Спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін бекіту туралы
Қарағанды облысының әкімдігінің 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 76/01 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 31 желтоқсанда № 5643 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2014 жылғы 3 шілдедегі "Дене шынықтыру және спорт туралы" заңдарына, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің "Қазақстан Республикасында спорт түрлерін саралау қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 26 шілдедегі № 216 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №15509 болып тіркелген) сәйкес Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Қарағанды облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын мәселелерге қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылауды облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрілігі
Қарағанды облысы әкімдігінің
2021 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 76/01
қаулысына қосымша
Қарағанды облысының спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қарағанды облысының әкімдігінің 30.11.2023 № 87/01 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Топтардың атауы
Олимпиадалық емес спорт түрлерінің атауы
Жазғы олимпиадалық спорт түрлерінің атауы
Қысқы олимпиадалық спорт түрлерінің атауы
Паралимпиадалық спорт түрлерінің атауы
Ұлттық спорт түрлерінің атауы
"А" тобы
1
Пауэрлифтинг
Жеңіл атлетика
Конькимен жүгіру спорты
Бочча
Қазақ күресі
2
Таэквондо ИТФ (I.T.F.)
Байдарка мен каноэде есу
Биатлон
Волейболды отырып ойнау
Жекпе-жек
3
Спорттық бағдарлау
Жүзу
Голбол
Тоғызқұмалақ
4
Nomad MMA
Дзюдо
Пара дзюдо
5
Кикбоксинг
Бокс
Пара жеңіл атлетика
6
Гір спорты
Үстел теннисі
Пара үстел теннисі
7
Кеме модельдеу спорты
Әртістік жүзу (Үйлесімді жүзу)
Пара пауэрлифтинг
8
Президенттік көпсайыс (Полиатлон)
Академиялық есу
Пара жүзу
9
Сурдо таеквондо WТ
Қазіргі бессайыс
Пара оқ ату
10
Дойбы (Паралимпиадалық емес)
Еркін күрес
11
Арбадағы би
Ауыр атлетика
12
Шахмат (Паралимпиадалық емес)
Грек-рим күресі
13
Армрестлинг (Паралимпиадалық емес)
14
Тоғызқұмалақ (Паралимпиадалық емес)
"В" тобы
1
Жауынгерлік жекпе-жектің аралас түрлері (ММА)
Футбол
Конькимен мәнерлеп сырғанау
Асық ату
2
Спорттық самбо
Баскетбол
Шайбалы хоккей
Дәстүрлі садақ ату
3
Қоян-қолтық ұрыс
Спорттық гимнастика
Шорт-трек
Бәйге
4
Сурдо жүзу
Қол добы
Аударыспақ
5
Ашихара-каратэ
Теннис
Көкпар
6
Кекушинкай каратэ
Классикалық волейбол
7
Шахмат
Спорттық құзға өрмелеу
8
Киокушинкай-кан каратэ
Батуттық гимнастика
9
Спорттық акробатика
Велотрек
10
Дойбы
Таеквандо WTF
11
Джиу-джитсу
Суға секіру
12
Грэпплинг UWW
Бадминтон
13
Спорттық туризм
Әйелдер күресі
14
Шинкиокушинкай каратэ
Көркем гимнастика
15
Авиация спорты (Парашюттік спорт)
Велосипед спорты (тас жол)
16
Автомотоспорт (ұлттық дәрежедегі картинг)
Нысана көздеу
17
Бодибилдинг
Су добы
18
Кураш
Семсерлесу
19
Сурдо жеңіл атлетика
Садақ ату
20
Авиация спорты (авиамоделдік спорт)
21
Футзал
22
Панкратион
23
Каратэ (WКF)
24
Би спорты (спорттық би)
25
Қол күресі
26
Белбеу күрес
27
Тәжірибелік ату
28
Пенчак силат
29
Сурдо футзал
30
Каратэ-до шотокан
31
Сурдо шахмат
32
Сурдо футбол
33
Грэпплинг (AIGA нұсқасы)
"С" тобы
1
Альпинизм
Ат спорты
Шаңғы жарыстары
Жамбы ату
2
Жауынгерлік самбо
Ашық суда жүзу
Тенге ілу
3
Черлидинг
Триатлон
4
Таеквон-до GTF
Маунтинбайк
5
Бильярд
Желкенді қайық спорты
6
Ушу
7
Пилондағы спорт
8
Барлық стилдегі каратэ
9
Комбат дзю-дзютцу
10
Каратэ-до кекушинкай (КWF)
11
Автомотоспорт (мотоцикл кросы)
12
Фунакоши каратэ
13
Эстетикалық топтық гимнастика
Аббревиатуралардың түсіндірмесі:
ИТФ (I.T.F.) - Интернейшнал таеквондо Федерейшн (Іnternational. Taekwondo. Federation.)
MMA - Миксд Мартиал Артс (Mixed Martial Arts);
WT - Уолд таеквондо (World Taekwondo);
UWW - Юнайтед Уолд Врестлинг (United World Wrestling);
WKF - Уолд каратэ Федерейшн (World Karate Federation);
AIGA - Аматэур Интернейшнал Греплинг Ассосейшн (Amateur Іnternational Grappling Association);
GTF - Глобал таеквондо Федерейшн (Global Taekwondo Federation).
KWF - Киокушин Уолд Федерейшн (Kyokushin World Federation);
WTF - Уолд таеквондо Федерейшн (World Taekwondo Federation).

Об утверждении регионального перечня приоритетных видов спорта
Постановление акимата Карагандинской области от 30 декабря 2019 года № 76/01. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 31 декабря 2019 года № 5643.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте", приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 216 "Об утверждении Правил ранжирования видов спорта в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №15509), акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить региональный перечень приоритетных видов спорта, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление физической культуры и спорта Карагандинской области" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению
акимата Карагандинской области
от "30" декабря 2019 года
№ 76/01
Региональный перечень приоритетных видов спорта Карагандинской области
Сноска. Приложение – в редакции постановления акимата Карагандинской области от 30.11.2023 № 87/01 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование групп
Наименование неолимпийских видов спорта
Наименование летних олимпийских видов спорта
Наименование зимних олимпийских видов спорта
Наименование паралимпийских видов спорта
Наименование национальных видов спорта
Группа "А"
1
Пауэрлифтинг
Легкая атлетика
Конькобежный спорт
Бочча
Казакша курес
2
Таэквондо ИТФ (I.T.F.)
Гребля на байдарках и каноэ
Биатлон
Волейбол сидя
Единоборство
3
Спортивное ориентирование
Плавание
Голбол
Тогызкумалак
4
Nomad MMA
Дзюдо
Пара дзюдо
5
Кикбоксинг
Бокс
Пара легкая атлетика
6
Гиревой спорт
Настольный теннис
Пара настольный теннис
7
Судомодельный спорт
Артистической плавание (синхронное плавание)
Пара пауэрлифтинг
8
Президентское многоборье (полиатлон)
Академическая гребля
Пара плавание
9
Сурдо таеквондо WТ
Современное пятиборье
Пара пулевая стрельба
10
Шашки (непаралимпийский)
Вольная борьба
11
Танцы на колясках (непаралимпийский)
Тяжелая атлетика
12
Шахматы (непаралимпийский)
Греко-римская борьба
13
Армрестлинг (непаралимпийский)
14
Тогызкумалак (непаралимпийский)
Группа "В"
1
Смешанные виды боевого единоборства (ММА)
Футбол
Фигурное катание на коньках
Асық ату
2
Спортивное самбо
Баскетбол
Хоккей с шайбой
Традиционная стрельба из лука
3
Рукопашный бой
Спортивная гимнастика
Шорт-трек
Байге
4
Сурдо плавание
Гандбол
Аударыспак
5
Ашихара-каратэ
Теннис
Кокпар
6
Кекушинкай каратэ
Классический волейбол
7
Шахматы
Спортивное скалолазание
8
Киокушинкай-кан каратэ
Батутная гимнастика
9
Спортивная акробатика
Велотрек
10
Шашки
Таеквандо WTF
11
Джиу-джитсу
Прыжки в воду
12
Грэпплинг UWW
Бадминтон
13
Спортивный туризм
Женская борьба
14
Каратэ шинкиокушинкай
Художественная гимнастика
15
Авиационный спорт (парашютный спорт)
Велосипедный спорт (шоссе)
16
Автомотоспорт (картинг национального класса)
Пулевая стрельба
17
Бодибилдинг
Водное поло
18
Кураш
Фехтование
19
Сурдо легкая атлетика
Стрельба из лука
20
Авиационный спорт (авиамодельный спорт)
21
Футзал
22
Панкратион
23
Каратэ (WКF)
24
Танцевальный спорт (спортивный танец)
25
Армрестлинг
26
Борьба на поясах
27
Практическая стрельба
28
Пенчак силат
29
Сурдо футзал
30
Каратэ-до шотокан
31
Сурдо шахматы
32
Сурдо футбол
33
Грэпплинг (версия AIGA)
Группа "С"
1
Альпинизм
Конный спорт
Лыжные гонки
Жамбы ату
2
Боевое самбо
Плавание на открытой воде
Тенге илу
3
Черлидинг
Триатлон
4
Таеквон-до GTF
Маунтинбайк
5
Бильярд
Парусный спорт
6
Ушу
7
Спорт на пилоне
8
Всестилевое каратэ
9
Комбат дзю-дзютцу
10
Каратэ-до кекушинкай (КWF)
11
Автомотоспорт (мотоциклетный кросс)
12
Фунакоши каратэ
13
Эстетическая групповая гимнастика
Расшифровка аббревиатур:
ИТФ (I.T.F.) - Интернейшнал таеквондо Федерейшн (Іnternational. Taekwondo. Federation.)
MMA - Миксд Мартиал Артс (Mixed Martial Arts);
WT - Уолд таеквондо (World Taekwondo);
UWW - Юнайтед Уолд Врестлинг (United World Wrestling);
WKF - Уолд каратэ Федерейшн (World Karate Federation);
AIGA - Аматэур Интернейшнал Греплинг Ассосейшн (Amateur Іnternational Grappling Association);
GTF - Глобал таеквондо Федерейшн (Global Taekwondo Federation).
KWF - Киокушин Уолд Федерейшн (Kyokushin World Federation);
WTF - Уолд таеквондо Федерейшн (World Taekwondo Federation).