Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингті жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-193/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қарашада № 21640 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 114-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингті жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 19 шілдедегі № 326 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14128 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 9 қыркүйекте жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Саниариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 13 қарашасы
№ ҚР ДСМ-193/2020
бұйрығымен бекітілген
Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингті жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 114-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімдерінің, мемлекеттік ұйымдарының (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер, ведомстволық бағынысты ұйымдар) санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізу тәртібін анықтайды.

Об утверждении правил проведения санитарно-эпидемиологического мониторинга
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-193/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2020 года № 21640.
В соответствии с пунктом 5 статьи 114 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила проведения санитарно-эпидемиологического мониторинга.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 июля 2016 года № 326 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологического мониторинга" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14128, опубликован 5 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 13 ноября 2020 года
№ ҚР ДСМ-193/2020
Правила проведения санитарно-эпидемиологического мониторинга
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила проведения санитарно-эпидемиологического мониторинга (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 114 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения санитарно-эпидемиологического мониторинга территориальными подразделениями, государственными организациями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – территориальные подразделения, подведомственные организации).

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген талаптардың сақталуын бақылау мен қадағалауды іске асыратын мемлекеттік орган;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік ұйым – "Ұлттық сараптама орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
3. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг халық денсаулығы мен тiршiлiк ету ортасының жағдайына жинау, өңдеу, жүйелеу, талдау, бағалау және болжау арқылы бақылаудың, сондай-ақ халық денсаулығының жағдайы мен тiршiлiк ету ортасы жағдайының арасындағы себеп-салдарлы байланыстарды айқындаудың мемлекеттiк жүйесi болып табылады.
4. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізудің мақсаты адам денсаулығына тiршiлiк ету ортасы факторларының (химиялық, физикалық, биологиялық, әлеуметтік) әсер етуі туралы дәйекті ақпарат алу, уланулардың пайда болуының және инфекциялық аурулардың, кәсіптік аурулардың өршуінің алдын алу бойынша орындалатын іс-шаралардың тиімділігін бағалау, олардың пайда болуын болжау мүмкіндігі болып табылады.
5. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг және орындалатын іс-шаралардың тиімділігін бағалау Кодекстің 95-бабында белгіленген тәртіппен бекітілген санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарының (санитариялық қағидалар, гигиеналық нормативтер, техникалық регламенттер, әдістемелік нұсқаулар және ұсынымдар) талаптарына сәйкестігіне жүргізіледі.
6. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингті ұйымдастыру-әдістемелік, нормативтік-құқықтық және бағдарламалық-техникалық қамтамасыз етуге басшылық етуді және үйлестіруді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган) жүзеге асырады.
7. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер мен өнімдерге, зертханалық және аспаптық зерттеулерге, инфекциялық, инфекциялық емес және кәсіптік сырқаттанушылық көрсеткіштеріне, санитариялық-эпидемиологиялық және профилактикалық іс-шараларға қатысты жүргізіледі.
8. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингті жүргізу кезең-кезеңмен жүзеге асырылады және:

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – государственный орган, реализующий государственную политику в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроль и надзор за соблюдением требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иными законодательными актами Республики Казахстан;
2) государственная организация в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр экспертизы";
3. Санитарно-эпидемиологический мониторинг является государственной системой наблюдения за состоянием здоровья населения и среды обитания, посредством сбора, обработки, систематизации, анализа, оценки и прогноза, а также определения причинно-следственных связей между состоянием здоровья населения и состоянием среды обитания человека.
4. Целью проведения санитарно-эпидемиологического мониторинга является получение достоверной информации о воздействии факторов среды обитания (химических, физических, биологических, социальных) на здоровье человека, оценка эффективности выполняемых мероприятий по предупреждению возникновения отравлений и вспышек инфекционных заболеваний, профессиональных заболеваний, возможность прогнозирования их возникновения.
5. Санитарно-эпидемиологический мониторинг и оценка эффективности выполняемых мероприятий проводится на соответствие требованиям документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования (санитарных правил, гигиенических нормативов, технических регламентов, методических указаний и рекомендаций) в порядке, предусмотренном статьей 95 Кодекса.
6. Руководство и координацию организационно-методического, нормативно-правового и программно-технического обеспечения санитарно-эпидемиологического мониторинга осуществляет государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – государственный орган).
7. Санитарно-эпидемиологический мониторинг проводится в отношении объектов и продукции, подлежащих санитарно-эпидемиологическому надзору, лабораторных и инструментальных исследований, показателей инфекционной, неинфекционной и профессиональной заболеваемости, санитарно-эпидемиологических и профилактических мероприятий.
8. Проведение санитарно-эпидемиологического мониторинга осуществляется поэтапно и включает в себя:

1) зертханалық және құрал-саймандық зерттеу әдістерін қолдана отырып, Кодекстің 36-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын эпидемиялық маңызы бар объектілердің тізбесіне сәйкес мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілерге жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық тексерулердің нәтижелері бойынша халық денсаулығы мен адамның тіршілік ету ортасының жағдайы туралы деректерді (цифрлық, талдамалық) жинауды, өңдеуді, жүйелеуді;
2) санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау және бақылау өнімдері мен объектілерін зертханалық және құрал-саймандық зерттеу нәтижелері негізінде халықтың адамның денсаулығы мен тiршiлiк ету ортасы жағдайының арасындағы себеп-салдарлы байланыстарды, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығының өзгеру себептері мен шарттарын талдауды және анықтауды;
3) тіршілік ету ортасы факторларын сәйкестендіруді және санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүйесінде зертханалық бақылауды оңтайландыру үшін денсаулықтың бұзылуының жетекші көрсеткіштерін іріктеп алуды;
4) инфекциялық және жаппай инфекциялық емес аурулар (уланулар) анықталған жағдайда олардың пайда болу және таралу себебі мен жағдайларын анықтауды;
5) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету мақсатында санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізу бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасауды;
6) адамның тіршілік ету ортасының өзгеруіне байланысты халықтың денсаулық жағдайының өзгеруін бағалауды және болжауды;
7) зиянды факторлардың халық денсаулығына әсер етуінің алдын алу және оларды жою бойынша шұғыл және ұзақ мерзімді іс-шараларды айқындауды;
8) ауданның, облыстың және республиканың әлеуметтік-гигиеналық мониторингінің ақпараттық-талдамалық жүйелерін, желілерін, бағдарламалық материалдары мен деректер базаларын құруды және санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг деректерін сақтауды қамтиды.
2-тарау. Қолданылу саласы
9. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг деректері мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, ведомстволық бағынысты ұйымдарының жұмысында пайдаланылады.
10. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг нәтижелері бойынша:
1) өзгерістердің даму серпінін, бағыттылығын және қарқындылығын сипаттайтын жиынтық мәліметтер, баяндамалар, ұсынымдар, ғылыми болжамдар, диаграммалар, кестелер жасалады.
2) Қазақстан Республикасының аумағында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзушылықтарды жою мақсатында талдау және басқарушылық шешімдерді қабылдау жүргізіледі.

1) сбор, обработку, систематизацию данных (цифровых, аналитических) о состоянии здоровья населения и среды обитания человека, по результатам проведенных санитарно-эпидемиологических обследований объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору, в соответствии с перечнем продукции и эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору, утверждаемым согласно пункту 3 статьи 36 Кодекса.
2) анализ и выявление причинно-следственных связей между состоянием здоровья и средой обитания человека, причин и условий изменения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, на основании результатов лабораторных и инструментальных исследований продукции и объектов санитарно-эпидемиологического надзора и контроля;
3) идентификацию факторов среды обитания и отбор ведущих показателей нарушения здоровья для оптимизации лабораторного контроля в системе санитарно-эпидемиологического мониторинга;
4) в случае выявления инфекционных и массовых неинфекционных заболеваний (отравлений) установление причин и условий их возникновения и распространения;
5) межведомственное взаимодействие по ведению санитарно-эпидемиологического мониторинга, в целях обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
6) оценку и прогноз изменения состояния здоровья населения в связи с изменениями среды обитания человека;
7) определение неотложных и долгосрочных мероприятий по предупреждению и устранению воздействия вредных факторов на здоровье населения;
8) создание информационно-аналитических систем, сетей, программных материалов и баз данных санитарно-эпидемиологического мониторинга района, города, области и республики и хранение данных санитарно-эпидемиологического мониторинга.
Глава 2. Область применения
9. Данные санитарно-эпидемиологического мониторинга используются в работе территориальных подразделений, подведомственных организаций государственного органа.
10. По результатам санитарно-эпидемиологического мониторинга:
1) составляются сводки, доклады, рекомендации, научные прогнозы, диаграммы, таблицы, характеризующие динамику, направленность и интенсивность развития изменений.
2) принимаются управленческие решения в целях устранения нарушений законодательства Республики Казахстан в области обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории Республики Казахстан.

11. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг нәтижелері Комитеттің ресми интернет-ресурсында жартыжылдықтың және жылдың қорытындылары бойынша орналастырылады және жылдың қорытындылары бойынша Комитеттің кеңесінде, сырқаттанушылық көрсеткіштері, қоршаған орта объектілері жағдайының көрсеткіштері өзгерген жағдайда, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның кеңестерінде тыңдалады.
3-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг деректерінресімдеу
12. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің бақыланатын параметрлері бойынша деректер есептіліктің мынадай нысандарында ресімделеді:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инфекциялық сырқаттанушылық мониторингі (бұдан әрі – 1-қосымша);
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жас санаттары бойынша инфекциялық сырқаттанушылық мониторингі (бұдан әрі – 2-қосымша);
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша санитариялық-гигиеналық қадағалау мониторингі (бұдан әрі – 3-қосымша);
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зертханалық зерттеулер және құрал-саймандық өлшеулер мониторингі (бұдан әрі – 4-қосымша);
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіптік сырқаттанушылық және уланулар мониторингі (бұдан әрі – 5-қосымша);
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әртүрлі инфекциялар бойынша зерттеулер мониторингі (бұдан әрі – 6-қосымша);
7) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын өнімнің мониторингі (бұдан әрі – 7-қосымша).
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.10.2023 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг бойынша есептілік нысандары компьютерлік өңдеуге жол берілетін Excel форматында толтырылады.
14. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг бойынша есептілік нысандарына есептерді ұсынатын мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшылары қол қояды.
4-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторингті жүргізу
15. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг республикалық, облыстық, аудандық деңгейде жүзеге асырылады.
16. Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінде, ведомстволық бағынысты ұйымдарында бірінші басшылардың бұйрықтарымен санитариялық-эпидемиологиялық мониторингті жүзеге асыруға байланысты жұмысқа жауапты адамдар бекітіледі.
17. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының филиалдары, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік ұйым филиалдарының қалалық және аудандық бөлімшелері:

11. Результаты санитарно-эпидемиологического мониторинга размещаются на официальном интернет-ресурсе государственного органа по итогам полугодия, года и заслушиваются на совещании государственного органа по итогам года, в случаях превышения показателей заболеваемости, ухудшения показателей состояния объектов окружающей среды на совещаниях уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Глава 3. Оформление данных санитарно-эпидемиологического мониторинга
12. Данные по отслеживаемым параметрам санитарно-эпидемиологического мониторинга оформляются в следующих формах отчетности:
1) мониторинг инфекционной заболеваемости по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – приложение 1);
2) мониторинг инфекционной заболеваемости по возрастным категориям по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – приложение 2);
3) мониторинг санитарно-гигиенического надзора по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – приложение 3);
4) мониторинг лабораторных исследований и инструментальных замеров по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – приложение 4);
5) мониторинг профессиональной заболеваемости и отравлений по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – приложение 5);
6) мониторинг исследований по различным инфекциям по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – приложение 6).
7) мониторинг продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – приложение 7).
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 13.10.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Формы отчетности по санитарно-эпидемиологическому мониторингу заполняются в формате Excel, допускающем компьютерную обработку.
14. Формы отчетности по санитарно-эпидемиологическому мониторингу, подписываются руководителями территориальных подразделений и подведомственных организаций государственного органа, предоставляющих отчеты.
Глава 4. Проведение санитарно-эпидемиологического мониторинга
15. Санитарно-эпидемиологический мониторинг осуществляется на республиканском, областном, районном уровне.
16. В территориальных подразделениях, подведомственных организациях государственного органа решениями первых руководителей закрепляются ответственные лица за работу, связанную с осуществлением санитарно-эпидемиологического мониторинга.
17. Филиалы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, а также городские и районные отделения филиалов государственной организации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:

1) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы нұсқамалар бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын өнімге қатысты санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг шеңберінде өнімнің сынамаларын іріктеуді, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес зертханалық және аспаптық зерттеулерді жүргізеді, жүргізілген зерттеулер туралы деректерді жинауды, оларды алғашқы өңдеуді жүзеге асырады;
2) аудандық, облыстық деңгейлердегі тиісті аумақтардағы, сондай-ақ Астана, Алматы және Шымкент қалаларындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне жүргізілген зерттеулер бөлігінде деректерді осы Қағидалардың (1) тармақшасын қоспағанда) осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген мерзімдерге дейін 3 жұмыс күні бұрын 1, 2, 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес береді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.10.2023 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері:
1) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау және қадағалау объектілерін тексеруді қоса алғанда халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес тиісті аумақта санитариялық-эпидемиологиялық, профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізеді;
2) филиалдардың аудандық бөлімшелері және облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының филиалдары ұсынған ақпаратты жинауды және жүйелеуді жүргізеді, тексерулер нәтижелері бойынша өз құзыреті шегінде жүргізілген іс-шаралар бөлігінде ақпаратты толықтырады;
3) сырқаттанушылықтың пайда болуының (көрсеткіштердің көбеюі) сыртқы орта объектілерінің (өнімдер, су, ауа, топырақ) ластануымен байланысын растау мақсатында ұсынылған ақпаратқа талдау жүргізу жолымен тіршілік ету ортасы факторлары әсерлерінің себеп-салдарлы байланыстарын анықтайды;
4) осы факторлар бойынша тәуекелдерге уақтылы бағалау жүргізу және халықтың өмірі мен денсаулығына қауіп-қатердің пайда болуының алдын алу мақсатында халық денсаулығының бұзылу тәуекелінің жетекші факторларын іріктеуді жүргізеді;
5) сырқаттанушылықтың артуының алдын алуға бағытталған жоспарланған іс-шараларды уақтылы дайындау және тиімділігі мақсатында тиісті аумақта сырқаттанушылық, халық денсаулығының және адамның тіршілік ету ортасының жағдайын болжауды жүзеге асырады;

1) проводят по предписаниям о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы отбор проб продукции в рамках санитарно-эпидемиологического мониторинга в отношении продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору, а также лабораторные и инструментальные исследования в соответствии с требованиями нормативных-правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в том числе технических регламентов Евразийского экономического союза, осуществляют сбор, первичную обработку данных о проводимых исследованиях;
2) передают данные в территориальные подразделения государственного органа на соответствующей территории на районном, областном уровнях, а также городов Астана, Алматы и Шымкент в части проведенных исследований согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 за 3 рабочих дня до сроков, указанных в пункте 19 настоящих Правил (за исключением подпункта 1) настоящих Правил.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 13.10.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Территориальные подразделения государственного органа:
1) проводят санитарно-эпидемиологические, профилактические и противоэпидемические мероприятия на соответствующей территории в соответствии с действующими нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, включая проверки объектов контроля и надзора в соответствии с Предпринимательским Кодексом Республики Казахстан;
2) проводят сбор и систематизацию представленной районными отделениями филиалов и филиалами областей, городов Астана, Алматы и Шымкент информации, дополняют информацию в части проведенных мероприятий в пределах своей компетенции по результатам проверок;
3) устанавливают причинно-следственные связи воздействия факторов среды обитания, путем проведения анализа представленной информации, в целях подтверждения связи возникновения (увеличения показателей) заболеваемости с загрязненностью объектов внешней среды (продукции, воды, воздуха, почвы);
4) проводят отбор ведущих факторов риска нарушения здоровья населения, в целях своевременного проведения оценки рисков по этим факторам и предупреждения возникновения угрозы жизни и здоровью населения;
5) осуществляют прогнозирование состояния заболеваемости, здоровья населения и среды обитания человека на соответствующей территории, в целях своевременной подготовки и эффективности планируемых мероприятий, направленных на предупреждение увеличения заболеваемости;

6) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнаманың бұзылуын жою туралы санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы актілерді шығару, ақпаратты мүдделі мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарына (қажет болған жағдайда) жіберу, коммуникативтік жұмысты жүргізу жолымен халық денсаулығына зиянды факторлардың әсер етуінің алдын алу және оларды жою бойынша шұғыл және ұзақ мерзімді іс-шараларды айқындайды;
7) аудандық деңгейде осы Қағидалардың 19-тармағында (1-тармақшасын қоспағанда) көрсетілген мерзімдерге дейін үш күн бұрын облыстық деңгейдегі тиісті аумақтағы Комитеттің аумақтық бөлімшелеріне жиынтық ақпаратты жібереді;
8) облыстық деңгейде осы Қағидалардың 20-тармағына (1-тармақшасын қоспағанда) сәйкес мерзімдерде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Қоғамдық денсаулық сақтау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама және мониторинг ғылыми-практикалық орталығы" филиалы (бұдан әрі – "ҚДСҰО" ШЖҚ-дағы РМК "СЭСжМҒПО") жүргізген санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг бойынша талдауды және жиынтық ақпаратты жібереді;
9) тиісті аумақта санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің деректер базасын құруды және деректерді сақтауды жүзеге асырады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.10.2023 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. "ҚДСҰО" ШЖҚ-дағы РМК "СЭСжМҒПО":
1) мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, ведомстволық бағынысты ұйымдары ұсынған деректерді жинауды, өңдеуді және жүйелеуді жүргізеді;
2) алынған деректерді талдауды жүргізеді, Қазақстан Республикасының аумағындағы санитариялық-эпидемиологиялық жағдайға болжам жасайды;
3) республиканың аумағында субъектілердің қызметіне теріс әсер ету салдарларын азайту және оларды жою үшін жүргізілетін іс-шаралардың тиімділігі жөнінде ұсынымдар әзірлейді;
4) мемлекеттік органның ведомстволық бағынысты ұйымдарын санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг деректерімен әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
5) осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес мерзімдерде жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг бойынша талдауды және жиынтық ақпаратты мемлекеттік органға жібереді;
6) республика бойынша санитариялық-эпидемиологиялық мониторингтің деректер базасын құруды және жүргізуді жүзеге асырады;

6) определяют неотложные и долгосрочные мероприятия по предупреждению и устранению воздействия вредных факторов на здоровье населения, путем издания актов в сфере санитарно-эпидемиологического надзора об устранении нарушений законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, направления информации в заинтересованные государственные органы и местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы: (в случае необходимости), проведения коммуникативной работы;
7) на районном уровне направляют сводную информацию в территориальные подразделения государственного органа на соответствующей территории на областном уровне за три рабочих дня до сроков, указанных в пункте 19 (за исключением подпункта 1) настоящих Правил;
8) на областном уровне направляют анализ и сводную информацию по проведенному санитарно-эпидемиологическому мониторингу в филиал "Научно-практический центар санитарно-эпидемиологической экспертизы и мониторинга" Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр общественного здравоохранения" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – филиал "НПЦСЭиМ" РГП на ПХВ "НЦОЗ") за три рабочих дня до сроков, указанных в пункте 20 (за исключением подпункта 1);
9) осуществляют формирование базы данных санитарно-эпидемиологического мониторинга на соответствующей территории и хранение данных.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 13.10.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Филиал "НПЦСЭиМ" РГП на ПХВ "НЦОЗ":
1) проводит сбор, обработку и систематизацию представленных территориальными подразделениями, подведомственными организациями государственного органа данных;
2) проводит анализ полученных данных, составляет прогноз санитарно-эпидемиологической ситуации на территории Республики Казахстан;
3) разрабатывает рекомендации по эффективности проводимых мероприятий для снижения и ликвидации последствий негативного воздействия деятельности субъектов на территории республики;
4) осуществляет методическое обеспечение подведомственных государственному органу данными санитарно-эпидемиологического мониторинга;
5) направляет анализ и сводную информацию по проведенному санитарно-эпидемиологическому мониторингу в государственный орган в сроки согласно пункту 20 настоящих Правил;
6) осуществляет формирование и ведение базы данных санитарно-эпидемиологического мониторинга по республике;

7) өңірлер бөлігінде жалпы республика бойынша халық денсаулығы жағдайының серпіні мен оның өзгеруінің, қоршаған ортаның ластануы мен халық денсаулығына тәуекелдің ақпараттық бюллетеньдерін жасайды.
5-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жөніндегіақпаратты ұсыну мерзімдері
20. Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері облыстық деңгейде санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жөніндегі жиынтық ақпаратты "ҚДСҰО" ШЖҚ-дағы РМК "СЭСжМҒПО"-ның филиалына:
1) 1-қосымшаға сәйкес апта сайын жұма күндері сағат 17.00-ге дейін;
2) 1, 2-қосымшаларға сәйкес ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1-ші күніне;
3) 1, 2-қосымшаларға сәйкес тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-ші күніне;
4) 3, 4-қосымшаларға сәйкес тоқсан сайын тоқсанның соңғы айының 20-на дейін,;
5) 1, 2-қосымшаларға сәйкес жарты жылда бір рет есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 5-ші күніне;
6) 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес жарты жылда бір рет, жарты жылдың соңғы айының 20-на дейін,;
7) 1, 2-қосымшаларға сәйкес жылына бір рет есепті жылдан кейінгі айдың 5-ші күніне өсу ретімен;
8) 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес жылына бір рет жылдың соңғы айының 20-на дейін өсу ретімен;
9) 7-қосымшаға сәйкес ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне жібереді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.10.2023 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. "ҚДСҰО" ШЖҚ-дағы РМК "СЭСжМҒПО" санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жөніндегі ақпаратты Комитетке:
1) 1-қосымшаға сәйкес апта сайын дүйсенбі күндері сағат 10.00-ге дейін;
2) 1, 2-қосымшаларға сәйкес ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне;
3) 1, 2-қосымшаларға сәйкес тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1-ші күніне;
4) 3, 4-қосымшаларға сәйкес тоқсан сайын, тоқсанның соңғы айының 25-не қарай,;
5) 1, 2-қосымшаларға сәйкес жарты жылда бір рет есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 1-күніне;
6) 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес жарты жылда бір рет, жарты жылдың соңғы айының 25-не дейін;
7) 1, 2-қосымшаларға сәйкес жылына бір рет есепті жылдан кейінгі айдың 10-күніне өсу ретімен;
8) 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес жылына бір рет жылдың соңғы айының 25-не дейін өсу ретімен жібереді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.10.2023 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7) составляет информационные бюллетени динамики и изменения состояния здоровья населения, загрязнения окружающей среды и риска здоровью населения в целом по республике в разрезе регионов.
Глава 5. Сроки предоставления информации по санитарно-эпидемиологическому мониторингу
20. Территориальные подразделения государственного органа на областном уровне направляют сводную информацию по санитарно-эпидемиологическому мониторингу в филиал "НПЦСЭиМ" РГП на ПХВ "НЦОЗ":
1) еженедельно до 17.00 часов по пятницам, согласно приложению 1;
2) ежемесячно к 1 числу месяца, следующего за отчетным, согласно приложениям 1, 2;
3) ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, согласно приложениям 1, 2;
4) ежеквартально к 20 числу последнего месяца квартала, согласно приложениям 3, 4;
5) один раз в полугодие к 5 числу месяца, следующего за отчетным полугодием, согласно приложениям 1, 2;
6) один раз в полугодие к 20 числу последнего месяца полугодия, согласно приложениям 3, 4, 5;
7) один раз в год к 5 числу месяца, следующего за отчетным годом по нарастающей, согласно приложениям 1, 2.
8) один раз в год к 20 числу последнего месяца года по нарастающей, согласно приложениям 3, 4, 5.
9) ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным, согласно приложению 7.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 13.10.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Филиал "НПЦСЭиМ" РГП на ПХВ "НЦОЗ" направляет информацию по санитарно-эпидемиологическому мониторингу в государственный орган:
1) еженедельно до 10.00 часов по понедельникам, согласно приложению 1;
2) ежемесячно к 1 числу месяца, следующего за отчетным, согласно приложениям 1, 2;
3) ежеквартально к 1 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, согласно приложениям 1, 2;
4) ежеквартально к 25 числу последнего месяца квартала, согласно приложениям 3, 4;
5) один раз в полугодие к 1 числу месяца, следующего за отчетным полугодием, согласно приложениям 1, 2;
6) один раз в полугодие к 25 числу последнего месяца полугодия, согласно приложениям 3, 4, 5;
7) один раз в год к 10 числу месяца, следующего за отчетным годом, по нарастающей, согласно приложениям 1, 2;
8) один раз в год к 25 числу последнего месяца года, по нарастающей, согласно приложениям 3, 4, 5.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 13.10.2023 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Егер санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жөніндегі есептілік нысандарын ұсыну мерзімінің соңғы күні жұмыс емес күнге түскен жағдайда, ұсыну мерзімі келесі жұмыс күні болып табылады.
23. Қажет болған жағдайда мемлекеттік орган жыл ішінде "ҚДСҰО" ШЖҚ-дағы РМК "СЭСжМҒПО"-дан ұсынылған санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жөніндегі есептілік нысандары бойынша таратып жазуды (растайтын құжаттарды) сұратады, олар мемлекеттік органға сұрау салуды алған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынылады.
24. Ағымдағы жылды қорытындылау және мемлекеттік органға ақпарат ұсыну есепті күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 10 қаңтарына аяқталады.
Санитариялық-
эпидемиологиялық
мониторингжүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Инфекциялық сырқаттанушылық мониторингі

22. В случае если последний день срока представления форм отчетности по санитарно-эпидемиологическому мониторингу приходится на нерабочий день, сроком предоставления является следующий рабочий день.
23. При необходимости государственный орган в течение года запрашивает у филиала "НПЦСЭиМ" РГП на ПХВ "НЦОЗ" расшифровку (подтверждающие документы) по представленным формам отчетности по санитарно-эпидемиологическому мониторингу, которые предоставляются в государственный орган, в течение трех рабочих дней со дня получения запроса.
24. Подведение итогов и представление информации в государственный орган за текущий год завершается к 10 января года, следующего за отчетным календарным годом.
Приложение 1 к правилам
проведения санитарно-
эпидемиологического мониторинга
Мониторинг инфекционной заболеваемости

1) аудандық және қалалық деңгейлерде – елді мекендер бөлінісінде, аттары және объектілер бойынша
2) облыстық деңгейде – аудандар және облыстық және республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде
3) республикалық деңгейде – облыстар, республикалық маңызы бар қалалары, көліктегі ОД бөлінісінде
4) кестеден кейін мәтін бөлігінде нозологиялық нысандар бойынша мәліметтер қосымша беріледі.
Санитариялық-
эпидемиологиялық
мониторингжүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Әртүрлі инфекциялар бойынша зерттеулер мониторингі
1. Бактериялық инфекциялар бойынша зерттеулер тәртібі
нозология
зерттеу объектісі
зерттеуге арналған материал
зерттеу түрлері
зерттеу әдісі
материал алу (көрсеткіштері, уақыты, жиілігі)
іш сүзегі, паратифтер
инфекция ошағында байланыста болған науқас
Қан
бактериялар, антиденелер бөлу
бактериологиялық, серологиялық (Видаль реакциясы, тура гемагглютинация реакциясы)
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
өт
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
несеп
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
секциялық материал
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, өлім-жітіммен аяқталған жағдай тіркелген кезде
сыртқы орта объектілері (инфекция ошағы, сумен жабдықтау, тамақтану, сауда және т.б.)
су, шайындылар
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
сальмонеллоз
инфекция ошағында байланыста болған науқас
қан
бактериялар, антиденелер бөлу
бактериологиялық, серологиялық (Видаль реакциясы, тура гемагглютинация реакциясы)
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде(топтық аурудың немесе уланудың этиологиясын толық жазу мақсатында ауруға күдікті науқас
өт
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық
несеп
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
секциялық материал
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, өлім-жітіммен аяқталған жағдай тіркелген кезде
сыртқы орта объектілері (инфекция ошағы, сумен жабдықтау, тамақтану, сауда және т.б.)
(су, тамақ өнімдерінің қалдықтары, шайындылар)
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
дизентерия және басқа да ішек инфекциялары
инфекция ошағында байланыста болған науқас
қан, жұп сарысулары
бактериялар, антиденелер бөлу
бактериологиялық, серологиялық ( Видаль реакциясы, тура гемагглютинация реакциясы)
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде (топтық аурулардың этиологиясын толық жазу мақсатында ауруға күдікті науқас
жуатын сулар
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
құсық массалары
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
нәжіс
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
секциялық материал
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, өлім-жітіммен аяқталған жағдай тіркелген кезде
мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге және мемлекеттік емес медициналық-әлеуметтік ұйымдарға кіретін адамдар
нәжіс
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге және мемлекеттік емес медициналық-әлеуметтік ұйымдарға кіретін адамдар
сыртқы орта объектілері (инфекция ошағы, сумен жабдықтау, тамақтану, сауда және т.б.)
су, тамақ өнімдерінің қалдықтары, шайындылар
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
басқа да бактериялық тамақтан уланулар (оның ішінде ботулизм)
инфекция ошағында байланыста болған науқас
құсық массалары
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде (топтық аурулардың этиологиясын толық жазу мақсатында ауруға күдікті науқас
жуатын сулар
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
несеп
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
нәжіс
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
қан, жұп сарысулары
бактериялар, антиденелер бөлу
бактериологиялық
секциялық материал
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
шайындылар
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
сыртқы орта объектілері (тамақтану, сауда және т.б.)
тамақ өнімдерінің қалдықтары
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
мұрын-жұтқыншақтан алынған жағынды, ликвор
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
менингококк инфекциясы, іріңді менингит
науқас
мұрын-жұтқыншақтан алынған жағынды
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде (аурудың этиологиясын толық жазу мақсатында ауруға күдікті науқас)
Инфекция ошағында байланыста болған
мұрыннан және аңқадан алынған жағынды, терінің зақымданған бөліктері
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
дифтерия
науқас
мұрыннан және аңқадан алынған жағынды, терінің зақымданған бөліктері
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
инфекция ошағында байланыста болған
мұрыннан және аңқадан алынған жағынды
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
балалар үйлеріне (сәбилер үйлеріне) келіп түсетін адамдар
жоғарғы тыныс алу жолдарынан алынған сілемей
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
балалар үйлеріне (сәбилер үйлеріне) келіп түскен кезде
көкжөтел
анамнезінде жөтел болған немесе бар, инфекция ошағында байланыста болған адам
жөтел пластинкалары
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған

1) на районном и городском уровнях – в разрезе населенных пунктов, поименно и по объектно;
2) на областном уровне – в разрезе районов и городов областного и республиканского значения;
3) на республиканском уровне – в разрезе областей, городов республиканского назначения, ЦД на транспорте;
4) дополнительно в текстовой части после таблицы представляются сведения по нозологическим формам.
Приложение 6 к правилам
проведения санитарно-
эпидемиологического мониторинга
Мониторинг исследований по различным инфекциям
1. Порядок исследований по бактериальным инфекциям
нозология
объект исследования
материал для исследования
виды исследований
метод исследования
забор материала (показания, время, кратность)
брюшной тиф, паратифы
больной, контактный в очаге инфекции
кровь
выделение бактерий, антител
бактериологический, серологический (реакция Видаля, реакция прямой гемагглютинации)
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
желчь
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
моча
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
секционный материал
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая с летальным исходом
объекты внешней среды (очаг инфекции, водоснабжения, питания, торговли и т.д.)
вода, смывы
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
сальмонеллез
больной, контактный в очаге инфекции
кровь
выделение бактерий, антител
бактериологический, серологический (реакция Видаля, реакция прямой гемагглютинации)
по эпидпоказаниям, при регистрации случая (больной с подозрением на заболевание с целью этиологической расшифровки групповых заболеваний/отравлений)
желчь
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный
моча
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
секционный материал
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая с летальным исходом
объекты внешней среды (очаг инфекции, водоснабжения, питания, торговли и т.д.)
(вода, остатки пищевых продуктов, смывы)
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
дизентерия и другие кишечные инфекции
больной, контактный в очаге инфекции
кровь, парные сыворотки
выделение бактерий, антител
бактериологический, серологический (реакция Видаля, реакция прямой гемагглютинации)
по эпидпоказаниям, при регистрации случая (больной с подозрением на заболевание с целью этиологической расшифровки групповых заболеваний)
промывные воды
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
рвотные массы
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
фекалий
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
секционный материал
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая с летальным исходом
лица, поступающие в государственные медико-социальные учреждения и негосударственные медико-социальные организации
фекалий
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
при оформлении в государственные медико-социальные учреждения и негосударственные медико-социальные организации
объекты внешней среды (очаг инфекции, водоснабжения, питания, торговли и т.д.)
вода, остатки пищевых продуктов, смывы
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
другие бактериальные пищевые отравления (в т.ч. ботулизм)
больной, контактный в очаге инфекции
рвотные массы
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая (больной с подозрением на заболевание с целью этиологической расшифровки групповых заболеваний)
промывные воды
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
Моча
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
фекалий
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
кровь, парные сыворотки
выделение бактерий, антител
бактериологический
секционный материал
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
объекты внешней среды (питания, торговли и т.д.)
смывы
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
остатки пищевых продуктов
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
менингококковая инфекция, менингит гнойный
больной
мазок из носоглотки, ликвор
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая (больной с подозрением на заболевание с целью этиологической расшифровки заболеваний)
контактный в очаге инфекции
мазок из носоглотки
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
дифтерия
больной
мазки из носа и зева, пораженных частей кожи
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
контактный в очаге инфекции
мазки из носа и зева, пораженных частей кожи
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
лица, поступающие в детские дома (дома ребенка)
мазки из носа и зева
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
при поступлении в детские дома (дома ребенка)
коклюш
контактный в очаге инфекции, у которых в анамнезе имелся или имеется кашель
слизь из верхних дыхательных путей
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный

эпид көрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде, 1 күн интервалмен 2 рет
қан, жұп сарысулары
антиденелер бөлу
серологиялық
2. Аурухана ішілік нифекциялар (АІИ) бойынша зерттеулер тәртібі
нозология
зерттеу объектісі
зерттеуге арналған материал
зерттеулер түрлері
зерттеу әдісі
материал алу (көрсеткіштері, уақыты, жиілігі)
АІИ
денсаулық сақтау ұйымдарындағы қоршаған орта объектілері
қоршаған орта объектілерінен алынған шайындылар
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
қоршаған орта объектілерінен алынған шайындылар
гельминттер бөлу
паразитологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
стерилді тігіс, таңып-байлау және басқа да материал
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
стерилді медициналық аспаптар
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
стерилді киім-кешек
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
медицина персоналының қолын кептіруге арналған стерилді сулықтар
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
дәрілік заттар
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
жаңа туылған сәбилерді күтуге арналған заттар
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
емшек сүті, жаңа туылған сәбилерге ішуге арналған сұйықтық
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
дезинфекциялық-стерилизациялық жабдық - бактестер және биотестер
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
үй-жайлардағы ауа
бактериялар бөлу, жалпы микробты тұқымдалу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
жарақат инфекциясы бар науқас (пациент)
жарақат бөліндісі
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпидкөрсеткіштер бойынша
мұрыннан, аңқадан алынған жағынды
бактериялар, вирустар бөлу
бактериологиялық, вирусологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша
инфекция қоздырғышы (микроорганизм)
антибиотиктерге сезімталдықты қою
бактериологиялық, автоматтандырылған
эпидкөрсеткіштер бойынша
денсаулық сақтау ұйымдарының персоналы
мұрыннан, аңқадан алынған жағынды
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша
өңдеуден кейінгі қол
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша
биологиялық сұйықтықтар және шығындылар (қан, қақырық, несеп, нәжіс және т.б.)
бактериялар, вирустар бөлу
бактериологиялық, вирусологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша
денсаулық сақтау ұйымындағы науқас (пациент)
мұрыннан, аңқадан алынған жағынды
бактериялар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпидкөрсеткіштер бойынша
биологиялық сұйықтықтар және шығындылар (қан, қақырық, несеп, нәжіс және т.б.)
бактериялар, вирустар бөлу
бактериологиялық, гендік-молекулярлық, автоматтандырылған
эпидкөрсеткіштер бойынша
өңдеуден кейінгі науқастын операциялық өрісі
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
инфекция қоздырғышы (микроорганизм)
антибиотиктерге сезімталдықты қою
бактериологиялық, автоматтандырылған
эпидкөрсеткіштер бойынша

по эпидпоказаниям, при регистрации случая, 2-х кратно с интервалом 1 день
кашлевые пластинки
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
кровь, парные сыворотки
выделение антител
серологический
2. Порядок исследований по внутрибольничным инфекциям (ВБИ)
нозология
объект исследования
материал для исследования
виды исследований
метод исследования
забор материала (показания, время, кратность)
ВБИ
объекты окружающей среды в организации здравоохранения
смывы с объектов окружающей среды
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
смывы с объектов окружающей среды
выделение гельминтов
паразитологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
стерильный шовный, перевязочный и другой материал
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
стерильный медицинский инструментарий
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
стерильное белье
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
стерильные салфетки для осушения рук медицинского персонала
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
лекарственные средства
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
предметы ухода за новорожденными
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
грудное молоко, жидкость для питья новорожденного
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
дезинфекционно-стерилизационное оборудование - бактесты и биотесты
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
воздух в помещениях
выделение бактерий, общая микробная обсемененность
бактериологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
больной (пациент) с раневой инфекцией
раневое отделяемое
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям
мазки из носа, зева
выделение бактерий, вирусов
бактериологический, вирусологический
по эпидпоказаниям
возбудитель инфекции (микроорганизм)
постановка чувствительности к антибиотикам
бактериологический, автоматизированный
по эпидпоказаниям
персонал организации здравоохранения
мазки из носа, зева
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям
руки после обработки
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям
биологические жидкости и выделения (кровь, мокрота, моча, фекалии и т.д.)
выделение бактерий, вирусов
бактериологический, вирусологический
по эпидпоказаниям
больной (пациент) в организации здравоохранения
мазки из носа, зева
выделение бактерий
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям
биологические жидкости и выделения (кровь, мокрота, моча, фекалии и т.д.)
выделение бактерий, вирусов
бактериологический, генно-молекулярный, автоматизированный
по эпидпоказаниям
операционное поле больного после обработки
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
возбудитель инфекции (микроорганизм)
постановка чувствительности к антибиотикам
бактериологический, автоматизированный
по эпидпоказаниям

3. Вирустық инфекциялар бойынша зерттеулер тәртібі
нозология
зерттеу объектісі
зерттеуге арналған материал
зерттеулер түрлері
зерттеу әдісі
материал алу (көрсеткіштері, уақыты, жиілігі)
тұмау және басқа да ЖРВИ
науқас
аңқадан және мұрыннан алынған жағынды, секциялық материал
тұмау вирусын оқшаулау
вирусологиялық
жыл сайын 1 қазаннан 1 мамырға дейін ЖРВИ-мен, тұмаумен ауыратын кемінде 10 науқаста ауру тіркелген кезде
антигендерді анықтау
люминесцентті микроскопия
вирустың РНҚ және ДНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
полиомиелит
науқас
нәжіс, ликвор*, секциялық материал
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
ауру 24-48 сағат интервалмен 2 рет тіркелген кезде
қан сарысуы
антиденелерді анықтау
серологиялық
ауру 3-5 күн интервалмен 2 рет тіркелген кезде
инфекция ошағында байланыста болған адам
нәжіс
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
ауру 24-48 сағат интервалмен 2 рет тіркелген кезде
ЖЕП
Науқас
нәжіс
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
ауру 24-48 сағат интервалмен 2 рет тіркелген кезде
инфекция ошағында байланыста болған адам
нәжіс
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
ауру 1 рет тіркелген кезде
энтеровирустар
науқас
нәжіс, ликвор
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
жағдайдың тіркелуіне қарай
вирустың РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
жағдайдың тіркелуіне қарай
суағарлар, кәріз жүйесі
сарқынды су
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, эпидмаусымда айына 1 рет
вирустың РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, эпидмаусымда айына 1 рет
сумен жабдықтау жүйесі
ауыз су
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, эпидмаусымда айына жоспарлы 1 рет
вирустың РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, эпидмаусымда айына жоспарлы 1 рет
ашық су айдындары (су пайдаланудың, о.і. шомылудың белгіленген орындары), жүзу бассейндері
ашық су айдындары, жүзу бассейндері суы
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, эпидмаусымда айына жоспарлы 1 рет
вирустың РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, эпидмаусымда айына жоспарлы 1 рет
А вирусты гепатиті
сумен жабдықтау жүйесі
ауыз су
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдайлар тіркелген кезде
вирустың РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдайлар тіркелген кезде
ашық су айдындары (рекреация аймағы, су пайдаланудың, о.і. шомылудың белгіленген орындары), жүзу бассейндері
ашық су айдындары суы
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, маусымнан қыркүйекке дейін айына жоспарлы 1 рет
вирустың РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, маусымнан қыркүйекке дейін айына жоспарлы 1 рет
жүзу бассейндері
жүзу бассейндері суы
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
вирустың РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
В, Д, С вирусты гепатиттері
инфекция ошағында байланыста болған адам
қан компоненттері (қан сарысуы, плазма)
В, С, Д гепатиті вирусына антигенді, антиденелерді анықтау
серологиялық (иммундық-ферменттік талдау)
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
В, С, Д гепатиті вирусының ДНҚ-сын анықтаау (сапалық талдау)
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
В, С гепатиті вирусы генотиптерін анықтау және саралау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
аурудың объектімен байланысы кезіндегі объект ошағы
медициналық, косметологиялық құрал-саймандар
қанда қалдықтардың болуы
химиялық - азопирамдық сынама
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
стерилділік
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
Е вирусты гепатиті
инфекция ошағында байланыста болған адам
қан компоненттері (қан сарысуы, плазма)
Е гепатиті вирусына IgM сыныбы иммуноглобулиндері
серологиялық (иммундық-ферменттік талдау)
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
рота, нора, астровирустар
науқас
нәжіс
ротавирус антигенін анықтау
антигендік әдіс (иммундық-ферменттік талдау)
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
ротавирус, норавирус, астровирус (сапалық талдау) РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
суағарлар, кәріз жүйесі
сарқынды су
ротавирус антигенін анықтау
антигендік әдіс (иммундық-ферментті талдау)
эпидмаусымда айына 1 рет
ротавирус, норавирус, астровирус (сапалық талдау) РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидмаусымда айына 1 рет
сумен жабдықтау жүйесі
ауыз су
ротавирус антигенін анықтау
антигендік әдіс (иммундық-ферментті талдау)
эпидкөрсеткіштер бойынша, эпидмаусымда жоспарлы айына 1 рет
ротавирус, норавирус, астровирус (сапалық талдау) РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, эпидмаусымда жоспарлы айына 1 рет
ашық су айдыны
ашық су айдындары суы
ротавирус антигенін анықтау
антигендік әдіс (иммундық-ферментті талдау)
эпидкөрсеткіштер бойынша, эпидмаусымда жоспарлы айына 1 рет
ротавирус, норавирус, астровирус (сапалық талдау) РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, эпидмаусымда жоспарлы айына 1 рет
жүзу бассейні
жүзу бассейндері суы
ротавирус антигенін анықтау
антигендік әдіс (иммундық-ферментті талдау)
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
ротавирус, норавирус, астровирус (сапалық талдау) РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
эпидкөрсеткіштер бойынша, жоспарлы тексеру жүргізу кезінде
науқас
қан компоненттері (қан сарысуы, плазма)
IgM сыныбы иммуноглобулиндері антиденелері
серологиялық (иммундық-ферменттік талдау)
жағдай тіркелген кезде
IgM сыныбы иммуноглобулиндері антиденелері
несеп
қызылша вирусын оқшаулау
вирусологиялық, секвенирлеу
жағдай тіркелген кезде
науқас
қан компоненттері (қан сарысуы, плазма)
IgM сыныбы иммуноглобулиндері антиденелері
серологиялық (иммундық-ферменттік талдау)
жағдай тіркелген кезде
IgM сыныбы иммуноглобулиндері антиденелері
IgM сыныбы иммуноглобулиндері антиденелері-адивтілік
несеп
қызамық вирусын оқшаулау
вирусологиялық, секвенирлеу
жағдай тіркелген кезде

3. Порядок исследований по вирусным инфекциям
нозология
объект исследования
материал для исследования
виды исследований
метод исследования
забор материала (показания, время, кратность)
грипп и др. ОРВИ
больной
мазки из зева и носа, секционный материал
изоляция вируса гриппа
вирусологический
при регистрации заболевания у не менее 10 больных ОРВИ, гриппом с 1 октября до 1 мая ежегодно
обнаружение антигенов
люминесцентная микроскопия
обнаружение РНК и ДНК вируса
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
полиомиелит
больной
фекалий, ликвор*, секционный материал
изоляция вируса
вирусологический
при регистрации заболевания 2-кратно с интервалом 24-48 часов
сыворотка крови
выявления антител
серологический
при регистрации заболевания 2-кратно с интервалом 3-5 дней
контактный с очага инфекции
фекалий
изоляция вируса
вирусологический
при регистрации заболевания 2-кратно с интервалом 24-48 часов
ОВП (острый вялый паралич)
Больной
фекалий
изоляция вируса
вирусологический
при регистрации заболевания 2-кратно с интервалом 24-48 часов
контактный с очага инфекции
фекалий
изоляция вируса
вирусологический
при регистрации заболевания 1-кратно
энтеровирусы
Больной
фекалий, ликвор
изоляция вируса
вирусологический
по мере регистрации случаев
обнаружение РНК вируса
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по мере регистрации случаев
стоки, система канализования
вода сточная
изоляция вируса
вирусологический
по эпид показаниям, 1 раз в месяц в эпидсезон
обнаружение РНК вируса
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпид показаниям, 1 раз в месяц в эпидсезон
система водоснабжения
вода питьевая
изоляция вируса
вирусологический
по эпид показаниям, плановые 1 раз в месяц в эпидсезон
обнаружение РНК вируса
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпид показаниям, плановые 1 раз в месяц в эпидсезон
открытые водоемы (установленные места водопользования, в т.ч. купания), плавательные бассейны
вода открытых водоемов, плавательных бассейнов
изоляция вируса
вирусологический
по эпид показаниям, плановые 1 раз в месяц в эпидсезон
обнаружение РНК вируса
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпид показаниям, плановые 1 раз в месяц в эпидсезон
вирусный гепатит А
система водоснабжения
вода питьевая
изоляция вируса
вирусологический
по эпид показаниям, при регистрации случаев
обнаружение РНК вируса
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпид показаниям, при регистрации случаев
открытые водоемы (зона рекреации, установленные места водопользования, в т.ч. купания)
вода открытых водоемов
изоляция вируса
вирусологический
по эпид показаниям, плановые 1 раз в месяц с июня по сентябрь
обнаружение РНК вируса
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпид показаниям, плановые 1 раз в месяц с июня по сентябрь
плавательные бассейны
вода плавательных бассейнов
изоляция вируса
вирусологический
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
обнаружение РНК вируса
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
вирусный гепатит В, Д, С
контактный с очага инфекции
компоненты крови (сыворотка крови, плазма)
выявление антигена /антител к вирусу гепатита В, С, Д
серологический (Иммуноферментный анализ)
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
обнаружение ДНК вируса гепатита В, С, Д (качественный анализ)
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
выявление и дифференциация генотипов вируса гепатита В, С
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
объект-очаг при связи заболевания с объектом
медицинский, косметологический инструментарий
наличие остатков крови
химический - азопирамовая проба
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
стерильность
бактериологический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
вирусный гепатит Е
контактный с очага инфекции
компоненты крови (сыворотка крови, плазма)
иммуноглобулины класса IgM к вирусу гепатита Е
серологический (иммуноферментный анализ)
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
рота, нора, астровирусы
больной
фекалий
обнаружение антигена ротавируса
антигенный метод (иммуноферментный анализ)
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
обнаружение РНК ротавируса, норавируса, астровируса (качественный анализ)
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
стоки, система канализования
сточная вода
обнаружение антигена ротавируса
антигенный метод (иммуноферментный анализ)
1 раз в месяц в эпидсезон
обнаружение РНК ротавируса, норавируса, астровируса (качественный анализ)
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
1 раз в месяц в эпидсезон
система водоснабжения
вода питьевая
обнаружение антигена ротавируса
антигенный метод (иммуноферментный анализ)
по эпидпоказаниям, плановые - 1 раз в месяц в эпидсезон
обнаружение РНК ротавируса, норавируса, астровируса (качественный анализ)
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпидпоказаниям, плановые - 1 раз в месяц в эпидсезон
открытый водоем
вода открытых водоемов
обнаружение антигена ротавируса
антигенный метод (иммуноферментный анализ)
по эпидпоказаниям, плановые - 1 раз в месяц в эпидсезон
обнаружение РНК ротавируса, норавируса, астровируса (качественный анализ)
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпидпоказаниям, плановые - 1 раз в месяц в эпидсезон
плавательный бассейн
вода плавательных бассейнов
обнаружение антигена ротавируса
антигенный метод (иммуноферментный анализ)
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
обнаружение РНК ротавируса, норавируса, астровируса (качественный анализ)
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
по эпидпоказаниям, при проведении плановых проверок
корь
больной
компоненты крови (сыворотка крови, плазма)
антитела иммуноглобулинов класса IgM
серологический (Иммуноферментный анализ)
при регистрации случая
антитела иммуноглобулинов класса IgG
моча
изоляция вируса кори
вирусологический, секвенирование
при регистрации случая
краснуха
больной
компоненты крови (сыворотка крови, плазма)
антитела иммуноглобулинов класса IgM
серологический (иммуноферментный анализ)
при регистрации случая
антитела иммуноглобулинов класса IgG
антитела иммуноглобулинов класса IgG-авидность
моча
изоляция вируса краснухи
вирусологический, секвенирование
при регистрации случая

4. Бактериялық инфекциялар бойынша зерттеулердің сапасын сырттай бағалау
нозология
растауға арналған материал
зерттеулер түрлері
расталған кездегі зерттеу әдісі
облыстар, Нұр-Сұлтан, Алматы Шымкент қалалары ҰСО-нан референс-зертханаға өсірінділерді тасымалдау
іш сүзегі, паратифтер
salmonella typhi, Salmonella paratyphi A,B
бактериологиялық
бактериологиялық, молекулярлық-генетикалық, серологиялық
науқастардан және қоршаған ортадан алынған барлық өсірінділер
сальмонеллез
salmonella spp.
бактериологиялық
бактериологиялық, молекулярлық-генетикалық, серологиялық
қоршаған ортадан және науқастардан 5 өсіріндіден
дизентерия және басқа да ішек инфекциялары
shigella spp.
бактериологиялық
бактериологиялық, молекулярлық-генетикалық, серологиялық
қоршаған ортадан және науқастардан 5 өсіріндіден
listeria monocytogenes
бактериологиялық
бактериологиялық, молекулярлық-генетикалық
науқастардан және қоршаған ортадан алынған барлық өсірінділер
campylobacter spp.
бактериологиялық
бактериологиялық, молекулярлық-генетикалық
науқастардан және қоршаған ортадан алынған барлық өсірінділер
yersinia sрр.
бактериологиялық
бактериологиялық, молекулярлық-генетикалық
науқастардан және қоршаған ортадан алынған барлық өсірінділер
vibriosрр.
бактериологиялық
бактериологиялық, молекулярлық-генетикалық
науқастардан және қоршаған ортадан алынған барлық өсірінділер
ауа-тамшы инфекциялары
клиникалық үлгі, қоршаған орта үлгілері, Neisseria meningitidis-ға оң
бактериологиялық
молекулярлық-генетикалық
қоршаған ортадан және науқастардан алынған 5 үлгіден
bordetella spp., (клиникалық үлгі)
бактериологиялық
бактериологиялық, молекулярлық-генетикалық
науқастардан алынған 5 үлгі
corynebacterium diphtheriae
бактериологиялық
бактериологиялық, молекулярлық-генетикалық
науқастардан алынған 5 үлгі
haemophilus influenza
бактериологиялық
бактериологиялық, молекулярлық-генетикалық
науқастардан алынған 5 үлгі
streptococcus pneumoniae
бактериологиялық
бактериологиялық, молекулярлық-генетикалық
науқастардан алынған 5 үлгі
АІИ қоздырғыштары
АІИ-ға күдікті науқастан (тардан) бөлінген микроорганизмнің антибиотик-резистентті штамы
бактериологиялық
бактериологиялық, дискі-диффузиялық, жартылай сандық, автоматтандырылған
науқастардан алынған барлық өсірінділер
әртүрлі шоғырланған инфекция қоздырғыштары
микроорганизмнің антибиотик-резистентті штамы
бактериологиялық
бактериологиялық, дискі-диффузиялық, жартылай сандық, автоматтандырылған
науқастардан алынған 5 үлгі
5. Вирустық инфекциялар бойынша зерттеулердің сапасын сырттай бағалау
нозология
растауға арналған материал
зерттеу түрлері
расталған кездегі зерттеу әдісі
облыстар, Нұр-Сұлтан, Шымкент, Алматы қалалары ҰСО-нан референс-зертханаға өсірінділерді тасымалдау
тұмау және басқа ЖРВИ
аңқадан және мұрыннан алынған жағындылар
тұмау вирусын оқшаулау
вирусологиялық
бір жыл ішінде науқастардан алынған оң нәтижелері бар барлық үлгілер немесе науқастардан алынған изоляттар
вирустың РНҚ-сын анықтау
молекулярлық-генетикалық (полимеразды-тізбекті реакция)
бір жыл ішінде науқастардан алынған тұмауға оң нәтижелері бар барлық үлгілер және теріс нәтижелері бар 5 үлгі
кәсіптік тестілеу жылына 1 рет жүргізіледі
энтеровирустар
нәжіс, ликвор
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
бір жыл ішінде науқастардан алынған полиовирустарға оң нәтижелері бар барлық үлгілер жыл бойы
науқастардан оң нәтижелерімен 2 үлгі бойынша немесе Коксаки, аденовирус және Echo вирустарына изолят, жылына 1 рет
сарқынды су
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
бір жыл ішінде полиовирустарға оң нәтижелері бар барлық үлгілер
науқастардан алынған оң нәтижелері бар 2 үлгі бойынша, Коксаки және Echo вирустарына изоляттар, жылына 1 рет
жүзгіндер
вирусты оқшаулау
вирусологиялық
кәсіптік тестілеу жылына 1 рет жүргізіледі
В және С вирустық гепатиттері
қан сарысуы
антигенді анықтау, В, С гепатиті вирусына антиденелер
серологиялық (иммундық-ферментті талдау)
бір жыл ішінде науқастардан алынған HBsAg-ге оң нәтижелері бар 5 үлгі және теріс нәтижелері бар 5 үлгі
бір жыл ішінде науқастардан алынған anti - ВГС total-ға оң нәтижелері бар 5 үлгі және теріс нәтижелері бар 5 үлгі
қызылша
қан сарысуы
IgM сыныбы иммуноглобулиндері антиденелері
серологиялық (иммундық-ферментті талдау)
қызылша вирусына IgM-ге оң нәтижелері бар барлық үлгілер және теріс нәтижелері бар үлгілердің 10%-ы, ай сайын
кәсіптік тестілеу жылына 1 рет жүргізіледі
қызамық
қан сарысуы
IgM сыныбы иммуноглобулиндері антиденелері
серологиялық (иммундық-ферментті талдау)

4. Внешняя оценка качества исследований по бактериальным инфекциям
нозология
материал для подтверждения
виды исследований
метод исследования при подтверждении
транспортировка культур из НЦЭ областей, г.г. Нур-Султан, Алматы и Шымкент в референс-лабораторию
брюшной тиф, паратифы
salmonella typhi, Salmonella paratyphi A,B
бактериологический
бактериологический, молекулярно-генетический, серологический
все культуры от больных, и окружающей среды
сальмонеллез
salmonella spp.
бактериологический
бактериологический, молекулярно-генетический, серологический
по 5 культур из окружающей среды, и больных
дизентерия и другие кишечные инфекции
shigella spp.
бактериологический
бактериологический, молекулярно-генетический, серологический
по 5 культур из окружающей среды, и больных
listeria monocytogenes
бактериологический
бактериологический, молекулярно-генетический
все культуры от больных, и окружающей среды
campylobacter spp.
бактериологический
бактериологический, молекулярно-генетический
все культуры от больных, и окружающей среды
yersinia sрр.
бактериологический
бактериологический, молекулярно-генетический
все культуры от больных, и окружающей среды
vibriosрр.
бактериологический
бактериологический, молекулярно-генетический
все культуры от больных, и окружающей среды
воздушно-капельные инфекции
клинический образец, образцы окружающей среды, позитивные на neisseria meningitidis
бактериологический
молекулярно-генетический
по 5 образцов из окружающей среды, и больных
bordetella spp., (клинический образец)
бактериологический
бактериологический, молекулярно-генетический
5 образцов от больных
corynebacterium diphtheriae
бактериологический
бактериологический, молекулярно-генетический
5 образцов от больных
haemophilus influenza
бактериологический
бактериологический, молекулярно-генетический
5 образцов от больных
streptococcus pneumoniae
бактериологический
бактериологический, молекулярно-генетический
5 образцов от больных
возбудители ВБИ (внутрибольничная инфекция)
антибиотикорезистентный штамм микроорганизма, выделенный от больного (-ых) с подозрением на ВБИ
бактериологический
бактериологический, диско-диффузионный, полуколичественный, автоматизированный
все культуры от больных
возбудители инфекции различной локализации
антибиотикорезистентный штамм микроорганизма
бактериологический
бактериологический, диско-диффузионный, полуколичественный, автоматизированный
5 образцов от больных
5. Внешняя оценка качества исследований по вирусным инфекциям
нозология
материал для подтверждения
виды исследований
метод исследования при подтверждении
транспортировка культур из НЦЭ областей, г.г. Нур-Султан, Алматы и Шымкент в референс-лабораторию
грипп и др. ОРВИ
мазки из зева и носа
изоляция вируса гриппа
вирусологический
все образцы с положительными результатами или изоляты от больных в течение года
обнаружение РНК вируса
молекулярно-генетический (полимеразно-цепная реакция)
все образцы с положительными и 5 образцов с отрицательными результатами на грипп от больных в течение года
профессиональное тестирование проводится 1 раз в год
энтеровирусы
фекалий, ликвор
изоляция вируса
вирусологический
все образцы с положительными результатами на полиовирусы от больных в течение года
по 2 образца с положительными результатами или изоляты на вирусы: Коксаки, аденовирусы и Echo от больных, 1 раз в год
вода сточная
изоляция вируса
вирусологический
все образцы с положительными результатами на полиовирусы в течение года
по 2 образца с положительными результатами или изоляты на вирусы: Коксаки и Echo от больных, 1 раз в год
суспензии
изоляция вируса
вирусологический
профессиональное тестирование проводится 1 раз в год
вирусный гепатит В и С
сыворотка крови
выявление антигена или антител к вирусу гепатита В, С
серологический (иммуноферментный анализ)
5 образцов с положительными результатами и 5 образцов с отрицательными результатами на HBsAg антиген от больных в течение года
5 образцов с положительными результатами и 5 образцов с отрицательными результатами на anti - ВГС total от больных в течение года
корь
сыворотка крови
антитела иммуноглобулинов класса IgM
серологический (иммуноферментный анализ)
все образцы с положительными результатами и 10% образцов с отрицательными результатами на IgM к вирусу кори, ежемесячно
профессиональное тестирование проводится 1 раз в год
краснуха
сыворотка крови
антитела иммуноглобулинов класса IgM
серологический (иммуноферментный анализ)

бір жыл ішінде қызамық вирусына IgM-ге оң нәтижелері бар 5 үлгі және теріс нәтижелері бар 10 үлгі
кәсіптік тестілеу жылына 1 рет жүргізіледі
ротавирусты инфекция
нәжіс
антигенді анықтау
серологиялық (иммундық-ферментті талдау)
рота-антигенге оң нәтижелі науқастардан және сыртқы орта объектілерінен алынған нативті материалдың 5 үлгісі, рота-антигенге теріс нәтижелі науқастардан және сыртқы орта объектілерінен алынған нативті материалдың 5 үлгісі, жыл бойы
сыртқы орта үлгілері
6. Аса қауіпті инфекция (АҚИ) бойынша зерттеулер тәртібі
нозология
зерттеу объектісі
зерттеуге арналған материал
зерттеулер түрлері
зерттеу әдісі
материал алу (көрсеткіштері, уақыты, жиілігі)
тырысқақ
инфекция ошағында байланыста болған науқас
нәжіс
бактериялар, антиденелер бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
секциялық материал
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, өлім-жітіммен аяқталған жағдай тіркелген кезде
жіті ішек инфекцияларының ауыр түрі бар науқастар
нәжіс
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидмаусымда аумақтың сыныптамасына байланысты* (үш рет), жылдың қалған уақытында эпидкөрсеткіштер бойынша (бір рет) (ОҚКС, ҰСО филиалдары)
жеңіл және орташа ауырлықтағы жіті ішек инфекцияларымен ауыратын науқастар
нәжіс
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидмаусымда аумақтың сыныптамасына байланысты* (үш рет), жылдың қалған уақытында эпидкөрсеткіштер бойынша (бір рет) (ОҚКС, ҰСО филиалдары)
этиологиясы белгісіз жіті ішек инфекцияларынан қайтыс болғандар
мәйіт материаы
бактериялар бөлу
бактериологиялық
жыл бойы (ОҚКС, ҰСО филиалдары)
арнаулы режимдегі, әлеуметтік оңалту мекемелеріне келіп түсетін адамдар, психоневрологиялық диспансерлер және белгілі тұратын жері мен жұмысы жоқ адамдар
Нәжіс
бактериялар бөлу
бактериологиялық
түскен кезде, аумақтың сыныптамасына байланысты* эпидкөрсеткіштер бойынша (бір рет) (медициналық үйымдар, ҰСО филиалдары)
ашық су айдыны (орталықтандырылған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау тоғанының санитариялық қорғау аймағы, ішуге арналған су пайдалану орындары), демалыс аймағы (жаппай рекреациялық су пайдалану орындары)
су
бактериялар бөлу
бактериологиялық
судың температурасы кемінде 16 Ү С болғанда 10 күнде 1 рет (ОҚКС, ҰСО филиалдары)
бассейндер, субұрқақтар
су
бактериялар бөлу
бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша
суағарлар
сарқынды су
бактериялар бөлу
бактериологиялық
аумақтың сыныптамасына байланысты * мамыр – қазан 10 күнде 1 рет, эпидкөрсеткіштер бойынша
(ОҚКС, ҰСО филиалдары)
күйдіргі
күйдіргі ошақтарынан алынған материал
ауыл шаруашылығы малының азығы, төсеніш, су
ауыл шаруашылығы малының азығы, төсеніш, су
бактериологиялық, серологиялық, генетикалық, биосынама
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
сыртқы орта объектілерінен алынған сынамалар
топырақ, су
бактериологиялық, серологиялық, генетикалық, биосынама
бактериологиялық, серологиялық, генетикалық, биосынама
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
күйдіргіге күдік тудырған кезде адамдардан алынған материал
қан, жарақаттың бөліндісі, патматериал
бактериологиялық, серологиялық, генетикалық, биосынама
бактериологиялық, серологиялық, генетикалық, биосынама
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
бруцеллез
ауру малмен байланыста болған адамдар
қан
серологиялық реакция
серологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
бруцеллез ошақтарынан алынған материал (мал шаруашылығы өнімдері, үй жануарларын ұстайтын жерлерден алынған сынамалар)
мал шаруашылығы өнімдері, ауыл шаруашылығы малының азығы, төсеніш, су, тезек
Бактериологиялық, серологиялық, генетикалық, сақиналы сынама
бактериологиялық, серологиялық, генетикалық, сақиалы сынама
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
пастереллез
пастереллез ошақтарынан алынған материал
мал шаруашылығы өнімдері, көкөністер
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
адамдардан алынған материал
қан, жарақаттың бөліндісі, патматериал
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
кеміргіштер
кеміргіштер
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
туляремия
табиғи ошақтар аумағы (сыртқы орта объектілері)
экскременттер, саңғырық, кенелер, кеміргіштер, су және басқа да сыртқы орта оъектілері
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
туляремия эпидемиялық ошақтарынан алынған материал
экскременттер, саңғырық, кенелер, кеміргіштер, су және басқа да сыртқы орта оъектілері
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кездея
адамдардан алынған материал
қан, патматериал
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
серологиялық, бактериологиялық, биосынама
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
листериоз
листериоздың эпидемиялық ошақтарынан алынған материал (сыртқы орта объектілері)
ет және сүт өнімдері, көкөністер
серологиялық, бактериологиялық
серологиялық, бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
адамдардан, о.і. профилактикалық мақсатта алынған материал
қан, несеп, патматериал
серологиялық, бактериологиялық
серологиялық, бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
иерсиниоздар
иерсиниоз ошақтарынан алынған материал (сыртқы орта объектілері)
көкөністер, шайындылар
серологиялық, бактериологиялық
серологиялық, бактериологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
лептоспироз
табиғи ошақтар аумағы (сыртқы орта объектілері)
кенелер, су және басқа да сыртқы орта объектілері
серологиялық
серологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
лептоспироздың эпидемиялық ошақтарынан алынған материал (сыртқы орта объектілері)
кенелер, су және басқа да сыртқы орта объектілері
серологиялық
серологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
рикетсиоздар (ку-қызбасы, кене іш сүзегі, егеуқұйрық іш сүзегі, Брилль ауруы)
табиғи ошақтар аумағы (сыртқы орта объектілері)
кеміргіштер, кенелер, биттер
серологиялық
серологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кездея
рикетсиоздың эпидемиялық ошақтарынан алынған материал (инфекция көзі, таратушылар)
кеміргіштер, кенелер, биттер
серологиялық
серологиялық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
вирустық геморрагиялық қызба (КҚГҚ), вирустық кене энцефалиті
адамдардан алынған материал
қан, патматериал, бөлінділер
серологиялық, генетикалық
серологиялық, генетикалық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
КВГҚ эпидемиялық ошақтарынан алынған материал (таратушылар)
кенелер
серологиялық, генетикалық
серологиялық, генетикалық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
легионеллездің эпидемиялық ошақтарынан алынған материал (сыртқы орта объектілері)
бассейндер суы, салқындату жүйесі
генетикалық
генетикалық
эпидкөрсеткіштер бойынша, жағдай тіркелген кезде
Санитариялық-
эпидемиологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын өнімнің мониторингі Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын өнімге қатысты санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг нәтижелері

5 образцов с положительными результатами и 10 образцов с отрицательными результатами на IgM к вирусу краснухи в течение года
профессиональное тестирование проводится 1 раз в год
ротавирусная инфекция
фекалий
выявление антигена
серологический (иммуноферментный анализ)
5 образцов нативного материала от больных и объектов внешней среды, положительных на рота-антиген, 5 образцов нативного материала от больных и объектов внешней среды, отрицательных на рота-антиген, в течение года
образцы внешней среды
6. Порядок исследований по особо опасным инфекциям (ООИ)
нозология
объект исследования
материал для исследования
виды исследований
метод исследования
забор материала (показания, время, кратность)
холера
больной, контактный в очаге инфекции
фекалий
выделение бактерий, антител
бактериологический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
секционный материал
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая с летальным исходом
больные с тяжелыми формами острых кишечных инфекций
фекалий
выделение бактерий
бактериологический
в зависимости от классификации территорий* в эпидсезон (трехкратно), в остальное время года по эпидпоказаниям (однократно) (противо-чумные станции (ПЧС), филиалы НЦЭ)
больные острыми кишечными инфекциями легкой и средней тяжести
фекалий
выделение бактерий
бактериологический
в зависимости от классификации территорий*в эпидсезон (однократно), в остальное время года по эпидпоказаниям (ПЧС, филиалы НЦЭ)
умершие от острых кишечных инфекций неизвестной этиологии
трупный материал
Выделение бактерий
бактериологический
В течение года (ПЧС, филиалы НЦЭ)
лица, поступающие в учреждения специального режима, социальной реабилитации, психоневрологические диспансеры и лица без определенного места жительства и работы
фекалий
выделение бактерий
бактериологический
при поступлении, по эпидпоказаниям (однократно) в зависимости от классификации территорий* (медицинские организации, филиалы НЦЭ)
открытый водоем (зона санитарной охраны водозабора для централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения, места водопользования для питья), зона отдыха (места массового рекреационного водопользования)
вода
выделение бактерий
бактериологический
при температуре воды не менее 16 °С 1 раз в 10 дней (ПЧС, филиалы НЦЭ)
бассейны, фонтаны
вода
выделение бактерий
бактериологический
по эпидпоказаниям
стоки
сточная вода
выделение бактерий
бактериологический
в зависимости от классификации территорий* май – октябрь 1 раз в 10 дней, по эпидпоказаниям (ПЧС, филиалы НЦЭ)
сибирская язва
материал из очагов сибирской язвы
корм сельскохозяйственных животных, подстилка, вода
корм сельскохозяйственных животных, подстилка, вода
бактериологический, серологический, генетический, биопроба
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
пробы из объектов внешней среды (из стационарно неблагополучных пунктов СНП)
почва, вода
бактериологический, серологический, генетический, биопроба
бактериологический, серологический, генетический, биопроба
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
материал от людей при подозрении на сибирскую язву
кровь, отделяемое язвы, патматериал
бактериологический, серологический, генетический, биопроба
бактериологический, серологический, генетический, биопроба
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
бруцеллез
контактные с больным скотом лица
кровь
серологические реакции
серологический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
материал из очагов бруцеллеза (продукты животноводства, пробы из мест содержания домашнего скота)
продукты животноводства, корм сельскохозяйственных животных, подстилка, вода, навоз
бактериологический, серологический, генетический, кольцевая проба
бактериологический, серологический, генетический, кольцевая проба
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
пастереллез
материал из очагов пастереллеза
продукты животноводства, овощи
серологический, бактериологический, биопроба
серологический, бактериологический, биопроба
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
материал от людей
кровь, отделяемое ран, патматериал
серологический, бактериологический, биопроба
серологический, бактериологический, биопроба
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
грызуны
грызуны
серологический, бактериологический, биопроба
серологический, бактериологический, биопроба
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
туляремия
территория природных очагов (объекты внешней среды)
экскременты, погадки, клещи, грызуны, вода и пр. объекты внешней среды
серологический, бактериологический, биопроба
серологический, бактериологический, биопроба
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
материал из эпидемических очагов туляремии
экскременты, погадки, клещи, гызуны, вода и пр. объекты внешней среды
серологический, бактериологический, биопроба
серологический, бактериологический, биопроба
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
материал от людей
кровь, патматериал
серологический, бактериологический, биопроба
серологический, бактериологический, биопроба
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
листериоз
материал из эпидемических очагов листериоза (объекты внешней среды)
мясные и молочные продукты, овощи
серологический, бактериологический
серологический, бактериологический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
материал от людей, в т.ч. с профилактической целью
кровь, моча, патматериал
серологический, бактериологический
серологический, бактериологический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
иерсиниозы
материал из очагов иерсиниоза (объекты внешней среды)
овощи, смывы
серологический, бактериологический
серологический, бактериологический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
лептоспироз
территория природных очагов (объекты внешней среды)
клещи, вода и пр. объекты внешней среды
серологический
серологический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
материал из эпидемических очагов лептоспироза (объекты внешней среды)
клещи, вода и пр. объекты внешней среды
серологический
серологический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
риккетсиозы (Ку-лихорадка, клещевой сыпной тиф, крысиный сыпной тиф, болезнь Брилля)
территория природных очагов (источник инфекции, переносчики)
грызуны, клещи, вши
серологический
серологический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
материал из эпидемических очагов риккетсиоза (источник инфекции, переносчики)
грызуны, клещи, вши
серологический
серологический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
вирусные геморрагические лихорадки (ККГЛ), вирусный клещевой энцефалит
материал от людей
кровь, патматериал, выделения
серологический, генетический
серологический, генетический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
материал из эпидемического очага ККГЛ (переносчики)
клещи
серологический, генетический
серологический, генетический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
материал из эпидемического очага легионеллеза (объекты внешней среды)
вода бассейнов, систем охлаждения
генетический
генетический
по эпидпоказаниям, при регистрации случая
Приложение 7
к правилам проведения
санитарно-эпидемиологического
мониторинга
Мониторинг продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору
Результаты санитарно-эпидемиологического мониторинга в отношении продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору