Балықтар мен басқа да су жануарларының мониторингі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 25 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 қаңтарда № 19962 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысы 01.07.2023 дейін тоқтатыла тұрған - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 14.11.2022 № 698 (алғашқы ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 77-9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Балықтар мен басқа да су жануарларының мониторингі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі М. Мирзагалиев
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы
№ 25 бұйрығымен
бекітілген
Балықтар мен басқа да су жануарларының мониторингі қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 15.06.2021 № 199 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-тармағының 77-9) тармақшасына сәйкес әзірленді және балықтар мен басқа да су жануарларының мемлекеттік мониторингін жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил мониторинга рыб и других водных животных
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 25. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 января 2020 года № 19962.
Примечание ИЗПИ!
Действие приказа было приостановлено до 01.07.2023 приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 14.11.2022 № 698 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 77-9) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила мониторинга рыб и других водных животных.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
Утверждены приказом
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 25
Правила мониторинга рыб и других водных животных
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 15.06.2021 № 199 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила мониторинга рыб и других водных животных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 77-9) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок ведения государственного мониторинга рыб и других водных животных.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері – облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекциялары;
2) алып қою квотасы – балық аулаушылар мен балық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің аккредиттелген республикалық қауымдастығы жануарлар дүниесін пайдаланушылар арасында бөлетін балықтар мен басқа да су жануарларын алып қою лимитінің бөлігі;
3) алып қою лимиті – балықтардың және басқа да су жануарларының табиғи өсімін молайту мен саны сақталатын, оларды алып қоюдың жол берілетін шекті көлемі;
4) балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесі – заңсыз шығарылған балықтар мен басқа да су жануарларын уақтылы анықтау және олардың өткізілуін болғызбау мақсатында ауланған, сатып алынған, қолдан өсірілген балық немесе басқа да су жануарлары туралы ақпаратты жинауға және өңдеуге, оларды көтерме саудада өткізуге, экспорттауға және импорттауға арналған ақпараттық жүйе;
5) жеке кабинет – бұл тек авторландырылған пайдаланушыға қолжетімді, пайдаланушының қажетті функционалға қолжетімділігін қамтитын ақпараттық жүйенің бөлімі;
6) балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама – балық ресурстары мен басқа да су жануарларының шығу тегінің және оларды балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде аулаудың не балық өсіру шаруашылықтарында өсірудің заңдылығын растайтын, уәкілетті орган белгілеген құжат;
7) ведомство – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті;
8) жануарлар дүниесін пайдаланушылар – Заңға сәйкес жануарлар дүниесін пайдалану құқығы берілген жеке және заңды тұлғалар;
9) жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат – жеке және заңды тұлғаларға жануарлар дүниесін пайдалануға, сондай-ақ ауланған жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын, оның ішінде аңшылық және балық аулау трофейлерін әкетуге және өткізуге құқық беретін, белгіленген нысандағы құжат;
10) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі.
2-тарау. Балық және басқа су жануарлары мемлекеттік мониторингін жүргізу тәртібі
3. Балықтар мен басқа да су жануарларының мемлекеттік мониторингін осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті орган жүзеге асырады.
Балықтар мен басқа да су жануарларының мемлекеттік мониторингі балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Жануарлар дүниесін пайдаланушылардың, ведомствоның, аумақтық бөлімшелердің, жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлерінің, балық аулаушылар мен балық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің аккредиттелген республикалық қауымдастығы (бұдан әрі – Қауымдастық) өкілдерінің балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесінде жұмыс істеуге арналған жеке кабинеттері болады.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) территориальные подразделения – межобластные бассейновые инспекции рыбного хозяйства Комитета рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
2) квота изъятия – часть лимита изъятия рыб и других водных животных, распределяемая аккредитованной республиканской ассоциацией общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства между пользователями животным миром;
3) лимит изъятия – предельно допустимый объем изъятия рыб и других водных животных, при котором сохраняются их естественное воспроизводство и численность;
4) информационная система мониторинга рыб и других водных животных – информационная система, предназначенная для сбора и обработки информации о добытой, закупленной, искусственно выращенной рыбе или других водных животных, их оптовой реализации, экспорте и импорте в целях своевременного выявления и предотвращения реализации рыбы и других водных животных незаконного происхождения;
5) личный кабинет - это раздел информационной системы, доступный только авторизованному пользователю включающий в себя доступ пользователя к необходимому функционалу;
6) справка о происхождении вылова – установленный уполномоченным органом документ, подтверждающий легальность происхождения рыбных ресурсов и других водных животных и их добычу на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках либо выращивание на рыбоводных хозяйствах;
7) ведомство – Комитет рыбного хозяйства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
8) пользователи животным миром – физические и юридические лица, которым в соответствии с Законом предоставлено право пользования животным миром;
9) разрешение на пользование животным миром – документ установленной формы, дающий право физическим и юридическим лицам на пользование животным миром, а также на вывоз и реализацию добытых объектов животного мира, их частей и дериватов, в том числе охотничьих и рыболовных трофеев;
10) уполномоченный орган – Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок ведения государственного мониторинга рыб и других водных животных
3. Государственный мониторинг рыб и других водных животных осуществляется уполномоченным органом в соответствии с настоящими Правилами.
Государственный мониторинг рыб и других водных животных осуществляется с использованием информационной системы мониторинга рыб и других водных животных.
Пользователи животным миром, сотрудники ведомства, территориальных подразделений, местных исполнительных органов, представители аккредитованной республиканской ассоциацией общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства (далее – Ассоциация) имеют личные кабинеты для работы в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных.

4. Балық және басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесіне жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi орган бекіткен балық және басқа да су жануарларын аулау лимиттерінің көлемі туралы ақпаратты енгізуді ведомство тиісті бұйрық бекітілген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде балықтарды және басқа да су жануарларын алып қою лимиттерін түзету мүмкіндігімен жүзеге асырады.
5. Қауымдастық "Жануарлар дүниесі объектілерін алып қою квоталарын бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-04/149 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10865 болып тіркелген) Жануарлар дүниесі объектілерін алып қою квоталарын бөлу қағидаларында белгіленген тәртіппен бекітілген алып қою лимиттері негізінде жануарлар дүниесін пайдаланушылар арасында балық және басқа су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесінде бөледі.
6. Жануарлар дүниесін пайдаланушы пайдалану түріне қарай аулау, сатып алу немесе өткізу кезінен бастап күнтізбелік үш күн ішінде ауланған, сатып алынған, қолдан өсірілген балық немесе басқа да су жануарлары, олардың көтерме және бөлшек саудада сатылуы, сондай-ақ балық және балық өнімдерінің түрлер бөлінісінде экспорты мен импортының көлемі туралы деректерді балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді жүзеге асырады.
7. Көтерме және бөлшек сауданы жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғаларға балықтар мен басқа да су жануарларын өткізу кезінде өткізетін тұлға бір мезгілде сатып алушыға Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2016 жылғы 8 шілдедегі № 304 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14117 болып тіркелген) нысан бойынша балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтаманы береді.
8. Жануарлар дүниесін пайдаланушы балық және басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесінде кәсіпшілік журналды жүргізеді.
9. Жергілікті атқарушы органдар балық және басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесінде жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсаттардың журналын жүргізеді.
10. Жергілікті атқарушы органдарға есеп беретін ветеринариялық қызметтердің қызметкерлері тиісті облыстың әкімшілік шекаралары шегінде балықтарды және басқа да су жануарларын өткізу, тасымалдау үшін өтініш берушінің өтініші бойынша белгіленген мерзімдерде балық және басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесінде балықтың қайда ауланғаны туралы анықтама берілгені туралы мәліметтер болған кезде ғана ветеринариялық анықтама береді.
Ветеринариялық бақылау және қадағалау мәселелері жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері балықтарды және басқа да су жануарларын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкету үшін тасымалданатын балықтың және басқа да су жануарларының шығу тегі мен көлемін растайтын ақпараттық жүйеде мәліметтер болған кезде ветеринариялық сертификат береді.

4. Внесение в информационную систему мониторинга рыб и других водных животных информации об объемах лимитов вылова рыб и других водных животных, утвержденных уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира осуществляется ведомством в течение 5 рабочих дней со дня утверждения соответствующего приказа с возможностью корректировки лимитов изъятия рыб и других водных животных.
5. Квота изъятия распределяется между пользователями животным миром в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных Ассоциацией на основании утвержденных лимитов изъятия в порядке, установленном Правилами распределения квот изъятия объектов животного мира, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-04/149 "Об утверждении Правил распределения квот изъятия объектов животного мира" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10865).
6. Пользователь животным миром в зависимости от вида пользования в течение трех календарных дней с момента добычи, закупки или реализации осуществляет внесение в информационную систему мониторинга рыб и других водных животных данных о добытой, закупленной, искусственно выращенной рыбе или других водных животных, их оптовой и розничной реализации, а также объемах экспорта и импорта рыбы и рыбной продукции в видовом разрезе.
7. При реализации рыб и других водных животных физическим или юридическим лицам, осуществляющим оптовую и розничную торговлю, реализующее лицо одновременно передает покупателю справку о происхождении вылова, по форме утвержденной приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июля 2016 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14117).
8. Пользователь животным миром ведет промысловый журнал в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных.
9. Местные исполнительные органы ведут журнал выданных разрешений на пользование животным миром в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных.
10. Работниками ветеринарных служб, подотчетных местным исполнительным органам, по обращению заявителя для реализации, перевозки рыб и других водных животных в пределах административных границ соответствующей области в установленные сроки выдается ветеринарная справка только при наличии в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных сведений о выдаче справки о происхождении вылова.
Территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа по вопросам ветеринарного контроля и надзора для вывоза рыб и других водных животных за пределы Республики Казахстан, выдают ветеринарный сертификат при наличии сведений в информационной системе, подтверждающих происхождение и объемы перевозимой рыбы и других водных животных.

11. Аумақтық бөлімшелер балықтардың және басқа да су жануарларының мониторингінің ақпараттық жүйесінде балықтың қайдан ауланғаны туралы берілген анықтамалардың журналын жүргізеді.
12. Аумақтық бөлімшелер тұрақты негізде балық және басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесінде жануарлар дүниесін пайдаланушылардың ауланған, сатып алынған, жасанды өсірілген, экспортталған немесе импортталған балық немесе басқа да су жануарлары, оның көтерме және бөлшек саудада өткізілуі және ветеринариялық қызметтер енгізген орны ауыстырылатын балық және басқа да су жануарлары көлемдері туралы деректерін салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
13. Жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсаттар және балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтамалар жөніндегі мәліметтер "Электрондық лицензиялау" ақпараттық жүйесінен балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
14. Ведомство және жергілікті атқарушы органдар ұсынылған мәліметтер негізінде балықтар мен басқа да су жануарларының мемлекеттік мониторингі шеңберінде ұсынылған ақпаратқа талдау және қорыту жүргізеді.
15. Балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесіне олар туралы мәліметтер енгізілмеген балықтар мен басқа да су жануарларын өткізу Қазақстан Республикасының әкімшілік және қылмыстық заңнамасына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
16. Қажет болған жағдайда балық пен басқа да су жануарларына мемлекеттік мониторинг нәтижелерін ведомство Қазақстан Республикасының әкімшілік және қылмыстық заңнамасына сәйкес шаралар қабылдау үшін құқық қорғау органдарына және мемлекеттік кіріс органдарына жолдайды.
17. Осы Қағидалардың талаптарын сақтамағаны үшін жергілікті атқарушы органдарға есеп беретін ветеринариялық бақылау және қадағалау мәселелері жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің, аумақтық бөлімшелерінің, ветеринариялық қызметтердің лауазымды адамдары, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының әкімшілік және қылмыстық заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.

11. Территориальные подразделения ведут журнал выданных справок о происхождении вылова в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных.
12. Территориальные подразделения на постоянной основе осуществляют в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных сверку внесенных пользователями животным миром данных о выловленной, закупленной, искусственно выращенной, экспортированной или импортированной рыбе, или других водных животных, ее оптовой и розничной реализации и внесенных ветеринарными службами объемов перемещаемых рыб и других водных животных.
13. Сведения по выданным разрешениям на пользование животным миром и справкам о происхождении вылова поступают в информационную систему мониторинга рыб и других водных животных из информационной системы "Электронное лицензирование".
14. Ведомство и местные исполнительные органы на основе представленных сведений в рамках государственного мониторинга рыб и других водных животных проводят анализ и обобщение представленной информации.
15. Реализация рыбы и других водных животных, сведения о которых, не внесены в информационную систему мониторинга рыб и других водных животных, влечет ответственность в соответствии с административным и уголовным законодательством Республики Казахстан.
16. В случае необходимости результаты государственного мониторинга рыб и других водных животных направляются ведомством в правоохранительные органы и органы государственных доходов для принятия мер в соответствии с административным и уголовным законодательством Республики Казахстан.
17. За несоблюдение требований настоящих Правил, должностные лица территориальных подразделений, территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа по вопросам ветеринарного контроля и надзора, ветеринарных служб, подотчетных местным исполнительным органам, а также физические и юридические лица привлекаются к ответственности в соответствии с административным и уголовным законодательством Республики Казахстан.