Орал қаласының білім беру ұйымдарының педагогтеріне жергілікті ерекшелік белгісі мен құрметті атағын беру қағидалары, олардың сипаттамасы мен біржолғы сыйақы төлеу мөлшерін бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 2 қазандағы № 1765 қаулысы. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 2 қазанда № 6408 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңын, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңын, Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы "Педагог мәртебесі туралы" Заңын басшылыққа алып, қала әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Орал қаласының білім беру ұйымдарының педагогтеріне жергілікті ерекшелік белгісі мен құрметті атағын беру қағидалары, олардың сипаттамасы мен біржолғы сыйақы төлеу мөлшері бекітілсін.
2. "Орал қаласының білім беру бөлімі" мемлекеттік мекемесі (А.Темирханова) заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. "Орал қаласының білім беру бөлімі" мемлекеттік мекемесі (А.Темирханова) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Орал қаласы әкімі орынбасары Б.Нарымбетовке жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Орал қаласының әкімі А. Шыныбеков
Орал қаласы әкімдігінің
2020 жылғы 2 қазандағы
№ 1765 қаулысына қосымша
Орал қаласының білім беру ұйымдарының педагогтеріне жергілікті ерекшелік белгісі мен құрметті атағын беру қағидалары, олардың сипаттамасы мен біржолғы сыйақы төлеу мөлшері
1–тарау. Жалпы ережелер
1. Орал қаласының білім беру ұйымдарының педагогтеріне жергілікті ерекшелік белгісі мен құрметті атағын беру қағидалары, олардың сипаттамасы мен біржолғы сыйақы төлеу мөлшері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңының 6-бабы 4-тармағының 22-тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы "Педагог мәртебесі туралы" Заңының 9-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Жергілікті ерекшелік белгісі мен құрметті атақ Орал қаласының білім беру ұйымдарының педагогтеріне (бұдан әрі – педагог) меншік нысанына және ведомствоға бағыныстылығына қарамастан, кемінде 15 (он бес) жыл педагогикалық өтілі, педагогикалық қызметте жоғары жетістіктері бар, адал еңбегі және өзінің кәсіби міндеттерін үлгілі орындағаны үшін беріледі.

Об утверждении правил присвоения местного знака отличия и почетного звания, их описания и размеров выплат единовременного вознаграждения педагогам организаций образования города Уральска
Постановление акимата города Уральска Западно-Казахстанской области от 2 октября 2020 года № 1765. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 2 октября 2020 года № 6408
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", Законом Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога", акимат города ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила присвоения местного знака отличия и почетного звания, их описания и размеров выплат единовременного вознаграждения педагогам организаций образования города Уральска согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Отдел образования города Уральска" (Темирханова А.) в установленном законодательством порядке принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Государственному учреждению "Отдел образования города Уральска" (Темирханова А.) обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Уральска Нарымбетова Б.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Аким города Уральска А. Шыныбеков
Приложение
к постановлению акимата
города Уральск
от 2 октября 2020 года № 1765
Правила присвоения местного знака отличия и почетного звания, их описания и размеров выплат единовременного вознаграждения педагогам организаций образования города Уральска
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения местного знака отличия и почетного звания, их описания и размеров выплат единовременного вознаграждения педагогам организаций образования города Уральска (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", пункта 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога".
2. Местный знак отличия и почетное звание присваиваются педагогам организаций образования города Уральска (далее – педагог) независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, имеющим педагогический стаж не менее 15 (пятнадцати) лет, высокие достижения в педагогической деятельности, за добросовестный труд и образцовое исполнение своих профессиональных обязанностей.

3. Педагогтердің кәсіби қызметтегі жетістіктері мынадай көрсеткіштер бойынша бағаланады:
1) авторлық (серіктес) жұмыстың болуы, облыстық немесе республикалық сараптамалық кеңестерде мақұлдау алған оқу-әдістемелік кешендерді, оқулықтар мен әдістемелік-дидактикалық материалдарды әзірлеу;
2) білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес, жалпы білім беретін пәндер бойынша күндізгі облыстық, республикалық немесе халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар байқауларының, кәсіби шеберлік байқауларының, "WorldSkills" кәсіби шеберлік біріншілігінің және спорттық жарыстардың жеңімпаздарын, жүлдегерлерін әзірлеу;
3) күндізгі кәсіптік байқаулардың, облыстық, республикалық немесе халықаралық деңгейдегі педагогикалық олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері немесе халықаралық деңгейдегі кәсіби іс-шаралардың қатысушылары;
4) педагогикалық тәжірибесін облыстық, республикалық немесе халықаралық деңгейдегі педагогикалық тәжірибесінің болуы.
4. Орал қаласының білім беру жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін педагогқа осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген сипаттамаға сәйкес жергілікті ерекшелік белгісі – "Орал қаласының Құрметті педагогі" төсбелгісі (бұдан әрі – төсбелгісі) беріледі. Төсбелгісімен бірге осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес Орал қаласының әкімі немесе Орал қаласының әкімінің міндетін атқарушы тұлға қол қойған тиісті куәлік беріледі.
2–тарау. Төсбелгі мен құрметті атақты беру тәртібі
5. Төсбелгі мен құрметті атақты беру туралы ұсынысты "Орал қаласының білім беру бөлімі" мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі – Бөлім) ведомствоға бағынышты білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) басшыларымен "Мұғалімдер күні" кәсіби мерекені тойлағанға дейін, 2 айдан кешіктірмей жібереді. Педагогтерге төсбелгі мен құрметті атақ беру туралы ұсыныстар осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша ресімделеді. Білім беру бөлімі педагогтерге төсбелгі және құрметті атақты беру туралы келіп түскен ұсыныстарды комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына енгізеді.
6. Ұсынымға педагогтің соңғы 3 (үш) жылдағы жеке кәсіби жетістіктері мен білім алушылардың (тәрбиеленушілердің, студенттердің) жетістіктерін растайтын құжаттар мен материалдар кіреді (портфолио түрінде).
7. Орал қаласы әкімінің өкімімен төсбелгі мен құрметті атақ беру туралы ұсыныстарды қарастыру үшін Комиссия құрылады.

3. Достижения в профессиональной деятельности педагогов оцениваются по следующим показателям:
1) наличие авторских (партнерских) работ, разработка учебно-методических комплексов, учебников и учебно-дидактических материалов, получивших одобрение на областных или республиканских экспертных советах;
2) подготовка победителей, призеров дневных областных, республиканских или международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства, первенства профессионального мастерства "WorldSkills" и спортивных соревнований в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
3) победители и призеры очных профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад областного, республиканского или международного уровня или лица, являющиеся участниками профессиональных мероприятий международного уровня;
4) наличие педагогического опыта на областном, республиканском или международном уровне.
4. За вклад в развитие системы образования города Уральска педагогу присваивается местный знак отличия – нагрудной знак "Орал қаласының Құрметті педагогі" (далее – нагрудной знак), согласно описанию, указанному в приложении 1 к настоящим Правилам. Одновременно с вручением нагрудного знака выдается соответствующее удостоверение согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное акимом города Уральска или лицом, исполняющим обязанности акима города Уральска.
Глава 2. Порядок присвоения нагрудного знака и почетного звания
5. Представления к присвоению нагрудного знака и почетного звания направляются в государственное учреждение "Отдел образования города Уральска" (далее–Отдел) руководителями подведомственных организаций образования (далее – организация образования) не позднее, чем за 2 месяца до празднования профессионального праздника "День учителя". Представления к присвоению нагрудного знака и почетного звания педагогам оформляются по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Отдел вносит предложения по рассмотрению комиссией (далее – Комиссия) поступивших представлений о присвоении нагрудного знака и почетного звания педагогам.
6. В представлении прилагаются документы и материалы (в форме портфолио), подтверждающие личные профессиональные достижения педагога за последние 3 (три) года и достижения обучающихся (воспитанников, студентов).
7. Для рассмотрения предложений по присвоению нагрудного знака и почетного звания, распоряжением акима города Уральска создается Комиссия.

8. Комиссия құрамына жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын жергілікті және атқарушы органдардың өкілдері, облыстық қоғамдық кеңестің, сондай-ақ педагогика, психология және әдістеме саласының ғылым қайраткерлері, "Үздік педагог" республикалық конкурстарының жеңімпаздары, ардагер ұстаздар, жаңашыл педагогтер, әдіскерлер және қоғамдық ұйымдарының өкілдері кіреді.
9. Төсбелгі мен құрметті атақты беру туралы шешімді Комиссия ашық дауыс беру қорытындысы бойынша қабылдайды және хаттама толтырады, жылына бір рет "Мұғалімдер күні" кәсіби мерекеге орай жүзеге асырылады.
Педагогқа төсбелгі мен құрметті атақ беру туралы шешім ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыс тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Педагогтерге төсбелгі мен құрметті атақ, сондай-ақ куәліктерді табыстау салтанатты түрде Орал қаласы әкімімен немесе оның орынбасарларымен жүргізіледі.
10. Төсбелгі және құрметті атақ 1 (бір) үміткерге беріледі.
3–тарау. Біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшері
11. Төсбелгісіне және құрметті атағына ие болған педагог республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын кемінде айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінде біржолғы сыйақы алады.
4–тарау. Қорытынды ережелер
12. Төсбелгісін қайтадан беруге жол берілмейді.
13. Жоғалған, бүлінген жағдайда, төсбелгісінің телнұсқалары және оның құжаттары адамның өтініші және жеке куәлігінің көшірмелері бойынша берілуі мүмкін.
14. Төсбелгісін беруге 5 (бес) жыл ішінде материалдық көтермелеу алған "Үздік педагог" республикалық конкурсының жеңімпаз–педагогтерінің кандидатуралары қарауға жіберілмейді.
Орал қаласының білім беру
ұйымдарының педагогтеріне
жергілікті ерекшелік белгісі мен
құрметті атағын беру қағидалары,
олардың сипаттамасы мен
біржолғы сыйақы төлеу
мөлшеріне 1-қосымша
"Орал қаласының құрметті педагогі" төсбелгісінің сипаттамасы
"Орал қаласының Құрметті педагогі" төсбелгісі алқа мен планкадан тұрады.
Алқа сары түсті металынан жасалған. Төсбелгі диаметрі 32 миллиметр және қалыңдығы 2 миллиметр шеңберді құрайды.
Төсбелгінің сырт жағында Орал қаласының елтаңбасы және төсбелгінің реттік нөмірі бейнеленген.
Төсбелгінің бет жағында ортада "Орал қаласының Құрметті педагогі" деген жазу орналасқан, төменгі бөлігінде ұлттық нақышта ою-өрнек бар.
Төсбелгінің барлық бейнелері мен жазулары шығыңқы болып тұрады.
Алқа қазақтың ою-өрнегі салынған үшбұрыш пішінді планкаға сақинамен бекітілген. Планка сары түсті металлдан жасалған. Төсбелгінің сырт жағы бет жағына сәйкес, бірақ шығыңқы жері жоқ.
Планканың сырт жағында төсбелгіні киімге бекітетін визорлы бекіткіші бар түйреуіш орнатылған.
Орал қаласының
білім беру ұйымдарының
педагогтеріне жергілікті
ерекшелік белгісі мен құрметті
атағын беру қағидалары, олардың
сипаттамасы мен біржолғы сыйақы
төлеу мөлшеріне 2-қосымша
"Орал қаласының құрметті педагогі" төсбелгісіне қоса берілетін куәлік
ОРАЛ ҚАЛАСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ
АКИМАТ ГОРОДА УРАЛЬСКА
КУӘЛІК № _____
Осы куәлік
_______________________________ (тегі, аты, әкесінің аты) (болған жағдайда)
_______________________________ "Орал қаласының Құрметті педагогі" төсбелгісімен марапатталғандығы туралы берілді.
Орал қаласының әкімі
_________________________
М.О.
Тіркеу нөмірі № _____
УДОСТОВЕРЕНИЕ№ _____
Настоящее удостоверение
____________________________________(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
__________________________________
выдано в том, что он(а) награжден(а) нагрудным знаком "Орал қаласының Құрметті педагогі".
Аким города Уральска
_________________________
М.П.
Регистрационный номер № _____
Орал қаласының білім беру
ұйымдарының педагогтеріне
жергілікті ерекшелік белгісі мен
құрметті атағын беру қағидалары,
олардың сипаттамасы мен
біржолғы сыйақы төлеу мөлшеріне
3-қосымша
Нысан
Төсбелгі және құрметті атақ беруге ұсыныс
1.
Тегі, аты-жөні (болған жағдайда)
2.
Туған күні, айы, жылы
3.
Ұлты
4.
Мекенжайы
5.
Жұмыс орны
6.
Лауазым
7.
Педагогикалық өтілі
8.
Осы мекемедегі жұмыс өтілі
9.
Білімі (бітірген оқу орны, факультеті, бітірген жылы)
10.
Біліктілік санаты
11.
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
12.
Жеке куәлігінің деректері (нөмірі, қашан және кім берді, жеке сәйкестендіру нөмірі)
13.
Байланыс телефоны (үй, ұялы)
14.
Марапаттар, көтермелеу
15.
Марапаттауға ұсынылатын үміткердің жеке кәсіби жетістіктері және білім алушыларының (тәрбиеленушілерінің, студенттерінің) жетістіктері соңғы 3 жылдағы құжаттар мен материалдар
16.
Өзге де мәліметтер
17.
Кандидатура жұмыс орны бойынша ұсынылды (№ _ хаттама "__" _________20__ жыл)
18.
Марапатқа ұсынылады
Қосымша: құжаттар _____ парақ.
Білім беру ұйымының басшысы________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (болған жағдайда)
Білім беру ұйымы басшысының қолы _______________
Күні "____" ____________ 20___ жыл
М.О.

8. В состав комиссии входят представители местных исполнительных и представительных органов, финансируемых из местного бюджета, областного общественного совета, а также деятели науки в области педагогики, психологии и методики, победители республиканских конкурсов "Лучший педагог", учителя-ветераны, педагоги-новаторы, методисты и представители общественных организаций.
9. Решение о присвоений нагрудного знака и почетного звания принимается Комиссией по результатам открытого голосования и оформляется протоколом, один раз в год к профессиональному празднику "День учителя".
Решение о присвоении нагрудного знака и почетного звания педагогу, принимается большинством голосов, открытым голосованием. При равенстве голосов, голос председателя Комиссии является решающим.
Вручение нагрудных знаков и почетных званий педагогам, а также удостоверений к ним, производится в торжественной обстановке акимом города Уральска или его заместителями.
10. Нагрудной знак и почетное звания предоставляется 1 (одному) кандидату.
Глава 3. Размеры выплат единовременного вознаграждения
11. Педагог, удостоенный нагрудного знака и почетного звания, получает единовременную выплату вознаграждения в размере не менее 300 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего года.
Глава 4. Заключительные положения
12. Не допускается присвоение нагрудного знака повторно.
13. В случае утери, порчи, дубликаты нагрудного знака и документы к нему могут быть выданы по заявлению лица и копии удостоверения личности.
14. Кандидатуры педагогов-победителей республиканского конкурса "Лучший педагог", получивших материальное поощрение в течение 5 (пяти) лет к рассмотрению на присуждение нагрудного знака не допускаются.
Приложение 1
к Правилам присвоения местного
знака отличия и почетного звания,
их описания и размеров выплат
единовременного вознаграждения
педагогам организаций
образования города Уральска
Описание нагрудного знака "Орал қаласының Құрметті педагогі"
Нагрудной знак "Орал қаласының Құрметті педагогі" состоит из подвески и планки.
Подвеска изготовлена из металла желтого цвета. Нагрудной знак представляет собой круг диаметром 32 миллиметра и толщиной 2 миллиметра.
На оборотной стороне нагрудного знака изображен герб города Уральска и порядковый номер нагрудного знака.
На лицевой стороне нагрудного знака по центру расположена надпись "Орал қаласының Құрметті педагогі", в нижней части - орнамент в национальном стиле.
Все изображения и надписи нагрудного знака выпуклые.
Подвеска прикреплена кольцом к планке треугольной формы с казахским орнаментом. Планка изготовлена из металла желтого цвета.
Оборотная сторона нагрудного знака соответствует лицевой стороне, но не имеет выступов.
На оборотной стороне планки установлена булавка с визорным креплением, закрепляющим нагрудной знак к одежде.
Приложение 2
к Правилам присвоения местного
знака отличия и почетного звания,
их описания и размеров выплат
единовременного вознаграждения
педагогам организаций
образования города Уральска
Описание удостоверения к нагрудному знаку "Орал қаласының Құрметті педагогі"
ОРАЛ ҚАЛАСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ
АКИМАТ ГОРОДА УРАЛЬСКА
КУӘЛІК № _____
Осы куәлік _______________________________(тегі, аты, әкесінің аты) (болған жағдайда)
_______________________________"Орал қаласының Құрметті педагогі" төсбелгісімен марапатталғандығы туралы берілді.
Орал қаласының әкімі
_________________________
М.О.
Тіркеу нөмірі № _____
УДОСТОВЕРЕНИЕ№ _____
Настоящее удостоверение ____________________________________(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
__________________________________
выдано в том, что он(а) награжден(а) нагрудным знаком "Орал қаласының Құрметті педагогі".
Аким города Уральска
_________________________
М.П.
Регистрационный номер № _____
Приложение 3
к Правилам присвоения местного
знака отличия и почетного звания,
их описания и размеров выплат
единовременного вознаграждения
педагогам организаций
образования города Уральска
Форма
Представление к присвоению нагрудного знака и почетного звания
1.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2.
Дата рождения, число, месяц
3.
Национальность
4.
Домашний адрес
5.
Место работы
6.
Должность
7.
Педагогический стаж
8.
Стаж работы в данной организации
9.
Образование (какое учебное заведение, факультет, в каком году окончил)
10.
Квалификационная категория
11.
Ученая степень, ученое звание
12.
Данные удостоверения личности (номер, когда и кем выдан, индивидуальный идентификационный номер)
13.
Контактный телефон (домашний, мобильный)
14.
Награды, поощрения
15.
Личные профессиональные достижения кандидата, представляемого к награждению, и достижения обучающихся (воспитанников, студентов), документы и материалы за последние три года
16.
Иные сведения
17.
Кандидатура рекомендована по месту работы (протокол № __ от "__" _______20__ года)
18.
Представляется к награде
Приложение: документы _____ листах.
Руководитель организации образовании ___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись руководителя организации образования _______________
Дата "____" ____________ 20___ года
М.П.