2020-2022 жылдарға арналған Ырғыз аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 2019 жылғы 25 желтоқсандағы № 258 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 27 желтоқсанда № 6619 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет Кодексінің 9 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына сәйкес, Ырғыз аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2020-2022 жылдарға арналған Ырғыз аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2020 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 6 054 707,4 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер –503 440 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 6 683 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 800 мың теңге;
трансферттер түсімі – 5 543 784,4 мың теңге;
2) шығындар – 6 628 417,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 317 884,7 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер –330 705,7 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 12 821 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу –0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті)– -891 595,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 891 595,1 мың теңге;
қарыздар түсімі - 802 535,5 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 12 821,5 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 101 881,1 мың теңге;
Ескерту. 1 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 13.03.2020 № 280 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 09.04.2020 № 302 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 19.06.2020 № 308 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.08.2020 № 326 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 02.11.2020 № 343 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.12.2020 № 357 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. Аудандық бюджеттің кірісіне мыналар есептелетін болып ескерілсін:
жеке табыс салығы;
әлеуметтік салық;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
бензинге және дизель отынына акциздер;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым;
қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін қоспағанда, заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркегені және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
жылжымалы мүлік кепілін және кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені үшін алым;
сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, облыстық маңызы бар қаланың аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастырғаны үшін төлемақы;
республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баж;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінен түсетін басқа да кірістер;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды, өсімпұлдарды, санкцияларды, өндіріп алуларды қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.

Об утверждении Иргизского районного бюджета на 2020-2022 годы
Решение Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 25 декабря 2019 года № 258. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 27 декабря 2019 года № 6619
В соответствии со статьей 9 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат Иргизского района РЕШИЛ:
1. Утвердить Иргизский районный бюджет на 2020 - 2022 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2020 год в следующих объемах:
1) доходы –6 054 707,4 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 503 440 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 6 683 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 800 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 5 543 784,4 тысяч тенге;
2) затраты – 6 628 417,8 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 317 884,7 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 330 705,7 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 12 821 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -891 595,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета– 891 595,1 тысяч тенге;
поступление займов – 816 040,5 тысяч тенге;
погашение займов –12 821,5 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 101 881,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 13.03.2020 № 280 (вводится в действие с 01.01.2020); от 09.04.2020 № 302 (вводится в действие с 01.01.2020); от 19.06.2020 № 308 (вводится в действие с 01.01.2020); от 20.08.2020 № 326 (вводится в действие с 01.01.2020); от 02.11.2020 № 343 (вводится в действие с 01.01.2020); от 11.12.2020 № 357 (вводится в действие с 01.01.2020).
2. Учесть, что в доход районного бюджета зачисляются:
индивидуальный подоходный налог;
социальный налог;
налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
акцизы на бензин и дизельное топливо;
плата за пользование земельными участками;
лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
сбор за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств, а также их перерегистрацию, за исключением юридических лиц, являющихся коммерческими организациями, их филиалов и представительств;
сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна или строящегося судна;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию города областного значения;
государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет;
доходы от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного (города областного значения) бюджета;
другие доходы от коммунальной собственности района (города областного значения);
поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета, за исключением штрафов, пеней, санкций, взысканий, налагаемых акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
другие неналоговые поступления в районный (города областного значения) бюджет;
деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
поступления от продажи земельных участков, за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения;
плата за продажу права аренды земельных участков.

3. 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері - 42 500 теңге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін, сондай-ақ айыппұл санкцияларын, салықтар мен басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш – 2 651 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 31 183 теңге.
2020 жылғы 1 сәуірден бастап:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін, сондай-ақ айыппұл санкцияларын, салықтар және басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш–2 778 теңге;
2) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 32 668 теңге көлемінде белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын.
Ескерту. 3 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 19.06.2020 № 308 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Облыстық мәслихаттың 2019 жылғы 11 желтоқсандағы №473 "2020– 2022 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес 2020 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция 3 717 000 мың теңге сомасында көзделді.
5. 2020 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 490 100 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ырғыз - 184 000 мың теңге;
Аманкөл -54 000 мың теңге;
Қызылжар –105 700 мың теңге;
Құмтоғай-43 500 мың теңге;
Нұра-36 000 мың теңге;
Тәуіп- 52 500 мың теңге;
Жайсаңбай- 14 400 мың теңге.
5-1. 2020 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттің ысырабын өтеуге нысаналы трансферттер:
мемлекеттік мекемелердің функциялары өзгеруіне байланысты – 52 163,9 мың теңге;
төтенше жағдай режимін енгізуге байланысты – 130 406 мың теңге көзделсін.
Аудандық бюджеттен транферттердің көрсетілген сомаларының облыстық бюджетке түсімдері аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. Шешім 5-1 тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 19.06.2020 № 308 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 11.12.2020 № 357 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2020 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджет арқылы республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түсетіні ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге- 101 336 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға- 4 033 мың теңге;

3. Принять к сведению и руководству, что с 1 января 2020 года установлено:
1) минимальный размер заработной платы - 42 500 тенге;
2) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 2 651 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат - 31 183 тенге.
с 1 апреля 2020 года:
1) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 2 778 тенге;
2) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 32 668 тенге.
Сноска. Пункт 3 – в редакции решения Иргизского районного маслихата Актюбинской области 19.06.2020 № 308 (вводится в действие с 01.01.2020).
4. В соответствии с решением областного маслихата от 11 декабря 2019 года №473 "Об областном бюджете на 2020 - 2022 годы" предусмотрена на 2020 год субвенция, передаваемая из областного бюджета в районный бюджет в сумме 3 717 000 тысяч тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2020 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 490 100 тысяч тенге, в том числе:
Иргизскому - 184 000 тысяч тенге;
Аманкольскому - 54 000 тысяч тенге;
Кызылжарскому–105 700 тысяч тенге:
Кумтогайскому-43 500 тысяч тенге;
Нуринскому- 36 000 тысяч тенге;
Таупскому- 52 500 тысяч тенге;
Жайсанбайскому- 14 400 тысяч тенге.
5-1. Предусмотреть в районном бюджете на 2020 год текущие целевые трансферты для возмещения потерь областного бюджета в связи:
с изменением функций государственных учреждений – 52 163,9 тысяч тенге;
с введением режима чрезвычайного положения – 130 406 тысяч тенге.
Поступления в областной бюджет указанных сумм трансфертов из районного бюджета определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с решением Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 19.06.2020 № 308 (вводится в действие с 01.01.2020); с изменением, внесенным решением Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 11.12.2020 № 357 (вводится в действие с 01.01.2020).
6. Учесть в районном бюджете на 2020 год поступление текущих целевых трансфертов из республиканского бюджета через областной бюджет:
101 336 тысяч тенге- на выплату государственной адресной социальной помощи;
4 033 тысяч тенге- на обеспечение прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан;

мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға- 1 073 мың теңге;
еңбек нарығын дамытуға- 147 683 мың теңге;
мемлекеттік халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін жұмыскерлердің жалақысына қосымша ақылар белгілеуге- 211 мың теңге;
мемлекеттік мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға- 49 404 мың теңге;
мемлекеттік орта білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға- 417 194 мың теңге;
мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақы төлеуге- 130 335 мың теңге;
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге- 21 043 мың теңге;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елдi мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға- 149 694 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына және (немесе) аз қамтылған көпбалалы отбасыларға коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғынжайын сатып алуға – 12 500 мың теңге;
Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға – 243 826 мың теңге;
шағын және орта бизнес субъектілері үшін салық жүктемесінің төмендеуіне байланысты шығындарды өтеуге - 7 175 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік орта және қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға-14 919 мың теңге.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 6 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 13.03.2020 № 280 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 09.04.2020 № 302 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 19.06.2020 № 308 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 02.11.2020 № 343 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.12.2020 № 357 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
7. 2020 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджет арқылы республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер түсетіні ескерілсін:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға – 63 624 мың теңге.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
7-1. Аудандық бюджетте жұмыспен қамтудың Жол картасы шеңберінде шараларды қаржыландыру үшін 738 911,5 мың теңге қарыздар түсімі көзделсін.
Аталған қарыздар түсімі сомаларын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.

1 073 тысяч тенге- на субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов;
147 683 тысяч тенге- на развитие рынка труда;
211 тысяч тенге- на установление доплат к заработной плате работников, предоставляющих специальные социальные услуги в государственных организациях социальной защиты населения;
49 404 тысяч тенге- на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций дошкольного образования;
417 194 тысяч тенге- на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций среднего образования;
130 335 тысяч тенге-на доплату за квалификационную категорию педагогам государственных организаций среднего образования;
21 043 тысяч тенге- на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений;
149 694 тысяч тенге- на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі";
12 500 тысяч тенге- на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения и (или) малообеспеченных многодетных семей;
243 826 тысяч тенге - на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
7 175 тысяч тенге - на компенсацию потерь в связи со снижением налоговой нагрузки для субъектов малого и среднего бизнеса;
14 919 тысяч тенге - на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций среднего и дополнительного образования в сфере физической культуры и спорта.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решениями Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 13.03.2020 № 280 (вводится в действие с 01.01.2020); от 09.04.2020 № 302 (вводится в действие с 01.01.2020); от 19.06.2020 № 308 (вводится в действие с 01.01.2020); от 02.11.2020 № 343 (вводится в действие с 01.01.2020); от 11.12.2020 № 357 (вводится в действие с 01.01.2020).
7. Учесть в районном бюджете на 2020 год поступление кредитов из республиканского бюджета через областной бюджет:
63 624 тысяч тенге- на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
7-1. Учесть в районном бюджете поступление займов для финансирования мер в рамках Дорожной карты занятости 738 911,5 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм займов определяется на основании постановления акимата района.

Ескерту. Шешім 7-1 тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 09.04.2020 № 302 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 02.11.2020 № 343 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.12.2020 № 357 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
8. 2020 жылға арналған аудандық бюджетте ағымдағы нысаналы трансферттер және нысаналы даму трансферттері түсетіні ескерілсін:
жалпы білім беретін мектептердің компьютерлік техникасын жаңартуға – 11 244 мың теңге;
жалпы білім беретін мектептердің жаңа модификациялы кабинеттеріне сервистік қызмет көрсетуге- 3 345 мың теңге;
жалпы білім беретін мектептерде бейнебақылау камераларын орнатуға- 18 000 мың теңге;
мектепке дейінгі ұйымдарда бейнебақылау камераларын орнатуға- 6 000 мың теңге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында атаулы әлеуметтік көмек алушыларға тамақтану төлемін төмендетуге- 2 100 мың теңге;
аз қамтамасыз етілген отбасылардан шыққан балалар үшін кепілді әлеуметтік пакетті қамтамасыз етуге- 5 460 мың теңге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға- 131 295 мың теңге;
мектепке дейінгі ұйымдарда педагогикалық қызметкерлердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын 42 күнтізбелік күннен ұзақтығы 56 күнге дейін ұлғайтуға- 5 683 мың теңге;
бастауыш, негізгі және жалпы орта білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне білімнің жаңартылған мазмұны жағдайында жұмыс істегені үшін қосымша ақы төлеуге-188 977 мың теңге;
мектеп педагог-психологтарының лауазымдық жалақыларының мөлшерін ұлғайтуға- 2 258 мың теңге;
жаратылыстану- математика бағытындағы пәндерді ағылшын тілінде білім бергені үшін қосымша ақы төлеуге- 7 234 мың теңге;
магистр дәрежесі бар мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге- 3 162 мың теңге;
жас мұғалімдерге тәлімгерлігі үшін, мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге – 1 093 мың теңге;
бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне сынып жетекшілігі үшін қосымша ақының мөлшерін ұлғайтуға- 1 316 мың теңге;
бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне дәптерлерді, жазбаша жұмыстарды тексергені үшін қосымша ақының мөлшерін ұлғайтуға- 889 мың теңге;
педагогикалық қызметкерлердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын 42 күнтізбелік күннен ұзақтығы 56 күнге дейін ұлғайтуға- 3 018 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге- 24 791 мың теңге;
халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуге- 6 430 мың теңге;

Сноска. Решение дополнено пунктом 7-1 в соответствии с решением Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 09.04.2020 № 302 (вводится в действие с 01.01.2020); с изменениями, внесенными решениями Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 02.11.2020 № 343 (вводится в действие с 01.01.2020); от 11.12.2020 № 357 (вводится в действие с 01.01.2020).
8. Учесть в районном бюджете на 2020 год поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из областного бюджета:
11 244 тысяч тенге- на обновление компьютерной техники общеобразовательных школ;
3 345 тысяч тенге- на сервисное обслуживание кабинетов новой модификации общеобразовательных школ;
18 000 тысяч тенге - на установку камер видеонаблюдения в общеобразовательных школах;
6 000 тысяч тенге- на установку камер видеонаблюдения в дошкольных организациях;
2 100 тысяч тенге- на снижение оплаты за питание в дошкольных организациях образования получающим адресную социальную помощь;
5 460 тысяч тенге- на обеспечение гарантированного социального пакета для детей из малоообеспеченных семей;
131 295 тысяч тенге- на реализацию государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования;
5 683 тысяч тенге- на увеличение ежегодного оплачиваемого трудового отпуска продолжительностью 42 календарных дней педагогических работников до 56 дней в дошкольных организациях;
188 977 тысяч тенге- на доплату учителям организаций образования, реализующим учебные программы начального, основного и общего среднего образования за работу в условиях обновленного содержания образования;
2 258 тысяч тенге- на увеличение размеров должностных окладов педагогов-психологов школ;
7 234 тысяч тенге-на доплату за преподавание на английском языке предметов естественно –математического направления;
3 162 тысяч тенге-на выплату доплаты учителям со степенью магистра;
1 093 тысяч тенге-на выплату доплаты учителям, за наставничество молодым учителям;
1 316 тысяч тенге-на увеличение размеров доплаты за классное руководство работникам организаций начального, основного и общего среднего образования;
889 тысяч тенге-на увеличение размеров доплаты за проверку тетрадей, письменных работ работникам организаций начального, основного и общего среднего образования;
3 018 тысяч тенге-на увеличение ежегодного оплачиваемого трудового отпуска продолжительностью 42 календарных дней до 56 дней педагогических работников;
24 791 тысяч тенге- на выплату государственной адресной социальной помощи;
6 430 тысяч тенге- на содействие занятости населения:

нәтижелі жұмыспен қамту және жаппай кәсіпкерлікті дамытуға- 42 680 мың теңге;
спорт объектілерін дамытуға- 18 860 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтарының балалары үшін қашықтықтан оқытуды ұйымдастыруға- 20 156 мың теңге;
төтенше жағдай кезеңінде халықтың жекелеген санаттарын азық-түлік-тұрмыстық жиынтығымен қамтамасыз етуге- 18 600 мың теңге;
Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға – 3 767 мың теңге.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 8 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 13.03.2020 № 280 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 09.04.2020 № 302 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 19.06.2020 № 308 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.08.2020 № 326 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 02.11.2020 № 343 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.12.2020 № 357 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
9. 2020 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтер бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін:
мемлекеттік халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін жұмыскерлердің жалақысына қосымша ақылар белгілеуге- 211 мың теңге;
мемлекеттік мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға- 44 727 мың теңге;
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге- 1 803 мың теңге;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елдi мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға- 149 694 мың теңге;
мектепке дейінгі ұйымдарда бейнебақылау камераларын орнатуға- 6 000 мың теңге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында атаулы әлеуметтік көмек алушыларға тамақтану төлемін төмендетуге- 1 504 мың теңге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға- 42 873 мың теңге;
мектепке дейінгі ұйымдарда педагогикалық қызметкерлердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын 42 күнтізбелік күннен ұзақтығы 56 күнге дейін ұлғайтуға- 5 120 мың теңге;
елді мекендердің көшелерін күрделі жөндеуге- 5 000 мың теңге;
мектепке дейінгі тәрбие ұйымдарын ағымдағы жөндеуге –7 398 мың теңге;
дендрологиялық жоспарлар әзірлеуге- 14 730 мың теңге;
автомобиль жолдарын орташа жөндеудің сметалық есебін дайындауға- 7 350 мың теңге;

42 680 тысяч тенге- на продуктивной занятости и массового предпринимательства:
18 860 тысяч тенге- на развитие спорта;
20 156 тысяч тенге- на организацию дистанционного обучения для детей из социально - уязвимого слоя населения;
18 600 тысяч тенге – на обеспечение продуктово-бытовым набором отдельных категорий населения на период чрезвычайного положения;
3 767 тысяч тенге - на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі".
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными решениями Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 13.03.2020 № 280 (вводится в действие с 01.01.2020); от 09.04.2020 № 302 (вводится в действие с 01.01.2020); от 19.06.2020 № 308 (вводится в действие с 01.01.2020); от 20.08.2020 № 326 (вводится в действие с 01.01.2020); от 02.11.2020 № 343 (вводится в действие с 01.01.2020); от 11.12.2020 № 357 (вводится в действие с 01.01.2020).
9. Предусмотреть в районном бюджете на 2020 год целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов:
211 тысяч тенге- на установление доплат к заработной плате работников, предоставляющих специальные социальные услуги в государственных организациях социальной защиты населения;
44 727 тысяч тенге- на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций дошкольного образования;
1 803 тысяч тенге- на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений;
149 694 тысяч тенге- на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі";
6 000 тысяч тенге-на установку камер видеонаблюдения в дошкольных организациях;
1 504 тысяч тенге-на снижение оплаты за питание в дошкольных организациях образования получающим адресную социальную помощь;
42 873 тысяч тенге- на реализацию государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования;
5 210 тысяч тенге- на увеличение ежегодного оплачиваемого трудового отпуска продолжительностью 42 календарных дней педагогических работников до 56 дней работников дошкольных организации;
5 000 тысяч тенге- на капитальный ремонт улиц населенных пунктов;
7 398 тысяч тенге- на текущий ремонт объектов дошкольного воспитания;
14 730 тысяч тенге -на разработку дендрологических планов;
7 350 тысяч тенге - на разработку сметной документации на средний ремонт автомобильных дорог;

елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге - 5 000 мың теңге;
білім беру ұйымдарының күрделі шығыстарына-3 000 мың теңге;
Мәдениет ұйымдарының күрделі шығыстарына -2 000 мың теңге;
елді мекендердің көшелерін жарықтандыру және абаттандыру жұмыстарының сметалық есебін дайындауға -10 000 мың теңге.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 9 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 13.03.2020 № 280 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 19.06.2020 № 308 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.08.2020 № 326 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 02.11.2020 № 343 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.12.2020 № 357 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
10. 2020 жылға арналған Ырғыз аудандық жергілікті атқарушы органының резерві сомасы 5 000 мың теңге болып бекітілсін.
Ескерту. 10 тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 02.11.2020 № 343 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
11. 2020 жылға арналған Ырғыз аудандық бюджетін атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын аудандық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4- қосымшаға сәйкес бекітілсін.

5 000 тысяч тенге- на обеспечение санитарии населенных пунктов;
3 000 тысяч тенге-на капитальные расходы организаций образования;
2 000 тысяч тенге-на капитальные расходы организаций культуры;
10 000 тысяч тенге -на разработку сметного расчета работ по освещению и благоустройству улиц населенных пунктов.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решениями Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 13.03.2020 № 280 (вводится в действие с 01.01.2020); от 19.06.2020 № 308 (вводится в действие с 01.01.2020); от 20.08.2020 № 326 (вводится в действие с 01.01.2020); от 02.11.2020 № 343 (вводится в действие с 01.01.2020); от 11.12.2020 № 357 (вводится в действие с 01.01.2020).
10. Утвердить резерв местного исполнительного органа Иргизского района на 2020 год в сумме 5 000 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным решением Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 02.11.2020 № 343 (вводится в действие с 01.01.2020).
11. Утвердить перечень районных бюджетных программ , не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2020 год, согласно приложению 4.

12. "Ырғыз аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Ақтөбе облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді оны ресми жариялағаннан кейін Ырғыз ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
13. Осы шешім 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ырғыз аудандық
мәслихатының сессия төрағасы
В. Машина
Ырғыз аудандық
мәслихатының хатшысы
К. Қосаяқов

12. Государственному учреждению "Аппарат Иргизского районного маслихата" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции Актюбинской области;
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе акимата Иргизского района после его официального опубликования.
13. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2020 года.
Председатель сессии Иргизского
районного маслихата
В. Машина
Секретарь Иргизского
районного маслихата
К. Қосаяқов