Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың пайдалануы үшін қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымның қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылатын, жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшалай қаражатты, оның ішінде зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 6 қазандағы № ҚР ДСМ-115/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 7 қазанда № 21372 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 170-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың пайдалануы үшін қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымның қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылатын, жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшалай қаражатты, оның ішінде зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. "Мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың пайдалануы үшін жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшаны, оның ішінде жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шотына есепке алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 182 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік актілерді тіркеу тізілімінде № 10965 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық- құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 маусымда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Бухгалтерлік есепке алу, есептілік және активтер департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении правил использования денежных средств от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находящимися на принудительном лечении
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 октября 2020 года № ҚР ДСМ-115/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 октября 2020 года № 21372.
В соответствии с пунктом 4 статьи 170 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить правила использования денежных средств от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находящимися на принудительном лечении, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 182 "Об утверждении Правил использования денег от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственного психиатрического учреждения специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования психически больными, находящимися на принудительном лечении в учреждении" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10965, опубликован 17 июня 2015 года в Информационной – правовой системе "Әділет").
3. Департаменту бухгалтерского учета, отчетности и активов Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет – ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 6 қазаны
№ ҚР ДСМ-115/2020 бұйрығына
қосымша
Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың пайдалануы үшін қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымның қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылатын, жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшалай қаражатты, оның ішінде зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың пайдалануы үшін қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымның қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылатын, жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшалай қаражатты, оның ішінде зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 170-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және ұйымда мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың пайдалануы үшін қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымның қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылатын, жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшалай қаражатты, оның ішінде зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйым (бұдан – ұйым) – психикасының ауытқуынан (ауруынан) зардап шегетін, психикалық жағдайына және жасаған қоғамға қауіпті әрекеттерінің сипатына қарай өзіне немесе басқа адамдарға айрықша қауіп төндіретін, тұрақты және қарқынды байқауды талап ететін адамдарға қатысты сот шешімінің негізінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары жүзеге асырылатын психиатриялық стационар;
2) ұйымның қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – ҚАБШ) – жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақша, оның ішінде зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мекеменің жұмсау құқығынсыз уақытша орналастырылатын қолма-қол ақшаны бақылау шоты.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-115/2020
Правила использования денежных средств от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находящимися на принудительном лечении
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила использования денежных средств от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находящимися на принудительном лечении, (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 170 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок использования денежных средств от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находящимися на принудительном лечении.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) государственная психиатрическая организация специализированного типа с интенсивным наблюдением (далее – организация) – психиатрический стационар, в котором на основании решения суда осуществляются принудительные меры медицинского характера в отношении лиц, страдающих психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), по своему психическому состоянию и характеру совершенного общественно опасного деяния представляющих особую опасность для себя или других лиц и требующих постоянного и интенсивного наблюдения;
2) контрольный счет наличности организации (далее – КСН) – контрольный счет наличности временного размещения денежных средств от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, без права расходования организацией.

2-тарау. Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың пайдалануы үшін қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық ұйымның қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылатын, жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшалай қаражатты, оның ішінде зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану қағидалары пайдалану тәртібі
3. Ұйымға мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың ҚАБШ-ға есепке алынатын ақшасын басқарады. ҚАБШ қаражатының пайдаланылуы бойынша есепке алу және есептілік, сондай-ақ олардың пайдаланылуын бақылау Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. ҚАБШ-ға есепке алынатын қолма-қол ақшаны есепке алуды бухгалтерлік есепке және есептілікке жауапты мекеменің құрылымдық бөлімшесі қамтамасыз етеді, ол осы мақсатта:
1) қолма-қол ақша түскен кезде әрбір психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың қолма-қол ақшаның кірісі мен шығысы бойынша үнемі өзгерістер енгізіліп отыратын арнайы жеке шот ашады;
2) осы Қағидалардың 5-тармағының 12) тармақшасында айқындалған жағдайларды қоспағанда, психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың құрылымдық емдеу бөлімшесінің басшысы растаған және ұйым басшысы бекіткен жеке өтініштерінің негізінде арнайы жеке шоттардағы қолма-қол ақшасын жұмсау жөніндегі операцияларды жүргізеді;
3) психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың өтініш білдірген тауарлар мен қызметтерге жалпы қажеттілігін қалыптастырады;
4) психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың өтініш білдірген тауарлар мен қызметтерге жалпы қажеттілікті қамтамасыз ету үшін өнім берушілермен шарт жасасады;
5) ұйымның кассасына жеке және заңды тұлғалардан түскен қолма-қол ақшаны, сондай-ақ психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың ұйымға түскен кезде алынған ақшасын заңнамада белгіленген тәртіппен қабылдайды. Ұйым кассасына қабылданған қолма-қол ақша ҚАБШ-ға психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың жеке шоттары бойынша екінші деңгейдегі банк арқылы есепке алынады;
6) ҚАБШ-ға есепке алынатын қолма-қол ақшаны есепке алу, қайтару, аудару жөніндегі банктік қызметтерге ақы төлеуді жүргізеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ҚАБШ ақшалай қаражатты пайдалану бойынша есепке алу мен есептілікті жүргізеді.

Глава 2. Порядок использования денежных средств от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственной психиатрической организации специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находящимися на принудительном лечении
3. Организация управляет денежными средствами лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находящихся на принудительном лечении, зачисляемых на КСН. Учет и отчетность по использованию денежных средств КСН организации, а также контроль за их использованием осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
4. Учет денежных средств, зачисляемых на КСН, обеспечивает структурное подразделение организации, ответственное за бухгалтерский учет и отчетность, которое в этих целях:
1) открывает при поступлении денежных средств на каждого лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) специальный лицевой счет, куда регулярно вносит изменения по приходу и расходу денежных средств;
2) производит операции по расходу денежных средств на специальных лицевых счетах строго на основании личных заявлений лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), заверенных руководителем лечебного структурного подразделения и утвержденных руководителем организации, за исключением случаев, определенных подпунктом 12) пункта 5 настоящих Правил;
3) формирует общую потребность лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) на заявленные товары и услуги;
4) заключает договоры с поставщиками для обеспечения потребности лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) на заявленные товары и услуги;
5) в установленном законодательством порядке принимает в кассу организации наличные денежные средства от физических и юридических лиц, а также денежные средства, изъятые при поступлении лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) в организации. Принятые в кассу организации наличные денежные средства зачисляются на КСН через банк второго уровня по лицевым счетам лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями);
6) производит оплату банковских услуг по зачислению, возврату, переводу денежных средств, зачисляемых на КСН;
7) ведет учет и отчетность по использованию денежных средств КСН в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың өздерінің арнайы жеке шоттарына есепке алынатын ақша мынадай мақсаттарға пайдаланылады:
1) ең қажетті заттар, жеке гигиеналық заттар, киім, аяқ киім, жұмсақ инвентарь сатып алу;
2) қосымша тамақ өнімдерін сатып алу;
3) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінен тыс медициналық қызметтер және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек алу;
4) жөнелтілімдер, бандерольдарды жіберу;
5) ақшалай, почта жөнелтілімдерін жіберу;
6) байланыс қызметін пайдалану, оның ішінде хат алмасуды жүргізу;
7) мерзімді баспасөз басылымдарына жазылу;
8) қалааралық телефон байланысын пайдалану;
9) құқықтық қызметтерді пайдалану;
10) жоғалған құжаттарды қалпына келтіру немесе жаңа жеке құжаттар алу жөніндегі қызметтерге ақы төлеу;
11) одан әрі емделу орнына жол жүру құнын төлеу;
12) атқарушылық өндіріс туралы заңнамада белгіленген тәртіппен алименттерді және басқа алымдарды аудару.
6. Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың шығару кезінде оның арнайы дербес шотындағы қолма-қол ақшаның қалдығы психикалық науқас ұйымнан шығарылған күнінен бастап бір айдың ішінде, оның банк шотына аудару арқылы қайтарылуға тиіс.
Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың қайтыс болған жағдайда оның арнайы дербес шотындағы қолма-қол ақшаның қалдығы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес пайдаланылады.

5. Лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находящиеся на принудительном лечении, используют денежные средства, зачисляемые на их специальные лицевые счета на следующие цели:
1) приобретение предметов первой необходимости, личной гигиены, одежды, обуви, мягкого инвентаря;
2) приобретение дополнительных продуктов питания;
3) получение медицинских услуг сверх гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования;
4) отправление посылок, бандеролей;
5) отправление денежных, почтовых переводов;
6) получение услуг связи, в том числе на ведение переписки;
7) подписку на периодические печатные издания;
8) пользование междугородней телефонной связью;
9) получение юридических услуг;
10) оплату услуг по восстановлению утраченных или получению новых личных документов;
11) оплату стоимости проезда к месту дальнейшего лечения;
12) перечисление алиментов и других взысканий в порядке, установленном законодательством об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.
6. При выписке лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находившегося на принудительном лечении, из организации остаток денежных средств на его специальном лицевом счете подлежит возврату лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) в течение одного месяца со дня выписки из организации путем перечисления на его банковский счет.
В случае смерти лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), находившегося на принудительном лечении, остаток денежных средств на его специальном лицевом счете используется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.