"Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасын, халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарды, Тестілеу өткізу қағидаларын, Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын және мерзімдерін, актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның, актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініштің және актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға өтініш беруші туралы мәліметтердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 191 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 45 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 сәуірде № 20246 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасын, халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарды, Тестілеу өткізу қағидаларын, Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын және мерзімдерін, актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның, актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініштің және актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға өтініш беруші туралы мәліметтердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 191 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17618 болып тіркелген, 2018 жылғы 7 қарашада Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасын, халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарды, Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын және мерзімдерін, Сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидаларын, Тестілеу өткізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 191 "Об утверждении минимальной обязательной программы обучения актуариев, перечня и требований к международным ассоциациям актуариев, Требований к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения, Правил проведения тестирования, Требований к подтверждению квалификации актуария, Правил и сроков привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, форм лицензии на осуществление актуарной деятельности, заявления о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности и сведений о заявителе на получение лицензии на осуществление актуарной деятельности"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 45. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2020 года № 20246.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 191 "Об утверждении минимальной обязательной программы обучения актуариев, перечня и требований к международным ассоциациям актуариев, Требований к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения, Правил проведения тестирования, Требований к подтверждению квалификации актуария, Правил и сроков привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, форм лицензии на осуществление актуарной деятельности, заявления о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности и сведений о заявителе на получение лицензии на осуществление актуарной деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17618, опубликовано 7 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении минимальной обязательной программы обучения актуариев, перечня и требований к международным ассоциациям актуариев, Требований к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения, Требований к подтверждению квалификации актуария, Правил и сроков привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, Правил выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, Правил проведения тестирования";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесі және оларға қойылатын талаптар;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптар;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптар;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары және мерзімдері;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес Сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидалары,
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес Тестілеу өткізу қағидалары бекітілсін.";
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7-қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8, 9-қосымшалар алып тасталсын.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және сыртқы коммуникациялар басқармасы осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2020 жылғы "___" _________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
2020 жылғы "___" _________
2020 жылғы 30 наурыздағы
№ 45 қаулысына
1-қосымша
Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы

"1. Утвердить:
1) Минимальную обязательную программу обучения актуариев согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Перечень и требования к международным ассоциациям актуариев согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Требования к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Требования к подтверждению квалификации актуария согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) Правила и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) Правила выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) Правила проведения тестирования согласно приложению 7 к настоящему постановлению.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 к настоящему постановлению;
приложения 8, 9 исключить.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
3. Управлению международных отношений и внешних коммуникаций обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
____ ___________ 2020 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
____ ___________ 2020 года
Приложение 1
от 30 марта 2020 года № 45
Минимальная обязательная программа обучения актуариев

1. Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы алты тақырыптан тұрады.
1-тақырып. Пайыздық мөлшерлемелер және өмірді сақтандырудағы кездейсоқ процестер теориясы:
жай және күрделі пайыздар негіздері;
аннуитеттерді құру қағидаттары;
қарыздар және оларды өтеу кестелері;
борыштық бағалы қағаздар;
өмір сүру ұзақтылығы кестелері;
өмірді сақтандыру бойынша аннуитеттер;
бірнеше адамның өмірін сақтандыру теориясы;
зейнетақылар.
2-тақырып. Актуарлық қағидаттар және олардың қосымшалары:
бір адамның өмірін және денсаулығын сақтандыру;
өмірді және денсаулықты топтап сақтандыру;
мүгедектікті сақтандыру;
жалпы сақтандыру;
қайта сақтандыру;
зейнетақы.
3-тақырып. Жалпы сақтандыру және қайта сақтандыру:
жалпы сақтандыру қағидаттары;
сақтандыру өнімдерін жасау;
андеррайтинг;
сақтандырудағы баға белгілеу;
сақтандыру резервтері;
пайда функциялары;
дәйектілік теориясы;
қайта сақтандыру және оның түрлері.
4-тақырып. Өмірді және денсаулықты сақтандыру:
бір адамның өмірін сақтандыру;
сақтандыру өнiмдерiн және андеррайтингтi құру;
баға белгiлеу, сақтандыру сыйлықақыларын есептеудiң әртүрлi әдiстерi;
сақтандыру резервтерiн қалыптастыру әдiстерi;
медициналық сақтандыру;
баға белгiлеу және медициналық сақтандырудағы сақтандыру резервтерiн қалыптастыру;
өмірді және денсаулықты топтап сақтандыру;
шағымдар бойынша шығыстарды бағалау және сақтандыру сыйлықақыларын есептеу;
өмірді және денсаулықты топтап сақтандыру кезіндегі сақтандыру резервтерi.
5-тақырып. Зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтiк сақтандыру:
зейнетақы жинақтарының қағидаттары;
зейнетақы бағдарламалары: мемлекеттiк және жеке;
жарналары және төлемдері белгiленген зейнетақы жоспарлары;
төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларының түрлерi;
төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларын қаржыландыру;
жарналары белгiленген зейнетақы жоспарларының түрлерi;
жарналары белгiленген зейнетақы жоспарлары бойынша төлемдер;
жарналары мен төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларындағы тәуекелдердi бағалау;
әлеуметтiк сақтандыру қағидаттары;
әлеуметтiк сақтандыру жүйелерiнiң түрлерi;
әлеуметтiк сақтандыруды қаржыландыру әдiстерi;
басымдықтарды салыстырмалы талдау және әлеуметтiк сақтандыруды қаржыландырудың әртүрлі әдістерінің құнын бағалау.
6-тақырып. Сақтандыру ұйымдары және зейнетақы қорлары: қаржыландыру және инвестициялау:
инвестициялардың түрлерi: акциялар, кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар, валюта нарықтарының құралдары және туынды құралдар;
тәуекел және кірістілік;
сақтандыру ұйымдарының, зейнетақы қорларының, әлеуметтiк сақтандырудың трастық қорларының активтерi мен инвестициялары;
сақтандыру ұйымдарының инвестициялық тәуекелдерi;
сақтандыру ұйымдарына арналған қаржылық жоспарлау: активтер мен мiндеттемелер арасындағы арақатынас;
сақтандыру ұйымдарын капиталдандыруға қойылатын талаптар;
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi, салық салу, сақтандыру нарығындағы бухгалтерлiк есеп туралы заңнамасы.
2-қосымша
Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесі және оларға қойылатын талаптар

1. Минимальная обязательная программа обучения актуариев состоит из шести следующих тем:
Тема 1. Теория процентных ставок и случайных процессов в страховании жизни:
основы простых и сложных процентов;
принципы построения аннуитетов;
займы и графики их погашений;
долговые ценные бумаги;
таблицы продолжительности жизни;
аннуитеты по страхованию жизни;
теория страхования жизни нескольких лиц;
пенсии.
Тема 2. Актуарные принципы и их приложения:
страхование жизни и здоровья одного человека;
групповое страхование жизни и здоровья;
страхование инвалидности;
общее страхование;
перестрахование;
пенсия;
социальное страхование;
инвестиции.
Тема 3. Общее страхование и перестрахование:
принципы общего страхования;
создание страховых продуктов;
андеррайтинг;
ценообразование в страховании;
страховые резервы;
функции выгоды;
теория достоверности;
перестрахование и ее виды.
Тема 4. Страхование жизни и здоровья:
страхование жизни одного человека;
создание страховых продуктов и андеррайтинг;
ценообразование, различные методы расчета страховых премий;
методы формирования страховых резервов;
медицинское страхование;
ценообразование и формирование страховых резервов в медицинском страховании;
групповое страхование жизни и здоровья;
оценка расходов по претензиям и расчет страховых премий;
страховые резервы при групповом страховании жизни и здоровья.
Тема 5. Пенсионное обеспечение и социальное страхование:
принципы пенсионных накоплений;
пенсионные программы: государственные и частные;
пенсионные планы с фиксированными взносами и выплатами;
виды пенсионных планов с фиксированными выплатами;
финансирование пенсионных планов с фиксированными выплатами;
виды пенсионных планов с фиксированными взносами;
выплаты по пенсионным планам с фиксированными взносами;
оценка рисков в пенсионных планах с фиксированными взносами и выплатами;
принципы социального страхования;
типы систем социального страхования;
методы финансирования социального страхования;
сравнительный анализ преимуществ и оценка стоимости различных методов финансирования социального страхования.
Тема 6. Страховые организации и пенсионные фонды: финансирование и инвестирование:
виды инвестиций: акции, ценные бумаги с фиксированным доходом, инструменты рынка валют и производные инструменты;
риск и доходность;
активы и инвестиции страховых организаций, пенсионных фондов, трастовых фондов социального страхования;
инвестиционные риски страховых организаций;
финансовое планирование для страховых организаций: соотношения между активами и обязательствами;
требования к капитализации страховых организаций;
законодательство Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, налогообложении, бухгалтерском учете на страховом рынке.
Приложение 2
Перечень и требования к международным ассоциациям актуариев

1. Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесі:
1) Неміс актуарлық қоғамы (German Actuarial Society (Джеман Актуариал Сосайити));
2) Институт актуариев Франции (Institute of Actuaries of France (Институт оф Актуариес оф Франс));
3) Француз актуарийлер институты (Institute of Actuaries of France) (Аустриан Актуариал Сосайити));
4) Канада актуарийлер институты (Canadian Institute of Actuaries (Канейдиан Институт оф Актуариес));
5) Финляндия актуарлық қоғамы (Actuarial Society of Finland (Актуариал оф Финланд));
6) Дат актуарийлер қоғамы (Danish Society of Actuaries (Даниш Сосайити оф Актуариес));
7) Халықаралық актуарлық қауымдастықтың (International actuarial association) және (немесе) Еуропа актуарлық қауымдастығының (The Actuarial Association of Europe (Зе Актуариал Ассосэйшн)) толық мүшесі мәртебесіне ие Халықаралық актуарийлер қауымдастықтары).
2. Халықаралық актуарийлер қауымдастығы мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) білім беру-біліктілік жүйесі бар;
2) қауымдастық мүшелерінің білім беру-біліктілік жүйесіне сәйкес келуі бойынша талаптар не оны тану жөніндегі ереже бар;
3) актуарийлер қызметін жүзеге асыру тәртібін регламенттейтін ішкі құжаттары бар (актуарийлер қызметінің және актуарлық есептерді жүзеге асырудың стандарттары, кәсіби әдеп кодексі).
3-қосымша
Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптар
1. Міндетті актуарлық қорытынды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар актуарий (бұдан әрі – лицензияланған актуарий) жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша сақтандыру резервтері мөлшерінің міндетті актуарлық есептеулерінен тұрады. Актуарлық қорытынды Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейінгі мерзімде ұсынылады.
2. Актуарлық қорытынды кемінде 3 (үш) дана етіп жасалады және оған лицензияланған актуарий қол қояды. Актуарлық қорытындының бір данасы лицензияланған актуарийде қалады, бір данасын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға береді, актуарлық қорытындының қалған даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында болады.
3. Актуарлық қорытындыға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Заңның 19-бабының 4-тармағына сәйкес алынған есептілігі және сақтандыру резервтерін есептеу үшін қажетті материалдар қоса беріледі.

1. Перечень международных ассоциаций актуариев:
1) Немецкое актуарное общество (German Actuarial Society (Джеман Актуариал Сосайити));
2) Институт актуариев Франции (Institute of Actuaries of France (Институт оф Актуариес оф Франс));
3) Австрийское актуарное общество (Austrian Actuarial Society (Аустриан Актуариал Сосайити));
4) Канадский институт актуариев (Canadian Institute of Actuaries (Канейдиан Институт оф Актуариес));
5) Актуарное общество Финляндии (Actuarial Society of Finland (Актуариал оф Финланд));
6) Датское общество актуариев (Danish Society of Actuaries (Даниш Сосайити оф Актуариес));
7) международные ассоциации актуариев, которые имеют статус полного члена Международной актуарной ассоциации (International actuarial association (Интернэшнл актуариал ассосиэшн)) и (или) Европейской актуарной ассоциации (The Actuarial Association of Europe (Зе Актуариал Ассосэйшн)).
2. Международная ассоциация актуариев соответствует следующим требованиям:
1) имеет образовательно-квалификационную систему;
2) имеет требования по соответствию образовательно-квалификационной системе членов ассоциации либо положения по его признанию;
3) имеет внутренние документы, регламентирующие порядок осуществления деятельности актуариев (стандарты деятельности актуариев и осуществления актуарных расчетов, кодекс профессиональной этики).
Приложение 3
Требования к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения
1. Обязательное актуарное заключение содержит обязательные актуарные расчеты размера страховых резервов страховой (перестраховочной) организации по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, осуществляемые актуарием, имеющим лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке (далее – лицензированный актуарий), состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации. Актуарное заключение оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям и представляется в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) в срок до 30 апреля года, следующего за отчетным.
2. Актуарное заключение составляется не менее чем в 3 (трех) экземплярах и подписывается лицензированным актуарием. Один экземпляр актуарного заключения остается у лицензированного актуария, один экземпляр представляется страховой (перестраховочной) организацией в уполномоченный орган, остальные экземпляры актуарного заключения находятся в страховой (перестраховочной) организации.
3. К актуарному заключению прилагается отчетность страховой (перестраховочной) организации, полученная в соответствии с пунктом 4 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", и материалы, необходимые для расчета страховых резервов или использованные лицензированным актуарием при расчете страховых резервов.

4. Лицензияланған актуарийдің ірі мәміле бойынша қорытындысында лицензияланған актуарийдің ірі сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ұсынымдары қамтылады және Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ірі мәміле бойынша актуарлық қорытынды түрінде ресімделеді.
5. Ірі мәміле бойынша актуарлық қорытынды кемінде 2 (екі) дана етіп жасалады және лицензияланған актуарий қол қояды. Ірі мәміле бойынша актуарлық қорытындының бір данасы лицензияланған актуарийде қалады, қалған даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беріледі.
Міндетті актуарлық
қорытындының мазмұнына және
табыс етілу тәртібіне
қойылатын талаптарға
1-қосымша
Нысан
Актуарлық қорытынды
1. Актуарлық есептеулер _________________ жағдай бойынша жүргізілді
2. Актуарлық қорытынды жасаудың мақсаты _____________________________
____________________________________________________________________
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері___________________________
____________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі___________________________________
____________________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
4. Актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)___________________________________
____________________________________________________________________;
2) тұрғылықты жері (орналасқан жері)___________________________________
____________________________________________________________________;
3) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)
5. Актуарлық қорытындының түрі:
1) міндеттілік дәрежесі бойынша:
бастамашылық – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бастамасы бойынша жүзеге асырылатын:
міндетті – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын;
2) сақтандыру саласы (сыныбы) бойынша:
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша жүзеге асырылатындар;
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша жүзеге асырылатындар";
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңының 6-бабында белгіленген сыныптауға сәйкес қайта сақтандыру немесе сыныптар бойынша жүзеге асырылатындар;

4. Заключение лицензированного актуария по крупной сделке содержит рекомендации лицензированного актуария по крупному договору страхования (перестрахования) и оформляется в виде актуарного заключения по крупной сделке по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям.
5. Актуарное заключение по крупной сделке составляется не менее чем в 2 (двух) экземплярах и подписывается лицензированным актуарием. Один экземпляр актуарного заключения по крупной сделке остается у лицензированного актуария, остальные экземпляры представляются страховой (перестраховочной) организации.
Приложение 1
к Требованиям к содержанию и
порядку предоставления
обязательного актуарного
заключения
Форма
Актуарное заключение
1. Актуарные расчеты проведены по состоянию на ___________________
2. Цель составления актуарного заключения _________________________
_______________________________________________________________
3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование __________________________________________
________________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты_________________________
________________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации_________________________
________________________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
4. Данные об актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________
________________________________________________________________;
2) место жительства (место нахождения) _____________________________
________________________________________________________________;
3) лицензия на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке
________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
5. Вид актуарного заключения:
1) по степени обязательности:
инициативные – осуществляемые по инициативе страховой (перестраховочной)
организации;
обязательные – осуществляемые в случаях, предусмотренных законодательством
Республики Казахстан;
2) по отрасли (классу) страхования:
осуществляемые по отрасли "страхование жизни";
осуществляемые по отрасли "общее страхование";
осуществляемые по перестрахованию или классам согласно классификации,
установленной статьей 6 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года
"О страховой деятельности";

3) жасау мақсаты бойынша:
есептік – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының cақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күнге жүзеге асырылатындар;
жоспарлы – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне сақтандырудың жаңа сыныбы бойынша cақтандыруды (қайта сақтандыруды) енгізген кезде жүзеге асырылатындар;
кейінгі – бұрын жүргізілген актуарлық есептеулерді түзету мақсатында жүзеге асырылатындар;
4) қолдану ауқымы бойынша:
ортақ – Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ одан тысқары аумақтарда қолдану үшін есептелгендер;
өңірлік – Қазақстан Республикасының жеке өңірлері үшін есептелгендер;
жеке – жеке сақтандырушы және (немесе) сақтандырушылар тобы (заңды және (немесе) жеке тұлғалар) үшін есептелгендер;
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) тізбесі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
7. Актуарий пайдаланған материалдар мен деректер (олардың дереккөздері және (немесе) алынған орны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
8. Актуарий пайдаланған есептеу әдістемесі:
1) тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған есептеулер әдістемесі, оның ішінде сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша актуарлық бағалау жүргізген жағдайда сақтандыру түрлері бойынша резервтік және тарифтік базистердің өлшемдері көрсетіледі__________________________
____________________________________________________________________;
2) актуарлық есептеулерде пайдаланылған статистикалық және өзге де деректер
____________________________________________________________________;
3) қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының жалпы мөлшері, сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде пайдаланылатын жария етілген шығындар саны
____________________________________________________________________;
4) қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу үшін пайдаланылатын әдістер мен үлгілер
____________________________________________________________________;
5) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін (бұдан әрі - ОМШР) есептеу әдісін, ОМШР есептеу үшін пайдаланылатын шығындар кезеңін таңдау, шығындарды дамыту, сондай-ақ ірі шығындарды реттеу коэффициентін таңдау бойынша негіздеме
____________________________________________________________________;

3) по цели составления:
отчетные – осуществляемые на отчетную дату по договорам страхования и
перестрахования страховой (перестраховочной) организации;
плановые – осуществляемые при введении в деятельность страховой
(перестраховочной) организации страхования и перестрахования по новому классу
страхования;
последующие – осуществляемые с целью корректировки ранее проведенных
актуарных расчетов;
4) по масштабу применения:
общие – рассчитанные для использования на всей территории Республики Казахстан,
а также за ее пределами;
региональные – рассчитанные для отдельных регионов Республики Казахстан;
индивидуальные – рассчитанные для отдельного страхователя и (или) группы
страхователей (юридических и (или) физических лиц).
6. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией документов
(сведений)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
7. Использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или) место
получения)
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
8. Использованная актуарием методика расчета:
1) методика расчетов, в том числе описание, обоснование, допущения и
предположения, использованные актуарием при расчете страховых резервов и доли
перестраховщика в страховых резервах. В случае проведения актуарных расчетов по
отрасли "страхование жизни", указываются параметры резервного и тарифного
базисов в разрезе видов страхования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2) статистические и иные данные, использованные в актуарных расчетах
____________________________________________________________________;
3) общие размеры страховых премий по действующим договорам страхования
(перестрахования), количество заявленных убытков, используемых в расчетах
страховых резервов в разрезе классов страхования
____________________________________________________________________;
4) методы и модели, используемые для расчетов доли перестраховщика в страховых
резервах
____________________________________________________________________;
5) обоснование по выбору метода расчета резерва произошедших, но незаявленных
убытков (далее – РПНУ), периода убытков, используемого для расчета РПНУ, выбору
коэффициента развития убытков, а также сглаживанию крупных убытков
____________________________________________________________________;

6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есептеу кезінде пайдаланған барлық өлшемдерін көрсете отырып, қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР есептеу кезінде есепке алынатын пайда алушының еңбекке жарамдылық дәрежесін қайта куәландыруға және (немесе) ұзартуға, денсаулығының нашарлауына байланысты міндеттемелерінің негіздемесі және сомаларының есебі
____________________________________________________________________;
7) қосымшасын бере отырып, өмірді сақтандыру шарттары және аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде еркек және (немесе) әйел жынысты адамдардың (қалыптасу көздері, құру әдістемесі) алдағы өмірінің ұзақтығына байланысты қайтыс болу, мүгедектік, ауырып қалу ықтималдығы және солардың негізінде есептелген шамасы қамтылған, пайдалануға арналған кесте
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
8) жарияланған талаптар бойынша сақтандыру төлемдерінің мөлшерін қарастыруға және реттеуге тікелей байланысты шығыстар сомасының есебі және негіздемесі, сондай-ақ сақтандыру жағдайларының топтары бойынша жүргізілген, ақысы төленген шағым-талаптардың орташа мәнінің есебі
____________________________________________________________________;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қосымша тәуекелдердің бар немесе жоқ екендігі туралы қорытынды. Қосымша тәуекелдер болған кезде сақтандыру резервтерін ұлғайту мөлшерін көрсету қажет
_____________________________________________________________________;
10) жұмылдырылған мамандар тарапынан алынған актуарлық көмектің
сипаттамасы
____________________________________________________________________.
9. Алынған қорытындылар мен тұжырымдар:
1) сақтандыру сыныптары бөлігіндегі қайта сақтандырушының сақтандыру резервтерінің және сақтандыру резервтеріндегі үлесінің актуарлық есептеулерінің нәтижелері;
2) зияндар резервтерінің барабарлығына жүргізілген тестердің, оның ішінде әрбір сақтандыру сыныбы бойынша жеке және жалпы сақтандыру портфелі бойынша соңғы 12 (он екі) ай ішіндегі деректердің негізіндегі ретроспективті талдаудың нәтижелері;
3) қорытындылар мен тұжырымдар.
10. Ұсынымдар (болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсетіледі)
____________________________________________________________________.
11. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі және жасау орны
____________________________________________________________________.

6) обоснование и расчет суммы обязательств страховой (перестраховочной)
организации, связанных с переосвидетельствованием и (или) продлением степени
утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя, учитываемой
при расчете РПНУ по классу обязательного страхования работника от несчастных
случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей с указанием всех
параметров, использованных при расчете
____________________________________________________________________;
7) используемая таблица, содержащая вероятности наступления смерти,
инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные с
предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых резервов по
договорам страхования жизни и договорам аннуитетного страхования, с ее
приложением
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
8) расчет суммы и обоснование предполагаемых расходов, непосредственно
связанных с рассмотрением и урегулированием размера страховых выплат по
заявленным требованиям, а также расчет среднего значения оплаченных претензий,
произведенных по группам страховых случаев
____________________________________________________________________;
9) заключение о наличии или отсутствии у страховой (перестраховочной)
организации дополнительных рисков. При наличии дополнительных рисков
указывается размер увеличения страховых резервов
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
10) характеристика полученной актуарием помощи со стороны привлеченных
специалистов
____________________________________________________________________.
9. Полученные результаты и выводы:
1) результаты актуарных расчетов страховых резервов и доли перестраховщика в
страховых резервах в разрезе классов страхования;
2) результаты проведенного теста на адекватность резервов убытков, в том числе
ретроспективного анализа на основе данных за последние 12 (двенадцать) месяцев,
отдельно по каждому классу страхования и по страховому портфелю в целом. Выводы
о достаточности (недостаточности) страховых резервов и, в случае недостаточности
страховых резервов, анализ причин недостаточности;
3) результаты и выводы.
10. Рекомендации (при отсутствии указывается "нет")
________________ ____________________________________________________.
11. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения
____________________________________________________________________.

12. Қолы, күні және дана саны
_________________________ __________________________________________
____________________________________________________________________.
Міндетті актуарлық
қорытындының
мазмұнына және табыс етілу
тәртібіне қойылатын
талаптарға
2-қосымша
Нысан
Ірі мәміле бойынша актуарлық қорытынды
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы __________________________________________________
_______________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері ______________________
_______________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі ______________________________
_______________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға берілген лицензия
_______________________________________________________________
________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
2. Актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)______________ ______________
________________________________________________________________;
2) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия
________________________________________________________________.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған деректердің тізбесі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
4. Актуарий пайдаланған материалдар мен деректер (олардың дереккөздері және (немесе) алынған орны), оның ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері
_________________________________________________________________
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша деректер):
1) сақтанушы ___________________________________________________;
2) өтелетін сақтандыру тәуекелдерінің тізбесі және көрсетілген тәуекелдер бойынша ерекше жағдайлар
_________________________________________________________________;
3) сақтандыру сыныбы және объектісі________________________________;
4) жоспарланған сақтандыру мерзімі (сақтандыру және сақтандыру арқылы қорғау шартының қолданыс мерзімінің басталуы және аяқталуы)
_________________________________________________________________;
5) әрбір сақтандыру оқиғасы және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру сомасы
_________________________________________________________________;
6) сақтандыру тарифі (стандартты, жоғары, төмен) және оның мөлшері
_________________________________________________________________;

12. Подпись, дата и количество экземпляров
_________________________ ___________________________________________.
Приложение 2
к Требованиям к содержанию и
порядку предоставления
обязательного актуарного заключения
Форма
Актуарное заключение по крупной сделке
1. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование
_______________________________________________________
______________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты
_______________________________________________________
_______________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации
_______________________________________________________
_______________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
_______________________________________________________
_______________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
2. Данные об актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________
_______________________________________________________;
2) лицензия на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке
_______________________________________________________.
3. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией данных
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________.
4. Использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или) место
получения), в том числе нормативные правовые акты Республики Казахстан
_________________________________________________________
_________________________________________________________
5. Данные по договору страхования (перестрахования):
1) страхователь ___________________________________________;
2) перечень покрываемых страховых рисков и исключения по указанным рискам
_________________________________________________________;
3) класс и объект страхования_______________________________;
4) планируемый срок страхования (даты начала и окончания действия договора
страхования и страховой защиты)
_________________________________________________________;
5) страховая сумма по каждому страховому случаю и (или) по договору страхования
(перестрахования)
_________________________________________________________;
6) страховой тариф (стандартный, повышенный, пониженный) и его размер
_________________________________________________________;

7) сақтандыру сыйлықақысы_________________________________________;
8) агентке немесе сақтандыру брокеріне комиссиялық сыйлықақы ________
__________________________________________________________________;
9) әрбір сақтандыру оқиғасы және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша франшиза (болған кезде)
__________________________________________________________________.
Ұжымдық сақтандыру мен топтық жеке сақтандыруды қоспағанда, бірнеше сақтандыру объектілері болған кезде, осы тармақтың 5), 6), 7), 9) тармақшаларында берілген деректер әрбір сақтандыру объектісі бойынша жеке көрсетіледі.
6. Нәтижелер мен қорытындылар:
1) актуарийдің ірі мәміле бойынша ұсынымдары;

7) страховая премия _______________________________________;
8) комиссионное вознаграждение агенту или страховому брокеру
_________________________________________________________;
9) франшиза по каждому страховому случаю и (или) по договору страхования
(перестрахования) (при наличии)
_________________________________________________________
_________________________________________________________.
При наличии нескольких объектов страхования, за исключением коллективного
страхования и группового личного страхования, данные, представленные в
подпунктах 5), 6), 7), 9) настоящего пункта, указываются отдельно по каждому
объекту страхования.
6. Результаты и выводы:
1) рекомендации актуария по крупной сделке;

2) қосымша ұсынымдар (болған кезде).
7. Қолы, күні ___________________________________________________.
4-қосымша
Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптар
1. Лицензияланған актуарий есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша есепті кезеңнен кейінгі жылдың 2 (екі) айы ішінде өзінің біліктілігін растайды.
2019 жылғы 1 қаңтардан басталатын 3 (үш) қаржы жылы есепті кезең болып табылады.

2) дополнительные рекомендации (при наличии).
7. Подпись, дата __________________________________________.
Приложение 4
Требования к подтверждению квалификации актуария
1. Лицензированный актуарий подтверждает свою квалификацию за отчетный период по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным периодом, в течение 2 (двух) месяцев года, следующего за отчетным периодом.
Отчетным периодом является 3 (три) финансовых года, начиная с 1 января 2019 года.

2019 жылғы 1 қаңтардан кейін сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия алған актуарийлер үшін есепті кезең актуарий сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия алған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап есептеледі.
2. Лицензияланған актуарий біліктілігін растауды лицензияланған актуарийдің кәсіби даму бағдарламасынан (бұдан әрі – КДБ бағдарламасы) өту арқылы жүзеге асырады.

Для актуариев, получивших лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке после 1 января 2019 года, отчетный период исчисляется с 1 января года, следующего за годом, в течение которого актуарий получил лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке.
2. Подтверждение квалификации лицензированным актуарием осуществляется путем прохождения лицензированным актуарием программы профессионального развития (далее – программа ППР).

3. КДБ бағдарламасының іс-шаралары (қатысу түрлері) және КДБ бағдарламасына қатысқаны үшін біліктілік баллдарының саны Талаптарға 1-қосымшада келтірілген кәсіби даму бағдарламасына сәйкес белгіленеді.
4. Лицензияланған актуарийдің біліктілігін растау үшін есепті кезеңде КДБ бағдарламасы бойынша 1000 біліктілік баллын алу қажет.
5. Біліктілігін растау үшін лицензияланған актуарийлер Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензияланған актуарийдің біліктілігін растау жөніндегі мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынады.
Актуарийдің біліктілігін
растауға қойылатын талаптарға
1-қосымша
Кәсіби даму бағдарламасы
Қызмет бағыты
Балл саны
1
Шетел басылымында актуарлық қызмет жөнінде мақала жариялау
600
2
Мерзімді баспасөз басылымдарында актуарлық қызмет жөнінде мақала жариялау
500
3
Халықаралық актуарийлер конгресіне қатысу
1000
4
Актуарлық қызмет жөніндегі халықаралық конференцияға, алыс шетелдегі семинарға қатысу
800
5
Сақтандыру қызметі жөніндегі халықаралық конференцияға, алыс шетелдегі семинарға қатысу
700
6
Актуарлық қызмет жөніндегі халықаралық конференцияға, Қазақстан Республикасының аумағындағы немесе жақын шетелдегі семинарға қатысу
700
7
Сақтандыру қызметі жөніндегі халықаралық конференцияға, Қазақстан Республикасының аумағындағы немесе жақын шетелдегі семинарға қатысу
600
8
Актуарлық қызмет жөніндегі республикалық конференцияға, семинарға қатысу
600
9
Сақтандыру қызметі жөніндегі республикалық конференцияға, семинарға қатысу
400
10
Актуарлық қызмет жөніндегі семинарға, алыс шетелдердегі оқуға қатысу
500
11
Сақтандыру қызметі жөніндегі семинарға, алыс шетелдердегі оқуға қатысу
400
12
Актуарлық қызмет жөніндегі семинарға, Қазақстан Республикасы аумағында немесе жақын шетелде оқуға қатысу
400
13
Сақтандыру қызметі жөніндегі семинарға, Қазақстан Республикасы аумағында немесе жақын шетелде оқуға қатысу
400
14
Актуарлық пәндер бойынша оқытушылық қызметті жүзеге асыру (семестрдегі)
800
15
SOA (Society of Actuaries (Сосайити оф Актуариес)) (USA), CAS (Casualty Actuarial Society (Кэжуалти Актуариал Сосайити)) (USA), Institute and Faculty of Actuaries (Институт оф Актуариес) (United Kindom), Actuaries Institute (Актуариал Институт) (Australia), Canadian Institute of Actuaries (Канэйдиан Институт оф Актуариес)(Canada), CFA (Chartered Financial Analyst (Чартеед Файнаншл Аналист)) актуарлық емтихандардың бірін ойдағыдай тапсыру
1000
16
"Актуарий" мамандығы бойынша магистерлік диссертациялардың жетекшісі ретіндегі қызметті жүзеге асыру
500
17
Актуарлық қызмет жөніндегі онлайн-семинарға, вебинарға, веб-конференцияға қатысу

3. Мероприятия (виды мероприятий) программы ППР и количество квалификационных баллов за участие в программе ППР определяются согласно программе профессионального развития в приложении 1 к настоящим Требованиям.
4. Для подтверждения квалификации лицензированный актуарий набирает за отчетный период 1000 квалификационных баллов по программе ППР.
5. Для подтверждения квалификации лицензированные актуарии представляют в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) сведения по подтверждению квалификации лицензированного актуария по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям (далее – Сведения), с приложением документов подтверждающие информацию, указанную в Сведениях.
Приложение 1
к Требованиям к подтверждению
квалификации актуария
Программа профессионального развития
Направление деятельности
Количество баллов
1
Публикация статьи в зарубежном издании
по актуарной деятельности
600
2
Публикация статьи в периодических печатных изданиях по актуарной деятельности
500
3
Участие на международном конгрессе актуариев
1000
4
Участие в международной конференции, семинаре
стран дальнего зарубежья по актуарной
деятельности
800
5
Участие в международной конференции, семинаре
стран дальнего зарубежья по страховой
деятельности
700
6
Участие в международной конференции, семинаре
на территории Республики Казахстан или
ближнего зарубежья по актуарной деятельности
700
7
Участие в международной конференции, семинаре на территории Республики Казахстан или
ближнего зарубежья по страховой деятельности
600
8
Участие в республиканской конференции, семинаре по актуарной деятельности
600
9
Участие в республиканской конференции, семинаре по страховой деятельности
400
10
Участие на семинаре, обучениях стран дальнего зарубежья по актуарной деятельности
500
11
Участие на семинаре, обучениях стран дальнего зарубежья по страховой деятельности
400
12
Участие на семинаре, обучениях на территории Республики Казахстан или ближнего зарубежья по актуарной деятельности
400
13
Участие на семинаре, обучениях на территории Республики Казахстан или ближнего зарубежья по страховой деятельности
400
14
Осуществление преподавательской деятельности по актуарным дисциплинам (за семестр)
800
15
Успешная сдача одного из актуарных экзаменов SOA (Society of Actuaries (Сосайити оф Актуариес)) (USA), CAS (Casualty Actuarial Society (Кэжуалти Актуариал Сосайити)) (USA), Institute and Faculty of Actuaries (Институт оф Актуариес) (United Kindom), Actuaries Institute (Актуариал Институт) (Australia), Canadian Institute of Actuaries (Канэйдиан Институт оф Актуариес)(Canada), CFA (Chartered Financial Analyst (Чартеед Файнаншл Аналист))
1000
16
Осуществление деятельности в качестве руководителя магистерских диссертаций по специализации "Актуарий"
500
17
Участие в онлайн-семинаре, вебинаре, веб-конференции по актуарной деятельности

300
Актуарийдің біліктілігін
растауға қойылатын талаптарға
2-қосымша
Нысан
Лицензияланған актуарийдің біліктілігін растау жөніндегі мәліметтер
Актуарийдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде):
Қызметінің бағыты
Нәтижесі
Қысқаша шолу
Өту күні
Өту мерзімі
5-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары және мерзімдері
1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары және мерзімдері (бұдан әрі - Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі - Заң) әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің (бұдан әрі - штаттағы актуарий) қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің штаттағы актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу тәртібін және мерзімдерін белгілейді.
2. Тәуелсіз актуарийді сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы міндетті не бастамалық тексерулер жүргізу үшін тартады.
3. Тәуелсіз актуарий Заңның 11-1-бабының 6-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келеді.
4. Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысын жасау мақсатында актуарлық есептеулер осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптардың 5-тармағында көзделген түрлерге бөлінеді.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы штаттағы актуарийдің қызметін тексеруді бір тәуелсіз актуарийдің бірінде қатарынан 5 (бес) жылдан артық емес жүргізеді.
6. Штаттағы актуарийдің қызметін тексеруге:
1) егер тәуелсіз актуарий тексерілетін штаттағы актуарийдің және (немесе) штатында тексерілетін штаттағы актуарий тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғасы болып табылған;

300
Приложение 2
к Требованиям к подтверждению
квалификации актуария
Форма
Сведения по подтверждению квалификации лицензированного актуария
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) актуария:
_______________________________________________________________________________________
Направление деятельности
Результат
Краткий обзор
Дата
прохождения
Срок прохождения
Приложение 5
Правила и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации
1. Настоящие Правила и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон) и устанавливают порядок и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, имеющего лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выданную уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации (далее – штатный актуарий), направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных штатным актуарием.
2. Независимый актуарий привлекается страховой (перестраховочной) организацией для проведения обязательной либо инициативной проверок.
3. Независимый актуарий соответствует требованиям, предусмотренным пунктом 6 статьи 11-1 Закона.
4. Обязательная проверка деятельности штатного актуария проводится по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, не менее одного раза в календарный год, и включает в себя проверку актуарных расчетов по оценке размера страховых резервов страховой (перестраховочной) организации, а также правильность составления актуарного заключения по указанной оценке.
5. Страховая (перестраховочная) организация производит проверку деятельности штатного актуария у одного независимого актуария не более 5 (пяти) лет подряд.
6. Не допускается привлечение независимого актуария для проверки штатного актуария, в случаях:
1) независимый актуарий является аффилированным лицом проверяемого штатного актуария и (или) страховой (перестраховочной) организации, в штате которой состоит проверяемый штатный актуарий;

2) тәуелсіз актуарийдің қызметіне қатысты штаттағы актуарий тәуелсіз актуарий ретінде тексеру аяқталған күнге дейін күнтізбелік 1 (бір) жыл ішінде немесе көрсетілген күндердің қайсысы неғұрлым кеш болуына байланысты есепті жылдың алдындағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша тексеру жүргізілген;
3) тәуелсіз актуарий соңғы күнтізбелік 2 (екі) жыл ішінде штатында тексерілетін штаттағы актуарий тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қызметін жүзеге асырған болса жол берілмейді.
Тәуелсіз актуарий қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша актуарийдің үлестес тұлғалары туралы мәліметтерді және 2-нысан бойынша актуарлық қызметті жүзеге асыру туралы ақпаратты ұсынады.
7. Штаттағы актуарийдің қызметін бастамалық тексеру акционерлердің жалпы жиналысының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесінің және (немесе) басқармасының бастамасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен тәуелсіз актуарий арасында жасалған тексеру жүргізу шартында көзделген тексерулердің нақты міндеттері, мерзімдері мен көлемдері ескеріліп жүргізіледі.
8. Штаттағы актуарийдің қызметін тәуелсіз актуарийдің тексеру нәтижелері, соның ішінде актуарлық есептеулер шынайылығының нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кемінде 3 (үш) данада тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы түрінде ресімделеді.
9. Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысына Заңның 19-бабының 4-тармағына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан алынған есептілігінің көшірмесі және штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру кезінде тәуелсіз актуарий жүргізген есептеулер қоса беріледі.
10. Штаттағы актуарийдің қызметін міндетті актуарлық тексеруді қоспағанда, тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысының бір данасын тәуелсіз актуарий тексеру аяқталған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде уәкілетті органға ұсынады. Актуарлық қорытындының бір данасы тәуелсіз актуарийде қалады, қалған даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында болады.
11. Штаттағы актуарийдің қызметін міндетті актуарлық тексеру бойынша тәуелсіз актуарийдің есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша актуарлық қорытындысын тәуелсіз актуарий тексеру аяқталған күннен кейін, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей күнтізбелік 10 (он) күн ішінде уәкілетті органға ұсынады.
Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы тәуелсіз актуарийдің осы қаулының 2-қосымшасында тізбесі мен талаптары белгіленген халықаралық актуарийлер қауымдастығына мүшелігін растайтын құжатты (бар болса) қоса берумен ұсынылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында
тұрған актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз
актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
штатында тұрған
актуарий жүргізген
есептеулердің шынайылығын
тексеру нәтижелерін жіберу
қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Актуарийдің үлестес тұлғалары туралы мәліметтер
Жеке тұлғалар
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Туған күні, жеке сәйкестендіру нөмірі
Үлестестігін тануға арналған негіздеме
Ескертпе
1
2
3
4
5
Заңды тұлғалар
Заңды тұлғаның толық атауы
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу күні мен нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның пошталық мекенжайы мен нақты орналасқан жері
Үлестестігін тануға арналған негіздеме
Үлестестігін тану күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Актуарийдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____________________________________________
Қолы _____________
Күні____________
2-нысан
____ жылғы ________ актуарлық қызметті жүзеге асыру туралы ақпарат
Актуарлық қызмет түрі, актуарлық қорытынды түрі
Сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы
Актуарлық қорытындыны дайындау негіздемесі
Актуарлық зерттеу мәні
1
2
3
4
5
Актуарийдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
________________________________________________________________________
Қолы _____________
Күні _________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында
тұрған актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз
актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
штатында тұрған
актуарий жүргізген
есептеулердің шынайылығын
тексеру нәтижелерін жіберу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы

2) в отношении деятельности независимого актуария проводилась проверка штатным актуарием в качестве независимого актуария в течение 1 (одного) календарного года до даты окончания проверки или по состоянию на 1 января года, предшествующего отчетному, в зависимости от того, какая из указанных дат является более поздней;
3) независимый актуарий в течение последних 2 (двух) календарных лет осуществлял деятельность в страховой (перестраховочной) организации, в штате которой состоит проверяемый штатный актуарий.
Независимый актуарий представляет в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) сведения об аффилированных лицах актуария по форме 1 и информацию об осуществлении актуарной деятельности по форме 2 согласно приложению 1 к Правилам.
7. Инициативная проверка деятельности штатного актуария проводится по инициативе общего собрания акционеров, совета директоров и (или) правления страховой (перестраховочной) организации с учетом конкретных задач, сроков и объемов проверки, предусмотренных договором на проведение проверки, заключенным между страховой (перестраховочной) организацией и независимым актуарием.
8. Результаты проверки деятельности штатного актуария независимым актуарием, в том числе проверки достоверности актуарных расчетов, оформляются в виде актуарного заключения независимого актуария по форме согласно приложению 2 к Правилам не менее чем в 3 (трех) экземплярах.
9. К актуарному заключению независимого актуария прилагается копия отчетности страховой (перестраховочной) организации, полученной в соответствии с пунктом 4 статьи 19 Закона, и расчеты, произведенные независимым актуарием при проверке деятельности штатного актуария.
10. Один экземпляр актуарного заключения независимого актуария, за исключением обязательной актуарной проверки деятельности штатного актуария, представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней после дня окончания проверки. Один экземпляр актуарного заключения независимого актуария остается у независимого актуария, остальные экземпляры находятся у страховой (перестраховочной) организации.
11. Актуарное заключение независимого актуария по обязательной актуарной проверке деятельности штатного актуария по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней после дня окончания проверки, но не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным.
Актуарное заключение независимого актуария представляется с приложением документа, подтверждающего членство независимого актуария в международной ассоциации актуариев (при наличии), перечень и требования к которым установлены приложением 2 к настоящему постановлению.
Приложение 1
к Правилам и срокам
привлечения независимого
актуария для проверки
деятельности актуария,
состоящего в штате страховой
(перестраховочной)
организации, направления
независимым актуарием
результатов проверки
достоверности расчетов,
проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма 1
Сведения об аффилированных лицах актуария
Физические лица
Фамилия,
имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения, индивидуальный идентификационный номер
Основания для признания аффилированности
Примечание
1
2
3
4
5
Юридические лица
Полное наименование юридического лица
Дата и номер государственной регистрации юридического лица, бизнес-идентификационный номер, почтовый адрес и фактическое место нахождения юридического лица
Основания для признания аффилированности
Дата появления аффилированности
Примечание
1
2
3
4
5
6
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) актуария
_____________________________________________
Подпись _____________
Дата________________
Форма 2
Информация об осуществлении актуарной деятельности
за ________ год
Вид актуарных услуг, вид актуарного заключения
Страховая (перестраховочная) организация
Основание подготовки актуарного заключения
Предмет актуарного исследования
1
2
3
4
5
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) актуария
________________________________________________________________________
Подпись _____________
Дата_________________
Приложение 2
к Правилам и срокам
привлечения независимого
актуария для проверки
деятельности актуария,
состоящего в штате страховой
(перестраховочной)
организации, направления
независимым актуарием
результатов проверки
достоверности расчетов,
проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Актуарное заключение независимого актуария

1. Актуарлық бағалау ___________________ жағдай бойынша жүргізілді.
2. Актуарлық қорытынды жасау мақсаты_________________________________
____________________________________________________________________.
3.Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1)толық атауы________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері___________________________
____________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі ___________________________________
____________________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
4. Тәуелсіз актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)________________________________
____________________________________________________________________;
2) тұрғылықты жері (орналасқан орны) __________________________________
____________________________________________________________________;
3) актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
5. Актуарлық бағалау жүргізуге тапсырыс беруші __________________________
____________________________________________________________________.
6. Тексеру түрі (міндетті, бастама бойынша) ______________________________
____________________________________________________________________.
7. Актуарлық есептеулерді дайындау негіздемесі __________________________.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(шарт, шарттың нөмірі және жасалған күні)
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) тізбесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
9. Актуарий пайдаланған басқа да материалдар мен деректер (олардың дереккөздері және (немесе) алынған орны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
10. Актуарлық зерттеудің мәні (міндеттер тізбесі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.

1. Актуарная оценка проведена по состоянию на _____________________.
2. Цель составления актуарного заключения_________________________
_______________________________________________________________.
3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование__________________________________________
_______________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты________________________
_______________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации________________________
________________________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
4. Данные о независимом актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
_______________________________________________________________;
2) место жительства (место нахождения) ____________________________
_______________________________________________________________;
3) лицензия на осуществление актуарной деятельности
_______________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
5. Заказчик проведения актуарной оценки ___________________________
_______________________________________________________________.
6. Вид проверки (обязательная, инициативная) ______________________
______________________________________________________________.
7. Основание подготовки актуарных расчетов________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________.
(договор, номер и дата заключения договора)
8. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией документов
(сведений)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________.
9. Другие использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или)
место получения)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________.
10. Предмет актуарного исследования (перечень задач)
_______________________________________________________________
________________________________________________________________.

11. Тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған әдістеме:
1) тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған есеп айырысу әдістемесі, оның ішінде сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша актуарлық бағалау жүргізген жағдайда сақтандыру түрлері бойынша резервтік және тарифтік базистердің өлшемдері көрсетіледі
___________________________________________________________________;
2) тәуелсіз актуарийдің актуарлық есеп айырысуларда пайдаланған статистикалық және өзге де деректері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
3) қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының жалпы мөлшері, тәуелсіз актуарий сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде пайдаланған, жария етілген шығындар саны
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
4) тәуелсіз актуарий қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін бағалауға пайдаланатын әдістері мен үлгілері
___________________________________________________________________;
5) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін (бұдан әрі - ОМШР) есептеу әдісін, ОМШР есептеу үшін пайдаланылатын шығындар кезеңін таңдау, шығындарды дамыту, сондай-ақ ірі шығындарды реттеу коэффициентін таңдау бойынша негіздеме
___________________________________________________________________;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есеп айырысу кезінде пайдаланған барлық өлшемдерін көрсете отырып, қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР есептеу кезінде есепке алынатын пайда алушының еңбекке жарамдылық дәрежесін қайта куәландыруға және (немесе) ұзартуға, денсаулығының нашарлауына байланысты міндеттемелерінің негіздемесі және сомаларының есебі
___________________________________________________________________;
7) қосымшасын бере отырып, өмірді сақтандыру шарттары және аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде еркек және (немесе) әйел жынысты адамдардың (қалыптасу көздері, құру әдістемесі) алдағы өмірінің ұзақтығына байланысты қайтыс болу, мүгедектік, ауырып қалу ықтималдығы және солардың негізінде есептелген шамасы қамтылған, пайдалануға арналған кесте
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;

11. Использованная независимым актуарием методика при расчете страховых
резервов и доли перестраховщика в страховых резервах:
1) методика расчетов, в том числе описание, обоснование, допущения и
предположения, использованные независимым актуарием при расчете страховых
резервов и доли перестраховщика в страховых резервах. В случае проведения
актуарной оценки по отрасли "страхование жизни" указываются параметры
резервного и тарифного базисов в разрезе видов страхования
_______________________________________________________________;
2) статистические и иные данные, использованные в актуарных расчетах
независимым актуарием
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________;
3) общие размеры страховых премий по действующим договорам страхования
(перестрахования), количество заявленных убытков, используемых независимым
актуарием в расчетах страховых резервов в разрезе классов страхования
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________;
4) методы и модели, используемые независимым актуарием для оценки доли
перестраховщика в страховых резервах
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________;
5) обоснование по выбору метода расчета резерва произошедших, но незаявленных
убытков (далее – РПНУ), периода убытков, используемого для расчета РПНУ, выбору
коэффициента развития убытков, а также сглаживанию крупных убытков
________________________________________________________________
________________________________________________________________;
6) обоснование и расчет суммы обязательств страховой (перестраховочной)
организации, связанных с переосвидетельствованием и (или) продлением степени
утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя, учитываемой
при расчете РПНУ по классу обязательного страхования работника от несчастных
случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей с указанием всех
параметров, использованных при расчете
_____________________________________________________________;
7) используемая таблица, содержащая вероятности наступления смерти,
инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные с
предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых резервов по
договорам страхования жизни и договорам аннуитетного страхования, с ее
приложением
______________________________________________________________
______________________________________________________________;

8) жарияланған талаптар бойынша сақтандыру төлемдерінің мөлшерін қарастыруға және реттеуге тікелей байланысты шығыстар сомасының есебі және негіздемесі, сондай-ақ сақтандыру жағдайларының топтары бойынша жүргізілген, ақысы төленген шағым-талаптардың орташа мәнін есептеу
____________________________________________________________________;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қосымша тәуекелдердің бар немесе жоқ екендігі туралы қорытынды. Қосымша тәуекелдер болған кезде сақтандыру резервтерін ұлғайту мөлшерін көрсету қажет
____________________________________________________________________;
10) жұмылдырылған мамандар тарапынан алынған актуарлық көмектің
сипаттамасы
___________________________________________________________________.
12. Алынған қорытындылар мен тұжырымдар, оның ішінде:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарий және сақтандыру резервтері мен сақтандыру сыныптары бөлігіндегі тәуелсіз актуарий есептеулері кезінде алынған нәтижелерді салыстыру
____________________________________________________________________;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің есептеулері кезінде алынған сақтандыру резервтерінің жеткіліктілігі туралы қорытынды және сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша жеке-жеке және жалпы сақтандыру портфелі бойынша сақтандыру резервтерінің жеткіліктілігіне жүргізілген талдау нәтижелері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________;
3) қорытындылар мен тұжырымдар ______________________________________.
13. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қорытындыны жасауының дұрыстығын бағалау, оның ішінде:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарий есептерінің Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының талаптарына сәйкестігі;
2) сақтандыру резервтерін есептеу кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарий пайдаланған жорамалдар мен болжамдардың негізділігі;
3) сақтандыру резервтерінің мөлшерін анықтау кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қосымша тәуекелдерін есептеуі.
14. Ұсынымдар (болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсетіледі)
____________ _____________________________________________________________.
15. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі және жасау орны
_____ ____________________________________________________________________.
16. Қолы, күні және дана саны
_________________________ ________________________________________________.
6-қосымша
Актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидалары

8) расчет суммы и обоснование предполагаемых расходов, непосредственно
связанных с рассмотрением и урегулированием размера страховых выплат по
заявленным требованиям, а также расчет среднего значения оплаченных претензий,
произведенных по группам страховых случаев
_____________________________________________________________;
9) заключение о наличии или отсутствии у страховой (перестраховочной)
организации дополнительных рисков. При наличии дополнительных рисков
необходимо указать размер увеличения страховых резервов
_____________________________________________________________;
10) характеристика полученной актуарием помощи со стороны привлеченных
специалистов
_____________________________________________________________.
12. Полученные результаты и выводы, в том числе:
1) сравнение результатов, полученных при расчете актуарием, состоящим в штате
страховой (перестраховочной) организации, и независимым актуарием в разрезе
страховых резервов и классов страхования
_____________________________________________________________;
2) заключение о достаточности страховых резервов, полученных при расчете
актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, и
результаты проведенного анализа достаточности страховых резервов отдельно по
каждому классу страхования и по страховому портфелю в целом
_______________________________________________________________;
3) результаты и выводы ___________________________________________.
13. Оценка правильности составления заключения актуария, состоящего в штате
страховой (перестраховочной) организации, в том числе:
1) соответствие расчетов актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной)
организации, требованиям законодательства Республики Казахстан о страховании и
страховой деятельности;
2) обоснованность допущений и предположений, использованных актуарием,
состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, при расчете
страховых резервов;
3) учет дополнительных рисков страховой (перестраховочной) организации
актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, при
определении размера страховых резервов.
14. Рекомендации (при отсутствии указывается "нет") _____________________
____________________________________________________________________.
15. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения ___________
____________________________________________________________________.
16. Подпись, дата и количество экземпляров______________________________
____________________________________________________________________.
Приложение 6
Правила выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі – Заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) "Актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2-тарау. Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензияны беру, қайта ресімдеу және лицензияның телнұсқасын беру тәртібі
2. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – өтініш беруші) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес құжаттарды ұсынады.
3. Уәкілетті орган Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензия береді.
4. Лицензия беру туралы шешім уәкілетті органның лауазымды адамының актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы бұйрығымен (бұдан әрі – бұйрық) ресімделеді.
5. Лицензия мынадай:
1) жеке тұлға-лицензиаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) өзгерген;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда қайта ресімдеуге жатады.
6. Уәкілетті органның электрондық құжатты қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты уәкілетті органның бөлімшесіне (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жіберуді жүзеге асырады. Өтініш беруші 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішті тіркеген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды дайындайды және өтініш берушіге жібереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері 18 (он сегіз) жұмыс күні ішінде құжаттардың Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарайды, бұйрық және лицензия немесе лицензия беруден бас тарту жобаларын дайындайды, уәкілетті органның басшылығында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қояды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" и определяют порядок оказания уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности" (далее – государственная услуга).
Глава 2. Порядок выдачи, переоформления и выдачи дубликата лицензии на осуществление актуарной деятельности
2. Для получения государственной услуги физическое лицо (далее – заявитель) предоставляет документы согласно стандарту государственной услуги согласно приложению 1 к Правилам.
3. Уполномоченный орган выдает лицензию по форме согласно приложению 2 к Правилам.
4. Решение о выдаче лицензии оформляется приказом о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности (далее – приказ) должностного лица уполномоченного органа.
5. Лицензия подлежит переоформлению в следующих случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица-лицензиата;
2) наличия требования о переоформлении в законах Республики Казахстан.
6. Работник уполномоченного органа, уполномоченный на прием и регистрацию электронного документа, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение уполномоченного органа, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года прием заявления осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 1 (одного) рабочего дня со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов работник ответственного подразделения в указанный срок готовит и направляет заявителю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При установлении факта полноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение 18 (восемнадцати) рабочих дней рассматривает документы на соответствие требованиям Правил подготавливает проекты приказа и лицензии либо отказа в выдаче лицензии, подписывает результат оказания государственной услуги у руководства уполномоченного органа.
Работник ответственного подразделения в течение 1 (одного) рабочего дня после принятия решения направляет заявителю результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица уполномоченного органа, в "личный кабинет" заявителя.

7. Уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағым уәкілетті органның басшысына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға немесе сотқа жіберіледі.
8. Уәкілетті органның басшысына жіберілетін шағымда тегі, аты, сондай-ақ қалауына қарай әкесінің аты (ол бар болса), пошталық мекенжайы көрсетіледі.
Уәкілетті органның кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып шағымды тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) уәкілетті орган басшысының шағымды қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефондары арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда өтініш берушіге "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол уәкілетті орган шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
"Актуарлық қызметті жүзеге
асыру құқығына лицензия
беру қағидалары" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
2
Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімі
лицензияны берген кезде - жиырма жұмыс күні ішінде
лицензияны қайта ресімдеген кезде - үш жұмыс күні ішінде;
лицензияның телнұсқаларын берген кезде – екі жұмыс күні ішінде.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды береді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны
Электрондық (толығымен автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, телнұсқаларын беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
1) актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия берілгені үшін лицензиялық алым 10 (он) айлық есептік көрсеткішті құрайды;

7. Жалоба на решения, действия (бездействие) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги направляется руководителю уполномоченного органа, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг или суд.
8. В жалобе, направляемой руководителю уполномоченного органа, указываются фамилия, имя, а также по желанию отчество (при его наличии), почтовый адрес.
Подтверждением принятия жалобы руководителем уполномоченного органа является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефонам единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал заявителю из "личного кабинета" доступна информация о жалобе, которая обновляется в ходе обработки жалобы уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Приложение 1
к Правилам выдачи лицензии
на право осуществления
актуарной деятельности
Стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности"
1
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
при выдаче лицензии - в течение двадцати рабочих дней при переоформлении лицензии - в течение трех рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии - в течение двух рабочих дней.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированнная)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) лицензионный сбор за выдачу лицензии на право осуществления актуарной деятельности составляет 10 (десять) месячных расчетных показателей;

2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 (бір жүз) пайызын құрайды.
Алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7
Жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) уәкілетті органның жұмыс кестесі – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталған соң, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Мыналар:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) жоғары білімі туралы дипломның электрондық көшірмесі;
3) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес бекітілген Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы бойынша көрсетілетін қызметті алушының оқудан өткеніне және тиісті емтихандарды сәтті тапсырғанына лицензия алғандығын білдіретін құжаттардың электрондық көшірмелері және (немесе) осы қаулыға 1-қосымшасында көзделген актуарийлердi оқытудың ең төменгi мiндеттi бағдарламасына қатысты әрбір курсы бойынша сексен пайыздан кем емес рейтингі бар "Актуарий" мамандығы бойынша іскерлік басқару магистрінің дипломы немесе "Актуарий" мамандығының "Қаржы" мамандығы бойынша экономика және бизнес магистрінің дипломының электрондық көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғалары үшін - осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес бекітілген Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесіне және оларға қойылатын талаптарға сәйкес жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмелері, актуарийдің мәртебесін және халықаралық актуарийлер қауымдастықтарында мүшелігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
5) өтініш берушінің лицензия алуға осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес бекітілген актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасының талаптарына сәйкес келетін халықаралық емтихандарды тапсырғанын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (бар болса).
Осы қаулыға 1-қосымшада көзделген актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасының мазмұнына енгізілген бөлімдердің ең төменгі тізбесін жабатын емтихандар халықаралық емтихандар болып танылады;

2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 100 (сто) процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7
График работы
График работы:
1) уполномоченный орган – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) от 23 ноября 2015 года с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя по форме согласно приложению 3 к Правилам;
2) электронная копия диплома о высшем образовании;
3) электронные копии документов, свидетельствующих о том, что услугополучатель на получение лицензии прошел обучение и успешно сдал соответствующие экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев, утвержденной согласно приложению 1 настоящему постановлению, и (или) электронную копию диплома магистра делового администрирования по специализации "Актуарий" или диплом магистра экономики и бизнеса по специальности "Финансы" по специализации "Актуарий" с рейтингом не менее восьмидесяти процентов по каждому курсу, относящемуся к минимальной обязательной программе обучения актуариев, предусмотренной приложением 1 к настоящему постановлению;
4) для физических лиц-нерезидентов Республики Казахстан – электронные копии документа, удостоверяющего личность, документов, подтверждающих статус актуария и членство в международных ассоциациях актуариев, согласно Перечню и требованиям к международным ассоциациям актуариев, утвержденным согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
5) электронные копии документов, свидетельствующих о том, что заявитель на получение лицензии сдал международные экзамены, соответствующие требованиям минимальной обязательной программы обучения актуариев, утвержденной согласно приложению 1 к настоящему постановлению (при наличии).
Международными экзаменами признаются экзамены, которые покрывают минимальные перечни разделов, включенные в содержание минимальной обязательной программы обучения актуариев, предусмотренной приложением 1 к настоящему постановлению;

6) қаржы ұйымдарында, уәкілетті органда актуарлық зерттеулер және (немесе) актуарлық есептер жүргізу саласында кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 40-бабының 3-тармағында көзделген талаптар сақталған жағдайда беріледі.
Лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделген болса):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың электрондық көшірмелері.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздер
Мыналар:
1) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) Заңның 60-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша лицензиядан айыру туралы деректердің болуы;
3) көрсетілетін қызметті беруші жүргізген тестілеудің теріс нәтижесі мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
Көрсетілетін қызметті беруші Стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда, лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
10
Өзге де талаптар мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Порталда іркіліс не техникалық ақаулықтар анықталған жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына хабарласу қажет.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
"Актуарлық қызметті жүзеге
асыру құқығына лицензия
беру қағидалары" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы уәкілетті мемлекеттік органның толық атауы
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия
Лицензияның нөмірі ___ Лицензия берілген күні 20__ жылғы "___" _____
Осы лицензия:
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
______________________________________________________________берілді.
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға бірінші рет алған лицензия туралы деректері
__________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензияны беретін, қаржы
____________________________________________________________________
нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылау
____________________________________________________________________
мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның атауы)
Төраға (Төрағаның орынбасары) ____________________ ____________________
(берген орны)
"Актуарлық қызметті жүзеге
асыру құқығына лицензия
беру қағидалары" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініш
Кімге_______________________________________________________________
(қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді,
____________________________________________________________________
бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын
____________________________________________________________________
уәкілетті органның толық атауы)
Кімнен______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беруіңізді сұраймын.
"Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Жеке тұлға туралы мәліметтер:

6) электронная копия документа, подтверждающего наличие опыта работы не менее одного года в области проведения актуарных исследований и (или) актуарных расчетов в финансовых организациях, в уполномоченном органе.
Лицензия на осуществление актуарной деятельности выдается при соблюдении требований, предусмотренных пунктом 3 статьи 40 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон).
Для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя.
Для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
2) наличие данных о лишении лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 60 Закона;
3) отрицательный результат тестирования, проведенного услугодателем.
Услугодатель отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в пункте 8 Стандарта.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
В случае обнаружения сбоя либо технических неполадок на портале необходимо обратиться в единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777 или 1414.
Приложение 2
к Правилам выдачи лицензии
на право осуществления
актуарной деятельности
Форма
Государственный Герб
Республики Казахстан
полное наименование уполномоченного государственного органа
Лицензия
на осуществление актуарной деятельности
Номер лицензии _____ Дата выдачи лицензии "___" ____ 20___ года
Настоящая лицензия выдана
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
Данные о лицензии на осуществление актуарной деятельности, полученной впервые
____________________________________________________________________
(номер, дата, наименование уполномоченного органа,
____________________________________________________________________
осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор
____________________________________________________________________
финансового рынка и финансовых организаций, выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя) ________________________________
________________
(место выдачи)
Приложение 3
к Правилам выдачи лицензии
на право осуществления
актуарной деятельности
Форма
Заявление о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности
В _____________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа, осуществляющего
_______________________________________________________________
государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка
_______________________________________________________________
и финансовых организаций)
От_____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный
идентификационный номер физического лица)
Прошу выдать лицензию на осуществление актуарной деятельности.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для
оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление актуарной
деятельности".
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Сведения о физическом лице:

1) білімі ________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________;
(бітірген жылы, мамандығы, оқу орнының атауы)
________________________________________________________________;
2) жұмыс орны, лауазымы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________;
3) телефон нөмірлері (қаланың коды, жұмысының және үйінің)
________________________________________________________________.
Актуарий өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігіне толық жауап береді.
_______________ _________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
20__ жылғы "___" __________
7-қосымша
Тестілеу өткізу қағидалары
1. Осы Тестілеу өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және тестілеу өткізу тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасын білуіне компьютерлік тестілеуді қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) 30 сұрақ бойынша 30 минут ішінде жүзеге асырады. Тест сұрақтары жауаптардың кемінде үш нұсқасынан тұрады, олардың біреуі дұрыс жауап болып табылады.
3. Уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға компьютерлік тестілеудің өткізілетін күні туралы жазбаша түрде хабарлайды. Дәлелді себептермен белгіленген мерзімде компьютерлік тестілеуден өтуге келмей қалған жағдайда өтініш беруші бұл туралы уәкілетті органға келмей қалу себептерін және компьютерлік тестілеуден өтуге болатын күнді көрсете отырып хабарлайды.
4. Компьютерлік тестілеу кезінде тестіленетін адаммен бірге бір бөлмеде тек уәкілетті орган қызметкерлерінің және қажет болғанда аудармашының қатысуына рұқсат етіледі.
Компьютерлік тестілеуден өту кезінде қандай да бір жазбаша, электрондық немесе басқа да ақпараттық материалдарды пайдалануға рұқсат етілмейді. Қағидалардың осы тармағында жазылған талаптарды бұзу компьютерлік тестілеудің теріс нәтижелеріне теңестіріледі.
5. Өтініш беруші дұрыс жауаптардың кемінде жетпіс пайызын алған жағдайда компьютерлік тестілеудің нәтижелері оң болып саналады.
Өтініш беруші компьютерлік тестілеуден өткеннен кейін дереу қол қоя отырып, компьютерлік тестілеудің нәтижелерімен танысуға тиіс.

1) образование _________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________;
(год окончания, специальность, наименование учебного заведения)
_______________________________________________________________;
2) место работы, должность _______________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________;
3) номера телефонов (код города, рабочий и домашний)_______________
_______________________________________________________________.
Актуарий полностью подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению
документов (информации).
_______________ _________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" __________ 20__ года
Приложение 7
Правила проведения тестирования
1. Настоящие Правила проведения тестирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и устанавливают порядок проведения тестирования.
2. Компьютерное тестирование на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности осуществляется уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) в течение 30 минут по 30 вопросам. Тестовые вопросы включают не менее трех вариантов ответов, один из которых является правильным.
3. Уполномоченный орган уведомляет услугополучателя путем направления сообщения, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, о дате проведения компьютерного тестирования, который проходит по адресу нахождения уполномоченного органа. В случае неявки по уважительным причинам для прохождения компьютерного тестирования в установленный срок заявитель сообщает об этом в уполномоченный орган с указанием причин неявки и возможной даты прохождения компьютерного тестирования.
4. Во время компьютерного тестирования в одном помещении с тестируемым лицом разрешается присутствие только работников уполномоченного органа и переводчика при необходимости.
При прохождении компьютерного тестирования не разрешается использование каких-либо письменных, электронных или других информационных материалов. Нарушение изложенных в настоящем пункте Правил требований приравнивается к отрицательному результату компьютерного тестирования.
5. Результат компьютерного тестирования считается положительным в случае получения заявителем не менее семидесяти процентов правильных ответов.
Заявитель подлежит ознакомлению с результатами компьютерного тестирования путем проставления подписи немедленно после прохождения тестирования.