Сарыағаш ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 2020 жылғы 25 маусымдағы № 53-461-VI шешiмi. Түркістан облысының Әдiлет департаментiнде 2020 жылғы 3 тамызда № 5737 болып тiркелдi. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сарыағаш ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Сарыағаш аудандық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді "Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігі Түркістан облысының Әділет департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы шешімді оны ресми жарияланғаннан кейін Сарыағаш ауданының мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сарыағаш аудандық мәслихат хатшысы Б. Садыков
Сарыағаш аудандық
мәслихатының 2020 жылғы
25 маусымдағы
№ 53-461-VI
шешіміне қосымша
Сарыағаш ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспары
Сарыағаш ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған осы жоспар (бұдан әрі-Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Сарыагашском районе на 2020-2021 годы
Решение Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 25 июня 2020 года № 53-461-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 3 августа 2020 года № 5737. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Сарыагашском районе на 2020-2021 годы согласно приложению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Сарыагашского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Сарыагашского районного маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата Сарыагашского района Б. Садыков
Приложение к решению
Сарыагашского
районного маслихата
от 25 июня 2020 года
№ 53-461-VI
План по управлению пастбищами и их использованию в Сарыагашском районе на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сарыагашскому району на 2020-2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" от 23 января 2001 года, "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 1736 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары.
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы.
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы.
6) ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер,  иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері,  малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Сарыағаш ауданы Түркістан облысының оңтүстік аумағында орналасқан және территориялық аймақ бойынша шығысында Қазығұрт ауданымен, солтүстігінде Арыс ауданымен, батысында Шардара және Келес аудандарымен, Өзбекстан Республикасымен шектеседі. Аудан 12 ауылдық округі, 1 қала және 1 кенттен құралған, жалпы аудан аумағында 71 елді мекен орналасқан. Аудан орталығы Сарыағаш қаласы.
Сарыағаш ауданының барлық жер көлемі 416 200 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 391 459 гектар, оның ішінде егістік жерлер 77 417 гектар, оның ішінде суармалы егістік 23 648 гектар, көп жылдық екпе ағаштары 2 586 гектар, шабындық жерлер 1 550 гектар және жайылымдық 298 949 гектар.
Жер санаттары бойынша:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Сарыагашский район Туркестанской области расположен в южной части и территория граничит с востока Казыгуртским районом, севернее с Арысским районом, на западе с Шардаринским и Келесскими районами, Республикой Узбекистан. В районе расположены 12 сельских округов, 1 город, 1 поселок и 71 сельских населенных пунктов. Районный центр город Сарыагаш.
Общая площадь Сарыагашского района составляет 416 200 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 391 459 гектаров, в том числе пашни 77 417 гектаров, из них 23 648 гектаров орошаемой пашни, 2 586 гектаров многолетних насаждений, 1550 гектаров сенокосных угодий и пастбищные земли 298 949 гектаров.
По категориям земли:

-ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері - 321 082 гектар;
-елді мекендердің жерлері - 51289 гектар;
-өнеркәсіп, көлік байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер - 4 955 гектар;
-ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері - 68 гектар.
-су қорының жерлері - 889 гектар.
Мазмұны:
1. Табиғаты
2. Климаты
3. Гидрографиясы
4. Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Аудан жерінің басым бөлігі төбелер мен тау етегі жазықтығынан құралған. Ауданның батысын бойлай Сырдария, оңтүстік-шығысынан Келес, Құркелес өзендері ағып өтеді.
Климаты:

-земли используемые в сельскохозяйственных целях - 321 082 гектара;
-земли населенных пунктов - 51 289 гектаров;
-земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения - 4 955 гектаров;
-земли особо охраняемых природных территорий - 68 гектаров;
-земли водного фонда - 889 гектаров.
Содержание:
1. Природа
2. Климат
3. Гидрография
4. Сельское хозяйство
Природа:
Наибольшая часть территории представлена предгорной равниной. С западной границы территории района проходит река Сырдарья, южно-восточной границы территории проходят реки Келес и Куркелес.
Климат:

Сарыағаш ауданының климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық, қуаң. Атмосфералық жауын-шашындардың орташа жылдық мөлшері 80-300 мм-ге дейін жетеді. Жауын-шашынның көбі көктем айларына тиесілі. Ауаның жылдық температурасы қаңтарда 2-3 С, шілдеде +24+28 С болады. Кейде құмды шөлді аймақтарда +40+45 С дейін барады. Аудан аумағы табиғи ауа райына байланысты шөлейтті және тауалды аймағында орналасқан. Негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарынан бидай, картоп, жүзім және бау-бақша өсіріледі.
Гидрографиясы:

Климат Сарыагашского района континентальный, зима мягкая, лето сухое малооблачное, устойчиво жаркое, знойное. Среднегодовое количество осадков составляет 80-300 мм. Большинство осадков приходится на весенние месяцы. Среднегодовая температура в январе составляет 2-3 градуса, а в июле + 24 + 28 градусов, иногда в пустынных районах достигают + 40 + 45 С. Территория района расположена в пустынной и предгорной зоне. Основными сельскохозяйственными культурами являются пшеница, винограды, картофель и овощебахчевые культуры.
Гидрография:

Ауданның су қоры жер беті мен жер асты суларынан тұрады. Сарыағаш ауданы аумағындағы су жүйелерінің жалпы саны 329 дана, ұзындығы 2232,7 шақырым, оның ішінде каналдар - 168 бірлік, ұзындығы 1401,7 шақырым және қашыртқылар - 161 бірлік, ұзындығы 831,0 шақырым. Ағын су жүйелері арқылы аудандағы 27,5 мың гектар көлеміндегі суармалы жерлер сумен қамтамасыз етіледі. Сарыағаш ауданы арқылы 3 ірі және кіші (Сырдария, Келес және Құркелес) өзендері ағып өтеді. Келес өзенінің ұзындығы 241 шақырымды құрайды, Шардара су бөгеніне келіп құяды. Келес өзеніне 10 шақты су тармақтары келіп құйылады.
Ауыл шаруашылығы:

Водный фонд района состоит из поверхностных и подземных вод. В Сарыагашском районе - 329 общее количество водных объектов, протяженность 2232,7 километров, в том числе каналы 168 единиц, протяженностью 1401,7 километров и 161 коллекторов протяженностью 831,0 километр. Через эти водные сооружения орошаются 27,5 тысяч гектаров земли. На территории района протекают 3 больших и малых рек (Сырдарья, Келес, Куркелес). Длина реки Келес составляет 241 километров и вливается в Шардаринское водохранилище. В реку Келес вливаются около 10 коллекторов.
Сельское хозяйство:

40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды
Сарыағаш ауданында жалпы жайылымдық жер көлемі 298 949 гектарды құрайды, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 1 319 644 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Аудан бойынша барлығы 455 651 бас (52657 ірі қара, 13119 жылқы, 389794 уақ мал, 81 түйе) көлемі 298 949 гектар жайылымды пайдаланады, осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 20 235 бас (6452 ірі қара, 1611 жылқы, 12172 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталып, бордақыланады.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде Сарыағаш ауданында жалпы 455 651 бас малға көлемі 1 020 695 гектар жайылым жер жеткіліксіз екендігі байқалады.
Сарыағаш ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ұсыныс
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығында мал басына белгіленген жайылымның шекті мөлшерін тұрғылықты жерге байланысты қайта есептеу ұсынылады.
Қосымшада ауылдық округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
1-қосымша - Ақжар ауылдық округі
2-қосымша - Әлімтау ауылдық округі
3-қосымша - Дарбаза ауылдық округі
4-қосымша - Дербісек ауылдық округі
5-қосымша - Жемісті ауылдық округі
6-қосымша - Жылға ауылдық округі
7-қосымша - Қызылжар ауылдық округі
8-қосымша - Жартытөбе ауылдық округі
9-қосымша - Жібек жолы ауылдық округі
10-қосымша - Құркелес ауылдық округі
11-қосымша - Қабланбек ауылдық округі
12-қосымша - Тегісшіл ауылдық округі

40-50
ниже 40
Осеннее
выше 40
30-40
ниже 30
Заключение.
Общая площадь пастбищ в Сарыагашском районе составляет 298 949 гектаров, согласно приказу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 от 14 апреля 2015 года "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота в общей сложности необходимо 1 319 644 гектаров пастбищных земель.
В общей сложности по району 455 651 голов скота (52657 голов КРС, 13119 лошадей, 389794 голов МРС, 81 верблюдов) используют 298 949 га пастбищ, из них 20235 голов (6452 голов КРС, 1611 лошадей, 12172 голов МРС) содержатся в неволе.
На основании вышеизложенного, на 455 651 голов сельскохозяйственных животных в Сарыагашском районе не хватает пастбищных угодий общей площадью 1 020 695 га.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в Сарыагашском районе, нужно перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (заготовка, откорма) и уменьшить нагрузку на пастбища.
Предложение.
Рекомендуется пересчитать максимальный объем пастбищ установленный для скота с приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3 / 332 "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ", в зависимости от места проживания.
В приложении содержатся данные, схемы и карты по сельским округам.
Приложение 1 – Акжарский сельский округ
Приложение 2 – Алимтауский сельский округ
Приложение 3 – Дарбазинский сельский округ
Приложение 4 – Дербисекский сельский округ
Приложение 5 – Жемистинский сельский округ
Приложение 6 – Жылгинский сельский округ
Приложение 7 – Кызылжарский сельский округ
Приложение 8 – Жартытобинский сельский округ
Приложение 9 – Жибекжолинский сельский округ
Приложение 10 – Куркелеский сельский округ
Приложение 11 – Кабланбекский сельский округ
Приложение 12 – Тегисшильский сельский округ