Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың түрлері бойынша модельдік келісімшарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 10 сәуірдегі № 195 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 13 сәуірде № 20376 болып тіркелді.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 278-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған модельдік келісімшарт;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған модельдік келісімшарт;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған модельдік келісімшарт;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған модельдік келісімшарт бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-миниcтріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 195 бұйрығына
1-қосымша
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған модельдік келісімшарт
Мазмұны
Кіріспе
1. Келісімшарттың мақсаты
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Келісімшарттық аумақ
4. Жұмыс бағдарламасы
5. Мүлік пен ақпаратқа меншік құқығы
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алу және реквизициялау құқығы
7. Барлау жүргізу кезінде персоналды жалдау, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу
8. Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға қатысу

Об утверждении модельных контрактов по видам операций по недропользованию
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 10 апреля 2020 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2020 года № 20376.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
модельный контракт на разведку твердых полезных ископаемых, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
модельный контракт на добычу твердых полезных ископаемых, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
модельный контракт на разведку общераспространенных полезных ископаемых, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
модельный контракт на добычу общераспространенных полезных ископаемых согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
индустрии и
инфраструктурного
развития
Республики Казахстан
от 10 апреля 2020 года № 195
Модельный контракт на разведку твердых полезных ископаемых
Содержание
Преамбула
1. Цель Контракта
2. Срок действия Контракта
3. Контрактная территория
4. Рабочая программа
5. Право собственности на имущество и информацию
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при проведении разведки
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований

9. Салық салу
10. Табу
11. Консервациялау, жою және жою қоры
12. Есепке алу және есептілік
13. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің жалпы шарттары
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны үшін жауаптылығы
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
16. Еңсерілмейтін күш
17. Құпиялылық
18. Қолданылатын құқық
19. Дауларды шешу тәртібі
20. Жер қойнауын пайдаланушы құқықтарының кепілдіктері
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
22. Келісімшарт тілі
23. Қосымша ережелер
Барлауға арналған келісімшартқа қосымшалар:
1 – қосымша - барлауға арналған келісімшартқа жұмыс бағдарламасы
2 – қосымша - геологиялық бөлу
Барлауға арналған осы келісімшарт
____________________________________
(пайдалы қатты қазбаның түрін көрсету)
(бұдан әрі - Келісімшарт) 20__ жылғы_________№________ хаттамаға сәйкес осы келісімшартты жасасу үшін негіз болып табылатын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
(бұдан әрі – Құзыретті орган) атынан әрекет ететін Қазақстан Республикасы және
____________________________________________________________________
(Азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе
заңды тұлғаның фирмалық атауы)
(бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) арасында ______ жылғы "_______" жасалды.
Кіріспе
Назарға ала отырып:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы және оларда пайдалы қазбалары бары мемлекеттік меншігінде құзыретті орган атынан Қазақстан Республикасы қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету шарты кезінде барлауды жүзеге асыруға тілек білдіреді
_____________________________________________________________;
(пайдалы қатты қазбаның түрін көрсету)
2) Жер қойнауын пайдаланушы осы Келісімшартқа сәйкес барлауды қаржылық және техникалық мүмкіндіктері бар тиімді және қауіпсіз жүргізуге ниеті;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі құзыретті органға келісімшартты жасасу және орындау құқығын берді;
4) Құзыретті орган және жер қойнауын пайдаланушы, келісімшарт барлау кезінде олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейтін болады.
___________________________________
(пайдалы қатты қазбаның түрін көрсету)
Құзыретті орган және жер қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы келісті:
1. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарттың мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінде) барлау жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарын айқындау болып табылады
_____________________________
(пайдалы қатты қазбаның түрін көрсету).

9. Налогообложение
10. Обнаружение
11. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
12. Учет и отчетность
13. Общие условия проведения операций по недропользованию
14. Ответственность Недропользователя за нарушение условий Контракта
15. Передача прав и обязанностей
16. Непреодолимая сила
17. Конфиденциальность
18. Применимое право
19. Порядок разрешения споров
20. Гарантии прав Недропользователя
21. Условия прекращения действия Контракта
22. Язык Контракта
23. Дополнительные положения
Приложения к Контракту на разведку:
Приложение 1 - Рабочая программа к Контракту на разведку
Приложение 2 - Геологический отвод
Настоящий Контракт на разведку______________________________________
(указать вид твердого полезного ископаемого)
(далее - Контракт) заключен "_______" ______________ года между Республикой Казахстан, от имени которой действует Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
(далее – Компетентный орган) и ______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) гражданина или
фирменное наименование юридического лица)
(далее – Недропользователь), в соответствии с протоколом №_________
от ___________20__ года_______________, являющимся основанием
для заключения настоящего Контракта.
Преамбула
Принимая во внимание, что:
1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра и содержащиеся в них полезные ископаемые находятся в государственной собственности, Республика Казахстан в лице Компетентного органа выражает желание при условии обеспечения безопасного использования недр осуществлять разведку
_________________________________________________;
(указать вид твердого полезного ископаемого)
2) Недропользователь имеет желание, финансовые и технические возможности эффективно и безопасно проводить разведку в соответствии с настоящим Контрактом;
3) Правительство Республики Казахстан наделило Компетентный орган правом на заключение и исполнение Контракта;
4) Компетентный орган и Недропользователь договорились о том, что Контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при разведке
__________________________________________________________________
(указать вид твердого полезного ископаемого)
Компетентный орган и Недропользователь договариваются о нижеследующем:
1. Цель Контракта
1. Целью Контракта является определение условий предоставления права недропользования для проведения операций по разведке
__________________________________________
(указать вид твердого полезного ископаемого)
на контрактной территории (участке недр) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес (бұдан әрі – Заңнама) және жер қойнауын пайдаланушы геологиялық бөлулермен белгіленген, келісімшарттық аумақтар (жер қойнауы учаскесінде) шегінде барлау жүргізуге және келісімшарт талаптарына құқылы, оның ішінде:
егер заңнамада өзгеше көзделмесе, тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіруді жүргізу кезінде алынған пайдалы қатты қазбаларды қоса алғанда, келісімшарт бойынша қызмет нәтижелеріне өз қалауы бойынша билік ету және пайдалану;
келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінің аумағында), ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті күрделі емес өндірістік құрылыстарды, әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінің аумағында), одан тыс жерлерде де ортақ пайдаланылатын объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
заңнамада белгіленген шарттарды сақтай отырып, басқа тұлғалардың пайдасына келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына немесе жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестерге билік ету;
Келісімшарт пен заңнамада белгіленген жағдайларда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға құқылы.
3. Осы Келісімшартта жер қойнауын пайдаланушыға барлау жөніндегі операцияларды жүргізуге жер қойнауын пайдалану __________________________ (пайдалы қатты қазбалар түрін көрсету), сондай-ақ ілеспе пайдалы қатты қазбалар құқығы беріледі (компоненттер).
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
4. Келісімшарт ______________ жылға жасалған.
5. Келісімшарт құзыретті органда мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
6. Кен орны табылған жағдайда (минералдандыру) _______________ (пайдалы қатты қазбалар түрін көрсету), заңнамада көзделген тәртіппен осы Келісімшарттың 11-тармағының ережелерін ескере отырып, жер қойнауын пайдаланушы табуды бағалау үшін қажетті кезеңге оның қолданылу мерзімін ұзартуға құқылы.
7. Келісімшарттың қолданылу мерзімін өзгерту үшін оған тиісті өзгерістер енгізіледі.
Ұзарту мерзімі, егер тараптар немесе заңнамада өзгеше белгіленбесе, келісімшартқа тиісті толықтыру мемлекеттік тіркелген күннен бастап есептеледі.
3. Келісімшарттық аумақ
8. Жер қойнауын пайдаланушы барлауды келісімшартқа қосымша болып табылатын геологиялық бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ (жер қойнауы учаскесі) шегінде орындайды.
9. Егер барлау жүргізу кезінде табылған минералданудың (табудың) немесе кен орнының (құрлықта немесе теңізде орналасуына қарамастан) географиялық шекаралары геологиялық бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақтың (жер қойнауы учаскесінің) шегінен шығып жатқандығы анықталса, онда оны кеңейту туралы мәселені құзыретті орган заңнамаға сәйкес келісімшартқа өзгерістер енгізу жолымен шешуі тиіс. Егер кеңейту аумағы жер қойнауын пайдаланудан бос болса, келісімшарттық аумақты кеңейту мүмкін болады.

2. В соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании (далее – Законодательство) и условиями контракта Недропользователь вправе проводить разведку в пределах контрактной территории (участка недр), определенной геологическим отводом, в том числе:
распоряжаться и использовать по своему усмотрению результаты деятельности по Контракту, включая извлеченные при проведении опытно-промышленной добычи твердые полезные ископаемые, если иное не предусмотрено Законодательством;
возводить на контрактной территории (территории участка недр), а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных Недропользователю в установленном порядке, некапитальные производственные сооружения, объекты социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории (территории участка недр), так и вне ее пределов;
распоряжаться правом недропользования по Контракту или долей в праве недропользования в пользу других лиц с соблюдением условий, установленных Законодательством;
прекратить операции по недропользованию на условиях, определенных Законодательством и Контрактом.
3. Настоящим Контрактом Недропользователю предоставляется право недропользования на проведение операций по разведке
__________________________________________________________________
(указать вид твердого полезного ископаемого), а также сопутствующих твердых полезных ископаемых (компонентов).
2. Срок действия Контракта
4. Контракт заключен на ______________ лет.
5. Контракт вступает в силу со дня его государственной регистрации в Компетентном органе.
6. В случае обнаружения месторождения (минерализации) _______________ (указать вид твердого полезного ископаемого) с учетом положений пункта 11 настоящего Контракта Недропользователь имеет право на продление срока действия Контракта на период, необходимый для его оценки, в порядке, предусмотренном Законодательством.
7. Для изменения срока действия Контракта в него вносятся соответствующие изменения.
Срок продления исчисляется с даты государственной регистрации соответствующего дополнения к Контракту, если сторонами или Законодательством не определено иное.
3. Контрактная территория
8. Недропользователь выполняет разведку в пределах контрактной территории (участка недр), указанной в геологическом отводе, являющимся приложением к Контракту.
9. Если при проведении разведки будет установлено, что географические границы обнаруженной минерализации (обнаружения) или месторождения (независимо от расположения на суше или на море) выходят за пределы контрактной территории (участка недр), указанной в геологическом отводе, то вопрос о ее расширении должен решаться Компетентным органом путем внесения изменения в Контракт в соответствии с Законодательством. Расширение контрактной территории допускается, если территория, на которую производится расширение контрактной территории, свободна от недропользования.

10. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақты тек келісімшартта көзделген мақсаттарда ғана пайдалануға міндеттенеді.
11. Аумақтарды қоспағанда, келісімшарттық аумақтарды қайтару (жер қойнауы учаскесінің бір бөлігінен бас тарту) жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қатты қазбаларды өндіру үшін жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған табу немесе өтінім берілген учаске белгіленген, мынадай кесте бойынша жүзеге асырылады:
келісімшарт қолданысының екінші жылының соңына %
келісімшарт қолданысының үшінші жылының соңына қарай %
келісімшарт қолданысының төртінші жылының соңына %
келісімшарт қолданысының бесінші жылының соңына қарай %
келісімшарт қолданысының алтыншы жылының соңына қарай %
Келісімшарттық аумақтың бөліктерін қайтару (жер қойнауы учаскесінің бөлігінен бас тарту) бұрын ресімделген геологиялық бөлуден келісімшарттық аумақтың (жер қойнауы учаскесінің) қайтарылатын бөліктерін қоспағанда, геологиялық бөлуді қайта ресімдеу және келісімшартқа тиісті өзгерістер енгізу жолымен жүзеге асырылады.
Міндетті қайтаруға жататын келісімшарттық аумақтың көрсетілген мөлшері келісімшарт жасасу кезінде келісімшарттық аумақтың бастапқы көлемінен есептеледі.
12. Осы Келісімшарттың 11-тармағына сәйкес жер қойнауы учаскелерін қайтару кезеңіне қарай жер қойнауын пайдаланушының оларға барлау салдарын жою жөніндегі міндеттемелерін тоқтату олардың толық орындалуымен немесе заңдарда көзделген тәртіппен осындай міндеттемелердің жоқтығымен расталуға тиіс. Жер қойнауын пайдаланушы барлау жөніндегі операциялардың салдарын жоюды жүзеге асырады және қайтарылатын аумақтардағы жерді және барлау жүргізу салдарынан бұзылған басқа да табиғи объектілерді тікелей мақсаты бойынша пайдалану үшін жарамды күйге дейін өз есебінен қалпына келтіреді.
4. Жұмыс бағдарламасы
13. Барлауға арналған жұмыс бағдарламасы осы келісімшартқа қосымша болып табылады және жер қойнауын пайдаланушының негізгі инвестициялық көрсеткіштерге, сондай-ақ жылдар бойынша бөле отырып, жұмыс түрлері мен көлемі бойынша көрсеткіштерге қол жеткізу үшін қажетті міндеттемелерін қамтиды.
Жұмыс бағдарламасы заңнамаға сәйкес бекітілген нысан бойынша жасалады.
14. Жұмыс бағдарламасының көрсеткіштерін қозғайтын барлау жөніндегі жобалау құжатының көрсеткіштері өзгерген кезде, егер заңнамада өзгеше көзделмесе, жұмыс бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізілуге тиіс.
5. Мүлік пен ақпаратқа меншік құқығы
15. Жер қойнауын пайдаланушы осы Келісімшартқа сәйкес барлау жөніндегі операцияларды орындау үшін сатып алған мүлік жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылады.

10. Недропользователь обязуется использовать контрактную территорию только в целях, предусмотренных Контрактом.
11. Возврат контрактной территории (отказ от части участка недр), за исключением территории (участка недр), в пределах которой Недропользователем заявлено обнаружение или заявлен участок на получение права недропользования для добычи твердых полезных ископаемых, осуществляется по следующему графику:
к концу второго года действия Контракта %
к концу третьего года действия Контракта %
к концу четвертого года действия Контракта %
к концу пятого года действия Контракта %
к концу шестого года действия Контракта %
Возврат частей контрактной территории (отказ от части участка недр) осуществляется путем переоформления геологического отвода с исключением возвращаемых частей контрактной территории (участка недр) из ранее оформленного геологического отвода и внесения соответствующих изменений в Контракт.
Указанный размер контрактной территории, подлежащий обязательному возврату, рассчитывается от первоначальной площади контрактной территории при заключении Контракта.
12. К моменту возврата участков недр в соответствии с пунктом 11 настоящего Контракта прекращение обязательств Недропользователя по ликвидации последствий разведки на них должно быть подтверждено их полным исполнением или отсутствием таких обязательств в порядке, предусмотренном Законодательством. Недропользователь осуществляет ликвидацию последствий операций по разведке и восстанавливает за свой счет земли на возвращаемых территориях и другие природные объекты, нарушенные вследствие проведения разведки, до состояния, пригодного для использования по прямому назначению.
4. Рабочая программа
13. Рабочая программа на разведку является приложением к настоящему Контракту и содержит обязательства Недропользователя, необходимые для достижения основных инвестиционных показателей, а также показателей по видам и объему работ с распределением по годам.
Рабочая программа составляется по форме, утвержденной в соответствии с Законодательством.
14. При изменении показателей проектного документа по разведке, которые затрагивают показатели рабочей программы, в рабочую программу должны быть внесены соответствующие изменения, если иное не предусмотрено Законодательством.
5. Право собственности на имущество и информацию
15. Имущество, приобретенное Недропользователем для выполнения операций по разведке в соответствии с настоящим Контрактом, является собственностью Недропользователя.

16. Келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінің аумағында) орналасқан жабдық пен өзге де мүлікке меншік құқығының ауысуына қарамастан, егер мұндай аумақта жер қойнауын пайдаланушыға келісімшарт бойынша айрықша құқық шеңберінде пайдалы қатты қазбаларды өндіру үшін жер қойнауын пайдалану құқығы берілмеген болса, жер қойнауын пайдаланушының келісімшарттық аумақтан (жер қойнауы учаскесінің аумағынан) осындай жабдықты және өзге де мүлікті бөлшектеу және жою міндеті өз есебінен сақталады.
Жабдықтар мен өзге де мүлікті тиесілігіне қарамастан, келісімшарттық аумақтан демонтаждау мен жоюды жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның өмірі, денсаулығы және қоршаған орта үшін қауіпсіз тәсілмен жүзеге асыруға тиіс.
17. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, келісімшарт бойынша барлау жүргізу нәтижесінде жер қойнауын пайдаланушы өз есебінен алған геологиялық ақпарат жер қойнауын пайдаланушының меншігінде болады.
Геологиялық ақпаратты сақтау тәртібі, оларға билік ету және орнын ауыстыру бойынша шектеулер заңнамамен белгіленеді.
6. Қазақстан Республикасы пайдалы қазбаларды сатып алуға және реквизициялауға құқылы.
18. Қазақстан Республикасы көлік шығыстары мен өткізуге арналған шығындарды шегере отырып, тиісті пайдалы қазбалармен мәмілелер жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушы қолданатын, мәміле жасалған күні қалыптасқан бағадан аспайтын бағалар бойынша жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қазбаларын сатып алуға басқа тұлғалар алдында басым құқығы бар.
19. Жер қойнауын пайдаланушы мәмілелер жасасу кезінде қолданатын пайдалы қазбалардың бағалары туралы ақпарат болмаған жағдайда, көлік шығыстары мен өткізуге арналған шығындарды шегере отырып, Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алу жөніндегі мәмілені жасау күніне әлемдік нарықта қалыптасқан бағадан аспайтын бағалар қолданылады.
Сатып алынатын пайдалы қазбалардың шекті көлемі тиісті жылы нақты өндірілген өнімнің жалпы көлемінің ___% - ынан аспауы тиіс.
20. Төтенше немесе әскери жағдайы енгізілген жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің жер қойнауын пайдаланушыға тиесілі пайдалы қазбалардың бір бөлігін немесе барлығын реквизициялауға құқығы бар. Реквизициялау төтенше немесе әскери жағдайының барлық қолданылу мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының мұқтажы үшін қажетті мөлшерде жүзеге асырылуы мүмкін.
7. Барлау жүргізу кезінде қызметкерлерді жалдау, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу
21. Пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушылар қазақстандық кадрларға артықшылық беруге міндетті. Шетелдік жұмыс күшін тарту Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту және халықтың көші-қоны туралы заңнамасына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыратын басшылардың, менеджерлердің және мамандардың саны әрбір тиісті санат бойынша басшылардың, менеджерлердің және мамандардың жалпы санының елу пайызынан аспауға тиіс.

16. Вне зависимости от перехода права собственности на оборудование и иное имущество, находящееся на контрактной территории (территории участка недр) за Недропользователем сохраняется обязанность демонтажа и удаления с контрактной территории (территории участка недр) такого оборудования и иного имущества за свой счет, если на такой территории Недропользователю не предоставлено право недропользования для добычи твердых полезных ископаемых в рамках исключительного права по Контракту.
Демонтаж и удаление оборудования и иного имущества с контрактной территории вне зависимости от принадлежности должны осуществляться Недропользователем способом, безопасным для жизни, здоровья человека и окружающей среды, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Геологическая информация, полученная Недропользователем в результате проведения разведки по Контракту за свой счет, находится в собственности Недропользователя, если иное не предусмотрено Законодательством.
Порядок хранения, ограничения по распоряжению и перемещению геологической информации устанавливаются Законодательством.
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
18. Республика Казахстан имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение полезных ископаемых Недропользователя по ценам, не превышающим цены, применяемые Недропользователем при совершении сделок с соответствующими полезными ископаемыми, сложившиеся на дату совершения сделки, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
19. В случае отсутствия информации о ценах полезных ископаемых, применяемых Недропользователем при совершении сделок, применяются цены, не превышающие сложившиеся на мировых рынках цены на дату совершения сделки по приобретению Республикой Казахстан полезных ископаемых, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
Предельный объем приобретаемых полезных ископаемых не может превышать __ % от общего объема продукции, фактически добытой в соответствующем году.
20. В случае введения чрезвычайного или военного положения Правительство Республики Казахстан имеет право реквизиции части или всех полезных ископаемых, принадлежащих Недропользователю. Реквизиция может осуществляться в размерах, необходимых для нужд Республики Казахстан, в течение всего срока действия чрезвычайного или военного положения в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при проведении разведки
21. При проведении операций по разведке Недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам. Привлечение иностранной рабочей силы осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом количество руководителей, менеджеров и специалистов, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения и миграции населения, должно быть не более пятидесяти процентов от общей численности руководителей, менеджеров и специалистов по каждой соответствующей категории.

Кадрлардағы елшілік құндылық үлесін есептеу "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 28-бабының 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.06.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Мердігерлік және қосалқы мердігерлік жұмыстарда жұмыс істейтін қызметкерлерді қоса алғанда, жұмыстарға тартылатын кадрлардың жалпы санынан пайыздық қатынаста қазақстандық кадрлардың саны басшы құрам бойынша 50% - дан кем емес, жоғары және орта кәсіптік білімі бар мамандар бойынша 50% - дан кем емес, білікті жұмысшылар бойынша 50% - дан кем емес құрауы тиіс, оның ішінде жылдар бойынша:
Жыл
Басшы құрам
ЖБ және ОКБ мамандары
Білікті жұмысшылар
1 жыл
50% - дан кем емес
50% - дан кем емес
2 жыл
50% - дан кем емес
50% - дан кем емес
...
50% - дан кем емес
50% - дан кем емес
(Келісімшарт ұзартылған жағдайда кейінгі жылдары)
50% - дан кем емес
50% - дан кем емес
Осы тармақтың талаптары осы Келісімшарттың 21-тармағына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылған шетелдік азаматтар болып табылатын басшыларға, менеджерлерге және мамандарға қолданылмайды.
23. Жер қойнауын пайдаланушы мердігерлік жұмыстарда істейтін персоналды қоса алғанда, тартылған шетелдік персоналға қатысты қазақстандық персонал үшін еңбекақы төлеудің тең жағдайларын қамтамасыз етуге міндетті.
24. Егер тікелей келіссөздер хаттамасында не аукцион өткізу туралы хабарламада өзгеше көзделмесе, жер қойнауын пайдаланушы барлау жүргізу кезеңінде Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыс бағдарламасында көзделген барлауға арналған шығыстардың кемінде ___ пайызы мөлшерінде даярлауды және қайта даярлауды жыл сайын қаржыландыруды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Жер қойнауын пайдаланушының Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлау мен қайта даярлауды қаржыландыру жөніндегі нақты шеккен шығыстары осы тармақта көрсетілген міндетті орындау болып табылады,оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органы ұсынған және құзыретті органмен келісілген тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жақсарту үшін қажетті тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесі бойынша сатып алуға жұмсалған нақты шығыстары осы тармақта көрсетілген, жөніндегі шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғаның жанындағы жеке оқу (оқыту) орталықтарында кадрларды кәсіптік даярлау мен қайта даярлауды қаржыландыру жөніндегі шығыстарды қамтиды.
Осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес жүзеге асырылған, белгіленген минимумнан асатын қаржыландыру көлемі келесі жылы жер қойнауын пайдаланушының тиісті міндеттемелерін орындау есебіне ескеріледі.

Расчет доли внутристрановой ценности в кадрах осуществляется в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.06.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Количество казахстанских кадров в процентном отношении от общего количества привлекаемых к работам кадрам, включая персонал, занятый на подрядных и субподрядных работах должно составить не менее 50 % по руководящему составу, не менее 50 % по специалистам с высшим и средним профессиональным образованием, не менее 50 % по квалифицированным рабочим, в том числе по годам:
Год
Руководящий состав
Специалисты с
ВО и СПО
Квалифицированные рабочие
1 год
не менее 50 %
не менее 50 %
2 год
не менее 50 %
не менее 50 %
...
не менее 50 %
не менее 50 %
(в последующие годы в случае продления Контракта)
не менее 50 %
не менее 50 %
Требования настоящего пункта не распространяются на руководителей, менеджеров и специалистов, являющихся иностранными гражданами, привлеченных в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с пунктом 21 настоящего Контракта.
23. Недропользователь обязан обеспечить равные условия оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу, включая персонал, занятый на подрядных работах.
24. Недропользователь обязуется осуществлять в период проведения разведки ежегодное финансирование подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан в размере не менее ____ процента от расходов на разведку, предусмотренных рабочей программой, если иное не предусмотрено в протоколе прямых переговоров либо в извещении о проведении аукциона.
Исполнением обязанности, указанной в настоящем пункте, являются фактически понесенные расходы Недропользователя по финансированию подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан, в том числе на приобретение по представленному соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и согласованному с Компетентным органом перечню товаров, работ и услуг, необходимых для улучшения материально-технической базы организаций образования, осуществляющих на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы подготовку кадров по специальностям, непосредственно связанным со сферой недропользования, а также расходы по финансированию профессиональной подготовки и переподготовки кадров в собственных учебных (обучающих) центрах при юридическом лице, являющемся недропользователем.
Объем финансирования, осуществленного в соответствии с абзацем первым настоящего пункта, превышающий установленный минимум, учитывается в счет исполнения соответствующих обязательств Недропользователя в следующем году.

25. Осы Келісімшарт бойынша барлау үшін жұмыстар мен қызметтерді сатып алу жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режимі шеңберінде пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде заңнамада көзделген тәртіппен жүзеге асырылады. Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде жер қойнауын пайдаланушы әуе, темір жол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, егер бұл жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) Қазақстан Республикасының резидент еместері көрсететін біртектес жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілерді тартуға міндеттенеді.
Бұл ретте барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде келісімшарт бойынша елшілік құндылық мөлшері жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге қатысты, оның ішінде жылдар бойынша кемінде 50% - ды құрауы тиіс:
Жыл
Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер
1 жыл
2 жыл
(келісімшарт ұзартылған жағдайда кейінгі жылдары)
Елшілік құндылық үлесін есептеу "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 28-бабының 2- тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.06.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қатысу және ғылыми зерттеулерді қаржыландыру
26. Келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жыл сайынғы аударымдар жүргізеді_____________ (тікелей келіссөздер хаттамасында көрсетілгеннен кем емес мөлшердегі соманы не аукцион өткізу туралы хабарламада көрсетілген мөлшерді көрсету) облыстың, республикалық органның, республикалық маңызы бар қаланың тиісті жергілікті атқарушы органының бюджетіне, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген Бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес 206114 "Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары" бюджеттік сыныптамасының кодына ауыстырылсын.
27. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 14.04.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Салық салу
28. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық міндеттемелерін есептеу оларды төлеу жөніндегі міндеттемелер туындаған кезде қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық міндеттемелерін орындау жер қойнауын пайдаланушыны салық міндеттемесі туындаған күні қолданыста болған Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес келісімшарт шеңберінен тыс Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыру бойынша салық міндеттемесін орындаудан босатпайды.

25. Приобретение работ и услуг для разведки по настоящему Контракту осуществляется в том же порядке, который предусмотрен Законодательством при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых в рамках лицензионного режима недропользования. При приобретении работ и услуг Недропользователь обязуется привлекать казахстанских производителей работ и услуг, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти работы (услуги) соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ (услуг), оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.
При этом размер внутристрановой ценности по Контракту при проведении операций по разведке должен составлять не менее 50% по отношению к работам и услугам, в том числе по годам:
Год
Работы и услуги
1 год
2 год
(в последующие годы в случае продления Контракта)
Расчет доли внутристрановой ценности осуществляется в соответствии с пунктом 2 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
Сноска. Пункт 25 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.06.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
26. В течение срока действия Контракта Недропользователь производит ежегодные отчисления на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры в размере _____________ (указать сумму в размере не менее указанного в протоколе прямых переговоров либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона) в бюджет соответствующего местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на код бюджетной классификации 206114 "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры", согласно Единой бюджетной классификации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
27. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.04.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Налогообложение
28. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, не освобождает Недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки Контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.

29. Қол қойылатын бонустың соңғы мөлшері __________________________________________________(сомасын көрсету).
30. Келісімшартты жасасу кезінде жер қойнауын пайдаланушы 20__ жылғы "__" ______ № _____ банктік тапсырмаға сәйкес қол қойылатын бонустың белгіленген сомасының елу пайызын төледі.
31. Қол қойылатын бонустың белгіленген сомасының қалған елу пайызын _____________ мөлшерінде (сомасын көрсету) жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде төлейді.
10. Табу
32. Кен орнының табылуын (минералдануын) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган растайды. Табуды бағалау жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін қажетті мерзім барлау жоспарында және келіссөздер нәтижелері бойынша келісімшарттың жұмыс бағдарламасында айқындалады.
33. Жер қойнауын пайдаланушы анықталған табуды бағалау үшін оның қолданылу мерзімін ұзарту мақсатында келісімшартқа өзгеріс енгізу кезінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес бағалау жұмыстарын көздейтін барлау жоспарын әзірлейді (немесе барлау жоспарына өзгерістер енгізеді). Табуды бағалау мақсатында жүргізілетін тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру оны негіздеу және құзыретті органмен келісілген жағдайда барлау жоспарына қосылуы тиіс.
34. Осы келісімшартта көзделген барлау пайдалы қатты қазбалар кен орнын бағалаған жер қойнауын пайдаланушы заңнамаға сәйкес басым тәртіппен пайдалы қатты қазбаларды өндіру үшін жер қойнауын пайдалану құқығын алуға айрықша құқығы бар.
11. Консервациялау, жою және жою қоры
35. Келісімшарттық аумақтың бір бөлігін (жер қойнауы учаскесінің бір бөлігін) консервациялау тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жөніндегі жұмыстар уақытша тоқтатылған кезде жүзеге асырылады және өндірістік құрылыстар мен өзге де объектілерді осы Келісімшарт бойынша өндіру жөніндегі операцияларды қайта жаңғырту кезінде оларды одан әрі пайдалануға жарамды күйге келтіру мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерін қысқарту және төтенше жағдайлардың алдын алу мақсатында жүргізілетін іс-шаралар кешенінен тұрады.
Жер қойнауын пайдалану салдарын жою жер қойнауын пайдаланушыға пайдалы қатты қазбаларды өндіру үшін жер қойнауын пайдалану құқығы берілетін аумақты қоспағанда, келісімшарттың қолданылуы тоқтатылған кезде барлау жүргізу барысында келісімшарттық аумақтың (жер қойнауы учаскесінің бөліктері) қайтарылатын бөліктері бойынша мерзімінен бұрын жүзеге асырылады.
36. Өндіру жөніндегі операцияларды консервациялау және оның салдарларын жою пайдалы қатты қазбаларға арналған жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар үшін заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт бойынша өз операцияларының салдарын жою үшін тарату қорын құрады.
Таратуға немесе консервациялауға байланысты жұмыстарды қаржыландыру тарату қорының қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Бұл ретте тарату қорының қаражатын пайдалануды жер қойнауын пайдаланушы құзыретті органның рұқсатымен жүзеге асырады.
Барлау кезеңінде тарату қорына аударымдарды жер қойнауын пайдаланушы жыл сайын тиісті жылға арналған жұмыс бағдарламасында көзделген барлауға арналған жыл сайынғы шығындардың кемінде бір пайызы мөлшерінде Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген екінші деңгейдегі банктегі арнайы депозиттік шотқа жүргізеді.
Келісімшарттық аумақтың бір бөлігін қайтару осы тармаққа сәйкес оның қаражатын пайдалану жағдайынан басқа тарату қорының тиісті азаюына әкеп соқпайды.
Жер қойнауын пайдаланушының бұрынғы есепті кезең үшін тарату қорына аудару жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайда барлау жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға құқығы жоқ. Осы талаптар келісімшарт қолданылуының бірінші жылы ішінде қолданылмайды.

29. Окончательный размер подписного бонуса ________ (указать сумму).
30. На момент заключения Контракта Недропользователь оплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса, согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года.
31. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса в размере ___ (указать сумму) ___ Недропользователь уплачивает в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
10. Обнаружение
32. Обнаружение месторождения (минерализации) подтверждается уполномоченным органом по изучению недр. Срок, необходимый для проведения работ по оценке обнаружения определяется в плане разведки и рабочей программе Контракта по результатам переговоров.
33. Недропользователь при внесении изменения в Контракт в целях продления срока его действия для оценки выявленного обнаружения разрабатывает план разведки (или вносит изменения в план разведки), предусматривающий оценочные работы в соответствии с действующим Законодательством. Опытно-промышленная добыча, проводимая в целях оценки обнаружения, в случае ее обоснования и согласования с Компетентным органом, должна быть включена в план разведки.
34. Недропользователь, оценивший месторождение твердых полезных ископаемых, разведка которых предусмотрена настоящим Контрактом, имеет исключительное право на получение в пределах контрактной территории права недропользования для добычи твердых полезных ископаемых в приоритетном порядке в соответствии с Законодательством.
11. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
35. Консервация части контрактной территории (части участка недр) осуществляется при временном прекращении работ по опытно-промышленной добыче и состоит из комплекса мероприятий, проводимых с целью обеспечения возможности приведения производственных сооружений и иных объектов в состояние, пригодное для их дальнейшей эксплуатации при возобновлении операций по добыче по настоящему Контракту, а также с целью сокращения вредного воздействия опасных производственных факторов и предупреждения чрезвычайных ситуаций.
Ликвидация последствий недропользования осуществляется по возвращаемым частям контрактной территории (частям участка недр) досрочно, в ходе проведения разведки и при прекращении действия Контракта, за исключением той территории, на которую Недропользователю предоставляется право недропользования для добычи твердых полезных ископаемых.
36. Консервация и ликвидация последствий операций по добыче осуществляется в порядке, установленном Законодательством для операций по недропользованию на твердые полезные ископаемые.
Недропользователь создает ликвидационный фонд для ликвидации последствий своих операций по Контракту.
Финансирование работ, связанных с ликвидацией или консервацией, может осуществляться за счет средств ликвидационного фонда. При этом использование средств ликвидационного фонда осуществляется Недропользователем с разрешения Компетентного органа.
Отчисления в ликвидационный фонд в период разведки производятся Недропользователем ежегодно в размере не менее одного процента от ежегодных затрат на разведку, предусмотренных рабочей программой на соответствующий год, на специальный депозитный счет в любом банке второго уровня на территории Республики Казахстан.
Возврат части контрактной территории не влечет соответствующее уменьшение ликвидационного фонда помимо случая использования его средств в соответствии с настоящим пунктом.
Недропользователь не вправе осуществлять операции по разведке в случае невыполнения обязательств по отчислению в ликвидационный фонд за предыдущий отчетный период. Данное условие не применяется в течение первого года действия Контракта.

