Жәнібек ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Жәнібек аудандық мәслихатының 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 42-3 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 9 сәуірде № 6137 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Жәнібек аудандық мәслихатының 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 6-1 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Жәнібек аудандық мәслихатының 30.04.2021 № 6-1 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Жәнібек аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Жәнібек ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Жәнібек аудандық мәслихат аппараты басшысы (Н.Уәлиева) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы И. Илемесов
Мәслихат хатшысы Т. Кадимов
Жәнібек аудандық
мәслихатының 2020 жылғы
7 сәуірдегі №42-3 шешіміне
қосымша
Жәнібек ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Жәнібек ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жанибекскому району на 2020-2021 годы
Решение Жанибекского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 7 апреля 2020 года № 42-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 9 апреля 2020 года № 6137. Утратило силу решением Жанибекского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 30 апреля 2021 года № 6-1
Сноска. Утратило силу решением Жанибекского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 30.04.2021 года № 6-1 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Жанибекский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Жанибекскому району на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Руководителю аппарата Жанибекского районного маслихата (Н.Уалиева) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии И. Илемесов
Секретарь маслихата Т. Кадимов
Приложение
к решению Жанибекского
районного маслихата
от 7 апреля 2020 года №42-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Жанибекскому району на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жанибекскому району на 2020-2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1 - қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 - қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 - қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 - қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5 - қосымшасына сәйкес;
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 - қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 - қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жәнібек ауданында 9 ауылдық округ, 18 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Жәнібек ауданының жалпы көлемі 821 323 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 396 074 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Жанибекском районе имеются 9 сельских округов, 18 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Жанибекского района 821323 га, из них пастбищные земли– 396 074 га.
По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 403 584 га;
елді мекен жерлері – 86 536 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 1 264 га;
су қорының жерлері – 1 511 га;
жер қорындағы жерлер – 328 428 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында -16; -38°С, шілде айында +25; +37°С. Жауынның орташа түсімі 28 мм, ал жылдық 210 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шөлейт белдемнің өсімдік түрі басым. Ауданның флорасында гүлді өсімдіктердің эндемиктік түрлері кездеседі. Өсімдік жамылғысына байланысты аудан шөлдің оңтүстік-шығыс шегіне ұласатын белдемге жатады.
Ауданның шөптесін қорының басты түрі – жайылмалық шалғындар.
Ауданның солтүстік-шығыс бөлігінде ашыққоңыр, оңтүстігінде сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 40-50 см.
Ауданда 9 мал дәрігерлік пункттері және 13 мал көмінділері жұмыс істейді.
Қазіргі уақытта Жәнібек ауданында 43 533 бас мүйізді ірі қара мал, 58 004 бас ұсақ мал, 14 734 бас жылқы, 80 бас түйе бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдармен қамтамасыз ету үшін барлығы 403 584 га жайылымдық алқаптары бар. Жер қорындағы жерлерде 328 428 га жайылымдық алқаптар бар.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын бағу нормативіне сәйкес Жәнібек ауданы бойынша барлығы 314 844 га жайылымдылық алқаптар қажет болса, соның ішінде 144 533 га жеке шаруашылықтар және 170 311 га шаруа қожалықтарға қажет.
Бұл мәселелерді шешу үшін - мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекендердің шекараларын қайта қалыптастыру, малдарды айдаудың жайылым тәсілін кеңінен қолдану, ауыл шаруашылық мақсатындағы және ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту шараларын жүзеге асыру көзделуде.
Ветеринариялық-санитарлық объектілермен қамтамасыз ету үшін, Борсы, Жақсыбай, Жәнібек, Талов ауылдық округтерінде мал дәрігерлік пункттерін және Жақсыбай ауылдық округінде қашырым мал көмінділерін салу жұмыстарын жүзеге асыру жоспарланған.
Жәнібек ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1 -қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жәнібек ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жәнібек ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жәнібек ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 -қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жәнібек ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жәнібек ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6- қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жәнібек ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 -қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Жәнібек
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
2
Ақоба
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
3
Борсы
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
4
Жақсыбай
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
5
Күйгенкөл
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
6
Қамысты
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
7
Талов
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
8
Тау
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
9
Ұзынкөл
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі

земли сельскохозяйственного назначения– 403 584 га;
земли населенных пунктов – 86 536 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения–1 264 га;
земли водного фонда – 1 511 га;
земли запаса – 328 428 га.
Климат района резкоконтинентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -16; -38°С, в июле +25; +37°С. Средний размер осадков составляет - 28 мм, а годовой - 210 мм.
Растительный покров района разнообразный, с преобладанием видов растительности засушливой зоны. Во флоре района встречаются растения эндемикных видов. По растительному покрову район относится к зоне, граничащей к юго-востоку с засушливой зоной.
Основной травяной фонд района представлен пастбищными лугами.
Почвы на северо-востоке района светло-каштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
В районе действуют 9 ветеринарных пунктов и 13 скотомогильников.
В настоящее время в Жанибекском районе насчитывается 43 533 голов крупного рогатого скота, 58 004 голов мелкого рогатого скота, 14 734 голов лошадей, 80 голов верблюдов.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по району имеются всего 403 584 га пастбищных угодий. В землях запаса имеются 328 428 га пастбищных угодий.
Согласно норматива выпаса сельскохозяйственных животных на пастбищах по району всего необходимо 314 844 га пастбищных угодий, из них 144 533 га для личных подворий и 170 311 га для фермерских хозяйств.
Для решения данной проблемы предусмотрено проведение мероприятий по рациональному распределению пастбищных угодий, формирование границ населенных пунктов, широкое внедрение отгонного выпаса животных, увеличение земель сельскохозяйственного назначения, за счет перераспределения земель и за счет земель запаса района.
Также, для обеспечения ветеринарно – санитарными объектами запланировать строительство мест для купания животных в Борсинском, Жаксыбайском, Жанибекском, Таловском сельских округах и строительство пунктов осеменения Жаксыбайском сельском округе.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанибекскому району
на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанибекскому району
на 2020-2021 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанибекскому району
на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанибекскому району
на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанибекскому району
на 2020-2021 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанибекскому району
на 2020-2021 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанибекскому району
на 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Жанибекский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
2
Акобинский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Борсинский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
4
Жаксыбайский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
5
Куйгенкольский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
6
Камыстинский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
7
Таловский
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
8
Тауский
Первая половина апреля
Вторая декада октября
9
Узынкольский
Первая половина апреля
Вторая декада октября

Жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ – селеулі – бетегелі –жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара малдар, ұзақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысының қалыңдығымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатуралардың шешуі:
С – Цельсия көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр;
а/о – ауылдық округ.

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно-сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр;
с/о – сельский округ.