"Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 25 тамыздағы № 354 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 24 тамыздағы № 199 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 тамызда № 21135 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 25 тамыздағы № 354 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 15772 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 3 қазанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау және өсіру қағидаларын бекіту туралы";
Бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау және өсіру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи ресурстар министрі М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің

О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 августа 2017 года № 354 "Об утверждении Правил содержания животных в неволе и (или) полувольных условиях"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 августа 2020 года № 199. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2020 года № 21135
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 августа 2017 года № 354 "Об утверждении Правил содержания животных в неволе и (или) полувольных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 15772, опубликован 3 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил содержания и разведения животных в неволе и (или) полувольных условиях";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и разведения животных в неволе и (или) полувольных условиях.";
Правила содержания животных в неволе и (или) полувольных условиях, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятиях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан

2020 жылғы 24 тамызы № 199
Бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 25 тамыздағы
№ 354 бұйрығымен бекітілген
Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау және өсіру қағидалары 1-тарау. Жалпы қағидалар
1. Осы Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау және өсіру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 69) тармақшасына сәйкес әзірленді және жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау және өсіру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жануарларды еріксіз жағдайларда ұстау - жануарларды торларда, вольерлерде және басқа да арнайы үй-жайларда ұстау;
2) жануарларды жартылай ерікті жағдайларда ұстау - жануарларды табиғи мекендеу ортасына жақын жағдайларда ұстау, онда олар көбінесе табиғи азықтармен қоректенеді, бірақ олардың табиғи алқаптардың қолдан оқшауланған учаскесінен тыс еркін орын алмастыруға мүмкіндігі болмайды;
3) жануарлар – құрғақта, суда, атмосферада және топырақта табиғи еркiндiк жағдайында болатын жабайы жануарлар (сүтқоректiлер, құстар, бауырымен жорғалаушылар, қосмекендiлер, балықтар, моллюскалар, жәндiктер).
3. Қағида Қазақстан Республикасының аумағында жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстайтын және өсіретін заңды және жеке тұлғаларға қолданылады.
4. Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау және өсіру мынадай қағидаттарға негізделеді:
жануарларға адамгершілік қарым-қатынас;
жергілікті атқарушы органдардың, жануарларды қорғау саласындағы қоғамдық ұйымдардың жануарларды қатыгез қараудан қорғау, жануарлар санын есепке алу, реттеу саласында қатысуы, жануарлар иелерінің қолданыстағы Заңды және осы Қағиданы орындауы талап етіледі.
2-тарау. Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау тәртібі
5. Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау мыналар болған жағдайда рұқсат беріледі:
жануарды сатып алудың заңдылығын растайтын құжаттар:
1) "Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушы 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығына сәйкес жануарлар дүниесін пайдалануға жергілікті атқарушы органның рұқсаты қажет (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10168 болып тіркелген);

от 24 августа 2020 года № 199
Утверждены
приказом Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 августа 2017 года № 354
Правила содержания и разведения животных в неволе и (или) полувольных условиях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания и разведения животных в неволе и (или) полувольных условиях (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 69) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок содержания и разведения животных в неволе и (или) полувольных условиях.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) содержание животных в неволе – содержание животных в клетках, вольерах и других специальных помещениях;
2) содержание животных в полувольных условиях – содержание животных в условиях, близких к естественной среде обитания, где они питаются преимущественно природными кормами, но не имеют возможности свободно перемещаться за пределы искусственно изолированного участка естественных угодий.
3) животные - дикие животные (млекопитающие, птицы, пресмыкающиеся, земноводные, рыбы, моллюски, насекомые), находящиеся в состоянии естественной свободы на суше, в воде, атмосфере и почве.
3. Правила распространяются на юридических и физических лиц, которые содержат и разводят животных в неволе и (или) полувольных условиях на территории Республики Казахстан.
4. Содержание и разведение животных в неволе и (или) полувольных условиях базируется на следующих принципах:
гуманного отношения к животным;
участия местных исполнительных органов, общественных организаций в сфере защиты животных от жестокого обращения, учета, регулирования численности животных, исполнения владельцами животных требований действующего Закона и настоящих Правил.
Глава 2. Порядок содержания животных в неволе и (или) полувольных условиях
5. Содержание животных в неволе и (или) полувольных условиях допускается при наличии:
документов, подтверждающих законность приобретения животного на:
1) изъятие из природной среды животных, необходимо разрешение местного исполнительного органа на пользование животным миром, согласно приказа исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 18-04/675 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на пользование животным миром" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10168);

2) Заңының 15-бабының 3-тармағына сәйкес жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін алып қоюға Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі қажет;
3) басқа елден әкелу "Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның күші қолданылатын жануарлар түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге әкімшілік органның рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/143 бұйрығына сәйкес әкімшілік органның рұқсаты қажет (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11935 болып тіркелген);
4) сыйға тарту сыйға тарту актісі қажет;
5) сатып алуға тиісті чекті немесе сатып алу актісі қажет;
биологиялық, түрлік және жекелеген ерекшеліктеріне сәйкес келетін ұстау жағдайлары.
6. Қазақстан Республикасының аумағында жылжымалы зоологиялық көрмелердің, байланыстағы хайуанаттар парктерінің, цирктердің қызметіне осы Қағидалардың талаптары сақталған жағдайда жол беріледі.
7. Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстауға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес алаңдардың ең төменгі нормалары сақталған кезде жол беріледі.
8. Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті ұстау:
бос уақытты ұйымдастыру кезінде экологиялық-тәрбие жұмысын көрсету және өткізу;
жануарларды оңалту;
ұлттық табиғи парктерде, жануарларды өсіру орталықтарында өсіру және одан әрі реинтродукциялау;
ғылыми зерттеулер жүргізу;
аңшылық шаруашылықтарындағы аңшылық алқаптарының өнімділігін арттыру үшін;
(сатуға, ет, тері, жұмыртқа, мүйіз) алуға, аң аулауды жүргізуге, сафариде парктерде, фермерлік аңшылық шаруашылықтарындағы демонстрациялық вольерлерде көрсету мақсаттарында жол беріледі.
9. Жеке немесе заңды тұлға ұстайтын жануарлар саны оларды ұстау жағдайларын қамтамасыз ету мүмкіндігімен шектеледі.
10. Жануарларды ұстау жағдайлары олардың биологиялық, түрлік және жеке қажеттіліктерін қамтамасыз етеді, сондай-ақ оларды ұстау орындарынан шығуын болдырмайды.
11. Жануарларды ұстау орны жануарларды орналастыру үшін қажетті құралдармен жабдықталған, олардың тіршілік әрекетін қамтамасыз ететін (апандар, ұялар, паналар) жеткілікті кеңістікпен қамтамасыз етіледі.
Барлық жабдықтар, оның ішінде электр аспаптары жануарларды жарақаттаусыз және зақымдамай орнатылады.

2) изъятие редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных, необходимо решение Правительства Республики Казахстан, согласно пункта 3 статьи 15 Закона;
3) ввоз из другой страны, необходимо разрешение административного органа, согласно приказа исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/143 "Об утверждении Правил выдачи административным органом разрешений на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11935);
4) дарение, необходимо акт дарения;
5) купля продажу, необходимо соответствующий чек или акт купли продажи;
условия содержания, соответствующих их биологическим, видовым и индивидуальным особенностям.
6. На территории Республики Казахстан деятельность передвижных зоологических выставок, контактных зоологических парков, цирков допускается при условии соблюдения требований настоящих Правил.
7. Содержание животных в неволе и (или) полувольных условиях допускается при соблюдении минимальных норм площадей для содержания и разведения животных (из расчета на одну особь), согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Содержание животных в неволе и (или) полувольных допускается с целью:
демонстрации и проведения экологически-воспитательной работы при организации досуга;
реабилитации животных;
разведения и дальнейшей реинтродукции в национальных природных парках, центрах разведения животных;
проведения научных исследований;
разведения для повышения продуктивности охотничьих угодий в охотничьих хозяйствах;
разведения для получения продукции (на продажу, мяса, мех, шкуры, яйца, рога), проведения охоты, демонстрации в сафари парках, демонстрационных вольерах в фермерских охотничьих хозяйствах.
9. Количество животных, содержащихся физическим или юридическим лицом, ограничивается возможностью обеспечения им условий содержания.
10. Условия содержания животных обеспечивают их биологические, видовые и индивидуальные потребности, а также предотвращают выход из мест их содержания.
11. Место содержания животных обеспечиваются достаточным пространством для размещения животных, оборудованные необходимыми приспособлениями, обеспечивающими их жизнедеятельность (норы, гнезда, укрытия).
Все оборудования, в том числе электроприборы, устанавливаются без травмирования и повреждения животных.

12. Жануарларды еркін ұстау кезінде жаңбырдан, қардан, желден немесе олардың жайлылығы мен әл-ауқатына қажетті шамадан тыс күн сәулесінен жеткілікті паналауды қамтамасыз етеді.
13. Жануарларды ұстау орындарында анықталған жабдықтардың, торлардың, вольерлердің ақаулықтары дереу жойылуға тиіс. Жоғарыда көрсетілген ақаулықтарды тез жою мүмкін болмаған жағдайда жануарларды басқа орынжайға ауыстырады, ал ауыстыру мүмкін болмаған жағдайда қауіп көзімен жанасудан оқшаулайды.
14. Температуралық режим, жануарларды ұстау орындарын желдету және жарықтандыру жануарлардың түріне сәйкес көзделеді. Жарықтандыру денсаулық және гигиена жағдайына ағымдағы тексеру жүргізу үшін, сондай-ақ жинау үшін жеткілікті жүзеге асырылады.
Жасанды жарық көздерінің күн сәулесіне барынша жақын және жануарлардың жайсыздығын немесе жансыздығын тудырмайтындай қарқындылығы болуы қажет.
15. Жануарларды азықтандыру әр дарақтың нақты түрі мен жеке қажеттіліктерін ескеретін азық рационы бойынша жүзеге асырылады.
Рационды жасаған кезде әрбір жануардың ұстау жағдайлары, мөлшері, жасы мен белсенділігі және ерекше жағдайларда қажеттілігі (мысалы, жануардың физиологиялық қажеттілігі, жануарларды топта/табында ұстау, қысқы ұйқы) және белгілі бір жануарларға арналған рационның ерекшеліктері (мысалы, ветеринариялық емдеудегі жануарларға, жүктілігі бар аналық жануарлар үшін, төлдерге) ескеріледі.
16. Жануарлардың азығын және суды беру кезінде жануарлардың табиғи мінез-құлқы ескеріледі.
17. Жануарлар үнемі жеткілікті мөлшерде таза ауыз сумен қамтамасыз етіледі.
18. Жем-шөп пен суға арналған контейнерлер пайдалану кезінде олар жануарға әрқашан қолжетімді болатындай етіп орналастырылады. Қолданғаннан кейін оларды үнемі жуу қажет.
19. Азықтандыру әдістері жануарлар үшін де, олардың иелері немесе жануарларды азықтандыру жүргізетін адамдар үшін де қауіпсіздікпен қамтамасыз етіледі.
20. Жануарларды күту жануарлардың ыңғайсыздығын, күйзелуін және жарақаттануын барынша болдырмайтындай етіп жүзеге асырылады.
Жануарлар ауырған жағдайда емдеу ветеринария саласындағы мамандардың басшылығымен жүзеге асырылады.
21. Жануарларды асырауда жол берілмейді:
қатар орналасқан орынжайларда өзара қатысуы күйзеліске әкелетін жануарларды орналастыру;
бір жануарлардың басқалардан артық үстемдігі;
жануарларды бір орынжайларда ұстауға, егер олардың бірге тұруы олардың біреуінің өлуіне әкеп соқтыратыны белгілі болса.

12. При вольерном содержании животным обеспечивают достаточное укрытие от дождя, снега, ветра или чрезмерного солнечного излучения, необходимое для их комфорта и благополучия.
13. Обнаруженные в местах содержания животных неисправности оборудовании, клеток, вольеров подлежат немедленному устранению. При невозможности быстрого устранения вышеуказанных неисправностей животных переводят в другое помещение, а при невозможности перевода изолируют от контакта с источником опасности.
14. Температурный режим, вентиляция и освещение мест содержания животных предусматривают в соответствии с видом животных. Освещение осуществляется достаточным, для проведения текущих проверок состояния здоровья и гигиены, а также для уборки.
Искусственные источники света имеют спектр, максимально приближенный к солнечному излучению и такой интенсивности, чтобы не вызывать дискомфорта или недомогания животных.
15. Кормление животных осуществляется по кормовому рациону, учитывающий потребности для конкретного вида и индивидуальные потребности каждой особи.
При составлении рациона учитываются условия содержания, размеры, возраст и активность каждого животного и потребности в особых обстоятельствах (например, физиологические потребности животного, содержание животных в группе/стаде, зимний сон) и особенности рациона для определенных животных (например, для животных, находящихся на ветеринарном лечении, для самок животных имеющих беременность, молодняка).
16. При выдаче кормов и воды учитывается естественное поведение животных.
17. Животные постоянно обеспечиваются достаточным количеством свежей питьевой водой, к которой имеют свободный круглосуточный доступ.
18. Контейнеры для кормов и воды при использовании размещаются таким образом, чтобы они были всегда доступными для животного. После использования их необходимо регулярно мыть.
19. Методы кормления обеспечиваются безопасностью как для животных, так и для их владельцев или лиц, которые проводят кормление животных.
20. Уход за животными осуществляются таким образом, чтобы максимально избежать дискомфорта, стресса и травмирования животных.
В случае заболевания животного лечение осуществляется под руководством специалистов в области ветеринарии.
21. При содержании животных не допускается:
размещать в расположенных рядом помещениях животных, взаимное присутствие которых приводит к стрессу;
чрезмерное доминирование одних особей животных над другими;
содержать в одном помещении животных, если заведомо известно, что совместное их проживание приведет к гибели одного из них.

3-тарау. Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда өсіру тәртібі
22. Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда жасанды өсіру Заңның 19-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Жануарлардың бағалы, сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда олардың санын сақтау және ұлғайту мақсатында оларды кейіннен мекендеу ортасына шығару Заңның 19-бабының 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 3. Порядок разведения животных в неволе и (или) полувольных условиях
22. Искусственное разведение животных в неволе и (или) полувольных условиях осуществляется в соответствии со статьей 19 Закона.
23. Искусственное разведение в неволе и (или) полувольных условиях ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных с целью сохранения и увеличения их численности с последующим выпуском в среду обитания осуществляется в соответствии с пунктом 2 статьи 19 Закона.

24. Еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда өсірілген жануарлардың жеке сәйкестендіру белгілері (бирка, сақина, татуировка, микрочип) болады.
25. Жануарларды еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда өсіруге арналған фермерлік аңшылық шаруашылықтары зоотехникалық және ветеринариялық жұмыстарды (қарау, өлшеу, ветеринариялық іс-шаралар, белгілеу, мүйіздерін кесу) жүргізуге арналған жарықпен жабдықталады.
26. Жануарларды ұстау жағдайларын, денсаулық жағдайын және мінез-құлқын иесі немесе жануарларды күтетін адамдар күніне кемінде екі рет тексереді және ұстау режимі сәйкес келмеген немесе бұзылған, жануардың қалыпты емес мінез-құлқы анықталған жағдайда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша иесі жануарларды бақылау журналына тиісті жазба жасалады.

24. Разведенные в неволе и (или) полувольных условиях животные имеют индивидуальные идентификационные метки (бирка, кольцо, татуировка, микрочип).
25. Фермерские охотничьи хозяйства для разведения животных в неволе и (или) полувольных условиях оборудуются расколом для проведения зоотехнических и ветеринарных работ (осмотр, измерение, ветеринарная обработка, мечение, обрезка рогов).
26. Условия содержания, состояние здоровья и поведение животных проверяются не менее двух раз в день владельцем или лицами, которые ухаживают за животными, и в случае несоответствия или нарушения режима содержания, выявления ненормального поведения животного, делается владельцем соответствующая запись в журнале наблюдения за животными по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

27. Егер жануар қоршаған ортаға қауіпті болса, жануарларды уақытша оқшаулау жүргізіледі.
28. Жануар өлген жағдайда иесі оның (жануардың) өлу фактісі туралы жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi органға хабарлайды.
29. Табиғи ортадан алынған, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда өсірілген немесе заңмен тыйым салынбаған басқа жолмен сатып алынған жануарлар осы Қағиданың 6-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде заңды және жеке тұлғалардың жеке меншігінде болады.
Жануарларды еріксіз және
(немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау қағидаларына 1-қосымша
Жануарларды ұстау мен өсіруге арналған алаңдардың ең аз нормалары (бір дараққа есептегенде)
№ р/с
Жануарлар атауы
Ұстау орнының түрі
алаң (шаршы метр)
биіктігі, (метр)
Сүтқоректілер
1
ұсақ кеміргіштер (тышқан)
торлар

27. Временная изоляция животных проводится, если животное является опасным для окружающих.
28. В случае гибели животного владелец сообщает о факте гибели животного в уполномоченный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
29. Животные, изъятые из природной среды, разведенные в неволе и (или) полувольных условиях или приобретенные другим, не запрещенным Законом путем, находятся в частной собственности юридических и физических лиц на основании документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил.
Приложение 1 к Правилам
содержания и разведения
животных в неволе и (или)
полувольных условиях
Минимальные нормы площадей для содержания и разведения животных (из расчета на одну особь)
№ п/п
Наименование животных
Тип места содержания
Площадь, (квадратных метров)
Высота, (метр)
Млекопитающие
1
мелкие грызуны (мышиные)
клетки