Маңғыстау облысы әкімдігінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 189 "Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж және халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын азаматтарына Ақтау қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайларды бөлу Қағидаларын бекіту туралы" қаулысына өзгеріcтер енгізу туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 197 қаулысы. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2020 жылғы 3 қарашада № 4339 болып тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2022 жылғы 8 қыркүйектегі № 162 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – Маңғыстау облысы әкімдігінің 08.09.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi "Тұрғын үй қатынастары туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңдарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № 923 "Маңғыстау облысының Жаңаөзен қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2019-2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 қарашадағы № 1321 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" қаулысына сәйкес Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Маңғыстау облысы әкімдігінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 189 "Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж және халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын азаматтарына Ақтау қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайларды бөлу Қағидаларын бекіту туралы" қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 3980 болып тіркелген, 2019 жылғы 3 қыркүйекте Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған) келесідей өзгерістер енгізілсін:
қаулының тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж азаматтары және халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары үшін Ақтау қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайларды бөлу Қағидаларын бекіту туралы";
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж азаматтары және халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары үшін Ақтау қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайларды бөлу Қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж және халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын азаматтарына Ақтау қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайларды бөлу Қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в постановление акимата Мангистауской области от 26 августа 2019 года № 189 "Об утверждении Правил распределения арендного жилья без права выкупа в городе Актау для нуждающихся граждан и социально уязвимым слоям населения города Жанаозен"
Постановление акимата Мангистауской области от 2 ноября 2020 года № 197. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 3 ноября 2020 года № 4339. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 8 сентября 2022 года № 162
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 08.09.2022 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года № 923 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2011 года № 1321 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития города Жанаозен Мангистауской области на 2019–2025 годы" акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1.Внести в постановление акимата Мангистауской области от 26 августа 2019 года № 189 "Об утверждении Правил распределения арендного жилья без права выкупа в городе Актау для нуждающихся граждан и социально уязвимым слоям населения города Жанаозен" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3980, опубликовано 3 сентября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок постановления изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил распределения арендного жилья без права выкупа в городе Актау для нуждающихся в жилище граждан и социально уязвимым слоям населения города Жанаозен";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить Правила распределения арендного жилья без права выкупа в городе Актау для нуждающихся в жилище граждан и социально уязвимым слоям населения города Жанаозен согласно приложению к настоящему постановлению.";
Правила распределения арендного жилья без права выкупа в городе Актау для нуждающихся граждан и социально уязвимым слоям населения города Жанаозен, утвержденные указанным постановлением изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

2. "Маңғыстау облысының энергетика және тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық басқармасы" мемлекеттік мекемесі (А.Т. Хамиев) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, бұқаралық ақпарат құралдарына ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімінің орынбасары Н.Қ. Аққұловқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысының әкімі С. Трумов
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2020 жылғы 2 қарашасы
№ 197 қаулысына қосымша
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2019 жылғы 26 тамыздағы
№ 189 қаулысына қосымша
Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж азаматтары және халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары үшін Ақтау қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайларды бөлу Қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж азаматтары және халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары үшін Ақтау қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайларды бөлу Қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңдарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 қарашадағы № 1321 "Маңғыстау облысының Жаңаөзен қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2019 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы", 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" қаулыларына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 64 "Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің кейбір мәселелері туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 16493 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар тұрғын үйлерді бөлу, кейіннен:
1) Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж азаматтары үшін Ақтау қаласында республикалық бюджет қаражатына сатып алынған тұрғын үйді;
2) Жаңаөзен қаласының халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары және жалғыз тұрғын үйі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен авариялық жағдайда деп танылған тұрғындары үшін Ақтау қаласында "Өзенмұнайгаз" АҚ қаражатына сатып алынған тұрғын үйді сатып алу құқығынсыз жалға беру тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) коммуналдық тұрғын үй қоры – тұрғын үйлерді пайдалануға беру жөніндегі арнайы мемлекеттік мекемеге бекітілген, жергілікті атқарушы органдардың қарауындағы тұрғын үйлер;

2. Государственному учреждению "Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства Мангистауской области" (Хамиев А.Т.) обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции, официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Мангистауской области Аккулова Н.К.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Мангистауской области С. Трумов
Приложение к постановлению
акимата Мангистауской области
от 2 ноября 2020 года
№ 197
Приложение к постановлению
акимата Мангистауской области
от 26 августа 2019 года
№ 189
Правила распределения арендного жилья без права выкупа в городе Актау для нуждающихся в жилище граждан и социально уязвимым слоям населения города Жанаозен
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения арендного жилья без права выкупа в городе Актау для нуждающихся в жилище граждан и социально уязвимых слоев населения города Жанаозен (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлениями Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2011 года № 1321 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития города Жанаозен Мангистауской области на 2019 - 2025 годы", от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 64 "О некоторых вопросах Системы государственного планирования в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16493).
2. Настоящие Правила определяют порядок распределения жилья с последующей передачи в аренду без права выкупа:
1) жилище, приобретенное на средства республиканского бюджета в городе Актау для нуждающихся в жилище граждан города Жанаозен;
2) жилище, приобретенное на средства АО "Озенмунайгаз" в городе Актау для социально уязвимых слоев населения и жителей города Жанаозен, единственное жилище которых признано аварийным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) коммунальный жилищный фонд – жилища, находящиеся в ведении местных исполнительных органов, закрепленные за специальным государственным учреждением по предоставлению жилищ в пользование;

2) сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжай – Қазақстан Республикасының азаматтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан сатып алу құқығынсыз ақылы пайдалануға берілетін тұрғынжай;
3) Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж азаматтары - мемлекеттiк қызметшiлер, бюджеттiк ұйымдардың қызметкерлерi, әскери қызметшiлер, ғарышкерлікке кандидаттар, ғарышкерлер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері және мемлекеттiк сайланбалы қызмет атқаратын адамдардан басқа, Жаңаөзен қаласы әкімдігінің жанындағы коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған және Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығындағы соңғы бес жыл ішінде тұрғын үйі жоқ, сонымен қатар Ақтау қаласына көшуге ниет білдірген, Жаңаөзен қаласында тіркелген, Қазақстан Республикасының азаматтары;
4) Жаңаөзен қаласының халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары - Жаңаөзен қаласы әкімдігінің жанындағы коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған және Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығындағы соңғы бес жыл ішінде тұрғын үйі жоқ, сонымен қатар Ақтау қаласына көшуге ниет білдірген, Жаңаөзен қаласында тіркелген, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 68 бабында көрсетілген азаматтар және тұрғын үй беру туралы өтініш жасаудың алдында соңғы он екі ай ішінде жиынтық орташа айлық табысы отбасының әрбір мүшесіне республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 3,1 еселенген мөлшерінен төмен болатын, халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын (Ұлы Отан соғысының ардагерлерінен және кәмелетке толғанға дейiн ата-аналарынан айырылған жиырма тоғыз жасқа толмаған жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардан басқа) азаматтары.
Ең төменгі күнкөріс деңгейінің 3,1 еселенген мөлшеріндегі коэффициент мүгедек балаларға қолданылмайды;
5) Ақтау қаласының әкімдігі – Ақтау қаласының жергілікті атқарушы органы;
6) Жаңаөзен қаласының әкімдігі – Жаңаөзен қаласының жергілікті атқарушы органы;
7) "Жаңаөзен қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық бөлімі" ММ–тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік мекеме;
8) тұрғын үй комиссиясы – тұрғын үй беру үшін, Ақтау қаласы әкімдігінің актісімен құрылатын комиссия;
9) "Ақтау қалалық тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық бөлімі" ММ – тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы саласындағы қызметтерді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік мекеме;
10) "Өзенмұнайгаз" АҚ – тұрғын үй сатып алу үшін қоғамдық қордың шотына ақша қаражатын аударуды қамтамасыз ететін қоғам;

2) арендное жилище без права выкупа – жилище, предоставляемое из коммунального жилищного фонда гражданам Республики Казахстан в пользование за плату без права выкупа;
3) нуждающиеся в жилище граждане города Жанаозен – граждане Республики Казахстан, зарегистрированные в городе Жанаозен, а также изъявившие желания переехать в город Актау, не имеющие в течение последних пяти лет жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан и состоящие на учете нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда при акимате города Жанаозен, кроме государственных служащих, работников бюджетных организаций, военнослужащих, кандидатов в космонавты, космонавтов, сотрудников специальных государственных органов и лиц, занимающих государственные выборные должности;
4) социально уязвимые слои населения города Жанаозен – граждане, указанные в статье 68 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", зарегистрированные в городе Жанаозен, а также изъявившие желания переехать в город Актау, не имеющие в течение последних пяти лет жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан и состоящие на учете нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда при акимате города Жанаозен и граждане имеющим совокупный среднемесячный доход относящихся к социально уязвимым слоям населения (кроме ветеранов Великой Отечественной войны и детей-сирот и детей, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия) за последние двенадцать месяцев перед обращением о предоставлении жилища на каждого члена семьи ниже 3,1 кратного размера прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Коэффициент 3,1 кратного размера прожиточного минимума не распространяется на детей-инвалидов;
5) акимат города Актау – местный исполнительный орган города Актау;
6) акимат города Жанаозен – местный исполнительный орган города Жанаозен;
7) ГУ "Жанаозенский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства" – государственное учреждение, уполномоченное на осуществление функций в сфере жилищно-коммунального хозяйства;
8) жилищная комиссия – комиссия, создаваемая актом акимата города Актау для предоставления жилья;
9) ГУ "Актауский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства" – государственное учреждение, уполномоченное на осуществление функций в сфере жилищно-коммунального хозяйства;
10) АО "Озенмунайгаз" – общество, которое обеспечивает перечисление денежных средств на счет общественного фонда для приобретения жилья;

11) қоғамдық қор – Жаңаөзен қаласының әлеуметтік жағынан осал топтарына тұрғын үйді сатып алу үшін "Өзенмұнайгаз" АҚ белгілеген қор.
4. Ақтау қаласының әкімдігі тұрғынжайды Ақтау қаласында тұрақты тұру үшін Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж азаматтарына, халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына және жалғыз тұрғын үйі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен авариялық жағдайда деп танылған тұрғындарына береді.
2-тарау. Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж азаматтары және халықтың әлеуметтік жағынан осал топтары үшін Ақтау қаласында сатып алу құқығынсыз жалға берілетін тұрғынжайларды бөлу тәртібі
5. Тұрғын үй алу үшін азаматтар (бұдан әрі – өтініш беруші) "Жаңаөзен қалалық тұрғын – үй коммуналдық шаруашылық бөлімі" ММ жүгінеді және келесі құжаттарды ұсынады:
1) өтініш;
2) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттарын;
3) некеге тұру (бұзу), отбасы мүшелерінің қайтыс болуы, балалардың тууы туралы (болған жағдайда) куәліктің көшірмесін;
4) басқа адамдар өтініш берушінің отбасының мүшесі деп танылған жағдайда өтініш берушіге оларды отбасының мүшесі деп тану туралы соттың шешімін;
5) өтiнiш берушiнiң (отбасының) азаматтардың халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататынын растайтын әлеуметтiк қорғау органының анықтамасын;
6) халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын азаматтары үшін (мүгедек балалары бар немесе оларды тәрбиелеуші отбасыларды қоспағанда) өтініш жасаудың алдында отбасының әрбір мүшесінің соңғы он екі ай ішінде табысы туралы қосымша мәліметін.
Меншік құқығында өтініш берушіге тиесілі тұрғынжайдың (Қазақстан Республикасы бойынша) болуы немесе жоқтығы туралы мәліметтерді, отбасының барлық мүшелерінің мекенжайы туралы мәліметтерді "Жаңаөзен қалалық тұрғын – үй коммуналдық шаруашылық бөлімі" ММ ақпараттық жүйелер арқылы алады.
Құжаттар түпнұсқада және көшірмелерде ұсынылады. "Жаңаөзен қалалық тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық бөлімі" ММ жауапты тұлғасы құжаттарды қабылдау кезінде ұсынылған құжаттардың көшірмелерін түпнұсқасымен салыстырады және салыстыруды жүргізгеннен кейін түпнұсқаларын кері қайтарады.
6. "Жаңаөзен қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық бөлімі" ММ осы Қағиданың 5 тармағында көрсетілген өтініш берушінің құжаттары тіркелген күнінен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде, Жаңаөзен қаласының тұрғын үйге мұқтаж азаматтарының және халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарының ұсынылған құжаттарға сәйкес тізімін қалыптастырады және оны тұрғын үй комиссиясына қарау үшін жолдайды.
7. Ақтау қаласының әкімдігі жыл сайын республикалық бюджеттен бөлінген қаражатқа пәтерлерді сатып алады және оларды коммуналдық тұрғын үй қорына береді.
Қоғамдық қор тараптар арасындағы келісім аясында жыл сайын "Өзенмұнайгаз" АҚ бөлген қаражатқа кейіннен Ақтау қаласының коммуналдық тұрғын үй қорына берілетін тұрғын үйлерді сатып алу үшін төлемақы жүргізеді.

11) общественный фонд – фонд, определяемый АО "Озенмунайгаз" для приобретения жилья социально уязвимым слоям населения города Жанаозен.
4. Акимат города Актау предоставляет жилье нуждающимся в жилище гражданам, социально уязвимым слоям населения и жителям города Жанаозен, единственное жилище которых признано аварийным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан для постоянного проживания в городе Актау.
Глава 2. Порядок распределения арендного жилья без права выкупа в городе Актау для нуждающихся в жилище граждан и социально уязвимым слоям населения города Жанаозен
5. Для получения жилища граждане (далее – заявитель), обращается в ГУ "Жанаозенский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства" и представляют следующие документы:
1) заявление;
2) документы, удостоверяющие личности заявителя и членов его семьи;
3) копии свидетельства о заключении (расторжении) брака, смерти членов семьи, о рождении детей (в случае наличия);
4) в случаях признания других лиц членами семьи заявителя, последними представляется решение суда о признании их членами семьи заявителя;
5) справку органа социальной защиты, подтверждающую принадлежность заявителя (семьи) граждан к социально уязвимым слоям населения;
6) дополнительные сведения о доходах за последние двенадцать месяцев перед обращением на каждого члена семьи для граждан, относящихся к социально уязвимым слоям населения (за исключением семей, имеющих или воспитывающих детей-инвалидов).
Сведения о наличии или отсутствии жилища (по Республике Казахстан), принадлежащего заявителя на праве собственности, сведения об адресе на всех членов семьи ГУ "Жанаозенский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства" получает посредством информационных систем.
Документы предоставляются в копиях и подлинниках. Ответственное лицо ГУ "Жанаозенский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства" в момент приема документов сверяет предоставленные копии с подлинниками документов и возвращает обратно подлинники после проведения сверки.
6. ГУ "Жанаозенский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства" в течение тридцати календарных дней со дня регистрации документов заявителя, указанных в пункте 5 настоящих Правил, формирует списки нуждающихся граждан в жилище и социально уязвимых слоев населения города Жанаозен согласно предоставленных документов и направляет его для рассмотрения в жилищную комиссию.
7. Акимат города Актау ежегодно на выделенные средства из республиканского бюджета приобретает квартиры и передает их в коммунальный жилищный фонд.
Общественный фонд ежегодно на выделенные средства АО "Озенмунайгаз" производит оплату для приобретения жилья с дальнейшей передачей в коммунальный жилищный фонд города Актау в рамках соглашения между сторонами.

8. Тұрғын үй комиссиясы өтініш беруші осы Қағидалардың 5 тармағында көрсетілген құжаттарды тіркеген күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде тұрғын үйді беру жөнінде шешім қабылдайды не жазбаша түрде дәлелді бас тартуды береді.
9. Тұрғын үй комиссиясы тұрғын үйді беру туралы шешім қабылдаған жағдайда он бес күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1420 "Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй беру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" қаулысымен бекітілген Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді жалдаудың (қосымша жалдаудың) үлгi шартына сәйкес тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шарты (өтініш беруші мен тұрғын үйді берген органның арасында) жасалады.
Тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шарты екі данада жасалады. Тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартының бір данасы "Ақтау қалалық тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық бөлімі" ММ сақтау және мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) тіркеу үшін беріледі, ол қатаң есептілік құжаты ретінде сақталады, екіншісі өтініш берушіге беріледі және тұрғын үйге қоныстануға құқық беретін бірден-бір құжат болып табылады.
Жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) тізілімнің www.gosreestr.kz веб-порталында олармен жасалған тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шарттары бойынша, оның ішінде шарттың талаптары, шарт бойынша есептер, бюджетке аударылған төлемдер және бар болса, өсімпұл бойынша ақпаратты қарауға құқылы.
10. Өтініш беруші және бірге тұратын отбасы мүшелері жалдау шарты жасалғаннан кейін аталған пәтерге тіркеледі.
11. Пәтердің заңсыз берілуіне алып келген анық емес мәліметтер берілгендігі анықталған жағдайда, егер бір ай ішінде осы пәтерге тіркелмеген, сонымен қатар тұрғын үйді мақсатсыз пайдалану анықталған жағдайда (жалға беру, дәлелді себептерсіз тұрғын үйді пайдаланғаны үшін ақы төлеуден қатарынан алты ай бойы жалтару және т.б.) Ақтау қаласының әкімдігі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жалға берілген тұрғынжайды қайтарып алу бойынша шараларды қабылдайды.
Ескерту:
аббревиатураларды ажыратып жазу:
АҚ – акционерлік қоғам;
ММ – мемлекеттік мекеме;
т.б. – тағы басқа.

8. Жилищная комиссия в течение тридцати календарных дней со дня регистрации документов заявителя, указанных в пункте 5 настоящих Правил, принимают решение о предоставлении жилища, либо дает мотивированный отказ в письменном виде.
9. В случае принятия жилищной комиссией решения о предоставлении жилища, в течение пятнадцати календарных дней заключается договор найма (поднайма) жилища (между заявителем и органом, предоставляющим жилище) согласно Типовому договору найма (поднайма) жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1420 "Об утверждении Правил предоставления и пользования жилищем из государственного жилищного фонда или жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде".
Договор найма (поднайма) жилища составляется в двух экземплярах. Один экземпляр договора найма (поднайма) жилища передается в ГУ "Актауский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства" для хранения и регистрации в реестре государственного имущества (далее – реестр), который хранится как документ строгой отчетности, второй выдается заявителю и является единственным документом, предоставляющим право на вселение в жилище.
На веб-портале реестра www.gosreestr.kz наниматели (поднаниматели) вправе просмотреть информацию по заключенным с ними договорам найма (поднайма) жилища, в том числе, по условиям договора, начислениям по договору, перечисленным платежам в бюджет и пени в случае наличия.
10. Заявитель и совместно проживающие члены семьи после заключения договора аренды регистрируются в данную квартиру.
11. В случае выявления предоставления недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное предоставление квартиры, если в течение месяца не зарегистрированы в данной квартире, а также при обнаружений нецелевого использования жилища (сдача в аренду, без уважительных причин уклонение в течение шести месяцев подряд от внесения платы за пользование жилищем и т.д.) акимат города Актау принимает меры по возврату арендного жилья в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
АО – акционерное общество;
ГУ – государственное учреждение;
т.д. – так далее.