Жүктілікті жасанды үзуді жасаудың тәртібін, медициналық және әлеуметтік көрсетілімдерінің, сондай-ақ жүктілікті жасанды үзуді жасауға қарсы көрсетілімдерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қазандағы № ҚР ДСМ-122/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 12 қазанда № 21412 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 150-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жүктілікті жасанды үзуді жасау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Медициналық және әлеуметтік көрсетілімдерінің, сондай-ақ қарсы көрсетілімдерінің тізбесі бекітілсін.
2. "Жүктілікті жасанды түрде үзу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 30 қазандағы № 626 бұйрығының (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 20 қарашада № 5864 болып тіркелген, 2010 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 9 қазаны
№ ҚР ДСМ-122/2020 Бұйрыққа
1-қосымша
Жүктілікті жасанды үзуді жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі 150-бабының 7-тармағына (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес әзірленген және акушерлік-гинекологиялық бейіндегі медициналық көмек көрсететін барлық медициналық ұйымдарда жүктілікті жасанды үзуді жасау тәртібін айқындайды.
Жүктілікті жасанды түрде үзудің алдын алу мақсатында дәрігерлер моральдық-этикалық, психологиялық және кері физиологиялық салдарларды, ықтимал асқынуларды түсіндіруге бағытталған әңгімелер жүргізуге міндетті.

Об утверждении Правил проведения искусственного прерывания беременности и перечня медицинских и социальных показаний, а также противопоказаний для проведения искусственного прерывания беременности
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2020 года № ҚР ДСМ-122/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 октября 2020 года № 21412.
В соответствии с пунктом 7 статьи 150 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила проведения искусственного прерывания беременности согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень медицинских и социальных показаний, а также противопоказаний для проведения искусственного прерывания беременности согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 626 "Об утверждении Правил проведения искусственного прерывания беременности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2009 года № 5864, опубликован 2010 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-122/2020
Правила проведения искусственного прерывания беременности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения искусственного прерывания беременности разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 150 Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения искусственного прерывания беременности во всех медицинских организациях, оказывающих медицинскую помощь акушерско-гинекологического профиля.
В целях предупреждения искусственного прерывания беременности врачи проводят беседы, направленные на разъяснение морально-этических, психологических и негативных физиологических последствий, возможных осложнений.

2-тарау. Жүктілікті жасанды үзуді жасаудың тәртібі
2. Жүктілікті жасанды түрде үзу мынадай медициналық немесе хирургиялық әдістерді қолдану арқылы жүзеге асырылады:
1) жүктілік кезінде жүктіліктің 12 аптасына дейін әйелдің қалауы бойынша;
2) жүктілік мерзіміне қарамастан, жүкті әйелдің және (немесе) ұрықтың (моногенді генетикалық аурулары, түзетілмейтін туа біткен даму ақаулары және ұрықтың өмірмен үйлеспейтін жағдайы болған кезде) өміріне қауіп төндіретін медициналық көрсетілімдер бойынша;
3) 22 аптаға дейін әлеуметтік көрсетілімдер бойынша жүктілік мерзімі кезінде жүргізіледі.
3. Жүктілікті жасанды түрде үзу әдістері:
1) дәрі-дәрмектік (ауыз арқылы, сублингвалдық немесе дәрілік заттарды қынапқа енгізу);
2) хирургиялық (вакуум аспирация, дилатация және кюретаж) "Медициналық түсік" клиникалық хаттамасына сәйкес дәрі-дәрмек құралдарын қолдану үшін қарсы көрсетілімдер болған кезде, 12 аптадан астам мерзімде медициналық көрсетілімдер бойынша жүктілікті үзу мүмкіндігі үшін кіші кесар тілігі.
4. Жүктілікті тоқтату әдісі мен тәсілін осы манипуляцияны жүргізетін медициналық ұйым анықтайды.
5. Гестация мерзімі 63 күнге дейін болған кезде жүктілікті жасанды үзу амбулаториялық-емханалық ұйымдарда жүргізіледі.
6. Жүктіліктің 22 аптасына дейін 63 күннен астам гестация мерзімі кезінде жүктілікті жасанды түрде үзу құрамында операциялық блогы, тәулік бойы реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі және аборттан кейінгі бақылауды қамтамасыз ету үшін күндізгі палаталары бар акушерлік-гинекологиялық бейіндегі медициналық ұйымдарда жүргізіледі.
7. Кодекстің 81-бабының 5-тармағына сәйкес егер әйел жүктілік үшін қарсы көрсетілімдер болған кезде жүктілікті жоспарласа, онда ол жүктілік кезінде және босанғаннан кейін күнтізбелік қырық екі күнге дейін әйелдің және ұрықтың денсаулығы үшін барлық тәуекелдер үшін толық жауапкершілікті өзіне алады.
8. Жүктілікті үзгісі келетін әйелге Кодекстің 7-бабының 31-тармағына сәйкес бекітілген нысан бойынша өтініш берген жері бойынша электрондық немесе қағаз форматта амбулаториялық науқастың медициналық картасы толтырылады.
9. Амбулаториялық-емханалық деңгейдегі медициналық ұйымның акушер-гинеколог дәрігері жүктілік мерзімін анықтайды, "Медициналық түсік" клиникалық хаттамасына сәйкес қажетті зерттеп-қарауды тағайындайды, медициналық және әлеуметтік көрсеткіштердің немесе осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жүктілікті жасанды үзуді жүргізуге қарсы көрсетілімдердің болуын анықтайды.
10. Жүктілікті жасанды үзуге медициналық және әлеуметтік көрсеткіштерді анықтау кезінде әйел құрамында дәрігерлік-консультациялық комиссияға (бұдан әрі – ДКК) жіберіледі: денсаулық сақтау ұйымының (бөлімшесінің) басшысы, акушер-гинеколог дәрігер, жүктілікті үзуге көрсетілімдер қаралатын және расталатын сол саладағы жүкті әйелдің және (немесе) ұрықтың ауруы жататын сол мамандық дәрігері.

Глава 2. Порядок проведения искусственного прерывания беременности
2. Искусственное прерывание беременности проводится с использованием медикаментозных или хирургических методов:
1) по желанию женщины при сроках беременности до 12 недель беременности;
2) по медицинским показаниям, угрожающих жизни беременной и (или) плода (при наличии моногенных генетических заболеваний, не корригируемых врожденных пороков развития и состояния плода, несовместимые с жизнью) независимо от срока беременности.
3) по социальным показаниям проводится при сроке беременности до 22 недель.
3. Методы искусственного прерывания беременности:
1) медикаментозный (пероральное, сублингвальное или вагинальное введение лекарственных средств);
2) хирургический (вакуум аспирация, дилатация и кюретаж), малое кесарево сечение для возможности прерывания беременности по медицинским показаниям в сроке более 12 недель, при наличии противопоказаний для применения медикаментозных средств согласно клиническому протоколу "Медицинский аборт".
4. Метод и способ прерывания беременности определяет медицинская организация, в которой будет проводиться данная процедура.
5. При сроке гестации до 63 дней искусственное прерывание беременности проводится в амбулаторно-поликлинических организациях.
6. При сроке гестации свыше 63 дней до 22 недель беременности искусственное прерывание беременности проводится в медицинских организациях акушерско-гинекологического профиля, имеющих в своем составе операционный блок, круглосуточное отделение реанимации и интенсивной терапии и палаты дневного пребывания для обеспечения постабортного наблюдения.
7. При планировании беременности с наличием противопоказаний к вынашиванию беременности, женщина полностью берет на себя ответственность за все риски для здоровья самой женщины и плода, последующие во время беременности и до сорока двух календарных дней после родов в соответствии с пунктом 5 статьи 81 Кодекса
8. Женщине, желающей прервать беременность, по месту обращения заполняется медицинская карта амбулаторного пациента в электронном или бумажном формате, по форме утвержденной согласно подпунктом 31) статьи 7 Кодекса.
9. Врач акушер-гинеколог медицинской организации амбулаторно-поликлинического уровня определяет срок беременности, назначает необходимое обследование согласно клиническому протоколу "Медицинский аборт", определяет наличие медицинских и социальных показаний или противопоказаний к проведению искусственного прерывания беременности согласно приложению 2 настоящего приказа.
10. При определении медицинских и социальных показаний к искусственному прерыванию беременности женщина направляется на врачебно-консультативную комиссию (далее – ВКК) в составе: руководителя организации (отделения) здравоохранения, врача акушера-гинеколога, врача той специальности, к области которой относится заболевание (состояние) беременной и (или) плода, где рассматривается и подтверждается показания к прерыванию беременности.

11. Жүктілікті жасанды үзуге әлеуметтік көрсетілімдер болған кезде, мынадай растайтын құжаттардың түпнұсқасын ұсынған кезде дәрігерлік – консультациялық комиссиясының (бұдан әрі – ДКК) қорытындысы беріледі:
1) электрондық нысанда немесе қағаз жеткізгіште жұбайының (зайыбының) қайтыс болу туралы куәліктің немесе хабарламаның көшірмесі;
2) әйелді немесе оның жұбайын (зайыбын) бас бостандығынан айыру туралы сот шешімі;
3) жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы анықтама;
4) ата-ана құқығынан айыру немесе шектеу туралы сот шешімі;
5) зорлау фактісі болғаны туралы сот-медициналық сараптаманың қорытындысы;
6) босқындар және мәжбүрлі қоныс аударушылар туралы куәлік;
7) мүгедек (сәби және (немесе) баласының) туралы анықтама;
8) электрондық нысанда немесе қағаз жеткізгіште некені бұзу туралы куәлік;
9) көп балалы аналар (4 және оданда көп бала): барлық балаларының туу туралы куәлігінің көшірмесі;
10) кәмілетке толмағандар болса – электрондық нысанда немесе қағаз жеткізгіште туу туралы куәлік.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.10.2022 № ҚР ДСМ-113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жүкті әйелде медициналық көрсетілімдер болған кезде толық клиникалық диагнозы бар, көрсетілген мамандардың қолдарымен және медициналық ұйымның мөрімен куәландырылған бейінді мамандардың қорытындысы беріледі.
13. Жүктілікті жасанды үзуді жүргізуге қарсы көрсетілімдер болмаған кезде әйелге:
- гестация мерзімі 63 күнге дейін болған жағдайда талдау нәтижелерімен жүктілікті жасанды үзуге жіберу, қосымша медициналық немесе әлеуметтік көрсеткіштер болған жағдайда ДКК қорытындысы;
– 63 күннен 12 аптаға дейін-емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы жүктілікті жасанды үзуге жіберу, талдау нәтижелері бар амбулаториялық пациент картасынан үзінді көшірме, медициналық немесе әлеуметтік көрсеткіштер болған кезде қосымша ДКК қорытындысы;
- жүктіліктің 12 аптасынан 22 аптасына дейін-жүктілікті жасанды үзуге жіберу емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы ДКК қорытындысы, талдау нәтижелері бар амбулаториялық пациент картасынан үзінді көшірме.
14. Жүктілікті жасанды түрде үзу әйелдің өзінің жазбаша ақпараттандырылған келісімімен жүргізіледі, Кодекстің 1-бабының 279) тармақшасына сәйкес бекітілген.
15. Кәмелетке толмағандарға жүктілікті жасанды түрде үзу ата-анасының ақпараттандырылған жазбаша келісімімен және (немесе) Кодекстің 150-бабының 4-тармағына сәйкес кәмелетке толмағанның заңды өкілдерінің (қамқоршыларының) қызметін жүзеге асырады.

11. При наличии социальных показаний к искусственному прерыванию беременности, выдается заключение врачебно-консультативной комиссии (далее – ВКК) при предоставлении оригинала следующих подтверждающих документов:
1) копия свидетельство или уведомление о смерти супруга в электронной форме или на бумажном носителе;
2) решение суда о лишении свободы женщины или ее супруга;
3) справка о регистрации в качестве безработного;
4) решение суда о лишении или ограничении родительских прав;
5) заключение судебно-медицинской экспертизы о наличии факта изнасилования;
6) удостоверение беженца или вынужденного переселенца;
7) справка об инвалидности (ребенка и (или) детей);
8) свидетельство о расторжении брака, в электронной форме или на бумажном носителе;
9) многодетные матери (4 и более детей): копия свидетельства о рождении всех детей;
10) несовершеннолетние – свидетельство о рождении, в электронной форме или на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 13.10.2022 № ҚР ДСМ-113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При наличии медицинских показаний у беременной выдается заключение профильных специалистов с полным клиническим диагнозом, заверенное подписями указанных специалистов и печатью медицинской организации.
13. При отсутствии противопоказаний к проведению искусственного прерывания беременности женщине выдается:
- при сроке гестации до 63 дней направление на искусственное прерывание беременности с результатами анализов, дополнительно при наличии медицинских или социальных показаний заключение ВКК;
- свыше 63 дней до 12 недель – направление на искусственное прерывание беременности через Портал бюро госпитализации, выписка из карты амбулаторного пациента с результатами анализов, дополнительно при наличии медицинских или социальных показаний заключение ВКК;
- свыше 12 недель до 22 недель беременности - направление на искусственное прерывание беременности через Портал бюро госпитализации, заключение ВКК, выписка из карты амбулаторного пациента с результатами анализов.
14. Искусственное прерывание беременности проводится с письменного информированного согласия самой женщины, утвержденной согласно подпункта 279) статьи 1 Кодекса.
15. Несовершеннолетним искусственное прерывание беременности производится с информированного письменного согласия родителей и (или) законных представителей несовершеннолетнего (опекунов), в соответствии с пунктом 4 статьи 150 Кодекса.

16. Жүктілікті жасанды үзгеннен кейін пациенттің стационарда болу мерзімін емдеуші дәрігер пациенттің денсаулық жағдайына байланысты жеке анықтайды.
17. Жүктілікті жасанды үзу операциясына байланысты жұмыс істейтін әйелдерге белгіленген тәртіппен еңбекке уақытша жарамсыздық парағы беріледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 9 қазаны
№ ҚР ДСМ-122/2020 Бұйрыққа
2-қосымша
1. Жүктілікті жасанды үзуді жасауға медициналық және әлеуметтік көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдер тізбесі
1. Жүктілікті жасанды үзуді жасау үшін медициналық көрсетілімдер:
1) инфекциялық және паразиттік аурулар:
туберкулез, барлық белсенді түрлері;
жіті токсоплазмоз;
симптомдары бар ерте мерез, нерв жүйесінің мерезі, кеш жасырын мерез, мерезге қарсы емдеуге төзімді мерез;
АИТВ инфекциясы;
жүктіліктің 16 аптасына дейінгі қызамық;
жүктіліктің алғашқы 3 айындағы қызылша;
жүктіліктің ерте мерзімінде бастапқы цитомегаловирусты инфекция;
жүктіліктің 12 аптасына дейінгі мерзімде жіті герпетикалық инфекция (АПВ-1 және 2 типті);
жүктіліктің алғашқы 20 аптасындағы желшешек;
ұрықтың гемолитикалық ауруының ауыр ісіну түрлерінің дамуымен парвовирусты В 19- инфекциясы;
созылмалы В, С вирустық гепатитінің ауыр түрлері және бауыр циррозы.
2) қатерлі ісіктер: гемобластоздардан басқа, жаңадан пайда болған немесе бұрыннан барлық жерде орналасқан қатерлі ісіктердің болуы.
3) эндокриндік жүйе аурулары:
диффузды зобы бар, ауыр дәрежедегі немесе ауырлықтың кез келген дәрежедегі асқынулары бар уытты түйінді зобы бар тиреотоксикоз (гипертиреоз);
ауыр асқынулары бар қант диабеті (үдемелі диабеттік нефропатия және пролиферативті ретинопатия);
белсенді түрдегі туберкулезбен үйлескен қант диабеті;
гиперпаратиреоз, висцеральды және сүйек ауруы белгілері бар ауыр түрі;
Иценко-Кушинг синдромы (белсенді фаза);
акромегалия (белсенді фаза);
гипофиздің қатерсіз ісігі (пролактинома) (белсенді фаза).
4) психикалық бұзылулар:
органикалық, симптоматикалық, психотикалық деңгейде, психикалық бұзылуларды қоса алғанда;
асқыну кезеңінде және/немесе жеке тұлғаның айқын өзгерістері кезінде шизофрения, шизотиптік және сандырақтық бұзылулар;
асқыну кезеңінде көңіл-күйдің бұзылуы (аффективтік бұзылулар),
деменция;
психотикалық бұзылулардың пайда болу кезеңінде және амнестикалық синдром кезінде қалыптасқан тәуелділік синдромы бар психоактивті заттарды пайдалану салдарынан психикалық және мінез-құлықтық бұзылулар;
айқын декомпенсация кезеңінде ересектерде жетілген жеке басы мен мінез-құлқының бұзылуы;
орташа, ауыр және терең ауырлық дәрежесіндегі ақыл-ой кемістігі;
айқын декомпенсация кезеңінде әдетте балалар мен жасөспірімдер жасында басталатын эмоциялық бұзылулар мен мінез-құлықтың бұзылуы.

16. Сроки пребывания пациента в медицинской организации после искусственного прерывания беременности определяются лечащим врачом индивидуально в зависимости от состояния здоровья пациента.
17. В связи с проведением искусственного прерывания беременности работающим женщинам выдается лист временной нетрудоспособности в установленном порядке.
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-122/2020
Перечень медицинских и социальных показаний, противопоказаний к проведению искусственного прерывания беременности
1. Медицинские показания для проведения искусственного прерывания беременности:
1) инфекционные и паразитарные болезни:
туберкулез, все активные формы;
острый токсоплазмоз;
сифилис ранний с симптомами, сифилис нервной системы, поздний скрытый сифилис, сифилис резистентный к противосифилитическому лечению;
ВИЧ инфекция;
краснуха до 16 недель беременности;
корь в первые 3 месяца беременности;
первичная цитомегаловирусная инфекция до 12 недель беременности;
острая герпетическая инфекция (ВПГ-1 и 2 типов) до 12 недель беременности;
ветряная оспа в первые 20 недель беременности;
парвовирусная В 19-инфекция с развитием тяжелых отечных форм гемолитической болезни плода;
тяжелые формы хронического вирусного гепатита В, С и цирроз печени.
2) новообразования: наличие в настоящем или прошлом злокачественных новообразований всех локализаций, за исключением гемобластозов.
3) болезни эндокринной системы:
тиреотоксикоз (гипертиреоз) с диффузным зобом, с токсическим узловым зобом тяжелой степени тяжести или любой степени тяжести с осложнениями;
сахарный диабет с тяжелыми осложнениями (прогрессирующая диабетическая нефропатия и пролиферативная ретинопатия);
сахарный диабет в сочетании с туберкулезом активной формы;
гиперпаратиреоз, тяжелая форма с висцеральными и костными проявлениями;
синдром Иценко-Кушинга (активная фаза);
акромегалия (активная фаза);
доброкачественное новообразование гипофиза (активная фаза пролактиномы).
4) психические расстройства:
органические, включая симптоматические, психические расстройства, психотического уровня
шизофрения, шизотипические и бредовые расстройства, в период обострения и/или при выраженных изменениях личности;
расстройства настроения (аффективные расстройства), в период обострения
деменция;
психические и поведенческие расстройства вследствие употребления психоактивных веществ с сформированным синдромом зависимости в период проявления психотических расстройств и при амнестическом синдроме;
расстройства зрелой личности и поведения у взрослых, в период выраженной декомпенсации;
умственная отсталость средней, тяжелой и глубокой степени тяжести;
эмоциональные расстройства и расстройства поведения, начинающиеся обычно в детском и подростковом возрасте в период выраженной декомпенсации.

5) нерв жүйесі мен сезім ағзаларының аурулары:
орталық нерв жүйесінің қабыну аурулары (бактериялық менингит, басқа қоздырғыштардан туындайтын менингит, энцефалит, миелит, энцефаломиелит);
цистицеркоз;
орталық нерв жүйесінің тұқым қуалайтын және дегенеративті аурулары;
ми қан айналымының жіті бұзылуы (церебральды, жұлын))
орталық нерв жүйесінің демиелиндеуші аурулары (шашыраңқы склероз);
Эпилепсия, жиі ұстамалар болған кезде, эпилепсияға қарсы терапияға және эпилептикалық психозға төзімді ауыр ағымды эпилепсия;
катаплексия және нарколепсия;
қабыну және уытты полиневропатия;
нерв-бұлшық ет синапсы мен бұлшық ет аурулары;
көру органының қатерлі ісіктері;
нерв түбіршектері мен өрімдерінің зақымдануы.
6) қан айналымы жүйесінің аурулары:
өкпе артериялық гипертензиясы;
сол қарыншаның функциясының төмендеуімен анамнезінде перипорталды кардиомиопатия;
митральды қақпақшаның ауыр стенозы;
қарыншаның айқын жүйелік дисфункциясы (шығарылу фракциясы <30% немесе NYXA III-IV);
қолқа қақпақшасының ауыр симптомдық стенозы;
орташа немесе өте төмен функциясы бар жүйелі оң қарыншалар;
қолқаның ауыр дилатациясы (Морфан синдромы кезінде>45 мм немесе қолқаның кеуде бөлігінің басқа тұқым қуалайтын ауруы (НЗГОА); (>50 мм екі жармалы қолқаның клапаны кезінде; егер қолқаның Өлшем индексі (ИРА) >25 мм/м2 болса Тернер синдромы; Фалло тетрадасы >50 мм);
Элерс-Данлос синдромы;
ауыр (ре)коарктация;
асқынуы бар Фонтен операциясы.
7) тыныс алу ағзаларының аурулары:
ІІІ дәрежелі тыныс алу функциясының жеткіліксіздігімен асқынған тыныс алу ағзалары мен плевра аурулары (SpO2 <75%, PaO2 <40 мм рт.құжат);
көмей, кеңірдектің немесе бронхтың стенозы.
8) ас қорыту ағзаларының аурулары:
өңештің декомпенсацияланған стенозы (стриктура);
қан кетумен, перфорациямен, пенетрациямен, тыртықты декомпенсацияланған привратниктің стенозымен асқынған жара ауруы;
стеноз, сіңуі және қан кетулер асқынуымен Крон ауруы;
созылмалы гепатит, жоғары бауыр функциясының жеткіліксіздігімен айқын белсенділігі бар;
тоқ ішектің уыттық дилатациясымен, массивті ішектен қан кетумен асқынған жоғары белсенді немесе фульминантты жаралы колит;
түзетілмейтін тамақтану жеткіліксіздігімен целиакия;
декомпенсация, бауыр функциясының жеткіліксіздігі, өңеш пен асқазанның варикоздық-кеңейген көктамырларынан қан кету қаупі бар порталдық гипертензия болған кезде бауыр циррозы;
өңеш пен асқазанның варикозды кеңеюі бар циротикалық емес порталды гипертензия;
жүкті әйелдердің жедел майлы гепатозы;
зат алмасу бұзылыстары бар жүкті әйелдердің шамадан тыс немесе ауыр құсу (реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі жағдайында 3 күн бойы тоқтамайтын);
түзетілмейтін тамақтану жеткіліксіздігімен ас қорыту органдарына операциялық араласудан кейінгі жай-күйі;
ішек өтімсіздігі ұстамалары бар ішек жабысу ауруы;
ішек жыланкөздері.

5) болезни нервной системы и органов чувств:
воспалительные болезни центральной нервной системы (бактериальный менингит, менингит, вызываемый другими возбудителями, энцефалит, миелит, энцефаломиелит);
цистицеркоз;
наследственные и дегенеративные болезни центральной нервной системы;
острые нарушения мозгового кровообращения (церебрального, спинального)
демиелинизирующие болезни центральной нервной системы (рассеянный склероз);
эпилепсия, тяжелое течение, при наличии частых приступов, резистентных к противоэпилептической терапии и эпилептическим психозам;
катаплексия и нарколепсия;
воспалительная и токсическая полиневропатия;
болезни нервно-мышечного синапса и мышц;
злокачественные новообразования органа зрения;
поражение нервных корешков и сплетений.
6) болезни системы кровообращения:
легочная артериальная гипертензия;
перипортальная кардиомиопатия в анамнезе с сохраняющимся снижением функции левого желудочка;
тяжелый стеноз митрального клапана;
выраженная системная дисфункция желудочков (фракция выброса <30% или NYXA III-IV);
тяжелый симптомный стеноз аортального клапана;
системный правый желудочек с умеренной или сильно сниженной функцией;
тяжелая дилатация аорты (>45 мм при синдроме Морфана или другое наследственное заболевание грудного отдела аорты (НЗГОА); (>50 мм при двустворчатом аортальном клапане; синдроме Тернера, если индекс размера аорты (ИРА) >25 мм/м2; тетрада Фалло >50 мм);
синдром Элерса-Данлоса;
тяжелая (ре)коарктация;
операция Фонтена с осложнениями.
7) болезни органов дыхания:
заболевания органов дыхания и плевры, осложненные дыхательной недостаточностью III степени (SpO2 <75%, PaO2 <40 мм рт.ст.);
стеноз гортани, трахеи или бронхов.
8) болезни органов пищеварения:
декомпенсированный стеноз (стриктура) пищевода;
язвенная болезнь, осложненная кровотечением, перфорацией, пенетрацией, рубцовым декомпенсированным стенозом привратника;
болезнь Крона, осложненная стенозом, свищами с нарушениями всасывания и кровотечениями;
хронический гепатит с высокой (выраженной активностью с печеночной недостаточностью;
язвенный колит высокой активности или фульминантный, осложненный токсической дилатацией толстой кишки, массивными кишечными кровотечениями;
целиакия с наличием некорригируемой недостаточности питания;
цирроз печени при наличии портальной гипертензии с риском кровотечения из варикозно-расширенных вен пищевода и желудка, наличии декомпенсации, печеночной недостаточности;
нецирротическая портальная гипертензия с варикозным расширением вен пищевода и желудка;
острый жировой гепатоз беременных;
чрезмерная или тяжелая рвота беременных с нарушениями обмена веществ (непрекращающаяся в течение 3-х дней в условиях отделения реанимации и интенсивной терапии);
состояние после оперативных вмешательств на органах пищеварения с наличием некорригируемой недостаточности питания;
спаечная болезнь кишечника с приступами кишечной непроходимости;
кишечные свищи.

9) несеп-жыныс жүйесінің аурулары:
жүктіліктің ерте кезеңіндегі нефротикалық синдром;
жедел нефрит синдромы;
үдемелі бүйрек функциясының жеткіліксіздігі.
10) сүйек-бұлшық ет жүйесі мен дәнекер тінінің аурулары:
2-3 дәрежелі аурудың клиникалық-зертханалық белсенділік белгілері бар және зақымданған ағзалар қызметінің бұзылуымен және асқынулармен жүйелі қызыл жегі, жіті/ішкі ағымы; зақымданған ағзалар қызметінің бұзылуымен және асқынулармен белсенділіктің 2-3 дәрежелі созылмалы ағымы.
зақымданған ағзалар қызметінің бұзылуымен және асқынулармен аурудың 2-3 дәрежедегі белсенділігінің клиникалық-зертханалық белгілері бар жедел/шағын жүйелі склеродермия; зақымданған ағзалар қызметінің бұзылуымен және асқынулармен 2-3 дәрежедегі белсенділіктің созылмалы ағымы;
жіті/ішкі және 2-3 дәрежелі белсенділік белгілері бар дерматомиозит немесе полимиозит зақымданған ағзалар қызметінің бұзылуымен және асқынулармен; зақымданған ағзалар қызметінің бұзылуымен және асқынулармен 2-3 дәрежелі белсенділік; зақымданған ағзалар қызметінің бұзылуымен және асқынулармен 2-3 дәрежелі белсенділік; зақымданған ағзалар қызметінің бұзылуымен және асқынулармен 2-3 дәрежелі белсенділік;
зақымданған ағзалар қызметінің бұзылуымен және асқынуларымен жүйелі васкулиттер, жіті, ішкі ағым, 2-3 дәрежедегі белсенділік; зақымданған ағзалар қызметінің бұзылуымен және асқынулармен 2-3 дәрежедегі белсенділіктің созылмалы ағымы;
ревматоидты артрит жүйелі көріністерімен және ішкі ағзалардың зақымдануымен (ересектердегі Стилл ауруы), белсенділіктің 3 дәрежесі.
11) ұрықтағы генетикалық көрсеткіштер:
ұрықты кариотиптеумен расталған ұрықтың хромосомалық патологиясы;
ұрық үшін жоғары генетикалық қаупі бар тұқым қуалайтын моногендік аурулар;
пренаталдық ультрадыбыстық диагностика әдістерімен анықталған ұрықтың туа біткен даму ақаулары: өмір сүрумен үйлеспейтін, хирургиялық түзетуге келмейтін, ауыр мүгедектікке алып келетін;
пренаталдық диагностика әдістерімен (УДЗ, ұрықты кариотиптеу, Молекулалық диагностика) анықталған, өмір сүрумен үйлеспейтін ұрықтың көптеген даму ақаулары;
ахондроплазия.
2. Жүктілікті жасанды үзуге әлеуметтік көрсеткіштер.
1) осы жүктілік кезінде жұбайының қайтыс болуы;
2) әйелдің немесе оның жұбайының бас бостандығынан айыру орындарында болуы;
3) әйел мен оның жұбайы белгіленген тәртіппен жұмыссыз деп танылған жағдайлар;
4) ата-ана құқықтарынан айыру немесе шектеу туралы сот шешімінің болуы;
5) зорлаудан кейінгі жүктілік;
6) босқын немесе мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесі бар әйел;
7) отбасында мүгедек баланың болуы;

9) болезни мочеполовой сферы:
нефротический синдром в раннем сроке беременности;
острый нефритический синдром;
прогрессирующая почечная недостаточность.
10) болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани:
системная красная волчанка, острое/подострое течение с клинико-лабораторными признаками активности болезни 2-3 степени и с нарушением функции пораженных органов и осложнениями; хроническое течение 2- 3 степени активности с нарушением функции пораженных органов и осложнениями.
системная склеродермия острое/подострое течение с клинико-лабораторными признаками активности болезни 2-3 степени активности с нарушением функции пораженных органов и осложнениями; хроническое течение 2-3 степени активности с нарушением функции пораженных органов и осложнениями;
дерматомиозит или полимиозит острое/подострое течение и с клинико-лабораторными признаками 2-3 степени активности с нарушением функции пораженных органов и осложнениями; хроническое течение 2-3 степени активности с нарушением функции пораженных органов и осложнениями; хроническое течение 2-3 степени активности с нарушением функции пораженных органов и осложнениями;
системные васкулиты, острое, подострое течение, 2-3 степени активности с нарушением функции пораженных органов и осложнениями; хроническое течение 2-3 степени активности с нарушением функции пораженных органов и осложнениями;
ревматоидный артрит с системными проявлениями и поражением внутренних органов (болезнь Стилла взрослых), 3 степень активности.
11) генетические показания у плода:
хромосомная патология плода, подтвержденная кариотипированием плода;
наследственные моногенные заболевания с высоким генетическим риском для плода;
врожденные пороки развития плода, установленные методами пренатальной ультразвуковой диагностики: несовместимые с жизнью, не поддающиеся хирургической коррекции, приводящие к тяжелой инвалидизации;
множественные пороки развития плода, не совместимые с жизнью, установленные методами пренатальной диагностики (УЗИ, кариотипирование плода, молекулярная диагностика);
ахондроплазия.
2. Социальные показания для проведения искусственного прерывания беременности:
1) смерть супруга во время текущей беременности;
2) пребывание женщины или ее супруга в местах лишения свободы;
3) случаи, когда женщина и ее супруг признаны в установленном порядке безработными;
4) наличие решения суда о лишении или ограничении родительских прав;
5) беременность после изнасилования;
6) женщина, имеющая статус беженца или вынужденного переселенца;
7) наличие в семье ребенка-инвалида;

8) жүктілік кезінде некенің бұзылуы;
9) көп балалы (балалар саны 4 және одан да көп болса);
10) кәмелетке толмаған жас.
Жүктілікті жасанды үзу жасау үшін қарсы көрсеткіштер
1) жыныс ағзаларының қабыну аурулары;
2) олардың орналасқан жеріне қармастан іріңді ошақтардың болуы;
3) жіті инфекциялық аурулар;
4) жүктіліктің кеш мерзімі.

8) расторжение брака во время беременности;
9) многодетность (число детей 4 и более);
10) несовершеннолетний возраст.
3. Противопоказания для проведения искусственного прерывания беременности
1) воспалительные процессы половых органов;
2) наличие гнойных очагов независимо от места их локализации;
3) острые инфекционные заболевания;
4) поздний срок беременности.