"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 27 қарашадағы № 468 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қарашада № 21691 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 181 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2023 № 181 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5757 болып тіркелген, 2009 жылғы 11 қыркүйекте № 138 (1735) "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мыналар отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде жеке тұлғаның табысы ретінде қарастырылмайды:
1) атаулы әлеуметтік көмек;
2) тұрғын үй көмегі;
3) жерлеуге арналған біржолғы жәрдемақы;
4) он алты жасқа дейінгі мүгедек балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
5) бірінші, екінші, үшінші топтардағы он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
6) он алты жасқа дейінгі мүгедек балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
7) бірінші, екінші, үшінші топтардағы он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
8) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақылар;
9) жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын студенттерге, техникалық және кәсіптік (мектептер, колледждер), білім беру ұйымдарының студенттеріне төленетін мемлекеттік стипендия;

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 ноября 2020 года № 468. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2020 года № 21691. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 181.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2023 № 181 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с пунктом 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5757, опубликован 11 сентября 2009 года №138 (1735) в газете "Юридическая газета") следующие изменения:
в Правилах исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При исчислении совокупного дохода семьи не рассматриваются в качестве дохода физического лица:
1) адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременные пособия на погребение;
4) государственные социальные пособия по инвалидности детям-инвалидам до шестнадцати лет;
5) государственные социальные пособия по инвалидности детям-инвалидам от шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
6) специальные государственные пособия детям-инвалидам до шестнадцати лет;
7) специальные государственные пособия детям-инвалидам от шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
8) ежемесячные государственные пособия, назначаемые и выплачиваемые многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени;
9) стипендии, в том числе государственная именная и именная стипендии, выплачиваемые студентам, обучающимся в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, студентам организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального послесреднего образования (училищ, колледжей);

10) отбасына төтенше жағдайлар салдарынан денсаулығы мен мүлкіне келтірілген зиянды өтеу мақсатында көрсетілген көмек;
11) бала тууға байланысты берілетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар;
12) Қазақстан Республикасының білім саласындағы заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарында табысы аз отбасылардан шыққан студенттерге көрсетілетін материалдық көмек;
13) азық-түлік өнімдері бағасының қымбаттауына байланысты "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес табысы аз азаматтарға мемлекеттік бюджеттен және өзге де көздерден көрсетілген ақшалай немесе зат түріндегі көмек;
14) Үлгілік қағидаларға сәйкес көрсетілетін біржолғы ақшалай көмек;
15) қайырымдылық көмек;
16) азаматтардың тегін немесе жеңілдікпен протездеуге бару жолына ақы төлеу;
17) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
18) азаматтардың елді мекеннен тыс жерлерге емделуге тегін немесе жеңілдікпен жол жүру құны;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілген заттай көмек:
дәрілік препараттар;
санаторлық-курорттық емдеу;
протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу);
мүгедектерге бөлінген жүріп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен оңалту құралдары;
жан басына шаққандағы табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен аз, мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмаған отбасылардан шыққан мемлекеттік білім беру мекемелерінің студенттері мен оқушыларына, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың нәтижесінде шұғыл көмекті қажет ететін отбасылардан шыққан балаларға және Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасына сәйкес студенттер мен тәрбиеленушілердің өзге санаттарына ұсынылатын материалдық көмек;
табысы аз отбасылардан шыққан балаларға кепілдік берілген әлеуметтік топтама шеңберінде ұсынылатын көмек;
20) жетім баланы және (немесе) ата-ананың қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алумен байланысты біржолғы төлемдер;
21) Бағдарлама шеңберінде ерікті түрде қоныс аударушыларға (әр отбасы мүшесіне) көшуге берілетін біржолғы төлем;
22) "Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 34 Жарлығына сәйкес кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша берешекті екінші деңгейдегі банктерде және микроқаржы ұйымдарында біржолғы өтеу;

10) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
11) единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка;
12) финансовая и материальная помощь обучающимся из числа малообеспеченных семей, оказываемая в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
13) помощь в денежном или натуральном выражении, оказанная малообеспеченным гражданам в связи с ростом цен на продукты питания из государственного бюджета и иных источников в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила);
14) единовременная денежная помощь оказываемая в соответствии с Типовыми правилами;
15) благотворительная помощь;
16) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
17) содержание граждан на время протезирования;
18) стоимость бесплатного или льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
19) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресло-коляски) и реабилитации, выделенных инвалидам;
материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, предоставляемой в соответствии с Правилами формирования, направления расходования и учета средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2008 года № 64;
помощи, предоставляемой в рамках гарантированного социального пакета детям из малообеспеченных семей;
20) единовременные денежные выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей;
21) единовременные выплаты на переезд (на каждого члена семьи) участникам добровольного переселения в рамках Программы;
22) единовременное погашение в банках второго уровня и микрофинансовых организациях задолженности по беззалоговым потребительским займам в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 34 "О мерах по снижению долговой нагрузки граждан Республики Казахстан";

23) тұрғын үй заңнамасында белгіленген тәртіппен қарыз бойынша бастапқы төлемнің бір бөлігін жабуға арналған тұрғын үй сертификаттарының сомасы;
24) төтенше жағдай немесе шектеу іс-шаралары кезеңінде ұсынылатын азық-түлік және тұрмыстық жиынтықтар, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін сома;
25) төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайына немесе шектеу іс-шараларын енгізуге байланысты кірістен айырылу жағдайы бойынша біржолғы әлеуметтік төлемдер.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде отбасының мынадай түрде алынған табысы ескеріледі:
1) Еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес жұмыс берушіден еңбекақы ретінде алынған, атап айтқанда:
еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес жалақының барлық түрлері, оның ішінде кесімді, мерзімді, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстемеақылар (қызметкерлерге Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына, сондай-ақ келісімдерге, еңбек, ұжымдық шарттарға және жұмыс берушілердің актілеріне сәйкес төленетін ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзіне қарамастан);
қызметкер жалақысының сақталуына кепілдік берілетін кезең үшін жұмыс беруші есептейтін және қызметкерлерге төленетін орташа жалақы;
ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушінің (жеке тұлғаның) қызметі тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайларда еңбек шартының бұзылуы кезінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген мөлшерде төленетін өтемақылар;
сақтандыру агенттері мен брокерлерге төленетін комиссиялық сыйақы;
бала туғанда және жерлеуге берілетін жәрдемақылардан басқа, жалақы есептеу кезінде ескерілмейтін және ұйым қаражатының есебінен төленетін төлем түрлері;
мерзімді қызметтегі әскери қызметшілердің ақшалай үлесін қоспағанда, әскери қызметшілердің, оның ішінде келісімшарт бойынша қызмет өткеріп жүргендердің және ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ соларға теңестірілген азаматтар санаттарының үстемеақылар мен қосымша ақылар ескерілген ақшалай ризығы;
жұмыс беруші төлеген кредит сомалары. Көрсетілген төлемдер кредитті өтудің белгіленген мерзіміне бөлінеді;
әскери қызметшілерге және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне берілетін ағымдағы тұрғын үй төлемдері;
2) әлеуметтік төлемдер, атап айтқанда:
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген тәртіппен тағайындалатын зейнетақылардың барлық түрлері, оларға өтемақы төлемдері;
он алты жасқа дейінгі мүгедек балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыдан және бірінші, екінші, үшінші топтардағы он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балаларға берілетін мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардан басқа, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
он алты жасқа дейінгі мүгедек балаларға берілетін арнаулы мемлекеттік жәрдемақыдан және бірінші, екінші, үшінші топтардағы он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балаларға берілетін арнаулы мемлекеттік жәрдемақыдан басқа, арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар;
төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайына немесе шектеу іс-шараларын енгізуге байланысты кірістен айырылу жағдайы бойынша біржолғы әлеуметтік төлемдерді қоспағанда, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдер;
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты мемлекеттік жәрдемақылар;
үйде оқитын мүгедек балаларды оқыту шығындарын өтеу;
қамқоршыларға немесе қорғаншыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға берілетін жәрдемақы;
патронат тәрбиелеушілерге берілген баланы (балаларды) асырап-бағуға берілетін төлем;
мүгедек баланы (балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы;
жұмыс берушінің қаражаты есебінен берілетін әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақылар;
отставкадағы судьяның ай сайынғы өмір бойғы қамтылымы;
зейнетақы төлемдерін алушыларға инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарнамаларының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сақталуына мемлекеттің кепілдіктері;
төрт және одан да көп кәмелетке толмаған бірге тұратын балалары, оның ішінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалары бар отбасыларға олар кәмелетке толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіргенге дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы;
стипендия, оның ішінде қаржыландыру көзіне қарамастан, интерндерге, магистранттарға, докторанттарға, резидентура тыңдаушыларына және оқу орындарының басқа да тыңдаушыларына төленетін мемлекеттік атаулы және атаулы стипендия;
табысы аз отбасылардан шыққан балаларға кепілдік берілген әлеуметтік топтама шеңберінде көрсетілетін көмекті қоспағанда, жергілікті бюджет қаражаты есебінен берілетін қалаішілік қоғамдық көлікте жүруге берілетін материалдық (әлеуметтік) көмек;
қаржыландыру көзіне қарамастан, интерндерге, магистранттарға, докторанттарға, резидентура тыңдаушыларға және оқу орындарының басқа тыңдаушыларға төленетін стипендия;
табысы аз отбасылардан шыққан балаларға кепілдік берілген әлеуметтік топтама шеңберінде көрсетілетін көмекті қоспағанда, жергілікті бюджет қаражаты есебінен берілетін қалаішілік қоғамдық көлікте жүруге берілетін материалдық (әлеуметтік) көмек;
төтенше жағдай немесе шектеу іс-шараларын кезеңінде ұсынылатын азық-түлік және тұрмыстық жиынтықтарын, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін соманы қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілетін заттай көмек түрлерінің құны, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін сома;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде жергілікті мемлекеттік басқару органдары, мекемелері мен ұйымдары белгілеген барлық төлем түрлеріне үстемеақылар мен қосымша ақылар.";
1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

23) сумма жилищных сертификатов для покрытия части первоначального взноса по займу в порядке, установленном жилищным законодательством.
24) продуктово-бытовые наборы, предоставляемые на период действия чрезвычайного положения или ограничительных мероприятий, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
25) социальные выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения или единовременные социальные выплаты на случай потери дохода в связи с введением ограничительных мероприятий.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы, полученные в виде:
1) полученные от работодателя суммы в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы согласно системы оплаты труда, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки, а также стимулирующие и компенсационные выплаты в денежной форме (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, а также соглашениями, трудовыми, коллективными договорами и актами работодателя);
средняя заработная плата, исчисляемая работодателем и выплачиваемая работнику за период, в течение которого работнику гарантируется сохранение его заработка;
компенсации, выплачиваемые при расторжении трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение;
денежное довольствие военнослужащих, в том числе проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
суммы кредита, выплаченные работодателем. Указанные выплаты распределяются на установленный срок погашения кредита;
текущие жилищные выплаты военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов;
2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсионных выплат, компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца, кроме государственного социального пособия по инвалидности детям-инвалидам до шестнадцати лет и государственного социального пособия по инвалидности детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
специальные государственные пособия, кроме специального государственного пособия детям-инвалидам до шестнадцати лет и специального государственного пособия детям-инвалидам с шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования, кроме социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения или единовременной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с введением ограничительных мероприятий;
государственные пособия по уходу за ребенком по достижению им одного года;
возмещение затрат на обучение детей-инвалидов, обучающихся на дому;
пособие опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей;
выплата на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям;
государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида (детей-инвалидов);
пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
ежемесячное пожизненное содержание судье, пребывающему в отставке;
гарантии государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции;
ежемесячное государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
стипендии, в том числе государственная именная и именная стипендии, выплачиваемые интернам, магистрантам, докторантам, слушателям резидентуры и другим слушателям учебных заведений независимо от источника финансирования;
материальная (социальная) помощь на проезд во внутригородском общественном транспорте, оказываемая за счет средств местных бюджетов за исключением помощи, предоставляемой в рамках гарантированного социального пакета для детей из малообеспеченных семей;
стоимость натуральных видов помощи, предоставляемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи, кроме продуктово-бытовых наборов, предоставляемых на период действия чрезвычайного положения или ограничительных мероприятий, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
надбавки и доплаты ко всем видам выплат, установленных законодательными актами Республики Казахстан, органами местного государственного управления, учреждениями и организациями.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек саясатын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармаларының, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының, "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамының назарына жеткізуді қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.М. Әукеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 27 қарашасы
№ 468 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмек алуға үміткер адамның
(отбасының) жиынтық табысын
есептеу ережесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы бойынша әкімшілік-аумақтық аудандардың тізбесі
Облысы, республикалық маңызы бар қала, астана Ауданы, қаласы
1
2
1. Дала аймағы
Солтүстік Қазақстан облысы
1. Айыртау ауданы
2. Ақжар ауданы
3. Мағжан Жұмабаев ауданы
4. Есіл ауданы
5. Жамбыл ауданы
6. Қызылжар ауданы
7. Мамлют ауданы
8. Шал ақын ауданы
9. Аққайың ауданы
10. Тайынша ауданы
11. Тимирязев ауданы
12. Уәлиханов ауданы
13. Ғабит Мүсірепов ауданы
14. Петропавл қаласы
Ақмола облысы
1. Біржан сал ауданы
2. Зеренді ауданы
3. Бурабай ауданы
4. Сандықтау ауданы
5. Бұланды ауданы
6. Ақкөл ауданы
7. Ерейментау ауданы
8. Жақсы ауданы
9. Көкшетау қаласы
10. Степногор қаласы
Қостанай облысы
1. Қарабалық ауданы
2. Федоров ауданы
3. Меңдіқара ауданы
4. Ұзынкөл ауданы
5. Денисов ауданы
6. Әулиекөл ауданы
7. Қарасу ауданы
8. Алтынсарин ауданы

2. Департаменту развития политики социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) доведение настоящего приказа до областных, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент управлений координации занятости и социальных программ, некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан", акционерного общества "Центр развития трудовых ресурсов";
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Аукенова Е.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Приложение к приказу
Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 ноября 2020 года № 468
Приложение 1
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего
на получение государственной
адресной социальной помощи
Перечень административно-территориальных районов по природным условиям Республики Казахстан
Область, город республиканского значения, столицы
Район, город
1
2
1. Степная зона
Северо-Казахстанская область
1. Айыртауский район
2. Акжарский район
3. район Магжана Жумабаева
4. Есильский район
5. Жамбылский район
6. Кызылжарский район
7. Мамлютский район
8. Шал акына район
9. Аккайынский район
10. Тайыншинский район
11. Тимирязевский район
12. Уалихановский район
13. район Габита Мусрепова
14. город Петропавловск
Акмолинская область
1. район Биржан сал
2. Зерендинский район
3. Бурабайский район
4. Сандыктауский район
5. Буландынский район
6. Аккольский район
7. Ерейментауский район
8. Жаксынский район
9. город Кокшетау
10. город Степногорск
Костанайская область
1. Карабалыкский район
2. Федоровский район
3. Мендыкаринский район
4. Узункольский район
5. Денисовский район
6. Аулиекольский район
7. Карасуский район
8. Алтынсаринский район

9. Сарыкөл ауданы
10. Қостанай ауданы
11. Бейімбет Майлин ауданы
12. Қостанай қаласы
13. Рудный қаласы
Павлодар облысы
1. Ертіс ауданы
2. Железин ауданы
3. Тереңкөл ауданы
2. Қуаң дала аймағы
Батыс Қазақстан облысы
1. Ақжайық ауданы
2. Тасқала ауданы
3. Бәйтерек ауданы
4. Теректі ауданы
5. Бөрілі ауданы
6. Шыңғырлау ауданы
7. Орал қаласы
Ақтөбе облысы
1. Қобда ауданы
2. Мәртөк ауданы
3. Әйтеке би ауданы
4. Қарғалы ауданы
5. Алға ауданы
6. Ақтөбе қаласы
Қостанай облысы
1. Қамысты ауданы
2. Наурызым ауданы
3. Жітіқара ауданы
4. Лисаковск қаласы
Ақмола облысы
1. Есіл ауданы
2. Атбасар ауданы
3. Қорғалжын ауданы
4. Шортанды ауданы
5. Целиноград ауданы
6. Астрахан ауданы
7. Аршалы ауданы
8. Егіндікөл ауданы
9. Жарқайың ауданы
Нұр-Сұлтан қаласы
1. Нұр-Сұлтан қаласы
Қарағанды облысы
1. Нұра ауданы
2. Қарқаралы ауданы
3. Осакаров ауданы
4. Абай ауданы
5. Бұқар жырау ауданы
6. Қарағанды қаласы
7. Сарань қаласы
8. Шахтинск қаласы
9. Теміртау қаласы
Павлодар облысы
1. Ақтоғай ауданы
2. Баянауыл ауданы
3. Аққулы ауданы
4. Май ауданы
5. Павлодар ауданы
6. Успен ауданы
7. Шарбақты ауданы
8. Павлодар қаласы
9. Ақсу қаласы
10. Екібастұз қаласы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Бесқарағай ауданы
2. Бородулиха ауданы
3. Алтай ауданы
4. Көкпекті ауданы
3. Шөлейтті аймақ
Алматы облысы
1. Қапшағай ауданы
Батыс Қазақстан облысы
1. Бөкөйордасы ауданы
2. Жаңақала ауданы
3. Жәнібек ауданы
4. Қазталов ауданы
5. Қаратөбе ауданы
6. Сырым ауданы
Қостанай облысы
1. Амангелді ауданы
2. Жангелді ауданы
3. Арқалық қаласы
Ақтөбе облысы
1. Ойыл ауданы
2. Темір ауданы
3. Ырғыз ауданы
4. Хромтау ауданы
5. Мұғалжар ауданы
Қарағанды облысы
1. Жаңаарқа ауданы
2. Шет ауданы
3. Ақтоғай ауданы
4. Ұлытау ауданы
5. Жезқазған қаласы
6. Балқаш қаласы
7. Қаражал қаласы
8. Приозерск қаласы
9. Сәтбаев қаласы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Абай ауданы
2. Аягөз ауданы
3. Жарма ауданы
4. Семей қаласы
5. Курчатов қаласы
4. Шөлді аймақ
Атырау облысы
1. Жылыой ауданы
2. Индер ауданы
3. Исатай ауданы
4. Құрманғазы ауданы
5. Қызылқоға ауданы
6. Мақат ауданы
7. Махамбет ауданы
8. Атырау қаласы
Қызылорда облысы
1. Арал ауданы
2. Жалағаш ауданы
3. Жаңақорған ауданы
4. Қазалы ауданы
5. Қармақшы ауданы
6. Сырдария ауданы
7. Шиелі ауданы
8. Қызылорда қаласы
Ақтөбе облысы
1. Байғанин ауданы
2. Шалқар ауданы
Маңғыстау облысы
1. Бейнеу ауданы

9. Сарыкольский район
10. Костанайский район
11. район Беимбета Майлина
12. город Костанай
13. город Рудный
Павлодарская область
1. Иртышский район
2. Железинский район
3. район Тереңкөл,
2. Сухостепная зона
Западно-Казахстанская область
1. Акжаикский район
2. Таскалинский район
3. район Байтерек
4. Теректинский район
5. Бурлинский район
6. Чингирлауский район
7. город Уральск
Актюбинская область
1. Хобдинский район
2. Мартукский район
3. Айтекебийский район
4. Каргалинский район
5. Алгинский район
6. город Актобе
Костанайская область
1. Камыстинский район
2. Наурзумский район
3. Житикаринский район
4. город Лисаковск
Акмолинская область
1. Есильский район
2. Атбасарский район
3. Коргалжынский район
4. Шортандинский район
5. Целиноградский район
6. Астраханский район
7. Аршалынский район
8. Егиндыкольский район
9. Жаркаинский район
город Нур-Султан
1. город Нур-Султан
Карагандинская область
1. Нуринский район
2. Каркаралинский район
3. Осакаровский район
4. Абайский район
5. Бухар Жырауский район
6. город Караганда
7. город Сарань
8. город Шахтинск
9. город Темиртау
Павлодарская область
1. Актогайский район
2. Баянаульский район
3. район Аққулы
4. Майский район
5. Павлодарский район
6. Успенский район
7. Шербактинский район
8. город Павлодар
9. город Аксу
10. город Экибастуз
Восточно-Казахстанская область
1. Бескарагайский район
2. Бородулихинский район
3. район Алтай
4. Кокпектинский район
3. Полупустынная зона
Алматинская область
город Капчагай
Западно-Казахстанская область
1. Бокейординский район
2. Джангалинский район
3. Жаныбекский район
4. Казталовский район
5. Каратобинский район
6. Сырымский район
Костанайская область
1. Амангельдинский район
2. Джангельдинский район
3. город Аркалык
Актюбинская область
1. Уилский район
2. Темирский район
3. Иргизский район
4. Хромтауский район
5. Мугалжарский район
Карагандинская область
1. Жанааркинский район
2. Шетский район
3. Актогайский район
4. Улытауский район
5. город Жезказган
6. город Балхаш
7. город Каражал
8. город Приозерск
9. город Сатпаев
Восточно-Казахстанская область
1. Абайский район
2. Аягузский район
3. Жарминский район
4. город Семей
5. город Курчатов
4. Пустынная зона
Атырауская область
1. Жылыойский район
2. Индерский район
3. Исатайский район
4. Курмангазинский район
5. Кызылкогинский район
6. Макатский район
7. Махамбетский район
8. город Атырау
Кызылординская область
1. Аральский район
2. Жалагашский район
3. Жанакорганский район
4. Казалинский район
5. Кармакчинский район
6. Сырдаринский район
7. Шиелийский район
8. город Кызылорда
Актюбинская область
1. Байганинский район
2. Шалкарский район
Мангистауская область
1. Бейнеуский район

2. Қарақия ауданы
3. Маңғыстау ауданы
4. Түпқараған ауданы
5. Мұнайлы ауданы
6. Ақтау қаласы
7. Жаңаөзен қаласы
Түркістан облысы
1. Созақ ауданы
2. Отырар ауданы
Жамбыл облысы
1. Сарысу ауданы
2. Талас ауданы
3. Тұрар Рысқұлов ауданы
Алматы облысы
1. Балқаш ауданы
5. Тау eтeгі-шөлді-далалық аймақ
Алматы облысы
1. Ақсу ауданы
2. Алакөл ауданы
3. Еңбекшіқазақ ауданы
4. Жамбыл ауданы
5. Кеген ауданы
6. Кербұлақ ауданы
7. Көксу ауданы
8. Қаратал ауданы
9. Қарасай ауданы
10. Панфилов ауданы
11. Райымбек ауданы
12. Сарқанд ауданы
13. Талғар ауданы
14. Ескелді ауданы
15. Ұйғыр ауданы
16. Іле ауданы
17. Талдықорған қаласы
18. Текелі қаласы
Алматы қаласы
1. Алматы қаласы
Жамбыл облысы
1. Байзақ ауданы
2. Жамбыл ауданы
3. Жуалы ауданы
4. Қордай ауданы
5. Мерке ауданы
6. Мойынқұм ауданы
7. Шу ауданы
8. Тараз қаласы
Түркістан облысы
1. Арыс ауданы
2. Бәйдібек ауданы
3. Жетісай ауданы
4. Келес ауданы
5. Қазығұрт ауданы
6. Мақтаарал ауданы
7. Ордабасы ауданы
8. Сайрам ауданы
9. Сарыағаш ауданы
10. Төлеби ауданы
11. Түлкібас ауданы
12. Шардара ауданы
13. Кентай қаласы
14. Түркістан қаласы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Үржар ауданы
2. Зайсан ауданы
Шымкент қаласы облысы
1. Шымкент қаласы
6. Оңтүстік Сібір таулы және тау eтeгі аймағы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Глубокое ауданы
2. Катонқарағай ауданы
3. Шемонаиха ауданы
4. Тарбағатай ауданы
5. Күршім ауданы
6. Ұлан ауданы
7. Өскемен қаласы
8. Риддер қаласы

2. Каракиянский район
3. Мангистауский район
4. Тупкараганский район
5. Мунайлинский район
6. город Актау
7. город Жанаозен
Туркестанская область
1. Созакский район
2. Отрарский район
Жамбылская область
1. Сарысуский район
2. Таласский район
3. район Турара Рыскулова
Алматинская область
1. Балхашский район
5. Предгорно-пустынно-степная зона
Алматинская область
1. Аксуский район
2. Алакольский район
3. Енбекшиказахский район
4. Жамбылский район
5. Кегенский район
6. Кербулакский район
7. Коксуский район
8. Каратальский район
9. Карасайский район
10. Панфиловский район
11. Райымбекский район
12. Саркандский район
13. Талгарский район
14. Ескельдинский район
15. Уйгурский район
16. Илийский район
17. город Талдыкорган
18. город Текели
город Алматы
1. город Алматы
Жамбылская область
1. Байзакский район
2. Жамбылский район
3. Жуалынский район
4. Кордайский район
5. Меркенский район
6. Мойынкумский район
7. Шуский район
8. город Тараз
Туркестанская область
1. Арысский район
2. Байдибекский район
3. Жетысайский район
4. Келесский район
5. Казыгуртский район
6. Мактааральский район
7. Ордабасинский район
8. Сайрамский район
9. Сарыагашский район
10. Толебийский район
11. Тюлкибасский район
12. Шардаринский район
13. город Кентау
14. город Туркестан
Восточно-Казахстанская область
1. Урджарский район
2. Зайсанский район
город Шымкент
1. город Шымкент
6. Южно-Сибирская горная и предгорная зона
Восточно-Казахстанская область
1. Глубоковский район
2. Катон-Карагайский район
3. Шемонаихинский район
4. Тарбагатайский район
5. Курчумский район
6. Уланский район
7. город Усть-Каменогорск
8. город Риддер