Алматы қаласының педагогтарына жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтарын беру тәртібін, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерін айқындау туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 19 мамырдағы № 2/161 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2020 жылғы 25 мамырда № 1620 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы "Педагог мәртебесі туралы" Заңының 9-бабының 4-тармағына сәйкес, Алматы қаласының әкiмдiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес, Алматы қаласының педагогтарына жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтарын беру тәртібін, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерін беру тәртібі айқындалсын.
2. Алматы қаласы Бiлiм басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiпте осы қаулыны әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеудi, кейiннен мерзiмдi баспа басылымдарында ресми жариялауды және Алматы қаласы әкiмдiгiнiң интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкiмiнiң орынбасары Е.Ж. Бабақұмаровқа жүктелсiн.
4. Осы қаулы ол алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Алматы қаласының әкімі Б. Сагинтаев
қаулысына қосымша
Алматы қаласының педагогтарына жергілікті ерекшелік белгілері
мен құрметті атақтарын беру тәртібін, оның ішінде біржолғы сыйақы
төлемдерін беру тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Алматы қаласының педагогтарына жергілікті ерекшелік белгілері мен құрметті атақтарын беру тәртібін, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерін беру тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы "Педагог мәртебесі туралы" Заңына сәйкес әзірленді және меншік нысандарына қарамастан Алматы қаласы орта білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне жергілікті ерекшелік белгісін және "Алматының жыл мұғалімі" құрметті атағын беру және мектепке дейінгі, жалпы орта, қосымша, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтарына гранттарды тағайындау тәртібін айқындайды.
2. "Алматының жыл мұғалімі" құрметті атағын беру бойынша конкурсты (бұдан әрі – Конкурс) Алматы қаласы Білім басқармасы (бұдан әрі – Басқарма) өткізеді.
3. Осы Тәртіпте мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Конкурстық комиссия – мектепішілік, аудандық және қалалық кезеңде Конкурстың жеңімпазын анықтау және Конкурстың келесі кезеңдеріне қатысу үшін ұсыным ұсыну үшін құрылатын комиссия;
2) Конкурсқа қатысушы – Конкурсқа қатысуға құжаттарын ұсынған Алматы қаласы білім беру ұйымының штаттағы педагог қызметкер;
3) педагог портфолиосы – педагогтің білім беру қызметіндегі жеке кәсіби жетістіктері, оқушыларының оқуы мен тәрбиесі және дамуының нәтижесі, педагогтің белгілі бір уақыт аралығындағы білім беру жүйесін дамытуға қосқан үлесі ұсынылған жеке папкасы;

Об определении порядка присвоения местных знаков отличия и почетных званий, в том числе единовременного вознаграждения педагогам города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 19 мая 2020 года № 2/161. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 25 мая 2020 года № 1620
В соответствии с пунктом 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить порядок присвоения местных знаков отличия и почетных званий, в том числе единовременного вознаграждения педагогам города Алматы, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Управлению образования города Алматы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим официальным опубликованием в периодических печатных изданиях и размещение на интернет-ресурсе акимата города Алматы.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы Бабакумарова Е.Ж.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению
Порядок присвоения местных знаков отличия и почетных званий,
в том числе единовременного вознаграждения педагогам
города Алматы
1. Общие положения
1. Настоящий порядок присвоения местных знаков отличия и почетных званий, в том числе единовременного вознаграждения педагогам города Алматы (далее - Порядок) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога" и определяет порядок присвоения местного знака отличия и почетного звания "Учитель года Алматы" учителям организаций среднего образования города Алматы независимо от форм собственности, а также грантов педагогам организации дошкольного, общего среднего, дополнительного, технического и профессионального образования.
2. Конкурс по присвоению почетного звания "Учитель года Алматы" (далее – Конкурс) проводится Управлением образования города Алматы (далее – Управление).
3. В настоящем Порядке используются следующие понятия:
1) конкурсная комиссия – комиссия, создаваемая на школьном, районном и городском этапе для определения победителя данного этапа Конкурса и предоставления рекомендации для участия в следующих этапах Конкурса;
2) участник Конкурса – штатный педагогический работник организации образования города Алматы, предоставивший документы на участие в Конкурсе;
3) портфолио педагога – индивидуальная папка, в которой представлены его личные профессиональные достижения в образовательной деятельности, результаты обучения и воспитания и развития его учеников, вклад педагога в развитие системы образования за определенный период времени;

4) эссе – белгілі бір тақырып бойынша жеке әсерді, идеяларды білдіретін шағын көлемді ойлар, шығарма;
5) грант - жергілікті атқарушы орган жыл сайын бөлетін ақша.
2. "Алматының жыл мұғалімі" құрметті атағын беру тәртібі
4. "Алматының жыл мұғалімі" құрметті атағы меншік нысандарына қарамастан Алматы қаласы орта білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне жыл сайын конкурстық негізде беріледі.
5. "Алматының жыл мұғалімі" құрметті атағы бір адамға бес жыл ішінде бір реттен артық берілмейді.
6. Конкурсқа мынадай талаптарға сай келетін Қазақстан Республикасының азаматтары қатысады:
1) Конкурсқа қатысушы ұсынған Алматы қаласы орта білім беру ұйымының штатында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі бар педагог қызметкер болып табылатын;
2) Конкурсқа қатысу үшін құжаттарды тапсыру сәтінде кемінде бес жыл үзіліссіз педагогикалық өтілі бар.
7. Конкурсты ұйымдастыру және өткізу үшін оның әр кезеңінде ұйымдастыру комитеті құрылады (бұдан әрі – Ұйымдастыру комитеті).
Ұйымдастыру комитеті:
1) Конкурстың барлық кезеңдерде өткізілуін қамтамасыз етеді;
2) Конкурс кезеңдерінің өткізілу мерзімін белгілейді;
3) Конкурсқа қатысушылардың өтінімдері мен конкурстық материалдарды қабылдайды;
4) Конкурс кезеңдерінің нәтижелерін талдайды және қорытынды нәтижелерді шығарады;
5) Конкурстық комиссия шешімінің негізінде жеңімпаздар мен жүлдегерлерді анықтайды;
6) Алматы қаласының аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында Конкурс қорытындыларын жариялайды.
8. Конкурс жыл сайын үш кезеңде өткізіледі:
1) I кезең – мектепішілік, жыл сайын ақпан айында өткізіледі, онда Конкурстың екінші кезеңіне қатысуға ұсынылатын жеңімпаздар айқындалады;
Бірінші кезеңде әр мектеп екіден артық емес жеңімпаздарды Конкурстың екінші кезеңіне қатысу үшін ұсынады.
Бірінші кезеңнің Конкурсқа қатысушыларын бағалау үшін құрамы тиісті орта білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен бекітілетін мектепішілік конкурстық комиссия құрылады.
Мектепішілік конкурстық комиссия педагогикалық, психологиялық және әдістемелік саланың ғалымдарынан, республикалық "Үздік педагог" конкурстарының жеңімпаздарынан, ардагер-ұстаздардан, жаңашыл-педагогтар мен әдіскерлерден құрылады.
2) II кезең – аудандық, жыл сайын наурыз айында өткізіледі, онда Конкурстың үшінші кезеңіне қатысуға ұсынылатын жеңімпаздар айқындалады;
Конкурстың ІІІ кезеңіне әр ауданнан ІІ кезең қорытындысы бойынша ең жоғары балл жинаған бес қатысушы өтеді.
Конкурстың І және ІІ кезеңдері 4 турдан тұрады:
1 тур (іріктеу) – пән бойынша олимпиада, мұғалімнің портфолиосын зерделеу.
Бағалау критерийі: оқытатын пәніне байланысты теориялық дайындығы мен мұғалімнің кәсіби жетістіктері.

4) эссе – сочинение, размышление небольшого объема, которое выражает индивидуальные впечатления, идеи по определенной теме;
5) грант – деньги, выделяемые ежегодно местными исполнительным органом.
2. Порядок присвоения почетного звания "Учитель года Алматы"
4. Почетное звание "Учитель года Алматы" присваивается ежегодно на конкурсной основе учителям организаций среднего образования города Алматы независимо от форм собственности.
5. Почетное звание "Учитель года Алматы" не может присваиваться одному и тому же лицу более одного раза в течение пяти лет.
6. В Конкурсе участвуют граждане Республики Казахстан, соответствующие следующим требованиям:
1) являющиеся штатным педагогическим работником, имеющий стаж работы не менее 3 лет в организации среднего образования города Алматы, от которой выдвинут участник конкурса;
2) имеющие непрерывный педагогический стаж не менее пяти лет на момент представления документов для участия в Конкурсе.
7. Для организации и проведения Конкурса на каждом его этапе создается организационный комитет (далее – Организационный комитет).
Организационный комитет:
1) обеспечивает проведение Конкурса на всех его этапах;
2) определяет сроки проведения этапов Конкурса;
3) принимает заявки участников Конкурса и конкурсные материалы;
4) анализирует результаты этапов Конкурса и подводит окончательные итоги;
5) определяет победителей и призеров на основании решения Конкурсной комиссии;
6) публикует итоги Конкурса в средствах массовой информации, распространяемых на территории города Алматы.
8. Конкурс проводится ежегодно в три этапа:
1) I этап – внутришкольный, проводится ежегодно в феврале месяца, где определяются победители, рекомендуемые для участия во втором этапе Конкурса;
В первом этапе каждая школа выдвигает не более двух победителей для участия во втором этапе Конкурса.
Для оценивания участников Конкурса первого этапа, создается внутришкольная конкурсная комиссия, состав которой утверждается приказом соответствующего руководителя организации среднего образования.
Внутришкольная конкурсная комиссия формируется из числа ученых сферы педагогики, психологии и методики, победителей республиканских конкурсов "Лучший педагог", учителей-ветеранов, педагогов-новаторов и методистов.
2) II этап – районный, проводится ежегодно в марте месяца, где определяются победители Конкурса, рекомендуемые для участия на третьем этапе Конкурса;
Для участия на ІІІ этапе Конкурса с каждого района проходят пять участников, набравшие наивысшие баллы по итогам ІІ этапа.
І и ІІ этап Конкурса состоит из 4 туров:
1 тур (отборочный) – предметная олимпиада, изучение портфолио учителя.
Критерии оценки: теоретическая подготовка по преподаваемому предмету и профессиональные достижения учителя.

2 тур – (іріктеу) "Менің инновациялық педагогтік тәжірибем" айдарымен мұғалімнің кәсіби шығармашылығының тұжырымдамалық негіздерінің, әдістемелік және технологиялық құрылымының таныстырылымы. Таныстырылым ұзақтығы – 10 минуттан артық емес.
Бағалау критерийі: мұғалімнің кәсіби шығармашылығының тұжырымдамалық, әдістемелік және технологиялық негіздерінің өзектілігі, нақтылығы, инновациялығы және оның баяндау шеберлігі, жаңашылдығы, сындарлы ойлауы, жобаның тәжиірбелік бағыты.
3 тур – "Сабағым – мұғалімнің кәсіби тұжырымымның айнасы" айдарымен мұғалімнің өзінің таныстырылымында баяндаған тұжырымдама негізінде өткізілетін сабағы. Сабақтың ұзақтығы – 40 минут. Конкурсқа қатысушы сабақты басқа мектептің оқушыларымен өткізеді. Сабақтан кейін конкурсқа қатысушы өз сабағына талдау жүргізеді.
Бағалау критерийі: мұғалімнің кәсіби шығармашылығының тұжырымдамалық негіздемелері, әдістемелік және технологиялық құрылымы сабақта қаншалықты жүзеге асқандығы, оқушының функционалдық сауаттылығын қалыптастыратын сындарлы ойлауын, қарым-қатынас жасау қабілеті және командада жұмыс істеу дағдысын дамытуды іске асыру деңгейі.
4 тур – "Мен елімнің патриотымын" тақырыбында басқа мектептің оқушыларымен тәрбие сағатын өткізу. Тәрбие сағатының ұзақтығы – 30-40 минут. Соңынан конкурсқа қатысушы тәрбие сағатына талдау жүргізеді.
Бағалау критерийі: кішкентай Отанына деген сүйіспеншіліктен, Қазақстанда тұратын халықтардың рухани-адамгершілік құндылықтары призмасы арқылы ұлттық бірегейлікті сақтаудан басталатын қазақстандық патриотизмді қалыптастырудағы мұғалімнің шығармашылық әлеуеті мен тәжірибесі.
3) III кезең – қалалық, жыл сайын сәуір-мамыр айларында өткізіледі, онда Конкурстың жеңімпаздары айқындалады.
Конкурстың қалалық кезеңі 5 турдан тұрады:
1 тур (іріктеу) – пән бойынша олимпиада, мұғалімнің портфолиосын зерделеу.
Бағалау критерийі: оқытатын пәніне байланысты теориялық дайындығы мен мұғалімнің кәсіби жетістіктері.
2 тур – (іріктеу) "Менің инновациялық педагогтік тәжірибем" айдарымен мұғалімнің кәсіби шығармашылығының тұжырымдамалық негіздерінің, әдістемелік және технологиялық құрылымының таныстырылымы. Таныстырылым ұзақтығы – 10 минуттан артық емес.
Бағалау критерийі: мұғалімнің кәсіби шығармашылығының тұжырымдамалық, әдістемелік және технологиялық негіздерінің өзектілігі, нақтылығы, инновациялығы және оның баяндау шеберлігі, жаңашылдығы, сындарлы ойлауы, жобаның тәжиірбелік бағыты.
3 тур – "Сабағым – мұғалімнің кәсіби тұжырымымның айнасы" айдарымен мұғалімнің өзінің таныстырылымында баяндаған тұжырымдама негізінде өткізілетін сабағы. Сабақтың ұзақтығы – 40 минут. Конкурсқа қатысушы сабақты басқа мектептің оқушыларымен өткізеді. Сабақтан кейін конкурсқа қатысушы өз сабағына талдау жүргізеді.
Бағалау критерийі: мұғалімнің кәсіби шығармашылығының тұжырымдамалық негіздемелері, әдістемелік және технологиялық құрылымы сабақта қаншалықты жүзеге асқандығы, оқушының функционалдық сауаттылығын қалыптастыратын сындарлы ойлауын, қарым-қатынас жасау қабілеті және командада жұмыс істеу дағдысын дамытуды іске асыру деңгейі.

