"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 13 қазандағы № 569 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 5 маусымдағы № 234 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 маусымда № 20830 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 13 қазандағы № 569 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17565 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 22 қазанда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы ақпаратты ұсынады.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының білім және ғылым вице-министрі М.М.Дәуленовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 5 маусымдағы
№ 234 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 13 қазандағы
№ 569 бұйрығына
қосымша
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышы
Білім беру саласының коды және атауы
Даярлау бағытының коды және атауы
Халықаралық стандарттық білім беру жіктеуішіндегі код
Жоғары білім беру - бакалавриатта даярлау бағыты

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569 "Об утверждении Классификатора направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 июня 2020 года № 234. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2020 года № 20830
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569 "Об утверждении Классификатора направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17565, опубликован 22 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Классификатор направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием, утвержденного указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Дауленова М.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и
науки Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 5 июня 2020 года № 234
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 13 октября 2018 года № 569
Классификатор направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием
Код и классификация области образования
Код и классификация направлений подготовки
Код в Международной стандартной классификации образования
Направления подготовки в высшем образовании – бакалавриате

8D10 Денсаулық сақтау
8D101 Денсаулық сақтау
0910
8D11 Қызмет көрсету
8D111 Қызмет көрсету саласы
1010
8D112 Гигиена және өндірісте еңбекті қорғау
1020
8D113 Көлік қызметтері
1040
8D114 Әлеуметтік жұмыс
0920
8D12 Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс
8D121 Әскери іс
1031
8D122 Ұлттық қауіпсіздік
1031
8D123 Қоғамдық қауіпсіздік
1032
ЕСКЕРТПЕ:
1. Сыныптауышта жоғары жəне жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру салалары мен даярлау бағыттары топтарға біріктірілген және Халықаралық стандарттық білім беру жіктеуішіне-2013 сәйкес жеті цифрлық кодпен көрсетілген:
Бірінші және екінші код цифрлық және әріптік белгілері Еуропалық біліктілік шеңберіне сәйкес келетін Ұлттық біліктілік шеңберіне сай білім беру деңгейін көрсетеді:
- бакалавриат - 6B;

8D10 Здравоохранение
8D101 Здравоохранение
0910
8D11 Услуги
8D111 Сфера обслуживания
1010
8D112 Гигиена и охрана труда на производстве
1020
8D113 Транспортные услуги
1040
8D114 Социальная работа
0920
8D12 Национальная безопасность и военное дело
8D121 Военное дело
1031
8D122 Национальная безопасность
1031
8D123 Общественная безопасность
1032
ПРИМЕЧАНИЕ:
1. Области образования и направлений подготовки высшего и послевузовского образования в Классификаторе объединены по группам и представлены семизначными цифровыми кодами в соответствии с Международной стандартной классификацией образования - 2013:
Первый и второй знак кода, имеющий цифровое и буквенное выражение, означает уровень образования согласно Национальной рамке квалификации в соответствии с Европейской рамкой квалификации:
- бакалавриат – 6B;

- магистратура/резидентура - 7M/7R;
- докторантура - 8D.
Үшінші және төртінші код белгілері жоғары жəне жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру салаларын көрсетеді.
Бесінші код белгісі жоғары жəне жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы даярлау бағытын көрсетеді.
Алтыншы және жетінші код белгілері жоғары жəне жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын анықтайды және оларды жоғары оқу орны дербес белгілейді.
Осы ретте әрбір даярлау бағыты шеңберінде жоғару оқу орны екі немесе одан да көп білім беру саласының немесе даярлау бағыттарының түйістігінде пәнаралық білім беру бағдарламаларын дербес түрде әзірлейді. "Негізгі пән ұстанымы" пәнаралық оқытуды сәйкестендіру үшін білім беру саласын анықтау мақсатында қолданылады. Негізгі пән немесе пәндер білім беру саласын немесе бағытты анықтайды. Бір немесе бірнеше негізгі пәндерді анықтаудың көрсеткіші ретінде академиялық кредиттер немесе мөлшерленген оқу уақытының үлесі болып табылады.
Пәнаралық бағдарламалар білім беру саласының кодына "088" цифрларын қосу және жақшаларда пәнаралық бағдарламаның реттік нөмерін көрсету арқылы сыныпталады (мысалы: 6В01088 (1) "Пәнаралық бағдарламаның атауы").
2. Кадрларды даярлау бағыттары шеңберінде тиісті бейін бойынша білім беру бағдарламаларының топтары қалыптастырылады, олар өз кезегінде Білім берудің бірыңғай ақпараттық жүйесіне кіретін Білім беру бағдарламаларының тізілімінде көрсетіледі.

- магистратура/резидентура – 7M/7R;
- докторантура – 8D.
Третий и четвертый знак кода обозначает области высшего и послевузовского образования.
Пятый знак кода указывает на направление подготовки в данной области высшего и послевузовского образования.
Шестой и седьмой знак кода определяют образовательные программы высшего и послевузовского образования, устанавливаемые вузом самостоятельно.
При этом в рамках каждого направления подготовки вузом самостоятельно разрабатываются междисциплинарные образовательные программы на стыке двух и более областей образования или направлений подготовки кадров. "Принцип основного предмета" используется для определения области образования, к которой следует отнести междисциплинарное обучение. Основной предмет или предметы определяют область образования или направление. Критерием для определения одного или нескольких основных предметов является доля академических кредитов или нормированного учебного времени.
Междисциплинарные образовательные программы классифицируются при помощи добавления цифр "088" в кодах областей образования согласно МСКО и порядкового номера междисциплинарной программы в скобках (пример: 6В01088 (1) "Наименование междисциплинарной программы").
2. В рамках направлений подготовки кадров формируются группы образовательных программ по соответствующему профилю, указанные в Реестре образовательных программ, входящий в Единую информационную систему образования.