2021-2023 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 56-3 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 24 желтоқсанда № 6598 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Орал қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2021-2023 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2021 жылға арналған бюджет келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 28 898 486 мың теңге:
салықтық түсімдер – 10 811 533 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 369 547 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 175 964 мың теңге;
трансферттер түсімі – 9 541 442 мың теңге;
2) шығындар – 34 857 436 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 335 117 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 476 847 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 141 730 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 6 294 067 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 6 294 067 мың теңге:
қарыздар түсімі – 9 396 428 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 7 612 878 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 4 510 517 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 05.11.2021 № 9-2 шешімімен (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2021 жылға арналған қалалық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы шешімнің 4, 6 - тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 2 желтоқсандағы "2021-2023 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9-бабы басшылыққа алынсын.
4. 2021 жылға арналған облыстық мәслихатпен белгіленген кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер бойынша есептелсін:
1) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 14% мөлшерде есепке алынады;
2) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 100% мөлшерде есепке алынады;
3) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 14% мөлшерде есепке алынады;
4) әлеуметтік салық қалалық бюджетке 14% мөлшерде есепке алынады.

О городском бюджете на 2021-2023 годы
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 23 декабря 2020 года № 56-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 24 декабря 2020 года № 6598.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2021-2023 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2021 год в следующих объемах:
1) доходы – 28 898 486 тысяч тенге:
налоговые поступления – 10 811 533 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 369 547 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 8 175 964 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 9 541 442 тысячи тенге;
2) затраты – 34 857 436 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 335 117 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 476 847 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 141 730 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -6 294 067 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 6 294 067 тысяч тенге:
поступления займов – 9 396 428 тысяч тенге;
погашение займов – 7 612 878 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 4 510 517 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 05.11.2021 № 9-2 (вводится в действие с 01.01.2021).
2. Поступления в городской бюджет на 2021 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и согласно пунктам 4, 6 настоящего решения.
3. Принять к руководству статью 9 Закона Республики Казахстан от 2 декабря 2020 года "О республиканском бюджете на 2021-2023 годы".
4. Учесть норматив распределения доходов, установленный областным маслихатом на 2021 год по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 14%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 100%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере – 14%;
4) социальный налог зачисляется в городской бюджет в размере – 14%.

5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын тауарлар мен қызметтерді өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексімен белгіленген тәртіпте пайдаланылады.
6. 2021 жылға арналған қалалық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден бөлінетін нысаналы трансферттердің қарастырылғаны ескерілсін:
республикалық бюджеттен жалпы сомасы 1 817 096 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 489 036 мың теңге;
кепілдік берілген әлеуметтік топтамаға, оның ішінде төтенше жағдайға байланысты азық-түлік-тұрмыстық жиынтықтармен қамтамасыз етуге – 174 918 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын енгізуге – 1 420 мың теңге;
жартылай стационар жағдайында және үй жағдайында қарттар мен мүгедектерге арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуге – 67 850 мың теңге;
адамдар саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуге – 7 231 мың теңге;
тұрмыстық зорлық-зомбылық құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуге – 1 567 мың теңге;
мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 118 007 мың теңге;
ымдау тілі маманының қызметін көрсетуге – 33 468 мың теңге;
техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдар тiзбесiн кеңейтуге – 62 897 мың теңге;
Spina bifida диагнозымен мүгедек балаларды бір реттік қолданылатын катетерлермен қамтамасыз етуге – 177 мың теңге;
жалақыны ішінара субсидиялауға – 15 297 мың теңге;
жастар практикасына – 170 898 мың теңге;
жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыру үшін мемлекеттік гранттарға – 112 596 мың теңге;
қоғамдық жұмысқа – 129 596 мың теңге;
мемлекеттік халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін жұмыскерлердің жалақысына қосымша ақылар белгілеуге – 58 579 мың теңге;
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге – 120 576 мың теңге;
сурдотехникалық құралдарға – 25 704 мың теңге;
тифлотехникалық құралдарға – 44 926 мың теңге;
арнайы қозғалыс құралдарға (кресло-арбалар) – 10 869 мың теңге;
санаторлы-курорттық емделуге – 66 360 мың теңге;
объектілерді күзету функцияларын бәсекелес ортаға беруге – 5 124 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 100 000 мың теңге;
облыстық бюджеттен жалпы сомасы 2 628 466 мың теңге:
жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыру үшін мемлекеттік гранттарға – 23 919 мың теңге;

5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
6. Учесть, что в городском бюджете на 2021 год предусмотрены целевые трансферты из вышестоящего бюджета:
республиканского бюджета в общей сумме 1 817 096 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 489 036 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет, в том числе на обеспечение продуктово-бытовыми наборами в связи с чрезвычайным положением – 174 918 тысяч тенге;
на введение стандартов оказания специальных социальных услуг – 1 420 тысяч тенге;
на оказание специальных социальных услуг престарелым и инвалидам в условиях полустационара и в условиях на дому – 67 850 тысяч тенге;
на оказание специальных социальных услуг жертвам торговли людьми – 7 231 тысяча тенге;
на оказание специальных социальных услуг жертвам бытового насилия – 1 567 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами – 118 007 тысяч тенге;
на оказание услуг специалиста жестового языка – 33 468 тысяч тенге;
на расширение перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств – 62 897 тысяч тенге;
на обеспечение катетерами одноразового использования детей инвалидов с диагнозом Spina bifida – 177 тысяч тенге;
на частичное субсидирование заработной платы – 15 297 тысяч тенге;
на молодежную практику – 170 898 тысяч тенге;
на предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей – 112 596 тысяч тенге;
на общественные работы – 129 596 тысяч тенге;
на установление доплат к заработной плате работников, предоставляющих специальные социальные услуги в государственных организациях социальной защиты населения – 58 579 тысяч тенге;
на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений – 120 576 тысяч тенге;
на сурдотехнические средства – 25 704 тысячи тенге;
на тифлотехнические средства – 44 926 тысяч тенге;
на специальные средства передвижения (кресло-коляски) – 10 869 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение – 66 360 тысяч тенге;
на передачу функций охраны объектов в конкурентную среду – 5 124 тысячи тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 100 000 тысяч тенге;
областного бюджета в общей сумме 2 628 466 тысяч тенге:
на предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей – 23 919 тысяч тенге;

еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға – 4 707 мың теңге;
"Алғашқы жұмыс орны" жобасына – 2 224 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 818 735 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 595 270 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 130 720 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 694 915 мың теңге;
әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беруге – 40 000 мың теңге;
арнайы қозғалыс құралдарға (кресло-арбалар) – 23 606 мың теңге;
санаторлы-курорттық емделуге – 46 373 мың теңге;
сурдотехникалық құралдарға – 98 мың теңге;
"Батыс Қазақстан облысы Орал жылу электр орталығына магистралды және тартылған газ құбыры" аяқталмаған құрылыс нысанына техникалық қадағалауға – 32 300 мың теңге;
аутизммен ауыратын балаларға арналған АВА-терапиясының негіздеріне оқытуға – 1 666 мың теңге;
факторлық-баллдық шкалаға негізделген мемлекеттік қызметкерлер еңбек ақы төлеудің жаңа жүйесіне – 213 933 мың теңге;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан жалпы сомасы 5 095 876 мың теңге:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 826 943 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 1 557 559 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға – 1 524 633 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 1 000 000 мың теңге;
мемлекеттік ұйымдардың: стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелердің, үйде қызмет көрсету, уақытша болу ұйымдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге – 186 741 мың теңге;
Жұмыспен қамту жол картасы шеңберінде облыстық бюджеттен кредиттердің сомасы 2 311 875 мың теңге:
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 1 371 723 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 41 100 мың теңге;
автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге – 461 171 мың теңге;
коммуналдық шаруашылығын дамытуға – 155 361 мың теңге;
қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамытуға – 282 520 мың теңге;
бюджеттік кредиттердің жалпы сомасы 7 084 553 мың теңге:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 6 607 706 мың теңге;

на краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам – 4 707 тысяч тенге;
на проект "Первое рабочее место" – 2 224 тысячи тенге;
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 818 735 тысяч тенге;
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 595 270 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 130 720 тысяч тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 694 915 тысяч тенге;
на предоставления жилищных сертификатов как социальная помощь – 40 000 тысяч тенге;
на специальные средства передвижения (кресло-коляски) – 23 606 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение – 46 373 тысячи тенге;
на сурдотехнические средства – 98 тысяч тенге;
на проведение технического обследования объекта незавершенного строительства "Магистральный и подводящий газопровод к Уральской теплоэлектроцентрали Западно-Казахстанской области" – 32 300 тысяч тенге;
на обучение основам АВА-терапии для детей больных аутизмом – 1 666 тысяч тенге;
на новую систему оплаты труда государственных служащих основанной на факторно-бальной шкале – 213 933 тысячи тенге;
Национального Фонда Республики Казахстан в общей сумме 5 095 876 тысяч тенге:
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 826 943 тысячи тенге;
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 1 557 559 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 1 524 633 тысячи тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 1 000 000 тысяч тенге;
на повышение заработной платы работникам государственных организаций: медико-социальных учреждений стационарного и полустационарного типа, организаций надомного обслуживания, временного пребывания, центров занятости населения – 186 741 тысяча тенге;
в рамках Дорожной карты занятости кредиты из областного бюджета в общей сумме 2 311 875 тысяч тенге:
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 1 371 723 тысячи тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 41 100 тысяч тенге;
на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог и улиц населенных пунктов – 461 171 тысяча тенге;
на развитие коммунального хозяйства – 155 361 тысяча тенге;
на развитие благоустройства городов и населенных пунктов – 282 520 тысяч тенге;
бюджетные кредиты в общей сумме 7 084 553 тысячи тенге:
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 6 607 706 тысяч тенге;

жылу, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкция және құрылыс үшін кредит беруге – 212 540 мың теңге;
кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге кредит беру – 264 307 мың теңге.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 05.11.2021 № 9-2 шешімімен (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. Абсолютті көріністегі 2021 жылға арналған қалалық бюджеттен кенттік, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенция көлемдері 634 717 мың теңге сомада белгіленсін:
Зачаган кенті – 276 117 мың теңге;
Круглоозерный кенті – 114 003 мың теңге;
Желаев ауылдық округі – 67 436 мың теңге;
Деркөл кенті – 177 161 мың теңге.
8. 2021 жылға арналған қалалық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
9. 2021 жылға арналған жергілікті атқарушы органдарының резерві 236 881 мың теңге сомасында бекітілсін.
10. 2021 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен белгіленген мамандар лауазымдарының тізбесіне ауылдық жерлерде қызмет ететін әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет және спорт саласының азаматтық қызметшілеріне осы қызмет түрлерімен қалада айналысатын азаматтық қызметшілердің ставкаларымен салыстырғанда лауазымдық жалақыларын 25%-ға көтеру қарастырылсын.
11. Орал қалалық мәслихатының тұрақты комиссияларына әр тоқсан сайын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есебін тыңдау жүктелсін.
12. Орал қалалық мәслихаты аппаратының басшысы (С.Давлетов) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
13. Осы шешім 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Н. Сертеков
Орал қалалық мәслихат хатшысының
міндетін уақытша атқарушы
М. Каженов
Орал қалалық мәслихатының
2020 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 56-3 шешіміне
1-қосымша
2021 жылға арналған қалалық бюджет

кредитование на реконструкцию и строительство систем тепло-, водоснабжения и водоотведения – 212 540 тысяч тенге;
кредитование на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов – 264 307 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 – в редакции решения Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 05.11.2021 № 9-2 (вводится в действие с 01.01.2021).
7. Установить объемы субвенции, передаваемой из городского бюджета бюджетам поселков, сельских округов на 2021 год в абсолютном выражении в сумме 634 717 тысяч тенге:
поселок Зачаганск – 276 117 тысяч тенге;
поселок Круглоозерный – 114 003 тысячи тенге;
Желаевский сельский округ – 67 436 тысяч тенге;
поселок Деркул – 177 161 тысяча тенге.
8. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в городской бюджет на 2021 год не предусматриваются.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2021 год в размере 236 881 тысяча тенге.
10. Предусмотреть гражданским служащим социального обеспечения, культуры и спорта, работающим в сельской местности, согласно перечню должностей специалистов определенных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан повышение на 25% должностных окладов по сравнению со ставками гражданских служащих, занимающимися этими видами деятельности в городских условиях с 1 января 2021 года.
11. Поручить постоянным комиссиям Уральского городского маслихата ежеквартально заслушивать отчеты администраторов бюджетных программ.
12. Руководителю аппарата Уральского городского маслихата (С.Давлетов) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции.
13. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2021 года.
Председатель сессии Н. Сертеков
Временно исполняющий обязанности
секретаря Уральского городского маслихата
М. Каженов
Приложение 1
к решению Уральского
городского маслихата
от 23 декабря 2020 года № 56-3
Городской бюджет на 2021 год