2 тур – (отборочный) "Мой инновационный педагогический опыт" – презентация концептуальных основ, методической и технологической составляющей профессионального творчества учителя. Продолжительность презентации – не более 10 минут.
Критерии оценки: актуальность, конкретность, инновационность концептуальных основ, методической и технологической составляющей профессионального творчества учителя и его ораторское мастерство, новизна, креативность, практическая направленность проекта.
3 тур – "Урок – зеркало профессиональной концепции учителя" - урок учителя, построенного в соответствии с концептуальными основами, изложенными на презентации. Продолжительность урока – 40 минут. Участник конкурса проводит урок с учащимися другой школы. По окончании участник конкурса проводит самоанализ урока.
Критерии оценки: уровень реализации на уроке концептуальных основ, методических и технологических составляющих профессионального творчества учителя, выполнение задач формирования креативного мышления, функциональной грамотности учащихся, развитие коммуникативных способностей учащихся, умение работать в команде.
4 тур – "Я патриот своей страны" - проведение классного часа с учащимися другой школы. Продолжительность классного часа – 30-40 минут. После окончания участник конкурса проводит самоанализ классного часа.
Критерии оценки: творческий потенциал и опыт учителя по формированию казахстанского патриотизма, берущего начало от любви к своей малой Родине, сохранению национальной идентичности сквозь призму духовно-нравственных ценностей народов, населяющих Казахстан.
3) III этап – городской, проводится ежегодно в апреле-мае месяцев, где определяются победители Конкурса.
Городской этап Конкурса состоит из 5 туров:
1 тур (отборочный) – предметная олимпиада, изучение портфолио учителя.
Критерии оценки: теоретическая подготовка по преподаваемому предмету и профессиональные достижения учителя.
2 тур (отборочный) – "Мой инновационный педагогический опыт" – презентация концептуальных основ, методической и технологической составляющей профессионального творчества учителя. Продолжительность презентации – не более 10 минут.
Критерии оценки: актуальность, конкретность, инновационность концептуальных основ, методической и технологической составляющей профессионального творчества учителя и его ораторское мастерство, новизна, креативность, практическая направленность проекта.
3 тур – "Урок – зеркало профессиональной концепции учителя" - урок учителя, построенного в соответствии с концептуальными основами, изложенными на презентации. Продолжительность урока – 40 минут. Участник конкурса проводит урок с учащимися другой школы. По окончании участник конкурса проводит самоанализ урока.
Критерии оценки: уровень реализации на уроке концептуальных основ, методических и технологических составляющих профессионального творчества учителя, выполнение задач формирования креативного мышления, функциональной грамотности учащихся, развитие коммуникативных способностей учащихся, умение работать в команде.

4 тур – "Мен елімнің патриотымын" тақырыбында басқа мектептің оқушыларымен тәрбие сағатын өткізу. Тәрбие сағатының ұзақтығы – 30-40 минут. Соңынан конкурсқа қатысушы тәрбие сағатына талдау жүргізеді.
Бағалау критерийі: кішкентай Отанына деген сүйіспеншіліктен, Қазақстанда тұратын халықтардың рухани-адамгершілік құндылықтары призмасы арқылы ұлттық бірегейлікті сақтаудан басталатын қазақстандық патриотизмді қалыптастырудағы мұғалімнің шығармашылық әлеуеті мен тәжірибесі.
5 тур – "Менің Қазақстанның дамуына қосқан үлесім" тақырыбындағы мұғалімнің телевизиялық таныстырылымы. Телевизиялық таныстырылым "Алматы" телеарнасы арқылы өткізіледі, онда көрермендер нақты бір конкурстың қатысушысына дауыс береді. Таныстырылым ұзақтығы – 7 минутқа дейін.
Бағалау критерийі: педагогикалық кредосы, белсенді азаматтық ұстанымы, өзгелерді өзіне тартуы, сенімділігі, сындарлы ойы.
9. Көрермендер таныстырылым аяқталғаннан соң үш сағат бойы телефон желісі арқылы өздерінің дауыстары туралы СМС-хабарламаларды жолдайды. Конкурс қатысушыларына берілген дауыстарды санауды Ұйымдастыру комитеті жүргізеді және қалалық конкурстық комиссияға ұсынылады.
5-турды өткізуден 10 күн бұрын Ұйымдастыру комитеті кең көлемде "Алматы" телеарнасы арқылы Конкурсты және алда болатын конкурсқа қатысушылардың телевизиялық таныстырылымын жарнамалауды жүргізеді.
10. Конкурс жеңімпаздарын қалалық конкурстық комиссия конкурсқа қатысушалырдың ІІІ кезеңнің бес турының қорытындысы бойынша жинаған балдарымен анықталады.
11. Конкурстың ІІ және ІІІ кезеңдерінің қатысушыларын бағалау үшін құрамы Басқарманың бұйрығымен бекітілетін аудандық және қалалық конкурстық комиссия құрылады.
Аудандық және қалалық конкурстық комиссия педагогикалық, психологиялық және әдістемелік саланың ғалымдарынан, республикалық "Үздік педагог" конкурстарының жеңімпаздарынан, ардагер-ұстаздардан, жаңашыл-педагогтер, әдіскерлерден және қоғамдық ұйымдардың өкілдерінен құрылады.
Комиссия төрағасы, төраға орынбасары және хатшысы комиссия мүшелерінен сайланады.
Аудандық және қалалық конкурстық комиссия мүшелерінің саны он бес адамнан кем болмауы тиіс. Конкурстық комиссияның отырыстары оның мүшелерінің кемінде үштен екісі болған жағдайда заңды деп саналады.
Аудандық және қалалық конкурстық комиссияның төрағасы болмаған жағдайда төрағаның міндетін атқару оның орынбасарына жүктеледі.
12. Конкурсқа қатысу үшін келесі құжаттар ұсынылады:
1) Тәртіптің 1-қосымшасына сәйкес, Ұйымдастыру комитеті төрағасының атына жазылған өтінім;
2) "Менің инновациялық педагогтік тәжірибем" өз қызметінде кәсіби шығармашылығының тұжырымдамалық негіздерін, әдістемелік және технологиялық құрылымын қамтитын таныстырылым;

