"Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалуы мен пайдаланылуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 162 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 23 маусымдағы № 277 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 6 мамырдағы № 113 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 6 мамырдағы № 37 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 10 мамырда № 20604 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалуы мен пайдаланылуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 162 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 23 маусымдағы № 277 бірлескен бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеудің тiзiлiмiнде № 13979 болып тiркелген, 2016 жылғы 4 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес уәкілетті органның бақылауды жүзеге асыруы үшін тарихи-мәденимұра объектiлерiн қорғау және пайдалану саласындағы тексеру парағының нысаны;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органның бақылауды жүзеге асыруы үшін тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қорғау және пайдалану саласындағы тексеру парағының нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғалуы мен пайдаланылуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі - Өлшемшарттар) - Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі - Кәсіпкерлік кодексі) 141-бабының 3-тармағына, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушысының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларына және тексеру парақтарының нысанына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес әзірленді және тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласында уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдар) бақылау субъектілерін (объектілерді) іріктеу үшін және оларды бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдер дәрежесіне жатқызуға арналған.";

О внесении изменений и дополнения в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 162 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2016 года № 277 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия"
Совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 6 мая 2020 года № 113 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 мая 2020 года № 37. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2020 года № 20604
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 162 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2016 года № 277 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13979, опубликован 4 августа 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия для осуществления контроля уполномоченным органом согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия для осуществления контроля местным исполнительным органом согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.";
в критериях оценки степени риска за охраной и использованием объектов историко-культурного наследия, утвержденных указанным совместным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Критерии оценки степени риска в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Критерии оценки степени риска в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Предпринимательский кодекс), а также с Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 17371) и предназначены для отбора субъектов (объектов) контроля в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия и отнесения их к степеням риска при проведении уполномоченным органом в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия (далее – уполномоченный орган) и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее – местные исполнительные органы) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.";

2-тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшылары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бақылау субъектілері (объектілері) - тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласына қатысты олардың қызметіне бақылау жүргізілетін жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде жергілікті атқарушы органдармен;
2) болмашы бұзушылықтар - тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режиміне қатысты талаптарды бұзу;
3) маңызды бұзушылықтар - монументтік өнер құрылыстарын орнату, халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режимін, қорғау міндеттемелерінде жазылған тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттарын сақтауға қатысты, сондай-ақ тарих және мәдениет ескерткіштерінің сақталуына зиянды әсер ететін шараларға қатысты тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
4) өрескел бұзушылықтар - тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу шарттарын және археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру шарттары мен осы қызметті лицензиялауды, халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішінің заңды орнын ауыстыру және оны өзгерту, сондай-ақ олардың жай-күйінің толық жойылуға дейін нашарлауына соқтыратын шараларға қатысты тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бақылау субъектілері (объектілері) объективті тәуекел өлшемдері негізінде екі дәрежелі тәуекелге бөлінеді - жоғары және жоғары дәрежеде жатқызылмаған.
Уәкілетті органмен жүзеге асырылатын бақылау үшін тәуекелдің жоғары дәрежесіне:
1) жергілікті атқарушы органдар;
2) тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметке лицензиясы бар лицензиаттар жатады.
Жергілікті атқарушы органдармен жүзеге асырылатын бақылау үшін тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелері жатады.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылмаған тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланушылар болып табылатын жеке және заңды тұлғалар жатады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункты 1), 2), 3) и 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) субъекты (объекты) контроля – физические и юридические лица, в том числе местные исполнительные органы, за деятельностью которых осуществляются контроль в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
2) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, касающихся режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры местного значения;
3) значительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, касающихся вопросов установления сооружений монументального искусства, режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры международного и республиканского значения, условий содержания памятника истории и культуры, прописанных в охранных обязательствах, а также мер, оказывающих вредное воздействие на сохранность памятников истории и культуры;
4) грубые нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия, касающихся соблюдения условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры, условий осуществления археологических работ и лицензирования данной деятельности, законного перемещения и изменения памятника истории и культуры, а также мер, оказывающих вредное воздействие на сохранность объектов историко-культурного наследия и памятников истории и культуры, влекущих к ухудшению их состояния вплоть до полного уничтожения;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. По объективным критериям оценки степени риска субъекты контроля распределяются по двум степеням риска – высокая и не отнесенная к высокой.
К высокой степени риска для осуществления контроля уполномоченным органом относятся:
1) местные исполнительные органы;
2) лицензиаты, имеющие лицензию на деятельность по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ.
К высокой степени риска для осуществления контроля местным исполнительным органом относятся структурные подразделения местных исполнительных органов, осуществляющие деятельность по охране и использованию объектов историко-культурного наследия.
Не отнесенным к высокой степени риска относятся физические и юридические лица, являющиеся пользователями и/или собственниками памятников истории и культуры.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау және оларды тәуекел дәрежесінің болмашы, маңызды немесе өрескел тобына жатқызу тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарына сәйкес осы Өлшемшарттарға қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.";
қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде оның Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________ Р. Даленов
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
__________ А. Раимкулова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 6 мамырдағы
№ 37 мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 6 мамырдағы
№ 113 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Тарихи-мәдени мұра
объектілерін қорғау және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
Бұрынғы тексерулер мен профилактикалық бақылау нәтижелері (бұзушылықтың ауырлық деңгейі төмендегі талаптардың орындалмауы жағдайында қолданылады)
Уәкілетті орган үшін:
1
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыруға лицензияның болуы
өрескел
2
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішінің заңсыз орнын ауыстыру және оны өзгерту фактілерінің болмауы
өрескел
3
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режимін бұзу фактілерінің болмауы
маңызды
4
Монументті өнер құрылыстарын орнату қағидаларын бұзу фактілерінің болмауы
маңызды
5
Қорғау міндеттемелерінде жазылған халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттарын бұзу фактілерінің болмауы
маңызды
6
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу шарттарын және археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру шарттарын бұзу фактілерінің болмауы
өрескел
Жергілікті атқарушы орган үшін:
1
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішінің заңсыз орнын ауыстыру және оны өзгерту фактілерінің болмауы
өрескел
2
Аумақтарды игеру кезінде жер учаскелері бөліп берілгенге дейін тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау бойынша археологиялық жұмыстарды жүргізу фактілерінің болуы
маңызды
3
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режимін бұзу фактілерінің болмауы
болмашы
4
Қорғау міндеттемелерінде жазылған жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттарын бұзу фактілерінің болмауы
маңызды
5
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің сақталып тұруына қатер төндіруі мүмкін жұмыстардың жүргізілу фактілерінің болмауы
өрескел
6
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу шарттарын және археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру шарттарын бұзу фактілерінің болмауы
өрескел
Жеке және заңды тұлғалардан түскен расталған шағымдардың немесе өтініштердің болуы
1
Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласына қатысты бір расталған шағымның немесе өтініштің болуы
маңызды
2
Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы екі немесе одан да көп расталған шағымдардың немесе өтініштердің болуы
өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 6 мамырдағы
№ 37 мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 6 мамырдағы
№ 113 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 162 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 23 маусымдағы
№ 277 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Уәкілетті органның бақылауды жүзеге асыруы үшін тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қорғау және пайдалану саласындағы тексеру парағы
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
саласында/аясында 138-бабына сәйкес
________________________________________________________________________ қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық бақылауды
тағайындау туралы акт ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы_____________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыруға лицензияның болуы
2
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішінің заңсыз орнын ауыстыру және оны өзгерту фактілерінің болмауы
3
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режимін бұзу фактілерінің болмауы
4
Монументті өнер құрылыстарын орнату қағидаларын бұзу фактілерінің болмауы
5
Қорғау міндеттемелерінде жазылған халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттарын бұзу фактілерінің болмауы
6
Халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу шарттарын және археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру шарттарын бұзу фактілерінің болмауы
Лауазымды адам (адамдар) ___________________________ ______________
лауазымы                  қолы
_____________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) басшысы ____________________________
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________ ________________
лауазымы                                    қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 6 мамырдағы № 37
мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 6 мамырдағы № 113
бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Жергілікті атқарушы органның бақылауды жүзеге асыруы үшін тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қорғау және пайдалану саласындағы тексеру парағы
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
саласында/аясында 138-бабына сәйкес
________________________________________________________________________ қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық бақылауды
тағайындау туралы акт ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ___________________________________________
________________________________________________________________________________
Бақылау және (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
р/с
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішінің заңсыз орнын ауыстыру және оны өзгерту фактілерінің болмауы
2
Аумақтарды игеру кезінде жер учаскелері бөліп берілгенге дейін тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау бойынша археологиялық жұмыстарды жүргізу фактілерінің болуы
3
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары шегінде жерді пайдалану режимін бұзу фактілерінің болмауы
4
Қорғау міндеттемелерінде жазылған жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттарын бұзу фактілерінің болмауы
5
Тарихи-мәдени мұра объектілерінің сақталып тұруына қатер төндіруі мүмкін жұмыстардың жүргізілу фактілерінің болмауы
6
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялық жұмыстарды жүргізу шарттарын және археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру шарттарын бұзу фактілерінің болмауы
Лауазымды адам (адамдар) ___________________________ ______________
лауазымы                  қолы
_____________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) басшысы ____________________________
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________ ________________
лауазымы                                    қолы

"10. Оценка степени риска субъектов контроля и отнесение их к грубой, значительной и незначительной группе степени риска осуществляется в соответствии с субъективными критериями оценки степени риска в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия согласно приложению к настоящим Критериям.";
приложение изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 2 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 3 согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего совместного приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________Р.
Даленов
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
__________А.
Раимкулова
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике и
специальным учетам Генеральной
прокуратуры Республики Казахстан
Приложение 1 к
совместному приказу
от 6 мая 2020 года № 37 и
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 113
Приложение
к критериям оценки степени
риска в сфере охраны и
использования объектов
историко-культурного наследия
Субъективные критерии оценки степени риска в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия
Критерии
Степень нарушения
Результаты предыдущего профилактического контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
Для уполномоченного органа:
1
Наличие лицензии на деятельность по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ
грубое
2
Отсутствие фактов незаконного перемещения и изменения памятника истории и культуры международного и республиканского значения
грубое
3
Отсутствие фактов нарушений режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры международного и республиканского значения
значительное
4
Отсутствие факта нарушения правил установлении сооружений монументального искусства
значительное
5
Отсутствие фактов нарушения условий содержания памятника истории и культуры международного и республиканского значения, прописанных в охранных обязательствах
значительное
6
Отсутствие фактов нарушения условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения и условий осуществления археологических работ
грубое
Для местных исполнительных органов:
1
Отсутствие фактов незаконного перемещения и изменения памятника истории и культуры местного значения
грубое
2
Наличие фактов проведения при освоении территорий до отвода земельных участков археологических работ по выявлению объектов историко-культурного наследия
значительное
3
Отсутствие фактов нарушений режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры местного значения
незначительное
4
Отсутствие фактов нарушения условий содержания памятника истории и культуры местного значения, прописанных в охранных обязательствах
значительное
5
Отсутствие фактов проведения работ, которые могут создавать угрозу существованию объектов историко-культурного наследия
грубое
6
Отсутствие фактов нарушения условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения и условий осуществления археологических работ
грубое
Наличие подтвержденных жалоб и обращений со стороны физических и юридических лиц
1
Наличие одной подтвержденной жалобы или обращения в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия
значительное
2
Наличие двух или более подтвержденных жалоб или обращений в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия
грубое
Приложение 2 к
совместному приказу
от 6 мая 2020 года № 37 и
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 113
Приложение 2
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 162 и
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 23 июня 2016 года № 277
Проверочный лист в сфере охраны и использования объектов
историко-культурного наследия для осуществления контроля уполномоченным
органом
(в сфере/в области/за)
(в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса
Республики Казахстан от 29 октября 2015 года)
в отношении _________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов)
____________________________________________________________________
контроля
___________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку __________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ___________________________________________________
____________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля ______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие лицензии на деятельность по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ
2
Отсутствие фактов незаконного перемещения и изменения памятника истории и культуры международного и республиканского значения
3
Отсутствие фактов нарушений режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры международного и республиканского значения
4
Отсутствие факта нарушения правил установлении сооружений монументального искусства
5
Отсутствие фактов нарушения условий содержания памятника истории и культуры международного и республиканского значения, прописанных в охранных обязательствах
6
Отсутствие фактов нарушения условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения и условий осуществления археологических работ
Должностное (ые) лицо (а)__________________________________________
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________ ____________
должность                               подпись
Руководитель субъекта (объекта) контроля _______________________________
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________             ____________
должность                               подпись
Приложение 3 к
совместному приказу
от 6 мая 2020 года № 37 и
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 6 мая 2020 года № 113
Проверочный лист в сфере охраны и использования объектов
историко-культурного наследия для осуществления контроля местным
исполнительным органом
(в сфере/в области/за)
(в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса
Республики Казахстан от 29 октября 2015 года)
в отношении _________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов)
____________________________________________________________________
контроля
___________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку __________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ___________________________________________________
____________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля ______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Отсутствие фактов незаконного перемещения и изменения памятника истории и культуры местного значения
2
Наличие фактов проведения при освоении территорий до отвода земельных участков археологических работ по выявлению объектов историко-культурного наследия
3
Отсутствие фактов нарушений режима использования земель в пределах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры местного значения
4
Отсутствие фактов нарушения условий содержания памятника истории и культуры местного значения, прописанных в охранных обязательствах
5
Отсутствие фактов проведения работ, которые могут создавать угрозу существованию объектов историко-культурного наследия
6
Отсутствие фактов нарушения условий проведения научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения и условий осуществления археологических работ
Должностное (ые) лицо (а) _____________________________________________
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________ ____________
должность                                     подпись
Руководитель субъекта (объекта) контроля _______________________________
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________             ____________
должность                         подпись