Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 310 "Сот сараптамасын жүргізуге арналған арнайы жарақтандырылған үй-жайларға қойылатын стандарттар мен талаптарды бекіту туралы" және 2019 жылғы 30 наурыздағы № 325 "Сот сараптамасы органдарында сот сараптамасын жүргізудің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 15 мамырдағы № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 мамырда № 20761 болып тіркелді
"Сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8) және 13) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 310 "Сот сараптамасын жүргізуге арналған арнайы жарақтандырылған үй-жайларға қойылатын стандарттар мен талаптарды бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14972 тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылдың 7 сәуірінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықпен бекітілген, Сот сараптамасын жүргізуге арналған арнайы жарақтандырылған үй-жайларға қойылатын стандарттар мен талаптарда көрсетілген:
Сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық сараптамалары өндірісі жүзеге асырылатын арнайы жарақтандырылған үй-жайларға құрал-жабдықтарды орналастыруға арналған аландардың есептік нормативтердегі:
11-тармақ алынып тасталсын;
Сот сараптамаларын жүргізу үшін қажетті құрал-жабдықтардың, аспаптар базасының, құрал-саймандар мен бағдарламалық жасақтамалардың тізбесіндегі:
17-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
Сот молекулярлық-генетикалық сараптамасы
Сот - сараптамалық молекулярлық-генетикалық зерттеу
1. ДНҚ-талдауыш (секвинатор)
2. Термоциклер (амплификатор)
3. ДНҚ сандық және сапалық талдауға арналған нақты уақыт режиміндегі ПЦР
4. Психрометр (үй-жайлардағы климаттық жағдайды өлшеуге арналған аспаптар жиынтығы)
5. Биороботтар (зерттеу кезеңдерін автоматтандыруға арналған)
6. Дозаторлардың механикалық тамшуырларының жиынтығы
7. Сорғыш шкафтар
8. Миксерлер (вортекс, алмастырылатын штативтері бар термомиксерлер, ротамикстер)
9. Термостаттар (қатты денелі, шкаф, сулы монша)
10. Центрифугалар (режимдік, алмастырылатын роторлары бар, плашкалы және т.б.)
11. Тоңазытқыш камералар (тоңазытқыш)
12. Мұздатқыш камералар ( – 200С және – 80 0С-ге арналған)
13. Үтірден кейін 4 таңбаға дейінгі аналитикалық электронды таразылар
14. Зертханалық диірмен (сүйек қаңқаларын және т.б. ұнтақтауға арналған)

О внесении изменений в приказы Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2017 года № 310 "Об утверждении стандартов и требований к специально оснащенным помещениям для производства судебной экспертизы" и от 30 марта 2017 года № 325 "Об утверждении Правил определения стоимости производства судебной экспертизы в органах судебной экспертизы"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 15 мая 2020 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2020 года № 20761
В соответствии с подпунктом 8) и 13) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан 28 марта 2017 года № 310 "Об утверждении стандартов и требований к специально оснащенным помещениям для производства судебной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14972, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 7 апреля 2017 года) следующие изменения:
в стандартах и требованиях к специально оснащенным помещениям для производства судебной экспертизы, утвержденных указанным приказом:
в расчетных нормативах площадей для размещения оборудования в специально оснащенных помещениях, в которых осуществляется производство судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизы:
пункт 11 исключить;
в перечне оборудования, приборной базы, инструментов и программного обеспечения, необходимого для производства судебной экспертизы":
пункт 17 изложить в следующей редакции:
17
Судебная молекулярно-генетическая экспертиза
Судебно-экспертное молекулярно-генетическое исследование
1. ДНК-анализатор (секвинатор)
2. Термоциклер (амплификатор)
3. ПЦР в режиме реального времени для количественного и качественного анализа ДНК
4. Психрометр (набор приборов для измерения климатических условий в помещении)
5. Биороботы (для автоматизации стадий исследования)
6. Набор механических пипеток дозаторов
7. Вытяжные шкафы
8. Миксеры (вортекс, термомиксеры, со сменными штативами, ротамиксы)
9. Термостаты
10. Центрифуги (режимные, со сменными роторами, плашечные и т.д.)
11. Холодильные камеры (холодильник)
12. Морозильные камеры (на – 20оС и на – 80оС)
13. Весы электронные аналитические до 4 знака после запятой
14. Мельница лабораторная (для размельчения костных останков и т.д.)

15. Құрғақ қыздырғыш шкаф (+300 0С дейін)
16. Автоклавтар (булы, ультрадыбысты, ультракүлгінді)
17. Бактерицидті сәулелендіргіш (стационарлық тасымалданатын), ультракүлгінді ауа рецеркуляторы
18. Ультракүлгінді детекторлар (биоқабаттануды іздеуге арналған)
19. Сандық фотоаппарат
20. Биоқорғаныс жүйелері (зертханалық (стационарлық) және жеке)
21. Таңбалау мүмкіндігі бар сейфтер
22. Көлденең ламинарлы шкаф
23. Суды жұқалап тазалау жүйесі
24. Магниттік араластыру жиынтығы
25. Дистиллятор
26. Ерітінділерді және саймандарды залалсыздандыруға арналған камера
27. Биологиялық инертті болаттан жасалған саймандардың жеке жиынтығы (қайшылар, пинцеттер, қолдан жасалған бұрғылар, аралар, жонғыштар және т.б.)
28. Зертханалық құрал-жабдыққа арналған қорек көзі
29. Зертханалық құрал-жабдыққа арналған үздіксіз қорек көзі
30. Зертханалық құрал-жабдыққа арналған кернеу тұрақтандырғышы
31. Биологиялық инертті материалдан жасалған зертханалық жиһаз жиынтығы
32. Климат-бақылаудың автономды жүйесі
33. Wi-Fi технологиясы енгізілген дербес компьютер, жиынтығымен (+үздіксіз қоректендіру көзі, принтер, сканер)
34. Жүргізілген зерттеулер туралы ақпаратты жинауға және сақтауға арналған RAID 0,1 және т.б. деңгейлі үлкен дискілі кеңістігі бар, Wi-Fi технологиясы енгізілген сервер (ISO 17025 бойынша)
35. Биологиялық қалдықтарды жинауға және өңдеуге дайындауға арналған контейнер
36. Автоматтық кір жуу машинасы
37. Себезгі кабинасы
38. Сандық фотоаппараты бар биологиялық бинокулярлы микроскоп (соның ішінде флюоресценттік)
39. Пайдаланылған материалдарды өңдейтін аспап
40. Автономды тасымалданатын тоңазытқыштар (термостаттар)
41. Мамандандырылған құрылғылары және дәрі-дәрмектері бар дәріханашығы
42. Автономды өрт сөндіру жүйесі
43. Тоңазытқыш және мұздатқыш камералардың температурасын бақылауға арналған тестерлер
44. Пробиркаларға арналған Штатив
45. таймер
46. медициналық құралдар (тістері жоқ анатомиялық пинцет, тістері жоқ көз анатомиялық пинцет, хирургиялық скальпель, көздік қайшы, өткір ұшты хирургиялық қайшылар, препаровалды ине)
Сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық сараптамаларын жүргізу үшін қажетті құрал-жабдықтардың, аспаптар базасының, құрал-саймандар мен бағдарламалық жасақтамалардың тізбесіндегі:
3-бөлім "Филиалдың молекулярлық-генетикалық бөлімшесінің медициналық техникамен, медициналық бұйымдармен және лабораториялық мақсаттағы, реактивтермен және реагенттермен (есеп бойынша бір бөлімше құрамында төрт сот-медициналық сарапшының) жарақтандырудың ең аз нормативі" алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № 325 "Сот сараптамасы органдарында сот сараптамасын жүргізудің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14971 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 7 сәуірде жарияланған) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген сот-сараптама органдарында сот сараптамасын жүргізу құнын айқындау Ережелерінде:
4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

15. Сухожаровой шкаф (до +300оС)
16. Автоклавы (паровые, ультразвуковые, ультрафиолетовые)
17. Облучатели бактерицидные (стационарные переносные), ультрафиолетовые рецеркуляторы воздуха
18. Ультрафиолетовые детекторы (для поиска бионаслоений)
19. Цифровые фотоаппарат
20. Системы биозащиты (лабораторные (стационарные) и индивидуальные)
21. Сейфы с возможностью опечатки
22. Горизонтальный ламинарный шкаф
23. Система ультратонкой очистки воды
24. Набор магнитных мешалок
25. Дистиллятор
26. Камера для стерилизации растворов и инструментов
27. Персональные наборы инструментов из биологически инертной стали (ножницы, пинцеты, ручные буры, пилы, напильники и т.д.)
