Байзақ ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Байзақ аудандық мәслихатының 2020 жылғы 16 қазандағы № 72-2 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 19 қазанда № 4767 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес Байзақ аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Байзақ ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Байзақ аудандық мәслихатының аумақты экономикалық дамыту, қаржы, бюджет, әкімшілік аумақтық құрылым, адам құқығын қорғау мәселелері және жер учаскелерін сатып алу туралы шарттар жобаларын қарау жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Байзақ аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы А. Большебеков
Байзақ аудандық
мәслихат хатшысы Н. Тлепов
Байзақ аудандық мәслихатының
2020 жылғы 16 қазандағы
№72-2 шешімімен бекітілген
Байзақ ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарының кіріспесі
Байзақ ауданы – Жамбыл облысының оңтүстік-шығысындағы әкімшілік бөлініс. Ауданның жалпы жер көлемі 446 385 гектар. Тұрғын саны 107017 адам. Аудан аумағындағы 42 елді мекен 18 ауылдық округке біріктірілген. Аудан орталығы – Сарыкемер ауылы, облыс орталығынан 15 шақырым ара қашықтықта орналасқан
Байзақ ауданы ауыл шаруашылығы бағытында негізделген, соңғы уақытта аумақта мал шаруашылығы қарқынды дамып келе жатыр.
Байзақ ауданының аумағы төрт агроклиматтық аймақта орналасқан. Ауданның солтүстік бөлігі-өте құрғақ, орталық бөлігі-құрғақ, әрі ыстық, оңтүстік бөлігі-өте құрғақ аймағында тау бөктерінде.
Аудан аймағының климаты тым континентік, ауасы құрғақ, ауа ылғалдығы аз мөлшерде болады, қысы бір шама суық, жазы ыстық аңызақты келеді.
Аудан аумағындағы жер қойнауынан құрылыс материалдары, күйдірілген кірпіш, құм өнімдері, бетон кірпіштер тағы басқа пайдалы қазбалар өндіріледі.
Ауыл шаруашылығына жарамды жер көлемі 161268,6 гектар, оның ішінде суармалы 26511,0 гектар, суарылмайтын егістік егістік 29002,5 гектар, көп жылдық екпелер 314 гектар, шабындық 5052,6 гектар жайылым 98951,2 гектар.
Байзақ ауданы Мойынқұм, Талас, Т.Рысқұлов, Жамбыл, Жуалы аудандарымен және Тараз қаласымен шектеседі.
Жоспардың мақсаты: жайылымдарды басқару және оларды пайдалану.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Байзакскому району на 2020-2021 годы
Решение Байзакского районного маслихата Жамбылской области от 16 октября 2020 года № 72-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 19 октября 2020 года № 4767
В соответствии со cтатьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Байзакский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Байзакскому району на 2020-2021 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Байзакского районного маслихата по вопросам территориального экономического развития, финансов, бюджета, административной территориальной структуре, защиты прав человека и рассмотрение проектов договоров закупов участков земли.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессий Байзакского
районного маслихата А. Большебеков
Секретарь Байзакского
районного маслихата Н. Тлепов
Утверждено решением
Байзакского районного
маслихата от 16 октября 2020
года № 72-2
Введение к плану по управлению пастбищами и их использованию по Байзакскому району на 2020-2021 годы
Байзакский район – административная единица в юго-западной части Жамбылской области. Общая площадь района 446 385 гектар. Количество жителей 107017 человек. На территории района 42 населенных пункта объединены в 18 сельских округов. Районный центр – село Сарыкемер, расположен в 15 километрах от областного центра.
В Байзакском районе основное направление сельское хозяйство, в последнее время регион динамично развивается в животноводстве.
Территория Байзакского района расположена на четырех агроклиматических зонах. Северная часть района - очень сухая, центральная часть – сухая и жаркая, южная часть - очень в сухой предгорной зоне.
Климат района разко континентальный, воздух сухой, влажность воздуха низкая, зима относительно холодная, лето жаркое и засушливое.
На территории района из недр земли добываются строительные материалы, песчаные и продукции, производятся бетонные кирпичи и другие полезные ископаемые.
Общая площадь пригодных сельскохозяйственных земель составляет 161268,6 гектар, в том числе орошаемая пашня 26511,0 гектар, 29002,2 гектар неорошаемой пашни, многолетние насаждения 314 гектар, сенокосы 5052,6 гектар, пастбища 98951,2 гектар.
Байзакский район граничит с Мойынкумским, Таласским, Т. Рыскуловским Жамбылским, Жуалинским районами и городом Тараз.
Цель плана: управление пастбищами и их использования.

Жоспардың іске асыру мерзімі: 2020-2021 жылдар.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қала, кент, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ботамойнақ
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
2
Бурыл
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
3
Дихан
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
4
Жалғызтөбе
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
5
Жаңатұрмыс
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
6
Көктал
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
7
Көптерек
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
8
Қостөбе
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
9
Қызылжұлдыз
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
10
Мырзатай
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
11
Бәйтерек
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
12
Сазтерек
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
13
Сарыкемер
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
14
Суханбай
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
15
Темірбек
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
16
Түймекент
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
17
Үлгілі
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
18
Ынтымақ
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
Байзақ ауданындағы жайылымдардың геоботаникалық жағдайы туралы мәлімет.

Срок реализации плана: 2020-2021 годы.
На основании правоустанавливающих документов схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Приемлемые схемы пастбище оборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, ямам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения и замены на предоставляемые пастбища, для размещения сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища
Схема размещения сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных при городе, поселке, сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Наименование сельского округа
Период выпаса на отдаленных пастбищах
Период возврата с отдаленных пастбищ
примечание
1
Ботамойнак
1 половина апреля
1 декада октября
2
Бурыл
1 половина апреля
1 декада октября
3
Дихан
1 половина апреля
1 декада октября
4
Жалгызтобе
1 половина апреля
1 декада октября
5
Жанатурмыс
1 половина апреля
1 декада октября
6
Коктал
1 половина апреля
1 декада октября
7
Коптерек
1 половина апреля
1 декада октября
8
Костобе
1 половина апреля
1 декада октября
9
Кызылжулдыз
1 половина апреля
1 декада октября
10
Мырзатай
1 половина апреля
1 декада октября
11
Байтерек
1 половина апреля
1 декада октября
12
Сазтерек
1 половина апреля
1 декада октября
13
Сарыкемер
1 половина апреля
1 декада октября
14
Суханбай
1 половина апреля
1 декада октября
15
Темирбек
1 половина апреля
1 декада октября
16
Туймекент
1 половина апреля
1 декада октября
17
Үлгили
1 половина апреля
1 декада октября
18
Ынтымак
1 половина апреля
1 декада октября
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ в Байзакском районе.

1. Жалпы мәлімет
Байзақ ауданының аумағы Жамбыл облысының оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан. Аудан жерінің басым көпшілігі жазық, солтүстік Тұрар Рысқұлов ауданымен, батыста Жамбыл және Талас ауданымен, шығыс және оңтүстік Жамбыл аудандарымен және Тараз қаласымен шектесіп жатыр.
Байзақ ауданының аумағы 446385 гектар немесе 5,2 % облыстың аумағын құрайды. Солтүстікке қарай Талас өзенінің, Мойынқұм құмымен, Тұрар Рысқұлов өзендерімен және тауымен орналасқан.
Аудандағы ауыл шаруашылығының негізгі саласы егіншілік және мал шаруашылығы. Ауданның негізгі бағыты ет-сүт мал шаруашылығымен қоса астық игеру.
Аудан негізінен облыс орталығына жақын орналасқан және темір жол, автомобиль жолдарымен қамтамасыз етілген және басқа аудандармен шектеседі.
Ауданның жерлерінің санаттарға бөлінуі
Жер санаттары
Барлығы
Оның ішінде
Жайылым
Суармалы
1
Барлық ауыл шаруашылығындағы пайдаланудағы жерлер

1. Общая информация
Территория Байзакского района расположена в юго-западной части Жамбылской области. Основная часть района степь, северная часть граничит районом Турар Рыскулова, западная часть Жамбылским и Таласким районами, восточная и южная часть Жамбылским районом и городом Тараз.
Территория Байзакского района в административных границах составляет 446385 гектар или 5,2 % территории области. В сторону севера граничит рекой Талас, песками Мойынкум, реками и горой Турар Рыскулова.
В районе основной сектор сельского хозяйства земледелие и животноводство. В районе основное направление мясомолочное скотоводство, а также освоение зерна.
Район находится вблизи к областному центру и оснащен железнодорожными и автомобильными магистралями, и граничит с другими районами.
Разделения земель района по категориям
Категорий земель
Всего
В том числе
Пастбище
Орашаемые
1
Всего сельскохозяйственных угодий

3. Топырақ
Топырақтың жоғарғы қабатының қалыптасуы әртүрлі климаттық тереңдегі ызасулардың жатуы, рельеф топырақтың түрлері себеп болады.
Ауданның оңтүстік бетінде рельефтің биік элементтері Байзақ жотасында дала-бұтасының өсімдіктерінен таудың қара-қоңыр топырағы құралды.
Бұл топырақтың сапасы жақсы, құрамында гумус 4,2%. Топырақты егіншілікте пайдалану үшін агротехниканы ғана қажет етеді.
Ауданның оңтүстік бөлігінде Қаратау жотасының тау бөктерінің шыңының тауына байланысты қара-қоңыр топырағының құрамында гумус төмен. Топырақтың механикалық құрамы қара-қоңыр саздақты әр түрлі құрамдағыдай тастақтау.
4. Өсімдіктер
Ауданның жерді қолдану массиві құрғақ жерлер аймақшасында орналасқан. Негізінде, жусан, жантақ, сораң шөп, қамыс, құрақ, бұталы өсімдіктер яғни әр-түрлі шөпті дала көп тараған және тағыда басқа. Пішен жайылымдарда орташа жағдайда болып табылады.
Мал жаюға қаралған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлық шекарасында таралған.
Жайылым жерлер көбінесе селеулі-бетегелі-жусанды, бетегелі-жусанды, дәнді-жусанды-бозды-бетегелі, бидайықты- айрауықты-дәнді, қияқ-дәнді және қияқ-дәнді-құрақты күрделі байланыстырылған қоғамдастықтарымен ұсынылған.
Жайылым толықтай ауыл шаруашылығы малдарының жайылуына негізделген, жайылымдарды бірқалыпты қолданбаудың салдарынан, нәтижесінде өсімдік қабатында әр түрлі желінбейтін шөптер кездеседі. Бұл табиғи шөптердің азаюына, жайылым құнарлығының төмендеуіне әкеліп соғады. Олардың қолдану мерзімі азаяды. Осыған орай, мерзімдік жайылым тәртібін дұрыстау, малдың жайылым алаңын бір бірлікке азайту керек, ал кей жерлерде көпжылдық шөптер егу қажет.
Жайылымдарды қолданудың күнтізбелік графигін есепке ала отырып бір рет жайылғаннан кейінгі алты өрістік жайылым айналымының сызбаның үлгісі
Жылдар
Жайылым өрістіктердің нөмірі
I
II
III
IV
V
VI
1
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
2
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
3
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
4
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
5
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
6
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
Көріп отырғандай, жайылым айналымы сызбасында, 6 жылда бір рет шөп жайылымдарына "демалыс" беріледі, яғни жайылым деградациясының алдын алады.

3. Почва
Большое разнообразие в глубине климатические залегания грунтовых вод, почвы рельефа, оказали влияние на формирование почвенного покрова.
В южной части района на более повышенных элементах рельефа в Байзакском хребте из кустарникова– степной растительности сформировались горные темно-каштановые почвы.
Эти почвы хорошего качества, содержание гумуса 4,2 % . В земледелии использования почвы требуют только агротехники.
В южной же части Каратауского хребета из за склон вершины темно-каштановые почвах содержание гумуса минимально. Механическое содержания почвы темно-каштановые низкой структурностью.
4. Растения
Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории распространены такие растения как: полынь, верблюжья колючка, болотная трава, камыш, кустарники и так далее. Сено в пастбищах находится на среднем уровне.
Площадь естественной растительности для скота распространяется по всему району.
Пастбища в основном представлены такими разновидностями растений как полынно-колючим, полынно-кустарно-злаковым, полынно-овчарничато-камышным, так же полынно-зерновой-кустарниковой растительностью и составляют сложную скрещенную экосистему местной флоры.
Пастбища полностью основаны на распределении сельскохозяйственного скота и из-за неравномерного распределения пастбищами на растительном покрове образуются различные виды трав, которые не используются животными в виде пищи. В результате чего это приводит к уменьшению естественных, питательных трав и снижению фертильности пастбищ, что приводит к снижению срока продолжительности эффективного использования. В связи с этим необходимо скорректировать сроки и правила управления пастбищами, сократить время пребывания на пастбищах до одной единицы и заняться посадкой многолетних трав в некоторых частях территории района.
Проект таблицы шести степных пастбищных угодий после использования одноразовых пастбищ с учетом календарных графиков использования
Годы
Номера пастбищных угодий
I
II
III
IV
V
VI
1
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по21.08
Один выгон С 22.08. по 30.09
Один выгон С 01.10. по 10.11.
Отдых пастбища (выгон не производится)
2
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по 21.08
Один выгон С 22.08. по 30.09
Один выгон С 01.10. по10.11.
3
Один выгон С24.04. по 02.06
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С03.06. по 12.07
Один выгон С13.07. по21.08
Один выгон С22.08. по 30.09
Один выгон С01.10. по 10.11.
4
Один выгон 24.04. по 02.06
Один выгон С03.06. по 12.07
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С13.07. по 21.08
Один выгон С22.08. по 30.09
Один выгон С01.10. по 10.11.
5
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по 21.08
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 22.08. по 30.09
Один выгон С 01.10. по 10.11.
6
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по 21.08
Один выгон С 22.08. по 30.09
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 01.10. по 10.11.
Как видно в схеме пастбищного вращения, раз в 6 лет флора данной территории "отдыхает", а это означает, что деградация пастбищ предотвращается.

5. Гидрография және суландыру
Аудан гидрографиясы Талас өзені және де ағыссыз жатқан таяз ойыстардағы топталған көлдерімен негізделеді. Ірі көлдер: Қарабақыр, Кеңес-2, Жиеналы, Войнское, Юбилейное, Сарыбалдақ, Шалке, Қарақайнар және басқа да көлдер.
Көлдердің көбінің айна ауданы шағын, сондықтан тереңдігі де аз. Су көлемі, айна ауданы және көл тереңдігі түскен жауын-шашынның санына байланысты өзгеріп отырады.
Табиғи су көздерінен басқа Байзақ ауданы территориясында 29 көл, мал суаруға қолданылатын қазылған апандар бар.
Қорытындылай келе, суладыру көздері ауданда ауыл шаруашылық малдарының қажеттілігін толығымен қанағаттандырып отыр.

5. Гидрография и полив
Гидрография района основаны на реки Талас и не проточной сосредоточенными водоемами озер. Большие озера Қарабақыр, Кеңес-2, Жиеналы, Войнское, Юбилейное, Сарыбалдақ, Шалке, Қарақайнар и другие озера.
Многие из озер имеют небольшую площадь, следовательно, имеют меньшую глубину. Объем воды, площадь и глубина озера варьируются в зависимости от количества осадков.
В дополнение к природным источникам воды на территории Байзакского района используются 29 озер, а также используются апаны (ручные водоемы) для водопоя животных.
В заключение можно отметить, что источники орошения и ручные водоемы полностью удовлетворяют потребности воды животными в данном районе.

6. Жайылым геоботаникасы
Жайылым өнімділігі анықтау үшін Республикалық мемлекеттік "Мемжер ҒӨО" кәсіпорыны мамандарының 1980-2012 жылдарда өткен геоботаникалық зерттеулерінің деректері қолданылды.Жайылым жерлердің құрғақ массасының орташа өнімділігі 3,3 центнер гектар, азық өлшеміне қайта есептегенде -1,5 центнер/гектар.Осыны қорытындылай келе, аудан жеріндегі азық бірлігіндегі қосалқы азық салмағын есептеп шығаруға болады:1,5*224 956 га=337434 центнер азық бірлігі.

6. Геоботаника пастбищ
Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований специалистов Республиканского государственного предприятия "Гос НПЦзем" за 1980-2012 годы. Средний урожай сухой массы пастбищ составляет 3,3 центнер за гектар по размеру корма - при -1,5 центнер за гектар. Суммируя это, мы можем рассчитать вес кормовой единицы в районе: 1,5 * 224 956 гектар = 337434 центнера корма.

Жайылымдағы қосалқы азық 180-200 күнге жалғасатын жайылым кезеңінде қолданылады. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
7. Жайылым сыйымдылығы
Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, жасыл азықтың келесі нормалары алынды (орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал - 4 килограмм, ұсақ қара мал - 2 килограмм, жылқылар -6 килограмм. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күн. Осылайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.

Запас пищи для скота используется для выпаса, который продлевается 180-200 дней. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
7. Мощность пастбищ
Определение пастбищного потенциала было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы зеленой травы (в среднем одна голова): крупный рогатый скот - 4 килограмм, мелкий рогатый скот - 2 килограмм, лошадь - 6 килограмм. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить вместимость пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость в один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.

- сексеуілді – бұта дала және дала – 180 – 200 күн,
- шөлейтте 150 – 180 күн,
Сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы – ең кіші, ал етті ірі қара мал үшін, қой, жылқы, түйе үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігіне, қардың тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.

- саксаульно-кустарниковая степь и степной -180-200 дней,
-пустынной 150-180 дней,
Выпас крупного рогатого скота молочной породы минимальная, а для крупного рогатого скота мясной породы, овец, лошадей, верблюдов - максимальная и зависит от глубины и плотности снежного покрова и других факторов.