Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 2020 жылғы 12 қазандағы № 55/342 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 15 қазанда № 6590 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1-тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданының мәслихаты
сессиясының төрағасы К.Абулгазин
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы мәслихаты
хатшысының міндетін атқарушы О.Кондратьева
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы мәслихатының
2020 жылғы 12 қазандағы
№ 55/342 шешімімен
бекітілді
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген), бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда әкімшілік-аумақтық бірліктің сәйкесті аумағында ауыл шаруашылық жануарларын жаю дәстүрі есепке алынған.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2020-2021 годы
Решение маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 12 октября 2020 года № 55/342. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 15 октября 2020 года № 6590
В соответствии подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", маслихат Есильского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Председатель сессии
маслихата Есильского района
Северо-Казахстанской области К.Абулгазин
Исполняющая обязанности секретаря
маслихата Есильского района
Северо-Казахстанской области О.Кондратьева
Утвержден
решением маслихата
Есильского района
Северо-Казахстанской области
от 12 октября 2020 года № 55/342
План по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2020-2021 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2020-2021 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории административно-территориальной единице.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Есіл ауданында 16 ауылдық округтер және 53 ауылдық елді мекендер орналасқан.
Есіл ауданының жалпы көлемі 514144 га, оның ішінде жайылымдық жерлер - 119 473 га:
1. Алматы ауылдық округі – 7203 га.
2. Амангелді ауылдық округі – 7965 га.
3. Бұлақ ауылдық округі – 9914 га.
4. Бесқұдық ауылдық округі – 6276 га.
5. Волошинка ауылдық округі – 5054 га.
6. Заречный ауылдық округі – 17634 га.
7. Заградовка ауылдық округі – 5719 га.
8. Ильинка ауылдық округі – 7756 га.
9. Корнеевка ауылдық округі – 8596 га.
10. Николаевка ауылдық округі – 7868 га.
11. Петровка ауылдық округі – 9581 га.
12. Покровка ауылдық округі – 9060 га.
13. Спасовка ауылдық округі – 5682 га.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, орасительными или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев–пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Есильском районе имеются 16 сельских округов и 53 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Есильского района 514144 га, из них пастбищные земли – 119473 га:
1. Алматинский сельский округ – 7203 га.
2. Амангельдинский сельский округ – 7965 га.
3. Булакский сельский округ – 9914 га.
4. Бескудукский сельский округ – 6276 га.
5. Волошинский сельский округ – 5054 га.
6. Заречный сельский округ – 17634 га.
7. Заградовский сельский округ – 5719 га.
8. Ильинский сельский округ – 7756 га.
9. Корнеевский сельский округ – 8596 га.
10. Николаевский сельский округ – 7868 га.
11. Петровский сельский округ – 9581 га.
12. Покровский сельский округ – 9060 га.
13. Спасовский сельский округ – 5682 га.

14. Торанғұл ауылдық округі – 3861 га.
15. Ясновка ауылдық округі – 5206 га.
16. Явленка ауылдық округі – 2098 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-400414 га;
елді мекен жерлері - 60016 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер -2118 га;
су қордағы жерлер - 3609 га;
орман қордағы жерлер - 32742 га;
босалқы жер - 15245 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы суық, жазы қоңыржай ыстық. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында - - 2,2-ден - 34,4 ºС дейін, шілде айында - + 7,8 -ден + 29 ºС дейін. Жауынның орташа түсімі - 52 мм, ал жылдық 369 мм құрайды.
Ауданның өсімдік жамылғысы әр түрлі, шамамен 7 % бөлігінде орман орналасқан. Орман өсімдігінің компонент негізі - сүйелденген қайың және көктерек. Жусан, сәбіз, беттеге, қаңдышөп, лабазшы, құрғақ айырауық, басқа шөптер шалғынды далаланған және жыртылмаған телімінде орналастырылған.
Аудандағы топырақтың жамылғышы әр түрлі. Топырақтың біразы кәдімгі қара топырақ болып табылады. Кәдімгі қара топырақты аз алқапты салыстырғанда шалғынды қара жер, шалғындық, сортаң кешені, сортаңдар орналастырылған. Топырақ жамылғысында жақсы құрғатылған жоғары учаскелері (бөктер,жалдар) бойынша қалыптасқан сілтісіздендірілген қара топырақ ерекше орын алады.
Ауданда 16 мал дәрігерлік пункті және 5 сойыс алаңы, 30 сібір жарасы көмінділері және 55 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Есіл ауданында мүйізді ірі қара мал 23806 бас, мүйізді ұсақ мал 33613 бас, 7949 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Есіл ауданы бойынша барлығы 119473 га жайылымдық алқаптары бар. Елді мекен шегіндегі жайылымдары 44494 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 7352 га жайылымдық алқаптар бар.
Ескерту аббревиатураның шешуі:
ºС – Цельсия көрсеткіші
га – гектар
мм – миллиметр.
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округінің атауы
Жыл дар
Танап нөмірлері
I
II
III
IV
1
Алматы
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2
Амангелді
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
3
Бесқұдық
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
4
Бұлақ
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
5
Волошинка
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
6
Заградовка
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
7
Заречный
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
8
Ильинка
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
9
Корнеевка
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
10
Николаевка
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
11
Петровка
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
12
Покровка
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
13
Спасовка
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
14
Тораңғұл
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
15
Ясновка
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
16
Явленка
2020
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2021
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю

14. Тарангульский сельский округ – 3861 га.
15. Ясновский сельский округ – 5206 га.
16. Явленский сельский округ – 2098 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 400414 га;
земли населенных пунктов – 60016 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 2118 га;
земли водного фонда – 3609 га;
земли лесного фонда – 32742 га;
земли запаса – 15245 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето умеренно-жаркое. Среднегодовая температура воздуха в январе - - 2,2; - 34,4 ºС, в июле - + 7,8; +29 ºС. Средний размер осадков составляет - 52 мм, а годовой - 369 мм.
Растительный покров района разнообразный, часть террритории района около 7 % занята лесами. Основные компоненты лесной растительности - береза бородавчатая и осина. На нераспаханных участках степи и остепненных лугов произрастают: полынь, морковник, типчак, кровохлебка, лабазник, вейник наземный, другие травы.
Почвенный покров района разнообразный. Преобладающими почвами являются черноземы обыкновенные. С меньшей площадью в сравнении с черноземами обыкновенными размещаются лугово-черноземные, луговые, солонцы, солоди, солончаки. Особое место в почвенном покрове занимают черноземы выщелоченные, которые сформировались по хорошо дренированным повышенным участкам (увалам, гривам).
В районе действуют 16 ветеринарных и 5 убойных пунктов, 30 сибиреязвенных захоронений и 55 скотомогильников.
В настоящее время в Есильском районе насчитывается крупного рогатого скота 23806 голов, мелкого рогатого скота 33613 голов, 7949 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Есильскому району имеются 119473 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 44494 га пастбищ, в землях запаса имеются 7352 га пастбищных угодий.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ºС – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020-2021 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020-2021 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Годы
Номера полей
I
II
III
IV
1
Алматинский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2
Амангельдинский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
3
Бескудукский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
4
Булакский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
5
Волошинский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
6
Заградовский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
7
Заречный
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
8
Ильинский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
9
Корнеевский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
10
Николаевский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
11
Петровский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
12
Покровский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
13
Спасовский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
14
Тарангульский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
15
Ясновский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
16
Явленский
2020
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября
2021
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 августа по 24 октября