Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2020 жылғы 14 қыркүйектегі № 169 қаулысы. Атырау облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 17 қыркүйекте № 4728 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27, 37-баптарына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Заңының 21-бабына сәйкес Атырау облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Атырау облысы әкімдігінің 2010 жылғы 23 қарашадағы № 299 "Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2581 болып тіркелген, 2011 жылғы 13 қаңтарда "Атырау" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения Атырауской области
Постановление акимата Атырауской области от 14 сентября 2020 года № 169. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 17 сентября 2020 года № 4728
В соответствии со статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 21 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить государственный список памятников истории и культуры местного значения Атырауской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление акимата Атырауской области от 23 ноября 2010 года № 299 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Атырауской области" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2581, опубликованное 13 января 2011 года в газете "Прикаспийская коммуна").

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Атырау облысы әкімінің орынбасары Б.Қ. Хаменоваға жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Атырау облысының әкімі М. Досмухамбетов
Атырау облысы әкімідігінің 2020 жылғы 14 қыркүйегі № 169 қаулысына қосымша
Атырау облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
АТЫРАУ ҚАЛАСЫ
1.

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Атырауской области Хаменову Б.К.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Атырауской области М. Досмухамбетов
Приложение к постановлению Акимата Атырауской области от 14 сентября 2020 года № 169
Государственный список памятников истории и культуры местного значения Атырауской области
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
ГОРОД АТЫРАУ
1.

Күйші-композитор Құрманғазы Сағырбайұлының (1818-1889 жж.) ескерткіші, сәулетшісі Қ.Жарылғапов, мүсіншісі Е.Рахмадиев, 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Азаттық даңғылы
2.
Күйші-композитор Дина Нұрпейісованың (1861-1955 жж.) ескерткіші, сәулетшісі Қ.Жарылғапов, мүсіншісі Н.Даубай, 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қ.Сәтпаев даңғылы
3.
Махамбет Өтемісұлының 200-жылдығына арналған "Исатай-Махамбет" сәулеттік-мемориалдық кешені.1836-1838 жж. ұлт-азаттық көтеріліс басшылары, батыр Исатай Тайманұлы (1791-1838 жж.) мен ақын Махамбет Өтемісұлына (1804-1846 жж.) арналған, сәулетшілері С.Т.Бөкебай, Б.Х.Тайталиев, мүсіншілері Б.Әбішев, Е.Сергебаев, 2003 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қ.Сәтпаев пен И.Тайманов даңғылдарының қиылысы
4.
Сұлтан Бейбарыс (1225-1277 жж.) ескерткіші, мүсінші К.Какимов, сәулетшісі К.Жұмабай, 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би көшесі, Атырау облысы әкімдігі ғимаратының алдында
5.
Кеңес Одағының батыры Қайырғали Смағұловтың (1919-1993 жж.) бюсті,
мүсіншісі С.Матениязов, сәулетшісі М.Күлшиев, 1995 жыл
монументтік өнер құрылысы
Азаттық даңғылы
6.
Академик Қаныш Имантайұлы Сәтпаевтың (1899-1964 жж.) ескерткіші, мүсіншісі М.Әйнеков, 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қ.Сәтпаев даңғылы
7.
Ғалым, педагог Халел Досмұхамедовтың (1883-1939 жж.) ескерткіші, мүсіншісі Д.Ж.Бектеміров, 2003 жыл
монументтік өнер құрылысы
Студенттер даңғылы, "Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны ғимаратының алдында
8.
"Ешкімде, ешқашанда ұмытылмайды" монументі, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алмалы ауылы, Бейбітшілік көшесі
9.
"Орал" мейрамханасының ғимараты, ХІХ-ХХ ғғ.
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Әйтеке би көшесі, 39
10.
"М.Өтемісұлы атындағы облыстық академиялық қазақ драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны,
сәулетшісі А.Н. Лифшиц, 1972 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Абай көшесі, 8
11.
Кеңестер үйі, сәулетшісі З.И. Азгур, 1982 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Әйтеке би көшесі, 77
12.
"РЕНКО" мейрамханасының ғимараты, XІX ғ.
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Б.Жарбосынов көшесі, 4
13.
"БОЛАШАҚ-К" қоғамдық қорының ғимараты,
ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
М.Исенов көшесі, 48
14.
Екі қабатты ғимарат, XX ғ. басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
С.Балғымбаев көшесі, 42
15.
Успен соборы, 1883 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
И.Тайманов көшесі, 4
16.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлерге арналған ескерткіш /Мәңгілік даңқ алауы/, 1971 жыл
монументтік өнер құрылысы
"Ембімұнайгаз" акционерлік қоғамының саябағында
17.
1920 жылы бірінші Революциялық комитеті орналасқан ғимарат, ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
С.Балғымбаев көшесі, 61
18.
1917 жылы бірінші Кеңес депутаттары орналасқан ғимарат, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Б.Жарбосынов көшесі,16
19.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бейбітшілік көшесі
20.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск,
1968 ж.
монументтік өнер құрылысы
"Ғ.Мұратбаев атындағы №23 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің аумағында, С.Бекмағамбетов көшесі
21.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск, сәулетшісі Л.Минкин, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Еркінқала ауылы, Ш.Түсіпқалиев көшесі
22.
Ақтөбе-Лаэти қалашығы, XІІІ-XV ғғ.
археология ескерткіші
Томарлы ауылынан шығысқа қарай 2 км
23.
Қоныс, орта ғасыр
археология ескерткіші

Памятник кюйши-композитора Курмангазы Сагырбайулы (1818-1889 гг.), архитектор К.Жарылгапов, скульптор Е.Рахмадиев, 2000 год
сооружение монументального искусства
проспект Азаттык
2.
Памятник кюйши-композитора Дины Нурпеисовой (1861-1955 гг.),
архитектор К.Жарылгапов, скульптор Н.Даубай, 2000 год
сооружение монументального искусства
проспект К.Сатпаева
3.
Архитектурно-мемориальный комплекс "Исатай-Махамбет", посвященный 200-летию Махамбета Утемисулы. Посвященный руководителям народно-освободительного восстания в 1836-1838 гг. батыру Исатаю Тайманулы (1791-1838 гг.) и поэту Махамбету Утемисулы (1804-1846 гг.), архитекторы С.Т. Бокебай, Б.Х.Тайталиев, скульпторы Б.Абишев, Е.Сергебаев, 2003 год
сооружение монументального искусства
пересечение проспектов К.Сатпаева и И.Тайманова
4.
Памятник Султана Бейбарыса (1225-1277 гг.), скульптор К.Какимов, архитектор К.Жумабай, 2000 год
сооружение монументального искусства
улица Айтеке би, перед зданием Атырауского областного акимата
5.
Бюст Героя Советского Союза Каиргали Смагулова (1919-1993 гг.), скульптор С.Матениязов, архитектор М.Кульшиев, 1995 год
сооружение монументального искусства
проспект Азаттык
6.
Памятник академика Каныша Имантаевича Сатпаева (1899-1964 гг.)
скульптор М.Айнеков, 2000 год
сооружение монументального искусства
проспект К. Сатпаева
7.
Памятник ученого, педагога Халела Досмухамедова (1883-1939 гг.)
скульптор Д.Ж.Бектемиров, 2003 год
сооружение монументального искусства
проспект Студенческая, перед зданием республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Атырауский государственный университет имени Х.Досмухамедова"
8.
Монумент "Никто не забыт, ничто не забыто", 1975 год
сооружение монументального искусства
село Алмалы, улица Бейбитшилик
9.
Здания ресторана "Урал", ХІХ-ХХ вв.
памятник градостроительства и архитектуры
улица Айтеке би, 39
10.
Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной академический казахский драматический театр имени М.Утемисова", архитектор А.Н. Лифшиц, 1972 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Абая, 8
11.
Дом Советов, архитектор З.И. Азгур, 1982 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица Айтеке би, 77
12.
Здания ресторана "РЕНКО", ХІХ в.
памятник градостроительства и архитектуры
улица Б.Жарбосынова, 4
13.
Здание Общественного фонда "БОЛАШАК-К", конец ХІХ в. - начало ХХ вв.
памятник градостроительства и архитектуры
улица М.Исенова, 48
14.
Двухэтажное здание, начало XX в.
памятник градостроительства и архитектуры
улица С.Балгимбаева, 42
15.
Успенский Собор, 1883 год
памятник градостроительства и архитектуры
улица И.Тайманова, 4
16.
Памятник, посвященный воинам, павшим в Великой Отечественной войне /Огонь Вечной Славы/, 1971 год
сооружение монументального искусства
в парке акционерного общества "Эмбамунайгаз"
17.
Здание, где в 1920 году был размещен первый Революционный комитет, конец ХІХ в. - начало ХХ в.
памятник градостроительства и архитектуры
улица С.Балгимбаева, 61
18.
Здание, где в 1917 году был размещен первый Совет депутатов, ХІХ в.
памятник градостроительства и архитектуры
улица Б.Жарбосынова, 16
19.
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
улица Бейбитшилик
20.
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне, 1968 год
сооружение монументального искусства
на территории коммунального государственного учреждения "Средней школы №23 имени Г.Муратбаева", улица С.Бекмагамбетова
21.
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне, архитектор Л.Минкин, 1970 год
сооружение монументального искусства
село Еркинкала, улица Ш.Тусипкалиева
22.
Городище Актобе-Лаэти, XІІІ-XV вв.
памятник археологии
2 км к востоку от села Томарлы
23.
Поселение, средневековье
памятник археологии

Атырау қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 21,4 км
ЖЫЛЫОЙ АУДАНЫ
24.
Ұлы Отан соғысының ардагері Байжан Атағожиевқа (1895-1944 жж.) арналған обелиск, 1974 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақкиізтоғай ауылы, М.Сатыбалдиев көшесі, 22 мекенжайы бойынша орналасқан ғимарат маңында
25.
Қарашүңгіл қорымы, ХVІІІ ғ. - ХХ ғ. басы
(құлпытастар, қойтастар, мазарлар, қоршаулар, сағанатамдар, сандықтас)
ансамбльдер мен кешендер
Аққұдық ауылынан солтүстік- солтүстік-шығысқа қарай 13 км, Құлсары қаласынан оңтүстікке қарай 53 км
26.
Қазақстан мұнайының 100 жылдығына арналған обелиск, 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Аққұдық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 км, Құлсары қаласынан оңтүстікке қарай 53 км
27.
Ақмешіт қорымы, XVІІІ ғ. - ХХ ғ. басы
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Ақкиізтоғай ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 28 км, Құлсары қаласынан шығысқа қарай 70 км
28.
Өтен ата қорымы, ХVІІІ ғ. - ХХ ғ. басы
(құлпытастар, қойтас, үштас тәрізді қабір үсті сатылы тас, мазар)
ансамбльдер мен кешендер
Қосшағыл ауылынан батысқа қарай 12 км
29.
"А" аты жоқ қорым, XІX ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Қосшағыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 44,1 км
30.
"В" аты жоқ қорым, ХVIII ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Қосшағыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 46 км
31.
"Г" аты жоқ қорым, ХVІІІ - XІX ғғ.
(сағанатам, құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Қосшағыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 42 км
32.
"Е" аты жоқ қорым, XІX ғ.
(мазар, құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Қосшағыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 44,5 км
33.
Марас ата қорымы, ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(құлпытасты қоршау)
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Қосшағыл ауылынан оңтүстік – оңтүстік-батысқа қарай 38,3 км
34.
Қарамола 1 қорымы, ХІХ ғ. - ХХ ғ. басы
(құлпытас, қоршау белгісімен)
ансамбльдер мен кешендер
Қосшағыл ауылынан оңтүстікке қарай 32 км
35.
Дәден ата қорымы, 1860 жыл
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Қосшағыл ауылынан оңтүстік – оңтүстік-батысқа қарай 27 км
36.
Бәли қорымы, ХІХ ғ. ІІ жартысы - ХХ ғ. басы
(сағанатам, қабір үстіндегі "бестас", құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Қосшағыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 105 км
37.
Дүйсеке мешіті, ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Құлсары қаласынан солтүстікке қарай 10 км
38.
Ұшқан ата қорымы, ХІХ-ХХ ғғ.
(құлпытастар, сандықтас, қойтас)
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 50 км
39.
Шерліғұл қорымы, ХVІІІ ғ.-ХХ ғ. басы
(қоршау, құлпытастар, сағанатамдар, сандықтас, қойтастар, үштас, мешіт)
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 139 км, Желтау тауында
40.
Рай қорымы, ХІХ ғ. ІІ жартысы - ХХ ғ. басы
(мазар, қабір үстіндегі "бестас" құлпытасымен)
ансамбльдер мен кешендер

21,4 км к северо-востоку от города Атырау
ЖЫЛЫОЙСКИЙ РАЙОН
24
Обелиск, посвященный ветерану Великой Отечественной войны Байжану Атагожиеву (1895-1944 гг..), 1974 год
Сооружение монументального искусства
село Аккиизтогай, возле здания расположенного по адресу М.Сатыбалдиева, 22
25.
Некрополь Карашунгыл, ХVІІІ - начало ХХ вв.
(кулпытасы, койтасы, мавзолеи, ограды, саганатамы, сандыктас)
ансамбли и комплексы
13 км к северу – северо-востоку от села Аккудык, 53 км к югу от города Кульсары
26.
Обелиск, посвященный 100-летию казахстанской нефти,
1999 год
сооружение монументального искусства
12 км к юго-западу от села Аккудук, 53 км к югу от города Кульсары
27.
Некрополь Акмечеть, XVІІІ в. - начало ХХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
28 км к северо-востоку от села Аккиизтогай, 70 км к востоку от города Кульсары
28.
Некрополь Отен ата, ХVІІІ в. - начало ХХ в.
(кулпытасы, койтас, ступенчатое надгробие "уштас", мазар)
ансамбли и комплексы
12 км к западу от села Косшагыл
29.
Безымянный некрополь "А", XІX в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
44,1 км к юго-западу от села Косшагыл
30.
Безымянный некрополь "В", конец XVIII в. - начало ХХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
46 км к юго-западу от села Косшагыл
31.
Безымянный некрополь "Г", ХVІІІ-XІX вв.
(саганатамы, кулпытасы)
ансамбли и комплексы
42 км к юго-западу от села Косшагыл
32.
Безымянный некрополь "Е", XІX в.
(мавзолей, кулпытасы)
ансамбли и комплексы
44,5 км к юго-западу от села Косшагыл
33.
Некрополь Марас ата, конец XIX в. - начало ХХ в.
(кулпытас с оградой)
памятник градостроительства и архитектуры
38,3 км к югу – юго-западу от села Косшагыл
34.
Некрополь Карамола 1, XIX в. - начало ХХ в.
(кулпытас, ограда со стелой)
ансамбли и комплексы
32 км к югу от села Косшагыл
35.
Некрополь Даден ата, 1860 год
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
27 км к югу – юго-западу от села Косшагыл
36.
Некрополь Бали, ІІ половина ХІХ в. – начало ХХ в.
(саганатам, надгробие "бестас" с кулпытасом, кулпытасы)
ансамбли и комплексы
105 км к юго-востоку от села Косшагыл
37.
Мечеть Дуйсеке, конец ХІХ в. - начало ХХ в.
памятник
градостроительства и архитектуры
10 км к северу от города Кульсары
38.
Некрополь Ушкан ата, ХІХ-ХХ вв.
(кулпытасы, сандыктас, койтас)
ансамбли и комплексы
50 км к юго-востоку от города Кульсары
39.
Некрополь Шерлигул, ХVІІІ в. - начало ХХ в.
(ограда, кулпытасы, саганатамы, сандыктас, койтасы, уштас, мечеть)
ансамбли и комплексы
139 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары, на горе Желтау
40.
Некрополь Рай, ІІ половина XIX в. - начало. ХХ в.
(мавзолей, надгробие "бестас" с кулпытасом)
ансамбли и комплексы

Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 93,6 км
41.
Құлсары ата қорымы, ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(құлпытастар, мазарлар)
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласы, 6-ауыл
42.
Желтау 1 қорымы, ХІХ ғ. ІІ жартысы - ХХ ғ. басы
(құлпытас, қоршаулар)
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 129 км
43.
Желтау 2 қорымы, ХІХ ғ. ІІ жартысы
(құлпытастар, қоршаулар, сағанатам)
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 129,5 км
44.
Шолабай қорымы, ХІХ ғ. - ХХ ғ. басы
(тұрғын үйлер, "үштас", сағанатамдар, құлпытастар, қоршаулар)
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 132 км
45.
Шолабай 3 кешені, XIX ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(қоршаулар, қойтастар, саркофак-жәшік, сандықтас)
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 131 км
46.
Ортатау қорымы, ХІХ ғ.- ХХ ғ. басы
(қоршаулар, қойтастар, құлпытастар,сағанатам, тас белгілер)
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 138 км
47.
Ортатау 2 қорымы, ХVIІI ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(сатылы тастар, қоршаулар, қойтастар, құлпытастар, сағанатам)
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 137 км
48.
Қайнар қорымы, XVIII-XХ ғғ.
(құлпытастар, қоршаулар, қойтастар, сағанатамдар, бестастар, ғимараттар, мешіт, мазар, сандықтастар, үштастар)
ансамбльдер мен кешендер
Құлсары қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 196,4 км
49.
Иманқара қорғандары, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан солтүстік – солтүстік-шығысқа қарай 35 км
50.
Иманқара үңгірі, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 34,4 км
51.
Тасастау 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 171 км
52.
Тасастау 2 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 170 км
53.
Маңайсор 1 қонысы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 169 км
54.
Маңайсор 2 қонысы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 169,1 км
55.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай167 км
56.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 167,05 км
57.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 166,95 км
58.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Ақкиізтоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 166,9 км
59.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші

93,6 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
41.
Некрополь Кульсары ата, конец ХІХ в.– начало ХХ в.
(кулпытасы, мавзолеи)
ансамбли и комплексы
город Кульсары, 6-аул
42.
Некрополь Жельтау 1, ІІ половина ХІХ в.- начало ХХ в.
(кулпытас, ограды)
ансамбли и комплексы
129 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
43.
Некрополь Жельтау 2, ІІ половина ХІХ в.
(кулпытасы, ограды, саганатам)
ансамбли и комплексы
129,5 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
44.
Некрополь Шолабай, ХІХ - начало ХХ вв.
(жилые дома, "уштасы", саганатамы, кулпытасы, ограды)
ансамбли и комплексы
132 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
45.
Комплекс Шолабай 3, конец XIX в. - начало ХХ в.
(ограды, койтасы, ящик-саркофаг, сандыктас)
ансамбли и комплексы
131 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
46.
Некрополь Ортатау, ХІХ в. - начало ХХ в.
(ограды, койтасы, кулпытасы, саганатам, каменные стелы)
ансамбли и комплексы
138 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
47.
Некрополь Ортатау-2, конец ХVIIІ в. - начало ХХ в.
(ступенчатое надгробие, ограды, койтасы, кулпытасы, саганатам)
ансамбли и комплексы
137 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
48.
Некрополь Кайнар, XVIII-XX вв.
(кулпытасы, ограды, койтасы, саганатамы, бестасы, здания, мечеть, мавзолей, сандыктасы, уштасы)
ансамбли и комплексы
196,4 км к юго-востоку от города Кульсары
49.
Курганы Иманкара, ранний железный век
памятник археологии
35 км к северу – северо-востоку от села Аккиизтогай
50.
Пещера Иманкара, ранний железный век
памятник
археологии
34,4 км к северу – северо-востоку от села Аккиизтогай
51.
Курган Тасастау 1, ранний железный век
памятник археологии
171 км к юго-востоку
от села Аккиизтогай
52.
Святилище Тасастау 2, ранний железный век
памятник археологии
170 км к юго-востоку
от села Аккиизтогай
53.
Поселение Манайсор 1, ранний железный век
памятник археологии
169 км к юго-востоку
от села Аккиизтогай
54.
Поселение Манайсор 2, ранний железный век
памятник археологии
169,1 км к юго-востоку от села Аккиизтогай
55.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
167 км к юго-востоку от села Аккиизтогай
56.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
167,05 км к юго-востоку от села Аккиизтогай
57.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
166,95 км к юго-востоку от села Аккиизтогай
58.
Курган, ранний железный век
памятник
археологии
166,9 км к юго-востоку от села Аккиизтогай
59.
Курган, ранний железный век
памятник археологии

Қосшағыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 106,5 км
87.
Қаратон 1 қонысы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қосшағыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 46,3 км
88.
Қаратон 2 қонысы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қосшағыл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 47,8 км
89.
Шолабай 2 кешені, б.д.д. VI-V- ІІІ ғғ. - б.д. ХVIIІ-ХІХ ғғ.
археология ескерткіші
Құлсары қаласынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 133 км
90.
Аралтөбе қорғаны, б.д.д. ІІ-І ғғ.
киелі объект
Құлсары қаласынан шығысқа қарай 70 км
91.
Қызылқорған қалашығы, ХV-ХVІІІ ғғ.
археология ескерткіші
Құлсары қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 31 км
92.
Қызылқала бекінісі, ХІХ ғ.
археология ескерткіші
Тұрғызба ауылынан батысқа қарай 7 км
ИНДЕР АУДАНЫ
93.
Қазақ КСР-ның еңбек сіңірген мұғалімі Мұқанғазы Сирановтың (1889-1947 жж.) жерленген жері, 1947 жыл
(1959 жылы ескерткіш орнатылды)
киелі объект
Елтай ауылы, Жеңіс көшесі
94.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Елтай ауылы, Жеңіс көшесі
95.
Халық ақыны Жамбыл Жабаевтың (1846-1945 жж.) бюсті, 1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Есбол ауылы, И.Тайманов көшесі
96.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Есбол ауылы, Ж.Жабаев көшесі
97.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жарсуат ауылы, С.Ділмұқашев көшесі
98.
Төребай мазары, 1874 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Жарсуат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 78 км, Индер-Қарабау тас жолының 49 км-нен оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
99.
Шелекмола қорымы, XIX ғ.
(сағанатам, құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 41 км, Индер-Қарабау тас жолының 20 км-нен солтүстікке қарай 0,5 км
100.
Ақшадыра қорымы, XIX ғ.
(мазар, құлпытас)
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 39 км, Индер-Қарабау тас жолының 20 км-нен оңтүстік-батысқа қарай 0,5 км
101.
Қарабала-Қантемір қорымы, ХІХ ғ. аяғы
(мазарлар, құлпытас)
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 36 км, Индер-Қарабау тас жолының 25 км- нен оңтүстікке қарай 8 км
102.
Кетебай қорымы, XIX ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 36,5 км, Индер-Қарабау тас жолының 28 км-нен оңтүстікке қарай 1,5 км
103.
Сұлтанәлі қорымы, XIX ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 41,5 км, Индер-Қарабау тас жолының 30 км-нен солтүстікке қарай 2,5 км
104.
Кенжемола қорымы, ХІХ ғ. аяғы
(сағанатам, құлпытас)
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Жарсуат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 48 км, Индер-Қарабау тас жолының 40 км-нен оңтүстік-шығысқа қарай 11 км

106,5 км к юго-западу от села Косшагыл
87.
Поселение Каратон 1, ранний железный век
памятник археологии
46,3 км к юго-западу от села Косшагыл
88.
Поселение Каратон 2, ранний железный век
памятник археологии
47,8 км к юго-западу от села Косшагыл
89.
Комплекс Шолабай 2, д.н.э. VI-V-ІІІ вв. - н.э. ХVIII-XIX вв.
памятник археологии
133 км к востоку – юго-востоку от города Кульсары
90.
Курган Аралтобе, д.н.э. ІІ - І вв.
сакральный объект
70 км к востоку от города Кульсары
91.
Городище Кызылкорган, ХV-ХVІІІ вв.
памятник археологии
31 км к северо-востоку от города Кульсары
92.
Крепость Кызылкала, ХІХ в.
памятник археологии
7 км к западу от села Тургызба
ИНДЕРСКИЙ РАЙОН
93.
Место захоронения заслуженного учителя Казахской ССР Мукангазы Сиранова (1889-1947 гг.), 1947 год
(в 1959 г. возведен памятник)
сакральный объект
село Елтай, улица Женис
94.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Елтай, улица Женис
95.
Бюст народному поэту Джамбылу Жабаеву (1846-1945 гг.)
1967 год
сооружение монументального искусства
село Есбол, улица И.Тайманова
96.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Есбол, улица Ж.Жабаева
97.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Жарсуат, улица С.Дилмукашева
98.
Мавзолей Торебая, 1874 год
памятник градостроительства и архитектуры
78 км к северо-востоку от села Жарсуат, 3 км к юго-востоку от 49 км дороги Индер-Карабау
99.
Некрополь Шелекмола, XIX в.
(саганатам, кулпытасы)
ансамбли и комплексы
41 км к северу от села Жарсуат, 0,5 км к северу от 20 км дороги Индер-Карабау
100.
Некрополь Акшадра, XIX в.
(мавзолей, кулпытас)
ансамбли и комплексы
39 км к северу от села Жарсуат, 0,5 км к юго-западу от 20 км дороги Индер-Карабау
101.
Некрополь Карабала-Кантемир, конец XIX в.
(мавзолей, кулпытас)
ансамбли и комплексы
36 км к северу от села Жарсуат, 8 км к югу от 25 км дороги Индер-Карабау
102.
Некрополь Кетебай, XIX в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
36,5 км к северу от села Жарсуат, 1,5 км к югу от 28 км дороги Индер-Карабау
103.
Некрополь Султанали, XIX в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
41,5 км к северу от села Жарсуат, 2,5 км к северу от 30 км дороги Индер-Карабау
104.
Некрополь Кенжемола, конец XIX в.
(саганатам, кулпытас)
памятник градостроительства и архитектуры
48 км к северо-востоку от села Жарсуат, 11 км к юго-востоку от 40 км дороги Индер-Карабау

105.
Шағатай қорымы, ХІХ ғ.
(сағанатам, құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстікке қарай 20 км, Атырау-Индер тас жолының 152 км-нен шығысқа қарай 1 км
106.
Дәрі қорымы, XIX ғ. -ХХ ғ. басы
(құлпытастар, қоршаулар)
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 44 км, Қарабау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 58 км
107.
Ханша қорымы, XIX ғ.
(мазар, құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 45 км
108.
Ақын Мұрат Мөңкеұлының (1843-1906 жж.) жерленген жері, 1906 жыл
(1993 жылы мазар салынған)
киелі объектілер
Жарсуат ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 км
109.
Шошақмола қорымы, ХІХ ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Жарсуат ауылынан шығысқа қарай 1 км
110.
Қабдуалы қорымы, XIX ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(құлпытастар, қоршаулар)
ансамбльдер мен кешендер
Индербор кентінен оңтүстік-оңтүстік-батысқа қарай 7 км
111.
Дүр қорымы, XIX ғ. аяғы
(мазар, құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Индербор кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 49,9 км, Индер-Қарабау тас жолының 61 км-нен оңтүстікке қарай 3 км
112.
Малайсары би Тілеукеұлының(1720-1805 жж.) жерленген жері, 1805 жыл, сәулетшісі М.Нұрқабаев
(2001 жылы мазар салынған)
киелі объект
Индербор кентінен шығысқа қарай 40 км
113.
Тоғай қорымы, XIX ғ. аяғы
(сағанатам, құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Индербор кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 37 км, Индер-Қарабау тас жолының 37 км-нен оңтүстікке қарай 4 км
114.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Индербор кенті, Бейбітшілік көшесі, 1
115.
Кенжалы қорымы, Кенжалы сағанатамы, құлпытас, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Көктоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 16 км
116.
Шыныбек қорымы, XIX ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Көктоғай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 км
117.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Көктоғай ауылы, С.Сейфуллин көшесі
118.
Атан қорымы, ХІХ ғ.-ХХ ғ. басы
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Құрылыс ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
119.
Тегісбай мешіт қорымы, ХІХ ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Құрылыс ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
120.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Өрлік ауылы, І. Үсенов көшесі
121.
Кулагино қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Есбол ауылынан батысқа қарай 500 м
122.
Қылыш қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 19 км
123.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 23 км

105.
Некрополь Шагатай, XIX в.
(саганатам, кулпытасы)
ансамбли и комплексы
20 км к северу от села Жарсуат, 1 км к востоку от 152 км дороги Атырау-Индер
106.
Некрополь Дари, XIX в. - начало ХХ в.
(кулпытасы, ограды)
ансамбли и комплексы
44 км к северо-востоку от села Жарсуат, 58 км к юго-западу от села Карабау
107.
Некрополь Ханша, XIX в.
(мавзолей, кулпытасы)
ансамбли и комплексы
45 км к северо-востоку от села Жарсуат
108.
Место захоронения поэта Мурата Монкеулы (1843-1906 гг.), 1906 год
(в 1993 году построен мавзолей)
сакральный объект
3 км к северо-западу от села Жарсуат
109.
Некрополь Шошакмола, ХІХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
1 км к востоку от села Жарсуат
110.
Некрополь Кабдуалы, конец XIX в. - начало ХХ в.
(кулпытасы, ограды)
ансамбли и комплексы
7 км к югу – юго-западу от поселка Индербор
111.
Некрополь Дюр, конец XIX в.
(мавзолей, кулпытасы)
ансамбли и комплексы
49,9 км к юго-востоку от поселка Индербор, 3 км к югу от 61 км дороги Индер-Карабау
112.
Место захоронения бия Малайсары Тлеукеулы (1720-1805 гг.), 1805 год, архитектор М.Нуркабаев
(в 2001 году построен мавзолей)
сакральный объект
40 км к востоку от поселка Индербор
113.
Некрополь Тогай, конец XIX в.
(саганатам, кулпытасы)
ансамбли и комплексы
37 км к юго-востоку от поселка Индербор, 4 км к югу от 37 км дороги Индер-Карабау
114.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
поселок Индербор, улица Бейбитшилик, 1
115.
Некрополь Кенжалы, саганатам Кенжалы, кулпытас, 1913 год
памятник градостроительства и архитектуры
16 км к юго-западу от села Коктогай
116.
Некрополь Шыныбек, конец XIX в. – начало ХХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
15 км к юго-западу от села Коктогай
117.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Коктогай, улица С.Сейфуллина
118.
Некрополь Атан, ХІХ в. - начало ХХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
3 км к северо-востоку от села Курылыс
119.
Некрополь мечеть Тегисбай, ХІХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
3 км к юго-востоку от села Курылыс
120.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Орлик, улица И.Усенова
121.
Курганная группа Кулагино, ранний железный век
памятник археологии
500 м к западу от села Есбол
122.
Курган Кылыш, ранний железный век
памятник
археологии
19 км к юго-востоку от села Жарсуат
123.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
23 км к юго-востоку от села Жарсуат

124.
Атар қорғандары, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жарсуат ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 30 км
125.
Төленшағыл обасы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Көктоғай ауылынан батысқа қарай 26,2 км
126.
Тасоба мекені, ХIII-XV ғғ.
археология ескерткіші
Құрылыс ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9,2 км
127.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Өрлік ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,7 км, Атырау-Орал тас жолынан батысқа қарай 1,2 км
ИСАТАЙ АУДАНЫ
128.
"Таскран" шекаралық белгісі, XІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Аққыстау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 км
129.
№102 қорымы (2), XIX ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Аққыстау ауылынан батысқа қарай 15 км
130.
1836-1838 жж. ұлт-азаттық көтерілістің басшысы Исатай Тайманұлының (1791-1838 жж.) бюсті, 2005 жыл, мүсіншісі Б.Әбішев
монументтік өнер құрылысы
Аққыстау ауылы, Мұнайшы көшесі
131.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жанбай ауылы, З.Құрасұлы көшесі
132.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск,
1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Х.Ерғалиев ауылы, Бақсай көшесі
133.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск,
1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Тұщықұдық ауылы, Х.Дайырова көшесі
134.
Бесікті қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қызылүй ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 13 км
135.
Тұрақтар, б.д.д. ІІ ғ. басы
археология ескерткіші
Атырау қаласы мен Қамысқала ауылының тас жолынан 114 км
ҚҰРМАНҒАЗЫ АУДАНЫ
136.
Мақаш қорымы. Мазар, 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Афанасьев ауылынан шығысқа қарай 5 км
137.
Мақаш қорымы. Мұхамеджан Бекмұхамбетов мазары, 2000 жыл, сәулетшісі М.Нұрқабаев
киелі объект
Афанасьев ауылынан шығысқа қарай 5 км
138.
Ұлы Жеңістің 30-жылдығына арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Балқұдық ауылы, Абай көшесі
139.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бірлік ауылы, М.Бекбаев көшесі
140.
Композитор, күйші Кұрманғазы Сағырбайұлының (1818-1889 жж.) бюсті, 1967 жыл, сәулетшісі О.Н. Лавринов
монументтік өнер құрылысы
Жыланды ауылы, Құрманғазы көшесі
141.
Шіркеу ғимараты, ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Жыланды ауылынан батысқа қарай 10 км, №3-разъезден оңтүстік-шығысқа қарай 1,5 км
142.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск, 1966 жыл
монументтік өнер құрылысы
Құрманғазы ауылы, Манаев көшесі
143.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск,
1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сүйіндік ауылы, Абай көшесі

124.
Курганы Атар, ранний железный век
памятник археологии
30 км к юго-востоку от села Жарсуат
125.
Могильник Толеншагыл, эпоха бронзы
памятник археологии
26,2 км к западу от села Коктогай
126.
Усадьба Тасоба, XIII-XV вв.
памятник археологии
9,2 км к юго-востоку от села Курылыс
127.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
5,7 км к северо-западу от села Орлик, 1,2 км к западу от дороги Атырау-Уральск
ИСАТАЙСКИЙ РАЙОН
128.
Пограничный знак "Таскран", XІХ в.
памятник
градостроительства и архитектуры
1 км к юго-западу от села Аккистау
129.
Некрополь №102 (2), XIX в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
15 км к западу от села Аккистау
130.
Бюст руководителя народно-освободительного восстания 1836-1838 гг. Исатая Тайманулы (1791-1838 гг.), 2005 год, скульптор Б.Абишев
сооружение монументального искусства
село Аккистау, улица Мунайшы
131.
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Жанбай, улица З.Курасулы
132.
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне, 1970 год
сооружение монументального искусства
село Х.Ергалиева, улица Баксай
133.
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Тущыкудык, улица Х.Дайыровой
134.
Курган Бесикти, ранний железный век
памятник археологии
13 км к юго-западу от села Кызылуй
135.
Стоянки, начало ІІ-в. д.н.э.
памятник археологии
на 114 км дороги города Атырау - село Камыскала
КУРМАНГАЗИНСКИЙ РАЙОН
136.
Некрополь Макаш. Мавзолей, 1909 год
памятник градостроительства и архитектуры
5 км к востоку от села Афанасьева
137.
Некрополь Макаш. Мавзолей Мухамеджану Бекмухамбетову, 2000 год,
архитектор М.Нуркабаев
сакральный объект
5 км к востоку от села Афанасьева
138.
Обелиск в честь 30-летия Великой Победы, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Балкудук, улица Абая
139.
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Бирлик, улица М.Бекбаева
140.
Бюст кюйши-композитора Курмангазы Сагырбайулы (1818-1889 гг.), 1967 год, архитектор О.Н. Лавринов
сооружение монументального искусства
село Жыланды, улица Қурмангазы
141.
Здание церкви, конец ХІХ в.
памятник градостроительства и архитектуры
10 км к западу от села Жыланды, 1,5 км к юго-востоку от разъезда №3
142.
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне, 1966 год
сооружение монументального искусства
село Курмангазы, улица Манаева
143.
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Суюндук, улица Абая

144.
Тұрақ, орта ғасыр
археология ескерткіші
Азғыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 14,7 км
145.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Азғыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8,13 км
146.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Асан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 27,4 км
147.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Асан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 26,8 км
148.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Асан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 23,6 км
149.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Асан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 22,5 км
150.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Асан ауылынан солтүстік-батысқа қарай 21,5 км
151.
Тұрақ, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Асан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 37 км
152.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Балқұдық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11,3 км
153.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Балқұдық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 км
154.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Балқұдық ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 15,5 км
155.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Балқұдық ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 15,6 км
156.
Балқұдық 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Балқұдық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 км
157.
Балқұдық 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіштері
Балқұдық ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 км
158.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Батырбек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3,36 км
159.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Батырбек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 11,7 км
160.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Батырбек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 15 км
161.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Батырбек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 12,7 км
162.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жалғызапан ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14,6 км
163.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жалғызапан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 11,8 км
164.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жалғызапан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9,3 км
165.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жалғызапан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 10,1 км
166.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жалғызапан ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7,61 км
167.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жалғызапан ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6,02 км
168.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жалғызапан ауылынан солтүстік-батысқа қарай 17,9 км
169.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші

144.
Стоянка, средний век
памятник археологии
14,7 км к северо-западу от села Азгир
145.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
8,13 км к северо-востоку от села Азгир
146.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
27,4 км к юго-востоку от села Асан
147.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
26,8 км к юго-востоку от села Асан
148.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
23,6 км к юго-востоку от села Асан
149.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
22,5 км к юго-востоку от села Асан
150.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
21,5 км к северо-западу от села Асан
151.
Стоянка, ранний железный век
памятник археологии
37 км к юго-востоку от села Асан
152.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
11,3 км к северо-западу от села Балкудук
153.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
20 км к северо-западу от села Балкудук
154.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
15,5 км к северо-востоку от села Балкудук
155.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
15,6 км к северо-востоку от села Балкудук
156.
Курган Балкудук 1, ранний железный век
памятник археологии
3 км к юго-западу от села Балкудук
157.
Курган Балкудук 2, ранний железный век
памятник археологии
6 км к юго-западу от села Балкудук
158.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
3,36 км к северо-востоку от села Батырбек
159.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
11,7 км к северо-востоку от села Батырбек
160.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
15 км к северо-востоку от села Батырбек
161.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
12,7 км к северо-востоку от села Батырбек
162.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
14,6 км к юго-западу от села Жалгызапан
163.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
11,8 км к юго-востоку от села Жалгызапан
164.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
9,3 км к юго-востоку от села Жалгызапан
165.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
10,1 км к юго-востоку от села Жалгызапан
166.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
7,61 км к юго-западу от села Жалгызапан
167.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
6,02 км к юго-западу от села Жалгызапан
168.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
17,9 км к северо-западу от села Жалгызапан
169.
Курган, ранний железный век
памятник археологии

Жалғызапан ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,3 км
170.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қоңыртерек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11,6 км
171.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қоңыртерек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6,4 км
172.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қоңыртерек ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 км
173.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сүйіндік ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 21,9 км
174.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сүйіндік ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 23,3 км
175.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үштаған ауылынан оңтүстікке қарай 30 км
176.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үштаған ауылынан оңтүстікке қарай 27 км
177.
Бесшоқы қорғандары, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Үштаған ауылынан оңтүстікке қарай 28 км
ҚЫЗЫЛҚОҒА АУДАНЫ
178.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жангелдин ауылы,Ұлықпанов көшесі
179.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жасқайрат ауылы,С.Құлтаев көшесі
180.
Тұрланмола қорымы, ХІХ ғ.
(мазар, құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Қарабау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 30 км
181.
Бөкен бидің (1771-1857 жж.) жерленген жері, 1857 жыл
(1995 жылы мазар салынған)
киелі объект
Қарабау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 9 км
182.
Бопылдық қорымы, XIX ғ. - ХХ ғ. басы
(мазарлар, құлпытастар, қоршау)
ансамбльдер мен кешендер
Қарабау ауылынан оңтүстікке қарай 60 км, Доссор кентінен солтүстік – солтүстік-батысқа қарай 48 км
183.
Дүйсәлі қорымы, XIX ғ. - ХХ ғ. басы
(мазар, құлпытастар, қоршау)
ансамбльдер мен кешендер
Қарабау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 29 км, Сарыкөл қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 км
184.
Тілегенмола қорымы, XIX ғ. - ХХ ғ. басы
(мазар, құлпытастар, қоршаулар)
ансамбльдер мен кешендер
Қарабау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 33 км, Сарыкөл қыстағынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,8 км
185.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қаракөл ауылы,Т.Рысқұлов көшесі
186.
Ақын Абай Құнанбаевтың (1845-1904 жж.) бюсті, 1967 жыл, сәулетшісі Ж.Марабаев
монументтік өнер құрылысы
Қаракөл ауылы,Т.Рысқұлов көшесі
187.
Қорым, XVIII-XX ғғ.
ансамбльдер мен кешендер
Кенбай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 16 км
188.
Әбжет мазары, ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Кенбай ауылынан солтүстік – солтүстік-шығысқа қарай 4 км
189.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қоныстану ауылы, Жағалбаев көшесі

5,3 км к северо-западу от села Жалгызапан
170.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
11,6 км к северо-западу от села Коныртерек
171.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
6,4 км к северо-востоку от села Коныртерек
172.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
7 км к северо-востоку от села Коныртерек
173.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
21,9 км к юго-востоку от села Суюндук
174.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
23,3 км к северо-востоку от села Суюндук
175.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
30 км к югу от села Уштаган
176.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
27 км к югу от села Уштаган
177.
Курганы Бесшокы, ранний железный век
памятник археологии
28 км к югу от села Уштаган
КЫЗЫЛКОГИНСКИЙ РАЙОН
178.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Жангельдин, улица Улыкпанова
179.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение
монументального искусства
село Жаскайрат, улица С.Култаева
180.
Некрополь Турланмола, ХІХ в.
(мавзолей, кулпытасы)
ансамбли и комплексы
30 км к юго-западу от села Карабау
181.
Место захоронения Бокен бия (1771-1857 гг.), 1857 год
(в 1995 году построен мавзолей)
сакральный объект
9 км к юго-западу от села Карабау
182.
Некрополь Бопылдык, XIX - начало ХХ вв.
(мавзолеи, кулпытасы, ограды)
ансамбли и комплексы
60 км к югу от села Карабау, 48 км к северу - северо-западу от поселка Доссор
183.
Некрополь Дуйсалы, XIX в. - начало ХХ в.
(мавзолей, кулпытасы, ограды)
ансамбли и комплексы
29 км к юго-востоку от села Карабау, 2 км к юго-востоку от зимовки Сарыколь
184.
Некрополь Тлегенмола, XIX в. - начало ХХ в.
(мавзолей, кулпытасы, ограды)
ансамбли и комплексы
33 км к юго-востоку от села Карабау, 6,8 км к юго-востоку от зимовки Сарыколь
185.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Караколь, улица Т.Рыскулова
186.
Бюст поэта Абая Кунанбаева (1845-1904 гг.), 1967 год, архитектор Ж.Марабаев
сооружение монументального искусства
село Караколь, улица Т.Рыскулова
187.
Некрополь, XVIII-XX вв.
ансамбли и комплексы
16 км к юго-западу от села Кенбай
188.
Мавзолей Абжет, начало ХХ в.
памятник градостроительства и архитектуры
4 км к северу - северо-востоку от села Кенбай
189.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Коныстану, улица Жагалбаева

190.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Миялы ауылы, Қ.Сәтпаев көшесі
191.
Қазыбек қорымы, ХІХ ғ.-ХХ ғ. басы
(құлпытастар, мазар)
ансамбльдер мен кешендер
Миялы ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 км
192.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мұқыр ауылы, Ғ.Сланов көшесі
193.
Ақын Шернияз Жарылғасұлының (1806-1867 жж.) жерленген жері, 1867 жыл, сәулетшісі З. Медетбек
(2006 жылы қабір үстіне мазар салынды)
киелі объект
Мұқыр ауылынан батысқа қарай 25 км, Жантерек ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 км
194.
Алып ана қорымы, ХІХ ғ.
(құлпытастар, сағанатамдар, мазарлар, қоршау, қойтастар)
ансамбльдер мен кешендер
Сағыз ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 8 км
195.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сағыз ауылы, Ш.Ізбасов көшесі
196.
Қашабайдың ақтамы қорымы, XIX ғ. - ХХ ғ. басы
(Қашабай мазары, "қошқартас" тектес қабір үсті мүсіні)
ансамбльдер мен кешендер
Сағыз ауылынан оңтүстік – оңтүстік-шығысқа қарай46,4 км
197.
Ұлы Отан соғысынан оралмаған жауынгерлерге арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Тасшағыл ауылы, С.Сейфуллин көшесі
198.
Қырғынтөбе қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,6 км
199.
Қырғынтөбе 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,61 км
200.
Қырғынтөбе 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,45 км
201.
Қырғынтөбе 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,3 км
202.
Қырғынтөбе 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,2 км
203.
Қырғынтөбе 5 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Былқылдақты ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,19 км
204.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жангелдин ауылынан шығысқа қарай 5 км
205.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткішті
Жангелдин ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 км
206.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жангелдин ауылынан шығысқа қарай 9,5 км
207.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жангелдин ауылынан шығысқа қарай 9,8 км
208.
Көміркөл қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан солтүстікке қарай 4 км
209.
Үдерменмола қорғандары, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан батысқа қарай 10 км
210.
Шернияз қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіштері

190.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Миялы, улица К.Сатпаева
191.
Некрополь Казыбек, ХІХ в. - начало ХХ в.
(кулпытасы, мавзолей)
ансамбли и комплексы
6 км к юго-западу от села Миялы
192.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год.
сооружение монументального искусства
село Мукур, улица Г.Сланова
193.
Место захоронения поэта Шернияз Жарылгасулы (1806-1867 гг.), 1867 год, архитектор З.Медетбек
(в 2006 году возведен мавзолей)
сакральный объект
25 км к западу от села Мукур, 12 км к северо-западу от села Жантерек
194.
Некрополь Алып ана, XIX в.
(кулпытасы, саганатамы, мавзолеи, ограды, койтасы)
ансамбли и комплексы
8 км к юго-востоку от села Сагиз
195.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Сагиз, улица Ш.Избасова
196.
Некрополь Кашабайдын актамы, XIX в. - начало ХХ в.
(мавзолей Кашабая, скульптурно-стилизованное надгробие "кошкартас")
ансамбли и комплексы
46,4 км к югу – юго-востоку от села Сагиз
197.
Обелиск, посвященный воинам, не вернувшимся с Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Тасшагил, улица С.Сейфуллина
198.
Курган Кыргынтобе, ранний железный век
памятник археологии
2,6 км к юго-востоку от села Былкылдакты
199.
Курган Кыргынтобе 1, ранний железный век
памятник археологии
2,61 км к юго-востоку от села Былкылдакты
200.
Курган Кыргынтобе 2, ранний железный век
памятник археологии
2,45 км к юго-востоку от села Былкылдакты
201.
Курган Кыргынтобе 3, ранний железный век
памятник археологии
2,3 км к юго-востоку от села Былкылдакты
202.
Курган Кыргынтобе 4, ранний железный век
памятник археологии
2,2 км к юго-востоку от села Былкылдакты
203.
Курган Кыргынтобе 5, ранний железный век
памятник археологии
2,19 км к юго-востоку от села Былкылдакты
204.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
5 км к востоку от села Жангелдин
205.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
5 км к северо-востоку от села Жангелдин
206.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
9,5 км к востоку от села Жангелдин
207.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
9,8 км к востоку от села Жангелдин
208.
Курган Комирколь, ранний железный век
памятник археологии
4 км к северу от села Жантерек
209.
Курганы Удерменмола, ранний железный век
памятник археологии
10 км к западу от села Жантерек
210.
Курган Шернияз, ранний железный век
памятник археологии

Жантерек ауылынан батысқа қарай 15 км, Шернияз мазарынан солтүстікке қарай 7 м
211.
Молдабек 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 21 км
212.
Молдабек 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20,9 км, Молдабек 1 қорғанынан батысқа қарай 0,5 м
213.
Молдабек 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20,9 км, Молдабек 2 қорғанынан батысқа қарай 30 м
214.
Молдабек 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20,9 км, Молдабек 3 қорғанынан батысқа қарай 5 м
215.
Молдабек 5 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Жантерек ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20,7 км, Молдабек 4 қорғанынан батысқа қарай 3 км
216.
Бармақ 1 тұрағы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2,8 км
217.
Қарақұдық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8,7 км
218.
Қарақұдық 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9,7 км
219.
Қарақұдық 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,9 км
220.
Қарақұдық 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстікке қарай 8,1 км
221.
Қарақұдық 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7,4 км
222.
Қарабау қалашығы, ХV-XVIII ғ.ғ.
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстікке қарай 9,5 км
223.
Қарабау 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстікке қарай 10 км
224.
Қарабау 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстікке қарай 9,8 км
225.
Қарабау қорғандары, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Қарабау ауылынан солтүстікке қарай 9,75 км
226.
Қорғанша қалашығы, XV–XVIII ғ.ғ.
археология ескерткіші
Қаракөл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 км
227.
Бесоба 1 қорғаны, орта ғасыр
археология ескерткіші
Қоныстану ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
228.
Бесоба 2 қорғаны, орта ғасыр
археология ескерткіші
Қоныстану ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3,1 км
229.
Бесоба 3 қорғаны, орта ғасыр
археология ескерткіші
Қоныстану ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6,3 км
230.
Бесоба 4 қорғаны, орта ғасыр
археология ескерткіші
Қоныстану ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7,4 км
231.
Бесоба 5 қорғаны, орта ғасыр
археология ескерткіші
Қоныстану ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7,8 км
232.
Жырақұдық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші

15 км к западу от села Жантерек, 7 м к северу от мавзолея Шернияз
211.
Курган Молдабек 1, ранний железный век
памятник археологии
21 км к юго-западу от села Жантерек
212.
Курган Молдабек 2, ранний железный век
памятник археологии
в 20,9 км к юго-западу от села Жантерек, 0,5 м к западу от кургана Молдабек 1
213.
Курган Молдабек 3, ранний железный век
памятник археологии
20,9 км к юго-западу от села Жантерек, 30 м к западу от кургана Молдабек 2
214.
Курган Молдабек 4, ранний железный век
памятник археологии
20,9 км к юго-западу от села Жантерек, 5 м к западу от кургана Молдабек 3
215.
Курган Молдабек 5, ранний железный век
памятник археологии
20,7 км к юго-западу от села Жантерек, 3 м к западу от кургана Молдабек 4
216.
Стоянка Бармак 1, эпоха бронзы
памятник археологии
2,8 км к северо-западу от села Карабау
217.
Курган Каракудук, ранний железный век
памятник археологии
8,7 км к северо-западу от села Карабау
218.
Курган Каракудук 1, ранний железный век
памятник археологии
9,7 км к северо-западу от села Карабау
219.
Курган Каракудук 2, ранний железный век
памятник археологии
7,9 км к северо-западу от села Карабау
220.
Курган Каракудук 3, ранний железный век
памятник археологии
8,1 км к северу от села Карабау
221.
Курган Каракудук 4, ранний железный век
памятник археологии
7,4 км к северо-западу от села Карабау
222.
Городище Карабау, ХV-XVIII вв.
памятник археологии
9,5 км к северу от села Карабау
223.
Курган Карабау 2, ранний железный век
памятник археологии
10 км к северу от села Карабау
224.
Курган Карабау 3, ранний железный век
памятник археологии
9,8 км к северу от села Карабау
225.
Курганы Карабау, ранний железный век
памятник археологии
9,75 км к северу от села Карабау
226.
Городище Курганча, XV–XVIII вв.
памятник археологии
12 км к юго-востоку от села Караколь
227.
Курган Бесоба 1, средний век
памятник археологии
3 км к северо-востоку от села Коныстану
228.
Курган Бесоба 2, средний век
памятник археологии
3,1 км к северо-востоку от села Коныстану
229.
Курган Бесоба 3, средний век
памятник археологии
6,3 км к северо-востоку от села Коныстану
230.
Курган Бесоба 4, средний век
памятник археологии
7,4 км к северо-востоку от села Коныстану
231.
Курган Бесоба 5, средний век
памятник археологии
7,8 км к северо-востоку от села Коныстану
232.
Курган Жыракудук, ранний железный век
памятник археологии

Миялы ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 15,3 км
233.
Қаракұдық қорғандары, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстікке қарай 14 км
234.
Талқұдық қорғандары, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 17 км
235.
Талқұдық 1 қорғандары, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17,3 км, Талқұдық қорғандарынан солтүстік-шығысқа қарай 300 м
236.
Талқұдық 2 қорғандары, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік– солтүстік-батысқа қарай 16 км, Қарақұдық қорғандарынан батысқа қарай 2 км
237.
Егінжал 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 26 км
238.
Ұзынкөл 1 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 34,5 км
239.
Ұзынкөл 3 қонысы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 25 км
240.
Нұрмұқан 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 25,5 км
241.
Нұрмұқан 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 25,55 км
242.
Нұрмұқан 3 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіштері
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 24 км
243.
Нұрмұқан 4 тұрағы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 24 км
244.
Төбеқұдық 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 18,5 км
245.
Төбекұдық 2 тұрағы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан шығысқа қарай 17,5 км
246.
Шөптікөл 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 22 км
247.
Шөптікөл 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 22,2 км
248.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Мұқыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 24 км
249.
Сарышағыл тұрағы, неолит дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 2 км
250.
Сарытоғай қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 8 км
251.
Шеркеш қорғандары, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 6 км
252.
Қызылжар қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 14 км
253.
Қызылжар 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстікке қарай 15 км
254.
Қособа 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12 км
255.
Қособа 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14,5 км
256.
Қособа 3 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік – оңтүстік-шығысқа қарай 17 км

