ережелерін, оның іщінде айналатын механизмдермен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін біледі және сақтайды.
КҚ 2. Автомобильдің тораптарын және агрегаттарын жинау және бөлшектеу
КМ 02. Автомобильдің тораптарының және агрегаттарының құрылысы және жұмысы
Бұл модуль жылжымалы құрамды ағымдағы жөндеу және техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындау кезінде құрастыру - бөлшектеу жұмыстары үшін қажетті қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар агрегаттардың құрылысын, жылжымалы құрамның тораптарының және жабдықтарының арналымын және жұмыс жасау принципін, түрлі орналастыру шарттарында жинау жұмыстарын жүргізу ережелерін, бөлшектеу- құрастыру жұмыстарын орындау технологиясын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Автокөліктің жалпы құрылысын меңгеру.
Автокөлік құрылысы
Электротехника және электроника негіздері.
Еңбекті қорғау
Кәсіптік дағдыларды иелену және бекіту практикасы (құрастыру - бөлшектеу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автокөліктің жалпы құрылысын сипаттайды.
2. Автокөлік құралының жылжымалы құрамын жіктейді.
3. Түрлі жылжымалы құрамның арналымын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ішкі жану қозғалтқыштарының түрлі типтерінің құрылысын және жұмыс жасау принципін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қозғалтқыштың құрылысын және жұмыс процесін сипаттайды.
2. Қосиінді - бұлғақты механизмнің құрылысын және жұмысын сипаттайды.
3. Газды бөлу механизмінің құрылысын және жұмысын сипаттайды.

5. Соблюдает график работы подразделений, рабочих звеньев и других ответственных элементов производства.
Результат обучения: 9) Владеть навыками использования слесарного инструмента и приспособлений и с их помощью выполнять слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Выполняет разметку.
2. Выполняет рубку металла.
3. Выполняет правку и гибку листового металла.
4. Выполняет сверление, зенкование, развертывание отверстий.
5. Выполняет нарезание резьбы.
6. Выполняет притирку.
7. Приобрел навык изготовления несложных деталей.
8. Владеет навыками организации рабочего места на слесарном участке, а также в зоне непосредственного ведения слесарных работ.
9. Соблюдает нормы промышленной санитарии на слесарном участке при выполнении работ, выполняет необходимые требования по соблюдению правил охраны окружающей среды и экологии.
Результат обучения: 10) Характеризовать принципы, методы и правила работы на различных станках, применяемых в рамках специализации, выполнять станочные работы с соблюдением всех необходимых технических требований.
Критерии оценки:
1. Выполняет выбор и подготовку режущего инструмента.
2. Выполняет обработку конических поверхностей.
3. Выполняет
обтачивание фасонных поверхностей.
4. Выполняет обработку резьбовых поверхностей.
5. Выполняет чистовую обработку поверхностей с разной геометрической формой.
6. Выполняет растачивание, зенкование, развертывание.
7. Приобрел навык изготовления несложных деталей.
8. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем участке, в том числе правила техники безопасности при работе в вращающимися механизмами.
ПК 2. Собирать и разбирать узлы и агрегаты автомобиля
ПМ 02. Устройство и работа узлов и агрегатов автомобиля
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения монтажно-демонтажных работ при выполнении текущего ремонта и технического обслуживания подвижного состава.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: устройство, назначение и принцип работы агрегатов, узлов и оборудования подвижного состава; правила ведения сборочных работ в условиях различных видов посадок; технологию выполнения разборочно-сборочных работ.
Результат обучения: 1) Владеть общим устройством автомобиля.
Устройство автомобиля
Электротехника и основы электроники
Охрана труда
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
(Монтажно-демонтажная практика)
Критерии оценки:
1. Характеризует общее устройство автомобиля.
2. Классифицирует подвижной состав автомобильного транспорта.
3. Описывает назначение различного подвижного состава.
Результат обучения: 2) Характеризовать устройство и принцип работы различных типов двигателей внутреннего сгорания.
Критерии оценки:
1. Описывает устройство и рабочий процесс двигателя.
2. Характеризует устройство и работу кривошипно-шатунного механизма.
3. Описывает устройство и работу газораспределительного механизма.

4. Қозғалтқышты майлау құралын және жұмысын сипаттайды.
5. Қозғалтқышты салқындату құрылысын және жұмысын сипаттайды.
6. Құрылғыны және қозғалтқышты қоректендіру жұмысын сипаттайды.
7. Қозғалтқыштың техникалық сипаттамаларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрылғыны білу және электр жабдық құралдарының жұмысын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ток көзінің құрылғысын және жұмысын сипаттайды.
2. Оталдыру жүйесі құралдарының және құрылғысының жұмысын сипаттайды.
3. Қозғалтқышты іске қосу жүйесінің құрылысын және жұмысын сипаттайды.
4. Жарықтандыру және дабылдау құралдарының жұмысы мен құрылысын сипаттайды.
5. Бақылау - өлшеу құралдарының құрылғысын және жұмысын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Трансмиссия агрегаттарының құрылғысын біледі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ажырату құрылысын және жұмысын сипаттайды.
2. Берілістің ауыспалы қорабының және қуатты алу қорабының құрылысы мен жұмысын сипаттайды.
3. Кардандық берілістің құрылысын және жұмысын сипаттайды.
4. Жетекші берілістердің құрылысын және жұмысын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жүрісті бөлігінің құрылысын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шанақ пен раманың құрылысын сипаттайды.
2. Аспалардың құрылысын сипаттайды.
3. Дөңгелек, шиналардың құрылысын сипаттайды.
4. Қосымша жабдықтың құрылысын және жұмысын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Басқару механизмдерінің құрылысын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Рульдік механизмдердің құрылысымен жұмысын сипаттайды.
2. Тежегіш механизмдердің құрылысы мен жұмысын сипаттайды.
3. Тежегіш жетегінің құрылысын және жұмысын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Құрастыру - жинау жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жинау- құрастыру жұмыстарын жүргізу ережелерін қолданады.
2. Слесарлық құралмен жұмыс жасау дағдыларын біледі.
3. Автокөліктің негізгі тораптарының және агрегаттарын бөлшектеуді және құрастыруды орындайды.
4. Бөлшектеу - құрастыру жабдығында жұмыс жасау дағдыларын біледі.
5. Көтеріп тасымалдауыш жабдықпен және механизмдермен жұмыс жасау дағдыларын білу.
Оқыту нәтижесі: 8) Кәсіптік қызметте электротехника негіздерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр қуатын алу, жіберу, түзу, бөлу және пайдалану әдістерін қолданады.
2. Тұрақты және ауыспалы ток машиналарының, іске қосу және қорғаныс аппаратурасының, қарапайым электронды құралдардың жұмысын сипаттайды.
3. Қарапайым сызбалардың монтажын орындайды.
4. Автокөлік жабдықтарының жартылай өткізгіш құралдарында электронды сызбаларды құрудың негізгі ұстанымдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 9) Қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек заңнамасының негізгі ережелерін қолданады.
2. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
3. Өрт сөндіру құралдарын қолданады.

4. Характеризует устройство и работу системы смазки двигателя.
5. Описывает устройство и работу системы охлаждения двигателя.
6. Характеризует устройство и работу систем питания двигателя.
7. Описывает технические характеристики двигателей.
Результат обучения: 3) Владеть устройством и характеризовать работу приборов электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует устройство и работу источников тока.
2. Описывает устройство и работу приборов системы зажигания.
3. Характеризует устройство и работу системы пуска двигателя.
4. Описывает устройство и работу приборов освещения и сигнализации.
5. Характеризует устройство и работу контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 4) Владеть устройством агрегатов трансмиссии.
Критерии оценки:
1. Описывает устройство и работу сцепления.
2. Характеризует устройство и работу коробок перемены передач, раздаточных коробок и коробок отбора мощности.
3. Описывает устройство и работу карданной передачи.
4. Характеризует устройство и работу ведущих передач.
Результат обучения: 5) Владеть устройством ходовой части.
Критерии оценки:
1. Характеризует устройство рам и кузовов.
2. Описывает устройство подвесок.
3. Характеризует устройство колес, шин.
4. Описывает устройство и работу дополнительного оборудования.
Результат обучения: 6) Владеть устройством механизмов управления.
Критерии оценки:
1. Описывает устройство и работу рулевых механизмов.
2. Характеризует устройство и работу тормозных механизмов.
3. Характеризует устройство и работу тормозного привода.
Результат обучения: 7) Выполнять разборочно-сборочные работы.
Критерии оценки:
1. Применяет правила ведения разборочно-сборочных работ.
2. Владеет навыками работы слесарным инструментом.
3. Выполняет сборку и разборку основных узлов и агрегатов автомобиля.
4. Владеет навыками работы на сборочно-разборочном оборудовании.
5. Владеет навыками работы с подъемно-транспортировочным оборудованием и механизмами.
Результат обучения: 8) Применять основы электротехники в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Применяет способы получения, передачи, преобразования, распределения и использования электрической энергии.
2. Описывает работу машин переменного и постоянного тока, пусковой и защитной аппаратуры, простейших электронных приборов.
3. Выполняет монтаж простейших схем.
4. Применяет основные принципы построения электронных схем на полупроводниковых приборах электрооборудования автомобилей.
Результат обучения: 9) Соблюдать правила техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Использует основные положения трудового законодательства.
2. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении работ.
3. Применяет средства пожаротушения.

4. Жазатайым жағдайларда жәбірленушілерге медициналық көмек көрсету дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 10) Бөлшектеу- құрастыру жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қозғалтқыштың және оның жүйелерін бөлшектеу және құрастыру операцияларын орындайды.
Выполняет операции по разборке и сборке двигателя и его систем.
2. Құралдардың және қоректендіру жүйесі тораптарының түрлі жүйелерін бөлшектеу және жинау бойынша операцияларды орындайды.
3. Электр жабдық құралдарын бөлшектеу және құрастыру бойынша операцияларды орындайды.
4. Трансмиссия агрегаттарын құрастыру және бөлшектеу бойынша операцияларды орындайды.
5. Жүріс бөлігінің тораптарын бөлшектеу және құрастыру бойынша операцияларды орындайды.
6. Басқару механизмдерін бөлшектеу және құрастыру бойынша операцияларды орындайды.
7. Жабдықпен жұмыс істеу дағдыларын меңгереді.
КҚ 3. Автомобильді жүргізу және техникалық қызмет көрсету
КМ 03. Автомобильдерді пайдалану және техникалық қызмет көрсету
.
Бұл модуль жылжымалы құрамды тексеру, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу; көлікті қауіпсіз басқару және жүктер мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін сақтауды және көлікті басқаруды орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жылжымалы құрамды тексеру, техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу; Жылжымалы құрамды пайдалану ережелерін; көлікті қауіпсіз басқару негіздерін бойынша жұмыстарды жүргізу технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар автокөліктің мүмкін ақауларын анықтауды; пайдалану кезінде туындайтын ақауларды жоюды; арнайы жабдық және механизмдерді пайдалануды; жол қозғалысының ережелерін және көлікті қауіпсіз басқару ережелерін; жол - көлік апатында жапа шеккендерге алғашқы көмек көрсету мүмкіндіктерін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жылжымалы құрамға қызмет көрсету негіздерін қолданады.
Автокөлік құралына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Автокөлік құралдарын пайдалану
Автокөлікті басқару негіздері және қозғалыс қауіпсіздігі
Кәсіптік практика (жұмыс біліктілігін алу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сенімділіктің негізгі көрсеткіштерін сипаттайды.
2. Бөлшектердің тозу себептерін анықтайды.
3. Тозудың түрлерін сипаттайды.
4. Бөлшектердің тозу интенсивтілігіне әсер ететін түрлі факторларды сипаттайды.
5. Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесінің негізгі ережелерін сипаттайды.
6. Автокөлікке техникалық әсердің түрлері мен мазмұнын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу үшін технологиялық жабдықты қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу үшін технологиялық жабдықты жіктейді.
2. Көтеріп тасымалдауыш механизмдерді пайдалану ережелерін сақтайды.
3. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде технологиялық жабдықты және жабдықтауды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қозғалтқыштың техникалық қызмет көрсетуі мен жөндеуін жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қозғалтқыштың және оның жүйелерінің мүмкін ақауларын анықтайды.
2. Тексеру жұмыстарын жүргізу дағдыларын меңгереді.
3. Қозғалтқышта және оның жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр жабдығы құралдарына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеуін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдығының мүмкін ақауларын анықтайды.
2. Тексеру жұмыстарын жүргізу дағдыларын меңгереді.
3. Электр жабдығының құралдарына техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Трансмиссия агрегаттарының техникалық қызмет көрсету мен ағымдағы жөндеуін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Трансмиссия агрегаттарының мүмкін істен шығуын және ақауларын анықтайды.
2. Тексеру жұмыстарын жүргізу дағдыларын меңгерген.
3. Трансмиссия агрегаттарына техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Жүрісті бөліктің және шанақтың техникалық қызмет көрсету мен ағымдағы жөндеуін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шанақтың, шанақ жабдығының ықтимал істен шығуын және ақауларын анықтайды.
2. Тексеру жұмыстарын жүргізу дағдыларын меңгерген.
3. Жүрісті бөлігінің техникалық қызмет көрсетуін орындайды
Оқыту нәтижесі: 7) Басқару механизмдеріне техникалық қызмет көрсету мен ағымдағы жөндеуін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Басқару механизмдерінің ықтимал істен шығуы мен ақауларын таниды.
2. Тексеру жұмыстарын жүргізу дағдыларын меңгерген.
3. Рульдік басқаруға техникалық қызмет көрсетуін орындайды

4. Владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшим при несчастных случаях.
Результат обучения: 10) Выполнять разборочно-сборочные работы.
Критерии оценки:
1. Выполняет операции по разборке и сборке двигателя и его систем.
2. Выполняет операции по разборке и сборке различных систем, приборов и узлов системы питания.
3. Выполняет операции по разборке и сборке приборов электрооборудования.
4. Выполняет операции по разборке и сборке агрегатов трансмиссии.
5. Выполняет операции по разборке и сборке узлов ходовой части.
6. Выполняет операции по разборке и сборке механизмов управления.
7. Владеет навыками работы с оборудованием.
ПК 3. Управлять автомобилем и проводить техническое обслуживание автомобилей
ПМ 03. Эксплуатация и техническое обслуживание автомобилей
.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по диагностированию, техническому обслуживанию и текущему ремонту подвижного состава; безопасного управления транспортом и соблюдения правил перевозки грузов и пассажиров.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию проведения работ по диагностированию, техническому обслуживанию и текущему ремонту подвижного состава; правила эксплуатации подвижного состава; основы безопасного управления транспортом.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять возможные неисправности автомобиля;
устранять неисправности, возникающие в процессе эксплуатации;
пользоваться специальным оборудованием и механизмами; соблюдать правила дорожного движения и безопасного управления транспортом;
оказывать первую помощь пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях.
Результат обучения: 1) Применять основы технического обслуживания подвижного состава.
Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта
Эксплуатация автомобильного транспорта
Основы управления автомобилем и безопасность движения
Квалификационная практика
(Практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1. Характеризует основные показатели надежности.
2. Определяет причины изнашивания деталей.
3. Описывает виды изнашивания.
4. Описывает влияние различных факторов на интенсивность изнашивания деталей.
5. Характеризует основные положения системы технического обслуживания и ремонта автомобилей.
6. Описывает виды и содержание технических воздействий на автомобиль.
Результат обучения: 2) Применять технологическое оборудование для технического обслуживания и текущего ремонта.
Критерии оценки:
1. Классифицирует технологическое оборудование для проведения технического обслуживания и ремонта.
2. Соблюдает правила пользования подъемно-транспортными механизмами.
3. Применяет технологическое оборудование и оснастку при проведении технического обслуживания и ремонта.
Результат обучения: 3) Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт двигателя.
Критерии оценки:
1. Определяет возможные неисправности двигателя и его систем.
2. Владеет навыками проведения диагностических работ.
3. Выполняет техническое обслуживание двигателя и его систем.
Результат обучения: 4) Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт приборов электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Определяет возможные неисправности электрооборудования.
2. Владеет навыками проведения диагностических работ.
3. Выполняет техническое обслуживание приборов электрооборудования.
Результат обучения: 5) Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт агрегатов трансмиссии.
Критерии оценки:
1. Определяет возможные отказы и неисправности агрегатов трансмиссии.
2. Владеет навыками проведения диагностических работ.
3. Выполняет техническое обслуживание агрегатов трансмиссии.
Результат обучения: 6) Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт ходовой части и кузовов.
Критерии оценки:
1. Определяет возможные отказы и неисправности кузовов, оборудования кузовов.
2. Владеет навыками проведения диагностических работ.
3. Выполняет техническое обслуживание ходовой части.
Результат обучения: 7) Проводить техническое обслуживание и текущий ремонт механизмов управления.
Критерии оценки:
1. Распознает возможные отказы и неисправности механизмов управления.
2. Владеет навыками проведения диагностических работ.
3. Выполняет техническое обслуживание рулевого управления.

4. Тежеуіш жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Жылжымалы құрамға жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектерді бөлшектеу және жуу процесін сипаттайды.
2. Бөлшектерді ақаулыға шығару және сұрыптау процесін сипаттайды.
3. Бөлшектерді толымдау процесін сипаттайды.
4. Бөлшектерді қалпына келтіру әдістерін жіктейді.
5. Автокөліктің негізгі тораптарын және бөлшектерін жөндеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Автомобильдерді өндіруді және қабылдауды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Автокөлік құралының мекемесін жіктейді.
2. Жүктерді және жолаушыларды тасымалдау тәртібін сипаттайды.
3. Жылжымалы құрамды желіге шығаруды дайындауды орындайды.
4. Желіге шығару алдында және желіге қайтарылған соң жылжымалы құрамды қарау журналдарын толтыру ережелерін және тәртібін сақтайды.
5. Бақыланушы жылжымалы құрамның жүргізушілері үшін жол парағын рәсімдеу тәртібі мен ережелерін сақтайды.
6. Желіге қайтқан соң жылжымалы құрамды қабылдауды орындайды.
7. Жылжымалы құрам жұмысының негізгі көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Жол қозғалысының ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көлік құралдарының қозғалыс тәртібін, аялдауын және тұрағын анықтайды.
2. Жолдың белгіленуін және оның сипаттамасын анықтайды.
3. Жол қозғалысын реттеуді анықтайды.
4. Қиылыстан, жүргіншілер жолынан өту, жалпы қолданыстағы көлік құралдарының аялдамаларын анықтайды.
5. Жолаушыларды отырғызу және шығару ережелерін, жүкті түсіру және тиеу ережелерін түсінеді.
6. Жол қозғалысының және көлікті қауіпсіз басқару ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 11) Жол қозғалысына қатысушылардың қауіпсіздік жағдайын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүргізуші еңбегінің психофизикалық негіздерін сипаттайды.
2. Адамның анатомиялық және физиологиялық ерекшеліктерін ескереді.
3. Өмірге қауіпті жағдайды таниды.
4. Жол - көлік оқиғасында жапа шеккен тұлғаларға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдыларын меңгереді.
5. Жол - көлік оқиғасында жапа шеккен тұлғаларға алғашқы көмек көрсету әрекеттерінің бірізділігін сақтайды.
6. Жолда апатты жағдайларда алғашқы көмек көрсетеді.
КҚ 4. "Автокөлікті жөндеу слесарі" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 04. "Автокөлікті жөндеу слесарі" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
Бұл модуль жылжымалы құрам бойынша слесарь ретінде жұмысқа қажетті жұмыстың, дағдылар мен білімнің және біліктілік емтиханын тапсырудың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бақылау - қарау жұмыстарын орындау технологиясын; жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсетуді, жөндеу операцияларын орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) "Автокөлікті жөндеу слесарі". біліктілігін тағайындау үшін практикалық жұмыстар орындау.
Кәсіптік практика (жұмыс біліктілігін алу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тексеру жұмыстарын жүргізу дағдыларын меңгерген.
2. Қозғалтқыштың техникалық қызмет көрсетуін және ағымдағы жөндеуін орындайды.
3. Қоректендіру жүйесінің құралдарына техникалық қызмет көрсетуін және ағымдағы жөндеуін орындайды.

4. Выполняет техническое обслуживание тормозной системы.
Результат обучения: 8) Проводить ремонт подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Характеризует процесс разборки и мойки деталей.
2. Характеризует процесс дефектации и сортировки деталей.
3. Описывает процесс комплектования деталей.
4. Классифицирует способы восстановления деталей.
5. Выполняет ремонт основных узлов и деталей автомобиля.
Результат обучения: 9) Осуществлять выпуск и приемку автомобилей.
Критерии оценки:
1. Классифицирует предприятия автомобильного транспорта.
2. Характеризует порядок перевозки грузов и пассажиров.
3. Выполняет подготовку подвижного состава к выпуску на линию.
4. Соблюдает правила и порядок заполнения журналов осмотра подвижного состава перед выпуском на линию и после возвращения с линии.
5. Соблюдает правила и порядок оформления путевого листа для водителей контролируемого подвижного состава.
6. Выполняет приемку подвижного состава после возвращения с линии.
7. Определяет основные показатели работы подвижного состава.
Результат обучения: 10) Соблюдать правила дорожного движения.
Критерии оценки:
1. Понимает порядок движения, остановки и стоянки транспортных средств.
2. Понимает дорожную разметку и ее характеристики.
3. Понимает регулирование дорожного движения.
4. Понимает правила проезда перекрестков, пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования.
5. Понимает правила посадки и высадки пассажиров, погрузки и выгрузки багажа.
6. Соблюдает правила дорожного движения и безопасного управления транспортом.
Результат обучения: 11) Обеспечивать безопасное состояние участников дорожного движения.
Критерии оценки:
1. Характеризует психофизические основы труда водителя.
2. Учитывает особенности анатомии и физиологии человека.
3. Распознает состояния, опасные для жизни.
4. Владеет навыками оказания первой доврачебной помощи лицам, пострадавшим при дорожно-транспортном происшествии.
5. Соблюдает последовательность действий при оказании первой помощи пострадавшим при дорожно-транспортном происшествии.
6. Оказывает первую помощь при несчастных случаях на дороге.
ПК 4. Выполнять практические работы по квалификации "Слесарь по ремонту автомобилей"
ПМ 04. Выполнение практических работ по квалификации "Слесарь по ремонту автомобилей"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работы в качестве слесаря по ремонту подвижного состава, и сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию выполнения контрольно-осмотровых работ;
технологию выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить техническое обслуживание подвижного состава; выполнять ремонтные операции.
Результат обучения: 1) Выполнить практические работы по квалификации "Слесарь по ремонту автомобилей".
Квалификационная практика
(Практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1. Владеет навыками проведения диагностических работ.
2. Выполняет техническое обслуживание и текущий ремонт двигателя.
3. Выполняет техническое обслуживание и текущий ремонт приборов системы питания.

4. Трансмиссия агрегаттарының техникалық қызмет көрсетуін және ағымдағы жөндеуін орындайды.
5. Жүрісі бөлігінің техникалық қызмет көрсетуін және ағымдағы жөндеуін орындайды.
6. Басқару механизмдерінің техникалық қызмет көрсетуін және ағымдағы жөндеуін орындайды.
7. Жабдықпен жұмыс жасау дағдыларын меңгерген.
КҚ 5. Машина бөлшектері мен механизмдерін жобалау және құрастыру
КМ 05. Машина бөлшектері мен механизмдерін жобалау және құрастыру негіздері
Бұл модуль машиналарды және механизмдерді зертеу және жобалаудың жалпы әдістері туралы түсінік алуды, механикалық қозғалыс туралы ақпараты меңгеруді, техникалық жүйелер туралы түсінік қалыптастыру және есептеу жүргізуді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар механизмдердің құрылыс теориясын, машиналардың кинематикасын және динамикасын, күштердің негізгі жүйелерін, күштер жүйесінің тепе - теңдік шарттарын, барлық технологиялық машиналардың тораптары мен агрегаттарын жобалау, есептеу және құрастырудың теориялық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар графиктер және диаграммалар түрінде сандық мәліметтер мен нәтижелерді ұсынуды; түрлі күрделіліктегі тапсырмалар мен жаттығуларды орындауды; кинематикалық сызбаларды оқуды және құруды; тірек реакцияларын анықтауды; ішкі күштік факторлардың және кернеулердің эпюраларын құруды; механизмдер мен машиналарды жобалау дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылымдық талдау және механизмдерді жіктеу дағдыларын меңгеру.
Машина және механизмдердің теориясы
Теориялық механика
Материалдардың кедергісі
Машина бөлшектері
Мехатроника және робототехника негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Механизмдердің әрекет етуінің негізгі принциптерін сипаттайды.
2. Механизмдердің құрылымын және жіктелуін ұсынады.
3. Кинематикалық тізбектердің құрылымын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Механизмдердің кинематикалық және динамикалық талдауын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тетікті және жұдырықшалы механизмдердің, тісті ілініс пен тісті механизмдерді синтездеу негіздерін түсіндіреді.
2. Буындар мен кинематикалық жұптың жылдамдығын және жылдамдауын анықтайды.
3. Механизмдердің күштік есебінің есептеулерін сипаттайды.
4. Механизм буындарына әсер ететін күштерді сипаттайды.
5. Ауырлық массасын және қалпын есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Автомат машиналар теориясының негізгі ұғымдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомат машиналарды басқару принциптерін сипаттайды.
2. Машиналар мен механизмдерді жіктейді.
3. Өндірістік роботтарды, манипулятор сызбаларының бөліктерін, манипулятор өлшемдерін пайдалану ерекшеліктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Теориялық механика негіздерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Статиканың негізгі ұғымдарын және аксиомаларын қолданады.
2. Күштердің жүйесінде тепе-теңдік шарттарын сипаттайды.
3. Нүкте мен білігіне қатысты күштің мезетін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Материалдар кедергісінің негізгі ережелерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кесу және жаншуды есептеу әдістерін меңгерген.
2. Бөлшектердің жалпақ кесінділерінің геометриялық сипаттамаларын ұсынады.
3. Динамикалық және қайталама - ауыспалы жүктеме әрекетін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Машина бөлшектерінің негізгі сипаттамаларын меңгерген.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машина бөлшектері туралы негізгі ұғымдарды меңгерген.
2. Механикалық берілістердің түрлерін, оларың сипаттамаларын, білікті, осьтерін, мойынтіректері, келтеқосқыштарын сипаттайды.
3. Машина бөлшектерінің байланыстарын, олардың сипаттамаларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Жобалау және құрылымда ұстанымдарын, типтік бөлшектердің модельдері мен алгоритмдерін есептеуді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрандалы кілтекті - оймақты пісірме, бекітілген байланыстарды жобалау дағдыларын меңгерген.
2. Тісті берілісті жобалайды.
3. Бұрандалы берілісті жобалау дағдыларын меңгерген.

4. Выполняет техническое обслуживание и текущий ремонт агрегатов трансмиссии.
5. Выполняет техническое обслуживание и текущий ремонт ходовой части.
6. Выполняет техническое обслуживание и текущий ремонт механизмов управления.
7. Владеет навыками работы с оборудованием.
ПК 5. Проектировать и конструировать детали машин и механизмы
ПМ 05. Проектирование и конструирование деталей машин и механизмов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования методов исследования и проектирования механизмов и машин;
применения общих законов механического движения;
формирования представлений о проведении расчета и проектирования технических систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: теорию строения механизмов,
кинематику и динамику машин; основные системы сил; условия равновесия систем сил; теоретические основы проектирования, расчета и конструирования деталей и узлов и агрегатов всех технологических машин.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
представлять числовые данные и результаты в виде наглядных графиков и диаграмм; выполнять задания и упражнений различной сложности;
читать и строить кинематические схемы;
определять опорные реакции; строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений;
владеть навыками проектирования механизмов и машин.
Результат обучения: 1) Владеть навыками структурного анализа и классификации механизмов.
Теория машин и механизмов
Теоретическая механика
Сопротивление материалов
Детали машин
Основы мехатроники и робототехники
Критерии оценки:
1. Характеризует основные принципы действия механизмов.
2. Представляет структуру и классификацию механизмов.
3. Владеет структурой кинематических цепей.
Результат обучения: 2) Проведить кинематический и динамический анализы механизмов.
Критерии оценки:
1. Объясняет основы синтеза рычажных и кулачковых механизмов, зубчатых зацеплений и зубчатых механизмов.
2. Определяет скорости и ускорения звеньев кинематических пар.
3. Описывает задачи силового расчета механизмов.
4. Описывает силы, действующие на звенья механизма.
5. Выполняет расчет массы и положения противовесов.
Результат обучения: 3) Применять основные понятия теории машин – автоматов.
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы управления машинами-автоматами.
2. Классифицирует машины и механизмы.
3. Характеризует особенности использования промышленных роботов; частей схем, манипуляторов; параметрах манипулятора.
Результат обучения: 4) Применять основы теоретической механики.
Критерии оценки:
1. Использует основные понятия и аксиомы статики.
2. Описывает условия равновесия в системах сил.
3. Характеризует момент силы относительно точки и оси.
Результат обучения: 5) Применять основные положения сопротивления материалов.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками расчета на срез и смятие.
2. Представляет геометрические характеристики плоских сечений деталей.
3. Описывает действие динамических и повторно-переменных нагрузок.
Результат обучения: 6) Владеть основными характеристиками деталей машин.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями о деталях машин.
2. Характеризует виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты.
3. Описывает соединения деталей машин, их характеристики.
Результат обучения: 7) Применять принципы проектирования и конструирования, построения моделей и алгоритмов расчета типовых деталей.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками проектирования резьбовых, шпоночно-шлицевых, сварных, заклепочных соединений
2. Проектирует зубчатые передачи.
3. Владеет навыками проектирования винтовых передач.

4. Үйкелме берілісті жобалау дағдыларын меңгерген.
КҚ 6. Көлік техникасының түйіндердің және агрегаттардың конструктивті есептеулерін орындау
КМ 06. Көлік техникасының түйіндердің және агрегаттардың конструктивті есептеулерін орындау
Бұл модуль принципті, толымдау және кинематикалық сызбаларда энергетикалық қондырғыларды пайдалану; заманауи автокөліктердің негізгі тораптарының құрылымдық ерекшеліктерін қолдану үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар автокөліктің құрылымдық ерекшеліктерін, жұмыс принципін және сипаттамаларын, машиналардың кинематикасын және динамикасын, ішкі жану қозғалтқышының жұмыс процесін, түрлі энергетикалық қондырғыларда әуе жылу қоспаларының жану процесінің физикалы -химиялық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар гидро және пневмо құрылғылардың қажетті есептеулерін орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Машиналардың жүйесінде және тораптарында өтетін жылу процестерін сипаттау.
Жылу техникасы Гидравлика
Көлік техникасының энергетикалық қондырғылары
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ішкі жану қозғалтқыштарының процестерін жіктейді.
2. Жану, газбен алмасу процестерінің ұғымдарын меңгерген.
3. Ішкі жану қозғалтқышының жылулық теңгерімінің мәнін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сұйықтық қозғалысының, гидравлика және аэродинамика заңдарының принциптерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тепе -теңдіктің жалпы заңдарын және сұйықтық пен газдың қозғалысын қолданады.
2. Инженерлік міндеттерді шешу үшін тепе-теңдікті және сұйықтықтар мен газдардың қозғалысын қолдану әдістерін меңгерген.
3. Сұйықтық және газ механикасының негіздерін машиналардың гидравликалық және пневматикалық жетектерінің жұмыс денелері ретінде қолдану.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидравликалық және пневматикалық жетектердің ерекшеліктерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машина құрамына енетін гидро және пневмоқұрылғылардың құрылымы, арналымы және құрылысы туралы түсінігі бар.
2. Гидро және пневмоқұрылғыларды есептеу әдістерін жүргізу дағдыларын меңгерген.
3. Гидро және пневмо машиналардың сызбаларын және құрылыстарын әзірлеу принциптерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 4) Энергетикалық қондырғыларды тиімді пайдалану дағдыларын қолдануды, техникалық - экономикалық және экологиялық көрсеткіштердің негіздерін жақсарту жолдарын енгізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдаланудың энергетикалық қондырғыларының жұмыс режимдерін пайдаланады: бос жүріс, бекітілген және бекітілмеген режим.
2. Энергетикалық қондырғылардың сенімділігін бағалайды және оны қамтамасыз ету жолдарын ұсынады.
Оқыту нәтижесі: 5) Энергетикалық қондырғылардың, олардың жүйелерінде өтетін процестердің түрлі типтерінің әрекеттерінің арналымын, құрылысын және принципін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық құрылғылардың және олардың жүйелерінің құрылысы мен принциптерін жіктейді.
2. Жұмыс процестерінің теориясын анықтайды және энергетикалық құрылғыларды есептейді.
3. Жылу энергетикалық қондырғыларда пайдаланылатын отын түрлерін таниды және олардың физикалық - химиялық сипаттамаларын түсінеді.

4. Владеет навыками проектирования фрикционных передач.
ПК 6 Выполнять конструктивные расчеты узлов и арегатов транспортной техники
ПМ 06. Выполнение конструктивных расчетов узлов и арегатов транспортной техники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для:
применения принципиальных, компоновочных и кинематических схем энергетических установок, конструктивных особенностях основных узлов современных автомобилей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
конструктивные особенности, принцип работы и характеристики различных систем автомобиля, кинематику и динамику машин, рабочий процесс двигателя внутреннего сгорания, физико-химические основы процесса сгорания топливовоздушных смесей в различных энергетических установках.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять необходимые расчеты гидро- и пневмоустройств.
Результат обучения:1) Характеризовать тепловые процессы, происходящие в системах и узлах машин.
Теплотехника Гидравлика
Энергетические установки транспортной техники
Критерии оценки:
1. Классифицирует процессы двигателя внутреннего сгорания.
2. Владеет понятиями процессов горения, газообмена.
3. Представляет сущность теплового баланса двигателя внутреннего сгорания.
Результат обучения:2) Использовать принципы движения жидкости, законы гидравлики и аэродинамики.
Критерии оценки:
1. Применяет общие законы равновесия и движения жидкостей и газов.
2. Владеет методами применения равновесия и движения жидкостей и газов для решения инженерных задач.
3. Применяет основы механики жидкости и газов как рабочего тела гидравлических и пневматических приводов машин.
Результат обучения:3) Характеризовать особенности гидравлических и пневматических приводов.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о структуре, назначении и конструкции гидро - и пневмоустройств, входящих в состав машин.
2. Владеет навыками проведения расчетов гидро- и пневмоустройств.
3. Владеет принципами разработки схем и конструкций гидро- и пневмоприводов машин.
Результат обучения: 4) Использовать навыки эффективной эксплуатации энергетических установок, внедрять пути улучшения их основных технико-экономических и экологических показателей.
Критерии оценки:
1. Использует режимы работы энергетических установок в эксплуатации: холостой ход, установившийся и неустановившиеся режимы.
2. Оценивает надежность энергетических установок и предлагает пути ее обеспечения.
Результат обучения: 5) Понимать назначение, устройство и принцип действия различных типов энергетических установок, процессов, протекающих в их системах.
Критерии оценки:
1. Классифицирует конструкцию и принципы работы энергетических установок и их систем.
2. Понимает теорию рабочих процессов и расчет энергетических установок.
3. Распознает виды топлив, применяемых в теплоэнергетических установках и понимает их
физико-химические характеристики.

4. Қозғалтқыштарының түрлі типтерінің қоспаны түзу әдістерін анықтайды.
5. Қозғалтқыштың түрлі типтерінде жылу әуе қоспаларының жану процесінің физика - химиялық негіздерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Өзінің қызмет аясында автокөліктің пайдаланушылық қасиеттерін қолдану және пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автокөліктің тұрақтылық және басқарушылық принциптерін анықтайды.
2. Автомобильге әсер ететін күштерді білдіреді.
3. Автокөліктің тартқыш сипаттамасын оқиды және анықтайды.
4. Автокөлікті тартқыш сынауларды жүргізеді.
5. Тежеуіш динамикалықтың өлшемдерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Автомобильдің пайдалану материалдарды қолданудың, сақтаудың және жобалаудың негізгі сипаттамаларын және ерекшеліктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отынның түрлі типтерінің сипаттамаларын анықтайды.
2. Техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың өндірісі үшін майлау материалдарын таңдайды.
3. Лак баяу бұйымдарының, синтетикалық желімдерді қолдану бойынша ерекшеліктерді қолданады.
4. Жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
5. Түрлі автомобильдік қолданымдық материалдарды сақтау, тасымалдау, қолдану және жою ережелерін, нормаларын сақтайды.
6. Өрт және жарылу қауіпсіздігінің ережелерін сақтайды, түрлі автокөліктің қолдану материалдарын сақтау және қолдану орнында қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша барлық қажетті шараларды орындайды.
КҚ 7. Жылжымалы құрамның технологиялық жағдайын тексеруді орындау және бақылауды қамтамасыз ету
КМ 07. Машиналардың технологиялық жағдайын тексеру және бақылау
Бұл модуль көлік техникасының жұмыс қабілеттігін басқару кезінде ақпаратты алу әдістерін пайдалану үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар автокөліктің электрлі және электронды жүйелерін, олардың құрылысын, ерекшеліктерін және осы жүйелердің негізгі ақауларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар автокөліктерге техникалық қызмет көрсету үшін технологиялық жабдықты қолдануды; автокөлік электр жабдықтарының техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Автокөліктердің электр жабдығының, автокөлік электроникасының негіздерін және электрмен жабдықтау жүйелерінің жұмысын білу.
Автокөліктерді электронды жабдық негіздерімен электрмен жабдықтау
Тексеру құралдары және технологиялары
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдығының ағымдағы жағдайын талдайды, электр жабдығының анықталған ақауларын және электрмен қоректендіру жүйелерінің және түрлі шарттарда электрониканың жеке компоненттерін негіздейді.
2. Жүйелер бойынша қосылу әдістерін сипаттайды және түсіндіреді.
3. Нақты техникалық міндеттің шешімі бойынша өлшеу құралын дұрыс таңдайды.

4. Понимает способы смесеобразования различных типов двигателей.
5. Понимает физико-химические основы процесса сгорания топливовоздушных смесей в различных типах двигателей.
Результат обучения: 6) Использовать и применять в сфере своей деятельности эксплуатационные свойства автомобиля.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы устойчивости и управляемости автомобиля.
2. Представляет силы, действующие на автомобиль.
3. Читает и понимает тяговую характеристику автомобиля.
4. Проводит тяговые испытания автомобиля.
5. Понимает параметры тормозной динамичности.
Результат обучения: 7) Представлять и понимать основные характеристики и особенности применения, хранения и утилизации автомобильных эксплуатационных материалов.
Критерии оценки:
1. Понимает характеристики разных видов топлива.
2. Выбирает смазочные материалы для производства работ по техническому обслуживанию.
3. Использует особенности по применению лакокрасочных изделий, синтетических клеев.
4. Соблюдает технику безопасности при проведении работ.
5. Соблюдает правила, нормы и требования по хранению, транспортировке, применению и утилизации различных автомобильных эксплуатационных материалов.
6. Соблюдает правила пожарной и взрывобезопасности, выполняет все необходимые меры по обеспечению безопасности в местах хранения и применения различных автомобильных эксплуатационных материалов.
ПК 7. Выполнять диагностирование и обеспечивать контроль технического состояния электрооборудова ния подвижного состава
ПМ 07. Диагностирование и контроль технического состояния электрооборудова ния подвижного состава
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для управления работоспособностью транспортной техники.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: электрические и электронные системы автомобиля, их устройство, особенности и основные неисправности данных систем.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять технологическое оборудование для технического обслуживания автомобилей;
проводить техническое обслуживание и ремонт электрооборудования автомобилей.
Результат обучения: 1) Владеть работой электрооборудования автомобилей, систем электроснабжения и основ автомобильной электроники.
Электрооборудование автомобилей с основами электронного оборудования
Средства и технологии
диагностирования
Критерии оценки:
1. Анализирует текущее состояние электрооборудования, определяет и обосновывает корректность выбора определяемых неисправностей электрооборудования и отдельных компонентов систем электроснабжения и электроники в различных условиях.
2. Характеризует и объясняет способы подключения по системам.
3. Правильно выбирает измерительный инструмент, исходя из требований по решению конкретной технической задачи.

4. Электр жабдығының және олардың кемшіліктері мен артықшылықтарының жүйелерінің ерекшеліктерін сипаттайды.
5. Алдын алу және жою бойынша базалық шараларды көрсете отырып, электр жабдығының және электрмен жабдықтау және электрониканың жеке компоненттерінің ақауларының түрлі типтерінің пайда болу шарттарын сипаттайды.
6. Электр жабдығын, электрмен жабдықтау жүйелерінің, электроника компоненттерінің, электронды басқару модульдерін, олардың арналымының негізгі және арнайы құрылғыларын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Автокөліктің электр жабдығы тораптарының құрастыру - бөлшектеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдығымен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. Автокөліктің электр құрылғыларына техникалық қызмет көрсетеді.
3. Құралды дұрыс пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Автокөліктің электрлі борттық жүйесіне қызмет ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автокөлік сызбаларының байланыстарының тәртібін түсінеді және түсіндіреді.
2. Бақылау нүктелерінде кернеу деңгейлерін тексереді.
3. Электрмен жабдықтау жүйесінде ақауларды табады және жояды.
Оқыту нәтижесі: 4) Агрегаттар мен тораптарды бөлшектеуді талап етпейтін агрегаттардың, тораптардың және жүйелердің тән ақауларын анықтау және жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Механизмдердің, құралдардың. тораптарының және автокөлік жүйелерінің тән ақауларын анықтау дағдыларын меңгерген.
2. Электрмен жабдықтаудың ықтимал себептерін, біліну белгілерін және пайда болу себептерін жіктейді.
3. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесін қолданады.
4. Сызбаларды оқиды, элементтерінің арналымын табады және анықтайды.
5. Сызбаға сәйкес элементтерді тексеру әдістерін қолданады.
6. Тұтынушылардың қуатын есептеу әдістерін практикада қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Автокөліктің электр жабдығының ақауларын анықтау және жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аккумулятор батареясының ақауларын анықтайды және жояды.
2. Генераторды және реле -генераторды анықтайды және жояды.
3. Оталдыру жүйесінің ақауларын жояды және жояды.
4. Жарықтандыру жүйесіне және жарықтық дабылдама жүйесіне техникалық қызмет көрсетуді іске асырады.
5. Бақылау - өлшеу құралдарының ақауларын жояды және анықтайды.
6. Бүркудің электронды жүйелерінің ақауларын анықтайды және жояды.
7. Іске қосу жүйесінің ақауларын анықтайды және жояды.
8. Қолайлылықтың түрлі жүйелерінің ақауларын (тазартқыштар, жуғыштар, жылытқыштар, климат - бақылау, круиз - бақылау, ақпараттандырудың борттық жүйесі және автокөліктің техникалық жағдайын бақылау, салон және шанақ элементтерін басқару жүйесі, дабылдама жүйесі, қауіпсіздік жастықшалары, өрт қауіпсіздігі жүйесі) анықтайды және жояды.
Оқыту нәтижесі: 6) Автокөліктің қосымша жабдығын орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қосымша жабдықты орнату үшін автокөліктің электрлі сызбаларын анықтайды.
2. Қосымша жабдықты орнатудың негізгі принциптерін қолданады.
3. Қосымша жабдықты баптайды.

4. Характеризует особенности систем электрооборудования их преимущества и недостатки.
5. Характеризует условия возникновения различных типов неисправностей электрооборудования и отдельных компонентов системы электроснабжения и электроники с указанием базовых мер по их предотвращению и устранению.
6. Характеризует основные и специфические устройства диагностики электрооборудования, систем электроснабжения, компонентов электроники, модулей электронного управления, их назначение.
Результат обучения: 2) Проводить разборочно-сборочные работы узлов электрооборудования автомобилей.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности при работе с электрооборудованием.
2. Проводит техническое обслуживание электроприборов автомобиля.
3. Правильно применяет инструмент.
Результат обучения: 3) Обслуживать электрическую бортовую систему автомобиля.
Критерии оценки:
1. Объясняет и понимает порядок соединения схем автомобиля.
2. Проверяет уровни напряжения в контрольных точках.
3. Находит и устраняет неисправности в системе электроснабжения.
Результат обучения: 4) Определять и устранять характерные неисправности агрегатов, узлов и систем, не требующие разборки агрегатов и узлов.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками определения характерных неисправностей механизмов, приборов, узлов и систем автомобилей.
2. Классифицирует возможные причины неисправностей системы электроснабжения, причины возникновения и признаки проявления.
3. Применяет систему технического обслуживания и ремонта электрооборудования.
4. Читает схемы, находит и определяет назначение элементов.
5. Определяет методы проверки элементов в соответствие со схемой.
6. Применяет на практике методы расчета мощности потребителей.
Результат обучения: 5) Определять и устранять неисправности электрического оборудования автомобиля.
Критерии оценки:
1. Определяет и устраняет неисправности аккумуляторной батарей.
2. Определяет и устраняет неисправности генератора и реле-регулятора.
3. Определяет и устраняет неисправности системы зажигания.
4. Осуществляет техническое обслуживание системы освещения и световой сигнализации.
5. Определяет и устраняет неисправности контрольно-измерительных приборов.
6. Определяет и устраняет неисправности электронных систем впрыска.
7. Определяет и устраняет неисправности системы пуска.
8. Определяет и устраняет неисправности различных систем комфорта (очистители, омыватели, отопители, климат-контроли, круиз-контроли, бортовые системы информирования и контроля за техническим состоянием автомобиля, системы управление элементами салона и кузова, охранные сигнализации, системы подушек безопасности, системы пожаробезопасности) и дополнительных систем.
Результат обучения: 6) Устанавливать дополнительное оборудование автомобиля.
Критерии оценки:
1. Определяет электрические схемы автомобиля для установки дополнительного оборудования.
2. Применяет основные принципы установки дополнительного оборудования.
3. Настраивает дополнительное оборудование.

4. Жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Автокөліктің электронды жабдығының жұмыс қабілеттігін тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тетіктердің жұмыс қабілеттігін тексереді.
2. ABS жұмыс қабілеттігін тексереді.
3. Берілістің автоматты қорабының жұмыс қабілеттігін тексереді.
4. "Круиз - бақылау" электронды жүйесінің жұмыс қабілеттігін тексереді.
5. "Климатты - бақылау" электронды жүйесінің жұмыс қабілеттігін тексереді.
6. SRS қауіпсіздік жүйесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Автокөліктің агрегаттардың электронды басқару жүйесін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отынды бүрку жүйесін, ABS және автокөліктің беріліс қорабының жүйесін басқару жүйесін сипаттайды.
2. Отынды бүрку электронды блоктарының функцияларын, ABS және басқару және автокөлік беріліс қорабының жүйесін пайдаланады және анықтайды.
3. Отынды бүрку тетіктерінің және электронды блоктарының функцияларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Электронды тетіктерінің жұмыс қабілеттігінің жағдайын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отынды бүрку жүйесінің электронды блогының тетіктерінің жағдайын анықтайды.
2. ABS жүйесінің электронды блок тетіктерінің жағдайын анықтайды.
3. Берілістің автомат қорабы жүйесінің электронды блоктарының тетіктерінің жағдайын анықтайды.
4. Басқарудың электронды блоктарының қателерін анықтайды.
КҚ 8. Жылжымалы құрамды техникалық қызмет көрсету практикалық жұмыстарын орандау
КМ 08. Жылжымалы құрамды техникалық қызмет көрсету практикалық жұмыстарын орандау
Бұл модуль слесарлық және диагностикалық жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу; тексеру жұмыстарының орындау технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу; жылжымалы құрамның тексеруін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыстарды орындау үшін қажетті жабдықты таңдайды.
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты дайындаудың түрлерін, құрылысын, ережелерін анықтайды.
2. Жабдықпен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
3. Жабдықты пайдалану дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Автокөліктің агрегаттарының, тораптарының, жүйелерінің ақауларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қозғалтқыштың және оның жүйелерін ақауларын анықтайды.
2. Трансмиссия агрегаттарының ақауларын анықтайды.
3. Жүрісті бөлігінің ақауларын анықтайды.
4. Шанақтың ақауларын анықтайды.
5. Басқару механизмдерінің ақауларын анықтайды.

4. Соблюдает технику безопасности при проведении работ.
Результат обучения: 7) Проверять работоспособность электронного оборудования автомобиля.
Критерии оценки:
1. Проверяет работоспособность датчиков.
2. Проверяет работоспособность ABS.
3. Проверяет работоспособность автоматической коробки передач.
4. Проверяет работоспособность электронной системы "Круиз-контроль".
5. Проверяет работоспособность электронной системы "Климат-контроль".
6. Понимает систему безопасности SRS.
Результат обучения: 8) Характеризовать работу системы электронного управления агрегатами автомобиля.
Критерии оценки:
1. Описывает систему впрыска топлива, ABS и управление системой автомобильной коробки передач.
2. Использует и понимает функции блока управления системы впрыска топлива, ABS и управление и системой автомобильной коробки передач.
3. Понимает функции датчиков и электронных блоков системы впрыска топлива.
Результат обучения: 10) Определять состояние работоспособности электронных датчиков.
Критерии оценки:
1. Определяет состояние датчиков электронного блока системы впрыска топлива.
2. Определяет состояние датчиков электронного блока системы ABS.
3. Определяет состояние датчиков электронного блока системы автоматической коробки передач.
4. Определяет ошибки электронных блоков управления.
ПК 8. Выполнять практические работы по техническому обслуживанию подвижного состава
ПМ 08. Выполнение практических работ по техническому обслуживанию подвижного состава
Данный модуль описывает, навыки и знания, необходимые для выполнения слесарных и диагностических работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава;
технологию выполнения диагностических работ;
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить техническое обслуживание и ремонт подвижного состава;
проводить диагностирование подвижного состава.
Результат обучения: 1) Подбирать необходимое оборудование для выполнения работ.
Технологическая практика
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение, виды, устройство, правила подготовки оборудования.
2. Соблюдает технику безопасности при работе с оборудованием.
3. Владеет навыками использования оборудования.
Результат обучения: 2) Определять неисправности агрегатов, узлов, систем автомобиля.
Критерии оценки:
1. Определяет неисправности двигателя и его систем.
2. Определяет неисправности агрегатов трансмиссии.
3. Определяет неисправности ходовой части.
4. Определяет неисправности кузова.
5. Определяет неисправности механизмов управления.

6. Электр жабдығының ақауларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Автокөлік агрегаттарына, тораптарына, жүйелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қозғалтқыштың және олардың жүйелерінің техникалық қызмет көрсету және жөндеуді жүргізеді.
2. Трансмиссия агрегаттарының техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін жүргізеді.
3. Жүрісті бөлікке техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін жүргізеді
4. Шанаққа техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін жүргізеді.
5. Басқару механизмдерінің техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін жүргізеді.
6. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсетуін және жөндеуін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Басқару блоктарында ақауларды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тексеру тізбектерінде ақауларын анықтайды.
2. Басқару тізбектерінде ақауларын анықтайды.
3. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Басқару блоктарының ақауларын жою.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Тексеру тізбектерінде ақауларын анықтайды.
2. Басқару тізбектерінде ақауларын анықтайды.
3. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 9. Жылжымалы құрамға және жабдыққа уақтылы техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру
КМ 09. Техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру
Бұл модуль түрлі меншік нысанында автомобиль көлігінің мекемелерінде ұйымдық құрылымының қызметі үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар нормативті құжаттамасына сәйкес автомобиль көлігінің тиімді және рационалды жұмысын ұйымдастыру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық қызмет көрсету және көлік техникасын жөндеу өндірісін ұйымдастыру әдістерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Автомобиль көлігінің ұйымдық құрылымын, меншіктің түрлі нысандарына техникалық қызмет көрсету станцияларының ұйымдық құрылымын сипаттау.
Көлік техникасын техникалық пайдаланудың негіздері
Автоматтандырылған басқару жүйесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдалану шарттарын, жылжымалы құрамның жағдайын және басқа факторларды ескере отырып, автокөлікке техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесін ұйымдастырады.
2. Техникалық пайдаланудың ұйымдық -өндірістік қызметінің сапасын және нәтижелілігін бағалау әдістерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Автокөліктерді, қосалқы бөлшектерді және пайдалану материалдарының түрлі әдістерін және тәсілдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шиналарды, қосалқы бөлшектерді ұйымдастырады.
Организует хранение шин, запчастей.
2. Жанар-жағармай материалдарының сақталуын ұйымдастырады.
3. Автокөліктерді ашық сақтауды ұйымдастырады.

6. Определяет неисправности электрооборудования.
Результат обучения: 3) Проводить техническое обслуживание и ремонт агрегатов, узлов, систем автомобиля.
Критерии оценки:
1. Проводит техническое обслуживание и ремонт двигателя и его систем.
2. Проводит техническое обслуживание и ремонт агрегатов трансмиссии.
3. Проводит техническое обслуживание и ремонт ходовой части.
4. Проводит техническое обслуживание и ремонт кузова.
5. Проводит техническое обслуживание и ремонт механизмов управления.
6. Проводит техническое обслуживание и ремонт электрооборудования.
Результат обучения: 4) Определять неисправности в блоках управления.
Критерии оценки:
1. Определяет неисправности в диагностических цепях.
2. Определяет неисправности в цепях управления.
3. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 5) Устранять неисправности в блоках управления.
Критерии оценки
1. Устраняет неисправности в диагностических цепях.
2. Устраняет неисправности в цепях управления.
3. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
ПК 9. Организовывать своевременное техническое обслуживание и ремонт подвижного состава и оборудования
ПМ 09. Организациия технического обслуживания и ремонта
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации деятельности предприятий автомобильного транспорта различных форм собственности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают навыки и знания, необходимые для организации эффективной и рациональной работы автомобильного транспорта в соответствии с нормативной документацией.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять методы организации производства технического обслуживания и ремонта транспортной техники.
Результат обучения: 1) Характеризовать организационную структуру предприятий автомобильного транспорта, станций технического обслуживания различных форм собственности.
Основы технической эксплуатации транспортной техники
Автоматизированные системы управления
Критерии оценки:
1. Организует систему технического обслуживания и ремонта автомобилей, исходя из учета условий эксплуатации, состояния подвижного состава и других факторов
2. Использует методы оценки качества и результативности деятельности организационно-производственных структур технической эксплуатации.
Результат обучения: 2) Применять различные виды и способы хранения автомобилей, запасных частей и эксплуатационных материалов.
Критерии оценки:
1. Организует хранение шин, запчастей.
2. Организует хранение горюче-смазочных материалов.
3. Организует открытое хранение автомобилей.

4. Автокөліктерді гаражда сақтауды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Көлік мекемесін басқарудың автоматты жүйесінің ішкі жүйелерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мәліметтер базасын басқару жүйесінің негізгі принциптерін және функцияларын пайдаланады.
2. Банктермен және мәліметтер базамен жұмыс жасаймын.
3. Ақпараттық қауіпсіздік санатын түсінеді.
4. Тасымалдауды басқарудың ішкі жүйесінің алгоритмдерін қолданады.
5. Көлік мекемесінің бөлімшелерінде ақпараттық ағынды пайдаланады.
6. Көлік мекемесінің бөлімшелерін автоматтандыру саласында қолданбалы бағдарламалық өнімдерінің жұмыс дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 4) Автокөлікті басқарудың навигациялық жүйесін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орналасқан жерін және байланысын анықтаудың жүйесін пайдаланудың негізгі принциптерін қолданады.
2. Серіктік байланыстың және автокөлік жұмысы өлшемдерін бақылаудың уақтылы жүйелерін бар жүйесін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жылжымалы құрамды жедел басқарудың ішкі жүйелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүк кешенін және жолаушылар кешенін басқарудың автоматты жүйесінің жұмыс дағдыларын меңгереді.
2. Жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастыруда басқарудың автоматты жүйесімен жұмыс дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 6) Жылжымалы құрамның қозғалысын ұйымдастыру принциптерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электронды жабдықты пайдалану базасында диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру принциптерін қолданады.
2. Жүкті тасымалдауды ұйымдастыру ерекшеліктерін түсінеді.
3. Мекемеге және халыққа көлік -экспедициялық қызмет көрсетуді ұйымдастыру негізін анықтайды.
КҚ 10. Мекеменің жобалық - технологиялық жұмысында қатысу
КМ 10. Жобалық - технологиялық жұмыс
Бұл модуль жобалау объектілерінің технологиялық есебі үшін бастапқы мәліметтерді таңдау; өндірістік бағдарламаны, жұмыс көлемін, осы жұмыстардың көлемін орындау үшін жұмысшылар санын есептеу; бекеттердің немесе сызықтардың санын есептеу; жобалау объектілерінің ауданын анықтау және жоспарлы шешімдерін әзірлеу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар автокөліктерді техникалық қызмет көрсету және жөндеу, және қосалқы бөлшектерінің шығын нормативтерін; технологиялық процестерге сәйкес аймақтарды және учаскелердің өзара орналасуын; ғимараттар мен құрылыстардың қайта құру әдістерін меңгерген.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өндірістік аймақтарды жоспарлауды орындауды қажетті есептеуге орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Автокөлік мекемелерінің өндірістік аймағын және учаскелерін жобалау.
Автомобиль көлігінің мекемелерін жобалау
Информатика және өндірісті автоматтандыру негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ғимараттардың және құрылыстардың құрастырудың түрлі әдістерін қолданады.
2. Бастапқы мәліметтерді таңдайды.
3. Өндірістік бағдарламаны, жұмыс көлемін және жұмыс істеушілердің санын есептейді.

4. Организует хранение гаражное автомобилей.
Результат обучения: 3) Характеризовать подсистемы автоматической системы управления предприятий транспорта.
Критерии оценки:
1. Использует основные принципы и функции систем управления базами данных.
2. Работает с банками и базами данных.
3. Понимает категории информационной безопасности.
4. Применяет алгоритм подсистемы управления перевозками.
5. Использует информационные потоки в подразделениях предприятий транспорта.
6. Владеет навыками работы с прикладными программными продуктами в области автоматизации подразделений предприятий транспорта.
Результат обучения: 4) Применять навигационные системы управления автотранспортом.
Критерии оценки:
1. Применяет основные принципы использования систем определения местоположения и связи.
2. Понимает существующие системы спутниковой связи и современные системы слежения за параметрами работы автомобиля.
Результат обучения: 5) Применять подсистемы оперативного управления подвижным составом.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками работы с автоматической системы управления грузового комплекса и пассажирского комплекса.
2. Владеет навыками работы с автоматической системой управления в организации технического обслуживания и ремонта подвижного состава.
Результат обучения: 6) Применять принципы организации движения подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Применяет принципы организации диспетчерского управления на базе использования электронного оборудования.
2. Понимает особенности организации перевозок грузов.
3. Понимает основы организации транспортно-экспедиционного обслуживания предприятий и населения.
ПК 10. Участвовать в проектно - технологической работе предприятия
ПМ 10. Проектно-технологическая работа
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для:
выбора исходных данных для технологического расчета объектов проектирования;
расчета производственной программы, объемов работ, количества рабочих для выполнения этих объемов работ, расчета количества постов или линий;
определения площадей объектов проектирования и разработки планировочных решений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
нормативы технического обслуживания и ремонта автомобилей, и расхода запасных частей;
взаимное расположение зон и участков в соответствии с технологическим процессом, способы реконструкции зданий и сооружений.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять необходимые расчеты;
выполнять планировки производственных участков.
Результат обучения: 1) Проектировать производственные зоны и участки автотранспортных предприятий.
Проектирование предприятий автомобильного транспорта
Основы информатики и автоматизации производства
Критерии оценки:
1. Применяет различные способы реконструкции зданий и сооружений.
2. Выбирает исходные данные.
3. Рассчитывает производственную программу, объемы работ и численность работающих.

4. Технологиялық жабдықты іріктеу және жобалауды іске асыру.
5. Жоспарлы шешімдерді әзірлейді.
6. Технологиялық процеске сәйкес аймақтардың және учаскелердің өзара орналасуын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2)Мәтіндік және графикалық редакторлары, мамандандырылған бағдарламаларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мәтіндік және графикалық редакторлардың жұмыс принципін анықтайды.
2. Мәтіндік және графикалық редакторлардың дағдыларын меңгерген.
3. Мамандандырылған бағдарламаны пайдалана отырып, жұмысты орындайды.
КҚ 11. Машиналардың және технологиялық жабдықтың жұмыс қабілеттігін қамтамасыз ету бойынша жұмысын ұйымдастыру
КМ 11. Машиналарды және технологиялық жабдықтың жөндеуін ұйымдастыру
Бұл модуль көлік техникасының бөлшектерін, тораптарын, жүйелерін және механизмдерін жөндеу кезінде қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бөлшектерді, тораптарды және агрегаттарды қалпына келтіру және жөндеу технологиясын; жөндеудің технологиялық процестерді әзірлеуді; көлік мекемелерінің жөндеу аймақтарында еңбекті техникалық нормалау; автокөлік мекемесінің жөндеу аймақтарын жобалау негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бөлшектердің және тораптардың тозу көлемін анықтауды; бөлшектер мен тораптарды қалпына келтіру әдістерін анықтауды; бөлшектер мен тораптарды жөндеудің технологиялық процесін құрауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жөндеудің технологиялық процесін әзірлеу.
Машиналардың сенімділігі
Автомобиль көлігін жөндеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектерді қалпына келтіру әдістерін, бөлшектерді, тораптарды және құралдарды жөндеу технологиясын қолданады және әзірлейді.
2. Көлік мекемесінің жөндеу аймақтарында еңбекті техникалық нормалауды іске асыру.
3. Көлік мекемесінің жөндеу аймақтарын жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бөлшектердің тозуға төзімділігін арттыру және жөндеу білімдерін практикада қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектердің және тораптардың тозу көлемін анықтайды.
2. Бөлшектер мен тораптардың тозуының пайда болу себептерін анықтайды.
3. Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша тікелей өндірістік жұмыспен байланысты шешім қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Көлік техникасының және оның қасиеттерінің сенімділік ерекшеліктерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сенімділік арқылы шешілетін сенімділік, міндет терминдерін, анықтамаларын және теорияларын қолданады.
2. Сенімділіктің негізгі қасиеттерін анықтайды.
3. Көлік техникасының сенімділігін жүйелі талдау дағдыларды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Ақаулардың туындау себептерін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өз қызметінде типтік ақауларының пайда болу себептерін пайдаланады.
2. Автокөліктің істен шығуының себептік -салдарлық байланысын анықтайды.
3. Жиі алмастырылатын бөлшектерді және олардың санын бақылауға өтінімдерді қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Бөлшектерді қалпына келтіру әдісін және тәсілдерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі терминдерін және анықтамаларын меңгереді.
2. Технологиялық процестерді, жабдықтың түрлерін түсінеді.
3. Көтеріп тасымалдауыш жабдық және ілеспе жабдықтарының жұмыс дағдыларын меңгерген.

4. Осуществляет подбор и проектирование технологического оборудования.
5. Разрабатывает планировочные решения
6. Понимает взаимное расположение зон и участков в соответствии с технологическим процессом.
Результат обучения: 2)Применять текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
Критерии оценки:
1. Понимает принцип работы текстовых и графических редакторов.
2. Владеет навыками работы в текстовых и графических редакторах.
3. Выполняет работу с использованием специализированных программ.
ПК 11. Организовывать работу по обеспечению работоспособности машин и технологического оборудования
ПМ 11. Организация ремонта машин и технологического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для:
проведения восстановительных работ при ремонте деталей, узлов, систем и механизмов транспортной техники.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
технологию восстановления и ремонта деталей, узлов и агрегатов; разработку технологических процессов ремонта; техническое нормирование труда в ремонтных зонах предприятий транспорта; основы проектирования ремонтных зон автомобильного предприятия.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определению величины износов деталей и узлов;
определению методов восстановления деталей и узлов;
составлению технологического процесса ремонта деталей и узлов.
Результаты обучения 1) Разрабатывать технологический процесс ремонта.
Надежность машин
Ремонт автомобильного транспорта
Критерии оценки:
1. Применяет и разрабатывает способы восстановления деталей, технологии ремонта деталей, узлов и приборов.
2. Осуществляет техническое нормирование труда в ремонтных зонах предприятий транспорта.
3. Проектирует ремонтные зоны предприятий транспорта.
Результат обучения: 2) Применять на практике знания ремонту и по повышению износостойкости деталей.
Критерии оценки:
1. Определяет величину износов деталей и узлов.
2. Выявляет причины возникновения износов деталей и узлов.
3. Принимает решения связанные с непосредственным производством работ по техническому обслуживанию и ремонту автомобилей.
Результат обучения: 3) Характеризовать особенности надежности транспортной техники и ее свойства.
Критерии оценки:
1. Применяет термины, определения и теорию надежности, задачи, решаемые с помощью надежности.
2. Понимает основные свойства надежности.
3. Владеет навыками системного анализа надежности транспортной техники.
Результат обучения: 4) Анализировать причины возникновения неисправностей.
Критерии оценки:
1. Использует причины возникновения типичных неисправностей в своей деятельности.
2. Определяет причинно-следственную связь отказов автомобилей.
3. Формирует заявки на наиболее часто заменяемые детали и контролирует их количество.
Результат обучения: 5) Использовать методы и способы восстановления деталей.
Критерии оценки:
1. Владеет основными терминами и определениями.
2. Понимает виды технологических процессов, оборудования.
3. Владеет навыками работы с подъемно-транспортным оборудованием и сопутствующей оснасткой.

4. Технологиялық құжаттаманы оқиды.
Оқыту нәтижесі: 6) Қалпына келтіру әдістерін қолдану және цилиндрлі бөлшектерді ақаулыға шығару өлшемдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктерді қалпына келтіру әдістерін пайдаланады.
2. Біліктерді ақаулыға шығару өлшемдерін қолданады.
3. Біліктерді және біліктерді ақаулыға шығару өлшемдерінің әдістерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Қалпына келтіру және шанақтық және өзге бөлшектерді ақаулыға шығару өлшемдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Картерлерді қалпына келтіру әдістерін қолданады.
2. Картерлерді ақаулыға шығару және қалпына келтіру әдістерін және басқа бөлшектерді ақаулыға шығару өлшемдерін түсінеді.
КҚ 12. Кәсіптік қызметте еңбек қорғанысын сақтай отырып, көлікте логистикалық сызбаларын анықтау.
КМ 12. Логистикалық операцияларды әзірлеу және қолдану
Бұл модуль бірыңғай көлік жүйесінде көлік түрлерінің рационалды өзара байланысын ұйымдастыру, еңбек қорғанысын басқару және өміршеңдік қауіпсіздік
үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар автокөлік тасымалдаушыларын басқару негіздерін, еңбек қорғанысы және өміршеңдік қауіпсіздіктің нормативтік - техникалық және ұйымдық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар көліктік логистиканың қолданбалы міндеттерін шешуді, автокөлік процесінде көлік процесін ұйымдастыру кезінде логистикалық технологияны қолдануды; еңбек қорғанысы және өрт қауіпсіздігі бойынша шараларды әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте еңбек қорғанысын ұйымдастыру ерекшеліктерін сипаттау.
Өмір бойғы еңбегін және қауіпсіздікті қорғау
Көліктегі логистика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу, сондай-ақ технологиялық жабдықпен жұмыс жасауда жұмыс орындарында қауіпсіздік техникасының сақталуын бақылайды.
2. Еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтарды әзірлейді, қызметкерлерге нұсқама жүргізеді.
3. Өндірістік жарақаттарды және кәсіптік аурулардың алдын алу әдістерін меңгерген.
4. Еңбекті қорғау саласында әлеуметтік әріптестік негіздерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірісте өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтауды бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өртке қарсы құралдардың өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігін бақылайды.
2. Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаманы жүргізеді.
3. Өндірістік аймақтарында өртке қарсы қауіпсіздікті сақтау үшін жауаптыны тағайындайды.
4. Өрт қауіпсіздігін іске асыру, жарамдылық мерзімі өтіп кеткен құралды ауыстыру бойынша шаралар жоспарын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірісте экологиялық нормаларды сақтауды бақылауды іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жанар - жағармай материалдарының экологиялық нормаларға сәйкестенуін қамтамасыз етеді.
2. Экологиялық нормаларға сәйкес өңделген жанар - жағармай материалдарын жоюды қамтамасыз етеді.
3. Экологиялық нормаларға сәйкес тозған бөліктерін және механизмдерін жоюды қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Логистикалық жүйелерді автокөлікті қолдануды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көліктік логистиканың ұғымы мен міндеттерін түсінеді.
2.Тасымалдау процесін және оны іске асыру шарттарын логистикалық ұйымдастыру талаптарын бақылайды.
3. Жүктер мен жолаушыларды тасымалдау бойынша автокөлік қызметтері нарығының қатысушыларымен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Логистикалық жүйелерде автокөлік тасымалдауын басқару негіздерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүктерді және жолаушыларды автокөлік көлігімен тасымалдауды басқару міндеттерін шешеді.
2. Логистикалық тізбектің буындарының өзара байланысын теориялық - ойындық модельдеуін пайдаланады.
3. Автокөлікпен тасымалдау процестерін басқаруда автокөлік тасымалдауыш процестерін басқаруда интербелсенді болжауды меңгерген.

4. Читает технологическую документацию.
Результат обучения: 6) Применять методы восстановления и параметры выбраковки цилиндрических деталей.
Критерии оценки:
1. Использует методы восстановления валов.
2. Применяет параметры выбраковки валов.
3. Понимает методы восстановления осей и параметры выбраковки осей .
Результат обучения: 7) Применять методы восстановления и параметры выбраковки корпусных и прочих деталей.
Критерии оценки:
1. Применяет методы восстановления картеров.
2. Понимает параметры выбраковки картеров и методы восстановления и выбраковки прочих деталей.
ПК 12.Определять логистические схемы на транспорте, с соблюдением охраны труды в профессиональной деятельности
ПМ 12. Разработка и применение логистических операций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для:
организации рационального взаимодействия различных видов транспорта в единой транспортной системе;
управления охраной труда и безопасностью жизнедеятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основы управления автомобильными перевозками
правовые, нормативно-технические и организационные основы охраны труда и безопасности жизнедеятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
решать прикладные задачи транспортной логистики,
применять логистические технологии при организации транспортного процесса на автомобильном транспорте,
разрабатывать мероприятия по охране труда и противопожарной безопасности.
Результат обучения: 1) Характеризовать особенности организации охраны труда на производстве.
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности
Логистика на транспорте
Критерии оценки:
1. Контролирует соблюдение техники безопасности на рабочих местах при проведении технического обслуживания и ремонта, а также работе с технологическим оборудованием.
2. Разрабатывает инструкции по охране труда, проводит инструктаж сотрудников.
3. Владеет методами профилактики производственных травм и профзаболеваний.
4. Понимает основы социального партнерства в сфере охраны труда.
Результат обучения: 2) Контролировать соблюдение требований противопожарной безопасности на производстве.
Критерии оценки:
1. Контролирует соответствие противопожарного инвентаря требованиям противопожарной безопасности.
2. Проводит инструктаж по противопожарной безопасности.
3. Назначает ответственных за соблюдение противопожарной безопасности на производственных зонах.
4. Разрабатывает план мероприятий по осуществлению противопожарной безопасности, замене инвентаря с истекшим сроком годности.
Результат обучения: 3) Осуществлять контроль соблюдения экологических норм на производстве.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает хранение горюче-смазочных материалов в соответствие с экологическими нормами.
2. Обеспечивает утилизацию отработанных горюче-смазочных материалов в соответствие с экологическими нормами.
3. Обеспечивает утилизацию изношенных частей и механизмов в соответствие с экологическими нормами.
Результат обучения: 4) Понимать применение автомобильного транспорта в логистических системах.
Критерии оценки:
1. Понимает понятие и задачи транспортной логистики.
2. Отслеживает требования к логистической организации перевозочного процесса и условия ее реализации.
3.Работает с участниками рынка автотранспортных услуг по перевозке грузов и пассажиров.
Результат обучения: 5) Знать основы управление автомобильными перевозками в логистических системах.
Критерии оценки:
1. Решает задачи по управлению перевозками грузов и пассажиров автомобильным транспортом.
2. Использует теоретико-игровое моделирование взаимодействия звеньев логистической цепи.
3. Владеет интерактивным прогнозированием в управлении процессами автомобильных перевозок.

4. Логистикалық жүйені ситуациялық басқаруды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 6) Автомобильмен тасымалдаудың логистикалық жүйесінде материалдық ағынын сипаттайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүк ағынын қалыптастыру принципін анықтайды.
2. Жүк ағындарының түрлерін сипаттау бойынша білімін пайдаланады.
3. Жүктердің сақталуын бақылау және қамтамасыз ету білімін игерген.
4. Өзінің өндірістік қызметінде қауіпті жүктерді тасымалдау ерекшеліктерін қолданады.
5. Түпкілікті пайдаланушыларға тауарды жеткізудің логистикалық технологиясын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 7) Автокөлік тасымалдаудың логистикалық жүйелерінде ақпараттық ағынын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүк және жолаушылар автокөлік мекемелерін автоматтандыру принциптерін пайдаланады.
2. Логистикалық процесті ақпараттық қамтамасыз ету ұғымдарын меңгерген.
3. Тауарларды тасымалдауда басқару жүйесінде ақпараттық ағынды пайдаланады.
4. Жүк және жолаушылар автокөлігін мониторингтеу және басқару жүйелерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 8) Логистикалық тізбекте қойманың арналымын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тауарды физикалық бөлудің жүйесін меңгерген.
2. Тауарды қоймалық өңдеуді анықтайды.
3. Қойманы басқару негіздерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 9) Жұмыста Қазақстан Республикасының қолданыстағы нұсқауларын және менеджмент жүйесінің процедураларын пайдалану және мекемеде менеджмент жүйесінде қызмет көрсету процесін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалатын жұмыс бойынша менеджмент жүйелерінің рәсімдерін сипаттайды.
2. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалдық міндеттерін түсінеді.
3. Мекемеде ҚР СТ ISO 9001-2016 негізінде, ҚР СТ OHSAS 18001-2008 кәсіптік қызмет және денсаулық жүйесінде, ҚР СТ ISO 14001-2016 қоршаған ортаны және экологияны қорғау жүйесі, ҚР СТ ISO 50001-2012 энерго тұтыну басқару жүйесі бойынша мекемеде сапаны басқару жүйесінің қызмет жасау принциптерін меңгерген.
4. Қазақстан Республикасының менеджмент жүйесінің жетекші құжаттарын біледі.
КҚ 13. Сметалық жұмыстарды және материалдық ресурстарға қажеттілікті есептеуді жоспарлау және орындау
КМ 13. Сметалық жұмыстарды және материалдық ресурстарға қажеттілікті есептеуді орындау
Бұл модуль жұмыстардың сметасын және материалдық ресурстардың қажеттілігін есептеу дағдыларын меңгеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар нарықтың экономикалық ұғымдарын, мекеменің өндірістік қорын, өндірісті жоспарлау менеджментін және маркетингінің негіздерін меңгерген.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мекеменің қор көрсеткіштерін, сметалық есептеуді жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теорияның жалпы ережелерін қолдану.
Нарықтық экономика негіздері
Өндіріс экономикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

4. Использует ситуационное управление логистической системой.
Результат обучения: 6) Характеризовать материальные потоки в логистических системах автомобильных перевозок.
Критерии оценки:
1. Понимает принцип формирования грузового потока.
2. Использует знания по характеристике видов грузовых потоков.
3. Владеет знаниями контроля и обеспечения сохранности грузов.
4. Применяет в своей производственной деятельности особенности перевозок опасных грузов.
5. Использует логистические технологии доставки товаров конечным потребителям.
Результат обучения: 7) Характеризовать информационные потоки в логистических системах автомобильных перевозок.
Критерии оценки:
1. Использует принципы автоматизации управления грузовыми и пассажирскими автотранспортными предприятиями.
2. Владеет понятиями информационного обеспечение логистических процессов.
3. Использует информационные потоки в системе управления перевозками товаров.
4. Владеет системой мониторинга и управления грузовым и пассажирским автотранспортом.
Результат обучения: 8) Характеризовать назначение склада в логистической цепи.
Критерии оценки:
1. Владеет системой физического распределения товара.
2. Понимает складскую переработку товара.
3. Владеет основами управление складом.
Результат обучения: 9) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры систем менеджмента Республики Казахстан по выполняемой работе и понимать процесс функционирования систем менеджмента на предприятии.
Критерии оценки:
1. Характеризует процедуры систем менеджмента по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Владеет принципами функционирования системы управления качеством на предприятии на основе стандарта Республики Казахстан ISO 9001-2016, по системе профессиональной безопасности и здоровья стандарта Республики Казахстан OHSAS 18001-2008, по системе защиты окружающей среды и экологии стандарта Республики Казахстан ISO 14001-2016, по системе управления энергопотреблением стандарта Республики Казахстан ISO 50001-2012.
4. Знает руководящие документы систем менеджмента Республики Казахстан.
ПК 13. Составлять планы и выполнять расчеты сметы работ и потребность в материальных ресурсах
ПМ 13. Выполнение расчета сметы работ и потребности в материальных ресурсах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения навыков расчетов сметы работ и потребности в материальных ресурсах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
экономические понятия рынка, производственные фонды предприятий, основы менеджмента и маркетинга и планирования производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
рассчитывать показатели фондов предприятия;
производить сметный расчет.
Результат обучения: 1) Применять общие положения экономической теории.
Основы рыночной экономики
Экономика производства
Критерии оценки:

1. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін анықтайды.
2. Нарықтық экономиканың заңдылықтарын және принциптерін сипаттайды.
3. Мемлекеттік салықтық саясатын анықтайды.
4. Экономикалық терминдерді меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпкерлік қызметтің табыс және тәуекел мүмкіндігін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстанда кәсіпкерлік қызметте заманауи ұйымдық - құқықтық нысандарын анықтайды.
2. Бизнес- жоспарды құру негіздерін сипаттайды.
3. Дамудың тізбектерін, факторларын және шарттарын анықтайды.
4. Кәсіпкерлік қызметтің табыстылығын анықтайын факторларды таңдау дағдыларын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Автомобиль көлігін пайдалану кезінде өндірістік процесті ұйымдастыру ерекшеліктерін ұсыну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ғылыми ұйымның және еңбекті нормалау негіздерін меңгерген.
2. Мекеменің өндірістік бағдарламасын жоспарлау, жұмыстың табысын, түсімін және өтемпаздығын жоспарлау дағдыларын меңгерген.
3. Өндірістік процестердің экономикалық тиімділігін есептеу, қордың көрсеткіштерін есептеудің дағдыларын меңгерген.
КҚ 14. "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану қолданбалы бакалавры" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 14. Диплом алды практика
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, кіші инженер біліктілігін алу дағдыларын және білімін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндіріс технологиясын және ұйымдастыруды; жұмыстың сметалық құжаттамасын, орындалған жұмыстардың сапасын және есепке алуды бақылауды меңгерген.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар технологиялық процесті ұйымдастыруды жә өндірістік бөлімшелердің жұмысын басқаруды; сметалық жұмыс құжаттамасын жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) "Автомобиль көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану у қолданбалы бакалавры" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте қолданылатын технологиялық процестерін талдауды орындайды.
2. Жұмыс орындарының ұйымдастыруын орындайды.
3. Жұмыстарды орындауды бақылайды.
4. Өндірістік қызметке қатысты қолданыстағы нормативті құжаттарды қолданады.
5. Автомобиль көлігінің жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру дағдыларын меңгерген.
6. Қажетті мәліметтерді, сондай-ақ практика бойынша есепті ары қарай әзірлеу үшін практикадан өту орнынан ілеспе құжаттарын жинауды, талдауды және жүйелеуді іске асырады.
7. Практика есебін дайындайды және оны мекеме атынан практика бойынша жетекшісінде бекітеді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

1. Понимает основы экономики производства и потребления.
2. Описывает закономерности и принципы рыночной экономики.
3. Понимает налоговую политику государства.
4. Владеет экономическими терминами.
Результат обучения: 2) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
2. Характеризует основы составления бизнес-плана.
3. Понимает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
4. Владеет навыками выбора факторов, определяющих успех предпринимательской деятельности.
Результат обучения: 3) Представлять особенности организации производственного процесса при эксплуатации автомобильного транспорта.
Критерии оценки:
1. Владеет основами научной организации и нормирования труда.
2. Владеет навыками планирования производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы
3. Владеет навыками расчета экономической эффективности производственных процессов, расчета показателей фондов.
ПМ 14. Выполнение практических работ по квалификации "Прикладной бакалавр технического обслуживания, ремонта и эксплуатации автомобильного транспорта"
ПМ 14. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, получения квалификации младшего инженера.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
технологию и организацию производства;
сметную документацию на работы;
контроль качества и учет объемов выполненных работ.
При изучении модуля обучающие учатся:
организовывать технологический процесс и руководить работами производственных подразделений;
составлять рабочую документацию.
Результат обучения: 1) Выполнить практические работы по квалификации "Прикладной бакалавр технического обслуживания, ремонта и эксплуатации автомобильного транспорта".
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ действующих на производстве технологических процессов.
2. Выполняет организацию рабочих мест.
3. Осуществляет контроль выполнения работ.
4. Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.
5. Владеет навыком организации работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава автомобильного транспорта.
6. Осуществляет сбор, анализ и систематизацию необходимых данных, а также сопутствующую документацию с места прохождения практики для дальнейшей разработки отчета по практике.
7. Подготавливает отчет по практике и утверждает его у руководителя по практике от предприятия.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 371
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 371-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 795-қосымша
"Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімінің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000- Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы:
1226000 - Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру
Біліктілігі:
122606 4-Тамақтану кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастырудың қолданбалы бакалавры
Оқыту нысаны: күндізгі
оқудың нормативтік мерзімі:
жалпы орта білім негізінде

от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 795
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания"
Код и профиль образования
1200000- Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Эксплуатация транспорта
Специальность:
1226000 - Технология и организация производства продукции предприятий питания
Квалификации:
122606 4 - Прикладной бакалавр технологии и организации производства продукции предприятий питания
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Бейорганикалық және органикалық химияның теориялық негіздерін түсінеді.
2. Химияның негізгі ұғымдары мен заңдарын түсінеді және біледі.
3. Бейорганикалық және органикалық химияның заңдылықтарын кәсіптік мәселелерін шешуде қолданады.
4. Тамақ өндірісіндегі химиялық процестерді сипаттайды.
5. Тамақ өнімдерінің өндіруде технологиялық процестерді сипаттау және шешу үшін химия заңдарын қолданады.
6. Зертханалық эксперименттерді қою кезінде тәжірибелік тапсырмаларды шешуде алған білімін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданбалы сипаттағы мәселелерді шешу үшін физиканың негізгі ұғымдары мен заңдарын қолданады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Механика негіздері, молекулалық физика және термодинамиканың негіздері, атомдық және ядролық физиканың негіздерін түсінеді.
2. Физиканың негізгі ұғымдары мен заңдарын түсінеді және біледі.
3. Тамақ өнімдерін өндірісіндегі физикалық процестерді сипаттайды.
4. Кәсіптік мәселелерді шешуде физика заңдарын қолданады.
5. Тамақ өнімдерін өндірудің технологиялық процестерін сипаттау үшін физика заңдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданбалы сипаттағы міндеттерді шешу үшін математиканың негізгі ұғымдарын пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Математиканың негізгі ұғымдары мен заңдарын түсінеді.
2. Мәселелерді шешуде сызықты және векторлық алгебра негіздерін қолданады.
3. Дифференциалдық теңдеулерді шешу әдістерін қолдана алады.
4. Эксперименттік деректерді өңдеуге математикалық статистиканы қолданады.
5. Тамақ өнімдерінің технологиялық процестерін сипаттайтын қолданбалы сипаттағы математикалық әдістерді қолданады.
Кәсіптік модульдер
122604 2 "Тамақтандыру кәсіпорындарының аспазы" біліктілігі
КҚ 1. Жұмыс орнын ұйымдастыру
КМ 01. Жұмыс орнын ұйымдастыру
Бұл модуль азық-түлік, аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндіруде қауіпсіздік пен жұмыс орнын ұйымдастыру талаптарын сақтауға қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: Қазақстан Республикасындағы еңбекті қорғау туралы заңнамалық ережелер, қауіпті және төтенше жағдайлардағы іс-әрекеттер, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының классификациясы және түрлері; өндірістік құрылымның ерекшеліктері, жұмыс орнын ұйымдастыруды меңгереді.
Модульді оқыған кезде студенттер еңбек қорғау туралы заңңамалық ережелерді орындау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы білімді қолдану, қауіпті және төтенше жағдайларда әрекет ету, жұмыс орнын ұйымдастыру; қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етуді үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
Еңбекті қорғау
Тіршілік әрекеті қауіпсіздігінің негіздері
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Өнеркәсіптік (Өндірістік) оқыту
Оқу тәжірибесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасындағы еңбекті қорғау туралы негізгі заңдарды пайдаланады.
2. Өндірістік жарақаттар мен кәсіптік ауруларды түсінеді.
3. Өндірістік санитариясы мен еңбек гигиенасын түсінеді.
4. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету дағдыларын біледі.
5. Өрт қауіпсіздігі негіздері туралы ақпаратты біледі.
6. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті қорғау және қауіпсіздікке қойылатын негізгі талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қауіпті және төтенше жағдайларда әрекет ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпті және төтенше жағдайларды түсінеді және таниды.
2. Өмір мен денсаулық үшін қауіпті жағдайлар туралы ақпаратты біледі.
3. Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын қолданады.
4. Бірінші көмек көрсету әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс орнын ұйымдастырудағы негізгі талаптарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік және сауда қызметі ерекшеліктері және қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары түрлері, өндіріс құрылымын сипаттайды.

1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 7. Применять основные законы естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности
БМ 07. Применение основных законов естественнонаучных дисциплин в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для решения задач прикладного характера, связанных с технологическими процессами при производстве пищевых продуктов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные понятия и законы естественнонаучных дисциплин, химические и физические процессы для технологических процессов при производстве пищевых продуктов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять теоретические основы неорганической и органической химии, ее основные понятия и законы, управляющие химическими процессами; основы линейной и векторной алгебры, основы дифференциального и интегрального исчисления, теория вероятности; основы механики, основы молекулярной физики и термодинамики, основы атомной и ядерной физики для характеристики технологических процессов производства пищевых продуктов.
Результат обучения: 1) Использует основные понятия и законы химии для решения задач прикладного характера, связанных с технологическими процессами при производстве пищевых продуктов.
Химия
Математика
Физика
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические основы неорганической и органической химии.
2. Понимает и знает основные понятия и законы химии.
3. Применяет законы неорганической и органической химии при решении профессиональных задач.
4. Характеризует химические процессы при производстве пищевых продуктов.
5. Использует законы химии для характеристики и решения технологических процессов производства пищевых продуктов.
6. Применяет полученные знания при решении практических задач в постановке лабораторных экспериментов.
Результат обучения: 2) Использует основные понятия и законы физики для решения задач прикладного характера
Критерии оценки:
Понимает основы механики, основы молекулярной физики и термодинамики, основы атомной и ядерной физики.
2. Понимает и знает основные понятия и законы физики.
3. Характеризует физические процессы при производстве пищевых продуктов.
4. Применяет законы физики при решении профессиональных задач.
5. Использует законы физики для характеристики технологических процессов производства пищевых продуктов.
Результат обучения: 3) Использует основные понятия математики для решения задач прикладного характера.
Критерии оценки:
1. Понимает основные понятия и законы математики.
2. Применяет основы линейной и векторной алгебры при решении задач.
3. Применяет методы решения дифференциальных уравнений.
4. Применяет методы математической статистики для обработки экспериментальных данных.
5. Использует математические методы прикладного характера для характеристики технологических процессов производства пищевых продуктов.
Профессиональные модули
Квалификация 122604 2 "Повар предприятий питания"
ПК 1. Организовать рабочее место
ПМ 01. Организация рабочего места
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения требовании техники безопасности и организации рабочего места при производстве блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: законодательные положения по охране труда в Республике Казахстан, действия в опасных и чрезвычайных ситуациях, классификацию и типы предприятий общественного питания; особенности структуры производства, организацию рабочего места.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять законодательные положения по охране труда, действовать в опасных и чрезвычайных ситуациях, организовать рабочее место, применять знания в области охраны труда и техники безопасности; по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Выполнять требования охраны труда и техники безопасности при производстве продукции предприятий общественного питания.
Охрана труда
Основы безопасности жизнедеятельности
Организация производства на предприятиях общественного питания
Производственное обучение
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Использует основные законодательные положения по охране труда в Республике Казахстан.
2. Понимает производственный травматизм и профессиональные заболевания.
3. Понимает производственную санитарию и гигиену труда.
4. Владеет навыками оказания первой помощи пострадавшим.
5. Владеет информацией об основах противопожарной защиты.
6. Выполняет основные требования по охране труда и технике безопасности на предприятиях общественного питания.
Результат обучения: 2) Действовать в опасных и чрезвычайных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Понимает и распознает опасные и чрезвычайные ситуации.
2. Владеет информацией о ситуациях опасных для жизни и здоровья.
3.Использует средства индивидуальной и коллективной защиты
4. Использует приемы выполнения первой медицинской помощи.
Результат обучения: 3) Выполнять основные требования при организации рабочего места
Критерии оценки:
1. Характеризует особенности производственно–торговой деятельности и типы предприятий общественного питания, структуру производства.

2. Орындалатын жұмысқа байланысты жұмыс орнын ұйымдастыруға дағдылары бар.
3. Жұмыс орнын ұйымдастырудың негізгі талаптарын орындайды.
КҚ 2. Сауда-технологиялық жабдықты қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қауіпсіздік техникасының талаптарына сәйкес пайдалану
КМ 02. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында сауда-технологиялық жабдықтарды пайдалану
Бұл модуль қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қауіпсіздік талаптарына сәйкес тамақ өнімдерін өндіруде сауда-технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті білімдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: құрылғы, қағидалы схема, сауда -технологиялық жабдықтың жұмыс істеу қағидасы және пайдалану барысында қауіпсіздік талаптары.
Модульді оқыған кезде студенттер сауда- технологиялық жабдықтарды пайдалануды үйренеді, сауда- технологиялық жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін өндіруде сауда жабдығын пайдалану.
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жабдықтары Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Оқу тәжірибесі
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жабдықтарын таңдау, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының техникалық жабдықталуы туралы негізгі ақпаратты біледі.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының тамақтанудың сауда-технологиялық жабдықтарын жіктеуді сипаттайды.
3. Құрылғыны сипаттайды, қоғамдық тамақтандырудың жұмыс қағидасын сипаттайды.
4. Қоғамдық тамақтандыру өндірісінде салмақты өлшеу жабдықтарын қолданады.
5. Қоғамдық тамақ өнімдерін өндіруде бақылау-кассалық машиналарды пайдаланады.
6. Қоғамдық тамақтандырудың саудалық жабдығын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін өндіруде механикалық жабдықтарды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машиналар мен механизмдер туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2. Механикалық жабдықтардың түрлерін түсінеді.
3. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін өндіруде әмбебап жетекті пайдаланады.
4. Көкөністерді өңдеуге арналған машиналар мен механизмдерді қолданады.
5. Ет пен балықты өңдеуге арналған машиналар мен механизмдерді қолданады.
6. Ұнды өңдейтін машиналарды, қамырды және кремді дайындау машиналарын қолданады.
7. Нан және гастрономиялық өнімдерді кесу үшін машиналарды пайдаланады.
8. Ыдыс жуу машинасын пайдаланады.

2. Владеет навыками по организации рабочего места в зависимости от выполняемой работы.
3. Выполняет основные требования по организации рабочего места.
ПК 2. Эксплуатировать торгово-технологическое оборудование в соответствии с требованиями техники безопасности на предприятиях общественного питания
ПМ 02. Эксплуатация технологического оборудования на предприятиях общественного питания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эксплуатации торгово-технологического оборудования при производстве продукции предприятий общественного питания в соответствии с требованиями техники безопасности на предприятиях общественного питания.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: устройство, принципиальную схему, принцип работы торгово-технологического оборудования и требования техники безопасности при эксплуатации.
При изучении модуля обучающиеся учатся эксплуатировать торгово-технологическое оборудование, выполнять требования техники безопасности при эксплуатации торгово-технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Использовать торговое оборудование при производстве продукции предприятий общественного питания.
Оборудование предприятий общественного питания
Охрана труда
Производственное обучение
Учебная практика
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет основными сведениями о подборе оборудования, техническом оснащении предприятий общественного питания.
2. Характеризует классификацию торгово-технологического оборудования предприятий общественного питания.
3. Характеризует устройство, принцип работы торгового оборудования общественного питания.
4. Использует весо измерительное оборудование при производстве продукции предприятий общественного питания.
5. Использует контрольно-кассовые машины при производстве продукции предприятий общественного питания.
6. Выполняет требования техники безопасности при эксплуатации торгового оборудования общественного питания.
Результат обучения: 2) Использовать механическое оборудование при производстве продукции предприятий общественного питания.
Критерии оценки:
1. Владеет общими сведениями о структуре машин и механизмов.
2. Понимает виды механического оборудования.
3. Использует универсальные приводы при производстве продукции предприятий общественного питания.
4. Использует машины и механизмы для обработки овощей.
5. Использует машины и механизмы для обработки мяса и рыбы.
6. Использует машины для обработки муки, приготовления теста и кремов.
7. Использует машины для нарезки хлеба и гастрономических товаров.
8. Использует посудомоечные машины.

9. Көтеру-тасымалдау жабдықтарын пайдаланады.
10. Механикалық жабдықты пайдалану кезіндегі қауіпсіздік талаптарын орындайды.
11. Көтеру-тасымалдау жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін өндіруде жылу жабдықтарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылу техникасының негіздері және жылу беру теорияларын сипаттайды.
2. Жылу жабдықтары туралы жалпы мәліметтерді біледі.
3. Қайнату жабдығын қолданады.
4. Қуыры- наубайлық жабдықты қолданады.
5. Әмбебап жабдықты қолданады.
6. Көп функционалды жабдықты пайдаланады.
7. Су жылыту жабдығын қолданады.
8. Тамақты таратуға арналған жабдықты пайдаланады.
9. Жылу жабдығын пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарын орындайды.
10. Тамақты таратуға арналған жабдықтың жұмысында қауіпсіздік талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қоғамдық тамақтандыру өнімдерін өндіруде тоңазытқыш жабдықтарды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тоңазыту техникасы негіздерін түсінеді.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін өндіруде тоңазытқыш машиналарын пайдаланады.
3. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін өндіруде саудалық және технологиялық тоңазытқыш жабдықтарын пайдаланылады.
4. Тоңазытқыш жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарын орындайды.
КҚ 3. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін өндіруде технологиялық есептеулерді орындау
КМ 03. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін өндіруде технологиялық есептеулерді орындау
Бұл модуль тамақтану өнімдерін өндіруде технологиялық есептерді жүргізу үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде студенттер: нормативті- техникалық құжаттарды пайдалана отырып, шикізат пен тамақ өнімдерін механикалық және жылулық өңдеу кезінде жартылай өнімдер, дайын тағамдар мен аспаздық өнімдердің шығуын анықтауға арналған технологиялық есептерді меңгереді.
Модульді оқыған кезде студенттер: тағамдарды, аспаздық және кондитерлік өнімдерді дайындау үшін технологиялық есептерді жасауды үйренеді; шикізат пен тамақ өнімдерін механикалық және жылу өңдеу әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін өндіру үрдісінде негізгі түсініктер мен терминдерді қолдану.
Тағамдық өнімдердің тауартану негіздері
Қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің технологиясы
Өндірістік оқыту
Оқу тәжірибесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық тамақтандыру өнімдер технологиясының негізгі ұғымдары мен терминдерін түсінеді.

9. Использует подъемно-транспортное оборудование.
10. Выполняет требования техники безопасности при эксплуатации механического оборудования.
11. Выполняет требования техники безопасности при эксплуатации подъемно-транспортного оборудования.
Результат обучения: 3) Использовать тепловое оборудование при производстве продукции предприятий общественного питания.
Критерии оценки:
1. Характеризует основы теплотехники и теории теплопередач.
2. Владеет общими сведениями о тепловом оборудовании.
3. Использует варочное оборудование.
4. Использует жарочно-пекарное оборудование.
5. Использует универсальное оборудование.
6. Использует многофункциональное оборудование.
7. Использует водогрейное оборудование.
8. Использует оборудование для раздачи пищи.
9. Выполняет требования техники безопасности при эксплуатации теплового оборудования.
10. Выполняет требования техники безопасности при эксплуатации оборудования для раздачи пищи.
Результат обучения: 4) Использовать холодильное оборудование при производстве продукции предприятий общественного питания.
Критерии оценки:
1. Понимает основы холодильной техники.
2. Использует холодильные машины при производстве продукции предприятий общественного питания.
3. Использует торгово-технологическое холодильное оборудование при производстве продукции предприятий общественного питания.
4. Выполняет требования техники безопасности при эксплуатации холодильного оборудования.
ПК 3. Выполнять технологические расчеты для производства продукции предприятий общественного питания
ПМ 03. Выполнение технологических расчетов при производстве продукции предприятий общественного питания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения технологических расчетов при производстве продукции предприятий общественного питания.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: методику технологических расчетов по определению выхода полуфабрикатов, готовых блюд и кулинарных изделий при механической и тепловой обработке сырья и продовольственных товаров с применением нормативно-технических документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить технологические расчеты для приготовления блюд, кулинарных и кондитерских изделий; освоению методов механической и тепловой обработки сырья и продовольственных товаров.
Результат обучения:1) Осуществлять технологические расчеты по определению выхода продукции.
Основы товароведения пищевых продуктов
Технология продуктов общественного питания
Производственное обучение
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует функционально-технологические свойства сырья и продовольственных товаров.

2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін өндіруде шикізат пен тамақ өнімдерін аспаздық өңдеудің негізгі әдістерін қолданады.
3. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін өндіруде шикізат пен тамақ өнімдерін аспаздық өңдеудің қосымша әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнімнің шығуын анықтау бойынша технологиялық есептерді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізат пен тағам өнімдерінің функционалдық және технологиялық қасиеттерін сипаттайды.
2. Жартылай өнімдер, дайын тағамдар, аспаздық және кондитерлік өнімдердің шығуын анықтау бойынша технологиялық есептерді жүзеге асырады.
3. Технологиялық есептерді қолданумен нормативтік-техникалық құжаттарды толтыруды жүзеге асырады.
КҚ 4. Тағам, аспаздық және кондитерлік өнімдер өндірісі үшін технологиялық үрдістерді орындау
КМ 04. Тағам, аспаздық және кондитерлік өнімдер өндірісі үшін технологиялық үрдістерді орындау
Бұл модуль тағамдарды, аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндіруде технологиялық үрдістерді жүзеге асыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды: әр түрлі шикізаттан жартылай өнімдерді дайындау; ұннан дайындалған, кондитерлік өнімдер және әрлеу жартылай өнімдерді; аспаздық және кондитерлік өнімдерді.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: көкөніс пен саңырауқұлақтан жартылай өнімдерді дайындау технологиясын, балық және теңіз өнімдеріне, ет және ет өнімдері, ауылшаруашылық құстары, жабайы құстар және үй қоянынан, ұннан дайындалған, кондитерлік тағамдар мен жартылай өнімдерді дайындауды меңгереді.
Модульді оқыған кезде студенттер көкөністер мен саңырауқұлақтардан, балық және теңіз өнімдерінен, ет және ет өнімдерінен, ауылшаруышылық құс етінен, жабайы құс етінен және қояннан жартылай өнімдерді дайындауды үйренеді; аспаздық және кондитерлік өнімдерді; ұн мен кондитерлік өнімдерді дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Көкөністер, жемістер және саңырауқұлақтарды өңдеудің технологиялық үрдісі мен жартылай өнімдер дайындауды іске асыру
Тағамдық өнімдердің тауартану негіздері
Қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің технологиясы
Сала бойынша кәсіпорындардағы санитария және гигиена.
Өндірістік оқыту
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көкөністер, жемістер және саңырауқұлақтардың тауартану сипаттамаларын түсінеді.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.
3. Қоғамдық тамақтандыру дайындау кәсіпорындарында көкөністерден жартылай өнімдерді орталықты өндірудің технологиялық желілерін сипаттайды.
4. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының көкөніс цехін ұйымдастырудың принциптерін (қағидаларын) біледі.

2. Выполняет технологические расчеты по определению выхода полуфабрикатов, готовых блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
3. Выполняет заполнение нормативно-технических документов с использованием технологических расчетов.
Результат обучения: 2) Использовать основные понятия и термины в процессе производства продукции предприятий общественного питания.
Критерии оценки:
1. Понимает основные понятия и термины технологии продуктов общественного питания.
2. Применяет основные способы кулинарной обработки сырья и продовольственных товаров при производстве продукции предприятий общественного питания.
3. Применяет дополнительные способы кулинарной обработки сырья и продовольственных товаров при производстве продукции предприятий общественного питания.
ПК 4. Выполнять технологические процессы производства блюд, кулинарных и кондитерских изделий
ПМ04. Выполнение технологических процессов производства блюд, кулинарных и кондитерских изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления технологических процессов при производстве блюд, кулинарных и кондитерских изделий: приготовление полуфабрикатов из различного сырья; приготовление мучных, кондитерских и отделочных полуфабрикатов; приготовление блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: технологию приготовления полуфабрикатов из овощей и грибов, рыбы и морепродуктов, мяса и мясных продуктов, сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика, мучных, кондитерских и отделочных полуфабрикатов, технологию приготовления блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: готовить полуфабрикаты из овощей и грибов, рыбы и морепродуктов, мяса и мясных продуктов, сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика; приготовлению блюд и кулинарных изделий; приготовлению мучных и кондитерских изделий.
Результат обучения: 1) Производить технологический процесс обработки и приготовления полуфабрикатов из овощей, плодов и грибов.
Основы товароведения пищевых продуктов
Технология продуктов общественного питания
Санитария и гигиена на предприятиях по отраслям.
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает товароведную характеристику овощей, плодов и грибов.
2. Выполняет санитарно-гигиенические требования, предъявляемые к предприятиям общественного питания.
3. Характеризует технологические линии централизованного производства полуфабрикатов из овощей в заготовочных предприятиях общественного питания.
4. Владеет принципами организации овощного цеха предприятий общественного питания.

5. Картопты өңдеудің және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
6.Тамыржемістілерді өңдеудің және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
7. Орамжапырақ, пияз, жемісті, десерт көкөністерді өңдеудің және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
8. Консервіленген, тұздалған, маринадталған және кептірілген көкөністер мен саңырауқұлақтарды пайдалану бойынша технологиялық үрдістерді жүзеге асырады.
9. Балғын саңырауқұлақтарды өңдеудің және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
10. Көкөністерден, жемістер мен саңырауқұлақтардан дайындалған жартылай өнімдердің сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратуға қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Балық және теңіз өнімдерін өңдеудің технологиялық үрдісі мен жартылай өнімдер дайындауды іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балық, теңіз өнімдері және балық өнімдерінің тауартану сипаттамаларын түсінеді.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.
3. Қоғамдық тамақтандыру дайындау кәсіпорындарында балықтан жартылай өнімдерді орталықты өндірудің технологиялық желілерін біледі.
4. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының балық цехін ұйымдастыру қағидаларын біледі.
5. Сүйек қаңқалы балықты өңдеудің және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
6. Шеміршек қанқалы балықты өңдеудің және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
7. Теңіз өнімдерін өңдеудің және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
8. Балық пен теңіз өнімдерінен дайындалған жартылай өнімдердің сапасына, сақтау мерзімдері мен таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Етті өңдеудің және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін іске асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ет, субөнім мен ет өнімдерінің тауартану сипаттамасын түсінеді.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.
3. Еттен жасалған жартылай дайын фабрикаттардың қоғамдық тамақтандырудың дайындау кәсіпорындарында орталықтандырылған өндірісінің технологиялық тізбектері сипатталады.
4. Қоғамдық тамақтандыру дайындау кәсіпорындарында еттен жартылай өнімдерді орталықты өндірудің технологиялық желілерін сипаттайды.
5. Сиыр еті мен ұсақ мал ұшаларын өңдеудің технологиялық үрдістерін жүзеге асырады.
6. Жабайы аңдар ұшаларын өңдеудің технологиялық үрдістерін жүзеге асырады.
7. Еттен жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін орындайды (ірі кесеекті, майда кесекті порциялы жартылай өнімдер және майдаланған массадан жартылай өнімдер)
8. Субөнімдерді өңдеу және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.

5. Выполняет технологические процессы обработки и приготовления полуфабрикатов из картофеля.
6. Выполняет технологические процессы обработки и приготовления полуфабрикатов из корнеплодов.
7. Выполняет технологические процессы обработки и приготовления полуфабрикатов из капустных, луковых, плодовых, десертных овощей и зелени.
8. Выполняет технологические процессы по использованию консервированных, соленых, маринованных и сушеных овощей и грибов.
9. Выполняет технологические процессы обработки и приготовления полуфабрикатов из свежих грибов.
10. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации полуфабрикатов из овощей, плодов и грибов.
Результат обучения: 2) Производить технологический процесс обработки и приготовления полуфабрикатов из рыбы и морепродуктов.
Критерии оценки:
1. Понимает товароведную характеристику рыбы, морепродуктов и рыбных товаров.
2. Выполняет санитарно-гигиенические требования, предъявляемые к предприятиям общественного питания.
3. Знает технологические линии централизованного производства полуфабрикатов из рыбы в заготовочных предприятиях общественного питания.
4. Владеет принципами организации рыбного цеха предприятий общественного питания.
5. Выполняет технологические процессы обработки и приготовления полуфабрикатов из рыбы с костным скелетом.
6. Выполняет технологические процессы обработки и приготовления полуфабрикатов из рыбы с хрящевым скелетом.
7. Выполняет технологические процессы обработки и приготовления полуфабрикатов из морепродуктов.
8. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации полуфабрикатов из рыбы и морепродуктов.
Результат обучения: 3) Производить технологический процесс обработки и приготовления полуфабрикатов из мяса.
Критерии оценки:
1. Понимает товароведную характеристику мяса, субпродуктов и мясных продуктов.
2. Выполняет санитарно-гигиенические требования, предъявляемые к предприятиям общественного питания.
3. Характеризует технологические линии централизованного производства полуфабрикатов из мяса в заготовочных предприятиях общественного питания.
4. Владеет принципами организации мясного цеха предприятий общественного питания.
5. Выполняет технологические процессы обработки говяжьих туш и туш мелкого скота.
6. Выполняет технологические процессы обработки туш диких животных.
7. Выполняет технологические процессы приготовления полуфабрикатов из мяса (крупнокусковых, мелкокусковых, порционных полуфабрикатов и полуфабрикатов из рубленной массы).
8. Выполняет технологические процессы обработки и приготовления полуфабрикатов из субпродуктов.

9. Еттен дайындалған жартылай өнімдердің сапасына, сақтау мерзімдері мен таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ауыл шаруашылық құсын, жабайы құс пен үй қоянын өңдеудің және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін іске асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ауылшарушылық құсы, жабайы құс пен үй қоянының тауартану сипаттамаларын түсінеді.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.
3. Қоғамдық тамақтандыру дайындау кәсіпорындарында құс етінен жартылай өнімдерді орталықты өндірудің технологиялық желілерін сипаттайды.
4. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының құс еті цехін ұйымдастыру қағидаларын біледі.
5. Ауыл шаруашылығы құсын өңдеу және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
6. Жабайы құсты өңдеу және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
7. Үй қоянын өңдеу және жартылай өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
8. Құстан, жабайы құстан және үй қоянынан дайындалған жартылай өнімдердің сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Ұн, кондитерлік және әрлеу жартылай өнімдерін дайындаудың технологиялық үрдістерін іске асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Ұн, кондитерлік және әрлеу жартылай өнімдері өндірісінде қолданылатын шикізат пен азық-түлік тауарларының тауартану сипаттамасын түсінеді.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.
3. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында ұн және кондитерлік өнімдер өндірісінің технологиялық желісін сипаттайды.
4. Кондитерлік және ұн цехтарын ұйымдастырудың негізгі қағидаларын түсінеді және біледі.
5. Қамырды қопсыту әдістерін қолданады.
6. Қамырдың түрлерін дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
7. Толтырғыштардың және тартылған еттің түрлерін дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
8. Әрлеу жартылай өнімдерін дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.
9. Ұн, кондитерлік және әрлеу жартылай өнімдерінің сапасына, сақтау мерзімдері мен таратуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Сорпалар мен көжелер дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақтанудағы көже маңызын түсінеді.
2. Сорпалар мен көжелер дайындауға пайдаланылатын шикізат пен тауарлардың тауартану сипаттамасын береді.
3. Сорпалар мен көжелерді дайындаудың технологиялық үрдістерін сипаттайды.
4. Ыстық тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындауда санитарлық-гигиеналық талаптарды орындау.
5. Ыстық цехті ұйымдастырудың негізгі қағидаларын сипаттайды.
6. Сорпалар мен мөлдір көжелерді дайындаудың технологиялық үрдістерін орындайды.

9. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации полуфабрикатов из мяса.
Результат обучения: 4) Производить технологический процесс обработки и приготовления полуфабрикатов из сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика.
Критерии оценки:
1. Понимает товароведную характеристику сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика.
2. Выполняет санитарно-гигиенические требования, предъявляемые к предприятиям общественного питания.
3. Характеризует технологические линии централизованного производства полуфабрикатов из птицы в заготовочных предприятиях общественного питания.
4. Владеет принципами организации птицегольевого цеха предприятий общественного питания.
5. Выполняет технологические процессы обработки и приготовления полуфабрикатов из сельскохозяйственной птицы.
6. Выполняет технологические процессы обработки и приготовления полуфабрикатов из дичи.
7. Выполняет технологические процессы обработки и приготовления полуфабрикатов из кролика.
8. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации полуфабрикатов из птицы, дичи и кролика.
Результат обучения: 5) Производить технологический процесс приготовления мучных, кондитерских и отделочных полуфабрикатов.
Критерии оценки:
1. Понимает товароведную характеристику сырья и продовольственных товаров, применяемых при производстве мучных, кондитерских и отделочных полуфабрикатов.
2. Выполняет санитарно-гигиенические требования, предъявляемые к предприятиям общественного питания.
3. Характеризует технологические линии производства мучных и кондитерских изделии в предприятиях общественного питания.
4. Понимает и знает основные принципы организации кондитерского и мучного цехов.
5. Применяет способы разрыхления теста.
6. Выполняет технологические процессы приготовления разных видов теста.
7. Выполняет технологические процессы приготовления разных видов начинок и фаршей.
8. Выполняет технологические процессы приготовления отделочных полуфабрикатов.
9. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации мучных, кондитерских и отделочных полуфабрикатов.
Результат обучения: 6) Приготавливать бульоны и супы.
Критерии оценки:
1. Понимает значение супов в питании.
2. Дает товароведную характеристику сырья и товаров, применяемых при приготовлении бульонов и супов.
3. Характеризует технологический процесс приготовления бульонов и супов.
4. Выполняет санитарно-гигиенические требования, предъявляемые при приготовлении горячих блюд и кулинарных изделий.
5. Характеризует основные принципы организации работы горячего цеха.
6. Выполняет технологический процесс приготовления бульонов и прозрачных супов.

7. Мөлдір көжелерге арналған гарнир дайындаудың технологиялық үрдістерін жүзеге асырады.
8. Асқатықты көже дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
9. Езбе тәрізді көжелерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
10. Сүт көжелерін дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
11. Салқын көжелерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
12. Тәтті көжелерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
13. Сорпа мен көже сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Тұздықтар дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақтанудағы тұздықтар маңызын түсінеді.
2. Тұздықтарды дайындау кезінде пайдаланылатын шикізат пен тауарлардың тауартану сипаттамасын береді.
3. Тұздық дайындау үрдісін сипаттайды.
4. Ет тұздықтарын дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
5. Балық тұздықтарын дайындау технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
6. Саңырауқұлақ тұздықтарын дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
7. Сүт және қаймақ тұздықтарын дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
8. Жұмыртқа-май тұздықтарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
9. Өсімдік майында тұздықтар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
10. Сірке суында дайындалған тұздық пен және май қоспаларын дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
11. Өнеркәсіпте өндірілген тұздықтарды пайдаланады.
12. Тұздықтар сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Көкөністер мен саңырауқұлақтардан тағамдар мен гарнирлер дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақтануда көкөністер мен саңырауқұлақтан тағамдардың мәнін түсінеді.
2. Пісірілген және судың аз мөлшерінде пісірілген көкөністерден тағамдар мен гарнирлерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
3. Қуырылған көкөністерден тағамдар мен гарнирлерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
4. Бұқтырылған және қыздырып пісірілген көкөністерден тағамдар мен гарнирлерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
5. Саңырауқұлақтардан тағамдар мен гарнирлерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
6. Көкөністер мен саңырауқұлақтардан дайындалған тағамдар мен гарнирлер сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Жармадан, бұршақ пен макарон өнімдерінен тағамдар мен гарнирлер дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жарма, бұршақ және макарон өнімдерінен тағамдардың тамақтанудағы маңызын түсінеді.
2. Жарма, бұршақ және макарон өнімдеріне тауартану сипаттамасын береді.
3. Түрлі консистенцияда ботқа пісірудің жалпы ережелерін біледі.

7. Выполняет технологический процесс приготовления гарниров к прозрачным супам.
8. Выполняет технологический процесс приготовления заправочных супов.
9. Выполняет технологический процесс приготовления пюреобразных супов.
10. Выполняет технологический процесс приготовления молочных супов.
11. Выполняет технологический процесс приготовления холодных супов.
12. Выполняет технологический процесс приготовления сладких супов.
13. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации бульонов и супов.
Результат обучения: 7) Приготавливать соусы.
Критерии оценки:
1. Понимает значение соусов в питании.
2. Дает товароведную характеристику сырья и товаров, применяемых при приготовлении соусов.
3. Характеризует технологический процесс приготовления соусов.
4. Выполняет технологический процесс приготовления мясных соусов.
5. Выполняет технологический процесс приготовления рыбных соусов.
6. Выполняет технологический процесс приготовления грибных соусов.
7. Выполняет технологический процесс приготовления молочных и сметанных соусов.
8. Выполняет технологический процесс приготовления яично-масляных соусов.
9. Выполняет технологический процесс приготовления соусов на растительном масле.
10. Выполняет технологический процесс приготовления соусов на уксусе и масляных смесей.
11. Использует соусы промышленного производства.
12. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации соусов.
Результат обучения: 7) Приготавливать блюда и гарниры из овощей и грибов.
Критерии оценки:
1. Понимает значение блюд из овощей и грибов в питании.
2. Выполняет технологический процесс приготовления блюд и гарниров из отварных и припущенных овощей.
3. Выполняет технологический процесс приготовления блюд и гарниров из жареных овощей.
4. Выполняет технологический процесс приготовления блюд и гарниров из тушеных и запеченных овощей.
5. Выполняет технологический процесс приготовления блюд и гарниров из грибов.
6. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации блюд и гарниров из овощей и грибов.
Результат обучения: 8) Приготавливать блюда и гарниры из круп, бобовых и макаронных изделий.
Критерии оценки:
1. Понимает значение блюд из круп, бобовых и макаронных изделий в питании.
2. Дает товароведную характеристику круп, бобовых и макаронных изделий.
3. Владеет общими правилами варки каш разной консистенции.

4. Шашыранды, созылмалы және сұйық ботқаларды дайындаудың технологиялық үрдісін орындайды.
5. Ботқадан өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
6. Макарон өнімдерінен тағамдар және гарнирлер дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
7. Бұршақтан тағамдар және гарнирлер дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
8. Жарма, бұршақ және макарон өнімдерінен дайындалған тағамдар мен гарнирлер сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Балық және теңіз өнімдерінен тағамдарын дайындау.
Критерии
1. Жарма, бұршақ және макарон өнімдерінен тағамдардың тамақтанудағы маңызын түсінеді.
2. Жарма, бұршақ және макарон өнімдеріне тауартану сипаттамасын береді.
3. Түрлі консистенцияда ботқа пісірудің жалпы ережелерін біледі.
4. Шашыранды, созылмалы және сұйық ботқаларды дайындаудың технологиялық үрдісін орындайды.
5. Ботқадан өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
6. Макарон өнімдерінен тағамдар және гарнирлер дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
7. Бұршақтан тағамдар және гарнирлер дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
8. Жарма, бұршақ және макарон өнімдерінен дайындалған тағамдар мен гарнирлер сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқытуд нәтижесі: 10) Ет және ет өнімдерінен тағамдарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ет және ет өнімдерінен дайындалған тағамдардың маңызын түсінеді.
2. Пісірілген және судың аз мөлшерінде пісірілген еттен, субөнімдер мен ет гастрономиясынан дайындалған тағамдарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
3. Қуырылған еттен, субөнімдер мен ет гастрономиясынан дайындалған тағамдарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
4. Бұқтырылған және қыздырып пісірілген ет, субөнімдер мен ет гастрономиясынан тағамдарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
5. Майдаланған массадан тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
6. Жабайы аң етінен тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
7. Ет пен ет өнімдерінен дайындалған тағамдар сапасына, сақтау мерзімдері мен таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 11) Ауылшаруашылық құсы, жабайы құс пен үй қоянынан тағамдар дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үй құстары, жабайы құс және үй қоянынан дайындалған тағамдардың маңыздылығын түсінеді.
2. Қайнатылған және судың аз мөлшерінде пісірілген ауылшаруашылық құсы мен жабайы құстан тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
3. Қуырылған ауылшаруашылық құсы мен жабайы құстан тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.

4. Выполняет технологический процесс приготовления рассыпчатых, вязких и жидких каш.
5. Выполняет технологический процесс приготовления изделий из каш.
6. Выполняет технологический процесс приготовления блюд и гарниров из макаронных изделий.
7. Выполняет технологический процесс приготовления блюд и гарниров из бобовых.
8. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации блюд и гарниров из круп, бобовых и макаронных изделий.
Результат обучения: 9) Приготавливать блюда из рыбы и морепродуктов.
Критерии
1. Понимает значение блюд из рыбы и морепродуктов.
2. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из отварной и припущенной рыбы.
3. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из жареной рыбы.
4. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из тушеной и запеченной рыбы.
5. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из рубленной массы.
6. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из морепродуктов.
7. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации блюд из рыбы и морепродуктов.
Результат обучения: 10) Приготавливать блюда из мяса и мясных продуктов.
Критерии оценки:
1. Понимает значение блюд из мяса и мясных продуктов.
2. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из отварного и припущенного мяса, субпродуктов и мясной гастрономии.
3. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из жареного мяса, субпродуктов и мясной гастрономии.
4. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из тушеного и запеченного мяса, субпродуктов и мясной гастрономии.
5. Выполняет технологический
процесс приготовления блюд из рубленной массы.
6. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из мяса диких животных.
7. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации блюд из мяса и мясных продуктов.
Результат обучения: 11) Приготавливать блюда из сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика.
Критерии оценки:
1. Понимает значение блюд из сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика.
2. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из отварной и припущенной сельскохозяйственной птицы, и дичи.
3. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из жареной сельскохозяйственной птицы и дичи.

4. Бұқтырылған және қыздырып пісірілген ауылшаруашылық құсы мен жабайы құстан тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
5. Майдаланған массадан тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
6. Үй қояннан тағамдар дайындаудың технологиялық процесін жүзеге асырады.
7. Ауылшаруашылық құсы, жабайы құс пен үй қоянынан дайындалған тағамдар сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 12) Жұмыртқа мен ірімшіктен тағамдарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақтануда жұмыртқа мен ірімшіктен тағамдардың маңыздылығын түсінеді.
2. Жұмыртқа мен ірімшікке тауартану сипаттамасын береді.
3. Пісірілген жұмыртқалардан тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
4. Қуырылған жұмыртқалардан тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
5. Қыздырып пісірілген жұмыртқалардан тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
6. Ірімшіктен ыстық тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
7. Табиғи ірімшіктен тағамдарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
8. Жұмыртқа мен ірімшіктен дайындалған тағамдар сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 13) Салқын тағамдар мен басытқыларды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақтануда салқын тағамдар мен басытқылардың маңыздылығын түсінеді.
2. Салқын тағамдар мен басытқыларды дайындау кезінде пайдаланылатын шикізат пен тауарларға тауартану сипаттамасын береді.
3. Салқын тағамдар мен басытқыларды дайындаудың технологиялық үрдісін сипаттайды.
4. Салқын тағамдар мен басытқыларды дайындау кезінде санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.
5. Салқын цехты ұйымдастырудың негізгі қағидаларын түсінеді және біледі.
6. Салқын тағамдар мен басытқыларға арналған гарнирлер мен тұздықтарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
7. Ет пен балық желесін дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
8. Салаттар мен винегреттерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
9. Көкөністерден басытқыларды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
10. Балықтар мен теңіз өнімдерінен салқын тағамдар мен басытқыларды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
11. Ет пен ет өнімдерінен салқын тағамдар мен басытқыларды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
12. Жұмыртқа мен ірімшіктен басытқы дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
13. Бутербродтар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
14. Ыстық басытқылар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.

4. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из тушеной и запеченной сельскохозяйственной птицы, и дичи.
5. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из рубленной массы.
6. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из кролика.
7. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации блюд из сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика.
Результат обучения: 12) Приготавливать блюда из яиц и творога.
Критерии оценки:
1. Понимает значение блюд из яиц и творога в питании.
2. Дает товароведную характеристику яиц и творога.
3. Выполняет технологический процесс приготовления отварных яиц.
4. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из жареных яиц.
5. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из запеченных яиц.
6. Выполняет технологический процесс приготовления горячих блюд из творога.
7. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из натурального творога.
8. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации блюд из яиц и творога.
Результат обучения: 13) Приготавливать холодные блюда и закуски.
Критерии оценки:
1. Понимает значение холодных блюд и закусок в питании.
2. Дает товароведную характеристику сырья и товаров, применяемых при приготовлении холодных блюд и закусок.
3. Характеризует технологический процесс приготовления холодных блюд и закусок.
4. Выполняет санитарно-гигиенические требования, предъявляемые при приготовлении холодных блюд и закусок.
5. Понимает и знает основные принципы организации работы холодного цеха.
6. Выполняет технологический процесс приготовления гарниров и соусов к холодным блюдам и закускам.
7. Выполняет технологический процесс приготовления мясного и рыбного желе.
8. Выполняет технологический процесс приготовления салатов и винегретов.
9. Выполняет технологический процесс приготовления закусок из овощей.
10. Выполняет технологический процесс приготовления холодных блюд и закусок из рыбы и морепродуктов.
11. Выполняет технологический процесс приготовления холодных блюд и закусок из мяса и мясных продуктов.
12. Выполняет технологический процесс приготовления закусок из яиц и сыра.
13. Выполняет технологический процесс приготовления бутербродов.
14. Выполняет технологический процесс приготовления горячих закусок.

15. Салқын тағамдар мен басытқылардың сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 14) Тәтті тағамдар дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақтануда тәтті тағамдардың маңызын түсінеді және біледі.
2. Тәтті тағамдар дайындау кезінде пайдаланылатын шикізат пен өнімдердің тауартану сипаттамаларын біледі.
3. Тәтті тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін сипаттайды.
4. Тәтті тағамдарды дайындау үшін дірілдек заттекті пайдаланады.
5. Тәтті тағамдар дайындау үшін тағамдық бояғыштарды пайдаланады.
6. Тәтті тағамдар үшін жартылай өнімдерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады: сироптар, пюре, көпіршітілген кілегей және ақуыз, жаңғақтарды дайындау.
7. Балғын және жылдам мұздатылған жемістер мен жидектерден тәтті тағамдарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
8. Компот дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
9. Дірілдек тәтті тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
10. Балмұздақ қосылған тәтті тағамдарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
11. Тәтті ыстық тағамдарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
12. Тәтті тағамдардың сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 15) Салқын және ыстық сусындар дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақтануда сусындардың маңызын түсінеді және біледі.
2. Ыстық және салқын сусындар дайындау кезінде пайдаланылатын шикізат пен тауарлардың тауартану сипаттамасын түсінеді.
3. Салқын және ыстық сусындар дайындаудың технологиялық үрдісін сипаттайды.
4. Шай дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
5. Кофені әртүрлі тәсілдермен әзірлеудің технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
6. Какао мен шоколадты дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
7. Өзі өндірген салқын сусындарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
8. Салқын және ыстық сусындар сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 16) Ұннан тағамдар мен өнімдер дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақтануда ұн тағамдарының маңызын түсінеді және біледі.
2. Ұннан тағамдарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
3. Тұщы майқоспалы қамырдан өнімдерді
дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
4. Ашыған қамырдан өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
5. Ашыған қабаттама қамырдан өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
6. Тұщы қабаттама қамырдан өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
7. Үгілмелі қамырдан өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
8. Бисквитті қамырдан өнімдер дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.

15. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации холодных блюд и закусок.
Результат обучения: 14) Приготавливать сладкие блюда.
Критерии оценки:
1. Понимает и знает значение сладких блюд в питании.
2. Понимает товароведную характеристику сырья и товаров, применяемых при приготовлении сладких блюд.
3. Характеризует технологический процесс приготовления сладких блюд.
4. Использует желирующие вещества для приготовления сладких блюд.
5. Использует пищевые красители для приготовления сладких блюд.
6. Выполняет технологический процесс приготовления полуфабрикатов для сладких блюд: сиропов, пюре, взбитые сливки и белки, подготовка орехов.
7. Выполняет технологический процесс приготовления сладких блюд из свежих и быстрозамороженных плодов и ягод.
8. Выполняет технологический процесс приготовления компотов.
9. Выполняет технологический процесс приготовления желированных сладких блюд.
10. Выполняет технологический процесс приготовления сладких блюд с мороженым.
11. Выполняет технологический процесс приготовления сладких горячих блюд.
12. Выполняет требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации сладких блюд.
Результат обучения: 15) Приготавливать холодные и горячие напитки.
Критерии оценки:
1. Понимает и знает значение напитков в питании.
2. Понимает товароведную характеристику сырья и товаров, применяемых при приготовлении холодных и горячих напитков.
3. Характеризует технологический процесс приготовления холодных и горячих напитков.
4. Выполняет технологический процесс приготовления чая.
5. Выполняет технологический процесс приготовления кофе различными способами.
6. Выполняет технологический процесс приготовления какао и шоколада.
7. Выполняет технологический процесс приготовления холодных напитков собственного производства.
8.Соблюдает требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации холодных и горячих напитков.
Результат обучения: 16) Приготавливать блюда и изделия из муки.
Критерии оценки:
1. Понимает и знает значение блюд из муки в питании.
2. Выполняет технологический процесс приготовления мучных блюд.
3. Выполняет технологический процесс приготовления изделий из сдобного пресного теста.
4. Выполняет технологический процесс приготовления изделии из дрожжевого теста.
5. Выполняет технологический процесс приготовления изделии из слоеного дрожжевого теста.
6. Выполняет технологический процесс приготовления изделий из пресного слоеного теста.
7. Выполняет технологический процесс приготовления изделий из песочного теста.
8. Выполняет технологический процесс приготовления изделий из бисквитного теста.

9. Қайнатылған қамырдан өнімдерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
10. Ақуыз- үлпілдек қамырдан өнімдерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
11. Төмен калориялы өнімдерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
12. Ұннан дайындалған тағамдар мен өнімдердің сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 17) Қазіргі аспаздық өнердегі тағам дайындаудың жаңа технологиясын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі заманғы аспаздықтағы инновациялық үрдістерді сипаттайды.
2. Тағамдар, аспаздық және кондитерлік өнімдерді дайындауда жаңа технологияны қолданады.
3. Қазіргі заманғы аспаздықта инновациялық үрдістерді тәжірибе жүзінде қолдана алады.
4. Тағамдар мен аспаздық өнімдерді термиялық өңдеудің инновациялық әдістерін тәжірибе жүзінде қолданады.
5. Жаңа технологияны қолдана отырып, тағамдар, аспаздық және кондитерлік өнімдерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
КҚ 5. Емдік, балалар және мектеп тамақтануында тағам, аспаздық және кондитерлік өнімдер өндірудің технологиялық үрдістерін орындау
КМ 05. Емдік, балалар және мектеп тамақтануында тағам, аспаздық және кондитерлік өнімдер өндірудің технологиялық үрдістерін орындау
Бұл модуль тағамдарды, аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндірудің технологиялық үрдістерін жүзеге асыру үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды: әр түрлі шикізаттан жартылай өнімдер дайындау; ұннан дайындалған, кондитерлік өнімдер және әрлеу жартылай өнімдерін; емдік, балалар және мектеп тамақтандыруында аспаздық және кондитерлік өнімдерін дайындауды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: көкөністер мен саңырауқұлақтар, балық және теңіз өнімдері, ет және ет өнімдері, ауылшарушылық құстар, жабайы құстар және үй қоянынан, ұннан дайындалған, кондитерлік және әрлеу жартылай өнімдерін, аспаздық және кондитерлік өнімдерді балалар мен мектеп тамақтандыруы үшін дайындауды меңгереді.
Модульді оқыған кезде студенттер: көкөністер мен саңырауқұлақтардан, балық және теңіз өнімдерінен, ет және ет өнімдерінен, ауылшарушылық құс етінен, жабайы құс етінен және үй қоянынан жартылай өнімдерді дайындау; тағамдар және аспаздық өнімдер дайындау; емдік, балалар және мектеп тамақтандыруында ұннан дайындалған және кондитерлік өнімдерді дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Емдік тамақтандырудың тағамдары мен аспаздық өнімдерін дайындау.
Қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің технологиясы
Сала бойынша кәсіпорындардағы санитария және гигиена.
Өндірістік оқыту
Оқу тәжірибесі
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Емдік және емдеу-профилактикалық тамақтандырудың міндеттерін түсінеді.

9. Выполняет технологический процесс приготовления изделий из заварного теста.
10. Выполняет технологический процесс приготовления изделий из белково-воздушного теста.
11. Выполняет технологический процесс приготовления изделий пониженной калорийности.
12. Соблюдает требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации блюд и изделий из муки.
Результат обучения: 17) Владеть новой технологией приготовления пищи в современном кулинарном искусстве.
Критерии оценки:
1. Характеризует инновационные направления в современной кулинарии.
2. Применяет новую технологию при приготовлении блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
3. Применяет на практике инновационные направления в современной кулинарии.
4. Применяет инновационные способы термической обработки блюд и кулинарных изделий на практике.
5. Выполняет технологический процесс приготовления блюд, кулинарных и кондитерских изделий с применением новой технологии.
ПК 5. Выполнять технологические процессы производства блюд, кулинарных и кондитерских изделий лечебного, детского и школьного питания
ПМ 05. Выполнение технологических процессов производства блюд, кулинарных и кондитерских изделий лечебного, детского и школьного питания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления технологических процессов при производстве блюд, кулинарных и кондитерских изделий: приготовление полуфабрикатов из различного сырья; приготовление мучных, кондитерских и отделочных полуфабрикатов; приготовление блюд, кулинарных и кондитерских изделий лечебного, детского и школьного питания.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: технологию приготовления полуфабрикатов из овощей и грибов, рыбы и морепродуктов, мяса и мясных продуктов, сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика, мучных, кондитерских и отделочных полуфабрикатов, технологию приготовления блюд, кулинарных и кондитерских изделий для лечебного, детского и школьного питания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: приготовлению полуфабрикатов из овощей и грибов, рыбы и морепродуктов, мяса и мясных продуктов, сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика; приготовлению блюд и кулинарных изделий; приготовлению мучных и кондитерских изделий для лечебного, детского и школьного питания.
Результат обучения: 1) Приготавливать блюда и кулинарные изделия лечебного питания.
Технология продуктов общественного питания
Санитария и гигиена на предприятиях по отраслям.
Производственное обучение
Учебная практика
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает основные задачи лечебного и лечебно-профилактического питания.

2. Емдік тамақтандыруды дайындауда арнайы аспаздық тәсілдерді қолданады.
3. Емдік тамақтандырудың тағамдары мен аспаздық өнімдерін дайындау технологиясының ерекшеліктерін түсінеді.
4. Емдік тамақтандыру үшін сорпалар мен көжелерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
5. Емдік тамақтандыру үшін көкөністер мен саңырауқұлақтардан тағамдар мен гарнирлерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
6. Емдік тамақтандыру үшін жарма, бұршақ және макарон өнімдерінен тағамдар мен гарнирлерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асыру.
7. Емдік тамақтандыру үшін жұмыртқа мен ірімшіктен тағам дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
8. Емдік тамақтандыру үшін балық пен теңіз өнімдерінен тағамдарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
9. Емдік тамақтандыру үшін ет және ет өнімдерінен тағамды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
10. Емдік тамақтандыру үшін ауылшарушылық құсы, жабайы құс және үй қоянынан тағамдарды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
11. Емдік тамақтандыру үшін салқын тағамдар мен басытқыларды дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
12. Емдік тамақтандыру үшін тәтті тағамдар дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
13. Емдік тамақтандыру үшін сусындарды дайындау технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
14. Емдік тамақтандыру үшін ұннан тағамдар мен өнімдерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
15. Емдік тамақтандыру үшін тағамдар мен өнімдерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Балалар және мектеп тамақтандыруы үшін аспаздық өнімдер мен тағамдарды дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балалар мен мектеп тамақтандыруының ерекшеліктерін түсінеді және біледі.
2. Балалар мен мектепке арналған тағамдар және аспаздық өнімдердің технологиясының ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Балалар мен мектепке арналған тамақтандыру нысандарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.
4. Балалар тамақтануы үшін аспаздық өнімдердің технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
5. Мектептік тамақтандыруға арналған тағамдар және аспаздық өнімдерді дайындаудың технологиялық үрдісін жүзеге асырады.
6. Балалар және мектеп тамақтандыруына арналып дайындалатын тағамдар мен өнімдердің сапасына, сақтау мерзімдері мен
таратылуына қойылатын талаптарды орындайды.
КҚ 6. Тағам, аспаздық және кондитерлік өнімдерді безендіру, ұсыну және сапасын бағалау
КМ 06. Тағам, аспаздық және кондитерлік өнімдерді безендіру, ұсыну және сапасын бағалау
Бұл модуль дайын тағамдар мен аспаздық өнімдерді безендіруге, ыдыс-аяқты дұрыс таңдауға, тағамдар мен аспаздық өнімдерді шығаруға, тағамдар мен аспаздық өнімдерді органолептикалық бағалауға, нормативтік-техникалық құжаттаманы толтыруға қажетті білім, дағды мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: дайын тағамдар және аспаздық өнімдерді безендіру және ұсыну, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін органолептикалық бағалау әдістемесі; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының дайын өнімдерін бракераждау ережелері мен тәртібін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: дайын тағамдар мен аспаздық өнімдерді безендіру және ұсыну; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында дайын өнімдерді бракераждауды ұйымдастыру; тағамдар мен аспаздық өнімдердің органолептикалық бағалауын орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Тағамдар мен аспаздық өнімдерді порциялау, безендіру және жіберуді жүзеге асыру
Қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің технологиясы
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Сала бойынша кәсіпорындардағы санитария және гигиена
Өндірістік оқыту
Оқу тәжірибесі
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дайын тағамдар мен аспаздық өнімдерді безендіру және ұсынудың негізгі қағидаларын түсінеді.

2. Применяет специальные кулинарные приемы при приготовлении блюд лечебного питания.
3. Понимает особенности технологии приготовления блюд и кулинарных изделий лечебного питания.
4. Выполняет технологический процесс приготовления бульонов и супов для лечебного питания.
5. Выполняет технологический процесс приготовления блюд и гарниров из овощей и грибов для лечебного питания.
6. Выполняет технологический процесс приготовления блюд и гарниров из круп, бобовых и макаронных изделий для лечебного питания.
7. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из яиц и творога для лечебного питания.
8. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из рыбы и морепродуктов для лечебного питания.
9. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из мяса и мясных продуктов для лечебного питания.
10. Выполняет технологический процесс приготовления блюд из сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика для лечебного питания.
11. Выполняет технологический процесс приготовления холодных блюд и закусок для лечебного питания.
12. Выполняет технологический процесс приготовления сладких блюд для лечебного питания.
13. Выполняет технологический процесс приготовления напитков для лечебного питания.
14. Выполняет технологический процесс приготовления блюд и изделий из муки для лечебного питания.
15. Соблюдает требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации блюд и изделий для лечебного питания.
Результат обучения: 2) Приготавливать блюда и кулинарные изделия для детского и школьного питания.
Критерии оценки:
1. Понимает и знает особенности детского и школьного питания.
2. Характеризует особенности технологии приготовления блюд и кулинарных изделий детского и школьного питания.
3. Выполняет санитарно-гигиенические требования, предъявляемые к объектам детского и школьного питания.
4. Выполняет технологический процесс приготовления блюд и кулинарных изделий для детского питания.
5. Выполняет технологический процесс приготовления блюд и кулинарных изделий для школьного питания.
6. Соблюдает требования, предъявляемые к качеству, срокам хранения и реализации блюд и изделий детского и школьного питания.
ПК 6. Оформлять, подавать и оценивать качество блюд и кулинарных изделий
ПМ 06. Оформление, подача и оценка качества блюд и кулинарных изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оформления готовых блюд и кулинарных изделий, правильно подобрать посуду и отпускать блюда и кулинарные изделия, осуществления органолептической оценки блюд и кулинарных изделий, заполнения нормативно-технической документации.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: оформление и подачу готовых блюд и кулинарных изделий, технику проведения органолептической оценки продукции предприятий общественного питания; правилами и порядком организации бракеража готовой продукции предприятий общественного питания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оформлению и подаче готовых блюд и кулинарных изделий; организацию бракеража готовой продукции на предприятиях общественного питания; выполнять органолептическую оценку блюд и кулинарных изделий.
Результаты обучения: 1) Осуществлять порционирование, оформление и отпуск блюд и кулинарных изделии
Технология продуктов общественного питания
Организация производства на предприятиях общественного питания
Санитария и гигиена на предприятиях по отраслям.
Производственное обучение
Учебная практика
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает основные принципы оформления, подачи готовых блюд и кулинарных изделий.

2. Дайын тағамдар мен аспаздық өнімдерді безендіру және ұсынуға дағдыланған.
3. Қосалқы бөлмелер мен тарату орнын ұйымдастыру қағидаларын меңгерген.
4. Дайын тағамдар мен аспаздық өнімдерді безендіру мен ұсынуды орындайды.
5. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тағамдар мен аспаздық өнімдерді органолептикалық бағалауды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өнімінің органолептикалық талдауын жасау тәртібін және негізгі ережелерін сақтау.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы дайын өнімнің бракераж мәнін түсінеді.
3. Органолептикалық бағалау әдістемесін біледі.
4. Дайын тағамдар мен аспаздық өнімдердің органолептикалық бағалауд ын жүзеге асырады.
5. Дайын өнімнің бракеражын өткізуді жүзеге асырады.
КҚ 7. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары аспазы біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
КМ 07 Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары аспазы біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
Бұл модуль қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында аспазшы ретінду жұмыс істеуге және біліктілік емтиханын тапсыру үшін қажетті өнімділікті, дағдыларды және білімді сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде студенттер: механикалық және жылу өңдеудің, түрлі жартылай өнімдер, дайын тағамдар, аспаздық және кондитерлік өнімдерді дайындаудың негізгі әдістері меңгереді; балалар, мектеп және емдік- профилактикалық тамақтандырудың аспаздық және кондитерлік өнімдерін, әр түрлі жартылай өнімдерді, дайын тағамдар дайындау; жартылай өнімдер, дайын тағамдарды, аспаздық және кондитерлік өнімдерді ұсыну және сапасын бағалауды меңгереді.
Модульді оқыған кезде студенттер: тамақ өнімдерінің аспаздық өңдеуін жүзеге асырады, тағамдарды, аспаздық және кондитерлік өнімдерді дайындайды және ұсынады; тамақ өнімдерін аспаздық өңдеу, балаларға арналған аспаздық және кондитерлік өнімдерді, мектеп, емдік және емдік-профилактикалық тамақтануды дайындау және шығару; түрлі жартылай өнімдер, тағамдар, аспаздық және кондитерлік өнімдерді дайындау үшін шикізаттың технологиялық есептерін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорнының азпазшысы біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін жүзеге асыру
Оқу тәжірибесі
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тағам, аспаздық және кондитерлік өнімдерді дайындау технологиясын сақтайды.
2. Балалар, мектеп, емдік және емдік-профилактикалық тамақтандырудың тағамдарын, аспаздық және кондитерлік өнімдерін дайындаудың технологиясын сақтайды.
3. Дайын тағамдардың, аспаздық пен кондитерлік өнімдерді порциялауды сақтайды.

2. Владеет навыками оформления и подачи готовых блюд и кулинарных изделий.
3. Владеет принципами организации вспомогательных помещении и раздаточной.
4. Выполняет оформление и подачу готовых блюд и кулинарных изделий.
5. Соблюдает санитарно-гигиенические требования, предъявляемые к предприятиям
общественного питания.
Результат обучения: 2) Выполнять органолептическую оценку блюд и кулинарных изделий.
Критерии оценки:
1. Применяет основные положения и соблюдает порядок проведения органолептического анализа продукции предприятий общественного питания.
2. Понимает сущность бракеража готовой продукции на предприятиях общественного питания.
3. Владеет техникой проведения органолептической оценки.
4. Выполняет органолептическую оценку готовых блюд и кулинарных изделий.
5. Выполняет проведение бракеража готовой продукции.
ПК 7. Выполнять основные виды работ по квалификации повара предприятий общественного питания
ПМ 07 Выполнение основных видов работ по квалификации повара предприятий общественного питания
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве повара предприятий общественного питания и сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные приемы механической и тепловой обработки, приготовления различных полуфабрикатов, готовых блюд, кулинарных и кондитерских изделий; приготовления различных полуфабрикатов, готовых блюд, кулинарных и кондитерских изделий детского, школьного, лечебного и лечебно-профилактического питания; подачу и оценку качества полуфабрикатов, готовых блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять кулинарную обработку пищевых продуктов, готовить и отпускать блюда, кулинарные и кондитерские изделия; кулинарную обработку пищевых продуктов, готовить и отпускать блюда, кулинарные и кондитерские изделия для детского, школьного, лечебного и лечебно-профилактического питания; проводить технологические расчеты сырья для приготовления различных полуфабрикатов, блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
Результат обучения: 1) Осуществлять основные виды работ по квалификации повара предприятий общественного питания
Учебная практика
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает технологию приготовления блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
2. Соблюдает технологию приготовления блюд, кулинарных и кондитерских изделий детского, школьного, лечебного и лечебно-профилактического питания.
3. Соблюдает порционирование готовых блюд, кулинарных и кондитерских изделий.

4. Жартылай өнімдердің, дайын тағамдардың, аспаздық және кондитерлік өнімдердің ұсыну температурасын, тарату және сақтау мерзімдерін, сапасын бағалауды түсінеді және біледі.
5. Тағам пен аспаздық өнімдердің тағамдық құндылығы, тағамдар пен гарнирлердің үйлесімділігі туралы ақпаратты біледі.
6. Тағам дайындау технологиясы үрдістерінің негізгі сатыларын біледі.
7. Құрылғыны және сауда-технологиялық жабдықтың жұмыс қағидаларын біледі.
8. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы ақпаратты біледі.
9. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.
10. Тағам, аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндірудің технологиялық үрдістерін орындайды.
11. Балалар және мектеп тамақтандыруының тағамдарын, аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндірудің технологиялық үрдістерін жүзеге асырады.
12. Емдік, емдік- профилактикалық тамақтандыру тағамдары, аспаздық және кондитерлік өнімдерін өндірудің технологиялық үрдістерін жүзеге асырады.
13. Тағамдар, аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндіруде қолданылатын сауда-технологиялық жабдықтарды пайдалануды жүзеге асырады.
14. Тағамдарды, аспаздық және кондитерлік өнімдерді ұсыну және сапасын бағалауды, порциялауды орындайды.
15. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында өнімді өндіру кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарын орындайды.
15. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарын орындайды.
122606 4"Тамақтану кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастырудың қолданбалы бакалавры" біліктілігі
КҚ8. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында шикізат пен азық-түлік тауарларын жеткізу мен сақтауды ұйымдастыру
КМ 08. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында шикізат пен азық-түлік тауарларын жеткізу мен сақтауды ұйымдастыру
Бұл модуль шикізат пен азық-түлік өнімдерін өндіруді қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыс нәтижелілігі, дағдылардың және білімді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: шикізат, азық-түлік және материалдық-техникалық құралдарды жеткізуді ұйымдастыру, қойма шаруашылығын басқару және ұйымдастыру, тамақтандыру кәсіпорындарында операциялық өндірісті жоспарлау, экономикалық есептерді тез жоспарлауды меңгереді. Модульді оқыған кезде студенттер: цехтердің өндірістік бағдарламасын әзірлеу, цехтердің өндірістік бағдарламасы үшін шикізат пен өнімдердің санын есепке алуды, өндіріс жоспары мәзірін жасауды, тағамдар мен өнімдердің мөлшерін анықтау, аспаздарға арналған тапсырмаларды дайындауды; экономикалық есептерді жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісті шикізат және азық-түлік өнімдерімен қамтуды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының экономикасы
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында есеп және есеп беру
Оқу тәжірибесі
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

4. Понимает и знает температуру подачи, сроки реализации и хранения, оценку качества полуфабрикатов, готовых блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
5. Владеет информацией о пищевой ценности блюд и кулинарных изделий, совместимости блюд и гарниров. 6. Владеет основными стадиями технологического процесса приготовления пищи.
7. Знает устройство и принципы работы торгово-технологического оборудования.
8. Владеет информацией о технике безопасности, охраны труда на предприятиях общественного питания.
9. Владеет санитарно-гигиеническими требованиями, предъявляемых к предприятиям общественного питания.
10. Выполняет технологические процессы производства блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
11. Выполняет технологические процессы производства блюд, кулинарных и кондитерских изделий детского и школьного питания;
12. Выполняет технологические процессы производства блюд, кулинарных и кондитерских изделий лечебного и лечебно-профилактического питания.
13. Выполняет эксплуатацию торгово-технологического оборудования, применяемого при производстве блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
14. Выполняет порционирование, подачу и оценку качества блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
15. Выполняет требования охраны труда и техники безопасности при производстве продукции предприятий общественного питания.
15. Соблюдает санитарно-гигиенические требования, предъявляемые к предприятиям общественного питания.
Квалификация 122606 4"Прикладной бакалавр технологии и организации производства продукции предприятий"
ПК8. Организовать поставку и хранение сырья и продовольственных товаров на предприятиях общественного питания.
ПМ 08. Организация поставки и хранения сырья и продовольственных товаров на предприятиях общественного питания.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для обеспечения произодства сырьем и продовольственными товарами.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: организацию снабжения сырьем, продовольственными товарами и материально-техническими средствами, ведение и организацию складского хозяйства, оперативное планирование производства на предприятиях питания, экономические расчеты. При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять производственную программу цехов, выполнять расчеты количества сырья и продуктов для производственной программы цехов, составлять план-меню производства, определять количества блюд и изделий, составлять задания поварам; производить эконмические расчеты.
Результат обучения: 1) Владеть навыками организации снабжения производства сырьем и продовольственными товарами
Организация производства на предприятиях общественного питания
Экономика предприятий общественного питания
Учет и отчетность на предприятиях общественного питания
Учебная практика
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жабдықтауды ұйымдастыруды сипаттайды.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы өндіру жұмысын жылдам жоспарлау мәнін түсінеді.
3. Қойма шаруашылығының кезеңдері мен ұйымдастырылуын сипаттайды.
4. Қойма операцияларының кезектілігі туралы ақпаратты біледі.
5. Қойма бөлмелеріне қойылатын көлемдік-жоспарлық шешімдер талаптары және санитарлық-гигиеналық талаптарды меңгерген.
6. Өндірістің жоспар-мәзірін жасайды.
7. Тауарайналым түрлері мен әдістері, азық-түлік қорларын туралы ақпаратты біледі.
8. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін жеткізуді ұйымдастыруды жүзеге асырады.
9. Азық-түлік тауарлары мен материалды-техникалық жабдықтау заттарына өтінімдерді құрастыруды жүзеге асырады.
10. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында шикізатты, тауарларды, жартылай өнімдер мен аспаздық өнімдерді қабылдауды, сақтауды және жіберуді іске асырады.
11. Шикізаттың, азық-түлік тауарларының санын, жартылай және дайын өнімдердің шығу есебін орындайды.
12. Цехтердің өндірістік бағдарламасын құрастырады.
13. Кәсiпорынның өндiрiстiк бағдарламасы негiзiнде аспаздарға арналған тапсырмаларды құрастырады.
14. Тағамдар, аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндіруде бағдарламалық қамсыздандыруды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Экономикалық есептеулерді орындау дағдыларын игеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өндірістік қызметі мен тауар айналымы, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өндірістік және ұйымдастыру құрылымын сипаттайды.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қаржылық есептің және бухгалтерлік есептің мәнін түсінеді.
3. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында бағалардың қалыптасуын біледі.
4. Қоймада шикізат пен тауарлар қозғалысының есебін сипаттайды.
5. Қоймада шикізат пен тауарлардың қозғалысын есебін және бағанын қалыптасу мәнін түсінеді.
6. Тағамдар, аспаздық және кондитерлік өнімдер өндірісінде баға түзілуін, қоймада шикізат пен тауарлар қозғалысының есебін қолданады.
7. Кәсіпорынның өндірістік қуатын анықтау үшін есептеулер жүргізеді.
8. Өндірістің өндірістік қуаты көрсеткіштерінің және қолдану коэффициентінің, кәсіпорынның сауда залының өткізу қабілетінің есептеулерін орындайды.
9. Тағамдарды, аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндіруде бағдарламалық қамтамасыз етуді қолданады.
КҚ 9. Өнім өндірудің барлық кезеңінде технологиялық үрдістерді бақылауды қамтамасыз ету
КМ 09. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдері өндірісінің технологиялық үрдістерін бақылауды қамтамасыз ету
Бұл модуль технологиялық үдерістерді, бухгалтерлік және ішкі бақылауды, тағамдар, аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндіруде тауарлы-материалдық құндылықтарды есепке алу үшін қажетті жұмыс нәтижелілігі, дағдылар мен білім сапасын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: тамақтануды ұйымдастыру туралы жалпы ережелер, алкоголь өнімдерінде бөлшек сауданың ережелері, қызметтік сипаттама, тамақтану кәсіпорындарындағы есеп және есеп беру, қоғамдық тамақтану кәсіпорындарының экономикалық есептерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде студенттер қызметтік сипаттама қалыптастыру, сату бағасын анықтау, тамақтану кәсіпорындарының азық-түлік өнімдерінің құнын анықтау, кірістер мен тиімділікті есептеу; тамақтану кәсіпорындарында кәсіпорындарында бухгалтерлік есеп пен есептілік жүргізу кезінде бағдарламалық қамтамасыздандыруды қолдану, тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын негізгі құжаттарды дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін өндіруде физика-химиялық, микробиологиялық және биохимиялық үрдістердің аспектілерін түсіну.
Аналитикалық химия.
Физикалық және коллоидтық химия.
Микробиология.
Тамақтану физиологиясы.
Аспаздық өндеу кезінде тағамдық заттардың физикалық және химиялық өзгерістері.
Биохимия
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Өнімдер мен қызметтердің сапасын бақылау
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының экономикасы
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында есеп және есеп беру
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Өндірістік оқыту
Оқу тәжірибесі
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует организацию снабжения.
2. Понимает сущность оперативного планирования работы производства на предприятиях общественного питания.
3. Характеризует этапы и организацию складского хозяйства.
4. Владеет информацией о последовательности складских операции.
5. Владеет требованиями объемно-планировочных решении и санитарно-гигиеническими требованиями, предъявляемые к складским помещениям.
6. Составляет план-меню производства.
7. Владеет информацией о формах и способах товародвижения, о запасах продуктов.
8. Выполняет организацию по поставке продуктов в предприятия общественного питания.
9. Выполняет составление заявок на продовольственные товары и предметы материально-технического снабжения.
10. Выполняет приемку, хранение и отпуск сырья, товаров, полуфабрикатов и кулинарных изделий на предприятия общественного питания.
11. Выполняет расчеты количества сырья, продовольственных товаров, выхода полуфабрикатов и готовых изделий.
12. Составляет производственную программу цехов.
13. Составляет задания поварам на основании производственной программы предприятия.
14. Применяет программное обеспечение при производстве блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
Результат обучения: 2) Владеть навыками выполнения экономических расчетов.
Критерии оценки:
1. Характеризует производственную деятельность и товарооборот предприятий общественного питания, производственную и организационную структуру предприятий общественного питания.
2. Понимает сущность финансового учета и учета на предприятиях общественного питания.
3. Знает образование цен на предприятиях общественного питания.
4. Характеризует учет движения сырья, товаров в кладовой.
5. Понимает сущность образования цен и учета движения сырья и товаров в кладовой.
6. Применяет образование цен, учет движения сырья и товаров в кладовой при производстве блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
7. Выполняет расчеты по определению производственной мощности предприятия.
8. Выполняет расчеты показателей производственной мощности производства и коэффициента использования, пропускной способности торгового зала предприятия.
9. Применяет программное обеспечение при производстве блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
ПК 9.Обеспечить контроль технологических процессов производства продукции по всем стадиям.
ПМ 09. Контроль технологических процессов производства продукции предприятий общественного питания.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для контроля технологических процессов, учета и внутреннего контроля, ведения учета товарно-материальных ценностей при производстве блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: общие положения по организации общественного питания, правилу розничной торговли алкогольной продукцией, должностные инструкции, учет и отчетность на предприятиях питания, экономические расчеты предприятий питания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять должностную характеристику, выполнять расчеты по определению продажной цены, себестоимости продукции предприятий питания, расчеты прибыли и рентабельности; применять программное обеспечение при проведении учета и отчетности на предприятиях питания, оформлять основные документы, применяемые на предприятиях общественного питания.
Результат обучения: 1) Понимать аспекты физико-химических, микробиологических и биохимических процессов при производстве продукции предприятий общественного питания.
Аналитическая химия.
Физическая и коллоидная химия.
Микробиология.
Физиология питания.
Физико-химические изменения пищевых веществ при кулинарной обработке.
Биохимия.
Стандартизация, сертификация и метрология
Контроль качества продукции и услуг
Экономика предприятий общественного питания
Учет и отчетность на предприятиях общественного питания
Организация производства на предприятиях общественного питания
Производственное обучение
Учебная практика
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Химиялық талдаудың сапалық және сандық әдістерін түсінеді.
2. Физикалық және коллоидтық химияның негізгі заңдарын түсінеді.
3. Микроорганизмдердің жіктелуін түсінеді.
4. Микроорганизмдердің морфологиясы мен физиологиясын түсінеді.
5. Негізгі тағам өнімдердің микробиологиясын біледі.
6. Судың, нәруыздардың, ферменттердің, нуклеин қышқылдарының, көмірсулардың, липидтердің, витаминдердің және гормондардың жіктелуін, қасиеттері мен функцияларын сипаттайды.
7. Ағзада нәруыздардың, майлардың, көмірсулардың негізгі зат алмасу кестелерін оқиды.
8. Алмасу кезінде заттардың синтезі мен ыдырауы кестелерін оқиды.
9. Нәруыздар мен азотты заттардың, қант пен крахмалдың өзгеру үрдістерін; көкөністерде, ет пен ет өнімдерінде, балық пен балық емес теңіз өнімдерінде өтетін өзгерістерді сипаттайды.
10. Қоғамдық тамақтандыру өнімдерін өндіру кезінде пайда болатын қоректік заттардың физика-химиялық өзгерістерінің мәнін түсінеді.
11. Қоректік заттардың мәнін және олардың құндылығын, ас қорыту мен тағамдық құндылығын түсінеді.
12. Сапалы және сандық химиялық талдауды жүргізу әдістемесін біледі.
13. Оптикалық микроскопия әдістерін біледі.
14. Микробтардың, тағам инфекцияларының және уланудың, гельминт ауруларының дамуы туралы ақпаратты игерген.
15. Жоғары сапалы азық-түлік өнімдерін өндіру үшін шикізатты өңдеу кезінде пайда болатын физика-химиялық үрдістер туралы біледі.
16. Микроорганизмдерді бөліп алуды және сәйкестігін анықтауды жүзеге асырады.
17. Физиологиялық белсенді заттардың кластарын анықтайды және әр класты сипаттайды.
18. Шикізат пен дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздік көрсеткіштерін анықтау үшін стандартты сынақтарды жүргізу әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнім өндірудің барлық кезеңінде технологиялық үрдістерді бақылауды іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Cтандарттау, сертификаттау және метрология жүйесін сипаттайды.
2. Метрологияның, стандарттау және сертификаттаудың негіздерін біледі.
3. Өнімдер мен қызметтердің сәйкестігін бағалау және растауды жүзеге асырады.
4. Қоғамдық тамақтандыру қызметін сертификаттауды меңгерген.
5. Стандарттау бойынша халықаралық ұйымдар қызметінің қағидаларын түсінеді және біледі.
6. Қоғамдық тамақтандыру өнімдері мен қызметтерінің сапа деңгейін және оны бағалау әдістерін, сапаны басқару әдістерін, сапаны қамтамасыз етудегі бақылаудың рөлін сипаттайды.
7. Қоғамдық тамақтаныру кәсіпорындары өнімдері мен қызмет көрсету сапасын көтеру жолдарын; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдері мен қызмет көрсету сапасын қамтамасыз ету жолдарын қолданады.
8. Сапаның параметрлерін, белгілері мен шартты сипаттамаларын; сапаны басқару механизмін қолданады.

1. Понимает качественные и количественные методы химического анализа.
2. Понимает основные законы физической и коллоидной химии.
3. Понимает классификацию микроорганизмов.
4. Понимает морфологию и физиологию микроорганизмов.
5. Знает микробиологию основных пищевых продуктов.
6. Характеризует классификацию, свойства и функции воды, белков, ферментов, нуклеиновых кислот, углеводов, липидов, витаминов и гормонов.
7. Читает основные схемы обмена белков, жиров, углеводов в организме.
8. Читает схемы синтеза и распада веществ в ходе обмена.
9. Характеризует процесс изменения белков и азотистых веществ, сахаров и крахмала, жиров; изменения, протекающие в овощах, мясе и мясных продуктах, рыбе и нерыбных морепродуктах.
10. Понимает сущность физико-химических изменений пищевых веществ, происходящих при производстве продукции общественного питания.
11. Понимает сущность пищевых веществ и их значение, пищеварение и пищевую ценность.
12. Владеет техникой выполнения качественного и количественного химического анализа.
13. Владеет методами оптической микроскопии.
14. Владеет информацией о развитии микробов, пищевых инфекциях и отравлениях, глистных заболеваниях.
15. Владеет знаниями физико-химических процессов, происходящих при обработке сырья, для производства качественных продуктов питания.
16. Выполняет выделение и идентификацию микроорганизмов.
17. Определяет классы физиологически активных веществ и характеризует каждый класс.
18. Владеет методами проведения стандартных испытаний по определению показателей качества и безопасности сырья и готовой продукции.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль технологических процессов производства продукции по всем стадиям.
Критерии оценки:
1. Характеризует систему стандартизации, сертификации и метрологии.
2. Владеет основами метрологии, системой стандартизации и сертификации.
3. Производит оценку и подтверждение соответствия продукции и услуг.
4. Владеет сертификацией услуг общественного питания.
5. Понимает и знает принципы работы международных организации по стандартизации.
6. Характеризует уровни качества продукции и услуг общественного питания и методы его оценки; приемы управления качеством; о роли контроля в обеспечении качества.
7. Использует способы повышения качества продукции и услуг предприятий общественного питания; способы обеспечения качества продукции и услуг предприятий общественного питания.
8. Использует параметры, признаки и условные характеристики качества; механизм управления качеством.

9. Шикізаттың, жартылай өнімдер мен дайын өнімнің сапасын органолептикалық бағалауын жүзеге асырады;
10. Технологиялық үрдістің әртүрлі сатыларында сапаны бақылау әдістерін қолданады.
11. Технологиялық үрдістерді басқару журналын және өндірістік журналды толтырады.
13. Өнім сапасын көтеру бойынша үшін ұйымдастыру-техникалық шараларын жетілдіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тауар-материалдық құндылықтар есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша жалпы ережелер жөнінде ақпаратты меігерген.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының ресурстарын және оларды пайдалану көрсеткіштерін біледі.
3. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында есеп және бақылау, баға түзілу және калькуляция бойынша жалпы мәселелерін түсінеді.
4. Қоғамдық тамақтану кәсіпорындарында пайдаланылатын құжаттардың түрлерін біледі.
5. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында баға мен баға белгілеу мәнін түсінеді.
6. Қоғамдық тамақтану кәсіпорындарының табыстылығының, қоғамдық тамақтану кәсіпорындарына салық салудың салыстырмалы және нақты көрсеткіштерін пайдаланады.
7. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының қаржы және қаржы ресурстар жүйесін қазіргі заманғы жағдайда түсінеді.
8. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында өндіріс операцияларының есебін, тауарлар мен өнімдерді тарату есебін іске асырады.
9. Баға түзілу және калькуляция дағдыларын меңгерген.
10. Экономикалық есептер туралы ақпаратқа ие.
11. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында өндіріс операцияларының есебін, тауарлар мен өнімдерді тарату есебін жүргізуге дағдыланған.
12. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының есеп беру дағдыларын меңгерген.
13. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өнімінің өзіндік құнын, сату бағасын анықтау үшін есептеулерді жүзеге асырады.
14. Пайда мен кіріс есептеулерін жүзеге асырады.
15. Тағамдар пен аспаздық өнімдер калькуляциясын жүзеге асырады.
16. Өнімдер мен тауарларды сату немесе пайдалану үшін жарамсыз деп танылған жағдайда оларды жою немесе одан әрі өңдеу тәртібін пайдаланады.
17. Қоғамдық тамақтану кәсіпорындарында қолданылатын негізгі құжаттарды дайындайды және толтырады.
18. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында өнімдер мен тауарларды сатудың есебін, өндіріс операциялар есебін жүргізеді.
19. Бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалана отырып қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының есебін жүзеге асырады.
20. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті және еңбекақыны нормалау дағдысын меңгерген.
21. Ішкі сауда ережелерін сақтайды.
22. Белгілі бір тауарлар түрлерін сатуды, сауда қызметін жүзеге асыру талаптарын орындайды.

9. Проводит органолептическую оценку качества сырья, полуфабрикатов, готовой продукции;
10. Применяет методы контроля качества на различных стадиях технологического процесса.
11. Применяет методы контроля качества на различных стадиях технологического процесса.
12. Заполняет производственный журнал и журнал контроля технологических процессов.
13. Разрабатывает организационно-технические мероприятий по повышению качества продукции.
Результат обучения: 3) Вести учет товарно-материальных ценностей.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией об общих положениях по организации общественного питания.
2. Знает ресурсы предприятий общественного питания и показатели их использования.
3. Понимает общие вопросы учета и контроля, ценообразования и калькулирования на предприятиях общественного питания.
4. Знает формы документов, применяемых на предприятиях общественного питания.
5. Понимает сущность цен и ценообразования на предприятиях общественного питания.
6.Использует абсолютные и относительные показатели доходности предприятий общественного питания, налогообложения предприятий общественного питания.
7. Понимает систему финансов и финансовых ресурсов предприятий общественного питания в современных условиях.
8. Производит учет операций производства, учет реализации товаров и продукции на предприятиях общественного питания.
9. Владеет навыками ценообразования и калькулирования.
10. Владеет информацией об экономических расчетах.
11. Владеет навыками учета операций производства, учета реализации продукции и товаров на предприятиях общественного питания.
12. Владеет навыками составления отчетности предприятий общественного питания.
13. Выполняет расчеты по определению продажной цены, себестоимости продукции предприятий общественного питания.
14. Выполняет расчеты прибыли и рентабельности.
15. Выполняет калькулирование блюд и кулинарной продукции.
16. Использует порядок по уничтожению или дальнейшей переработке продукции и товаров в случае признания их непригодными к реализации и употреблению.
17. Оформляет и заполняет основные документы, применяемых на предприятиях общественного питания.
18. Выполняет учет операций производства, учет реализации продукции и товаров на предприятиях общественного питания.
19. Выполняет отчетность предприятий общественного питания с применением программных обеспечении.
20. Владеет нормированием и оплатой труда на предприятиях питания.
21. Соблюдает правила внутренней торговли.
22. Выполняет требования к осуществлению торговой деятельности, к продаже отдельных видов товаров.

23. Тағам, аспаздық және кондитерлік өнімдерді өндіруде экономикалық есептерді жүзеге асырады.
КҚ 10. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
КМ 10. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Бұл модуль кескіндеме құралдарын қолдана отырып және бағдарламалық жасақтама ортасында, өз мамандықтары бойынша сызбаларды жасау үшін қажетті жұмыстарды, дағдыларды және білімдерді сипаттайды;
тұтынушыларға қызмет көрсету, банкеттер және қабылдаулар, арнайы қызмет көрсету нысандарын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: проекциялау және техникалық сызу, сызбалар салу дағдылары; банкеттерге тапсырыстарды қабылдау, мәзірлерді жасау, ыдыс-аяқ пен құрал-жабдықтардың, жиһаздардың, официанттардың, арнайы қызмет көрсету қағидаларымен санын есептеу әдістемесін игереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: жүйенің бағдарламалық жасақтамасы бойынша бөліктер нобайларын, сызбаларды орындауды;
ыдыс-аяқ пен құрал- жабдықтарды тану, ас жаулықтар, банкеттер мен қабылдау түрлері, банкет немесе қабылдау түріне байланысты, банкет және қабылдау қызметіне, қызмет көрсетудің арнайы нысандарын меңгеру: жексенбілік кеш, түскі ас, іскерлік түскі ас, кейтеринг.
Оқыту нәтижесі: 1) Өз мамандығы бойынша сызбаларды, сызбалар салу құралдарымен және бағдарламалық қамсыздандыру ортасында, орындау дағдыларына ие болу.
Инженерлік және компьютерлік графика
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жабдықтары
Сала бойынша кәсіпорындардағы санитария және гигиена
Өндірістік оқыту
Оқу тәжірибесі
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық сызбаны, проекциялық сызбаны және техникалық сурет салуды, сурет салу негіздерін түсінеді.
2. Сызбаларды орындау дағдысын меңгерген.
3. Бөлшектердің нобайын жасайды, конструкторлық және техникалық құжаттама құрастырады.
4. Жүйелік бағдарламалық құралымен сызбаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұтынушыларға, банкеттерге және қабылдауларға қызмет көрсетуге дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетудің негізгі міндеттерін түсінеді.
2. Тұтынушылар, банкеттер және қабылдауларға қызмет көрсетудің түрлері мен мақсатын сипаттайды.
3. Ыдыс-аяқтар, жабдықтар, жиһаздар мен сауда залдарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.
4. Ыдыс-аяқтың, жабдықтардың және ас жаулықтар түрлерін және мақсаттарын таниды.
5. Банкеттер мен қабылдаулардың түріне столды сервиздеуді орындайды.
6. Сауда залында қолданылатын жабдық туралы ақпаратқа ие.
7. Тұтынушыларға, банкеттер мен қабылдауларға қызмет көрсетуге тапсырыс қабылдауды орындайды.
8. Банкет пен қызмет көрсету түріне, қызмет көрсету әдістеріне байланысты түрлі ас мәзірлерін құрастырады.
9. Ыдыс-аяқтар, құралдар, ас жаулықтар, даяшылар мен жиһаздарды есептеуді жүзеге асырады.

23. Выполняет экономические расчеты при производстве блюд, кулинарных и кондитерских изделий.
ПК 10. Организация обслуживания на предприятиях общественного питания
ПМ 10. Организация обслуживания на предприятиях общественного питания
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения чертежей по своей специальности как с помощью чертежных инструментов, так и в средепрограммного обеспечения;
обслуживания потребителей, банкетов и приемов, специальных форм обслуживания.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: проекционное и техническое черчение, навыки выполнения чертежей; технику приема заказов на банкеты, составлять меню, рассчитывать количество посуды и приборов, мебели, официантов, принципами специальных форм обслуживания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять эскизы деталей, чертежи программным средством системы;
распознавать посуды и приборы, столовое белье, виды банкетов и приемов, сервировке стола в зависимости от вида банкета или приема, обслуживанию банкетов и приемов, специальные форм обслуживания: воскресныйбранч, бизнес-ланч, кейтеринг.
Результат обучения: 1) Владеть навыками выполнения чертежей по своей специальности как с помощью чертежных инструментов, так и в среде программного обеспечения.
Инженерная и компьютерная графика
Организация обслуживания на предприятиях общественного питания
Оборудование предприятий общественного питания
Санитария и гигиена на предприятиях по отраслям
Производственное обучение
Учебная практика
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает технический чертеж, проекционное черчение и техническое рисование, основы черчения.
2. Владеет навыками выполнения чертежей.
3. Выполняет эскизы деталей, составляет конструкторскую и техническую документацию.
4. Выполняет чертежи программным средством системы.
Результат обучения: 2) Подготовить к обслуживанию потребителей, банкетов и приемов.
Критерии оценки:
1. Понимает основные задачи обслуживания на предприятиях общественного питания.
2. Характеризует виды и назначение обслуживания посетителей, банкетов и приемов.
3.Применяет санитарно-гигиенические требования, предъявляемые посуде, приборам, мебели и торговым помещениям.
4. Распознает виды и назначения столовой посуды, приборов и столового белья.
5. Выполняет сервировку стола в зависимости от вида банкетов и приемов.
6.. Владеет информацией об оборудовании, применяемых в торговом зале.
7. Выполняет прием заказов на обслуживание посетителей, банкетов и приемов.
8. Составляет разные меню в зависимости от способа, метода обслуживания, от вида банкета и форм обслуживания.
9. Выполняет расчет посуды, приборов, столового белья, официантов и мебели.

10. Ыдыс-аяқтар, жабдықтар, жиһаздар мен сауда бөлмелеріне қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.
11. Тұтынушыларға, банкет пен қабылдаулар түріне байланысты столды сервиздеуді орындайды.
12. Сауда-технологиялық жабдықты қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұтынушыларға, банкеттер және қабылдауларға қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұтынушыларға, банкеттер мен қабылдауларға қызмет көрсету түрлері мен формаларын біледі.
2. Тұтынушыларға, банкеттер мен қабылдауларға қызмет көрсетудің негізгі әдістерін біледі.
3. Тұтынушыларға, банкеттер мен қабылдауларға қызмет көрсетудің негізгі дағдыларын игерген.
4. Мейрамханада қызмет көрсетуді ұйымдастырады.
5. Өтінімдерді қабылдау және өңдеу әдістемесін біледі.
6. Мейрамханада қызмет көрсетудің негізгі кезеңдерін біледі.
7. Тұтынушылармен есеп айырысуды жүзеге асырады.
8. Түріне және мақсатына байланысты тұтынушыларға, банкеттерге қызмет көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қызмет көрсетудің арнайы түрлерін ұйымдастыруды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызмет көрсетудің арнайы нысандарын біледі.
2. Арнайы нысандарға қызмет көрсетудің негізгі әдістерін біледі.
3. Сауда-технологиялық жабдықты пайдалану ережелерін біледі.
4. Қызмет көрсетудің арнайы нысандарында пайдаланылатын ыдыс-аяқ пен аспаптар, ас жаулықтары туралы ақпаратты меңгерген.
5. Кейтерингті ұйымдастыру қағидаларын меңгерген.
6. Қызмет көрсетудің арнайы нысандарының түрлері мен тағайындалуына байланысты қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
7. Кейтерингті ұйымдастыруды жүзеге асырады.
8. Тұтынушылармен есеп айырысуды жүзеге асырады.
9. Сауда-технологиялық жабдықтарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Банкет немесе қабылдауды ұйымдастырумен сауда залының жобасын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Банкеттер мен қабылдаулардың түрлері мен тағайындалуын түсінеді.
2. Банкет немесе қабылдауды ұйымдастыру үшін есептеулерді меңгерген.
3. Банкет немесе қабылдаудың құнын анықтау бойынша есептеулерді орындайды.
4. Ыдыс-аяқ пен құралдардың санын анықтау бойынша есептеулерді орындайды.
5. Ас жаулықтар санын анықтау үшін есептеулерді жүргізеді.
6. Персонал санын анықтау үшін есептеулер жүргізеді.
7. Жабдықтар мен жиһаз санын анықтау үшін есептеулерді жүргізеді.
8. Жабдықтар мен жиһаздарды орналастырумен сауда залын құрастыруды жүзеге асырады.
КҚ 11. Өндірілетін өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету -
КМ 11. Өндірілетін өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Бұл модуль дайын өнім сапасына әсер ететін шикізаттың негізгі қасиеттерін бақылау үшін қажетті жұмыс өнімділігі, дағдылар мен білімдерді, шикізаттың, жартылай өнімдер мен дайын өнімнің сапалық көрсеткішін анықтау үшін стандартты сынақтар өткізу әдістерін, қолданыстағы өндірісті технологиялық бақылау әдістерін сипаттайды; азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінінің химиялық және биологиялық ксенобиотиктермен ластануы;
тағамдық қоспалар, генетикалық түрлендірілген тағамдарды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: шикізат, жартылай өнімдер мен дайын өнімнің сапалық көрсеткіштерін анықтау үшін стандартты тестілеу жүргізу әдістерін, қызметтегі өндіріс жағдайында технологиялық тәртіпті сақтау бойынша технологиялық құжаттаманы дайындау, технологиялық бақылау әдістерін; азық-түлік қауіпсіздігінің теориялық және тәжірибелік аспектілері, сапа кепілдігі және азық-түлік қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылауды сипаттайды.
Модульді оқыған кезде студенттер: шикізаттың, жартылай өнімдер мен дайын өнімнің сапалық көрсеткіштерін анықтау үшін стандартты сынақтарды өткізу әдістерін, технологиялық үрдістерді бақылау әдістерін, қазіргі өндірістегі технологиялық тәртіпті сақтай отырып әзірлеу және техникалық құжаттаманы; тамақтану ғылымының теориялық және тәжірибелік аспектілерін; азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінің химиялық және биологиялық ксенобиотиктермен ластануы;
тағамдық қоспалар, генетикалық түрлендірілген тағамдарды айыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірілетін өнімдердің сапасын қамтамасыз етуді орындау
Тағамдық өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігі
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында техникалық химиялық бақылау және сапаны басқару
Өндірістік оқыту
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

10. Выполняет санитарно-гигиенические требования, предъявляемые посуде, приборов, мебели и торговым помещениям.
11. Выполняет сервировку стола в зависимости от вида обслуживания посетителей, банкетов и приемов.
12. Выполняет эксплуатацию торгово-технологического оборудования.
Результат обучения: 3) Выполнить обслуживание посетителей, банкетов и приемов.
Критерии оценки:
1. Знает виды и формы обслуживания посетителей, банкетов и приемов.
2. Знает основные приемы обслуживания посетителей, банкетов и приемов.
3. Владеет основными навыками обслуживания посетителей, банкетов и приемов.
4. Выполняет организацию обслуживания в ресторане.
5. Владеет техникой принятия и оформления заказов.
6. Владеет основными этапами обслуживания в ресторане.
7. Выполняет расчет с посетителями.
8. Выполняет обслуживание посетителей, банкетов в зависимости от вида и назначения.
9. Выполняет расчет с посетителями.
Результат обучения: 4) Выполнить организацию специальных форм обслуживания.
Критерии оценки:
1. Знает специальные формы обслуживания.
2. Знает основные приемы обслуживания специальных форм.
3. Знает правила эксплуатации торгово-технологического оборудования.
4. Владеет информацией о посудах и приборов, столового белья, применяемых в специальных формах обслуживания.
5. Владеет принципами организации кейтеринга.
6. Выполняет обслуживание зависимости от вида и назначения специальных форм обслуживания.
7. Выполняет организацию кейтеринга.
8. Выполняет расчет с посетителями.
9. Выполняет эксплуатацию торгово-технологического оборудования.
Результат обучения: 5) Выполнить проект торгового зала с организацией банкета, или приема (или специальная форма обслуживания)
Критерии оценки:
1. Понимает виды и назначение банкетов и приемов.
2. Владеет расчетами для организации банкета или приема.
3. Выполняет расчеты по определению стоимости банкета или приема.
4. Выполняет расчеты по определению количества столовой посуды и приборов.
5. Выполняет расчеты по определению количества столового белья.
6. Выполняет расчеты по определению количества персонала.
7. Выполняет расчеты по определению количества оборудования и мебели.
8. Выполняет компоновку торгового зала с расстановкой оборудования и мебели.
ПК 11. Обеспечить качество и безопасность выпускаемой продукции
ПК 11. Обеспечение качества и безопасности выпускаемой продукции
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для контроля основных свойств сырья, влияющие на качество готовой продукции, методы проведения стандартных испытаний по определению показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, методы технологического контроля действующего производства; загрязнение продовольственного сырья и пищевых продуктов ксенобиотиками химического и биологического происхождения;
пищевые добавки, генетически модифицированные продукты.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: методы проведения стандартных испытаний по определению показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, методы технологического контроля, разработки и технической документации по соблюдению технологической дисциплины в условиях действующего производства; теоретические и практические аспекты безопасности пищевых продуктов, государственное нормирование в области обеспечения качества и безопасности пищевых продуктов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: методам проведения стандартных испытаний по определению показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, методам технологического контроля, разработки и технической документации по соблюдению технологической дисциплины в условиях действующего производства; теоретическим и практическим аспектам науки о питании; загрязнение продовольственного сырья и пищевых продуктов ксенобиотиками химического и биологического происхождения;
пищевые добавки, генетически модифицированные продукты.
Результат обучения: 1) Выполнить обеспечение качества выпускаемой продукции
Качество и безопасность пищевых продуктов
Технохимический контроль и управление качеством на предприятиях общественного питания
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Шикізаттың негізгі қасиеттерін, ресурстарды үнемдеуді және технологиялық үрдістердің сенімділігін түсінеді.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өндіретін өнімдердің сапасын бақылау мәнін сипаттайды.
3. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында іске асырылатын бақылауды ұйымдастыруды біледі.
4. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерін органолептикалық талдауды жүргізу тәртібін орындайды және негізгі ережелерді қолданады.
5. Шикізат пен дайын өнім сапасын анықтау әдісін меңгерген.
6. Шикізат, жартылай өнімдер мен дайын өнімнің сапа көрсеткіштерін анықтау бойынша стандартты сынауларды жүргізу әдістерін меңгерген.
7. Өз күшіндегі өндіріс жағдайында технологиялық тәртіпті сақтау бойынша технологиялық бақылау, жетілдіру және техникалық құжаттау қағидаларын меңгерген.
8. Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бағалауды жүзеге асырады.
9. Тағам пен аспаздық өнімдердің зертханалық сапасын бақылауды жүзеге асырады.
10. Шикізаттың, жартылай және дайын өнімнің сапа көрсеткіштерін, технологиялық үрдістерді бақылау бойынша үшін стандартты сынақтарды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуді орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тағам жөнінде ғылымның теориялық және тәжірибелік аспектілерін түсінеді.
2. Тағамдық өнімдердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында мемлекеттік нормалауды сипаттайды.
3. Химиялық және биологиялық текті ксенобиотиктермен азық-түлік шикізаты мен тағамдық өнімдердің ластануын таниды.
4. Тағамдық қоспалардың сипаты мен маңыздылығын түсінеді.
5. Генетикалық түрлендірілген өнімдер туралы ақпаратты меңгерген.
6. Тағамдық өнімдер қауіпсіздігінің теориялық және тәжірибелік аспектілерін меңгерген.
7. Шикізат пен өнімдердің тағамдық және биологиялық құндылықтарының шамаларын анықтауды жүзеге асырады.
8. Сапа көрсеткіштерін, тамақ өнімдерінің бұрмалауын анықтайды.
9. Тағамдық, биологиялық және энергетикалық құндылықтарды есептеуді жүзеге асырады.
КҚ 12. Арнайы тағайындалған өнімдер өндірісі технологиясын қолдану
КМ 12. Арнайы тағайындалған өнімдер өндірісі технологиясын қолдану
Бұл модуль арнайы мақсаттағы өнімде рін өндіру технологияларын зерттеу үшін қажетті жұмыс өнімділігі, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: арнайы мақсаттағы тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындаудың технологиясы; қоғамдық тамақтану саласындағы инновациялық жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципін меңгереді.
Модульді оқыған кезде студенттер: арнайы мақсаттағы технологиялар;
арнайы мақсаттағы жабдықтарды пайдалану, көп функционалды жабдықтар; автоматтандырылған жабдықты пайдалану және т.б. үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Арнайы тағайындалған өнімдер өндірісі технологиясын қолдану
Арнайы тағайындалған өнімдер технологиясы
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жабдықтары
Өндірістік оқыту
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основные свойства сырья, ресурсосбережения и надежность технологических процессов.
2. Характеризует сущность контроля качества выпускаемой продукции предприятиями общественного питания.
3. Знает организацию контроля, осуществляемый на предприятиях общественного питания.
4. Применяет основные положения и выполняет порядок проведения органолептического анализа продукции предприятий общественного питания.
5. Владеет методикой определения качества сырья и готовой продукции.
6. Владеет методами проведения стандартных испытаний по определению показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
7. Владеет принципами технологического контроля, разработки и технической документации по соблюдению технологической дисциплины в условиях действующего производства.
8. Выполняет оценку качества сырья и готовых продуктов.
9. Выполняет лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий.
10. Выполняет стандартные испытания по определению показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, технологический контроль
Результат обучения: 2) Выполнить обеспечение безопасности пищевых продуктов
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические и практические аспекты науки о питании.
2. Характеризует государственное нормирование в области обеспечения качества и безопасности пищевых продуктов.
3. Распознает загрязнение продовольственного сырья и пищевых продуктов ксенобиотиками химического и биологического происхождения.
4. Понимает сущность и значение пищевых добавок.
5. Владеет информацией о генетически модифицированных продуктах.
6. Владеет теоретическими и практическими аспектами безопасности пищевых продуктов.
7. Выполняет определение критериев пищевой и биологической ценности сырья и продуктов.
8. Выполняет определение качественных показателей, фальсификации пищевых продуктов.
9. Выполняет расчеты пищевой, биологической и энергетической ценности.
ПК 12. Применять технологию производства продуктов специального назначения
ПМ 12. Применение технологии изготовления продуктов специального назначения
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для изучения технологии производства продукциии оборудований специального назначения.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: технологию приготовления блюд и кулинарных изделий специального назначения; устройство и принцип работы инновационного оборудования в сфере общественного питания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: технологии специального назначения; эксплуатации оборудования специального назначения, многофункционального оборудования; применению автоматизированного оборудования и др.
Результат обучения: 1) Использовать технологию продуктов специального назначения
Технология продуктов специального назначения
Оборудование предприятий общественного питания
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Арнайы тағайындалған өнімдерді өндіру технологиясының ерекшеліктерін түсінеді.
2. Емдік және емдік-профилактикалық тамақтанудың негіздерін сипаттайды
3. Диетаны құрудың негізгі қағидаларын қолданады.
4. Емдеу- профилактикалық тамақтандырудың негізгі рациондарын сипаттайды.
5. Егде жастағы адамдардың, спортшылардың тамақтануын сипаттайды.
6. Жүкті әйелдерді, босанған әйелдерді және емізетін аналарды тамақтандыруды сипаттайды.
7. Арнайы тағайындалған мәзір жасайды.
8. Тұтынушылардың әртүрлі санаттары үшін тәулікті тамақтану рационының химиялық құрамын және калориясын анықтайды.
9. Арнайы тағайындалған тағам мен аспаздық өнімдерді дайындауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерін өндіруде инновациялық жабдықты пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі заманғы аспаздық өнерде негізгі инновациялық бағыттарды ұғады.
2. Қоғамдық тамақтандыру саласындағы инновациялық жабдықтар туралы ақпаратты меңгерген.
3. Инновациялық жабдық құрылысын, жұмыс істеу қағидасын және қолдануды біледі.
4. Инновациялық жабдықты пайдалануды жүзеге асырады.
КҚ 13. Тамақтандыру кәсіпорындары негізгі өндірісінің ағымды іс-қызметін басқару
КМ 13. Тамақтандыру кәсіпорындары негізгі өндірісінің ағымдағы қызметін басқару
Бұл модуль жұмысты ұтымды ұйымдастыру, маркетингтік қызметті ұйымдастыру және қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының өнімдерінің өндірістік процесін басқаруды ұйымдастыруға қажетті жұмыс өнімділігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: өндірістегі жұмысты ұтымды ұйымдастыру, жұмыс орындарын ұйымдастыру мен қамтамасыз етуді жетілдіру, өндірістік процесті және қызметкерлерді басқару, кәсіптік этика, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының маркетингтік қызметің меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: еңбек және рационалды жұмысты ұтымды ұйымдастыру, процестер мен персоналды басқару, менеджердің кәсіптік этикасы, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының маркетингтік қызметін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тамақтандыру кәсіпорындары негізгі өндіріс үрдістерін жоспарлау
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында менеджмент
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы маркетинг
Кәсіптік қызметтегі психология және этика
Өндірістік оқыту
Кәсіптік тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақтандыру кәсіпорындары негізгі өндіріс үрдістеріне ықпал ететін факторларды бағалайды.
2. Тамақтандыру кәсіпорындары негізгі өндірісінің еңбек және материалдық ресурстарына қажеттілікті жоспарлайды.
3. Тамақтандыру кәсіпорындары негізгі өндіріс үрдістерінің жеке түрлері бойынша жоспарды жетілдіруді орындайды.

1. Понимает особенности технологии производства продукции специального назначения.
2. Характеризует основы лечебного и лечебно-профилактического питания
3. Применяет основные принципы построения диеты.
4. Характеризует основные рационы лечебно-профилактического питания.
5. Характеризует питание пожилых людей, спортсменов.
6. Характеризует питание беременных женщин, рожениц и кормящих матерей.
7. Составляет меню специального назначения.
8. Определяет химический состав и калорийность суточных рационов питания для различных категорий потребителей.
9. Выполняет приготовление блюд и кулинарных изделий специального назначения.
Результат обучения: 2) Использовать инновационное оборудование при производстве продукции предприятий общественного питания специального назначения
Критерии оценки:
1. Понимает основные инновационные направления в современном кулинарном искусстве.
2. Владеет информацией об инновационных оборудованиях в сфере общественного питания.
3. Знает устройство, принцип действия и эксплуатацию инновационного оборудования.
4. Выполняет эксплуатацию инновационного оборудования.
ПК 13. Управлять текущей деятельностью основного производства организации питания
ПМ 13. Управление текущей деятельностью основного производства организации питания
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для рациональной организации труда, организации маркетинговой деятельности и управления текущей деятельностью предприятий общественного питания.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: принципы рациональной организации труда на производстве, улучшение организации и обслуживания рабочих мест, управление процессом производства, и персоналом, профессиональную этику, маркетинговую деятельность предприятий питания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: рациональной организации труда и нормированию труда, управлению процессом и персоналом, профессиональной этике менеджера, маркетинговой деятельности предприятий общественного питания.
Результат обучения: 1) Планировать процессы основного производства организации питания.
Организация производства на предприятиях общественного питания
Менеджмент на предприятиях общественного питания
Маркетинг на предприятиях общественного питания
Психология и этика в профессиональной деятельности
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Оценивает факторы, влияющие на процессы основного производства организации питания.
2. Планирует потребности основного производства организации питания в трудовых и материальных ресурсах.
3. Выполняет разработку планов основного производства организации питания по отдельным видам процессов.

4. Тамақтандыру кәсіпорындары тағамдары, сусындары мен аспаздық өнімдері ассортименттік саясаты мен баға түзілу бойынша ұсыныстарды жетілдіруді орындайды.
5. Тамақтандыру кәсіпорындарының негізгі өндірісін ұйымдастыру үрдісінде қолданылатын мамандандырылған ақпараттық бағдарлама мен технологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті тиімді ұйымдастыруды және маркетинг іс-қызметін ұйымдастыруды іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмысты тиімді ұйымдастыруды түсінеді.
2. Еңбек нормалаудың мәні мен міндеттерін түсінеді.
3. Өндіру нормаларының түрлері мен оны жетілдіру тәртібін сипаттайды.
4. Өндірісте еңбекті ұйымдастырудың негізгі бағыттарын сипаттайды.
3. Жұмыс орындарын аттестациялауды, еңбек және демалыс режимдерінің тиімділігін сипаттайды, жұмысқа шығу графиктері түрін таңдайды және оларды сипаттайды.
4. Өндіріс қызметкерлерін, оларға қойылатын талаптарды біледі.
5. Жұмыс уақытының шығындарын жіктейді, оны зерттеу әдістерін, өндіру нормаларының түрлерін, оны жетілдіру тәртібін біледі.
6. Құрастырылған өндірістік бағдарлама бойынша өндіріс жұмысшыларының санын анықтайды.
7. Дайындау және қосымша дайындау цехтарының жұмысшылары үшін жұмысқа шығу графигін құрастырады.
8. Еңбекті тиімді ұйымдастыруды ескерумен өндіріс цехтарында жеке жұмыс орындарын жоспарлау кестесін графикалық кескіндейді, оған талдау жасайды.
9. Маркетингтің теориялық негіздерін түсінеді.
10. Бәсекелестік ортаны және баға белгілеуді сипаттайды.
11. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының маркетингтік қызметін біледі.
12. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының маркетингтік зерттеулер жүйесін біледі.
13. Нарықты болжауды жүзеге асырады.
14. Тұтынушылар арасында сауалнама жүргізеді.
15. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында тауарлық және сату саясатын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тамақтандыру кәсіпорындарының негізгі өндіріс үрдістерін ұйымдастыру және координациялау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Менеджменттің теориялық негіздерін түсінеді.
2. Басқару мен менеджменттің негізгі әдістерін сипаттайды.
3. Ішкі басқару құрылымы туралы біледі.
5. Менеджмент стратегиясы мен басқару тактикасын біледі.
6. Қызметкерлерді басқаруды біледі.
7. Психологияның негізгі бағыттарын түсінеді.
8. Қарым-қатынас психологиясын игерген.
9. Мінез-құлық мәдениеті мен кәсіптік этиканы біледі;
10. Қызметкерлердің өндірістік және іскерлік қатынастарындағы қарама-қайшылықтарды шешуге қатысады;
7. Менеджердің жеке және іскерлік қасиеттеріне қойылатын талаптарды орындайды.
8. Қоғамдық тамақтандыру өндірісін басқаруды жүзеге асырады.

4. Выполняет разработку предложений по совершенствованию ассортиментной политики и ценообразования на блюда, напитки и кулинарные изделия организации питания.
5. Применяет специализированные информационные программы и технологии, используемые в процессе организации основного производства организации питания.
Результат обучения: 2) Осуществлять рациональную организацию труда и организацию маркетинговой деятельности на предприятиях общественного питания.
1. Понимает рациональную организацию труда.
2. Понимает сущность и задачи нормирования труда.
3. Характеризует виды норм выработки и их порядок разработки.
4. Характеризует основные направления организации труда на производстве.
3. Характеризует аттестацию рабочих мест; ррационализацию режимов труда и отдыха; выбирает виды графиков выхода на работу и их характеристику.
4. Распознает ппроизводственный персонал, требования к ним.
5. Классифицирует затраты рабочего времени, методы его изучения; виды норм выработки, порядок их разработки.
6. Определяет численность работников производства по составленной производственной программе. 7. Составляет график выхода на работу для работников заготовочного и доготовочного цеха. 8. Изображает графическую схему планировки отдельных рабочих мест производственных цехов с учетом рациональной организации труда, дает их анализ.
9. Понимает теоретические основы маркетинга.
10. Характеризует конкурентную среду и ценовую политику.
11. Знает маркетинговую деятельность предприятий общественного питания.
12. Владеет системой маркетинговых исследований.
13. Выполняет прогнозирование рынка.
14. Выполняет анкетный опрос среди потребителей.
15. Выполняет товарную и сбытовую политику на предприятиях общественного питания.
Результат обучения: 3) Организовывать и координировать процессы основного производства организации питания
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические основы менеджмента
2. Характеризует основные функции менеджмента и методы управления.
3. Владеет информацией о внутренней управленческой структуре.
5. Владеет стратегией и тактикой менеджмента.
6. Владеет управлением персонала.
7. Понимает основные направления в психологии;
8. Владеет психологией общения;
9. Владеет культурой поведения и профессиональной этикой;
10. Участвует в разрешении противоречия в производственно-деловых отношениях работников;
7. Выполняет требования, предъявляемые к личностно-деловым качествам менеджера.
8. Выполняет управление процессом производства продукции предприятий общественного питания.

9. Тамақтандыру кәсіпорындарының негізгі өндіріс үрдістерін ұйымдастыруды бағалауды орындайды.
10. Бригадалар арасында өндірістік тапсырмаларды тарату әдістерін, өкілеттілікті беру және жауапкершілік дәрежесін анықтайды.
11. Тамақтандыру кәсіпорындарының негізгі өндіріс үрдістері бойынша өндірістік регламенттер мен инструкцияларды жетілдіреді.
12. Тамақтандыру кәсіпорнының даму мақсатына сәйкес тамақтандыру кәсіпорны негізгі өндірісінің өндірістік және әлеуметтік үрдістерін координациялайды.
13. Тамақтандыру кәсіпорындарының негізгі өндірістің жоспары мен үрдістерін тамақтандыру кәсіпорнының қызмет көрсету қызметімен және басқа да құрылымдық бөлімшелерімен келіседі.
13. Тамақтандыру кәсіпорындары негізгі өндіріс жұмысшыларының жиналысын өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорынының өндірістік цех жобасын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындар түрлерін және типтерін, өндіріс құрылымын түсінеді.
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорны түріне байланысты өндірістік жоспарлауды игерген.
3. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорнының жобаланатын өндірістік цехінің технологиялық сипаттамаларын орындайды.
3. Өткізгіштік қабілеті мен тұтынушылар санын анықтау үшін есептеулерді жүзеге асырады.
4. Жоспар-мәзірді дайындау және шикізат көлемін анықтау үшін есептеулер жүргізеді.
5. Қызметкерлер санын анықтау және жұмысқа шығу графигін құрастыру бойынша есептеулерді орындайды.
6. Сауда - технологиялық жабдықтарды таңдау үшін есептеулерді орындайды.
7. Жобаланатын өндірістік цехтың ауданын анықтау бойынша есептеулерді орындайды.
8. Сауда-технологиялық жабдықтарды орналастырумен өндірістік цехтың орналасуын орындайды.
КҚ 14. 12260604 " Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру қолданбалы бакалавр" біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
КМ 14. 12260604 " Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру қолданбалы бакалавр" біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
Берілген модуль қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында басқарушы персонал ретінде қажетті жұмыс нәтижелілігін, шеберлік пен дағдыны сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар меңгереді: қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында өнім өндірудің негізгі үрдістерін жоспарлауды; азық-түлік өнімдерімен жабдықтауды ұйымдастыруды; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдері өндірісінің негізгі үрдістерін ұйымдастыруды; кәсіпорында шикізатты, жартылай және дайын өнім сапасын бақылауды; қоғамдық тамақтандыру өндірісінің ағымды іс-қызметі жөнінде өз уақытында есеп беруді, оны құрастыруды ұйымдастыруды; сауда-технологиялық жабдықтарды дұрыс қолдануды бақылауды; жұмысшылардың еңбекті қорғау ережесі мен нормаларын, санитарлық талаптар мен жеке бас гигиенасын, еңбек тәртібі мен кәсіпорынның ішкі тәртібін сақтауды бақылауды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар орындайды: қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында өнім өндірудің негізгі үрдістерін жоспарлауды; азық-түлік өнімдерімен жабдықтауды ұйымдастыруды; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдері өндірісінің негізгі үрдістерін ұйымдастыруды; қоғамдық тамақтандыру өндірісінің ағымды іс-қызметі жөнінде өз уақытында есеп беруді, оны құрастыруды ұйымдастыруды; жинақталған материалды дипломдық жобалау үшін қолданады; өндіріс бөлімшесінің негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерінің есептеулерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс меңгерушісі жұмысын қайталау
Диплом алдындағы тәжірибе
Дипломдық жобалау
Бағалаудың өлшемшарттары:

9. Выполняет оценку организации процессов основного производства организаций питания.
10. Определяет способы распределения производственных заданий между бригадами, передачи полномочий и степень ответственности.
11. Разрабатывает производственные регламенты и инструкции по процессам основного производства организации питания.
12. Координирует производственные и социальные процессы основного производства организации питания в соответствии с целями развития организации питания.
13. Согласовывает планы и процессы основного производства организации питания со службой обслуживания и другими структурными подразделениями организации питания.
13. Проводить собрания работников основного производства организации питания.
Результат обучения: 4) Выполнить проект производственного цеха предприятия общественного питания.
Критерии оценки:
1. Понимает виды и типы, структуру производства предприятий общественного питания.
2. Владеет планированием производства в зависимости от вида предприятий общественного питания.
3. Выполняет технологическую характеристику проектируемого производственного цеха предприятия общественного питания.
3. Выполняет расчеты по определению пропускной способности и количества потребителей.
4. Выполняет расчеты по составлению плана меню и определению количества сырья.
5. Выполняет расчеты по определению численности работников и составлению графиков выхода на работу.
6. Выполняет расчеты по подбору торгово-технологического оборудования.
7. Выполняет расчеты по определению площади проектируемого производственного цеха.
8. Выполняет компоновку производственного цеха с расстановкой торгово-технологического оборудования.
ПК 14 Выполнять основные виды работ по квалификации 122606 4 "Прикладной бакалавр технологии и организации производства продукции предприятий"
ПМ 14. Выполнение основных видов работ по квалификации 122606 4 "Прикладной бакалавр технологии и организации производства продукции предприятий"
Данный модуль описывает результативность работы, умения и навыки, необходимые для работы в качестве управляющего персонала предприятий общественного питания.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: планировать основные процессы производства продукции предприятий общественного питания; организовать снабжение продовольственными продуктами; организовать основные процессы производства продукции предприятий общественного питания; контролировать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции предприятий; организовать учет, составление и своевременное предоставление отчетности о текущей деятельности производства общественного питания; контролировать правильную эксплуатацию торгово-технологического оборудования; контролировать соблюдение работниками правил и норм охраны труда, санитарных требований и правил личной гигиены, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего распорядка.
При изучении модуля обучающиеся выполняют: планирование основных процессов производства продукции предприятий общественного питания; организацию снабжения продовольственными продуктами; организацию основных процессов производства продукции предприятий общественного питания; организацию учета, составления и своевременного предоставления отчетности о текущей деятельности производства общественного питания;
используют собранные материалы для дипломного проектирования; выполняют расчеты основных технико-экономических показателей производственного подразделения.
Результат обучения:
1) Дублировать работу заведующего производством.
Преддипломная практика
Дипломное проектирование
Критерии оценки:

1. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары өнімдер өндірісінің негізгі үрдістерін жоспарлайды.
2. Қажетті азық-түлік тауарларына тапсырыс құрастырады, өз уақытында жабдықталуын қамтамасыз етеді, ассортиментін, саны мен түсу мерзімдерін, таратуын бақылайды.
3. Тұтынушылар сұранысы негізінде мәзір құрастырады, тағамдар мен аспаздық өнімдер ассортиментінің түрлілігін қамтамасыз етеді.
4. Аспазшылар мен басқа да өндіріс жұмысшыларының орналастырылуын іске асырады, жұмысқа шығу графигін құрастырады.
5. Шикізат сапасын, тағам дайындау технологиясын, шикізатты салу нормасын, жұмысшылардың санитарлық талаптар мен жеке бас гигиенасы ережесін сақтауды бақылайды.
6. Дайын тағам бракеражын жүргізеді.
7. Есеп жүргізеді, өндірістің ағымды іс-қызметі жөнінде есеп беруді құрастырып, уақытында беруді ұйымдастырады.
8. Сауда-технологиялық жабдықтар мен басқа да негізгі құралдарды дұрыс қолдануды бақылайды.
9. Бекітілген тәртіп бойынша есеп құрастырады.
10. Өндіріс үрдісін ұйымдастыруды жетілдіру, прогрессивті технологияны ендіру, техниканы тиімді қолдану, өндірілетін өнім сапасын жақсарту мақсатында жұмысшылардың кәсіптік шеберлігін көтеру бойынша жұмыстарды жүргізеді.
11. Тағам дайындау технологиясы және басқа да өндірістік сұрақтар бойынша инструктаж жүргізеді.
12. Жұмысшылардың еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, санитарлық талаптар мен жеке бас гигиенасы ережелерін, өндірістік және еңбек тәртібін, ішкі тәртіп ережелерін сақтауын бақылайды.
13. Жұмысшылардың біліктілігін көтеру, еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі инструктажы бойынша жұмыстарды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормативті-техникалық құжаттар мен жобалау тапсырмасына сәйкес дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды іске асырады.
2. Технологиялық жобалау нормалары талаптары мен дипломдық жобалауды (жұмыс) толтыру ережелерін орындайды.
3. Нормативті-техникалық құжаттармен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істейді.
4. Еңбек өнімділігінің негізгі көрсеткіштерін есептейді.
5. Өндірістік бөлімшенің негізгі техника-экономикалық көрсеткіштері есептеулерін орындайды.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 375-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 799-қосымша
"Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1410000 - Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы
Біліктілігі:
1410104 - Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысы қолданбалы бакалавр
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:
жалпы орта білім базасында

1. Планирует основные процессы производства продукции предприятий общественного питания.
2. Составляет заявки на необходимые продовольственные товары, обеспечивает своевременное снабжение, контролирует ассортимент, количество и сроки их поступления и реализации.
3. На основе спроса потребителей составляет меню, обеспечивает разнообразие ассортимента блюд и кулинарных изделий.
4. Осуществляет расстановку поваров и других работников производства, составляет графики выхода на работу.
5. Контролирует качество сырья, технологии приготовления пищи, нормы закладки сырья и соблюдение работниками санитарных требований и правил личной гигиены.
6. Проводит бракераж готовой пищи.
7. Организует учет, составление и своевременное предоставление отчетности о текущей деятельности производства.
8. Контролирует правильную эксплуатацию торгово-технологического оборудования и других основных средств.
9. Составляет отчеты в установленном порядке.
10. Проводит работу по совершенствованию организации производственного процесса, внедрению прогрессивной технологии, эффективному использованию техники, повышению профессионального мастерства работников в целях улучшения качества выпускаемой продукции.
11. Проводит инструктажи по технологии приготовления пищи и другим производственным вопросам.
12. Контролирует соблюдение работниками правил и норм охраны труда, санитарных требований и правил личной гигиены, производственной и трудовой дисциплины, правил внутреннего распорядка.
13. Проводит работу по повышению квалификации работников, инструктаж по охране труда и технике безопасности.
Результат обучения: 2) Осуществлять сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Критерии оценки:
1. Производит сбор исходного материала для дипломного проектирования в соответствии нормативно-технической документацией и заданием на проектирование.
2. Выполняет требования норм технологического проектирования и правил оформления дипломного проекта (работы).
3.Работает с нормативно-технической документацией, справочной литературой.
4. .Рассчитывает основные показатели производительности труда.
5. Выполняет расчеты основных технико -экономических показателей производственного подразделения.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 375
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 799
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план послесреднего образования по специальности "Строительство автомобильных дорог и аэродромов"
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1410000 – Строительство автомобильных дорог и аэродромов
Квалификации:
1410104 – Прикладной бакалавр строительства автомобильных дорог и аэродромов
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

2. Физика және астрономия негіздері бойынша аналитикалық мазмұндағы кестелерді және сызбаларды құрайды.
Кәсіптік модульдер
"Жол жұмысшысы" біліктілігі
ПҚ 1. Жол - құрылыс жұмыстарын жасау кезінде жол қозғалысының қауіпсіздігін ұйымдастыру бойынша талаптарды орындау және сақтау.
КМ 01. Жол - құрылыс жұмыстарын қауіпсіз жүргізу
Бұл модуль жол құрылысында экологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын ескере отырып, түрлі арналымдағы құрылыстарды жобалау, салу бойынша жұмыстарды орындау процесінде қажетті еңбекті қорғау ережелерінің теориялық негіздерін игеруге қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау мәселелері жөніндегі заңнамасын;
көлік құрылысы саласында байқалатын қауіпті және зиянды өндірістік факторларды; көлік құрылысында пайдаланылатын материалдар мен құрылыстардың талаптарын; жол -құрылыс машиналарына қойылатын талаптарды; көлік құрылысындағы қауіпсіздік техникасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбектің қауіпсіз және зиянсыз шарттарында жұмыс істейтіндерге оқытуды ұйымдастыруды және жүргізуді; еңбекті қорғау бойынша жоспар құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасының талаптарын, жол - құрылыс техникасымен жұмыс жасаудың қауіпсіз әдістерін орындау.
Көлік құрылысында еңбекті қорғау Экология
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адамға кері факторлардың әсерін түсінеді.
2. Жазатайым оқиға кезінде алғашқы дәрігерге дейінгі көмек ережелерін біледі.
3. Жол - құрылыс жұмыстарын жасау кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Жол - құрылыс жұмыстарын жүргізудің қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жол құрылысында экологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын анықтайды.
2. Автокөлік жолдарын қарау және жол -құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін меңгерген.
3. Мекемеде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін орындайды.
ПҚ 2. Геодезиялық және бөлу жұмыстарын орындау
КМ 02. Геодезиялық және бөлу жұмыстарын жүргізу
Бұл модуль геодезиялық және бөлу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жергілікті учаскелердің аудандарын өлшеуді және анықтауды; геодезиялық құралдармен және құрылғылармен жұмыс жасау құрылысын және тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар автомобиль жолдарын және аэродромдарды жобалау кезінде инженерлік -геодезиялық жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1 ) Жоспар мен картаға суреттерді, бедерін көлденең сызықпен, жергілікті бағытталу, абрис суретін орындау, геодезиялық құжаттармен жұмыс жасау.
Инженерлік геодезия.
Таныстыру практикасы,
Бөлу практикасы,
Геодезиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геодезиялық құжаттарды анықтайды.

2. Составляет таблицы и схемы аналитического содержания по основам физики и астрономии.
4. Понимает поставленные техническкие задачи.
5. Владеет универсальными способами при решении технических задач.
6. Решает технические задачи по специальности, с использованием рациональных способов.
Профессиональные модули
Квалификация "Дорожный рабочий"
ПК 1. Соблюдать требования по организации безопасности дорожного движения при производстве дорожно-строительных работ
ПМ 01. Безопасное ведение дорожно-строительных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения теоретических основ положений охраны труда, необходимых в процессе выполнения работ по проектированию, строительству и эксплуатации сооружений различного назначения с учетом требований экологической безопасности и охраны труда в дорожном строительстве.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
- законодательство Республики Казахстан по вопросам охраны труда;
- опасные и вредные производственные факторы, наблюдаемые в процессе транспортного строительства;
требования к материалам и конструкциям используемым в транспортном строительстве;
- требования к дорожно-строительным машинам;
-Технику безопасности в транспортном строительстве.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- организовывать и проводить обучение работающих безопасным и безвредным условиям труда;
- составлять планы по охране труда.
Результат обучения: 1) Выполнить требования техники безопасности, безопасных приемов работ с дорожно-строительной техникой
Охрана труда в транспортном строительстве Экология
Критерии оценки:
1. Понимает воздействие негативных факторов на человека
2. Владеет правилами первой доврачебной помощи при несчастных случаях
3. Владеет правилами техники безопасности при работе и эксплуатации дорожно-строительных машин;
Результат обучения: 2) Соблюдать безопасные условия производства дорожно-строительных работ
Критерии оценки:
1. Понимает требования экологической безопасности и охраны труда в дорожном строительстве
2. Владеет правилами техники безопасности при изысканиях автомобильных дорог и при производстве дорожно-строительных работ
3. Выполняет правила охраны труда и техники безопасности на предприятии
ПК 2. Выполнить геодезические и разбивочные работы
ПМ 02. Проведение геодезических и разбивочных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведение геодезических и разбивочных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
Измерение и определение площадей участков местности; устройство и приемы работы с геодезическими инструментами и приборами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять инженерно-геодезические работы при проектировании автомобильных дорог и аэродромов.
Результат обучения: 1) Выполнить изображения на планах и картах, изображение рельефа горизонталями, ориентирование на местности, изображение абриса, работа с геодезическими документами
Инженерная геодезия
Ознакомительная практика Разбивочная практика Геодезическая практика
Критерии оценки:
1. Понимает геодезические документы.

2. Масштабтың әр түрін меңгерген, нүктелердің биіктігін, еңістің мықтылығын анықтайды.
3. Топографиялық карталар және жоспарлар, абристі масштабтау бойынша ауданын өлшеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Геодезиялық құралдарды және құрылғыларды (төрткілдеш, меже, инвелир, теодолит, тахеометр) ажырату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геодезиялық құралдардың және құрылғылардың арналымын анықтайды.
2. Геодезиялық құралдармен және құрылғылармен жұмыс жасау дағдыларын меңгерген.
3. Теодолитті түсірілімді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Геодезиялық түсірілім кезінде инверлирлік төрткілдеші және межесі бар жарық шағылдырғышпен жұмыс жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нивелридің жұмыс істеу ұстанымын анықтайды.
2. Геодезиялық түсірілім кезінде жұмыс жасау дағдыларын меңгерген.
3. Бойлық және ендік нивелирлеу бойынша жұмыстарды орындайды
Оқыту нәтижесі: 4) Нормативті - техникалық құжаттарды және құрылыс нормаларын және ережелеріне сәйкес теодолитпен, ниверлирмен және тахеометрмен геодезиялық өлшеу және бөлу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гоедезиялық өлшеулерінің арналымын түсінеді.
2. Теодолитті түсірілім жүргізу дағдыларын меңгерген.
3. Теодолитті және тахеометрлік түсірілімді орындайды.
ПҚ3. Автомобиль жолдарын, аэродромдарды және жасанды құрылыстарды салу, қайта салу және жөндеу кезінде жол жұмыстарының негізгі түрлерін орындау
КМ 3. Автомобиль жолдарын, аэродромдарды және жасанды құрылыстарды салу, қайта салу және жөндеу кезінде жол жұмыстарының негізгі түрлерін орындау
Бұл модуль автомобиль жолдарын, аэродромдарды және жасанды құрылыстарды салу, қайта салу және жөндеу кезінде жол жұмыстарының негізгі түрлерін игері үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жол - құрылыс материалдарының негізгі түрлерін, асфальт бетонды, цемент бетонды, битум минералды және басқа қоспаларды, топырақты жақсартылған жолдардың, тасты, ұсақталған жабынын және негіздерін механикаландырылған құралдың көмегімен шұңқырлап жөндеу әдістерінің түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жол киімдерінің құрылысын және жолдарда жасанды құрылыстарды орындауды, жол негізі мен жабынын қардан, шаңнан және тозаңнан қолмен тазартуды, маяктар, маякты төсемдеуіш және шаблондар бойынша тас пен майда тасты жабындарды бейіндеу және салу бойынша жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі жол - құрылыс материалдарының қасиеттерін анықтау.
Құрылыс материалдары І
Инженерлік графика
Құрылыс машинасы және жабдық
Электротехника
Жол шарттары және жол қозғалысының қауіпсіздігі
Жұмыс біліктілігін алу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жол - құрылыс материалдарының түрлерін анықтайды.

2. Владеет каждым видом масштаба, определяет по горизонталям высоты точек, крутизну склонов
3. Выполняет измерение площади по топографическим картам и планам, масштабирование абриса
Результат обучения: 2) Различать геодезические инструменты и приборы (рейка, веха, нивелир, теодолит, тахеометр)
Критерии оценки:
1. Понимает назначение геодезических приборов и инструментов
2. Владеет навыками работы с геодезическими приборами и инструментами
3. Выполняет теодолитную съемку
Результат обучения: 3) Работать с нивелирной рейкой и вехой со светоотражателем при геодезической съемке
Критерии оценки:
1. Понимает принципы работы нивелира
2. Владеет навыками работы при геодезической съемке
3. Выполняет работу по продольному и поперечному нивелированию трассы
Результат обучения: 4) Выполнить геодезические измерения и разбивочные работы теодолитом, нивелиром и тахеометром в соответствии с нормативно-техническими документами и строительными нормами и правилами
Критерии оценки:
1. Понимает назначение геодезических измерений
2. Владеет навыками теодолитной съемки
3. Выполняет теодолитную и тахеометрическую съемку
ПК3. Выполнить основные виды дорожных работ при строительстве, реконструкции, ремонте автомобильных дорог, аэродромов и искусственных сооружений
ПМ 3. Выполнение основных видов дорожных работ при строительстве, реконструкции, ремонте автомобильных дорог, аэродромов и искусственных сооружений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения основных видов дорожных работ при строительстве, реконструкции, ремонте автомобильных дорог, аэродромов и искусственных сооружений
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды основных дорожно-строительных материалов, приготовление асфальтобетонных, цементобетонных, битумоминеральных и других смесей, методы ямочного ремонта грунтовых улучшенных дорог, гравийных, щебеночных покрытий и оснований с помощью механизированного инструмента.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять конструкцию дорожных одежд и искусственных сооружений на дорогах, выполнять очистку дорожных оснований и покрытий от снега, грязи и пыли вручную, выполнять работы по устройству и профилированию покрытий из щебня и гравия по маякам, маячным рейкам и шаблоном.
Результат обучения: 1) Определять свойства дорожно-строительных материалов.
Строительные материалы I.
Инженерная графика.
Строительные машины и оборудование.
Электротехника. Дорожные условия и безопасность дорожного движения. Строительство автомобильных дорог 1.
Практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Понимает виды основных дорожно-строительных материалов.

2. Асфальт-бетонды, цемент бетонды, битум минералды және басқа қоспаларды дайындау білімдерін меңгерген.
3. Жолдарда жол киімін және жасанды ғимараттардың құрылысын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жол жабыны мен негіздерін жөндеуге және жабдықтауға дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бордюрларды, негізін және жабынын қолмен бөлшектеуді түсінеді.
2. Жол - құрылыс материалдарын бөлу дағдыларын меңгерген.
3. Жол жабыны мен негізін қардан, шаңнан және ластан қолмен тазартуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қол механикаландырылған құралын және шағын механикаландыру құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобиль жолдарын және аэродромдарды салу және жөндеу кезінде қолданылатын механикаландырылған құралды пайдалану ережелерін түсінеді.
2. Тасты, ұсақталған жабынын және негіздерін механикаландырылған құралдың көмегімен шұңқырлап жөндеу әдістерінің түрлерін біледі.
3. Маяктар, маякты төсемдеуіш және шаблондар бойынша тас пен майда тасты жабындарды бейіндеу және салу бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жол жабыны мен негіздерін жасау және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Топырақты жақсартылған жолдарды, жаяужолдарды және асфальт бетонды, цемент бетонды жабындарының негіздерін салу және жөндеу ережелерін түсінеді.
2. Жаңа төселген бетон төсемінің шеттерін қиюды меңгерген.
3. Топырақтар, топырақ цементтен, ұсақ тастан, қиыршық тастан жасалған жол жабынының шаблондары, маяктар, маякты төсемдеуіштер бойынша төсеудің құрылысы және жұмысын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жол белгілерін, құралдарын және құрылыстарды орнату және шешу бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдарды орнату немесе жою кезінде стандарттардың, құрылыс нормалары мен ережелерінің және басқа нормативті -техникалық құжаттарды басшылыққа алады.
2. Қоршау және дабылдық құралдардың қондырғысын меңгерген.
3. Автокөлік қозғалысын ішінара жабу және жабусыз жағдайда жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Автомобиль жолдарының жол жабынын белгілеу бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі жол жағдайларында жол белгілерін салу кезінде стандарттардың, құрылыс нормалары мен ережелерін және басқа нормативті - техникалық құжаттарды басшылыққа алады.
2. Жол белгісіне қойылатын техникалық талаптарды біледі.
3. Лак - бояу материалдарын қолдана отырып, өндірістік жұмыстарды орындайды.
"Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысының қолданбалы бакалавры" біліктілігі
ПҚ 4. Автомобиль жолдарын, жасанды құрылыстарды және аэродромдарды жобалау кезіндегі ізденіс жұмыстарды орындау
КМ 4. Автомобиль жолдарын, жасанды құрылыстарды және аэродромдарды жобалау кезіндегі ізденіс жұмыстары
Бұл модуль автомобиль жолдарының негізгі элементтерінің, трасса жоспарының, жолдың ендік және бойлық бейінінің, жол киімі, жер жабыны, гидростатика және гидродинамика негіздері, су ағызу туралы ағымды, автомобиль жолдарын және аэродром алаңдарын салу, қайта салу және жөндеу кезінде экономикалық және техникалық қарау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ізденіс жұмыстарының жүргізу ерекшеліктерін және құрамын, жоба және құжаттама құрамын; жер жабыны мен су бұратын құрылғылардың типтік құрылыстарын; жобаланған жолдың пайдалану - техникалық көрсеткіштерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:ізденіс кезінде жұмыстарды жүргізуді; жобалық шешімдерді нақты шарттарға байлау; топографиялық карталар бойынша трассалауды жүргізу; жол киімінің беріктігін есептеуді; су жіберетін құбырларды және шағын көпірлерді жобалауды; жер жұмыстарының көлемін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) ҚР қолданыстағы Құрылыс нормаларына сәйкес топографиялық түсірілімді орындау.
Геотехника (I, II) Гидравлика, гидрология, гидрометрика
Автокөлік жолдарының және аэродромдарын қарау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобиль жолдарын, жасанды құрылыстарын және аэродромдарды қарау кезінде негізгі принциптерді түсінеді.

2. Владеет знаниями приготовления асфальтобетонных, цементобетонных, битумоминеральных и других смесей
3. Выполняет конструкцию дорожных одежд и искусственных сооружений на дорогах.
Результат обучения: 2) Выполнить работы по подготовке дорожных оснований и покрытий к устройству и ремонту.
Критерии оценки:
1. Понимает разборку оснований, покрытий и бордюров вручную.
2. Владеет навыками распределение дорожно-строительных материалов при устройстве и ремонте дорожных оснований и покрытий.
3. Выполняет очистку дорожных оснований и покрытий от снега, грязи и пыли вручную.
Результат обучения: 3) Использовать ручной механизированный инструмент и средства малой механизации.
Критерии оценки:
1. Понимает правила пользования механизированным инструментом, применяемым при строительстве и ремонте автомобильных дорог и аэродромов.
2. Владеет методами ямочного ремонта грунтовых улучшенных дорог, гравийных, щебеночных покрытий и оснований с помощью механизированного инструмента.
3. Выполняет работы по устройству и профилированию покрытий из щебня и гравия по маякам, маячным рейкам и шаблоном.
Результат обучения: 4) Выполнить работы по устройству и ремонту дорожных покрытий и оснований.
Критерии оценки:
1. Понимает правила устройства и ремонта грунтовых улучшенных дорог, тротуаров и оснований под асфальтобетонные и цементно-бетонные покрытия.
2. Владеет обрезкой краев свежеуложенной бетонной смеси.
3. Выполняет работы по устройству и профилированию под укатку по маякам, маячным рейкам, шаблонам дорожных оснований из песка, пескоцемента, гравия, щебня.
Результат обучения: 5) Выполнить работы по установке и снятию дорожных знаков, устройств и сооружений
Критерии оценки:
1. Руководствуется положениями стандартов, строительных норм и правил и других нормативно- технических документов при установке или отмене технических средств организации дорожного движения
2. Владеет установкой ограждающих и сигнальных устройств.
3. Выполняет работы в условиях с частичным закрытием и без закрытия автомобильного движения.
Результат обучения: 6) Выполнить работы по разметке дорожного покрытия автомобильных дорог
Критерии оценки:
1. Руководствуется положениями стандартов, строительных норм и правил и других нормативно- технических документов при нанесении дорожной разметки при различных дорожных условиях
2. Владеет техническими требованиями, предъявляемые к дорожной разметке.
3. Выполняет производственные работы с применением лакокрасочных материалов.
Квалификация "Прикладной бакалавр. Строительство автомобильных дорог и аэродромов"
ПК 4. Выполнить изыскательские работы при проектировании автомобильных дорог, искусственных сооружений и аэродромов
ПМ 4. Изыскательские работы при проектировании автомобильных дорог, искусственных сооружений и аэродромов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения: основных элементов автомобильных дорог, плана трассы, поперечный и продольный профиль дороги, дорожная одежда, земляное полотно. Основы гидростатики и гидродинамики, понятие о водосливах. Экономические и технические изыскания при строительстве, реконструкции и капитальном ремонте автомобильных дорог и аэродромных площадок.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
- особенности производства и состав изыскательских работ;
- состав проекта и документации;
- типовые конструкции земляного полотна и водоотводных устройств;
- эксплуатационно-технические показатели запроектированной дороги;
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- производить работы при изысканиях;
- привязывать проектные решения к конкретным условиям;
- проводить трассирование по топографическим картам;
- рассчитывать прочность дорожной одежды;
- проектировать водопропускные трубы и малые мосты;
- определять объемы земляных работ.
Результат обучения: 1) Выполнить топографическую съемку в соответствии с действующими Строительным Нормам РК
Геотехника (I, II) Гидравлика гидрология гидрометрика
Изыскание автомобильных дорог и аэродромов
Критерии оценки:
1. Понимает основные принципы при изыскании автомобильных дорог, искусственных сооружений и аэродромов.

2. Топографиялық түсірілім әдістерін меңгерген.
3. Топографиялық карталар бойынша трассалауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс аймағының, сипаттамалардың және топырақ сапасының құрылысының геологиялық ерекшеліктерін ескеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндіріс ерекшеліктерін және қарау жұмыстарының құрамын түсінеді.
2. Топырақ мен жердің физикалық және механикалық қасиеттері туралы білімді меңгерген.
3. Жобалық шешімдерді нақты шарттарға байлануын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жерасты және жерүсті суларының гидрологиялық және гидрогеологиялық шарттарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидростатика және гидродинамика негіздері, су құйылысы туралы ұғымды түсінеді.
2. Жер жабынын және суды бұратын құрылғылардың типтік құрылыстарының білімдерін меңгерген.
3. Су өткізетін құбырлардың және су бұру құралдарының жобалауын орындайды.
ПҚ5. Жол - құрылыс материалдар мен топырақтың қасиеттерін анықтау және сапалық сипаттамаларды бағалау.
КМ 5. Жол - құрылыс материалдарының және топырақтың сапалық сипаттамаларын бағалау және қасиеттерін анықтау
Бұл модуль жол - құрылыс материалдарының негізгі қасиеттерін; тасты материалдарды, органикалық тұтқыр материалдарды, асфальт бетон, асфальт бетон қоспаларын, минералды тұтқыр материалдарды, цемент бетонды, цемент бетон қоспаларының және олардың негізгі қоспаларының қасиеттерін, тұтқыр материалмен бекітілген, жергілікті жол - құрылыс материалдарын меңгеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жол - құрылыс материалдарының физикалық, механикалық, химиялық, технологиялық, пайдаланушылық қасиеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар материалдардың қасиеттерін анықтауды; асфальт және цементбетон қоспаларының құрамын есептеуді, тұтқыр минералды материалдардың бірінен бекітілген топырақты дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жол - құрылыс материалдарының негізгі физикалық - механикалық сипаттамаларын анықтау.
Жол - құрылыс материалдарының сапасын бақылау.
Жол - құрылыс материалдары (ІІ, ІІІ)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қажетті қасиеттері бар құрылыс материалдарын алу және қолдану үшін материалтану негіздерін түсінеді.
2. Жол - құрылыс материалдарының физикалық, механикалық, химиялық, технологиялық, пайдаланушылық қасиеттері туралы білімді меңгерген.
3. Асфальт және бетон қоспаларының құрамын есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданылатын материалдардың сапасын бақылауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жол - құрылыс материалдарының негізгі қасиеттерін түсінеді.

2. Владеет методами топографической съемки
3. Выполняет трассирование по топографическим картам;
Результат обучения: 2) Учитывать геологических особенностей строения рабочей зоны, характеристик и качеств грунтов
Критерии оценки:
1. Понимает особенности производства и состав изыскательских работ
2. Владеет знаниями физических и механических свойств грунтов и почв;
3. Выполняет привязывание проектных решений к конкретным условиям;
Результат обучения: 3) Определить гидрологические и гидрогеологические условия подземных и поверхностных вод
Критерии оценки:
1. Понимает основы гидростатики и гидродинамики, понятие о водосливах
2. Владеет знаниями типовых конструкций земляного полотна и водоотводных устройств;
3. Выполняет проектирование водопропускных труб и водоотводных устройств;
ПК5. Оценить качественные характеристики и определить свойства дорожно-строительных материалов и грунтов
ПМ 5. Оценка качественных характеристик и определения свойств дорожно-строительных материалов и грунтов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения: Основных свойств дорожно-строительных материалов. Каменных материалов, органических вяжущих материалов, асфальтобетона, асфальтобетонных смесей, минеральных вяжущих материалов, цементобетона, цементобетонных смесей и их основных свойств. Грунтов, укрепленные вяжущими материалами, местные дорожно-строительные материалы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: физические, механические, химические, технологические, эксплуатационные свойства дорожно-строительных материалов;
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- определять свойства материалов;
- рассчитывать состав асфальто-и цементобетонных смесей;
- приготовлять грунты, укрепленные одним из минеральных вяжущих.
Результат обучения: 1) Определить основные физико-механические характеристики дорожно-строительных материалов.
Контроль качества дорожно-строительных материалов. Дорожно-строительные материалы (II, III).
Критерии оценки:
1. Понимает материаловедческие основы получения и применения строительных материалов с требуемыми свойствами;
2. Владеет знаниями физических, механических, химических, технологических, эксплуатационных свойств дорожно-строительных материалов;
3. Выполняет расчет состава асфальто - и цементобетонных смесей;
Результат обучения: 2) Выполнить контроль качества применяемых материалов
Критерии оценки:
1. Понимает основные свойства дорожно-строительных материалов.

2. Құрылыс материалдарының сапалық сипаттамаларын бағалау әдістерін меңгерген.
3. Асфальтбетонды, пісірме, әрлеу және жұмыстардың басқа түрлерін құрылыс практикасында қолдану кезінде негізді ұсынымдарды беру және бақылау жүргізу.
ПҚ 6. Автомобиль жолдарын жобалауды орындау
КМ 6.Автомобиль жолдарын жобалау
Бұл модуль автомобиль жолдарын, жұмыс құжаттамасын жобалау; тас жолды төсеудің жалпы принциптерін, ендік бейінін, жолдың киімін, су өткізу және суды бұру жобалау құралдарын жобалау, жер жабынын жобалау, жолдардың қиылысу және бірігуі, жолдарды абаттандыру, автомобиль жолдарының нұсқаларын салыстыру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жолдың жер бетінің жобалау негіздерін, жол жабынын есептеу әдістерін және құрылымдау принциптерін, су өткізгіш құрылыстарының саңылауларын есептеу әдісін, жолдарды қиылыстыруды және біріктіруді жобалау ерекшеліктерін, жолдарды ландшафты негіздерін, жолдарды абаттандыру әдістері, жолдарды күрделі табиғи жағдайларда жобалау ерекшеліктерін, аэродромдарды жобалау принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жобалануды жолдың техникалық өлшемдерін есептеуді, жолды жобалау кезінде ауданның табиғи - климаттық жағдайларын ескеруді, автомобиль жолдарын және жол құрылыстарын жобалау кезінде орындалатын жобалық - іздеу жұмыстарының негізгі түрлері бойынша практикалық дағдыларды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тас жолдың жоспарын, автомобиль жолының жер бетінің ендік және бойлық бейінін орындау.
Автомобиль жолдарын жобалау (I, II, III)
Жасанды құрылыстар
Сәулеттік - ландшафтты
Автомобиль жолдарын жобалау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жолдың жер жабынын жобалау негіздерін түсінеді.
2. Жол киімдерін есептеу әдістері және құрылымдау принциптерін меңгерген.
3. Заманауи техникалық құралдарды пайдалана отырып, қажетті есептеулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Су өткізгіш құрылыстарын және үстірт су бұрманы жобалауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыстардың құрылымдық ерекшеліктерін түсінеді.
2. Су өткізгіш құрылыстардың саңылауларын есептеу әдістерін меңгерген.
3. Жер бетіндегі су ағарың анағұрлым тиімді және қауіпсіз құрылымдық шешімдерін таңдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жол киімінің құрылысын есептеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жол киімдерін құрылымдау принциптерін түсінеді.
1. Жол киімдерін есептеу әдістерін меңгерген.
3. Жол киімін есептеуді орындау.
Оқыту нәтижесі: 4) Жолдың, жасанды құрылыстың, аэродромның барлық құрылымдық элементтері бойынша жұмыстардың көлемін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жолдардың, жол құрылыстарының және аэродромның көлемін құру әдістерін түсінеді.

2. Владеет методами оценки качественных характеристик строительных материалов.
3. Выполняет контроль и выдавать обоснованные рекомендации при проведении асфальтобетонных, сварочных, отделочных и других видов работ в строительной практике.
ПК 6. Выполнить проектирование автомобильных дорог
ПМ 6.Проектирование автомобильных дорог
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: Проектирования автомобильных дорог, рабочей документации. Общих принципов прокладки трассы. Проектирование продольного профиля, дорожных одежд, водопропускных и водоотводных устройств. Проектирование земляного полотна, пересечения и примыкания дорог. Благоустройство дорог, сравнение вариантов автомобильных дорог.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
- основы проектирования земляного полотна дороги;
- принципы конструирования и методы расчета дорожных одежд;
- методы расчета отверстий водопропускных сооружений;
- особенности проектирования пересечений и примыканий дорог;
- основы ландшафтного проектирования дорог;
- способы благоустройства дорог;
- особенности проектирования дорог в сложных природных условиях;
- принципы проектирования аэродромов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
-рассчитать технические параметры проектируемой дороги;
-учитывать природно-климатические условия района при проектировании дороги;
- практические навыки по основным видам проектно-изыскательских работ, выполняемым при проектировании автомобильных дорог и дорожных сооружений.
Результат обучения: 1) Выполнить проектирование плана трассы, продольного и поперечного профиля земляного полотна автомобильной дороги.
Проектирование автомобильных дорог (I, II, III)
Искусственные сооружения. Архитектурно-ландшафтное проектирование автомобильных дорог
Критерии оценки:
1. Понимает основы проектирования земляного полотна дороги;
2. Владеет принципами конструирования и методами расчета дорожных одежд;
3. Выполняет необходимые расчеты, используя современные технические средства.
Результат обучения: 2) Выполнить проектирование водопропускного сооружения и поверхностного водоотвода
Критерии оценки:
1. Понимает конструктивные особенности сооружений;
2. Владеет методами расчета отверстий водопропускных сооружений;
3. Выполняет выбор наиболее эффективных и безопасных конструктивных решений поверхностного водоотвода
Результат обучения: 3) Выполнить расчет конструкции дорожной одежды.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы конструирования дорожных одежд;

2. Жолдың, жасанды құрылыстың және аэродромның барлық құрылымдық элементтер бойынша жұмыстардың көлемін есептеуді меңгерген.
3. Жолдың, жасанды құрылыстың және аэродромның барлық құрылымдық элементтер бойынша жұмыстардың көлемін есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Автомобиль жолдарын абаттандыруды жобалауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жолдарды абаттандыру әдістерін түсінеді.
2. Жолдарды абаттандырудың сәулет - құрылыс және құрылымдау шешімдерін біледі.
3. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылауды орындайды.
ПҚ 7. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың құрылысы және жобалау кезінде ақпараттық - коммуникациялық қолданбалы бағдарламаларды қолдану
КМ 7. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың құрылысы және жобалау кезінде ақпараттық - коммуникациялық қолданбалы бағдарламаларды қолдану
Бұл модуль автомобиль жолдары мен аэродромдардың құрылысы және жобалау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар автомобиль жолдары мен аэродромдардың құрылысы және жобалау кезінде заманауи қолданбалы бағдарламаларды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар автомобиль жолдарын және аэродромды автоматтандырылған жобалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Автомобиль жолдары мен аэродромдардың құрылысы және жобалау кезінде ақпараттық - коммуникациялық қолданбалы бағдарламаларды білу.
1. Автомобиль жолдарын автоматтандырылған жобалау
2. Аэродромдарды автоматтандырылған жобалау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Автомобиль жолдарын жобалау және салу кезінде ақпараттық -коммуникациялық технологиялардың қолданбалы бағдарламаларын қолдану міндеттерін түсінеді.
2. Автомобиль жолдарын жобалау және салу кезінде түрлі бағдарламаларды біледі.
3. Автоматтандырылған жобалауды пайдалана отырып, автомобиль жолдарын салу және жобалауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Автомобиль жолдары мен аэродромдардың құрылысы және жобалау кезінде ақпараттық - коммуникациялық қолданбалы бағдарламаларды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Аэродромды жобалау және салу кезінде ақпараттық -коммуникациялық технологиялардың қолданбалы бағдарламаларын қолдану міндеттерін түсінеді.
2. Аэродромды жобалау және салу кезінде түрлі бағдарламаларды біледі
3. Автоматтандырылған жобалауды пайдалана отырып, аэродромды салу және жобалауды орындайды.
ПҚ 8. Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысының техникалық - экономикалық негіздемесін және сметалық есептеулерді орындау.
КМ 8. Автомобиль жолдары мен аэродромдар құрылысының техникалық - экономикалық негіздемесін және сметалық есептеулерді орындау.
Бұл модуль автомобиль жолдарын салудың рационалды техникалық - экономикалық негіздеу және сметалық -қаржылық есебі үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар автомобиль жолдарының және аэродромдардың техникалық -экономикалық негіздемесінің және сметалық қаржылық есебінің әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жолдың өлшемдерін тағайындау процесінде жобалық және жол - пайдаланушы шешімдерін есептеуді және негіздеуді, сметалық - қаржылық есепті орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жолдардың өлшемдерін тағайындау процесінде жобалық және жол -пайдалану шешімдердің техникалық - экономикалық негіздемелерін жетілдіру міндеттерін білу.
Көлік құрылысының экономикасы
Құрылыстың техникалық - экономикалық негіздемесі
Смета ісі
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жолдардың өлшемдерін тағайындау процесінде жобалық және жол -пайдалану шешімдердің техникалық - экономикалық негіздемесінің негізгі міндеттерін түсінеді.

2. Владеет методами расчета дорожных одежд;
3. Выполняет расчет дорожной одежды
Результат обучения: 4) Выполнить подсчет обьемов работ по всем конструктивным элементам дороги, искусственного сооружения, аэродрома.
Критерии оценки:
1. Понимает методы составления объемов по проектам дорог, дорожных сооружений и аэродромов
2. Владеет подсчетом обьемов работ по всем конструктивным элементам дороги, искусственного сооружения, аэродрома;
3. Выполняет расчет объемов работ по всем конструктивным элементам дороги, искусственного сооружения, аэродрома;
Результат обучения: 5) Выполнить проектирование благоустройства на автомобильной дороге
Критерии оценки:
1. Понимает способы благоустройства дорог;
2. Владеет архитектурно – строительными и компоновочными решениями благоустройства дорог;
3. Выполняет оценку качества выполненных работ.
ПК 7. Применить прикладные программы информационно-коммуникативных технологий при проектировании и строительстве автомобильных дорог и аэродромов
ПМ 7. Применение прикладных программ информационно-коммуникативных технологий при проектировании и строительстве автомобильных дорог и аэродромов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при проектировании и строительстве автомобильных дорог и аэродромов
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: современные прикладные программы при проектировании и строительстве автомобильных дорог и аэродромов
При изучении модуля обучающиеся учатся: автоматизированному проектированию автомобильных дорог и аэродромов
Результат обучения:1) Владеть прикладными программами информационно-коммуникативных технологий при проектировании и строительстве автомобильных дорог и аэродромов.
Автоматизированное проектирование автомобильных дорог Автоматизированное проектирование аэродромов
Критерии оценки
1. Понимает задачи применения прикладных программ информационно-коммуникативных технологий при проектировании и строительстве автомобильных дорог
2. Владеет различными программами при проектировании и строительстве автомобильных дорог
3. Выполняет проектирование и строительство автомобильных дорог с использование автоматизированного проектирования.
Результат обучения: 2) Владеть прикладными программами информационно-коммуникативных технологий при проектировании и строительстве аэродромов
Критерии оценки
1. Понимает задачи применения прикладных программ информационно-коммуникативных технологий при проектировании и строительстве аэродромов
2. Владеет различными программами при проектировании и строительстве аэродромов
3. Выполняет проектирование и строительство аэродромов с использованием автоматизированного проектирования.
ПК 8.Выполнить технико-экономическое обоснование и сметные расчеты строительство автомобильных дорог и аэродромов
ПМ 8. Выполнение технико-экономического обоснования и сметные расчеты строительство автомобильных дорог и аэродромов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для рационального технико-экономического обоснования строительства автомобильных дорог и сметно-финансового расчета
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методов технико-экономического обоснования и сметно-финансового расчета автомобильных дорог и аэродромов
При изучении модуля обучающиеся учатся: рассчитывать и обосновывать проектные и дорожно - эксплуатационные решения в процессе назначения параметров дорог, производить сметно-финансовый расчет
Результат обучения: 1) Владеть задачами совершенствования технико - экономических обоснований проектных и дорожно - эксплуатационных решений в процессе назначения параметров дорог
Экономика транспортного строительства.
Технико-экономическое обоснование проекта строительства
Сметное дело
Критерии оценки
1. Понимает основные задачи технико-экономического обоснования проектных и дорожно- эксплуатационных решений в процессе назначения параметров дорог

2. Жолдардың өлшемдерін тағайындау процесінде жобалық және жол -пайдалану шешімдердің техникалық - экономикалық негіздемесінің әдістерін біледі.
3. Жолдардың өлшемдерін тағайындау кезінде жобалық және - жол -пайдалану шешімдерінің міндеттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Экономикалық шешімдерді қамтамасыз ету, көлік сапасын және жол қауіпсіздігін арттыру бойынша ұсынымдарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Экономикалық шешімдерді қамтамасыз ету, көлік сапасын және жол қауіпсіздігін арттыру бойынша ұсынымдарды қамтамасыз ету бойынша негізгі міндеттерді түсінеді.
2. Экономикалық шешімдерді қамтамасыз ету, көлік сапасын және жол қауіпсіздігін арттыру бойынша ұсынымдарды біледі.
3. Экономикалық шешімдерді қамтамасыз ету, көлік сапасын және жол қауіпсіздігін арттыру бойынша міндеттерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сметалық -қаржылық есептеу әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Сметалық - қаржылық есепті орындау кезінде негізгі міндеттерді түсінеді.
2. Сметалық - қаржылық есеп бойынша түрлі бағдарламаларды біледі.
3. Сметалық - қаржылық есепті орындайды.
ПҚ 9. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың, жасанды ғимараттардың құрылысын орындау
КМ 9. Автомобиль жолдары мен аэродромдардың, жасанды ғимараттардың құрылысы
Бұл модуль жалпы және арнайы пайдаланымдағы жер жабынын, жол киімін және жасанды құрылыстарды ұйымдастыру және технология бойынша теориялық дайындау және практикалық дағдыларын, сондай-ақ жұмыстарды жүргізу кезінде, жол құрылысы өндірістік мекемелерін жобалау және жол -құрылыс жұмыстарын ұйымдастыру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар құрылыс кезінде жұмыстарды, жер жабынының, жер бетінің және жасанды құрылыстарды жүргізу технологиясының әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жалпы автомобиль жолын және оның жеке құрылыстарын салу бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды, қажетті машиналарды анықтауды және барын тиімді қолдануды; өндірістік өнеркәсіптің жергілікті материалдарын және қосымша өнімдерін қажет жерінде кеңінен қолдану, құрылыстардың анағұрлым технологиялық құрылымдарын әзірлеуді, құрылысты ұйымдастырудың рационалды технологиясын үйренеді.
Бұл модуль жер жабынын және жер киімін жөндеу және қамтылуының теориялық негізін, автомобиль жолдарын және аэродромды басқару үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жер жабынын және жер киімін ұстаудың және жөндеудің теориялық негіздерін, жол қозғалысының қауіпсіздігін ұйымдастыру және қамтамасыз етуді, жолдарды пайдалануды басқаруды, көлік құралдарының қоршаған ортаға және жолдарға әсерін, автомобиль жолдарының жағдайын тексеру және бағалауды әдістері мен құралдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: автомобиль жолдарының және аэродромның көлік- пайдалану сипаттамасын бағалау әдістерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жол - құрылыс материалдарын стандартты сынауды орындау.
Автомобиль жолдарының құрылыс технологиясы
Жасанды ғимараттар
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыс материалдарының негізгі құрылымдық сипаттамаларын және қасиеттерін түсінеді.

2. Владеет методами технико-экономического обоснования проектных и дорожно - эксплуатационных решений в процессе назначения параметров дорог
3. Выполняет задачи проектных и дорожно - эксплуатационных решений в процессе назначения параметров дорог
Результат обучения:2) Владеть рекомендациями по обеспечению экономичности решений, по повышению транспортных качеств и безопасности движения.
Критерии оценки
1. Понимает основные задачи по рекомендации по обеспечению экономичности решений, по повышению транспортных качеств и безопасности движения
2. Владеет рекомендациями по обеспечению экономичности решений, по повышению транспортных качеств и безопасности движения
3. Выполняет задачи по рекомендации по обеспечению экономичности решений, по повышению транспортных качеств и безопасности движения
Результат обучения: 3) Владеть методами сметно-финансового расчета.
Критерии оценки
1. Понимает основные задачи при выполнении сметно-финансового расчета
2. Владеет различными программами по сметно-финансовому расчету 3.Выполняет сметно-финансовый расчет
ПК 9.Выполнить строительство автомобильных дорог, искусственных сооружений и аэродромов
ПМ 9. Строительство автомобильных дорог, искусственных сооружений и аэродромов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для теоретической подготовки и практических навыков по технологии и организации строительства земляного полотна, дорожной одежды и искусственных сооружений на дорогах общего пользования и специальных, а также организации контроля качества при производстве работ, проектировании производственных предприятий дорожного строительства и организации дорожно-строительных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
- различные способы технологии производства ведения работ при строительстве: земляного полотна, дорожной одежды и искусственных сооружений.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- организовывать работы по строительству автомобильной дороги в целом и отдельных ее сооружений, подобрать необходимые машины и эффективно использовать имеющиеся. Широко применять, где возможно, местные материалы и побочные продукты промышленного производства, уметь разрабатывать наиболее технологические конструкции сооружений, рациональную технологию и организацию строительства.
Результат обучения: 1) Выполнить стандартные испытания дорожно-строительных материалов.
Технология строительства автомобильных дорог. Искусственные сооружения. Производственная практика
Критерии оценки:
1. Понимает основные структурные характеристики и свойства строительных материалов.

2. Жол - құрылыс материалдарының физикалық, механикалық және химиялық қасиеттері туралы білімді меңгерген.
3. Жол - құрылыс материалдарын зертханалық сынақтан өткізуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жер жабыны және жол киімін салу, сондай-ақ автокөлік жолдарының қайта салуды, толық және орташа жөндеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жер жабынының және жер киімінің қамтылуын түсінеді.
2. Жер жабынын, жер киімін және жасанды ғимараттарды салу кезінде жұмыстарды жүргізу өндірісі технологиясының жұмыстарын меңгерген.
3. Автомобиль жолдарын толық және орташа жөндеуді ұйымдастыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Су өткізгіш құбырлардың және көпірлердің құрылысын, қайта құрылысын, толық және орташа жөндеуін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыстардың құрылымдық ерекшеліктерін түсінеді.
2. Тиімді және қауіпсіздік құрылымдық шешімдерді таңдау әдістерін меңгерген.
3. Осы құрылыстардың түрлі пайдалану шарттарында тиімділігін талдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Автомобиль жолдарын, су өткізу құрылыстарын, көпірді (жолағар) жобалық - сметалық құжаттамаға сәйкес қайта салуын және толық жөндеуін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобиль жолдарын, су өткізу құрылыстарын, көпірді (жолағар) қайта салу және толық жөндеу туралы негізгі ұғымдарды түсінеді.
2. Негізгі нормативті - техникалық құжаттарды біледі.
3. Автомобиль жолдарын, су өткізу құрылыстарын, көпірді (жолағар) қайта салу және толық жөндеу жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Қала көшелерінің құрылысын, қайта салуды, толық және орташа жөндеу және аула аумағын абаттандыруды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жол құрылысы кезінде жұмыстардың көлемін түсінеді.
2. Орындалатын жұмыстардың экономикалық тиімділікті есептеуді біледі.
3. Бар жолдың және аула аумақтарын визуалды қарауын және ақаулы ведомостерін құруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Аэродромдарды салу, қайта салу және толық жөндеуін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұшу- қону жолағының жол жабынын қайта салу кезінде жұмыстарын көлемін түсінеді.
2. Орындалатын жұмыстардың экономикалық тиімділікті есептеуді біледі.
3. Ұшу-қону жолағының жол жабынының бар ақауларын визуалдық қарауды және ведомосін құруды орындайды.
10. Автомобиль жолдарын, аэродромдарды және жасанды ғимараттарды пайдалануды орындау.
КМ 10. Автомобиль жолдарын, аэродромдарды және жасанды ғимараттарды пайдалануды орындау
Оқыту нәтижесі: 1) Автомобиль жолдарының және аэродромдарының жабынын және жол киімінің ұсталуы және жөндеуінің теориялық негіздерін орындау.
Автомобиль жолдарын пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобиль жолдарының және аэродромдарының жабынын және жол киімінің ұсталуы және жөндеуінің теориялық негіздерін түсінеді.

2. Владеет знаниями о физических, механических и химических свойствах дорожно-строительных материалов.
3. Выполняет лабораторные испытания дорожно-строительных материалов;
Результат обучения: 2) Выполнить устройство земляного полотна и дорожной одежды, а также реконструкцию, капитальный и средний ремонт автомобильных дорог.
Критерии оценки:
1. Понимает содержание земляного полотна и дорожной одежды.
2. Владеет способами технологии производства ведения работ при строительстве: земляного полотна, дорожной одежды и искусственных сооружений.
3. Выполняет организацию работ по капитальному и среднему ремонту автомобильных дорог.
Результат обучения: 3) Выполнить строительство, реконструкцию, капитальный и средний ремонт водопропускных труб и мостов.
Критерии оценки:
1. Понимает конструктивные особенности сооружений.
2. Владеет приемами выбора наиболее эффективных и безопасных конструктивных решений.
3. Выполняет анализ эффективности применения этих конструкций в различных условиях эксплуатации.
Результат обучения: 4) Выполнить реконструкцию и капитальный ремонт автомобильной дороги, водопропускного сооружения, моста (путепровода) в соответствии с проектно-сметной документации.
Критерии оценки:
1. Понимает основные понятия о реконструкции и капитальном ремонте автомобильной дороги, водопропускного сооружения, моста (путепровода).
2. Владеет основными нормативно-техническими документами.
3. Выполняет работы по реконструкции и капитальном ремонте автомобильной дороги, водопропускного сооружения, моста (путепровода).
Результат обучения: 5) Выполнить строительство, реконструкцию, капитальный и средний ремонт городских улиц и благоустройство дворовых территорий.
Критерии оценки:
1. Понимает объемы работ при реконструкции дороги.
2. Владеет расчетом экономической эффективности выполняемых работ.
3. Выполняет визуальный осмотр и составление ведомости дефектов существующей дороги и дворовых территорий.
Результат обучения: 6) Выполнить строительство, реконструкцию и капитальный ремонт аэродромов.
Критерии оценки:
1. Понимает объемы работ при реконструкции дорожного полотна взлетно-посадочной полосы;
2. Владеет расчетом экономической эффективности выполняемых работ.
3. Выполняет визуальный осмотр и составление ведомости дефектов существующего дорожного полотна взлетно-посадочной полосы.
ПК10.Выполнить эксплуатацию автомобильных дорог, искусственных сооружений и аэродромов
ПМ 10. Эксплуатация автомобильных дорог, искусственных сооружений и аэродромов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для правильной эксплуатация автомобильных дорог, искусственных сооружений и аэродромов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: теоретические основы содержания и ремонта земляного полотна и дорожных одежд; организацию и обеспечение безопасности движения; управления эксплуатацией дорог; воздействие транспортных средств на окружающую среду и дороги; •методы и средства диагностирования и оценки состояния автомобильных дорог.
При изучении модуля обучающиеся учатся: методам оценки транспортно-эксплуатационных характеристик автомобильных дорог и аэродромов
.
Результат обучения: 1) Выполнить теоретические основы содержания и ремонта земляного полотна и дорожных одежд автомобильных дорог и аэродромов
Эксплуатация автомобильных дорог
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические основы содержания и ремонта земляного полотна и дорожных одежд автомобильных дорог и аэродромов.

2. Автомобиль жолдарының және аэродромның жер жабынының ұсталуы және жөндеуінің теориялық негіздерін меңгерген.
3. Автомобиль жолдарының және аэродромның жер жабынының ұсталуы және жөндеуінің теориялық негіздерін орындайды және қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыруды және қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыру кезінде міндеттерді түсінеді.
2. Жол қауіпсіздігін жол - көлік оқиғаларын, арттыру шараларын талдау әдістерін меңгерген.
3. Жол -көлік оқиғаларының талдауын, қозғалыс қауіпсіздігін арттыру бойынша шараларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жолдарды пайдалануды басқару міндеттерді орындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жолдарды ұстау және жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру міндеттерін түсінеді.
2. Автомобиль жолдарының құрылымдық элементтерінің жөндеу аралық мерзімдерінің арналымы бойынша әдістерін, оның ішінде құрылыс, қайта салу, толық, орташа және ағымдағы жөндеуден кейін жолдарының жағдайын түсінеді.
3. Жолдарды және аэродромдарды ұстау және жөндеудің сапасын басқару бойынша жұмыстарды ұйымдастыру міндеттерін біледі.
4. Жолдарды, аэродромдарды және инженерлік құрылыстарды технологиялы есепке алу, паспорттауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Көлік құралдарының қоршаған ортаға және жолдарға әсерін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көлік құралдарының қоршаған ортасына және жолдарына әсерін бағалау бойынша міндеттерді түсінеді.
2. Көлік құралдарының қоршаған ортасына және жолдарына әсерін бағалау әдістерін біледі.
3. Көлік құралдарының қоршаған ортасына және жолдарына әсерін бағалауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Автомобиль жолдарының және аэродромның жағдайын тексеру және бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобиль жолдарының және аэродромның жағдайын тексеру және бағалау бойынша негізгі міндеттерді түсінеді.
2. Автомобиль жолдарының және аэродромның жағдайын тексеру және бағалау әдістерін біледі.
3. Автомобиль жолдарының және аэродромның жағдайын тексеруді және бағалауды, оның ішінде жылжымалы зертханаларды пайдалана отырып, орындайды.
ПҚ 11. Жол - құрылысы жұмыстары өндірісінің жол - құрылыс материалдарының және технологиялық процестерінің сапасын бақылауды іске асыру
КМ 11. Жол - құрылысы жұмыстары өндірісінің жол - құрылыс материалдарының және технологиялық процестерінің сапасын бақылау
Бұл модуль жол - құрылыс жұмыстарын жүргізудің технологиялық процестерінің және жол - құрылыс материалдарының сапасын бақылауды іске асыру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жол - құрылыс жұмыстарын жүргізудің технологиялық процестерінің және жол - құрылыс материалдарының сапасын бақылауды бағалау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жол - құрылысы жұмыстары өндірісінің жол - құрылыс материалдарының және технологиялық процестерінің сапасын бақылауды іске асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жол - құрылыс материалдарының сапасын бақылау.
Жол - құрылыс материалдарының сапасын бақылау
Жол - құрылыс жұмыстарының сапасын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жол - құрылыс материалдарының сапасын бақылау бойынша міндеттерді түсінеді.

2. Владеет теоретическими основами содержания и ремонта земляного полотна автомобильных дорог и аэродромов земляного полотна автомобильных дорог и аэродромов.
3. Выполняет и применяет теоретические основы содержания и ремонта земляного полотна автомобильных дорог и аэродромов земляного полотна автомобильных дорог и аэродромов.
Результат обучения: 2) Выполнить организацию и обеспечение безопасности движения.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи при организации по обеспечению безопасности движения
2. Владеет методами анализа дорожно-транспортных происшествий, мерами по повышению безопасности движения
3. Выполняет анализ дорожно-транспортных происшествий, мероприятия по повышению безопасности движения
Результат обучения:3) Выполнить задачи управления эксплуатацией дорог.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи по организации работ по содержанию и ремонту дорог.
2. Понимает способы по назначению межремонтных сроков конструктивных элементов автомобильных дорог, в т.ч. обстановки пути после строительства, реконструкции, капитального, среднего и текущего ремонта
3. Владеет методами организации работ по управлению качеством ремонта и содержания дорог и аэродромов
4. Выполняет технологический учет, паспортизацию дорог, аэродромов и инженерных сооружений
Результат обучения: 4) Выполнить оценку воздействия транспортных средств на окружающую среду и дороги;
Критерии оценки:
1. Понимает задачи по оценке воздействия транспортных средств на окружающую среду и дороги
2. Владеет методами оценки воздействия транспортных средств на окружающую среду и дороги
3. Выполняет оценку воздействия транспортных средств на окружающую среду и дороги
Результат обучения: 5) Выполнить диагностирование и оценку состояния автомобильных дорог и аэродромов.
Критерии оценки:
1. Понимает основные задачи по диагностированию и оценке состояния автомобильных дорог и аэродромов.
2. Владеет методами диагностирования и оценку состояния автомобильных дорог и аэродромов
3. Выполняет диагностирование и оценку состояния автомобильных дорог и аэродромов и с помощью передвижных лабораторий
ПК 11.Осуществить контроль качества дорожно-строительных материалов и технологических процессов производства дорожно-строительных работ
ПМ 11. Контроль качества дорожно-строительных материалов и технологических процессов производства дорожно-строительных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления контроля качества качество дорожно-строительных материалов и технологических процессов производства дорожно-строительных работ
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы оценки контроля качества дорожно-строительных материалов и технологических процессов производства дорожно-строительных работ
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять контроль качества дорожно-строительных материалов и технологических процессов производства дорожно-строительных работ
Результат обучения: 1) Выполнить контроль качества дорожно-строительных материалов.
Контроль качества дорожно-строительных материалов
Контроль качества дорожно-строительных работ
Критерии оценки:
1. Понимает задачи по контролю качества дорожно-строительных материалов

2. Жол - құрылыс материалдарының сапасын бақылау әдістерін түсінеді.
3. Жол - құрылыс материалдарының сапасын бақылауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жол -құрылыс жұмыстарын жүргізудің технологиялық процестерінің сапасын бақылауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жол - құрылыс жұмыстарын жүргізудің технологиялық процестерінің сапасын және жөндеу аралық мерзімдерін тағайындау міндеттерін және жарамдылықтың кепілді мерзімін бақылау бойынша міндеттерді түсінеді.
2. Жол - құрылыс жұмыстарын жүргізудің технологиялық процестерінің сапасын бақылау әдістерін біледі.
3. Жол - құрылыс жұмыстарын жүргізудің технологиялық процестерінің сапасын бақылауды орындайды.
ПҚ12. Орындау негізгі түрлерінің құрылысы бойынша жұмыстарды " автомобиль жолдары және аэродромдар
КМ12.Орындау негізгі түрлерінің құрылысы бойынша жұмыстарды " автомобиль жолдары және аэродромдар
Өндірістік процестерді ұйымдастыру, бригадаларда тапсырма беру, жол - құрылыс материалдарының қажеттілігін есептеу; Автомобиль жолдарының техникалық жағдайын анықтау бойынша тексеру жұмыстарын жүргізу.Құрылыс бригадасының жұмысына жетекшілік ету және автомобиль жолдарының, аэродромдардың жоғары сапалы жөндеуі ен қызмет көрсетуін қамтамасыз ету, автомобиль жолдарының техникалық жағдайын тексеру көмегімен анықтау, жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау және ақаудың себептерін анықтау. Инженерлік -техникалық қызметтің жұмыстарын ұйымдастыру, жол - құрылыс материалдарын рационалды пайдалану. Техниканы пайдаланудың тиімділігін есепке алу және талдау. Дипломдық жобаны орындау үшін материалдар жинау.
Оқыту нәтижесі: 1) Автомобиль жолдарын салу объектілерінде мастер ретінде жұмыстарды орындау.
Технологиялық практика
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мастердің, бригадирдің, жол жұмысшысының, сондай-ақ тех қадағалаушының және авторлық қадағалаудың қызметтік міндеттерін біледі.
2. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтайды және жояды.
3. Механизмдердің және машиналардың сызбаларын оқиды.
4. Жабдықты жөндеуге жол беру нарядын құрайды.
5. Істен шыққан бөлшектердің эскиздерін жасайды.
6. Тозу дәрежесіне байланысты бөлшектерін ақаулыға шығаруды жүргізеді.
7. Техникалық қауіпсіздік бойынша инструктаж береді, жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз етеді және қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қорғаныс бойынша ережелердің сақталуын қамтамасыз етеді.
8. Жұмыстарды жүргізу аймағының шегінде жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдарын анықтайды.
9. Құралдармен, құрылғылармен және қосалқы бөлшектермен жөндеуді қамтамасыз етеді.
10. Нарядты рәсімдейді.

2. Владеет методами контроля качества дорожно-строительных материалов
3. Выполняет контроль качества дорожно-строительных материалов
Результат обучения: 2) Выполнить контроль качества технологических процессов производства дорожно-строительных работ.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи по контролю качества технологических процессов производства дорожно- строительных работ и задачи назначения межремонтных сроков и гарантийные сроки службы.
2. Владеет методами контроля качества технологических процессов производства дорожно-строительных работ
3. Выполняет контроль качества технологических процессов производства дорожно-строительных работ
ПК12. Выполнить работы по строительству автомобильных дорог и аэродромов
ПМ12. Выполнение основных видов работ по строительству автомобильных дорог и аэродромов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления и организации производственных процессов, разрабатывать задания бригадам; рассчитывать потребность в дорожно-строительных материалах; проводить диагностические работы по определению технического состояния автомобильных дорог. Руководить работой строительной бригадой и обеспечивать высококачественный ремонт и обслуживание автомобильных дорог и аэродромов, определять с помощью диагностирования техническое состояние автомобильных дорог, контролировать качество ремонтных работ и выявлять причины брака. Организацию работ инженерно-технической службы, рациональному использованию дорожно-строительных материалов. Учет и анализ эффективности использования техники. Собирать материалы для выполнения дипломного проекта
Результат обучения: 1) Выполнить работы в качестве мастера на объектах строительства автомобильных дорог
Производственная практика
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Знает должностные обязанности мастера, бригадира, дорожного рабочего, а также технадзора и авторского надзора
2. Устанавливает и устраняет неисправности в работе оборудования.
3. Читает чертежи механизмов и машин.
4. Составляет наряд-допуск на ремонт оборудования.
5. Составляет эскизы вышедших из строя деталей.
6. Проводит дефектовку деталей в зависимости от степени их износа.
7. Проводит инструктаж по технике безопасности, обеспечивает безопасное ведение работ и осуществление контроля за соблюдением правил по технике безопасности и противопожарной защите.
8. Устанавливает технические средства организации дорожного движения в пределах фронта ведения работ
9. Обеспечивает ремонты инструментами, приспособлениями и запасными частями.
10. Оформляет наряды.

11. Орта буынның инженерлік -техникалық жұмыстардың сапасын бақылаудың іске асырылуын көрсететін есептік құжаттармен жұмыс жасайды.
12. Жолды ұйымдастыру аймағында бригадир дублер ретінде жұмыс жасайды.
13. Бөлу және жер жұмыстарының өндірісінде қатысады.
14. Құрылыс материалдарын және арнайы киімді пайдалану және есептен шығару бойынша құжаттарды рәсімдейді.
15. Нормативтік және анықтамалық әдебиетті пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Автомобиль жолдарының құрылысын ұйымдастыруды игеру және талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жол - құрылыс саласының мекемелер жүйесін түсінеді.
2. Өндірістік - техникалық бөлімнің, жоспарлы - экономикалық бөлімнің, еңбек және еңбекақы бөлімі, бас механик бөлімі, бас энергетик бөлімінің міндеттерін түсінеді.
3. Мекеме жұмысы туралы мәліметтерді жинайды және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Құрылыс бригадасының жұмысына жетекшілік ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орта буынның инженерлік -техникалық жұмыстардың сапасын бақылаудың іске асырылуын көрсететін есептік құжаттармен жұмыс жасайды
2. Жолды ұйымдастыру аймағында бригадир дублер ретінде жұмыс жасайды
3. Бөлу және жер жұмыстарының өндірісінде қатысады
4. Құрылыс материалдарын және арнайы киімді пайдалану және есептен шығару бойынша құжаттарды рәсімдейді
5. Ағымдағы және келешектегі жоспарлардың, материалдар мен көлік құралдарына өтінім үшін есептеулерді орындайды.
6. Автомобиль жолдарының техникалық жағдайын тексеру арқылы анықтайды.
7. Жөндеу жұмыстарының сапасын бақылайды және ақау себептерін анықтайды.
8. Автомобиль жолдарын салудың ілгерінді әдістерін ажыратады.
9. Бөлшектердің тозуға төзімділігін және жабдықтың пайдалану сенімділігін арттырудың заманауи әдістерін қолданады.
10. Машиналардың тозған тораптарын қалпына келтірудің заманауи әдістерін қолданады.
11. Дипломдық тапсырмада көзделген мәселелердің тізіміне сәйкес дипломдық жобалауды орындау үшін жиналған материалдарды тіркей отырып, диплом алды практика бойынша есептік орындайды.
ДЖ Дипломдық жобалау
Дипломдық жобалау
Студенттің дайындық деңгейін бағалау үшін оқытудың кредиттік технологиясы бойынша кәсіптік білім беру модульдік бағдарламаларын меңгеру аяқталған соң қорытынды мемлекеттік аттестаттау жүргізіледі, ол дипломдық жобаны орындауды және қорғауды және "Қолданбалы бакалавр" біліктілігін тағайындауды көздейді. Диплом жобасы мазмұнының көлемін оқу мекемесі белгілейді.
Оқыту нәтижесі 1) Автомобиль жолдарын және аэродромдарды салу бойынша жобалық - есептік жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

11. Работает с отчетной документацией, отражающей осуществление контроля качества работ инженерно-технических работников среднего звена.
12. Работает в качестве бригадира дублера на участке дорожной организации.
13. Участвует в производстве разбивочных и земляных работ.
14. Составляет документы отчетности по использованию и списанию строительных материалов и специальной одежды.
15. Использует нормативную и справочную литературу.
Результат обучения: 2) Изучить и проанализировать организацию строительства автомобильных дорог.
Критерии оценки:
1. Понимает систему предприятий дорожно-строительной отрасли.
2. Понимает обязанности производственно-технического отдела, планово-экономического отдела, отдела труда и заработной платы, отдела главного механика, главного энергетика.
3. Собирает и анализирует данные о работе предприятия.
Результаты обучения: 3) Руководить работой строительной бригадой.
Критерии оценки:
1. Работает с отчетной документацией, отражающей осуществление контроля качества работ инженерно-технических работников среднего звена.
2. Работает в качестве бригадира дублера на участке дорожной организации.
3. Участвует в производстве разбивочных и земляных работ
4. Составляет отчетность по использованию и списанию строительных материалов и спец. одежды.
5. Выполняет расчеты для текущих и перспективных планов, заявок на материалы и транспортные средства.
6.Определяет с помощью диагностирования техническое состояние автомобильных дорог.
7. Контролирует качество ремонтных работ и выявляет причины брака.
8. Различает прогрессивные методы строительства автомобильных дорог.
9. Понимает современные методы повышения износостойкости деталей и повышения эксплуатационной надежности оборудования.
10. Применяет современные методы восстановления изношенных узлов машин.
11. Выполняет отчет по преддипломной практике с приложением материалов собранных для выполнения дипломного проектирования в соответствии с перечнем вопросов предусмотренных в дипломном задании.
ДП Дипломное проектирование
Дипломное проектирование
Для оценки уровня подготовки студента, по завершению освоения профессиональных образовательных модульных программ по кредитной технологии обучения проводится итоговая государственная аттестация, которая предусматривает выполнение и защиту дипломного проекта на присвоение квалификации "Прикладной бакалавр". Объем содержание дипломного проекта устанавливает учебное заведение.
Результат обучения 1) Выполнить проектно-расчетные работы по строительству автомобильных дорог и аэродромов.
Критерии оценки:

1. Дипломдық жобаны орындау үшін бастапқы мәліметтерді жалпылайды.
2. Жұмыстарды жүргізу технологиясын есептеу әдістемесін меңгерген.
3. Автомобиль жолдарының және аэродромды салудың жергілікті сметасын жасайды.
4. Орындалатын жұмыстардың технологиялық процесін сипаттайды.
Ескерту:
Қолданыстағы абрревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 379-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 803-қосымша
"Дизайн (бейіні бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0402000 - Дизайн (бейіні бойынша)
Біліктілігі:
0402022 - Көркемдік-әсемдеу жұмыстарын орындаушы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

1. Обобщает исходные данные для выполнения дипломного проекта.
2. Владеет методикой расчета технологии производства работ.
3. Составляет локальную смету на выполнение строительства автомобильных дорог и аэродромов.
4. Описывает технологический процесс выполняемых работ.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
ДП - дипломное проектирование.
Приложение 379
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 803
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Дизайн (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0402000 – Дизайн (по профилю)
Квалификация:
040202 2 – Исполнитель художественно-оформительских работ
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

2880
К
Консультациялар
Оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
3312
Ескерту:
* Жалпы білім беру пәндерінің мазмұны тәжірибеге бағдарланған сипатта және оқу мекемесімен жеке анықталады.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
ЖБП - жалпы білім беру пәндері;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 381-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 805-қосымша
"Дизайн (бейіні бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0402000 - Дизайн (бейіні бойынша)
Біліктілігі:
040202 2 - Көркемдік-әсемдеу жұмыстарын орындаушы
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдарға арналған
(жеңіл дәрежедегі ақыл-ой
кемістігі)
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіби коммуникация
ның қарапайым негіздерін қолдану
БМ 01. Кәсіби коммуникацияның қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль сөйлеудің ауызша және жазбаша түрлерінде және ақпараттық сауаттылықта бастауыш деңгейдегі коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексика негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылықтың негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: кәсіби қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын қолдануды; компьютерлік ресурстарды игеруді, олардың практикалық қолдану әдістемесін меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіби қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің және жазбаша грамматиканың және қарапайым негіздеріне ие болу.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Информатика
негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақ (орыс) тілінде ауызша және жазбаша қарым-қатынас жасау үшін қажетті қарапайым лексикалық және грамматикалық материалды түсінеді.
2. Мамандық бойынша ең қарапайым терминологияны қолданады.
3. Кәсіби коммуникация процесінде диалог жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби мәселелерді шешу үшін информатика негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты енгізу, шығару және өңдеу үшін бастапқы және қосалқы компьютерлік құрылғылардың мақсатын түсінеді.
2. Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Қарапайым ақпараттық объектілермен (мәтіндер, суреттер) жұмыс істеу кезінде қарапайым әрекеттерді жүзеге асырады.

2880
К
Консультации
Не более ста часов на год обучения
Ф
Факультативные занятия
Не более четырех часов в неделю
Всего:
3312
Примечание:
* Содержание общеобразовательных дисциплин носит практик ориентированный характер и определяется организацией образования самостоятельно.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Приложение 381
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 805
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Дизайн (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0402000 – Дизайн (по профилю)
Квалификация:
040202 2 – Исполнитель художественно-оформительских работ
Категория: лица с особыми
образовательными
потребностями
(умственная отсталость
легкой степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения.
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устных и письменных видах речевой деятельности и информационной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, необходимые для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы с целью практического применения.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными основами грамматики письма и правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
1. Понимает элементарный лексико-грамматический материал, необходимый для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) языке.
2. Применяет простейшую терминологию по специальности.
3. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
Результат обучения:
2) Владеть основами информатики для решения профессиональных задач.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение основных и дополнительных устройств компьютера для ввода, вывода и обработки информации.
2. Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.
3. Выполняет элементарные действия при работе с простыми информационными объектами (текстами, рисунками).

4. Интернетте ақпаратты іздеуді жүзеге асырады.
5. Кәсіби бағдарланған ақпаратты басқару үшін компьютерлік технологияның мүмкіндіктерін пайдаланады.
БҚ 2. Әлеуметтану және қоғамда бейімделу
БМ 02 Әлеуметтану және қоғамда бейімделу
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену мен бейімделуге, жеке тұлғаның қалыптасуына және жетілуіне қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді, сондай-ақ жеке тұлғаның қоғамда бейімделу жағдайларын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар коммуникативтік дағдыларды, қоғамдағы мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар өздерінің ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, мүдделерін іске асыруды үйренеді; өзін-өзі анықтау, өзін-өзі растау қасиеттерін қалыптастыру; жеке тұлғаны дамытуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдағы тәртіптің жалпыға ортақ нормаларын сақтау.
Өзін -өзі тану
Қарым-қатынастың этикасы мен психологиясы
Бағалаудың
өлшемшарттары:
1. Қоғамда, топта, жұмыс ұжымында мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін сақтайды
2. Қазіргі қоғамдағы этикалық нормалар мен мінез-құлық ережелері туралы идеялар негізінде өз іс-әрекеттері үшін жеке жауапкершілікті сезінеді және өз мойнына алады;
3. Әртүрлі әлеуметтік жағдайларда басқалармен ынтымақтасады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы өз позициясын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қоғамдық өмірге қатысады.
2. Өз шығармашылық қабілеттерін көрсетеді.
БҚ 3. Салауатты өмір салтын ұстану
БМ 03 Салауатты өмір салтын ұстану
Бұл модуль салауатты өмір салтын қалыптастыру, денсаулықты нығайту, психологиялық және физикалық өнімділікті арттыру, қол жетімді спорттық іс-әрекеттерді бастау үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар дене шынықтыруды денсаулығын нығайту құралы ретінде, дене шынықтырудың салауатты өмір салтын қалыптастыруға әсері туралы біледі.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: дене жаттығуларын орындау әдісін меңгеруді; дене шынықтыру сабақтарында қозғалыстарды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйрене.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты принциптерін ұстану.
Бейімделген дене тәрбиесі
Валеология
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салты туралы негізгі түсінік бар.
2. Жаттығулардың денсаулықты нығайтуға әсерін түсінеді.
3.Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді
Кәсіптік модульдер
ПҚ 1. Көркемдік - бейнелеу міндеттерді шешу үшін материалдарды қолдану
ПМ 01. Көркемдік - бейнелеу міндеттерді шешу үшін материалдарды қолдану
Бұл модуль бейнелеу сауаттылығының көркемдік заңдарын, суретте жұмысты салу құрылымын меңгеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар пішіннің құрылысы және оның құрылымдары туралы жалпы ұғымдарды; келешек заңдары туралы бастапқы ұғымы; оптикалық иллюзия және олардың пропорциялары, жарық пен көлеңке туралы ұғымды, контраст және нюанс, жоспарлылық, материалдық, тұтастық, бағыну, екінші реттік детальдардан бастапқыға өтуді меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жетекшінің басшылығымен сурет негіздерін меңгеру.
Сурет
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Геометриялық пішіндерді құрудың заңдарын меңгерді.
3. Пішін құру заңдарын және оның құрылымдарын пайдаланады

4. Осуществляет поиск информации в Интернете.
5. Использует возможности компьютерных технологий для оперирования информацией профессиональной направленности.
БК 2. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 02 Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для социализации и адаптации в обществе, для формирования и становления личности, а также условия адаптации индивида в обществе.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают социальные качества общения, поведения и предметной деятельности, принятых в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся реализовать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе.
Самопознание, Этика и психология общения
Критерии оценки:
1. Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе
2. Понимает степень ответственность за свои поступки
3. Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях.
Результат обучения: 2) Осознавать собственное положение в обществе..
Критерии оценки:
1. Участвует в общественной жизни.
2. Проявляет свои творческие способности.
БК 3. Соблюдать основы здорового образа жизни
БМ 03 Соблюдение основ здорового образа жизни
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования здорового образа жизни, укрепления здоровья, повышения психологической и физической работоспособности, приобщения к доступной спортивной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают представления о физической культуре как средстве укрепления здоровья, о влиянии занятий физической культуры на формирование здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть техникой выполнения физических упражнений; соблюдать правила безопасности при выполнении движений во время занятий физической культурой.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Адаптивная физическая культура
Валеология
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Понимает влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения:
2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04 Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии.
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации
Критерии оценки
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях
Критерии оценки
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Понимает методы решения профессиональных задач.
3. Высказывает готовность добросовестно трудиться.
Профессиональные модули
ПК 1. Выбирать и применять материалы для решения художественно-изобразительных задач
ПМ 01. Использование материалов для решения художественно-изобразительных задач
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных художественных законов изобразительной грамоты, структуру построения работы в рисунке.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: технику безопасности; законы построения геометрических фигур; компоновать изображение на заданном формате; построить форму (геометрическую и т.д.), законы композиции в рисунке.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть основами рисунка с помощью руководителя.
Результат обучения: 1) Владеть основами рисунка под руководством руководителя (педагога).
Рисунок
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Осваивает законы построения геометрических фигур.
3. Использует законы построения формы и ее конструкции.

4. Белгіленген форматта суретті дұрыс құрастыруды біледі.
Сызықтық композиция туралы білімді ескере отырып, пішінді (геометриялық және т.б.) дұрыс құра біледі.
Суретте композиция заңдарын пайдалана біледі.
ПҚ 2. Көркемдік - бейнелеу міндеттері үшін техника және технологияны таңдау және пайдалану.
ПМ 02. Көркемдік - бейнелеу міндеттері үшін техника және технологияны пайдалану.
Бұл модуль бейнелеу сауаттылығының негізгі көркемдік заңдарын, көркем суретте жұмыстың құрылымын жасау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар пішіннің құрылысы және оның құрылымдары туралы жалпы ұғымдарды; келешек заңдары туралы бастапқы ұғымы; оптикалық иллюзия және олардың пропорциялары, жарық пен көлеңке туралы ұғымды, контраст және нюанс, жоспарлылық, материалдық, тұтастық, бағыну, екінші реттік детальдардан бастапқыға өтуді меңгеруі тиіс
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар пішіннің құрылысы және түсі, келешек заңдары туралы бастапқы ұғымын; оптикалық иллюзия және олардың пропорцияларын, жарық пен көлеңке туралы ұғымды, ахроматикалық және хроматикалық түстерді, бояулардың араласуын, контраст және нюанс, жоспарлылық, материалдық, тұтастық, бағыну, екінші реттік детальдардан бастапқыға өтуді, колористік бірлікті меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жетекшінің басшылығымен көркем сурет негіздерін меңгеру.
Көркем сурет
Пленэр
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Материалдарды және құралдарды қолдана біледі.
3. Таңдалған форматта натюрмортты құрастыра біледі.
4. Ахроматикалық және хроматикалық түстерді біледі.
5. Көркем суреттегі суреттің құрылысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Акварель және акрил көркем сурет техникасымен жұмыс жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көркем сурет түрлерін және жанрларын біледі.
2. “Гризаиль” техникасында көркем сурет бойынша академиялық жұмыстарды құру арқылы көркем суретте реңк таба біледі.
3. Түс шеңберін меңгеру арқылы көркем суретте түсті таба біледі.
4. Акварельді көркем сурет техникасында жұмыс жасай біледі.
5. Белгіленген форматта натюрморт құрай біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жетекшінің басшылығымен білімі мен икемдерді шығармашылықта пайдалана отырып, атмосфераны және күн сәулесін ескере отырып, әуе ортасының өзгерістерін көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Акварель көркем суретінің техникасын меңгерген.
1. Акрил көркем суретінің техникасын меңгерген
2. Статикалық жануарларды және құстарды ғана емес, оларды қозғалыста суреттей және пайдалана біледі.
3. Сызықтық және әуе перспективаларының заңдарын қолдану.

4. Компонует изображение на заданном формате.
5. Строит форму (геометрическую и т.д.) с учетом знаний линейной композиции.
6. Использует законы композиции в рисунке.
ПК 2. Выбирать и применять техники и технологии для решения художественно изобразительных задач
ПМ 02. Использование техники и технологии для решения художественно-изобразительных задач
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных художественных законов изобразительной грамоты, структуру построения работы в живописи.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают материалы и инструменты используемые на практике, компоновать натюрморт в выбранном формате; различать ахроматические и хроматические цвета; построение рисунка в живописи; виды и жанры живописи; создание академических работ по живописи в технике "гризаиль", изучение цветового круга, технику акварельной живописи; компоновать натюрморт на заданном формате, технику безопасности, технику акварельной и акриловой живописи, законы линейной и воздушной перспективы, применение законов светотеневой моделировки, применение в своих работах мягких материалов (сангина, соус и уголь).
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть основами живописи под руководством руководителя, работать техникой акварельной и акриловой живописи, воспроизводить изменение воздушной среды с учетом состояния атмосферы и солнечного света под руководством руководителя.
Результат обучения: 1) Владеть основами живописи под руководством руководителя.
Живопись
Пленэр
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Владеет материалами и инструментами.
3. Компанует натюрморт в выбранном формате.
4. Различает ахроматические и хроматические цвета.
5. Владеет построением рисунка в живописи.
Результат обучения: 2) Работать техникой акварельной и акриловой живописи.
Критерии оценки:
1. Распознает виды и жанры живописи.
2. Выбирает тон в живописи, путем создания академических работ по живописи в технике “гризаиль”.
3. Выбирает цвет в живописи путем изучения цветового круга.
4. Владеет техникой акварельной живописи.
5. Компонует натюрморт на заданном формате.
Результат обучения: 3) Воспроизводить изменение воздушной среды с учетом состояния атмосферы и солнечного света, применяя знания и умения в творчестве под руководством руководителя.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Владеет техникой акварельной живописи.
3. Владеет техникой акриловой живописи.

4. Жарық және көлеңкені модельдеудің заңдарын қолдана біледі.
5. Өз жұмысында жұмсақ материалдарды (сангина, тұздық және көмір) қолдана біледі.
ПҚ 3. Композицияны көркемдік идея құралы ретінде пайдалану.
ПМ 03. Композицияны көркемдік идея құралы ретінде пайдалану.
Бұл модуль композициядағы көркемдік заңдардың негізгі түрлерін игеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
- композиция теориясын.
-көркемдік образды.
-композиция элементтерін және құралдарын, әдістерін, принциптерін және заңдылықтарын, оларды пайдалану әдістерін.
-композиция түрлерін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар
-Мемдекеттік мұражағайға;
-Этнографиялық мұражайға;
-тарихи -археологиялық мұражайға баруы;
-көрмелерге баруы және галереяға қатысуы тиіс.
Экспозициялармен, мұражай экспонаттарымен танысу. Түрлі дәуірлердің өнер туындыларымен танысу. Заманауи көрме залдарымен танысу.Бұрынғы шеберлердің жұмыстарының көшірмелері. Заманауи суретшілер жұмыстарының көшірмелері.
Оқыту нәтижесі: 1) Жетекшінің басшылығымен білімі мен икемдерді шығармашылықта пайдалана отырып, атмосфераны және күн сәулесін ескере отырып, әуе ортасының өзгерістерін көрсету.
Композиция негіздері
Композиция
Мұражайлық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Композиция заңдарын меңгерген.
3. Композиция әдістерін меңгерген.
4. Композиция құралдарын біледі.
5. Сюжеттік композициялық орталықты құра біледі.
6. Шығармашылық ойлауды дамыта біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жетекшінің басшылығымен композиция заңдылықтарын және бейнелі ассоциацияларды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Композиция заңдылықтарын пайдалана біледі.
3. Ассоциативтік қабылдауды біледі.
4. Ассоциативтік ойлауды дамыта біледі.
5. Орталық композцияда көркемдік - сәндеу жұмыстарының объектісі ретінде анималистикалық жанрдағы стильдеуді, пейзаж элементін және адам антропометриясын біледі.
6. Көркемдік образды анықтай біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жетекшінің басшылығымен мұражай жәдігерлерін зерделей отырып, композициялық құралдарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Өткен ғасырлардың, сондай-ақ орта кезеңнің заманауи дизайнерлерінің монументтік өнер туындыларының элементтері бар жұмыстарына көшірмелерін жасай біледі.
3. Түрлі техникаларды және материалдарды пайдалана отырып, графикалық және көркем сурет жұмыстарын орындау дағдыларын меңгерді.

4. Владеет знаниями зарисовки и использования не только статичных животных и птиц, но и их в движении.
5. Применяет законы линейной и воздушной перспективы.
6. Применяет законы светотеневой моделировки.
7. Использует в своих работах мягкие материалы (сангина, соус и уголь).
ПК 3. Использовать композицию как средство художественных идей
ПМ 03. Использование композиции как средства художественных идей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных видов художественных законов в композиции.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают технику безопасности, законы, приемы и средства композиции, сюжетно композиционный центр; поиск художественного образа,; выполнение копий с работ с элементами монументальных видов искусств как прошлых, так и современных дизайнеров навыки исполнения графических и живописных работ с использованием различных техник и материалов; различия произведений искусства по жанрам, произведения художников.
При изучении модуля обучающиеся понимают изменения воздушной среды с учетом состояния атмосферы и солнечного света, применяя знания и умения в творчестве под руководством руководителя;
владеть закономерностями композиции и образными ассоциациями под руководством руководителя; применять композиционные средства, осмысливая музейные экспонаты для художественных идей с помощью руководителя.
Результат обучения:
1) Воспроизводить изменение воздушной среды с учетом состояния атмосферы и солнечного света, применяя знания и умения в творчестве под руководством руководителя.
Основы композиции
Композиция
Музейная практика.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Владеет законами композиции.
3. Владеет приемами композиции.
4. Владеет средствами композиции.
5. Создает сюжетно композиционный центр.
6. Владеет простейшими знаниями развития творческого мышления.
Результат обучения: 2) Владеть закономерностями композиции и образными ассоциациями под руководством руководителя.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Использует закономерности композиции.
3. Владеет простейшими знаниями ассоциативного восприятия.
4. Владеет простейшими знаниями развития ассоциативного мышления.
5. Владеет стилизацией в анималистическом жанре: растений -элемент пейзажа и антропометрии человека как объекта художественно-оформительских работ в средовой композиции.
6. Находит художественный образ.
Результат обучения: 3) Применять композиционные средства, осмысливая музейные экспонаты для художественных идей под руководством руководителя.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Выполняет копии с работ с элементами монументальных видов искусств как прошлых, так и современных дизайнеров.
3. Владеет навыками исполнения графических и живописных работ с использованием различных техник и материалов.

4. Өнер туындыларын жанрлар бойынша ажырата біледі.
5. Суретшілердің туындыларын сипаттай біледі.
ПҚ 4. Дизайн теориясын және тарихын көркемдік -сәндеу жұмыстарында пайдалану.
ПМ 04. Дизайн теориясын және тарихын көркемдік -сәндеу жұмыстарында пайдалану.
Бұл модуль
-дизайнның пайда болуын;
-дизайнның алғашқы теорияларын;
-дизайнның заманауи өнерін;
-Қазақстан Республикасындағы өнер және дизайнды;
-жазу тарихын;
шрифтілердің стильдерін;
-құралдар мен материалдарды (қарындаш, тушь, гуашь, қауырсын және т.б.);
шрифт композициясын құруды сипаттайды.
Бұл модульде білім алушылар жарық және түстің табиғатын, түстердің үйлесімді құрылымын білуі тиіс. Құрылымдық құжаттаманы әзірлеу және рәсімдеу ережелерін анықтай біледі. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар кәсіптік қызметте бейнелеу сауаттылығының негіздерін, көркемдік форманы құрудың заңдылықтарын және оны қабылдау ерекшеліктерін білуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жетекшінің басшылығымен бейіні бойынша дизайн және стиль тарихын пайдалану
Дизайн теориясы және тарихы
Түстану
Шрифтілер
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Дизайн тарихын біледі.
3. Бейіні бойынша дизайн стилін біледі.
4. Жобаларды құру үшін дизайн тарихын біледі.
5. "Тренд" және "стиль" ұғымдары туралы біледі.
6. Жоба құру кезінде дизайн тарихын пайдалана біледі.
7. Дизайн әлеуметтенуінің негіздерін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Жетекшінің басшылығымен жарық және түс, түстердің гармониялық үйлесімін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жарық және түс табиғатын біледі.
2. Түстердің негізгі сипаттамаларын, араластыруды біледі.
3. Түстердің негізгі сипаттамаларын, түс үйлесімін біледі.
4. Түс қатарын құра біледі.
5. Негізгі түс модельдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жетекшінің басшылығымен шрифтерді дұрыс жазу негіздерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шрифтінің көркемдік міндеттерін біледі.
2. Шрифтердің көне таралымдарын біледі.
3. Жаңа стиль шрифтермен жұмыс жасай біледі.
4. Кіші әріптермен дұрыс жасай біледі.
5. Шрифтерді дұрыс таңдай біледі.
6. Композициялық шрифт топтарын құра біледі.
7. Шрифт деталдарымен жұмыс жасай біледі.

4. Различает произведения искусства по жанрам.
5. Описывает произведения художников.
ПК 4. Использовать теорию дизайна и цветоведения в художественно- оформительских работах
ПМ 04. Применение теории дизайна и цветоведения в художественно-оформительских работах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для применения знаний теории дизайна и цветоведения в художественно-оформительских работах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают простейшие знания истории дизайна, стили дизайна по профилю, историю дизайна для создания проектов, понятия "тренд" и "стиль", применение истории дизайна при создании проектов, основы социологии дизайн, знания о природе света и цвета, основные характеристики цвета, смешивания; о закономерностях цветов; цветовой гармонии, методы создания цветового строя, основные цветовые модели, художественные задачи шрифта, знания о старинных семействах шрифтов, применение шрифтов нового стиля, строчных букв, подбор шрифтов, составление композиционных шрифтовых групп, работу над шрифтовыми деталями, с инструментами и материалами.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять историю дизайна и стили по профилю под руководством руководителя; владеть знаниями о природе света и цвета, гармонического сочетания цветов, владеть основами правописания шрифтов под руководством руководителя.
Результат обучения:1) Использовать историю дизайна и стили по профилю под руководством руководителя.
Теория и история дизайна
Цветоведение
Шрифты
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Владеет простейшими знаниями истории дизайна.
3. Владеет стилями дизайна по профилю.
4. Владеет историей дизайна для создания проектов.
5. Различает понятия "тренд" и "стиль".
6. Использует историю дизайна при создании проектов.
7. Владеет основами социологии дизайна.
Результат обучения:2) Знать природу света и цвета, гармоническое сочетания цветов под руководством руководителя.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о природе света и цвета.
2. Владеет основными характеристиками цвета, смешивание.
3. Владеет знаниями о закономерностях цветов, цветовой гармонии.
4. Создает цветовой строй.
5. Распознает основные цветовые модели.
Результат обучения:3) Владеть основами правописания шрифтов под руководством руководителя.
Критерии оценки:
1. Распознает художественные задачи шрифта.
2. Владеет простыми знаниями о старинных семействах шрифтов.
3. Работает шрифтами нового стиля.
4. Работает строчными буквами.
5. Правильно выбирает шрифты.
6. Составляет композиционные шрифтовые группы.
7. Работает над шрифтовыми деталями.

8. Құралдармен және материалдармен жұмыс жасай біледі.
ПҚ 5. Көркемдік - безендіру және макеттеу жұмыстарында арнайы технологияларды қолдану
ПМ 05. Көркемдік - безендіру және макеттеу жұмыстарында арнайы технологияларды қолдану
Бұл модуль
-макеттеудің негізгі әдістерін;
-жеке жазықтықтардан көлемдік композицияны;
-беттің трансформациясын сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кәсіптік қызметінде макеттеу негіздерін қолдануды біледі.
Картон және қағазды, сондай-ақ дайындамадан жапсыру кезеңдерін пайдалана біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Жетекшінің басшылығымен макеттеу негіздерін білу.
Макеттеу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Қажетті құралдарды, материалдарды және олармен жұмыс жасай біледі.
3. Макеттеудің негізгі әдістерін біледі.
4. Қарапайым геометриялық пішін макеттерін орындайды.
5. Композициялық құрылыс заңдылықтарын біледі.
6. Жазықтық композицияны біледі.
ПҚ6. Дизайн саласында қарапайым графикалық компьютерлік бағдарламаларды меңгеру.
ПМ 06. Дизайн саласында қарапайым графикалық компьютерлік бағдарламаларды меңгеру.
Модульді игеру нәтижесінде студент композицияны әзірлеу кезінде эскизді нұсқаларды беру үшін графикалық екі өлшемді компьютерлік бағдарламаларды үйренеді.
Бұл модуль студенттердің заманауи дизайнерлік екі өлшемді бағдарламалар саласында практикалық қызмет негізінде зияткерлік және көркемдік - шығармашылық қабілеттерін тудыру, әлеуметтендіру, өзін -өзі таныту үшін маңыздыны дамыту болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 1) Жетекшінің басшылығымен жобаларды әзірлеу кезінде эскизді нұсқаларды беру кезінде графикалық екі өлшемді бағдарламаларды білу.
Кәсіптік компьютерлік бағдарламалар
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Текстураны, фактураны және түсті біледі.
3. Шрифт жазбаларымен жұмыс жасай біледі.
4. Өз эскиздерін құрастыруды және дұрыс бере біледі.
5. Қабаттармен жұмыс жасай біледі.
6. Қылқаламмен және градиентпен жұмыс жасай біледі.
7. Графикалық бағдарламалардың эффектілермен жұмыс жасай біледі.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

8. Работает с инструментами и материалами.
ПК 5. Применять специальные технологии в художественно- оформительских работах и макетировании
ПМ 05. Применение специальных технологий в художественно-оформительских работах и макетировании
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения специальных технологий в художественно-оформительских работах и макетировании.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают применение необходимых инструментов, материалов, основы приема макетирования, макеты простых геометрических форм, закономерности композиционного построения, работу с плоскостной композицией.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть основами макетирование под руководством руководителя.
Результат обучения:1) Владеть основами макетирования с помощью руководителя.
Макетирование
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Использует необходимые инструменты, материалы.
3. Владеет основами приема макетирования.
4. Выполняет макеты простых геометрических форм.
5. Владеет закономерностями композиционного построения.
6. Владеет плоскостной композицией.
ПК6. Применять простые графические компьютерные программы в области дизайна
ПМ 06. Применение простых графических компьютерных программ в области дизайна
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения простых графических компьютерных программ в области дизайна.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают технику безопасности, технику наложения текстуры, фактуры и цвета; шрифтовые надписи; способы компановки и правильной подачи своих эскизов; работу со слоями; способы работы с кисточками и градиентом; способы с эффектами в графических программах.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть простейшими элементами графических двухмерных программ для подачи эскизных вариантов при разработке проектов под руководством руководителя.
Результат обучения:1) Владеть графическими двухмерными программами для подачи эскизных вариантов при разработке проектов под руководством руководителя.
Профессиональные компьютерные программы
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Владеет техникой наложения текстуры, фактуры и цвета.
3. Владеет шрифтовыми надписями.
4. Владеет компоновкой и правильной подачей своих эскизов.
5. Владеет работой со слоями.
6. Владеет способами с кисточками и градиентом.
7. Владеет способами с эффектами в графических программах.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 382
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 382-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 806-қосымша
"Дизайн (бейіні бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0402000 - Дизайн (бейіні бойынша)
Біліктілігі:
040202 2 - Көркемдік-әсемдеу жұмыстарын орындаушы
Санаты: ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған (орташа дәрежедегі ақыл-ой кемістігі)
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
БМ 01. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль сөйлеудің және ақпараттық сауаттылықта бастауыш деңгейдегі коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексиканың қарапайым негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылықтың негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: кәсіптік қазақ (орыс) тілінің қарапайым лексикалық және грамматикалық минимумын қолдануды; компьютерлік ресурстарды игеруді олардың практикалық үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің қарапайым негіздеріне ие болу.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақ (орыс) тілінде қарым-қатынас жасау үшін қажетті қарапайым лексикалық және грамматикалық материалды түсінеді.
2. Мамандық бойынша ең қарапайым терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Информатика негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты енгізу, шығару және өңдеу үшін бастапқы және қосалқы компьютерлік құрылғылардың мақсатын түсінеді.
2. Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Қарапайым ақпараттық объектілермен (мәтіндер, суреттер) жұмыс істеу кезінде қарапайым әрекеттерді жүзеге асырады.
4. Интернетте ақпаратты іздеуді жүзеге асырады.
БҚ 2 Әлеуметтану және қоғамда бейімделу
БМ 02 Әлеуметтану және қоғамда бейімделу
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену мен бейімделуге, жеке тұлғаның қалыптасуына және жетілуіне қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді, ондай-ақ жеке тұлғаның қоғамда бейімделу жағдайларын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар коммуникативтік дағдыларды, қоғамдағы мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар өздерінің ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, мүдделерін іске асыруды үйренеді; өзін-өзі анықтау, өзін-өзі растау қасиеттерін қалыптастыру; жеке тұлғаны дамытуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдағы тәртіптің жалпыға ортақ нормаларын сақтау.
Өзін -өзі тану
Қарым-қатынастың этикасы мен психологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 806
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Дизайн (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0402000 – Дизайн (по профилю)
Квалификация:
040202 2 – Исполнитель художественно-оформительских работ
Категория: лица с особыми
образовательными
потребностями
(умственная отсталость
умеренной степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения.
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня речевой деятельности и информационной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают простейшие основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, необходимые для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть простейшим лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
1. Понимает элементарный лексико-грамматический материал, необходимый для общения на казахском (русском) языке.
2. Применяет простейшую терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть основами информатики.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение основных и дополнительных устройств компьютера для ввода, вывода и обработки информации.
2. Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.
3. Выполняет элементарные действия при работе с простыми информационными объектами (текстами, рисунками).
4. Осуществляет поиск информации в Интернете.
БК 2. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 02 Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для социализации и адаптации в обществе, для формирования и становления личности, а также условия адаптации индивида в обществе.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: социальные качества общения, поведения и предметной деятельности, принятых в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Соблюдать нормы поведения в обществе.
Самопознание
Этика и психология общения
Критерии оценки:

1. Қоғамда, топта, жұмыс ұжымында мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін сақтайды
2. Қазіргі қоғамдағы этикалық нормалар мен мінез-құлық ережелері туралы идеялар негізінде өз іс-әрекеттері үшін жеке жауапкершілікті сезінеді және өз мойнына алады;
3. Әртүрлі әлеуметтік жағдайларда басқалармен ынтымақтасады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы өз позициясын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1 Қоғамдық өмірге қатысады.
2. Өз шығармашылық қабілеттерін көрсетеді.
БҚ 3. Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
БМ 03 Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
Бұл модуль салауатты өмір салтын қалыптастыру, денсаулықты нығайту, психологиялық және физикалық өнімділікті арттыру, қол жетімді спорттық іс-әрекеттерді бастау үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар салауатты өмір салтының қарапайым негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: дене жаттығуларын орындау әдісін меңгеруді; дене шынықтыру сабақтарында қозғалыстарды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты принциптерін ұстану.
Бейімделген дене тәрбиесі
Валеология
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салты туралы негізгі түсінік бар.
2. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
3. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі:
2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар: мамандықтың мақсатын, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби міндеттерді орындауды, олардың сапасын бағалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе
2. Понимает и несет ответственность за свои поступки.
3. Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях;
Результат обучения: 2) Осознавать собственное положение в обществе.
Критерии оценки:
1. Участвует в общественной жизни.
2. Проявляет свои творческие способности.
БК 3. Соблюдать основы здорового образа жизни
БМ 03. Соблюдение основ здорового образа жизни
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для социализации и адаптации в обществе, формирования и становления личности, образа жизни, укрепления здоровья, повышения психологической и физической работоспособности, приобщения к доступной спортивной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают простейшие основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть техникой выполнения физических упражнений; соблюдать правила безопасности при выполнении движений во время занятий физической культурой.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Адаптивная физическая культура
Валеология
Критерии оценки:
Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
3. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения:
2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04 Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся усваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Понимает методы решения профессиональных задач.
3. Строит перспективный жизненный план.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:

1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады.
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Кәсіптік модульдер
ПҚ 1. Көркемдік - бейнелеу міндеттерді шешу үшін материалдарды таңдау және қолдану.
ПМ 01. Көркемдік - бейнелеу міндеттерді шешу үшін материалдарды қолдану.
Бұл модуль бейнелеу сауаттылығының көркемдік заңдарын, суретте жұмысты салу құрылымын меңгеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар пішіннің құрылысы және оның құрылымдары туралы жалпы ұғымдарды; келешек заңдары туралы бастапқы ұғымы; оптикалық иллюзия және олардың пропорциялары, жарық пен көлеңке туралы ұғымды, контраст және нюанс, жоспарлылық, материалдық, тұтастық, бағыну, екінші реттік детальдардан бастапқыға өтуді меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Жетекшінің басшылығымен сурет негіздерін меңгеру.
Сурет
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Геометриялық пішіндерді құрудың заңдарын меңгерді.
3. Пішін құру заңдарын және оның құрылымдарын пайдаланады
4. Белгіленген форматта суретті дұрыс құрастыруды біледі.
5. Пішінді (геометриялық және т.б.) дұрыс құра біледі.
ПҚ 2. Көркемдік - бейнелеу міндеттері үшін техника және технологияны таңдау және пайдалану.
ПМ 02. Көркемдік - бейнелеу міндеттері үшін техника және технологияны пайдалану.
Бұл модуль бейнелеу сауаттылығының негізгі көркемдік заңдарын, көркем суретте жұмыстың құрылымын жасау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар меңгеруі тиіс:
- пішіннің құрылысы және түс туралы жалпы түсінік.
-жарық көлеңке туралы ұғым.
- түс және рең.
-ахроматикалық және хроматикалық түстер.
- бояуларды араластыру
- контраст және нюанс
-жоспарлылық.
-материалдылық.
-тұтастық.
-бағыну.
Қосымша детальдардан негізгіге
-түс бірлігі.
Оқыту нәтижесі: 1) Жетекшінің басшылығымен көркем сурет негіздерін меңгеру.
Көркем сурет
Пленэр
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдарды және құралдарды қолдана біледі.

1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Профессиональные модули
Квалификация: "040202 2 – Исполнитель художественно-оформительских работ"
ПК 1. Выбирать и применять материалы для решения художественно -изобразительных задач
ПМ 01. Использование материалов для решения художественно-изобразительных задач
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных художественных законов изобразительной грамоты, структуру построения работы в рисунке.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают технику безопасности, законы построения геометрических фигур, компановать изображение на заданном формате; строить форму (геометрическую и т.д.) с учетом знаний линейной композиции, законов композиции в рисунке.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть основами рисунка
Результат обучения: 1) Владеть основами рисунка под руководством руководителя.
Рисунок
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Соблюдает правила построения геометрических фигур под руководством руководителя.
3. Использует правила построения формы и ее конструкции под руководством педагога.
4. Правильно компонует изображение на заданном формате по образцу.
5. Владеет способами постройки формы (геометрической и т.д.) под руководством руководителя.
ПК 2. Выбирать и применять техники и технологии для решения художественно -изобразительных задач
ПМ 02. Использование техники и технологии для решения художественно-изобразительных задач
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения простейших законов изобразительной грамоты, структуры построения работы в живописи.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают материалы и инструменты используемые на практике, различать ахроматические и хроматические цвета, построение рисунка в живописи; виды и жанры живописи; технику акварельной живописи; технику безопасности; технику акварельной и акриловой живописи, законы линейной и воздушной перспективы; применение законов светотеневой моделировки; применение в своих работах мягких материалов (сангина, соус и уголь).
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть основами живописи под руководством руководителя, работать техникой акварельной и акриловой живописи, воспроизводить изменение воздушной среды с учетом состояния атмосферы и солнечного света под руководством руководителя.
Результат обучения: 1) Владеть основами живописи под руководством руководителя.
Живопись
Пленэр
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями использования материалов и инструментов.

2. Таңдалған форматта натюрмортты құрастыра біледі.
3. Ахроматикалық және хроматикалық түстерді біледі.
4. Көркем суреттегі суреттің құрылысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Акварель және акрил көркем сурет техникасымен жұмыс жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көркем сурет түрлерін және жанрларын біледі.
2. Көркем суретте түсті таба біледі.
3. Акварельді көркем сурет техникасында жұмыс жасай біледі.
4. Белгіленген форматта натюрморт құрай біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жетекшінің басшылығымен білімі мен икемдерді шығармашылықта пайдалана отырып, атмосфераны және күн сәулесін ескере отырып, әуе ортасының өзгерістерін көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Акварель көркем суретінің техникасын меңгерген.
3. Акрил көркем суретінің техникасын меңгерген
4. Сызықтық және әуе перспективаларының заңдарын қолдану.
5. Жарық және көлеңкені модельдеудің заңдарын қолдана біледі.
7. Өз жұмысында жұмсақ материалдарды (сангина, көмір т.б) қолдана біледі.
ПҚ 3. Композицияны көркемдік идея құралы ретінде пайдалану.
ПМ 03. Композицияны көркемдік идея құралы ретінде пайдалану.
Бұл модуль композициядағы көркемдік заңдардың негізгі түрлерін игеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
- композиция теориясын.
-композиция элементтерін және құралдарын, әдістерін, принциптерін және заңдылықтарын, оларды пайдалану әдістерін.
-композиция түрлерін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар
-Мемдекеттік мұражағайға;
-Этнографиялық мұражайға;
-тарихи -археологиялық мұражайға баруы;
-көрмелерге баруы және галереяға қатысуы тиіс.
Экспозициялармен, мұражай экспонаттарымен танысу. Заманауи көрме залдарымен танысу.Бұрынғы шеберлердің жұмыстарының көшірмелері. Заманауи суретшілер жұмыстарының көшірмелері.
Оқыту нәтижесі: 1) Жетекшінің басшылығымен білімі мен икемдерді шығармашылықта пайдалана отырып, атмосфераны және күн сәулесін ескере отырып, әуе ортасының өзгерістерін көрсету.
Композиция негіздері
Композиция
Мұражай тәжірибесі
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Компонует натюрморт выбранном формате по предложенному образцу.
3. Различает ахроматические и хроматические цвета.
4. Строит рисунок в живописи под руководством руководителя.
Результат обучения: 2) Работать техникой акварельной и акриловой живописи под руководством руководителя.
Критерии оценки:
1. Владеет простейшими знаниями о видах и жанрах живописи под руководством руководителя.
2. Может найти цвет в живописи под руководством руководителя.
3. Использует техникой акварельной живописи под руководством руководителя.
4. Компонует натюрморт на заданном формате по предложенному образцу под руководством руководителя.
Результат обучения: 3) Воспроизводить изменение воздушной среды с учетом состояния атмосферы и солнечного света, применяя знания и умения в творчестве под руководством руководителя.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Применяет технику акварельной живописи по предложенному образцу под руководством руководителя.
3. Использует техникой акриловой живописи по предложенному образцу под руководством руководителя.
4. Применяет правила линейной и воздушной перспективы по предложенному образцу под руководством руководителя.
5. Применяет правила светотеневой моделировки по предложенному образцу под руководством руководителя.
6.Применяет в работе материалы (сангина, уголь и т.д.)
ПК 3. Использовать композицию как средство художественных идей
ПМ 03. Использование композиции как средства художественных идей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных видов законов в композиции.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают технику безопасности, законы, приемы и средства композиции, простейшие знания развития творческого мышления, простейшие знания ассоциативного восприятия, поиск художественного образа, выполнение копий с работ с элементами монументальных видов искусств как прошлых, так и современных дизайнеров средовиков, навыки исполнения графических и живописных работ с использованием различных техник и материалов, различия произведений искусства по жанрам, произведения художников.
При изучении модуля обучающиеся учатся воспроизводить изменение воздушной среды с учетом состояния атмосферы и солнечного света, применяя знания и умения в творчестве под руководством руководителя,
владеть закономерностями композиции под руководством руководителя; применять композиционные средства под руководством руководителя.
Результат обучения: 1) Воспроизводить изменение воздушной среды с учетом состояния атмосферы и солнечного света, применяя знания и умения в творчестве под руководством руководителя.
Основы композиции
Композиция
Музейная практика
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Композиция заңдарын біледі.
3. Композиция әдістерін біледі.
4. Композиция құралдарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Жетекшінің басшылығымен композиция заңдылықтарын және бейнелі ассоциацияларды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген.
2. Орталық композцияда көркемдік - сәндеу жұмыстарының объектісі ретінде анималистикалық жанрдағы стильдеуді, пейзаж элементін және адам антропометриясын біледі.
3. Көркемдік образды анықтай біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жетекшінің басшылығымен композициялық құралдарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын меңгерген..
2. Өткен ғасырлардың, сондай-ақ орта кезеңнің заманауи дизайнерлерінің жұмыстарына көшірмелерін жасай біледі.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 383-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 807-қосымша
"Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0413000 - Сәндік-қолданбалы өнері және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)
Біліктілігі:

1. Владеет техникой безопасности.
2. Применяет правила композиции по предложенному образцу под руководством руководителя.
3. Использует приемы композиции по предложенному образцу под руководством руководителя.
4. Использует средства композиции по предложенному образцу под руководством руководителя.
Результат обучения:2) Владеть закономерностями композиции и образными ассоциациями под руководством руководителя.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Применяет стилизацией в анималистическом жанре, растений элемент как объект художественно-оформительских работ в средовой композиции по предложенному образцу под руководством руководителя.
3. Использует художественный образ по предложенному образцу под руководством руководителя.
Результат обучения: 3) Применять композиционные средства под руководством руководителя.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой безопасности.
2. Воспроизводит копии с работ как прошлых, так и современных дизайнеров по предложенному образцу под руководством педагога.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 383
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 807
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
Специальность:
Квалификация:
0400000 – Искусство и культура
0413000 – Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)

1. Салауатты өмір салты туралы негізгі түсінік бар.
2. Жаттығулардың денсаулықты нығайтуға әсерін түсінеді.
3. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Көркем бұйымдардың эскиз жұмыстарын орындау
КМ 01. Көркем бұйымдардың эскиз жұмыстарын орындау
Бұл модуль ою-өрнекті эскиздік композицияларды орындау тәсілдерін меңгеру және оларды көркем бұйымдарды безендіруде қолдану үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде оқушылар композицияны және кескіндеме материалдарының көмегімен үлгі бойынша колоритті ескере отырып, ою-өрнекті эскиздерді құрудың негізгі принциптерін меңгереді. Модульді зерделеу барысында білім алушылар шебердің басшылығымен көркем материалдардың көмегімен ұлттық дәстүрлерді қолдана отырып, үлгі бойынша көркем бұйымдарды ою-өрнектелген безендіру эскиздерін әзірлеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ою-өрнекті эскиздік композицияларды жасау кезінде көркемдік сауаттылық негіздерін меңгеру.
Сурет
Кескіндеме
Композиция
Халық кәсіпшілігі мен ою-өрнек тарихы
Мұражай практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Понимает влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствии со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии.
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимает решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Понимает методы решения профессиональных задач.
3. Высказывает готовность добросовестно трудиться.
Профессиональные модули
ПК 1. Выполнять эскизные композиции для оформления художественных изделий
ПМ01 Выполнение эскизных композиций для оформления художественных изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения способов выполнения орнаментальных эскизных композиций и применения их в оформлении художественных изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы построения орнаментальных эскизов с учетом композиции и колорита по образцу с помощью живописных материалов.
При изучении модуля обучающиеся учатся разрабатывать эскизы орнаментального оформления художественных изделий по образцу с использованием национальных традиций с помощью живописных материалов под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Владеть основами художественной грамотности при разработке орнаментальных эскизных композиций.
Рисунок
Живопись
Композиция
История народных промыслов и орнамента
Музейная практика
Критерии оценки:

1. Академиялық сурет негіздерін меңгерген
2. Сәндік сурет негіздерін меңгерген.
3. Көркем сауаттылық негіздерін меңгерген.
4. Ою-өрнектің түрлері мен рәміздерін анықтайды
5. Эскиздік композицияларды дайындау үшін материалдарды таңдайды
6. Эскиздік композицияларды әзірлеуде көркем және графикалық материалдарды қолданады.
7. Үлгі бойынша эскизді көшіру дағдысын меңгерген.
8. Үлгі бойынша көшіру дағдысын меңгерген.
9. Трафарет бойынша көшіру дағдысын меңгерген.
10. Калька арқылы көшіруге дағдыланған..
11. Эскизді қолмен орындау дағдысын меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 2) Композиция және ою-өрнек салу заңдарын ескере отырып, эскизді суреттерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Парақ жазықтығында эскиз жасау үшін композициялық тәсілдерді меңгерген.
2. Эскиздерді дайындау барысында тегіс және жатық сызықтарды қолмен орындайды.
3. Ою-өрнектердің стилистикалық және ұлттық ерекшеліктерін қолданады
4. Бұйым бетіне ою-өрнекті композицияны орналастыру дағдысын меңгерген.
5. Ою-өрнекті орындау үшін үлгіні пайдаланады.
6. Ою-өрнек эскиздерін әзірлеу кезінде графикалық және көркем материалдардың әр түрлерін қолданады.
7. Алгоритмге сәйкес өрнектелген эскиздік композицияларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің басшылығымен өрнектелген эскиздік композицияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Парақ жазықтығында эскиз жасау үшін композициялық тәсілдерді меңгерген.
2. Эскиздерді дайындау барысында тегіс және жатық сызықтарды қолмен орындайды.
3. Эскиздік композицияда қазақ ою-өрнегінің символикасын қолданады
4. Бұйым бетіне ою-өрнекті композицияны орналастыру дағдысын меңгерген
5. Қазақ ою-өрнегін орындау үшін үлгіні пайдаланады.
6. Ою-өрнек эскиздерін әзірлеу кезінде графикалық және көркем материалдардың әр түрлерін қолданады.
7. Алгоритмге сәйкес өрнектелген эскиздік композицияларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қазақтың ұлттық ою-өрнектік нобайлық композициясын орындау.шебердің басшылығымен.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әр түрлі этностар оюының эскизін орындау үшін қағаз бетіне композициялық тәсілдерді түсіруді меңгерген.
2. Әртүрлі этностардың ою-өрнектерінің эскиздерін жасау кезінде тегіс және жатық сызықтарды жүргізеді.
3. Эскиздік композицияда түрлі этностардың ою-өрнегінің символикасын қолданады.
4. Бұйым бетіне түрлі этностардың ою-өрнекті композициясын орналастыру дағдыларына ие.
5. Түрлі этностардың ою-өрнегін орындау үшін үлгіні пайдаланады.
6. Әртүрлі этностардың ою-өрнектерінің эскиздерін әзірлеу кезінде көркем және графикалық техниканы қолданады

1. Владеет основами академического рисунка.
2. Владеет основами декоративного рисунка.
3. Владеет основами живописной грамоты.
4. Определяет виды и символику орнамента.
5. Выбирает материалы для разработки эскизных композиций.
6. Применяет живописные и графические материалы в разработке эскизных композиций.
7. Владеет навыком копирования эскиза по образцу.
8. Владеет навыком копирования по шаблону.
9. Владеет навыком копирования по трафарету.
10. Владеет навыком копирования через кальку.
11. Владеет навыком выполнения эскиза от руки.
Результат обучения: 2) Выполнять орнаментальные эскизные композиции под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Владеет композиционными приемами для составления эскиза на плоскости листа.
2. Выполняет ровные и плавные линии от руки при разработке эскизов.
3. Применяет стилистические и национальные особенности орнаментов.
4. Владеет навыком расположения орнаментальной композиции на плоскости изделия.
5. Использует шаблон для выполнения орнамента.
6. Применяет при разработке орнаментальных эскизов различные виды графических и живописных материалов.
7. Выполняет орнаментальные эскизные композиции согласно алгоритму.
Результат обучения: 3) Выполнять казахскую национальную орнаментальную эскизную композицию. под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Владеет композиционными приемами для составления эскиза казахского орнамента на плоскости листа.
2. Выполняет ровные и плавные линии при разработке эскизов казахского орнамента.
3. Применяет символику казахского орнамента в эскизной композиции.
4. Владеет навыком расположения казахской орнаментальной композиции на плоскости изделия.
5. Использует шаблон для выполнения казахского орнамента.
6. Применяет при разработке эскизов казахского орнамента различные виды живописных и графических материалов.
7. Выполняет казахские орнаментальные эскизные композиции согласно алгоритму.
Результат обучения: 4) Выполнять орнаментальную эскизную композицию различных этносов под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Владеет композиционными приемами для выполнения эскиза орнамента различных этносов на плоскости листа.
2. Выполняет ровные и плавные линии при разработке эскизов орнамента различных этносов.
3. Применяет символику орнамента различных этносов в эскизной композиции.
4. Владеет навыком расположения орнаментальной композиции различных этносов на плоскости изделия.
5. Использует шаблон для выполнения орнамента различных этносов.
6. Применяет при разработке эскизов орнамента различных этносов живописные и графические техники.

7. Алгоритмге сәйкес әр түрлі этностардың өрнектелген эскиздік композицияларын орындайды.
КҚ 2. Сәндік-қолданбалы өнердің шығармашылық жұмыстарын орындау
КМ 02. Сәндік-қолданбалы өнердің шығармашылық жұмыстарын орындау
Бұл модуль декоративті-қолданбалы өнердің шығармашылық жұмыстарын орындауға қажетті білу, жасай білу және дағдыны сипаттайды Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сәндік өнердің әр түрлі техникалары мен түрлерінде шығармашылық жұмыстарды орындаудың негізгі принциптері мен технологияларын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
сәндік өнердің бейнелеу тілі әдісін; сәндік жұмыстарды орындауда негізгі технологиялық тәсілдердін; сәндік-қолданбалы өнердің шығармашылық жұмыстарын орындауға дайындық жұмыстарын жүргізуді; шебердің басшылығымен алгоритмге сәйкес жұмыс істеуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сәндік өнердің бейнелеу тілдерінің әдістерін меңгеру.
Сурет
Кескіндеме
Композиция
Халық кәсіпшілігі мен ою-өрнек тарихы
Материалтану және технологиялар
Өндірістік оқыту Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәндік композицияны композициялық құру дағдысын меңгерген.
2. Сәндік жұмыстың стилистикасын анықтайды.
3. Сәндік жұмыс жанрын анықтайды.
4. Сәндік жұмыстың тақырыбын анықтайды.
5. Сәндік жұмыстарды орындауға арналған материалдар мен құралдарды таңдайды.
6. Жұмыстарды орындау кезінде материалдар мен құралдардың эстетикалық және сәндік қасиеттерін ескереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сәндеу жұмыстарын орындаудың негізгі техникалық әдістерін біледі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Эскизді қағаздан материалға көшіру техникасын меңгерген. Владеет техникой переноса эскиза с бумаги на материал.
2. Сәндік жұмыстарды орындау техникасын анықтайды.
3. Әр түрлі сәндік материалдардың түрлері мен қасиеттерін анықтайды.
4. Сәндік жұмыстарды орындауға арналған арнайы құралдарды меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 3) Сәндік-қолданбалы өнердің шығармашылық жұмыстарын орындауға дайындық жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғау құралдарын пайдаланады.
2. Жұмыс орнын қалыпты және таза ұстайды.
3. Материалдарды, құрал-саймандарды, жабдықтарды және құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Жұмыс үшін сәндік материалдар мен аспаптарды таңдау дағдысын меңгерген.
5. Сәндік жұмыс бөлшектерін белгілеуді, кесуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмысқа материалдар мен құралдарды дайындай білу.
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Арнайы технологиялар мен материалдарды қолдана отырып шығармашылық жұмысты кезең-кезеңмен орындау дағдысын меңгерген.

7. Выполняет орнаментальные эскизные композиции различных этносов согласно алгоритму.
ПК 2. Выполнять творческие работы декоративно-прикладного искусства
ПМ 02. Выполнение творческих работ декоративно-прикладного искусства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения творческих работ декоративно-прикладного искусства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения творческих работ в различных техниках, жанрах, стилях и видах декоративного искусства.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть методом изобразительного языка декоративного искусства; владеть основными технологическими приемами при выполнении декоративных работ; проводить подготовительные работы выполнения творческих работ декоративно-прикладного искусства; работать согласно алгоритму под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Владеть методом изобразительного языка декоративного искусства.
Рисунок
Живопись
Композиция
История народных промыслов и орнамента
Материаловедение и технология
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет навыком композиционного построения декоративной композиции.
2. Определяет стилистику декоративной работы.
3. Определяет жанр декоративной работы.
4.Определяет тематику декоративной работы.
5. Выбирает материалы и инструменты для выполнения декоративной работы.
6. Учитывает эстетические и декоративные свойства материалов и инструментов при выполнении работ.
Результат обучения: 2) Владеть основными технологическими приемами при выполнении декоративных работ.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой переноса эскиза с бумаги на материал.
2. Определяет технику выполнения декоративных работ.
3. Определяет виды и свойства различных декоративных материалов.
4. Владеет специальными инструментами для выполнения декоративных работ.
Результат обучения: 3) Проводить подготовительные работы выполнения творческих работ декоративно-прикладного искусства.
Критерии оценки:
1. Использует средства индивидуальной защиты.
2. Содержит рабочее место в порядке и чистоте.
3. Соблюдает технику безопасности при пользовании материалами, инвентарем, оборудованием и инструментами.
4. Владеет навыком подбора декоративных материалов и инструментов для работы.
5. Выполняет разметку, резку деталей декоративной работы.
Результат обучения: 4) Выполнять творческую декоративную работу в материале согласно технологии под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Владеет навыком поэтапного выполнения творческой работы с применением специальных технологий и материалов.

2. Шебердің басшылығымен тақырыптарға, стилистикаға, композицияларға және колоритке сәйкес болашақ шығармашылық жұмыстың бөлшектерін жүйелі құрастыруды орындайды.
3. Жасалатын бұйымның сапасын бақылауды орындайды.
4. Шебердің басшылығымен шығармашылық жұмыс бөлшектеріне түзету жасайды.
5. Шебердің басшылығымен акрил бояуларын пайдалана отырып, қажет болған жағдайда жұмыс бөлшектерін бояуды орындайды.
6. Жылтыр беру және ылғалдан қорғау үшін лакпен жабу технологиясын пайдаланады.
7. Шебердің басшылығымен ұлттық қазақ дәстүрлер негізінде шығармашылық жұмыс жасайды под руководством мастера.
8. Шығармашылық жұмысты ұсына алады.
КМ 3. Жүн мен былғарыдан көркем және кәдесый бұйымдарын дайындау
КМ 03. Жүн мен былғарыдан көркем және кәдесый бұйымдарын дайындау
Бұл модуль шебер басшылығымн жүн мен былғарыдан қарапайым технология бойынша брошь, моншақ, кулон, шаш түйреуіштерін дайындауға қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды. Модульді оқу кезінде білім алушылар: тері мен жүнді өңдеудің қарапайым әдістері мен тәсілдерін меңгереді; ине, тарақ, желімді пистолет, қарындаш пен металл сызғышты, қайшы мен, жол тескішті, бізді, балға, пинцетті қолдануды, кнопкалар мен люверлерді орнатуға арналған пресс-станокты пайдалануды үйренеді. Желім материалдарын қолдануды және теріні жабыстырудың түрлі қарапайым тәсілдерін меңгереді. Шаблон бойынша бұйымдардың пішімдерін белгілеуді орындауға; қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, қолмен және машиналық тігістерді жүргізуді үйренеді. Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар арнайы технологиялар мен орындау алгоритміне сәйкес жүннен және былғарыдан жасалған шаш түйреуіштер, брошкалар, моншақтар, кулондар, әмияндарды орындаудың арнайы технологиялары мен алгоритмдеріне сәйкес орындаудың негізгі принциптерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің басшылығымен жүннен жасалған қарапайым технологиялы көркем және кәдесый бұйымдарын (брошь, шаш түйреуіш, кулон, білезік, сырға, брелкалар, баулар, тыстар, әмияндар) дайындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу.
Материалтану және технологиялар
Арнайы технологиялар
Өндірістік оқыту Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғау құралдарын пайдаланады.
2. Жұмыс орнын қалыпты және таза ұстайды.
3. Материалдарды, құрал-саймандарды, жабдықтарды және құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Үлгілердің көмегімен жасалатын бұйымның эскизін орындайды
5. Жүнді құрылымы мен түріне қарай ажыратады.
6. Жасалатын бұйымның қасиеттеріне сәйкес жүн таңдайды.
7. Жұмыс процесінде келесі құралдарды қолданады: тарақ, инелер, желім пистолеті, қайшы.

2. Выполняет последовательную сборку деталей будущей творческой работы согласно тематики, стилистики, композиции и колориту под руководством мастера.
3. Выполняет контроль качества будущего изделия.
4. Производит корректировку деталей творческой работы под руководством мастера..
5. Выполняет покраску деталей работы при необходимости, используя акриловые краски под руководством мастера.
6. Использует технологию покрытия лаком работы для придания ей блеска и защиты от влаги.
7. Изготавливает творческую работу в национальных казахских традициях под руководством мастера.
8. Умеет презентовать творческую работу.
ПМ 3. Изготавливать художественные и сувенирных изделий из шерсти и кожи
ПМ 03. Изготовление художественных и сувенирных изделий из шерсти и кожи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изготовления художественных (брошей, заколок, бус, кулонов, браслетов, сережек) и сувенирных (брелков, ремешков, чехлов, кошельков) изделий из шерсти и кожи простой технологии под руководством мастера.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осваивать простые методы и способы обработки кожи и шерсти; пользоваться иглами, расческой, клеевым пистолетом, карандашом, металлической линейкой, ножницами, строчным пробойником, шилом, пинцетом, молоточком, пресс-станком для установки кнопок и люверсов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения художественных (брошей, заколок, бус, кулонов, браслетов, сережек) и сувенирных изделий (брелков, ремешков, чехлов, кошельков) из шерсти и кожи согласно алгоритму и специальным технологиям под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Проводить подготовительные работы для изготовления художественных (брошей, заколок бус, кулонов, браслетов, сережек) и сувенирных изделий (брелков, ремешков, чехлов, кошельков) из шерсти простой технологии под руководством мастера.
Материаловедение и технология
Спецтехнология
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Использует средства индивидуальной защиты.
2. Содержит рабочее место в порядке и чистоте.
3. Соблюдает технику безопасности при пользовании материалами, инвентарем, оборудованием и инструментами.
4. Выполняет эскиз будущего изделия с помощью шаблонов.
5. Различает шерсть по структуре и виду.
6. Подбирает шерсть для будущего изделия согласно ее свойствам.
7. Пользуется в процессе работы следующими инструментами: расческой, иглами, клеевым пистолетом, ножницами.

8. Шебердің басшылығымен жүн іріктеу мен жаюды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүннен шебердің басшылығымен қарапайым технологиялы материалдан көркем және кәдесый бұйымдарын (брошь, шаш түйреуіш, кулон, білезік, сырға, брелкалар, баулар, тыстар, әмияндар) дайындау үшін дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүннен жасалған болашақ бұйымның бөлшектерін дайындау технологиясын сақтайды.
2. Ылғал илеу технологиясын қолдана отырып, жүннен жасалған болашақ көркем бұйымды (брошь, шаш түйреуіш, кулон, білезік, сырға) орындау алгоритмін меңгерген.
3. Ылғал илеу технологиясын қолдана отырып, жүннен жасалған болашақ кәдесыйлық бұйымды орындау алгоритмін біледі (брелок, баулар, қап, әмиян).
4. Үлгі бойынша болашақ жүннен жасалған бұйымның бөлшектерін алгоритмге, композицияға және түстік гаммаға сәйкес жүйелі құрастырады.
5. Арнайы құралдарды пайдалана отырып, бекіту элементтерін орнатады (ілгек, түйреуіш, кнопка, магнит).
6. Жасалатын бұйым сапасын бақылау орындалады
7. Жүннің кіші ақауларын жояды.
8. Практикалық мақсаты мен эстетикалық құндылығы бар жеңіл технологиялы жүннен сапалы өнім жасайды.
9. Қазақ ұлттық дәстүрлеріндегі ою-өрнектерді қолдана отырып, қарапайым формадағы көркем бұйымдарды жүннен дайындайды.
10. Қазақстан халықтарының дәстүрлерінде ою-өрнектерді қолдана отырып, көркем және кәдесый бұйымдарын және қарапайым формаларды жүннен дайындайды
11. Бұйымды көпшілік алдында таныстыра алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің басшылығымен былғарыдан жасалған қарапайым технологиялы көркем және кәдесый бұйымдарын (брошь, шаш түйреуіш, кулон, білезік, сырға, брелкалар, баулар, тыстар, әмияндар) дайындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғау құралдарын пайдаланады.
2. Жұмыс орнын қалыпты және таза ұстайды.
3. Материалдарды, құрал-саймандарды, жабдықтарды және құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Трафареттердің көмегімен жасалатын бұйымның эскизін орындайды.
5. Құрылымы мен түрі бойынша былғарыны ажыратады
6. Болашақ бұйымның қасиеттеріне сәйкес теріні таңдайды.
7. Жұмыс процесінде келесі құралдарды қолданады: қайшы, сызғыш, пинцет, жол тескіш, біз, балға, кнопкалар мен люверлерді орнатуға арналған пресс-станок.
8. Шебердің көмегімен былғарыны таңдау және жаю жұмысын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Шебердің басшылығымен материалда қарапайым технологиялы былғарыдан жасалған көркем (шаш түйреуіштер, брошкалар, моншақтар, кулондар, білезіктер, сырғалар) және кәдесый бұйымдарын (брелоктар, баулар, тыстар, әмияндар) жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

8. Выполняет подбор и раскладку шерсти под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Выполнять художественные (броши, заколки, бусы, кулоны, браслеты, серьги) и сувенирные изделия (брелки, ремешки, чехлы, кошельки) из шерсти простой технологии в материале под руководством мастера.
1. Соблюдает технологию заготовки деталей будущего изделия из шерсти
2. Владеет алгоритмом выполнения будущего художественного изделия из шерсти с применением технологии мокрого валяния (брошь, заколка бусы, кулон, браслет, серьги).
3. Владеет алгоритмом выполнения будущего сувенирного изделия из шерсти с применением технологии мокрого валяния (брелок, ремешок, чехол, кошелек).
4. По образцу выполняет последовательную сборку деталей будущего изделия из шерсти согласно алгоритму, композиции и цветовой гамме.
5. Устанавливает крепежные элементы, пользуясь специальными инструментами (застежка, булавка, кнопка, магнит).
6. Выполняет контроль качества будущего изделия.
7. Устраняет мелкие дефекты шерсти.
8. Создает качественное изделие из шерсти простой технологии, имеющее практическое назначение и эстетическую ценность.
9. Изготавливает из шерсти художественные и сувенирные изделия простых форм с применением казахских национальных орнаментов.
10. Изготавливает из шерсти художественные и сувенирные изделия и простых форм с применением орнаментов в традициях народов Казахстана.
11. Умеет публично презентовать изделие.
Результат обучения: 2) Проводить подготовительные работы для выполнения художественных (брошей, заколок, бус, кулонов, браслетов, сережек) и сувенирных изделий (брелки, ремешки, чехлы, кошельки) из кожи простой технологии под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Использует средства индивидуальной защиты.
2. Содержит рабочее место в порядке и чистоте.
3. Соблюдает технику безопасности при пользовании материалами, инвентарем, оборудованием и инструментами.
4. Выполняет эскиз будущего изделия с помощью трафаретов.
5. Различает кожу по структуре и виду.
6. Подбирает кожу для будущего изделия согласно ее свойствам.
7. Пользуется в процессе работы следующими инструментами: ножницами, линейкой, пинцетом, строчным пробойником, шилом, молоточком, пресс-станком для установки кнопок и люверсов.
8. Выполняет подбор и раскладку кожи под руководством мастера.
Результат обучения: 4) Выполнять художественные (заколки, броши, бусы, кулоны, браслеты, серьги) и сувенирные изделия (брелки, ремешки, чехлы, кошельки) из кожи простой технологии в материале под руководством мастера.
Критерии оценки:

1. Былғарыдан жасалатын бұйымның бөлшектерін дайындау технологиясын сақтайды
2. Өңдеу және желімдеу технологияларын қолдана отырып, былғарыдан жасалған болашақ бұйымды (шаш түйреуіш,брошь, моншақ, кулон, әмиян) және кәдесый бұйымдарын ( брелоктар, баулар, тыстар, әмияндар) жасау алгоритмін біледі.
3. Үлгі бойынша теріден жасалған болашақ бұйымның бөлшектерін жүйелі алгоритмге, композицияға және түстік гаммаға сәйкес құрастыруды орындайды.
4. Арнайы құралдарды пайдалана отырып, бекіту элементтерін орнатады (ілгек, түйреуіш, түйме, магнит).
5. Жасалатын бұйым сапасын бақылауды орындайды.
6. Былғарының майда ақауларын жояды.
7. Акрил бояуларын пайдалана отырып, бұйымның бөлшектерін қажетінше бояуды орындайды.
8. Былғарыдан жасалған көркем бұйымға сурет салады.
9. Практикалық мақсаты мен эстетикалық құндылығы бар жеңіл технологиялы былғарыдан сапалы өнім жасайды.
10. Қазақ ұлттық ою-өрнектерін қолдана отырып, қарапайым формадағы көркем және кәдесый бұйымдарын жүннен дайындайды.
11. Қазақстан халықтарының дәстүрлерінде ою-өрнектерді қолдана отырып, қарапайым формадағы көркем және кәдесый бұйымдарын былғарыдан дайындайды.
12. Бұйымды көпшілік алдында таныстыра алады.
КК 4. Жүн мен былғарыдан ішкі бұйымдарды дайындау.
КМ 04. Жүн мен былғарыдан ішкі бұйымдарды дайындау.
Қарапайым технологиядағы жүннен (панно, жастық, ойыншықтар) және былғарыдан (панно, сағат, шам, ваза) интерьерлік бұйымдарды жасау үшін қажетті білім, білік және дағдылар.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: тері мен жүнді өңдеудің қарапайым әдістері мен тәсілдерін меңгеру; желім материалдарын, тарақты, желім пистолетін, қарындашты, металлды сызғышты пайдалануды біледі.Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар алгоритмге және арнайы технологияларға сәйкес жүннен және былғарыдан жасалған түрлі стилистикалық интерьерлік бұйымдарды орындаудың негізгі принциптерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: Шебердің басшылығымен жүннен жасалған интерьер бұйымдарын (панно,жастықтар, ойыншықтар) жасау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу.
Материалтану және технологиялар
Арнайы технологиялар
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғау құралдарын пайдаланады.
2. Жұмыс орнын қалыпты және таза ұстайды.
3. Материалдарды, құрал-саймандарды, жабдықтарды және құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Шаблонның көмегімен жасалатын бұйымның.
5. Жүнді құрылымы, түрі, қолдану аймағы бойынша ажыратады.
6. Болашақ бұйымға арналған материалдарды түсі мен фактурасы бойынша іріктейді және дайындайды.

1. Соблюдает технологию заготовки деталей будущего изделия из кожи.
2. Владеет алгоритмом выполнения будущего художественного (брошь, заколка, бусы, кулон, браслет, серьги) и сувенирного изделия (брелок, ремешок, чехол, кошелек) из кожи применением технологий обработки и склейки.
3. По образцу выполняет последовательную сборку деталей будущего изделия из кожи согласно алгоритму, композиции и цветовой гамме.
4. Устанавливает крепежные элементы, пользуясь специальными инструментами (застежка, булавка, кнопка, магнит).
5. Выполняет контроль качества будущего изделия.
6. Устраняет мелкие дефекты кожи.
7. Выполняет покраску деталей изделия по необходимости, используя акриловые краски.
8. Наносит рисунок на художественное изделие из кожи.
9. Создает качественное изделие из кожи упрощенной технологии, имеющее практическое назначение и эстетическую ценность.
10. Изготавливает из шерсти художественные и сувенирные изделия простых форм с применением казахских национальных орнаментов.
11. Изготавливает из кожи художественные и сувенирные изделия простых форм с применением орнаментов в традициях народов Казахстана.
12. Умеет публично презентовать изделие.
ПК 4. Изготавливать интерьерные изделия из шерсти и кожи
ПМ 04. Изготовление интерьерных изделий из шерсти и кожи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изготовления интерьерных изделий из шерсти (панно, подушки, игрушки) и кожи (панно, часы, светильник, ваза) простой технологии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осваивать простые методы и способы обработки кожи и шерсти; пользоваться клеевыми материалами, расческой, клеевым пистолетом, карандашом, металлической линейкой, ножницами, пинцетом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения интерьерных изделий различной стилистики и тематики из шерсти и кожи согласно алгоритму и специальным технологиям.
Результат обучения: 1) Проводить подготовительные работы для выполнения интерьерных изделий из шерсти (панно, подушки, игрушки) под руководством мастера.
Материаловедение и технология
Спецтехнология
Охрана труда
Производственное обучение
Профессиональная практика
1. Использует средства индивидуальной защиты.
2. Содержит рабочее место в порядке и чистоте.
3. Соблюдает технику безопасности при пользовании материалами, инвентарем, оборудованием и инструментами.
4. Выполняет эскиз будущего изделия с помощью шаблонов.
5. Различает шерсть по структуре, виду, области применения.
6. Подбирает и готовит материал для будущего изделия по цвету и фактуре.

7. Қауіпсіздік техникасын және негізгі құралдармен жұмыс істеу ережелерін сақтайды.
8. Жүнді іріктеу мен жаюды орындайды, оны қалыңдығы бойынша тегістейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің басшылығымен материалда жүннен жасалған интерьерлік бұйымдарды (панно, жастықтар, ойыншықтар) орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үлгімен жұмыс технологиясын сақтайды (жаю, кесу).
2. Шебердің басшылығымен болашақ бұйымның бөлшектерін дайындауды орындайды.
3. Жүннен жасалған ішкі бұйымды орындау алгоритмін біледі.
4. Алгоритмге, композицияға және түстік гаммаға сәйкес болашақ жүннен жасалған интерьерлік бұйымның бөлшектерін жүйелі құрастыруды орындайды.
5. Болашақ бұйымның сапасын бақылауды орындайды.
6. Жүннің ұсақ ақауларын жояды.
7. Ылғалдан қорғау үшін өнімді лакпен бүрку технологиясын қолданады.
8. Жүннен жасалған сапалы интерьерлік бұйымды практикалық мақсаты мен эстетикалық құндылығы бар көп еңбекті қажет ететін технологиямен жасайды.
9. Шебердің басшылығымен Қазақ ұлттық стиліндегі ішкі бұйымды жүннен дайындайды.
10. Бұйымды көпшілік алдында таныстыра алады.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің басшылығымен теріден жасалған интерьерлік бұйымдарды (панно, сағат, шам,ваза) орындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғау құралдарын пайдаланады.
2. Жұмыс орнын қалыпты және таза ұстайды.
3. Материалдарды, құрал-саймандарды, жабдықтарды және құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Құрылымы, түрі, қолдану аймағы бойынша теріні ажыратады.
5. Болашақ бұйымға арналған материалдарды түсі мен фактурасы бойынша іріктейді және дайындайды.
6. Теріні таңдау мен таратып, оны қалыңдығы бойынша тегістейді.
7. Үлгілердің көмегімен болашақ бұйымның эскизін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің басшылығымен материалда теріден жасалған интерьерлік панно (панно,сағат,шам,ваза) орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үлгімен жұмыс істеу технологиясын сақтайды (жаю, жиектеу, кесу).
2. Шебердің басшылығымен болашақ бұйымның бөлшектерін дайындауды орындайды.
3. Былғарыдан жасалған интерьерлік бұйымдарды орындау алгоритмін меңгерген.
4. Алгоритмге, композицияға және түстік гаммаға сәйкес болашақ теріден жасалған интерьерлік бұйымның бөлшектерін жүйелі құрастыруды орындайды.
5. Болашақ бұйымның сапасын бақылауды орындайды.
6. Терінің ұсақ ақауларын жояды.
7. Шебердің басшылығымен бұйым бөлшектерін бояуды орындайды.
8. Бұйымды жылтырату және ылғалдан қорғау үшін қолдану.
9. Практикалық мақсаты мен эстетикалық құндылығы бар былғарыдан жасалған сапалы интерьерлік бұйым жасайды.
10. Шебердің басшылығымен қазақ ұлттық стиліндегі интерьерлік бұйымды былғарыдан дайындайды.
11. Бұйымды көпшілік алдында таныстыра алады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

7. Соблюдает технику безопасности и правила работы с основными инструментами.
8. Выполняет подбор и раскладку шерсти, выравнивает ее по толщине.
Результат обучения: 2) Выполнять интерьерные изделия из шерсти (панно, подушки, игрушки) в материале под руководством мастера.
1. Соблюдает технологию работы с шаблоном (раскладка, вырезание).
2. Выполняет заготовки деталей будущего изделия под руководством мастера.
3. Владеет алгоритмом выполнения интерьерное изделие из шерсти.
4. Выполняет последовательную сборку деталей будущего интерьерного изделия из шерсти согласно алгоритму, композиции и цветовой гамме.
5. Выполняет контроль качества будущего изделия.
6. Устраняет мелкие дефекты шерсти.
7. Использует технологию обрызгивания изделия лаком для защиты его от влаги.
8. Создает качественное интерьерное изделие из шерсти более трудоемкой технологии, имеющее практическое назначение и эстетическую ценность.
9. Изготавливает из шерсти интерьерное изделие в казахском национальном стиле под руководством мастера..
11. Умеет публично презентовать изделие.
Результат обучения: 1) Проводить подготовительные работы для выполнения интерьерного изделия из кожи (панно, часы, светильник, ваза) под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Использует средства индивидуальной защиты.
2. Содержит рабочее место в порядке и чистоте.
3. Соблюдает технику безопасности при пользовании материалами, инвентарем, оборудованием и инструментами.
4. Различает кожу по структуре, виду, области применения.
5. Подбирает и готовит материал для будущего изделия по цвету и фактуре.
6. Выполняет подбор и раскладку кожи, выравнивает ее по толщине.
7. Выполняет эскиз будущего изделия с помощью шаблонов.
Результат обучения: 2) Выполнять интерьерное панно из кожи (панно, часы, светильник, ваза) в материале под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технологию работы с шаблоном (раскладка, обводка, вырезание).
2. Выполняет заготовки деталей будущего изделия под руководством мастера.
3. Владеет алгоритмом выполнения интерьерных изделий из кожи.
4. Выполняет последовательную сборку деталей будущего интерьерное изделие из кожи согласно алгоритму, композиции и цветовой гамме.
5. Выполняет контроль качества будущего изделия.
6. Устраняет мелкие дефекты кожи.
7. Выполняет под руководством мастера. покраску деталей изделия.
8. Использует технологию вощения изделия для придания ему блеска и защиты от влаги.
9. Создает качественное интерьерное изделие из кожи, имеющее практическое назначение и эстетическую ценность.
10. Изготавливает из кожи интерьерное изделие в казахском национальном стиле под руководством мастера.
11. Умеет публично презентовать изделие.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 386
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады.
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі.
Кәсіптік модульдер
ПК 01. Жүннен көркем және кәдесый бұйымдарына бөлшектер дайындау.
ПМ 01. Жүннен көркем және кәдесый бұйымдарына бөлшектер дайындау.
Бұл модуль шебердің басшылығымен жүннен көркем және кәдесый бұйымдарына арналған бөлшектерді жасаудың түрлі технологияларын меңгеру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар жүннен жасалған көркем және кәдесый бұйымдарына арналған бөлшектерді орындаудың негізгі принциптерін және арнайы технологиялар мен орындау алгоритміне сәйкес меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар шебердің басшылығымен қарапайым технологиялы жүннен жасалған көркем және кәдесый бұйымдарына арналған бөлшектерді орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Шебердің басшылығымен жеңілдетілген технологиялы былғарыдан жасалған көркем (брошь, моншақты шаш түйреуіштер, кулон, білезік, сырға) және кәдесый (брошь, белбеу, тыс, әмиян) бұйымдарына арналған бөлшектерді дайындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу.
Материалтану және технологиялар
Арнайы технологиялар
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
2. Жұмыс орнын қалыпты және таза ұстайды.
3. Материалдарды, құрал-саймандарды, жабдықтарды және құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Жүнді құрылымы, түрі, Қолдану аясы бойынша ажыратады.
5. Материалды дайындау, оны тегістеу және шебердің басшылығымен жазықтықта орналастыру дағдыларына ие.
6. Шебердің басшылығымен қарындаштар мен қайшыларды қолданады.
7. Шебердің басшылығымен ылғалды илеу техникасында бөлшектерді жасау бойынша күрделі емес операцияларды орындайды.
8. Шебердің басшылығымен жүннен жасалған сапалы бөлшектерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің басшылығымен жеңілдетілген технология жүнінен жасалған көркем (брошьтар, шаш түйреуіштер, моншақтар, кулондар, білезіктер, сырғалар) және кәдесый (брошьтар, баулар, қап, әмияндар) бұйымдарына арналған бөлшектерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттар:
1. Шебердің басшылығымен жүн дайындау, оны тегістеу және жазып орналастыру дағдыларын меңгерген.
2. Шаблонмен жұмыс істеу технологиясын сақтайды: жаю, жиектеу, кесу.
3. Шебердің басшылығымен болашақ бұйымның бөлшектерін дайындауды орындайды.
4. Шебердің басшылығымен жүннен жасалған күрделі емес бөлшектерді қолмен қалыптау операцияларын орындайды.
5. Қауіпсіздік техникасын және жүнмен жұмыс істеу ережелерін сақтайды.
6. Қажет болған жағдайда бұйым бөлшектерін бояуды орындайды.
7. Шебердің басшылығымен жеңілдетілген технология жүнінен сапалы бөлшектер жасайды.
КК 2. Былғарыдан көркем және кәдесый бұйымдарына бөлшектер дайындау
КМ 02. Былғарыдан көркем және кәдесый бұйымдарына бөлшектер дайындау
Бұл модуль шебердің басшылығымен былғарыдан көркем және кәдесый бұйымдарына арналған бөлшектерді жасаудың түрлі технологияларын меңгеру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар былғарыдан жасалған көркем және кәдесый бұйымдарына арналған бөлшектерді орындаудың негізгі принциптерін және арнайы технологиялар мен орындау алгоритміне сәйкес меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар шебердің басшылығымен қарапайым технологиялы былғарыдан жасалған көркем және кәдесый бұйымдарына арналған бөлшектерді орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Шебердің басшылығымен жеңілдетілген технологиялы былғарыдан жасалған көркем (брошь, моншақты шаш түйреуіштер, кулон, білезік, сырға) және кәдесый (брошь, белбеу, тыс, әмиян) бұйымдарына арналған бөлшектерді дайындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу.
Материалтану және технологиялар
Арнайы технологиялар
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Профессиональные модули
ПК 1. Изготавливать детали для художественных и сувенирных изделий из шерсти.
ПМ 01. Изготовление деталей для художественных и сувенирных изделий из шерсти.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения различных технологий изготовления деталей для художественных и сувенирных изделий из шерсти под руководством мастера. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения деталей для художественных и сувенирных изделий из шерсти и согласно специальным технологиям и алгоритму выполнения.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять детали для художественных и сувенирных изделий из шерсти простой технологии под руководством мастера.
Результат обучения:1) Проводить подготовительные работы по изготовлению деталей для художественных (брошей, заколок бус, кулонов, браслетов, сережек) и сувенирных (брелок, ремешок, чехол, кошелек) изделий из шерсти упрощенной технологии под руководством мастера.
Материаловедение и технология
Спецтехнология
Охрана труда
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Использует средства индивидуальной защиты.
2. Содержит рабочее место в порядке и чистоте.
3. Соблюдает технику безопасности при пользовании материалами, инвентарем, оборудованием и инструментами.
4. Различает шерсть по структуре, виду, области применения.
5. Владеет навыком подготовки материала, его выравнивания и выкладывания на плоскости под руководством мастера.
5. Пользуется карандашами и ножницами под руководством мастера.
6. Выполняет несложные операции по созданию деталей в технике мокрого валяния под руководством мастера.
7. Выполняет качественные детали из шерсти под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Выполнять детали для художественных (броши, заколки, бусы, кулоны, браслеты, серьги) и сувенирных (брелок, ремешок, чехол, кошелек) изделий из шерсти упрощенной технологии под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Владеет навыком подготовки шерсти, ее выравнивания и выкладывания на плоскости под руководством мастера.
2. Соблюдает технологию работы с шаблоном: раскладка, обводка, вырезание.
3. Выполняет заготовки деталей будущего изделия под руководством мастера.
4. Выполняет операции ручной формовки несложных деталей из шерсти под руководством мастера.
5. Соблюдает технику безопасности и правила работы с шерстью.
6. Выполняет покраску деталей изделия при необходимости.
7. Создает качественные детали из шерсти упрощенной технологии под руководством мастера.
ПК 2. Изготавливать детали для художественных и сувенирных изделий из кожи
ПМ 02. Изготовление деталей для художественных и сувенирных изделий из кожи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения различных технологий изготовления деталей к художественным и сувенирным изделиям из кожи.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения деталей к художественным и сувенирным изделиям из кожи и согласно специальным технологиям и алгоритму выполнения. При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять детали для художественных и сувенирных изделий из кожи упрощенной технологии под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Проводить подготовительные работы для изготовления деталей для художественных (брошей, заколок бус, кулонов, браслетов, сережек) и сувенирных (брелок, ремешок, чехол, кошелек) изделий из кожи упрощенной технологии под руководством мастера.
Материаловедение и технология
Спецтехнология
Охрана труда
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
2. Жұмыс орнын қалыпты және таза ұстайды.
3. Материалдарды, құрал-саймандарды, жабдықтарды және құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Былғарыны құрылымы, түрі, Қолдану аясы бойынша ажыратады.
5. Материалды дайындау, оны тегістеу және шебердің басшылығымен жазықтықта орналастыру дағдыларына ие.
6. Шебердің басшылығымен қарындаштар мен қайшыларды қолданады.
7. Шебердің басшылығымен ылғалды илеу техникасында былғарыдан бұйымдар жасау бойынша күрделі емес операцияларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің басшылығымен жеңілдетілген технология былғарыдан жасалған көркем (брошьтар, шаш түйреуіштер, моншақтар, кулондар, білезіктер, сырғалар) және кәдесый (брошьтар, баулар, қап, әмияндар) бұйымдарына арналған бөлшектерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Шебердің басшылығымен жүн дайындау, оны тегістеу және жазып орналастыру дағдыларын меңгерген.
2. Бұйым бөлшектерін белгілеуді орындайды, шаблонды былғары құрақтың жазықтығына ұтымды орналастырады.
3. Шебердің басшылығымен былғары бөлшектерді кесудің күрделі емес операцияларын орындайды.
4. Былғары бөлшектерді ұқыпты сақтай отырып желімдеу операцияларын орындайды.
5. Шебердің басшылығымен былғарыдан жасалған сапалы бөлшектерді орындайды.
ПК 03. Жүннен интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді дайындау
ПМ 03. Жүннен интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді дайындау
Бұл модуль шебердің басшылығымен жүннен интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді жасаудың түрлі технологияларын меңгеру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар жүннен жасалған интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді орындаудың негізгі принциптерін және арнайы технологиялар мен орындау алгоритміне сәйкес меңгереді. Модульді оқу кезінде білім алушылар шебердің басшылығымен қарапайым технологиялы жүннен жасалған интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Шебердің басшылығымен жеңілдетілген технология жүнінен интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді дайындау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
Материалтану және технологиялар
Арнайы технологиялар
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
2. Жұмыс орнын қалыпты және таза ұстайды.
3. Материалдарды, құрал-саймандарды, жабдықтарды және құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Жүнді құрылымы, түрі, Қолдану аясы бойынша ажыратады.
5. Материалды дайындау, оны тегістеу және шебердің басшылығымен жазықтықта орналастыру дағдыларына ие.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің басшылығымен алгоритмге сәйкес оңайлатылған технологиялы жүннен жасалған интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Использует средства индивидуальной защиты.
2. Содержит рабочее место в порядке и чистоте.
3. Соблюдает технику безопасности при пользовании материалами, инвентарем, оборудованием и инструментами.
4. Различает кожу по структуре, виду, области применения.
5. Владеет навыком подготовки материала, его выравнивания и выкладывания на плоскости под руководством мастера.
5. Пользуется карандашами и ножницами под руководством мастера.
3. Выполняет несложные операции по созданию деталей из кожи под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Выполнять детали для художественных (броши, заколки, бусы, кулоны, браслеты, серьги) и сувенирных (брелок, ремешок, чехол, кошелек) изделий из кожи упрощенной технологии под руководством мастера
Критерии оценки:
1. Владеет навыком подготовки кожи к работе, ее выравнивания и выкладывания на плоскости под руководством мастера.
2. Выполняет разметку деталей изделия, рационально располагая шаблон на плоскости кожаного лоскута.
3. Выполняет несложные операции вырезания кожаных деталей под руководством мастера.
4. Выполняет операции склейки кожаных деталей, соблюдая аккуратность.
5. Выполняет качественные детали из кожи под руководством мастера.
ПК 3. Изготавливать детали для интерьерных изделий из шерсти
ПМ 03. Изготовление деталей для интерьерных изделий из шерсти
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения различных технологий изготовления деталей для интерьерных изделий из шерсти.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения деталей для интерьерных иделий из шерсти согласно специальным технологиям и алгоритму выполнения.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять детали к интерьерным изделиям из шерсти упрощенной технологии под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Проводить подготовительные работы по изготовлению деталей для интерьерных изделий из шерсти упрощенной технологии под руководством мастера.
Материаловедение и технология
Спецтехнология
Производственное обучение
Критерии оценки
1. Использует средства индивидуальной защиты.
2. Содержит рабочее место в порядке и чистоте.
3. Соблюдает технику безопасности при пользовании материалами, инвентарем, оборудованием и инструментами.
4. Различает шерсть по структуре, виду, области применения.
5. Владеет навыком подготовки материала, его выравнивания и выкладывания на плоскости под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Выполнять детали для интерьерных изделий из шерсти упрощенной технологии согласно алгоритму под руководством мастера.
Критерии оценки:

1. Жүнді тарау, оны тегістеу және шебердің басшылығымен жазықтықта орналастыру дағдыларын меңгерген.
2. Жүнді крест тәрізді қою операциясын орындайды.
3. Шебердің басшылығымен жүнді ысқылаудың күрделі емес операцияларын, жастықтарды, ойыншықтарды, панно пішуді орындайды
4. Шебердің басшылығымен сәндік панноға бөлшектердің үлгісі бойынша қалыптаудың күрделі емес операцияларын орындайды.
5. Шебердің басшылығымен сапалы бөлшектерді орындайды.
КК 4. Былғарыдан ішкі бұйымдарға арналған бөлшектерді дайындау
КМ 04. Былғарыдан ішкі бұйымдарға арналған бөлшектерді дайындау
Бұл модуль шебердің басшылығымен былғарыдан интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді жасаудың түрлі технологияларын меңгеру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар былғарыдан жасалған интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді орындаудың негізгі принциптерін және арнайы технологиялар мен орындау алгоритміне сәйкес меңгереді. Модульді оқу кезінде білім алушылар шебердің басшылығымен қарапайым технологиялы былғарыдан жасалған интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді орындауды .
Оқыту нәтижесі 1) Шебердің басшылығымен жеңіл технология терісінен жасалған интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді дайындау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу.
Материалтану және технологиялар
Арнайы технологиялар
Өндірістік оқыту Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
2. Жұмыс орнын қалыпты және таза ұстайды.
3. Материалдарды, құрал-саймандарды, жабдықтарды және құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Былғарыны құрылымы, түрі, қолдану аясы бойынша ажыратады.
5. Материалды дайындау, оны тегістеу және шебердің басшылығымен жазықтықта орналастыру дағдыларына ие.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің басшылығымен жеңіл технология терісінен жасалған интерьерлік бұйымдарға арналған бөлшектерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Шебердің басшылығымен теріні жұмысқа дайындау дағдысын меңгерген.
2. Бұйым бөлшектерін белгілеуді орындайды, шаблонды былғары құрақтың жазықтығына ұтымды орналастырады.
3. Шебердің басшылығымен былғары бөлшектерді кесудің күрделі емес операцияларын орындайды.
4. Былғары бөлшектерді ұқыпты сақтай отырып желімдеу жүргізеді.
5. Шебердің басшылығымен сапалы бөлшектерді орындайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 387-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

1. Владеет навыком расчесывания шерсти, ее выравнивания и выкладывания на плоскости под руководством мастера.
2. Выполняет операцию выкладывания шерсти крестообразно.
3. Выполняет несложные операции растирания шерсти под руководством мастера выкройки подушек, игрушек, панно под руководством мастера.
4. Выполняет несложные операции формовки на колодке по образцу деталей к декоративному панно под руководством мастера.
5. Выполняет качественные детали под руководством мастера.
ПК 4. Изготавливать детали для интерьерных изделий из кожи
ПМ 04. Изготовление деталей для интерьерных изделий из кожи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения различных технологий изготовления деталей для интерьерных изделий из кожи.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения деталей для интерьерных изделий из кожи согласно специальным технологиям и алгоритму выполнения.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять детали к интерьерным изделиям из кожи упрощенной технологии под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Проводить подготовительные работы по изготовлению деталей для интерьерных изделий из кожи упрощенной технологии под руководством мастера.
Материаловедение и технология
Спецтехнология
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии
Оценки:
1. Использует средства индивидуальной защиты.
2. Содержит рабочее место в порядке и чистоте.
3. Соблюдает технику безопасности при пользовании материалами, инвентарем, оборудованием и инструментами.
4. Различает кожу по структуре, виду, области применения.
5. Владеет навыком подготовки материала, его выравнивания и выкладывания на плоскости под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Выполнять детали для интерьерных изделий из кожи упрощенной технологии под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Владеет навыком подготовки кожи к работе руководством мастера.
2. Выполняет разметку деталей изделия, рационально располагая шаблон на плоскости кожаного лоскута.
3. Выполняет несложные операции вырезания кожаных деталей под руководством мастера.
4. Выполняет операции склейки кожаных деталей, соблюдая аккуратность.
5. Выполняет качественные детали под руководством мастера.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 387
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 811
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 811-қосымша
"Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0507000 - Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру
Біліктілігі:
050703 1 - Күтуші
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Организация обслуживания гостиничных хозяйств" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0507000 – Организация обслуживания гостиничных хозяйств
Квалификация:
050703 1 – Горничная
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

2. Жаттығулардың денсаулықты нығайтуға әсерін түсінеді.
3. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Жұмыстың қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету, еңбек қорғанысы мен қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау
КМ 01. Жұмыстың қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету, еңбек қорғанысы мен қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау
Бұл модуль жұмыстың қауіпсіз шарттарын ұстау, еңбек қорғанысының талаптарын сақтау және қауіпсіздік техникасын сақтау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қонақүй мекемелерінде еңбек қорғанысының талаптарын сақтау және қауіпсіздік техникасын сақтау туралы қарапайым білімді, өндірістік жарақаттардың негізгі түрлерін, жұмыс орнында еңбекті қорғау нормаларын сақтау үшін жауапкершілікті, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қауіпсіздік техникасының талаптарын,жабдықпен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау туралы қарапайым білімдерді, ауыр заттарды тасу кезіне қауіпсіздік техникасын, жуғыш және залалсыздандырғыш заттардың арналымын және ережелерін, қонақүйде жүру ережелерін, өрт және ТЖ кезінде оқшаулау кезіндегі ережелерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қауіпсіздік техникасының, еңбек қорғанысы және өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтау, жұмыс орнын қауіпсіздік талаптарына сай ұстауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасының, еңбек қорғанысы және өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
Еңбекті қорғау
Құқық негіздері
Таныстыру практикасы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Понимает влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения:
2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии.
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствии со склонностями и возможностями.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают представление о назначении профессии, о важных профессиональных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество; принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии.
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимает решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Понимает методы решения профессиональных задач. 3. Высказывает готовность добросовестно трудиться.
Профессиональные модули
ПК 1. Поддерживать безопасные условия работы, соблюдать требования охраны труда и техники безопасности
ПМ 01. Поддержание безопасных условий работы, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для поддержания безопасных условий работы, соблюдения требований охраны труда и техники безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: простейшие знания о поддерживании безопасных условий труда; соблюдение требований охраны труда и техники безопасности в гостиничных предприятиях; основные виды производственных травм; знания об ответственности за соблюдение норм охраны труда на рабочем месте; требования по охране труда, пожарной безопасности, технике безопасности; простейшие знания о соблюдении техники безопасности при работе с оборудованием, технику безопасности при переносе тяжестей; назначение и правила использования моющих и дезинфицирующих средств; правила перемещения по гостинице, правила поведения при эвакуации при пожаре и других чрезвычайных ситуациях (ЧС).
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать требования техники безопасности, охраны труда и пожарной безопасности; содержать рабочее место согласно требованием безопасности.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования техники безопасности, охраны труда и пожарной безопасности.
Охрана труда
Основы права
Ознакомительная практика
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Қонақүй мекемелерінде еңбектің қауіпсіз шарттарын, еңбек қорғанысының талаптарын және қауіпсіздік техникасын ұстау туралы қарапайым ұғымдары бар.
2. Өндірістік жарақаттардың негізгі түрлері туралы қарапайым білімі бар.
3. Жұмыс орнында еңбек қорғанысы нормаларын сақтау үшін жауапкершілік ақпаратын біледі.
4. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігінің талаптарын біледі.
5. Қауіпсіздік техникасының, талаптарын сақтайды.
6. Өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнын қауіпсіздік талаптарына сай ұстау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жұмыс орнында бар жабдықты, құралдарды қауіпсіз қолдану туралы қарапайым білімдері бар.
2. Ауыр заттарды тасымалдау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
3. Жабдықты және құралдарды және техникалық құрылғыларды пайдалану кезінде еңбек қорғанысы бойынша талаптарды сақтайды.
4. Туындаған проблемалар туралы басшылыққа хабарлайды.
5. Жуғыш және залалсыздандырғыш құралдардың арналымын сипаттайды.
6. Жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды пайдалану ережелерін сақтайды.
7. Қонақүй бойынша орын ауыстыру ережелерін сақтайды.
8. Өрт және басқа ТЖ кезінде оқшауланудың мүмкін жолдарын таба алады.
ПҚ 2. Бөлмелерді тәртіпте және тазалықта ұстау
КМ 02. Бөлмелерді тәртіпте және тазалықта ұстау
Бұл модуль бөлмелерде тәртіпті және тазалықты сақтау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде қонақүйде қолданылатын жуғыш және залалсыздандырғыш заттарды адам өміріне қауіптілігі бойынша жіктеуді, қонақүй бөлмесінде барлық ықтимал беттердің түрлерін, қонақүй бөлмелерін жинау үшін қолданылатын жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды пайдалану кезінде мөлшерлеуді сақтауды, өңделетін бетіне сәйкес жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды таңдауды, жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарының ережелерін сақтауды, жұмыс күнінің тәртібін, бөлме қорын жинаудың барлық түрлерінің стандарттарын, нөмірді орналастыруға дайындау және қонақүйде бекітілген стандарттарды, бөлмелердің мәртебесін анықтауды, нөмір қорының материалдық - техникалық базасын жабдықтауды, жұмыс жабдығының дұрыстығын тексереді, бөлмелерді жинау үшін арбаны толымдау ережелерін, жұмыс кезінде қауіпсіздіктехникасын сақтауды, санитарлық нормаларды, қорғаныстың жеке құралдарын пайдалануды, санитарлық тораптарды жинау кезінде жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды қауіпсіз пайдалануды, қоқысты жинауды және тасымалдауды, санитарлық тораптардың жөнділігін тексеруді, санитария және гигиена ережелерін, снитарлық тораптарды жинау кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын, кереуеттердің түрлерін, төсек орынды кереует түрлерімен қатынасын, төсек -орынды салу техникасын сақтауды, төсек -орынды ауыстыру кезінде гигиена ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тұрғын және жуынатын бөлмелерді жуу процесінде қажетті құрылғыларды, жуғыш және залалсыздандырғыш заттарды таңдау және оларды қауіпсіз пайдалануды, қонақ бөлмелерін (тұрғын және жуынатын бөлмелерді) жинау және қонақтарды қарсы алуға дайындауды, олардың ішінде толық жинауды және ағымдағы жинауды қолмен және қонақүйде қалыптасқан тазалық стандарттарына сәйкес анықталған жинау техникасының көмегімен жүргізуді, санитарлық тораптарды жинауды, төсек -орынды салуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұрғын және жуынатын бөлмелерді жуу процесінде қажетті құрылғыларды, жуғыш және залалсыздандырғыш заттарды таңдау және оларды қауіпсіз пайдалану.
Қонақ үй кәсібінде қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Еңбекті қорғау
Қонақүйдің материалдық - техникалық базасы
Санитарлық нормалар
Таныстыру практикасы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Имеет простейшие понятия о поддерживании безопасных условий труда, соблюдении требований охраны труда и техники безопасности в гостиничных предприятиях.
2. Имеет простейшие знания об основных видах производственных травм.
3. Владеет информацией об ответственности за соблюдение норм охраны труда на рабочем месте.
4. Понимает требования по охране труда и пожарной безопасности.
5. Соблюдает требования по технике безопасности.
6. Соблюдает требования по пожарной безопасности.
Результат обучения 2) Содержать рабочее место согласно требованием безопасности.
Критерии оценки:
1. Имеет простейшие знания о безопасном обращении с имеющимся на рабочем месте оборудованием, инвентарем.
2. Соблюдает технику безопасности при переносе тяжестей.
3. Соблюдает требования по охране труда при использовании оборудования, инвентаря и технических устройств.
4. Сообщает руководству о возникших проблемах.
5. Характеризует назначение моющих и дезинфицирующих средств.
6. Соблюдает правила использования моющих и дезинфицирующих средств.
7. Соблюдает правила перемещения по гостинице.
8. Находит возможные пути эвакуации при пожаре и других чрезвычайных ситуациях (ЧС).
ПК 2. Поддерживать порядок и чистоту в номерах
ПМ 02. Поддержание порядка и чистоты в номерах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для поддержания порядка и чистоты в номерах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды моющих и дезинфицирующих средств, применяемых в гостинице по их опасности для человека; разновидности всех возможных поверхностей в гостиничном номере; соблюдение дозировки при использовании моющих и дезинфицирующих средств для уборки помещений гостиницы; подбор моющих и дезинфицирующих средств в соответствии с обрабатываемой поверхностью; подбор инвентаря при использовании моющих и дезинфицирующих средств; правила техники безопасности при подборе и использовании моющих и дезинфицирующих средств; распорядок рабочего дня; стандарты всех видов уборки номерного фонда; стандарты подготовки номеров к заселению и стандарты, установленные в гостинице; определение статуса номеров, оснащение материально-технической базы номерного фонда; проверку исправности рабочего оборудования; правила комплектации тележки для уборки номеров; соблюдение техники безопасности при работе, санитарные нормы, использование средств индивидуальной защиты; безопасное использование моющих и дезинфицирующих средств при уборке санузлов, сбор и транспортировку мусора; проверку исправности санузлов, правила санитарии и гигиены; требования техники безопасности при уборке санузлов; виды кроватей, соотношение постельного белья с видами кроватей; соблюдение техники застилания постели, правила гигиены при смене постельного белья.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подбирать инвентарь, моющие и дезинфицирующие средства, необходимые в процессе уборки жилых и ванных комнат и безопасно их использовать; убирать и подготавливать гостевые номера (жилые и ванные комнаты) к приему гостей; проводить в них генеральную и текущую уборку вручную и с помощью уборочной техники в соответствии с установленными в гостинице стандартами чистоты; убирать санузлы, застилать постель.
Результат обучения: 1) Подбирать инвентарь, моющие и дезинфицирующие средства, необходимые в процессе уборки жилых и ванных комнат и безопасно их использовать.
Организация обслуживания в гостиничных хозяйствах
Охрана труда
Материально-техническая база гостиницы
Санитарные нормы
Ознакомительная практика
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Қонақүйде қолданылатын жуғыш және залалсыздандырғыш заттарды адам өміріне қауіптілігі бойынша жіктейді.
2. Қонақүй бөлмесінде барлық мүмкін беттерді сипаттайды.
3. Қонақүйде қолданылатын жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды арналымы бойынша сипаттайды.
4. Қонақүй бөлмелерін жинау үшін қолданылатын жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды пайдалану кезінде мөлшерлеуді түсінеді және сақтайды
5. Өңделетін бетіне сәйкес жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды таңдайды.
6. Жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды пайдалану кезінде қажетті шаруашылық құралдарды таңдайды.
7. Жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарының ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қонақ бөлмелерін (тұрғын және жуынатын бөлмелерді) жинау және қонақтарды қарсы алуға дайындау, олардың ішінде толық жинауды және ағымдағы жинауды қолмен және қонақүйде қалыптасқан тазалық стандарттарына сәйкес анықталған жинау техникасының көмегімен жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жұмыс күні тәртібінің ережелерін біледі және орындайды, жұмыс кестесін сақтайды.
2. Бөлмелер қорын жинаудың барлық түрлерінің стандарттарын біледі және сақтайды
3. Қонақүйде қалыптасқан бөлмелерді орналастыруға дайындау стандарттарын сақтайды.
4. Бөлмелердің статусын анықтайды.
5. Бөлмелер қорының материалдық -техникалық базасыг сипаттайды.
6. Бөлмені жинауға арналған арбаның, құралдардың және жабдықтың жөнділігін тексереді.
7. Бөлмелерді жинауға арналған арбаны толымдау ережелерін сақтайды.
8. Қажетті жинау техникасын таңдайды.
9. Жинау арбасын толымдайды.
10. Бөлмені жинау және жабдық пен құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
11. Қонақүйдің материалдық ресурстарына ұқыптылықпен қарайды.
12. Бөлмені жинау кезінде санитарлық нормаларды сақтайды, жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Санитарлық тораптарды жинау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Түрлі жуғыш, залалсыздандырғыш заттарды пайдалана отырып, түрлі беттерді және санитарлық торап жабдықтарын тазалайды және жуады.
2. Жуғыш, залалсыздандырғыш заттарды ластану дәрежесіне байланысты мөлшерлейді.
3. Қоқысты жинайды және бекітілген жерге тасымалдайды.
4. Санитарлық тораптың жабдықтарының ақауларын және қосымша құралдарының жөнділігін тексереді. 5. Санитарлық торапты жинау үшін қажетті жуғыш, залалсыздандырғыш құралдарды қауіпсіз сақтайды.
6. Санитарлық тораптарды жинау кезінде санитария және гигиена ережелерін, қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Төсек -орынды салу.
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Характеризует моющие и дезинфицирующие средства, применяемые в гостинице по их опасности для человека.
2. Характеризует все возможные поверхности в гостиничном номере.
3. Характеризует моющие и дезинфицирующие средства, применяемые в гостинице по их назначению.
4. Понимает и соблюдает дозировку при использовании моющих и дезинфицирующих средств для уборки помещений гостиницы.
5. Подбирает моющие и дезинфицирующие средства в соответствии с обрабатываемой поверхностью.
6. Подбирает необходимый хозяйственный инвентарь при использовании моющих и дезинфицирующих средств.
7. Соблюдает правила техники безопасности при подборе и использовании моющих и дезинфицирующих средств.
Результат обучения: 2) Убирать и подготавливать гостевые номера (жилые и ванные комнаты) к приему гостей, проводить в них генеральную и текущую уборку вручную и с помощью уборочной техники в соответствии с установленными в гостинице стандартами чистоты.
Критерии оценки:
1. Понимает и исполняет правила распорядка рабочего дня, соблюдает график работ.
2. Понимает и соблюдает стандарты всех видов уборки номерного фонда.
3. Соблюдает стандарты подготовки номеров к заселению, установленные в гостинице.
4. Определяет статус номеров.
5. Характеризует материально-техническую базу оснащения номерного фонда. 6. Проверяет исправность тележки, инвентаря и оборудования для уборки номера.
7. Соблюдает правила комплектации тележки для уборки номеров.
8. Выбирает необходимую уборочную технику.
9. Комплектует уборочную тележку.
10. Соблюдает правила техники безопасности при уборке номера и использовании оборудования и инвентаря.
11. Бережно относится к материальным ресурсам гостиницы.
12. Соблюдает санитарные нормы при уборке номера, использует средства индивидуальной защиты.
Результат обучения: 3) Убирать санузлы.
Критерии оценки:
1. Чистит и моет различные виды поверхностей и оборудования санузлов с использованием различных моющих дезинфицирующих средств.
2. Дозирует моющие дезинфицирующие средства в зависимости от степени загрязнения.
3. Собирает и транспортирует мусор в установленное место.
4. Проверяет исправности оборудования и сопутствующих принадлежностей санузла.
5. Безопасно хранит моющие дезинфицирующие средства, необходимые для уборки санузла.
6. Соблюдает правила санитарии и гигиены, требования техники безопасности при уборке санузлов.
Результат обучения: 4) Застилать постель.
Критерии оценки:

1. Төсек -орынның және төсен -орын жабдықтарының тізімін және сапасын сипаттайды.
2. Қонақүй бөлмелерінде пайдаланылатын төсектің түрлерін сипаттайды.
3. Төсек -орын жабдығының төсек орынмен арақатынасын белгілейді.
4. Төсек -орынды жинау түрлерін сипаттайды.
5. Төсек салудың техникасын сақтайды.
6. Төсек орынды ауыстыру кезінде гигиена ережелерін сақтайды.
7. Төсекті салу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 3. Бөлмелерді төсек-орынмен және шығыс материалдармен қамтамасыз ету
КМ 03. Бөлмелерді төсек-орынмен және шығыс материалдармен қамтамасыз ету
Бұл модуль бөлмелерді қонақүйдің төсек-орнымен және шығыс материалдарымен қамтамасыз ету үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кір төсек -орынды тасымалдау және тазасын алу ережелерін, қонақүй бөлмесін қамтамасыз етудің шығыс материалдарын, қонақүйде бөлмелерді толымдау ережелерін, бөлмелерді тексеру кезінде қауіпсіздік техникасын, қонақүйдің негізгі қызметтерін және олардың функцияларын, нөмірдің жағдайы туралы ақпаратты тиісті қызметке хабарлауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кір төсек -орынды жуатын орынға тапсыруды, тазасын және шығыс материалдарын қоймадан, төсек орын сақтайтын жерден алуды, қонақүйдің стандарттарына сәйкес бөлмені қажетті шығыс материалдарының қорымен толтыруды және бөлмелерде ақауларды анықтауды және ол туралы ақпаратты тиісті қызметке хабарлауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кір төсек -орынды жуатын орынға тапсыру, тазасын және шығыс материалдарын қоймадан, төсек орын сақтайтын жерден алу.
Қонақ үй кәсібінде қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Еңбекті қорғау
Қонақүйдің материалдық - техникалық базасы
Экономика
Санитарлық нормалар
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Кір төсек -орынды тасымалдау ережелерін сақтайды.
2. Кір төсек -орынды жуатын орынға қауіпсіз тасымалдайды.
3. Таза төсек - орынды алу ережелерін сақтайды.
4. Қонақүй бөлмесін қамтамасыз етудің шығыс материалдарын сипаттайды.
5. Шығыс материалдарын алу ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қонақүйдің стандарттарына сәйкес бөлмені қажетті шығыс материалдарының қорымен толтыру және бөлмелерде ақауларды анықтау және ол туралы ақпаратты тиісті қызметке хабарлау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қонақүйдің бөлмелерін дайындау сапасының талаптарын сақтайды.
2. Бөлмені қонақүй стандарттарына сәйкес орамалмен және төсек - орынмен, қажетті шығыс материалдарының қорымен толтырады.
3. Қонақүйдің бөлмелерінің негізгі санаттарын және олардың жиынтықтығын сипаттайды.

1. Характеризует перечень и качество постельного белья и постельных принадлежностей.
2. Характеризует виды кроватей используемых в номерах гостиниц.
3. Соотносит постельное белье с видами кроватей.
4. Характеризует виды заправки постели.
5. Соблюдает технику застилания постели.
6. Соблюдает правила гигиены при смене постельного белья.
7. Соблюдает технику безопасности при застилании постели.
ПК 3. Обеспечивать номера гостиницы бельем и расходными материалами
ПМ 03. Обеспечение номеров гостиничным бельем и расходными материалами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения номеров гостиничным бельем и расходными материалами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила транспортировки грязного белья и получения чистого белья, виды расходных материалов для обеспечения номеров, правила комплектацию номеров в гостиницах, технику безопасности при проверке номеров, виды основных служб гостиницы и их функции, передачу информации о состоянии номеров в соответствующую службу гостиницы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: транспортировать грязное белье в прачечную, получать чистое белье и расходные материалы со склада, бельевой, пополнять номер необходимыми запасами расходных материалов в соответствии со стандартами гостиницы и выявлять неисправности и повреждения в номерах и передавать информацию о них в соответствующую службу.
Результат обучения:
1) Транспортировать грязное белье в прачечную, получать чистое белье и расходные материалы со склада, бельевой.
Организация обслуживания в гостиничных хозяйствах
Охрана труда
Материально-техническая база гостиницы
Экономика
Санитарные нормы
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила транспортировки грязного белья.
2. Безопасно транспортирует грязное белье в прачечную.
3. Соблюдает правила получения чистого белья.
4. Характеризует расходные материалы для обеспечения гостиничного номера.
5. Соблюдает правила получения расходных материалов.
Результат обучения: 2) Пополнять номер необходимыми запасами расходных материалов в соответствии со стандартами гостиницы, выявлять неисправности и повреждения в номерах и передавать информацию о них в соответствующую службу.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к качеству подготовки гостевых номеров.
2. Пополняет номер полотенцами и постельным бельем, необходимыми запасами расходных материалов в соответствии со стандартами гостиницы.
3. Характеризует основные категории номеров в гостиницах и их комплектацию.

1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады.
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Жұмыстың қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету, еңбек қорғанысы мен қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау и
КМ 01. Жұмыстың қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету, еңбек қорғанысы мен қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау
Бұл модуль жұмыстың қауіпсіз шарттарын ұстау, еңбек қорғанысының талаптарын сақтау және қауіпсіздік техникасын сақтау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар еңбек қорғанысының талаптарын сақтау және қауіпсіздік техникасын сақтау туралы қарапайым білімді, өндірістік жарақаттардың негізгі түрлерін, жұмыс орнында еңбекті қорғау нормаларын сақтау үшін жауапкершілікті, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, қауіпсіздік техникасын және оны біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен сақтауды, қонақүйде жүру ережелерін, біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен жуғыш және залалсыздандырғыш заттардың арналымын және қауіпсіз пайдалануды, қажет кезіне көмекке жүгінуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен қауіпсіздік техникасының, еңбек қорғанысы және өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтауды, біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен жұмыс орнын қауіпсіздік талаптарына сай ұстауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасының, еңбек қорғанысы және өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтау Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен.
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау туралы қарапайым білімі бар.
2. Өндірістік жарақаттар туралы қарапайым білімі бар
3. Еңбек қорғанысы және өрт қауіпсіздігі туралы қарапайым білімі бар.
4. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен қауіпсіздік техникасының, талаптарын сақтайды.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен Жұмыс орнын қауіпсіздік талаптарына сай ұстау .
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен жұмыс орнында бар жабдықты, құралдарды қауіпсіз қолдану туралы қарапайым білімдері бар.
2. Ауыр заттарды тасымалдау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.

1. Имеет представление о будущей профессии.
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрывать свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Профессиональные модули
ПК 1. Поддерживать безопасные условия работы, соблюдать требования охраны труда и техники безопасности
ПМ 01. Поддержание безопасных условий работы, соблюдение требований охраны труда и техники безопасности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для поддержания безопасных условиям работы, соблюдения требований охраны труда и техники безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: простейшие знания о поддерживании безопасных условий труда, соблюдения требования охраны труда и техники безопасности; простейшие знания о производственных травмах, простейшие знания об охране труда и пожарной безопасности; технику безопасности и соблюдение ее под руководством мастера; соблюдение техники безопасности при использовании рабочего оборудования под руководством мастера, правила перемещения по гостинице, простейшие знания о назначении моющих, дезинфицирующих средств и их безопасное использование под руководством мастера; умение обратиться за помощью при необходимости.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать требования техники безопасности, охраны труда и пожарной безопасности под руководством мастера; содержать рабочее место согласно требованием безопасности под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования техники безопасности, охраны труда и пожарной безопасности под руководством мастера.
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Имеет простейшие знания о технике безопасности и охране труда.
2. Имеет простейшие знания о производственных травмах.
3. Имеет простейшие знания об охране труда и пожарной безопасности.
4. Соблюдает требования по технике безопасности под руководством мастера.
5. Соблюдает требования по пожарной безопасности под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Содержать рабочее место согласно требованиям безопасности под руководством мастера.
Критерии оценки
1. Имеет простейшие знания о безопасном обращении с имеющимся на рабочем месте оборудованием, инвентарем под руководством мастера.
2. Соблюдает технику безопасности при переносе тяжестей.

3. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен жабдықты, құралдарды және техникалық құрылғыларды пайдалану кезінде еңбекті қорғау талаптарын сақтайды.
4. Жуғыш және залалсыздандырғыш заттар туралы қарапайым білімі бар.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды пайдалану ережелерін сақтайды.
6. Қонақүй бойынша орын ауыстыру ережелерін сақтайды.
7. Қажет уақытта көмекке жүгіне алады.
КҚ 2. Бөлмелерді тәртіпте және тазалықта ұстау
КМ 02. Бөлмелерді тәртіпте және тазалықта ұстау
Бұл модуль бөлмелерде тәртіпті және тазалықты сақтау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде қонақүй бөлмесінде барлық ықтимал беттердің түрлерін, жуғыш және залалсыздандырғыш құралдардың түрлерін, қонақүй бөлмелерін жинау үшін қолданылатын жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды пайдалану кезінде мөлшерлеуді сақтауды, мастердің жетекшілігімен жуғыш құралды таңдауды, бөлме қорын жинаудың барлық түрлерінің стандарттарын, нөмір қорының материалдық - техникалық базасын, нөмірлерді жабдықтауды, біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен жабдықты қауіпсіз пайдалануды, санитарлық тораптарды жинау кезінде жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды қауіпсіз пайдалануды, төсек -орынды салу техникасын сақтай отырып, төсек -орынды салуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тұрғын және жуынатын бөлмелерді жуу процесінде қажетті құрылғыларды, жуғыш және залалсыздандырғыш заттарды таңдау және оларды қауіпсіз пайдалануды, қонақ бөлмелерін (тұрғын және жуынатын бөлмелерді) жинау және қонақтарды қарсы алуға дайындауды, олардың ішінде толық жинауды және ағымдағы жинауды қолмен және қонақүйде қалыптасқан тазалық стандарттарына сәйкес анықталған жинау техникасының көмегімен жүргізуді, санитарлық тораптарды жинауды, төсек -орынды салуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұрғын және жуынатын бөлмелерді жуу процесінде қажетті құрылғыларды, жуғыш және залалсыздандырғыш заттарды таңдау.
Қонақ үй кәсібінде қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қонақүйдің материалдық - техникалық базасы
Санитарлық нормалар
Өндірістік оқыту
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен қонақүй бөлмесіндегі барлық ықтимал беттері туралы қарапайым білімі бар.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен қонақүйде қолданылатын жуғыш және залалсыздандырғыш заттарды адам өміріне қауіптілігі бойынша қарапайым білімі бар.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен бөлмелерді жинау үшін жуғыш және залалсыздандырғыш заттарды таңдау ережелерін сақтайды.

3. Соблюдает требования по охране труда при использовании оборудования, инвентаря и технических устройств под руководством мастера.
4. Имеет простейшие знания о назначении моющих и дезинфицирующих средств.
5. Соблюдает правила использования моющих и дезинфицирующих средств под руководством мастера.
6. Соблюдает правила перемещения по гостинице.
ПК 2. Поддерживать порядок и чистоту в номерах
ПМ 02. Поддержание порядка и чистоты в номерах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для поддержания порядка и чистоты в номерах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды возможных поверхностей в гостиничном номере; виды моющих и дезинфицирующих средств; правила подбора и технику безопасности при подборе моющих средств для уборки номера; подбор моющих средств и инвентаря под руководством мастера, стандарты всех видов уборки номерного фонда, материально-техническую базу оснащения номеров, безопасную комплектацию и использование инвентаря для уборки под руководством мастера, уборку санузлов с соблюдением техники безопасности при использовании моющих и дезинфицирующих средств, застилать постель в соответствии с техникой застилания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подбирать моющие и дезинфицирующие средства, необходимые в процессе уборки жилых и ванных комнат и безопасно их использовать, убирать и подготавливать гостевые номера (жилые и ванные комнаты) к приему гостей, проводить в них генеральную и текущую уборку вручную и с помощью уборочной техники в соответствии с установленными в гостинице стандартами чистоты, убирать санузлы, застилать постель.
Результат обучения: 1) Подбирать моющие и дезинфицирующие средства, необходимые в процессе уборки жилых и ванных комнат и безопасно их использовать.
Организация обслуживания в гостиничных хозяйствах
Материально-техническая база гостиницы
Санитарные нормы
Производственное обучение
Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Имеет простейшие знания о всевозможных поверхности в гостиничном номере под руководством мастера.
2. Имеет простейшие знания о моющих и дезинфицирующих средствах, применяемых в гостинице по их опасности для человека под руководством мастера.
3. Соблюдает правила подбора моющих и дезинфицирующих средств для уборки номера под руководством мастера.

4. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен жуғыш және залалсыздандырғыш заттарды таңдау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен өңделетін бетіне сәйкес жуғыш және залалсыздандырғыш құралдарды таңдайды.
6. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен шаруашылықта қажетті жуғыш және залалсыздандырғыш заттарды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қонақ бөлмелерін (тұрғын және жуынатын бөлмелерді) жинау және қонақтарды қарсы алуға дайындау, олардың ішінде толық жинауды және ағымдағы жинауды қолмен және қонақүйде қалыптасқан тазалық стандарттарына сәйкес анықталған жинау техникасының көмегімен жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс күні тәртібінің ережелерін біледі және орындайды, жұмыс кестесін сақтайды.
2. Бөлме қорын жинаудың стандарттары туралы қарапайым білімі бар.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен қонақүйде бекітілген бөлмені орналастыруға дайындау стандарттарын сақтайды.
4. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен бөлмені жинауға арналған арбаның, құралдардың және жабдықтың жөнділігін тексереді.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен қажетті жинау техникасын таңдайды.
6. Бөлмелерді жинауға арналған арбаны толымдау ережелерін сақтайды.
7. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен бөлмені жинау және жабдықтар мен құралдарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
8. Қонақүй ресурстарына ұқыптылықпен қарайды.
9. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен бөлмені жинау кезінде санитарлық нормаларды сақтайды, жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Санитарлық тораптарды жинау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі жуғыш, залалсыздандырғыш заттарды пайдалана отырып, түрлі беттерді және санитарлық торап жабдықтарын тазалайды және жуады.
2. Жуғыш, залалсыздандырғыш заттарды ластану дәрежесіне байланысты мөлшерлейді Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен.
3. Қоқысты жинайды және бекітілген жерге тасымалдайды.
4. Санитарлық тораптың жабдықтарының ақауларын және қосымша құралдарының жөнділігін тексереді.
5. Санитарлық торапты жинау үшін қажетті жуғыш, залалсыздандырғыш құралдарды қауіпсіз сақтайды.
6. Санитарлық тораптарды жинау кезінде санитария және гигиена ережелерін, қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Төсек -орынды салу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Төсек -орынды жинау түрлерін сипаттайды.
2. Төсек -орынның және төсен -орын жабдықтарының тізімін және сапасын сипаттайды Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен.

4. Соблюдает правила техники безопасности при подборе моющих и дезинфицирующих средств под руководством мастера.
5. Подбирает моющие и дезинфицирующие средства в соответствии с обрабатываемой поверхностью под руководством мастера.
6. Подбирать необходимый хозяйственный использовании моющих и дезинфицирующих средств под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Убирать и подготавливать гостевые номера (жилые и ванные комнаты) к приему гостей, проводить в них генеральную и текущую уборку вручную и с помощью уборочной техники в соответствии с установленными в гостинице стандартами чистоты.
Критерии оценки:
1. Понимает и исполняет правила распорядка рабочего дня, соблюдает график работ.
2. Имеет простейшие знания о стандартах уборки номерного фонда.
3. Соблюдает стандарты подготовки номеров к заселению, установленные в гостинице под руководством мастера.
4. Проверяет исправность тележки, инвентаря и оборудования для уборки номера под руководством мастера.
5. Выбирать необходимую уборочную технику под руководством мастера.
6. Соблюдает правила комплектации тележки для уборки номеров.
7. Соблюдает правила техники безопасности при уборки номера и использовании оборудования и инвентаря под руководством мастера более высокой квалификации.
8. Бережно относится к материальным ресурсам гостиницы.
9. Соблюдает санитарные нормы при уборке номера, использует средства индивидуальной защиты под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 3) Убирать санузлы.
Критерии оценки:
1. Чистит и моет различные виды поверхностей и оборудования санузлов с использованием различных моющих дезинфицирующих средств.
2. Дозирует моющие дезинфицирующие средства в зависимости от степени загрязнения под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Собирает и транспортирует мусор в установленное место.
4. Проверяет исправности оборудования и сопутствующих принадлежностей санузла.
5. Безопасно хранит моющие дезинфицирующие средства, необходимые для уборки санузла.
6. Соблюдает правила санитарии и гигиены, требования техники безопасности при уборке санузлов.
Результат обучения: 4) Застилать постель.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды заправки постели.
2. Характеризует перечень и качество постельного белья и постельных принадлежностей под руководством мастера.

3. Қонақүй бөлмелерінде пайдаланылатын төсектің түрлерін сипаттайды.
4. Төсек -орын жабдығының төсек орынмен арақатынасын белгілейді Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен.
5. Төсек салудың техникасын сақтайды.
6. Төсек орынды ауыстыру кезінде гигиена ережелерін сақтайды.
7. Төсек салу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 3. Бөлмелерді төсек - орынмен және шығыс материалдармен қамтамасыз ету
КМ 03. Бөлмелерді төсек - орынмен және шығыс материалдармен қамтамасыз ету
Бұл модуль бөлмелерді қонақүйдің төсек -орнымен және шығыс материалдарымен қамтамасыз ету үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кір төсек -орынды тасымалдауды, шығыс материалдарды және таза төсек-орынды тазасын алуды, қонақүй стандарттарына сәйкес бөлмелерді қажетті шығыст материалдарымен толымдауды, қауіпсіздік техникасын үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кір төсек -орынды жуатын орынға тапсыруды, тазасын және шығыс материалдарын қоймадан, біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен төсек орын сақтайтын жерден алуды, біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен бөлмені қонақүй стандарттарына сәйкес орамалмен және төсек - орынмен, қажетті шығыс материалдарының қорымен толтыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен кір төсек -орынды жуатын орынға тапсыру, тазасын және шығыс материалдарын қоймадан, төсек орын сақтайтын жерден алу.
Қонақ үй кәсібінде қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Еңбекті қорғау
Қонақ үйдің материалдық - техникалық базасы
Санитарлық нормалар
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қонақүй бөлмесін қамтамасыз етудің шығыс материалдарын сипаттайды.
2. Шығыс материалдарын алу ережелерін сақтайды.
3. Таза төсек - орынды алу ережелерін сақтайды.
4. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен кір төсек -орынды тасымалдау ережелерін сақтайды.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен кір төсек -орынды жуатын орынға қауіпсіз тасымалдайды
Оқыту нәтижесі: 2) Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен бөлмені қонақүй стандарттарына сәйкес орамалмен және төсек - орынмен, қажетті шығыс материалдарының қорымен толтырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен қонақ бөлмелерді жинау стандарттарын сақтайды.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары мастердің жетекшілігімен өонақүйдің бөлмелерін дайындау сапасының талаптарын сақтайды.
3. Бөлмені қонақүй стандарттарына сәйкес орамалмен және төсек - орынмен, қажетті шығыс материалдарының қорымен толтырады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

3. Характеризует виды кроватей используемых в номерах гостиниц.
4. Соотносит постельное белье с видами кроватей под руководством мастера.
5. Соблюдает технику застилания постели.
6. Соблюдает правила гигиены при смене постельного белья.
7. Соблюдает технику безопасности при застилании постели.
ПК 3. Обеспечивать номера гостиничным бельем и расходными материалами
ПМ 03. Обеспечение номеров гостиничным бельем и расходными материалами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения номеров гостиничным бельем и расходными материалами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила транспортировки грязного белья; правила получения расходных материалов и чистого белья; пополнение гостевых номеров необходимыми расходными материалами в соответствии со стандартами гостиницы, технику безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: транспортировать грязное белье в прачечную; получать чистое белье и расходные материалы со склада бельевой под руководством мастера; пополнять номер полотенцами и постельным бельем, необходимыми запасами расходных материалов в соответствии со стандартами гостиницы.
Результат обучения:
1) Транспортировать грязное белье в прачечную, получать чистое белье и расходные материалы со склада, бельевой под руководством мастера более высокой квалификации.
Организация обслуживания в гостиничных хозяйствах
Охрана труда
Материально-техническая база гостиницы
Санитарные нормы
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует расходные материалы для обеспечения гостиничного номера.
2. Соблюдает правила получения расходных материалов.
3. Соблюдает правила получения чистого белья.
4. Соблюдает правила транспортировки грязного белья под руководством мастера.
5. Безопасно транспортирует грязное белье в прачечную под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Пополнять номер полотенцами и постельным бельем, необходимыми запасами расходных материалов в соответствии со стандартами гостиницы под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Соблюдает стандарты уборки гостевых номеров под руководством мастера.
2. Соблюдает требования к качеству подготовки гостевых номеров под руководством мастера.
3. Пополняет номер полотенцами и постельным бельем, необходимыми запасами расходных материалов в соответствии со стандартами гостиницы.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 391
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан

2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады.
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Аяқ киімді жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды сақтау
КМ 01. Аяқ киімді жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды сақтау
Бұл модуль аяқ киімді жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды сақтауға қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау нормаларын және ережелерін,
өрт қауіпсіздігінің қарапайым талаптарын, шебердің тікелей басқаруымен өрттің алдын алу талаптарын, шебердің тікелей басқаруымен өртке қарсы қауіпсіздіктің және өндірістік санитарияның талаптарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауға, өндірістік орын - жайларда санитарлық жағдайдың сақталуын қамтамасыз етуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Қауіпсіздік техникасының қарапайым талаптарын біледі.
2. Еңбекті қорғау нормаларын және ережелерін біледі.
3. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау нормаларын және ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік орын - жайларда санитарлық жағдайдың сақталуын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Өрт қауіпсіздігінің қарапайым талаптарын біледі.

2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствии со склонностями и возможностями.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся понимать методы решения профессиональных задач; оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии.
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Понимает методы решения профессиональных задач.
Высказывает готовность добросовестно трудиться.
Профессиональные модули
ПК 1. Соблюдать технику безопасности и охрану труда при ремонте обуви
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности и охраны труда при ремонте обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил техники безопасности, норм и правил охраны труда при выполнении практических работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: простейшие требования техники безопасности; простейшие нормы и правила охраны труда; соблюдение техники безопасности, норм и правил охраны труда; простейшие требования пожарной профилактики; требования производственной санитарии и противопожарной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учаться: соблюдать технику безопасности при работе; соблюдать производственную санитарию и правила противопожарной безопасности.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности при работе.
Охрана труда Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет простейшими требованиями техники безопасности.
2. Соблюдает простейшие нормы и правила охраны труда.
3. Соблюдает технику безопасности, нормы и правила охраны труда.
Результат обучения: 2) Обеспечивать соблюдение санитарного состояния производственных помещений.
Критерии оценки:
1. Владеет простейшими требованиями пожарной профилактики.

2. Шебердің тікелей басқаруымен өрттің алдын алу талаптарын сақтайды.
3. Шебердің тікелей басқаруымен өртке қарсы қауіпсіздіктің және өндірістік санитарияның талаптарын орындайды.
КҚ 2. Аяқ киімнің бөліктерін ұсақ жөндеуге дайындау
КМ 02. Аяқ киімнің бөліктерін ұсақ жөндеуге дайындау
Бұл модуль аяқ киімнің бөліктерін ұсақ жөндеуін жасауға қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар шебердің тікелей басқаруымен бөліктің түрін анықтауды, аяқ киімнің ұсақ жөндеуге қажетті құралдарды жинақтауды, шебердің тікелей басқаруымен аяқ киімнің жөндеуіне дайындаған бөліктердің сапасын тексеруді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар аяқ киімнің ұсақ жөндеу технологияларының негіздерін меңгеруге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киімнің ұсақ жөндеу технологияларының негіздерін меңгеру.
Технология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Шебердің тікелей басқаруымен бөліктің түрін анықтайды.
2. Аяқ киімнің ұсақ жөндеуге қажетті құралдарды жинақтайды.
3. Шебердің тікелей басқаруымен аяқ киімнің жөндеуіне дайындаған бөліктердің сапасын тексереді.
КҚ 3. Аяқ киім бөлшектерін пішу және өңдеу
КМ 03. Аяқ киім бөлшектерін пішу және өңдеу
Бұл модуль аяқ киімнің бөлшектерін пішу және өңдеуге қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында материалда шаблонды рационалды жаюды, сала шеберінің бақылауында кез келген бөлшектерін пішу пышағымен қолмен пішуге, сала шеберінің бақылауында өңдеудің барлық түрлерін орындауды, аяқ киімнің үстіңгі детальдарына қойылатын технологиялық талаптарын, өңдеу процесінде туындайтын ақауларды анықтауын және жою жолдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында қол аяқ киім құралдарымен жұмыс жасау дағдыларын білуге, аяқ киімнің детальдарын пішу дағдыларына үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сала шеберінің бақылауында қол аяқ киім құралдарымен жұмыс жасау дағдыларын білу.
Жабдықтау
Технология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Сала шеберінің бақылауында материалда шаблонды рационалды жаю.
2. Сала шеберінің бақылауында кез келген бөлшектерін пішу пышағымен қолмен пішу.
3. Сала шеберінің бақылауында өңдеудің барлық түрлерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Аяқ киімнің детальдарын пішу дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Аяқ киімнің үстіңгі детальдарына қойылатын технологиялық талаптарды біледі.
2. Өңдеу процесінде туындайтын ақауларды анықтайды және жояды.
КҚ 4. Аяқ киімнің табан үзілген бекіткіштерін қалпына келтіру
КМ 04. Аяқ киімнің табан үзілген бекіткіштерін қалпына келтіру
Бұл модуль аяқ киімнің табан үзілген бекіткіштерін қалпына келтіруге қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар шебердің тікелей басқаруымен табанның аяқ киімнің ізіне қатысты ығысуына жол бермеуді, шебердің тікелей басқаруымен табанын саңылаусыз және ығыстырусыз берік бекітуді, шебердің тікелей басқаруымен тігісінде ескі тесіктерінің желісі, қалып қалған жерлері және жіптері үзілуі болмауын және жіптері жақсы тартылып тұруын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар табан бекітулерін қалпына келтіру технологиясына үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Табан бекітулерін қалпына келтіру технологиясын білу.
Технология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Шебердің тікелей басқаруымен табанның аяқ киімнің ізіне қатысты ығысуына жол бермейді.

2. Соблюдает требования пожарной профилактики под контролем мастера участка.
3. Выполняет требования производственной санитарии и противопожарной безопасности под контролем мастера участка.
ПК 2. Подготавливать детали к мелкому ремонту обуви
ПМ 02. Подготовка деталей к мелкому ремонту обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки деталей к мелкому ремонту обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды деталей; подбор инструментов для мелкого ремонта обуви; умение проверять качество подготовленных деталей к ремонту обуви.
При изучении модуля обучающиеся учаться владеть основами технологии мелкого ремонта обуви под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Владеть основами технологии мелкого ремонта обуви.
Технология
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Определяет вид детали под контролем мастера участка.
2. Подбирает необходимые инструменты для мелкого ремонта обуви.
3. Проверяет качество подготовленных деталей к ремонту обуви под контролем мастера.
ПК 3. Раскраивать и обрабатывать детали обуви
ПМ 03. Раскрой и обработка деталей обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения раскоря и обработки деталей обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: шаблоны на материале, проиводство раскроя любых деталей вручную раскройным ножом; виды обработки, технологические требования к деталям верха обуви; умение выявлять и устранять дефекты, возникающие в процессе обработки.
При изучении модуля обучающиеся учаться владеть навыками работы с ручными сапожными инструментами под контролем мастера; владеть навыками раскроя на детали обуви под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Владеть навыками работы с ручными сапожными инструментами под контролем мастера.
Оборудование
Технология
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Рационально раскладывает шаблон на материале под контролем мастера.
2. Производит раскрой любых деталей вручную раскройным ножом под контролем мастера.
3. Выполняет все виды обработки под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Владеть навыками раскроя на детали обуви.
Критерии оценки:
1. Понимает технологические требования к деталям верха обуви под контролем мастера.
2. Выявляет и устраняет дефекты, возникающие в процессе обработки под контролем мастера.
ПК 4. Восстанавливать нарушенные скрепления подошвы обуви
ПМ 04. Восстановление нарушенных скреплений подошвы обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для восстановления нарушенных скреплений подошвы обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: недопущение смещения подошвы относительно следа обуви; прикрепление подошвы прочно без зазоров, расщелин и сдвигов; виды нанесения швов по линии старых проколов, без пропусков и обрывов ниток, обращение к мастеру при необходимости.
При изучении модуля обучающиеся учаться владеть технологией восстановления подошвенных скреплений под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Владеть технологией восстановления подошвенных скреплений.
Технология Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает недопущение смещения подошвы относительно следа обуви под контролем мастера участка.

2. Шебердің тікелей басқаруымен табанын саңылаусыз және ығыстырусыз берік бекітеді.
3. Шебердің тікелей басқаруымен тігісінде ескі тесіктерінің желісі, қалып қалған жерлері және жіптері үзілуі болмауын және жіптері жақсы тартылып тұруын жасайды.
КҚ 5. Аяқ киім үстінің бөліктерін жөндеу
ПМ 05. Аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің бұзылған бекітулерін қалпына келтіру
Бұл модуль аяқ киімнің үстіңгі бөлігінің бұзылған бекітулерін қалпына келтіруге қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жамаудың шетін орналастыру технологиясын меңгеруін, . тігісті түсіру технологиясын, машинамен жұмыс істеу кезінде тігіс жолдарының жиілігін түсіру технологиясын, материалдан үлгіні қиып алу технологиясын, түсі мен түріне байланысты материалды сәйкестендіріп таңдауын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар аяқ киімнің үстіңгі бөлігін жөндеу технологиясына үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киімнің үстіңгі бөлігін жөндеу технологиясын меңгеру.
Технология
Жабдық
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Жамаудың шетін орналастыру технологиясын меңгеру.
2. Тігісті түсіру технологиясын меңгеру.
3. Машинамен жұмыс істеу кезінде тігіс жолдарының жиілігін түсіру технологиясын меңгеру.
4. Материалдан үлгіні қиып алу технологиясын меңгеру.
5. Түсі мен түріне байланысты материалды сәйкестендіріп таңдау.
КҚ 6. Сыдырма ілгегін, айылбасын және баутесіктерін ауыстыру және жаңадан салу
КМ 06. Сыдырма ілгегін, айылбасын және баутесіктерін ауыстыру және жаңадан салу
Бұл модуль сыдырма ілгегін, айылбасын және баутесіктерін ауыстыру және жаңадан салуға қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар аяқ киімнің астары мен үстіңгі бөлігінің сыдырма ілгегін орнату тәсілдерін, түсі, пішіні, мен өлшемі бойынша айылбасын және баутесіктерін тәсілдерін, машинамен жұмыс істегенде тігіс жолдарын түсіру әдістерін, қолмен жіп тігісін бауды қосымша бекітуін қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар біліктілігі жоғары шебердің тікелей басқаруымен сыдырма ілгегін, айылбасын және баутесіктерін ауыстыру және жаңадан салудың машиналық және қол тәсілдеріне үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Біліктілігі жоғары шебердің тікелей басқаруымен сыдырма ілгегін, айылбасын және баутесіктерін ауыстыру және жаңадан салудың машиналық және қол тәсілдерін меңгеру.
Технология
Жабдық
Материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Аяқ киімнің астары мен үстіңгі бөлігінің сыдырма ілгегін орнату тәсілдерін меңгеру.
2. Түсі, пішіні, мен өлшемі бойынша айылбасын және баутесіктерін тәсілдерін меңгеру.
3. Машинамен жұмыс істегенде тігіс жолдарын түсіру әдістерін меңгеру.
4. Қолмен жіп тігісін бауды қосымша бекітуін қолдану.
КҚ 7. Аяқ киімнің резеңкеден жасалған өкшелерін бекіту және жөндеу
КМ 07. Аяқ киімнің резеңкеден жасалған өкшелерін бекіту және жөндеу
Бұл модуль аяқ киімнің резеңкеден жасалған өкшелерін бекіту және жөндеу үшін қажетті білімді, икемдері және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар аяқ киімнің өкше бөлігін резеңкеден жасалған өкшелерін бекітуге дайындауды, резеңкеден жасалған өкшелерді бекіту, желім жағу операцияларын жүргізу және кептіру, резеңкеден жасалған өкшені, нәлді және жақтауларын бекітуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар Аяқ киімнің рәзіңке өкшелерін бекіту және жөндеу технологиясына үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киімнің рәзіңке өкшелерін бекіту және жөндеу технологиясын білу.
Технология
Жабдық
Материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Аяқ киімнің өкше бөлігін резеңкеден жасалған өкшелерін бекітуге дайындайды.

2. Прикрепляет подошву прочно без зазоров расщелин и сдвигов под контролем мастера участка.
3. Владеет видами нанесения швов по линии старых проколов, без пропусков и обрывов ниток под контролем мастера участка.
ПК 5. Восстанавливать нарушенные скрепления деталей верха обуви
ПМ 05. Восстановление нарушенных скреплений деталей верха обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для востановления нарушенных скреплений деталей верха обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают; технологию нанесения края заплаты; технологию нанесения швов; технологию нанесения частоты строчек при машинной работе; технологию выкройки из материала, подбор материала.
При изучении модуля обучающиеся учаться владеть технологией ремонта верха обуви.
Результат обучения: 1) Владеть технологией ремонта верха обуви.
Технология
Оборудование
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет технологией нанесения края заплаты.
2. Владеет технологией нанесения швов.
3. Владеет технологией нанесения частоты строчек при машинной работе.
4. Владеет технологией выкройки из материала.
5. Подбирает материал для совпадения по виду и цвету.
ПК 6. Заменять и вставлять застежки молнии, пряжки и блочки
ПМ 06. Замена и вставка застежек молнии, пряжек и блочков
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для замены и вставки застежок молнии, пряжек и блочков.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы крепления застежки молнии к верху и подкладке обуви; способы подбора пряжек и блочков по размеру, форме и цвету; методы нанесения строчек при работе на машинке; дополнительные крепления ленты вручную ниточным швом.
При изучении модуля обучающиеся учаться владеть ручными и машинными способами замены и вставки застежек молнии, пряжек и блочков.
Результат обучения: 1) Владеть ручными и машинными способами замены и вставки застежек молнии, пряжек и блочков под контролем мастера.
Технология
Оборудование
Материаловедение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет способами крепления ззастежки молнии к верху и подкладке обуви.
2. Владеет способами подбора пряжек и блочков по размеру, форме и цвету.
3. Владеет методами нанесения строчек при работе на машинке.
4. Использует дополнительные крепления ленты вручную ниточным швом.
ПК 7. Укреплять и ремонтировать резиновые каблуки в обуви
ПМ 07. Укрепление и ремонт резиновых каблуков в обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для укрепления и ремонта резиновых каблуков в обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы подготовки пяточной части обуви к укреплению резиновых каблуков; укрепление резиновых каблуков; клеенамазочные операции и сушку; крепление резинового каблука, набоек и косячков.
При изучении модуля обучающиеся учаться владеть технологией укрепления и ремонта резиновых каблуков.
Результат обучения: 1) Владеть технологией укрепления и ремонта резиновых каблуков.
Технология
Оборудование
Материаловедение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Готовит пяточную часть обуви к укреплению резиновых каблуков.

2. Резеңкеден жасалған өкшелерді бекіту.
3. Желім жағу операцияларын жүргізеді және кептіреді.
4. Резеңкеден жасалған өкшені, нәлді және жақтауларын бекітеді.
КҚ 8. Аяқ киімнің пластмасса және ағаш өкшелерін бекіту және жөндеу
КМ 08. Аяқ киімнің пластмасса және ағаш өкшелерін бекіту және жөндеу
Бұл модуль аяқ киімнің пластмасса және ағаш өкшелерін бекіту және жөндеу технологиясын орындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар аяқ киімнің өкше бөлігін пластмасса және ағаш өкшелерін бекітуге дайындауды, пластмасса және ағаш өкшелерді бекітуді, тозған нәлдерін алуды, өкшені нәлді орнатуға дайындауды, нәлділерді бекітуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар аяқ киімнің пластмасса және ағаш өкшелерін бекіту және жөндеу технологиясына үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аяқ киімнің пластмасса және ағаш өкшелерін бекіту және жөндеу технологиясын меңгеру.
Технология
Жабдық
Материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Аяқ киімнің өкше бөлігін пластмасса және ағаш өкшелерін бекітуге дайындайды.
2. Пластмасса және ағаш өкшелерді бекітеді.
3. Тозған нәлдерін алып тастайды.
4. Өкшені нәлді орнатуға дайындайды.
5. Нәлділерді бекітеді.
КҚ 9. Былғары аяқ киімнің өкшелерін ауыстыру. Өңдеудің арналымы және түрлері
КМ 09. Былғары аяқ киімнің өкшелерін ауыстыру. Өңдеудің арналымы және түрлері
Бұл модуль былғары аяқ киімнің өкшелерін ауыстыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында тозған тері өкешені алуға, аяқ киім мен былғары өкшені бекітуге дайындауды, былғары өкшелерді бекітуді, аяқ киім табанының екі жақ беттерін қияды және тегістеуді, аяқ киім табанының бүйір беттерін тегістеуді, аяқ киімнің бөлшектерін бояу және жалата жағуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында былғары аяқ киімнің өкшелерін ауыстыру технологиясына, бақылауында аяқ киімді өңдеу технологиясына үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сала шеберінің бақылауында былғары аяқ киімнің өкшелерін ауыстыру технологиясын меңгеру.
Технология
Жабдық
Материалтану
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Сала шеберінің бақылауында тозған тері өкешені алып тастайды.
2. Сала шеберінің бақылауында аяқ киім мен былғары өкшені бекітуге дайындайды.
3. Сала шеберінің бақылауында былғары өкшелерді бекітеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сала шеберінің бақылауында аяқ киімді өңдеу технологиясын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Сала шеберінің бақылауында аяқ киім табанының екі жақ беттерін қияды және тегістейді

2. Укрепляет резиновые каблуки.
3. Проводит клеенамазочные операции и сушка.
4. Проводит крепление резинового каблука, набоек и косячков.
ПК 8. Укреплять и ремонтировать пластмассовые и деревянные каблуки в обуви
ПМ 08. Укрепление и ремонт пластмассовых и деревянных каблуков в обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для укрепления и ремонта пластмассовых и деревянных каблуков в обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: подготовку пяточной части обуви к укреплению пластмассовых и деревянных каблуков; укрепление пластмассовых и деревянных каблуков; удаление изношенных набоек; подготовку каблука к прикреплению набойки; крепление набоек.
При изучении модуля обучающиеся учаться владеть технологией укрепления и ремонта пластмассовых и деревянных каблуков.
Результат обучения: 1) Владеть технологией укрепления и ремонта пластмассовых и деревянных каблуков.
Технология
Оборудование
Материаловедение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Готовит пяточную часть обуви к укреплению пластмассовых и деревянных каблуков.
2. Укрепляет пластмассовые и деревянные каблуки.
3. Удаляет изношенные набойки.
4. Готовит каблук к прикреплению набойки.
5. Крепит набойки.
ПК 9. Заменять каблуки в кожаной обуви
ПМ 09. Замена каблуков в кожаной обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения замены каблуков в кожаной обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологически правильное удаление изношенных кожаных каблуков; подготовку обуви и кожанных каблуков; технологию прикрепления каблуков; технологию обрезки и фрезерования боковых поверхностей низа обуви; технологию шлифования боковых поверхностей низа обуви; технологию окрашивания и аппретирования деталей обуви.
При изучении модуля обучающиеся учаться владеть технологией ремонта замены каблуков в кожаной обуви под контролем мастера, технологией отделки обуви под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Владеть технологией ремонта замены каблуков в кожаной обуви, под контролем мастера участка.
Технология
Оборудование
Материаловедение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Удаляет изношенные кожаные каблуки под контролем мастера участка.
2. Готовит обувь и кожаные каблуки к прикреплению под контролем мастера участка.
3. Прикрепляет кожаные каблуки под контролем мастера участка.
Результат обучения: 2) Владеть технологией отделки обуви под контролем мастера участка.
Критерии оценки:
1. Владеет технологией обрезки и фрезерования боковых поверхностей низа обуви под контролем мастера участка.

2. Сала шеберінің бақылауында аяқ киім табанының бүйір беттерін тегістейді.
3. Сала шеберінің бақылауында аяқ киімнің бөлшектерін бояу және жалата жағады.
КҚ 10. Біліктілік алу тәжірибе жұмыстарың орындау
КМ 10. Біліктілік алу тәжірибе жұмыстарың орындау
Бұл модуль жұмыс біліктілігін алудың технологиялық тәжірибесін өтуге қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар аяқ киімнің ұсақ және орташа жөндеуді технологиялық дұрыс орындауды, жұмыстарды орындау кезінде жұмыс уақытын тиімді пайдалануды, етікшілік құралдарын ұқыпты пайдалануды, сала шеберінің бақылауында аяқ киімнің ұсақ және шағын жөндеуін орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтауды, сала шеберінің бақылауында өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтауға, жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарын сақтауға, сала шеберінің бақылауында жұмыс кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдалануға, жұмыс орнында қауіпсіз жүріп -тұру ережелерінің қажеттігін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыс орнында ұсақ және орташа жөндеуді өз бетімен жүргізуге, сала шеберінің бақылауында өндірісте еңбек тәртібінің нормаларын және ережелерін сақтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнында ұсақ және орташа жөндеуді өз бетімен жүргізу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Аяқ киімнің ұсақ және орташа жөндеуді технологиялық дұрыс орындайды.
2. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс уақытын тиімді пайдаланады.
3. Етікшілік құралдарын ұқыпты пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сала шеберінің бақылауында өндірісте еңбек тәртібінің нормаларын және ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сала шеберінің бақылауында, аяқ киімнің ұсақ және шағын жөндеуін орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2. Сала шеберінің бақылауында. өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтайды.
3. Жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
4. Сала шеберінің бақылауында жұмыс кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
5. Жұмыс орнында қауіпсіз жүріп -тұру ережелерінің қажеттігін біледі.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 394-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 818-қосымша
"Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0509000 - Аяқ киім ісі
Біліктілігі:
050903 2 - Аяқ киім жөндеу шебері
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдарға арналған
(жеңіл дәрежедегі ақыл-ой
кемістігі)
Құзыреттің атауы
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
БМ 01. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль сөйлеудің және ақпараттық сауаттылықта бастауыш деңгейдегі коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексиканың қарапайым негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылықтың негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: кәсіптік қазақ (орыс) тілінің қарапайым лексикалық және грамматикалық минимумын қолдануды; компьютерлік ресурстарды игеруді олардың практикалық үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің қарапайым негіздеріне ие болу.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Қазақ (орыс) тілінде қарым-қатынас жасау үшін қажетті қарапайым лексикалық және грамматикалық материалды түсінеді.

2. Владеет технологией шлифования боковых поверхностей низа обуви
под контролем мастера участка.
3. Владеет технологией окрашивания и аппретирования деталей обуви под контролем мастера участка.
ПК 10. Выполнять основные виды работ рабочей квалификации "Обувщик по ремонту обуви"
ПМ 10. Выполнение основных видов работ рабочей квалификации "Обувщик по ремонту обуви"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения рабочей квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: мелкий и средний ремонт обуви под контролем мастера участка; бережное использование сапожных инструментов под контролем мастера; требования безопасности при выполнении мелкого и среднего ремонта обуви под контролем мастера; требования пожарной безопасности под контролем мастера; требования безопасности на рабочем месте под контролем мастера; использование средств индивидуальной защиты при работе под контролем мастера.
При изучении модуля обучающиеся учаться: самостоятельно выполнять мелкий и средний ремонт на рабочем месте под контролем мастера; соблюдать нормы и правила безопасности труда на производстве под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Самостоятельно выполнять мелкий и средний ремонт на рабочем месте.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет мелкий и средний ремонт обуви под контролем мастера участка.
2. Использует методы и способы мелкого и среднего ремонта обуви под контролем мастера.
3. Эффективно использует рабочее время при выполнении работ под контролем мастера.
4. Безопасно и бережно использует сапожные инструменты под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Соблюдать нормы и правила безопасности труда на производстве под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Выполняет требования безопасности при выполнении мелкого и среднего ремонта обуви под контролем мастера.
2. Выполняет требования пожарной безопасности под контролем мастера.
3. Выполняет требования безопасности на рабочем месте под контролем мастера.
4. Использует средства индивидуальной защиты при работе под контролем мастера.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 394
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 818
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Обувное дело" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис
Специальность:
0509000 – Обувное дело
Квалификация:
050903 2 – Обувщик по ремонту обуви
категория: лица с особыми
образовательными
потребностями
(умственная отсталость
умеренной степени)
Наименование компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения.
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устных и письменных видах речевой деятельности и информационной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, необходимые для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы, овладевать техникой их практического применения.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными основами грамматики письма и правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
1. Понимает элементарный лексико-грамматический материал, необходимый для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) языке.

2. Еңбекті қорғау нормаларын және ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сала шеберінің бақылауында өндірістік орын - жайларда санитарлық жағдайдың сақталуын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сала шеберінің бақылауында өрттің алдын алу талаптарын сақтайды.
2. Сала шеберінің бақылауында өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтайды.
КҚ 2. Аяқ киімнің бөліктерін ұсақ жөндеуге дайындау
КМ 02. Аяқ киімнің бөліктерін ұсақ жөндеуге дайындау
Бұл модуль практикалық жұмыстарды орындау кезінде аяқ киімнің бөліктерін ұсақ жөндеуге дайындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында бөлшектің түрін анықтауды, аяқ киімді жөндеуге дайындалған бөлшектердің сапасын тексеруді меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында аяқ киімді ұсақ жөндеу технологиясының негіздеріне үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сала шеберінің бақылауында аяқ киімді ұсақ жөндеу технологиясының негіздерін меңгеру.
Технология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Сала шеберінің бақылауында бөлшектің түрін анықтайды.
2. Сала шеберінің бақылауында аяқ киімді жөндеуге дайындалған бөлшектердің сапасын тексереді.
КҚ 3. Аяқ киім бөлшектерін пішу және өңдеу
КМ 03. Аяқ киім бөлшектерін пішу және өңдеу.
Бұл модуль практикалық жұмыстарды орындау кезінде аяқ бөлшектерін пішу және өңдеу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында материадла шаблонды рационалды жаюды, кез келген бөлшектерін пішу пышағымен қолмен пішуді, аяқ киімнің үстіңгі детальдарына қойылатын технологиялық талаптарды, өңдеу процесінде туындайтын ақауларды анықтауды және жоюды меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында қол етік құралдарымен жұмыс жасау дағдыларына, аяқ киімнің детальдарын пішу дағдыларына үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сала шеберінің бақылауында қол етік құралдарымен жұмыс жасау дағдыларын меңгеру.
Жабдық
Технология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Сала шеберінің бақылауында материалды шаблонды рационалды жаяды.
2. Сала шеберінің бақылауында кез келген бөлшектерін пішу пышағымен қолмен пішеді.
3. Сала шеберінің бақылауында өңдеудің барлық түрлерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сала шеберінің бақылауында аяқ киімнің детальдарын пішу дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Сала шеберінің бақылауында аяқ киімнің үстіңгі детальдарына қойылатын технологиялық талаптарды біледі.

2. Соблюдает простейшие нормы и правила охраны труда.
3. Соблюдает технику безопасности, нормы и правила охраны труда.
Результат обучения: 2) Обеспечивать соблюдение санитарного состояния производственных помещений.
Критерии оценки:
1. Владеет простейшими требованиями пожарной профилактики.
2. Соблюдает требования пожарной профилактики под контролем мастера.
3.Выполняет требования производственной санитарии и противопожарной безопасности под контролем мастера.
ПК 2. Подготовить детали к мелкому ремонту обуви
ПМ 02. Подготовка деталей к мелкому ремонту обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки деталей к мелкому ремонту обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды детали; подбор инструментов для мелкого ремонта обуви; умение проверять качество подготовленных деталей к ремонту обуви.
При изучении модуля обучающиеся учаться владеть основами технологии мелкого ремонта обуви под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Владеть основами технологии мелкого ремонта обуви под контролем мастера.
Технология
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Определяет вид детали под контролем мастера.
2. Подбирает необходимые инструменты для мелкого ремонта обуви.
3. Проверяет качество подготовленных деталей к ремонту обуви под контролем мастера.
ПК 3. Раскраивать и обработать детали обуви
ПМ 03. Раскрой и обработка деталей обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения раскроя и обработки деталей обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: шаблоны на материале; производство раскроя любых деталей вручную раскройным ножом; виды обработки; технологические требования к деталям верха обуви; умение выявлять и устранять дефекты, возникающие в процессе обработки, при необходимости обращаться за помощью к мастеру.
При изучении модуля обучающиеся учаться владеть навыками работы с ручными сапожными инструментами под контролем мастера, навыками раскроя на детали обуви под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Владеть навыками работы с ручными сапожными инструментами под контролем мастера.
Оборудование
Технология
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Рационально раскладывает шаблон на материале под контролем мастера.
2. Производит раскрой любых деталей вручную раскройным ножом под контролем мастера.
3. Выполняет все виды обработки под контролем мастера участка.
Результат обучения: 2) Владеть навыками раскроя на детали обуви под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Понимает технологические требования к деталям верха обуви под контролем мастера участка.

2. Сала шеберінің бақылауында өңдеу процесінде туындайтын ақауларды анықтайды және жояды.
КҚ 4. Табан үзілген бекіткіштерін қалпына келтіру
КМ 04. Табан үзілген бекіткіштерін қалпына келтіру
Бұл модуль практикалық жұмыстарды орындау кезінде табан үзілген бекіткіштерін қалпына келтіру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында табанның аяқ киімнің ізіне қатысты ығысуына жол бермеуді, табанын саңылаусыз және ығыстырусыз берік бекітуді, тігісінде ескі тесіктерінің желісі, қалып қалған жерлері және жіптері үзілуі болмауын және жіптері жақсы тартылып тұруын меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында табанастылық бекітулерін қалпына келтіру технологиясына үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сала шеберінің бақылауында табанастылық бекітулерін қалпына келтіру технологиясын меңгеру.
Технология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Сала шеберінің бақылауында табанның аяқ киімнің ізіне қатысты ығысуына жол бермейді.
2. Сала шеберінің бақылауында табанын саңылаусыз және ығыстырусыз берік бекітеді.
3. Сала шеберінің бақылауында тігісінде ескі тесіктерінің желісі, қалып қалған жерлері және жіптері үзілуі болмауын және жіптері жақсы тартылып тұруын меңгереді.
КҚ 5. Біліктілік алу тәжірибе жұмыстарың орындау
КМ 05. Біліктілік алу тәжірибе жұмыстарың орындау
Бұл модуль практикалық жұмыстарды орындау кезінде жұмыс біліктілігін алудың технологиялық практикасы үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында аяқ киімнің ұсақ және орташа жөндеуді технологиялық дұрыс орындауды, жұмыстарды орындау кезінде жұмыс уақытын тиімді пайдалануды, аяқ киімнің ұсақ және шағын жөндеуін орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтауды, өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтауды, жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарын сақтауды, жұмыс кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдалануды, қауіпсіз жүріп-тұру ережелерінің қажеттігін меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сала шеберінің бақылауында жұмыс орнында ұсақ және орташа жөндеуді өз бетімен жүргізуге, өндірісте еңбек тәртібінің нормаларын және ережелерін сақтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сала шеберінің бақылауында жұмыс орнында ұсақ және орташа жөндеуді өз бетімен жүргізу.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сала шеберінің бақылауында аяқ киімнің ұсақ және орташа жөндеуді технологиялық дұрыс орындайды.
2. Сала шеберінің бақылауында жұмыстарды орындау кезінде жұмыс уақытын тиімді пайдаланады.
3. Сала шеберінің бақылауында етікшілік құралдарын ұқыпты пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сала шеберінің бақылауында өндірісте еңбек тәртібінің нормаларын және ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт тары:
1. Сала шеберінің бақылауында аяқ киімнің ұсақ және шағын жөндеуін орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.

2. Выявляет и устраняет дефекты, возникающие в процессе обработки под контролем мастера участка.
ПК 4. Восстанавливать нарушенные скрепления подошвы обуви
ПМ 04. Восстановление нарушенных скреплений подошвы обуви
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для восстановления нарушенных скреплений подошвы обуви.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: недопущение смещения подошвы относительно следа обуви; прикрепление подошвы прочно без зазоров расщелин и сдвигов; виды нанесения швов по линии старых проколов, без пропусков и обрывов ниток, обращение к мастеру при необходимости.
При изучении модуля обучающиеся учаться владеть технологией восстановления подошвенных скреплений под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Владеть технологией восстановления подошвенных скреплений под контролем мастера.
Технология
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Не допускает смещения подошвы относительно следа обуви под контролем мастера.
2. Прикрепляет подошву прочно без зазоров расщелин и сдвигов под контролем мастера.
3. Владеет видами нанесения швов по линии старых проколов, без пропусков и обрывов ниток под контролем мастера.
ПК 5. Выполнять практические работы по квалификации "Обувщик по ремонту обуви"
ПМ 05. Выполнение практических работ по квалификации "Обувщик по ремонту обуви"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения рабочей квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: мелкий и средний ремонт обуви под контролем мастера участка; бережное использование сапожных инструментов под контролем мастера; требования безопасности при выполнении мелкого и среднего ремонта обуви под контролем мастера; требования пожарной безопасности под контролем мастера; требования безопасности на рабочем месте под контролем мастера; использование средств индивидуальной защиты при работе под контролем мастера.
При изучении модуля обучающиеся учаться: самостоятельно выполнять мелкий и средний ремонт на рабочем месте под контролем мастера; соблюдать нормы и правила безопасности труда на производстве под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Самостоятельно выполнять мелкий и средний ремонт на рабочем месте под контролем мастера.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Технологически правильно выполняет мелкий и средний ремонт обуви под контролем мастера.
2. Эффективно использует рабочее время при выполнении работ под контролем мастера.
3. Бережно использует сапожные инструменты под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Соблюдать нормы и правила безопасности труда на производстве под контролем мастера.
Критерии оценки:
1.Соблюдает требования безопасности при выполнении мелкого и среднего ремонта обуви под контролем мастера.

2. Сала шеберінің бақылауында өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтайды.
3. Сала шеберінің бақылауында жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
4. Сала шеберінің бақылауында жұмыс кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
5. Жұмыс орнында қауіпсіз жүріп-тұру ережелерінің қажеттігін біледі.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 395-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 819-қосымша
"Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0814000 - Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілігі:

2. Соблюдает требования пожарной безопасности под контролем мастера.
3. Соблюдает требования безопасности на рабочем месте под контролем мастера.
4. Использует средства индивидуальной защиты при работе под контролем мастера.
5. Понимает необходимость безопасного поведения на рабочем месте.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 395
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 819
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0814000 – Технология полимерного производства
Квалификация:

1. Салауатты өмір салты туралы негізгі түсінік бар.
2. Жаттығулардың денсаулықты нығайтуға әсерін түсінеді.
3. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді
ПҚ 01. Қысым астында пластмасса құймасымен қайта өндеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау
КМ 01. Қысым астында пластмасса құймасымен қайта өндеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау
Бұл модуль құйым баспағына қызмет көрсету процесінде өмір мен денсаулық қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі ережелерін меңгеру үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді; өндірівтік қауіптер мен берілген өндірістің кәсіптік зардаптары туралы түсініктерді; полимерлерді қайта өндеу процестерінің электр қауіпсіздік пен өрт қауіпсіздік негіздерін сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулық, жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыру ережелері, еңбек тәртібі мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау ережелері, төтенше жағдайдағы мінез-құлық ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: жеке және ұжымдық қорғану құралдарын таңдау және дұрыс қолдану, өндірісте жазатайым оқиғалардан зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету, өндірістік процестерге арнайы киім, аяқ киімді, жеке қорғаныш құралдарын дайындау, құрал-саймандар мен құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру, бұйымдарды қалыптан қауіпсіз шығарып алу, материал цилиндрінің қызу температурасын және салқындатқыш сұйықтықтың айналымын бақылауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы саласында теориялық дайындықты меңгеру.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Понимает влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии.
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимает решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Понимает методы решения профессиональных задач.
3.Высказывает готовность добросовестно трудиться.
ПК 01. Соблюдать меры безопасности при переработке пластмасс литьем под давлением.
ПМ 01. Соблюдение мер безопасности при переработке пластмасс литьем под давлением
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных правил обеспечения безопасности жизни и здоровья в процессе обслуживания процессов литьевого прессования; представлений о производственных опасностях и профессиональных вредностях данного производства; основ электробезопасности и пожаробезопасности процессов переработки полимеров.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: инструкцию по технике безопасности и противопожарной безопасности, правила рациональной организации труда на рабочем месте, правила соблюдения трудовой дисциплины и требований охраны труда, правила поведения в аварийной ситуации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подбирать и правильно применять средства индивидуальной и коллективной защиты, оказывать первую помощь потерпевшим при несчастных случаях на производстве, готовить к производственному процессу спецодежду, обувь, средства индивидуальной защиты, проверять исправность инструментов и приспособлений, безопасно извлекать изделия из форм, контролировать температуру нагрева материального цилиндра и циркуляцию охлаждающей жидкости.
Результат обучения:1) Владеть теоретической подготовкой в области охраны труда и техники безопасности
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Пластмасса құюшының қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулығын мазмұндайды.
2. Өндірістік алаңда жұмыс істеудің жалпы қауіпсіздік ережелерін білуін көрсетеді.
3. Өндірістегі негізгі қауіпті және зиянды факторларды анықтайды.
4. Жеке және топтық қорғау шараларын таңдайды.
5. Өндірісте жазатайым оқиға болған кезде алғашқы көмек көрсете алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайындық жұмыстарының қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғану құралдарын тексереді.
2. Жұмыс орнының тазалығы мен жарықтылығын тексереді.
3. Сақтандыру құрылғыларының және апаттық ажыратқыштардың сенімділігін тексереді.
4.Жабдықтың жылжымалы бөліктерінің қорғаныс қоршауларының түзулігінің және жерлендірудің сыртқы қарауын жүзеге асырады.
5. Құйма баспағының жұмысын бастамас бұрын, апаттық ажыратқыштардың қорғаныс блоктануын және түймесін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс кезінде еңбек қауіпсіздігі техникасы ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
2. Жабдықтардың ең қауіпті бөліктерін анықтайды.
3. Компоненттердің қауіпсіз жүктелуі талаптарын орындайды.
4. Адам үшін шу мен дірілдің зиянды әсерлерін түсінеді.
5. Материал цилиндрінің қызу температурасын бақылайды және оны техпроцесте көрсетілгеннен асып кетуіне жол бермейді.
6. Салқындатқыш сұйығының айналымын, температура көрсеткіштері, қорғаныс экранының бірқалыпты қозғалысын бақылайды.
7. Қорғаныс экранының толығымен ашық қалпында, қалыптан бұйымды қолмен алып, қалыпты сүртіп, майлауды жүзеге асырады.
8. Ұзындығы 400-500 мм-ден кем емес сабақпен жылжымайтын тақта төлкесінен құюжолдарды қағып шығарады.
9. Жұмыс кезінде ағынды-сорғылы желдету жүйесінің дұрыс жұмыс жасайтындығын бақылайды.
ПҚ 2. Берілген рецептура бойынша қарапайым бұйымдарды құю үшін полимерлі шикізатты дайындауды жүзеге асыру
КМ 02. Берілген рецептура бойынша қарапайым бұйымдарды құю үшін полимерлі шикізатты дайындауды жүзеге асыру
Бұл модуль қысым астындағы құю процесіне ингредиенттерді дайындау үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: қоспаны, қосылысты дайындау технологиясы, компоненттердің сапасына қойылатын талаптар, пайдаланылған шикізатқа арналған техникалық құжаттаманы меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: берілген рецепттер бойынша полимерлік шикізат пен қосылыстарды дайындау, полимерлік шикізатты кептіру, ылғалды кетіру, араластыру және бояу бойынша операцияларды орындау, нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес қайталама шикізатты қосуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Рецептураға сәйкес шикізатты және материалдарды таңдайды
Материалтану
Арнайы технология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Пересказывает инструкцию по технике безопасности литейщика пластмасс.
2. Демонстрирует знание общих правил безопасности при работе на производственном участке.
3. Выделяет основные опасные и вредные факторы на производстве.
4. Выбирает меры индивидуальной и групповой защиты.
5. Может оказать первую помощь при несчастном случае на производстве.
Результат обучения: 2) Выполнять правила техники безопасности подготовительных работ
Критерии оценки:
1. Проверяет средства индивидуальной защиты.
2. Проверяет чистоту и освещенность рабочего места.
3.Проверяет надежность предохранительных приспособлений и аварийных выключателей.
4. Выполняет наружный осмотр заземления и исправности защитных ограждений движущихся частей оборудования.
5. Перед началом работы литьевого пресса проверяет защитную блокировку и кнопку аварийной остановки.
Результат обучения: 3) Выполнять правила техники безопасности труда во время работы.
Критерии оценки
1. Соблюдает требования правил техники безопасности во время работы.
2. Выделяет наиболее опасные узлы оборудования. 3.Выполняет требования безопасной загрузки компонентов.
4. Понимает вредное влияние шума и вибрации на человека.
5. Следит за температурой нагрева материального цилиндра и не допускает ее превышения выше указанной в техпроцессе.
6. Следит за циркуляцией охлаждающей жидкости, показаниями температуры, плавностью перемещения защитного экрана.
7. Выполняет извлечение изделия вручную из формы, притирку и смазка формы при полностью открытом защитном экране.
8. Выбивает литники из втулки неподвижной плиты стержнем длиной не менее 400-500мм.
9. Следит за тем, чтобы во время работы исправно функционировала система приточно-вытяжной вентиляции
ПК 2. Осуществлять подготовку полимерного сырья для литья несложных изделий по заданной рецептуре.
ПМ 02. Подготовка полимерного сырья для производственных целей по технологической документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки ингредиентов для процесса литья под давлением.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию изготовления смеси, компаунда, требования к качеству компонентов, техническую документацию на используемое сырье.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подготавливать полимерное сырье и компаунды по заданным рецептам, выполнять операции по сушке, влагоудалению, смешиванию и колеровке полимерного сырья, добавлять вторичное сырье, согласно требованиям нормативно-технической документации.
Результат обучения: 1) Выбирать сырье и материалы в соответствие с рецептурой
Материаловедение Спецтехнология
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Полимерлік шикізаттың қасиеттерін және оның қысудан кейін отыру себебін түсінеді.
2. Полимерлік материалдардың құрылым ерекшеліктері мен қасиеттерін сипаттайды.
3. Өндірісте қолданылатын полимерлік материалдарда толтырғыштар мен қоспалар туралы түсінік береді.
4. Өңделетін қоспалардың физикалық-химиялық қасиеттерін жіктей алады.
5. Қолданылатын полимерлік материалдары түрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізат пен материалдарды қайта өндеуге дайындау
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Полимерлі шикізат пен қосылыстарды технологиялық картаға сәйкес дайындайды.
2. Полимерлік шикізатты кептіру, араластыру және бояу операцияларын жүргізеді.
3. Ластануды анықтайды, полимерлік шикізаттардағы бөтен қоспалардың болуын анықтайды.
4. Рецепт талаптарына сәйкес қайталама шикізатты қосады.
ПҚ 3. Құйма машиналарының тораптары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады
КМ 03. Құйма машиналарының тораптары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады
Бұл модуль қарапайым техникалық тексерулер мен қарапайым жабдықтарды жөндеу үшін қажетті білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: инжектеу-құйма машиналарын автоматты және жартылай автоматты майлау жүйелерін, қолданылатын майлау материалдарының түрлері, олардың жіктелуі мен сипаттамасы, инжектеу-құйма машинасының қабысу күші және оның механизмдер мен баспаққалыптардың жұмысына әсер етуі, инжектеу-құйма машинасының механикасына қызмет көрсету ережелері, инжектеу-құйма машинасында жүргізілген жұмыстың нәтижелерін рәсімдеу тәртібін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: техникалық қызмет көрсетеді және қарапайым жөндеуді жүзеге асыру, темір ұстасының негізгі тәсілдері мен жабдықтарын қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құйма машинасы тораптарын тазалау және майлауды жүзеге асыру
Полимерлік материалдарды өңдеу кәсіпорындарын жабдықтау
Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Инжектеу-құйма машиналарына (инжектеу-құйма машиналар негізіндегі кешендер мен сызықтар) қызмет көрсететін қондырғы туралы білімін пайдаланады.
2. Майлау материалдары, аспаптары, құралдары, жеке қорғану құралдарының жарамдылығын таңдайды және тексереді.
3. Инжектеу-құйма машиналар тораптары мен агрегаттарын ластанудан тазартуды қолмен немесе өндірушінің талаптарына (техникалық құжаттамаға) және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес құрылғыларды пайдалана отырып жүзеге асырады.
4. Инжектеу-құйма машиналары тораптарын майлауды пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа (нұсқаулыққа) сәйкес жүзеге асырады. Көмекші құрылғылар мен механизмдерді пайдалану арқылы.
5. Журналға инжектеу-құйма машиналарында жүргізілген жұмыстардың нәтижелерін жазады.
6. Құю қалыбын, стандартты бөлшектері мен құйма қалыптарының тораптарын тазалауды жүзеге асырады.

1. Понимает свойства полимерного сырья и причины его усадки после прессования.
2. Описывает особенности структур и свойств полимерных материалов.
3. Дает пояснение о наполнителях и добавках в полимерные материалы, применяемые в производстве.
4. Может классифицировать физико-химические свойства обрабатываемых смесей.
5. Идентифицирует тип используемых полимерных материалов.
Результат обучения: 2) Готовить сырье и материалы к переработке
Критерии оценки:
1. Подготавливает полимерное сырье и компаунды по технологической карте.
2. Выполняет операции по сушке, смешиванию и колеровке полимерного сырья.
3. Выявляет загрязнение, наличие посторонних примесей в полимерном сырье.
4. Добавляет вторичное сырье согласно требованиям рецепта.
ПК 3. Выполнять техническое обслуживание узлов и механизмов литьевой машины
ПМ 03.Очистка и смазка узлов агрегатов под руководством специалиста более высокого разряда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения текущего технического осмотра и несложного ремонта оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: системы автоматической и полуавтоматической смазки узлов инжекционно-литьевой машины, типы используемых смазочных материалов, их классификацию и характеристика, усилие смыкания инжекционно - литьевой машины и его влияние на работу механизмов и пресс-форм, правила обслуживания механики инжекционно - литьевой машины, порядок оформления результатов проведенной работы на инжекционно - литьевой машине.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять техническое обслуживание и несложный ремонт оборудования, применять основные слесарные приемы и оборудование.
Результат обучения: 1) Выполнять очистку и смазку узлов литьевой машины
Оборудование предприятий по переработке полимерных материалов Техническое обслуживание технологических машин и оборудования
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Использует знания устройства обслуживаемых инжекционно-литьевых машин (комплексов и линий на базе инжекционно-литьевой машины).
2. Подбирает и проверяет на пригодность смазочные материалы, инструмент, приспособления, средства индивидуальной защиты.
3. Осуществляет очистку узлов, агрегатов инжекционно-литьевой машины от загрязнений вручную или с использованием приспособлений с соблюдением требований производителя (технической документации) и охраны труда
4. Производит смазку узлов в соответствии с руководством (инструкцией) по эксплуатации инжекционно - литьевой машины.
с использованием вспомогательных приспособлений и механизмов
5. Фиксирует в журнале результаты проведенных работ на инжекционно - литьевой машине.
6. Выполняет чистку литьевой формы, стандартных деталей и узлов литьевых форм.

7. Күн сайын майлау майын қосып, шлангтарда ағып кету немесе сызаттардың бар болуын тексереді.
ПҚ 4. Жоғары санатты маманның жетекшілігімен техникалық жарақтарға қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 04. Жоғары санатты маманның жетекшілігімен құйма нысандарын (технологиялық жарақ) орнату, баптау және пайдалану
Бұл модуль баспаққалыптарға қызмет көрсету үшін қажетті білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: құйма пішіндерін өндіру үшін пайдаланылатын материалдардың ерекшеліктері, құйма қалыптар тораптары мен стандартты бөлшектері, олардың мақсаты, кұйма қалыптарының кұрылыстық ерекшеліктері мен жіктелуі, қарапайым және күрделі құйма қалыптарын пайдалану ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: баспаққалыптар мен бұйымдардың жұмыс сызбаларын рәсімдеу және оқу ережелерін қолдану, сызбаларда қолданылатын конвенциялардың мақсаттарын және жеңілдетулерін түсіну, конструкторлық, технологиялық және басқа нормативтік құжаттардың негізгі ережелерін қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұйымның (бөлшектің) сызбаларын оқу.
Сызу
Полимерлік материалдарды өңдеу кәсіпорындарын жабдықтау
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызбалар мен схемаларды әзірлеуге мен рәсімдеуге қойылатын Бірыңғай құрастырымдық құжаттама жүйесі мен Бірыңғай технологиялық құжаттама жүйесінің стандарттар талаптарын анықтайды.
2. Еңбек қызметін жүзеге асыру үшін қажетті мөлшерде сызбаларды, конструкторлық құжаттамаларды оқиды.
3. Құрамалық сызбаны талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құю қалыбын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ауысым басында құйма майлағышының, оларды жағу құралдарының баршылығын және сапасын тексереді.
2. Машинаның бос жүрісіндегі жұмысының технологиялық циклін дәйекті түрде тексереді.
3. Алмасу механигімен бірлесіп бақылау құйманы және құйманы сыртын қарап шығуды жүзеге асырады.
4. Жалғағыш пен ұяларды кенеріктерден, артық майлаудан, кірден және шаңнан тазартады;
Баспаққалыпты сығылған ауамен салқындату және түкті жаққышпен тазартуды жүзеге асырады.
5. Қорытпаның ерітіліп жабысқан бөлшектерін тек жез кескішпен кесіп тастайды.
6. Әр ауысымда жарты форманы қабыстыру кезінде сыналы механизмдерде жылжымалы сабақтарды алып тастау және енгізудің дұрыстығын тексереді.
7. Ауысым басында ығыстырушы механизмнің жұмысы мен қысым тақталарында баспаққалыптардың бекітілуін тексереді.
8. Әр ауысымда салқындату тораптары, нүктелері бойынша баспаққалыптарды салқындату жүйесін тексереді;
9. Баспаққалыптарды ауыстыру мен тазарту кезінде баспаққалыптардың профилактикалық жөндеуіне қатысады.
ПҚ 5. Пластмассадан жасалған қарапайым өнімдердің әртүрлі типтерін қысым астында құюды жүзеге асыру
КМ 05. Арматурасыз, бұрандасыз және күрделі элементтерсіз қарапайым өнімдердің әр түрін қысу
Бұл модульде пластмассадан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды қысым астындағы құю әдісімен қалыптастыруға қажетті білімдер, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: шикізат пен материалдарды тиеу тәртібі, пластмассадан қарапайым бұйымдарды құюдың технологиялық режимдері, құйма баспақтарын пайдалану ережелері, жабдықта қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдануға, құйма баспағына шикізатты жүктеуді жүзеге асыру; қысым астында пластмассаларды құю процесінің технологиялық режимдерін реттеу, қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережелерін ұстануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1). Шикізат пен материалдарды жүктеуді жүзеге асыру
Арнайы технология
Полимерлік материалдарды өңдеу кәсіпорындарын жабдықтау
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

7. Ежедневно доливает смазочное масло и проверяет шланги на наличие утечек ли трещин.
ПК 4. Выполнять обслуживание технологической оснастки под руководством специалиста более высокой квалификации
ПМ 04. Монтаж, настройка и эксплуатация литьевых форм (технологической оснастки) под руководством специалиста более высокого разряда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обслуживания пресс-форм.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: особенности материалов, используемых для производства литьевых форм, стандартные детали и узлы литьевых форм, их назначение; конструктивные особенности и классификацию литьевых форм, правила эксплуатации простых и сложных литьевых форм.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять правила оформления и чтения рабочих чертежей пресс-форм и изделий, понимать назначения условностей и упрощений, применяемых в чертежах, использовать основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
Результат обучения: 1) Читать чертежи изделия (детали).
Черчение
Оборудование предприятий по переработке полимерных материалов
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Определяет требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем.
2. Читает чертежи, конструкторскую документацию в объеме, необходимом для выполнения трудовых действий.
3. Анализирует сборочный чертеж
Результат обучения: 2) Осматривать литьевую форму.
Критерии оценки:
1. В начале смены проверяет наличие и качество литейных смазок инструментов для их нанесения.
2. Последовательно проверяет технологический цикл работы машины на холостом ходу.
3. Совместно со сменным механиком проводит контрольную отливку и наружный осмотр отливки; при необходимости проводят испытание на герметичность.
4. Проводит чистку разъема и гнезд от облоя, излишков смазки, грязи и пыли; обдувку пресс-формы сжатым воздухом и очистку волосяной кистью или тряпкой.
5. Срубает приварившиеся частицы сплава только латунным зубилом.
6. Ежесменно проверяет правильность удаления и ввода подвижных стержней в клиновых механизмах в момент смыкания полуформ.
7. В начале смены проверяет работу выталкивающего механизма и крепление пресс-формы на плитах пресса.
8. Ежесменно проверяют систему охлаждения пресс-формы по узлам, точкам охлаждения;
9. Участвует в профилактическом ремонте пресс-форм при их смене и чистке пресс-форм.
ПК 5. Выполнять литье под давлением различных типов несложных изделий из пластмасс.
ПМ 05. Прессование различных типов простых изделий без арматуры, резьбы и сложных элементов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формования пластмассовых деталей и изделий методом литья под давлением.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок загрузки сырья и материалов, технологические режимы литья простых изделий из пластмасс, правила эксплуатации литьевых прессов, правила безопасной работы на оборудовании.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять нормативно-техническую документацию, выполнять загрузку сырья в литьевой пресс, регулировать технологические режимы процесса литья пластмасс под давлением, соблюдать правила техники безопасности и охраны труда.
Результат обучения: 1). Выполнять загрузку сырья и материалов
Спецтехноло гия
Оборудование предприятий по переработке полимерных материалов
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Полимерлік шикізатты дайындау үшін негізгі және қосалқы жабдықты пайдалануды жүзеге асырады.
2. Полимерлік шикізатты тасымалдауға және жүктеуге жауапты жабдықты пайдаланадуды жүзеге асырады.
3. Арнайы құралдарды қолдану арқылы шикізатты жүктеу кезінде бөтен бөлшектер, шаңды кетіреді.
4. Полимерлік шикізатты және қосылысты жүктеуді жүзеге асырады
5. Дайын қоспаның сапасына қойылатын талаптарды орындайды.
6. Бүрку көлемін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Полимерлі шикізатты құйма баспақтарында қалыптастыруды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Берілген температурада материалдарды пластиктеуді жүзеге асырады.
2. Пластиктелген материалды жұмылған формаға себу және оны қысымның астында ұстауды жүзеге асырады.
3. Бұйымның қалыпта салқындағанын күтеді.
4. Қалыпты ажыратады және одан өнімді алуды жүзеге асырады.
5. Полимерлік материалдарды құйма баспақтау үрдісінің параметрлерін сақтайды: себудің меншікті қысымы 150-200 МПа, баспаққысымдағы қысым 50-65 МПа.
6. Негізгі сырттағы және қосалқы жабдықтар құрылғысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Құйма баспақтау кезінде қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау ережелерін сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құйма машинасындағы барлық операциялар нұсқаулықтарға сәйкес қатаң орындайды.
2. Жұмыс режимі технологиялық картаға сәйкес таңдайды
3. Құйма машинасын үрлеп тазарту үшін қызып кеткен массаны кетіреді.
4. Электр қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі шарасы ретінде құрылғының корпусының қорғаныс жерлендіруін (нөлдердіру) және тоқөткізетін бөліктердің қоршауларын тексереді.
5. Машинаны май қалдықтарынан тазартуды жұмыс аяқталғаннан кейін бірден жүзеге асырады.
6. Күйіп қалмау үшін қорғаныс қолғаптарында жұмыс істейді және арнайы құралды пайдаланады.
7. Құюшының қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқауларын қолданады.
8. Салмағы 20 кг-нан асатын ауыл баспаққалыптарды жылжыту үшін электрлік немесе қол жүк көтергішін қолданады.
ПҚ 6. Құйма сапасын және бұйымның геометриялық өлшемдерін жоғары санатты маманның жетекшілігімен бақылау
КМ 06. Жоғары санатты маманның жетекшілігімен бөлшектердің және бұйымдардың ақауларын анықтау және жою
Бұл модуль құйылған өнімдердің сапасын бақылау үшін қажетті білімдер, дағдылар мен қабілеттер сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: өнімге қойылатын техникалық талаптар, қысым астында құю кезінде бөлшектер мен өнімдердің ақау түрлері, бракты анықтау және жою жолдары, бөлшектер мен өнімдердегі ақаулардың пайда болу себептері, бөлшектер мен өнімдердегі кемшіліктерді жою әдістері, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережелері.
Модульді оқыған кезде оқушылар: органолептикалық талдау жасау, өнім параметрлерінің нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігін анықтау, өнімдердің ақауларын іріктеу, технологиялық процестің барлық тізбегі бойынша ақау себептерін анықтау және жою, бақылау-өлшеу аспаптарын және құрылғыларын, сызбалар мен схемаларды қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнімдердің сапасын бақылау үшін теориялық негізді білу.
Арнайы технология
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Осуществляет эксплуатацию основного и вспомогательного оборудования для подготовки полимерного сырья.
2. Осуществляет эксплуатацию оборудования, отвечающего за транспортировку и загрузку полимерного сырья.
3. Удаляет посторонние частицы, пыль при загрузке сырья с использованием специальных средств.
4. Выполняет загрузку полимерного сырья и компаунда
5. Выполняет требования к качеству готовой смеси.
6. Контролирует объем впрыска.
Результат обучения: 2) Выполнять формование полимерного сырья на литьевых прессах
Критерии оценки
1. Выполняет пластикацию материала при заданной температуре.
2. Осуществляет впрыск пластифицированного материала в сомкнутую форму и выдерживает его под давлением.
3. Дожидается охлаждения изделия в форме.
4. Выполняет размыкание формы и удаление изделия из нее.
5. Соблюдает параметры процесса литьевого прессования полимерных материалов: удельное давления впрыска 150-200 МПа, давление в пресс-форме 50-65 МПа.
6. Ориентируется в устройстве периферийного и вспомогательного оборудования.
Результат обучения: 3) Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда в ходе литьевого прессования
Критерии оценки:
1. Все операции на литьевой машине выполняет строго по инструкции.
2. Режим работы выбирает в соответствие с технологической картой
3. Для продувки литьевой машины удаляет перегретую массу.
4. В качестве основных мер электробезопасности проверяет защитное заземление (зануление) корпусов оборудования и ограждение токоведущих частей.
5. Чистку машины от остатков массы производит сразу же по окончании работы.
6. Во избежание ожогов работает в защитных перчатках и пользуется специальным инструментом.
7. Применяет инструкцию по технике безопасности литейщика.
8. Для перемещения тяжелых пресс-форм массой более 20 кг использует электрический или ручной тельфер.
ПК 6. Контролировать качество литья и геометрических размеров изделия под руководством специалиста более высокого разряда.
ПМ 06. Выявление и устранение дефектов деталей и изделий под руководством специалиста более высокого разряда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля качества литьевых изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технические требования, предъявляемые к изделиям, виды дефектов деталей и изделий при литье под давлением, способы выявления и устранения брака, причины возникновения дефектов деталей и изделий, методы устранения дефектов деталей и изделий, правила пользования контрольно-измерительными приборами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять органолептический анализ, определять соответствие параметров изделия требованиям нормативно-технической документации, выполнять разбраковку изделий, выявлять и удалять причины брака по всей цепочке технологического процесса, применять контрольно-измерительные приборы и приспособления, чертежи и схемы.
Результат обучения:1) Владеть теоретической базой для выполнения контроля качества изделий.
Спецтехнология
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Өнім конфигурациясының тәуелділігін, оның пішіні мен өлшемін өндіріс режимдерінен және таңдалған жабдықтан сызбаларға сәйкестігін түсінеді.
2. Қысым астында пластмасса құюдың негізгі ақауларын анықтауға қабілетті: түйіршіктегіш пен регенераттың ластану, ылғалдылық шлирі, күміс шлирі, күйдіріп жіберу (күйдіру), ауа шлирі, сұр шлирлар, түлеу немесе қабатталу, жергілікті ластану, қараңғы, көбінесе, қара түсті болып көрінетін дақтар, құйманың күңгірт дақтары, "патефон күйтабақтары " немесе "жылдық шеңберлер" әсері, "суық тығын", шұңқырлар мен шұңғылшалар, көпіршік, ағынның масса-ізіның еркін ағысы, толығымен қалыптаспаған құймалар, суық қосылық, бұйымдар мен ойықтарды шалысандыру, бұйымдардың пішінге жабысуы және өнім пішіннен сыртқа шығарылмайды, кенерік (артылым), өнімнің өрескел және мөлдір емес беті, отырғызу.
3. Ақауларды жіктейді.
4. Ақаулар пайда болуына себеп-салдарлық қатынас орнатады.
5. Ақауларды жою жолдарын қолданады.
6. Ақауларды жою үшін қысым астында құю процестері мен сатыларын реттейді.
Оқыту нәтижесі: 2). Бөлшектер мен өнімдердің ақауларын іріктеуді жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
2. Ақауларды және брактарды анықтау үшін құралдар мен аспаптарды қолданады.
3. Өнімнің ақауларын іріктеуді жүзеге асырады.
4. Ақаулар мен кемшіліктерді анықтайды.
5. Брактың пайда болу себептерін анықтайды.
6. Түстерді, салмақты, бөлшектер мен бұйымдардың температурасын өлшеуге арналған құралдарды пайдаланады.
7. Пластмасстан жасалған бұйымдарды өндірудің технологиялық үрдісінің ықтимал бұзушылықтарын жояды.
ПҚ 7. Құйылған бөлшектерді мен бұйымдарды бастапқы өңдеуін жүзеге асыру
КМ 07. Құйылған бөлшектерді мен бұйымдарды бастапқы өңдеу
Бұл модуль қысым астында құю әдісі арқылы алынған пластмассадан жасалған бөліктерді және бұйымдарды бастапқы өндеуді жүзеге асыру үшін қажетті білімдер, дағдылар мен қабілеттер сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: пластмасса бұйымдарын өңдеу процессінің технологиясы, дайын өнiмнiң сапасына қойылатын талаптар мен өңдеу ережелерін, технологиялық кемшіліктерді өндеу және жою әдістерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: қосалқы құралды пайдаланып, құюжолдарды, қылауларды тазалау, бөлшектер мен бұйымдарды қарапайым өңдеуді жүзеге асыру, аспаптарды, кесу және өлшеу құралдарын дайындау және пайдалану, өнімдер мен бөлшектерді шешу, тасымалдау, ыдыстарға орналастыру бойынша құралдар мен механизмдерді қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық ақауларды жою әдістерін білу
Арнайы технология
Полимерлік материалдарды өңдеу кәсіпорындарын жабдықтау
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает зависимость конфигурации изделия, соответствия его формы и размеров чертежам от режимов изготовления и выбранного оборудования.
2. Определяет основные дефекты литья пластмасс под давлением: загрязнение гранулята и регенерата, шлиры влажности, серебряные шлиры, шлиры пережога (пережог), воздушные шлиры, серые шлиры, шелушение или отслоение, местное помутнение, темные, в большинстве случаев кажущиеся черными вкрапления, матовые пятна отливок, эффект "патефонных пластинок" или "годичные кольца", "холодная пробка", раковины и впадины, пузыри, свободная струя массы-следы потока, не полностью отформованные отливки, холодный спай, коробление изделий и утяжины, залипание изделий к форме и изделие не выталкивается из формы, облой (грат), шероховатая и матовая поверхность изделия, усадка.
3. Классифицирует дефекты.
4. Устанавливает причинно-следственную связь возникновения дефектов.
5. Применяет способы устранения дефектов. 6. Регулируетпроцессы и стадии литья под давлением для устранения дефектов
Результат обучения: 2). Выполнять разбраковку деталей и изделий
Критерии оценки:
1. Применяет нормативно-техническую документацию.
2. Применяет контрольно-измерительные приборы и инструменты для выявления дефектов и брака.
3. Выполняет разбраковку изделий.
4. Определять дефекты и брак.
5.Определяет причины брака.
6. Использует средства измерения цвета, веса, температуры деталей и изделий.
7. Устраняет возможные нарушения технологического процесса производства изделий из пластмасс.
ПК 7. Выполнять первичную обработку отлитых изделий.
ПМ 07. Первичная обработка отлитых деталей и изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения первичной обработки пластмассовых деталей и изделий, полученных методом литья под давлением.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию процесса обработки изделий из пластмасс, правила обработки и требования к качеству готовой продукции, способы обработки и устранения технологических дефектов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: удалять литники, зачищать заусенцы, производить простую механическую обработку деталей и изделий с использованием вспомогательного инструмента, подготавливать и использовать приспособления, режущий и измерительный инструмент, использовать средства и механизмы для съема, транспортировки, укладки изделий и деталей в тару.
Результат обучения: 1) Владеть методами устранения технологические дефектов
Спецтехнология
Оборудование предприятий по переработке полимерных материалов
Критерии оценки:

1. Пластмассадан жасалған өнімдерді өңдеу технологиясын түсінеді.
2. Құйылған бұйымдар мен бөлшектерді өңдеген кезде қосалқы аспаптарды пайдалану ережелерін қолданады.
3. Құрылғыларды, кесу және өлшеу құралдарын дайындайды және пайдаланады.
4. Құйылған бұйымдар мен бөлшектерді шешу, ыдыстарға салу және тасымалдау үшін түрлі жүйелер мен механизмдерді қолданады.
5. Технологиялық кемшіліктерді жою және өңдеу жолдарын таңдайды.
6. Пластмастан жасалған өнімдерді өңдеу үрдісінің технологиясын сақтайды.
7. Дайын өнім сапасына қойылатын өңдеу ережелері мен талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық ақауларды жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құюжолдарды алып тастайды.
2. Бөлшектер мен бұйымдардың механикалық өңдеуін жүргізеді.
3. Бұйымның жиектерінде кенеріктің, артылымдардың, кем кұюдың, қылаулардың баршылығын тексереді.
4. Бөлшектердің, бұйымдардың бетінен кенерікті құрал көмегімен алып тастайды.
5. Эскиздер, модельдер, эталондық үлгілермен өнімнің сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
6. Өнімнің, бөліктердің сұрыпталымын және олардың есебін белгіленген тәртіппен орындайды.
7. Сәйкес құралдар мен жабдықтарды пайдалана отырып, кесілген жер бойымен кесуді жүзеге асырады, жүздерді шешеді.
8. Пластмассадан жасалған бұйымдардың бетін және механикалық тегістеу және жылтырату шеңберлерінде құюжолдар мен қылауларды алып тастау орындарын түрлі тегістеу ұңтақтары және жылтырату пасталарын қолдану арқылы тегістеу мен жылтыратуды жүзеге асырады.
9. Нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес детальдар мен бұйымдардың түпкілікті өңдеуін жүргізеді.
ПҚ 8. Қысым астында пластмасса құйма қалдықтарын қайта өңдеу
КМ 08. Қысым астында құйма қалдықтарын қайта өңдеу (қайта пайдалану мүмкіндігімен)
Бұл модуль қысым астында құйма қалдықтарын қайта өңдеу үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: құйма қалдықтарын тасымалдау, тиеу, қайта өңдеу үшін негізгі және қосалқы (перифериялық) жабдықтарды пайдаланудың құрылымдық ерекшеліктері мен қағидалары, құйма қалдықтарын қайта өңдеуден кейін қайта өңделген материалдарға қойылатын талаптар, қайта қолданылатын шикізаттың сандық және сапалық қатынасына қойылатын талаптарды меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: қысым астында құйма қалдықтарын қайта өңдеу үшін қосалқы жабдықтарды пайдалану, қайта өңделген шикізатты тиеуші бункерге тасымалдау және тиеу үшін қосалқы жабдықты пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қалдықтарды ұсақтау және қайта пайдалану
Арнайы технология
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пластмасса қалдықтарын қайта өңдеу технологиясымен таныс.

1. Понимает технологию процесса обработки изделий из пластмасс.
2. Применяет правила использования вспомогательного инструмента при обработке отлитых деталей и изделий.
3. Подготавливает и использует приспособления, режущий и измерительный инструмент.
4. Применяет различные типы систем и механизмов для съема, транспортировки и укладки отлитых изделий и деталей в тару.
5. Выбирает способы обработки и устранения технологических дефектов.
6. Соблюдает технологию процесса обработки изделий из пластмасс.
7. Соблюдает правила обработки и требования к качеству готовой продукции.
Результат обучения: 2) Устранять технологические дефекты
Критерии оценки:
1. Удаляет литники.
2. Проводит механическую обработку деталей и изделий.
3. Проверяет кромки изделия на наличие облоя, грата, недолива, заусенцев.
4. Удаляет с помощью инструмента облой с поверхности деталей, изделий.
5. Выполняет проверку соответствия изделия эскизам, моделям, эталонным образцам.
6. Выполняет сортировку изделий, деталей и их учет по установленной форме.
7. Снимает фаски, выполняет обрезку по торцу с применением соответствующего оборудования и инструмента
8. Осущесвляет шлифовку и полировку поверхности изделий из пластмасс и мест удаления литников и заусенцев на механических шлифовальных и полировальных кругах с применением различных шлифовальных порошков и полирующих паст.
9. Делает окончательную обработку деталей и изделий согласно требованиям нормативных документов.
ПК 8. Перерабатывать отходы литья пластмасс под давлением.
ПМ 08. Переработка отходов литья под давлением (с возможностью повторного использования)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для переработки отходов литья под давлением.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: конструктивные особенности и принципы действия основного и вспомогательного (периферийного) оборудования для транспортировки, загрузки, переработки отходов литья, требования к вторично перерабатываемому материалу после переработки отходов литья, требования к количественному и качественному соотношению вторично используемого сырья.
При освоении модуля обучающиеся учатся: эксплуатировать вспомогательное оборудование для переработки отходов литья под давлением, эксплуатировать вспомогательное оборудование для транспортировки и загрузки переработанного сырья в загрузочный бункер.
Результат обучения:1) Измельчать отходы и использовать повторно
Спецтехнология
Критерии оценки:
1. Знаком с технологией переработки отходов пластмасс.

2. Қайта өңделетін материалдардың сапасына қойылатын талаптарды түсінеді.
3. Қалдықтарды және ақаулы бөліктерді, бұйымдарды шредерге, ұнтақтағыштарға, ұсақтағыш, пышақты, айналмалы ұсақтағыштарға тиюді жүзеге асырады.
4. Қайта өңделген шикізатты инжектеу-құйма машиналарының тиеуші бункерлеріне артады.
5. Қайта өңделген материалдардың сандық және сапалық қатынасына қойылатын талаптарды орындайды.
ПҚ 9. Құйылған бөлшектерді бұйымдарға жинауды жүзеге асыру.
КМ 09. Құйылған бөлшектер мен бұйымдарды дайындау және жинау
Бұл модульде пластиктен жасалған бұйымдардың қысымы астында құю процесінің қорытынды операцияларын орындауға қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: жинау құралымен жұмыс істеу ережелері, элементтерді (бөлшектерді, бұйымдарды) жинау ережелері, схемалар, сызбалар, нұсқауларға сәйкес бұйымды жинау тәртібін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: өнімді жинауда пайдаланылатын схемаларды, нұсқауларды, сызбаларды оқу, бөлшектер мен бұйымдарды жинау сапасына қойылатын талаптарды орындау, ережелер мен белгіленген тәртіпке сәйкес құрамдас бөлшектерден дайын өнімді жинаудың барлық қажетті операцияларды орындауға, өнімдерді жинау кезінде қолданылатын схемаларды, нұсқауларды, сызбаларды оқуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1). Өнімдерді техникалық құжаттамаға сәйкес жинауды жүзеге асыру
Арнайы технология
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құйалған пластмасса бөлшектер мен бұйымдарды жинаудың негізгі әдістерін анықтайды: қысымдық қосылыс, құлыптық қосылыс, механикалық бекіту, дәнекерлеу, желімді қосылыс, еріткіштермен қосылыс.
2. Жинау құралын пайдаланады.
3. Жинау алдында бұйымдарды сұрыптайды.
4. Жинау алдында дайындық жұмыстарын жүргізеді.
5. Схемалар, сызбалар, нұсқауларға сәйкес өнімді жинауды жүзеге асырады.
ПҚ 10. Дайын бөлшектер мен бұйымдарды орауды жүзеге асыру
КМ 10. Дайын бөлшектер мен бұйымдарды орау
Бұл модульде пластиктен жасалған бұйымдардың қысымы астында құю процесінің қорытынды операцияларын орындауға қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: дайын бөлшектер мен өнімдерге қойылатын талаптар, өнімнің қаптаудың талаптары мен ережелері; өнімдерді таңбалаудың талаптары мен ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: бұйымдар мен бөлшектерді ыдыстарға орналастыру, өнімдер мен бөлшектерді нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес қаптауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1). Бұйымдарды толымдау және орау
Арнайы технология
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орауыш материалдарды тасымалдау және сақтау кезінде олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қаптама ережелерінің талаптарына сәйкес таңдайды.

2. Понимает требования к качеству вторично перерабатываемого материала.
3. Выполняет загрузку отходов и бракованных деталей, изделий в шредер, дробилку, ножевые, роторные измельчители.
4. Загружает переработанное сырье в загрузочный бункер инжекционно-литьевой машины.
5. Выполняет требования к количественному и качественному соотношению вторично используемого сырья.
ПК 9. Осуществлять сборку отлитых деталей в изделия.
ПМ 09. Подготовка и сборка отлитых деталей и изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения заключительных операций процесса литья под давлением изделий из пластмасс.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила работы с инструментом для сборки, правила сборки элементов (деталей, изделий), порядок сборки изделий согласно схемам, чертежам, инструкциям.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать схемы, инструкции, чертежи, используемые при сборке изделий, выполнять требования, предъявляемые к качеству сборки деталей и изделий, выполнять все необходимые операции сборки готовой продукции из комплектующих частей согласно правилам и установленной последовательности, читать схемы, инструкции, чертежи, используемые при сборке изделий.
Результат обучения: 1) Осуществлять сборку изделий согласно технической документации
Спецтехнология
Критерии оценки:
1. Идентифицирует основные методы сборки отлитых пластмассовых деталей и изделий: прессовые соединения, замковые соединения, механическое крепление, сварка, клеевые соединения, соединения с помощью растворителей.
2. Использует инструмент для сборки.
3. Сортирует изделия перед сборкой.
4. Выполняет подготовительные работы перед сборкой.
5. Осуществляет сборку изделий согласно схемам, чертежам, инструкциям.
ПК 10.Выполнять упаковку готовых деталей и изделий.
ПМ 10. Упаковка готовых деталей и изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения заключительных операций процесса литья под давлением изделий из пластмасс.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования, предъявляемые к готовым деталям и изделиям, требования и правила упаковки продукции, требования и правила маркировки продукции.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укладывать изделия и детали в тару, упаковывать изделия и детали, согласно требованию нормативной документации.
Результат обучения: 1). Комплектовать и упаковывать изделия
Спецтехнология
Критерии оценки:
1. Выбирает упаковочные материалы в соответствие с требованиями правил упаковки, обеспечивающие их сохранность при транспортировании и хранении.

2. Өнімді өлшейді және затбелгіні рәсімдейді.
3. Дайын өнімді белгілейді.
4. Өнімдер мен бөлшектерді ыдыстарға салады, олардың санын ескеріп, өнімдерді бекіту әдісін таңдайды.
5. Өнімдерді сақтауға ұсынылған мерзімдер мен ережелерді біледі.
ПҚ 11. "Пластмассалар құюшы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 11 "Пластмассалар құюшы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль пластмассаларды құюшының кәсіптік құзыреттіліктерін қалыптастырады және оқушыларді нақты еңбек жағдайларына бейімдеуді және болашақта жұмысқа орналасу мүмкіндіктерін қалыптастырады.
Модульдерді меңгеру нәтижесінде оқушылар кәсіптік біліктілікті меңгеру барысында алынған білім, дағдылар мен қабілеттерін нығайтады.
Модуль меңгергенде, оқушылар: өндеусіз пластмасса қарапайым өнімдерінен құйма жасауды жүзеге асыру, құйма режимдерін реттеу әдістерін қолдану, құйма автоматтарына қызмет көрсету бойынша жұмыс түрлері мен жұмыс тәсілдерін меңгеру, құйма машиналарын іске қосу және тоқтату тәртібін меңгеру, шикізатты сақтау және дайын өнімді қаттау шарттарын сақтау, жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Пластмасса құюшының кәсіптік қызметі нысандары мен түрлерін біледі.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пластмасса бұйымдарын қалыптаудың технологиялық процестерінің негізгі әдістерін жіктейді.
2. Кәсіпорын құрылымын, цехтер арасындағы байланысты түсінеді.
3. Ассортиментті сипаттайды және өндірілген өнімнің сипаттамаларын береді.
4. Өнімдерді өндіруге қойылатын уақыт тәртібімен таныс.
5. Кәсіпорындағы өндірістің технологиялық процесінің қысқаша сипаттамасын береді.
6. Кәсіпорындағы еңбек қорғау мәселелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Пластмасса құюшы кәсіптік қызметінде құзырлы болу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құюшының құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Негізгі цех қызметтерінің құрылымы мен мақсаттарын біледі; өндірістің бөлек бөлімдерін.
3. Құюға арналған технология мен жабдықтарды біледі.
3. Қарапайым армирленбеген өнімдердің қысымымен құюды жүзеге асырады.
4. Дайын өнімнің ақауларын іріктейді, брак пен ақауларды анықтайды, бұзушылықтарды жою туралы шешім қабылдайды.
5. Технологиялық құжаттаманы дайындайды.
6. Практика туралы есеп рәсімдейді.
7. Практика бойынша баяндама рәсімдейді.
8. Практика бойынша ауызша есеп береді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
ПМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 398-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 822-қосымша
"Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0814000 - Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілігі:
081405 2 - Пластмассалар құюшы
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдарға арналған
(орташа дәрежедегі ақыл-ой
кемістігі)
Біліктілік атауы
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Жалпы білім беретін пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
БҚ 1. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль сөйлеудің және ақпараттық сауаттылықта бастауыш деңгейдегі коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексиканың қарапайым негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылықтың негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: кәсіптік қазақ (орыс) тілінің қарапайым лексикалық және грамматикалық минимумын қолдануды; компьютерлік ресурстарды игеруді олардың практикалық үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің қарапайым негіздеріне ие болу.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Взвешивает изделия и оформляет ярлык.
3. Маркирует готовую продукцию.
4. Упаковывает изделия и детали в тару, соблюдая их количество и выбирая способ крепления изделий.
5. Ориентируется в рекомендуемых сроках и правилах хранения изделий
ПК 11. Выполнять основные виды работ по квалификации "Литейщик пластмасс"
ПМ 11 Выполнение основных видов работ по квалификации "Литейщик пластмасс"
Данный модуль формирует профессиональные компетенции литейщика пластмасс и предполагает адаптацию обучающихся к реальным производственным условиям и создание возможностей для будущего трудоустройства.
В результате освоения модуля обучающиеся закрепляют знания, умения и навыки, приобретенные в ходе освоения профессиональных компетенций.
При освоении модуля обучающиеся учатся: выполнять литье из пластмасс простых изделий без обработки, применять способы регулирования режимов литья, осваивать рабочие приемы и виды работ по обслуживанию литьевых автоматов, осваивать порядок запуска и останова литьевых машин, соблюдать условия хранения сырья и складирования готовых изделий, соблюдать правила безопасности труда на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в видах и объектах профессиональной деятельности литейщика пластмасс
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Классифицирует основные способы осуществления технологических процессов литья пластмассовых изделий.
2. Понимает структуру предприятия, связь между цехами.
3. Описывает ассортимент и дает характеристику изготовляемой продукции.
4. Знаком с регламентами на производство изделий.
5. Дает краткое описание технологического процесса производства на предприятии.
6. Ориентируется в вопросах охраны труда на предприятии
Результат обучения: 2) Быть компетентным в профессиональной деятельности литейщика пластмасс.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности литейщика.
2. Ориентируется в структуре и назначении основных цеховых служб; отдельных подразделений предприятия.
3. Владеет знаниями технологии и оборудования для литья.
3. Выполняет литье под давлением простых неармированных изделий.
4. Выполняет разбраковку готовых изделий, определяет брак и дефекты, принимает решение об устранении нарушений.
5. Оформляет технологическую документацию.
6. Оформляет отчет по практике.
7. Сдает письменный отчет по практике.
8. Сдает устный отчет по практике
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 398
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 822
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Технология полимерного производства" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0814000 – Технология полимерного производства
Квалификация:
081405 2 – Литейщик пластмасс
категория: лица с особыми
образовательными
потребностями (умственная
отсталость умеренной
степени)
Наименование компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Общеобразовательные дисциплины
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения
БМ 01.
Применение элементарных основ профессионального общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня речевой деятельности и информационной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают простейшие основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, необходимые для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть простейшим лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:

1. Пластмасса құюшының қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулығынің негізгі тұстарын шебер жетекшілігімен мазмұндайды.
2. Өндірістік алаңда жұмыс істеудің жалпы қауіпсіздік ережелерін білуін шебер жетекшілігімен көрсетеді.
3. Өндірістегі негізгі қауіпті және зиянды факторлары туралы қарапайым ұғымдары бар.
4. Жеке және топтық қорғау шаралары туралы қарапайым ұғымдары бар.
5. Өндірісте жазатайым оқиға болған кезде шебер жетекшілігімен алғашқы көмек көрсете алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайындық жұмыстарының қауіпсіздік техникасы ережелерін шебер жетекшілігімен орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғану құралдарын тексереді.
2. Жұмыс орнының тазалығы мен жарықтылығын тексереді.
3. Сақтандыру құрылғыларының және апаттық ажыратқыштардың сенімділігін тексереді.
4. Жабдықтың жылжымалы бөліктерінің қорғаныс қоршауларының түзулігінің және жерлендірудің сыртқы қарауын жүзеге асырады.
5. Құйма баспағының жұмысын бастамас бұрын, апаттық ажыратқыштардың қорғаныс блоктануын және түймесін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс кезінде еңбек қауіпсіздігі техникасы ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерінің мазмұны мен реттілігі туралы түсінігі бар.
2. Жабдықтардың ең қауіпті бөліктерін туралы шебер жетекшілігімен қарапайым түсініктері бар.
3. Компоненттердің қауіпсіз жүктелуі талаптарын шебер жетекшілігімен орындайды.
4. Адам үшін шу мен дірілдің зиянды әсерлері туралы қарапайым түсініктері мен білімдері бар.
5. Шебер жетекшілігімен материал цилиндрінің қызу температурасын бақылайды және оны техпроцесте көрсетілгеннен асып кетуіне жол бермейді
6. Шебер жетекшілігімен қорғаныс экранының салқындату сұйықтығының циркуляциясын, температура көрсеткіштерін, орын ауыстыру баяулығын тексереді.
7. Қорғаныс экранының толығымен ашық қалпында, қалыптан бұйымды қолмен алып, қалыпты сүртіп, майлауды шебер жетекшілігімен жүзеге асырады.
8. Ұзындығы 400-500 мм-ден кем емес сабақпен жылжымайтын тақта төлкесінен құюжолдарды шебер жетекшілігімен қағып шығарады.
9. Жұмыс кезінде ағынды-сорғылы желдету жүйесінің дұрыс жұмыс жасайтындығын шебер жетекшілігімен бақылайды.
ПҚ 2. Полимерлі шикізатты берілген рецептура бойынша қарапайым өнімдерді құюға дайындауды жүзеге асыру
КМ 02. Технологиялық құжаттамаға сәйкес полимерлік шикізатты өндірістік мақсаттар үшін дайындау
Бұл модуль қысым астындағы құю процесіне ингредиенттерді дайындау үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: қоспаны, қосылысты дайындау технологиясы, компоненттердің сапасына қойылатын талаптар, пайдаланылған шикізатқа арналған техникалық құжаттаманы меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: берілген рецепттер бойынша полимерлік шикізат пен қосылыстарды дайындау, полимерлік шикізатты кептіру, ылғалды кетіру, араластыру және бояу бойынша операцияларды орындау, нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес қайталама шикізатты қосуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебер жетекшілігімен рецептураға сәйкес шикізатты және материалдарды таңдайды
Материалтану
Арнайы технология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Под руководством мастера пересказывает основные пункты инструкции по технике безопасности литейщика.
2. Под руководством мастера демонстрирует знание общих правил безопасности при работе на производственном участке.
3. Имеет простейшие знания об опасных и вредных факторы на производстве.
4. Имеет простейшие понятия о мерах индивидуальной и групповой защиты.
5. Под руководством мастера может оказать первую помощь при несчастном случае на производстве.
Результат обучения: 2) Выполнять правила техники безопасности подготовительных работ под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Проверяет средства индивидуальной защиты.
2. Проверяет чистоту и освещенность рабочего места.
3. Проверяет надежность предохранительных приспособлений и аварийных выключателей.
4. Выполняет наружный осмотр заземления и исправности защитных ограждений движущихся частей оборудования.
5. Перед началом работы литьевого пресса проверяет защитную блокировку и кнопку аварийной остановки.
Результат обучения: 3) Выполнять правила техники безопасности труда во время работы.
Критерии оценки
1. Имеет представление о содержании и последовательности требований безопасности во время работы.
2. Под руководством мастера имеет простейшие знания о наиболее опасных узлах оборудования.
3. Под руководством мастера выполняет требования безопасной загрузки компонентов.
4. Имеет представление и простейшие знания о вредном влияние шума и вибрации на человека.
5. Под руководством мастера следит за температурой нагрева материального цилиндра и не допускает ее превышения выше указанной в техпроцессе.
6. Под руководством мастера следит за циркуляцией охлаждающей жидкости, показаниями температуры, плавностью перемещения защитного экрана.
7. Под руководством мастера выполняет извлечение изделия вручную из формы, притирку и смазка формы при полностью открытом защитном экране.
8. Под руководством мастера выбивает литники из втулки неподвижной плиты стержнем длиной не менее 400-500мм.
9. Под руководством мастера следит за тем, чтобы во время работы исправно функционировала система приточно-вытяжной вентиляции.
ПК 2. Осуществлять подготовку полимерного сырья для литья несложных изделий по заданной рецептуре.
ПМ 02. Подготовка полимерного сырья для производственных целей по технологической документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки ингредиентов для процесса литья под давлением.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию изготовления смеси, компаунда, требования к качеству компонентов, техническую документацию на используемое сырье.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подготавливать полимерное сырье и компаунды по заданным рецептам, выполнять операции по сушке, влагоудалению, смешиванию и колеровке полимерного сырья, добавлять вторичное сырье, согласно требованиям нормативно-технической документации.
Результат обучения: 1) Под руководством мастера выбирать сырье и материалы в соответствие с рецептурой
Материаловедение
Спецтехнология
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Полимерлік шикізаттың қасиеттерін және оның қысудан кейін отыру себебі туралы қарапайым түсініктері бар.
2. Полимерлік материалдардың құрылым ерекшеліктері мен қасиеттерін туралы қарапайым түсініктері бар.
3. Өндірісте қолданылатын полимерлік материалдарда толтырғыштар мен қоспалар туралы қарапайым түсініктері бар.
4. Қолданылатын полимерлік материалдары түрлерін шебер жетекшілігімен анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебер жетекшілігімен шикізат пен материалдарды қайта өндеуге дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шебер жетекшілігімен полимерлі шикізат пен қосылыстарды технологиялық картаға сәйкес дайындайды.
2. Шебер жетекшілігімен полимерлік шикізатты кептіру, араластыру және бояу операцияларын жүргізеді.
3. Шебер жетекшілігімен ластануды анықтайды, полимерлік шикізаттардағы бөтен қоспалардың болуын анықтайды.
4. Шебер жетекшілігімен технологиялық құжттама талаптарына сәйкес қайталама шикізатты қосады.
ПҚ 3. Пластмассадан жасалған қарапайым өнімдердің әртүрлі типтерін қысым астында құюды жүзеге асыру
КМ 03. Арматурасыз, бұрандасыз және күрделі элементтерсіз қарапайым өнімдердің әр түрін қысу
Бұл модульде пластмассадан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды қысым астындағы құю әдісімен қалыптастыруға қажетті білімдер, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: шикізат пен материалдарды тиеу тәртібі, пластмассадан қарапайым бұйымдарды құюдың технологиялық режимдері, құйма баспақтарын пайдалану ережелері, жабдықта қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдануға, құйма баспағына шикізатты жүктеуді жүзеге асыру, қысым астында пластмассаларды құю процесінің технологиялық режимдерін реттеу, қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережелерін ұстануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебер жетекшілігімен шикізат пен материалдарды жүктеуді жүзеге асыру
Арнайы технология Полимерлік материалдарды өңдеу кәсіпорындарын жабдықтау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шебер жетекшілігімен полимерлік шикізатты дайындау үшін негізгі және қосалқы жабдықты пайдалануды жүзеге асырады.
2. Шебер жетекшілігімен полимерлік шикізатты тасымалдауға және жүктеуге жауапты жабдықты пайдаланадуды жүзеге асырады.
3. Арнайы құралдарды қолдану арқылы шикізатты жүктеу кезінде бөтен бөлшектер, шаңды кетіреді.
4. Полимерлік шикізатты және қосылысты жүктеуді жүзеге асырады
5. Шебер жетекшілігімен дайын қоспаның сапасына қойылатын талаптарды орындайды.
6. Шебер жетешілігімен бүрку көлемін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебер жетекшілігімен полимерлі шикізатты құйма баспақтарында қалыптастыруды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет простейшие знания о свойствах полимерного сырья и причины его усадки.
2. Имеет простейшие знания об особенностях структур и свойств крупнотоннажных полимерных материалов.
3. Имеет простейшее представление о наполнителях и добавках в полимерные материалы, применяемые в производстве.
4. Под руководством мастера идентифицирует тип используемых полимерных материалов
Результат обучения: 2) Под руководством мастера готовить сырье и материалы к переработке.
Критерии оценки:
1. Подготавливает полимерное сырье и компаунды по технологической документации под руководством мастера.
2. Выполняет операции по сушке, смешиванию и колеровке полимерного сырья под руководством мастера
3. Выявляет загрязнение, наличие посторонних примесей в полимерном сырье под руководством мастера.
4. Под руководством мастера добавляет вторичное сырье согласно требованиям технологической документации.
ПК 3. Выполнять литье под давлением различных типов несложных изделий из пластмасс.
ПМ 03. Прессование различных типов простых изделий без арматуры, резьбы и сложных элементов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формования пластмассовых деталей и изделий методом литья под давлением.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок загрузки сырья и материалов, технологические режимы литья простых изделий из пластмасс, правила эксплуатации литьевых прессов, правила безопасной работы на оборудовании.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять нормативно-техническую документацию, выполнять загрузку сырья в литьевой пресс, регулировать технологические режимы процесса литья пластмасс под давлением, соблюдать правила техники безопасности и охраны труда.
Результат обучения: 1). Выполнять загрузку сырья и материалов под руководством мастера.
Спецтехнология
Оборудование предприятий по переработке полимерных материалов
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Под руководством мастера осуществляет эксплуатацию основного и вспомогательного оборудования для подготовки полимерного сырья.
2. Под руководством мастера осуществляет эксплуатацию оборудования, отвечающего за транспортировку и загрузку полимерного сырья.
3. Удаляет посторонние частицы, пыль при загрузке сырья с использованием специальных средств.
4. Выполняет загрузку полимерного сырья и компаунда
5. С помощью мастера выполняет требования к качеству готовой смеси.
6. Под руководством мастера контролирует объем впрыска.
Результат обучения: 2) Выполнять формование полимерного сырья на литьевых прессах под руководством мастера.
Критерии оценки

1. Шебер жетекшілігімен берілген температурада материалдарды пластиктеуді жүзеге асырады.
2. Шебер жетекшілігімен пластиктелген материалды жұмылған формаға себу және оны қысымның астында ұстауды жүзеге асырады.
3. Бұйымның қалыпта салқындағанын күтеді.
4. Қалыпты ажыратады және одан өнімді алуды жүзеге асырады.
5. Шебер жетекшілігімен полимерлік материалдарды құйма баспақтау үрдісінің параметрлерін сақтайды: себудің меншікті қысымы 150-200 МПа, баспаққысымдағы қысым 50-65 МПа.
6. Негізгі сырттағы және қосалқы жабдықтар құрылғысы бойынша қарапайым білімі бар.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебер жетекшілігімен құйма баспақтау кезінде қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау ережелерін сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шебер жетекшілігімен құйма машинасындағы барлық операцияларды нұсқаулықтарға сәйкес орындайды.
2. Шебер жетекшілігімен жұмыс режимін технологиялық картаға сәйкес таңдайды.
3. Құйма машинасын үрлеп тазарту үшін қызып кеткен массаны кетіреді.
4. Шебер жетекшілігімен лектр қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі шарасы ретінде құрылғының корпусының қорғаныс жерлендіруін (нөлдердіру) және тоқөткізетін бөліктердің қоршауларын тексереді.
5. Машинаны май қалдықтарынан тазартуды жұмыс аяқталғаннан кейін бірден жүзеге асырады.
6. Күйіп қалмау үшін қорғаныс қолғаптарында жұмыс істейді және арнайы құралды пайдаланады.
7. Шебер жетекшілігімен құюшының қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқауларын қолданады.
8. Шебер жетекшілігімен салмағы 20 кг-нан асатын ауыл баспаққалыптарды жылжыту үшін электрлік немесе қол жүк көтергішін қолданады
ПҚ 4. Құйылған бөлшектерді бұйымдарға жинауды жүзеге асыру
КМ 04. Құйылған бөлшектер мен бұйымдарды дайындау және жинау
Бұл модульде пластиктен жасалған бұйымдардың қысымы астында құю процесінің қорытынды операцияларын орындауға қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: жинау құралымен жұмыс істеу ережелері, элементтерді (бөлшектерді, бұйымдарды) жинау ережелері, схемалар, сызбалар, нұсқауларға сәйкес бұйымды жинау тәртібін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: өнімді жинауда пайдаланылатын схемаларды, нұсқауларды, сызбаларды оқу, бөлшектер мен бұйымдарды жинау сапасына қойылатын талаптарды орындау, ережелер мен белгіленген тәртіпке сәйкес құрамдас бөлшектерден дайын өнімді жинаудың барлық қажетті операцияларды орындауға.
Оқыту нәтижесі: 1). Шебер жетекшілігімен өнімдерді техникалық құжаттамаға сәйкес жинауды жүзеге асыру
Арнайы технология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құйалған пластмасса бөлшектер мен бұйымдарды жинаудың негізгі әдістері туралы қарапайым білімі бар.

1. Под руководством мастера выполняет пластикацию материала при заданной температуре.
2. Под руководством мастера осуществляет впрыск пластифицированного материала в сомкнутую форму и выдерживает его под давлением.
3. Дожидается охлаждения изделия в форме.
4. Выполняет размыкание формы и удаление изделия из нее.
5. С помощью мастера соблюдает параметры процесса литьевого прессования полимерных материалов: удельное давления впрыска 150-200 МПа, давление в пресс-форме 50-65 МПа.
6. Имеет элементарные знания по устройству основного периферийного и вспомогательного оборудования.
Результат обучения: 3) Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда в ходе литьевого прессования под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Выполняет все операции на литьевой машине в соответствие с инструкцией. под руководством мастера.
2. Под руководством мастера выбирает режим работы оборудования в соответствие с технологической картой.
3. Для продувки литьевой машины удаляет перегретую массу.
4. В качестве основных мер электробезопасности проверяет защитное заземление (зануление) корпусов оборудования и ограждение токоведущих частей под руководством мастера.
5. Чистку машины от остатков массы производит сразу же по окончании работ.
6. Во избежание ожогов работает в защитных перчатках и пользуется специальным инструментом.
7. Под руководством мастера применяет инструкцию по технике безопасности литейщика пластмасс.
8. Под присмотром мастера использует электрический или ручной тельфер для перемещения тяжелых пресс-форм массой более 20 кг.
ПК 4. Осуществлять сборку отлитых деталей в изделия.
ПМ 04. Подготовка и сборка отлитых деталей и изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения заключительных операций процесса литья под давлением изделий из пластмасс.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила работы с инструментом для сборки, правила сборки элементов (деталей, изделий), порядок сборки изделий согласно схемам, чертежам, инструкциям.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать схемы, инструкции, чертежи, используемые при сборке изделий, выполнять требования, предъявляемые к качеству сборки деталей и изделий, выполнять все необходимые операции сборки готовой продукции из комплектующих частей согласно правилам и установленной последовательности.
Результат обучения: 1) Под присмотром мастера осуществлять сборку изделий согласно технической документации
Спецтехнология
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Имеет простейшее представление об основных методах сборки отлитых пластмассовых деталей и изделий.

2. Жинау құралын пайдаланады.
3. Жинау алдында бұйымдарды сұрыптайды.
4. Шебер жетекшілігімен жинау алдында дайындық жұмыстарын жүргізеді.
5. Шебер жетекшілігіме схемалар, сызбалар, нұсқауларға сәйкес өнімді жинауды жүзеге асырады.
ПҚ 5. Дайын бөлшектер мен бұйымдарды орауды жүзеге асыру
КМ 05. Дайын бөлшектер мен бұйымдарды орау
Бұл модульде пластиктен жасалған бұйымдардың қысымы астында құю процесінің қорытынды операцияларын орындауға қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде оқушылар: дайын бөлшектер мен өнімдерге қойылатын талаптар, өнімді қаптаудың талаптары мен ережелері, өнімдерді таңбалаудың талаптары мен ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: бұйымдар мен бөлшектерді ыдыстарға орналастыру, өнімдер мен бөлшектерді нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес қаптауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1). Бұйымдарды толымдау және орау
Арнайы технология
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шебер жетекшілігімен қаптама материалдарын орау ережелеріне сәйкес таңдайды.
2. Шебер жетекшілігімен өнімді өлшейді және затбелгіні рәсімдейді.
3. Дайын өнімді маркерлейді.
4. Өнімдер мен бөлшектерді ыдыстарға салады, олардың санын ескеріп, өнімдерді бекіту әдісін таңдайды.
ПҚ 6. "Пластмассалар құюшы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау"
КМ 06. "Пластмассалар құюшы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль пластмассаларды құюшының кәсіптік құзыреттіліктерін қалыптастырады және оқушыларді нақты еңбек жағдайларына бейімдеуді және болашақта жұмысқа орналасу мүмкіндіктерін қалыптастырады.
Модульдерді меңгеру нәтижесінде оқушылар кәсіптік біліктілікті меңгеру барысында алынған білім, дағдылар мен қабілеттерін нығайтады.
Модуль меңгергенде, оқушылар: өндеусіз пластмасса қарапайым өнімдерінен құйма жасауды жүзеге асыру, құйма режимдерін реттеу әдістерін қолдану, құйма автоматтарына қызмет көрсету бойынша жұмыс түрлері мен жұмыс тәсілдерін меңгеру, құйма машиналарын іске қосу және тоқтату тәртібін меңгеру, шикізатты сақтау және дайын өнімді қаттау шарттарын сақтау, жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Пластмасса құюшының кәсіптік қызметі нысандары мен түрлері туралы қарапайым білімі бар.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пластмасса бұйымдарын қалыптаудың технологиялық процестерін орындаудың негізгі әдістері туралы қарапайым білімдері бар.
2. Кәсіпорын құрылымын, цехтер арасындағы байланыстары туралы қарапайым түсінігі бар.
3. Кәсіпорындағы өндірістегі технологиялық процестің қысқаша сипаттамасын береді.
4. Кәсіпорындағы еңбек қорғау мәселелері туралы қарапайым білімдері бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Пластмасса құюшы құзыреттілігі туралы қарапайым білімдері бар.
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Использует инструмент для сборки.
3. Сортирует изделия перед сборкой.
4. Под руководством мастера выполняет подготовительные работы перед сборкой.
5. Под руководством мастера осуществляет сборку изделий согласно схемам, чертежам, инструкциям.
ПК 5.Выполнять упаковку готовых деталей и изделий.
ПМ 05. Упаковка готовых деталей и изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения заключительных операций процесса литья под давлением изделий из пластмасс.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования, предъявляемые к готовым деталям и изделиям, требования и правила упаковки продукции, требования и правила маркировки продукции.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укладывать изделия и детали в тару, упаковывать изделия и детали, согласно требованию нормативной документации.
Результат обучения: 1) Комплектовать и упаковывать изделия
Спецтехнология
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Под руководством мастера выбирает упаковочные материалы в соответствие с требованиями правил упаковки.
2. Под руководством мастера взвешивает изделия и оформляет ярлык.
3. Маркирует готовую продукцию.
4. Упаковывает изделия и детали в тару, соблюдая их количество и выбирая способ крепления изделий.
ПК 6. Выполнять основные виды работ по квалификации "Литейщик пластмасс"
ПМ 06. Выполнение основных видов работ по квалификации "Литейщик пластмасс"
Данный модуль формирует профессиональные компетенции литейщика пластмасс и предполагает адаптацию обучающихся к реальным производственным условиям и создание возможностей для будущего трудоустройства.
В результате освоения модуля обучающиеся закрепляют знания, умения и навыки, приобретенные в ходе освоения профессиональных компетенций.
При освоении модуля обучающиеся учатся: выполнять литье из пластмасс простых изделий без обработки, применять способы регулирования режимов литья, осваивать рабочие приемы и виды работ по обслуживанию литьевых автоматов, осваивать порядок запуска и останова литьевых машин, соблюдать условия хранения сырья и складирования готовых изделий, соблюдать правила безопасности труда на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Имеет простейшее представление о видах и объектах профессиональной деятельности литейщика пластмасс.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные знания об основных способах осуществления технологических процессов литья пластмассовых изделий.
2. Имеет простейшее представление о структуре предприятия, связь между цехами.
3. Дает краткое описание технологического процесса производства на предприятии.
4. Имеет простейшие знания основ охраны труда на предприятии.
Результат обучения: 2) Имеет простейшие знания о компетентности литейщика пластмасс.
Критерии оценки:

1. Пластмассала құюшының құқықтары мен міндеттерін туралы қарапайым түсініктері бар.
2. Құюға арналған технология мен жабдықтар туралы қарапайым білімдері бар.
3. Шебер жетекшілігімен қарапайым армирленбеген өнімдердің қысымымен құюды жүзеге асырады.
4. Шебер жетекшілігімен дайын өнімнің ақауларын іріктейді, брак пен ақауларды анықтайды, бұзушылықтарды жою туралы шешім қабылдайды.
5. Кәсіптік практикалық есепті тәжірибе жүзінде тапсырады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
ПМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 399-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 823-қосымша
"Тоқу өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы:
1209000 - Тоқу өндірісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

1. Имеет простейшие знания о правах и обязанностях литейщика пластмасс.
2. Владеет простейшими знаниями о технологии и оборудования для литья.
3. Под руководством мастера выполняет литье под давлением простых неармированных изделий.
4. Под руководством мастера выполняет разбраковку готовых изделий, определяет брак и дефекты, принимает решение об устранении нарушений.
5. Сдает профессиональный практический зачет на практике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 399
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 823
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Ткацкое производство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000 – Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1209000 – Ткацкое производство (по видам)
Квалификация:

2. Жаттығулардың денсаулықты нығайтуға әсерін түсінеді.
3. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
Кәсіптік модульдер
ПҚ 1. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
ПМ 01. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады.
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді.
ПҚ 2. Қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау
ПМ 02. Қауіпсіздік техникасын және еңбек қорғанысын сақтау
Бұл модуль қол тоқыма өндірісінде еңбек заңнамасын сақтау және жабдықта жұмыстарды қауіпсіз жүргізу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар еңбек қорғанысы саласындағы заңнаманы; еңбекті және денсаулықты қорғау бойынша нормативті құжаттарды; ұйымның аумағында және өндірістік орын -жайларда қауіпсіздіктің жалпы талаптарын; қол тоқыма станоктарында жұмыс істеу кезінде жалпы қауіпсіздік ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасы туралы білімін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: Жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

2. Понимает влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
Профессиональные модули
ПК 1. Понимать сущность будущей профессии
ПМ 01. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся усваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о будущей профессии.
2. Имеет добросовестное отношение к труду.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Имеет представления о способах решения профессиональных задач.
ПК 2. Соблюдать правила техники безопасности
ПМ 02. Соблюдение техники безопасности и охраны труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения работ на оборудовании ручного ткацкого производства
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при ведении работ ручных ткацких станках.
При изучении модуля обучающие учатся:
применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: Соблюдать технику безопасности при работе.
Охрана труда
Критерии оценки:

1. Қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғау талаптарын біледі.
2. Еңбек қорғанысы ережелерін және нормаларын түсінеді.
3. Өндірістік орын - жайлардағы өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау ережелерін түсінеді.
4. Жеке қорғаныс заттарын пайдалану ережелерін сақтайды.
ПҚ 3. Қолмен тоқылған бұйымдарды дайындау үшін жіп пен иірімжіпті таңдау
ПМ 03. Қолмен тоқылған бұйымдарды дайындау үшін жіп пен иірімжіпті таңдау
Бұл модуль жіптерді, иірімжіптерді таңдау, және қол тоқыма бұйымдарын жасау кезінде сапасын бақылау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жіптер мен иірімжіптердің жіктемесін, сапаның негізгі көрсеткіштерін, жіптердің және иірімжіптердің өлшемдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жіп пен ирімжіпті сипаттау, қо тоқыма бұйымдарын дайындау үшін жіптердің таңдау, олардың сапасын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жіп пен иірімжіпті сыртқы түрі, қалыңдығы, көлемі, бірігу саны бойынша ажырату:
Материалтану
Өндірістік оқыту
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бұйымдарды қол тоқыма әдісімен дайындау үшін жіптерді және иірімжіптерді негіздейді.
2. Жіктемеге сәйкес жіп пен иірімжіпті ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жіптердің және иірімжіптердің сапасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жіптерде және иірімжіптерде ақаулардың түрін ажыратады.
2. Жіп пен иірімжіптердің негізгі физика-механикалық көрсеткіштерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жіп пен иірімжіптерді таңдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тоқыма бұйымын дайындау үшін жіп пен иірімжіпті таңдауды негіздейді.
2. Берілген сурет және өлшемдері бойынша нақты бұйым үшін түсі, қалыңдығы, түрі бойынша жіптерді таңдайды.
ПҚ 4. Қызмет көрсетілетін станоктарды дайындау және толтыру
ПМ 04. Қызмет көрсетілетін станоктарды дайындау және толтыру
Бұл модуль қызмет көрсетілетін станоктарды дайындау және толтыру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қосымша құралдардың түрлерін, негізгі жіптерді ремизі мен бердоға өткізуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыс орнын ұйымдастыруды, станокқа сыртқы қарау жүргізуді, станокты негізгі және арқау жіптермен толтыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Станокты жұмысқа дайындау.
Қол тоқыма өндірісінің жабдығы
Өндірістік оқыту
Еңбекті қорғау
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Станоктың сыртына қарау жүргізеді.
2. Жұмыс орнын ластанудан және шаңнан тазартады.
3. Тоқудың қосымша құралдарын дайындайды.
4. Сөрелік станокты тоңазытқышын жұмысқа дайындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызмет көрсетілген станоктарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Понимает требования техники безопасности и охраны труда.
2. Понимает правила и нормы охраны труда.
3. Понимает правила производственной санитарии и противопожарной защиты производственных помещений.
4. Соблюдает правила пользования средствами индивидуальной защиты.
ПК 3. Выбрать нити и пряжи для изготовления ручных текстильных изделий
ПМ 03. Выбрать нити и пряжу для изготовления ручных текстильных изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выбора нитей, пряжей и контроля их качества при изготовлении ручных текстильных изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: классификацию нитей и пряжей, основные показатели качества, параметры нитей и пряжи
При изучении модуля обучающие учатся: характеризовать нити и пряжи, выбрать нитей для изготовление изделий для ручного ткачество, определять их качество.
Результат обучения: 1) Различать нити и пряжу по внешнему виду: цвету, толщине, объемности, количеству сложений, крутке.
Материаловедение
Производственное обучение
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Обосновывает выбор нитей и пряжи для изготовления изделий ручным ткацким способом.
2. Различает нити и пряжу в соответствии с классификацией.
Результат обучения: 2) Определять качество нитей и пряжи.
Критерии оценки:
1. Различает виды дефектов на пряже и нитях.
2. Понимает основные физико-механические показатели пряжи и нитей.
Результат обучения: 3) Выбирать нити и пряжи.
Критерии оценки:
1. Обосновывает выбор пряжи и нитей для изготовления текстильного изделия.
2. Подбирает нити по цвету, толщине, виду для конкретного изделия по заданному рисунку и параметрам.
ПК 4. Подготовить и заправить обслуживаемые станки
ПМ 04. Подготовка и заправка обслуживаемых станков
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки и заправку обслуживаемых станков
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды дополнительных инструментов, проборку основных нитей в ремизы и бердо.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовать рабочее место, проводит внешний осмотр станка, заправит станки основными и уточными нитями.
Результат обучения: 1) Подготавливать станок к работе.
Оборудование ручного ткацкого производства
Производственное обучение
Охрана труда
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Проводит внешний осмотр станка.
2. Очищает рабочее место от засорений и пыли.
3. Подготавливает дополнительные инструменты ткачества.
4. Соблюдает технику безопасности при подготовке Холодильник витринный станка к работе.
Результат обучения: 2) Заправлять обслуживаемые станки.
Критерии оценки:

1. Ремизі мен бердоға негізгі жіптерді өткізуді орындайды.
2. Ремизканы тоқу суреті және басқыш ремизка бойынша байлайды.
3. Негізін жіберуді және тартуды, арқау бойынша тығыздығын реттейді.
4. Станоктарды толтыру кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 5. Бір түсте іріктелген 2-3 ремизкадағы сәндік бұйымдарды даналап дайындау
ПМ 05. Бір түсте іріктелген 2-3 ремизкадағы сәндік бұйымдарды даналап дайындау
Бұл модуль бір түсте іріктелген 2-3 ремизкадағы сәндік бұйымдарды даналап дайындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар түс гаммасын және дизайндағы арналымын, эскиздердің түрін, бір түсті таңдауы бар сәндік бұйымдарды даналап жасауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жетекшінің көмегімен эскиздерді дайындайды, даналап сәндік бұйымдарды дайындау операцияларын орындайды, мекемелерде және шеберханаларда қауіпсіздікті сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сәндік бұйымдар үшін эскиздерді таңдау және әзірлеу.
Өндірістік оқыту
Қол тоқыма технологиясы
Арнайы сурет
Еңбекті қорғау
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Түс гаммасы бойынша бағытталады.
2. Эскиздердің негізгі түрлерін ажыратады.
3. Жетекшінің көмегімен эскиздерді дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бір түсті таңдаумен сәндік бұйымдарды даналап дайындау бойынша қарапайым операцияларды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Бір түсті таңдаумен сәндік бұйымдарды даналап жасау туралы ақпаратты біледі.
2. Сәндік бұйымдарды даналап дайындау бойынша операцияларды орындайды.
4. Мекемеде және шеберханаларда қауіпсіздікті сақтайды.
ПҚ 6. 3-4 түстен тұратын түс гаммасының қарапайым іріктелген 3-4 ремизкадағы сәндік бұйымдарды даналап дайындау
ПМ 06. 3-4 түстен тұратын түс гаммасының қарапайым іріктелген 3-4 ремизкадағы сәндік бұйымдарды даналап дайындау
Бұл модуль 3-4 түстен тұратын түс гаммасының қарапайым іріктелген 3-4 ремизкадағы сәндік бұйымдарды даналап дайындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бояу бойынша түстерді, бұйымның техникалық суретін және шаблонын, 3-4 түстен тұратын түс гаммасының қарапайым іріктелген 3-4 ремизкадағы сәндік бұйымдарды даналап жасауды, қол тоқымасының негізгі технологияларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бұйым жасау үшін жетекшіліктің қарауында эскиздерді дайындайды, көп түсті іріктемесі бар сәндік бұйымдарды даналап дайындау бойынша қарапайым операцияларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұйымдарды дайындау үшін эскиздерді дайындау.
Қол тоқыма технологиясы
Арнайы сурет
Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Выполняет проборку основных нитей в ремизы и бердо.
2. Подвязывает ремизки по заправочному рисунку и подножек к ремизкам.
3. Регулиривает подачу и натяжение основы, плотность по утку.
4. Соблюдает технику безопасности при заправлены станка.
ПК 5. Изготавливать штучные декоративные изделия на 2-3 ремизках с одноцветным перебором
ПМ 05. Изготовление штучных декоративных изделий на 2-3 ремизках с одноцветным перебором
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изготовлению штучных декоративных изделий на 2-3 ремизках с одноцветным перебором
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цветовую гамму и ее значение в дизайне, типы эскизов, образования штучных декоративных изделий с одноцветным перебором.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подготавливать с помощью руководителя эскизы, выполнять операции по изготовлению штучных декоративных изделий, соблюдать безопасность на предприятии и в мастерских.
Результат обучения: 1) Выбирать и разрабатывать эскизы для декоративных изделий.
Производственное обучение
Технология ручного ткачество
Спецрисунок
Охрана труда
Производственная практика
Критерии оценки:
1.Ориентируется в цветовой гамме.
2. Различает основные типы эскизов
3. Подготавливает с помощью руководителя эскизы.
Результат обучения: 2) Выполнять простейшие операций по изготовлению штучных декоративных изделий с одноцветным перебором.
Критерии оценки:
1. Обладает информацией об образовании штучных декоративных изделий с одноцветным перебором.
2. Выполняет операции по изготовлению штучных декоративных изделий.
4. Соблюдает безопасность на предприятии и в мастерских.
ПК 6. Изготавливать штучные декоративных изделий на 3-4 ремизках с простым перебором с цветовой гаммой в 3-4 цвета
ПМ 06. Изготовление штучные декоративных изделий на 3-4 ремизках с простым перебором с цветовой гаммой в 3-4 цвета
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изготовлении штучных декоративных изделий на 3-4 ремизках с простым перебором с цветовой гаммой в 3-4 цвета
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цвета по колориту, технический рисунок и шаблон изделия, образования штучных декоративных изделий на 3-4 ремизках с простым перебором с цветовой гаммой в 3-4 цвета, основные технологии ручного ткачества
При изучении модуля обучающиеся учатся: подготавливать эскизы под руководством для изготовления изделий и выполняет простые операции по изготовлению штучных декоративных изделий с многоцветным перебором.
Результат обучения: 1) Подготавливать эскизы для изготовления изделий.
Технология ручного ткачество
Спецрисунок
Охрана труда Производственное обучение
Производственная практика
Критерии оценки:

1. Түсі және суреті бойынша иірімжіпті таңдайды.
2. Бұйымның техникалық суретін және шаблонын орындайды.
3. Белгілі бұйымды дайындау үшін эскизді дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Көп түсті сәндік бұйымдарды дайындау бойынша қарапайым операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. 3-4 түсті гаммасы бар қарапайым таңдауы бар 3-4 ремизкада сәндік бұйымдарды даналап дайындау бойынша қарапайым түсінігі бар.
2. Қол тоқыма станоктары жұмысының негізгі принциптері туралы біледі.
2. Қол тоқымасының негізгі технологияларын қолданады.
3. Нұсқаулыққа сәйкес бұйымды дайындаудың барлық кезеңдерін орындайды.
4. Қауіпсіздік техникасын, гигиенаны және санитарияны сақтайды.
ПҚ 7. Еден алашаларын дайындау
ПМ 07. Еден алашаларын дайындау
Бұл модуль еден алашаларын дайындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді меңгеру нәтижесінде білім алушылар бояу бойынша түстерді, бұйымның техникалық суретін және шаблонын, еден алашаларын жасауды, қол тоқымасының негізгі технологияларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бұйымдарды дайындау эскиздерін, еден алашалары үшін өрілуін, қолмен тоқу станогында өруді іске асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еден алашаларының эскиздерін және суреттерін модельдеу.
Өндірістік оқыту
Қол тоқыма технологиясы
Арнайы сурет
Еңбекті қорғау
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Түсі және дизайны бойынша қажетті түсті таңдайды.
2. Бұйымның техникалық суретін және шаблонын орындайды.
3. Еден алашаларының эскиздерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еден алашаларын дайындау үшін техникалық операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Еден алашаларын дайындау бойынша қарапайым түсінігі бар.
2. Еден алашаларын дайындау бойынша станоктар жұмысының негізгі принциптері туралы біледі.
3. Еден алашаларының өрмесін таңдайды.
4. Өрмесін қол тоқыма станогында іске асырады.
5. Дайын еден алашаларын сәндейді.
6. Еден алашаларын дайындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 8. Кілем бұйымдарын дайындау
ПМ 08. Кілем бұйымдарын дайындау
Бұл модуль кілем бұйымдарын дайындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қарапайым композициялардың түс үйлесімін, кілем бұйымдарын дайындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кілем бұйымдарын дайындау станогының жұмыс принциптерін түсінуді, таңдау бойынша бұйымдарды дайындауды, кілем бұйымдарын өру үшін негізгі әдістерді орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кілем алаша бұйымдары үшін эскиздерге сәйкес негізгі фонды дайындау.
Өндірістік оқыту
Кілем бұйымдарының технологиясы
Арнайы сурет
Еңбекті қорғау
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Осуществляет подбор пряжи по цветам по рисунку.
2. Выполняет технический рисунок и шаблон изделия.
3. Подготавливает эскиз для изготовления определенного изделия.
Результат обучения: 2) Выполнять простые операции по изготовлению штучных декоративных изделий с многоцветным перебором.
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные представления по изготовлению штучных декоративных изделий на 3-4 ремизках с простым перебором с цветовой гаммой в 3-4 цвета.
2. Осведомлен об основных принципах работы ручных ткацких станков.
2. Применяет основные технологии ручного ткачества.
3. Выполняет все стадии изготовления изделия согласно инструкции.
4. Соблюдать технику безопасности, гигиены и санитарии.
ПК 7. Изготавливать напольные дорожки
ПМ 07. Изготовление напольных дорожек
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изготовлению напольных дорожек
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цветы по колориту, технический рисунок и шаблон изделия, образования напольных дорожек, основные технологии ручного ткачества
При изучении модуля обучающиеся учатся: подготавливать эскизы для изготовления изделий и выбирать переплетение для напольных дорожек, осуществлять плетения на ручном ткацком станке.
Результат обучения: 1) Моделировать эскизы и рисунки напольных дорожек.
Производственное обучение
Технология ручного ткачество
Спецрисунок
Охрана труда
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Выбирает нужный цвет по колориту и дизайну.
2. Выполняет технический рисунок и шаблон изделия.
3. Выполняет эскизы напольных дорожек.
Результат обучения: 2) Выполнять технические операции для изготовлению напольных дорожек.
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные представления по изготовлению напольных дорожек.
2. Осведомлен об основных принципах работы станков по изготовлению напольных дорожек.
3. Выбирает переплетение для напольных дорожек.
4. Осуществляет плетения на ручном ткацком станке.
5. Украшает готовые напольные дорожки.
6. Соблюдает безопасность при выполнении напольных дорожек.
ПК 8. Изготавливать ковровые изделия
ПМ 08. Изготовление ковровых изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изготовлению ковровых изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: сочетании цвета, элементарные композиции, образования ковровых изделий
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать принцип работы станка по изготовлению ковровых изделий, изготавливать изделия по выбору, выполнять основные приемы для переплетении ковровых изделии.
Результат обучения: 1) Подготавливать основной фон в соответствии с эскизом для ковровых изделий.
Производственное обучение
Технология ковровых изделий
Спецрисунок
Охрана труда
Производственная практика
Критерии оценки:

1. Бұйымның түсін таңдайды және үйлестіреді.
2. Халық шығармашылығының дәстүрін пайдалана отырып, қарапайым композицияларды әзірлейді.
3. Таңдалған бұйымның эскиздерін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Түрлі қалыңдықтағы кілем бұйымдарын дайындау үшін өруді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кілем бұйымдарын дайындау бойынша қарапайым түсініктері бар.
2. Кілем бұйымдары бойынша станоктардың негізгі жұмыс принциптері туралы біледі.
3. Таңдау бойынша бұйымдарды дайындайды.
4. Кілем бұйымдарын өру үшін негізгі әдістерді орындайды.
5. Кілем бұйымдарын көркемдік әрлеу бойынша қарапайым жұмыстарды орындайды.
6. Кесіп - жаншитын құралдармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 9. Негізгі және арқау жіпті, иірімжіптің үзілуін жою
ПМ 09. Негізгі және арқау жіпті, иірімжіптің үзілуін жою
Бұл модуль негізгі және арқау жіптің, иірімжіптің үзілуін жою үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жіптердің және иірімжіптердің үзілу түрлерін, негізгі және арқау жіптердің үзілуін жою әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптердің үзілуін анықтауды, негізгі және арқау жіптерді, иірімжіпдерді байлау, кесу және жаншу құралдарымен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптердің үзілуін анықтау.
Қол тоқыма технологиясы
Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жіптердің және иірімжіптердің түрлерін ажыратады.
2. Жіптер мен иірімжіптердің үзілуі себебін анықтайды.
3. Негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптердің үзілуін анықтайды.
4. Кесіп - жаншитын құралдармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптердің үзілуін жою.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптердің үзілуін жою әдістерін біледі.
2. Негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптерді байлаудың түрлі әдістерін біледі.
3. Кесіп - жаншитын құралдармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 10. Бұйымның сапасын бақылау және ақауларын жасау
ПМ 10. Бұйымның сапасын бақылау және ақауларын жасау
Бұл модуль бұйымның сапасын бақылау және ақауларын түзету үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сапа көрсеткіштерін, сапаны анықтау әдістерін, бұйымдағы ақаулардың түрлерін, дайын өнімде ақаулардың пайда болу себебін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар дайын өнімді шешкен кезде негізгі және арқау жіптердің ұштарын бекітуді, дайын өнімнің шеттерін ілмекті тігіспен өңдеуді, бұйымның ақауларын жоюды, қауіпсіздік техникасын сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дайын өнімді жетілдіру.
Қол тоқымасының техникасы
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Подбирает и сочетает цвета в изделии.
2. Разрабатывает элементарные композиции с использованием традиций народного творчества.
3. Выполняет эскизы выбранного изделия.
Результат обучения: 2) Выполнять переплетение для изготовления ковровых изделий различной толщины.
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные представления по изготовлению ковровых изделий.
2. Осведомлен об основных принципах работы станков по изготовлению ковровых изделий.
3. Изготовливает изделия по выбору.
4. Выполняет основные приемы для переплетении ковровых изделии.
5. Выполняет простейшие работы по художественному оформлению ковровых изделий.
5. Соблюдает технику безопасности при работе с колющими и режущими инструментами.
ПК 9. Ликвидировать обрывы основных и уточных нитей, пряжей
ПМ 09. Ликвидация обрывов основных и уточных нитей, пряжи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ликвидации обрывов основных и уточных нитей, пряжей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды обрывов нитей и пряжи, причину возникновение обрывов нитей и пряжи, способы устранения обрывов основных и уточных нитей, пряжей
При изучении модуля обучающиеся учатся: выявлять обрывы основных и уточных нитей, пряжей, привязывать основных и уточных нитей, пряжей, соблюдать технику безопасности при работе с колющими и режущими инструментами.
Результат обучения: 1) Выявлять обрывы основных и уточных нитей, пряжей.
Технология ручного ткачество
Охрана труда Производственное обучение
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Различает виды обрывов нитей и пряжи.
3. Понимает причину возникновение обрывов нитей и пряжи.
2. Выявляет обрывы основных и уточных нитей, пряжей.
4. Соблюдает технику безопасности при работе с колющими и режущими инструментами.
Результат обучения: 2) Устранять обрывы основных и уточных нитей, пряжей.
Критерии оценки:
1. Понимает способы устранения обрывов основных и уточных нитей, пряжей.
3. Обладает различными приемами привязывания основных и уточных нитей, пряжей.
4. Соблюдает технику безопасности при работе с колющими и режущими инструментами.
ПК 10. Контролировать качество изделий, заделывать дефекты
ПМ 10. Контроль качества и заделывание дефектов изделий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля качества и заделывание дефектов изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: показатели качества, методами для определении качества, продукции виды дефектов в изделии, причину возникновение дефектов в готовый продукции
При изучении модуля обучающиеся учатся: закреплять конечные части основных и уточных нитей при снятии готовой продукции, обрабатывать края готового изделия петельном швом, устранять дефекты в изделии, соблюдать технику безопасности.
Результат обучения: 1) Выполнять доработку готовой продукции.
Технология ручного ткачества
Охрана труда
Производственное обучение
Производственная практика
Критерии оценки:

4. Станоктарды толтыру кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 5. Бір түсте іріктелген 2-3 ремизкадағы сәндік бұйымдарды даналап дайындау
ПМ 05. Бір түсте іріктелген 2-3 ремизкадағы сәндік бұйымдарды даналап дайындау
Бұл модуль бір түсте іріктелген 2-3 ремизкадағы сәндік бұйымдарды даналап дайындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар түс гаммасын және дизайндағы арналымын, эскиздердің түрін, бір түсті таңдауы бар сәндік бұйымдарды даналап жасауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жетекшінің көмегімен эскиздерді дайындайды, даналап сәндік бұйымдарды дайындау операцияларын орындайды, мекемелерде және шеберханаларда қауіпсіздікті сақтауды үйренеді..
Оқыту нәтижесі: 1) Сәндік бұйымдар үшін эскиздерді таңдау және әзірлеу.
Өндірістік оқыту
Қол тоқыма технологиясы
Арнайы сурет
Еңбекті қорғау
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Түс гаммасы бойынша бағытталады.
2. Эскиздердің негізгі түрлерін ажыратады.
3. Жетекшінің көмегімен эскиздерді дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бір түсті таңдаумен сәндік бұйымдарды даналап дайындау бойынша қарапайым операцияларды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт -тары:
1. Бір түсті таңдаумен сәндік бұйымдарды даналап жасау туралы ақпаратты біледі.
2. Сәндік бұйымдарды даналап дайындау бойынша операцияларды орындайды.
4. Мекемеде және шеберханаларда қауіпсіздікті сақтайды.
ПҚ 6. Негізгі және арқау жіпті, иірімжіптің үзілуін жою
ПМ 06. Негізгі және арқау жіпті, иірімжіптің үзілуін жою
Бұл модуль негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптердің үзілген жерлерін алып тастау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптердің үзілген жерлерін анықтауды, негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптерді байлауды, кесіп жаншитын құралдармен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1). Негізгі және арқау жіптердің үзілуін анықтау.
Қол тоқыма технологиясы
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Жіптердің және иірімжіптердің үзілу түрлерін ажыратады.
2. Жіптің және иірімжіптің үзілуінің пайда болу себебін анықтайды.
3. Негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптердің үзілуін анықтайды.
4. Үзілулерді анықтау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптердің үзілген жерлерін алып тастау.
Бағалаудың өлшемшарт -тары:

4. Соблюдает технику безопасности при заправлены обслуживаемых станков.
ПК 5. Изготавливать штучные декоративные изделия на 2-3 ремизках с одноцветным перебором
ПМ 05. Изготовление штучных декоративных изделий на 2-3 ремизках с одноцветным перебором
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изготовлению штучных декоративных изделий на 2-3 ремизках с одноцветным перебором
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: цветовую гамму и ее значение в дизайне, типы эскизов, образования штучных декоративных изделий с одноцветным перебором.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подготавливать с помощью руководителя эскизы, выполнять операции по изготовлению штучных декоративных изделий, соблюдать приемы работы.
Результат обучения: 1) Выбирать и разрабатывать эскизы для декоративных изделий.
Производственное обучение
Технология ручного ткачество
Спецрисунок
Охрана труда
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Ориентируется в цветовой гамме.
2. Различает основные типы эскизов
3. Подготавливает с помощью руководителя эскизы.
Результат обучения: 2) Выполнять простейшие операций по изготовлению штучных декоративных изделий с одноцветным перебором.
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные представления об образовании штучных декоративных изделий с одноцветным перебором.
2. Выполняет операции по изготовлению штучных декоративных изделий.
4. Соблюдает безопасность на предприятии и в мастерских.
ПК 6. Ликвидировать обрывы основных и уточных нитей, пряжей
ПМ 06. Ликвидация обрывов основных и уточных нитей, пряжи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ликвидации обрывов основных и уточных нитей, пряжей
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды обрывов нитей и пряжи, причину возникновение обрывов нитей и пряжи, способы устранения обрывов основных и уточных нитей, пряжей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выявлять обрывы основных и уточных нитей, пряжей, привязывать основные и уточные нити, пряжи, соблюдать технику безопасности при работе с колющими и режущими инструментами.
Результат обучения: 1) Выявлять обрывы основных и уточных нитей, пряжей.
Технология ручного ткачество
Охрана труда Производственное обучение
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Различает виды обрывов нитей и пряжи.
3. Понимает причину возникновение обрывов нитей и пряжи.
2. Выявляет обрывы основных и уточных нитей, пряжей.
4. Соблюдает правила безопасности при выявлении обрывов.
Результат обучения: 2) Устранять обрывы основных и уточных нитей, пряжей.
Критерии оценки:

1. Негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптердің үзілген жерлерін алып тастау әдістерін біледі.
3. Негізгі және арқау жіптердің, иірімжіптердің үзілген жерлерін байлаудың түрлі әдістерін біледі.
4. Жіптің және иірімжіптің үзілуін алып тастау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 403-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 827-қосымша
"Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Кең қолданыстағы тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы:
1211000 - Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу
Біліктілігі:

1. Понимает способы устранения обрывов основных и уточных нитей, пряжей.
3. Обладает различными приемами привязывания основных и уточных нитей, пряжей.
4. Соблюдает технику безопасности при устранении обрывов нитей и пряжей.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 403
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 827
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Швейное производство и моделирование" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000 – Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность:
1211000 – Швейное производство и моделирование
Квалификация:

2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижелері: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Оқыту нәтижелері: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді. 3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді
Кәсіптік модульдер
ПҚ01. Техникасын, өрт қауіпсіздігінің, өндірістік санитария ережелерін сақтау
ПМ01. Қауіпсіздік техникасын, өрт қауіпсіздігінің, өндірістік санитария ережелерін сақтау
Бұл модуль қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өндірісте өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау, жеке гигиенаны сақтау, дәрігерге дейінгі алғашқы көмекті көрсету, жұмыс орнын құралды тексеру және бөлу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өндірісте өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауды, жұмыс киімін күту және сақтауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария және өндірісте өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауды, еңбек және өндірістік тәртіп ережелерінің сақталуын, дәрігерге дейін көмек көрсетуді, құралды тексеруді және дайындауды үйренеді.
.
Оқыту нәтижелері: 1) Балық өңдеу өнеркәсібінің жабдықтарын меңгеру.
Еңбекті қорғау
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мекемеде қауіпсіздік техникасын және ережелерін сақтайды.
2. Мекеме аумағында жүріс -тұрыс ережелерін сақтайды.
3.Қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқама беруді орындайды
4. Мекеменің және денсаулығының мүмкіндіктері шектеулі жұмыскердің жұмыс тәртібі туралы біледі.
5.Тікелей басшысына өзінің қызметтік міндеттерін орындау процесінде анықталған барлық кемшіліктер туралы хабарлайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Еңбекті қорғау заңнамасының негіздерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік жарақаттанудың алдын алу жолдары туралы білімі бар.
2. Апатты жағдайда көмекке жүгіну тәртібін біледі.
Оқыту нәтижелері: 3) Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. Жұмыс киіміне, оны күтуге және оны сақтауға қойылатын қауіпсіздік техникасының талаптарын орындайды.
3. Өндірістік тәртіп және еңбек режимін және жұмыс күнінің режимін сақтайды.

2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремиться к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Понимает методы решения профессиональных задач.
3. Высказывает готовность добросовестно трудиться.
Профессиональные модули
ПК 01. Соблюдать технику безопасности, правила пожарной безопасности и производственной санитарии
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности, правил пожарной безопасности, производственной санитарии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности на производстве, соблюдение личной гигиены, оказание доврачебной медицинской помощи, проверки и распределение инструмента на рабочем месте..
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику безопасности, производственную санитарию и пожарную безопасность на производстве, уход и хранение рабочей одежды.
При изучении модуля обучающиеся учатся: технике безопасности, охране труда и пожарной безопасности на производстве, соблюдению правил трудовой и производственной дисциплины, оказанию доврачебной медицинской помощи, проверке инструмента и заготовки.
.
Результат обучения: 1) Изучать оборудование рыбообрабатывающей промышленности.
Охрана труда
Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику и правила безопасности на предприятии.
2. Соблюдает правила поведения на территории предприятия.
3. Выполняет первичный инструктаж по технике безопасности
4. Имеет представление о режиме работы предприятия и работника с ограниченными возможностями здоровья.
5. Сообщает непосредственному руководителю обо всех недостатках, выявленных в процессе исполнения своих должностных обязанностей.
Результат обучения: 2) Владеть основами законодательства по охране труда.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о путях предупреждения производственного травматизма.
2. Владеет знаниями о порядке обращения за помощью при наступлении несчастного случая.
Результат обучения: 3) Соблюдать технику безопасности.
Критерии оценки:
1. Выполняет требования техники безопасности на рабочем месте.
2. Соблюдает гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения.
3. Соблюдает правила трудовой и производственной дисциплины и режим рабочего дня.

4. Жеке гигиена ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижелері: 4) Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен өндірістік орын-жайлардың қажетті микроклиматын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен өрттің алдын алу талаптарын сақтайды
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен жұмыс орнын жарықтандыруға қойылатын негізгі талаптарды сақтайды.
3. Желдету және вентиляциялау режимдері туралы біледі.
ПҚ 02. Шикізатты сұрыптау және сұрыптары бойынша өлшеу
ПМ 02. Шикізатты сұрыптау және сұрыптары бойынша өлшеу
Бұл модуль сұрыптары бойынша сұрыптау және өлшеу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар шикізатты қабылдауды және сұрыптауды, шикізатты іріктеу мен жууды меңгереді. Шикізатты қабылдау процесінде оның сапасын, түр құрамын және санын анықтайды. Мекемеге келіп түскен шикізатты сұрыптауды түрі, көлемі және сапасы бойынша ары қарай өңделуін ескере отырып орындайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыстың шарттары мен түріне байланысты қол механикалық құралдарды таңдауды, біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен қол механикалық құралдарды жұмысқа дайындауды үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен бар қабылданатын партияны тікелей өлшеу арқылы балықтың салмағын анықтауды, шикізатты техникалық шарттардың талаптарына сәйкес сапасы және көлемі бойынша сұрыптауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Жұмыстың шарттары мен түріне байланысты қол механикалық құралдарды дайындау.
Электротехника,
Еңбекті қорғау,
Сызу
Балықты өңдеу технологиясы, Балық өндірісі
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі құралдардың түрлері туралы біледі.
2. Жұмыс шарттарына және ерекшелігіне байланысты қажетті қол және механикалық құралдарды таңдайды Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен қол механикалық құралдарды жұмысқа дайындайды.
4. Қол механикалық құралмен жұмыс жасаудың қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен бар қабылданған партияны тікелей өлшеу арқылы баықтың салмағын анықтайды.
6. Жеткізілген шикізатты сапасы және саны бойынша қабылдайды.
7. Шикізатты техникалық шарттардың талаптарына сәйкес сапасы және көлемі бойынша сұрыптайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Шикізатты сыртқы белгілері бойынша сұрыптауды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік балықтардың негізгі түрлерін және шаруашылық маңыздығын игереді.

4. Соблюдает правила личной гигиены.
Результат обучения: 4) Обеспечивать требуемый микроклимат производственных помещений под руководством мастера более высокой квалификации.
Критерии оценки:
1.Соблюдает требования пожарной профилактики под руководством мастера более высокой квалификации
2. Соблюдает основные требования, предъявляемые к освещению рабочего места под руководством мастера более высокой квалификации.
3.Владеет знаниями о режимах проветривания и вентиляции.
ПК 02. Сортировать и взвешивать сырье по сортам
ПМ 02. Сортировка и взвешивание сырья по сортам
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: сортирования и взвешивания сырья по сортам.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: Прием и сортировку сырья, правила сортировки, разборки и мойки сырья. В процессе приема сырья устанавливают его качество, видовой состав и количество. Сортировку поступившего на предприятие сырца проводят по видам, размерам и качеству с учетом ее дальнейшей обработки
При изучении модуля, обучающиеся учатся: выбирать необходимые ручные механические инструменты в зависимости от условий и специфики работы под руководством мастера более высокой квалификации; готовят ручные механические инструменты к работе под руководством мастера более высокой квалификации; определяют массу рыбы путем непосредственного взвешивания всей принимаемой партии; рассортировывают сырье по качеству и размерам согласно требованиям технических условий.
Результат обучения: 1) Выполнять подготовку ручных механических инструментов в зависимости от условий и специфики работы.
Электротехника
Охрана труда
Черчение
Технология обработки рыбы
Рыбное производство
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о видах различных инструментов.
2. Выбирает необходимые ручные механические инструменты в зависимости от условий и специфики работы под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Готовит ручные механические инструменты к работе под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Соблюдает правила безопасности работы с ручным механическим инструментом.
5. Определяет массу рыбы путем непосредственного взвешивания всей принимаемой партии под руководством мастера более высокой квалификации.
6. Принимает доставленное сырье по качеству и количеству.
7. Рассортировывает сырье по качеству и размерам согласно требованиям технических условий.
Результат обучения: 2) Выполнять сортирование сырья по внешним признакам
Критерии оценки:
1. Изучает основные виды промысловых рыб и их хозяйственную ценность.

2. Балықтардың негізгі гельминтоздарын меңгереді.
3. Балықтың түрлерін сыртқы бегілері бойынша ажыратады.
4. Сапасы және салмағы бойынша қабылданған балықтың салмағын жетекшінің шешімі бойынша не өңдеуге жібереді не шикі балықты сақтау қоймасына жібереді.
5. Техникалық мәліметтерге сәйкес балықты тоңазытумен сақтайды.
6. Жұмыс орнында тазалықты сақтайды және жұмыс орнын тапсыру кезінде жинауды жүргізеді.
7. Балықтарды түрі және көлемі бойынша сұрыптау ережелерін және әдістерін сақтайды.
ПҚ 03. Балықты өңдеу кезінде күрделі емес технологиялық және қосымша операцияларды орындау
ПМ 03. Балықты өңдеу кезінде күрделі емес технологиялық және қосымша операцияларды орындау
Бұл модуль балық өндірісінде күрделі мес жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар технологиялық жабдықтың жұмыс принциптерін, балықты жұмыс режимдерін, еріту, тазалау, мұздату,жібіту, әйнектеу технологиялық процестерінің режимдерін және өлшемдерін, меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар көлік құралдарын тазартуды, шикізатты цехқа жеткізу, өлшеу және тасымалдауды, балықты жібіткішке салуды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1.) Балықты технологиялық өңдеу процесін іске асырады.
Балықты өңдеу технологиясы
Балық өндірісі, Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтайды
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен бекітілген талаптарға сәйкес жұмыс орнын дайындайды.
3. Қарапайым өңдеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті материалдарды таңдайды.
4. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен өңдеуқұралдарын таңдайды.
5. Қарапайым операцияларды орындау үшін шеберханада жабдықтың арналымы туралы ақпаратты біледі.
6. Балықты өңдеу технологиясын қолданады.
7. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен шикізатты цехқа жеткізеді, өлшейді және тасымалдайды.
8. Уылдырық бөшкелерінің темір сақиналарын лактайды.
9. Агар сорпасын құяды.
10. Мұздаған брикеттерді пергамент қағазына орайды.
11. Электр шкафта шыны банкаларды және қақпақтарды теседі.
12. Балықты еріткішке салады.
13. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен балықты өңдеудің температуралық режимін сақтайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Өндіріс құралдарының және жабдықтың негізгі өлшемшарттарын игеру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен, технологиялық жабдық және оның арналымы туралы біледі.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен балық шаруашылығын өңдейтін машиналар мен аппараттарды технологтық - функционалдық белгісі, қызмет түрін, автоматтану дәрежесіне, құрылымдық ерекшеліктері, өңдейтін материалдың орын ауыстыру сипаты, өндірістік ағымда үйлестіру принципі бойынша жіктелуі туралы ақпаратты меңгерген.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен технологиялық жабдықты, судың, ауаның шығынын, жууға жылуды санитарлық өңдеу құралын біледі.
4. Жабдықты өндірістік ерекшеліктеріне және қойылатын технологиялық талаптарына сәйкес таңдайды.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен жабдықтың жұмыс режимдерін талдай және реттей біледі.
6. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен техникалық қызмет көрсетілуін және жоспарлы - алдын ала бақылауды қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижелері: 3) Балықты жаюды іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария және жеке гигиена талаптарын сақтайды.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен балықты қолмен және механизмдердің көмегімен бөшкеден, ваннадан, контейнерлерден алу.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен балықтың тасымалдауыштарға, гидро - тасымалдауыштарға және басқа көлік құралдарына түсуін реттейді.
4. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен балықтың етін таратқышқа салады.
5. Балық еті бар таратқыштарды арбаға тиейді.
6. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен балық етімен толған арбаларда тоңазытқышқа береді.

2. Изучает основные гельминтозы рыб
3. Различает различные виды рыб по внешним признакам.
4. Направляет принятую по качеству и массе рыбу без задержек по решению руководителя в обработку либо на склад хранения рыбы-сырца
5. Проводит хранение рыбы с охлаждением согласно техническим данным.
6. Соблюдает чистоту на рабочем месте и производит уборку при сдаче рабочего места.
7. Соблюдает правила и способы сортировки рыбы по видам и размерам
ПК 03. Выполнять несложные технологические и вспомогательные операции при обработке рыбы
ПМ 03. Выполнение несложных технологических и вспомогательных операций при обработке рыбы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения несложных работ в рыбном производстве.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы работы технологического оборудования, режимы работы, режим и параметры технологических процессов оттайки, чистки, замораживания, дефростации, глазировки рыбы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: очищать транспортные средства, доставлять, взвешивать и транспортировать сырье в цех, загружать рыбы в дефростер
Результат обучения: 1.) Осуществлять технологический процесс обработки рыбы
Технология обработки рыбы
Рыбное производство Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности на рабочем месте
2. Готовит рабочее место в соответствии с установленными требованиями под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Подбирает необходимые материалы для выполнения простейших обрабатывающих работ.
4. Подбирает обрабатывающие инструменты под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Владеет информацией о назначении оборудования в мастерской для выполнения простых операций.
6. Применяют технологию переработки рыбы
7. Доставляет, взвешивает и транспортирует сырье в цех под руководством мастера более высокой квалификации.
8. Лакирует железных обручей на бочках с икрой;
9. Разливает агаровый бульон;
10. Обертывает мороженые брикеты в пергаментную бумагу;
11. Прокаливает стеклянные банки и крышки в электрическом шкафу;
12. Загружает рыбы в дефростер;
13. Соблюдает температурный режим обработки рыбы под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 2) Изучать основные критерии инструментов и оборудования производства
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о технологическом оборудовании и его назначение под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Владеет информацией о классификациях машин и аппаратов обрабатывающих производств рыбного хозяйства по технолого-функциональному признаку, по роду действия, по степени автоматизации, по конструктивным особенностям и характеру перемещения обрабатываемого материала, по принципу сочетания в производственном потоке под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Владеет устройством для санитарной обработки технологического оборудования, расхода воды, воздуха, тепла на мойку под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Выбирает оборудование в соответствии с особенностями производства и предъявляемыми технологическими требованиями.
5. Анализирует и регулирует режимы работы оборудования под руководством мастера более высокой квалификации.
6. Обеспечивает техническое обслуживание и планово-предупредительный контроль под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 3) Осуществлять раскладку рыбы.
Критерии оценки
1. Соблюдает требования по охране труда, техники безопасности и производственной санитарии и личной гигиены.
2. Выгружает рыбу вручную и при помощи механизмов из бочек, ванн, контейнеров под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Регулирует поступление рыбы на транспортеры, гидро-транспортеры и другие транспортные средства под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Раскладывает филе на разносы под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Размещают разносы с филе на каталки.
6. Передает заполненные каталки с филе заморозку под руководством мастера более высокой квалификации.

7. Ауысым бригадасымен бірге жұмыс орындарын және орын - жайлардың санитарлық тазалауды іске асырады.
ПҚ.04. Балықты бөшкеден қолмен және механизмдердің көмегімен түсіру
ПМ 04. Балықты бөшкеден қолмен және механизмдердің көмегімен түсіру
Бұл модуль балық өндірісінде түсіру жұмыстарын орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар технологиялық жабдықтың жұмыс принципін, жұмыс режимін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтауды, көлік құралдарын тазартуды, балықты қолмен және механизмдер арқылы өңдеу және жинау жұмыстарын үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Қолмен және механизмдердің көмегімен балықты түсіреді.
Балықты өңдеу технологиясы Балық өндірісі Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария және жеке гигиена талаптарын сақтайды.
2. Қолмен және механизмдердің көмегімен балықты бөшкелерден, ванналардан, контейнерлерден шығарады.
3. Балықтың тасымалдауыштарға, гидро - тасымалдауыштарға және басқа көлік құралдарына түсуін реттейді;
4. Балықты бөшкелерден, ваннадан және басқа ыдыстардан түсіру ережелерін біледі.
5.. Түсетін өнімді қолмен және механизмнің көмегімен қабылдайды және іріктейді.
6. Қабылданған балықты дайын өнім қоймасына салады.
7. Дайын өніммен толымдайды.
8. Түсетін өнімнің тұтастығын және сапасын тексереді.
9. Ауысым бригадасымен бірге жұмыс орындарын және орын - жайлардың санитарлық тазалауды іске асырады.
Оқыту нәтижелері: 2) Бөшкелерден құралды түсіру мақсатында қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнімді тасуды, тиеуді және түсіруді орындайды.
2. Өнім мен қалдықтарын іріктейді.
3. Өнімдерді белгілі жұмыс орындарына қояды, ал қалдықтарын арнаулы жерге апарады.
4. Өнімнің және тиеу құралдарының тұтастығын тексереді. .
5. Тиеу құралдарын (жәшіктерді) арнайы орынға қояды.
6. Ауысым бригадасымен бірге жұмыс орындарын және орын - жайлардың санитарлық тазалауды іске асырады.
Оқыту нәтижелері: 3) Қолданылатын жабдықты және құралдарды тазалауды, жуды және булауды іске асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Күнделікті жұмыс ауысымы аяқталған соң құралдарды, ыдысты және технологиялық жабдықты жууды орындайды.
2. Машиналар мен аппараттардан шикізатың қалдықтарын қолмен немесе қырғыштардың көмегімен алады.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен бекітілген кестеге сәйкес технологиялық жабдықты және құралдарды жууды және профилактикалық залалсыздандыруды орындайды.
ПҚ 05. Балықты өңдеушінің тәжірибе жұмыстардың орындауы
ПМ 05. Балықты өңдеушінің тәжірибе жұмыстардың орындауы
Бұл модуль жұмысшы біліктілігін алу және жұмыстың негізгі түрлерін орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды,
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар балықты қиын емес технологиялық өңдеудің ережелерін және әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар балықты жібіткішке салуды, тиісті құжаттарды рәсімдей отырып, шикізатты, жартылай фабрикаттарды және дайын өнімдердің салмағын өлшеуді, мұзданған, қақталған балықты жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Балық өңдеушінің практикалық жұмыстарын орындайды.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түскен шикізатты биологиялық түрлері, ұзындығы және салмағы бойынша бөлуді іске асырады.
2. Түскен шикізаттың биологиялық түрін, ұзындығын және салмағын анықтайды.
3. Балықты аршуды, жууды, іріктеуді және порциялауды орындайды.
4. Қолмен және механикалық бөлуді орындайды.
5. Загрузит рыбы в дефростер. Балықтарды жібіткішке салады.
6. біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен тиісті құжаттарды рәсімдей отырып, шикізатты, жартылай фабрикаттарды және дайын өнімдердің салмағын өлшейді.

7. Осуществляет совместно со сменной бригадой санитарную очистку и уборку рабочих мест и помещения.
ПК.04. Выгружать рыбы вручную и при помощи механизмов из бочек
ПМ 04. Выгрузка рыбы вручную и при помощи механизмов из бочек
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения выгрузочных работ в рыбном производстве.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы работы технологического оборудования, режимы работы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать правилу техники безопасности на рабочем месте; очищать транспортные средства, выполнять работу по обработке и уборке рыбы вручную и с помощью механизмов.
Результат обучения: 1) Производить выгрузку рыбы вручную и при помощи механизмов.
Технология обработки рыбы
Рыбное производство Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования по охране труда, техники безопасности и производственной санитарии и личной гигиены
2. Выгружает рыбу вручную и при помощи механизмов из бочек, ванн, контейнеров;
3. Регулирует поступление рыбы на транспортеры, гидро-транспортеры и другие транспортные средства;
4.Ведет правила выгрузки рыбы из бочек, ванн и других емкостей.
5. Принимает и сортирует поступающей продукции вручную и с помощью механизмов.
6. Размещает принятую рыбу на склад готовой продукции.
7. Комплектует готовой продукцией
8. Проверяет целостность и качества поступающей продукции.
9. Осуществляет совместно со сменной бригадой санитарную очистку и уборку рабочих мест и помещения.
Результат обучения: 2) Использовать устройство из бочек в целях выгрузки
Критерии оценки:
1. Выполняет перемещение, погрузки и выгрузки продукции.
2.Сортирует продукцию и отходы
3. Размещает продукции по рабочим местам резчиков, а отходов в специально отведенное для них место.
4. Выполняет проверку целостности продукции и погрузочного инвентаря.
5.Размещает погрузочный инвентарь (ящики) в специальном для них месте.
6. Осуществляет совместно со сменной бригадой санитарную очистку и уборку рабочих мест и помещения.
Результат обучения: 3) Осуществлять чистку, мойку и пропаривание применяемого оборудования и инвентаря.
Критерии оценки:
1. Выполняет мойку инвентаря, посуды и технологического оборудования ежедневно по окончании работы смены.
2. Разбирает и удаляет из машины и аппаратов остатки сырья вручную или с помощью скребков
3. Выполняет мойку и профилактическую дезинфекцию технологического оборудования и инвентаря систематически, согласно утвержденному графику под руководством мастера более высокой квалификации.
ПК 05. Выполнять практические работы обработчика рыбы
ПМ 05. Выполнение практических работ обработчика рыбы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: выполнения основных видов работ и получения рабочей квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают способы и правила несложной технологической обработки рыбы; способы и правила мойки рыбы;
При изучении модуля обучающиеся учатся: Загружать рыбы в дефростер. Взвешивать сырье, полуфабрикаты и готовые продукции с оформлением соответствующей документации. Производить мороженую, пряную рыбу.
Результат обучения: 1) Выполнять практические работы обработчика рыбы.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Осуществляет разделение поступившего сырья по биологическим видам, длине и массе.
2. Определяет биологический вид, длину и массу поступившего сырья.
3. Выполнит разделывание, мойку, сортировку и порционирование рыбы.
4. Производит ручную и механизированную разделку.
5. Загрузит рыбы в дефростер.
6. Взвешивает сырье, полуфабрикаты и готовые продукции с оформлением соответствующей документации под руководством мастера более высокой квалификации.

7. Мұздатылған, қақталған балық жасайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 410-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 834-қосымша
"Балық өндірісі" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Тағам өнімдерін өндіру технологиясы
Мамандығы:
1221000- Балық өндірісі
Біліктілігі:
1221012-Балық өңдеуші
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдар
(орташа дәрежедегі ақыл-ой
кемістігі)
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Әлеуметтану және қоғамда бейімделу
БМ 01. Әлеуметта ну және қоғамда бейімделу
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену мен бейімделуге, жеке тұлғаның қалыптасуына және жетілуіне қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді, сондай-ақ жеке тұлғаның қоғамда бейімделу жағдайларын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар коммуникативтік дағдыларды, қоғамдағы мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар өздерінің ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, мүдделерін іске асыруды үйренеді; өзін-өзі анықтау, өзін-өзі растау қасиеттерін қалыптастыру; жеке тұлғаны дамытуға үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Қоғамдағы тәртіптің жалпыға ортақ нормаларын сақтау.
Өзін - өзі тану
Қарым-қатынастың этикасы мен психологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамда, топта, жұмыс ұжымында мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін сақтайды
2. Қазіргі қоғамдағы этикалық нормалар мен мінез-құлық ережелері туралы идеялар негізінде өз іс-әрекеттері үшін жеке жауапкершілікті сезінеді және өз мойнына алады;
3. Әртүрлі әлеуметтік жағдайларда басқалармен ынтымақтасады.
Оқыту нәтижелері: 2) Қоғамдағы өз позициясын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық өмірге қатысады.
2. Өз шығармашылық қабілеттерін көрсетеді.
БҚ 2. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
БМ 02 Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль сөйлеудің және ақпараттық сауаттылықта бастауыш деңгейдегі коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексиканың қарапайым негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылықтың негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: кәсіптік қазақ (орыс) тілінің қарапайым лексикалық және грамматикалық минимумын қолдануды; компьютерлік ресурстарды игеруді олардың практикалық үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Кәсіптік қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің қарапайым негіздеріне ие болу.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақ (орыс) тілінде қарым-қатынас жасау үшін қажетті қарапайым лексикалық және грамматикалық материалды түсінеді.
2. Мамандық бойынша ең қарапайым терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижелері: 2) Информатика негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты енгізу, шығару және өңдеу үшін бастапқы және қосалқы компьютерлік құрылғылардың мақсатын түсінеді.
2. Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Қарапайым ақпараттық объектілермен (мәтіндер, суреттер) жұмыс істеу кезінде қарапайым әрекеттерді жүзеге асырады.
4. Интернетте ақпаратты іздеуді жүзеге асырады.
БҚ 3. Салауатты өмір салтының негіздерін ұстану
БМ 03 Салауатты өмір салтының негіздерін ұстану
Бұл модуль салауатты өмір салтын қалыптастыру, денсаулықты нығайту, психологиялық және физикалық өнімділікті арттыру, қол жетімді спорттық іс-әрекеттерді бастау үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар салауатты өмір салтының қарапайым негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: дене жаттығуларын орындау әдісін меңгеруді; дене шынықтыру сабақтарында қозғалыстарды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Бейімделген дене тәрбиесі
Валеология
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салты туралы негізгі түсінік бар.
2. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
3. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
Бұл модуль қоғамға пайда әкелуге қабілетті бейімділіктері мен мүмкіндіктеріне сәйкес кәсіптік және тұлғалық қасиеттерін дамыту үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мамандықтың арналымы туралы түсінігі, кәсіптік маңызды қасиеттері, сондай-ақ болашақ мамандыққа деген қажеттілікті меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік міндеттерді шешу әдістерін түсінуді, олардың тиімділігі мен сапасын бағалауды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешім қабылдауды үйренеді
Оқыту нәтижелері: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады.
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Кәсіптік модульдер
ПҚ01. Қауіпсіздік техникасын, өрт қауіпсіздігінің, өндірістік санитария ережелерін сақтау
КМ 01. Қауіпсіздік техникасын, өрт қауіпсіздігінің, өндірістік санитария ережелерін сақтау
Бұл модуль еңбек заңнамасын сақтау және балық өңдеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар еңбекті қорғау және денсаулық, ұйымның және өндірістік орын - жайлардың аумағында қауіпсіздіктің жалпы талаптарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасының білімдерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Балық өңдеу өнеркәсібінің жабдықтарын меңгеру
Еңбекті қорғау
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен мекемеде қауіпсіздік техникасын және ережелерін сақтайды.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен мекеме аумағында жүріс -тұрыс ережелерін сақтайды.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқама беруді орындайды.
4. Тікелей басшысына өзінің қызметтік міндеттерін орындау процесінде анықталған барлық кемшіліктер туралы хабарлайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Еңбекті қорғау заңнамасының негіздерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен өндірістік жарақаттанудың алдын алу жолдары туралы білімі бар
2. Апатты жағдайда көмекке жүгіну тәртібін біледі.
Оқыту нәтижелері: 3) Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. Жұмыс киіміне, оны күтуге және оны сақтауға қойылатын қауіпсіздік техникасының талаптарын орындайды.
3. Өндірістік тәртіп және еңбек режимін және жұмыс күнінің режимін сақтайды.
4. Жеке гигиена ережелерін сақтайды.
ПҚ 02. Шикізатты сұрыптау және сұрыптары бойынша өлшеу
ПМ 02. Шикізатты сұрыптау және сұрыптары бойынша өлшеу
Бұл модуль сұрыптары бойынша сұрыптау және өлшеу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар шикізатты қабылдауды және сұрыптауды, шикізатты іріктеу мен жууды меңгереді. Шикізатты қабылдау процесінде оның сапасын, түр құрамын және санын анықтайды. Мекемеге келіп түскен шикізатты сұрыптауды түрі, көлемі және сапасы бойынша ары қарай өңделуін ескере отырып орындайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыстың шарттары мен түріне байланысты қол механикалық құралдарды таңдауды, біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен қол механикалық құралдарды жұмысқа дайындауды үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен бар қабылданатын партияны тікелей өлшеу арқылы балықтың салмағын анықтауды, шикізатты техникалық шарттардың талаптарына сәйкес сапасы және көлемі бойынша сұрыптауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Қол механикалық құралдарды дайындау.
Электротехника,
Еңбекті қорғау
Балықты өңдеу технологиясы, Балық өндірісі
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен қол механикалық құралдардың түрлерінің арналымы туралы біледі.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен жұмыс шарттарына және ерекшелігіне байланысты қажетті қол және механикалық құралдарды таңдайды.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен қол механикалық құралдарды жұмысқа дайындайды.
4. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен жеткізілген шикізатты сапасы және саны бойынша қабылдайды.
5 Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен шикізатты техникалық шарттардың талаптарына сәйкес сапасы және көлемі бойынша сұрыптайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Шикізатты сыртқы белгілері бойынша сұрыптауды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен техникалық мәліметтерге сәйкес балықты тоңазытумен сақтайды.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен жұмыс орнында тазалықты сақтайды және жұмыс орнын тапсыру кезінде жинауды жүргізеді.
ПҚ 03. Балықты өңдеу процесінде қарапайым қолмен жасалатын операцияларды орындау
ПМ 03. Балықты өңдеу процесінде қарапайым қолмен жасалатын операцияларды орындау
Бұл модуль балық өндірісінде қарапайым жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жабдықтың түрлерін, жұмыс режимдерін, балықты тазалау, мұздату түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бекітілген талаптарға сәйкес жұмыс орнын дайындауды, уылдырық салынған бөшкелердің темір сақиналарын лактауды, қарапайым балық өңдеу жұмыстарын орындау үшін қажетті материалдарды таңдауды, балықты өңдеудің температуралық режимін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Балық өңдеу жұмыстарының дайындығын жүргізу.
Балықты өңдеу технологиясы
Балық өндірісі
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтайды
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен бекітілген талаптарға сәйкес жұмыс орнын дайындайды.
3. Балық өңдеу құралдарының қасиеттері және пайдалануды біледі.
4. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен тұздау ыдыстарын жабу тақтайларын, оқшаулау материалдарын, жөкелерін таңдайды.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен қарапайым балық өңдеу жұмыстарын орындау үшін қажетті материалдарды таңдайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Өңдеу процесін қарапайым қолмен жасалатын жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен қарапайым балық өңдеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен қайраңдауды, көмкеруді орындайды.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен тұздау ыдыстарын оқшаулау материалдарымен, жөкемен, балластпен жабуды және оларды шешуді орындайды.
4. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен жиектерін, тақтайды және шыбықшаны күйіктен тазалауды, консервілері бар банкілерді жууды және сүртуді орындайды.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен бос жәшіктерді, бос банкілерді қатарлап орналастырады, қатарлар мен колонналарды ашады.
6. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен бөшкелерге полимер материалдан жасалған төсеніштер салады.
ПҚ 04. Балықты өңдеу жұмыстарының қарапайым түрлерін орындау
ПМ 04. Балықты өңдеу жұмыстарының қарапайым түрлерін орындау
Бұл модуль балық өңдеушінің практикалық жұмыстарын орындау қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар балықтарды жуу әдістерін және ережелерін меңгереді; өңдеу процесінің қарапайым қол операцияларын, балықты күрделі емес технологиялық өңдеудің әдістері мен ережелерін, балық жуу әдістері мен тәсілдерін, консервілері бар балықтарды бағаналап орналастыру, оларды қайта ажырату, құралдарды тазалау, жуу және бұлаудың ережелерін ме әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар түрлі бос ыдыстарды сумен және тұздықпен қолмен толтыруды, бос ыдыстарды өлшеуді, бос жәшіктерді, табақтарды, формаларды, себеттерді, бос банкалар салынған жаймаларды тасуды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Балық өңдеушінің практикалық жұмыстарын орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен балықты өңдеу процесін қарапайым қолмен жасалатын операцияларды орындайды.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен балғын балықты және бұзды шлангпен жуады.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен залалсыздандыру және қолмен салқындатудан кейін жуадыжәне сүртеді.
4. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен құтыларды жуады және сүртеді.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен, бос ыдыстарды сумен және тұздықпен қолмен толтырады.
6. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен бос жәшіктерді, табақтарды, формаларды, себеттерді, бос банкалар салынған жаймаларды тасуды орындайды.

7. Производит мороженую, пряную рыбу.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 410
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 834
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Рыбное производство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Технология производства пищевых продуктов
Специальность:
1221000- Рыбное производство
Квалификация:
1221012-Обработчик рыбы
Категория: лица с особыми
образовательными
потребностями
(умственная отсталость
умеренной степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 01. Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для социализации и адаптации в обществе, формирования и становления личности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки общения, общие нормы и правила поведения в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовывать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения:
1) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе.
Самопознание
Этика и психология общения
Критерии оценки:
1. Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе.
2. Понимает степень ответственности за свои поступки.
3. Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях.
Результат обучения: 2) Осознавать собственное положение в обществе.
Критерии оценки:
1. Участвует в общественной жизни.
2. Проявляет свои творческие способности.
БК 2. Применять элементарные основы профессионального общения.
БМ 02 Применение элементарных основ профессионального общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня речевой деятельности и информационной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают простейшие основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, необходимые для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть простейшим лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
1. Понимает элементарный лексико-грамматический материал, необходимый для общения на казахском (русском) языке.
2. Применяет простейшую терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть основами информатики.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение основных и дополнительных устройств компьютера для ввода, вывода и обработки информации.
2. Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.
3. Выполняет элементарные действия при работе с простыми информационными объектами (текстами, рисунками).
4. Осуществляет поиск информации в Интернете.
БК 3. Соблюдать основы здорового образа жизни
БМ 03 Соблюдение основ здорового образа жизни
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования здорового образа жизни, укрепления здоровья, повышения психологической и физической работоспособности, приобщения к доступной спортивной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают простейшие основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть техникой выполнения физических упражнений; соблюдать правила безопасности при выполнении движений во время занятий физической культурой.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Адаптивная физическая культура
Валеология
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
3. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04 Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся усваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
Имеет представление о будущей профессии.
Добросовестно выполняет трудовое задание.
Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Профессиональные модули
ПК01. Соблюдать технику безопасности, правила пожарной безопасности и производственной санитарии
ПМ01. Соблюдение техники безопасности, правил пожарной безопасности, производственной санитарии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства и безопасного ведения рыбообрабатывающих работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: законодательство в области охраны труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Изучать оборудование рыбообрабатывающей промышленности.
Охрана труда
Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику и правила безопасности на предприятии под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Соблюдает правила поведения на территории предприятия под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Выполняет первичный инструктаж по технике безопасности под руководством мастера более высокой квалификации
4. Сообщает непосредственному руководителю обо всех недостатках, выявленных в процессе исполнения своих должностных обязанностей.
Результат обучения: 2) Владеть основами законодательства по охране труда.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о путях предупреждения производственного травматизма под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Владеет знаниями о порядке обращения за помощью при наступлении несчастного случая.
Результат обучения: 3) Соблюдать технику безопасности.
Критерии оценки:
1. Выполнять требования техники безопасности на рабочем месте
2. Соблюдает гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения.
3. Соблюдает правила трудовой и производственной дисциплины и режим рабочего дня.
4. Соблюдает правила личной гигиены
ПК 02. Сортировать и взвешивать сырье по сортам
ПМ 02. Сортировка и взвешивание сырья по сортам
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: сортирования и взвешивания сырья по сортам.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: прием и сортировку сырья; правила сортировки, разборки и мойки сырья; сортировку поступившего на предприятие сырца проводят по видам, размерам и качеству с учетом ее дальнейшей обработки.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выбирать необходимые ручные механические инструменты в зависимости от условий и специфики работы под руководством мастера более высокой квалификации; готовить ручные механические инструменты к работе под руководством мастера более высокой квалификации; рассортировывать сырье по качеству и размерам согласно требованиям технических условий.
Результат обучения: 1) Выполнять подготовку ручных механических инструментов.
Электротехника
Охрана труда
Технология обработки рыбы Рыбное производство
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о назначении различных видов ручных механических инструментов под руководством мастера более высокой квалификации .
2. Выбирает необходимые ручные механические инструменты в зависимости от условий и специфики работы под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Готовит ручные механические инструменты к работе под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Принимает доставленное сырье по качеству и количеству под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Рассортировывает сырье по качеству и размерам согласно требованиям технических условий под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 2) Выполнять сортирование сырья по внешним признакам
Критерии оценки:
1. Проводит хранение рыбы с охлаждением согласно техническим данным под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Соблюдает чистоту на рабочем месте и производит уборку при сдаче рабочего места под руководством мастера более высокой квалификации.
ПК03. Выполнять простые ручные операций в процессе обработки рыбы
ПМ 03. Выполнение простых ручных операций в процессе обработки рыбы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения простых работ в рыбном производстве.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды оборудования, режимы работы, чистки, замораживания рыбы. При изучении модуля обучающиеся учатся: готовить рабочее место в соответствии с установленными требованиями, лакировать железные обручи на бочках с икрой;
Подбирать необходимые материалы для выполнения простейших рыбообрабатывающих работ. Соблюдать температурный режим обработки рыбы.
Результат обучения: 1Выполнять подготовительные рыбообрабатывающие работы
Технология обработки рыбы
Рыбное производство
Производственное обучение
Критерии оценки
1. Соблюдает технику безопасности на рабочем месте
2. Готовит рабочее место в соответствии с установленными требованиями под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Владеет знаниями о своиствах и использовании рыбообрабатывающих инструментов
4. Подбирает изоляционные материалы, рогожи, доски для укрытия "посольных" емкостей под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Подбирает необходимые материалы для выполнения простейших рыбообрабатывающих работ под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 2) Выполнять простейшие ручные работы в процессе обработки.
Критерии оценки
1. Соблюдает технику безопасности при выполнении простейших рыбообрабатывающих работ под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Выполняет перекат, кантовку под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Выполняет работы укрытия "посольных" емкостей изоляционным материалом, рогожами, матами, досками, балластом и снятие их под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Выполняет работы по очистке рам, реек и прутков от копоти и нагара, сбор очищенных реек и прутков, мойка и протирка банок с консервами вручную под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Укладывает в штабель порожние ящики, порожние банки в колонны, разборка штабелей и колонн под руководством мастера более высокой квалификации.
6. Укладывает вкладыши из полимерных материалов в бочки под руководством мастера более высокой квалификации;
ПК 04. Выполнить простые виды работ обработчика рыбы
ПМ 04. Выполнение простых видов работ обработчика рыбы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: выполнения простых видов работ и получения рабочей квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают способы и правила мойки рыбы; простые ручные операции в процессе обработки, способы и правила несложной технологической обработки рыбы; способы и правила мойки рыбы; правила укладки в колонны банок с консервами и их разборки; правила и способы чистки, мойки и пропаривания инвентаря.
При изучении модуля обучающиеся учатся: наполнять различные порожние емкости водой или тузлуком вручную; взвешивать порожние тары. Выполнять транспортировку, переноску вручную порожних ящиков, противней, форм, корзин, лотков с порожними банками
Результат обучения: 1) Выполнить практические работы обработчика рыбы.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет простые ручные операций в процессе обработки рыбы под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Выполняет мойку из шланга свежей рыбы и льда под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Выполняет мойку и протирку банок с консервами после стерилизации и охлаждения вручную под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Выполняет мойку и протирку бутылок под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Наполняет различные порожние емкости водой или тузлуком вручную под руководством мастера более высокой квалификации.
6.Выполняет транспортировку, переноску вручную порожних ящиков, противней, форм, корзин, лотков с порожними банками под руководством мастера более высокой квалификации

7. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен консервілер бар балықтарды бағаналап салады және алады.
8. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен бос банкалар мен қақпақтарын, іріктейді, бөлшектейді, қабылдауды және ақаулысын алып тастайды.
9. Біліктілігі анағұрлым жоғары шебердің жетекшілігімен балықтың жібін шешеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 411-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 835-қосымша
"Ет өңдеуші" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы:
1225000 - Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі:
122502 2 - Ет өңдеуші
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

7. Исполняет правила укладки в колонны банок с консервами и их разборки под руководством мастера более высокой квалификации;
8. Выполняет сортировку, разборку, приемку, и отбраковку порожних банок и крышек под руководством мастера более высокой квалификации.
9. Снимает шпагат с рыбы под руководством мастера более высокой квалификации.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 411
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 835
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "_____" _______2019 г.
№ ________
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1225000 - Производство мяса и мясных продуктов
Квалификация:
1225022 - Обвальщик мяса
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

2. Жаттығулардың денсаулықты нығайтуға әсерін түсінеді.
3. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту. Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 04. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіптік және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттері сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіптік қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1). Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
1. Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту:
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылу.
2. Өзінің кәсіптік жарамдылығын сезіну.
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын түсінеді.
2. Кәсіптік мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3.Болашақ өмір жоспарын жасайды
Кәсіптік модульдер
ПҚ 01. Ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және жеке гигиена ережелерін орындау
КМ 01. Ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және жеке гигиена ережелерін орындау
Бұл модуль ішкі тәртіп, қауіпсіздік техникасын, өнеркәсіптік гигиенасын және жеке гигиенаны сақтау үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерін сипаттайды. Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: ішкі ережелер, ет цехында шанышпалы және кескіш құралдармен жұмыс істеудің қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіп гигиенасы және жеке гигиенасын меңгереді.
Модульді оқып-үйрену кезінде студенттер: ішкі тәртіп ережелерін сақтау, ет цехында қауіпсіздік техникасын сақтау, өнеркәсіп гигиенасы, жеке гигиена, кәсіптік аурулардың алдын алуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ет цехында ішкі тәртіп ережелерін және қауіпсіздік техникасын сақтау.
Еңбекті қорғау
Тамақтану, санитария және гигиена физиологиясының негіздері
Микробиология
Оқу тәжірибесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ішкі тәртіп ережелерін біледі.

2. Понимает влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения: 2). Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 04. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии
2. Добросовестно выполняет трудовое задание
3. Понимает необходимость в труде
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации:
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Понимает методы решения профессиональных задач.
3. Высказывает готовность трудиться.
Профессиональные модули
ПК 01. Выполнять правила внутреннего распорядка, техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены
ПМ 01. Выполнение правил внутреннего распорядка, техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил внутреннего распорядка, техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила внутреннего распорядка, техники безопасности при работе с колющими и режущимися инструментами в мясном цехе, производственной санитарии и личной гигиены.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать правила внутреннего распорядка, техники безопасности в мясном цехе, производственной санитарии, личной гигиены, предупреждения профессиональных болезней.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила внутреннего распорядка и техники безопасности в мясном цехе.
Охрана труда
Основы физиологии питания, санитарии и гигиены
Микробиология
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Владеет правилами внутреннего распорядка.

2. Еңбек қауiпсiздiгiн сақтау талаптарын біледі.
3. Ет цехында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін біледі.
4. Ет цехында жұмыс істеу кезінде қажетті кескіш және шанышпалы құралдарды сипаттайды.
5. Ет цехында қауіпсіз жұмыс жүргізу тәртібін түсінеді.
6. Кескіш және шанышпалы құралдармен жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелерін біледі.
7. Етті сүйектен айыру кезінде еңбек қорғаудың қауіпсіздік талаптарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік гигиенаны және жеке гигиенаны сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік санитария ережелерін біледі.
2. Жеке гигиенаны біледі.
3. Жазатайым жағдайлар мен кәсіптік аурулардың пайда болу себептерін түсінеді.
4. Жазатайым оқиға кезінде негізгі көмек көрсетуді біледі
5. Жазатайым оқиғалар кезінде көмек сұрай біледі.
6. Етті бөлшектеуден бұрын және кейін қолды өңдеу әдістерін біледі.
ПҚ 02. Жұмыс орнын және құралдарды жұмысқа дайындау
КМ 02. Жұмыс орнын және құралдарды жұмысқа дайындау
Бұл модуль жұмыс орнын және жабдықты дайындау үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: жеке қорғану құралдарының мақсатын, жұмыс орнын ұйымдастыруды, қауіпсіздік техникасын, қажетті құралдарды таңдауды, алғашқы нұсқауды меңгереді.
Модульді оқып-үйрену кезінде оқушылар: жұмыс орнын ұйымдастырып, қайрағыш жабдықтың құрылысын және жұмысқа қабілеттілігін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнын ұйымдастыру.
Еңбекті қорғау
Оқу тәжірибесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғану құралдарының мақсаты туралы біледі.
2. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
3. Тәжірибелік жұмыс өткізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау туралы біледі.
4. Қажетті құралдарды таңдайды.
5. Алғашқы нұсқаулық туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қайрағыш жабдықтың құрылысын және түзулігін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қайрағыш жабдығының жұмыс істеу ережесін түсінеді.
2. Қайрағыш жабдығын жіктейді.
3. Пышақтарды қайрау және түзету кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
4. Пышақтарды, мусаттарды түзету және қайрау әдістемесін біледі.
5. Пышақтарды қайрау және түзету кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
ПҚ 03. Сүйектер мен бұлшықеттердің орналасуын анықтау, олардың анатомиялық және өнеркәсіптік атауы
КМ 03. Сүйектер мен бұлшықеттердің орналасуын анықтау, олардың анатомиялық және өнеркәсіптік атауы
Бұл модуль соғымдық жануарлардың барлық түрлерін сою, сүйектерден айырту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер соғымдық жануарлардың қаңқалық және бұлшықет жүйесінің анатомиялық құрылымын, ұшаның анатомиялық бөліктеріндегі айырмашылықтары, жылқы етінің, сиырдың, шошқа етінің, қойдың үлестерін, бұлшықеттердің орналасуын және бекітілуін, сүйектердің буындасу шекараларын анықтауды меңгереді. Қаңқа сүйектерінің анатомиялық орналасуы, қаңқа бөлігінің анатомиялық және өндірістік атауы. Модульді оқып-үйрену кезінде оқушылар: ұша қаңқасының анатомиялық құрылымын, сүйектердің анатомиялық орналасуын, ұша бөліктерінің анатомиялық және өндірістік атауын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұша қаңқасының анатомиялық құрылымын анықтау.
Ауыл шаруашылығы жануарларының анатомиясы және физиологиясы
Арнайы технологиялар
Оқу тәжірибесі
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Соғымдық малдың денесінің қанқалық және бұлшықет жүйесінің анатомиялық құрылымын сипаттайды.

2. Владеет требованиями безопасности охраны труда.
3. Владеет правилами техники безопасности при работе в мясном цехе.
4. Характеризует режущие, колющие инструменты, необходимые при работе в мясном цехе.
5. Понимает порядок выполнения безопасной работы в мясном цехе.
6. Владеет правилами техники безопасности при работе режущими и колющими инструментами.
7. Понимает требования безопасности охраны труда при обвалке мяса.
Результат обучения: 2) Соблюдать производственную санитарию и личную гигиену.
Критерии оценки:
1.Владеет правилами производственной санитарии.
2. Владеет знаниями о личной гигиене.
3. Понимает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
4. Владеет знаниями оказания элементарной помощи при возникновении несчастного случая.
5. Владеет знаниями обращения за помощью при возникновении несчастных случаев.
6. Владеет знаниями о приемах обработки рук до и после разделки мяса.
ПК 02. Подготовить рабочее место и инструменты к работе
ПМ 02. Подготовка рабочего места и инструментов к работе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки рабочего места и оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают знания о назначении средств индивидуальной защиты, организации рабочего места, техники безопасности, подборку необходимых инструментов, первичный инструктаж.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовывать рабочее место и определять устройство и исправность заточного оборудования.
Результат обучения:1) Организовать рабочее место.
Охрана труда
Учебная практика
Критерии оценки:
1.Владеет знаниями о назначении средств индивидуальной защиты.
2. Организует рабочее место.
3. Владеет знаниями по соблюдению техники безопасности при проведении практических работ.
4. Подбирает необходимые инструменты.
5.
6. Владеет знаниями о первичном инструктаже.
Результат обучения:2) Определять устройство и исправность заточного оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает правила эксплуатации заточного оборудования.
2. Классифицирует заточное оборудование.
3. Соблюдает технику безопасности при заточке и правки ножей.
4. Владеет техникой правки и заточки ножей, мусатов.
5. Соблюдает технику безопасности при заточке и правки ножей.
ПК 03. Определять расположение костей и мышц, их анатомическое и производственное название
ПМ 03. Определение расположения костей и мышц, их анатомическое и производственное название
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разделки, обвалки всех видов убойных животных.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомическое строение скелетной и мускульной системы тела убойных животных; различия анатомических частей туши; отличия отрубов конины, говядины, свинины, баранины; расположение и закрепление мышц, границы сочленения костей;
анатомическое расположение костей скелета, анатомическое и производственное название частей туши. При изучении модуля обучающиеся учатся: определять анатомическое строение скелета мясной туши, анатомическое расположение костей, анатомическое и производственное название частей туш.
Результат обучения:1) Определять анатомическое строение скелета мясной туши.
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных
Спецтехнология
Учебная практика
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует анатомическое строение скелетной и мускульной системы тела убойных животных.

2. Ұшаның анатомиялық бөліктерін ажыратады.
3. Сиыр еті, қой еті, шошқа еті және жылқы етінің бөлінуін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сүйектердің анатомиялық орналасуын, ұша бөліктерінің анатомиялық және өндірістік атауын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қанқа сүйектерінің анатомиялық орналасуын анықтайды.
2. Ұша бөліктерінің анатомиялық және өндірістік атауын біледі.
3. Бұлшықеттердің орналасуын және бекітілуін анықтайды.
4. Сүйектердің буындалу шекараларын таңдайды.
ПҚ 04. Ұшаның құрғақ және сулы өңдеуін жүзеге асыру
КМ 04. Ұшаның құрғақ және сулы өңдеуін жүзеге асыру
Бұл модульде ұшаны құрғақ және сулы өңдеуге қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: ұшаларды құрғақ және сулы тазарту үшін технологиялық нұсқаулықты, қопсытуға қажетті жабдықтарды дайындауды, ұшаны, жарты ұшаны тазартудың әдістерін және тәсілдерін, ұшаны, жарты ұшаны тазарту кезінде қауіпсіздік шараларын меңгереді.
Модульді оқып-үйрену кезінде студенттер: ұшаны, жарты ұшаны құрғақ және дымқыл тазалауды қауіпсіз орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұшаның құрғақ өңдеуін орындау.
Арнайы технология Микробиология
Оқу тәжірибесі
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұшаны құрғақ тазалауға арналған технологиялық нұсқаулардың талаптарын орындайды.
2. Құрғақ және сулы тазарту процестерін ажыратады.
3. Ұша мен жарты ұшаны тазарту процестерін сипаттайды.
4. Етті тазарту үшін қажетті құралдарды дайындайды.
5. Ұша мен жарты ұшаны тазартудың құрғақ және сулы тазарту әдістерін қолданады.
6. Ұша мен жарты ұшаны құрғақ өңдеуге арналған сақтық шараларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұшаны сулы өңдеуін жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұшаны сулы тазартуға арналған технологиялық нұсқаулардың талаптарын орындайды.
2. Ұшаны тазарту үшін қажетті құралдарды дайындайды.
3. Ұша мен жарты ұшаны тазартудың құрғақ және сулы тазарту әдістері мен тәсілдерін қолданады.
4. Ұша, жарым ұшаның ластанған жерлерін, жылы сумен шаяды.
5. Ұшадағы су қалдықтарын кетіреді.
6. Ұшаны және жарты ұшаны сулы өңдеу кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
ПҚ 05. Жарты ұшаны, бөліктерді басқа бөліктерге мүшелеудің қарапайым әдістерін орындау
КМ 05. Жарты ұшаны, бөліктерді басқа бөліктерге мүшелеудің қарапайым әдістерін орындау
Бұл модуль ұшаны, жарты ұшаны бөлшектеу үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: соғымдық мал денесінің қаңқалық және бұлшықет жүйесінің анатомиялық құрылымын, жабдықтарды қауіпсіз пайдалануды, буындарды байланыстыру сызықтар жіктемесін, сүйек жүйесі мен бұлшықеттің орналасуын, майдың және дәнекер тінінің орналасуын, ұшаны, жарты ұшаны бөлшектеу мен сүйектен арылтудың қарапайым әдістерін, бөлшектеу мен сүйектен айырудың технологиялық операцияларын меңгереді.
Модульді оқып-үйрену кезінде студенттер ұшаны, жарты ұша, ширектерді бөлшектеуді, мал өңдеуге арналған жабдықты пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұша, жарты ұша, ширектерді үлестерге бөлу.
Ауыл шаруашылығы жануарларының анатомиясы және физиологиясы
Арнайы технологиялар
Жабдық
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Соғымдық малдың денесінің қанқалық және бұлшықет жүйесінің анатомиялық құрылымын сипаттайды.

2. Различает анатомические части туши.
3. Отличает отрубы говядины, баранины, свинины и конины.
Результат обучения:2) Определять анатомическое расположение костей, анатомическое и производственное название частей туш.
Критерии оценки:
1. Определяет анатомическое расположение костей скелета.
2. Владеет знаниями об анатомическом и производственном названии частей туш.
3. Определяет расположение и закрепление мышц.
4. Выделяет границы сочленения костей.
ПК 04. Выполнять сухую и мокрую обработку туш
ПМ 04. Выполнение сухой и мокрой обработки туш
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения сухой и мокрой обработки туш.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования технологической инструкции по сухой и мокрой зачистке туш; подготовку необходимого оборудования для зачистки; методы и приемы зачистки туш; полутуш, технику безопасности при зачистке туш, полутуш.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
безопасно выполнять сухую и мокрую зачистку туш, полутуш.
Результат обучения: 1) Выполнять сухую обработку туш.
Спецтехнология Микробиология
Учебная практика
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования технологической инструкции по сухой зачистке туш.
2. Различает процессы сухой и мокрой зачистки туш.
3. Характеризует процессы зачистки туш и полутуш.
4. Подготавливает необходимый инвентарь для выполнения зачистки туш.
5. Применяет методы и приемы сухой зачистки туш, полутуш.
6. Соблюдает технику безопасности при сухой обработке туш, полутуш.
Результат обучения: 2) Выполнять мокрую обработку туш.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования технологической инструкции по мокрой зачистке туш.
2. Подготавливает необходимый инвентарь для выполнения зачистки туш.
3. Применяет методы и приемы сухой зачистки туш, полутуш.
4. Промывает загрязненные места туш, полутуш теплой водой.
5. Удаляет остатки воды на туше.
6. Соблюдает технику безопасности при мокрой обработке туш, полутуш.
ПК 05. Выполнять простейшие приемы разделки туш, полутуш, четвертин на отдельные части
ПМ 05. Выполнение простейших приемов разделки полутуш, четвертин на отдельные части
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разделки, обвалки туш и полутуш.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомическое строение скелетной и мускульной системы тела убойных животных, безопасную эксплуатацию оборудования, классификацию линий сочленения суставов, костную систему и расположение мышечной, жировой и соединительной тканей, простейшие приемы разделки и обвалки туш и полутуш, технологические операции по разделке и обвалке.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разделывать туши, полутуши, четвертины на отруба, использовать оборудование для переработки скота.
Результат обучения:1) Разделывать туши, полутуши, четвертины на отруба.
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных
Спецтехнология
Оборудование
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует анатомическое строение скелетной и мускульной системы тела убойных животных.

2. Ұша мен жарты ұшаны сүйектен айыру, бөлшектеуге құралдарды дайындау.
3. Жұмыс орнын ұйымдастырған кезде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
4. Буындардың байланысу сызықтарын жіктейді.
5. Сүйек жүйесін ажыратады.
6. Бұлшықеттің, майдың және дәнекер тіннің орналасуын анықтайды.
7. Ұша және жарты ұшаны бөлшектеудің, сүйектен айырудың қарапайым әдістерін біледі.
8. Қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
9. Соғымдық малды бөлшектеу, сүйектен айыру бойынша технологиялық операцияларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Малды өңдеуге арналған жабдықты қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Малды өңдеуге арналған құрылғыны сипаттайды.
2. Ұша мен жарты ұшаны бөлшектеу және сүйектен айыру кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
3. Мал өңдеуге арналған жабдықты пайдаланған кезде сақтық шараларын сақтайды.
4. Ұша, жарым ұша, ширек пен бөлшектерді механикалық бөлудің қағидаларын біледі.
ПҚ 06. Жауырын бөлігін сүйектен айыру
КМ 06. Жауырын бөлігін сүйектен айыру
Бұл модуль жауырын бөлігін бөлшектеу, сүйектен айыру үшін қажетті білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: ұшаның жауырын бөлігінің анатомиялық құрылымын меңгереді; бөлшектеу мен сүйектен айыру үшін қауіпсіздік техникасын, жұмсақ етті сүйектерден айыру, бұлшықет, тұтастыру және май тіндерін сүйектен айыру, жауырынды сіңірінен ажырату және тазарту, жеке қорғану құралдарын пайдалануды меңгереді. Модульді оқып-үйрену кезінде студенттер: жауырын бөлігін сүйектен айыру, жауырын бөлігін бөлшектеу мен сүйектен айыру кезінде жабдықты қауіпсіз пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоғары білікті ет өңдеуші жетекшілігімен жауырын бөлігін сүйектен айыру.
Ауыл шаруашылығы жануарларының анатомиясы және физиологиясы
Арнайы технологиялар
Жабдық
Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұшаның жауырын бөлігінің анатомиялық құрылымын сипаттайды.
2. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін сақтайды, құралдар дайындайды.
3. Жауырын бөлігінің буындарының байланысу сызықтарын таниды.
4. Жоғары білікті ет өндеушінің жетекшілігімен жауырын бөлігінін сүйектерінен жұмсақ етті бөліп алыды.
5. Жоғары білікті ет өндеушінің жетекшілігімен жауырын бөлігін сіңірінен ажыратады және сүйектен айырап алады.
6. Сүйектерден бұлшық ет, дәнекер және майлы тіндерді ажыратады.
7. Жоғары білікті ет өндеушінің жетекшілігімен етті жылы өңдеу кезінде деформацияның алдын алу үшін етті тазартады.
8. Жауырын бөлігін сүйектен айыру бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жауырын бөлігін сүйектен айырғанда жабдықты қауіпсіз пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Подготавливает инструменты для разделки, обвалки туш и полутуш.
3. Соблюдает технику безопасности при организации рабочего места.
4. Классифицирует линии сочленения суставов.
5. Различает костную систему.
6. Определяет расположение мышечной, жировой и соединительной тканей.
7. Владеет простейшими приемами разделки, обвалки туш и полутуш.
8. Соблюдает технику безопасности.
9. 3.Выполняет технологические операции по разделке, обвалке убойных животных.
Результат обучения:2) Использовать оборудование для переработки скота.
Критерии оценки:
1. Характеризует устройства для переработки скота.
2. Использует средства индивидуальной защиты при разделке и обвалке туш, полутуш.
3. Соблюдает технику безопасности при использовании оборудования для переработки скота.
4. Владеет принципами механического разделения туш, полутуш, четвертин, отрубов.
ПК 06. Выполнять обвалку лопаточной части
ПМ 06. Обвалка лопаточной части
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разделки, обвалки лопаточной части.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомическое строение лопаточной части туши, технику безопасности при использовании оборудования для разделки и обвалки, отделение мякоти от костей, отделение мышечной, соединительной и жировой ткани от костей, реализацию жиловки и зачистки лопаточной части, технологические операции по обвалке, использование средств индивидуальной защиты. При изучении модуля обучающиеся учатся: обваливать лопаточную часть, безопасно использовать оборудование при разделке и обвалке лопаточной части.
Результат обучения:1) Обваливать лопаточную часть под руководством обвальщика высокой квалификации.
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных
Спецтехнология
Оборудование
Охрана труда Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует анатомическое строение лопаточной части туши.
2. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте, подготавливает инструменты.
3. Распознает линии сочленения суставов лопаточной части.
4. Отделяет мякоть от костей лопаточной части под руководством обвальщика высокой квалификации.
5. Производит жиловку и зачистку лопаточной части под руководством обвальщика высокой квалификации.
6. Отделяет мышечную, соединительную и жировую ткань от костей.
7. Зачищает мясо для предотвращения дальнейшей деформации при тепловой обработке под руководством обвальщика высокой квалификации.
8. Выполняет технологические операции по обвалке лопаточной части.
Результат обучения:2) Безопасно использовать оборудование при обвалке лопаточной части.
Критерии оценки:

1. Жауырын бөлігін сүйектен айыру үшін жабдықты жіктейді.
2. Ұшаның жауырын бөлігін сүйектен айыру кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
3. Жауырын бөлігін бөлшектеп, сүйектен айыру кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
ПҚ 07. Бел бөлігін сүйектен айрыу
КМ 07. Бел бөлігін сүйектен айрыу
Бұл модуль бел бөлігін бөлшектеу, сүйектен айыру үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Бұл модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: бел бөлігінің анатомиялық құрылымы, бел бөлігі омыртқаларын байланыстыру сызықтары, омыртқа жотасы бойында жұмсақ етті айыру, жиек пен шаңдырларды бөлу, ұшаның бел бөлігін сүйектен айыру технологиялық операцияларды, бөлшектеу мен сүйектен айыру үшін жабдықты пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын, сүйектен айыру бойынша технологиялық операцияларды меңгереді.
Модульдің оқып-үйрену кезінде студенттер: еттің бел бөлігін сүйектен айыру, бел бөлігін сүйектен айыру кезінде жабдықты қауіпсіз пайдалануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоғары білікті ет өндеушінің жетекшілігімен бел бөлімін сүйектен айыру.
Ауыл шаруашылығы жануарларының анатомиясы және физиологиясы
Арнайы технологиялар
Жабдық
Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұшаның бел бөлігінің анатомиялық құрылымын сипаттайды.
2. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін сақтайды, құралдар дайындайды.
3. Бел бөлігінің омыртқаларының буындасу сызықтарын таниды.
4. Жоғары білікті ет өндеушінің жетекшілігімен, омыртқаға жотасы бойымен жұмсақ етті бөліп алады.
5. Жоғары білікті ет өндеушінің жетекшілігімен жұмсақ етті жіңішке, жер, жиек, шетіне бөледі.
6. Бел бөлімін сүйектен айыруға арналған технологиялық операцияларды жүзеге асырады.
Оқыту нəтижесі: 2) Бел бөлігін сүйектен айыру кезінде жабдықты қауіпсіз пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бел бөлігін сүйектен айыруға арналған жабдықты жіктейді.
2. Бел бөлігін сүйектен айыру кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
3. Бел бөлігін бөлшектеу және сүйектен айыру кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
ПҚ 08. Артқы аяғын сүйектен айыру
КМ 08. Артқы аяғын сүйектен айыру
Бұл модуль артқы аяқты бөлшектеу және сүйектен айыру үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Бұл модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: ұшаның жамбас бөлігінің анатомиялық құрылымы, ұшаның жамбас бөлігін сүйектен айыру үшін жабдықтармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасын, жамбас бөлігінің сүйектерін байланыстыру сызықтары, бұлшықет, тұтастырушы, және май тіндерін жамбас сүйектерінен айыру, жұмсақ етті сіңірлерден тазарту, жамбас бөлігінің аспаздық бөлшектеуін және сүйектен айыруын орындау, жамбас бөлігін сүйектен айыру бойынша технологиялық операцияларды меңгереді. Модульді оқып-үйрену кезінде студенттер: еттің артқы аяғын сүйектен айыру, жамбас бөлігін сүйектен айыру кезінде жабдықтарды қауіпсіз пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жоғары білікті ет өндеушінің жетекшілігімен ұшаның артқы аяғын сүйектен айыру.
Ауыл шаруашылығы жануарларының анатомиясы және физиологиясы
Арнайы технологиялар
Жабдық
Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Классифицирует оборудование для обвалки лопаточной части.
2. Соблюдает технику безопасности при обвалке лопаточной части туши.
3. Использует средства индивидуальной защиты при разделке и обвалке лопаточной части.
ПК 07. Выполнять обвалку поясничной части
ПМ 07. Обвалка поясничной части
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разделки, обвалки поясничной части.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомическое строение поясничной части туши; линии сочленения позвонков поясничной части; отделение мякоти вдоль спинных позвонков, разделение мякоти на тонкий край, покромку и пашину, технологические операции по обвалке поясничной части туши, технику безопасности при использовании оборудования для разделки и обвалки, технологические операции по обвалке.
При изучении модуля обучающиеся учатся: обваливать поясничную часть туши, безопасно использовать оборудование при обвалке поясничной части.
Результат обучения:1) Обваливать поясничную часть под руководством обвальщика высокой квалификации.
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных
Спецтехнология
Оборудование
Охрана труда Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует анатомическое строение поясничной части туши.
2. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте, подготавливает инструменты.
3. Распознает линии сочленения позвонков поясничной части.
4. Отделяет мякоть вдоль спинных позвонков под руководством обвальщика высокой квалификации.
5. Разделяет мякоть на тонкий, край, покромку и пашину под руководством обвальщика высокой квалификации.
6. Выполняет технологические операции по обвалке поясничной части.
Результат обучения:2) Безопасно использовать оборудование при обвалке поясничной части.
Критерии оценки:
1. Классифицирует оборудование для обвалки поясничной части.
2. Соблюдает технику безопасности при обвалке поясничной части туши.
3. Использует средства индивидуальной защиты при разделке и обвалке поясничной части.
ПК 08. Выполнять обвалку задней ножки
ПМ 08. Обвалка задней ножки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разделки, обвалки задней ножки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомическое строение тазобедренной части туши, технику безопасности при работе с оборудованием для обвалки тазобедренной части туши, линии сочленения костей тазобедренной части туши, отделение мышечной, соединительной и жировой тканей от костей тазобедренной части, зачищение мякоти от сухожилий, излишнего жира, выполнение кулинарного заруба и обвалку тазобедренной части, технологические операции по обвалке тазобедренной части туши.
При изучении модуля обучающиеся учатся: обваливать заднюю ножку туши, безопасно использовать оборудование при обвалке тазобедренной части туши.
Результат обучения:1) Обваливать заднюю ножку туши под руководством обвальщика мяса высокой квалификации.
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных
Спецтехнология
Оборудование
Охрана труда Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Ұшаның жамбас бөлігінің анатомиялық құрылымын сипаттайды.
2. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін сақтайды, құралдар дайындайды.
3. Жамбас сүйектерінің буындасу жолдарын таниды.
4. Жамбас бөлігінің сүйектерінен бұлшық ет, дәнекер және майлы тіндерді бөліп алады.
5. Жұмсақ етті сүйектерден айырылғаннан кейін сіңірлерден, артық майдан тазартады, шеттерін кесіп тастайды.
6. Жамбастың аспаздық кесуін және сүйектен айырылуын жүзеге асырады.
7. Жамбасты сүйектен айыру технологиялық операцияларын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жамбас бөлігін сүйектен айыру кезінде жабдықты қауіпсіз пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жамбас бөлігін сүйектен айыруға арналған жабдықты жіктейді.
2. Жамбас бөлігін сүйектен айыру кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
3. Жамбас бөлігін кесіп, сүйектен айыртқанда жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 414-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 838-қосымша
"Ет және ет өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы:
1225000 - Ет және ет өнімдерінің өндірісі
Біліктілігі:
122502 2 - Ет өңдеуші
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдар
(орташа дәрежедегі ақыл-ой
кемістігі)
Біліктілік атауы
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
1
2
3
4
5
Жалпы білім беретін пәндер
Орташа ақыл-ой кемістігі бар тұлғалар
Базалық модульдер
БҚ 01. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
БМ 01. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану.
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену мен бейімделуге, жеке тұлғаның қалыптасуына және жетілуіне қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді, сондай-ақ жеке тұлғаның қоғамда бейімделу жағдайларын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар коммуникативтік дағдыларды, қоғамдағы мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар өздерінің ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, мүдделерін іске асыруды үйренеді; өзін-өзі анықтау, өзін-өзі растау қасиеттерін қалыптастыру; жеке тұлғаны дамытуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдағы тәртіптің жалпыға ортақ нормаларын сақтау
Өзін-өзі тану
Қарым-қатынастың этикасы мен психологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует анатомическое строение тазобедренной части туши.
2. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте, подготавливает инструменты.
3. Распознает линии сочленения костей тазобедренной части.
4. Отделяет мышечную, соединительную и жировую ткань от костей тазобедренной части.
5. Зачищает мякоть после отделения от костей от сухожилий, излишнего жира, срезает закраины. 6. Выполняет кулинарный разруб и обвалку тазобедренной части.
7. Выполняет технологические операции по обвалке тазобедренной части.
Результат обучения: 2) Безопасно использовать оборудование при обвалке тазобедренной части.
Критерии оценки:
1. Классифицирует оборудование для обвалки тазобедренной части.
2. Соблюдает технику безопасности при обвалке тазобедренной части туши.
3. Использует средства индивидуальной защиты при разделке и обвалке тазобедренной части туши.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 414
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 838
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "_____" _______2019 г.
№ ________
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Производство мяса и мясных продуктов" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1225000 - Производство мяса и мясных продуктов
Квалификация:
1225022 - Обвальщик мяса
Категория: лица с особыми
образовательными
потребностями
(умственная отсталость
умеренной степени)
Наименование компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
1
2
3
4
5
Базовые модули
БК 01. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 01. Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для социализации и адаптации в обществе, для формирования и становления личности, а также условия адаптации индивида в обществе.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: социальные качества общения, поведения и предметной деятельности, принятых в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе
Самопознание
Этика и психология общения
Критерии оценки:

3. Ет цехында жұмыс істеу кезінде қажетті кескіш және шанышпалы құралдарды сипаттайды.
4. Ет цехында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін орындау тәртібін біледі.
5. Кескіш және шанышпалы құралдармен жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелерін біледі.
6. Етті сүйектен айыру кезінде еңбек қорғаудың қауіпсіздік талаптарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік гигиенаны және жеке гигиенаны сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік санитария ережелерін біледі.
2. Жеке гигиенаны біледі.
3. Жазатайым жағдайлар мен кәсіптік аурулардың пайда болу себептерін түсінеді.
4. Жазатайым оқиғалар кезінде көмек сұрай біледі.
5. Етті бөлшектеуден бұрын және кейін қолды өңдеу әдістерін біледі.
ПҚ 02. Жұмыс орнын және құралдарды жұмысқа дайындау
КМ 02. Жұмыс орнын және құралдарды жұмысқа дайындау
Бұл модуль жұмыс орнын және жабдықты дайындау үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: жеке қорғану құралдарының мақсатын, жұмыс орнын ұйымдастыруды, қауіпсіздік техникасын, қажетті құралдарды таңдауды, алғашқы нұсқауды меңгереді.
Модульді оқып-үйрену кезінде оқушылар: жұмыс орнын ұйымдастырып, қайрайтын жабдықтың құрылысын және жұмысқа қабілеттілігін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнын ұйымдастыру.
Еңбекті қорғау
Оқу тәжірибесі
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғану құралдарының мақсаты туралы біледі.
2. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
3. Тәжірибелік жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау туралы біледі.
4. Біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен қажетті құралдарды таңдайды.
5. Алғышқы нұсқаулық туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қайрағыш жабдықтың құрылысын және түзулігін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қайрағыш жабдығын пайдалану ережесін түсінеді.
2. Қайрағыш жабдығын жіктейді.
3. Біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен пышақтарды қайрау және түзету кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
4. Жеке қауіпсіздік құралдарын біледі.
5. Пышақтарды, мусаттарды түзету және қайрау әдістемесін біледі.
6. Пышақтарды қайрау және түзету кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
ПҚ 03. Сүйектер мен бұлшықеттердің орналасуын анықтау, олардың анатомиялық және өнеркәсіптік атауы
КМ 03. Сүйектер мен бұлшықеттердің орналасуын анықтау, олардың анатомиялық және өнеркәсіптік атауы
Бұл модуль құстар ұшаларын ң аспаздық бөліктерге бөлуді жүзеге асыру үшін қажетті білім, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: сүйектердің және құстардың бұлшықеттерінің анатомиялық орналасуы, құс ұшаларын бөлшектеу әдісі мен тәсілдері, бөлшектеу, санитария және еңбек қауіпсіздігі ережелерін меңгереді.
Модульді оқып-үйрену кезінде студенттер:
ауылшаруашылық құстарының ұшасын бөлшектеу, қауіпсіздік техникасы, санитария және еңбек қауіпсіздігін сақтау, біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен жүзеге асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен ауылшаруашылық құстар ұшаларын бөлшектеу.
Арнайы технологиялар
Тамақтану, санитария және гигиена физиологиясының негіздері
Ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстардың анатомиясы және физиологиясы
Оқу тәжірибесі
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Характеризует режущие колющие инструменты, необходимые при работе в мясном цехе.
4. Понимает порядок выполнения безопасной работы в мясном цехе.
5. Владеет правилами техники безопасности при работе режущими и колющими инструментами.
6. Понимает требования безопасности охраны труда при обвалке мяса.
Результат обучения: 2) Соблюдать производственную санитарию и личную гигиену.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами производственной санитарии.
2. Владеет знаниями о личной гигиене.
3. Владеет знаниями оказания элементарной помощи при возникновении несчастного случая.
4. Владеет знаниями обращения за помощью при возникновении несчастных случаев.
5. Владеет знаниями о приемах обработки рук до и после разделки мяса.
ПК 02. Подготовить рабочее место и инструменты к работе
ПМ 02. Подготовка рабочего места и инструментов к работе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки рабочего места и оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: знания о назначении средств индивидуальной защиты, организацию рабочего места, технику безопасности, подборку необходимых инструментов, первичный инструктаж.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовывать рабочее место и определять устройство и исправность заточного оборудования.
Результат обучения:1) Организовать рабочее место.
Охрана труда
Учебная практика
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о назначении средств индивидуальной защиты.
2. Организует рабочее место.
3. Владеет знаниями по соблюдению техники безопасности при проведении практических работ.
4. Подбирает необходимые инструменты под контролем обвальщика более высокой квалификации.
5. Владеет знаниями о первичном инструктаже.
Результат обучения:2) Определять устройство и исправность заточного оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает правила эксплуатации заточного оборудования.
2. Классифицирует заточное оборудование.
3. Соблюдает технику безопасности при заточке и правки ножей под контролем обвальщика более высокой квалификации.
4. Владеет знаниями о средствах индивидуальной защиты.
5. Владеет техникой правки и заточки ножей, мусатов.
6. Соблюдает технику безопасности при заточке и правки ножей под контролем обвальщика более высокой квалификации.
ПК 03. Разделывать на кулинарные части тушки птиц по инструкции
ПМ 03. Разделка на кулинарные части тушек птиц по инструкции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения разделки на кулинарные части тушек птиц.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомическое расположение костей и мышц птиц, методы и приемы разделки тушек птиц, правила техники безопасности при разделке, санитарию и гигиену труда.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
разделывать тушки сельскохозяйственных птиц, соблюдать технику безопасности, санитарию и гигиену труда под контролем обвальщика более высокой квалификации.
Результат обучения:1) Разделывать тушки сельскохозяйственных птиц под контролем обвальщика более высокой квалификации.
Спецтехнология
Основы физиологии питания, санитарии и гигиены
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных и птиц
Учебная практика
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Құстың сүйектері мен бұлшықеттерінің анатомиялық орналасуын анықтайды.
2. Құстарды бөлшектеу үшін құралдарды таңдайды.
3. Құс ұшаларын аспаздық бөліктерге бөлу әдістерін орындайды.
4. Тауарлық түрін сақтау үшін бөлшектеу кезінде ұшаларды сапалы түрде өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен қауіпсіздік техникасын, санитария және еңбек гигиенаны сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ет цехында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін біледі.
2. Жұмыс орнын ұйымдастыру кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
3. Бөлшектеу және сүйектен айыру құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды
4. Санитарлық ережелерді сақтайды.
5. Еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
6. Жеке қорғану құралдарын пайдаланады.
ПҚ 04. Ұшаның құрғақ және сулы өңдеуін жүзеге асыру
КМ 04. Ұшаның құрғақ және сулы өңдеуін жүзеге асыру
Бұл модуль құс ұшаның бөлу, сүбені төстен айыру үшін қажетті білім, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды, Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: кеуде сүйегінің орналасуын анықтайды, кеудеден сүзінді бөліп алу әдісі, сүбені төстен бөлу, бөлшектеу бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асырады, құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын меңгереді.
Модульді оқып-үйрену кезінде студенттер біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен нұсқауларға сәйкес сүбені төстен айыруды, біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен құралдармен жұмыс істегенде қауіпсіздік шараларын сақтауды үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен және нұсқаулыққа сәйкес сүбені төстен айыру.
Ауыл шаруашылығы жануарларының анатомиясы және физиологиясы
Арнайы технологиялар
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектеуге арналған құралдарды дайындайды.
2. Төс сүйегі, сүбенің орналасу жерін анықтайды.
3. Сүбені төс етінен айырады.
4. Сүбені төстен бөлу, бөлшектеу бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен құралдармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
2. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
3. Бөлшектеуге арналған құралдарды таңдағанда қауіпсіздікті сақтайды.
4. Сүбені төстен айырған кезде жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
ПҚ 05. Жарты ұшаны, бөліктерді басқа бөліктерге мүшелеудің қарапайым әдістерін орындау
КМ 05. Жарты ұшаны, бөліктерді басқа бөліктерге мүшелеудің қарапайым әдістерін орындау
Бұл модуль сан етін сан мен жіліншекке дұрыс бөлуге қажетті білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: құстың анатомиялық құрылымын, бқлшектеу құралдармен жұмыс істеуде қауіпсіздіктің әдістері, буындардың тұтасу сызықтары, сан етін сан мен жіліншекке бөлу, құс ұшасын бқлшектеудің технологиялық операцияларын меңгереді.
Модульді оқып-үйрену кезінде студенттер: нұсқаулыққа сәйкес және біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен сан етін сан мен жіліншекке бөлу, біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын қадағалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен және нұсқаулық бойынша сан етін сан мен жіліншеге бөлу
Ауыл шаруашылығы жануарларының құстарының анатомиясы және физиологиясы
Арнайы технологиялар
Жабдық
Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет анатомическое расположение костей и мышц птицы.
2. Подбирает инструменты для разделки птиц.
3. Выполняет приемы разделки на кулинарные части тушек птиц.
4. Качественно обрабатывает тушки при разделке для сохранения товарного вида.
Результат обучения: 2) Соблюдать технику безопасности, санитарию и гигиену труда под контролем обвальщика более высокой квалификации.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности в мясном цехе.
2. Соблюдает технику безопасности при организации рабочего места.
3. Соблюдает технику безопасности при работе с инструментами обвалки и разделки.
4. Соблюдает правила санитарии.
5. Соблюдает правила гигиены труда.
6. Использует средства индивидуальной защиты.
ПК 04. Отделять филе от грудки по инструкции
ПМ 04. Отделение филе от грудки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разделки тушек птицы, отделение филейной мышцы от грудной кости. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: определять место расположения грудной кости, филейной части, способы отделения филейной части от грудки, технологические операции по разделке, отделению филе от грудки, технику безопасности при работе с инструментами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить отделение филе от грудки по инструкции под контролем обвальщика более высокой квалификации, соблюдать технику безопасности при работе с инструментами под контролем обвальщика более высокой квалификации.
Результат обучения:1) Производить отделение филе от грудки по инструкции и под контролем обвальщика более высокой квалификации.
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных
Спецтехнология
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Готовит инструменты для разделки.
2. Определяет место расположения грудной кости, филейной части.
3. Отделяет филейную часть от грудки.
4. Выполняет технологические операции по разделке, отделению филе от грудки.
Результат обучения: 2) Соблюдать технику безопасности при работе с инструментами и под контролем обвальщика более высокой квалификации.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте.
2. Организует рабочее место.
3. Соблюдает технику безопасности при подборе инструментов для разделки.
4. Использует средства индивидуальной защиты при отделение филе от грудки.
ПК 05. Разделять окорочка на бедро и голень по инструкции
ПМ 05. Разделка окорочка на бедро и голень по инструкции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для правильной разделки окорочка на бедро и голень.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомическое строение птицы, технику безопасности при работе с инструментами разделки, линии сочленения суставов, разделку окорочка на голень и бедро, технологические операции по разделке тушек птиц.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разделывать окорочок на голень и бедро по инструкции и под руководством обвальщика более высокой квалификации, соблюдать технику безопасности при работе с инструментами под контролем обвальщика более высокой квалификации.
Результат обучения:1) Разделывать окорочок на бедро и голень по инструкции и под руководством обвальщика более высокой квалификации.
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных птиц
Спецтехнология
Оборудование
Охрана труда Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Үй құсының анатомиялық құрылымын анықтайды.
2. Құралды дайындағанда жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
3. Буындардың байланысу сызықтарын анықтайды.
4. Нұсқаулық бойынша және біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен жілінше мен және сан етін бөлектейді.
5. Құс ұшаларын бөлу бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құралдармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасын сақтау және біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін орындайды.
2. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
3. Бөлшектеуге арналған құралдарды таңдағанда қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Сан етін сан мен жіліншекке бөлу кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
ПҚ 06. Білікті ет өндеушінің жетекшілігімен жауырын бөлігін сүйектен айыру
КМ 06. Білікті ет өндеушінің жетекшілігімен жауырын бөлігін сүйектен айыру
Бұл модуль біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен қой ұшасын бөлектеу үшін қажетті білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер қой ұшасының анатомиялық құрылымын, бөлшектеу әдістері мен тәсілдері, жауырын, орта және артқы бөліктерге бөлу әдістерін және әтісілдерін, қой ұшасының буындарының біріктіру сызықтарын, құралдарды іріктеу және пайдаланудағы қауіпсіздік техникасын, жеке қорғану құралдарын пайдалануды меңгереді.
Модульді оқып-үйрену кезінде оқушылар біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен қой үшасын бөліктерге бөледі, біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен құралдармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасын сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Біліктілігі жоғарырақ ет өндеушінің жетекшілігімен қой ұшасын бөліктерге бөлу.
Ауыл шаруашылығы жануарларының анатомиясы және физиологиясы
Арнайы технологиялар
Жабдық
Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қой үшасының анатомиялық құрылымын анықтайды.
2. Құралдарды таңдаған кезде жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
3. Қой ұшасын бөлшектеу әдістері мен тісілдерін біледі.
4. Қой үшасын жауырын, орта және артқы бөліктерге бөледі.
5. Қой үшасының жауырын бөлігінің буындарын байланыстыру сызықтарын анықтайды.
6. Қой үшасының орта бөлігінің буынарын байланыстыру сызықтарын анықтайды.
7. Қой үшасының артқы бөлігінің буынарын байланыстыру сызықтарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Құралдармен жұмыс істегенде және кәсіптік іріктеуіштің бақылауында қауіпсіздік техникасына назар аудару.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет анатомическое строение домашней птицы.
2. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте при подготовке инструментов.
3. Определяет линии сочленения суставов.
4. Проводит разделку окорочка на голень и бедро по инструкции и под руководством обвальщика более высокой квалификации.
5. Выполняет технологические операции по разделке тушек птицы.
Результат обучения: 2) Соблюдать технику безопасности при работе с инструментами и под контролем обвальщика более высокой квалификации.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте.
2. Организует рабочее место.
3. Соблюдает технику безопасности при подборе инструментов для разделки.
4. Использует средства индивидуальной защиты при разделке окорочка на голень и бедро.
ПК 06. Выполнять разделку баранины на отрубные части под руководством квалифицированного обвальщика
ПМ 06.Разделка баранины на отрубные части под руководством квалифицированного обвальщика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разделки бараньей туши под руководством обвальщика более высокой квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомическое строение бараньей туши, приемы и методы разделки, разделку на лопаточную, среднюю и заднюю части, линии сочленения суставов бараньей туши, технику безопасности при подборе и использовании инструментов, правила пользования средствами индивидуальной защиты.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разделывать баранью тушу на отрубные части под руководством квалифицированного обвальщика, соблюдать технику безопасности при работе с инструментами под контролем обвальщика более высокой квалификации.
Результат обучения:1) Разделывать баранью тушу на отрубные части под руководством квалифицированного обвальщика.
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных
Спецтехнология
Оборудование
Охрана труда Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Определяет анатомическое строение бараньей туши.
2. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте при подборе инструментов.
3. Владеет приемами и методами разделки бараньей туши.
4. Производит разделку бараньей туши на лопаточную, среднюю и заднюю части.
5. Определяет линии сочленения суставов лопаточной части бараньей туши.
6. Определяет линии сочленения суставов средней части бараньей туши.
7. Определяет линии сочленения суставов задней части бараньей туши.
Результат обучения: 2) Соблюдать технику безопасности при работе с инструментами и под контролем обвальщика более высокой квалификации.
Критерии оценки:

1. Жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
2. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
3. Бөлшектеуге арналған құралдарды таңдағанда қауіпсіздік техникасын сақтайды.
4. Қой ұшасын бөлектеу кезінде жеке қорғану құралдарын пайдаланады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 415-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 839-қосымша
"Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1227000 - Полиграфия өндірісі
Біліктілігі:

1. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте.
2. Организует рабочее место.
3. Соблюдает технику безопасности при подборе инструментов для разделки.
4. Использует средства индивидуальной защиты при разделке бараньей туши на отрубные части.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 415
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 839
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Полиграфическое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1227000 – Полиграфическое производство
Квалификация:

2. Қағазды түйістіру учаскілерінде өрт қаупі төнген жағдайда тәртіп ережелерін сақтайды.
3. Тіреусіз және бұрыштарынсыз өткелдері бар түйістіру учаскесінде еркін қозғалу үшін жағдай жасайды.
4. Түйістіру жұмыстары кезіндегі санитарлық- гигиеналық ережелерімен таныс.
5. Қағазды сақтау ережелерін біледі.
6. Түйістіру кезінде қағаз шаңымен күресуге арналған шараларды қолданады.
7. Қағазды бейімдеу арқылы қағаздағы статикалық электр қуатын жояды.
8. Қағаз бумасының төменгі биіктік тұғырынан таңдау жолымен қағаз бумасын түйістіру кезінде омыртқаға түсетін күшті азайту әдістерін қолданады.
9. Кесуді болдырмау үшін қағазды қауіпсіз қармау тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қағаз бумасын "дұрыс" бұрышта түйістіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қағазды түйістіру барысында қолданылатын технологиялық карталарды шебердің көмегімен оқиды.
2. Баспа қағазының қасиеттерін біледі.
3. Тапсырысқа сәйкес қағазды таңдайды және есептейді.
4. Қағаз парақтарының әр түрлі форматтарын, қағаз парағының әртүрлі салмақтарын, әр түрлі тегіс қағазды қолмен түйістіру дағдыларын меңгерген.
5. "Дұрыс" бұрышы бойынша (900 бұрышында) түйістіру операциясының нақтылығын анықтайды.
6. Парақтарды екі дұрыс өзара перпендикуляр жақтарымен тегістейді.
7. Қағаз парақтарының жиегі бойынша тегістеуді қамтамасыз етеді.
8. Шебердің бақылауымен дірілүстелінде механикаландырылған түйістіруді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Түйістірілетін қағаздың сапасын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Буманы түйістіру сапасының нормаларын меңгерген.
2. Буманы түйістіру сапасын анықтау үшін бақылау-өлшеу аппаратурасын қолданады.
3. Сапалы түйістіру үшін парақтардың арасында ауа қатпарының болуын тексереді.
4. Буманы "шағын сатылап" шығарады
5. Парақтардың бір-біріне қатысты жылжуын тексереді.
6. Қағаздың ылғалдылығын анықтайды.
7. Сапасы нашар түйістіру жағдайында механикалық ақауларды, қатпарларды, толқындарды анықтайды.
8. Қолмен қағаздың белгілі бір мөлшерін қамтып, үстелге қатысты тік ұстайды.
9. Өзінен бүгіп, буманың төменгі шетін үстелге сәл ұрады.
10. Ішкі парақтардың төменге еркін сырғуы үшін саусақтардың қысымын әлсіретеді, буманы үстелге ұрады.
11. Буманың бір жағын және оған іргелес жатқан жағын теңестіреді.
12. Парақтардың жиектерін буманың екі іргелес бүйірлері бойынша тегістейді.
13. Парақтарды бүкпей, кептемей және парақтардың жиектеріне зақым келтірмей тегістейді
КҚ 2. Қағаз парақтарының барлық түрлерін қосымша парақтармен және іріктеу арқылы жинақтауды өндіру
КМ 02. Қағаз парақтарының барлық түрлерін қосымша парақтармен және іріктеу арқылы жинақтау
Бұл модуль қосымша парақтармен, парақтарды іріктеу арқылы жинау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар басылымдардың барлық түрлерінің жиынтығын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қосымша бетпен жинақтауды және іріктеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қосымша бетпен парақтарды топтауды орындау.
Арнайы технологиялар
Материалтану
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Соблюдает правила поведения при пожарной опасности на участке сталкивании бумаги.
3. Создает условия для свободного передвижения на участке сталкивания, имея проходы без упоров и углов.
4. Знаком с санитарно-гигиеническими правилами работы при сталкивании.
5. Владеет правилами хранения бумаги.
6. Соблюдает меры по борьбе с бумажной пылью при сталкивании.
7. Устраняет статическое электричество в бумаге, путем акклиматизации бумаги.
8. Применяет приемы для уменьшения нагрузки на позвоночник при сталкивании стопы бумаги путем выбора с поддона меньшей высоты стопы бумаги.
9. Использует приемы безопасного захвата бумаги во избежание порезов.
Результат обучения: 2) Сталкивать стопу бумаги по "верному" углу.
Критерии оценки:
1. Читает с помощью мастера технологические карты, используемые в процессе сталкивания бумаги.
2. Владеет знаниями о свойствах печатной бумаги.
3. Отбирает и считает бумагу в соответствии с заказом.
4. Владеет навыками ручного сталкивания разных форматов бумажных листов, разного веса листа бумаги, с разной гладкостью бумаги.
5. Определяет точность операции сталкивания по "верному" углу (под углом 900).
6. Выравнивает листы по двум верным взаимно перпендикулярным сторонам.
7. Обеспечивает выравнивание листов бумаги по кромке.
8. Выполняет механизированное сталкивание на вибростоле под присмотром мастера.
Результат обучения: 3) Обеспечивать качество сталкивания бумаги.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о нормах качества сталкивания стопы.
2. Применяет контрольно-измерительную аппаратуру для определения качества сталкивания стопы.
3. Проверяет наличие воздушной прослойки между листами для качественного сталкивания.
4. Распускает стопу "лесенкой".
5. Проверяет наличие скольжения листов относительно друг друга.
6. Определяет влажность бумаги.
7. Определяет механические дефекты, морщины, волны при некачественном сталкивании.
8. Захватывает руками определенное количество бумаги и держит отвесно по отношению к столу.
9. Выгибает от себя и слегка ударяет нижним краем стопы о стол.
10. Ударяет пачку о стол, ослабляет нажим пальцев для свободного соскальзывания вниз внутренних листов.
11. Выравнивает одну и смежную с ней стороны стопы.
12. Выравнивает кромки листов по двум смежным торцам стопы.
13. Выравнивает листы без сминания, замятия и повреждения кромок листов.
ПК 2. Производить комплектовку вкладкой и подборкой всех видов листов бумаги
ПМ 02. Комплектование вкладкой и подборкой всех видов листов бумаги
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для комплектовки вкладкой, подборкой листов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают виды комплектовок всех видов изданий.
При изучении модуля обучающиеся учатся комплектовать вкладкой и подборкой.
Результат обучения: 1) Производить комплектовку листов бумаги вкладкой.
Специальная технология
Материаловедение Производственное обучение и профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Бір қағаз парағын басқа қағаз парағына салады.
2. Парақтардың реттік нөмірлерінің дәйектілігін қадағалайды
3. Қосымша бетпен жинақтаған кезде сол қолмен алып, бас бармақтың көмегімен жалғанған парақтарды(ортасын) ажыратады, оң қолымен қосымша бетті алып, бірінші парақтың ортасына енгізеді.
4. Шебердің қадағалауымен өндіріс технологиясының талаптарына сәйкес парақты парақшаның бетіне салады.
5. Парақтарды қосымша парақтармен толықтырудың дәлдігі мен сапасын сақтайды.
6. Шебердің қадағалауымен жұмыс орнына шикізат және жартылай фабрикаттарды жеткізеді.
7. Толықтай жиналған блоктарды шығаруды және жөнелтуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Блокты топтамамен жинақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Парақты бір-біріне салу арқылы блокты іріктеумен жинақтауды жүргізеді.
2. Шебердің басшылығымен брошюралау-түптеу өндірісінің нормаларын ескере отырып блокты таңдайды.
3. Шебердің басшылығымен блокты қолмен және тік және көлденең құрылымдарды іріктеу машиналарында жинақтайды.
4. Топтамамен жинау аймағында еркін қозғалыс үшін жағдайлар жасайды.
5. Беттерді нөмірлеу ретін сақтай отырып, дәптерден кітап блогын топтамамен жинайды.
6. Ыңғайлы биіктіктегі жұмыс үстелінде блокты іріктеумен жинақтайды.
КҚ 03. Парақтарды бір бүгумен бөлшектеумен және онсыз бүктеу
КМ 03. Парақтарды бір бүктемеге бүгу
Бұл модуль қолмен және жабдықта дәл бір иіп бүктеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бөлшектеу және бөлшектемей бүктеу жұмыстарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар парақтарды қолмен және жабдықта бір бүктеумен бүктеп үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бүктеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтау.
Арнайы технологиялар
Материалтану
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бір бүктеумен бүктеген кезде алдын-алу шараларын қолданады.
2. Бүктеу аймағындағы техникалық қауіпсіздік ережелерін қолданады.
3. Бүктеу кезіндегі санитарлық-гигиеналық ережелерімен және нормаларымен таныс.
4. Бүктелген бұйымдарды арнайы бөлінген орындарға (басып шығарылған қағаз бумасының және бүктелген қағаз қабаттарының биіктігі еденнен 1,6 м-ден аспауы тиіс) ұқыптап орналастырады.
5. Жұмыс орнын және жабдықтарды таза және ұқыпты ұстайды.
6. Қауіпсіздік нұсқауларына сәйкес құралдарды, құрылғыларды пайдаланады.
7. Жұмыс орнында тосқауылдардың, жұмыс сенімділігінің, қауіпсіздік пен тұрақтылық құрылғыларының, тазалықтың және тәртіптің болуын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қағаз парақтарын бір бүгіп қолмен бүктеп қою.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Вкладывает один в другой лист бумаги.
2. Следит за последовательностью порядковых номеров страниц.
3. При комплектовке вкладкой берет левой рукой и при помощи большого пальца раскрывает разъем листа (середину), правой рукой берет вкладной лист и вставляет его в середину первого листа.
4. Вкладывает лист в лист согласно требованиям технологии производства под присмотром мастера.
5. Соблюдает точность и качество комплектовки листов вкладкой.
6. Доставляет к рабочему месту сырье и полуфабрикаты под присмотром мастера.
7. Выполняет вывоз и отгрузку скомплектованных блоков.
Результат обучения: 2) Производить комплектовку блока подборкой.
Критерии оценки:
1. Производит комплектовку блока подборкой путем прикладывания листа один к другому.
2. Подбирает блок с учетом норм брошюровочно-переплетного производства под руководством мастера.
3. Комплектует блок подборкой вручную и на подборочных машинах вертикального и горизонтального строения под руководством мастера.
4. Создает условия для свободного передвижения на участке комплектовки подборкой.
5. Собирает подборкой книжный блок из тетрадей, соблюдая последовательность нумерации страниц.
6. Комплектует подборкой блок на рабочем столе с удобной высотой.
ПК 3. Фальцевать листы в один сгиб с разборкой и без разборки
ПМ 03. Фальцевание листов в один сгиб
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для точной односгибной фальцовки вручную и на оборудовании.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают операцию фальцовки с разборкой и без разборки.
При изучении модуля обучающиеся учатся фальцевать листы в один сгиб вручную и на оборудовании.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности при фальцовке.
Специальная технология
Материаловедение Производственное обучение и профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Применяет профилактические мероприятия при фальцовке в один сгиб.
2. Применяет правила техники безопасности на участке фальцовки.
3. Знаком с санитарно-гигиеническими правилами и нормами при фальцовке.
4. Укладывает сфальцованную продукцию аккуратно на специально отведенные места (высота стопы отпечатанных листов и штабеля сфальцованных листов от пола не должна превышать 1,6 м).
5. Содержит рабочее место и оборудование в чистоте и порядке.
6. Использует приспособления, инструменты в соответствии с инструкцией по технике безопасности.
7. Проверяет наличие ограждений, надежность функционирования, предохранительных и блокировочных устройств, чистоту и порядок на рабочем месте.
Результат обучения: 2) Фальцевать листы бумаги в один сгиб вручную.
Критерии оценки:

1. Бүктелген дәптерге парақтардың жүйелі орналасуын сақтай отырып дәптерге беттерді жинайды.
2. Тастардың көмегімен қағаз парақтарын бір бүгіп қолмен бүктейді.
3. Бір бүгіп бүктеудің ережелерімен таныс.
4. Бүктелу сызығын анықтайды- фальц.
5. Бүктеу қағазының салмағын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бүктеу жабдығында қағаз парақтарын бір бүгіп бүктеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бүктеу жабдығында қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
2. Шебердің бақылауымен бір бүктеумен фальцмашиналардың жұмыс жасау қағидасын анықтайды.
3. Машинаны іске қосу кезінде ескерту сигналы беріледі.
4. Жұмыс режиміндегі машинаны майламайды, жөндемейді, сүртпейді және тазаламайды.
5. Көлік жиектемелерінің механизмін реттемейді, жұмыс режимінде үстелге тірек орнатпайды.
6. Машина жұмыс жасап тұрған кезде роликтерге таспаларды кигізбейді немесе оларды жұмыс режимінде желімдемейді.
7. Шебердің басшылығымен кассеталық-пышақты фальцмашинаға қағаз парақтарын бір бүгіп бүктейді.
8. Бүктеу әдістерімен таныс.
9. Бүктеу машинасының қауіпті аймақтарымен таныс.
10. Бірінші біліктердің жұбы арқылы парақтың қалай өтетінін және кассетаға енетіндігін, реттелетін тірекке тірелетіндігін, содан кейін итергіш біліктермен серпімділік әсерінен келесі білікпен қамтып, ілмекті құра отырып майысатындығын анықтайды.
11. Жабдықтарды тоқтан ажыратады.
12. Жұмыс орнын майлайды, тазалайды, жөнге келтіреді.
13. Барлық құрылғылар мен құралдарды белгіленген аумақтарға жеткізеді.
14. Аймақ шебері немесе цех басшысына ақаулар туралы есептер береді.
КҚ 4. Дәптердің сыртқы немесе ішкі беттеріне мәтіннен бөлек басып шығарылған қосымша элементтерді желімдеу
КМ 04. Кітаптардың қосымша элементтерін желімдеу
Бұл модуль кітаптың қосымша элементтерін желімдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кітаптың қосымша элементтерін желімдеу қасиеттерін, құрылымын және дәрежесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кітаптың қосымша элементтерін желімдеуді; желімдеуге арналған материалдардың қасиеттерін анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кітаптың қосымша элементтерін желімдеу кездегі қауіпсіздік техникасына назар аудару.
Арнайы технологиялар
Материалтану
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кітаптың қосымша элементтерін желімдеуге арналған қағаздың массасы мен тығыздығын анықтайды.
2. Кітаптың қосымша элементтерін желімдеуге арналған шығын материалдарының қасиеттері туралы түсінігі бар.
3. Кітаптың қосымша элементтерін желімдеу аймағында қалыпты температура-ылғалды режимді сақтайды.

1. Складывает листы в тетради с соблюдением последовательного расположения страниц в сфальцованной тетради.
2. Фальцует в один сгиб листы бумаги вручную с помощью косточек.
3. Знаком с правилами выполнения односгибной фальцовкой.
4. Определяет линию сгиба – фальц.
5. Определяет массу бумаги для фальцовки.
Результат обучения: 3) Фальцевать листы бумаги в один сгиб на фальцевальном оборудовании.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности на фальцоборудовании.
2. Определяет принцип работы фальцмашин для односгибной фальцовки под присмотром мастера.
3. При пуске машины на рабочий ход дает предупредительный сигнал.
4. Не устраняет неполадки, не смазывает, не обтирает и не чистит машину в рабочем режиме.
5. Не регулирует механизм транспортных тесем, не устанавливает упоры на столе в рабочем режиме.
6. Не надевает тесьмы на ролики или не склеивает их при рабочем режиме машины.
7. Фальцует листы бумаги в один сгиб на кассетно-ножевой фальцмашине под руководством мастера.
8. Знаком со способами фальцовки.
9. Знаком с опасными зонами фальцмашины.
10. Определяет каким образом лист, проходит через первую пару валов и заходит в кассету, упирается в регулируемый упор, далее толкаемый валами изгибается под действием упругости, образуя петлю, которая захватывается следующим валом.
11. Отключает оборудование от электросети.
12. Смазывает, чистит, приводит в порядок рабочее место.
13. Убирает все приспособления и инструменты в отведенные места.
14. Сообщает о неполадках мастеру участка или начальнику цеха.
ПК 4. Приклеивать дополнительные элементы, отпечатанные отдельно от текста к наружным или внутренним страницам тетради
ПМ 04. Приклеивание дополнительных элементов книг
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для приклеивания дополнительных элементов книги.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают свойства, строение и степень приклейки дополнительных элементов книги.
При изучении модуля обучающиеся учатся: приклеивать дополнительные элементы книги; определять свойства материалов для приклейки.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности при приклеивании дополнительных элементов книги.
Специальная технология
Материаловедение Производственное обучение и профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Определяет массу и плотность бумаги для приклеивания дополнительных элементов книги.
2. Имеет понятие о свойствах расходных материалов для приклеивания дополнительных элементов книги.
3. Поддерживает нормальный температурно-влажный режим на участке приклеивании дополнительных элементов книги.

4. Қосымша элементтерді желімдеу аймағында табиғи жарық қолданады.
5. Кітаптың қосымша элементтерін желімдеу аймағында үстел шамымен немесе жарықшам түрінде жергілікті жарықтандыруды пайдаланады.
6. Кітаптың қосымша элементтерін желімдеуге қатаң вертикалды кемершесі бар үстелді қолданады.
7. Кітаптың қосымша элементтерін желімдеу үшін қағаз, желімді сақтау сөрелері мен шкафы бар жұмыс үстелін қолданады.
8. Кітаптың қосымша элементтерін желімдеу үшін биік орындықты қолданады.
9. Шикізатты жеткізеді және шебердің басшылығымен кітаптың қосымша элементтерін желімдеу аймағынан дайын өнім шығарады.
10. Қауіпсіздік ережелеріне сәйкес қосымша элементтерді желімдеу үшін қылқалам жиынтығы, қысқыш пресс, желім ваннасы, қайшы, сүйек, ағаш балғасы қолданылады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кітаптың қосымша элементтерін желімдеуге арналған материалдарды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кітаптың қосымша элементтеріне арналған материалдар туралы түсінігі бар.
2. Кітаптың қосымша элементтерін анықтайды: жабыстырылған парақ, қосымша беттер, жапсырмалар, қақпақтар және оларды кемшіліктер мен ақауларсыз жабыстыру.
3. Желімдеуге арналған материалдарды үнемді тұтынады.
4. Кітаптың қосымша элементтеріне арналған материалдарды сипаттай біледі.
5. Қағаздың қалыңдығын, салмағын, тығыздығын, қағаздың түрлерін және типтерін анықтайды, кітаптың қосымша элементтеріне арналған желімдердің түрлерін анықтайды.
6. Кітапты қосымша элементтерін желімдеуге арналған түптейтін пышақ, қылқалам жиынтығы, қысқыш пресс, желім ваннасы, қайшы, сүйек, ағаш балға материалдарын қолданады.
7. Желімдеуге арналған бір және көп түсті иллюстрацияларды сипаттайды.
8. Кітап элементтерін байланыстыру үшін синтетикалық ПВА желімін (поливинилацетат) және ПВАД (поливинилацетат дисперсиясын) қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кітаптың қарапайым элементтерін желімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кітаптың қарапайым элементтерін сипаттайды.
2. Желімдеуге қажетті жағдайлар жасайды.
3. Кітаптың қарапайым элементтерін желімдеу технологиясын, олардың қасиеттерін ескере отырып орындайды.
4. Кітаптың элементтерімен таныс.
5. Форзацтарды кітап блогына қосады.
6. Дәптер блоктарына жапсырмаларды желімдейді.
7. Кітаптың үстіне қосымшалар тастайды.
8. Блок дәптеріне жапсырмаларды жабыстырады.
9. Блок дәптеріне қосымша беттерді салады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кітаптың қосымша элементтерін желімдеудің сапасын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кітаптың қосымша элементтерін жапсыру сапасын көзбен шолып бақылауды анықтайды.
2. Кітаптың қосымша элементтерін желімдеу беріктігін және жыртылатынын екі қолмен әртүрлі бағыттарда тарту арқылы тексереді.

4. Применяет естественное освещение на участке приклеивании дополнительных элементов.
5. Использует местное освещение в виде настольной лампы или светильника на участке приклеивании дополнительных элементов книги.
6. Применяет строго вертикальный рабочий стол с бортиками для приклеивании дополнительных элементов книги.
7. Использует рабочий стол для приклеивании дополнительных элементов книги с полками и шкафом для хранения бумаги, клея.
8. Применяет высокий табурет для участка приклеивании дополнительных элементов книги.
9. Доставляет сырье и вывозит готовую продукцию с участка приклеивании дополнительных элементов книги под присмотром мастера.
10. Использует набор кисточек, обжимной пресс, клеевая ванна, ножницы, косточка, деревянный молоток, для приклеивания дополнительных элементов с соблюдением техники безопасности.
Результат обучения: 2) Определять материалы для приклеивания дополнительных элементов книги.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о материалах для дополнительных элементов книги.
2. Определяет дополнительные элементы книги: вклейки, вкладки, приклейки, накидки и приклеивать их без дефектов и брака.
3. Экономично расходует материалы для приклейки.
4. Характеризует материалы для дополнительных элементов книги.
5. Определяет толщину, массу, плотность бумаги, виды и типы бумаги, типы клеев для дополнительных элементов книги.
6. Применяет материалы: переплетный нож, набор кисточек, обжимной пресс, клеевая ванна, ножницы, косточка, деревянный молоток для приклеивания дополнительных элементов книги.
7. Характеризует одно- и многокрасочные иллюстрации для приклеивания.
8. Применяет синтетические клея ПВА (поливинилацетат) и ПВАД (поливинилацетатная дисперсия) для приклеивания элементов книги.
Результат обучения: 3) Приклеивать несложные элементы книги.
Критерии оценки:
1. Характеризует простые элементы книги.
2. Создает необходимые условия для приклеивания.
3. Выполняет технологию приклейки несложных элементов книги с учетом их свойств.
4. Знаком с элементами книги.
5. Присоединяет форзацы к книжному блоку.
6. Приклеивает приклейки к тетрадям блока.
7. Накидывает на тетрадь накидки.
8. Вклеивает в тетради блока вклейки.
9. Вкладывает в тетрадь блока вкладки.
Результат обучения: 4) Контролировать качество приклеивания дополнительных элементов книги.
Критерии оценки:
1. Определяет визуальный контроль качества приклейки дополнительных элементов книги.
2. Проверяет на прочность и надрыв качество приклеивания дополнительных элементов книги используя две руки с разводом рук в разные стороны.

3. Кітаптың қосымша элементтерін желімдеудің сапа стандарттарын біледі.
4. Кітаптың қосымша элементтерін жабыстыру сапасын анықтауға арналған бақылау-өлшеу құралдарын қолданады.
5. Кітаптың қосымша элементтерін желімдеу кезінде қағаздың ылғалдылығын анықтайды.
6. Кітаптың қосымша элементтерін сапасыз жабыстыру кезінде механикалық кемшіліктерді, қатпарларды, толқындарды анықтайды.
КҚ 5. Түптеу қақпақтары типтерінің құрылысын ескере отырып, дөңгелек бұрышпен, жұмсақ төсеммен және фаскамен қақпақтарды дайындау
КМ 05. Түптеу қақпақтары үлгілерінің құрылысын ескере отырып түптеу қақпақтарын дайындау
Бұл модуль түптеу қақпақтары типтерінің құрылысын ескере отырып, қақпақтарды дөңгелек бұрышпен, жұмсақ төсеммен және фаскамен дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар түптеу қақпақтарының типтерін, "жастық" қақпақтарын, түптеу қақпағының құрылымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар түптеу қақпақтарының типтерін анықтауды; түптеу қақпақтары типтерінің құрылысын ескере отырып, жұмсақ төсеммен және фаскамен қақпақтарды "жастыққа" дайындауды үйренеді.
Оқыту нəтижелері: 1) № 4-9 түптеу қақпақтарының типтерін анықтау.
Арнайы технологиялар
Материалтану
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. №4, 5, 6, 7, 8, 9 түптеу қақпақтарының негізгі түрлерін сипаттайды.
2. № 5,7 үнемді таралған типтерді және сирек қолданылатын № 8, 9 үнемсіз типтерін анықтайды.
3. Түптеу сапасын тексереді.
4. Түптеу қақпақтарының элементтеріне арналған материалдарды үнемді тұтынады.
5. "Түбірі жиектелген құрама қақпақ" - 4-типімен таныс.
6. 5-ші типті анықтайды - "түптейтін құрастырмалы қақпақ".
7. 6-шы типті "бір бөлшекті құрастырмалы қақпақ" жасайды.
8. 7 типті "тұтас жабылған түптейтін қақпақты" жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Түптейтін қақпақтың негізгі элементтерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қатырма қағаздың бүйірлерін, алщақтығын, артта қалуын және түптелген жабынды материалды анықтайды.
2. Қатырма қағаз түрлерін, жабу материалының түрлерін және типтерімен таныс: ледерин, коленкор.
3. Түптелген жабын материалдардың құрылымы мен қасиеттерін анықтайды.
4. Қатырма қағаз жақтарына арналған жабынды материал мен қатырма қағаздың бойлық және көлденең құрылымын анықтайды.
5. Қатырма қағаз немесе қатырма қағаз бетінен жасалған түптелген жамылғы материалмен жабыстырылған, басып шығарылған бейнеленген қағазбен желімдеп шығарады.
6. Шпацияны анықтайды.
7. W = 2P + O формуласымен түптелген қақпақты әзірлейді.
8. Түптеу қақпағы мен оның элементтерінің тағайындалуын ұғынады.

3. Владеет знаниями о нормах качества приклеивания дополнительных элементов книги.
4. Применяет контрольно-измерительную аппаратуру для определения качества приклеивания дополнительных элементов книги.
5. Определяет влажность бумаги при приклеивании дополнительных элементов книги.
6. Определяет механические дефекты, морщины, волны при некачественном приклеивании дополнительных элементов книги.
ПК 5. Изготавливать крышки с круглым углом, мягкой прокладкой и фаской, с учетом строения типов переплетных крышек
ПМ 05. Изготовление переплетных крышек с учетом строения типов переплетных крышек
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изготовления крышек круглым углом, мягкой прокладкой и фаской, с учетом строения типов переплетных крышек.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: типы переплетных крышек, крышки на "подушке", строение переплетной крышки.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять типы переплетных крышек; изготавливать крышки на "подушке", с мягкой прокладкой и фаской, с учетом строения типов переплетных крышек.
Результат обучения: 1) Определять типы переплетных крышек № 4-9.
Специальная технология
Материаловедение Производственное обучение и профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основные типы переплетных крышек № 4, 5, 6, 7, 8, 9.
2. Распознает экономичные распространенные типы № 5, 7 и редко используемые типы № 8, 9 – неэкономичные.
3. Проверяет качество переплета.
4. Экономично расходует материалы для элементов переплетной крышки.
5. Знаком с типом 4 – "крышка составная с окантовкой корешка".
6. Определяет тип 5 – "переплетная крышка составная".
7. Изготавливает тип 6 – "переплетная крышка из одной детали".
8. Изготавливает тип 7 – "переплетная крышка цельнокрытая".
Результат обучения: 2) Охарактеризовать основные элементы переплетной крышки.
Критерии оценки:
1. Определяет картонные сторонки, расстав, отстав и переплетный покровный материал.
2. Распознает типы картона, типы и виды покровного материала: ледерин, коленкор.
3. Определяет строение и свойства переплетного покровного материала.
4. Выявляет продольное и поперечное строение покровного материала и картона для картонных сторонок.
5. Изготавливает из цельного листа картона или картонных сторонок, оклеенных покровным переплетным материалом, бумагой с отпечатанным изображением.
6. Определяет шпацию.
7. Изготавливает переплетную крышку с формулой Ш=2Р+О.
8. Представляет назначение переплетной крышки и ее элементов.

9. Қақпақтың күші мен қаттылығын қамтамасыз етуге арналған қағаз жолағын жабыстырады.
10. Түптейтін қақпақ түріне арналған бөлшектерді әзірлейді.
11. 7 типтегі түптеу қақпағын ашуға арналған элементтерді есептеуді жүзеге асырады.
12. Түптеу үшін материалдарды үнемді және тиімді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмсақ төсеммен және фаскамен қақпақтарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қалыңдығы әртүрлі және бұрыштары бүгілген "жастықта" мекенжай папкаларын дайындайды
2. Шебердің жетекшілігімен поролоннан қақпақтар әзірлеу.
3. "Жастыққа" арналған поролон түрлері мен қасиеттерін айқындайды.
4. Шебердің басшылығымен қалыңдығы 4мм дейін жұмсақ төсемі бар қақпақтарды дайындау технологиясын дұрыс орындайды.
5. Көлемі жағынан қатырма қағаз беттерінен кіші поролон дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Дөңгелек бұрышты қақпақтар жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дөңгелек бұрышы бар қақпақтарды жасау технологиясын орындайды.
2. Шебердің басшылығымен бұрыштарды ақауларсыз бүгуді орындайды.
3. Шебердің басшылығымен желімді қысусыз және механикалық зақымданусыз бұрыштарды сапалы бүгуді орындайды.
4. Қатырма қағаз жиектерінің бұрыштарын дөңгелектейді, түптеу материалдарының бұрыштарында жұлдыз тәрізді кескіштер жасайды.
5. Түптеу материалының кейінгі дөңгелектеу радиусын және жақтарының қалыңдығын пайдалана отырып, бұрыштарда бүктемелердің таза орындалуын қамтамасыз етеді.
6. Материалды жаппайы немесе материалмен қапталмаған байқалатын аралықтардың пайда болуы
КҚ 06. Шебердің қадағалауымен автоматтандырыл-ған үздіксіз желілерде кітаптар әзірлеу
КМ 06. Шебердің қадағалауымен автоматтандырыл-ған үздіксіз желілерде кітаптар әзірлеу
Бұл модуль шебердің жетекшілігімен автоматтандырылған үздіксіз желілерде кітаптар әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар автоматты үздіксіз желісінің негізгі механизмдерін (автоматты үздіксіз желілері), аспаптар мен қауіпсіздік техникасы ережелеріне қатысты жұмыс жасау принципін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қауіпсіздік шараларын сақтауға, автоматты үздіксіз желісінің негізгі бөлімдерін ажыратуға, шебердің жетекшілігімен өндірістік желіде жартылай фабрикаттар мен өнімдерді жеткізу және қабылдау бойынша операцияларды жүргізуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен автоматтандырылған үздіксіз желіде жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау ережелеріне бағыну.
Арнайы технологиялар
Материалтану
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

9. Наклеивает отстав для прочности и твердости крышки.
10. Кроет детали на тип 5 переплетной крышки.
11. Выполняет расчет элементов для раскроя переплетной крышки тип 7.
12. Расходует экономично и рационально материалы для переплета.
Результат обучения: 3) Изготавливать крышки с мягкой прокладкой и фаской.
Критерии оценки:
1. Изготавливает адресные папки на "подушке" с различной толщиной и загибкой углов.
2. Изготавливает крышки на поролоне под руководством мастера.
3. Определяет поролон для "подушки", виды и свойства.
4. Выполняет правильно технологию изготовления крышек с мягкой прокладкой с толщиной до 4 мм под руководством мастера.
5. Заготавливает поролон, по размеру меньше картонных сторонок.
Результат обучения: 4) Изготавливать крышки с круглым углом.
Критерии оценки:
1. Выполняет технологию изготовления крышек с круглым углом.
2. Выполняет загибку углов без дефектов под руководством мастера.
3. Выполняет качественную загибку углов без выдавливания клея и механических повреждений под руководством мастера.
4. Закругляет углы картонных сторонок, производя на углах переплетных материалов звездообразные высечки.
5. Обеспечивает чистое выполнение загибов на углах, используя радиус последующего кругления переплетного материала и толщины сторонок.
6. Не перекрывает материал или образования заметных не покрытых материалом промежутков.
ПК 6. Изготавливать книги на автоматических поточных линиях под присмотром мастера
ПМ 06. Изготовление книг на автоматических поточных линиях под присмотром мастера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изготовления книг на автоматических поточных линиях под присмотром мастера.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные механизмы автоматической поточной линии; устройства и принцип работы с учетом техники безопасности под руководством мастера.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать технику безопасности; различать основные секции автоматической поточной линии; выполнять операции по подаче и приему полуфабрикатов и изделий на поточной линии под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда при работе на автоматической поточной линии под присмотром мастера.
Специальная технология
Материаловедение Производственное обучение и профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Автоматты үздіксіз желісінде жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік нұсқауларын орындайды.
2. Автоматты үздіксіз желісінің қауіпті аймақтарын анықтайды.
3. Автоматты үздіксіз желісінің қауіпті аймақтарды біледі.
4. Шебердің қадағалауымен механикаландырылған, автоматтандырылған үздіксіз желілерде кітаптарды шығару алаңында өрт қаупі бар жағдайда тәртіп ережелерін сақтайды.
5. Механикаландырылған, автоматтандырылған үздіксіз желілердегі кітаптарды шығаруға арналған аудандағы материалдарды сақтау ережелерімен таныс.
6. Механикаландырылған, автоматтандырылған үздіксіз желілердегі кітаптарды шығару ауданында қағаз шаңымен күресу бойынша шараларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік желінің басты бөлімдерін шебердің қадағалауымен ажырату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматты үздіксіз желісінің құрылымы мен механизмдері туралы ең қарапайым түсінігі бар.
2. Шебердің басшылығымен секциядан түптеу материалдары секциясына табыстаумен автоматты үздіксіз желісінің жұмысын реттейді.
3. Механикаландырылған, автоматтандырылған үздіксіз желілерінде қорғау қоршауларын қолданады.
4. Механикаландырылған, автоматтандырылған үздіксіз желілерде бақылау және блоктау құрылғыларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің жетекшілігімен өндірістік желіде жартылай фабрикаттар мен өнімдерді жеткізу және алу бойынша операцияларды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматты үздіксіз желісінде шебердің жетекшілігімен табыстау құрылғысына материалдарды қауіпсіз жеткізуді жүзеге асырады.
2. Автоматты үздіксіз желісінде шеберінің жетекшілігімен жартылай фабрикаттар мен өнімдерді қабылдау үстеліне шығарады.
3. Автоматты үздіксіз желісінің конвейер таспасында жартылай фабрикаттармен жұмыс жасайды.
4. Автоматты үздіксіз желісінде шебердің жетекшілігімен жартылай фабрикаттарды қосалқы табыстау немесе жеткізілмей қалуының ақауларын жояды.
5. Бөлімде жартылай фабрикаттардың жеткізілу дұрыстығын және дәлдігін және өндіріс желісінде қабылдағыш құрылғыда дайын өнімді қабылдауды реттейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 418-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 842-қосымша
"Полиграфия өндірісі" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы:
1227000 - Полиграфия өндірісі
Біліктілігі:

1. Соблюдает инструкцию по технике безопасности при работе на автоматической поточной линии.
2. Определяет опасные участки автоматической поточной линии.
3. Имеет понятие об опасных участках на автоматической поточной линии.
4. Соблюдает правила поведения при пожарной опасности на участке по изготовлению книг на механизированных автоматических поточных линиях под присмотром мастера.
5. Знаком с правилами хранения материалов на участке по изготовлению книг на механизированных автоматических поточных линиях.
6. Соблюдает мероприятия по борьбе с бумажной пылью на участке по изготовлению книг на механизированных автоматических поточных линиях.
Результат обучения: 2) Различать основные секции поточной линии под присмотром мастера.
Критерии оценки:
1. Имеет простейшее понятие об устройстве и механизмах автоматической поточной линии.
2. Под руководством мастера регулирует работу автоматической поточной линии с подачей из секции в секцию переплетных материалов.
3. Использует защитные ограждения на механизированных автоматических поточных линиях.
4. Применяет контрольно-блокирующие устройства на механизированных автоматических поточных линиях.
Результат обучения: 3) Выполнять операции по подаче и приему полуфабрикатов и изделий на поточной линии под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Выполняет безопасную подачу материалов на подающее устройство под присмотром мастера на автоматической поточной линии.
2. Выполняет вывод на приемный стол полуфабрикатов и продукции под руководством мастера на автоматической поточной линии.
3. Работает с полуфабрикатами на транспортерной ленте автоматической поточной линии.
4. Устраняет неполадки при двойной подаче полуфабрикатов или неподачи под руководством мастера на автоматической поточной линии.
5. Регулирует правильность и точность подачи полуфабрикатов в секции и прием готовой продукции на приемном устройстве на поточной линии.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 418
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 842
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Полиграфическое производство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1227000 – Полиграфическое производство
Квалификация:

6. Кітаптың қосымша элементтерін сапасыз жабыстыру кезінде механикалық кемшіліктерді, қатпарларды, толқындарды анықтайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 419-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 843-қосымша
"Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1401000 - Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану
Біліктілігі:

6. Определяет механические дефекты, морщины, волны при некачественном приклеивании дополнительных элементов книги.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 419
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 843
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования
140000-Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1401000-Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:

6. Өрт сөндірудің алғашқы әрекеттері туралы біледі.
7. Сылау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі:2) Апатты жағдайларда медициналық көмек көрсетудің маңыздылығын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қиын жағдайда алғашқы медициналық көмекке жүгіну.
2. Қиын емес жағдайда алғашқы медициналық көмек көрсете алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, жұмыс орнын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнын қауіпсіз ұйымдастыру қажеттігін біледі.
2. Жұмыс орнын қауіпсіз ұйымдастыру, мінбелерді қауіпсіз пайдалану және электр құралмен жұмыс жасау туралы білімді және дағдыларды меңгерген.
3. Жұмыс орнында қауіпсіздік талабын сақтайды.
4. Өндірістік санитарияны және өрт қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану қажеттігін анықтайды.
2. Жұмыс жасау кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдалану дағдыларын меңгерген.
3. Жұмыс жасау кезінде жеке қорғаныс заттарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 5) Құрылыс объектілерінде қауіпсіз жүріс - тұрыс ережелерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыс объектілерінде қауіпсіз қозғалыс қажеттігін біледі.
2. Құрылыс объектілерінде қауіпсіз қозғалыс туралы қажетті білімді меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 6) Сылау жұмыстарының өзгешелігін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыстағы сылақшының жұмыстарын біледі.
2. Игерген материалын ойда жаңғыртады.
ПҚ 2. Түрлі беттерді сылауға дайындау.
КМ 02. Түрлі беттерді сылауға дайындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, түрлі беттерді сылауға дайындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бақылау құралдарының және құрылғылардың түрлерін және олардың қолданысын, беттерді тазарту әдістерін, беттерге кертікті қолмен салуды, ұяшықтарды қолмен қақпақ орната отырып қағуды, даналап жаңыршақ жіктелісін және жаңыршақ қалқандарын жасауды, даналап жаңыршақты және жаңыршақ қалқанды ағаш бетке қағуды, металл торды дайындау және оны бетке орнату, сондай-ақ кірпіш, ағаш, бетон және торлы беттерді сылауға дайындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бетінің түрін тексеруді және бақылау -өлшеу құралдарының көмегімен тегістігін тексеруді, түрлі беттерді қол құралдарымен тазартуды орындауды;бетон беттерге қол және электрлі құралдармен кертік жасауды, кірпіш қалаудың жіктеріндегі ерітіндіні қолмен алып тастау; ұяшық жасап, қақпақ орнату; беттерді сумен жууды, даналап жаңыршақты сұрыптауды және оны ағаш бетке қағуды; жаңыршақ қалқандарын қағуды, металл торды бояуды, қиюды, бетіне бекітуді, қауіпсіздік техникасын сақтауды және орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Бетінің түрін анықтау және негіздің тегістігін тексеру.
Арнайы технология.
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сыртқы түрі бойынша бетінің түрін анықтайды.
2. Бақылау -өлшеу құралдарын пайдалану дағдылары және білімін меңгерген.
3. Құрылыстардың тік тұрғанын тексереді.
4. Сылау алдында негізінің тегістігін тексереді.
5. Жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кірпіш беттерді сылауға дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кірпіштің бетін сылауға дайындайды.
2. Кірпіш бетін қолмен тазалайды.
3. Қол құралдарымен кірпішті қалау жіктерінде ерітіндіні алады.
4. Бетін сумен жуады.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шлактобетонды, гипсобетонды және бетонды беттерді сылауға дайындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бетон беттерді қолмен тазалайды.
2. Бетон беттерді қол және электрлі құралдармен кертік жасайды.
3. Қақпақ қойып, ұяшықтарын қолмен қағады.
4. Бетін сумен жуады.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ағаш және әр түрлі беттерді сылауға дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қап тігетін матаны, киізді ағаш қабырғаға тартады және шегемен қағады.
2. Жаңыршақты даналап жіктеу туралы білімді меңгерген.
3. Ағаш беттерде даналап жаңыршақты қағу дағдыларын біледі.
4. Ағаш қабырғаға жаңыршақ қалқандарды қағады.
5. Әр түрлі беттерді метал тормен тартады.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Бетіне тор орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металл торды қажетті көлемдегі бөліктерге кеседі.
2. Бетіне тор қағазды тартады.
3. Шеге қағады және сыммен орайды.
4. Тартылған торды цемент қоймалжыңымен бояйды.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 3. Белгіленген құрамы және құрғақ қоспалардан ерітіндіні қолмен дайындау.
КМ 03. Белгіленген құрамы және құрғақ қоспалардан ерітіндіні қолмен дайындау.
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, сылау ерітіндісін белгіленген құрам және құрғақ қоспалардан жасау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар байланыстырушылардың түрлерін және оның қасиеттерін, толтырғыш сапасына қойылатын талаптарды, құрылыс ерітінділерін жіктеуді, ерітінді қоспаларды және ерітінділерді, ерітінді компоненттерінің құрамын және арналымын; ерітінді компоненттерін құрамына сәйкес ерітінді компоненттерін мөлшерлейді; құрғақ қоспалардан ерітіндіні дайындау әдістерін; қарапайым ерітіндіні дайындау әдістерін, оларды қолмен және электрлі құралмен араластыру әдістерін, стандартты конуспен ерітіндінің қозғалғыштығын, құрғақ қоспаларды сақтау шарттарын, ерітінділерді қату кезінде болатын химиялық реакцияларды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ерітінді компоненттерінің олардың арналымына байланысты таңдауды, сылау ерітінділерінің және құрғақ компоненттерін тасымалдау және сақтау; ерітіндіні оның құрамына сәйкес мөлшерлеу; ерітінді компоненттерін елеуді, тас әкті сөндіруді, әк шикізатын сүзуді және дайын ерітіндіні жасау, ерітіндіні қол және электрлі құралдармен араластыруды, сылақ қабатына байланысты ерітінді дайындау, ерітіндінің қозғалмалығын стандартты конуспен анықтау, қажетті көлемде сылау ерітіндісін дайындау, қауіпсіздік техникасын сақтау және орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді үйренеді.
2.Оқыту нәтижесі: 1) Сылау ерітінділерінің және құрғақ құрылыс қоспаларының компоненттерін тасымалдау және сақтау.
Материалтану. Арнайы технология. Математика
Химия.
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрғақ құрылыс қоспаларының түрлерін анықтайды.
2. Сылақшының ерітінділерін және құрғақ құрылыс қоспаларды жұмыс орнына тасымалдауды орындайды.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Рецептураға сәйкес сылау ерітінділерінің компоненттерін және қоспаларын мөлшерлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұтқырға байланысты сылау ерітіндісінің құрамын таңдай біледі.
2. Ерітінді ішіндегі тұтқыр және толтырғыштың арақатынасын біледі.
3. Құрылыс ерітіндісінің дайын көлемдерін дұрыс араластырады.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сылау ерітінділерінің және құрғақ құрылыс қоспаларының компоненттерін қолмен және электрлі құралмен араластыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сылау ерітінділерінің және құрғақ құрылыс қоспаларының компоненттерін қолмен және механикаландырылған әдіспен араластыру технологиясының білімі және дағдыларын меңгерген.
2. Стандартты конуспен ерітіндінің қозғалғыштығын анықтайды.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ерітіндіні берілген құрам бойынша дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыс ерітіндісін берілген құрам бойынша дайындайды7
Оқыту нәтижесі: 5) Ерітіндіні дайындау кезінде құрылыс материалдарының химиялық құрамын ескеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қату кезінде болатын химиялық қасиеттер мен химиялық реакцияларды ескере отырып дайындалған компоненттерден құрылыс ерітінділерін дайындайды.
2. Дайындау кезінде ерітіндінің қату уақытын ескереді.
ПҚ 4. Қарапайым сылауды орындау.
КМ 04. Қарапайым сылауды орындау.
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, ғимараттың ішіндегі қарапайым сылауды қолдану саласын орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қарапайым сылауды қолдану саласын; сылау құралдарының арналымы мен қолданысын, сылау қабаттарының түрлерін, ерітіндіні бетіне қондыру техникасын, сылау қабаттарын тормен армирлеу әдістерін, ерітіндіні тегістеу, қауыз және сыртқы тік бұрышты орындау әдісін, жүздерін үйкеу, сылау еңістерінің технологиясын. сылауды қолмен жою әдістерін, беттерді темірлеу технологиясын, қарапайым сылауды орындау технологиясын, ғимараттың қарапайым құрылыс сызбаларын оқуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: ерітіндіні қолмен технологиялық үзіліс жасап, қабат - қабатпен салу; сыланған қабатты тормен армирлеу; ерітіндіні түрлі құралдармен тегістеуді; ерітіндінің тегістігін бақылау және кедір -бұдырлығын түзету, қауыздарын, сыртқы тік бұрыштарын, жүздерін, сылау еңістерін еңістерді сылау үшін қабырғаға ережелерді өлшеу, еңіске ерітіндіні қондыру және оны малкамен тегістеу, еңістерді ысқылау, беттерді темірлеуді, сылауды айналдырып және екпіндетіп сүрту дағдыларын, қарапайым құрылыс сызбаларын, қауіпсіздік техникасын сақтауды және орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ерітіндіні қолмен техологиялық үзіліс жасап, қабат - қабатпен салу .
Арнайы технология.
Сызу
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сылау қабаттарын қондырудың технологиясы туралы білу.
2. Ертіндіні лақтыру және жағу дағдыларын біледі.
3. Ерітіндіні қабат -қабатпен технологиялық үзіліс жасап қондыру.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сыланған қабатты тормен армирлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Торды қажетті көлемдегі торларға кеседі.
2. Сыланған қабатты тормен армирлейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қондырылған ерітіндіні тегістеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ерітіндіні тегістеу үшін түрлі құралдарды пайдалану дағдыларын біледі.
2. Түрлі құралдармен қондырылған ерітіндіні тегістейді.
3. Алынатын сылаудың тегістігін бақылайды, оның кедір - бұдыр жерлерін түзетеді.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қауыздарын, терезе және есік еңістерін, сыртқы тік бұрыштарын сылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрыштарды ысқылау және өңдеу дағдыларын біледі.
2. Еңістерді сылау үшін ережелерді белгілейді,
3. Ерітіндіні еңіске қабатпен қондыру және оны малкамен тегістеу.
4. Беттерді темірлеу туралы біледі.
5. Еңістерін ысқылайды.

6. Владеет знаниями о первичных средствах пожаротушения.
7. Соблюдает требования безопасности при производстве штукатурных работ.
Результат обучения:2) Понимать важность оказания медицинской помощи при несчастных случаях
Критерии оценки:
1. Может обратиться за первой медицинской помощью в сложной ситуации.
2. Может оказать первую медицинскую помощь в несложной ситуации.
Результат обучения: 3) Организовывать рабочее место с соблюдением техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Понимает необходимость безопасно организовывать рабочее место.
2. Владеет знаниями и навыками безопасной организации рабочего места, безопасного использования подмостей и работы с электроинструментом.
3. Соблюдает требования безопасности на рабочем месте.
4. Соблюдает производственную санитарию и пожарную безопасность.
Результат обучения: 4) Использовать средства индивидуальной защиты.
Критерии оценки:
1. Понимает необходимость использования средств индивидуальной защиты.
2. Владеет навыками использования средств индивидуальной защиты при работе.
3. Использует средства индивидуальной защиты при работе.
Результат обучения: 5) Знать правила безопасного поведения на строительных объектах
Критерии оценки:
1. Понимает необходимость безопасного поведения на строительных объектах.
2. Владеет необходимыми знаниями безопасного поведения на строительных объектах.
Результат обучения: 6) Понимать специфику штукатурных работ.
Критерии оценки:
1. Понимает значение штукатурных работ в строительстве.
2. Воспроизводит по памяти изученный материал.
ПК 2. Подготавливать различные виды поверхностей под оштукатуривание.
ПМ 02. Подготовка различных видов поверхностей под оштукатуривание
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения подготовки различных видов поверхностей под оштукатуривание.
При изучении модуля обучающиеся осваивают : виды контрольных инструментов и приспособлений и их применение; способы очистки поверхностей ; способы насечки поверхностей вручную; пробивки гнезд вручную с установкой пробок; классификацию штучной драни и изготовление драночных щитов; технику набивки штучной драни и драночных щитов на деревянную поверхность; подготовку металлической сетки и ее установку на поверхность, а также последовательность подготовки кирпичных, деревянных, бетонных и сетчатых поверхностей под оштукатуривание.
При изучении модуля обучающиеся учатся диагностировать вид поверхности и проверять ровность основания с помощью контрольно- измерительных инструментов; выполнять очистку различных поверхностей ручными инструментами; насекать бетонные поверхности ручным и электрифицированным инструментом; выполнять выборку раствора в швах кирпичной кладки вручную; пробивать гнезда и устанавливать пробки; промывать поверхности водой; сортировать штучную дрань и прибивать ее к деревянной поверхности; прибивать драночные щиты ; окрашивать, раскраивать и крепить металлическую сетку к поверхности; соблюдать технику безопасности и обеспечивать качество выполняемых работ.
Результат обучения: 1) Определить вид поверхности и проверить ровность основания.
Специальная технология.
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Может по внешнему виду определить вид поверхности.
2. Владеет знаниями и навыками использования контрольно- измерительных инструментов.
3. Проводит проверку вертикальности конструкций.
4. Проводит проверку ровности основания перед оштукатуриванием.
5. Соблюдает технику безопасности при работе.
Результат обучения: 2) Подготовить кирпичные поверхности к оштукатуриванию.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовку кирпичных поверхностей под оштукатуривание.
2. Выполняет очистку кирпичной поверхности вручную.
3. Выполняет выборку раствора в швах кирпичной кладки ручными инструментами.
4. Промывает водой поверхность.
5. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Подготовить шлакобетонные, гипсобетонные и бетонные поверхности к оштукатуриванию.
Критерии оценки:
1. Выполняет очистку бетонных поверхностей вручную.
2. Выполняет насечку бетонных поверхностей ручными и электрифицированными инструментами.
3. Умеет пробивать гнезда вручную с постановкой пробок.
4. Промывает водой поверхность.
5. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 4) Подготовить деревянные и разнородные поверхности к оштукатуриванию.
Критерии оценки:
1. Натягивает мешковину, войлок на деревянные стены и прибивает гвоздями.
2. Владеет знаниями по классификации и сортировке штучной драни.
3. Владеет знаниями и навыками набивки штучной драни на деревянные поверхности.
4. Прибивает драночные щиты к деревянным стенам.
5. Затягивает стыки разнородных поверхностей металлической сеткой.
5. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 5) Установить сетку на поверхность.
Критерии оценки:
1. Нарезает металлическую сетку на куски нужного размера.
2. Прибивает сетку к поверхности.
3. Набивает гвозди и оплетает их проволокой.
4. Окрашивает натянутую сетку цементным молоком.
5. Соблюдает технику безопасности.
ПК 3. Приготовить раствор вручную по заданному составу и из сухих смесей.
ПМ 03. Приготовление раствора вручную по заданному составу и из сухих смесей.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения приготовления штукатурного раствора вручную по заданному составу и из сухих смесей.
При изучении модуля обучающиеся осваивают : виды вяжущих и их свойства; требования к качеству заполнителя; классификацию строительных растворов; свойства растворных смесей и растворов; состав и назначение компонентов растворов; дозировку компонентов раствора в соответствии с составом ;способы приготовления раствора из сухих смесей; способы приготовления обычных растворов; способы перемешивания растворов вручную и электрифицированным инструментом; определение подвижности раствора стандартным конусом; условия хранения сухих смесей; время схватывания раствора; химические реакции , происходящие в растворе при затвердевании.
При изучении модуля обучающиеся учатся подбирать компоненты раствора в связи с его назначением;
транспортировать и хранить компоненты штукатурных растворов и сухих смесей; дозировать компоненты раствора в соответствии с его составом; просеивать компоненты раствора; гасить комовую известь; процеживать известковое тесто и готовые растворы; перемешивать раствор вручную и электрифицированным инструментом; приготовлять раствор из сухих смесей; приготовлять раствор в зависимости от штукатурного слоя; определять подвижность раствора стандартным конусом; приготовлять штукатурный раствор необходимого объема;
соблюдать технику безопасности и обеспечивать качество выполняемых работ.
2. Результат обучения: 1) Транспортировать и хранить компоненты штукатурных растворов и сухих строительных смесей.
Материаловедение. Специальная технология. Математика
Химия.
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Определяет виды сухих строительных смесей.
2. Выполняет транспортировку компонентов штукатурных растворов и сухих строительных смесей к рабочему месту.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 2) Дозировать компоненты штукатурных растворов и смесей в соответствии с рецептурой.
Критерии оценки:
1. Может подобрать состав штукатурного раствора в зависимости от вяжущего.
2. Понимает соотношение вяжущего и заполнителя в растворе.
3. Правильно смешивает подготовленные дозы строительного раствора.
4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Перемешивать компоненты штукатурных растворов и смесей вручную и электрифицированным инструментом.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями и навыками технологии перемешивания составов штукатурных растворов и сухих строительных смесей вручную и механизированным способом.
2. Определяет подвижность раствора стандартным конусом.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения:4) Приготовить раствор по заданному составу.
Критерии оценки:
1. Приготовляет строительный раствор по заданному составу.
Результат обучения:5) Учитывать химические свойства строительных материалов при приготовлении растворов.
Критерии оценки:
1. Приготовляет строительные растворы из компонентов, подготовленных с учетом химических свойств и химических реакций, происходящих при его твердении.
2. Учитывает время схватывания раствора при его приготовлении.
ПК 4. Выполнить простую штукатурку.
ПМ 04. Выполнение простой штукатурки.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения простой штукатурки внутри зданий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: область применения простой штукатурки; назначение и применение штукатурных инструментов; виды штукатурных слоев ; способы и технику нанесения раствора на поверхность; способы армирования штукатурных слоев сеткой; способы разравнивания раствора; способы выполнения лузгов и усенков, натирки фасок; технологию оштукатуривания откосов; способы затирки штукатурки вручную; способы железнения поверхностей; технологию выполнения простой штукатурки; чтение простых строительных чертежей зданий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: наносить послойно раствор вручную с технологическими перерывами различными способами; армировать штукатурные слои сеткой; разравнивать раствор различными инструментами; контролировать ровность раствора и исправлять неровности; натирать лузги, усенки, фаски; навешивать правила на стены для оштукатуривания откосов; наносить на откосы раствор и разравнивать его малкой; затирать откосы ; железнить поверхность; затирать штукатурку вкруговую и вразбежку; читать простые строительные чертежи; соблюдать технику безопасности и обеспечивать качество выполняемых работ.
Результат обучения:1) Наносить послойно раствор вручную с технологическими перерывами.
Специальная технология.
Черчение.
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о штукатурных слоях, технологии их нанесении.
2. Владеет навыками набрасывания и намазывания раствора.
3. Наносит раствор на поверхность послойно с технологическими перерывами.
4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения:2) Армировать штукатурные слои сеткой.
Критерии оценки:
1. Нарезает сетку на куски нужного размера.
2. Армирует штукатурные слои сеткой.
Результат обучения: 3) Разравнивать нанесенный раствор.
Критерии оценки:
3.1. Владеет навыками использования различных инструментов для разравнивания раствора.
4.2. Разравнивает нанесенный раствор различными инструментами.
5.3. Контролирует ровность получаемой штукатурки, исправляет ее неровности.
6.4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 4) Оштукатуривать лузги, усенки, дверные и оконные откосы.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками натирки и разделки углов.
2. Навешивает правила для оштукатуривания откосов.
3. Наносит послойно раствор на откосы и разравнивает его малкой.
4. Владеет знаниями по железнению поверхностей.
5. Затирает откосы.

6. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Сыланған жерді ысқылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сылауды айналдырып және екпіндетіп сүрту дағдыларын біледі.
2. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Қарапайым құрылыс сызбларын оқу ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым құрылыс сызбаларын оқиды.
2. Қарапайым техникалық суреттерді, эскиздерді орындайды.
ПҚ 5. Жақсартылған сылауды орындау
КМ 05. Жақсартылған сылауды орындау.
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, ғимараттың ішіндегі жақсартылған сылауды қолдану саласын орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жақсартылған сылауды қолдану саласын; сылау қабаттарының түрлерін, маяк түрлерін және оларды бетіне қондыру әдістерін, сылау қабаттарын тормен армирлеу әдістерін, ерітіндіні маяктар арасына жағу техникасын, ерітіндіні маяктар бойына тегістеу әдістерін, жамылғыны жағу және тегістеу, айналдырып және екпіндетіп жағуды, тегістеуді, қауыз маяктарын орындау технологиясын, жүздерін үйкелеу, еңістерді сылау технологиясын, беттерді темірлеу әдістерін, жақсартылған сылауды орындау технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар беттеріне металл маяктарды орнатуды, ерітіндіні қолмен технологиялық үзіліс жасап, маяктар арасында түрлі әдіспен қабат - қабатпен салу; сыланған қабатты тормен армирлеу; ерітіндіні маяктар бойынша тегістеуішпен түзетуді, ерітіндінің тегістігін және кедір - бұдырлығын бақылауды, қауызды маяктар жасауды, қауыздарды, сыртқы тік бұрыштарды, жүздерін ысқылау, сылау еңістері үшін қабырғаға түзеткішті ілу, ерітіндіні еңіске қондыру және оны тегістеу, беттерін темірлеу, жамылғыны қондыру және оны айналдыра және екпіндетіп қондыру, тегістеу,
қауіпсіздік техникасын сақтауды және орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қарапайым сылақты және жақсартылғаннан өзгешелігін түсіну.
Арнайы технология.
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым және жақсартылған сылауды ажыратады.
2. Қарапайым және жақсартылған сылауды пайдалану саласын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Беттерге металл маяктарды орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау құралдарын және құрылғыларын пайдалану дағдыларын біледі.
2. Металл маяктарды орнатады.
Оқыту нәтижесі: 3) Беттерді сылау бойынша негізгі операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық үзілістер арасында қабатпен ерітіндіні қондырады.
2. Сыланған қабатты тормен армирлейді.
3. Қауызды маяктарды орындайды.
4. Ерітіндіні еңіске қабатпен қондыру және оны малкамен тегістейді.
5. Беттерді темірлеу туралы біледі.

6. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 5) Выполнить затирку штукатурки.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками затирки штукатурки вкруговую и вразбежку.
2. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 6) Применять правила чтения простых строительных чертежей.
Критерии оценки:
1. Читает простые строительные чертежи.
2. Выполняет простые технические рисунки, эскизы.
ПК 5. Выполнить улучшенную штукатурку.
ПМ 05. Выполнение улучшенной штукатурки.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения улучшенной штукатурки внутри зданий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: область применения улучшенной штукатурки; виды штукатурных слоев; виды маячков и способы их установки на поверхность; способы армирования штукатурных слоев сеткой; технику нанесения раствора между маячками, способы разравнивания раствора по маячкам; нанесение и разравнивание накрывки: затирка вкруговую и вразгонку, заглаживание; технологию выполнения лузговых маяков; натирки фасок; технологию оштукатуривания откосов; способы железнения поверхностей; технологию выполнения улучшенной штукатурки.
При изучении модуля обучающиеся учатся: устанавливать металлические маячки на поверхность; наносить послойно раствор вручную с технологическими перерывами различными способами между маячками; армировать штукатурные слои сеткой; разравнивать раствор правилом по маячкам; контролировать ровность раствора и исправлять неровности; выполнять лузговые маяки; натирать лузги, усенки, фаски; навешивать правила на стены для оштукатуривания откосов; наносить на откосы раствор и разравнивать его малкой; затирать откосы ; железнить поверхность; наносить накрывку и затирать ее вкруговую и вразбежку, заглаживать накрывку;
соблюдать технику безопасности и обеспечивать качество выполняемых работ.
Результат обучения: 1) Понимать отличия простой штукатурки от улучшенной.
Специальная технология.
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Различает простую и улучшенную штукатурки.
2. Различает области использования простой и улучшенной штукатурки.
Результат обучения: 2) Устанавливать металлические маячки на поверхностях.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями и навыками использования контрольных инструментов и приспособлений.
2. Устанавливает металлические маячки.
Результат обучения: 3) Выполнять основные операции по оштукатуриванию поверхности
Критерии оценки:
1. Наносит раствор на поверхность послойно между маячками с технологическими перерывами.
2. Армирует штукатурные слои сеткой.
3. Выполняет лузговые маяки.
4. Наносит послойно раствор на откосы и разравнивает его малкой.
5. Владеет знаниями по железнению поверхностей.

6. Еңістерін екпінмен ысқылайды.
7. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Маяктар бойынша ерітіндіні түзеуішпен түзету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ерітіндіні тегістеу үшін маяктар бойынша түрлі құралдарды пайдалану дағдыларын біледі.
2. Ерітіндіні түзеуішпен түзетеді.
3. Алынатын сылаудың тегістігін бақылайды, оның кедір - бұдыр жерлерін түзетеді.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5).Жақсартылған сылауды ысқылауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жамылғыны қондыру және оны тегістейді.
2. Ерітіндіні айналдырып және екпіндетіп ысқылайды.
3. Жамылғыны тегістеу дағдыларын біледі.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 6. Қарапайым сылақты жөндеу жүргізу
КМ 06. Қарапайым сылақты жөндеу жүргізу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, ғимараттар ішінде қарапайым сылауды жөндеу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар жөнделетін сылаудың беріктігін анықтау әдістерін, беттерін қабаттанушы сылау қабаттарынан және әктен тазартуды, жөнделетін аймақтарды сылауға дайындау, жөнделетін аймақтарды сылау технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сылаудың жағдайын визуалды бағалауды, тақылдату арқылы сылаудың беріктігін анықтауды, артық шыққан және зақымдалған сылауды алып тастауды, әкті тазарту және сылауға дейін тазартуды; жөнделетін бетін тазартуды және кертуді, беттерді жууды, қажет кезінде маякты орнатуды, ерітіндіні жөнделетін аймаққа қондыруды, ерітіндіні шеттері және маяктар бойынша тегістеу, жамылғыны тегістеуді,
қауіпсіздік техникасын сақтауды және орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жөнделетін сылаудың жағдайын және төзімділігін бағалау.
Арнайы технология.
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сылаудың жағдайын визуалдық бағалайды.
2. Тықылдату арқылы сылау төзімділігін анықтайды.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Артқа шыққан және зақымдалған сылауды жою, әкті тазарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зақымдалған және қыртыстанған сылауды жою әдістерін біледі.
2. Сылау бойынша әкті тазартады.
3. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Зақымдалған аймақтарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөнделетін бетті тазартады және кертеді.
2. Беттерін жуады.
3. Жөндеу алдында сылаудың зақымдалған аймақтарын дайындау әдістерін біледі.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Зақымдалған аймақтарды сылайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөнделетін аймаққа ерітіндіні қабаттармен қондырады.
2. Ерітіндіні шеттерінде немесе маяктарды тегістейді.
3. Жамылғыны ысқылайды.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 7. Орындалған жұмыстардың сапасын тексеру.
КМ 07. Орындалған жұмыстардың сапасын тексеру.
Бұл модуль орындалған сылау жұмыстарының сапасын тексеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру кезінде білім алушылар ақаулардың түрлерін, олардың пайда болу себептерін және жою әдістерін; өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен бақылау -өлшеу құралдарының көмегімен ҚНжЕ сәйкес орындалған жұмыстардың сапасын бағалауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сылай ақауларын анықтауды және түзетуді, орындалған сылаудың түзулігін және көлденеңдігін тексереді, өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен ҚНжЕ бойынша орындалған сылаудың сапасын анықтауды, қауіпсіздік техникасын сақтауды және орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сылау ақауларын тексеру және түзету.
Арнайы технология.
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақауларды болдырмау үшін сылау кезінде техникалық нормаларды және ережелерді сақтау қажеттігін түсінеді.
2. Сылау ақауларын, оларды түзетуді анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен орындалатын жұмыстардың сапасын бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалған сылаудың және түзулігін және көлденеңдігін тексереді.
2. ҚНжЕ бойынша өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен орындалатын сылаудың сапасын анықтай алады.
ПҚ 08.Жұмыс біліктілігін алудың технологиялық практикасы.
КМ 08 . Жұмыс біліктілігін алудың технологиялық практикасы.
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, біліктілік сипаттамасына сәйкес жұмыс орнында сылау жұмыстарын орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірісте қолданылатын ілгері әдістерді және еңбек әдістерін, жұмыс уақытын тиімді пайдалану құралдарын, сылау жұмыстарының сапасын арттыру және материалды шығындауды үнемдеуді; еңбек қауіпсіздігінің нормалары мен ережелерін сақтауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тиісті разрядтағы жұмыс нормаларына шыға отырып, кешенді сылау жұмыстарын орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнында сылау жүмыстарын өзбетімен жүргізеді.
Технологиялық практика.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кешенді сылау жұмыстарын технологиялық дұрыс орындайды.
2. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс уақытын өнімді пайдаланады.
3. Құрылыс материалдарын үнемді жұмсайды.
4. Сылай құралдарын ұқыпты қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірісте нормаларды және еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сылау жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2. Өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
3. Жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
4. Жұмыста жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
5. Құрылыс объектілерінде қауіпсіз жүріс - тұрыс қажеттігін анықтайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 422-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 846-қосымша
"Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық.
Мамандығы:
1401000 - Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану.
Біліктілігі:
140104 2 - Сылақшы.
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдар
(орташа ақыл-ой кемістігі)
Құзыреттің атауы
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
1
2
3
4
5
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
БМ 01. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль сөйлеудің ауызша және жазбаша түрлерінде және ақпараттық сауаттылықта бастауыш деңгейдегі коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексика негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылықтың негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: кәсіби қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын қолдануды; компьютерлік ресурстарды игеруді, олардың практикалық қолдану әдістемесін меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің және жазбаша грамматиканың және қарапайым негіздеріне ие болу.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақ (орыс) тілінде ауызша және жазбаша қарым-қатынас жасау үшін қажетті қарапайым лексикалық және грамматикалық материалды түсінеді.
2. Мамандық бойынша ең қарапайым терминологияны қолданады.
Кәсіби коммуникация процесінде диалог жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби мәселелерді шешу үшін информатика негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты енгізу, шығару және өңдеу үшін бастапқы және қосалқы компьютерлік құрылғылардың мақсатын түсінеді.
2. Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Қарапайым ақпараттық объектілермен (мәтіндер, суреттер) жұмыс істеу кезінде қарапайым әрекеттерді жүзеге асырады.
4. Интернетте ақпаратты іздеуді жүзеге асырады.
Кәсіби бағдарланған ақпаратты басқару үшін компьютерлік технологияның мүмкіндіктерін пайдаланады.
БҚ 2. Әлеуметтану және қоғамда бейімделу
БМ 02. Әлеуметтану және қоғамда бейімделу
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену мен бейімделуге, жеке тұлғаның қалыптасуына және жетілуіне қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді, сондай-ақ жеке тұлғаның қоғамда бейімделу жағдайларын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар коммуникативтік дағдыларды, қоғамдағы мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар өздерінің ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, мүдделерін іске асыруды үйренеді; өзін-өзі анықтау, өзін-өзі растау қасиеттерін қалыптастыру; жеке тұлғаны дамытуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдағы тәртіптің жалпыға ортақ нормаларын сақтау.
Өзін-өзі тану
Қарым-қатынастың этикасы мен психологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамда, топта, жұмыс ұжымында мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін сақтайды
2. Қазіргі қоғамдағы этикалық нормалар мен мінез-құлық ережелері туралы идеялар негізінде өз іс-әрекеттері үшін жеке жауапкершілікті сезінеді және өз мойнына алады.
3. Әртүрлі әлеуметтік жағдайларда басқалармен ынтымақтасады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы өз позициясын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық өмірге қатысады.
2. Өз шығармашылық қабілеттерін көрсетеді.
БҚ 3. Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
БМ 03. Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
Бұл модуль салауатты өмір салтын қалыптастыру, денсаулықты нығайту, психологиялық және физикалық өнімділікті арттыру, қол жетімді спорттық іс-әрекеттерді бастау үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар дене шынықтыруды денсаулығын нығайту құралы ретінде, дене шынықтырудың салауатты өмір салтын қалыптастыруға әсері туралы біледі.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: дене жаттығуларын орындау әдісін меңгеруді; дене шынықтыру сабақтарында қозғалыстарды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйрене.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты принциптерін ұстану.
Бейімделген дене тәрбиесі
Валеология
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салты туралы негізгі түсінік бар.
2. Жаттығулардың денсаулықты нығайтуға әсерін түсінеді.
3. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 03. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар техникалық құжаттаманы орындау және оқу ережелерін, сылақшының біліктілік сипаттамаларын, іскери қарым-қатынас әдебінің нормаларын, маман тұлғасының өнегелік қасиеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық сызбаларды оқуды, сызбаны орындау ережелерін қолдануды; өндірістік ұжымның мүшелерімен өзара байланысты орнатуды, өз ұмтылыстарын, қажеттіліктері, қызығушылықтарын іске асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің болашақ мамандығының мәнін және әлеуметтік маңызын білу, оған тұрақты қызығушылық таныту.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандығы туралы қарапайым түсінігі бар.
2. Кәсіптік тапсырмаларды орындайды.
3. Өмірге бейімделуді біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін -өзі тану және өзін -өзі таныту мүмкіндіктерін ашу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мамандықты игеруге ұмтылады.
2. Кәсіптік жарамдылығын зерделейді.
Кәсіптік модульдер
ПҚ 1. Сылау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау.
КМ 01. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен сылау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау.
Бұл модуль өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауымен сылау жұмыстарын орындау қауіпсіздігін; еңбек қызметі процесінде қызметкерлерінің өмірі мен денсаулығын қамтамасыз етуге қабілетті жұмыс орнында қауіпсіз және зиянсыз еңбек шарттарын құру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірістік санитарияның жалпы мәселелерін, жарақаттардың түрлерін, кәсіптік аурулардың түрлерін және өндірістік жарақаттану себептерін; зиянды заттардың адам ағзасына әсер ету дәрежесін, жұмыс орнындағы микроклиматты, электр тогының адам ағзасына әсерін, электр қауіпсіздігінің талаптарын, өрт себептерін, өртті сөндірудің негізгі әдістерін, жеке қорғаныс құралдары және оларды пайдалану ережелерін, жұмыс алдында, жұмыстан кейінгі және жұмыс уақытында қауіпсіздік ережелерін, қол құралдарын пайдалану ережелерін, сылау жұмыстарын қауіпсіз орындау ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сылау жұмыстарын жүргізу кезіне қауіпсіздік талаптарын, өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен электр қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігін сақтау; жұмыс орнын қауіпсіз ұйымдастыру және өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен жеке қорғаныс құралдарын пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сылау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік негіздерін анықтау
Еңбекті қорғау.
Арнайы технология.
Оқу - таныстыру практикасы.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сылау жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау қажеттігінің қарапайым деңгейін танытады.
2. Өндірістік санитария, еңбекті қорғаудың қарапайым мәселелері бойынша қарапайым деңгейін көрсетеді.
3. Жұмыстары жарақаттану туралы түсінігі бар.
4. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен қол құралдарын қауіпсіз пайдалану дағдылары бар.
5. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен жұмыс орнында өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтайды.

6. Затирает откосы вразгонку.
7. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 4) Выравнивать раствор правилом по маячкам.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками использования различных инструментов для разравнивания раствора по маячкам.
2. Разравнивает нанесенный раствор правилом .
3. Контролирует ровность получаемой штукатурки, исправляет ее неровности.
4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 5) Выполнить затирку улучшенной штукатурки.
Критерии оценки:
1. Наносит накрывку и разравнивает ее.
2. Затирает раствор вкруговую и вразбежку.
3. Владеет навыками заглаживания накрывки.
4. Соблюдает технику безопасности.
ПК 6. Производить ремонт обычных штукатурок.
ПМ 06. Проведение ремонта обычных штукатурок.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения ремонта обычных штукатурок внутри зданий.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить: способы определения прочности ремонтируемой штукатурки; способы очистки поверхности от отслаиваемой штукатурки и счистки набела; подготавливать ремонтируемые участки к оштукатуриванию; технологию оштукатуривания ремонтируемых участков.
При изучении модуля обучающиеся учатся: визуально оценивать состояние штукатурки; определять прочность штукатурки путем простукивания; отбивать отставшую и поврежденную штукатурку; счищать и смывать набел до штукатурки; очищать и насекать ремонтируемую поверхность; промывать поверхность; при необходимости устанавливать маячки; наносить раствор послойно на ремонтируемый участок; разравнивать раствор по кромкам или маячкам; затирать накрывку;
соблюдать технику безопасности и обеспечивать качество выполняемых работ.
Результат обучения: 1) Оценить состояние и прочность ремонтируемой штукатурки.
Специальная технология.
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Визуально оценивает состояние штукатурки.
2. Определяет прочность штукатурки путем простукивания.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 2) Удалить отставшую и поврежденную штукатурку, счистить набел.
Критерии оценки:
1. Владеет способами удаления поврежденной и отслаиваемой штукатурки.
2.Счищает набел до штукатурки.
3. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 3) Подготовить поврежденные участки.
Критерии оценки:
1. Очищает и насекает ремонтируемую поверхность.
2. Промывает поверхность.
3. Владеет приемами подготовки поврежденных участков штукатурки перед ремонтом.
4. Соблюдает технику безопасности.
Результат обучения: 4) Оштукатурить поврежденные участки.
Критерии оценки:
1. Наносит раствор послойно на ремонтируемый участок.
2. Разравнивает раствор по кромкам или маячкам.
3. Затирает накрывку.
4. Соблюдает технику безопасности.
ПК 7. Проверить качество выполненных работ.
ПМ 07. Проверка качества выполненных работ.
Данный модуль описывает навыки и знания, необходимые для проверки качества выполненных штукатурных работ.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить: виды дефектов, причины их возникновения и способы устранения; оценку качества выполненных работ согласно СНиП с помощью контрольно- измерительных инструментов под руководством мастера производственного обучения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять и исправлять дефекты штукатурки; проверять вертикальность и горизонтальность выполненной штукатурки; определять качество выполненной штукатурки по СНиП под руководством мастера производственного обучения;
соблюдать технику безопасности и обеспечивать качество выполняемых работ.
Результат обучения: 1) Проверить и исправить дефекты штукатурки.
Специальная технология.
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Понимает необходимость соблюдения технических правил и норм при оштукатуривании во избежании дефектов.
2. Может определить дефекты штукатурки, может их исправить.
Результат обучения: 2) Оценить качество выполненных работ под руководством мастера производственного обучения.
Критерии оценки:
1. Проверяет вертикальность и горизонтальность выполненной штукатурки.
2. По СНиП может определить качество выполненной штукатурки под руководством мастера производственного обучения.
ПК08. Выполнить основные виды работ рабочей квалификации "Штукатур"
ПМ 08. Выполнение основных видов работ рабочей квалификации "Штукатур"
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для самостоятельного выполнения штукатурных работ на рабочих местах в соответствии с квалификационной характеристикой.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают прогрессивные приемы и способы труда, используемые на производстве; приемы эффективного использования рабочего времени, мероприятия по повышению качества штукатурных работ и экономному расходованию материалов; соблюдать нормы и правила безопасности труда.
При изучении модуля обучающиеся выполняют комплексные штукатурные работы с выходом на нормы рабочих соответствующего разряда.
Результат обучения: 1) Самостоятельно выполнять штукатурные работы на рабочем месте.
Технологическая практика.
Критерии оценки:
1. Технологически правильно выполняет комплексные штукатурные работы.
2. Продуктивно использует рабочее время при выполнении работ.
3. Экономно расходует строительные материалы
4. Бережно использует штукатурные инструменты.
Результат обучения: 2) Соблюдать нормы и правила безопасности труда на производстве.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования безопасности при выполнении штукатурных работ.
2. Соблюдает требования пожарной безопасности.
3. Соблюдает требования безопасности на рабочем месте.
4. Использует средства индивидуальной защиты при работе.
5. Понимает необходимость безопасного поведения на строительных объектах.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 422
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 846
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1401000 - Строительство и эксплуатация зданий и сооружений
Квалификация:
140104 2 – Штукатур
Категория: лица с особыми
образовательными
потребностями (умственная
отсталость умеренной
степени)
Наименование компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
1
2
3
4
5
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня речевой деятельности и информационной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают простейшие основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, необходимые для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть простейшим лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
1. Понимает элементарный лексико-грамматический материал, необходимый для общения на казахском (русском) языке.
2. Применяет простейшую терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть основами информатики.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение основных и дополнительных устройств компьютера для ввода, вывода и обработки информации.
2. Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.
3. Выполняет элементарные действия при работе с простыми информационными объектами (текстами, рисунками).
4. Осуществляет поиск информации в Интернете.
БК 2. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 02. Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для социализации и адаптации в обществе, формирования и становления личности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки общения, общие нормы и правила поведения в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовывать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе.
Самопознание
Этика и психология общения
Критерии оценки:
1. Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе.
2. Понимает степень ответственности за свои поступки.
3. Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях.
Результат обучения: 2) Осознавать собственное положение в обществе.
Критерии оценки:
1. Участвует в общественной жизни.
2. Проявляет свои творческие способности.
БК 3. Соблюдать основы здорового образа жизни
БМ 03. Соблюдение основ здорового образа жизни
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования здорового образа жизни, укрепления здоровья, повышения психологической и физической работоспособности, приобщения к доступной спортивной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают простейшие основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть техникой выполнения физических упражнений; соблюдать правила безопасности при выполнении движений во время занятий физической культурой.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Адаптивная физическая культура
Валеология
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
3. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие с возможностями.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять профессиональные задачи, оценивать их качество.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии.
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Профессиональные модули
Профессиональные модули
ПК 1. Соблюдать требования техники безопасности при производстве штукатурных работ
ПМ 01. Соблюдение требований техники безопасности при производстве штукатурных работ под руководством мастера производственного обучения.
Данный модуль описывает навыки и знания, необходимые для безопасного выполнения штукатурных работ, выполняемых под руководством и контролем мастера производственного обучения; создания безопасных и безвредных условий труда на рабочем месте, способных обеспечить жизнь и здоровье работников в процессе трудовой деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие вопросы производственной санитарии; виды травм, виды профессиональных заболеваний и причины производственного травматизма; степень воздействия вредных веществ на организм человека; микроклимат на рабочем месте; виды воздействия электрического тока на организм человека; требования электробезопасности;
причины пожаров; основные способы тушения пожаров; средства индивидуальной защиты и правила пользования ими; правила безопасности перед работой, во время работы и после работы на рабочем месте; правила эксплуатации ручных инструментов; правила безопасного выполнения штукатурных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать требования безопасности при производстве штукатурных работ, пожарной безопасности и электробезопасности в учебных мастерских под руководством мастера производственного обучения; безопасно организовывать свое рабочее место и использовать средства индивидуальной защиты под руководством мастера производственного обучения.
Результат обучения: 1) Понимать элементарные основы безопасности при производстве штукатурных работ.
Охрана труда.
Специальная технология. Учебно - ознакомительная практика.
Критерии оценки:
1. Проявляет элементарный уровень понимания необходимости соблюдения требований безопасности при выполнении штукатурных работ.
2. Проявляет элементарный уровень понимания по простейшим вопросам охраны труда, производственной санитарии.
3. Имеет представление о травмах при работе.
4. Владеет навыками безопасного использования ручных инструментов под руководством мастера производственного обучения.
5. Соблюдает основные требования пожарной безопасности на рабочем месте под руководством мастера производственного обучения.

6. Өрт сөндірудің алғашқы құралдары туралы біледі.
7. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен сылау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік оқу мастерінің жетекшілігімен бірге жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша ұқсастыру әрекеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жұмыс орнын қауіпсіз ұйымдастыру, құралдарды қауіпсіз пайдалану жөніндегі әрекеттеріне еліктейді.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен жеке қорғаныс құралдарын пайдалану дағдыларын біледі.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен жұмыста жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
ПҚ 2. Түрлі беттерді сылауға дайындау.
КМ 02. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен түрлі беттерді сылауға дайындау.
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, түрлі беттерді сылауға дайындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды Модульді игеру кезінде білім алушылар бақылау құралдары мен құрылғыларының және оның қолданысын; беттерді тазарту түрлерін; беттерге кертікті қолмен салу әдісті, ұяшықтарды қолмен тесу және қақпақ орнату; даналап жаңыршақты жіктеу және жаңыршақ қалқандарын дайындауды; жаңыршақ қалқандарын ағаш бетке орналастыру техникасын; металл торды дайындау және оны бетіне орнатуды, сондай-ақ кірпіш, ағаш, бетон және торлы беттерді сылауға дайындау реттілігін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар беттерді тексереді және бақылау -өлшеу құралдарының көмегімен негізінің тегістігін тексереді; түрлі беттерді қол құралдарымен тазартуды орындауды; бетон беттерін қол және электрлі құралдармен керту; кірпіш қалау жіктерінде ерітіндіні қолмен алуды; ұяшықтарды тесіп, қақпақтар орнату; беттерді сумен жуды; даналап жаңыршақты сұрыптауды және оны ағаш бетке қағуды;жаңыршақ қалқандарын қағуды, металл торды бояу, кесу және бетіне бекітуді; қауіпсіздік техникасын сақтауды және орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бетінің түрін анықтау.
Арнайы технология.
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бетінің түрін сыртқы түрі бойынша анықтай алады.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кірпіш беттерді сылауға дайындау бойынша еліктеу әрекеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында кірпіш бетін қолмен тазалайды.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында кірпіш қаланған жіктерде ерітіндіні қол құралдарымен алып тастауды орындайды.
3. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында бетін сумен жуады.
4. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шлакобетонды және гипсобетонды беттерді сылауға дайындау бойынша еліктеу әрекеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында бетон беттерді қолмен тазалайды.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында қол құралдарының бетонды беттеріне кертік жасайды.
3. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында қолмен ұяшықтарды теседі және қақпақ қояды.
4. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында бетін сумен жуады.
5. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ағаш беттерді сылауға дайындау бойынша еліктеу әрекеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында ағаш қабырғаға қап матасын, киізді тартады.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында қауіпсіздік техникасын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 5) Бетіне торды орнату бойынша еліктеу әрекеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында металл торды қажетті көлемдегі бөліктерге кеседі.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында бетіне тор қағазды салады.
3. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында тартылған торды цемент қоймалжыңымен бояйды.
4. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 3. Белгіленген құрамы және құрғақ қоспалардан ерітіндіні қолмен дайындау.
КМ 03. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен белгіленген құрамы және құрғақ қоспалардан ерітіндіні қолмен дайындау.
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен белгіленген құрамы бойынша және құрғақ қоспалардан сылау ерітіндісін қолмен орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру кезінде білім алушылар байланыстырушылардың түрлерін және оның қасиеттерін, ерітінді компоненттерін құрамына сәйкес ерітінді компоненттерін мөлшерлейді; құрғақ қоспалардан ерітіндіні дайындау әдістерін; қарапайым ерітіндіні дайындау әдістерін, оларды қолмен араластыру әдістерін, құрғақ қоспаларды сақтау шарттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сылау ерітінділерінің және құрғақ компоненттерін тасымалдау және сақтау; өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен ерітіндіні оның құрамына сәйкес мөлшерлеу; ерітінді компоненттерін елеуді, дайын ерітіндіні сүзуді және дайын, ерітіндіні қолмен араластыруды, өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен ерітінді дайындау, өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сылау ерітінділерінің және құрғақ құрылыс қоспаларының компоненттерін тасымалдау және сақтау бойынша еліктеу әрекеттерін орындау.
Материалтану. Арнайы технология.
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында. сылақшының ерітінділерін және құрғақ құрылыс қоспаларды жұмыс орнына тасымалдауды орындайды.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында қауіпсіздік техникасын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Рецептураға сәйкес сылау ерітіндісін және қоспа компоненттерін мөлшерлеу бойынша еліктеу әрекеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында құрылыс қоспасының компоненттерін мөлшерлейді.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында.қауіпсіздік техникасын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 3) Сылау ерітінділерін және қоспа компоненттерін қолмен араластыру бойынша компоненттерін бойынша еліктеу әрекеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1 Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында ерітіндіні араластыру үшін қол құралдарын пайдалану дағдыларын біледі.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында қауіпсіздік техникасын сақтайды
Оқыту нәтижесі:4) Белгіленген құрамы бойынша ерітіндіні дайындау бойынша еліктеу әрекеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында белгіленген құрам бойынша құрылыс ерітіндісін жасайды.
ПҚ 4. Қарапайым сылауды орындау.
КМ 04. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен қарапайым сылауды орындау.
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен ғимарат ішінде қарапайым сылауды орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қарапайым сылауды қолдану саласын, сылау құралдарының арналымы мен қолданысын, сылау қабаттарының түрлерін, ерітіндіні бетіне қондыру әдісі мен техникасын; сылау қабаттарын тормен армирлеу әдістерін, ерітіндіні тегістеу әдістері, өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен қарапайым сылауды орындау технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: ерітіндіні қолмен технологиялық үзіліс жасап, түрлі әдістермен қабат - қабатпен салуды; сыланған қабатты тормен армирлеу; өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен ерітіндіні түрлі құралдармен тегістеуді; өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен қауіпсіздік техникасын сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Технологиялық үзілістер жасап, қолмен ерітіндіні қабат -қабатпен қондыру бойынша еліктеу әрекеттерін орындау.
Арнайы технология.
Өндірістік оқыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында ертіндіні лақтыру және жағу дағдыларын біледі.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында ерітіндіні қабат -қабатпен технологиялық үзіліс жасап қондырады.
3. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында қауіпсіздік техникасын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Сылау қабаттарын тормен армирлеу бойынша еліктеу әрекеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында торды қажетті көлемдегі торларға кеседі.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында. сыланған қабатты тормен армирлейді
Оқыту нәтижесі: 3) Қондырылған ерітіндіні тегістеу бойынша еліктеу әрекеттерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында ерітіндіні тегістеу дағдыларын біледі.
2. Өндірістік оқыту мастерінің жетекшілігімен және бақылауында қауіпсіздік техникасын сақтайды
Ескерту:
Қолданыстағы абрревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 423-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 847-қосымша
"Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1403000 - Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)
Білілктілігі:

6. Имеет представление о первичных средствах пожаротушения.
7. Соблюдает требования безопасности при производстве штукатурных работ под руководством и контролем мастера производственного обучения
Результат обучения: 2) Выполнять подражательные действия по организации рабочего места совместно с мастером производственного обучения
Критерии оценки:
1. Подражает действиям мастера производственного обучения по безопасной организации рабочего места, безопасном использовании инструментов.
2. Соблюдает требования безопасности на рабочем месте под контролем мастера производственного обучения.
Результат обучения:3) Использовать средства индивидуальной защиты под руководством мастера производственного обучения.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками использования средств индивидуальной защиты при работе под руководством мастера производственного обучения.
3. Использует средства индивидуальной защиты при работе под контролем мастера производственного обучения.
ПК 2. Подготавливать различные виды поверхностей под оштукатуривание.
ПМ 02. Подготовка различных видов поверхностей под оштукатуривание под руководством мастера производственного обучения.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения подготовки различных видов поверхностей под оштукатуривание.
При изучении модуля обучающиеся должны освоить: виды контрольных инструментов и приспособлений и их применение; способы очистки поверхностей ; способы насечки поверхностей вручную; пробивки гнезд вручную с установкой пробок; классификацию штучной драни и изготовление драночных щитов; технику набивки штучной драни и драночных щитов на деревянную поверхность; подготовку металлической сетки и ее установку на поверхность, а также последовательность подготовки кирпичных, деревянных, бетонных и сетчатых поверхностей под оштукатуривание.
При изучении модуля обучающиеся учатся диагностировать вид поверхности и проверять ровность основания с помощью контрольно- измерительных инструментов; выполнять очистку различных поверхностей ручными инструментами; насекать бетонные поверхности ручным и электрифицированным инструментом; выполнять выборку раствора в швах кирпичной кладки вручную; пробивать гнезда и устанавливать пробки; промывать поверхности водой; сортировать штучную дрань и прибивать ее к деревянной поверхности; прибивать драночные щиты ; окрашивать, раскраивать и крепить металлическую сетку к поверхности; соблюдать технику безопасности и обеспечивать качество выполняемых работ.
Результат обучения: 1) Определить вид поверхности.
Специальная технология.
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Может по внешнему виду определить вид поверхности.
2. Соблюдает технику безопасности при работе под контролем мастера производственного обучения.
Результат обучения: 2) Выполнить подражательные действия по подготовке кирпичных поверхностей к оштукатуриванию.
Критерии оценки:
1. Выполняет очистку кирпичной поверхности вручную под контролем и руководством мастера производственного обучения.
2. Выполняет выборку раствора в швах кирпичной кладки ручными инструментами под контролем и руководством мастера производственного обучения.
3. Промывает водой поверхность под контролем и руководством мастера производственного обучения.
4. Соблюдает технику безопасности под контролем и руководством мастера производственного обучения.
Результат обучения: 3) Выполнить подражательные действия по подготовке шлакобетонных и гипсобетонных поверхностей к оштукатуриванию.
Критерии оценки:
1. Выполняет очистку бетонных поверхностей вручную под контролем и руководством мастера производственного обучения.
2. Выполняет насечку бетонных поверхностей ручными инструментами под контролем и руководством мастера производственного обучения.
3. Пробивает гнезда вручную с постановкой пробок под контролем и руководством мастера производственного обучения.
4. Промывает водой поверхность под контролем и руководством мастера производственного обучения.
5. Соблюдает технику безопасности под контролем и руководством мастера производственного обучения.
Результат обучения: 4) Выполнить подражательные действия по подготовке деревянных поверхностей к оштукатуриванию.
Критерии оценки:
1. Натягивает мешковину, войлок на деревянные стены под контролем и руководством мастера производственного обучения.
2. Соблюдает технику безопасности под контролем и руководством мастера производственного обучения.
Результат обучения: 5) Выполнить подражательные действия по установке сетки на поверхность.
Критерии оценки:
1. Нарезает металлическую сетку на куски нужного размера под контролем и руководством мастера производственного обучения.
2. Прибивает сетку к поверхности под контролем и руководством мастера производственного обучения.
3. Окрашивает натянутую сетку цементным молоком под контролем и руководством мастера производственного обучения.
4. Соблюдает технику безопасности под контролем и руководством мастера производственного обучения.
ПК 3. Приготовлять раствор вручную по заданному составу и из сухих смесей.
ПМ 03. Приготовление раствора вручную по заданному составу и из сухих смесей под руководством мастера производственного обучения.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения приготовления штукатурного раствора вручную по заданному составу и из сухих смесей под руководством мастера производственного обучения.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: виды вяжущих и заполнителей; состав и назначение компонентов растворов; дозировку компонентов раствора в соответствии с составом ;способы приготовления раствора из сухих смесей; способы приготовления обычных растворов; способы перемешивания растворов вручную, условия хранения сухих смесей.
При изучении модуля обучающиеся учатся транспортировать и хранить компоненты штукатурных растворов и сухих смесей; дозировать компоненты раствора в соответствии с его составом под руководством мастера производственного обучения; просеивать компоненты раствора; процеживать готовые растворы; перемешивать раствор вручную; приготовлять раствор из сухих смесей под руководством мастера производственного обучения; соблюдать технику безопасности при работе под контролем и руководством мастера производственного обучения.
Результат обучения: 1) Выполнить подражательные действия по транспортированию и хранению компонентов штукатурных растворов и сухих строительных смесей.
Материаловедение. Специальная технология.
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Выполняет транспортировку компонентов штукатурных растворов и сухих строительных смесей к рабочему месту под контролем и руководством мастера производственного обучения.
2. Соблюдает технику безопасности под контролем и руководством мастера производственного обучения.
Результат обучения: 2) Выполнить подражательные действия по дозированию компонентов штукатурных растворов и смесей в соответствии с рецептурой.
Критерии оценки:
1. Дозирует компоненты строительного раствора под контролем и руководством мастера производственного обучения.
2. Соблюдает технику безопасности под контролем и руководством мастера производственного обучения.
Результат обучения: 3) Выполнить подражательные действия по перемешиванию компонентов штукатурных растворов и смесей вручную.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками использования ручных инструментов для перемешивания растворов под контролем и руководством мастера производственного обучения.
2. Соблюдает технику безопасности под контролем и руководством мастера производственного обучения.
Результат обучения:4) Выполнить подражательные действия по приготовлению раствора по заданному составу.
Критерии оценки:
1. Приготовляет строительный раствор по заданному составу под контролем и руководством мастера производственного обучения.
ПК 4. Выполнить простую штукатурку.
ПМ 04. Выполнение простой штукатурки под руководством мастера производственного обучения.
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения простой штукатурки внутри зданий под руководством мастера производственного обучения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: область применения простой штукатурки; назначение и применение штукатурных инструментов; виды штукатурных слоев; способы и технику нанесения раствора на поверхность; способы армирования штукатурных слоев сеткой; способы разравнивания раствора; технологию выполнения простой штукатурки под руководством мастера производственного обучения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: наносить послойно раствор вручную с технологическими перерывами различными способами; армировать штукатурные слои сеткой; разравнивать раствор различными инструментами под руководством мастера производственного обучения; соблюдать технику безопасности под руководством мастера производственного обучения.
Результат обучения:1) Выполнить подражательные действия по нанесению послойно раствора вручную с технологическими перерывами.
Специальная технология
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками набрасывания и намазывания раствора под контролем и руководством мастера производственного обучения.
2. Наносит раствор на поверхность послойно с технологическими перерывами под контролем и руководством мастера производственного обучения.
3. Соблюдает технику безопасности под контролем и руководством мастера производственного обучения.
Результат обучения:2) Выполнить подражательные действия по армированию штукатурных слоев сеткой.
Критерии оценки:
1. Нарезает сетку на куски нужного размера под контролем и руководством мастера производственного обучения.
2. Армирует штукатурные слои сеткой под контролем и руководством мастера производственного обучения.
Результат обучения: 3) Выполнить подражательные действия по разравниванию нанесенного раствора.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками разравнивания раствора под контролем и руководством мастера производственного обучения.
2. Соблюдает технику безопасности под контролем и руководством мастера производственного обучения.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 423
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 847
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1403000 – Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)
Квалификация:

1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді
Кәсіптік модульдер
Біліктілігі "140301 2 - Слесарь-сантехник"
КҚ01. Өндірістік санитарияның, өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын қадағалау және жұмыс орнын ұйымдастыру
КМ 01. Өндірістік санитарияның, өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын қадағалау және жұмыс орнын ұйымдастыруы
Бұл модуль жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы ережелері,өндірістік гигиена және өрт қауіпсіздігі, жеке гигиена және электр қауіпсіздігі стандарттары,алғашқы медициналық көмек көрсету,тестілеу және тарату құралдарын қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдылар сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қауіпсіздік техникасы, өндірістік гигиена және өрт қауіпсіздігі, жұмыс киімдерін күту және сақтау, электрлік соққыдан қорғану құралдарын пайдалану, жарықтандыру талаптары, жұмыс орнында желдету және қауіпсіздік ережелері, "рұқсат намалық тәртіптеме", "кәсіпорынның негізгі бөлімдері (бөлімдері, шеберханалары, учаскелері)", "орталық жылыту жүйесі, сумен жабдықтау, канализация" түсініктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қауіпсіздік техникасы, еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі стандарттарын сақтауға, еңбек және өндірістік тәртіп ережелерін сақтауға, электр тоғынан қорғану құралдарын пайдалануға, алғашқы көмек көрсетуге,тексеру құралдарына және бұйымдарға, жарықтандыруға арналған негізгі талаптарды сақтауға, желдетуге үйретеді.
Оқыту нәтижесі:1) Шеберханада және өндірісте қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды сақтау.
Еңбекті қорғау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04 Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся усваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о будущей профессии.
2. Имеет добросовестное отношение к труду.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе. 2. Имеет представления о способах решения профессиональных задач.
Профессиональные модули
Квалификация "140301 2 – Слесарь-сантехник"
ПК01. Соблюдать технику безопасности, правила пожарной безопасности, производственной санитарии и организовать рабочее место
ПМ01. Соблюдение техники безопасности, правил пожарной безопасности, производственной санитарии и организация рабочего места
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для: соблюдения техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности на производстве, соблюдения личной гигиены и норм электробезопасности, оказания доврачебной медицинской помощи, проверки и распределения инструмента на рабочем месте под руководством мастера более высокой квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику безопасности, производственную санитарию и пожарную безопасность на производстве, уход и хранение рабочей одежды, использование средств защиты от поражение током, требования к освещению, вентиляции и правил безопасности на рабочем месте, понятия "пропускной режим", "основные подразделения (отделы, цеха, участки) предприятия", "система центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостока".
При изучении модуля обучающие учатся: соблюдать технику безопасности, нормы охраны труда и пожарной безопасности на производстве, соблюдению правил трудовой и производственной дисциплины, использованию средств защиты от поражения электрическим током, оказанию доврачебной помощи, проверке инструмента и заготовки, соблюдению основных требовании к освещению, проветриванию и вентиляции рабочего места.
Результат обучения:1) Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда в учебной мастерской и на производстве.
Охрана труда
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Қауіпсіздік және оның міндеттері туралы қарапайым түсінігі бар.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқауларды сақтайды.
3. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың негізгі талаптарын сақтайды.
4. Өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
5. Жұмыс киіміне қойылатын гигиеналық талаптарға,оған қамқорлық жасауға және оны сақтау ережелерін сақтайды.
6. Еңбек және өндірістік тәртіп ережелеріне және жұмыс күнінің жұмыс тәртібін сақтайды.
7. Жеке гигиена ережелерін сақтайды.
8. Электр қауіпсіздік ережелеріне бағынады.
9. Электр тоғының соғуынан қорғайды.
10. Төтенше жағдайлар кезінде көмекке жүгіну тәртібін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақаттар және оны болдырмау жолдары мәселесін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жарақат алудың түрлері мен себептері туралы түсінігі бар.
2. Өндірістік жарақаттанудың алдын-алу жолдары туралы негізгі білімді бар.
3. Жарақаттарға көмек көрсету туралы түсінігі бар.
4. Апат болғанда көмекке жүгінудің қарапайым процедурасын түсінеді .
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс орнын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен жұмысқа және дайындауға қажетті құралдарды тексереді.
2. Құралдар мен жұмыс бөлшектерін ұтымды орналастырады.
3. Жұмыс орнында тазалықты қамтамасыз етеді.
4. Жұмыс орнында жарақтандыруға қойылатын негізгі талаптарын сақтайды.
5. Желдету режимдерін туралы түсінігі бар.
6. Жұмыс орнында белгіленген стандарттарға және қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның және оның бөлімшелерінің жұмысымен танысу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорының рұқсатнамалық тәртіптемесін түсінеді.
2. Кәсіпорынның негізгі бөлімшелері (аумақ, бөлімше т.б.) туралы түсінігі бар.
3. Кәсіпорынның және мүгедектігі ба қызметкердің жұмыс режимі туралы түсінік бар.
4. Сумен жабдықтаудың және кәрізінің орталықтандырылған жылу жүйесі туралы идея бар. .
5. Жұмыс орны туралы түсінігі бар.
6. Кәсіпорында қауіпсіздік техникасы мен ережелерін сақтайды.
7. Кәсіпорынның аумағында жүріс-тұрыс ережелерін сақтайды.
КҚ 02. Слесарлық және сантехникалық жұмыстарға еңбек құрал-жабдықтарын дайындау және тексеру
КМ 02. Слесарлық және сантехникалық жұмыстарға еңбек құрал-жабдықтарын дайындауы және тексеруі
Бұл модуль сантехникалық жұмыстарға арналған құрал-жабдықтарды және объектілерді дайындау және сынауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қазіргі заманғы материалдардың негізгі топтарын және олардың қолдану аймағын, сондай-ақ қара және түсті металдарды, фитингтерді, арматураларды және бекітпелерді, мөр басу материалдарын дайындау бойынша жұмыс тәртібін, қосалқы материалдарды дайындау мен аяқтауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жұмыс жағдайына, қосылыстардың тәртібіне және құралдармен жұмыс істеу ережелеріне, қолдану аясына негізделген металл емес материалдарды іріктеуге және қолдануға, арматураларды, фитингтер мен қондырғыларды, фитингтерді және диаметрлерді өлшеуді қолдана отырып, құралдарды дұрыс таңдау және дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыстың шарттары мен ерекшелігіне қарай қолмен механикалық құралдарды дайындауды орындау.
Электротехника
Материалтану
Енбекті қорғау
Арнайы технология
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Владеет элементарными сведениями о технике безопасности и ее задачах.
2. Проходит инструктаж по технике безопасности.
3. Соблюдает основные требования инструкций по охране труда.
4. Соблюдает требования производственной санитарии и пожарной безопасности.
5. Соблюдает гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения.
6. Соблюдает правила трудовой и производственной дисциплины и режим рабочего дня.
7. Соблюдает правила личной гигиены.
8. Придерживается норм и правил электробезопасности.
9. Использует средства защиты от поражения электрическим током.
10. Имеет представление о порядке обращения за помощью при возникновении аварийных ситуаций.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами производственного травматизма и путей его предупреждения.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о видах и причинах травматизма.
2. Владеет элементарными знаниями о путях предупреждения производственного травматизма.
3. Имеет представление об оказании помощи при травматизме.
4. Имеет представление о элементарном порядке обращения за помощью при наступлении несчастного случая.
Результат обучения: 3) Организовать рабочее место.
Критерии оценки:
1. Проверяет необходимый для работы инструмент и заготовки под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Рационально располагает инструмент и заготовки на рабочем месте.
3. Обеспечивает и поддерживает чистоту на рабочем месте.
4. Соблюдает основные требования, предъявляемые к освещению рабочего места.
5. Владеет знаниями о режимах проветривания и вентиляции.
6. Соблюдает установленные нормы и правила безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 4) Ознакомиться с работой предприятия и его подразделений.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о пропускном режиме предприятия.
2. Имеет представление об основных подразделениях (отделах, участках) предприятия.
3. Имеет представление о режиме работы предприятия и работника с ограниченными возможностями здоровья.
4. Имеет представление о системе центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостока.
5. Имеет представление о рабочем месте.
6. Соблюдает технику и правила безопасности на предприятии.
7. Соблюдает правила поведения на территории предприятия.
ПК 02. Проверить и подготовить к слесарным и сантехническим работам средства и предметы труда
ПМ 02. Проверка и подготовка к слесарным и сантехническим работам средств и предметов труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: подготовкии проверки средств и предметов труда к сантехническим работам.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные группы современных материалов и область их применения, а также черных и цветных металлов, выборку фитингов, фасонных частей арматуры и средств крепления, порядок выполнения работы по подготовке уплотнительных материалов и растворов, подготовку и комплектацию вспомогательных материалов.
При изучении модуля, обучающиеся учатся: правильно выбирать и готовить инструменты в зависимости от условии работы, порядку подключения и правилам работы с инструментами, подбору и применению неметаллических материалов исходя из сферы применения, выборке фитингов, фасонных частей арматуры и средств, крепления, измерению диаметров труб, фитингов различными способами, выполнению работ по подготовке уплотнительных материалов, герметиков и растворов, выполнению работ по подготовке и комплектации вспомогательных материалов.
Результат обучения: 1) Выполнять подготовку ручных механических инструментов в зависимости от условий и специфики работы.
Электротехника
Материаловедение
Специальная технология
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Әр түрлі механикалық құралдардың мақсатына қатысты негізгі білімі бар.
2. Жоғары білікті маманның басшылығымен жұмыстың шарттары мен ерекшелігіне байланысты қажетті қолмен механикалық құралдарды таңдайды.
3. Жоғары білікті мастердің жетекшілігімен қолмен механикалық құралдарды дайындайды.
4. Қолмен механикалық құралдармен жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
5. Жабдықтарды одан әрі пайдалану және пайдалану үшін жарамдылығы туралы шешім қабылдайды.
6. Нормативтік құжаттарға сәйкес жоғары білікті маманның басшылығымен өртке қарсы шараларды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр қауіпсіздік бойынша рұқсатқа сәйкес жұмыс жағдайларына және ерекшеліктеріне байланысты электр құралдарын дайындауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электр құралдарының жұмыс істеу мақсаты туралы қарапайым білімі бар.
2. Электр құралдарының жұмыс істеу принциптері туралы қарапайым білімдерге ие болды.
3. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен электр қауіпсіздігіне төзімділікке сәйкес жұмыстың шарттары мен ерекшелігіне байланысты электр құралдарын таңдайды.
4. Жоғарғы біліктілік шебері жетекшілігімен жұмыс істеу үшін электр құралдарын дайындайды.
5. Электр құралдарымен жұмыс істеу тәртібін және ережелерін қадағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазіргі заманғы материалдар туралы негізгі ақпарат болуы.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазіргі заманғы материалдардың көлемін біледі.
2. Материалдарды және металл емес материалдардың қасиеттерін біледі.
3. Коррозия туралы негізгі білімді,коррозиядан қорғау шаралары мен әдістерін меңгерді.
Оқытудың нәтижесі: 4) Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен құбырларды таңдау және сұрыптау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құбылар, құбырлар түрлері, құбырларға қойылатын техникалық талаптар туралы түсінік бар.
2. Түтіктерді бөлшектеу және монтаждау үшін жұмыс орнын және құралдарын дайындайды.
3. Құрастыру құбырының қосылыстарын бөлшектейді.
4. Құбыр диаметрін өлшейді.
5. Біліктілігі жоғары шебердің басшылығымен бөлшектерді жарамды, жөндеуге жарайтын және жарамсыз деп бөледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен құбыр материалына байланысты арматуралары мен бекітпелерінің арматурасын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Фитингтер мен бекіткіштердің мақсаты туралы түсінік бар.
2. Арматураларды фитингтерді және бекітпелерді таңдайды.
3. Құбырларды фитингтер мен бекіту құралдарымен жалғау бойынша жұмыстар жүргізеді.
4. Фитингтер мен арматура диаметрлерін әр түрлі тәсілдермен өлшейді.
5. Құбырларды кесу жұмыстарын жүргізеді, сондай-ақ біліктілігі жоғары шеберлердің басшылығымен жылытылатын бөліктермен жұмыс істейді.

1. Владеет элементарными знаниями о назначении различных видов ручных механических инструментов.
2. Выбирает необходимые ручные механические инструменты в зависимости от условий и специфики работы под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Готовит ручные механические инструменты к работе под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Соблюдает правила безопасности работы с ручным механическим инструментом.
5. Принимает решение о годности оборудования к дальнейшей работе и эксплуатации.
6. Выполняет противопожарные мероприятия в соответствии с нормативными документами под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 2) Выполнять подготовку электрических инструментов в зависимости от условий и специфики работы в соответствии с допуском по электробезопасности.
Критерии оценки:
1. Владеет элементарными знаниями о назначении электрических инструментов.
2. Владеет элементарными знаниями о принципах работы электрических инструментов.
3. Выбирает электрические инструменты в зависимости от условий и специфики работы в соответствии с допуском по электробезопасности под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Подготавливает электрические инструменты к работе под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Соблюдает порядок подключения и правила работы с электрическими инструментами.
Результат обучения: 3) Владеть элементарными сведениями о современных материалах.
Критерии оценки:
1. Владеет элементарными знаниями об области применения современных материалов.
2. Имеет простейшие знания о свойствах металлов и неметаллических материалов.
3. Владеет элементарными знаниями о коррозии, меры и способы защиты от коррозии.
Результат обучения: 4) Подбирать и выполнять сортировку труб под руководством мастера более высокой квалификации.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о трубах, видах труб, технических требованиях к трубам.
2. Подготавливает рабочее место и инструменты для разборки и сборки трубных соединений.
3. Проводит разборку, сборку трубных соединений,
4. Измеряет диаметр труб.
5. Распределяет детали на годные, подлежащие ремонту, и не годные под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 5) Осуществлять выборку фитингов, фасонных частей арматуры и средств крепления в зависимости от материала труб под руководством мастера более высокой квалификации.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о назначении фитингов и средств крепления.
2. Выбирает фитинги, фасонные части арматуры и средства крепления.
3. Проводит работы по соединению труб фитингами и средствами крепления.
4. Измеряет диаметры фитингов и фасонных частей арматуры различными способами.
5. Выполняет работы по резке труб, а также работает с разогретыми деталями под руководством мастера более высокой квалификации.

6. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен фитингтердің сенімділігін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 7) Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен тығыздағыш материалдарды, тығыздағыштар мен ерітінділерді дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сантехникалық жұмыстарға арналған тығыздағыш материалдармен тығыздағыштардың түрлерін сипаттайды.
2. Сантехникалық қондырғылардың әртүрлі қосылыстары үшін тығыздағыш материалдар мен тығыздағыштарды пайдалануды тексереді.
3. Мөрленетін материалдар мен тығыздағыштарды пайдалануды тексереді.
4. Жұмыс үшін шешімдер дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен қосалқы материалдарды дайындау және аяқтау бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Айдағыштарды, муфталар мен құлыптарды сипаттайды.
2. Қарсысомындарды, муфталарды және құлыптауды реттейді.
3. жылтыр муфталар мен қарсысомындарды жиынтықтайды.
ҚК 03. Қол құралдары мен механикаландырылған жабдықтарды пайдаланып қарапайым жалпы механикалық операцияларды орындау
КМ 03. Қол құралдары мен механикаландырылған жабдықтарды пайдаланып қарапайым жалпы механикалық операцияларды орындауы
Бұл модуль қарапайым металды алу, өлшеу және сантехникалық құралдарды таңдау және пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар слесарлық жұмыстардың негіздерін, өлшеу және сантехникалық құралдармен жұмыс жасауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сантехниканың негіздерін, өлшеу және сантехникалық құралдарды таңдауды, сантехниканы орындауға арналған материалдар және қарапайым сантехниканың жұмысы туралы үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дайындық слесарлық жұмыстарын орындау.
Слесарлық іс
Электротехника
Материалтану
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Слесарлық жұмыстың негізін біледі.
2. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен жұмыс орнында қауіпсіздікті сақтайды.
3. Жұмыс орнына белгіленген талаптарға сәйкес дайындалады.
4. Жоғарғы білікті шебердің жетекшілігімен өлшеу және сантехникалық құралдарын қолданудың мақсаты мен ережесі туралы түсінік бар.
5. Жоғарғы білікті шебердің жетекшілігімен өлшеу және слесарь құралдарын таңдайды.
6. Ең қарапайым сантехникалық жұмыстарды орындау үшін қажетті материалдарды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қарапайым слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Ең қарапайым сантехникалық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
2. Ең қарапайым сантехникалық жұмыстарын орындау кезінде технологиялық дәйектілікті сақтайды.
3. Жоғарғы білікті шеберлердің жетекшілігімен металлды пышақ және қайшымен кесуді суықтай өңдеу бойынша орындайды.
4. Жоғарғы білікті шебердің жетекшілігімен бұрғылау және тегістеу жұмыстары бойынша жұмыстар жүргізіледі.
КҚ 04. Құбыр желілерін және күрделі емес сантехникалық жабдықтарды монтаждау және сантехникалық жүйелерді жөндеу мен қызмет көрсетуді орындау.
КМ 04. Құбыр желілерін және күрделі емес сантехникалық жабдықтарды монтаждау және сантехникалық жүйелерді жөндеу мен қызмет көрсетуді орындауы
Бұл модуль құбырларды монтаждау бойынша жұмыстарды орындау, ажыратылатын және жалғыз қосылыстар мен қарапайым сантехникалық жабдықтар, сантехникалық жүйелерді жөндеу және қызмет көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құбырлар мен құбыр желілерінің байланыстырудың түрлерін, құбырларды жөндеу жұмыстарының орындауды, сантехникалық жүйелерді жөндеу және қызмет көрсетуді, сүзгілерді ауыстыруды, құбырдың ластануын тазартуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: ажыратылатын және ажыратылмайтын байланыстарды монтаждауды, құбырларды орнатуды, сантехникалық жабдықтарды орнатуды, сантехникалық жүйелерді жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді, сантехникалық қондырғыларды орнату және алып тастауды, гофрлер мен бүктемелерді ауыстыруды, тығыздыққа арналған буындарды тексеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құбырлар мен қарапайым сантехникалық жабдықтарды монтаждауды жүзеге асыру.
Электротехника
Материалтану,
Сурет салу
Еңбекті қорғау,
Арнайы технологиялар,
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

6. Проверяет надежность фитинговых соединений под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 7) Выполнять работы по подготовке уплотнительных материалов, герметиков и растворов под руководством мастера более высокой квалификации.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды уплотнительных материалов и герметиков для сантехнических работ.
2. Подбирает необходимый вид уплотнительных материалов и герметиков для различных соединений сантехнических узлов.
3. Проверяет использование уплотнительных материалов и герметиков.
4. Готовит растворы для работы.
Результат обучения: 8) Выполнять работы по подготовке и комплектации вспомогательных материалов под руководством мастера более высокой квалификации.
Критерии оценки:
1. Характеризует сгоны, муфты и контргайки.
2. Сортирует сгоны, муфты и контргайки.
3. Комплектует сгоны муфты и контргайки.
ПК 03. Выполнять простые общеслесарные операции ручными инструментами и на механизированном оборудовании
ПМ 03. Выполнение простых общеслесарных операции ручными инструментами и на механизированном оборудовании
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: приема выполнения простых слесарных работ, подбора и применения измерительных и слесарных инструментов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы слесарного дела, работу с измерительными и слесарными инструментами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: основам слесарного дела, подбору измерительных и слесарных инструментов, материалов для выполнения слесарных работ, выполнению простых слесарных работ.
Результат обучения: 1) Выполнять подготовительные слесарные работы
Слесарное дело
Электротехника
Материаловедение
Охрана труда
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет информацией об основах слесарного дела.
2. Соблюдает технику безопасности на рабочем месте под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Готовит рабочее место в соответствии с установленными требованиями.
4. Имеет представление о назначении и правилах применения измерительных и слесарных инструментов под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Подбирает измерительные и слесарные инструменты под руководством мастера более высокой квалификации.
6. Подбирает необходимые материалы для выполнения простейших слесарных работ.
Результат обучения: 2) Выполнять простейшие слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности при выполнении простейших слесарных работ.
2. Соблюдает технологическую последовательность при выполнении простейших слесарных работ.
3. Выполняет работы по холодной обработке металла резка металла ножовкой и ножницами, под руководством мастера более высокой квалификации..
4. Выполняет работы по нарезанию резьбы и притирке и доводке соединении по руководством мастера более высокой квалификации.
ПК.04. Проводить монтаж трубопроводов и не сложного сантехнического оборудования, работы по ремонту и обслуживанию сантехнических систем
ПМ 04. Проведение монтажа трубопроводов и не сложного сантехнического оборудования и работ по ремонту и обслуживанию сантехнических систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: выполнения работ по монтажу трубопроводов, разъемных и неразъемных соединении и несложного сантехнического оборудования, работы по ремонту и обслуживанию сантехнических систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды соединении труб и трубопроводов, умение выплнять работы по монтажу трубопроводов, проводить работы по ремонту и обслуживанию сантехнических систем, очистка, замена фильтров, удаление засоров.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять сборку разъемных и неразъемных соединении, монтажу трубопроводов, установке сантехнического оборудования, ремонту и обслуживанию сантехнических систем, монтаж и демонтаж сантехнических узлов, замена гофр и колен, проверка швов на герметичность.
Результат обучения: 1) Выполнить монтаж трубопроводов и несложного сантехнического оборудования
Электротехника
Материаловедение
Черчение
Охрана труда
Спецтехнология
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Құбырлар мен құбырларды қосудың түрлері туралы түсінігі бар
2. Қарапайым санитарлық-техникалық құралдардың мақсатын сипаттайды.
3. Құбырлар мен қарапайым сантехникалық жабдықтарды орнату кезінде сақтық шараларын сақтайды.
4. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен құбырлар мен қарапайым сантехникалық жабдықтарды монтаждау әдісін таңдайды.
5. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен құбырларды орнату әдісін таңдайды.
6. Жоғарғы білікті шебердің жетекшілігімен сантехникалық құралдардың өндірісінде алынбалы және бір реттік қосылыстарды монтаждауды жүзеге асырады.
7. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен қарапайым сантехникалық жабдықты орнатады және қосады.
8. Тақырыптық әрекеттерді орындау кезінде жоспарлау алгоритміне сәйкес келеді.
9. Құбырлар мен қарапайым сантехникалық жабдықтарды монтаждау кезінде технологиялық дәйектілікті сақтайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Сантехникалық жүйелер мен қарапайым жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстар жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сантехникалық жүйелердің түрлерін сипаттайды.
2. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен сантехникалық жүйелер мен жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша құралдарды таңдауды жүргізеді.
3. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен сантехникалық қондырғылар мен жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша объектіні дайындауды жүргізеді.
4. Жоғарғы білікті шебердің жетекшілігімен қондырғылар мен сантехникалық жүйелерді жөндеу бойынша қарапайым сантехникалық жұмыстар жүргізеді.
5. Сантехника жабдықтарын қалпына келтіру жұмыстарын орындайды.
6. Қалыпты әдіспен қоқыстардың кептелуін жою арқылы бұғаттайды.
7. Қарапайым жөндеулерді орындау кезінде бағыттауды қолданады.
8. Тақырыптық әрекеттерді орындау кезінде жоспарлау алгоритмін сақтайды.
9. Сантехникалық жүйелер мен қарапайым сантехникалық жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
10. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен сантехникалық қондырғылар мен қарапайым сантехникалық жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау кезінде технологиялық дәйектілікті сақтайды.
КҚ 05. Слесарь-сантехниктің негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 05. Слесарь-сантехниктің негізгі жұмыс түрлерін орындауы
Бұл модуль санитарлық-техникалық жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, құбырларды монтаждау және бөлшектеу, қарапайым сантехникалық жабдықтарды жөндеу, тазалау және тазалау бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: құбырларды монтаждау және бөлшектеу, жөндеу жұмыстарының әдістемесі және қарапайым сантехникалық жабдықтар мен сантехникалық жүйелерді жөндеу, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу әдісін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сантехникалық жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді, құбырларды монтаждау және бөлшектеуді, қарапайым сантехникалық жабдықтарды жөндеу, блоктарды тазалау және жоюды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сантехник/ слесарьдың практикалық жұмысын орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Имеет представление о видах соединений труб и трубопроводов.
2. Характеризует назначение несложного сантехнического оборудования.
3. Соблюдает технику безопасности при монтаже трубопроводов и несложного сантехнического оборудования.
4. Проводить подготовку объекта к монтажу трубопроводов и несложного сантехнического оборудования под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Выбирает способ монтажа трубопроводов под руководством мастера более высокой квалификации.
6. Выполняет сборку разъемных и неразъемных соединений при изготовлении сантехнических узлов под руководством мастера более высокой квалификации.
7. Устанавливает и подключает несложное сантехническое оборудование под руководством мастера более высокой квалификации.
8. Соблюдает алгоритм расписаний при выполнении предметных действий.
9. Соблюдает технологическую последовательность при выполнении монтажа трубопроводов и несложного сантехнического оборудования.
Результат обучения: 2) Проводить работы по ремонту и обслуживанию сантехнических систем и несложного оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды сантехнических систем.
2. Проводит подбор инструмента для выполнения ремонтных работ и обслуживания сантехнических систем и оборудования под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Проводит подготовку объекта к проведению работ по ремонту и обслуживанию сантехнических систем и оборудования под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Выполняет простые слесарные работы по ремонту узлов и сантехнических систем под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Выполняет реставрационные работы сантехнического оборудования.
6. Удаляет засоры обычным методом путем пробивания мусорных пробок.
7. Применяет технологическую карту при выполнении простых ремонтных работ.
8. Соблюдает алгоритм расписаний при выполнении предметных действий.
9. Соблюдает технику безопасности при проведении работ по ремонту и обслуживанию сантехнических систем и несложного сантехнического оборудования.
10. Соблюдает технологическую последовательность при выполнении работ по ремонту и обслуживанию сантехнических систем и несложного сантехнического оборудования под руководством мастера более высокой квалификации.
ПК 05. Выполнить основные виды работ слесаря-сантехника
ПМ 05. Выполнение основных видов работ слесаря-сантехника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: выполнения ремонта и обслуживания сантехнического оборудования, монтажа и демонтажа трубопроводов, ремонта несложного сантехнического оборудования, выполнения работ по очистке и устранению засоров.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: последовательность выполнения монтажа и демонтажа трубопроводов, технику выполнения ремонтных работ и обслуживания несложного сантехнического оборудования и сантехнических систем, технике проведения реставрационных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: ремонту и обслуживанию сантехнического оборудования, монтажу и демонтажу трубопроводов, ремонту несложного сантехнического оборудования, очистке и устранению засоров.
Результат обучения: 1) Выполнить практические работы слесаря –сантехника.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Санитарлық жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау.
3. Жоғары білікті шебердің басқаруымен болат, шойын және пластмасса құбырларын монтаждайды, бөлшектейді және жөндейді.
4. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен қарапайым сантехникалық жабдықтарды, крандарды, крандарды, клапандарды, тазартқыштарды жөндеуді қамтамасыз етеді.
5. Тосқауылдарды жою үшін жұмыстарды орындайды.
6. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен керамикалық және фаянс сантехникалық бұйымдарын тазалау және қалпына келтіру жүргізеді.
7. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен сантехникалық жұмыстар жүргізген кезде слесарлық өңдеуді орындайды.
8. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен сантехникалық жабдық пен жеке компоненттерді жөндеу және қызмет көрсету жұмыстарын жүргізеді.
9. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен сантехникалық жүйелерді жөндеу және қызмет көрсету жұмыстарын жүргізеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 426-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 850-қосымша
"Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1400000 - Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1403000 - Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді монтаждау және пайдалану (түрлері бойынша)
Білілктілігі:
140301 2 - Слесарь-сантехник
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдар
(орташа ақыл-ой кемістігі)
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіби коммуникацияның қарапайым негіздерін қолдану
БМ 01. Кәсіби коммуникацияның қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіби қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің және жазбаша грамматиканың және қарапайым негіздеріне ие болу.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Организовывает рабочее место.
2. Соблюдать технику безопасности при проведении сантехнических работ.
3. Выполняет монтаж, демонтаж и ремонт стальных, чугунных и пластиковых трубопроводов под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Проводит ремонт несложного сантехнического оборудования, кранов, смесителей, вентилей, смывных бачков под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Выполняет работы по устранению засоров.
6. Проводит очистку и реставрацию керамических и фаянсовых санитарно-технических изделий под руководством мастера более высокой квалификации.
7. Выполняет слесарную обработку деталей при проведении сантехнических работ под руководством мастера более высокой квалификации.
8. Выполняет работы по обслуживанию и ремонту сантехнического оборудования и отдельных узлов под руководством мастера более высокой квалификации.
9. Выполняет работы по обслуживанию и ремонту сантехнических систем под руководством мастера более высокой квалификации.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 426
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 850
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1403000 – Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)
Квалификация:
140301 2 – Слесарь-сантехник
Категория: лица с особыми
образовательными
потребностями (умственная
отсталость умеренной
степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 01. Применять элементарные основы профессионального общения
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устных и письменных видах речевой деятельности и информационной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, необходимые для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы, овладевать техникой их практического применения.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными основами грамматики письма и правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:

1. Қауіпсіздік және оның міндеттері туралы қарапайым түсінігі бар.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқауларды біледі.
3. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың негізгі талаптарын сақтайды.
4. Өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
5. Жұмыс киіміне қойылатын гигиеналық талаптарға,оған қамқорлық жасауға және оны сақтау ережелерін сақтайды.
6. Еңбек және өндірістік тәртіп ережелеріне және жұмыс күнінің жұмыс тәртібін сақтайды.
7. Жеке гигиена ережелерін сақтайды.
8. Электр қауіпсіздік ережелеріне бағынады.
9. Электр тоғының соғуынан қорғайды.
10. Төтенше жағдайлар кезінде көмекке жүгіну тәртібін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік жарақаттар және оны болдырмау жолдары туралы қарапайым білімі бар
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жарақат алудың түрлері мен себептері туралы түсінігі бар.
2. Өндірістік жарақаттанудың алдын-алу жолдары туралы негізгі білімді бар.
3. Жоғары білікті шебердің көмегімен жарақаттарға көмек көрсету туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің жетекшілігімен жұмыс орнын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен жұмысқа және дайындауға қажетті құралдарды тексереді.
2. Құралдар мен жұмыс бөлшектерін ұтымды орналастырады.
3. Жұмыс орнында тазалықты қамтамасыз етеді.
4. Жұмыс орнында жарақтандыруға қойылатын негізгі талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның және оның бөлімшелерінің жұмысымен танысу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорының рұқсатнамалық тәртіптемесін біледі.
2. Кәсіпорынның негізгі бөлімшелері (аумақ, бөлімше т.б.) туралы түсінігі бар.
3. Кәсіпорынның және мүгедектігі ба қызметкердің жұмыс режимі туралы түсінік бар.
4. Сумен жабдықтаудың және канализцияның орталықтандырылған жы жүйесі туралы түсінігі бар.
5. Жұмыс орны туралы түсінгі бар.
6. Кәсіпорында қауіпсіздік техникасы мен ережелерін сақтайды.
7. Кәсіпорынның аумағында жүріс-тұрыс ережелерін сақтайды.
КҚ 02. Слесарлық және сантехникалық жұмыстарға еңбек құрал-жабдықтарын дайындау және тексеру
КМ 02. Слесарлық және сантехникалық жұмыстарға еңбек құрал-жабдықтарын дайындауы және тексеруі
Бұл модуль сантехникалық жұмыстарға арналған құрал-жабдықтарды және объектілерді дайындау және сынауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қазіргі заманғы материалдардың негізгі топтарын және олардың қолдану аймағын, сондай-ақ қара және түсті металдарды, фитингтерді, арматураларды және бекітпелерді, мөр басу материалдарын дайындау бойынша жұмыс тәртібін, қосалқы материалдарды дайындау мен аяқтауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жұмыс жағдайына, қосылыстардың тәртібіне және құралдармен жұмыс істеу ережелеріне, қолдану аясына негізделген металл емес материалдарды іріктеуге және қолдануға, арматураларды, фитингтер мен қондырғыларды, фитингтерді және диаметрлерді өлшеуді қолдана отырып, құралдарды дұрыс таңдау және дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыстың шарттары мен ерекшелігіне қарай қолмен механикалық құралдарды дайындауды орындау.
Электротехника
Материалтану
Арнайы технология
Енбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Имеет простейшие знания по технике безопасности.
2. Под руководством мастера проходит инструктаж по технике безопасности.
3. Под руководством мастера Соблюдает основные требования инструкций по охране труда.
4. Под руководством мастера соблюдает требования производственной санитарии и пожарной безопасности.
5. Под руководством мастера соблюдает гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения.
6. Под руководством мастера соблюдает правила трудовой и производственной дисциплины и режим рабочего дня.
7. Соблюдает правила личной гигиены.
8. Под руководством мастера придерживается норм и правил электробезопасности.
9. Под руководством мастера использует средства защиты от поражения электрическим током.
10. С помощью мастера может определить порядок обращения за помощью при возникновении аварийных ситуаций.
Результат обучения: 2) Имеет простейшие знания по вопросам производственного травматизма и путей его предупреждения.
Критерии оценки:
1. Имеет простейшие знания о видах и причинах травматизма.
2. Имеет простейшие знания о путях предупреждения производственного травматизма.
3. С помощью мастера может определить порядок обращения за помощью при наступлении несчастного случая.
Результат обучения: 3) Организовать рабочее место под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Проверяет необходимый для работы инструмент и заготовки под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Рационально располагает инструмент и заготовки на рабочем месте под руководством мастера.
3. Обеспечивает и поддерживает чистоту на рабочем месте под руководством мастера.
4. Соблюдает установленные нормы и правила безопасности на рабочем месте под руководством мастера.
Результат обучения: 4) Ознакомиться с работой предприятия и его подразделений.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о пропускном режиме предприятия.
2. Имеет простейшее представление об основных подразделениях (отделах, участках) предприятия.
3. Имеет простейшее представление о режиме работы предприятия и работника с ограниченными возможностями здоровья.
4. Имеет простейшее представление о системе центрального отопления, водоснабжения, канализации и водостока.
5. Имеет простейшее представление о рабочем месте.
6. Под руководством мастера соблюдает технику и правила безопасности на предприятии.
7. Под руководством мастера соблюдает правила поведения на территории предприятия.
ПК 02. Проверить и подготовить к слесарным и сантехническим работам средства и предметы труда
ПМ 02. Проверка и подготовка к слесарным и сантехническим работам средств и предметов труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: подготовкии проверки средств и предметов труда к сантехническим работам.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные группы современных материалов и область их применения, а также черных и цветных металлов, выборку фитингов, фасонных частей арматуры и средств крепления, порядок выполнения работы по подготовке уплотнительных материалов и растворов, подготовку и комплектацию вспомогательных материалов.
При изучении модуля, обучающиеся учатся: правильно выбирать и готовить инструменты в зависимости от условии работы, правилам работы с инструментами, подбору и применению неметаллических материалов исходя из сферы применения, выборке фитингов, фасонных частей арматуры и средств, крепления, измерению диаметров труб, фитингов различными способами, выполнению работ по подготовке уплотнительных материалов, герметиков и растворов, выполнению работ по подготовке и комплектации вспомогательных материалов под руководством мастера более высокой квалификации
Результат обучения: 1) Выполнять подготовку ручных инструментов в зависимости от условий и специфики работы под руководством мастера.
Электротехника
Материаловедение
Специальная технология
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Әр түрлі механикалық құралдардың мақсатына қатысты негізгі білімі бар.
2. Жоғары білікті маманның басшылығымен жұмыстың шарттары мен ерекшелігіне байланысты қажетті қолмен механикалық құралдарды таңдайды.
3. Жоғары білікті мастердің жетекшілігімен қолмен механикалық құралдарды дайындайды.
4. Қолмен механикалық құралдармен жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қазіргі заманғы материалдар туралы түсінігі бар.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазіргі заманғы материалдардың көлемі туралы негізгі білімі бар.
2. Металдарды және металл емес материалдардың қасиеттерін біледі.
3. Коррозия туралы негізгі білімді, коррозиядан қорғау шаралары мен әдістерін меңгерді.
Оқытудың нәтижесі: 3) Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен құбырларды таңдау және сұрыптау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құбылар, құбырлар түрлері, құбырларға қойылатын техникалық талаптар туралы түсінік бар.
2. Жоғары білікті шебердің басшылығымен түтіктерді бөлшектеу және монтаждау үшін жұмыс орнын және құралдарын дайындайды.
3. Жоғары білікті шебердің басшылығымен құрастыру құбырының қосылыстарын бөлшектейді.
4. Шебердің жетекшілігімен құбыр диаметрін өлшейді.
5. Біліктілігі жоғары шебердің басшылығымен бөлшектерді жарамды, жөндеуге жарайтын және жарамсыз деп бөледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен құбыр материалына байланысты арматуралары мен бекітпелерінің арматурасын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Фитингтер мен бекіткіштердің мақсаты туралы түсінік бар.
2. Жоғары білікті шебердің басшылығымен арматураларды фитингтерді және бекітпелерді таңдайды.
3. Жоғары білікті шебердің басшылығымен құбырларды фитингтер мен бекіту құралдарымен жалғау бойынша жұмыстар жүргізеді.
4. Жоғары білікті шебердің басшылығымен фитингтер мен арматура диаметрлерін әр түрлі тәсілдермен өлшейді.
5. Жоғары білікті шебердің басшылығымен құбырларды кесу жұмыстарын жүргізеді, сондай-ақ біліктілігі жоғары шеберлердің басшылығымен жылытылатын бөліктермен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен тығыздағыш материалдарды, тығыздағыштар мен ерітінділерді дайындау бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сантехникалық жұмыстарға арналған тығыздағыш материалдар мен тығыздағыштардың қарапайым түрлерін түсінеді.
2. Шебердің басшылығымен сантехникалық қондырғылардың әртүрлі қосылыстары үшін үлгілерге сәйкес тығыздағыш материалдар мен тығыздағыштардың қажетті түрін таңдайды.
3. Шебердің басшылығымен тығыздағыш материалдарды және тығыздағыштарды пайдалануды тексереді.
4. Шебердің жетекшілігімен жұмысқа арналған шешімдер дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Шеберлердің басшылығымен қосалқы материалдарды дайындау және аяқтау бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Имеет простейшие знания о назначении различных видов ручных инструментов.
2. Выбирает необходимые ручные инструменты в зависимости от условий и специфики работы под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Готовит ручные инструменты к работе под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Соблюдает правила безопасности работы с ручным инструментом работы под руководством мастера
Результат обучения: 2) Владеть элементарными сведениями о современных материалах.
Критерии оценки:
1. Владеет элементарными знаниями об области применения современных материалов.
2. Имеет простейшие знания о свойствах металлов и неметаллических материалов.
3. Владеет элементарными знаниями о коррозии, меры и способы защиты от коррозии.
Результат обучения: 3) Подбирать и выполнять сортировку труб под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Имеет простейшее представление о трубах, видах труб и их назначении.
2. Подготавливает рабочее место и инструменты для разборки и сборки трубных соединений под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Проводит разборку, сборку трубных соединений под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Измеряет диаметр труб по алгоритму действий под руководством мастера.
5. Распределяет детали на годные, подлежащие ремонту и не годные по образцу под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 4) Осуществлять выборку фитингов, фасонных частей арматуры и средств крепления в зависимости от материала труб под руководством мастера
Критерии оценки:
1. Имеет простейшее представление о назначении фитингов и средств крепления.
2. Выбирает фитинги, фасонные части арматуры и средства крепления по отдельным признакам, согласно маркировке, внешнему виду, чертежам, образцам под руководством мастера
3. Проводит работы по соединению труб фитингами и средствами крепления по алгоритму под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Измеряет диаметры фитингов и фасонных частей арматуры по образцу под руководством мастера
5. Проверяет надежность фитинговых соединений под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 5) Выполнять работы по подготовке уплотнительных материалов, герметиков и растворов под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Имеет простые представления о видах уплотнительных материалов и герметиков для сантехнических работ.
2. Подбирает необходимый вид уплотнительных материалов и герметиков по шаблонам для различных соединений сантехнических узлов под руководством мастера.
3. Проверяет использование уплотнительных материалов и герметиков под руководством мастера.
4. Готовит растворы для работы под руководством мастера
Результат обучения: 6) Выполнять работы по подготовке и комплектации вспомогательных материалов под руководством мастера.
Критерии оценки:

1. Айдағыштарды, муфталар мен құлыптарды сипаттайды.
2. Қарсысомындарды, муфталарды және құлыптауды реттейді.
3. Жылтыр муфталар мен қарсысомындарды жиынтықтайды.
ҚК 03. Қол құралдары мен механикаландырылған жабдықтарды пайдаланып қарапайым жалпы механикалық операцияларды орындау
КМ 03. Қол құралдары мен механикаландырылған жабдықтарды пайдаланып қарапайым жалпы механикалық операцияларды орындауы
Бұл модуль қарапайым металды алу, өлшеу және сантехникалық құралдарды таңдау және пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар слесарлық жұмыстардың негіздерін, өлшеу және сантехникалық құралдармен жұмыс жасауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сантехниканың негіздерін, өлшеу және сантехникалық құралдарды таңдауды, сантехниканы орындауға арналған материалдар және қарапайым сантехниканың жұмысы туралы үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен дайындық слесарлық жұмыстарын орындау.
Слесарлық іс
Электротехника
Материалтану
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Слесар ісінің негізін біледі.
2. Шебердің жетекшілігімен жұмыс орнында қауіпсіздікті сақтайды.
3. Жұмыс орнына белгіленген талаптарға сәйкес дайындалады.
4. Шебердің жетекшілігімен өлшеу және сантехникалық құралдарын қолданудың мақсаты мен ережесі туралы түсінік бар.
5. Шебердің жетекшілігімен өлшеу және слесарь құралдарын таңдайды.
6. Шебердің жетекшілігімен ең қарапайым сантехникалық жұмыстарды орындау үшін қажетті материалдарды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен қарапайым слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шебердің басшылығымен ең қарапайым сантехникалық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздікті сақтайды.
2. Шебердің басшылығымен ең қарапайым сантехникалық жұмыстарын орындау кезінде технологиялық дәйектілікті сақтайды.
3. Шебердің басшылығымен дайындама бетіне белгілеу сызықтарын (таңбаларын) салады.
4. Шебердің басшылығымен нүктемен белгілеу бойынша жұмыстарды орындайды.
5. Шебердің басшылығымен металдарды кесу бойынша жұмыстарды орындайды.
6. Шебердің басшылығымен ішкі және сыртқы бұранданы кесу бойынша жұмыстарды орындайды.
КҚ 04. Құбыр желілерін және күрделі емес сантехникалық жабдықтарды монтаждау және сантехникалық жүйелерді жөндеу мен қызмет көрсетуді орындауға қатысу
КМ 04. Құбыр желілерін және күрделі емес сантехникалық жабдықтарды монтаждау және сантехникалық жүйелерді жөндеу мен қызмет көрсетуді орындауға қатысу
Бұл модуль құбырларды монтаждау бойынша жұмыстарды орындау, ажыратылатын және жалғыз қосылыстар мен қарапайым сантехникалық жабдықтар, сантехникалық жүйелерді жөндеу және қызмет көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құбырлар мен құбыр желілерінің байланыстырудың түрлерін, құбырларды жөндеу жұмыстарының орындауды, сантехникалық жүйелерді жөндеу және қызмет көрсетуді, сүзгілерді ауыстыруды, құбырдың ластануын тазартуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: ажыратылатын және ажыратылмайтын байланыстарды монтаждауды, құбырларды орнатуды, сантехникалық жабдықтарды орнатуды, сантехникалық жүйелерді жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді, сантехникалық қондырғыларды орнату және алып тастауды, гофрлер мен бүктемелерді ауыстыруды, тығыздыққа арналған буындарды тексеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің басшылығымен құбырлар мен қарапайым сантехникалық жабдықтарды монтаждауды жүзеге асыру.
Электротехника
Материалтану
Еңбекті қорғау
Арнайы технологиялар
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Имеет простейшее представление о сгонах, муфтах и контргайках.
2. Сортирует сгоны, муфты и контргайки по образцам под руководством мастера.
3. Комплектует сгоны муфты и контргайки по алгоритму действий под руководством мастера.
ПК 03. Выполнять простые общеслесарные операции ручными инструментами
ПМ 03. Выполнение простых общеслесарных операции ручными инструментами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: приема выполнения простых слесарных работ, подбора и применения измерительных и слесарных инструментов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы слесарного дела, работу с измерительными и слесарными инструментами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: основам слесарного дела, подбору измерительных и слесарных инструментов, материалов для выполнения слесарных работ, выполнению простых слесарных работ под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Выполнять подготовительные слесарные работы под руководством мастера.
Слесарное дело
Электротехника
Материаловедение
Охрана труда
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Имеет простейшие знания об основах слесарного дела.
2. Под руководством мастера соблюдает технику безопасности на рабочем месте.
3. Под руководством мастера готовит рабочее место.
4. Имеет простейшие знания о назначении и правилах применения измерительных и слесарных инструментов.
5. Подбирает измерительные и простые слесарные инструменты под руководством мастера.
6. Подбирает необходимые материалы для выполнения простейших слесарных работ под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Выполнять простейшие слесарные работы под руководством мастера
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности при выполнении простейших слесарных работ под руководством мастера
2. Соблюдает технологическую последовательность при выполнении простейших слесарных работ под руководством мастера
3. Наносит разметочные линии (рисок) на поверхность заготовок под руководством мастера. 4.Выполняет работы по кернению под руководством мастера.
5. Выполняет работы по опиливанию металлов под руководством мастера.
6. Выполняет работы по нарезанию внутренней и внешней резьбы под руководством мастера.
ПК.04. Участвовать в проведении монтажа трубопроводов и несложного сантехнического оборудования и работах по ремонту и обслуживанию сантехнических систем
ПМ 04. Участие в проведении монтажа трубопроводов и не сложного сантехнического оборудования и работах по ремонту и обслуживанию сантехнических систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для: выполнения работ по монтажу трубопроводов, разъемных и неразъемных соединении и несложного сантехнического оборудования, работы по ремонту и обслуживанию сантехнических систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды соединении труб и трубопроводов, умение выплнять работы по монтажу трубопроводов, проводить работы по ремонту и обслуживанию сантехнических систем, очистка, замена фильтров, удаление засоров.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять сборку разъемных и неразъемных соединении, простым операциям по монтажу трубопроводов, установке сантехнического оборудования, ремонту и обслуживанию сантехнических систем, монтажу и демонтажу сантехнических узлов, замене гофр и колен, проверка швов на герметичность.
Результат обучения: 1) Участвовать в выполнении монтажа трубопроводов и несложного сантехнического оборудования под руководством мастера
Электротехника
Материаловедение
Охрана труда
Спецтехнология
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Құбырлар мен құбырларды қосудың түрлері туралы түсінігі бар.
2. Қарапайым санитарлық-техникалық құралдардың мақсатын сипаттайды.
3. Күрделі емес сантехникалық жабдықтың арналымы туралы түсінігі бар.
4. Құбырлар мен қарапайым сантехникалық жабдықтарды орнату кезінде сақтық шараларын сақтайды.
5. Шеберлердің басшылығымен құбырлар мен қарапайым сантехникалық жабдықтарды монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
5. Шебердің жетекшілігімен ажырайтын және ажырамайтын байланыстарды құрастыруды орындайды.
6. Шебердің жетекшілігімен қарапайым сантехникалық жабдықты қосуға қатысады.
7. Шебердің басшылығымен тақырыптық әрекеттерді орындау кезінде жоспарлау алгоритмін сақтайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Сантехникалық жүйелер мен қарапайым жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстар жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сантехникалық жүйелердің түрлерін сипаттайды.
2. Шебердің жетекшілігімен жөндеу және қызмет көрсету бойынша құралдарды таңдауды жүргізеді.
3. Шеберлердің жетекшілігімен жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша объектіні дайындауды жүргізеді.
4. Шебердің жетекшілігімен тораптар мен сантехникалық жүйелерді жөндеу бойынша қарапайым сантехникалық жұмыстар жүргізеді.
5. Шебердің басшылығмен сантехникалық жабдықты эмальмен жабдықтау бойынша қалпына келтіру жұмыстарын орындайды.
6. Бітеулерді шебердің басшылығымен қоқыс тығындарын әдепкі әдіспен.
7. Шебердің басшылығымен пәндік әрекеттерді орындау кезінде кестелердің алгоритмін сақтайды.
8. Шебердің басшылығымен сантехникалық жүйелерді жөндеу және қызмет көрсету бойынша қауіпсіздік техникасын сақтайды.
КҚ 05. Слесарь-сантехниктің негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 05. Слесарь-сантехниктің негізгі жұмыс түрлерін орындауы
Бұл модуль санитарлық-техникалық жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, құбырларды монтаждау және бөлшектеу, қарапайым сантехникалық жабдықтарды жөндеу, тазалау және тазалау бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: құбырларды монтаждау және бөлшектеу, жөндеу жұмыстарының әдістемесі және қарапайым сантехникалық жабдықтар мен сантехникалық жүйелерді жөндеу, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу әдісін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сантехникалық жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді, құбырларды монтаждау және бөлшектеуді, қарапайым сантехникалық жабдықтарды жөндеу, блоктарды тазалау және жоюды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен сантехник/ слесардың практикалық жұмысын орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Имеет простейшие знания о видах соединений труб и трубопроводов.
2. Имеет простейшие знания о несложном сантехническом оборудовании.
3. Имеет простейшие знания назначение несложного сантехнического оборудования.
4. Соблюдает технику безопасности при монтаже трубопроводов и несложного сантехнического оборудования под руководством мастера
5. Выполняет сборку разъемных и неразъемных соединений под руководством мастера.
6. Участвует в работах по подключению несложного сантехнического оборудования под руководством мастера.
7. Соблюдает алгоритм расписаний при выполнении предметных действий под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Участвовать в выполнении работ по ремонту и обслуживанию сантехнических систем и несложного оборудования.
Критерии оценки:
1. Имеет простейшие знания о видах сантехнических систем.
2. Проводит подбор инструмента к ремонту и обслуживанию под руководством мастера.
3. Проводит подготовку объекта к проведению работ по ремонту и обслуживанию сантехнических систем под руководством мастера.
4. Выполняет простые слесарные работы по ремонту узлов и сантехнических систем под руководством мастера.
5. Выполняет реставрационные работы по покрытию эмалью сантехнического оборудования под руководством мастера.
6. Удаляет засоры обычным методом путем пробивания мусорных пробок под руководством мастера.
7. Соблюдает алгоритм расписаний при выполнении предметных действий под руководством мастера.
8. Соблюдает технику безопасности при проведении работ по ремонту и обслуживанию сантехнических систем под руководством мастера.
ПК 05. Выполнить элементарные виды работ слесаря-сантехника
ПМ 05. Выполнение элементарных видов работ слесаря-сантехника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения элементарных работ слесаря –сантехника
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение вспомогательных работ по ремонту и обслуживанию сантехнического оборудования, монтажу и демонтажу трубопроводов, ремонту несложного сантехнического оборудования, очистку и устранение засоров под руководством мастера более высокой квалификации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять простые операции по ремонту и обслуживанию сантехнического оборудования, монтажу и демонтажу трубопроводов, ремонту несложного сантехнического оборудования, очистке и устранению засоров под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Выполнить практические работы слесаря – сантехника под руководством мастера.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Шебердің басшылығымен жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Шебердің басшылығымен санитарлық жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
3. Шебердің басқаруымен болат, шойын және пластик құбырларын монтаждайды, бөлшектейді және жөндейді.
4. Шебердің басшылығымен қарапайым сантехникалық жабдықтарды, крандарды, крандарды, клапандарды, тазартқыштарды жөндеуді қамтамасыз етеді.
5. Шебердің басшылығымен қоқым-соқымды жою бойынша жұмыстарды орындайды.
6. Шеберлердің жетекшілігімен керамикалық және фаянс сантехникалық бұйымдарын тазалау және қалпына келтіру жүргізеді.
7. Шебердің жетекшілігімен сантехникалық жұмыстар жүргізген кезде слесарлық өңдеуді орындайды.
8. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен сантехникалық жабдық пен жеке компоненттерді жөндеу және қызмет көрсету жұмыстарын жүргізеді.
9. Шебердің жетекшілігімен сантехникалық жүйелерді жөндеу және қызмет көрсету жұмыстарын жүргізеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 427-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 851-қосымша
"Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1400000 -Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы:
1414000 -Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

1. Организует рабочее место под руководством мастера.
2. Соблюдает технику безопасности при проведении сантехнических работ под руководством мастера.
3. Выполняет монтаж, демонтаж и ремонт стальных, чугунных и пластиковых трубопроводов под руководством мастера.
4. Проводит ремонт несложного сантехнического оборудования кранов, смесителей, вентилей, смывных бачков под руководством мастера.
5. Выполняет работы по устранению засоров под руководством мастера.
6. Проводит очистку и реставрацию керамических и фаянсовых санитарно-технических изделий под руководством мастера.
7. Выполняет простейшие слесарные операции при выполнении сантехнических работ под руководством мастера.
8. Выполняет вспомогательные работы по обслуживанию и ремонту сантехнического оборудования и отдельных узлов под руководством мастера.
9. Выполняет вспомогательные работы по обслуживанию и ремонту сантехнических систем под руководством мастера.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 427
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 851
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Мебельное производство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность:
1414000 –Мебельное производство
Квалификация:

1. Салауатты өмір салты туралы негізгі түсінік бар.
2. Жаттығулардың денсаулықты нығайтуға әсерін түсінеді.
3. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ4. Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда болатын бейімділік пен мүмкіндіктерге сәйкес кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді игеру кезінде білім алушылар: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ болашақ мамандығы бойынша қоғамның қажеттіліктері туралы меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсінуді, олардың тиімділігі мен сапасын бағалауды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік жұмыстарға дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандығы туралы түсінігі бар
2. Жұмысқа адал қатынасы бар
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді
Оқыту нəтижесі: 2) өзін-өзі анықтау жəне өзін-өзі тану үшін мүмкіндіктерді кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылу.
2. Олардың кәсіби жарамдылығын білу.
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын білу
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді
3. Өмірдің болашақ жоспарын жасайды
Кәсіптік модульдер
КҚ 1 Қауіпсіздік ережелерін, өрт және электр қауіпсіздігін, өнеркәсіптік санитарияны сақтау
КМ 01 Қауіпсіздік ережелерін, өрт және электр қауіпсіздігін, өнеркәсіптік санитарияны сақтау
Бұл модуль қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және өнеркәсіп гигиенасы ережелерін сақтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар еңбек қорғаудың негізгі ұғымдары мен анықтамалары, қауіпсіздік техникасының түрлері мен ережелері, өрттегі және жарылыстардың негізгі себептері, өрттен қорғау ережелері, өрт сөндіру құралдары, қауіпсіздік техникасы ережелері, өндірістегі өрт және электр қауіпсіздігі өндірістік гигиена және еңбек қауіпсіздігі талаптары, зиянды өндірістік факторлар және олардың адамға әсер етуі, климат, жарықтандыру, өндірістік жарақаттанудың желдету себептерін, кәсіптік аурулардың, жеке қорғану құралдарын және өндіріс орнын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өндірістік орындарда қауіпсіздік ережелерін, өрт қауіпсіздігін, электр қауіпсіздігін сақтауды, өндірістік санитария талаптарына сай болуды, магистрлік бақылауда жеке қорғану құралдарын қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік үй-жайда шебердің қадағалауымен қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Еңбек қорғау және қауіпсіздік сақтау
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіби тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Понимает влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4 Понимать сущность будущей профессии
БМ 04 Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии
2 Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации
Критерии оценки:
1. Стремиться к освоению профессии
2. Осознает свою профессиональную пригодность
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе
2. Понимает методы решения профессиональных задач
3. Высказывает готовность добросовестно трудиться.
Профессиональные модули
ПК 1 Соблюдать правила техники безопасности, пожарной и электробезопасности, производственной санитарии
ПМ 01 Соблюдение правил техники безопасности, пожарной и электробезопасности, производственной санитарии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил техники безопасности, пожарной безопасности, электробезопасности и производственной санитарии.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и определения по охране труда, виды и правила проведения инструктажей по технике безопасности; основные причины возникновения пожаров и взрывов на производстве; правила противопожарной защиты, средства пожаротушения; правила техники безопасности, пожарной и электробезопасности в производственных помещениях; требования гигиены труда и производственной санитарии; опасные и вредные производственные факторы и их воздействие на организм человека; организацию рабочего места с учетом производственного микроклимата, освещения, вентиляции; причины производственного травматизма, профессиональных заболеваний, средства индивидуальной защиты.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать правила техники безопасности, пожарной безопасности, электробезопасности в производственных помещениях под контролем мастера; выполнять требования производственной санитарии; применять средства индивидуальной защиты под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности, пожарной безопасности, электробезопасности в производственных помещениях под контролем мастера.
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Еңбекті қорғаудың негізгі ұғымдары мен анықтамаларын біледі.
2. Қауіпсіздік нұсқауларын жүргізудің түрлері мен ережелері туралы түсінігі бар.
3. Өрттің себептерін түсінеді.
4. Өрт қауіпсіздігі ережесін түсінеді.
5. Өрт сөндіру құралдарын тану.
6. Өндірістік үй-жайларда қауіпсіздік, өрт және электр қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік гигиенаның талаптарына сәйкес келеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау туралы талаптарды түсінеді.
2. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлар туралы түсінік бар.
3. Өндірістік микроклиматты, өнеркәсіптік жарықтандыруды, шебердің бақылауымен желдетуді ескере отырып, жұмыс орнын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің бақылауымен жеке қорғану құралдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік жарақаттардың себептерін түсінеді.
2. Кәсіптік аурулардың себептері туралы түсінік.
3. Жеке және ұжымдық қорғауды қолданады.
КҚ 2 Белгіленген операцияларды орындау үшін құрал-саймандарды, арматураларды, бос орындарды таңдауды жүзеге асыру
КМ 02 Белгіленген операцияларды орындау үшін құрал-саймандарды, арматураларды, бос орындарды таңдауды жүзеге асыруы
Бұл модуль материалтану негіздерін анықтау және қолдану, белгілі операцияларды орындау үшін құралдарды, құрылғыларды, бланктарды таңдауды жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ағаштың құрылымы, ағаштың қасиеттері, ағаш материалдарын пайдалану, ағаш материалдарын пайдаланудың қарапайым дағдылары, ағаш материалдарын іріктеу және пайдалану, кинематикалық материалдар, фиксаторлы фитингтер мен аксессуарларды қолданудың қарапайым тәсілдерін меңгереді; жұмыс орнын ұйымдастыру және жабдықтау әдістері, қол құралдарымен жұмыс кезінде еңбек және жұмыс орнын ұйымдастыру әдістері, жеке қорғану құралдарын пайдалану, шебердің қадағалауымен жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздікті меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ағаш түрлерін анықтау, ақаулықтар бойынша ағаштарды сұрыптау, олардың жұмысында ағаш материалдарын таңдау және пайдалану, шеберлердің жұмыстары бойынша арматураны, аксессуарларды және қосалқы материалдарды таңдауды үйренеді. еңбек қорғау талаптарына сәйкес шебердің жетекшілігімен жұмыс орнын ұйымдастырып, шебердің жетекшілігімен ағаштан жасалған бұйымдар мен ағаш материалдарды жинау үшін қолданылатын құралдар мен құралдарды қауіпсіз пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ағаш түрлерін анықтау, шебердің бақылауындағы кемшіліктерге сәйкес ағаштарды сұрыптау.
Материалтану
Ағаш негіздері
Машина жасау мен жиһаз өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуы
Ағаш өңдеу машиналары мен құралдары
Материалтану
Еңбек қорғау және қауіпсіздік
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіби тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными понятиями и определениями по охране труда.
2. Имеет представление о видах и правилах проведения инструктажа по технике безопасности.
3. Имеет понятие о причинах возникновения пожара.
4. Понимает правила противопожарной защиты.
5. Распознает средства пожаротушения.
6. Выполняет правила техники безопасности, пожарной и электробезопасности в производственных помещениях.
Результат обучения: 2) Выполнять требования производственной санитарии.
Критерии оценки:
1. Понимает требования гигиены труда и производственной санитарии.
2. Имеет представление об опасных и вредных производственных факторах.
3. Организует рабочее место с учетом производственного микроклимата, производственного освещения, вентиляции под контролем мастера.
Результат обучения: 3) Применять средства индивидуальной защиты под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Понимает причины производственного травматизма.
2. Имеет представление о причинах профессиональных заболеваний.
3. Применяет средства индивидуальной и коллективной защиты.
ПК 2 Выполнять подбор инструментов, приспособлений, заготовок для выполнения заданных операций
ПМ 02 Выполнение подбора инструментов, приспособлений, заготовок для выполнения заданных операций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения и применения основ материаловедения, выполнения подбора инструментов, приспособлений, заготовок для выполнения заданных операций.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: древесины, древесные материалы, простейшие навыки применения древесных материалов; подбор и использование древесных материалов; пленочные материалы; простейшие способы применения крепежной арматуры и фурнитуры; способы организации и оснащения рабочего места, способы организации труда и рабочего места при работе с ручными инструментами; применение средств индивидуальной защиты; технику безопасности при работе с оборудованием под контролем мастера.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять породы древесины; сортировать древесину по порокам; подбирать и применять в работе древесные материалы; подбирать и применять в работе арматуру, фурнитуру и вспомогательные материалы под контролем мастера; организовывать рабочее место под руководством мастера с соблюдением требований охраны труда, безопасно применять инструменты, приспособления, применяемых при сборке изделий из древесины и древесных материалов под руководством мастера.
Результат обучения: 1) Определять породы древесины, сортировать древесину по порокам под контролем мастера.
Материаловедение
Основные сведения о древесине
Технология и организация работ столярного и мебельного производства
Деревообрабатывающие станки и инструменты
Материаловедение
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Ағаш құрылымы туралы түсінік және тұжырымдамасы.
2. Ағаштың қасиеттерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ағаш материалдарын шебердің бақылауымен таңдау және пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағаш материалдарымен танысу.
2. Ағаш материалдарының түрлерін ерекшелендіреді.
Ағаш материалдарын пайдаланудың қарапайым дағдыларына ие.
Ағаш материалдарын таңдайды.
5. Ағаш материалдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Мастердің бақылауымен арматура және көмекші материалдарды таңдау және пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Желімнің және оған қойылатын талаптар туралы түсінік.
2. Пленкалық материалдар, беті бар материалдар туралы түсінік.
3. Жабдықтарды және фитингтерді пайдаланудың қарапайым тәсілдерін түсінеді және иеленеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Еңбек қорғау талаптарына сәйкес шебердің жетекшілігімен жұмыс орнын ұйымдастырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнын жабдықтау жолдарын сипаттайды.
2. Жұмыс орнын қалай ұйымдастыру туралы түсінігі бар.
3. Жұмыс орнын дайындайды.
4. Көрсетілген операцияларды орындау үшін бланкілерді дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Ағаштан жасалған бұйымдар мен ағаш материалдарды шебердің жетекшілігімен қолданылатын аспаптарды, аспаптарды пайдалану қауіпсіздігі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шебердің басқаруымен қолмен жұмыс істеуге арналған қауіпсіздік ережелерін сақтайды
2. Шебердің жетекшілігімен қолмен жұмыс істеу кезінде еңбек және жұмыс орнын ұйымдастыру жолдарын жүзеге асырады.
3. Шебердің қадағалауымен ағаштан жасалған бұйымдар мен ағаш материалдарын құрастыру құралдарымен жұмыс жасағанда, жеке қорғану құралдарын қолданады.
4. Шебердің бақылауымен жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
ПҚ 3 Ағаштан және орман материалдарынан жасалған жарылғыш емес қауіпті қол құралдары, құралдар мен материалдардың көмегімен қарапайым операцияларды орындау.
КМ 03. Ағаштан және орман материалдарынан жасалған жарылғыш емес қауіпті қол құралдары, құралдар мен материалдардың көмегімен қарапайым операцияларды орындау.
Бұл модуль травматикалық емес қауіпті қол құралдары, құралдар мен материалдарды пайдаланып ағаш және ағаш материалдарын өңдеуге арналған қарапайым операцияларды жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар орман және ағаш материалдарын қолмен өңдеуге, шеберді үнемі бақылауда ағаш және ағаш материалдарын қарапайым өңдеуге, қол құралдарының түрлерін анықтайды, бөлшектерді дайындайды және белгілейді, ағаш өңдеу әдістерін қолданады: ағаш материалдарын қол құралымен, ағаштан және ағаштан жасалған материалдарды жарақатсыз қауіпті қолмен құрастырумен өңдеуді жүзеге асырады, қауіпсіздік техникасын сақтайды жеке қорғану құралдарын қолдануды үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ағаштан және ағаштан жасалған материалдарды қарапайым қолмен өңдеу туралы, ағаш және ағаш материалдарын қолмен өңдеудің негізгі операцияларын шебердің үнемі қадағалауымен қолмен жұмыс жасайтын құралдармен жұмыс істеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) жұмыс орнын ұйымдастыру, ағаш және ағаш материалдарын қарапайым қолмен өңдеу туралы білімге ие болу.
Еңбек қорғау және қауіпсіздік
Машина жасау мен жиһаз өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуы
Ағаш өңдеу машиналары мен құралдары
Өнеркәсіптік оқыту және / немесе кәсіби тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет представление и понятие о строении дерева.
2. Определяет свойства древесины.
Результат обучения: 2) Подбирать и применять в работе древесные материалы под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о древесных материалах.
2. Различает виды древесных материалов.
3. Владеет простейшими навыками применения древесных материалов.
4. Подбирает древесные материалы.
5. Применяет в работе древесные материалы.
Результат обучения: 3) Подбирать и применять в работе арматуру, фурнитуру и вспомогательные материалы под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о клее и требованиях к нему.
2. Имеет представление о пленочных материалах, облицовочных листовых материалах.
3. Понимает и владеет простейшими способами применения крепежной арматуры и фурнитуры.
Результат обучения: 4) Организовывать рабочее место под руководством мастера с соблюдением требований охраны труда.
Критерии оценки:
1. Характеризует способы оснащения рабочего места.
2. Имеет понятие о способах организации рабочего места.
3. Готовит рабочее место.
4. Готовит заготовки для выполнения заданных операций.
Результат обучения: 5) Безопасно применять инструменты, приспособления, используемые при сборке изделий из древесины и древесных материалов под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила безопасности при эксплуатации ручных инструментов под контролем мастера. 2. Выполняет способы организации труда и рабочего места при работе с ручными инструментами под контролем мастера.
3. Применяет средства индивидуальной защиты при работе с инструментами, оборудованием для сборки изделий из древесины и древесных материалов под контролем мастера.
4. Соблюдает технику безопасности при работе с оборудованием под контролем мастера.
ПК 3 Выполнять простые операции по обработке заготовок из древесины и древесных материалов с помощью не травмо -опасного ручного инструмента, приспособлений, материалов
ПМ 03 Выполнение простых операций по обработке заготовок из древесины и древесных материалов с помощью не травмо -опасного ручного инструмента, приспособлений, материалов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения простых операций по обработке древесины и древесных материалов с помощью не травмо опасного ручного инструмента, приспособлений, материалов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: организацию рабочего места для ручной обработки древесины и древесных материалов; простые операции обработки древесины и древесных материалов; под постоянным контролем мастера определять виды ручного инструмента, производить подготовку и разметку для деталей, применять способы и приемы обработки древесины и древесных материалов ручным инструментом, выполнять обработку заготовок из древесины и древесных материалов с не травмоопасным ручным инструментом, соблюдать технику безопасности, применять средства индивидуальной защиты.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовать рабочее место и владеть знаниями простой ручной обработки древесины и древесных материалов; выполнять основные операции по ручной обработке заготовок из древесины и древесных материалов ручным инструментом под постоянным контролем мастера.
Результат обучения: 1) Организовать рабочее место и владеть знаниями простой ручной обработки древесины и древесных материалов.
Охрана труда и техника безопасности
Технология и организация работ столярного и мебельного производства
Деревообрабатывающие станки и инструмент
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Орман және ағаш материалдарын қолмен өңдеуге арналған жұмыс орнын ұйымдастырады
2. Ағаш өңдеудің қарапайым тұжырымдамасын біледі.
3. Ағаш материалдарын өңдеу әдістерін түсінеді.
Результат обучения: 2) Шебердің тұрақты бақылауымен ағаштан және ағаш материалынан қол құралдарының көмегімен бұйымдар жасауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машинаның тұрақты бақылауында ағаштан жасалған бланкаларды және ағаш материалдарды өңдеуге арналған қол құралдары, түрлерін анықтайды.
2. шебердің тұрақты бақылауында бөліктерге бланкаларды дайындауға және таңбалауға мүмкіндік береді.
3. Ағаш және ағаш материалдардың бланктерін шебердің үнемі қадағалауымен қол құралдары көмегімен өңдеу әдістерін қолданады.
4. Шебердің тұрақты бақылауындағы жарақаттанбайтын қауіпті қол құралдары мен аспаптарының көмегімен ағаш және ағаш материалдарының бланктерін өңдеуді жүзеге асырады.
5. Шебердің тұрақты қадағалауымен ағаш және ағаш материалдарының бланктерін өңдеу кезінде қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.
6. Шебердің тұрақты қадағалауымен жеке қорғану құралдарын қолданады.
ПҚ 4 Жиналған өнімге арналған жұмыс құжаттамасына сәйкес қарапайым қондыпғыларды құрастыру, ағаш және ағаштан жасалған бұйымдарды жинау.
КМ 04. Жиналған өнімге арналған жұмыс құжаттамасына сәйкес қарапайым қондыпғыларды құрастыру, ағаш және ағаштан жасалған бұйымдарды жинау.
Бұл модуль жинақталған өнімнің жұмыс құжаттамасына сәйкес қарапайым құрастыру қондырғыларын және ағаш және ағаштан жасалған бұйымдарды жинауды жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: нұсқауларды тағайындау және пайдалану тұжырымдамасы, бөліктердің идеясы, құрастыру бірліктері мен өнімдері, құрастыру қондырғыларына қойылатын техникалық талаптар, құрастыру қондырғыларының классификациясы,
жинаудың ұйымдастыру формаларын түсіндіру, монтаждау машинасын тағайындау және пайдалану тұжырымдамасы, айлақ, вайма, қапсырмаларды салу, қауіпсіздік ережелерін сақтау және шеберлердің қадағалауымен монтаждау жұмыстарын жүргізуге арналған жабдықпен жұмыс істеу кезінде жеке және ұжымдық қорғауды пайдалану, буындарды жасау кезінде жұмыс орнын ұйымдастыру , ою түйіндерінің идеясы, алынбалы және бір бөлікке арналған буынның буындары, кәбілшектердің буындарын жасау тәсілдері, кілемшелерге арналған сапа талаптарына сәйкестігі Шебердің бақылауымен байланысты қосылулар, магистрлік бақылаудағы қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі, ақаулардың негізгі түрлерінің тұжырымдамасы, шебердің бақылауымен вагондарды және жиһаз бұйымдарын жөндеу және қалпына келтіру жолдарын анықтау, магистралды бақылау бойынша жөндеу және қалпына келтіру үшін қажетті құрал-жабдықтарды таңдау және пайдалану шебердің қадағалауымен ағаш бұйымдарын және жиһаз бұйымдарын жөндеу мен қалпына келтіруге қойылатын қауіпсіздік талаптары,
пайдаланылған ағаш материалдарының сапасына қойылатын талаптарды түсіну, мастердің бақылауында ағаш және ағаш материалдардан дайындалған қарапайым компоненттерді және дайын бұйымдарды жинаудың дұрыстығын тексеру, шебердің бақылауындағы тауарды жинау ақауларын жою және қауіпсіздік талаптарын сақтауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жинақтау жұмыстарының негізін меңгеру, монтаждау жұмыстарына арналған құрал-жабдықтар мен құрылғылардың тұжырымдамасын меңгеру, шебердің бақылауында қарапайым қосылыстардың қосалқы түрлерін орындау, монтажды өнімге техникалық құжаттамаға сәйкес қарапайым жинақтарды монтаждауды орындау, қарапайым жөндеу жұмыстарын жүргізу ағаш және ағаштан жасалған бұйымдар мен қарапайым бұйымдарды жинау және сынау кезінде табылған кемшіліктерді жою үшін шебердің бақылауымен вагон және жиһаз өнімдерін қалпына келтіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Монтаждау жұмыстарының негіздерін меңгеру.
Машина жасау мен жиһаз өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуы
Еңбек қорғау және қауіпсіздік
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіби тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Организует рабочее место для ручной обработки древесины и древесных материалов
2. Имеет понятие о простых операциях обработки древесины.
3. Имеет понятие о способах обработки древесных материалов.
Результат обучения: 2) Выполнять основные операции по ручной обработке заготовок из древесины и древесных материалов ручным инструментом под постоянным контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Определяет виды ручного инструмента, приспособлений по обработке заготовок из древесины и древесных материалов под постоянным контролем мастера.
2. Производит подготовку и разметку заготовок для деталей под постоянным контролем мастера.
3. Применяет способы и приемы обработки заготовок из древесины и древесных материалов ручными инструментами под постоянным контролем мастера.
4. Выполняет обработку заготовок из древесины и древесного материала с помощью не травмоопасного ручного инструмента и приспособлений под постоянным контролем мастера.
5. Соблюдает требования техники безопасности при обработке заготовок из древесины и древесных материалов под постоянным контролем мастера.
6. Применяет средства индивидуальной защиты под постоянным контролем мастера.
ПК 4 Производить сборку несложных сборочных единиц и изделий из древесины и древесных материалов в соответствии с рабочей документацией на собираемое изделие
ПМ 04 Выполнение сборки несложных сборочных единиц и изделий из древесины и древесных материалов в соответствии с рабочей документацией на собираемое изделие
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения сборки несложных сборочных единиц и изделий из древесины и древесных материалов в соответствии с рабочей документацией на собираемое изделие.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: понятие о назначении и применении инструкции, представление о деталях, сборочных единицах и изделиях, технические требования для сборочных единиц; классификацию сборочных единиц;
представление об организационных формах сборки; понятие о назначении и применении сборочного станка, стапеля, вайм, струбцин; соблюдение правил техники безопасности и применение средства индивидуальной и коллективной защиты при работе с оборудованием для выполнения сборочных работ под контролем мастера; организацию рабочего места при выполнении столярных соединений, представление о столярных соединениях, разъемных и неразъемных столярных соединениях; способы выполнения столярных соединений; соблюдение требований к качеству столярных соединений под контролем мастера, соблюдение требований техники безопасности под контролем мастера; понятие об основных видах дефектов, определение способов ремонта и реставрации столярных и мебельных изделий под контролем мастера, подбор и применение инструментов и приспособлений, необходимых для ремонта и реставрации под контролем мастера, соблюдение требований техники безопасности при ремонте и реставрации столярных и мебельных изделий под контролем мастера, представление о требованиях к качеству используемых древесных материалов, проверку точности сборки простых узлов и готового изделия из древесины и древесных материалов под контролем мастера, устранение найденных дефектов сборки изделия под контролем мастера, соблюдение требований техники безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть основами сборочных работ, иметь понятие об оборудовании и приспособлениях для выполнения сборочных работ, выполнять простые виды столярных соединений под контролем мастера, выполнять сборку простых узлов в соответствии с технической документацией на собираемое изделие под контролем мастера, производить несложный ремонт и реставрацию столярных и мебельных изделий под контролем мастера, устранять дефекты, обнаруженные при сборке и испытании простых узлов и изделий из древесины и древесных материалов под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Владеть основами сборочных работ.
Технология и организация работ столярного и мебельного производства
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Нұсқауды тағайындау және пайдалану тұжырымдамасы бар
2. Бөлшектер, қондырғылар мен бұйымдар туралы ойлар бар.
3. Құрастыру қондырғыларына қойылатын техникалық талаптарға сәйкес келеді.
4. Құрастыру қондырғыларын сыныптайды.
5. Жинаудың ұйымдық формаларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрастыру жұмыстарын жүргізуге арналған жабдықтар мен құрылғылар туралы түсінігі бар.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жинау машинасын тағайындау және пайдалану тұжырымдамасы бар.
2. Акцияларды тағайындау және пайдалану тұжырымдамасы бар.
3. Әйелдерді тағайындау және пайдалану тұжырымдамасы бар.
4. Қысқыштарды тағайындау және пайдалану тұжырымдамасы бар.
5. Қауіпсіздік ережелеріне сәйкес келеді және шебердің жетекшілігімен монтаждау жұмыстары жүргізілетін жабдықпен жұмыс істеу кезінде жеке және ұжымдық қорғау құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің басқаруымен түйіспе қосылыстарының қарапайым түрлерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зауыттық қосылыстар жасау кезінде жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Киіз үй құрылысы туралы түсінігі бар.
3. Бөлінетін және бір бөлікке арналған арматураны бөліп алу.
4. Құрылысты қалай жасау керектігін сипаттайды.
5. Шебердің басқаруымен вагондардың сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келеді.
6. Шебердің бақылауымен қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Шебердің қадағалауымен құрастырылған өнімге арналған техникалық құжаттамаға сәйкес қарапайым бөліктерді құрастыруды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шеберлердің басқаруымен қарапайым бірліктерді құрастыру кезінде өнеркәсіптік санитария ережелеріне және талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Алдын ала (түйін) жинақты қолмен және шебердің бақылауында құрастыру құралымен жасайды.
3. Шебердің бақылауында бөлшектер мен компоненттерді аралық өңдеуді жүзеге асырады.
4. Жалпы жиналысты: қолмен, монтаж жинастырғыштарында, мастердің бақылауындағы қорларға шығарады.
5. Шебердің қадағалауымен монтаждау жұмыстары кезінде қауіпсіздік ережелеріне сәйкес келеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Шебердің жетекшілігімен тоқыма бұйымдарын және жиһаз бұйымдарын жөндеуді қалпына келтіреді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақаулардың негізгі түрлерінің тұжырымдамасы болады.
2. Шебердің жетекшілігімен ағаштан жасалған бұйымдар мен жиһаздарды жөндеу және қалпына келтіру әдістерін анықтайды.
3. Шебердің бақылауында жөндеу және қалпына келтіру үшін қажетті құралдар мен жабдықтарды таңдайды және қолданады.
4. Шебердің қадағалауымен тоқыма бұйымдарын және жиһаз бұйымдарын жөндеу мен қалпына келтірудегі қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Шеберлердің қадағалауымен ағаш және ағаштан жасалған бұйымдар мен қарапайым қондырғыларды жинау және сынау кезінде табылған кемшіліктерді жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет понятие о назначении и применении инструкции
2. Имеет представление о деталях, сборочных единицах и изделиях.
3. Соблюдает технические требования для сборочных единиц.
4. Классифицирует сборочные единицы.
5. Имеет представление об организационных формах сборки.
Результат обучения: 2) Иметь понятие об оборудовании и приспособлениях для выполнения сборочных работ.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о назначении и применении сборочного станка.
2. Имеет понятие о назначении и применении стапеля.
3. Имеет понятие о назначении и применении вайм.
4. Имеет понятие о назначении и применении струбцин.
5. Соблюдает и применяет правила техники безопасности, применяет средства индивидуальной и коллективной защиты при работе с оборудованием для выполнения сборочных работ под контролем мастера.
Результат обучения: 3) Выполнять простые виды столярных соединений под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Организует рабочее место при выполнении столярных соединений.
2. Имеет представление о столярных соединениях.
3. Различает разъемные и неразъемные столярные соединения.
4. Характеризует способы выполнения столярных соединений.
5. Соблюдает требования к качеству столярных соединений под контролем мастера.
6. Соблюдает требования техники безопасности под контролем мастера.
Результат обучения: 4) Выполнять сборку простых узлов в соответствии с технической документацией на собираемое изделие под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Организует рабочее место по правилам и требованиям производственной санитарии при сборке простых узлов под контролем мастера.
2. Производит предварительную (узловую) сборку вручную и на сборочных ваймах под контролем мастера.
3. Производит промежуточную обработку деталей и узлов под контролем мастера.
4. Производит общую сборку: вручную, в сборочных ваймах, на стапелях под контролем мастера.
5. Соблюдает правила безопасности при выполнении сборочных работ под контролем мастера.
Результат обучения: 5) Производить несложный ремонт и реставрацию столярных и мебельных изделий под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие об основных видах дефектов.
2. Определяет способы ремонта и реставрации столярных и мебельных изделий под контролем мастера.
3. Подбирает и применяет инструменты и приспособления, необходимые для ремонта и реставрации под контролем мастера.
4. Соблюдает требования техники безопасности при ремонте и реставрации столярных и мебельных изделий под контролем мастера.
Результат обучения: 6) Устранять дефекты, обнаруженные при сборке и испытании простых узлов и изделий из древесины и древесных материалов под контролем мастера.
Критерии оценки:

1. Пайдаланылған ағаш материалдарының сапасына қойылатын талаптары болады.
2. Шебердің қадағалауымен қарапайым жинақтар мен дайын өнімді ағаштан және ағаштан жасалған материалдардан жинаудың дұрыстығын тексереді.
3. Өнім жинағындағы ақаулықтарды шебердің бақылауымен жою.
4. Қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.
ПҚ 5 Орман және ағаштан жасалған дайын бұйымдарға қарапайым фитингтер мен арматураларды орнату
КМ 05 Орман және ағаштан жасалған дайын бұйымдарға қарапайым фитингтер мен арматураларды орнатыңыз
Бұл модуль ағашты және ағаштан жасалған дайын бұйымдарға қарапайым бекіту элементтерін және фитингтерді орнату үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қарапайым жинақтарда орнату үшін қажетті құрал-жабдықтар мен фитингтердің ассортименті туралы қарапайым біледі, Шебердің жетекшілігімен дайын өнімге орнату үшін қажетті аппаратура мен фитингтерді анықтау,
Шебердің бақылауындағы бекітпелер мен арматуралардың техникалық жағдайларын түсіну, өндірістік гигиенаның ережелері мен талаптарына сәйкестігін бағалау, қажетті қосалқы материалдарды тексеру, фитингтерді, аксессуарларды, қолданылатын материалдарға қойылатын сапа талаптарына сәйкестігін тексеру, қажетті қосалқы материалдарды іріктеу, фиксинг арматуралар мен аксессуарлар дайын бұйымдарға ағаш және ағаш материалдарынан шебердің жетекшілігімен іріктеу, шебердің жетекшілігімен ағаш және ағаш материалдардан жасалған дайын бұйымдарға арналған бекіткіштер мен фитингтерді орнату үшін қажетті құрал-жабдықтар орнатып, дайын бұйымдарға фасонды арматура мен фитингтерді шебердің бақылауымен орнату, қажетті фитингтер мен аксессуарларды орнату және түзету әдістерін анықтау, Шебердің бақылауында бекітілген фитингтер мен аксессуарларды орнату және бекіту, ақаулармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтау фитингтері мен аксессуарлары шебердің бақылауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар білікті бекіту элементтері мен фитингтердің түрлері туралы қарапайым білімдерді меңгеріп, магистратураның бақылауында бекітпелерді, фитингтерді және қосалқы материалдарды таңдап, шебердің бақылауында ағаш және ағаш материалдардың дайын бұйымдарына қарапайым арматура мен фитингтерді орнатуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бекіткіштер мен аксессуарлардың қарапайым түрлері туралы білу.
Машина жасау мен жиһаз өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуы
Еңбек қорғау және қауіпсіздік
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіби тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет представление о требованиях к качеству используемых древесных материалов.
2. Проверяет точность сборки простых узлов и готового изделия из древесины и древесных материалов под контролем мастера.
3. Устраняет найденные дефекты сборки изделия под контролем мастера.
4. Соблюдает требования техники безопасности.
ПК 5 Устанавливать простую крепежную арматуру и фурнитуру на готовые изделия из древесины и древесных материалов
ПМ 05 Установка простой крепежной арматуры и фурнитуры на готовые изделия из древесины и древесных материалов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для установки простой крепежной арматуры и фурнитуры на готовые изделия из древесины и древесных материалов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: простейшие знания об ассортименте необходимой крепежной арматуры и фурнитуры для установки в простых узлах; определение ассортимента необходимой крепежной арматуры и фурнитуры для установки на готовое изделие под контролем мастера;
представление о технических условиях на крепежную арматуру и фурнитуру под контролем мастера; оценивание соответствия рабочего места правилам и требованиям производственной санитарии; проверку наличия всех необходимых вспомогательных материалов, крепежной арматуры, фурнитуры, проверку их соответствия требованиям к качеству используемых материалов, подборку необходимых вспомогательных материалов;
крепежную арматуру и фурнитуру для установки на готовые изделия из древесины и древесных материалов под руководством мастера;
подборку необходимых инструментов для установки крепежной арматуры и фурнитуры на готовые изделия из древесины и древесных материалов под руководством мастера; применение необходимого оборудования для установки крепежной арматуры и фурнитуры на готовые изделия из древесины под контролем мастера; определение методов установки и регулировки крепежной арматуры и фурнитуры, устранение найденных дефектов установки и регулировки крепежной арматуры и фурнитуры под контролем мастера; соблюдение требований техники безопасности при работе с крепежной арматурой и фурнитурой под контролем мастера.
При изучении модуля обучающиеся учатся: иметь простейшие знания о видах крепежной арматуры и фурнитуры; подбирать крепежные изделия, арматуру, фурнитуру и вспомогательные материалы под контролем мастера, устанавливать простую крепежную арматуру и фурнитуру на готовые изделия из древесины и древесных материалов под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Иметь простейшие знания о видах крепежной арматуры и фурнитуры.
Технология и организация работ столярного и мебельного производства
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Қарапайым орнату үшін қажетті байластырғыштар мен аксессуарлардың ассортименті туралы қарапайым білімі бар.
2. Шебекрдің бақылауымен дайын өнімге орнату үшін қажетті жабдықтар мен фитингтердің ауқымын анықтайды.
3. Шебердің бақылауымен бекітпелер мен арматуралардың техникалық жағдайларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің жетекшілігімен бекіткіштер, фитингтер, аксессуарлар және көмекші материалдарды таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнының өндірістік санитария ережелеріне және талаптарына сәйкестігін бағалайды.
2. Барлық қажетті қосалқы материалдардың, монтаждық фитингтердің, аксессуарлардың болуын тексереді.
3. Қолданылған материалдардың сапа талаптарына сәйкестігін растайды.
4. Шебердің басшылығымен ағаш және ағаштан жасалған дайын бұйымдарға қажетті қосалқы материалдарды, фитингтер мен арматураларды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ағаштан және ағаштан жасалған дайын бұйымдарға қарапайым арматураны шебердің қадағалауымен орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шебердің басшылығымен ағаштан және ағаштан жасалған бұйымдардан дайын өнімге арналған бекітуге арналған материал жабдығын монтаждау және реттеу әдістемесі.
2. Шебердің бақылауымен дайын ағаш бұйымдарға арматура мен фитингтерді орнату үшін қажетті жабдықты қолданады.
3. Бекіткіштер мен фитингтерді орнату мен баптау әдістерін анықтайды.
4. Шебердің басқаруымен бекітпелер мен керек-жарақтарды орнату мен реттеу кезінде табылған ақаулықтарды жояды.
5. Шебердің басқаруымен бекітпелермен және арматурамен жұмыс істегенде қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.
ПҚ 6 Плиткалық бөліктер, қаптайтын материалдарды құрастыру қондырғылары
КМ 06 Шкафтар, жинақтау қондырғылары және бұйымдар бетін қаптайтын материалдар
Бұл модуль әрлеу бөлшектерді, тораптарды және өнімдер бетін орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульдің игеру нәтижесінде білім алушылар жұмыс орнында ережелер мен еңбекті талаптарына сәйкес бағалау, материалдарды бекіткішіне үшін ассортименті мен техникалық сипаттамалар тұжырымдамасын, материалды байлағыш таңдау және пайдалану, бетін жұмыс үшін материалдарды, түптеу құрылғылар мен материалдарды әңгіме, жұмсақ элементтердің құрастыру технологиясы тұжырымдамасын , монтаждау технологиясы жұмсақ элементтері, жалатылмаған әдістер мен бөліктерін, құрама бірлік және өнімдерді, жиһаз бетін технологияның жұмсақ элементтердің тұжырымдамасын, түрлерін, кесіп аяқталған ағаш өнімдерін, қауіпсіздік ережелерін, жеке қорғану құралдарын пайдалану сәйкес сапасына құралы, талаптарды меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар білім мен шебер бақылауымен жұмсақ жиһаз өндірісінде пайдаланылатын материалдардың дұрыс пайдалану, асыл тұқымды мәліметтерін, шебер бақыланатын бұйымдар қаптауын материалдарды құрастыру бірліктерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыста жиһаз жасау үшін пайдаланылатын материалдарды меңгеру және шебердің бақылауымен дұрыс пайдалану.
Технология және Машина жасау мен жиһаз өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуы
Еңбек қорғау және қауіпсіздік
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіби тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет простейшие знания об ассортименте необходимой крепежной арматуры и фурнитуры для установки в простых узлах.
2. Определяет ассортимент необходимой крепежной арматуры и фурнитуры для установки на готовое изделие под контролем мастера.
3. Имеет представление о технических условиях на крепежную арматуру и фурнитуру под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Подбирать крепежные изделия, арматуру, фурнитуру и вспомогательные материалы под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Оценивает соответствие рабочего места правилам и требованиям производственной санитарии.
2. Проверяет наличие всех необходимых вспомогательных материалов, крепежной арматуры, фурнитуры.
3. Проверяет их соответствие требованиям к качеству используемых материалов.
4. Подбирает необходимые вспомогательные материалы, крепежную арматуру и фурнитуру для установки на готовые изделия из древесины и древесных материалов под руководством мастера.
Результат обучения: 3) Устанавливать простую крепежную арматуру и фурнитуру на готовые изделия из древесины и древесных материалов под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о методах установки и регулировки крепежного материала фурнитуры на готовые изделия из древесины и древесных материалов под руководством мастера.
2. Применяет необходимое оборудование для установки крепежной арматуры и фурнитуры на готовые изделия из древесины под контролем мастера.
3. Определяет методы установки и регулировки крепежной арматуры и фурнитуры.
4. Устраняет найденные дефекты установки и регулировки крепежной арматуры и фурнитуры под контролем мастера.
5. Соблюдает требования техники безопасности при работе с крепежной арматурой и фурнитурой под контролем мастера.
ПК 6 Производить обивку деталей, сборочных единиц изделий обивочными материалами
ПМ 06 Выполнение обивки деталей, сборочных единиц и изделий обивочными материалами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения обивки деталей, сборочных единиц и изделий обивочными материалами.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
оценивание соответствия рабочего места правилам и требованиям производственной санитарии; понятие об ассортименте и технических условиях на обвязочные материалы; подбор и применение обвязочного материала, материалов для обойных работ; увязочные и прошивочные материалы; понятие о технологии сборки мягких элементов; технологию сборки мягких элементов, приемы обшивки и обвязки деталей, сборных единиц и изделий, понятие о технологии обивки мягких элементов мебели; виды ручного обойного инструмента; соблюдение требований к качеству готовых изделий из древесины; соблюдение техники безопасности, использование средств индивидуальной защиты.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть знаниями и правильно использовать материалы, применяемые для изготовления мягкой мебели под контролем мастера; обивать детали, сборочные единицы изделий обивочными материалами под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями и правильно использовать материалы, применяемые для изготовления мягкой мебели под контролем мастера.
Технология и организация работ столярного и мебельного производства
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жұмыс орнының өндірістік санитария ережелеріне және талаптарына сәйкестігін бағалайды.
2. Ассортимент тұжырымдамасы және байланыстыратын материалдардың техникалық шарттары бар.
3. Жұмыстағы міндетті материалды таңдайды және қолданады.
4. Тұсқағаздар, байланыстырушы, пирсинг және басқа материалдар үшін жұмыс материалдарында таңдайды және қолданылады.
5. Жұмсақ элементтерді құрастыру технологиясының тұжырымдамасы.
Оқыту нәтижесі: 2) шебердің бақылауымен қаптау материалдары бар бұйымдарды монтаждау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмсақ элементтердің негіздерін құрастыру технологиясын меңгерді.
2. Бөлшектерді, монтаждық қондырғыларды және қаптамасы бар және байланыстыратын материалдарды жабу әдістерін қолданады.
3. Жұмсақ жиһаз элементтерінің бетін қаптастыру технологиясының тұжырымдамасы.
4. Үстел бұйымдарын жұмсақ жиһаз элементтері.
5. Қолмен тұсқағаздар құралдарының түрлерін анықтайды.
6. Жұмсақ жиһаз бетінен жасалған қол құралдары.
7. Ағаштан жасалған бұйымдар мен ағаш материалдардың сапасына қойылатын талаптар.
8. Қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.
9. Жеке қорғану құралдарын пайдаланады.
ПҚ 7 Выполнять контроль качества на всех этапах производственного процесса под контролем мастера
КМ 07 Выполнение контроля качества на всех этапах производственного процесса под контролем мастера
Бұл модуль шебердің жетекшілігімен өндірістік процестің барлық кезеңдерінде сапаны бақылауды жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сапаны бақылау тұжырымдамасы, жұмыс орнында сапаны бақылауға қатысты дайындық іс-шараларын орындау, сапаны бақылауға қажетті қарапайым құрылғылар мен құралдарды таңдау, некенің түсінігі, некенің негізгі түрлерін анықтау, шеберлердің жетекшілігімен ағаш өңдеу өнеркәсібінде еңбек қорғау талаптарына, өнеркәсіптік санитарияға, өрт қауіпсіздігіне және электр қауіпсіздігін сақтауға, көрнекі сапаны бағалау, қарапайым аспаптарды таңдау, шебердің бақылауындағы құрылғылар, қарапайым құралдарды пайдалану, шебердің бақылауындағы құрылғыларды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық өлшеу әдістері мен әдістемелерін, шебердің бақылауымен басқару әдістерін және құралдарын қолданып, шебердің бақылауымен ағаш бұйымдарын және жиһаз бұйымдарын өндірудің барлық сатыларында өлшеу және бақылау құралдарын қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) техникалық өлшеу әдістерін шебердің басқаруындағы әдістер мен бақылау құралдарын қолдану.
Технология және Машина жасау мен жиһаз өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуы
Еңбек қорғау және қауіпсіздік
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіби тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Оценивает соответствие рабочего места правилам и требованиям производственной санитарии.
2. Имеет понятие об ассортименте и технических условиях на обвязочные материалы.
3. Подбирает и применяет в работе обвязочный материал.
4. Подбирает и применяет в работе материалы для обойных работ, увязочные, прошивочные и прочие материалы.
5. Имеет понятие о технологии сборки мягких элементов.
Результат обучения: 2) Обивать детали, сборочные единицы изделий обивочными материалами под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Понимает технологию сборки оснований мягких элементов.
2. Применяет приемы обшивки и обвязки деталей, сборочных единиц и изделий обшивочными и обвязочными материалами.
3. Имеет понятие о технологии обивки мягких элементов мебели.
4. Обивает мягкие элементы мебели.
5. Определяет виды ручного обойного инструмента.
6. Применяет ручной инструмент для обивки элементов мягкой мебели.
7. Соблюдает требования к качеству готовых изделий из древесины и древесных материалов.
8. Соблюдает требования техники безопасности.
9. Использует средства индивидуальной защиты.
ПК 7 Выполнять контроль качества на всех этапах производственного процесса под контролем мастера
ПМ 07 Выполнение контроля качества на всех этапах производственного процесса под руководством мастера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения контроля качества на всех этапах производственного процесса под контролем мастера.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: понятие о контроле качества, выполнение подготовительных действий на рабочем месте для проведения работ, связанных с контролем качества; подбор простейших приборов и приспособлений, необходимых для осуществления контроля качества; понятие о браке, определение основных видов брака под контролем мастера; соблюдение требований охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и электробезопасности на деревообрабатывающем производстве под контролем мастера; выполнение визуальной оценки качества, подбор простейших контрольно-измерительных приборов, приспособлений под контролем мастера, применение простейших контрольно-измерительных приборов, приспособлений под контролем мастера.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать правила и приемы технических измерений, методы и средства контроля под контролем мастера; использовать в работе контрольно-измерительные инструменты на всех этапах производства столярно-мебельных изделий под контролем мастера.
Результат обучения: 1) Использовать правила и приемы технических измерений, методы и средства контроля под руководством мастера.
Технология и организация работ столярного и мебельного производства.
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Сапаны бақылау тұжырымдамасы бар.
2. Сапаны бақылауға байланысты жұмыстар үшін жұмыс орнында дайындық шараларын жүзеге асырады.
3. Сапаны бақылау үшін қажетті қарапайым құрылғылар мен қондырғыларды таңдайды.
4. Неке туралы ұғым бар.
5. Шебердің бақылауындағы некенің негізгі түрлерін анықтайды.
6. Шебердің қадағалауымен ағаш өңдеу өнеркәсібінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария, өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келеді.
Оқыту нәтижесі: 2) шебердің бақылауымен ағаш бұйымдарын және жиһаз өнімдерін өндірудің барлық сатыларында бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сапаны визуалды бағалауды жүзеге асырады.
2. Шебердің басқаруындағы қарапайым аспаптарды, құрылғыларды таңдайды.
3. Ең қарапайым аспаптарды, шебердің басқаруындағы құрылғыларды қолданады.
ПҚ 8 Жиһазды орау және сақтау
КМ 08 Жиһазды орау және сақтау
Бұл модуль жиһазды орау және сақтау үшін қажетті білімдерді,икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар орауыштың әдістерін, қаптаманың негізгі түрлерін және орауыш материалдарын, компания қабылдайтын орау әдістерін, жиһазды орау кезінде қауіпсіздік талаптарына және өнеркәсіп гигиенасына сәйкестендіру, ораудың оңтайлы түрлерін таңдау материалдарды, қаптамаларды пайдалану, орау материалдарының оңтайлы түрлері, сақтық шаралары, санитарлық-гигиеналық, техникалық және жобалау ережелерді сақтауға арналған бөлмелерге температура мен ылғалдылықтың маңыздылығын түсіну, шебердің бақылауында жиһазды сақтау шарттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар шебердіңжетекшілігімен қабылданған кәдеге жарату әдістерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорында қабылданған қаптама әдістерін шебердің қадағалауымен қолдану.
Технология және Машина жасау мен жиһаз өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуы
Еңбек қорғау және қауіпсіздік
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіби тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қаптаманың әдістерін білу.
2. Қаптама мен орауыштың негізгі түрлерін түсінеді.
3. Кәсіпорында қабылданған орау әдістерін түсінеді.
4. Компания қабылдаған қаптаманың әдістерін орындайды.
5. Жиһазды орау кезінде қауіпсіздік пен өнеркәсіптік гигиенаға қойылатын талаптарға сәйкес келеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шебердің басқаруымен оңтайлы орауыш материалдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет понятие о контроле качества.
2. Выполняет подготовительные действия на рабочем месте для проведения работ, связанных с контролем качества.
3. Подбирает простейшие приборы и приспособления, необходимые для осуществления контроля качества.
4. Имеет понятие о браке.
5. Определяет основные виды брака под контролем мастера.
6. Соблюдает требования охраны труда, производственной санитарии, пожарной безопасности и электробезопасности на деревообрабатывающем производстве под контролем мастера.
Результат обучения: 2) Использовать в работе контрольно-измерительные инструменты на всех этапах производства столярно-мебельных изделий под контролем мастера.
Критерии оценки:
1. Выполняет визуальную оценку качества.
2. Подбирает простейшие контрольно-измерительные приборы, приспособления под контролем мастера.
3. Применяет простейшие контрольно-измерительные приборы, приспособления под контролем мастера.
ПК 8 Выполнять операции по упаковке и хранению мебели
ПМ 08 Выполнение операций по упаковке и хранению мебели
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения операций по упаковке и хранению мебели.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о методах, приемах и способах упаковки, основные виды упаковочного и оберточного материала, методы, приемы и способы упаковки, принятые на предприятии, соблюдение требований техники безопасности и производственной санитарии при упаковке мебели, подбор оптимальных видов упаковочных материалов, применение при упаковке оптимальные виды упаковочных материалов, технику безопасности, санитарно-гигиенические, технические и конструктивные правила к помещениям для хранения мебели, представление о важности температурного режима и влажности к помещениям для хранения мебели, условия для хранения мебели под контролем мастера.
При изучении модуля обучающиеся учатся: Применять методы, приемы и способы упаковки, принятые на предприятии под контролем мастера
Результат обучения: 1) Применять методы, приемы и способы упаковки, принятые на предприятии под контролем мастера.
Технология и организация работ столярного и мебельного производства
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Имеет представление о методах, приемах и способах упаковки.
2. Понимает основные виды упаковочного и оберточного материала.
3. Понимает методы, приемы и способы упаковки, принятые на предприятии.
4. Выполняет методы, приемы и способы упаковки, принятые на предприятии.
5. Соблюдает требования техники безопасности и производственной санитарии при упаковке мебели.
Результат обучения: 2) Применять оптимальные упаковочные материалы под контролем мастера.
Критерии оценки:

2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 431-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 855-қосымша
"Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1503000 - Өсімдік шаруашылығы
Біліктілігі:

от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 855
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1503000 – Растениеводство
Квалификация:

4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады
Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Тәжірибелік жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды сақтау.
КМ 01. Өндірісте қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғауды сақтау.
Бұл модуль тәжірибелік жұмыстарды орындаған кезде қауіпсіздік ережелерін сақтауға қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: тәжірибелік жұмыс үшін пайдалы және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасауды, жазатайым оқиғаларды, жарылыстар мен өрттерді болдырмауды, сондай-ақ тиісті санитарлық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз етуді және кәсіптік аурулар мен уланулардың алдын-алу үшін ұйымдастыру жұмыстарын; табиғи ресурстарды және жер қойнауын қорғау мен ұтымды пайдалануды; Атмосфераны ұтымды пайдалану, адам өміріне атмосфераның маңыздылығы, атмосфераның табиғи және жасанды ластануын; ауаның ластануының түрлерін, ауаның ластануының әсерін, атмосфералық ауаны қорғау және ұтымды пайдалану шараларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тіршілік әрекеті қауіпсіздігі туралы білімді меңгеру.
Еңбекті қорғау
Қоршаған ортаны қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:

4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения:
2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии.
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствии со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают представление о назначении профессии, о важных профессиональных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач; оценивать их эффективность и качество; принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии.
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Понимает методы решения профессиональных задач.
3. Высказывает готовность добросовестно трудиться.
Профессиональные модули
ПК 1. Соблюдать технику безопасности и охрану труда при выполнении практических работ
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности и охраны труда при выполнении практических работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил техники безопасности при выполнении практических работ.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: организацию работ по созданию здоровых и безопасных условий труда во время выполнения практических работ, по предотвращению аварий, взрывов и пожаров, по обеспечению надлежащих санитарно-гигиенических условий труда и профилактики профессиональных заболеваний и отравлений; охрану и рациональное использование природных ресурсов и недр; охрану и рациональное использование атмосферы, значение атмосферы для жизни человека, естественные и искусственные загрязнения атмосферы; виды загрязнения, последствия загрязнений атмосферы, мероприятия по охране и рациональному использованию атмосферного воздуха.
Результат обучения: 1) Владеть правилами и нормами охраны труда, техники безопасности.
Охрана труда Охрана окружающей среды
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Кәсіпорындағы еңбек қорғаудың стандарттарын және техникалық негіздерін сақтайды.
2. Техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау ережелерін қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Еңбек қауіпсіздігінің нұсқаулық талаптарын біледі.
2. Өндірістік санитария талаптарын біледі.
3. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік орын -жайлардың қажетті микроклиматын білу.
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Өрт қауіпсіздігінің алдын алу талаптарын сақтайды.
2. Қоршаған орта талаптарын түсінеді.
3. Өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын түсінеді.
КҚ 2. Өсімдіктердің биологиялық ерекшеліктерін біліп, көгалдандыру және отырғызу үшін топырақ дайындау
КМ 02. Сәндік гүл өсімдіктерін өсіру үшін өсімдіктердің биологиялық ерекшеліктерін білу және топырақ дайындау
Бұл модуль өсімдіктер әлемін дамытуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: гүл өсімдіктерінің анатомиясы мен морфологиясын, олардың құрылысы, өмірлік функциялары, таралуы, шығу тегі, эволюциясы және жүйелілігі, өсімдіктерді ұтымды пайдалану, қорғау дағдыларын қалыптастыруды; Топырақтану негіздері, топырақтың негізгі морфологиялық түрлерін зерттеуді; гүл шаруашылығымен танысуды, оны ұйымдастыру, өсірілетін дақылдардың түрлерін меңгереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар: гүлденуші өсімдіктердің морфологиялық және анатомиялық құрылымымен, өмірлік функциялары, таралуы, шығу тегі, эволюциясы және жүйелігі туралы білуі керек. Білім алушылар төмендегілерге қол жеткізуі маңызды: топырақтың қасиетін және құнарлылығын анықтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Өсімдіктердің құрылымы туралы қарапайым білімді меңгеру.
Ботаника және өсімдіктер физиологиясының негіздері, топырақтану,
Оқу -танысу практикасы
Бағалау өлшемшарттары:
1. Өсімдіктердің түрлері, көбею түсініктері және қайта шығуы туралы, олардың адамның тіршілік әрекетіндегі маңызы туралы біледі.
2. Өсімдіктердің генеративті және вегетативті органдарының құрылымы мен функциясын біледі.
3. Өсімліктердің генеративті және вегетативтік органдарын ажыратады.
4. Флораны, өсімдіктерді фитоценоздар, қоршаған орта факторлары және олардың өсімдіктердің тіршілігіне әсер етуін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өсімдіктердің жүйелігі мен физиологиясын түсіну.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Өсімдіктердің жүйелік және морфологиялық сипаттамаларын анықтайды.
2. Өсімдік ұлпаларының өзара байланысын мысалдармен көрсетеді.
3. Өсімдіктердің физиологиясын, фотосинтезін, өсімдіктің тыныс алуын, өсімдіктердің су режимін, өсімдіктердің тамақтануының физиологиялық негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Топырақтану негіздерін меңгеру.
Бағалау өлшемшарттары

1. Соблюдает нормативы и технические основы охраны труда на предприятии.
2. Соблюдает правила техники безопасности и пожаробезопасности.
Результат обучения: 2) Владеть видами инструктажа по технике безопасности.
Критерии оценки:
1. Понимает требования инструкции безопасности труда.
2. Понимает требования производственной санитарии.
3. Понимает правила пользования средствами индивидуальной защиты.
Результат обучения: 3) Понимать требуемый микроклимат производственных помещений.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования пожарной профилактики.
2. Понимает требования окружающей среды.
3. Понимает требования противопожарной защиты.
ПК 2. Понимать биологические особенности растений и подготавливать почву к посеву и посадке
ПМ 02. Понимание биологических особенностей растений и подготовка почвы для выращивания –цветочно- декоративных растений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания растительного мира.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: анатомию и морфологию цветочных растений, их строение, жизненные функции, распространение, происхождение, эволюцию и систематику; рациональное использование растений и их охрану; основу почвоведения, основные морфологические типы почв; организацию цветочного хозяйства, ассортимент выращиваемых культур.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать морфолого-анатомическое строением цветочных растений, с жизненными функциями, распространением, происхождением, эволюцией и систематикей.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными знаниями о строении растений.
Основы ботаники и физиологии растений Почвоведение
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о видах растений, понятиями размножения и воспроизведения, их значение в хозяйственной деятельности человека.
2. Владеет знаниями о строении и функции генеративных и вегетативных органов растений.
3. Различает генеративные и вегетативные органы растения.
4. Понимает флору, растительность, фитоценоз, экологические факторы, и их влияние на жизнедеятельность растений.
Результат обучения: 2) Понимать систематику и физиологию растений.
Критерии оценки:
1. Работает с определителем систематических и морфологических характеристик растений.
2. Показывает на примерах взаимосвязь растительных тканей.
3. Понимает физиологию растений, фотосинтез, дыхание растений, водный режим растений, физиологические основы питания растений.
Результат обучения: 3) Владеть основами почвоведения.
Критерии оценки:

1. Топырақ қалыптастыру үдерісін және топырақтың пайда болу факторларын түсінеді.
2. Топырақтың морфологиялық ерекшеліктері мен құрамын анықтайды.
3. Топырақтың қасиеттерін және топырақтың құнарлылығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Гүл шаруашылығы мен гүл өсіру жағдайының негіздерімен танысу.
Бағалау өлшемшарттары
1. Техникалық қауіпсіздік бойынша алғашқы нұсқаулық өтеді.
2. Техникалық базаның құрылымын, жұмыс режимін және жұмыс жағдайын біледі.
3. Гүл шаруашылығы, жұмысты ұйымдастыру және өсірілетін ауыл шаруашылығы дақылдары туралы біледі.
КҚ 3. Сәндік гүл өсімдіктерін өсіру жағдайларын жасау
КМ 03. Сәндік гүл өсімдіктерін өсіру үшін жағдай жасау
Бұл модуль өсімдіктерді дамыту үшін қолайлы жағдай жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Жылыжайларда өсімдіктер өсіру кезінде жылу, жеңіл және су режимдерін бақылау тәсілдерін меңгеру. Өсімдіктерді тыңайту кезінде түрлі органикалық және минералды тыңайтқыштарды қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Сәндік гүл өсімдіктерін өсіру режимдерін басқару.
Сәндік гүл дақылдарын өсіру технологиясы, Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Топырақтың жылу, жарық және су режимін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өсімдіктерді құнарландыру үшін тыңайтқыштарды пайдалану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Топырақтың тағамдық режимін анықтайды.
2. Тыңайтқыштарға, микротыңайтқыштарға сипаттама береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Аралас өсімдіктер мен сәндік өсімдіктерге арналған жер қоспасын жасау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Механикалық құрамда жер қоспасын жасайды.
2. Сәндік гүл өсімдіктерінің түрі бойынша топырақты таңдай алады.
КҚ 4. Сәндік гүл өсімдіктерін көбейту
КМ 04. Сәндік гүл өсімдіктерін көбеюі
Бұл модуль сәндік гүл өсімдіктерінің тұқымдық және вегетативті таралуын қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Тұқымдарды егу алды өңдеу әдістерін қолдануды меңгеру.
Сәндік гүл өсімдіктерінің көбеюінің түрлі әдістерін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұқымдармен сәндік гүл өсімдіктерін көбейту.
Сәндік гүл дақылдарын өсіру технологиясы, Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Алдын ала егу үрдісінің әр түрлі әдістерін қолданады.
2. Тұқыммен гүлді-сәндік өсімдіктерді таратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Вегетативті әдіспен сәндік гүл өсімдіктерін көбейту.
Бағалау өлшемшарттары:

1. Понимает почвообразовательный процесс и факторы почвообразования.
2. Определяет морфологические признаки и состав почв.
3. Определяет свойства почв и плодородие почв.
Результат обучения: 4) Понимать основы цветочного хозяйства и состояние цветоводства.
Критерии оценки:
1. Проходит первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Имеет представление о структуре технической базы, режиме и условиях работы.
3. Владеет знаниями о цветочном хозяйстве, об организации работ и ассортименте выращиваемых культур.
ПК 3. Создавать условия выращивания цветочно-декоративных растений
ПМ 03. Создание условий для выращивания цветочно-декоративных растений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для создания благоприятных условий для развития растений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть способами регулирования теплового, светового и водного режимов при выращивании растений в закрытом грунте; применять при питании растений разнообразные органические и минеральные удобрения.
Результат обучения: 1) Управлять режимами выращивания цветочно-декоративных растений.
Технология выращивания цветочно-декоративных культур Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Определяет тепловой, световой и водный режим почвы.
Результат обучения: 2) Использовать удобрение для питания растений.
Критерии оценки:
1. Определяет пищевой режим почвы.
2. Характеризует удобрения, микроудобрения.
Результат обучения: 3) Составлять земляную смесь для выращивания цветочно-декоративных растений.
Критерии оценки:
1. Заготавливает земляную смесь по механическому составу.
2. Выбирает почву по видам выращиваемых цветочно-декоративных растений.
ПК 4. Выполнять мероприятия по размножению цветочно-декоративных растений
ПМ 04. Выполнение мероприятий по размножению цветочно-декоративных растений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения семенного и вегетативного размножения цветочно-декоративных растений.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять способы предпосевной обработки семян, различные способы размножения цветочно-декоративных растений.
Результат обучения: 1) Понимать технологию выращивания цветочно-декоративных растений семенами.
Технология выращивания цветочно-декоративных культур Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применяет различные способы предпосевной обработки семян.
2. Размножает цветочно-декоративные растения семенами.
Результат обучения: 2) Выполняет мероприятия по размножению цветочно-декоративных растений вегетативным способом.
Критерии оценки:

1. Өсімдіктерді табиғи вегетативті жолымен көбейтеді.
2. Өсімдіктерді жасанды вегетативті жолымен көбейтеді.
КҚ 5. Сәндік гүл өсімдіктерін егіп, көшеттеу, тұқымдық және вегетативті көбейтуді орындау, оларды күту
КМ 05. Сәндік гүл өсімдіктерін егіп, көшеттеп, тұқымдық және вегетативті көбейтуді орындап, күту
Бұл модуль гүл өсімдіктерін өсіруге арналған агротехникалық шараларды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: гүл өсімдіктерін өсіру әдістері, жылыжайлар мен интерьерлерге арналған гүл өсімдіктерінің ассортименті, сәндік өсімдіктерді көктетуді меңгереді.
Білім алушыларға төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыс істету маңызды: гүл өсімдіктерін өсіруге қажетті агротехникалық шараларды таңдау; гүлді өсімдіктерді отырғызу және көшіру; гүлді өсімдіктер дистилляциясын жүргізу; өсіп келе жатқан гүл өсімдіктеріне арналған ағын сызбасын жасау.
Оқыту нәтижесі: 1) Сәндік гүл өсімдіктерін күтуге арналған агротехникалық тәсілдерді орындау.
Сәндік гүл дақылдарын өсіру технологиясы,
Агротехнология
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жылдық гүл өсімдіктерін өсіру және көбейту бойынша агротехникалық шараларды жүзеге асырады.
2. Екі жылдық гүл өсімдіктерін өсіру және көбейту бойынша агротехникалық шараларды жүзеге асырады.
3. Көпжылдық гүл өсімдіктерін өсіру және көбейту бойынша агротехникалық шараларды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Сәндік гүл өсімдіктерін отырғызу және көшеттеуді орындау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Бір жылдық гүл өсімдіктерін отырғызу және көшіруді жүзеге асырады.
2. Екіжылдық гүл өсімдіктерін отырғызу және көшіруді жүзеге асырады.
3. Көпжылдық гүл өсімдіктерін отырғызу және көшіруді жүзеге асырады.
КҚ 6. Ағаштар мен бұталарды отырғызу және оларды күту
КМ 06. Ағаштар мен бұталарды отырғызу және оларды күтуді орындау
Бұл модуль орман өсімдіктерін өсіруге арналған агротехникалық шараларды жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: ағаш өсімдіктерінің таксономикалық әртүрлілігін; ағаш өсімдіктерінің тіршілік формаларын; жалаңаштұқымды және жабық тұқымды өсімдіктер жүйесін; орман өсімдіктерінің биологиялық және экологиялық ерекшеліктерін; ағаш өсімдіктерін өсіруге арналған агротехникалық шараларды орындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: ағаш өсімдіктерінің таксономикалық әртүрлілігін; ағаш өсімдіктерінің тіршілік формалары; жалаңаштұқымды және жабық тұқымды өсімдіктер жүйесін; орман өсімдіктерінің биологиялық және экологиялық ерекшеліктерін үйренеді.
Білім алушылар төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстарды орындауы маңызды: ағаш өсімдіктерінің түрлерін және биологиялық сипаттамаларын анықтау; отын өсімдіктерін тарату; ағаш өсімдіктерін отырғызу үшін қажетті агротехникалық шараларды таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Ағаш өсімдіктерінің биология және экология негіздерін меңгеру.
Сәндік ағашты Өсімдіктерді өсіру технологиясы, Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:

1. Выполняет мероприятия по размножению цветочно-декоративных растений естественным вегетативным способом.
2. Выполняет мероприятия по размножению цветочно-декоративных растений искусственным вегетативным способом.
ПК 5. Выполнять посадку и пересадку цветочно-декоративных культур, проводить семенное и вегетативное размножение и ухаживать за ними
ПМ 05. Выполнение посадки и пересадки цветочно-декоративных культур, семенное и вегетативное размножение и уход за ними
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения агротехнических мероприятий по выращиванию цветочных растений.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: приемы выращивания цветочных растений; ассортимент цветочных растений для оранжерей и интерьеров; выгонку декоративных растений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить необходимые агротехнические мероприятия по выращиванию цветочных растений; проводить посадку и пересадку цветочных растений; выполнять выгонку цветочных растений; составлять технологическую карту по выращиванию цветочных растений.
Результат обучения: 1) Выполнять агротехнические приемы по уходу цветочно-декоративных растений.
Технология выращивания цветочно-декоративных культур Агротехнология Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Выполняет агротехнические мероприятия по выращиванию и размножению однолетних цветочных растений.
2. Выполняет агротехнические мероприятия по выращиванию и размножению двухлетних цветочных растений.
3. Выполняет агротехнические мероприятия по выращиванию и размножению многолетних цветочных растений.
Результат обучения: 2) Выполнять посадку и пересадку цветочно-декоративных растений.
Критерии оценки:
1. Выполняет посадку и пересадку однолетних цветочных растений.
2. Выполняет посадку и пересадку двухлетних цветочных растений.
3. Выполняет посадку и пересадку многолетних цветочных растений.
ПК 6. Выполнять посадку деревьев и кустарников, ухаживать за ними
ПМ 06. Выполнение посадки деревьев и кустарников, уход за ними
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения агротехнических мероприятий по выращиванию древесных растений.
При изучении модуля обучаемые осваивают: таксономическое разнообразие древесных растений; жизненные формы древесных растений; систематику голосеменных и покрытосеменных растений; биологические и экологические особенности древесной растительности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды и биологические особенности древесных растений; размножать древесные растения; подбирать необходимые агротехнические мероприятия по посадке древесных растений.
Результат обучения: 1) Владеть основами биологии и экологии древесных растений.
Технология выращивания древесно-декоративных культур Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Ағаш өсімдіктерінің өмірлік маңызды нысандарын айқындайды.
2. Ағаш өсімдіктерінің өмірлік маңызды нысандарын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қылқан жапырақты ағаштар мен бұталар туралы білу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қылқан жапырақтыларға жататындардың түрі мен тегін және олардың ботаникалық, биологиялық ерекшеліктерін анықтайды.
2. Жапырақты түрлерге жататындардың түрі мен тегін және олардың ботаникалық, биологиялық ерекшеліктерін анықтайды.
3. Қылқан жапырақты ағаштарды отырғызудың агротехникалық әдістерін қолданады.
ПК 7. Сәндік гүл өсімдіктеріндегі зиянкестер және ауруларымен күрес
ПМ 07. Өсімдіктерді зиянкестер және аурулардан қорғау
Бұл модуль гүлдердің, сәндік өсімдіктердің сапасын жақсартуға және қоршаған ортаның ластану қаупін алдын алуға бағытталған өсімдіктерді қорғау саласындағы білімдерді, икемдер мен дағдыларды қалыптастыру үшін қажеттігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: зиянкестер мен сәндік дақылдар аурулары және кеңінен қолданылатын пестицидтер түрлері; агротехникалық, ұйымдастырушылық, экономикалық, физикалық-механикалық, биологиялық, химиялық және аралас зиянды организмдер мен ауруларды бақылау әдістерін; топырақ пен жылыжайлар мен жылыжайларды жетілдіру әдістері, жылыжайларды, оларды залалсыздандыру, сақтау, дезинфекциялау туралы меңгереді.
Білім алушы келесідей жетістіктерге жетуі керек: өсімдіктердің аурулары мен зиянкестерінің түрлерін анықтау; қорғалатын топырақ өсімдіктерінің зиянкестерімен күресудің қауіпсіздік ережелеріне сәйкес профилактикалық және деструктивтік шараларды жоспарлау.
Оқыту нәтижесі: 1) Сәндік өсімдіктерді қорғау құралдары мен әдістерін қолдану.
Зиянкестер мен аурулардан өсімдіктерді қорғау, Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Сәндік өсімдіктердің зиянкестер мен ауруларын сыртқы түрін сипаттайды.
2. Сәндік өсімдіктердің аурулары мен зиянкестерінің түрлерін анықтайды.
3. Арамшөптер, зиянкестер және аурулармен күресу әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылыжайларда және көшетханаларда топырақты емдеу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жылыжайларда және көшетханаларда топырақтың сапасын жақсарту жолдарын біледі.
2. Жылыжайларды, қоймаларды залалсыздандырады.
КҚ 8. Тұқымдарды жинау және сақтау
КМ 08. Жиналған тұқымдарды жинап, сақтау
Бұл модуль гүлді өсіру өнімдерін дайындауға, жинауға және сақтауға, олардың сапасын жақсартуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: егін дайындау, жинау және гүлді тұқымдарды дұрыс сақтауды меңгереді. Сондай-ақ, сақтау кезінде тұқым сапасына әсер ететін қоршаған орта факторларының жиынтығы: ылғалдылық, температура, газ алмасу, сақтау немесе қаптамадағы атмосфераның құрамы, тұқым жамылғысының сипаты, жетілу дәрежесі, микрофлора туралы біледі.
Білім алушылар келесі жетістіктерге жету маңызды:
піскен тұқымдарды және тұқымдардың ұқсастығын анықтау. Тұқымдарды дұрыс жинау мен сақтаудың дұрыс әдісін пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұқымдарды, жуашықтарды, түйнектерді, тамырларды жинау және сақтау әдістерін қолдану.
Сәндік гүл дақылдарын өсіру технологиясы,
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:

1. Определяет жизненные формы деревянистых растений.
2. Определяет жизненные формы древесных растений.
Результат обучения: 2) Владеть знаниями о деревьях и кустарниках хвойных и лиственных пород.
Критерии оценки:
1. Определяет род и виды хвойных пород, их ботанические и биологические особенности.
2. Определяет род и виды лиственных пород, их ботанические и биологические особенности.
3. Применяет агротехнические приемы посадки древесных растений хвойных и лиственных пород.
ПК 7. Бороться с вредителями и болезнями декоративно-цветочных растений
ПМ 07. Защита растений от вредителей и болезней
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования знаний и навыков по защите растений, направленных на повышение качества цветов и декоративных растений и предотвращение опасности загрязнения окружающей среды.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: виды вредителей и болезней декоративных культур и широко используемых пестицидов; агротехнические, организационно-хозяйственные, физико-механические, биологические, химические и комбинированные методы борьбы с вредителями и болезнями; способы оздоровления почвы в парниках и теплицах, обеззараживание парников, оранжерей, хранилищ, дезинфекции семян.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды болезней и вредителей цветочных растений; планировать профилактические и истребительные мероприятия по борьбе с вредителями растений защищенного грунта с соблюдением правил безопасности.
Результат обучения: 1) Применять средства и методы защиты декоративных растений.
Защита растений от вредителей и болезней Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует вредителей и болезней декоративных растений по внешнему виду.
2. Определяет виды болезней и вредителей декоративных растений.
3. Применяет методы борьбы с сорняками, вредителями и болезнями.
Результат обучения: 2) Проводить оздоровление почвы в парниках и теплицах.
Критерии оценки:
1. Владеет способами оздоровления почвы в парниках и теплицах.
2. Обеззараживает парники, хранилища.
ПК 8. Собирать и хранить семена
ПМ 08. Сбор и хранение собранных семян
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для заготовки, сбора и хранения продукции цветоводства, повышения ее качества.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: виды заготовок, сбор и правильное хранение семян цветов; комплекс факторов окружающей среды, влиящий на качество семян в процессе хранения: влажность, температура, газообмен, состав атмосферы хранилища или упаковки, характер семенных покровов, степень зрелости, микрофлора.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять вызревшие семена и всхожесть семян; использовать правильный способ сбора и хранение семян.
Результат обучения: 1) Применять способы сбора и хранения семян, луковиц, клубней, корневищ.
Технология выращивания цветочно-декоративных культур Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Піскен тұқымдар, баданалар, түйнектер, тамырларды жинау.
2. Тұқымдарды, шамдарды, түйнектерді, тамырларды сақтау.
КҚ 9. Ашық және жабық топырақтарда гүл өсімдіктерін өсіру
КМ 09. Ашық және жабық топырақтарда гүл өсімдіктерін өсіруді орындау
Бұл модуль теориялық білімді, дағдыларды, тәжірибелік дағдыларды және біліктілікті алуды және болашақ кәсіптік қызметті жүзеге асыру барысында біліктіліктерін жинақтауға бағытталған, оқу жəне технологиялық практикаға бөлінген білім беру қызметінің түрі үшін қажеттігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Гүл шаруашылығы және гү өсіру жағдайы негіздерімен танысу.
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқаулық өтеді.
2. Техникалық базаның құрылымын, жұмыс режимін және жұмыс жағдайын біледі.
3. Гүл шаруашылығы, жұмысты ұйымдастыру және өсірілетін дақылдар түрлері туралы білімі бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Гүл өсімдіктерін отырғызу үшін топырақ дайындау.
Бағалау өлшемшарттары
1. Шабындық жерлерді дайындау.
2. Жапырақ жерлерін дайындау.жүргізу.
3. Шымтезек жерін дайындау.
4. Топырақ қоспаларын дайындауды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 3) Гүл өсімдіктерін көбейту.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Тұқымдарды егуге дайындау.
2. Тұқымдарды егу.
3. Көшеттердің шығуы.
4. Егінділердің түптерін көшеттеу және қию.
5. Шыбықтармен көбету (жапырақтық, сабақтық, жоғарғы жақтық).
6. Бұтаның бөлінуі арқылы көбейту.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабық топырақта гүл өсімдіктерін өсіру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жылыжайларды, кереуеттерді дайындайды және толтырады.
2. Жер араластырғыштарын және қорапшаларды дайындайды.
3. Егістік тұқымын дайындайды, тұқымдарды егеді.
4. Дәнді дақылдар мен жылыжайларда көшеттерді қайта сиретіп отырғызады, жинайды, көгалдандырады.
5. Бөлме өсімдіктерін өсіру және оларды күту.
6. Бөлме өсімдіктерін вегетативті көбейту және оларға күтім көрсету.
7. Сәндік бұталарды күту
Оқыту нәтижесі: 5) Ашық топырақта гүл өсімдіктерін өсіру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Ашық топырақ тізбегіне көшеттерді дайындайды.
2. Аумақтағы топырақты дайындайды.
3. Әр түрлі дақылдарды тыңайтады.
4. Өсімдіктерді, екіжылдық өсімдіктерді, тұқымдардың көпжылдық өсімдіктерін өсіреді, оларды күтеді.
5. Көпжылдық өсімдіктер көбеюі, бұталардың бөлінуі, тамырдың бөлінуі
6. Ашық топыраққа, жылыжайларға, көшеттер тұратын жерге көп жылдықтарды әртүрлі мерзімге қаламшалау. Қаламшаларды күтеді.
7. Маусымдық гүлдену өсімдіктеріне қамқорлық жасайды.
8. Өсімдіктерді тұрақты орнына отырғызады.

1. Собирает созревшие семена, луковицы, клубни, корневища.
2. Понимает технологию хранения семен, луковиц, клубней, корневищ.
ПК 9. Выращивать цветочные растения в закрытом и открытом грунте
ПМ 09. Выращивание цветочных растений в закрытом и открытом грунте
Данный модуль направлен на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения определенных видов работ, связанных с будущей профессиональной деятельностью.
Результат обучения: 1) Понимать основы цветочного хозяйства и состояния цветоводства.
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Проходит первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Имеет представление о структуре технической базы, режиме и условиях работы.
3. Владеет знаниями о цветочном хозяйстве, организации работ и ассортименте выращиваемых культур.
Результат обучения: 2) Подготавливать почву под посадку цветочных растений.
Критерии оценки:
1. Проводит заготовку дерновой земли.
2. Проводит заготовку листовой земли.
3. Проводит заготовку торфяной земли.
4. Проводит заготовку почвенных смесей.
Результат обучения: 3) Размножать цветочные растения.
Критерии оценки:
1. Подготавливает семена к посеву.
2. Осуществлять посев семян.
3. Прореживает всходы.
4. Пикирует и подрезает корни сеянцев.
5. Выполняет мероприятия по размножению черенками (листовыми, стеблевыми, верхушечными).
6. Выполняет мероприятия по размножению делением куста.
Результат обучения: 4) Выращивать цветочные растения в закрытом грунте.
Критерии оценки:
1. Подготавливает и набивает парники, грядки.
2. Подготавливает земельные смеси и набивки ящиков.
3. Осуществляет посев семян, заделку семян.
4. Осуществляет уход за посевами, пикировку, высадку рассады в парники и теплицы.
5. Осуществляет выращивание комнатных растений и уход за ними.
6. Проводит вегетативное размножение комнатных растений и уход за ними.
7. Осуществляет уход за декоративными кустарниками.
Результат обучения: 5) Выращивать цветочные растения в открытом грунте.
Критерии оценки:
1. Подготавливает рассадники, грядки открытого грунта.
2. Подготавливает почву на участке.
3. Вносит удобрения под различные культуры.
4. Осуществляет выращивание летников, двулетников, многолетников из семян, уход за ними.
5. Проводит вегетативное размножение многолетников, деление кустов, деление корневищ
6. Проводит черенкование многолетников в разные сроки в открытый грунт, рассадники, парники, уход за черенками.
7. Ухаживает за сезонно-цветущими растениями.
8. Проводит посадку на постоянное место растений.

9. Екі жылдық және көп жылдық өсімдіктердің тұқымын жинайды.
10. Ашық топырақты көлеңке сүйетін өсімдіктерді өсіреді.
КҚ 10. "Гүл өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды орындау
КМ 10. "Гүл өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды орындау
Бұл модуль теориялық білімдерді, дағдыларды, практикалық дағдыларды және біліктіліктерді біріктіруге бағытталған кәсіпорындардағы болашақ кәсіптік қызметпен жұмыс істеудің белгілі бір түрлерін жүзеге асыру процесінде біліктілігін арттырудың қажетті түрлерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Гүл өсімдіктерін өсіру.
Кәсіптік практика
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жылдық тұқымдарды көбейтеді.
2. Көпжылдық тұқымдарды көбейтеді.
3. Жылдық және екі жылдықөсімдіктерді көшеттейді.
4. Екіжылдық, көпжылдық өсімдіктерді түптерді бөлу арқылы көбейтеді.
5. Көп жылдық өсімдіктерді кесу арқылы көбейту.
6. Бұтаның бөлінуі арқылы көпжылдықтардың көбейтеді.
7. Ашық жерде бір жылдықтар мен екі жылдықтарды отырғызады.
8. Бір жылдық, екі жылдық және көп жылдық өсімдіктерді күтеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұрақты жерге ағаш өсімдіктерін отырғызу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Отырғызу шұңқырларын дайындайды.
2. Ағаш өсімдіктеріне қамқорлық көрсетеді.
3. Ағаш өсімдіктерін суарады.
4. Шұңқыр умағын босаңсыту және жабындайды.
5. Ағашты кеседі және сиретеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 434-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 858-қосымша
"Өсімдік шаруашылығы" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1503000 - Өсімдік шаруашылығы
Біліктілігі:
150306 2 - Гүл өсіруші
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдар
(орташа дәрежедегі ақыл-ой
кемістігі)
Құзыреттілік атауы
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
БМ 01. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль сөйлеудің және ақпараттық сауаттылықта бастауыш деңгейдегі коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексиканың қарапайым негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылықтың негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: кәсіптік қазақ (орыс) тілінің қарапайым лексикалық және грамматикалық минимумын қолдануды; компьютерлік ресурстарды игеруді олардың практикалық үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің қарапайым негіздеріне ие болу.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақ (орыс) тілінде қарым-қатынас жасау үшін қажетті қарапайым лексикалық және грамматикалық материалды түсінеді.
2. Мамандық бойынша ең қарапайым терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Информатика негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты енгізу, шығару және өңдеу үшін бастапқы және қосалқы компьютерлік құрылғылардың мақсатын түсінеді.
2. Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік талаптарын сақтайды.

9. Собирает семена однолетников и двулетников.
10. Выращивает тенелюбивые растения в открытом грунте.
ПК 10. Выполнять практические работы по квалификации "Цветовод"
ПМ 10. Выполнение практических работ по квалификации "Цветовод"
Данный модуль направлен на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения практических работ по квалификации "Цветовод".
Результат обучения: 1) Выращивать цветочные растения.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет мероприятия по размножению однолетников семенами.
2. Выполняет мероприятия по размножению многолетников семенами.
3. Осуществляет пикировку сеянцев однолетников и двулетников.
4. Выполняет мероприятия по размножению двухлетних, многолетних делением куста.
5. Выполняет мероприятия по размножению многолетников черенками.
6. Выполняет мероприятия по размножению многолетников делением куста.
7. Осуществляет посадку однолетников и двулетников в открытый грунт.
8. Ухаживает за однолетниками, двулетниками и многолетниками.
Результат обучения: 2) Проводить посадку древесных растений на постоянное место.
Критерии оценки:
1. Подготавливает посадочные ямы.
2. Осуществляет ход за древесными растениями.
3. Проводит полив древесных растений.
4. Осуществляет рыхление и мульчирование площади лунки.
5. Проводит обрезку и прореживание деревьев.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 434
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 858
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Растениеводство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1503000 – Растениеводство
Квалификация:
150306 2 – Цветовод
Категория: лица с особыми
образовательными
потребностями
(умственная отсталость
умеренной степени)
Наименование компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устных и письменных видах речевой деятельности и информационной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, необходимые для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать основы компьютерной грамотности.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными основами грамматики письма и правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
1. Понимает элементарный лексико-грамматический материал, необходимый для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) языке.
2. Применяет простейшую терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть основами информатики для решения профессиональных задач.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение основных и дополнительных устройств компьютера для ввода, вывода и обработки информации.
2. Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.

3. Тыңайтқыштарға, микротыңайтқыштарға сипаттама береді
Оқыту нәтижесі: 2) Тәлімгер жетекшілігімен аралас өсімдіктер мен сәндік өсімдіктерге арналған жер қоспасын жасау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Механикалық құрамда жер қоспасын жасайды.
2. Сәндік гүл өсімдіктерінің түрі бойынша топырақты таңдай алады.
КҚ 4 Сәндік гүл өсімдіктерін көбейту.
КМ 04. Сәндік гүл өсімдіктерін көбеюі
Бұл модуль сәндік гүл өсімдіктерінің тұқымдық және вегетативті таралуын қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Тұқымдарды егу алды өңдеу әдістерін қолдануды меңгеру.
Сәндік гүл өсімдіктерінің көбеюінің түрлі әдістерін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Тәлімгер жетекшілігімен тұқымдармен сәндік гүл өсімдіктерін көбейту.
Сәндік гүл дақылдарын өсіру технологиясы, Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1) Алдын ала егу үрдісінің әр түрлі әдістерін қолданады.
2) Тұқыммен гүлді-сәндік өсімдіктерді таратады
Оқыту нәтижесі: 2) Тәлімгер жетекшілігімен вегетативті әдіспен сәндік гүл өсімдіктерін көбейту.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Өсімдіктерді табиғи вегетативті жолымен көбейтеді.
2. Өсімдіктерді жасанды вегетативті жолымен көбейтеді.
КҚ 5. Сәндік гүл өсімдіктерін егіп, көшеттеу, тұқымдық және вегетативті көбейтуді орындау, оларды күту
КМ 05. Сәндік гүл өсімдіктерін егіп, көшеттеп, тұқымдық және вегетативті көбейтуді орындап, күту
Бұл модуль гүл өсімдіктерін өсіруге арналған агротехникалық шараларды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: гүл өсімдіктерін өсіру әдістері, жылыжайлар мен интерьерлерге арналған гүл өсімдіктерінің ассортименті, сәндік өсімдіктерді көктетуді меңгереді.
Білім алушыларға төмендегілерге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыс істету маңызды: гүл өсімдіктерін өсіруге қажетті агротехникалық шараларды таңдау; гүлді өсімдіктерді отырғызу және көшіру; гүлді өсімдіктер дистилляциясын жүргізу; өсіп келе жатқан гүл өсімдіктеріне арналған ағын сызбасын жасау.
Оқыту нәтижесі: 1) Тәлімгер жетекшілігімен сәндік гүл өсімдіктерін күтуге арналған агротехникалық тәсілдерді орындау.
Сәндік гүл дақылдарын өсіру технологиясы,
Агротехнология,
Өндірістік оқыту
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жылдық гүл өсімдіктерін өсіру және көбейту бойынша агротехникалық шараларды жүзеге асырады.
2. Екі жылдық гүл өсімдіктерін өсіру және көбейту бойынша агротехникалық шараларды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тәлімгер жетекшілігімен сәндік гүл өсімдіктерін отырғызу және көшеттеуді орындау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Бір жылдық гүл өсімдіктерін отырғызу және көшіруді жүзеге асырады.
2. Екіжылдық гүл өсімдіктерін отырғызу және көшіруді жүзеге асырады.

3. Характеризуют удобрениям, микроудобрениям.
Результат обучения: 2) Составить земляную смесь для выращивания цветочно-декоративных растений под руководством наставника.
Критерии оценки:
1. Заготавливает земляную смесь по механическому составу.
2. Выбирает почву по видам выращиваемых цветочно-декоративных растений.
ПК 4. Выполнять мероприятия по размножению цветочно-декоративных растений
ПМ 04. Выполняет мероприятия по размножению цветочно-декоративных растений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения семенного и вегетативного размножения цветочно-декоративных растений.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять способы предпосевной обработки семян; применять различные способы размножения цветочно-декоративных растений.
Результат обучения: 1) Выполняет мероприятия по размножению цветочно-декоративных растений семенами под руководством наставника.
Технология выращивания цветочно-декоративных культур Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применяет различные способы предпосевной обработки семян.
2. Размножает цветочно-декоративные растения семенами.
Результат обучения: 2) Выполняет мероприятия по размножению цветочно-декоративных растений вегетативным способом под руководством наставника.
Критерии оценки:
1. Размножает растения естественным вегетативным способом.
2. Размножает растения искусственным вегетативным способом.
ПК 5. Выполнять посадку и пересадку цветочно-декоративных культур, проводить семенное и вегетативное размножение и ухаживать за ними
ПМ 05. Выполнение посадки и пересадки цветочно-декоративных культур, семенное и вегетативное размножение и уход за ними
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения агротехнических мероприятий по выращиванию цветочных растений.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: приемы выращивания цветочных растений, ассортимент цветочных растений для оранжерей и интерьеров, выгонку декоративных растений.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить необходимые агротехнические мероприятия по выращиванию цветочных растений; проводить посадку и пересадку цветочных растений; выполнять выгонку цветочных растений; составлять технологическую карту по выращиванию цветочных растений.
Результат обучения: 1) Выполнять агротехнические приемы по уходу цветочно-декоративных растений под руководством наставника.
Технология выращивания цветочно-декоративных культур Агротехнология Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Выполняет агротехнические мероприятия по выращиванию и размножению однолетних цветочных растений.
2. Выполняет агротехнические мероприятия по выращиванию и размножению двухлетних цветочных растений.
Результат обучения: 2) Выполнять посадку и пересадку цветочно-декоративных растений под руководством наставника.
Критерии оценки:
1. Выполняет посадку и пересадку однолетних цветочных растений.
2. Выполняет посадку и пересадку двухлетних цветочных растений.

3. Көпжылдық гүл өсімдіктерін отырғызу және көшіруді жүзеге асырады.
КҚ 6. "Гүл өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды орындау
КМ 06. "Гүл өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды орындау
Бұл модуль теориялық білімдерді, дағдыларды, практикалық дағдыларды және біліктіліктерді біріктіруге бағытталған кәсіпорындардағы болашақ кәсіптік қызметпен жұмыс істеудің белгілі бір түрлерін жүзеге асыру процесінде біліктілігін арттырудың қажетті түрлерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Тәлімгер жетекшілігімен гүл өсімдіктерін өсіру.
Кәсіптік практика
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жылдық тұқымдарды көбейту.
2. Көпжылдық тұқымдарды көбейту.
3. Жылдық және екі жылдықөсімдіктерді көшеттеу.
4. Екіжылдық, көпжылдық өсімдіктерді түптерді бөлу арқылы көбейту.
5. Көп жылдық өсімдіктерді кесу арқылы көбейту.
6. Бұтаның бөлінуі арқылы көпжылдықтардың көбеюі.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 435-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 859-қосымша
"Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1504000 - Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)
Біліктілігі:

3. Выполняет посадку и пересадку многолетних цветочных растений.
ПК 10. Выполнять практические работы по квалификации "Цветовод"
ПМ 10. Выполнение практических работ по квалификации "Цветовод"
Данный модуль направлен на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения основных видов работ по квалификации "Цветовод".
Результат обучения: 1) Выращивать цветочные растения под руководством наставника.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет мероприятия по размножению однолетников семенами.
2. Выполняет мероприятия по размножению многолетников семенами.
3. Проводит пикировку сеянцев однолетников и двулетников.
4. Выполняет мероприятия по размножению двухлетних, многолетних делением куста.
5. Выполняет мероприятия по размножению многолетников черенками.
6. Выполняет мероприятия по размножению многолетников делением куста.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 435
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 859
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1504000 – Фермерское хозяйство (по профилю)
Квалификация:

1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады
Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Тәжірибелік жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздікті және еңбекті қорғауды сақтау
КМ 01. Өндірісте қауіпсіздікті және еңбекті қорғауды сақтау
Бұл модуль тәжірибелік жұмыстарды орындаған кезде қауіпсіздік ережелерін сақтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тәжірибелік жұмыс үшін пайдалы және қауіпсіз еңбек жағдайларын жасауды, жазатайым оқиғаларды, жарылыстар мен өрттерді болдырмауды, сондай-ақ тиісті санитарлық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз етуді және кәсіптік аурулар мен уланулардың алдын-алу үшін ұйымдастыру жұмыстарын; табиғи ресурстарды және жер қойнауын қорғау мен ұтымды пайдалануды; атмосфераны ұтымды пайдалану, адам өміріне атмосфераның маңыздылығы, атмосфераның табиғи және жасанды ластануын; ауаның ластануының түрлерін, ауаның ластануының әсерін, атмосфералық ауаны қорғау және ұтымды пайдалану шараларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құжаттардың қарапайым негіздері білу.
Еңбекті қорғау және өндіріс экологиясының негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04. Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствии со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии.
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрывать свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Понимает методы решения профессиональных задач.
3. Высказывает готовность добросовестно трудиться.
Профессиональные модули
ПК 1. Соблюдать технику безопасности и охрану труда при выполнении практических работ
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности и охраны труда при выполнении практических работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил безопасности труда, требований промышленной санитарии и пожарной безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия трудовой деятельности,
требования трудового Кодекса РК в области охраны труда; обязанности и ответственность работодателя в сфере охраны труда.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять рекомендации и инструкции по охране труда на предприятии.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными основами нормативных документов по охране труда.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Еңбек әрекетінің негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік талаптарын сақтаудың маңыздылығын түсінеді.
2. Құрал - жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтаудың қарапайым дағдыларын біледі.
3. Жұмыс орнында құрал-саймандар, механизмдермен жұмыс істеу қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
КҚ 2. Егін дақылдарын егу және бау-бақша өсімдіктерін отырғызу
КМ 02. Егін дақылдарын егуді және бау-бақша өсімдіктерін отырғызуды орындау
Бұл модуль далалық және бақша дақылдарын отырғызу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: өсімдіктер және олардың өмір сүру шарттарын; топырақ, оның құрамы және қасиеттерін; топырақ өңдеу жүйесін; жерді мелиорациялау жүйесін, тыңайтқыштарды қолдануды; егін егу тұқымдарын өндіру технологиясын; көшеттер мен көгалдандыру материалдарын өндіру бойынша жұмыстарды орындауды; егу, отырғызу үшін тұқым мен отырғызу материалдарын дайындауды; көкөніс дақылдарын өсіруді; тұқымдарды дайындауды; тұқымның өсуін және дамуын реттеудің мазмұнынын; түрлі көкөніс дақылдарын егу және отырғызуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: көшет егу үшін топырақ дайындау, өсіп келе жатқан көшет режимдерін; қырыққабат көшеттері мен күтімін өсіруді; томат, бұрыш және баклажан көшеттерін және көшеттерге күтім жасауды, өсіруді; қияр көшеттері, сквош өсіруді; қауын, асқабақ, қарбыз көшеттері өсіруді; көкөністерді өсіруді: пияз, салат, балдыркөк;
жеміс ағаштарының көшеттерін өсіруді; томат, бұрыш, баклажан отырғызу және отырғызуды; картопты отырғызуды; кырыққабатты егу мен отырғызуды; бұршақ тұқымдастарды отырғызуды;
пияздыларды егу мен отырғызуды; жасыл көкөністерді егу және отырғызуды; жеміс ағаштарын отырғызуды; мөлшері мен салмағы бойынша тұқымдарды таңдауды; тұқымдарды дезинфекциялауды; тұқымдарды өсіруді; тұқымдарды баптауды; тұқымдарды домалақтау және баптауды; қыш құмыраларды әзірлеуді; көшеттерге күтім жасауды;
көшеттерді қайта сиретіп отырғызуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеміс-көкөніс шаруашылығының негізгі биологиялық сипаттамаларын анықтау.
Агрономия негіздері
Ауыл шаруашылық дақылдарын отырғызу материалдарын өндіру технологиясы
Тұқымдық егін өндіру технологиясы
Топырақтану
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеміс және көкөніс шаруашылығы негіздерін білудің маңыздылығын түсінеді
2. Жемістер мен көкөністердің барлық қажетті түрлерінің биологиялық сипаттамаларын анықтау қабілетіне ие
3. Жемістер мен көкөністердің помологиялық түрлерін бағалау процесін жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дәнді дақылдарды және бақша дақылдарын отырғызу үшін аумақты ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Топырақты сапалы құраммен қолданудың маңыздылығын түсінеді.
2. Топырақ өңдеу жүйесін, тыңайтқыштарды қолдануды, жерді мелиорациялау қолданудың негізгі әрекеттерінің дағдысына ие.
Оқу нəтижелері: 3) Егін егудің негізгі технологиясын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұқым дайындау және егу үшін отырғызу материалының қарапайым сатыларын ұстанады.
2. Тұқымдық материалды өсіру және дамыту мазмұнын бағалау дағдысына ие.
3. Егін мен көшеттерді өсіру және оларды күтуді орындайды.
КҚ 3. Өсімдіктерді зиянкестерден қорғау процесін жүзеге асырыңыз.
КМ 03. Өсімдіктерді зиянкестерден қорғау
Бұл модуль өсімдіктерді зиянкестерден қорғау және алдын алу шараларын қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жәндіктердің морфологиясы, анатомиясы және экологиясы негіздерін; жәндіктер класының жалпы сипаттамаларын; жеміс-жидектер мен тұқымдардың зиянкестерінің морфологиялық және биоэкологиялық сипаттамаларын (жеміс көбелегі, бізтұмсық, гүл құрты, сымыр, галица, егегіш); қылқан мен жапырақтардың зиянкестерi - (жапырақты құрт, сымыр, қара күйе, галица, егегіш, сарықанат жібек көбелегі, долана көбелегі, мүркөбелек, түңгі көбелек); өскінділер мен діңгектердің зиянкестері (қабықша қоңыздары, әйнек тәрізділер, мұртшалылыр, зерқоңыз); тамыр зиянкестері (шартылдақ қоңыз, ұзын сирақ, шыртылдақ); басқа зиянкестер: ақжелілер, кенелер, жұмыр құрттар; қорғау әдістерінің сипаттамасын; химиялық қорғаныс әдісін; биологиялық қорғау әдісін;
физикалық-механикалық және басқа да қорғау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: имаго фазасына сәйкес жәндіктерді анықтауды; зақымның негізгі түрлерін анықтауды; дамудың әртүрлі фазалары мен зиянының негізгі зиянкестерін анықтауды; энтомофаг және акарифагты өсімдіктерді қорғау практикасында қолдануды;
патогендік және антагонисттік микроорганизмдерді және олардың метаболизм өнімдерін қолдануды;
биологиялық активті заттарды қолдануды (тартымды заттар, репелленттер, гормондар);
пестицидтерді қолдануды: бүрку, шаң, фумигациялау, аэрозольдар, тұқым мен көгалдандыру материалдарын өңдеуді;
жеміс-жидек дақылдары мен жидек бұталарындағы бүлінген қашуды кесуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Зиянкестердің негізгі түрлерін білу.
Энтомология негіздері
Карантин
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеміс-көкөніс дақылдарының зиянкестерінің негізгі түрлерін анықтайды.
2. Сыртқы белгілермен зиянкестердің қысқаша сипаттамасын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Келтірілген зақымның түріне қарай қандай зиянкестердің жасағанын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основы трудовой деятельности.
Результат обучения: 2) Соблюдать технику безопасности.
Критерии оценки:
1. Понимает важность соблюдения правил техники безопасности.
2. Владеет элементарными умениями по соблюдению правил безопасности при работе с оборудованием.
3. Соблюдает правила техники безопасности при работе с инвентарем и механизмами на рабочем месте.
ПК 2. Сажать полевые и огородные культуры
ПМ 02. Посадка полевых и огородных культур
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для посадки полевых и огородных культур.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают растения и условия их жизни; почву, ее состав и свойства; систему обработки почв; систему мелиорации, применение удобрений; технологии производства семян сельскохозяйственных культур; выполнение работ по производству рассады и посадочного материала; посев и посадку материала различных овощных культур.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подготавливать почвы для посева рассад; определять режимы выращивания рассады; выращивать рассады овощей, плодовых деревьев и ухаживать за рассадой.
Результат обучения: 1) Определять основные биологические характеристики плодоводства и овощеводства.
Основы агрономии
Технология производства посадочного материала сельскохозяйственных культур
Технология производства семян сельскохозяйственных культур
Почвоведение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает важность знаний основ плодоводства и овощеводства.
2. Владеет умением определять биологические особенности всех необходимых сортов плодов и овощей.
3. Выполняет процесс оценки помологического сорта плодов и овощей.
Результат обучения:
2) Подготавливать территорию для севки полевых и огородных культур.
Критерии оценки:
1. Понимает важность применения почвы с качественным составом.
2. Владеет умением применения базовых действий системы обработки почвы, применения удобрений, системы мелиорации.
Результат обучения: 3) Выполнять базовую технологию севки культур.
Критерии оценки:
1. Соблюдает простейшие этапы подготовки семян и посадочного материала для посева.
2. Владеет умением оценивания содержания роста и развития посевного материала.
3. Выполняет выращивание рассады и посев, а так же уход за ними.
ПК 3. Выполнять процесс защиты растений от вредителей
ПМ 03. Защита растений от вредителей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для защиты растений от вредителей и применения профилактических мероприятий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы морфологии, анатомии и экологии насекомых; классификацию насекомых, вредителей плодов и семян; методы защиты от вредителей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять отряды насекомых по фазе имаго, основные типы повреждений, вредителей по различным фазам развития и повреждениям; обрабатывать посевной и посадочный материал; обрезать поврежденные побеги на плодовых культурах и ягодных кустарниках.
Результат обучения: 1) Понимать основные виды вредителей.
Основы энтомологии
Карантин
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Определяет по базовым простым показателям виды вредителей плодоовощных культур.
2. Составляет краткую характеристику вредителям по внешним признакам.
Результат обучения: 2) Определять по элементарным признакам повреждений, к какому виду вредителей относится повреждение.
Критерии оценки:

1. Дақылдарды қандай зиянкестер жасағанын талдайды.
2. Зиянкестердің көбею үрдісін анықтайды.
3. Зиянды бағалауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Зиянкес организмдерден қорғанудын негізгі шараларын белгілеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зиянкестердің өсімдіктерге келтіретін зиянын, олардан қорғану шараларын түсінеді.
2. Зиянкестердің түрлері бойынша қорғау әдістерін анықтайды.
3. Арнайы әдістермен қарапайым процесті қорғауды жүзеге асырады.
КҚ 4. Өнімді тасымалдауды орындау
КМ 04. Өнімді тасымалдау
Бұл модуль әртүрлі жағдайларда астықты тасымалдау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жемістер мен көкөністердің сапасын сақтауды; тасымалдау түрлерін; санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар талаптарына сәйкес тасымалдау шарттарын; тасымалдауға арналған контейнерлердің түрлерін; шикізатты тасымалдауға қойылатын талаптарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезде білім алушылар:
тасымалдау үшін контейнерлерді таңдауды;
өнімнің түріне сәйкес астықты тасымалдауды.
тасымалдау үшін контейнерлердің қажеттіліктерін есептеуді;
көліктік жабдықтардың сыйымдылығын есептеуді;
көлік және сақтандыру қорының шығындарын есептеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өсімдік шаруашылығы өнімдерін тасымалдаудың қарапайым жағдайларын білу.
Тауартану және стандарттау
Ашық және жабық жердегі жұмыстарды механикаландыру
Шикізатты тасымалдау және сақтау технологиясы
Ауыл шаруашылығы экономикасы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тасымалдау талаптарын анықтайды.
2. Жемістер мен көкөністердің сапасы, түрлілігі, химиялық құрамын және түрін сақтау арқылы астықты тасымалдау шарттарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өсімдік шаруашылығы өнімдерін тасымалдаудың қарапайым тәсілдері мен әдістерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізаттың ұсынылатын түріне тасымалдау режимін анықтайды.
2. Шикізаттың тиісті түріне тасымалдауды жүзеге асырады.
КҚ 5. Механизмдер мен агрегаттарға қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
КМ 05. Механизмдер мен агрегаттарға қызмет көрсету
Бұл модуль көкөніс өнімдерінің жемісіне арналған механизмдер мен агрегаттарға қызмет көрсетуге арналған жұмыс және процестерді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: ауыл шаруашылығы техникасының түрлерін; ауыл шаруашылығы техникасын тағайындау тетіктерін; механизмдер мен агрегаттардың көмегімен агротехникалық жұмыстарды жүргізуді; машиналар мен агрегаттарда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезде білім алушылар: тасымалдау кезінде ауыл шаруашылық техникасының пайдалануды;
көгалдандыру, өсімдіктерді қорғау үшін ауыл шаруашылық техникасын пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылығы механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және ақаулықтарын жою негіздерін анықтау.
Ауылшаруашылық техникасының негіздері, механизмдері мен қондырғылары
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика Аграрлық өнеркәсіптік кешенде машиналарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет, какими вредителями нанесен вред культурам.
2. Определяет процесс начала появления вредителей.
3. Выполняет оценку нанесения вреда.
Результат обучения: 3) Назначать базовые защитные мероприятия с вредоносными организмами.
Критерии оценки:
1. Понимает опасность для растений, нанесенных вредителями, а так же виды применяемых защитных мероприятий.
2. Определяет виды защитных методов по типам вредителей.
3. Выполняет простой процесс защиты по определенным методам.
ПК 4. Осуществлять транспортировку урожая
ПМ 04. Транспортировка урожая
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления транспортировки урожая в разных условиях.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: лежкость плодоовощной продукции;
виды транспортировки; условия при транспортировке по требованиям Сан ПИН; виды тары для транспортировки; требования к транспортировке сырья.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выбирать тары для транспортировки; транспортировать урожай по требованиям к виду продукции; определять потребность тары для транспортировки, вместимость транспортировочного оборудования, потери при транспортировке и страховой фонд.
Результат обучения: 1) Соблюдает элементарные условия транспортировки продукции растениеводства.
Товароведение и стандартизация
Механизация работ на открытом и закрытом грунте
Технология транспортировки и хранения сырья
Экономика сельского хозяйства
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Определяет требования при транспортировке.
2. Определяет условия транспортировки урожая по лежкости, сорту, химическому составу и виду плодов и овощей.
Результат обучения: 2) Понимать простейшие способы и методы транспортировки продукции растениеводства.
Критерии оценки:
1. Определяет способ транспортировки для предложенного вида сырья.
2. Выполняет транспортировку соответствующего вида сырья.
ПК 5. Выполнять работы по обслуживанию механизмов и агрегатов
ПМ 05. Обслуживание механизмов и агрегатов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ и процессов по обслуживанию механизмов и агрегатов предназначенных для плодовощеводства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды сельскохозяйственных машин; назначение механизмов сельскохозяйственных машин; проведение агротехнических работ с помощью механизмов и агрегатов; технику безопасности при работах на механизмах и агрегатах.
При изучении модуля обучающиеся учатся использовать сельскохозяйственные машины при транспортировке, посевке, защите растений.
Результат обучения: 1) Определять основы технического обслуживания и диагностирования неисправностей сельскохозяйственных механизмов.
Основы сельскохозяйственных машин, механизмов и агрегатов
Производственное обучение
Профессиональная практика
Технология обслуживания и ремонта машин в АПК
Критерии оценки:

1. Стандартты жағдайларда шешімдер қабылдау біледі.
2. Ауылшаруашылық машиналары мен механизмдерінің қарапайым ақауларды жоюды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өсімдік шаруашылығында машина-тракторлық агрегаттарды толымдаудың негізгі ережелерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Топырақ өңдейтін машиналарды дайындау жұмыстарына қатысады.
2. Егін, өсімдік отырғызатын машиналар мен егінді баптау машиналарын дайындауды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс тобымен бірге ауыл шаруашылығы машиналары мен жабдықтарының кемшіліктері мен бұзылу себептерін анықтау және талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте және жөндеуде пайдаланылатын технологиялық операциялардың, жабдықтардың және керек-жарақтардың құрамы туралы негіздерді түсінеді.
2. Денсаулық сақтауды қамтамасыз ету үшін жүйеде жөндеуді бағалауға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 4) Ұжымдық еңбек жағдайындағы бөлшектерді қалпына келтірудің тиімді жолдарын негіздеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнімнің техникалық талаптарына негізделген машина элементтері мен аспаптарын, механизмдерін, режимінің элементтерін өндіруге арналған құрылымдық материалдарды іріктеуге қатысады.
2. Технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде еңбекті қорғау талаптарын сақтайды.
КҚ 6. "Жеміс-көкөніс өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды орындау
КМ 06. "Жеміс-көкөніс өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды жүзеге асыру
Бұл модуль біліктілік бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
кәсіптік практикасының мазмұның меңгереді.
Модульді зерделеу кезде білім алушылар: көкөніс дақылдар түрлері; жидек плантацияларындағы күзгі жұмысты; күзетілетін жердегі күзгі жұмыстарды;
көкөніс дақылдарын өсіру үшін қорғалған топырақ пен басқа да құрылымдарды дайындауды; көшет өсіруді;
балабақшадағы көктемгі жұмысты; бақта көктемгі жұмысты; көктемгі көгалдандыру бойынша жұмысты; ашық далада көкөніс дақылдарын егу және отырғызуды; сынақ алаңдарын көрсетілген оқытудың нәтижелерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Топырақты өңдеу және көгалдандыру материалын дайындай білу.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Топырақты сапалы құраммен қолданудың маңыздылығын түсінеді.
2. Топырақ өңдеу жүйесін, тыңайтқыштарды қолдануды, жерді мелиорациялау және т.б. қолданудың негізгі әрекеттерінің дағдысына ие.
3. Тұқым дайындау және егу үшін отырғызу материалының қарапайым сатыларын ұстанады.
4. Тұқымдық материалды өсіру және дамыту мазмұнын бағалау дағдысына ие.
5. Егін мен көшеттерді өсіру және оларды күтуді орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Жеміс-жидек және көкөніс дақылдарын егу, отырғызу және шикізатты тасымалдауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Принимает решения в стандартных ситуациях.
2. Проводит простейшие диагностирование неисправностей сельскохозяйственных машин и механизмов.
Результат обучения: 2) Понимать базовые правила комплектования машинно-тракторных агрегатов в растениеводстве.
Критерии оценки:
1. Принимает участие при подготовке почвообрабатывающих машин.
2. Организовывает подготовку посевных, посадочных машин и машин для ухода за посевами.
Результат обучения: 3) Выявлять и анализировать причины неисправностей и отказов машин и оборудования в сельском хозяйстве вместе с рабочей командой.
Критерии оценки:
1. Понимает основы о составе операций технологических процессов, оборудовании и оснастке, применяемых при производстве и ремонте.
2. Принимает участие в оценке ремонта, его места в системе обеспечения работоспособности.
Результат обучения: 4) Обосновывать рациональные способы восстановления деталей в коллективных условиях работы.
Критерии оценки:
1. Принимает участие при выборе конструкционных материалов для изготовления элементов машин и механизмов, инструмента, элементов режима обработки оборудования, исходя из технических требований к изделию.
2. Соблюдает требования охраны труда в процессе выполнения технологических процессов.
ПК 6. Выполнять практические работы по квалификации "Плодоовощевод"
ПМ 06. Выполнение практических работ по квалификации "Плодоовощевод"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения практических работ по квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают содержание профессиональной практики.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
подзимнему посеву овощных культур; осенним работам на ягодных плантациях; осенним работам в защищенном грунте; подготовке теплиц и других сооружений защищенного грунта для выращивания овощных культур; выращиванию рассады; весенним работам в питомнике; весенним работам в плодовом саду; весенним работам на ягодных плантациях; посеву и посадке овощных культур в открытом грунте; высадке семенников.
Результат обучения: 1) Выполнять выращивание растениеводческой продукции разными способами, осуществляя транспортировку, хранение и переработку.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает инструктаж по технике безопасности при работе с агрегатами и оборудованиями.
2. Владеет способами выполнения основных квалификационных требований к квалификации "Плодоовощевод".
Результат обучения: 2) Понимать основы рационального хранения, методы переработки и оценки качества продукции растениеводства в соответствии с действующими стандартами, нормами, требованиями, правилами, обеспечивающими безопасность продукции, работ, услуг для жизни и здоровья людей.
Критерии оценки:

1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады.
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Тәжірибелік жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздікті және еңбекті қорғауды сақтау.
КМ 01. Өндірісте қауіпсіздікті және еңбекті қорғауды сақтау.
Бұл модуль еңбек қауіпсіздігі ережелерін, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жұмыс тұжырымдамасын; жұмыс түрлерін; олардың сипаттамаларын; физикалық еңбекті, ой еңбегін, жедел еңбекті; жұмыстың шығармашылық түрлерін; еңбекті қорғау саласындағы заңнаманың негіздерін; еңбек құқығы және еңбекті қорғау саласындағы терминдер мен анықтамаларды; еңбекті қорғаудың құқықтық негіздерін, азаматтардың қауіпсіздігі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын; еңбек заңнамасының негізгі ережелерін; еңбекті қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің талаптарын. Еңбек қорғауды мемлекеттік басқаруды; еңбекті қорғау саласындағы жұмыс берушінің міндеттері мен қызметтерін меңгереді.
Модульді зерделеген кезде білім алушылар: эвакуациялау жоспарын жасауды; еңбекті қорғауға кәсіпорынды құрылымдауды,
еңбек жағдайлары үшін жұмыс орнының картасын жасауды, кәсіпорындардағы еңбекті қорғау бойынша ұсынымдар мен нұсқаулықтарды енгізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Еңбекті қорғау жөніндегі қарапайым негіздерді білу.
Еңбекті қорғау Өндіріс экологиясының негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Еңбек әрекетінің негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт
тары:
1. Қауіпсіздік талаптарын сақтаудың маңыздылығын түсінеді.
2. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды орындайды.
КҚ 2. Егінділер мен көшеттерді өсіріп, күту
КМ 02. Егінділер мен көшеттерді өсіріп, күтуді жүзеге асыру
Бұл модуль егістіктерді және екпелерді өсіруге және күтім жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: бақтың аумағын ұйымдастыруды;
қауіпсіздік техникасымен танысады; бақшаны, мөлшерін; ұйымдастырумен танысу блоктардың конфигурациясын, қорғаныш екпелерінің құрылымдарын; жеміс-жидек бұталарының жалпы құрылымын зерттеуді,
биологиялық ерекшеліктерін; жеміс дақылдарын вегетативтік көбеюінің негізгі түрлерін; тамақтануды; мәдениеттің морфологиялық және биологиялық сипаттамаларын;
ауылшаруашылық дақылдарын өсіру, тыңайтқышты өңдеу және көшет отырғызуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өркендер мен жапырақтарды ажыратуды; әртүрлі жемістердің морфологиялық ерекшеліктерін анықтауды,
жидек дақылдарын; жеміс ағаштары мен жидектерді отырғызуды; ашық топыраққа отырғызып, көгалдандыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Агротехника туралы қарапайым базалық білімінің болуы.
Өсімдіктер физиологиясы
Егін шаруашылығы ның негіздері
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Профессиональные модули
ПК 1. Соблюдать технику безопасности и охрану труда при выполнении практических работ
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности и охраны труда при выполнении практических работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил безопасности труда, требований промышленной санитарии и пожарной безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия трудовой деятельности, требования трудового Кодекса РК в области охраны труда; обязанности и ответственность работодателя в сфере охраны труда.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять рекомендации и инструкции по охране труда на предприятии.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными основами нормативных документов по охране труда.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает основы трудовой деятельности.
Результат обучения: 2) Соблюдать технику безопасности.
Критерии оценки:
1. Понимает важность соблюдения правил техники безопасности.
2. Владеет элементарными умениями по соблюдению правил безопасности при работе с оборудованием.
3. Соблюдает правила техники безопасности при работе с инвентарем и механизмами на рабочем месте.
ПК 2. Выращивать и осуществлять уход за посевами и посадками
ПМ 02. Выращивание и осуществление ухода за посевами и посадками
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выращивания и осуществления ухода за посевами и посадками.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: организацию территории сада;
ознакомление с техникой безопасности;
ознакомление с организацией территории сада, размерами и конфигурацией кварталов, конструкций защитных насаждений; общее строение плодовых и ягодных кустарников, их биологические особенности;
ознакомление с основными видами вегетативного размножения плодовых культур; окулировку;
морфологические и биологические особенности культуры; обработку почвы и удобрения, посадку рассад.
При изучении модуля обучающиеся учатся: различать породы по побегам и листьям; определять по морфологическим признакам различные плодово-ягодные культуры;
выполнять посадку плодовых деревьев и ягодников; подготавливать рассаду, высадку в открытый грунт.
Результат обучения: 1) Иметь базовые элементарные знания об агротехнологиях.
Физиология растений
Основы земледелия
Производственное обучение
Профессиональна практика
Критерии оценки:

1. Ашық және жабық топырақтарда көкөніс дақылдарын өсіруді орындай біледі.
Оқыту нəтижесі: 2) Егістік немесе отырғызу материалдарын дайындауды, сондай-ақ егістікке күтім жасауды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеміс-жидек дақылдарының отырғызу материалдарын өсіру технологиясын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жеміс-жидек дақылдарын өсіруге арналған отырғызу материалдарын, жеміс-көгалдандыру орындарының бетбелгілерін және жемістер мен жидектерді өндіру технологиясын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1) Жеміс-көкөніс дақылдарын өсірудің қарапайым тәсілдерін біледі.
КҚ 3. Өнімді жинауды орындау
КМ 03. Өнімді жинау
Бұл модуль әртүрлі жағдайларда түрлі әдістер мен жабдықтарды пайдалану арқылы егін жинау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
Көкөніс өсімдіктерінің морфологиялық және биологиялық сипаттамаларын; өнімді тазалау немесе жинау әдістерін; өнімді жинаудағы талаптарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
шикізатқа қойылатын талаптарға және әртүрлі әдістерді қолдануға сәйкес өнімді жинауды; көкөніс дақылдарын жинауды;
жеміс дақылдарын жинауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақстан Республикасында өсіруге қолайлы жеміс-көкөніс өсімдіктерінің негізгі түрлерін және сорттарын білу.
Агрономия негіздері
Өсімдік шаруашылығы тауартану және стандарттау
Топырақтану
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сабақтың, тамырдың, жапырақтың, гүлдердің, жемістердің құрылымын біледі.
2. Генеративті органдарды біледі.
3. Вегетативтік органдарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәдени дақылдарды жинауда жиналған білімді қолдана білу және жоғары сапалы өнім алу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғары сапалы экологиялық таза жеміс-жидек өнімдерін өндіру технологиясын, жинау және сақтау әдістерін біледі.
2. Жоғары сапалы экологиялық таза өсімдік өнімдерін өндіру технологиясын, жинау және сақтау әдістерін біледі.
КҚ 4.Өнімді сақтауды орындау
КМ 04. Өнімді сақтау
Бұл модуль әртүрлі әдістерді қолданып, астықты сақтау процесін аяқтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: сақтау технологиясының әдістері мен тәсілдерін; сақтау принциптерін; сақтау кезінде өсімдік шаруашылығы өнімдерінің сапасына әсер ететін негізгі факторларды;
сақтау кезінде өсімдік шаруашылығының қауіпсіздігіне әсер ететін негізгі факторларды; - өсімдік шаруашылығы өнімдерін сапалы сақтауға қабылдауды (картоп, көкөніс, жеміс-жидек және жидек өнімдері); өсімдік өнімдерін сақтауға қабылдауды (картоп, көкөніс, жеміс-жидек); картоп, көкөніс, жеміс-жидек және жидектерді сақтау режимдері мен әдістерін;
стационарда, қоймаларда, тоңазытқыштарда сақтауды;
репозиторийлерде микроклиматты басқару және бақылау әдістерін;
картоп пен жеміс-көкөніс өнімдерін сақтау кезінде шығындарды есептен шығару ережелерін сақтау режимдерінің түрлерін;
сақтауды бақылауға арналған жабдықтың ерекшеліктері және пайдалануды;
шикізатты сақтауға арналған жабдықты пайдалану қағидатын үйренеді.
Модульді зерделеу кезде білім алушылар: картоп пен көкөністерді қабылдау және сұрыптауды ұйымдастыруды;
қабылданған көкөніс өнімдерінің сапасына қойылатын талаптарға сәйкес бағалауды; жемістер мен көкөністерді әр түрлі негізде сақтауды ұйымдастыруды;
сақтау көлемін анықтау және өсімдік өнімдерін сақтауға арналған контейнерлерге деген қажеттілікті есептеуді;
сақтау кезінде картоп пен жеміс-көкөніс өнімдерінің сандық және сапалық есебін жүргізуді; сақтау кезінде картоп пен жемістер мен көкөністердің табиғи жоғалу нормаларын есептеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау және тасымалдаудың негізгі, қарапайым әдістері мен тәсілдерін анықтау.
Жемістер мен өнімдердің химиясы
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау технологиясы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет возделывание овощных культур в открытом и закрытом грунте.
Результат обучения: 2) Подготавливать посевной или посадочный материал, осуществлять уход за посевом.
Критерии оценки:
1. Понимает технологию выращивания посадочного материала плодовых и ягодных культур.
Результат обучения: 3) Понимать технологию выращивания посадочного материала плодовых и ягодных культур, закладки плодовых насаждений и производства плодов и ягод.
Критерии оценки:
1) Владеет элементарными приемами возделывания плодоовощных культур.
ПК 3. Выполнять сбор урожая
ПМ 03. Сбор урожая
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения сбора урожая в разных ситуациях, используя различные методы и оборудование.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: морфологическую и биологическую характеристики овощных растений; способы уборки или сбора урожая; требования при сборе урожая.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
собирать урожай овощных и плодовых культур, соблюдая требования, предъявляемые к видам сырья.
Результат обучения: 1) Понимать основные виды и сорта плодово-овощных растений, пригодных для выращивания на территории Республики Казахстан.
Основы агрономии
Растениеводство
Товароведение и стандартизация
Почвоведение
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями строения стебля, корня, листа, цветка, плода.
2. Различает генеративные органы.
3. Различает вегетативные органы.
Результат обучения: 2) Применять полученные знания при сборе культурных растений и получать высокие, качественные урожаи.
Критерии оценки:
1. Владеет методами технологий производства, уборки и хранения экологически чистой плодовой и ягодной продукции высокого качества.
2. Владеет методами технологий производства, уборки и хранения экологически чистой овощной продукции высокого качества.
ПК 4. Выполнять хранение урожая
ПМ 04. Хранение урожая
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения процесса хранения урожая.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы и методы технологии хранения; принципы хранения; основные факторы, влияющие на качество продукции растениеводства при хранении; основные факторы, влияющие на сохранность продукции растениеводства при хранении; приемку продукции растениеводства на хранение по качеству и количеству (картофеля, овощей, плодовоягодной продукции); режимы и способы хранения картофеля, овощей, плодов и ягод; хранение в стационарных хранилищах, холодильниках; способы управления и контроля за микроклиматом в хранилищах; виды режимов хранения; особенности и использование оборудования по контролю режима хранения; принцип использования оборудования по хранению сырья.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить приемку и сортировку картофеля и овощей; проверять качество принимаемой овощной продукции в соответствии с требованиями;
соблюдать хранение плодоовощной продукции на разных базах.
Результат обучения: 1) Определять базовые простейшие способы и методы хранения и транспортировки продукции растениеводства.
Химия плодов и овощей
Технология хранения продуктов растениеводства
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Шикізаттың жекелеген түрлеріне арналған сақтау технологиясын анықтаудың маңыздылығын түсінеді.
2. Сақтау түрлерінің арасындағы айырмашылықты біледі.
3. Шикізатты сақтауға дайындық процесін жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұжымдық жағдайларда сақтаудың мерзімі мен режимін ұстана білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сақтау режимін реттеу маңыздылығын түсінеді
2. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес сақтау режимін анықтайды.
3. Тасымалдауда, сондай-ақ қысқа мерзімді сақтау кезінде сақтау режимін орындайды.
КҚ 5. Дайындау орындарына өнімдерді жеткізу
КМ 05. Дайындау орындарына өнімдерді әкелу.
Бұл модуль өнімдерді жинау мен сақтаудан кейін сатып алу нүктелеріне жеткізуді жүзеге асыру үшін қажетті білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жемістер мен көкөністерді газды орталарда, тоңазытқыштарда, сақтау режиміне сай сақтауды;
сұрыптау, калибрлеу және тексеруді; қысқаша сақтау кезінде өндірілген өнімнің массасы мен сапасының жоғалуын азайтуды;
шикізатты өңдеудің түрлерін; шикізатты бастапқы өңдеуді үйренеді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: шикізатты бастапқы тауарлы өңдеуді және оның алғашқы қайта өңдеуін орындауды;
белгіленген учаскелерде шикізатты қысқа мерзімді сақтау және оны бастапқы өңдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дайындау орталықтарына жеткізу үшін шикізатты қарапайым бастапқы тауарлы өңдеуден өткізудің қағидаттарын білу.
Жемістер мен көкөністерді сақтауға арналған жабдықтар
А/ш механикаландыру
Жемістер мен көкөністерді өңдеу технологиясы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізатты өңдеуге арналған операцияларды біріктіруді біледі.
Оқыту нəтижесі: 2) Қысқа мерзімді сақтаудың негізгі принциптерін сақтауға жəне одан əрі өңдеу үшін өнім сапасын сақтауды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізаттың кейбір түрі үшін сақтау технологиясын орындау үрдісін түсінеді.
2. Шикізатты сақтау тәсілдерін біледі.
3. Шикізатты сақтау процесін жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізат пен дайын өнімнің сапасына бақылаудың әсерін түсінеді.
2. Таңдалған әдістер бойынша сапаны бақылауды жүзеге асырады.
3. Бөлу объектілері үшін шикізатты жеткізуді жүзеге асырады.
КҚ 7. "Жеміс-көкөніс өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды орындау
КМ 07. "Жеміс-көкөніс өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды орындауды жүзеге асыру
Бұл модуль біліктілік жұмысының негізгі түрлерін аяқтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бірліктер мен жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықты; жеміс-көкөніс өсіруші біліктілігіне қойылатын негізгі біліктілік талаптарын орындау әдістерін; кәсіби практикасының мазмұнын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жеміс-көкөніс дақылдарын өсіруді; шикізатты қысқа мерзімге сақтауды; шикізат материалдарын нормативтік құжаттарға сәйкес орындауды жүзеге асыруды; көрсетілген біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін жүзеге асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өсімдік шаруашылығы өнімдерін әртүрлі жолмен өсіре білу, тасымалдау, сақтау және қайта өңдеуді орындай білу.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает важность определения технологии хранения для отдельных видов сырья.
2. Владеет умением различать виды хранения.
3. Выполняет процесс закладки сырья на хранение.
Результат обучения: 2) Соблюдать сроки и режимы хранения в коллективных условиях.
Критерии оценки:
1. Понимает важность регулировки режима хранения.
2. Определяет режим хранения по требованиям нормативных документов.
3. Выполняет режим хранения при транспортировке.
ПК 5. Выполнять поставку продукции на заготовительные пункты
ПМ 05. Поставка продукции на заготовительные пункты
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения поставки продукции на заготовительные пункты после сбора и хранения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хранение плодоовощной продукции в газовых средах, холодильниках, режимы хранения; виды переработки сырья.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить первичную товарную обработку сырья и его первичную переработку; выполнять краткосрочное хранение сырья в специально отведенных местах и его первичную переработку.
Результат обучения: 1) Понимать принципы выполнения элементарной первичной товарной обработки сырья для поставки на заготовительные пункты.
Оборудования при хранении плодов и овощей
Механизация сельского хозяйства
Технология переработки плодов и овощей
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Проводит операции по подготовке сырья к переработке.
Результат обучения: 2) Соблюдает первичные принципы краткосрочного хранения и сохранения качества продукции для дальнейшей его переработки.
Критерии оценки:
1. Понимает процесс выполнения технологии хранения для определенного вида сырья.
2. Владеет способами закладки сырья на хранение.
3. Выполняет процесс хранения сырья.
Критерии оценки:
1. Понимает влияние контроля на качество сырья и готовой продукции.
2. Выполняет контроль качества по выбранным методикам.
3. Выполняет поставку сырья по объектам распределения.
ПК 7. Выполнять практические работы по квалификации "Плодоовощевод"
ПМ 07. Выполнение практических работ по квалификации "Плодоовощевод"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения практических работ по квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают инструктаж по технике безопасности при работе с агрегатами и оборудованиями; способы выполнения основных квалификационных требований к квалификации "Плодоовощевод".
При изучении модуля обучающиеся учатся: выращивать плодоовощные культуры; выполнять краткосрочное хранение сырья; поставлять сырье в соответствии с нормами;
выполнять основные виды работы по указанной квалификации согласно результатам обучения.
Результат обучения: 1) Выполнять выращивание растениеводческой продукции разными способами, осуществляя транспортировку, хранение и переработку.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Бірліктер мен жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықты орындау.
2. Жеміс-көкөніс өсіруші біліктілігіне қойылатын негізгі біліктілік талаптарын орындау әдістерін орындау.
3. Кәсіби практикасының мазмұнын меңгеру.
Оқыту нәтижесі: 3) Өмір сүру сапасын бағалау әдістері мен негіздерін, қолданылатын стандарттардың, нормалардың, талаптардың, өнімдердің, жұмыстардың, қызметтердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ережелердің, халықтың өмірі мен денсаулығы негіздерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеміс-көкөніс дақылдарын өсіреді.
2. Шикізатты қысқа мерзімге сақтайды.
3. Шикізат материалдарын нормативтік құжаттарға сәйкес орындауды жүзеге асырады.
4. Көрсетілген біліктілік бойынша жұмыстың негізгі түрлерін жүзеге асыру.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 439-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 863-қосымша
"Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1505000 - Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)
Біліктілігі*:

1. Соблюдает инструктаж по технике безопасности при работе с агрегатами и оборудованиями.
2.2. Владеет способами выполнения основных квалификационных требований к квалификации "Плодоовощевод".
Результат обучения: 2) Понимать основы рационального хранения, методы переработки и оценки качества продукции растениеводства в соответствии с действующими стандартами, нормами, требованиями, правилами, обеспечивающими безопасность продукции, работ, услуг для жизни и здоровья людей.
Критерии оценки:
1. Выращивает плодоовощные культуры.
2. Выполняет краткосрочное хранение сырья.
3. Поставляет сырье в соответствии с нормами.
4. Выполняет основные виды работы по квалификации согласно результатам обучения.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 439
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 863
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "_____" _______2019 г.
№ ________
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1505000 – Рыбное хозяйство (по видам)
Квалификация:

1. Балық шаруашылығының мақсатын түсінеді.
2. Балық шаруашылығы қызметінің негізгі түрлерін сипаттайды.
3. Балық шаруашылығының негізгі өндірістік процестерін жіктейді.
4. Өнімнің экономикалық мақсатын түсінеді.
5. Балық аулау процестерін ажыратады.
6. Балық аулау ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірісте еңбекті және қоршаған ортаны қорғау ережелерін сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек қауіпсіздігі туралы білімі болады.
2. Жазатайым оқиғалар мен кәсіби аурулардың себептерін сипаттайды.
3. Өндірістік жарақаттар үшін қарапайым алғашқы көмек көрсетеді.
4. Жазатайым жағдайларда көмекке шақыруды біледі.
5. Еңбекті қорғау туралы білімі бар.
6. Өндірісте кіріспе нұсқамалықты сақтау туралы білі болады.
7. Жұмыс орнында еңбек қорғау ережелерін сақтау туралы білімі болады.
КҚ 02. Аквамәдениет объектілерін және негізгі кәсіптік балықтардың түрлерін жіктеу
КМ 02. Аквамәдениет объектілерін және негізгі кәсіптік балықтардың түрлерін жіктеуі
Бұл модульде балық түрін және тұқымдастығын анықтау үшін қажетті білім дерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
- балықтың негізгі өлшеу схемаларын; балықтың негізгі жүйелік белгілерін; негізгі тұқымдастығының ерекшеліктерін және негізгі коммерциялық балық түрлерінің биология ерекшеліктерін меңгереді.
Модульді зерделеген кезде білім алушылар: балықтың анатомиясы мен морфологиясын анықтауды; өсу мен дамуды анықтауды; балықтың тамақтануы мен күйлілігін зерттеуді; балықтың жынысы мен құнарлылығын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі:
1) Балық жүйелілігін оқып білу.
Ихтиология.
Аквамәдениет
Биоресурстарды қорғау және ұтымды пайдалану.
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақ жүйесінде балық рөлінің маңыздылығын түсінеді.
2. Балық түрлерін морфологиялық ерекшеліктерімен ажыратады.
3. Өлшеу құралдарымен жұмыс істеуді біледі.
4. Әртүрлі тұқымдастағы балықты өлшеуді жүзеге асырады.
Оқытудың нәтижесі: 2) Балықтың анатомиялық және морфологиялық белгілерін және физиологиялық ерекшеліктерін анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балықтың денесінің пішіні мен қозғалысын сипаттайды.
2. Бұлшықет, асқорыту жүйесін сипаттайды.
3. Балықтың анатомиялық және морфологиялық белгілері мен физиологиялық сипаттамаларын анықтайды.
4. Балықтың жынысы, құнарлылығы, биіктігі мен жасын анықтау әдістерін біледі.
5. Балықтың тамақтануы мен күйлілігін зерттейді.
6. Балықтар өсімін және жас ерекшеліктерін анықтау үшін жұмыс атқарады.
7. Балықтың көші-қоны мен оларды зерттеу әдістерін сипаттайды.
Оқытудың нәтижесі: 3) Материалдарды жинау және өңдеуде практикалық дағдыларды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает назначение рыбного хозяйства.
2. Характеризует основные виды деятельности рыбного хозяйства.
3. Классифицирует основные производственные процессы рыбного хозяйства.
4. Понимает экономическое назначение производимой продукции.
5. Различает процессы рыболовства.
6. Владеет правилами ведения рыбного хозяйства.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила техники безопасности и охраны труда на производстве.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о технике безопасности на производстве.
2. Характеризует причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
3. Оказывает элементарную доврачебную помощь при производственном травматизме.
4. Может обратиться за помощью при несчастном случае.
5. Владеет знаниями охраны труда.
6. Владеет знаниями по соблюдению вводного инструктажа на производстве.
7. Владеет знаниями по соблюдению правил охраны труда на рабочем месте.
ПК 02. Классифицировать основные промысловые виды рыб и объекты аквакульутры
ПМ 02. Идентификация основных промысловых видов рыб и объектов аквакультуры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения вида и семейства рыб.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные схемы измерения рыб; основные систематические признаки рыб; характеристики основных семейств и особенности биологии основных промысловых видов рыб.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять анатомию и морфологию рыб; определять рост и развития; изучать питание и упитанность рыб; определять пол и плодовитость рыб.
Результат обучения: 1) Изучить систематику рыб.
Ихтиология
Аквакультура
Охрана и рациональное использование биоресурсов
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает важность роль рыб в системе продукты питания.
2. Различает виды рыб по морфологическим признакам.
3. Владеет способами работы с измерительными инструментами.
4. Выполняет измерения рыб разных семейств.
Результат обучения: 2) Определять анатомические и морфологические признаки и физиологические особенности рыб.
Критерии оценки:
1. Характеризует формы тела и способы движения рыб.
2. Характеризует мышечную, пищеварительную систему.
3. Определяет анатомические и морфологические признаки и физиологические особенности рыб.
4. Владеет способами определения пола, плодовитость, рост и возраст рыб.
5. Изучает питание и упитанность рыб.
6. Выполняет работы по определению роста и возрастную изменчивость рыб.
7. Характеризует миграцию рыб и методы их изучения.
Результат обучения: 3) Приобретать практические навыки по сбору и обработке материалов.
Критерии оценки:

1. Қауіпсіздік техникасы нұсқамасын біледі.
2. Балықтың биологиялық анализін жүргізеді.
3. Жоғары білікті маманның басшылығымен гидрология, гидрохимиялық режим, тамақпен қамтамасыз ету деңгейі туралы материалдар жинайды.
4. Жоғары білікті шебердің басшылығымена фито мен зоопланктон өңдеу әдістерін біледі.
КҚ 03. Су қоймаларын мелиорациялау
КМ 03. Су қоймаларын мелиорациялауы
Бұл модуль резервуарларды құнарландыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдылар сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тоғандарды лимонизациялау және тыңайтқыштар туралы негізгі схемалар мен есептерді; минералды және органикалық тыңайтқыштардың сипаттамаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезде білім алушылар: қажетті тыңайтқышты есептеуді; мөлшерді анықтауды; минералды және органикалық тыңайтқыштар дайындауды үйренеді.
Оқытудың нәтижесі: 1) Сөндірілмеген әктаспен тоғандарды әктеуді орындау.
Ихтиология.
Аквамәдениет
Ихтиопатология токсикология негіздері
Биоресурстарды қорғау және ұтымды пайдалану
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мелиорация жұмыстарының мақсатын түсінеді.
2. Балық аулау мелиорациясының міндеттері мен жіктелуін сипаттайды.
3. Әкті жасау тәсілдерін біледі.
4. сөндірілмеген әктаспен тоғандарды әктеуді орындайды.
5. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен тыңайтқыштарды жинау әдістерін біледі.
Оқытудың нәтижесі: 2) Тоғандарды тыңайтуды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Минералды және органикалық тыңайтқыштардың түрлерін сипаттайды.
2. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен тыңайтқыштарды жинайды.
3. Органикалық тыңайтқыштармен тоғандарды тыңайту жұмысын орындайды.
4. Минералды тыңайтқыштармен тоғандарды тыңайтуды жүргізеді
5. Тыңайтқыштарды жинау кезінде сақтық шараларын сақтайды.
КҚ 04. Емдеу-профилактикалық шараларды жүргізу
КМ 04. Емдеу-профилактикалық шараларды жүргізу
Берілген модуль емдеу-профилактикалық шараларды жүргізуге қажетті біліммен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар емдеу-профилактикалық шаралардың сызбаларын, балықтарды өңдеуге арналған емдеу-профилактикалық қоспалардың белгіленуін, дәрілерді классификациялауын, емдік жемді дайындауын, алдын алу шараларын жүргізуін, қауіпсіздік ережелерінің орындалуын, балықтардың аурулар түрлерін меңгереді.
Модульді меңгеру барысында оқушылар балықтарды өңдеуге арналған емдеу-профилактикалық қоспаларды дайындайды, балықтардың емдеу-профилактикалық өңдеуін жүзеге асырады, су қоймаларын тазалау жұмыстарының жүргізу тәсілдерін игереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Балықты өңдеуге емдеу-профилактикалық қоспаларды дайындайды.
Ихтиология.
Аквамәдениет
Құрылғы, өнеркәсіптік балық аулау құралдарын пайдалану.
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет инструктажем по технике безопасности.
2. Проводит биологический анализ рыб.
3. Осуществляет сбор материалов по гидрологии, гидрохимическому режиму, уровню развития кормовой базы под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Владеет методами обработки фито и зоопланктона под руководством мастера более высокой квалификации.
ПК 03. Проводить мелиорацию водоемов
ПМ 03. Проведение мелиорации водоемов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения работ по мелиорации водоемов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные схемы и расчеты по известкованию и удобрению прудов; характеристики минеральных и органических удобрений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: рассчитывать необходимое количество удобрений; определять дозу; приготавливать минеральные и органические удобрения.
Результат обучения: 1) Проводить известкование прудов негашеной известью.
Ихтиология
Аквакультура
Ихтиопатология с основами токсикологии
Охрана и рациональное использование биоресурсов
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает назначение мелиоративных работ.
2. Характеризует задачи и классификацию рыбохозяйственной мелиорации.
3. Владеет способами заготовки извести.
4. Выполняет работы по известкованию прудов негашеной известью.
5. Владеет способами заготовки удобрений под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 2) Проводить удобрение прудов.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды минеральных и органических удобрений.
2. Заготавливает удобрения под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Выполняет работы по удобрению прудов органическими удобрениями.
4. Выполняет работы по удобрению прудов минеральными удобрениями.
5. Соблюдает технику безопасности при заготовке удобрений.
ПК 04. Проводить лечебно-профилактические мероприятия
ПМ 04. Проведение лечебно-профилактических мероприятий
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по проведению лечебно-профилактической обработке рыбы.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: схемы проведения лечебно-профилактических мероприятий; назначение лечебно-профилактических растворов для обработки рыбы.
При изучении модуля обучающиеся должны проводить обработку рыб лекарственными препаратами.
Результат обучения: 1) Готовить лечебно-профилактические растворы для обработки рыбы
Ихтиология
Аквакультура
Устройство, эксплуатация орудий промышленного рыболовства
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Дәрі-дәрмектерді топтайды.
2. Біліктілігі жоғары шебердің тікелей басшылығымен емдеу-прфилактикалық қоспаларды дайындайды.
3. Біліктілігі жоғары шебердің тікелей басшылығымен емдеу жемді дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Балықтың емдеу-профилактикалық өңдеуін жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балық шаруашылығында жүргізілетін профилактикалық шараларды топтайды.
2. Біліктілігі жоғары шебердің тікелей басшылығымен терапиялық шараларды өткізеді.
3. Балықтардың аурулар түрлерін топтайды.
4. Біліктілігі жоғары шебердің тікелей басшылығымен паразиттарға қарсы балықтың өңдеуін жүргізеді.
5. Балықтар ауруларының негізгі инфекциялық және инвазиялық көздерін топтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мелиорация жұмыстарын жүргізу бойынша тәжірибелік дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік ережелеріне ие.
2. Балық сыйымдылықтарын тазалайды және дезинфекциялайды.
3. Балық сыйымдылықтарын дайындайды.
КҚ 05. Жемдер мен балықтарға жем беру
КМ 05. Жемдер мен балықтарға жем беру
Берілген модуль жемдер мен балықтарға жем беруге
қажетті біліммен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар балықтарды тамақтанудың кезеңін, тәсілдерін, ережелін және нормаларын меңгереді.
Модульді оқу кезінде жемдер түрлерін ажыратуға,
балықтың тамақтандыруын өткізуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жемдер түрлерін ажырату.
Гидробиология
Ихтиология
Аквамәдениет
Құрылғы, өнеркәсіптік балық аулау құралдарын пайдалану
Омыртқасыздар зоологиясы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоспа жемдердің негізгі құрамын топтау.
2. Жемдер түрлерін топтайды.
3. Жемдер өлшемін ажыратады.
4. Тамақтандырудың уақыты мен аралығын біледі.
5. Тамақтандыру нормаларын тпотайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Балықтың тамақтандыруын өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балық тамақтандыруының аралығын, тәсілдерін, ережелерін, нормаларын жүзеге асырады.
2. Балықтың тамақтандыруын жемдер таратушыларымен жүзеге асыру.
4. Балықтың тамақтандыруын индустриялық жағдайларша өткізу.
5. Жемдерді тамақтануға дайындайды.
6. Жемдердің желінгіштігін тексереді, жансыз балықты алып тастайды.
ПК 06 Балықтарды аулау, сұрыптау, қайта отырғызу бойынша жұмыстарды орындау
ПМ 06 Балықтарды аулау, сұрыптау, қайта отырғызу бойынша жұмыстарды орындау
Берілген модуль балықтарды аулау, сұрыптау, қайта отырғызу бойынша жұмыстарды орындауға қажетті біліммен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар балықты аулау, сұрыптау, қайта отырғызу бойынша жұмыстарды орындау тәсілдерін, әр жастағы құртшабақты есепке алу мен сұрыптауын, тірі балықты тасымалдау тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезде білім алушылар: су қоймаларында балықтың аулап алынуын жүзеге асыруды, балықты сұрыптайды және қайта өңдеуді, "Балық өсіруші" біліктілігін алуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Су қоймаларында балықтың аулап алынуын жүзеге асыру.
Ихтиология
Аквамәдениет
Құрылғы, өнеркәсіптік балық аулау құралдарын пайдалану
Жұмысшы біліктілігін алу үшін өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Классифицирует лекарственные препараты.
2. Готовить лечебно-профилактические растворы под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Готовит лечебный корм под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 2) Проводить лечебно-профилактическую обработку рыбы
Критерии оценки:
1. Характеризует профилактические мероприятия, проводимые в рыбоводных хозяйствах.
2. Проводит терапевтические мероприятия под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Классифицирует виды болезни рыб.
4. Проводит противопаразитарную обработку рыбы под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Характеризует основные источники инвазионных и инфекционных болезней рыб.
Результат обучения: 3) Приобретать практические навыки по проведению мелиоративных работ.
Критерии оценки:
1. Владеет инструктажем по технике безопасности.
2. Очищает и дезинфицирует рыбоводные емкости.
3. Осуществляет подготовку рыбоводных емкостей.
4. Проводит противопаразитарную обработку рыбы под руководством мастера более высокой квалификации.
ПК 05. Готовить корма и проводить кормление рыб
ПМ 05. Корма и кормление рыб
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по проведению кормления рыб.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить нормы, правила, способы и периодичность кормления рыб.
При изучении модуля обучающиеся должны:
подготовить корм к скармливанию; проверить поедаемость кормов; проводить кормление рыбы в прудах; проводить кормление рыбы в индустриальных условиях.
Результат обучения: 1) Уметь различить виды кормов
Гидробиология
Ихтиология
Аквакультура
Устройство, эксплуатация орудий промышленного рыболовства
Зоология беспозвоночных
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основной состав комбикормов.
2. Классифицирует виды кормов.
3. Различает размер кормов.
4. Владеет знаниями о времени и интервале кормления.
5. Характеризует нормы кормления
Результат обучения: 2) Уметь проводить кормление рыбы
Критерии оценки:
1. Соблюдает нормы, правила, способы и периодичность кормления рыб.
2. Проводит кормление рыбы с использованием кормораздатчиков.
3. Проводит кормление рыбы в прудах.
4. Проводит кормление рыбы в индустриальных условиях.
5. Готовит корма к скармливанию.
6. Проверяет поедаемость кормов, удаляет снулую рыбу.
ПК 06. Вылов, сортировка и счет товарной рыбы
ПМ 06. Выполнение работ по вылову, сортировку, пересадке рыб
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по вылову, облову, пересадке, сортировке и содержанию рыб.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы отлова, вылова, пересадки, сортировки и счета разновозрастной молоди, ремонтной рыбы; методы перевозки живой рыбы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять операции по отбору, отсадке, транспортировке и содержанию производителей рыб; способы сортировки; устройства для сортировки; виды орудий лова для облова, вылова молоди, товарной рыбы; методы облова, вылова; виды емкости для транспортировки икры и производителей; устройства для выпуска молоди рыб; методы учета молоди.
Результат обучения: 1) Проводить вылов и облов рыбы в водоемах.
Ихтиология
Аквакультура
Устройство, эксплуатация орудий промышленного рыболовства
Производственная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:

1. Аулау құралдарының түрлерін топтайды.
2. Балықтарды аулау тәсілдері мен ережелеріне ие.
3. Балықты аулаудың технологиялық сызбаларына ие.
4. Өңдірілетін балықтың түрлерін айыра алады.
5. Аулаудың тор құралдарын дайындау тәсілдеріне ие.
6. Балық өсіру жабдықталуы мен қолданыстағы механизмдердің қанай ережелері мен құрылысын топтайды.
7. Өңдірушілердің аулауын жүзеге асырады.
8. Жыртқыш балықтардың аулауын жүзеге асырады.
9. Балықтар ұстауыштарымен жұмыс жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Балықты сұрыптайды және қайта өңдейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілігі жоғары шебердің тікелей басшылығымен балықты есепке алу және сұрыптау тәсілдеріне ие.
2. Біліктілігі жоғары шебердің тікелей басшылығымен балықты есепке алу және сұрыптаудың технологиялық сызбаларын меңгере білу.
3. Біліктілігі жоғары шебердің тікелей басшылығымен балықты өлшем-салмақ топтамалары бойынша балықты сұрыптау және қайта өңдеуді меңгере білу.
4. Біліктілігі жоғары шебердің тікелей басшылығымен балықты есепке алуын жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 3) "Балық өсіруші" біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балық түрлерін морфология белгілері бойынша ажырата білу.
2. Әртүрлі тұқымдас балықтар өлшемдерін жүзеге асыруын білу.
3. Балықтардың физиологиялық, анатомиялық және морфологиялық ерекшеліктерін анықтай білу.
4. Балықтардың жасына байланысты өзгергіштігіне және өсу шегін анықтау жұмыстарын жасай білу.
5. Аулау құралдарын қажетті материалдармен жабдықтауын жүргізе білу.
6. Аулау құралдарының бөлек бөлімдер біріктіруін жүзеге асыра білу.
7. Тірі жемдік ағзалардың түрлерін анықтайды.
8. Тірі жемдік ағзаларды аулау операцияларын жүргізу.
9. Тірі жемнің сұрыптауын жүргізу.
10. Біліктілігі жоғары шебердің тікелей басшылығымен балықты өлшем-салмақ топтамалары бойынша балықты сұрыптау және қайта өңдеуін жүзеге асыруды біледі.
11. Біліктілігі жоғары шебердің тікелей басшылығымен балықты есепке алуын жүзеге асыру.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 442-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 866-қосымша
"Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1505000 - Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)
Біліктілігі*:
150501 2 - Балық өсіруші
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:
1 жыл 10 ай
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдар
(орташа дәрежедегі ақыл-ой
кемістігі)
Базалық және кәсіби құзыреттілік
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
БМ 01. Кәсіптік қарым-қатынастын қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль сөйлеудің және ақпараттық сауаттылықта бастауыш деңгейдегі коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексиканың қарапайым негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылықтың негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: кәсіптік қазақ (орыс) тілінің қарапайым лексикалық және грамматикалық минимумын қолдануды; компьютерлік ресурстарды игеруді олардың практикалық үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің қарапайым негіздеріне ие болу.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует виды орудий лова.
2. Владеет правилами и способами вылова рыб.
3. Владеет технологическими схемами вылова рыб.
4. Характеризует виды добываемой рыбы.
5. Владеет способами подготовки сетных орудий лова.
6. Характеризует устройство и правила эксплуатации применяемых механизмов и рыбоводного оборудования.
7. Проводит вылов производителей.
8. Проводит облов хищных рыб.
9. Выполняет работы с рыбоуловителями.
Результат обучения: 2) Проводить сортировку и пересадку рыбы.
Критерии оценки:
1. Владеет способами сортировки и счета рыб под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Владеет технологическими схемами сортировки и счета рыб под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Сортирует рыбу по видам и размеро-весовым группам и проводит пересадку под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Проводит счет рыбы под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 3) Получить квалификацию "Рыбовод".
Критерии оценки:
1. Различает виды рыб по морфологическим признакам
2. Выполняет измерения рыб разных семейств.
3. Определяет анатомические и морфологические признаки и физиологические особенности рыб.
4. Выполняет работы по определению роста и возрастную изменчивость рыб.
5. Выполняет оснастку орудия лова необходимыми материалами.
6. Выполняет соединения отдельных частей орудий лова.
7. Определяет виды живых кормовых организмов
8. Проводит операции по отлову живых кормовых организмов.
9. Выполняет сортировку живого корма.
10. Сортирует рыбу по видам и размеро-весовым группам и проводит пересадку под руководством мастера более высокой квалификации.
11. Проводит счет рыбы под руководством мастера более высокой квалификации.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 442
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 866
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "_____" _______2019 г.
№ ________
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Рыбное хозяйство" (по видам)для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 - Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1505000 - Рыбное хозяйство (по видам)
Квалификация:
1505012 – Рыбовод
Категория: лица с особыми
образовательными
потребностями
(умственная отсталость
умеренной степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения.
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня речевой деятельности и информационной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают простейшие основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, необходимые для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть простейшим лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы.
Результат обучения: 1) Владеть элементарными правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салты туралы негізгі түсінік бар.
2. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
3. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту..
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ4. Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар: мамандықтың мақсатын, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби міндеттерді орындауды, олардың сапасын бағалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу. Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады.
Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Балық саласының бағыттары туралы түсінік
КМ 01. Балық саласының бағыттары туралы түсіну
Бұл модуль болашақ мамандар үшін балық аулау және оның саласында теориялық білім мен тәжірибелік дағдыларды қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: балық өнеркәсібіндегі негізгі өндірістік процестерді; еңбек қауіпсіздігі ережелерін меңгереді;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: балық өнеркәсібінің дамуын; балық шаруашылығының негізгі салаларын, балық шаруашылығындағы технологиялық процестерді жүзеге асыру сұлбаларын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістің ерекшелігін білу.
Еңбекті қорғау
Оқы-танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Балық өсіруші" біліктілігі бойынша жұмыстарды атқарады.
2. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен негізгі өндірістік процестерді жүзеге асырады.
Оқытудың нәтижесі: 2) Қауіпсіздік және еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін білу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте қауіпсіздіктік техникасын сақтаудың маңыздылығын түсінеді.
2. Жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды
3. Жоғары білікті маманның басшылығымен жұмыс орнында қауіпсіздік талаптарын орындайды.
КҚ 02 Негізгі кәсіптік балық түрлерін және аквамәдениет объектілерін зерделеу
КМ 02 Негізгі кәсіптік балық түрлерін және аквамәдениет объектілерін сәйкестендіру
Бұл модуль балық түрін және отбасын анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: - балықтың негізгі өлшеу схемаларын; балықтың негізгі жүйелік белгілерін; негізгі тұқымдастығының ерекшеліктері және негізгі коммерциялық балық түрлерінің биология ерекшеліктерін меңгереді..
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: балықтың анатомиясы мен морфологиясын анықтауды; өсу мен дамуды анықтауды; балықтың тамақтануы мен күйлілігін зерттеуді; балықтың жынысы мен құнарлылығын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Балық жүйелілігін оқып білу.
Ихтиология
Аквамәдениет
Биоресурстарды қорғау және ұтымды пайдалану
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақ жүйесінде балық рөлінің маңыздылығын түсінеді.
2. Балық түрлерін морфологиялық ерекшеліктерімен ажыратады.
Оқытудың нәтижесі: 2) Балықтың анатомиялық және морфологиялық белгілерін және физиологиялық ерекшеліктерін анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен балық денесінің пішіні мен қозғалысын сипаттайды.

1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
3. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения:
2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04 Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять профессиональные задачи, оценивать их качество
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии.
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Профессиональные модули
ПК 1. Понимать основы рыбного хозяйства и владеть техникой безопасности и охраной труда
ПМ 01. Понимание основ рыбного хозяйства и владение техникой безопасности и охраной труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования у будущих специалистов основы теоретических знаний и практических навыков работы в области рыбоводства и рыболовства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные производственные процессы в рыбном хозяйстве; правила безопасности на производстве.
При изучении модуля обучающиеся приобретают знания о развитии рыбной отрасли в стране; основных отраслях рыбного хозяйства; схемах выполнения технологических процессов в рыбоводстве и рыболовстве.
Результат обучения: 1) Владеть спецификой производства.
Охрана труда
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Владеет направлениями работы по квалификации "Рыбовод".
2. Выполняет основные производственные процессы под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 2) Владеть общими вопросами безопасности и охраны труда.
Критерии оценки:
1. Понимает важность соблюдения техники безопасности на производстве.
2. Соблюдает правила безопасности на производстве.
3. Выполняет требования техники безопасности на рабочем месте под руководством мастера более высокой квалификации.
ПК 02. Классифицировать основные промысловые виды рыб и объекты аквакульутры
ПМ 02. Идентификация основных промысловых видов рыб и объектов аквакультуры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения вида и семейства рыб.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные схемы измерения рыб; основные систематические признаки рыб; характеристики основных семейств и особенности биологии основных промысловых видов рыб.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять анатомию и морфологию рыб; определять рост и развития; изучать питание и упитанность рыб; определять пол и плодовитость рыб.
Результат обучения: 1) Изучить систематику рыб.
Ихтиология
Аквакультура
Охрана и рациональное использование биоресурсов
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает важность использования рыб в организации питания.

2. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен бұлшықет, асқорыту жүйесін сипаттайды.
3. жоғары білікті шебердің жетекшілігімен балықтың анатомиялық және морфологиялық белгілерін және физиологиялық ерекшеліктерін анықтайды,
4. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен балықтың тамақтануы мен жақсы болуын зерттейді.
Оқытудың нәтижесі: 3) Материалдарды жинау және өңдеуде практикалық дағдыларды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықты біледі.
2. Балықтың биологиялық анализін жүргізеді.
3. Гидрология, гидрохимиялық режим, азық базасының даму деңгейі туралы материалдар жинайды.
4. Фито мен зоопланктон өңдеу әдістерін біледі.
КҚ 03 Ескі өсімдіктерді жинау, өртеуді орындау
КМ 03 Су қоймалары мелиорациялау бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль резервуарларды құнарландыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар тоғандарды өсімдіктерден және балдырлардан қорғаудың негізгі әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өсімдіктерді шабу және алып тастауды; өсімдіктердің түрлері арасындағы айырмашылықты; өсімдіктерді жою құралдарын дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өскінділермен күресу бойынша жұмыс жүргізу.
Аквамәдениет
Ихтиопатология және токсикология негіздері
Биоресурстарды қорғау және ұтымды пайдалану
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өсімдіктермен күресудің жолдарын біледі.
2. Өсімдік түрлерін ажыратады.
3. Өсімдіктерді шабу және жою үшін қолданылатын аспаптар мен құралдармен жұмыс істеу дағдыларын біледі.
4. Өсімдіктерді шабу және алуды жүзеге асырады.
5. Су қоймалары мен бөгеттердің сортаңдауын өсімдіктерден қолмен, қатты өсімдіктерді тамырынан тазалау және шығару операцияларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) тоғандардың балдырлануына қарсы күрес жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тоғандарды балдырланудан қорғаудың тәсілдерін біледі.
2. Лай қабатынан тазалау үшін қолданылатын құралдар мен құрылғылармен жұмыс істеу дағдысын біледі.
3. Лайды тазалау операциясын қолмен орындайды.
КҚ 04 Балық бассейіндерін ластанудан тазарту
КМ 04 Гидробионт өсіруге арналған ыдыстарды дайындау
Бұл модуль гидробионттарды өсіру үшін керек ыдыстарды дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жуу құралдарын, қолданылатын құрал-жабдықтар мен оларды дезинфекциялау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеуде білім алушылар:
дезинфекциялау құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын сақтауға;
балық көлдерінде, сөрелерде су деңгейін реттейді.
Оқыту нәтижесі: 1) балық тоғандарын, науаларды тазалау және залалсыздандыру бойынша жұмыстарды жүргізу.
Ихтиология
Aквамәдениет
Ихтиопатология және токсикология негіздері
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен дезинфекциялаудың негізгі түрлерін түсінеді.

2. Различает виды рыб по морфологическим признакам.
Результат обучения: 2) Определять анатомические и морфологические признаки и физиологические особенности рыб.
Критерии оценки:
1. Характеризует формы тела и способы движения рыб под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Характеризует мышечную, пищеварительную систему под руководством мастера более высокой квалификации.
3.Определяет анатомические и морфологические признаки и физиологические особенности рыб под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Изучает питание и упитанность рыб под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 3) Приобретать практические навыки по сбору и обработке материалов.
Критерии оценки:
1. Владеет инструктажем по технике безопасности.
2. Проводит биологический анализ рыб.
3. Осуществляет сбор материалов по гидрологии, гидрохимическому режиму, уровню развития кормовой базы.
4. Владеет методами обработки фито и зоопланктона.
ПК 03. Проводить сгребание, сжигание старой растительности
ПМ 03. Проведение мелиорации водоемов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения работ по мелиорации водоемов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные способы и приемы борьбы с растительностью и заилением прудов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выкашивать и удалять растительность; различать виды растительности; подготавливать инструменты для удаления растительности.
Результат обучения: 1) Проводить работы по борьбе с растительностью.
Аквакультура
Ихтиопатология с основами токсикологии
Охрана и рациональное использование биоресурсов
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет способами борьбы с растительностью.
2. Различает виды растительности.
3. Владеет навыками для работы с инструментами и приспособлениями, используемыми при выкашивании и удалении растительности.
4. Выполняет операции по выкашиванию и удалению растительности.
5. Выполняет операции по выносу и уборке растительности на ложе водоемов и дамбах вручную, удалению корневищ, жесткой растительности.
Результат обучения: 2) Проводить работы по борьбе с заилением прудов.
Критерии оценки:
1. Владеет способами борьбы с заилением прудов.

2. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен пайдаланылатын жабдықтар мен материалды залалсыздандырып пайдалану әдістерін біледі.
3. Дезинфекциялау құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды
4. Балық тоғандарын тазалау және залалсыздандыру бойынша жұмыстар жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Балық тоғандарына, науаларға су толтыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен балық шаруашылығы сыйымдылық ыдыстарының негізгі түрлерін сипаттайды.
2. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен балық шаруашылығы сыйымдылық ыдыстарының құрылымдық элементтерін сипаттайды.
3. Балық бассейіндерін дайындауды жүзеге асырады.
4. Балық бассейніндегі, науалардағы су деңгейін реттейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мелиорациялық жұмыстарды жүргізудің практикалық дағдыларын игеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықты біледі
2. Балық танкілерін тазалайды және зарарсыздандырады.
3. Балық шаруашлығы сыйымдылық ыдыстарын дайындауды жүзеге асырады.
4. Өсімдіктерді кесу, жою және тазалау жұмыстарын орындайды.
КҚ 05 Жемдерді азықтандыруға дайындау
КМ 05 Жемдерді балықтарды азықтандыруға дайындау
Бұл модуль азық дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар:
жемнің физикалық және химиялық қасиеттерін; жем құрамының және тағамдық құндығының ерекшеліктерін; жеміс-жидек азығынан алынған жануардың химиялық құрамының айырмашылығын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тамақтануға арналған азықты дайындауды; олардың өсу уақытын, салмағын және өсіру әдісін ескере отырып, әртүрлі балық түрлеріне жануарлар жемін өндіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) қоймадағы азықты қопсыту
Ихтиология
Аквамәдениет
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоймадағы азықтарды қопсыту жолдарын біледі.
2. Жем түрлерін сыныптайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қапшықтарға жемді қолмен толтыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жем түрлерін ажыратады.
2. Жемді қаптап-орау ыдыстарының түрлерін сыныптайды және сипаттайды.
3. Жемді қолмен қапшыққа салады.
КҚ 06 Балықты және жас құртшабақтарды азықтандыру
КМ 06 Балықты өндірушілерді және жас құртшабақтарды азықтандыруы
Бұл модуль құртшабақтарды және балық өндірушілерді тамақтандыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тағам түрлерін ажырата білуді; азықтандыру нормаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: тоғандарда және өнеркәсіптік жағдайларда балықты тамақтандыруды; жемді қабылдауды қадағалауды; балық ағзасындағы белгілі бір минералдар мен витаминдердің құнын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) тоғандарда және өнеркәсіптік жағдайларда балықты азықтандыруды жүзеге асыру
Ихтиология
Аквамәдениет
Жұмысшы біліктілігін алудың кәсіптік практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Владеет навыками для работы с инструментами и приспособлениями, используемыми при удалении слой ила.
3. Выполняет операции по удалению ила вручную.
ПК 04. Очистка рыбоводных бассейнов от загрязнений
ПМ 04. Подготовка емкостей для выращивания гидробионтов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки емкостей для выращивания гидробионтов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы промывки, дезинфекции используемого оборудования и инвентаря.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
соблюдать меры безопасности при использовании дезинфицирующих средств;
регулировать уровень воды в рыбоводных бассейнах, лотках.
Результат обучения: 1) Проводить работы по очистке и дезинфекции рыбоводных бассейнов (лотки).
Ихтиология
Аквакультура
Ихтиопатология с основами токсикологии
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основные виды дезинфицирующих средств под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Характеризует способы промывки, дезинфекции используемого оборудования и инвентаря под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Соблюдает меры безопасности при использовании дезинфицирующих средств.
4. Проводит работы по очистке и дезинфекции рыбоводных емкостей.
Результат обучения: 2) Заполнять водой рыбоводные бассейны, лотки.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные виды рыбоводных емкостей под руководством мастера более высокой квалификации.
2.Характеризует конструктивные элементы рыбоводных емкостей под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Осуществляет подготовку рыбоводных бассейнов.
4. Регулирует уровень воды в рыбоводных бассейнах, лотках.
Результат обучения: 3) Приобретать практические навыки по проведению мелиоративных работ.
Критерии оценки:
1. Владеет инструктажем по технике безопасности.
2. Очищает и дезинфицирует рыбоводные емкости.
3. Осуществляет подготовку рыбоводных емкостей.
4. Выполняет операции по выкашиванию, удалению выносу и уборке растительности.
ПК 05. Готовить корма к скармливанию
ПМ 05. Подготовить корма к вскармливанию рыб
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки корма.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
физические и химические свойства кормов; особенности состава и питательности кормов; отличие химического состава кормов животного происхождения от растительных кормов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: готовить корма к скармливанию; изготавливать комбикормы для различных видов рыб с учетом их возраста, массы и метода выращивания.
Результат обучения: 1) Разрыхление кормов на складе.
Ихтиология
Аквакультура
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет способами разрыхлять корма на складе.
2. Классифицирует виды кормов.
Результат обучения: 2) Затаривание кормов в мешки вручную.
Критерии оценки:
1. Различает виды корма.
2. Классифицирует и характеризует основные виды тары для упаковки корма.
3. Упаковывает корма в мешки вручную.
ПК 06. Кормить рыбу и подращивать молодь
ПМ 06. Кормление молодняка и производителей рыб
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для кормления молодняка и производителей рыб.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы раздачи кормов; различать виды корма; нормы кормления.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить кормление рыбы в прудах и в индустриальных условиях; наблюдать за поедаемостью кормов; определять значение некоторых минеральных веществ и витаминов в организме рыб.
Результат обучения: 1) Проводить кормление рыбы в прудах и в индустриальных условиях
Ихтиология
Аквакультура
Производственная практика на получение рабочий квалификации
Критерии оценки:

1. Тоғандарда балықтарды азықтандыруды жүргізеді.
2. Азықтарды тарату әдістерін біледі.
3. Өндірістік жағдайларда балықты азықтандыруды жүзеге асырады.
4. Азықтың дәмін қадағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) "Балық өсіруші" біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балық түрлерін морфологиялық белгілеріне қарай ажыратады.
2. Балықтың түрі мен өлшемі мен салмақ топтары бойынша сұрыптайды және жоғары біліктілік шебері жетекшілігімен қайта отырғызу жасайды.
3. Өсімдіктерді шабу және жоюды жүзеге асырады.
4. Лайды қолмен алып тастауды орындайды.
5. Балық резервуарларын тазалау және дезинфекциялау бойынша жұмыстар жүргізеді
6. Балық бассейіндерін дайындауды жүзеге асырады.
7. Балық бассейініндегі, науалардағы су деңгейін реттейді.
8. Балық науаларын тазалайды және залалсыздандырады.
9. Тоғандарда және өнеркәсіптік жағдайларда балықтарды азықтандыруды жүзеге асырады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 443-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 867-қосымша
"Ара өсіру және жібек шаруашылығы мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1507000 - Ара өсіру және жібек шаруашылығы
Біліктілігі:

1. Проводит кормление рыбы в прудах.
2. Владеет способами раздачи кормов
3. Проводит кормление рыбы в индустриальных условиях
4. Наблюдает за питанием рыб.
Результат обучения: 2) Получать квалификацию "Рыбовод".
Критерии оценки:
1. Различает виды рыб по морфологическим признакам.
2. Сортирует рыбу по видам и размеро-весовым группам и проводит пересадку под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Выполняет операции по выкашиванию и удалению растительности.
4. Выполняет операции по удалению ила вручную.
5. Проводит работы по очистке и дезинфекции рыбоводных емкостей
6. Осуществляет подготовку рыбоводных бассейнов.
7. Регулирует уровень воды в рыбоводных бассейнах, лотках.
8. Очищает и дезинфицирует рыбоводные емкости.
9. Проводит кормление рыбы в прудах и в индустриальных условиях.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 443
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 867
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "_____" _______2019 г.
№ ________
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1507000 – Пчеловодство и шелководство
Квалификация:

5. Кәсіби бағдарланған ақпаратты басқару үшін компьютерлік технологияның мүмкіндіктерін пайдаланады.
БҚ 2 Әлеуметтану және қоғамда бейімделу
БМ 02 Әлеуметтану және қоғамда бейімделу
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену мен бейімделуге, жеке тұлғаның қалыптасуына және жетілуіне қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді, сондай-ақ жеке тұлғаның қоғамда бейімделу жағдайларын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар коммуникативтік дағдыларды, қоғамдағы мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар өздерінің ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, мүдделерін іске асыруды үйренеді; өзін-өзі анықтау, өзін-өзі растау қасиеттерін қалыптастыру; жеке тұлғаны дамытуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдағы тәртіптің жалпыға ортақ нормаларын сақтау.
Өзін-өзі тану
Қарым-қатынастың этикасы мен психологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамда, топта, жұмыс ұжымында мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін сақтайды
2. Қазіргі қоғамдағы этикалық нормалар мен мінез-құлық ережелері туралы идеялар негізінде өз іс-әрекеттері үшін жеке жауапкершілікті сезінеді және өз мойнына алады;
3. Әртүрлі әлеуметтік жағдайларда басқалармен ынтымақтасады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы өз позициясын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық өмірге қатысады.
2. Өз шығармашылық қабілеттерін көрсетеді.
БҚ 3. Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
БМ 03 Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
Бұл модуль салауатты өмір салтын қалыптастыру, денсаулықты нығайту, психологиялық және физикалық өнімділікті арттыру, қол жетімді спорттық іс-әрекеттерді бастау үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар дене шынықтыруды денсаулығын нығайту құралы ретінде, дене шынықтырудың салауатты өмір салтын қалыптастыруға әсері туралы біледі.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: дене жаттығуларын орындау әдісін меңгеруді; дене шынықтыру сабақтарында қозғалыстарды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйрене.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты принцип.терін ұстану
Бейімделген дене шынықтыру
Валеология
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салты туралы негізгі түсінік бар.
2. Жаттығулардың денсаулықты нығайтуға әсерін түсінеді.
3. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нəтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту..
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді
Кәсіптік модульдер
КҚ 1 Ара құрылымын зерттеу, оның тамақтану жағдайы және сақтау әдістері оқу
КМ 0 Ара құрылымын зерттеу, оның тамақтану жағдайы және сақтау әдістері оқу
Бұл модуль бал арасының анатомиялық құрылымын және олардың биологиясын, тамақтану жағдайларын және сақтау әдістерін зерделеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар аралардың анатомиялық құрылымын, өсуін, дамуын, көктем-жазғы, күзгі-қысқы кезеңдерде бал араларының қызметін, ара шаруашылығының жемшөп базасы және ара шаруашылығының фермалары туралы меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ара отбасының биологиясы туралы негізгі мәліметтерінің болуы.
Ара отбасының биологиясы.
Асыл тұқымды жем беру базасы
Ара шаруашылығы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ара отбасының биологиясы туралы негізгі мәліметтер болады.
2. Ара отбасының мүшелерін визуалды түрде ажыратады.
3. Науқас пен сау араларды визуалды түрде ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ауыл шаруашылығы дақылдарын аралардың тозаңдатуын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ара шаруашылығын азық-түлікпен қамтамасыз етудің маныздылығын түсінеді.
2. Негізгі бал өсімдіктерін көрнекі түрде ажыратады, олардың бал өнімділігі және әртүрлі мәдениеттерді аралардың тозандатуының ерекшеліктері туралы қарапайым білімі бар.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұя құрылысы және ара шаруашылығы жабдықтарының мақсаты туралы негізгі түсінігі болады, әлекшөптер жобаларының негізгі түрлерін біледі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Омарта шаруашылығының мақсатын түсінеді.
2. Ара шаруашылығы өнімдерін, өндірістік үй-жайларды, қойма ғимараттарын және қысқы үйлерді аулау құрылғыларының негізі туралы білімі болады.
3. Оқытушының жетекшілігімен жиектер жасау бойынша жұмыс жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4). Бал өсімдіктерін гербарийлер мен табиғи түрде білу.
Ұяларға арналған жақтауды және оларды бөлшектеуді жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гербарий бал өсімдіктерін өндіру бойынша жұмыстар жүргізеді.
2. Жасушалық құрылымды жасайды. Ұяларды жөндеу жұмыстарын орындайды.
КҚ 2 Ара шаруашылығы технологиясы бойынша негізгі іс-шараларды жүргізу
КМ 02 Ара шаруашылығы технологиясы бойынша негізгі іс-шараларды жүргізу
Бұл модуль бал араларын өсіру және күтуге, омарта шаруашылығымен айналысуға, аралар өнімдерін өңдеуге, аралар аурулары мен зиянкестеріне қарсы күрес әдістеріне, еңбекті қорғау туралы біліміне қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ара шаруашылығын жүргізудің негізгі ережелері, асыл тұқымды ара аулау әдістері мен әдістері, балауыз шикізатын өңдеу, аралардағы отбасыларды тасымалдау үшін дайындау, оларды тарту және алып тастау, омарта, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау саласындағы ветеринарлық өңдеуді жүзеге асыруын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ара өсіру және оны сақтау технологиясын білу.
Ара өсіру және сақтау.
Ара шаруашылығының өнімдері.
Ара аурулары мен зиянкестері.
Еңбекті қорғау.
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ара өсіру және күту негіздерін түсінеді.
2. Ара отбасының маусымдық мазмұнын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Ара шаруашылығының негізгі өнімдерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1 .Бал және басқа да аралар өнімдерінің жіктелуін түсінеді. Бал жинау, балауызды өңдеу туралы білімі бар..
Оқыту нәтижесі: 3) Ара ауруларын анықтау. Зиянды аралармен күрес.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сау аралар мен науқастарды көрнекі түрде ажыратады
2. Нұсқаушыға науқастардың пайда болуы туралы айтады.
Оқыту нәтижесі: 4) Негізгі қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі, өндірістік гигиенаны білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін сақтайды.
2. Қауіпсіздікті бұзу туралы басқа қызметкерлердің олардың тікелей басшысына хабарлайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Ара балын өсіру және күту бойынша жұмыс әдістерін, балараларының негізгі өнімдері, аурулары мен зиянкестерін білу.
Бағалаудың өлшемшпрттары:
1. Ара күтіміне арналған маусымдық жұмыстарды орындайды.
2. Ара өнімдерін дайындайды.
3. Аурулардың аурулары мен зиянкестеріне қарсы профилактикалық шараларды жүргізеді.
КҚ 03 "Ара өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды орындау
КМ 03 "Ара өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды орындау
Бұл модуль "Ара өсіруші" біліктілігі бойынша көктем жұмыстарының негізгі түрлерін орындауға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар омартада көктем жұмыстарын өз бетімен жүргізуді, әлекшөптен ара отбасыларын шығару барысында алдын ала жұмыстарын жүргізуді, ара отбасыларын шығаруын, ара отбасыларының тексеруін, ара отбасыларының көктемгі ревизиясын жүргізуді, ара отбасыларының күшейтілген өсіруін арттыру үшін жағдайлар жасауды меңгереді.
Модульді зерделеу барысында білім алушылар омартадағы көктем жұмыстарын орындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Омартада көктемгі жұмысты орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Омартада көктем жұмыстарын өз бетімен жүргізеді.
2. Алдын-ала жұмыстарын жүргізеді.
3. Әлекшөптен ара отбасыларын шығару барысында алдын ала жұмыстарын жүргізеді.
4. Ара отбасыларын шығаруын жүзеге асырады.

5. Использует возможности компьютерных технологий для оперирования информацией профессиональной направленности.
БК 2. Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 02 Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для социализации и адаптации в обществе, для формирования и становления личности, а также условия адаптации индивида в обществе.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: социальные качества общения, поведения и предметной деятельности, принятых в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе.
Самопознание
Этика и психология общения
Критерии оценки:
1. Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе.
2. Понимает степень ответственности за свои поступки.
3. Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях.
Результат обучения: 2) Осознавать собственное положение в обществе.
Критерии оценки:
1. Участвует в общественной жизни.
2. Проявляет свои творческие способности.
БК 3. Соблюдать основы здорового образа жизни
БМ 03 Соблюдение основ здорового образа жизни
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования здорового образа жизни, укрепления здоровья, повышения психологической и физической работоспособности, приобщения к доступной спортивной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают представления о физической культуре как средстве укрепления здоровья, о влиянии занятий физической культуры на формирование здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть техникой выполнения физических упражнений; соблюдать правила безопасности при выполнении движений во время занятий физической культурой.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Адаптивная физическая культура
Валеология
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Понимает влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания. 1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Понимает влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения:
2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04 Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся усваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии.
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки
1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Критерии оценки
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Понимает методы решения профессиональных задач.
3. Высказывает готовность добросовестно трудиться.
Профессиональные модули
ПК 1 Знать строение пчелы, условий ее питания и способы содержания
ПМ 01 Изучение строения пчелы, условий ее питания и способы содержания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения анатомического строения пчелиных особей; их биологию, условий питания и способы содержания.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомическое строение пчелиных особей их рост и развитие, жизнедеятельность пчел в весенне-летний, осенне-зимний периоды, кормовую базу пчеловодства и пасечное хозяйства.
При изучении модуля обучающиеся учатся иметь элементарные сведения о биологии пчелиной семьи, организовывать опыление пчелами сельскохозяйственных культур, иметь элементарные представления об устройстве ульев и назначении пчеловодческого инвентаря; осведомлен об основных типовых проектах зимовников.
Результат обучения: 1) Имеет элементарные сведения о биологии пчелиной семьи.
Биология пчелинной семьи
Кормовая база пчеловодства
Пасечное хозяйство
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет элементарными сведениями об истории и развитии пчеловодства.
2. Визуально отличает особей пчелиной семьи.
3. Может визуально отличить больных и здоровых особей.
Результат обучения: 2) Организация опыление пчелами сельскохозяйственных культур.
Критерии оценки:
1. Понимает о значении кормовой базы для ведения пчеловодства.
2. Визуально отличает основные медоносные растения, имеет элементарные знания о их медопродуктивности и особенностях опыления пчелами различных культур.
Результат обучения: 3). Имеет элементарные представления об устройстве ульев и назначении пчеловодческого инвентаря, об основных типовых проектах зимовников.
Критерии оценки:
1. Понимает значение пасечного хозяйства.
2. Владеет элементарными знаниями по устройству ульев пчеловодного инвентаря, производственных помещений, сотохранилищ и зимовников.
3. Выполняет работы по изготовлению соторамок под контролем инструктора.
Результат обучения: 4). Знать медоносные растение по гербариям и в натуральном виде. Изготавливает рамки для пчелиных ульев и их наващивание.
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по изготовлению гербариев медоносных растений.
2. Изготавливает сотовые рамки.
3. Выполняет работу по ремонту ульев.
ПК 2. Проводить основные мероприятие по технологиям пчеловождения
ПМ 02 Основные мероприятия по технологиям пчеловождения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разведения и содержания пчел; пчеловодного инвентаря, переработку продуктов пчеловодства; методы борьбы с болезнями и вредителями пчел; знания охраны труда. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные правила пчеловождения, приемы и методы разведение пчел, переработку воскового сырья; подготовку пчелиных семей к транспортировке; умеют привлекать и снимать рой; проводить ветеринарную обработку на пасеке, соблюдают технику безопасности и охрану труда.
Результат обучения: 1). Знать технологию разведения и содержания пчел.
Разведение и содержание пчел
Продукты пчеловодства.
Болезни и вредители пчел
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает основы содержания и разведения пчел.
2. Владеет знаниями сезонного содержания пчелиных семей.
Результат обучения: 2). Знать основные продукты пчеловодства.
Критерии оценки:
1. Понимает классификацию меда и других продуктов пчеловодства.
2. Владеет знаниями по заготовке меда, переработке воскового сырья.
Результат обучения: 3). Определять болезни пчел. Вести борьбу с вредителями пчел.
Критерии оценки:
1. Визуально отличает здоровых и больных особей.
2. Сообщает инструктору по появлении больных особей.
Результат обучения: 4) Знание основ техники безопасности, пожарной безопасности, производственной санитарии.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности и охрану труда.
2. Сообщает о нарушении техники безопасности другими работниками своему непосредственному руководителю.
Результат обучения: 5).. Знать приемы работы по разведению и содержанию пчел, основные продукты пчел, болезни и вредители пчел.
Критерии оценки:
1. Выполняет сезонные работы по содержанию пчел.
2. Заготовка продуктов пчеловодства.
3. Проводит профилактические мероприятия против болезней и вредителей пчел.
ПК 3 Выполнять практических работ по квалификации "Пчеловод"
ПМ 03 Выполнение практических работ по квалификации "Пчеловод"
Данный модуль описывает знания, умения, навыки для выполнения практических видов весенних работ на пасеке по квалификации "Пчеловод".
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные виды весенних работ на пасеке, подготовительных работ для выставления пчелиных семей из зимовника, выставления пчелиных семей, их осмотр и проведение весенней ревизии пчелиных семей, создание условий для усиленного наращивания пчелиных семей.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить весенние работы на пасеке.
Результат обучения: 1). Проводить весенние работы на пасеке.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Самостоятельно выполняет весенние работы на пасеке.
2. Проводит подготовительные работы.
3. Проводит предварительные работы для выставления пчелиных семей из зимовника.
4. Проведит выставления пчелиных семей.

5. Ара отбасыларының тексеруін жүргізеді.
6. Ара отбасыларының көктемгі ревизиясын жүргізеді.
7. Ара отбасыларының күшейтілген өсіруін арттыру үшін жағдайлар жасайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 446-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 870-қосымша
"Ара өсіру және жібек шаруашылығы" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1507000 - Ара өсіру және жібек шаруашылығы
Біліктілігі:
150701 2 - Ара өсіруші
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдар
(орташа дәрежедегі ақыл-ой
кемістігі)
Құзыреттілік атауы
Модуль атауы
Модульге қысқа шолу
Оқу нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қарастырушы пәндер
1
2
3
4
5
Базалық модульдер
БҚ 1 Кәсіби қарым-қатынаста қарапайым негіздерді қолдану
БМ 01 Кәсіби қарым-қатынаста қарапайым негіздерді қолдануы
Бұл модуль сөйлеудің және ақпараттық сауаттылықта бастауыш деңгейдегі коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексиканың қарапайым негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылықтың негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: кәсіптік қазақ (орыс) тілінің қарапайым лексикалық және грамматикалық минимумын қолдануды; компьютерлік ресурстарды игеруді олардың практикалық үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің қарапайым негіздеріне ие болу.
Кәсіби қазақ тілі (орыс тілі)
Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақ (орыс) тілінде қарым-қатынас жасау үшін қажетті қарапайым лексикалық және грамматикалық материалды түсінеді.
2. Мамандық бойынша ең қарапайым терминологияны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Информатика негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты енгізу, шығару және өңдеу үшін бастапқы және қосалқы компьютерлік құрылғылардың мақсатын түсінеді.
2. Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Қарапайым ақпараттық объектілермен (мәтіндер, суреттер) жұмыс істеу кезінде қарапайым әрекеттерді жүзеге асырады.
4. Интернетте ақпаратты іздеуді жүзеге асырады.
БҚ 2 Әлеуметтану және қоғамда бейімделу
БМ 02 Әлеуметтану және қоғамда бейімделу
Бұл модуль қоғамда әлеуметтену мен бейімделуге, жеке тұлғаның қалыптасуына және жетілуіне қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді, сондай-ақ жеке тұлғаның қоғамда бейімделу жағдайларын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар коммуникативтік дағдыларды, қоғамдағы мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар өздерінің ұмтылыстарын, қажеттіліктерін, мүдделерін іске асыруды үйренеді; өзін-өзі анықтау, өзін-өзі растау қасиеттерін қалыптастыру; жеке тұлғаны дамытуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоғамдағы тәртіптің жалпыға ортақ нормаларын сақтау
Өзін-өзі тану
Қарым-қатынастың этикасы мен психологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамда, топта, жұмыс ұжымында мінез-құлықтың жалпы нормалары мен ережелерін сақтайды
2. Қазіргі қоғамдағы этикалық нормалар мен мінез-құлық ережелері туралы идеялар негізінде өз іс-әрекеттері үшін жеке жауапкершілікті сезінеді және өз мойнына алады;
3. Әртүрлі әлеуметтік жағдайларда басқалармен ынтымақтасады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдағы өз позициясын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық өмірге қатысады.
2. Өз шығармашылық қабілеттерін көрсетеді.
БҚ 3. . Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
БМ 03 . Салауатты өмір салты негіздерін ұстану
Бұл модуль салауатты өмір салтын қалыптастыру, денсаулықты нығайту, психологиялық және физикалық өнімділікті арттыру, қол жетімді спорттық іс-әрекеттерді бастау үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар салауатты өмір салтының қарапайым негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: дене жаттығуларын орындау әдісін меңгеруді; дене шынықтыру сабақтарында қозғалыстарды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтын ұстану принциптерін ұстану.
Бейімделген дене шынықтыру
Валеология
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салты туралы негізгі түсінік бар.
2. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
3. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ4. Болашақ мамандық тың мәнін түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар: мамандықтың мақсатын, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби міндеттерді орындауды, олардың сапасын бағалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нəтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылу.
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын білу.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1 Ара құрылымын зерттеу, оның тамақтану жағдайы және мазмұнын оқу
КМ 01 Ара құрылымын зерттеу, оның тамақтану жағдайы және мазмұнын оқу
Бұл модуль балалардың анатомиялық құрылымын және олардың биологиясын, тамақтану жағдайларын және сақтау әдістерін зерттеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: аралардағы олардың өсуі мен дамуының анатомиялық құрылымы, көктем-жазғы, күзгі-қысқы кезеңдерде аралардағы тіршілік әрекеті, ара шаруашылығының жем-шөп базасы және ара шаруашылығын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ара отбасының биологиясы туралы негізгі мәліметтер бар.
Ара отбасының биологиясы.
Асыл тұқымды жем беру базасы.
Ара шаруашылығы.
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ара шаруашылығының тарихы мен дамуы туралы қарапайым ақпаратқа ие болады.
2. Ара отбасының мүшелерін көрнекі түрде ерекшелендіреді.
3. Науқастар мен салауатты тұлғаларды көрнекі түрде ажырата алады.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылығы дақылдарының араларынан тозаңдануын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ара балаларын азық-түлікпен қамтамасыз етудің маңыздылығын біледі.
2. Негізгі бал өсімдіктерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3. Ұя құрылысы және ара шаруашылығы жабдықтарының мақсаты туралы негізгі түсінігі болады, әлекшөптер жобаларының негізгі түрлерін біледі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Омарта шаруашылығының мақсатын түсінеді.
2. Ара шаруашылығы өнімдерін, өндірістік үй-жайларды, қойма ғимараттарын және қысқы үйлерді аулау құрылғыларының негізі туралы білімі бар.
3. Оқытушының жетекшілігімен жиектер жасау бойынша жұмыс жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 6. Бал өсімдіктерін гербарийлер мен табиғи түрде білу.
Ұяларға арналған жақтауды және оларды бөлшектеуді жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гербарий бал өсімдіктерін өндіру бойынша жұмыстар жүргізеді.
2. Жасушалық құрылымды жасайды. Ұяларды жөндеу жұмыстарын орындайды.
КҚ 2 Ара шаруашылығы технологиясы бойынша негізгі іс-шараларды жүргізу
КМ 02 Ара шаруашылығы технологиясы бойынша негізгі іс-шараларды жүргізу
Бұл модуль балаларды өсіру және күтуге, аралар өсіруге, аралар өнімдерін өңдеуге, аралар аурулары мен зиянкестеріне қарсы күрес әдістеріне қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды. Еңбекті қорғау туралы білу. Модульді зерттеу нәтижесінде білім алушылар ара шаруашылығының негізгі ережелері, араларды өсіру әдістері мен әдістерін игереді, балауыз шикізатын өңдеу, аралардағы отбасыларды тасымалдау үшін дайындайды, оларды тартады және алып тастайды, омартада ветеринарлық өңдеуді жүзеге асырады, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау.
Оқыту нәтижесі: 1) Ара өсіру және оны сақтау технологиясын білу.
Ара өсіру және сақтау
Ара өнімдері
Ара аурулары мен зиянкестер
Еңбекті қорғау
Өңдірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Араларды сақтау және өсіру негіздерін түсінеді.
2. Ара колонияларының маусымдық мазмұнын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Ара шаруашылығының негізгі өнімдерін білуі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бал және басқа да аралар өнімдерінің жіктелуін түсінеді.
2. Бал жинау, балауыз шикізатын өңдеу туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Ара ауруларын анықтау. Зиянды аралармен күресу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сау және науқастарды көрнекі түрде ажыратады.
2. Науқасқа науқастардың пайда болуы туралы айтады.
Оқыту нәтижесі: 4) Негізгі қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі, өндірістік гигиенаны білуі.
Бағлаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарына сай келеді.
2. Қауіпсіздікті бұзу туралы басқа қызметкерлердің олардың тікелей басшысына хабарлайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Ара балын өсіру және күту бойынша жұмыс әдістерін білу, балалардың негізгі өнімдері, аурудың аурулары мен зиянкестер.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ара күтіміне арналған маусымдық жұмыстарды орындайды.
2. Ара өнімдерін дайындайды.
3. Аурулардың аурулары мен зиянкестеріне қарсы профилактикалық шараларды жүргізеді.
КҚ 03 "Ара өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды орындау
КМ 03 "Ара өсіруші" біліктілігі бойынша тәжірибе жұмыстарды орындау
Бұл модуль "Ара өсіруші" біліктілігі бойынша көктем жұмыстарының негізгі түрлерін орындауға қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар омартада көктем жұмыстарын өз бетімен жүргізуді, әлекшөптен ара отбасыларын шығару барысында алдын ала жұмыстарын жүргізуді, ара отбасыларын шығаруын, ара отбасыларының тексеруін, ара отбасыларының көктемгі ревизиясын жүргізуді, ара отбасыларының күшейтілген өсіруін арттыру үшін жағдайлар жасауды меңгереді.
Модульді зерделеу барысында білім алушылар омартадағы көктем жұмыстарын орындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Біліктілігі жоғары ара өсірушінің бақылауымен омартада көктемгі жұмысты орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Омартада көктем жұмыстарын өз бетімен жүргізеді.
2. Алдын-ала жұмыстарын жүргізеді.
3. Әлекшөптен ара отбасыларын шығару барысында алдын ала жұмыстарын жүргізеді.
4. Ара отбасыларын шығаруын жүзеге асырады.

5. Проведит осмотра пчелинных семей.
6. Проведит весенние ревизии пчелиных семей.
7. Создает условий для усиленного наращивания пчелиных семей.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 446
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 870
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "_____" _______2019 г.
№ ________
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Пчеловодство и шелководство" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1507000 – Пчеловодство и шелководство
Квалификация:
150701 2 – Пчеловод
Категория: лица с особыми
образовательными
потребностями
(умственная отсталость
умеренной степени)
Наименование компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
1
2
3
4
5
Базовые модули
БК 1 Применять элементарные основы профессионального общения
БМ 01 Применение элементарных основ профессионального общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня речевой деятельности и информационной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают простейшие основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, необходимые для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть простейшим лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы
Результат обучения: 1) Владеть элементарными правилами речи для профессионального общения.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
1. Понимает элементарный лексико-грамматический материал, необходимый для общения на казахском (русском) языке.
2. Применяет простейшую терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть основами информатики.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение основных и дополнительных устройств компьютера для ввода, вывода и обработки информации.
2. Соблюдает требования безопасности при работе с компьютером.
3. Выполняет элементарные действия при работе с простыми информационными объектами (текстами, рисунками).
4. Осуществляет поиск информации в Интернете.
БК 2 Социализироваться и адаптироваться в обществе
БМ 02 Социализация и адаптация в обществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для социализации и адаптации в обществе, формирования и становления личности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки общения, общие нормы и правила поведения в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовывать свои стремления, потребности, интересы; формировать качества самоопределения, самоутверждения; развивать индивидуальность.
Результат обучения: 1) Соблюдать общепринятые нормы поведения в обществе
Самопознание
Этика и психология общения
Критерии оценки:
1. Соблюдает общие нормы и правила поведения в обществе, в группе, в рабочем коллективе
2. Понимает степень ответственности за свои поступки.
3. Сотрудничает с окружающими в разных социальных ситуациях
Результат обучения: 2) Осознавать собственное положение в обществе.
Критерии оценки:
1. Участвует в общественной жизни.
2. Проявляет свои творческие способности.
БК 3 Соблюдать основы здорового образа жизни
БМ 03 Соблюдение основ здорового образа жизни
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования здорового образа жизни, укрепления здоровья, повышения психологической и физической работоспособности, приобщения к доступной спортивной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают простейшие основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть техникой выполнения физических упражнений; соблюдать правила безопасности при выполнении движений во время занятий физической культурой.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни
Физическая культура
Валеология
Критерии оценки:
1. Имеет элементарные представления о здоровом образе жизни.
2. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
3. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4 Понимать сущность будущей профессии
БМ 04 Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие с возможностями.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять профессиональные задачи, оценивать их качество.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии
2. Добросовестно выполняет трудовое задание.
3. Понимает необходимость в труде
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации
Критерии оценки:
1. Стремиться к освоению профессии
2. Осознает свою профессиональную пригодность
Профессиональные модули
ПК 01. Изучать строение пчелы, условия ее питания и способы содержания
ПМ 01. Изучение строения пчелы, условия ее питания и способы содержания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения анатомического строения пчелиных особей, их биологию, условия питания и способы содержания. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анатомическое строение пчелиных особей: их рост и развитие, жизнедеятельность пчел в весенне-летний, осенне-зимний периоды, кормовую базу пчеловодства и пасечное хозяйства.
Результат обучения: 1) Иметь элементарные сведения о биологии пчелиной семьи.
Биология пчелинной семьи
Кормовая база пчеловодства
Пасечное хозяйство
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет элементарными сведениями об истории и развитии пчеловодства.
2. Визуально отличает особей пчелиной семьи.
3. Может визуально отличить больных и здоровых особей.
Результат обучения: 2) Организация опыления пчелами сельскохозяйственных культур.
Критерии оценки:
1. Понимает о значении кормовой базы для ведения пчеловодства.
2. Визуально отличает основные медоносные растения.
3. Имеет элементарные знания о их медопродуктивности и особенностях опыления пчелами различных культур.
Результат обучения: 3). Имеет элементарные представления об устройстве ульев и назначении пчеловодческого инвентаря, об основных типовых проектах зимовников.
Критерии оценки:
Знает о значении пасечного хозяйства.
1. Владеет элементарными знаниями по устройству ульев пчеловодного инвентаря, производственных помещений, сотохранилищ и зимовников.
2. Выполняет работы по изготовлению соторамок под контролем инструктора.
Результат обучения: 4). Знать медоносные растения по гербариям и в натуральном виде.
Изготавливает рамки для пчелиных ульев и их наващивание.
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по изготовлению гербариев медоносных растений.
2. Изготавливает сотовые рамки. Выполняет работу по ремонту ульев.
ПК 02 Проводить основные мероприятия по технологиям пчеловождения
ПМ 02 Проведение основных мероприятий по технологиям пчеловождения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разведения и содержания пчел, пчеловодного инвентаря, переработку продуктов пчеловодства, методы борьбы с болезнями и вредителями пчел. Знания охраны труда. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные правила пчеловождения, приемы и методы разведение пчел, переработку воскового сырья, подготовку пчелиных семей к транспортировке; привлекать и снимать рой, проводить ветеринарную обработку на пасеке, соблюдать технику безопасности и охрану труда.
Результат обучения: 1). Знать технологию разведения и содержания пчел.
Разведение и содержание пчел.
Продукты пчеловодства.
Болезни и вредители пчел.
Охрана труда.
Производственное обучение.
Критерии оценки:
1. Понимает основы содержания и разведения пчел.
2. Владеет знаниями сезонного содержания пчелиных семей.
Результат обучения: 2). Знать основные продукты пчеловодства.
Критерии оценки:
1. Понимает классификацию меда и других продуктов пчеловодства.
2. Владеет знаниями по заготовке меда.
3. Владеет методами переработки воскового сырья.
Результат обучения: 3). Определять болезни пчел. Вести борьбу с вредителями пчел.
Критерии оценки:
1. Визуально отличает здоровых и больных особей.
2. Сообщает инструктору по появлении больных особей.
Результат обучения: 4). Знание основ техники безопасности, пожарной безопасности, производственной санитарии.
Критерии оценки:
3. Соблюдает технику безопасности и охрану труда.
4. Сообщает о нарушении техники безопасности другими работниками своему непосредственному руководителю.
Результат обучения: 5). Знать приемы работы по разведению и содержанию пчел, основные продукты пчел, болезни и вредители пчел.
Критерии оценки:
1. Выполняет сезонные работы по содержанию пчел.
2. Заготовка продуктов пчеловодства.
3. Проводит профилактические мероприятие против болезней и вредителей пчел.
ПК 03. Выполнять практические работы по квалификации "Пчеловод"
ПМ 03. Выполнение практических работ по квалификации "Пчеловод"
Данный модуль описывает знания, умения, навыки необходимые для выполнения практических работ на пасеке по квалификации "Пчеловод".
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные виды: весенних работ на пасеке, подготовительных работ для выставления пчелиных семей из зимовника, выставления пчелиных семей, их осмотр и проведение весенней ревизии пчелиных семей, создание условий для усиленного наращивания пчелиных семей.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить весенние работы на пасеке.
Результат обучения: 1) Проведение весенних работ на пасеке под руководством более квалифицированного пчеловода.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Самостоятельно выполняет весенние работы на пасеке.
2. Проводит подготовительные работы.
3. Проводит предварительные работы для выставления пчелиных семей из зимовника.
4. Проводит выставления пчелиных семей.

5. Ара отбасыларының тексеруін жүргізеді.
6. Ара отбасыларының көктемгі ревизиясын жүргізеді.
Ара отбасыларының күшейтілген өсіруін арттыру үшін жағдайлар жасайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 447-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 871-қосымша
"Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000- Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1508000 - Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

5. Проводит осмотры пчелинных семей.
6. Проведит весенней ревизии пчелиных семей.
7. Создает условия для усиленного наращивания пчелиных семей.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 447
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 871
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство" (по видам) для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1508000 – Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)
Квалификация:

2. Жаттығулардың денсаулықты нығайтуға әсерін түсінеді.
3. Дене шынықтыру сабақтарында негізгі ережелерді қолданады.
4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту..
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ 4. Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың болмысын түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда әкелетін бейімділіктер мен мүмкіндіктері бар кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ қоғамға болашақ мамандықтың қажеттілігі туралы біледі.
Модульді оқыған кезде оқушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсініп, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1). Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандық туралы ойлары бар.
2. Жұмысқа деген адал көзқарасы бар.
3. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі анықтау және өзін-өзі жүзеге асыру үшін өз мүмкіндіктерін кеңейту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді
Кәсіптік модульдер
Біліктілігі: "150802 2 - Көгалдандырушы"
ПҚ 01. Бақша құрал-сайманымен жұмыс істеген кезде, қауіпсіздік техникасын сақтау
КМ 01. Бақша құрал-сайманымен жұмыс істеген кезде, қауіпсіздік техникасын сақтау
Бұл модуль базалық жұмыс операцияларын орындау кезінде кәсіби қызметті қамтамасыз ету үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: еңбек қауіпсіздігінің негізгі талаптары, бағбандық құралдармен жұмыс істеу ерекшеліктері, өндірістік санитария.
Модульді оқыған кезде студенттер қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтай отырып, операцияларды орындауға және жұмыс жабдығымен жұмыс істеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасын сақтау.
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Понимает влияние физических упражнений на укрепление здоровья.
3. Применяет основные правила поведения на уроках физической культуры.
4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04 Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся усваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет представление о будущей профессии
2. Добросовестно выполняет трудовое задание
3. Понимает необходимость в труде
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации
Критерии оценки:
1. Стремится к освоению профессии
2. Осознает свою профессиональную пригодность
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе
2. Понимает методы решения профессиональных задач;
3. Высказывает готовность добросовестно трудиться
Профессиональные модули
Квалификация "150802 2 – Озеленитель"
ПК 01. Соблюдать технику безопасности при работе с садовым инвентарем
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности при работе с садовым инвентарем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения профессиональной деятельности при выполнении основных рабочих операций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные требования техники безопасности на производстве, особенности работы с садовым инвентарем, производственную санитарию.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять операции и работать с рабочим инвентарем, соблюдая требования техники безопасности.
Результат обучения: 1) Выполнять и соблюдать правила техники безопасности.
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Қауіпсіздік талаптарына түсінеді және орындайды.
2. Қауіпсіздік техникасы нұсқаушысының талаптарын орындайды
3. Жұмыс орнын және жабдықтарды сақтау нормалары мен талаптарын орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Жұмыс құралдарымен ең қарапайым операцияларды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, бақша құралдарымен жұмыс істейді
2. Бау-бақша құралдарының барлық түрлерін және олардың мақсаттарын ажыратады
ПҚ 02. Тұқым себу үшін топырақ дайындау. Қопсыту, қазу, күрекшелермен, кетпенмен, тырнауышпен, Фокин сыдыра жыртқышымен топырақты өңдеу
КМ 02. Тұқым себу үшін топырақ дайындау. Қопсыту, қазу, күрекшелермен, кетпенмен, тырнауышпен, Фокин сыдыра жыртқышымен топырақты өңдеу
Бұл модуль көгалдандырудағы негізгі механизмдермен және машиналармен жұмыс істеу үшін қажетті білім, икемдер мен дағдыларды, олардың жұмыс істеу принциптерін және кәсіби қызметте қолдануын сипаттайды.
Егіс алды топырақ дайындау үшін негізгі құралдарды пайдалану.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: бағбандық құралдармен жұмыс істеу технологиясы, топырақты егіс алды өңдеу агротехникасы, жүйектер, атыздар жасаудың техникасын меңгереді. Модульді оқыған кезде оқушылар егіс және егіс алды жұмыстарының түрлерін, бағбандық құралдардың түрлерін, кетпендермен, тырнауыштармен, Фокин сыдыра жыртқышымен жұмыс істеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Топырақты егістікке дайындау үшін құралдармен жұмыс істеу.
Көгалдандыру машиналары мен механизмдері
Бау-бақ сәулеті және шаруашылығы,
Топырақтану ғылымы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Күрекпен жұмыс істейді, топырақты қазады, соқа ілінген мотоблокпен жерді қопсытады.
2. Тырнауышпен жерді егу алдында тегістейді.
3. Кетпендер мен Фокин сыдыра жыртқышы құралдары көмегімен жерді қопсытады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұқым егу үшін жүйектерді қалыптастыру, топырақты егістікке дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүйектерді тырнайыш пен кетпендер көмегімен пішіндейді.
2. Отырғызу жерін немесе егіс алаңын тазалайды.
3. Тұқым егу үшін ойықтар мен жырашықтар жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қауіпсіздік ережелеріне сәйкес бақша құралдармен жұмыс істеу. Егіс алдында топырақты дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, бақ құралдарын қолданады.
2. Топырақты араластырып, егістікке дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бау-бақша құралдарын пайдалану арқылы егістік және егіс алды жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлек егіс алды жұмыстары үшін (қазу, қопсыту, домбықтау, атыздау және т.б.) қажетті бау-бақша құралын / механизмін таңдайды.

1. Понимает, соблюдает требования техники безопасности.
2. Выполняет требования инструктора по технике безопасности
3. Владеет нормами и требованиями содержания рабочего места и инвентаря.
Результат обучения: 2) Выполнять простейшие операции с рабочими инструментами.
Критерии оценки:
1. Работает с садовым инвентарем, соблюдая технику безопасности
2. Различает все виды садового инвентаря и их предназначение.
ПК 02. Подготавливать почву для посева семян. Рыхлить, перекапывать проводить обработку почвы лопатами, тяпками, граблями, плоскорезом Фокина
ПМ 02. Подготовка почвы для посева семян. Рыхление, перекопка, проведение обработки почвы лопатами, тяпками, граблями, плоскорезом Фокина
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работы с основными видами машин и механизмов в озеленении; принципы их работы и использования в профессиональной деятельности. Использование основных инструментов для предпосевной подготовки почвы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию работы с садовыми инструментами, агротехнику предпосевной обработки почвы, технику формирования грядок, борозд.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды посевных и предпосевных работ, виды садовых инструментов, работать тяпками, граблями, плоскорезом Фокина.
Результат обучения: 1) Работать инструментами для подготовки почвы к посеву.
Машины и механизмы в озеленении
Садово-парковое строительство и хозяйство,
Почвоведение.
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Работает лопатами, перекапывает почву, рыхлит землю мотоблоком с навешенным плугом.
2. Выравнивает землю перед посевом при помощи граблей.
3. Рыхлит землю при помощи тяпок и плоскореза Фокина.
Результат обучения: 2) Формировать гряды для посева семян, подготавливать почву к посеву.
Критерии оценки:
1. Формирует грядки при помощи граблей и тяпок.
2. Проводит очистку места посадки или посева.
3. Проделывает углубления и бороздки для высева семян.
Результат обучения: 3) Работать с садовым инвентарем с соблюдением техники безопасности. Готовить почву перед посевом.
Критерии оценки:
1. Использует садовый инвентарь, соблюдая требования техники безопасности.
2. Смешивает почву и готовит ее к посеву.
Результат обучения: 4) Проводить посевные и предпосевные работы с использованием садовых инструментов.
Критерии оценки:
1. Выбирает нужный садовый инвентарь/механизм для отдельных предпосевных работ (перекопка, рыхление, окучивание, бороздовка и др)

2. Бақша құралдарының әртүрлі түрлерімен жұмыс істеу әдісін көрсетеді.
ПҚ 03. Өсімдіктерді тұқым, өскін, баданамен өсіру .
КМ 03. Өсімдіктерді тұқым, өскін, баданамен өсіру .
Бұл модуль кәсіптік қызметте талап етілетін білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды. Оқыту нәтижесінде студент:
Егіс жұмыстарының негізгі түрлерін, тұқымды өңдеудің түрлі әдістерін, тұқымдарды кептіру технологиясын білуі тиіс.
Тұқымдардың сапасын зиянкестердің аурулары мен жарақаттарының бар болуын көзбен анықтай білу, тұқымдарды себудің алдында өңдеу, тұқымдарды кептіруді жүзеге асыруы тиіс.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: тұқымдарды егіс алды өңдеу, тұқымдарды кептіру техникасын, тұқым сапасын бағалау әдісін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар тұқымдарды өңдеуді дербес жүзеге асырады, тұқымдарды жібітеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Гүлді өсімдіктерді тұқымдармен көбейту.
Ботаника
Сәндік өсімдік шаруашылығы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гүлді өсімдіктердің және ағаш өсімдіктерінің кішкентай тұқымдарын жібіту.
2. Тұқымдарды сусымалылық қалпына дейін кептіруді жүзеге асырады.
3. Топырақпен салынған ыдыстарға тұқымдарды егеді.
Оқыту нәтижесі 2) Бөлме өсімдіктерін өскіндермен көбейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өскінді негізгі өсімдіктен ажыратады.
2. Өскінді суда көктетеді.
3. Өскінді құмыраға отырғызады.
Оқыту нəтижесі 3) Гүлді, баданалы өсімдіктерді баданалармен көбейту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Баданаларды отырғызу үшін дайындайды, тазартады, басты баданадан еншілес баданаларды бөледі.
2. Дайындалған топыраққа гүлді өсімдіктердің баданаларын отырғызады.
3. Отырғызылған баданалар айналасында топырақты суарады және қопсытады.
ПҚ 04. Атыздарды дайындау және тұқымдарды мөлшеріне, ұсынылатын жер теліміне (жүйек) сәйкес көлеміне байланысты бөлу (егу).
КМ 04. Атыздарды дайындау және тұқымдарды мөлшеріне, ұсынылатын жер теліміне (жүйек) сәйкес көлеміне байланысты бөлу (егу).
Бұл модуль көгалдандырудағы негізгі технологиялық операцияларды меңгеру үшін қажетті білім, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Көгалдандырудағы агротехникалық әдістерді.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: топырақтың араласуы және тұқым отырғызу үшін дайын топырақты әзірлеу техникасын, дайындалған жерде тұқым үлестіру әдістемесін меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар топырақтың түрлерін анықтау, жүйек пен атыздарды өлшеу, жерді егістікке дайындауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Топырақ түрлерін ажырату. Отырғызу үшін топырақ дайындау.
Сәндік өсімдік шаруашылығы
Топырақтану ғылымы
Көгалдандыру машиналары мен механизмдері
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Демонстрирует технику работы с разными видами садовых инструментов.
ПК 03. Выращивать растения семенами, отростками и луковицами
ПМ 03. Выращивание растений семенами, отростками, луковицами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые в профессиональной деятельности, в результате обучения обучающиеся учатся:
Знать основные виды посевных работ, способы обработки семян различными способами, технологию сушки семян.
Уметь оценивать качество семян визуально на наличие заболеваний и поражений вредителями; проводить предпосевную обработку семян, проводить сушку семян.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику проведения предпосевной обработки семян; технику сушки семян; методику оценки качества семян.
При изучении модуля обучающиеся учатся: самостоятельно проводить обработку семян, замачивание семян.
Результат обучения 1) Проводить размножение цветковых растений семенами.
Ботаника
Декоративное растениеводство
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Проводит замачивание семян цветковых растений и мелких семян древесных растений.
2. Проводит сушку семян до состояния сыпучести.
3. Высеивает семена в подготовленные емкости с грунтом.
Результат обучения 2) Проводить размножение комнатных растений отростками.
Критерии оценки:
1. Отделяет отросток от основного растения.
2. Проращивает отросток в воде.
3. Высаживает отросток в горшки.
Результат обучения 3) Проводить размножение цветковые, луковичные растения луковицами.
Критерии оценки:
1. Готовит луковицы к посадке, чистит, отделяет дочерние луковицы от основной.
2. Высаживает луковицы цветковых растений в подготовленный грунт
3. Поливает и рыхлит почву вокруг высаженных луковиц.
ПК 04. Подготовить борозды и распределить (посеять) семена по их количеству, размеру на предлагаемый земельный участок (грядку)
ПМ 04. Подготовка борозд и распределение (посев) семян по их количеству, размеру на предлагаемый земельный участок (грядку)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных технологических операций в озеленении. Агротехнические методы в озеленении.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику смешивания почв и приготовления готового грунта для посадки семян, технику распределения семян на подготовленном участке.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды почвы, проводить замеры грядок и борозд, подготавливать участок для посева.
Результат обучения: 1) Отличать виды почв. Формировать почву для посадки.
Декоративное растениеводство
Почвоведение
Машины и механизмы в озеленении
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Топырақ түрін ажыратады
2. Отырғызу топырағын алу үшін топырақты араластырады
Оқыту нəтижесі 2) Бақша құралдарымен жұмыс істеу, бір қума метрге қажетті тұқым санын бөлу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүйектермен атыздарды өлшейді.
2. Бау-бақша құралдарымен атыздар жасайды.
3. Тұқымдарды 1 құма метрге бөледі.
Оқыту нәтижесі 3) Топырақты қопсытады және сол уақытта оны тегістейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отырғызу алдында топырақты қопсытады.
2. Тұқым себу алдында топырақты тегістейді.
ПҚ 05. Жер теліміне (жүйек) сепкен тұқымдарды күту (суару) бойынша жұмыстарды жүргізу, жүйектерден арамшөптерді жою бойынша жұмыстар жүргізу.
КМ 05. Жер теліміне (жүйек) сепкен тұқымдарды күту (суару) бойынша жұмыстарды жүргізу, жүйектерден арамшөптерді жою бойынша жұмыстар жүргізу.
Бұл модуль отырғызылған өсімдіктер, жас өсімдік көшеттерін күту үшін көгалдандырудағы технологиялық операцияларды дамыту үшін қажетті білім, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: көгалдандыруда суару жұмыстарының әдісін, ағаштар мен бұталарды анықтау әдістерін, арамшөптермен күресу әдістерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде студенттер: көгалдандыру аумақтарында су режимін реттеу, бұталар мен ағаштардың түрлерін көзбен анықтау, арамшөптердің түрлерін анықтау, арамшөптермен күресте бау-бақша құралдарын пайдалануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Өсімдіктерді суарудың күнделікті мөлшерін енгізеді.
Сәндік өсімдік шаруашылығы
Ботаника
Көгалдандыру машиналары мен механизмдері
Дендрология
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өсімдіктердің екпе көшеттерін және тікпе көшеттерін тексеруді жүргізеді.
2. Өсімдіктерді суару мөлшерін белгілейді.
Оқыту нәтижесі 2) Жүйекте суды біркелкі бөлу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отырғызу алаңына судың қажетті мөлшерін белгілейді.
2. Отырғызу алаңында суды біркелкі таратады және суарады.
Оқыту нәтижесі 3) Ағашты- бұталы өсімдіктердің, олардың сәндік қасиеттерінің сипаттамасын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағашты- бұталы өсімдіктердің түрлерін сипаттайды.
2. Ағашты- бұталы өсімдіктердің сәндік қасиеттерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі 4) Өсімдіктердің (арамшөптердің) түрлерін тани білу, арамшөптермен күресу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көгалдандыру аймағында шөпті өсімдіктердің түрлерін біледі
2. Аумақтағы арамшөптердің түрлерін біледі
3. Аумақты арамшөптерден тазалайды
Оқыту нəтижесі 5) Аумақты арамшөптерден тазалау үшін түрлі құралдарымен жұмыс жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кетпен көмегімен жер телімін арамшөптерден тазалайды.

1. Различает вид почвы
2. Смешивает почву для получения посадочного грунта
Результат обучения 2) Работать с садовым инвентарем, распределять необходимое количество семян на один погонный метр.
Критерии оценки:
1. Проводит замеры грядок и борозд.
2. Делает борозды при помощи садовых инструментов
3. Распределяет семена на 1 погонный метр.
Результат обучения 3) Проводить рыхление почвы с одновременным выравниванием ее.
Критерии оценки:
1. Рыхлит почву перед посадкой.
2. Выравнивает почву перед высевом семян.
ПК 05. Проводить работы (полив) высеянных семян на земельный участок (грядки), проводить работы по уходу, удалению сорняков с грядок
ПМ 05. Проведение работ по уходу (поливу) высеянных семян на земельный участок (грядки), проведение работ по удалению сорняков с грядок
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения технологических операций в озеленении по уходу за высаженными растениями, молодняками саженцев растений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методику проведения поливных работ в озеленении, методы определения древесно-кустарниковых растений, методы борьбы с сорными растениями.
При изучении модуля обучающиеся учатся: регулировать водный режим на участках озеленения, определять виды кустарников и деревьев визуально, определять виды сорняков, использовать садовый инвентарь в борьбе с сорняками.
Результат обучения 1) Вносить ежедневную норму полива растений.
Декоративное растениеводство
Ботаника
Машины и механизмы в озеленении
Дендрология
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Проводит осмотр рассады и саженцев растений.
2. Назначает норму полива растений.
Результат обучения 2) Распределять воду на грядках равномерно.
Критерии оценки:
1. Вносит нужное количество воды, требуемой на территории посадки.
2. Поливает и распределяет воду на территории посадки равномерно.
Результат обучения 3) Проводить описание древесно-кустарниковых растений, их декоративные качества.
Критерии оценки:
1. Описывает виды древесно-кустарниковых растений.
2. Характеризует декоративные качества древесно-кустарниковых растений.
Результат обучения 4) Распознавать виды травянистых растений (сорняков), проводить борьбу с сорняками.
Критерии оценки:
1. Распознает виды травянистых растений на участке озеленения
2. Распознает виды сорной травы на участке
3. Проводит прополку участка от сорных видов растений
Результат обучения 5) Работать различным инвентарем для уборки сорняков с участка.
Критерии оценки:
1. Проводит прополку участка при помощи тяпки.

2. Өсімдіктердің айналасындағы топырақты қопсытады.
3. Арамшөптермен күресу үшін жабынды материалдарды немесе төсеніштерді қолданады.
ПҚ 06. Өсірілген өсімдіктерін егу және оларды бақша телімінде біркелкі үлестіру арқылы гүлзарлар, гүл жиектерді, гүлбақтарды құру.
КМ 06. Өсірілген өсімдіктерін егу және оларды бақша телімінде біркелкі үлестіру арқылы гүлзарлар, гүл жиектерді, гүлбақтарды құру.
Бұл модуль болашақ мамандықты дамыту үшін қажетті білім, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Көгалдандырудың дайын аумақтарында гүлзарлар, гүл бақтарын, гүл жиектерін, өсімдік көшеттерін отырғызу әдісін сипаттайды.
Студенттер модульді зерттеу нәтижесінде фенологиялық күнделікті толтыру әдісін, өсімдіктердің өсуін қадағалап, өсімдіктің декоративтігін сипаттайды. Модульді оқыған кезде студенттер: сәндік көпжылдық түрлерін анықтау, сәндік өсімдіктердің биологиялық ерекшеліктерін сипаттау, өсімдіктерді дамытудың фазаларын сипаттау, гүлдер көшеттерінің түрлерін анықтау, көгалдарды жасау және оларды күтуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Сәндік көпжылдықтардың биологиялық сипаттамаларын ажырату.
Сәндік өсімдік шаруашылығы
Ботаника
Дендрология
Бау-бақ сәулеті
және шаруашылығы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәндік көпжылдық түрлерін ажыратады.
2. Сәндік өсімдіктердің биологиялық сипаттамаларын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі 2) Сәндік өсімдіктердің бақылайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәндік өсімдіктерді бақылайды
2. Фенологиялық бақылауларды жазады.
Оқыту нәтижесі 3) Өсімдіктердің даму кезеңдерін, морфологиялық ерекшеліктерін және тектердің сәндік қасиеттерін таниды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өсімдіктердің дамуының кезеңдерін түсіндіреді және таниды
2. Өсімдік тектерінің морфологиялық сипаттамаларын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі 4) Гүл көшеттерін көшет жүйектерінен гүлзарлар мен гүлбақшаларға тасымалдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гүл көшеттерін тасымалдайды
2. Өсімдіктердің отырғызуға дайын екпе көшеттері мен тікпе көшеттерін отырғызады.
Оқыту нəтижесі 5) Көгалдарға негіздер дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көгалдарға негіз дайындайды.
2. Көгалға топырақ дайындайды.
3. Көгалдарды егеді.
Оқыту нәтижесі 6) Әртүрлі әдістер мен әдістерді қолдану арқылы көгалдарды жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аймаққа көгал отырғызады
2. Аймақта арнайы тормен көгал салады.
3. Көгалдарды кұтеді және көгалдарды суарады.
ПҚ 07. Ағаш және бұталарды отырғызу үшін көгалдандыру алаңын дайындау. .
КМ 07. Ағаш және бұталарды отырғызу үшін көгалдандыру алаңын дайындау. .
Бұл модульде:
ағаштар мен бұталарды отырғызу жолдары; ағаштар мен бұталардың өскіндермен, балауса бұтақтармен және тамыр атпасымен көбеюін сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер ағаш пен бұталардың көшеттерін отырғызуға орын дайындайды, шұңқырлар қазады, ағашты-бұталы өсімдіктерді отырғызуды жүзеге асырады.
Модульді оқыған кезде оқушылар: дайындалған шұңқырларға ағаштар мен бұталарды отырғызады; ағаштар мен бұталарды отырғызу орнын белгілейді.
Оқыту нәтижесі 1) Отырғызу материалдарымен жұмыс (сеппе көшеттер мен тікпе көшеттер) жасау.
Сәндік өсімдік шаруашылығы
Дендрология
Бау-бақ сәулеті
және шаруашылығы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Проводит рыхление почвы вокруг растений.
3. Использует укрывной материал или подстилку для борьбы с сорняками.
ПК 06. Создавать клумбы, рабатки, цветники путем посадки выращенных растений и равномерно распределять их на садовых участках
ПМ 06. Создание клумб, рабаток, цветников путем посадки выращенных растений и равномерное распределение их на садовых участках
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения будущей профессии: технологии создания клумб, цветников, рабаток; методику посадки саженцев растений в подготовленные участки озеленения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методику заполнения фенологического дневника, наблюдают за ростом высаженных растений; проводят описание декоративности растения. При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды декоративных многолетников, характеризовать биологические особенности декоративных растений; описывать фазы развития растений; определять виды цветочной рассады; создавать газоны и производить уход за ними.
Результат обучения 1) Отличать биологические особенности декоративных многолетников.
Декоративное
Растениеводство
Ботаника
Дендрология
Садово-парковое строительство и хозяйство
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Различает виды декоративных многолетников
2. Характеризует биологические особенности декоративных растений
Результат обучение 2) Проводить наблюдения за декоративными растениями.
Критерии оценки:
1. Наблюдает за декоративными растениями
2. Делает записи фенологических наблюдений
Результат обучения 3) Распознавать фазы развития растений, морфологические признаки и декоративные качества пород.
Критерии оценки:
1. Описывает и распознает фазы развития растений
2. Характеризует морфологические признаки пород растений
Результат обучения 4) Переносить цветочную рассаду из рассадных гряд в клумбы и цветники.
Критерии оценки:
1. Переносит цветочную рассаду
2. Высаживает готовые к посадке саженцы и рассаду растений.
Результат обучения 5) Подготавливать основание для газонов.
Критерии оценки:
1. Готовит основание для газонов.
2. Готовит почву для газона.
3. Высеивает газоны.
Результат обучения 6) Создавать газоны, применяя различные приемы и методы.
Критерии оценки:
1. Высеивает газонную траву на участке.
2. Выстилает газон на участке специальной сеткой
3. Ухаживает за газонами и поливает газоны.
ПК 07. Подготовить участок озеленения для посадки деревьев и кустарников
ПМ 07. Подготовка участка озеленения для посадки деревьев и кустарников
Данный модуль описывает:
способы посадки саженцев деревьев и кустарников; размножение деревьев и кустарников отростками, побегами и корневыми отпрысками.
В результате изучения модуля обучающиеся подготавливают место для посадки саженцев деревьев и кустарников; выкапывают ямы; проводят посадку древесно-кустарниковых растений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: сажать деревья и кустарники в подготовленные ямы; отмечают место посадки деревьев и кустарников.
Результат обучения 1) Работать с посадочным материалом (сеянцами и саженцами растений).
Декоративное растениеводство
Дендрология
Садово-парковое строительство и хозяйство
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Жабық және ашық тамыр жүйесімен өсімдік көшеттерін ажыратады.
2. Өскін арқылы бұталарды көбейтеді.
Оқыту нәтижесі 2) Ағашты-бұталы өсімдіктерді отырғызуды жүзеге асырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағаштар мен бұталардың көшеттерін отырғызу үшін орын дайындайды.
2. Бұталар көшеттерін және ағаштарды уақытылы және мезгілінде отырғызады.
3. Өсімдіктер көшеттерін отырғызу орнын өлшейді және белгілейді.
4. Өсімдіктерді отырғызу жоспарын салады.
ПҚ 08. Өсімдіктерді суару, бақша телімінде дайын шұңқырларда ағаштар мен бұталарды отырғызу.
КМ 08. Өсімдіктерді суару, бақша телімінде дайын шұңқырларда ағаштар мен бұталарды отырғызу.
Бұл модуль бақша телімінде өсімдіктерді отырғызудың негізгі операцияларын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: ағаштар мен бұталарды отырғызу техникасын, Колесов қылышы көмегімен қолмен отырғызу техникасы, көгалдандыру объектілеріне күтім жасау бойынша жұмыстарды жүргізу технологиясын меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: отырғызылған өсімдіктерді суаруға, көгалдандыру үшін көшеттерді дайындауға, өсімдіктердің айналасындағы топырақты қопсытуға, өсімдіктер отырғызуға және өсімдіктерді суарауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Отырғызуға ағаштар мен бұталарды дайындау.
Бау-бақ сәулеті
және шаруашылығы
Дендрология
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағаш көшеттерін отырғызуға дайындайды
2. Бұта көшеттерін отырғызуға дайындайды
3. Отырғызу шұңқырларын дайындайды.
Оқыту нәтижесі 2) Ағашты-бұталы өсімдіктерді отырғызу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ашық топыраққа ағаштар мен бұталард көшеттерін отырғызады.
2. Колесов қылышымен ағаштар мен бұталар көшеттерін отырғызады.
Оқыту нәтижесі 3) Көгалдандыру құралдарын пайдалану кезінде ағаштар мен бұталарға қамқорлық көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отырғызылған ағаштар мен бұталарды суарады.
2. Көшеттерді көлеңкелейді.
3. Ағаштар мен бұталарды арамшөптерден тазалайды.
4. Отырғызылған ағаштар мен бұталардың айналасындағы топырақты қопсытады.
ПҚ 09. Топырақты өңдеу, минералды тыңайтқыштарды қолдану және өсімдіктер үшін (гүлдер, ағаштар, бұталар) тыңайтқыштарды қолдану.
КМ 09. Топырақты өңдеу, минералды тыңайтқыштарды қолдану және өсімдіктер үшін (гүлдер, ағаштар, бұталар) тыңайтқыштарды қолдану.
Бұл модуль отырғызылған көгалдандыру объектілерін әртүрлі маусымдық кезеңдерде күтіп-бағу жұмыстарының әдістері мен технологияларын сипаттайды.
Модульді зерттеу нәтижесінде студенттер: минералды тыңайтқыштарды қолдану технологиясы, өсімдіктерді тамақтандыру әдістерін меңгереді. Модульді оқыған кезде оқушылар: минералды және органикалық тыңайтқыштардың қажетті мөлшерін кіргізу, көпжылдық өсімдіктерді қыс мезгіліне дайындау; күзгі-қысқы кезеңде өсімдіктерді күтуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Органикалық тыңайтқыштарды ажырату
Топырақтану ғылымы
Сәндік өсімдік шаруашылығы
Көгалдандыру нысандарын қорғау және сақтау
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Различает саженцы растений с закрытой и открытой корневой системой.
2. Проводит размножение кустарников с помощью отростков.
Результат обучения 2) Проводить работы по посадке древесно-кустарниковых растений.
Критерии оценки:
1. Подготавливает место для посадки саженцев деревьев и кустарников.
2. Проводит посадку саженцев кустарников и деревьев в сезон и в срок.
3. Замеряет и отмечает место посадки саженцев растений.
4. Рисует план посадки растений.
ПК 08. Посадить деревья и кустарники в подготовленные ямы на садовом участке, провести полив высаженных растений
ПМ 08. Посадка деревьев и кустарников в подготовленные ямы на садовом участке, полив высаженных растений
Данный модуль описывает основные операции по посадке растений на садовом участке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику посадки древесно-кустарниковых растений; технику посадки ручным способом при помощи меча Колесова; технологию проведения работ по уходу за объектами озеленения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить полив за высаженными растениями, подготавливать саженцы к посадке, рыхлить почву вокруг растений; высаживать растения; пропалывать растения.
Результат обучения 1) Подготавливать к посадке деревья и кустарники.
Садово-парковое строительство и хозяйство
Дендрология
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Готовит саженцы деревьев к посадке
2. Готовит саженцы кустарников к посадке
3. Готовит посадочные ямы.
Результат обучения 2) Проводить посадку древесно-кустарниковых растений.
Критерии оценки:
1. Высаживает саженцы деревьев и кустарников в открытый грунт
2. Высаживает саженцы деревьев и кустарников при помощи меча Колесова.
Результат обучения 3) Проводить уход за деревьями и кустарниками в процессе эксплуатации объектов озеленения.
Критерии оценки:
1. Проводит полив высаженных деревьев и кустарников
2. Проводит притенение саженцев.
3. Пропалывает высаженные деревья и кустарники.
4. Рыхлит почву вокруг высаженных деревьев и кустарников.
ПК 09. Проводить обработку почвы, вносить минеральные удобрения и подкормки для растений (цветы, деревья, кустарники)
ПМ 09. Проведение обработки почвы, внесение минеральных удобрений и подкормок для растений (цветы, деревья, кустарники)
Данный модуль описывает методы и технологии проведения работ по уходу за высаженными объектами озеленения в различные сезонные времена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию внесения минеральных удобрений; способы подкормки растений. При изучении модуля обучающиеся учатся: вносить необходимые количество минеральных и органических удобрений; подготавливать многолетние растения к зиме; производит уход за растениями в осенне-зимний период.
Результат обучения 1) Различать органические удобрения.
Почвоведение
Декоративное
Растениеводство
Охрана и защита объектов озеленения
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Органикалық тыңайтқыштардың кең таралған түрлерін ажырату (көң, шымтезек, күл, компост)
Оқыту нәтижесі 2) Топыраққа органикалық тыңайтқыштарды қосу (көң, шымтезек, компост, күл, сабан).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Топыраққа органикалық тыңайтқыш енгізеді.
2. Шұңқырлар және жүйектерде органикалық тыңайтқышты таратады.
Оқыту нәтижесі 3) Көгалдандыру аймағында өсімдіктерді қыс мезгіліне дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гүлдену өсімдігі тұқымын жинайды
2. Жабынды материалмен, үгінділермен көпжылдық өсімдіктерді жылытады.
3. Көгалдандыру алаңын тазалайды.
ПҚ 10. Топырақты қопсыту және жасыл көшеттерді суару. Қазықтарды дайындау, орнату және оларға ұзын өсетін өсімдіктерді байлау.
КМ 10. Топырақты қопсыту және жасыл көшеттерді суару. Қазықтарды дайындау, орнату және оларға ұзын өсетін өсімдіктерді байлау.
Бұл модуль отырғызылған ағаштар мен бұталарды және басқа көгалдандыру объектілерін күту технологиясын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер өсімдіктерді отырғызу техникасы мен технологиясын меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: көпжылдық өсімдіктерді күту, биік өсімдіктерге қазықтар дайындау және байлау.
Оқыту нәтижесі 1) Көпжылдықтарды күту (суару, қураған гүлсидамдарды алып тастау, құлаған өсімдіктерді ауыстыру)
Бау-бақ сәулеті
және шаруашылығы
Сәндік өсімдік шаруашылығы
Көгалдандыру нысандарын қорғау және сақтау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отырғызылған ағаштарды, бұталарды және өсімдіктерді суарады.
2. Отаулайды, көгалдандыру алаңынан арамшөптерді жояды.
3. Көпжылдықтың жегенелеуін өткізеді.
Оқыту нәтижесі 2) Ұзын өсімдіктерге қазықтарды орнату және дайындау, оларды байлау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өсімдіктерді байлауға арналған ағаш қазықтарды дайындайды.
2. Өсімдіктерге арналған қазықтарды орнатады.
3. Өсімдіктерді қазықтарға байлайды.
Оқыту нәтижесі 3) Көгалдандыру аймағын тазалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағаштар мен бұталардың бүлінген, сынған және қурап қалған бұтақтарын алып тастайды.
2. Көпжылдықтарды тазалайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 450-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 874-қосымша
"Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1500000- Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1508000 - Орман шаруашылығы, бақ-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

1. Различать самые распространенные виды органических удобрений (навоз, торф, зола, компост).
Результат обучения 2) Вносить органические удобрения в почву (навоз, торф, компост, зола, солома).
Критерии оценки:
1. Вносит органические удобрения в почву.
2. Распределяет органические удобрения в лунках и грядках.
Результат обучения 3) Подготавливать растения на участке озеленения к зимнему сезону.
Критерии оценки:
1. Проводит сбор семян цветковых растений
2. Утепляет многолетние растения укрывным материалом, опилками.
3. Проводит очистку места озеленения.
ПК 10. Окучивать и поливать садовые насаждения. Заготавливать, устанавливать колья и подвязывать к ним высокие растения
ПМ 10. Рыхление почвы и полив зеленых насаждений. Заготовка, установка кольев и подвязка к ним высокорослых растений
Данный модуль описывает технологию проведения ухода за посаженными деревьями и кустарниками и другими объектами озеленения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методику и технологию посадки растений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: ухаживать за многолетними растениями, заготавливать и подвязывать колья к высокорослым растениям.
Результат обучения 1) Ухаживать за многолетниками (поливать, удалять сорняки, удалять отцветшие цветоносы, заменять выпавшие растения).
Садово-парковое строительство и хозяйство
Декоративное растениеводство
Охрана и защита объектов озеленения
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Поливает высаженные деревья, кустарники и растения.
2. Пропалывает, удаляет сорняки с участка озеленения.
3. Проводит прореживание многолетников.
Результат обучения 2) Заготавливать и устанавливать колья к высоким растениям, подвязывает их.
Критерии оценки:
1. Проводит заготовку древесных кольев для подвязки растений.
2. Проводит установку кольев для растений.
3. Подвязывает растения к кольям.
Результат обучения 3) Проводить чистку участка озеленения.
Критерии оценки:
1. Удаляет сухостой, сломленные и поврежденные ветви деревьев и кустарников.
2. Проводит чистку многолетних растений.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 450
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 874
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам) для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1508000 – Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)
Квалификация:

1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын біледі
Кәсіптік модульдер
Біліктілігі: "150802 2 - Көгалдандырушы"
ПҚ 01. Бақша құрал-сайманымен жұмыс істеген кезде, қауіпсіздік техникасын сақтау .
КМ 01. Бақша құрал-сайманымен жұмыс істеген кезде, қауіпсіздік техникасын сақтау .
Бұл модуль базалық жұмыс операцияларын орындау кезінде кәсіби қызметті қамтамасыз ету үшін қажетті білімдер, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: еңбек қауіпсіздігінің негізгі талаптары, бағбандық құралдармен жұмыс істеу ерекшеліктері, өндірістік санитария.
Модульді оқыған кезде студенттер қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтай отырып, операцияларды орындауға және жұмыс жабдығымен жұмыс істеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасын сақтау және орындау
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік талаптарына түсінеді және орындайды.
2. Қауіпсіздік техникасы нұсқаушысының талаптарын орындайды
3. Жұмыс орнын және жабдықтарды сақтау нормалары мен талаптарын орындайды.
Оқытудың нәтижесі: 2) Жұмыс құралдарымен ең қарапайым операцияларды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, бақша құралдарымен жұмыс істейді
2. Бау-бақша құралдарының барлық түрлерін және олардың мақсаттарын ажыратады
ПҚ 02. Тұқым себу үшін топырақ дайындау. Қопсыту, қазу, күрекшелермен, кетпенмен, тырнауышпен жетекші бақылауымен топырақты өңдеу
КМ 02. Тұқым себу үшін топырақ дайындау. Қопсыту, қазу, күрекшелермен, кетпенмен, тырнауышпен топырақты (өңдеу жетекші бақылауымен)
Бұл модуль көгалдандырудағы негізгі механизмдермен және машиналармен жұмыс істеу үшін қажетті білім, икемдер мен дағдыларды, олардың жұмыс істеу принциптерін және кәсіби қызметте қолдануын сипаттайды.
Егіс алды топырақ дайындау үшін негізгі құралдарды пайдалану.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: бағбандық құралдармен жұмыс істеу технологиясы, топырақты егіс алды өңдеу агротехникасы, жүйектер, атыздар жасаудың техникасын меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар бағбандық құралдардың түрлерін,
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию топырақ түрлерін ажырату, топырақты іріктеі және араластыруға үйренеде (жетекшімен берге)
Оқыту нәтижесі: 1) Топырақты егістікке дайындау үшін құралдармен жұмыс істеу.
Көгалдандыру машиналары мен механизмдері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Күрекпен жұмыс істейді, топырақты қазады, соқа ілінген мотоблокпен жерді қопсытады.
2. Тырнауышпен жерді егу алдында тегістейді.
3. Кетпендер көмегімен жерді қопсытады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұқым егу үшін жүйектерді қалыптастыру, топырақты егістікке дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Стремится к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Профессиональные модули
Квалификация "150802 2 – Озеленитель"
ПК 01. Соблюдать технику безопасности при работе с садовым инвентарем
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности при работе с садовым инвентарем.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения профессиональной деятельности при выполнении основных рабочих операций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные требования техники безопасности на производстве; особенности работы с садовым инвентарем, производственную санитарию.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять операции и работать с рабочим инвентарем, соблюдая требования техники безопасности.
Результат обучения: 1) Выполнять и соблюдать правила техники безопасности.
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает, соблюдает требования техники безопасности.
2. Выполняет требования инструктора по технике безопасности.
3. Владеет нормами и требованиями содержания рабочего места и инвентаря.
Результат обучения: 2) Выполнять простейшие операции с рабочими инструментами под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Работает с садовым инвентарем, соблюдая технику безопасности.
2. Различает все виды садового инвентаря и их предназначение
ПК 02. Подготавливать почву для посева семян. Рыхлить, перекапывать проводить обработку почвы тяпками, граблями совместно с руководителем
ПМ 02. Подготовка почвы для посева семян. Рыхление, перекапывание, проведение обработки почвы тяпками, граблями (совместно с руководителем)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работы с основными видами машин и механизмов в озеленении; принципы их работы и использования в профессиональной деятельности; использование основных инструментов для предпосевной подготовки почвы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию работы с садовыми инструментами, агротехнику предпосевной обработки почвы, технику формирования грядок, борозд.
При изучении модуля обучающиеся учатся различать: виды садовых инструментов, различать виды почвы, сортировать почву и смешивать ее. (работа с руководителем).
Результат обучения: 1) Работать с инструментами для подготовки почвы к посеву под руководством мастера.
Машины и механизмы в озеленении
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Работает лопатами, перекапывает почву, рыхлит землю мотоблоком с навешенным плугом.
2. Выравнивает землю перед посевом при помощи граблей.
3. Рыхлит землю при помощи тяпок.
Результат обучения: 2) Формировать гряды для посева семян, подготавливать почву к посеву под руководством мастера.
Критерии оценки:

1. Жүйектерді тырнайыш пен кетпендер көмегімен пішіндейді.
2. Отырғызу жерін немесе егіс алаңын тазалайды.
3. Тұқым егу үшін ойықтар мен жырашықтар жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қауіпсіздік ережелеріне сәйкес бақша құралдармен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, бақ құралдарын қолданады.
2. Топырақты араластырып, егістікке дайындайды.
ПҚ 03. Тұқым себу жұмыстарын жүргізу. Жетекшінің қадағалауымен тұқымдарды сусымалылық қалпына дейін кептіру мен араластыру.
КМ 03. Тұқым себу жұмыстарын жүргізу. Жетекшінің қадағалауымен тұқымдарды сусымалылық қалпына дейін кептіру мен араластыру.
Бұл модуль кәсіптік қызметте талап етілетін білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды. Оқыту нәтижесінде студент: Егіс жұмыстарының негізгі түрлерін, егіс алды тұқымды өңдеудің түрлі әдістерін, тұқымдарды кептіру технологиясын білуі тиіс.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: тұқымдарды егіс алды өңдеу, тұқымдарды суға салу, тұқымдарды араластыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұқымдырды егіске дайындау.
Сәндік өсімдік шаруашылығы Топырақтану ғылымы
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Егу алдында тұқымдарды суда жібітеді.
2. Араластыру арқылы тұқымдарды кептіреді.
Оқыту нәтижесі 2) Тұқым себу үшін топырақ дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бау-бақша топырағын құммен араластырады.
2. Тұқымдарды себуге арналған ыдысты топырақпен толтырады.
Оқыту нəтижесі 3) Өсімдік тұқымын себу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұқымға арналған жүйекте ойықтар жасайды.
2. Себілген тұқымдарды топырақпен көмеді және оларды суарады.
ПҚ 04. Өсімдіктердің көшеттерін күту
КМ 04. Өсімдіктердің көшеттерін күту .
Бұл модуль көгалдандырудағы негізгі технологиялық операцияларды меңгеру үшін қажетті білім, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Көгалдандырудағы агротехникалық әдістерді. Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: топырақтың араласуы және тұқым отырғызу үшін дайын топырақты әзірлеу техникасын, дайындалған жерде тұқым үлестіру әдістемесін меңгереді. Модульді оқыған кезде оқушылар
Шығыстарды күту, суару және қалың өсетін шығыстарды сиректету; сонымен қатар көшеттерді ашық топыраққа отырғызуға дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Көшеттеу, тұқымдардың өскінін сиректету.
Сәндік өсімдік шаруашылығы Ботаника
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Формирует грядки при помощи граблей и тяпок. 2. Проводит очистку места посадки или посева.
3. Проделывает углубления и бороздки для высева семян.
Результат обучения: 3) Работать с садовым инвентарем с соблюдением техники безопасности под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Использует садовый инвентарь, соблюдая требования техники безопасности.
2. Смешивает почву и готовит ее к посеву.
ПК 03. Проводить работы по посеву семян. Подсушивать и перемешивать семена до состояния сыпучести под наблюдением руководителя
ПМ 03. Проведение работ по посеву семян. Подсушивание и перемешивание семян до состояния сыпучести под наблюдением руководителя.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые в профессиональной деятельности; В результате обучения обучающийся знает:
основные виды посевных работ; технологию сушки семян.
Умеет проводить сушку семян.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают технику проведения предпосевной обработки семян, технику сушки семян.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить обработку семян, замачивание семян, перемешивание почвы.
Результат обучения 1) Готовить семена к посеву под руководством мастера.
Декоративное растениеводство
Почвоведение
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Замачивает семена в воде перед посевом.
2. Подсушивает семена методом перемешивания.
Результат обучения 2) Подготавливать почву для посева семян под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Смешивает садовую землю с песком.
2. Заполняет емкость для посева семян почвой.
Результат обучения 3) Сеять семена растений под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Делает углубления в грядке для семян.
2. Присыпает посеянные семена грунтом и поливает их.
ПК 04. Проводить уход за рассадой растений
ПМ 04. Проведение ухода за рассадой растений.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных и простейших технологических операций в озеленении. Агротехнические методы в озеленении.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику смешивания почв и приготовления готового грунта для посадки семян; технику распределения семян на подготовленном участке.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить уход за всходами; поливать, прореживать густорастущие всходы; готовить рассаду к высадке в открытый грунт.
Результат обучения: 1) Проводить пикировку, прореживание всходов семян под руководством мастера.
Декоративное растениеводство
Ботаника
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Гүлді өсімдіктердің жас шығыстарын көшіреді.
2. Қалың өсетін шығыстарды сиректету
Оқытудың нәтижесі: 2) Өсімдіктерді суландыру және күту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көшеттерді суарады.
2. Көшеттерді желдетеді, мезгілмен күн сәулесіне қатысты көшет орнын өзгертеді.
3. Ашық топыраққа отырғызу алдында көшеттерді шынықтырады.
ПҚ 05. Жетекші бақылауымен бақшалық алаңды көгалдандыру үшін ағаштар мен бұталар көшеттерін отырғызу.
КМ 05. Жетекші бақылауымен бақшалық алаңды көгалдандыру үшін ағаштар мен бұталар көшеттерін отырғызу.
Бұл модуль бұталар мен ағаштардың көшеттерін отырғызуды, ағаштар мен бұталарды отырғызу кезінде дайындық жұмыстарын сипаттайды. Модульді зерттеу нәтижесінде студенттер: ағаштар мен бұталардың көшеттерін отырғызу техникасын меңгереді. Модульді оқыған кезде студенттер: ағаштар мен бұталарды отырғызуға үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Бақша құралдарының көмегімен ағашты-бұталы өсімдіктер көшеттерін отырғызу үшін шұңқырларды қазып алу.
Дендрология бау-бақ сәулеті және шаруашылығы,
Көгалдандыру машиналары мен механизмдері
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағаштар мен бұталар көшеттерін отырғызу үшін орын дайындайды.
2. Көшетті отырғызу үшін жерді теңестіреді.
Оқыту нәтижесі 2) Бау-бақша құралдарын пайдаланып бұталар мен ағаштар көшеттерін отырғызу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ағашты немесе бұта отырғызу үшін шұңқырларды қазып алады.
2. Дайын шұңқырларға ағаштар мен бұталардың көшеттерін отырғызады.
3. Отырғызылған көшеттердің айналасындағы жерді тегістейді.
4. Отырғызылған көшеттерді суарады.
Оқыту нәтижесі 3) Ағаштар мен бұталарды күтеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отырғызылған ағаштар мен бұталарды суаруды.
2. Көшеттердің көлеңкелейді.
3. Отырғызылған ағаштар мен бұталарды арамшөптерден тазартады.
4. Отырғызылған ағаштар мен бұталардың айналасындағы топырақты қопсытады.
ПҚ 06. Ашық топыраққа көшет отырғызу және оны күту жұмыстарын өткізу
КМ 06. Ашық топыраққа көшет отырғызу және оны күту жұмыстарын өткізу
Бұл модуль көгалдандырудағы технологиялық операцияларды меңгеру үшін қажетті білім, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер: көгалдандыруда суару жұмыстарын өткізу әдістерін, ағашты- бұталы өсімдіктерді анықтау әдістерін, арамшөптермен күресу әдістерін меңгереді. Модульді оқыған кезде студенттер көгалдандыру аймақтарында су режимін сақтау (өсімдіктерді дұрыс суару), арамшөптермен күресу үшін бау-бақша құралдарын қолдануды үйренеді.
Оқыту нəтижесі 1) Бақша құралдарын қолданып, көшет отырғызу үшін орын дайындау.
Сәндік өсімдік шаруашылығы
Көгалдандыру машиналары мен механизмдері
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Пересаживает молодые всходы цветковых растений.
2. Прореживает густорастущие всходы.
Результат обучения: 2) Проводить полив и уход за растениями под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Поливает рассаду.
2. Проветривает рассаду, периодически меняет положение рассады относительно солнечного света.
3. Закаливает рассаду перед посадкой в открытый грунт.
ПК 05. Посадить саженцы деревьев и кустарников для озеленения садового участка под наблюдением руководителя.
ПМ 05. Посадка саженцев деревьев и кустарников для озеленения садового участка под наблюдением руководителя.
Данный модуль описывает посадку саженцев кустарников и деревьев, подготовительные работы при посадке деревьев и кустарников.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику посадки саженцев деревьев и кустарников.
При изучении модуля обучающиеся учатся сажать саженцы деревьев и кустарников.
Результат обучения 1) Выкапывать ямы для посадки саженцев древесно-кустарниковых растений при помощи садового инвентаря под руководством мастера.
Дендрология
Садово-парковое строительство и хозяйство
Машины и механизмы в озеленении
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Готовит место для посадки саженцев деревьев и кустарников.
2. Выравнивает землю под посадку саженцев.
Результат обучения 2) Проводить посадку саженцев кустарников и деревьев с использованием садового инвентаря под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Выкапывает ямы для посадки дерева или кустарника.
2. Высаживает саженцы деревьев или кустарников в подготовленные ямы.
3. Притаптывает землю вокруг высаженных саженцев.
4. Поливает высаженные саженцы.
Результат обучения 3) Проводить уход за деревьями и кустарниками под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Проводит полив высаженных деревьев и кустарников
2. Проводит притенение саженцев.
3. Пропалывает высаженные деревья и кустарники.
4. Рыхлит почву вокруг высаженных деревьев и кустарников.
ПК 06. Проводить работы по высадке рассады растений в открытый грунт и ухаживать за ней.
ПМ 06. Проведение работ по высадке рассады в открытый грунт и уходу за ней.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения технологических операций в озеленении.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методику проведения поливных работ в озеленении; методы определения древесно-кустарниковых растений; методы борьбы с сорными растениями.
При изучении модуля обучающиеся учатся: поддерживать водный режим (правильно поливать растения) на участках озеленения; использовать садовый инвентарь в борьбе с сорняками.
Результат обучения 1) Подготавливать место для посадки рассады с использованием садового инвентаря под руководством мастера.
Декоративное растениеводство
Машины и механизмы в озеленении
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Көшеттер отырғызу үшін орын дайындайды.
2. Дайындалған шұңқырларға гүл көшеттерін отырғызады.
3. Отырғызылған көшеттерді суарады.
Оқыту нәтижесі 2) Отырғызылған өсімдіктерді күту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отырғызылған өсімдіктерді суарады
2. Отырғызылған өсімдіктердің айналасындағы топырақты қопсытады.
3. Отырғызылған өсімдіктерді күн сәулесінен көлеңкелейді.
4. Отырғызылған өсімдіктер айналасында жерді арамшөптерден тазартады.
5. Құрғақ, жерсінген өсімдіктерді жояды.
ПҚ 07. Көгалдандыру аумағында өсімдіктерді күту бойынша жұмыстар жүргізу
ПҚ 07. Көгалдандыру аумағында өсімдіктерді күту бойынша жұмыстар жүргізу
Бұл модуль отырғызылған ағаштар мен бұталарды және басқа көгалдандыру нысандарын күту технологиясын сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер өсімдіктерді отырғызу техникасы мен технологиясын меңгереді.
Модульді оқыған кезде оқушылар: көпжылдық өсімдіктерді күту, өсімдіктерді қысқы кезеңге дайындау.
Оқыту нәтижесі 1) Көпжылдықтарды күту (суару, арамшөптерден тазарту, қураған гүлсидамдарды алып тастау, құлаған өсімдіктерді ауыстыру)
Бау-бақ сәулеті
және шаруашылығы
Сәндік өсімдік шаруашылығы
Көгалдандыру нысандарын қорғау және сақтау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отырғызылған ағаштарды, бұталарды және өсімдіктерді суарады.
2. Отаулайды, көгалдандыру алаңынан арамшөптерді жояды.
3. Көпжылдықтың жегенелеуін өткізеді.
Оқыту нәтижесі 2) Қыс мезгіліне өсімдіктерді дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аланды тазалайды (өлі гүлдерді, құрғақ бұтақтар мен жапырақтарды, ағаштар мен бұталардың сынған бұтақтарын жояды)
2. Гүлді өсімдіктердің тұқымын жинайды.
3. Қылтанақты ағаштардың бүршіктерін жинайды.
4. Жабынды материалдармен, үгінділермен көпжылдық гүлді өсімдіктерді жылытады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 451-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 875-қосымша
"Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1510000 - Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Біліктілігі:

1. Готовит место для посадки рассады.
2. Высаживает цветочную рассаду в подготовленные лунки.
3. Поливает высаженную рассаду.
Результат обучения 2) Проводить уход за высаженными растениями под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Поливает высаженные растения
2. Рыхлит почву вокруг высаженных растений.
3. Притеняет высаженные растения от солнца.
4. Пропалывает землю вокруг высаженных растений.
5. Удаляет сухие, не прижитые растения.
ПК 07. Проводить уход за растениями на участке озеленения
ПК 07. Проведение работ по уходу за растениями на участке озеленения
Данный модуль описывает технологию проведения ухода за посаженными деревьями и кустарниками и другими объектами озеленения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику и технологию посадки растений.
При изучении модуля обучающиеся учатся ухаживать за многолетними растениями; подготавливать растения к зимнему периоду.
Результат обучения 1) Ухаживать за многолетниками под руководством мастера.
Садово-парковое строительство и хозяйство.
Декоративное растениеводство
Дендрология
Охрана и защита объектов озеленения.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Поливает высаженные деревья, кустарники и растения.
2. Пропалывает, удаляет сорняки с участка озеленения.
3. Проводит прореживание многолетников.
Результат обучения 2) Подготавливать растения к зимнему сезону под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Проводит чистку участка (удаляет отцветшие цветы, сухие ветки и листья, сломленные ветви деревьев и кустарников).
2. Проводит сбор семян цветочных растений.
3. Проводит сбор шишек хвойных деревьев.
4. Утепляет цветочные многолетние растения укрывным материалом, опилками.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 451
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 875
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 –Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1510000 – Механизация сельского хозяйства
Квалификация:

4. Жеке гигиена ережелерін және тиімді тамақтанудың негізгі принциптерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дене қасиетін және психофизиологиялық қабілеттерін жақсарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қарапайым физикалық жаттығуларды орындау техникасын біледі.
2. Қимыл-қозғалыс және спорттық ойындарға қатысады.
3. Дене шынықтыру мен спорттық іс-шараларға қатысу барысында қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтайды.
БҚ4. Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
БМ 04 Болашақ мамандықтың мәнін түсіну
Бұл модульде қоғамға пайда болатын бейімділік пен мүмкіндіктерге сәйкес кәсіби және жеке қасиеттерді дамыту үшін қажетті білім, дағдылар мен қабілеттер сипатталады.
Модульді игеру кезінде білім алушылар: мамандықтың мақсаты, маңызды кәсіби қасиеттер туралы идея, сондай-ақ болашақ мамандығы бойынша қоғамның қажеттіліктері туралы меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіби проблемаларды шешу әдістерін түсінуді, олардың тиімділігі мен сапасын бағалауды, стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік еңбекке дайын болу.
Мамандыққа кіріспе
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Болашақ мамандық туралы түсінігі болады.
2.Таңдалған мамандықтың ерекшеліктерін түсінеді.
3. Жұмысқа адал қатынасы болады.
4. Еңбекке деген қажеттілікті түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзін-өзі тағайындау және өзін-өзі тану үшін өзінің мүмкіндіктерін ашу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпті меңгеруге ұмтылады.
2. Өзінің кәсіби жарамдылығын сезінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешімдер қабылдайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Таңдаған мамандықтың қоғамдағы рөлі мен орнын біледі.
2. Кәсіби мәселелерді шешу әдістерін түсінеді.
3. Адалдықпен жұмыс істеуге дайын екендігін білдіреді
Кәсіптік модульдер
"151001 2 - Слесарь-жөндеуші" біліктілігі
ПҚ 01.Қауіпсіздік техникасын сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру
КМ 01. Қауіпсіздік техникасын сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру
Бұл модуль жұмыс өнімділігін, жұмыс орнының ұйымдастыру мен жұмысты қауіпсіз жүргізу үшін қажетті, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жалпы қауіпсіздік ережелері, өндірістік гигиена және өрт қауіпсіздігі, "аграрлық сектор", "Кәсіпорының рұқсатнамалық тәртібі" ұғымдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техника қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын сақтауды, жұмыс орнын жарықтандыру ережелерін сақтауды, электр қауіпсіздігінің стандарттарына және ережелеріне сүйеніп, ток соғудан қорғау шаралары мен құралдарын алуды, өрт қауіпсіздігінің стандарттарына сәйкес келуді, жұмыс киімдерін сақтау және пайдалану ережелерін білуді, өндірістік жарақаттанудың алдын алу жөніндегі шараларды сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Шеберханада және өндірісте қауіпсіздік техникасын және еңбекті қорғауды сақтау.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

4. Соблюдает правила личной гигиены и основные принципы рационального питания.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения несложных физических упражнений.
2. Участвует в подвижных и спортивных играх.
3. Соблюдает требования техники безопасности в процессе участия в физкультурно-спортивных мероприятиях.
БК 4. Понимать сущность будущей профессии
БМ 04 Понимание сущности будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития профессиональных и личностных качеств в соответствие со склонностями и возможностями, способного приносить пользу обществу.
В результате изучения модуля, обучающиеся усваивают: представление о назначении профессии, о профессиональных важных качествах, а также потребности общества в будущей профессии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество, принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Результат обучения: 1) Быть готовым к производственному труду.
Введение в специальность
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о будущей профессии.
2. Понимает специфику выбранной профессии.
3. Имеет добросовестное отношение к труду.
4. Понимает необходимость в труде.
Результат обучения: 2) Раскрыть свои возможности для самоопределения и самореализации.
Критерии оценки:
1. Стремиться к освоению профессии.
2. Осознает свою профессиональную пригодность.
Результат обучения: 3) Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях.
Критерии оценки:
1. Осознает роль и место выбранной профессии в обществе.
2. Имеет представления о способах решения профессиональных задач.
Профессиональные модули
Квалификация "151001 2 – Слесарь-ремонтник"
ПК 01.Соблюдать технику безопасности и организовать рабочее место
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности и организация рабочего места
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания необходимые для организации рабочего места и безопасного проведения трудовой деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие правила техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности, понятия "отрасли сельского хозяйства", "пропускной режим предприятия".
При изучении модуля, обучающиеся учатся: соблюдать нормы и правила техники безопасности, соблюдать правила по освещению рабочего места, придерживаться норм и правил электробезопасности и принимать меры и средства защиты от поражения электрическим током, соблюдать нормы пожарной безопасности, знать правила хранения и эксплуатации рабочей одежды, соблюдать меры предотвращения производственного травматизма.
Результат обучения:1) Соблюдать технику безопасности и охраны труда в учебной мастерской и на производстве.
Охрана труда и техника безопасности
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулар жүреді.
2. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың негізгі талаптарын сақтайды.
3. Қоршаған ортаны қорғау және экологияның негізгі талаптарын сақтайды.
4. Қауіпсіздік негіздері - еңбек қорғауды басқару жүйесі туралы түсінігі бар.
5. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нұсқауларын сақтайды.
6. Жұмыс киімдеріне, оны күтуге және оны сақтауға қатысты ережелерді сақтайды.
7. Жұмыс орындарын жарықтандырудың негізгі талаптарын сақтайды.
8. Еңбек және өндірістік тәртіп ережелеріне және жоғары білікті маманның басшылығымен жұмыс күнінің жұмыс режимін сақтайды.
9. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен электр қауіпсіздігі тәртібі мен ережелерін сақтайды.
10. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен электрлік соққыдан қорғау құралдарын қолданып, пайдаланады.
11. Өрт қауіпсіздігін және өнеркәсіптік санитарияны сақтайды.
12. Өнеркәсіптік санитарияның өндірістік және өрт қауіпсіздігі нормаларын және талаптарын сақтайды.
13. Нұсқаудың барлық түрлерін игере біледі.
14. Төтенше жағдайлар кезінде көмекке жүгіну тәртібін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Біліктілігі біршама жоғары шебердің басшылығымен жұмыс орнын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен жұмыс жасау және дайындау үшін қажетті құралды тексереді.
2. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен белгіленген тәртіптер мен ережелерге сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады және жүргізеді.
3. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен жұмыс орнында құрал-сайман және аспаптық құралдардарды рационалды түрде орналастырады.
4. Жұмыс орнында тазалықты қамтамасыз етеді және сақтайды.
5. Жұмыс орындарын жарықтандырудың негізгі талаптарын сақтайды.
6. Желдету және ауаны тазарту режимдері туралы түсінік бар.
7. Жұмыс киімдеріне арналған қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
8. Жұмыс орнындағы еңбек процесінің физиологиялық және гигиеналық негіздерін түсінеді.
9. Өнеркәсіптік өндірістің биологиялық, химиялық, физикалық факторларынан туындаған кәсіптік аурулардың түрлері туралы түсінігі болады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік жарақаттар және оны болдырмау жолдары мәселесін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жарақат алудың түрлері мен себептері туралы түсінігі болады.
2. Өндірістік жарақаттардың алдын алу жолдарын біледі.
3. Жазатайым жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсетеді. (жарақат, үзіліс, күйік, ток соғу).

1. Проходит инструктаж по технике безопасности.
2. Соблюдает основные требования инструкции по охране труда.
3. Соблюдает основные требования охраны окружающей среды и экологии.
4. Имеет представление об основах безопасности – системе управления охраной труда.
5. Соблюдает инструкции по производственной санитарии и пожарной безопасности.
6. Соблюдает гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения.
7. Соблюдает основные требования, предъявляемые к освещению рабочих мест.
8. Соблюдает правила трудовой и производственной дисциплины и режим рабочего дня под руководством мастера более высокой квалификации.
9. Придерживается норм и правил электробезопасности под руководством мастера более высокой квалификации.
10. Принимает меры и использует средства защиты от поражения электрическим током под руководством мастера более высокой квалификации.
11. Соблюдает требования пожарной безопасности и производственной санитарии.
12. Соблюдает нормы и требования промышленной и пожарной безопасности производственной санитарии.
13. Владеет всеми видами инструктажа
14. Имеет представление о порядке обращения за помощью при возникновении аварийных ситуаций.
Результат обучения: 2) Организовать рабочее место под руководством мастера более высокой квалификации.
Критерии оценки:
1. Проверяет необходимый для работы инструмент и заготовки под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Организовывает и поддерживает рабочее место в соответствии с установленными нормами и правилами под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Рационально располагает инструмент и заготовки на рабочем месте под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Обеспечивает и поддерживает чистоту на рабочем месте.
5. Соблюдает основные требования, предъявляемые к освещению рабочего места.
6. Имеет представление о режимах проветривания и вентиляции.
7. Соблюдает правила техники безопасности относительно рабочей одежды.
8. Имеет представление о физиолого-гигиенических основах трудового процесса на рабочих местах.
9. Имеет представление о видах профессиональных заболеваний, вызванных биологическими, химическими, физическими факторами промышленного производства.
Результат обучения:3) Владеть вопросами производственного травматизма и путей его предупреждения.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о видах и причинах травматизма.
2. Владеет знаниями о путях предупреждения производственного травматизма.
3. Оказывает доврачебную помощь при несчастных случаях (ушибах, порезах, ожогах, поражениях электрическим током).

4. Жазатайым жағдай болған кезде көмекке шақыруды түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның және оның бөлімшелерінің жұмысымен танысу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның рұқсатнамалық тәртібін біледі.
2. Кәсіпорынның негізгі бөлімшелері (бөлімдері, аудандары) туралы түсінік болады.
3. Кәсіпорынның және мүгедектігі бар жұмыскердің жұмыс режимі туралы түсінігі бар.
4. Жұмыс орны туралы түсінігі бар.
5. Кәсіпорындағы жабдықтар мен қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
6. Кәсіпорын аумағында жоғары білікті маманның басшылығымен жүріс-тұрыс ережелерін сақтайды.
ПҚ 02. Ауылшаруашылық машиналарын, жабдықтарын және көлік құралдарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету үшін қажетті қарапайым слесарлық жұмыстар жасау.
КМ 02. Ауылшаруашылық машиналарын, жабдықтарын және көлік құралдарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету үшін қажетті қарапайым слесарлық жұмыстарын орындау.
Бұл модуль ауылшаруашылық машиналарын, жабдықтарын және көлік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету үшін қажетті слесарлық жұмыстардың қарапайым түрлерін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: өлшеу техникасы және қарапайым сызу дағдылары, құрал-саймандарды толтыру, таңбалау, металл кесу, түзету және ию, металл кесу, бұрғылау, қиманы кесу, шегелеу, қыру, сылау және нүкте белгілеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өлшеу құралдарын, слесарлық жабдықты және станок құралдарын қолданумен негізгі сантехникалық жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Слесарлық жұмыстарға арналған жұмыс орнын дайындау.
Слесарлық жөндеу ісі
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының талаптарына сәйкес жоғары білікті шебердің басшылығымен жұмыс орнын ұйымдастырады және дайындайды.
2. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, қол және электр құралдарын пайдалану туралы түсінігі болады.
3. Жоғары білікті шебердің басшылығымен құралдардың сенімділігін және олардың жұмысқа жарамдылығын алдын-ала тексереді..
4. Жоғарғы біліктілікті шебердің жетекшілігімен электр құрал-жабдықтарын қолдану ережелеріне сай сырттай тексерісті орындайды.
5. Өлшемдердің анықтамалары мен жіктелуін, физикалық өлшем бірліктерін түсінеді.
6. Құрал-жабдықтардың сипаттамаларын түсінеді.
7. Тракторлар мен комбайндарды күрделі машиналарды, көтергіш машиналарды жөндеуге, жинауға және бөлшектеуге арналған құралдарды пайдалануды және қолдануды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Бөлшектер мен жинақтардың слесарлық жұмысын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

4. Имеет представление о порядке обращения за помощью при наступлении несчастного случая.
Результат обучения: 4) Ознакомиться с работой предприятия и его подразделений
Критерии оценки:
1. Имеет представление о пропускном режиме предприятия
2. Имеет представление об основных подразделениях (отделах, участках) предприятия.
3. Имеет представление о режиме работы предприятия и работника с ограниченными возможностями здоровья.
4. Имеет представление о рабочем месте.
5. Соблюдает технику и правила безопасности на предприятии
6. Соблюдает правила поведения на территории предприятия под руководством мастера более высокой квалификации.
ПК 02. Выполнять элементарные слесарные работы необходимые для проведения ремонта и технического обслуживания сельскохозяйственных машин, оборудования и автомобилей.
ПМ 02. Выполнение элементарных слесарных работ необходимые для проведения ремонта и технического обслуживания сельскохозяйственных машин, оборудования и автомобилей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения элементарных видов слесарных работ необходимых для проведения ремонта и технического обслуживания сельскохозяйственных машин, оборудования и автомобилей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику измерений и элементарные навыки черчения, заправку инструментов, разметку, рубку металлов, правку и гибку, резание металлов, сверление, нарезание резьбы, клепку, шабрение и притирку, кернение.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять основные слесарные работы с применением измерительных инструментов, слесарного оборудования и станков.
Результат обучения: 1) Подготовить рабочее место для проведения слесарных работ.
Слесарно-ремонтное дело
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Организовывает и подготавливает рабочее место в соответствии требованиями норм безопасности труда под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Имеет понятие о применении ручных и электроинструментов с учетом правил техники безопасности.
3. Предварительно проверяет надежность инструментов и их пригодность к работе под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Внешне проверяет электроинструменты на соответствие правилам применения под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Понимает определения и классификацию измерений, единицы физических величин.
6.Понимает характеристики контрольно-измерительных приборов.
7. Имеет понятие о назначении и применении инструменты для ремонта сложных машин, подьемно – транспортных средств, сборки и разборки трактров и комбайнов.
Результат обучения: 3) Выполнять слесарную обработку деталей и узлов
Критерии оценки:

1. Слесарлық жұмыстардың түрлері және олардың мақсаты туралы түсінігі болады.
2. Қол және электр құралдарының түрлері туралы түсінігі бар.
3. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен жұмыс сипаттамалары мен электр қауіпсіздігіне төзімділікке негізделген қажетті құралдарды дұрыс таңдайды.
4. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен өлшеу әдістерін қолдана отырып, одан әрі өңдеуге арналған бөлшектерді жапсырады.
5. Жоғарғы біліктілік шебердің жетекшілігімен түзету және жинау әдісімен элементтердің ақауларын жояды.
6. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен қол аспаптарымен металл кесуді орындайды.
7. Жоғарғы біліктілік шеберлерінің басшылығымен егеудің көмегімен бөлшектерді жетістіреді.
8. Бөлшектің түрлі позицияларында жұмыс істеген кезде егеуді дұрыс пайдаланады.
9. Жоғары білікті шебердің басшылығымен бұрғылау жұмыстарын жүргізеді.
10. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен қол аспаптарымен қима кесуді жүзеге асырады.
11. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен металды кесуді жүзеге асырады.
12. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен шегелеуді орындайды.
13. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен слесарлық өңдеуді орындау кезінде типтік ақауларды жояды.
14. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен еңбек қорғау талаптарына сәйкес қарапайым слесарлық - механикалық жұмыстар жүргізеді.
15. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен сыртқы және ішкі беттерді егейді, бөлшектердің кедір-бұдырларын тазалайды.
16. Жоғары білікті слесарь жетекшілігімен қарапайым машиналарды жөндеуге қатысады.
ПҚ03. Ауыл шаруашылық техникасы мен автокөліктерге техникалық қызмет көрсету
КМ 03. Ауыл шаруашылық техникасы мен автокөліктерге техникалық қызмет көрсетуді орындау
Бұл модуль ауылшаруашылық техникасына және көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: ауыл шаруашылық бірліктерінің негізгі түрлері, олардың жұмыс істеу қағидасы, пайдалану және сақтау ережелері, қозғалтқыштардың негізгі компоненттері, автокөліктердің қозғалысы туралы меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жер жырту агрегаттарын, жемшөп дайындау машиналарын дайындауды, қозғалтқышты диагностикалауға арналған машиналарды, салқындату және майлау жүйесіндегі кемшіліктерді анықтап, оларды жөндеуді, шассидің жұмысын диагностикалауды, негізгі кемшіліктерді анықтауды, допты ауыстыруды, блоктар, тежегіш жүйесінің элементтері, жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен шиналарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтары және олардың мақсаттары туралы түсінік болуы.
Тракторлар мен автомобильдер.
Машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік.
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет представление о видах слесарных операций и их назначении.
2. Имеет представление о видах ручных и электроинструментов.
3. Правильно выбирает необходимые инструменты исходя из характеристики работы и допуска по электробезопасности под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Производит метку деталей для их дальнейшей обработки, применяя технику измерений под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Устраняет дефекты элементов методом правки и сгиба под руководством мастера более высокой квалификации.
6. Выполняет резку металла с помощью ручного инструмента под руководством мастера более высокой квалификации
7. Доводит детали с помощью напильника под руководством мастера более высокой квалификации.
8. Правильно использует напильник при работе в разных положениях детали.
9. Проводит сверлильные работы под руководством мастера более высокой квалификации.
10. Производит нарезание резьбы с помощью ручного инструмента под руководством мастера более высокой квалификации.
11. Проводит рубку металла под руководством мастера более высокой квалификации.
12. Проводит клепку под руководством мастера более высокой квалификации.
13. Устраняет типичные дефекты при выполнении слесарной обработки под руководством мастера более высокой квалификации.
14. Выполняет элементарные слесарно-механические работы с соблюдением требований охраны труда под руководством мастера более высокой квалификации.
15. Опиливает внешние и внутренние поверхности, зачищает задоринки у деталей под руководством мастера более высокой квалификации.
16. Участвует в ремонте простых машин под руководством слесаря высшей квалификации.
ПК 03. Проводить техническое обслуживание сельскохозяйственных машин и автомобилей
ПМ 03. Проведение технического обслуживания сельскохозяйственных машин и автомобилей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения технического обслуживания сельскохозяйственных машин и автомобилей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные виды сельскохозяйственных агрегатов, их принцип работы и назначение, правила эксплуатации и хранения, основные составляющие двигателей, ходовой части автомобилей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить подготовку к работе пахатного агрегата, машин для заготовки кормов, косилок, диагностировать работу двигателя, выявлять неполадки в системе охлаждения и смазки и устранять их, диагностировать работу ходовой части, выявлять основные неполадки, проводить замену шаровых, сайлент-блоков, элементов тормозной системы, проводить шиномонтажные работы под руководством мастера более высокой квалификации.
Результат обучения: 1) Иметь представление о видах сельскохозяйственных машин, оборудовании и их назначении.
Тракторы и автомобили
Техническое обслуживание и ремонт машин.
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Ауылшаруашылық техникасының негізгі түрлері, жабдықтары, тіркемелі және ілулі агрегат туралы түсінігі болады.
2. Машиналар мен қондырғыларды тағайындау және жұмыс принциптері туралы түсінігі болады.
3. Бірліктерді мақсатты пайдалану үшін ең қарапайым білімі болады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ауылшаруашылық техникалары мен агрегаттарын дайындау жұмыстарына қатысады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоғарғы білікті шебердің жетекшілігімен агрегатты жұмысқа дайындауға көмектеседі.
2. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен шабуға дайындалатын қосалқы операциялар жүргізеді.
3. Шөп машинасының аяқтары мен қалақтары арасындағы қашықтықты дұрыс өлшейді.
4. Шөп машинасының қозғалмалы бөліктерін майлауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Визуалды диагностика жүргізеді және тракторлар мен автокөліктердің шағын ақауларын анықтайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тракторлар мен машиналар құрылысы туралы қарапайым білімі болады.
2. Компоненттер мен жинақтардың жұмыс істеу принципін сипаттайды.
3. Қозғалтқыштардың жұмысы туралы ең қарапайым білімі болады.
4. Қозғалтқыштардың сыртқы сипаттамаларына сәйкес жұмыс істеудегі негізгі проблемаларды сипаттайды.
5. Ішкі жану қозғалтқышының салқындату жүйесінің және майлау жүйесінің мақсаты мен жұмыс принципі туралы ең қарапайым білімі болады.
6. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен салқындату жүйесінің және майлау жүйесінің сыртқы белгісі мен ластануымен жұмыс істеу кезіндегі ақауларды анықтайды.
7. Машиналар шассиінің негізгі компоненттері мен қондырғыларын сипаттайды.
8. Жоғарғы білікті шеберлердің жетекшілігімен тежегіш жүйесінің элементтерін ауыстыруды жүзеге асырады.
9. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен шиналарды монтаждау жұмыстарын жүргізеді.
10. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен жаяу жүру түйіндерінің шағын ақауларын анықтайды.
11. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен диагностикалық және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды..
ПҚ 04. Слесарь-жөндеуші жұмысының қарапайым түрлерін орындау
ПМ 04. Слесарь-жөндеуші жұмысының қарапайым түрлерін жүзеге асыру
Бұл модуль слесарь-жөндеу жұмысшы біліктілігін алу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жұмыс орнын ұйымдастырудың нормалары мен ережелері, ауыл шаруашылық бірліктерінің негізгі түрлері, олардың жұмыс принципі және мақсаты, ауыл шаруашылығы техникасы мен көлік құралдарының жөндеу жұмыстарының негізгі түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушы: жұмыс орнын және жұмыс құралдарын ұйымдастыруды, ауылшаруашылық техникасын күнделікті күтіп-ұстауды, салқындату және майлау жүйесіндегі проблемаларды анықтауды, вагондар мен тракторлардың жүру жүйесін, жұмыс орнындағы стандарттар мен қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Слесарлық және жөндеу жұмыстарының қарапайым түрлерін орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады және дайындайды.

1. Имеет представление об основных видах сельскохозяйственных машин, оборудования, навесных и прицепных агрегатов.
2. Имеет представление о принципах работы и назначение машин и агрегатов.
3. Имеет простейшие знания об агрегатах по их предназначению.
Результат обучения: 2) Участвовать в подготовительных работах сельскохозяйственных машин и агрегатов.
Критерии оценки
1. Помогает в подготовке пахотного агрегата к работе под руководством мастера более высокой квалификации.
2. Выполняет вспомогательные операции по подготовке косилок под руководством мастера более высокой квалификации.
3. Правильно проводит измерение зазора между лапками и ножами косилок под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Проводит смазку трущихся частей косилки.
Результат обучения: 3) Проводить визуальную диагностику и выявляет незначительные неполадки узлов тракторов и автомобилей.
Критерии оценки:
1. Владеет простейшими знаниями по устройству тракторов и автомобилей.
2. Описывает принцип работы узлов и агрегатов.
3. Имеет простейшие знания о принципе работы двигателей.
4. Описывает основные неполадки в работе двигателей по внешним характеристикам.
5. Имеет простейшие знания о назначении и принципе работы системы охлаждения и системы смазки двигателя внутреннего сгорания.
6. Выявляет неполадки в работе системы охлаждения и системы смазки по внешним признакам и подтекам под руководством мастера более высокой квалификации.
7. Описывает основные составляющие и агрегаты ходовой части автомобилей.
8. Проводит замену шаровых, сайлент-блоков, элементов тормозной системы под руководством мастера более высокой квалификации.
9. Проводит шиномонтажные работы под руководством мастера более высокой квалификации.
10. Выявляет мелкие неполадки узлов ходовой части автомобилей под руководством мастера более высокой квалификации.
11. Соблюдает технику безопасности при проведении диагностических и ремонтных работ под руководством мастера более высокой квалификации.
ПК 04. Выполнять простые виды работ слесаря-ремонтника
ПМ 04. Выполнение простых видов работ слесаря-ремонтника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения рабочей квалификации слесаря-ремонтника.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: нормы и правила организации рабочего места, основные виды сельскохозяйственных агрегатов, их принцип работы и назначение, основные виды ремонтных работ сельскохозяйственной техники и автомобилей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовывать рабочее место и рабочие инструменты, выполнять текущее обслуживание сельскохозяйственной техники, выявлять неполадки в системе охлаждения и смазки, ходовой системы автомобилей и тракторов, соблюдать нормы и правила техники безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Выполнять простые виды слесарных и ремонтных работ
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Организовывает и подготавливает рабочее место в соответствии требованиями норм безопасности труда

2. Құралдардың тұтастығын және олардың жұмысқа жарамдылығын алдын-ала тексереді.
3. Жоғарғы біліктілік шебері жетекшілігімен электр құрал-жабдықтарын қолдану ережелеріне сәйкестігін тексереді.
4. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен жұмыстың сипаттамаларына негізделген қажетті құралдарды дұрыс таңдайды.
5. Ауылшаруашылық техникасын даярлауға жоғары білікті шеберлердің басшылығымен жұмыс жасауға көмектеседі.
6. Шеберлерді жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен дайындауға көмекші операциялар жүргізеді.
7. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен шөп машинасының жиі үйкелетін бөліктерін майлайды.
8. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен салқындату жүйесінің және майлау жүйесінің сыртқы белгілері мен ластануымен жұмыс істеу кезіндегі ақауларды анықтайды.
9. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен жаяу жүру түйіндерінің шағын ақауларын анықтайды.
10. Диагностика және жөндеу жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 454-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 878-қосымша
"Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1510000 - Ауыл шаруашылығын механикаландыру
Біліктілігі:
151001 2 - Слесарь-жөндеуші
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдар
(орта ақыл-ой кемістігі)
Базалық және кәсіптік құзыреттілік
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіби коммуникацияның қарапайым негіздерін қолдану
БМ 01. Кәсіби коммуникацияның қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль сөйлеудің ауызша және жазбаша түрлерінде және ақпараттық сауаттылықта бастауыш деңгейдегі коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қажетті білім мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде білім алушылар қазақ (орыс) тілі мен кәсіби лексика негіздерін; қазіргі қоғамда бейімделу үшін қажетті компьютерлік сауаттылықтың негіздерін меңгереді.
Модульді оқыған кезде білім алушылар: кәсіби қазақ (орыс) тілінің лексикалық және грамматикалық минимумын қолдануды; компьютерлік ресурстарды игеруді, олардың практикалық қолдану әдістемесін меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіби қызметі саласында қарым-қатынас жасау үшін қазақ (орыс) тілінің қарапайым грамматикасы мен терминологиясын меңгеру.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Информатика негіздері
Бағалауды өлшемшарт-тары
1. Кәсіби қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша қарапайым лексикалық және грамматикалық материалдарды пайдаланады.

2. Предварительно проверяет целостность инструментов и их пригодность к работе.
3. Внешне проверяет электроинструменты на соответствие правилам применения под руководством мастера более высокой квалификации.
4. Правильно выбирает необходимые инструменты исходя из характеристики работы под руководством мастера более высокой квалификации.
5. Помогает в подготовке пахотного агрегата к работе под руководством мастера более высокой квалификации.
6. Выполняет вспомогательные операции по подготовке косилок под руководством мастера более высокой квалификации.
7. Проводит смазку трущихся частей косилки под руководством мастера более высокой квалификации.
8. Выявляет неполадки в работе системы охлаждения и системы смазки по внешним признакам и подтекам под руководством мастера более высокой квалификации.
9. Выявляет мелкие неполадки узлов ходовой части автомобилей под руководством мастера более высокой квалификации.
10. Соблюдает технику безопасности при проведении диагностических и ремонтных работ.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 454
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 878
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовая учебная программа технического и профессионального образования по специальности "Механизация сельского хозяйства" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 –Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1510000 – Механизация сельского хозяйства
Квалификация:
151001 2 – Слесарь-ремонтник
категория: лица с особыми
образовательными
потребностями (умственная
отсталость умеренной
степени)
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять элементарные основы профессионального общения.
БМ 01. Применение элементарных основ профессионального общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования коммуникативной компетенции элементарного уровня в устных и письменных видах речевой деятельности и информационной грамотности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы казахского (русского) языка и профессиональной лексики; основы компьютерной грамотности, необходимые для адаптации в современном обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть лексическим и грамматическим минимумом профессионального казахского (русского) языка; осваивать компьютерные ресурсы, овладевать техникой их практического применения.
Результат обучения: 1) Владеть элементарной простейшей грамматикой и терминологией казахского (русского) языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Основы информатики
Критерии оценки:
1. Владеет элементарным простейшим лексико- грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.

2. Шебердің жетекшілігімен еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың негізгі талаптарын сақтайды.
3. Шебердің жетекшілігімен қоршаған ортаны қорғау және экологияның негізгі талаптарын сақтайды.
4. Шебердің шетекшілігімен өндірістік станциядағы еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі нұсқауларын сақтайды.
5. Шебердің жетекшілігімен жұмыс киімдеріне, оны күтуге және оны сақтауға қатысты ережелерді сақтайды..
6. Жоғары білікті шебердің басшылығымен еңбек пен өндірістік тәртіп ережелерін және жұмыс күнінің режимін сақтайды.
7. Электр қауіпсіздігі тәртібі мен ережелерін сақтайды және жоғары білікті шеберлердің басшылығымен электр тоғының соғуынан қорғанудың амал-шараларын қабылдайды.
8. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен электрлік соққыдан қорғау құралдарын қолданып, пайдаланады.
9.Төтенше жағдайлар кезінде көмекке жүгіну тәртібін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Біліктілігі жоғары шебердің басшылығымен жұмыс орнын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен жұмысқа қажетті құралды тексереді.
2. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен жұмыс орнында құрал-сайман және аспаптық құралдардарды рационалды түрде орналастырады.
3. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен жұмыс орнында тазалықты қамтамасыз етеді және сақтайды.
4. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен жұмыс орнындағы қауіпсіздік тәртібі мен ережелерін ұстанады.
5. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен жұмыс киімдеріне арналған қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік жарақаттар және оны болдырмау жолдары мәселесін бойынша қарапайым білімі болады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Жарақат алудың түрлері мен себептері туралы түсінігі болады.
2. Өндірістік жарақаттардың алдын алу жолдары туралы қарапайым білімі бар.
3. Жазатайым жағдай болған кезде, шебердің жетекшілігімен көмекке шақыру тәртібін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның және оның бөлімшелерінің жұмысымен танысу
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Қазақстан экономикасындағы ауыл шаруашылығының орны туралы қарапайым түсінігі болады.
2. Кәсіпорынның рұқсатнамалық тәртібін сақтайды.
3. Кәсіпорынның негізгі бөлімшелері (бөлімдері, аудандары) туралы түсінік болады.
4. Кәсіпорынның және мүгедектігі бар жұмыскердің жұмыс режимі туралы түсінігі бар.
5. Жұмыс орны туралы түсінігі бар.
6. Кәсіпорындағы жабдықтар мен қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
7. Кәсіпорын аумағында жоғары білікті маманның басшылығымен жүріс-тұрыс ережелерін сақтайды.
ПҚ 02. Ауылшаруашылық машиналарын, жабдықтарын және көлік құралдарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету үшін қажетті қарапайым слесарлық жұмыстар жасау.
КМ 02. Ауылшаруашылық машиналарын, жабдықтарын және көлік құралдарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету үшін қажетті қарапайым слесарлық жұмыстарын орындау.
Бұл модуль ауылшаруашылық машиналарын, жабдықтарын және көлік құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету үшін қажетті слесарлық жұмыстардың қарапайым түрлерін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: өлшеу техникасы және қарапайым сызу дағдылары, құрал-саймандарды толтыру, таңбалау, металл кесу, түзету және иіу, металл кесу, бұрғылау, қиманы кесу, шегелеу, қыру, сылау және нүктебелгілеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өлшеу құралдарын, слесарлық жабдықты және станок құралдарын қолданумен негізгі сантехникалық жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен слесарлық жұмыстарға арналған жұмыс орнын дайындау.
Слесарлық жөндеу ісі
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының талаптарына сәйкес жоғары білікті шебердің басшылығымен жұмыс орнын ұйымдастырады және дайындайды.

2. Соблюдает основные требования инструкций по охране труда под руководством мастера.
3. Соблюдает основные требования охраны окружающей среды и экологии под руководством мастера.
4. Соблюдает инструкции по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности под руководством мастера.
5. Соблюдает гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения под руководством мастера.
6. Соблюдает правила трудовой и производственной дисциплины и режим рабочего дня под руководством мастера.
7. Придерживается нормы и правила электробезопасности и принимает меры и средства защиты от поражения электрическим током под руководством мастера.
8. Имеет представление о порядке обращения за помощью при возникновении аварийных ситуаций.
Результат обучения: 2) Организовать рабочее место под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Проверяет необходимый для работы инструмент и заготовки под руководством мастера.
2. Рационально располагает инструмент и заготовки на рабочем месте под руководством мастера.
3. Обеспечивает и поддерживает чистоту на рабочем месте под руководством мастера.
4. Соблюдает установленные нормы и правила безопасности на рабочем месте под руководством мастера.
5. Соблюдает правила техники безопасности относительно рабочей одежды под руководством мастера.
Результат обучения: 3) Имеет простейшие знания по вопросам производственного травматизма и путей его предупреждения.
Критерии оценки:
1. Имеет простейшие знания об основных видах и причинах травматизма.
2. Имеет простейшие знания о путях предупреждения производственного травматизма.
3. Определяет порядок обращения за помощью при наступлении несчастного случая с помощью мастера.
Результат обучения: 4) Ознакомиться с работой предприятия и его подразделений.
Критерии оценки:
1. Имеет простейшее понятие о значении сельского хозяйства в экономике Казахстана.
2. Имеет представление о пропускном режиме предприятия.
3. Имеет простейшее представление об основных подразделениях (отделах, участках) предприятия.
4. Имеет простейшее представление о режиме работы предприятия и работника с ограниченными возможностями здоровья.
5. Имеет простейшее представление о рабочем месте.
6. Соблюдает технику и правила безопасности на предприятии под руководством мастера.
7. Соблюдает правила поведения на территории предприятия под руководством мастера.
ПК 02. Выполнять элементарные слесарные операции при проведении ремонта и технического обслуживания сельскохозяйственных машин, оборудовании и автомобилей
ПМ 02. Выполнение слесарных работ при проведении ремонта и технического обслуживания сельскохозяйственных машин, оборудовании и автомобилей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения основных видов слесарных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: заправку инструментов, разметку металлов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять основные слесарные работы с применением измерительных инструментов и слесарного оборудования.
Результат обучения: 2) Подготовить рабочее место к выполнению элементарных слесарных работ под руководством мастера.
Слесарно-ремонтное дело
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Организовывает и подготавливает рабочее место в соответствии с требованиями норм безопасности труда под руководством мастера.

2. Қарапайым слесарлық жұмыстарды орындау үшін қажетті қол құралдарының түрлері туралы қарапайым білімі болады.
3. Жұмыс құралдарын шебердің жетекшілігімен үстелге дұрыс орналастырады.
4. Құралдың сенімділігін және олардың шебердің басшылығымен жұмысқа жарамдылығын алдын-ала тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Шебердің жетекшілігімен бөлшектер мен жинақтардың слесарлық жұмысын орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Слесарлық жұмыстардың түрлері және олардың мақсаты туралы қарапайым түсінігі болады.
2. Жоғары білікті шебердің жетекшілігімен жұмыс сипаттамалсына сай қажетті құралдарды дұрыс таңдайды.
3. Шебердің басшылығымен металдағы дайын нобайға сәйкес бөліктердің контурын таңбалауды жүзеге асырады
4. Біліктілігі жоғарғы шебердің басшылығымен егеу арқылы бөлшектерді жетістірудің еліктегіш әрекеттерін жасайды.
5. Біліктілігі жоғарғы шебердің көмегімен бөлшектің түрлі позицияларында жұмыс істеген кезде егеуді дұрыс пайдаланадың еліктегіш әрекетін орындайды.
6. Жоғары білікті шеберлердің басшылығымен қол аспаптарымен металл кесуді орындайды.
7. Біліктілігі жоғары шебердің жетекшілігімен тойтару жұмысындағы ақауларды визуалды анықтайды.
8. Жоғары білікті шеберлердің жетекшілігімен шегелеуді орындайды.
9. Біліктілігі жоғары шебердің жетекшілігімен металды өңдеудің қарапайым ақауларын анықтайды.
10. Шебердің басшылығымен пәндік әрекеттерді орындауда алгоритмді ұстанады.
ПҚ03. Ауыл шаруашылық техникасы мен автокөліктерге техникалық қызмет көрсетуге қатысу
КМ 03. Ауыл шаруашылық техникасы мен автокөліктерге техникалық қызмет көрсетуге қатысу
Бұл модуль ауылшаруашылық техникасына және көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету үшін қажетті минималды білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жұмыс орнын ұйымдастырудың нормалары мен ережелерін, ауыл шаруашылық бірліктерінің негізгі түрлерін, олардың жұмыс принципі және мақсаты, ауыл шаруашылығы техникасы мен көлік құралдарының жөндеу жұмыстарының негізгі түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жұмыс орнын және жұмыс құралдарын ұйымдастыру, ауылшаруашылық техникасын күнделікті күтіп-ұстау, салқындату және майлау жүйесіндегі проблемаларды анықтау, вагондар мен тракторлардың жүру жүйесі, жұмыс орнындағы стандарттар мен қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауыл шаруашылығы машиналарының түрлері туралы түсініктің болуы.
Тракторлар мен автомобиль-дер
Машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік.
Өндірістік оқыту Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Ауылшаруашылық машиналарының негізгі түрлері туралы қарапайым түсінігі болады.

2. Имеет простейшее представление о видах ручных инструментов необходимых для проведения элементарных слесарных операций.
3. Правильно располагает рабочие инструменты на рабочем столе под руководством мастера.
4. Предварительно проверяет надежность инструментов и их пригодность к работе под руководством мастера.
Результат обучения: 2) Выполнять элементарную слесарную обработку деталей и узлов под руководством мастера.
Критерии оценки:
1. Имеет простейшее представление об элементарных видах слесарных операций и их назначении.
2. Правильно выбирает необходимые инструменты исходя из характеристики работы под руководством мастера более высокой квалификации
3. Производит разметку контуров деталей по готовому эскизу на металле под руководством мастера.
4. Выполняет подражательные действия при доводке детали с помощью напильника под руководством мастера.
5. Выполняет подражательные действия по правильном использованию напильника при работе в разных положениях детали под руководством мастера.
6. Производит нарезание резьбы с помощью ручного инструмента под руководством мастера.
7. Визуально различает дефекты, нуждающиеся в клепочных работах под руководством мастера.
8. Выполняет работы по кернению ручным инструментом под руководством мастера.
9. Визуально различает типичные дефекты обработки металла под руководством мастера.
10. Соблюдает алгоритм при выполнении предметных действий под руководством мастера.
ПК 03. Участвует в проведении технического обслуживания сельскохозяйственных машин и автомобилей
ПМ 03. Участие в проведении технического обслуживания сельскохозяйственных машин и автомобилей
Данный модуль описывает минимальные знания, умения и навыки, необходимые для проведения проведения технического обслуживания сельскохозяйственных машин и автомобилей под руководством мастера более высокой квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные виды сельскохозяйственных агрегатов, их принцип работы и назначение, правила эксплуатации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выбирать необходимые инструменты для работы, визуально выявлять неполадки в системе охлаждения и смазки, собирать и разбирать элементарные соединения, проводить работы по окраске деталей под руководством мастера более высокого ровня.
Результат обучения: 1) Иметь представление о видах сельскохозяйственных машин.
Тракторы и автомобили
Техническое обслуживание и ремонт машин
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1 Имеет представление и простейшие знания об основных видах сельскохозяйственных машин.

2. Машиналар мен агрегаттардың бағыты туралы түсінігі болады.
3. Агрегаттардың жұмыс істеу бағытына қарай қарапайым түсінігі болады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ауылшаруашылық техникалары мен агрегаттарын дайындау жұмыстарына қатысады.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Шебердің жетекшілігімен майлауды және бояуды қажет ететін үлгілерге арналған агрегаттардың бөлшектерін көрнекі түрде анықтайды.
2. Шебердің басшылығымен агрегаттарда орнатылмаған бөліктерді бояу жұмыстарын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Визуалды диагностика жүргізеді және тракторлар мен автокөліктердің шағын ақауларын анықтайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Тракторлар мен машиналар жұмысы туралы қарапайым түсінігі болады.
2. Кіруге рұқсат деңгейіне қарай, жөндеу жұмыстарында пайдаланылатын құралдар туралы қарапайым түсінігі болады.
3. Шебердің басшылығымен қима мен нұсқалар бойынша, машинаның жүрістік бөлігінің агрегаттарымен негізгі құрауыштары туралы түсінігі болады.
4. Шебердің жетекшілігімен қарапайым кілттерді қосу және бөлшектеу дағдыларына ие.
ПҚ 04. Слесарь-жөндеуші жұмысының (операцияларының) қарапайым түрлерін орындау
ПМ 04. Слесарь-жөндеуші жұмысының (операцияларының) қарапайым түрлерін жүзеге асыру
Бұл модуль слесарь-жөндеу жұмысшы біліктілігін алу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: жұмыс орнын ұйымдастырудың нормалары мен ережелері, ауыл шаруашылық бірліктерінің негізгі түрлері, олардың жұмыс принципі және мақсаты, ауыл шаруашылығы техникасы мен көлік құралдарының жөндеу жұмыстарының негізгі түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушы: жұмыс орнын және жұмыс құралдарын ұйымдастыруды, ауылшаруашылық техникасын күнделікті күтіп-ұстауды, салқындату және майлау жүйесіндегі проблемаларды анықтауды, вагондар мен тракторлардың жүру жүйесін, жұмыс орнындағы стандарттар мен қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шебердің жетекшілігімен слесарлық және жөндеу жұмыстарының (операцияларының) қарапайым түрлерін орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары
1. Жұмыс орнын және жұмыс киімдерін дайындайды.
2. Шебердің басшылығымен құралдардың сенімділігін және олардың жұмысқа жарамдылығын алдын-ала тексереді.
3. Шебердің басшылығымен жұмыстың (операцияның) сипаттамаларына негізделген алгоритм арқылы қажетті құралдарды дұрыс таңдайды.
4. Шеберлердің басшылығымен бояу қондырғыларын және олардың бөліктерін бояу үшін қосалқы операцияларды жүзеге асырады.
5. Шебердің жетекшілігімен бөлшектерді майлауды жүргізеді.
6. Шебердің жетекшілігімен негізгі сантехникалық жұмыстар жүргізеді.

2. Имеет представление о назначении машин и агрегатов.
3. Имеет простейшее представление об агрегатах по их предназначению.
Результат обучения: 2) Участвовать в подготовительных работах сельскохозяйственных машин и агрегатов под руководством мастера.
Критерии оценки
1. Визуально определяет детали агрегатов по образцам, нуждающихся в смазке и покраске под руководством мастера.
2. Проводит покрасочную работу деталей не установленных на агрегатах под руководством мастера.
Результат обучения: 3) Проводить визуальную диагностику и выявляет незначительные неполадки узлов автомобилей под руководством мастера.
Критерии оценки
1. Имеет простейшее представление о назначении тракторов и автомобилей.
2. Имеет простейшее представление об инструментах, применяемых в ремонтных работах в соответствии с уровнем допуска.
3. Имеет представление об основных составляющих и агрегатах ходовой части автомобилей по шаблонам и образцам под руководством мастера.
4. Владеет навыками сборки и разборки элементарных гаечных соединений под руководством мастера.
ПК 04. Выполнять элементарные виды работ (операций) слесаря-ремонтника
ПМ 04. Выполнение элементарных видов работ (операций) слесаря-ремонтника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения элементарных работ (операций) слесаря-ремонтника.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: нормы и правила организации рабочего места, основные виды сельскохозяйственных агрегатов, их принцип работы и назначение, основные виды ремонтных работ сельскохозяйственной техники и автомобилей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организовывать рабочее место и рабочие инструменты, выполнять текущее обслуживание сельскохозяйственной техники, выявлять неполадки в системе охлаждения и смазки, ходовой системы автомобилей и тракторов, соблюдать нормы и правила техники безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Выполнять элементарные виды слесарных и ремонтных работ (операций) под руководством мастера.
Профессиональная практика
1. Подготавливает рабочее место и рабочую одежду.
2. Предварительно проверяет надежность инструментов и их пригодность к работе под руководством мастера.
3. Правильно выбирает по алгоритму необходимые инструменты исходя из характеристики работы (выполняемой операции) под руководством мастера.
4. Выполняет вспомогательные операции по покраске агрегатов и их частей под руководством мастера.
5. Проводит смазку деталей под руководством мастера.
6. Выполняет элементарные слесарные операции под руководством мастера.

7. Шебердің жетекшілігімен сыртқы белгілер мен ластанулардың негізінде салқындату жүйесінің және майлау жүйесінің жұмысында ақаулар анықтайды.
8. Шебердің жетекшілігімен негізгі сантехникалық және жөндеу жұмыстарын жүргізген кезде қауіпсіздікті қамтамасыз етеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
ПМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 455-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 879-қосымша
"Зоотехния" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1512000 - Зоотехния
Біліктілігі:

7. Выявляет неполадки в работе системы охлаждения и системы смазки по внешним признакам и подтекам под руководством мастера.
8. Соблюдает технику безопасности при проведении элементарных слесарных и ремонтных работ под руководством мастера.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 455
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 879
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года
№ 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Зоотехния" для лиц с особыми образовательными потребностями
Код и профиль образования:
1500000 - Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность:
1512000 – Зоотехния
Квалификация:

4. Құстарға жем және су бердің компьютерлік жүйесін бақылаудың қарапайым дағдыларын меңгерген.
5. Құстарды азықтандыру кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 3. Құстарды күтіп - баптау бойынша қосымша жұмыстарды орындау
ПМ 03. Құстарды күтіп - баптау бойынша қосымша жұмыстарды орындау
Бұл модуль құстарды күтіп - баптау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды,
Модульді игеру кезінде білім алушылар әуе кеңістігінің, топырақтың зоогигиеналық талаптарын, оны санитарлық қорғауды, ауыл шаруашылық құстарын ұстау және тасымалдау, ауыл шаруашылық құстарының гигиенасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құстарды ұстауға арналған орын-жайды микроклиматты және жем мен судың сапасын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Әртүрлі құстарды ұстау үшін ғимараттардың микроклиматы туралы қарапайым мәліметтерді білу.
Құс шаруашылығы
Зоогигиена және ветеринарлық санитария
Азықөндірісі Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нұсқаушының жетекшілігімен қора-жайдың ауа қозғалысын, ылғалдықты, температураны, газдалуын анықтайды.
2. Нұсқаушының жетекшілігімен қора -жайда микролиматты анықтау үшін түрлі құралдармен жұмыс жасайды.
3. Құралдармен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сапаны анықтау үшін су мен азықтардан сынама алу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Су және азықтардан сынама алу техникасын біледі.
2. Су мен азықтан сапалылық нормасын қолданады. 3. Судың сапасын анықтайды.
4. Азықтың сапасын анықтайды.
5. Азық пен судың сапасын анықтау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 4. Жабдықты пайдалана отырып, жұмыртқаларды сұрыптау және калибрлеу
ПМ 04. Жабдықты пайдалана отырып, жұмыртқаларды сұрыптау және калибрлеу
Бұл модуль жұмыртқаларды сұрыптау және калибрлеу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар жұмыртқаларды сұрыптау және маркерлеу мәнін, МСТ талаптарын, қауіпсіздік техникасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар арнайы калибрлеу станоктарын пайдалана отырып, тағамдық және инкубациялық жұмыртқаларды сұрыптауды және маркерлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыртқаларды сұрыптау.
Стандарттау және сертификаттау,
Құс шаруашылығы
Мал шаруашылығының өнімдерін қайта өңдеу технологиясы негізде ветеринарлық-санитарлық сараптау,
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыртқаларды сұрыптау мәнін түсінеді.
2. Жұмыртқаларды сұрыптауда МСТ пайдаланады.
3. Тағамдық жұмыртқаларды сұрыптауды орындайды.

4. Обладает элементарными навыками наблюдения за компьтерной системой кормления и поения птицы.
5. Соблюдает технику безопасности при кормлении птиц.
ПК 3. Выполнять вспомогательные работы по уходу за птицами
ПМ 03. Выполнение вспомогательных работ по уходу за птицами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для содержания птиц.
При изучении модуля обучаемые осваивают: зоогигиенические требования к воздушной среде, почве, ее санитарную охрану, к помещениям, к содержанию и уходу за сельскохозяйственными птицами и их транспортировке; гигиену сельскохозяйственных птиц.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять микроклимат в помещениях для содержания птицы и качество кормов и воды.
Результат обучения: 1) Иметь элементарные сведения о микроклимате в помещениях для содержания разных видов птиц.
Птицеводство
Зоогигиена и ветеринарная санитария Кормопроизводство
Охрана труда
Производственное обучение
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Под руководством инструктора определяет движение воздуха в помещениях, влажность, температуру, загазованность.
2. Работать с различными приборами для определения микроклимата в помещениях под руководством инструктора.
3. Соблюдать технику безопасности во время работы с приборами.
Результат обучения: 2) Брать пробы воды и кормов с последующим определением их качества.
Критерии оценки:
1. Обладает техникой отбора проб воды и корма.
2. Применяет нормы доброкачественности воды и кормов.
3. Определяет качество воды.
4. Определяет качество кормов.
5. Соблюдает технику безопасности при определении качества кормов и воды.
ПК 4. Проводить сортировку и калибровку яиц с использованием оборудования
ПМ 04. Сортировка и калибровка яиц с использованием оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для сортировки и калибровки яиц.
При изучении модуля обучаемые осваивают: сущность сортировки и маркировки яиц, требования ГОСТ, техники безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: сортировать и маркировать пищевые и инкубационные яйца с применением специальных калибровочных станков.
Результат обучения: 1) Проводить сортировку яиц.
Стандартизация и сертификация, Птицеводство
Ветеринарно-санитарная экспертиза с основами технологии переработки продуктов животноводства Охрана труда
Производственное обучение
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Понимает сущность сортировки яиц.
2. Использует ГОСТ по сортировке яиц.
3. Выполняет сортировку пищевых яиц.

4. Инкубациялық жұмыртқаларды сұрыптауды орындайды.
5. Жұмыртқаларды сұрыптау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Арнайы калибрлеу станоктарын қолдана отырып, жұмыртқаларды маркерлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыртқаларды маркерлеу мәнін анықтайды.
2. Жұмыртқаларды маркерлеу бойынша МСТ біледі.
3. Тағамдық жұмыртқаларды маркерлеуді орындайды.
4. Инкубациялық жұмыртқаларды маркерлеуді орындайды.
5. Калибрлеу станоктарымен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 5. Ластанған жұмыртқаларды жұмыртқа жуу машиналарында жуу
ПМ 05. Ластанған жұмыртқаларды жұмыртқа жуу машиналарында жуу
Бұл модуль ластанған жұмыртқаларды жұмыртқаны жуу машиналарында жуу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды, Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жұмыртқаларды жуу ережелерін және залалсыздандыру ерітінділерінің құрамын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ластанған жұмыртқаларды өңдеу және жуу кезінде жұмыстың қауіпсіз әдістерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ластанған жұмыртқаларды ыдыстарда өңдеуді іске асыру.
Стандарттау және сертификаттау,
Құс шаруашылығы, Мал шаруашылығының өнімдерін қайта өңдеу технологиясы негізде ветеринарлық-санитарлық сараптау,
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ластанған жұмыртқаларды өңдеу және зарарсыздандыру ерітіндісінің құрамын анықтайды.
2. Ластанған жұмыртқаларды ыдыстарда өңдеу кезінде қауіпсіз әдістерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ластанған жұмыртқаларды жұмыртқа жуатын машиналарда жуу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ауыл шаруашылық құстарының жұмыртқаларын жуу және санитарлық өңдеу әдістерін біледі.
2. Жұмыртқаларды жуу ережелерін пайдаланады.
3. Жұмыртқаларды жуудың қауіпсіз әдістерін қолданады.
4. Ластанған жұмыртқаларды жұмыртқа жуатын машиналарда жуады.
5. Ластанған жұмыртқаны жұмыртқа жуатын машиналарда жуу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 6. Жұмыртқаларды маркерлеу, салу және қаптау
ПМ 06. Жұмыртқаларды маркерлеу, салу және қаптау
Бұл модуль жұмыртқаларды маркерлеу, салу және қаптау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жұмыртқаларды тартпаға салу ережелерін, жұмыртқаларды МСТ бойынша маркерлеу талаптарын және қауіпсіздік техникасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыртқаларды санаты және сұрыбы бойынша маркерлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Стандарттар және техникалық шарттарға сәйкес арнайы маркерлеу станоктарын, сығушыларды және автоматтарды пайдалана отырып, жұмыртқаны қолмен маркерлеуді іске асыру.
Құс шаруашылығы
Еңбекті қорғау
Стандарттау және сертификаттау
Мал шаруашылығының өнімдерін қайта өңдеу технологиясы негізде ветеринарлық-санитарлық сараптау,
Өндірістік оқыту
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыртқаларды маркерлеудің мәнін біледі.
2. Жұмыртқаларды маркерлеу бойынша МСТ талаптарын анықтайды.
3. Жұмыртқаларды маркерлеуді орындайды.
4. Жұмыртқаларды маркерлеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыртқаларды санаты және сұрыбы бойынша салынуын қамтамасыз етеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыртқаларды салудың мәнін түсінеді.
2. Жұмыртқаларды салу кезінде жұмыстың қауіпсіз әдістерін пайдаланады.
3. Жұмыртқаларды санаты және сұрыбы бойынша салуды орындайды.

4. Выполняет сортировку инкубационных яиц.
5. Соблюдает технику безопасности при сортировке яиц.
Результат обучения: 2) Осуществлять маркировку яиц с применением специальных калибровочных станков.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность маркировки яиц.
2. Владеет ГОСТ по маркировке яиц.
3. Выполняет маркировку пищевых яиц.
4. Выполняет маркировку инкубационных яиц.
4. Соблюдает технику безопасности при работе с калибровочными станками.
ПК 5. Проводить мойку загрязненных яиц на яйцемоечных машинах
ПМ 05. Мойка загрязненных яиц на яйцемоечных машинах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для мойки загрязненных яиц на яйцемоечных машинах.
При изучении модуля обучаемые осваивают: правила мойки яиц и состав дезинфицирующих растворов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применяет безопасные методы работы при обработке и мойке загрязненных яиц.
Результат обучения: 1) Осуществлять обработку загрязненных яиц в емкостях.
Стандартизация и сертификация
Птицеводство Ветеринарно-санитарная экспертиза с основами технологии переработки продуктов животноводства Охрана труда
Производственное обучение
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Понимает сущность обработки загрязненных яиц и состав дезинфицирующих растворов.
2. Применяет безопасные методы работы при обработке загрязненных яиц в емкостях.
Результат обучения: 2) Осуществлять мойку загрязненных яиц на яйцемоечных машинах.
Критерии оценки:
1. Понимает способ мойки и санитарной обработки яиц сельскохозяйственных птиц.
2. Использует правила мойки яиц.
3. Применяет безопасные методы мойки яиц.
4. Выполняет мойку загрязненных яиц на яйцемоечных машинах.
5.Соблюдает технику безопасности при мойке загрязненных яиц на яйцемоечных машинах.
ПК 6. Проводить ручную маркировку, укладку и упаковку яиц
ПМ 06. Маркировка, укладка и упаковка яиц
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения маркировки, укладки и упаковки яиц.
При изучении модуля обучаемые осваивают: правила укладки яиц в лотки, требования к маркировке яиц, требования ГОСТ и техники безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять маркировку и укладку яиц по категориям и сортам.
Результат обучения: 1) Осуществлять ручную маркировку яиц с применением специальных маркировочных станков, прессов и автоматов в соответствии со стандартами и техническими условиями.
Птицеводство
Охрана труда
Стандартизация и сертификация
Ветеринарно-санитарная экспертиза с основами технологии переработки продуктов животноводства Производственное обучение
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Понимает сущность маркировки яиц.
2. Понимает требования ГОСТ по маркировке яиц.
3. Выполняет маркировку яиц.

4. Жұмыртқаларды салу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 7. Қораптарды жинау және қапталған өнімді текшелеу орнына жіберу
ПМ 07. Қораптарды жинау және қапталған өнімді текшелеу орнына жіберу
Бұл модуль қораптарды жинау және қапталған өнімді қаптау орнына жіберу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қораптарды жинау ережелерін, қапталған өнімді қаптау орнына жіберу, сондай -ақ текшелеу әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қораптарды жинаудың және ыдыстарды жұмыртқаларды қаптау орнына жіберудің қауіпсіз әдістерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыртқалар үшін қораптарды жинау.
Құс шаруашылығы
Стандарттау және сертификаттау
Еңбекті қорғау
Ветеринарлық санитария
Өндірістік оқыту
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыртқалар үшін қораптарды жинау ережелерін сақтайды.
2. Жұмыртқалар үшін қораптарды жинауды орындайды.
3. Жұмыртқалар үшін қораптарды жинау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыртқаларды қаптау орнына ыдыстарды беру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ыдыстарды жіберудің қауіпсіз әдістерін анықтайды.
2. Жұмыртқаларды қаптау орнына ыдыстарды береді.
3. Жұмыртқаларды қаптау орнына ыдысты беру кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 8. Өндірістік орын-жайларды және жұмыс орындарын жинау
ПМ 08. Өндірістік орын-жайларды және жұмыс орындарын жинау
Бұл модуль өндірістік қора -жайларды және жұмыс орнын жинау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру кезінде білім алушылар өнеркәсіптік құс шаруашылығының мекемесіне қойылатын санитарлық нормаларды, ережелерді және гигиеналық талаптарды; мекеме аумағын тазарту ережелері; ішкі еңбек тәртібі мен еңбек қорғанысының ережелері, өндірістік санитария және жеке гигиена, өрт қауіпсіздігін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өндірістік орын -жайларды және жұмыс орнын жинау әдістерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік қора-жайларды жинауды жүргізу.
Құс шаруашылығы
Еңбекті қорғау
Ветеринарлық санитария
Өндірістік оқыту
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік қора-жайлардың бағытын анықтайды.
2. Құс қора-жайымен өндіріс ғимараттарын жинайды.
4. Залалсыздандыру жүргізеді.
5. Өндіріс қора-жайларды жинау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнын жинауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орындарының міндетін анықтайды.
2. Жұмыс орнын жинайды.
3. Жұмыс орнын жинау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 9. Құс леткаларын, қызмет көрсететін басқа жабдықтарды және құрал -саймандарды тазарту
ПМ 09. Құс клеткаларын, қызмет көрсететін басқа жабдықтарды және құрал -саймандарды тазарту
Бұл модуль құс клеткаларын, басқа қызмет көрсетілетін жабдықтарды және құрал-саймандарды тазарту үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды,
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құс күртелерін және орын-жайларын залалсыздандыру, дәрілеу және деритизациялау ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар клеткаларды және басқа жабдықтарды және құрал-саймандарды тазалау, жуудың қауіпсіз әдістерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құс клеткаларын, қызмет көрсететін басқа жабдықтарды және құрал -саймандарды тазарту.
Құс шаруашылығы
Еңбекті қорғау
Ветеринарлық санитария
Өндірістік оқыту
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құс клеткаларын, қызмет көрсететін басқа жабдықты және құрал -саймандардың міндеті мен бағытын біледі.
2. Клеткалы және қызмет көрсететін басқа жабдықты және құрал -саймандарды тазартады.
3. Залалсыздандыру жүргізеді.
4. Құс клеткаларын, қызмет көрсететін басқа жабдықты және құрал -саймандарды тазарту кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ -кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына 458-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына 882-қосымша
"Зоотехния" мамандығы бойынша ерекше білім беруді қажет ететін адамдарға арналған техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
1500000 - Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Мамандығы:
1512000 - Зоотехния
Біліктілігі:
151204 2 - Құс өсіруші
Санаты: ерекше білім беруді
қажет ететін адамдар (орташа
ақыл-ой кемістігі)
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптас-тырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіби коммуникация-ның қарапайым негіздерін қолдану
БМ 01. Кәсіби коммуникация-ның қарапайым негіздерін қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіби қарым-қатынас үшін сөйлеу ережелерінің және жазбаша грамматиканың және қарапайым негіздеріне ие болу.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі Информатика негіздері
Бағалаудың өлшемшарт- тары:

4. Соблюдает технику безопасности при маркировке яиц.
Результат обучения: 2) Обеспечивать укладку яиц по категориям и сортам.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность укладки яиц.
2. Использует безопасные приемы работы при укладке яиц.
3. Выполняет укладку яиц по категориям и сортам.
4. Соблюдает технику безопасности при укладке яиц.
ПК 7. Проводить сборку коробов и подача упакованной продукции к месту штабелевания
ПМ 07. Сборка коробов и подача упакованной продукции к месту штабелевания
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для сборки коробов и подачи упакованной продукции к месту штабелевания.
При изучении модуля обучаемые осваивают: правила сборки коробов, подачи упакованной продукции к месту упаковки, а также способы штабелевания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: безопасным приемам сборки коробов и подачи тары к месту упаковки яиц.
Результат обучения: 1) Собирать коробки для яиц.
Птицеводство
Стандартизация и сертификация
Охрана труда
Ветеринарная санитария
Производственное обучение
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила сборки коробов для яиц.
2. Выполняет сборку коробов для яиц.
3. Соблюдает технику безопасности при сборке коробов для яиц.
Результат обучения: 2) Подавать тары к месту упаковки яиц.
Критерии оценки:
1. Понимает безопасные методы подачи тары.
2. Подает тары к месту упаковки яиц.
3. Соблюдает технику безопасности при подаче тары к месту упаковки яиц.
ПК 8. Проводить уборку производственных помещений и рабочих мест
ПМ 08. Уборка производственных помещений и рабочих мест
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для уборки производственных помещений и рабочего места.
При изучении модуля обучаемые осваивают: санитарные нормы, правила и гигиенические требования к предприятиям промышленного птицеводства; правила очистки территории предприятия; правила внутреннего трудового распорядка и охраны труда, производственной санитарии и личной гигиены, пожарной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: безопасным приемам уборки производственных помещений и рабочего места.
Результат обучения: 1) Проводить уборку производственных помещений.
Птицеводство
Охрана труда
Ветеринарная санитария
Производственное обучение
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Понимает назначение производственных помещений.
2. Убирает производственные помещения птичника.
4. Проводит дезинфекцию.
5. Соблюдает технику безопасности при уборке производственных помещений.
Результат обучения: 2) Выполнять уборку рабочего места.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение рабочих мест.
2. Убирает рабочее место.
3. Соблюдает технику безопасности уборке рабочего места.
ПК 9. Проводить чистку клеточного и другого обслуживаемого оборудования и инвентаря
ПМ 09. Чистка клеточного и другого обслуживаемого оборудования и инвентаря
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для чистки клеточного и другого обслуживаемого оборудования и инвентаря.
При изучении модуля обучаемые осваивают: правила дезинфекции, дезинсекции, дератизации птичников и вспомогательных помещений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: безопасным приемам чистки, мойки клеток и другого обслуживаемого оборудования и инвентаря.
Результат обучения: 1) Выполнять чистку, мойку клеточного и другого обслуживаемого оборудования и инвентаря.
Птицеводство
Охрана труда
Ветеринарная санитария
Производственное обучение
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Понимает назначение клеточного и обслуживаемого оборудования и инвентаря.
2. Выполняет чистку, мойку клеточного и обслуживаемого оборудования и инвентаря.
3. Проводит дезинфекцию.