Сауықтыру және ұйымдастырылған демалыс кезеңінде балаларға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-292/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21842 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 78-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған сауықтыру және ұйымдастырылған демалыс кезеңінде балаларға медициналық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет минстрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделгеніс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
"____"___________20__ жыл
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 20 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-292/2020
бұйрығымен бекітілген
Сауықтыру және ұйымдастырылған демалыс кезеңінде балаларға медициналық көмек көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы сауықтыру және ұйымдастырылған демалыс кезеңінде балаларға медициналық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 78-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және сауықтыру ұйымдастырылған демалыс кезеңінде балаларға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар балалардың демалыс және оларды сауықтыру ұйымдарында сауықтыру және ұйымдастырылған демалыс кезеңінде балаларға медициналық көмек көрсету тәртібін реттейді.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) балаларды сауықтыру объектісінің (ұйымының) медициналық пункті-балаларды сауықтыру және ұйымдастырылған демалыс кезеңінде балаларға дәрігерге дейінгі және білікті медициналық көмек көрсетуге арналған балаларды сауықтыру объектісіндегі (ұйымдағы) жеке кабинет;

Об утверждении правил оказания медицинской помощи детям в период оздоровления и организованного отдыха
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-292/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21842.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 78 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила оказания медицинской помощи детям в период оздоровления и организованного отдыха.
2. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
СОГЛАСОВАН
Министр образования
и науки
Республики Казахстан
"___" ________20__ года
Утверждены приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-292/2020
Правила оказания медицинской помощи детям в период оздоровления и организованного отдыха
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила оказания медицинской помощи детям в период оздоровления и организованного отдыха (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 78 Кодекса Республики Казахстан 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и определяют порядок организации оказания медицинской помощи детям в период оздоровления и организованного отдыха.
2. Настоящие Правила регулируют порядок оказания медицинской помощи детям в период оздоровления и организованного отдыха в организациях отдыха детей и их оздоровления.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) медицинский пункт детского оздоровительного объекта (организации) - отдельный кабинет в детском оздоровительном объекте (организации), предназначенный для оказания доврачебной и квалифицированной медицинской помощи детям в период оздоровления и организованного отдыха;

2) дәрігерге дейінгі медициналық көмек - орта медицина қызметкерлері дербес немесе денсаулықты насихаттауды, пациенттің жай-күйін бағалауды, дәрігерге дейін диагноз қоюды, дәрігерге дейінгі араласу жоспарын тағайындауды, дәрігерге дейінгі манипуляциялар мен емшараларды орындауды және науқастарға, мүгедектер мен хал үстіндегі адамдарға күтімді қамтитын мультипәндік команда құрамында көрсететін медициналық көмек;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган - халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген талаптардың сақталуын бақылау мен қадағалауды іске асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Сауықтыру және ұйымдастырылған демалыс кезеңінде балаларға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
4. Сауықтыру және ұйымдастырылған демалыс кезінде балаларға ұйымдарда уәкілетті орган бекіткен денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкес медициналық көмек көрсетіледі.
5. Сауықтыру және демалыс кезеңінде балаларға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыруды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім беруді мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары және балаларды сауықтыру объектілері (ұйымдары) жүзеге асырады.
6. Балаларды сауықтыру объектілерінде (ұйымдарында) сауықтыру және демалу кезеңінде балаларға медициналық көмекті "Педиатрия (неонатология)", "Жалпы дәрігерлік практика (отбасылық медицина)", "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі бар; "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі медициналық білімі бар"; "Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практикадағы фельдшер, мамандырылған мейіргер)", "Мейіргер ісі (жалпы практикадағы мейіргер)", "Мейіргер ісі(кіші мейіргер,аға мейіргер)" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік медициналық және фармацевтикалық білімі бармедицина қызметкерлерікөрсетеді.

2) доврачебная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая средними медицинскими работниками самостоятельно или в составе мультидисциплинарной команды, включающая в себя пропаганду здоровья, оценку состояния пациента, постановку доврачебного диагноза, назначение плана доврачебных вмешательств, исполнение доврачебных манипуляций и процедур и уход за больными, инвалидами и умирающими людьми;
3) уполномоченный орган в области здравоохранения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
4) государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – государственный орган, реализующий государственную политику в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроль и надзор за соблюдением требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иными законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок организации оказания медицинской помощи детям в период оздоровления и организованного отдыха
4. Детям во время оздоровления и организованного отдыха в организациях оказывается медицинская помощь в соответствии со стандартами в области здравоохранения, утвержденными уполномоченным органом.
5. Организация оказания медицинской помощи детям в период оздоровления и отдыха осуществляется местными органами государственного управления образованием областей, городов республиканского значения, столицы и детскими оздоровительными объектами (организациями).
6. Медицинская помощь детям в период оздоровления и отдыха в детских оздоровительных объектах (организациях) оказывается медицинскими работниками с высшим медицинским образованием по специальностям "Педиатрия (неонатология)", "Общая врачебная практика (семейная медицина)", "Терапия (терапия подростковая, диетология)"; с послесредним медицинским образованием по специальности "Сестринское дело"; с техническим и профессиональным медицинским и фармацевтическим образованием по специальностям "Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)", "Сестринское дело (медицинская сестра (медицинский брат), медицинская сестра (медицинский брат) общей практики, специализированная медицинская сестра (специализированный медицинский брат)", "Сестринское дело (младшая медицинская сестра (младший медицинский брат) по уходу)".

