"Арнайы экономикалық аймақтың және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 247 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2020 жылғы 24 маусымдағы № 630 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 шiлдеде № 20969 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Арнайы экономикалық аймақтың және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 247 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16582 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 27 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың және еркін кедендік аймақ кедендік рәсімінің кейбір мәселелері туралы";
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес, Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағын жайластыруға, осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды қоса алғанда қойылатын талаптар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес, ЕЭА аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету қағидасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес, ЕЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру және ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге және порттық ЕЭА-ға немесе логистикалық ЕЭА-ға тауарларды әкелуге рұқсаттарды беру қағидасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес, ЕЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаның нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес, ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге рұқсаттың нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес, порттық ЕЭА-ға немесе логистикалық ЕЭА-ға тауарларды әкелуге рұқсаттың нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес, Мемлекеттік кірістер органының ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларға сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес, Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды есепке алуды жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына осындай тауарлар туралы есептілікті ұсыну қағидасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес, Мемлекеттік кірістер органының ЕЭА аумағынан еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды әкетуге рұқсат беру қағидасы;

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 247 "О некоторых вопросах специальной экономической зоны и таможенной процедуры свободной таможенной зоны"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 24 июня 2020 года № 630. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2020 года № 20969.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 247 "О некоторых вопросах специальной экономической зоны и таможенной процедуры свободной таможенной зоны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16582, опубликован 27 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"О некоторых вопросах свободной (специальной, особой) экономической зоны и таможенной процедуры свободной таможенной зоны";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Требования к обустройству территории свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ), включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила обеспечения контрольно-пропускного режима на территории СЭЗ, включая доступ лиц на такую территорию, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила подачи уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ и выдачи разрешений на вывоз товаров с территории СЭЗ и на ввоз товаров в портовую СЭЗ или логистическую СЭЗ согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму разрешения на вывоз товаров с территории СЭЗ согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму разрешения на ввоз товаров в портовую СЭЗ или логистическую СЭЗ согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Правила осуществления органом государственных доходов идентификации товаров, ввозимых на территорию СЭЗ, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Правила ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также представления отчетности о таких товарах органу государственных доходов, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Правила выдачи органом государственных доходов разрешения на вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с территории СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны согласно приложению 9 к настоящему приказу;

10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес, ЕЭА қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА-ның өзге қатысушысына беруге жол берілетін жағдайлар;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес, ЕЭА қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА-ның өзге қатысушысына берудің қағидасы мен шарттары;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес, Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес, Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою актісінің нысаны;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау қағидасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес, ЕЭА қатысушысы болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау қағидасы бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Арнайы экономикалық аймақтың аумағын жайластыруға, осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды қоса алғанда қойылатын талаптарда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағын жайластыруға, осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды қоса алғанда қойылатын талаптар";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Еркін кедендік аймағы кедендік рәсімі қолданылатын еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағын жайластыру бойынша кедендік бақылауды қамтамасыз ету мына талаптардың міндетті түрде орындалуымен жүзеге асырылады:
1) ЕЭА аумағы немесе оның еркін кедендік аймағы кедендік рәсімі қолданылатын бөлігі сыртқы жағынан "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 404-бабының 5-тармағымен көзделген талаптарға сәйкес белгіленеді және оның шекарасын айқындауға және осы Арнайы экономикалық аймақтың аумағын жайластыруға, осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды қоса алғанда қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес белгілі бір орындардан тыс адамдардың, тауарлар мен көлік құралдарының кіруін болғызбауға мүмкіндік беретін қоршауының болуы;

10) Случаи, в которых допускается передача участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Правила и условия передачи товаров участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Правила осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) форму акта захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров согласно приложению 13 к настоящему приказа;
14) Правила завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны без помещения товаров под таможенные процедуры согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Правила завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником СЭЗ согласно приложению 15 к настоящему приказу.";
в Требованиях к обустройству территории специальной экономической зоны, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Требования к обустройству территории свободной (специальной, особой) экономической зоны, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обеспечение таможенного контроля по обустройству территории свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ), на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляется с обязательным выполнением следующих требований:
1) территория СЭЗ или ее часть, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, с внешней стороны обозначаются в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктом 5 статьи 404 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс), и имеет ограждение, позволяющее определить ее границы и исключающее доступ лиц, товаров и транспортных средств вне определенного места в соответствии с настоящими Требованиями к обустройству территории СЭЗ, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения (далее – Требования);

2) көлік құралдарының (көліктің түріне қарай) қозғалыс мүмкіндігін қамтамасыз ететін кіреберіс жолдарының болуы;
3) тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен немесе өзге кедендік рәсіммен орналастырғанға дейін оларды түсіру, тиеу немесе сақтауға байланысты операциялар жүргізілетін кедендік бақылау аймағының периметрі күнтізбелік соңғы отыз күн ішінде, оның ішінде тәуліктің қараңғы уақытында болған оқиғалар туралы бейнеақпаратты қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, тәулік бойы режимде жұмыс істейтін бейнебақылау жүйесімен жабдықталады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген ЕЭА аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету қағидасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген ЕЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру және арнайы экономикалық аймақтың аумағынан тауарларды әкетуге және порттық арнайы экономикалық аймаққа немесе логистикалық арнайы экономикалық аймаққа тауарларды әкелуге рұқсаттарды беру қағидасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген арнайы экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаның нысаны осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген арнайы экономикалық аймақтың аумағынан тауарларды әкетуге рұқсат нысаны осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген порттық арнайы экономикалық аймаққа немесе логистикалық арнайы экономикалық аймаққа тауарларды әкелуге рұқсат нысаны осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кірістер органының ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларға сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидасы осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды есепке алуды жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына осындай тауарлар туралы есептілікті ұсыну қағидасында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі - ЕЭА) катысушысы еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және көрсетілген кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың (бұдан әрі - тауарлар), есептілікте ұсынылатын деректерінің, сондай-ақ тауарлармен жасалған барлық өзгерістерінің көрсетілуімен, электронды түрде есепке алынуын жүргізеді.";

2) наличие подъездных путей, обеспечивающих возможность движения транспортных средств (в зависимости от вида транспорта);
3) периметр зоны таможенного контроля, на которой производятся операции, связанные с погрузкой, выгрузкой или хранением товаров до их помещения под таможенную процедуру свободной таможенной зоны или иную таможенную процедуру, оборудуется системой видеонаблюдения, функционирующей в круглосуточном режиме, позволяющей осуществлять просмотр видеоинформации о происшедших событиях в течение последних тридцати календарных дней, в том числе в темное время суток.";
Правила обеспечения контрольно-пропускного режима на территории СЭЗ, включая доступ лиц на такую территорию, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила подачи уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ и выдачи разрешений на вывоз товаров с территории специальной экономической зоны и на ввоз товаров в портовую специальную экономическую зону или логистическую специальную экономическую зону, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
форму уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
форму разрешения на вывоз товаров с территории СЭЗ, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
форму разрешения на ввоз товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической специальной экономической зоны, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
Правила осуществления органом государственных доходов идентификации товаров, ввозимых на территорию СЭЗ, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
в Правилах ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также представления отчетности о таких товарах органу государственных доходов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Участник свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) ведет учет товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под указанную таможенную процедуру (далее – товары), в электронном виде с отражением данных, представляемых в отчетности, а также всех изменений, производимых с товарами.";

көрсетілген Қағидаға 1-қосымшаны осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаға 2-қосымшаны осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаға 3-қосымшаны осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кірістер органымен арнайы экономикалық аймақтың аумағынан еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды әкетуге рұқсат беру қағидасында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кірістер органының еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды әкетуге рұқсат беру қағидасы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік кірістер органының еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағынан еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды әкетуге рұқсат беру қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 285-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мемлекеттік кірістер органының еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай әкетуге рұқсат беру тәртібі";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай ЕЭА аумағынан әкету мақсатында Кодекстің 285-бабының 4-тармағында көрсетілген жағдайларда декларант мемлекеттік кірістер органдарына (бұдан әрі – МКО) растайтын құжаттарды қоса бере отырып қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық не қағаз түрінде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) ұсынады.";

приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
в Правилах выдачи органом государственных доходов разрешения на вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с территории специальной экономической зоны без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила выдачи органом государственных доходов разрешения на вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи органом государственных доходов разрешения на вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны разработаны в соответствии пунктом 6 статьи 285 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок выдачи органом государственных доходов разрешения на вывоз с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны без завершения таможенной процедуры свободной таможенной зоны";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В целях вывоза товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны с территории СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в случаях, указанных в пункте 4 статьи 285 Кодекса, декларант представляет в орган государственных доходов (далее – ОГД) заявление на вывоз товаров с территории СЭЗ без завершения таможенной процедуры свободной таможенной зоны в электронном либо бумажном виде (далее – Заявление) по форме, согласно приложению с приложением подтверждающих документов.";

көрсетілген Қағидаға 1-қосымшаны осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Арнайы экономикалық аймақ қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орнастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы арнайы экономикалық аймақтың өзге қатысушысына беруге жол берілетін жағдайларда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орнастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың өзге қатысушысына беруге жол берілетін жағдайлар";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ (бұдан әрі – ЕЭА) қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА өзге қатысушысына беру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Арнайы экономикалық аймақ қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орнастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы арнайы экономикалық аймақтың өзге қатысушысына тауарларды берудің қағидасы мен шарттарында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысының еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орнастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың өзге қатысушысына тауарларды берудің қағидасы мен шарттары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу;
в Случаях, в которых допускается передача участником специальной экономической зоны прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой специальной экономической зоны без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Случаи, в которых допускается передача участником свободной (специальной, особой) экономической зоны прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой свободной (специальной, особой) экономической зоны без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Передача участником свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны осуществляется в следующих случаях:";
в Правилах и условиях передачи товаров участником специальной экономической зоны прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой специальной экономической зоны без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила и условия передачи товаров участником свободной (специальной, особой) экономической зоны прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой свободной (специальной, особой) экономической зоны без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысының (бұдан әрі – ЕЭА) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА өзге қатысушысына тауарларды берудің қағидалары мен шарттары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 285-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленген және ЕЭА қатысушысы еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орнастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА өзге қатысушысына тауарларды беру қағидалары мен шарттарын айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысы осы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың өзге қатысушысына тауарларды беру тәртібі мен шарттары";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. ЕЭА қатысушысы еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқықтарын, еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, осы ЕЭА өзге қатысушысына беру осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕЭА қатысушысы осы ЕЭА өзге қатысушысына тауарларды беру актісімен (бұдан әрі – Акт) жүзеге асырылады.";
көрсетілген Қағидаға 1-қосымшаны осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидасында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды, еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 286-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";

"1. Настоящие Правила и условия передачи товаров участником свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны, разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 285 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок и условия передачи товаров участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок и условия передачи товаров участникам свободной (специальной, особой) экономической зоны иному участнику этой свободной (специальной, особой) экономической зоны";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Передача участником СЭЗ прав владения, пользования и (или) распоряжения товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товарами, изготовленными (полученными) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, иному участнику этой СЭЗ без завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны осуществляется актом передачи товаров участником СЭЗ иному участнику этой СЭЗ, по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Акт).";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему приказу;
в Правилах осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 286 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.";

көрсетілген Қағидаға 1-қосымшаны осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау қағидасында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 287-бабының 11, 12 және 13-тармақтарына сәйкес әзірленген және еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау тәртібін, егер мынадай:
еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар тұтынушылық қабілетінен айырылған және олар арналған сапада пайдалану үшін жарамсыз болып қалған жағдайда;
жойылған және (немесе) апат немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан біржола жоғалған не тасымалдаудың қалыпты шарттары (тасымалдау) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему нәтижесінде біржола жоғалған еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар;
табиғи тозу салдарынан өзгергендерді, сондай-ақ тасымалдаудың қалыпты шарттары (тасымалдау) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему салдарынан өзгергендерді қоспағанда өзгеріссіз жағдайда қалған порттық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ (бұдан әрі – ЕЭА) немесе логистикалық ЕЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлар мұндай порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА түйісетін қайту орны арқылы Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағынан тыс шығарылу;
еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар және ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартты іске асыру үшін пайдаланылуға және ЕЭА қатысушысы пайдалануға енгізілген жабдық болып табылады, немесе ЕЭА аумағында жылжымалы объектілерін құру үшін пайдаланылатын және ЕЭА жұмыс жасауын тоқтатқан кезде мұндай жылжымалы объектілердің құрама бөлігі болып табылатын тауарлар немесе ЕЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешімді қабылдау не ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданылу мерзімінің өтуіне және осы шарттың жағдайларын орындауға байланысты тұлғаның ЕЭА қатысушының мәртебесін айырылуы жағдайларында айқындайды.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ жұмыс жасауын тоқтатқан немесе еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған не тұлға еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймаққа қатысушы мәртебесінен айырылған кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын, тауарларды кедендік рәсімдермен орналастырмай аяқтау қағидасы тәртібі";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему приказу;
в Правилах завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны без помещения товаров под таможенные процедуры, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны без помещения товаров под таможенные процедуры разработаны в соответствии с пунктами 11, 12 и 13 статьи 287 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны без помещения товаров под таможенные процедуры в случаях, если:
товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и (или) товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, утратили свои потребительские свойства и стали непригодны для использования в том качестве, для которого они предназначены;
товары, помещенные под таможенную зону свободной таможенной зоны, уничтожены и (или) безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратно утрачены в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
иностранные товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны на территории портовой свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) или логистической СЭЗ, которые остались в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа, а также изменений вследствие естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, вывозятся за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза через места убытия, к которому примыкает такая портовая СЭЗ или логистическая СЭЗ;
товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и являющиеся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым участником СЭЗ для реализации договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ, или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости при прекращении функционирования СЭЗ или принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ либо утрате лицом статуса участника СЭЗ в связи с истечением срока действия договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ и выполнением условий этого договора.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны без помещения товаров под таможенные процедуры при прекращении функционирования свободной (специальной, особой) экономической зоны или принятии решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории свободной (специальной, особой) экономической зоны либо утрате лицом статуса участника свободной (специальной, особой) экономической зоны";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға және ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шартты іске асыру үшін пайдалануы және ЕЭА қатысушының пайдалануы үшін енгізілген жабдық болып табылатын немесе ЕЭА аумағында жылжымайтын объектілерін құру үшін пайдаланылатын және мұндай жылжымайтын объектілердің құрама бөлігі болып табылатын тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуы көрсетілген кедендік рәсімге тауарларды орналастыру жүргізілген МКО-ға ЕЭА қатысушысының жазбаша өтініші негізінде, мынадай:
1) ЕЭА жұмыс жасауын тоқтатқан немесе ЕЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған;
2) ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданылыс мерзімі өтіп кетуіне және осы шарттың жағдайларын орындауға байланысты тұлғаның ЕЭА қатысушысының мәртебесінен айырылған жағдайларда аяқталады.";
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Арнайы экономикалық аймаққа қатысушы болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймаққа қатысушы болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймаққа (бұдан әрі – ЕЭА) қатысушы болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 287-бабының 14-тармағына сәйкес әзірленген және ЕЭА қатысушысы болып табылатын тұлға таратылған (қызметі тоқтатылған) кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қоданылуын аяқтау тәртібін айқындайды.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

"6. Действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым участником СЭЗ для реализации договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ, или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, завершается на основании письменного заявления участника СЭЗ в ОГД, в котором производилось помещение товаров под указанную таможенную процедуру, в случаях:
1) прекращения функционирования СЭЗ или принятия решения о прекращении применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны на территории СЭЗ;
2) утраты лицом статуса участника СЭЗ в связи с истечением срока действия договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ и выполнением условий этого договора.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему приказу;
в Правилах завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником специальной экономической зоны, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником свободной (специальной, особой) экономической зоны";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – участник СЭЗ) разработаны в соответствии с пунктом 14 статьи 287 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок завершения действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны при ликвидации (прекращении деятельности) лица, являющегося участником СЭЗ.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қаржы Министрдың м.а. Б. Шолпанкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
Қаржы Министрдың м.а.
2020 жылғы 24 маусымы
№ 630 бұйрығына
қосымша 1
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
2-қосымша
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету қағидасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 283-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және ЕЭА аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз етудің тәртібін айқындайды.
2. Аталған тәртіп, осы тармақтың екінші бөлігінің ережелері ескеріле отырып, ЕЭА аумағында немесе оның еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын бөлігінде қолданылады.
Осы тәртіптің ережелері Кодекстің 291-бабының 4-тармағына сәйкес шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін ЕЭА-ға қатысты қолданылмайды.
2-тарау. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету тәртібі
3. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағына адамдардың және көлік құралдарының кіруі мына шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады:
ЕЭА аумағына (нан) адамдардың кіруі (шығуы), сондай-ақ көлік құралдарының кіруі (шығуы) бақылау-өткізу пункттері арқылы жүзеге асырылады;
ЕЭА аумағына (нан) және (немесе) аумақтың бөлігіне адамдардың кіруі (шығуы):
1) қызметін кедендік бақылау аймақтарында жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тиісті бақылаушы органдарының лауазымды адамдары үшін қызметтік куәлігін ұсынған кезде тұрақты рұқсаттама бойынша;
2) Қазақстан Республикасының құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қаулы бойынша;

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о Министра финансов Б. Шолпанкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу 1
и.о Министра финансов
от 24 июня 2020 года № 630
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила
обеспечения контрольно-пропускного режима на территории свободной (специальной, особой)
экономической зоны,
включая доступ лиц на такую территорию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения контрольно-пропускного режима на территории свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ), включая доступ лиц на такую территорию, разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 283 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок обеспечения контрольно-пропускного режима на территорию СЭЗ, включая доступ лиц на такую территорию.
2. Данный порядок применяется на территории СЭЗ или ее части, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, с учетом положений части второй настоящего пункта.
Положения настоящего порядка не применяются в отношении СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, в соответствии с пунктом 4 статьи 291 Кодекса.
Глава 2. Порядок обеспечения контрольно-пропускного режима
на территории свободной (специальной, особой) экономической зоны, включая доступ лиц на такую
территорию
3. Допуск лиц и транспортных средств, на территорию СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляется при соблюдении следующих условий:
вход (выход) лиц, а также въезд (выезд) транспортных средств на (с) территорию (ии) СЭЗ осуществляются через контрольно-пропускные пункты;
вход (выход) лиц на (с) территорию (ии) СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ, осуществляется:
1) по постоянным пропускам – для должностных лиц соответствующих контролирующих органов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в зонах таможенного контроля, при предъявлении служебного удостоверения;
2) по постановлениям – для должностных лиц правоохранительных или специальных государственных органов Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

3) лауазымдық міндеттерін орындау көрсетілген тұлғалардың ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде тікелей болуына байланысты, қызметін ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде жүзеге асыратын тұлғалар үшін, сондай-ақ лауазымдық міндеттерін орындау ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде тікелей болуына байланысты тұлғалар үшін рұқсаттама бойынша;
4) көрсетілген тұлғалардың ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде қысқа уақытта болуына байланысты лауазымдық міндеттерін орындау мақсатында, қызметін ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде жүзеге асыратын тұлғалар үшін ЕЭА қатысушысының уақытша рұқсаттамасы бойынша;
5) өзінің функционалдық міндеттерін жүзеге асырған кезде мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары үшін қызметтік куәліктері бойынша жүзеге асырылады.
4. Тұрақты және уақытша рұқсаттамалардың беруін ЕЭА қатысушысы жүзеге асырады.
5. Тұрақты рұқсаттамаларды беру үшін ЕЭА қатысушысы осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі – МКО) олардың ЕЭА аумағына және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігіне кіруіне рұқсат ету бойынша өзінің штатындағы қызметшілердің тізімін жолдау жолымен хабардар етеді.
Бұдан бұрын жолданған тізімдегі мәліметтер өзгерген кезде ЕЭА қатысушысы күнтізбелік айдан кейінгі 10-ы күнінен кешіктірмей МКО-ға бұл өзгерістер туралы ақпаратты жолдайды.
6. ЕЭА аумағына және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігіне кіру үшін уақытша рұқсаттаманы ЕЭА-ның қатысушысы, ЕЭА аумағында және (немесе) ЕЭА аумағында осы тұлғалардың орналасқан жеріне тікелей байланысты жеке тұлғалардың бірреттік немесе қысқа мерзімді болуына ресімдейді.
Берілген уақытша рұқсаттамалар бойынша ақпарат сұрау салу бойынша МКО-ға жолданады.
7. Адамдардың денсаулығын сақтау және өмірді сақтап қалу, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарларын ЕЭА-ның аумағында және (немесе) ЕЭА аумағының бөлігінде жою мақсатында медицина қызметтерінің және өзге де қызметтердің қызметкерлерін өткізу рұқсаттамаларды ресімдемей жүзеге асырылады.
8. Рұқсаттамалар беру, сондай-ақ кедендік бақылау аймағының режимін бұзғаны үшін ЕЭА-ның қатысушысы жауапкершілікте болады.
Еркін (арнайы, ерекше)
экономикалық аймақтың
аумағында, осындай аумаққа
адамдардың кіруін қоса,
бақылау-өткізу режимін
қамтамасыз ету қағидасына
қосымша
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына және (немесе) еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ аумағының бөлігіне олардың кіруі бойынша еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысының штатындағы қызметкерлердің тізімі
________________________
ЕЭА қатысушының атауы
20__ жылғы "___" _______
№р/с
ЕЭА қатысушы штатындағы жеке тұлғаның Т.А.Ә.
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні
Ескертпе
ЕЭА қатысушы штатындағы қызметкерлер
ЕЭА аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыратын тұлғаның штатындағы қызметкерлері
Т.А.Ә. ___________________________
_______
қолы
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЕЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
бұйрығына қосымша 2
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 247 бұйрығына
3-қосымша
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру және еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан тауарларды әкетуге және порттық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ немесе логистикалық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ аумағына тауарларды әкелуге рұқсаттарды беру қағидасы

3) по постоянным пропускам участника СЭЗ – для лиц, осуществляющих деятельность на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ, у которых выполнение должностных обязанностей связано с непосредственным нахождением указанных лиц на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ, а также для лиц, выполнение должностных обязанностей которых связано с непосредственным нахождением на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ;
4) по временным пропускам участника СЭЗ – для лиц, осуществляющих деятельность на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ, с целью выполнения должностных обязанностей, связанных с кратковременным пребыванием указанных лиц на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ;
5) по служебным удостоверениям – для должностных лиц органов государственных доходов при осуществлении своих функциональных обязанностей.
4. Выдача постоянных и временных пропусков осуществляется участником СЭЗ.
5. Для выдачи постоянных пропусков участник СЭЗ, уведомляет орган государственных доходов (далее – ОГД) путем направления списка работников, находящихся в его штате, по их допуску на территорию СЭЗ и (или) на часть территории СЭЗ по форме согласно приложению к настоящим правилам.
При изменении сведений в ранее направленные списки, участник СЭЗ не позднее 10 числа следующего за календарным месяцем направляет в ОГД информацию об этих изменениях.
6. Временный пропуск для доступа на территорию СЭЗ и (или) на часть территории СЭЗ оформляется участником СЭЗ, для разового или кратковременного пребывания физических лиц, непосредственно связанных с нахождением этих лиц на территории СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ.
Информация по выданным временным пропускам по запросу направляется в ОГД.
7. Пропуск работников медицинских служб и иных служб для целей спасения жизни и сохранения здоровья лиц, а также ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий на территории СЭЗ и (или) части территории СЭЗ, осуществляется без оформления пропусков.
8. Ответственность за выдачу пропусков, а также за нарушение режима зоны таможенного контроля несет участник СЭЗ.
Приложение
к Правилам обеспечения контрольно –
пропускного режима на территории
свободной (специальной, особой)
экономической зоны, включая доступ
лиц на такую территорию
форма
Список работников, находящихся в штате
участника свободной (специальной, особой) экономической зоны, по их допуску на территорию свободной
(специальной, особой) экономической зоны и (или) на часть территории свободной (специальной, особой)
экономической зоны
___________________________
"___" _______ 20__ года
Наименование участника СЭЗ
№п/п
Ф.И.О. физического лица, находящегося в штате участника СЭЗ
Номер и дата документа, удостоверяющего личность
Примечание
Работники, находящиеся в штате участника СЭЗ
Работники, находящиеся в штате у лица, осуществляющего вспомогательную деятельность на территории СЭЗ
Ф.И.О. _____________________________
________
подпись
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение к приказу 2
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила
подачи уведомления о ввозе товаров на территорию свободной (специальной, особой) экономической
зоны и выдачи разрешений на вывоз товаров с территории свободной (специальной, особой)
экономической зоны и на ввоз товаров в портовую свободную (специальную, особую) экономическую
зону или логистическую свободную (специальную, особую) экономическую зону

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру және ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА тауарларды әкелуге рұқсаттарды беру қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 283-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және ЕЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны берудің және ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге және порттық ЕЭА-ға немесе логистикалық ЕЭА-ға тауарларды әкелуге рұқсаттарды берудің тәртібін айқындайды.
2-тарау. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру тәртібі
2. Порттық ЕЭА және логистикалық ЕЭА қоспағанда, еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағына тауарларды әкелу мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі – МКО) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша ЕЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) электронды түрде беру жолымен жүзеге асырылады.
3. Хабарлауды уәкілетті тұлғалар:
1) тасымалдаушы (кедендік тасымалдаушы) немесе кедендік бақылаудағы шетелдік тауарларды, сондай-ақ кедендік бақылауда тұрмаған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын тасымалдауды жүзеге асыратын өзге тұлға;
2) ЕЭА қатысушысы;
3) ЕЭА аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыратын өзге тұлға;
4) басқарушы компания жүргізеді.
4. Хабарламаларды тіркеу МКО ақпараттық жүйелері арқылы жүзеге асырылады.
5. МКО және осы Қағиданың 3-тармағында көрсетілген уәкілетті тұлғаларға тәуелсіз мән-жайлар бойынша хабарламаны электронды түрде беру мүмкін болмаған жағдайда, хабарламаны беру, кедендік бақылау үшін қажетті мәліметті қамтитын әкелінетін тауарларға қатысты коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) кедендік құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелерін МКО-ға ұсыну жолымен жүргізіледі.
Кодекстің 3-бабы 1-тармағының 31) және 33) тармақшаларында көрсетілген құжаттар коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттар ретінде пайдаланылады.
Кедендік құжаттар ретінде мынадай құжаттардың бірі пайдаланылады:
шот-фактура, тауар-көліктік жүкқұжат, мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес МКО ресімдеген тауарларға арналған декларация, немесе оған сәйкес тауарлар еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған өзге құжат;
транзиттік декларация немесе транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын өзге құжат (ХЖТ кітапшасы, ATA карнеті).

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подачи уведомления о ввозе товаров на территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) и выдачи разрешений на вывоз товаров с территории СЭЗ и на ввоз товаров в портовую СЭЗ или логистическую СЭЗ разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 283 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок подачи уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ и выдачи разрешений на вывоз товаров с территории СЭЗ и на ввоз товаров в портовую СЭЗ или логистическую СЭЗ.
Глава 2. Порядок подачи уведомления о ввозе товаров
на территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны
2. Ввоз товаров на территорию СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, за исключением портовой СЭЗ и логистической СЭЗ, осуществляется путем подачи органу государственных доходов (далее – ОГД) уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ (далее – уведомление) в электронном виде по форме, утвержденной согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Уведомление производится уполномоченными лицами:
1) перевозчиком (таможенным перевозчиком) или иным лицом, осуществляющим перевозку иностранных товаров, находящихся под таможенным контролем, а также товаров Евразийского экономического союза, не находящихся под таможенным контролем;
2) участником СЭЗ;
3) иным лицом, осуществляющим вспомогательную деятельность на территории СЭЗ;
4) управляющей компанией.
4. Регистрация уведомлений осуществляется ОГД посредством информационной системы.
5. В случае невозможности подачи уведомления в электронном виде по независящим от ОГД и уполномоченных лиц, указанных в пункте 3 настоящих правил, обстоятельствам подача уведомления производится путем представления в ОГД оригиналов и копий коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) таможенных документов, в отношении ввозимых товаров, содержащих сведения, необходимые для таможенного контроля.
В качестве коммерческих, транспортных (перевозочных) документов используются документы, указанные в подпунктах 31) и 33) пункта 1 статьи 3 Кодекса.
В качестве таможенных документов используется один из следующих документов:
счет-фактура, товаро-транспортная накладная, декларация на товары, оформленная ОГД в соответствии с заявленной таможенной процедурой, или иной документ, в соответствии с которым товары помещены под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
транзитная декларация или иной документ (книжка МДП, карнет АТА), используемый в качестве транзитной декларации.

6. Тауарларды ЕЭА аумағына әкелу туралы шешімді МКО лауазымды адамы осы қағиданың 5-тармағында көрсетілген тауарлар мен құжаттарға қатысты кедендік бақылауды жүргізгеннен кейін дереу қабылдайды.
МКО лауазымды адамы тауарларды ЕЭА аумағына әкелу туралы шешімді қабылдаған кезде ұсынылған коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) кедендік құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелеріндегі оң жақ төменгі бұрышына "ЕЭА аумағына әкелуге рұқсат" бедері түрінде тиісті мөртабан, жеке нөмірлі мөрдің бедерімен және қолымен куәландырылатын шешімді қабылдау күні қойылады.
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалары уәкілетті тұлғаға қайтарылады, берілген құжаттардың көшірмелері МКО-да қалады.
Тауарларды осы қағиданың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбауына байланысты ЕЭА аумағына әкелуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, МКО лауазымды адамы ұсынылған коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) кедендік құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелерінде жеке нөмірлі мөрдің бедерімен және қолымен куәландырылатын шешімді қабылдаған күнін көрсете отырып "ЕЭА аумағына әкелуге тыйым салынады" деген жазбаны сондай шешімнің себебін көрсетумен дереу жүргізеді.
7. МКО келіп түскен тауарлы-көліктік жүкқұжаттың көшірмелерін осы қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды ЕЭА аумағына әкелу туралы хабарламаны тіркеу журналында (бұдан әрі – Журнал) есепке алуды жүргізеді.
8. Тауарларды ЕЭА аумағына әкелген кезде МКО осы бұйрыққа 7-қосымшамен айқындалған тәртіпте тауарлардың сәйкестендірілуін жүзеге асыруға құқылы.
3-тарау. Порттық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың немесе логистикалық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелуге рұқсатты беру тәртібі
9. Тауарларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелу электронды түрде осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша тауарларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕАЭ аумағына (бұдан әрі – әкелуге арналған рұқсат) әкелуге рұқсатпен жүзеге асырылады.
10. Әкелуге рұқсат мынадай адамдарға беріледі:
1) тасымалдаушыға (кедендік тасымалдаушыға) немесе шетелдік тауарларды және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын тасымалдайтын өзге адамға;
2) ЕЭА қатысушысына;
3) ЕЭА аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыратын өзге адамға;
4) басқарушы компанияға;
5) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушысы болып табылмайтын және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушыларымен тауарларды жинап қою (сақтау), тауарларды тиеу (түсіру) және сақтауға байланысты өзге де жүк операциялары бойынша, сондай-ақ тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету және партияларды бөлшектеуді, жөнелтілімдерді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды қоса алғанда, тауарларды тасымалдауға (тасуға) дайындау жөніндегі қызметтерді көрсету туралы шартты жасасқан, егер осындай қызметтер көрсету кезінде тауарлармен жасалатын операциялар Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтың өзгеруіне байланысты тауарлардың сипаттамаларын өзгертпейтін болса, адамдарға.

6. Решение о ввозе товаров на территорию СЭЗ принимается должностным лицом ОГД незамедлительно после проведения таможенного контроля в отношении товаров и документов, указанных в пункте 5 настоящих правил.
При принятии решения о ввозе товаров на территорию СЭЗ должностным лицом ОГД на представленных оригиналах и копиях коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) таможенных документов проставляется в правом нижнем углу соответствующий штамп в виде оттиска "Ввоз на территорию СЭЗ разрешен", дата принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати.
Оригиналы представленных документов возвращаются уполномоченному лицу, копии представленных документов остаются в ОГД.
В случае принятия решения об отказе ввоза товаров на территорию СЭЗ в связи с непредставлением документов, указанных в пункте 5 настоящих правил, должностное лицо ОГД незамедлительно на представленных оригиналах и копиях коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) таможенных документов производится запись "Ввоз на территорию СЭЗ запрещен" с указанием даты принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати, с указанием причины принятого решения.
7. ОГД ведет учет поступивших копий товарно-транспортных накладных, в журнале регистрации уведомления о ввозе товаров на территорию СЭЗ по форме согласно приложению к настоящим правилам (далее – Журнал).
8. При ввозе товаров на территорию СЭЗ ОГД вправе осуществлять идентификацию товаров в порядке, определенным приложением 7 к настоящему приказу.
Глава 3. Порядок выдачи разрешения на ввоз товаров на территорию
портовой свободной (специальной, особой) экономической зоны или логистической свободной
(специальной, особой)
экономической зоны
9. Ввоз товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ осуществляется с разрешения на ввоз товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ (далее – разрешение на ввоз) в электронном виде по форме, утвержденной согласно приложению 6 к настоящему приказу.
10. Разрешение на ввоз представляется следующим лицам:
1) перевозчику (таможенному перевозчику) или иному лицу, осуществляющему перевозку иностранных товаров и товаров Евразийского экономического союза;
2) участнику СЭЗ;
3) иному лицу, осуществляющему вспомогательную деятельность на территории СЭЗ;
4) управляющей компании;
5) лицами, не являющимися участниками портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и заключившими с участниками портовой СЭЗ или логистической СЭЗ договор об оказании услуг по складированию (хранению) товаров, погрузке (разгрузке) товаров и иным грузовым операциям, связанным с хранением, а также по обеспечению сохранности товаров и подготовке товаров к перевозке (транспортировке), включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, при условии, что операции, совершаемые с товарами при оказании таких услуг, не изменяют характеристики товаров, связанные с изменением кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.

11. Әкелуге рұқсатты алу үшін осы қағиданың 10-тармағында көрсетілген адамдар электронды жүйе арқылы МКО-ға өтінішті жолдайды.
Өтініште мынадай мәліметтер көрсетілуі тиіс:
1) тауарларға арналған декларацияның немесе тауар әкелінетін өзге де кедендік құжаттың нөмірі;
2) тауар атауы;
3) тауар саны;
4) тауар мәртебесі;
5) жөнелтуші;
6) алушы;
7) көлік құралының тіркеу нөмірі (маркасы, моделі).
12. Егер кедендік бақылау нәтижелері бойынша МКО-нің лауазымды адамы өтініште уәкілетті тұлғалар ұсынған мәліметтердің МКО ақпараттық жүйесіндегі мәліметтермен сәйкес келмейтінін анықтамаса, онда МКО-нің лауазымды адамы осы қағиданың 10-тармағында көрсетілген тұлғаларға тауарларды әкелуге рұқсат туралы хабардар ете отырып дереу бұл туралы жазба жүргізеді.
Егер кедендік бақылау нәтижелері бойынша МКО-нің лауазымды адамы өтініште уәкілетті тұлғалар ұсынған мәліметтердің МКО ақпараттық жүйесіндегі мәліметтермен сәйкес келмейтінін анықтаса, онда МКО-нің лауазымды адамы осы қағиданың 10-тармағында көрсетілген тұлғаларға тауарларды әкелуге тыйым салу туралы хабардар ете отырып дереу бұл туралы жазба жүргізеді.
13. Егер МКО және осы Қағиданың 10-тармағында көрсетілген уәкілетті тұлғаларға тәуелсіз мән-жайлар бойынша әкелуге рұқсатты электронды түрде беру және өтінішті ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, көрсетілген уәкілетті тұлғалардың тауарлы-көліктік жүкқұжатты ұсынуы өтінішті ұсынуы болып саналады, ал рұқсатты беру МКО лауазымды адамының тауарлы-көліктік жүкқұжатқа "ЕЭА аумағына әкелуге рұқсат" бедері түрінде тиісті мөртабан, жеке нөмірлі мөрдің бедерімен және қолымен куәландырылатын шешімді қабылдаған күнін қою жолымен сондай шешімнің себебін көрсетумен дереу жүзеге асырылады.
14. Тауарларды порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА аумағына әкелген кезде МКО осы бұйрыққа 7-қосымшамен айқындалған тәртіпте тауарлардың сәйкестендірілуін жүзеге асыруға құқылы.
4-тарау. Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймағының аумағынан тауарларды әкетуге рұқсаттарды беру тәртібі
15. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағынан тауарларды әкету, осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша электронды түрде ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуге рұқсатпен (бұдан әрі – әкетуге арналған рұқсат) жүзеге асырылады.
16. Әкетуге рұқсат мынадай адамдарға беріледі:
1) тасымалдаушыға (кедендік тасымалдаушыға) немесе шетелдік тауарларды және Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын тасымалдайтын өзге адамға;

11. Для получения разрешения на ввоз лица, указанные в пункте 10 настоящих правил, направляют в ОГД заявление посредством электронной системы.
В заявлении должны быть указаны следующие сведения:
1) номер декларации на товары или иного таможенного документа, в соответствии с которым товар ввозится;
2) наименование товара;
3) количество товара;
4) статус товара;
5) отправитель;
6) получатель;
7) регистрационный номер транспортного средства (марка, модель).
12. В случае если по результатам таможенного контроля должностным лицом ОГД не выявлены несоответствия сведений, предоставленных уполномоченными лицами в заявлении, со сведениями, имеющимися в информационной системе ОГД, то должностным лицом ОГД в информационной системе незамедлительно производится запись о разрешении ввоза товаров с уведомлением об этом лиц, указанных в пункте 10 настоящих правил.
В случае если по результатам таможенного контроля должностным лицом ОГД выявлены несоответствия сведений, предоставленных уполномоченными лицами в заявлении, со сведениями, имеющимися в информационной системе ОГД, то должностным лицом ОГД в информационной системе незамедлительно производится запись о запрете ввоза товаров с уведомлением об этом лиц, указанных в пункте 10 настоящих правил.
13. В случае невозможности подачи заявления и выдачи разрешения на ввоз в электронном виде по независящим от ОГД и уполномоченных лиц, указанных в пункте 10 настоящих правил, обстоятельствам подачей заявления считается предоставление указанными уполномоченными лицами, товарно-транспортных накладных, а выдача разрешения осуществляется путем проставления должностными лицами ОГД на товарно-транспортных накладных соответствующих штампов в виде оттиска "Ввоз на территорию СЭЗ разрешен", даты принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати, с указанием причины принятого решения.
14. При ввозе товаров на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ ОГД вправе осуществлять идентификацию товаров, в порядке, определенным приложением 7 к настоящему приказу.
Глава 4. Порядок выдачи разрешений на вывоз товаров с территории
свободной (специальной, особой) экономической зоны
15. Вывоз товаров с территории СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляется с разрешения на вывоз товаров с территории СЭЗ (далее – разрешение на вывоз) в электронном виде по форме, утвержденной согласно приложению 5 к настоящему приказу.
16. Разрешение на вывоз представляется следующим лицам:
1) перевозчику (таможенному перевозчику) или иному лицу, осуществляющему перевозку иностранных товаров и товаров Евразийского экономического союза;

2) ЕЭА қатысушысына;
3) ЕЭА аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыратын өзге адамға;
4) басқарушы компанияға;
5) порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушысы болып табылмайтын және порттық ЕЭА немесе логистикалық ЕЭА қатысушыларымен тауарларды жинап қою (сақтау), тауарларды тиеу (түсіру) және сақтауға байланысты өзге де жүк операциялары бойынша, сондай-ақ тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету және партияларды бөлшектеуді, жөнелтілімдерді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды қоса алғанда, тауарларды тасымалдауға (тасуға) дайындау жөніндегі қызметтерді көрсету туралы шартты жасасқан, егер осындай қызметтер көрсету кезінде тауарлармен жасалатын операциялар Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес кодтың өзгеруіне байланысты тауарлардың сипаттамаларын өзгертпейтін болса, адамдарға.
17. Әкетуге рұқсат алу үшін осы қағиданың 16-тармағында көрсетілген тұлғалар ақпараттық жүйе арқылы МКО-ға жүгінеді.
18. Егер МКО және осы Қағиданың 16-тармағында көрсетілген уәкілетті тұлғаларға тәуелсіз мән-жайлар бойынша әкетуге рұқсатты электронды түрде беру мүмкін болмаған жағдайда, еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағынан тауарларды әкету мыналарды:
әкетілетін тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік рәсіммен орналастырылғанын;
егер көрсетілген тауарлар ЕЭА аумағына кедендік рәсіммен орналастырылмай әкелінген жағдайда, әкетілетін тауарларда кеден мақсаттары үшін Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының мәртебесі барын;
тауарлар ЕЭА аумағынан осындай әкетуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құжаттар бойынша әкетілетінін растайтын құжаттарды МКО-ға табыс еткен жағдайда жүзеге асырылады.
19. Әкетуге рұқсатты тауарларға, құжаттарға және мәліметтерге қатысты кедендік бақылауды жүргізгеннен кейін МКО-нің лауазымды адамы дереу жүзеге асырады.
МКО лауазымды адамы тауарларды әкету туралы шешім қабылдаған кезде, ұсынылған осы қағиданың 18-тармағында көрсетілген құжаттардың жоғарғы сол жақ бұрышына "ЕЭА аумағынан әкетуге рұқсат" бедері түрінде тиісті мөртабан, жеке нөмірлі мөрдің бедерімен және қолымен куәландырылатын шешімді қабылдаған күні қойылады.
20. Егер осы қағиданың 18-тармағында көрсетілген құжаттарды табыс етпеумен, сондай-ақ әкетуге өтініште көрсетілген тауарлардың осындай құжаттарда көрсетілген мәліметтермен сәйкес келмеуіне байланысты, әкетуге рұқсатты беруден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, МКО-нің лауазымды адаы ұсынылған коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) кедендік құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелерінде жеке нөмірлі мөрдің бедерімен және қолымен куәландырылатын шешімді қабылдаған күнін көрсете отырып "ЕЭА аумағына әкетуге тыйым салынады" деген жазбаны сондай шешімнің себебін көрсетумен дереу дереу жүргізеді.
Еркін (арнайы, ерекше)
экономикалық аймақтың
аумағына тауарларды әкелу
туралы хабарламаны беру
және еркін (арнайы, ерекше)
экономикалық аймақтың
аумағынан тауарларды әкетуге
және порттық еркін (арнайы,
ерекше) экономикалық аймақ
немесе логистикалық еркін
(арнайы, ерекше) экономикалық
аймақ аумағына тауарларды
әкелуге рұқсаттарды беру
қағидасына қосымша
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны тіркеу журналы
Тіркеу №
Күні
Жөнелтуші
Алушы
Тауардың атауы
Саны
Көлік құралының тіркеу нөмірі (маркасы, моделі)
Тауардың мәртебесі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
бұйрығына қосымша 3
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№247 бұйрығына
4-қосымша
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарлама
Хабарлама №________
күні _____
Мемлекеттік кірістер органының атауы_____________________________;
Жөнелтуші/алушы_______________________________________________;
ЕЭА қатысушысының атауы______________________________________;
Көлік құралының тіркеу нөмірі ___________________________________;
(маркасы, моделі)
Тауарлар туралы мәлімет:
№р/с
Тауарларға арналған декларацияның немесе тауар әкелінетін өзге де құжаттың №
Тауардың атауы
Саны
Тауарлардың мәртебесі
Өзге де мәлімет
Т.А.Ә. ______________________
________
қолы
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЕЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№247 бұйрығына
5-қосымша
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан тауарларды әкетуге рұқсат
Рұқсат №________
күні _____
Мемлекеттік кірістер органының атауы_____________________________;
Жөнелтуші/алушы_______________________________________________;
ЕЭА қатысушысының атауы______________________________________;
Көлік құралының тіркеу нөмірі ___________________________________;
(маркасы, моделі)
Тауарлар туралы мәлімет:
р/с
Тауарларға арналған декларацияның немесе тауар әкелінетін өзге де құжаттың №
Тауардың атауы
Саны
Тауарлардың мәртебесі
Өзге де мәлімет
Т.А.Ә. _____________________________________
________
қолы
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЕЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
бұйрығына қосымша 5
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№247 бұйрығына
6-қосымша
нысан
Порттық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың немесе логистикалық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелуге рұқсат
Рұқсат №________
күні _____
Мемлекеттік кірістер органның атауы_____________________________;
Жөнелтуші/алушы______________________________________________;
ЕЭА қатысушысының атауы_____________________________________;
Көлік құралының тіркеу нөмірі ___________________________________;
(маркасы, моделі)
Тауарлар туралы мәлімет:
р/с
Тауарларға арналған декларацияның немесе тауар әкелінетін өзге де құжаттың №
Тауардың атауы
Саны
Тауардың мәртебесі
Өзге де мәлімет
Т.А.Ә. ________________________________________
________
қолы
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЕЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
бұйрығына қосымша 6
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№247 бұйрығына
7-қосымша
Мемлекеттiк кiрiстер органының еркiн (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ аумағына әкелiнетiн тауарлардың сәйкестендiруін жүзеге асыру қағидасы

2) участнику СЭЗ;
3) иному лицу, осуществляющему вспомогательную деятельность на территории СЭЗ;
4) управляющей компании;
5) лицами, не являющимися участниками портовой СЭЗ или логистической СЭЗ и заключившими с участниками портовой СЭЗ или логистической СЭЗ договор об оказании услуг по складированию (хранению) товаров, погрузке (разгрузке) товаров и иным грузовым операциям, связанным с хранением, а также по обеспечению сохранности товаров и подготовке товаров к перевозке (транспортировке), включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, при условии, что операции, совершаемые с товарами при оказании таких услуг, не изменяют характеристики товаров, связанные с изменением кода в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
17. Для получения разрешения на вывоз лица, указанные в пункте 16 настоящих правил, обращаются в ОГД посредством информационной системы.
18. В случае невозможности подачи разрешения на вывоз в электронном виде по независящим от ОГД и уполномоченных лиц, указанных в пункте 16 настоящих правил, обстоятельствам, вывоз товаров с территории СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляется при условии, что в ОГД представлены документы, подтверждающие, что:
вывозимые товары помещены под таможенную процедуру в порядке и на условиях, установленных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан;
вывозимые товары имеют для таможенных целей статус товаров Евразийского экономического союза, в случае, если указанные товары ввезены на территорию СЭЗ без помещения под таможенную процедуру;
товары вывозятся с территории СЭЗ по документам, позволяющим осуществлять такой вывоз.
19. Разрешение на вывоз осуществляется должностным лицом ОГД незамедлительно после проведения таможенного контроля в отношении товаров, документов и сведений.
При принятии решения о вывозе товаров должностным лицом ОГД на представленных документах, указанных в пункте 18 настоящих правил, в левом верхнем углу проставляются соответствующий штамп в виде оттиска "Вывоз с территории СЭЗ разрешен", дата принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати.
20. В случае принятия решения об отказе выдачи разрешения на вывоз, в связи с непредставлением документов, указанных в пункте 18 настоящих правил, а также несоответствия товаров, указанных в заявлении на вывоз, со сведениями, указанными в таких документах, должностным лицом ОГД незамедлительно на представленных оригиналах и копиях коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) таможенных документов производится запись "Вывоз с территории СЭЗ запрещен" с указанием даты принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати, с указанием причины принятого решения.
Приложение
к Правилам подачи уведомления
о ввозе товаров на территорию
свободной (специальной, особой)
экономической зоны и выдачи
разрешений на вывоз товаров с
территории свободной (специальной,
особой) экономической зоны и на ввоз
товаров в портовую свободную
(специальную, особую) экономическую
зону или логистическую свободную
(специальную, особую)
экономическую зону
форма
Журнал
регистрации уведомления о ввозе товаров на территорию
свободной (специальной, особой) экономической зоны
Регистрационный №
Дата
Отправитель
Получатель
Наименование товара
Количество
Регистрационный номер транспортного средства (марка, модель)
Статус товара
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение к приказу 3
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
форма
Уведомление
о ввозе товаров на территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны
Уведомление №________
дата _____
Наименования органа государственных доходов_____________________;
Отправитель/получатель_________________________________________;
Наименование участника СЭЗ_____________________________________;
Регистрационный номер транспортного средства_____________________;
(марка, модель)
Сведения о товарах:
№п/п
№ декларации на товары или иного документа, в соответствии с которым товар ввозится
Наименование товара
Количество
Статус товара
Иные сведения
Ф.И.О. __________________________
________
подпись
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение к приказу 4
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
форма
Разрешение
на вывоз товаров с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны
Разрешение №________
дата _____
Наименования органа государственных доходов_____________________;
Отправитель/получатель__________________________________________;
Наименование участника СЭЗ_____________________________________;
Регистрационный номер транспортного средства_____________________;
(марка, модель)
Сведения о товарах:
№п/п
№ декларации на товары или иного документа, в соответствии с которым товар вывозится
Наименование товара
Количество
Статус товара
Иные сведения
Ф.И.О. _______________________________
________
подпись
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение к приказу 5
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
форма
Разрешение
на ввоз товаров на территорию портовой свободной (специальной, особой)
экономической зоны или логистической свободной (специальной, особой) экономической зоны
Разрешение №________
дата _____
Наименования органа государственных доходов_____________________;
Отправитель/получатель__________________________________________;
Наименование участника СЭЗ_____________________________________;
Регистрационный номер транспортного средства_____________________;
(марка, модель)
Сведения о товарах:
№ п/п
№ декларации на товары или иного документа, в соответствии с которым товар ввозится
Наименование товара
Количество
Статус товара
Иные сведения
Ф.И.О. _______________________________
________
подпись
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение к приказу 6
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 247
Правила осуществления органом государственных доходов идентификации товаров, ввозимых на
территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттiк кiрiстер органының (бұдан әрі – МКО) еркiн (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ (бұдан әрі – ЕЭА) аумағына әкелiнетiн тауарлардың сәйкестендiруін жүзеге асыру қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 283-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және МКО-ның ЕЭА аумағына әкелінетін тауарлардың сәйкестендіруін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Мемлекеттiк кiрiстер органының еркiн (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ аумағына әкелiнетiн тауарлардың сәйкестендiруін жүзеге асыру тәртібі
2. ЕЭА аумағына әкелінетін тауарларды сәйкестендіру кезінде Кодекстің 427-бабында айқындалған сәйкестендіру құралдары қолданылады.
3. МКО кедендік бақылаудың нысандарын және (немесе) кедендік бақылаудың жүргізуін қамтамасыз ететін шараларды анықтайтын тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес ЕЭА аумағына әкелінетін тауарлардың сәйкестендіруін жүзеге асырады.
бұйрығына қосымша 7
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімімен орналастырылған
тауарларды және еркін кеден
аймағы кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларды есепке алуды
жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік
кірістер органына осындай
тауарлар туралы есептілікті
ұсыну қағидасына 1-қосымша
әкімшілік деректерді жинауға
арналған
нысан
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 285-бабының 1-тармағына сәйкес, операциялар жасау үшін еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бойынша ЕСЕПТІЛІК
Индекс: ЕКА КР-1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың қатысушылары
Қайда ұсынады: мемлекеттік кірістер органдарына
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей
20__ жылғы "____" ________жағдайына ____ парақта
______________________________________
нан(ұйымның атауы, БСН, мекенжайы)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления органом государственных доходов (далее – ОГД) идентификации товаров ввозимых на территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 283 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления ОГД идентификации товаров, ввозимых на территорию СЭЗ.
Глава 2. Порядок осуществления органом государственных доходов идентификации товаров, ввозимых
на территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны
2. При идентификации товаров, ввозимых на территорию СЭЗ, применяются средства идентификации, определенные статьей 427 Кодекса.
3. ОГД осуществляется идентификация товаров, ввозимых на территорию СЭЗ в соответствии с системой управления рисками, которая определяет формы таможенного контроля и (или) меры, обеспечивающие проведение таможенного контроля.
Приложение к приказу 7
Приложение 1
к Правилам ведения учета
товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной
таможенной зоны, и товаров,
изготовленных (полученных) из
товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной
таможенной зоны, а также
представления отчетности о
таких товарах органу
государственных доходов
форма, предназначенная для сбора
административных данных
ОТЧЕТНОСТЬ
по товарам, помещенным под таможенную процедуру свободной
таможенной зоны для совершения операций, в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Кодекса
Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан"
Индекс: ТП СТЗ-1
Периодичность: ежеквартально
Предоставляют: участники свободной (специальной, особой) экономической зоны
Куда предоставляют: в органы государственных доходов
Срок предоставления: не позднее 10-го числа месяца следующего за отчетным кварталом.
по состоянию на "____" ________ 20__ года на ____ листах             от __________________________________
(наименование организации, БИН, адрес)

1-бөлім. Кодекстің 285-бабының 1-тармағының 4)-тармақшасына сәйкес операциялар жасау үшін еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар
№ р/б
Тауардың атауы
Тауарлардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Тауардың саны
Тауарлармен жүргізілген операциялар түрі
Тауарларды қайта өңдеу (өңдеу) бойынша операциялар нәтижесінде алынған тауардың атауы
Тауарларды қайта өңдеу (өңдеу) бойынша операциялар нәтижесінде алынған тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Тауарларды қайта өңдеу (өңдеу) бойынша операциялар нәтижесінде алынған тауардың саны
Оған сәйкес еркін кеден аймағы кедендік рәсімі аяқталған тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Кедендік рәсімнің коды
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың қалдығы (саны)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Шетелдік тауарлар
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары
Кестенің жалғасы
2-бөлім. Кодекстің 285-бабының 1-тармағының 1), 2), 3), 5) және 6)-тармақшаларына сәйкес операциялар жасау үшін еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар
№ р/б
Тауардың атауы
Тауарлардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Тауардың саны
Тауарлармен жүргізілген операциялар түрі
Оған сәйкес еркін кеден аймағы кедендік рәсімі аяқталған тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Кедендік рәсімнің коды
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың қалдығы (саны)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Шетелдік тауарлар
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары
АЭА-ға қатысушы басшының Т.А.Ә. _____________________________________ 20__жылғы "__" _________
_________
(қолы)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
БСН – бизнес сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Есептілік тоқсан сайын деректердің көбеюімен ұсынылады.
бұйрығына қосымша 8
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімімен орналастырылған
тауарларды және еркін кеден
аймағы кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларды есепке алуды
жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік
кірістер органына осындай
тауарлар туралы есептілікті
ұсыну қағидасына
2-қосымша
әкімшілік деректерді жинауға
арналған
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ объектілерінің құрылысы, жайластыру немесе реконструкциялау мақсатында еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бойынша ЕСЕПТІЛІК
Индекс: ЕКА КР-2
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың қатысушылары
Қайда ұсынады: мемлекеттік кірістер органдарына
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей
20__ жылғы "____" ________жағдайына ____ парақта
___________________________________
нан(ұйымның атауы, БСН, мекенжайы)
АЭА объектілерінің құрылысы, жайластыру немесе реконструкциялау мақсатында еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар
№ р/б
Тауардың атауы
Тауарлардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Тауардың саны
Әкелу мақсаты, тауарлармен жасалатын операциялар
Объектінің атауы және орналасуы
6-бағанда көрсетілгн операцияларды жасау барысында пайдаланылған (тұтынылған) тауардың саны
Оған сәйкес еркін кеден аймағы кедендік рәсімі аяқталған тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Кедендік рәсімнің коды
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың қалдығы (саны)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Шетелдік тауарлар
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары
АЭА-ға қатысушы басшының Т.А.Ә. _____________________________________ 20__жылғы "__" _________
_________
(қолы)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Есептілік тоқсан сайын деректердің көбеюімен ұсынылады.
бұйрығына қосымша 9
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімімен орналастырылған
тауарларды және еркін кеден
аймағы кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларды есепке алуды
жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік
кірістер органына осындай
тауарлар туралы есептілікті
ұсыну қағидасына
3-қосымша
әкімшілік деректерді жинауға
арналған
нысан
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған, порттық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймаққа(тан) және логистикалық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймаққа(тан) әкелінген (әкетілген) тауарлар бойынша ЕСЕПТІЛІК
Индекс: ЕКА КР-3
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың қатысушылары
Қайда ұсынады: мемлекеттік кірістер органдарына
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей
20__ жылғы "____" ________жағдайына ____ парақта
__________________________________
нан(ұйымның атауы, БСН, мекенжайы)

Раздел 1. Товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны для совершения операций в
соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 285 Кодекса
№ п/п
наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
№ декларации на товары или иного таможенного документа
количество товара
Вид операции, произведенной с товарами
Наименование товара, полученного в результате операции по переработке (обработке) товаров
Код товара, полученного в результате операции по переработке (обработке) товаров по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
Количество товара, полученного в результате операции по переработке (обработке) товаров
№ декларации на товары или иного таможенного документа, в соответствии с которым завершена таможенная процедура свободной таможенной зоны
Код таможенной процедуры
Остаток товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны (количество)
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Иностранные товары
Товары Евразийского экономического союза
Продолжение таблицы
Раздел 2. Товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны для совершения операций в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) 5) и 6) пункта 1 статьи 285 Кодекса
№ п/п
наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
№ декларации на товары или иного таможенного документа
количество товара
Вид операции, произведенной с товарами
№ декларации на товары или иного таможенного документа, в соответствии с которым завершена таможенная процедура свободной таможенной зоны
Код таможенной процедуры
Остаток товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны (количество)
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Иностранные товары
Товары Евразийского экономического союза
Ф.И.О. руководителя участника СЭЗ _______________________ "__" ______ 20__года             _________
(подпись)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского
экономического союза;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Отчет предоставляется ежеквартально с нарастающими данными.
Приложение к приказу 8
Приложение 2
к Правилам ведения учета
товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной
таможенной зоны, и товаров,
изготовленных (полученных) из
товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной
таможенной зоны, а также
представления отчетности о таких
товарах органу государственных
доходов
форма, предназначенная для сбора
административных данных
ОТЧЕТНОСТЬ
по товарам, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной
зоны в целях строительства объектов, обустройства или реконструкции
свободной (специальной, особой) экономической зоны
Индекс: ТП СТЗ-2
Периодичность: ежеквартально
Предоставляют: участники свободной (специальной, особой) экономической зоны
Куда предоставляют: в органы государственных доходов
Срок предоставления: не позднее 10-го числа месяца следующего за отчетным кварталом.
по состоянию на "____" ________ 20__ года на ____ листах             от ________________________________
(наименование организации, БИН, адрес)
Товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в целях
строительства объектов, обустройства или реконструкции СЭЗ
№ п/п
наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
№ декларации на товары или иного таможенного документа
количество товара
Цель ввоза, операции совершаемые с товарами
Наименование объекта и расположение
Количество товара, использованного (потребленного) в ходе совершения операций, указанных в столбце 6
№ декларации на товары или иного таможенного документа, в соответствии с которым завершена таможенная процедура свободной таможенной зоны
Код таможенной процедуры
Остаток товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны (количество)
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Иностранные товары
Товары Евразийского экономического союза
Ф.И.О. руководителя участника СЭЗ _____________________ "__" ______ 20__года             _________
(подпись)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского
экономического союза;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Отчет предоставляется ежеквартально с нарастающими данными.
Приложение к приказу 9
Приложение 3
к Правилам ведения учета
товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной
таможенной зоны, и товаров,
изготовленных (полученных) из
товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной
таможенной зоны, а также
представления отчетности о
таких товарах органу
государственных доходов
форма, предназначенная для сбора
административных данных
ОТЧЕТНОСТЬ
по товарам, ввезенным (вывезенным) в (с) портовую(ой) свободной (специальной, особой)
экономической зоны и логистическую(ой) свободной (специальной, особой) экономической зоны,
помещенным под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Индекс: ТП ТСЗ-3
Периодичность: ежеквартально
Предоставляют: участники свободной (специальной, особой) экономической зоны
Куда предоставляют: в органы государственных доходов
Срок предоставления: не позднее 10-го числа месяца следующего за отчетным кварталом.
по состоянию на "____" ________ 20__ года на ____ листах.             от _________________________________
(наименование организации, БИН, адрес)

1-бөлім. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған, порттық АЭА-ға(дан) және логистикалық АЭА-ға(дан) әкелінген тауарлар
№ р/б
Тауардың атауы
Тауарлардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Тауардың саны
Әкелу мақсаты
Тауарлар сақталатын қойма туралы мәліметтер
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Шетелдік тауарлар
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары
Кестенің жалғасы
2-бөлім. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған, порттық АЭА-ға(дан) және логистикалық АЭА-ға(дан) әкетілген тауарлар
№ р/б
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағына әкелінген тауардың атауы
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағына әкелінген тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Оның негізінде порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағына тауарлар әкелінген тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағына әкелінген тауардың саны
Оның негізінде порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағынан тауарлар әкетілетін тауарларға арналған декларацияның немесе өзге кедендік құжаттың №
Тауарлармен жүргізілген операция түрі
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағынан әкетілетін тауардың атауы
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағына әкетілетін тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды (10 белгі)
Порттық АЭА немесе логистикалық АЭА аумағынан әкетілетін тауардың саны
Тауарлар сақталатын қойма туралы мәліметтер
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың қалдығы (саны)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Шетелдік тауарлар
Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлар
АЭА-ға қатысушы басшының Т.А.Ә. _____________________________________ 20__жылғы "__" _________
_________
(қолы)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Есептілік тоқсан сайын деректердің көбеюімен ұсынылады.
бұйрығына қосымша 10
Еркін (арнайы, ерекше)
экономикалық аймақтың
аумағынан еркін кеден аймағы
кедендік рәсімінің қолданылуын
аяқтамай, еркін кеден аймағы
кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарларды
және (немесе) еркін кеден
аймағы кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларды әкетуге рұқсат
беру қағидасына
1-қосымша
нысан
____________________________
(мемлекеттік кірістер
органының атауы)
____________________________
(өтініш беруші)
БСН/ЖСН, мекен-жайы,
телефон _____;
Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімін аяқтамай еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ аумағынан тауарларды шығару туралы өтініш
№ 00000/
(өтінішті тіркеу нөмірі)
_______________ 201__ ж.
(өтінішті беру күні)
Еркін кедендік аймақ (шығару мақсаты көрсетіледі) кедендік рәсімін аяқтамай АЭА аумағынан шығаруға рұқсат беру "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 285-бабы 4-тармағында көрсетілген жағдайларда еркін кедендік аймақ кедендік рәсімін аяқтамай АЭА аумағынан шығаруға рұқсат беруіңізді өтінеміз:________________________________________________ ________________________________________________________________________________

Раздел 1. Товары, ввезенные в портовую СЭЗ или логистическую СЭЗ, помещенные под
таможенную процедуру свободной таможенной зоны
№ п/п
наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
№ декларации на товары или иного таможенного документа
количество товара
Цель ввоза
Сведения о складе хранящихся товаров
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Иностранные товары
Товары Евразийского экономического союза
Продолжение таблицы
Раздел 2. Товары, вывезенные с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
№ п/п
наименование товара, ввезенного на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
Код товара, ввезенного на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
№ декларации на товары или иного таможенного документа, на основании которого товар ввезен на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
количество товара, ввезенного на территорию портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
№ декларации на товары или иного таможенного документа, на основании которого товар вывозится с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
Вид операции, произведенные с товарами
наименование товара, вывозимого с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
Код товара, вывозимого с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ по ТН ВЭД ЕАЭС (10 знаков)
количество товара, вывозимого с территории портовой СЭЗ или логистической СЭЗ
Сведения о складе хранившихся товаров
Остаток товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны (количество)
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Иностранные товары
Товары Евразийского экономического союза
Товары, изготовленные (полученные) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Ф.И.О. руководителя участника СЭЗ ____________________       "__" _________ 20__года       _________
(подпись)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС - Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Отчет предоставляется ежеквартально с нарастающими данными.
Приложение к приказу 10
Приложение 1
к Правилам выдачи разрешения
на вывоз товаров помещенных
под таможенную процедуру
свободной таможенной зоны, и
(или) товаров, изготовленных
(полученных) из товаров, помещенных
под таможенную процедуру
свободной таможенной зоны с
территории свободной (специальной,
особой) экономической зоны
без завершения действия
таможенной процедуры свободной
таможенной зоны
форма
В
__________________________________
(наименование органа
государственных доходов)
от
_________________________________
(заявитель)
БИН/ИНН, адрес, телефон
____________;
Заявление на вывоз товаров
с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны
без завершения таможенной процедуры свободной таможенной зоны
№ 00000/
(регистрационный номер заявления)
_______________ 201__ г.
(дата подачи заявления)
Прошу Вас разрешить вывоз с территории СЭЗ без завершения таможенной процедуры свободной
таможенной зоны в случаях, указанных в пункте 4 статьи 285 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря
2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" выдачи разрешения на вывоз с территории
СЭЗ без завершения таможенной процедуры свободной таможенной зоны (указывается цель вывоза):
___________________
______________________________________________________________________________ вывоз с

шығару "__"_______20__ жылдан бастап және кері әкелу "__"_______20__ ж.:
1) тауарларға арналған декларациялардың немесе тізілімнің нөмірі________________;
2) тауардың мәртебесі_______________________________________________________;
3) тауардың атауы (дайын өнімнің)____________________________________________;
4) тауардың саны (килограмм, бірлік, литр, метр және әрі қарай)___________________;
5) ЕАЭС СЭҚ ТН коды (материалдар шикізаты, құрамы)_________________________;
6) идентификациялау әдісі __________________________________________________;
7) атауы, шығару мақсатын растайтын құжаттың күні мен нөмірі ________________;
Жоғарыда аталған мағлұматтар мен мәліметтердің дұрыстығын растаймын және тауарларды көрсетілген мерзімде кері әкелуді міндетіме аламын.
_____________________________________________________ _________
Өтініш берушінің өкілетті тұлғасының Т.А.Ә.                  қолы
_____________________________________________________ _________
мемлекеттік кірістер органы лауазымды тұлғасының Т.А.Ә      қолы            М.О.
Ұзартылған жағдайда
толтырылады.
Мемлекеттік кірістер органы
Т.А.Ә.______________________
қолы М.О.
"__" _________ 20___ жыл
(толтырған күні)
"___"________20___ ж. дейін
ұзартылды
"__"__________ 20___ ж
_________________
ЕЭА қатысушысының өтініші
негізінде
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
бұйрығына қосымша 11
Еркін (арнайы, ерекше)
экономикалық аймақ
қатысушысының еркін кеден
аймағы кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарларды
және (немесе) еркін кеден
аймағы кедендік рәсімімен
орнастырылған тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларды иелену, пайдалану
және (немесе) оларға билік ету
құқықтарын, еркін кеден аймағы
кедендік рәсімінің қолданылуын
аяқтамай, осы еркін (арнайы,
ерекше) экономикалық
аймақтың өзге қатысушысына
берудің қағидасы мен шарттары
1-қосымша
нысан
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ қатысушысы осы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың басқа қатысушысына тауарларды беру актісі
АЭА қатысушысы______________________________________________________________;
(тауарларды беруші тұлғаның толық атауы, БСН/ЖСН, мекен-жайы, телефоны )
______________________________________________________ АЭА қатысушысына береміз;
(тауарды алушы тұлғаның толық атауы, БСН/ЖСН, мекен-жайы, телефоны)
– себебі ___________________________________________________________________;
(тауарларды беру себебі көрсетіледі)
– құжатар бойынша______________________________________________________________;
(құжат туралы мәліметтер көрсетіледі (АЭА қатысушыларының арасындағы жасалған келісім шарт немесе басқа құжат);
– келесі тауарлар:___________________________________________________________;
(тауардың толық атауы (қайта өңдеу өнімі) (түрі, моделі, маркасі, бренді және тағы басқа)
– кедендік рәсімдерге орналастырылған келесі тауарларға арналған декларациялар бойынша
_______________________________________________________________________;
– ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауарлар коды___________________________________________;
– тауарлармен жасалған қайта өңдеу операцияларының түрі____________________________;
– тауарлардың кедендік құны (қайта өңдеу өнімі) _______________________________;
Берілді: "__"______20__ж __________________________ ________
уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә            қолы
2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 288-бабы 3-тармағы, 285-бабы 10-тармағы үшінші бөлігімен бекітілген міндеттерімді орындауды міндетіме аламын.
Алдым : "__"________ 20__ ж __________________________ ________
уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә      қолы
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
бұйрығына қосымша 12
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімімен орналастырылған
шетелдік тауарларды, еркін
кеден аймағы кедендік
рәсімімен орналастырылған
шетелдік тауарлардан
дайындалған (алынған)
тауарларда сәйкестендіруді
жүзеге асыру қағидасына
1-қосымша
нысан
____________________________
(мемлекеттік кірістер
органының атауы)
_________________________дан
(өтініш берушінің атауы/Т.А.Ә.)
БСН/ЖСН___________________
мекен-жайы _________________
телефон ____________________
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіру туралы өтініш
№ 00000
(өтініштің тіркелген нөмірі)
20__ ж. "___"_______________
(өтініш берген күні)
Сізден еркін кедендік аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді өткізуге қайта өңдеудің мынадай дайын өнімдері бойынша рұқсат беруді сұраймын:

"__"_______20__ года и обратного ввоза "__"_______20__ года:
1) номер декларации на товары либо перечня___________________________________;
2) статус товара____________________________________________________________;
3) наименование товара (готовой продукции)___________________________________;
4) количество товара (килограмм, штуки, литр, метр и так далее)__________________;
5) код ТН ВЭД ЕАЭС (сырья материалов, комплектующих)_______________________;
6) способ идентификации ___________________________________________________;
7) наименование, дата и номер документа, подтверждающего цель вывоза__________;
Настоящим подтверждаю достоверность сведений и данных, указанных выше и обязуюсь обратно
ввезти товары в указанный срок.
_____________________________________________________                         _________
Ф.И.О. уполномоченного лица заявителя                                     подпись
_____________________________________________________                         _________
Ф.И.О. должностного лица органа государственных доходов                         подпись       М.П
Заполнить в случае продления
Орган государственных доходов.
Ф.И.О. _______________________
подпись М.П
от "__" _________ 20___ года
(дата заполнения)
Продлен до "___"________20___ года
на основании обращения
участника СЭЗ___________
от "__"__________ 20___года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ - свободная (специальная, особая) экономическая зона;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского
экономического союза;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение к приказу 11
Приложение
к Правилам и условиям передачи
товаров участником свободной
(специальной, особой) экономической
зоны прав владения, пользования и
(или) распоряжения товарами,
помещенными под таможенную
процедуру свободной таможенной
зоны, и (или) товарами, изготовленными
(полученными) из товаров,
помещенных под таможенную
процедуру свободной таможенной
зоны, иному участнику этой
свободной (специальной, особой)
экономической зоны без
завершения действия таможенной
процедуры свободной
таможенной зоны
форма
Акт
передачи товаров участником свободной (специальной, особой) экономической зоны
иному участнику этой свободной (специальной, особой) экономической зоны
Участник СЭЗ___________________________________________________________________;
(полное наименование лица, БИН/ИИН, адрес, телефон передающего товары)
Передаем участнику СЭЗ_________________________________________________________;
(полное наименование лица, БИН/ИИН, адрес, телефон которому передаются товары)
– по причине ___________________________________________________________________;
(указываются причины передачи товаров)
– по документам_________________________________________________________________;
(указываются сведения о документах (договор или иной документ, совершенный между
участниками СЭЗ);
– следующие товары:___________________________________________________________;
(указываются полное наименования товара (продукта переработки) (вид, тип, модель, марка,
бренд и так далее)
– помещенные под таможенную процедуру по следующим декларациям на товары
_________________________________________________________________________;
– код товара по ТН ВЭД ЕАЭС____________________________________________________;
– вид операции, совершенные с товаром при переработке______________________________;
– таможенная стоимость товара (продукта переработки) _______________________________;
Передал: "__"______20__года       __________________________             ________
Ф.И.О. уполномоченного лица             подпись
Обязуюсь исполнить обязанности, установленные частью третьей пункта 10 статьи 285,
пунктом 3 статьи 288 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года
"О таможенном регулировании в Республике Казахстан"
Получил: "__"________ 20__ года       __________________________             ________
Ф.И.О. уполномоченного лица             подпись
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ - свободная (специальная, особая) экономическая зона;
БИН - бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС - Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского
экономического союза;
ИИН - индивидуальный идентификационный номер;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение к приказу 12
Приложение 1
к Правилам осуществления
идентификации иностранных товаров
помещенных под таможенную
процедуру свободной таможенной
зоны, в товарах, изготовленных
(полученных) из иностранных товаров,
помещенных под таможенную
процедуру свободной таможенной зоны
форма
В_______________________________
(наименование органа
государственных доходов)
от ______________________________
(наименование или Ф.И.О. заявителя)
БИН/ИНН________________________
адрес____________________________
телефон__________________________
Заявление об идентификации иностранных товаров,
помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны,
в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров,
помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
№ 00000
(регистрационный номер заявления)
"___"___________ 20__ г.
(дата подачи заявления)
Прошу Вас разрешить проводить идентификацию иностранных товаров, помещенных под таможенную
процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров,
помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, по следующим готовым продуктам
переработки:

1) тауар атауы (қайта өңдеу өнімі) ________________________________;
2) ЕАЭО СЭҚ ТН коды (шикізат материалдар, жинақтағыш)____________________;
3) Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 286-бабының 1-тармағына сәйкес сәйкестендіру тәсілі;
4) тауардың толық атауы (қайта өңдеу өнімі) (түрі, моделі, маркасі, бренді және тағы басқа)_____________________________________________________________;
5) тауарларға қайта өңдеу кезінде жасалған операциялар түрлері _________________;
6) өтініш беруші еркін кедендік аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді өткізу бойынша өзге де мәліметтер ___________________________________________;
7) Таңдалған сәйкестендіру тәсілі еркін кедендік аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді растайтын құжаттар тізбесі _______________________________________________________;
Осы жоғарыда көрсетілген мәліметтер мен деректердің дұрыстығын растаймын
_______________________________________ ___________
Өтініш берушіге уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә.      қолы
Мемлекеттік кірістер органы Т.А.Ә. _____________________ қолы М.О.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
бұйрығына қосымша 13
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімінің қолданылуын,
тауарларды кедендік
рәсімдермен орналастырмай
аяқтау қағидасына
2-қосымша
нысан
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кеден рәсімінің қолданылуын аяқтау туралы Акт
№ __________________
Күні ________________
Осы Акт, ____________АЭА қатысушы ______________ АЭА аумағында АЭА-ның жұмыс істеуі тоқтатылған немесе АЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған кезде еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған және АЭА аумағында қызметті жүргізу туралы шартты іске асыру үшін АЭА қатысушысыпайдалануға енгізген және қолданатын жабдық немесе АЭА аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін құру үшін пайдаланылған және осындай жылжымайтын мүлік объектілерінің құрауыш бөлігі болатын тауарлар болып табылатын тауарларға қатысты:
АЭА жұмыс істеуінің тоқтатуына, еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылған АЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған;
АЭА жұмыс істеуі тоқтаған немесе еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылған АЭА аумағында еркін кеден аймағы кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылдануына байланысты еркін кеден аймағы кеден рәсімінің қолданылуы аяқталады.
р/с№
Тауарларға арналған декларацияның немеесе өзге кедендік құжаттың №
Тауардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың коды
Саны
Тауардың мәртебесі
Ескертпе
АЭА қатысушы
АЭА басқару органы
Мемлекттік кірістер органы
Т.А.Ә._____________
басшының қолы
__________________
БСН
Т.А.Ә._____________
басшының қолы
___________________
Т.А.Ә._____________
басшының қолы
______________________
М.О.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
ЕАЭО СЭҚ ТН - Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
бұйрығына қосымша 14
Еркін кеден аймағы кедендік
рәсімінің қолданылуын,
тауарларды кедендік
рәсімдермен орналастырмай
аяқтау қағидасына
3-қосымша
нысан
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастарылған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау туралы актілерді тіркеу журналы
№ р/с
Еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастарылған тауарларға қатысты еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау туралы актінің №
ЕЭА қатысушысы
ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы шарттың № мен күні
ЕЭА қатысушысын тіркеу туралы куәліктің № мен берілген күні
Тауардың мәртебесі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЕЭА – еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Журнал тігіледі, нөмірленеді, мөрленеді және мемлекеттік кірістер органы басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен бекітіледі. Әрбір келесі жылдың бірінші қаңтарынан бастап журналдың нөмірленуі бірден басталады.

1) наименование товара (готовой продукции) __________________________________;
2) код ТН ВЭД ЕАЭС (сырья материалов, комплектующих)______________________;
3) способ идентификации согласно пункту 1 статьи 286 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря
2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан";
4) полное наименование товара (продукта переработки) (вид, тип, модель, марка, бренд и так
далее)_______________________________________________________________;
5) вид операций, совершенных с товаром при переработке_______________________;
6) иные сведения, по которым заявитель проводит идентификацию иностранных товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из
иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной
зоны_____________________________________________;
7) перечень документов подтверждающих идентификацию иностранных товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных
товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны по выбранному способу
идентификации__________________________________________________________________;
Настоящим подтверждаю достоверность сведений и данных, указанных выше
_______________________________________                               ___________
Ф.И.О. уполномоченного лица заявителя                               Подпись
Орган государственных доходов
Ф.И.О._____________________
подпись М.П.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского
экономического союза;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ҰФ.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение к приказу 13
Приложение 2
к Правилам завершения
действия таможенной процедуры
свободной таможенной зоны
без помещения товаров под
таможенные процедуры
форма
Акт о завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров,
помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
№ __________________
Дата ________________
Настоящий Акт удостоверяет, что действие таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении ниже перечисленных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым участником СЭЗ для реализации договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ, или товарами, использованными для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, на территории СЭЗ_______ участником СЭЗ_________ завершается в связи с:
прекращением функционирования СЭЗ или принятием решения о прекращении на территории СЭЗ применения таможенной процедуры свободной таможенной зоны;
утраты лицом статуса участника СЭЗ в связи с истечением срока действия договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ и выполнением условий данного договора.
№п/п
№ декларации на товары или иного таможенного документа
Наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
Количество
Статус товара
Примечание
Участник СЭЗ
Орган управления СЭЗ
Орган государственных доходов
Ф.И.О._____________
подпись руководителя
__________________
БИН
Ф.И.О._____________
подпись руководителя
___________________
Ф.И.О.________________
подпись руководителя
______________________
М.П.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского
экономического союза;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение к приказу 14
Приложение 3
к Правилам завершения
действия таможенной процедуры
свободной таможенной зоны
без помещения товаров под
таможенные процедуры
форма
Журнал
регистрации актов о завершении действия таможенной процедуры
свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных
под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
№п/п
№ акта о завершении действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Участник СЭЗ
№ и дата договора об осуществлении деятельности на территории СЭЗ
№ и дата выдачи свидетельства о регистрации участника СЭЗ
Статус товара
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЭЗ – свободная (специальная, особая) экономическая зона;
Журнал прошивается, пронумеровывается, опечатывается и скрепляется подписью руководителя органа
государственных доходов, либо лица его замещающего. С первого января каждого последующего года
нумерация журнала начинается с единицы.