28. Источники питания для лабораторного оборудования
29. Источники бесперебойного питания для лабораторного оборудования
30. Стабилизаторы напряжения для лабораторного оборудования
31. Комплект лабораторной мебели из биологически инертных материалов
32. Система климат-контроля
33. Персональный компьютер в комплекте с поддержкой технологии Wi-Fi (+источник бесперебойного питания, принтер, сканер)
34. Сервер с поддержкой технологии Wi-Fi с большим дисковым пространством уровня RAID 0, 1 и т.д. Для сбора и хранения информации о проведенных исследованиях (по ISO 17025)
35. Контейнеры для сбора и утилизации биологических отходов
36. Автоматическая стиральная машинка
37. Душевая кабина
38. Биологический бинокулярный микроскоп с цифровым фотоаппаратом (в том числе флюоресцентный)
39. Прибор для утилизации использованных материалов
40. Автономные переносные холодильники (термостаты)
41. Аптечка со специализированными устройствами и препаратами
42. Автономная система пожаротушения
43. Тестеры для контроля температуры в холодильных и морозильных камерах
44. Штатив для пробирок
45. таймер
46. медицинский инструментарий (пинцет анатомический без зубцов, пинцет анатомический глазной без зубцов, скальпель хирургический, ножницы глазные, ножницы хирургические остроконечные, игла препаровальная)
в перечне оборудования, приборной базы, инструментов и программного обеспечения, необходимого для производства судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизы:
раздел 3 "Минимальный норматив оснащения молекулярно-генетического подразделения филиала медицинской техникой, изделиями медицинского и лабораторного назначения, реактивами и реагентами (из расчета на одно подразделение, в составе которого четыре судебно-медицинских эксперта)" исключить.
2. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 325 "Об утверждении Правил определения стоимости производства судебной экспертизы в органах судебной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14971, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 7 апреля 2017 года), следующее изменение и дополнение:
в Правилах определения стоимости производства судебной экспертизы в органах судебной экспертизы, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Сот сараптамаларын жүргізу кезінде мынадай шығындар:
материалдық (химиялық реактивтер, шығысматериалдары, есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың стандарттық үлгілері);
ілеспе (коммуналдық және өзге де шығыстар);
еңбекақы және өндірістік персоналдың жалақысымен байланысты аударымдар;
негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амотризациялық аударымдары;
үстеме (объектілерге, сот сараптамасының негізгі құралдарына қызмет көрсету, әкімшілік-басқару, шаруашылық шығындары);
сот сарапшыларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау көзделеді".
3. Сараптамалық қызметті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Әділет министрі М. Бекетаев

"4. При производстве судебных экспертиз предусматриваются следующие затраты:
материальные (химические реактивы, расходные материалы, стандартные образцы наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, вспомогательные материалы);
сопутствующие (коммунальные и иные расходы);
оплата труда и начисления, связанные с заработной платой производственного персонала;
амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
накладные (содержание объектов, основных фондов судебной экспертизы, административно-управленческие, хозяйственные расходы);
повышение квалификации и переподготовка судебно-экспертных кадров."
3. Департаменту по организации экспертной деятельности в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев