Ертіс ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 2019 жылғы 28 маусымдағы № 181-41-6 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 11 шілдеде № 6473 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Ертіс аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Ертіс ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ертіс аудандық мәслихатының бюджет, әлеуметтік саясат және заңдылық жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Л. Гунжель
Аудандық мәслихат хатшысы Б. Шингисов
Ертіс аудандық мәслихатының
2019 жылғы "28" маусымдағы
№ 181-41-6 шешімімен
бекітілген
Ертіс ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Ертіс ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың жойылу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
3. Жоспардың мазмұны:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ертіс ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Ертіс ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Иртышскому району на 2019 - 2020 годы
Решение маслихата Иртышского района Павлодарской области от 28 июня 2019 года № 181-41-6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 11 июля 2019 года № 6473
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Иртышский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Иртышскому району на 2019 - 2020 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Иртышского районного маслихата по бюджету, социальной политике и законности.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Л. Гунжель
Секретарь районного маслихата Б. Шингисов
Утвержден
решением Иртышского
районного маслихата от "28"
июня 2019 года № 181-41-6
План по управлению пастбищами и их использованию
по Иртышскому району на 2019 - 2020 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Иртышскому району на 2019 - 2020 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Иртышского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Иртышского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;

3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Ертіс ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Ертіс ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Ертіс ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Ертіс ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
5. Ертіс ауданы Павлодар облысының солтүстік бөлігінде орналасқан, солтүстік - батысында Ресей Федерациясымен, солтүстік - шығысында Железин, оңтүстік - батысында Ақтоғай аудандарымен шектеседі. Аудан орталығы – Ертіс ауылы. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі 3 ауылдан және 9 ауылдық округтерден тұрады.
Климат тым континенттік, қыс айтарлықтай суық, жаз ыстық. Қаңтарда ауаның жарты жылдық температурасы – Цельсий бойынша минус 25 - 40 градус, шілдеде – Цельсий бойынша плюс 25 - 30 градус. Жауын-шашынның жарты жылдық көлемі – 100 бастап 150 миллиметрге дейін.
6. Ертіс ауданы жерлерінің жалпы алаңы 1019019,9 гектар (бұдан әрі – га), соның ішінде жайылымдар – 498424,7 га, суландырылған жайылымдар – 247776,1 га.
Жерлер категория бойынша келесідей бөлінеді:

3) карту Иртышского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Иртышского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Иртышского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Иртышского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
5. Иртышский район расположен в северной части Павлодарской области и граничит: на северо-западе с Российской Федерацией, на северо-востоке с Железинским, на юго-западе с Актогайским районами. Районный центр – село Иртышск. Административно-территориальное деление состоит из 3 сел и 9 сельских округов.
Климат резкоконтинентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха - от минус 25 до минус 40 градусов по Цельсию, в июле - от плюс 25 до плюс 30 градусов по Цельсию. Среднегодовой размер осадков - от 100 до 150 миллиметров.
6. Общая площадь земель Иртышского района 1019019,9 гектаров (далее - га), из них пастбищные земли – 498424,7 га, обводненные пастбища –247776,1 га. По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 525834,55 га;
елдi мекен жерлерi – 178935,38 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 2115,63 га;
орман қорының жерлерi – 4859,0 га;
су қорының жерлерi – 20257,3 га;
босалқы жерлері – 226320,95 га.
7. Жайылымдар табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдар болып табылады. Екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Ертіс ауданының аумағында терең қайнаған, қарашірігі аз, қуаттығы аз, аз құмды топырақ, шоғарланған жер пайдалану негізінде оңтүстік бөлігінде, қара қоңыр сортаң қарашірігі аз, қуаттығы аз, аз құмды топырақ және қара қоңыр жай қарашірігі аз, қуаттығы аз, аз құмды топырақ біртекті емес алқаптары барлық жер пайдалану бөлініп орналастырған.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/га.
Жайылымдардағы жемдердің қоры ұзақтығы 180 - 200 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
8. Ертіс аудан аумағындағы негізгі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Аудан тұрғындарының мал басы елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
9. Ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: жеке тұлғаларда – 15084 бас ірі қара мал, 29494 бас ұсақ мал, 7948 бас жылқы; шааруашылық (фермерлік) және заңды тұлғаларда – 12200 бас ірі қара мал, 7518 бас ұсақ мал, 8674 бас жылқы. Жалпы Ертіс ауданы бойынша 27284 бас ірі қара мал, 37012 бас ұсақ мал, 16622 бас жылқы бар.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
ірі қара мал 49 үйір;
ұсақ мал 37 отар;
жылқылар 31 табын.
11. Ертіс ауданы аумағында 42 ветеринарлық-санитарлық объектілері қызмет істейді, соның ішінде 26 мал көмінділері, 16 мал дәрігерлік пункттер.
12. Ертіс ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Ертіс ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің
меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ертіс ауданы
аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ертіс ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Ертіс ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ертіс ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Ертіс ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық
жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары,
жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Ертіс ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Ертіс ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес
жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе
суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ертіс ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Ертіс ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың
ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды
қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ертіс ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ертіс ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен
қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ертіс ауданы бойынша
2019 - 2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың
маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды
пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Р/с №
Ауылдық округ, ауыл атауы
Жайылымдарға малдардың айдап шығару мерзімі
Жайылымдардан малдардың қайтару мерзімі
1
Ағашорын ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
2
Аманкелді ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
3
Байзақов ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
4
Голубовка ауылы
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
5
Ертіс ауылы
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
6
Қарақұдық ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
7
Қоскөл ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
8
Қызылжар ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
9
Майқоңыр ауылы
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
10
Панфилов ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
11
Северный ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
12
Сілеті ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі

земли сельскохозяйственного назначения – 525834,55 га;
земли населенных пунктов – 178935,38 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 2115,63 га;
земли лесного фонда – 4859,0 га;
земли водного фонда – 20257,3 га;
земли запаса – 226320,95 га.
7. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью, относятся к природным. Культурных и аридных пастбищ нет.
На территории Иртышского района наиболее распространены темно-каштановые глубоко вскипающие малогумусные маломощные супесчаные почвы, сосредоточенные в основном в южной части землепользования, темно-каштановые остаточно солонцеватые малогумусные маломощные супесчаные и темно-каштановые обыкновенные малогумусные маломощные супесчаные, рассредоточенные по всему землепользованию неоднородными массивами.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180 -200 дней.
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных: у физических лиц – 15084 головы крупного рогатого скота, 29494 голов мелкого рогатого скота, 7948 голов лошадей; у крестьянских хозяйств (фермерских хозяйств) и юридических лиц – 12200 голов крупного рогатого скота, 7518 голов мелкого рогатого скота, 8674 голов лошадей. В целом по Иртышскому району 27284 голов крупного рогатого скота, 37012 головы мелкого рогатого скота, 16622 голов лошадей.
10. Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
49 стад крупного рогатого скота;
37 отар мелкого рогатого скота;
31 табун лошадей.
11. В Иртышском районе действуют 42 ветеринарно-санитарных объекта, из них 26 скотомогильников, 16 ветеринарных пунктов.
12. В Иртышском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Иртышскому
району на 2019 - 2020 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Иртышского района
в разрезе категорий земель, собственников земельных участков
и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Иртышскому
району на 2019 - 2020 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Иртышского района
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Иртышскому
району на 2019 - 2020 годы
Карта Иртышского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей
пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Иртышскому
району на 2019 - 2020 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам
(озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным
каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно
норме потребления воды на территории Иртышского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Иртышскому
району на 2019 - 2020 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья
сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц,
у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на
предоставляемыепастбища на территории Иртышского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Иртышскому
району на 2019 - 2020 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, необеспеченных пастбищами,
расположенными при сельском округе на территории Иртышского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Иртышскому
району на 2019 - 2020 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование села, сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Агашорынский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
2
Амангельдинский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
3
Байзаковский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
4
село Голубовка
Первая декада мая
Третья декада октября
5
село Иртышск
Первая декада мая
Третья декада октября
6
Каракудукский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
7
Коскольский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
8
Кызылжарский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
9
село Майконыр
Первая декада мая
Третья декада октября
10
Панфиловский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
11
Северный сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
12
Селетинский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября