"Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 229 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 қыркүйекте № 21250 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17053 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 26 маусымда жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Паспорт үш данада жасалады. Паспорттың екі данасы жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) жіберіледі, үшінші данасын жер қойнауын пайдаланушы өзінде сақтайды.
Техногендік минералдық түзілімдерді (бұдан әрі – ТМТ) қоймаға жинаған кезінде жер қойнауын пайдаланушы паспортты төрт данада жасайды және өткен күнтізбелік жылғы паспорттың екі данасын аумақтық бөлімшеге, үшінші данасын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жыл сайын ағымдағы есептік жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей ұсынады, төртінші данасын жер қойнауын пайдаланушы өзінде сақтайды.
Кең таралған пайдалы қазбалардан құралған, өткізу мақсатында қолдануы жоспарланған аршу және (немесе) сыйысымды жыныстардан ТМТ жинау кезінде, 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдаланушы паспортты үш данада жасайды: екі данасын аумақтық бөлімшеге, үшінші данасын жер қойнауын пайдаланушы өзінде сақтайды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Кен орындарының қорларын жыл сайынғы мемлекеттік есептеу өндіру нәтижесінде, оларды өндіру кезіндегі шығындар, сондай-ақ пайдалы қазбалар ресурстарын және (немесе) қорларын қайта бағалау кезіндегі, есеп жылына болжамды (перспективалы) ресурстар туралы геология-экономикалық деректер алынған пайдалы қазбалар бойынша есептілікке, сондай-ақ осы Қағидаларға 11-1,17,18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әр жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей ұсынылған деректерге негізделеді."
"КAZRC кодексі бойынша көмір бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" 25-қосымшада:
реттік нөмірі 1-жолда:
3-баған мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 "Об утверждении Правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правил предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 сентября 2020 года № 229. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2020 года № 21250
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 "Об утверждении Правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правил предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17053, опубликован 26 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
в Правилах ведения единого кадастра государственного фонда недр, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Паспорта составляются в трех экземплярах. Два экземпляра паспорта направляются в территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр (далее – территориальное подразделение), третий экземпляр хранит недропользователь.
При складировании техногенных минеральных образований (далее – ТМО), недропользователем составляется паспорт в четырех экземплярах, представляется ежегодно за предыдущий календарный год не позднее 30 апреля текущего за отчетный год: два экземпляра в территориальное подразделение, третий экземпляр в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды, четвертый экземпляр хранит недропользователь.
При складировании ТМО из вскрышных и/или вмещающих пород, сложенных из общераспространенных полезных ископаемых, предполагаемых к использованию в целях реализации, паспорт составляется по форме согласно приложению 11-1 недропользователем в трех экземплярах: два экземпляра в территориальное подразделение, третий экземпляр хранит недропользователь.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Ежегодный государственный учет запасов месторождении в результате их добычи, потерь при добыче, а также при переоценке ресурсов и (или) запасов полезных ископаемых, геолого-экономических данных о прогнозных (перспективных) ресурсах за отчетный год основывается на отчетности по добытым полезным ископаемым, а также представленных данных по формам согласно приложениям 11-1, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, к настоящим Правилам в срок не позднее тридцатого апреля каждого года.";
в приложении 25 "Государственный учет запасов недр по углю по Кодексу KAZRC":
в строке, порядковый номер 1:
графу 3 изложить в следующей редакции:

"1) Игерілу дәрежесі, жылы;
2) кәсіпорынның, шахтаның, қиманың жылдық жобалау және өндірістік қуаттылығы;
3) санаттар бойынша қорларды бағалау тереңдігі:
өлшенгендер+анықталғандар, болжамды;
4) игерудің ең көп (нақты) тереңдігі, метр;
5) деңгейжиектіктің, қабаттың жату тереңдігі, метр;
6) пайдалы қалыңдық қуаттылығы, метр;
7) аршу коэффициенті, м3/тонна немесе м33;
8) шымтезек қуаттылығы мен көлемі, метр";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 11-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 22 қыркүйегі
№ 229 Бұйрыққа
1 - қосымша
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
11-1-қосымша
"Н" паспорты Кең таралған пайдалы қазбалар: аршу және (немесе) қоршауыш жыныстардан құралған техногендік минералдық түзілімдер
_______________
гриф
№_____ дана
№ _______________________                   № _________________________
Аумақтық бөлімшенің                               Уәкілетті органның
Пайдалы қазбалар ____________________________________________
Құрастырған_________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)       (қолы)       (күні)
Мөрдің орны (болған кезде)
Тексерген ______________________ _________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)       (қолы)       (күні)
Паспортты қабылдау
Мекеме
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
лауазымы
қолы
күні
Аумақтық бөлімше
Уәкілетті орган

"1) Степень освоения, год;
2) годовая проектная и производственная мощность предприятия, шахты, разреза;
3) глубина оценки ресурсов по категориям: измеренные выявленные; предполагаемые;
4) максимальная глубина разработки (фактическая) метр;
5) глубина залегания горизонта, пласта, метр;
6) мощность полезной толщи, метр;
7) коэффициент вскрыши, м3/тонна или м3/ м3;
8) мощность и объем торфов метр.";
дополнить приложением 11-1 согласно приложению, к настоящему приказу;
2. Комитету геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 сентября 2020 года № 229
Приложение 11-1
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Паспорт "Н" Общераспространенные полезные ископаемые:
техногенные минеральные образования из вскрышных и/или вмещающих пород
_______________
________________
гриф
Экземпляр №_____
№ _______________________                   № _________________________
Территориального подразделения                         Уполномоченного органа
Полезные ископаемые _______________________________________________________
Составил __________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)       (подпись)       (дата)
Место печати (при наличии)
Проверил ____________________________________ _________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при наличии)       (подпись)             (дата)
Приемка паспорта
Организация
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность
подпись
дата
Территориальное подразделение
Уполномоченный орган

1) ахуалдық жоспар;
2) объектінің геологиялық картасы;
3) қорларды есептеу жоспары;
4) қималар.
* Түсіндірме жазбада жер қойнауын пайдаланушы туралы деректер, бас кен орнын өндіруге және (немесе) жер қойнауының кеңістігін пайдалануға арналған келісімшарт/лицензия туралы мәліметтер, бас кен орнының геологиялық құрылысы, аршу және қоршауыш жыныстарды игеру тәсілі, жерасты өндіру тәсілімен қоршауыш жыныстарды алу кезінде қазу қабаттары көрсетілуі тиіс. Сондай-ақ түсіндірме жазбада жүргізілген жұмыстардың түрлері, әдістемесі мен көлемдері, зертханалық зерттеулер, техногендік минералдық түзілімдер мөлшері мен пішіні, пайдалы қазбаның заттай құрамы, қорларды есептеу әдістемесі және есебі, жүргізілген жұмыстардың нәтижелері және пайдалы қазбаның өндірістік мақсаттарда жарамдылығы көрсетіледі.
** Графикалық қосымшаларда аспаптық негізде техногендік минералдық түзілімдердің орналасу, құрылысының, топографиялық түсірілімнің және көрнекілікті қамтамасыз ететін масштабтағы өтілген қазбалардың планын жасай отырып, техногендік кен орындарының беті міндетті түрде бейнеленуге тиіс.

1) ситуационный план;
2) геологическая карта объекта;
3) план подсчета запасов;
4) разрезы.
* В пояснительной записке описываются данные о недропользователе, сведения о контракте/лицензии на добычу материнского месторождения и (или) использования пространства недр, геологическое строение материнского месторождения, способ отработки вскрышных и вмещающих пород, при выемке из вмещающих пород способом подземной добычи должны быть отображены горизонты выемки. Также, в пояснительной записке отображаются виды, методика и объемы проведенных работ, лабораторные исследования, размеры и форма техногенных минеральных образований, вещественный состав полезного ископаемого, методика подсчета и подсчет запасов, результаты проведенных работ и пригодность полезного ископаемого в производственных целях.
** Обязательно к отображению на графических приложениях поверхность техногенных месторождений с составлением на инструментальной основе плана размещения, строения техногенных минеральных образований, топографической съемки и пройденных выработок в масштабе, обеспечивающей наглядность.