2021-2023 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 56/1 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 6877 болып тіркелді.
Ескерту. 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімінің 13-тармағымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 9, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2021-2023 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджеті тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2021 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7 384 817,1 мың теңге:
салықтық түсімдер – 530 910 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 9 588,3 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 27 676 мың теңге;
трансферттер түсімі – 6 816 642,8 мың теңге;
2) шығындар – 7 457 824,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 34 183,9 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 38 720 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 4 536,1 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 107 191,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 107 191,5 мың теңге:
қарыздар түсімі - 38 720 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 4 536,1 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 73 007,6 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 23.02.2021 № 2/1 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.04.2021 № 5/1 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; 18.06.2021 № 8/1 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 08.10.2021 № 12/2 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.11.2021 № 13/1 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2021 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне сәйкес, келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салықтан;
2) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салықтан;

Об утверждении бюджета района Шал акына на 2021-2023 годы
Решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 25 декабря 2020 года № 56/1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 31 декабря 2020 года № 6877.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2021 в соответствии с пунктом 13 настоящего решения.
В соответствии со статьями 9, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Шал акына Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района Шал акына на 2021 – 2023 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2021 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 384 817,1 тысяч тенге:
налоговые поступления – 530 910 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 9 588,3 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 27 676 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6 816 642,8 тысяч тенге;
2) затраты – 7 457 824,7 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 34 183,9 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 38 720 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 4 536,1 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 107 191,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 107 191,5 тысяч тенге:
поступление займов – 38 720 тысяч тенге;
погашение займов – 4 536,1 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 73 007,6 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 23.02.2021 № 2/1 (вводится в действие с 01.01.2021); от 07.04.2021 № 5/1 (вводится в действие с 01.01.2021); от 18.06.2021 № 8/1 (вводится в действие с 01.01.2021); в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 08.10.2021 № 12/2 (вводится в действие с 01.01.2021); от 16.11.2021 № 13/1 (вводится в действие с 01.01.2021).
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2021 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) социального налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
2) налога на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, сельского округа;

3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағындағы жер учаскелеріне жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығынан;
4) көлік құралдары салығын қоспағанда, көлік құралдары салығы:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағында орналасқан жеке тұлғалардан;
орналасқан жері олардың құрылтай құжаттарында көрсетілген, аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағында орналасқан заңды тұлғалардан;
5) бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына акцизден;
6) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақыдан;
7) қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақысынан;
8) республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баждан.
3. 2021 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен құрылады деп белгіленсін:
аудан әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдерінен;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерден;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылардан;
аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдерден.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін.
5. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік субвенция түсімі 2 976 100 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Аудандық бюджеттен 2021 жылға арналған ауылдық округтер және Сергеевка қаласының бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 109 545 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Афанасьев ауылдық округіне – 10 300 мың теңге;
Аютас ауылдық округіне – 8 955 мың теңге;
Городецк ауылдық округіне – 7 600 мың теңге;
Кривощеков ауылдық округіне – 8 300 мың теңге;
Новопокров ауылдық округіне – 9 500 мың теңге;
Приишим ауылдық округіне – 8 190 мың теңге;
Семипол ауылдық округіне – 7 200 мың теңге;
Сухорабов ауылдық округіне – 8 800 мың теңге;
Юбилейный ауылдық округіне – 10 900 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округіне – 9 800 мың теңге;
Сергеевка қаласына – 20 000 мың теңге.
7. Облыстық бюджеттің шығындарын өтеуге аудандық бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттердің қайтарылуы 2 337 595 мың теңге сомасында ескерілсін.
8. 2021 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер ескерілсін, соның ішінде:

3) земельного налога, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц на земельные участки, находящиеся на территории города районного значения, села;
4) налога на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села;
5) акциза на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
6) платы за пользование земельными участками;
7) платы за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
8) государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить, что доходы районного бюджета на 2021 год формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
поступлений части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района;
доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, сельского округа;
вознаграждений по кредитам, выданным из районного бюджета;
других неналоговых поступлений в районный бюджет.
4. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет
поступлений от продажи основного капитала.
5. Утвердить поступление бюджетной субвенции, передаваемой из областного бюджета в бюджет района в сумме 2 976 100 тысяч тенге.
6. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам сельских округов и города Сергеевки на 2021 год в сумме 109 545 тысяч тенге, в том числе:
Афанасьевскому сельскому округу – 10 300 тысяч тенге;
Аютасскому сельскому округу – 8 955 тысяч тенге;
Городецкому сельскому округу – 7 600 тысяч тенге;
Кривощековскому сельскому округу – 8 300 тысяч тенге;
Новопокровскому сельскому округу – 9 500 тысяч тенге;
Приишимскому сельскому округу – 8 190 тысяч тенге;
Семипольскому сельскому округу – 7 200 тысяч тенге;
Сухорабовскому сельскому округу – 8 800 тысяч тенге;
Юбилейному сельскому округу – 10 900 тысяч тенге;
Жанажолскому сельскому округу – 9 800 тысяч тенге;
городу Сергеевке – 20 000 тысяч тенге.
7. Учесть возврат целевых текущих трансфертов из районного бюджета на компенсацию потерь областного бюджета в сумме 2 337 595 тысяч тенге.
8. Учесть в районном бюджете на 2021 год поступление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета, в том числе на:

1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
2) Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
3) жұмыс күші мол аймақтардан келген қоныс аударушылар үшін тұрғын үй сатып алуға;
4) еңбек нарығын дамытуға;
5) спорт объектілерін дамытуға;
6) мемлекеттік халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін жұмыскерлердің жалақысына қосымша ақылар белгілеуге;
7) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге.
9. 2021 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер түсімі ескерілсін.
10. 2021 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттердің, нысаналы даму трансферттерінің түсуі ескерілсін, соның ішінде:
1) Сергеевка қаласында автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге;
2) Ыбыраев ауылының ауыл клубының ғимаратын күрделі жөндеуге;
3) Сергеевка қаласында су құбырларының таратушы желілерін ағымдағы жөндеуге;
4) Жаңажол, Повозочное, Бірлік, Минеевка, Ортакөл, Ольгинка, Ұзынжар ауылдарының және Сергеевка қаласының көше жарығын ағымдағы жөндеуге;
5) Сергеевка қаласын абаттандыру және көгалдандыруға;
6) елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге.
11. 2021 жылға ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 17 511 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 23.02.2021 № 2/1 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.04.2021 № 5/1 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.11.2021 № 13/1 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
12. 2021 жылға жергілікті атқарушы органның қарыз лимиті 4 536,1 мың теңге сомасында белгіленсін.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 16.11.2021 № 13/1 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
13. Осы шешім 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы
мәслихаты сессиясының төрағасы
Д. Садыков
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы мәслихатының
хатшысы
О. Амрин
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданының мәслихаты

1) выплату государственной адресной социальной помощи;
2) обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан;
3) приобретение жилья для переселенцев из трудоизбыточных регионов;
4) развитие рынка труда;
5) развитие объектов спорта;
6) установление доплат к заработной плате работников, предоставляющих специальные социальные услуги в государственных организациях социальной защиты населения;
7) установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений.
9. Учесть в районном бюджете на 2021 год поступление бюджетных кредитов из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.
10. Учесть в районном бюджете на 2021 год поступление целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие из областного бюджета, в том числе на:
1) капитальный и средний ремонт автомобильных дорог в городе Сергеевке;
2) капитальный ремонт здания сельского клуба в селе Ибраево;
3) текущий ремонт разводящих сетей водопроводов в городе Сергеевке;
4) текущий ремонт уличного освещения в селах Жанажол, Повозочное, Берлик, Минеевка, Ортаколь, Ольгинка, Узынжар и городе Сергеевке;
5) благоустройство и озеленение города Сергеевки;
6) обеспечение санитарии населенных пунктов.
11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2021 год в сумме 17 511 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 11 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 23.02.2021 № 2/1 (вводится в действие с 01.01.2021); от 07.04.2021 № 5/1 (вводится в действие с 01.01.2021); от 16.11.2021 № 13/1 (вводится в действие с 01.01.2021).
12. Установить лимит долга местного исполнительного органа на 2021 год в сумме 4 536,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 12 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 16.11.2021 № 13/1 (вводится в действие с 01.01.2021).
13. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2021 года.
Председатель сессии маслихата
района Шал акына
Северо-Казахстанской области
Д. Садыков
Секретарь маслихата
района Шал акына
Северо-Казахстанской области
О. Амрин
Приложение 1 к решению
маслихат района Шал акына
Северо-Казахстанской области