2020-2022 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 39-2 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 27 желтоқсанда № 5912 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2021 жылғы 31 наурыздағы № 3-5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 31.03.2021 № 3-5 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Орал қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2020-2022 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2020 жылға арналған бюджет мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 53 792 971 мың теңге:
салықтық түсімдер – 28 868 947 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 277 574 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 5 423 020 мың теңге;
трансферттер түсімі – 19 223 430 мың теңге;
2) шығындар – 65 811 206 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 920 325 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 1 108 486 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 188 161 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -12 938 560 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 12 938 560 мың теңге:
қарыздар түсімі – 16 552 993 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 4 830 881 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 216 448 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 23.12.2020 № 56-2 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2020 жылға арналған қалалық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы шешімнің 4, 6-тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 4 желтоқсандағы "2020-2022 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7-бабы басшылыққа алынсын.
4. 2020 жылға арналған облыстық мәслихатпен белгіленген кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер бойынша есептелсін:
1) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 72,5% мөлшерде есепке алынады;
2) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 100% мөлшерде есепке алынады;

О городском бюджете на 2020-2022 годы
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 27 декабря 2019 года № 39-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 27 декабря 2019 года № 5912. Утратило силу решением Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 31 марта 2021 года № 3-5
Сноска. Утратило силу решением Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 31.03.2021 № 3-5 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2020-2022 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2020 год в следующих объемах:
1) доходы – 53 792 971 тысяча тенге:
налоговые поступления – 28 868 947 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 277 574 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 5 423 020 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 19 223 430 тысяч тенге;
2) затраты – 65 811 206 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 920 325 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 1 108 486 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 188 161 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -12 938 560 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 12 938 560 тысяч тенге:
поступления займов – 16 552 993 тысячи тенге;
погашение займов – 4 830 881 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 216 448 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 23.12.2020 № 56-2 (вводится в действие с 01.01.2020).
2. Поступления в городской бюджет на 2020 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и согласно пунктам 4, 6 настоящего решения.
3. Принять к руководству статью 7 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2019 года "О республиканском бюджете на 2020-2022 годы".
4. Учесть норматив распределения доходов, установленный областным маслихатом на 2020 год по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 72,5 %;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 100%;

3) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 72,5% мөлшерде есепке алынады;
4) әлеуметтік салық қалалық бюджетке 71,7% мөлшерде есепке алынады.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексімен белгіленген тәртіпте пайдаланылады.
6. 2020 жылға арналған қалалық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің қарастырылғаны ескерілсін:
республикалық бюджеттен жалпы сомасы 14 769 556 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 661 823 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 538 306 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын енгізуге – 2 763 мың теңге;
жартылай стационар жағдайында және үй жағдайында қарттар мен мүгедектерге арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуге – 43 946 мың теңге;
тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуге – 2 443 мың теңге;
мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 98 848 мың теңге;
ымдау тілі маманының қызметін көрсетуге – 34 425 мың теңге;
техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдар тiзбесiн кеңейтуге – 47 685 мың теңге;
Spina bifida диагнозымен мүгедек балаларды бір реттік қолданылатын катетерлермен қамтамасыз етуге - 692 мың теңге;
жалақыны ішінара субсидиялауға – 4 500 мың теңге;
жастар практикасына – 98 617 мың теңге;
жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыру үшін гранттарды ұсынуға – 153 092 мың теңге;
мемлекеттік халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін жұмыскерлердің жалақысына қосымша ақылар белгілеуге – 45 079 мың теңге;
мемлекеттік мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 618 725 мың теңге;
орта білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынақтан өткізуге – 828 867 мың теңге;
мемлекеттік орта білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 3 198 342 мың теңге;
мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақы төлеуге – 924 678 мың теңге;
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге – 127 885 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға, салуға және (немесе) реконструкциялауға – 2 382 117 мың теңге;

3) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 72,5%;
4) социальный налог зачисляется в городской бюджет в размере – 71,7%.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственными местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
6. Учесть, что в городском бюджете на 2020 год предусмотрены целевые трансферты и кредиты из вышестоящего бюджета:
республиканского бюджета в общей сумме 14 769 556 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 661 823 тысячи тенге;
на гарантированный социальный пакет – 538 306 тысяч тенге;
на введение стандартов оказания специальных социальных услуг – 2 763 тысячи тенге;
на оказание специальных социальных услуг престарелым и инвалидам в условиях полустационара и в условиях на дому – 43 946 тысяч тенге;
на оказание специальных социальных услуг жертвам бытового насилия – 2 443 тысячи тенге;
на увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами – 98 848 тысяч тенге;
на оказание услуг специалиста жестового языка – 34 425 тысяч тенге;
на расширение перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств – 47 685 тысяч тенге;
на обеспечение катетерами одноразового использования детей инвалидов с диагнозом Spina bifida – 692 тысячи тенге;
на частичное субсидирование заработной платы – 4 500 тысяч тенге;
на молодежную практику – 98 617 тысяч тенге;
на предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей – 153 092 тысячи тенге;
на установление доплат к заработной плате работников, предоставляющих специальные социальные услуги в государственных организациях социальной защиты населения – 45 079 тысяч тенге;
на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций дошкольного образования – 618 725 тысяч тенге;
на апробирование подушевого финансирования организаций среднего образования – 828 867 тысяч тенге;
на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций среднего образования – 3 198 342 тысячи тенге;
на доплату за квалификационную категорию педагогам государственных организаций среднего образования – 924 678 тысяч тенге;
на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений – 127 885 тысяч тенге;
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 2 382 117 тысяч тенге;

инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 1 843 818 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға – 861 865 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 148 486 мың теңге;
қоғамдық жұмысқа – 194 525 мың теңге;
шағын және орта бизнес субъектілерінің салықтық жүктемесін төмендетуге байланысты шығындарды өтеуге – 1 562 952 мың теңге;
Қазақстан Республикасында төтенше жағдай режимінде коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша халықтың төлемдерін өтеуге – 323 866 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік орта және қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 21 211 мың теңге;
облыстық бюджеттен жалпы сомасы 4 452 128 мың теңге:
жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттарға – 24 674 мың теңге;
еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға – 3 765 мың теңге;
әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беруге – 30 750 мың теңге;
автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге – 1 224 364 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 32 373 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға, салуға және (немесе) реконструкциялауға – 854 325 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 702 927 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 1 023 465 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 33 068 мың теңге;
коммуналдық шаруашылығын дамытуға – 9 000 мың теңге;
қала мектептерін кең жолақты интернетпен қамтамасыз ету үшін және жылдамдықты ұлғайтуға – 7 252 мың теңге;
жалпы білім беруге – 506 165 мың теңге;
бюджеттік кредиттердің жалпы сомасы 8 794 685 мың теңге:
жылу, сумен жабдықтауға және су бұру жүйелерін реконструкциялауға және құрылысқа - 734 832 мың теңге;
кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге – 258 150 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға, салуға және (немесе) реконструкциялауға – 7 801 703 мың теңге;
Жұмыспен қамту жол картасы шеңберінде облыстық бюджеттен кредиттердің жалпы сомасы 7 758 308 мың теңге:
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 1 972 277 мың теңге;
қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамытуға – 100 040 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыруға және көгалдандыруға – 1 130 614 мың теңге;

на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 1 843 818 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 861 865 тысяч тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 148 486 тысяч тенге;
на общественные работы – 194 525 тысяч тенге;
на компенсацию потерь в связи со снижением налоговой нагрузки для субъектов малого и среднего бизнеса – 1 562 952 тысячи тенге;
на возмещение платежей населения по оплате коммунальных услуг в режиме чрезвычайного положения в Республике Казахстан – 323 866 тысяч тенге;
на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций среднего и дополнительного образования в сфере физической культуры и спорта – 21 211 тысяч тенге;
из областного бюджета в общей сумме 4 452 128 тысяч тенге:
на государственные гранты на реализацию новых-бизнес идей – 24 674 тысячи тенге;
на краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам – 3 765 тысяч тенге;
на предоставления жилищных сертификатов как социальная помощь – 30 750 тысяч тенге;
на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог и улиц населенных пунктов – 1 224 364 тысячи тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 32 373 тысячи тенге;
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 854 325 тысяч тенге;
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 702 927 тысяч тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 1 023 465 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет детям – 33 068 тысяч тенге;
на развитие коммунального хозяйства – 9 000 тысяч тенге;
для обеспечения школ города высокоскоростным широкополосным интернетом и увеличения скорости – 7 252 тысячи тенге;
на общеобразовательное обучение – 506 165 тысяч тенге;
бюджетные кредиты в общей сумме 8 794 685 тысяч тенге:
на реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения – 734 832 тысячи тенге;
на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов – 258 150 тысяч тенге;
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 7 801 703 тысячи тенге;
в рамках Дорожной карты занятости кредиты из областного бюджета в общей сумме 7 758 308 тысяч тенге:
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 1 972 277 тысяч тенге;
на развитие благоустройства городов и населенных пунктов – 100 040 тысяч тенге;
на благоустройство и озеленение населенных пунктов – 1 130 614 тысяч тенге;

мәдени-демалыс жұмысын қолдауға – 8 624 мың теңге;
ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстарына – 48 192 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 1 384 250 мың теңге;
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу – 2 198 807 мың теңге;
коммуналдық шаруашылығын дамытуға – 800 000 мың теңге;
Жұмыспен қамту жол картасы шеңберінде шараларды қаржыландыру үшін аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттеріне кредит беруге – 115 504 мың теңге.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 23.12.2020 № 56-2 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. Абсолютті көріністегі 2020 жылға арналған қалалық бюджеттен кенттік, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенция көлемдері 382 102 мың теңге сомада белгіленсін:
Зачаган кенті – 228 265 мың теңге;
Круглоозерный кенті – 89 469 мың теңге;
Желаев ауылдық округі – 64 368 мың теңге.
8. 2020 жылға арналған қалалық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
9. 2020 жылға арналған жергілікті атқарушы органдарының резерві 953 543 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 23.12.2020 № 56-2 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. 2020 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен белгіленген мамандар лауазымдарының тізбесіне ауылдық жерлерде қызмет ететін әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет және спорт саласының азаматтық қызметшілеріне осы қызмет түрлерімен қалада айналысатын азаматтық қызметшілердің ставкаларымен салыстырғанда лауазымдық жалақыларын 25%-ға көтеру белгіленсін.
11. 2020 жылға арналған қалалық бюджетті атқару үдерісінде секвестрлендіруге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
12. Орал қалалық мәслихатының тұрақты комиссияларына әр тоқсан сайын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есебін тыңдау жүктелсін.
13. Орал қалалық мәслихаты аппаратының басшысы (С.Давлетов) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.

на поддержку культурно-досуговой работы – 8 624 тысячи тенге;
на капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций – 48 192 тысячи тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 1 384 250 тысяч тенге;
на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов – 2 198 807 тысяч тенге;
на развитие коммунального хозяйства – 800 000 тысяч тенге;
на кредитование бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа для финансирования мер в рамках Дорожной карты занятости – 115 504 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 6 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 23.12.2020 № 56-2 (вводится в действие с 01.01.2020).
7. Установить объемы субвенции, передаваемой из городского бюджета бюджетам поселков, сельских округов на 2020 год в абсолютном выражении в сумме 382 102 тысячи тенге:
поселок Зачаганск – 228 265 тысяч тенге;
поселок Круглоозерный – 89 469 тысяч тенге;
Желаевский сельский округ – 64 368 тысяч тенге.
8. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в городской бюджет на 2020 год не предусматриваются.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2020 год в размере 953 543 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 9 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 23.12.2020 № 56-2 (вводится в действие с 01.01.2020).
10. Установить гражданским служащим социального обеспечения, образования, культуры и спорта, работающим в сельской местности, согласно перечню должностей специалистов определенных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан повышение на 25% должностных окладов по сравнению со ставками гражданских служащих, занимающимися этими видами деятельности в городских условиях с 1 января 2020 года.
11. Утвердить перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения городского бюджета на 2020 год, согласно приложению 4.
12. Поручить постоянным комиссиям Уральского городского маслихата ежеквартально заслушивать отчеты администраторов бюджетных программ.
13. Руководителю аппарата Уральского городского маслихата (С.Давлетов) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции.