"Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 26 наурыздағы № 110 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 сәуірдегі № 124 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 3 сәуірде № 20298 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Президентінің "Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" 2020 жылғы 16 наурыздағы № 286 Жарлығының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлецметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 26 наурыздағы № 110 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20174 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік сақтандыру, базалық әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 110 "Об утверждении Правил осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 апреля 2020 года № 124. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2020 года № 20298
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан 16 марта 2020 года № 286 "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 110 "Об утверждении Правил осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20174) следующее изменение:
Правила осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту политики социального страхования, базового социального и пенсионного обеспечения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2020 жылғы 2 сәуірден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 3 сәуірдегі
№ 124 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 26 наурыздағы
№ 110 бұйрығына
қосымша
Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің "Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" 2020 жылғы 16 наурыздағы № 286 Жарлығының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі - қор) әлеуметтік төлем жүзеге асыралады.
3. Төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем (бұдан әрі - әлеуметтік төлем) келесі санаттарға жүзеге асырылады:
1) жалақысы сақталмайтын демалыста жүрген шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жұмыскерлері;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения возникшие с 2 апреля 2020 года.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Приложение к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 3 апреля 2020 года № 124
Приложение к приказу
Министра труда и социально
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 марта 2020 года № 110
Правила осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан 16 марта 2020 года № 286 "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" и определяют порядок осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения.
2. Социальная выплата участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения осуществляется из Государственного фонда социального страхования (далее - фонд).
3. Социальная выплата осуществляется на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения (далее – социальная выплата) следующим категориям:
1) работникам субъектов малого и среднего предпринимательства, находящимся в отпуске без сохранения заработной платы;

2) карантин енгізілген елді мекендерде қызметін жүзеге асыратын ірі кәсіпкерлік субъектілерінің жалақысы сақталмайтын демалыста жүрген жұмыскерлері;
3) жалдамалы еңбекті қолданбайтын дара кәсіпкерлер;
4) жеке практикамен айналысатын адамдар;
5) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлем төлеуші болып табылатын жеке тұлғалар (бұдан әрі - БЖТ төлеуші);
6) нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғалар (бұдан әрі - АҚС бойынша кіріс алатын жеке тұлғалар);
7) мемлекеттік ұйымдардан басқа, коммерциялық емес ұйымдарға жататын заңды тұлғалардың (бұдан әрі - коммерциялық емес ұйымдар) жалақысы сақталмайтын демалыста жүрген жұмыскерлері.
4. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтінішті жұмыскерлердің өздері бермеген жағдайды қоспағанда, осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2) және 7) тармақшаларында көрсетілген адамдардың тізімін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) штабтар (бұдан әрі - аудандық (қалалық) штабтар) әлеуметтік аударымдар төлеушілер ұсынған ақпарат негізінде айқындайды, олардың құрамына мүдделі мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы өңірлік кәсіпкерлер палатасының және кәсіптік одақтардың аумақтық бірлестіктерінің өкілдері кіреді.
Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган аудандық (қалалық) штабтың жұмыс органы болып табылады.
2-тарау. Әлеуметтік төлемді ұйымдастыру тәртібі
5. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген адамдарға әлеуметтік төлем тағайындау жүзеге асырылады.
6. Әлеуметтік төлем:
1) БЖТ төлеушілерді қоспағанда, төтенше жағдай енгізілген күнге дейін он екі ай ішінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысуының бір де бір ай өтілі жоқ адамдарға;
2) өтініш берген күніне дейін дейін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысуының бір де бір ай өтілі жоқ адамдарға БЖТ төлеушілері;
3) төтенше жағдай енгізілген күнге дейін он екі ай ішінде жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысуының бір де бір ай өтілі жоқ АҚС бойынша кіріс алатын жеке тұлғаларға тағайындалмайды.
7. Әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті жұмыскерлердің өздері бермеген жағдайды қоспағанда, осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2) және 7) тармақшаларында аталған адамдарға төтенше жағдай кезеңінде кірістерінен айырылуына байланысты әлеуметтік төлем осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудандық (қалалық) штаб берген қорытынды негізінде тағайындалады.

2) работникам субъектов крупного предпринимательства, осуществляющим деятельность в населенных пунктах, где введен карантин, находящимся в отпуске без сохранения заработной платы;
3) индивидуальным предпринимателям, не использующим наемный труд;
4) лицам, занимающимся частной практикой;
5) физическим лицам, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – плательщик ЕСП);
6) физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы (далее - физические лица, получающие доходы по договорам ГПХ);
7) работникам некоммерческих юридических лиц (далее – некоммерческие организации) находящимся в отпуске без сохранения заработной платы, кроме государственных.
4. Список лиц, указанных в подпунктах 1), 2) и 7) пункта 3 настоящих Правил, определяется районными (городскими) штабами по вопросам занятости населения (далее – районные (городские) штабы), в состав которых входят представители заинтересованных государственных органов, региональной палаты предпринимателей Республики Казахстан и территориальных объединений профессиональных союзов на основании информации, представленной плательщиками социальных отчислений, за исключением случаев, когда заявление на назначение социальной выплаты подается самими работниками.
Рабочим органом районного (городского) штаба является местный орган по вопросам занятости.
Глава 2. Порядок организации социальной выплаты
5. Назначение социальной выплаты осуществляется лицам, указанным в пункте 3 настоящих Правил.
6. Социальная выплата не назначается:
1) лицам, которые не имеют ни одного месяца стажа участия в системе обязательного социального страхования в течение двенадцати месяцев до даты введения чрезвычайного положения, за исключением плательщиков ЕСП;
2) плательщикам ЕСП, которые не имеют ни одного месяца стажа участия в системе обязательного социального страхования в течение двенадцати месяцев до даты подачи заявления;
3) физическим лицам, получающим доходы по договорам ГПХ, которые не имеют ни одного месяца стажа участия в накопительной пенсионной системе в течение двенадцати месяцев до даты введения чрезвычайного положения.
7. Социальная выплата лицам, указанным в подпунктах 1), 2) и 7) пункта 3 настоящих Правил, назначается на основании заключения выданного районным (городским) штабом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в связи с потерей ими дохода на период действия чрезвычайного положения, за исключением случаев, когда заявление на назначение социальной выплаты подается самими работниками.

Осы Қағидалардың 3-тармағының 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдарға әлеуметтік төлем тағайындау үшін, сондай-ақ әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті жұмыскердің өзі берген жағдайда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш негіз болып табылады.
3-тарау. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау тәртібі
8. Әлеуметтік төлем алу үшін әлеуметтік аударымдарды төлеушілер жұмыскерлердің жалақы сақталмайтын демалыста жүргені туралы мәліметтерді көрсете отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті аудандық (қалалық) штабқа жібереді.
9. Осы Қағидалардың 3-тармағының 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар, сондай-ақ әлеуметтік төлемдерді тағайындауға өтінішті жұмыскерлердің өздері берген жағдайда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемдерді тағайындауға өтінішті "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының филиалына (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) береді.
10. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтініш келесі тәсілдердің бірі арқылы беріледі:
1) "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы;
2) осы Қағидалардың 3-тармағының 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер тағайындауға өтінішті жұмыскердің өзі берген жағдайда ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы;
Бұл ретте осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініште көзделген ақпарат диалог форматында ұсынылады;
3) Enbek.kz. порталы арқылы;
4) осы Қағидалардың 3-тармағының 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін проактивті қызмет арқылы. Бұл жағдайда әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтініш талап етілмейді.
Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес берілген өтінішке SMS арқылы жіберілген бір реттік парольмен қол қойылады.
Бұл ретте, егер осы Қағидалардың 3-тармағының 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдарға осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген бір немесе бірнеше шарттар болса, сондай-ақ қызметкерлерге әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы өтініш берген жағдайда, уәкілетті органның ақпараттық жүйесі қызметкерлерге автоматтандырылған режимде өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабарламалар қалыптастырады.
11. Аудандық (қалалық) штабтың қорытындысында төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылған адамдардың тізбесі айқындалады.
Аудандық (қалалық) штабтың қорытындысы және әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш Мемлекеттік корпорацияның филиалына осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш тіркелген күннен бастап 1 жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.

Основанием для назначения социальной выплаты лицам, указанным в подпунктах 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих Правил, а также в случае, когда заявление на назначение социальной выплаты подается самим работником, является заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок назначения социальных выплат
8. Для получения социальной выплаты плательщики социальных отчислений направляют заявление на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в районные (городские) штабы с указанием сведений о работниках, находящихся в отпусках без сохранения заработной платы.
9. Заявление на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) подаются лицами, указанными в подпунктах 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих Правил, а также в случае, когда заявление на назначение социальной выплаты подается самим работником.
10. Заявление на назначение социальной выплаты подается одним из следующих способов:
1) через веб-портал "Электронного правительства";
2) посредством абонентского устройства сотовой связи лицами, указанными в подпунктах 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих Правил, а также в случае, когда заявление на назначение социальной выплаты подается самим работником.
При этом сведения, предусмотренные в заявлении по форме согласно приложению 2 настоящих Правил, предоставляются в формате диалога;
3) через портал Enbek.kz;
4) через проактивную услугу для лиц, указанных в подпунктах 3), 5) и 6) пункта 3 настоящих Правил. В данном случае заявление на назначение социальной выплаты не требуется.
Заявление, поданное в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта подписывается одноразовым паролем, высланным через СМС.
При этом в случае наличия одного или нескольких условий предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, лицам, указанным в подпунктах 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих Правил, а также работникам в случае подачи ими заявления на назначение социальной выплаты, информационной системой уполномоченного органа в автоматизированном режиме формируется уведомления об отказе в приеме заявления.
11. В заключении районного (городского) штаба определяется перечень лиц, потерявших доход в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения.
Заключение районного (городского) штаба и заявление на назначение социальной выплаты, направляется в отделение Государственной корпорации не позднее 1 рабочего дня с даты регистрации заявления на назначение социальной выплаты, предусмотренного пунктом 8 настоящих Правил.

12. Қорытынды беруден бас тартуды аудандық (қалалық) штаб келесі жағдайларда шығарады:
1) осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген мәліметтер болмаған кезде;
2) егер әлеуметтік аударымдарды төлеуші шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектісіне немесе карантин енгізілген елді мекендерде қызметін жүзеге асыратын ірі кәсіпкерлік субъектісіне немесе коммерциялық емес ұйымдарға жатпайтын болса;
3) егер әлеуметтік аударымдарды төлеуші мемлекеттік коммерциялық емес ұйым болып табылса.
13. Әлеуметтік төлем төтенше жағдай кезеңіне әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берілген күннен бастап бір рет тағайындалады және "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінде белгіленеді.
"Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төтенше жағдайдың әрекет ету мерзімі ұзартылған жағдайда әлеуметтік төлемдер алушыларға әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы шешім төтенше жағдайдың әрекет ету мерзіміне дейін ұзартылады.
14. Мемлекеттік корпорацияның филиалы осы Қағидалардың 9 және 11-тармақтарында көзделген әлеуметтік төлемдерді тағайындауға өтініштерді, ал өтінішті әлеуметтік аударымдарды төлеуші берген жағдайда аудандық (қалалық) штабтың қорытындысын қабылдаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде құжаттар топтамасының толықтығын тексереді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі электрондық іс макетін (бұдан әрі - ЭІМ) жасайды, онда осы Қағидалардың 9 және 11-тармақтарында көзделген өтініштен тағайындау үшін қажетті мәліметтер, ал өтінішті әлеуметтік аударымдарды төлеуші ұсынған жағдайда аудандық (қалалық) штаб қорытындысынан мәліметтер, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне немесе зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі туралы анықтама, осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша 3-тармақта көрсетілген әр адамға жеке әлеуметтік төлемдерді тағайындау (немесе тағайындаудан бас тарту) туралы шешім жобасы автоматты түрде енгізіледі.
Қалыптастырылған ЭІМ қордың филиалына жіберіледі.
15. Қор филиалы бір жұмыс күні ішінде шешім жобасымен ЭІМ-ні қарайды және әлеуметтік төлемдер тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы шешім (бұдан әрі - шешім) қабылдайды.
Осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген шарт болған кезде әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту жүзеге асырылады.
16. Мемлекеттік корпорация Қордың филиалы бекіткен әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы шешімдер негізінде бір жұмыс күні ішінде тағайындалған әлеуметтік төлемдердің сомаларын әлеуметтік төлемдерге қажеттілікке енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерге қажеттілікті күн сайын қалыптастырады.

12. Отказ в выдаче заключения выносится районным (городским) штабом в следующих случаях:
1) при отсутствии сведений, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил;
2) если плательщик социальных отчислений не относится: к субъектам малого или среднего предпринимательства, или к субъектам крупного предпринимательства, осуществляющим деятельность в населенных пунктах, где введен карантин, или к некоммерческим организациям;
3) если плательщик социальных отчислений является государственной некоммерческой организацией.
13. Социальная выплата назначается один раз на период действия чрезвычайного положения с даты подачи заявления на назначение социальной выплаты и устанавливается в размере одной минимальной заработной платы, устанавливаемой Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год.
В случае продления действия чрезвычайного положения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О чрезвычайном положении" решение о назначении социальной выплаты получателям социальной выплаты продлевается на период действия чрезвычайного положения.
14. Отделение Государственной корпорации в течение 1 рабочего дня со дня поступления заявлений на назначение социальной выплаты, предусмотренных пунктами 9 и 11 настоящих Правил, в случае если заявление подано плательщиком социальных отчислений заключения районного (городского) штаба, проверяет полноту поступившего пакета документов.
Отделение Государственной корпорации формирует электронный макет дела (далее – ЭМД), в который в автоматизированном режиме вносятся сведения из заявления, предусмотренного пунктами 9 и 11 настоящих Правил, а в случае если заявление подано плательщиком социальных отчислений, сведения из заключения районного (городского) штаба, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования или накопительной пенсионной системе, проект решения о назначении (либо отказе) в назначении социальной выплаты отдельно по каждому лицу, указанному в пункте 3 по формам, согласно приложениям 4 и 5 настоящих Правил.
Сформированный ЭМД направляется в филиал фонда.
15. Филиал фонда в течение 1 рабочего дня рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении или отказе в назначении социальных выплат (далее – решение).
Отказ в назначении социальной выплаты осуществляется при наличии условий, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил.
16. На основании утвержденных филиалом фонда решений о назначении социальных выплат, Государственная корпорация в течение 1 рабочего дня обеспечивает включение сумм назначенных социальных выплат в потребность в средствах на социальные выплаты.
Потребность в средствах на социальные выплаты формируется Государственной корпорацией ежедневно.

17. Қор график бойынша әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін күн сайын Мемлекеттік корпорацияны қаржыландыруды жүргізеді.
18. Мемлекеттік корпорация қаражатты алып, бір жұмыс күні ішінде графикке сәйкес әлеуметтік төлемдерге арналған төлем тапсырмаларын қалыптастырады және алушылардың банк шоттарына қаражат аудару жолымен алушыларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация және қор есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей жүргізілген әлеуметтік төлемдердің сомалары бойынша, сондай-ақ артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдерді қайтару бойынша салыстырып тексеру актісіне қол қояды.
19. Әлеуметтік төлемдер төтенше жағдай кезеңінде күн сайын жүзеге асырылады.
20. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі еңбек демалысында жүрген жұмыскерлердің тізімінде бар болған кезде, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама болған кезде осы Қағидалардың 9 және 11-тармақтарында көрсетілген адамдарға қордың филиалы қабылдаған әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім туралы мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы хабарлайды.
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) штабтың 20__ жылғы __ _________ № __ қорытындысы Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) штаб төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылуына байланысты әлеуметтік қолдау көрсетуге ________________________________________________________ (ұйымның атауы/өтінім берушінің (Т.А.Ә. (бар болса)
өтінішін қарап, Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне
қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді
жүзеге асыру қағидаларының 4-тармағы негізінде ұсынылған тізім бойынша жалақысы
сақталмайтын демалыстағы жұмыскерлерге төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне
байланысты кірісінен айырылуына байланысты әлеуметтік төлемдер тағайындау жолымен
төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылған
адамдардың тізімін анықтау туралы қорытынды шығарады.
Комиссия төрағасы: ________________________________
Комиссия мүшелері*: ______________________________
_______________________________
_______________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
* ескертпе: тек қағаз жеткізгіште
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Өтініш
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________________________________________
ЖСН ___________________________________________________________________________
Банктің атауы ___________________ банк шотының нөмірі______________________________
Пошта мекенжайы (көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты мекенжайы)
________________________________________________________________________________
Телефон ____________________ E-mail ______________________________________________
Әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін қажетті дербес деректерімді Қазақстан
Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға, өңдеуге, сақтауға
және пайдалануға келісім беремін.
Жалған ақпарат немесе дәйексіз құжаттарды ұсыну үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Төтенше жағдайдың енгізілуіне байланысты кірісімнен айырылғанымды растаймын.
Өтінім берушінің қолы ____________________________________________________________
(SMS арқылы жіберілген бір реттік парольмен қол қойылады)
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Өтініш
________________________________________________________ аудандық (қалалық) штабқа
(аудан, қала)
________________________________________________________________________________
(ұйымның атауы/өтінім берушінің Т.А.Ә. (бар болса))
Ұйымның/өтінім берушінің мекенжайы:______________________________________________
(аудан, қала)
E-mail __________________________ Телефон ________________________________________
Жалақысы сақталмайтын демалыстағы жұмыскерлерге төтенше жағдай кезеңінде
қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылуына байланысты әлеуметтік төлемдер
тағайындау жолымен төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірісімнен
айырылу себебінен әлеуметтік қолдау көрсету мәселесін қарастыруыңызды сұраймын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЖСН
Банктің атауы
Банк шотының нөмірі
Мобильді телефон нөмірі
Жалған ақпарат немесе дәйексіз құжаттарды ұсыну үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Ұйымның басшысы _______________________________________________________________
(SMS арқылы жіберілген бір реттік парольмен қол қойылады)
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
4-қосымша
нысан
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне немесе жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі туралы анықтама
__________________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
Жеке шоттың № __________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) __________________________________________________
Тегі____________________________________________________________________________
Аты ____________________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________________________________________
Төлеушінің атауы
Әлеуметтік аударымдар/міндетті зейнетақы жарналарын төлеу күні
Төлеушінің БСН немесе ЖСН
Әлеуметтік аударымдар
Міндетті зейнетақы жарналары
Кезең (ай және жыл)
Әлеуметтік аударымдар сомасы (теңге)
Міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне/жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
________________________________________________________________________________
(4-бағаннан күнтізбелік айлардың саны)
Соңғы 24 айдағы әлеуметтік төлемдер мөлшерін есептеу, қайта есептеу үшін орташа
айлық кіріс______________________________________________________________________
Жауапты орындаушы:_______________________________________________________
Үзіндінің күні мен уақыты:___________________________________________________
Шығарылған күні:__________________________________________________________
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
5-қосымша
нысан
Коды _______________________
Облыс (қала) _______________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ ______________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірістен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "___" ___________ № ___ ШЕШІМІ
1. Тағайындалсын (бас тартылсын):
Істің № _________________________________________________________________________
Тегі____________________________________________________________________________
Аты____________________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)___________________________________________________________
Туған күні ______________________ жынысы ________________________________________
(күні, айы, жылы)                              (әйел, ер)
Жүгінген күні: 20___ жылғы _______________________________________________________.
20___ жылғы " "________________ жағдай бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне/жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысудың жалпы өтілі _____ ай.

17. Фонд производит ежедневное финансирование Государственной корпорации для осуществления социальных выплат по графику.
18. Государственная корпорация, получив средства, в течение 1 рабочего дня формирует в соответствии с графиком платежные поручения на выплату социальных выплат и осуществляет социальные выплаты получателям путем зачисления средств на банковские счета получателей.
Государственная корпорация и фонд не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывают акт сверки по произведенным суммам социальных выплат, а также по возвратам излишне зачисленных (выплаченных) социальных выплат.
19. Социальные выплаты осуществляются ежедневно в период действия режима чрезвычайного положения.
20. Отделение Государственной корпорации информирует лиц, указанных в пунктах 9 и 11 настоящих Правил о принятом филиалом фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты при наличии в списках работников, находящихся в отпусках без сохранения заработной платы, а также заявлении по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам номера мобильного телефона посредством sms-оповещения на номера мобильных телефонов.
Приложение 1 к
Правилам осуществления
социальной выплаты участникам
системы обязательного
социального страхования и
физическим лицам,
получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
Форма
Заключение районного (городского) штаба по вопросам занятости населения
№ ____ "__" _________ 20__ года
Районный (городской) штаб по вопросам занятости населения, рассмотрев заявление на оказание социальной поддержки в связи с потерей дохода, связанной с ограничениями деятельности в период действия чрезвычайного положения __________________________________________________________________________________________, (наименование организации/Ф.И.О. (при наличии) заявителя) путем назначения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения работникам, находящимся в отпусках без сохранения заработной платы, по представленному списку, на основании пункта 4 Правил осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения, выносит заключение об определении перечня лиц, потерявших доход в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения.
Председатель комиссии: _________________________________________________
Члены комиссии*: ______________________________________________________
______________________________________________________
_____________________________________________________
(подписи) (Фамилия, имя, отчество (при наличии)
*примечание: только на бумажном носителе
Приложение 2 к
Правилам осуществления
социальной выплаты участникам
системы обязательного
социального страхования и
физическим лицам,
получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
Форма
Заявление
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ________________________________________
ИИН _______________________
Наименование банка __________номер банковского счета________________________
Почтовый адрес (адрес проживания услугополучателя) __________________________
__________________________________________________________________________
Телефон ____________________ E-mail ________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных, необходимых для назначения социальной выплаты.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
Подтверждаю о потере дохода в связи с введением режима чрезвычайного положения.
Подпись заявителя _____________________________________________________
(подписывается одноразовым паролем, высланным через СМС)
Приложение 3 к
Правилам осуществления
социальной выплаты участникам
системы обязательного
социального страхования и
физическим лицам,
получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
Форма
Заявление
В районный (городской) штаб ________________________________________________
(район, город)
От________________________________________________________________________
(наименование организации/Ф.И.О. (при наличии) заявителя)
Адрес организации/заявителя: ________________________________________________
(район, город)
E-mail __________________________ Телефон __________________________________
Прошу вас рассмотреть вопрос оказания социальной поддержки в связи с потерей дохода, связанной с ограничениями деятельности в период действия чрезвычайного положения, путем назначения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения работникам, находящимся в отпусках без сохранения заработной платы, по представленному списку:
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
ИИН
Наименование банка
Номер банковского счета
Номер мобильного телефона
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
Руководитель организации __________________________________________________
(подписывается одноразовым паролем, высланным через СМС)
Приложение 4 к
Правилам осуществления
социальной выплаты участникам
системы обязательного
социального страхования и
физическим лицам,
получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
форма
Справка о стаже участия в системе обязательного социального
страхования или накопительной пенсионной системе
__________________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)
Индивидуальный счет № _____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ______________________
Фамилия____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при наличии) ______________________________________________
Наименование плательщика
Дата платежа социальных отчислений/обязательных пенсионных взносов
БИН или ИИН плательщика
Социальные отчисления
Обязательные пенсионные взносы
Период (месяц и год)
Сумма социальных отчислений (тенге)
Период (месяц и год)
Сумма обязательных пенсионных взносов
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования/накопительной пенсионной системе_____________________________________
(количество календарных месяцев из графы 4 или 6 прописью)
Среднемесячный доход для исчисления, перерасчета размера социальной выплаты за последние 24 месяца______________________________________
Ответственный исполнитель:___________________________________________
Дата и время выписки:_______________________________________________
Дата распечатки:______________________________________________________
Приложение 5 к
Правилам осуществления
социальной выплаты участникам
системы обязательного
социального страхования
физическим лицам,
получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
форма
Код _______________________
Область (город) _______________
РЕШЕНИЕ
№ ______________ от "____" __________ 20___ г.
Филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по _________________________ области (городу) о назначении или отказе в
назначении социальной выплаты на случай потери дохода в
связи с ограничениями деятельности на
период действия чрезвычайного положения
1.Назначить (отказать):
№ дела _______________________________________________________________
Фамилия______________________________________________________________
Имя__________________________________________________________________
Отчество (при его наличии)______________________________________________
Дата рождения _______________________ пол ______________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: _________________________________________ 20___ г.
Общий стаж участия в системе обязательного социального
страхования/накопительной пенсионной системе на "_"______ 20___ г. ____ мес.
Размер социальной выплаты на период действия чрезвычайного положения "____"

20___ жылғы " "_______________ мен 20___ жылғы " "_____________ аралығындағы төтенше
жағдай кезеңінде әлеуметтік төлемнің мөлшері _____________________________ сомасында.
(сомасы санмен және сөзбен көрсету қажет)
2. _________(себебі көрсетілсін) әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тартылсын
Филиал басшысы
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

_______ 20___ г. по "____" __________ 20____ г. в сумме
_______________________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
2. Отказать в назначении социальной выплаты_________(указать причину)
Руководитель филиала
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Начальник отделения Государственной корпорации _____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))