"Мүгедектердi оңалтудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 31 мамырдағы № 205 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 маусымда № 20799 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 286 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2023 № 286 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 9-1) тармақшасына, 20-бабының 3-тармағына және 22-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мүгедектердi оңалтудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 наурызда № 10370 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 26 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Мүгедектердi протездiк-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекшi (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Мүгедектердi арнаулы жүрiп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету қағидалары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 мая 2020 года № 205. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2020 года № 20799. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 286.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2023 № 286 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 9-1) пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 20 и пунктом 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10370, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 26 марта 2015 года) следующие изменения:
Правила предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год в соответствии с индивидуальной программой реабилитации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
Правила обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
Правила обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Респубикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.М. Әукеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 31 мамырдағы
№ 205 бұйрығына
1 қосымша
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
1- қосымша
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленді және оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің (бұдан әрі – жеке көмекшінің қызметтері) және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының (бұдан әрі – ымдау тілі маманының қызметтері) әлеуметтік қызметтерін ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Аукенова Е.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАНО
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство цифрового развития и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 мая 2020 года № 205
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год в соответствии с индивидуальной программой реабилитации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год в соответствии с индивидуальной программой реабилитации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении (далее – услуги индивидуального помощника) и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год (далее – услуги специалиста жестового языка) в соответствии с индивидуальной программой реабилитации (далее – ИПР).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) жеке көмекші – шарт талаптарымен мүгедекпен бірге оның тұратын жерінен баратын пунктіне дейін және қайтарда: жұмысқа, оқу орындарына, сондай-ақ мүгедек жергілікті өкілді және атқарушы органдарға, сотқа, прокуратураға, әлеуметтік сала объектілеріне, заң консультацияларына, нотариусқа, мәдени-ойын-сауық іс-шараларына, спорт ғимараттарына, сауда объектілеріне, медициналық мекемелерге, тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарына және оқуына, жұмысқа орналасуына, өзінің құқықтары мен мүдделерін қорғауына және іске асыруына, ақпарат алуына, қажетті құжаттарды ресімдеуіне байланысты мәселелерді шешуі үшін өзге де ұйымдарға барған кезде ілесіп жүру бойынша әлеуметтік қызметтерді көрсететін маман;
2) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша көрсетілетін, көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
3) ымдау тілі маманы – еститін және естімейтін адамдардың арасындағы делдалдық қызметті көрсетумен: мүгедектің конференцияларға, пікірталастарға және басқа да қоғамдық іс-шараларға қатысуы уақытында, мүгедектің оқуына, жұмысқа орналасуына, өзінің құқықтары мен мүдделерін қорғауына және іске асыруына, мемлекеттік органдар мен консультациялық ұйымдарда ақпарат алуына, қажетті құжаттарды ресімдеуіне байланысты мәселелерді шешуі үшін еститін адамдармен араласуы кезінде ымдау тілінен және ымдау тіліне кәсіби аударма жасауға байланысты әлеуметтік қызметтерді көрсететін маман.
3. Жеке көмекшінің, ымдау тілі маманының қызметтерін ұсынуды халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып әзірлеген ОЖБ негізінде жүзеге асырады.
2-тарау. "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін мүгедектерге құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
4. Жеке көмекшінің қызметтерін алу үшін жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер және естуі бойынша мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен нотариаттың куәландыруын талап етпейтін сенімхат алған адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға арналған қағаз түріндегі өтінішті (бұдан әрі – өтініш) тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:

1) индивидуальный помощник – специалист, оказывающий социальные услуги по сопровождению инвалида от места проживания до пункта назначения и обратно: на работу, в учебные заведения, а также при посещении инвалидом местных представительных и исполнительных органов, суда, прокуратуры, объектов социальной сферы, юридических консультаций, нотариуса, культурно-зрелищных мероприятий, спортивных сооружений, объектов торговли, медицинских учреждений, предприятий бытового обслуживания и иных организаций для решения вопросов, связанных с обучением, трудоустройством, защитой и реализацией своих прав и интересов, получением информации, оформлением необходимых документов, на условиях договора;
2) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
3) специалист жестового языка – специалист, оказывающий социальные услуги, связанные с предоставлением посреднических услуг между слышащими и неслышащими людьми: оказание профессионального перевода с жестового и на жестовый язык во время участия инвалида в конференциях, дискуссиях и прочих общественных мероприятиях; при общении инвалида по слуху со слышащими людьми для решения вопросов, связанных с обучением, трудоустройством, защитой и реализацией своих прав и интересов, получением информации в государственных органах и консультационных организациях, оформлением необходимых документов.
3. Предоставление услуг индивидуального помощника, специалиста жестового языка осуществляется на основании ИПР, разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения, с учетом медицинских показаний и противопоказаний к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов для предоставления им услуги индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху"
4. Инвалиды первой группы, имеющие затруднение в передвижении, инвалиды по слуху или их законные представители, либо лица, получившие от инвалида доверенность (далее – заявитель) предоставляют по месту жительства в бумажном виде заявление на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги "Оформление документов на инвалидов для предоставления им услуги индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам через:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері;
2) Нұр-Сұлтан қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының Әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, тұрғылықты жері бойынша қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері) арқылы береді.
Проактивті қызмет арқылы ресімдеу кезінде оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш беру талап етілмейді. "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін мүгедектерге құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген.
5. Жұмыспен қамту бөлімдерінің және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің мамандары өтінішті қабылдау кезінде мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін "электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша сұрау салуларды қалыптастырады.
Ақпараттық жүйелерден мәліметтер болмаған жағдайда, өтінішке қағаз тасығыштағы тиісті құжаттардың көшірмелері және салыстырып тексеру үшін төлнұсқалары қоса беріледі
6. Өтінішті қабылдаған жұмыспен қамту бөлімдерінің және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің мамандары құжаттар топтамасының толықтығын тексереді.
7. Құжаттарды беру кезінде өтініш берушіге:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
жұмыспен қамту бөлімдерінде – тіркелген және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон беріледі.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтініш берушіге қабылданған шешім туралы өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы хабарлайды.
8. Өтініш беруші тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда жұмыспен қамту бөлімдері мен "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.

1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) управление занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управление социального благосостояния города Алматы, управление занятости и социальной защиты города Шымкент, городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости).
Представление заявления на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации не требуется при оформлении через проактивную услугу.
Порядок оказания проактивной услуги "Оформление документов для предоставления им услуги индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху" предусмотрен главой 3 настоящих Правил.
5. Специалисты отделов занятости и отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
При отсутствий сведений из информационных систем, к заявлению прилагаются копии соответствующих документов на бумажном носителе и подлинники для сверки.
6. Специалисты отделов занятости и отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан", принявшие заявление, проверяют полноту пакета документов.
7. При подаче документов, заявителю выдается:
в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – расписка о приеме соответствующих документов;
в отделах занятости – талон с указанием даты регистрации и получения государственной услуги, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" информируют заявителя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
8. В случаях представления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, отделы занятости и отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

9. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің қызметкерлері қабылдайтын құжаттар жұмыспен қамту бөлімдеріне беріледі.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оларды одан әрі сақтау үшін жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткеннен кейін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелеріне жібереді.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сай беріледі.
11. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
1) жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар бойынша жұмыспен қамту бөлімдері басшыларының атына беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы немесе жұмыспен қамту бөлімдерінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, оны жұмыспен қамту бөлімінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелері қызметкерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің басшысына жіберіледі.
Қолма-қол да, пошта арқылы да келіп түскен шағымның "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің кеңсесінде қабылданғанын растау оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады) болып табылады.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы жұмыспен қамту бөлімдерінің немесе бөлімшелерінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.

9. При обращении в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги предоставляется отделом занятости в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", не позднее чем, за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Документы, принимаемые сотрудниками отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" передаются в отделы занятости.
Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" для выдачи заявителю.
10. Результат оказания государственной услуги выдается в соответствии со стандартом государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
11. Обжалование решений, действий (бездействий) отделов занятости и (или) их должностных лиц, отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг:
1) жалоба на действия (бездействия) отделов занятости и (или) его должностных лиц подается на имя руководителей отделов занятости по адресам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Жалоба подается в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию отделов занятости.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии отделов занятости с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу;
2) жалоба на действия (бездействия) работника отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" направляется к руководителю отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" по адресам и телефонам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан", поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделов занятости или отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, заявитель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

3-тарау. "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу" проактивті қызметін көрсету тәртібі
12. "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) арқылы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының тіркелген телефон нөміріне жеке көмекшінің қызметін және ымдау тілі маманының қызметін ұсынуға оңалтудың жеке бағдарламасы болған кезде қызмет беруші өтініш берушіге осы қызметтер бойынша құжаттарды ресімдеуге келісім алу немесе бас тарту үшін проактивті форматта sms-хабарлама бастамашылық етеді.
Өтініш беруші смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивтті форматта қызметтер көрсетуге келісімді немесе бас тартуды растайды.
13. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде осы қызметтерді ұсынуға құжаттардың ресімделгенін растау туралы хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы жеке көмекшінің қызметтерін және ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеуге өтініш берген күн ресімдеуге келісім алған күн болып саналады.
14. Проактивті қызмет арқылы жеке көмекшінің қызметтерін және ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу кезінде осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салу "Е-Собес" ААЖ арқылы жүзеге асырылады.
15. Өтініш берушінің келісімі күнтізбелік он күн ішінде болмаған немесе проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан жағдайда өтініш берушінің "Е-Собес" ААЖ-дағы ұялы телефонына бас тарту себептері көрсетілген жеке көмекшінің қызметтерін және ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі және жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы sms-хабар жіберіледі.
16. Проактивті қызмет алуға келісім алған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің қызметкері "Е-Собес" ААЖ арқылы өтініш берушіге жеке көмекшінің қызметтерін және ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу туралы қабылданған шешім туралы өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы хабарлайды.
Sms-хабарлар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
4-тарау. Жүріп - тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну тәртібі

Глава 3. Порядок оказания проактивной услуги "Оформление документов для предоставления им услуги индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху"
12. При наличии индивидуальной программы реабилитации на предоставление услуги индивидуального помощника и услуги специалиста жестового языка на зарегистрированный телефонный номер абонентского устройства сотовой связи посредством автоматизированной информационной системой "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес") заявителю услугодателем инициируется sms-сообщение для получения согласия или отказа на оформление документов по данным услугам в проактивном формате.
Заявитель подтверждает согласие или отказ на оказание услуг в проактивном формате соответствующим кодом через смс-сообщение.
13. При получении согласия заявителя на оказание проактивной услуги направляется уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данных услуг.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления услуг индивидуального помощника и услуг специалиста жестового языка через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данных услуг.
14. При оформлении документов для предоставления услуг индивидуального помощника и услуг специалиста жестового языка через проактивную услугу запрос в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, осуществляется АИС "Е-Собес".
15. В случае несогласия заявителя в течение десяти календарных дней или отказе в получении проактивной услуги на мобильный телефон заявителя в АИС "Е-Собес" направляется sms-оповещение о невозможности оформления документов для предоставления услуг индивидуального помощника и услуг специалиста жестового языка с указанием причин отказа и необходимости обращения в отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
16. В случае получения согласия в получении проактивной услуги сотрудник отдела занятости через АИС "Е-Собес" информирует заявителя о принятом решении об оформлении документов для предоставления услуг индивидуального помощника и услуг специалиста жестового языка посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок предоставления услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении

17. Жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ-ға өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ны орындау немесе орындамау жөніндегі деректерді енгізеді. ОЖБ іс-шараларын Әлеуметтік қызметтерді порталы арқылы (бұдан әрі – Портал) іске асырған кезде "Е-Собес" ААЖ-да орындау автоматты түрде қойылады.
Жұмыспен қамту бөлімдері хабарлама бергеннен кейін тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күні жеке көмекшінің қызметтерімен қамтамасыз етуге жататын мүгедектер туралы тізімдер жасайды және қажеттілікті қалыптастырады.
18. Жеке көмекшінің қызметтерін көрсету Портал арқылы жүзеге асырылады немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес және жеке тұлғалармен өтеусіз қызмет көрсету туралы шарттар жасасу арқылы жүзеге асырылады.
Қызметтерді Портал арқылы жүзеге асырған жағдайда өнім беруші ЭЦҚ арқылы авторизацияланғаннан кейін шартқа қол қояды.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну кезінде жеткізушінің әкімшілік шығындарына қаражат шарттың жалпы сомасының 5%-ынан аспайтын мөлшерде жоспарланады.
19. Портал арқылы жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін алу үшін өтініш беруші Заңның 32-2-бабына сәйкес Порталда (http://aleumet.egov.kz) электрондық-цифрлық қолтаңбасы арқылы тіркеледі.
Өтініш берушіде интернет-ресурсқа қолжетімділік болмаған жағдайда өтініш беруші "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне, халықты жұмыспен қамту орталықтарына немесе жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінеді.
20. Мүгедек Портал арқылы жеткізушіні таңдаған кезде жеке көмекшінің қызмет көрсету уақытын есепке алу жеткізушінің Порталдағы жеке кабинетінде белгіленеді және смс-хабар арқылы алынған және өнім берушінің сұрау салуы бойынша өтінімш беруші атаған кодпен расталады.
21. Жеке көмекшінің қызметкеріне ақы төлеуді қызмет көрсеткен нақты уақыты үшін, бірақ күніне 8 сағаттан артық емес жұмыспен қамту бөлімдері жүзеге асырады.
Жеке көмекшінің қызметіне ақы төлеу есепбі Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен бекітілген азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманның жалақы мөлшеріне негіздей отырып, "Өзге салалар" блогы, В3буыны, 4-саты (біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ негізгі персоналдың маманы) бойынша, бір жылға дейін жұмыс өтілі бар болса жүргізіледі.

17. Специалист отдела занятости вносит в АИС "Е-Собес" данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР. При реализации мероприятий ИПР через Портал социальных услуг (далее – Портал) выполнение проставляется в АИС "Е-Собес" автоматически.
Отделы занятости после выдачи уведомления ежеквартально 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, составляют списки об инвалидах, подлежащих обеспечению услугами индивидуального помощника, и формируют потребность.
18. Предоставление услуг индивидуального помощника осуществляется через Портал или в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе и о государственных закупках или по договорам возмездного оказания услуг с физическими лицами.
В случае осуществления услуг через Портал поставщик подписывает договор после авторизации ЭЦП.
При предоставлении услуг индивидуального помощника в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе и о государственных закупках средства на административные затраты поставщика планируются в размере не более 5% от общей суммы договора о государственном социальном заказе или о государственных закупках.
19. Для получения социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении через Портал заявитель в соответствии со статьей 32-2 Закона регистрируется на Портале посредством электронно-цифровой подписи на http://aleumet.egov.kz.
В случае отсутствия у заявителя доступа к интернет ресурсу, заявитель обращается в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан", центры занятости населения или в отделы занятости.
20. При выборе поставщика инвалидом через Портал учет времени услуг индивидуального помощника фиксируется в личном кабинете поставщика на Портале и подтверждается кодом, полученным через sms-сообщение и названным заявителем по запросу поставщика.
21. Оплата услуг индивидуального помощника производится отделами занятости за фактическое время оказания услуг, но не более 8 часов в день.
Расчет оплаты услуг индивидуального помощника производится, исходя из расчета размера заработной платы специалиста по социальной работе в час согласно системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" по блоку "Прочие сферы", звено В3, ступень 4 (специалист основного персонала среднего уровня квалификации без категории) при стаже работы до года.

22. Жеке көмекшінің қызметтеріне ақы төлеу ай сайын, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жеке көмекшіні алып жүру парағын қоса бере отырып, тараптар қол қойған осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес көрсетілген қызметтер актісінің негізінде жүзеге асырылады.
5-тарау. Естуі бойынша мүгедектерге жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну тәртібі
23. Жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ-ға өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ны орындау немесе орындамау жөніндегі деректерді енгізеді. ОЖБ іс-шараларын Портал арқылы іске асырған кезде "Е-Собес" ААЖ-да орындау автоматты түрде қойылады.
24. Жұмыспен қамту бөлімдері құжаттар топтамасы сәйкес келген жағдайда, оларды қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ымдау тілі маманының қызметтерін көрсетуге арналған құжаттарды ресімдеу туралы хабарлама жібереді. Жұмыспен қамту бөлімдері хабарлама бергеннен кейін тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күні ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз етуге жататын мүгедектер туралы тізімдер жасайды және қажеттілікті қалыптастырады.
25. Ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну Портал арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Естуі бойынша мүгедектерге ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін Портал арқылы алу үшін өтініш беруші Заңның 32-2-бабына сәйкес Порталда (http://aleumet.egov.kz) электрондық-цифрлық қолтаңбасы арқылы тіркеледі.
Өтініш берушіде интернет-ресурсқа қолжетімділік болмаған жағдайда өтініш беруші "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне, халықты жұмыспен қамту орталықтарына немесе жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінеді.
27. Мүгедек Портал арқылы жеткізушіні таңдаған кезде ымдау тілі маманының қызмет көрсету уақытын есепке алу жеткізушінің Порталдағы жеке кабинетінде белгіленеді және смс-хабар арқылы алынған және өнім берушінің сұрау салуы бойынша өтінімш беруші атаған кодпен расталады.
28. Ымдау тілі маманының қызметіне сағатына ақы төлеу тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінің он бес пайызы, бірақ Заңның 7-бабы 1-тармағы 9-1) тармақшасының екінші абзацына сәйкес бір мүгедекке жылына алпыс сағаттан аспайтын есеппен жүзеге асырылады.
Ымдау тілі маманының жылына алпыс сағаттан артық әлеуметтік қызмет көрсетуге жұмсаған уақытын мүгедек өз қаражаты есебінен төлейді.

22. Оплата услуг индивидуального помощника осуществляется ежемесячно на основании акта оказанных услуг согласно приложению 7 к настоящим Правилам подписанного сторонами с приложением листа сопровождения индивидуального помощника согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Глава 5. Порядок предоставления услуг специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год
23. Специалист отдела занятости вносит в АИС "Е-Собес" данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР. При реализации мероприятий ИПР через Портал выполнение проставляется в АИС "Е-Собес" автоматически.
24. При соответствии пакета документов, в течение десяти рабочих дней со дня их приема, отделы занятости направляют заявителю уведомление об оформлении документов на предоставление услуг специалиста жестового языка по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Отделы занятости после выдачи уведомления ежеквартально 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, составляют списки об инвалидах, подлежащих обеспечению услугами специалиста жестового языка и формируют потребность.
25. Предоставление услуг специалиста жестового языка осуществляется через Портал или в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе и о государственных закупках.
26. Для получения социальных услуг специалиста жестового языка для инвалидов по слуху через Портал заявитель в соответствии со статьей 32-2 Закона регистрируется на Портале посредством электронно-цифровой подписи на http://aleumet.egov.kz.
В случае отсутствия у заявителя доступа к интернет ресурсу, заявитель обращается в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан", центры занятости населения или в отделы занятости.
27. При выборе поставщика инвалидом через Портал учет времени услуг специалиста жестового языка фиксируется в личном кабинете поставщика на Портале и подтверждается кодом, полученным через sms-сообщение и названным заявителем по запросу поставщика.
28. Оплата услуг специалиста жестового языка в час осуществляется из расчета пятнадцати процентов размера минимальной заработной платы, установленной Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, но не более шестидесяти часов в год на одного инвалида в соответствии с абзацем вторым подпункта 9-1) пункта 1 статьи 7 Закона.
Время, затраченное специалистом жестового языка на предоставление социальных услуг сверх шестидесяти часов в год, оплачивается инвалидом за счет собственных средств.

29. Ымдау тілі маманының қызметтеріне ақы төлеу ай сайын, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ымдау тілі маманының қызметтерімен ілесіп жүру парағын қоса бере отырып, тараптар қол қойған осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес көрсетілген қызметтер актісінің негізінде жүзеге асырылады.
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
1. Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға:
1) толық соқырлық;
2) түзетумен екі көзінің де 0,03-ке дейін көру жітілігі;
3) елеулі немесе айқын түрде білінетін вестибулярлық мишықтың бұзылуы;
4) елеулі немесе айқын түрде білінетін гиперкинетикалық амиостатикалық синдром;
5) паркинсонизм (елеулі немесе айқын түрде білінетін акинетикалық-регидтік түрі);
6) елеулі немесе айқын түрде білінетін: ауру немесе жарақаттар салдарынан туындаған гемипарез, төменгі парапарез, трипарез;
7) гемиплегия, триплегия, параплегия;
8) елеулі немесе айқын түрде білінетін қанайналымы және тыныс функцияларының бұзылуы (III кезеңдегі қанайналым жеткіліксіздігі, IV функционалдық сыныпты стенокардияға сәйкес қан тамыр жеткіліксіздігі, ІІ-ІІІ және III кезеңдегі өкпе-жүрек жеткіліксіздігімен қосарланған III дәрежелі тыныс жеткіліксіздігі және т.б.);
9) елеулі немесе айқын түрде білінетін несеп шығару жүйесі қызметінің бұзылуы (ІІІ-ІV дәрежедегі созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі);
10) буын функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қатар ағзаның статикалық-динамикалық функцияларының елеулі немесе айқын түрде білініп бұзылуы;
11) қолдардың екеуінің де протездеуге жарамсыз және жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындататын ампутациялық тұқылдары;
12) қолдардың екеуінде де протездеуге жарамсыз және жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындататын туа біткен ауытқулардың болуы;
13) екі санның протездеуге жарамсыз ампутациялық тұқылдары;
14) протездеуге жарамсыз жүріп-тұру құралдарын пайдалануды қиындататын, қолдардың білінетін функционалдық бұзушылықтары бар балтырлардың ампутациялық тұқылдары;
15) жүріп-тұрудың III дәрежеде бұзылуымен қоса, аяқтардың дамуындағы туа біткен ауытқулар;
16) қолдардың жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындатып айқын білінетін функционалдық бұзылушылықтарымен қосарланған буындар функцияларының ІІІ-IV дәрежеде бұзылуымен қоса жамбастың және тізе буындарының екеуінің де функционалдық тұрғыдан қолайсыз қалыптағы анкилоздары;

29. Оплата услуг специалиста жестового языка производится на основании акта оказанных услуг согласно приложению 7 к настоящим Правилам, подписанного сторонами с приложением листа сопровождения услугами специалиста жестового языка согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов в
год в соответствии с
индивидуальной программой реабилитации
Медицинские показания и противопоказания к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка
1. Медицинскими показаниями к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника являются:
1) абсолютная слепота;
2) острота зрения на оба глаза до 0,03 с коррекцией;
3) значительно или резко выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения;
4) значительно или резко выраженный гиперкинетический амиостатический синдром;
5) паркинсонизм (значительно или резко выраженная акинетико-регидная форма);
6) значительно или резко выраженные: гемипарез, нижний парапарез, трипарез, обусловленные заболеваниями или последствиями травм;
7) гемиплегия, триплегия, параплегия;
8) значительно или резко выраженные нарушения функций кровообращения и дыхания (недостаточность кровообращения III стадии, коронарной недостаточности соответственно стенокардии IV-гo функционального класса, дыхательной недостаточности III степени в сочетании с легочно-сердечной недостаточностью II-III и III стадий и другие);
9) значительно или резко выраженные нарушения функции мочевыделительной системы (хроническая почечная недостаточность III-IV степени);
10) значительно или резко выраженные нарушения стато-динамических функций организма с нарушением функции суставов III-IV степени;
11) ампутационные культи обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
12) врожденные аномалии развития обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
13) ампутационные культи обеих бедер, не подлежащие протезированию;
14) ампутационные культи обеих голеней, не подлежащие протезированию с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющим пользование средствами передвижения;
15) врожденные аномалии развития нижних конечностей с нарушением передвижения III третьей степени;
16) анкилозы в функционально невыгодном положении обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения;

17) қолдардың жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындатып айқын білінетін функционалдық бұзылушылықтарымен қосарланған буындар функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қоса, жамбастың және тізе буындарының екеуінің де елеулі немесе айқын білінетін контрактуралары медициналық көрсетілімдер болып табылады.
2. Ымдау тілінің машықтарын меңгерген мүгедекке ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға:
1) керең-мылқаулық;
2) есту протезін қолдануға жарамсыз толық кереңдік;
3) есту протезін қолдануға жарамсыз ІV дәрежедегі құлақ мүкістігі;
4) қимылдық афазия;
5) көмекейдің болмауы медициналық көрсетілімдер болып табылады.
3. Мамандандырылған медициналық ұйымдарда емделуді талап ететін мынадай аурулар:
1) бактерия тарататын туберкулез (БК+);
2) жұқпалы тері және шаш аурулары;
3) жыныс аурулары;
4) неврозды, невроз тәріздес жай-күйлерді, жеңіл дәрежедегі есуастықты, ұстамалары сирек (2-3 айда бір реттен аспайтын) түрлі этиологиядағы тырыспа синдромдарын қоспағанда, жарыместіксіз және жеке тұлғаның білініп бұзылуынсыз орны алатын психикалық бұзушылықтар жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық қарсы көрсетілімдер болып табылады.
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органның
басшысына
___________________________
___________________________
Оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш
Тегі ______________________________________________________
Аты _________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)________________________________________
Туған күні: _________________________________________________
Мүгедектік __________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: ________________________
Құжат нөмірі:___________________ кім берген: _________________
Берілген күні: "____" _____________ ______ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы
Облыс ________________________________________________________
қала (аудан) _________________ ауыл: _________________________
көше (шағын аудан) ________________-үй ______ -пәтер ____________
Телефон ___________________________________________
Қызметтер ұсыну үшін құжаттар қабылдауды сұраймын:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,
тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің
қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емдеу,
кресло-арбалар (қажеттісінің астын сызу, жазу қажет)
Міндетті гигиеналық құралдар және (немесе) кресло-арбалар ұсынуға өтініш
беру кезінде: салмағы ______ кг., бойы _________ см.,
бөксе ауданы __________ см жазылу керек.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін. "____"___________ 20____ жыл.
_________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
"____"____________ 20____ жыл.
Азаматтың өтініші__________________________________ қабылданды.
Өтінішті қабылдау күні "____" ___________ 20___жыл
_________________________________________________________________________
Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
"Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту кемістігі бар мүгедектерге ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін мүгедектерге құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

17) значительно или резко выраженные контрактуры обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения.
2. Медицинскими показаниями к предоставлению социальных услуг специалиста жестового языка инвалиду, владеющему навыками жестового языка, являются:
1) глухонемота;
2) абсолютная глухота, не подлежащая слухопротезированию;
3) тугоухость IV степени, не подлежащая слухопротезированию;
4) моторная афазия;
5) отсутствие гортани.
3. Медицинскими противопоказаниями к предоставлению инвалидам социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка являются следующие заболевания, требующие лечения в специализированных медицинских организациях:
1) туберкулез с бактериовыделением (БК+);
2) инфекционные заболевания кожи и волос;
3) венерические болезни;
4) психические расстройства, за исключением неврозов, неврозоподобных состояний, легкой степени дебильности, судорожных синдромов различной этиологии с редкими (не более одного раза в 2-3 месяца) припадками, без слабоумия и выраженных изменений личности.
Приложение 2 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов в
год в соответствии с
индивидуальной программой реабилитации
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
___________________________
___________________________
Заявление на предоставление средств и услуг реабилитации соответствии с
социальной частью индивидуальной программы реабилитации
Фамилия ______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________________
Дата рождения: _________________________________________________
Инвалидность __________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ________________________
Номер документа: ___________________кем выдан: _________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область ________________________________________________________
город (район) _________________село: _________________________
улица (микрорайон)________________дом ______ квартира ____________
Телефон ___________________________________________
Прошу принять документы для предоставления:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства,
обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги
специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски)
(нужное подчеркнуть, вписать)
При подаче заявления на предоставление обязательных гигиенических средств и (или)
кресло-колясок вписать: вес ________ кг., рост _________ см., объем бедер __________ см.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____"___________ 20____ года.
_____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
____________________________ __________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____"____________ 20____ года.
Заявление гражданина __________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
Приложение 3 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов в
год в соответствии с
индивидуальной программой реабилитации
Стандарт государственной услуги "Оформление документов на инвалидов для предоставления им услуги индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері;
2) тұрғылықты жері бойынша Нұр-Сұлтан қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімі, Алматы қаласының Әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, Шымкент қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімі, қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі - жұмыспен қамту бөлімдері);
3) проактивті қызмет.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясысының бөлімшелеріне, жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінген кезде – құжаттар топтамасы тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні;
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесіне жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімдері "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде өтініш берушіге қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз және (немесе) электронды түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсынуға құжаттарды ресімдеу туралы хабарлама.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;

1) Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) управление занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управление социального благосостояния города Алматы, управление занятости и социальной защиты города Шымкент, городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости);
3) проактивная услуга.
3
Срок оказания государственной услуги
1) при обращении в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан", отделы занятости – со дня регистрации пакета документов – 10 (десять) рабочих дней;
При обращении в отделения Государственной корпорацию "Правительство для граждан", день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги предоставляется отделами занятости в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – 15 минут, в отделах занятости – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания заявителя в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – 15 минут, в отделах занятости – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная и (или) электронная.
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об оформлении документов на предоставление услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху.
Государственная корпорация "Правительство для граждан" информирует заявителя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) Отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства";

2) Жұмыспен қамту бөлімдері - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00, 14.30, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00, 18.30, 19.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезектілік тәртібінде көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығымен бекітілген Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп- тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) мүгедектен сенімхат алған адам жүгінген жағдайда нотариалды куәландыруды талап етпейтін мүгедектің сенімхаты.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басын куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, оңалтудың жеке бағдарламасында әзірленген іс-шаралар туралы, мүгедектікке алып келген өндірістік жазатайым оқиға туралы, кінәсінен еңбек жарақаты немесе кәсіптік ауру орын алған жұмыс беруші-дара кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы мәліметтерді жұмыспен қамту бөлімдері, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Егер өтініш беруші арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылса, жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу жұмыспен қамту бөлімдерінің әлеуметтік қызметкерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары келесі интернет-ресурстарда орналастырылған:

2) Отделов занятости - с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" и отделах занятости:
1) заявление по форме согласно приложению 2 к Правилам предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год в соответствии с индивидуальной программой реабилитации (далее – ИПР), утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий его личность (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, не требующей нотариального удостоверения, в случае обращения лица, получившего от инвалида доверенность.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях в индивидуальной программе реабилитации, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, отделы занятости, отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" получают в форме электронных документов, удостоверенных электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченных должностных лиц.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
В случае если заявитель является получателем специальных социальных услуг, оформление документов для предоставления услуг индивидуального помощника инвалидам первой группы, имеющим затруднение в передвижении, и специалиста жестового языка инвалидам по слуху осуществляется при содействии социального работника отделов занятости.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www. enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.gov4c.kz.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабын басшылыққа ала отырып,
__________________________________________________________________________
(Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық
маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын, атап
айтқанда: жоқ құжаттардың / қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:
1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________
ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуыңызға байланысты "Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады. Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
__________________________________________ ______________
(Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың
және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы
органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Алдым: ___________________________________             ______________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты             (қолы)
(бар болса)
20___ жылғы "___" ___________
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Хабарлама
Тегі ___________________________________________________
Аты ______________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________________
Құжаттың нөмірі: __________________кім берген: _________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_____________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы:__________________
Облыс _________________________________________________
Қала (аудан) ________________ауыл: ______________________________
Көше (шағын аудан)________________-үй ______-пәтер ____________
Құжаттарды ресімдеу туралы хабардар етеміз:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық
құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі
маманының қызметтері, санаторлық-курорттық емдеу, кресло-арбалар).
Өтініш қабылданды және № _ нөмірімен тіркелді. "__" _____ 20__ жыл.
Оңалту құралдары мен қызметтерін алу үшін Сізге тұрғылықты жеріңіз бойынша
жұмыспен қамту бөліміне жүгіну немесе Әлеуметтік қызметтер порталы
(http://aleumet.egov.kz) арқылы өнім берушіні таңдау қажет. Қолжетімділігіңіз болмаған
жағдайда "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне
де жүгіне аласыз.
Мемлекеттік органның басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің (бар болса)
"___" ____________ 20___ жыл.
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
6-қосымша
Sms-хабарлар журналы
_______________________________________________________
(Протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар)
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің№
Протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотех никалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар
Sms-хабар жіберіл ген кезең
Теле фон №
Маманн
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
7-қосымша
Көрсетілген қызметтер актісі
20__жылғы "___"______бастап "___"______ дейін
Р/с №
Қызметтің атауы
Қызметтер көрсетілді
Сағаттар саны (жазумен)
Бір бірлік бағасы (тенге)
Құны (тенге)
Жоғарыда көрсетілген қызметтер толық және уақытылы орындалды. Тапсырыс берушінің қызмет көрсетудің көлемі, сапасы және мерзімі бойынша наразылығы жоқ.
Осы Акт екі данада, Орындаушы мен Тапсырыс берушіге бір-бір данадан жасалды.
Қосымша: Жеке көмекшінің ілесіп жүру парағы 20____ жылғы "__"_______ № ____ ______ парақта.
Тапсырды
Қабылдады
Орындады
Тапсырыс беруші/өтініш беруші (қызметті Портал арқылы ұсынған жағдайда)
_______/__________лауазымы қолы қолтаңбаның толық жазылуы
________/_______/___________ қолы қолтаңбаның толық жазылуы
МО (бар болса)
МО
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
8-қосымша
Жеке көмекшінің ілесіп жүру парағы
______________________________________________________________
(Т.А.Ә., телефоны)
____________________________ _______________________________
Мүгедек                   (Т.А.Ә., телефоны)
____________ мекенжайы бойынша тұратын
20___ жылғы____________ айы үшін
№ Р/с №
Мүгедек жеке көмекшінің ілесіп жүруімен келген объектілердің тізбесі
Сағат саны (жазумен)
Мүгедектің қолы
Жеке көмекшінің қолы ________________________
Күні______________________________________
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
9-қосымша
Ымдау тілі маманының ілесіп жүрі парағы
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә., телефон)
_______________________________________________________ мүгедек
(Т.А.Ә., телефон)
______________ мекенжайы бойынша тұратын
№ Р/с №
Күні
Сағат саны (жазумен)
Мүгедектің қолы
Ымдау тілі маманының қолы__________________________________
Күні______________________________________
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 31 мамырдағы
№ 205 бұйрығына
2 қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
2-қосымша
Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну қағидалары

1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения - www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 4 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов в
год в соответствии с
индивидуальной программой реабилитации
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года
"О государственных услугах", ____________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан"
(указать адрес)/местный исполнительный орган республиканского значения, столицы,
районов и городов областного значения)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Оформление
документов на инвалидов для предоставления им услуги индивидуального помощника для
инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, и специалиста жестового
языка для инвалидов по слуху" ввиду представления Вами неполного пакета документов
согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, и (или)
документов с истекшим сроком действия, а именно: наименование отсутствующих
документов/документов с истекшим сроком действия:
1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах по одному для каждой стороны.
_____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника Государственной корпорации
"Правительство для граждан"/ местного исполнительного органа городов республиканского
значения, столицы, районов и городов областного значения)
Получил: _______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) (подпись)
"___" ____________ 20___ г
Приложение 5 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов в
год в соответствии с
индивидуальной программой реабилитации
Форма
Уведомление
Фамилия ___________________________________________________
Имя _____________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ________________________________________
Номер документа: __________________кем выдан: ____________________
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область _________________________________________________________
город (район) ________________село: _______________________________
улица (микрорайон)________________дом ______ квартира ____________
Уведомляем Вас об оформлении документов на предоставление:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических средств,
обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника, услуг специалиста
жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски).
Заявление принято и зарегистрировано под номером № __ от "__" _______ 20__ года.
Для получения средств и услуг реабилитации Вам необходимо обратиться в отдел
занятости по месту жительства либо выбрать поставщика через Портал социальных услуг
(http://aleumet.egov.kz). В случае отсутствия доступа Вы также можете обратиться в
отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
Руководитель государственного органа
____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___ года
Приложение 6 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов в
год в соответствии с
индивидуальной программой реабилитации
Журнал sms-оповещений
___________________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических средств,
обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника,
услуг специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски)
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист
Приложение 7 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов в
год в соответствии с
индивидуальной программой реабилитации
Акт оказанных услуг
с "_____" по "___" ____________ 20__ г. (месяц)
№ п/п
Наименование услуги
Оказано услуг
количество часов (прописью)
цена за единицу (тенге)
стоимость (тенге)
Вышеперечисленные услуги выполнены полностью и в срок.
Заказчик претензий по объему, качеству и срокам оказания услуг не имеет.
Настоящий Акт составлен в двух экземплярах, по одному для Поставщика и Заказчика.
Приложение: Лист сопровождения индивидуального помощника/специалиста жестового языка на ______страницах.
Сдал
Принял
Поставщик
Заказчик/заявитель (при предоставлении услуги через Портал)
_______/__________
подпись расшифровка подписи
________/_______/___________
должность подпись расшифровка подписи
МП (при наличии печати)
МП
Приложение 8 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов в
год в соответствии с
индивидуальной программой реабилитации
Лист сопровождения индивидуальным помощником
____________________________________________________________________
(Ф.И.О., телефон)
инвалида 1 группы ________________________________________________________
(Ф.И.О., телефон)
проживающего по адресу ____________________________________
за ____________ месяц 20___ год
№ п/п
Перечень объектов, посещенных инвалидом в сопровождении индивидуального помощника
Количество часов (прописью)
Подпись инвалида
Подпись индивидуального помощника ________________________
Дата _________________________
Приложение 9 к Правилам
предоставления социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов в
год в соответствии с
индивидуальной программой реабилитации
Лист сопровождения специалистом жестового языка
____________________________________________________________
(Ф.И.О., телефон)
инвалида _________________________________________________________
(Ф.И.О., телефон)
№ п/п
Дата
Количество часов (прописью)
Подпись инвалида
Подпись специалиста жестового языка _______________________________
Дата ______________
Приложение 2 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 мая 2020 года № 205
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленді және мүгедектер мен мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну тәртiбiн белгілейдi.
2. Санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етудi жергiлiктi атқарушы органдар халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге медициналық қарсы көрсетілімдерді ескере отырып әзірлеген мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сай мүгедектер мен мүгедек балаларға санаторий-курорттық жолдама (бұдан әрi – жолдама) беру арқылы жүзеге асырады.
3. Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектерді және мүгедек-балаларды санаторий-курорттық емдеумен қамтамсыз ету Қазақстан Республикасының мемлекетік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес немесе Әлеуметтік қызметтер портал (бұдан әрі – Портал) арқылы жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес санаторий-курорттық емделуді ұсыну кезінде облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтiк бағдарламалар басқармалары (бұдан әрі – облыстық басқармалар), Нұр-Сұлтан қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының Әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы (бұдан әрі – қалалық басқармалар) жолдамаларды мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен сатып алады.
5. Мүгедектердiң және мүгедек балалардың санаторий-курорттық емделуге арналған құжаттарын ресiмдеудi және есепке алуды қалалық басқарма, аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi (бұдан әрi – жұмыспен қамту бөлімі) жүргiзедi.
6. Санаторий-курорттық емделуге жолдамаларды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу заңнамасына сәйкес берген кезде қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтiнiштердi тiркеу және жолдамаларды беру журналын (бұдан әрі – журнал) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жүргiзедi.
Журнал нөмiрленеді, тігіледі және қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің мөрімен расталады.
7. Мүгедек өнім берушіні Портал арқылы таңдаған кезде санаторий-курорттық емдеудің уақытын есептеу Порталда өнім берушінің жеке кабинетінде белгіленеді және смс-хабар арқылы алынған және өнім берушінің сұрауы бойынша өтініш беруші атаған код арқылы расталады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и устанавливают порядок предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам.
2. Предоставление санаторно-курортного лечения осуществляется местными исполнительными органами путем предоставления санаторно-курортной путевки (далее – путевка) инвалидам и детям-инвалидам согласно индивидуальной программе реабилитации инвалида, разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения (далее – ИПР), с учетом медицинских противопоказаний к обеспечению инвалидов санаторно-курортным лечением согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Предоставление инвалидам и детям-инвалидам санаторно-курортного лечения согласно индивидуальным программам реабилитации осуществляется в соответствии с законодательством о государственных закупках или через Портал социальных услуг (далее – Портал).
4. При предоставлении санаторно-курортного лечения в соответствии с законодательством о государственных закупках путевки приобретаются управлениями координации занятости и социальных программ областей (далее – облуправления), управлением занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управлением социального благосостояния города Алматы, управлением занятости и социальной защиты города Шымкент (далее – горуправления) за счет средств государственного бюджета.
5. Оформление и учет документов на санаторно-курортное лечение инвалидов и детей-инвалидов производится горуправлением, районным (городским) отделом занятости и социальных программ (далее – отдел занятости).
6. При предоставлении путевок на санаторно-курортное лечение в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках горуправлением, отделом занятости ведется журнал регистрации заявлений и выдачи путевок согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – журнал).
Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и заверяется печатью горуправления, отдела занятости.
7. При выборе поставщика инвалидом через Портал учет времени санаторно-курортного лечения фиксируется в личном кабинете поставщика на Портале и подтверждается кодом, полученным через sms-сообщение и названным заявителем по запросу поставщика.

8. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес санаторий-курорттық қызметтерді алған мүгедектердің тізімдері тіркелген санаторий-курорттық емдеудің электрондық есебі, сондай-ақ көрсетілген қызметтердің актісі Порталда өнім берушінің жеке кабинетінде қалыптастырылады.
2-тарау. "Мүгедектерді санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз ету" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
9. Өтініш беруші тұрғылықты жері бойынша "Мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз ету" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ОЖБ әлеуметтік және кәсіптік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтінішті (бұдан әрі – өтініш) және сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжатты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері;
2) қалалық басқармалар мен жұмыспен қамту бөлімдері арқылы береді.
Проактивті қызмет арқылы ресімдеу кезінде оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш беру талап етілмейді. "Мүгедектерді санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз ету" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген.
10. Қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының мамандары өтінішті қабылдау кезінде мүгедектің және мүгедек баланың жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы;
4) мүгедектікке алып келген өндірістегі жазатайым оқиға туралы (еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер үшін);
5) мүгедектіктің белгіленуіне кінәлі жұмыс беруші-жеке кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы (еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер үшін) мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
Ақпараттық жүйелерден мәліметтер болмаған жағдайда, өтінішке қағаз тасығыштағы тиісті құжаттардың көшірмелері және салыстырып тексеру үшін төлнұсқалары қоса беріледі.
11. Өтінішті қабылдаған қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдері мен "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің мамандары құжаттар топтамасының толықтығын тексереді.

8. Электронный отчет санаторно-курортного лечения с приложением списков инвалидов, получивших санаторно-курортное лечение, согласно приложению 3 настоящих Правил, а также акт оказанных услуг, формируются в личном кабинете поставщика на Портале.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Обеспечение инвалидов санаторно-курортным лечением"
9. Заявитель предоставляет по месту жительства в бумажном виде заявление на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – заявление) с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги "Обеспечение инвалидов санаторно-курортным лечением" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам через:
1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) горуправления и отделы занятости.
Представление заявления на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью ИПР не требуется при оформлении через проактивную услугу. Порядок оказания проактивной услуги "Обеспечение инвалидов санаторно-курортным лечением" предусмотрен главой 3 настоящих Правил.
10. Специалисты горуправлений, отделов занятости и отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР;
4) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности (для инвалидов от трудового увечья или профессионального заболевания);
5) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, виновного в установлении инвалидности (для инвалидов от трудового увечья или профессионального заболевания).
При отсутствии сведений из информационных систем, к заявлению прилагаются копии соответствующих документов на бумажном носителе и подлинники для сверки.
11. Специалисты горуправлений, отделов занятости и отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан", принявшие заявление, проверяют полноту пакета документов.

12. Құжаттарды беру кезінде өтініш берушіге:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде – тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
қалалық басқармалар мен жұмыспен қамту бөлімдерінде – тіркелген және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтініш берушіге қабылданған шешім туралы өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлар жіберу арқылы хабарлайды.
13. Өтініш беруші тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
14. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің қызметкерлері қабылдайтын құжаттар қалалық басқармаларға және жұмыспен қамту бөлімдеріне беріледі.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оларды одан әрі сақтау үшін қалалық басқармаларға және жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткеннен кейін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша қалалық басқармалар мен жұмыспен қамту бөлімдері бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелеріне жібереді.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сай беріледі.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану:
1) қалалық басқармалардың, жұмыспен қамту бөлімдерінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар бойынша қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері басшыларының атына беріледі.
Шағым жазбаша нысанда пошта арқылы немесе Жұмыспен қамту бөлімдерінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, жұмыспен қамту бөлімінің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады;

12. При подаче документов, заявителю выдается:
в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – расписка о приеме соответствующих документов;
в горуправлениях и отделах занятости – талон с указанием даты регистрации и получения государственной услуги, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" информируют заявителя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
13. В случаях представления заявителем неполного пакета документов согласно перечню и (или) документов с истекшим сроком действия, горуправления, отделы занятости и отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
14. При обращении в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги предоставляется отделом занятости в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Документы, принимаемые сотрудниками отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" передаются в горуправления и отделы занятости.
Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их горуправлениям и отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" горуправления и отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" для выдачи заявителю.
15. Результат оказания государственной услуги выдается в соответствии со стандартом государственной услуги согласно приложению 5 к настоящим Правилам по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
16. Обжалование решений, действий (бездействий) горуправлений, отделов занятости и (или) их должностных лиц, отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг:
1) жалоба на действия (бездействия) горуправлений, отделов занятости и (или) его должностных лиц подается на имя руководителей горуправлений, отделов занятости по адресам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам.
Жалоба подается в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию отделов занятости.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии отделов занятости с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу;

2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелері қызметкерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің басшысына жіберіледі.
Қолма-қол да, пошта арқылы да келіп түскен шағымның "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің кеңсесінде қабылданғанын растау оны тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және тіркеу күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады) болып табылады.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы жұмыспен қамту бөлімдерінің немесе бөлімшелерінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
3-тарау. "Мүгедектерді санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз ету" проактивті қызметін көрсету тәртібі
17. "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) арқылы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының тіркелген телефон нөміріне санаторий-курорттық емдеуге оңалтудың жеке бағдарламасы болған кезде қызмет беруші өтініш берушіге осы қызметтер бойынша құжаттарды ресімдеуге келісім алу немесе бас тарту үшін проактивті форматта sms-хабарлама бастамашылық етеді.
Өтініш беруші смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивтті форматта қызметтер көрсетуге келісімді немесе бас тартуды растайды.
18. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін алған кезде осы қызметтерді ұсынуға құжаттардың ресімделгенін растау туралы хабарлама жіберіледі.
Проактивті қызмет арқылы санаторий-курорттық емдеу үшін құжаттарды ресімдеуге өтініш берген күн ресімдеуге келісім алған күн болып саналады.
19. Проактивті қызмет арқылы мүгедектерді санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз ету үшін құжаттарды ресімдеу кезінде осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салу "Е-Собес" ААЖ арқылы жүзеге асырылады.

2) жалоба на действия (бездействия) работника отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" направляется к руководителю отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" по адресам и телефонам, указанным в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан", поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
Жалоба заявителя, поступившая в адрес отделов занятости или отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, заявитель обращается в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок оказания проактивной услуги "Обеспечение инвалидов санаторно-курортным лечением"
17. При наличии индивидуальной программы реабилитации на санаторно-курортное лечение на зарегистрированный телефонный номер абонентского устройства сотовой связи посредством автоматизированной информационной системой "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес") заявителю услугодателем инициируется sms-сообщение для получения согласия или отказа на оформление документов по данной услуге в проактивном формате.
Заявитель подтверждает согласие или отказ на оказание услуг в проактивном формате соответствующим кодом через смс-сообщение.
18. При получении согласия заявителя на оказание проактивной услуги направляется уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данной услуги.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления санаторно-курортного лечения через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.
19. При обеспечении инвалидов санаторно-курортным лечением через проактивную услугу запрос в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 10 настоящих Правил, осуществляется АИС "Е-Собес".

20. Өтініш берушінің келісімі күнтізбелік он күн ішінде болмаған немесе проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан жағдайда өтініш берушінің "Е-Собес" ААЖ-дағы ұялы телефонына бас тарту себептері көрсетілген мүгедектерді санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз ету үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы sms-хабар жіберіледі.
21. Проактивті қызмет алуға келісім алған жағдайда қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің қызметкері "Е-Собес" ААЖ арқылы өтініш берушіге мүгедектерді санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз ету үшін құжаттарды ресімдеу туралы қабылданған шешім туралы өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы хабарлайды.
Sms-хабарлар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
4-тарау. Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну тәртібі
22. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мүгедек және мүгедек бала санаторий-курорттық емдеуге жіберілген жағдайда денсаулық сақтау ұйымы берген санаторий-курорттық картаның көшірмесі тұрғылықты жері бойынша қалалық басқармаға немесе жұмыспен қамту бөліміне ұсынылады.
23. Жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ-ға өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ны орындау немесе орындамау жөніндегі деректерді енгізеді. Кезінде іс-шараларды іске асыру ОЖБ Порталы арқылы әлеуметтік қызметтерді (бұдан әрі – Портал) ААЖ "Е-Собес" орындау автоматты түрде қойылады.
24. Құжаттар топтамасы сәйкес келген жағдайда жұмыспен қамту бөлімдері құжаттарды қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіге санаторий-курорттық емдеуді ұсынуға құжаттарды ресімдеу туралы және Портал арқылы қамтамасыз еткен жағдайда өнім берушіні таңдау мақсатында http://aleumet.egov.kz Порталында өтініш беру қажетілігі туралы хабарлама жібереді. Хабарламада сондай-ақ Порталмен жұмыс жасау мәселелері бойынша сұрақтар туындаған кезде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне немесе тіркелген жері бойынша жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасына (бөліміне) жүгіну қажеттілігі туралы ақпарат көрсетіледі.
Өтініш берушіде интернет-ресурсқа қолжетімділігі болмаған жағдайда өтініш беруші "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне, жұмыспен қамту орталығына немесе жұмыспен қамту бөліміне жүгінеді.
25. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтiнiш берген, ОЖБ-ға сәйкес санаторий-курорттық емделу ұсынылған мүгедектер мен мүгедек балалардың тiзiмдерiн қалыптастырады.

20. В случае несогласия заявителя в течение десяти календарных дней или отказе в получении проактивной услуги на мобильный телефон заявителя в АИС "Е-Собес" направляется sms-оповещение о невозможности обеспечения инвалидов санаторно-курортным лечением с указанием причин отказа и необходимости обращения в горуправление, отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
21. В случае получения согласия в получении проактивной услуги сотрудник горуправления, отдела занятости через АИС "Е-Собес" информирует заявителя о принятом решении об обеспечении инвалидов санаторно-курортным лечением посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам
22. В соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках горуправление или отдел занятости предоставляют санаторно-курортное лечение заявителю на основании копии санаторно-курортной карты, выданной организацией здравоохранения.
23. Специалист горуправления, отдела занятости вносит в АИС "Е-Собес" данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР. При реализации мероприятий ИПР через Портал выполнение проставляется в АИС "Е-Собес" автоматически.
24. При соответствии пакета документов, в течение десяти рабочих дней со дня их приема, горуправления, отделы занятости направляют заявителю уведомление об оформлении документов на предоставление санаторно-курортного лечения и при обеспечении через Портал о необходимости обратиться на Портал http://aleumet.egov.kz с целью выбора поставщика санаторно-курортного лечения. В уведомлении также отражается информация, о возможности обращения в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан" или в управление (отдел) занятости и социальных программ по месту регистрации при возникновении вопросов о работе с Порталом.
В случае отсутствия возможности у заявителя интернет ресурса, заявитель обращается в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан", центры занятости населения или в отделы занятости.
25. Горуправление, отдел занятости формирует списки инвалидов и детей-инвалидов, подавших заявления, которым согласно ИПР рекомендовано санаторно-курортное лечение.

26. Өтінiштердi тiркеудi қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі олардың келiп түсу тәртiбiмен жүзеге асырады.
27. Жұмыспен қамту бөлімі қалыптастырған тiзiмдер жарты жылда бір реет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірілмей облыстық басқармаға ұсынылады.
28. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес санаторий-курорттық емдеуге жолдамалармен қамтамасыз етуді облыстық басқарма жүзеге асырады, ол ұсынылған тiзiмдерге сәйкес жолдамаларды мақсаты бойынша пайдалану үшін оларды жұмыспен қамту бөлімдері арасында бөледi.
Порталда өтініш беруші санаторий-курорттық емдеудің өнім берушісін өзі таңдайды.
29. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз ету кезінде жолдаманы қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініш берушінің қолына бередi.
30. Жолдама беруден бас тартылған жағдайда қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініш қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні iшiнде өтiнiш берушiге жазбаша дәлелдi бас тартуды береді.
31. Жолдаманы белгілі бiр себептермен (қайтыс болу, сырқаттану және қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі дәлелдi деп таныған басқа да) пайдалануға мүмкiндiк болмаған жағдайда, ол қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне қайтарылуға және кезектiлік тәртiбiмен басқа адамға берiлуге тиiс.
Жолдаманы қайтару журналда белгiленедi.
32. Жолдама дәлелдi себептер бойынша пайдаланылмаған жағдайда, берiлген жолдама мүмкiндігінше келу кестесiне сәйкес басқа кезеңнiң жолдамасына, бiрақ ауыстырылуға жататын жолдамада көрсетілген келу басталғанға дейiн үш күннен кешiктiрiлмей ауыстырылады.
33. Жолдамалар күнтiзбелiк жылы бiр реттен артық емес, күнтізбелік 14 күнге беріледi.
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделудi ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге медициналық қарсы көрсетілімдер
1. Жіті сатысындағы барлық аурулар, асқыну сатысындағы немесе жіті іріңді процестермен асқынған созылмалы, сондай-ақ стационарлық емдеуді қажет ететін, оның ішінде хирургиялық араласуды талап ететін барлық аурулар.
2. Оқшаулау мерзімі аяқталғанға дейінгі инфекциялық аурулар.
3. Жіті және жұқпалы түрдегі барлық венерологиялық аурулар.
4. Қатерлі жаңа өскіндер.

26. Регистрация заявлений осуществляется горуправлением, отделом занятости в порядке их поступления.
27. Сформированные списки отделом занятости представляются в облуправление один раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
28. В соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках обеспечение путевками на санаторно-курортное лечение осуществляется облуправлением, которое согласно представленным спискам распределяет между отделами занятости путевки для использования их по целевому назначению.
На Портале заявитель самостоятельно выбирает поставщика санаторно-курортного лечения.
29. При обеспечении санаторно-курортного лечения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках путевка выдается горуправлением, отделом занятости на руки заявителю.
30. В случае отказа в предоставлении путевки горуправление, отдел занятости в течение пяти рабочих дней со дня принятия заявления предоставляет заявителю письменный мотивированный отказ.
31. В случае невозможности использования путевки по определенным причинам (смерть, болезнь и другие признанные горуправлением, отделом занятости уважительными), она подлежит возврату в горуправление, отдел занятости и выдаче другому лицу в порядке очередности.
Возврат путевки фиксируется в журнале.
32. При неиспользовании путевки по уважительным причинам, выданная путевка при возможности заменяется на путевку другого периода согласно графику заезда, но не позднее трех дней до начала заезда, указанного в путевке, подлежащей обмену.
33. Путевки предоставляются не более одного раза в календарный год на 14 календарных дней.
Приложение 1
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Медицинские противопоказания к обеспечению инвалидов санаторно-курортным лечением
1. Все заболевания в острой стадии, хронические заболевания в стадии обострения и (или) осложненные острогнойными процессами, а также требующие стационарного лечения, в том числе и хирургического вмешательства.
2. Инфекционные заболевания до окончания срока изоляции.
3. Все венерические заболевания в острой или заразной форме.
4. Злокачественные новообразования.

5. Аурулар өздігінен жүріп-тұра алмайтын және өзіне-өзі қызмет көрсете алмайтын, ұдайы күтімді қажет ететін (көру ағзасының аурулары бар адамдарға арналған, омыртқа жұлыны ауыратын науқастарға арналған мамандандырылған санаторийлерде емделуге тиіс адамдардан басқа) барлық аурулар.
6. Психикалық аурулар. Нашақорлық пен созылмалы маскүнемдіктің барлық түрлері.
7. Құрысу талмалары және олардың эквиваленті, ақыл-ес кемістігі, мінез-құлықтың және әлеуметтік бейімделуінің айқын байқалатын бұзылыстары бар адамның патологиялық дамуы.

5. Все заболевания, при которых больные не способны к самостоятельному передвижению и самообслуживанию, нуждаются в постоянном постороннем уходе (кроме лиц, подлежащих лечению в специализированных санаториях для спинальных больных, для лиц с заболеваниями органов зрения).
6. Психические заболевания. Все формы наркомании и хронический алкоголизм.
7. Судорожные припадки и их эквиваленты, умственная отсталость, патологическое развитие личности с выраженными расстройствами поведения и социальной адаптации.

8. Синкопалдық жай-күйі.
9. Кез келген жерде шоғырланған эхинококкоз.
10. Әртүрлі жағдайда жиі қайталанатын немесе көп қан кетулер.
11. Акушерлік паталогия бар болса барлық кезеңдегі жүктілік немесе 18 аптадан бастап қалыпты жүктілік (санаторий-курорттық емделуге жіберу сәтінде).
12. Туберкулездің белсенді кезеңіндегі барлық формалары (туберкулездік емес профильдегі курорттар мен санаторийлер үшін).
13. Кез келген текті кахексия.
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделудi ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтiнiштердi тiркеу және жолдамаларды беру журналы
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мүгедектiгi
Үйінің мекенжайы және телефоны
Өтiнiштi қабылдау күні
Өтiнiштi кім берді
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
(кестенің жалғасы)
Емдеушi дәрiгерлер ұсынған санаторий
Жолдама берілген санаторийдiң атауы
Жолдама берілген кезең
Өтiнiш берушiнiң не жолдама алған адамның қолы
Жолдаманың қайтарылған күнi және себептерi
7
8
9
10
11
Ескертпе: Журнал өтiнiштердiң келiп түсу шегіне қарай қатаң жүйелілікпен толтырылады.
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделудi ұсыну қағидаларына
3-қосымша
_________________________ санаторий-курорттық емдеуді алған мүгедектердің тізімі санаторийдің атауы, мекенжайы
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мүгедектiгi
Үйінің мекенжайы және телефоны
Санаторийге келу күні
Санаторийден шығу күні
Санаторий-курорттық емделу күндерінің саны
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
3.
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделудi ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Нысан
____________________
___________________
жергілікті атқарушы
органның басшысына
Оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш
Тегi ____________________________________________________________
Аты _____________________________________________________________
Әкесiнiң аты (бар болса) ____________________________________________
Туған күнi ______________________________________________________
Мүгедектiгi __________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат түрі _____________________________
Құжаттың нөмірі: _________ кім берген: _______________________
Берілген күні: "___" _______ _______ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы (тіркелген):
Облыс ________________________________________________________
қала (аудан) _____________ауыл: _____________________________
көше (шағынаудан)_______ ________ -үй _____ -пәтер _______________
Телефон __________________________________________________
Қызметтер ұсыну үшін құжаттар қабылдауды сұраймын:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________
(протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық
құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі
маманыныңқызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар)___________
(қажетінің асты сызылсын, жазылсын)
Міндетті гигиеналық құралдар және (немесе) кресло-арбалар ұсынуға өтініш беру кезінде:
салмағы ______ кг, бойы _________ см, бөксе ауданы __________ см жазылу керек.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
"____"__________ 20____ жыл.
___________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
____________________________________________________________________________ (Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
"____"__________ 20____ жыл.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Азамат __________________________________ өтініші қабылданды.
Өтініш қабылданған күн "____" __________20 ____ жыл.
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделудi ұсыну қағидаларына
5-қосымша
"Мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз ету" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

8. Синкопальные состояния.
9. Эхинококкоз любой локализации.
10. Часто повторяющиеся или обильные кровотечения различного происхождения.
11. Беременность во все сроки при наличии акушерской патологии или нормальная беременность, начиная с 18 недель (на момент направления на санаторно-курортное лечение).
12. Все формы туберкулеза в активной стадии (для курортов и санаториев нетуберкулезного профиля).
13. Кахексия любого происхождения.
Приложение 2
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Форма
Журнал регистрации заявлений и выдачи путевок
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Инвалидность
Домашний адрес и телефон
Дата приема заявления
Кем подано заявление
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
(продолжение таблицы)
Санаторий, рекомендованный лечащими врачами
Наименование санатория, куда выдана путевка
Период, на который выдана путевка
Подпись заявителя либо лица, получившего путевку
Дата и причины возврата путевки
7
8
9
10
11
Примечание: Журнал заполняется в строгой последовательности по мере поступления заявлений.
Приложение 3
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Список инвалидов, получивших санаторно-курортное лечение в ______________________ наименование санатория, адрес
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инвалида
Инвалидность (категория)
Домашний адрес и телефон
Дата заезда в санаторий
Дата выезда из санатория
Количество дней санаторно-курортного лечения
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
3.
Приложение 4
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
___________________________
___________________________
Заявление на предоставление средств и услуг реабилитации
в  соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации
Фамилия ______________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ___________________________________________
Дата рождения: _____________________________________________________
Инвалидность ______________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ____________________________
Номер документа: ___________________кем выдан: _____________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область __________________________________________________________
город (район) _________________село: _______________________________
улица (микрорайон)________________дом ______ квартира ______________
Телефон ___________________________________________
Прошу принять документы для предоставления:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
________________________________________________________________
протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства,
обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги
специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски) (нужное подчеркнуть, вписать)
При подаче заявления на предоставление обязательных гигиенических средств и (или)
кресло-колясок вписать: вес ________ кг., рост _________ см., объем бедер __________ см.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____"___________ 20____ года.
_____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____"____________ 20____ года.
Заявление гражданина __________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
Приложение 5
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Стандарт государственной услуги "Обеспечение инвалидов санаторно-курортным лечением"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері;
2) тұрғылықты жері бойынша Нұр-Сұлтан қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімі, Алматы қаласының Әлеуметтік әл-ауқат басқармасы, Шымкент қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімі, қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері (бұдан әрі - жұмыспен қамту бөлімдері);
3) проактивті қызмет.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелеріне, жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінген кезде – құжаттар топтамасы тіркелген күннен бастап – 10 (он) жұмыс күні;
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімдері "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесіне мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде өтініш берушіге қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут, жұмыспен қамту бөлімдерінде – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз және (немесе) электронды түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз ету үшін құжаттарды ресімдеу туралы хабарлама. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы қабылданған шешім туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
2) Жұмыспен қамту бөлімдері - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00, 14.30, 15.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00, 18.30, 19.00-ге дейін.

1) Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) управление занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управление социального благосостояния города Алматы, управление занятости и социальной защиты города Шымкент (далее – горуправления), городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости);
3) проактивная услуга.
3
Срок оказания государственной услуги
1) при обращении в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан", горуправления, отделы занятости – со дня регистрации пакета документов – 10 (десять) рабочих дней;
При обращении в отделения Государственной корпорацию "Правительство для граждан", день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги предоставляется отделами занятости в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания заявителя в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – 15 минут, в горуправлениях, отделах занятости – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная и (или) электронная.
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об оформлении документов на предоставление санаторно-курортного лечения.
Государственная корпорация "Правительство для граждан" информирует заявителя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) Отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства";
2) Горуправлений, отделов занятости - с 9.00 часов до 18.00, 18.30, 19.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00, 14.30, 15.00 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

Өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезектілік тәртібінде көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде және жұмыспен қамту бөлімдерінде:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығымен бекітілген Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) мүгедектіктен сенімхат алған адам жүгінген жағдайда нотариалды куәландыруды талап етпейтін мүгедектің сенімхаты.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басын куәландыратын, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар туралы, мүгедектігі туралы, оңалтудың жеке бағдарламасында әзірленген іс-шаралар туралы, мүгедектікке алып келген өндірістік жазатайым оқиға туралы, кінәсінен еңбек жарақаты немесе кәсіптік ауру алынған жұмыс беруші-дара кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы мәліметтерді жұмыспен қамту бөлімдері, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар нысанында алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын бірінші және екінші топтағы мүгедектерге санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз ету үшін құжаттарды ресімдеу көрсетілетін қызметті беруші әлеуметтік қызметкерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары клесі интернет-ресурстарда орналастырылған:

Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
В отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан", горуправлениях и отделах занятости:
1) заявление по форме согласно приложению 4 к Правилам предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 (далее – Правила);
2) документ, удостоверяющий его личность (для идентификации);
3) доверенность от инвалида, не требующей нотариального удостоверения, в случае обращения лица, получившего от инвалида доверенность.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства, об инвалидности, о разработанных мероприятиях в индивидуальной программе реабилитации, о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности, о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание, содержащиеся в соответствующих государственных информационных системах, горуправления, отделы занятости, отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" получают в форме электронных документов, удостоверенных электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченных должностных лиц.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Инвалидам первой и второй групп, являющимся получателями специальных социальных услуг оформление документов для обеспечения их санаторно-курортным лечением осуществляется при содействии социального работника услугодателя.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган - www.enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы www.gov4c.kz ескерту.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделудi ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабын басшылыққа ала отырып,
_________________________________________________________________________
(Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық
маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын, атап
айтқанда: жоқ құжаттардың / қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:
1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________
ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуыңызға байланысты "Мүгедектерді санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз ету" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады. Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данадан жасалды.
_________________________________________                         ______________
(Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың             (қолы)
және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы қызметкерінің
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Алдым: _______________________________________ ______________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (бар болса)
20___ жылғы "___" ___________
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделудi ұсыну қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Хабарлама
Тегі ___________________________________________________
Аты ______________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________________
Құжат нөмірі: __________________кім берген: _________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_____________________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекен-жайы (тіркелуі):__________________
Облыс _________________________________________________
Қала (аудан) ________________ауыл: ______________________________
Көше (шағын аудан)________________-үй ______-пәтер ____________
Құжаттарды ресімдеу туралы хабардар етеміз:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық
құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі
маманының қызметтері, санаторлық-курорттық емдеу, кресло-арбалар).
Өтініш қабылданды және № _ нөмірімен тіркелді. "__" _____ 20__ жыл.
Оңалту құралдары мен қызметтерін алу үшін Сізге тұрғылықты жеріңіз бойынша
жұмыспен қамту бөліміне жүгіну немесе Әлеуметтік қызметтер порталы
(http://aleumet.egov.kz) арқылы өнім берушіні таңдау қажет. Қолжетімділігіңіз болмаған
жағдайда "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне
де жүгіне аласыз.
Мемлекеттік органның басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің (бар болса)
"___" ____________ 20___ жыл
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделудi ұсыну қағидаларына
8-қосымша
Sms-хабарлар журналы
________________________________________________________________
(Протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар)
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Іс №
Протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар
Sms-хабар берілген кезең
Телефон №
Маман
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 31 мамырдағы
№ 205 бұйрығына
3 қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
3-қосымша
Мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекшi (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету қағидалары

1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения - www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 6
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах",
________________________________________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан"
(указать адрес)/ местный исполнительный орган республиканского значения, столицы,
районов и городов областного значения) отказывает в приеме документов на оказание
государственной услуги "Обеспечение инвалидов санаторно-курортным лечением" ввиду
представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному
стандартом государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, а
именно: наименование отсутствующих документов/документов с истекшим сроком действия:
1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах по одному для каждой стороны.
_____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника Государственной корпорации
"Правительство для граждан"/ местного исполнительного органа городов республиканского
значения, столицы, районов и городов областного значения)
Получил: _______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) (подпись)
"___" ____________ 20___ года
Приложение 7
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Форма
Уведомление
Фамилия ___________________________________________________
Имя _____________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________
Номер документа: __________________кем выдан: _____________________
Индивидуальный идентификационный номер: _________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область __________________________________________________________
город (район) ________________село: ________________________________
улица (микрорайон)________________дом ______ квартира ____________
Уведомляем Вас об оформлении документов на предоставление:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических средств,
обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника, услуг специалиста
жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски).
Заявление принято и зарегистрировано под номером № __ от "__" _______ 20__ года.
Для получения средств и услуг реабилитации Вам необходимо обратиться в отдел занятости
по месту жительства либо выбрать поставщика через Портал социальных услуг (http://aleumet.egov.kz).
В случае отсутствия доступа Вы также можете обратиться в отделение Государственной корпорации
"Правительство для граждан".
Руководитель государственного органа _________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___ года
Приложение 8
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Журнал sms-оповещений
_______________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических
средств, обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника,
услуг специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски)
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист
Приложение 3 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 мая 2020 года № 205
Приложение 3 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекшi (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңына сәйкес әзiрлендi және мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен немесе мүгедектің немесе оның заңды өкілінің не мүгедектіктен сенімхат алған адамның өтініші негізінде әлеуметтік қызметтер порталы (бұдан әрі - Портал) арқылы жүзеге асырылады– қолданыстағы заңнамаға сәйкес мүгедектердің оңалту әлеуетін ескере отырып, мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі - ОЖБ) жасалады, ол организмнің бұзылған және жоғалтқан функцияларын қалпына келтіруге және / немесе орнын толтыруға бағытталған медициналық, әлеуметтік, кәсіптік оңалту шараларын қамтитын кешенді оңалту іс-шараларын айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есту аппараты – мүгедектерге медициналық көрсетілімдерге байланысты берілетін және құлақ iшiндегi, түтiк iшiндегi, құлақ сыртындағы, қалтадағы, көзiлдiрiк ұясындағы, ауыстырып қондырылатын, ауа және сүйек арқылы дыбысөткiзгіш болып бөлінетін микрофоннан, күшейткіш-түрлендіргіштен және телефоннан (динамика) тұратын электроакустикалық құрылғы;
2) есту аппаратын, сөйлеу процессорын ауыстыру – мемлекеттік бюджет есебінен ауыстыру мерзімін ескере отырып есту аппаратымен, сөйлеу процессорымен қамтамасыз ету;
3) есту қабілеті бұзылған мүгедек балаларды кохлеарлық имплантациядан кейін есту-сөйлеуге бейімдеу – сурдологиялық зерттеп-қарауға, консультация беруге, сөйлеу процессорын баптауға, оларды пайдалануды оқытуға және жаттықтыруға, әлеуметтік-психологиялық жұмыс жүргізуге, естуді қабылдауды, ауызша сөйлеуді және танымдық қызметті дамытуға бағытталған ата-аналар (заңды өкілдер) қатысатын іс-шаралар жүйесі;
4) кохлеарлық имплант – ішкі құлақтың жоқ немесе зақымдалған есту рецепторларының функциясын атқаратын және бас миының есту орталығына электрлік импульстерге түрленген дыбыстық ақпарат беретін медициналық аспап;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" определяют порядок обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами.
2. Обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами осуществляется за счет средств государственного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках или через Портал социальных услуг (далее - Портал) на основании заявления инвалида или его законного представителя либо лица, получившего от инвалида доверенность (далее – заявитель) на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями согласно приложению 1 к настоящим Правилам, индивидуальной программы реабилитации инвалида (далее – ИПР), разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) слуховой аппарат – электроакустическое устройство, состоящее из микрофона, усилителя-преобразователя и телефона (динамика), предоставляемое инвалидам в зависимости от медицинских показаний и подразделяемое на внутриушной, внутриканальный, заушный, карманный, в очковой оправе, имплантируемый, воздушной и костной звукопроводимости;
2) замена слухового аппарата, речевого процессора – обеспечение слуховым аппаратом, речевым процессором с учетом сроков замены за счет средств государственного бюджета;
3) слухоречевая адаптация детей-инвалидов с нарушением слуха после кохлеарной имплантации – система мероприятий с участием родителей (законных представителей), направленная на сурдологическое обследование, консультирование, настройку речевого процессора, обучение и тренировку в пользовании им, социально-психологическую работу, развитие слухового восприятия, устной речи и познавательной деятельности;
4) кохлеарный имплант – медицинский прибор, выполняющий функцию отсутствующих или поврежденных слуховых рецепторов внутреннего уха и передающий звуковую информацию, преобразованную в электрические импульсы, слуховому центру головного мозга;

5) кохлеарлық имплантация – бұл естуді қалпына келтіруге және терең есту мүкістігі немесе саңыраулығы бар адамдарды әлеуметтік бейімдеуге бағытталған іс-шаралар жүйесін электродтық естуді протездеу түрі;
6) кохлеарлық имплантқа арналған сөйлеу процессоры – кохлеарлық имплантқа берілетін механикалық табиғаттың дыбыс толқынын электрлік импульсқа айналдыратын күрделі электрондық медициналық құрылғы (бұдан әрі – сөйлеу процессоры);
7) күрделi протездiк-ортопедиялық құралдар – корсеттер, аппараттар, туторлар, обтураторлар, жамбасты мүшелегендегі, қол мен аяқтың қысқа және ұзын тұқылдарындағы протездер, қатты бекiтiлетiн протездер және күрделi ортопедиялық аяқкиiмдi қоса алғанда, басқа да протездiк-ортопедиялық құралдар;
8) мiндеттi гигиеналық құралдар – табиғи физиологиялық қажеттiлiктер мен мұқтаждықтарды қанағаттандыруға арналған құралдар;
9) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін, қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
10) протездiк-ортопедиялық көмек – мүгедектердi протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету жөнiндегi медициналық-техникалық көмектiң мамандандырылған түрi және оларды пайдалануды үйрету;
11) протездiк-ортопедиялық құралдар – қол мен аяқты немесе дененiң басқа да мүшелерін алмастыратын, аурудың немесе денсаулықтың бұзылуы салдарынан организмнiң бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын құралдар;
12) сурдотехникалық құралдар – есту кемiстіктерiн түзеуге және олардың орнын толтыруға арналған техникалық құралдар, оның iшiнде байланыс пен ақпарат берудi күшейтетін құралдар;
13) техникалық көмекшi (орнын толтырушы) құралдар – протездiк-ортопедиялық және сурдо-тифлотехникалық құралдар мен мiндеттi гигиеналық құралдар;
14) тифлотехникалық құралдар – мүгедектердiң көру кемiстiгi нәтижесiнде жоғалтқан мүмкiндiктерiн түзеуге және олардың орнын толтыруға бағытталған құралдар;
15) ұсақ протездiк-ортопедиялық құралдар – обтураторлар, бандаждар, қолды ұстағыштар, супинаторлар, пронаторлар, балалардың емдеу бұйымдары.
4. Жұмыс берушінің кiнәсiнен жұмыста мертiгуге ұшыраған немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектер ОЖБ-ға сәйкес протездiк-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, мiндетті гигиеналық құралдармен Қазақстан Республикасының заңнамасына сай жұмыс берушінің қаражаты есебiнен қамтамасыз етіледi.
5. Жұмыс берушінің-жеке кәсіпкердің қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайда жұмыс берушінің кiнәсiнен жұмыста мертiгуге ұшыраған немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектер протездiк-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, мiндетті гигиеналық құралдармен мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен қамтамасыз етіледi.

5) кохлеарная имплантация – вид электродного слухопротезирования, включающий систему мероприятий, направленную на восстановление слуха и социальную адаптацию лиц с глубокой тугоухостью или глухотой;
6) речевой процессор к кохлеарному импланту – сложное электронное медицинское устройство, преобразующее звуковые волны механической природы в электрические импульсы, передающиеся кохлеарному импланту (далее – речевой процессор);
7) сложные протезно-ортопедические средства – корсеты, аппараты, туторы, обтураторы, протезы при вычленении бедра, коротких и длинных культях верхних и нижних конечностей, протезы с жесткой фиксацией и другие протезно-ортопедические средства, включая и сложную ортопедическую обувь;
8) обязательные гигиенические средства – средства, предназначенные для отправления естественных физиологических нужд и потребностей;
9) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
10) протезно-ортопедическая помощь – специализированный вид медико-технической помощи по обеспечению инвалидов протезно-ортопедическими средствами и обучение пользованию ими;
11) протезно-ортопедические средства – средства, замещающие отсутствующие конечности или другие части тела, компенсирующие нарушенные или утраченные функции организма вследствие заболевания или повреждения здоровья;
12) сурдотехнические средства – технические средства для коррекции и компенсации дефектов слуха, в том числе усиливающие средства связи и передачи информации;
13) технические вспомогательные (компенсаторные) средства – протезно-ортопедические и сурдо-тифлотехнические средства и обязательные гигиенические средства;
14) тифлотехнические средства – средства, направленные на коррекцию и компенсацию утраченных возможностей инвалидов в результате дефекта зрения;
15) мелкие протезно-ортопедические средства – обтураторы, бандажи, кистедержатели, супинаторы, пронаторы, детские лечебные изделия.
4. Инвалиды от трудового увечья или профессионального заболевания, полученного по вине работодателя, обеспечиваются протезно-ортопедической помощью, сурдотехническими, тифлотехническими средствами, обязательными гигиеническими средствами согласно ИПР за счет средств работодателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. В случае прекращения деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства инвалидам, получившим трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, предоставляются за счет средств государственного бюджета.

6. Мүгедектерге техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар және арнаулы жүріп-тұру құралдары сату және басқа адамға беру құқығынсыз беріледі.
2-тарау. "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
7. Өтініш беруші "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға арналған қағаз түріндегі өтінішті (бұдан әрі – өтініш) тұрғылықты жерінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясысының бөлімшелеріне;
2) тұрғылықты жері бойынша Нұр-Сұлтан қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасына, Алматы қаласының Әлеуметтік әл-ауқат басқармасына, Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасына (бұдан әрі – қалалық басқармалар) немесе қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдеріне (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері) береді.
Проактивті қызмет арқылы ресімдеу кезінде оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш беру талап етілмейді. "Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген.
8. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдау кезінде мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
Еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер протездік-ортопедиялық көмек алуға өтініш берген жағдайда қосымша мынадай:
1) мүгедектікке алып келген өндірістегі жазатайым оқиға туралы;
2) кінәсінен еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан жұмыс беруші-жеке кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы мәліметтер сұратылады.
Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар өтінішке Ұлы Отан соғысының қатысушысының, мүгедегінің жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедегіне теңестірілген адамның куәлігін береді.
Ақпараттық жүйелерден мәліметтер болмаған жағдайда, өтінішке қағаз тасығыштағы тиісті құжаттардың көшірмелері және салыстырып тексеру үшін төлнұсқалары қоса беріледі.

6. Технические вспомогательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения выдаются инвалидам и не подлежат продаже и передаче другим лицам.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Оформление документов на инвалидов для предоставления им протезно-ортопедической помощи"
7. Заявитель предоставляет по месту жительства в бумажном виде заявление на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги "Оформление документов на инвалидов для предоставления им протезно-ортопедической помощи" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам через:
1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) управление занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управление социального благосостояния города Алматы, управление занятости и социальной защиты города Шымкент (далее – горуправления) или городские, районные отделы занятости и социальных программ (далее – отделы занятости).
Представление заявления на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации не требуется при оформлении через проактивную услугу. Порядок оказания проактивной услуги "Оформление документов на инвалидов для предоставления им протезно-ортопедической помощи" предусмотрен главой 3 настоящих Правил.
8. Специалисты горуправлений, отделов занятости и отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о разработанных мероприятиях в ИПР.
В случае подачи заявления на получение инвалидами от трудового увечья или профессионального заболевания протезно-ортопедической помощи, дополнительно запрашиваются сведения:
1) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности;
2) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.
Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, к заявлению прилагают удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалиду Великой Отечественной войны.
При отсутствий сведений из информационных систем, к заявлению прилагаются копии соответствующих документов на бумажном носителе и подлинники для сверки.

16. Өтініш берушінің белсенді қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ өтініш берушіден өзге де қажетті мәліметтерді, оның ішінде қолжетімділігі шектеулі мәліметтерді алғаннан кейін өтініш берушінің ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы растау туралы хабарлама жіберіледі.
Белсенді қызмет арқылы протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін құжаттарды ресімдеуге өтініш берген күн болып ресімдеуге келісім алған күн саналады.
17. Проактивті қызмет арқылы мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу кезінде осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салу "Е-Собес" ААЖ арқылы жүзеге асырылады.
18. Өтініш берушінің келісімі күнтізбелік он күн ішінде болмаған немесе проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан жағдайда өтініш берушінің "Е-Собес" ААЖ-дағы ұялы телефонына бас тарту себептері көрсетілген мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі және қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы sms-хабар жіберіледі.
19. Проактивті қызмет алуға келісім алған жағдайда қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің қызметкері "Е-Собес" ААЖ арқылы өтініш берушіге мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу туралы қабылданған шешім туралы өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы хабарлайды.
Sms-хабарлар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
4-тарау. Мүгедектерді протездiк-ортопедиялық көмекпен қамтамасыз ету тәртібі
1-параграф. Протездiк-ортопедиялық құралдарға тапсырыстарды ресiмдеу және оларды беру тәртiбi
20. Қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ның орындалуы не орындалмауы жөніндегі деректерді "Е-Собес" ААЖ енгізеді. ОЖБ іс-шараларын Портал арқылы іске асырған кезде "Е-Собес" ААЖ орындалу автоматты түрде қойылады.
Жұмыспен қамту бөлімдері ОЖБ өтінішінің негізінде Портал арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес протездік-ортопедиялық құралдардың тізбесі мен санын көрсете отырып, оларға қажеттілікті қалыптастырады.
21. Протездік-ортопедиялық көмекті көрсету Портал арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Протездік-ортопедиялық көмекті Портал арқылы алу үшін өтініш беруші Заңның 32-2-бабына сәйкес http://aleumet.egov.kz Порталында электрондық-цифрлық қолтаңбасы арқылы тіркеледі.
Өтініш берушіде интернет-ресурс болмаған жағдайда өтініш беруші "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелеріне, жұмыспен қамту орталықтарына немесе жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінеді.
Өтініш беруші Порталда өзінің қажеттіліктерінің талаптарын ескере отырып, протездік-ортопедиялық көмекті көрсету туралы шарт жасалатын өнім берушіні таңдайды.

16. При получении согласия заявителя на оказание проактивной услуги направляется уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данной услуги.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления протезно-ортопедической помощи через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.
17. При оформлении документов на инвалидов для предоставления им протезно-ортопедической помощи через проактивную услугу запрос в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, осуществляется АИС "Е-Собес".
18. В случае несогласия заявителя в течение десяти календарных дней или отказе в получении проактивной услуги на мобильный телефон заявителя в АИС "Е-Собес" направляется sms-оповещение о невозможности оформления документов на инвалидов для предоставления им протезно-ортопедической помощи с указанием причин отказа и необходимости обращения в горуправление, отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
19. В случае получения согласия в получении проактивной услуги сотрудник горуправления, отдела занятости через АИС "Е-Собес" информирует заявителя о принятом решении об оформлении документов на инвалидов для предоставления им протезно-ортопедической помощи посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью
Параграф 1. Порядок оформления заказов и выдачи протезно-ортопедических средств
20. Специалист горуправления, отдела занятости вносит в АИС "Е-Собес" данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР. При реализации мероприятий ИПР через Портал выполнение проставляется в АИС "Е-Собес" автоматически.
Отделы занятости на основании заявлении ИПР формируют потребность в протезно-ортопедических средствах с указанием их перечня и количества через Портал или в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
21. Предоставление протезно-ортопедической помощи осуществляется через Портал или в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Для получения протезно-ортопедической помощи через Портал заявитель в соответствии со статьей 32-2 Закона регистрируется на Портале посредством электронно-цифровой подписи на http://aleumet.egov.kz.
В случае отсутствия возможности у заявителя интернет ресурса, заявитель обращается в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан", центры занятости или в отделы занятости.
Заявитель выбирает на Портале поставщика с учетом требований своих потребностей, с которым заключается договор по предоставлению протезно-ортопедической помощи.

22. Мүгедектерді, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiн, сондай-ақ жеңілдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестірiлген адамдарды протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ оларды жөндеу мемлекеттік бюджет қаражатының есебінен жүргiзіледi.
23. Облыстық басқармалар, қалалық басқармалар мен жұмыспен қамту бөлімдері протездiк-ортопедиялық көмекке мұқтаж және осы көмектi мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен алған мүгедектердiң есебiн жүргiзедi. Облыстық басқармалар (қалалық басқармалар) облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қалаларының денсаулық сақтау басқармаларымен бірлесіп мүгедектердi протездiк-ортопедиялық көмек алуға жiберу жұмысын ұйымдастырады.
Мүгедектердi қайта протездеуге жiберу не протездiк-ортопедиялық аяқкиiммен қамтамасыз ету протездердi және басқа да протездiк-ортопедиялық құралдарды ауыстырудың осы Қағидаларда белгіленген мерзiмдерінде жүргізіледi.
24. Протездік-ортопедиялық көмекке мұқтаж мүгедектердің тапсырыстарын Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес облыстық (қалалық) басқарма айқындайтын немесе Портал арқылы таңдалған өнім беруші (бұдан әрі – өнім беруші) жүзеге асырады.
Тапсырыстың сипаты мен түрiне қарай өнім беруші мүгедектi стационарлық протездеу не тапсырысты оның қатысуынсыз орындау үшін шақырып алудың қажеттілігі туралы шешiм қабылдайды. Шақыру алдын ала жiберiледi.
25. Мүгедектердің қалауы бойынша тапсырыстар үйде қабылданады. Өнім берушінің шығуы бойынша шығыстардың ақысын төлеу мүгедектердің есебінен жүзеге асырылады.
26. Протездеуге келген мүгедектер өнім берушiге:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес қамтамасыз ету кезінде облыстық басқарманың (қалалық басқарманың) жолдамасын;
2) емдеуші дәрiгердiң жолдама-ұсынымын, бастапқы протездеу кезiндегi ауру тарихынан үзiнді көшірмені;
3) рентген суреттерiн;
4) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын;
5) кеуде қуысын флюорографиялық зерттеу нәтижелері туралы дәрігердің қорытындысын ұсынады.
27. Өнім беруші барлық протездiк-ортопедиялық құралдарға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша протездеу картасын және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тапсырыс бланкiсiн толтырады. Протездеу картасы тұрақты, тапсырыс бланкiсi 5 жыл сақталады, Портал арқылы қамтамасыз ету кезінде протездеу картасы және тапсырыс бланкісі мүгедектің жеке кабинетінде көрсетіледі.
28. Протездеу картасында протездiк-ортопедиялық құралдың, протездiк-ортопедиялық аяқкиiмнiң бұдан бұрын берiлген және жөнделген уақыты, сондай-ақ мүгедектiң мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен протезделу құқығы көрсетіледi.

22. Обеспечение инвалидов, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненных по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны протезно-ортопедическими средствами, а также их ремонт осуществляется за счет средств государственного бюджета.
23. Облуправления, горуправления и отделы занятости ведут учет инвалидов, нуждающихся в протезно-ортопедической помощи и получивших эту помощь за счет средств государственного бюджета. Совместно с управлениями здравоохранения областей, столицы и городов республиканского значения облуправления (горуправления) организуют работу по направлению инвалидов для получения протезно-ортопедической помощи.
Направление инвалидов на повторное протезирование либо обеспечение протезно-ортопедической обувью производится в установленные настоящими Правилами сроки замены протезов и других протезно-ортопедических средств.
24. Прием заказов от инвалидов, нуждающихся в протезно-ортопедической помощи, осуществляет поставщик, определяемый облуправлением (горуправлением) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках (далее – поставщик) или выбранный инвалидом на Портале.
В зависимости от характера и вида заказа, поставщик принимает решение о необходимости вызова инвалида для стационарного протезирования либо выполнения заказа в его отсутствие. Вызов высылается заблаговременно.
25. По желанию инвалидов заказы принимаются на дому. Оплата расходов за выезд поставщика осуществляется за счет средств инвалидов.
26. Прибывшие на протезирование инвалиды представляют поставщику:
1) направление облуправления (горуправления) при обеспечении в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
2) направление-рекомендацию лечащего врача, выписку из истории болезни при первичном протезировании;
3) рентгеновские снимки;
4) копию документа, удостоверяющего личность инвалида и подлинник для сверки;
5) заключение врача о результатах флюорографического обследования грудной клетки.
27. Поставщик на все протезно-ортопедические средства заполняет карту протезирования по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и бланк заказа по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Карта протезирования хранится постоянно, бланк заказа – 5 лет, при обеспечении через Портал карта протезирования и бланк заказа отражаются в личном кабинете инвалида.
28. В карте протезирования указываются данные о времени предыдущей выдачи протезно-ортопедического средства, протезно-ортопедической обуви и их ремонта, а также право инвалида на протезирование за счет средств государственного бюджета.

29. Тапсырыс бланкiсiне протездiк-ортопедиялық бұйымның құны туралы деректер, адамның мәртебесiн растайтын куәлiктiң нөмiрi, оны кiмнің және қашан бергенi енгiзіледi.
30. Мiндетті түрде өлшеп көрудi талап ететiн дайын протездiк-ортопедиялық құрал тапсырыс берушінің жеке өзiне беріледi. Өлшеп көру талап етілмейтiн жағдайларда, алуға сенімхаты болса, бұйымды басқа адамға беруге жол беріледi не ол тапсырыс берушінің тұратын жерiне мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен жiберіледi.
31. Өнім беруші ай сайын мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен дайындалған протездiк-ортопедиялық құралдар мен протездiк-ортопедиялық аяқкиімнің есебiн жүргiзедi және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша олардың ведомосын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес қамтамасыз еткен кезде ақы төлеу үшін облыстық басқармаға (қалалық басқармаға) ұсынылатын орындалған қызметтердi қабылдау-тапсыру актiсiн (еркін нысанда) жасайды.
Мүгедек өнім берушіні Портал арқылы таңдаған кезде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша протездік-ортопедиялық құралдардың және протездік-ортопедиялық аяқ киімнің ведомосы, сондай-ақ орындалған қызметтердi қабылдау-тапсыру актiсi Порталда өнім берушінің жеке кабинетінде қалыптастырылады.
32. Күрделi протездiк-ортопедиялық құралдар кезектілік тәртiбiмен, тапсырыстар өндiрiске берiлген күннен бастап 45 жұмыс күнінен асырылмай дайындалады.
33. Ұсақ протездiк-ортопедиялық құралдар осы тәртіппен, тапсырыстар өндiрiске берiлген күннен бастап 7 жұмыс күнінен асырылмай дайындалады.
34. Тапсырыс берушінің өлшеп көруге келуiн күту кезiнде бұйымның жатып қалған уақыты протездiк-ортопедиялық құралдың дайындалу мерзiмiне енгiзiлмейдi.
35. Мүгедектерге протездiк-ортопедиялық аяқкиiмдi жөндеу олардың өз қаражаты есебiнен кезектілік тәртiбiмен жүргiзіледi.
36. Протездеуге барумен, өнім берушінің медициналық стационарына жатқызумен, протездеу уақытында қамтамасыз етумен байланысты шығыстарды өнім беруші мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен төлейдi.
37. Жол жүру (өнім берушіге дейiн және керi қарай) темiр жолда – қатты плацкарт вагон, мүгедектер үшін арнайы вагон тарифi бойынша, су жолдарында – екiншi класс тарифi бойынша, тас немесе топырақты жолдарда – белгіленген тарифтер бойынша, ұсынылған билеттiң немесе темiржол вокзалы, автовокзал, айлақ кассасы берген анықтаманың негiзiнде өтеледі.
Мүгедектерге протездеуге жолақы төлеу жылына екi сапардан асырмай жүргізіледі. Бiрiншi топтағы мүгедектер мен мүгедек балаларды протездеуге ертiп жүрушілерге, сондай-ақ бандаждармен қамтамасыз етілуге құқығы бар мүгедектерге жол шығыстары бiр сапарға ғана өтеледі.

29. В бланк заказа заносятся данные о стоимости протезно-ортопедического изделия, номер удостоверения, подтверждающего статус лица, кем и когда оно выдано.
30. Готовое протезно-ортопедическое средство, требующее обязательной примерки, выдается лично заказчику. В случаях, когда примерка не требуется, допускается выдача изделия другому лицу при наличии доверенности на получение либо оно высылается по месту жительства заказчика за счет средств государственного бюджета.
31. Поставщик ежемесячно ведет учет и составляет ведомость на протезно-ортопедические средства и протезно-ортопедическую обувь, изготовленные за счет средств государственного бюджета, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, а также акт приема-передачи выполненных услуг, которые представляются в облуправление (горуправление) для оплаты (в произвольной форме) при обеспечении в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
При выборе поставщика инвалидом через Портал предоставляется ведомость на протезно-ортопедические средства и протезно-ортопедическую обувь, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, а также акт приема-передачи выполненных услуг, формируются в личном кабинете поставщика на Портале.
32. Сложные протезно-ортопедические средства изготавливаются в порядке очередности в течение не более 45 рабочих дней со дня сдачи заказов в производство.
33. Мелкие протезно-ортопедические средства изготавливаются в том же порядке в течение не более 7 рабочих дней со дня сдачи заказов в производство.
34. В срок изготовления протезно-ортопедического средства не включается время, в течение которого изделие находилось в ожидании явки заказчика на примерку.
35. Ремонт протезно-ортопедической обуви инвалидам производится за счет их собственных средств в порядке очередности.
36. Расходы, связанные с проездом на протезирование, госпитализацией в медицинский стационар поставщика, содержанием на время протезирования оплачиваются поставщиком за счет средств государственного бюджета.
37. Проезд (до поставщика и обратно) возмещается по железной дороге по тарифу жесткого плацкартного вагона, специализированного вагона для инвалидов, по водным путям – по тарифу второго класса, по шоссейным или грунтовым дорогам – по установленным тарифам, на основании предъявленного билета или справки, выданной кассой железнодорожного вокзала, автовокзала, пристани.
Оплата проезда инвалидов на протезирование производится не более чем за две поездки в год. Сопровождающим инвалидов первой группы и детей-инвалидов на протезирование, а также инвалидам, имеющим право на обеспечение бандажами, возмещаются расходы только за одну поездку.

2-параграф. Протездермен қамтамасыз ету
38. Мүгедектер шино-былғары, құрастырмалы протездермен, қазiргi заманғы технологиялар бойынша жасалған протездермен, олардың құрылғыларымен, тұқылдарға кигiзетiн тыстармен, ортопедиялық аппараттармен, салынатын кебiстермен, тiреуiш-протездермен, таяқтармен, балдақтармен, жетек арбалармен қамтамасыз етіледi.
39. Қолдың және аяқтың негiзгi протезi берiлгенге дейiн мүгедектер медициналық көрсетілімдері бойынша кию мерзiмi 6 айдан аспайтын оқу-жаттығу протездерiмен қамтамасыз етіледi.
Мүгедектер құрылғысы бар жұмыс протездерiмен өздерiнiң қалауы бойынша бұйымның негiзгi түрiмен бiр мезгiлде қамтамасыз етіледi.
40. Шино-былғары, құрастырмалы протездер, ортопедиялық аппараттар олар жарамсыздыққа ұшырағаннан кейiн, бiрақ алынған күнінен бастап кемiнде 1 жылдан кейiн ауыстырылады.
41. Қазiргi заманғы технологиялар бойынша дайындалған аяқ және қол протездерінiң құрамындағы құрастырушы түйiндер мен бұйымдарды ауыстыру, олар алынған күннен бастап кемiнде 3 жылдан, мүгедек балалар үшiн – кемiнде 2 жылдан кейiн;
құрастырушы түйiндер мен электрондық тізе модулі бар бұйымдарды алмастыру, олар алынған күннен бастап кемінде 5 жылдан кейін жүргізіледі;
синтетикалық шайырлар негiзiнде дайындалған косметикалық қаптау, табандар, қабылдау гильзасы, тыстарды ауыстыру – 1 жылға дейiн;
кеуде безi протездерiн, жетек арбаларды ауыстыру – олар алынған күннен бастап 2 жылдан кейiн, таяқшалар мен балдақтарды кемiнде 1 жылдан кейін жүргiзіледi.
42. Аяқ немесе қолдың екi протезiн (негiзгі және қосалқы немесе негiзгi және жұмыс протезi) бiр мезгілде алған мүгедектерге оларды ауыстыру кемiнде екi кию мерзiмі өткеннен кейiн жүргiзіледi.
43. Аяқ протездерiн беру кезiнде жыл сайын әрбiр протезге 3-тен тұқыл тысы беріледi. Кеуде безi протездерi екi iшкиiм (бюстгалтер) жиынтығымен бiрге беріледi.
44. Егер кию мерзiмi өткеннен кейiн протез жарамды жай-күйде болса және мүгедек келесi кию мерзiмi өткенге дейін жаңа протезге тапсырыс бергісi келмесе, оған осы кезеңге бiр протездi пайдалану есебiнен белгіленген санда тыстар беріледi.
45. Протездердi, оның iшiнде жаңа модельдерін мерзiмiнен бұрын ауыстыру, сондай-ақ оларды кию мерзiмiн ұзарту, жөндеу туралы, шино-былғары протездерден құрастырмалы протездерге, жаңа (заманауи) технологиялар бойынша дайындалған электрондық модульдері бар протездерге өту туралы шешімді комиссия қабылдайды және өнім беруші жасайтын тиiстi актінің негiзiнде жүргiзіледі. Комиссия өнім берушiнің кінәсiнен бұйымның сапасыз жасалу фактісiн анықтаған кезде, ақауды жөндеу соның қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.

Параграф 2. Обеспечение протезами
38. Инвалиды обеспечиваются шино-кожаными, комбинированными протезами, протезами, изготовленными по современным технологиям, приспособлениями к ним, чехлами на культи, ортопедическими аппаратами, вкладными башмачками, протезами-подставками, тростями, костылями, ходунками.
39. До выдачи основного протеза верхних и нижних конечностей, инвалиды обеспечиваются по медицинским показаниям учебно-тренировочными протезами со сроком ношения не более 6 месяцев.
Рабочими протезами с приспособлениями инвалиды обеспечиваются по их желанию одновременно с основным видом изделия.
40. Шино-кожаные, комбинированные протезы, ортопедические аппараты заменяются после того, как они пришли в негодность, но не ранее, чем через год со дня их получения.
41. Замена комплектующих узлов и изделий в составе протезов нижних и верхних конечностей, изготовленных по современной технологии, производится не ранее, чем через 3 года, для детей-инвалидов – не ранее, чем через 2 года со дня их получения;
замена комплектующих узлов и изделий с электронными коленными модулями производится не ранее чем через 5 лет, со дня их получения;
косметическая облицовка, стопы, приемная гильза, изготовленные на основе синтетических смол, чехлы – до 1 года;
замена протезов грудной железы, ходунков производится через 2 года, тростей и костылей – не менее, чем через год со дня их получения.
42. Инвалидам, получающим одновременно два протеза верхней или нижней конечности (основной и запасной или основной и рабочий), производится их замена не ранее, чем через два срока ношения.
43. При выдаче протезов ног к каждому протезу выдается по 3 чехла на культю ежегодно. Протезы грудной железы выдаются с двумя комплектами белья (бюстгалтер).
44. Если по истечении срока ношения протез находится в пригодном состоянии, и инвалид не желает заказывать новый протез до истечения повторного срока ношения, то на этот период ему выдаются чехлы из расчета ношения одного протеза.
45. Решение о досрочной замене, а также продлении срока ношения, ремонте протезов, в том числе новых моделей, о переходе с шино-кожаных протезов на комбинированные протезы, протезы, изготовленные по новым (современным) технологиям, с электронными модулями принимается комиссионно и производится на основании соответствующего акта, составляемого поставщиком. При установлении комиссией факта некачественного изготовления изделия по вине поставщика, устранение брака осуществляется за счет его средств.

3-параграф. Ортопедиялық аяқкиiммен қамтамасыз ету
46. Мүгедектер ортопедиялық аяқкиімнiң мынадай түрлерiмен: күрделi, шамалы күрделi, протездерге және ортопедиялық аппараттарға арналған аяқкиiммен қамтамасыз етіледi.
Күрделi ортопедиялық аяқкиiм аяқ 3 см-ге және одан да жоғары қысқартылғанда, паралитикалық, варустық, эквиноварустық, вальгустық, жазық вальгустық және қуыс табандық, маймақ аяқтық, шораяқтық, табанның Шопар, Гритти, Лисфранк және Пирогов әдiсi бойынша кесiлген тұқылы кезiнде жасалады.
Шамалы күрделi ортопедиялық аяқкиiм аяқ 3 см-ге дейiн қысқартылғанда, табан сүйектерiнің басы үлкейгенде, ұзына бойы және көлденең жалпақ табандық, башайлар шүрiппе және балға тәрiздес болғанда, өкше сүйегіне темiр орнатылғанда және табанның өзге де паталогиясы кезiнде жасалады.
47. Күрделi ортопедиялық аяқкиiм (етіктен басқа):
1) Ұлы Отан соғысының қатысушыларына, мүгедектерiне, сондай-ақ жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға екі жұп (жазғы немесе қысқы) тапсырыс берiлген сәттен бастап есептегенде, бiр жыл пайдалану мерзiмiмен;
2) бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектерге жылына бiр жұп көлемінде (жазғы немесе қысқы);
3) мүгедек балаларға – жылына екі жұп (жазғы және қысқы) беріледi.
48. Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне жеңілдiктер бойынша оларға теңестірiлген адамдарға екi қолы бiрдей кесiлгенде не екi қолының функциялары күрт төмендегенде не омыртқа жотасы зақымданғанда, сондай-ақ жамбас-сан буындарындағы анкилоздар кезінде бүйiрлік резеңкелерi бар аяқкиiм беріледi.
49. Жалпы аурудан және бала жасынан болған үшiншi топтағы мүгедектерге күрделi ортопедиялық аяқкиiм (жазғы немесе қысқы) 50 пайыздық құн жеңілдiгімен беріледi.
50. Ортопедиялық аяқкиiм дайындау технологиясында көзделгендерден тыс қызметтер мен жұмыстарға (өрнектi тiгiс, микросаңылаулы ұлтан, сыздықты әрлеу, үлбiрлi жылылық не басқа да жақсартылған әрлеу), дайындау жеделдігіне Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiн, сондай-ақ жеңілдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестірiлген адамдарды және мүгедек балаларды қоспағанда, тапсырыс берушілер ақы төлейдi.
4-параграф. Протездерге арналған аяқкиiммен қамтамасыз ету
51. Ұлы Отан соғысының қатысушыларына, мүгедектерiне жеңiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестірiлген адамдарға тапсырыс берілген сәттен бастан есептегенде, 1 жыл кию мерзiмiмен протездерге арналған бiр жұп аяқкиiм беріледi.
Мүгедек балаларға тапсырыс берiлген сәттен бастап 1 жыл кию мерзiмiмен екi жұп (жазғы және қысқы мауыты) аяқкиiм беріледi.

Параграф 3. Обеспечение ортопедической обувью
46. Инвалиды обеспечиваются следующими видами ортопедической обуви: сложной, малосложной, обувью на протезы и ортопедические аппараты.
Сложная ортопедическая обувь изготавливается при укорочении нижней конечности на 3 см и выше, при паралитических, варусных, эквиноварусных, вальгусных, плосковальгусных и полых стопах, косолапости, слоновости, ампутационных культях стоп по Шопару, Гритти, Лисфранку и Пирогову.
Малосложная ортопедическая обувь изготавливается при укорочении нижней конечности до 3 см, увеличении головок плюсневых костей, при продольном и поперечном плоскостопии, куркообразных и молоткообразных пальцах, шпорах пяточной кости и иной патологии стоп.
47. Сложная ортопедическая обувь (кроме сапог) выдается:
1) участникам, инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны по льготам, в количестве двух пар (летняя и зимняя) со сроком ношения один год, считая с момента выдачи заказа;
2) инвалидам первой и второй групп в количестве одной пары в год (летняя или зимняя);
3) детям-инвалидам – две пары в год (летняя и зимняя).
48. Инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам, приравненным к ним по льготам, с ампутационными культями обеих рук либо при резком понижении функций обеих кистей, либо с поражением позвоночника, а также при анкилозах в тазобедренных суставах выдается обувь с боковыми резинками.
49. Инвалидам третьей группы от общего заболевания и с детства сложная ортопедическая обувь (летняя или зимняя) выдается с 50-процентной скидкой стоимости.
50. Услуги и работы сверх предусмотренных технологией на изготовление ортопедической обуви (ажурная строчка, микропористая подошва, рантовая отделка, меховой утеплитель либо другая улучшенная отделка), срочность изготовления оплачиваются заказчиком, кроме участников, инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненных по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны и детей-инвалидов.
Параграф 4. Обеспечение обувью на протезы
51. Участникам, инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам, приравненным по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, выдается одна пара обуви на протезы со сроком ношения 1 год, считая с момента выдачи заказа.
Детям-инвалидам выдаются две пары обуви (летняя и зимняя на сукне) со сроком ношения 1 год с момента выдачи заказа.

52. Бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектерге протездерге арналған аяқкиiмнің бiр жұбы құнының 50 пайыздық жеңiлдiгiмен беріледi.
Үшіншi топтағы мүгедектерге мұндай аяқкиiм олардың өз қаражаты есебiнен дайындалады.
53. Жеңiлдiкпен не тегiн протездеуге құқығы бар мүгедектер бiр аяғы кесiлген кезде белгiленген тәртiппен сау аяғына жартылай жұп аяқкиiммен қамтамасыз етіледi.
54. Мүгедектерге ортопедиялық немесе протездiк бәтеңкелердiң орнына, олардың қалауы бойынша, өз қаражаты есебiнен етiктер дайындалады. Бұл жағдайда тапсырыс берушілерге бәтеңке жасауға көзделген сомада етiктің құнына жеңiлдiк беріледi.
5-параграф. Емдеу-профилактикалық протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету
55. Пайдалану мерзiмi 1 жыл емдеу-профилактикалық протездiк-ортопедиялық құралдармен:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектерi, сондай-ақ жеңілдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестірiлген адамдар;
2) мүгедек балалар қамтамасыз етіледi.
56. Жалпы аурудан және бала жасынан болған бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектер, егер олар бұл азаматтарды мүгедектiкке әкеп соқтырған ауруды не жарақатты емдеуге арналса, емдеу-профилактикалық протездiк-ортопедиялық құралдармен 1 жыл пайдалану мерзiмiмен 50 пайыздық жеңiлдікпен қамтамасыз етіледi.
6-параграф. Өзге протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету
57. Жейде киюге арналған құрылғы, колготки киюге арналған құрылғы, шұлық киюге арналған құрылғы, түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек), белсенді ұстағыш, ыдыс-аяқты ұстауға арналған ұстағыш, қақпақтарды ашуға арналған ұстағыш, кілтке арналған ұстағыш 5 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
5-тарау. "Мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
58. Өтініш беруші "Мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға арналған қағаз түріндегі өтінішті (бұдан әрі – өтініш) тұрғылықты жерінде осы Қағидаларға 10 – қосымшаға сәйкес
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне;
2) Нұр-сұлтан қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасына, Алматы қаласының әлеуметтік әл-ауқат басқармасына, Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы (бұдан әрі – қалалық басқарма) немесе қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдеріне (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері) ұсынады.
Проактивті қызмет арқылы ресімдеу кезінде оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш беру талап етілмейді. "Мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген.

52. Инвалидам первой и второй групп выдается одна пара обуви на протезы со скидкой 50 процентов от стоимости.
Инвалидам третьей группы такая обувь изготавливается за счет их собственных средств.
53. При ампутации одной нижней конечности инвалиды, имеющие право на льготное или бесплатное протезирование, обеспечиваются в установленном порядке обувью на сохранившуюся нижнюю конечность в количестве двух полупар.
54. Заявителям, вместо ортопедических или протезных ботинок по их желанию за счет собственных средств, изготавливаются сапоги. В этом случае заказчикам предоставляется скидка к стоимости сапог в сумме, предусмотренной на изготовление ботинок.
Параграф 5. Обеспечение лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами
55. Лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами со сроком ношения один год обеспечиваются:
1) участники, инвалиды Великой Отечественной войны, а также лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны;
2) дети-инвалиды.
56. Инвалиды первой и второй групп от общего заболевания и с детства, обеспечиваются лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами с 50-процентной скидкой от их стоимости со сроком ношения 1 год, если они предназначены для лечения заболевания, либо травм, приведших к инвалидности этих граждан.
Параграф 6. Обеспечение иными протезно-ортопедическими средствами
57. Приспособление для надевания рубашек, приспособление для надевания колгот, приспособление для надевания носков, приспособление (крючок) для застегивания пуговиц, захват активный, захват для удержания посуды, захват для открывания крышек, захват для ключей заменяются не ранее, чем через 5 лет.
Глава 5. Порядок оказания государственной услуги "Обеспечение инвалидов сурдо-тифлотехническими и обязательными гигиеническими средствами"
58. Заявитель предоставляет по месту жительства в бумажном виде заявление на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги "Обеспечение инвалидов сурдо-тифлотехническими и обязательными гигиеническими средствами" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам через:
1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) управление занятости и социальной защиты города Нур-Султан, управление социального благосостояния города Алматы, управление занятости и социальной защиты города Шымкент (далее – горуправления) или городские, районные отделы занятости и социальных программ (далее – отделы занятости).
Представление заявления на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации не требуется при оформлении через проактивную услугу. Порядок оказания проактивной услуги "Обеспечение инвалидов сурдо-тифлотехническими и обязательными гигиеническими средствами" предусмотрен главой 6 настоящих Правил.

6-тарау. "Мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету" проактивті қызметін көрсету тәртібі
66. "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) арқылы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының тіркелген телефон нөміріне сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету үшін оңалтудың жеке бағдарламасы болған кезде қызмет беруші өтініш берушіге осы қызметтер бойынша құжаттарды ресімдеуге келісім алу немесе бас тарту үшін проактивті форматта sms-хабарлама бастамашылық етеді.
Өтініш беруші смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивтті форматта қызметтер көрсетуге келісімді немесе бас тартуды растайды.
67. Өтініш берушінің белсенді қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ өтініш берушіден өзге де қажетті мәліметтерді, оның ішінде қолжетімділігі шектеулі мәліметтерді алғаннан кейін өтініш берушінің ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы растау туралы хабарлама жіберіледі.
Белсенді қызмет арқылы мүгедектерге сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету үшін құжаттарды ресімдеуге өтініш берген күн болып ресімдеуге келісім алған күн саналады.
68. Проактивті қызмет арқылы мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз еткен кезде осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салу "Е-Собес" ААЖ арқылы жүзеге асырылады.
69. Өтініш берушінің келісімі күнтізбелік он күн ішінде болмаған немесе проактивті қызмет көрсетуден бас тартқан жағдайда өтініш берушінің "Е-Собес" ААЖ-дағы ұялы телефонына бас тарту себептері көрсетілген жеке көмекшінің қызметтерін және ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі және қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне жүгіну қажеттігі туралы sms-хабар жіберіледі.
70. Проактивті қызмет алуға келісім алған жағдайда қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің қызметкері "Е-Собес" ААЖ арқылы өтініш берушіге мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету үшін құжаттарды ресімдеу туралы қабылданған шешім туралы өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы хабарлайды.
Sms-хабарлар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
7-тарау. Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
1-параграф. Техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарға тапсырыстарды ресімдеу және оларды беру тәртібі

Глава 6. Порядок оказания проактивной услуги "Обеспечение инвалидов сурдо-тифлотехническими и обязательными гигиеническими средствами"
66. При наличии индивидуальной программы реабилитации на предоставление сурдо-тифлотехнических и обязательных гигиенических средств на зарегистрированный телефонный номер абонентского устройства сотовой связи посредством автоматизированной информационной системой "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес") заявителю услугодателем инициируется sms-сообщение для получения согласия или отказа на оформление документов по данным услугам в проактивном формате.
Заявитель подтверждает согласие или отказ на оказание услуг в проактивном формате соответствующим кодом через смс-сообщение.
67. При получении согласия заявителя на оказание проактивной услуги направляется уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данных услуг.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления сурдо-тифлотехнических и обязательных гигиенических средств через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данных услуг.
68. При обеспечении инвалидов сурдо-тифлотехническими и обязательными гигиеническими средствами через проактивную услугу запрос в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 59 настоящих Правил, осуществляется АИС "Е-Собес".
69. В случае несогласия заявителя в течение десяти календарных дней или отказе в получении проактивной услуги на мобильный телефон заявителя в АИС "Е-Собес" направляется sms-оповещение о невозможности обеспечения инвалидов сурдо-тифлотехническими и обязательными гигиеническими средствами с указанием причин отказа и необходимости обращения в горуправление, отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
70. В случае получения согласия в получении проактивной услуги сотрудник горуправления, отдела занятости через АИС "Е-Собес" информирует заявителя о принятом решении об обеспечении инвалидов сурдо-тифлотехническими и обязательными гигиеническими средствами посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Глава 7. Порядок обеспечения инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами
Параграф 1. Порядок оформления заказов и выдачи технических вспомогательных (компенсаторных) средств

71. Қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ның орындалуы не орындалмауы жөніндегі деректерді "Е-Собес"автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне енгізеді. ОЖБ іс-шараларын Портал арқылы іске асыру кезінде "Е-Собес" ААЖ орындалуы автоматты түрде қойылады.
Техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды ұсыну Портал арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды Портал арқылы алу үшін өтініш беруші Заңның 32-2-бабына сәйкес электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы http://aleumet.egov.kz Порталында тіркеледі.
Өтініш берушіде интернет-ресурс болмаған жағдайында өтініш беруші "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелеріне, жұмыспен қамту орталықтарына немесе жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінеді.
Өтініш беруші Порталда өзінің қажеттіліктерінің талаптарын ескере отырып, техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды беру туралы шарт жасалатын өнім берушіні таңдайды.
2-параграф. Сурдотехникалық құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
72. Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен мүгедектер, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері, сондай-ақ жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар сурдотехникалық құралдармен қамтамасыз етіледі.
73. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтiнiштердiң және ОЖБ негiзiнде сурдотехникалық құралдарға қажеттілiкті олардың тiзбесi мен санын көрсете отырып қалыптастырады.
Облыстық басқарма жұмыспен қамту бөлімдері ұсынған қажеттілік негізінде сурдотехникалық құралдардың тізбесі мен санын көрсете отырып, оларға жиынтық қажеттілікті облыс бойынша айқындап, сурдотехникалық құралдарды сатып алуды мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
74. Жұмыспен қамту бөлімдері сурдотехникалық құралдарды бергеннен кейін бір ай ішінде мүгедектің тегiн, атын, әкесiнiң атын (бар болса), туған күнін, тұрғылықты жерінің мекенжайын, алған сурдотехникалық құралдың атауын, берілген күнін, сондай-ақ алған адамның қолын көрсете отырып, сурдотехникалық құралдар алған мүгедектердің тізімдерін облыстық басқармаға ұсынады.
Мүгедек өнім берушіні Портал арқылы таңдаған кезде естуді протездеу (есту аппаратын таңдау және беру) қызметтерін көрсету ведомосы, сондай-ақ орындалған қызметтерді қабылдау-беру актісі Порталдағы өнім берушінің жеке кабинетінде қалыптастырылады.

71. Специалист горуправления, отдела занятости вносит в АИС "Е-Собес" данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР. При реализации мероприятий ИПР через Портал выполнение проставляется в АИС "Е-Собес" автоматически.
Отделы занятости на основании заявлении ИПР формируют потребность с указанием их перечня и количества через Портал или в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Предоставление технических вспомогательных (компенсаторных) средств осуществляется через Портал или в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Для получения технических вспомогательных (компенсаторных) средств через Портал заявитель в соответствии со статьей 32-2 Закона регистрируется на Портале посредством электронно-цифровой подписи на http://aleumet.egov.kz.
В случае отсутствия возможности у заявителя интернет ресурса, заявитель обращается в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан", центры занятости населения или в отделы занятости.
Заявитель выбирает на Портале поставщика с учетом своих потребностей, с которым заключается договор по предоставлению технических вспомогательных (компенсаторных) средств.
Параграф 2. Порядок обеспечения сурдотехническими средствами
72. За счет средств государственного бюджета сурдотехническими средствами обеспечиваются инвалиды, участники и инвалиды Великой Отечественной войны, а также лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны.
73. Горуправления, отделы занятости на основании заявлений и ИПР формируют потребность в сурдотехнических средствах, с указанием их перечня и количества.
Облуправление на основании потребности, представленной отделами занятости, определяет по области сводную потребность в сурдотехнических средствах и проводят закуп обязательных сурдотехнических средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
74. Отделы занятости в течение месяца после выдачи сурдотехнических средств представляют списки инвалидов, получивших сурдотехнические средства, в облуправление с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, адреса места жительства, наименования полученного сурдотехнического средства, даты выдачи, а также подписи лица в получении.
При выборе поставщика заявителем через Портал ведомость оказания услуги по слухопротезированию (подбор и выдача слухового аппарата), а также акт приема-передачи выполненных услуг, формируются в личном кабинете поставщика на Портале.

75. Облыстық басқарма (қалалық басқарма) өтініштердің негізінде:
1) есту аппараттары (естуді протездеу) бойынша қажеттілікті айқындайды;
2) есту аппаратарын алу және теңшеу бойынша мүгедектерге жолдама беру жұмысын ұйымдастырады.
Естуді протездеу, қалған есту қабілетін электроакустикалық түзету балалардың, ересек адамдардың ерекшелiктерi ескеріле отырып, оларды есту аппаратына бейiмделуге мiндетті түрде үйрете отырып, сондай-ақ оны қолдану және ұзақ пайдалануға дағды алдыра отырып жүргiзіледі.
76. Облыстық басқарма (қалалық басқарма) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес айқындайтын, тиiсті материалдық-техникалық базасы мен мамандары бар, қазiргi заманғы есту аппараттарын таңдау және беру арқылы медициналық-әлеуметтiк оңалту, естудiң жай-күйiн байқау мақсатында естуді протездеу көмегiн көрсетуге, есту аппараттарына техникалық қызмет көрсетуге маманданған ұйым (бұдан әрi – ұйым) есту аппараттарымен, жиынтықты бұйымдармен, қосалқы бөлшектермен, оларды қоректендiру көздерiмен қамтамасыз етудi, сурдологиялық тексерудi, естудi протездеу көмегiн, есту аппараттарын таңдауды, олардың техникалық сипаттамаларға сәйкестiгiне қорытынды берудi, сервистiк қызмет көрсетудi, жөндеудi жүргiзедi.
Порталда өтініш беруші естуді протездеуді (есту аппараттарын таңдау және беру) жүргізетін өнім берушіні өзі таңдайды.
77. Ұйым осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есту аппараттарын (есту протездеу) орнату және теңшеу бойынша көрсетілген қызметтердің ведомосын жасайды және облыстық (қалалық) басқармаға ұсынады.
78. Есту аппараттары Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне кемiнде 3 жылдан кейiн және мүгедектердiң қалған санаттарына 4 жылдан кейiн ауыстырылады.
79. Ұйым Ұлы Отан соғысының мүгедектерi мен қатысушыларына 3 жылда бiр рет, мүгедектерге 4 жылда бiр рет есту аппараттарын жөндеудi жүргiзедi, дыбыс өткiзгiш сымдарды, батарейкаларды немесе стандарттық зауыт жинаған аккумуляторларды, медициналық-әлеуметтiк картада берiлген күнін мiндетті түрде белгілеп және алған адамның қолын қойғызып бередi.
80. Есту аппаратын мерзімінен бұрын қамтамасыз ету шешімі облыстық басқарманың (қалалық басқарманың) тиісті құжаттары негізінде жүргiзедi:
1) есту қабілеті нашарлаған және есту қабілетін есту аппаратының басқа түрiмен түзеу қажет болғанда;
2) есту аппараты ұрланған немесе жоғалған жағдайда. Есту аппараты ұрланған жағдайда өтініш берушінің тұрғылықты жерi бойынша ішкі істер органдарынан анықтама ұсынылады.
81. Веб-камерасы бар ноутбук, көпфункционалды сигналды жүйелер, мәтіндік хабарламалы және хабар қабылдайтын ұялы телефондар, саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағаттар, дауыс шығаратын аппарат, сондай-ақ бұрын орнатылған (ауыстырылған) кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорлары, олар орнатылған (ауыстырылған) күннен бастап кемінде 5 жылдан кейін ауыстырылады.

75. Облуправление (горуправление) на основании заявлений:
1) определяет потребность в слуховых аппаратах (слухопротезирования);
2) организует работу по направлению инвалидов для получения и настройке слуховых аппаратов (слухопротезирования).
Слухопротезирование, электроакустическая коррекция остаточного слуха проводится с учетом особенностей детского и взрослого населения, с обязательным обучением их адаптации к слуховому аппарату, а также с приобретением навыков по его использованию и длительной эксплуатации.
76. Обеспечение слуховыми аппаратами, комплектующими изделиями, запасными частями, источниками питания к ним, сурдологическое обследование, слухопротезную помощь, подбор, заключение на соответствие слуховых аппаратов техническим характеристикам, сервисное обслуживание, ремонт проводит поставщик, специализирующийся на оказании слухопротезной помощи с целью медико-социальной реабилитации путем подбора и выдачи современных слуховых аппаратов, наблюдения за состоянием слуха, техническом обслуживании слуховых аппаратов, имеющая соответствующую материально-техническую базу и специалистов, определяемая облуправлением (горуправлением) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках (далее – организация).
На Портале заявитель самостоятельно выбирает поставщика, который проводит слухопротезирование (подбор и выдачу слуховых аппаратов).
77. Организация составляет ведомость оказанных услуг по установке и настройке слухового аппарата (слухопротезирования) по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам и представляет в облуправление (горуправление).
78. Слуховые аппараты участникам и инвалидам Великой Отечественной войны заменяются не ранее, чем через 3 года и через 4 года – всем остальным категориям инвалидов.
79. Участникам и инвалидам Великой Отечественной войны один раз в 3 года, инвалидам один раз в 4 года организацией производится ремонт слухового аппарата, выдаются звукопроводы, батарейки или аккумуляторы в стандартной заводской комплектации с обязательной отметкой в медико-социальной карте о дате выдачи и подписи получившего лица.
80. Решение о досрочном обеспечении слуховым аппаратом принимается облуправлением (горуправлением) на основании соответствующих документов:
1) при ухудшении слуха и необходимости коррекции слуха другим типом слухового аппарата;
2) в случае хищения или утери слухового аппарата. В случае хищения слухового аппарата предоставляется справка из органов внутренних дел по месту жительства заявителя.
81. Ноутбук с веб-камерой, многофункциональные сигнальные системы, телефоны мобильные с текстовым сообщением и приемом передач, часы для глухих и слабослышащих лиц, голосообразующий аппарат, а также речевые процессоры к кохлеарным имплантам, установленные (замененные) ранее, заменяются не ранее, чем через 5 лет с даты их установки (замены), выдачи.

82. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімдері осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау қызметтерін көрсетуге өтініштерді тіркеу журналын (бұдан әрі – журнал) жүргізеді және мүгедектің тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), туған күнін, тұрғылықты жерінің мекенжайын, ОЖБ-ның әзірленген күні мен нөмірін, медициналық ұйымдағы кохлеарлық имплантацияға операция жасалған орынды, сөйлеу процессорының түрін (моделін) көрсете отырып, сөйлеу процессорын ауыстыруға және баптауға мұқтаж кохлеарлық импланты бар мүгедектердің тізімдерін (бұдан әрі – мүгедектердің тізімі) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күні қалыптастырады.
83. Облыстық басқарма (қалалық басқарма) тізімдердің негізінде:
1) сөйлеу процессорларының санын және түрін (моделін) көрсете отырып, сөйлеу процессорын ауыстыру бойынша қызметке қажеттілікті айқындайды;
2) сөйлеу процессорын ауыстыру қызметін алу үшін кохлеарлық импланты бар мүгедектерге жолдама беру жұмысын ұйымдастырады.
84. Ұйым кохлеарлық импланты бар мүгедектерді оларға бұрын орнатылған кохлеарлық имплантпен түрі, моделі және маркасы үйлесетін сөйлеу процессорымен қамтамасыз етеді.
85. Сөйлеу процессорын ауыстыруға жіберілген кохлеарлық импланты бар мүгедектер (олардың заңды өкілдері) ұйымға:
1) облыстық басқарманың (қалалық басқарманың) жолдамасын;
2) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
3) мүгедек балаға сөйлеу процессорын ауыстыру қызметін көрсетуге өтініш берілген жағдайда – ата-анасының (қамқоршыларының, қорғаншыларының) бірінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.
86. Ұйым осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау бойынша көрсетілген қызметтердің ведомосын жасайды және облыстық басқармаға (қалалық басқармаға) ұсынады.
Мүгедек өнім берушіні Портал арқылы таңдаған кезде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау бойынша көрсетілген қызметтердің ведомосы, сондай-ақ көрсетілген қызметтерді қабылдау-беру актісі өнім берушінің Порталдағы жеке кабинетінде қалыптастырылады.
87. Сөйлеу процессорын ауыстыру қызметін көрсетуден мынадай жағдайларда:
1) егер сөйлеу процессорының осы Қағидалардың 83-тармағында белгіленген ауыстыру мерзімі өтпесе;
2) осы Қағидалардың 10-қосымшадағы мемлекеттік стандартта көрсетілген құжаттардың толық топтамасы ұсынылмағанда бас тартылады.
88. Есту-сөйлеуге бейімдеуді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметті қорғау министрлігінің "Әлеуметтік оңалтуды дамытудың ғылыми-практикалық орталығы" ШЖҚ РММ кохлеарлық имплантация бойынша операциядан кейінгі алғашқы үш жыл ішінде жүргізеді.
Әлеуметтік оңалту шеңберінде есту қабілеті бұзылған мүгедек балаларды кохлеарлық имплантациядан кейін есту-сөйлеуге бейімдеу мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен күндізгі және (немесе) тәулік бойғы байқау жағдайларында жүргізіледі.
Есту-сөйлеуге бейімдеудің бір курсы мынадай жағдайларда:

82. Горуправлением, отделами занятости ведется журнал регистрации заявлений на оказание услуги по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам (далее – журнал) и ежеквартально 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом формируются списки инвалидов с кохлеарными имплантами, нуждающихся в замене и настройке речевого процессора, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, адреса места жительства, даты разработки и номера ИПР, места проведения операции кохлеарной имплантации в медицинской организации, вида (модели) речевого процессора (далее – список инвалидов).
83. Облуправление (горуправление) на основании списков:
1) определяет потребность в услуге по замене речевого процессора с указанием количества и вида (модели) речевых процессоров;
2) организует работу по направлению инвалидов с кохлеарными имплантами для получения услуги по замене речевого процессора.
84. Организация обеспечивает инвалидов с кохлеарными имплантами речевым процессором, вид, модель и марка которого совместимы с ранее им установленным кохлеарным имплантом.
85. Инвалиды с кохлеарными имплантами, направленные для замены речевого процессора (их законные представители), представляют организации:
1) направление облуправления (горуправления);
2) копию документа, удостоверяющего личность инвалида;
3) копию документа, удостоверяющего личность одного из родителей (опекунов, попечителей) – в случае подачи заявления на оказание услуги по замене речевого процессора ребенку-инвалиду.
86. Организация составляет ведомость оказанных услуг по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам и представляет в облуправление (горуправление).
При выборе поставщика инвалидом через Портал ведомость оказанных услуг по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, а также акт приема-передачи выполненных услуг, формируются в личном кабинете поставщика на Портале.
87. В оказании услуги по замене речевого процессора отказывается в случаях:
1) если не истек срок замены речевого процессора, установленный пунктом 83 настоящих Правил;
2) предоставления неполного пакета документов, указанных в стандарте государственной услуги согласно приложению 10 к настоящим Правилам настоящих Правил.
88. Слухоречевая адаптация проводится РГП на ПХВ "Научно-практический центр развития социальной реабилитации" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в течение первых трех лет после операции по кохлеарной имплантации.
Слухоречевая адаптация детей-инвалидов с нарушением слуха после кохлеарной имплантации в рамках социальной реабилитации проводится в условиях дневного и (или) круглосуточного наблюдений за счет средств государственного бюджета.
Один курс слухоречевой адаптации в условиях:

1) күндізгі бақылау – 15 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде;
2) тәуліктік бақылау – кемінде күнтізбелік 15 күн ішінде жүргізіледі.
89. Тәуліктік бақылау жағдайларында есту-сөйлеуге бейімдеуден өтіп жатқан кохлеарлық импланты бар мүгедек бала мен онымен бірге жүретін ата-анасына (заңды өкіліне) тұру үшін үй-жайды жалға алуды және тамақтану шығыстарын, сондай-ақ оларға жылына бiр рет межелі жерге дейін және кері қарай жол жүруге шығыстарды ұйым мемлекеттік бюджеттің жоспарланған қаражаты шеңберінде қамтамасыз етеді.
Жол жүру темiр жолда қатты плацкарт вагон, мүгедектер үшін арнайы вагон тарифi бойынша, су жолдарында – екiншi класс тарифi бойынша, тас немесе топырақты жолдарда – белгіленген тарифтер бойынша ұсынылған билеттiң немесе темiржол вокзалы, автовокзал, айлақ кассасы берген анықтаманың негiзiнде төленедi.
3-параграф. Тифлотехникалық құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
90. Бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектер, мүгедек балалар тифлотехникалық құралдармен өтініштердің, ОЖБ негiзiнде қамтамасыз етіледi.
91. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтініштердің және ОЖБ негізінде тифлотехникалық құралдарға қажеттілікті олардың тізбесі мен санын көрсете отырып қалыптастырады.
92. Облыстық басқарма жұмыспен қамту бөлімдері ұсынған қажеттілік негізінде тифлотехникалық құралдарға облыс бойынша жиынтық қажеттілікті олардың тізбесі мен санын көрсете отырып айқындайды және тифлотехникалық құралдарды сатып алуды мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
93. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлiмдерi тифлотехникалық құралдарды беруді мүгедектің тегiн, атын, әкесiнiң атын (бар болса), туған күнiн, тұратын жерiн, алынған тифлотехникалық құралдың атауын, алған күнiн, алғаны туралы белгіні көрсете отырып тiзiм бойынша жүргiзедi.
94. Сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук, оқу машинасы, Брайль жүйесі бойынша жазу құралы, дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар ұялы телефон, дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейер, нашар көретін адамдарға арналған сағаттар, сөз шығаратын термометр, сөз шығаратын тонометр, тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр 5 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
Сөз шығаратын глюкометр жиынтығына кіретін қандағы қант деңгейін анықтауға арналған тест жолақшалары 300 данада сатып алынады.
Глюкометр жиынтығына кіретін тест жолақшаларын пайдаланғаннан кейін қандағы қант деңгейін анықтауға арналған тест жолақшаларын мүгедектер өз қаражаты есебінен сатып алады.
Тифлотаяқ, Брайль жүйесі бойынша жазу грифелі 2 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
Көру қабілеті бұзылған мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері 5 жылдан бұрын ауыстырылмайды.

1) дневного наблюдения проводится в течение не более 15 рабочих дней;
2) круглосуточного наблюдения в течение не менее 15 календарных дней.
89. Аренда помещения для проживания и расходы на питание ребенка-инвалида с кохлеарным имплантом, проходящего слухоречевую адаптацию в условиях круглосуточного наблюдения, и сопровождающего его родителя (законного представителя), а также расходы им на проезд один раз в год до места назначения и обратно обеспечиваются организацией в рамках запланированных средств государственного бюджета.
Проезд возмещается по железной дороге по тарифу жесткого плацкартного вагона, специализированного вагона для инвалидов, по водным путям – по тарифу второго класса, по шоссейным или грунтовым дорогам – по установленным тарифам, на основании предъявленного билета или справки, выданной кассой железнодорожного вокзала, автовокзала, пристани.
Параграф 3. Порядок обеспечения тифлотехническими средствами
90. Инвалиды первой и второй групп, дети-инвалиды обеспечиваются тифлотехническими средствами на основании заявлений, ИПР.
91. Горуправления, отделы занятости на основании заявлений и ИПР формируют потребность в тифлотехнических средствах с указанием их перечня и количества.
92.  Облуправление на основании потребности, представленной отделами занятости, определяет по области сводную потребность в тифлотехнических средствах и проводят закуп обязательных тифлотехнических средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
93. Горуправления, отделы занятости проводят выдачу тифлотехнических средств по списку с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, места жительства, наименования полученного тифлотехнического средства, даты получения, отметки в получении.
94. Ноутбук с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи, читающая машина, прибор для письма по системе Брайля, телефон мобильный со звуковым сообщением и диктофоном, плейер для воспроизведения звукозаписи, часы для лиц с ослабленным зрением, термометр с речевым выходом, тонометр с речевым выходом, глюкометр с речевым выходом и тест полосками заменяются не ранее, чем через 5 лет.
Тест полоски для определения уровня сахара в крови, входящие в комплект глюкометра с речевым выходом, приобретаются в количестве 300 штук.
После использования тест-полосок, входящих в комплект глюкометра, тест полоски для определения уровня сахара в крови приобретаются инвалидом за счет собственных средств.
Тифлотрость, грифель для письма по системе Брайля заменяются не ранее, чем через 2 года.
Нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушением зрения заменяются не ранее, чем через 5 лет.

Рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз 1500 парақ мөлшерінде 1 жылдан кем болмайтын мерзімге беріледі.
Брайль қарпін өз бетімен үйренуге болатын сөйлейтін құрал, Брайль бойынша алмалы-салмалы әліппе мүгедекке бір рет өмір бойына беріледі.
95. Жұмыспен қамту бөлiмдерi тифлотехникалық құралдар берiлгеннен кейiн бiр ай iшiнде мүгедектiң тегiн, атын және әкесінің атын (бар болса), туған күнін, тұратын жерiн, алған тифлотехникалық құралдың атауын, берілген күнiн, алған адамның қолын көрсете отырып, тифлотехникалық құралдарды алған мүгедектердiң тiзiмдерiн облыстық басқармаға ұсынады.
4-параграф. Мiндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
96. Мүгедектер міндетті гигиеналық құралдармен өтініштердің және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерге сай әзірленген ОЖБ негізінде қамтамасыз етіледі.
97. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтініштер және ОЖБ негізінде міндетті гигиеналық құралдардың тізбесі мен санын көрсете отырып, оларға қажеттілікті қалыптастырады.
98. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күні міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз етілуге тиіс мүгедектер туралы тізімдерді жасайды және міндетті гигиеналық құралдардың тізбесі мен санын көрсете отырып, оларға қажеттілікті қалыптастырады.
Қалыптастырылған қажеттілік негізінде қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері міндетті гигиеналық құралдарды сатып алуды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүргізеді.
99. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлiмдерi міндеттi гигиеналық құралдарды берудi мүгедектің тегін, атын, әкесiнiң атын (бар болса), туған күнiн, тұрғылықты жерiн, алған міндетті гигиеналық құралдың атауын, санын, алған күнiн, алғаны туралы белгiні көрсете отырып тiзiм бойынша жүргiзедi.
100. Міндетті гигиеналық құралдар мүгедектерге жүгінген айдан бастап беріледі.
101. Мiндетті гигиеналық құралдар мүгедектерге бiр жылға төмендегідей мөлшерде берiледi:
1) тiрек-қозғалыс аппараты бұзылған мүгедектерге арналған жөргектер – 730 дана; бірінші үш тоқсанда 200 данадан, соңғы тоқсанда 130 дана;
2) несеп-жыныс жүйесi бұзылған мүгедектерге арналған несеп қабылдағыштар – 365 дана, бірінші үш тоқсанда 90 данадан, соңғы тоқсанда 95 дана;
3) iшек ауруы бар мүгедектерге арналған нәжiс қабылдағыштар – 365 дана, бірінші үш тоқсанда 90 данадан, соңғы тоқсанда 95 дана;
4) сіңіргіш жаймалар (жаялықтар) – 365 дана, бірінші үш тоқсанда 90 данадан, соңғы тоқсанда 95 дана;

Бумага для письма рельефно-точечным шрифтом в количестве 1500 листов выдается на срок не менее 1 года.
Говорящий самоучитель брайлевского шрифта, азбука разборная по Брайлю выдается инвалиду один раз, пожизненно.
95. Отделы занятости в течение месяца после выдачи тифлотехнических средств представляют списки инвалидов, получивших тифлотехнические средства, в облуправление с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, места жительства, наименования полученного тифлотехнического средства, даты выдачи, а также подписи лица в получении.
Параграф 4. Порядок обеспечения обязательными гигиеническими средствами
96. Инвалиды обеспечиваются обязательными гигиеническими средствами на основании заявлений и ИПР, разработанной в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
97. Горуправления, отделы занятости на основании заявлений и ИПР формируют потребность в гигиенических средствах с указанием их перечня и количества.
98. Горуправления, отделы занятости ежеквартально 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, составляют списки об инвалидах, подлежащих обеспечению обязательными гигиеническими средствами и формируют потребность с указанием их перечня и количества.
На основании сформированной потребности горуправления, отделы занятости проводят закуп обязательных гигиенических средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
99. Горуправления, отделы занятости проводят выдачу обязательных гигиенических средств по списку с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, места проживания, наименования полученного обязательного гигиенического средства, количества, даты получения, отметки в получении.
100. Обязательные гигиенические средства предоставляются инвалидам с месяца обращения.
101. Обязательные гигиенические средства выдаются инвалидам на год в следующем количестве:
1) подгузники для инвалидов с нарушением опорно-двигательного аппарата – 730 штук, первые три квартала по 200 штук, последний квартал по 130 штук;
2) мочеприемники для инвалидов с нарушением мочеполовой системы – 365 штук, первые три квартала по 90 штук, последний квартал по 95 штук;
3) калоприемники для инвалидов с кишечным заболеванием – 365 штук, первые три квартала по 90 штук, последний квартал 95 штук;
4) впитывающие простыни (пеленки) – 365 штук, первые три квартала по 90 штук, последний квартал 95 штук;

5) катетер – 12 дана;
6) Spina bifida диагнозы бар мүгедек балаларға арналған бір рет қолданылатын катетерлер - 2190 дана;
7) стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик – 12 дана;
8) қорғаныш крем – 12 дана;
9) сіңіргіш ұнтақ (опа) – 12 дана;
10) иісті бейтараптандырғыш – 12 дана;
11) теріні тазартқыш – 12 дана.
102. Санитариялық құрылғысы бар кресло-орындық, дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар, жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар 4 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
103. Жұмыспен қамту бөлімдерi мiндетті гигиеналық құралдар берiлгеннен кейiн бiр ай iшiнде мүгедектiң тегін, атын, әкесiнің атын (бар болса), туған күнiн, тұрғылықты жерiн, алған мiндетті гигиеналық құралдың атауын, берiлген күнiн, сондай-ақ алғандығына адамның қойған қолын көрсете отырып, гигиеналық құралдарды алған мүгедектердiң тiзiмiн облыстық басқармаға ұсынады.
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
1-қосымша
Протездік-ортопедиялық көмек және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды ұсынуға медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
Оңалту құралдардың атауы
Көрсетілімдер
Қарсы көрсетілімдер
1. Протездiк-ортопедиялық құралдар
1.1
кеуде бездерінің протездері
Кеуде безінің немесе мастэктомиядан кейін оның бөлігінің болмауы
Бұйымдар құрамына кіретін компоненттерді жеке көтере алмаушылық.
Операциядан кейінгі тыртық айналасындағы тері аурулары
1.2
аппараттар, туторлар
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан қол-аяқтардың статодинамикалық функцияларының айқын немесе едәуір айқын бұзылуы кезінде буындарды фиксациялау қажеттілігі
Аяқтарға осьтік жүктеменің мүмкін еместігі кезінде, буындардың айқын білінетін сүйек-буын контрактуралары.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.3
балдақтар, таяқтар, жетек арбалар
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан аяқтардың, жамбас пен омыртқаның, орталық, перифериялық нерв жүйесінің, статодинамикалық функцияларының бұзылуы, сондай-ақ қанайналымы жүйесі, тыныс алу органдары аурулары, несептік-жыныстық жүйе аурулары және зат алмасудың бұзылуы
Қолдардың статодинамикалық функцияларының едәуір айқын бұзылуы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.4
корсеттер, реклинаторлар, басұстағыштар
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан омыртқаның статодинамикалық функцияларының бұзылуы
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.5
бандаждар, емдік белбеулер
Аурулардың жарақаттардың, тірек-қимыл аппараттарының даму аномалиясы, қол-аяқ буындарының ауруы, әр жерде орналасқан грыжаның, ішперде қуысы ағзаларының төмен түсуі салдарынан организмнің статодинамикалық функцияларының бұзылуы
Қысылған, түзелмейтін грыжалар.
Бұйым жасалған материалдарды жеке көтере алмаушылық
1.6
балалардың профилактикалық шалбаршалары
Сәбилердің сан жамбас буынының дисплазиясы
1.7
жейде киюге арналған құрылғы
Ұсақ моториктердің бұзылуы, бір қолымен (ампутация, бір қолдың айқын білінетін парезі немесе плегиясы) манипуляция жасауға мәжбүр болу, қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактурасы, жалған буындар)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, жоғары ампутациялық туқылы, вестибулярлы-мишықтық айқын бұзылуы және гиперкинетикалық бұзылу.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.8
түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек)
1.9
колготки киюге арналған құрылғы
Екі колдың айқын білінетін тетрапарезі, трипарезі, төменгі параплегия, айқын гемипарезі; айқын парезі; бір қолдың айқын білінетін парезі; айқын білінетін амиостатикалық бұзушылықтар; протездерді пайдаланған кезде қолдардың ампутациялық тұқылдары, қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактуралары, жалған буындар).
Еңкиюге және аяқ басына қолын жеткізуге мүмкіндігінің болмауы
Екі қолдың жоғары параплегиясы, жоғары ампутациялық туқылы, вестибулярлы-мишықтық айқын бұзылуы және гиперкинетикалық бұзылу.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық

5) катетер – 12 штук;
6) катетеры одноразового использования для детей инвалидов с диагнозом Spina bifida (спинабифида) – 2190 штук;
7) паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы – 12 штук;
8) крем защитный – 12 штук;
9) порошок (пудра) абсорбирующий – 12 штук;
10) нейтрализатор запаха – 12 штук;
11) очиститель для кожи – 12 штук.
102. Кресло-стул с санитарным оснащением, опорные откидные поручни для туалетных комнат, поручни для ванных комнат, заменяются не ранее, чем через 4 года.
103. Отделы занятости в течение месяца после выдачи обязательных гигиенических средств, представляют списки инвалидов, получивших обязательные гигиенические средства, в облуправление с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, места проживания, наименования полученного обязательного гигиенического средства, даты выдачи, а также подписи лица в получении.
Приложение 1 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Медико-социальные показания и противопоказания к предоставлению протезно-ортопедической помощи и технических вспомогательных (компенсаторных) средств
Наименование средств реабилитации
Показания
Противопоказания
1. Протезно-ортопедические средства
1.1
протезы грудной железы
Отсутствие грудной железы или ее части после мастэктомии
Индивидуальная непереносимость компонентов, входящих в состав изделия.
Заболевания кожи в области операционного рубца
1.2
аппараты, туторы
Необходимость фиксации суставов при выраженных или значительно выраженных нарушениях статодинамических функций верхней или нижней конечности вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития
При невозможности осевой нагрузки на нижние конечности, выраженные костно-суставные контрактуры суставов.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.3
костыли, трости ходунки
Нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы, а также болезней системы кровообращения, органов дыхания, болезней мочеполовой системы и нарушений обмена веществ
Значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.4
корсеты, реклинаторы, головодержатели
Нарушения статодинамических функций позвоночника вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.5
бандажи, лечебные пояса
Нарушения статодинамических функций организма вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития опорно-двигательного аппарата, заболеваний сосудов верхних и нижних конечностей, грыжи различных локализаций, опущение органов брюшной полости
Ущемленные грыжи, не вправляемые грыжи. Индивидуальная непереносимость материала, из которого изготовлено изделие
1.6
детские профилактические штанишки
Дисплазия тазобедренного (-ых) сустава (-ов) у младенцев
1.7
приспособление для надевания рубашек
Нарушение мелкой моторики, вынужденность производить манипуляции одной рукой (ампутация, выраженный парез или плегия одной верхней конечности), деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы)
Верхняя параплегия, высокие ампутационные культи обеих верхних конечностей, выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения и гиперкинетические нарушения.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.8
приспособление (крючок) для застегивания пуговиц
1.9
приспособление для надевания колгот
Выраженный тетрапарез, трипарез, нижняя параплегия, выраженный гемипарез; выраженный парез обеих верхних конечностей; выраженный парез одной верхней конечности; выраженные амиостатические нарушения; ампутационные культи верхних конечностей, преимущественно при пользовании протезами; деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы).
Отсутствие возможности наклоняться и тянуться к стопе.
Верхняя параплегия, высокие ампутационные культи обеих верхних конечностей, выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения и гиперкинетические нарушения.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения

1.10
шұлық киюге арналған құрылғы
1.11
белсенді ұстағыш
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан аяқтардың статодинамикалық функцияларының айқын, едәуір айқын бузылуы (кресло-арбаларды пайдалануға әкелетін)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.12
ыдыс-аяқты ұстауға арналған ұстағыш
Бір қолдың ампутациясы, бір қолдың парезі немесе плегиясы.
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.13
қақпақтарды ашуға арналған ұстағыш
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан статодинамикалық функцияларының орташа айқын, айқын, едәуір айқын бұзылуы (айқын, едәуір айқын білінетін трипарез; едәуір айқын білінетін гемипарез; екі қолдың айқын немесе орташа айқын парезі; бір қолдың орташа айқын білінетін парезінің екінші қолдың болмашы парезімен жанама болуы), қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактуралары, жалған буындар)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.14
кілтке арналған ұстағыш
Қол ұшы контрактурасы
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
2. Сурдотехникалық құрылғылар
2.1
есту аппараттары
III, IV дәрежедегі құлақ мүкістігі
Аудиторлық нейропатиядан басқа ретрокохлеарлық есту паталогиясы; есту қабілетінің орталық бұзылуы
2.2
веб-камерасы бар ноутбук
Еңбекке қабілетті жастағы мүгедектер, сондай-ақ мүгедек балалар мынадай аурулармен:
IV дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі (есту протездеріне жатпайтын немесе тиімсіз есту протездері).
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ астам).
Мылқаулық.
IV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Жалғыз көздің немесе 0-0,03-ке түзетілген жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе /және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы.
Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде).
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция
2.3
көп функционалды дабылды жүйелер
III, IV дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ астам).
Мылқаулық.
III, IV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде).
2.4
мәтiндiк хабарламасы және хабарды қабылдау қызметі бар ұялы телефондар
IV дәрежедегі екі құлақтың мүкістігі (есту протезінің тиімсіздігінде).
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ астам).
Мылқаулық.
IV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Жалғыз көздең немесе 0-0,03-ке түзетілген жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе /және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде).
2.5
саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағаттар
2.6
кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорлары
Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай
2.7
дауыс шығаратын аппарат
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан, оның ішінде көмейді алып тастаған кезде сөйлеу органдарының дауыс шығару функцияларының айқын бұзылуы
Абсолюттік медициналық қарсы көрсетілімдері: мылқаулық, бульбарлы синдром.
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдері: кеңірдек аймағындағы ісу процесі, II, III дәрежедегі тыныс алу жеткіліксіздігі бар өқпе аурулары

1.10
приспособление для надевания носков
1.11
захват активный
Выраженные, значительно выраженные нарушения статодинамических функций нижних конечностей вследствие заболеваний, травм, аномалий развития (приводящие к необходимости пользования кресло-коляской).
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.12
захват для удержания посуды
Ампутация одной верхней конечности, выраженный парез или плегия одной верхней конечности
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационные культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.13
захват для открывания крышек
Умеренно выраженные, выраженные, значительно выраженные нарушения стато-динамических функций верхних конечностей вследствие заболеваний, травм, аномалий развития (выраженный, значительно выраженный трипарез; значительно выраженный гемипарез; выраженный или умеренно выраженный парез обеих верхних конечностей; умеренно выраженный парез одной верхней конечности в сочетании с незначительным парезом другой верхней конечности), деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы)
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.14
захват для ключей
Контрактура кисти
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
2. Сурдотехнические средства
2.1
слуховые аппараты
Тугоухость III, IV степени
Ретрокохлеарная патология слуха, кроме аудиторной нейропатии; центральное нарушение слуха
2.2
ноутбук с веб-камерой
Инвалиды трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды с заболеваниями:
Двухсторонняя тугоухость IV степени (не подлежащая слухопротезированию либо при неэффективности слухопротезирования).
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени
Острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическое сужение поля зрения до 10 градусов.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи).
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией
2.3
многофункциональные сигнальные системы
Двухсторонняя тугоухость III, IV степени.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ).
Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью III, IV степени
Психические расстройства с тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи)
2.4
телефоны мобильные с текстовым сообщением и приемом передач
Двухсторонняя тугоухость III, IV степени (при неэффективности слухопротезирования).
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью III, IV степени
Острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическое сужение поля зрения до 10 градусов.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи)
2.5
часы для глухих и слабослышащих лиц
2.6
речевые процессоры к кохлеарным имплантам
Состояние после кохлеарной имплантации
2.7
голосообразующий аппарат
Выраженные нарушения функции голосообразования вследствие заболеваний, травм аномалий развития органов речи, в том числе при удалении гортани
Абсолютные медицинские противопоказания: глухонемота, бульбарный синдром.
Относительные медицинские противопоказания: воспалительный процесс в области трахеостомы, заболевания легких с дыхательной недостаточностью II, III степени

3. Тифлотехникалық құралдар
3.1
тифлотаяқтар
0-0,05-ке түзетілген жалғыз көзінің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар
Қолдардың ампутациялық тұқылдары, қолдардың статодинамикалық функцияларының едәуір айқын бұзылуы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.2
оқу машиналары
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру, қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Ескерту:
- егер отбасында көру қабілеті бойынша 2 немесе одан да көп мүгедек болса, онда бір оқитын машина беріледі.
Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам).
Мылқаулық.
Есту протезін қоюға келмейтін IV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.3
сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук
0-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші, екінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық.
Көзі көрмейтін мылқау
3.4
Брайль жүйесі бойынша жазу құралы
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар және қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған Брайль қарпін меңгерген бірінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғары параплегия.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.5
Брайль жүйесі бойынша жазу грифелi
3.6
рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз
3.7
дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар ұялы телефондар
0-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру
өрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші, екінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам).
Мылқаулық.
Есту протезін қоюға келмейтін IV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік.
3.8
дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейерлер
3.9
нашар көретін адамдарға арналған сағаттар
- уақытты айтатын
- Брайль қарпі бар сағаттар
- нашар көретін адамдарға арналған сағаттар (жарық түсірілетін, ірі, жеңіл оқылатын цифрлары және тілдері бар)
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар және қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған Брайль қарпін меңгерген мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар

3. Тифлотехнические средства
3.1
тифлотрости
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией
0-0,05 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Ампутационные культи верхних конечностей, значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.2
читающие машины
Инвалиды первой группы трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Примечание:
- если в семье 2 или более инвалида по зрению предоставляется одна читающая машина
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.3
ноутбук с программным обеспечением экранного доступа и с синтезом речи
Инвалиды первой, второй группы трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Слепоглухонемота
3.4
прибор для письма по системе Брайля
Инвалиды первой группы, владеющие шрифтом Брайля, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов и сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.5
грифель для письма по системе Брайля
3.6
бумага для письма рельефно-точечным шрифтом
3.7
телефоны мобильные со звуковым сообщением и диктофоном
Инвалиды первой, второй группы, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию.
3.8
плейеры для воспроизведения звукозаписи
3.9
часы для лиц с ослабленным зрением
- говорящие
- часы со шрифтом Брайля
- часы для слабовидящих
(с подсветкой, с крупными, легко читаемыми цифрами и стрелками)
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Инвалиды, владеющие шрифтом Брайля, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов и сохранением тактильной чувствительности пальцев рук

0,04-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар бірінші, екінші топ мүгедектері.
0,19 дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 25 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мектеп жасындағы мүгедек балалар
Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам).
Мылқаулық.
Есту протезін қоюға келмейтін IV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғары параплегия.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Екі көздің толық көрмеуі (жарықты сезінбеу).
Екі жақты анофтальм.
Туа біткен рудиментарлық көз алмалары
3.10
сөз шығаратын термометр
0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар 16 жастан асқан мүгедектер
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.11
сөз шығаратын тонометр
0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар, артериалдық гипертензия бойынша "Д" есепте тұрған 16 жастан асқан мүгедектер
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.12
тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр
0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар, қант диабеті бойынша "Д" есепте тұрған мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.13
брайль қарпін өз бетімен үйренуге болатын сөйлейтін құрал
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар, қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар

Инвалиды первой, второй группы с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0,04-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов.
Дети-инвалиды школьного возраста с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,19 включительно или/и концентрическим сужением поля зрения до 25 градусов
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Двусторонняя полная слепота (отсутствие светоощущения). Двусторонний анофтальм. Врожденные рудиментарные глазные яблоки
3.10
термометр с речевым выходом
Инвалиды старше 16 лет с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.11
тонометр с речевым выходом
Инвалиды старше 16 лет с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно, состоящие на "Д" учете по артериальной гипертензии
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.12
глюкометр с речевым выходом с тест полосками
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно, состоящие на "Д" учете по сахарному диабету
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.13
говорящий самоучитель брайлевского шрифта
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов, с сохранением тактильной чувствительности пальцев рук

Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.14
Брайль бойынша алмалы-салмалы әліппе
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар, қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар
3.15
көру қабілеті бұзылған мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мектеп естияр жасындағы мүгедек балалар
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
4. Міндетті гигиеналық құралдар
4.1
несеп қабылдағыштар
Қуық стомының болуы
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдер: терінің аллергиялық реациялары
4.2
нәжіс қабылдағыштар
Ішек стомының болуы
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдер: терінің аллергиялық реациялары
4.3
жөргектер
1) аурудан және/ немесе жарақат салдарынан болатын несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуына байланысты организм функцияларының статодинамикалық бұзылуы;
2) өз мінез-құлқын бақылаудың бұзылуынан болатын психикалық бұзушылық салдарынан несептің және нәжістің ұстамау;
3) несеп шығару жолдары мен тік ішек жарақаты, омыртқа жұлынының, несеп шығару жүйесі мен асқазан-ішек жолының туа біткен аномалиялары салдарынан несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуы
Тері қабаттары бүтіндігінің ауқымды бұзылуы, сондай-ақ сан аралығындағы тері ауруларының болуы.
Бұйымдар жасалған материалдарға аллергиялық реакция
4.4
сіңіргіш жаймалар (жаялықтар)
1) аурудан және/ немесе жарақат салдарынан болатын несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының едәуір айқын бұзылуына байланысты организм функцияларының статодинамикалық бұзылуы;
2) өз мінез-құлқын бақылаудың бұзылуынан болатын едәуір айқын психикалық бұзушылық салдарынан несептің және нәжістің ұстамау;
3) үшінші дәрежеде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетінің шектелуіне әкелетін несеп шығару жолдары мен тік ішек жарақаты, омыртқа жұлынының, несеп шығару жүйесі мен асқазан-ішек жолының туа біткен аномалиялары салдарынан несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуы
Бұйымдар жасалған материалдарға аллергиялық реакция
4.5
катетер
Қуықты өздігінен босатуға толық немесе жартылай қабілетсіз болған кезде, эпицистома, нефростома

Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.14
азбука разборная по Брайлю
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов, с сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
3.15
нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушениями зрения.
Инвалиды, в том числе дети инвалиды старшего школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
4. Обязательные гигиенические средства
4.1
мочеприемники
наличие стомы мочевого пузыря
Относительные медицинские противопоказания: аллергические реакции со стороны кожи
4.2
калоприемники
наличие стомы кишечника
Относительные медицинские противопоказания: аллергические реакции со стороны кожи
4.3
подгузники
1) нарушения стато-динамических функций организма, сопровождающиеся нарушением функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала, обусловленные заболеваниями и/или последствиями травм;
2) недержание мочи и кала вследствие психических расстройств, обусловленных нарушением контроля за своим поведением;
3) нарушение функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала вследствие травм мочевыводящих путей и прямой кишки, врожденных аномалий спинного мозга, мочевыделительной системы и желудочно-кишечного тракта.
Аллергическая реакция на материал, из которого изготовлены изделия
4.4
впитывающие простыни (пеленки)
1) значительно выраженные нарушения стато-динамических функций организма, сопровождающиеся нарушением функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала, обусловленные заболеваниями и/или последствиями травм;
2) недержание мочи и кала вследствие значительно выраженных психических расстройств, обусловленных нарушением контроля за своим поведением;
3) нарушение функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала вследствие травм мочевыводящих путей и прямой кишки, врожденных аномалий спинного мозга, мочевыделительной системы и желудочно-кишечного тракта, приводящих к ограничению способности к самообслуживанию третьей степени
Аллергическая реакция на материал, из которого изготовлены изделия
4.5
катетер
При полной или частичной неспособности самостоятельного опорожнения мочевого пузыря, эпицистома, нефростома

4.5-1
Spina bifida диагнозы бар мүгедек балаларға арналған бір рет қолданылатын катетерлер
Spina bifida диагнозы бар мүгедек балаларда қуықты өздігінен босатуға толық немесе жартылай қабілетсіз болған кезде
4.6
стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик
Ішперденің алдыңғы жағында ішек, қуық стомаларының немесе ішек жыланкөзінің болуы
Құралдар жасалған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
54.7
қорғаныш крем
Ішек, қуық стомасы, ішек жыланкөзі немесе гастростома айналасындағы теріні қорғауға жеәне күтүге арналған
Құралдар жаслаған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.8
сорғыш ұнтақ (опа)
Мацерация, эрозия стадиясындағы перистомальді дерматит болған кезде ішек, қуық стомасы, ішек жыланкөзі немесе гастростома айналасындағы теріні қорғауға жеәне күтүге арналған
Құралдар жаслаған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.9
иісті бейтараптандырғыш
Несеп-нәжіс қабылдағыштармен қамтамасыз етілуге көрсетілімдері бар мүгедектерге
Құралдар жаслаған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы
4.10
теріні тазартқыш
Ішек, қуық стомасының болуы, несепті немесе нәжісті ұстамаудың айқын білінуі,стома айналасындағы немесе сан аралығындағы теріні күтүге және тазалауға арналған
Құралдар жаслаған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.11
санитарлық құрылғысы бар кресло-орындық
Аурулары, жарақаттары, даму аномалиясы, оның ішінде омыртқаның, жамбастың, аяқтардың даму аномалиясы, жүру және тұру функциялары айкын бұзылған бірінші топтағы мүгедектер:
төменгі гемиплегия, айқын немесе едәуір айқын білінетін тетрапарез, төменгі парапарез, айқын немесе едәуір айқын білінетін вестибуляторлы-мишық, амиостатикалық, гиперкинетикалық бұзушылықтар, едәуір айқын білінетін атаксия, екі санның немесе жіліншіктің ампутациялық тұқымдары, III дәрежедегі созылмалы артериялық жеткіліксіздігі, III дәрежедегі веналық жеткіліксіздігі бар жүрек-тамыр жүйесі аурулары, III дәрежедегі тыныс алу жеткіліксіздігімен тыныс алу органдары аурулары, функциялары ауыр дәрежеде бұзылған бүйрек аурулары, портальді гипертензия және асцит ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық
Мүгедектердің отыру қалпын сақтай алмаушылығы
4.12
дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар
Кресло-арбалармен қамтамасыз етілуге көрсетілімдері бар мүгедектер
Қолдардың статодинамикалық функциялары едәуір айқын бұзылған, қолдардың ампутациялық тұқымдары
4.13
жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________
___________________
жергілікті атқарушы
органының басшысына
Оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш
Тегi ____________________________________________________________
Аты ____________________________________________________________
Әкесiнiң аты (бар болса) _________________________________________
Туған күнi _______________________________________________________
Мүгедектiгi ____________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат түрі _____________________________
Құжаттың нөмірі: __________ кім берген: _________________________
Берілген күні: ________ жылғы "___"______
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_________
Тұрғылықты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы:
Облыс _______________________________________________________
қала (аудан) ________________ауыл: _____________________________
көше (шағынаудан)___ ______________- үй _____ -пәтер _______________
Телефон _________________________________________________________
Қызметтер ұсыну үшін құжаттар қабылдауды сұраймын:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық
құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі
маманының қызметтері, санаторий- курорттық емделу,
кресло-арбалар) ______________
(қажетінің асты сызылсын, жазылсын)
Міндетті гигиеналық құралдар және (немесе) кресло-арбалар ұсынуға өтініш беру кезінде:
салмағы ______ кг., бойы _________ см., бөксе ауданы __________ см. жазылу керек.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
"____"__________ 20____ жыл.
____________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
"____"__________ 20____ жыл.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Азамат _______________________________ өтініші қабылданды.
Өтініш қабылданған күн "____" __________20 ____ жыл.
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
3-қосымша
"Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек ұсыну үшін оларға құжаттарды ресімдеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

4.5-1
катетеры одноразового использования для детей инвалидов с диагнозом Spina bifida
При полной или частичной неспособности самостоятельного опорожнения мочевого пузыря у детей инвалидов с диагнозом Spina bifida
4.6
паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы
Наличие стомы кишечника, мочевого пузыря или кишечного свища на передней брюшной стенке
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.7
крем защитный
Для защиты и ухода за кожей вокруг стомы кишечника, мочевого пузыря, кишечного свища или гастростомы
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.8
порошок (пудра) абсорбирующий
Для защиты и ухода за кожей вокруг стомы кишечника, мочевого пузыря, кишечного свища или гастростомы при наличии перистомального дерматита в стадии мацерации, эрозирования
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.9
нейтрализатор запаха
Инвалиды, имеющие показания к обеспечению моче- и калоприемниками
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство
4.10
очиститель для кожи
Наличие стомы кишечника или мочевого пузыря, выраженное недержание мочи или кала, для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.11
кресло-стул с санитарным оснащением
Инвалиды с заболеваниями, последствиями травм, аномалиями развития, в том числе позвоночника, таза, нижних конечностей, с выраженным нарушением функции ходьбы и стояния:
нижняя гемиплегия, выраженные или значительно выраженные тетрапарез, трипарез, нижний парапарез, выраженные или значительно выраженные вестибуло-мозжечковые, амиостатические, гиперкинетические нарушения, значительно выраженная атаксия, ампутационные культи обеих бедер или голеней, заболевания сердечно-сосудистой системы с хронической артериальной недостаточностью III степени, венозной недостаточностью III степени, заболевания органов дыхания с дыхательной недостаточностью III степени, заболевания печени с нарушением функции тяжелой степени, портальной гипертензией и асцитом, психические расстройства с тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией
Невозможность сохранения инвалидом сидячего положения
4.12
опорные откидные поручни для туалетных комнат, поручни для ванных комнат
Инвалиды, имеющие показания к обеспечению кресло-коляской
Значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних конечностей, ампутационные культи верхних конечностей
Приложение 2 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
___________________________
___________________________
Заявление на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с
социальной частью индивидуальной программы реабилитации
Фамилия ______________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Дата рождения: ______________________________________________________
Инвалидность _______________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _____________________________
Номер документа: ___________________кем выдан: _______________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: ___________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область ____________________________________________________________
город (район) _________________село: _________________________________
улица (микрорайон)________________дом ______ квартира ________________
Телефон ___________________________________________
Прошу принять документы для предоставления:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства,
обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги
специалиста жестового языка, санаторно- курортное лечение, кресло-коляски) (нужное подчеркнуть, вписать)
При подаче заявления на предоставление обязательных гигиенических средств и (или)
кресло-колясок вписать: вес ________ кг., рост _________ см., объем бедер __________ см.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____"___________ 20____ года.
_____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____"____________ 20____ года.
Заявление гражданина __________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
Приложение 3 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Стандарт государственной услуги "Оформление документов на инвалидов для предоставления им протезно-ортопедической помощи"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

1. ТАӘ ___________________________________________________________
2. Туған жылы__________________________________________________
3. Мекенжайы, телефон___________________________________________
4. Жеке куәлігінің №, кім берген___________________________________
5. Мүгедектік тобы (себебі)_________________ _____________________
6. Мүгедектікке дейінгі мамандығы______________________________
7. Қазіргі уақыттағы мамандығы__________________________________
8. Жұмыс орны_________________________________________________
9. Тіркеуші________________________________________________
10. Диагнозы_________________________________________________
11. Мүгедектің шағымдары_______________________________________
12. Анамнез: (болған күндерін көрсете отырып жарақаттың, кеселдің пайда болуын
емделуін, қандай және қай жеріне шұғыл түрдегі араласушылық болды, протездік-
ортопедиялық бұйымдарды колданды ма, қандайларын)
__________________________________________________________________
13. Объективті мәліметтер___________________________________________
__________________________________________________________________
14. Тұқыл ұзындығы______________________________________________
15. Тұқыл пішіні: цилиндрлік, күрзі тәрізді, орта-конусты, өткір-конустық, артық ұлпа, сему (атрофия) (қажеттісің сызыңыз).
16. Тұқылдың қозғалғыштығы: норма, қозғалысы шектеулі, контрактура (қандай) ___________________________________________________________
17. Тыртық сызықты, жұлдызды, орталықтанған, алдыңғы, артқы, шеткі, қозғалмалы, жабысып қалған, ауырсынады, ауырсынбайды, келлоидты..
18. Тұқылдың тері қабаты мен жұмсақ ұлпаларының жай-күйі,: норма, синюшті, ісіп кеткен, ысылған, сызаттар, ойық жара, сүйек тесілген невромдар..
19. Сүйектің кесілген жері: ауырсынады, ауырсынбайды, біркелкі емес, жайпақ, сүйек өскен.
20. Сүйектің тірелімдігі: иә, жоқ _____________________________________
Дәрігердің қолы _____________ 20__жылғы "___"__________
Тапсырыс берілген күні, № тапсырыс
Қабылданған дәрігердің белгілеулері және протездік-ортопедиялық бұйымдарды беру. Арнайы зерттеулер мәліметтері.
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
8-қосымша
Протездік-ортопедиялық бұйымдарға тапсырыс бланкісі
1. Тапсырыс № ______ (бір бұйымға толтырылады)
2. Толтыру күні 20__жылғы "___" _____________

1. ФИО __________________________________________________________
2. Год рождения ________________________________________________________
3. Адрес, телефон _______________________________________________________
4. № удостоверения личности, кем выдано __________________________________
5. Группа (причина) инвалидности _________________________________________
6. Профессия до инвалидности ____________________________________________
7. Профессия в настоящее время __________________________________________
8. Место работы ________________________________________________________
9. Ресгитратор _________________________________________________________
10. Диагноз ____________________________________________________________
11. Жалобы инвалида ___________________________________________________
12. Анамнез: (кратко описать, с указанием дат, возникновение травмы, болезни, лечение,
оперативные вмешательства, какие, где, пользовался ли протезно- ортопедическими изделиями какими)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
13. Объективные данные ___________________________________________
_________________________________________________________________
14. Длина культи __________________________________________________
15. Форма культи: цилиндрическая, булавовидная, умеренно-коническая, резко-коническая,
избыток ткани, атрофия (нужное подчеркнуть)
16. Подвижность культи: нормальная ограниченная, движения, контактура (какая)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
17. Рубец линейный, звездчатый, центральный, передний, задний, боковой, подвижной,
споянный, болезненный, безболезненный, келлоидный.
18. Состояние кожного покрова и мягких тканей культи: нормальный, синюшный, отечный, потертости, трещины, язвы, свищи, невромы.
19. Костный опил: болезненный, неровный, гладкий, остеофикты.
20. Опорность культи: да, нет _______________________________________
Подпись врача _____________ "___"__________20__г.
Дата, № заказа
Назначение врача приемки и выдача протезно-ортопедических изделий. Данные специальных исследований
Приложение 8 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Бланк заказа на протезно-ортопедические изделия
1. Заказ № ______ (заполняется на одно изделие)
2. Дата заполнения "___" _____________20__г.

3. ТАӘ___________________________________________________________
4. Туған жылы ____________________________________________________
5. Жұмыс орны және лауазымы_____________________________________
6. Мекенжайы, телефон____________________________________________
7. Диагноз__________________________________________________
8. Белгіленді: шифр_____________________________________________
9. Ерекшеліктер_____________________________________________
10. Протезделушінің салмағы ______ бойы _______ Шина № ________
Каблуктағы бекіткіш _________ Буфер №__________ Негатив___________
Дәрігер ___________________ техник-протезист _______________________
Тапсырыспен келісемін_______________________ 20___жылғы "___"
(мүгедектің қолы)
Негізгі технологиялық операциялар
Бөлім
Негізгі операциялар
Орындаушының тегі
Бағасы
Орындау күні
Техникалық бақылау бөлімінің белгісі
Бұйымды дайындау кезеңдері
Жоспарланған күні
Нақты күні
Өндіруді бастау
I өлшемге дайындығы
II өлшемге дайындығы
Беруге дайындығы
Мүгедекті шақыру күні
I өлшемге 20__жылғы "__"________
II өлшемге 20__жылғы "__"________
Бұйымды алу үшін 20___жылғы "___"___________
Бұйымды бағалау
Прейскурант, калькуляция бойынша бағасы ______________________________ теңге
(қажетін сызыңыз)
Прейскурант бойынша қосымша төлем:
Не үшін
Шифр
Баға
Бағалауды жүргізді 20__жылғы "___"____________________________________
(ТАӘ, қолы)
Бұйымды төлеу
Төлем кімнің есебінен, негізі______________________________________
Мүгедектен алынды:
Аванс________________теңге № ________________________ түбіртек
Қосымша төлеу __________теңге № _________________________ түбіртек
Барлығы ____________________теңге
Ұйымнан алу________________теңге.
Дайын бұйымды беру
Дайын бұйымды беруге рұқсат етілді 20___жылғы "___"________________
Дәрігер______________________ техник-протезист_____________________
(қолы)                               (қолы)
Берілген ұйымның атауы__________________________________________
№__________________________ чехолдар _______________________саны
Қолғаптар _________________ пара, протездерге арналған аяқ киім___________пара
басқалары________________________________________________________
Бұйым берілді 20___жылғы "___"________________
Бұйымды алдым 20__жылғы "___"_____________________________________
(ТАӘ, қолы)
Жолақысын төлеу туралы белгісі
Бір жаққа, екі жаққа (қажетін сызыңыз) бірінші жол-жүруге берілді _____теңге
20___жылғы "___"________
Бір жаққа, екі жаққа (қажетін сызыңыз) екінші жол-жүруге берілді _______теңге
20___жылғы "___"___________
* Бір уақытта екі немесе одан да астам дайындалған кезде жол жүру төлемі бір тапсырыста ғана жүргізіледі. Басқа тапсырыстарда төлем жүргізілген тапсырыстың нөміріне сілтеме жасалады.
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
9-қосымша
Мемлекеттік бюджет есебінен дайындалған протездік-ортопедиялық құралдарға және протездік-ортопедиялық аяқкиімге арналған ведомость
___________________________________________________________________
протездік-ортопедиялық көмекті көрсетуші ұйымның атауы
Тапсырыс
ТАӘ
Тіркелген мекенжайы және телефон
Құжаттар, ОЖБ
Жеңілдіктерге негіздеме, жолдама
Шифр
лСаны
Бір бұйымның бағасы
Бұйымның толық құны
Мемлекеттік тапсырыс бойынша үлесі
Пациенттің қосымша төлемі
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi (орнын
толтырушы) құралдармен
қамтамасыз ету қағидаларына
10-қосымша
"Мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

3. ФИО ________________________________________________________
4. Год рождения _________________________________________________
5. Место работы и должность ______________________________________
6. Адрес, телефон ________________________________________________
7. Диагноз ______________________________________________________
8. Назначено: шифр ______________________________________________
9. Особенности __________________________________________________
10. Вес протезируемого ___________ Рост _________ Шины № _________
Стопка на каблуке __________ Буфер №____________ Негатив _________
Врач ______________________ техник-протезист _____________________
С заказом согласен________________________ "___" __________20___г.
(подпись инвалида)
Основные технологические операции
Отдел
Основные операции
Фамилия исполнителя
Расценок
Дата исполнения
Отметка отдела технического контроля
Этапы изготовления изделия
Дата планируемая
Дата фактическая
Запуск в производство
Готовность к I примерке
Готовность к II примерке
Готовность к выдаче
Дата вызова инвалида
На I примерку "__"________20__г.
На II примерку "__"________20__г.
Для получения изделия "___"___________ 20___г.
Расценка изделия
Цена по прейскуранту, калькуляции ________________________________ тенге
(нужное подчеркнуть)
Доплаты по прейскуранту
За что
Шифр
Цена
Расценку произвел "___"___________20__г. ________________________________
(ФИО, подпись)
Оплата изделия
За чей счет оплата, основание _____________________________________
Получено от инвалида:
Аванс ___________________ тенге Квитанция № _____________________
Доплата _____________ тенге Квитанция № ________________________
Всего _______________тенге
Получить с организации ____________ тенге.
Выдача готового изделия
Выдача готового изделия разрешена "___"________________20___ г.
Врач _________________________________ техник-протезист __________
(подпись)                                     (подпись)
Наименование выданного изделия _________________________________
Чехлы №__________________________количество____________________
Перчатки _________________ пар, обувь на протезы _______________пар
прочие_________________________________________________________
Изделие выдано "___"____________________20___г.
Изделие получил "___"___________20__г. __________________________
(ФИО, подпись)
Отметки об оплате за проезд
Выдано за первую поездку в один, оба конца (нужное подчеркнуть) ________тенге "___"__________20___г.
Выдано за вторую поездку в один, оба конца (нужное подчеркнуть)__________тенге "___"_______20___г.
*При изготовлении двух и более одновременно отметка об оплате за проезд производится только в одном заказе. В остальных заказах делается ссылка на номер заказа, в котором сделана отметка об оплате.
Приложение 9 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Ведомость на протезно-ортопедические средства и протезно-ортопедическую обувь,
изготовленные за счет средств государственного бюджета
___________________________________________________________________
наименование организации оказывающая протезно-ортопедическую помощь
Заказ
ФИО
Адрес прописки и телефон
Документы, ИПР
Обоснование для льгот, направление
Шифр
Кол-во
Цена за ед.
Полная стоимость изделий
Доля стоимости по госзаказу
Доплата пациента
Приложение 10 к Правилам
обеспечения инвалидов
протезно-ортопедической
помощью и техническими вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Стандарт государственной услуги "Обеспечение инвалидов сурдо-тифлотехническими и обязательными гигиеническими средствами"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

1) мемлекеттік қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушы болып табылатын бірінші және екінші топтағы мүгедектерді сурдо-тифлотехникалық және міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету үшін оларға құжаттарды ресімдеу жұмыспен қамту бөлімдерінің әлеуметтік қызметкерінің жәрдемдесуімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:

1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Инвалидам первой и второй групп, являющимся получателями специальных социальных услуг оформление документов для обеспечения их сурдо-тифлотехническими и обязательными гигиеническими средствами осуществляется при содействии социального работника услугодателя.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектердi арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңына сәйкес әзiрлендi және мүгедектердi арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы жүріп-тұру құралдары деп мүгедектердiң белсендi және баяу жүріп-тұруы үшiн техникалық көмек көрсету түрi ұғынылады;
2) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін, қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет.
3. Мүгедектерді кресло-арбалармен қамтамасыз ету мүгедектің немесе оның заңды өкілінің не мүгедектіктен сенімхат алған адамның өтініші (бұдан әрі – өтініш беруші) негізінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен немесе Әлеуметтік қызметтер порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы осы Қағидалардағы 1-қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерге, халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен әзірленген оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сәйкес жүзеге асырылады.
4. Жұмыс берушінің кiнәсiнен еңбек жарақатын алған немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектер кресло-арбалармен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушінің қаражаты есебiнен ОЖБ-ға сәйкес қамтамасыз етіледi.
5. Жұмыс беруші-жеке кәсіпкердiң қызметi тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайда, жұмыс берушінiң кiнәсiнен еңбек жарақатын алған немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектерге кресло-арбалар мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен беріледi.
2-тарау. "Мүгедектерге кресло-арбалар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының тәртібі
6. Өтініш беруші "Мүгедектерге кресло-арбаларды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға арналған қағаз түріндегі өтінішті (бұдан әрі – өтініш) тұрғылықты жерінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон) и Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальные средства передвижения - вид технической помощи для активного и пассивного передвижения инвалидов (далее – кресло-коляски);
2) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
3. Обеспечение инвалидов кресло-колясками осуществляется за счет средств государственного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках или через Портал социальных услуг (далее – Портал) на основании заявления инвалида, нуждающихся в кресло-колясках, или их законных представителей либо лиц, получивших от инвалида доверенность (далее – заявитель) на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление), индивидуальной программы реабилитации инвалида (далее – ИПР), разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения.
4. Инвалиды от трудового увечья или профессионального заболевания, полученных по вине работодателя, обеспечиваются креслами-колясками согласно ИПР за счет средств работодателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. В случае прекращения деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, кресло-коляски инвалидам, получившим трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, предоставляются за счет средств государственного бюджета.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Предоставление инвалидам кресла-колясок"
6. Заявитель предоставляют по месту жительства в бумажном виде заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление) с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги "Предоставление инвалидам кресла-колясок" (далее – стандарт государственной услуги) в соответствии с приложеним 2 к настоящим Правилам через:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорация бөлімшесі;
2) қалалық басқармалар мен жұмыспен қамту бөлімдері арқылы ұсынады.
Проактивті қызмет арқылы ресімдеу кезінде оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш беру талап етілмейді. "Мүгедектерге кресло-арбалар беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген.
7. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы қалалық басқармаларының, жұмыспен қамту бөлімдерінің және бөлімшелерінің мамандары өтінішті қабылдау кезінде мынадай мәліметтерді алу үшін "электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – Ақпараттық жүйелер) арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша сұрау салуларды қалыптастырады:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) мүгедектікті белгілеу туралы;
3) мүгедектікке алып келген өндірістегі жазатайым оқиға туралы (еңбек жарақатынан немесе кәсіптік аурудан мүгедек болған адамдар үшін);
4) мүгедектік белгілеу үшін кінәлі жұмыс беруші-дара кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы (еңбек жарақатынан немесе кәсіптік аурудан мүгедек болған адамдар үшін).
Ақпараттық жүйелерден мәліметтер болмаған жағдайда, өтінішке қағаз тасығыштағы тиісті құжаттардың көшірмелері және салыстырып тексеру үшін төлнұсқалары қоса беріледі.
8. Өтінішті қабылдаған қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері мен "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің мамандары құжаттар топтамасының толықтығын тексереді.
9. Құжаттарды беру кезінде өтініш берушіге:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелерінде-тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
қалалық басқармалар мен жұмыспен қамту бөлімдерінде – тіркелген және мемлекеттік қызметті алатын күні, құжаттарды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөні көрсетілген талон.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтініш берушіге қабылданған шешім туралы өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлаулар.
10. Өтініш беруші тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес пакетін және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
11. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жұмыспен қамту бөлімі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей ұсынады.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшесінің қызметкерлері қабылдайтын құжаттар қалалық басқармаларға және жұмыспен қамту бөлімдеріне беріледі.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшелері нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оларды одан әрі сақтау үшін қалалық басқармаларға және жұмыспен қамту бөлімдеріне береді. Өтініш беруші бір ай өткеннен кейін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша қалалық басқармалар мен жұмыспен қамту бөлімдері бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды өтініш берушіге беру үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы бөлімшелеріне жібереді.

1) отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) горуправления и отделы занятости.
Представление заявления на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной частью индивидуальной программы реабилитации не требуется при их назначении через проактивную услугу. Порядок оказания проактивной услуги "Предоставление инвалидам кресла-колясок" предусмотрен главой 3 настоящих Правил.
7. Специалисты горуправлений, отделов занятости и отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) об установлении инвалидности;
3) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности (для инвалидов от трудового увечья или профессионального заболевания);
4) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, виновного в установлении инвалидности (для инвалидов от трудового увечья или профессионального заболевания).
При отсутствий сведений из информационных систем, к заявлению прилагаются копии соответствующих документов на бумажном носителе и подлинники для сверки.
8. Специалисты горуправлений, отделов занятости и отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан", принявшие заявление, проверяют полноту пакета документов.
9. При подаче документов, заявителю выдается:
в отделениях Государственной корпорации "Правительство для граждан" – расписка о приеме соответствующих документов;
в горуправлениях и отделах занятости – талон с указанием даты регистрации и получения государственной услуги, фамилии и инициалов лица, принявшего документы.
Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" информируют заявителя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
10. В случаях представления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, и (или) документов с истекшим сроком действия, горуправления, отделы занятости и отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" отказывают в приеме заявления и выдают расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. При обращении в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги предоставляется отделом занятости в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Документы, принимаемые сотрудниками отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" передаются в горуправления и отделы занятости.
Отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" обеспечивают хранение результата в течение одного месяца, после чего передают их горуправлениям и отделам занятости для дальнейшего хранения. При обращении заявителя по истечении одного месяца, по запросу отделений Государственной корпорации "Правительство для граждан" горуправления и отделы занятости в течение одного рабочего дня направляют готовые документы в отделения Государственной корпорации "Правительство для граждан" для выдачи заявителю.

3-тарау. "Мүгедектерге кресло-арбалар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі
14. "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) арқылы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының тіркелген телефон нөміріне мүгедектерге кресло-арбалар беру қызметін ұсынуға оңалтудың жеке бағдарламасы болған кезде қызмет беруші өтініш берушіге осы қызметтер бойынша құжаттарды ресімдеуге келісім алу немесе бас тарту үшін проактивті форматта sms-хабарлама бастамашылық етеді.
Өтініш беруші смс-хабарлама арқылы тиісті кодпен проактивтті форматта қызметтер көрсетуге келісімді немесе бас тартуды растайды.
15. Өтініш берушінің белсенді қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ өтініш берушіден өзге де қажетті мәліметтерді, оның ішінде қолжетімділігі шектеулі мәліметтерді алғаннан кейін өтініш берушінің ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы растау туралы хабарлама жіберіледі.
Белсенді қызмет арқылы мүгедектерге кресло-арбалар беру үшін құжаттарды ресімдеуге өтініш берген күн болып ресімдеуге келісім алған күн саналады.
16. Осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін ақпараттық жүйелерге сұрау салу проактивті қызмет арқылы жеке көмекшінің қызметтерін және ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу кезінде "Е-Собес" ААЖ жүзеге асырылады.
17. Өтініш берушінің келісімі үш күнтізбелік күн ішінде болмаған немесе өтініш берушінің ұялы телефонына белсенді қызмет көрсетуден бас тартқан жағдайда "Е-Собес" ААЖ-не жеке көмекшінің қызметтерін және ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеудің мүмкін еместігі туралы, бас тарту себептері және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының жұмыспен қамту бөліміне немесе бөлімшесіне жүгіну қажеттігі көрсетілген sms-хабар жіберіледі.
18. Белсенді қызмет алуға келісім алған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің қызметкері "Е-Собес" ААЖ арқылы өтініш берушіге жеке көмекшінің қызметтерін және ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеу, қабылданған шешім туралы өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабар арқылы хабарлайды.
Sms-хабарлар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
4-тарау. Мүгедектерді арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету тәртібі
19. Жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-Собес" ААЖ-ға өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ны орындау немесе орындамау жөніндегі деректерді енгізеді. ОЖБ-ның іс-шараларын Портал арқылы іске асырған кезде орындалуы "Е-Собес" ААЖ-да автоматты түрде қойылады.

Глава 3. Порядок оказания проактивной услуги "Предоставление инвалидам кресла-колясок"
14. При наличии индивидуальной программы реабилитации на предоставление кресло-колясок на зарегистрированный телефонный номер абонентского устройства сотовой связи посредством автоматизированной информационной системой "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес") заявителю услугодателем инициируется sms-сообщение для получения согласия или отказа на оформление документов по данным услугам в проактивном формате.
Заявитель подтверждает согласие или отказ на оказание услуг в проактивном формате соответствующим кодом через смс-сообщение.
15. При получении согласия заявителя на оказание проактивной услуги направляется уведомление о подтверждении оформления документов на предоставление данной услуги.
Днем обращения за оформлением документов для предоставления кресло-колясок через проактивную услугу считается день получения согласия на оформление документов на предоставление данной услуги.
16. При предоставлении инвалидам кресла-колясок через проактивную услугу запрос в информационные системы для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил, осуществляется АИС "Е-Собес".
17. В случае несогласия заявителя в течение трех календарных дней или отказе в получении проактивной услуги на мобильный телефон заявителя в АИС "Е-Собес" направляется sms-оповещение о невозможности предоставления инвалидам кресла-колясок с указанием причин отказа и необходимости обращения в горуправление, отдел занятости или отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
18. В случае получения согласия в получении проактивной услуги сотрудник горуправления, отдела занятости через АИС "Е-Собес" информирует заявителя о принятом решении о предоставлении инвалидам кресла-колясок посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения
19. Специалист горуправления, отдела занятости вносит в АИС "Е-Собес" данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР. При реализации мероприятий ИПР через Портал выполнение проставляется в АИС "Е-Собес" автоматически.

20. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері құжаттар топтамасы сәйкес келген кезде оларды қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіге кресло-арбалармен қамтамасыз етуге құжаттар ресімдеу туралы еркін нысандағы өтінішті жібереді. Жұмыспен қамту бөлімдері өтініштер мен ОЖБ-лардың негізінде Портал арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес тізбесі мен санын көрсетіп, кресло-арбаларға қажеттілікті қалыптастырады.
21. Облыстық басқарма (қалалық басқарма) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес кресло-арбалар сатып алуды жүзеге асырады.
22. Кресло-арбалар ұсыну Портал арқылы немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Портал арқылы кресло-арба алу үшін өтініш беруші Заңның 32-2-бабына сәйкес http://aleumet.egov.kz порталында электрондық-цифрлық қолтаңбасы арқылы тіркеледі.
Өтініш берушіде интернет ресурсына қолжетімділік болмаған жағдайда, өтініш беруші "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне, халықты жұмыспен қамту орталықтарына немесе жұмыспен қамту бөлімдеріне жүгінеді.
24. Өтініш беруші порталда өзінің қажеттіліктерін ескере отырып, кресло-арбаларды ұсыну бойынша шарт жасалатын өнім берушіні таңдайды.
Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері мүгедектің тегі, аты, әкесінің атын (бар болса), туған жылын, тұратын жерін, алған кресло-арбасының атауын, алған күнін, алғандығы туралы белгіні көрсете отырып, тізім бойынша кресло-арбалар беруді жүргізеді.
25. Бөлме ішінде қозғалуға арналған кресло-арбалар мүгедектерге 7 жыл пайдалану мерзімімен, ал серуендеуге арналған кресло-арбалар 4 жылға беріледі.
26. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері кресло-арбаларды бергеннен кейін бір ай ішінде мүгедектің тегі, аты, әкесінің атын (бар болса), туған жылын, тұратын жерін, алған кресло-арбасының атауын, алған күнін, адамның алғандығы туралы қолын көрсете отырып, кресло-арбалар алған мүгедектердің тізімін қалалық басқармаға береді.
Мүгедектердi арнаулы жүріп-
тұру құралдарымен қамтамасыз
ету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________
___________________
жергілікті атқарушы
органының басшысына
Оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігіне сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш
Тегi _____________________________________________________
Аты _________________________________________________
Әкесiнiң аты (бар болса) _______________________________________
Туған күнi ____________________________________________________
Мүгедектiгi _____________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат түрі _____________________________
Құжаттың нөмірі: ________ кім берген: ___________________
Берілген күні: "___" ________ ________ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы:
Облыс ______________________________________________ қала
(аудан) _____________ауыл: __________________________
көше (шағын аудан)_______ _______ үй _____ пәтер _________________
Телефон _____________________________________________________
Қызметтер ұсыну үшін құжаттар қабылдауды сұраймын:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық
құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау
тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу,
кресло-арбалар)__________________________
(қажетінің асты сызылсын, жазылсын)
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар дың саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Міндетті гигиеналық құралдар және (немесе) кресло-арбалар ұсынуға өтініш беру кезінде: салмағы ______ кг, бойы _________ см, бөксе ауданы __________ см жазылу керек.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін құжаттарды ресімдеуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімімді беремін.
"____"__________ 20____ жыл.
__________________________________________________________________
(Өтініш берушінің қолы (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
"____"__________ 20____ жыл.
--------------------------------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Азамат __________________________________ өтініші қабылданды.
Өтініш қабылданған күн "____" __________20 ____ жыл.
__________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мүгедектердi арнаулы жүріп-
тұру құралдарымен қамтамасыз
ету қағидаларына
2-қосымша
"Мүгедектерге кресло-арбалар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент Қалалардың, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері

20. При соответствии пакета документов, в течение десяти рабочих дней со дня их приема, горуправления, отделы занятости направляют заявителю уведомление в произвольной форме об оформлении документов на обеспечение кресло-колясками. Отделы занятости на основании заявлений и ИПР формируют потребность в кресло-колясках с указанием их перечня и количества через Портал или в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
21. Облуправление (горуправление) осуществляет закуп кресел-колясок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
22. Предоставление кресло-колясок осуществляется через Портал или в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
23. Для получения кресло-колясок через Портал заявитель в соответствии со статьей 32-2 Закона регистрируется на Портале посредством электронно-цифровой подписи на http://aleumet.egov.kz.
В случае отсутствия у заявителя доступа к интернет ресурсу, заявитель обращается в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан", центры занятости населения или в отделы занятости.
24. Заявитель выбирает на Портале поставщика с учетом своих потребностей, с которым заключается договор по предоставлению кресло-колясок.
Горуправления, отделы занятости проводят выдачу кресел-колясок по списку с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, места проживания, наименования полученной кресло-коляски, даты получения, отметки в получении.
25. Кресло-коляски комнатные выдаются инвалидам на срок эксплуатации 7 лет, кресло-коляски прогулочные – 4 года.
26. Горуправления, отделы занятости в течение месяца после выдачи кресел-колясок, представляют списки инвалидов, получивших кресла-коляски в облуправление с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, места жительства, наименования полученной кресло-коляски, даты выдачи, подписи лица в получении.
Приложение 1 к Правилам
обеспечения инвалидов
специальными средствами
передвижения
Форма
Руководителю местного
исполнительного органа
___________________________
___________________________
Заявление на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с
социальной частью индивидуальной программы реабилитации
Фамилия ______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________________
Дата рождения: _________________________________________________
Инвалидность __________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ________________________
Номер документа: ___________________кем выдан: _________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область ________________________________________________________
город (район) _________________село: _________________________
улица (микрорайон)________________дом ______ квартира ____________
Телефон ___________________________________________
Прошу принять документы для предоставления:
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства,
обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги
специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски)
(нужное подчеркнуть, вписать)
При подаче заявления на предоставление обязательных гигиенических средств и (или)
кресло-колясок вписать: вес ________ кг., рост _________ см., объем бедер __________ см.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____"___________ 20____ года.
______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____"____________ 20____ года.
Заявление гражданина __________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
Приложение 2 к Правилам
обеспечения инвалидов
специальными средствами
передвижения
Стандарт государственной услуги "Предоставление инвалидам кресла-колясок"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги

1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – www. enbek.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www.gov4c.kz.
Өтініш берушінің жұмыспен қамту бөлімдерінің анықтамалық қызметтері, "1414" Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Мүгедектердi арнаулы жүріп-
тұру құралдарымен қамтамасыз
ету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабын басшылыққа ала отырып,
__________________________________________________________________________
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының № __ бөлімі (мекенжайы көрсетілсін)/ республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын, атап айтқанда: жоқ құжаттардың / қолдану мерзімі өткен құжаттардың атауы:
1) ______________________________;
2) ______________________________;
3) ______________________________
ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынуыңызға байланысты
"Мүгедектерге кресло-арбалар беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
__________________________________________________             ______________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы                   (қолы)
және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық
маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
Алдым: ________________________________________                   ______________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты                  (қолы)
(бар болса)
20___ жылғы "___" ___________
Мүгедектердi арнаулы жүріп-
тұру құралдарымен қамтамасыз
ету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Хабарлама
Тегі ___________________________________________________
Аты ______________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________________
Құжаттың нөмірі: __________________кім берген: _________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_____________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы:__________________
Облыс _________________________________________________
Қала (аудан) ________________ауыл: ______________________________
Көше (шағын аудан)________________-үй ______-пәтер ____________
Құжаттарды ресімдеу туралы хабардар етеміз:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық
құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі
маманының қызметтері, санаторлық-курорттық емдеу, кресло-арбалар).
Өтініш қабылданды және № _ _ нөмірімен тіркелді. "__" _____ 20__ жыл.
Оңалту құралдары мен қызметтерін алу үшін Сізге тұрғылықты жеріңіз бойынша
жұмыспен қамту бөліміне жүгіну немесе Әлеуметтік қызметтер порталы
(http://aleumet.egov.kz) арқылы өнім берушіні таңдау қажет. Қолжетімділігіңіз болмаған
жағдайда "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне
де жүгіне аласыз.
Мемлекеттік органның басшысы ___________________________________
(тегі, аты, әкесінің (бар болса)
"___" ____________ 20___ жыл
Мүгедектердi арнаулы жүріп-
тұру құралдарымен қамтамасыз
ету қағидаларына
5-қосымша
Sms-хабарлар журналы
________________________________________________________
(Протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар)
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Істің№
Протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының қызметте, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар
Sms-хабар жіберілген кезең
Телефон №
Маман

1. Уполномоченного органа в области социальной защиты населения - www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2. Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб отделов занятости, Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 3 к Правилам
обеспечения инвалидов
специальными средствами
передвижения
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах",
________________________________________________________________________________
(отдел № __ филиала Государственной корпорации "Правительство для граждан"
(указать адрес)/ местный исполнительный орган республиканского значения, столицы,
районов и городов областного значения)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Предоставление
инвалидам кресла-колясок" ввиду представления Вами неполного пакета документов
согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, и (или)
документов с истекшим сроком действия, а именно: наименование отсутствующих
документов/документов с истекшим сроком действия:
1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах по одному для каждой стороны.
____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (работника Государственной корпорации
"Правительство для граждан"/ местного исполнительного органа городов республиканского
значения, столицы, районов и городов областного значения)
Получил: ______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) (подпись)
"___" ____________ 20___ г
Приложение 4 к Правилам
обеспечения инвалидов
специальными средствами
передвижения
Форма
Уведомление
Фамилия ___________________________________________________
Имя _______________________________________________________
Отчество (при его наличии) ___________________________________
Номер документа: __________________кем выдан: _______________
Индивидуальный идентификационный номер: ___________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область ___________________________________________________
город (район) ________________село: ______________________________
улица (микрорайон)________________дом ______ квартира ____________
Уведомляем Вас об оформлении документов на предоставление:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических
средств, обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника, услуг
специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски).
Заявление принято и зарегистрировано под номером № __ от "__" _______ 20__ года.
Для получения средств и услуг реабилитации Вам необходимо обратиться в отдел
занятости по месту жительства либо выбрать поставщика через Портал социальных услуг
(http://aleumet.egov.kz).
В случае отсутствия доступа Вы также можете обратиться в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан".
Руководитель государственного органа
________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___ года
Приложение 5 к Правилам
обеспечения инвалидов
специальными средствами
передвижения
Журнал sms-оповещений
______________________________________________________________
(протезно-ортопедической помощи, сурдотехнических средств, тифлотехнических средств,
обязательных гигиенических средств, услуг индивидуального помощника, услуг
специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски)
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
№ дела
протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника, услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски
Дата передачи sms-оповещения
№ телефона
Специалист