Железин ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 2019 жылғы 3 шілдедегі № 354/6 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 11 шілдеде № 6474 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Железин аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Железин ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың аграрлық мәселелер және экология жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы Т. Сарсенов
Аудандық мәслихаттың хатшысы П. Лампартер
Железин аудандық
мәслихатының 2019 жылғы 3
шілдедегі № 354/6 шешімімен
бекітілді
Железин ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Железин ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, олардың иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Железинскому району на 2019 - 2020 годы
Решение маслихата Железинского района Павлодарской области от 3 июля 2019 года № 354/6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 11 июля 2019 года № 6474
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Железинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Железинскому району на 2019 - 2020 годы.
2. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по аграрным вопросам и экологии.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата Т. Сарсенов
Секретарь районного маслихата П. Лампартер
Утвержден
решением Железинского
районного маслихата
от 3 июля 2019 года № 354/6
План по управлению пастбищами и их использованию
по Железинскому району на 2019 - 2020 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Железинскому району на 2019 - 2020 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев–пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

3. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың жойылу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданды.
4. Жоспардың мазмұны:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Железин ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Железин ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Железин ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Железин ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Железин ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Железин ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
5. Ауданның табиғи–климаттық ерекшеліктеріне байланысты жайылымдар табиғи жайылымдарға жатады. Мәдени және аридті жайылымдар жоқ.
Гидрографиялық тұрғыдан ауданда қолайлы жағдай бар, өйткені аудан бойымен Ертіс өзені ағып өтеді, оның көптеген ағыстары, жеңдері бар. Сондай-ақ Башмачное, Подстарое, Кызылтуз көлдері бар.
Аудан аумағында оңтүстік қара топырақты аймақ топырағы басым. 20 тұқымдасқа және 70 түрге жататын кең таралған гүл өсімдіктерінің 120 түрі бар. Ең көп тараған тұқымдастар: дәнді және астрагүл шөптері.
Жайылымдық жерлердің орташа өнімділігі 3,33 центнерді құрайды. Жайылымдық мал азығының қоры 170-180 күн жайылымдық кезеңде қолданылады.
6. Железин ауданы Павлодар облысының солтүстік бөлігінде орналасқан. Солтүстіктен Ресей Федерациясының Омбы облысымен, солтүстік-шығыстан Ресей Федерациясының Новосібір облысымен, оңтүстіктен Тереңкөл ауданымен, шығыстан Ертіс өзенімен Павлодар облысының Ертіс ауданынан бөлінген. Әкімшілік орталығы–Железинка ауылы, Павлодар қаласынан 177 шақырым жерде орналасқан. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі 12 ауылдық округте орналасқан 33 ауылдық елді мекеннен тұрады.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Железинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Железинского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Железинского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Железинского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Железинского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Железинского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
5. Пастбища, в связи с природно–климатической особенностью района относится к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ нет.
В гидрографическом отношении район имеет выгодное положение, так как вдоль района протекает река Иртыш, которая имеет многочисленные протоки, рукава. Имеются также озҰра: Башмачное, Подстарое, Кызылтуз.
На территории района преобладают почвы подзоны южных черноземов. Насчитывается примерно 120 видов широко распространенных цветковых растений, относящийся к 20 семействам и 70 родам. Наибольшее распространение получили семейства: зерновые и астроцветные травы.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,33 центнеров. Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
6. Железинский район расположен в северной части Павлодарской области. С севера граничит с Омской областью Российской Федерации, с северо-востока с Новосибирской областью Российской Федерации, с юга–с Теренкольским районом, с востока отделҰн рекой Иртыш от Иртышского района Павлодарской области. Административный центр–село Железинка, находится в 177 километрах от города Павлодар. Административно-территориальное деление состоит из 33 сельских населенных пунктов расположенных в 12 сельских округах.

Ауданның климаты күрт континентальді, қысы суық, жазы ыстық. Қаңтарда орташа температурасы минус 18 градус Цельсийден минус 19 градус Цельсийге дейін, шілдеде 19 градус Цельсийден плюс 20 градус Цельсийге дейін. Орташа жылдық жауын-шашын мөлшері – 275,5 миллиметр, кейде 300 миллиметрге дейін. Жауын-шашынның ең көп мөлшері маусым-шілде соңында, кейде тамызда түседі. Жауын-шашынның едәуір бөлігі жылдың жылы мезгілінде келеді, бірақ олар жиі нөсер түрінде түседі, сондықтан ылғал топыраққа түспейді. Вегетация кезеңінде өсімдік ылғалдың тапшылығын сезінеді. Қар жамылғысы 10 сантиметрге дейін қараша соңында орташа есеппен белгіленеді, ең жоғары биіктікке қараша соңында жетеді, ең жоғары биіктікке ақпан соңында - наурыз басында жетеді.
7. Аудан жерлерінің жалпы жер көлемі 766771,98 гектар (бұдан әрі-га), соның ішінде жайылымдар – 116869,23 га.
Санаттары бойынша жерлер келісідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 377728,61 га;
елді мекендердің жерлері – 127271,49 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 4479,35 га;
орман қорының жерлері – 41594,00 га;
су қорының жерлері – 2543,00 га;
қордағы жерлері – 213155,54 га.
Железин ауданында жер балансының мәліметтері бойынша жалпы ауданы 368,1 мың га 239 ауыл шаруашылығы құрылымдары есепте тұр, оның ішінде жайылымдар 377603,1 мың га, оның ішінде:
- 153 шаруа және фермер қожалықтары 156421,38 мың га, оның ішінде жайылым 48230,73 мың га;
- 36 шаруашылық серіктестік, акционерлік қоғам мен ауыл шаруашылық кооперативтері 198516,69 мың га, оның ішінде жайылымдар – 57672,1 мың га;
- басқа 49 кәсіпорын (азаматтар) 13580,54 мың га, оның ішінде жайылымдар 10966,40 мың га.
8. Аудан аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малдары тағайындалған жерлерде бағылады.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 29777 бас ірі қара мал, 41483 бас қой-ешкі, 9028 жылқы құрайды.
10. Аудан аумағында ветеринариялық-санитарлық 52 объект жұмыс істейді, соның ішінде 40 мал көміндісі, 12 мал дәрігерлік пункт.
11. Железин ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Железин ауданы бойынша
2019 - 2020 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің
меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Железин ауданы
аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Железин ауданы бойынша
2019 - 2020 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Железин ауданы аумағында жайылым айнылымдарының қолайлы схемалары
Железин ауданы бойынша
2019 - 2020 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Железин ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық
жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары,
жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Железин ауданы бойынша
2019 - 2020 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Железин ауданының аумағында жайылым пайдаланушылардың
су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне
(көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру
каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Железин ауданы бойынша
2019 - 2020 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Железин ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке (немесе) заңды тұлғалардың
ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды
қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Железин ауданы бойынша
2019 - 2020 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Железин ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен
қамтамасыз етілген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналыстыру схемасы
Железин ауданы бойынша
2019 - 2020 арналған жылға
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Р/с №
Ауылдық округтің атауы
Жайылымдарға малдарды айдап шығару мерзімі
Жайылымдардан малдарды қайтару мерзімі
1
Ақтау ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
2
Алакөл ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
3
Башмачин ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
4
Веселорощин ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
5
Еңбекші ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
6
Железин ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
7
Қазақстан ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
8
Лесной ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
9
Михайлов ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
10
Новомир ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
11
Озерный ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
12
Прииртышск ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі

Климат района резкоконтинентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. Средняя температура января минус 18 градусов Цельсия до минус 19 градусов Цельсия, июля плюс 19 градусов Цельсия до плюс 20 градусов Цельсия. Среднее годовое количество осадков – 275,5 миллиметров, иногда до 300 миллиметров. Максимальное количество осадков выпадает в конце июня-июля, иногда в августе. Значительная часть дождей приходится на теплое время года, но выпадают они чаще в виде ливня, поэтому влага не успевает просачиваться в почву. В период вегетации растения ощущают дефицит влаги. Снежный покров мощностью до 10 сантиметров устанавливается в среднем в конце ноября, максимальной высоты достигает в конце ноября, максимальной высоты достигает в конце февраля-начале марта.
7. Общая площадь земель района 766771,98 гектаров (далее – га), из них пастбищные земли – 116869,23 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 377728,61 га;
земли населенных пунктов – 127271,49 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 4479,35 га;
земли лесного фонда – 41594,00 га;
земли водного фонда – 2543,00 га;
земли запаса – 213155,54 га.
В Железинском районе всего по данным земельного баланса числится 239 сельскохозяйственных формирований на общей площади 368,1 тыс.га, в том числе пастбищ 377603,1 тыс. га, из них:
- крестьянских и фермерских хозяйств 153 на площади 156421,38 тыс. га, в том числе пастбищ 48230,73 тыс.га;
- хозяйственных товариществ, акционерных обществ и сельхоз кооперативов 36 на площади 198516,69 тыс.га, в том числе пастбищ 57672,1 тыс.га;
- других предприятий (граждан) 49 на площади 13580,54 тыс.га, в том числе пастбищ 10966,40 тыс.га.
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района составляет: 29777 голов крупного рогатого скота, 41483 голов мелкого рогатого скота, 9028 лошадей.
10. В районе действуют 52 ветеринарно-санитарных объектов, из них 40 скотомогильник, 12 ветеринарных пунктов.
11. В Железинском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Железинскому району
на 2019 - 2020 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Железинского района
в разрезе категорий земель, собственников земельных участков
и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Железинскому району
на 2019 - 2020 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Железинского района
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Железинскому району
на 2019 - 2020 годы
Карта Железинского района с обозначением внешних и внутренних границ
и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Железинскому району
на 2019 - 2020 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточниками
(озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным
каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно
норме потребления воды на территории Железинского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Железинскому району
на 2019 - 2020 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья
сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических
лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его
на предоставляемые пастбища Железинского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Железинскому району
на 2019 - 2020 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при сельском округе Железинского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Железинскому району
на 2019 - 2020 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Актауский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
2
Алакольский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
3
Башмачинский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
4
Веселорощинский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
5
Енбекшинский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
6
Железинский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
7
Казахстанский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
8
Лесной сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
9
Михайловский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
10
Новомирский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
11
Озерновский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
12
Прииртышский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября