"Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 26 наурыздағы № 110 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 6 мамырдағы № 161 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 мамырда № 20591 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Президентінің "Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" 2020 жылғы 16 наурыздағы № 286 Жарлығының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 26 наурыздағы № 110 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20174 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2020 жылы 30 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының қолданысы акциялары және жарғылық капиталындағы үлестері тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың, екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлеріне таралмайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1) БЖТ төлеушілерді қоспағанда, төтенше жағдай енгізілген күнге дейін он екі ай ішінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысуының бір де бір ай өтілі жоқ адамдарға;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 110 "Об утверждении Правил осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 мая 2020 года № 161. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2020 года № 20591
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан 16 марта 2020 года № 286 "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 110 "Об утверждении Правил осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20174, опубликован 30 марта 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Действие подпунктов 1) и 2) настоящего пункта не распространяется на работников юридических лиц, акции и доли участия в уставном капитале которых прямо или косвенно принадлежат государству, банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Социальная выплата не назначается:
1) лицам, которые не имеют ни одного месяца стажа участия в системе обязательного социального страхования в течение двенадцати месяцев до даты введения чрезвычайного положения, за исключением плательщиков ЕСП;

2) өтініш берген күніне дейін дейін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысуының бір де бір ай өтілі жоқ БЖТ төлеушілерге;
3) төтенше жағдай енгізілген күнге дейін он екі ай ішінде жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысуының бір де бір ай өтілі жоқ АҚС шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғаларға;
4) еңбек немесе кәсіпкерлік қызметті (оның ішінде қашықтықтан) жалғастырған немесе ақылы еңбек демалысы берілген немесе жұмыс орындарының бірінде тоқтап тұру болған жағдайда, кәсіпкерлік қызметті қоса алғанда, екі немесе одан да көп жұмысты қоса атқаратын адамдарға;
5) егер бір мезгілде республикалық бюджеттен немесе қордан төленетін ай сайынғы зейнетақы мен әлеуметтік төлемдерді алушылар болып табылса, төтенше жағдай енгізілгеннен кейін БЖТ-ны алғаш рет төлеген адамдарға;
6) Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуіне байланысты ішкі істер органдарында тіркеуден шығарылған адамдарға;
7) толық мемлекеттің қамсыздандыруындағы қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелеріндегі адамдарға тағайындалмайды.
Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген, "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толған, аудандық (қалалық) штабтың оң қорытындысы бар адамдарға әлеуметтік төлем тағайындау үшін осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларының қолданысы таралмайды. БЖТ төлеушілер үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілін айқындаған кезде бірыңғай жиынтық төлем төлеу кезеңдері ескеріледі.";
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте өтініш беруші әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген тәсілдермен осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұдан бұрын берілген өтініштің күшін жоюға өтінім беру арқылы кері қайтарады.";
10-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1. Өтініште төлемдер жүргізу үшін банк және банк шотының нөмірі туралы мәліметтер болмаған жағдайда осы Қағидалардың 3-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар төтенше жағдай мерзімі аяқталған немесе тоқтатылған күннен бастап бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген тәсілдер арқылы жетіспейтін мәліметтерді ұсынады.
Төлемдерді жүзеге асыру үшін банк және банк шотының нөмірі туралы мәліметтер автоматтандырылған режимде бұдан бұрын қалыптастырылған ІЭМ-ге енгізіледі, ІЭМ-ді көрсетілген мәліметтермен толықтыру туралы ақпарат автоматты түрде қордың филиалы мен Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.
Бұл ретте өтініш берушіде банк шотының нөмірі болмаған жағдайда өтініш беруші әлеуметтік төлем сомасын ұялы байланыс операторы абонентінің жеке шотына аудару үшін өзіне тіркелген абоненттік нөмірді ұсынады.
Өтініш беруші әлеуметтік төлем сомасын есептеу үшін абоненттік нөмір ұсынған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі мәліметтерді алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің мобильді телефон нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), сондай-ақ жеке сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтерді ұялы байланыс операторына жібереді.
Ұялы байланыс операторы өтініш берушіні және оның абоненттік нөмірінің оператор желісіне тиесілігін сәйкестендіруді жүзеге асырады және нәтижесін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
Бұл ретте ұялы байланыс операторы өтініш берушіні және ол өтініште көрсеткен абонеттік нөмірдің оған тиесілі екенін сәйкестендірудің дұрыстығын қамтамасыз етеді.";

2) плательщикам ЕСП, которые не имеют ни одного месяца стажа участия в системе обязательного социального страхования в течение двенадцати месяцев до даты подачи заявления;
3) физическим лицам, получающим доходы по договорам ГПХ, которые не имеют ни одного месяца стажа участия в накопительной пенсионной системе в течение двенадцати месяцев до даты введения чрезвычайного положения;
4) лицам, занятым по совместительству на двух и более работах, включая предпринимательскую деятельность, в случае продолжения трудовой или предпринимательской деятельности (в том числе дистанционно) или предоставления оплачиваемого трудового отпуска или простоя на одной из работ;
5) лицам, впервые уплатившим ЕСП после введения чрезвычайного положения, если они одновременно являются получателями ежемесячных пенсионных выплат и государственных пособий, выплачиваемых из средств республиканского бюджета и социальных выплат, выплачиваемых из фонда;
6) лицам, снятым с регистрации в органах внутренних дел, в связи с выездом на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан;
7) лицам, находящимся на полном государственном обеспечении в учреждениях уголовно-исполнительной системы.
Для назначения социальной выплаты лицам, указанным в пункте 3 настоящих Правил, достигших возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", по которым имеется положительное заключение районого (городского) штаба, не распространяются требования подпунктов 1), 2) и 3) пункта 6 настоящих Правил. При определении стажа участия в системе обязательного социального страхования для плательщиков ЕСП учитываются периоды уплаты единого совокупного платежа.";
пункт 9 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом заявление на назначение социальной выплаты отзывается заявителем путем подачи заявки на отмену ранее поданного заявления по форме, согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам, способами, предусмотренными пунктом 10 настоящих Правил.";
пункт 10-1 изложить в следующей редакции:
"10-1. В случае если в заявлении отсутствуют сведения о банке и номере банковского счета для осуществления выплат, лица, указанные в подпунктах 3), 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих Правил, представляют недостающие сведения в отделение Государственной корпорации в срок не позднее одного месяца со дня истечения срока действия чрезвычайного положения или его отмены, способами, предусмотренными пунктом 10 настоящих Правил.
Сведения о банке и номере банковского счета для осуществления выплат в автоматизированном режиме включается в ранее сформированный ЭМД, информация о дополнении ЭМД указанными сведениями в автоматизированном режиме передается филиалу фонда и Государственной корпорации.
При этом в случае отсутствия у заявителя номера банковского счета, заявитель предоставляет абонентский номер для зачисления сумм социальной выплаты на лицевой счет абонента оператора сотовой связи, зарегистрированного за ним.
В случае предоставления заявителем абонентского номера для зачисления сумм социальной выплаты отделение Государственной корпорации в течение одного рабочего дня со дня получения сведений, направляет сведения о заявителе включающие номер мобильного телефона, фамилию, имя, отчество (при наличии), а также индивидуальный идентификационный номер оператору сотовой связи.
Оператор сотовой связи осуществляет идентификацию заявителя и принадлежности ему абонентского номера в сети оператора и направляет результаты в отделение Государственной корпорации.
При этом оператор сотовой связи обеспечивает достоверность идентификации заявителя и принадлежности ему абонентского номера, указанного им в заявлении.";

12-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) егер әлеуметтік аударымдарды төлеуші акциялары және жарғылық капиталындағы үлестері тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі заңды тұлға, екінші деңгейдегі банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым болып табылса";
13-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төтенше жағдай ұзартылған кезде әлеуметтік төлем алушыларға әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім төтенше жағдай кезеңіне ұзартылады және төтенше жағдай орын алған әр айға төленеді.";
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қор филиалының осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешімінің негізінде осы Қағидалардың 21-тармағында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік төлемді тоқтатады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қордың филиалы бір жұмыс күні ішінде шешім жобасы бар ЭІМ-ні қарайды және әлеуметтік төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім (бұдан әрі - шешім) қабылдайды.
Осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген шарттар болған кезде, сондай-ақ осы Қағидалардың 21-тармағының 1), 2) және 2-1) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту жүзеге асырылады.
Ақпараттық жүйелерде осы Қағидалардың 3-тармағының 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдардың төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу фактісін растайтын мәліметтер болмаған жағдайда, сондай-ақ әлеуметтік төлем тағайындау туралы өтінішті жұмыскердің өзі немесе дара кәсіпкер өзі үшін берген жағдайда қордың филиалы аудандық (қалалық) штабтың қорытындысын алу үшін ЭІМ-ні жібереді.";
15-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1. Әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін банк және банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді немесе ұялы байланыс операторы абонентінің оған тіркелген жеке шотына әлеуметтік төлемдер сомасын аудару үшін абонеттік нөмірді бермеген жағдайда, төтенше жағдай аяқталған немесе тоқтатылған күннен бастап бір ай өткен соң әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешімнің күшін жою туралы шешім жобасы автоматты түрде жасалады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Мемлекеттік корпорация қордың филиалы бекіткен әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешімдердің негізінде бір жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін банк және банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді немесе ұялы байланыс операторы абонентінің оған тіркелген жеке шотына әлеуметтік төлемдер сомасын аудару үшін абонеттік нөмірді бермеген алушыларға тағайындалған әлеуметтік төлемдер сомасын қоспағанда, тағайындалған әлеуметтік төлемдер сомасын әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
Әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін банк және банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді немесе ұялы байланыс операторы абонентінің оған тіркелген жеке шотына әлеуметтік төлемдер сомасын аудару үшін абонеттік нөмірді бермеген алушыларға тағайындалған әлеуметтік төлемдер сомасын Мемлекеттік корпорация осы Қағидалардың 10-1-тармағының екінші бөлігінде көзделген ақпаратты алған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігіне қосады.
Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігін күн сайын қалыптастырады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 3) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"3) если плательщик социальных отчислений является юридическим лицом, акции и доли участия, в уставном капитале которого прямо или косвенно принадлежат государству, банком второго уровня, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.";
часть вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"В случае продления действия чрезвычайного положения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О чрезвычайном положении" решение о назначении социальной выплаты получателям социальной выплаты продлевается на период действия чрезвычайного положения, и выплачивается за каждый месяц действия чрезвычайного положения.";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала фонда о прекращении социальной выплаты по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам прекращает социальную выплату по основаниям, предусмотренным пунктом 21 настоящих Правил.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Филиал фонда в течение одного рабочего дня рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении или отказе в назначении социальных выплат (далее – решение).
Отказ в назначении социальной выплаты осуществляется при наличии условий, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, а также по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 2-1) пункта 21 настоящих Правил.
В случае отсутствия в информационных системах сведений, подтверждающих факт потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения лиц, указанных в подпунктах 4) и 6) пункта 3 настоящих Правил, а также в случаях, когда заявление на назначение социальной выплаты подается самим работником или индивидуальными предпринимателями за себя, филиал фонда направляет ЭМД на получение заключения в районный (городской) штаб.";
часть первую пункта 15-1 изложить в следующей редакции:
"15-1. В случае непредставления сведений о банке и номере банковского счета для осуществления социальных выплат или абонентского номера для зачисления сумм социальной выплаты на лицевой счет абонента оператора сотовой связи, зарегистрированного за ним, по истечении одного месяца со дня истечения срока действия чрезвычайного положения или его отмены, в автоматизированном режиме формируется проект решения об отмене решения о назначении социальных выплат.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. На основании утвержденных филиалом фонда решений о назначении социальных выплат, Государственная корпорация в течение одного рабочего дня обеспечивает включение сумм назначенных социальных выплат в потребность в средствах на социальные выплаты, за исключением сумм назначенных социальных выплат получателям, не представившим в заявлении сведений о банке и номере банковского счета для осуществления социальных выплат или об абонентском номере для зачисления сумм социальной выплаты на лицевой счет абонента оператора сотовой связи, зарегистрированного за ним.
Суммы назначенных социальных выплат получателям, не представившим в заявлении сведений о банке и номере банковского счета для осуществления выплат или об абонентском номере для зачисления сумм социальной выплаты на лицевой счет абонента оператора сотовой связи, зарегистрированного за ним, включаются Государственной корпорацией в потребность в средствах на социальные выплаты в течение одного рабочего дня с даты получения информации, предусмотренной частью второй пункта 10-1 настоящих Правил.
Потребность в средствах на социальные выплаты формируется Государственной корпорацией ежедневно.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

"18. Мемлекеттік корпорация қаражатты алып, бір жұмыс күні ішінде графикке сәйкес әлеуметтік төлемдер төлеуге төлем тапсырмаларын қалыптастырады және өтініште көрсетілген тәсілмен қаражат аудару арқылы алушыларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асырады.
Ұялы байланыс операторы бір жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлемдер сомасының ұялы байланыс операторы абонентінің өзіне тіркелген жеке шотына түсуін қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация және қор есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей әлеуметтік төлемдердің жүргізілген сомалары, сондай-ақ артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдерді қайтару бойынша салыстырып тексеру актісіне қол қояды.";
20-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлем тағайындалған адамдарды қордың филиалы қабылдаған әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін банк және банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді немесе ұялы байланыс операторы абонентінің оған тіркелген жеке шотына әлеуметтік төлемдер сомасын аудару үшін абонеттік нөмірді бермеуіне байланысты әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы шешімнің күшін жою туралы шешім жөнінде смс-хабар жіберу арқылы автоматты режимде хабардар етеді.";
21-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) бұдан бұрын берілген өтініштің күшін жоюға арналған өтінім;";
2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 3-1) қосымшамен толықтырылсын;
7-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 8-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік сақтандыру, базалық әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қоғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.

"18. Государственная корпорация, получив средства, в течение одного рабочего дня формирует в соответствии с графиком платежные поручения на выплату социальных выплат и осуществляет социальные выплаты получателям путем зачисления средств способом, указанным в заявлении.
Оператор сотовой связи в течение одного рабочего дня обеспечивает поступление сумм социальных выплат на лицевой счет абонента оператора сотовой связи, зарегистрованного за ним.
Государственная корпорация и фонд не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывают акт сверки по произведенным суммам социальных выплат, а также по возвратам излишне зачисленных (выплаченных) социальных выплат.";
часть вторую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Отделение Государственной корпорации информирует в автоматизированном режиме лиц, которым назначена социальная выплата о принятом филиалом фонда решении об отмене решения о назначении социальных выплат в связи с непредоставлением сведений о банковском счете или об абонентском номере для зачисления сумм социальной выплаты на лицевой счет абонента оператора сотовой связи, зарегистрированного за ним путем отправки смс-уведомления на номер мобильного телефона.";
пункт 21 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) заявка на отмену ранее поданного заявления;";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
дополнить приложением 8 согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту политики социального страхования, базового социального и пенсионного обеспечения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоҰящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.

4. Осы бұйрық 2020 жылғы 18 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, онынша, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, жиырма төртінші, жиырма бесінші, отыз үшінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 6 мамырдағы № 161
бұйрығына 1-қосымша
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірістен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________
ЖСН _____________________________________________________________________
Әлеуметтік төлем алу тәсілі: банк шоты/ әлеуметтік төлем сомасын ұялы байланыс
операторы абонентінің жеке шотына аударуға арналған абоненттік нөмір
Банктің атауы (бар болса) ____________________________________________________
Банк шотының нөмірі (бар болса)______________________________________________
Пошта мекенжайы (көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты мекенжайы)
__________________________________________________________________________
Телефон ____________________ E-mail ________________________________________
Жұмыс берушінің БСН/ЖСН _________________________________________________
(бірнеше жұмыс беруші болған кезде барлық жұмыс берушілердің БСН/ЖСН көрсетіледі)
Маған төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірістен айырылу
жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауды сұраймын.
Осы арқылы қоса атқарылатын жұмыстан (кәсіпкерлік қызметтен) алынатын кірісті
қоса алғанда, төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірістен айырылу фактісін растаймын.
Әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін қажетті дербес деректерімді Қазақстан
Республикасының заңнамасында жол берілетін кез келген тәсілмен жинауға, өңдеуге, сақтауға
және пайдалануға келісім беремін.
Банк және банк шотының нөмірі туралы немесе әлеуметтік төлем сомасын ұялы
байланыс операторы абонентінің жеке шотына аударуға арналған абоненттік нөмір туралы
мәліметтер ұсынбаған жағдайда, төтенше жағдай аяқталған немесе тоқтатылған күннен бастап
бір ай өткен соң әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешімнің күшін жою туралы,
сондай-ақ жалған ақпарат пен дәйексіз (жалған) құжаттарды беру үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Өтініш берушінің қолы ______________________________________________________
(SMS арқылы жіберілген бір реттік парольмен қол қойылады)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 6 мамырдағы № 161
бұйрығына 2-қосымша
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, двадцать четвертого, двадцать пятого, тридцать третьего, сорок шестого, сорок седьмого, сорок девятого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 18 апреля 2020 года.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Приложение 1 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 161
Приложение 2 к Правилам
осуществления социальной
выплаты участникам системы
обязательного социального
страхования и физическим
лицам, получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
Форма
Заявление на назначение социальной выплаты в связи с потерей дохода связанной с ограничением деятельности на период действия чрезвычайного положения
Фамилия, имя, отчество (при наличии) _____________________________
ИИН _______________________
Способ получения социальной выплаты: банковский счет/абонентский номер для зачисления сумм социальной выплаты на лицевой счет абонента оператора сотовой связи
Наименование банка (при наличии) ___________________________________
Номер банковского счета (при наличии)________________________________
Почтовый адрес (адрес проживания услугополучателя) ___________________
Телефон ____________________ E-mail ________________________________
БИН/ИИН работодателя ____________________________________________
(при наличии нескольких работодателей указываются БИН/ИИН всех работодателей)
Прошу назначить мне социальную выплату в связи с потерей дохода связанной с ограничением деятельности на период действия чрезвычайного положения.
Настоящим, подтверждаю факт потери дохода, включая доход, от работы (предпринимательской деятельности) по совместительству, связанного с ограничением деятельности на период действия чрезвычайного положения.
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных, необходимых для назначения и осуществления социальной выплаты.
Предупрежден (а) об отмене решения о назначении социальной выплаты по истечении одного месяца со дня истечения срока действия чрезвычайного положения или его отмены, в случае непредставления сведений о банке и номере банковского счета или об абонентском номере для зачисления сумм социальной выплаты на лицевой счет абонента оператора сотовой связи, а также об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
Подпись заявителя ____________________________________________________
(подписывается одноразовым паролем, высланным через СМС)
Приложение 2 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 161

3-1-қосымша
Нысан
Өтінім
ЖСН ___________________________________
Телефон ______________ E-mail ____________
төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірістен айырылу бойынша
әлеуметтік төлем тағайындауға бұдан бұрын берген өтінішімді кері қайтарып алуды
(не тағайындаудан бас тартуды) сұраймын.
Өтініш берушінің қолы ____________________________________________________________
(SMS арқылы жіберілген бір реттік парольмен қол қойылады)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 6 мамырдағы № 161
бұйрығына 3-қосымша
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Өтініш
Тегі, аты, әкесінің аты (әкесінің аты) ___________________________________________
ЖСН _____________________________________________________________________
Қайтару мерзімі ____________________________________________________________
Қайтарылатын сома_________________________________________________________
Менің банк шотыма/ әлеуметтік төлем сомасын ұялы байланыс операторы абонентінің
жеке шотына аударуға арналған абоненттік нөміріме аударылған әлеуметтік төлемдердің
сомасын қайтаруды сұраймын.
Пошта мекенжайы (көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты мекенжайы) _______
Телефон ____________________ E-mail ________________________________________
Өтініш берушінің қолы ______________________________________________________
(SMS арқылы жіберілген бір реттік парольмен қол қойылады)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 6 мамырдағы № 161
бұйрығына 4-қосымша
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Код _______________________
Облыс (қала) _______________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ-ның ______________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының 20____ жылғы "___" ___________ № ___ ШЕШІМІ
20__ жылғы "___" ________ бастап
__________________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірістен айырылу
жағдайына әлеуметтік төлем тоқтатылсын.
Тегі ______________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________________
Туған күні _________________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
Негіз: ____________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Филиал басшысы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешім жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

Приложение 3-1 к Правилам
осуществления социальной
выплаты участникам системы
обязательного социального
страхования и физическим
лицам, получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
Форма
Заявка
ИИН ___________________________________
Телефон ______________ E-mail ____________ прошу отозвать поданное мною заявление на назначение социальной выплаты в
связи с потерей дохода связанной с ограничением деятельности на период
действия чрезвычайного положения (либо отказать в назначении).
Подпись заявителя ____________________________________________________
(подписывается одноразовым паролем, высланным через СМС)
Приложение 3 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 161
Приложение 7 к Правилам
осуществления социальной
выплаты участникам системы
обязательного социального
страхования и физическим
лицам, получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
Форма
Заявление
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ___________________________________
ИИН ________________________________________________________________
Период возврата______________________________________________________
Сумма возврата ______________________________________________________
Прошу произвести возврат сумм социальных выплат, перечисленных на мой банковский счет/абонентский номер для зачисления сумм социальной выплаты на лицевой счет абонента оператора сотовой связи
Почтовый адрес (адрес проживания услугополучателя) _____________________
Телефон ____________________ E-mail ___________________________________
Подпись заявителя ____________________________________________________
(подписывается одноразовым паролем, высланным через СМС)
Приложение 4 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 161
Приложение 8 к Правилам
осуществления социальной
выплаты участникам системы
обязательного социального
страхования и физическим
лицам, получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
Форма
Код ___________________
Область (город)_________
РЕШЕНИЕ № _____ от "____" _______ 20 ____ г. Филиала АО "Государственный фонд социального страхования" по ________________________ области
Прекратить социальную выплату на случай потери дохода в связи с
ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения
в размере __________________________________________________________
(сумма прописью)
с "___" ________ 20__ г.
Фамилия___________________________________________________________
Имя_______________________________________________________________
Отчество (при его наличии)___________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)______________________
Дата рождения______________________________________________________
Основание _________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала _______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала ________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии
Проект решения подготовлен:
Начальник отделения Государственной корпорации ______________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации _____________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)