"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2020 жылғы 27 қаңтардағы № 32/НҚ және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2020 жылғы 28 қаңтардағы № 25 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 қаңтарда № 19950 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 40-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2019 жылғы 1 ақпандағы № 43 және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2019 жылғы 1 ақпандағы № 24 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18272 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 8 ақпанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің ІТ дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ақпараттандыру мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

Об утверждении Методики операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа"
Совместный приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 января 2020 года № 32/НҚ и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 28 января 2020 года № 25. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 января 2020 года № 19950.
Об утверждении Методики операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа"
В соответствии с пунктом 40 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую Методику операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа".
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 1 февраля 2019 года № 43 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 1 февраля 2019 года № 24 "Об утверждении Методики оценки эффективности деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18272, опубликован 8 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту развития ІТ Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, курирующего вопросы информатизации, и заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігінің төрағасы
__________А. Жаилғанова
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
Министрдің м.а.
__________Д. Туяков
"КЕЛІСІЛДІ"
Республикалық бюджеттің атқарылуын
бақылау жөніндегі есеп комитеті
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің м.а.
2020 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32/НҚ және
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасының
2020 жылғы 28 қаңтардағы
№ 25 бірлескен бұйрығымен
бекітілді
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.03.2021 № 76/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 01.03.2021 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі - Бағалау жүйесі) іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттандырудың сервистік моделі – ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сатып алу арқылы мемлекеттік функцияларды автоматтандыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету;
2) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызмет – осы көрсетілетін қызметтердің жұмыс істеуі өзі арқылы қамтамасыз етілетін байланыс қызметтерін қоса алғанда, есептеу ресурстарын мүліктік жалдау (жалға беру, уақытша пайдалану) және (немесе) орналастыру, бағдарламалық қамтылымды, бағдарламалық өнімдерді, техникалық құралдарды пайдалануға беру жөніндегі көрсетілетін қызмет немесе көрсетілетін қызметтердің жиынтығы;
3) архитектуралық порталда "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу – мемлекеттік органның сервистік интеграторға ақпараттық жүйенің сипаттамасы көрсетілген сұрау салуды есепке алуға ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 25 шілдедегі № 174/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19104 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыру қағидаларына сәйкес мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін тәжірибелік пайдалануға енгізу актісінің және техникалық құжаттаманың электрондық көшірмелерін ұсыну процесі;

5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
__________А. Жаилғанова
И.о. Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
__________Д. Туяков
"СОГЛАСОВАН"
Счетный комитет по контролю за
исполнением республиканского бюджета
Утверждена
совместным приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам
государственной службы
от 27 января 2020 года № 32/НҚ
и Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 января 2020 года № 25
Методика операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа"
Сноска. Методика - в редакции совместного приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.03.2021 № 76/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 01.03.2021 № 39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа" (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система оценки).
2. В настоящей Методике используются следующие понятия и определения:
1) сервисная модель информатизации – автоматизация государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг путем приобретения информационно-коммуникационных услуг;
2) информационно-коммуникационная услуга – услуга или совокупность услуг по имущественному найму (аренде, временному использованию) и (или) размещению вычислительных ресурсов, предоставлению программного обеспечения, программных продуктов, технических средств в пользование, включая услуги связи, посредством которых обеспечивается функционирование данных услуг;
3) учет сведений об объектах информатизации "электронного правительства" на архитектурном портале – процесс предоставления государственным органом сервисному интегратору запроса на учет с описанием информационной системы, а также предоставление электронных копий акта ввода информационной системы государственного органа в опытную эксплуатацию и технической документации согласно Правилам учета сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещения электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства", утвержденных приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 июля 2019 года № 174/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19104);

4) архитектуралық порталда есепке алынған мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің үлесі – "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыру жүзеге асырылған ақпараттық жүйелер;
5) әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас – мемлекеттік органда ұйымдастырушылық мәдениеттің даму, сондай-ақ қызметшілердің моральдық-әдептілік нормаларды ұстауы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
6) басқа мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін пайдалану – иесі басқа мемлекеттік орган болып келетін, мемлекеттік органның ережесіне сәйкес мемлекеттік қызметтерді/функцияларды көрсету процестерін автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
7) гендерлік құрам – 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасына сәйкес әйелдердің мемлекеттік органда басшы лауазымдардағы өкілдігін айқындайтын көрсеткіш;
8) дұрыс емес есептік ақпарат – қайта тексеру барысында дұрыс емес ақпараттық фактілер анықталатын есептік ақпарат;
9) еңбек шарттарымен қанағаттану – қызметшілердің тиісті жұмыстар үшін қажетті жағдайлармен қамтамасыз етілу деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
10) еңбектің нормалануы – мемлекеттік органдағы артық жұмыстардың бар болуын айқындайтын көрсеткіш;
11) жергілікті қамту – кәсіпорындардың Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыруы кезінде пайдаланылатын жергілікті тауарлардың, қызметтердің және еңбек ресурстарының құндық және пайыздық мәндегі үлес көрсеткіші;
12) кадрлық құрамның тұрақтылығы – мемлекеттік органдағы кадрлық саясаттың орнықтылығы мен кадрлардың тұрақтылығын айқындайтын көрсеткіш;
13) конкурстық рәсімдердің ашықтығы – мемлекеттік органдағы кадрларды іріктеу процесінің ашықтығы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
14) мансаптық өсу – мемлекеттік органда мансаптық моделдің қағидатын сақтау деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
15) персоналдың сапалы құрамы – мемлекеттік органда сапалы құрамды анықтайтын көрсеткіш;
16) мемлекеттік қызметшілерді оқыту – мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді уақтылы оқытуға жіберуді айқындайтын көрсеткіш;
17) мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы – мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы мен әділдігінің деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
18) мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі – мемлекеттік органдағы ішкі менеджменттің тиімділігін айқындайтын көрсеткіш;

4) доля учтенных информационных систем государственных органов на архитектурном портале – информационные системы, по которым осуществлен учет сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещение электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства";
5) этика и взаимоотношения в коллективе – показатель, определяющий уровень развития организационной культуры в государственном органе, а также приверженности служащих морально-этическим нормам;
6) использование информационных систем другого государственного органа – информационная система, владельцем которой является другой государственный орган, предназначенная для автоматизации процессов оказания государственных органов/функций согласно Положению государственного органа;
7) гендерный состав – показатель, определяющий представительство женщин в государственном органе на руководящих должностях в соответствии с Концепцией семейной и гендерной политики до 2030 года;
8) недостоверная отчетная информация – отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты;
9) удовлетворенность условиями труда – показатель, определяющий уровень обеспеченности служащих необходимыми условиями для надлежащей работы;
10) нормированность труда – показатель, определяющий наличие переработок в государственном органе;
11) местное содержание – показатель доли, в стоимостном и процентном выражениях, местных товаров, услуг и трудовых ресурсов, используемых при осуществлении деятельности предприятиями на территории Республики Казахстан;
12) стабильность кадрового состава – показатель, определяющий уровень устойчивости кадровой политики и постоянства кадров в государственном органе;
13) прозрачность конкурсных процедур – показатель, определяющий уровень прозрачности процесса отбора кадров в государственном органе;
14) карьерный рост – показатель, определяющий уровень соблюдения принципа карьерной модели в государственном органе;
15) качественный состав персонала – показатель, определяющий качественный состав в государственном органе;
16) обучение государственных служащих – показатель, определяющий своевременность направления на обучение административных государственных служащих;
17) прозрачность поощрения в государственном органе – показатель, определяющий уровень прозрачности и справедливости поощрения в государственном органе;
18) управленческие практики в государственном органе – показатель, определяющий эффективность внутреннего менеджмента в государственном органе;

19) мемлекеттік органдардың интранет-порталы – бизнес-процестерді автоматтандыруға арналған және қол жеткізілуі шектеулі электрондық ақпараттық жүйелерін қоспағанда, барлық мемлекеттік ақпараттық жүйелерге қол жеткізудің бірыңғай терезесі арқылы мемлекеттік органдардың ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
20) мемлекеттік органдардың, ұйымдардың жетекшілік ететін салаларда және аяларда ведомстволық, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалануы – мемлекеттік органның, сондай-ақ ведомстволық бағынысты ұйымдардың балансында тұрған, мемлекеттік органның ережесіне сәйкес функцияларды автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
21) мемлекеттік сатып алу – Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қызметтер көрсетуге байланысты халықаралық әуежайлардың кірістерін қоспағанда, тапсырыс берушілердің тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді толықтай немесе ішінара бюджет қаражаты, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан бөлінген ақша және (немесе) меншікті кірістері есебінен сатып алуы;
22) мемлекеттік сатып алу туралы шарт – Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, тапсырыс беруші мен өнім беруші арасында мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған, электрондық цифрлық қолтаңбалармен куәландырылған азаматтық-құқықтық шарт;
23) меритократия қағидаттарын сақтау – мемлекеттік органдардың меритократия кағидаттарын сақтауы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
24) нақты нәтиже – ақпараттық жүйені енгізуден күтілетін нәтиже (пайдалану шығындарын қысқарту, жұмыс тиімділігін арттыру нәтижесінде әкімшілік кедергілерді төмендету; процесті оңтайландыру және тағы басқалары);
25) персоналдың таза ауыспалығы – жұмыскерлердің мемлекеттік қызмет жүйесінен өз еркімен кету деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
26) стратегиялық кадрлық жоспарлау – мемлекеттік органда персоналды басқару стратегиясының болуын және онын іске асырылуын айқындайтын көрсеткіш;
27) толық емес есептік ақпарат – есептік ақпарат құрылымындағы бекітілген талаптарда көзделген жекелеген бөліктері жоқ (қосымшалары, бөлімдері, кестелері, көрсеткіштің мәні және басқалар) есептік ақпарат;
28) уақтылы емес есептік ақпарат – өз уақытынан кеш ұсынылған/ орналастырған бағалау кестесімен көзделген есептік ақпарат;
29) шығу сұхбаты – қызметінен шығарылатын қызметшілерге сауалнама жүргізуді қамтуды, сондай-ақ олардың босатылу себептерін айқындайтын көрсеткіш;
30) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталы (бұдан әрі - архитектуралық портал) – мемлекеттік органдардың ақпараттандыру саласында мониторингтеу, талдау және жоспарлау үшін одан әрі пайдалануы мақсатында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алуды, сақтауды және жүйелендіруді, "электрондық үкіметтің" архитектурасын жүзеге асыруға арналған ақпараттандыру объектісі;

19) интранет–портал государственных органов – информационная система, предназначенная для автоматизации бизнес-процессов и обеспечивающая информационное взаимодействие государственных органов посредством единого окна доступа ко всем государственным информационным системам, за исключением электронных информационных ресурсов ограниченного доступа;
20) использование ведомственных, а также информационных систем, курируемых государственными органами, организациями в сферах и отраслях – информационная система, состоящая на балансе государственного органа, а также у подведомственной организации, предназначенная для автоматизации функций согласно положению государственного органа;
21) государственные закупки – приобретение заказчиками товаров, работ, услуг полностью или частично за счет бюджетных средств, выделенных денег из Фонда поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) собственных доходов, за исключением доходов международных аэропортов, связанных с оказанием услуг нерезидентам Республики Казахстан;
22) договор о государственных закупках – гражданско-правовой договор, заключенный посредством веб-портала государственных закупок между заказчиком и поставщиком, удостоверенный электронными цифровыми подписями, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
23) соблюдение принципов меритократии – показатель, определяющий уровень соблюдения государственными органами принципов меритократии;
24) фактический эффект - ожидаемый эффект от внедрения информационной системы (сокращение эксплуатационных затрат, снижение административных барьеров в результате повышения эффективности работы; оптимизация процесса);
25) чистая сменяемость персонала – показатель, определяющий уровень ухода работников из системы государственной службы;
26) стратегическое кадровое планирование – показатель, определяющий наличие в государственном органе стратегии управления персоналом и ее релизацию;
27) неполная отчетная информация – отчетная информация, в которой отсутствуют отдельные ее части (приложения, разделы, таблицы, значения показателей), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации;
28) несвоевременная отчетная информация - отчетная информация, представленная/размещенная позже срока, предусмотренного Графиком оценки;
29) выходное интервью – показатель, определяющий охват анкетированием увольняющихся служащих, а также причины их увольнения;
30) архитектурный портал "электронного правительства" (далее – архитектурный портал) – объект информатизации, предназначенный для осуществления учета, хранения и систематизации сведений об объектах информатизации "электронного правительства", архитектуры "электронного правительства" в целях дальнейшего использования государственными органами для мониторинга, анализа и планирования в сфере информатизации;

31) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы – "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамытуды әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі функциялар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" Заңында көзделген өзге де функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын заңды тұлға;
32) тағылымдамадан өткізу – мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тағылымдамаға жіберілген (қабылданған) санын бағалайтын бонустық көрсеткіш;
33) "Е-қызмет" АЖ толтырылуы – мемлекеттік қызмет персоналы бойынша автоматтандырылған бірыңғай дерекқорда (ақпараттық жүйеде) "Е-қызмет" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "Е-қызмет" АЖ) қызметшілердің жеке істерінің толтырылу дәрежесін айқындайтын бонустық көрсеткіш.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық дамуын операциялық бағалау (бұдан әрі - операциялық бағалау) мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) персоналды басқару;
2) ақпараттық технологияларды қолдану.
4. Операциялық бағалауды мынадай бағалауға уәкілетті органдар (бұдан әрі - бағалауға уәкілетті органдар) жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі – "Персоналды басқару" бағыты бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігін (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган) операциялық бағалау;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігін (бұдан әрі - ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган) операциялық бағалау;
3) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган – "Персоналды басқару" бағыты бойынша орталық мемлекеттік (бұдан әрі - ОМО) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарында (бұдан әрі - ЖАО) (бұдан әрі - бағаланатын мемлекеттік органдар) операциялық бағалау;
4) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша ОМО мен ЖАО ақпараттық жүйелерін және интернет-ресурстарын операциялық бағалау.
5. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторын мемлекеттік органдардың ақпараттық технологияларды қолдану бойынша қызметін опеарциялық бағалау жүргізуді сүйемелдеу үшін тартады.
2 тарау. Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық дамуын операциялық бағалауға арналған ақпарат көздері

31) сервисный интегратор "электронного правительства" – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства", а также иные функции, предусмотренные Законом Республики Казахстан "Об информатизации";
32) проведение стажировки – бонусный показатель, оценивающий количество направленных (принятых) на стажировку административных государственных служащих;
33) заполняемость ИС "Е-қызмет" - бонусный показатель, определяющий степень заполняемости личных дел служащих в единой автоматизированной базе данных (информационной системе) по персоналу государственной службы ИС "Е-қызмет" (далее – ИС "Е-қызмет").
Сноска. Пункт 2 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Операционная оценка организационного развития государственных органов (далее – операционная оценка) осуществляется по следующим направлениям:
1) управление персоналом;
2) применение информационных технологий.
4. Операционная оценка осуществляется следующими уполномоченными на оценку органами (далее – уполномоченные на оценку органы):
1) Администрацией Президента Республики Казахстан – операционная оценка Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган по делам государственной службы) по направлению "Управление персоналом";
2) Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан – операционная оценка Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган в сфере информатизации) по направлению "Применение информационных технологий";
3) уполномоченным органом по делам государственной службы – операционная оценка центральных государственных органов (далее - ЦГО) и местных исполнительных органов (далее - МИО) (далее – оцениваемые государственные органы) по направлению "Управление персоналом";
4) уполномоченным органом в сфере информатизации – операционная оценка информационных систем ЦГО и МИО по направлению "Применение информационных технологий".
5. Уполномоченный орган в сфере информатизации привлекает сервисного интегратора "электронного правительства" для сопровождения проведения операционной оценки деятельности государственных органов по применению информационных технологий.
Глава 2. Источники информации для операционной оценки организационного развития государственных органов

6. Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалау үшін уәкілетті органдарға жыл сайын Бағалау кестесінде белгіленген мерзімдерде есептік (күнтізбелік) жылдың қорытындысы бойынша электрондық (MS Excel форматында) және қағаз тасығыштарда есептік ақпаратты:
1) осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығу сұхбатының нәтижелері туралы;
2) осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдағы бос лауазымдарға орналасуға арналған конкурстарға байқаушылардың қатысуы туралы;
3) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік орган қызметкерлерінің қызмет бабында көтерілуі туралы;
4) осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның штат саны туралы;
5) осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органда үш жылдан аса үздіксіз жұмыс істеп келе жатқан мемлекеттік қызметшілердің саны туралы;
6) осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілігін арттырудан өтуге тиіс және өткен мемлекеттік қызметшілер туралы;
7) осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша персоналдың сапалы құрамы туралы;
8) мемлекеттік органның персоналды басқару стратегиясының көшірмесі және оны іске асыру туралы қысқаша ақпарат;
9) осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есепті ұсынады.
7. Ақпараттың дәйектілігін бағаланатын мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.
8. Бағалауды жүргізуге арналған ақпаратты Бағалау кестесіне сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне электрондық тасығышта ұсынады.
9. Бағалауды осы Әдістеменің 6-тармағының 1) - 8) тармақшаларына сәйкес ұсынылған ақпаратты талдау нәтижелері негізінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
10. Бағалауды осы Әдістеменің 6-тармағының 9) тармақшасына сәйкес ұсынылған ақпаратты талдау нәтижелері негізінде ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
11. Ұсынылған ақпарат бойынша талдауды "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы жүргізеді және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға Бағалау кестесінде белгіленген, бағаланатын мемлекеттік органдарға қорытындыларды беру мерзіміне дейін 3 күнтізбелік күн бұрын ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
12. "Персоналды басқару" бағытын бағалау жүргізу үшін ақпарат көздеріне мыналар жатқызылады:

6. Оцениваемые государственные органы ежегодно в сроки, установленные Графиком оценки, представляют в уполномоченные на оценку органы отчетную информацию на электронных (в формате MSExcel) и бумажных носителях по итогам отчетного (календарного) года:
1) о результатах выходного интервью, по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике;
2) об участии наблюдателей на конкурсах на занятие вакантных должностей в государственном органе, по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике;
3) о продвижении работников государственного органа по службе, по форме, согласно приложению 3 к настоящей Методике;
4) о штатной численности государственного органа, по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
5) о количестве государственных служащих, непрерывно работающих в государственном органе более трех лет, по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике;
6) о государственных служащих, подлежащих прохождению и прошедших повышение квалификации, по форме, согласно приложению 6 к настоящей Методике;
7) о качественном составе персонала по форме, согласно приложению 7 к настоящей Методике;
8) копию стратегии управления персоналом государственного органа и краткую информацию о ее реализации;
9) отчет по применению информационных технологий по форме, согласно приложению 8 к настоящей Методике.
7. Достоверность данных обеспечивается оцениваемыми государственными органами.
8. Информация для проведения оценки представляется на электронных носителях уполномоченным органом в сфере информатизации в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, уполномоченным органом по делам государственной службы в Администрацию Президента Республики Казахстан согласно Графику оценки.
9. Оценка осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы на основании результатов анализа представленной информации, согласно подпунктам 1) – 8) пункта 6 настоящей Методики.
10. Оценка осуществляется уполномоченным органом в сфере информатизации, на основании результатов анализа представленной информации, согласно подпункту 9) пункта 6 настоящей Методики.
11. Анализ по представленной информации проводится сервисным интегратором "электронного правительства" и предоставляется в уполномоченный государственный орган в сфере информатизации за 3 календарных дня до срока предоставления уполномоченным государственным органом в сфере информатизации заключений в оцениваемые государственные органы, установленного в Графике оценки.
12. Источниками информации для проведения оценки по направлению "Управление персоналом" также являются:

1) мемлекеттік органдардың статистикалық деректері, есептік ақпараты, сондай ақ жұмыстан босатылған қызметшілер туралы ақпараты;
2) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға жыл сайын ұсынылатын есептік кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйіне жүргізілген мониторингтің деректері;
3) бағаланатын мемлекеттік органдарда мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізген тексерулердің нәтижелері;
4) осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік қызметшілердің сауалнама нәтижелері;
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
13. Мемлекеттік органдардың архитектуралық порталы да "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша бағалау жүргізудің ақпараттық көзі болып табылады.
1 параграф. Есептік ақпараттарда қамтылған деректерді қайта тексеру
14. Бағалау жүйесінің 42-тармағына сәйкес операциялық бағалауға уәкілетті органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратында қамтылған деректерді қайта тексеруді (бұдан әрі - қайта тексеру) жүзеге асырады, бұл ретте бағаланатын мемлекеттік органдардың қайта тексеруге жататын есептік ақпараттары тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде айқындалады.
15. Қайта тексеру бағаланатын мемлекеттік органдар ұсынған есептік ақпаратының дәйектілігін айқындау мәніне жүргізіледі.
Операциялық бағалау бағыттары бойынша деректерді қайта тексеру үшін бағалауға уәкілетті органдар және олар тартқан бірлесіп орындаушы қабылдайтын ұйымдастырушылық шаралардың кешені мыналарды қамтиды:
бағалауға уәкілетті органдардың ұсынылған ақпараттың нақты деректерге сәйкестігін белгілеу бойынша осы Әдістемеде көзделген іс-шараларды жүргізуі;
бағаланатын мемлекеттік органдарға осы Әдістемеде көзделген мәліметтердің сәйкестігін белгілеу бойынша қосымша мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуларды жіберу.
16. Мемлекеттік органдарда қайта тексеру іс-шараларын жүргізу растайтын құжаттарды талдау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді зерттеу арқылы Бағалау кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
17. Қайта тексеру рәсімі бағаланатын мемлекеттік органдардан растайтын құжаттарды жинау, есептік ақпаратқа салыстыру жүргізу, осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік ақпаратта қамтылған Деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша Салыстыру актісін (бұдан әрі - Салыстыру актісі) жасаудан тұрады.

1) статистические данные, отчетная информация государственных органов, а также информация по уволенным служащим;
2) данные мониторинга состояния кадров государственной службы в Республике Казахстан по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным периодом, предоставляемые в уполномоченный орган по делам государственной службы ежегодно;
3) результаты проверок, проведенных уполномоченным органом по делам государственной службы в оцениваемых государственных органах;
4) результаты опроса административных государственных служащих по форме, согласно приложению 9 к настоящей Методике;
Сноска. Пункт 12 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации
14. В соответствии с пунктом 42 Системы оценки уполномоченные на операционную оценку органы принимают комплексные организационные меры по перепроверке данных (далее – перепроверка), содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов, определенных на основе системы управления рисками.
15. Перепроверка проводится на предмет определения достоверности, предоставленной оцениваемыми государственными органами отчетной информации.
Комплекс организационных мер, принимаемых уполномоченными на оценку органами и привлекаемыми ими соисполнителями для перепроверки данных по направлениям операционной оценки, включает в себя следующее:
проведение уполномоченными на оценку органами мероприятий, предусмотренных в настоящей Методике, по установлению соответствия представленной информации фактическим данным;
направление запросов по установлению соответствия предусмотренных в настоящей Методике сведений в оцениваемые государственные органы о представлении дополнительных сведений.
16. Проведение перепроверочных мероприятий в государственных органах осуществляется согласно Графику оценки путем анализа подтверждающих документов, а также просмотра информационных систем.
17. Процедура перепроверки состоит из сбора подтверждающих документов у оцениваемых государственных органов, проведения сверки отчетной информации, составления Акта сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике (далее – Акт сверки).

18. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті органдар құпиялылық грифі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін алады.
2 параграф. Есептік ақпараттардың уақтылығы, толықтығы және дұрыстығы
19. Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалау кестесіне сәйкес толық және дұрыс есептік ақпаратты уақтылы ұсынады/орналастырады.
20. Уақтылы, толық емес, дұрыс емес есептік ақпарат ұсынылған/орналастырылған жағдайда бағаланатын мемлекеттік органдардың қорытынды бағасынан әрбір бағыт бойынша айыппұл балдары шегеріледі.
21. Бағаланатын мемлекеттік органдардың уақтылы есептік ақпаратты ұсынбағаны/орналастырғаны үшін әрбір кешіктірген жұмыс күн үшін 1 (бір) айыппұл балы шегеріледі, бірақ 5 айыппұл балдан көп емес.
Есептік ақпараттың болмағаны үшін 5 (бес) айыппұл балы шегеріледі.
22. Бағаланатын мемлекеттік органдардың толық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 2 (екі) айыппұл балы шегеріледі
23. Бағаланатын мемлекеттік органдардың дұрыс емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі.
24. Дұрыс емес, толық емес, уақтылы емес ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін шегерілетін барлық айыппұл баллдарының жалпы сомасы бағалаудың әрбір бағыты бойынша 10 баллдан аспайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
25. Дұрыс емес ақпаратты ұсыну/орналастыру фактілері деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша Салыстыру актісінде тіркеледі.
26. Айыппұл балдары туралы ақпарат мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындының "Балдарды шегеру" бөлімінде көрсетіледі.
3 тарау. "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалау
27. "Персоналды басқару" бағыты бойынша операциялық бағалауды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган мынадай көрсеткіштер бойынша жүзеге асырады:
1) мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті;
2) еңбекті ұйымдастыру;
3) меритократия және ұйымдастырушылық мәдениеті.
28. "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалау объектілері болып аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бөлімшелерін қоспағанда, ОМО және олардың ведомстволары, ОМО аумақтық бөлімшелері және олардың облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және Астанадағы ведомстволары, сондай-ақ ЖАО-дар табылады.
"Мансаптық өсу" көрсеткіші бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), қаладағы ауданның бөлімшелерінен тағайындаулар ескеріледі.

18. В рамках перепроверки уполномоченные на оценку органы получают электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
Параграф 2. Своевременность, полнота и достоверность отчетной информации
19. Оцениваемые государственные органы своевременно представляют/размещают полную и достоверную отчетную информацию в соответствии с Графиком оценки.
20. В случаях представления/размещения несвоевременной, неполной, недостоверной отчетной информации из итоговой оценки оцениваемых государственных органов по каждому направлению вычитаются штрафные баллы.
21. За представление/размещение оцениваемыми государственными органами несвоевременной отчетной информации вычитается по 1 (одному) штрафному баллу за каждый рабочий день просрочки, но не более 5 штрафных баллов.
За отсутствие отчетной информации вычитается 5 (пять) штрафных балла.
22. За представление/размещение оцениваемыми государственными органами неполной отчетной информации вычитается 2 (два) штрафных балла.
23. За представление/размещение оцениваемыми государственными органами недостоверной отчетной информации вычитается 0,2 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт.
24. Общая сумма всех вычитаемых за представление/размещение недостоверной, неполной, несвоевременной информации штрафных баллов составляет не более 10 баллов по каждому направлению оценки.
Сноска. Пункт 24 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Факты предоставления/размещения недостоверной информации фиксируются в Акте сверки по итогам перепроверки данных.
26. Информация о штрафных баллах отражается в заключении о результатах операционной оценки деятельности государственного органа в разделе "Вычет баллов".
Глава 3. Оценка по направлению "Управление персоналом"
27. Операционная оценка по направлению "Управление персоналом" осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы по следующим критериям:
1) кадровый потенциал государственного органа;
2) организация труда;
3) меритократия и организационная культура.
28. Объектами оценки по направлению "Управление персоналом" являются ЦГО и их ведомства, территориальные подразделения ЦГО и их ведомства в областях, городах республиканского значения и столице, а также МИО, за исключением подразделений районов (городов областного значения), района в городе, городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
По показателю "Карьерный рост" учитываются назначения из подразделений районов (городов областного значения), района в городе.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
29. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес қалыптастырылады.
1 параграф. "Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті" өлшемшарты бойынша бағалау
30. "Мемлекеттік органның кадр әлеуеті" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органның кадрлық құрамы, оның өзгеруі және мемлекеттік органның кадр саясатының тиімділігі бағаланады.
31. "Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті" өлшемшарты бойынша бағалау (K) мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
C – "Персоналдың таза ауыспалығы" (мемлекеттік қызмет жүйесінен кету) көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
S – "Кадрлық құрамның тұрақтығы" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
V – "Шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
G – "Гендерлік құрам" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
Р – "Персоналдың сапалы құрамы" айыппұл көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы.
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.
32. "Персоналдың таза ауыспалығы" көрсеткіші бойынша бағалау (мемлекеттік қызмет жүйесінен кету) (C):
1) персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші (t) 0,06-тен аз немесе тең болған жағдайда, мемлекеттік органға ең жоғарғы балл (10 балл) беріледі.
Персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
t - персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші;
a1 - мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйін мониторингтеу шеңберінде алынған басшылық лауазымдарға ие мемлекеттік қызметшілердің таза ауыспалығы туралы мәліметтер;
b1 - басшылық лауазымдарға ие әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің орташа саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органның басшылық лауазымдарға ие әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің саны қосылады және жылдағы ай санына бөлінеді (12).
a2 - мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйін мониторингілеуеу шеңберінде алынған басшылық емес лауазымдарға ие мемлекеттік қызметшілердің таза ауыспалығы туралы мәліметтер;

Сноска. Пункт 28 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Заключение о результатах операционной оценки деятельности государственного органа по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" формируется согласно приложению 11 к настоящей Методике.
Параграф 1. Оценка по критерию "Кадровый потенциал государственного органа"
30. По критерию "Кадровый потенциал государственного органа" оценивается кадровый состав государственного органа, его изменение и эффективность кадровой политики государственного органа.
31. Оценка по критерию "Кадровый потенциал государственного органа" (K) рассчитывается по следующей формуле:
где:
C – оценка государственного органа по показателю "Чистая сменяемость персонала" (уход из системы государственной службы);
S – оценка государственного органа по показателю "Стабильность кадрового состава";
V – оценка государственного органа по показателю "Выходное интервью"
G– оценка государственного органа по показателю "Гендерный состав";
P – оценка государственного органа по показателю "Качественный состав персонала".
Максимальное значение по данному критерию составляет 30 баллов.
32. Оценка по показателю "Чистая сменяемость персонала" (уход из системы государственной службы) (C):
1) если показатель чистой сменяемости персонала (t) меньше или равен 0,06, государственному органу присваивается максимальный балл (10 баллов).
Показатель чистой сменяемости персонала рассчитывается по следующей формуле:
где:
t – показатель чистой сменяемости персонала;
a1– сведения о чистой сменяемости государственных служащих,занимающих руководящие должности, полученные в рамках мониторинга состояния кадров государственной службы Республики Казахстан, проводимого уполномоченным органом по делам государственной службы;
b1– среднее фактическое количество административных государственных служащих, занимающих руководящие должности (суммируется количество административных государственных служащих, занимающих руководящие должности в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12);
a2– сведения о чистой сменяемости государственных служащих, занимающих не руководящие должности, полученные в рамках мониторинга состояния кадров государственной службы Республики Казахстан, проводимого уполномоченным органом по делам государственной службы;

b2 - басшылық емес лауазымдарға ие әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің орташа саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органның басшылық емес лауазымдарға ие әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің саны қосылады және жылдағы ай санына бөлінеді (12).
2) персоналдың таза ауыспалығының көрсеткіші (t) 0,08-ға тең немесе одан артық болған жағдайда, мемлекеттік органға көрсеткіш бойынша 0 балл беріледі.
3) басқа жағдайларда көрсеткіш бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
C - персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
t - персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
33. "Кадрлық құрамның тұрақтығы" көрсеткіші бойынша бағалау (S):
1) кадрлық құрам тұрақтылығының көрсеткіші (st) 0,80-нен көп немесе тең болған жағдайда, мемлекеттік органға ең жоғарғы балл (5 балл) беріледі.
Кадрлық құрамның тұрақтығы көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
st – кадрлық құрамның тұрақтығы көрсеткіші;
h – аталған мемлекеттік органның жүйесінде үш жылдан аса үздіксіз жұмыс жасаған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – мемлекеттік органның осы мемлекеттік органда еңбек өтілі үш жылдан аспайтын уақытша бос мемлекеттік лауазымды атқарып отырғанмемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органдағыжұмыскерлердің нақты саны қосылады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12);
m – бұрынғы мемлекеттік орган жүйесінде үш жылдан астам үздіксіз жұмыс істеген мемлекеттік қызметшілердің (тағайындалғандар қатарынан) саны;
Бағаланатын жыл ішінде мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған немесе мемлекеттік органға қосымша штаттық бірлік бөлінген жағдайда, осы көрсеткіш бойынша бағалауды есептеу кезінде, бұрынғы мемлекеттік орган жүйесінде үш жылдан астам үздіксіз жұмыс істеген мемлекеттік қызметшілердің (тағайындалғандар қатарынан) саны ескеріледі.
с – уақытша бос мемлекеттік лауазымды атқаратын осы мемлекеттік органда үш жылдан аспайтын жұмыс өтілі бар мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органдағы аталған санаттағы жұмыскерлердің нақты саны қосылады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12).
2) қалған жағдайларда "Кадрлық құрамның тұрақтылығы" көрсеткіші бойынша (S) бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
st – кадрлық құрамның тұрақтығы көрсеткіші.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 5 балды құрайды.

b2– среднее фактическое количество административных государственных служащих, занимающих не руководящие должности (суммируется количество административных государственных служащих, занимающих не руководящие должности в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
2) если показатель чистой сменяемости персонала (t) равен или больше 0,08, государственному органу присваивается оценка 0 баллов по показателю.
3) в остальных случаях оценка по показателю рассчитывается по следующей формуле:
где:
C – оценка по показателю "Чистая сменяемость персонала";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
t – показатель чистой сменяемости персонала.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.
33. Оценка по показателю "Стабильность кадрового состава" (S):
1) если показатель стабильности кадрового состава (st) больше или равен 0,80, государственному органу присваивается максимальный балл (5 баллов).
Показатель стабильности кадрового состава рассчитывается по следующей формуле:
где:
st – показатель стабильности кадрового состава;
h – количество государственных служащих, непрерывно проработавших более трех лет в системе данного государственного органа;
b – среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12);
m – количество государственных служащих(из числа назначенных), непрерывно проработавших более трех лет в системе прежнего государственного органа.
В случае реорганизации государственного органа или выделения дополнительных штатных единиц государственному органу в течение оцениваемого года при расчете оценки по данному показателю учитывается количество государственных служащих (из числа назначенных), непрерывно проработавших более трех лет в системе прежнего государственного органа;
с–среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа со стажем работы не более трех лет в этом государственном органе, занимающих временно вакантную государственную должность (суммируется фактическая численность работников данной категории в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
2) в остальных случаях оценка по показателю "Стабильность кадрового состава" (S) рассчитывается по следующей формуле:
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
st – показатель стабильности кадрового состава.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.

34. Жаңадан құрылған мемлекеттік органға (кемінде үш жыл) арналған "Кадрлық құрамның тұрақтылығы" көрсеткіші бойынша бағалау (S2):
1) жаңадан құрылған мемлекеттік орган үшін кадрлық құрам тұрақтылығының көрсеткіші (st2) 0,80-нен көп немесе тең болған жағдайда, мемлекеттік органға ең жоғарғы балл (5 балл) беріледі.
Жаңадан құрылған мемлекеттік орган үшін кадрлық құрам тұрақтылығының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
st2 – жаңадан құрылған мемлекеттік орган үшін кадрлық құрам тұрақтылығының көрсеткіші;
h – мемлекеттік қызмет жүйесінде үш жылдан аса үздіксіз жұмыс жасаған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерініңорташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің нақты саны қосылады және жылдың айлар санына бөлінеді (12);
с – уақытша бос мемлекеттік лауазымды атқаратын осы мемлекеттік органда үш жылдан аспайтын жұмыс өтілі бар мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органдағы аталған санаттағы жұмыскерлердің нақты саны қосылады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12).
2) қалған жағдайларда "Кадрлық құрамның тұрақтылығы" көрсеткіші бойынша (S2) бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
st – кадрлық құрамның тұрақтығы көрсеткіші.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 5 балды құрайды.
35. "Шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша бағалау (V) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
V – Шығу сұхбаты көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
a – мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен шығарылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің санынан есептік кезеңде осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығу сұхбатын толтырған немесе "Е-қызмет" ИАЖ немесе Мемлекеттік органдардың интранет-порталының деректеріне сәйкес адамдардың саны;
b – есептік кезеңде мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен қызметтен шығарылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің жалпы саны.
Қызметтен шығарылған қызметшілердің көпшілігі (50%-дан астамы) өздерінің қызметтен шығарылуын мемлекеттік орган қызметінің келеңсіз аспектілерімен байланыстырған жағдайда (мысалы, қолайсыз моральдық - психологиялық климат, басшылықтың әдеп нормаларын сақтамауы, артық жұмыс істеу және т.б.) "шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша бағалау нәтижесінен 1,5 айыппұл балл шегеріледі.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 5 баллды құрайды.

34. Оценка по показателю "Стабильность кадрового состава" (S2) для вновь образованного государственного органа (менее трех лет):
1) если показатель стабильности кадрового состава для вновь образованного государственного органа (st2) больше или равен 0,80, государственному органу присваивается максимальный балл (5 баллов).
Показатель стабильности кадрового состава для вновь образованного государственного органа рассчитывается по следующей формуле:
где:
st2 – показатель стабильности кадрового состава для вновь образованного государственного органа;
h – количество государственных служащих, непрерывно проработавших более трех лет в системе государственной службы;
b– среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12);
с–среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа со стажем работы не более трех лет в этом государственном органе, занимающих временно вакантную государственную должность (суммируется фактическая численность работников данной категории в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
2) в остальных случаях оценка по показателю "Стабильность кадрового состава" (S2) рассчитывается по следующей формуле:
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
st – показатель стабильности кадрового состава.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
35. Оценка по показателю "Выходное интервью" (V) рассчитывается по следующей формуле:
где:
V – оценка по показателю "Выходное интервью";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – количество лиц заполнивших выходное интервью в отчетном периоде из числа административных государственных служащих, уволенных из системы государственной службы и системы государственного органа по форме, согласно приложению 12 к настоящей Методике либо согласно данным ИС "Е-қызмет" или Интранет-портала государственных органов;
b – общее количество административных государственных служащих, уволенных в отчетном периоде из системы государственной службы и системы государственного органа.
Если большинство (более 50%) уволенных служащих связывает свое увольнение с негативными аспектами деятельности государственного органа (к примеру, неблагоприятный морально-психологический климат, несоблюдение руководством этических норм, переработки), из результата оценки по показателю "выходное интервью" вычитается 1,5 штрафных балла.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
36. "Гендерлік құрам" (G) көрсеткіші бойынша бағалау:
1) басшы лауазымды атқаратын әйел мемлекеттік қызметшілердің коэффициенті (j) 0,3-тен көп немесе тең болған жағдайда, мемлекеттік органға ең жоғары балл (5 балл) беріледі.
басшы лауазымды атқаратын әйелдердің мемлекеттік қызметшілерінің коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
j - басшы лауазымдағы әйелдердің мемлекеттік қызметшілердің коэффициенті;
а - мемлекеттік қызметшінің - басшы лауазымды атқаратын әйелдердің бағаланатын жылдың соңғы күнгі жағдай бойынша саны;
b - мемлекеттік органның басшы лауазымындағы мемлекеттік қызметшілерінің орташа нақты саны (әрбір айдың соңғы күнгі жағдай бойынша органда басшы лауазымды атқаратын қызметкерлердің нақты саны жинақталады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12);
2) қалған жағдайларда осы көрсеткіш бойынша бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
G – "Гендерлік құрам" көрсеткіші бойынша баға;
k - алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (5);
j - басшы лауазымдағы әйелдердің мемлекеттік қызметшілерінің коэффициенті;
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
37. "Персоналдың сапалы құрамы" көрсеткіші (P) бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
P – "Персоналдың сапалы құрамы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
a – ғылымдар кандидаты дәрежесіне ие (оның ішінде, аспирантураны аяқтаған) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
b – ғылымдар докторы дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
с – PhD докторы (бейіні бойынша доктор) дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
d – ҚР Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясын аяқтаған мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
e – "Болашақ" бағдарламасының түлектері болып келетін мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
f – Назарбаев Университетін аяқтаған мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
g – шетел білімі бар ("Болашақ" бағдарламасын қоспағанда) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
h – аспирант дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
i – Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
j – ҚР-да жоғары оқу орнынан кейінгі білімі (магистратура) бар мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
z – мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің орташа нақты саны (әрбір айдың соңғы күнгі жағдай бойынша органдағы қызметкерлердің нақты саны жинақталады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12).
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 баллды құрайды.

Сноска. Пункт 35 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Оценка по показателю "Гендерный состав" (G):
1) если коэффициент государственных служащих женщин, занимающих руководящие должности (j) больше или равен 0,3, государственному органу присваивается максимальный балл (5 баллов).
коэффициент государственных служащих женщин, занимающих руководящие должности,рассчитывается по следующей формуле:
где:
j – коэффициент государственных служащих - женщин, занимающих руководящие должности;
a– количество государственных служащих - женщин, занимающих руководящие должности по состоянию на последний день оцениваемого года;
b– среднее фактическое количество государственных служащих государственного органа, занимающих руководящие должности (суммируется фактическая численность работников занимающих руководящие должности в органе, по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12);
2) в остальных случаях оценка по данному показателю рассчитывается по следующей формуле:
где:
G – оценка по показателю "Гендерный состав"
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
j – коэффициент государственных служащих - женщин, занимающих руководящие должности;
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
37. Оценка по показателю "Качественный состав персонала" (P) рассчитывается по следующей формуле:
P – оценка по показателю "Качественный состав персонала";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – количество административных государственных служащих, имеющих степень кандидата наук (в том числе окончившие аспирантуру);
b – количество административных государственных служащих, имеющих степень доктора наук;
с – количество административных государственных служащих, имеющих степень доктора PhD (доктора по профилю);
d – количество административных государственных служащих, окончивших Академию государственного управления при Президенте РК;
e – количество административных государственных служащих выпускников программы "Болашак";
f – количество административных государственных служащих, окончивших Назарбаев Университет;
g – количество административных государственных служащих, имеющих зарубежное образование (без учета программы "Болашак");
h – количество административных государственных служащих, имеющих степень аспиранта;
i – количество административных государственных служащих, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв;
j – количество административных государственных служащих, имеющих послевузовское образование (магистратура), полученное в РК;
z – среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2 параграф. "Еңбекті ұйымдастыру" өлшемшарты бойынша бағалау
38. "Еңбекті ұйымдастыру" өлшемшарты бойынша ыңғайлы жұмыс жағдайын және персоналды басқарудың тиімді жүйесін құру арқылы мемлекеттік органның ішінде жұмыс процестерін ұйымдастыру деңгейі бағаланады.
39. "Еңбекті ұйымдастыру" (O) өлшемшарты бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
О = N + T + Y + S + U + I + K,
мұнда:
O – "Еңбекті ұйымдастыру" өлшемшарты бойынша бағалау;
N – "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші;
T – "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші;
Y – "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші.
U – "Мемлекеттік қызметшілерді оқыту" көрсеткіші;
S – "Стратегиялық кадрлық жоспарлау" көрсеткіші;
I – "Тағылымдамадан өткізу" бонустық көрсеткіші;
K – "Е-қызмет" АЖ толықтыру" бонустық көрсеткіші.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
40. "Еңбектің нормалануы" (N) көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
N = N1 + N2,
мұнда:
N – "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші бойынша бағалау;
N1 – еңбектің нормалануының сандық көрсеткіші бойынша бағалау;
N2 – еңбектің нормалануының сауалнама көрсеткіші бойынша бағалау.
1) Еңбектің нормалануының сандық көрсеткіші бойынша бағалау (N1) мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
N1 – еңбектің нормалануының сандық көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
a – мемлекеттік органдағы жұмыс күндеріндегі адам-сағатының орташа саны;
b – есептік кезең жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
1 – алынған нәтижелерді баллдық мәнге келтіру коэффициенті;
8 – күніне 1 сағаттан астам артық жұмыс жасау орташа мәнінің негізінде белгіленген қатаңдық көрсеткіші.
Жұмыс күндері адам-сағатының орташа саны (a) мынадай формула арқылы айқындалады:
мұнда:
m – есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің жұмыс күндері істеген, үстеме адам-сағатының жалпы саны (мұнда m мемлекеттік қызметшінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін мемлекеттік органның ғимаратынан шығуға қажетті 30 минутты ескеру арқылы есептеледі);
b – есептік кезеңде жиынтықтағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
n – мемлекеттік орган қызметкерлерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің нақты саны қосылады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12). ОМО үшін орталық аппарат пен олардың ведомстволарының орталық аппараттары қызметшілерінің орташа нақты саны қолданылады. ЖАО үшін облыс, астана және республикалық маңызы бара қалалардың әкім аппараты қызметшілерінің орташа нақты саны қолданылады).
Есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің жұмыс күндері істеген үстеме адам-сағатының жалпы саны мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға ай сайынғы негізде ұсынылатын автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректеріне сәйкес есептеледі.
Есептік кезең жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы мынадай формула арқылы айқындалады:

Сноска. Пункт 37 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. По критерию "Организация труда" оценивается уровень организации рабочих процессов внутри государственного органа через создание комфортных условий труда и эффективной системы управления персоналом.
39. Оценка по критерию "Организация труда" (O) рассчитывается по следующей формуле:
О = N + T + Y + S + U + I + K,
где:
O – оценка по критерию "Организация труда";
N – показатель "Нормированность труда";
T – показатель "Удовлетворенность условиями труда";
Y – показатель "Управленческие практики в государственном органе".
U – показатель "Обучение государственных служащих";
S – показатель "Стратегическое кадровое планирование";
I – бонусный показатель "Проведение стажировки";
K – бонусный показатель "Заполняемость ИС "Е-қызмет".
Максимальное значение по данному критерию составляет 30 баллов.
Сноска. Пункт 39 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Оценка по показателю "Нормированность труда" (N) рассчитывается по следующей формуле:
N = N1 + N2,
где:
N – оценка по показателю "Нормированность труда";
N1 – оценка по количественному показателю нормированности труда;
N2 – оценка по опросному показателю нормированности труда.
Примечание
1) Оценка по количественному показателю нормированности труда (N1) рассчитывается по следующей формуле:
где:
N1 – оценка по количественному показателю нормированности труда;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – среднее количество человеко-часов в государственном органе в рабочие дни;
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период;
1 – коэффициент приведения полученных результатов к балльному значению;
8 – показатель жесткости, установленный исходя из среднего значения переработки свыше 1 часа в день.
Среднее количество человеко-часов в рабочие дни (a) определяется по следующей формуле:
где:
m – общее количество сверхурочных человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в рабочие дни, (расчет m производится с учетом 30 минут необходимых на выход государственного служащего из здания государственного органа после завершения рабочего дня);
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период;
n – средняя фактическая численность работников государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12). Для ЦГО применяется средняя фактическая численность работников центрального аппарата и центральных аппаратов их ведомств. Для МИО применяется средняя фактическая численность работников аппарата акима области, столицы и городов республиканского значения).
Общее количество сверхурочных человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в рабочие дни, рассчитывается согласно данным автоматизированной электронно-пропускной системы, предоставляемые на ежемесячной основе в уполномоченный орган по делам государственной службы.
Нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период определяется по следующей формуле:

b = (d – 21) * 8,
мұнда:
b – есептік кезең жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
d – есептік кезең жиынтығындағы жұмыс күндерінің саны;
21 – демалыс күндерді қоспағанда ақысы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысының күндер саны;
8 – жұмыс күнінің ұзақтығы (сағат).
Еңбектің нормалануының сандық көрсеткіші бойынша алынған нәтиже минус белгісімен болған жағдайда, мемлекеттік органға 0 балл беріледі.
2) "Еңбектің нормалануы" көрсеткішін есептеу кезінде демалыс және мереке күндеріндегі істелген үстеме адам-сағатының орташа саны есепке алынады. Мемлекеттік қызметшінің жұмыс берушінің актісінің негізінде орындаған мерзімінен тыс жұмыс сағаттары, оның ішінде еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндеріндегі адам-сағатының орташа санын есептеу кезінде ескерілмейді.
Демалыс және мереке күндерінде мерзімнен тыс жұмыс істеу байқалса, мемлекеттік органға мынадай шәкіл бойынша айыппұл салынады:
Демалыс және мереке күндері үстеме
адам-сағатының орташа саны
Айыппұл баллдары
9-184 сағат
1 айыппұл баллы
184 сағаттан жоғары
2 айыппұл баллы
Демалыс және мереке күндеріндегі үстеме адам-сағатының орташа саны (s) мынадай формула арқылы айқындалады:
мұнда:
р – мереке және демалыс күндерінде есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің істеген үстеме адам-сағатының жалпы саны;
n – мемлекеттік орган қызметкерлерінің орташа нақты саны әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша қызметкерлердің нақты саны қосылады, жылдағыдай санына бөлінеді (12).
Мереке және демалыс күндерінде есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің істеген үстеме адам-сағатының жалпы саны мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға ай сайынғы негізде ұсынылатын автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректеріне сәйкес есептеледі.
3) Еңбектің нормалануының пікіртерім көрсеткіші (N2) бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
N2 – "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
i1 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 1-тұжырыммен келісу индексі;
i2 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 2-тұжырыммен келісу индексі;
i3 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 3-тұжырыммен келісу индексі;
i4 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 4-тұжырыммен келісу индексі;
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 13 баллды құрайды.

b = (d – 21) * 8
где:
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период;
d – количество рабочих дней в совокупности за отчетный период;
21 – количество дней оплачиваемого ежегодного трудового отпуска за исключением выходных дней;
8 – продолжительность рабочего дня (в часах).
При получении результата по количественному показателю нормированности труда со знаком минус, государственному органу присваивается 0 баллов.
2) При расчете показателя "Нормированность труда" учитывается среднее количество сверхурочных человеко-часов, отработанных в выходные и праздничные дни. Часы сверхурочной работы, отработанные госслужащим на основании акта работодателя в соответствии с трудовым законодательством, не учитываются при расчете среднего количества человеко-часов в выходные и праздничные дни.
При наличии сверхурочных работ в выходные и праздничные дни государственному органу присваиваются штрафные баллы по следующей шкале:
Среднее количество сверхурочных человеко-часов в выходные и праздничные дни
Штрафные баллы
9-184 часов
1 штрафной балл
свыше 184 часов
2 штрафных балла
Среднее количество сверхурочных человеко-часов в выходные и праздничные дни (s) определяется по следующей формуле:
где:
p – общее количество сверхурочных человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в выходные и праздничные дни;
n – средняя фактическая численность работников государственного органа суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
Общее количество сверхурочных человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в выходные и праздничные дни, рассчитывается согласно данным автоматизированной электронно-пропускной системы, предоставляемые на ежемесячной основе
в уполномоченный орган по делам государственной службы.
3) Оценка по опросному показателю нормированности труда (N2) рассчитывается по следующей формуле:
где:
N2 – оценка по показателю "Нормированность труда";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i1 – индекс согласия с утверждением 1 опросного листа государственных служащих;
i2 – индекс согласия с утверждением 2 опросного листа государственных служащих;
i3 – индекс согласия с утверждением 3 опросного листа государственных служащих;
i4 – индекс согласия с утверждением 4 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
41. "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші (Т) бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
T – "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
і5 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 5-тұжырыммен келісу индексі;
і6 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 6-тұжырыммен келісу индексі;
і7 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 7-тұжырыммен келісу индексі;
і8 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 8-тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
42. "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші (Y) бойынша бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Y – "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
і9 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 9-тұжырыммен келісу индексі;
і10 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 10-тұжырыммен келісу индексі;
і11 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 11-тұжырыммен келісу индексі;
і12 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 12-тұжырыммен келісу индексі;
і13 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 13-тұжырыммен келісу индексі;
і14 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 14-тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Сноска. Пункт 40 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Оценка по показателю "Удовлетворенность условиями труда" (T) рассчитывается по следующей формуле:
где:
T – оценка по показателю "Удовлетворенность условиями труда";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i5 – индекс согласия с утверждением 5 опросного листа государственных служащих;
i6 – индекс согласия с утверждением 6 опросного листа государственных служащих;
i7 – индекс согласия с утверждением 7 опросного листа государственных служащих;
i8 – индекс согласия с утверждением 8 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по показателю составляет 5 баллов.
Сноска. Пункт 41 - вносятся изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Оценка по показателю "Управленческие практики в государственном органе" (Y) рассчитывается по следующей формуле:
где:
Y– оценка по показателю "Управленческие практики в государственном органе";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i9 – индекс согласия с утверждением 9 опросного листа государственных служащих;
i10 – индекс согласия с утверждением 10 опросного листа государственных служащих;
i11 – индекс согласия с утверждением 11 опросного листа государственных служащих;
i12 – индекс согласия с утверждением 12 опросного листа государственных служащих;
i13 – индекс согласия с утверждением 13 опросного листа государственных служащих;
i14 – индекс согласия с утверждением 14 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов
Сноска. Пункт 42 - вносятся изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

43. Тұжырыммен келісу индексі (і) 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша бағаны 0-ден 1-ге дейінгі бағалауға аудару үшін қолданылады. Есептеу формуласы:
мұнда:
і - тұжырыммен келісу индексі;
x - сауалнама парағына сәйкес 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша бағалаудың орташа арифметикалық мәні (сауалнама алынған тұлғалардың санына бөлінген тұжырымдар мәнінің сомасы);
1 - 0-ден 1-ге дейінгі шәкіл бойынша 0-ге сәйкес келетін бағалаудың ең төменгі орташа арифметикалық мәні;
3 - 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша ең жоғарғы (4) және ең төменгі (1) мәндерінің айырмашылығы.
44. "Мемлекеттік қызметшілерді оқыту" (U) көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
U – "мемлекеттік қызметшілерді оқыту" көрсеткіші бойынша бағалау";
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (5);
a – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде оқуға жататындар санынан, есепті кезеңде бекітілген мерзімдерде біліктілігін арттырудан өткен мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
b – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде есепті кезеңде біліктілігін арттырудан өтуге жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
c – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде оқуға жататындар санынан, есепті кезеңде бекітілген мерзімдерде қайта даярлаудан өткен мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
d – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде есепті кезеңде қайта даярлаудан өтуге жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
0,5 – алынған нәтижелерді баллдық мәнге келтіру коэффициенті.
Бағаланатын кезеңде біліктілігін арттыруға жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілер болмаған жағдайда, a/b = 1.
Бағаланатын кезеңде қайта даярлануға жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілер болмаған жағдайда, c/d = 1.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді қайта даярлаудан және/немесе біліктілігін арттырудан өту мерзімдерін (белгіленген мерзімдерден кейін) бұзудың әрбір фактісі үшін мемлекеттік органға 0,5 айыппұл балл беріледі.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің біліктілігін арттырудан және/немесе қайта даярлаудан өтпегенінің әрбір фактісі үшін мемлекеттік органға 1 айыппұл балл беріледі.
Айыппұл баллдарының жалпы сомасы 5 баллдан аспайды.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 баллды құрайды.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

43. Индекс согласия с утверждениями (i) используется для перевода оценки по шкале от 1 до 4 в пределы от 0 до 1.
Формула расчета:
где:
i – индекс согласия с утверждением;
x – среднее арифметическое значение оценки в соответствии с опросным листом по шкале от 1 до 4 (сумма значений утверждений деленное на количество опрошенных лиц);
1 – минимальное среднее арифметическое значение оценки соответствующее 0 по шкале от 0 до 1;
3– разница между максимальным (4) и минимальным (1) значением по шкале от 1 до 4.
44. Оценка по показателю "Обучение государственных служащих" (U) рассчитывается по следующей формуле:
где:
U – оценка по показателю "Обучение государственных служащих";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – количество административных государственных служащих, прошедших повышение квалификации в отчетном периоде в установленные сроки, из числа подлежащих в рамках выделенных бюджетных средств;
b – количество административных государственных служащих, подлежащих прохождению повышения квалификации в отчетном периоде в рамках выделенных бюджетных средств;
c – количество административных государственных служащих, прошедших переподготовку, в отчетном периоде в установленные сроки, из числа подлежащих в рамках выделенных бюджетных средств;
d – количество административных государственных служащих, подлежащих прохождению переподготовки в отчетном периоде в рамках выделенных бюджетных средств;
0,5 – коэффициент для приведения полученных результатов к балльному значению.
При отсутствии административных государственных служащих, подлежащих повышению квалификации в оцениваемом периоде, a/b = 1.
При отсутствии административных государственных служащих, подлежащих переподготовке в оцениваемом периоде, c/d = 1.
За каждый факт нарушения сроков прохождения переподготовки и/или повышения квалификации (позже установленных сроков) административных государственных служащих государственному органу присваивается 0,5 штрафных баллов.
За каждый факт непрохождения повышения квалификации и/или переподготовки административных государственных служащих государственному органу присваивается 1 штрафной балл.
Общая сумма штрафных баллов не превышает 5 баллов.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
Сноска. Пункт 44 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

45. "Стратегиялық кадрлық жоспарлау" көрсеткіші бойынша бағалау (S):
Бұл көрсеткіш адами ресурстарды стратегиялық басқаруды және мемлекеттік органның кадр саясатын бағалайды.
Персоналды басқару стратегиясы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 21 қазанда № 15 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14456 болып тіркелген) бекітілген Персоналдық басқару қызметі (кадр қызметі) туралы үлгілік ережеге сәйкес бекітіледі.
Персоналды басқару стратегиясы персоналдың сапалық және сандық құрамы бойынша нақты көрсеткіштерді, сондай-ақ мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті персоналға қажеттілікті болжау жөніндегі шараларды қамтиды.
Көрсеткішті есептеу формуласы:
S = a + b,
онда:
S – "стратегиялық кадрлық жоспарлау" көрсеткіші
a – қажетті мазмұны бар персоналды басқарудың бекітілген стратегиясының болуы*
* сондай-ақ 2 баллға сәйкес талап етілетін мазмұны бар персоналды басқарудың бекітілген стратегиясы болған кезде
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің ұсынымдарымен;
сәйкес персоналды басқарудың бекітілген стратегиясында талап етілетін мазмұн болмаған кезде 1 баллға тең
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің ұсынымдарымен;
сол сияқты персоналды басқарудың бекітілген стратегиясы болмаған кезде 0 балл.
b-бағаланатын кезеңде персоналды басқару стратегиясын орындау**.
**егер бағаланатын кезеңде нысаналы индикаторлардың (көрсеткіштердің, бағдарламалардың, іс-шаралардың) орындалуы жоспарланғаннан кемінде 80% - ды құраса, b 3 балға тең. 60-79,99% - дан орындау кезінде 2 балл, 40-59,99% - дан 1 балл беріледі және 40% - дан кем болған кезде балл берілмейді.
Персоналды басқару стратегиясы болмаған, бағаланатын кезеңде персоналды басқару стратегиясын іске асыру туралы оны сандық бағалауға мүмкіндік беретін ақпарат ұсынылмаған немесе оның орындалуын анықтаудың объективті мүмкін болмаған жағдайда балдар (b бойынша) берілмейді.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 баллды құрайды.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
45-1. "Қызметшілердің тағылымдамасы" бонустық көрсеткіші бойынша бағалау (I)
Қабылданған және тағылымдамаға жіберілген мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің жалпы саны мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің орташа нақты санының 10% - дан астамын құраған кезде (әрбір айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша органдағы қызметкерлердің нақты саны жинақталады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12) мемлекеттік органға 2 бонустық балл беріледі.

45. Оценка по показателю "Стратегическое кадровое планирование" (S):
Данный показатель оценивает стратегическое управление человеческими ресурсами и кадровую политику государственного органа.
Стратегия управления персоналом утверждается в соответствии с Типовым положением о службе управления персоналом (кадровой службе), утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 15 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14456).
Стратегия управления персоналом содержит конкретные показатели по качественному и количественному составу персонала, а также меры по прогнозу потребности в персонале необходимого для достижения стратегических целей государственного органа.
Формула для расчета показателя:
S = a + b,
где:
S - показатель "Стратегическое кадровое планирование"
a – наличие утвержденной стратегии управления персоналом*
*а равно 2 баллам при наличии утвержденной стратегии управления персоналом с требуемым содержанием в соответствии с рекомендациями Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы;
а равно 1 баллу при отсутствии требуемого содержания в утвержденной стратегии управления персоналом в соответствии с рекомендациями Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы;
а равно 0 баллов при отсутствии утвержденной стратегии управления персоналом.
b – исполнение стратегии управления персоналом в оцениваемом периоде**.
**b равно 3 баллам, если исполнение целевых индикаторов (показателей, программ, мероприятий) в оцениваемом периоде составляет не менее 80% от запланированного. При исполнении от 60-79,99% присваивается 2 балла, от 40-59,99% 1 балл и при менее 40% баллы не присваиваются.
При непредставлении информации о реализации стратегии управления персоналом в оцениваемом периоде или объективной невозможности установить ее исполнение баллы (по b) не присваиваются.
Максимальное значение по показателю составляет 5 баллов.
Сноска. Пункт 45 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45-1. Оценка по бонусному показателю "Проведение стажировки" (I)
При общем количестве принятых и направленных на стажировку административных государственных служащих более 10% от среднего фактического количества административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12) государственному органу присваивается 2 бонусных балла.

Қабылданған және тағылымдамаға жіберілген мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің жалпы саны мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің орташа нақты санының кемінде 5% (10% - дан аспайтын) болған кезде (әрбір айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша органдағы қызметкерлердің нақты саны жинақталады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12) мемлекеттік органға 1 бонустық балл беріледі.
Басқа жағдайларда ұпайлар берілмейді.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 2 балды құрайды.
Ескерту. Әдістеме 45-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
45-2. "Е-қызмет" АЖ толықтыру бонустық көрсеткіші бойынша бағалау (K)
Мемлекеттік қызметшілердің жеке істері Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 158 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшінің жеке ісін жүргізуге қажетті құжаттардың тізбесіне сәйкес келуге тиіс.
"Е-қызмет" АЖ-да мемлекеттік қызметшілердің тиісті түрде толтырылған жеке істерінің саны бағаланатын жылдың желтоқсан айының соңғы күніне мемлекеттік қызметшілердің нақты санының кемінде 99%-ы болған кезде мемлекеттік органға 1,5 бонустық балл беріледі.
Басқа жағдайларда ұпайлар берілмейді.
Толтырылу дәрежесін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі айқындайды.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 1,5 балды құрайды.
Ескерту. Әдістеме 45-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3 параграф. "Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет" өлшемшарты бойынша бағалау
46. "Меритократия және ұйымдық мәдениет" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органның меритократия қағидаттарын іске асыру және ұйым шеңберінде іскерлік өзара қарым-қатынастарды орнату жөніндегі қызметінің тиімділігі, мемлекеттік қызметшілердің әдеп нормаларын сақтауы бағаланады.
47. "Меритократия және мәдениет" (M) өлшемшарты бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
М – "Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органды бағалау;
A – "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші;
B – "Меритократия қағидаттарын сақтау" көрсеткіші;
C – "Мансаптық өсу" көрсеткіші;
D – "Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы" көрсеткіші;
E – "Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас" көрсеткіші;
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 40 балды құрайды.

При общем количестве принятых и направленных на стажировку административных государственных служащих не менее 5% (не более 10%) от среднего фактического количества административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12) государственному органу присваивается 1 бонусный балла.
В остальных случаях баллы не присваиваются.
Максимальное значение по данному показателю составляет 2 балла.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 45-1 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45-2. Оценка по бонусному показателю "Заполняемость ИС "Е-қызмет" (K)
Требования к личным делам государственных служащих установлены в Перечне документов, необходимых для ведения личного дела государственного служащего, утвержденном приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 сентября 2021 года № 158.
При количестве надлежащим образом заполненных личных дел государственных служащих в ИС "Е-қызмет" не менее 99% от фактического количества государственных служащих на последний день декабря оцениваемого года, государственному органу присваивается 1,5 бонусных балла.
В остальных случаях баллы не присваиваются.
Степень заполняемости определяется Агентством Республики Казахстан по делам государственной службы.
Максимальное значение по данному показателю составляет 1,5 балла.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 45-2 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Оценка по критерию "Меритократия и организационная культура"
46. По критерию "Меритократия и организационная культура" оценивается эффективность деятельности государственного органа по реализации принципов меритократии и установлению деловых взаимоотношений в рамках организации, соблюдение этических норм государственными служащими.
47. Оценка по критерию "Меритократия и культура" (M) рассчитывается по следующей формуле:
где:
М – оценка государственного органа по критерию "Меритократия и организационная культура";
A – показатель "Прозрачность конкурсных процедур";
B – показатель "Соблюдение принципов меритократии";
C – показатель "Карьерный рост";
D – показатель "Прозрачность поощрения в государственном органе";
E – показатель "Этика и взаимоотношения в коллективе";
Максимальное значение по данному критерию составляет 40 баллов.

48. "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші бойынша бағалау (A):
где:
А – "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
a – мемлекеттік органда қадағалаушылардың қатысуымен бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстарының саны;
b – техникалық бейнежазба құралдарының көмегімен белгіленген мемлекеттік органда бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстардың саны.
с – бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстардың жалпы саны.
Әрбір кандидатпен әңгімелесу барысын тіркеу тәртібін бұзудың (техникалық бейне жазба құралдарын қолданбау немесе тиісінше қолданбау) әрбір фактісі үшін мемлекеттік органға 1 айыппұл балы беріледі, бірақ ол 10 баллдан аспайды.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
49. "Меритократия қағидаттарын сақтау" көрсеткіші бойынша бағалау (B):
мұнда:
В – "Меритократияны сақтау" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
і15 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 15-тұжырыммен келісу индексі;
і16 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 16-тұжырыммен келісу индексі.
і17 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 17-тұжырыммен келісу индексі;
і18 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 18-тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
50. "Мансаптық өсу" көрсеткіші бойынша бағалау (C):
Егер мансаптық жылжу коэффициенті (kr) 0,80-ден жоғары немесе оған тең болса, мемлекеттік органға ең жоғары балл (10 балл) беріледі.
Мансаптық жылжу коэффициенті келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
kr – мансаптық жылжу коэффициенті;
а - аудандардан (облыстық маңызы бар қалалардан) және қаладағы аудандардан тағайындауларды ескере отырып, есепті кезеңде осы мемлекеттік орган жүйесінде жоғары тұрған лауазымға осы мемлекеттік орган жүйесі қызметкерлерінің қатарынан тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – есептік кезеңде мемлекеттік органда жоғары лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің жалпы саны (төменгі деңгейдегі лауазымдардан басқа).
Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ бағаланатын жыл ішінде жаңадан құрылған мемлекеттік орган үшін осы көрсеткіш бойынша бағалауды есептеу кезінде есепті кезеңде осы мемлекеттік органда жоғары тұрған лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің саны басқа мемлекеттік органда бұрынғы мемлекеттік лауазымымен салыстырғанда ескеріледі.

48. Оценка по показателю "Прозрачность конкурсных процедур" (A):
где:
А – оценка по показателю "Прозрачность конкурсных процедур";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
a – количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей в государственном органе, проведенных с участием наблюдателей;
b – количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей в государственном органе, проведенных с видеофискацией.
с – общее количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей
За каждый факт нарушения (неиспользования или ненадлежащего использования технических средств видеозаписи) порядка фиксации хода собеседования с каждым кандидатом государственному органу присваивается 1 штрафной балл, но не более 10 баллов.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.
Сноска. Пункт 48 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Оценка по показателю "Соблюдение принципов меритократии" (B):
где:
В – оценка по показателю "Соблюдение принципов меритократии";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i15 – индекс согласия с утверждением 15 опросного листа государственных служащих;
i16 – индекс согласия с утверждением 16 опросного листа государственных служащих;
i17 – индекс согласия с утверждением 17 опросного листа государственных служащих;
i18 – индекс согласия с утверждением 18 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.
Сноска. Пункт 49 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Оценка по показателю "Карьерный рост" (C):
1) если коэффициент карьерного продвижения (kr) больше или равен 0,80, государственному органу присваивается максимальный балл (10 баллов).
Коэффициент карьерного продвижения рассчитывается по следующей формуле:
где:
kr – коэффициент карьерного продвижения;
a – количество государственных служащих, назначенных на вышестоящую должность в системе данного государственном органа за отчетный период из числа работников системы данного государственного органа с учетом назначений из районов (городов областного значения) и районов в городе;
b – общее количество государственных служащих, назначенных на вышестоящие должности в государственном органе за отчетный период (кроме низовых должностей).
При реорганизации государственного органа, а также для вновь образованного государственного органа в течение оцениваемого года при расчете оценки по данному показателю учитывается количество государственных служащих, назначенных на вышестоящую должность в данном государственном органе, за отчетный период в сравнении с прежней государственной должностью в другом государственном органе.

53. Тұжырыммен келісу индексі (і) 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша бағаны 0-ден 1-ге дейінгі бағалауға аудару үшін қолданылады. Есептеу формуласы:
мұнда:
і - тұжырыммен келісу индексі;
x - сауалнамаға сәйкес 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағалаудың орташа арифметикалық мәні (сауалнама алынған тұлғалардың санына бөлінген тұжырымдар мәнінің сомасы);
1 - 0-ден 1-ге дейінгі шәкіл бойынша 0-ге сәйкес келетін бағалаудың ең төменгі орташа арифметикалық мәні;
3 - 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша ең жоғарғы (4) және ең төменгі (1) мәндерінің айырмашылығы.
4 параграф. "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды бағасы
54. "Персоналды басқару" бағыты бойынша қызметті операциялық бағалау мына формула арқылы есептеледі:
мұнда:
H – "Персоналды басқару" бағыты бойынша жалпы балл;
K – "Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті" көрсеткіші бойынша балл;
O – "Еңбекті ұйымдастыру" көрсеткіші бойынша балл;
M – "Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет" көрсеткіші бойынша балл;
W - айыппұл балдар.
Балдар осы Әдістемеге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалауға арналған өлшемшарттар мен көрсеткіштер бойынша қойылады.
4 тарау. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша бағалау
55. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша операциялық бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) Архитектуралық порталын толтыру бойынша мәліметтерді есепке алу;
2) "Ақылды" қалалар" салу;
3) ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі;
4) мемлекеттік органдардың функцияларын автоматтандыру;
5) ақпараттық технологиялар саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшедегі кадрлар саны;
6) АКТ дағдылары бойынша курстардан (оның ішінде онлайн) өткен қызметкерлер саны;
7) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі;
8) мемлекеттік органның саласы бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімі;
9) қолданылмайтын ақпараттық жүйелер мен деректер қорларының болуы.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
56. ОМО және ЖАО ақпараттық технологиялардың қолданылуын бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.

53. Индекс согласия с утверждениями (i) используется для перевода оценки по шкале от 1 до 4 в пределы от 0 до 1. Формула расчета:
где:
i – индекс согласия с утверждением;
x – среднее арифметическое значение оценки в соответствии с опросным листом по шкале от 1 до 4 (сумма значений утверждений деленное на количество опрощенных лиц);
1 – минимальное среднее арифметическое значение оценки соответствующее 0 по шкале от 0 до 1;
3– разница между максимальным (4) и минимальным (1) значением по шкале от 1 до 4.
Параграф 4. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Управление персоналом"
54. Операционная оценка деятельности по направлению "Управление персоналом" рассчитывается по следующей формуле:
где:
H–общий балл по направлению "Управление персоналом";
K – балл по критерию "Кадровый потенциал государственного органа";
O – балл по критерию "Организация труда";
M – балл по критерию "Меритократия и организационная культура";
W – штрафные баллы.
Баллы выставляются по критериям и показателям для операционной оценки деятельности государственного органа по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 13 к настоящей Методике.
Глава 4. Оценка по направлению "Применение информационных технологий"
55. Операционная оценка по направлению "Применение информационных технологий" осуществляется по следующим критериям:
1) учет сведений по наполнению архитектурного портала;
2) построение "Умных" городов";
3) актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных;
4) автоматизация функций государственных органов;
5) количество кадров в структурном подразделении по цифровизации с образованием в сфере информационных технологий;
6) количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам;
7) доля местного содержания в информационных системах государственных органов;
8) реестр данных и показателей по сфере государственного органа;
9) наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных.
Сноска. Пункт 55 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Заключения о результатах оценки применения информационных технологий в ЦГО и МИО формируются по форме, согласно приложению 14 к настоящей Методике.

57. Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы қағидаларының Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысы. қаулысымен бекітілген 42-тармағының 1) тармақшасына сәйкес "Таратылуы шектелген құжаттар мен басылымдардан мәліметтерді халықаралық (жаһандық) деректерді беру желілерінде, Интернет желісінде орналастыруға" жол берілмейді. Осыған байланысты мемлекеттік органдардың "ҚБПҮ" деген белгісі бар ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйелері Мемлекеттік органдардың қызметін операциялық бағалау кезінде ескерілмейді.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1 параграф. "Архитектуралық порталын толтыру жөніндегі мәліметтерді есепке алу" өлшемшарты бойынша бағалау
58. "Архитектуралық порталын толтыру жөніндегі мәліметтерді есепке алу" өлшемшарты бойынша Мемлекеттік органдардың архитектуралық порталын толтыру дәрежесі бағаланады және бағаланатын жылдың соңғы күнтізбелік күні кезеңінде сервистік интегратор ұсынған ақпаратқа сәйкес жүргізіледі. Сервистік интегратор жыл ішінде жүйелер санының иесінің балансында нақты болуымен сәйкессіздігін анықтау мақсатында ресми сұрау салулар арқылы архитектуралық порталындағы Ақпараттық жүйелер тізбесіне сәйкес келеді. Егер жүйені иесі архитектуралық порталда орналастырса, бірақ сервистік интегратордың атына ресми хатпен растамаса, онда бұл жүйе бағалауда ескерілмейді.
Бағалау мемлекеттік органдарды осы Әдістемеге 15-қосымшаға сәйкес архитектуралық порталында құжаттар пакетін және ақпараттық жүйелер туралы қажетті ақпаратты орналастыруға ынталандыруға бағытталған.
59. "Архитектуралық порталын толтыру жөніндегі мәліметтерді есепке алу" өлшемшарты бойынша бағалау (А) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
A – бағаланатын мемлекеттік органның архитектуралық порталын толтыру дәрежесі;
n – сервистік бағдарламалық өнімдерді, ақпараттандыру мен ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің сервистік моделі шеңберінде жасалған өнімдерді қоспағанда, архитектуралық порталда орналастырылған бағаланатын мемлекеттік органның және олардың ведомстволық және ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелерінің жалпы саны;
lі – осы Әдістемеге 15-қосымшада көрсетілген тізбеге сәйкес архитектуралық порталына енгізілген деректер толықтығының коэффициенті.

57. В соответствии с подпунктом 1) пункта 42 Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429 не допускается "размещать сведения из документов и изданий ограниченного распространения в международных (глобальных) сетях передачи данных, сети Интернет". В связи с чем, информационные системы государственных органов, содержащие информацию, имеющую пометку "ДСП", при операционной оценке деятельности государственных органов не учитываются.
Сноска. Пункт 57 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Оценка по критерию "Учет сведений по наполнению архитектурного портала"
58. По критерию "Учет сведений по наполнению архитектурного портала" оценивается степень наполнения архитектурного портала государственными органами и проводится согласно информации предоставленной Сервисным интегратором на период последнего календарного дня оцениваемого года. Сервисный интегратор в течении года проводит соответствие перечня информационных систем на архитектурном портале посредством официальных запросов в целях выявления несоответствия количества систем с фактическим наличием на балансе владельца. В случае, если система размещена владельцем на архитектурном портале, но не подтверждена официальным письмом в адрес сервисного интегратора, то данная система не будет учитываться в оценке.
Оценка направлена на стимулирование государственных органов к размещению пакетов документов и необходимой информации об информационных системах на архитектурном портале согласно приложению 15 к настоящей Методике.
59. Оценка по критерию "Учет сведений по наполнению архитектурного портала" (А) рассчитывается по следующей формуле:
где:
A – степень наполнения архитектурного портала оцениваемым государственным органом;
n – общее количество информационных систем оцениваемого государственного органа и их ведомственных и подведомственных организаций, размещенных на архитектурном портале, за исключением сервисных программных продуктов, продуктов созданных в рамках сервисной модели информатизации и информационно-коммуникационных услуг;
li – коэффициент полноты данных, внесенных на архитектурный портал в соответствии с перечнем, указанным в приложению 15 к настоящей Методике.

k – бағаланатын мемлекеттік органда бекітілген архитектуралық болған жағдайда 30-ға тең, немесе бекітілген архитектуралық болмаған жағдайда 25-ке тең коэффициент.
Егер бағаланатын мемлекеттік орган ЖАО болып табылса не бағаланатын мемлекеттік органда архитектураны әзірлеу жөніндегі жұмыстар есепті кезеңнен кейінгі жылға жоспарланған болса, онда жоғарыда көрсетілген коэффициент 30-ға тең. Мұндай жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган архитектураны әзірлеуге, дамытуға есепті кезеңде қол қойылған ресми коммерциялық ұсыныстың растайтын құжатын – скан-көшірмесін (осы Әдістеменің "Ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі есеп" 8-қосымшасына) қоса беруі қажет.
"Архитектуралық порталына енгізілген деректердің толықтығы коэффициенті" (lі) көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда
a1, …, a18 – 15-қосымшаның "архитектуралық порталына енгізілген деректердің толықтығы" кестесінің тиісті параметрлері үшін алынған балдар (1.1-1.14, 2-5 параметрлері).
"Архитектуралық порталына енгізілген деректердің толықтығы коэффициенті" (lі) көрсеткіші бойынша ең жоғарғы мәні 100%-ды құрайды.
60. "Архитектуралық порталын толтыру бойынша мәліметтерді есепке алу" (А) критерийі бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.
61. Мемлекеттік органның балансында Ақпараттық жүйелер болмаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган олардың жоқтығы туралы анықтама түрінде ақпарат береді және осы өлшем бойынша 0 балл береді.
2 параграф. "Орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің интеграциясы" өлшемшарты бойынша бағалау
Ескерту. 2-параграф алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Параграф 3. "Ақылды" қалаларды салу" өлшемшарты бойынша бағалау
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
66. "Ақылды" қалаларды құру" өлшемшарты ЖАО қызметін операциялық бағалау кезінде ғана қолданылады.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

k– коэффициент, равный 30 при наличии в оцениваемом государственном органе утвержденной архитектуры, либо равный 25 при отсутствии утвержденной архитектуры.
В случае, если оцениваемый государственный орган является МИО, либо работы по разработке архитектуры в оцениваемом государственном органе запланированы на следующий за отчетным периодом год, то вышеуказанный коэффициент равен 30. В таком случае, оцениваемому государственному органу необходимо приложить подтверждающий документ - скан-копию подписанного в отчетном периоде официального коммерческого предложения на разработку, развитие архитектуры (в приложение 8 "Отчет по применению информационных технологий" настоящей Методики).
Показатель "Коэффициент полноты данных, внесенных на архитектурный портал" (li), рассчитывается по следующей формуле:
где
a1, …, a18 – баллы, полученные за соответствующие параметры таблицы "Полнота данных, внесенных на Архитектурный портал" приложения 15 (параметры 1.1-1.14, 2-5).
Максимальное значение по показателю "Коэффициент полноты данных, внесенных на архитектурный портал" (li) составляет 100 %.
60. Максимальное значение по критерию "Учет сведений по наполнению архитектурного портала" (А) составляет 30 баллов.
61. В случае отсутствия на балансе государственного органа информационных систем оцениваемым государственным органом предоставляется информация в виде справки об их отсутствии и присваивается 0 баллов по данному критерию.
Параграф 2. Оценка по критерию "Интеграция информационных систем центральных государственных органов"
Сноска. Параграф 2 исключен совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Оценка по критерию "Построение "Умных" городов
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Критерий "Построение "Умных" городов" применяется только при операционной оценке деятельности МИО.
Сноска. Пункт 66 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

67. Осы өлшемшарт бойынша бағалау бағаланатын жергілікті атқарушы органдарда "ақылды" қалалар бастамаларының іске асырылу деңгейін анықтауға және түйінді көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған және бағаланатын жылдың соңғы күнтізбелік күні кезеңінде ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган ұсынған ақпаратқа сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
68. "Ақылды" қалаларды салу" (B) өлшемшарты бойынша бағалау осы бұйрықтағы 69-1 және 69-2 тармақтарында көзделген формулалар бойынша есептеледі.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
69. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
69-1. Жиынтық балды табу:
Bж = Bбіл+ Bден+ Bкөл+ Bжол+ Bқауіпсіздік+ Bтур+ Bткш+ Bэкол+ Bбасқ,
мұнда:
Bж – "Ақылды" қалаларды салу" өлшемшарты бойынша жиынтық бал;
Bбіл - Білім беру саласы бойынша бал;
Вден – Денсаулық сақтау саласы бойынша бал;
Bкөл - Көлік және логистика саласы бойынша бал;
Bжол - Жол инфрақұрылымы саласы бойынша бал;
Bқауіпсіздік - Қауіпсіздік саласы бойынша бал;
Bтур - Туризм, мәдениет және спорт саласы бойынша бал;
Bткш - ТКШ саласы бойынша бал;
Bэкол - Экология саласы бойынша бал;
Bбасқ - Қаланы басқару саласы бойынша бал;
Bбіл, Вден, Bкөл, Bжол, Bқауіпсіздік, Bтур, Bткш, Bэкол, Bбасқ –
ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекітетін "Ақылды" қалалардың эталондық стандартына сәйкес есептеледі.
Ескерту. Әдістеме 69-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

67. Оценка по данному критерию направлена на выявление у оцениваемых МИО уровня реализации инициатив "умных" городов и достижения ключевых показателей и проводится согласно информации, предоставленной уполномоченным органом в сфере информатизации на период последнего календарного дня оцениваемого года.
Сноска. Пункт 67 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Оценка по критерию "Построение "Умных" городов" (B) рассчитывается по следующим формулам предусмотренных пунктами 69-1 и 69-2 настоящего приказа.
Сноска. Пункт 68 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Исключен совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69-1. Нахождение суммарного балла:
Bсум = Bобр+ Bздр+ Bтр+ Bдинфр+ Bбез+ Bтур+ Bжкх+ Bэкол+ Bупр,
где:
Bсум – суммарный балл по критерию "Построение "Умных" городов";
Bобр - балл по сфере Образование;
Вздр - балл по сфере Здравоохранение;
Bтр - балл по сфере Транспорт и логистика;
Bдинфр - балл по сфере Дорожная инфраструктура;
Bбез - балл по сфере Безопасность;
Bтур - балл по сфере Туризм, культура и спорт;
Bжкх - балл по сфере Сфера ЖКХ;
Bэкол - балл по сфере Экология;
Bупр - балл по сфере Управление городом;
Bобр, Вздр, Bтр, Bдинфр, Bбез, Bтур, Bжкх, Bэкол, Bупр - рассчитываются в соответствии с Эталонным стандартом "умных" городов, утверждаемым уполномоченным органом в сфере информатизации.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 69-1 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

69-2. Жиынтық баллдың пайызын балдардың максималды 6900-ге тең сомасымен арақатынаста табу:
Ескерту. Әдістеме 69-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
69-3. "Ақылды" қалаларды салу" (B) көрсеткіші бойынша ең жоғары мән 100 пайызды құрайды, бұл қорытынды бойынша 10 салмақ мәніне келтірілетін болады.
Ескерту. Әдістеме 69-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4 параграф. "Ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі" өлшемшарты бойынша бағалау
70. Осы өлшемшарт бойынша бағалау басқарушы және басқа да шешімдер қабылдаған кезде, жетекшілік ететін салаларда мемлекеттік органдардың қызметінің үздіксіз жұмыс істеуі барысында, сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде деректердің дәйектілігін қамтамасыз ету үшін ақпараттық жүйелер мен деректер қорларындағы мәліметтердің толық өзектілігін бағаланатын мемлекеттік органдарды қолдап отыру үшін ынталандыруға бағытталған.
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 4-тармақшасына және 10-бабының 4-тармақшасына сәйкес орталық атқарушы органдар және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, сондай-ақ ЖАО электрондық ақпараттық ресурстарды толықтыруды жүзеге асырады, олардың анықтығы мен өзектілігін қамтамасыз етеді. Осыған байланысты, осы өлшемшартта ақпараттық жүйелерде және деректер базасында қамтылған мәліметтердің анықтығы мен өзектілігі ескеріледі.
71. "Ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі" өлшемшарты бойынша бағалау (С):
мұнда:
C – ақпараттық жүйелерде және деректер базасында қамтылған мәліметтердің өзектілігі;
b – бағаланатын мемлекеттік органның және оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының балансындағы Ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардың жалпы саны;
pі – ақпараттық жүйеде немесе деректер базасында қамтылған мәліметтердің өзектілік деңгейі;
k2 – 25-ке тең коэффициент.
72. Мемлекеттік орган мен оған ведомстволық бағынысты және тәуелді ұйымның балансында ақпараттық жүйелер болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган олардың жоқтығы туралы анықтама түрінде ақпарат береді және мемлекеттік органға осы өлшемшарт бойынша 0 балл беріледі.
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мән 25 балды құрайды.
5 параграф. "Қолданылмайтын ақпараттық жүйелер мен деректер қорларының болуы" өлшемшарты бойынша бағалау

69-2. Нахождение процента суммарного балла в соотношении с максимальной суммой баллов, равной 6900:
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 69-2 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69-3. Максимальное значение по критерию "Построение "Умных" городов" (B) составляет 100 процентов, что по итогу будет приведено к весовому значению 10.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 69-3 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Оценка по критерию "Актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных"
70. Оценка по данному критерию направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к поддержанию полной актуальности сведений, содержащихся в информационных системах и базах для обеспечения достоверности данных при принятии управленческих и иных решений, непрерывности деятельности государственных органов в курируемых сферах и отраслях, а также оказании государственных услуг.
Согласно подпункту 4) статьи 9 и подпункту 4) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации", ЦГО и государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, а также МИО наполнение, обеспечивают достоверность и актуальность электронных информационных ресурсов. В связи с чем, в данном критерии учитывается достоверность и актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных.
71. Оценка по критерию "Актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных" (С) рассчитывается по следующей формуле:
где:
C – актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных;
b – общее количество информационных систем и баз данных, находящихся на балансе оцениваемого государственного органа и его подведомственных организаций;
pi – уровень актуальности сведений, содержащихся в информационной системе или базе данных;
k2 – коэффициент, равный 25.
72. В случае отсутствия на балансе государственного органа и его подведомственных и зависимых организаций информационных систем государственным органом предоставляется информация в виде справки об их отсутствии и государственному органу присваивается 0 баллов по данному критерию.
Максимальное значение по данному критерию составляет 25 баллов.
Параграф 5. Оценка по критерию "Наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных"

73. "Қолданылмайтын Ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардың болуы" өлшемшарт бойынша бағалау мемлекеттік органдар ие болып отырған ақпараттық активтердің көлемін және осындай активтерге иелік етудің құнын оңтайландыру мақсатында, бағаланатын мемлекеттік органның автоматтандыру кезінде пайдаланылмайтын функцияларын немесе ол көрсететін қызметтерді, ақпараттық жүйелері мен дерекқорларын анықтауға бағытталған.
74. "Қолданылмайтын Ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардың болуы" өлшемшарты бойынша бағалау (D) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда
m – пайдаланылмайтын Ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардың жалпы саны.
Егер m мәні 5-тен үлкен болса, онда осы көрсеткіштің қорытынды мәні 15 баллға тең болады.
Әзірленуі Халықаралық жобалар мен бастамаларды іске асыру шеңберінде жүргізілген немесе сатып алынған Ақпараттық жүйелер мен дерекқорлар осы өлшемшарт шеңберінде есепке алуға жатпайды.
5-1 параграф. "АТ саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі кадрлар саны" критерийі бойынша бағалау
Ескерту. Әдістеме 5-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
74-1. "АТ саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі кадрлар саны" критерийі бойынша бағалау АТ саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі қызметкерлер санын көбейтуге бағытталған.
74-2. "АТ саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі кадрлар саны" (L) критерийі бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
L – "АТ саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі кадрлар саны" критерийі бойынша балл;
с – АТ саласында білім бере отырып, цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі (бұдан әрі – ҚБ) қызметкерлер саны;
d – цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі қызметкерлердің жалпы саны;
k4 – ОМО қызметін бағалау кезінде 20-ға тең не ЖАО қызметін бағалау кезінде 10-ға тең коэффициент;
74-3. ОМО үшін осы критерий бойынша ең жоғары мән 20 баллды немесе ЖАО үшін – 10 баллды құрайды.
5-2 параграф. "АКТ дағдылары бойынша курстардан (оның ішінде онлайн) өткен қызметкерлер саны" критерийі бойынша бағалау
Ескерту. Әдістеме 5-2-параграфпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

73. Оценка по данному критерию направлена на выявление неиспользуемых при автоматизации функций оцениваемого государственного органа или оказываемых им государственных услуг информационных систем и баз данных в целях оптимизации объема информационных активов, которыми владеют государственные органы и стоимости владения такими активами.
74. Оценка по критерию "Наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных" (D) рассчитывается по следующей формуле:
где
m – общее количество, неиспользуемых информационных систем и баз данных.
В случае, если величина m больше 5, то окончательное значение данного показателя по итогу приравнивается к 15 баллам.
Информационные системы и базы данных, разработка которых была проведена или которые были приобретены в рамках реализации международных проектов и инициатив не подлежат к учету в рамках настоящего критерия.
Параграф 5-1. Оценка по критерию "Количество кадров в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере ИТ"
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 5-1 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74-1. Оценка по критерию "Количество кадров в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере ИТ" направлена на увеличение числа сотрудников в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере ИТ.
74-2. Оценка по критерию "Количество кадров в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере ИТ" (L) рассчитывается по следующей формуле:
где:
L – балл по критерию "Количество кадров в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере ИТ";
с – количество сотрудников в структурных подразделениях (далее – СТП) по цифровизации с образованием в сфере ИТ;
d – общее количество сотрудников в структурных подразделениях по цифровизации;
k4 – коэффициент, равный 20 при оценке деятельности ЦГО либо равный 10 при оценке деятельности МИО;
74-3. Максимальное значение по данному критерию для ЦГО составляет 20 баллов либо для МИО – 10 баллов.
Параграф 5-2. Оценка по критерию "Количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам"
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 5-2 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

74-4. "АКТ дағдылары бойынша курстардан (соның ішінде онлайн) өткен қызметкерлер саны" (J) критерийі бойынша бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
қайда:
J – АКТ саласында курстар, оның ішінде әдіснаманы өндіруші берген мемлекеттік органды цифрландыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыруға бағытталған курстардан өткені туралы сертификат және берген ұйымның интернет-ресурсында курстан өткені туралы тексеру, тиісті емтихан тапсырғанын растау мүмкіндігі бар құжат болған кезде "АКТ дағдылары бойынша курстардан (оның ішінде онлайн) өткен қызметкерлер саны" критерийі бойынша балл;
r - АКТ дағдылары бойынша курстардан (оның ішінде онлайн) өткен Мемлекеттік орган қызметкерлерінің саны;
s - Мемлекеттік орган қызметкерлерінің жалпы саны;
k5 - 5-ке тең коэффициент.
74-5. Осы критерий бойынша ең жоғары мән 5 баллды құрайды.
6 параграф. "Мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы" өлшемшарты бойынша бағалау
75. Аталған өлшемшарт бойынша бағалау бағаланатын мемлекеттік органдардың қызметін автоматтандыру бойынша жұмыстарды кешенді зерделеуге бағытталған.
76. "Мемлекеттік органдардың функцияларының автоматтандырылуы" өлшемшарты бойынша бағалау (Е):
мұнда:
E - мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы;
E1 - аталған мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі, не оның ведомстволық және ведомстволық бағынысты ұйымдардың ақпараттық жүйелері арқылы автоматтандырылған бағаланатын мемлекеттік органның функцияларының саны;
E2 - ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтер арқылы, сондай-ақ ақпараттандырудың сервистік моделі шеңберінде іске асырылған сервистік бағдарламалық өнімдер автоматтандырылған бағаланатын мемлекеттік орган функцияларының саны;
E3 - басқа мемлекеттік органның, не оның ведомстволық және ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелері арқылы автоматтандырылған бағаланатын мемлекеттік орган функцияларының саны;
E4 – бағаланатын мемлекеттік органның ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары шеңберінде іске асырылған функцияларының саны;
h – бағаланатын мемлекеттік органның автоматтандыруға жататын функцияларының жалпы саны;
k3 – 25-ке тең коэффициент.
77. Бағаланатын мемлекеттік органда автоматтандыруға жататын, сондай-ақ бағаланатын мемлекеттік органның ішкі нормативтік актісімен бекітілген функциялардың тізбесі болмаған жағдайда, автоматтандырылған функциялардың үлесі бағаланатын мемлекеттік орган туралы ережеде қамтылған функциялардың жалпы санымен салыстырғанда бағаланады.

74-4. Оценка по критерию "Количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам" (J) рассчитывается по следующей формуле:
где:
J – балл по критерию "Количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам" при наличии сертификата о прохождении курсов в сфере ИКТ, в том числе курсы, направленные на организацию работы по цифровизации государственного органа, выданного производителем методологии, подтверждающего сдачу соответствующего экзамена о прохождении курса и с возможностью проверки на интернет-ресурсе выдавшей организации;
r – количество сотрудников государственного органа, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам;
s – общее количество сотрудников государственного органа;
k5 – коэффициент, равный 5.
74-5. Максимальное значение по данному критерию составляет 5 баллов.";
Параграф 6. Оценка по критерию "Автоматизация функций государственных органов"
75. Оценка по данному критерию направлена на комплексное изучение работы по автоматизации деятельности оцениваемых государственных органов.
76. Оценка по критерию "Автоматизация функций государственных органов" (Е) рассчитывается по следующей формуле:
где:
E – автоматизация функций государственных органов;
E1 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационных систем данного государственного органа, либо информационных систем его ведомственных и подведомственных организаций;
E2 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационно-коммуникационная услуг, а также сервисных программных продуктов, реализованных в рамках сервисной модели информатизации;
E3 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационных систем других государственных органов, либо информационных систем их ведомственных и подведомственных организаций;
E4 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационных систем, реализованных в рамках проектов государственно-частного партнерства;
h – общее количество функций оцениваемого государственного органа подлежащих автоматизации;
k3 – коэффициент, равный 25.
77. В случае отсутствия в оцениваемом государственном органе перечня функций, подлежащих автоматизации, а такжеутвержденного внутренним нормативным актом оцениваемого государственного органа, доля автоматизированных функций оценивается в сравнении с общим количеством функций содержащихся в положении об оцениваемом государственном органе.

78. "Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі", "Электрондық құжат айналымы жүйесі" және "Мемлекеттік органдардың Интранет-порталы" ақпараттық жүйелері бағаланатын мемлекеттік органның үлгілік функцияларын автоматтандыру бөлігінде осы өлшем бойынша есепте ескерілмейді.
Осы өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 25 балл болып саналады.
6-1 параграф. "Мемлекеттік орган саласындағы деректер мен көрсеткіштер тізілімі" критерийі бойынша бағалау
Ескерту. Әдістеме 6-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
78-1. "Мемлекеттік органның саласы бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімі" критерийі ОМО қызметін операциялық бағалау кезінде қолданылады.
78-2. "Мемлекеттік органның саласы бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімі" критерийі бойынша бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды салалар бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімін толтыруға ынталандыруға бағытталған.
78-3. Осы критерий бойынша бағалау мынадай формула (H)бойынша есептеледі:
мұнда:
H – "Мемлекеттік орган саласындағы деректер мен көрсеткіштер тізілімі" критерийі бойынша балл;
i – автоматты түрде қалыптасқан көрсеткіштер саны;
v – көрсеткіштердің жалпы саны;
k6 – 5-ке тең коэффициент.
78-4. Осы критерий бойынша ең жоғары мән 5 бонустық баллды құрайды.
7 параграф. "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі" өлшемшарты бойынша
79. Аталған өлшемшарт бойынша бағалау "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыратын бағаланатын мемлекеттік органның және оның ведомстволық, ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесін анықтауға бағытталған.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
80. "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамту үлесі" өлшемшарты бойынша бағалау (F) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
F – мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі;
t – ІТ-қызметтер көрсетуге мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шарттардың жалпы саны;
Qі – Мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген жергілікті қамту үлесі;

78. Информационные системы "Единая система электронного документооборота", "Система электронного документооборота" и "Интранет-портал государственных органов" не учитываются в расчете по данному критерию в части автоматизации типовых функций оцениваемого государственного органа.
Максимальное значение по данному критерию составляет 25 баллов.
"Параграф 6-1. Оценка по критерию "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа"
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 6-1 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78-1. Критерий "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа" применяется при операционной оценке деятельности ЦГО.
78-2. Оценка по критерию "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к наполнению реестра данных и показателей по сферам.
78-3. Оценка по данному критерию рассчитывается по следующей формуле (H):
где:
H – балл по критерию "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа";
i – количество автоматически сформированных показателей;
v – общее количество показателей;
k6 – коэффициент, равный 5.
78-4. Максимальное значение по данному критерию составляет 5 бонусных баллов.
Параграф 7. Оценка по критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов"
79. Оценка по данному критерию направлена на определение доли местного содержания в информационных системах оцениваемого государственного органа и его ведомственных и подведомственных организаций осуществляющих приобретение товаров, работ и услуг в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Сноска. Пункт 79 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Оценка по критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов" (F) рассчитывается по следующей формуле:
где:
F – доля местного содержания в информационных системах государственных органов;
t – общее количество заключенных договоров о государственных закупках на оказание ІТ-услуг;
Qi – доля местного содержания, указанная в договоре о государственных закупках;

K4 – 5-ке тең коэффициент.
"Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамту үлесі" критерийі бойынша бағалау осы Әдістемеге 8-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес есептік деректер негізінде жүргізіледі.
Сондай-ақ, бағалау үшін есептік деректерді қайта тексеру үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің "электрондық қаржы орталығы" акционерлік қоғамнан деректер, сондай-ақ көрсетілетін қызметтер және/немесе тауарлар компоненттерінің шығу тегі туралы мәліметтер (платформа, код және т.б.) сұратылады.
Осы өлшем бойынша ең жоғарғы мәні 5 бонустық балл болып саналады.
8 параграф. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды бағасы
81. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша қызметті операциялық бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
I = A + B + G + C + E + F + H – D,
мұнда:
І – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша жалпы балл;
А – "Архитектуралық порталын толтыру бойынша мәліметтерді есепке алу" өлшемшарты бойынша балл;
В – "Орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін интеграциялау" өлшемшарты бойынша балл;
G – "Ақылды" қалалар бастамаларын іске асыру және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу" өлшемшарты бойынша балл;
С – "Ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі" өлшемшарты бойынша балл;
Е – "Мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы" өлшемшарты бойынша балл;
F – "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі" өлшемшарты бойынша балл;
H – "Мемлекеттік орган саласындағы деректер мен көрсеткіштер тізілімі" критерийі бойынша балл;
D – "Пайдаланылмайтын ақпараттық жүйелердің және дерекқорлардың болуы" өлшемшарты бойынша балл.
Егер бағалау нәтижелері бойынша бағаланатын мемлекеттік органның "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша қорытынды бағасы 100 баллды құраса, онда "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамту үлесі" өлшемшарты үшін 5 бонустық балл есептелмейді.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
82. Баллдар осы Әдістемеге 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органды ұйымдық дамыту" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша Мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалау үшін өлшемшарттар мен көрсеткіштер бойынша қойылады.

k4 – коэффициент, равный 5.
Оценка по критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов" производится на основании отчетных данных согласно таблице 5 приложения 8 к настоящей Методике.
Также, для перепроверки отчетных данных запрашиваются данные от акционерного общества "Центр электронных финансов" Министерства финансов Республики Казахстан, а также сведения о происхождении компонентов услуг и/или товаров (платформа, код).
Максимальное значение по данному критерию составляет 5 бонусных баллов.
Параграф 8. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Применение информационных технологий"
81. Операционная оценка деятельности по направлению "Применение информационных технологий" рассчитывается по формуле:
I = A + B + C + E + L + J + F + H – D,
где:
I - общий балл по направлению "Применение информационных технологий";
A - балл по критерию "Учет сведений по наполнению архитектурного портала";
В - балл по критерию "Построение "Умных" городов"";
C - балл по критерию "Aктуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных";
E - балл по критерию "Aвтоматизация функций государственных органов";
L - балл по критерию "Количество кадров в СТП по цифровизации с образованием в сфере ИТ";
J - балл по критерию "Количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам";
F - балл по критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов";
H – балл по критерию "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа";
D - балл по критерию "Наличие неиспользуемых информационных систем".
Сноска. Пункт 81 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Баллы выставляются по критериям и показателям для операционной оценки деятельности государственного органа по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа", по форме согласно приложению 16 к настоящей Методике.

83. Осы бағыт бойынша ең жоғарғы мәні 100 балды құрайды.
5 тарау. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органды жалпы операциялық бағалау
84. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органды жалпы операциялық жалпы бағалау мынадай формула арқылы айқындалады:
мұнда:
О – "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша жалпы баға;
H – "Персоналды басқару" бағыты, осы бағыт бойынша айыппұл балдарының есептен шығарылуын есепке алғандағы қорытынды баға;
І – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты, осы бағыт бойынша айыппұл балдарының есептен шығарылуын есепке алғандағы қорытынды баға;
85. Бағалаудан алынған нәтижеге сәйкес "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік орган қызметінің тиімділік дәрежесі айқындалады.
Мемлекеттік органның жоғары тиімділік дәрежесі 90-нан 100 балға дейін, орташа деңгейі 70-тен 89,99 балға дейін, төменгі дәреже 50-ден 69,99 балға дейінгі бағалау көрсеткішіне сәйкес. Бағалау нәтижелері бойынша 50-ден кем балл жинаған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз деп танылады.
86. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыларды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган осы Әдістемеге 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады және Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына ұсынады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6 тарау. Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуын операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды
87. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды жасайды және мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
88. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға "Персоналды басқару" бағыты бойынша операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға енгізіледі.

83. Максимальное значение по данному направлению составляет 100 баллов.
Глава 5. Общая операционная оценка государственного органа по блоку "Организационное развитие государственного органа"
84. Общая операционная оценка государственного органа по блоку "Организационное развитие государственного органа" определяется по следующей формуле:
где:
О – общая оценка по блоку "Организационное развитие государственного органа";
H – итоговая оценка по направлению "Управление персоналом" с учетом вычета штрафных баллов по данному направлению;
I – итоговая оценка по направлению "Применение информационных технологий" с учетом вычета штрафных баллов по данному направлению.
85. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности государственного органа по блоку "Организационное развитие государственного органа".
Высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 балла, низкая степень – от 50 до 69,99 балла. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
86. Заключения о результатах операционной оценки деятельности оцениваемых государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа" формируются уполномоченным органом в сфере информатизации по форме, согласно приложению17 к настоящей Методике и представляются в Высшую аудиторскую палату.
Сноска. Пункт 86 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Заключение о результатах операционной оценки организационного развития государственного органа
87. Администрацией Президента Республики Казахстан формируется заключение о результатах операционной оценки деятельности уполномоченного органа по делам государственной службы по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 11 к настоящей Методике и представляется в уполномоченный орган по делам государственной службы.
88. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки по направлению "Управление персоналом" в уполномоченном органе по делам государственной службы Администрацией Президента Республики Казахстан заключение о результатах операционной оценки вносится в уполномоченный орган в сфере информатизации.

89. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды жасайды және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
90. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға енгізіледі.
91. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды жасайды және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынады.
92. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін "Персоналды басқару" бағыты бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыны ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
93. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыны ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынады.
7 тарау. Бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
94. Бағалау нәтижелерін алған сәттен бастап бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті органға растайтын құжаттарымен наразылығын жібереді.
95. Бағалау нәтижелеріне қарсылықтар болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті органдарға тиісті хабарламаны ұсынуы тиіс. Белгіленген мерзім өткеннен кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтары қабылданбайды.
96. "Персоналды басқару" бағыты бойынша шағымдану рәсімін жүргізу үшін негізделген қарсылықтар келіп түскен жағдайда, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда арнайы комиссия құрылады, оның құрамына қарсылықтар жіберген мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер кірмейді. Арнайы комиссияның саны мен құрамын бағалауға уәкілетті орган дербес айқындайды, бірақ кемінде 5 адам болуы тиіс.

89. Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан формируется заключение о результатах операционной оценки деятельности уполномоченного органа в сфере информатизации по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 14 к настоящей Методике и представляется в уполномоченный орган в сфере информатизации.
90. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки по направлению "Применение информационных технологий" в уполномоченном органе в сфере информатизации Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан заключение о результатах операционной оценки вносится в уполномоченный орган в сфере информатизации.
91. Уполномоченным органом по делам государственной службы формируется заключение о результатах операционной оценки деятельности оцениваемых государственных органов по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 11 к настоящей Методике и представляется в оцениваемые государственные органы.
92. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки уполномоченным органом по делам государственной службы представляется заключение о результатах операционной оценки по направлению "Управление персоналом" в уполномоченный орган в сфере информатизации.
93. Заключения о результатах операционной оценки деятельности оцениваемых государственных органов по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа" формируются уполномоченным органом в сфере информатизации по форме, согласно приложению 14 к настоящей Методике и представляются в оцениваемые государственные органы.
Глава 7. Порядок обжалования результатов оценки
94. С момента получения результатов оценки оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки в течение пяти рабочих дней направляет возражения с подтверждающими документами в уполномоченные на оценку органы.
95. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемому государственному органу необходимо в течение пяти рабочих дней представить в уполномоченные на оценку органы соответствующее уведомление. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
96. В случае поступления обоснованных возражений для проведения процедуры обжалования по направлению "Управления персоналом" в уполномоченном органе по делам государственной службы создается Специальная комиссия, в состав которой не входят сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяется уполномоченным на оценку органом самостоятельно, но не менее 5 человек.

97. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша шағымдану рәсімдерін өткізу үшін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органда арнайы комиссия құрылады, оның құрамына қарсылықтар жіберген мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер кірмейді. Арнайы комиссияның саны мен құрамын бағалауға уәкілетті орган дербес айқындайды, бірақ 5 адамнан кем болмауы тиіс.
98. Растайтын құжаттары бар бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтарын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті органдарда осы Әдістемеге 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келіспеушіліктер кестесі қалыптастырылады және Арнайы комиссияның қарауына енгізіледі.
99. Арнайы комиссия қарсылықтарды қарастыру және бағалау нәтижелерінің объективтілігін айқындау бойынша отырыстар өткізеді, оған қарсылықтарын білдірген бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер шақырылады.
100. Арнайы комиссия бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтарымен келісу немесе келіспеу туралы шешім қабылдайды.
101. Арнайы комиссия отырыстарының және қарсылықтарды қарау қорытындылары туралы алқалық шешімді қабылдаудың нәтижелері бойынша Келіспеушіліктер кестесі пысықталады және оған Арнайы комиссияның төрағасы және бағаланатын мемлекеттік органның өкілі қол қояды.
102. Бағалауға уәкілетті органдар Бағалау кестесінде белгіленген мерзімдерде мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау жөніндегі комиссияның жұмыс органына және бағаланатын мемлекеттік органдарға қарсылықтарды қабылдау немесе қабылдамау туралы шағымданудың нәтижелерін жібереді. Бағалауға уәкілетті органның қарсылықтарды қабылдау немесе қабылдамауы туралы шағымдарының нәтижелері қайта қарауға жатпайды.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 26.06.2023 № 209/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 26.06.2023 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
103. Қарсылықтар қабылданған жағдайда, бағалауға уәкілетті органдар операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыға тиісті түзетулер енгізеді.
104. Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалау қорытындыларына уәкілетті органға шағымдану рәсімінен өткеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне шағымдануға құқылы.
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
1-қосымша
нысан
Шығу сұхбатының нәтижелері туралы ақпарат

97. Для проведения процедуры обжалования по направлению "Применение информационных технологий" в уполномоченном органе в сфере информатизации создается Специальная комиссия, в состав которой не входят сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяется уполномоченным на оценку органом самостоятельно, но не менее 5 человек.
98. В течение пяти рабочих дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, в уполномоченных на оценку органах формируются и вносятся на рассмотрение Специальной комиссии таблицы разногласий по форме, согласно приложению 18 к настоящей Методике.
99. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, подавших возражения, а также сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов.
100. Специальная комиссия принимает решение согласиться либо не согласиться с возражениями оцениваемых государственных органов.
101. По результатам заседаний Специальной комиссии и принятия коллегиального решения об итогах рассмотрения возражений Таблица разногласий дорабатывается и подписывается председателем Специальной комиссии и представителем оцениваемого государственного органа.
102. Уполномоченные на оценку органы в сроки, установленные Графиком оценки, направляют в рабочий орган Комиссии по операционной оценке деятельности государственных органов и оцениваемые государственные органы результаты обжалования о принятии либо непринятии возражений. Результаты обжалования уполномоченного на оценку органа о принятии либо непринятии возражений пересмотру не подлежат.
Сноска. Пункт 102 - в редакции совместного приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 26.06.2023 № 209/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 26.06.2023 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. В случае принятия возражений уполномоченные на оценку органы вносят соответствующие корректировки в заключение о результатах операционной оценки.
104. Оцениваемые государственные органы имеют право обжаловать итоги оценки в Администрацию Президента Республики Казахстан в течение 5 рабочих дней после прохождения процедуры обжалования в уполномоченном органе.
Приложение 1
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Құрылымдық бөлімшенің атауы
Есептік кезеңде мемлекеттік қызмет жүйесінен жұмыстан босатылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны
Мемлекеттік қызмет жүйесінен жұмыстан босатылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің есептік кезеңде Әдістеменің 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шығу сұхбатын толтырғандардың саны
Есептік кезеңде мемлекеттік орган жүйесінен жұмыстан босатылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны
Мемлекеттік орган жүйесінен жұмыстан босатылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің есептік кезеңде Әдістеменің 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шығу сұхбатын толтырғандардың саны
1
Мемлекеттік органның орталық аппараты, әкім аппараты (ақпарат департаменттер, басқармаларбөлігінде және тағы да басқа түрде беріледі)
Департаменттің атауы
...
Департаменттер басқармаларының атауы
...
Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, әкімдіктің басқармалары
2
Мемлекеттік органның ведомстволары (басқарма және т.б.)
Басқарманың атауы
...
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері
...
Жиыны
Есеп "MSExcel" форматында дайындалады.
Мемлекеттік органның басшысы _______ ___________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _______ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
20___жылғы "____"__________
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
2-қосымша
нысан
Мемлекеттік органдағы бос лауазымдарға орналасуға арналған конкурстарға байқаушылардың қатысуы туралы ақпарат
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Есепті кезеңде мемлекеттік органда болған бос лауазымдарға орналасуға арналған конкурстар (конкурс және лауазымдарды өткізу туралы хаттаманың нөмірін көрсете отырып)
Бақылаушының болуы
Бейне тіркеу
иә
жоқ
иә
жоқ
Осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілері арасындағы ішкі конкурс
1
2
3
Жалпы конкурс
1
2
3
Есептік кезеңде өткізілген барлық конкурстар: _______________ (санын жазу).
Оның ішінде бақылаушылардың қатысуымен: ________________ (санын жазу)
Бейне тіркеумен: ________________ (санын жазу)
Есеп "MSExcel" форматында дайындалады.
Конкурстар әрбір лауазым бойынша жеке көрсетіледі. Кандидаттар болмаған кезде конкурс өткізілмеген болып есептеледі және есепке алынбайды.
Мемлекеттік органның басшысы _______ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _______ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
20___жылғы "____"__________
Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
3-қосымша
нысан
Мемлекеттік органдар қызметкерлерінің қызмет бойынша ілгерілеуі туралы ақпарат
р/с
Жоғары тұрған лауазымға тағайындалған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Аталған адам осы мемлекеттік органның жұмыс істеп тұрған мемлекеттік қызметшілері қатарынан жоғары лауазымға тағайындалды (иә немесе жоқ көрсету)
Аталған адам басқа мемлекеттік органның жұмыс істеп тұрған мемлекеттік қызметшілері қатарынан жоғары лауазымға тағайындалды (иә немесе жоқ көрсету)
Мемлекеттік лауазымның санатын көрсете отырып, мемлекеттік органның штат кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшенің (бөлімнің, басқарманың, департаменттің) толық атауы көрсетілген лауазымның толық атауы
Мемлекеттік лауазымның санатын көрсете отырып, мемлекеттік органның штат кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшенің (бөлімнің, басқарманың, департаменттің) толық атауы көрсетілген бұрын атқарылған лауазымның толық атауы
Лауазымға қабылданған күні, тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі
1
Мемлекеттік органның орталық аппараты, әкім аппараты (ақпарат департаменттер, басқармалар бөлігінде беріледі)
Департаменттің атауы
Департамент басқармаларының атауы
Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, әкімдік басқармалары
2
Мемлекеттік органның ведомстволары (ақпарат басқармалар бөлігінде беріледі)
Басқарманың атауы
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері
Жиыны
Мемлекеттік органда жоғары лауазымға тағайындалған тұлғалардың жалпы санының есептік кезең бойынша қорытынды: __________ (санын жазу).
Оның ішінде осы мемлекеттік органның жұмыс істеп жатқан мемлекеттік қызметшілері қатарынан жоғары лауазымға тағайындалған тұлғалардың саны: __________ (санын жазу)
Оның ішінде басқа мемлекеттік органның жұмыс істеп жатқан мемлекеттік қызметшілері қатарынан жоғары лауазымға тағайындалған тұлғалардың саны: __________ (санын жазу)
Есеп "MS Excel" форматында дайындалады
Мемлекеттік органның басшысы             _____________ ______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы       ______________ ______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
20___жылғы "____" __________
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
4-қосымша
нысан
Мемлекеттік органның штат саны туралы ақпарат
Төменде көрсетілген деректер тоқсанның соңғы күніндегі жағдай бойынша беріледі
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Есептік жыл үшін орташа жиыны
Тоқсанның соңғы күніндегі жағдай бойынша штаттық кестеге сәйкес әкімшілік лауазымдардың саны.
Төменде көрсетілген деректер айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша беріледі
1-ай
2-ай
3-ай
Мемлекеттік органның басшылық лауазымдарды атқаратын мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің нақты саны
Мемлекеттік органның басшылық емес лауазымдарды атқаратын мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің нақты саны
Айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің нақты саны
Айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілерінің (саяси лауазымдарды қосқанда) нақты саны
Айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша мемлекеттік органның басшы лауазымындағы мемлекеттік қызметшілерінің нақты саны
Орталық аппарат пен олардың ведомстволарының орталық аппараттары қызметшілерінің орташа нақты саны (тек ОМО үшін).
Облыс, астана және республикалық маңызы бара қалалардың әкім аппараты қызметшілерінің орташа нақты саны (тек ЖАО үшін)
Уақытша бос мемлекеттік лауазымды атқаратын осы мемлекеттік органда үш жылдан аспайтын жұмыс өтілі бар мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің орташа нақты саны
Бағаланатын жылдың соңғы күніндегі жағдай бойынша басшы лауазымдарды атқаратын әйел мемлекеттік қызметшілердің саны (бір мән көрсетіледі)
Мемлекеттік органның басшысы _____________ ______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің       ______________ ______________________
басшысы                   (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
20___жылғы "____" __________
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
5-қосымша
нысан
Мемлекеттік органда үш жылдан аса үздіксіз жұмыс істеп келе жатқан мемлекеттік қызметшілердің саны туралы ақпарат
№ р/с
Мемлекеттік органның штаттық кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшенің толық атауы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)/Қызметке тағайындалуы туралы бұйрық(тар) күні мен номері
1
Мемлекеттік органның орталық аппараты және әкім аппараты (ақпарат департаменттер, басқармалар бөлігінде және тағы да басқа түрде беріледі)
Департаменттің атауы
Департамент басқармаларының атауы
Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, әкімдіктің басқармалары
2
Мемлекеттік органың ведомстволары (ақпарат басқармалар және тағы да басқа түрде беріледі)
Басқарманың атауы
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері
Жиыны:
Бұрынғы мемлекеттік орган жүйесінде үш жылдан аса үздіксіз жұмыс жасаған мемлекеттік қызметшілердің (тағайындалғандардың арасынан) саны туралы ақпарат (Бағаланатын жыл ішінде мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған немесе мемлекеттік органға қосымша штаттық бірлік бөлінген жағдайда ғана көрсетіледі)
Жиыны:
Мемлекеттік қызмет жүйесінде үш жылдан аса үздіксіз жұмыс жасаған мемлекеттік қызметшілердің саны туралы ақпарат (Тек қана жаңадан құрылған мемлекеттік орган (3 жылдан кем) көрсетеді
Жиыны:
Есеп "MS Excel" форматында дайындалады
Мемлекеттік органның басшысы _____________ ______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                   ______________ ______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
20___жылғы "____" __________
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
6-қосымша
нысан
Біліктілігін арттырудан және қайта даярлаудан өтуге жататын және өткен мемлекеттік қызметшілер туралы ақпарат
№ р/с
Атауы
Біліктілігін арттыруға жататын адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымының, құрылымдық бөлімшенің (басқарманың, департаменттің) толық атауы
Қызметшінің белгіленген мерзімде біліктілігін арттырудан өтуі туралы ақпарат ("+"белгісімен көрсету керек)
Қызметшінің белгіленген мерзімнен кеш біліктілігін арттырудан өтуі туралы ақпарат ("+"белгісімен көрсету керек)
Қызметшінің белгіленген мерзімде біліктілігін арттырудан өтпегені туралы ақпарат ("+"белгісімен көрсету керек)
1
Мемлекеттік органның орталық аппараты және әкім аппараты (ақпарат департаменттер, басқармалар бөлігінде беріледі)
Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, әкімдік басқармалары
2
Мемлекеттік органың ведомстволары (ақпарат басқармалар бөлігінде беріледі)
Барлығы
Қайта даярлаудан өтуге жататын және өткен "Б" корпусының әкімшілік басшы лауазымына алғаш тағайындалған мемлекеттік қызметшілер туралы ақпарат
№ р/с
Атауы
Қайта даярлауға жататын "Б" корпусының әкімшілік басшы лауазымына алғаш тағайындалған адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымының толық атауы, құрылымдық бөлімше (басқарма, департамент) лауазымына тағайындау туралы бұйрықтың (бұйрықтардың) нөмірі мен күні
Қызметшінің белгіленген мерзімде қайта даярлаудан өтуі туралы ақпарат ("+"белгісімен және тақырыбын көрсету керек)
Қызметшінің белгіленген мерзімнен кеш қайта даярлаудан өтуі туралы ақпарат ("+"белгісімен және тақырыбын көрсету керек)
Қызметшінің белгіленген мерзімде қайта дарялаудан өтпегені туралы ақпарат ("+"белгісімен көрсету керек)")
1
Мемлекеттік органның орталық аппараты және әкім аппараты (ақпарат департаменттер, басқармалар бөлігінде беріледі)
Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, әкімдік басқармалары
2
Мемлекеттік органың ведомстволары (ақпарат басқармалар бөлігінде беріледі)
Барлығы
Қайта даярлаудан өтуге жататын және өткен "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне алғаш кірген мемлекеттік қызметшілер туралы ақпарат
№ р/с
Атауы
Қайта даярлауға жататын "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне алғаш рет кірген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), атқаратын лауазымының толық атауы, құрылымдық бөлімше (басқарма, департамент) лауазымына тағайындау туралы бұйрықтың (бұйрықтардың) нөмірі мен күні
Қызметшінің белгіленген мерзімде қайта даярлаудан өтуі туралы ақпарат ("+"белгісімен көрсету керек)
Қызметшінің белгіленген мерзімнен кеш қайта даярлаудан өтуі туралы ақпарат ("+"белгісімен көрсету керек)
Қызметшінің белгіленген мерзімде қайта дарялаудан өтпегені туралы ақпарат ("+"белгісімен көрсету керек)")
1
Мемлекеттік органның орталық аппараты, оның ішінде әкім аппараты (ақпарат департаменттер, басқармалар бөлігінде және тағы да басқа түрде беріледі)
Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, оның ішінде әкімдік басқармалары
2
Мемлекеттік органың ведомстволары (ақпарат басқармалар бөлігінде және тағы да басқа түрде беріледі)
Барлығы
Есеп "MS Excel" форматында дайындалады
Мемлекеттік органның басшысы             _____________ ______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                         ______________ ______________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
20___жылғы "____" __________
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
7-қосымша
нысан
Персоналдың сапалы құрамы туралы ақпарат

Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Информация о результатах выходного интервью
№ п\п
Наименование структурного подразделения
Количество уволившихся административных государственных служащих из системы государственной службы за отчетный период
Количество лиц заполнивших выходное интервью в отчетном периоде из числа административных государственных служащих уволенных из системы государственной службы по форме, согласно приложению 12 Методике
Количество уволившихся административных государственных служащих из системы государственного органа за отчетный период
Количество лиц заполнивших выходное интервью в отчетном периоде из числа административных государственных служащих уволенных из системы государственного органа по форме, согласно приложению 12 к Методике
1.
Центральный аппарат государственного органа, аппарат акима (информация предоставляется в разрезе департаментов, управлений)
Наименование департамента
Наименование управлений департаментов
Территориальные подразделения государственного органа, управления акимата
2
Ведомства государственного органа (управление )
Наименование управления
Территориальные подразделения ведомства
Итого
Отчет подготавливается в формате "MSExcel"
Руководитель государственного органа ____________ ___________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения государственного органа ___________ ___________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 2
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
Сноска. Приложение 2 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Информация об участии наблюдателей на конкурсах на занятие вакантных должностей в государственном органе
№ п\п
Состоявшиеся в отчетном периоде конкурсы на занятие вакантных должностей в государственном органе (с указанием номера протокола о проведении конкурса и должностей)
Присутствие наблюдателя
Видеофиксация
да
нет
да
нет
Внутренний конкурс среди государственных служащих данного государственного органа
1
2
3
Общий конкурс
1
2
3
Итого в отчетном периоде проведено конкурсов: __________ (вписать количество).
Из них с участием наблюдателей: ________________ (вписать количество)
В том числе с видеофиксацией: ________(вписать количество)
Конкурсы указываются по каждой должности отдельно. При отсутствии кандидатов конкурс считается не состоявшимся и не учитывается.
Руководитель государственного органа _____________ _________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения государственного органа ____________ _________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____" ______________20___года
Приложение 3
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Информация о продвижении работников государственного органа по службе
№ п/п
Фамилия имя отчество (при его наличии) лица, назначенного на вышестоящую должность
Данное лицо назначено на вышестоящую должность из числа действующих государственных служащих данного государственного органа (указать да или нет)
Данное лицо назначено на вышестоящую должность из числа действующих государственных служащих другого государственного органа (указать да или нет)
Полное наименование занимаемой должности с указанием полного наименования структурного подразделения (отдел, управление, департамент) в соответствии со штатным расписанием государственного органа с указанием категории государственной должности
Полное наименование ранее занимаемой должности с указанием полного наименования структурного подразделения (отдел, управление, департамент) в соответствии со штатным расписанием государственного органа с указанием категории государственной должности
Дата принятия на должность, номер приказа о назначении
1
Центральный аппарат государственного органа, аппарат акима (информация предоставляется в разрезе департаментов, управлений)
Наименование департамента
Наименование управлений департаментов
Территориальные подразделения государственного органа, управления акимата
2
Ведомства государственного органа
(информация предоставляется в разрезе управлений )
Наименование управления
Территориальные подразделения ведомства
Итого
Итого в отчетном периоде общее количество лиц назначенных на вышестоящую должность в государственном органе: __________ (вписать количество).
Из них количество лиц назначенных на вышестоящую должность в государственном органе из числа действующих государственных служащих данного государственного органа: ________________ (вписать количество)
Из них количество лиц назначенных на вышестоящую должность в государственном органе из числа действующих государственных служащих другого государственного органа: ________________ (вписать количество)
Отчет подготавливается в формате "MSExcel"
Руководитель государственного органа _____________ ______________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения ______________ ______________________ государственного органа (подпись) (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 4
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Информация о штатной численности государственного органа
Указанные ниже данные предоставляются на последний день квартала
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Итого среднее за отчетный год
Количество административных должностей согласно штатному расписанию по состоянию на последний день квартала.
Указанные ниже данные предоставляются на последний день месяца
1 месяц
2 месяц
3 месяц
Фактическое количество административных государственных служащих, занимающих руководящие должности
Фактическое количество административных государственных служащих, занимающих не руководящие должности
Фактическое количество административных государственных служащих государственного органа по состоянию на последний день месяца
Фактическое количество государственных служащих (с учетом политических должностей) государственного органа по состоянию на последний день месяца
Фактическое количество государственных служащих государственного органа, занимающих руководящие должности по состоянию на последний день месяца
Фактическое количество государственных служащих центрального аппарата и центральных аппаратов их ведомств по состоянию на последний день месяца (только для ЦГО)
Фактическое количество государственных служащих аппарата акима области, столицы и городов республиканского значения по состоянию на последний день месяца (только для МИО)
Фактическое количество административных государственных служащих государственного органа со стажем работы не более трех лет в этом государственном органе, занимающих временно вакантную государственную должность по состоянию на последний день месяца
Количество государственных служащих-женщин, занимающих руководящие должности по состоянию на последний день оцениваемого года (указывается одно значение)
Руководитель государственного органа _____________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения ________________
______________________________ государственного органа
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 5
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Информация о количестве государственных служащих, непрерывно работающих в государственном органе более трех лет
№ п/п
Наименование структурного подразделения
Фамилия имя отчество (при его наличии)/ Номер и дата приказа(ов) о назначении на должность
1
Центральный аппарат государственного органа, аппарат акима (информация предоставляется в разрезе департаментов, управлений )
Наименование департамента
Наименование управлений департаментов
Территориальные подразделения государственного органа, управления акимата
2
Ведомства государственного органа
(информация предоставляется в разрезе управлений)
Наименование управления
Территориальные подразделения ведомства
Итого:
Информация о количестве государственных служащих (из числа назначенных), непрерывно проработавших более трех лет в системе прежнего государственного органа (Указывается только в случае реорганизации государственного органа или выделения дополнительных штатных единиц государственному органу в течение оцениваемого года)
Итого:
Информация о количестве государственных служащих, непрерывно проработавших более трех лет в системе государственной службы (Указывается только вновь образованным государственным органом (менее трех лет)
Итого:
Отчет подготавливается в формате "MSExcel"
Руководитель государственного органа _____________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного органа _______________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 6
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Информация о государственных служащих, подлежащих прохождению и прошедших повышение квалификации
№ п/п
Наименование
Фамилия имя отчество (при его наличии) лиц, подлежащих повышению квалификации, полное наименование занимаемой должности, структурного подразделения (управления, департамента)
Информация о прохождении служащим, повышение квалификации в установленные сроки (указать знаком "+")
Информация о прохождении служащим, повышение квалификации позже установленных сроков (указать знаком "+")
Информация о не прохождении служащим, повышение квалификации установленные сроков (указать знаком "+")
1
Центральный аппарат государственного органа, аппарат акима (информация предоставляется в разрезе департаментов, управлений )
2
Территориальные подразделения государственного органа, управления акимата
3
Ведомства государственного органа (информация предоставляется в разрезе управлений )
Всего
Информация о государственных служащих, назначенных впервые на руководящую административную должность корпуса "Б" подлежащих прохождению и прошедших переподготовку
№ п/п
Наименование
Фамилия имя отчество (при его наличии) лиц, назначенных впервые на руководящую административную должность корпуса "Б" подлежащих переподготовке, полное наименование занимаемой должности, номера и даты приказа(ов) о назначении на должность структурного подразделения (управления, департамента)
Информация о прохождении служащим, переподготовки в установленные сроки (указать знаком "+")
Информация о прохождении служащим, переподготовки позже установленных сроков (указать знаком "+")
Информация о не прохождении служащим, переподготовки в установленные сроков (указать знаком "+")
1
Центральный аппарат государственного органа, аппарат акима (информация предоставляется в разрезе департаментов, управлений )
Территориальные подразделения государственного органа, управления акимата
2
Ведомства государственного органа (информация предоставляется в разрезе управлений )
Всего
Информация о государственных служащих, впервые поступивших на административную государственную службу корпуса "Б" подлежащих прохождению и прошедших переподготовку
№ п/п
Наименование
Фамилия имя отчество (при его наличии) лиц, впервые поступивших на административную государственную службу корпуса "Б" подлежащих переподготовке, полное наименование занимаемой должности, номера и даты приказа(ов) о назначении на должность структурного подразделения (управления, департамента)
Информация о прохождении служащим, переподготовки в установленные сроки (указать знаком "+")
Информация о прохождении служащим, переподготовки позже установленных сроков (указать знаком "+")
Информация о не прохождении служащим, переподготовки в установленные сроков (указать знаком "+")
1
Центральный аппарат государственного органа, в том числе аппарат акима (информация предоставляется в разрезе департаментов, управлений )
Территориальные подразделения государственного органа, в том числе управления акимата
2
Ведомства государственного органа (информация предоставляется в разрезе управлений )
Всего
Отчет подготавливается в формате "MSExcel"
Руководитель государственного органа _____________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего ______________ ______________________
структурного подразделения (подпись) (расшифровка подписи)
государственного органа
"____"______________20___года
Приложение 7
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
Информация о качественном составе персонала

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Құрылымдық бөлімшенің атауы
Назарбаев Университетін аяқтаған мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
Ғылымдар кандидаты дәрежесіне ие (оның ішінде, аспирантураны аяқтаған) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
Ғылымдар докторы дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
PhD докторы (бейіні бойынша доктор) дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
1
Мемлекеттік органның орталық аппараты, әкім аппараты (ақпарат департаменттер, басқармалар және т.б. бөлінісінде ұсынылады)
Департаменттің атауы
Департаменттер басқармаларының атауы
Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, әкімдіктің басқармалары
2
Мемлекеттік органның ведомстволары (ақпарат басқармалар және т.б. бөлінісінде ұсынылады)
Басқарманың атауы
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері
Жиыны:
Кестенің жалғасы
ҚР Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясын аяқтаған мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
"Болашақ" бағдарламасының түлектері болып келетін мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
Шетел білімі бар ("Болашақ" бағдарламасын қоспағанда) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
Аспирант дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны
ҚР-да жоғары оқу орнынан кейінгі білімі (магистратура) бар мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны
Есеп "MSExcel" форматында дайындалады.
Мемлекеттік органның басшысы _______ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ______ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
20___жылғы "____"__________
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
8-қосымша
нысан
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есеп ____________________________________________________ (орталық мемлекеттік органдар (бұдан әрі – ОМО)/жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО) атауы)
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарттар бойынша есеп:

Сноска. Приложение 7 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование структурного подразделения
Количество административных государственных служащих, окончивших Назарбаев Университет
Количество административных государственных служащих, имеющих степень кандидата наук (в том числе окончившие аспирантуру)
Количество административных государственных служащих, имеющих степень доктора наук
Количество административных государственных служащих, имеющих степень доктора PhD (доктора по профилю)
1
Центральный аппарат государственного органа, аппарат акима (информация предоставляется в разрезе департаментов, управлений)
Наименование департамента
Наименование управлений департаментов
Территориальные подразделения государственного органа, управления акимата
2
Ведомства государственного органа (информация предоставляется в разрезе управлений )
Наименование управления
Территориальные подразделения ведомства
Итого:
Продолжение таблицы
Количество административных государственных служащих, окончивших Академию государственного управления при Президенте РК
Количество административных государственных служащих выпускников программы "Болашак"
Количество административных государственных служащих, имеющих зарубежное образование (без учета программы "Болашак")
Количество административных государственных служащих, имеющих степень аспиранта
Количество административных государственных служащих, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв;
Количество административных государственных служащих, имеющих послевузовское образование (магистратура), полученное в РК
Отчет подготавливается в формате "MSExcel"
Руководитель государственного органа _____________ __________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения государственного органа _____________ _________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 8
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
Сноска. Приложение 8 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчет по применению информационных технологий
________________________________________________________
(наименование центральных государственных органов
(далее - ЦГО) местные исполнительные органы (далее - МИО)
Отчет по критериям:

7) қолданылмайтын ақпараттық жүйелер мен деректер қорларының болуы.
"Ақылды" қалаларды құру" өлшемшарты тек ЖАО қызметін операциялық бағалауда толтырылады.
"Мемлекеттік органның салалары бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімі" өлшемшарты тек ОМО қызметін операциялық бағалауда толтырылады.
1-кесте. "Ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Ақпараттық жүйенің/деректер қорының атауы
Ағымдағы деректердің өзектілік деңгейі (%)
Жүйеде/деректер қорындағы жазбалардың жалпы саны
Сақталған деректер объектілерінің тізімі
1
2
3
4
5
2-кесте. "Мемлекеттік органдардың функцияларын автоматтандыру" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Мемлекеттік органның Ережесіндегі функция нөмірі
Мемлекеттік органның функциясы
Келесі жүйелер арқылы автоматтандырылған:
Мемлекеттік органның немесе оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелерінің атауы
Ақпараттандырудың сервистік моделі шеңберінде іске асырылатын АТ функциялар және сервистік бағдарламалық өнімдерінің атауы
Басқа мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің немесе оларға бағынысты ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің атауы
Мемлекеттік-жекеменшік серіктестік жобалары шеңберінде іске асырылатын ақпараттық жүйелердің атауы
1
2
3
4
5
6
7
Автоматтандыруға жататын функциялардың тізімін, сондай-ақ бағаланатын мемлекеттік органның ішкі нормативтік актісімен бекітілген сканерленген нұсқасын қоса береді.
3-кесте. "Ақпараттық технологиялар саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшедегі кадрлар саны" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Цифрландыру бойынша құрылымдық бөлімшедегі жалпы қызметкерлер саны
Ақпараттық технологиялар саласындағы білімі бар цифрландыру бойынша құрылымдық бөлімшедегі қызметкерлер саны
1
2
3
4-кесте. "АКТ дағдылары бойынша курстардан (оның ішінде онлайн) өткен қызметкерлер саны" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Мемлекеттік органдағы жалпы қызметкерлер саны
АКТ дағдылары бойынша курстарды (соның ішінде онлайн) өткен мемлекеттік органдағы қызметкерлер саны
1
2
3
5-кесте. "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Параметр атауы
1.
Келісімшарт нөмірі
2.
Сайыстың өткізілу мерзімі
3.
Келісімшарттың жалпы сомасы
4.
Сатып алу мерзімі
5.
Сатып алу әдісі
6.
Санат (өнім, жұмыс немесе қызмет)
7.
Тұтынушы (атауы)
8.
Тапсырыс берушінің БСН
9.
Жабдықтаушы
10.
Жабдықтаушының БСН
11.
Жергілікті қамтудың денгейіне сәйкес келісімшарт соммасы
12.
Өтінімге сәйкес, жергілікті қамтудың денгейі
13.
Келісумшарттың статусы (орындалды, орындалған жоқ, сатып алу жойылды және т.б.)
Есеп беру деректерін ұсынған кезде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің "Электрондық қаржы орталығы" акционерлік қоғамынан растайтын құжатты (қызмет компоненттерінің және / немесе тауарлардың шығу тегі туралы есеп пен ақпаратты (платформа, код) тіркеу қажет.
6-кесте. "Мемлекеттік органның саласы бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімі" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Мемлекеттік органның жалпы көрсеткіштер саны
Есептік кезеңдегі мемлекеттік органның автоматты түрде қалыптастырылған көрсеткіштер саны
1
2
3
7-кесте. "Қолданылмайтын ақпараттық жүйелер мен деректер қорларының болуы" өлшемшарты бойынша"
№ р/с
Ақпараттық жүйенің атауы
Баланс ұстаушы
Функцияларды автоматтандыруда жүйені қолдану *
Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруда жүйені қолдану *
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйенің жұмысының тоқтатылғандығын растайтын құжат **
Ақпараттық жүйенің жұмысын тоқтатудың себебі
1
2
3
4
5
6
7
Бағаланатын мемлекеттік орган және мемлекеттік қызметтер тізілімі туралы регламентке сәйкес функцияның / мемлекеттік қызметтің толық атауын көрсету қажет (осы регламенттің сканерленген көшірмесін қоса беріңіз).

7) наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных.
Критерий "Построение "Умных" городов" заполняется только при операционной оценке деятельности МИО.
Критерии "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа" заполняется только при операционной оценке деятельности ЦГО.
Таблица 1. По критерию "Aктуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных"
№ п/п
Наименование информационной системы / базы данных
Текущий уровень актуальности сведений (%)
Общее количество записей в системе / базе данных
Перечень хранимых объектов данных
1
2
3
4
5
Таблица 2. По критерию "Aвтоматизация функций государственных органов"
№ п/п
Номер функции в Положении государственного органа
Функция государственного органа
Aвтоматизированная посредством:
Наименование информационных систем государственного органа, либо информационные системы его подведомственных организаций
Наименование ИК-услуг и сервисных программных продуктов, реализованных в рамках сервисной модели информатизации
Наименование информационных систем других государственных органов, либо информационных систем их подведомственных организаций
Наименование информационных систем, реализованных в рамках проектов государственно-частного партнерства
1
2
3
4
5
6
7
Прилагается перечень функций, подлежащих к автоматизации, а также утвержденный внутренним нормативным актом оцениваемого государственного органа в отсканированном варианте.
Таблица 3. По критерию "Количество кадров в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере информационных технологий"
№ п/п
Общее количество сотрудников в структурных подразделениях по цифровизации
Количество сотрудников в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере информационных технологий
1
2
3
Таблица 4. По критерию "Количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам"
№ п/п
Общее количество сотрудников государственного органа
Количество сотрудников государственного органа, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам
1
2
3
Таблица 5. По критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов"
№ п/п
Наименование параметра
1.
Номер договора
2.
Даты проведения конкурса
3.
Общая сумма договора
4.
Срок закупа
5.
Способ закупа
6.
Категория (товар, работа или услуга)
7.
Заказчик (Наименование)
8.
БИН заказчика
9.
Поставщик
10.
БИН поставщика
11.
Сумма договора с учетом уровня местного содержания
12.
Уровень местного содержания, согласно заявке
13.
Статус договора (исполнен, не исполнен, закуп отменен и т.д.)
При предоставлении отчетных данных необходимо приложить подтверждающий документ (отчет и сведения о происхождении компонентов услуг и/или товаров (платформа, код) от акционерного общества "Центр электронных финансов" Министерства финансов Республики Казахстан.
Таблица 6. По критерию "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа"
№ п/п
Общее количество показателей государственного органа
Количество автоматически сформированных показателей государственного органа за отчетный период
1
2
3
Таблица 7. По критерию "Наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных"
№ п/п
Наименование информационной системы
Балансо-держатель
Использование системы в автоматизации функций
Использование системы в автоматизации государственных услуг
Документ, подтверждающий прекращение эксплуатации информационной системы в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Причина прекращения эксплуатации информационной системы
1
2
3
4
5
6
7
Необходимо указать полное наименование функции / государственной услуги согласно положению (приложить скан-копию данного положения) об оцениваемом государственном органе и Реестру государственных услуг.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы бірыңғай талаптардың 93-тармағына сәйкес мемлекеттік органдардың немесе жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық жүйесінің меншік иесі немесе меншік иесі сервистік интеграторға оның жұмысының тоқтатылуы туралы хабарлайды. (есепті кезеңде қол қойылған құжаттың сканерленген көшірмесін тіркеу).
Мемлекеттік органның басшысы __________ _________________________
(қолы)       (таратып жазу)
Құрылымдық бөлім мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімінің басшысы _________ __________________________
(қолы)       (таратып жазу)
"____"______________20___жыл
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
9-қосымша
нысан
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің сауалнама парағы
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі мемлекеттік органдардың персоналды басқаруды операциялық бағалау мақсатында мемлекеттік қызметшілерге сауалнама жүргізеді. Сауалнама анонимді сипатта болады.
Сіз келесі тұжырымдармен келісесіз бе? 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша келісу дәрежесін белгілеңіз, мұндағы 1 - мүлдем келіспеймін, 4 - толық келісемін. Тек бір ғана жауап нұсқасын таңдау керек.
Тұжырымдар (і)
Жауап нұсқалары
Еңбектің нормалануы
1. Сіз басшылықтың жазбаша өкімінсіз жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жұмыста кідіресіз бе?
4. Жоқ, ондай болған емес, егер үстеме жұмысқа тартса, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. Иә, жылына бірнеше рет
2. Тоқсанына бірнеше рет (тоқсан сайын)
1. Иә, үнемі (апта сайын)
2. Басшылықтың жазбаша өкімінсіз менің жұмысты кідіруіме тура келеді және артық жұмыс жасау ұзақтығы орта есеппен
4. Жоқ, ондай болған емес, егер үстеме жұмыс берілсе, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. 30 минутқа дейін
2. 1 сағатқа дейін
1. 1 сағаттан артық
3. Сіз жыл бойында басшылықтың жазбаша өкімінсіз демалыс немесе мереке күндері жұмысқа шықтыңыз ба?
4. Жоқ, егер үстеме жұмысқа тапсырса, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша

В соответствии с пунктом 93 Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832, собственник или владелец информационной системы ГО или МИО уведомляет сервисного интегратора о прекращении ее эксплуатации (приложить скан-копию документа, подписанного в отчетном периоде).
Руководитель государственного органа __________ _____________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения государственного органа ______________ ________________________
(подпись)       (расшифровка подписи
"____"______________20___года
Приложение 9
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
Сноска. Приложение 9 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Опросный лист административных государственных служащих
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы проводит опрос государственных служащих в целях операционной оценки управления персоналом государственных органов. Опрос носит анонимный характер.
Согласны ли Вы со следующими утверждениями? Отметьте степени согласия по шкале от 1 до 4, где 1 – совершенно не согласен, 4 – совершенно согласен. Просим выбрать только один из вариантов ответа.
Утверждения(i)
Варианты ответов
Нормированность труда
1. Задерживаетесь ли вы на работе после окончания рабочего времени без письменного распоряжения руководства?
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. Да, несколько раз в год
2. Да, несколько раз в квартал (ежеквартально)
1. Да, регулярно (еженедельно)
2. Мне приходится задерживаться на работе без письменного распоряжения руководства и в среднем длительность переработок составляет
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. До 30 минут
2. До 1 часа
1. Более 1 часа
3. Выходили ли вы на работу в выходные или праздничные дни без письменного распоряжения руководства в течение года?
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства

3. Иә, жылына бірнеше рет
2. Иә, тоқсанына бірнеше рет (тоқсан сайын)
1. Иә, демалыс немесе мереке күндері үнемі шығамын
4. Қашықтық жұмыс режимінде (икемді кесте). Сізге артық жұмыс істеуге тура келеді ме?
4. Жоқ, егер үстеме жұмысқа тапсырса, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. Иә, жылына бірнеше рет
2. Иә, тоқсанына бірнеше рет (тоқсан сайын)
1. Иә, үнемі (апта сайын)
Еңбек жағдайына қанағаттануы
5. Менің мемлекеттік органымның жұмысына мен қанағаттанамын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
6. Мен кәсіби міндеттерімді орындау үшін барлық қажетті техникалық жабдықтармен (ұйымдық техника, кеңсе жабдықтары, жарықтандыру және т. б.) қамтамасыз етілгенмін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
7. Маған жұмыс пен жеке өмір арасындағы тепе-теңдікті сақтау үшін уақыт жеткілікті
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
8. Менің жұмысыма қажетті барлық ақпараттық жүйелерге үздіксіз қолжеткізуге мүмкіндігім бар.
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Мемлекеттік органдағы басқарушылық тәжірибелер
9. Мемлекеттік органның (ведомствалық) бірінші басшысына кәсіби сұрақтарым бойынша еркін жүгіне аламын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
10. Менің басшылығым кәсіби дамудағы менің жетістіктерімді атап өтеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
11. Менің құрылымдық бөлімшемде қажетті жұмыстарды орындау үшін қызметкерлер жеткілікті
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
12. Менің мемлекеттік органымда тапсырмалар орындаушылар арасында тиімді бөлінеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
13. Мен орындалуына қарай қол жетімді және анық түсініктемесі бар тапсырмаларды аламын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
14. Маған тапсырылған жұмысты мен күн сайын толық аяқтап үлгеремін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Меритократияны сақтау
15. Менің мемлекеттік органымда жұмысқа қабылдау рәсімі әділ және айқын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
16. Менің мемлекеттік органымда жұмыс істеуге талантты және білікті қызметкерлерді қабылдайды

3. Да, несколько раз в год
2. Да, несколько раз в квартал (ежеквартально)
1. Да, постоянно выхожу в выходные или праздничные дни
4. В дистанционном режиме (при гибком графике работы) приходится ли Вам работать сверхурочно?
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. Да, несколько раз в год
2. Да, несколько раз в квартал (ежеквартально)
1. Да, регулярно (еженедельно)
Удовлетворенность условиями труда
5. Я удовлетворен(а) работой в моем государственном органе
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
6. Я располагаю в достаточном объеме всем необходимым техническим оснащением для выполнения своих профессиональных обязанностей (оргтехника, канцелярские принадлежности, освещение)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
7. У меня достаточно времени для сохранения баланса между работой и личной жизнью
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
8. Я обеспечен(а) бесперебойным доступом ко всем информационным системам необходимым для выполнения моей работы
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Управленческие практики в государственном органе
9. Я могу свободно обратиться к руководителю по профессиональным вопросам
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
10. Моя деятельность оценивается руководством справедливо и по заслугам
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
11. В моем подразделении достаточное количество сотрудников для выполнения необходимого объема работ
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
12. В моем государственном органе поручения распределяются эффективно между исполнителями
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
13. Я получаю задания с доступным и четким разъяснением по их исполнению
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
14. Я ежедневно свободно успеваю завершать порученную мне работу
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Соблюдение меритократии
15. Процедура приема на работу сотрудников в моем государственном органе прозрачна и справедлива
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
16. На работу в мой государственный орган принимают талантливых и квалифицированных работников

4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
17. Менің мемлекеттік органымдағы қызметшілер жұмыста мансаптық көтерілуге лайықты (қолдаусыз немесе патронажсыз)
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
18. Менің ойымша, өз лауазымдық міндеттерімді уақытында және сапалы орындаған жағдайда менің мемлекеттік органымда қызмет бойынша жоғарылауым мүмкін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы
19. Менің мемлекеттік органымда қабылданылатын ынталандыру (материалдық ынталандыру) шараларына ризамын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
20. Менің мемлекеттік органымда матералдық ынталандыру әділ және айқын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
21. Менің мемлекеттік органымда материалдық емес көтермелеу шаралары (марапаттар, грамоталар, алғыстар, құрмет тақтасы) әділ қолданылады
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
22. Менің мемлекеттік органымда әрдайым лайықты қызметкерлерді марапаттайды және атап өтеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас
23. Менің мемлекеттік органымда басшылық тарапынан бағынушыларға әдепсіз (дөрекілік, қорлау, әдепсіз тіл, қол көтеру) әрекеттер орын алады.
4. Ешқашан
3. Өте сирек
2. Жиі дерлік
1. Күнделікті негізде
24. Менің мемлекеттік органымда әріптестер арасында әдепсіз (дөрекілік, қорлау, әдепсіз тіл, қол көтеру) әрекеттер орын алады
4. Ешқашан
3. Өте сирек
2. Жиі дерлік
1. Күнделікті негізде
25. Сіздің ұжымыңыздағы атмосфераны сипаттаңыз
4. Қолайлы моральдық-психологиялық климат
3. Моральдық-психологиялық климат қолайлы шығар
2. Моральдық-психологиялық климат қолайлы емес шығар
1. Қолайсыз моральдық-психологиялық климат
26. Мен жұмыс барысында дөрекі сөздерді қолданып қатты дауыстап сөйлеудің куәгері болмағанмын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Қосымша сұрақтар
27. Жақын арада мемлекеттік қызмет жүйесінен кетуді жоспарлап отырсыз ба?
1. Иә
2. Жоқ
28. Сіз басқа мемлекеттік органға жұмысқа ауысқыңыз келеді ме?
1. Иә
2. Жоқ
29. Сіздің ойыңызша, Сіздің мемлекеттік органыңызда қызметкерлердің үстеме жұмыс жасауының себептері қандай?

4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
17. В моем государственном органе повышение получают достойные сотрудники заслужено (без связей или патронажа)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
18. Я считаю, что смогу получить повышение по службе в моем государственном органе в случае своевременного и качественного исполнения своих должностных обязанностей
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Прозрачность поощрения в государственном органе
19. Я удовлетворен(а) принимаемыми в моем государственном органе стимулирующими мерами (материальные поощрения)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
20. Процедура материального поощрения в моем государственном органе справедлива и прозрачна
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
21. Меры нематериального поощрения (награды, грамоты, благодарности, доска почета) в моем государственном органе применяются справедливо
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
22. В моем государственном органе всегда вознаграждают и отмечают достойных работников
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Этика и взаимоотношения в коллективе
23. В моем государственном органе случаи неэтичного поведения (грубость, оскорбление, нецензурная брань, рукоприкладство) со стороны руководства к подчиненным происходят
4. Никогда
3. Очень редко
2. Довольно часто
1. На ежедневной основе
24. В моем государственном органе случаи неэтичного поведения (грубость, оскорбление, нецензурная брань, рукоприкладство) между коллегами происходят
4. Никогда
3. Очень редко
2. Довольно часто
1. На ежедневной основе
25. Опишите, пожалуйста, атмосферу в вашем рабочем коллективе
4. Благоприятный морально-психологический климат
3. Скорее благоприятный морально-психологический климат
2. Скорее неблагоприятный морально морально-психологический климат
1. Неблагоприятный морально-психологический климат
26. Мне не приходилось на работе быть свидетелем разговоров на повышенных тонах с нецензурной лексикой
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Дополнительные вопросы
27. Планируете ли вы в ближайшее время уволиться из системы государственной службы?
1. Да
2. Нет
28. Хотели бы вы перейти на работу в другой государственный орган?
1. Да
2. Нет
29. Каковы, по вашему мнению, причины переработки сотрудников в вашем государственном органе?

7. Орындалу мерзімі қысқа хаттардың/тапсырмалардың түсуі
6. Бос орындар бар болуына байланысты қызметкерлерге түскен жүктеме
5. Жиі кеңестер, басшылықтың орнында болмауы
4. Басшылардың жұмыстан кетуін күтіп, жұмыста кідіріп қаламын
3. Негізгі жұмыспен байланысты емес тапсырмалардың болуы
2. "Кезекшілік"
1. Өз жауабы бар
30. Мемлекеттік органыңызда компьютерлерді автоматты түрде өшіру бағдарламасы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін тиімді жұмыс істейді ме?
4. Иә, компьютердің жұмысын ұзарту мүмкіндігі жоқ
3. Иә, компьютер жұмысын бір рет ұзарту мүмкіндігі бар (30 минутқа дейін)
2. Жоқ, компьютер жұмысын бірнеше рет ұзарту мүмкіндігі бар
1. Жоқ, бұл бағдарлама орнатылмаған және пайдаланылмайды
31. Жалақымның көлемі мені қанағаттандырады,жалпы алғанда, ол басқа жеке немесе басқа да мен жұмысқа орналаса алатын ұйымдардың деңгейіне сәйкес келеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
32. Сіздің мемлекеттік органыңызда қандай материалдық емес көтермелеу шаралары қолданылады
6. Марапаттар
5. Грамоталар
4. Алғыс хаттар
3. Фотосуретті құрмет тақтасына немесе мемлекеттік органның сайтына орналастыру
2. Басшылықтан ауызша алғыс
1. өзіңіздің жауабыңыз
33. Сіздің ойыңызша, соңғы жылдары мемлекеттік қызметте қандай оң өзгерістер орын алды?
Өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
34. Сіздің ойыңызша, соңғы жылдары мемлекеттік қызметте қандай теріс өзгерістер орын алды?
Өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
35. Егер мүмкін болса, сіз өз жұмысыңызда / мемлекеттік органда немесе мемлекеттік қызметте не өзгертер едіңіз?
Өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
Респондент туралы мәліметтер
1. Сіздің жынысыңыз:
1) Ер 2) Әйел
2. Сіздің лауазымыңыз:
1) Басшы (басқарма/бөлім басшысы және одан да жоғары)
2) Орындаушы (сарапшы, бас сарапшы, маман және жетекші маман)
3. Еңбек өтілі:
1) 3 жылға дейін 2) 3 жылдан бастап 7 жылға дейін 3) 7 жылдан артық
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
10-қосымша
нысан
Есептік ақпаратта қамтылған деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша САЛЫСТЫРУ АКТІСІ ___________________________________________________________________ (ОМО/ЖАО атауы)
____________________
(есепті кезең)
Атауы
Есептелетін балдар
1
Толық емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
2
Дәйексіз ақпаратты ұсыну/орналастыру
3
Есептік ақпаратты уақтылы ұсынбау
4
Есептік ақпараттың жоқтығы
БАРЛЫҒЫ:
1. Толық емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған, оның ішінде есептік ақпараттың құрылымына белгіленген талаптармен көзделген мынадай элементтер (қосымша, бөлімдер, кестелер, көрсеткіштердің мәні) жоқ, атап айтқанда:

7. Поступление писем/поручений со сжатыми сроками исполнения
6. Нагрузка на сотрудников из-за наличия вакансий
5. Частые совещания, отсутствие руководства на месте
4. Задерживаюсь на работе, ожидая ухода руководителей с работы
3. Наличие поручений не связанных с основной работой
2. "Дежурства"
1. Свой ответ
30. В вашем государственном органе программа по автоматическому отключению компьютеров после окончания рабочего времени работает эффективно?
4. Да, возможности продления работы компьютера не имеется
3. Да, имеется возможность только однократного продления работы компьютера (до 30 минут)
2. Нет, имеется возможность неоднократного продления работы компьютера
1. Нет, данная программа не установлена и не используется
31. Меня устраивает размер заработной платы и в целом он соответствует уровню в других частных или иных организациях, где я могу найти работу
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
32. Какие меры нематериального поощрения применяются в вашем государственном органе
6. Награды
5. Грамоты
4. Благодарственные письма
3. Размещение фото на доске почета или на сайте государственного органа
2. Устные благодарности от руководства
1. Свой ответ
33. Какие положительные изменения, по Вашему мнению, произошли на государственной службе за последние годы?
Укажите свой ответ
34. Какие отрицательные изменения, по Вашему мнению, произошли на государственной службе за последние годы?
Укажите свой ответ
35. Если бы была возможность, что бы вы изменили в своей работе/государственном органе или на государственной службе?
Укажите свой ответ
Сведения о респонденте
1. Ваш пол:
1) Мужской
2) Женский
2. Ваша должность:
1) Руководящая (руководитель управления/отдела и выше)
2) Исполнитель (эксперт, главный эксперт, специалист и другие)
3. Стаж работы:
1) до 3 лет
2) с 3 до 7 лет
3) больше 7 лет
Приложение 10
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
АКТ СВЕРКИ по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации
_______________________________________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
____________________
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемые баллы
1
Представление/размещение неполной информации
2
Представление/размещение недостоверной информации
3
Несвоевременность отчетной информации
4
Отсутствие отчетной информации
ВСЕГО:
1. Представлена/размещена неполная информация, в том числе отсутствуют
следующие элементы (приложения, разделы, таблицы, значения показателей),
предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации, в частности:

1)_______________________________
2)_______________________________
Шегеру: ______ балды құрайды.
2. Дәйексіз ақпарат ұсынылған/орналастырылған. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін келесі фактілер анықталды:
1)___________________________________________________________
2)___________________________________________________________
Шегеру: ______ балды құрайды.
3. Бағалау кестесіне сәйкес мемлекеттік органның есептік ақпаратты ұсыну/орналастыру мерзімі:
"____" ____________ 20 ___ жыл
Есептік ақпараттың нақты ұсынылған күні : "___" ______ 20 ___ жыл.
4. Бағаланатын мемлекеттік органның есептік ақпараты: бар/жоқ (астын сызу).
Шегеру: ______ балды құрайды.
Қорытынды шегеру : ______ балл.
Бағалауға уәкілетті
органның өкілі, лауазымы             _____ _______ _________________________
(күні) (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Бағаланатын мемлекеттік
органның өкілі,
лауазымы                         _____ _______ __________________________
(күні) (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
11-қосымша
нысан
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды ___________________________________________________________________ (ОМО/ЖАО атауы)
_______________
(есепті кезең)
№р/с
Бағалау көрсеткіштері
Балдар
1
Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті
2
Еңбектің нормалануы
3
Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет
Балдарды шегеру
Жалпы баға:
"Персоналды басқару" бағыты бойынша ОМО / ЖАО қызметінің тиімділігін талдау:
Қорытындылар мен ұсынымдар:
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Президенті
Әкімшілігінің тиісті бөлімі/мемлекеттік
органның басшысы                         _______ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
"____" ______________ 20 ___ жыл
Қазақстан Республикасы Президенті
Әкімшілігінің органын/тиісті құрылымдық
бөлімшесін бағалауға уәкілетті тиісті
құрылымдық бөлімшенің басшысы
__________ ___________________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
"____" ______________ 20 ___ жыл
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша Мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
12-қосымша
Нысан
Жұмыстан шығарылатын мемлекеттік қызметшілермен шығу сұхбаты
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 20.02.2023 № 57/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 20.02.2023 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Құрметті респондент! Өкінішке орай, Сіз мемлекеттік қызмет жүйесінен/мемлекеттік органнан кетуге шешім қабылдадыңыз. Жұмыстан шығу себептерін талдау және қолайсыз жағдайларды жою үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Сізден сауалнамада көрсетілген сұрақтарға жауап беруіңізді сұрайды. Сіздің пікіріңізді білу біз үшін өте маңызды. Бұл жауаптар жария етілмейді және біз толық құпиялылыққа кепілдік береміз.

1)_______________________________
2)_______________________________
Вычет составляет: ___ балла.
2. Представлена/размещена недостоверная информация. В ходе перепроверки
выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
1)___________________________________________________________
2)___________________________________________________________
Вычет составляет: ______ балла.
3. Согласно Графику оценки срок представления/ размещения государственным
органом отчетной информации:
"____" ____________ 20 ___ года
Фактическая дата представления отчетной информации: "___" ______ 20 ___ года
4. Отчетная информация оцениваемого государственного органа: есть/нет
(нужное подчеркнуть).
Вычет составляет: ______ балла.
Итоговый вычет: ______балла.
Представитель уполномоченного на оценку органа, должность
_____ _______ ___________________ (дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Представитель оцениваемого государственного органа, должность
_____ _______ ___________________ (дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 11
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Заключение о результатах операционной оценки деятельности государственного органа по направлению
"Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа"
___________________________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
_______________
(отчетный период)
№ п/п
Критерии оценки
Баллы
1
Кадровый потенциал государственного органа
2
Нормированность труда
3
Меритократия и организационная культура
Вычет баллов
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности ЦГО/МИО по направлению "управление персоналом":
Выводы и рекомендации:
______________________________________________________________________
Руководитель государственного органа/ соответствующего отдела
Администрации Президента Республики Казахстан _______ __________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного
на оценку органа/ соответствующего структурного подразделения
Администрации Президента Республики Казахстан
__________ ___________________________ (подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Приложение 12
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
Сноска. Приложение 12 - в редакции совместного приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.02.2023 № 57/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 20.02.2023 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Выходное интервью с увольняемыми государственными служащими
Уважаемый респондент! К сожалению, Вы приняли решение уйти из системы государственной службы/государственного органа. Для анализа причин увольнения и устранения неблагоприятных обстоятельств Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы просит Вас ответить на вопросы, указанные в анкете. Нам очень важно знать Ваше мнение. Данные ответы не подлежат разглашению, и мы гарантируем полную конфиденциальность.

1. Сіздің жұмыстан шығуыңыз немен байланысты? (бірнеше себептерді көрсетуге болады)
Қызмет саласын ауыстыру
а) квазимемлекеттік секторға ауысу
б) жеке секторға ауысу
в) кәсіпкерлік қызметпен айналысу
г) басқа мемлекеттік органға ауысу
д) әскери қызметке түсу
Отбасылық жағдайлар
а) басқа қалаға көшу, оның ішінде қызмет бойынша жұбайының/зайыбының ауысуына байланысты
б) кәмелетке толмаған балаларға, қарт ата-аналарға күтім жасау
в) отбасының науқас немесе мүмкіндігі шектеулі мүшесіне күтім жасау
г) денсаулық жағдайына байланысты (сырқаттану)
д) некеге тұру
Еңбекақы мен сыйақылар
а) жалақының төмен болуы
б) материалдық көтермелеуге қанағаттанбау (сыйақы, бонустар, біржолғы ақшалай сыйақы беру)
в) әлеуметтік пакетке қанағаттанбау (тұрғын үйге кезекте тұру, медициналық қызмет көрсету, емделуге берілетін жәрдемақының мөлшері)
г) әділетсіз материалдық көтермелеу (алғыс жариялау, грамотамен және/немесе ведомстволық наградалармен марапаттау)
Персоналды дамыту
а) біліктілік деңгейін арттыру мүмкіндігінің болмауы
б) персоналды дамытуға арналған іс-шаралардың болмауы (тренингтер, семинарлар, зияткерлік және спорттық іс-шаралар, тимбилдингтер, персоналды дамыту күндері)
в) оқу орнына түсуге байланысты демалыс беруден бас тарту (өз бетінше түскендер үшін)
Еңбек жағдайларына қанағаттанбау
а) жұмыс орнының белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
б) материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі (компьютерлер, планшеттер, принтерлер, сканерлер)
в) Интернет желісіне қолжетімсіздік (соның ішінде, бейнеконференцбайланыс, жұмыс істеуге қажетті интернет-платформалардың және т. б.)
г) мемлекеттік органның құрылымы мен штат санының өзгеруі
Жұмыс процесін ұйымдастыру
а) жүктеменің көптігі және біркелкі бөлінбеуі
б) басшылық тарапынан мақсаттардың дұрыс қойылмауы және жұмыстың түпкілікті нәтижесін көре білмеуі
в) тәртіптік жауапкершілікке әділетсіз тарту
г) жұмыстың қызықсыз болуы, жұмыста білімін, шеберлігі мен дағдыларын қолдану мүмкіндіктің болмауы
Әдеп пен қарым-қатынас
а) басшылықтың жұмыс стилі мен әдістеріне қанағаттанбау
б) ұжымдағы жағымсыз және жанжалды атмосфера
в) мемлекеттік органның ішінде өзара тиімді іс-қимылдың болмауы
г) бағыныштықызметкердің сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауы
2. Осы мемлекеттік органдағы жұмыс өтіліңіз:
а) бір жылдан төмен
б) 1 жылдан - 3 жылға дейін
в) 3 жылдан - 5 жылға дейін
г) 5 жылдан - 10 жылға дейін
д) 10 жылдан - 15 жылға дейін
е) 15 жылдан - 20 жылға дейін
ж) 20 жылдан жоғары
3. Жынысы:
а) ер
б) әйел
4. Сіздің лауазымыңыз басшылық лауазымы болып табылады ма?
а) ИӘ
б) ЖОҚ

1. С чем связано Ваше увольнение? (можно указать несколько причин)
Смена сферы деятельности
а) переход в квазигосударственный сектор
б) переход в частный сектор
в) занятие предпринимательской деятельностью
г) переход в другой государственный орган
д) поступление на воинскую службу
Cемейные обстоятельства
а) переезд в другой город, в том числе в связи с переводом супруга/супруги по службе
б) уход за несовершеннолетними детьми, пожилыми родителями
в) уход за больным или с ограниченными возможностями членом семьи
г) по состоянию здоровья (болезнь)
д) вступление в брак
Оплата труда и вознаграждение
а) низкая заработная плата
б) неудовлетворенность материальным поощрением (премия, бонусы, единовременное денежное вознаграждение и т.д.)
в) неудовлетворенность социальным пакетом (очередь на жилье, медицинское обслуживание, размер лечебного пособия)
г) несправедливое нематериальное поощрение (объявление благодарности, награждение грамотой и/или ведомственными наградами и т.д.)
Развитие персонала
а) отсутствие возможности повышения уровня квалификации
б) отсутствие мероприятий для развития персонала (тренинги, семинары, интеллектуальные и спортивные мероприятия, тимбилдинги, дни развития персонала)
в) отказ в предоставлении отпуска, в связи с поступлением в учебное заведение (для самостоятельно поступивших)
Удовлетворенность условиями труда
а) несоответствие рабочего места установленным требованиям
б) недостаточное обеспечение материально-техническими средствами (компьютеры, планшеты, принтеры, сканеры)
в) отсутствие доступа к сети Интернет (в том числе, видеоконференцсвязь, интернет-платформы необходимые для работы)
г) изменение структуры и штатной численности государственного органа
Организация процесса работы
а) высокая и неравномерная нагрузка
б) неправильная постановка целей и видения конечного результата работы со стороны руководства
в) несправедливое привлечение к дисциплинарной ответственности
г) неинтересная работа, отсутствие возможности применения знаний, умений и навыков в работе
Этика и взаимоотношение
а) неудовлетворенность стилем и методом работы руководства
б) недоброжелательная и конфликтная атмосфера в коллективе
в) отсутствие эффективного взаимодействия внутри государственного органа
г) совершение коррупционного правонарушения подчиненным
2. Стаж работы в данном государственном органе:
а) менее года
б) от 1 - до 3 лет
в) от 3 - до 5 лет
г) от 5 - до 10 лет
д) от 10 - до 15 лет
е) от 15 - до 20 лет
ж) более 20 лет
3. Пол:
а) мужской
б) женский
4. Является ли Ваша должность руководящей?
а) ДA
б) НЕТ

5. Жұмысыңыз Сіздің мақсаттарыңыз бен үміттеріңізге сәйкес келді ме?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
6. Жұмысыңызда келешекте мансаптық өсу мүмкіндігін көрдіңіз бе?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
7. Сіз жұмыстақаншалықты жиі кідіріп қалдыңыз және демалыс күндері жұмыс істедіңіз бе?
а) жоқ, ондай болған жоқ, егер үстеме жұмыс болған жағдайда, тек басшының жазбаша тапсырмасына сәйкес
б) жылына бірнеше рет
в) тоқсанына бірнеше рет (тоқсан сайын)
г) үнемі (апта сайын) кідірткен, оның ішінде демалыс күндері жұмыс істеді
8. Демалыс күндері жұмысқа шыққанда Сізге басқа демалыс күні берілді ме немесе еңбек заңнамасына сәйкес төлемдер жүргізілді ме?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
9. Сіз қалай ойлайсыз, Сіздің құрылымдық бөлімшеде қызметкерлер арасында жұмыс бірдейбөлінген бе?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
10. Сізге функционалдық міндеттеріңізден тыс жұмыстар тапсырылды ма?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
11. Осы сауалнамаданөту мүмкіндігі туралы персоналды басқару қызметі Сізді хабардар етті ме?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
"Жұмыстан босатылатын мемлекеттік қызметшілермен шығу сұхбатынының" нысанын толтыру бойынша түсінідірме
1. Шығу сұхбатының міндеті – мемлекеттік қызметшілердің өз еркімен мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен кетуінің негізгі себептерін анықтау.
2. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) мемлекеттік қызметшілерді жұмыстан босатылған жағдайда сұхбаттан өту қажеттігі туралы хабардар етеді және тиісті есеп жүргізеді.

5. Соответствовала ли работа Вашим целям и ожиданиям?
а) ДA
б) НЕТ
6. Видели ли Вы перспективу карьерного роста на работе?
а) ДA
б) НЕТ
7. Как часто Вы задерживались на работе и работали в выходные дни?
а) нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то толькопо письменному распоряжению руководства
б) несколько раз в год
в) несколько раз в квартал (месяц)
г) задерживали регулярно (еженедельно), в том числе работал(а) в выходные дни
8. При работе в выходные дни предоставлялся ли Вам другой день отдыха или производилась ли оплата в соответствии с трудовым законодательством?
а) ДA
б) НЕТ
9. Как Вы считаете, равномерно ли распределена работа в Вашем структурном подразделении между сотрудниками?
а) ДA
б) НЕТ
10. Поручалась ли Вам работа, выходящая за рамки функциональных обязанностей?
а) ДA
б) НЕТ
11. Информировала ли Вас служба управления персоналом о возможности прохождения данного анкетирования?
а) ДA
б) НЕТ
Пояснение по заполнению формы "Выходное интервью с увольняемыми государственными служащими"
1. Задача выходного интервью – выявление основных причин ухода государственных служащих из системы государственной службы и системы государственного органа по собственному желанию.
2. Служба управления персоналом (кадровая служба) информирует государственных служащих о необходимости прохождения интервью при увольнения и ведет соответствующий учет.

3. Шығу сұхбатын мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен шығатын мемлекеттік қызметші осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырады.
4. Толтырылған шығу сұхбаты автоматты режимде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігіне немесе оның аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі және құпия түрде болады.
5. Шығу сұхбатын толтыруға арналған нысан мемлекеттік қызметші "Е-қызмет" АЖ жұмыстан босату туралы өтінішті іске қосқан кезде автоматты түрде жүктеледі.

3. Выходное интервью заполняется государственным служащим, увольняемым из системы государственной службы и системы государственного органа, по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике.
4. Заполненное выходное интервью в автоматическом режиме направляется в Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы или его территориальные подразделения и носит конфиденциальный характер.
5. Форма для заполнения выходного интервью выгружается автоматически при запуске государственным служащим заявления об увольнении в ИС "Е-қызмет".

6. "Е-қызмет" АЖ-ға интеграцияланбаған мемлекеттік органдарда жұмыстан шығарылатын мемлекеттік қызметшілерге сауалнама мемлекеттік органдардың Интранет-порталы арқылы мына мекенжай бойынша жүргізіледі: ipgo.kz ("сауалнама/әлеуметтік сауалнама" бөлімі) не Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігімен келісілген тәсілмен.
Уәкілетті оператор "Е-қызмет" АЖ техникалық ақауды Құжаттамалық растаған кезде шығу сұхбатын қағаз жеткізгіште толтыруға жол беріледі. Бұл ретте қағаз жеткізгіштегі шығу сұхбаттарының саны шығу сұхбаттарының жалпы санының 10% - % аспауға тиіс.

6. В государственных органах, не интегрированных в ИС "Е-қызмет", анкетирование увольняемых государственных служащих проводится посредством Интранет-портала государственных органов по адресу: ipgo.kz (раздел "Анкетирование/Социальный опрос") либо способом, согласованным с Агентством Республики Казахстан по делам государственной службы.
При документальном подтверждении уполномоченным оператором ИС "Е-қызмет" технического сбоя, заполнение выходного интервью допускается на бумажном носителе. При этом количество выходных интервью на бумажном носителе не должно превышать 10% от общего количества выходных интервью.

7. Шығу сұхбаты теріс себептер бойынша кеткен, бағалау нәтижелері, сынақ мерзімі не аттестаттау қорытындылары, зейнеткерлік жасқа толған, мерзімді әскери қызметке шақырылған, негізгі қызметкердің жұмысына шыққан, мемлекеттік орган ішінде (орталық аппараттан аумақтық бөлімшелерге, мемлекеттік органның ведомстволарына және оның аумақтық бөлімшелеріне және/немесе керісінше) ауысқан жағдайларда толтырылмайды), сондай-ақ мемлекеттік орган таратылған (таратылған) немесе қайта ұйымдастырылған кезде жүргізілмейді.
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
13-қосымша
нысан
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалау өлшемшарттары мен көрсеткіштері

7. Выходное интервью не заполняется при уходе по отрицательным мотивам, результатам оценки, испытательного срока либо итогов аттестации, достижения пенсионного возраста, призыва на срочную воинскую службу, выхода на работу основного работника, перехода внутри государственного органа (из центрального аппарата в территориальные подразделения, в ведомства государственного органа и его территориальные подразделения и/или наоборот), а также при упразднении (ликвидации) или реорганизации государственного органа.
Приложение 13
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
Критерии и показатели операционной оценки деятельности государственного органа по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа"

"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 24 қарашадағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 39-бабы 4-тармағының 2-тармақшасына сәйкес, сынақ мерзімін пайдалану мерзімі бір жылдан аспауы керек. Осыған байланысты, егер ақпараттық жүйе сынақ режимінде бір жылдан астам жұмыс істеп тұрса, онда ақпараттық жүйе архитектуралық порталға (lі) енгізілген деректердің толықтығы коэффициентінің осы параметріне балл қоймайды (яғни 0-ге тең).

Согласно подпункту 2) пункта 4 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон) срок проведения опытной эксплуатации не превышает один год. В связи с чем, в случае, если информационная система находится в опытной эксплуатации больше одного года, то информационной системе балл за данный параметр коэффициента полноты данных, внесенных на архитектурный портал (li), не начисляется (то есть равен 0).

Заңның 39-бабы 4-тармағының 5) тармақшасына сәйкес, электрондық үкіметтің ақпараттандыру объектісін пайдалануға енгізу, электрондық үкіметтің ақпараттандыру объектісінің сынақтық жұмысы оң аяқталған, сондай-ақ оң сынақ нәтижесі бар акт болған жағдайда, техникалық құжаттама талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі үшін. Осыған байланысты, егер ақпараттық жүйе коммерциялық пайдалануға енгізілсе, онда сәулет порталында ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестік актісінің болуы міндетті болып табылады.
Архитектуралық порталына (lі) енгізілген деректердің толықтығы коэффициентінің осы параметрі үшін балл архитектуралық порталға орналастырылған жағдайда беріледі (егер ақпараттық жүйе сынақ эксплуатациясы кезеңінде немесе сертификаттау / тестілеу сатысында болса, онда архитектуралық порталы тек пайдалануға беру туралы куәлікті) немесе барлық құжаттарды қамтиды.
Архитектуралық порталына (lі) енгізілген деректердің толықтығы коэффициентінің осы параметріне балл барлық құжаттар архитектуралық порталға орналастырылған жағдайда ғана беріледі.
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
16-қосымша
нысан
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалау өлшемшарттары мен көрсеткіштері

Согласно подпункту 5) пункта 4 статьи 39 Закона ввод в промышленную эксплуатацию объекта информатизации "электронного правительства" производится в соответствии с требованиями технической документации при условии положительного завершения опытной эксплуатации объекта информатизации "электронного правительства", а также наличия акта с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности. В связи с чем, в случае, если информационная система введена в промышленную эксплуатацию, то наличие акта соответствия требованиям информационной безопасности на Архитектурном портале является обязательным.
Балл за данный параметр коэффициента полноты данных, внесенных на архитектурный портал (li), начисляется в случае, если на архитектурном портале размещен один (в случае, если информационная система находится на этапе опытной эксплуатации либо на этапе аттестации/испытаний, то на Архитектурном портале размещен только акт ввода в опытную эксплуатацию) либо все документы.
Балл за данный параметр коэффициента полноты данных, внесенных на архитектурный портал (li), начисляется только в случае, если размещены все документы на архитектурном портале.
Приложение 16
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
Критерии и показатели операционной оценки деятельности государственного органа по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа"

2. "Персоналды басқару" бағыты бойынша.
3. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша.
Қорытындылар мен ұсынымдар:
__________________________________________________________________
Мемлекеттік органның басшысы             _____             __________________
(қолы)       (қолтаңбаның толық жазылуы)
"____" ______________ 20 ___ жыл
Бағалауға уәкілетті
органның тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы             ________________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
"____" ______________ 20 ___ жыл
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
18-қосымша
нысан
Бағалау нәтижесі бойынша _____________________________________ бағытына келіспеушілік кестесі ___________________________________________________ (бағаланатын мемлекеттік орган)
Бағалауға уәкілетті органның қорытындысы
Бағаланатын мемлекеттік органның қарсылығы
Шағымдану нәтижелері бойынша шешім (қабылданды/қабылданған)
Ескерту (қарсылықты кабылдау /қабылдамау негіздемесі)
1
2
3
4
5
Қорытынды:
1-өлшемшарт бойынша: _______
2-өлшемшарт бойынша: _______
Шағымдану қорытындысын қосқандағы жалпы балл _____ құрайды.
Комиссия төрағасы,
лауазымы             ______ _________ _________________________________
(күні) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Шағымдану қорытындыларымен таныстым:
Мемлекеттік органның өкілі,
лауазымы             ______ _________ _________________________________
(күні) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған кез

2. По направлению "применение информационных технологий".
Выводы и рекомендации:
__________________________________________________________________
Руководитель государственного органа _____ __________________ (подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного на оценку органа
________________________ (подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Приложение 18
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Таблица разногласий по результатам оценки по направлению
_____________________________________ ___________________________________________________
(оцениваемый государственный орган)
Заключение уполномоченного на оценку органа
Возражение оцениваемого государственного органа
Решение по итогам обжалования (принято/отклонено)
Примечание (обоснование принятия/отклонения возражения)
1
2
3
4
5
Выводы:
По критерию 1: _____.
По критерию 2: _____.
Общий балл с учетом итогов обжалования составил _____.
Председатель комиссии, должность ______ _________ _________________________________
(дата) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С итогами обжалования ознакомлен:
Представитель государственного органа, должность ______ _________ ____________________________________
(дата) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)