"Техникалық реттеу саласындағы сарапшы-аудиторларды аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 26 мамырдағы № 122-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 мамырда № 20749 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 1 шілдедегі № 440-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 01.07.2021 № 440-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық реттеу саласындағы сарапшы-аудиторларды аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10513 болып тіркелген, 2015 жылғы 4 сәуірде № 61 (28539) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2020 жылғы 26 мамырдағы
№ 122-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 6 ақпандағы
№ 116 бұйрығына
1-қосымша
Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
р/с
Рұқсат беру талаптары:
Рұқсат беру талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов в области технического регулирования"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 26 мая 2020 года № 122-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2020 года № 20749. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 июля 2021 года № 440-НҚ.
Сноска. Приказ утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 01.07.2021 № 440-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов в области технического регулирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10513, опубликованный 4 апреля 2015 года в газете "Казахстанская правда" № 61 (27937) следующие изменения:
Разрешительные требования к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 26 мая 2020 года № 122-НҚ
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 6 февраля 2015 года № 116
Разрешительные требования к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и перечень документов, подтверждающих соответствие им
№ п/п
Разрешительные требования:
Документы, подтверждающие соответствия разрешительным требованиям
Примечание
1
2
3
4

1. Өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары:
1
Осы Қағидалармен бекітілген, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары сарапшы-аудиторларды аттестаттау Қағидаларына 6-қосымшада көзделген (бұдан әрі - Қағидалар) мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келетін жоғары білімнің болуы немесе мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес стандарттау, сертификаттау және метрология мамандығы (салалар бойынша) бойынша жоғары білімнің болуы немесе Қағидаларға 6-қосымшада көзделген мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келмеген жағдайда, мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы.
Мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде он жыл жұмыс өтілі болған кезде орта білімнен кейінгі білімге рұқсат етіледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің қосымшасына және рұқсат беру талаптарына сәйкес (бұдан әрі - рұқсат беру талаптары) келуі тиіс.
2
Мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өтуі. Өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау, қайта даярлау бойынша курстар өткізу мерзімдері кемінде академиялық 80 сағатты құрайды. Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде академиялық 40 сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді. Қазақстан Республикасында жаңа аттестаттау бағыттары бойынша даярлау, қайта даярлау курстарын өту үшін жағдайлар болмайтын кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс курстар өтуге кемінде академиялық 40 сағат көлемінде жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
3
Мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өтуі.Өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау, қайта даярлау бойынша курстар өткізу мерзімдері кемінде академиялық 80 сағатты құрайды. Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде академиялық 40 сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді. Қазақстан Республикасында жаңа аттестаттау бағыттары бойынша даярлау, қайта даярлау курстарын өту үшін жағдайлар болмайтын кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс курстар өтуге кемінде академиялық 40 сағат көлемінде жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
Өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру жөніндегі куәліктердің қолданылу мерзімі - бір жыл.
4
Қағидаларға 6-қосымшада қөзделген бағыт бойынша практикалық сабақтар (тағылымдамалар), Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде сарапшы-аудитор ретінде сертификатталған немесе халықаралық сарапшы-аудитор немесе Еуразиялық экономикалық одақтың қатысушы мемлекеттерінде аттестатталған және аталған бағытта кемінде үш жыл жұмыс істеген сарапшы-аудиторда практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өту. Бұрын мәлімделген сертификаттау саласында сертификатталған адамдар үшін тағылымдамадан өту талап етілмейді, сертификаттан айырылған немесе тоқтатылған немесе мерзімі өткен сертификатталған сарапшыларды қоспағанда.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес, мәлімделетін бағытта тағылымдамадан өтуі туралы (әртүрлі схемалар бойынша сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда) - кемінде бес есеп немесе сәйкес мәлімделетін аттестаттау бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәлімделетін аттестаттау бағыттарында практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өтуді аттестаттау бағыттары бойынша даярлық (қайта даярлық) бойынша курстарды тыңдаудан соң жүзеге асырады.
Бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғаларға мәлімделетін аттестаттау саласындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп ұсынады.

1. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия продукции:
1
Наличие высшего образования соответствующего заявляемому направлению аттестации, предусмотренных в приложении 6 к Правилам аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара (далее - Правила), утвержденные настоящим Правилами, или наличие высшего образования по специальности стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям) соответствующего заявляемому направлению аттестации, либо в случае, если образование не соответствует заявляемому направлению аттестации, предусмотренных в приложении 6 к Правилам, наличие стажа работы не менее трех лет в качестве эксперта-аудитора по заявляемому направлению аттестации. При наличии стажа работы не менее десяти лет в качестве эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации допускается послесреднее образование.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и перечень документов, подтверждающих соответствие им (далее - разрешительные требования)
2
Стаж работы по специальности не менее пяти, из которых не менее двух лет в заявляемом направлении аттестации или не менее пяти лет стажа работы в заявляемом направлении аттестации, предусмотренных в приложении 6 к Правилам.
При отсутствии в Республике Казахстан органов по подтверждению соответствия в заявляемом направлении аттестации допускается стаж работы в заявляемом направлении деятельности не менее семи лет.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
3
Прохождение курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации. Продолжительность проведения курсов по подготовке или повышению квалификации физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия продукции составляют не менее 80 академических часов. Физические лица, ранее аттестованные, проходят повышение квалификации в объеме не менее 40 академических часов. При отсутствии в Республике Казахстан условий для прохождения курсов по подготовке, переподготовке по новым направлениям аттестации, допускается прохождение курсов за пределами Республики Казахстан в объеме не менее 40 академических часов.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия продукции - один год.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении, предусмотренных в приложении 6 к Правилам, аттестации у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан или аттестованного в качестве международного эксперта-аудитора или в странах-участницах Евразийского экономического союза в заявляемом направлении аттестации работающего в данном направлении не менее трех лет. Не требуется прохождение стажировки лицам, ранее аттестованным в заявляемой области аттестации, за исключением экспертов-аудиторов лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям, не менее пяти отчетов о прохождении стажировок в заявляемом направлении аттестации (включая информацию о работах по подтверждению соответствия по различным схемам) или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке) Лица, ранее аттестованные в заявляемом направлении аттестации представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.

2. Басқару жүйелерінің сәйкестігін растау үшін сарапшы аудиторларға өтініш білдірген тұлғаларға қойылатын талаптар:
1
Сарапшы-аудиторлыққа үміткер жеке тұлғада жоғары білімінің болуы.
Тамақ өнімдерінің қауіпсіздік менеджменті жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғалар үшін-тамақ өнеркәсібіне немесе білімнің аралас салаларына қатысты өндірістік және өңдеуші салалар даярлау бағытындағы жоғары білімінің болуы.
Энергетикалық менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғалар үшін-энергетикаға немесе білімнің аралас салаларына қатысты инженерлік, өңдеуші және құрылыс салаларын даярлау бағытында жоғары білімінің болуы.
Ақпараттық қауіпсіздік менеджменті жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғалар үшін-ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, математика және статистиканы дайындау бағытында жоғары білімінің болуы.
Фармацияда Тиісті дәріханалық практика бойынша менеджмент жүйелерінің (GPP), фармацияда тиісті өндірістік практика бойынша менеджмент жүйелерінің (GMP), фармацияда тиісті дистрибьюторлық практика бойынша менеджмент жүйелерінің (GDP) сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғалар үшін - Фармацияға қатысты Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина) дайындау бағытындағы жоғары білімнің болуы.
Егер білімі осы бұйрықтың 6-қосымшасында көзделген аттестаттаудың мәлімделген бағытына сәйкес келмеген жағдайда, аттестаттаудың мәлімделген бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
2
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған немесе халықаралық сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған немесе Еуразиялық экономикалық одаққа қатысушы елдерде осы бағытта жұмыс істейтін аттестаттаудың мәлімделген бағытында кемінде екі жыл практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өту.
Аттестаттан айырылған немесе аттестаттардың қолданылу мерзімі тоқтатылған немесе аяқталған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, мәлімделген аттестаттау саласында бұрын аттестатталған адамдарға тағылымдамадан өту талап етілмейді.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
3
Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау (қайта даярлау) бойынша курстарды өткізу ұзақтығы кемінде 80 академиялық сағатты құрайды. Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде 40 академиялық сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді. Қазақстан Республикасында аттестаттаудың жаңа бағыттары бойынша даярлау, қайта даярлау курстарынан өту үшін жағдай болмаған кезде кемінде 40 академиялық сағат көлемінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде курстардан өтуге жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
4
Мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілікті арттыру курстарынан өту. Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау, қайта даярлау бойынша курстарды өткізу мерзімі кемінде 80 академиялық сағатты құрайды. Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде 40 академиялық сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді. Қазақстан Республикасында аттестаттаудың жаңа бағыттары бойынша даярлау, қайта даярлау курстарынан өту үшін жағдай болмаған кезде кемінде 40 академиялық сағат көлемінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде курстардан өтуге жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәлімделетін аттестаттау бағыттарында практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өтуді аттестаттау бағыттары бойынша даярлық (қайта даярлық) бойынша курстарды тыңдаудан соң жүзеге асырады.
Бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғаларға мәлімделетін аттестаттау саласындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп ұсынады.

2. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента:
1
Наличие высшего образования у физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы.
Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента безопасности пищевых продуктов – наличие высшего образования в направлении подготовки производственные и обрабатывающие отрасли применительно к пищевой промышленности или смежных отраслях знаний.
Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем энергетического менеджмента – наличие высшего образования в направлении подготовки инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли применительно к энергетике или смежных отраслях знаний.
Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента информационной безопасности – наличие высшего образования в направлении подготовки информационно-коммуникационные технологии, математика и статистика.
Для физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента по надлежащей аптечной практики в фармации (GPP), систем менеджмента по надлежащей производственной практики в фармации (GMP), систем менеджмента по надлежащей дистрибьюторской практики в фармации (GDP) – наличие высшего образования в направлении подготовки Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина) применительно к Фармации.
В случае, если образование не соответствует заявляемому направлению аттестации, предусмотренных приложением 6 настоящего Приказа, наличие стажа работы не менее пяти лет в качестве эксперта-аудитора по заявляемому направлению аттестации.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
2
Стаж работы по специальности не менее трех лет и не менее двух лет в заявляемом направлении аттестации или не менее пяти лет стажа работы в заявляемом направлении аттестации.
При отсутствии в Республике Казахстан органов по подтверждению соответствия в заявляемом направлении аттестации допускается стаж работы в заявляемом направлении деятельности не менее семи лет.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
3
Прохождение курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации. Продолжительность проведения курсов по подготовке, переподготовке физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента составляют не менее 80 академических часов. Физические лица, ранее аттестованные, проходят повышение квалификации в объеме не менее 40 академических часов.
При отсутствии в Республике Казахстан условий для прохождения курсов по подготовке, переподготовке по новым направлениям аттестации, допускается прохождение курсов за пределами Республики Казахстан в объеме не менее 40 академических часов.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия систем менеджмента - два года.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан или аттестованного в качестве международного эксперта-аудитора или в странах-участницах Евразийского экономического союза в заявляемом направлении аттестации работающего в данном направлении не менее двух лет.
Не требуется прохождение стажировки лицам, ранее аттестованным в заявляемой области аттестации, за исключением экспертов-аудиторов лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям, не менее четырех отчетов о прохождении стажировок в заявляемом направлении аттестации общей продолжительностью не менее двадцати рабочих дней (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них) или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке) Лица, ранее аттестованные в заявляемом направлении аттестации представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.

3. Көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары:
1
Мәлімделген қызмет бағытындағы мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде мәлімделетін аттестаттау бағытында кемінде екі жыл немесе мәлімделетін аттестаттау бағытында кемінде бес жыл жұмыс өтілі.
Қазақстан Республикасында мәлімделген аттестаттау бағытында сәйкестікті растау жөніндегі органдар болмаған жағдайда қызметтің мәлімделген бағытындағы кемінде жеті жыл жұмыс өтіліне жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
2
Мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде аттестаттаудың мәлімделген бағытында кемінде екі жыл немесе осы Қағидаларға 6-қосымшада көзделген аттестаттаудың мәлімделген бағытында кемінде бес жыл жұмыс өтілі.
Қазақстан Республикасында мәлімделген аттестаттау бағытында сәйкестікті растау жөніндегі органдар болмаған жағдайда қызметтің мәлімделген бағытындағы кемінде жеті жыл жұмыс өтіліне жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
3
Мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өтуі.
Көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау, қайта даярлау бойынша курстар өткізу мерзімдері кемінде академиялық 80 сағатты құрайды.
Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде академиялық 40 сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді.
Қазақстан Республикасында жаңа қызмет бағыттары бойынша даярлау, қайта даярлау курстарын өту үшін жағдайлар болмайтын кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс курстар өтуге кемінде академиялық 40 сағат көлемінде жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
Көрсетілетін қызметтің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру жөніндегі куәліктердің қолданылу мерзімі - екі жыл.
4
Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған немесе халықаралық сарапшы-аудитор ретінде немесе Еуразиялық экономикалық одақтың қатысушы мемлекеттерінде аттестатталған және аталған бағытта кемінде үш жыл жұмыс істеген сарапшы-аудиторда практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өту.
Аттестаттарының қолданысы тоқтатылған немесе мерзімі өтіп кеткен немесе аттестаттары жойылған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғалардың тағылымдамдан өтуі талап етілмейді.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес, мәлімделетін бағытта тағылымдамадан өтуі туралы (әртүрлі схемалар бойынша сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда) - кемінде бес есеп немесе сәйкес мәлімделетін аттестаттау бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәлімделетін аттестаттау бағыттарында практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өтуді аттестаттау бағыттары бойынша даярлық (қайта даярлық) бойынша курстарды тыңдаудан соң жүзеге асырады.
Бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғаларға мәлімделетін аттестаттау саласындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп ұсынады.

3. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия услуг:
1
Наличие высшего образования, соответствующего заявляемому направлению аттестации или наличие высшего образования по специальности стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям) либо в случае, если образование не соответствует заявляемому направлению аттестации наличие стажа работы не менее пяти лет в качестве эксперта-аудитора по заявляемому направлению аттестации.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
2
Стаж работы по специальности не менее пяти лет, из которых не менее двух лет в заявляемом направлении аттестации или не менее пяти лет стажа работы в заявляемом направлении аттестации, предусмотренных в приложении 6 к Правилам.
При отсутствии в Республике Казахстан органов по подтверждению соответствия в заявляемом направлении аттестации допускается стаж работы в заявляемом направлении деятельности не менее семи лет.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
3
Прохождение курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации. Продолжительность проведения курсов по подготовке, (переподготовке) физических лиц, претендующих, в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия услуг составляют не менее 80 академических часов. Физические лица, ранее аттестованные, проходят повышение квалификации в объеме не менее 40 академических часов. При отсутствии в Республике Казахстан условий для прохождения курсов по подготовке, переподготовке по новым направлениям аттестации, допускается прохождение курсов за пределами Республики Казахстан в объеме не менее 40 академических часов.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия услуг - два года.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан или аттестованного в качестве международного эксперта-аудитора или в странах-участницах Евразийского экономического союза (с приложением подтверждающего документа) в заявляемом направлении аттестации работающего в данном направлении не менее трех лет. При отсутствии в Республике Казахстан условий для прохождения практической подготовки (стажировки) по направлениям аттестации, допускается прохождение практической подготовки (стажировки) за пределами Республики Казахстан не менее 40 рабочих дней. Не требуется прохождение стажировки лицам, ранее аттестованным в заявляемой области аттестации, за исключением экспертов-аудиторов лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям, не менее пяти отчетов о прохождении стажировок в заявляемом направлении аттестации (включая информацию о работах по подтверждению соответствия) или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке). Лица, ранее аттестованные в заявляемой области аттестации представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемой области аттестации.

4. Тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары:
1
Жоғары білімнің келесі мамандықтардың бірінде болуы*: техникалық ғылымдар мен технологиялар, жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика (биология және сабақтас ғылымдар, физикалық ғылымдар), машина жасау, өндірістік және құрылыс салалары; ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, егер білім мәлімделген сертификаттау саласында сарапшы-аудитор ретінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесіне сәйкес келмесе.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
2
Мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өтуі.

4. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара:
1
Наличие высшего образования по одной из следующих специальностей*: технические науки и технологии, естественные науки, математика и статистика (биологические и смежные науки, физические науки), инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли; информационно-коммуникационные технологии, если образование не соответствует наличие стажа работы не менее пяти лет в качестве эксперта-аудитора по заявляемому направлению аттестации.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
2
Общий стаж работы не менее двух лет.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям
3

Қызметтердің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау, қайта даярлау бойынша курстарды өткізу ұзақтығы кемінде 80 академиялық сағатты құрайды. Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде 40 академиялық сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
3
Тауардың шығарылған елiн, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегі жұмыстарды жүргiзуге өзінің қатысқанын (техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган айқындайтын қағидаларға сәйкес нысанда тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда растайтын жеке тұлғаның тағылымдамадан өткенi туралы бес есептiң көшiрмесi.
Тағылымдамалар туралы есептерге тағылымдамадан өту кезінде тағылымдамадан өтуші жүргізген практикалық қызметі туралы құжаттардың көшірмелері (сараптама актілерінің көшірмелері) қоса беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
Сараптама актісімен танысу және сарапшы-аудитордың іс жүзінде тәжірибеде сараптаманы қалай жүргізетінін білу мақсатында.
5. Персоналдың сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары:
1
Мәлімделген қызмет бағытындағы мамандығы бойынша кемінде бес жыл немесе мәлімделген қызмет бағытындағы кемінде бес жыл жұмыс өтілі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
2
Персоналдың сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау немесе біліктілігін арттыру жөніндегі курстарды өткізу ұзақтығы кемінде 80 академиялық сағатты құрайды.
Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде 40 академиялық сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарының қосымшасына сәйкес келуі тиіс.
6. Процестің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы аудиторларға үміткер жеке тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары:
1
Процестің сәйкестігін растау үшін сарапшы-аудиторларға жүгінетін жеке тұлғаларға қойылатын талаптар:
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарына қосымшаға сәйкес келуі тиіс.
2
Мәлімделген сертификаттау саласына сәйкес келетін немесе егер білім мәлімделген сертификаттау саласына сәйкес келмесе, мәлімделген қызмет саласында кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар жоғары білімінің болуы.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарына қосымшаға сәйкес келуі тиіс.
3
Өтініш пен рұқсат беру талаптарына сәйкес сарапшы-аудиторларға жүгінген тұлғаның ақпарат нысаны.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарына қосымшаға сәйкес келуі тиіс.
4
Мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде аттестаттаудың мәлімделген бағытында кемінде екі жыл немесе осы Қағидаларға 6-қосымшада көзделген аттестаттаудың мәлімделген бағытында кемінде үш жыл жұмыс өтілі.
Қазақстан Республикасында аттестаттаудың мәлімделген бағытында процестің сәйкестігін растау жөніндегі органдар болмаған жағдайда қызметтің мәлімделген бағытындағы кемінде жеті жыл жұмыс өтіліне жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес, мәлімделетін бағытта тағылымдамадан өтуі туралы (әр түрлі схемалар бойынша сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда) - кемінде үш есеп немесе сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп.
5
Өтініш пен рұқсат беру талаптарына сәйкес сарапшы-аудиторларға жүгінген тұлғаның ақпарат нысаны.
Рұқсат беру талаптарына қосымшаға сәйкес сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны.
6
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны рұқсат беру талаптарына қосымшаға сәйкес келуі тиіс.
7
Мамандырылған сертификаттау бағыты бойынша қайта даярлау немесе қайта даярлау курстарынан өту.
Жеке құрамның сәйкестігін растау үшін сарапшы-аудиторларға жүгінетін тұлғаларды оқыту немесе біліктілігін арттыру курстарының ұзақтығы кемінде 80 академиялық сағатты құрайды.
Бұрын сертификатталған тұлғалар кемінде 40 академиялық сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтті.
8
Өтініш пен рұқсат беру талаптарына сәйкес сарапшы-аудиторларға жүгінген тұлғаның ақпарат нысаны.
9
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған және осы бағытта кемінде үш жыл жұмыс істейтін сарапшы-аудиторда мәлімделген аттестаттау бағытында практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өту.
Қазақстан Республикасында практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өту үшін жағдай болмаған кезде кемінде 40 академиялық сағат көлемінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өтуге жол беріледі.
Аттестаттан айырылған немесе аттестаттардың қолданылу мерзімі тоқтатылған немесе аяқталған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, мәлімделген аттестаттау саласында бұрын аттестатталған адамдарға тағылымдамадан өту талап етілмейді.
10
Қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаның мәлімделетін аттестаттау бағытында тағылымдамадан өткені туралы кемінде үш есеп (құжаттаманы талдауды, тексерулерге қатысуды және олар туралы есептер жасауды қоса алғанда) немесе сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп нысаны.
* Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышына сәйкес.
Сәйкестікті растау,
тауарды шығарған елді,
Еуразиялық экономикалық
одағы тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау
жөніндегі сарапшы-
аудиторларға қойылатын рұқсат
беру талаптары мен оларға
сәйкестікті растайтын құжаттар
тізбесіне қосымша
нысан
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны
________________________________________________________________________________
(мәлімделетін аттестаттау бағыты)
Толтырылған күні________________________________________________________________
1. Жеке деректері:
Тегі____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Аты ____________________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған кезде)
________________________________________________________________________________
Туған жылы _____________________________________________________________________
Жеке тұлғаны куәландыратын құжат (нөмірі, кім және қашан берді)
Жеке сәйкестендіру нөмірі_________________________________________________________
Білімі___________________________________________________________________________
Аяқтаған оқу орнының атауы
________________________________________________________________________________
Аяқтаған жылы
________________________________________________________________________________
Білімі туралы құжаттың (диплом) нөмірі
________________________________________________________________________________
(шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаты болған кезде, Қазақстан
Республикасының аумағында заңнамамен белгіленген тәртіппен білім беру туралы құжатты
нострификациялау туралы мәліметтерді көрсету) Диплом бойынша мамандығы
________________________________________________________________________________
Диплом бойынша біліктілігі
________________________________________________________________________________
Ғылыми дәрежесі (бар болған кезде)
________________________________________________________________________________
Аттестаты (бар болған кезде)
________________________________________________________________________________
(сарапшы-аудитордың)
20 ____ жылы "___" ______________ № _______________________________берілген.
Жұмыс орны ____________________________________________________________________
Лауазымы _______________________________________________________________________
телефоны _______________________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы
________________________________________________________________________________

Прохождение курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации. Продолжительность проведения курсов по подготовке, переподготовке физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия услуг составляют не менее 80 академических часов. Физические лица, ранее аттестованные, проходят повышение квалификации в объеме не менее 40 академических часов.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара - один год.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза и работающий в данном направлении не менее трех лет.
копии пяти отчетов о прохождении физическим лицом стажировок, подтверждающих его участие в проведении работ по определению страны происхождения товара статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара (включая информацию о работах по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара по формам в соответствии с Правилами определяемыми уполномоченным органом в сфере технического регулирования) или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
К отчетам о стажировках прилагаются копии документов о практической деятельности проведенной стажером за время стажировок (копии актов экспертиз).
Прохождение стажировки в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации.
5. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по подтверждению персонала:
1
Наличие высшего образования, соответствующего заявляемому направлению аттестации либо в случае, если образование не соответствует заявляемому направлению аттестации наличие стажа работы не менее пяти лет в заявляемом направлении деятельности.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
2
Стаж работы по специальности в заявляемом направлении деятельности не менее пяти лет или не менее пяти лет в заявляемом направлении деятельности.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
3
Прохождение курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации.
Продолжительность проведения курсов по подготовке или повышению квалификации физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия персонала составляют не менее 80 академических часов.
Физические лица, ранее аттестованные, проходят повышение квалификации в объеме не менее 40 академических часов.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия персонала - два года.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемой области аттестации у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан и работающий в данном направлении не менее двух лет.
При отсутствии в Республике Казахстан условий для прохождения практической подготовки (стажировки) допускается рекомендации профессиональных ассоциаций по соответствующим направлениям.
Не требуется прохождение стажировки лицам, ранее аттестованным в заявляемой области аттестации, за исключением экспертов-аудиторов лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям, не менее 3 (трех) отчетов о прохождении стажировок в заявляемой области аттестации или рекомендации профессиональных ассоциаций по соответствующим направлениям или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
Прохождение стажировки в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке)
Лица, ранее аттестованные в заявляемой области аттестации представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемой области аттестации.
В рекомендации должны отражаться навыки и профессиональная компетентность физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы в заявляемом направлении аттестации.
6. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия процесса:
1
Наличие высшего образования, соответствующего заявляемому направлению аттестации либо в случае, если образование не соответствует заявляемому направлению аттестации наличие стажа работы не менее пяти лет в заявляемом направлении деятельности.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
2
Стаж работы по специальности не менее пяти лет, из которых не менее двух лет в заявляемом направлении аттестации или не менее трех лет стажа работы в заявляемом направлении аттестации, предусмотренных приложением 6 настоящих Правил.
При отсутствии в Республике Казахстан органов по подтверждению соответствия процесса в заявляемом направлении аттестации допускается стаж работы в заявляемом направлении деятельности не менее семи лет.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
3
Прохождение курсов подготовки, (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации.
Продолжительность проведения курсов по подготовке или повышению квалификации физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия процесса составляют не менее 80 академических часов.
Физические лица, ранее аттестованные, проходят повышение квалификации в объеме не менее 40 академических часов.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия процесса - два года.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан и работающий в данном направлении не менее трех лет.
При отсутствии в Республике Казахстан условий для прохождения практической подготовки (стажировки), допускается прохождение практической подготовки (стажировки) за пределами Республики Казахстан в объеме не менее 40 академических часов.
Не требуется прохождение стажировки лицам, ранее аттестованным в заявляемой области аттестации, за исключением экспертов-аудиторов лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению и разрешительным требованиям, не менее трех отчетов о прохождении стажировок в заявляемом направлении аттестации включая информацию о работах по подтверждению соответствия по различным схемам) или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке). Лица, ранее аттестованные в заявляемой области аттестации представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемой области аттестации.
* В соответствии классификатором направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием
Приложение
к разрешительным требованиям
к экспертам-аудиторам по
подтверждению соответствия,
определению страны
происхождения товара, статуса
товара Евразийского экономического союза или
иностранного товара и перечень
документов, подтверждающих
соответствие им
Форма сведений физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы
__________________________________________________________________
(заявляемое направление аттестации)
Дата заполнения _________________________________________________________
Личные данные:
Фамилия________________________________________________________________
Имя____________________________________________________________________
Отчество (при наличии) ___________________________________________________
Год рождения ___________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность (номер, когда и кем выдан)________________
Индивидуальный идентификационный номер _________________________________
Образование ______________________________________________________________
Название законченного учебного заведения___________________________________
Год окончания ____________________________________________________________
Номер документа об образовании (диплома) __________________________________
(при наличии документа об образовании, выданного зарубежной организацией
образования, указать сведения о нострификации документа об образовании на
территории Республики Казахстан в установленном законодательством порядке)
Специальность по диплому _________________________________________________
Квалификация по диплому _________________________________________________
Ученая степень (при наличии) _______________________________________________
Аттестат ( при наличии) ____________________________________________________
(эксперта-аудитора)
№ _________________________выданный "___" __________ 20 __ год
Место работы _____________________________________________________________
Должность _______________________________________________________________
телефон _________________________________________________________________
Адрес места жительства ___________________________________________________

2. Жұмыс өтілінің бар екендігі туралы деректер:
Күні
Ұйым атауы, лауазымы
Негізгі міндеттемелері
басталуы
аяқталуы
3. Тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау, аккредиттеу бойынша жұмыстарға қатысқандығы (практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өтуі) туралы деректер:
Жұмыстар жүргізу кезеңі
Тексерілетін ұйымның атауы және мекенжайы
Орындалған жұмыстар тізбесі
4. Даярлық (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы деректер:
Күні
Оқыту түрі, сағаттар саны
Мамандану (қызмет бағыты)
Куәліктің нөмірі және берілген күні
Оқытуды өткізген оқу орталығы
___________________________
Қолы, күні
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2020 жылғы 26 мамырдағы
№ 122-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 6 ақпандағы
№ 116 бұйрығына
2-қосымша
Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 12-бабының 1-тармағының 2-1) тармақшасына, "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 5-тармағына және 16-1-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) сарапшы-аудиторларды аттестаттау (бұдан әрі - аттестаттау) - сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғалар дайындығының теориялық және практикалық деңгейінің техникалық реттеу және стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар саласындағы белгіленген Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында өткізілетін рәсім;
2) уәкілетті орган - техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау тәртібі

2. Данные о наличии стажа работы:
Дата
Наименование организации, должность
Основные обязанности
начала
окончания
3. Данные об участии в работах (о прохождении практической подготовки (стажировок) по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза:
Период проведения работ
Наименование и адрес проверяемой организации
Перечень выполненных работ
4. Данные о прохождении курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации:
Дата прохождения курсов
Вид обучения, количество часов
Специализация (направление деятельности)
Номер и дата выдачи удостоверения
Учебный центр, проводивший обучение
Приложение 2 к приказу
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 26 мая 2020 года № 122-НҚ
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 6 февраля 2015 года № 116
Правила аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", пунктом 5 статьи 16 и пунктом 3 статьи 16-1 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и определяют порядок аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аттестация экспертов-аудиторов (далее – аттестация) – процедура, проводимая с целью определения соответствия уровня теоретической и практической подготовки физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара установленным требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования и нормативных документов по стандартизации;
2) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования;
Глава 2. Порядок аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара

1-параграф. Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі аттестаттау
3. Аттестаттау үшін уәкілетті орган сәйкестікті растау тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі аттестаттау комиссияларын құрады.
4. Сәйкестікті растау үшін сарапшы-аудиторларды сертификаттау жөніндегі комиссия кемінде бес адамнан тұрады. Сәйкестігін растау үшін сарапшы-аудиторларды сертификаттау жөніндегі комиссияның құрамына уәкілетті органның.
5. Сәйкестікті растау жөніндегі аттестатты алу үшін сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш;
сәйкестікті растау, тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына сәйкес сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаның мәліметтер нысаны;
келесі санда есеп:
өнім бойынша (әр түрлі схемалар бойынша сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда) - кемінде бес есеп немесе аттестаттаудың мәлімделген бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп;
қызметтер бойынша (сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда) - кемінде бес есеп немесе аттестаттаудың мәлімделген бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп;
жалпы ұзақтығы жиырма жұмыс күнінен кем емес менеджмент жүйесі бойынша (құжаттаманы талдауды, тексерулерге қатысуды және олар туралы есептер жасауды қоса алғанда) - кемінде төрт есеп немесе аттестаттаудың мәлімделген бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп;
персонал бойынша - тиісті бағыттар бойынша кемінде үш есеп немесе кәсіби қауымдастықтардың ұсынымдары немесе аттестаттаудың мәлімделген бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп.
6. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссиясының құрамы бес адамнан кем болмауы қажет. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi комиссияның құрамына уәкiлеттi органның, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкiлдерi енгізіледі. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссия төрағасы уәкілетті органның бұйрығымен тағайындалады.

Параграф 1. Аттестация по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара
3. Для аттестации уполномоченным органом создаются комиссии по аттестации по подтверждению соответствия, по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара.
4. Комиссия по аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия состоит не менее чем из пяти человек. В состав Комиссии по аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, включаются представители уполномоченного органа.
5. Для получения аттестата по подтверждению соответствия, физическое лицо, претендующее в эксперты-аудиторы, представляет в уполномоченный орган следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление);
форма сведений физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара;
отчет о прохождении стажировки по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – отчет) по заявляемому направлению аттестации в следующем количестве:
по продукции (включая информацию о работах по подтверждению соответствия по различным схемам) – не менее пяти отчетов или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации;
по услугам (включая информацию о работах по подтверждению соответствия) – не менее пяти отчетов или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации;
по системе менеджмента общей продолжительностью не менее двадцати рабочих дней (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них) – не менее четырех отчетов или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации;
по персоналу – не менее трех отчетов или рекомендации профессиональных ассоциаций по соответствующим направлениям или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
6. Комиссия по аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара состоит не менее чем из пяти человек. В состав Комиссии по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара включаются представители уполномоченного органа, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан. Председатель комиссии по аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара назначается приказом уполномоченного органа.

7. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi аттестатты алу үшін сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлға уәкілетті органға мынадай құжаттар ұсынады:
өтініш;
сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына сәйкес сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғаның мәліметтер нысаны;
саны мынадай есеп:
тауардың шығарылған елін Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге оның қатысуын растайтын жеке тұлғаның тағылымдамадан өткені туралы бес есептердің (тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда) көшірмелері немесе аттестаттаудың мәлімделген бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп белгіленген нысандағы бес сараптама актілерінің көшірмелерімен қоса.
8. Құжаттар топтамасы уәкілетті органға электрондық түрде "электрондық үкімет" www.egov.kz порталы арқылы ұсынылады, электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
9. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау уәкілетті органға құжаттар келіп түскен сәттен бастап алты жұмыс күні ішінде жүргізіледі және мынадай кезеңдерді:
1) ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруді;
2) сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау бойынша комиссиясының қоса берілген құжаттармен өтініштерді қарауды;
3) уәкілетті органның сарапшы-аудитор ретінде аттестаттау туралы немесе дәлелді бас тарту туралы шешімдер шығаруын;
4) сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі аттестатын ресімдеуді және оны сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың тізіліміне енгізуді қамтиды.
10. Сәйкестікті растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитор ретінде аттестаттау туралы шешім қабылдаған кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сәйкестікті растау, жөніндегі сарапшы-аудитор аттестаты беріледі; тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестаты осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.

7. Для получения аттестата определению страны происхождения товара, статус товара Евразийского экономического Союза или иностранного товара, физическое лицо, претендующее в эксперты-аудиторы, представляет в уполномоченный орган следующие документы:
заявление;
форма сведений физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического Союза или иностранного товара;
отчет в следующем количестве:
копии пяти отчетов о прохождении физическим лицом стажировок, подтверждающих его участие в проведении работ по определению страны происхождения товара статуса товара Евразийского экономического Союза или иностранного товара (включая информацию о работах по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического Союза или иностранного товара) или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации с копиями пяти актов экспертизы установленной формы.
8. Пакет документов представляется в уполномоченный орган в электронном виде через портал "электронного правительства" www.egov.kz с использованием электронно-цифровой подписи.
9. Аттестации экспертов-аудиторов проводятся в течение шести рабочих дней с момента поступления документов в уполномоченный орган и включает следующие этапы:
1) проверка комплектности представленных документов;
2) рассмотрение заявлений с прилагаемыми документами Комиссией по аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, Комиссией по аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара;
3) вынесение решения уполномоченным органом об аттестации в качестве эксперта-аудитора или о мотивированном отказе;
4) оформление аттестата эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара и их внесение в реестр экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара.
10. При принятии решения об аттестации в качестве эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, аттестат эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, выдается по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам; аттестат эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара выдается по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

11. Аттестатты беру туралы шешім сәйкестікті растау және аккредиттеу бойынша сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссиясының және тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссиясының оң шешімі негізінде уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді.
12. Аттестатты беруден бас тарту мынадай:
1) анық емес мәліметтер ұсыну;
2) сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына сәйкессіздігі;
3) мәліметтері техникалық реттеу саласындағы заңнама нормаларына қайшы келетін, тағылымдамалардан өткені туралы есептер ұсыну.
Электрондық құжат түріндегі дәлелді бас тартуды уәкілетті орган сертификат беру үшін белгіленген мерзімде сарапшы-аудиторларға жүгінген адамдарға береді.
2-параграф. Қорытынды ережелер
13. Аттестаттарының қолданысы тоқтатылған немесе мерзімі өтіп кеткен немесе аттестаттары жойылған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, сәйкестікті растау, жөніндегі бұрын аттестатталған сарапшы-аудиторлар есептердің орнына мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сарапшы-аудитордың қызметі туралы есепті (бұдан әрі - сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп) ұсынады.
Аттестаттарының қолданысы тоқтатылған немесе мерзімі өтіп кеткен немесе аттестаттары жойылған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі бұрын аттестатталған сарапшы-аудиторлар есептердің орнына сараптаманың кемінде бес актісін қоса беріп, мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша сарапшы-аудитордың қызметі туралы есепті ұсынады.
Сарапшы-аудиторларды аттестаттау бағыттары осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген.
14. Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау бес жылда бір рет жүзеге асырылады.
15. Сәйкестікті растау, тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды қайта аттестаттау сәйкестікті растау рәсімдерін жүргізу, тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау бойынша сараптама жүргізу қағидаларын бұзу жасалған күннен бастап екі жыл өткеннен кейін жүргізіледі.
16. Аттестаттарының қолданысы тоқтатылған немесе мерзімі өтіп кеткен немесе аттестаттары жойылған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі бұрын аттестатталған сарапшы-аудиторлардың 20 жыл мәлімделетін атттестаттау бағыты бойынша жұмыс өтілі болса, аттестаттарының қолданысы 5 жыл сайын рұқсат беру талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсынусыз ұзартылады.
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді, Еуразиялық
экономикалық одағы тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды
аттестаттау қағидаларына
1-қосымша
нысан
________________________________________________________________________________
(аттестаттау органының толық атауы)
________________________________________________________________________________
(аттестаттау бағыты) бойынша сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғадан
________________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде),
жеке сәйкестендіру нөмірі, лауазымы, жұмыс орны, мекенжайы, телефоны)
Өтінім
________________________________________________________________________________
(аттестаттау бағыты)
бойынша мені сарапшы-аудитор ретінде аттестаттауды өтінемін.
Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамамен белгіленген
сарапшы-аудиторларға қойылатын талаптарды толығымен орындауға міндеттенемін.
20___ж. "___"___________ ақпараттық жүйелерде жазылған, Заңмен қорғалатын
мәліметтерді пайдалануға келісемін (қолы).
Қоса берілетін құжаттар:
Қолы, күні
Есепті кезеңде орындалған жұмыстар туралы мәліметтерде:
Өнімнің, менеджмент жүйелерінің, көрсетілетін қызметтердің, персонал мен
процестердің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға:
1) сәйкестік сертификатының нөмірі және берілген күні/сәйкестік туралы декларация.
Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел
тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға
1) сараптама актісінің көшірмесі;
2) объектінің атауы.
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді, Еуразиялық
экономикалық одағы тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды
аттестаттау қағидаларына
2-қосымша
нысан
Тағылымдамадан өткені туралы есеп
________________________________________________________________________________
(мәлімделетін аттестаттау бағыты)
________________________________________________________________________________
(сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
________________________________________________________________________________
(есептің мәтіні)
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға (тағылымдамашы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(тегі және аты-жөні)                                          (қолы)
Тағылымдама басшысының пікір-мінездемесі:
Бағалау саласы
Бағалау (қанағаттанарлық, қанағаттарлықсыз)
Білімі:
Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одақ заңнамасының негіздері
Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одақтың стандарттау жөніндегі негізгі нормативтік құқықтық актілері және нормативтік құжаттары
Жұмыстар мен тексерістер жүргізу әдістері мен рәсімдері, тексерілетін нысандар сипаттамалары, оларды бағалау, есептер, қажетті құжаттар және жұмыс нәтижелері бойынша қорытындылар дайындау
Білімді іс жүзінде қолдана білу
Жеке қасиеттерін іске асыру
Жалпы баға
Тағылымдама жетекшісі
________________________________________________________________________________
(сарапшы-аудитор, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), аттестаттың тіркеу
нөмірі және берілген күні
________________________________________________________________________________
сарапшы-аудитор ретіндегі лауазымы, жұмыс орны, жұмыс өтілі)
________________________________________________________________________________
(тағылымдама басшысының қолы) (тағылымдама басшысының тегі және аты-жөні)
Ұйым басшысы
________________________________________________________________________________
(ұйым басшысының қолы)                  (ұйым басшысының тегі және аты-жөні)
Ескертпе:
Есеп мәтінінде:
1) тағылымдамадан өткен күнді, тағылымдамадан өткен ұйымның атуын және мекежайын (Қазақстан Республикасының Аккредиттеу субъектілері тізбесінде тіркелген ұйымның аккредиттеу аттестатының нөмірі және қолданылу кезеңі);
2) жұмыстардың ережелері мен рәсімдерін айқындайтын қандай құжаттарға сәйкес жүргізілгенін;

11. Решение о выдаче аттестата оформляется приказом уполномоченного органа на основании положительных решений Комиссии по аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия и Комиссии по аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара.
12. Отказ в выдаче аттестата осуществляется в случаях:
1) предоставления недостоверных сведений;
2) несоответствия разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара;
3) предоставления отчетов о прохождении стажировок сведения в которых противоречат нормам законодательства в области технического регулирования.
Мотивированный отказ в форме электронного документа дается уполномоченным органом физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы, в сроки установленные для выдачи аттестата.
Параграф 2. Заключительные положения
14. Ранее аттестованные эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, за исключением экспертов-аудиторов, лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли, вместо отчетов представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – отчет о деятельности эксперта-аудитора) по заявляемому направлению аттестации.
Ранее аттестованные эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, имеющие звание эксперта-аудитора, за исключением экспертов-аудиторов, лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов которых были приостановлены или истекли, вместо отчетов представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации согласно приложению 5 к настоящим Правилам с приложением не менее пяти актов-экспертизы.
Направления аттестации экспертов-аудиторов указаны в приложении 6 к настоящим Правилам.
15. Аттестация экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара осуществляется один раз в пять лет.
16. Повторная аттестация эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара проводится по истечению двух лет со дня совершения нарушения правил проведения процедур подтверждения соответствия, проведения экспертизы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара.
17. Ранее аттестованным экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, имеющим звание эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации, за исключением экспертов-аудиторов нарушивших процедуры подтверждения соответствия, проведения экспертизы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара в течение 5 лет, при наличии стажа более 15 лет по заявляемому направлению аттестации действие аттестатов продлевается после поступления заявления с приложением копии удостоверения по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов.
Приложение 1 к Правилам
аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению
соответствия, определению
страны происхождения товара,
статуса товара Евразийского
экономического союза
или иностранного товара
Форма
В ________________________________________________________________
(полное наименование органа аттестации)
от физического лица, претендующего в эксперты - аудиторы по
_______________________________________________________________________
(направление аттестации)
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер,
должность, место работы, адрес и телефон)
Заявление
Прошу аттестовать меня в качестве эксперта-аудитора по
__________________________________________________________________________
(направление аттестации)
Обязуюсь полностью выполнять требования к экспертам-аудиторам, установленные
законодательством в области технического регулирования Республики Казахстан и Евразийского экономического союза
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
__________________________________________________________________________
"__" ____ 20 __ год (подпись)
Прилагаемые документы:
Подпись, дата
Приложение 2 к Правилам
аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению
соответствия, определению
страны происхождения товара,
статуса товара Евразийского
экономического союза
или иностранного товара
форма
Отчет о прохождении стажировки
по ________________________________________________________________
(заявляемое направление аттестации)
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, претендующего в
эксперты-аудиторы)
________________________________________________________________________
(текст отчета)
Физическое лицо, претендующее в эксперты-аудиторы (стажер)
________________________________________________________________________
(фамилия и инициалы)             (подпись)
Отзыв-характеристика руководителя стажировки:
Область оценки
Оценка (удовлетворительно, неудовлетворительно)
Знания:
Основ законодательства Республики Казахстан и Евразийского экономического союза
Основополагающих нормативных правовых актов и нормативных документов по стандартизации Республики Казахстан и Евразийского экономического союза
Методов и процедур проведения работ и проверок, характеристик проверяемых объектов, методов и способов их оценки, подготовки отчетов, необходимых документов и заключений по результатам работы
Умение практически применять знания
Реализация личных качеств
Общая оценка
Руководитель стажировки
_____________________________________________________________________________
(эксперт-аудитор, фамилия, имя, отчество (при наличии),
регистрационный номер и дата выдачи аттестата,
______________________________________________________________________________
должность, место работы, стаж работы в качестве эксперта-аудитора)
______________________________________________________________________________
(подпись руководителя стажировки) (фамилия и инициалы руководителя стажировки)
Руководитель организации
_____________________________________________________________________________
(подпись руководителя организации) (фамилия и инициалы руководителя организации)
Примечание:
В тексте отчета указывают:
1) дату(ы) прохождения стажировки, наименование и адрес организации, в которой проходила стажировка (номер и период действия аттестата аккредитации организации, зарегистрированный в Реестре субъектов аккредитации Республики Казахстан);
2) в соответствии, с какими документами, определяющими правила и процедуры, проводились работы;

3) тексерілетін тексеру нысанының сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы шешімнің ненің негізінде қабылданғаны туралы құжаттар көрсетілген жұмыстарды жүргізу тәртібі (сертификаттау/декларация рәсімдерінің қорытындысы, сынақ хаттамаларының және өзге құжаттардың нөмірлері);
4) сәйкестік сертификатын беру/беруден бас тарту туралы қабылданған шешімді (тексерілетін ұйымның атауы және мекенжайы) көрсетеді.
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді, Еуразиялық
экономикалық одағы тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды
аттестаттау қағидаларына
3-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ЕЛТАҢБАСЫ Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті Қазақстан Республикасының Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі Сәйкестіктікті растау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестаты
Осы аттестат ________________________________сарапшы-аудиторларға
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
қойылатын Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнама
талаптарына сәйкестігін және
__________________________________________________________________________
бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталғанын куәландырады.
Аттестат 20__ жылы "___" _______________________жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссияның шешімі негізінде берілді.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(қолы)                        (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді, Еуразиялық
экономикалық одағы тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды
аттестаттау қағидаларына
4-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ЕЛТАҢБАСЫ Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті Қазақстан Республикасының Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі Тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестаты
Осы аттестат __________________________________________ сарапшы-аудиторларға
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
қойылатын Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнама
талаптарына сәйкестігін және _____________________ бойынша жұмыстарды жүргізу
құқығына аттестатталғанын куәландырады.
Аттестат 20__ жылы "___" _______________________ жөніндегі сарапшы-
аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссияның шешімі негізінде берілді.
_________________ _______________________________________________
(қолы)                  (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді, Еуразиялық
экономикалық одағы тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды
аттестаттау қағидаларына
5-қосымша
нысан
Өтінім
________________________________________________________________________________
(аттестаттау бағыты)
Тегі ____________________________________________________________________________
Аты ___________________ Әкесінің аты
(бар болған кезде)
________________________________________________________________________________
Аттестаты
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(сарапшы-аудиторды аттестаттау бағыты)
20___ ж. "_____" ______________ берілген №__________________________

3) порядок проведения работ с указанием документов (заключение процедуры сертификации/декларации, номера протоколов испытаний и других документов), на основании которых принималось решение о соответствии (несоответствии) проверяемого объекта проверки;
4) принятое решение о выдаче/отказе в выдаче сертификата соответствия (с указанием наименования и адреса проверяемой организации).
Приложение 3 к Правилам
аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению
соответствия, определению
страны происхождения товара,
статуса товара Евразийского
экономического союза
или иностранного товара
форма
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Комитет технического регулирования и метрологии Министерства торговли и
интеграции Республики Казахстан Государственная система технического
регулирования Республики Казахстан
Аттестат эксперта-аудитора по подтверждению соответствия
Зарегистрирован в Реестре экспертов-аудиторов
за № _____________ от "___" ___________ 20__ года
Действителен
до "___" ___________ 20__ года
Настоящий аттестат удостоверяет, что
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан и Евразийского
экономического союза в области технического регулирования, предъявляемым к экспертам-
аудиторам и аттестован(а) на право проведения работ по
______________________________________________________________________________
Аттестат выдан на основании решения Комиссии по аттестации
экспертов-аудиторов __________________ от "___" __________ 20__ года.
________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4 к Правилам
аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению
соответствия, определению
страны происхождения товара,
статуса товара Евразийского
экономического союза
или иностранного товара
форма
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Комитет технического регулирования и метрологии Министерства торговли и
интеграции Республики Казахстан Государственная система технического
регулирования Республики Казахстан
Аттестат эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара,
статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара
Зарегистрирован в Реестре экспертов-аудиторов
за № _____________
от "___" ___________ 20__ года
Действителен
до "___" ___________ 20__ года
Настоящий аттестат удостоверяет, что
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан и Евразийского
экономического союза в области технического регулирования, предъявляемым к экспертам -
аудиторам и аттестован(а) на право проведения работ по ______________
Аттестат выдан на основании решения Комиссии по аттестации
экспертов-аудиторов ___________________ от "___" __________ 20__года.
______________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 5 к Правилам
аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению
соответствия, определению
страны происхождения товара,
статуса товара Евразийского
экономического союза
или иностранного товара
форма
Отчет о деятельности эксперта-аудитора
______________________________________________________________________
(направление аттестации)
Фамилия _____________________________________________________________
Имя ________________________ Отчество (при наличии)
__________________________________
Аттестат
__________________________________________________________________________
(направление аттестации эксперта-аудитора)
№ __________________________ выданный "_____" ______________ 20___ год

20__ ж. "__" ________бастап 20__ж. "__" _______ дейінгі есептік кезең
Есептік кезең ішіндегі орындалған жұмыстар туралы мәліметтер
Есептік кезең ішіндегі орындалған жұмыстар нәтижесі
________________________________________________________________________________
(негізгі жұмыс орны)
________________________________________________________________________________
(аттестаттың қолданысын тоқтата тұру, жою туралы мәліметтер)
________________________________________________________________________________
(сарапшы-аудитордың тегі және аты-жөні)                        (қолы, күні)
________________________________________________________________________________
(ұйым басшысының тегі және аты-жөні)                              (қолы, күні)
Мөрдің орны
Есеп беру кезеңінде орындалған жұмыс туралы ақпаратта:
Өнімдерді, басқару жүйелерін, қызметтерді сәйкестікті бағалау бойынша сарапшылар-аудиторларға:
1) сәйкестiк туралы сертификат/декларацияның нөмiрi мен берiлген күнi және есептi кезеңде жылына кемiнде 10 есеп;
Өнім шығарылған елді, Еуразиялық экономикалық одақ өнімі немесе шетелдік өнімнің мәртебесін анықтау үшін сарапшы аудиторларға:
1) емтихан сертификатының нөмірі мен күні;
2) объектінің атауы.
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді, Еуразиялық
экономикалық одағы тауарының
немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды
аттестаттау қағидаларына
6-қосымша
Сарапшы-аудиторлардың аттестаттары төмендегі бағыттар бойынша беріледі
Сарапшы аудиторлардың сертификаттары
келесі бағыттар бойынша шығарылды:
1. Өнімнің сәйкестігін растау:
1) машина жасау;
2) көлік құралдары;
3) металлургиялық;
4) радиотехника, электр және кабель өнімдері;
5) электрондық және байланыс құралдары;
6) бағдарламалық қамтамасыз ету және деректер базасы;
7) жеңіл өнеркәсіп;
8) құрылыс материалдары, конструкциялары мен бұйымдары, ағаш өңдеу;
9) жиһаз;
10) тамақ өнеркәсібі және ауыл шаруашылығы өндірісі;
11) химия және тұрмыстық химия;
12) парфюмерлік-косметикалық және санитарлық-гигиеналық мақсаттар;
13) мұнай және оның тазартылған өнімдері;
14) газ және оны қайта өңдеу өнімдері;
15) қатты отын және оны қайта өңдеу өнімдері;
16) қару-жарақ (қызметтік персонал, азаматтық) және оның патрондары;
17) жарылғыш заттар мен олардан жасалған бұйымдар және олардың негізінде жасалған өзге де өнімдер;
18) пиротехникалық;
19) өрт қауіпсіздігі.
2. Қызметтердің сәйкестігін растау:
1) жанармай бекеттері мен мұнай өнімдері базалары;
2) қонақ үй;
3) тамақтану;
4) шаштараздар;
5) автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
6) туристік және көрікті жерлер;

Отчетный период с "___" __________ 20__ года по "__" ________ 20____ год
Сведения о выполненных                         Результат выполненных работ
работах за отчетный период                   за отчетный период
________________________________________________________________
(основное место работы)
________________________________________________________________
(сведения о приостановлении действия аттестата, лишении аттестата)
_______________________________________________________________
(фамилия и инициалы эксперта-аудитора) (подпись, дата)
________________________________________________________________
(фамилия и инициалы руководителя организации) (подпись, дата)
Место печати
В сведениях о выполненных работах за отчетный период указывают:
Экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия продукции, систем менеджмента, услуг, персонала и процессов:
1) номер и дата выдачи сертификата соответствия/декларация о соответствии.
Экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара
1) копии акта экспертизы;
2) наименование объекта.
Приложение 6 к Правилам
аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению
соответствия, определению
страны происхождения товара,
статуса товара Евразийского
экономического союза
или иностранного товара
Аттестаты экспертов-аудиторов выдаются по следующим направлениям:
1. Подтверждение соответствия продукции:
1) машиностроения;
2) автотранспортных средств;
3) металлургической;
4) радиотехнической, электротехнической и кабельной продукции;
5) электронной и средства связи;
6) программных средств и баз данных;
7) легкой промышленности;
8) строительных материалов, конструкций и изделий, деревообработки;
9) мебельной;
10) пищевой промышленности и сельскохозяйственного производства;
11) химии и бытовой химии;
12) парфюмерно-косметической и санитарно-гигиенического назначения;
13) нефть и продукты его переработки;
14) газ и продукты его переработки;
15) топливо твердое и продукты его переработки;
16) оружия (служебно-штатного, гражданского) и боеприпасов к нему;
17) взрывчатых веществ и изделий, и другие виды продукции на их основе;
18) пиротехнической;
19) пожарной безопасности.
2. Подтверждение соответствия услуг:
1) автозаправочных станций и баз нефтепродуктов;
2) гостиничных;
3) общественного питания;
4) парикмахерских;
5) технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств;
6) туристских и экскурсионных;

7) теміржол көлігіндегі экспедиторлық қызметтер;
8) құрғақ тазалау;
9) жүк экспедициясы.
3. Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау
4. Қызметкерлердің сәйкестігін растау
5. Тауарлардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының немесе шетелдік тауарлардың мәртебесін анықтау.
6. Процестің сәйкестігін растау:
1) органикалық өнімдер өндірісі;
2) халал өндіріс.
Ескертпе:
1. Біртекті өнімдер тобын аттестаттау саласында сарапшы-аудиторлыққа үміткерлерге тағылымдамадан кем дегенде бес есеп, ал бұдан бұрын сертификатталған сарапшы-аудиторлар үшін ұсынылған тағылымдаманы немесе қызмет туралы есепті ескере отырып, кейіннен бағытты сертификаттаумен бірге өнім тобының бір аймағында сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп ұсынылады.
2. Аттестаттаудың жаңа бағыттары енгізілген кезде аттестаттаудың жаңа бағыты енгізілгенге дейін осы өнімнің сәйкестігін растауды жүзеге асырған, бұрын аттестатталған сарапшы-аудитордың практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өтуге жол беріледі.
3. Қолданыстағы стандарттардың орнына жаңа стандарттарды енгізу кезінде жаңадан аттестатталатын кандидаттар үшін жаңа стандарт енгізілгенге дейін қолданыстағы стандарттың талаптарына сәйкестігін растауды жүзеге асырған сарапшы-аудитордың практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өтуге рұқсат етіледі (егер сарапшы-аудитордың оқу (қайта даярлау) курстарынан өткендігі) немесе аттестаттау бағыты бойынша біліктілікті арттыру туралы құжаты болса).
Қолданыстағы стандарттардың орнына жаңа стандарттарды енгізу кезінде бұрын ұсынылған бағытта аттестатталған сарапшы-аудиторлар үшін кемінде 40 академиялық сағат көлемінде біліктілікті арттырудан өту талап етіледі.
Алғашқы қабылданған стандарттарды енгізген кезде (қолданысқа енгізу мерзімі 2 жылдан кем) енгізіліп жатқан стандарт бойынша оқудан өтуі және соңғы 5 жыл ішінде сарапшы-аудитор ретінде мамандығы бойынша жұмыс тәжірибесі талап етіледі.

7) экспедиторские услуги на железнодорожном транспорте;
8) химической чистки;
9) транспортно-экспедиторские.
3. Подтверждение соответствия систем менеджмента
4. Подтверждение соответствия персонала
5. Определение страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара.
6. Подтверждение соответствия процесса:
1) производство органической продукции;
2) производство халал продукции.
Примечание:
1. По направлениям аттестации по группе однородной продукции допускается предоставление кандидатами в эксперты-аудиторы - не менее пяти отчетов о прохождении стажировок, и для ранее аттестованных экспертов-аудиторов – отчета о деятельности эксперта-аудитора, по одному из направлений группы продукции с последующей аттестации направления с учетом представленных стажировок или отчета о деятельности.
2. При введении новых направлений аттестации допускается прохождение практической подготовки (стажировки) у ранее аттестованного эксперта-аудитора, проводившего подтверждение соответствия данной продукции до введения нового направления аттестации.
3. При введении новых стандартов взамен действующих, для вновь аттестуемых кандидатов допускается прохождение практической подготовки (стажировки) у эксперта - аудитора, проводившего подтверждение соответствия требованиям действующего стандарта до введения нового стандарта (при наличии у эксперта-аудитора документа о прохождении курсов подготовки (переподготовки) или повышение квалификации в заявляемом направлении аттестации).
При введении новых стандартов взамен действующих, для ранее аттестованных в заявляемом направлении аттестации экспертов-аудиторов требуется прохождение повышения квалификации в объеме не менее 40 академических часов.
При введении впервые принятых стандартов (срок введения в действие которых менее 2-х лет) требуется прохождение обучения по вводимому стандарту и стаж работы по специальности в качестве эксперта-аудитора в течении последних 5-ти лет.