"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесін, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 870 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 257 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 наурызда № 20183 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 22 қазандағы № 830 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 22.10.2022 № 830 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесін, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 870 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14305 болып тіркелген және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 24 қазанда жарияланды) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларында:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ІІО-ның кадр қызметтері "Е-қызмет" біріктірілген ақпараттық жүйесінде Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеуден өту туралы сертификаты болған кезде және мемлекеттік қызмет істері бойынша уәкілетті органда жеке қасиеттерін бағалаудан өткені туралы қорытынды болған кезде осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес азаматтарға қажетті құжаттар тізбесін береді, Заңда белгіленген қойылатын біліктілік талаптарын (бұдан әрі - біліктілік талаптар) түсіндіреді және олардың қызметке жарамдылығын айқындау үшін ІІО-ның әскери-дәрігерлік комиссиясында медициналық және психофизиологиялық куәландырудан, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден өтуге жібереді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 870 "Об утверждении Перечня должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правил проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 257. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2020 года № 20183. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 октября 2022 года № 830.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 22.10.2022 № 830 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 870 "Об утверждении Перечня должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правил проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14305, опубликован в Информационно-правовой системе "Әділет" 24 октября 2016 года), следующие изменения и дополнения:
Перечень должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) кадровые службы ОВД при наличии в интегрированной информационной системе "Е-кызмет" сертификата о прохождении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и заключения о прохождении оценки личных качеств в уполномоченном органе по делам государственной службы выдают гражданам перечень необходимых документов в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил разъясняют предъявляемые квалификационные требования, установленные Законом (далее - квалификационные требования), и направляют их для прохождения медицинского и психофизиологического освидетельствования, в том числе полиграфологического исследования в военно-врачебных комиссиях ОВД для определения их годности к службе.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ) орталық аппаратының ведомстволарында, бөліністерінде конкурс өткізу кезінде интернет-ресурсында ІІМ және мемлекеттік істер бойынша уәкілетті органда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралатын мерзімді баспа басылымдарында хабарландыру жарияланады. ІІО-ның аумақтық бөліністерінде конкурс өткізу туралы хабарландыру ІІО-ның және мемлекеттік істер бойынша уәкілетті органда аумақтылығы бойынша интернет-ресурстарында жарияланады, сондай-ақ әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында таралатын мерзімді басылымдарда жарияланады.";
9-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) байқауға қатысушы үшін қажетті, осы Қағидалардың 17-тармағындағы көрсетілген құжаттар тізбесі;
2-2) конкурсқа қатысу үшін өтініш, сауалнама, кадр есебi бойынша толтырылған жеке iс парағы және өмірбаян нысаны;";
17-тармақта:
12) және 13)-тармақшалар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) екі данада өзіне және жұбайына кірістер мен мүлкі туралы декларация тапсырғаны туралы анықтамалар.";
5-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"24. ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың (бұдан әрі – кандидаттар) дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруы дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыруға жіберілген кандидаттардың тізімін жариялаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей өткізіледі.
Нормативтерді қабылдауды кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығын ұйымдастыру үшін жауапты ІІО бөлінісі жүзеге асырады.
25. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру кезінде кандидаттар:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру даярлығы бойынша ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың "А", "Б" және "С" санаттарына;
осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың медициналық-жас топтарына бөлінеді.
26. "А" және "Б" санаты кандидаттардың дене шынықтыру даярлығының деңгейі олардың мына нормативтерді тапсыруы арқылы айқындалады:
1) Ерлер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру (10 метр 10 рет);
таңдауға – аспаға тартылу не сырыққа таянып тұрып денені көтеру;
таңдауға – 1000 метр қашықтыққа жүгіру не күш жаттығуларының кешені (жатып тіреніп кеудені жерден көтеру, жатып тірену қалпынан толық отыру қалпына ауысу, арқаға жатып денені көтеру).
2) Әйелдер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру (10 метр 10 рет);
таңдауға – арқаға жатып денені көтеру не жатып тіреніп кеудені жерден көтеру;
таңдауға – 1000 метр қашықтыққа жүгіру не жатып тірену қалпынан секіру.

"7. При проведении конкурса в ведомствах, подразделениях центрального аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД) объявления публикуются на интернет-ресурсе МВД и уполномоченного органа по делам государственной службы, а также в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан. Объявления о проведении конкурса в территориальных подразделениях ОВД публикуются на интернет-ресурсах ОВД и в территориальных подразделениях уполномоченного органа по делам государственной службы, а также публикуются в периодических изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.";
пункт 9 дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) перечень документов перечисленных в пункте 17 настоящих Правил, необходимых для участия в конкурсе;
2-2) формы заявления, анкеты, личного листка по учету кадров, автобиографии для участия в конкурсе;";
в пункте 17:
подпункты 12) и 13) исключить;
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) справки о сдаче декларации о доходах и имуществе на себя и супругу (а) в двух экземплярах.";
главу 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5 Сдача кандидатов нормативов по физической подготовке
24. Сдача нормативов по физической подготовке кандидатами, поступающими на службу в ОВД проводится не позднее трех рабочих дней со дня опубликования списка кандидатов, допущенных к сдаче нормативов по физической подготовке.
Прием нормативов осуществляется подразделением ОВД, ответственным за организацию профессиональной служебной и физической подготовки.
25. При сдаче нормативов по физической подготовке кандидаты делятся на:
категории "А", "Б" и "С" кандидатов на службу в ОВД по физической подготовке согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
медико-возрастные группы кандидатов на службу в ОВД согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
26. Уровень физической подготовки кандидатов категорий "А" и "Б" определяется путем сдачи ими следующих нормативов:
1) Мужчины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – подтягивание на перекладине, либо поднятие туловища в упоре на брусьях;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо комплекс силовых упражнений (отжимание в упоре лежа, переход с упора лежа в положение полного приседа, выпрыгивание из положения полного приседа, поднятие туловища из положения лежа на спине).
2) Женщины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег (10 метров по 10 раз);
на выбор – поднятие туловища из положения лежа на спине, либо отжимание в упоре лежа;
на выбор – бег на дистанцию 1000 метров, либо выпрыгивание из положения упора лежа.

27. Ауа-райы жағдайына не оқу-материалдық базаның ерекшеліктеріне байланысты ІІО-ның уәкілетті басшысының не оны алмастыратын адамның шешімі бойынша нормативтерді:
100 метр қашықтыққа жүгіру сырғымалы жүгіруге;
1000 метр қашықтыққа жүгіру ерлер үшін күш жаттығулары кешеніне, әйелдер үшін жатып тірену қалпынан секіруге ауыстыруға рұқсат беріледі.
27-1. "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың нормативтерді орындауы осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді бағалаудың баллдық жүйесіне сәйкес бағаланады.
27-2. "С" санаты кандидаттарының дене шынықтыру даярлығының деңгейі олардың мына нормативтерді тапсыруы арқылы айқындалады:
1) Ерлер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру;
800 метр қашықтыққа жүгіру;
күш жаттығулары кешені (аспаға тартылу, аяқтардың қалпын ауыстырып отырып жоғары қарай секіру, жатып тіреніп кеудені жерден көтеру, арқаға жатып денені көтеру, жатып тірену қалпынан отыру қалпына ауысу).
2) Әйелдер:
таңдауға – 100 метр қашықтыққа жүгіру не сырғымалы жүгіру;
800 метр қашықтыққа жүгіру;
күш жаттығулары кешені (арқаға жатып денені көтеру, жатып тірену қалпынан отыру қалпына ауысу).
27-3. "С" санаты бойынша кандидаттардың нормативтерді орындауы осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді бағалаудың баллдық жүйесіне сәйкес бағаланады.
27-4. "А", "Б" және "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша жеке бағалары осы Қағидаларға 3-4-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы деңгейін бағалау кестесі бойынша нормативтерді орындаған жағдайда жинаған баллдарды ескере отырып айқындалады.
"А" және "Б" санаты бойынша кандидаттар "0" балл, сондай-ақ "С" санаты бойынша кандидаттар нормативтердің біреуінен 50 баллдан кем алған жағдайда дене шынықтыру даярлығы бойынша "қанағаттанарлықсыз" бағасы қойылады.
27-5. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру барысы техникалық бейнежазу құралдарының көмегімен тіркеледі.
27-6. Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырудың нәтижелері:
"А" және "Б" санаты бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "А" және "Б" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосіне;
"С" санаты бойынша осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес ІІО-ға қызметке орналасатын "С" санаты бойынша кандидаттардың дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосіне енгізіледі.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

27. В зависимости от погодных условий, либо особенностей учебно-материальной базы, по решению уполномоченного руководителя ОВД, либо лица, его замещающего, допускается замена нормативов:
по бегу на дистанцию 100 метров на челночный бег;
по бегу на дистанцию 1000 метров на комплекс силовых упражнений для мужчин, выпрыгивание из положения в упоре лежа для женщин.
27-1. Выполнение нормативов кандидатами категорий "А" и "Б" оценивается в соответствии с балловой системой оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категорий "А" и "Б" согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам.
27-2. Уровень физической подготовки кандидатов категории "С" определяется путем сдачи ими следующих нормативов:
1) Мужчины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров, либо челночный бег;
бег на дистанцию 800 метров;
комплекс силовых упражнений (подтягивание на перекладине, прыжки вверх со сменой положения ног, отжимание в упоре лежа, поднятие туловища из положения лежа на спине, переход с упора лежа в положение приседа).
2) Женщины:
на выбор – бег на дистанцию 100 метров или челночный бег;
бег на дистанцию 800 метров;
комплекс силовых упражнений (поднятие туловища из положения лежа на спине, переход с упора лежа в положение приседа).
27-3. Выполнение нормативов кандидатами категории "С" оценивается в соответствии с балловой системой оценки нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категории "С" согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам.
27-4. Индивидуальные оценки кандидатов категорий "А", "Б" и "С" по физической подготовке определяются с учетом набранных баллов при выполнении нормативов по таблице оценки уровня физической подготовки кандидатов на службу в ОВД согласно приложению 3-4 к настоящим Правилам.
В случае получения "0" баллов кандидатами категорий "А" и "Б", а также менее 50 баллов кандидатами категории "С" по одному из нормативов, выставляется оценка "неудовлетворительно" по физической подготовке.
27-5. Ход сдачи нормативов по физической подготовке фиксируется с помощью технических средств видеозаписи.
27-6. Результаты сдачи нормативов по физической подготовке кандидатами вносятся:
по категориям "А" и "Б" в ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категорий "А" и "Б" согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
по категории "С" в ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в ОВД категории "С" согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:

"46. Конкурстық комиссияның оған қатысты ІІО-ға қызметке қабылдау туралы оң қорытындысы қабылданған қатысушы арнайы тексерістен және тағылымдамадан өтеді.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Тағылымдама аяқталғаннан кейін тағылымдамашы тағылымдамадан өткен ІІО құрылымдық бөлінісінің бастығы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 998 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12679 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы ІІО қызметкерлерінің кәсіби құзыреттерін, негізгі көрсеткіштерін және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішінің есебін айқындау қағидалары мен әдістеріне сәйкес нысан бойынша кәсіби құзыреттердің үлгі моделі негізінде кандидаттардың ІІО-ға қызметке кәсіби құзыреттілігінің деңгейін бағалауды жүзеге асырады.
Тағылымдамашының кәсіби құзыреттілігінің жоғары және орта деңгейі кезінде ІІО-ның басшысы Іріктеу қағидасына сәйкес нысан бойынша қорытынды бекітеді, ол үш ай сынақ мерзімімен лауазымға тағайындау туралы бұйрықты шығаруға негіз болып табылады
Тағылымдама қорытындысы бойынша кәсіби құзыреттілігі төмен деңгейде болған жағдайда тағылымдамашымен еңбек шарты еңбек заңнамасына сәйкес бұзылады.
Тағылымдамашымен еңбек шарты бұзылады және пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақы төленеді.";
59 және 60-тармақтар алынып тасталсын;
Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидалар осы бұйрыққа 3, 4, 5, 6-қосымшаларға сәйкес 3-1, 3-2, 3-3, 3-4 жаңа қосымшалармен толықтырылсын;
Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

"46. Участник, в отношении которого конкурсной комиссией принято положительное заключение о приеме на службу в ОВД проходит специальную проверку и стажировку.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. По окончании стажировки начальник структурного подразделения ОВД, в котором стажер проходил стажировку, на основе типовой модели профессиональных компетенций осуществляет оценку уровня профессиональной компетентности кандидатов на службу в ОВД по форме в соответствии с Правилами и методами определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности сотрудников ОВД Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 998 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12679).
При высоком и среднем уровне профессиональной компетентности стажера руководителем ОВД утверждается заключение по форме в соответствии с Правилами отбора, которое является основанием для издания приказа о назначении на должность с испытательным сроком до трех месяцев.
Испытательный срок не устанавливается для лиц, назначаемых на руководящие должности старшего и высшего начальствующего состава.
При низком уровне профессиональной компетентности по итогам стажировки трудовой договор со стажером расторгается в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Трудовой договор со стажером расторгается и выплачивается компенсация за неиспользованный трудовой отпуск.";
пункты 59 и 60 исключить;
приложение 3 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить Правила следующими приложениями 3-1, 3-2, 3-3, 3-4 согласно приложениям 3, 4, 5, 6 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және міндетті ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 27 наурыздағы
№ 257 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 870 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы конкурстық тәртіппен ауыстырылатын лауазымдардың тізбесі
Аға және жоғары басшылық құрам:
1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі аппаратының және ведомстволарының;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі мен оның ведомстволарының қарамағындағы аумақтық органдардың;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің оқу орындарындағы;
4) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы мақсаттағы бөліністеріндегі;
5) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің саптық бөліністеріндегі;
6) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердегі;
7) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитетінің қарамағындағы республикалық мемлекеттік мекемелердегі лауазымдары.
Ескерту: бос орындарға тағайындау үшін конкурс өзіндік қауіпсіздік бөліністерінде, "Р" және ішкі істер органдарының 7 - бөліністерінде өткізілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 27 наурыздағы
№ 257 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдарына қызметке
тұруға және тағылымдамадан
өту үшін өткізілетін конкурс
қағидаларына
3-қосымша
"А", "Б" и "С" санаты бойынша кандидаттардың ішкі істер органдарына қызметке тұруға дене шынықтыру бойынша даярлығы
"А" санаты бойынша қызметкерлер:
1) криминалдық полиция бөліністері, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл жөніндегі және экстремизмге қарсы іс-қимыл бөліністер лауазымдары;
2) міндеттеріне жедел-іздестіру іс-шаралары және жасырын тергеу іс-шаралары кіретін "Р" және жетінші бөліністер лауазымдары;
3) дербес кезекші бөлімдердің, штаб бөліністерінің жедел кезекші бөлімдерінің лауазымдары;
4) өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің лауазымдары;
5) әкімшілік полиция бөліністерінің және жергілікті полиция қызметі бөліністерінің лауазымдары;
6) кинологиялық қызмет лауазымдары;
7) көші-қон қызметі бөліністерінің лауазымдары;
8) ішкі істер органдарының (бұдан әрі-ІІО) мамандандырылған күзет бөліністерінің лауазымдары;
9) ІІО әкімшілік ғимараттарын күзету бөліністерінің лауазымдары;

4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит обязательному официальному опубликованию.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
СОГЛАСОВАН
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 257
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 870
Перечень должностей
в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе
Должности старшего и высшего начальствующего состава:
1) аппарата и ведомств Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
2) территориальных органов находящихся в ведении Министерства внутренних дел Республики Казахстан и его ведомств;
3) учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) подразделений специального назначения Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) строевых подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
6) государственных учреждений находящихся в ведении Министерства внутренних дел Республики Казахстан и его ведомств;
7) республиканских государственных учреждений находящихся в ведении Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Примечание: конкурс на занятие вакантных должностей подразделений собственной безопасности, "Р" и седьмых подразделений органов внутренних дел не проводится.
Приложение 2 к приказу
приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 257
Приложение 3
к Правилам проведения конкурса
и стажировки при поступлении на
службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан
Категории "А", "Б" и "С"
кандидатов на службу в органы внутренних дел по физической подготовке
Сотрудники категории "А":
1) должности подразделений криминальной полиции, по противодействию наркопреступности, по противодействию экстремизму;
2) должности седьмых подразделений и подразделений "Р", в функции которых входит проведение оперативно-розыскных мероприятий и негласных следственных действий;
3) должности дежурных частей штабных подразделений, самостоятельных дежурных частей;
4) должности подразделений собственной безопасности;
5) должности подразделений административной полиции и местной полицейской службы;
6) должности кинологической службы;
7) должности подразделений миграционной службы;
8) должности специализированных охранных подразделений органов внутренних дел (далее – ОВД);
9) должности подразделений охраны административных зданий ОВД;

10) азаматтық қорғау органдарының (бұдан әрі-АҚО) авариялық-құтқару жұмыстары және өрт сөндіру бөліністерінің лауазымдары;
11) күзет және режим арнайы мекемесіндегі жедел қызмет және қылмыстық атқару жүйесі (бұдан әрі-ҚАЖ) сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы (сонымен қатар тергеу изоляторлары, түзету мекемелері) лауазымдары;
12) арнайы және жұмылдыру даярлығы бөліністерінің лауазымдары;
13) кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты кадрлар бөліністерінің лауазымдары;
"Б" санаты бойынша қызметкерлер:
1) Тергеу, анықтау, жедел–криминалистикалық қызмет бөліністерінің лауазымдары;
2) Штабтық (кезекші бөлімнен басқа), кадрлық (кәсіби даярлықты ұйымдастыруға жауапты бөліністерден басқа), сонымен қатар ақпараттандыру және байланыс бөліністерінің лауазымдары;
3) қаржылық және тылдық қамтамасыз ету (оның ішінде автокөлікпен қамтамасыз ету) бөліністерінің лауазымдары;
4) екінші арнайы бөліністердің және мемлекеттік құпияларды қорғау қызметтерінің лауазымдары;
5) АҚО авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіруді ұйымдастыру, азаматтық қорғау саласы бойынша апаттық жағдайды бақылау және алдын алу бөліністерінің лауазымдары;
6) АҚО дағдарыс жағдайында басқару орталықтарының лауазымдары;
7) ҚАЖ пробация қызметі, сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру, арнайы есеп, ҚАЖ арнайы мекемесіндегі медициналық қызмет бөліністерінің лауазымдары;
8) ІІМ білім беру ұйымдарының тұрақты құрамы;
9) мемлекеттік фельдъегерлік қызмет лауазымдары.
"С" санаты бойынша ІІО қызметке кандидаттар:
"А" және "Б" санаттарына кірмейтін арнайы мақсаттағы және жылдам қимылдайтын арнайы жасақтар бөліністерінің лауазымдары.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 27 наурыздағы
№ 257 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдарына қызметке
тұруға және тағылымдамадан
өту үшін өткізілетін конкурс
қағидаларына
3-1-қосымша
"А" и "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттардың медициналық-жас тобы
Медициналық - жас тобы
Жасы, жынысы
Ерлер
Әйелдер
1
I топ
23 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
23 – 29 жас аралығы
23 – 29 жас аралығы
3
III топ
30 – 34 жас аралығы
30 – 34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
"С" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттардың медициналық-жас тобы
Медициналық жас тобы
Жасы, жынысы
Ерлер
Әйелдер
1
I топ
27 жасқа дейін
23 жасқа дейін
2
II топ
28-31 жас аралығы
24-30 жас аралығы
3
III топ
32-34 жас аралығы
31-34 жас аралығы
4
IV топ
35 жастан жоғары
35 жастан жоғары
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 27 наурыздағы
№ 257 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдарына қызметке
тұруға және тағылымдамадан
өту үшін өткізілетін конкурс
қағидаларына

10) должности подразделений пожаротушения и аварийно-спасательных работ органов гражданской защиты (далее – ОГЗ);
11) должности оперативной работы в специальных учреждениях, режима и охраны (в том числе исправительные учреждения, следственные изоляторы) специальных учреждений, а также воспитательной работы среди осужденных уголовно-исполнительной системы (далее – УИС);
12) должности подразделений специальной и мобилизационной подготовки;
13) должности кадровых подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки.
Сотрудники категории "Б":
1) должности подразделений следствия, дознания, оперативно-криминалистических служб;
2) должности штабных (кроме дежурных частей), кадровых подразделений (кроме подразделений, ответственных за организацию профессиональной подготовки), а также подразделений информатизации и связи;
3) должности подразделений финансового и тылового обеспечения (в том числе автотранспортного обеспечения);
4) должности вторых специальных подразделений и служб по защите государственных секретов;
5) должности подразделений гражданской обороны, снижения рисков бедствий и контроля в области гражданской защиты, организации пожаротушения и проведения аварийно-спасательных работ ОГЗ;
6) должности центров управления в кризисных ситуациях ОГЗ;
7) должности подразделений медицинского обеспечения в специальных учреждениях, специального учета, организации труда осужденных, а также службы пробации УИС;
8) постоянный состав организаций образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
9) должности государственной фельдъегерской службы.
Кандидаты на службу в ОВД категории "С":
Должности подразделений специального назначения и специальных отрядов быстрого реагирования, не вошедших в категории "А" и "Б".
Приложение 3 к приказу
приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 257
Приложение 3-1
к Правилам проведения конкурса
и стажировки при поступлении на
службу в органы внутренних дел
Республики Казахстан
Медико-возрастные группы кандидатов на службу в органы внутренних дел категорий "А" и "Б"
Медико-возрастная группа Возраст, пол
Мужчины Женщины
1
I группа
до 23 лет
до 23 лет
2
II группа
23 – 29 лет
23 – 29 лет
3
III группа
30 – 34 лет
30 – 34 лет
4
IV группа
35 лет и старше
35 лет и старше
Медико-возрастные группы кандидатов на службу в органы внутренних дел категории "С"
Медико-возрастная группа Возраст, пол
Мужчины Женщины
1
I группа
до 27 лет
до 23 лет
2
II группа
28-31 лет
24-30 лет
3
III группа
32-34 лет
31-34 лет
4
IV группа
35 лет и старше
35 лет и старше
Приложение 4 к приказу
приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 257

4) отырған орнында денені көлденең беті жоғары қараған күйде жату жағдайынан көтеру, жауырыны еденге тиіп тұруы керек, қолы шынтағынан бүгілген, алақаны басында, аяғы түзу біріккен, табаны еденге тиуі тиіс.
Жаттығу дененің еденнен 90 градуска көтерілуі және қайтадан орнына келу мезетінде орындалды деп есептелінеді. Денені көтеру кезінде қолдың бастан алынып тастауына тыйым салынады.
Сынақ тапсыру орнында "ДАЙЫНДАЛ", "ОРЫНДАУҒА КІРІС" деген команда беріледі.

4) поднятие туловища из положения лежа на спине выполняется из исходного положения – горизонтальное положение тела лицом вверх, лопатки касаются пола, руки согнуты в локтях, ладони за головой, либо руки согнуты в локтях и скрещены, ладони на плечах, ноги прямые сомкнуты, либо согнуты в коленях, стопы касаются пола.
Упражнение считается выполненным при поднятии туловища от пола на 90 градусов и более. Не допускается срыв хвата рук за голову и плечи при выполнении поднятия туловища.
На месте сдачи зачета подаются команды "ПРИГОТОВИТЬСЯ!", "ПРИСТУПИТЬ!".

130
Ескерту: дене шынықтыру даярлығының бір нормативінен "0" балл алған жағдайда "қанағаттанарлық" деген баға қойылады.
"С" санаты
1.
Өте жақсы
280
2.
Жақсы
240
3.
Қанағаттанарлық
200
Ескерту: дене шынықтыру даярлығының бір нормативінен 50 баллдан төмен алған жағдайда "қанағаттанарлық" деген баға қойылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 27 наурыздағы
№ 257 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдарына қызметке
тұрғанда тағылымдамадан өту
және конкурс өткізу
қағидаларына
4-қосымша
"А" және "Б" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттық дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер тапсыру ведомосі
_________________________________________________________________
(бөліністің аты)
"_____" _________ 202____ жыл                              ______________қаласы
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған күні, айы, жылы
Дене шынықтыру даярлығы
Жылдамдығы
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру даярлығы
Жиналған балдар саны
Бағасы
Төзімділігі
Күші
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
Нормативтің түрі
қорытындысы
балл
____________________________________________________________________
(норматив қабылдаған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы)
"С" санаты бойынша ішкі істер органдарына қызметке тұруға кандидаттық дене шынықтыру бойынша норматив тапсыру ведомосі
__________________________________________________________________________
(бөліністің аты)
"_____" ____________ 202____ жыл                        ______________қаласы
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Жасы
Медициналық жас тобы
Дене шынықтыру даярлығы
100 метр/ сырғымалы жүгіру
800 метр
қорытынды
балл
қорытынды
балл
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру даярлығы
Барлық баллдар саны
бағасы
КЖК
Тартылу
Секіру
Жатып қол тіреп кеудені көтеру
Денені көтеру
Тегіс жату жағдайынан толық отыру жағдайына ауысу
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
қорытынды
балл
__________________________________________________________________________
(норматив қабылдаған адамның лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы)

130
Примечание: при получении "0" баллов по одному из нормативов физической подготовки выставляется общая оценка "неудовлетворительно".
Категория "С"
1.
Отлично
280
2.
Хорошо
240
3.
Удовлетворительно
200
Примечание: при получении менее 50 баллов по одному из нормативов физической подготовки выставляется общая оценка "неудовлетворительно".
Приложение 7 к приказу
приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 257
Приложение 4
к Правилам проведения конкурса и
стажировки при поступлении на службу в
органы внутренних дел Республики Казахстан
Ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в органы внутренних дел
категорий "А" и "Б"
_________________________________________________________________
(наименование подразделения)
24. "_____" _________ 20____ года
город ______________
Фамилия имя отчество (при его наличии)
Дата рождения
Физическая подготовка
Скорость
вид норматива
результат
баллы
Продолжение таблицы
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
Выносливость
Сила
вид норматива
результат
баллы
вид норматива
результат
баллы
____________________________________________________________________
(должности, звания, фамилия имя отчество (при его наличии), подписи лиц, принимавших нормативы)
Ведомость сдачи нормативов по физической подготовке кандидатов на службу в органы внутренних дел
категории "С"
__________________________________________________________________________________
(наименование подразделения)
"_____" ____________ 20____ года
город ______________
Фамилия имя отчество (при его наличии)
Возраст
Медико-возрастная группа
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
100 метров/ челночный бег
800 метров
результат
баллы
результат
баллы
Продолжение таблицы
Физическая подготовка
Общее количество баллов
Оценка
Комплекс силовых упражнений
подтягивание
прыжки
отжимание
поднятие туловища
переход с упора лежа в положение полного приседа
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
результат
баллы
результат
Баллы
__________________________________________________________________________________________________
(должности, звания, фамилия имя отчество (при его наличии), подписи лиц, принимавших нормативы)