2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Шиелі аудандық мәслихатының 2020 жылғы 25 маусымдағы № 55/5 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 13 маусымда № 7563 болып тіркелді. Мерзімі біткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 27-бабына сәйкес Шиелі аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23-қосымшаларына сәйкес Шиелі кенті, Ақмая, Ақтоған, Алмалы, Бестам, Бәйгеқұм, Гигант, Жаңатұрмыс, Жиделіарық, Жөлек, Жуантөбе, Иіркөл, Керделі, Қарғалы, Қоғалы, Майлытоғай, Ортақшыл, Сұлутөбе, Талаптан, Тартоғай, Телікөл, Төңкеріс, Еңбекші ауылдық округтерінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. "Шиелі ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Шиелі аудандық мәслихатының 2019 жылғы 9 қаңтардағы № 35/6 шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 6650 нөмірімен тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 29 қаңтарда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шиелі аудандық мәслихаты
сессиясының төрағасы
К. Шәукебаев
Шиелі аудандық мәслихат хатшысы Б. Сыздық
Шиелі аудандық мәслихатының 2020 жылғы 25 маусымы № 55/5 шешіміне 1- қосымша
Шиелі кентінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жәнеоларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2020-2021 годы
Решение Шиелийского районного маслихата Кызылординской области от 25 июня 2020 года № 55/5. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 13 июня 2020 года № 7563. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" Шиелийский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию поселка Шиели, сельских округов Акмая, Актоган, Алмалы, Бестам, Байгакум, Гигант, Жанатурмыс, Жиделиарык, Жолек, Жуантобе, Иркуль, Кердели, Каргалы, Когалы, Майлытогай, Ортакшыл, Сулутобе, Талаптан, Тартогай, Теликоль, Тонкерис, Енбекши на 2020-2021 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Шиелийского районного маслихата от 9 января 2019 года № 35/6 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Шиелийскому району на 2019-2020 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6650, опубликовано в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 29 января 2019 года).
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии Шиелийского
районного маслихата
К. Шәукебаев
Cекретарь Шиелийского
районного маслихата
Б. Сыздық
Приложение 1 к решению Шиелийcкого районного маслихата от 25 июня 2020 года № 55/5
План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Шиели на 2020-2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;

6) Шиелі кенті (бұдан әрі – кент) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Кенттің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Кенттің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,4 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Кент Шиелі ауданының ортасында орналасқан.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Шиелі кентінен тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Кенттің жалпы жер көлемі 3964 гектар (бұдан әрі –га), соның ішінде жайылымдар –1949 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 2324 га;
елді мекендердің жерлері-1640 га;
Шиелі кенті аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 5161 бас ірі қара мал, 2643 бас уақ мал, 363 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 4 табын;
уақ мал - 2 отар;
жылқылар – 6 үйір.
Жайылымдар кенттің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Кенттің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар кенттің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке Шиели (далее – поселок);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория поселка относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территори поселка слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается природными копанями, шахтными колодцами. Качество воды слабо соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Поселок расположен в центральной части Шиелийского района.
Административно-территориальное деление состоит из поселка Шиели.
По природным условиям погоды: в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям, характерные для них свойства: суровая продолжительная зима, короткое умеренно жаркое лето, резкими контрастами температур зимы и лета, малое количество годовых осадков.
Общая земельная площадь поселка составляет 3964 гектаров (далее – га), из пастбищ – 1949 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 2324 га;
земли населенных пунктов – 1640 га;
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории поселка: 5161 голов крупного рогатого скота, 2643 голов мелкого рогатого скота, 363 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 4 стада;
мелкий рогатый скот – 2 стада;
лошади – 6 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей селского округа и используется преимущественно для выпаса скота. На территории поселка отсутствует сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители поселка.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Кент аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы қызмет істейді.
Кентте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
1
Ниеталиев Дулат "Тәуекел" шаруа қожалығы
255 га

На территории поселка действует 1 ветеринарный пункт и 1 скотомогильник.
В поселке не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
КРС
МРС
Лошади
1
Ниеталиев Дулат, крестьянское хозяйство "Тәуекел"
255

Шиелі аудандық мәслихатының 2020 жылғы 25 маусымы № 55/5 шешіміне 2- қосымша
Ақмая ауылдық округінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Ақмая ауылдық округ (бұдан әрі – ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,4 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Шиелі ауданының шығыс бөлігінде орналасқан, шығысында Жаңақорған ауданымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Ақмая ауылынан, Полуказарма ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 13400 гектар (бұдан әрі – га), соның ішінде жайылымдар – 3891 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10519 га;
елді мекендердің жерлері- 2260 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер- 40 га;

Приложение 2 к решению Шиелийcкого районного маслихата от 25 июня 2020 года № 55/5
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Акмая на 2020-2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе Акмая (далее – сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территори сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается природными копанями, шахтными колодцами. Качество воды слабо соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в восточной части Шиелийского района, граничит с восточной стороны с Жанакорганским районом.
Административно-территориальное деление состоит из село Акмая, село Полуказарма.
По природным условиям погоды: в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям, характерные для них свойства: суровая продолжительная зима, короткое умеренно жаркое лето, резкими контрастами температур зимы и лета, малое количество годовых осадков.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 13400 гектаров (далее – га), из них пастбищ –3891 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения –10519 га;
земли населенных пунктов – 2260 га;
земли промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения- 40 га.

Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 3165 бас ірі қара мал, 4477 бас уақ мал, 538 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 3 табын;
уақ мал - 4 отар;
жылқылар – 22 үйір.
Жайылымдар ауылдық округтің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар ауылдық округтің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 3165 голов крупного рогатого скота, 4477 голов мелкого рогатого скота, 538 голов лошадей.
По видам сельскозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 3 стада;
мелкий рогатый скот – 4 стада;
лошади – 22 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей сельского округа и используется преимущественно для выпаса скота. На территории сельского округа отсутсвуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Ауылдық округ аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал тоғыту орны және 1 мал қашырту пункті қызмет істейді.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
1
Жұмбеков Даулет Егембергенұлы "Ақмая" шаруа қожалығы
39

На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 место купании скота и 1 пункт осеменения.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков иземлепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах на 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
1
Жұмбеков Даулет Егембергенұлы, крестьянское хозяйство "Ақмая"
39

839
763
11,0
8393
-7554
10
-
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық айылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Наурыз 1 жартысы
Қазан 2 онкүндігі

839
763
11,0
8393
-7554
10
-
Приемлемая схема пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутсвуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Период перегона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
1 половина марта
2 декада октября