2020 – 2021 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 380 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 22 қыркүйекте № 6541 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған 2020 - 2021 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы мәслихаты
сессиясының төрағасы Д.Жакупов
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы мәслихатының
хатшысы К.Шарипов
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы мәслихатының
2020 жылғы 11 қыркүйектегі
№ 380 шешімімен
бекітілген
2020 – 2021 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Тайынша ауданы бойынша 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 сәуірде № 15090 болып тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 мамырда № 11064 болып тіркелді) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда сәйкесті әкімшілік аумақтық бірліктің сәйкесті аумағында ауыл шаруашылық жануарларын жаю дәстүрі есепке алынған.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району Северо-Казахстанской области на 2020 - 2021 годы
Решение маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 11 сентября 2020 года № 380. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 22 сентября 2020 года № 6541
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", маслихат Тайышинского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району Северо-Казахстанской области на 2020 - 2021 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
сессии маслихата
Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области Д.Жакупов
Секретарь маслихата
Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области К.Шарипов
Утвержден
решением маслихата
Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области
от 11 сентября 2020 года № 380
План по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району Северо-Казахстанской области на 2020 – 2021 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району на 2020 - 2021 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории административно-территориальной единице.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тайынша ауданында 18 ауылдық округ, Тайынша қаласы, 82 ауылдық елді мекендер бар.
Тайынша ауданының жалпы көлемі 1143404 га, оның ішінде жайылымдық жерлер - 343180 га, оның ішінде жайылымдар: Абай ауылдық округінде - 11365 га; Алабота ауылдық округінде - 50281 га; Амандық ауылдық округінде - 50886 га; Большеизюм ауылдық округінде - 12791 га; Донецк ауылдық округінде - 11538 га; Драгомиров ауылдық округінде - 9954 га; Зеленогай ауылдық округінде - 12838 га; Келлер ауылдық округінде - 5003 га; Киров ауылдық округінде - 14522 га; Краснополян ауылдық округінде - 7891 га; Летовочный ауылдық округінде - 22178 га; Мироновка ауылдық округінде - 11435 га, Рощинск ауылдық округінде - 31810 га, Теңдік ауылдық округінде - 24566 га, Тихоокеан ауылдық округінде - 21202 га, Чермошнян ауылдық округінде - 11945 га, Чкалов ауылдық округінде - 24677 га, Яснополян ауылдық округінде - 6341 га, Тайынша қаласында – 1957 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 937580 га;
елді мекен жерлері - 105978 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 16218 га;
қордағы жерлер - 65144 га.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно 6 к настоящему плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тайыншинском районе имеются 18 сельских округов, город Тайынша, 82 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Тайыншинского района 1143404 гектар, из них пастбищные земли – 343180 га, в том числе пастбища: в Абайском сельском округе-11365 га; Алаботинском сельском округе - 50281 га; Амандыкском сельском округе-50886 га; Большеизюмовском сельском округе - 12791 га; Донецком сельском округе- 11538 га; Драгомировском сельском округе -9954 га; Зеленогайском сельском округе - 12838 га;Келлеровском сельском округе-5003 га; Кировском сельском округе- 14522 га; Краснополянском сельском округе-7891 га; Летовочном сельском округе - 22178 га; Мироновском сельском округе -11435 га, Рощинском сельском округе- 31810 га, Тендыкском сельском округе - 24566 га, Тихоокеанском сельском округе - 21202 га, Чермошнянском сельском округе - 11945 га, Чкаловском сельском округе - 24677 га, Яснополянском сельском округе -6341 га, в городе Тайынша – 1957 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 937580 га;
земли населенных пунктов – 105978 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 16218 га;
земли запаса – 65144 га.

Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -18,5; -18,7°С, шілде айында – +18,5; +18,7°С. Жауынның орташа түсімі - 42-58 мм, ал жылдық - 204 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 115 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Ауданында топырақтар аймақтық орналасқан, солтүстік бөлігінде кәдімгі сазды қара топырақтар, ал оңтүстікте жеңіл құраммен көбірек оңтүстік қара топыраққа ауысады. Қара топырақтар арасында аймақаралық топырақтар жатады – сортаң кешені, сорлар және сортаң топырақтар. Ауданың қара топырақты 6-10% қарашірінді бар.
Ауданда 18 мал дәрігерлік пункті, 1 сойыс пункті, 13 сойыс алаңы, 29 мал көмінділері, 4 сібір жарасы көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Тайынша ауданында мүйізді ірі қара мал 61893 бас, мүйізді ұсақ мал 61091 бас, 14561 бас жылқы, 57444 бас шошқа саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Тайынша ауданы бойынша барлығы 343180 га жайылымдық алқаптары бар. Елді мекен шегіндегі жайылымдары 86807 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 40156 га жайылымдық алқаптар бар.
Тайынша ауданы жайылымдарының ауданы ауыл шаруашылық малдардың басын толық қамтамасыз етеді. Шалғайдағы мал шаруашылығы үшін пайдаланылатын шалғайдағы жайылымдар жоқ. Сондықтан мал айдау үшін сервитуттарының қажеттілігі жоқ. Сондай-ақ аудан аумағында аридті жайылымдар жоқ.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га - гектар;
мм - миллиметр;
а/о - ауылдық округ.
2020 - 2021 жылдарға арналған
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
2020 - 2021 жылдарға арналған
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
2020 - 2021 жылдарға арналған
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
2020 - 2021 жылдарға арналған
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
2020 - 2021 жылдарға арналған
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
2020 - 2021 жылдарға арналған
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график
Ауылдық округтің атауы
Егістік нөмірлері
I
II
III
IV
1
Абай
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
2
Алабота
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
3
Амандық
25 тамыздан бастап 2 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
4
Большеизюм
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейінбір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
5
Драгомиров
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
6
Донецк
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
7
Зеленогай
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
8
Келлер
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
9
Киров
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамыза дейін бір реттік таптау
10
Краснополян
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
11
Летовочный
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейінбір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамыза дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамыза дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
12
Мироновка
25 маусымнан бастап 24 тамыза дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейінбір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
13
Рощинск
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейінбір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
14
Теңдік
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
15
Тихоокеан
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
16
Чермошнян
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
17
Чкалов
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
демалатын алқап
25 сәуірден бастап24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға бір реттік таптау
18
Яснополян
демалатын алқап
25 сәуірден бастап24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға бір реттік таптау
25 тамыздан бастап 22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын алқап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір реттік таптау

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -18,5; -18,7°С, в июле +18,5;+18,7°С. Средний размер осадков составляет -42-58 мм, а годовой- 204 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 115 видов. Самые распространенные из них зерновые и сложноцветные травы.
Почвы в районе зонально распределяются так, что в северной части залегают обыкновенные суглинистые черноземы, а к югу они переходят в южные черноземы с более легким составом. Среди черноземов залегают интразональные почвы – комплекс солонцов, солончаков и солонцеватых почв. Черноземные почвы района содержат от 6 до 10% гумуса.
В районе действуют 18 ветеринарных пунктов, 1 убойный пункт, 13 убойных площадок, 29 скотомогильников, 4 сибироязвенных захоронения.
В настоящее время в Тайыншинском районе насчитывается крупного рогатого скота 61893 голов, мелкого рогатого скота 61091 голов, 14561 голов лошадей, 57444 голов свиней.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тайыншинскому району имеются всего 343180 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 86807 га пастбищ, в землях запаса имеются 40156 га пастбищных угодий.
Площадь пастбищ Тайыншинского района полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных. Отгонных пастбищ, используемых для ведения отгонного животноводства, нет. Тем самым сервитуты для прогона скота не требуются. Также отсутствуют на территории района аридные пастбища.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм - миллиметр;
с/о - сельский округ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Тайыншинском районе
Северо-Казахстанской области
на 2020 – 2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020 - 2021 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020 - 2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020 - 2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020 - 2021 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020 - 2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
I
II
III
IV
1
Абайский
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2
Алаботинский
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
3
Амандыкский
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
4
Большеизюмовский
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
5
Драгомировский
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
6
Донецкий
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
7
Зеленогайский
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
8
Келлеровский
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
9
Кировский
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
10
Краснополянский
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
11
Летовочный
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
12
Мироновский
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
13
Рощинский
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
14
Тендыкский
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
15
Тихоокеанский
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
16
Чермошнянский
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
17
Чкаловский
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
18
Яснополянский
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа