"Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің күшін жою туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 19 мамырдағы № 200/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 мамырда № 20716 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10730 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8 бабы 19-12) тармағына және "Мемлекеттік қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10 бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы бұйрықтың 2 қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің күші жойылты деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті:

О внесении изменений в приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения" и признании утратившими силу структурных элементов некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 19 мая 2020 года № 200/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2020 года № 20716.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10730, опубликован 20 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 19-12) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу структурные элементы некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрығы Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жумагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 200/НҚ бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің м.а.
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 34 бұйрығымен
бекітілген
Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиіліктi құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарды) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидалары (бұдан әрі –Қағидалар) "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8 бабы 19-12) тармағына және "Мемлекеттік қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10 бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар (бұдан әрі – РЭҚ) мен жоғары жиілікті құрылғыларды (бұдан әрі – ЖЖҚ) пайдалану, сондай-ақ РЭҚ-ның электромагниттік үйлесімділігін (бұдан әрі – ЭМҮ) есептеуді жүргізудің жалпы тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың талаптары байланыс қызметін көрсететін және (немесе) өндірістік қызметте РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ пайдаланатын барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы).
Қағидаларда Халықаралық электр байланысы одағының Радиобайланыс регламентінің (InternationalTelecommunication Union, ITU, Женева 2012 жылғы) ережелері ескерілді.
Осы Қағидалардың 46 тармағынан басқа, осы Қағидалар:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
А. Жумагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных
дел Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 19 мая 2020 года
№ 200/НҚ
Утверждены приказом
и.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года
№ 34
Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения
Глава 1. Общие положения
1. Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 19-12) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств (далее – РЭС) и высокочастотных устройств (далее – ВЧУ), а также проведения расчета электромагнитной совместимости (далее – ЭМС) РЭС гражданского назначения.
Требования настоящих Правил распространяются на все физические и юридические лица, оказывающие услуги связи и (или) использующие РЭС и (или) ВЧУ в производственной деятельности (далее – услугополучатель).
В Правилах учтены положения Регламента радиосвязи Международного союза электросвязи (International Telecommunication Union, ITU, Женева 2012 год).
Действия настоящих Правил, за исключением пункта 46 к настоящим Правилам, не распространяется:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың тізбесінде айқындалған РЭҚ мен ЖЖҚ-ға;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2018 жылғы 14 маусымдағы № 70-р өкімімен құрылған "Қазақстан Республикасының радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының" (бұдан әрі – ҚР РЖВАК) ұсынымдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі радиожиілікпен қамтамасыз ететін мемлекеттік органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың РЭҚ пен ЖЖҚ-ға;
3) радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарына қолданылмайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) дифференциалды станция – белгілі кеңістік координаталарымен пунктте орналасқан радиоэлектрондық және техникалық құралдардың жинағы олардың көмегімен ғаламдық навигациялық спутниктік жүйесінің сигналын қабылдау және өңдеу дифференциалды түзетулер әрекетінің радиусында тұтынушының болуы кезінде оның кеңестік координаттарын нақтылығын айқындауды жоғарылату үшін оған байланыс арналары арқылы түзетілген ақпараттар құрамында дифференциялдық түзетулерді есептеу және жіберу жүзеге асырылады;
2) жиіліктер белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) иелікке беру (тағайындау) - тиісті радиожиілік органы радиожиілік спектрін пайдаланушыға осы рұқсатта көрсетілетін жиіліктер белдеуін, радиожиілікті (радиожиілік арнасын) радиоэлектрондық құралды қолдана отырып пайдалану үшін берілетін радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсат;
3) жиілікті бірлесіп пайдалану - екі немесе одан да көп пайдаланушылардың жиіліктерді пайдалануы;
4) жоғары нүктелі спутниктік навигациялық жүйенің ұлттық операторы (бұдан әрі – ЖСНЖ ұлттық операторы) – Қазақстан Республикасының спутниктік навигациялық жүйесін басқаруды және пайдалануды, спутниктік навигациялық қызмет саласында технологиялық бірлігін іске асыратын, сондай-ақ оның пайдалану негізінде қызметтерді көрсететін ұйым;
5) жоғары жиілікті құрылғы – телекоммуникация саласында пайдалануды қоспағанда, электромагниттік энергияны өнеркәсіптік, ғылыми, медициналық, тұрмыстық немесе басқа мақсаттарда шоғырландыруға және пайдалануға арналған жабдық және (немесе) аспаптар;
6) жылжымалы радиоэлектрондық құрал – географиялық координаталарға тұрақты байланыстырылмаған радиоэлектрондық құрал;
7) мобильді радиобайланыс – бұл абоненттер арасында пайдалану орнын ауыстыра алатын радиобайланыс;
8) РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ иесі – осы құралдар немесе құрылғылар меншігінде, шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқару құқығында не болмаса өзге заңды негізде (жалға алу, өтеусіз пайдалану) болатын заңды немесе жеке тұлға;

1) на РЭС и ВЧУ, которые определены в перечне радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) на РЭС и ВЧУ государственных органов, государственных предприятий, находящиеся на радиочастотном обеспечении Министерства обороны Республики Казахстан в соответствии с рекомендациями Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан (далее – МКРЧ), созданной распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 14 июня 2018 года № 70-р;
3) на радиоэлектронные средства радиолюбительских служб.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) дифференциальная станция – комплекс радиоэлектронных и технических средств, расположенных в пункте с известными пространственными координатами, с помощью которых осуществляется прием и обработка сигналов глобальной навигационной спутниковой системы, вычисление дифференциальных поправок и передача их в составе корректирующей информации по каналам связи потребителю для повышения точности определения его пространственных координат при нахождении потребителя в радиусе действия дифференциальной поправки;
2) присвоение (назначение) полосы частот, радиочастот (радиочастотного канала) – разрешение на использование радиочастотного спектра, выдаваемое соответствующим радиочастотным органом пользователю радиочастотным спектром на использование указываемой в этом разрешении полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с применением радиоэлектронного средства;
3) совместное использование частот – использование частот двумя и более пользователями
4) национальный оператор системы высокоточной спутниковой навигации (далее – национальный оператор СВСН) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены задачи создания, эксплуатации и развития системы высокоточной спутниковой навигации;
5) высокочастотное устройство – оборудование и (или) приборы, предназначенные для генерирования и использования электромагнитной энергии в промышленных, научных, медицинских, бытовых или других целях, за исключением применения в области телекоммуникаций;
6) подвижное радиоэлектронное средство – радиоэлектронное средство, не имеющее постоянной привязки к географическим координатам;
7) мобильная радиосвязь – это радиосвязь между абонентами, местоположение которых может меняться;
8) владелец РЭС и (или) ВЧУ – физическое или юридическое лицо, у которого эти средства или устройства находятся в собственности, на праве хозяйственного ведения или на праве оперативного управления, либо ином законном основании (аренда, безвозмездное пользование);

9) радиожиілік спектрі (бұдан әрі - РЖС) – 3 килогерцтен (бұдан әрі – кГц) 400 гигагерцке (бұдан әрі – ГГц) дейінгі ауқымдағы радиожиіліктердің белгілі бір жиынтығы;
10) радиоэлектрондық құрал – көмекші жабдықты қоса алғанда, радиотолқындарды таратуға және (немесе) қабылдауға арналған және бір немесе бірнеше таратушы және (немесе) қабылдаушы құрылғылардан не олардың құрамаларынан құралатын техникалық құрал;
11) радиорелелік желілер (бұдан әрі – РРЖ) – радиостанциялардың (ретрансляциялық) қабылдау-беру тізбегімен құрылған радиобайланыс желісі, сонымен қатар, "нүкте-нүкте" топологиясымен радиокөпір;
12) стационарлық радиоэлектрондық құрал – тұрақты географиялық координаталары бар радиоэлектрондық құрал;
13) Ұлттық кесте – Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен бекітілген (нормативті-құқылық актілерді Мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10375 тіркелген) Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі;
14) электромагнитті үйлесімділік – техникалық құралдың берілген электромагниттік жағдайда белгіленген сапада жұмыс істеу және басқа техникалық құралдарға жол берілмейтін электромагниттік бөгеуілдер жасамау қабілеті;
15) VSAT-станция – желіні басқару орталығының (бұдан әрі - ЖБО) функционалдық құралдарының көмегімен басқарылатын және бақыланатын немесе ЖБО функцияларын орындайтын VSAT-станциясымен белгіленетін спутниктік байланыстың бір бөлігі ретінде ЖБО жұмыс істейтін шағын антенна апертурасы бар жердегі спутниктік байланыс станция.
2-тарау. Жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру тәртібі
3. РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есебін жүргізу және Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат (бұдан әрі – РЖС рұқсаты), РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ қорытындысы талап етілетін РЭҚ тізбесі (бұдан әрі – РЭҚ тізбесі) осы Қағидалардың 2-қосымшасында келтірілген.
27 МГц диапазонындағы қуаты екі ваттқа дейін РЭҚ пен осы Қағидалардың 1-қосымшасының 19-жолында көрсетілген шағын қуатты тасымалдау РЭҚ-ты байланыс қызметтерін көрсету үшін пайдалануға жол берілмейді.
4. Қазақстан Республикасының радиожиілілік спектрін пайдалануға рұқсат беру, жою, ұзарту және қайта ресімдеу мемлекеттік қызмет болып табылады (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет).
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет стандартында баяндалған.

9) радиочастотный спектр (далее – РЧС) – определенная совокупность радиочастот в диапазоне от 3 килогерц (далее – кГц) до 400 гигагерц (далее – ГГц);
10) радиоэлектронное средство – техническое средство, предназначенное для передачи и (или) приема радиоволн и состоящее из одного или нескольких передающих и (или) приемных устройств, либо их комбинаций, включая вспомогательное оборудование;
11) радиорелейные линии (далее – РРЛ) – радиосвязь по линии, образованной цепочкой приемо-передающих (ретрансляционных) радиостанций, в том числе радиомосты с топологией "точка-точка";
12) стационарное радиоэлектронное средство – радиоэлектронное средство, имеющее постоянные географические координаты;
13) Национальная таблица – таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10375);
14) электромагнитная совместимость – способность технического средства функционировать с заданным качеством в заданной электромагнитной обстановке и не создавать недопустимых электромагнитных помех другим техническим средствам;
15) VSAT-станция – земная станция спутниковой связи с малой апертурой антенны, работающая как часть спутниковой сети (с топологией звезда, каждый с каждым или точка-точка), управляемая и контролируемая централизованно с помощью функциональных средств центра управления сетью (далее – ЦУС) или назначенной VSAT-станции, выполняющей функции ЦУС.
Глава 2. Порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов)
3. Перечень РЭС, на которые требуется проведение расчета ЭМС РЭС и ВЧУ и получение разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан (далее – разрешения на РЧС), заключения ЭМС РЭС и ВЧУ (далее – перечень РЭС) приведен в приложении 2 к настоящим Правилам.
Не допускается использовать РЭС в диапазоне 27 МГц и маломощные носимые РЭС мощностью до двух ватт, указанные в строке 19 приложения 1 к настоящим Правилам для оказания услуг связи.
4. Выдача, аннулирование, продление и переоформление разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан является государственной услугой (далее – государственная услуга).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

5. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникация комитетіне (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық түрде жолдайды www.egov.kz (бұдан әрі – портал):
1) осы Қағидалардың 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім (оның ішінде шақыру сигналын беруді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзетін кемелер үшін);
2) сұратылған радиожиілік белдеуінің (номиналының) негіздемесі келтірілген түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптардың) мақсаты мен сипаты, пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, қолдануға жоспарланған РЭҚ техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер егжей-тегжейлі баяндалады. Оның ішінде түсіндірме жазбаға қоса беріледі:
HUB-станциясымен спутниктік байланысты ұйымдастыру үшін бөлінетін радиожиілік номиналдарын (жолағын), тиімді изотропты сәулелену қуаты, сәуле шығару класы, VSAT-станциялар үлгісін көрсете отырып, спутниктік байланыс операторы хатының көшірмесін;
Қазақстан Республикасының аумағында геостационарлық емес спутниктерді пайдалану үшін Халықаралық электр байланыс одағының Радио байланыс регламентіне сәйкес геостационарлық емес спутниктік желісін тіркеуге Халықаралық электр байланыс одағының оң қорытындысының көшірмесі;
телерадио хабарларын тарату үшін жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілікті арналарды) бөлу бойынша өткізілген конкурстың оң нәтижесі;
Қазақстан Республикасының аумағындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және консулдық өкілдіктері үшін Қазақстан Республикасының аумағында РЖС рұқсатын алуға келісім туралы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі хатының көшірмесі қоса беріледі;
3) радиобайланыс түріне байланысты құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, КВ, Транкингтік Радиобайланыс және деректерді беру желілеріне) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) Қағиданың 5-қосымшаға сәйкес сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелейлік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама толтырылады (кеме станциялары үшін осы Қағиданың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама).
6. Көрсетілетін қызметті беруші өтінім түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкерін (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері) орындауға жібереді.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтінім тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің "Мемлекеттік радиожиілік қызметі" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі - Мемлекеттік радиожиілік қызметі) орындауға береді.
Мемлекеттік радиожиілік қызметі өтінім келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес РЭҚ тізбесі үшін РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ алдын ала есептеу рәсімін жүргізеді, сондай-ақ жылжымалы РЭҚ үшін бос жиіліктерді іріктеуді жүзеге асырады және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес РЭҚ тізбесі үшін РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ алдын ала есептеу рәсімін жүргізеді:

5. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет в Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – услугодатель) в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал):
1) заявку (в том числе для судов, плавающих под флагом Республики Казахстан, включая присвоение позывного сигнала) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) пояснительную записку, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении и характере планируемой радиосети (радиолинии), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС планируемых к применению. В том числе, к пояснительной записке прилагаются:
для организации спутниковой связи с HUB-станцией, копия письма оператора спутниковой связи с указанием номиналов (полосы) выделяемых радиочастот, эффективной изотропно излучаемой мощности, класса излучения, типа VSAT-станций;
для эксплуатации негеостационарных спутников на территории Республики Казахстан, копия положительного заключения Международного союза электросвязи заявки на регистрацию негеостационарной спутниковой сети в соответствии с Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи;
для целей телерадиовещания положительный результат проведенного конкурса по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов);
для дипломатических и консульских представительств иностранных государств на территории Республики Казахстан, копия письма Министерства иностранных дел Республики Казахстан о согласия на получение разрешения на РЧС на территории Республики Казахстан;
3) в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и другие) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правил).
6. Услугодатель в день поступления заявки осуществляет их прием и регистрацию и отправляет работнику ответственного структурного подразделения услугодателя (далее – работник услугодателя) на исполнение.
Работник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки передает на исполнение в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственная радиочастотная служба" Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее - Государственная радиочастотная служба).
Государственная радиочастотная служба в течение трех рабочих дней со дня поступления заявки проводит процедуру предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ для перечня РЭС согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также осуществляет подбор свободных частот для подвижных РЭС и в случае:

1) оң нәтиже көрсетілетін қызметті алушының РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ алдын ала есептеу нәтижелері туралы хабардар етеді және өтінімді одан әрі қарау үшін көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жолдайды;
2) теріс нәтиже көрсетілетін қызметті алушыға негізделген бас тартуды жолдайды және бұл туралы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы электрондық түрде хабарлайды.
7. Шақыру сигналын беруді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзетін кеме станциясы үшін РЖС рұқсат беру (бұдан әрі-кеме станциясы үшін РЖС рұқсат) осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес кеме станцияларының (УҚТ, KB және Ku-диапазондарындағы кеме станциялары үшін) техникалық деректері негізінде жүзеге асырылады.
8. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік радиожиілік қызметінен РЖС рұқсат алу үшін өтінім түскен күннен бастап:
1) екі жұмыс күн ішінде, осы Қағиданың 7 және 14-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен (бұдан әрі – Қорғаныс министрлігі) Ұлттық кестеге сәйкес РЖС келісу рәсімін жүргізу үшін өтінім жолдайды.
Сұрау салуды қарастыру мерзімі құжаттар түскен сәттен бастап он жұмыс күнінен аспайды. Келісу мүмкіндігі болмаса Қорғаныс министрлігі көрсетілетін қызметті берушіге жазбаша түрде келісілмегендігін негіздеп хат жібереді;
2) Қорғаныс министрлігінің келісу нәтижесі оң болғаннан кейін, көрсетілетін қызметті беруші сұрау салуға жауап алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қажеттілігі РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ жүргізілген алдын ала есептеу нәтижелері бойынша айқындалатын кедергілерсіз РЭҚ және ЖЖҚ үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету мақсатында РЖС халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізу үшін Қазақстан Республикасының шекара маңындағы мемлекеттерге өтінім жібереді.
Халықаралық Электр байланысы одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес шектес мемлекеттермен (Қазақстан Республикасының шекара маңындағы аймақтарында) радиожиіліктерді халықаралық үйлестіруді жүргізу кезінде өтінімді қарау мерзімі ұзартылуы мүмкін, бірақ төрт айдан аспауға тиіс, бұл туралы көрсетілетін қызметті алушы жазбаша нысанда алдын ала хабардар етілуі тиіс.
9. Көрсетілетін қызметті беруші Қорғаныс Министрлігінен және (немесе) шектес мемлекеттерден келісу нәтижесі келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:
1) оң нәтиже болған жағдайда осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес байланыс түрлері бойынша кодтар бере отырып, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес электрондық құжат түрінде Қазақстан Республикасының РЖС-на рұқсатты ресімдейді және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" портал арқылы жолдайды;

1) положительного результата уведомляет о результатах предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ услугополучателя и направляет заявку для дальнейшего рассмотрения услугодателю через портал;
2) отрицательного результата направляет обоснованный отказ услугополучателю и уведомляет об этом услугодателя в электронном виде посредством портала.
7. Выдача разрешения на РЧС для судовой станции, плавающих под флагом Республики Казахстан, включая присвоение позывного сигнала (далее – разрешения на РЧС для судовой станции) осуществляется на основании технических данных судовых станций (для судовых станций в УКВ, KB и KU-диапазонах) согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
8. Услугодатель со дня поступления заявки для получения разрешения на РЧС от Государственной радиочастотной службы:
1) в течение двух рабочих дней направляет запрос для проведения процедуры согласования РЧС в Министерство обороны Республики Казахстан (далее – Министерство обороны) в соответствии с Национальной таблицей, за исключением случае предусмотренных в пунктах 7 и 14 к настоящим Правилам.
Срок рассмотрения запроса Министерством обороны составляет не более десяти рабочих дней со дня поступления. В случае отрицательного согласования, Министерство обороны направляет услугодателю обоснованный письменный отказ;
2) после положительного результата согласования Министерством обороны, услугодатель в течение трех рабочих дней со дня получения ответа на запрос направляет заявку приграничным государствам Республики Казахстан для проведения процедуры международной координации РЧС в целях обеспечения бесперебойной работы РЭС и ВЧУ без помех, необходимость которой определяется по результатам проведенного предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ.
При проведении международной координации радиочастот с сопредельными государствами (в приграничных зонах Республики Казахстан) в соответствии с Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи срок рассмотрения заявки может быть продлен, но не более чем на четыре месяца, о чем услугополучатель должен быть заблаговременно уведомлен в письменной форме.
9. Услугодатель в течение пяти рабочих дней со дня поступления результата согласования с Министерства обороны и (или) сопредельных государств:
1) в случае положительного результата оформляет разрешение на РЧС Республики Казахстан в виде электронного документа согласно приложению 10 к настоящим Правилам, с присвоением кодов по видам связи согласно приложению 11 к настоящим Правилам и направляет услугополучателю в "личный кабинет" посредством портала;

2) нәтижесі теріс болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" портал арқылы дәлелді бас тартуды және Мемлекеттік радиожиілік қызметіне хабарламаны жолдайды.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер:
1) РЖС рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарда толық емес немесе дұрыс емес мәліметтердің болуы;
2) мәлімдеделген радиожиілік белдеулерінің, радиожиіліктердің (радиожиілік арнасының) ұлттық жиіліктер белдеулерін бөлу кестесіне сәйкес келмеуі;
3) мәлімдеделген радиоэлектрондық құралдардың сәуле шығару және қабылдау параметрлерінің радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік үйлесімділігін қамтамасыз ету саласындағы талаптарына, нормаларына сәйкес келмеуі;
4) қолданыстағы және пайдаланылуы жоспарланған радиоэлектрондық құралдармен электромагниттік үйлесімділік сараптамасының теріс қорытындысы;
5) азаматтық пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте пайдаланушыларға бұрын иелікке берілген мәлімделген радиожиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасын) пайдалануы;
6) көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен беретін, байланыс саласындағы радиожиіліктерді пайдаланатын кәсіпкерлік қызмет түріне тиісті лицензияның болмауы;
7) жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасын) Қазақстан Республикасы әскери басқармасының орталық атқарушы органымен келісу жүргізудің теріс нәтижелері;
8) радиожиілікті (радиожиілік арнасын) халықаралық үйлестіру рәсімдерін жүргізудің, егер мұндай рәсім Халықаралық электрбайланыс одағының радиобайланыс регламентінде және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделсе, теріс нәтижелері болып табылады.
РЖС рұқсат беруден бас тарту қызмет алушыны қайта беру құқығынан айырмайды.
11. Көрсетілетін қызметті алушы байланыс желісін ұйымдастыруды РЖС рұқсатында көрсетілген және РЖВАК ұсынымына сәйкес байланыс түрлеріне сәйкес жүзеге асырады.
12. РЭҚ жиілігінің номиналдары және (немесе) техникалық параметрлері өзгерген жағдайда, осы Қағидаларда көрсетілген тәртіп бойынша РЖС рұқсат көрсетілетін қызметті алушымен ресімделеді.
13. Жиіліктерді иелікке беру Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқаруды, қорғанысты, қауіпсіздікті және құқықтық тәртіпті қорғауды қамтамасыз ету мүддесіне орай байланыс саласындағы қызметті жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің басқа жиіліктерге көшуіне байланысты залалдарын бір мезгілде өтей отырып өзгертілуі мүмкін. Бұл ретте шығындар жиіліктер пайдасына берілетін Мемлекеттік органмен өтеледі.

2) в случае отрицательного результата направляет мотивированный отказ услугополучателю в "личный кабинет" посредством портала и уведомление в Государственную радиочастотную службу.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных услугополучателем для получения разрешения на РЧС;
2) несоответствие заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) национальной таблице распределения полос частот;
3) несоответствие параметров излучения и приема заявленных радиоэлектронных средств, требованиям норм в области обеспечения электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
4) отрицательное заключение экспертизы электромагнитной совместимости с действующими и планируемыми для использования радиоэлектронными средствами;
5) занятость гражданскими пользователями заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала), ранее присвоенных пользователям в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) отсутствие соответствующей лицензии на вид предпринимательской деятельности в области связи с использованием радиочастот, выдаваемой услугодателем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) отрицательные результаты проведения согласования полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с Министерством обороны;
8) отрицательные результаты проведения процедуры международной координации радиочастоты (радиочастотного канала), если такая процедура предусматривается регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи и международными договорами Республики Казахстан.
Отказ в выдаче разрешения на РЧС не лишает услугополучателя права повторной подачи.
11. Услугополучатель осуществляет организацию сети связи в соответствии с видами связи, указанными в разрешении на РЧС, и в соответствии рекомендацией МКРЧ.
12. В случае изменения номиналов частот и (или) технических параметров РЭС услугополучатель получает разрешение на РЧС, в порядке предусмотренными настоящими Правилами.
13. Частотные присвоения могут быть изменены в интересах обеспечения государственного управления, обороны, безопасности и охраны правопорядка в Республике Казахстан с одновременным возмещением, хозяйствующим субъектам, осуществляющим деятельность в области связи, ущерба, связанного с переходом на другие частоты. При этом, затраты возмещаются тем государственным органом, в пользу которого высвобождаются частоты.

14. Мына жиіліктерге:
1) бұрын Қорғаныс министрлігімен келісілген, көрсетілетін қызметті берушімен РЖВАК ұсынымдары негізінде берілетін;
2) Ұлттық кестеде "АЗ" санаты ретінде көрсетілген басымды азаматтық пайдаланушылардың РЭҚ пайдаланылуы үшін арналған;
3) Халықаралық электробайланыс одағының Радиобайланыс регламентінде белгіленген жиілік иеліктеріне сәйкес теңіз РЭҚ-қа және Апаттық және қауіпсіздікті қамтамасыз ету жағдайлары үшін жаһандық теңіз жүйесіне (бұдан әрі – АҚҚЖЖТЖ);
4) егер бұрын келісілген радиожиілік белдеулерінің (номиналдарын) РЭҚ пен ЖЖҚ техникалық параметрлері мен орнатылған орны өзгермесе, келісу рәсімдерін жүргізу талап етілмейді.
15. Байланыстың жаңа түрін және технологиясын ұйымдастыруға РЖС пайдалануға құқықты конкурстық негізде алған жағдайда, байланыс операторына аумақты немесе елді мекендерді байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттеме жүктеледі, бұл ретте осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес кодтарды иелік ете отырып, осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес РЖС пайдалану рұқсаты ресімделеді.
16. Ресімделген РЖС рұқсаты немесе кеме станциясының РЖС пайдалану рұқсаты (түпнұсқасы) көрсетілетін қызметті беруші қол қойған күні РЖС пайдаланылатын жердегі аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) және (немесе) Мемлекеттік радиожиілік қызметіне Портал арқылы жіберіледі.
17. Кеме станциясы үшін РЖС-ға рұқсат немесе РЖС-ға рұқсат берілгеннен кейін аумақтық бөлімше "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке төлем төлеуге хабарлама жібереді.
18. Қызметті аналогтық сигнал арқылы жүзеге асыратын Теле -, радио компаниялар, телерадио хабарларын тарату операторлары мемлекеттік бюджетке РЖС-ға рұқсат беру үшін, оның ішінде аумақтық бөлімшенің хабарламасы негізінде РЖС-ға рұқсатты қағаз нұсқасынан электрондық форматқа ауыстыру кезінде алым енгізеді.
Мемлекеттік бюджетке РЖС рұқсат беру үшін алымның төленгенін растайтын құжат Салық кодексіне сәйкес РЖС пайдалану орны бойынша аумақтық бөлімшеге беріледі.
19. РЖС пайдалану рұқсаты Салық кодексіне сәйкес РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемді төлеген жағдайда қолданыста болады.
20. РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады.

14. Проведение процедуры согласования не требуется для полос (номиналов) радиочастот:
1) ранее согласованных Министерством обороны, выделяемых услугодателем на основании рекомендаций МКРЧ;
2) предназначенных для преимущественного использования РЭС гражданскими пользователями, указанных в Национальной таблице как категория "ГР";
3) предназначенных для морских РЭС и Глобальной морской системы для случаев бедствия и обеспечения безопасности (далее – ГМСББ) в соответствии с частотными присвоениями, установленными Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи;
4) ранее согласованных полос (номиналов) радиочастот, в случае, если не изменились технические параметры, назначение и место установки РЭС и ВЧУ.
15. В случае получения права на использование РЧС на конкурсной основе, на оператора связи возлагаются обязательства по обеспечению услугами связи территории либо населенных пунктов, при этом разрешение на РЧС оформляется согласно приложению 10 к настоящим Правилам, с присвоением кодов по видам связи согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
16. Оформленное разрешение на РЧС или разрешение на РЧС для судовой станции направляется в день подписания услугодателем посредством портала в межрегиональную инспекцию связи услугодателя (далее – территориальное подразделение) по месту использования РЧС и Государственную радиочастотную службу.
17. После выдачи разрешения на РЧС или разрешения на РЧС для судовой станции, территориальное подразделение в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" от 25 декабря 2017 года (далее – Налоговый Кодекс) направляет (за оставшийся период года) услугополучателю извещение на уплату в государственный бюджет платы за использование РЧС, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
18. Теле-,радио компании, операторы телерадиовещания, осуществляющие деятельность посредством аналогового сигнала, вносят в государственный бюджет сбор за выдачу разрешения на РЧС, в том числе при переводе разрешения на РЧС с бумажного на электронный формат на основании уведомления территориального подразделения.
Документ, подтверждающий уплату сбора за выдачу разрешения на РЧС в государственный бюджет предоставляется в территориальное подразделение по месту использования РЧС в соответствии с Налоговым кодексом.
19. Разрешение на РЧС действует при условии ежегодной платы за использование РЧС в соответствии с Налоговым кодексом.
20. Разрешение на РЧС продлевается автоматически на следующий год посредством портала, при прикреплении услугополучателем подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.

21. РЖС пайдаланатын орны бойынша аумақтық бөлімшелері жылдық төлемақы сомасын көрсете отырып, қолданыстағы РЖС рұқсатына хабарлама жазады және оны төлемақы төлеушілерге ағымдағы есепті кезеңнің 20 ақпанынан кешіктірмей Портал арқылы жібереді.
22. РЖС-ін бірлесіп пайдаланған жағдайда мемлекеттік бюджетке төлемақы төлеуді әрбір пайдаланушы жеке жүргізеді.
23. РЖС рұқсаты осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген тәртіпте рәсімдерді өткізбей мынадай:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның атауы өзгерген;
2) иесі немесе өтінім беруші байланыс және телерадио хабарларын тарату саласындағы қызметке лицензияны алған (және/немесе қайта ресімдеу);
3) РЖС пайдалану үшін ұзарту жолдары аяқталған (егер РЖС рұқсат бұрын қағаз түрінде алынған болса);
4) егер заңды тұлға қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқықтық мұрагері болып табылған;
5) егер техникалық параметрлері, РЭҚ және ЖЖҚ-ның міндеті мен орнату орны өзгермеген, сондай-ақ техникалық мәліметтер бұрын берілген рұқсатта көрсетілген мәнінен аспаған;
6) РЖС-ға рұқсатты электрондық түрге ауыстырған жағдайларда қайта ресімдейді.
Әкімшілік-аумақтық бірліктің, көшенің атауы, ғимараттар мен құрылыстардың нөмірлері өзгерген жағдайда РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдеу талап етілмейді.
24. Қалған жағдайларда көрсетілетін қызметті алушыға РЖС рұқсат осы Қағидалардың 8- тармағында көрсетілген рәсімдерден өткізгеннен кейін ресімделеді.
25. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген рәсімдерді өткізбей РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) түсіндірме жазба.
Кеме станциясының рұқсаты үшін теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәлігін ұсыну қажет;
3) РЖС рұқсатының көшірмесі (қағаз тасығышта алған жағдайда);
РЖС рұқсаты электрондық түрде алынған жағдайда (портал арқылы) РЖС-ға рұқсат көшірмесі талап етілмейді.
4) заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда, құқықтық мұрагерлікті растайтын құжат;
5) радиобайланыс түріне байланысты құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, КВ, Транкингтік Радиобайланыс және деректерді беру желілеріне) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) Қағиданың 5-қосымшаға сәйкес сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелейлік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама толтырылады (кеме станциялары үшін осы Қағиданың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама);

21. Территориальные подразделения по месту использования РЧС ежегодно выписывают извещения на разрешение на РЧС с указанием годовой суммы платы и направляют его пользователям РЧС посредством портала не позднее 20 февраля текущего отчетного периода.
22. Уплата в государственный бюджет при совместном использовании РЧС производится отдельно каждым услугополучателем.
23. Разрешение на РЧС переоформляется без проведения процедур, указанных в пункте 8 настоящих Правил, в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица или наименования юридического лица;
2) получения или переоформления услугополучателем лицензии на деятельность в области связи и телерадиовещания;
3) окончания строк для продления разрешения на РЧС (в случае, если разрешения на РЧС ранее было выдано в бумажном виде);
4) если юридическое лицо является правопреемником реорганизованного юридического лица;
5) если не изменились технические параметры, назначение и место установки РЭС и ВЧУ, а также, если технические параметры не превышают значения, указанных в ранее выданном разрешении на РЧС;
6) перевода разрешения на РЧС в электронный формат.
В случае изменений наименования административно-территориальной единицы, улицы, нумерации зданий или сооружений переоформление разрешения на РЧС не требуется.
24. В остальных случаях разрешение на РЧС услугополучателю оформляется после прохождения процедур, указанных в пункте 8 к настоящим Правилам.
25. Для переоформления разрешения на РЧС без проведения процедур, указанных в пункте 8 к настоящим Правилам, услугополучатель направляет услугодателю посредством портала:
1) заявку по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) пояснительную записку в произвольной форме;
Для разрешения судовой станции, необходимо предоставить свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан;
3) копия разрешения на РЧС (в случае получения на бумажном носителе);
В случае получения разрешения на РЧС в электронном виде (посредством портала), копия разрешения на РЧС не требуется;
4) документ, подтверждающий правопреемство, - в случае реорганизации юридического лица;
5) в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетей передачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и другие) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правил);

6) РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төленгенін растайтын құжат.
РЖС-ға электрондық түрде (портал арқылы) алынған рұқсаттарды қайта ресімдеген жағдайда РЭҚ-қа сауалнама талап етілмейді;
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтінімді тіркеген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде РЖС пайдалану орны бойынша аумақтық бөлімшеге орындауға береді.
26. Аумақтық бөлімше өтінімді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының РЖС пайдаланғаны үшін төлем төлемінің бар-жоғын тексереді және одан әрі қарау үшін көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды.
27. Көрсетілетін қызметті алушы РЖС пайдаланғаны үшін төлем төлеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші аумақтық бөлімшеден өтінім келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдейді.
Қайта ресімделген РЖС рұқсаты Портал арқылы электрондық түрде:
1) көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне";
2) Мемлекеттік радиожиілік қызметіне;
3) РЖС пайдалану орны бойынша аумақтық бөлімшеге түседі.
28. РЖС пайдаланудан бас тартқан жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жолдайды:
1) РЖС рұқсатын алуға бас тарту себептерін және жою күнін көрсете отырып, ерікті нысандағы өтініш;
2) РЖС-не рұқсат (егер РЖС рұқсат электрондық түрде Портал арқылы алынған болса, аталған құжат талап етілмейді);
3) ұсынылған хабарлама бойынша өтінім берілген мерзімге дейінгі РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке аумақ бойынша төлемақы төленгенін растайтын құжат.
Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтінім тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшеге орындауға береді.
Аумақтық бөлімше көрсетілетін қызметті берушіден өтінімді алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының РЖС пайдаланғаны үшін төлем төлемінің бар-жоғын тексереді және одан әрі қарау үшін көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы РЖС пайдаланғаны үшін төлем төлеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші аумақтық бөлімшеден өтінім келіп түскен күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде РЖС рұқсатының күшін жояды немесе РЖС пайдаланғаны үшін төлем болмаған кезде оның күшін жоюдан бас тартады.
РЖС рұқсаттың күшін жою көрсетілетін қызметті берушінің хатымен расталады, ол көрсетілетін қызметті алушыға, аумақтық бөлімшеге және Мемлекеттік радиожиілік қызметіне портал арқылы электрондық түрде жіберіледі.
29. РЖС-ға рұқсатты көрсетілетін қызметті беруші аумақтық бөлімшенің қолдаухаты бойынша көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып:

6) документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС.
В случае переоформления разрешений на РЧС, полученных в электронном виде (посредством портала), анкета на РЭС не требуется;
Работник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки передает на исполнение в территориальное подразделение по месту использования РЧС.
26. Территориальное подразделение со дня получения заявки в течение трех рабочих дней проверяет наличие уплаты услугополучателем платы за использование РЧС и направляет для дальнейшего рассмотрения услугодателю.
27. В случае уплаты услугополучателем платы за использование РЧС услугодатель в течение семи рабочих дней со дня поступления заявки от территориального подразделения переоформляет разрешение на РЧС.
Переоформленное разрешение на РЧС в электронном виде посредством портала поступает:
1) в "личный кабинет" услугополучателя;
2) в Государственную радиочастотную службу;
3) в территориальное подразделение по месту использования РЧС.
28. В случае отказа от использования РЧС, на аннулирование разрешения на РЧС услугополучатель направляет услугодателю посредством портала:
1) заявление в произвольной форме с указанием причины отказа и даты аннулирования разрешения на РЧС;
2) разрешение на РЧС (в случае получения разрешения на РЧС в электронном виде посредством Портала, данный документ не требуется);
3) документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС по регионам до момента подачи заявки, в соответствии с выставленным извещением.
Работник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки передает на исполнение в территориальное подразделение.
Территориальное подразделение со дня получения заявки от услугодателя в течение двух рабочих дней проверяет наличие уплаты услугополучателем платы за использование РЧС и направляет для дальнейшего рассмотрения услугодателю.
В случае уплаты услугополучателем платы за использование РЧС услугодатель в течение восьми рабочих дней со дня поступления заявки от территориального подразделения аннулирует разрешение на РЧС, либо отказывает в его аннулировании при отсутствии платы за использование РЧС.
Аннулирование разрешения на РЧС подтверждается письмом услугодателя, которое направляется услугополучателю, в территориальное подразделение и Государственную радиочастотную службу в электронном виде посредством Портала.
29. Разрешение на РЧС изымается услугодателем по ходатайству территориального подразделения с уведомлением услугополучателя, в случаях:

1) РЭҚ және ЖЖҚ пайдаланудың басталғаны туралы хабарламаның болмаған және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте аумақтық бөлімшелер жүргізетін радиожиілік спектрі мониторингінің нәтижелерімен расталатын радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) жыл бойы пайдаланбаған;
2) ұялы байланыс операторы РЖС рұқсатында көрсетілген елді мекендерді және (немесе) аумақтарды байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайларда қайтарып алынады.
30. Заңның 12-бабының 5-1-тармағына сәйкес, жеке және заңды тұлғаларға өздеріне иелікке берілген жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) уақытша немесе тұрақты пайдалану құқығын басқа жеке немесе заңды тұлғаларға беруге, мына жағдайларды:
1) радиожиілік спектрін негізгі пайдаланушы келісім берген жағдайда, өндірісішілік қызмет үшін радиожиіліктерді бірлесіп пайдалануды қоспағанда, тыйым салынады. Әрбір пайдаланушыға радиожиілік спектрін пайдалануға арналған жеке рұқсат ресімделеді (сол бір РЭҚ пайдаланған жағдайда, РЭҚ-ға және ЖЖҚ-ға ЭМҮ қосымша сараптама қорытындысы талап етілмейді);
2) ұялы байланыс ұйымына бөлінген радиожиіліктерді бірлесіп пайдалануды қоспағанда, тыйым салынады. Радиожиіліктерді бірлесіп пайдалану шартпен ресімделеді.
АҚҚЖЖТЖ-ға жиілікті бөлу кезінде РЖС негізгі пайдаланушысынан жазбаша келісім талап етілмейді.
31. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің, оның лауазымды адамдарының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, жоғары тұрған мемлекеттік органға, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес беріледі.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
32. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету кезеңдері туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.

1) отсутствия уведомления о начале эксплуатации РЭС и ВЧУ и неиспользования полос (номиналов) радиочастот в течение года, которое подтверждается результатами мониторинга радиочастотного спектра проводимого территориальным подразделением в порядке установленным законодательством Республики Казахстан;
2) невыполнения операторам сотовой связи обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, указанных в разрешении на РЧС.
30. В соответствии с пунктом 5-1 статьи 12 Закона, физическим и юридическим лицам запрещается передача права во временное или постоянное использование присвоенных им полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) другим физическим или юридическим лицам, за исключением случаев:
1) совместного использования радиочастот для внутрипроизводственной деятельности при условии согласия основного пользователя радиочастотного спектра. На каждого пользователя оформляется отдельное разрешение на РЧС (в случае использования одного и того же РЭС дополнительное заключение экспертизы ЭМС РЭС и ВЧУ не требуется);
2) совместного использования радиочастот, выделенных для организации сотовой связи. Совместное использование радиочастот оформляется договором.
При выделения частот для ГМСББ не требуется письменного согласия основного пользователя РЧС.
31. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя, его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг, подается на имя руководителя услугодателя, вышестоящий государственный орган, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
32. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.

3-тарау. Азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігінің есебін жүргізу тәртібі
33. Мемлекеттік радиожиілік қызметі РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есебін (бұдан әрі – есеп) Теңіз және жылжымалы РЭҚ қоспағанда, азаматтық мақсаттағы РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану үшін қолданыстағы және жоспарланған РЖС-ны ескере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес РЭҚ және ЖЖҚ тізбесінде көрсетілген РЭҚ және ЖЖҚ үшін жүргізеді.
34. Техникалық параметрлер, оның ішінде РЭҚ орнату орны өзгерген жағдайда (географиялық координаттар өзгерген, антеннаның іліну биіктігі өзгерген, антеннаның бағыты өзгерген) ЭМҮ қорытындысын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік радиожиілік қызметіне мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсына отырып, осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес өтінім береді:
1) сұратылған радиожиілік белдеуінің (номиналының) негіздемесі келтірілген түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптардың) мақсаты мен сипаты, пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, қолдануға жоспарланып отырған РЭҚ техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер, байланысты ұйымдастыру схемасы, жиіліктер торы (радиоарналар) егжей-тегжейлі баяндалады.);
2) радиобайланыс түріне байланысты құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, КВ, Транкингтік Радиобайланыс және Деректер беру стационарлық радиоэлектрондық құралдарына) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және т. б.) 5-қосымшаға сәйкес сауалнама не 6-қосымшаға сәйкес радиорелелік желіге сауалнама толтырылады., 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын тарату таратқышына сауалнама не 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама.
3) радиожиілік спектрін бірлесіп пайдалану туралы шарттан алынған мәліметтер (осы Шарт бойынша жиіліктерді пайдалану құқығын алған радиожиілік спектрін негізгі пайдаланушы, бірлесіп пайдалану үшін белгіленген радиожиілік жолағы, шарттың мерзімі, нөмірі және қол қойылған күні).
35. ЭМҮ қорытындысын ресімдеу мерзімі Көрсетілетін қызметті алушы мен мемлекеттік радиожиілік қызметі арасындағы шартқа қол қою, сондай-ақ РЭҚ ЭМҮ есебі бойынша көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу жүргізу уақытын есепке алмай, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес радиоэлектрондық құралдың электр магниттік үйлесімділігі сараптамасының нысаны бойынша он жұмыс күнінен аспайды.
Мемлекеттік радиожиілік қызметі ЭМҮ қорытындысының түпнұсқасын өтiнiш берушiге береді немесе жібереді, сондай-ақ ЭМҮ қорытындысы берілгендігі туралы көрсетілетін қызметті берушінің аумақтық бөлімшесін немесе көрсетілетін қызметті беруші хабардар етеді.

Глава 3. Порядок проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения
33. Государственной радиочастотной службой расчет ЭМС РЭС и ВЧУ (далее – расчет) проводится для РЭС и ВЧУ, указанных в Перечне РЭС согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с учетом действующих и планируемых РЧС для использования РЭС и ВЧУ гражданского назначения, кроме морских и подвижных РЭС.
34. В случае изменения технических параметров, в том числе места установки РЭС (изменения географических координат, изменения высоты подвеса антенны, изменения направленности антенны) для получения заключения ЭМС услугополучатель подает в Государственную радиочастотную службу заявку согласно приложению 13 к настоящим Правилам с предоставлением следующих документов и сведений:
1) пояснительная записка, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении и характере планируемой радиосети (радиолинии), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС, планируемых к применению, схема организации связи, сетка частот (радиоканалов);
2) в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетейпередачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и т.д.) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станциюсогласно приложению 8 к настоящим Правилам.
3) сведения из договора о совместном использовании радиочастотного спектра (основной пользователь радиочастотного спектра, пользователь получивший право на использование частот по данному договору, полоса радиочастот, которая определена для совместного использования, срок, номер и дата подписания договора).
35. Срок оформления заключения ЭМС составляет не более десяти рабочих дней по форме, заключения экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронного средства согласно приложению 14 к настоящим Правилам, без учета времени на подписание договора между услугополучателем и Государственной радиочастотной службой, а также проведения оплаты за оказанные услуги по расчету ЭМС РЭС.
Государственная радиочастотная служба выдает либо направляет услугополучателю оригинал заключения ЭМС, а также уведомляет территориальное подразделение услугодателя или услугодателя о выдаче заключения ЭМС.

36. ЭМҮ есебін шекара маңындағы елдердің РЭҚ есепке ала отырып, РЖС және РЭҚ республикалық деректер базасы негізінде мемлекеттік радиожиілік қызметі жүзеге асырады.
Азаматтық мақсаттағы радиожиілік спектрінің республикалық деректер қоры электрондық түрде жүргізіледі және Мемлекеттік радиожиілік қызметінің қызметкерлері көрсетілетін қызметті беруші және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің аумақтық бөлімшелер немесе портал арқылы ұсынылатын мәліметтермен толтырады.
37. РЭҚ ЭМҮ есебін жүргізу кезінде шекаралас мемлекеттермен РЭҚ үшін халықаралық үйлестіруді жүргізу қажет болған жағдайда, Мемлекеттік радиожиілік қызметі үйлестіру нысанын дайындайды және уәкілетті органға жібереді.
Мынадай жағдайда:
1) халықаралық үйлестіру рәсімінің нәтижесі оң болған жағдайда, Мемлекеттік радиожиілік қызметі осы Қағидалардың 35-тармағына сәйкес РЭҚ ЭМҮ қорытындысын ресімдейді;
2) халықаралық үйлестіру рәсімінің нәтижесі теріс болған жағдайда, Мемлекеттік радиожиілік қызметі бұл туралы көрсетілетін қызметті алушыға хабарлайды.
38. РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ қорытындысының телнұсқасын қалпына келтіру және (немесе) қайта ресімдеу мынадай жағдайларда:
1) ЭМҮ қорытындысының телнұсқасы жоғалғанда (егер, қағаз түрде берілген болса);
2) егер заңды тұлға қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқықтық мұрагері болып табылса, бұл ретте РЭҚ-тың техникалық параметрлері және РЭҚ орналасуының географиялық координаталары өзгермеген жағдайда жүргізіледі.
Мұндай құжатты беру РЭҚ ЭМҮ сараптамасын жүргізбестен үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушысы мен Мемлекеттік радиожиілік қызметі арасындағы шарт талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы өзгерген және бұл ретте РЭҚ-тың техникалық параметрлері және РЭҚ орналасуының географиялық координаталары өзгермеген жағдайда, РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ қорытындысын қайта ресімдеу талап етілмейді.
39. РЖС рұқсатының күші жойылған жағдайда ЭМҮ қорытындысының қолданыс мерзімі аяқталады.
4-тарау. Радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану тәртібі.
40. Заңның 16-2-бабына сәйкес, жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде шет мемлекеттердің дипломатиялық және консулдық өкілдіктері, Қазақстан Республикасының туымен жүзетін теңіз кемелерінен, РЭҚ-тан басқа осы Қағидаларға 15-қосымшадағы РЭҚ пен ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама беруді талап ететін РЭҚ пен ЖЖҚ тізілімге сәйкес аумақтық органдарға РЭҚ және ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны "Хабарламалар нысандарын және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту туралы, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194 болып тіркелген) айқындалатын нысан бойынша жіберуге міндетті.

36. Расчет ЭМС осуществляется Государственной радиочастотной службы на основе республиканской базы данных РЧС и РЭС с учетом РЭС приграничных стран.
Республиканская база данных радиочастотного спектра гражданского назначения ведется в электронном виде и пополняется сотрудниками Государственной радиочастотной службы сведениями, предоставляемыми услугодателем и территориальными подразделениями услугодателя или посредством портала.
37. В случае необходимости проведения международной координации для РЭС при расчете ЭМС РЭС с приграничными государствами, Государственная радиочастотная служба готовит координационные формы и направляет услугодателю.
В случае:
1) положительного результата процедуры международной координации, Государственная радиочастотная служба оформляет ЭМС РЭС согласно пункту 35 к настоящим Правилам;
2) отрицательного результата процедуры международной координации, Государственная радиочастотная служба уведомляет об этом услугополучателя.
38. Восстановление или переоформление оригинала заключения ЭМС РЭС и ВЧУ производится, в случаях:
1) утери оригинала заключения ЭМС (в случае, если выдано в бумажном виде);
2) если юридическое лицо является правопреемником реорганизованного юридического лица, при этом, не изменились технические параметры РЭС и географические координаты расположения РЭС.
Выдача такого документа осуществляется без проведения экспертизы ЭМС РЭС в срок не более трех рабочих дней, а также в соответствии с условиями договора между услугополучателем и Государственной радиочастотной службой.
В случае изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица или наименования юридического лица и при этом, если не изменились технические параметры РЭС и географические координаты расположения РЭС переоформление заключения ЭМС РЭС и ВЧУ не требуется.
39. Срок действия заключения ЭМС завершается при аннулировании разрешения на РЧС.
Глава 4. Порядок эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
40. В соответствии со статьей 16-2 Закона, физические и юридические лица, в том числе дипломатические и консульские представительства иностранных государств, до начала или прекращения эксплуатации РЭС и ВЧУ обязаны направить уведомление в территориальные подразделения для РЭС и ВЧУ, согласно перечню РЭС и ВЧУ, на которые требуется подача уведомления о начале или прекращении эксплуатации РЭС и ВЧУ (далее - перечень РЭС и ВЧУ) в соответствие с приложением15 к настоящим Правилам, за исключением РЭС, установленных на морских судах плавающих под флагом Республики Казахстан по форме утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10194).

41. РЭҚ және ЖЖҚ иелері радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың техникалық сипаттамалары мен шарттарының радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабаралмада баяндалған параметрлерге сәйкестігін қамтамасыз етеді.
42. Тиісті хабарламаны жолдамай РЭҚ ЖЖҚ пайдалануға жол берілмейді.
43. РЭҚ ЖЖҚ және олардың антенналы-фидерлі құрылғыларын радиоторуылдауыштардан 200 метр радиуста орнатуға шектеу қойылады.
44. Азаматтық мақсаттағы радиобайланыс желісі жұмысын тоқтату барысында РЭҚ пайдалану РЭҚ және ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама негізінде 50 метрден аспайтын тиімді басу радиусы бар
45. Әрбір радиоұзартқыш жинағына ҚР РЖВАК шешіміне сәйкес осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес тізбеде көрсетілген РЭҚ техникалық параметрлеріне тиісті арналардың белгілі саны бекітіледі.
46. Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ғимараттарындағы және аумақтарындағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын мәліметтерді пайдаланатын, тек үкіметтік байланысқа қатысты арнайы тағайындалған телекоммуникация желілеріне және ішкі ведомстволық байланысқа қатысты радиоэлектрондық құралдар және олардың антенналы-фидерлі құрылғыларын, арнайы қолданыстағы телекоммуникция желілерін, жоғары нүктелі спутниктік навигациялық жүйенің ұлттық операторларының (бұдан әрі - ЖСНЖ ұлттық операторы) дифференциалдық станцияларын мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердегі арнайы талаптарды орындағаннан кейін ғана орнатуға рұқсат етіледі.
Ішкі ведомстволық байланыстың радиоэлектрондық құралдарын және олардың антенналы-фидерлі құрылғыларын орнату және де ЖСНЖ ұлттық операторларының дифференциалдық станциялары Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісуге жатады;
Мемлекеттік органдар мен Ұйымдарда арнайы тағайындалған телекоммуникация желілеріне және үкіметтік байланысқа қатысты емес радиоэлектрондық құралдарды орнатуға арнайы бөлінген техникалық орын-жайлар мен алаңдар, режимдік орын-жайлардан кемінде 10 метр қашықтықта орнатылады.
Қызметте мемлекеттік құпияға жататын мәліметтерді қолданатын Мемлекеттік органдар мен Ұйымдарда ішкі ведомстволық байланыстың радиоэлектрондық құралдарын қондыруды, техникалық қызмет көрсетуді (жөндеу, профилактикалық жұмыстар), ауыстыру, РЭҚ пайдалану қорытындысы жөніндегі жұмыстарды жүргізу осы орган немесе ұйымның арнайы бөлімшелері арқылы жүзеге асырылады.
Арнайы бөлімше болмаған жағдайда ішкі ведомстволық байланыстың радиоэлектрондық құралдарын қондыруды, техникалық қызмет көрсетуді (жөндеу, профилактикалық жұмыстар), ауыстыру, РЭҚ пайдалану қорытындысы жөніндегі жұмыстарды орындаушы ұлттық қауіпсіздік органдарымен келіседі.
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Радиоэлектрондық құралдардың және жоғары жиiлiктi құрылғылардың тізбесі*
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құралдардың түрлері
Жиілік диапазоны (дейін)
Таратқыштың рұқсат етілген сәуле шығару қуаты, Өріс кернеулігі
Пайдаланылатын арнаның ені
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1.
Радиосәуле шығару құрылғыларынан тұрмайтын тұрмыстық техника бұйымдары мен тұрмыстық радиоқабылдағыш құрылғылары
2.
Тұрмыстық мақсаттағы жоғары жиілікті құрылғылар
3.
Сымсыз радиоға қолжетімділік жүйесінің (WLL), ұялы байланыс желілерінің (мобильді телефондар, сонымен қатар ұялы байланыс желілерінде қолданылатын модемдер, сондай-ақ ретрансляторлар), соның ішінде бекітілген немесе басқа қондырғылардың құрамына кіретін абоненттік терминалдар
4.
DECT стандарты абоненттік терминалдар

41. Владельцы РЭС и ВЧУ обеспечивают соответствие технических характеристик и условий эксплуатации РЭС и ВЧУ параметрам, изложенным в уведомлении о начале или прекращении эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств.
42. Эксплуатация РЭС ВЧУ без направления соответствующего уведомления не допускается.
43. Установка РЭС ВЧУ и их антенно-фидерных устройств ограничивается в радиусе 200 метров от радиопеленгаторов.
44. Эксплуатация РЭС для подавления работы сети радиосвязи гражданского назначения осуществляется с эффективным радиусом подавления не более 50 метров.
45. За каждым комплектом радиоудлинителя закрепляется определенное количество каналов в соответствии с техническими параметрами РЭС, указанных в перечне РЭС и ВЧУ согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
46. В целях обеспечения информационной безопасности на зданиях и территориях государственных органов и организаций, использующих сведения, составляющие государственные секреты Республики Казахстан, допускается установка РЭС и их антенно-фидерных устройств, относящихся только к правительственной связи, сетям телекоммуникаций специального назначения, сетям дифференциальных станций национального оператора СВСН и внутриведомственной связи в соответствии с нормативными правовыми актами по защите государственных секретов.
Размещение РЭС внутриведомственной связи и их антенно-фидерных устройств, а также дифференциальных станций относящихся к сети национального оператора СВСН, подлежат согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
Технические помещения и площадки в государственных органах и организациях, специально отведенные для установки РЭС, не относящихся к сетям телекоммуникаций специального назначения и правительственной связи, отдаляются от режимных помещений по согласованию с подразделениями защиты государственных секретов государственных органов на расстояния не менее 10 метров.
В государственных органах и организациях, использующих в работе сведения, отнесенные к государственным секретам, установка, техническое обслуживание (ремонт, профилактические работы), замена, вывод из эксплуатации РЭС внутриведомственной связи осуществляются специализированными подразделениями данного государственного органа, организации.
В случае отсутствия специализированного подразделения, исполнение работ по установке, техническому обслуживанию (ремонту, профилактическим работам), замене, выводу из эксплуатации РЭС внутриведомственной связи согласовывается с органами национальной безопасности.
Приложение 1
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Перечень радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств*
Типы радиоэлектронных средств и высокочастотных средств
Частотный диапазон (до)
Допустимая мощность излучения передатчика, Напряженность поля
Ширина используемого канала
Примечание
1
2
3
4
5
6
1.
Изделия бытовой техники, не содержащие радиоизлучающих устройств и бытовые радиоприемные устройства
2.
Высокочастотные устройства бытового назначения
3.
Абонентские терминалы систем беспроводного радиодоступа (WLL), сотовых сетей связи (мобильные телефоны, модемы, а также ретрансляторы применяемые в сотовых сетях связи), в том числе встроенная либо входящая в состав других устройств.
4.
Абонентские терминалы стандарта DECT

1880 – 1900 МГц
Еуропа байланыс стандарттары институты қабылдаған ETS–300 175 стандартына сәйкес;
базалық және абоненттік станциялардың таратқыштарының орташа қуаты 10 мВт–тан аспауы қажет; антенналардың күшейту коэффициенті 18 дБи–дан артық болмауы қажет.
5.
Сымсыз телефон аппараттары (радиотелефондар)
814–815 / 904–905 (25 кГц жиіліктер торы қадамымен); 2400 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
6.
Сөйлеуді синхронды аудару аппаратурасы (индуктивті және синхронды)
7.
Репортаждық және концерттік радиомикрофондар
165,70; 166,10; 166,50; 167,15 МГц
20 мВт э.и.с.қ.
8.
"Караоке" үлгісіндегі радиомикрофондар
66–74 МГц; 97,5–92 МГц; 87,5–92 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
9.
Репортаждық және концерттік радиомикрофондар
151–216 МГц; 175–230; 470–638; 710–726 МГц
5 мВт э.и.с.қ.
10.
Индуктивті телефон байланысы, телебақылау және сигнализация құралдары, кәбілді хабар тарату және өнеркәсіптік, оның ішінде шахталарда пайдаланылатын жоғары жиілікті телевизиялық жүйелер
11.
Автомашиналардың күзет радиосигнализация құрылғылары
26,960 МГц
2 Вт э.и.с.қ.
433,073–434,790 МГц
5 мВт э.и.с.қ.
12.
Күзет сигнализациясы мен хабарлауды қашықтықтан басқару құрылғылары
433,075–434,79 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
13.
Модельдерді (ұшақтардың, катерлердің және т.б.) радиобасқару аппаратурасы
28,0–28,2 МГц; 40,66–40,70 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
14.
Балалар радиосөйлесу құрылғылары мен радиобасқару ойыншықтары
26957–27283 кГц
10 мВт э.и.с.қ.
15.
Штрихкодты этикеткаларды өңдеуге және осы этикеткалардан алынған ақпаратты таратуға арналған радиоэлектронды құралдар
430 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
16.
Есту кемістігі бар адамдарға арналған есту-сөйлеу радиотренажерлері
10 мВт э.и.с.қ.
17.
Кеңселік, қоймалық ғимараттар ішінде пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдар (санауыштар, өлшеуіштер және т.б.)
250 мВт э.и.с.қ.
18.
ОТ – диапазондағы РЭҚ (27 МГц)
26970–27410; 27410–27860 кГц
19.
Қуаты 2 Вт-қа дейін аз қуатты алып жүруге болатын РЭҚ
151,625; 159,775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц
2 Вт э.и.с.қ.
433.075–434.775 (LPD)
10 мВт дейін э.и.с.қ.
Аз қуатты жылжымалы радиобайланыс құрылғылары үшін (LPD)
446.000–446.100 (PMR)
500 мВт дейін э.и.с.қ.
Жылжымалы радиобайланыс жеке пайдалану үшін (PMR)
20.
Күзет-өрт радиосигнализациясының абоненттік құрылғылары
5 Вт э.и.с.қ.
21.
SRD – әрекет ету радиусы аз құрылғылар
Мамандандырылмаған SRD Телеметрия (қашықтықтағы ақпараттың бейнесі немесе жазбасы), телебасқару (қашықтықтан басқарылатын сигналдарды тарату, сигнализация (күзет сигнализациясы құрылғысының іске қосылу шарттарының пайда болуы туралы хабарлама; шұғыл көмек көрсетудің тұрмыстық сигнализациясы, дыбыстық және бейне сигналдарды тарату)

1880 – 1900 МГц
В соответствии стандарта ETS–300 175, принятому Европейским институтом стандартов связи; средняя мощность передатчиков базовых и абонентских станций не должна превышать 10 мВт; коэффициент усиления антенн должен быть не более 18 дБи
5.
Бесшнуровые телефонные аппараты (радиотелефоны)
814–815 / 904–905 (с шагом сетки частот 25 кГц); 2400 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
6.
Аппаратура синхронного перевода речи (индуктивные и синхронные)
7.
Репортажные и концертные радиомикрофоны
165,70; 166,10; 166,50; 167,15 МГц
20 мВтэ.и.и.м.
8.
Радиомикрофоны типа "Караоке"
66–74 МГц; 97,5–92 МГц; 87,5–92 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
9.
Репортажные и концертные радиомикрофоны
151–216 МГц; 175–230; 470–638; 710–726 МГц
5 мВтэ.и.и.м.
10.
Средства индуктивной телефонной связи, телеконтроля и сигнализации, кабельные вещательные и промышленные высокочастотные телевизионные системы, в том числе используемые в шахтах
11.
Устройства охранной радиосигнализации автомашин
26,960 МГц
2 Втэ.и.и.м.
433,073–434,790 МГц
5 мВтэ.и.и.м.
12.
Устройства дистанционного управления охранной сигнализации и оповещения
433,075–434,790 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
13.
Аппаратура радиоуправления моделями (самолетов, катеров и т.п.)
28,0–28,2 МГц; 40,66–40,70 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
14.
Детские радиопереговорные устройства и радиоуправляемые игрушки
26957–27283 кГц
10 мВтэ.и.и.м.
15.
Радиоэлектронные средства для обработки штрих кодовых этикеток и передачи информации, полученной с этих этикеток
430 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
16.
Слухоречевые радиотренажеры для людей с дефектами слуха
10 мВтэ.и.и.м.
17.
Радиоэлектронные средства, используемые внутри офисных, складских зданий (считыватели, измерители и т.п.)
250 мВтэ.и.и.м.
18.
РЭС СВ – диапазона (27 МГц)
26970–27410;
27410–27860 кГц
19.
Маломощные носимые РЭС мощностью до 2 Вт
151,625; 159,775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375;
467,6625; 467,6875;
467,7125 МГц
2Втэ.и.и.м.
433.075–434.775 (LPD)
до 10 мВтэ.и.и.м.
Для маломощных устройств подвижной радиосвязи (LPD)
446.000–446.100 (PMR)
до 500 мВтэ.и.и.м.
Для частного использования подвижной радиосвязи (PMR)
20.
Абонентские устройства охранно–пожарной радиосигнализации
5 Втэ.и.и.м.
21.
SRD – устройства малого радиуса действия
Неспециализированные SRD Телеметрия (отображение или запись информации на расстоянии), телеуправление (передача сигналов дистанционного управления), сигнализация (сообщения о возникновении условий срабатывания прибора охранной сигнализации, бытовая сигнализация неотложной помощи, передача голосового и видео сигналов)

6765–6795 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
13.553–13.567 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
26.957–27.283 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
10 мВт
40.660–40.700 МГц
10 мВт э.с.қ.
138.20–138.45 МГц
10 мВт э.с.қ.
≤1% жұмыс циклы
433.040–434.790 МГц
10 мВт э.с.қ.
≤25 кГц
Аудио және бейне қосымшаларды қоспағанда. Ені ≤ 25 кГц және LBT технологиясы немесе эквиваленті бар дыбыстық қосымшалар (аналогты немесе цифрлық) рұқсат етіледі, құрамында әрбір тарату үшін максималды тарату периоды 1 минутқа дейін, таратқышпен басқарылатын шығыс қуатының датчигі болу қажет.
863-тен 868 МГц-ке дейін
≤ 25 мВт э.с.қ.
≤ 100 кГц
≤0.1% жұмыс циклы немесе LBT (Listen Before Talk) + AFA (Adaptive Frequency Agility) Тар/кеңжолақты модуляция.
2400.0–2483.5 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
5725–5875 МГц
25 мВт э.и.с.қ.
24.00–24.25 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
61.0–61.5 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
122–122.25 ГГц
10 дБм э.и.с.қ./ 250 МГц және -48 дБм/МГц бұрышы >30° болған жағдайда
122.25–123 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
244–246 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
22.
IoT (LoRaWan, LPWan и басқалар) техонологиясының РЭҚ
863-868
≤25 мВт
≤500 кГц
Аэропорт (аэродром) аумақтарында қолдануға жол берілмейді
23.
SRD (қадағалау, есептегіш құрылғысын есептеу, деректерді жинау)
Көшкін астында адамдарды табуға арналған құрылғы
456.9–457.1 кГц
7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Үздіксіз толқын (CW) 457 кГц жиілікте – модуляциясыз
Қар көшкінінен кейін зардап шеккендерді іздеуге және анықтауға арналған құрылғылар.
169.4–169.475 МГц
500 мВт э.с.қ.
≤50 кГц
≤10% жұмыс циклы. Есептеуіш көрсеткіші
169.4–169.475 МГц
500 мВт э.с.қ.
≤50 кГц
≤1% жұмыс циклы. LBT (Listen Before Talk) + AFA (Adaptive Frequency Agility). Егер LBT AFA-сыз болса, жұмыс циклының шегі қолданылады.
24.
SRD (деректерді таратудың кең жолақты жүйелері) WAS/RLAN
Деректерді тарату жүйелері\ жергілікті радиожүйелер
2400.0–2483.5 МГц
100 мВт э.и.с.қ.
Модуляцияның кең жолақты түрлері үшін, ЖЖПҚ (FHSS)–дан басқа, ЭИСҚ максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/1 МГц
5150–5350 МГц
200 мВт, э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
5470–5725 МГц
100 мВт э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
5725-5850
100 мВт э.и.с.қ. максималды спектралды тығыздығы 10 мВт/МГц
Тек қана ғимараттың ішінде қолдану үшін.
17.1–17.3 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
57–66 ГГц
40 dBm э.и.с.қ.
Стационарлы құрылғыларға ғимарат ішінде рұқсат етілмейді. э.и.с.қ. максималды орташа тығыздығы 13 дБм/ МГц–ке дейін шектелуі тиіс.
25.
SRD (теміржолда қолданатын – көлік құралдарын автоматтандырылған сәйкестендіру (AVI), жол датчиктерінің жүйесі, контурлы жүйе.

6765–6795 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
13.553–13.567 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
26.957–27.283 МГц
10 мВт э.и.м.
40.660–40.700 МГц
10 мВт э.и.м.
138.20–138.45 МГц
10 мВт э.и.м.
≤1% рабочий цикл
433.040–434.790 МГц
10 мВт э.и.м.
≤25 кГц
Аудио и видео приложения исключены. Голосовые приложения (аналоговые или цифровые) допускаютя с шириной ≤ 25 кГц и с технологией LBT или эквивалент, должны включать в себя датчик выходной мощности, управляющий передатчиком, до макисмального периода передачи 1 минуту для каждой передачи
от 863 до 868 МГц
≤ 25 мВтэ.и.м.
≤ 100 кГц
≤ 0.1% рабочий цикл или LBT (Listen Before Talk) + AFA (Adaptive Frequency Agility) Узко/широкополосная модуляция.
2400.0–2483.5 МГц
10 мВт э.и.и.м.
5725–5875 МГц
25 мВт э.и.и.м.
24.00–24.25 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
61.0–61.5 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
122–122.25 ГГц
10 дБм э.и.и.м./250 МГц и -48 дБм/МГц при угле >30°
122.25-123
100 мВт э.и.и.м.
244–246 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
22.
РЭС технологий IoT (LoRaWan, LPWan и другие)
863-868
≤25 мВт
≤500 кГц
не допускается использование в пределах аэропортов (аэродромов)
23.
SRD (слежение, считывание счетчиков, сбор данных) Устройства для обнаружения людей под лавиной
456.9–457.1 кГц
7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Непрерывная волна (CW) на 457 кГц – без модуляции
Устройства для поиска и обнаружения жертв после схода лавины
169.4–169.475 МГц
500 мВт э.и.м.
≤ 50 кГц
≤ 10% рабочий цикл. Показания счетчика
169.4–169.475 МГц
500 мВт э.и.м.
≤ 50 кГц
≤ 1% рабочий цикл.
LBT (Listen Before Talk) + AFA (Adaptive Frequency Agility). Если LBT без AFA, то применяется предел рабочего цикла
24.
SRD (широкополосные системы передачи данных) WAS/RLAN Системы передачи данных/локальные радиосети
2400.0–2483.5 МГц
100 мВт э.и.и.м.
Для Широкополосных видов модуляции, кроме ППРЧ (FHSS), максимальная спектральная плотность ЭИИМ 10мВт/1 МГц
5150–5350 МГц
200 мВт, максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
5470–5725 МГц
100 мВт / максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
5725-5850
100 мВт / максимальная спектральная плотность э.и.и.м. 10 мВт/МГц
Только для использования внутри здания.
17.1–17.3 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
57–66 ГГц
40 дБм э.и.и.м.
Стационарные устройствавнутри зданий не допускаются. Максимальная средняя плотность э.и.и.м. должна быть ограничена до 13 дБм/ МГц
25.
SRD (железнодорожные применения – Автоматическая идентификация транспортных средств (AVI), Система путевых датчиков, контурная система)

2446–2454 МГц
200 мВт э.и.с.қ.
Пойыздардың бар болуы кезінде ғана тарату. Ені 1,5 МГц–тен 5 арна
27.090 – 27.100 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Tele–powering сигналы ретінде және Balise/Eurobalise үшін деректерді төмен тарату (Down–link) үшін қолданылады. Сонымен қатар, Loop/Euroloop іске қосу үшін қолданылуы мүмкін.
Ескертпе:
Орталық жиілігі 27,095 МГц
984 – 7484 кГц
9 дБмкА/м 10 м қашықтықта
≤1% жұмыс циклі. Tele–powering Balise/Eurobalise сигналын пойыздан алғаннан кейін ғана таратуға болады.
Ескертпе:
Орталық жиілігі 4234 кГц
516 – 8516 кГц
7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
7300 – 23000 кГц
–7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Максималды өріс кернеулігі жолақ ені 10 кГц үшін анықталады және әрбір 200 м ілмек үшін кеңістіктік орташа мәнімен көрсетілген.
Пойыздың бар болуы кезінде ғана тарату. Кеңейтілген спектрлі сигнал, код ұзындығы: 472 чип.
Ескертпе:
Орталық жиілік 13,547 МГц
26.
SRD (жол қозғалыстарын басқару және автомобиль көлігіне арналған (RTTT) ақпаратты өңдеудің және таратудың интеграцияланған құрылғылары)
76–77 ГГц
55 dBm шыңдық э.и.с.қ.
Қуат деңгейі: 55 дБм – шыңдық қуаты, 50 дБм – орташа қуаты, 23,5 дБм – орташа қуат тек импульстік радар үшін.
Өндірістік және көліктік радиолокациялық жүйелер.
24.050–24.075 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін
24.075–24.150 ГГц
0.1мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін
100 мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін (тек көлік құралы).
Спектрге қолжетімділік және кедергілерді азайтуға талаптар бампердің артында құрастырылған құрылғылар үшін келтірілген. Егер олар бамперден тыс құрастырылса, талап келесідей болуы қажет:
3мс/40кГц кідірудің максималды уақыты әр 3 мс сайын. Модуляцияның минималды жиіліктер диапазонына (FMCW немесе жиілік адымы бар сигналдарға қолданылады) немесе 250 кГц лездік жолақ еніне (импульсті сигналдарға қолданылады) талаптар кідірудің максималды уақыты бойынша талапқа қосымша қолданылады.
24.150–24.250 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
Автомобиль радарлары үшін (тек көлік құралы)
27.
SRD (радиоанықтағыш)
2400.0–2483.5 МГц
25 мВт э.и.с.қ.
9200–9500 МГц
25 мВт э.и.с.қ.
9500–9975 МГц
25 мВт э.и.с.қ.
10.5–10.6 ГГц
500 мВт э.и.с.қ.
13.4–14.0 ГГц
25 мВт э.и.с.қ.
24.05–24.25 ГГц
100 мВт э.и.с.қ.
4.5–7.0 ГГц
–41.3 dBm/МГц э.и.с.қ. жабық сынау резервуарының құрылымынан тыс
Резервуардағы деңгейді өлшеу радарына арналған (TLPR)
8.5–10.6 ГГц
–41.3 dBm/МГц э.и.с.қ. жабық сынау резервуарының құрылымынан тыс
Резервуардағы деңгейді өлшеу радарына арналған (TLPR)
24.05–27.00 ГГц
–41.3 dBm/МГц э.и.с.қ. жабық сынау резервуарының құрылымынан тыс
Резервуардағы деңгейді өлшеу радарына арналған (TLPR)

2446–2454 МГц
200 мВт э.и.и.м.
Передача только в присутствии поездов. 5 каналов, каждый шириной 1.5 МГц
27.090 – 27.100 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Используется как сигнал Tele-powering и передачи данных вниз (Down-link) для Balise/Eurobalise. Также может быть использовано для активации Loop/Euroloop.
Примечание:
Центральная частота 27,095 МГц
984 – 7484 кГц
9 дБмкА/м на расстоянии 10 м
≤1% рабочего цикла. Передача только при получении сигнала Tele–powering Balise/Eurobalise от поезда.
Примечание:
Центральная частота 4234 кГц
516 – 8516 кГц
7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
7300 – 23000 кГц
–7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Максимальная напряженность поля определяется для ширины полосы 10 кГц и пространственно усреднена для каждого 200 м петли.
Передача только в присутствии поездов.
Сигнал с расширенным спектром, длина кода 472 чипа.
Примечание:
Центральная частота 13,547 МГц
26.
SRD (интегрированные средства передачи и обработки информации для автомобильного транспорта и управления дорожным движением (RTTT))
76–77 ГГц
55 дБм пиковая э.и.и.м.
Уровень мощности: 55 дБм – пиковая мощность, 50 дБм – средняя мощность, 23,5 дБм – средняя мощность только для импульсного радара.
Промышленные и транспортные радиолокационные системы
24.050–24.075 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров
24.075–24.150 ГГц
0.1мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров
100 мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров (только транспортное средство).
Доступ к спектру и требования к снижению помех приведены для устройств, смонтированных за бампером. Если они смонтированы вне бампера, то требование должно быть: максимальное время задержки 3µc/40кГц каждые 3 мс. Требования к минимальному диапазону частот модуляции (применимо к FMCW или к сигналам с шагом частоты) или мгновенной ширине полосы 250 кГц (применимо к импульсным сигналам) применяется в дополнение к требованию по максимальному времени задержки
24.150–24.250 ГГц
100мВт э.и.и.м.
Для автомобильных радаров (только транспортное средство)
27.
SRD (радиоопределение)
2400.0–2483.5 МГц
25 мВт э.и.и.м.
9200–9500 МГц
25 мВт э.и.и.м.
9500–9975 МГц
25 мВт э.и.и.м.
10.5–10.6 ГГц
500 мВт э.и.и.м.
13.4–14.0 ГГц
25 мВт э.и.и.м.
24.05–24.25 ГГц
100 мВт э.и.и.м.
4.5–7.0 ГГц
–41.3 дБм/МГц э.и.и.м. вне структуры закрытого испытательного резервуара
Для радара измерения уровня в резервуаре (TLPR)
8.5–10.6 ГГц
–41.3 дБм/МГц э.и.и.м. вне структуры закрытого испытательного резервуара
Для радара измерения уровня в резервуаре (TLPR)
24.05–27.00 ГГц
–41.3 дБм/МГц э.и.и.м. вне структуры закрытого испытательного резервуара
Для радара измерения уровня в резервуаре (TLPR)

57–64 ГГц
–41.3 dBm/МГц э.и.с.қ. жабық сынау резервуарының құрылымынан тыс
Резервуардағы деңгейді өлшеу радарына арналған (TLPR)
75–85 ГГц
–41.3 dBm/МГц э.и.с.қ. жабық сынау резервуарының құрылымынан тыс
Резервуардағы деңгейді өлшеу радарына арналған (TLPR)
17.1–17.3 ГГц
26 dBm э.и.с.қ.
Синтезделген апертурасы бар жерүсті радары үшін (GBSAR). EN 300 440 спецификациясында сипатталғандай радар антеннасының бағытталу диаграммасына және табу мен кету әдісін (DAA) қолдануға ерекше талаптар қойылады.
28.
SRD (қозғалысты анықтауға арналған жабдық және сигнал беруге арналған жабдық)
868.6–869 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
25 кГц
Әлеуметтік–тұрмыстық дабыл сигнализациясын беру құрылғылары
169.4750–169.4875 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
25 кГц
Әлеуметтік–тұрмыстық дабыл сигнализациясын беру құрылғылары (арнайы)
169.5875–169.6000 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
25 кГц
Әлеуметтік–тұрмыстық дабыл сигнализациясын беру құрылғылары (арнайы)
29.
SRD (модельдерді басқару)
26.995, 27.045, 27.095,
27.145, 27.195 МГц
100 мВт э.и.с.қ.
10 кГц
34.995–35.225 МГц
100 мВт э.и.с.қ.
10 кГц
Ұшатын модельдер үшін ғана
40.665, 40.675, 40.685,40.695 МГц
100 мВт э.и.с.қ.
10 кГц
30.
SRD (индукциялық мақсатта қолдану)
9 – 90 кГц
72 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады. Магнит өрісі кернеулігі деңгейінің төмендеуі 3 дБ/октава 30 кГц-ке
90–119 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады.
119–135 кГц
66 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады. Магнит өрісі кернеулігі деңгейінің төмендеуі 3 дБ/октава 119 кГц-ке
135–140 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады.
140–148.5 кГц
37.7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады.
6765–6795 кГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
7400–8800 кГц
9 дБмкА/м 10 м қашықтықта
13.553–13.567 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
13.553–13.567 МГц
60 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Тек RFID (радиожиіліктік сәйкестендіру) үшін
26.957–27.283 МГц
42 дБмкА/м 10 м қашықтықта
10.200–11.000 МГц
9 дБмкА/м 10 м қашықтықта
3155–3400 кГц
13.5 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады.
148.5 кГц – 5 МГц
–15 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады.
Магнит өрісінің максималды кернеулігі жолақ ені 10 кГц болғанда анықталады. Жолақ ені 10 кГц-тен артық жүйелер үшін магнит өрісінің рұқсат етілген максималды кернеулігі 10 м қашықтықта, сондай-ақ 10 кГц -те –15 дБмкА / м шектік тығыздығын сақтағанда –5 дБмкА / м тең.

57–64 ГГц
–41.3 дБм/МГц э.и.и.м. вне структуры закрытого испытательного резервуара
Для радара измерения уровня в резервуаре (TLPR)
75–85 ГГц
–41.3 дБм/МГц э.и.и.м. вне структуры закрытого испытательного резервуара
Для радара измерения уровня в резервуаре (TLPR)
17.1–17.3 ГГц
26 дБм э.и.и.м.
Для наземного радара с синтезированной апертурой (GBSAR)7 Применяются особые требования к диаграмме направленности антенны радара и применению метода обнаружения и ухода (DAA) как описано в спецификации EN 300 440.
28.
SRD (Оборудование для обнаружения движения и оборудование для сигнализации)
868.6–869 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
25 кГц
Социально-бытовые устройства тревожной сигнализации
169.4750–169.4875 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
25 кГц
Социально-бытовые устройства тревожной сигнализации (специальный)
169.5875–169.6000 МГц
10 мВтэ.и.и.м.
25 кГц
Социально-бытовые устройства тревожной сигнализации (специальный)
29.
SRD (управление моделями)
26.995, 27.045, 27.095, 27.145, 27.195 МГц
100 мВтэ.и.и.м.
10 кГц
34.995–35.225 МГц
100 мВт э.и.и.м.
10 кГц
Только для летающих моделей
40.665, 40.675, 40.685, 40.695 МГц
100 мВт э.и.и.м.
10 кГц
30.
SRD (индукционные применения)
9 – 90 кГц
72 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны. Убывание уровеня напряженности магнитного поля 3 дБ/октава на 30 кГц
90–119 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны
119–135 кГц
66 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны. Убывание уровеня напряженности магнитного поля 3 дБ/октава на 119 кГц
135–140 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны
140–148.5 кГц
37.7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны
6765–6795 кГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
7400–8800 кГц
9 дБмкА/м на расстоянии 10 м
13.553–13.567 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
13.553–13.567 МГц
60 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Только для RFID (радиочастотная идентификация)
26.957–27.283 МГц
42 дБмкА/м на расстоянии 10 м
10.200–11.000 МГц
9 дБмкА/м на расстоянии 10 м
3155–3400 кГц
13.5 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны
148.5 кГц – 5 МГц
-15 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны.
Максимальная напряженность магнитного поля определяетсяпри ширине полосы 10 кГц. Для систем с шириной полосы больше 10 кГц максимально допустимая напряженность магнитного поля равна -5 дБмкА /м на расстоянии 10 м, в тоже время сохраняя предельную плотность -15 дБмкА /м при 10 кГц

5 – 30 МГц
–20 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады.
Магнит өрісінің максималды кернеулігі жолақ ені 10 кГц болғанда анықталады. Жолақ ені 10 кГц-тен артық жүйелер үшін магнит өрісінің рұқсат етілген максималды кернеулігі 10 м қашықтықта, сондай-ақ 10 кГц –те –20 дБмкА / м шектік тығыздығын сақтағанда –5 дБмкА / м тең.
400 – 600 кГц
–8 дБмкА/м 10 м қашықтықта
Тек RFID үшін.
Сыртқы антенналарды қолданғанда тек жиектемелі антенналар ғана қолданыла алады.
Максималды өріс кернеулігі жолақ ені 10 кГц болғанда анықталады. 10 кГц-тен артық жолақ енімен жұмыс істейтін жүйелер үшін максималды рұқсат етілген өрістің жалпы кернеулігі 10 м қашықтықта, сондай-ақ қуат тығыздығының шегін сақтағанда (10 кГц үшін –8 дБмкА / м) –5 дБмкА / м тең.
Бұл жүйелер минималды 30 кГц жолақ енімен жұмыс істеуі керек.
31.
SRD (радиомикрофондар және есту қабілетін жақсарту үшін арналған құрылғы)
173.965–174.015 МГц
2 мВт э.с.қ.
50 кГц
Есту қабілеті төмендеген адамдарға арналған құралдар
863–865 МГц
10 мВт э.с.қ.
32.
SRD (радиожиілік сәйкестендіруін қолдану)
2446–2454 МГц
≤500 мВт э.и.с.қ.
500 мВт-тан жоғары қуат деңгейлерінің ғимарат ішінде қолданылуы шектелген және бұл жағдайда кез келген 200 мс кезең аралығында барлық таратулардың жұмыс циклы ≤15% болуы керек (30 мс қосулы / 170 мс өшірулі күйде).
865.0–868.0МГц
100 мВт э.и.с.қ.
≤ 200 кГц
33.
Медицинада сымсыз қолдану (Белсенді медициналық имплантаттар)
9–315 кГц
30 дБмкА/м 10 м қашықтықта
≤ 10% жұмыс циклы Телеметрия мақсатында индуктивті цикл әдістерін пайдаланатын аса төмен энергия тұтынатын
белсенді медициналық имплантаттар жүйесі үшін қолданылады.
315–600 кГц
–5 дБмкА/м қашықтықта10 м
≤ 10% жұмыс циклы Жануарларға имплантталатын құрылғылар үшін қолданылады.
30–37.5 МГц
1 мВт э.и.с.қ.
≤ 10% жұмыс циклы Артериалды қан қысымын өлшеуге арналған аса төмен энергия тұтынатын медициналық мембраналық имплантанттар үшін қолданылады
12.5–20 МГц
–7 дБмкА/м 10 м қашықтықта
≤ 10% жұмыс циклы Аса төмен энергия тұтынатын жануарларға имплантталатын белсенді құрылғылар үшін қолданылады (ULP-AID), ғимарат ішінде қолдану шектелген.
Максималды өріс кернеулігі 10 кГц жиілік жолағында көрсетілген. ULP-AID құрылғыларының сәуле шығару маскасы келесі түрде анықталады:
• 3 дБ – жолақ ені 300 кГц болған жағдайда
• 10 дБ – жолақ ені 800 кГц болған жағдайда
• 20 дБ – жолақ ені 2 МГц болған жағдайда
2483.5–2500 МГц
10 дБм э.и.с.қ.
≤ 10% жұмыс циклы және LBT+AFA. Жабдықта қолданылатын үйлестіру стандартында сипатталған спектрге қол жеткізу механизмі немесе эквиваленті қолданылуы қажет.
Белсенді медициналық имплантаттар және оларға қатысты бірегей стандартқа сәйкес келуімен қамтитын аса төмен энергия тұтынатын перифериялар үшін.
Жеке таратқыштар өткізгіштік қабілетін 1 МГц-тен жоғары арттыру үшін динамикалық негізде көршілес арналарды біріктіре алады. Перифериялық құрылғылар орынжайлардың ішінде ғана қолдануға арналған.
34.
Сымсыз аудио қолданулар

5 – 30 МГц
–20 дБмкА/м на расстоянии 10 м
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны.
Максимальная напряженность магнитного поля определяетсяпри ширине полосы 10 кГц. Для систем с шириной полосы больше 10 кГц максимально допустимая напряженность магнитного поля равна -5 дБмкА /м на расстоянии 10 м, в тоже время сохраняя предельную плотность -20 дБмкА /м при 10 кГц
400–600 кГц
–8 дБмкА/м на расстоянии 10 м
Только для RFID.
В случае использования внешних антенн могут быть использованы только рамочные антенны.
Максимальная напряженность поля определяетсяпри ширине полосы 10 кГц. Максимально допустимая общая напряженность поля –5 дБмкА /м на расстоянии 10 м для систем, работающих с шириной полосы больше, чем 10 кГц,при этом сохраняя предел плотности мощности (–8 дБмкА /м для 10 кГц).
Эти системы должны работать с минимальной шириной полосы 30 кГц
31.
SRD (радиомикрофоны и оборудование для улучшения слуха)
173.965–174.015 МГц
2 мВт э.и.м.
50 кГц
Приспособления для людей с нарушениями слуха
863–865 МГц
10 мВт э.и.м.
32.
SRD (применения радиочастотной идентификации)
2446–2454 МГц
≤500 мВт э.и.и. м.
Уровни мощности выше 500 мВт ограничены для использования внутри границ здания и рабочий цикл всех передач должны в этом случае быть ≤ 15% в любом 200 мс интервале периода (30 мс включенном / 170 мс в выключенном состоянии).
865.0–868.0 МГц
100 мВт э.и.и.м.
≤ 200 кГц
33.
Беспроводные применения в медицине (Активные медицинские имплантаты)
9–315 кГц
30 дБмкА/м на расстоянии 10 м
≤10% рабочий цикл
Применение для систем активных медицинских имплантатов со сверхнизким энергопотреблением, использующих методы индуктивного цикла в целях телеметрии
315–600 кГц
–5 дБмкА/м на расстоянии 10 м
≤10% рабочий цикл
Используется для устройств имплантируемых в животных
30–37.5 МГц
1 мВт э.и.м.
≤10% рабочий цикл
Используется для медицинских мембранных имплантатов со сверхнизким энергопотреблением для измерения артериального давления
12.5–20 МГц
–7 дБмкА/м на расстоянии 10 м
≤10% рабочий цикл
Используется для активных устройств имплантируемых в животных со сверхнизким энергопотреблением (ULP-AID), ограничено для использования внутри помещения. Максимальная напряженность поля указана в полосе 10 кГц.
Маска излучения устройств ULP-AID определяется следующим образом:
3 дБ при ширине полосы 300 кГц
10 дБ при ширине полосы 800 кГц
20 дБ при ширине полосы 2 МГц
2483.5–2500 МГц
10 дБм э.и.и.м.
≤10% рабочий цикл и LBT+AFA. В оборудовании должен применяться механизм доступа к спектру, описанный в применяемом гармонизируемом стандарте, или эквивалентный.
Для активных медицинских имплантатов и связанных с ними периферий со сверхнизким энергопотреблением, охватываемых подходящим унифицированным стандартом.
Индивидуальные передатчики могут объединять соседние каналы на динамичной основе для увеличения пропускной способности выше, чем 1 МГц. Периферийные устройства предназначены для использования только внутри помещений
34.
Беспроводные аудиоприменения

863–865 МГц
10 мВт э.и.с.қ.
Мультимедиа ағымы мен сымсыз аудионы тарату құрылғылары.
1795–1800 МГц
20 мВт э.и.с.қ./ 50 мВт э.и.с.қ.
Құрамында мультимедиа ағымы мен сымсыз аудионы тарату құрылғылары бар радиомикрофондар. Жеке рұқсат талап етілуі мүмкін. 1785-1804,8 МГц жолағында қолданылатын денеде алып жүретін SSP (Spectrum Scanning Procedure) бар құрылғылардың қуаты 50 мВт-қа дейін шектелген.
87.5–108.0 МГц
50 нВт э.с.қ.
200 кГц
ІІ диапазонның төмен қуатты таратқыштар
35.
Құрамында спутниктік навигация жүйесінің (ГЛОНАСС, GPS) радиосәулелендіру құрылғылары жоқ, оның ішінде бекітілген немесе басқа құрылғылардың құрамына кіретін радиоқабылдау құралдары
Ескертпе: тізбеде көрсетілген негізгі қысқартулар:
Тізбеде көрсетілген радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалану барысында Ұлттық кестеге сәйкес рұқсат құжаттары негізінде жұмыс істейтін РЭҚ мен ЖЖҚ-ға радиокедергі жасамауы тиіс, ал оның қолданушылары туындаған кедергілерден қорғауды талап етпейді.
Байланыс қызметін көрсету үшін 27 МГц диапазонында РЭҚ қолдануға және Тізбенің 19-жолағында көрсетілген қуаты екі ваттқа дейінгі аз қуатты алып жүруге болатын РЭҚ қолдануға рұқсат етілмейді.
SRD – Short Range Devices, радиусы аз құрылғылар;
дБм – децибел-милливатт;
WLL – wireless local loop (сымсыз радиоқолжетімділік жүйесі);
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication.
ГГц – гигагерц;
МГЦ – мегагерц;
GBSAR – Ground-based Syntkhetic Aperture Radar (синтезделген апертурасы бар жерүсті радары);
мВт – милливат;
э.с.қ. – тиімді сәуле шығару қуаты;
э.и.и.м. – тиімді изотропты- сәуле шығару қуаты;
кГц – килогерц;
ГЛОНАСС – Ғаламдық навигациялық спутниктік жүйе;
GPS – Global Position System (жаһандық позициялау жүйесі).
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
РЭҚ және ЖЖҚ есебін жүргізу, РЖС рұқсаты және РЭҚ және ЖЖҚ қорытынды алу талап етілетін РЭҚ тізбесі
Р/с №
РЭҚ түрлері
Пайдаланылатын радиожиіліктер белдеулері (номиналдары)
1
2
3
Телевизиялық және дыбыстық хабар таратуға, дыбыстық дабылды таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
1
Телевизиялық хабар таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
2
Эфир-кәбілдік телевизия станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
3
Дыбыстық (радио) хабар таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
Жерүсті радиобайланысын қабылдау-тарату жабдықтары
4
Стационарлық қабылдау-тарату РЭҚ, мыналарға арналған:
УҚТ радиобайланысы транкингтік радиобайланыс жүйесінің УҚТ радиобайланысың жылжымалы РЭҚ**
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (Қуаты 2 Вт дейін шағын қуатты алып жүруге болатын РЭҚ-тан басқа 151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5
Радиотелеметрияға арналған стационарлық (базалық) қабылдау-тарату станциялары

863–865 МГц
10 мВт э.и.и.м.
Устройства передачи потока мультимедии и беспроводного аудио.
1795–1800 МГц
20 мВт э.и.и.м./50 мВт э.и.и.м.
Радиомикрофоны, включающие устройства передачи потока мультимедии и беспроводного аудио. Может потребоваться индивидуальное разрешение. Мощность носимых на теле устройств с SSP (Spectrum Scanning Procedure), применяемых в полосе 1785-1804,8 МГц, ограничена до 50 мВт.
87.5–108.0 МГц
50 нВт э.и. м.
200 кГц
Передатчики низкой мощности диапазона ІІ
35.
Радиоприемные средства, не содержащие радиоизлучающих устройств систем спутниковой навигации (ГЛОНАСС, GPS), в том числе встроенные либо входящие в состав других устройств
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне:
* Радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, на эксплуатацию которых не требуются разрешительные документы.
При эксплуатации радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, указанные в Перечне, не должны создавать радиопомехи РЭС и ВЧУ, работающим на основании разрешительных документов в соответствии с Национальной таблицей, а их пользователи требовать защиты от помех;
SRD – Short Range Devices, устройства малого радиуса;
дБм – децибел-милливатт;
WLL – wireless local loop (система беспроводного радиодоступа);
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication.
ГГц – гигагерц;
МГЦ – мегагерц;
GBSAR – Ground-based Syntkhetic Aperture Radar (наземные радиолокаторы с синтезированной апертурой антенны);
мВт – милливатт;
э.и.м. – эффективная излучаемая мощность;
э.и.и.м. – эффективная изотропно-излучаемая мощность;
кГц – килогерц;
ГЛОНАСС – Глобальная навигационная спутниковая система;
GPS – Global Position System (система глобального позиционирования).
Приложение 2
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также
проведения расчета
электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Перечень РЭС, на которые требуется проведения расчета ЭМС РЭС и ВЧУ и получение разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан, заключения ЭМС РЭС и ВЧУ
п/п
Типы РЭС
Полоса (номиналы) используемых радиочастот
1
2
3
Радиопередающие устройства, предназначенные для телевизионного и звукового вещания, передачи звукового сигнала
1.
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи телевизионного вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
2.
Станции эфирно-кабельного телевидения
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
3.
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи звукового (радио) вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
Приемно-передающее оборудование наземной радиосвязи
4.
Стационарные приемо-передающие РЭС, предназначенные для:
УKB-радиосвязи
транкинговой системы радиосвязи
подвижные РЭС УКВ-радиосвязи**
33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц
(За исключением маломощных носимых РЭС до 2 Ватт
(151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5.
Стационарные (базовые) приемопередающие станции, предназначенные для радиотелеметрии

117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6
Ұялы байланыстың стационарлық (базалық) станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
7
ҰТ, ОТ, ҚТ-ауқымды стационарлық және жылжымалы РЭҚ (жылжымалы РЭҚ-қа Рэқ ЖӘНЕ жжқ ЭМҮ сараптамасын есептеу талап етілмейді)
1,5-30 МГц (ОТ-ауқымдағы портативті және мобилді радиостанциялардан басқа (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8
Радиорелелік станциялар
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
9
Сымсыз радиоқолжетімділік жүйесінің (WLL) стационарлық (базалық) станциясы
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
10
License-Assisted Access технлогоиясын пайдалана отырып интернетке сымсыз радиоқолжетімділік жүйесінің (WLL) стационарлық (базалық) станциясы

117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6.
Стационарные (базовые) станции сотовой связи
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
7.
Стационарные и подвижные РЭС ДВ, СВ, КВ-диапазона (на подвижные РЭС расчет экспертизы ЭМС РЭС и ВЧУ не требуется)
1,5–30 МГц (за исключением портативных и мобильных радиостанции СВ диапазона (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8.
Станции радиорелейной линии
Частоты, предназначенные для фиксированной службы согласно Национальной таблице*
9.
Стационарные (базовые) станции системы беспроводного радиодоступа (WLL)
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
10.
Стационарные (базовые) станции системы беспроводного радиодоступа (WLL) к Интернет с применением технологии License-AssistedAccess

5150-5925 МГц
Серіктік байланыс жүйелері
11
"Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium" ғаламдық жылжымалы спутниктік байланыс жүйелерінің стационарлық станциялары.
Ұлттық кестеге сәйкес жылжымалы спутниктік қызметке арналған жиіліктер*
1525,0-1559,0 МГц (ғарыш-Жер);
1610,0-1660,5 МГц (Жер-ғарыш);
2483,5-2500,0 МГц (ғарыш-Жер);
19,7 – 20,2 ГГц (ғарыш-Жер);
29,5 – 30 ГГц (Жер-ғарыш);
19,6 ГГц (ғарыш-Жер);
29,1 – 29,3 ГГц (Жер-ғарыш)
12
Стационарлық жер станциялары***, соның ішінде ғарыш аппараттарын басқарудың жер станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
13
Құрамында тарататын құрылғылар бар телевизиялық репортаждық жылжымалы станциялар (радиорелелік спутниктік байланыс станциялары), сондай-ақ спутниктік байланыстың тасымалдау жер станциялары.
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген және тіркелген спутниктік қызметтерге арналған жиіліктер
Теңіз жылжымалы қызметінің қабылдау-тарату құрылғылары
14
ТЭҚ теңіз қызметі радиостанциялары (жағалау, радиооқшаулау станциялары, радиомаяктар және т.б.).
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс ұйымының Радио байланыс регламентіне сәйкес тиісті қызметтерге арналған жиіліктер.
Ескерту: РЭҚ және ЖЖҚ есебін жүргізу, РЖС рұқсаты және РЭҚ және
ЖЖҚ қорытынды алу талап етілетін РЭҚ тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:
* Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі;
** УҚТ-радиобайланысы үшін жылжымалы РЭҚ-қа есептеуді жүргізу және ЭМҮ РЭҚ сарапатамалық қорытындыны рәсімдеу қажет етілмейті.
*** VSAT (HUB) желісінің жердегі Орталық спутниктік станциясына арналған радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған жағдайда HUB - технологиясы бойынша жұмыс істейтін VSAT-станциялары үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
VSAT-станциялары үшін иелікке берілген радиожиіліктерді пайдалану түрлі мақсаттағы РЭҚ-дан туындайтын бөгеуілдерге наразылықсыз қамтамасыз етілуі тиіс, сондай-ақ иелікке берілген жиіліктер белгіленген тәртіппен берілген (тағайындалған) басқа мақсаттағы қолданыстағы РЭҚ жұмысын шектемеуге тиіс.
Пайдалануға енгізілген VSAT-станциясы жағында жол берілмейтін бөгеуілдердің орын алу фактісі айқындалған жағдайда, оның иеленушісі бөгеуілдерді жою және өз станциясының олар бірге пайдаланылатын аудандағы басқа мақсаттағы РЭҚ-мен ЭМҮ қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдауға қажет.

5150-5925 МГц
Системы спутниковой связи
11.
Стационарные станции систем глобальной подвижной спутниковой связи "Thuraya", "Inmarsat", "Globalstar", "Inmarsat Global Xpress", "Iridium" и т.д.
Частоты, предназначенные для подвижной спутниковой службы, согласно Национальной таблице*
1525,0-1559,0 МГц (космос-Земля);
1610,0-1660,5 МГц (Земля-космос);
2483,5-2500,0 МГц (космос-Земля);
19,7 – 20,2 ГГц (космос-Земля);
29,5 – 30 ГГц (Земля-космос);
19,6 ГГц (космос-Земля);
29,1 – 29,3 ГГц (Земля-космос)
12.
Стационарные земные станции ***, в том числе наземные станции управления космическими аппаратами
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
13.
Телевизионные передвижные репортажные станции, имеющие в своем составе передающие устройства (станции радиорелейной, спутниковой связи), а также перевозимые земные станции спутниковой связи.
Частоты, предназначенные для фиксированной и фиксированной спутниковой служб, согласно Национальной таблице*
Приемно-передающие устройства морской подвижной службы
14.
РЭС морской службы (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и т.п.)
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне РЭС, на которые требуется проведения расчета ЭМС РЭС и ВЧУ и получение разрешения на РЧС, заключения ЭМС РЭС и ВЧУ:
* Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22;
** Для подвижных РЭС УКВ-радиосвязи проведение расчетов и оформление заключения экспертизы ЭМС РЭС не требуется;
*** Для VSAT-станций, работающие по HUB-технологии, разрешение на использование радиочастотного спектра не требуется, при условии получения разрешения на использование радиочастотного спектра для Центральной земной станции спутниковой связи сети VSAT (HUB).
Использование присвоенных радиочастот для VSAT-станций должно осуществляться без претензий на помехи от РЭС различного назначения, а также не должно ограничивать функционирование действующих РЭС других назначений, частотные присвоения которым присвоены (назначены) в установленном порядке.
В случае установления факта создания недопустимых помех со стороны введенной в эксплуатацию VSAT-станций, ее владельцам необходимо принять меры по устранению помех и обеспечению ЭМС своей станции с РЭС других назначений в районе их совместного использования;

Жердегі басқару кешені Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы аумағында орналасқан ғарыш объектілерімен HUB-технологиясы бойынша жұмыс істейтін, таратқыш қуаты 2 Вт және одан төмен, ЭИСҚ 50 дБВт және одан төмен, антенна диаметрі 2,4 м және одан кем VSAT-станцияларын қоспағанда, VSAT-станциялары үшін ЭМҮ есептеуді жүргізу мен ЭМҮ сараптама қорытындысын ресімдеу сақталады.
Ескертпе: РЭҚ және ЖЖҚ есебін жүргізу, РЖС рұқсаты және РЭҚ және ЖЖҚ қорытынды алу талап етілетін РЭҚ тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:
ЖЖҚ – жоғарыжиілікті құрылғылар;
ҰТ – ұзын толқындар;
ҚТ – қысқа толқындар;
ОТ – орта толқындар;
РЖС – радиожиілік спектрі;
РЭС – радиоэлектрондық құрал;
УҚТ – ультра-қысқа толқындар;
ЭИСҚ – эффективті изотропты сәулелену қуаты;
ЭМҮ – электромагниттік үйлесімділік;
HUB – орталық станция;
VSAT – Very Small Aperture Terminal (кіші антенна апертурасы бар серіктік байланыстың жердегі станциясы);
WLL – wireless local loop (сымсыз абоненттік қолжетімділік).
Өлшем бірліктері:
ГГц – гигагерц;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
"Қазақстан Республикасының радиожиілілік спектрін пайдалануға рұқсат беру, жою, ұзарту және қайта ресімдеу" мемлекеттік қызметінің стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті беруші атауы
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитеті
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері (қолжетімділік арналары)
Өтінішті қабылдау және нәтижесін беру түрде "электронды үкімет" веб-порталы: www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін (бұдан әрі – РЖС) пайдалануға рұқсат беру – 20 (жиырма) жұмыс күні, оның ішінде кеме станциясының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаты – 5 (бес) жұмыс күні.
Халықаралық үйлестіру жүргізілген жағдайда мерзім төрт айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
2) РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады.
3) Қазақстан Республикасының РЖС пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеу – 10 (он) жұмыс күн;

Проведение расчета ЭМС для VSAT-станций и оформление заключения экспертизы ЭМС сохраняется, за исключением VSAT-станций с HUB-технологией, с мощностью передатчика 2Вт и менее, ЭИИМ 50 дБВт и менее, диаметр антенн 2,4м и менее, работающих с космическими объектами, наземный комплекс управления которых расположен на территории Содружества Независимых Государств.
ВЧУ — высокочастотные устройства;
ДВ — длинные волны;
КВ – короткие волны;
РЧС – радиочастотный спектр;
РЭС – радиоэлектронное средство;
СВ – средние волны;
УKB – ультракороткие волны;
ЭИИМ – эффективная изотропная излучаемая мощность;
ЭМС – электромагнитная совместимость;
HUB – центральная станция;
VSAT - Very Small Aperture Terminal (земная станция спутниковой связи с малой апертурой антенны);
WLL - wireless local loop (беспроводной абонентский доступ);
Единицы измерения:
ГГц – гигагерц;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц.
Приложение 3
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости
радиоэлектронных
средств гражданского
назначения
Стандарт государственной услуги "Выдача, аннулирование, продление и переоформление разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан"
1.
Наименование услугодателя
Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявлений и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
1) выдача разрешения на использование радиочастотного спектра (далее – РЧС) Республики Казахстан – 20 (двадцать) рабочих дней, в том числе разрешение судовой станции на использование радиочастотного спектра – 5 (пять) рабочих дней.
В случае проведения международной координации срок продлевается не более чем на четыре месяца.
2) разрешение на РЧС продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении пользователем РЧС подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года;
3) переоформление разрешения на использование РЧС Республики Казахстан – 10 (десять) рабочих дней;

4) РЖС пайдалануға рұқсаттың күшін жою – 10 (он) жұмыс күн.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толықтай автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының РЖС пайдалануға рұқсат;
Қазақстан Республикасының РЖС пайдалануға рұқсаттың күшін жою, ұзарту, қайта ресімдеу;
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға ақылы негізде көрсетіледі.
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшада телевизиялық және радио хабарларын тарату ұйымдарына радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беру үшін алым ставкалары, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) сәйкес радиобайланыс түрлері үшін төлемақының жылдық ставкалары көрсетілген.
Төлем Екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
Төлем сондай – ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
7.
Жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы ОМО және (немесе) ЖАО-ға жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Кодекске сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
2) "электрондық үкімет" веб-порталында www.egov.kz ескерту.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі

4) аннулирование разрешения на использование РЧС – 10 (десять) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Разрешение, на использование РЧС Республики Казахстан, по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
аннулирование, продление, переоформление разрешения на использование РЧС Республики Казахстан;
мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного посредством электроно цифровой подписи (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.
В приложении к настоящему стандарту государственной услуги указаны ставки сбора за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и радиовещательным организациям, а также годовые ставки платы для видов радиосвязи в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Оплата осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Оплата также осуществляется через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7.
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан: www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai, в разделе "Государственные услуги";
2) веб-портале "электронного правительства" www.egov.kz.
8.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги

1) РЖС пайдалануға рұқсат беру:
осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
сұралып отырған радиожиіліктер белдеуінің (номиналының) негіздемесі келтірілген түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптардың) мақсаты мен сипаты, пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар, қолданылуы жоспарланып отырған радиоэлектрондық құралдардың (бұдан әрі – РЭҚ) техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер егжей-тегжейлі баяндалады;
HUB-станциясымен спутниктік байланысты ұйымдастыру үшін бөлінетін радиожиілік номиналдарын (жолағын), ЭИСҚ, сәуле шығару класы, VSAT-станциялар үлгісін көрсете отырып, спутниктік байланыс операторы хатының көшірмесін;
Қазақстан Республикасының аумағында геостационарлық емес спутниктерді пайдалану үшін Халықаралық электр байланыс одағының Радио байланыс регламентіне сәйкес геостационарлық емес спутниктік желісін тіркеуге Халықаралық электр байланыс одағының оң қорытындысының көшірмесі;
телерадио хабарларын тарату мақсатында жиілік белдеуін, радиожиілікті (радиожиілікті арналарды) бөлу бойынша өткізілген конкурстың оң нәтижесі;
Қазақстан Республикасының аумағындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және консулдық өкілдіктері үшін Қазақстан Республикасының аумағында РЖС рұқсатын алуға келісім туралы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі хатының көшірмесі қоса беріледі;
радиобайланыс түріне байланысты құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, КВ, Транкингтік Радиобайланыс және деректерді беру желілеріне) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) Қағиданың 5-қосымшаға сәйкес сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелейлік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама толтырылады (кеме станциялары үшін осы Қағиданың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама);
2) РЖС пайдалануға рұқсатты ұзарту:
РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады
3). Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген рәсімдерді өткізбей РЖС-ға рұқсатты қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды:
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
түсіндірме жазба.
Кеме станциясының рұқсаты үшін теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәлігін ұсыну қажет;
РЖС рұқсатының көшірмесі (қағаз тасығышта алған жағдайда);
РЖС рұқсаты электрондық түрде алынған жағдайда (портал арқылы) РЖС-ға рұқсат көшірмесі талап етілмейді.
заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда, құқықтық мұрагерлікті растайтын құжат;

1) выдача разрешения на использование РЧС:
заявка по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
пояснительную записку, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении и характере планируемой радиосети (радиолинии), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС планируемых к применению. В том числе, к пояснительной записке прилагаются:
для организации спутниковой связи с HUB-станцией, копия письма оператора спутниковой связи с указанием номиналов (полосы) выделяемых радиочастот, эффективная изотропно излучаемая мощность, класса излучения, типа VSAT-станций;
для эксплуатации негеостационарных спутников на территории Республики Казахстан, копия положительного заключения Международного союза электросвязи заявки на регистрацию негеостационарной спутниковой сети в соответствии с Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи;
для целей телерадиовещания положительный результат проведенного конкурса по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов);
для дипломатических и консульских представительств иностранных государств на территории Республики Казахстан, копия письма Министерства иностранных дел Республики Казахстан о согласия на получение разрешения на РЧС на территории Республики Казахстан;
в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетейпередачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и другие) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правил).
2) продление разрешения на использование РЧС:
продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении услугополучателем подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.
3) переоформление разрешения на РЧС:
заявка по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
пояснительная записка.
Для разрешения судовой станции, необходимо предоставить свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан;
копия разрешения на РЧС (в случае получения на бумажном носителе);
В случае получения разрешения на РЧС в электронном виде (посредством портала), копия разрешения на РЧС не требуется;
документ, подтверждающий правопреемство, - в случае реорганизации юридического лица;

радиобайланыс түріне байланысты құрлықтағы жылжымалы стационарлық радиоэлектрондық құралға (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектрондық құралына (WLL), УҚТ, КВ, Транкингтік Радиобайланыс және деректерді беру желілеріне) және теңіз қызметтеріне (жағалау, радиолокациялық станциялар, радиомаяктар және басқалар) Қағиданың 5-қосымшаға сәйкес сауалнама, немесе 6-қосымшаға сәйкес радиорелейлік желіге сауалнама, немесе 7-қосымшаға сәйкес телерадио хабарларын таратушыға сауалнама, немесе 8-қосымшаға сәйкес жер станциясына сауалнама толтырылады (кеме станциялары үшін осы Қағиданың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша техникалық деректермен толтырылған сауалнама);
РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төленгенін растайтын құжат.
РЖС-ға электрондық түрде (портал арқылы) алынған рұқсаттарды қайта ресімдеген жағдайда РЭҚ-қа сауалнама талап етілмейді;
4) РЖС күшін жою:
РЖС рұқсатын алуға бас тарту себептерін және жою күнін көрсете отырып, ерікті нысандағы өтініш;
РЖС-не рұқсат (егер РЖС рұқсат электрондық түрде Портал арқылы алынған болса, аталған құжат талап етілмейді);
ұсынылған хабарлама бойынша өтінім берілген мерзімге дейінгі РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке аумақ бойынша төлемақы төленгенін растайтын құжат.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
1) РЖС рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарда толық емес немесе дұрыс емес мәліметтердің болуы;
2) мәлімдеделген радиожиілік белдеулерінің, радиожиіліктердің (радиожиілік арнасының) ұлттық жиіліктер белдеулерін бөлу кестесіне сәйкес келмеуі;
3) мәлімдеделген радиоэлектрондық құралдардың сәуле шығару және қабылдау параметрлерінің радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың электромагниттік үйлесімділігін қамтамасыз ету саласындағы талаптарына, нормаларына сәйкес келмеуі;
4) қолданыстағы және пайдаланылуы жоспарланған радиоэлектрондық құралдармен электромагниттік үйлесімділік сараптамасының теріс қорытындысы;
5) азаматтық пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте пайдаланушыларға бұрын иелікке берілген мәлімделген радиожиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасын) пайдалануы;
6) көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен беретін, байланыс саласындағы радиожиіліктерді пайдаланатын кәсіпкерлік қызмет түріне тиісті лицензияның болмауы;
7) жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арнасын) Қазақстан Республикасы әскери басқармасының орталық атқарушы органымен келісу жүргізудің теріс нәтижелері;

в зависимости от вида радиосвязи заполняется анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетейпередачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и другие) согласно приложению 5, либо анкета на радиорелейную линию согласно приложению 6, либо анкета на телерадиовещательный передатчик согласно приложению 7 либо анкета на земную станцию согласно приложению 8 к настоящим Правилам (для судовых станций заполненная анкета с техническими данными по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правил);
документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС.
В случае переоформления разрешений на РЧС, полученных в электронном виде (посредством портала), анкета на РЭС не требуется;
4) аннулирование разрешения на РЧС:
заявление в произвольной форме с указанием причины отказа и даты аннулирования разрешения на РЧС;
разрешение на РЧС (в случае получения разрешения на РЧС в электронном виде посредством Портала, данный документ не требуется);
документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет за использование РЧС по регионам до момента подачи заявки, в соответствии с выставленным извещением.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных услугополучателем для получения разрешения на РЧС;
2) несоответствие заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) национальной таблице распределения полос частот;
3) несоответствие параметров излучения и приема заявленных радиоэлектронных средств, требованиям нормам в области обеспечения электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
4) отрицательное заключение экспертизы электромагнитной совместимости с действующими и планируемыми для использования радиоэлектронными средствами;
5) занятость гражданскими пользователями заявленной полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала), ранее присвоенных пользователям в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) отсутствие соответствующей лицензии на вид предпринимательской деятельности в области связи с использованием радиочастот, выдаваемой услугодателем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) отрицательные результаты проведения согласования полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан;

1) Көрсетілетін қызметті алушының, ОМО және (немесе) ЖАО мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2) Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда қызмет алу мүмкіндігі бар.
3) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің: www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Қазақстан Республикасының
радиожиілілік спектрін
пайдалануға рұқсат беру, жою,
ұзарту және қайта ресімдеу"
мемлекеттік қызметінің
стандартына
қосымша
Телевизия және радио хабарларын тарату ұйымдарына радиожиiлiк спектрiн пайдалануға рұқсат бергені үшін алым мөлшерлемелері

1) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
2) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.egov.kz/memleket/entities/mdai, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
Приложение к стандарту
государственной услуги
"Выдача, аннулирование,
продление и переоформление
разрешения на использование
радиочастотного спектра
Республики Казахстан"
Ставки сбора за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и радиовещательным организациям

605
облыс
110
2.4.
Таратушы радиоэлектрондық құралдың қуаты 1000 Вт-ты қоса алғанға дейін
республикалық маңызы бар қала және астана
855
облыс
155
2.5.
Таратушы радиоэлектрондық құралдың қуаты 1000 Вт-тан жоғары
республикалық маңызы бар қала және астана
1 481
облыс
269
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникация комитетіне
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беруді/қайта ресімдеуді сұраймын ӨТІНІМ
___________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының қаласын, ауданын, облысын көрсету)
Ұйым туралы мәліметтер:
1. Меншік нысаны ______________________________________________________
2. Құрылған жылы ______________________________________________________
3. Мекенжайы __________________________________________________________
(почталық индексі, облысы, ауданы, көшесі, үйдің №, телефоны)
4. Өтінім берушінің байланыс деректері
____________________________________________________________________
(Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жұмыс телефоны, электрондық мекенжайы)
5. Есеп айырысу шоты _______________________________________________________
(шот №, банктің атауы және орналасқан жері)
6. Банктік реквизиттер ______________________________________________________
7. БСН/ЖСН _______________________________________________________________
8. Қызмет көрсету түрі ______________________________________________________
(лицензиялық қызмет жағдайында лицензияның нөмірі және сериясы)
9. Қоса берілетін құжаттар тізбесі:
Басшы ________________ __________________________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы "____" __________________
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Құрлықтағы жылжымалы (ұялы байланыстың базалық станциясына (2G, 3G, 4G), сымсыз радиобайланыс жүйесінің радиоэлектронды құралына (WLL), УҚТ, ҚТ, транкингтік радиобайланыс пен деректерді тарату желілерінің стационарлы радиоэлектронды құралына) және теңіз қызметтерінің (жағалау, радиолокация станциялары, радиомаяктар және т.б.) стационарлы радиоэлектронды құралына сауалнама
1-Бөлім – Жалпы деректер

605
область
110
2.4.
Мощность передающего радиоэлектронного средства до 1 000 Вт включительно
город республиканского значения и столица
855
область
155
2.5.
Мощность передающего радиоэлектронного средства свыше 1 000 Вт
город республиканского значения и столица
1 481
область
269
Приложение 4
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
В Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
От _____________________________________________________________ (полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Заявка
Прошу выдать/переоформить разрешение на использование радиочастотного спектра ___________________________________________________________________
(указать город, район, область Республики Казахстан) Сведения об организации:
1. Форма собственности ___________________________________________________________________
2. Год создания ___________________________________________________________________
3. Адрес ___________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, район, улица, № дома, телефон)
4. Контактные данные услугополучателя _
__________________________________________________________________ __________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) исполнителя, рабочий телефон, электронный адрес)
5. Расчетный счет __________________________________________________________
(№ счета, наименование и местонахождение банка) 6. Банковские реквизиты ________________________________________________________________
7. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер ______________________________________________________________
8. Тип деятельности _______________________________________________________________
(номер и серия лицензии, в случае лицензионной деятельности)
Руководитель ________________ ________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии)
"____" __________________20___ года
Приложение 5
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Анкета на стационарное радиоэлектронное средство сухопутной подвижной (на базовую станцию сотовой связи (2G, 3G, 4G), на радиоэлектронное средство системы беспроводной радиосвязи (WLL), на стационарное радиоэлектронное средство УКВ, КВ, транкинговой радиосвязи и сетейпередачи данных) и морской служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и т.д.)
Раздел1 – Общие данные
Раздел1 – Общие данные

1-a, 1-b, 1-c. Қызмет аумағы:*
1-d. Көше:*
1-e. Үй\Құрылыс:
1-f. Географиялық координаталары С.Е.:*
1-f. Географиялық координаталары Ш.Б.:*
1-g. Секторлардың жалпы саны:*
1-h. Байланыс стандарты:*
1-i. Қызмет көрсету аймағының жоспарланған радиусы, км:*
1-j Деректерді тарату жылдамдығы, Мбит/с:*
1-k. Дуплекстік алшақтау, МГц:
2 - Бөлім – Техникалық деректер
2-a. Қабылдап-таратқышты өндіруші:*
2-b. Қабылдап-таратқыштың моделі:*
2-c. Жабдықтың сериялық нөмірі:
2-d. Сезімталдылығы, мкВ:*
2-e. Модуляция түрі:*
2-f. Сәуле шығару класы
Қажетті жолақ ені: *
Өлш. бірл.:*
Негізгі тасымалдаушының модуляциясының типі:*
Негізгі тасымалдаушыны модуляциялайтын сигнал (дар) дың сипаты: *
Жіберілетін ақпарат типі: *
Сигнал (дар) туралы нақты деректер:
Тығыздалу сипаты:
2-g. Көрші арна бойынша таңдау, дБ: *
2-h. Интермодуляциялық таңдау, дБ:*
2-i. Поляризация:*
2-j. Антенна типі:*
2-j. Антеннаның бағыттылығы: *
2-k. Сектор нөмірі *
2-l. Антеннаны өндіруші *
2-m. Антеннаның моделі *
2-m. Indoor антенналар саны*
2-n. Күшейту коэффициенті, дБи*
2-o. Максималды сәуле шығару азимуты, град *
2-p. Іліну биіктігі, м*
2-q. Орынның бұрышы, град *
2-r. АФҚ-дағы шығындар, дБ *
2-s. Таратқыштың қуаты (секторға), Вт *
2-t. Қабылдау жиілігі (мин.шекарасы), МГц*
2-u. Қабылдау жиілігі (макс.шекарасы), МГц*
2-v. Тарату жиілігі (мин.шекарасы), МГц*
2-w. Тарату жиілігі (макс.шекарасы), МГц*
2-x.Қабылдаудың тасымалдаушы жиілігі, МГц* (жиілік жоспарына сәйкес арналар **)
2-y. Таратудың тасымалдаушы жиілігі, МГц* (жиілік жоспарына сәйкес арналар **)
2-z. Базалық станция сотасының сәйкестендіргіші*(Cell ID/CI)/Қызмет көрсету зонасының коды (SAC)***
3 - Бөлім – Сәйкестендіру деректері***
3-a. Базалық станцияның сәйкестендіру нөмірі (BSIC)**
Желінің түстік коды (NCC):*
Базалық станцияның түстік коды (BCC):*
3-b. Орналасу сәйкестендіргіші (LAI)**
Мемлекет коды (MCC):*
Мобильді желі коды (MNC):*
Елді мекен коды (LAC)/ Бақылау зонасының коды (TAC):*
4 - Бөлім – Қосымша ақпарат
РЖС пайдалануға берілген рұқсаттың нөмірі:
Рұқсат берілген күн:
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі:
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қолы
Лауазымы
Күні
Ескертпе: жылжымалы радиобайланыс жүйесінің радиоэлектронды құралына сауалнамада көрсетілген негізгі қысқартулар:
* – толтырылуы міндетті жолақтар;
** – жиілік жоспарына сәйкес арналар - GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800, LTE, Wi-Fi;
*** – ұялы байланыстың базалық станцияларына ғана арналған жолақтар мен бөлімдер;
АФҚ – антендік-фидерлік құрылғы;
АЖС – амплитудалық-жиіліктік сипаттама;
Вт – ватт;
С.Е. және Ш.Б. – солтүстік ендік және шығыс бойлық;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропты децибел;
м – метр;
км – километр;
мкВ – микровольт;
РЭҚ – радиоэлектронды құрал;
BCC – Base station Colour Code (Базалық станцияның түстік коды);
BSIC – Base Station Identity Code (Базалық станцияның сәйкестендіру нөмірі);
CDMA – Code Division Multiple Access (Кодтық бөлінуі бар көптік қолжетімділік);
Cell ID - Cell Identifier (Сота сәйкестендіргіші. GSM және LTE стандарттары үшін көрсетіледі);
GSM – Global System for Mobile Communications (Мобильді байланыстың жаһандық жүйесі);
LAC – Location Area Code (Елді мекен коды. GSM және UMTS стандарттары үшін көрсетіледі);
LAI – Location Area Identification (Орналасу сәйкестендіргіші);
LTE – Long Term Evolution (Ұзақ мерзімді даму);
MCC – Mobile Country Code (Мемлекет коды);
MNC – Mobile Network Code (Мобильді желі коды. Барлық стандарттар үшін көрсетіледі);
NCC – Network Colour Code (Желінің түстік коды);
SAC – Service Area Code (Қызмет көрсету зонасының коды. UMTS стандарты үшін көрсетіледі);
TAC – Tracking Area Code (Бақылау зонасының коды. LTE стандарты үшін көрсетіледі);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Әмбебап мобильді телекоммуникациялық жүйе).
Wi-Fi – Wireless Fidelity (сымсыз дәлдік).
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
1 – РРЖ нысаны
Радиорелелік желіге сауалнама
І Бөлім – Техникалық деректер
1. Жалпы деректер
1-a. Радиорелелік желі (РРЖ) атауы*
1-c. Тарату жылдамдығы, Мбит/с*
1-b. РРЖ типі*
1-d. Қашықтық, шқ*
1-е. РРЖ конфигурация типі*
2. Аралық сипаттамасы
РРС-1
РРС-2

1-a, 1-b, 1-c. Территория деятельности:*
1-d. Улица:*
1-e. Дом\Строение:
1-f. Географические координаты С.Ш.:*
1-f. Географические координаты В.Д.:*
1-g. Общее количество секторов:*
1-h. Стандарт связи:*
1-i. Планируемый радиус зоны обслуживания, км:*
1-jСкорость передачи данных, Мбит/с:*
1-k. Дуплексный разнос, МГц:
Раздел 2 –Технические данные
2-a. Производитель приемопередатчика:*
2-b. Модель приемопередатчика:*
2-с. Чувствительность, мкВ:*
2- d. Вид модуляции:*
2-е. Класс излучения
Необходимая ширина полосы:*
Ед.изм.:*
Тип модуляции основной несущей:*
Характер сигнала(ов), модулирующего(их) основную несущую:*
Тип передаваемой информации:*
Подробные данные о сигнале(ах):
Характер уплотнения:
2-f. Избирательность по соседнему каналу, дБ:*
2- g. Избирательность интермодуляционная, дБ:*
2- h. Поляризация:*
2- i. Тип антенны:*
2- i. Направленность антенны:*
2-j. Номер сектора*
2-k. Производитель антенны*
2-l. Модель антенны*
2-l. Количество indoor антенн*
2-m. Коэффициент усиления, дБи*
2-n. Азимут макс. излучения, град*
2-o. Высота подвеса, м*
2-p. Угол места, град*
2-q. Потери в АФУ, дБ*
2-r. Мощность передатчика (на сектор), Вт*
2-s.Частота приема (мин.граница), МГц*
2-t.Частота приема (макс.граница), МГц*
2-u. Частота передачи (мин.граница), МГц*
2-v. Частота передачи (макс.граница), МГц*
2-w. Несущая частота приема, МГц* (каналы согласно частотному плану**)
2-x. Несущая частота передачи, МГц* (каналы согласно частотному плану**)
2-y. Идентификатор соты базовой станции* (Cell ID/CI)/Код зоны обслуживания (SAC)***
Раздел 3 – Идентификационные данные***
3-a. Идентификационный номер базовой станций (BSIC)**
Цветовой код сети (NCC):*
Цветовой код базовой станции (BCC):*
3-b. Идентификатор местоположения (LAI)**
Код страны (MCC):*
Код мобильной сети (MNC):*
Код местности (LAC)/ Код зоны отслеживания (TAC):*
Раздел 4 – дополнительная информация
Номер разрешения на использование РЧС:
Дата выдачи разрешения:
Срок действия разрешения:
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись
Должность
Дата
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на радиоэлектронное средство системы подвижной радиосвязи:
* – обязательные поля к заполнению;
** – каналы согласно частотному плану - GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800, LTE, Wi-Fi;
***– поля и разделы исключительно для базовых станций сотовой связи;
АФУ – антенно-фидерное устройство;
АЧХ – амплитудно-частотная характеристика;
Вт – ватт;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
м – метр;
км – километр;
мкВ – микровольт;
РЭС – радиоэлектронное средство;
BCC – Base station Colour Code (Цветовой код базовой станции);
BSIC – BaseStationIdentityCode (Идентификационный номер базовой станций);
CDMA – CodeDivisionMultipleAccess (Множественный доступ с кодовым разделением);
Cell ID - Cell Identifier (Идентификатор соты. Указывается для стандартов GSM и LTE);
GSM – Global System for Mobile Communications (Глобальнаясистемамобильнойсвязи);
LAC – Location Area Code (Кодместности. Указывается только для стандартов GSM и UMTS);
LAI – Location Area Identification (Идентификатор местоположения);
LTE – Long Term Evolution (Долгосрочное развитие);
MCC – Mobile Country Code (Кодстраны);
MNC – Mobile Network Code (Код мобильной сети. Указывается для всех стандартов);
NCC –NetworkColourCode (Цветовой код сети);
SAC –ServiceAreaCode (Код зоны обслуживания. Указывается для стандарта UMTS);
TAC – TrackingAreaCode (Кодзоныотслеживания. Указывается только для стандарта LTE);
UMTS –UniversalMobileTelecommunicationsSystem (Универсальная мобильная телекоммуникационная система).
Wi-Fi – WirelessFidelity (беспроводная точность).
Приложение 6
к Правилам присвоения полос
частот, радиочастот (радиочастотных
каналов), эксплуатации
радиоэлектронных средств и
высокочастотных устройств,
а также проведения расчета электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств
гражданского назначения
Форма 1- РРЛ
Анкета на радиорелейную линию
Раздел 1 – Технические данные
1.Общие данные
1-a. Наименование РРЛ*
1-c. Скорость передачи Мбит/с*
1-b. Тип РРЛ*
1-d. Расстояние, км*
1-е. Тип конфигурации РРЛ*
2.Характеристика пролета
РРС-1
РРС-2

1-а,1-b,1-c. Қызмет аумағы
1-d. Көше:
1-e. Үй\Құрылыс:
1-f. Географиялық координаталары С.Е.:
1-g. Географиялық координаталары Ш.Б.:
1-h. Тағайындалуы:
1-i. Рұқсат түрі:
2. Таратқыштың техникалық деректері
2-а. Өндіруші:
2-b. Моделі:
2-c. Сериялық нөмірі:
2-d. Таратуға арналған жиіліктер диапазоны, МГц:
Минималды шекара:
Максималды шекара:
2-e. Таратуға арналған жиіліктер номиналы, МГц
2-f. Сәуле шығару класы
2-g. Деректерді тарату жылдамдығы, Мбит/с
2-h. Қуаты, Вт
2-i. Модуляция түрі
Қажетті жолақ ені
Өлшем бірлігі
Негізгі тасымалдаушының модуляция типі
Негізгі тасымалдаушыны модуляциялайтын сигнал(дар)дың сипаты
Таратылатын ақпарат типі
Сигнал(дар) туралы нақты
деректер:
Тығыздалу сипаты:
3. Қабылдағыштың техникалық деректері
3-а. Сезімталдылығы, дБм/мкВ
3-b. Қабылдау жүйесінің шуыл температурасы, ºК
3-c. Қабылдауға арналған жиіліктер диапазоны, МГц
Минималды шекара:
Максималды шекара:
3-d. Қабылдауға арналған жиіліктер номиналы, МГц
3-e. Сәуле шығару класы
3-f. Деректерді тарату жылдамдығы, Мбит/с
3-g. Сигнал/шуыл қатынасы (C/N), дБ
Қажетті жолақ ені
Өлшем бірлігі
Негізгі тасымалдаушының модуляция типі
Негізгі тасымалдаушыны модуляциялайтын сигнал(дар)дың сипаты
Таратылатын ақпарат типі
Сигнал(дар) туралы толық деректер:
Тығыздалу сипаты:
4. Антенна сипаттамалары
4-а. Өндіруші:
4-b. Моделі:
4-c. Диаметрі, м:
4-d. Жер деңгейінен жоғары антеннаның іліну биіктігі, м:
4-e. Орынның бұрышы, град.:
4-f. Максималды сәуле шығару азимуты, град.:
4-g. Қабылдауға арналған поляризация:
4-h.Таратуға арналған поляризация:
4-i. Қабылдауды күшейту коэффициенті, дБи:
4-j. Таратуды күшейту коэффициенті, дБи:
4-k.БД ені, көлденең жазықтықтағы град.:
4-l. БД ені, тігінен жазықтықтағы град.:
4-m. Бүйір жапырақтар сипаттамасы:
5. ЖЖС бойынша деректер
5-а. ЖЖС:
5-b. Тұрақ нүктесі:
5-c. Сәуленің атауы:
ІІ Бөлім – Қосымша ақпарат
РЖС пайдалануға берілген рұқсаттың нөмірі
Рұқсат берілген күн:
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі:
Мен осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Қолы
Ескертпе: жер станциясына арналған сауалнаманың тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:
* - балансында РЭҚ орналасқан физикалық және/немесе заңды тұлға;
Вт – ватт;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропты децибел;
БД – бағыттылық диаграммасы;
дБм/мкВ – децибел-милливатт/ микровольт;
м – метр;
РЖС – радиожиіліктік спектр;
С.Е. және Ш.Б – солтүстік ендік және шығыс бойлық ;
Мбит/с – мегабит секундына;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
К – Кельвин;
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖЖС – жердің жасанды серігі;
ЖС – жер станциясы;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал.
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Кеме станциялары үшін техникалық деректер (кеме станцияларының УҚТ, ҚТ KU-диапазондарында жұмыс істеу үшін Кеме атауы ______________________ Иесі: _____________________________
Атауы
РЭҚ түрі
Зауыттық нөмірі
Қуат, Вт
Сәуле шығару класы
Жиілік белдеулері (шартты белгілері)
Негізгі радиожабдықтар
Авариялық радиожабдықтар
Құтқару құралдарының радиожабдықтары
Радиолокациялық жабдықтар
Жерсеріктік байланыс құралдары
Басшы ___________ __________________________"___" _________ 20__ ж.
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты)
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысана
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті
Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат Разрешение на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан
РЖС N A/BB-CCC/DDDD
РЧС N A/BB-CCC/DDDD
Берілді (заңдыжәнежекетұлғалардыңатауы)
Выдано (наименование юридического или физического лица)
Ұйымдастыру үшін: (радиобайланыс түрі)
Для организации: (вид радиосвязи)
Мынадай көрсеткіштері бар радиожиіліктерін пайдалануға рұқсат етіледі:
Разрешается использовать радиочастоты со следующими данными:
Р/с №
№ п/п
Орнатылу пункті
Пункт установки
Жабдық түрі
Вид оборудования
Тасымалдау жиіліктері
Несущие частоты, МГц
Қуат
Мощность Вт
Антеннаның іліну биіктігі
Высота подвеса антенны, м
Ескертулер
Примечание
Рұқсаттың қолданылу мерзімі: жыл сайынғы төлем төленген жағдайда, келесі күнтізбелік жылға ұзартылады, РЖС рұқсат бергені үшін алым төленгенді қоспағанда.
Срок действия разрешения: продлевается на следующий год при ежегодной оплаты, за исключением случаев, когда оплачивается сбор за выдачу разрешение на РЧС.
Берілген күні: 20___жылғы "__" __________________
Дата выдачи: "____"__________________ 20___года
Басшы                   Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).
Руководитель _____________фамилия, имя, отчество (при его наличии).
(қолы/ подпись)
(оборотная сторона)
ӨБЖН
УИНЗ
Негіз
Основание
Қосымша ақпарат
Дополнительная информаци
Рұқсаттың қолданылу шарттары:
1. РЖС пайдалану рұқсаты Салық кодексіне сәйкес РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемді төлеген жағдайда қолданыста болады.
2. РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады.
3. Аналогті сигнал арқылы қызметті жүзеге асыратын теле,-радио компаниялары, телерадио хабар тарататын операторлар, мемлекеттік бюджетке РЖС рұқсатын алуға алымды енгізеді және хабарлама негізінде Салық кодексіне сәйкес мемлекеттік бюджетке төленгенін растайтын құжатты РЖС пайдалану орны бойынша аумақты бөлімшеге ұсынады.
4. РЖС рұқсаты:

1-а,1-b,1-c. Территория деятельности:
1-d. Улица:
1-e. Дом/Строение:
1-f. Географические координаты С.Ш.:
1-g. Географические координаты В.Д.:
1-h. Назначение:
1-i. Вид доступа:
2. Технические данные передатчика
2-а. Производитель:
2-b. Модель:
2-c. Серийный номер:
2-d. Диапазоны частот на передачу, МГц:
Минимальная граница:
Максимальная граница:
2-e. Номиналы частот на передачу, МГц
2-f. Класс излучения
2-g. Скорость передачи данных, Мбит/с
2-h. Мощность, Вт
2-i. Вид модуляции
Необходимая ширина полосы
Единицы измерения
Тип модуляции основной несущей
Характер сигнала (ов), модулирующего(их) основную несущую
Тип передаваемой информации
Подробные данные о сигнале (ах)
Характер уплотнения
3. Технические данные приемника
3-а. Чувствительность, дБм/мкВ
3-b. Шумовая температура приемной системы, ºК
3-c. Диапазоны частот на прием, МГц
Минимальная граница:
Максимальная граница:
3-d. Номиналы частот на прием, МГц
3-e. Класс излучения
3-f. Скорость передачи данных, Мбит/с
3-g. Отношение сигнал/шум (С/N), дБ
Необходимая ширина полосы
Единицы измерения
Тип модуляции основной несущей
Характер сигнала (ов), модулирующего(их) основную несущую
Тип передаваемой информации
Подробные данные о сигнале (ах)
Характер уплотнения
4. Характеристики антенны
4-а. Производитель:
4-b. Модель:
4-c. Диаметр, м:
4-d. Высота подвеса антенны над уровнем земли, м:
4-e. Угол места, град.:
4-f. Азимут максимального излучения, град.:
4-g. Поляризация на прием:
4-h. Поляризация на передачу:
4-i. Коэффициент усиления на прием, дБи:
4-j. Коэффициент усиления на передачу, дБи:
4-k. Ширина ДН, град. в горизонтальной плоскости:
4-l. Ширина ДН, град. в вертикальной плоскости:
4-m. Характеристика боковых лепестков:
5. Данные по ИСЗ
5-а. ИСЗ:
5-b. Точка стояния:
5-c. Название луча:
Раздел 2 – Дополнительная информация
Номер разрешения на использование РЧС:
Дата выдачи разрешения:
Срок действия разрешения:
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Подпись
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне анкеты на земную станцию
* - физическое и/или юридическое лицо, на балансе которого находится РЭС;
Вт – ватт;
град. – градус;
дБ – децибел;
дБи – изотропный децибел;
ДН – диаграмма направленности;
дБм/мкВ – децибел-милливатт/микровольт;
м – метр;
РЧС – радиочастотный спектр;
С.Ш. и В.Д – северной широты и восточной долготы;
Мбит/с – мегабит в секунду;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
К – Кельвин;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер;
ИСЗ – искусственный спутник земли;
ЗС – земная станция;
РЭС – радиоэлектронное средство
Приложение 9
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Технические данные для судовых станций (для судовых станций в УКВ, KB и KU-диапазонах)
Название судна _________________. Владелец: ___________________
Наименование
Тип РЭС
Заводской номер
Мощность, Вт
Класс излучения
Полосы частот (условное обозначение)
Основное радиооборудование
Аварийное радиооборудование
Радиооборудование спасательных средств
Радиолокационное оборудование
Средства спутниковой связи
Руководитель ____________ ____________________ "__" ________ 20__г.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), (подпись)
Приложение 10
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Форма
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті
Комитет телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат
Разрешение на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан
РЖС N A/BB-CCC/DDDD
РЧС N A/BB-CCC/DDDD
Берілді (заңдыжәнежекетұлғалардыңатауы)
Выдано (наименование юридического или физического лица)
Ұйымдастыру үшін: (радиобайланыс түрі)
Для организации: (вид радиосвязи)
Мынадай көрсеткіштері бар радиожиіліктерін пайдалануға рұқсат етіледі:
Разрешается использовать радиочастоты со следующими данными:
Р/с №
№ п/п
Орнатылу пункті
Пункт установки
Жабдық түрі
Вид оборудования
Тасымалдау жиіліктері
Несущие частоты, МГц
Қуат
Мощность Вт
Антеннаның іліну биіктігі
Высота подвеса антенны, м
Ескертулер
Примечание
Рұқсаттың қолданылу мерзімі: жыл сайынғы төлем төленген жағдайда, келесі күнтізбелік жылға ұзартылады, РЖС рұқсат бергені үшін алым төленгенді қоспағанда.
Срок действия разрешения: продлевается на следующий год при ежегодной оплаты, за исключением случаев, когда оплачивается сбор за выдачу разрешение на РЧС.
Берілген күні: 20___жылғы "__" __________________
Дата выдачи: "____"__________________ 20___года
Басшы Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).
Руководитель _____________фамилия, имя, отчество (при его наличии). (қолы/ подпись)
(оборотная сторона)
ӨБЖН
УИНЗ
Негіз
Основание
Қосымша ақпарат
Дополнительная информаци
Рұқсаттың қолданылу шарттары:
1. РЖС пайдалану рұқсаты Салық кодексіне сәйкес РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемді төлеген жағдайда қолданыста болады.
2. РЖС рұқсаты Портал арқылы мемлекеттік бюджетке РЖС пайдаланғаны үшін жылдық төлемнің төленгенін растайтын құжатты тең бөліктермен ағымдағы жылдың 25 наурызы, 25 маусымы, 25 қыркүйегі мен 25 желтоқсанына дейін РЖС пайдаланушымен қоса ұсынған жағдайда келесі жылға автоматты түрде ұзартылады.
3. Аналогті сигнал арқылы қызметті жүзеге асыратын теле,-радио компаниялары, телерадио хабар тарататын операторлар, мемлекеттік бюджетке РЖС рұқсатын алуға алымды енгізеді және хабарлама негізінде Салық кодексіне сәйкес мемлекеттік бюджетке төленгенін растайтын құжатты РЖС пайдалану орны бойынша аумақты бөлімшеге ұсынады.
4. РЖС рұқсаты:

1) РЭҚ және ЖЖҚ пайдаланудың басталғаны туралы хабарламаның болмаған және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте аумақтық бөлімшелер жүргізетін радиожиілік спектрі мониторингінің нәтижелерімен расталатын радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) жыл бойы пайдаланбаған;
2) ұялы байланыс операторы РЖС рұқсатында көрсетілген елді мекендерді және (немесе) аумақтарды байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайларда қайтарып алынады.
4. РЭҚ жәнеғ ЖЖҚ иелері "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі Заңының 28-7 бабында көрсетілген талаптарды сақтауға міндетті.
Условия действия разрешения:
1. Разрешение на РЧС действует при условии ежегодной уплаты за использование РЧС в соответствии с Налоговым кодексом.
2. Разрешение на РЧС продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении пользователем РЧС подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.
3. Теле-,радио компании, операторы телерадиовещания, осуществляющие деятельность посредством аналогового сигнала, вносят в государственный бюджет cбор за выдачу Разрешения на РЧС и на основании уведомления предоставляют в территориальное подразделение по месту использования РЧС документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет в соответствии Налоговым кодексом.
4. Разрешение на РЧС изымается, в случаях:
1) отсутствия уведомления о начале эксплуатации РЭС и ВЧУ и неиспользования полос (номиналов) радиочастот в течение года, которое подтверждается результатами мониторинга радиочастотного спектра проводимого территориальным подразделением в порядке установленным законодательством Республики Казахстан;
2) невыполнения операторам сотовой связи обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, указанных в разрешении на РЧС.
5. Владельцы РЭС и ВЧУ обязаны соблюдать требования, указанные в статье 28-7 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи".
Аумақты немесе елді мекендерді байланыс қызметімен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелер Обязательства по обеспечению услугами связи территории либо населенных пунктов
р/с
п/п
Аумақ, немесе елді мекендер
Территория, либо населенные пункты
Мерзімі
Сроки
1
2
3
1
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
11-қосымша
Байланыс түрлері бойынша кодтар
код №
Байланыс түрі
10
Эфирлік-аналогтық телевизия
11
Эфирлік-кәбілдік телевизия (MMDS)
20
Радиохабартарату
30
Ұялы (GSM, UMTS , CDMA)
31
Транкингтік
32
Радиотелефондық
33
УҚТ-диапазонындағы радиобайланыс (стационарлық радиостанциялар)
34
ҚТ-диапазонындағы радиобайланыс
35
УҚТ-диапазонындағы радиобайланыс (жылжымалы радиостанциялар)
41
Радиорелелік байланыс (магистралдық желілер)
42
Радиорелелік байланыс (аймақтық желілер)
43
Радиорелелік байланыс (жергілікті желілер)
44
Радиорелелік байланыс (телевизиялық сигналдарды тарату желілері)
50
Спутниктік байланыс (байланыс және радиохабар тарату үшін пайдаланылатын жер станциялары)
51
Спутниктік байланыс (ғарыш аппараттарын басқару үшін пайдаланылатын жер станциялары)
60
КЖС-технологиясы пайдаланылған кезде сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйелерi (WLL)
61
Сымсыз радиоға қолжетiмдiлiк жүйелерi (УҚТ-диапазонындағы)
64
Төртінші буынның ұтқыр байланысы (LTE)
65
Эфирлік цифрлық телевизия
66
Төртінші буынның ұтқыр байланысы (LTE өндірістің ішкі мақсаттары үшін)
67
ҰТ-диапазонындағы радиобайланыс
68
ОТ-диапазонындағы радиобайланыс
69
Теңіз радиобайланысы (жағалау, радиолокация станциялары, радиомаяктар және т.б.)
Қазақстан Республикасы әкімшілік-аумақтық бөлінісінің объектілерін белгілеу жүйесіндегі кодтар
код №
Аумақ

1) РЭҚ және ЖЖҚ пайдаланудың басталғаны туралы хабарламаның болмаған және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте аумақтық бөлімшелер жүргізетін радиожиілік спектрі мониторингінің нәтижелерімен расталатын радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) жыл бойы пайдаланбаған;
2) ұялы байланыс операторы РЖС рұқсатында көрсетілген елді мекендерді және (немесе) аумақтарды байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайларда қайтарып алынады.
5.РЭҚ жәнеғ ЖЖҚ иелері "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі Заңының 28-7 бабында көрсетілген талаптарды сақтауға міндетті.
Условия действия разрешения:
1.Разрешение на РЧС действует при условии ежегодной уплаты за использование РЧС в соответствии с Налоговым кодексом.
2.Разрешение на РЧС продлевается автоматически на следующий год посредством Портала, при прикреплении пользователем РЧС подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет годовой платы за использование РЧС равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.
3.Теле-,радио компании, операторы телерадиовещания, осуществляющие деятельность посредством аналогового сигнала, вносят в государственный бюджет cбор за выдачу Разрешения на РЧС и на основании уведомления предоставляют в территориальное подразделение по месту использования РЧС документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет в соответствии Налоговым кодексом.
4. Разрешение на РЧС изымается, в случаях:
1) отсутствия уведомления о начале эксплуатации РЭС и ВЧУ и неиспользования полос (номиналов) радиочастот в течение года, которое подтверждается результатами мониторинга радиочастотного спектра проводимого территориальным подразделением в порядке установленным законодательством Республики Казахстан;
2) невыполнения операторам сотовой связи обязательств по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий, указанных в разрешении на РЧС.
5. Владельцы РЭС и ВЧУ обязаны соблюдать требования, указанные в статье 28-7 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи".
Аумақты немесе елді мекендерді байланыс қызметімен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелер
Обязательства по обеспечению услугами связи территории либо населенных пунктов
р/с п/п
Аумақ, немесе елді мекендер
Территория, либо населенные пункты
Мерзімі
Сроки
1
2
3
1
Приложение 11
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Коды по видам связи
№ кода
Вид связи
10
Эфирное аналоговое телевидение
11
Эфирно-кабельное телевидение (MMDS)
20
Радиовещание
30
Сотовая (GSM, UMTS, CDMA)
31
Транкинговая
32
Радиотелефонная
33
Радиосвязь УКВ-диапазона (стационарные радиостанции)
34
Радиосвязь КВ-диапазона
35
Радиосвязь УКВ-диапазона (подвижные радиостанции)
41
Радиорелейная связь (магистральные линии)
42
Радиорелейная связь (зоновые линии)
43
Радиорелейная связь (местные линии)
44
Радиорелейная связь (линии для передачи телевизионных сигналов)
50
Спутниковая связь (земные станции, используемые для связи и радиовещания)
51
Спутниковая связь (земные станции, используемые для управления космическими аппаратами)
60
Системы беспроводного радиодоступа при использовании ШПС-технологии (WLL)
61
Системы беспроводного радиодоступа (УКВ-диапазона)
64
Мобильная связь четвертого поколения (LTE)
65
Эфирное цифровое телевидение
66
Мобильная связь четвертого поколения (LTE для внутрипроизводственных целей)
67
Радиосвязь СВ-диапазона
68
Морская радиосвязь (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и т.п.)
Коды в системе обозначений объектов административно-территориального деления Республики Казахстан
№ кода
Территория

