2020-2022 жылдарға арналған Ақжар ауданы Талшық ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2020 жылғы 6 қаңтардағы № 51-8 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 10 қаңтарда № 5841 болып тіркелді.
Ескерту. 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімінің 9-тармағымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 9-1, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Ақжар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2020-2022 жылдарға арналған Ақжар ауданы Талшық ауылдық округінің бюджеті осы шешімге 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес 2020 жылға сәйкес келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 81713,1 мың теңге:
салықтық түсімдер – 15 570,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 38,2мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 66104,1 мың теңге;
2) шығындар – 91507 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -9793,9 мың тенге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 9793,9мың тенге:
қарыздар түсімі – 7504 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 2289,9 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мəслихатының 08.07.2020 № 59-1 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мəслихатының 19.11.2020 № 64-5 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2020 жылға арналған ауылдық округ бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне сәйкес мынадай салық түсімдері есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;

Об утверждении бюджета Талшыкского сельского округа Акжарского района на 2020-2022 годы
Решение Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 6 января 2020 года № 51-8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 10 января 2020 года № 5841.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2020 в соответствии с пунктом 9 настоящего решения.
В соответствии со статьями 9-1, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Акжарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Талшыкскому сельскому округу на 2020-2022 годы согласно приложения 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно на 2020 год в следующих объемах:
1) доходы – 81713,1 тысяч тенге:
налоговые поступления – 15570,8тысяч тенге;
неналоговые поступления – 38,2 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тысяч тенге;
поступления трансфертов –66104,1 тысяч тенге;
2) затраты – 91507 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -9793,9 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –9793,9 тысяч тенге:
поступление займов – 7504 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 2289,9 тысяч тенге;
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 08.07.2020 № 59-1 (вводится в действие с 01.01.2020); в редакции решения Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 19.11.2020 № 64-5 (вводится в действие с 01.01.2020).
2. Установить, что доходы бюджета сельского округа на 2020 год формируются в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;

2) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығы;
5) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумақтары арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы.
3. Ауылдық округ бюджетінің келесі салықтық емес түсімдер есебінен қалыптасуы белгіленсін:
1) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін басқа да кірістер;
4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша негізгі капиталды сатудан аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін түсімдер болып табылады.

2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения, села, поселка;
4) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;
5) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселке;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа на 2020 год формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) штрафы, налагаемые акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
другие доходы от коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
4) другие неналоговые поступления в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа.
4. Поступлениями в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа от продажи основного капитала являются деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.

5. Аудандық бюджеттен берілетін трансферттер аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін трансферттер түсімдері болып табылады.
6. 2020 жылға арналған ауылдық округінің бюджетте республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер түсімдері ескерілсін.
Аталған республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Ақжар ауданы Талшық ауылдық округі әкімінің "2020-2022 жылдарға арналған Ақжар ауданы Талшық ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" Ақжар аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады.
7. 2020 жылға арналған ауылдық округ бюджетінде аудандық бюджеттен округ бюджетіне берілетін субвенция көлемі 54732 мың теңге сомасында көзделгендігі ескерілсін.
7-1. Осы шешімге 2 қосымшаға сәйкес Талшық ауылдық округінің бюджет қаржылық жыл басына қалыптасқан бюджеттік қаражаттың бос қалдықтарын қайтару есебінен шығыстар көзделсін.
"2020-2022 жылдарға арналған Ақжар ауданы Талшық ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" Ақжар аудандық мәслихатының 2020 жылғы 06 қаңтар №51-8 шешімін іске асыру туралы" қаржылық жыл басына қалыптасқан бюджеттік қаражаттың бос қалдықтарын қайтару есебінен шығыстар сомасын бөлу айқындалады.
Ескерту. Шешім 7-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мəслихатының 23.04.2020 № 56-1 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7-2. Осы шешімге 1 қосымшаға сәйкес облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен 2020 жылға арналған шығыстар түсімдері ауылдық округінің бюджеті есепке алынсын.
"2020-2022 жылдарға арналған Ақжар ауданы Талшық ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" Ақжар аудандық мәслихатының 2020 жылғы 06 қаңтар №51-8 шешімін іске асыру туралы" ішкі қарыздар қаражатынан облыстық бюджеттен берілген кредиттер есебінен бюджеттік кредиттер сомасын бөлу айқындалады.
Ескерту. Шешім 7-2-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мəслихатының 23.04.2020 № 56-1 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
8. 2020 жылы бюджеттік сала қызметкерлеріне жалақының толық көлемде төленуі қамтамасыз етілсін.
9. Осы шешім 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақжар аудандық
мәслихат сессиясының
төрағасы
А. Копеев
Ақжар аудандық
мәслихат хатшысы
А. Хоршат
Ақжар аудандық маслихаттын
2020 жылғы 06 қантардағы
№ 51-8 шешіміне
1 қосымша
Ақжар ауданы Талшық ауылдық округінің 2020 жылға арналған бюджеті

5. Поступлениями трансфертов в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа являются трансферты из районного бюджета.
6. Учесть в бюджете сельского округа на 2020 год поступление целевых трансфертов из республиканского бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов из республиканского бюджета определяется решением акима Талшыкского сельского округа Акжарского района "О реализации решения Акжарского районного маслихата "Об утверждении бюджета Талшыкского сельского округа Акжарского района на 2020-2022 годы".
7. Учесть, что в бюджете сельского округа на 2020 год предусмотрен объем субвенции, передаваемой из районного бюджета в бюджет округа в сумме 54 732 тысяч тенге.
7-1. Предусмотреть расходы бюджета Талшыкского сельского округа за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года, согласно приложению 2 к настоящему решению.
Распределение сумм свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года определяется решением акима Талшыкского сельского округа "О реализации решения Акжарского районного маслихата от 06 января 2020 года №51-8 "Об утверждении бюджета Талшыкского сельского Акжарского района на 2020-2022 годы";
Сноска. Решение дополнено пунктом 7-1 в соответствии с решением Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 23.04.2020 № 56-1 (вводится в действие с 01.01.2020).
7-2. Учесть в бюджете сельского округа на 2020 год поступление расходов за счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов, согласно приложению 3 к настоящему решению;
Распределение сумм бюджетных кредитов за счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов определяется решением акима Талшыкского сельского округа "О реализации решения Акжарского районного маслихата от 06 января 2020 года №51-8 "Об утверждении бюджета Талшыкского сельского Акжарского района на 2020-2022 годы".
Сноска. Решение дополнено пунктом 7-2 в соответствии с решением Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 23.04.2020 № 56-1 (вводится в действие с 01.01.2020).
8. Обеспечить в 2020 году выплату заработной платы работникам бюджетной сферы в полном объеме.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2020 года.
Председатель сессии
Акжарского районного
маслихата
А. Копеев
Секретарь Акжарского
районного маслихата
А. Хоршат
Приложение 1
к решению Акжарского
районного маслихата
от 06 января 2020 года № 51-8
Бюджет Талшыкского сельского округа Акжарского района на 2020 год