2021 жылға арналған Айыртау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 6-49-22 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 8 қаңтарда № 6917 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген 2021 жылға арналған Айыртау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Айыртау аудандық мәслихатының хатшысы,
XLIX сессиясының төрағасы
Б. Жанахметов
Айыртау аудандық мәслихатының
шешіміне қосымша
2020 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 6-49-22
2021 жылға арналған Айыртау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Осы 2021 жылға арналған Айыртау ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылы 28 сәуірде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015жылы 15 мамыр № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар қамтиды:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес.
2) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес.
3) Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2021 год
Решение Айыртауского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 31 декабря 2020 года 6-49-22. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 8 января 2021 года № 6917
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Айыртауский районный маслихат Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2021 год согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель XLIX сессии,
секретарь Айыртауского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
Б. Жанахметов
Приложение к решению
Айыртауского районного маслихата
от 31 декабря 2020 года
№ 6-49-22
План по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Айыртаускому району на 2021 год (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) Приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану.

4) Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес.
5) Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес.
6) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес.
7) Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Айыртау ауданында 14 ауылдық округ, 76 ауылдық елді – мекендер бар.
Айыртау ауданының жалпы көлемі 960 382 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-292 017 га, оның ішінде жайылымдар: Антоновка ауылдық округінде - 27 600 га; Арықбалық ауылдық округінде – 16 669 га; Володар ауылдық округінде – 21 122 га; Гусаковка ауылдық округінде– 15 276 га; Елецк ауылдық округінде– 7 528 га; Имантау ауылдық округінде– 21 125 га; Казанка ауылдық округінде – 14 607 га; Қамсақты ауылдық округінде– 31 431 га; Қаратал ауылдық округінде– 19 798 га; Константиновка ауылдық округінде– 19 552 га; Лобанов ауылдық округінде– 20 644 га; Нижнебұрлық ауылдық округінде– 12 885 га; Сырымбет ауылдық округінде– 38 497 га; Украин ауылдық округінде – 25 283 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер- 609 510 га;
елді мекен жерлері-102 461 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 7 473 га;
су қорының жерлері - 6 651 га;
қордағы жерлер - 40 088 га;
орман қорының жерлері – 59 536 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері – 134 663 га;
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -22; -40°С, шілде айында – +15; +30°С. Жауынның орташа түсімі 49 мм, ал жылдық 199 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 120 түрі бар. Олардың ішінде ең көп тараған түрі астық тұқымдас, бұршақ және әр түрлі шөптер.

4) Схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану.
5) Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных в населенных пунктах, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
7) Иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов сельскохозяйственных животных.
По административно-территориальному делению в Айыртауском районе имеются 14 сельских округов, 76 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Айыртауского района 960 382 га, из них пастбищные земли – 292 017 га, в том числе пастбища: в Антоновском сельском округе - 27 600 га; в Арыкбалыкском сельском округе – 16 669 га; в Володарском сельском округе – 21 122 га; в Гусаковском сельском округе – 15 276 га; в Елецком сельском округе – 7 528 га; в Имантауском сельском округе – 21 125 га; в Казанском сельском округе – 14 607 га; в Камсактинском сельском округе – 31 431 га; в Каратальском сельском округе – 19 798 га; в Константиновском сельском округе – 19 552 га; в Лобановском сельском округе – 20 644 га; в Нижнебурлукском сельском округе – 12 885 га; в Сырымбетском сельском округе – 38 497 га; в Украинском сельском округе – 25 283 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 609 510 га;
земли населенных пунктов – 102 461 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 7 473 га;
земли водного фонда – 6 651 га;
земли запаса – 40 088 га;
земли лесного фонда – 59 536 га;
земли особо охраняемых природных территорий – 134 663.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -22;-40°С, в июле +15;+30°С. Средний размер осадков составляет - 49 мм, а годовой - 199 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 120 видов. Самые распространенные из них злаковые, бобовые и разнотравье.

Ауданда 14 мал дәрігерлік пункті, 10 қашырым пункті және 30 мал көмінділері және 3 сібір жарасы қорымдары бар.
Қазіргі уақытта Айыртау ауданында мүйізді ірі қара 40 649 бас, ұсақ мал 45 388 бас, 16 988 бас жылқы, 15 627 бас шошқа және 260 495 құс саналады.
Ескерту.
Аббревиатураның шешуі:
°С–Цельсий көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр.
Айыртау ауданы бойынша
2021 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Айыртау ауданы бойынша
2021 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Айыртау ауданы бойынша
2021 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Айыртау ауданы бойынша
2021 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Айыртау ауданы бойынша
2021 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Айыртау ауданы бойынша
2021 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округінің атауы
талаптардың нөмірлері
I
II
III
IV
1
Арықбалық
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
2
Антоновка
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
3
Володар
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
4
Гусаковка
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
5
Елецк
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
6
Имантау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
7
Казанка
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
8
Қамсақты
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
9
Қаратал
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
10
Константиновка
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
11
Лобаново
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
12
Нижнебұрлық
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
13
Сырымбет
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
14
Украин
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін бір реттік таптау
25 шілдеден бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау

В районе действуют 14 ветеринарных пунктов, 10 пунктов для искусственного осеменения, 30 скотомогильников и 3 сибирско-язвенные захоронения.
В настоящее время в Айыртауском районе насчитывается крупного рогатого скота 40 649 голов, мелкого рогатого скота 45 388 голов, 16 988 голов лошадей, 15 627 голов свиней и 260 495 птиц.
Примечание.
Расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр.
Приложение 1 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2021 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2021 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2021 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2021 год
Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Айыртаускому району
на 2021 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№п/п
Наименование сельского округа
Номера полей
I
II
III
IV
1
Арыкбалыкский
С 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
отдыхающее поле
2
Антоновский
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
3
Володарский
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
4
Гусаковский
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
5
Елецкий
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
отдыхающее поле
6
Имантауский
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
7
Казанский
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
8
Камсактинский
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
9
Каратальский
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
отдыхающее поле
10
Константиновский
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
11
Лобановский
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
12
Нижнебурлукский
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
13
Сырымбетский
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание
отдыхающее поле
14
Украинский
отдыхающее поле
с 25 апреля по 24 июня однократное
стравливание
с 25 июня по 24 июля однократное
стравливание
с 25 июля по 22 октября однократное
стравливание