7. Балаларды сауықтыру объектілерге (ұйымдарында) медициналық пунктінде мыналар көзделеді::
дәрігер кабинеті;
мейіргер посты;
изолятор;
медициналық мақсаттағы үй-жайларға арналған жинау мүкәммалын сақтауға арналған үй-жайлар;
қолжуғыш раковинасы бар дәретхана.
Палаткалы (киіз үй) типтегі балаларды сауықтырулагерьлерінде медициналық пункт пен изолятор жеке үй-жайларда немесе шатырларда орналастырылады.
8. Ұйымның медициналық пунктінің изоляторында 1 немесе 2 төсек орын көзделеді. Қажет болған жағдайда қосымша төсектер ашылады.
9. Балаларды сауықтыру объектілері (ұйымдары), оның ішінде палаткалы (киіз үй) типтегі лагерьлерде Кодекс 7 бабының 55) тармақшасына сәйкес медициналық пунктті медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттармен және медициналық пунктте медициналық көмек көрсету үшін қажетті медициналық бұйымдармен қамтамасыз етеді.
10. Балаларды сауықтыру және демалу кезеңінде балаларды сауықтыру объектілеріндегі (ұйымдарындағы) балаларға медициналық көмек шұғыл нысанда - денсаулыққа елеулі зиянды болдырмау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды талап ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай – күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде, сондай-ақ шұғыл нысанда-пациенттің өміріне айқын қатер төндірмейтін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек көрсетіледі.
11. Медициналық пунктте шұғыл қызметтердің, сондай-ақ жақын маңдағы медициналық ұйымдардың телефон нөмірлері мен мекенжайлары туралы ақпарат орналастырылады.
12. Жазатайым оқиғалар, жарақаттар, уланулар, тістеулер, басқа да жіті жай-күйлер мен аурулар (оның ішінде инфекциялық және паразиттік), созылмалы аурулардың асқынуы және балалардың басқа да көрсеткіштері кезінде балаларды сауықтыру объектілеріне (ұйымдарына) жедел медициналық көмекті дереу шақыру және балалардың ата-аналар және (немесе) заңды өкілдерін хабардар ету жүзеге асырылады.
13. Жедел медициналық жәрдем бригадасы келгенге, балаларға шұғыл жәрдем көрсетуге және медициналық ұйымға ауысқанға дейін, оның ішінде денсаулығы мен өміріне қауіп төндіретін жай-күйлер мен аурулар кезінде балалардың сауықтыру және демалу кезеңінде балаларды сауықтыру объектілері (ұйымдары) медицина қызметкерлерінің, сондай-ақ тиісті даярлығы мен дағдылары бар адамдардың медициналық алғашқы көмек көрсетуін, сондай-ақ қажет болған жағдайда баланы медициналық ұйымға тасымалдауды қамтамасыз етеді.
14. Жіті инфекциялық және паразиттік аурулар туындаған кезде балаларды сауықтыру объектілері (ұйымдары) балаларды медициналық ұйымға ауыстыру және (немесе) балалардың ата-аналар және (немесе) заңды өкілдері келгенге дейін оқшаулауды жүзеге асырады.

7. Детские оздоровительные объекты (организации), в том числе палаточные (юрточные) лагеря, обеспечивают медицинский пункт лекарственными препаратами для медицинского применения и медицинскими изделиями, необходимыми для оказания медицинской помощи в медицинском пункте в соответствии с подпунктом 55) статьи 7 Кодекса.
8. Медицинская помощь детям в детских оздоровительных объектах (организациях) в период оздоровления и отдыха детей оказывается в экстренной форме - при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни, а также неотложной форме – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента.
9. В медицинском пункте детского оздоровительного объекта (организации) предусматриваются:
кабинет врача;
пост медицинской сестры;
изолятор;
помещение для хранения уборочного инвентаря, предназначенного для помещений медицинского назначения;
туалет с умывальной раковиной.
В детских лагерях палаточного (юрточного) типов медицинский пункт и изолятор размещают в отдельных помещениях или палатках.
10. В изоляторе медицинского пункта организации предусматриваются 1 или 2 койки. При необходимости разворачиваются дополнительные койки.
11. В медицинском пункте размещается информация о номерах телефонов и адресах экстренных оперативных служб, а также ближайших медицинских организациях.
12. При несчастных случаях, травмах, отравлениях, укусах, других острых состояниях и заболеваниях (в том числе инфекционных и паразитарных), обострении хронических заболеваний и другим показаниям у детей, осуществляется незамедлительный вызов скорой медицинской помощи в детские оздоровительные объекты (организации) и оповещение родителей и (или) законных представителей детей.
13. До приезда бригады скорой медицинской помощи, оказания неотложной помощи детям и перевода в медицинскую организацию, в том числе при состояниях и заболеваниях, угрожающих здоровью и жизни, детские оздоровительные объекты (организации) в период оздоровления и отдыха детей обеспечивают оказание первой медицинской помощи медицинскими работниками, а также лицами, имеющими соответствующие подготовку и навыки, а также, в случае необходимости, транспортировку ребенка в медицинскую организацию.
14. При возникновении острых инфекционных и паразитарных заболеваний детские оздоровительные объекты (организации) осуществляют изоляцию детей до момента их перевода в медицинскую организацию и (или) приезда родителей и (или) законных представителей детей.

15. Балаларды мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық ұйымдарға жіберу медициналық көрсетілімдер бойынша жүзеге асырылады.

15. Направление детей в медицинские организации для оказания специализированной медицинской помощи осуществляется по медицинским показаниям.