"Жалпы білім беру ұйымдарының (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру) түрлері бойынша қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 375 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 131 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 9 сәуірде № 20344 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 614 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беру ұйымдарының (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру) түрлері бойынша қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 375 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8827 болып тіркелген, 2014 жылғы 8 наурыздағы № 47 (28771) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру деңгейлері бойынша білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Педагог лауазымына педагогтік немесе тиісті бейіні бойынша өзге де кәсіптік білімі бар, сондай-ақ жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының базасында тиісті бейіні бойынша педагогикалық қайта даярлаудан өткен педагогикалық білімі жоқ кәсіптік білімі бар тұлғалар қабылданады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Мектеп педагогтеріне "Педагог мәртебесі туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес қосымша ақы белгіленеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оқыту бейіні бойынша білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Гимназиялар (гуманитарлық, лингвистикалық, эстетикалық бейіндегі, көп бейінді) жоғары біліктi педагогтер, қажеттi ғылыми-әдiстемелiк, оқу, материалдық жағдайлар болған жағдайда дербес, жалпы білім беретін мектептердің құрамында немесе тиісті бейіндегі жоғары оқу орындарының жанында құрылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Лицейлер жоғары біліктi педагогтер, қажеттi ғылыми-әдiстемелiк, оқу, материалдық жағдайлар болған жағдайда дербес, жалпы білім беретін мектептердің құрамында немесе тиісті бейіндегі жоғары оқу орындарының жанында құрылады.";
28-тармақ алынып тасталсын;
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 375 "Об утверждении Типовых правил деятельности по видам общеобразовательных организаций (начального, основного среднего и общего среднего образования)"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 апреля 2020 года № 131. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2020 года № 20344. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 614.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 375 "Об утверждении Типовых правил деятельности по видам общеобразовательных организаций (начального, основного среднего и общего среднего образования) (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8827, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 8 марта 2014 года № 47 (27668) следующие изменения:
в Типовых правилах деятельности организации образования по уровням образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. На должность педагога принимаются лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующим профилям, а также лица с профессиональным образованием, не имеющие педагогического образования, прошедшие педагогическую переподготовку по соответствующим профилям на базе организаций высшего и (или) послевузовского образования.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Педагогам школ устанавливается доплата в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога".;
в Типовых правилах деятельности организаций образования по профилю обучения, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Гимназии (гуманитарного, лингвистического, эстетического профиля, многопрофильные) создаются самостоятельно, в составе общеобразовательной школы или при вузах соответствующего профиля при наличии высококвалифицированных педагогов, необходимых научно-методических, учебных, материальных условий.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Лицеи создаются самостоятельно, в составе общеобразовательной школы или при вузах соответствующего профиля при наличии высококвалифицированных педагогов, необходимых научно-методических, учебных, материальных условий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области образования.";
пункт 28 исключить;
пункт 47 изложить в следующей редакции:

"47. Оқу-тәрбие процесі білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, педагогтердің адами қасиеттерін өзара сыйлау негізінде жүзеге асырылады.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Гимназия, лицей, бейіндік мектеп педагогтеріне "Педагог мәртебесі туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес қосымша ақы белгіленеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оқытуды ұйымдастыру жағдайы бойынша білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тірек мектебі мен магниттік ШЖМ-ның оқу қызметі бірыңғай оқу жоспары негізінде жүзеге асырылады және магниттік мектептердің 5-11 сынып білім алушылары үшін инвариантты компоненттің оқу пәндерін оқыту арқылы оқу сессияларын өткізуді (бастапқы - қазанның бірінші онкүндігі (10 күн), аралық - ақпанның бірінші онкүндігі (10 күн), қорытынды - сәуірдің үшінші онкүндігі (10 күн)), сессияаралық кезеңде магниттік мектептердің білім алушыларын сүйемелдеуді қамтиды.
Сессияаралық кезеңде қашықтықтан оқыту жүзеге асырылады.
Магниттік мектептердің білім алушылары үшін тірек мектепте оқу сессияларын өткізу кезінде жергілікті атқарушы органдар білім беруді басқару органының тиісті бұйрығымен ресімделетін тасымалдауға, тамақтануға және тұруға қаражат қарастырады.
Оқу сессияларын өткізу кезінде тірек және магниттік мектептердің педагогтеріне оқу жылына белгіленген жүктеме бойынша жалақы сақталады.";
14, 15-тармақтар алынып тасталсын;
34, 35, 36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Мектеп директоры түзету мекемесі басшысының келісімі бойынша Мектептің басшы қызметкерлерін, педагогтерді тағайындайды және лауазымнан босатады. Оларды тағайындау және босату тәртібі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
35. Мектеп директорының, басшы қызметкерлердің, педагогтердің құқықтары мен міндеттері Мектеп Жарғысымен және түзеу мекемесінің ішкі тәртіп ережелерімен белгіленеді.
36. Мектеп директоры мен педагогтер Жасақ тәрбиешілері кеңесінің құрамына кіреді, мекеме әкімшілігімен бірлесіп, сотталғандармен жүргізілетін тәрбие және әлеуметтік-психологиялық жұмыстарға қатысады.
37. Түзеу мекемесінің әкімшілігі:
1) міндетті жалпы білім беру және кәсіптік оқытуға жататын сотталғандардың есебін жүргізеді;
2) Мектеп әкімшілігінің, педагогтердің және техникалық персоналдың сотталғандарды оқыту, тәрбиелеу мәселелері бойынша мекеме бөлімдері мен қызметтерінің қызметкерлерімен өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етеді;
3) Мектептің педагогикалық ұжымына мекеменің сотталғандарды оқыту, түзету мәселелері жөніндегі қызметін реттейтін құқықтық және әдістемелік құжаттарды зерделеуде көмек көрсетеді;

"47. Учебно-воспитательный процесс осуществляется на основе взаимного уважения человеческого достоинства обучающихся, воспитанников, педагогов.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Педагогам гимназий, лицеев, профильных школ устанавливается доплата в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога";
в Типовых правилах деятельности организаций образования по условиям организации обучения, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Учебная деятельность опорной школы и магнитных МКШ осуществляют на основе единого учебного плана и включает проведение учебных сессий для обучающихся 5-11-ых классов магнитных школ с изучением учебных предметов инвариантного компонента (установочная – первая декада октября (10 дней), промежуточная – первая декада февраля (10 дней), итоговая – третья декада апреля (10дней)), сопровождение обучающихся магнитных школ в межсессионный период.
В межсессионный период осуществляется дистанционное обучение.
На время проведения учебных сессий для обучающихся магнитных школ в опорной школе местными исполнительными органами предусматриваются средства на подвоз, питание и проживание, которые оформляются соответствующим приказом органа управления образованием.
На время проведения учебных сессий педагогам опорных и магнитных школ сохраняется заработная плата по установленной нагрузке на учебный год.";
пункты 14, 15 исключить;
пункты 34, 35, 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"34. Директор Школы по согласованию с начальником исправительного учреждения назначает и освобождает от должности руководящих работников, педагогов Школы. Порядок их назначения и освобождения осуществляется в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
35. Права и обязанности директора, руководящих работников, педагогов Школы определяются Уставом Школы и Правилами внутреннего распорядка исправительного учреждения.
36. Директор Школы и педагоги входят в состав Советов воспитателей отрядов, участвуют совместно с администрацией учреждения в воспитательной и социально-психологической работе с осужденными.
37. Администрация исправительного учреждения:
1) ведет учет осужденных, подлежащих обязательному общеобразовательному и профессиональному обучению;
2) обеспечивает взаимодействие администрации, педагогов и технического персонала Школы с работниками частей и служб учреждения по вопросам обучения, воспитания осужденных;
3) оказывает помощь педагогическому коллективу Школы в изучении правовых и методических документов, регламентирующих деятельность учреждения по вопросам обучения, исправления осужденных;

4) Мектеп қызметкерлерінің мекемеде белгіленген режимдік талаптарды сақтауына бақылау жасайды;
5) Мектеп қызметкерлерінің түзеу мекемелерінің аумағында болған уақытында олардың қауіпсіздігі мен еңбегін қорғауды қамтамасыз етеді;
6) Мектепте сотталғандардың сабаққа қатысуларына күнделікті бақылауды жүзеге асырады.";
39, 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Мектептің педагогтері түзеу мекемелерінің қызметі қағидаларының талаптарын бұзған жағдайда мекеме аумағына жіберілмейді.
40. Жабдықтарды сатып алу, сондай-ақ мектеп орынжайларын ұстауға байланысты шығыстар (коммуналдық қызмет көрсетулер, ағымдағы жөндеу және өзге шығындар), қызмет көрсету персоналының еңбекақысын төлеу түзеу мекемелерінің қаражаты есебінен жүргізіледі. Басшы қызметкерлер мен педагогтердің, оқу-тәрбие қызметкерлерінің еңбекақысын төлеу, оқулықтарды сатып алу және жеткізу білім беруге көзделген жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықаралық мектеп қызметінің үлгілік қағидаларында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Медициналық қызмет көрсетуді әкімшілік және педагогтермен қатар білім алушылардың денсаулығы мен дене дамуын, емдік-профилактикалық іс-шараларды жүргізуді, санитариялық-гигиеналық нормаларды, білім алушылардың тамақтану режимі мен сапасын қамтамасыз ететін штаттық медициналық персонал қамтамасыз етеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Біріктірілген білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларында:
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Комбинат "Көркем еңбек" пәнін, сондай-ақ қолданбалы курстардың, таңдау бойынша курстардың қосымша сағаттарын және еңбекке тәрбиелеу, кәсіптік бағдарлау және еңбек қызметіне білім алушыларды дайындау мақсатын көздейтін қосымша білім беру бағдарламаларын оқыту бөлігінде негізгі орта білім берудің жалпы білім беру бағдарламаларын іске асырады.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Комбинат мынадай бағыттар бойынша білім беру қызметін жүзеге асырады:
1) Орта білім беру ұйымдарының 8-9 (10) сыныптарына арналған "Көркем еңбек" пәнінің стандарттарына сәйкес;
2) орта білім беру ұйымдарында кәсіби бағдар жұмыстарын, 8-11 (12) сынып білім алушыларының кәсіби дайындығын жүзеге асыру.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Комбинаттағы оқу процесінің қатысушылары білім алушылар, педагогтер және инженер-педагог қызметкерлер, өндірістік оқыту шеберлері (нұсқаушылары), ата-аналар (немесе заңды өкілдер) болып табылады.".
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:

4) осуществляет контроль за соблюдением работниками Школы режимных требований, установленных в учреждении;
5) обеспечивает безопасность и охрану труда работников Школы во время нахождения их на территории исправительного учреждения;
6) осуществляет ежедневный контроль за посещением осужденными занятий в Школе.";
пункты 39, 40 изложить в следующей редакции:
"39. Педагоги Школы не допускаются на территорию учреждения в случае нарушения ими требований правил деятельности исправительных учреждений.
40. Приобретение оборудования, а также расходы, связанные с содержанием помещений школ (коммунальные услуги, текущий ремонт и прочие затраты), оплата труда обслуживающего персонала, производится за счет средств исправительных учреждений. Оплата труда руководящих работников, педагогов, учебно-воспитательного персонала, приобретение и доставка учебников производится за счет средств местных бюджетов, предусмотренных на образование.";
в Типовых правилах деятельности международных школ, утвержденных указанным приказом:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Медицинское обслуживание обеспечивается штатным медицинским персоналом, который наряду с администрацией и педагогами обеспечивает здоровье и физическое развитие обучающихся, проведение лечебно-профилактических мероприятий, соблюдение санитарно-гигиенических норм, режима и качества питания обучающихся.";
в Типовых правилах деятельности комбинированных организаций образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Комбинат реализует общеобразовательные программы основного среднего образования в части изучения предмета "Художественный труд", а также дополнительных часов из прикладных курсов, курсов по выбору и дополнительные образовательные программы, имеющие целью трудовое воспитание, профессиональную ориентацию и подготовку обучающихся к трудовой деятельности.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Комбинат осуществляет образовательную деятельность по следующим направлениям:
1) в соответствии со стандартами предмета "Художественный труд" 8-9 (10) классов организаций среднего образования;
2) осуществление профориентационной работы, профессиональной подготовки обучающихся 8-11 (12) классов организаций среднего образования.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Участниками образовательного процесса в Комбинате являются обучающиеся, педагоги и инженерно-педагогические работники, мастера (инструкторы) производственного обучения, родители (или законные представители).".
2. Комитету дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов