"Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндет атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 4-2/266 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 6 мамырдағы № 156 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 мамырда № 20615 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 4-2/266 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11773 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 6 мамырдағы № 156
Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 4-2/266 бұйрығымен
бекітілген
Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидалары

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 4-2/266 "Об утверждении Правил аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 мая 2020 года № 156. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2020 года № 20615
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 4-2/266 "Об утверждении Правил аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 11773, опубликован 21 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского
хозяйства Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
от 6 мая 2020 года № 156
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 4-2/266
Правила аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Тұқым шаруашылығы туралы заң) 6-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау тәртібін, сондай-ақ "Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестаттау туралы куәлiк - мемлекеттiң тұқым шаруашылығы саласындағы аттестатталған субъектiлердiң қызметiн тануын айғақтайтын, өз құзыреті шегінде облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы берген құжат;
2) бірегей тұқымдар - ауыл шаруашылығы өсімдігі сортының авторы, ол уәкілдік берген адам немесе сорттың оригинаторы өсіріп шығарған және элиталық тұқымдарды өндіруге арналған тұқым;
3) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдар - элиталық тұқымдардың жылдар бойынша кейіннен көбейтілуі: бірінші жыл - бірінші көбейтілген тұқым, екінші жыл - екінші көбейтілген тұқым, үшінші жыл - үшінші көбейтілген тұқым;
4) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты - мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
5) өтініш беруші (бұдан әрі - өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы)) - аттестаттаудан өту және аттестаттау туралы куәлік алу үшін "электрондық үкімет" веб-порталына (бұдан әрі - портал) өтініш берген жеке немесе заңды тұлға;
6) суперэлиталық тұқымдар - тұқым шаруашылығы саласындағы ұлттық стандарттар мен өзге де нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келетін және элиталық тұқым өндіруге арналған, көбейту питомнигі түсімінен алынатын бірегей тұқымдарға жататын тұқым;
7) тұқым өндiрушiлер - Тұқым шаруашылығы туралы заңға сәйкес тұқым шаруашылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
8) тұқым өсiру шаруашылығы - жергiлiктi атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) аттестаттаған, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдарды өндiру мен өткізуді жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъект;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" (далее – Закон о семеноводстве), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян, а также порядок оказания государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян" (далее – государственная услуга).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) свидетельство об аттестации – документ, выданный в пределах компетенции местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) (далее – местный исполнительный орган (услугодатель)), свидетельствующий о признании государством деятельности аттестованных субъектов в области семеноводства;
2) оригинальные семена – семена, произведенные автором сорта сельскохозяйственного растения, уполномоченным им лицом или оригинатором сорта и предназначенные для производства элитных семян;
3) семена первой, второй и третьей репродукций – последующее размножение семян элиты по годам: первый год – первая репродукция, второй год – вторая репродукция, третий год – третья репродукция;
4) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
5) заявитель (далее – (заявитель (услугополучатель)) – физическое или юридическое лицо, подавшее заявление на веб-портале "электронного правительства" (далее – портал) для прохождения аттестации и получения свидетельства об аттестации;
6) суперэлитные семена – семена, принадлежащие к оригинальным, получаемые из урожая питомника размножения, соответствующие требованиям национальных стандартов и иных нормативных документов в области семеноводства и предназначенные для производства элитных семян;
7) производители семян - физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в области семеноводства в соответствии с Законом о семеноводстве;
8) семеноводческое хозяйство – хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом (услугодателем), осуществляющий производство и реализацию семян первой, второй и третьей репродукций;

9) тұқым өткізуші - жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) аттестаттаған, ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының партияларын өткізу және (немесе) тұқымдық несие беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
10) элиталық тұқымдар - бірегей немесе суперэлиталық тұқымнан алынған және Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдары;
11) элиталық тұқым өсіру шаруашылығы - жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) аттестаттаған, элиталық тұқымдарды өндіру мен өткізуді жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъект;
12) "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі - оператор) - "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, бекітіліп берілген "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген заңды тұлға;
13) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен құрылған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық таңбалар жиынтығы.
3. Бірегей тұқым өндірушілерді, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өткізушілерді аттестаттауды жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлімделген қызмет түріне сәйкес аттестаттау туралы куәлік бере отырып жүргізеді.
4. Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге аттестаттау жүргізу үшін жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) қаулысымен құрамы кемінде бес адамнан (комиссияның төрағасы және төрт мүшесі) тұратын тұрақты жұмыс істейтін аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - комиссия) құрылады.
Ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) құрылымдық бөлімшесі комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі - жұмыс органы) болып табылады.
5. Аттестаттау туралы куәлік өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген бірегей тұқым өндiрушiлерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға (бұдан әрі - талаптар) сәйкес келген жағдайда, қызметтің мәлімделген түріне сәйкес беріледі.

9) реализатор семян – физическое или юридическое лицо, аттестованное местным исполнительным органом (услугодателем), осуществляющее деятельность по реализации партий семян сельскохозяйственных растений и (или) выдаче семенной ссуды;
10) элитные семена – семена сельскохозяйственных растений, которые получены от оригинальных или суперэлитных семян и соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан о семеноводстве;
11) элитно-семеноводческое хозяйство – хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом (услугодателем), осуществляющий производство и реализацию элитных семян;
12) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации", на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
13) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Аттестация производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян проводится местным исполнительным органом (услугодателем) с выдачей свидетельства об аттестации в соответствии с заявленным видом деятельности по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Для проведения аттестации производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян постановлением местного исполнительного органа (услугодателя) создается постоянно действующая аттестационная комиссия (далее – комиссия) с численным составом не менее пяти человек (председатель и четыре члена комиссии).
Рабочим органом комиссии является структурное подразделение местного исполнительного органа (услугодателя), осуществляющее функции в области сельского хозяйства (далее – рабочий орган).
5. Свидетельство об аттестации выдается в соответствии с заявленным видом деятельности при условии соответствия заявителя (услугополучателя) требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам (далее – требования).

6. Тұқым шаруашылығын аттестаттау туралы куәлік алған және элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға жауап беретін шаруашылық жүргізуші субъект элиталық тұқым өсіру шаруашылығын аттестаттау туралы куәлік алуға үміткер бола алады.
Бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптарға жауап беретін элиталық тұқым өсіру шаруашылығы бірегей тұқым өндірушіні аттестаттау туралы куәлік алуға үміткер бола алады.
2-тарау. Бірегей тұқым өндірушілерді, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өткізушілерді аттестаттау тәртібі
7. Аттестаттаудан өту және аттестаттау туралы куәлікті алу үшін өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) электрондық түрде портал арқылы ЭЦҚ-ның көмегімен мынадай құжаттарды жолдайды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізу туралы өтініш (бұдан әрі - өтініш);
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер нысаны;
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны;
осы Қағидаларға 7-қосымшаларға сәйкес тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны.
Заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері өз бетінше өтініш береді.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) аумағында шаруашылық жүргізуші субъектінің жер учаскесі және материалдық-техникалық базасы орналасқан жергілікті атқарушы органының (көрсетілетін қызметті берушінің) атына өтініш береді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын аттестаттаудан өту және аттестаттау туралы куәлік алуға арналған негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында баяндалған.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде өтініштің қабылданғанын растау ретінде өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрінеді.

6. Хозяйствующий субъект, получивший свидетельство об аттестации семеноводческого хозяйства и отвечающий требованиям, предъявляемым к элитно-семеноводческим хозяйствам, может претендовать на получение свидетельства об аттестации элитно-семеноводческого хозяйства.
Элитно-семеноводческое хозяйство, отвечающее требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, может претендовать на получение свидетельства об аттестации производителя оригинальных семян.
Глава 2. Порядок аттестации производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян
7. Для прохождения аттестации и получения свидетельства об аттестации заявитель (услугополучатель) в электронном виде посредством портала с помощью ЭЦП направляет следующие документы:
1) заявление о проведении аттестации (переаттестации) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заявление);
2) форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к элитно-семеноводческим хозяйствам согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к семеноводческим хозяйствам согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к реализаторам семян согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Филиалы и представительства юридических лиц самостоятельно подают заявления.
Заявитель (услугополучатель) подает заявление в адрес местного исполнительного органа (услугодателя), на территории которой расположен земельный участок и материально-техническая база хозяйствующего субъекта.
Перечень основных требований для прохождения аттестации и получения свидетельства об аттестации, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян" согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, местный исполнительный орган (услугодатель) получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При сдаче заявителем (услугополучателем) всех необходимых документов в подтверждение принятия заявления в "личном кабинете" заявителя (услугополучателя) отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

8. Аттестаттау туралы куәлік немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту өтініш тіркелген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
9. Жұмыс органы кеңсесінің қызметкері өтінішті ол келіп түскен сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде тіркеуді жүзеге асырады және жауапты орындаушыны тағайындайтын жұмыс органының басшысына жібереді.
Жұмыс органының жауапты орындаушысы өтініш келіп түскен күні ұсынылған құжаттарды Комиссияның қарауына береді.
Комиссия өтінішті тіркеген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған мәліметтердің толықтығын тексереді және жергілікті жерге бара отырып, өтініш берушіге (көрсетілетін қызметті алушыға) осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан (өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) өтініште көрсеткен қызмет түріне сәйкес) зерттеп-қарау жүргізеді.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) мәліметтерді толық ұсынбаған жағдайда, жұмыс органының жауапты орындаушысы жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тарту дайындайды және оны портал арқылы өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) "жеке кабинетіне" жолдайды.
10. Өтініш берушіні (көрсетілетін қызметті алушыны) зерттеп-қарау нәтижелері бойынша комиссия 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бiрегей тұқым өндiрушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестікке зерттеп-қарау актісін (бұдан әрі - зерттеп-қарау актісі) екі данада жасайды. Бір данасы комиссияда қалады, екіншісі өтініш берушіге (көрсетілетін қызметті алушыға) беріледі.
11. Комиссия зерттеп-қарау актісінің негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде аттестаттау туралы куәлікті беру туралы не аттестаттау туралы куәлікті беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді және комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
12. Комиссияның шешімі негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) "жеке кабинетіне" жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту жіберіледі.

8. Свидетельство об аттестации или мотивированный отказ в оказании государственной услуги оформляется в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации заявления.
В случае обращения заявителя (услугополучателя) после окончания рабочего времени, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
9. Сотрудник канцелярии рабочего органа осуществляет регистрацию заявления в течение 30 (тридцати) минут с момента его поступления и направляет руководителю рабочего органа, которым назначается ответственный исполнитель.
Ответственный исполнитель рабочего органа в день поступления заявления передает представленные документы на рассмотрение комиссии.
Комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента регистрации заявления проверяет полноту представленных сведений и с выездом на место проводит обследование заявителя (услугополучателя) на предмет соответствия требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам.
В случае представления заявителем (услугополучателем) неполных сведений ответственный исполнитель рабочего органа готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа (услугодателя), и направляет посредством портала в "личный кабинет" заявителя (услугополучателя).
10. По результатам обследования заявителя (услугополучателя) комиссией в течение 1 (одного) рабочего дня составляется акт обследования на соответствие требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян (далее – акт обследования), по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в двух экземплярах. Один экземпляр остается у комиссии, второй выдается заявителю (услугополучателю).
11. Комиссия на основании акта обследования в течение 2 (двух) рабочих дней принимает решение о выдаче свидетельства об аттестации либо об отказе в выдаче свидетельства об аттестации, которое оформляется протоколом и подписывается всеми членами комиссии.
12. На основании решения комиссии в течение 2 (двух) рабочих дней в "личный кабинет" заявителя (услугополучателя) в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа (услугодателя), направляется свидетельство об аттестации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.

13. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, жұмыс органы техникалық істен шығу пайда болған сәттен бастап дереу бұл туралы операторды хабардар етеді.
Бұл жағдайда оператор техникалық проблема туралы еркін нысанда хаттама жасайды және оған жұмыс органы қол қояды.
Жұмыс органы Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
14. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) аттестаттау жүргізу үшін ұсынған құжаттарын және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) және (немесе) аттестаттау жүргізу үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) өтініш берушіге (көрсетілетін қызметті алушыға) қатысты оның аттестаттау жүргізу қызметіне тыйым салынғаны туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
15. Жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) аттестаттау туралы куәлікті бергеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестатталған тұқым өндірушілер мен өткізушілер туралы ақпарат ұсынады.
16. Аттестаттау туралы куәліктің қолданысы мынадай жағдайда мерзімінен бұрын тоқтатылады:
1) өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) аттестаттау туралы куәлікте көзделген қызмет түрінен бас тартуы;
2) жеке тұлғаның қайтыс болуы. Жұмыс органы мүдделі адам ұсынған қайтыс болғаны туралы куәліктің негізінде аттестаттау туралы куәліктің қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатады;
3) заңды тұлғаның жойылуы.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) жергілікті атқарушы органға (көрсетілетін қызметті берушіге) аттестаттау туралы куәліктің қолданысын мерзімінен бұрын тоқтату туралы жазбаша хабарлама ұсынады.
3-тарау. Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу және бірегей тұқым өндірушілерді, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өткізушілерді қайта аттестаттауды жүргізу тәртібі
17. Атауы, аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi не ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген жағдайда, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттары мен дақылдарының сорттарын ауыстыру және толықтыру кезінде бiрегей тұқым өндiрушi, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) портал арқылы электрондық түрде мынадай құжаттарды ЭЦҚ-ның көмегімен жібереді:

13. В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, рабочий орган незамедлительно с момента обнаружения возникновения технического сбоя уведомляет об этом оператора.
В этом случае оператор составляет в произвольной форме протокол о технической проблеме и подписывает его с рабочим органом.
Рабочий орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
14. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем (услугополучателем) для проведения аттестации, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя (услугополучателя) и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для проведения аттестации, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении заявителя (услугополучателя) имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности по проведению аттестации.
15. Местный исполнительный орган (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней после выдачи свидетельства об аттестации представляет в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан информацию об аттестованных производителях и реализаторах семян по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
16. Действие свидетельства об аттестации прекращается досрочно при:
1) отказе заявителя (услугополучателя) от вида деятельности, предусмотренного свидетельством об аттестации;
2) смерти физического лица. Рабочий орган на основании свидетельства о смерти, представленным заинтересованным лицом, досрочно прекращает действие свидетельства об аттестации;
3) ликвидации юридического лица.
Заявитель (услугополучатель) представляет в местный исполнительный орган (услугодателю) письменное уведомление о досрочном прекращении действия свидетельства об аттестации.
Глава 3. Порядок переоформления свидетельства об аттестации и проведения переаттестации производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян
17. В случаях изменения наименования, фамилии, имени, отчества (при его наличии) либо организационно-правовой формы, а также при замене и дополнении сортов и культур сельскохозяйственных растений производитель оригинальных семян, элитно-семеноводческое хозяйство, семеноводческое хозяйство, реализатор семян в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления свидетельства об аттестации, в электронном виде посредством портала с помощью ЭЦП направляет следующие документы:

1) өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш;
2) мемлекеттік ақпараттық жүйелерде ақпараты қамтылған құжаттарды қоспағанда, аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) аттестаттау туралы куәліктің электрондық көшірмесі.
18. Комиссия осы Қағидалардың 17-тармағында көрcетiлген құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу не қайта ресімдеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді және оған комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбау аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеуден бас тартуға негіз болып табылады.
19. Комиссияның шешімі негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) "жеке кабинетіне" жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің) уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта ресімделген аттестаттау туралы куәлік не аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеуден уәжді бас тарту жіберіледі.
20. Қайта ресімделген аттестаттау туралы куәлікке жаңа тіркеу нөмірі беріледі.
Қайта ресімделген аттестаттау туралы куәліктің қолданыс мерзімі бұрын берілген аттестаттау туралы куәліктің қолданыс мерзіміне тең күйінде қалады.
21. Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеуге арналған өтінішті қараудың жалпы мерзімі өтініш тіркелген сәттен бастап 4 (төрт) жұмыс күнін құрайды.
22. Тұқым шаруашылығы субъектілерін қайта аттестаттау осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес аттестаттаудың туралы куәліктің қолданыс мерзімі аяқталғаннан кейін:
бірегей тұқым өндірушілер үшін - бес жылда бір рет;
элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары үшін - үш жылда бір рет;
тұқым өсіру шаруашылықтары үшін - үш жылда бір рет;
тұқым өткізушілер үшін - екі жылда бір рет өткізіледі.
23. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта аттестаттауға арналған өтінішті бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші аттестаттау туралы куәліктің қолданыс мерзімінің аяқталуына күнтізбелік 30 (отыз) күн қалғанда береді.
4-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың (көрсетілетін қызметті берушілердің) және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

1) заявление о переоформлении свидетельства об аттестации по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП заявителя (услугополучателя);
2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления свидетельства об аттестации, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах;
3) электронную копию свидетельства об аттестации.
18. Комиссия в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил, проверяет полноту представленных документов и принимает решение о переоформлении либо отказе в переоформлении свидетельства об аттестации, которое оформляется протоколом и подписывается всеми членами комиссии.
Основанием для отказа в переоформлении свидетельства об аттестации является предоставление неполного пакета документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил.
19. На основании решения комиссии в течение 2 (двух) рабочих дней в "личный кабинет" заявителя (услугополучателя) в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа (услугодателя), направляется переоформленное свидетельство об аттестации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в переоформлении свидетельства об аттестации.
20. Переоформленному свидетельству об аттестации присваивается новый регистрационный номер.
Срок действия переоформленного свидетельства об аттестации остается равным сроку действия ранее выданного свидетельства об аттестации.
21. Общий срок рассмотрения заявления на переоформление свидетельства об аттестации составляет 4 (четыре) рабочих дня с момента регистрации заявления.
22. Переаттестация субъектов семеноводства проводится в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами, по истечении срока действия свидетельства об аттестации:
для производителей оригинальных семян – один раз в пять лет;
для элитно-семеноводческих хозяйств – один раз в три года;
для семеноводческих хозяйств – один раз в три года;
для реализаторов семян – один раз в два года.
23. Заявление на переаттестацию по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам подается производителем оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйством, семеноводческим хозяйством, реализатором семян за 30 (тридцать) календарных дней до истечения срока действия свидетельства об аттестации.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) местных исполнительных органов (услугодателей) и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг

24. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің), комиссияның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші), агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) басшысының атына, "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
25. Өтініш берушінің (көрсетілетін қызметті алушының) шағымын Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші), уәкілетті орган - тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган - тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
26. Жергілікті атқарушы органның (көрсетілетін қызметті берушінің), уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге (көрсетілетін қызметті алушыға) ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Өтініш беруші (көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
№ ____
аттестаттау туралы куәлік
(кімге)__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесiнiң аты (бар
________________________________________________________________________________
болса), тегi)
________________________________________________________________________________
(облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы
органының толық атауы)
аттестаттау комиссиясының 20__ жылғы "___" ____________ № _______ хаттамасы негізінде
________________________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң атауы, сорттардың атауы көрсетіледі)
________________________________________________________________________________
бірегей тұқымдарын, элиталық тұқымдарын, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген
тұқымдарын өндiру және өткізу (тұқым өткiзушiлер үшiн - тек өткізу) қызметін жүзеге асыруға берілді.
Басшы ____________________________________________ ____________________
(аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi)            (электрондық
цифрлық қолтаңбасы)
Берiлген күнi: 20__ жылғы "___" _______________.
20__ жылғы "___" ___________________ дейiн жарамды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
2-қосымша
Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптар

24. Жалоба на решение, действие (бездействие) местного исполнительного органа (услугодателя), комиссии, по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя местного исполнительного органа (услугодателя), уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
25. Жалоба заявителя (услугополучателя) в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
местным исполнительным органом (услугодателем), уполномоченным органом – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
26. Срок рассмотрения жалобы местным исполнительным органом (услугодателем), уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю (услугополучателю), подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
В случаях несогласия заявителя (услугополучателя) с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма
Свидетельство об аттестации
№ _____
Выдано ______________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя,
____________________________________________________________________
отчество (при его наличии) физического лица) на основании протокола
аттестационной комиссии ________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа областей, городов
республиканского значения, столицы)
от "___" ___________ 20__ года № _______ на осуществление деятельности по
производству и реализации (для реализаторов семян – только реализации)
оригинальных семян, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций
_________________________________________________________________
(указываются наименование сельскохозяйственного растения, наименование сортов)
__________________________________________________________________
Руководитель ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) ___________________________
(электронная цифровая подпись)
Дата выдачи "___" __________ 20__ года.
Действительно до "___" _________ 20__ года.
Приложение 2 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян

1. Бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) бірегей тұқым өндіруді жүргізу үшін егіс алаңының (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы;
2) бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы*;
3) жалпы егіс алаңының кемінде 30 пайызын құрайтын тұқым шаруашылығы егістерінің болуы;
4) бірегей тұқым өндіру (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
5) нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы;
6) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқым өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс;
7) кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар кемінде дақыл жөніндегі бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірегей тұқым өндіру бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға жасалған шарттың болуы;
8) кемінде бір агрономның және әр дақыл бойынша маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы бойынша жұмысының айрықша әдістерін меңгерген кемінде үш техникалық персонал адамының болуы;
9) бірегей тұқым өндірудің дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте қамтамасыз етілуі;
10) кейіннен элиталық тұқым өндіруді қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіруге қажетті түр-түрде және көлемде сорттың бастапқы тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы;
11) бастапқы буындарды отырғызу үшін 100 пайыз, суперэлита үшін 50 пайыз қажеттілікте* тұқымдарды сақтандыру қорларының болуы;
12) бiрегей тұқым өндiру жүргiзiлетiн ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi түрлерiнiң бiрегей тұқымдарын өндiру жөнiндегi жұмыстардың бүкіл кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының болуы;

1. Требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, включают:
1) наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни);
2) наличие освоенных семеноводческих севооборотов*, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 30 процентов;
4) наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству) – не менее пяти лет;
5) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны;
6) отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
7) наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян;
8) наличие не менее одного агронома и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта;
9) обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта;
10) наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян;
11) наличие страховых фондов семян от потребности*:
для закладки первичных звеньев – 100 процентов;
для суперэлиты – 50 процентов;
12) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной селекционной и семеноводческой техники для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян;

13) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;
14) бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған бірегей тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, жарамсыз деп тану, сорттық, түрлік және фитопатологиялық отау (тазалау), егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, бірегей тұқымдарды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс), тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарға арналған аттестаттар) жүргізу;
15) сортты шығару әдісін, ата-аналық нысандар, сорт белгілерінің ерекше сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсететін сорт жөніндегі құжаттаманы жүргізу;
16) тұқым шаруашылығы жөніндегі есепке алу материалдарының кемінде бес жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
2. Элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) элиталық тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы*;
2) нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы;
3) жалпы егіс алаңының кемінде 25 пайызын құрайтын тұқым шаруашылығы егістерінің болуы;
4) соңғы үш жылдағы өнімділіктің орташа облыстық көрсеткіштен жоғары болуы*;
5) тұқым шаруашылығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
6) жалпы өндіріс көлеміндегі қызметтің негізгі түрінің (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын кемінде 25 пайыз қамтамасыз ету;
7) тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны** 5-тен көп болмауы;
8) аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны** 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы;

13) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
14) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок (прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты на семена);
15) ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта;
16) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее пяти лет.
2. Требования, предъявляемые к элитно-семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие освоенных семеноводческих севооборотов*, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство элитных семян, и прошедших не менее одной ротации;
2) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 25 процентов;
4) урожайность за последние три года* – выше среднеобластной;
5) наличие опыта работы по семеноводству – не менее трех лет;
6) обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме производства (элитное семеноводство) – не менее 25 процентов;
7) количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство** – не более 5;
8) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации** – не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9;

9) суперэлитаны егуге қажеттіліктің 50 пайызы мөлшерінде тұқымның сақтандыру қорларының* болуы;
10) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
11) аудандастырылған сорттар тізбесіне енгізілген сорттар тұқымдарын өсіру жөніндегі схемалардың болуы;
12) тұқым материалын өсіру жөніндегі жұмыстардың барлық түрлері мен оның сапалық көрсеткіштері көрсетілетін құжаттаманы есепке алу мен жүргізуді ұйымдастыру;
13) элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және (немесе) перспективалы сорттардың бастапқы тұқымдық материалының (бірегей тұқымдардың) болуы;
14) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап бірегей тұқым өндірушімен кемінде үш жыл мерзіміне және (немесе) тұқым өткізушімен кемінде екі жыл мерзіміне жасалған, элиталық тұқымның жоспарланған көлемін өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және (немесе) перспективалы сорттардың бірегей тұқымдарын жеткізу туралы (бірінші ұрпақ будандарын өндірушілер үшін будандарың ата-аналық нысандары, өздігінен тозаңданған желілер және будан популяциялары туралы) шарттың болуы;
15) ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен жасалған элиталық тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы;
16) элиталық тұқымның жоспарланған көлемiн өндiру жөнiндегi жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы;
17) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;
18) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарға арналған аттестаттар, тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс) жүргізу;

9) наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты* – 50 процентов;
10) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
11) наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в перечень районированных;
12) организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели;
13) наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) районированных и (или) перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян;
14) наличие договора с производителем оригинальных семян на срок не менее трех лет и (или) реализатором семян на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию о поставке оригинальных семян (для производителей гибридов первого поколения о поставке родительских форм гибридов, самоопыленных линии и гибридных популяции) районированных и (или) перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян;
15) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства элитных семян;
16) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, обеспечения комплекса работ по производству планируемого объема элитных семян;
17) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
18) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа);

19) тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының кемінде үш жыл бойы сақталуын ұйымдастыру;
20) жоспарланған жұмыстар көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар, штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы;
21) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс;
22) элиталық тұқым өндiруді жүргiзу үшiн егiстiк алаңының (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етiлген ауыспалы егiстiктiң) болуы.
3. Тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) тұқым шаруашылығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы;
3) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес енгізілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы*;
4) жалпы егіс алаңының кемінде 20 пайызын құрайтын тұқым шаруашылығы егістерінің болуы;
5) тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны* 4-тен көп болмауы;
6) аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны* 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы;
7) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап элиталық тұқым өсіру шаруашылығымен кемінде үш жыл мерзіміне және (немесе) тұқым өткізушімен кемінде екі жыл мерзіміне жасалған, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және (немесе) перспективалы сорттардың элиталық тұқымдарын жеткізу туралы шарттың болуы;
8) ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен жасалған бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы;
9) нақты агроэкологиялық аймақ үшін ұсынылған ауыл шаруашылығы өсімдіктерін өңдеп-өсіру агротехнологиясын сақтау;
10) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған тұқым өсіру шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс;

19) организация хранения материалов учета по семеноводству в течение не менее трех лет;
20) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома;
21) отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории элитно-семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
22) наличие площади пашни для ведения производства элитных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
3. Требования, предъявляемые к семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие опыта работы по семеноводству – не менее одного года;
2) наличие площади пашни для ведения производства семян первой, второй и третьей репродукций (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни);
3) наличие семеноводческих севооборотов*, введенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство семян первой, второй и третьей репродукций;
4) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 20 процентов;
5) количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство* – не более 4;
6) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации* – не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9;
7) наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством на срок не менее трех лет и (или) реализатором семян на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию о поставке элитных семян районированных и (или) перспективных сортов для производства семян первой, второй и третьей репродукций;
8) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства семян первой, второй и третьей репродукций;
9) соблюдение рекомендованной для конкретной агроэкологической зоны агротехнологии возделывания сельскохозяйственных растений;
10) отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации;

11) тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар кемінде бір агрономның болуы;
12) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
13) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым сорттарын өсіру жөніндегі схемалардың болуы;
14) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде бастапқы тұқым материалының болуы;
15) бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдардың жоспарланатын көлемiн өндiру жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы;
16) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;
17) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарға арналған аттестаттар, тұқымдарға арналған куәліктер, тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі, оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс) жүргізу;
18) тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының кемінде бір жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
4. Тұқым өткізушілерге қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар, штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы;
2) кейіннен өткізу үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда) жыл сайын жасалатын шарттың болуы;
3) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы;

11) наличие не менее одного агронома с соответствующим образованием (послесреднее или высшее);
12) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
13) наличие схем по выращиванию сортовых семян первой, второй и третьей репродукций;
14) наличие исходного семенного материала в ассортименте и объемах, для производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций;
15) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций;
16) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
17) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа);
18) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее одного года.
4. Требования, предъявляемые к реализаторам семян, включают:
1) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома;
2) наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) с поставщиками семян);
3) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;

4) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарын өңдеу, сақтау және өткiзу жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған техниканың болуы;
5) ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымының әр партиясы бойынша өткізілетін тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды, тұқымның құжатталуын, нөмірленуі, тігілуі және тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторының қолы қойылуы тиіс тұқымдарды есепке алу журналын жүргізу;
6) тұқымдарды сақтау және өткізу жөніндегі материалдардың кемінде үш жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының өсімдіктердің қорғалатын сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын өткізу кезінде "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес патент иесі (лицензиар) тұқым өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы;
8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған карантиндік объектілердің болмауы.
Ескертпе:
* талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды;
** талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге, сондай-ақ бір уақытта бірегей тұқым өндіруші де болып табылатын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
(кімге)__________________________________________________________________________
(облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың)
жергiлiктi атқарушы органының атауы көрсетiледi)
(кімнен)_________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты,
әкесiнiң аты (бар болса), тегi көрсетiледi (мәліметтер ақпараттық жүйеден тартылады))
Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізу туралы өтініш
Бірегей тұқымдар, элиталық тұқымдар, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген
тұқымдар өндiру және өткізу (тұқым өткiзушiлер үшiн - тек өткізу) қызметін жүзеге асыруға
аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізуді және аттестаттау туралы куәлік берудi сұраймын
________________________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң атауы, сорттардың атауы көрсетiледi)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәлiметтер:
Жеке тұлға үшін:
жеке куәлiгi _____________________________________________________________________
(нөмiрi, кiм және қашан бергені көрсетiледi)
ЖСН* __________________________________________________________________________
мекенжайы ______________________________________________________________________
(индексi, қаласы, ауданы, облысы, көшесi, үйдiң нөмiрi, телефоны,
________________________________________________________________________________
факсы,электрондық мекенжайы)
банктік деректемелерi _____________________________________________________________
(шот нөмiрi, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Заңды тұлға үшін:
мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiк немесе анықтама
________________________________________________________________________________
(нөмiрi және күні көрсетiледi)
БСН* ___________________________________________________________________________
мекенжайы ______________________________________________________________________
(индексi, қаласы, ауданы, облысы, көшесi, үйдiң нөмiрi, телефоны, факсы,
________________________________________________________________________________
электрондық мекенжайы)
банктік деректемелерi _____________________________________________________________
(шот нөмiрi, банктiң атауы және орналасқан жерi)
Қоса берiлiп отырған құжаттар: _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.
Басшы ________________________________________ ______________________________
(аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi)            (электрондық
цифрлық қолтаңбасы)
20__ жылғы "___" _____________.
Өтiнiш 20__ жылғы "___" ____________________ қарауға қабылданды.
____________________________________________ _____________________
(аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi)            (электрондық
цифрлық қолтаңбасы)
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН - жеке сәйкестендiру нөмiрі;
БСН - бизнес-сәйкестендiру нөмiрі (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмiрі жоқ болған жағдайда, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендiру нөмiрі.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
4-қосымша
Бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны

4) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений;
5) ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян, который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа;
6) обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее двух лет;
7) наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений";
8) отсутствие карантинных объектов, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Примечание:
* требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда;
** требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда, а также на элитно-семеноводческие хозяйства, которые одновременно являются производителями оригинальных семян.
Приложение 3 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма
_________________________________________________________________
(указывается наименование местного исполнительного органа области
(города республиканского значения, столицы) от
________________________________________________________________
(указываются полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица (сведения подтягиваются из информационной
системы))
Заявление о проведении аттестации (переаттестации)
Прошу провести аттестацию (переаттестацию) и выдать свидетельство об аттестации на осуществление деятельности по производству и реализации (для реализаторов семян – только реализации) оригинальных семян, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций
__________________________________________________________________
(указываются наименование сельскохозяйственного растения, наименование
____________________________________________________________________
сортов) _____________________________________________________________
Сведения о заявителе:
Для физического лица:
удостоверение личности ______________________________________________;
(указывается номер, кем и когда выдано)
ИИН*______________________________________________________________;
адрес _______________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон,
____________________________________________________________________;
факс, электронный адрес)
банковские реквизиты _______________________________________________.
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Для юридического лица:
свидетельство или справка о государственной регистрации (перерегистрации)
________________________________________________________________;
(указывается номер и дата)
БИН* ______________________________________________________________;
адрес _______________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома, телефон,
____________________________________________________________________;
факс, электронный адрес)
банковские реквизиты ________________________________________________.
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Прилагаемые документы: ______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.
Руководитель ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________
(электронная цифровая подпись)
"____" ____________ 20 __ года.
Заявление принято к рассмотрению "___" _____________ 20 __ года.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) ______________________________
(электронная цифровая подпись)
Примечание:
* расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера у юридического лица.
Приложение 4 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян

1. Заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. БСН/ЖСН* ______________________________________________________________
3. Телефоны _______________________________________________________________
4. Электрондық почтасы _____________________________________________________
5. Жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжаты _______________________________

1. Полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица __________________________________
__________________________________________________________________
2. БИН/ИИН* ________________________________________________
3. Телефон __________________________________________________
4. Электронная почта __________________________________________
5. Идентификационный документ на земельный участок:

1) жерге арналған акт (құжаттың нөмірі) _______________________________________
2) жерге арналған актінің берілген күні _________________________________________
6. Жер учаскесін жалдау шарты:
Кадастрлық нөмірі
Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы
Меншік иесі (құқық иеленуші)
Құқық туындайтын негіз
Жалдау мерзімі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Жер учаскесінің алаңы (гектар)
Жерлердің санаты
Нысаналы мақсаты
Пайдалануға қойылған шектеулер мен ауыртпалықтар
Жер учаскесінің бөлінетіндігі
Жоспар шекарасындағы бөгде жер учаскелері
7
8
9
10
11
12
7. Тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандардың бар-жоғы туралы мәліметтер.
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бiлiмi бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтiлi
1
2
3
4
5
8. Бірегей тұқым өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістің) болуы.
9. Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы*.
10. Жалпы егіс алаңының кемінде 30 пайызы тұқым шаруашылығы егістері болуы.
11. Бірегей тұқым өндіру (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
12. Нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы.
13. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқымдар өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытынды тұжырымы
1
2
3
4
5

1) акт на землю (номер документа) ______________________________;
2) дата выдачи акта на землю ___________________________________.
6. Договор аренды земельного участка:
Кадастровый номер
Адрес объекта недвижимости
Собственник (правообладатель)
Основание возникновения права
Срок аренды
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Площадь земельного участка (гектар)
Категория земель
Целевое назначение
Ограничения в использовании и обременения
Делимость земельного участка
Посторонние земельные участки в границах плана
7
8
9
10
11
12
7. Сведения о наличии специалистов, непосредственно занимающихся производством семян:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Специальность по образованию
Должность
Стаж работы по специальности
1
2
3
4
5
8. Наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
9. Наличие освоенных семеноводческих севооборотов*, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации.
10. Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 30 процентов.
11. Наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству) – не менее пяти лет.
12. Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны.
13. Отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5

14. Кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар кемінде дақыл жөніндегі бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен жасалған бірегей тұқым өндіру бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға арналған шарттың болуы:
Шарт нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
БСН/ЖСН*
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН - жеке сәйкестендiру нөмiрі;
БСН - бизнес-сәйкестендiру нөмiрі (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмiрі жоқ болған жағдайда, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендiру нөмiрі.

14. Наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян:
Номер договора
Дата
Полное наименование юридического лица/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
БИН/ИИН*
Адрес
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера у юридического лица.

15. Кемінде бір агрономның және әр дақыл бойынша маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы бойынша жұмысының айрықша әдістерін меңгерген кемінде үш техникалық персонал адамының болуы.
16. Дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте бірегей тұқым өндіруді қамтамасыз ету.
17. Кейіннен элиталық тұқым өндіруді қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланатын көлемін өндіруге қажетті түр-түрде және көлемде сорттың бастапқы тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы.
18. Бастапқы буындарды отырғызу үшін 100 пайыз, суперэлита үшін 50 пайыз қажеттілікте тұқым сақтандыру қорларының болуы.
19. Бiрегей тұқым өндiру жүргiзiлетiн ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi түрлерiнiң бiрегей тұқымдарын өндiру жөнiндегi жұмыстардың бүкіл кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының болуы.
20. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.
21. Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған бірегей тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, жарамсыз деп тану, сорттық, түрлік және фитопатологиялық отау (тазалау), егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, бірегей тұқымдарды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс), тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарға арналған аттестаттар) жүргізу.
22. Сортты шығару әдісін, ата-аналық тегінің нысандары, сорт белгілерінің ерекше сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсететін сорт жөніндегі құжаттаманы жүргізу.
23. Тұқым шаруашылығы жөніндегі есепке алу материалдарының кемінде бес жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
Ескертпе:
* талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
5-қосымша
Элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны

15. Наличие не менее одного агронома и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта.
16. Обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта.
17. Наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян.
18. Наличие страховых фондов семян от потребности*:
1) для закладки первичных звеньев – 100 процентов;
2) для суперэлиты – 50 процентов.
19. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной селекционной и семеноводческой техники для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян.
20. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
21. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок (прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты на семена).
22. Ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта.
23. Обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее пяти лет.
Примечание:
* требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда.
Приложение 5 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к элитно-семеноводческим хозяйствам

7. Тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандардың бар-жоғы туралы мәліметтер:
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бiлiмi бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтiлi
1
2
3
4
5
8. Элиталық тұқым өндiруді жүргiзу үшiн егiстiк алаңның (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етiлген ауыспалы егiстiктiң) болуы;
9. Элиталық тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы*.

7. Сведения о наличии специалистов, непосредственно занимающихся производством семян:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Специальность по образованию
Должность
Стаж работы по специальности
1
2
3
4
5
8. Наличие площади пашни для ведения производства элитных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
9. Наличие освоенных семеноводческих севооборотов*, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство элитных семян, и прошедших не менее одной ротации.

10. Нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы.
11. Жалпы егіс алаңының кемінде 25 пайызы тұқым шаруашылығы егістері болуы.
12. Соңғы үш жылдағы түсімділіктің орташа облыстық көрсеткіштен жоғары болуы*.
13. Тұқым шаруашылығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
14. Жалпы өндіріс көлеміндегі қызметтің негізгі түрінің (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын кемінде 25 пайыз қамтамасыз ету.

10. Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны.
11. Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 25 процентов.
12. Урожайность за последние три года* – выше среднеобластной.
13. Наличие опыта работы по семеноводству – не менее трех лет.
14. Обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме производства (элитное семеноводство) – не менее 25 процентов.

15. Тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны** 5-тен көп болмауы.
16. Аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны** 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы.
17. Суперэлитаны егуге арналған қажеттіліктің 50 пайызы мөлшерінде тұқымның сақтандыру қорларының* болуы.
18. Дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы.

15. Количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство** – не более 5.
16. Количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации** – не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9.
17. Наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты* – 50 процентов.
18. Наличие плана сортообновления по культурам и сортам.

19. Аудандастырылған сорттар тізбесіне енгізілген сорттар тұқымдарын өңдеп-өсіру жөніндегі схемалардың болуы.
20. Тұқым материалын өңдеп-өсіру жөніндегі жұмыстардың барлық түрлері мен оның сапалық көрсеткіштерін есепке алуды ұйымдастыру және олар көрсетілетін құжаттаманы жүргізу.
21. Элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және (немесе) перспективалы сорттардың бастапқы тұқым материалының (бірегей тұқымдардың) болуы.

19. Наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в перечень районированных.
20. Организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели.
21. Наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) районированных и (или) перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян.

22. Аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап бірегей тұқым өндірушімен кемінде үш жыл мерзіміне және (немесе) тұқым өткізушімен кемінде екі жыл мерзіміне жасалған, элиталық тұқымның жоспарланған көлемін өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және (немесе) перспективалы сорттардың бірегей тұқымдарын жеткізу туралы (бірінші ұрпақ будандарын өндірушілер үшін будандарың ата-аналық нысандары, өздігінен тозаңданған желілер және будан популяциялары туралы) шарттың болуы:
Шарттың нөмірі
Күні
Тұқым жеткізушінің толық атауы
БСН/ЖСН*
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
23. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен жасалған элиталық тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы:
Шарттың нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
БСН/ЖСН*
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН - жеке сәйкестендiру нөмiрі;
БСН - бизнес-сәйкестендiру нөмiрі (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмiрі жоқ болған жағдайда, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендiру нөмiрі.

22. Наличие договора с производителем оригинальных семян и (или) реализатором семян о поставке оригинальных семян (для производителей гибридов первого поколения о поставке родительских форм гибридов, самоопыленных линии и гибридных популяции) районированных и (или) перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян, на срок не менее трех лет с оригинаторами и не менее двух лет с реализаторами семян с момента подачи заявления на аттестацию:
Номер договора
Дата
Полное наименование поставщика семян
БИН/ИИН*
Адрес
1
2
3
4
5
6
23. Наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства элитных семян:
Номер договора
Дата
Полное наименование юридического лица/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
БИН/ИИН*
Адрес
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера у юридического лица.

24. Элиталық тұқымның жоспарланған көлемiн өндiру жөнiндегi жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқым дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы.
25. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.
26. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарға арналған аттестаттар, тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторының қолы қойылуы тиіс) жүргізу.
27. Тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының кемінде үш жыл бойы сақталуын ұйымдастыру.
28. Жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі бар (орта білімнен кейінгі немесе жоғары), штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы.
29. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытынды тұжырымы
1
2
3
4
5
Ескертпе:
* талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды;
** талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге, сондай-ақ бір уақытта бірегей тұқым өндіруші де болып табылатын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
6-қосымша
Тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны

24. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, обеспечения комплекса работ по производству планируемого объема элитных семян.
25. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
26. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа).
27. Организация хранения материалов учета по семеноводству в течение не менее трех лет.
28. Наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома.
29. Отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории элитно-семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5
Примечание:
* требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда;
** требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда, а также на элитно-семеноводческие хозяйства, которые одновременно являются производителями оригинальных семян.
Приложение 6 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к семеноводческим хозяйствам

5. Жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжаты:
1) жерге арналған акт (құжаттың нөмірі) _______________________________________
2) жерге арналған актінің берілген күні _________________________________________
6. Жер учаскесін жалдау шарты:
Кадастрлық нөмірі
Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы
Меншік иесі (құқық иеленуші)
Құқық туындайтын негіз
Жалдау мерзімі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Жер учаскесінің алаңы (гектар)
Жерлердің санаты
Нысаналы мақсаты
Пайдалануға қойылған шектеулер мен ауыртпалықтар
Жер учаскесінің бөлінетіндігі
Жоспар шекарасындағы бөгде жер учаскелері
7
8
9
10
11
12
7. Тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандардың бар-жоғы туралы мәліметтер:
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бiлiмi бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтiлi
1
2
3
4
5
8. Тұқым шаруашылығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
9. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы.
10. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес енгізілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы*.
11. Жалпы егіс алаңының кемінде 20 пайызы тұқым шаруашылығы егістері болуы.
12. Тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны* 4-тен көп болмауы.
13. Аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны* 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы.
14. Аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап элиталық тұқым өсіру шаруашылығымен кемінде үш жыл мерзіміне және (немесе) тұқым өткізушімен кемінде екі жыл мерзіміне жасалған, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және (немесе) перспективалы сорттардың элиталық тұқымдарын жеткізу туралы шарттың болуы:
Шарт нөмірі
Күні
Тұқым жеткізушінің толық атауы
БСН/ЖСН*
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
15. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалармен жасалған бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы:
Шарт нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
БСН/ЖСН*
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН - жеке сәйкестендiру нөмiрі;
БСН - бизнес-сәйкестендiру нөмiрі (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмiрі жоқ болған жағдайда, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендiру нөмiрі.

5. Идентификационный документ на земельный участок:
1) акт на землю (номер документа) ______________________________;
2) дата выдачи акта на землю ___________________________________.
6. Договор аренды земельного участка:
Кадастровый номер
Адрес объекта недвижимости
Собственник (правообладатель)
Основание возникновения права
Срок аренды
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Площадь земельного участка (гектар)
Категория земель
Целевое назначение
Ограничения в использовании и обременения
Делимость земельного участка
Посторонние земельные участки в границах плана
7
8
9
10
11
12
7. Сведения о наличии специалистов, непосредственно занимающихся производством семян:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Специальность по образованию
Должность
Стаж работы по специальности
1
2
3
4
5
8. Наличие опыта работы по семеноводству – не менее одного года.
9. Наличие площади пашни для ведения производства семян первой, второй и третьей репродукций (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
10. Наличие семеноводческих севооборотов*, введенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство семян первой, второй и третьей репродукций.
11. Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 20 процентов.
12. Количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство* – не более 4.
13. Количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации* – не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9.
14. Наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством на срок не менее трех лет и (или) реализатором семян на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию о поставке элитных семян районированных и (или) перспективных сортов для производства семян первой, второй и третьей репродукций:
Номер договора
Дата
Полное наименование поставщика семян
БИН/ИИН*
Адрес
1
2
3
4
5
6
15. Наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства семян первой, второй и третьей репродукций:
Номер договора
Дата
Полное наименование юридического лица/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
БИН/ИИН*
Адрес
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера у юридического лица.

16. Нақты агроэкологиялық аймақ үшін ұсынылған ауыл шаруашылығы өсімдіктерін өңдеп-өсіру агротехнологиясын сақтау.
17. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған тұқым өсіру шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытынды тұжырымы
1
2
3
4
5

16. Соблюдение рекомендованной для конкретной агроэкологической зоны агротехнологии возделывания сельскохозяйственных растений.
17. Отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5

18. Тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар кемінде бір агрономның болуы.
19. Дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы.
20. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым сорттарын өсіру жөніндегі схемалардың болуы.
21. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде бастапқы тұқым материалының болуы.
22. Бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтілген тұқымдардың жоспарланатын көлемiн өндiру жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы.
23. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.
24. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарға арналған аттестаттар, тұқымдарға арналған куәліктер, тұқымдардың конденциялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналы (оның нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөнінідегі мемлекеттік инстпекторының қолы қойылуы тиіс) жүргізу.
25. Тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының кемінде бір жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
Ескертпе:
* талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
7-қосымша
Тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны

18. Наличие не менее одного агронома с соответствующим образованием (послесреднее или высшее).
19. Наличие плана сортообновления по культурам и сортам.
20. Наличие схем по выращиванию сортовых семян первой, второй и третьей репродукций.
21. Наличие исходного семенного материала в ассортименте и объемах, для производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций.
22. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций.
23. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
24. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа).
25. Обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее одного года.
Примечание:
* требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда.
Приложение 7 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к реализаторам семян

5. Жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар, штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы:
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бiлiмi бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтiлi
1
2
3
4
5
6. Кейіннен өткізу үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда) жыл сайын жасалатын шарттың болуы:
Шарт нөмірі
Күні
Тұқым жеткізушінің толық атауы
БСН/ЖСН*
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН - жеке сәйкестендiру нөмiрі;
БСН - бизнес-сәйкестендiру нөмiрі (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмiрі жоқ болған жағдайда, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендiру нөмiрі.
7. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы.
8. Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарын өңдеу, сақтау және өткiзу жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған техниканың болуы.
9. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымының әр партиясы бойынша өткізілетін тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды, тұқымның құжатталуын, нөмірленуі, тігілуі және тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторының қолы қойылуы тиіс тұқымдарды есепке алу журналын жүргізу.
10. Тұқымдарды сақтау және өткізу жөніндегі материалдардың кемінде екі жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
11. Қазақстан Республикасының қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын өткізген кезде "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес патент иесі (лицензиар) тұқым өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы:
Лицензиялық шарттың нөмірі
Күні
1
2
3
12. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған карантиндік объектілердің болмауы:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытынды тұжырымы
1
2
3
4
5
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
8-қосымша
"Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) өтініштерін қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өту және аттестаттау туралы куәлік алу үшін 10 жұмыс күні ішінде.
Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу кезінде - өтініш тіркелген сәттен бастап 4 жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Аттестаттау туралы куәлік, не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Жұмыс кестесі

5. Наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Специальность по образованию
Должность
Стаж работы по специальности
1
2
3
4
5
6. Наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) с поставщиками семян):
Номер договора
Дата
Полное наименование поставщика семян
БИН/ИИН*
(при наличии)
Адрес
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (в том числе иностранного юридического лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера у юридического лица.
7. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
8. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений.
9. Ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян, который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа.
10. Обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее двух лет.
11. Наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений":
Номер лицензионного
Договора
Дата
1
2
3
12. Отсутствие карантинных объектов, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5
Приложение 8 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Стандарт государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявлений физических и юридических лиц (далее – услугополучатель) и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Для прохождения аттестации, переаттестации и получения свидетельства об аттестации в течение 10 рабочих дней.
При переоформлении свидетельства об аттестации – в течение 4 рабочих дней с момента регистрации заявления.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства об аттестации, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы

1) порталдың - жөндеу жұмыстарымен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 5-бабына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады;
2) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі - жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) мемлекеттік органдардың https://beta.egov.kz интернет-ресурсының бірыңғай платформасында.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өту және аттестаттау туралы куәлік алу үшін:
1) Бірегей және элиталық тұқымдар, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқым өндiрушiлердi, тұқым өткiзушiлердi аттестаттау қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізу туралы өтініш;
2) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны;
Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны;
Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны;
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны.
Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін:
1) Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш;
2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) аттестаттау туралы куәліктің электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы аттестаттау жүргізу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) аттестаттау жүргізу үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и статьей 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и статьей 5 Закона.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) единой платформе интернет-ресурсов https://beta.egov.kz государственных органов.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для прохождения аттестации, переаттестации и получения свидетельства об аттестации:
1) заявление о проведении аттестации (переаттестации) по форме согласно приложению 3 к Правилам аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян (далее – Правила);
2) форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян согласно приложению 4 к Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к элитно-семеноводческим хозяйствам согласно приложению 5 к Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к семеноводческим хозяйствам согласно приложению 6 к Правилам;
форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым к реализаторам семян согласно приложению 7 к Правилам.
Для переоформления свидетельства об аттестации:
1) заявление о переоформлении свидетельства об аттестации по форме согласно приложению 11 к Правилам;
2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления свидетельства об аттестации, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах;
3) электронную копию свидетельства об аттестации.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для проведения аттестации, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для проведения аттестации, требованиям, установленным Правилами;

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның аттестаттау жүргізу қызметіне тыйым салынғаны туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсетудің ерекшелектері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 701 998, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Бiрегей тұқым өндiрушiлерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестiгiн зерттеп-қарау актiсi
20__ жылғы "___" __________ № ____
________________________________________________________________________________
облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының
20___ жылғы "___" __________ № ________ қаулысымен құрылған комиссия
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке
________________________________________________________________________________
тұлғаның аты, әкесiнiң аты (бар болса), тегi көрсетіледі)
бірегей тұқым өндiрушiлерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру
шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге (қажеттісінің астын сызу керек) қойылатын
талаптарға сәйкестiгiн зерттеп-қарау нәтижелерi туралы осы актiнi жасады.
Зерттеп-қарау нәтижесiнде мыналар анықталды:_______________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(талаптардың әрбiр тармағы бойынша сәйкестiк дәрежесi көрсетiледi)
Қорытынды: _____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
__________________________________________ ____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                  (қолы)
Комиссия мүшелерi:
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                  (қолы)
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                  (қолы)
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                  (қолы)
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                  (қолы)
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Аттестатталған тұқым өндірушілер және өткізушілер туралы ақпарат
Аттестатталған шаруашылықтың атауы
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, байланыс деректері (жұмыс және ұялы телефоны, электрондық почтасының мекенжайы), орналасқан жерінің мекенжайы (индексі, облысы, қаласы, ауданы, кенті, ауылы, көшесі)
Аттестаттау туралы куәлік
20__ жылғы "___"_______ № __
Дақыл атауы
Сорт
бірегей тұқым өндірушіні
элиталық тұқым өсіру шаруашылығын
тұқым өсіру шаруашылығын
тұқым өткізушілерді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бiрiншi, екiншi және
үшiншi көбейтiлген тұқым
өндiрушiлердi, тұқым
өткiзушiлердi аттестаттау
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
(кімнен) ________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты,
________________________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі (мәліметтер ақпараттық жүйеден тартылады))
Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш
________________________________________________________________________________
(қайта ресімдеуге негіз көрсету)
байланысты 20 __ жылғы "____" ___________ № ________ аттестаттау туралы
куәлікті қайта ресімдеуді сұраймын.
Мекенжайы: _____________________________________________________________________
(индексі, облысы, ауданы, қаласы (ауылы), көшесі, үй нөмірі,
________________________________________________________________________________
телефоны, электрондық мекенжайы)
Қоса беріліп отырған құжаттар:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Басшы: _______________________________________ ___________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)            (электрондық
цифрлық қолтаңбасы)
Толтырылған күні: 20 __ жылғы "____" ______________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер бергенім үшін
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.
Өтініш 20 ____ жылғы "____" ________________ қарауға қабылданды.
___________________________________________ ______________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)            (электрондық
цифрлық қолтаңбасы)

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности по проведению аттестации.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 701 998, единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 9 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма
Акт обследования на соответствие требованиям, предъявляемым
к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим
хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян
"___" __________ 20__ года № ____
Комиссией, созданной постановлением местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
от "___" ________ 20__ года № ____ составлен настоящий акт о результатах
обследования ______________________________________________________
(указываются полное наименование юридического лица или фамилия,
____________________________________________________________________
имя, отчество (при его наличии) физического лица) на соответствие требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных
семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам,
реализаторам семян (нужное подчеркнуть)
В результате обследования установлено: __________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указывается степень соответствия по каждому пункту требований)
Заключение: ____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Председатель комиссии:
___________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)             (подпись)
Члены комиссии:
____________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)             (подпись)
___________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)             (подпись)
___________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)             (подпись)
___________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)             (подпись)
Приложение 10 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма
Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан
Информация об аттестованных производителях и реализаторах семян
Наименование аттестованного хозяйства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя, контактные данные (рабочий и сотовый телефон, адрес электронной почты), адрес местонахождения (индекс, область, город, район, поселок, село, улица)
Свидетельство об аттестации
№ ____ от "___"______ 20__ года
Наименование культур
Сорт
производителя оригинальных семян
элитно-семеноводческого хозяйства
семеноводческого хозяйства
реализатора семян
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 11 к Правилам
аттестации производителей
оригинальных и элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов
семян
Форма
от _____________________________________________________________
(указывается полное наименование юридического лица или (фамилия, имя,
____________________________________________________________________
отчество (при его наличии) физического лица (сведения подтягиваются из
информационной системы))
Заявление о переоформлении свидетельства об аттестации
Прошу переоформить свидетельство об аттестации № ____ от "____" _____20__ года,
в связи с _______________________________________
____________________________________________________________________
(указать основание для переоформления)
Адрес: ______________________________________________________________
(индекс, район, область, город (село), улица, номер дома, телефон,
____________________________________________________________________
электронный адрес)
Прилагаемые документы:
____________________________________________________________________
Руководитель: _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) _____________________________
(электронная цифровая подпись)
Дата заполнения: "___" _________ 20 __ года.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об
ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.
Заявление принято к рассмотрению "___" __________ 20__года.
_______________________________________ ________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (электронная цифровая подпись)