"Қазақстан Республикасы музей қорының музей заттарын есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 372 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 354 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 21881 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 7 сәуірдегі № 146-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 07.04.2025 № 146-НҚ (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 35-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы музей қорының музей заттарын есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 372 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12822 болып тіркелген, 2016 жылғы 15 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы музей қорының музей заттарын есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару нұсқаулығын осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 354 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2015 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 372 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы музей қорының музей заттарын есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару нұсқаулығы

О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 372 "Об утверждении Инструкции по учету, хранению, использованию и списанию музейных предметов музейного фонда Республики Казахстан"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 354. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21881. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 07.04.2025 № 146-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 07.04.2025 № 146-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 35-4) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 372 "Об утверждении Инструкции по учету, хранению, использованию и списанию музейных предметов музейного фонда Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12822, опубликован 15 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Инструкцию по учету, хранению, использованию и списанию музейных предметов музейного фонда Республики Казахстан, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Приложение к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 декабря 2020 года № 354
Утвержден
приказом Министра культуры
и спорта Республики Казахстан
от 7 декабря 2015 года № 372
Инструкция по учету, хранению, использованию и списанию музейных предметов музейного фонда Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы музей қорының музей заттарын есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару бойынша нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 35-4) тармақшасына сәйкес әзірленіп, Қазақстан Республикасы музей қорының музей заттарын (бұдан әрі – музей заттары) есепке алу, сақтау, пайдалану және есептен шығару тәртібін белгілейді.
2. Осы Нұсқаулықта келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
1) бейінді емес музей заттары – музейдің негізгі бейініне жатпайтын музей заттары;
2) ғылыми-көмекші қор – көшірілуі, сақталу жай-күйі, бастапқы фрагменттілігі, сақтау мерзімдерінің шектелуі және/немесе өзге де себептері бойынша шектеулі ақпараттылығы бар және музей заттарын зерттеу және пайдалану кезінде қосымша функцияны орындайтын мәдени құндылықтардың жиынтығы;
3) мемлекеттік музей қоры (бұдан әрі – музей қоры) – мемлекеттік музейлер, музей-қорықтар мен басқа да мемлекеттік ұйымдар қорындағы және Қазақстан Республикасына тиесілі мәдени құндылықтардың жиынтығы;
4) музейдің дерекқоры (бұдан әрі – ДҚ) – музей заттары мен музей коллекцияларының мемлекеттік есепке алынуын қамтамасыз ететін, музей жинағына кіретін және Қазақстан Республикасының музей қорына енгізілген музей заты мен музей коллекциясы туралы мәліметтердің жиынтығы;
5) музей заты – қолданыстағы ортадан алынып, музейге әкелінген мәдени құндылық;
6) музей заттарын атрибуттау – музей затына тән барлық белгілерді: материал, пішін, құрылғы, өлшем, дайындау тәсілі, мақсаты, стилі, дайындау уақыты мен орны, авторлық тиесілігі, тұрмыстың әлеуметтік және этникалық ортасы, тарихи және мемориалдық маңызын анықтау.
7) музей коллекциясы – тек қана өзінің шығу тегіне немесе түрлік туыстық сипатына байланысты, не өзге де белгілері бойынша біріктіріле отырып, музей затының қасиеттеріне ие болатын мәдени құндылықтардың жиынтығы;
8) негізгі қор – мемлекеттік музейлер, музей-қорықтар мен басқа да мемлекеттік ұйымдардың қорында тұрақты пайдаланылатын және Қазақстан Республикасына тиесілі мәдени құндылықтардың жиынтығы;
9) сандық форматқа ауыстырылған музей заты – ақпараттық технологиялардың көмегімен цифрланған және электрондық тасығыштарда сақталатын мәдени құндылық;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по учету, хранению, использованию и списанию музейных предметов музейного фонда Республики Казахстан (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 35-4) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" и детализирует учет, хранение, использование и списание музейных предметов музейного фонда Республики Казахстан (далее – музейные предметы).
2. В настоящей Инструкции применяются следующие основные понятия:
1) научно-вспомогательный фонд – совокупность культурных ценностей, имеющих ограниченную информативность вследствие их копийности, состояния сохранности, изначальной фрагментарности, ограниченности сроков хранения и/или иных причин и выполняющих вспомогательную функцию при изучении и использовании музейных предметов;
2) государственный музейный фонд (далее – музейный фонд) – совокупность культурных ценностей, находящихся в фондах государственных музеев, музеев-заповедников и других государственных организаций и принадлежащих Республике Казахстан;
3) база данных музея (далее – БД) – совокупность сведений о музейном предмете и музейной коллекции, входящих в собрание музея и включенных в музейный фонд Республики Казахстан, обеспечивающих государственный учет музейных предметов и музейных коллекций;
4) музейный предмет – культурная ценность, изъятая из среды бытования и перемещенная в музей;
5) атрибуция музейных предметов – выявление всех присущих музейному предмету признаков: материала, формы, устройства, размера, способа изготовления, назначения, стиля, времени и места изготовления, авторской принадлежности, социальной и этнической среды бытования, исторического и мемориального значения;
6) музейная коллекция – совокупность культурных ценностей, которые приобретают свойства музейного предмета, только будучи соединенными вместе в силу характера своего происхождения, либо видового родства, либо по иным признакам;
7) основной фонд – совокупность культурных ценностей, находящихся в постоянном пользовании государственных музеев, музеев-заповедников и других государственных организаций и принадлежащих Республике Казахстан;
8) музейный предмет, переведенный в цифровой формат – культурная ценность, оцифрованная при помощи информационных технологий и хранящаяся на электронных носителях в музее;
9) фонд временного хранения – совокупность предметов, принятых музеем на временное хранение для рассмотрения фондово-закупочной (фондово-отборочной) комиссией музея, научного изучения, экспонирования и иных целей, определенных уставом музея;

10) уақытша сақтау қоры – мұражайдың қор-сатып алу (қор-іріктеу) комиссиясының қарауы үшін оларды ғылыми зерделеу, қалпына келтіру, консервациялау, экспонаттау және мұражай жарғысында айқындалған өзге де мақсаттар үшін музей уақытша сақтауға қабылдаған заттардың жиынтығы;
11) эксперименттік қор - құрамына утилитарлық заттардан жасалған музей керек-жарақтары немесе ұзақ пайдалануға тұрақтылығы анықталмаған және уақытпен тексерілмеген қазіргі заманғы материалдардан жасалған заттар кіретін заттар жиынтығы.
2-тарау. Музей заттарын есепке алу
3. Музей заттарын есепке алу олардың саны мен құрамын анықтап, сәйкестендіру, оңтайлы сақтауды ұйымдастыру, орналасқан жерін жедел анықтау, құрамындағы өзгерістерді және сақталу жай-күйін бақылау, ғылыми зерделеу және тиімді пайдалану мақсатында есепке алу құжаттамасында тіркеуді білдіреді.
4. Музей тұрақты немесе уақытша пайдалануға қабылдаған барлық музей заттары осы Нұсқаулықтың 1, 2 – параграфында айқындалған тәртіппен есепке алынуға жатады.
5. Музейдегі ДҚ музей заттарын автоматты режимде есепке алуды ақпараттық қолдауды, осы музейде қандай да бір музей затының болуы туралы мәліметтерді іздеу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
ДҚ деректемелерінің тізбесі осы Нұсқаулықтың 1-21-қосымшаларында белгіленген негізгі есепке алу құжаттарының көрсеткіштеріне сәйкес қалыптастырылады.
6. Музей заттарын есепке алу екі кезеңде қарастырылады:
1) музей заттарын алғашқы тіркеу;
2) музей заттарын түгендеу.
1-параграф. Музей заттарын алғашқы тіркеу
7. Бастапқы тіркеу кезінде музей заттары актіленеді.
Музей актілеуді осы Нұсқаулықтың 81-тармағында көрсетілген мақсаттар бойынша музей заттарын қабылдаған күннен немесе берген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде және 3 (үш) данада жүргізеді:
1) осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша музей заттарын тұрақты сақтауға қабылдау актісімен;
2) осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша уақытша сақтауға қабылдау актісімен;
3) осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша музей заттарын тұрақты сақтауға беру актісімен;
4) осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша музей заттарын уақытша сақтауға беру актісімен;
5) осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша уақытша сақтаудан музей заттарын қайтару актісімен (бұдан әрі – Актілер) ресімделеді.
8. Актілер:
1) Осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Музей заттарын тұрақты сақтауға қабылдау актілерін тіркеу кітабында;
2) осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Музей заттарын уақытша сақтауға қабылдау актілерін тіркеу кітабында;

10) экспериментальный фонд – совокупность предметов, в состав которого входят музейные принадлежности из утилитарных предметов или предметы из современных материалов, устойчивость которых к длительному использованию не определена и не проверена временем.
Глава 2. Учет музейных предметов
3. Учет музейных предметов представляет собой определение их количества и состава, регистрацию в учетной документации в целях идентификации, организации оптимального хранения, оперативного установления местонахождения, контроля за изменениями в составе и состоянием сохранности, научного изучения и эффективного использования.
4. Все музейные предметы, принятые музеем в постоянное или временное пользование, подлежат учету в порядке, определенном в параграфах 1, 2 к настоящей Инструкции.
5. БД в музее обеспечивает информационную поддержку учета музейных предметов в автоматизированном режиме, возможность поиска сведений о наличии в данном музее того или иного музейного предмета.
Перечень реквизитов БД формируется в соответствии с показателями основных учетных документов, установленных Приложениями 1-21 к настоящей Инструкции.
6. Учет музейных предметов состоит из двух этапов:
1) первичная регистрация музейных предметов;
2) инвентаризация музейных предметов.
Параграф 1. Первичная регистрация музейных предметов
7. При первичной регистрации музейных предметов составляется соответствующий акт.
Акт составляется музеем в течение 30 календарных дней со дня приема или в день выдачи музейных предметов для целей, указанных в пункте 81 к настоящей Инструкции и оформляется в 3 (трех) экземплярах:
1) актом приема музейных предметов в постоянное хранение по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
2) актом приема музейных предметов на временное хранение по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;
3) актом выдачи музейных предметов в постоянное хранение по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
4) актом выдачи музейных предметов на временное хранение по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции;
5) актом возврата музейных предметов с временного хранения по форме, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции (далее – акты).
8. Акты регистрируются в:
1) Книге регистрации актов приема музейных предметов в постоянное хранение по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции;
2) Книге регистрации актов приема музейных предметов во временное хранение по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции;

3) осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Музей заттарын тұрақты сақтауға беру актілерін тіркеу кітабында;
4) осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Музей заттарын уақытша сақтауға беру актілерін тіркеу кітабында;
5) осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Музей заттарын уақытша сақтаудан қайтару актілерін тіркеу кітабында (бұдан әрі – тіркеу кітаптары) тіркеледі.
9. Негізгі, ғылыми-қосалқы, уақытша және эксперименттік қорларға тұрақты сақтауға қабылданатын музей заттарын актілеу және салыстыру Қор-сатып алу (қор-іріктеу) комиссиясының (бұдан әрі – ҚСА (ҚІК) ұсынымдарының негізінде жүзеге асырылады.
10. Музей заттарын музейге қабылдау кезінде Негізгі қордың түсімдер кітабына немесе Ғылыми-қосалқы қордың түсімдер кітабына немесе Эксперименттік қордың түсімдер кітабына немесе Уақытша қордың түсімдер кітабына (бұдан әрі – түсімдер кітабы) осы Нұсқаулықтың 11, 12, 13, 14-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша музей заттары туралы мәліметтер енгізіледі.
11. Түсімдер кітаптарына мәліметтер енгізілген кезде әрбір музей затына реттік тіркеу нөмірі беріледі, ал музей затының әрбір коллекциясына коллекцияны құрайтын заттар санына қарай бөлшек нөмір беріледі.
Музей коллекцияларын қабылдау кезінде осы Нұсқаулыққа 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша музей заттарының коллекциялық тізімдемесі жасалады.
12. Түсім кітаптары мен тіркеу кітаптары қолжазба түрінде жүргізіледі. Күнделікті пайдалану үшін электронды түрдегі түсімдер кітабының көшірмесі қалыптастырылады.
13. Түсім кітаптары мен тіркеу кітаптары толтырылғанға дейін тігіледі, парақтары нөмірленеді, оларға музей директоры, музейдің бас сақтаушысы, музейді есепке алу бөлімінің басшысы қол қояды және музейдің мөрімен (бар болса) бекітіледі.
14. Әрбір жылдың бірінші қаңтарына түсімдер кітаптары мен тіркеу кітаптары бойынша соңғы жазба енгізілгеннен кейін осы Нұсқаулыққа 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кітаптардың тізімдемесі жасалады.
15. Музей заттарының саны көп болған жағдайда Түгендеу кітаптары бөлімдер бойынша қор қоймасының үй-жайында сақталуы мүмкін.
16. Музейдің ҚСА (ҚІК) шешімі негізінде:
1) музей заттарының атрибуциясын өзгерту немесе нақтылау кезінде;
2) музей заттары туралы жаңа мәліметтер алған жағдайда;
3) музей затының жай-күйі туралы жаңа мәлімет алған жағдайда актілерге, тіркеу кітаптарына және түсім кітаптарына өзгерістер немесе толықтырулар енгізуге рұқсат етіледі.
17. Музей заттарын есепке алуды жүргізу кезінде әрбір музей затының, оның ішінде музей коллекциясының саны бірлікпен өлшенеді. Әрбір музей затына немесе коллекциясына осы Нұсқаулыққа 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген музейдің қысқартылған атауынан, музей заты дайындалған материалдың бірінші әрпінен, негізгі қордың түсімдер кітабында және музей заттарын есептік түгендеу кітабында (бұдан әрі – есептік түгендеу кітабы) берілген нөмірлерден тұратын шифр беріледі.

3) Книге регистрации актов выдачи музейных предметов в постоянное хранение по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции;
4) Книге регистрации актов выдачи музейных предметов во временное хранение по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции;
5) Книге регистрации актов возврата музейных предметов с временного хранения по форме согласно приложению 10 к настоящей Инструкции (далее – книги регистрации);
9. Актирование и соотнесение принимаемых музейных предметов на постоянное хранение в основной, научно-вспомогательный, временный и экспериментальный фонды осуществляется на основании рекомендации фондово-закупочной (фондово-отборочной) комиссии (далее – ФЗК (ФОК)).
10. При приеме музейных предметов в музей вносятся сведения о музейных предметах в Книгу поступлений основного фонда согласно приложению 11, Книгу поступлений научно-вспомогательного фонда согласно приложению 12, Книгу поступлений экспериментального фонда согласно приложению 13, Книгу поступлений временного фонда согласно приложению 14 (далее – книги поступлений) к настоящей Инструкции.
11. При внесении сведений в книгах поступлений каждому музейному предмету присваивается порядковый регистрационный номер, а каждой коллекции музейного предмета присваивается номер с дробью, исходя из количества предметов, составляющих коллекцию.
При приеме музейных коллекций составляется коллекционная опись музейных предметов по форме, согласно приложению 15 к настоящей Инструкции.
12. Книги поступлений и книги регистрации ведутся в рукописном виде. Для ежедневного пользования формируется копия книг поступлений в электронном виде.
13. Книги поступлений и книги регистрации до заполнения прошнуровываются, листы пронумеровываются, подписываются директором музея, главным хранителем музея, руководителем отдела учета музея и скрепляются печатью музея (при наличии).
14. На первое января каждого года после внесения последней записи по книгам поступлений и по книгам регистрации составляется опись книг по форме согласно приложению 16 к настоящей Инструкции.
15. При большой численности музейных предметов не исключается хранение инвентарных книг по разделам в помещениях фондохранилищ музея.
16. Внесение изменений или дополнений в акты, книги регистраций и книги поступлений допускаются на основании рекомендации ФЗК (ФОК) музея в следующих случаях:
1) при изменении или уточнении атрибуции музейных предметов;
2) получении новых сведений о музейном предмете;
3) получении новых сведений о состоянии музейного предмета.
17. При проведении учета музейных предметов количество каждого музейного предмета, в том числе музейной коллекции, измеряется в единицах. Каждому музейному предмету или коллекции присваиваются шифр, состоящий из сокращенного наименования музея, первой буквы материала из которого изготовлен музейный предмет, номеров, присвоенных в книге поступлений основного фонда и в Инвентарной книге учета музейных предметов (далее – инвентарная книга учета), оформленной по форме согласно приложению 17 к настоящей Инструкции.

18. Музей затының шифры музей затына нақты, оның сыртқы түрін бұзбай, қолжазба немесе баспа түрінде немесе қазіргі заманғы технологиялардың көмегімен өзге де түрде қойылады. Уақытша сақтауға қабылданған музей заттарына шифр заттаңбаны пайдалана отырып қойылады.
Беті тегіс емес және бұдырлы заттарда реставраторлар ұсынған арнайы желіммен бекітілген этикеткалар қолданылады, таңбалары, маркалары және өзге де ерекшеліктері бар бұйымдарда шифр бос орындарға қойылады.
19. Шифрды жаңарту кезінде музей заттарына осыған қойылған барлық шифрлар сақталады.
20. Шифр:
1) металдан жасалған заттарда - эмаль бояумен;
2) миниатюраларда, монеталарда, медальдарда, геммаларда, тастарда, кресттерде, ұсақ археологиялық заттар мен фрагменттерде - олардың монтаждау, жеке қаптама (конверттер, футлярлар, қораптар) немесе қалың картоннан немесе металдан жасалған заттаңбаларында;
3) ашылатын заттарда (қобдишалар, табакеркалар) – балықтың желімімен жабыстырылған заттаңбаны пайдалана отырып, оның ішкі бетінде;
4) атыс қаруының – түсіру планкасының ішкі жағында;
5) суық қарудың – тұтқасында немесе ілулі заттаңбасында (картон немесе металл);
6) қорғаныс қару-жарағының (шлемдер, қалқандар және т.б.) – ішкі жағында;
7) картиналарда шифр тақтайшаның жоғарғы немесе төменгі планкасының сол жақ бұрышында бояумен жазылады. Зембілдері жоқ картиналарда шифр кенептің шетіне картинаның артқы жағынан төменгі сол жақ бұрышына қойылады. Үлкен картиналарда шифр екі жерде: жоғары және төменде қойылады;
8) тығыз, түспейтін қағаздан жасалған акварельдерде, суреттерде, гравюраларда, плакаттық материалдарда шифрлар заттың сыртқы жағындағы бұрыштардың бірінде (оң немесе сол жақта) мөртабанмен белгіленеді;
9) рамкаға, паспартқа немесе жиектемеге бекітілген суреттерде шифр жиектемеде қайталанады. Аса күрделі монтаждау және қажет етпеу, затты пішу (егер пішу осы заттың зақымдануына әкеп соқтыруы мүмкін болса, мысалы, пастель) орын алған жағдайда оның нөмірі мен шифры заттың жиегіне қойылады, ол туралы мүкәммалда ("Ескерту" бағанында) тиісті белгі қойылады;
10) суреттері немесе фотосуреттері бар альбомдарда шифр титул парағының сыртына жазылады. Сондай-ақ альбомның әрбір парағының сыртына музейдің шифрымен мөртабан қойылады;
11) иконаларда (тақтайларда) нөмірдің шифры тақтаның шетіне немесе сыртына ақ немесе көгілдір (ашық) бояумен қойылады. Екі жақты иконда шифр оның шетіне қойылады.
Металдан жасалған иконаларда, сондай-ақ кресттерде тығыз картоннан жасалған этикеткалар шифры мен нөмірлерімен тығыз қатал жіптің көмегімен затқа ілінеді (сыммен бекіту рұқсат етілмейді). Сондай-ақ, егер оларды тікелей затқа қою мүмкіндігі болмаса, нөмірлер мен миниатюраларға және басқа да ұсақ заттарға қойылады;

18. Шифр музейного предмета проставляется на музейном предмете четко, не нарушая его внешнего вида, в рукописном или печатном виде, или в ином виде с применением современной технологии. На музейных предметах, принятых во временное хранение, шифр проставляется с использованием этикетки.
На предметах с неровной и шершавой поверхностью применяются этикетки, закрепленные специальным клеем, рекомендованным реставраторами; на изделиях, имеющих клейма, марки и иные особенности, шифр проставляется на свободных местах.
19. При обновлении шифра все ранее проставленные шифры на музейных предметах сохраняются.
20. Шифр проставляется:
1) на предметах из металла – эмалевой краской;
2) на миниатюрах, монетах, медалях, геммах, камнях, крестах, мелких археологических предметах и фрагментах - на их монтировке, индивидуальной упаковке (конверты, футляры, коробки) или на этикетках из плотного картона или металла;
3) на открывающихся предметах (шкатулки, табакерки) – на внутренней поверхности с использованием этикетки на рыбьем клее;
4) на огнестрельном оружии – на внутренней стороне спусковой планки,
5) на холодном оружии – на черенке или подвешенной этикетке (картонной или металлической);
6) на оборонительном вооружении (шлемы, щиты) – на внутренней стороне;
7) на картинах шифр наносятся краской на верхней или нижней планке подрамника, в левом углу. На картинах без подрамников шифры ставятся на кромке холста с оборотной стороны картины внизу в левом углу. На больших картинах шифр наносится в двух местах: сверху и снизу;
8) на акварелях, рисунках, гравюрах, плакатном материале, изготовленных из плотной, непросвечивающей бумаги, шифры обозначаются штампом на обороте предмета в одном из нижних углов (в правом или левом);
9) на рисунках, вмонтированных в рамку, паспарту или окантовку, шифры дублируются на окантовке. В случае особо сложной монтировки и нежелательности раскантовки предмета, когда раскантовка может повлечь за собой повреждение данного музейного предмета (например, пастели) шифры проставляются на окантовке музейного предмета, о чем делается в инвентарной книге учета (в графе "примечания") соответствующая отметка;
10) на альбомах с рисунками или фотографиями шифры наносятся на обороте титульного листа. На обороте каждого листа альбома также проставляется штамп с шифром музея;
11) на иконах (досках) шифры ставятся белой или голубой (светлой) краской на торце или на обороте доски. На двусторонней иконе шифр проставляется на торце иконы;
на иконах из металла, а также крестах этикетки из плотного картона шифр привешивается к музейному предмету при помощи плотной суровой нитки (прикрепление проволокой не допускается). Также проставляются шифры на миниатюрах и других мелких музейных предметах, если нет возможности проставить их непосредственно на предмете;

12) мүсінде (ағаш, мәрмәр, металл) шифр плинттің төменгі бұрышына сол жақ артқы жағына эмаль немесе майлы бояумен қойылады. Ұсақ мүсінде шифр тұғырға қойылады.
Ірі мүсінде, әсіресе қабырғаға мұздатылатын рельефтерде шифр экспозициялық емес бүйірлерінде, әр жағынан екі-үш орынға қойылады;
13) қыш заттарда (саз, фарфор, фаянс), сондай-ақ ағаштан және тастан жасалған заттарда шифр тұғырға майлы бояумен немесе ұшаны кейіннен ұшаны мөлдір лакпен жаба отырып қойылады.
Тұғырығында таңбалармен және маркалармен жабдықталған қыш бұйымдарда шифр таңбалар мен таңбалардың үстіне қойылмайды;
14) жиһазға шифр (металл немесе қатты картоннан жасалған) артынан қойылады (заттың рамасына, орындықтың астына):
үстелдерде – негізгі рамаға, тақтаның артқы жоғарғы жағынан;
шкафтарда – сол есіктің артқы жағында;
15) оқу үшін берілмейтін бірегей, музейлік маңызы бар кітаптарға шифрлар (мөртабанмен жазылған) негізгі бетінің артқы жағына қойылады;
16) табиғи тарихи заттарда шифр:
жануарлардың ұшаларында – арнайы ілмелі жапсырмаларда;
тұлыпта – банкаға немесе тұрақты футлярға салынған препараттардың тұғырында, банканың немесе футлярдың сыртқы жағында қойылады;
17) елтаңбалық парақтарда – әрбір парақтың төменгі сол жағында;
альбомға салынған елтаңбалы парақтарда, альбомның бірінші парағында (титул парағы);
18) геологиялық және палеонтологиялық үлгілерде – заттарда;
19) топырақ үлгілерінде – монолитті жәшіктердің қабырғаларында немесе үлгілері бар банкаларда және қораптарда;
20) сусымалы денелерде – қаптамада;
21) негативтер мен диапозитивтерде шифр эмульсияға ұшамен қойылады;
жекелеген фототаңбаларда – сол жақ төменгі бұрышында;
альбомға құрастырылған таңбаларда – мұқабаның немесе бірінші (титул) парағының сырт жағында қойылады.
22) көлемі 9х12 миллиметрден (бұдан әрі – мм) кем негативтерде шифр конвертте, ал аз форматты позитивтерде – монтаждауда қойылады;
23) ұсақ заттарда (сырға, сақина, түймелер) шифр өңделмеген жіппен ілінген заттаңба арқылы қойылады;
24) маталарда заттаңба (мөртабаны мен нөмірлерімен) ашық тығыз материядан (коленкор, кенеп) жасалып, бұйымдардың астарына тігіледі. Егер зат тігілген болса (мысалы, юбка), жапсырма төменгі шетіне тігіледі.
Кілемдерде, сарайларда, маталардың кесінділерінде және мата үлгілерінде затбелгі сол жақ жоғарғы немесе төменгі бұрышына тігіледі.
21. Музей заттарын шифрсыз сақтауға және пайдалануға жол берілмейді.
22. Музейде қазіргі заманғы технологиялық, оның ішінде электрондық процестердің көмегімен музей заттарын шифрлау жүйесін (бұдан әрі – автоматты сәйкестендіру жүйесі) қолдану ҚСА (ҚІК) шешімі бойынша жүргізіледі.

12) на скульптуре (дерево, мрамор, металл) шифр проставляется сзади слева на нижнем углу плинта, эмалевой или масляной краской. На мелкой скульптуре шифр проставляется на поддоне.
На крупной скульптуре, особенно на рельефах, примораживаемых к стене, шифр проставляется на неэкспозиционных торцах и в двух-трех местах с разных сторон;
13) на керамических предметах (глина, фарфор, фаянс), а также на предметах из дерева и камня шифр проставляется на поддоне масляной краской или туши с последующим покрытием туши прозрачным лаком.
На керамических изделиях, снабженных на поддоне клеймами и марками, шифр не ставится поверх марок и клейм;
14) на мебели шифр (металлический или из твердого картона) крепится или наносится масляной краской сзади (на раме предмета, под сиденье):
у столов – к основной раме, под верхней доской сзади;
у шкафов – на обратной стороне левой дверной створки;
15) на уникальных, не выдаваемых для чтения, книгах, шифры проставляются на обороте титульного листа;
16) на предметах естественной истории шифр проставляется:
у тушек животных – на специальных подвесных ярлыках;
у чучел – на подставках на препаратах, заключенных в банки или в постоянные футляры, на наружной стороне банки или футляра;
17) на гербарных листах – на каждом листе внизу слева;
на гербарных листах, смонтированных в альбом, на первом листе альбома;
18) на геологических и палеонтологических образцах – на предметах;
19) на почвенных образцах – на стенке ящиков с монолитами или на банках и коробках с образцами;
20) на сыпучих телах – на упаковке;
21) на негативах и диапозитивах шифры проставляются тушью на эмульсии;
на отдельных фотоотпечатках – на обороте в левом нижнем углу;
на отпечатках, смонтированных в альбом – на обороте обложки или титульного листа;
22) на фотонегативах размером менее 9х12 миллиметров (далее – мм) шифр проставляется на конверте, а на малоформатных позитивах – на монтировке;
23) на мелких предметах (серьги, кольца, пуговицы) шифр проставляется с использованием этикетки подвешенной на суровой нитке;
24) на тканях этикетка (со штампом и номерами) из светлой плотной материи (коленкор, полотно) пришивается с изнанки. Если предмет сшитый (например, юбка), этикетка пришивается к нижнему краю.
На коврах, паласах, отрезах материи и образцах ткани этикетка пришивается к левому верхнему или нижнему углу.
21. Не допускается хранение и использование музейных предметов без шифра.
22. Применение системы шифровки музейных предметов с использованием современных технологических процессов, в том числе электронных, с видами (типами) метки (далее – система автоматической идентификации) вводится в музее по рекомендации ФЗК (ФОК).

2-параграф. Музей заттарын түгендеу
23. Музей заттарын түгендеу затты сәйкестендіруге және оған ұқсас заттардың қатарында даралауға мүмкіндік беретін заттың көрнекі сипаттамаларының толық сипаттамасы болып табылады.
24. Музей заттарына түгендеу жүргізу:
1) музей заттарына ғылыми түгендеу жүргізу;
2) музей заттарының бар-жоғын салыстырып тексеру шараларынан тұрады.
25. Музейдің негізгі қорына түскен барлық музей заттары ғылыми түгендеуге жатады.
Түгендеу кезінде музей заттары құрамына (түріне) байланысты жеке топтар бойынша негізгі қордың сыныптамасына сәйкес жүйеленеді.
26. Музей заттары алғашқы тіркелгеннен кейін есептік түгендеу кітабына музей заты туралы мәлімет енгізіліп, шифр қойылады.
Әрбір музей затына осы Нұсқаулықтың 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша түгендеу карточкасы толтырылады.
27. Есептік түгендеу кітабына музей заттары туралы мәліметтерді енгізу кезінде әрбір музей затына реттік нөмір беріледі, ал әрбір музей коллекциясына коллекцияны құрайтын заттар санына қарай бөлшек нөмір беріледі.
28. Есептік түгендеу кітабы қолжазба түрінде жүргізіледі.
29. Есептік түгендеу кітабы толтырылғанға дейін тігіледі, парақтары нөмірленіп, музей директоры, бас қорсақтаушы, есепке алу бөлімінің басшысы қол қояды және музейдің мөрімен (болған жағдайда) бекітіледі.
30. Есептік түгендеу кітаптары:
кітаптарда ақпараттың жоғалуына қауіп төндіретін едәуір зақымдану орын алғанда;
енгізілген жазбалардың осы Нұсқаулықтың 7, 8, 10, 17, 26, 27, 28 -тармақтарында көрсетілген музей заттарын есепке алу қағидаларына сәйкес келмегенде;
енгізілген жазбалардың шындыққа, сондай-ақ өзге есеп ақпаратына сәйкес келмеген жағдайда жаңа есептік түгендеу кітаптарымен ауыстырылады.
Жаңа есептік түгендеу кітабын жасау кезінде алдыңғы кітаптар сақталады және жойылмайды.
31. Түсімдер кітаптары мен есептік түгендеу кітаптарына өзгерістер қызыл сиямен енгізіліп, музей директорының, музейдің бас сақтаушысының, музейді есепке алу бөлімі басшысының қолдарымен расталады және музей мөрімен (бар болса) бекітіледі.
32. Музей заттары мен коллекцияларының сақталу жағдайына, сондай-ақ бар-жоғын салыстырып тексеру үшін мониторинг жүргізу музей директоры бекіткен салыстыру кестесіне сәйкес актілермен, келіп түскен кітаптар, түгендеу кітаптарының негізінде жүзеге асырылады.
33. Тексеру кестесінде келесі мерзімдер көрсетіледі:
1) үш мыңға дейінгі музей заттары бар музейлерде – жыл сайын;
2) отыз мыңға дейінгі музей заттары бар музейлерде – үш жылда бір рет;
3) отыздан үш жүз мыңға дейінгі музей заттары бар музейлерде – бес жылда бір рет;

Параграф 2. Инвентаризация музейных предметов
23. Инвентаризация музейных предметов представляет собой развернутое описание визуальных характеристик предмета, позволяющее идентифицировать предмет и индивидуализировать его в ряду аналогичных ему предметов.
24. Инвентаризация музейных предметов включает в себя:
1) научную инвентаризацию музейных предметов;
2) сверку на наличие музейных предметов.
25. Научной инвентаризации подлежат все музейные предметы, поступившие в основной фонд музея.
Музейные предметы при инвентаризации систематизируются в соответствии с классификацией основного фонда по отдельным группам, в зависимости от состава собрания.
26. После первичной регистрации музейных предметов в инвентарную книгу учета вносятся сведения о музейных предметах и проставляются их шифры.
По каждому музейному предмету составляется инвентарная карточка по форме, согласно приложению 18 к настоящей Инструкции.
27. При внесении сведений о музейных предметах в инвентарную книгу учета каждому музейному предмету присваивается порядковый номер, а каждой музейной коллекции присваивается номер с дробью, исходя из количества предметов, составляющих коллекцию.
28. Инвентарные книги учета ведутся в рукописном виде.
29. Инвентарные книги учета до заполнения прошнуровываются, листы пронумеровываются, подписываются директором музея, главным хранителем музея, и скрепляются печатью музея (при наличии).
30. Изменения в книги поступлений и инвентарные книги учета вносятся красными чернилами, заверяются подписями директора музея, главного хранителя музея, руководителя отдела учета музея и скрепляются музейной печатью (при наличии).
31. Мониторинг состояния сохранности, а также сверка наличия музейных предметов и музейных коллекций осуществляется посредством сверки с актами, книгами поступлений, инвентарными книгами в соответствии с графиком сверки, утвержденным директором музея.
32. В графике сверки указываются следующие сроки:
1) в музеях, имеющих до трех тысяч музейных предметов – ежегодно;
2) в музеях, имеющих до тридцати тысяч музейных предметов – один раз в три года;
3) в музеях, имеющих от тридцати до трехсот тысяч музейных предметов – один раз в пять лет;

4) үш жүзден бес жүз мыңға дейінгі музей заттары бар музейлерде – жеті жылда бір рет;
5) бес жүз мыңнан бір миллионға дейінгі музей заттары бар музейлерде – он жылда бір рет;
6) бір миллионнан астам музей заттары бар музейлерде – он бес жылда бір рет.
34. Музей заттары мен коллекцияларын мониторингтеу және салыстырып тексеру нәтижесінде осы Нұсқаулықтың 19, 20-қосымшаларына сәйкес музей заттары мен музей коллекцияларының бар-жоғы мен сақталу жай-күйіне салыстырып тексеру актісі және заттардың сақталу жай-күйін мониторингтеу және салыстырып тексеру барысында анықталған сақталу өзгерістері көрсетілген музей заттарының тізімі жасалады.
3-тарау. Музей заттарын сақтау
35. Музей заттары:
1) температуралық-ылғалдылық режимі;
2) жарық режимі;
3) биологиялық режимі сақталатын ғимараттарда орналастырылады.
36. Әртүрлі музей заттарын кешенді сақтау кезіндегі ауа температурасы +18о + 1о Цельсий (бұдан әрі – С) шегінде белгіленеді, салыстырмалы ылғалдылықтың оңтайлы жағдайлары 50% + 5%.
37. Музей заттарын сақтау қоймаларында оларды кешенді сақтау кезінде ауа температурасы +20о С-тан аспайтын шекте (салыстырмалы ылғалдылығы 53%-ға дейін болғанда) белгіленеді.
38. Музей заттары орналасқан ғимараттың ауа температурасы:
1) қара-ақ фотоматериалдардан жасалған музей заттары үшін, салыстырмалы ылғалдылығы 40%-дан 50%-ға дейін болғанда – +12о С-ден жоғары емес;
2) түрлі-түсті фотоматериалдар үшін – +5о С-ден жоғары емес;
3) балауыз бен ермексаздан жасалған музей заттары үшін +16о С-ден +25о С-ге дейін;
4) бағалы және жартылай бағалы тастар мен сарғылт дүрден жасалған музей заттары үшін 0о С-тан төмен емес ауа температурасы белгіленеді.
39. Музей заттарын кешенді сақтауда салыстырмалы ауа ылғалдылығы 50-ден 65%-ға дейінгі аралықта белгіленеді.
40. Музей заттарын сақтау үшін:
1) хлорлы қоспа түрінде коррозиясы бар археологиялық музей заттары үшін 37 %-дан 50 %-ға дейін;
2) фотоматериалдардан тұратын музей заттары үшін 40-тан 50%-ға дейін температура-ылғалдылық режимі белгіленеді.
41. Музей заттары орналасқан әр ғимаратқа температура мен ылғалдылықты тіркеу үшін психрометр, гигрометр, термометр және тағы басқа құралдар орнатылады.

4) в музеях, имеющих от трехсот до пятисот тысяч музейных предметов – один раз в семь лет;
5) в музеях, имеющих от пятисот тысяч до одного миллиона музейных предметов – один раз в десять лет;
6) в музеях, имеющих свыше одного миллиона – один раз в пятнадцать лет.
33. По итогам мониторинга и сверки музейных предметов и коллекций составляется акт сверки на наличие и состояние сохранности музейных предметов и музейных коллекций, и список музейных предметов с изменениями в сохранности, выявленных в ходе мониторинга состояния сохранности и сверки предметов, согласно приложениям 19, 20 к настоящей Инструкции.
Глава 3. Хранение музейных предметов
34. Хранение музейных предметов представляет собой обеспечение физической сохранности музейных предметов, защиту их от разрушения, порчи и хищения, а также создание благоприятных условий для их изучения и экспонирования.
Хранение музейных предметов осуществляется в фондохранилище, в экспозиции, во время перемещений предмета внутри музея и за его пределами.
35. Музейные предметы размещаются в помещениях с соблюдением:
1) температурно-влажностного режима;
2) светового режима;
3) биологического режима.
36. Температура воздуха при комплексном хранении различных музейных предметов устанавливается в пределах +18о ± 1° Цельсия (далее – С), оптимальные условия относительной влажности 50% ± 5%.
37. В хранилищах музейных предметов при их комплексном хранении температура воздуха устанавливается в пределах не выше +20о С (при относительной влажности до 53%).
38. В помещениях, где располагаются музейные предметы, температура воздуха устанавливается в пределах:
1) не выше +12о С - для музейных предметов из черно-белых фотоматериалов, при относительной влажности от 40% до 50%;
2) не выше +5о С - для музейных предметов из цветных фотоматериалов;
3) от +16 до +25оС для музейных предметов из воска и пластилина;
4) не ниже 0оС для музейных предметов из драгоценных и полудрагоценных камней и из янтаря.
39. При комплексном хранении музейных предметов относительная влажность воздуха устанавливается в пределах от 50 до 65%.
40. Для хранения музейных предметов относительная влажность воздуха устанавливается в пределах:
1) от 37% до 50% для археологических музейных предметов, имеющих продукты коррозии в виде хлористых соединений;
2) от 40% до 50% для музейных предметов из фотоматериалов.
41. Для регистрации температуры и влажности воздуха в каждом помещении, где располагаются музейные предметы, устанавливаются сертифицированные психрометры, гигрометры, термометры и другие аппараты.

42. Ауаның температурасы мен ылғалдылық көрсеткіштері тәулігіне екі рет бір мезгілде белгіленеді.
43. Егер ғимараттың температура-ылғалдылық режимінің ылғалдылығы жоғары болса, қабырға мен жабдықтардың арақашықтығы 10 сантиметрден (бұдан әрі – см) кем болмауы тиіс, егер ылғалдылық төмен болған жағдайда жалпы ылғалдандыру құралдары қолданылады.
44. Музей ғимаратында музей заттарына тікелей күн сәулесі түспеуі тиіс.
45. Графиканың барлық түрі, кітап, қолжазба материалдары, фотосуреттер, мата, ботаникалық және зоологиялық коллекциялар, былғарыдан жасалған заттар үшін музей ғимаратының жарықтылығы 50-75 люкс, қалған барлық музей заттары үшін – 75 люкс шамасында болуы тиіс.
46. Майлы және аралас техникалы кескіндеме, сондай-ақ сүйектен жасалған музей заттарына күндізгі уақытта жүйелі жарықтандыру (табиғи және жасанды) қажет.
47. Заттар қағаз тасығыштарда, сондай-ақ барлық мұрағаттық құжаттар қараңғыда сақталады.
48. Музей ғимаратында видеотүсірілім, фототүсірілім жүргізу кезінде:
1) музей заттарының қызып кетпеуін;
2) түсірілім жүргізіліп жатқан музей ғимаратының ауа температурасының 2о С-тан көтерілмеуін;
3) жарық көзінің музей заттарынан төрт метр (бұдан әрі – м) қашықтықта орналасуын;
4) жарықтың аз ғана уақытқа (3-5 минуттан артық емес) қосылуын бақылау қажет.
49. Музей заттары электронды жарқылдағы бар фотосуретке түсірілмейді.
50. Кескіндемені сақтау сақтау үшін заманауи кескіндеме туындыларын сақтайтын арнайы сөрелер қолданылады.
Заманауи жабдықтар болмаған жағдайда кескіндемені сақтау келесі жолмен жүзеге асырылады:
1) қалқандарға іліп қою:
жақтаулы картиналар ірі металл торға бекітілген стационарлық (жылжымайтын) немесе жылжымалы жайма тақтаға ілінеді. Торларға картиналарды ілу ілмектердің көмегімен жүзеге асырылады. Ілмектің бір ұшы картинаның жақтауына бұралған шығыршыққа, ал екіншісі тордың көзіне орнатылады. Торлар мен ілгектерде тоттануға қарсы жабын болуы қарастырылады;
2) стеллаждарда:
кенептегі картиналар мен кескіндеме шығармалары тақтайларда, әрбір шығармаға арналған ұяшықтары бар стеллаждарда сақталады;
тақталардағы (ағаш) суреттер мен иконалар ауаның кіруін қамтамасыз ететін торлы негізді стеллаждарда сақталады. Тақтайша төсемелері шығармалардың беткі жағына жалпағынан перпендикуляр жатқызылады. Стеллаждың тік қабырғасына матамен қапталған арнайы жеке еңіс ұяшықтар жабдықталады;
кенепке салынып жақтауға керілген картиналар ауа айналымын қамтамасыз ететін торлы еденнің (негіз) үстінде сақталады. Үлкен көлемді туындыларды стеллаждан алғанда және орналастырғанда сырылмас үшін тақташалардың арасына тірек қондырылады;

42. Показатели температуры и влажности воздуха учитываются два раза в сутки, в одно и то же время.
43. В случае, если температурно-влажностный режим помещения имеет повышенную влажность, то минимальное расстояние между стеной и оборудованием составляет не меньше десяти сантиметров (далее – см), в случае пониженной влажности используются средства общего увлажнения.
44. В музейных помещениях на музейные предметы не должны попадать прямые солнечные лучи.
45. Допустимая освещенность музейных помещений для всех видов графики, книг, рукописных материалов, фотографий, тканей, ботанических и зоологических коллекций, кожи составляет 50-75 люкс, для всех остальных музейных предметов – 75 люкс.
46. Масляные и темперные живописи, а также музейные предметы из кости в дневное время хранятся при систематическом освещении (естественном или искусственном).
47. Хранение предметов на бумажных носителях, а также всех архивных документов осуществляется в темноте.
48. При проведении видеосъемок, фотосъемок в музейных помещениях:
1) не допускается нагревание музейных предметов;
2) не допускается повышение температуры воздуха в помещении музея, где проводится съемка, более чем на 2о С;
3) источники света устанавливаются на расстоянии не ближе 4 метров (далее – м) от музейных предметов;
4) освещение включается на минимальное время (не более 3-5 минут).
49. Фотосъемка музейных предметов с использованием электронной вспышки не ведется.
50. Для хранения живописи используются современные специализированные стеллажи для хранения произведений живописи.
При отсутствии современного оборудования хранение живописи осуществляется:
1) развеска на щитах. Картины в рамах подвешиваются на стационарных (неподвижных) или выдвижных щитах, затянутых крупной металлической сеткой. Подвеска картин на сетке производится при помощи крюков. Один конец крюка закрепляется в кольцо, ввинченное в раму картины, другой – в ячейку сетки. В сетках и крюках предусматривается антикоррозийное покрытие;
2) на стеллажах:
картины на холсте и произведения живописи хранятся на досках, стеллажах; с гнездами для каждого произведения;
картины на досках (дерево) и иконы хранятся на стеллажах с решетчатым полом (основание) в целях циркуляции воздуха. Настил планок ложится перпендикулярно плоскости произведений. На вертикальной стенке стеллажа оборудуются специальные индивидуальные ячейки с откосами, обтянутые тканью;
картины на холсте, натянутом на подрамник, хранятся поверх решетчатого пола (основание) обеспечивающее циркуляцию воздуха, формируя второй настил планок. Для большемерных произведений между планками устанавливают подшипники с целью облегчить трение при установке и съемке картин со стеллажа;

3) қатарларда (тек уақытша сақтау):
жақтаусыз, қалың тақтайларға сынамамен салынған картиналар, сондай-ақ иконалар көлеміне қарай бір-біріне беткі жағымен қарата қойылып, уақытша өлшемі бойынша тұғырықтарда еденнен кемінде 15 см қашықтықта, картиналар бір-біріне қарата сақталады. Шығармалардың арасына кенеп және мақтадан жасалған жастықшалар салынады;
кенеп бетіне салынған жақтаусыз картиналар көлеміне қарай еденнен кемінде 15 см қашықтықта, картиналар бір-біріне беткі жағымен қарата қойылып төсемесіз сақталады;
үлкен өлшемді майлы кескіндеме картиналары арнайы білікте сақталады. Суреттер алдыңғы жағымен сыртқа қарай білікте сақталады.
Картиналар сақталатын ғимараттарда сөрелер, қатарлар арасындағы өту жолдарының ені кемінде 1 м болып белгіленеді.
51. Бір білікте бес картинаға дейін сақталады. Әрбір кенепке микалентті немесе папирос қағазы салынады.
Майлы бояулы кескіндеме шығармаларын орауға арналған біліктер құрғақ, беті жұмсақ материалдан келесі көлемде дайындалады:
1) біліктің диаметрі 50 см және одан да ұзын (қайталанған картиналар мен ірі кескіндемелі картиналар 50-ден 70-ке дейін);
2) біліктің ұзындығы картинаның енінен 10-нан 20 см дейін асады;
3) білік қаңқасы фанерамен, содан кейін жұмсақ мақта матамен қапталған;
4) біліктің екі жағына бекітілген ұстаманың диаметрі білікке оралған картина еденнен 10-15 см жоғары тұратындай есеппен жасалып, біліктің диаметрінен үлкен болуы тиіс.
Біліктердегі кенептердің сақталуы екі-үш жылда бір рет тексеріледі. Майысуы немесе өзгеріске ұшырамауы үшін картина оралған білік көлденең күйде сақталады. Жылына екі рет білікті ось бойынша айналдыра 180о-қа бұрады.
Біліктер көлденең күйде екі жағынан, бір-бірінен 30 см қашықтықта, арнайы металл құрылым - стеллаждарға екі-үш данадан қатар ілінеді.
52. Темперлік және желімдік кескіндеме техникасында, пастельде, сондай-ақ аралас техникада орындалған картиналар әйнектелген түрде сақталады.
53. Экспозицияда кескіндемелер шыны астында экспозицияланады. Шыны кескіндемеге тимес үшін жиектеріне қалыңдығы 2-5 мм ағаш, қалың қағаз және тығын төсемдер жасалады.
54. Графика туындылары терезесі жоқ қағаз шарнирлерге (табандарға) паспарттың жартысына бекітіледі, олар айналымнан музей затының жоғарғы шетіне және паспортқа жапсырылады және металл шкафтарда сақталады.
Паспартсыз графиканың парақтары микалентті қағаз төселіп, көлденең күйде сақталады. Барлық графикалық парақтар жабық шкафтарда, жылжымалы жәшіктерде сақталады.
55. Қолжазба кітаптары (пергаментте және қағазда орындалған) жарық пен шаңнан сақтауды қамтамасыз ететін шкафтарда сақталады.
Көне қолжазбалар мен ескі баспа кітаптар қаптарда немесе қораптарда сақталады.
Мақтау қағаздары (пергамент және қағазда орындалған) папкаларда шкафтар мен стеллаждарда көлденең күйінде сақталады.

3) в штабелях (только временное хранение):
картины без рам в штабелях, исполненные на толстых досках со шпонками, а также иконы временно хранятся в штабелях по размерам на подставках на расстоянии не менее 15 см от пола, картины ставятся лицевой стороной друг к другу. Между картинами прокладываются подушки из холста и ваты;
картины на холсте без рам хранятся в штабелях по размерам на подставках на расстоянии не менее 15 см от пола, картины ставятся лицевой стороной, без прокладок;
большемерные картины масляной живописи хранятся на специальном валу. Картины накатываются на вал лицевой стороной наружу.
В помещениях, где хранятся картины проходы между полками, штабелями устанавливаются шириной не менее 1 м.
51. На одном валу хранятся до пяти картин. Каждый холст прокладывается микалентной или папиросной бумагой.
Валы для накатки произведений станковой масляной живописи изготовляются из сухого материала с гладкой поверхностью в следующих параметрах:
1) диаметр вала от 50 и более см (для дублированных картин и картин с корпусной живописью от 50 до 70 см);
2) длина вала от 10 до 20 см превышает ширину картины;
3) каркас вала обтягивается фанерой, затем мягкой хлопчатобумажной тканью;
4) диаметр кружал, прикрепленных к обоим концам вала, должен превышать диаметр вала, с расчетом, чтобы картина, навернутая на вал, отстояла от пола не менее чем на 10-15 см.
Сохранность холстов на валах проверяется раз в два-три года. Во избежание прогибания и деформации вал с накатанными на него картинами хранится в горизонтальном положении. Дважды в год вал поворачивают вокруг оси на 180о.
Валы подвешиваются с двух сторон в горизонтальном состоянии, на расстоянии 30 см друг от друга, на специальные металлические конструкции- стеллажи по две-три штуки в ряд.
52. Картины, выполненные в технике темперной и клеевой живописи, пастель, а также в смешанной технике хранятся в застекленном виде.
53. В экспозиции живопись экспонируется под стеклом. Для того, чтобы стекло не прикасалось к живописи, по краям делают деревянные, картонные или пробковые прокладки толщиной 2-5 мм.
54. Графика закрепляется на половине паспарту, не имеющей окна, на бумажных шарнирах (лапках), которые приклеиваются с оборота к верхнему краю музейного предмета и паспарту и хранятся в металлических шкафах.
Листы графики без паспарту хранятся проложенными микалетной бумагой в горизонтальном положении. Все графические листы хранятся в закрытых шкафах, в выдвижных ящиках.
55. Рукописные книги (на пергаменте и на бумаге) хранятся в шкафах, обеспечивающих их защиту от света и пыли.
Ветхие рукописные и старопечатные книги хранятся в чехлах или в коробках.
Грамоты (на пергаменте или на бумаге) хранятся в папках, в горизонтальном положении, в шкафах или стеллажах.

56. Күкіртті және тұзды қоспалы минералдар тобынан жасалған музей заттары тығыз тығындалған мойны кең банкаларда сақталады.
57. Матадан жасалған музей заттары материалдардың түрлері бойынша жабық шкафтарда немесе жәшіктерде, ал маталар микалентті қағазға оралған күйінде сақталады.
58. Кілемдер, үлкен мөлшердегі гобелендер алдыңғы жағы біліктері ішке оралып сақталады. Біліктерінің диаметрі 10 см-ден кем емес, білік ұзындығы өнімнің енінен 20 см-ге артық.
Кілеммен немесе гобеленмен оралған білік тығыз қағазбен немесе мақта матамен мұқият оралып, матаның кең жолағымен байланады. Киізден жасалған бұйымдардың бет жағы ішкі жағына оралып, көлденең күйде сақталады.
59. Алтын, күміс, меруерт және өзге де бедерлі тігістермен және аң терісімен әшекейленіп тігілген музей заттары жеке сақталады, әр зат микалентті қағазға оралып, заттардың арасына бірнеше қабат микалентті қағаз салынады.
60. Былғарыдан жасалған музей заттары жоңқалы-ағаштардан дайындалған плиталардан басқа шкафтарда сақталады. Шкафтың ішінде:
1) киім бұрыштарында мақталы жастықшалардан жасалған төсемелері бар киім ілгіштерде;
2) бас киімдерді жеке қораптарда сақтайды. Пішінін бұзылудан сақтау үшін бас киімдерді қалыптарға кигізеді;
3) аяқ киімді іші жұмсақ қағазбен тығыздалған ағаш қалыптарда;
4) былғары жабдықтар мен әбзелдер дөңгелек ағаш тіреуіштерде сақталады.
61. Ағаштан жасалған мүсін, үлкен көлемді сандықтар мен жіп иіру станоктары стеллаждар мен сөрелерде сақталады.
62. Ірі және орташа көлемді мүсіндер подиумдар, стеллаждар мен тұғырларда сақталады.
63. Фарфордан, қыштан, шыныдан, әктастан, гипстен, мәрмәрдан жасалған музей заттары шкафтардың әйнектелген сөрелерінде сақталады.
64. Түрлі-түсті және қара металдан жасалған музей заттары асыл металдан жасалған заттардан бөлек сақталады.
65. Атыс және суық қарулар күзет дабыл құралымен жабдықталған ғимаратта сақталады.
66. Нумизматика (монеталар, медальдар, ордендер, жетондар, белгішелер) жалпақ тартпалы тартпалармен жабдықталған шкафтарда сақталады. Жәшіктің биіктігі 3-5 см. Жәшіктерге биіктігі 1,5-2 см музей заттарының көлемінен ені мен тереңдігі 1 см асып тұратын қаңылтыр, картон, пластмасса қораптар (қақпақсыз) орнатылады.
67. Негативтер мен диапозитивтер металл шкафтарда және ұяшықтары бар қораптарда сақталады, әрбір музей заты тығыз қағаздан жасалған конвертке салынады.
68. Позитивтер бір пакетте 10 данадан аспайтын, алдын ала микалентті қағазбен қапталған өлшеміне сәйкес фотоқағаз пакеттерде сақталады.
69. Кинотаспалар стандартты темір қораптарда, дыбыс таспалары қатырма қораптарда сақталады.

56. Музейные предметы из минералов группы сернистых соединений и солей хранятся в широкогорлых банках с притертыми пробками.
57. Музейные предметы из ткани хранятся по видам материалов в глухих шкафах и ящиках, ткани хранятся обернутыми микалентной бумагой.
58. Ковры, гобелены больших размеров хранятся накатанными на вал лицевой стороной внутрь. Диаметр вала не менее 10 см, длина вала на 20 см больше чем ширина изделий.
После накатки вал с закатанными на него коврами или гобеленами тщательно обертывается плотной бумагой или хлопчатобумажной тканью и обвязывается широкой полосой ткани. Войлочные изделия хранятся накатанными лицевой стороной во внутрь в горизонтальном положении.
59. Музейные предметы с золотым, серебряным, жемчужным и другим рельефным шитьем и с меховыми украшениями хранятся отдельно, каждый предмет обертывается микалентной бумагой, между предметами располагается прокладка из нескольких слоев микалентной бумаги.
60. Музейные предметы из кожи хранятся в шкафах, за исключением изготовленных из древесно-стружечных плит. Внутри шкафа:
1) одежда хранится на вешалках с подкладками на углах из ватных подушечек;
2) головные уборы хранятся в отдельных коробках. Для предохранения от деформации, головные уборы надевают на болванки.
3) обувь хранится на деревянных колодках, набитыми мягкой бумагой;
4) кожаное снаряжение, упряжь хранится на деревянных круглых кронштейнах.
61. Скульптуры из дерева, ларцы большого размера, прялки хранятся на стеллажах и полках.
62. Скульптуры крупного и среднего размера хранятся на подиумах, подставках, стеллажах.
63. Музейные предметы из фарфора, керамики, стекла, известняка, гипса, мрамора хранятся на полках в застекленных шкафах.
64. Музейные предметы из цветных и черных металлов хранятся отдельно от предметов из благородных металлов.
65. Огнестрельное и холодное оружие хранится в помещениях, оборудованных охранной сигнализацией.
66. Нумизматика (монеты, медали, ордена, жетоны, значки) хранится в шкафах, оборудованных плоскими выдвижными ящиками - лотками. Высота ящика 3-5 см. В ящики устанавливаются жестяные, картонные, пластмассовые коробки высотой 1,5-2 см (без крышек), шириной и глубиной на 1 см превышающей размер музейных предметов.
67. Негативы и диапозитивы хранятся в металлических шкафах и коробках с гнездами, каждый музейный предмет помещается в конверт из плотной бумаги.
68. Позитивы хранятся в пакетах от фотобумаги соответствующих размеров, не более 10 штук в одном пакете, предварительно переложенные микалентной бумагой.
69. Кинопленки хранятся в железных стандартных коробках, пленки со звукозаписью – картонных коробках.

70. Магнит таспалары ағаш сөрелерге тігінен қойылған алғашқы қаптамасында немесе арнайы дайындалған қатырма қағаз қораптарда сақталады.
71. Оптикалық жинақ дисктер, алынбалы дисктер пластикалық контейнерлерде және ағаш шкафтарда сақталады.
72. Металл геологиялық барлау құралдары (балғалар, шапқылар, жеңілдетілген бұрғы жиынтықтары және басқалар) жұмсақ орында сақталады.
73. Өсімдіктер, жәндіктер, балықтар мен басқа да ағзалардың ізтаңбалары мақтаға оралып қорапта немесе жәшікте сақталады.
74. Топырақ кесектері қабырғаға бұрышымен қойылған арнайы жәшіктерде, ал химиялық сараптамаға алынған топырақ сынамалары берік кептелген тығынды шыны ыдыстарда сақталады.
75. Гербарилер папкаларда, есігі берік жабылатын шкафтарда, герметикалық шкафтар немесе қораптарда сақталады.
76. Зоологиялық музей заттары келесі әдістерде сақталады:
1) бағалы аң терілері шкафтарда ілулі күйінде;
2) аң-құстардың тұлыптары берік жабылатын шыны есікті шкафтарда немесе стеллаждарда сақталады. Зоологиялық классификацияға сәйкес бір-бірінен алшақ орналасады;
3) құстар мен сүтқоректілердің тұтас тұлыбы сандықтарда;
4) спирт немесе формалинге салынған зоологиялық музей заттары шыны ыдыста, саңылаусыз шкафтарда сақталады.
77. Антропологиялық музей заттары:
1) бассүйектер шкафтардағы сөрелерде;
2) қаңқа сүйектері жеке жәшіктерде;
3) шаш эфирмен жуылып, аузы мақта мен тығынмен жабылған шыны пробиркаларда;
4) мәңгі тоң басқан жағдайда сақталған қаңқа сүйектері түбегейлі консервацияланғанша 18оС кем емес температурада тоңазытқыш шкафта сақталады.
78. Сандық форматқа көшірілген музей заттары сандық деректердің "айналы" көшірмесін жасау үшін бағдарламалық-аппараттық құралдармен қорғалған сандық тасымалдағыштарда (қатты дискілерде) сақталады.
4 тарау. Музей заттарын пайдалану
79. Музей заттары:
1) Қазақстан Республикасының аумағында және шетелде тұрақты экспозиция және уақытша көрмелер өткізу үшін;
2) Қазақстан Республикасының аумағында және шетелде ғылыми зерттеу жұмысын жүргізу үшін;
3) Қазақстан Республикасының аумағында және шетелде қалпына келтіру, консервациялау жұмыстарын және сараптама жүргізу үшін;
4) музейішілік фототүсірілімдер мен видеотүсірілімдер жүргізуде пайданылады.
80. Музей заттары қанағаттанарлықсыз немесе тозған жағдайда пайдаланылмайды.
81. Музей заттарын тасымалдау музей реставраторының ұсынымдарына сәйкес жүзеге асырылады.

70. Магнитные ленты хранятся в первичной упаковке или картонных коробках, поставленных вертикально на деревянных стеллажах.
71. Оптические компактные, съемные диски хранятся в специальных пластиковых контейнерах и в деревянных шкафах.
72. Металлический геологоразведочный инструмент (геологические молотки, зубила, облегченные буровые комплекты и другие) хранится на гладких поверхностях.
73. Отпечатки растений, насекомых, рыб и других организмов хранятся в вате, в коробках или ящиках.
74. Монолиты почв хранятся в ящиках, приставленных к стене под углом, а почвенные пробы, взятые для химического анализа, в стеклянных банках с притертой пробкой.
75. Гербарии хранятся в папках, в шкафах с плотно закрывающимися дверцами, в герметических шкафах или коробках.
76. Зоологические музейные предметы хранятся следующими способами:
1) шкуры пушных зверей – в шкафах в подвешенном виде;
2) чучела животных и птиц – в шкафах со стеклянными плотно закрывающимися дверями или на стеллажах. Расставляются, не касаясь друг к другу, согласно зоологической классификации;
3) набитые тушки птиц и млекопитающих – в сундуках;
4) зоологические музейные предметы, фиксированные в спирте или формалине – в стеклянных банках, в глухих шкафах.
77. Антропологические музейные предметы хранятся:
1) черепа – в шкафах на полках;
2) кости скелета – в отдельных ящиках;
3) волосы – в стеклянных пробирках, закрытых пробкой и ватой, при этом промываются эфиром;
4) кости скелета, поступившие в хранение из вечномерзлотных условий до окончательной консервации – в морозильных шкафах при температуре не менее 18о С.
78. Музейные предметы, переведенные в цифровой формат, хранятся на цифровых носителях (жестких дисках) защищенных программно-аппаратными средствами для создания "зеркальной" копии цифровых данных.
Глава 4. Использование музейных предметов
79. Музейные предметы используются для:
1) постоянной экспозиции и временных выставок в пределах Республики Казахстан и за рубежом;
2) научного исследования в пределах Республики Казахстан и за рубежом;
3) проведения реставрационных, консервационных работ и экспертизы в пределах Республики Казахстан и за рубежом;
4) фотосъемок и видеосъемок внутри музея.
80. Музейные предметы не используются для целей, указанных в пп.1), 4) п. 79 настоящей Инструкции в случаях наличия повреждений, угрожающих потерей предмета, до проведения реставрационных или консервационных работ по восстановлению музейного предмета.
81. Музеи обеспечивают физическую сохранность музейных предметов и музейных коллекций во время их транспортировки.
Транспортировка музейных предметов осуществляется в соответствии с рекомендациями реставратора музея.

82. Музей заттарын тасымалдау кезінде барлық музей заттары топтар бойынша алынбалы бөлшектері бар жәшіктерге, қораптарға жеке-жеке жұмсақ қағазбен бір-бірінен бөлек оралып салынады. Музей заттарының бөліктері бір-бірінен бөлек оралып, бір жәшікке салынады.
Музей заттары жәшіктердің немесе қораптардың ішінде:
1) бағалы металдар мен тастардан жасалған бұйымдар арнайы қораптарға салынады;
2) металдан жасалған музей заттары мен қарулар жұмсақ қағазбен оралады немесе арнайы қапқа, құндаққа салынады. Оралмас бұрын шаңнан тазартылып, майланады. Безендірілген жерлері балқытылған балауыз немесе парафин сіңдірілген қағаз немесе дәкемен желімделеді;
3) қамқа немесе алтын және күміс жіптермен тігілген музей заттары үлкен жәшікке ұзыны бойына жайылып қойылады, киімге тігілген түймелер жұмсақ қағазбен оралады, металл бөлшектері мүмкіндігінше сөгіліп алынады және жұмсақ қағазбен оралады;
4) жүннен және былғарыдан жасалған музей заттары зиянкестерден сақтайтын құралдармен өңделген қағаздарға оралады. Оралмас бұрын тарақпен таралады;
5) былғарыдан жасалған музей заттары жұмсақ қағазбен оралады. Оралмас бұрын музей заттары жұмсартқыштармен (кастор майы, ланолин, жұмыртқаның сарысы қосылған глицерин сұйықтығы) майланады. Былғары аяқ киімнің іші жұмсақ материалмен толтырылып және қаптар алдында кептіріледі.
83. Музей заттарын қаптау кезінде:
1) әрбір музей затының оқшаулығы;
2) әрбір музей затына шамадан тыс қысым түсірмеу;
3) музей заттарының толықтай қозғалмауы қамтамасыз етіледі.
5 тарау. Музей заттарын есептен шығару
84. Негізгі қордағы музей заттарын есептен шығару ҚСА (ҚІК) ұсынымдарына сәйкес жүзеге асырылады.
85. Ғылыми-көмекші қордың және эксперименттік қордағы музей заттарын есептен шығару ҚСА (ҚІК) ұсынымдарына сәйкес жүзеге асырылады және музей директоры бекітеді.
86. Музей заты қор сатып салу (қор-іріктеу) комиссиясының ұсынымдарына сәйкес:
1) музей заты бүлінгенде;
2) мемлекеттік музейлерге, мемлекеттік ұйымдарға тұрақты пайдалануға берілгенде;
3) мемлекеттік музейлермен, мемлекеттік ұйымдармен айырбастау кезінде есептен шығарылады.
87. Музей заты мемлекеттік музейлерге, мемлекеттік ұйымдарға тұрақты пайдалануға берілгенде немесе айырбасталған жағдайда қабылдау-тапсыру актісі жасалады.
88. ҚСА (ҚІК) ұсынымдарына сәйкес осы Нұсқаулықтың 21-қосымшасына сәйкес нысан бойынша музей заттарын есептен шығару туралы акт жасалады.
89. Есептен шығару актісі музей директорымен бекітіледі және музейдің мөрімен (бар болған жағдайда) бекітіледі.
90. Акт бекітілгеннен кейін негізгі немесе ғылыми-көмекші немесе эксперименттік қордың түсім кітабындағы "ескерту" бағанына есептен шығару актісінің мерзімі мен нөмірі көрсетіліп, музей затының есептен шығарылғандығы жөнінде жазба енгізіледі.
Бейінсіз музей заттары есептен шығарылған жағдайда, Негізгі қордың түсім кітабындағы "ескерту" бағанына жазба енгізілгеннен кейін музей заттары өтеусіз негізде басқа да музей үлгісіндегі мемлекеттік мекемелерге музей заттарын есепке алу құжаттамасының көшірмесімен бірге беріледі.
91. Есептен шығарылған музей заттары түсімдер кітабы мен есептік түгендеу кітабынан шығарылып тасталады.
_____________________
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару нұсқаулығына
1-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Директор
_______________________
(музейдің толық атауы)
"_____" _______ 20__ жыл
МО
Заттарды тұрақты сақтауға қабылдау актісі №
Осы акт үш данада жасалды " " __________ 20 жылы, заттарды тұрақты сақтауға қабылдау туралы
___________________________________________________________________ атынан
(мемлекеттік музейдің атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы)
қабылдады ________________________________________________________________
(Жеке тұлғаның Т.А.Ә (бар болған жағдайда)., жеке куәлігінің нөмірі, ЖСН, байланыс телефоны
________________________________________________________________________
немесе (заңды тұлғаның атауы) (Т.А.Ә. лауазымы)
мынадай заттарды тұрақты сақтауға берді:
Заттың атауы және қысқаша сипаттамасы, материалы, техникасы және көлемі
саны
ДК бойынша шифр және нөмір
Сақталуы
Құны
Фотосурет
1
2
3
4
5
6
7
Акт бойынша барлығы: _________________ бірлік музей заттары қабылданды
(сандармен және жазумен)
жалпы сомасы (теңгеде) _______________________
(сандармен және жазумен)
Негізі: (қор-сатып алу (қор-іріктеу) комиссиясы хаттамасының күні, нөмірі)
Қоса берілген құжаттардың тізімі (бар болса):
Қолы ___________                         Берді: ______________
Қабылдап алды: ______________
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару нұсқаулығына
2-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Директор
_______________________
(музейдің толық атауы)
"____" _______ 20__ жыл
МО
Заттарды уақытша сақтауға қабылдау актісі №
Осы акт үш данада жасалды " " __________ 20 жылы, заттарды уақытша сақтауға қабылдау туралы
_________________________________________________________________ атынан
(мемлекеттік музейдің атауы)
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы)
қабылдады _______________________________________________________________
(Жеке тұлғаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), жеке куәлігінің нөмірі, ЖСН, байланыс телефоны
_______________________________________________________________________
немесе (заңды тұлғаның атауы)             (Т.А.Ә. лауазымы)
мынадай заттарды тұрақты сақтауға берді:
Заттың атауы және қысқаша сипаттамасы, материалы, техникасы және көлемі
саны
ДК бойынша шифр және нөмір
Сақталуы
Фотосурет
1
2
3
4
5
6
Акт бойынша барлығы: _________________ бірлік музей заттары қабылданды
(сандармен және жазумен)
жалпы сомасы (теңгеде) _______________________
(сандармен және жазумен)
Негізі: (қор-сатып алу (қор-іріктеу) комиссиясы хаттамасының күні, нөмірі)
Қоса берілген құжаттардың тізімі (бар болса):
Қолы ___________                         Берді: ______________
Қабылдап алды: ______________
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару нұсқаулығына
3-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Директор
_______________________
(музейдің толық атауы)
"____" _______ 20__ жыл
МО
Музей заттарын тұрақты сақтауға беру актісі №
Осы акт үш данада жасалды " " __________ 20 жылы, заттарды тұрақты сақтауға беру туралы
___________________________________________________________________ атынан
(мемлекеттік музейдің атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы)
берді _____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
атынан ___________________________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
20__жылғы № ___ сенімхат негізінде келесі музей заттары тұрақты сақтауға қабылданды
__________________________________________________________________________
(керегінің астын сызу)
Заттың атауы және қысқаша сипаттамасы, материалы, техникасы және көлемі
саны
ДК бойынша шифр және нөмір
Сақталуы
Құны
Фотосурет
1
2
3
4
5
6
7
Акт бойынша барлығы:______________________ бірлік музей заттары қабылданды
(сандармен және жазумен)
жалпы сомасы (теңгеде) _______________________
(сандармен және жазумен)
Негізі: (қор-сатып алу (қор-іріктеу) комиссиясы хаттамасының күні, нөмірі)
Қоса берілген құжаттардың тізімі (бар болса):
Қолы ____________                         Берді: ______________
Қабылдап алды:______________
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару нұсқаулығына
4-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Директор
_______________________
(музейдің толық атауы)
"____" _______ 20__ жыл
МО
Музей заттарын уақытша сақтауға беру актісі №
Осы акт жасалды 20__ жылы "__" _________ үш данада,
___________________________________________________________________ атынан
(мемлекеттік музейдің атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы)
берді _______________________________________________________________ атынан
(заңды тұлғаның атауы)
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. лауазымы)
20__жылғы № ___ сенімхат негізінде келесі музей заттары уақытша сақтауға қабылданды
__________________________________________________________________________
(керегінің астын сызу)
Заттың атауы және қысқаша сипаттамасы, материалы, техникасы және көлемі
саны
ДК бойынша шифр және нөмір
Сақталуы
Фотосурет
1
2
3
4
5
6
Акт бойынша барлығы:______________________ бірлік музей заттары қабылданды
(сандармен және жазумен)
жалпы сомасы (теңгеде) _______________________
(сандармен және жазумен)
Негізі: (қор-сатып алу (қор-іріктеу) комиссиясы хаттамасының күні, нөмірі)
Қоса берілген құжаттардың тізімі (бар болса):
Қолы ____________                         Берді: ______________
Қабылдап алды:______________
Жалғасы акт парағының сыртқы жағында
Беру келесі шарттарды міндетті түрде орындаған кезде жүргізілді:

82. При транспортировке музейных предметов все музейные предметы укладываются в ящики по группам с вставленными деревянными клетками или в коробки, обернутые в мягкую бумагу отдельно друг от друга. Части музейных предметов обертываются отдельно друг от друга и упаковываются в один ящик.
Внутри ящиков или коробок музейные предметы:
1) из драгоценных металлов и камней укладываются в специальные футляры;
2) из металла и оружие обертываются мягкой бумагой или укладываются в специальные футляры, чехлы. Перед упаковкой очищаются от пыли и смазываются оружейным маслом. Инкрустацию заклеивают бумагой или марлей, смоченной в расплавленном воске или парафине;
3) из парчи или с золотым и серебряным шитьем расстилаются на всю ширину в больших картонках, пуговицы и нашитые украшения на одежде обертываются мягкой бумагой, железные детали снимаются по возможности и обертываются мягкой бумагой;
4) из шерсти и меха обертываются мягкой бумагой, обработанной средствами от вредителей. Перед упаковкой мех прочесывается гребнем;
5) из кожи обертываются мягкой бумагой. Перед упаковкой музейные предметы смазываются смягчителями (касторовым маслом, ланолином, эмульсией из глицерина с яичным желтком). Кожаная обувь набивается мягким материалом и перед упаковкой просушивается.
83. При упаковке музейных предметов обеспечивается:
1) изолированность каждого музейного предмета;
2) отсутствие чрезмерного давления на каждый музейный предмет;
3) полная неподвижность музейных предметов.
Глава 5. Списание музейных предметов
84. Списание музейных предметов государственных музеев и музеев-заповедников, содержащихся за счет республиканского бюджета осуществляется в порядке, предусмотренными Правилами оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2011 года № 615.
85. Списание музейных предметов государственных музеев и музеев-заповедников, содержащихся за счет местных бюджетов осуществляется в порядке предусмотренными Правилами оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2011 года № 615".
86. Музейный предмет подлежит списанию в следующих случаях:
1) приведения в негодность вследствие физического износа, в результате стихийных бедствий и аварий, если восстанавливать его невозможно;
2) передачи в постоянное пользование государственным музеям и музеям-заповедникам;
3) обмена с государственными музеями и музеями-заповедниками.
При списании музейного предмета составляется акт на списание музейных предметов согласно приложению 21, принимаемый постоянно действующей комиссией, создаваемой решением руководителя государственного музея, или лицом, исполняющим его обязанности (далее – Комиссия) с приложением следующих документов:
1) протокол Комиссии;
2) в случае аварии - копия акта происшествия или протокола осмотра места происшествия, составленного и утвержденного соответствующим должностным лицом;
3) в случае стихийного бедствия - копия акта расследования причин аварий, бедствий, катастроф, приведших к возникновению чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
87. После утверждении акта в графе "примечания" книги поступлений основного или научно-вспомогательного или экспериментального фондов и инвентарной книги вносятся записи о списании музейного предмета, включающие дату и номер акта о списании.
88. Списанный музейный предмет подлежит исключению из книг поступления, инвентарных книг учета.
Приложение 1
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов
музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор
_______________________
(полное наименование музея)
"____" _______ 20__ года
Акт приема предметов на постоянное хранение
№
Настоящий акт составлен " " ______ 20 года в трех экземплярах о том, что
________________________________________________________________ в лице
(наименование государственного музея)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
принял, а ______________________________________________________________
(Ф.И.О (при наличии).
физического лица, номер документа, удостоверяющего личность личность, ИИН,
контактные телефоны) ____________________ _________________________________
или (наименование юридического лица) (Ф.И.О. (при наличии) должность)
передал в постоянное хранение следующие предметы:
Наименование и краткое описание предмета, материала, техники и размера
Количество
Шифр
Сохранность
Стоимость
Фотография
1
2
3
4
5
6
7
Всего по акту принято: _________________ единиц музейных предметов
(цифрами и прописью) на общую сумму (в тенге) __________________________________
(цифрами и прописью)
Основание: (дата, номер протокола фондово-закупочной (фондово-отборочной) комиссии) Список прилагаемых документов (при наличии):
Подписи Передал(и): ______________
Принял(и): ______________
Приложение 2
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов
музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор
_______________________
(полное наименование музея)
"____" _______ 20__ года
Акт приема предметов на временное хранение
№
Настоящий акт составлен " " ______ 20 года в трех экземплярах о том, что
________________________________________________________________ в лице
(наименование государственного музея)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
принял, а ______________________________________________________________
(Ф.И.О (при наличии). физического лица
____________________ _________________________________
или (наименование юридического лица) (Ф.И.О. (при наличии) должность)
передал во временное хранение следующие предметы:
Наименование и краткое описание предмета, материала, техники и размера
Количество
Шифр
Сохранность
Фотография
1
2
3
4
5
6
Всего по акту принято: _________________ единиц предметов.
(цифрами и прописью)
Подписи Передал (и): ______________
Принял(и): ______________
Приложение 3
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов
музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор
_______________________
(полное наименование музея)
"___" _______ 20__ года
Акт выдачи музейных предметов на постоянное хранение
№
Настоящий акт составлен " " ______ 20 года в трех экземплярах о том, что
________________________________________________________________ в лице
(наименование государственного музея)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
передал, а ______________________________________________________________
(наименование юридического лица)
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) должность)
принял(и) по доверенности № ___ от " " ______ 20 г. на постоянное хранение следующие предметы на основании:
Наименование и краткое описание предмета, материала, техники и размера
Количество
Шифр
Сохранность
Стоимость
Фотография
1
2
3
4
5
6
7
Всего по акту передано: ___________________ единиц музейных предметов
(цифрами и прописью)
Список прилагаемых документов (при наличии):
Подписи
Передал(и): ______________
Принял(и): ______________
Приложение 4
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов
музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор
_______________________
(полное наименование музея)
"___" _______ 20__ года
Акт выдачи музейных предметов на временное хранение
№
Настоящий акт составлен " " ______ 20 года в трех экземплярах о том, что
________________________________________________________________ в лице
(наименование государственного музея)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
передал до " " ______ 20 г, а ______________________________________ в лице
(наименование юридического лица)
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) должность)
принял по доверенности № ___ от " " ______ 20 г. во временное хранение следующие музейные предметы:
Наименование и краткое описание предмета, материала, техники и размера
Количество
Шифр
Сохранность
Фотография
1
2
3
4
5
6
Всего по акту передано: ___________________ единиц музейных предметов
(цифрами и прописью)
Список прилагаемых документов (при наличии):
Подписи
Передал(и): ______________
Принял(и): ______________
Продолжение на оборотной стороне листа акта
Выдача произведена при обязательном выполнении следующих условий:

1. Осы акті бойынша берілген музей заттары музейге қайтарылуға жатады
________________________ осы актіде белгіленген мерзімнен кешіктірмей және бұл
ретте кез келген алдын ала талаптарсыз.
2. Берілген музей заттарын орау және тасымалдау ___________________________
_______________________________________________________ есебінен жүргізіледі
3. Берілген музей заттары олар берілген сәттегі күйінде қайтарылады. Берілген
экспонаттар жоғалған немесе ішінара бүлінген жағдайда Қабылдаушы тарап жоғалған
сақтандыру құнын немесе қалпына келтіру құнын өтеуге міндетті.
4. Музейлік заттарды уақытша сақтаудың белгіленген мерзімі ішінде қабылдаушы тарап
_______________________________________________ музейлік заттардың сақталуын
тиісті жағдайларда бұл үшін беруші тарап өкілі
__________________________________________________________________________
материалдарды кедергісіз қарауға және оның сақтау жағдайларына қатысты барлық
нұсқауларды ______________________________________________________________
орындайды.
Шарттармен таныстым:_________________________________________
(музей заттарын қабылдаушы, ұйым өкілінің, тұлғаның қолы).
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару нұсқаулығына
5-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Директор
____________________________
(музейдің толық атауы)
"___" _____________ 20___ жыл
МО
Музей заттарын уақытша сақтаудан қайтару актісі №____
Осы акт 20 ___ жылғы "___ " ____________ үш данада жасалды.
___________________________________________________________________ атынан
(мемлекеттік музейдің атауы)
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________ атынан
(музейдің атауы)
_______________________________________________________________ қайтарылды
(заңды тұлғаның атауы)
беру актісіне сәйкес уақытша сақтауға берілген музей заттарын қабылдады
____________________________ (берілген актінің нөмірі және берілген күні)
Заттың атауы және қысқаша сипаттамасы, материалы, техникасы және көлемі
саны
ДК бойынша шифр және нөмір
Сақталуы
Фотосурет
1
2
3
4
5
6
Акт бойынша барлығы: ________________________ бірлік музей заттары қайтарылды.
(сандармен және жазумен)
атаулары _________________________________________________________________
(сандармен және жазумен)
Музей заттарын сақтаудағы өзгерістер _________________________________________
(жоғалған/тізімдеу).
Тұлғалардың қолдары:
Қайтарылды: _____________________________
Қабылдап алды: _____________________
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару нұсқаулығына
6-қосымша
Нысан
Музей заттарын тұрақты сақтауға қабылдау актілерін тіркеу кітабы
Жазу күні
Акт нөмірі
Музей заттарының саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару нұсқаулығына
7-қосымша
Нысан
Музей заттарын уақытша сақтауға қабылдау актілерін тіркеу кітабы
Жазу күні
Акт нөмірі
Саны
Сақтау мерзімі
Қайтару туралы белгі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару
нұсқаулығына
8-қосымша
Нысан
Музей заттарын тұрақты сақтауға беру актілерін тіркеу кітабы
Жазу күні
Акт нөмірі
Музей заттарының саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару
нұсқаулығына
9-қосымша
Нысан
Музей заттарын уақытша сақтауға беру актілерін тіркеу кітабы
Жазу күні
Акт номері
Саны
Сақтау мерзімі
Қайтару туралы белгі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару
нұсқаулығына
10-қосымша
Нысан
Музей заттарын уақытша сақтаудан қайтару актілерін тіркеу кітабы
Жазу күні
Акт номері
Саны
Сақтау мерзімі
Қайтару туралы белгі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару
нұсқаулығына
11-қосымша
Нысан
Негізгі қордың түсімдер кітабы
Жаба күні
Келіп түскен күні мен орны, қабылдау актісінің нөмірі мен күні
Атауы және қысқаша сипаттамасы (автор, күні, шыққан жері, жазулары, қолдары және басқалар)
Саны
Материал және техника
Мөлшері, бағалы металдар мен тастардан жасалған заттарға арналған салмақ
Заттың сақталуы
Құны (сатып алу кезінде)
Затты қабылдаған бөлімшенің немесе бөлімнің атауы инвентардың шифрі мен нөмірі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын
есепке алу, сақтау, пайдалану
және есептен шығару
нұсқаулығына
12-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Директор
_______________________
(музейдің толық атауы)
"____" _______ 20__ жыл
МО
Ғылыми-көмекші қордың түсімдер кітабы
Жаба күні
Келіп түскен күні мен орны, қабылдау актісінің нөмірі мен күні
Атауы және қысқаша сипаттамасы (автор, күні, шыққан жері, жазулары, қолдары және басқалар)
Саны
Материал және техника
Заттың сақталуы
Құны (сатып алу кезінде)
Затты қабылдаған бөлімшенің немесе бөлімнің атауы инвентардың шифрі мен нөмірі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару
нұсқаулығына
13-қосымша
Нысан
Эксперименттік қордың түсу кітабы
Жазу күні
Келіп түскен күні мен көзі, қабылдау актісінің нөмірі мен күні
Атауы және қысқаша сипаттамасы (автор, күні, шыққан жері, жазулары, босану жазбалары және басқалар))
Саны
Материал және техника, өлшемі
Сақталуы
Құны
Затты қабылдаған бөлімшенің немесе бөлімнің атауы, инвентарьдың шифры және нөмірі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару
нұсқаулығына
14-қосымша
Нысан
Уақытша қордың түсімдер кітабы
Жазу күні
Атауы және қысқаша сипаттамасы (материал, техника, өлшемі)
Саны
Затты уақытша сақтауға қабылдау актісінің нөмірі мен күні
Затты қайтару мерзімі
Сақталуы
Затты қабылдаған бөлімшенің немесе бөлімнің атауы
Затты қайтару туралы белгі (күні, орны))
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару
нұсқаулығына
15-қосымша
Нысан
Музей заттарының коллекциялық тізімдемесі
Музей затының атауы және сипаттамасы
Музей затының материалы және жасалу техникасы
Музей затының көлемі, жалпы салмағы
Музей затының сақталу жағдайын сипаттау
Ескерту
1
2
3
4
5
6
Коллекцияның атауы: ______________________________________________________;
Коллекциядағы заттардың саны: _____________________________________________;
Коллекцияның бағасы: _____________________________________________________;
Коллекцияның табылған орны және мерзімі: ___________________________________ ;
Музей заттарын тұрақты/уақытша пайдалануға қабылдау актісін немесе
Музей заттарын тұрақты/уақытша пайдалануға тапсыру актісінің нөмірі
__________________________________________________________________________
Негізгі қордың түсім кітабы немесе Уақытша қордың түсім кітабы бойынша реттік
нөмірі ____________________________________________________________________;
Тізімдеме толтырылған күні: _________________________________________________
Қазақстан Республикасы
музей қорының музей заттарын
есепке алу, сақтау, пайдалану
және есептен шығару
нұсқаулығына
16-қосымша
Нысан
Кітаптар тізімдемесі
Кітап атауы, шифрі және нөмірі
Кітапта берілген нөмірлердің саны
Кітапты жазба енгізудің басталу және аяқталу мерзімі
Ескерту
жойылғандар
қолданыстағы
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын
есепке алу, сақтау, пайдалану
және есептен шығару
нұсқаулығына
17-қосымша
Нысан
Музей заттарын есепке алуды түгендеу кітабы_________________________
(негізгі қордың немесе топ бойынша "_________")
Жазу күні
Негізгі қордың түсу кітабы бойынша нөмірі
Музей заттарының шифры
Музей затының атауы және қысқаша сипаттамасы
Музей затының шығу тегі
Музей заттарын дайындау техникасы, материалы
Мөлшері мен жалпы салмағы (бағалы металдар мен тастар үшін)
Музей затының сақталу жағдайы
Түсу көзі, түсу құжаты
Музейдің ескі жойылған түгендеу кітаптары бойынша музей затының нөмірі мен шифры
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын
есепке алу, сақтау, пайдалану
және есептен шығару
нұсқаулығына
18-қосымша
Нысан
Түгендеу карточкасы ___________________________________
(музей затының атауы)
Музейдің толық атауы: __________________________________________
Музейдің құрылымдық бөлімшесі: ____________________________________

1. Выданное по настоящему акту музейные предметы подлежат возврату музею
________________________ не позднее срока, установленного настоящим актом и при этом
без всякого предварительного требования.
2. Упаковка и транспортировка выданных музейных предметов производится за счет
____________________________________________________________________________
3. Выданные музейные предметы возвращаются той же сохранности, в какой они были на момент их выдачи.
В случае утраты или частичной порчи выданных экспонатов принимающая сторона
обязана возместить страховую стоимость утраченного или стоимость реставрации.
4. В течение установленного срока временного хранения музейных предметов,
принимающая сторона наблюдает за тем, чтобы музейные предметы хранились в
_____________________________________________________________________________
соответствующих условиях, для чего допускает представителя передающей стороны к
_____________________________________________________________________________
осмотру материалов беспрепятственно и выполняет все его указания в
_____________________________________________________________________________
отношении условий хранения. С условиями ознакомлен (а):
____________________________________________________
(подпись лица, представителя организации, принимающего музейный предмет).
Приложение 5
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов
музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор
_______________________
(полное наименование музея)
"___" _______ 20__ года
Акт возврата музейных предметов с временного хранения №____
Настоящий акт составлен в трех экземплярах "_____" ______________ 20___ года, о
том, что ________________________________________________________________________
в лице                   (наименование организации)
_______________________________________________________________________________
возвратил, а _____________________________________________________________ в лице
(наименование музея)
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
принял музейные предметы, переданные на временное хранение согласно акта выдачи
____________________________________________________________________________
(номера акта выдачи и даты выдачи)
Наименование и краткое описание предмета, материала, техники и размера
Количество
Шифр
Сохранность
Фотография
1
2
3
4
5
6
Всего по акту возвращено: _______ (цифрами и прописью) наименований, _________
(цифрами и прописью)
единиц музейных предметов.
Изменения в сохранности музейных предметов _______________________________
(отсутствуют/перечислить).
Подписи лиц:
Возвратил (а) _____________________________ Принял (а) _____________________
Приложение 6
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Книга регистрации актов приема музейных предметов в постоянное хранение
Дата записи
Номер акта
Количество музейных предметов
Примечание
1
2
3
4
5
Приложение 7
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Книга регистрации актов приема музейных предметов во временное хранение
Дата записи
Номер акта
Количество музейных предметов
Примечание
1
2
3
4
5
Приложение 8
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Книга регистрации актов выдачи музейных предметов в постоянное хранение
Дата записи
Номер акта
Количество
Срок хранения
Отметка о возврате
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 9
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Книга регистрации актов выдачи музейных предметов во временное хранение
Дата записи
Номер акта
Количество
Срок хранения
Отметка о возврате
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 10
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Книга регистрации актов возврата музейных предметов с временного хранения
Дата записи
Номер акта
Количество
Срок хранения
Отметка о возврате
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 11
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Книга поступлений основного фонда
Дата записи
Источник и дата поступления, номер и дата акта приема
Наименование и краткое описание (автор, дата, место происхождения, надписи, подписи и другие)
Количество
Материал и техника
Размер, вес для предметов из драгоценных металлов и камней
Сохранность предмета
Стоимость (при покупке)
Наименование подразделения или отдела, принявшего предмет Шифр и номер инвентаря
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 12
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Книга поступлений научно-вспомогательного фонда
Дата записи
Источник и дата поступления, номер и дата акта приема
Наименование и краткое описание музейного предмета (автор, дата, место происхождения, надписи, подписи и другие)
Количество
Материал и техника, размер
Сохранность предмета
Стоимость (при приобретении)
Наименование подразделения или отдела принявшего музейный предмет, шифр и номер инвентаря
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 13
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Книга поступлений экспериментального фонда
Дата записи
Источник и дата поступления, номер и дата акта приема
Наименование и краткое описание (автор, дата, место происхождения, надписи, подписи и другие)
Количество
Материал и техника, размер
Сохранность
Стоимость
Наименование подразделения или отдела принявшего предмет, шифр и номер инвентаря
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 14
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Книга поступлений временного фонда
Дата записи
Наименование и краткое описание предмета, материала, техники и размера
Количество
Номер и дата акта приема предмета во временное хранение
Срок возвращения предмета
Сохранность
Наименование подразделения или отдела принявшего предмет
Отметки о возвращении предмета (дата, место)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 15
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Коллекционная опись музейных предметов
Наименование и описание музейного предмета
Количество
Материал и техника изготовления музейного предмета
Размер, общий вес музейного предмета
Описание состояния сохранности музейного предмета
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Наименование коллекции: ___________________________________________;
Количество предметов в коллекции: _________________________________;
Стоимость коллекции: ______________________________________________;
Дата и место обнаружения коллекции: _______________________________;
Номер акта приема музейных предметов в постоянное/во временное хранение или акта
выдачи музейных предметов в постоянное/во временное хранение: __________________;
Порядковый номер по книге поступлений основного фонда или по книге поступлений
временного фонда: ____________________________________;
Дата составления описи: __________________________________________
Приложение 16
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Опись книг
Наименование, шифр, номер книги
Количество присвоенных номеров в книге
Дата начала и окончания записи в книге
Примечание
исключенные
действующие
всего
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 17
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Инвентарная книга учета музейных предметов
_______________________________________________
(основного фонда или по группе "_________")
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Дата записи
Номер по книге поступлении основного фонда
Шифр музейных предметов
Наименование и краткое описание музейного предмета
Происхождение музейного предмета
Материал, техника изготовления музейного предмета
Размер и общий вес (для драгоценных металлов и камней)
Состояние сохранности музейного предмета
Источник поступления, документ поступления
Номер и шифр музейного предмета по старым погашенным инвентарным книгам музея
Примечание
Приложение 18
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
Инвентарная карточка ______________________________________________________
(наименование музейного предмета)
Полное наименование музея: _______________________________________________
Структурное подразделение музея: __________________________________________

1. Негізгі қордың түсімдер кітабы бойынша музей затының күні мен реттік нөмірі
_________________________________________.
2. Музей затының түгендеу нөмірі
3. Музей затының ескі түгендеу нөмірі (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________.
4. Музей затының сипаттамасы:
1) фотосуретке арналған орын (немесе қоса беріледі));
2) материал және дайындау техникасы;
3) бағалы металдар мен тастарға арналған өлшем, жалпы салмағы және сынама;
4) негізгі белгілер (қолдар, жазулар, күні, мөртабандар, мөрлер және т. б. бет
және сыртқы жағында) ___________________________________________.
5. Музей затының сақталу жағдайы: _______________.
6. Жариялау, пайдалану: ______________________________.
Жасау күні: 20______ жылғы "___" __________________
Құрастырушы: _________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
Ескертпе:
Түгендеу карточкасын және қымбат бағалы металдар мен тастардан (оның ішінде монеталар, бұйымдар) тұратын музей заттарының сипаттамасын жасау кезінде "материал" бағанында зат дайындалған қымбат бағалы металдар мен тастардың атауы көрсетіледі, "мөлшері және жалпы салмағы" бағанында редметтің биіктігі, ені, тереңдігі (егер дұрыс дөңгелек нысандағы зат – оның диаметрі) 1 миллиметрге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Салмағы көрсетіледі: салмағы 100 граммға дейінгі қымбат металдар мен тастар үшін 0,01 граммға дейінгі дәлдікпен; грамнан жоғары дәлдікпен – 0,1 граммға дейінгі дәлдікпен, асыл тастардың салмағы - 0,01 каратқа дейінгі дәлдікпен. Ірі тұтас музей заттары таразылармен рұқсат етілген дәлдікпен өлшенеді, бұл туралы ескерту жасалады.
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару нұсқаулығына
19-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Директор
_________________________
(музейдің толық атауы)
"_____" _______ 20__ ж.
МО
Музей заттары мен музей коллекцияларының бар-жоғы мен сақталу жай-күйін салыстырып тексеру актісі
_____________________, шифр "____"
есеп құжаттамаларымен "___" ___________ ж.                         № _________
Осы акт музей директорының 20__ жылғы ___ ақпандағы № ___ бұйрығына сәйкес жасалды.
Комиссия құрамы: __________________________________________________________
(Комиссия мүшелерінің аты-жөні және лауазымы)
қор коллекциясының бар-жоғына салыстырып, тексеру жүргізді "_________" шифрмен
"___", жауапты сақтаудағы орналастырылған
__________________________________________________________________________
(жауапты сақтаушылардың аты-жөні)
__ _____ 20 __ жылғы жағдай бойынша келесі есептік құжаттамамен:
- негізгі қордың түсу кітабы;
- қор топтамасының түгендеу кітабы "_________" шифрмен "____";
- тұрақты пайдалануға қабылдау актілері және жауапты сақтауға қабылдау актілері.
І. Тексеру нәтижесінде мыналар анықталды:

1. Дата и порядковый номер музейного предмета по книге поступлений основного фонда
______________________________________________________________________.
2. Инвентарный номер музейного предмета
3. Старый инвентарный номер музейного предмета (при наличии)
________________________________________________________________________.
4. Описания музейного предмета:
1) место для фото (или прилагается);
2) материал и техника изготовления;
3) размер, общий вес и проба для драгоценных металлов и камней;
4) основные признаки (подписи, надписи, даты, штампы, печати и др. на лицевой и оборотной стороне)
___________________________________________________________________________.
5. Состояние сохранности музейного предмета: _______________________________.
6. Публикации, использование: _____________________________________________.
Дата составления: "____" __________ 20____ года
Составитель: ____________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), должность, подпись)
Примечание:
При составлении инвентарной карточки и описания музейных предметов, состоящих полностью из драгоценных металлов и камней (в том числе монет, изделий), в графе "материал" указывается наименование драгоценных металлов и камней, из которых изготовлен предмет, в графе "размер и общий вес" указывается высота, ширина, глубина предмета (если предмет правильной круглой формы – его диаметр) с точностью до 1 миллиметр. Вес указывается: для драгоценных металлов и камней весом до 100 грамм с точностью до 0,01 грамма; свыше 100 грамм – с точностью до 0,1 грамма, вес драгоценных камней – с точностью до 0,01 карата. Крупные цельные музейные предметы взвешиваются с точностью, допускаемой весами, о чем делается оговорка.
Приложение 19
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор
_________________________
(полное наименование музея)
"____" _______ 20__ года
Наименование музея (с указанием организационно-правовой формы)
"УТВЕРЖДАЮ"
Директор _________
"_____" ________ год
МП
Акт мониторинга состояния сохранности и сверки музейных предметов и коллекций _____________________, шифр "____" с учҰтной документацией
от "___" ___________ год № _________
Настоящий акт составлен о том, что в соответствии с приказом директора музея от "__" _______ 20__ года № __.
Комиссия в составе:
_____________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) и должности членов комиссии)
Провела сверку наличия фондовой коллекции "_________" с шифром "___", находящейся на ответственном хранении
_____________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) ответственных хранителей)
По состоянию на ___ _____________ 20 __ года, со следующей учҰтной документацией:
- Книгой поступления основного фонда;
- Инвентарной книгой фондовой коллекции "_________" с шифром "____";
- актами приҰма в постоянное хранение и актами приҰма на ответственное хранение.
І. В результате проверки установлено следующее:

1. Негізгі қордың түсу кітабында тіркелген _________ осы коллекцияның құрамына кіретін
заттардың (Қосымша №).
2. Шифрі бар түгендеу кітабында "_____" тіркелді ________ коллекция заттары "_____"
(Қосымша №).
3. Шифры бар арнайы инвентармен "_____" тіркелді _______________ коллекция заттары
"_______" (Қосымша №).
4. _______________________________ белгіленген тәртіппен алып тасталды (Қосымша №).
5. _____________________ заттар белгіленбеген тәртіппен алынып тасталды (Қосымша №).
6. _________________ бұрын белгіленген тәртіппен алынып тасталған, бірақ (Қосымша №).
7. ____________________________________________ нөмір қабылданбаған (Қосымша №).
8. ___________ оқуға түсу кітабында әр түрлі нөмірлермен екі рет жазылған (Қосымша №).
9. _______ шифры бар түгендеу кітабында әр түрлі нөмірлермен екі рет жазылған "_____"
(Қосымша №).
10. _______ шифры бар арнайы түгендеу кітабында әр түрлі нөмірлермен екі рет жазылған
"_____" (Қосымша №).
11. ______ заттар табылған жоқ (Қосымша №).
12. ______ заттардың есепке алу құжаттамасындағы сипаттамаға сәйкес келмейтін (Қосымша №).
13. ______ сақтау жағдайы қанағаттанғысыз және жедел қалпына келтіру және алдын алу
жұмыстарын талап ететін заттар (Қосымша №).
ІІ. Осылайша, "___" __________ жағдай бойынша коллекция заттарының нақты болуы
_________________, жауапты сақтаудағы __________________, заттарды құрайды
_____________ (цифрмен және жазумен).
Оның ішінде:
___________ заттар қор қоймасында;
___________ заттар музейде тұрақты экспозициялар мен көрмелерде;
___________ заттар музейден тыс жерлерге уақытша сақтауға берілді.
ІІІ. Салыстыру нәтижелері бойынша комиссия:
1. __________ заттарды одан әрі іздеуде қалдыру (Қосымша №).
2. __________ Қазақстан Республикасының мұражай қорынан шығарылсын, оның ішінде:
2.1. ___________ ғылыми-көмекші Қордың құрамына заттарды ауыстыру (Қосымша №).
2.2. _________ бұзылған және қалпына келтіруге жатпайтын заттар (Қосымша №, п.).
2.3. _________ анықталған және құжатталмаған мән-жайлар кезінде жоғалған заттар (Қосымша №, п.).
2.4. _________ музейлердің негізгі қорының құрамына қате енгізілген заттар (Қосымша №, п.).
2.5. __________ бұрын белгіленбеген тәртіппен есептен шығарылған заттар (Қосымша №, п.).
3. ________ есепке алу құжаттамасынан алып тасталсын, оның ішінде:
3.1. _______ оқуға түсу кітабына екі рет жазылған заттар (Қосымша №).

1. В Книге поступления основного фонда зарегистрировано _________ предметов, входящих в состав данной коллекции (Приложение №___).
2. В Инвентарной книге с шифром "_____" зарегистрировано ________ предметов коллекции "_____" (Приложение №___).
3. В специальной инвентарной с шифром "_____" зарегистрировано ________ предметов коллекции "_____" (Приложение №___).
4. _______ предметов исключено в установленном порядке (Приложение №__).
5. _____ предметов исключено в неустановленном порядке (Приложение №__).
6. _____ предметов исключено в установленном порядке ранее, но обнаружено в наличии (Приложение №___).
7. ______ номеров пропущено (Приложение №___).
8. ______ предметов записано дважды под разными номерами в Книге поступления (Приложение №).
9. _______ предметов записано дважды под разными номерами в Инвентарной книге с шифром "_____"(Приложение №___).
10. _______ предметов записано дважды под разными номерами в специальной инвентарной книге с шифром "_____" (Приложение №___).
11. ______ предметов не обнаружено (Приложение №___).
12. ______ предметов с несоответствиями описанию в учҰтной документации (Приложение №___).
13. ______ предметов, находящихся в неудовлетворительном состоянии сохранности и требуют срочных реставрационных и профилактических работ (Приложение №___).
ІІ. Таким образом, по состоянию на "___" __________ фактическое наличие предметов коллекции _________________, находящихся на ответственном хранении __________________, составляет _____________ предметов (цифрой и прописью).
Из них:
___________ предметов находятся в фондохранилище;
___________ предметов – в постоянной экспозиции и выставках в музее;
___________ предметов выдано на временное хранение за пределы музея.
ІІІ. По результатам сверки комиссия рекомендует:
1. __________ предметов оставить в дальнейшем розыске (Приложение №___).
2. __________ предметов исключить из Музейного фонда Республики Казахстан, в том числе:
2.1. ___________ предметов перевести в состав научно-вспомогательного фонда (Приложение №___).
2.2. _________ предметов разрушенных и не подлежащих реставрации (Приложение №___).
2.3. _________ предметов утраченных при не установленных и не документированных обстоятельствах (Приложение № ___).
2.4. _________ предметов, ошибочно включенных в состав основного фонда музея (Приложение №___).
2.5. __________ предметов, ранее списанных в неустановленном порядке (Приложение № ___).
3. ________ предметов исключить из учҰтной документации, в том числе:
3.1. _______ предметов дважды записанных в Книгу поступления (Приложение №___).

3.2. _____ түгендеу кітабына екі рет жазылған заттар (Қосымша №).
3.3. ________ арнайы түгендеу кітабына екі рет жазылған заттар Қосымша №).
3.4. ________ басқа музейлерге берілген заттар (Қосымша №).
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару нұсқаулығына
20-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Директор
_________________________
(музейдің толық атауы)
"_____ " _______ 20__ ж.
Қосымша
Үлгі
Музей заттарының сақталу жай-күйін мониторингтеу және салыстырып тексеру барысында анықталған сақталу өзгерістері көрсетілген музей заттарының тізімі
Пән атауы
Саны
Түсімдер кітабының №
Сақтау жағдайы (өзгерту, толықтыру)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасы музей
қорының музей заттарын есепке
алу, сақтау, пайдалану және
есептен шығару нұсқаулығына
21-қосымша
"БЕКІТЕМІН"
Директор
_______________________
(музейдің толық атауы)
"_____" _______ 20__ ж.
МО
Музей заттарын есептен шығару туралы акт №
20___жылғы "____" ___________
Комиссия төрағасы _____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________________
(Барлық комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қор сатып алу комиссиясының шешімі негізінде және уәкілетті органмен келісім бойынша
______________________________________________________________________
(музей затының бұзылуы, тұрақты сақтауға беру)
музей үлгісіндегі мемлекеттік ұйымдарға, музей үлгісіндегі мемлекеттік ұйымдармен алмасу)
төменде келесі музей заттарын есептен шығару туралы осы акті үш данада жасалды
Атауы және қысқаша сипаттамасы
Музей заттарының саны
Музей затының түгендеу нөмірі
Музей затының сақталу жағдайы
Фотосурет
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Негізі: Музейдің қор-сатып алу комиссиясының 20__ жылғы "__" ____ №__ хаттамасы
Музейдің қалпына келтіру кеңесінің 20__ жылғы "__" ____ №__ хаттамасы
Барлығы ____________________ сақтау бірлігі
(сандармен және жазумен)
Комиссия төрағасы: ______________________
(қолы, аты-жөні)
___________________________

3.2. _____ предметов дважды записанных в Инвентарную книгу (Приложение №___).
3.3. ________ предметов дважды записанных в специальную инвентарную книгу (Приложение №___).
3.4. ________ предметов, переданных в другие музеи (Приложение №___).
Приложение 20
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Директор
_________________________
(полное наименование музея)
"____" _______ 20__ года
Приложение
Форма
Список музейных предметов с изменениями в сохранности, выявленных в ходе мониторинга состояния сохранности и сверки предметов
Наименование предмета
Количество
Шифр музейного предмета
Состояние сохранности (изменения, дополнения)
Примечание
1
2
3
4
5
6
Приложение 21
к Инструкции по учету,
хранению, использованию и
списанию музейных предметов музейного фонда
Республики Казахстан
"Согласовано"
_______________________
(полное наименование учреждения,
должность фамилия, имя, отчество
(при наличии) уполномоченного лица)
"____" _______ 20__ года
"Утверждаю" Директор
_______________________
(полное наименование музея)
"____" _______ 20__ года
Акт о списании музейных предметов №
от "____" ___________20___года
Председатель комиссии ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Члены комиссии: _________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии) всех членов комиссии)
составили настоящий акт в трех экземплярах, о списании ниже перечисленных музейных предметов.
Наименование и краткое описание
Количество музейных предметов
Инвентарный номер музейного предмета
Состояние сохранности музейного предмета
Фотография
Примечание
1
2
3
4
5
6
Основание: Протокол комиссии музея №__ от 20__г.
Всего ____________________ единиц хранения
(цифрами и прописью)
Председатель комиссии: ___________________________
(подпись, Ф.И.О. (при наличии)