15,3 км к юго-востоку от села Миялы
233.
Курганы Каракудук, ранний железный век
памятник археологии
14 км к северу от села Мукур
234.
Курганы Талкудук, ранний железный век
памятник археологии
17 км к северо-западу
от села Мукур
235.
Курганы Талкудук 1, ранний железный век
памятник археологии
17,3 км к северо-востоку от села Мукур, 300 м к северо-востоку от курганов Талкудук
236.
Курганы Талкудук 2, ранний железный век
памятник археологии
16 км к северу – северо-западу от села Мукур, 2 км к западу от курганов Каракудук
237.
Курганная группа Егинжал 1, ранний железный век
памятник археологии
26 км к востоку от села Мукур
238.
Курганная группа Узынколь 1, ранний железный век
памятник археологии
34,5 км к востоку от села Мукур
239.
Поселение Узынколь 3, ранний железный век
памятник археологии
25 км к востоку от села Мукур
240.
Курган Нурмукан 1, ранний железный век
памятник археологии
25,5 км к востоку от села Мукур
241.
Курган Нурмукан 2, ранний железный век
памятник археологии
25,55 км к востоку от села Мукур
242.
Курганная группа Нурмукан 3, ранний железный век
памятник археологии
24 км к востоку от села Мукур
243.
Стоянка Нурмукан 4, ранний железный век
памятник археологии
24 км к востоку от села Мукур
244.
Курган Тобекудык 1, ранний железный век
памятник археологии
18,5 км к востоку от села Мукур
245.
Стоянка Тобекудык 2, ранний железный век
памятник археологии
17,5 км к востоку от села Мукур
246.
Курган Шоптиколь 1, ранний железный век
памятник археологии
22 км к северо-западу от села Мукур
247.
Курган Шоптиколь 2, ранний железный век
памятник археологии
22,2 км к северо-западу от села Мукур
248.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
24 км к юго-востоку от села Мукур
249.
Стоянка Сарышагыл, эпоха неолита
памятник археологии
2 км к северу от села Сагиз
250.
Курган Сарытогай, ранний железный век
памятник археологии
8 км к северу от села Сагиз
251.
Курганы Шеркеш, ранний железный век
памятник археологии
6 км к северу от села Сагиз
252.
Курган Кызылжар, ранний железный век
памятник археологии
14 км к северо-востоку от села Сагиз
253.
Курган Кызылжар 1, ранний железный век
памятник археологии
15 км к северу от села Сагиз
254.
Курган Кособа 1, ранний железный век
памятник археологии
12 км к юго-западу от села Сагиз
255.
Курган Кособа 2, ранний железный век
памятник археологии
14,5 км к юго-западу от села Сагиз
256.
Курганная группа Кособа 3, ранний железный век
памятник археологии
17 км к югу – юго-востоку от села Сагиз

257.
Қособа 4 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14,5 км
258.
Испаз қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстікке қарай 7,5 км
259.
Ақжар қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11,4 км
260.
Кемершіт қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан батысқа қарай 20 км
261.
Кемершіт қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан солтүстік-батысқа қарай 20 км
262.
Тасқара қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Сағыз ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 19,58 км
263.
Тасоба қорғаны, орта ғасыр
археология ескерткіші
Сарқұмақ ауылынан шығысқа қарай 3 км
264.
Соркөл қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Соркөл ауылынан солтүстікке қарай 1,5 км
265.
Қоңыр әулие қорғандары, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан батысқа қарай 4 км
266.
Жантерекмола 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,39 км
267.
Жантерекмола 7 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6,37 км
268.
Таскұдық 1 екі қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан шығысқа қарай 6 км
269.
Таскұдық 2 жалғыз қорғаны, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Тасқұдық ауылынан шығысқа қарай 6 км
270.
Тасшағыл тұрағы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Тасшағыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 км
271.
Тасшағыл 1 тұрағы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Тасшағыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2,9 км
272.
Тасшағыл 2 тұрағы, қола дәуірі
археология ескерткіші
Тасшағыл ауылынан оңтүстік – оңтүстік-шығысқа қарай 3,5 км
273.
Құрылыс қирандысы, ХVІІІ-ХХ ғ.ғ.
археология ескерткіші
Сағыз өзенінің жағалауында, Қайнар өзенінен 18-20 км
274.
Тас құрылыстың қирандысы, ХІХ ғ.
археология ескерткіші
Қайнар өзенінен 25 км
275.
Қоныс пен канал қалдығы, орта ғасыр
археология ескерткіші
Сағыз өзенінің сол жақ жағалауында
МАҚАТ АУДАНЫ
276.
Мәдениет үйі, 1925 жыл
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Доссор кенті, Ғ.Сүлейменов көшесі, 39
277.
Жазушы Сабыр Шәріповтің(1882-1941 жж.) бюсті, 1966 жыл
монументтік өнер құрылысы
Доссор кенті, "Сабыр Шәріпов атындағы Доссор мектеп-интернаты" мемлекеттік мекемесінің алдында
278.
Мұнайлы Ембінің 70 жылдығына орнатылған обелиск, 1981 жыл
монументтік өнер құрылысы
Доссор кенті, Ш.Еркешов көшесі
279.
Байбақты ата (1823-1914 жж.) мазары, 1914 жыл
(1997 жылы мазар салынған)
киелі объект
Доссор кентінен солтүстікке қарай 10 км
280.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған обелиск,
1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мақат кенті, Н.Шагирова көшесі

257.
Курганная группа Кособа 4, ранний железный век
памятник археологии
14,5 км к юго-западу от села Сагиз
258.
Курганная группа Испаз, ранний железный век
памятник археологии
7,5 км к югу от села Сагиз
259.
Курганная группа Акжар, ранний железный век
памятник археологии
11,4 км к северо-западу от села Сагиз
260.
Курганная группа Кемершит, ранний железный век
памятник археологии
20 км к западу от села Сагиз
261.
Курган Кемершит, ранний железный век
памятник археологии
20 км к северо-западу от села Сагиз
262.
Курган Таскара, ранний железный век
памятник археологии
19,58 км к юго-востоку от села Сагиз
263.
Курган Тасоба, средний век
памятник археологии
3 км к востоку от села Саркумак
264.
Курган Сорколь, ранний железный век
памятник археологии
1,5 км к северу от села Сорколь
265.
Курганы Коныр аулие, ранний железный век
памятник археологии
4 км к западу от села Таскудык
266.
Курган Жантерекмола 4, ранний железный век
памятник археологии
6,39 км к юго-востоку от села Таскудык
267.
Курган Жантерекмола 7, ранний железный век
памятник археологии
6,37 км к юго-востоку от села Таскудык
268.
Два кургана Таскудук 1, ранний железный век
памятник археологии
6 км к востоку от села Таскудык
269.
Одиночный курган Таскудук 2, ранний железный век
памятник археологии
6 км к востоку от села Таскудык
270.
Стоянка Тасшагиль, эпоха бронзы
памятник археологии
3 км к юго-востоку от села Тасшагиль
271.
Стоянка Тасшагиль 1, эпоха бронзы
памятник археологии
2,9 км к юго-востоку от села Тасшагиль
272.
Стоянка Тасшагиль 2, эпоха бронзы
памятник археологии
3,5 км к югу - юго-востоку от села Тасшагиль
273.
Развалины сооружения, XVIII-XX вв.
памятник археологии
на берегу реки Сагиз, в 18-20 км от реки Кайнар
274.
Развалины каменного сооружения, XІX в.
памятник археологии
25 км от реки Кайнар, в урочище Бакашы
275.
Остатки канала и поселения, средневековье
памятник археологии
на левом берегу реки Сагиз
МАКАТСКИЙ РАЙОН
276.
Дом культуры, 1925 год
памятник градостроительства и архитектуры
поселок Доссор,
улица Г.Сулейменова, 39
277.
Бюст писателя Сабыра Шарипова (1882-1941 гг.), 1966 год
сооружение монументального искусства
поселок Доссор, перед
государственным учреждением "Доссорская школа интернат имени Сабыра Шарипова"
278.
Обелиск, установленный к 70-летию нефтяной Эмбы, 1981 год
сооружение монументального искусства
поселок Доссор, улица Ш.Еркешова
279.
Мавзолей Байбакты ата (1823-1914 гг.), 1914 год
(в 1997 году построен мавзолей)
сакральный объект
10 км к северу от поселка Доссор
280.
Обелиск, посвященный воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
поселок Макат, улица Н.Шагировой

281.
Кеңес Одағының батыры Мұса Баймұхановтың (1910-1945 жж.) бюсті, 1966 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мақат кенті, "Мұса Баймұханов атындағы орта мектеп" мемлекеттік мекемесінің алдында
282.
Ұлы Отан соғысының 30-жылдығына арналған обелиск, 1975 жыл
(2004 жылы жаңғыртылды)
монументтік өнер құрылысы
Мақат кенті, Алаш көшесі
283.
"Тас кешу" керуен-сарайы, ХІІІ-ХVІІІ ғғ.
археология ескерткіші
Мақат кентінен шығысқа қарай 38 км, Сағыз өзенінің сол жақ жағалауы
284.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Доссор кентінен оңтүстік-батысқа қарай 58 км
МАХАМБЕТ АУДАНЫ
285.
Ұлы Отан соғысында қаза болғандарға арналған обелиск, 1974 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алға ауылы, Орталық көшесі
286.
Көпмола қорымы, XIX ғ. ортасы - ХХ ғ. басы
(құлпытастар, құлпытасты қоршаулар)
ансамбльдер мен кешендер
Ақжайық ауылынан шығыс – солтүстік-шығысқа қарай 4 км
287.
Жұмай қорымы, XIX ғ. аяғы - ХХ ғ. ортасы
(қоршаулар, мазарлар, құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Ақжайық ауылынан оңтүстікке қарай 12 км
288.
№V қорым, ХІХ ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Ақжайық ауылынан шығыс – оңтүстік-шығысқа қарай 39,4 км
289.
Баймөңке қорымы, ХІХ ғ.
(құлпытас, сағанатам құлпытастарымен, құлпытасты қоршау)
ансамбльдер мен кешендер
Ақжайық ауылынан шығысқа қарай 39,4 км
290.
№27 қорым, XIX ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Есбол ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 8 км
291.
Өскенбай қорымы, XIX-ХХ ғғ.
(мазар)
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Есбол ауылынан шығысқа қарай 30 км
292.
Кеңес Одағының батыры Георгий Федорович Канцевтің (1907-1978 жж.) бюсті, 2006 жыл, мүсіншісі М. Әмірханов
монументтік өнер құрылысы
Махамбет ауылы, Абай көшесі
293.
Алтын қорымы, XІХ-ХХ ғғ.
(құлпытастар, сағанатамдар, мазарлар)
ансамбльдер мен кешендер
Ортақшыл ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 км
294.
Жазыбай қорымы, XIX ғ.
қала құрылысы және сәулет ескерткіші
Ортақшыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 км
295.
Мыңбай қорымы, XIX ғ. ортасы - ХХ ғ. 60 жыл
(құлпытасты қоршаулар)
ансамбльдер мен кешендер
Ортақшыл ауылынан шығыс – солтүстік-шығысқа қарай 10,4 км
296.
Жаналы қорымы, XVІІІ ғ. аяғы - XIX ғ.
(құлпытасты қоршаулар, құлпытас)
ансамбльдер мен кешендер
Ортақшыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 15 км
297.
Тайлан қорымы, ХІХ ғ. - ХХ ғ. басы
(құлпытастар, сағанатам)
ансамбльдер мен кешендер
Ортақшыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 20,1 км
298.
№108 қорым, XIX ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
№ 17-разъезден солтүстік-батысқа қарай 9,8 км
299.
Дарханбай қорымы, ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
№ 17-разъезден оңтүстік-батысқа қарай 5 км

281.
Бюст Героя Советского Союза Мусы Баймуханова (1910-1945 гг.),
1966 год
сооружение монументального искусства
поселок Макат, перед государственным учреждением "Средняя школа имени Мусы Баймуханова"
282.
Обелиск, посвященный 30-летию Великой Победы, 1975 год
(реконструкция - 2004 год)
сооружение монументального искусства
поселок Макат, ул. Алаш
283.
Караван-сарай "Тас кешу", ХІІІ-ХVІІІ вв.
памятник археологии
38 км к востоку от поселка Макат, на левом берегу реки Сагиз
284.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
58 км к юго-западу от поселка Доссор
МАХАМБЕТСКИЙ РАЙОН
285.
Обелиск, посвященный павшим в Великой Отечественной войне, 1974 год
сооружение монументального искусства
село Алга, улица Центральная
286.
Некрополь Копмола, середина XIX в. - начало ХХ в.
(кулпытасы, кулпытас с оградой)
ансамбли и комплексы
4 км к востоку - северо-востоку от села Акжайык
287.
Некрополь Жумай, конец XIX в. - середина ХХ в.
(ограды, мавзолеи, кулпытасы)
ансамбли и комплексы
12 км к югу от села Акжайык
288.
Некрополь №V, ХІХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
39,4 км к востоку - юго-востоку от села Акжайык
289.
Некрополь Баймонке, ХІХ в.
(кулпытас, саганатам с кулпытасом, ограды с кулпытасом)
ансамбли и комплексы
39,4 км к востоку от села Акжайык
290.
Некрополь №27, XIX в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
8 км к северо-востоку от села Есбол
291.
Некрополь Оскенбай, XIX-ХХ вв.
(мазар)
памятник градостроительства и архитектуры
30 км к востоку от села Есбол
292.
Бюст Героя Советского Союза Георгия Федоровича Канцева (1907-1978 гг.), 2006 год, скульптор М.Амирханов
сооружение монументального искусства
село Махамбет, улица Абая
293.
Некрополь Алтын, XIX-ХХ вв.
(кулпытасы, саганатамы, мавзолеи)
ансамбли и комплексы
4 км к северо-востоку от села Ортакшыл
294.
Некрополь Жазыбай, XIX в.
памятник градостроительства и архитектуры
12 км к юго-востоку от села Ортакшыл
295.
Некрополь Мынбай, середина XIX в. – 60 г. ХХ в.
(кулпытас с оградой)
ансамбли и комплексы
10,4 км к востоку - северо-востоку от села Ортакшыл
296.
Некрополь Жаналы, конец XVІІІ в. - XIX в.
(кулпытас с оградой, кулпытас)
ансамбли и комплексы
15 км к юго-востоку от села Ортакшыл
297.
Некрополь Тайлан, ХІХ в. – начало ХХ в.
(кулпытасы, саганатам)
ансамбли и комплексы
20,1 км к юго-востоку от села Ортакшыл
298.
Некрополь №108, XIX в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
9,8 км к северо-западу от разъезда №17
299.
Некрополь Дарханбай, конец ХІХ в. – начало ХХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
5 км к юго-западу от разъезда №17

300.
Бейімбет қорымы, XIX ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
№ 17-разъезден батысқа қарай 11 км
301.
№111 қорым, XIX ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
№ 17-разъезден солтүстік-батысқа қарай 10 км
302.
№92 қорым, ХІХ ғ. аяғы - ХХ ғ. басы
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
№ 17-разъезден оңтүстікке қарай 3 км
303.
№VІ қорым, ХІХ ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Құмшығанақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 км
304.
№VІІ қорым, ХІХ ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Құмшығанақ ауылынан солтүстікке қарай 5 км
305.
Битенмола қорымы, ХІХ ғ.
(құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Құмшығанақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 км
306.
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне арналған обелиск, 1967 ж.
монументтік өнер құрылысы
Сарайшық ауылы,
Ы. Алтынсарин көшесі
307.
1836-1838 жж. ұлт-азаттық көтеріліс басшылары Исатай Тайманұлы (1791-1838 жж.) мен Махамбет Өтемісұлына (1804-1846 жж.) арналған, 1837 жылы Жайық өзені арқылы өткені туралы естелік стеласы, 1982 жыл (2003 жылы қайтадан жасалынды)
киелі объект
Сарытоғай ауылынан батысқа қарай 5 км
308.
Жангелді қорымы, XIX ғ.
(сағанатам, құлпытастар)
ансамбльдер мен кешендер
Таңдай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 22 км
309.
№4 қорым, XIX ғ.
(сағанатам, құлпытас)
ансамбльдер мен кешендер
Таңдай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 29 км
310.
Ақын Бала Ораз Өтебайұлының жерленген жері (1837-1882 жж.), 1882 жыл
киелі объект
Таңдай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 30 км
311.
Тұрақ, неолит дәуірі
археология ескерткіші
Сарайшық ауылы, Жайық өзенінің сол жақ жағалауында
312.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Есбол ауылынан шығысқа қарай 4,5 км
313.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология ескерткіші
Кеңөріс ауылынан батысқа қарай 8 км
Барлығы: 313 тарих және мәдениет ескерткіштері
(қала құрылысы және сәулет ескерткіштері - 21, монументтік өнер құрылыстары - 47,
ансамбльдер мен кешендер - 64, киелі объектілер - 10, археология ескерткіштері – 171)
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
б.д. – біздің дәуіріміздің;
б.д.д. – біздің дәуірімізге дейінгі;
ғ. – ғасыр;
ғғ. – ғасырлар;
жж. – жылдар;
км – километр;
м – метр.

300.
Некрополь Бейимбет, XIX в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
11 км к западу от разъезда №17
301.
Некрополь №111, XIX в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
10 км к северо-западу от разъезда №17
302.
Некрополь №92, конец ХІХ в. – начало ХХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
3 км к югу от разъезда №17
303.
Некрополь №VІ, ХІХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
3 км к северо-востоку от села Кумшыганак
304.
Некрополь №VІІ, ХІХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
5 км к северу от села Кумшыганак
305.
Некрополь Битенмола, ХІХ в.
(кулпытасы)
ансамбли и комплексы
5 км к юго-востоку от села Кумшыганак
306.
Обелиск, посвященный ветеранам Великой Отечественной войны, 1967 год
сооружение монументального искусства
село Сарайчик, улица Ы.Алтынсарина
307.
Памятная стела, посвященная руководителям народно-освободительного восстания 1836-1838 гг. Исатаю Тайманулы (1791-1838 гг.) и Махамбету Утемисулы (1804-1846 гг.), в память о переходе через реку Урал 1837 году, 1982 год (2003 году заново построено)
сакральный объект
5 км к западу от села Сарытогай
308.
Некрополь Жангельды, XIX в.
(саганатам, кулпытасы)
ансамбли и комплексы
22 км к юго-западу от села Тандай
309.
Некрополь №4, XIX в.
(саганатам, кулпытас)
ансамбли и комплексы
29 км к юго-западу от села Тандай
310.
Место захоронения поэта Бала Ораз Утебайулы (1837-1882 гг.), 1882 год
сакральный объект
30 км к северо-западу от села Тандай
311
Стоянка, эпоха неолита
памятник археологии
село Сарайчик, на левом берегу реки Урал
312.
Курган, ранний железный век
памятник археологии
4,5 км к востоку от села Есбол
313.
Курганы, ранний железный век
памятник археологии
8 км к западу от села Кенорис
Итого: 313 памятников истории и культуры
(памятники градостроительства и архитектуры - 21, сооружения монументального искусства - 47,
ансамбли и комплексы - 64, сакральные объекты - 10, памятники археологии – 171)
Расшифровка аббревиатур:
н.э. – нашей эры;
д.н.э. – до нашей эры;
в. – век;
вв. – века;
гг. – годы;
км – километр;
м – метр.