37. Егер барлау салдарын жоюға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен асып кетсе, онда жер қойнауын пайдаланушы таратуды қосымша қаржыландыруды өз есебінен жүзеге асыруға міндетті.
38. Егер таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен аз болса, онда жер қойнауын пайдаланушы құзыретті органның келісімімен ақша қаражатының артығын өз қалауы бойынша пайдаланады.
39. Жер қойнауын пайдалану құқығы құзыретті органның келісімімен тарату қорына ауысқан жағдайда жаңа жер қойнауын пайдаланушыға берілуі (қайта ресімделуі) тиіс, ал мүмкін болмаған жағдайда құзыретті органның келісімімен тарату қоры жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан кезде жинақталуы тиіс сомадан кем емес мөлшерде жаңа жер қойнауын пайдаланушы қайта құрылуы мүмкін.
40. Құзыретті орган келісімшарттың қолданылуын біржақты тәртіппен тоқтатқан жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы барлау салдарын, оның ішінде тарату қорының қаражатынан таратуды жүзеге асыруға міндетті.
12. Есепке алу және есептілік
41. Жер қойнауын пайдаланушы барлауды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі жүргізілетін операциялардың есебін жүргізуге және заңнамада көзделген тәртіппен және мерзімде талап етілетін есептілікті беруге тиіс.
42. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды адамдарына қызметтік міндеттерін орындау кезінде қажетті құжаттарды, ақпаратты беруге және жұмыс орындарына кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етуге және олар анықтаған бұзушылықтарды уақтылы жоюға міндеттенеді.
43. Келісімшарттық аумақтағы қызметтің нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға геологиялық есептілікті ұсынуға міндетті.
13. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің жалпы шарттары
44. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшартқа және заңнамаға сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауға, оның ішінде өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау саласындағы санитарлық-эпидемиологиялық талаптар мен талаптарды сақтауға тиіс.
45. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушы, егер бұл қауіпсіздіктің ерекше жағдайларымен байланысты болмаса және мұндай қызмет жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге кедергі келтірмесе, басқа тұлғаларға келісімшарттық аумақ шегінде еркін жүріп-тұруға, ортақ пайдаланылатын объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға кедергі жасамауға міндеттенеді.

37. Если фактические затраты на ликвидацию последствий разведки превысят размер ликвидационного фонда, то Недропользователь обязан осуществлять дополнительное финансирование ликвидации за свой счет.
38. Если фактические затраты на ликвидацию окажутся меньше размера ликвидационного фонда, то излишки денежных средств с согласия Компетентного органа используются Недропользователем по своему усмотрению.
39. В случае перехода права недропользования права на ликвидационный фонд с согласия Компетентного органа должны быть переданы (переоформлены) новому недропользователю, а в случае невозможности – с согласия Компетентного органа ликвидационный фонд может быть вновь создан новым недропользователем в размере суммы не менее той, которая должна была накоплена к моменту перехода права недропользования.
40. В случае прекращения действия Контракта в одностороннем порядке Компетентным органом, Недропользователь обязан осуществить ликвидацию последствий разведки, в том числе из средств ликвидационного фонда.
12. Учет и отчетность
41. Недропользователь при проведении разведки должен вести учет проводимых операций по недропользованию и предоставлять требуемую отчетность в порядке и сроки, предусмотренные Законодательством.
42. Недропользователь обязуется предоставлять необходимые документы, информацию и обеспечивать беспрепятственный доступ к местам работ должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей и своевременно устранять выявленные ими нарушения.
43. По результатам деятельности на контрактной территории Недропользователь обязан представить в уполномоченный орган по изучению недр геологическую отчетность.
13. Общие условия проведения операций по недропользованию
44. Недропользователь должен проводить операции по недропользованию в соответствии с Контрактом и Законодательством, соблюдать требования, установленные законодательством Республики Казахстан к операциям по недропользованию, в том числе соблюдать санитарно-эпидемиологические требования и требования в области промышленной безопасности и охраны окружающей среды.
45. При проведении операций по недропользованию Недропользователь обязуется не препятствовать другим лицам свободно передвигаться в пределах контрактной территории, пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования, если это не связано с особыми условиями безопасности и такая деятельность не мешает проведению операций по недропользованию.

46. Барлауды жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы барлауды жүргізудің оң тәжірибесіне негізделген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын таңдауға тиіс.
47. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасында өндіруші салалар қызметінің ашықтығы бастамасын іске асыруға қатысты өзара түсіністік туралы меморандумның талаптарын және жер қойнауын пайдаланушының бақылаушы тұлғалары туралы ақпаратты ашуды және олардың құрамын өзгертуді, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланудың негізгі шарттары туралы ақпаратқа қол жеткізуді және оның орындалуын бақылауды көздейтін заңнама нормаларын сақтауға міндеттеме алады.
48. Жер қойнауын пайдаланушы жобалық құжаттарға және жұмыс бағдарламасына сәйкес келісімшарт бойынша өз қызметін қаржыландыру жөніндегі міндеттемені өзіне қабылдайды.
14. Келісімшарт талаптарын бұзуы үшін жер қойнауын пайдаланушының жауаптылығы
49. Жер қойнауын пайдаланушы өзі қабылдаған мынадай міндеттемелерді орындамағаны, тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбын төлеу түрінде жауапты болады:
1) жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегі) елшілік құндылық бойынша міндеттемелерді есепті кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасының отыз пайызы мөлшерінде орындамағаны үшін;
2) тиісті жылдың 1 қаңтарында қолданыста болған республикалық бюджет туралы заңнамаға сәйкес кадрлардағы елшілік құндылық бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (АЕК);
3) осы Келісімшарттың 7 және 8-тарауларында көрсетілген қаржылық міндеттемелерді орындамағаны үшін есепті кезеңде орындалмаған міндеттеме сомасының мөлшерінде.
Көрсетілген міндеттемелерді бұзғаны үшін тұрақсыздық айыбын төлеу тиісті күнтізбелік жылда орындалуы келісімшартта көзделген негізгі міндеттемені тоқтатады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.06.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Егер жер қойнауын пайдаланушының нарықта қолданылып жүрген бағалардың өзгеруі салдарынан, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының еркіне байланысты емес басқа да мән-жайлар бойынша нақты шығыстары келісімшарт жасасу, жұмыс бағдарламасын келісу кезінде ескерілгендерден аз болса, бірақ бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы міндеттемелерінің келісімшартта көзделген нақты көлемі толық көлемде орындалса, жер қойнауын пайдаланушының нақты шығыстарының мұндай азаюы келісімшарт талаптарын бұзу және келісімшарттың қолданылуын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтату үшін.

46. При осуществлении разведки Недропользователь должен выбирать наиболее эффективные методы и технологии проведения операций по недропользованию, основанные на положительной практике проведения разведки.
47. Недропользователь берет на себя обязательства соблюдать условия Меморандума о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан и нормы Законодательства, предусматривающие раскрытие информации о контролирующих лицах Недропользователя и изменении их состава, а также предоставлении доступа к информации об основных условиях недропользования по Контракту и его исполнении.
48. Недропользователь принимает на себя обязательство по финансированию своей деятельности по Контракту в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
14. Ответственность Недропользователя за нарушение условий Контракта
49. Недропользователь несет ответственность в виде уплаты неустойки за неисполнение, ненадлежащее исполнение принятых им следующих обязательств:
1) за невыполнение обязательств по внутристрановой ценности в работах (услугах) в размере тридцати процентов от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;
2) за невыполнение обязательств по внутристрановой ценности в кадрах в размере двух тысяч месячных расчетных показателей в соответствии с Законодательством о республиканском бюджете, действующего на 1 января соответствующего года (МРП);
3) за невыполнение финансовых обязательств, указанных в главах 7 и 8 настоящего Контракта в размере суммы неисполненного за отчетный период обязательства.
Уплата неустойки за нарушение указанных обязательств прекращает основное обязательство, исполнение которого предусмотрено Контрактом в соответствующем календарном году.
Сноска. Пункт 49 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.06.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Если фактические расходы Недропользователя вследствие изменения цен, действующих на рынке, а также по другим обстоятельствам, не зависящим от воли Недропользователя, оказались меньше тех, которые учитывались при заключении Контракта, согласовании рабочей программы, но при этом физический объем обязательств Недропользователя, предусмотренный Контрактом, исполнен в полном объеме, такое уменьшение фактических расходов Недропользователя не является нарушением условий Контракта и основанием для досрочного прекращения действия Контракта в одностороннем порядке.

51. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өткен конкурс нәтижелері бойынша барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу тәртібін бұза отырып сатып алынған жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі шығыстар құзыретті орган жер қойнауын пайдаланушының келісімшарттық міндеттемелерді орындауы ретінде ескеретін шығыстардан алып тасталады.
52. Осы тараудың 51-тармағының мақсаттары үшін жер қойнауын пайдаланушы сатып алуды осы Келісімшартта және заңнамада белгіленген елшілік құндылық үлесі келісімшарттың 7-тарауының 25-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін осындай жұмыстарды (қызметтерді) сатып алу тәртібіне қойылатын талаптарды бұза отырып жүзеге асырған жұмыстардың (қызметтердің) құны ескеріледі. Бұл ретте көрсетілген көлемнен нақты сатып алынған елшілік құндылық жұмыстарының (қызметтерінің) құны шегеріледі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.06.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Құқықтар мен міндеттердің ауысуы
53. Жер қойнауын пайдаланушы заңнамада белгіленген шарттарды сақтай отырып, келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын немесе жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті басқа тұлғаларға иеліктен шығаруға құқылы.
54. Жер қойнауын пайдалану құқығының ауысуы келісімшартқа тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу арқылы жүзеге асырылады және осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар тіркелген кезден бастап жасалған болып есептеледі.
16. Еңсерілмейтін күш
55. Тараптардың ешқайсысы келісімшарт бойынша қандай да бір міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер мұндай орындамау немесе тиісінше орындамау еңсерілмейтін күш мән-жайларынан туындаған болса, жауапты болмайды.
56. Еңсерілмейтін күш мән-жайларына, мысалы: әскери қақтығыстар, табиғи апаттар, дүлей зілзалалар (өрт және т.б.) сияқты, осы жағдайлар кезінде төтенше және еңсерілмейтін мән-жайлар жатады. Келтірілген тізбе толық болып табылмайды.
57. Еңсерілмес күш мән-жайлары туындаған жағдайда олардан зардап шеккен тарап еңсерілмес күш мән-жайларының басталу күні мен сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарламаны тапсыру не пошта арқылы жіберу арқылы бұл туралы екінші тарапты дереу хабардар етеді.
58. Еңсерілмейтін күш мән-жайларынан туындаған келісімшарт бойынша жұмыстарды толық немесе ішінара тоқтата тұру кезінде келісімшарттың қолданылу мерзімін тараптар еңсерілмейтін күш мән-жайларының қолданылу кезеңіне ұзартады.

51. Расходы по приобретению работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение порядка приобретения работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых Компетентным органом в качестве исполнения Недропользователем контрактных обязательств.
52. Для целей пункта 51 настоящей главы учитывается стоимость работ (услуг), приобретение которых осуществлено Недропользователем с нарушением установленных настоящим Контрактом и Законодательством требований к порядку закупа таких работ (услуг), в которых доля внутристрановой ценности не соответствует требованиям пункта 25 главы 7 Контракта. При этом из указанного объема вычитается стоимость фактически приобретенных работ (услуг) внутристрановой ценности.
Сноска. Пункт 52 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.06.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Переход прав и обязанностей
53. Недропользователь вправе отчуждать право недропользования по Контракту или долю в праве недропользования другим лицам с соблюдением условий, установленных Законодательством.
54. Переход права недропользования осуществляется внесением соответствующих изменений и (или) дополнений в Контракт и считается совершенным с момента регистрации таких изменений и (или) дополнений.
16. Непреодолимая сила
55. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по Контракту, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
56. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства, как например: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары и т. п.). Приведенный перечень не является исчерпывающим.
57. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
58. При полной или частичной приостановке работ по Контракту, вызванной обстоятельствами непреодолимой силы, срок действия Контракта продлевается сторонами на период действия обстоятельств непреодолимой силы.

17. Құпиялылық
59. Заңды негізде жалпыға қол жетімді болып табылмайтын және келісімшартты орындау процесінде тараптар алған немесе сатып алған ақпарат коммерциялық құпияны құрайды және егер заңнамада өзгеше көзделмесе, оның құпиялылығын қорғауға жатады. Тараптар құпия ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қажетті есептерді жасау үшін пайдалана алады.
60. Заңнамаға сәйкес жалпыға қолжетімді болып табылмайтын геологиялық ақпарат жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен 20__ жылғы "__" № __ құпиялылық туралы келісім жасасу жолымен беріледі.
Осы геологиялық ақпаратты пайдалану және беру тәртібі көрсетілген құпиялылық туралы келісімнің шарттарына сәйкес анықталады.
61. Тараптар коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты екінші тараптың келісімінсіз үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ, тек мына жағдайларды қоспағанда:
егер мұндай ақпарат сот талқылауын жүргізу барысында пайдаланылса;
ақпарат жер қойнауын пайдаланушыға қызмет көрсететін үшінші тұлғаларға берілген кезде, мұндай үшінші тұлға мұндай ақпаратты құпия ретінде қарауға және оны тараптар белгілеген мақсаттарда және тараптар белгілеген мерзімде ғана пайдалануға міндеттеме алған жағдайда;
ақпарат банкке немесе жер қойнауын пайдаланушы қаржы қаражатын алатын басқа қаржы ұйымына берілсе, мұндай банк немесе басқа қаржы ұйымы мұндай ақпаратты құпия ретінде қарауға және оны тек көрсетілген мақсаттарда пайдалануға міндеттеме алған жағдайда;
Қазақстан Республикасы бақылаушы органдарының лауазымды адамдарына қызметтік міндеттерін орындау кезінде ақпарат берілгенде;
егер мұндай ақпарат геологиялық болып табылса және Қазақстан Республикасының осыған уәкілеттік берілген мемлекеттік органы қорытылған геологиялық ақпаратты ашық қол жеткізуге ұсыну үшін басқа геологиялық ақпаратпен жүйелендіру және жүйелендіру мақсатында пайдаланса;
Қазақстан Республикасының заңнамасында талап етілетін өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
62. Елшілік құндылық бөлігінде келісімшарттық және лицензиялық міндеттемелерді орындауға қатысты, жер қойнауын пайдаланушының тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды жоспарлауы және жүргізуі туралы, қазақстандық мамандарды оқытуға арналған шығыстар туралы сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстардың көлемі туралы ақпарат өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы және оның инфрақұрылымын дамыту құпия болып танылмайды.

17. Конфиденциальность
59. Информация, не являющаяся общедоступной на законном основании и полученная сторонами в процессе выполнения Контракта, составляет коммерческую тайну и подлежит охране ее конфиденциальности, если иное не предусмотрено Законодательством. Стороны могут использовать конфиденциальную информацию для составления необходимых отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
60. Геологическая информация, не являющаяся общедоступной в соответствии с Законодательством, предоставляется Недропользователю в установленном порядке путем заключения соглашения о конфиденциальности № __ от "__" _______ 20__года.
Порядок использования и передачи данной геологической информации определяется в соответствии с условиями указанного соглашения о конфиденциальности.
61. Стороны не имеют права передавать информацию, составляющую коммерческую тайну, третьим лицам без согласия другой стороны, за исключением случаев:
если такая информация используется в ходе ведения судебного разбирательства;
когда информация предоставляется третьим лицам, оказывающим услуги Недропользователю, при условии, что такое третье лицо берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в установленных сторонами целях и на определенный сторонами срок;
когда информация предоставляется банку или другой финансовой организации, у которой Недропользователь получает финансовые средства, при условии, что такой банк или другая финансовая организация берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в указанных целях;
когда информация предоставляется должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей;
если такая информация является геологической и используется уполномоченным на то государственным органом Республики Казахстан в целях обобщения и систематизации с другой геологической информацией для предоставления обобщенной геологической информации в открытый доступ;
иных случаях, требуемых законодательством Республики Казахстан.
62. Содержание Контракта, информация, касающаяся исполнения контрактных и лицензионных обязательств в части внутристрановой ценности, о планировании и проведении Недропользователем закупок товаров, работ и услуг, о расходах на обучение казахстанских специалистов и об объемах расходов на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан, а также на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры конфиденциальными не признаются.

Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.06.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Қолданылатын құқық
63. Осы Келісімшартқа қолданылатын құқық Қазақстан Республикасының құқығы болып табылады.
64. Жер қойнауын пайдалану құқығын иеліктен шығару жөніндегі мәмілелерге Қазақстан Республикасының құқығы қолданылады.
19. Дауларды шешу тәртібі
65. Келісімшартты орындауға, өзгертуге немесе тоқтатуға байланысты даулар келіссөздер жолымен шешіледі.
66. Келісімшартты орындауға, өзгертуге немесе тоқтатуға байланысты даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге тиіс.
20. Жер қойнауын пайдаланушы құқықтарының кепілдіктері
67. Жер қойнауын пайдаланушыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның құқықтарын қорғауға кепілдік беріледі.
68. Келісімшарт талаптарын өзгертуге және толықтыруға тараптардың келісімі бойынша жол беріледі. Тараптардың бірінің талап етуі бойынша келісімшарттың талаптарын өзгертуге заңдарда және осы келісімшартта тікелей көзделген жағдайларда жол беріледі.
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
69. Егер тараптар заңнамаға сәйкес оны ұзарту туралы келісімге қол жеткізбесе немесе заңдарда өзгеше көзделмесе, келісімшарт оның қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін тоқтатылады.
70. Келісімшарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатуға тараптардың келісімі бойынша жол беріледі. Келісімшарттың 3-тарауына сәйкес барлық келісімшарт аумағы қайтарылған жағдайда да келісімшарт өзінің қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатады.
71. Құзыретті орган мынадай жағдайларда келісімшарттың қолданылуын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы:
1) жер қойнауын пайдаланушы құзыретті органның хабарламасында көрсетілген мерзімде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген міндеттемелерді екі реттен артық бұзуды жоймаған кезде;
2) келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығы (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілер, мұндай рұқсат заңнамаға сәйкес талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, құзыретті органның рұқсатынсыз ауысқан кезде;
3) заңнамада көзделген мәліметтерді беруден бас тартқан немесе дұрыс емес мәліметтерді ұсынған кезде;
4) келісімшартта белгіленген қаржылық міндеттемелерді қатарынан екі жыл ішінде кемінде отыз пайызға орындаған кезде.
Жер қойнауын пайдаланушы құзыретті органның хабарламасында белгіленген мерзімде толық жойған келісімшарт талаптарын бұзу келісімшарттың қолданылуын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.

Сноска. Пункт 62 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.06.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Применимое право
63. Применимым правом к настоящему Контракту является право Республики Казахстан.
64. К сделкам по отчуждению права недропользования, применяется право Республики Казахстан.
19. Порядок разрешения споров
65. Споры, связанные с исполнением, изменением или прекращением Контракта, решаются путем переговоров.
66. Споры, связанные с исполнением, изменением или прекращением Контракта, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Гарантии прав Недропользователя
67. Недропользователю гарантируется защита его прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
68. Изменение и дополнение условий Контракта допускается по соглашению сторон. Изменение условий Контракта по требованию одной из сторон допускается в случаях, прямо предусмотренных Законодательством и настоящим Контрактом.
21. Условия прекращения действия Контракта
69. Контракт прекращается по истечении срока его действия, если сторонами не достигнуто соглашение о его продлении согласно Законодательству или иное не предусмотрено Законодательством.
70. Досрочное прекращение действия Контракта допускается по соглашению сторон. Контракт также досрочно прекращает свое действие в случае возврата всей контрактной территории в соответствии с главой 3 Контракта.
71. Компетентный орган вправе в одностороннем порядке досрочно прекратить действие Контракта в следующих случаях:
1) при неустранении Недропользователем в указанный в уведомлении Компетентного органа срок более двух нарушений обязательств, установленных Контрактом на недропользование;
2) при переходе права недропользования по Контракту (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования, без разрешения Компетентного органа, за исключением случаев, когда такое разрешение не требуется в соответствии с Законодательством;
3) при отказе в представлении либо представлении недостоверных сведений, предусмотренных в Законодательстве;
4) при выполнении менее чем на тридцать процентов в течение двух лет подряд финансовых обязательств, установленных Контрактом.
Нарушение условий Контракта, полностью устраненное Недропользователем в срок, установленный в уведомлении Компетентного органа, не является основанием для досрочного прекращения действия Контракта в одностороннем порядке.

72. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құзыретті орган, егер жер қойнауы учаскелеріне (кен орындарына) қатысты барлау жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушының іс-әрекеті ұлттық қауіпсіздікке қатер төндіретін Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін өзгертуге әкеп соққан жағдайда, келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен тоқтатуға құқылы.
Көрсетілген негіз бойынша келісімшарттың қолданылуы біржақты тоқтатылған жағдайда құзыретті орган бұл туралы жер қойнауын пайдаланушыны кемінде екі ай бұрын ескертуге тиіс.
22. Келісімшарт тілі
73. Келісімшарт қазақ және орыс тілдерінде тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан қазақ және орыс тілдерінде жасалды, барлық даналары бірдей.
Тараптардың келісімі бойынша келісімшарттың мәтіні де өзге тілге аударылуы мүмкін.
74. Келісімшарттың мазмұнын анықтау және түсіндіру кезінде келіспеушіліктер немесе даулар туындаған жағдайда,_______________ (қазақ немесе орыс тілін көрсету) басым күші бар.
75. Тараптар қазақ және (немесе) орыс тілдері қарым-қатынас тілі ретінде пайдаланылатынына уағдаласады.
76. Келісімшарт күшіне енген күннен бастап барлау жүргізуге қатысты техникалық құжаттама мен ақпарат ______________________ (пайдалы қазбаның түрін көрсету) қазақ және (немесе) орыс тілінде жасалады.
23. Қосымша ережелер
77. Осы Келісімшартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар, егер заңнамада өзгеше көзделмесе, осы келісімшарт бойынша тараптардың әрқайсысына оларды алу фактісі бойынша ғана берілген және тиісті түрде жеткізілген болып есептеледі.
78. Осы келісімшарт бойынша пошта мекен-жайы өзгерген кезде тараптардың әрқайсысы екінші тарапқа күнтізбелік жеті күн ішінде жазбаша хабарлама беруге міндетті.
79. Келісімшартқа барлық қосымшалар оның ажырамас бөлігі ретінде қаралады. Келісімшарттың мазмұнын анықтау және түсіндіру кезінде келіспеушіліктер немесе даулар туындаған жағдайда,_________ (қазақ немесе орыс тілін көрсету) басым күші бар.
80. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың жазбаша келісімімен – толықтырумен ресімделеді. Мұндай келісім келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар құзыретті органда міндетті түрде тіркелуге жатады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар олар тіркелген сәттен бастап күшіне енген болып танылады.
81. Осы Келісімшартта пайдаланылатын анықтамалар мен терминдер келісімшартта және заңнамада олар үшін айқындалған мағыналарға ие.
82. Осы Келісімшарт 20 _______ жылғы ___________(күні) ____________(айы)__________(Қазақстан Республикасы) қаласында, тараптардың уәкілетті өкілдерімен жасалды.

72. По решению Правительства Республики Казахстан Компетентный орган вправе в одностороннем порядке прекратить действие Контракта в случае, если действия Недропользователя при проведении разведки в отношении участков недр (месторождений), приводят к изменению экономических интересов Республики Казахстан, создающему угрозу национальной безопасности.
В случае одностороннего прекращения действия Контракта по указанному основанию Компетентный орган должен предупредить об этом Недропользователя не позднее, чем за два месяца.
22. Язык Контракта
73. Контракт составлен на казахском и русском языках по одному экземпляру на казахском и русском языках для каждой из сторон, все экземпляры идентичны.
По соглашению сторон текст Контракта может быть также переведен на иной язык.
74. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания и толковании Контракта вариант текста на _______________ (указать казахский или русский язык) имеет преимущественную силу.
75. Стороны договариваются, что казахский и (или) русский языки будут использоваться как языки общения.
76. С даты вступления Контракта в силу техническая документация и информация относительно проведения разведки ______________________ (указать вид твердого полезного ископаемого) составляется на казахском и (или) русском языке.
23. Дополнительные положения
77. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией данного Контракта, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из сторон по настоящему Контракту только по факту их получения, если иное не предусмотрено Законодательством.
78. При изменении почтового адреса по настоящему Контракту каждая из сторон обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение семи календарных дней.
79. Все приложения к Контракту рассматриваются как его неотъемлемые части. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания и толковании Контракта вариант текста на _________ (указать казахский или русский язык) имеет преимущественную силу.
80. Изменения и дополнения в Контракт оформляются письменным соглашением сторон – дополнением. Такое соглашение является неотъемлемой частью Контракта. Изменения и дополнения к Контракту подлежат обязательной регистрации в Компетентном органе. Изменения и дополнения к Контракту признаются вступившими в силу с момента их регистрации.
81. Определения и термины, используемые в настоящем Контракте, имеют значения, определенные для них в Контракте и Законодательстве.
82. Настоящий Контракт заключен ________ (дня), _______ (месяца) 20 ___ года в г. _______ (Республика Казахстан), уполномоченными представителями Сторон.

83. Тараптардың заңды мекенжайлары мен қолдары:
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 195 бұйрығына
2-қосымша
Пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған модельдік келісімшарт
Мазмұны
Кіріспе
1. Келісімшарттың Мақсаты
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Келісімшарттық аумақ
4. Жұмыс бағдарламасы
5. Мүлік пен ақпаратқа меншік құқығы
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алу және реквизициялау құқығы
7. Өндіру жүргізу кезінде персоналды жалдау, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу
8. Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға қатысу
9. Салық салу
10. Консервациялау, жою және жою қоры
11. Есепке алу және есептілік
12. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің жалпы шарттары
13. Ілеспе міндеттемелер
14.Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны үшін жауаптылығы
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
16. Еңсерілмейтін күш
17. Құпиялылық
18. Қолданылатын құқық
19. Дауларды шешу тәртібі
20. Жер қойнауын пайдаланушы құқықтарының кепілдіктері
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
22. Келісімшарт тілі
23. Қосымша ережелер
Өндіруге арналған келісімшартқа қосымшалар:
1 – қосымша - өндіруге арналған келісімшартқа жұмыс бағдарламасы
2 – қосымша - тау-кендiк бөлу
Өндіруге арналған осы келісімшарт_______________________________________ (пайдалы қатты қазбаның түрін көрсету)
(бұдан әрі - Келісімшарт) 20__ жылғы_________№________ хаттамаға сәйкес осы келісімшартты жасасу үшін негіз болып табылатын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі – Құзыретті орган) атынан әрекет ететін Қазақстан Республикасы және
_____________________________________________________________________
(Азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды
тұлғаның фирмалық атауы)
(бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) арасында ______ жылғы "_______" жасалды.
Кіріспе
Назарға ала отырып:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы және оларда пайдалы қазбалары бары мемлекеттік меншігінде құзыретті орган атынан Қазақстан Республикасы қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету шарты кезінде өндіруді жүзеге асыруға тілек білдіреді
___________________________________________,
(пайдалы қатты қазбаның түрін көрсету)
2) Жер қойнауын пайдаланушы осы Келісімшартқа сәйкес өндіруді қаржылық және техникалық мүмкіндіктері бар тиімді және қауіпсіз жүргізуге ниеті;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі құзыретті органға келісімшартты жасасу және орындау құқығын берді;

83. Юридические адреса и подписи Сторон:
Приложение 2
к приказу Министра
индустрии и
инфраструктурного
развития
Республики Казахстан
от 10 апреля 2020 года № 195
Модельный контракт на добычу твердых полезных ископаемых
Содержание
Преамбула
1. Цель Контракта
2. Срок действия Контракта
3. Контрактная территория
4. Рабочая программа
5. Право собственности на имущество и информацию
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при осуществлении добычи
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
9. Налогообложение
10. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
11. Учет и отчетность
12. Общие условия проведения операций по недропользованию
13. Сопутствующие обязательства
14. Ответственность Недропользователя за нарушение условий Контракта
15. Переход прав и обязанностей
16. Непреодолимая сила
17. Конфиденциальность
18. Применимое право
19. Порядок разрешения споров
20. Гарантии прав Недропользователя
21. Условия прекращения действия Контракта
22. Язык Контракта
23. Дополнительные положения
Приложения к Контракту на добычу:
Приложение 1 - Рабочая программа к Контракту на добычу
Приложение 2 - Горный отвод
Настоящий контракт на добычу_______________________________________
(указать вид твердого полезного ископаемого)
(далее - Контракт) заключен "_______" ______________ года между Республикой Казахстан, от имени которой действует Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
(далее – Компетентный орган) и ______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) гражданина или
фирменное наименование юридического лица)
(далее – Недропользователь), в соответствии с Протоколом №_________
от ________20__ года___________, являющимся основанием для заключения
настоящего Контракта.
Преамбула
Принимая во внимание, что:
1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра и находящиеся в них полезные ископаемые являются государственной собственностью, Республика Казахстан в лице Компетентного органа выражает желание при условии обеспечения безопасного использования недр осуществлять добычу
_______________________________________________,
(указать вид полезного ископаемого)
2) Недропользователь имеет желание, финансовые и технические возможности эффективно и безопасно проводить добычу в соответствии с настоящим Контрактом;
3) Правительство Республики Казахстан наделило Компетентный орган правом на заключение и исполнение Контракта;

4) Құзыретті орган және жер қойнауын пайдаланушы, келісімшарт өндіру кезінде олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейтін болады
_____________________________________________________________________
(пайдалы қатты қазбаның түрін көрсету)
Құзыретті орган және жер қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы келісті:
1. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарттың мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінде) барлау жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарын айқындау болып табылады ________(пайдалы қатты қазбаның түрін көрсету).
2. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес (бұдан әрі – Заңнама) және жер қойнауын пайдаланушы геологиялық бөлулермен белгіленген, келісімшарттық аумақтар (жер қойнауы учаскесінде) шегінде барлау жүргізуге және келісімшарт талаптарына құқылы, оның ішінде:
егер заңнамада өзгеше көзделмесе, өндірілген кең таралған пайдалы қазбаларды қоса алғанда, келісімшарт бойынша қызмет нәтижелерін өз қалауы бойынша пайдалануға және пайдалануға;
келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінің аумағында), ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті күрделі емес өндірістік құрылыстарды, әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінің аумағында), одан тыс жерлерде де ортақ пайдаланылатын объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
заңнамада белгіленген шарттарды сақтай отырып, басқа тұлғалардың пайдасына келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына немесе жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестерге билік ету;
Келісімшарт пен заңнамада белгіленген жағдайларда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға құқылы.
3. Осы Келісімшартта жер қойнауын пайдаланушыға өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуге жер қойнауын пайдалану __________________________ (пайдалы қатты қазбалар түрін көрсету), сондай-ақ тау-кен массасындағы, жоғарыда көрсетілген пайдалы қатты қазбаны (-ларды) өндіру кезінде ілеспе пайдалы қатты қазбалар құқығы беріледі (компоненттер).
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
4. Келісімшарт ______________ жылға жасалған:
5. Келісімшарт құзыретті органда мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық міндеттемелерді жоймаған бұзушылықтары болмаған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы заңнамада көзделген тәртіппен келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзартуға құқылы.
Заңнамаға сәйкес пайдалы қатты қазбаның ірі кен орны бар жер қойнауы учаскесі бойынша келісімшарттың қолданылу мерзімі он жылдан астам мерзімге ұзартылған жағдайда құзыретті орган жер қойнауын пайдаланушының мынадай міндеттемелерінің бірін келісімшарт талаптарына енгізуді талап етуге құқылы:

4) Компетентный орган и Недропользователь договорились о том, что Контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при добыче
__________________________________________________________________
(указать вид твердого полезного ископаемого)
Компетентный орган и Недропользователь договариваются о нижеследующем:
1. Цель Контракта
1. Целью Контракта является определение условий предоставления права недропользования для проведения операций по добыче __________ (указать вид твердого полезного ископаемого) на контрактной территории (участке недр) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании (далее – Законодательство) и условиями Контракта Недропользователь вправе проводить добычу в пределах контрактной территории (участка недр), определенной горным отводом, в том числе:
распоряжаться и использовать по своему усмотрению результаты деятельности по Контракту, включая извлеченное твердое полезное ископаемое, если иное не предусмотрено Законодательством;
возводить на контрактной территории (территории участка недр), а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных Недропользователю в установленном порядке, объекты производственной и социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории (территории участка недр), так и вне ее пределов;
распоряжаться правом недропользования по Контракту или долей в праве недропользования в пользу других лиц с соблюдением условий, установленных Законодательством;
прекратить операции по недропользованию на условиях, определенных Законодательством и Контрактом.
3. Настоящим Контрактом Недропользователю предоставляется право недропользования на проведение операций по добыче __________________________(указать вид твердого полезного ископаемого), а также сопутствующих твердых полезных ископаемых (компонентов) содержащихся в горной массе, при добыче вышеуказанного (-ых) твердого полезного (-ых) ископаемого (-ых).
2. Срок действия Контракта
4. Контракт заключен на ______ лет.
5. Контракт вступает в силу со дня его государственной регистрации в Компетентном органе.
При условии отсутствия не устранҰнных нарушений Недропользователем контрактных обязательств, Недропользователь имеет право на продление срока действия Контракта в порядке, предусмотренном Законодательством.
В случае продления срока действия Контракта, на участке недр, содержащем крупное в соответствии с Законодательством месторождение твердого полезного ископаемого на срок свыше десяти лет, Компетентный орган вправе потребовать включение в условия Контракта одно из следующих обязательств Недропользователя:

1) оның немесе оның еншілес ұйымының немесе бірлескен кәсіпорынның Қазақстан Республикасының аумағында қайта өңдеу өндірістерін құруы бойынша;
2) Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдаланушының жұмыс істеп тұрған өндіруші өндірістерін жаңғырту не реконструкциялау бойынша;
3) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істеп тұрған қайта өңдеу өндірістерін жаңғырту не реконструкциялау бойынша;
4) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан қайта өңдеу кәсіпорындарына (өндірістеріне) өңдеу үшін өндірілетін пайдалы қазбаны жеткізу бойынша;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес инвестициялық жобаны немесе келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыру (оның еншілес ұйымы немесе бірлескен кәсіпорын) өңірін әлеуметтік-экономикалық дамытуға бағытталған жобаны іске асыруды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.
6. Келісімшарттың қолданылу мерзімін өзгерту үшін оған тиісті өзгерістер енгізіледі.
Ұзарту мерзімі, егер тараптар немесе заңнамада өзгеше белгіленбесе, келісімшартқа тиісті толықтыру мемлекеттік тіркелген күннен бастап есептеледі.
3. Келісімшарттық аумақ
7. Жер қойнауын пайдаланушы өндіруді келісімшартқа қосымша болып табылатын тау- кен бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ (жер қойнауы учаскесі) шегінде орындайды.
8. Егер өндіру жүргізу кезінде табылған минералданудың (табудың) немесе кен орнының (құрлықта немесе теңізде орналасуына қарамастан) географиялық шекаралары тау-кен бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақтың (жер қойнауы учаскесінің) шегінен шығып жатқандығы анықталса, онда оны кеңейту туралы мәселені құзыретті орган заңнамаға сәйкес келісімшартқа өзгерістер енгізу жолымен шешуі тиіс. Егер кеңейту аумағы жер қойнауын пайдаланудан бос болса, келісімшарттық аумақты кеңейту мүмкін
9. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақты (жер қойнауы учаскесін) келісімшартта көзделген мақсаттарда ғана пайдалануға міндеттенеді.
10. Жер қойнауы учаскесін толық немесе бір бөлігінде қайтарған кезде жер қойнауын пайдаланушының оларда өндіру салдарын жою жөніндегі міндеттемелерін тоқтату олардың толық орындалуымен немесе заңдарда көзделген тәртіппен осындай міндеттемелердің жоқтығымен расталуға тиіс. Жер қойнауын пайдаланушы өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жоюды жүзеге асырады және қайтарылатын аумақтардағы жерді және өндіруді жүргізу салдарынан бұзылған басқа да табиғи объектілерді тікелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамды күйге дейін өз есебінен қалпына келтіреді.
11. Қорлар өскен және оларды заңнамада көзделген тәртіппен растаған жағдайда келісімшартқа тараптардың жазбаша келісімімен тиісті өзгерістер енгізілуі тиіс.

1) по созданию им или его дочерней организацией, или совместным предприятием перерабатывающих производств на территории Республики Казахстан;
2) по модернизации либо реконструкции действующих добывающих производств Недропользователя на территории Республики Казахстан;
3) по модернизации либо реконструкции действующих перерабатывающих производств на территории Республики Казахстан;
4) по поставкам добываемого полезного ископаемого для переработки на перерабатывающие предприятия (производства), расположенные на территории Республики Казахстан;
5) по обеспечению реализации (им или его дочерней организацией, или совместным предприятием) инвестиционного проекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан или проекта, направленного на социально-экономическое развитие региона осуществления деятельности по Контракту.
6. Для изменения срока действия Контракта в него вносятся соответствующие изменения.
Срок продления исчисляется с даты государственной регистрации соответствующего дополнения к Контракту, если сторонами или Законодательством не определено иное.
3. Контрактная территория
7. Недропользователь выполняет добычу в пределах контрактной территории (участка недр), указанной в горном отводе, являющимся приложением к Контракту.
8. Если при проведении добычи будет установлено, что географические границы обнаруженной минерализации (обнаружения) или месторождения (независимо от расположения на суше или на море) выходят за пределы контрактной территории (участка недр), указанной в горном отводе, то вопрос о ее расширении должен решаться Компетентным органом путем внесения изменения в Контракт в соответствии с Законодательством. Расширение контрактной территории допускается, если территория, на которую производится расширение контрактной территории, свободна от недропользования.
9. Недропользователь обязуется использовать контрактную территорию (участок недр) только в целях, предусмотренных Контрактом.
10. К моменту возврата участка недр полностью или в части прекращение обязательств Недропользователя по ликвидации последствий добычи на них должно быть подтверждено их полным исполнением или отсутствием таких обязательств в порядке, предусмотренном Законодательством. Недропользователь осуществляет ликвидацию последствий операций по добыче и восстанавливает за свой счет земли на возвращаемых территориях и другие природные объекты, нарушенные вследствие проведения добычи, до состояния, пригодного для использования по прямому назначению.
11. В случае прироста запасов и их подтверждения в порядке, предусмотренном Законодательством, в Контракт письменным соглашением сторон должны быть внесены соответствующие изменения.

4. Жұмыс бағдарламасы
12. Өндіруге арналған жұмыс бағдарламасы осы келісімшартқа қосымша болып табылады және жер қойнауын пайдаланушының негізгі инвестициялық көрсеткіштерге, сондай-ақ жылдар бойынша бөле отырып, жұмыс түрлері мен көлемі бойынша көрсеткіштерге қол жеткізу үшін қажетті міндеттемелерін қамтиды.
Жұмыс бағдарламасы заңнамаға сәйкес бекітілген нысан бойынша жасалады.
13. Жұмыс бағдарламасының көрсеткіштерін қозғайтын барлау жөніндегі жобалау құжатының көрсеткіштері өзгерген кезде, егер заңнамада өзгеше көзделмесе, жұмыс бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізілуге тиіс.
5. Мүлік пен ақпаратқа меншік құқығы
14. Жер қойнауын пайдаланушы осы Келісімшартқа сәйкес өндіру жөніндегі операцияларды орындау үшін сатып алған мүлік жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылады.
15. Келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінің аумағында) орналасқан жабдық пен өзге де мүлікке меншік құқығының ауысуына қарамастан, жер қойнауын пайдаланушының келісімшарттық аумақтан (жер қойнауы учаскесінің аумағынан) мұндай жабдықты және өзге де мүлікті өз есебінен бөлшектеу және жою міндеті келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде сақталады.
Жабдықтар мен өзге де мүлікті тиесілігіне қарамастан, келісімшарттық аумақтан демонтаждау мен жоюды жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның өмірі, денсаулығы және қоршаған орта үшін қауіпсіз тәсілмен жүзеге асыруға тиіс.
16. Жер қойнауын пайдаланушы өз есебінен алған геологиялық ақпарат, егер заңдарда өзгеше көзделмесе, жер қойнауын пайдаланушының меншігінде болады.
Геологиялық ақпаратты сақтау тәртібі, оларға билік ету және орнын ауыстыру бойынша шектеулер заңнамамен белгіленеді.
6. Қазақстан Республикасы пайдалы қазбаларды сатып алуға және реквизициялауға құқылы.
17. Қазақстан Республикасы көлік шығыстары мен өткізуге арналған шығындарды шегере отырып, тиісті пайдалы қазбалармен мәмілелер жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушы қолданатын, мәміле жасалған күні қалыптасқан бағадан аспайтын бағалар бойынша жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қазбаларын сатып алуға басқа тұлғалар алдында басым құқығы бар.
18. Жер қойнауын пайдаланушы мәмілелер жасасу кезінде қолданатын пайдалы қазбалардың бағалары туралы ақпарат болмаған жағдайда, көлік шығыстары мен өткізуге арналған шығындарды шегере отырып, Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алу жөніндегі мәмілені жасау күніне әлемдік нарықта қалыптасқан бағадан аспайтын бағалар қолданылады.
Сатып алынатын пайдалы қазбалардың шекті көлемі тиісті жылы нақты өндірілген өнімнің жалпы көлемінің _____ % - ынан аспауы тиіс.

4. Рабочая программа
12. Рабочая программа на добычу является приложением к настоящему Контракту и содержит обязательства Недропользователя, необходимые для достижения основных инвестиционных показателей, а также показателей по видам и объему работ с распределением по годам.
Рабочая программа составляется по форме, утвержденной в соответствии с Законодательством.
13. При изменении показателей проектного документа по добыче, которые затрагивают показатели рабочей программы, в рабочую программу должны быть внесены соответствующие изменения, если иное не предусмотрено Законодательством.
5. Право собственности на имущество и информацию
14. Имущество, приобретенное Недропользователем для выполнения операций по добыче в соответствии с настоящим Контрактом, является собственностью Недропользователя.
15. Вне зависимости от перехода права собственности на оборудование и иное имущество, находящееся на контрактной территории (территории участка недр), за Недропользователем сохраняется обязанность демонтажа и удаления с контрактной территории (территории участка недр) такого оборудования и иного имущества за свой счет в течение срока действия Контракта.
Демонтаж и удаление оборудования и иного имущества с контрактной территории вне зависимости от принадлежности должны осуществляться Недропользователем способом, безопасным для жизни, здоровья человека и окружающей среды, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Геологическая информация, полученная Недропользователем за свой счет, находится в собственности Недропользователя, если иное не предусмотрено Законодательством.
Порядок хранения, ограничения по распоряжению и перемещению геологической информации устанавливаются Законодательством.
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
17. Республика Казахстан имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение полезных ископаемых Недропользователя по ценам, не превышающим цены, применяемые Недропользователем при совершении сделок с соответствующими полезными ископаемыми, сложившиеся на дату совершения сделки, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
18. В случае отсутствия информации о ценах полезных ископаемых, применяемых Недропользователем при совершении сделок, применяются цены, не превышающие сложившиеся на мировых рынках цены на дату совершения сделки по приобретению Республикой Казахстан полезных ископаемых, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
Предельный объем приобретаемых полезных ископаемых не может превышать ____ % от общего объема продукции, фактически добытой в соответствующем году.

23. Егер тікелей келіссөздер хаттамасында не аукцион өткізу туралы хабарламада өзгеше көзделмесе, жер қойнауын пайдаланушы барлау жүргізу кезеңінде Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыс бағдарламасында көзделген барлауға арналған шығыстардың кемінде ___ пайызы мөлшерінде даярлауды және қайта даярлауды жыл сайын қаржыландыруды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Жер қойнауын пайдаланушының Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру бойынша, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ұсынған және құзыретті органмен келісілген тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жақсарту үшін қажетті тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесі бойынша сатып алуға жұмсалған нақты шығыстары осы тармақшада көрсетілген міндеттерді орындау, тікелей байланысты мамандықтар бойынша кадрлар даярлауды қаржыландыру жөніндегі шығыстар, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғаның жанындағы жеке оқу (оқыту) орталықтарында кадрларды кәсіптік даярлау мен қайта даярлауды қаржыландыру жөніндегі шығыстар.
Осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес жүзеге асырылған, белгіленген минимумнан асатын қаржыландыру көлемі келесі жылы жер қойнауын пайдаланушының тиісті міндеттемелерін орындау есебіне ескеріледі.
24. Осы Келісімшарт бойынша өндіру үшін жұмыстар мен қызметтерді сатып алу заңнамада көзделген тәртіппен жүзеге асырылады. Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде жер қойнауын пайдаланушы әуе, темір жол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, егер бұл жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) Қазақстан Республикасының резидент еместері көрсететін біртектес жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілерді тартуға міндеттенеді.
Бұл ретте барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде Келісімшарт бойынша елшілік құндылық мөлшері жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге қатысты, оның ішінде жылдар бойынша кемінде 50% - ды құрауы тиіс:
Жыл
Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер
1 жыл
2 жыл
(келісімшарт ұзартылған жағдайда кейінгі жылдары)
Елшілік құндылық үлесін есептеу "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 28-бабының 2- тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.06.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23. Недропользователь обязуется осуществлять в период проведения разведки ежегодное финансирование подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан в размере не менее ____ процента от расходов на добычу, предусмотренных рабочей программой, если иное не предусмотрено в протоколе прямых переговоров либо в извещении о проведении аукциона.
Исполнением обязанности, указанной в настоящем пункте, являются фактически понесенные расходы Недропользователя по финансированию подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан, в том числе на приобретение по представленному соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и согласованному с Компетентным органом перечню товаров, работ и услуг, необходимых для улучшения материально-технической базы организаций образования, осуществляющих на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы подготовку кадров по специальностям, непосредственно связанным со сферой недропользования, а также расходы по финансированию профессиональной подготовки и переподготовки кадров в собственных учебных (обучающих) центрах при юридическом лице, являющемся недропользователем.
Объем финансирования, осуществленного в соответствии с абзацем первым настоящего пункта, превышающий установленный минимум, учитывается в счет исполнения соответствующих обязательств Недропользователя в следующем году.
24. Приобретение работ и услуг для добычи по настоящему Контракту осуществляется в порядке, предусмотренном Законодательством. При приобретении работ и услуг Недропользователь обязуется привлекать казахстанских производителей работ и услуг, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти работы (услуги) соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ (услуг), оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.
При этом размер внутристрановой ценности по Контракту при проведении операций по добыче должен составлять не менее 50 % по отношению к работам (услугам), в том числе по годам:
Год
Работы и услуги
1 год
2 год
(в последующие годы в случае продления Контракта)
Расчет доли внутристрановой ценности осуществляется в соответствии с пунктом 2 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
Сноска. Пункт 24 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.06.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға қатысу
25. Келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жыл сайынғы аударымдар жүргізеді_____________ (тікелей келіссөздер хаттамасында көрсетілгеннен кем емес мөлшердегі соманы не аукцион өткізу туралы хабарламада көрсетілген мөлшерді көрсету) облыстың, республикалық органның, республикалық маңызы бар қаланың тиісті жергілікті атқарушы органының бюджетіне, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген Бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес 206114 "Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары" бюджеттік сыныптамасының кодына ауыстырылсын.
26. Жер қойнауын пайдаланушы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілер көрсететін ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды және (немесе) "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері қатысушыларының жобаларын қаржыландыруды өткен жылдың қорытындылары бойынша келісімшарттық қызмет бойынша жылдық жиынтық табыстың кемінде бір пайызы мөлшерінде жыл сайын жүзеге асыруға міндеттенеді.
Келісімшарт шеңберіндегі, сондай-ақ өндірістік қызмет (технологиялық цикл) шеңберінде қосылған құны жоғары өнімді (қайта бөлімдерді) алуға, экология, еңбекті қорғау, саласындағы зерттеулерге, жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді, энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге бағытталған Келісімшартпен байланысты емес қызметке қызметке байланысты көрсетілген жұмыстарға жер қойнауын пайдаланушының нақты шеккен шығыстары және Қазақстан Республикасының ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы заңнамалық актісіне сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері жүзеге асыратын ғылыми зерттеулерді, сондай-ақ "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өнеркәсіптік-инновациялық инфрақұрылым элементтерін қаржыландыруға арналған шығыстар ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттеменің орындалуы болып табылады. "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес кластерлік қорға ақша жіберу де "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері қатысушыларының жобаларын қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді орындау деп танылады.
Осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес жүзеге асырылған, белгіленген минимумнан асатын қаржыландыру көлемі келесі жылы жер қойнауын пайдаланушының тиісті міндеттемелерін орындау есебіне ескеріледі.
Қазақстандық ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды өндірушілер болмаған жағдайда, шетелдік өндірушілер көрсететін осы жұмыстарды қаржыландыру құзыретті органның келісімімен жүзеге асырылады.

8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
25. В течение срока действия Контракта Недропользователь производит ежегодные отчисления на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры в размере _____________ (указать сумму в размере не менее указанного в протоколе прямых переговоров либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона) в бюджет соответствующего местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на код бюджетной классификации 206114 "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры", согласно Единой бюджетной классификации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
26. Недропользователь обязуется ежегодно осуществлять финансирование научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, оказываемых казахстанскими производителями товаров, работ и услуг, и (или) проектов участников инновационного кластера "Парк инновационных технологий" в размере не менее одного процента от совокупного годового дохода по контрактной деятельности по итогам предыдущего года.
Исполнением обязательства по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ являются фактически понесенные расходы недропользователя на указанные работы, связанные с деятельностью в рамках Контракта, а также с деятельностью, не связанной с Контрактом, направленной на получение продукции (переделов) с высокой добавленной стоимостью, исследования в области экологии, охраны труда, обеспечения безопасного ведения работ, энергосбережения в рамках производственной деятельности (технологического цикла), и расходы на финансирование научных исследований, осуществляемых субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан в области науки и научно-технической деятельности, а также элементов промышленно-инновационной инфраструктуры, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О промышленной политике". Исполнением обязательств по финансированию проектов участников инновационного кластера "Парк инновационных технологий" также признается направление денег в автономный кластерный фонд в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий".
Объем финансирования, осуществленного в соответствии с абзацем первым настоящего пункта, превышающий установленный минимум, учитывается в счет исполнения соответствующих обязательств Недропользователя в следующем году.
В случае отсутствия казахстанских производителей научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ финансирование данных работ, оказываемых иностранными производителями, осуществляется с согласия Компетентного органа.

Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 14.04.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Салық салу
27. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық міндеттемелерін есептеу оларды төлеу жөніндегі міндеттемелер туындаған кезде қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық міндеттемелерін орындау жер қойнауын пайдаланушыны салық міндеттемесі туындаған күні қолданыста болған Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес келісімшарт шеңберінен тыс Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыру бойынша салық міндеттемесін орындаудан босатпайды.
28. Қол қойылатын бонустың соңғы мөлшері __________(соманы көрсету).
29. Келісімшартты жасасу кезінде жер қойнауын пайдаланушы 20__ жылғы "__" ______ № _____ банктік тапсырмаға сәйкес қол қойылатын бонустың белгіленген сомасының елу пайызын төледі.
30. Қол қойылатын бонустың белгіленген сомасының қалған елу пайызын _____________ мөлшерінде (сомасын көрсету) жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде төлейді.
10. Консервациялау, жою және жою қоры
31. Келісімшарттық аумақтың бір бөлігін (жер қойнауы учаскесінің бір бөлігін) консервациялау өндіру жөніндегі жұмыстар уақытша тоқтатылған кезде жүзеге асырылады және өндірістік құрылыстар мен өзге де объектілерді осы Келісімшарт бойынша өндіру жөніндегі операцияларды қайта жаңғырту кезінде оларды одан әрі пайдалануға жарамды күйге келтіру мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерін қысқарту және төтенше жағдайлардың алдын алу мақсатында жүргізілетін іс-шаралар кешенінен тұрады.
Жер қойнауын пайдалану салдарын жою өндіру жүргізу барысында және келісімшарттың қолданылуы тоқтатылған кезде келісімшарттық аумақтың (жер қойнауы учаскесінің бөліктері) қайтарылатын бөліктері бойынша мерзімінен бұрын жүзеге асырылады.
32. Өндіру жөніндегі операцияларды консервациялау және оның салдарларын жою пайдалы қатты қазбаларға арналған жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар үшін заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт бойынша өз операцияларының салдарын жою үшін тарату қорын құрады.
Таратуға немесе консервациялауға байланысты жұмыстарды қаржыландыру тарату қорының қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Бұл ретте тарату қорының қаражатын пайдалануды жер қойнауын пайдаланушы құзыретті органның рұқсатымен жүзеге асырады.
Өндіру кезеңінде тарату қорына аударымдарды жер қойнауын пайдаланушы жыл сайын тиісті жылға арналған жұмыс бағдарламасында көзделген барлауға арналған жыл сайынғы шығындардың кемінде бір пайызы мөлшерінде Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген екінші деңгейдегі банктегі арнайы депозиттік шотқа жүргізеді.
Келісімшарттық аумақтың бір бөлігін қайтару осы тармаққа сәйкес оның қаражатын пайдалану жағдайынан басқа тарату қорының тиісті азаюына әкеп соқпайды.
Жер қойнауын пайдаланушының бұрынғы есепті кезең үшін тарату қорына аудару жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайда өндіру жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға құқығы жоқ. Осы талаптар келісімшарт қолданылуының бірінші жылы ішінде қолданылмайды.

Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.04.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Налогообложение
27. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, не освобождает Недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки Контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
28. Окончательный размер подписного бонуса ________ (указать сумму).
29. На момент заключения Контракта Недропользователь оплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса, согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года.
30. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса в размере ___ (указать сумму) ___ Недропользователь уплачивает в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
10. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
31. Консервация части контрактной территории (части участка недр) осуществляется при временном прекращении работ по добыче и состоит из комплекса мероприятий, проводимых с целью обеспечения возможности приведения производственных сооружений и иных объектов в состояние, пригодное для их дальнейшей эксплуатации при возобновлении операций по добыче по настоящему Контракту, а также с целью сокращения вредного воздействия опасных производственных факторов и предупреждения чрезвычайных ситуаций.
Ликвидация последствий недропользования осуществляется по возвращаемым частям контрактной территории (частям участка недр) досрочно, в ходе проведения добычи и при прекращении действия Контракта.
32. Консервация и ликвидация последствий операций по добыче осуществляется в порядке, установленном Законодательством для операций по недропользованию на твердые полезные ископаемые.
Недропользователь создает ликвидационный фонд для устранения последствий своих операций по Контракту.
Финансирование работ, связанных с ликвидацией или консервацией, может осуществляться за счет средств ликвидационного фонда. При этом использование средств ликвидационного фонда осуществляется Недропользователем с разрешения Компетентного органа.
Отчисления в ликвидационный фонд в период добычи производятся Недропользователем ежегодно в размере не менее одного процента от ежегодных затрат на добычу, предусмотренных рабочей программой на соответствующий год, на специальный депозитный счет в любом банке второго уровня на территории Республики Казахстан.
Возврат части контрактной территории не влечет соответствующее уменьшение ликвидационного фонда помимо случая использования его средств в соответствии с настоящим пунктом.
Недропользователь не вправе осуществлять операции по добыче в случае невыполнения обязательств по отчислению в ликвидационный фонд за предыдущий отчетный период. Данное условие не применяется в течение первого года действия Контракта.

42. Өндіруді жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы барлауды жүргізудің оң тәжірибесіне негізделген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын таңдауға тиіс.
43. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасында өндіруші салалар қызметінің ашықтығы бастамасын іске асыруға қатысты өзара түсіністік туралы Меморандумның талаптарын және жер қойнауын пайдаланушының бақылаушы тұлғалары туралы ақпаратты ашуды және олардың құрамын өзгертуді, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланудың негізгі шарттары туралы ақпаратқа қол жеткізуді және оның орындалуын бақылауды көздейтін заңнама нормаларын сақтауға міндеттеме алады.
44. Жер қойнауын пайдаланушы жобалық құжаттарға және жұмыс бағдарламасына сәйкес Келісімшарт бойынша өз қызметін қаржыландыру жөніндегі міндеттемені өзіне қабылдайды.
13. Келісімшарт талаптарын бұзуы үшін жер қойнауын пайдаланушының жауаптылығы
45. Жер қойнауын пайдаланушы өзі қабылдаған мынадай міндеттемелерді орындамағаны, тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбын төлеу түрінде жауапты болады:
1) жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегі) елшілік құндылық бойынша міндеттемелерді есепті кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасының отыз пайызы мөлшерінде орындамағаны үшін;
2) тиісті жылдың 1 қаңтарында қолданыста болған республикалық бюджет туралы заңнамаға сәйкес кадрлардағы елшілік құндылық бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (АЕК);
3) осы Келісімшарттың 7 және 8-тарауларында көрсетілген қаржылық міндеттемелерді орындамағаны үшін есепті кезеңде орындалмаған міндеттеме сомасының мөлшерінде.
Көрсетілген міндеттемелерді бұзғаны үшін тұрақсыздық айыбын төлеу тиісті күнтізбелік жылда орындалуы келісімшартта көзделген негізгі міндеттемені тоқтатады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.06.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Егер жер қойнауын пайдаланушының нарықта қолданылып жүрген бағалардың өзгеруі салдарынан, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының еркіне байланысты емес басқа да мән-жайлар бойынша нақты шығыстары келісімшарт жасасу, жұмыс бағдарламасын келісу кезінде ескерілгендерден аз болса, бірақ бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы міндеттемелерінің келісімшартта көзделген нақты көлемі толық көлемде орындалса, жер қойнауын пайдаланушының нақты шығыстарының мұндай азаюы келісімшарт талаптарын бұзу және келісімшарттың қолданылуын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтату үшін.

42. При осуществлении добычи Недропользователь должен выбирать наиболее эффективные методы и технологии проведения операций по недропользованию, основанные на положительной практике проведения добычи.
43. Недропользователь берет на себя обязательства соблюдать условия Меморандума о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан и нормы Законодательства, предусматривающие раскрытие информации о контролирующих лицах Недропользователя и изменении их состава, а также предоставлении доступа к информации об основных условиях недропользования по Контракту и его исполнении.
44. Недропользователь принимает на себя обязательство по финансированию своей деятельности по Контракту в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
13. Ответственность Недропользователя за нарушение условий Контракта
45. Недропользователь несет ответственность в виде уплаты неустойки за неисполнение, ненадлежащее исполнение принятых им следующих обязательств:
1) за невыполнение обязательств по внутристрановой ценности в работах (услугах) в размере тридцати процентов от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;
2) за невыполнение обязательств по внутристрановой ценности в кадрах в размере двух тысяч месячных расчетных показателей в соответствии с Законодательством о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего года (МРП);
3) за невыполнение финансовых обязательств, указанных в главах 7 и 8 настоящего Контракта в размере суммы неисполненного за отчетный период обязательства.
Уплата неустойки за нарушение указанных обязательств прекращает основное обязательство, исполнение которого предусмотрено Контрактом в соответствующем календарном году.
Сноска. Пункт 45 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.06.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Если фактические расходы Недропользователя вследствие изменения цен, действующих на рынке, а также по другим обстоятельствам, не зависящим от воли Недропользователя, оказались меньше тех, которые учитывались при заключении Контракта, согласовании рабочей программы и проектных документов, но при этом физический объем обязательств Недропользователя, предусмотренный Контрактом, исполнен в полном объеме, такое уменьшение фактических расходов Недропользователя не является нарушением условий Контракта и основанием для досрочного прекращения действия Контракта в одностороннем порядке.

47. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өткен конкурс нәтижелері бойынша өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу тәртібін бұза отырып сатып алынған жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі шығыстар құзыретті орган жер қойнауын пайдаланушының келісімшарттық міндеттемелерді орындауы ретінде ескеретін шығыстардан алып тасталады.
48. Осы тараудың 47-тармағының мақсаттары үшін жер қойнауын пайдаланушы сатып алуды осы Келісімшартта және заңнамада белгіленген елшілік құндылық үлесі осы келісімшарттың 7-тарауының 25-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін осындай жұмыстарды (қызметтерді) сатып алу тәртібіне қойылатын талаптарды бұза отырып жүзеге асырған жұмыстардың (қызметтердің) құны ескеріледі.Бұл ретте көрсетілген көлемнен нақты сатып алынған елшілік құндылық жұмыстарының (қызметтерінің) құны шегеріледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.06.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Құқықтар мен міндеттердің ауысуы
49. Жер қойнауын пайдаланушы заңнамада белгіленген шарттарды сақтай отырып, келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын немесе жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті басқа тұлғаларға иеліктен шығаруға құқылы.
50. Жер қойнауын пайдалану құқығының ауысуы келісімшартқа тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу арқылы жүзеге асырылады және осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар тіркелген кезден бастап жасалған болып есептеледі.
15. Еңсерілмейтін күш
51. Тараптардың ешқайсысы келісімшарт бойынша қандай да бір міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер мұндай орындамау немесе тиісінше орындамау еңсерілмейтін күш мән-жайларынан туындаған болса, жауапты болмайды.
52. Еңсерілмейтін күш мән-жайларына, мысалы: әскери қақтығыстар, табиғи апаттар, дүлей зілзалалар (өрт және т.б.) сияқты, осы жағдайлар кезінде төтенше және еңсерілмейтін мән-жайлар жатады. Келтірілген тізбе толық болып табылмайды.
53. Еңсерілмес күш мән-жайлары туындаған жағдайда олардан зардап шеккен тарап еңсерілмес күш мән-жайларының басталу күні мен сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарламаны тапсыру не пошта арқылы жіберу арқылы бұл туралы екінші тарапты дереу хабардар етеді.
54. Еңсерілмейтін күш мән-жайларынан туындаған келісімшарт бойынша жұмыстарды толық немесе ішінара тоқтата тұру кезінде келісімшарттың қолданылу мерзімін тараптар еңсерілмейтін күш мән-жайларының қолданылу кезеңіне ұзартады.

47. Расходы по приобретению работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение порядка приобретения работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых Компетентным органом в качестве исполнения Недропользователем контрактных обязательств.
48. Для целей пункта 47 настоящей главы учитывается стоимость работ (услуг), приобретение которых осуществлено Недропользователем с нарушением установленных настоящим Контрактом и Законодательством требований к порядку закупки таких работ (услуг), в которых доля внутристрановой ценности не соответствует требованиям пункта 25 главы 7 настоящего Контракта. При этом из указанного объема вычитается стоимость фактически приобретенных работ (услуг) внутристрановой ценности.
Сноска. Пункт 48 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.06.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Переход прав и обязанностей
49. Недропользователь вправе отчуждать право недропользования по Контракту или долю в праве недропользования другим лицам с соблюдением условий, установленных Законодательством.
50. Переход права недропользования осуществляется внесением соответствующих изменений и (или) дополнений в Контракт и считается совершенным с момента регистрации таких изменений и (или) дополнений.
15. Непреодолимая сила
51. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по Контракту, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
52. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства, как например: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары и т. п.). Приведенный перечень не является исчерпывающим.
53. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
54. При полной или частичной приостановке работ по Контракту, вызванной обстоятельствами непреодолимой силы, срок действия Контракта продлевается сторонами на период действия обстоятельств непреодолимой силы.

79. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен қолдары:
Ескертпе
* Индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған модельдік келісімшарт талаптарына мынадай мазмұндағы 13-тарауды (осындай келісімшарттың тармақтары мен тарауларының нөмірленуіне өзгерістер енгізе отырып)) қосады:
"13. Ілеспе міндеттемелер
46. Жер қойнауын пайдаланушы өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде мынадай технологияларды қолдануға міндеттенеді: __________________( технологиялық бағдарламаға сәйкес технологиялар туралы ақпаратты көрсету).".
Осы тарау, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының (олар болған кезде) жоғары технологияларды, жаңа және қайта өңдеу өндірістерін дамыту мен пайдалану, инфрақұрылымдық және өзге де объектілерді салу мен бірлесіп пайдалану жөніндегі конкурс немесе тікелей келіссөздер қорытындылары бойынша өзі қабылдаған міндеттемелерін көздеуі мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 195 бұйрығына
3-қосымша
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған модельдік келісімшарт
Мазмұны
Кіріспе
1. Келісімшарттың Мақсаты
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Келісімшарттық аумақ
4. Жұмыс бағдарламасы
5. Мүлік пен ақпаратқа меншік құқығы
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алу және реквизициялау құқығы
7. Барлау жүргізу кезінде персоналды жалдау, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу
8. Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қатысу
9. Салық салу
10. Табу
11. Жою және жою қоры
12. Есепке алу және есептілік
13. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің жалпы шарттары
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны үшін жауаптылығы
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
16. Еңсерілмейтін күш
17. Құпиялылық
18. Қолданылатын құқық
19. Дауларды шешу тәртібі
20. Жер қойнауын пайдаланушы құқықтарының кепілдіктері
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
22. Келісімшарт тілі
23. Қосымша ережелер
Барлауға арналған келісімшартқа қосымшалар:
1 – қосымша - барлауға арналған келісімшартқа жұмыс бағдарламасы
2 – қосымша - геологиялық бөлу
Барлауға арналған осы келісімшарт_______________________________________
(кең таралған пайдалы қазбалардың түрін көрсету)
(бұдан әрі - Келісімшарт) 20__ жылғы_________№________ хаттамаға сәйкес осы келісімшартты жасасу үшін негіз болып табылатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – Жергілікті атқарушы орган) атынан әрекет ететін Қазақстан Республикасы және ____________________________________________________
(Азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
немесе заңды тұлғаның фирмалық атауы)
(бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы)
арасында ____________ жылғы "_______" жасалды.
Кіріспе
Назарға ала отырып:

79. Юридические адреса и подписи Сторон:
Примечание
* Недропользователь, являющийся субъектом индустриально-инновационной деятельности, включает в условия модельного контракта на добычу твердых полезных ископаемых главу 13 (с внесением изменений в последующую нумерацию пунктов и глав такого контракта) следующего содержания:
"13. Сопутствующие обязательства
46. Недропользователь при проведении операций по добыче обязуется применять следующие технологии: _________________ (указать информацию о технологиях в соответствии с технологической программой).".
Данная глава также может предусматривать обязательства Недропользователя (при их наличии) по развитию и использованию высоких технологий, новых и перерабатывающих производств, сооружению и совместному использованию инфраструктурных и иных объектов, принятые им по итогам конкурса или прямых переговоров.
Приложение 3
к приказу Министра
индустрии и
инфраструктурного
развития
Республики Казахстан
от 10 апреля 2020 года № 195
Модельный контракт на разведку общераспространенных полезных ископаемых
Содержание
Преамбула
1. Цель Контракта
2. Срок действия Контракта
3. Контрактная территория
4. Рабочая программа
5. Право собственности на имущество и информацию
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при проведении разведки
8. Участие в социально-экономическом развитии региона
9. Налогообложение
10. Обнаружение
11. Ликвидация и ликвидационный фонд
12. Учет и отчетность
13. Общие условия проведения операций по недропользованию
14. Ответственность Недропользователя за нарушение условий Контракта
15. Передача прав и обязанностей
16. Непреодолимая сила
17. Конфиденциальность
18. Применимое право
19. Порядок разрешения споров
20. Гарантии прав Недропользователя
21. Условия прекращения действия Контракта
22. Язык Контракта
23. Дополнительные положения
Приложения к Контракту на разведку:
Приложение 1 - Рабочая программа к Контракту на разведку
Приложение 2 - Геологический отвод
Настоящий Контракт на разведку______________________________________
(указать вид общераспространенного полезного ископаемого)
(далее- Контракт) заключен "_______" ______________ года между Республикой Казахстан, от имени которой действует местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы (далее – Местный исполнительный орган) и
________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) гражданина или
фирменное наименование юридического лица)
(далее – Недропользователь), в соответствии с протоколом №_________ от ___________20__ года_______________, являющимся основанием для заключения настоящего Контракта.
Преамбула
Принимая во внимание, что:

1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы және оларда пайдалы қазбалары бары мемлекеттік меншігінде жергілікті атқарушы орган атынан Қазақстан Республикасы қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету шарты кезінде барлауды жүзеге асыруға тілек білдіреді
_____________________________________________________________,
(кең таралған пайдалы қазбалардың түрін көрсету)
2) Жер қойнауын пайдаланушы осы Келісімшартқа сәйкес барлауды қаржылық және техникалық мүмкіндіктері бар тиімді және қауіпсіз жүргізуге ниеті;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі жергілікті атқарушы органға келісімшартты жасасу және орындау құқығын берді;
4) Жергілікті атқарушы орган және жер қойнауын пайдаланушы, келісімшарт барлау кезінде олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейтін болады
_______________________________________________________________
(кең таралған пайдалы қазбалардың түрін көрсету)
Жергілікті атқарушы орган және жер қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы келісті:
1. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарттың мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінде) барлау жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарын айқындау болып табылады _________________(кең таралған пайдалы қазбалардың түрін көрсету).
2. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес (бұдан әрі – Заңнама) және жер қойнауын пайдаланушы геологиялық бөлулермен белгіленген, келісімшарттық аумақтар (жер қойнауы учаскесінде) шегінде барлау жүргізуге және келісімшарт талаптарына құқылы, оның ішінде:
егер заңнамада өзгеше көзделмесе, тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіруді жүргізу кезінде алынған кең таралған пайдалы қазбаларды қоса алғанда, келісімшарт бойынша қызмет нәтижелеріне өз қалауы бойынша билік ету және пайдалану;
келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінің аумағында), ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті күрделі емес өндірістік құрылыстарды, әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінің аумағында), одан тыс жерлерде де ортақ пайдаланылатын объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
заңнамада белгіленген шарттарды сақтай отырып, басқа тұлғалардың пайдасына келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына немесе жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестерге билік ету;
Келісімшарт пен заңнамада белгіленген жағдайларда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға құқылы.

1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра и содержащиеся в них полезные ископаемые находятся в государственной собственности, Республика Казахстан в лице Местного исполнительного органа выражает желание при условии обеспечения безопасного использования недр осуществлять разведку
__________________________________________________________________
(указать вид общераспространенного полезного ископаемого)
2) Недропользователь имеет желание, финансовые и технические возможности эффективно и безопасно проводить разведку в соответствии с настоящим Контрактом;
3) В соответствии с законодательством Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан наделило Местный исполнительный орган правом на заключение и исполнение Контракта;
4) Местный исполнительный орган и Недропользователь договорились о том, что Контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при разведке
_______________________________________________
(указать вид общераспространенного полезного ископаемого)
Местный исполнительный орган и Недропользователь договариваются о нижеследующем:
1. Цель Контракта
1. Целью Контракта является определение условий предоставления права недропользования для проведения операций по разведке __________ (указать вид общераспространенного полезного ископаемого) на контрактной территории (участке недр) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании (далее – Законодательство) и условиями контракта Недропользователь вправе проводить разведку в пределах контрактной территории (участка недр), определенной геологическим отводов, в том числе:
распоряжаться и использовать по своему усмотрению результаты деятельности по Контракту, включая извлеченные при проведении опытно-промышленной добычи общераспространенное полезное ископаемое, если иное не предусмотрено Законодательством;
возводить на контрактной территории (территории участка недр), а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных Недропользователю в установленном порядке, некапитальные производственные сооружения, объекты социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории (территории участка недр), так и вне ее пределов;
распоряжаться правом недропользования по Контракту или долей в праве недропользования в пользу других лиц с соблюдением условий, установленных Законодательством;
прекратить операции по недропользованию на условиях, определенных Законодательством и Контрактом.

3. Осы Келісімшартта жер қойнауын пайдаланушыға барлау жөніндегі операцияларды жүргізуге жер қойнауын пайдалану ________________________(кең таралған пайдалы қазбалардың түрін көрсету), сондай-ақ ілеспе пайдалы қатты қазбалар құқығы беріледі (компоненттер).
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
4. Келісімшарт ______________ жылға жасалған.
5. Келісімшарт жергілікті атқарушы органда мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
6. Кен орны табылған жағдайда (минералдандыру) _________________(кең таралған пайдалы қазбалардың түрін көрсету), заңнамада көзделген тәртіппен осы Келісімшарттың 11-тармағының ережелерін ескере отырып, жер қойнауын пайдаланушы табуды бағалау үшін қажетті кезеңге оның қолданылу мерзімін ұзартуға құқылы.
7. Келісімшарттың қолданылу мерзімін өзгерту үшін оған тиісті өзгерістер енгізіледі.
Ұзарту мерзімі, егер тараптар немесе заңнамада өзгеше белгіленбесе, келісімшартқа тиісті толықтыру мемлекеттік тіркелген күннен бастап есептеледі.
3. Келісімшарттық аумақ
8. Жер қойнауын пайдаланушы барлауды келісімшартқа қосымша болып табылатын геологиялық бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ (жер қойнауы учаскесі) шегінде орындайды.
9. Егер барлауды жүргізу кезінде географиялық шекаралар анықталған (табылған) немесе кен орны (құрлықта немесе теңізде орналасуына қарамастан) геологиялық бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақтың (жер қойнауы учаскесінің) шегінен шығып жатқандығы анықталса, онда оны кеңейту туралы мәселені заңнамаға сәйкес келісімшартқа өзгерістер енгізу жолымен жергілікті атқарушы орган шешуі тиіс. Егер кеңейту аумағы жер қойнауын пайдаланудан бос болса, келісімшарттық аумақты кеңейту мүмкін болады.
10. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақты тек келісімшартта көзделген мақсаттарда ғана пайдалануға міндеттенеді.
11. Аумақтарды қоспағанда, келісімшарттық аумақтарды қайтару (жер қойнауы учаскесінің бір бөлігінен бас тарту) жер қойнауын пайдаланушы кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру үшін жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған табу немесе өтінім берілген учаске белгіленген, мынадай кесте бойынша жүзеге асырылады:
келісімшарт қолданысының екінші жылының соңына %
келісімшарт қолданысының үшінші жылының соңына қарай %
келісімшарт қолданысының төртінші жылының соңына %
келісімшарт қолданысының бесінші жылының соңына қарай %
келісімшарт қолданысының алтыншы жылының соңына қарай %
Келісімшарттық аумақтың бөліктерін қайтару (жер қойнауы учаскесінің бөлігінен бас тарту) бұрын ресімделген геологиялық бөлуден келісімшарттық аумақтың (жер қойнауы учаскесінің) қайтарылатын бөліктерін қоспағанда, геологиялық бөлуді қайта ресімдеу және келісімшартқа тиісті өзгерістер енгізу жолымен жүзеге асырылады.
Міндетті қайтаруға жататын келісімшарттық аумақтың көрсетілген мөлшері келісімшарт жасасу кезінде келісімшарттық аумақтың бастапқы көлемінен есептеледі.

3. Настоящим Контрактом Недропользователю предоставляется право недропользования на проведение операций по разведке
__________________________ (указать вид общераспространенного полезного ископаемого), а также сопутствующих твердых полезных ископаемых (компонентов).
2. Срок действия Контракта
4. Контракт заключен на ______________ лет.
5. Контракт вступает в силу со дня его государственной регистрации в Местном исполнительном органе.
6. В случае обнаружения месторождения (проявления) _____________(указать вид общераспространенного полезного ископаемого) с учетом положений пункта 11 настоящего Контракта Недропользователь имеет право на продление срока действия Контракта на период, необходимый для его оценки, в порядке, предусмотренном Законодательством.
7. Для изменения срока действия Контракта в него вносятся соответствующие изменения.
Срок продления исчисляется с даты государственной регистрации соответствующего дополнения к Контракту, если сторонами или Законодательством не определено иное.
3. Контрактная территория
8. Недропользователь выполняет разведку в пределах контрактной территории (участка недр), указанной в геологическом отводе, являющимся приложением к Контракту.
9. Если при проведении разведки будет установлено, что географические границы обнаруженного проявления (обнаружения) или месторождения (независимо от расположения на суше или на море) выходят за пределы контрактной территории (участка недр), указанной в геологическом отводе, то вопрос о ее расширении должен решаться Местным исполнительным органом путем внесения изменения в Контракт в соответствии с Законодательством. Расширение контрактной территории допускается, если территория, на которую производится расширение контрактной территории, свободна от недропользования.
10. Недропользователь обязуется использовать контрактную территорию только в целях, предусмотренных Контрактом.
11. Возврат контрактной территории (отказ от части участка недр), за исключением территории (участка недр), в пределах которой Недропользователем заявлено обнаружение или заявлен участок на получение права недропользования для добычи общераспространенных полезных ископаемых, осуществляется по следующему графику:
к концу второго года действия Контракта %
к концу третьего года действия Контракта %
к концу четвертого года действия Контракта %
к концу пятого года действия Контракта %
к концу шестого года действия Контракта %
Возврат частей контрактной территории (отказ от части участка недр) осуществляется путем переоформления геологического отвода с исключением возвращаемых частей контрактной территории (участка недр) из ранее оформленного геологического отвода и внесения соответствующих изменений в Контракт.
Указанный размер контрактной территории, подлежащий обязательному возврату, рассчитывается от первоначальной площади контрактной территории при заключении Контракта.

20. Төтенше немесе әскери жағдайы енгізілген жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің жер қойнауын пайдаланушыға тиесілі пайдалы қазбалардың бір бөлігін немесе барлығын реквизициялауға құқығы бар. Реквизициялау төтенше немесе әскери жағдайының барлық қолданылу мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының мұқтажы үшін қажетті мөлшерде жүзеге асырылуы мүмкін.
7. Барлау жүргізу кезінде қызметкерлерді жалдау, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу

20. В случае введения чрезвычайного или военного положения Правительство Республики Казахстан имеет право реквизиции части или всех полезных ископаемых, принадлежащих Недропользователю. Реквизиция может осуществляться в размерах, необходимых для нужд Республики Казахстан, в течение всего срока действия чрезвычайного или военного положения.
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при проведении разведки

Кадрлардағы елшілік құндылық үлесін есептеу "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 28-бабының 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.06.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Мердігерлік және қосалқы мердігерлік жұмыстарда жұмыс істейтін қызметкерлерді қоса алғанда, жұмыстарға тартылатын кадрлардың жалпы санынан пайыздық қатынаста қазақстандық кадрлардың саны басшы құрам бойынша ________ % - ды, жоғары және орта кәсіптік білімі бар мамандар бойынша 100% - ды, білікті жұмысшылар бойынша 100% - ды, оның ішінде жылдар бойынша:
жыл
Басшы құрам
ЖБ және ОКБ мамандары
Білікті жұмысшылар
1 жыл
100 %
100 %
2 жыл
100 %
100 %
...
100 %
100 %
(келісімшарт ұзартылған жағдайда кейінгі жылдары)
100 %
100 %
Осы тармақтың талаптары осы Келісімшарттың 21-тармағына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылған шетелдік азаматтар болып табылатын басшыларға, менеджерлерге және мамандарға қолданылмайды.

Расчет доли внутристрановой ценности в кадрах осуществляется в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.06.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Количество казахстанских кадров в процентном отношении от общего количества привлекаемых к работам кадрам, включая персонал, занятый на подрядных и субподрядных работах должно составить _____ % по руководящему составу, 100 % по специалистам с высшим и средним профессиональным образованием, 100 % по квалифицированным рабочим, в том числе по годам:
год
Руководящий состав
Специалисты с
ВО и СПО
Квалифицированные рабочие
1 год
100 %
100 %
2 год
100 %
100 %
...
100 %
100 %
(в последующие годы в случае продления Контракта)
100 %
100 %
Требования настоящего пункта не распространяются на руководителей, менеджеров и специалистов, являющихся иностранными гражданами, привлеченных в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с пунктом 21 настоящего Контракта.

23. Жер қойнауын пайдаланушы мердігерлік жұмыстарда істейтін персоналды қоса алғанда, тартылған шетелдік персоналға қатысты қазақстандық персонал үшін еңбекақы төлеудің тең жағдайларын қамтамасыз етуге міндетті.
24. Егер тікелей келіссөздер хаттамасында не аукцион өткізу туралы хабарламада өзгеше көзделмесе, жер қойнауын пайдаланушы барлау жүргізу кезеңінде Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыс бағдарламасында көзделген барлауға арналған шығыстардың кемінде _____ пайызы мөлшерінде даярлауды және қайта даярлауды жыл сайын қаржыландыруды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Жер қойнауын пайдаланушының Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру бойынша, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ұсынған және құзыретті органмен келісілген тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жақсарту үшін қажетті тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесі бойынша сатып алуға жұмсалған нақты шығыстары осы тармақшада көрсетілген міндеттерді орындау, тікелей байланысты мамандықтар бойынша кадрлар даярлауды қаржыландыру жөніндегі шығыстар, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғаның жанындағы Жеке оқу (оқыту) орталықтарында кадрларды кәсіптік даярлау мен қайта даярлауды қаржыландыру жөніндегі шығыстар.
Осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес жүзеге асырылған, белгіленген минимумнан асатын қаржыландыру көлемі келесі жылы жер қойнауын пайдаланушының тиісті міндеттемелерін орындау есебіне ескеріледі.
25. Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде жер қойнауын пайдаланушы әуе, темір жол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, егер бұл жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) Қазақстан Республикасының резидент еместері көрсететін біртектес жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілерді тартуға міндеттенеді.
Бұл ретте барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде келісімшарт бойынша елшілік құндылық мөлшері жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге қатысты, оның ішінде жылдар бойынша кемінде 50% - ды құрауы тиіс:
Жыл
Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер
1 жыл
2 жыл
(келісімшарт ұзартылған жағдайда кейінгі жылдары)
Елшілік құндылық үлесін есептеу "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 28-бабының 2- тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

23. Недропользователь обязан обеспечить равные условия оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу, включая персонал, занятый на подрядных работах.
24. Недропользователь обязуется осуществлять в период проведения разведки ежегодное финансирование подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан в размере не менее ____ процента от расходов на разведку, предусмотренных рабочей программой, если иное не предусмотрено в протоколе прямых переговоров либо в извещении о проведении аукциона.
Исполнением обязанности, указанной в настоящем пункте, являются фактически понесенные расходы Недропользователя по финансированию подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан, в том числе на приобретение по представленному Местным исполнительным органом перечню товаров, работ и услуг, необходимых для улучшения материально-технической базы организаций образования, осуществляющих на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы подготовку кадров по специальностям, непосредственно связанным со сферой недропользования, а также расходы по финансированию профессиональной подготовки и переподготовки кадров в собственных учебных (обучающих) центрах при юридическом лице, являющемся недропользователем.
Объем финансирования, осуществленного в соответствии с абзацем первым настоящего пункта, превышающий установленный минимум, учитывается в счет исполнения соответствующих обязательств Недропользователя в следующем году.
25. При приобретении работ и услуг Недропользователь обязуется привлекать казахстанских производителей работ и услуг, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти работы (услуги) соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ (услуг), оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.
При этом размер внутристрановой ценности по Контракту при проведении операций по разведке должен составлять не менее 50% по отношению к работам и услугам, в том числе по годам:
Год
Работы и услуги
1 год
2 год
(в последующие годы в случае продления Контракта)
Расчет доли внутристрановой ценности осуществляется в соответствии с пунктом 2 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.06.2022 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қатысу
26. Келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жыл сайынғы аударымдар жүргізеді_____________ (тікелей келіссөздер хаттамасында көрсетілгеннен кем емес мөлшердегі соманы не аукцион өткізу туралы хабарламада көрсетілген мөлшерді көрсету) облыстың, республикалық органның, республикалық маңызы бар қаланың тиісті жергілікті атқарушы органының бюджетіне, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген Бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес 206114 "Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары" бюджеттік сыныптамасының кодына ауыстырылсын.
9. Салық салу
27. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық міндеттемелерін есептеу оларды төлеу жөніндегі міндеттемелер туындаған кезде қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық міндеттемелерін орындау жер қойнауын пайдаланушыны салық міндеттемесі туындаған күні қолданыста болған Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес келісімшарт шеңберінен тыс Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыру бойынша салық міндеттемесін орындаудан босатпайды.
28. Қол қойылатын бонустың соңғы мөлшері ________(сомасын көрсету).
29. Келісімшартты жасасу кезінде жер қойнауын пайдаланушы 20__ жылғы "__" ______ № _____ банктік тапсырмаға сәйкес қол қойылатын бонустың белгіленген сомасының елу пайызын төледі.
30. Қол қойылатын бонустың белгіленген сомасының қалған елу пайызын _____________мөлшерінде (сомасын көрсету) жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде төлейді.
10. Табу
31. Кен орнының табылуын (көрінген кең таралған пайдалы қазбалар) оған уәкілетті мемлекеттік орган растайды. Табуды бағалау жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін келіссөздер нәтижелері бойынша келісімшарттың барлау жоспары мен жұмыс бағдарламасында айқындалады.
32. Жер қойнауын пайдаланушы анықталған табуды бағалау үшін оның қолданылу мерзімін ұзарту мақсатында келісімшартқа өзгеріс енгізу кезінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес бағалау жұмыстарын көздейтін барлау жоспарын әзірлейді (немесе барлау жоспарына өзгерістер енгізеді). Табуды бағалау мақсатында жүргізілетін тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру оны негіздеу және жергілікті атқарушы органмен келісілген жағдайда барлау жоспарына қосылуы тиіс.

Сноска. Пункт 25 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.06.2022 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Участие в социально-экономическом развитии региона
26. В течение срока действия Контракта Недропользователь производит ежегодные отчисления на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры в размере _____________ (указать сумму в размере не менее указанного в протоколе прямых переговоров либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона) в бюджет соответствующего местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на код бюджетной классификации 206114 "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры", согласно Единой бюджетной классификации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
9. Налогообложение
27. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, не освобождает Недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки Контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
28. Окончательный размер подписного бонуса _______ (указать сумму).
29. На момент заключения Контракта Недропользователь оплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса, согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года.
30. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса в размере ___ (указать сумму) ___ Недропользователь уплачивает в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
10. Обнаружение
31. Обнаружение месторождения (проявление общераспространенных полезных ископаемых) подтверждается уполномоченным органом по изучению недр. Срок, необходимый для проведения работ по оценке обнаружения определяется в плане разведки и рабочей программе Контракта по результатам переговоров.
32. Недропользователь при внесении изменения в Контракт в целях продления срока его действия для оценки выявленного обнаружения разрабатывает план разведки (или вносит изменения в план разведки), предусматривающий оценочные работы в соответствии с действующим Законодательством. Опытно-промышленная добыча, проводимая в целях оценки обнаружения, в случае ее обоснования и согласования с Местным исполнительным органом, должна быть включена в план разведки.

33. Осы келісімшартта көзделген барлау кен таралған пайдалы қазбалар кен орнын бағалаған жер қойнауын пайдаланушы заңнамаға сәйкес басым тәртіппен пайдалы қатты қазбаларды өндіру үшін жер қойнауын пайдалану құқығын алуға айрықша құқығы бар.
11. Жою және жою қоры
34. Жер қойнауын пайдалану салдарын жою жер қойнауын пайдаланушыға кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру үшін жер қойнауын пайдалану құқығы берілетін аумақты қоспағанда, келісімшарттың қолданылуы тоқтатылған кезде барлау жүргізу барысында келісімшарттық аумақтың (жер қойнауы учаскесінің бөліктері) қайтарылатын бөліктері бойынша мерзімінен бұрын жүзеге асырылады.
35. Өндіру жөніндегі операциялар салдарын жою және кең таралған пайдалы қазбаларға арналған жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар үшін заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт бойынша өз операцияларының салдарын жою үшін тарату қорын құрады.
Таратуға немесе консервациялауға байланысты жұмыстарды қаржыландыру тарату қорының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.Бұл ретте тарату қорының қаражатын пайдалануды жер қойнауын пайдаланушы құзыретті органның рұқсатымен жүзеге асырады.
Барлау кезеңінде тарату қорына аударымдарды жер қойнауын пайдаланушы жыл сайын тиісті жылға арналған жұмыс бағдарламасында көзделген барлауға арналған жыл сайынғы шығындардың кемінде бір пайызы мөлшерінде Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген екінші деңгейдегі банктегі арнайы депозиттік шотқа жүргізеді.
Келісімшарттық аумақтың бір бөлігін қайтару осы тармаққа сәйкес оның қаражатын пайдалану жағдайынан басқа тарату қорының тиісті азаюына әкеп соқпайды.
Жер қойнауын пайдаланушының бұрынғы есепті кезең үшін тарату қорына аудару жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайда барлау жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға құқығы жоқ. Осы талаптар келісімшарт қолданылуының бірінші жылы ішінде қолданылмайды.
36. Егер барлау салдарын жоюға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен асып кетсе, онда жер қойнауын пайдаланушы таратуды қосымша қаржыландыруды өз есебінен жүзеге асыруға міндетті.
37. Егер таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен аз болса, онда жер қойнауын пайдаланушы жергілікті атқарушы органның келісімімен ақша қаражатының артығын өз қалауы бойынша пайдаланады.
38. Жер қойнауын пайдалану құқығы жергілікті атқарушы органның келісімімен тарату қорына ауысқан жағдайда жаңа жер қойнауын пайдаланушыға берілуі (қайта ресімделуі) тиіс, ал мүмкін болмаған жағдайда жергілікті атқарушы органның келісімімен тарату қоры жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан кезде жинақталуы тиіс сомадан кем емес мөлшерде жаңа жер қойнауын пайдаланушы қайта құрылуы мүмкін.

33. Недропользователь, оценивший месторождение общераспространенных полезных ископаемых, разведка которых предусмотрена настоящим Контрактом, имеет исключительное право на получение в пределах контрактной территории права недропользования для добычи общераспространенных полезных ископаемых в приоритетном порядке в соответствии с Законодательством.
11. Ликвидация и ликвидационный фонд
34. Ликвидация последствий недропользования осуществляется по возвращаемым частям контрактной территории (частям участка недр) досрочно, в ходе проведения разведки и при прекращении действия Контракта, за исключением той территории, на которую Недропользователю предоставляется право недропользования для добычи общераспространенных полезных ископаемых.
35. Ликвидация последствий операций по добыче осуществляется в порядке, установленном Законодательством для операций по недропользованию на общераспространенные полезные ископаемые.
Недропользователь создает ликвидационный фонд для ликвидации последствий своих операций по Контракту.
Финансирование работ, связанных с ликвидацией или консервацией, может осуществляться за счет средств ликвидационного фонда. При этом использование средств ликвидационного фонда осуществляется Недропользователем с разрешения Местного исполнительного органа.
Отчисления в ликвидационный фонд в период разведки производятся Недропользователем ежегодно в размере не менее одного процента от ежегодных затрат на разведку, предусмотренных рабочей программой на соответствующий год, на специальный депозитный счет в любом банке на территории Республики Казахстан.
Возврат части контрактной территории не влечет соответствующее уменьшение ликвидационного фонда помимо случая использования его средств в соответствии с настоящим пунктом.
Недропользователь не вправе осуществлять операции по разведке в случае невыполнения обязательств по отчислению в ликвидационный фонд за предыдущий отчетный период. Данное условие не применяется в течение первого года действия Контракта.
36. Если фактические затраты на ликвидацию последствий разведки превысят размер ликвидационного фонда, то Недропользователь обязан осуществлять дополнительное финансирование ликвидации за свой счет.
37. Если фактические затраты на ликвидацию окажутся меньше размера ликвидационного фонда, то излишки денежных средств с согласия Местного исполнительного органа используются Недропользователем по своему усмотрению.
38. В случае перехода права недропользования права на ликвидационный фонд с согласия Местного исполнительного органа должны быть переданы (переоформлены) новому недропользователю, а в случае невозможности – с согласия Местного исполнительного органа ликвидационный фонд может быть вновь создан новым недропользователем в размере суммы не менее той, которая должна быть накоплена к моменту перехода права недропользования.

3) заңнамада көзделген мәліметтерді беруден бас тартқан немесе дұрыс емес мәліметтерді ұсынған кезде;
4) келісімшартта белгіленген қаржылық міндеттемелерді қатарынан екі жыл ішінде кемінде отыз пайызға орындаған кезде.
Жер қойнауын пайдаланушы жергілікті атқарушы органның хабарламасында белгіленген мерзімде толық жойған келісімшарт талаптарын бұзу келісімшарттың қолданылуын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.
22. Келісімшарт тілі
69. Келісімшарт қазақ және орыс тілдерінде тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан қазақ және орыс тілдерінде жасалды, барлық даналары бірдей.
Тараптардың келісімі бойынша келісімшарттың мәтіні де өзге тілге аударылуы мүмкін.
70. Келісімшарттың мазмұнын анықтау және түсіндіру кезінде келіспеушіліктер немесе даулар туындаған жағдайда,_______________ (қазақ немесе орыс тілін көрсету) басым күші бар.
71. Тараптар қазақ және (немесе) орыс тілдері қарым-қатынас тілі ретінде пайдаланылатынына уағдаласады.
72. Келісімшарт күшіне енген күннен бастап барлау жүргізуге қатысты техникалық құжаттама мен ақпарат ______________________ (кең таралған пайдалы қазбалардың түрін көрсету) қазақ және (немесе) орыс тілінде жасалады.
23. Қосымша ережелер
73. Осы Келісімшартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар, егер заңнамада өзгеше көзделмесе, осы келісімшарт бойынша тараптардың әрқайсысына оларды алу фактісі бойынша ғана берілген және тиісті түрде жеткізілген болып есептеледі.
74. Осы келісімшарт бойынша пошта мекен-жайы өзгерген кезде тараптардың әрқайсысы екінші тарапқа күнтізбелік жеті күн ішінде жазбаша хабарлама беруге міндетті.
75. Келісімшартқа барлық қосымшалар оның ажырамас бөлігі ретінде қаралады. Келісімшарттың мазмұнын анықтау және түсіндіру кезінде келіспеушіліктер немесе даулар туындаған жағдайда,_________ (қазақ немесе орыс тілін көрсету) басым күші бар.
76. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың жазбаша келісімімен – толықтырумен ресімделеді. Мұндай келісім келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар құзыретті органда міндетті түрде тіркелуге жатады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар олар тіркелген сәттен бастап күшіне енген болып танылады.
77. Осы келісімшартта пайдаланылатын анықтамалар мен терминдер келісімшартта және заңнамада олар үшін айқындалған мағыналарға ие.
78. Осы келісімшарт 20 _____жылғы __________(күні) __________(айы)______________(Қазақстан Республикасы) қаласында, тараптардың уәкілетті өкілдерімен жасалды.

3) при отказе в представлении либо представлении недостоверных сведений, предусмотренных в Законодательстве;
4) при выполнении менее чем на тридцать процентов в течение двух лет подряд финансовых обязательств, установленных Контрактом.
Нарушение условий Контракта, полностью устраненное Недропользователем в срок, установленный в уведомлении Местного исполнительного органа, не является основанием для досрочного прекращения действия Контракта в одностороннем порядке.
22. Язык Контракта
69. Контракт составлен на казахском и русском языках по одному экземпляру на казахском и русском языках для каждой из сторон, все экземпляры идентичны.
По соглашению сторон текст Контракта может быть также переведен на иной язык.
70. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания и толковании Контракта вариант текста на _______________ (указать казахский или русский язык) имеет преимущественную силу.
71. Стороны договариваются, что казахский и (или) русский языки будут использоваться как языки общения.
72. С даты вступления Контракта в силу техническая документация и информация относительно проведения разведки ______________________ (указать вид общераспространенного полезного ископаемого) составляется на казахском и (или) русском языке.
23. Дополнительные положения
73. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией данного Контракта, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из сторон по настоящему Контракту только по факту их получения, если иное не предусмотрено Законодательством.
74. При изменении почтового адреса по настоящему Контракту каждая из сторон обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение семи календарных дней.
75 Все приложения к Контракту рассматриваются как его неотъемлемые части. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания и толковании Контракта вариант текста на _________ (указать казахский или русский язык) имеет преимущественную силу.
76. Изменения и дополнения в Контракт оформляются письменным соглашением сторон – дополнением. Такое соглашение является неотъемлемой частью Контракта. Изменения и дополнения к Контракту подлежат обязательной регистрации в Местном исполнительном органе. Изменения и дополнения к Контракту признаются вступившими в силу с момента их регистрации.
77. Определения и термины, используемые в настоящем Контракте, имеют значения, определенные для них в Контракте и Законодательстве.
78. Настоящий Контракт заключен ________ (дня), _______ (месяца) 20 ___ года в г. _______ (Республика Казахстан), уполномоченными представителями Сторон.

79. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен қолдары:
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 195 бұйрығына
4-қосымша
Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған модельдік келісімшарт
Мазмұны
Кіріспе
1. Келісімшарттың Мақсаты
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Келісімшарттық аумақ
4. Жұмыс бағдарламасы
5. Мүлік пен ақпаратқа меншік құқығы
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алу және реквизициялау құқығы
7. Өндіру жүргізу кезінде персоналды жалдау, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу
8. Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қатысу
9. Салық салу
10. Жою және жою қоры
11. Есепке алу және есептілік
12. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің жалпы шарттары
13. Ілеспе міндеттемелер
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны үшін жауаптылығы
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
16. Еңсерілмейтін күш
17. Құпиялылық
18. Қолданылатын құқық
19. Дауларды шешу тәртібі
20. Жер қойнауын пайдаланушы құқықтарының кепілдіктері
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
22. Келісімшарт тілі
23. Қосымша ережелер
Өндіруге арналған келісімшартқа қосымшалар:
1 – қосымша - өндіруге арналған келісімшартқа жұмыс бағдарламасы
2 – қосымша - тау-кен бөлу
Өндіруге арналған осы келісімшарт_______________________________________
(кең таралған пайдалы қазбалардың түрін көрсету)
(бұдан әрі - Келісімшарт) 20__ жылғы_________№________ хаттамаға сәйкес осы келісімшартты жасасу үшін негіз болып табылатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – Жергілікті атқарушы орган) атынан әрекет ететін Қазақстан Республикасы және
_________________________________________________________________________
(Азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе
заңды тұлғаның фирмалық атауы)
(бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) арасында ____________ жылғы "_______" жасалды.
Кіріспе
Назарға ала отырып:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы және оларда пайдалы қазбалары бары мемлекеттік меншігінде жергілікті атқарушы орган атынан Қазақстан Республикасы қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету шарты кезінде өндіруді жүзеге асыруға тілек білдіреді
_____________________________________________________________,
(пайдалы қазбалардың түрін көрсету)
2) Жер қойнауын пайдаланушы осы Келісімшартқа сәйкес барлауды қаржылық және техникалық мүмкіндіктері бар тиімді және қауіпсіз жүргізуге ниеті;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі жергілікті атқарушы органға келісімшартты жасасу және орындау құқығын берді;

79. Юридические адреса и подписи Сторон:
Приложение 4
к приказу Министра
индустрии и
инфраструктурного
развития
Республики Казахстан
от 10 апреля 2020 года № 195
Модельный контракт на добычу общераспространенных полезных ископаемых
Содержание
Преамбула
1. Цель Контракта
2. Срок действия Контракта
3. Контрактная территория
4. Рабочая программа
5. Право собственности на имущество и информацию
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при осуществлении добычи
8. Участие в социально-экономическом развитии региона
9. Налогообложение
10. Ликвидация и ликвидационный фонд
11. Учет и отчетность
12. Общие условия проведения операций по недропользованию
13. Сопутствующие обязательства
14. Ответственность Недропользователя за нарушение условий Контракта
15. Переход прав и обязанностей
16. Непреодолимая сила
17. Конфиденциальность
18. Применимое право
19. Порядок разрешения споров
20. Гарантии прав Недропользователя
21. Условия прекращения действия Контракта
22. Язык Контракта
23. Дополнительные положения
Приложения к Контракту на добычу:
Приложение 1 - Рабочая программа к Контракту на добычу
Приложение 2 - Горный отвод
Настоящий контракт на добычу
_____________________________________________________
(указать вид общераспространенного полезного ископаемого)
(далее - Контракт) заключен "_______" ______________ года между Республикой Казахстан, от имени которой действует Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы (далее – Местный исполнительный орган) и
_________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) гражданина или
фирменное наименование юридического лица)
(далее – Недропользователь), в соответствии с Протоколом №_________ от ________20__ года___________, являющимся основанием для заключения настоящего Контракта.
Преамбула
Принимая во внимание, что:
1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра и находящиеся в них полезные ископаемые являются государственной собственностью, Республика Казахстан в лице Местного исполнительного органа выражает желание при условии обеспечения безопасного использования недр осуществлять добычу __________________________________(указать вид полезного ископаемого)
2) Недропользователь имеет желание, финансовые и технические возможности эффективно и безопасно проводить добычу в соответствии с настоящим Контрактом;
3) Правительство Республики Казахстан наделило Местный исполнительный орган правом на заключение и исполнение Контракта;

4) Жергілікті атқарушы орган және жер қойнауын пайдаланушы, келісімшарт өндіру кезінде олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейтін болады
_______________________________________________________________
(кең таралған пайдалы қазбалардың түрін көрсету)
Жергілікті атқарушы орган және жер қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы келісті:
1. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарттың мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінде) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарын айқындау болып табылады _________________(кең таралған пайдалы қазбалардың түрін көрсету).
2. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес (бұдан әрі – Заңнама) және жер қойнауын пайдаланушы тау– кен бөлулермен белгіленген, келісімшарттық аумақтар (жер қойнауы учаскесінде) шегінде барлау жүргізуге және келісімшарт талаптарына құқылы, оның ішінде:
егер заңнамада өзгеше көзделмесе, өндірілген кең таралған пайдалы қазбаларды қоса алғанда, келісімшарт бойынша қызмет нәтижелерін өз қалауы бойынша пайдалануға және пайдалануға;
келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінің аумағында), ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті күрделі емес өндірістік құрылыстарды, әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінің аумағында), одан тыс жерлерде де ортақ пайдаланылатын объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
заңнамада белгіленген шарттарды сақтай отырып, басқа тұлғалардың пайдасына келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына немесе жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестерге билік ету;
Келісімшарт пен заңнамада белгіленген жағдайларда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға құқылы.
3. Осы Келісімшартта жер қойнауын пайдаланушыға барлау жөніндегі операцияларды жүргізуге жер қойнауын пайдалану __________________________(кең таралған пайдалы қазбалардың түрін көрсету), сондай-ақ жоғарыда аталған кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру кезінде тау массасы бар ілеспе кең таралған пайдалы қазбалар (компоненттер).
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
4. Келісімшарт ______________ жылға жасалған.
5. Келісімшарт жергілікті атқарушы органда мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық міндеттемелерді жоймаған бұзушылықтары болмаған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы заңнамада көзделген тәртіппен келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзартуға құқылы.
Заңнамаға сәйкес кең таралған пайдалы қазбаның ірі кен орны бар жер қойнауы учаскесі бойынша келісімшарттың қолданылу мерзімі он жылдан астам мерзімге ұзартылған жағдайда жергілікті атқарушы орган жер қойнауын пайдаланушының мынадай міндеттемелерінің бірін келісімшарт талаптарына енгізуді талап етуге құқылы:

4) Местный исполнительный орган и Недропользователь договорились о том, что Контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при добыче ________________________________________________(указать вид общераспространенного полезного ископаемого)
Местный исполнительный орган и Недропользователь договариваются о нижеследующем:
1. Цель Контракта
1. Целью Контракта является определение условий предоставления права недропользования для проведения операций по добыче __________ (указать вид общераспространенного полезного ископаемого) на контрактной территории (участке недр) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании (далее – Законодательство) и условиями Контракта Недропользователь вправе проводить добычу в пределах контрактной территории (участка недр), определенной горным отводом, в том числе:
распоряжаться и использовать по своему усмотрению результаты деятельности по Контракту, включая извлеченное общераспространенное полезное ископаемое, если иное не предусмотрено Законодательством;
возводить на контрактной территории (территории участка недр), а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных Недропользователю в установленном порядке, объекты производственной и социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории (территории участка недр), так и вне ее пределов;
распоряжаться правом недропользования по Контракту или долей в праве недропользования в пользу других лиц с соблюдением условий, установленных Законодательством;
прекратить операции по недропользованию на условиях, определенных Законодательством и Контрактом.
3. Настоящим Контрактом Недропользователю предоставляется право недропользования на проведение операций по добыче __________________________ (указать вид общераспространенного полезного ископаемого), а также сопутствующих общераспространенных полезных ископаемых (компонентов) содержащихся горной массе, при добыче вышеуказанного (-ых) общераспространенного (-ых) полезного (-ых) ископаемого (-ых).
2. Срок действия Контракта
4. Контракт заключен на ______ лет.
5. Контракт вступает в силу со дня его государственной регистрации в Местном исполнительном органе.
При условии отсутствия не устранҰнных нарушений Недропользователем контрактных обязательств, Недропользователь имеет право на продление срока действия Контракта в порядке, предусмотренном Законодательством.
В случае продления срока действия Контракта на участке недр, содержащем крупное в соответствии с Законодательством месторождение общераспространенного полезного ископаемого на срок свыше десяти лет, Местный исполнительный орган вправе потребовать включение в условия Контракта одно из следующих обязательств Недропользователя:

19. Төтенше немесе әскери жағдайы енгізілген жағдайда Қазақстан Республикасы Үкіметінің Жер қойнауын пайдаланушыға тиесілі пайдалы қазбалардың бір бөлігін немесе барлығын реквизициялауға құқығы бар. Реквизициялау төтенше немесе әскери жағдайының барлық қолданылу мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының мұқтажы үшін қажетті мөлшерде жүзеге асырылуы мүмкін.
7. Өндіру жүргізу кезінде персоналды жалдау, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу

19. В случае введения чрезвычайного или военного положения Правительство Республики Казахстан имеет право реквизиции части или всех полезных ископаемых, принадлежащих Недропользователю. Реквизиция может осуществляться в размерах, необходимых для нужд Республики Казахстан, в течение всего срока действия чрезвычайного или военного положения.
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при проведении добычи