Бәйтерек ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек аудандық мәслихатының 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № 40-10 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 20 желтоқсанда № 5901 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" және 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Бәйтерек ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Аудан мәслихат аппаратының басшысы (Г.Терехов) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы С. Голубева
Аудандық мәслихат хатшысы Р. Исмагулов
Бәйтерек ауданы мәслихатының
2019 жылғы 13 желтоқсандағы
№40-10 шешімімен бекітілді
Бәйтерек ауданы бойынша 2019 - 2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Бәйтерек ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылы 28 сәуірде №15090 тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 мамырда №11064 тіркелді) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) осы Жоспардың 1- қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2019-2020 годы
Решение маслихата района Бәйтерек Западно-Казахстанской области от 13 декабря 2019 года № 40-10. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 20 декабря 2019 года № 5901
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Бәйтерек РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2019-2020 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Руководителю аппарата маслихата района (Г.Терехов) обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии С. Голубева
Секретарь районного маслихата Р. Исмагулов
Утвержден
решением маслихата
района Бәйтерек
от 13 декабря 2019 года №40-10
План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2019-2020 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2019-2020 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2) осы Жоспардың 2- қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4 - қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5 - қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6 - қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 7- қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Бәйтерек ауданының әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша 22 ауылдық округтер, 68 ауылдық елді - мекендер бар.
Бәйтерек ауданы аумағының жалпы көлемі 743 407 га, оның ішінде, жайылымдық жерлер – 258 523 га, суармалары жерлер - 31 769 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер -530 558 га;
елді мекендердің жерлері – 98 090 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 8 324 га;
ерекше қорғалатын табиғи аймақтар – 153 га;

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По администиративно-территориальному делению в районе Бәйтерек имеются 22 сельских округов, 68 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории района Бәйтерек 743 407 га, из них пастбищные земли – 258 523 га, орошаемые земли – 31 769 га.
По категориям земель подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения– 530 558 га;
земли населенных пунктов – 98 090 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 8 324 га;
особо охраняемые природные территории – 153 га;

орман қоры жерлері – 35 150 га;
су қорының жерлері – 7354 га;
босалқы жерлер – 63 778 га.
Ауданның климаттық зонасы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -20°С, шілде айында – +24°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 120 түрлер. Соның ішінде, ең көп тараған ақселеу, бетеге және дәнді дақылдар өсімдіктері.
Топырағы қара топырақ, күңгірт-күрең, ашық-күрең, оңтүстікте сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 40-50 см.
Ауданда 1 мал дәрігерлік пункті, 20 қолдан ұрықтандыру пункті және 35 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Бәйтерек ауданында мүйізді ірі қара 41 080 бас, мүйізді ұсақ мал 63 926 бас, 5957 бас жылқы, 2 бас түйе және 1 007 119 құс саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Бәйтерек ауданы бойынша барлығы 258 523 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 84 770 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 28 713 га жайылымдық алқаптар бар.
Ауданның кейбір ауылдық округтерінде жеке шаруашылықтардағы мал басының өсуіне байланысты 300 284 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады,сонымен қатар, шаруа қожалықтарына қосымша 61 347 га, барлығы 361 631 га жайылымдық алқаптар қажет.
Бұл мәселелерді шешу үшін-мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Бәйтерек ауданының босалқы жерлері есебінен ұлғайту қажет.
Сонымен бірге, Бәйтерек ауданында ветеринариялық–санитарлық объектілермен қамтамасыз ету үшін мал тоғыту орындарын және дәрігерлік пункттерін құрылысын жоспарлау қажет. Железнов, Көшім, Белес, Егіндібұлақ, Рубежин, Чиров ауылдық округтерінде қолдан ұрықтандыру пункттерінің құрылыстарын салу жұмыстарын жоспарлау.
Бәйтерек ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бәйтерек ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бәйтерек ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару жән
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 6 -қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2019-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7 -қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу кезеңі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу кезеңі
1
Переметный
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның екінші онкүндігі
2
Шалғай
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
3
Железнов
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
4
Көшім
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші онкүндігі
5
Белес
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші онкүндігі
6
Зеленов
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
7
Егіндібұлақ
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
8
Янайкин
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші онкүндігі
9
Щапов
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның бірінші онкүндігі
10
Дариян
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
11
Краснов
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
12
Макаров
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
13
Мичурин
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның екінші онкүндігі
14
Раздольный
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
15
Рубежин
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
16
Трекин
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
17
Махамбет
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
17
Чеботарев
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
19
Сұлу көл
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
20
Чиров
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
21
Достық
Сәуірдің бірінші жартысы
Қарашаның екінші онкүндігі
22
Январцев
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі

земли лесного фонда – 35 150 га;
земли водного фонда – 7354 га;
земли запаса – 63 778 га.
Климат района резкоконтинентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -20°С, в июле +24°С. Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 120 видов. Самые распространенные из них ковыль, типчак и злаковые растения.
Почвы черноземные, темнокаштановые, светлокаштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Толщина плодородного слоя почвы 40-50 см.
В районе действуют 1 ветеринарный пункт, 20 пунктов искусственного осеменения и 35 скотомогильников.
В настоящее время в районе Бәйтерек насчитывается крупного рогатого скота 41 080 голов, мелкого рогатого скота 63 926 голов, 5957 голов лошадей, 2 головы верблюдов и 1 007 119 птиц.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по району Бәйтерек имеются всего 258 523 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 84 770 га пастбищ, в землях запаса имеются 28 713 га пастбищных угодий.
В некоторых сельских округах в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях ощущается недостаток 300 284 га пастбищных угодий, также крестьянским хозяйствам нужно дополнительно 61 347 га, всего 361 631 га пастбищных угодий.
Для решения этих проблем необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса района Бәйтерек.
Также, для обеспечения ветеринарно – санитарными объектами в районе Бәйтерек необходимо запланировать строительство мест для купания животных и ветеринарных пунктов. В Железновском, Кушумском, Белес, Егіндібұлақ, Рубежинском и Чировском сельских округах запланировать строительство пунктов искусственного осеменения.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
району Бәйтерек
на 2019-2020 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
району Бәйтерек
на 2019-2020 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
району Бәйтерек
на 2019-2020 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
району Бәйтерек
на 2019-2020 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
району Бәйтерек
на 2019-2020 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
району Бәйтерек
на 2019-2020 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
району Бәйтерек
на 2019-2020 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяющие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
1
Переметнинский
Первая половина апреля
Вторая декада ноября
2
Шалғай
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
3
Железновский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
4
Кушумский
Первая половина апреля
Первая декада ноября
5
Белес
Первая половина апреля
Первая декада ноября
6
Зеленовский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
7
Егіндібұлақ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
8
Янайкинский
Первая половина апреля
Первая декада ноября
9
Щаповский
Первая половина апреля
Первая декада ноября
10
Дарьинский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
11
Красновский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
12
Макаровский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
13
Мичуринский
Первая половина апреля
Вторая декада ноября
14
Раздольненский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
15
Рубежинский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
16
Трекинский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
17
Махамбет
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
18
Чеботаревский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
19
Сұлу көл
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
20
Чировский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
21
Достык
Первая половина апреля
Вторая декада ноября
22
Январцевский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября

Жайылымдық кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі –жусанды далада 180 - 200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, мүйізді ұсақ малдар, жылқы және түйелер үшін қар жамылғысы тығыздығының максималды тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
оС – Цельсия көрсеткіші;
га-гектар;
мм-миллиметр;
см-сантиметр;
а/о –ауылдық округ.

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ОС – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм - миллиметр;
см – сантиметр;
с/о – сельский округ.