2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Қазалы аудандық мәслихатының 2020 жылғы 2 маусымдағы № 428 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 4 маусымда № 7509 болып тіркелді
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 27-бабына сәйкес Қазалы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 - қосымшаларына сәйкес Қазалы қаласы, Әйтеке би кенті, Арықбалық, Алға, Аранды, Ақжона, Бозкөл, Басықара, Бірлік, Шәкен, Көларық, Құмжиек, Қарашеңгел, Қызылқұм, Майдакөл, Майлыбас, Ғ. Мұратбаев, Сарыкөл, Сарбұлақ, Тасарық, Өркендеу ауылдық округтерінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. "Қазалы ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Қазалы аудандық мәслихатының 2019 жылғы 2 сәуірдегі № 285 шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 6763 нөмірімен тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 18 сәуірде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазалы аудандық мәслихатының кезектен тыс LVIII сессиясының төрағасы Ғ. ӘЛІШ
Қазалы аудандық мәслихат хатшысы К. НАЗЫМБЕКОВ
Қазалы аудандық мәслихатының
2020 жылғы 2 маусымы
№ 428 шешіміне 1-қосымша
Қазалы қаласының 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2020-2021 годы
Решение Казалинского районного маслихата Кызылординской области от 2 июня 2020 года № 428. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 4 июня 2020 года № 7509
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" Казалинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию города Казалинск, поселка Айтеке би, сельских округов Арыкбалык, Алга, Аранды, Акжона, Бозколь, Басыкара, Бирлик, Шакен, Коларык, Кумжиек, Карашенгель, Кызылкум, Майдаколь, Майлыбас, Г. Муратбаева, Сарыколь, Сарбулак, Тасарык, Уркендеу на 2020-2021 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Казалинского районного маслихата от 2 апреля 2019 года № 285 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Казалинскому району на 2019-2020 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6763, опубликовано в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 18 апреля 2019 года).
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель внеочередной LVIII сессий Казалинского районного маслихата Ғ. ӘЛІШ
Секретарь Казалинского районного маслихата К. НАЗЫМБЕКОВ
Приложение 1 к решению
Казалинского районного маслихата
от 2 июня 2020 года № 428
План по управлению пастбищами и их использованию города Казалинск на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;

6) Қазалы қаласы (бұдан әрі - қала) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Қала аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Қала аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи өзен, каналдардан қамтамасыз етіледі.Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Қала Қазалы ауданының оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан, солтүстіктен және солтүстік-батыстан Коларық ауылдық округімен, шығыс-оңтүстіктен Сарыкөл ауылдық округімен және солтүстігінде Әйтеке би кентімен шектеседі.
Қала Қазалы ауданының орталығында орналасқан.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Қаланың жалпы жер көлемі 4139 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 3384 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 13 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 1020 га.
орман қорының жерлері– 98 га.
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 28,85 га.
Қала аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 1976 бас ірі қара мал, 3980 бас уақ мал, 363 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 8 табын;
уақ мал - 9 отар;
жылқылар - 15 үйір.
Жайылымдар қаланың табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Қала аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар қаланың тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в городе Казалинск (далее - город);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория города относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории города слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из естественных рек, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Город расположен в юго-западной части Казалинского района, граничит с севера и северо-запада с сельским округом Коларык, с востока с сельским округом Сарыколь и с севера с поселком Айтеке би.
Город расположен в центре Казалинского района.
По природным условиям погоды: относится к сухой степной зоне с резкими колебаниями погоды, характерные для них свойства: засуха весенне-летнего периода, высокая летняя и зимняя низовая температура воздуха, недостаточные и неустойчивые по времени года атмосферные осадки и усилие значительного ветра в течение года.
Общая земельная площадь города составляет 4139 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 3384 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 13 га;
земли населенных пунктов – 1020 га;
земли лесного фонда – 98,0 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности,
обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 28,85 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории города: 1976 голов крупного рогатого скота, 3980 голов мелкого рогатого скота, 363 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 8 стад;
мелкий рогатый скот – 9 стад;
лошади – 15 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей города и преимущественно используются для выпаса скота. На территории города отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители города.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Қала аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы қызмет істейді.
Қалада малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
1
Ильясов Казихан "Қазалы Ояз бағы" шаруа қожалығы
10
2
Ильясов Казихан "Қазалы Ояз бағы" шаруа қожалығы
30
Барлығы
40
Кестенің жалғасы
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
Жиыны
(га)
Аббревиатуралардың таратылып жазылуы:
МІҚ – мүйізді ірі қара мал;
УМ – уақ мал;
Қала бойынша елді мекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, га
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген,га
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі,пайыз
Артықшылық, га
1
Қала
3384
896
11,0
9856
-6472
32,5
-
Барлығы
3384
896
11,0
9856
-6472
32,5
-
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық айылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңдытұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшінжайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қала маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жайылымға малдардын айдап шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Наурыз 2 жартысы
Қазан 2 онкүндігі
Қазалы аудандық мәслихатының
2020 жылғы 2 маусымы
№ 428 Шешіміне 2 - қосымша
Әйтеке би кентінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

На территории города действует 1 ветеринарный пункт и 1 скотомогильник.
В городе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
Ильясов Казихан крестьянское хозяйство "Казалы Ояз бағы"
10
2
Ильясов Казихан крестьянское хозяйство "Казалы Ояз бағы"
30
Всего
40
Продолжение таблицы
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
Итого (га)
Расшифровка аббревиатур:
КРС-крупный рогатый скот;
МРС-мелкий рогатый скот.
Распределение пастбищ для размещения маточного поголовья крупного рогатого скота (дойного) в разрезе населенных пунктов по городу
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, га
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, га
Потребность пастбищ, га
Не обеспечено пастбищами, га
Обеспеченность потребности, процент
Излишки, га
1
Город
3384
896
11,0
9856
-6472
32,5
-
Всего
3384
896
11,0
9856
-6472
32,5
-
Приемлемая схема пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в городе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Период перегона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
2 половина марта
2 декада октября
Приложение 2 к решению
Казалинского районного маслихата
от 2 июня 2020 года № 428
План по управлению пастбищами и их использованию поселка Айтеке би на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Әйтеке би кенті (бұдан әрі - кент) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Кент аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Кенттің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Кент Қазалы ауданның орталығында орналасқан, солтүстік батыста Ғ. Мұратбаев ауылдық округімен, солтүстік-шығыста Қарашенгел ауылдық округімен және оңтүстікте Қазалы қаласымен шектеседі.
Табиғи жағдайлар бойынша кенттің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда: шамалы құрғақ орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі). Олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қысы – қатал, ұзақ; жазы қалыпты ыстық, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Кент аумағының жалпы көлемі 19 210 гектар (бұдан әрі - га). Соның ішінде жайылымдар – 15 021 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 283 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 830 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 95,2 га.

2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке Айтеке би (далее - поселок);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория поселка относится ксухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории поселка слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается природными копанями, шахтными колодцами. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Поселок расположен в центре Казалинского района, на северо-западе граничит с сельским округом Г. Муратбаева, на северо-востоке с сельским округом Карашенгель и на юге с городом Казалинск.
Территория поселка по природным условиям в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: умеренно сухая средняя теплая (центральная и южная часть) и сухая нормальная теплая (северная часть). Они характеризуются всеми особенностями континентальности: зима-суровая, продолжительная; лето-умеренная жаркая, характеризуется резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Общая земельная площадь поселка составляет 19 210,0 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 15 021 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 283 га;
земли населенных пунктов – 830 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 95,2 га.

15021
440
11,0
4840
-
100
-
Барлығы
15021
440
11,0
4840
-
-
-
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық айылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардыңсу тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жайылымға малдардын айдап шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Наурыз 1 жартысы
Қазан 2 онкүндігі
Қазалы аудандық мәслихатының
2020 жылғы 2 маусымы
№ 428 шешіміне 3 - қосымша

15021
440
11,0
4840
-
100
-
Итого
15021
440
11,0
4840
-
-
-
Приемлемая схема пастбище оборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Период перегона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
1 половина марта
2 декада октября
Приложение 3 к решению
Казалинского районного маслихата
от 2 июня 2020 года № 428

Арықбалық ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Арықбалық ауылдық округі (бұдан әрі – ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан, шахталы құдықтардан, апандардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Қазалы ауданының батыс бөлігінде орналасқан, солтүстіктен және солтүстік-батыстан Арал ауданымен, шығыс, оңтүстіктен Қазалы ауданымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Жанқожа батыр ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 18334 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 4916 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 18110 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 5775 га;

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Арыкбалык на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схемапастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе Арыкбалык (далее – сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится ксухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается природными озерами,каналами, шахтными колодцами, копанями. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в западной части Казалинского района, граничит с севера и северо-запада с Аральским районом, с востока, с юга с Казалинским районом.
Административно-территориальное деление состоит из села Жанкожа батыр.
По природным условиям погоды: с резкими переменными погодами относится к сухой степной зоне, характерные для них свойства: засушливые, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха весенне-летнего периода, недостаточные и неустойчивые по времени года атмосферные осадки и усилие значительного ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 18334 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 4916 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 18110 га;
земли населенных пунктов – 5775 га.

Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2700 бас ірі қара мал, 4230 бас уақ мал, 950 бас жылқы, 100 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал- 5 табын;
уақ мал - 6 отар;
жылқылар - 30 үйір;
түйелер - 2 келе.
Жайылымдар ауылдық округтің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар ауылдық округтің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2700 голов крупного рогатого скота, 4230 голов мелкого рогатого скота, 950 голов лошадей, 100 голов верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 5 стад;
мелкий рогатый скот – 6 стад;
лошади – 30 стад;
Верблюды – 2 стада.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей сельского округа и используются преимущественно для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Ауылдық округтің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
Тү
йе
1
Абилдаев Адилбек Изтурганович "Абилдаев Адилбек" шаруа қожалығы

На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
Абилдаев Адилбек Изтурганович крестьянское хозяйство" Абилдаев Адилбек"

Алға ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Алға ауылдық округі (бұдан әрі – ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Қазалы ауданының батыс бөлігінде орналасқан, солтүстіктен және солтүстік-батыс жағынан Арал ауданымен, шығыс, оңтүстік жағынан Қазалы ауданымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Үрмәш Түктібаев ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 42 626 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 5 201 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1326 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 7346 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 2025 га.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Алга на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схемапастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе Алга (далее – сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится ксухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается природными копанями, шахтными колодцами. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в западной части Казалинского района, граничит с северной и северо-западной стороны с Аральским районом, с восточной и южной стороны с Казалинским районом.
Административно-территориальное деление состоит из села Урмаш Туктибаева
По природным условиям погоды: относится к сухой степной зоне с резкими колебаниями погоды, характерные для них свойства: засушливые, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха весенне-летнего периода, недостаточные и неустойчивые по времени года атмосферные осадки и усилие значительного ветра в течение года
Общая земельная площадь сельского округа составляет 42 626 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 5201 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1326 га;
земли населенных пунктов – 7346 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 2025 га.

Тасарық ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Тасарық ауылдық округі (бұдан әрі – ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі.Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Қазалы ауданының оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан, солтүстіктен және солтүстік-батыстан Арал ауданымен, шығыс-оңтүстіктен Қармақшы ауданымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Тасарық, Лақалы, Тасөткел ауылдарынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 14 273 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 10 134 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 2910 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 4128 га.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округаТасарык на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схемапастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе Тасарык (далее – сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится ксухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в юго-западной части Казалинского района, граничит с севера и Северо-Запада с Аральским районом, с востоко-юга с Кармакшинским районом.
Административно-территориальное деление состоит из сел Тасарык, Лакалы, Тасоткель.
По природным условиям погоды: относится к сухой степной зоне с резкими колебаниями погоды, характерные для них свойства: засуха весенне-летнего периода, высокая летняя и зимняя низовая температура воздуха, недостаточные и неустойчивые по времени года атмосферные осадки и усилие значительного ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 14 273 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 10 134 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 2910 га;
земли населенных пунктов – 4128 га.