Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21560 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 71) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Дәрі-дәрмек саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 29 қазаны
№ ҚР ДСМ-167/2020
бұйрығына қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттары (бұдан әрі – Стандарттар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 71) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық мақсаттағы бұйымдармен және медициналық техникамен (бұдан әрі - МБ) жарақтандыру стандарттарына қойылатын жалпы талаптарды белгілейді.
2. Медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын МБ жарақтандыру мынадай стандарттар бойынша қалыптастырылады:
1) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын жарақтандырудың ең төмен стандарты;
2) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;

Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-167/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21560.
В соответствии с подпунктом 71) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить минимальные стандарты оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту лекарственной политики Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридической департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-167/2020
Минимальные стандарты оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие минимальные стандарты оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями (далее – Стандарты) разработаны в соответствии с подпунктом 71) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и устанавливают общие требования к стандартам оснащения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой (далее-МИ) в организациях здравоохранения Республики Казахстан.
2. Оснащение МИ организаций здравоохранения, оказывающих медицинские услуги, формируется по следующим стандартам:
1) минимальный стандарт оснащения организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь в амбулаторных условиях согласно приложению 1 к настоящим Стандартам;
2) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего консультативно-диагностическую помощь согласно приложению 2 к настоящим Стандартам;

3) осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымын жарақтандырудың ең төмен стандарты бекітілсін;
4) осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелерін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
5) осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
6) осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес стоматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
7) осы Стандартқа 7-қосымшаға сәйкес офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
8) осы Стандартқа 8-қосымшаға сәйкес отоларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
9) осы Стандартқа 9-қосымшаға сәйкес кардиологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
10) осы Стандартқа 10-қосымшаға сәйкес инфекциялық аурулар кезінде көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
11) осы Стандартқа 11-қосымшаға сәйкес урологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
12) осы Стандартқа 12-қосымшаға сәйкес акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелерін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
13) осы Стандартқа 13-қосымшаға сәйкес онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
14) осы Стандартқа 14-қосымшаға сәйкес аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
15) осы Стандартқа 15-қосымшаға сәйкес травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелерін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
16) осы Стандартқа 16-қосымшаға сәйкес пульмонологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
17) осы Стандартқа 17-қосымшаға сәйкес нейрохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
18) осы Стандартқа 18-қосымшаға сәйкес ревматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;

3) минимальный стандарт оснащения организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь в стационарных условиях согласно приложению 3 к настоящим Стандартам;
4) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего анестезиологическую и реаниматологическую помощь согласно приложению 4 к настоящим Стандартам;
5) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего хирургическую помощь согласно приложению 5 к настоящим Стандартам;
6) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего стоматологическую помощь согласно приложению 6 к настоящим Стандартам;
7) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего офтальмологическую помощь согласно приложению 7 к настоящим Стандартам;
8) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего отоларингологическую помощь согласно приложению 8 к настоящим Стандартам;
9) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего кардиологическую помощь согласно приложению 9 к настоящим Стандартам;
10) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего помощь при инфекционных заболеваниях согласно приложению 10 к настоящим Стандартам;
11) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего урологическую помощь согласно приложению 11 к настоящим Стандартам;
12) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего акушерско-гинекологическую помощь согласно приложению 12 к настоящим Стандартам;
13) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего онкологическую помощь согласно приложению 13 к настоящим Стандартам;
14) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего аллергологическую и иммунологическую помощь согласно приложению 14 к настоящим Стандартам;
15) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего травматологическую и ортопедическую помощь согласно приложению 15 к настоящим Стандартам;
16) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего пульмонологическую помощь согласно приложению 16 к настоящим Стандартам;
17) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего нейрохирургическую помощь согласно приложению 17 к настоящим Стандартам;
18) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего ревматологическую помощь согласно приложению 18 к настоящим Стандартам;

19) осы Стандартқа 19-қосымшаға сәйкес эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
20) осы Стандартқа 20-қосымшаға сәйкес дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
21) осы Стандартқа 21-қосымшаға сәйкес педиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелерін жарақтандырудың ең төмен стандарты бекітілсін;
22) осы Стандартқа 22-қосымшаға сәйкес медициналық оңалту бойынша қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
23) осы Стандартқа 23-қосымшаға сәйкес туберкулез кезінде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
24) осы Стандартқа 24-қосымшаға сәйкес неврологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
25) осы Стандартқа 25-қосымшаға сәйкес токсикологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
26) осы Стандартқа 26-қосымшаға сәйкес нефрологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
27) осы Стандартқа 27-қосымшаға сәйкес трансфузиологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;

19) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего эндокринологическую помощь согласно приложению 19 к настоящим Стандартам;
20) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего дерматовенерологическую помощь согласно приложению 20 к настоящим Стандартам;
21) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего педиатрическую помощь согласно приложению 21 к настоящим Стандартам;
22) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего услуги по медицинской реабилитации согласно приложению 22 к настоящим Стандартам;
23) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего медицинскую помощь при туберкулезе согласно приложению 23 к настоящим Стандартам;
24) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего неврологическую помощь согласно приложению 24 к настоящим Стандартам;
25) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего токсикологическую помощь согласно приложению 25 к настоящим Стандартам;
26) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего нефрологическую помощь согласно приложению 26 к настоящим Стандартам;
27) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего трансфузиологическую помощь согласно приложению 27 к настоящим Стандартам;

28) осы Стандартқа 28-қосымшаға сәйкес гастроэнтерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
29) осы Стандартқа 29-қосымшаға сәйкес психикалық денсаулық саласында көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
30) осы Стандартқа 30-қосымшаға сәйкес паллиативтік көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;

28) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего гастроэнтерологическую помощь согласно приложению 28 к настоящим Стандартам;
29) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего помощь в области психического здоровья согласно приложению 29 к настоящим Стандартам;
30) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего паллиативную помощь согласно Приложению 30 к настоящим Стандартам;

31) осы Стандартқа 31-қосымшаға сәйкес гематологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
32) осы Стандартқа 32-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдарға стерильдеу-дезинфекциялау қызметтерін көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
33) осы Стандартқа 33-қосымшаға сәйкес сурдологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты.

31) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего гематологическую помощь согласно приложению 31 к настоящим Стандартам;
32) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего стерилизационно-дезинфекционные услуги медицинских изделий согласно приложению 32 к настоящим Стандартам;
33) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего сурдологическую помощь согласно приложению 33 к настоящим Стандартам.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төменгі
стандарттарына
1-қосымша
Амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын жарақтандырудың ең төмен стандарты

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь в амбулаторных условиях

1 – деңгей – "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ – 133/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21452 болып тіркелген) (бұдан әрі-желі нормативі) сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне сәйкес аудандық деңгейде;
2 – деңгей – Желі нормативіне сәйкес қалалық;
3 – деңгей – Желі нормативіне сәйкес облыстық;
4 – деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:

1 уровень – районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 133/2020 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21452) (далее – Норматив сети);
2 уровень – городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:

1. ТБ – талап бойынша;
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төменгі
стандарттарына
2-қосымша
Консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық бұйымдардың атауы*
Деңгейіне байланысты медициналық бұйымдардың саны**
1
2
3
4
Барлық профильдегі дәрігер кабинеті

1. ПТ – по требованию.
Приложение 2
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего консультативно-диагностическую помощь
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня**
1
2
3
4
Кабинет врача всех профилей

16)
Аутопсияға арналған электр жүйесі
-
ТБ
1
1
17)
Каталка
-
ТБ
1
1
*Медициналық бұйымдармен жарақтандыру ағымдағы қажеттілікке сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
** Жабдықтау деңгейлері:
1 – деңгей – "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ – 133/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21452 болып тіркелген) (бұдан әрі-желі нормативі) сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне сәйкес аудандық деңгейде;
2-деңгей Желі нормативіне сәйкес қалалық;
3-деңгей – Желі нормативіне сәйкес облыстық;
4-деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:

16)
Электрическая система для аутопсии
-
ПТ
1
1
17)
Каталка
-
ПТ
1
1
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Уровни оснащения:
1 уровень – районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 133/2020 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21452) (далее – Норматив сети);
2 уровень – городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:

1. АЕК – амбулаториялық-емханалық көмек;
2. ЖЖ-электрохирургиялық аппарат – жоғары жиілікті электрохирургиялық аппарат;
3. УДЗ – ультрадыбыстық зерттеулер;
4. КТ – компьютерлік томограф;
5. МРТ – магниттік-резонансты томограф;
6. ПТР – полимеразалық тізбекті реакция;
7. ИХЛ – Иммунохемилюминисценттік әдіс;
8. ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төменгі
стандарттарына
3-қосымша
Стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымын жарақтандырудың ең төменгі стандарты

1. АПП – амбулаторно-поликлиническая помощь;
2. ВЧ – высокие частоты;
3. УЗИ – ультразвуковые исследования;
4. КТ – компьютерный томограф;
5. МРТ – магнитно-резонансный томограф;
6. ПЦР – полимеразная цепная реакция;
7. ПТ – по требованию;
8. АД – артериальное давление;
9. ЭКГ – электрокардиограмма;
10. СО2 – диоксид углерода;
11. СОЭ – скорость оседания эритроцитов;
12. СВЧ – сверхвысокие частоты.
Приложение 3
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь в стационарных условиях

1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі бойынша (бұдан әрі - Желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
** реанимация және интенсивті терапия палатасын жарақтандыруға сәйкес жабдықталады.
Аббревиатура мен қысқартудың толық жазылуы:
ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төменгі
стандарттарына
5-қосымша
Хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төменгі стандарты

1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
*** оснащается в соответствии с оснащением палаты реанимации и интенсивной терапии.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
ПТ – по требованию.
Приложение 5
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего хирургическую помощь

1. УКО-ультракүлгін сәулелену;
2. ЭРХПГ - эндоскопиялық ретроградтық холангиопанкреатография;
3. ЭПСТ - эндоскопиялық папиллосфинктеротомия;
4. АХО - амбулаториялық хирургия орталығы;
5. ТБ - талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
6-қосымша
Стоматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Медициналық жабдықтың атауы*
Медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты медициналық жабдықтардың саны**
1
2
3
4
Жалпы практика тіс дәрігерінің кабинеті

1. УФО – ультрафиолетовое облучение;
2. ЭРХПГ – эндоскопическая ретроградная холангиопанкреатография;
3. ЭПСТ – эндоскопическая папиллосфинктеротомия;
4. ЦАХ – центр амбулаторной хирургии;
5. ПТ – по требованию;
6. ПЦР – полимеразная цепная реакция;
7. АД – артериальное давление.
Приложение 6
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего стоматологическую помощь
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня**
1
2
3
4
Кабинет стоматолога общей практики

1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі бойынша (бұдан әрі-Желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
*** - Операциялық залды жабдықтауға қосымша.
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:
1. КТФА – көз түбінің флюоресцентті ангиографиясы;
2. ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
8-қосымша
Отоларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Медициналық жабдықтың атауы*
Медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты медициналық бұйымдардың саны**
1
2
3
4
Отоларинголог кабинеті (манипуляциялық)

1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
*** - Дополнительно к оснащению операционного зала.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
ФАГД – флуоресцентная ангиография глазного дна;
ПТ – по требованию.
Приложение 8
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего отоларингологическую помощь
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня **
1
2
3
4
Кабинет отоларинголога (манипуляционная)

4)
Электронды ларингостробоскоп (стробоскоп)
-
ТБ
1
1
5)
Импедансометрия жүргізуге арналған ортаңғы құлақ анализаторы
ТБ
1
1
1
*Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықтандыру ағымдағы қажеттілігі бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады
** Жарақтандырудың деңгейлері:
1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі бойынша (бұдан әрі-Желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
*** Операциялық залды жабдықтауға қосымша
**** Аспаптық-диагностикалық бөлімшені жарақтандыруға қосымша
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:

4)
Ларингостробоскоп (стробоскоп) электронный
-
ПТ
1
1
5)
Анализатор среднего уха для проведения импедансометрии
ПТ
1
1
1
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Уровни оснащения:
1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
***Дополнительно к оснащению операционного зала
****Дополнительно к оснащению инструментально –диагностического отделения
Расшифровка аббревиатур и сокращений:

18)
Ультрадыбыстық ингалятор (небулайзер)
ТБ
5 төсекке 1-ден кем емес
5 төсекке 1-ден кем емес
5 төсекке 1-ден кем емес
19)
Перфузор
ТБ
2 төсекке
2 төсекке
2 төсекке
20)
Инфузомат
ТБ
1 төсекке
1 төсекке
1 төсекке
21)
Реанимациялық іс-шараларды жүргізуге арналған жылжымалы мобильді жиынтық
ТБ
1
1
1
22)
Шұғыл және шағын хирургиялық араласуларға арналған құралдар мен құрылғылар жиынтығы
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
23)
Негатоскоп
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес

18)
Мобильный переносной набор для проведения реанимационных мероприятий
ПТ
1
1
1
19)
Негатоскоп
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
для операционной для кардиохирургии
20)
Операционный стол
ПТ
1
1
1
21)
Стол операционной сестры рабочий
ПТ
1
1
1
22)
Операционный светильник (стационарный, безтеневой)
ПТ
2
2
2
23)
Набор инструментов для сердечно-сосудистой хирургии
ПТ
2 набора на каждый вид
2 набора на каждый вид
2 набора на каждый вид

24)
Операциялық залға арналған функциялы операциялық үстел
ТБ
1
1
1
25)
Операциялық бөлмеде ауаның ламинарлық ағынын жасауға арналған жабдық
ТБ
1
1
1
26)
Дөңгелектегі операциялық мейіргердің жұмыс үстелі
ТБ
2
2
2
27)
Операциялық шам (стационарлық, көлеңкесіз)
ТБ
2
2
2
28)
Жүрек-тамыр хирургиясына арналған құралдар жиынтығы
(әр түрлі операциялық араласулар үшін мамандандырылған)
ТБ
Әр түрге 2 жиынтық
Әр түрге 2 жиынтық
Әр түрге 2 жиынтық

24)
Пила стернотомическая
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
25)
Дефибриллятор-монитор
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
26)
Электрокоагулятор хирургический
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
27)
Анализатор кислотно-основного равновесия с определением
электролитов
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
28)
Аспиратор (отсос) хирургический
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1

29)
Маңдай жарықтандырғышы
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
30)
Стернотомиялық ара (автоматты)
ТБ
2 операциялық бөлмеге
2 операциялық бөлмеге
2 операциялық бөлмеге
31)
Стернотомиялық осцилляциялық ара
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
32)
Ультракүлгін сәулелендіргіш-ауа рециркуляторы
ТБ
ЖМ
ЖМ
ЖМ
33)
Дефибриллятор-монитор
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
34)
Эхокардиография жүргізуге арналған аппарат
ТБ
2 операциялық бөлмеге 1
2 операциялық бөлмеге 1
2 операциялық бөлмеге 1

29)
Монитор с датчиками и гемодинамическим модулем и пульсоксиметром
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
30)
Наркозно-дыхательный аппарат
ПТ
1
1
1
31)
Электрокардиостимулятор наружный
ПТ
2 на операционную
2 на операционную
2 на операционную
32)
Перфузор (шприцевой дозатор)
ПТ
6
6
6
33)
Анестезиологический стол
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
34)
Аппарат для интрооперационной оценки качества кровотока в шунтах методом транзиторного времени потока
ПТ
1 (по требованию)
1 (по требованию)
1 (по требованию)

35)
Эхокардиография жүргізуге арналған өңешті датчик
ТБ
2 операциялық бөлмеге 1
2 операциялық бөлмеге 1
2 операциялық бөлмеге 1
36)
Эхокардиография жүргізуге балаларға арналған өңешті датчик
ТБ
1
1
1
37)
Эхокардиография жүргізуге арналған неонаталдық өңешті датчик
ТБ
1
1
1
38)
Мұзгенераторы
ТБ
1
1
1
39)
Термостат
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
40)
Хирургиялық электрокоагулятор
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
41)
Электролиттерді анықтумен қышқылдық-негіздік тепе-теңдік
анализаторы
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
42)
Хирургиялық аспиратор (сору)
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
43)
Датчиктері және гемодинамикалық модулі және пульсоксиметрі бар монитор
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
44)
0,5 кг с бастап пациенттерге арналған наркозды-тыныс алу аппараты
мониторингпен
ТБ
1
1
1
45)
Электрокардиостимулятор сыртқы уақытша
ТБ
2 операциялық бөлмеге
2 операциялық бөлмеге
2 операциялық бөлмеге
46)
Перфузор (шприцті мөлшерлегіш)
ТБ
6
6
6
47)
Қысыммен ерітінділерді айдауға арналған құрылғы
ТБ
операциялық бөлмеге 3
операциялық бөлмеге 3
операциялық бөлмеге 3
48)
Анестезиологиялық үстел
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
49)
Ағынның транзиторлық уақыты әдісімен шунттардағы қан ағымының сапасын интрооперациялық бағалауға арналған аппарат
ТБ
1 (талап бойынша)
1 (талап бойынша)
1 (талап бойынша)
50)
Жасанды қанайналым аппараты
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
51)
Екі айналым контуры бар термореттегіш құрылғы
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
52)
Аутогемотрансфузияға арналған аппарат (гемосепаратор)
ТБ
1-ден кем емес
1 кем емес,
1-ден кем емес
53)
Ұюдың белсендірілген уақытты өлшеуге арналған
портативті құрылғы
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
54)
Экстракорпоралдық мембраналық оксигенация жүргізуге
арналған аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
ТБ
55)
Бронхоскоп
ТБ
ТБ
ТБ
ТБ
56)
Қиын интубацияға арналған жиынтық
ТБ
ТБ
ТБ
ТБ
57)
Порталішілік баллондық контрпульсацияға арналған аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
ТБ
Кардиохирургияға арналған анестезиология, реанимация үшін
58)
Желдетудің әртүрлі режимдерімен және дабыл сигналын автоматты түрде қосумен өкпені жасанды желдету аппараты
ТБ
Төсек саны бойынша + 2
Төсек саны бойынша + 2
Төсек саны бойынша + 2
59)
Автономды жұмыс функциясы бар портативті электрокардиограф
ТБ
5 төсекке 1
5 төсекке 1
5 төсекке 1
60)
Жылжымалы рентген аппараты
ТБ
1
1
1
61)
Синхрондау функциясы бар дефибриллятор
ТБ
Реанимация бөлімшесіне 1-ден аз емес
Реанимация бөлімшесіне 1-ден аз емес
Реанимация бөлімшесіне 1-ден аз емес

35)
Аппарат искусственного кровообращения
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
36)
Терморегулирующее устройство с двумя контурами циркуляции
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
37)
Аппарат для аутогемотрансфузии (гемосепаратор)
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
38)
Аппарат для проведения экстракорпоральной мембранной
оксигенации
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
39)
Бронхоскоп
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
40)
Набор для трудной интубации
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
41)
Аппарат для внутриаортальной баллонной контрпульсации
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
Для анестезиологии реанимации для кардиохирургии
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
42)
Аппарат искусственной вентиляции легких с различными режимами вентиляции и автоматическим включением сигнала тревоги
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
43)
Электрокардиограф
ПТ
1
1
1
44)
Передвижной рентген аппарат
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
45)
Дефибриллятор с функцией синхронизации
ПТ
Не менее 1 на отделение реанимации
Не менее 1 на отделение реанимации
Не менее 1 на отделение реанимации
46)
Ингалятор
ПТ
1
1
1
47)
Автоматический дозатор лекарственных веществ шприцевой
ПТ
3 на 1 койку в отделении реанимации
3 на 1 койку в отделении реанимации
3 на 1 койку в отделении реанимации
48)
Отсасыватель (вакуумный аспиратор)
ПТ
2 на койку
2 на койку
2 на койку
49)
Аппарат для быстрого размораживания и подогрева свежезамороженной плазмы
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
50)
Аппарат для подогрева кровезаменителей и растворов
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
51)
Термоодеяло
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
52)
Матрац противопролежневый
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
53)
Ларингоскоп
ПТ
2 на отделение реанимации
2 на отделение реанимации
2 на отделение реанимации
54)
Тележка медицинская для транспортировки больных
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
55)
Кресло каталка
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
56)
Консоль реанимационная
ПТ
1 на койку
1 на койку
1 на койку
57)
Многофункциональная кровать
ПТ
По количеству койкомест
По количеству койкомест
По количеству койкомест
58)
Монитор пациента
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
59)
Портативный транспортировочный аппарат искусственной вентиляции легких
ПТ
Не менее 1 на отделение реанимации
Не менее 1 на отделение реанимации
Не менее 1 на отделение реанимации
60)
Газовый и КШС анализатор
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
61)
Аппарат для определения свертываемости крови (активное время свертывания АСТ)
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ

2)
Инфузиялық насос
төсекке 1ден
төсекке 1ден
төсекке 1ден
3)
Кольпоскоп цифрлік
-
бөлімшеге 1ден
бөлімшеге 2ден
Гинекологиялық операциялық бөлме ****
1)
Операциялық гинекологиялық кресло
1
1
1
2)
Криохирургияға арналған гинекологиялық Аппарат және / немесе хирургиялық лазерлік аппарат
-
1
1
Диагностикалық бөлімшесі *****
1)
УДЗ аппараты (биопсияға арналған жиынтығымен)
-
бөлімшеге 1ден
бөлімшеге 1ден
*Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықтандыру ағымдағы қажеттілігі бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады
** Жарақтандырудың деңгейлері:
1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі бойынша (бұдан әрі-Желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
*** Аспаптық-диагностикалық бөлімше болмаған жағдайда
**** Операциялық залды қосымша
***** Аспаптық-диагностикалық бөлімшені жабдықтауға қосымша
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:

2)
Инфузионный насос
1 на койко-место
1 на койко-место
1 на койко-место
3)
Кольпоскоп цифровой
-
1 на отделение
2 на отделение
Гинекологическая операционная****
1)
Кресло гинекологическое операционное
1
1
1
2)
Аппарат для криохирургии гинекологический и/или аппарат лазерный хирургический;
-
1
1
Диагностическое отделение *****
1)
УЗИ аппарат (с набором для биопсии)
-
1 на отделение
1 на отделение
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Уровни оснащения:
1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
*** В случае отсутствия инструментально –диагностического отделения
****Дополнительно к оснащению операционного зала
*****Дополнительно к оснащению инструментально –диагностического отделения
Расшифровка аббревиатур и сокращений:

1. УДЗ – ультрадыбыстық зерттеулер;
2. БЭК – бейнеэндоскопиялық кешен;
3. ТБ – Талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төменгі
стандарттарына
13-қосымша
Онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төменгі стандарты
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық бұйымдардың атауы *
Деңгейіне байланысты медициналық бұйымдардың саны **
1
2
3
4
Онкология
Тар бейінді бөлімшелер (кабинеттер), оның ішінде балалар (200-ден астам төсегі бар онкологиялық ұйымдарда құрылады)
Бас және мойын ісіктері бөлімшесі

1. УЗИ – ультразвуковые исследования;
2. ВЭК – видеоэндоскопический комплекс;
3. ПТ – по требованию.
Приложение 13
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего онкологическую помощь
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня**
1
2
3
4
Онкология
Узкопрофильные отделения (кабинеты) в том числе детские (создаются в онкологических организациях, имеющих более 200 коек)
Отделение опухолей головы и шеи

2)
Жаңа туған нәрестелерде скринингтік тимпанометрия жүргізуге арналған ортаңғы құлақ анализаторы
бөлімшеге 1ден
бөлімшеге 1ден
бөлімшеге 1ден
3)
Жаңа туған нәрестеге арналған Көп арналы электрокардиограф
-
-
1
4)
Жаңа туған нәрестеге арналған ЭЭГ аппараты
-
1
1
*Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықтандыру ағымдағы қажеттілігі бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады
** Жарақтандырудың деңгейлері:
1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне (бұдан әрі-желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
*** Қабылдау бөлмесін жарақтандыруға қосымша
**** Аспаптық-диагностикалық бөлімшені жарақтандыруға қосымша
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:
1. ӨЖЖ – өкпені жасанды желдету;
2. ИТП – интенсивті терапия палатасы;
3. ЖТНРҚТБ – жаңа туған нәрестелерді реанимациялау және қарқынды терапия бөлімшесі;
4. УДЗ – ультрадыбыстық зерттеулер.
5. ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
22-қосымша
Медициналық оңалту көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Медициналық жабдықтың атауы*
Медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты медициналық жабдықтардың саны
1**
2***
3****
Реабилитолог кабинеті

2)
Анализатор среднего уха для проведения скрининговой тимпанометрии у новорожденных
1 на отделение
1 на отделение
1 на отделение
3)
Электрокардиограф многоканальный для новорожденного
-
-
1
4)
Аппарат ЭЭГ
-
1
1
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Уровни оснащения:
1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
***Дополнительно к оснащению приемного покоя
****Дополнительно к оснащению инструментально –диагностического отделения
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
1. ИВЛ – искусственная вентиляция легких;
2. ПИТ – палата интенсивной терапии;
3. ОРИТН – отделение реанимации и интенсивной терапии новорожденных;
4. УЗИ – ультразвуковые исследования.
5. ПТ-по требованию
Приложение 22
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими изделиями
Минимальный стандарт подразделения организации здравоохранения, оказывающего услуги по медицинской реабилитации
№"
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня
1**
2***
3****
Кабинет реабилитолога

13)
Аса жоғары жиілікті терапия аппараты
ТБ
1
1
14)
Фототерапияға арналған Аппарат
ТБ
2
2
15)
Дарсонвализацияға арналған аппарат
ТБ
2
2
16)
Электростимуляцияға арналған аппарат
ТБ
1
1
17)
Аяқ-қолдардың прессотерапиясына арналған аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
18)
Аэрозольтерапия/ аэроионотерапия аппараты
ТБ
ТБ
ТБ
19)
Аралас физиотерапияға (электротерапияға) арналған аппарат)
ТБ
1
ТБ
20)
Декомпрессиялық-тракциялық терапия аппараты (омыртқаны созу жүйесі)
ТБ
ТБ
ТБ
21)
Соққы-толқын терапиясына арналған Аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
22)
Омыртқаны су асты тарту және гидромассаждау кешені
ТБ
ТБ
ТБ
23)
Гидрокинезотерапияға, оның ішінде аяқ-қолға арналған судағы механотерапияға арналған жабдықтар кешені
ТБ
ТБ
ТБ
24)
Жоғары қарқынды импульсті магнитотерапияға арналған аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
25)
Криотерапияға арналған аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
26)
Аралық вакуумдық терапия аппараты
ТБ
ТБ
ТБ
ЕДШ (кинезиотерапия) кабинеті (бөлімше, зал) медициналық ұйымның бейініне сәйкес жабдық
1)
Кушеткалар / медициналық функционалдық төсек (травматологиялық бейінге арналған)
1 нұсқаушыға 1ден
ТБ
ТБ
2)
Вертикализация жүйесі бар оңалту динамикалық стендерлері (Вертикализатор (балалар медициналық ұйымдарының пациенттері үшін және ересектер үшін)
ТБ
ТБ
ТБ
3)
Локомотив терапиясына арналған оңалту кешені
ТБ
ТБ
ТБ
4)
Механотерапиялық оңалту тренажері (әр түрлі орындау нұсқалары)
ТБ
ТБ
ТБ
5)
Жүйке-бұлшықет диагностикасы және оңалту аппараты
ТБ
ТБ
ТБ
6)
Нейроортопедиялық оңалтуға арналған Комбинезон
ТБ
ТБ
ТБ
7)
Әр түрлі мөлшердегі қалпына келтіруге арналған экзоскелет
ТБ
ТБ
ТБ
8)
Қолды пассивті оңалту аппараты
ТБ
ТБ
ТБ
9)
Қол, аяқ, денеге арналған оңалту тренажерлары
ТБ
ТБ
ТБ
10)
Слинг-терапияға арналған құрылғы
ТБ
ТБ
ТБ
11)
Тірек-қимыл аппаратын/аяқ-қолдарды қалпына келтіруге арналған роботтандырылған оңалту кешені
ТБ
ТБ
ТБ
12)
Bobath and Voita әдісі бойынша жаттығуларға арналған терапиялық үстел
ТБ
ТБ
ТБ
13)
Кардиореспираторлық жүктемеге арналған велотренажер
ТБ
ТБ
ТБ
14)
Керек-жарақтармен жүру имитаторы (ересектер мен балаларға арналған)
ТБ
ТБ
ТБ
15)
Табанның тірек аймақтарын механикалық ынталандыру аппараттары (табан тіреуіш жүктемесінің имитаторы)
ТБ
ТБ
ТБ

13)
Аппарат сверхвысокочастотной терапии
ПТ
1
1
14)
Аппарат для фототерапии
ПТ
2
2
15)
Аппарат для дарсонвализации
ПТ
2
2
16)
Аппарат для электростимуляции
ПТ
1
1
17)
Аппарат для прессотерапии верхних и нижних конечностей
ПТ
ПТ
ПТ
18)
Аппарат аэрозольтерапии/ аэроионтерапии
ПТ
ПТ
ПТ
19)
Аппарат для комбинированной физиотерапии (электротерапии)
ПТ
1
ПТ
20)
Аппарат декомпрессионно-тракционной терапии (система вытяжения позвоночника)
ПТ
ПТ
ПТ
21)
Аппарат для ударно-волновой терапии
ПТ
ПТ
ПТ
22)
Комплекс для подводного вытяжения и гидромассажа позвоночника
ПТ
ПТ
ПТ
23)
Комплекс оборудования для гидрокинезотерапии в т.ч. для механотерапии в воде для верхней и нижней конечности
ПТ
ПТ
ПТ
24)
Аппарат для высокоинтенсивной импульсной магнитотерапии
ПТ
ПТ
ПТ
25)
Аппарат для криотерапии
ПТ
ПТ
ПТ
26)
Аппарат интервальной вакуумной терапии
ПТ
ПТ
ПТ
Кабинет (отделение, зал) ЛФК (кинезиотерапии) оборудование в соответствии с профилем медицинской организации
1)
Кушетки / Кровать медицинская функциональная (для травматологического профиля)
1 на 1 инструктора
ПТ
ПТ
2)
Реабилитационные динамические стендеры с системой вертикализации (Вертикализатор (для пациентов детских медицинских организаций)
ПТ
ПТ
ПТ
3)
Комплекс реабилитационный для локомоторной терапии
ПТ
ПТ
ПТ
4)
Тренажер реабилитационный механотерапевтический (различных вариантов исполнения)
ПТ
ПТ
ПТ
5)
Аппарат нейромышечной диагностики и реабилитации
ПТ
ПТ
ПТ
6)
Комбинезон для нейроортопедической реабилитации
ПТ
ПТ
ПТ
7)
Экзоскелет для реабилитации различных типоразмеров
ПТ
ПТ
ПТ
8)
Аппарат пассивной реабилитации верхних конечностей
ПТ
ПТ
ПТ
9)
Реабилитационные тренажеры для верхних, нижних конечностей, туловища
ПТ
ПТ
ПТ
10)
Устройство для слинг-терапии
ПТ
ПТ
ПТ
11)
Комплекс роботизированный реабилитационный для восстановления опорно-двигательного аппарата/верхних конечностей
ПТ
ПТ
ПТ
12)
Терапевтический стол для упражнений по методике Bobath and Voita
ПТ
ПТ
ПТ
13)
Велотренажер для кардиореспираторной нагрузки
ПТ
ПТ
ПТ
14)
Имитатор ходьбы с принадлежностями
ПТ
ПТ
ПТ
15)
Аппараты механической стимуляции опорных зон стопы (имитатор опорной нагрузки подошвенный)
ПТ
ПТ
ПТ

1)
Массаж жиынтығы: көтеретін басы бар медициналық массаж кушеткасы; қолға арналған массаж үстелі; массаж кушеткасына баспалдақ; үлкен және кіші білікшелер, кардиологиялық науқастарға арналған массаж үстелі
1
1
2
*Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықтагдыру ағымдағы қажеттілігі бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады
** Бірінші деңгей-медициналық оңалту бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдар;
*** Екінші деңгей-өз құрылымында медициналық оңалтуды жүзеге асыратын мамандандырылған бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар мамандандырылған медициналық ұйымдар;
**** Үшінші деңгей-өз құрылымында медициналық оңалту, оның ішінде жоғары технологиялық оңалту бойынша мамандандырылған көмек көрсететін бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар мамандандырылған медициналық ұйымдар.
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:

1)
Набор массажный: кушетка медицинская массажная с поднимающим изголовьем; стол массажный для рук; лесенка к кушетке массажной; валики большой и малый, массажный стол для кардиологических пациентов)
1
1
2
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Первый уровень – медицинские организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь по медицинской реабилитации;
***Второй уровень – специализированные медицинские организации, имеющие в своей структуре специализированные отделения и (или) центры, осуществляющие медицинскую реабилитацию;
**** Третий уровень – специализированные медицинские организации, имеющие в своей структуре отделения и (или) центры, оказывающие специализированную помощь по медицинской реабилитации, в том числе высокотехнологичной.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:

8)
Сызықтық сенсоры және Доплер карталауы бар ультрадыбыстық диагностикалық жүйе
-
ТБ
ТБ
1
9)
Пульсоксиметр
-
ТБ
ТБ
1
10)
Глюкоза деңгейінің экспресс-анализаторы
ТБ
ТБ
1
*Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықтагдыру ағымдағы қажеттілігі бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады
** Жарақтандырудың деңгейлері:
1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне (бұдан әрі-желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
Аббревиатура мен қысқартудың толық жазылуы:
ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
27-қосымша
Трансфузиологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын жарақтандырудың ең төмен стандарты
Ескерту. 27-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық бұйымдардың атауы*
Медициналық бұйымдар саны
Трансфузиялық терапияны жүзеге асыратын медициналық ұйымдарға арналған жабдық
Суық тізбекті жабдық
1)
Жаңа алынған қан және эритроциттер салынған пакеттерді сақтауға арналған тоңазытқыш (t°С +2+10)
1
2)
Қан препараттарын, диагностикалық реагенттерді сақтауға арналған фармацевтикалық тоңазытқыш (t°С +2+10)
1
3)
Плазма мен оның туындыларын сақтауға арналған мұздатқыш (t°С-25 және төмен)
1
4)
Тромбоциттерді сақтауға арналған құрылғы
1
5)
Плазманы ерітуге арналған құрылғы
1
6)
Эритроциттерді қыздыруға арналған құрылғы
1
7)
Контейнердің ішкі ортасының температурасын тіркеу датчиктері бар қан мен оның компоненттерін сақтауға және тасымалдауға арналған изотермиялық контейнер
ТБ
трансфузияларды сүйемелдеу кезінде зертханалық зерттеулер үшін
1)
Колонналық агглютинацияның жартылай автоматты иммуногематологиялық анализаторы (ридер, инкубатор, центрифуга, компьютер)
ТБ
2)
Колонналық агглютинацияның автоматты иммуногематологиялық анализаторы
ТБ
3)
Тромбоэластограф
ТБ
4)
Микроскоп
1
5)
Су бұлауы
ТБ
6)
Зертханалық центрифуга 3000 айн/мин
1
7)
Ауыспалы ұштықтары бар бір арналы көлемді дозаторлар жиынтығы
ТБ
қан мен оның компоненттерін, ерітінділерді құю үшін
1)
Реинфузияға арналған аппарат
ТБ
2)
Инфузиялық ерітінділер мен донорлық қан компоненттерін қыздыруға арналған құрылғы оларды құю процесінде
1
жалпы мақсаттағы жабдық

8)
Система ультразвуковая диагностическая с линейным датчиком и допплеровским картированием
-
ПТ
ПТ
1
9)
Пульсоксиметр
-
ПТ
ПТ
1
10)
Экспресс-анализатор уровня глюкозы в крови
ПТ
ПТ
1
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Уровни оснащения:
1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
ПТ – по требованию.
Приложение 27
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения организаций здравоохранения, оказывающих трансфузиологическую помощь
Сноска. Приложение 27 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий
Оборудование для медицинских организаций, осуществляющих трансфузионную терапию
Оборудование холодовой цепи
1)
Холодильник для хранения пакетов с цельной кровью и эритроцитами (t°С +2+10)
1
2)
Холодильник фармацевтический для хранения препаратов крови, диагностических реагентов (t°С +2+10)
1
3)
Морозильник для хранения плазмы и ее производных (t°С -25 и ниже)
1
4)
Устройство для хранения тромбоцитов
1
5)
Устройство для размораживания плазмы
1
6)
Устройство для подогрева эритроцитов
1
7)
Контейнер изотермический для хранения и транспортировки крови и ее компонентов с датчиками регистрации температуры внутренней среды контейнера
ПТ
для лабораторных исследований при сопровождении трансфузий
1)
Полуавтоматический иммуногематологический анализатор колоночной агглютинации (ридер, инкубатор, центрифуга, компьютер)
ПТ
2)
Автоматический иммуногематологический анализатор колоночной агглютинации
ПТ
3)
Тромбоэластограф
ПТ
4)
Микроскоп
1
5)
Водяная баня
ПТ
6)
Центрифуга лабораторная
1
7)
Комплект дозаторов с переменным объемом одноканальный со сменными наконечниками
ПТ
для переливаний крови и ее компонентов, растворов
1)
Аппарат для реинфузий
ПТ
2)
Устройство для подогрева инфузионных растворов и компонентов донорской крови в процессе их переливания
1
оборудование общего назначения

1)
Экрандалған бактерицидті стационарлық сәулелендіргіш
1
2)
Зертхана жинағы
1
3)
Жалпы дәрігерлік жинақ
1
4)
Емшара жинағы
1
5)
Фельдшер жинағы
1
Донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау, өндірістік бақылау және тасымалдау саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарына арналған жабдық
Зертханалық диагностикаға арналған жабдық
Трансфузиялық инфекциялар скринингіне, клиникалық-биохимиялық, иммуногематологиялық, зертханалық зерттеулерге арналған жабдық
1)
Вошері және инкубаторы бар иммуноферментті анализатор (ридер)
ТБ
1.2)
Гемотрансмиссивті инфекциялар маркерлерін скринингтеуге арналған жабық үлгідегі иммунохимиялық анализатор
ТБ
2.3)
ПТР әдісімен зерттеу жүргізуге арналған жабық үлгідегі автоматты жүйе
ТБ
4)
Иммуноблотқа арналған анализатор
ТБ
3.5)
Гематологиялық анализатор
ТБ
4.6)
Коагулологиялық анализатор
ТБ
5.7)
Биохимиялық анализатор
ТБ
8)
Гемоглобинді экспресс-анықтауға арналған құрал
ТБ
9)
АЛТ деңгейін анықтауға арналған экспресс-анализатор
ТБ
6.10)
Бос гемоглобинді анықтауға арналған анализатор
ТБ
11)
Колонналық агглютинацияның жартылай автоматты иммуногематологиялық анализаторы (ридер, инкубатор, центрифуга, компьютер)
ТБ
12)
Колонналық агглютинацияның автоматты иммуногематологиялық анализаторы
ТБ
7.13)
Центрифуга-вортекс
ТБ
8.14)
Миллиосмометр
1
9.15)
РН-метр
1
16)
Ағынды цитофлюориметр
ТБ
10.17)
ЭШЖ үшін штатив
ТБ
11.18)
Дозаторларға арналған штатив
ТБ
12.19)
1-8 арналы пипеткалары бар ауыспалы ұштықтарымен ауыспалы көлемді дозаторлар жиынтығы
ТБ
13.20)
Зертханалық жарық бинокулярлық микроскоп
ТБ
14.21)
Жоғары жылдамдықты зертханалық центрифуга
ТБ
бактериологиялық зерттеулер зертханасы үшін **
22)
Ауа стерилизаторы
ТБ
15.23)
Мақта тығындарын жасауға арналған машина
ТБ
16.24)
Бу стерилизаторы
ТБ
17.25)
Дезинфекциялық-жуу аппараты
ТБ
18.26)
Ортаны дайындауға арналған автоматты құрал
ТБ
Тіндік типтеу зертханасына арналған жабдық**
лейкоциттік антиденелерді (HLA-антиденелер) скринингтеу үшін
27)
Компьютермен және БЖ-мен жиынтықта SSO генотиптеуге арналған мультипараметрлік флуоресценттік талдауға арналған диагностикалық жүйе
1
1.28)
компьютермен және БЖ жиынтықта ИФТ риддер
1
29)
96 ойықшалы ИФТ планшетіне арналған термошейкер
1
молекулалық-генетикалық зерттеулер үшін
30)
ДНҚ бөлуге арналған автомат
1
31)
компьютермен және БЖ-мен жиынтықта ДНҚ концентрациясын өлшеуге арналған спектофотометр
1
32)
Флюориметр
1
33)
Микропробиркаларға арналған термошейкер
1
2.34)
Пробирка ұстағыштары бар орбиталық шейкер
1
3.35)
96 ойықшалы амплификатор, көлемі 0,2 мл, жылытылатын қақпағы бар ойықшалар
ТБ
36)
Төсемдерімен жиынтықтағы құю құрылғысы бар электрофорездік камера
ТБ

1)
Облучатель экранированный бактерицидный стационарный
1
2)
Набор лаборатории
1
3)
Набор общеврачебный
1
4)
Набор процедурный
1
5)
Набор фельдшера
1
Оборудование для организаций здравоохранения осуществляющих деятельность в сфере заготовки, переработки, хранения, производственного контроля и транспортировки донорской крови и ее компонентов
Оборудование для лабораторной диагностики
Оборудование для скрининга трансфузионных инфекций, клинико-биохимических, иммуногематологических, лабораторных исследований
1)
Анализатор иммуноферментный (ридер) с вошером и инкубатором
ПТ
1.2)
Анализатор иммунохимический, закрытого типа для скрининга маркеров гемотрансмиссивных инфекций
ПТ
2.3)
Автоматическая система закрытого типа для проведения исследования методом ПЦР
ПТ
4)
Анализатор для иммуноблота
ПТ
3.5)
Анализатор гематологический
ПТ
4.6)
Анализатор коагулологический
ПТ
5.7)
Биохимический анализатор
ПТ
8)
Прибор для экспресс-определения гемоглобина
ПТ
9)
Экспресс-анализатор для определения уровня АЛТ
ПТ
6.10)
Анализатор для определения свободного гемоглобина
ПТ
11)
Полуавтоматический иммуногематологический анализатор колоночной агглютинации (ридер, инкубатор, центрифуга, компьютер)
ПТ
12)
Автоматический иммуногематологический анализатор колоночной агглютинации
ПТ
7.13)
Центрифуга-вортекс
ПТ
8.14)
Миллиосмометр
1
9.15)
Центрифуга лабораторная высокоскоростная
ПТ
16)
Цитофлюориметр проточный
ПТ
10.17)
Штатив для СОЭ
ПТ
11.18)
Штатив для дозаторов
ПТ
12.19)
Комплект дозаторов с переменным объемом со сменными наконечниками с 1-8 канальными пипетками
ПТ
13.20)
Микроскоп лабораторный световой бинокулярный
ПТ
для лаборатории бактериологических исследований **
22)
Воздушный стерилизатор
ПТ
14.23)
Машина для изготовления ватных пробок
ПТ
15.24)
Паровой стерилизатор
ПТ
16.25)
Дезинфекционно-моечный аппарат
ПТ
17.26)
Автоматический прибор для приготовления сред
ПТ
Оборудование для лаборатории тканевого типирования**
для скрининга лейкоцитарных антител
27)
Система диагностическая для мультипараметрического флуоресцентного анализа
1
1.28)
ИФА риддер в комплекте с компьютером и
1
29)
Термошейкер для 96-ти луночных ИФА планшет
1
для молекулярно-генетических исследований
30)
Автомат для выделения ДНК
1
31)
Спектофотометр
1
32)
Флуориметр
1
33)
Термошейкер для микропробирок
1
2.34)
Шейкер орбитальный с держателями для пробирок
1
3.35)
Амплификатор 96 луночный, лунки объемом на 0,2мл, с нагреваемой крышкой
ПТ
36)
Электрофоретическая камера с заливочным устройством в комплекте с подложками
ПТ

4.37)
4 электрофорездік камераға дейін қосылу мүмкіндігі бар қуат көзі (220 В, 50 Гц, 75 Вт)
ТБ
38)
Компьютермен және БЖ жиынтықтағы гель электрофореграммаларды визуализациялау, мұрағаттау және өңдеу жүйесі
1
39)
Трансиллюминатор
1
40)
Су ионсыздағышы
1
Серологиялық зерттеулер үшін
41)
Автоматты жасуша есептегіші
1
42)
Терасаки бір арналы және алты арналы диспенсерлер жиынтығы
1
5.43)
Жылытқышы бар магнитті араластырғыш
1
6.44)
Суретті визуализациялауға және сақтауға арналған компьютер мен БЖ -мен жиынтықтағы Терасаки планшеті, ұстатқышпен инверттелген микроскоп
1
45)
Зертханалық жарық бинокулярлық микроскоп
1
капиллярлық секвенирлеуді және (немесе) келесі буынды секвенирлеуді жүргізу үшін (NGS)
46)
Капиллярлық генетикалық анализатор - секвенатор компьютермен және БЖ жиынтықта
1
7.47)
Келесі (жаңа) ұрпақтың генетикалық секвенаторы
1
8.48)
96 ойықшалы амплификатор, көлемі 0,2 мл, жылытылатын қақпағы бар ойықшалар
1
49)
Real-Time амплификаторы, 96 ойықшалы, көлемі 0,2 мл, жылытылатын қақпағы бар ойықшалар
ТБ
50)
Магниттік штатив
1
қосымша жабдықтар
51)
Миницентрифуга-вортекс
ТБ
52)
Микропробиркаларға арналған зертханалық микроцентрифуга
ТБ
9.53)
Көлемі 10-15 мл 5000 айн/мин дейінгі пробиркаларға арналған центрифуга
ТБ
10.54)
Көлемі 1,5 мкл және ПТР жолақтары бар 96 ойықшалы микропланшеттерге арналған роторы бар центрифуга (жылдамдығы - 2000 g)
ТБ
11.55)
96 ойықшалы ПТР планшетіне арналған термошейкер
1
12.56)
Ауыспалы көлемдегі бір арналы және сегіз арналы дозаторлар жиынтығы
ТБ
13.57)
Мұздатқыш камерасы бар фармацевтикалық тоңазытқыш
ТБ
14.58)
Мұздатқыш камера (t°С -25 және одан төмен)
ТБ
15.59)
Фармацевтикалық тоңазытқыш (t°С +2+10)
ТБ
Жаңа алынған қан мен оның компоненттерін дайындауға, қайта өңдеуге арналған жабдық
жаңа алынған қанды, плазманы, эритроциттерді, тромбоциттерді дайындау үшін
1.60)
Плазманы, жасушаларды автоматты жинауға арналған аппараттар
ТБ
2.61)
Қанды мультикомпонентті сепарациялауға арналған аппараттар
ТБ
3.62)
Жаңа алынған қанды жинауға арналған таразы-араластырғыштар
ТБ
4.63)
Донорлық кресло
ТБ
5.64)
Инфузиялық ерітінділерге арналған штатив
ТБ
6.65)
Пластик магистральдардың стационарлық дәнекерлегіші
ТБ
7.66)
Тасымалданатын (мобильді) пластик магистральдардың дәнекерлегіші
ТБ
8.67)
Қысқыш (стриппер)
ТБ
9.68)
Рефрижераторлық центрифуга
ТБ
10.69)
Центрифугалық стақандарды теңестіруге арналған таразылар
ТБ
11.70)
Центрифуга стакандарына арналған адаптер
ТБ
Жаңа алынған қанды, плазманы, эритроциттерді, тромбоциттерді өңдеу үшін
12.71)
Автоматты фракционатор
ТБ
13.72)
Плазмаэстрактор
ТБ
14.73)
Қан компоненттеріндегі вирустың белсенділігін жоюға арналған аппарат
ТБ

4.37)
Источник питания с возможностью подключения до 4-х электрофоретических камер
ПТ
38)
Система визуализации, архивирования и обработки гель-электрофореграмм в комплекте с компьютером
1
39)
Трансиллюминатор
1
40)
Деионизатор воды
1
для серологических исследований
41)
Автоматический счетчик клеток
1
42)
Комплект одноканальных и шестиканальных диспенсеров Терасаки
1
5.43)
Мешалка магнитная с подогревом
1
6.44)
Микроскоп инвертированный с держателем планшет Терасаки в комплекте с компьютером для визуализации и сохранения изображения
1
45)
Микроскоп лабораторный световой бинокулярный
1
для проведения капиллярного секвенирования и (или) секвенирования следующего поколения
46)
Капиллярный генетический анализатор - секвенатор в комплекте с компьютером
1
7.47)
Генетический секвенатор следующего (нового поколения)
1
8.48)
Амплификатор 96 луночный, лунки объемом на 0,2мл, с нагреваемой крышкой
1
49)
Амплификатор
ПТ
50)
Магнитный штатив
1
дополнительное оборудование
51)
Миницентрифуга-вортекс
ПТ
52)
Микроцентрифуга лабораторная для микропробирок
ПТ
9.53)
Центрифуга для пробирок объемом 10-15 мл до 5000 об-мин
ПТ
10.54)
Центрифуга с ротором для 96-луночных микропланшет объемом 1,5 мкл и ПЦР полоски
ПТ
11.55)
Термошейкер для 96-ти луночных ПЦР планшет
1
12.56)
Комплект одноканальных и восьмиканальных дозаторов переменного объема
ПТ
13.57)
Холодильник фармацевтический с морозильной камерой
ПТ
14.58)
Морозильная камера (t°С -25 и ниже)
ПТ
15.59)
Холодильник фармацевтический (t°С +2+10)
ПТ
Оборудование для заготовки, переработки цельной крови и ее компонентов
для заготовки цельной крови, плазмы, эритроцитов, тромбоцитов
1.60)
Аппараты для автоматического сбора плазмы, клеток
ПТ
2.61)
Аппараты для мультикомпонентной сепарации крови
ПТ
3.62)
Весы-помешиватели для сбора цельной крови
ПТ
4.63)
Донорское кресло
ПТ
5.64)
Штатив для инфузионных растворов
ПТ
6.65)
Запаиватель пластиковых магистралей стационарный
ПТ
7.66)
Запаиватель пластиковых магистралей переносной (мобильный)
ПТ
8.67)
Выжиматель (стриппер)
ПТ
9.68)
Центрифуга рефрижераторная
ПТ
10.69)
Весы для уравновешивания центрифужных стаканов
ПТ
11.70)
Адаптер для стаканов центрифуги
ПТ
для переработки цельной крови, плазмы, эритроцитов, тромбоцитов
12.71)
Автоматический фракционатор
ПТ
13.72)
Плазмаэкстрактор
ПТ
14.73)
Аппарат для вирусинактивации компонентов крови
ПТ

13.89)
Инверттелген микроскоп
1
14.90)
Горяев камерасы
ТБ
15.91)
II класты биологиялық қауіпсіздік шкафы (ламинарлық шкаф)
1
Суық тізбекті жабдық
1.92)
Қан препараттары мен зертханалық реагенттерді сақтауға арналған фармацевтикалық тоңазытқыш
(t°С +2+10)
ТБ
2.93)
Мұздатқыш камерасы бар фармацевтикалық тоңазытқыш
(t°С +2+10)
ТБ
3.94)
Плазма мен оның туындыларын сақтауға арналған мұздатқыш
(t°c -25 және төмен)
ТБ
4.95)
Өте төмен температуралы мұздатқыштар
(t°С -80-150)
ТБ
5.96)
Жаңа алынған қанды және эритроциттері бар пакеттерді сақтауға арналған тоңазытқыш
(t°С +2+10)
ТБ
6.97)
Тромбоциттерді сақтауға арналған құрылғы
ТБ
7.98)
Плазманы ерітуге арналған құрылғы
ТБ
8.99)
Плазманы тез қатыруға арналған құрылғы
ТБ
9.100)
Контейнердің ішкі ортасының температурасын тіркеу датчиктері бар қан мен оның компоненттерін сақтауға және тасымалдауға арналған изотермиялық контейнер
ТБ
10.101)
Контейнердің ішкі ортасының температурасын тіркеу датчиктері бар қан үлгілерін сақтауға және тасымалдауға арналған изотермиялық контейнер
ТБ
Жалпы мақсаттағы жабдық
1.102)
Экрандалған бактерицидті стационарлық сәулелендіргіш
ТБ
2.103)
Ауаны тазартатын ультракүлгінді рециркулятор
ТБ
3.104)
I класты биологиялық қауіпсіздік шкафы (сорғыш шкаф)
ТБ
4.105)
II класты биологиялық қауіпсіздік шкафы (ламинарлық шкаф)
ТБ
5.106)
Дефибриллятор
ТБ
6.107)
Медициналық сорғыш
ТБ
7.108)
Тілұстағыш
ТБ
8.109)
Ауа өткізгіш
ТБ
9.110)
Асортименттегі медициналық науалар
ТБ
10.111)
Бой өлшегіші бар медициналық таразылар
ТБ
11.112)
Сырғытпа кресло
ТБ
12.113)
Медициналық сырғытқа
ТБ
13.114)
Амбу қабы
ТБ
14.115)
Кондуктометр (тазартылған суды бақылау үшін)
1
15.116)
Пробиркаларға арналған шейкер
ТБ
16.117)
Су былау
ТБ
17.118)
Құрғақ термостат
ТБ
18.119)
Аналитикалық сападағы бидистилденген су алуға арналған қондырғы
1
19.120)
Автоклав
ТБ
20.121)
Дәрігерлік қабылдау жиынтығы
ТБ
21.122)
Жалпы дәрігерлік жиынтық
ТБ
22.123)
Емшара жиынтығы
ТБ
23.124)
Фельдшер жиынтығы
ТБ
24.125)
Зертхана жиынтығы
ТБ

13.89)
Микроскоп инвертированный
1
14.90)
Камера Горяева
ПТ
15.91)
Шкаф биологической безопасности II класса (ламинарный шкаф)
1
Оборудование холодовой цепи
1.92)
Холодильник фармацевтический для хранения препаратов крови и лабораторных реагентов (t°С +2+10)
ПТ
2.93)
Холодильник фармацевтический с морозильной камерой (t°С +2+10)
ПТ
3.94)
Морозильник для хранения плазмы и ее производных (t°С -25 и ниже)
ПТ
4.95)
Морозильные камеры супернизкой температуры (t°С -80-150)
ПТ
5.96)
Холодильник для хранения пакетов с цельной кровью и эритроцитами (t°С +2+10)
ПТ
6.97)
Устройство для хранения тромбоцитов
ПТ
7.98)
Устройство для размораживания плазмы
ПТ
8.99)
Устройство для быстрой заморозки плазмы
ПТ
9.100)
Контейнер изотермический для хранения и транспортировки крови и ее компонентов с датчиками регистрации температуры внутренней среды контейнера
ПТ
10.101)
Контейнер изотермический для хранения и транспортировки образцов крови с датчиками регистрации температуры внутренней среды контейнера
ПТ
2.4. Оборудование общего назначения
1.102)
Облучатель экранированный бактерицидный стационарный
ПТ
2.103)
Ультрафиолетовый рециркулятор очистки воздуха
ПТ
3.104)
Шкаф биологической безопасности I класса (вытяжной шкаф)
ПТ
4.105)
Шкаф биологической безопасности II класса (ламинарный шкаф)
ПТ
5.106)
Дефибриллятор
ПТ
6.107)
Медицинский отсасыватель
ПТ
7.108)
Языкодержатель
ПТ
8.109)
Воздуховод
ПТ
9.110)
Лотки медицинские в асортименте
ПТ
10.111)
Весы медицинские с ростомером
ПТ
11.112)
Кресло-каталка
ПТ
12.113)
Медицинская каталка
ПТ
13.114)
Мешок Амбу
ПТ
14.115)
Кондуктометр (для контроля дистиллированной воды)
1
15.116)
Шейкер для пробирок
ПТ
16.117)
Водяная баня
ПТ
17.118)
Термостат сухой
ПТ
18.119)
Установка для получения бидистиллированной воды аналитического качества
1
19.120)
Автоклав
ПТ
20.121)
Набор врачебного приема
ПТ
21.122)
Набор общеврачебный
ПТ
22.123)
Набор процедурный
ПТ
23.124)
Набор фельдшера
ПТ
24.125)
Набор лаборатории
ПТ

25.126)
Зертханалық, электрондық өлшегіші
ТБ
* Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақтандыру ағымдағы қажеттілікке сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдері негізінде жүзеге асырылады.
** Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақтандыру зертхана (бөлімше, бөлім) болған кезде жүзеге асырылады
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:
ТБ-талап ету бойынша
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
28-қосымша
Гастроэнтерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Медициналық бұйымдардың атауы*
Медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты медициналық бұйымдардың саны**
1
2
3
4
Гастроэнтерология

25.126)
Весы лабораторные, электронные
ПТ
* Оснащение медицинскими изделиями осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется при наличии лаборатории (отделения) отдела
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
ПТ-по требованию;
СОЭ-скорость оседания эритроцитов;
ИФА-иммуноферментный анализ;
ДНК-дезоксирибонуклеиновая кислота;
АЛТ-аланинаминотрансфераза;
t°С -температура градусов Цельсия;
ПЦР- полимеразная цепная реакция;
СО2 – диоксид углерода.
Приложение 28
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего гастроэнтерологическую помощь
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня**
1
2
3
4
Гастроэнтерология

1. ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
31-қосымша
Гематологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Медициналық бұйымдардың атауы*
Медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты медициналық бұйымдардың саны**
1
2
3
4
Гематология бөлімшесі (гемопоэздік дің жасушаларын транспланттау бөлімшесі)
1)
Инфузиялық насос
-
Бір төсекке 1-ден
Бір төсекке 1-ден
Бір төсекке 1-ден
2)
Көпканалды электрокардиограф
-
ТБ
ТБ
ТБ
Күндізгі стационар
1)
Функционалдық төсек / кресло
1 төсек-орынға 1
1 төсек-орынға 1
1 төсек-орынға 1
1 төсек-орынға 1
2)
Инфузиялық насос
-
1 төсекке 1-ден
1 төсекке 1-ден
1 төсекке 1-ден

1. ПТ – по требованию.
Приложение 31
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего гематологическую помощь
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня**
1
2
3
4
Отделение гематологии (отделения трансплантации гемопоэтических стволовых клеток)
1)
Инфузионный насос
-
1 на 1 койку
1 на 1 койку
1 на 1 койку
2)
Электрокардиограф многоканальный
-
ПТ
ПТ
ПТ
Дневной стационар
1)
Функциональная кровать / кресло
1 на 1 койко-место
1 на 1 койко-место
1 на 1 койко-место
1 на 1 койко-место
2)
Инфузионный насос
-
1 на 1 койку
1 на 1 койку
1 на 1 койку

1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне (бұдан әрі-желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:
1) ҚШЕМ – қысқа латенттік шақыртылған есту мүмкіндіктері
2) ASSR- стационарлық шақыртылған есту мүмкіндіктері
3) ТЕОАЕ – шақыртылған отоакустикалық эмиссия
4) DPOAE - өнімнің бұрмалану жиілігінде шақыртылған отоакустикалық эмиссия
5) RECD – нақты құлақтың дыбыстық қысымын өлшеу
6) ТБ – талап бойынша.

1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
КСВП – коротколатентные слуховые вызванные потенциалы
ASSR- стационарные слуховые вызванные потенциалы
ТЕОАЕ – вызванная отоакустическая эмиссия
DPOAE - вызванная отоакустическая эмиссия на частоте продукта исскажения
RECD – измерение звукового давления в реальном ухе
ПТ – по требованию.