"Мәдениет, мәдениет саласында білім беру, тілдерді дамыту, архив ісі және құжаттама, дене шынықтыру және спорт салаларындағы азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 419 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 313 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қарашада № 21641 болып тіркелді
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінің 139-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мәдениет, мәдениет саласында білім беру, тілдерді дамыту, архив ісі және құжаттама, дене шынықтыру және спорт салаларындағы азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 419 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13179 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 11 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Мәдениет, мәдениет саласында білім беру, тілдерді дамыту, архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету, дене шынықтыру және спорт салаларындағы азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы";

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 419 "Об утверждении Реестра должностей гражданских служащих в сферах культуры, образования в области культуры, развития языков, архивного дела и документационного обеспечения управления, физической культуры и спорта"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 313. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2020 года № 21641
В соответствии с пунктом 5 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 419 "Об утверждении Реестра должностей гражданских служащих в сферах культуры, образования в области культуры, развития языков, архивного дела и документационного обеспечения управления, физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13179, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 11 марта 2016 года) следующие изменения:
в заголовок указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;

көрсетілген бұйрықтың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"3) Осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімі;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мәдениет, мәдениет саласында білім беру салаларындағы азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімінде:
А Блогы – Басқарушы персонал мынадай редакцияда жазылсын:
"
А1
1
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК басшысы (директоры)
1-1
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК басшысының (директорының) орынбасары
2
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) басшысы (директоры)
2-1
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) басшысының (директорының) орынбасары
3
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) басшысы (директоры)
3-1
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) басшысының (директорының) орынбасары
4
Ауылдық маңызы бар ММ және МҚК басшылары (директорлары)
А2
1
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК басшысының (директорының) әкімшілік-шаруашылық мәселелер жөніндегі басшысының (директорының)
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК бас бухгалтері
Республикалық маңызы бар жоғары оқу орнының факультеті, ғылыми-зерттеу институты басшысы
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК ғылыми хатшысы
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК көркемдік жетекшісі
1-1
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК филиалының басшысы (директоры)
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК қызметінің, кафедраның, орталығының басшысы
Республикалық маңызы бар жоғары оқу орнының ғылыми-зерттеу институты, факультет басшысының орынбасары
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК бас бухгалтерінің орынбасары
Республикалық маңызы бар бас: қор сақтаушы, редактор, режиссер, балетмейстер, дирижер, хормейстер, суретші
2
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК филиалының басшысының (директорының) орынбасары
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) басшысының (директорының) әкімшілік-шаруашылық мәселелер жөніндегі орынбасары
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) көркемдік жетекшісі
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) бас бухгалтері
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) ғылыми хатшысы
2-1
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) бас бухгалтерінің орынбасары
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) бас: қор сақтаушы, редактор, режиссер, балетмейстер, дирижер, хормейстер, суретші
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) қызметінің, орталығының, басқармасының басшысы
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) филиалының басшысы (директоры)
3
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) филиал басшысының (директорының) орынбасары
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) басшысының (директорының) әкімшілік-шаруашылық мәселелер жөніндегі орынбасары
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) көркемдік жетекшісі
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) бас бухгалтері
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) ғылыми хатшысы
3-1
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) бас бухгалтерінің орынбасары
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) бас: қор сақтаушы, редактор, режиссер, балетмейстер, дирижер, хормейстер, суретші
А3
1
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК қызметі, орталығы басшысының орынбасары
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК бас редакторының орынбасары
Республикалық маңызы бар жоғары оқу орнының кітапханасы, ғылыми-зерттеу зертханасының басшысы (меңгерушісі)
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК тобының, бөлімінің, зертханасының басшысы
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК бас: әкімші, инженер, тарихи-мәдени мұралар объектілерін қорғау және есепке алу жөніндегі инспектор, энергетик, экономист
1-1
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК труппа, әдеби-драмалық бөлім, режиссерлық, музыкалық бөлім, көркемдік қойылым бөлімі, педагогикалық бөлім, өндірістік шеберхана, концерттік зал, әдістемелік кабинет, қалпына келтіру шеберханасы, кітапхана, зертхана меңгерушісі (басшысы)
Республикалық маңызы бар жоғары оқу орнының кітапханасы, ғылыми-зерттеу зертханасы басшысының (меңгерушісінің) орынбасары
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК тобы, бөлімі, зертханасы басшысының орынбасары
2
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК секторының басшысы
Республикалық маңызы бар ММ және МҚК труппа, әдеби-драмалық бөлім, режиссерлық, музыкалық бөлім, көркемдік қойылым бөлімі, педагогикалық бөлім, өндірістік шеберхана, концерттік зал, әдістемелік кабинет, қалпына келтіру шеберханасы, кітапхана, зертхана меңгерушісінің (басшысының) орынбасары
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) қызметі, орталығы басшысының орынбасары
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) бас редакторының орынбасары
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК оқу орнының кітапхана, оқу бөлімі басшысы (меңгерушісі)
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) тобының, бөлімінің, зертхана басшысы
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) бас: әкімші, инженер, тарихи-мәдени мұралар объектілерін қорғау және есепке алу жөніндегі инспектор, энергетик, экономист
2-1
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) труппа, әдеби-драмалық бөлім, режиссерлық, музыкалық бөлім, көркемдік қойылым бөлімі, педагогикалық бөлім, өндірістік шеберхана, концерттік зал, әдістемелік кабинет, қалпына келтіру шеберханасы, кітапхана, зертхана меңгерушісі (басшысы)
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК оқу орнының кітапхана, оқу бөлімі басшысының (меңгерушісінің) орынбасары
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана,республикалық маңызы бар қалалар) тобы, бөлімінің, зертханасы басшысының орынбасары
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) филиал бөлімінің басшысы
3
Облыстық маңызы бар ММ және МҚК (астана, республикалық маңызы бар қалалар) сектор басшысы
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК қызметі, орталығы, басқармасы басшысының орынбасары (облыстық маңызы бар қалалар)
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) бас редакторының орынбасары
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) тобының, бөлімінің, зертханасының басшысы
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) бас: әкімші, инженер, экономист
3-1
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) труппа, әдеби-драмалық бөлім, режиссерлық, музыкалық бөлім, көркемдік қойылым бөлімі, педагогикалық бөлім, өндірістік шеберхана, концерттік зал, әдістемелік кабинет, қалпына келтіру шеберханасы, кітапхана, зертхана меңгерушісі (басшысы)
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) тобы, зертханасы басшысының орынбасары
4
Аудандық маңызы бар ММ және МҚК (облыстық маңызы бар қалалар) сектор басшысы
Ауылдық маңызы бар ММ және МҚК бөлім басшысы
";
В Блогы – Негізгі персоналда:
"Мәдениет" бөлімінде:

в подпункт 3) пункта 1 указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Реестре должностей гражданских служащих в сфере культуры, образования в области культуры, утвержденном указанным приказом:
Блок А – Управленческий персонал изложить в следующей редакции:
"
А1
1
Руководитель (директор) ГУ и ГКП республиканского значения
1-1
Заместитель руководителя (директора) ГУ и ГКП республиканского значения
2
Руководитель (директор) ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
2-1
Заместитель руководителя (директора) ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
3
Руководитель (директор) ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
3-1
Заместитель руководителя (директора) ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
4
Руководитель (директор) ГУ и ГКП сельского значения
А2
1
Заместитель руководителя (директора) по административно-хозяйственным вопросам в ГУ и ГКП республиканского значения
Главный бухгалтер в ГУ и ГКП республиканского значения
Руководитель факультета, научного-исследовательского института высшего учебного заведения республиканского значения
Ученый секретарь в ГУ и ГКП республиканского значения
Художественный руководитель ГУ и ГКП республиканского значения
1-1
Руководитель (директор) филиала в ГУ и ГКП республиканского значения
Руководитель службы, кафедры, центра ГУ и ГКП республиканского значения
Заместитель руководителя факультета, научного-исследовательского института высшего учебного заведения республиканского значения
Заместитель главного бухгалтера ГУ и ГКП республиканского значения
Главный: хранитель фондов, редактор, режиссер, балетмейстер, дирижер, хормейстер, художник республиканского значения
2
Заместитель руководителя (директора) филиала в ГУ и ГКП республиканского значения
Заместитель руководителя (директора) по административно-хозяйственным вопросам в ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Художественный руководитель ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Главный бухгалтер ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Ученый секретарь ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
2-1
Заместитель главного бухгалтера в ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Главный: хранитель фондов, редактор, режиссер, балетмейстер, дирижер, хормейстер, художник областного значения (столицы, города республиканского значения)
Руководитель службы, центра, управления ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Руководитель (директор) филиала в ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
3
Заместитель руководителя (директора) филиала в ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Заместитель руководителя (директора) по административно-хозяйственным вопросам в ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
Художественный руководитель ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
Главный бухгалтер ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
Ученый секретарь ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
3-1
Заместитель главного бухгалтера ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
Главный: хранитель фондов, редактор, режиссер, балетмейстер, дирижер, хормейстер, художник ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
А3
1
Заместитель руководителя службы, центра ГУ и ГКП республиканского значения
Заместитель главного редактора ГУ и ГКП республиканского значения
Руководитель (заведующий) библиотеки, научно-исследовательской лаборатории высшего учебного заведения республиканского значения
Руководитель группы, отдела, лаборатории ГУ и ГКП республиканского значения
Главный: администратор, инженер, инспектор по учету и охране объектов историко-культурного наследия, энергетик, экономист ГУ и ГКП республиканского значения
1-1
Заведующий (руководитель) труппой, литературно – драматической частью, режиссерской, музыкальной частью, художественно–постановочной частью, педагогической частью, производственной мастерской, концертным залом, методическим кабинетом, реставрационной мастерской, библиотекой, лабораторией ГУ и ГКП республиканского значения
Заместитель руководителя (заведующего) библиотеки, научно-исследовательской лаборатории высшего учебного заведения республиканского значения
Заместитель руководителя группы, отдела, лаборатории ГУ и ГКП республиканского значения
2
Руководитель сектора ГУ и ГКП республиканского значения
Заместитель заведующего (руководителя) труппой, литературно- драматической частью, режиссерской, музыкальной частью, художественно–постановочной частью, педагогической частью, производственной мастерской, концертным залом, методическим кабинетом, реставрационной мастерской, библиотекой, лабораторией ГУ и ГКП республиканского значения
Заместитель руководителя службы, центра в ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Заместитель главного редактора в ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Руководитель (заведующий) библиотеки, учебной частью учебного заведения ГУ и ГКП областного значения
Руководитель группы, отдела, лаборатории ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Главный: администратор, инженер, инспектор по учету и охране объектов историко-культурного наследия, энергетик, экономист ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
2-1
Заведующий (руководитель) труппой, литературно – драматической частью, режиссерской, музыкальной частью, художественно–постановочной частью, педагогической частью, производственной мастерской, концертным залом, методическим кабинетом, реставрационной мастерской, библиотекой, лабораторией ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Заместитель руководителя (заведующего) библиотеки, учебной частью учебного заведения ГУ и ГКП областного значения
Заместитель руководителя группы, отдела, лаборатории ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Руководитель (директор) отдела филиала ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
3
Руководитель сектора ГУ и ГКП областного значения (столицы, города республиканского значения)
Заместитель руководителя службы, центра, управления ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
Заместитель главного редактора ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
Руководитель группы, отдела, лаборатории ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
Главный: администратор, инженер, экономист, ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
3-1
Заведующий (руководитель) труппой, литературно-драматической частью, режиссерской, музыкальной частью, художественно-постановочной частью, педагогической частью, производственной мастерской, концертным залом, методическим кабинетом, реставрационной мастерской, библиотекой, лабораторией ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
Заместитель руководителя группы, лаборатории ГУ и ГКП районного значения (города областного значения)
4
Руководитель сектора ГУ и ГКП районного значения (города областного значения) Руководитель отдела ГУ и ГКП сельского значения
";
в Блоке В – Основной персонал:
в разделе "Культура":

В2 және В3 звенолары мынадай редакцияда жазылсын:
"
В2
1
ММ және МҚК біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санаттағы мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, археограф (негізгі қызметтер), балетмейстер, библиограф, кітапханашы, цирктің (хайуанаттар паркінің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, цирк (хайуанаттар паркінің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), кинорежиссер, кинооператор, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, палеограф, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод
2
ММ және МҚК біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санаттағы мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, археограф (негізгі қызметтер), балетмейстер, библиограф, кітапханашы, цирктің (хайуанаттар паркінің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, цирк (хайуанаттар паркінің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), кинорежиссер, кинооператор, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, палеограф, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод
3
ММ және МҚК біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санаттағы мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, археограф (негізгі қызметтер), балетмейстер, библиограф, кітапханашы, цирктің (хайуанаттар паркінің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, цирк (хайуанаттар паркінің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), кинорежиссер, кинооператор, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, палеограф, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод
4
ММ және МҚК біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: әкімші (негізгі қызметтер), аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, археограф (негізгі қызметтер), археолог, сәулетші (негізгі қызметтер), режиссер ассистенті, арт-менеджер, балетмейстер, библиограф, кітапханашы, цирктің (хайуанаттар паркінің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, цирк (хайуанаттар паркінің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), тарихшы (негізгі қызметтер), өнертанушы, кинорежиссер, кинооператор, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), зертханашы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, музыкалық әрлеуші, палеограф, продюсер, редактор (негізгі қызметтер), режиссер, қоюшы режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, таксидермист, хореограф, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод
В3
1
ММ және МҚК біліктілігі орташа деңгейдегі жоғары санаттағы мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, балетмейстер, библиограф, кітапханашы, цирктің (хайуанаттар паркінің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, кинооператор, цирк (хайуанаттар паркінің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод
2
ММ және МҚК біліктілігі орташа деңгейдегі бірінші санаттағы мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, балетмейстер, библиограф, кітапханашы, цирктің (хайуанаттар паркінің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, кинооператор, цирк (хайуанаттар паркінің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод
3
ММ және МҚК біліктілігі орташа деңгейдегі екінші санаттағы мамандар: аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, балетмейстер, библиограф, кітапханашы, цирктің (хайуанаттар паркінің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, кинооператор, цирк (хайуанаттар паркінің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, режиссер, қоюшы-режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод
4
ММ және МҚК біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ мамандар: әкімші (негізгі қызметтер), аккомпаниатор, концертмейстр, аккомпаниатор – концертмейстр, барлық атаудағы әртістері, музейлер қорын есепке алу архивисті, археолог, сәулетші (негізгі қызметтер), режиссер ассистенті, балетмейстер, библиограф, кітапханашы, цирктің (хайуанаттар паркінің) мал дәрігері, дирижер, дыбыс режиссері, кинооператор, цирк (хайуанаттар паркінің) зоотехнигі, барлық атаудағы инженер (негізгі қызметтер), тарихшы (негізгі қызметтер), өнертанушы, мәдени ұйымдастырушы (негізгі қызметтер), лектор – музыкатанушы, мастер (негізгі қызметтер), барлық атаудағы әдістемеші (негізгі қызметтер), ұжым (үйірме) басшысы, музыкалық жетекші, музыкалық әрлеуші, продюсер, редактор (негізгі қызметтер), режиссер, қоюшы режиссер, вокал, балет бойынша, сахналық қимылды, цирк нөмірлерін үйретуші, таксидермист, хореограф, хормейстер, қор сақтаушы, барлық атаудағы суретшілер (негізгі қызметтер), экскурсовод
";
С Блогы – Әкімшілік персоналда:

звенья В2 и В3 изложить в следующей редакции:
"
В2
1
Специалисты высшего уровня квалификации высшей категории ГУ и ГКП: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, археограф (основных служб), балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), кинорежиссер, культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, палеограф, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод
2
Специалисты высшего уровня квалификации первой категории ГУ и ГКП: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, археограф (основных служб), балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), кинорежиссер, культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, палеограф, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод
3
Специалисты высшего уровня квалификации второй категории ГУ и ГКП: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, археограф (основных служб), балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), кинорежиссер, культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, палеограф, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод
4
Специалисты высшего уровня квалификации второй категории ГУ и ГКП: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, археограф (основных служб), балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), кинорежиссер, культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, палеограф, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод
В3
1
Специалисты среднего уровня квалификации высшей категории ГУ и ГКП: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод
2
Специалисты среднего уровня квалификации первой категории ГУ и ГКП: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод
3
Специалисты среднего уровня квалификации второй категории ГУ и ГКП: аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод
4
Специалисты среднего уровня квалификации без категории ГУ и ГКП: администратор (основных служб), аккомпаниатор, концертмейстер, аккомпаниатор-концертмейстер, артист всех наименований, архивист по учету фондов музеев, археолог, архитектор (основных служб), ассистент режиссера, балетмейстер, библиограф, библиотекарь, ветеринарный врач зоопарка (цирка), дирижер, звукорежиссер, кинооператор, зоотехник зоопарка (цирка), инженер всех наименований (основных служб), историк (основных служб), искусствовед, культорганизатор (основных служб), музыковед-лектор, мастер (основных служб), методист всех наименований (основных служб), руководитель коллектива (кружка), музыкальный руководитель, музыкальный оформитель, продюсер, редактор (основных служб), режиссер, режиссер-постановщик, репетитор по вокалу, балету, сценическому движению, цирковых номеров, таксидермист, хореограф, хормейстер, хранитель фондов, художники всех наименований (основных служб), экскурсовод
";
в Блоке С – Административный персонал":