"Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлау курстарын ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 24 ақпандағы № 88 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 16 қазандағы № 540 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 қазанда № 21465 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлау курстарын ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 24 ақпандағы № 88 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 6828 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 109-110 (26535) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлау курстарын ұйымдастыру қағидалары";
орыс тіліндегі преамбулаға өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлау курстарын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлау курстарын ұйымдастыру қағидасында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлау курстарын ұйымдастыру қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлау курстарын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңына, "Қауіпті жүктерді халықаралық жолдарда тасымалдау туралы Еуропалық келісімді қолдану бойынша Қазақстан Республикасының құзырлы органын тағайындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 14 маусымдағы № 651 қаулысына сәйкес әзірленді және қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлау курстарын ұйымдастыру тәртібін белгілейді.";

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 февраля 2011 года № 88 "Об утверждении Правил организации курсов специальной подготовки водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 540. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 октября 2020 года № 21465
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 февраля 2011 года № 88 "Об утверждении Правил организации курсов специальной подготовки водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6828, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 31 марта 2011 года № 109-110 (26530-26531) следующие изменения и дополнение:
в заголовок приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 15) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", постановления Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года № 651 "О назначении компетентного органа Республики Казахстан по применению Европейского соглашения о международной дорожной перевозке опасных грузов" и в целях установления единых требований к организации курсов специальной подготовки водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункт 1 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах организации курсов специальной подготовки водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации курсов специальной подготовки водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года № 651 "О назначении компетентного органа Республики Казахстан по применению Европейского соглашения о международной дорожной перевозке опасных грузов" и определяют порядок организации курсов специальной подготовки водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов.";

мынадай мазмұндағы 1-1 тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жеке немесе заңды тұлғалар халықаралық және республикаішілік қатынастарда қауiптi жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдары жүргізушілерін арнайы даярлау курстарын ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастар алдында "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 14 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдарға белгіленген нысандағы хабарламаны жібереді".";
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалар қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлауға қатысты жеке және заңды тұлғалар қызметіне қойылатын негізгі талаптарды белгілейді және олардың ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына және меншік нысанына қарамастан орындау үшін міндетті болып табылады.
3. Халықаралық талаптарға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қауіпті жүктерді тасымалдайтын автокөлік құралдарының жүргізушілері құзыретті орган бекіткен курстар түрінде арнайы даярлықтан өтеді және жүргізушіге қауіпті жүкті тасымалдауға рұқсат беру туралы белгіленген үлгідегі куәлік (бұдан әрі - куәлік) алады.
4. Куәлікті алу үшін осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген көлік құралдарының жүргізушілері Қазақстан Республикасының аумағы немесе халықаралық жол қатынастары бойынша қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілері арнайы даярлық немесе қайта даярлық базалық курсынан (бұдан әрі - Базалық курс) өтеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлау курстарын ұйымдастыру тәртібі";
9, 10, 11, 12, 13 және 14-тармақтар алып тасталсын;
16 және 17-тармақтар алып тасталсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген бәрін қамтитын курстардың жалпы ұзақтығы Базалық курстың және цистерналармен тасымалдау бойынша мамандандырылған курстың ұзақтығын өзгертпеуі тиіс, алайда оларды 1 және 7 кластар бойынша қысқартылған мамандандырылған курстармен толықтыруға болады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген жалпылай қамтитын курстарда бірыңғай емтихан өткізілуі мүмкін.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қортынды ережелер";
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Тиісті оқу курстарында оқуды сәтті аяқтаған жағдайда тыңдаушыларға емтихан комиссиясының төрағасы мен оқу курстарының басшылары қол қойған және мөрмен расталған тиісті куәліктер беріледі.
Оларға қатысты берілген куәлік шын мәнінде берілген қауіптілік сыныптарын айқындау бағандарындағы белгілер оқыту жүргізілген сыныптарды көрсету жолымен жүргізіледі.

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Физические или юридические лица перед началом осуществления деятельности по организации курсов специальной подготовки водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном и внутриреспубликанском сообщениях, направляют уведомление установленной формы в местные исполнительные органы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях".";
в пункт 2 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Водители автотранспортных средств, перевозящие опасные грузы в соответствии с международными требованиями и законодательством Республики Казахстан, проходят специальную подготовку в виде курсов, утвержденных компетентным органом и получают Свидетельство о допуске водителя к перевозке опасного груза (далее - свидетельство) установленного образца.
4. Для получения свидетельства водители транспортных средств, указанные в пункте 3 настоящих Правил, проходят базовый курс, специальной подготовки или переподготовки водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов по территории Республики Казахстан или в международном сообщении (далее - Базовый курс).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации курсов специальной подготовки водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов";
пункты 9, 10, 11, 12, 13 и 14 исключить;
пункты 16 и 17 исключить;
в пункт 19 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 27 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Заключительное положение";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. При успешном завершении обучения на соответствующих учебных курсах слушателям выдаются соответствующие свидетельства, подписанные председателем экзаменационной комиссии и руководителем учебных курсов и заверенные печатью.
Отметки в графах определения классов опасности, в отношении которых действительно выданное свидетельство, производятся путем указания тех классов, по которым было произведено обучение.

34. Куәліктің қолданылу мерзімі-бес жыл.".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

34. Срок действия свидетельства – пять лет.".
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан