Үлкен Нарын ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 26 маусымдағы № 40/355-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 15 шілдеде № 7366 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 - баптарына сәйкес, Катонқарағай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Үлкен Нарын ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Джумагулова
Мәслихат хатшысы Д. Бралинов
Катонқарағай аудандық
мәслихаты 2020 жылғы
26 маусымы № 40/355-VI
шешіміне қосымша
2020-2021 жылдарға арналған Үлкен Нарын ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Үлкен Нарын ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 15090 нөмірімен тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем - шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Катонқарағай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу сызба картасы (1-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Улкен Нарымскому сельскому округу на 2020-2021 годы
Решение Катон-Карагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 июня 2020 года № 40/355-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 15 июля 2020 года № 7366
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Катон-Карагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Улкен Нарымскому сельскому округу на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Джумагулова
Секретарь маслихата Д. Бралинов
Приложение к решению
Катон-Карагайский районный
маслихат от 26 июня 2020 года
№ 40/355-VI
План по управлению пастбищами и их использованию в Улкен Нарынском сельском округе на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Улкен Нарынском сельском округе на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Улкен Нарынского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

2) жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі (6-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелері-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Үлкен Нарын ауылдық округінде 6 елді мекен бар.
Үлкен Нарын ауылдық округі аумағының жалпы ауданы – 196 935,84 га, соның ішінде: егістіктер – 15 011,01 га, шабындық жерлер – 3833,5 га, жайылымдық жерлер – 102 208,24 га, басқа жерлер – 75 883,09 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 121 342,85 га;
елді мекен жерлері – 6882,0 га.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Улкен Нарынском сельском округе имеется 6 населенных пунктов.
Общая площадь территории Улкен Нарынского сельского округа 196 935, 84 га, из них пашни – 15 011,01 га, сенокосов – 3833,5 га, пастбищные земли – 102 208,24 га, прочие – 75 883,09 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 121 342,85 га;
земли населенных пунктов – 6882,0 га;

Табиғи жағдайлары бойынша Үлкен Нарын ауылдық округінің аумағы орташа ылғалданған тау бөктеріндегі дала аймағына жатады. Климаты күрт континентті, қысы салыстырмалы суық, жазы ыстық және құрғақ. Жауын-шашын жылына орта есеппен 300-400 мм түседі. Олардың ең көп саны шілде айына келеді.
Топырақ негізінен таулы қара топырақ, кәдімгі қара топырақ, қара қоңыр.
Үлкен Нарын ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 5 мал қорымы және 1 мал тоғыту орны бар.

По природным условиям территория Улкен Нарынского сельского округа относится к предгорно-степной умеренно увлажненной зоне. Климат резко континентальный, зима сравнительно холодное, лето жаркое и засушливое. Осадков выпадает за год в среднем 300-400 мм в год. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы, черноземы обыкновенные, темно-каштановые.
На территории Улкен Нарынского сельского округа имеется 1 ветеринарный пункт, 5 скотомогильников и 1 пункт купания скота.

2020 жылдың 1 қаңтарына Үлкен Нарын ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және шаруа қожалықтарының мал басы) ірі қара мал 7239 бас, соның ішінде төлдейтін (сауынды) мал басы 3651 бас, қой мен ешкі 13809 бас, жылқылар 2691 бас, түйе 19 бас (1-кесте) есептелген.
Үлкен Нарын ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер
1-кесте
Елді мекендер
Халық
шаруа және фермер қожалықтары
ірі қара мал
қой мен ешкілер
жылқы
ірі қара мал
қой мен ешкілер
жылқы
түйе
барлығы
соның ішінде: сауынды
барлығы
соның ішінде: сауынды
1
Үлкен Нарын

На 1 января 2020 года в Улкен Нарынском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье крестьянских хозяйств) крупного рогатого скота 7239 голов, из них маточное поголовье 3651 голов, овец и коз 13809 головы, лошадей 2691 головы, верблюдов 19 головы (таблица 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Улкен Нарынскому сельскому округу
Таблица 1
Населенные пункты
личное подворье населения
крестьянские и фермерские хозяйства
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
верблюды
всего
в том числе дойные
в том числе дойные
1
Улкен Нарын

226,2
720,2
6
Көкбастау
206
987
24
6,5
1,3
7,8
1339
1283,1
187,2
2809,3
Қалыптасқан 35 698,0 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын шалғайдағы жайылымдарда, 17 604,7 га - "Екман" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне тиесілі жерлерінде, 11 712,27 га – "Катонқарағай шәрбаты" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі жерлерінде, 12124,03 га – "Үлкен Нарын орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жерлерінде жаю есебінен толықтыру қажет.

226,2
720,2
6
Кокбастау
206
987
24
6,5
1,3
7,8
1339
1283,1
187,2
2809,3
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 35 698,0 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на отгонные пастбища, принадлежащих товариществу с ограниченной ответственностью "Екман" - 17 604,7 га, сельскохозяйственному производственному кооперативу "Нектар Катон-Карагая" - 11 712,27 га, коммунальному государственному учреждению "Большенарымское лесное хозяйства" - 12 124,03 га.

Үлкен Нарын ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3275 бас, қой мен ешкілер 5655 бас, жылқылар 1152 бас, түйе – 19 басты құрайды.
Шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы – 64052,24 га құрайды (4-кесте).
Үлкен Нарын ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылық өндірушілердің ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу бойынша мәліметтер
4-кесте
Атауы
Ауданы (га)
Мал түрлері бойынша қолда бары, (бас)
ірі қара мал
қой мен ешкілер
жылқы
түйе
1
Үлкен Нарын

Поголовье крестьянских и фермерских хозяйствах Улкен Нарынского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3275 голова, мелкого рогатого скота 5655 голов, лошадей 1152 голов, верблюдов 19 голов.
Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет 64052,24 га (таблица 4).
Сведения по перераспределению пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных сельхозпроизводителей по Улкен Нарынскому сельскому округу
Таблица 4
Наименование
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
верблюды
1
Улкен Нарынский

2020-2021 жылдарға арналған
Үлкен Нарын ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары Үлкен Нарын ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымының схемасы
Жылдар
1 мал айдау
2 мал айдау
3 мал айдау
4 мал айдау
2020
көктем-жазғы
1-маусым
жазғы
2-маусым
күзгі
3-маусым
демалыс
2021
демалыс
көктем-жазғы
1-маусым
жазғы
2-маусым
күзгі
3-маусым
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – бір жылда мал айдаудың кезектілігі.
2020-2021 жылдарға арналған
Үлкен Нарын ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
2020-2021 жылдарға арналған
Үлкен Нарын ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы
2020-2021 жылдарға арналған
Үлкен Нарын ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы
2020-2021 жылдарға арналған
Үлкен Нарын ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ
Малды жайылымға шығару мерзімі
Малды шалғайдағы жайылымдардан қайтару мерзімі
Үлкен Нарын
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан

2020-2021 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Улкен Нарынского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2020
весенне-летний
сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
отдыхающий
загон
2021
отдыхающий
загон
весенне-летний
сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность перегона скота в год.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Улкен
Нарынском сельском округе на
2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Улкен
Нарынском сельском округе на
2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам)
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Улкен
Нарынском сельском округе на
2020-2021 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Улкен
Нарынском сельском округе на
2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата скота с отгонных пастбищ
Улкен Нарынский
апрель - май
сентябрь - октябрь