4 тур – "Я патриот своей страны" - проведение классного часа с учащимися другой школы. Продолжительность классного часа – 30-40 минут. После окончания участник конкурса проводит самоанализ классного часа.
Критерии оценки: творческий потенциал и опыт учителя по формированию казахстанского патриотизма, берущего начало от любви к своей малой Родине, сохранению национальной идентичности сквозь призму духовно-нравственных ценностей народов, населяющих Казахстан.
5 тур – телевизионная презентация учителя по теме "Мой вклад в развитие Казахстана". Телевизионная презентация проводится посредством телеканала "Алматы", где зрители голосуют за одного конкретного участника конкурса. Продолжительность презентации – до 7 минут.
Критерии оценки: педагогическое кредо, активная гражданская позиция, харизмтичность, убежденность, неординарность мышления.
9. Зрители в течение трех часов после окончания презентации направляют на свободную телефонную линию СМС-сообщения о своих голосах. Подсчет голосов осуществляется Организационным комитетом и предоставляется городской конкурсной комиссии.
За 10 дней до проведения 5 тура Организационным комитетом проводится широкомасштабное рекламирование конкурса и предстоящей телевизионной презентации участников конкурса на телеканале "Алматы".
10. Победители Конкурса определяются городской конкурсной комиссией по баллам, набранных участниками конкурса по итогам пяти туров ІІІ этапа.
11. Для оценивания участников Конкурса ІІ и ІІІ этапов, создаются конкурсные комиссии района и города, состав которых утверждаются приказом Управления.
Районная и городская конкурсная комиссия формируется из числа ученых сферы педагогики, психологии и методики, победителей республиканских конкурсов "Лучший педагог", учителей-ветеранов, педагогов-новаторов, методистов и представителей общественных организации.
Председатель, заместитель председателя и секретарь комиссии избираются из числа членов комиссии.
Количество членов районной и городской конкурсной комиссии составляет не менее пятнадцати человек. Заседания конкурсной комиссии считаются правомочными при наличии не менее двух третьей ее членов.
В случае отсутствия председателя районной и городской конкурсной комиссии, исполнение обязанности председателя возлагается на его заместителя.
12. Для участия в конкурсе представляются следующие документы:
1) заявка на участие в конкурсе на имя председателя Организационного комитета, согласно приложению 1 к Порядку;
2) презентация "Мой инновационный педагогический опыт", содержащая концептуальные основы профессионального творчества, методическую и технологическую структуру его деятельности;

3) "Сабағым – кәсіби тұжырымымның айнасы" таныстырылымында баяндалған кәсіби шығармашылықтың тұжырымдамасы негізінде құрылған сабағының қысқа мерзімді жоспары;
4) мұғалімнің өзі сынып жетекшісі болып табылатын оқушылармен "Мен елімнің патриотымын" тақырыбында өткізетін тәрбие сағатын әзірлеу;
5) Тәртіптің 2-қосымшасына сәйкес, педагогтың портфолиосы.
13. Конкурстың барлық кезеңдерінде конкурстық комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді.
14. Конкурстың жүлделі орындары:
Гран-При (1 адам);
I орын (1 адам);
II орын (1 адам);
III орын (1 адам).

3) "Урок – зеркало профессиональной концепций" - краткосрочный план урока, построенного на концептуальных основах профессионального творчества, изложенных в презентации;
4) разработка классного часа "Я - патриот своей Родины" с учащимися, в котором учитель является классным руководителем;
5) портфолио педагога, согласно приложению 2 к Порядку.
13. Решение конкурсной комиссии на всех этапах Конкурса оформляется протоколом.
14. Призовые места Конкурса:
Гран-При (1 человек);
I место (1 человек);
II место (1 человек);
III место (1 человек).

15. Конкурстың Гран-При иегеріне "Алматының жыл мұғалімі" құрметті атағы және Тәртіптің 3-қосымшасына сәйкес ерекшелік белгісі беріледі.
16. Жүлделі орындарға ие болған Конкурс қатысушыларына диплом, құнды сыйлық беріледі (Гран-При және І орын) және біржолғы ақшалай сыйақы төлемдері (ІІ орын және ІІІ орын) төленеді.
2. Грантты тағайындау тәртібі
17. Педагогтардың шығармашылық әлеуетін көтермелеу және кәсіби құзыреттілігін дамыту мақсатында Басқарма гранттарды тағайындау бойынша конкурс өткізеді.

15. Обладателю Гран-При Конкурса присваивается почетное звание "Учитель года Алматы" и знак отличия, согласно приложению 3 Порядку.
16. Участникам Конкурса, занявшие призовые места вручаются диплом, ценный подарок (Гран-При и I место) и выплачиваются единовременное денежное вознаграждение (II место и ІІІ место).
3. Порядок присуждения грантов
17. Управлением в целях стимулирования творческого потенциала и развития профессиональных компетенций педагогов проводится конкурс по присуждению грантов.

18. Конкурстың қатысушыларын бағалау үшін құрамы Басқарманың бұйрығымен бекітілетін гранттарды тағайындау жөніндегі конкурстық комиссия құрылады.
19. Гранттарды тағайындау бойынша конкурсқа мектепке дейінгі, жалпы орта, қосымша, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар педагогтары қатысады.
20. Грантты тағайындау бойынша конкурсқа қатысу үшін білім беру ұйымы бірден артық емес педагогты ұсынады.

18. Для оценивания участников конкурса создается конкурсная комиссия по присуждению грантов, состав которой утверждается приказом Управления.
19. В конкурсе по присуждению гранта участвуют педагоги организации дошкольного, общего среднего, дополнительного, технического и профессионального образования города Алматы, имеющие педагогический стаж не менее 5 лет.
20. Для участия в конкурсе по присуждению гранта организация образования выдвигает не более одного педагога.

21. Тәртіптің 2-қосымшасына сәйкес педагог портфолиосы гранттарды тағайындау жөніндегі конкурстық комиссияға ағымдағы жылдың сәуір айының 10-30 аралығында ұсынылады.
22. Конкурстардың жеңімпаздары жыл сайынғы "Мұғалімдер күні" мерекесінің салтанатында марапатталады.
23. Құнды сыйлықтарды беру және біржолғы сыйақы төлеу, сондай-ақ гранттарды тағайындау жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
Тәртіпке 1-қосымша
"Алматының жыл мұғалімі" атағын беру конкурсына қатысу үшін өтінім
Мені конкурсқа қатысуға жіберуіңізді сұраймын. Өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:
1.
Жұмыс орны
2.
Тегі, аты, әкесінің аты
3.
Туған күні, айы, жылы
4.
Лауазымы
5.
Педагогикалық өтілі
6.
Лауазымдағы жұмыс өтілі
7.
Білімі (оқу орнының, факультеттің атауы, қай жылы бітірді)
8.
Біліктілік санаты
9.
Индексі көрсетілген үйінің мекенжайы
10.
Жеке басын куәландыратын құжатының деректері
11.
Байланыс телефоны (үй, ұялы)
12.
Марапаттау, көтермелеу
Қосымша: конкурсқа қатысу үшін құжаттар _____ парақта.
Өтінімнің толтырылған күні ________________________
Конкурсқа қатысушының жеке қолы ___________________
Тәртіпке 2-қосымша
Педагог портфолиосы

21. Портфолио педагога, согласно приложению 2 к Порядку предоставляется в конкурсную комиссию по присуждению грантов с 10 по 30 апреля месяца текущего года.
22. Победители конкурсов награждаются на ежегодной церемонии празднования "Дня учителя".
23. Вручение ценных подарков и выплата единовременного вознаграждения, также присуждение грантов производится за счет средств местного бюджета.
Приложение 1
к Порядку
ЗАЯВКА
на участие в конкурсе на присвоение звания
"Учитель года города Алматы"
Прошу допустить меня к участию в конкурсе. Сообщаю о себе следующие сведения:
1.
Место работы
2.
Фамилия, имя и отчество
3.
Дата рождения, число, месяц
4.
Должность
5.
Педагогический стаж
6.
Стаж работы в должности
7.
Образование (наименование учебного заведения, факультет, в каком году окончил)
8.
Квалификационная категория
9.
Домашний адрес с индексом
10.
Данные документа, удостоверяющего личность
11.
Контактный телефон (домашний, мобильный)
12.
Награды, поощрения
Приложение: документы для участия в конкурсе на _____ листах.
Дата заполнения заявки ___________________________________
Личная подпись участника конкурса_________________________
Приложение 2
к Порядку
Портфолио педагога

1. Педагогтің кәсіби құзіреттілігін растайтын құжаттар:
1) мұғалімнің жеке басын куәландыратын құжат (көшірмесі);
2) жұмыс орны куәландырған кадрларды есепке алудың жеке парағы;
3) білімі туралы дипломдары (көшірмелері);
4) біліктілікті арттыру туралы сертификаттар, куәліктер (көшірмелері);
5) баспа жұмыстары, мақалалар, шеберлік-сабақтарын әзірлеу (баспа таңбасы);
6) әдістемелік құралдарға берілген рецензиялары;
7) "Менің жүрегімнің мепктебі" бейнеролик;
8) "Заманауи педагог қандай болуы керек" тақырыбына эссе.
Бейнероликтің мазмұны ұсынылған тақырып бойынша мұғалімнің монолог түріндегі жеке көзғарасы мен ойын баяндайды.
Бейнероликке қойылатын талаптар: формат: DVD, MPEG4, ең кіші өлшемі – 720x480 (12:8 см), ұзақтығы – 1 минут, ақпараттық бет конкурсқа қатысушының аты-жөнімен ресімделеді.
Бейнероликті түсіру және редакциялау кезінде арнайы бағдарламалар мен құралдарды, фотосуреттерді, бейнеклиптерді, арнайы эффектілерді және фондық музыканы қолдануға болады. Конкурсқа тақырыпқа қатысы жоқ басқа адамдардың абыройы мен сезімін қорлайтын, жарнама сипатындағы роликтер қабылдамайды.
Эссенің мазмұны (A4 көлеміндегі бір бет, Times New Roman шрифті, көлемі-14 шрифт, арасы бір интервал) келесі мәселелердің мәнін ашуы қажет:
Сізді шабыттандыратын және балаларға айтатын ұлы тұлғалар кімдер (философтар, саясаткерлер, өнер қайраткерлері, педагогтар, рухани жетекшілер, меценаттар және тағы басқа)
Педагогтің мәртебесін көтеру үшін мектепте, ауданда, қалада, елімізде қандай іс-әрекеттер орындадыңыз?
баланың білім алуы мен тәрбиесіне отбасы қалай әсер етеді?
ізгі және жомарт адамды қалай тәрбиелеу керек?
2. Педагогтің қаланың, республиканың білім саласының дамуына қосқан жеке үлесін растайтын құжаттар (болған жағдайда):
1) педагогикалық тәжірибеге мемлекеттік білім беру және әлеуметтік жобаларды енгізу бойынша жұмыстарды растайтын анықтамалар;
2) қалалық деңгейде авторлық бағдарламаларды әзірлеу және енгізу;
3) республикалық деңгейде авторлық бағдарламаларды әзірлеу және енгізу;
4) халықаралық деңгейде авторлық бағдарламаларды әзірлеу және енгізу;
5) қалалық деңгейде ұсынылған оқулықтарды, оқу құралдарын, оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу және енгізу;
6) республикалық деңгейде ұсынылған оқулықтарды, оқу құралдарын, оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу және енгізу;
7) халықаралық деңгейде ұсынылған оқулықтарды, оқу құралдары, оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу және енгізу;
8) білім беру ұйымы педагогтарға тәлімгерлік жұмысы және оқыту (семинарлар, тренингтер, шеберлік сабағы және тағы басқа);
9) қаланың білім беру ұйымы педагогтарына тәлімгерлік жұмысы және оқыту (семинарлар, тренингтер, шеберлік сабағы және тағы басқа);

1. Документы, подтверждающие профессиональную компетентность педагога:
1) документ удостоверяющий личность педагога (копия);
2) личный листок по учету кадров, заверенный по месту работы;
3) дипломы об образовании (копия);
4) сертификаты, удостоверения о повышении квалификации (копия);
5) печатные работы, статьи, разработки мастер-классов (оттиски);
6) рецензии на методическую продукцию.
7) видеоролик "Школа моего сердца";
8) эссе "Каким должен быть современный педагог".
Содержание видеоролика отражает собственное восприятие, видение и мысли участника по предложенной теме в жанре монолога.
Требования к видеоролику:
формат: DVD, MPEG4, минимальное разрешение – 720x480 (12:8 см),
продолжительность – 1 минута, оформление информационной заставкой с именем участника конкурса.
При съемке и монтаже ролика могут использоваться специальные программы и инструменты, фотографии, видеофрагменты, специальные эффекты, фоновая музыка. На конкурс не принимаются ролики рекламного характера, оскорбляющие достоинство и чувства других людей, не соответствующие теме.
Содержание эссе (одна страница А4 - шрифт Times New Roman, размер шрифта – 14, интервал одинарный) раскрывает следующие вопросы:
кто из великих людей Вас вдохновляет, о ком рассказываете детям (философы, политики, деятели искусства, педагоги, духовные лидеры, благотворители и т.д.)?
что сделали для повышения статуса педагога в школе, районе, города, стране?
как семья повлияла на подходы к обучению и воспитанию детей?
как воспитать благородного и великодушного человека?
2. Один из следующих документов, подтверждающие личный вклад педагога в развитие образования города, республики (при наличии):
1) справки, подтверждающие работу по внедрению в педагогическую практику государственных образовательных и социальных проектов;
2) разработка и внедрение авторских программ на городском уровне;
3) разработка и внедрение авторских программ на республиканском уровне;
4) разработка и внедрение авторских программ на международном уровне;
5) разработка и внедрение учебников, пособий, учебно-методических комплексов, рекомендованных на городском уровне;
6) разработка и внедрение учебников, пособий, учебно-методических комплексов, рекомендованных на республиканском уровне;
7) разработка и внедрение учебников, пособий, учебно-методических комплексов, рекомендованных на международном уровне;
8) наставничество и обучение педагогов организации образования (семинары, тренинги, мастер-классы и другие);
9) наставничество и обучение педагогов организации образования города (семинары, тренинги, мастер-классы и другие);

10) республика педагогтарына тәлімгерлік жұмысы және оқыту (семинарлар, тренингтер, шеберлік сабағы және тағы басқа);
11) халықаралық қауымдастықтың педагогтарының тәлімгерлік жұмысы және тренингтер (семинарлар, тренингтер, шеберлік сабағы және тағы басқа).
3. Соңғы 5 жыл бойынша педагогикалық қызметтің нәтижелілігін растайтын құжаттар (болған жағдайда):
1) оқушылардың біліміне мониторингі;
2) оқу жетістіктерін сырттай бағалаудың және ұлттық бірыңғай тестілеудің нәтижелері;
3) оқушылардың қалалық олимпиада, оқушылардың ғылыми жарыстары, фестивальдер, конкурстар, конференциялар, шығармашылық конкурстар, спорттық жарыстар жүлдегерлері дипломдарының көшірмесі;
4) оқушылардың - республикалық олимпиада, оқушылардың ғылыми жарыстары, фестивальдер, конкурстар, конференциялар, шығармашылық конкурстар, спорттық жарыстар жүлдегерлері дипломдарының көшірмесі;
5) оқушылардың - халықаралық олимпиада, оқушылардың ғылыми жарыстары, фестивальдер, конкурстар, конференциялар, шығармашылық конкурстар, спорттық жарыстар жүлдегерлері дипломдарының көшірмесі;
6) қалалық ғылыми-практикалық конференцияларға, кәсіби конкурстарға, жобаларға қатысқаны үшін берілген грамоталардың, дипломдардың көшірмелері;
7) республикалық ғылыми-практикалық конференцияларға, кәсіби конкурстарға, жобаларға қатысқаны үшін берілген грамоталардың, дипломдардың көшірмелері;
8) халықаралық ғылыми-практикалық конференцияларға, кәсіби конкурстарға, жобаларға қатысқаны үшін берілген грамоталардың, дипломдардың көшірмелері.
4. Педагогтың кәсіби шеберлігіне және жеке тұлғасына берген бағаны растайтын құжаттар:
1) мұғалімді үкіметтің, ұлттық педагогикалық ұйымдардың, білім беру ұйымдары директорларының, әріптестерінің, басқа қоғамдастықтардың өкілдерінің немесе оқушылардың (әкімшілік, әріптестер, оқушылар, ата-аналар, әлеуметтік серіктестер, ғылыми, педагогикалық, шығармашылық қоғамдастық өкілдерінің пікірлері, алғыс хаттар, грамоталар, дипломдар) тануы;
2) қоғамдастыққа ықпалы (бұқаралық ақпарат құралдарындағы, талқылаулардағы, семинарлардағы танылуы, қайырымдылық ұйымдарына мүшелік);
3) оқушыларды және тәрбиеленушілердің әр түрлі ұлт өкілдерімен, түрлі мәдениет пен діни сенімдегі адамдармен қатар өмір сүруге, жұмыс істеуге және қарым-қатынас жасасуға мүмкіндік беретін құндылықтарға негіздеп оқыту мен тәрбиелеуді дамыту (басқа елдердің мектептерімен ынтымақтастық, оқушылармен алмасу бағдарламаларын іске асыруға ықпал етуі).
Тәртіпке 3-қосымша
Ерекшелік белгісі

10) наставничество и обучение педагогов республики (семинары, тренинги, мастер-классы и другие);
11) наставничество и обучение педагогов международного сообщества (семинары, тренинги, мастер-классы и другие).
3. Документы, подтверждающие результативность педагогической деятельности за последних пять лет (при наличии):
1) мониторинг знаний учащихся;
2) результаты единого национального тестирования, внешней оценки учебных достижения;
3) копии дипломов учащихся – призеров олимпиад, научных соревнований школьников, фестивалей, конкурсов, конференций, творческих конкурсов, спортивных соревнований городского уровня;
4) копии дипломов учащихся – призеров олимпиад, научных соревнований школьников, фестивалей, конкурсов, конференций, творческих конкурсов, спортивных соревнований республиканского уровня;
5) копии дипломов учащихся – призеров олимпиад, научных соревнований школьников, фестивалей, конкурсов, конференций, творческих конкурсов, спортивных соревнований международного уровня;
6) копии грамот, дипломов педагога за участие в научно-практических конференциях, профессиональных конкурсах, проектах на городском уровне;
7) копии грамот, дипломов педагога за участие в научно-практических конференциях, профессиональных конкурсах, проектах на республиканском уровне;
8) копии грамот, дипломов педагога за участие в научно-практических конференциях, профессиональных конкурсах, проектах на международном уровне.
4. Документы, подтверждающие оценку профессионального мастерства и личности педагога:
1) признание учителей правительством, национальными педагогическими организациями, руководителями организаций образования, коллегами, представителями других сообществ или учащимися (отзывы администрации, коллег, учащихся, родителей, социальных партнеров, представителей научной, педагогической, творческой общественности, благодарственные письма, грамоты, дипломы);
2) влияние на сообщество (признание в средствах массовой информации, обсуждениях, семинарах, членство в благотворительных организациях);
3) развитие ценностного образования учащихся и воспитанников, которое дает им возможность жить, работать и общаться с людьми разных национальностей, культур и религий (сотрудничество со школами других стран, содействие реализации программ по обмену учащимися)
Приложение 3
к порядку
Знак отличия