900
Қазақстан Республикасы
901
Нұр-Сұлтан қаласы
902
Ақмола облысы
904
Ақтөбе облысы
907
Алматы облысы
910
Алматы қаласы
915
Атырау облысы
917
Шығыс Қазақстан облысы
919
Жамбыл облысы
926
Батыс Қазақстан облысы
930
Қарағанды облысы
933
Қызылорда облысы
937
Қостанай облысы
943
Маңғыстау облысы
945
Павлодар облысы
948
Солтүстік Қазақстан облысы
958
Түркістан облысы
959
Шымкент қаласы
CDMA – Code Division Multiple Access (Кодтық бөлінуі бар көптік қолжетімділік);
GSM – Global System for Mobile Communications (Мобильді байланыстың жаһандық жүйесі);
LTE – Long Term Evolution (Ұзақ мерзімді даму);
MMDS – Multichannel Multipoint Distribution System (көп арналы көп нүктелі тарату жүйесі);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Әмбебап мобильді телекоммуникацилық жүйесі);
WLL – Wireless Local Loop (Сымсыз қолжетімділік жүйесі);
ҰТ – ұзын толқындар;
ҚТ – қысқа толқындар;
ОТ – орта толқындар;
УҚТ- ультра-қысқа толқындар;
КЖС – кеңжолақты сигнал.
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің өңіраралық
байланыс инспекциясының бланкісі
20__ жылғы "__"_________ №___
Радиожиілік спектрін пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке ақы төлеуге арналған хабарлама Салық төлеушінің (Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) атауы ________
_____________________________________________________
ЖСН (бар болса) _____________________________________________________
БСН (бар болса) _____________________________________________________
СТН ________________________________________________________________
Облысы _____________________________________________________________
Қаласы ______________________________________________________________
Ауданы _____________________________________________________________
Мекен-жайы, телефоны ________________________________________________
Теңге
Р/с №
Радиобайланыс түрі (ақы төлеудің жылдық ставкасы)
Рұқсат №, берілген күні
Әкімшілік-аумақтық бірлік, халық саны
Ақы төлеудің жылдық ставкасы (айлық есептік көрсеткіш)
Радиожиілік спектрін пайдалану кезеңі, ай
Жылдық ақы төлеу сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы төлеуге:
*Жылдық төлемақы сомасы бюджетке төлемақы төлеушінің орналасқан жері бойынша тең үлестермен ағымдағы жылдың 25 наурызынан, 25 маусымынан, 25 қыркүйегінен және 25 желтоқсанынан кешіктірілмейтін мерзімдерде төленеді.
Төлем коды 105309.
Төлемдік тапсырмалардың көшірмелерін Байланыс саласындағы көрсетілетін қызметті берушінің аумақтық органына (осы хабарламаның жазылу орны бойынша) тапсыру қажет.
Аумақтық бөлімшенің басшысы _____________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
13-қосымша
Мемлекеттік радиожиілік қызметіне
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Электромагниттік үйлесімділікке қорытынды беруді сұраймын ӨТІНІМ
__________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының қаласын, ауданын, облысын көрсету)
Ұйым туралы мәліметтер:

900
Республика Казахстан
901
город Нур-Султан
902
Акмолинская область
904
Актюбинская область
907
Алматинская область
910
город Алматы
915
Атырауская область
917
Восточно-Казахстанская область
919
Жамбылская область
926
Западно-Казахстанская область
930
Карагандинская область
933
Кызылординская область
937
Костанайская область
943
Мангыстауская область
945
Павлодарская область
948
Северо-Казахстанская область
958
Туркестанская область
959
город Шымкент
CDMA–Code Division Multiple Access (Множественный доступ с кодовым разделением);
GSM – Global System for Mobile Communications (Глобальнаясистемамобильнойсвязи);
LTE – Long Term Evolution (Долгосрочное развитие);
MMDS – Multichannel Multipoint Distribution System (Многоканальнаямноготочечная
распределительная система);
UMTS – Universal Mobile Telecommunications System (Универсальная мобильная телекоммуникационная система);
WLL – Wireless Local Loop (Система беспроводного радиодоступа);
КВ – короткие волны;
СВ – средние волны;
УКВ – ультра-короткие волны;
ШПС – широкополосный сигнал.
Приложение 12
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
________________________________________________________________
Бланк межрегиональной инспекции связи Комитета телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
"____" ______________ 20___года №_
Извещение на уплату в государственный бюджет платы за использование радиочастотного спектра
Наименование или Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика____________________________________________
ИИН (при наличии)_________________________________________
БИН (при наличии)_________________________________________
Область___________________________________________________
Город_____________________________________________________
Район_____________________________________________________
Адрес, телефон_____________________________________________
№ п/п
Вид радиосвязи (п/п годовой ставки платы)
№ разрешения, дата выдачи
Административно-территориальная единица, количество населения
Годовая ставка платы (месячный расчетный показатель)
Период использования радиочастотного спектра, мес.
Сумма годовой платы, тенге
1
2
3
4
5
6
7
Итого к оплате:
*Сумма годовой платы уплачивается в бюджет по месту нахождения плательщика платы равными долями не позднее 25 марта, 25 июня, 25 сентября и 25 декабря текущего года.
Код платежа 105309.
Копии платежных поручений необходимо представлять в территориальный орган услугодателя (по месту выписки данного извещения).
Руководитель
территориального подразделения ______ фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Приложение 13
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
В Государственную радиочастотную службу
От _____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Заявка
Прошу выдать заключения на электромагнитную совместимость ___________________________________________________________________
( указать город, район, область Республики Казахстан)
Сведения об организации:

1. Меншік нысаны ______________________________________________________
2. Құрылған жылы ______________________________________________________
3. Мекенжайы __________________________________________________________
(почталық индексі, облысы, ауданы, көшесі, үйдің №, телефоны)
4. Өтінім берушінің байланыс деректері
____________________________________________________________________
(Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
жұмыс телефоны, электрондық мекенжайы)
5. Есеп айырысу шоты _______________________________________________________
(шот №, банктің атауы және орналасқан жері)
6. Банктік реквизиттер ______________________________________________________
7. БСН/ЖСН _______________________________________________________________
8. Қызмет көрсету түрі ______________________________________________________
(лицензиялық қызмет жағдайында лицензияның нөмірі және сериясы)
Басшы ________________ __________________________________________
(қолы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы "____" __________________
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондақ құралдардың
электромагниттік үйлесімділігін
есептеуді жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Радиоэлектрондық құралдың электромагниттік үйлесімділігін сараптау ҚОРЫТЫНДЫСЫ №
Берілді:__________________________________________________________________
радиоэлектрондық құрал (РЭҚ) түріне______________________________________
Орнату пункті:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(толық мекенжайы)
Географиялық координаталары:                        ;
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(бойлық: град., мин., сек.)
(ендік: град., мин., сек.)
Байланыс түрі: __________________ Байланыс стандарты: ____________________
Сезімталдығы, дБм/мкВ: _________________________________________________
Секторлар саны: __________________ Антенна диаметрі, м: __________________
Антенна (ӨндірушіМодель)
indoor антенна саны
Поляризация (қабылдау/тарату)
Антеннаның жер деңгейінен ілу биіктігі
Азимуттың максималды сәулеленуі
Орын бұрышы
Антеннаның күшейту коэффициенті
Таратқыш қуаты
Қабылдау/тарату тасымалдаушы жиілігі
Сәулелендіру класы
Модуляция түрі
д.
м
град
град
дБи
Вт
МГц
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
2.
Қосымша ақпарат: _________________________________________________________
(байланыс түріне байланысты толтырылады)
Жердің жасанды серігі бойынша деректер (жер серіктік байланыс жер станциясы үшін):
ЖЖС, тұру нүктесі, град. __________________________________________________
Сәуле атауы _____________________________________________________________
Телерадио тарату қызметі бойынша мәліметтер_______________________________
Хабар тарату бағдарламасы ________________________________________________
Арна нөмірі______________________________________________________________
Бағдарламаны таратқышқа тарату тәсілі______________________________________
Бағдарламаны қабылдау тәсілі______________________________________________
Эфир бойынша қабылдау___________________________________________________
Жоспарланған РЭҚ-тың пайдалану өлшемдерінің есептік деректеріне сәйкес келуі жағдайында, ол __ км радиуста жұмыс істейтін радиоэлектрондық құралдармен үйлесімді.
___________________       _____________________________       _______________
Басшы       Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)             Берілген күні
Жиіліктер белдеулерін
радиожиіліктерді
(радиожиілік арналарын) иелікке
беру, радиоэлектрондық
құралдар мен жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық
мақсаттағы радиоэлектрондақ
құралдардың электромагниттік
үйлесімділігін есептеуді жүргізу
қағидаларына
15-қосымша
РЭҚ пен ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама беруді талап ететін РЭҚ пен ЖЖҚ тізбесі
Р/с №
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың түрлері
Пайдаланылатын радиожиіліктер белдеулері (номиналдары)
1
2
3
Телевизиялық және дыбыстық хабар тарату, дыбыстық сигналды таратуға арналған радиотаратушы құралдар
1
Телевизиялық хабар таратуға арналған радиотаратқыш құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
2
Эфир-кәбілдік телевизия станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
3
Дыбыстық (радио) хабар таратуға арналған радиотаратқыш құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
Жерде радиобайланыстарды қабылдап-таратқыш жабдықтары
4
Стационарлық және жылжымалы (алып жүруге болатындарын қоса алғанда) қабылдап-таратқыш радиостанциялары, мыналарға арналған:
УҚТ-радио байланыстары Транкингтік радиобайланыс жүйесі

1. Форма собственности ___________________________________________________________________
2. Год создания ___________________________________________________________________
3. Адрес ___________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, район, улица, № дома, телефон)
4. Контактные данные услугополучателя ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) исполнителя, рабочий телефон, электронный адрес)
5. Расчетный счет __________________________________________________________
( № счета, наименование и местонахождение банка)
6. Банковские реквизиты ________________________________________________________________
7. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
______________________________________________________________
8. Тип деятельности _______________________________________________________________
(номер и серия лицензии, в случае лицензионной деятельности)
Руководитель ________________ ________________________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при наличии)
"____" __________________20___ года
Приложение 14
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Заключение экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронного средства
Выдано:_____________________________________________________________________________________________
на радиоэлектронное средство (РЭС)_____________________________________
Пункт установки: _______________________________________________________
(полный адрес)Географические координаты: ________________________________
(долгота: град., мин., сек.) (широта: град., мин., сек.)
Вид связи: ______________________
Стандарт связи: ___________________
Чувствительность, дБм/мкВ:________________________________________________________________________
Количество секторов: ______________
Диаметр антенны, м:__________________ _____________________________________________________________________________
Антенна (Производитель/Модель)
Количество антенн внутри помещении (indoor)
Поляризация (прием/передача)
Высота подвеса антенны над уровнем Земли
Азимут максимального излучения
Угол места
Коэффициент усиления антенны
Мощность передатчика
Частоты ПРМ/ПРД
Класс излучения
Вид модуляции
шт.
м
град
град
дБи
Вт
МГц
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
2.
Дополнительная информация: ________________________________________________________________________
(заполняется в зависимости от вида связи)
Данные по искусственному спутнику земли (для земной станции спутниковой связи):
ИСЗ, точка стояния, град.__________________________________________________
Название луча____________________________________________________________
Данные по телерадиовещательной службе:____________________________________
Программа вещания ______________________________________________________
Номер канала ___________________________________________________________
Способ подачи программы на передатчик_____________________________________
Способ приҰма программы_________________________________________________
Прием по эфиру__________________________________________________________
Планируемое РЭС совместимо с радиоэлектронными средствами, действующими в радиусе __ км, при условии соответствия его эксплуатационных параметров расчетным данным.
_______________________________________________________________________
Руководитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата выдачи
Приложение 15
к Правилам присвоения
полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных
устройств, а также проведения
расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Перечень РЭС и ВЧУ, на которые требуется подача уведомления о начале или прекращении эксплуатации РЭС и ВЧУ
№ п/п
Типы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
Полоса (номиналы) используемых радиочастот
1
2
3
Радиопередающие устройства, предназначенные для телевизионного и звукового вещания, передачи звукового сигнала
1.
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи телевизионного вещания в диапазоне
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
2.
Станции эфирно-кабельного телевидения:
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
3.
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи звукового (радио) вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
Приемо-передающее оборудование наземной радиосвязи
4.
Стационарные и подвижные (включая носимые) приемо-передающие радиоэлектронные средства (далее – РЭС), предназначенные для:
УKB - радиосвязи транкинговой системы радиосвязи

33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (Қуаты 2 Вт дейін шағын қуатты алып жүруге болатын РЭҚ-тан басқа (151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5
Пейджингтік байланыстың станциялары, радиотелеметрияға арналған стационарлы (базалық) қабылдап-таратқыш станциялары
117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6
Ұялы стандарт байланысының стационарлық (базалық) станциялары.
Фемтосоттар**
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
7
ҚТ диапазонды стационарлы және жылжымалы РЭҚ
1,5-30МГц (ОТ-ауқымдағы портативті және ұтқыр радиостанциялардан басқа (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8
Радиорелелі станциялар:
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
9
Стационарлық (базалық) және сымсыз радио қолжетімділік жүйелері (WLL)
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
9-1
License-Assisted Access технлогоиясын пайдалана отырып интернетке сымсыз радиоқолжетімділік жүйесінің (WLL) стационарлық (базалық) станциясы
5150-5925 МГц
10
DECT стандартты сымсыз байланыстың станционарлы (базалық) станциялары
1880-1920 МГц
11
Телефон арнасының радиоұзартқыштары:
№ 1 радиожиілік тобы
№ 2 радиожиілік тобы
№ 3 радиожиілік тобы
№ 4 радиожиілік тобы
№ 5 радиожиілік тобы
№ 6 радиожиілік тобы
№ 7 радиожиілік тобы
қабылдау (МГц):
тарату (МГц):

33–48,5 МГц; 57–57,5 МГц; 117,975-137 МГц, 146–174 МГц, 380–385 МГц, 390–470 МГц (За исключением маломощных носимых РЭС до 2Ватт (151,625; 159,775; 433.075-434.775; 462,5625; 462,5875; 462,6125; 462,6375; 467,5625; 467,5875; 467,6125; 467,6375; 467,6625; 467,6875; 467,7125 МГц)
5.
Стационарные (базовые) приемопередающие станции, предназначенные для радиотелеметрии, станции пейджинговой связи
117,975-137 МГц, 146–174; 380–385 МГц, 390–470 МГц
6.
Стационарные (базовые) станции сотовой связи, в том числе внутриобъектовые indoor системы.
Фемтосоты **
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
7.
Стационарные и подвижные РЭС ДВ, СВ, КВ-диапазона
1,5–30 МГц (за исключением портативных и мобильных радиостанции СВ диапазона (26970-27410; 27410-27860 кГц))
8.
Станции радиорелейной линии
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
9.
Стационарные (базовые) системы беспроводного радиодоступа (WLL)
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
10.
Стационарные (базовые) станции системы беспроводного радиодоступа (WLL) к Интернет с применением технологии License-AssistedAccess
5150-5925 МГц
11.
Стационарные (базовые) станции беспроводной связи стандарта DECT
1880–1920 МГц
12.
Радиоудлинители телефонного канала:
Радиочастотная группа № 1
Радиочастотная группа № 2
Радиочастотная группа № 3
Радиочастотная группа № 4
Радиочастотная группа № 5
Радиочастотная группа № 6
Радиочастотная группа № 7
прием (МГц):
передача(МГц):

1525,0-1559,0 МГц(ғарыш-Жер);
1610,0-1660,5 МГ (Жер-ғарыш);
2483,5-2500,0 МГц (ғарыш-Жер);
19,7–20,2 ГГц (ғарыш-Жер);
29,5–3 0ГГц (Жер-ғарыш);
19,6 ГГц (ғарыш-Жер);
29,1 – 29,3 ГГц (Жер-ғарыш)
15
Стационарлық жер станциялары***, соның ішінде ғарыш аппараттарын басқарудың жер станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
16
Құрамында тарататын құрылғылар бар телевизиялық репортаждық жылжымалы станциялар (радиорелелік спутниктік байланыс станциялары), сондай-ақ спутниктік байланыстың тасымалдау жер станциялары.
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген және тіркелген спутниктік қызметтерге арналған жиіліктер
Теңіз жылжымалы қызметінің қабылдау-таратқыш құрылғылары
17
Теңіз жағалау қызметі РЭҚ
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер;
18
Радионавигациялық құрылғылар:
ұшақ жүргізудің және ұшақтың ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұшақтық қабылдап-таратқыш радиотехникалық құралдары (радиобиіктікті өлшеу, жылдамдықты өлшеу құралдары, қақтысуды алдын-ала ескерту аппаратурасы және т.б.)
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер.
19
Радиобайланыс желісінің жұмысын басатын РЭҚ
Ескерту: РЭҚ пен ЖЖҚ-ны пайдаланудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама беруді талап ететін РЭҚ пен ЖЖҚ тізбесінде көрсетілген негізгі қысқартулар:
* Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 22 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер ауқымында жиіліктер белдеулерін бөлу кестесі (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 наурызда № 10375 тіркелді);
** фемтосоттарға РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
*** VSAT (HUB) желісінің жердегі Орталық спутниктік станциясына арналған радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған жағдайда HUB -технологиясы бойынша жұмыс істейтін VSAT-станциялары үшін радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алу талап етілмейді.
ЖЖҚ – жоғарыжиілікті құрылғылар;
ГГц – гигагерц;
ДВ – ұзын толқындар;
КВ – қысқа толқындар;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
РЭҚ – радиоэлектрондық құрал;
СВ – орта толқындар;
УҚТ – ультра-қысқа толқындар;
HUB – орталық станция;
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication (цифрлық сымсыз байланыстың жақсартылған технологиясы);
SCPC – Single Channel per Carrier (тасымалдаушыға бір арна).
VSAT – Very Small Aperture Terminal (кіші антенна апертурасы бар серіктік байланыстың жердегі станциясы);
WLL – wireless local loop (сымсыз қолжетімділік жүйесі).
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
өнеркәсібі министрінің

1525,0-1559,0 МГц (космос-Земля);
1610,0-1660,5 МГц (Земля-космос);
2483,5-2500,0 МГц (космос-Земля);
19,7 – 20,2 ГГц (космос-Земля);
29,5 – 30 ГГц (Земля-космос);
19,6 ГГц (космос-Земля);
29,1 – 29,3 ГГц (Земля-космос)
15.
Стационарные земные станции***, в том числе наземные станции управления космическими аппаратами
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
16.
Телевизионные передвижные репортажные станции, имеющие в своем составе передающие устройства (станции радиорелейной, спутниковой связи), а также перевозимые земные станции спутниковой связи.
Частоты, предназначенные для фиксированной и фиксированной спутниковой служб, согласно Национальной таблице*
Приемо-передающие устройства морской подвижной службы
17.
РЭС морской береговой службы
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
18.
Радионавигационные устройства:
самолетные приемо-передающие радиотехнические средства самолетовождения и обеспечения безопасности полетов самолетов (радиовысотомеры, измерители скорости и сноса, аппаратура предупреждения столкновений)
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
19.
РЭС для подавления работы сети радиосвязи
Примечание: основные сокращения, указанные в перечне РЭС и ВЧУ, на которые требуется подача уведомления о начале или прекращении эксплуатации РЭС и ВЧУ:
* Таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 22 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2015 года № 10375);
** на фемтосоты не требуется получение разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ;
*** для VSAT-станций, работающие по HUB-технологии, разрешение на использование радиочастотного спектра не требуется, при условии получения разрешения на использование радиочастотного спектра для Центральной земной станции спутниковой связи сети VSAT (HUB).
ВЧУ – высокочастотные устройства;
ГГц – гигагерц;
ДВ – длинные волны;
КВ – короткие волны;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
РЭС – радиоэлектронное средство;
СВ – средние волны;
УKB – ультракороткие волны;
HUB – центральная станция;
DECT – Digital Enhanced Cordless Telecommunication (Технология улучшенной цифровой беспроводной связи);
SCPC – Single Channel per Carrier (одинканалнанесущую).
VSAT – Very Small Aperture Terminal (наземная станция спутниковой связи с малой апертурой);
WLL – wireless local loop (система беспроводного радиодоступа).
Приложение 2
к приказу Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности Республики
Казахстан

2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 200/НҚ бұйрығына
2-қосымшасы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің күшін жою туралы
1. "Байланыс саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 мамырдағы № 644 бұйрығының 1-тармағының 3) тармақшасы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11590 болып тіркелген, 2015 жылғы 24 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. Жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, елу екінші, елу үшінші, елу төртінші, елу бесінші, елу алтыншы, елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс үшінші, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші, жетпіс алтыншы, жетпіс жетінші, "Байланыс саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 мамырдағы № 644 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 12 ақпандағы № 182 бұйрығының 1-тармағы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13465 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 31 наурызда жарияланған).
3. "Байланыс саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникация министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 549 бұйрығының 1-тармағының 3) тармақшасы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18078 болып тіркелген, 2019 жылғы 8 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған).

от 19 мая 2020 года
№ 200/НҚ
Перечень утративших силу структурных элементов некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан
1. Подпункт 3) пункта 1 приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 644 "Об утверждении регламентов государственных услуг в области связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11590, опубликован 24 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Абзацы двадцать восьмой, двадцать девятый, тридцатый, тридцать первый, тридцать второй, тридцать третий, тридцать четвертый, тридцать пятый, тридцать шестой, тридцать седьмой, тридцать восьмой, тридцать девятый, сороковой, сорок первый, сорок второй, сорок третий, сорок четвертый, сорок пятый, сорок шестой, сорок седьмой, сорок восьмой, сорок девятый, пятидесятый, пятьдесят первый, пятьдесят второй, пятьдесят третий, пятьдесят четвертый, пятьдесят пятый, пятьдесят шестой, пятьдесят седьмой, пятьдесят восьмой, пятьдесят девятый, шестидесятый, шестьдесят первый, шестьдесят второй, шестьдесят третий, шестьдесят четвертый, шестьдесят пятый, шестьдесят шестой, шестьдесят седьмой, шестьдесят восьмой, шестьдесят девятый, семидесятый, семьдесят первый, семьдесят второй, семьдесят третий, семьдесят четвертый, семьдесят пятый, семьдесят шестой, семьдесят седьмой, семьдесят восьмой пункта 1 приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 февраля 2016 года № 182 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 644 "Об утверждении регламентов государственных услуг в области связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13465, опубликован в Информационно-правовой системе "Әділет" 31 марта 2016 года).
3. Подпункт 3) пункта 1 приказа Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 549 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18078, опубликован 8 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).